صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 46 , از مجموع 46

موضوع: گفتگو ی علمی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    121
    تشکر شده 109 بار در 22 ارسال

گفتگو ی علمی

دوستان چند روز پیش در هنگام رصد کردن بودم که به این فکر افتادم که حیف است که فروم ما که این همه علاقه مند دارد یک بخش گفتگو نداشته باشد . برای همین گفتم یک بخش برای گفتگو پیرامون علم مخصوصا نجوم داشته باشیم دوستان علاقه مند می توانند خوشان موضوعی را برای گفتگو مطرح کنند یا به موضوعات مطرح شده نظر دهند در ابتدا خودم یک موضوع را مطرح می کنم
    ( نظر شما درباره ی تئوری چیست ؟ آیا شما هم معتقدید که تئوری فقط نوشته ای روی کاغذ است یا می شودبا تئوری نظریه ها ی قوی هم داد ؟ یا حتی اگه نظرات دیگر ی هم دارید مطمئن باشید همگی خوشحال می شویم پس فقط تایپ کنید !!

2. 10 کاربر مقابل از satorahs عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #41
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Nojoomfa نمایش پست ها
    ممنون از راهنمایی خوبتون ولی یک سوال دیگه
    نام این ماده چیست؟ و از کجا میتوان وجود این ماده را تشخیص داد؟

و آیا این ماده در منظومه شمسی هم هست و بر روی سیارات و ستاره گان تاثیر میگذاره؟
    همون ماده معمولی و کمی هم ماده‌ی تاریک البته (داخلِ کهکشان اثرِ ماده تاریک زیاد نیست)، در واقع اگر ستاره‌ای دورتر از ما باشه به مرکزِ کهکشان، اثرِ گرانشی جرمِ خودِ منظومه‌ی شمسی و خورشید روی اون ستاره تاثیر میگذاره و جذبش میکنه به سمتِ مرکزِ کهکشان (به همراهِ همه‌ی ماده‌ای که بینِ اون ستاره و مرکزِ کهکشانه و این ماده از جنسِ همین ماده‌ی معمولی منظومه شمسیه)

ماده‌ی معمولی رو با تاثیرش روی امواجِ الکترومغناطیسی میشه پیداش کرد، هیدروژن خنثی که توی طول موج 21 سانتیمتر دیده میشه، گازهای دیگه هم خودشون درخشانن و با تلسکوپهای مرئی (یا حداکثر فروسرخ) دیده میشن.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

4. 3 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #42
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11747
    تشکر شده 6 بار در 4 ارسال

دیگر ستارگان کهکشان ما تحت چه نیرویی دور مرکز کهکشان میچرخند

ببخشید دیگر ستارگان کهکشان ما تحت چه نیرویی دور مرکز کهکشان میچرخند؟ آیا وجود سیاه چاله مرکز کهکشان باعث این امر هست یا چیزهای دیگر؟

6. 2 کاربر مقابل از Nojoomfa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #43
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط Nojoomfa نمایش پست ها
    ببخشید دیگر ستارگان کهکشان ما تحت چه نیرویی دور مرکز کهکشان میچرخند؟ آیا وجود سیاه چاله مرکز کهکشان باعث این امر هست یا چیزهای دیگر؟
    همون گرانش، در واقع همه‌ی ستاره‌های داخل کهکشان به هم نیروی گرانش وارد می‌کنند اما به خاطرِ تقارن این نیرو در مجموع همیشه به سمتِ مرکزِ کهکشان میشه، مقدارش این قدر زیاده که اثرِ گرانشی سیاه‌چاله‌ی مرکزی تقریبا ناچیز به حساب میاد (مگر در فواصلِ نزدیک به مرکزِ کهکشان)، کلِ کهکشان به خاطرِ نیروی گرانشِ خودشه که داره به صورتِ پایدار دورِ مرکزش میچرخه.
    امضای ایشان

8. 5 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #44
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11782
    تشکر شده 3 بار در 1 ارسال

.سلام.من تازه عضو شدم,یه سری سوال دارم نمیدونستم کجا برم بپرسم! اینجا میگم خوشحال میشم راهنمایی کنید..
    اینکه اگر نور ستاره های خیلی دور به زمین میرسید و ما با منشور اون رو تجزیه میکردیم رنگ‌هاش با رنگ های طیف خورشید فرق میکرد؟ اگه آره دراون صورت نورش قبل از شکستن باز هم سفید دیده میشد؟
    دوم اینکه دقیقا چه جوری فهمیدن که صدها میلیون کهکشان وجود داره؟؟ و چه جوری فاصله با ستاره ها درحالی که چندصد سال نوری ممکنه باشن رو اندازه گرفتن؟
    مرسی از کسی که جواب میده!
    ویرایش توسط Ehsan : 07-11-2015 در ساعت 02:13 AM دلیل: decode: تبدیل حرف به کلمه!

10. 3 کاربر مقابل از مهرنوش13 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #45
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط مهرنوش13 نمایش پست ها
    .سلام.من تازه عضو شدم,یه سری سوال دارم نمیدونستم کجا برم بپرسم! اینجا میگم خوشحال میشم راهنمایی کنید..
    اینکه اگر نور ستاره های خیلی دور به زمین میرسید و ما با منشور اون رو تجزیه میکردیم رنگ‌هاش با رنگ های طیف خورشید فرق میکرد؟ اگه آره دراون صورت نورش قبل از شکستن باز هم سفید دیده میشد؟
    دوم اینکه دقیقا چه جوری فهمیدن که صدها میلیون کهکشان وجود داره؟؟ و چه جوری فاصله با ستاره ها درحالی که چندصد سال نوری ممکنه باشن رو اندازه گرفتن؟
    مرسی از کسی که جواب میده!
    علیکِ سلام، معمولا این سوالات رو توی پرسش و پاسخ نجومی می‌پرسیم (که این پستها هم بعدا منتقل می‌شه اونجا)

نور بعضی ستاره‌ها (اونهایی که رده طیفی‌ش مثلِ خورشید باشه) بعد از تجزیه شدن دقیقا مثلِ خورشید خواهد بود، این ستاره‌ها معمولا سفید یا زرد دیده می‌شن، باقی ستاره‌ها (که لزوما رده طیفی یکسانی با خورشید ندارند) طیفِ متفاوتی با خورشید دارند، این ستاره‌ها قبل از تجزیه شدن می‌تونه بر حسبِ دماشون، قرمز، نارنجی، آبی یا حتی سبز دیده بشن.

روش‌های سنجش فاصله یا هر چیزی تو اخترفیزیک زیاد و مفصل هستش، می‌تونین برای یک جوابِ مبسوط اینجا مراجعه کنید:

اخترسنجی
    امضای ایشان

12. 3 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #46
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11747
    تشکر شده 6 بار در 4 ارسال

گفتگو ی علمی         
    کاشف ستارگان و تاریخ کشف ستارگان کی بوده مثلا ستاره سهیل و دیگر ستارگان من یک منبع هم پیدا کردم ولی چون به زبان انگلیسی مسلط نیستم نمیتوانم متوجه شوم

https://en.wikipedia.org/wiki/Stars_named_after_people

ممنون میشم در مورد ستاره سهیل هم از قدیم تا به حال توضیح دهید

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع