صفحه 14 از 16 نخستنخست ... 410111213141516 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 131 تا 140 , از مجموع 160

موضوع: نجوم در آیات و روایات

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

Post نجوم در آیات و روایات

فرموده ای از پیامبر اکرم(ص):
    دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارسی بران دست خواهند یافت.

منظور از ثریا خوشه پروین است.

-----------------------
    این پست منتقل شده از تاپیکی قدیمی به این تاپیک است برای همین پست اول قرار گرفته.در اصل پست اول تاپیک پست شماره 2 است.

---------------
    دوستان عزیز لطفا از بیان نظرات شخصی خود نسبت به تفسیر آیات و روایات پرهیز کنید در صورت گذاشتن نظر شخصی در این موارد، پست مربوطه حذف خواهد شد.ضمنا اگر تفسیر و معنی معتبری از آیات و روایات یافتید قرار دادن آن در تاپیک مانعی ندارد.
    ویرایش توسط آسمون : 01-11-2013 در ساعت 12:05 PM

2. Top | #131
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023
    تشکر شده 864 بار در 125 ارسال

عذرخواهی

نقل قول نوشته اصلی توسط Behnaz sasani نمایش پست ها

سرعت دقیق نور ۲۹۹۷۹۲۴۵۸ متر در ثانیه است.

یُدَبِّرُ الْأَمْرَ مِنَ السَّماءِ إِلَى الْأَرْضِ ثُمَّ یَعْرُجُ إِلَیْهِ فِی یَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ (سوره ی سجده - آیه ی ۵)

« خدا مسائل زمین را از فضا اداره می کند و بعدها (اوامر وی) در شبانه روز معادل هزار سالی که شما می شمارید بطور زیگزاگی بطرف وی بر می گردد».

روش محاسبه ی سرعت نور:

آیه می گوید که اوامر خدا در روز به اندازه هزار سالی که ما می شماریم به طرف خدا حرکت میکند. منظور آیه از سالی که ما (مسلمانان) می شماریم سال قمری است که مربوط به گردش ماه بدور زمین است. ماه در هر سال 12 بار دور زمین می گردد و در هر 1000 سال 12000 بار. مسافتی که ماه در 12000 بار گردش خود بدور زمین طی می کند 25.83134723 بیلیون کیلومتر است. یعنی اوامر خدا در یک شبانه روز مسافت مزبور را طی میکنند. هر شبانه روز 86164.09966 ثانیه است. اگر مسافتی که اوامر خدا در روز طی میکنند را بر ثانیه ها تقسیم کنیم سرعت حرکت اوامر خدا در ثانیه بدست می آید. بترتیب زیر:
    25.83134723 (بیلیون کیلومتر) تقسیم بر 86164.09966 (ثانیه) = 299792.458 کیلومتر در ثانیه
    سرعتی که برای حرکت اوامر خدا در ثانیه بدست می آید 299792.458 کیلومتر در ثانیه است، و این سرعت همان سرعت حرکت نور در ثانیه است.
    در رابطه با زیگزاگی حرکت کردن نیز چنانکه می دانیم چیزی در فضا مستقیم حرکت نمی کند بلکه هر چیزی تحت تآثیر نیروی جاذبه کائنات خم می شود. و خم شدن مکرر به این طرف و آن طرف ناشی از نیروی جاذبه کائنات نیز مسیری زیگزاگی برای پدیده ایجاد می کند.

خانم ها و آقایان
    من همین جا از همه معذرت می خوام. از این پستی که زدم نعوذبلله منظوری نداشتم. مقصر اصلی مفسران عزیزمون هستن که همه چیز رو به هم ربط میدن. والله این محاسبه ی سرعت نور برای من هم واقعاً جالبه!
    سرعت نور چه ربطی به گردش ماه داره!!!!!!!!!!

از آقای اکبرنیا و -gshahali به خاطر انتقاد صریحشون ممنون.
    امضای ایشان
    زندگی پاداش است نه یک مکافات
    فرصتی است کوتاه تا ببالی، بیابی
    بدانی، بیندیشی، بفهمی و زیبا بنگری
    و در نهایت در قلب ها بمانی

3. 11 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #132
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Behnaz sasani نمایش پست ها
    من همین جا از همه معذرت می خوام. از این پستی که زدم نعوذبلله منظوری نداشتم. مقصر اصلی مفسران عزیزمون هستن که همه چیز رو به هم ربط میدن.
    البته چنین مطالبی در هیچ کتاب تفسیری و از سوی هیچ مفسری مطرح نشده است. این ادعاها عموما بافته افرادی است که هیچ اطلاعاتی از علوم قرآنی و قواعد عربی ندارند و صرفا میخواهند به هر طریقی که شده یکسری مطالب را به قرآن بچسبانند. بنده چند سال پیش شاهد بودم شخصی (با عنوان استاد دانشگاه!) همین مطلب سرعت نور در قرآن را در یک همایش طی یک ساعت یا دوساعت با آب و تاب توضیح میداد و متأسفانه مورد استقبال حضار هم قرار میگرفت. احتمالا چندین جای دیگه هم همین همایش ها را برگزار میکرده و چقدر تونسته از این راه کسب درآمد کنه.

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    همانطور که می بینید تفسیر اینچنینی از آیه های قرآنی نه تنها کمکی به ترویج قرآن نمی کند بلکه از نظر من بسیار کفر آمیز است. مفسرانی که این کار را می کنند خواسته یا ناخواسته به ضرر خداوند عمل می کنند. به همین دلیل در این تاپیک اینگونه مطالب را ممنوع کردیم
    لااقل طرح مباحث این چنینی در فروم باعث میشه که اولا دوستان بدونند که چنین مطالب و ادعاهایی وجود دارد و ثانیا پاسخ مکفی و قانع کننده ای مانند پاسخ زیبای شما برای این مطالب هم وجود دارد.
    به نظر من نفس طرح چنین مباحثی در فروم ضرر نداره بلکه نهایتا سبب ارتقاء آگاهی و معرفت میشه. نباید از اول دست به سانسور زد. بنده قبلا هم از چنین رویکردی در این تایپیک انتقاد داشتم. شاید اینجا این موضوعات مطرح نشود اما مطمئن باشید در بسیاری از سایتهای دیگر چنین مطالبی وجود دارد و خیلی هم با آب و تاب عنوان میشود اگر ما خط قرمز دور این مطالب بکشیم و هیچ نقد و نظری نداشته باشیم میشه مثل همون شایعات 2012 و کار بجایی میرسه که دیگه حرف حق هم تأثیر گذار نیست.

5. 13 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #133
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275
    تشکر شده 3,346 بار در 359 ارسال

وَالشَّمس تَجری لِمُستَقَر لَها ذلِکَ تَقدیر العَزیز العَلیم

وخورشید (نیز برای آنها آیتی است) که پیوسته به سوی قرارگاهش در حرکت است. این تقدیر خداوند قادرو داناست.
    ویرایش توسط Mostafa : 12-29-2012 در ساعت 05:22 PM دلیل: حذف تفسیر شخصی از ترجمه آیه
    امضای ایشان
    حتی در انتهای بن بست نیز، راه آسمان باز است... !
    پس پرواز را بیاموز!

7. 5 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #134
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275

دوستان این پست بالایی من که مال امروزه، 1 صفحه ای میشد، بقیش کو؟
    میرم ویرایشش کنم... فک کنم بقیش رو نزدم...
    راستی در مورد عدد 33 و خورشید من مدرک تائید شده ای پیدا نکردم، فقط یه نظر شخصی بود که ظاهرا تائید نشده البته خب حقم با شماست چون منبعش خودم بودم
    امضای ایشان
    پس پرواز را بیاموز!

9. 4 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #135
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdieh.GHG نمایش پست ها
    دوستان این پست بالایی من که مال امروزه، 1 صفحه ای میشد، بقیش کو؟
    سلام دوست گرامی

مابقی پست شما رو بنده حذف کردم

طبق قانون این تاپیک فقط آیات و روایات و ترجمه مستقیم آنها اجازه انتشار دارند

اینکه تصور شخصی شما ( یا هر فرد دیگری ) از این آیات چیست ، در جای خود محترم است ، اما قابل نشر نیست

توجه بفرمایید که تفسیر به رای کلام خدا و معصومین و بسط و گسترش آن نه کمکی به علم ما می کند نه به دین ما و نه اصولا کار درستی است .

ممنون از عنایت شما به این مسئله

11. 12 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #136
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    سلام دوست گرامی

مابقی پست شما رو بنده حذف کردم

طبق قانون این تاپیک فقط آیات و روایات و ترجمه مستقیم آنها اجازه انتشار دارند

اینکه تصور شخصی شما ( یا هر فرد دیگری ) از این آیات چیست ، در جای خود محترم است ، اما قابل نشر نیست

توجه بفرمایید که تفسیر به رای کلام خدا و معصومین و بسط و گسترش آن نه کمکی به علم ما می کند نه به دین ما و نه اصولا کار درستی است .

ممنون از عنایت شما به این مسئله

بله آقای امام شما درست میگید، اما فکر کنم اشتباهی شده...
    چون منظور من از عدد 33 و ارتباطش با خورشید اصلا پست بالا نبود و پست هایی بود که در صفحه قبل با آقای سلطانی و Shm عزیزا داشتیم بود و در رابطه با تفسیر آیه ی بالا من قبلا منابعی براشون مطرح کردم که در پست های قبلی هستند، اما اگر که این منابع جوابگو نیستند، من عذر میخوام راستش فکر کردم میشه از این تفاسیر هم استفاده کرد!
    در کل خیلی ممنون
    فقط اگه میشه در رابطه با منابعم هم به من بگید ممنون میشم
    ویرایش توسط Mahdieh. GH : 12-29-2012 در ساعت 09:31 PM
    امضای ایشان
    پس پرواز را بیاموز!

13. 5 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #137
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275

«وَالقَمَر قَدَّرْناهُ مَنَازِلَ حَتَّی عادَ کَالعُرجُونِ القَدِیم»
    و برای ماه منزل گاههایی قرار دادیم (و به هنگامی که این منازل را طی کرد) سرانجام بصورت شاخه‌ی کهنه (قوسی شکل و زرد رنگ) خرما در می‌آید.
    امضای ایشان
    پس پرواز را بیاموز!

15. 8 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #138
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6139
    تشکر شده 321 بار در 34 ارسال

سوره یس،آیه 81

سلام

سوره یس ایه 81م میگه:

" اَوَ لیسَ الّذی خلق السماوات ِ و الارض بقادر ٍ علیِ ان یخلُق مثلهم بلی و هُوَ الخلِّاق العلیم "

(آیا کسی که آسمانها و زمین را افریده،قادر نیست که مانند آنها را بیافریند؟چرا،بلکه او آفریدگار بسیار داناست)

حالا من سوالم اینه که منظور این آیه چیه؟منظورش میتونه این باشه که مثل زمین سیارات دیگه ای هم هستن؟؟؟یا منظورش جهان های موازی باشه؟؟؟
    منظورش همچین چیزیه یا چیز دیگه ای؟؟

17. 5 کاربر مقابل از Negin_GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #139
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط polaris-5 نمایش پست ها
    سلام

سوره یس ایه 81م میگه:

" اَوَ لیسَ الّذی خلق السماوات ِ و الارض بقادر ٍ علیِ ان یخلُق مثلهم بلی و هُوَ الخلِّاق العلیم "

(آیا کسی که آسمانها و زمین را افریده،قادر نیست که مانند آنها را بیافریند؟چرا،بلکه او آفریدگار بسیار داناست)

حالا من سوالم اینه که منظور این آیه چیه؟منظورش میتونه این باشه که مثل زمین سیارات دیگه ای هم هستن؟؟؟یا منظورش جهان های موازی باشه؟؟؟

ممنون از شما
    این آیه به قدرت بی نهایت خداوند اشاره دارد و در اصل به صفت قادر بودن خداوند اشاره می کند.

دوستان عزیز قرار بر این است که تفسیر از خود انجام ندهیم
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

19. 6 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #140
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5841
    تشکر شده 1,000 بار در 112 ارسال

نجوم در آیات و روایات         
    نقل قول نوشته اصلی توسط polaris-5 نمایش پست ها
    سلام

سوره یس ایه 81م میگه:

سلام دوست عزیز
    سؤال جالبی است. کنجکاو شدم و به دو کتاب تفسیر المیزان و نمونه مراجعه کردم.
    این آیه در ادامه آیاتی است که برای پاسخ مشرکان و منکران قیامت نازل شده است.
    در مورد مرجع ضمیر «هم» در کلمه «مثلهم» اختلاف است. نظر هر دوی این تفاسیر آن است که مرجع این ضمیر به «انسانها» بار میگردد.
    یعنی (قریب به این مضمون) خداوندی که قادر است آسمانها و زمین را با همه پیچیدگی بیافریند، میتواند دوباره انسانها را در روز رستاخیز زنده کند.

باید توجه داشت که قرآن دارای لایه های مختلفی است و همین باعث شده که همواره زنده و به روز باشد. چه بسا نظر شما نیز در مورد این آیه صحیح باشد. اما صرفاً در حد یک نظر، که باید به وسیله متخصصان قرآنی تأیید شود.
    البته بدون استناد به این آیه نیز وجود جهانهای موازی یا دنیاهای دیگر چیز بعیدی نمی باشد.
    موفق باشید
    امضای ایشان
    «مبارزه با احمق و حماقت مبارزه با نفاق نیز هست، زیرا احمق ابزار دست منافق است»
    علامه شهید مطهری

21. 6 کاربر مقابل از gshahali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 14 از 16 نخستنخست ... 410111213141516 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع