صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 23456
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 56 , از مجموع 56

موضوع: معرفی صور فلکی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

معرفی صور فلکی

سلام به دوستان خودم.
    می خوایم توی این تایپیک هر چه در مورد صورت های فلکی می دونیم بگیم تا همه از اطلاعات ساده و در عین حال بسیار به درد بخور دوستان دیگه استفاده کنیم.
    پیشنهاد من اینه صور فلکی رو فصل به فصل بگیم همراه با تمام اطلاعات رصدی شون/اگر افسانه هاشون هم بگیم خیلی خوب میشه/اگر می شد باهاشون جهت یابی کنیم حتما بگیم.از گفتن اطلاعاتی که دیگر دوستان گفتن پرهیز کنیم.
    یه موضوع مهم این که :
    می دونم تمام دوستان از صورت های فلکی شناخت دارن و ازتون خواهش میکن هر روز یک صورت فلکی رو معرفی کنیم که توی یک روز تمام دوستان بتونن نظرات خودشونو بگن و در یک روز تخلیه اطلاعاتی نشیم.
    و اگر خدا عمری داد من در پایان روز به عنوان آخرین تاپیک مطالب دوستان رو توی یک تاپیک جدا با نام همان صورت فکی می گذارم.
    با آرزوی بهترین ها برای شما عزیزان/صادقیان

--------------------
    ستاره كوچولو: دراين تاپيك به معرفي صور فلكي بطور مترفه پرداخته شده است ... علاقه منداني كه صورت خاصي مدنظر دارند و جزء صور فلكي ماهانه نيست ميتوانند دراين تاپيك پست خودرا ثبت كنند.

باتشكر
    ویرایش توسط Setare KOchOlO : 05-10-2012 در ساعت 10:22 PM

2. 13 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #51
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1055
    تشکر شده 40 بار در 5 ارسال

با سلام بحث جالبی بود یک سوال من تصویر این صورت فلکی رو از کجا میتونم پیدا کنم با تشکر

4. 2 کاربر مقابل از Elaheh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #52
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    18
    تشکر شده 486 بار در 51 ارسال

تو آسمون بین دو صورت فلکی عوا و جاثی دیده میشه

6. 8 کاربر مقابل از شادی حدادی زاده عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #53
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1292
    تشکر شده 814 بار در 96 ارسال

من یک پیشنهاد دارم:
    بهتره در این قسمت آشنایی با هر صور فلکی و ستارگان آن ها اسامی ایرانی آن ها نیز ذکر شود
    مثلا نام ایرانی ستاره ی قلب العقرب را در تیر یشت به نام اپوش(aposh) ویا عیوق را به نام سروش ذکر کرده اند.
    امضای ایشان
    NEVER NEVER NEVER GIVEUP

8. 4 کاربر مقابل از hermes عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #54
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1292
    تشکر شده 814 بار در 96 ارسال

بهتره منم یک مطلب رو بیان کنم
    در تیر یشت آمده که نام قبلی ستاره ی قلب العقرب اپوش بوده که هم زمان با ظاهر شدن این ستاره دوره ی بارندگی آغاز میشده شاید به این ستاره یک جور الهه ی بارندگی میگفتند.
    ویرایش توسط Setare KOchOlO : 09-07-2011 در ساعت 09:18 PM
    امضای ایشان
    NEVER NEVER NEVER GIVEUP

10. 7 کاربر مقابل از hermes عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #55
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

سلام این تاپیک ترتیب خاصی داره یا باید تمام صورت های فلکی رو بدون ترتیب و بدون فصل بیان کنیم ؟ اگر ترتیبی هست لطفا صورت های بعدی رو مشخص کنید که هم ترتیب به هم نخوره هم هر کسی که وارد میشه با مرور مطالب قبلی یه چکیده ایی از صورت های قبلی در فصل های گذشته دشته باشه که به یادگیری کمک بهتری میکنه .
    منو ببخشید فضولی کردم
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

12. 2 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #56
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    12052
    تشکر شده 4 بار در 2 ارسال

مطلبی پیرامون بارش های شهابی در این صورت فلکی

معرفی صور فلکی         
    بارشهای شهابی معروف در این صورت فلکی

سه بارش شهابی معروف در این صورت فلکی دیده شده است که عبارت است از: شلیاقی ، ژوئن شلیاقی ، آلفا شلیاقی.

آلفا شلیاقی

رصد: این بارش از نوع بارشهای شهابی تلسکوپی بوده و از اواسط تیر ماه تا اواسط مرداد ماه فعال می‌باشد. در بیـشیـنه فعـالیت این بارش روز بیـست و سوم تیـر ماه (طول خورشیدی ۱۱۲ درجه) ، بعــد و میل کانـون به ترتیب RA = 280 deg , DEC = +38 deg می‌باشد . در سال کشف این بارش (۱۹۵۸ میلادی) آهنـــــگ شهابهای دیده شده در دوربینهای دوچشمی حدود ۳۲-۱۸ شهاب در هر ساعت بود و متوسط قدر شهابهای گزارش شده ۴/۱+ بود . در ضمن ، شهابها سریع بوده و به نظر می‌رسید که از کانونی به شعاع ۲ درجه خارج می‌شوند.

تاریخچه : این بارش در سال ۱۹۵۸ ، در حین رصدهای گروه اعزامی از چکسلواکی در کوه بزو وک کشف شد. جری . گرایگر ، لوبس کوهوتاک ، ژنک کویژجارومیر میکوسک سرپرستی ۴۴ راصد از رصدخانه‌ها و کلوپهای نجومی را بر عهده داشتند. هدف این گروه اعزامی رصد شهابهای پراکنده تلسکوپی بود، اما سرانجام به کشف بارش شهابی جدیدی منجر شد.!!ژوئن شلیاق
    رصد: همانگونه که از اسم این بارش مشخص است در ماه ژوئن ( از اواسط خرداد تا اوایل تیر ) اتفاق می‌افتد. ما می‌توانیم این بارش را از بیست تا سی و یکم خرداد ماه رصد کنیم. اوج این بارش در روز ۲۵ خرداد (طول خورشیدی ۸۴/۵ درجه) است و آهنگ شهابهای آبی و سفید رنگ این بارش به ۸ عدد در ساعت خواهد رسید. در ضمن ، بعــد و میـل کانـون در ایـن زمان به ترتــیب RA = 278 deg و DEC = +35 deg خواهد بود. متوسط قدر شهابهای دیده شده حدود ۳+ می‌باشد و تقریبا ۳۲ درصد از آنها از خود رد بجا می‌گذارند.

تاریخچه: این بارش در غروب روز ۱۵ ژوئن ۱۹۶۶ ، توسط استن دوراک در کوه سن برناردینو کالیفـرنیا کشف شد. توجه او با عبور یک شهاب پر نور و سریعی که از این صورت فلکی عبور نمود، به این سمت از آسمان متمایل گشت. بلافاصله شهاب دیگری رد شد. استن شروع به ترسیم مسیر شهابها نمود . او توانست در طول یک ساعت ونیم رصد ، مسیر ۱۶ شهاب را ترسیم کند که از بین آنها ۱۳ عددمتعلق به کانــون نا شناخته ای ، به ترتیب با بعـد و میـل RA= 278 deg, DECL= +30 deg بودند . تنها چند ساعت بعد در انگلستان ، اف. دبلیو. تالبوت مستقلا این بارش را رصد کرد و کانون آن را RA =275.5 deg , DECL= +30 deg ثبت نمود. او آهنگ ۹ شهاب در ساعت را در گزارشش درج کرده بود.

شلیاقی

رصد: این بارش از اواخر اسفند تا اوایل فروردین فعال بوده و اوج فعالیتش در روز اول و دوم فروردین (طول خورشیدی ۳۲/۱) اتفاق می‌افتد و آهنگ شهابهایش به حدود ۱۰ عدد در ساعت می‌رسد. گاهی اوقات بطور ناگهانی این مقدار به ۱۰۰شهاب در ساعت افزایش می‌یابد. در زمـــان اوج بعـد و میل کانــون به ترتــیب RA = 271.5 deg , DECL = +33 می‌باشد. متـوسط قدر شهابهای شلیـاقی ۴/۲+ بوده و حـدود ۱۵ در صد از آنها از خود رد بجا می‌گذارند.

تاریخچه: تا مدتها به این بارش توجه خاصی نمی‌شد. یک طوفان شهابی با حدود ۷۰۰ شهاب در ساعت توســـط تعداد زیادی از مردم شرق ایالات متحده در روزهای ۱۹ و ۲۰ آوریل ۱۸۰۳ دیده شد. با این حــال ، تا سال ۱۸۳۵ روند بی‌توجهی ادامه یافت، در آن سال کمی پس از این کشف مهـم که بارش اسدی ناشی از یک نهـر سالیانه بوده ، اختــر شناسان به دنبال یافتن نهــرهای شهابـی سالیـانه دیگـــری بودند، دومنیـکو فرانکویز جین آرگو (۱۷۸۶-۱۸۵۳) پیشنهاد کرد که ۲۲ آوریل احتمالا به یک فعالیت شهابی بر می‌گردد. قسمت اعظم کار بررسی و تآیید نظر آرگو توسط ادوارد هرییک انجام شد. وی درطول سـال ۱۸۳۹ ، نه تنـها رصد های منظمــی از این بارش به عمل آورد بلکه گزارشهای واقعه ۱۸۰۳ را نیز جمع آوری نمود.

در ضمن ، او با پشتکار فراوانش توانست پرده از اسرار وقایع ۹/۶ آوریل ۱۰۹۵ا ، ۱۰آوریل ۱۰۹۶ و .۱۰/۶ آوریل ۱۱۲۲ بردارد. رصــــدهای او در سال ۱۸۳۹ مشخـــص نمود که در روز ۱۹ آوریل بعـد و میل کانـون به ترتیب RA=273 deg , DECL= +45 deg بوده است. علی‌رغــم این اثبات صریح این بارش تا ۱۹-۲۰ آوریل سال ۱۸۶۴ به فرامـوشی سپـرده شد. در این تاریــخ پرفســـور الکساندر استـوارت هرشــل ۱۶ شـهاب از کانـونی با مـــختصات RA=277 deg , DECL = +35 deg دید. با کارهـای پرفــسور ویس مشخص شد که ما بین دنباله دار (Thatcher(1861I و بارش شلیاقــی ارتباطی وجود دارد و بعدها این موضوع توسط دیگران کاملا به تأیید رسید. با تشکر

14. کاربر مقابل از محمد جواد نوروزی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 23456

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع