صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 46

موضوع: گفتگو ی علمی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    121
    تشکر شده 109 بار در 22 ارسال

گفتگو ی علمی

دوستان چند روز پیش در هنگام رصد کردن بودم که به این فکر افتادم که حیف است که فروم ما که این همه علاقه مند دارد یک بخش گفتگو نداشته باشد . برای همین گفتم یک بخش برای گفتگو پیرامون علم مخصوصا نجوم داشته باشیم دوستان علاقه مند می توانند خوشان موضوعی را برای گفتگو مطرح کنند یا به موضوعات مطرح شده نظر دهند در ابتدا خودم یک موضوع را مطرح می کنم
    ( نظر شما درباره ی تئوری چیست ؟ آیا شما هم معتقدید که تئوری فقط نوشته ای روی کاغذ است یا می شودبا تئوری نظریه ها ی قوی هم داد ؟ یا حتی اگه نظرات دیگر ی هم دارید مطمئن باشید همگی خوشحال می شویم پس فقط تایپ کنید !!

2. 10 کاربر مقابل از satorahs عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

در مورد سفر های فضایی به طور خاص جواب می دم: اولا این حرفت که جمع ِ همه ی هزینه ها خیلی بیشتر از سرن هستش یه کم اغراقه در مورد آمریکا دست ِ بالا میشه دو سه برابر همون هزینه ی سرن! در ثانی همه ی بودجه ی ناسا مختص تحقیق نیست بلکه بخش ِ اعظم ِ بودجه برای کارهای عملیاتی-تجاریه و بخشی هم صرف ِ تحقیقات ِ منظومه ی شمسی. از این گذشته بالاخره هر آدم ِ دور اندیشی می دونه که ما مجبوریم یه روز از زمین بزنیم بیرون! حالا حق ِ بیشتر مال ِ کیه؟! کسی که زودتر زده بیرون! فکر نکنم سنای آمریکا این قدر ها هم کوته بین باشه! (البته در مورد سلطه جویی!)

من در پست پیش گفتم: " نکته دیگر این که هزینه های این ماموریت ها از ابتدا تا اکنون را جمع کنید احتمالا بیشتر از برنامه های عظیمی مانند سرن بر روی زمین می شود."
    و نمی دونم عبارت " خیلی بیشتر از سرن" را از کجا آوردی.
    بحثم بازی کلمات نیست ! می خوام بگم بالاخره هزینه های هنگفتی میشه که دو سه برابر هزینه سرن هم خودش کم پولی نیست!

من تحقیق و کارهای عملیاتی را از هم جدا نکردم که تو کردی. من گفتم مامورت های فضایی که شامل تمام مواردیست که گفتی

الان ماهیت این جواب کاملا با جواب های گذشته که فیزیک برای فیزیک ، ارضای حس کنجکاوی و ... تفاوت دارد. مخصوصا این قسمت : " در مورد سلطه جویی" !!
    بحث کوته بینی هم نیست بحث این است که وقتی کشور با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند باید یک چیز قانع کننده برای مردم و سناتورها وجود داشته باشد. هر چند به نظرم موضوع ترک زمین درست است اما این قضیه حداقل برای بلند مدت است نه کوتاه مدت. فکر نمی کنم ما انسان ها اینقدر مهربان باشیم که از خودمان بزنیم تا انسان های چند ده نسل آینده آسایش داشته باشند که اپر چنین بود اینقدر در حق محیط زیست ناملایمتی نمی کردیم

===============
    همچنان تاکید می کنم قصد جبهه گیری ندارم و دنبال پاسخم!

4. 5 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #32
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Moha نمایش پست ها
    الان ماهیت این جواب کاملا با جواب های گذشته که فیزیک برای فیزیک ، ارضای حس کنجکاوی و ... تفاوت دارد. مخصوصا این قسمت : " در مورد سلطه جویی" !!
    بحث کوته بینی هم نیست بحث این است که وقتی کشور با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند باید یک چیز قانع کننده برای مردم و سناتورها وجود داشته باشد. هر چند به نظرم موضوع ترک زمین درست است اما این قضیه حداقل برای بلند مدت است نه کوتاه مدت. فکر نمی کنم ما انسان ها اینقدر مهربان باشیم که از خودمان بزنیم تا انسان های چند ده نسل آینده آسایش داشته باشند که اپر چنین بود اینقدر در حق محیط زیست ناملایمتی نمی کردیم

===============
    همچنان تاکید می کنم قصد جبهه گیری ندارم و دنبال پاسخم!
    اولا از نقل ِ قول ِ غلط شرمنده ام (این روزها تو جو ِ تشنج و انتقادم!!!!!)
    ثانیا
    حالا ماهیت ِ جواب ِ من هم خیلی شبیه ِ فیزیک برای فیزیک و از این چیز ها نبود! (هر چند برای کسی که سختیه ِ مبحثی مثل ِ فیزیک رو به جون می خره واقعا دلیلی غیر از لذت بردن نداره!!! هیچ دیوانه ای مبحث ِ سنگینی مثل فیزیک رو نمی خونه تا مثلا بشر پیشرفت کنه و در واقع نمی تونه بخونه! تنها توجیه اش لذته! حالا یه نقل ِ قولهایی از فاینمن هست که نمی شه گفت!)

اما خوب واقعیت اینه که کسی که در دنیای ِ امروز کسی که فضا رو در اختیار داره درصد ِ بالایی دنیا رو داره (فکر کنم این بدیهیه و نیازی به توضیح نداره!) و این خودش بزرگ ترین توجیه هستش! و اگر هم دقت کنید اکثر ِ ماموریت های فضایی در این راستا (کوتاه مدت) بنا شده. در مورد ِ این که چرا اصلا برای بقیه هم سرمایه گذاری می کنند :همین هم به خاطر ِ زور ِ فیزیک دانهاست و الا آمریکا سالهاست که پروژه ی سفر به ماه رو کنسل کرده و پی اش رو نگرفته! چرا؟ چون هزینه اش زیاده (یعنی همون چیزی که شما گفتید) ولی خوب پروژه های کوتاه مدتش خیلی بیشتر از بلند مدتشه (باز هم در راستای تایید حرفهای شما) اما اثرات ِ بلند مدتش هم خارج از نظر نیست. (امید وارم به عنوان ِ سناتور ِ آمریکایی توجیه شده باشی! )
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

6. 5 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

البته دقت کنید که دولت آمریکا بودجه ناسا رو داره از مالیات مردم میده! اگه مردم راضی باشند این بودجه داده میشه و اگر نباشند خبری از بودجه نیست. مثلا در سالهای جنگ سرد این بودجه بسیار زیاد بود ولی الان خیلی کم شده! نکته دیگه اینه که ناسا برای آمریکا باعث یک غرور ملی میشه و به خاطر همین یک پرستیژ خوبی به وجود میاره در جهان.

برای دقیقتر کردن بحثمون باید بودجه ناسا را با کل بودجه فدرال آمریکا و بودجه نظامی مقایسه کنیم. کل بودجه ناسا در حال حاضر کمتر از 0.6 درصد بودجه فدرال آمریکا هست که خیلی هم زیاد محسوب نمیشه در مقابل 20 درصدی که در امور نظامی خرج میشه.

8. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #34
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5532
    تشکر شده 742 بار در 73 ارسال

۲۰ واقعیت گرانشی

۱- آبی ون کنوبی٬ شخصیت فیلم جنگ‌ ستارگان در جایی گفت: «این نیرو ما را دربر می‌گیرد و در ما نفوذ می‌کند؛ این نیرو کهکشان‌ را در کنار یکدیگر منسجم نگه‌ می‌دارد.» او احتمالاً داشت درباره‌ی گرانش صحبت می‌کرد. ویژگی جذبی‌ گرانش٬ اساساً نه تنها سبب منسجم نگه‌داشتن کهکشان می‌شود بلکه در ما نفوذ می‌کند٬ به‌طور فیزیکی در ما گسترش می‌یابد و ما را روی زمین نگه‌ می‌دارد.

۲- نیروی گرانش دوگانگی ندارد؛ یعنی فقط جذب می‌کند٬ دفع نمی‌کند.

۳- ناسا در تلاش است تا تراکتور پرتویی Tractor Beam بسازد تا با کمک آن بتواند اجرام را به‌طور فیزیکی جابه‌جا کند و نوعی نیروی جذبی برای غلبه بر گرانش ایجاد کند.

۴- مسافران قطارهای هوایی شهربازی‌ها و فضانوردان ایستگاه فضایی٬ ریزگرانش را تجربه می‌کنند – که به اشتباه گرانش صفر گفته می‌شود- زیرا آن‌ها با همان سرعت وسیله‌‌ حرکت می‌کنند.

کارن نای‌برگ از اعضای ایستگاه فضایی بین‌المللی در ریزگرانش

۵- اگر فردی که جرمش روی زمین حدود ۶۸ کیلوگرم است این امکان را داشت که روی سیاره‌ی مشتری بایستد٬ جرم‌اش به ۱۶۰ کیلوگرم افزایش می‌یافت. هرچقدر جرم یک سیاره‌ی بیشتر باشد گرانش‌اش هم بیشتر می‌شود.

۶- برای این‌که بتوانید بر جاذبه‌ی گرانش غلبه کنید باید با سرعت ۱۱ کیلومتر بر ثانیه حرکت کنید. این سرعت
    همان سرعت فرار زمین است.

۷- از میان چهار نیروی اساسی٬ گرانش ضعیف‌ترین نیرو است. سه‌تای دیگر عبارت‌اند: الکترومغناطیس٬‌ نیروی هسته‌ای ضعیف (مسئول واپاشی اتم) و نیروی هسته‌ای قوی که هسته‌های اتم‌ها را کنار یکدیگر نگه‌می‌دارد.

۸- آهن‌ربایی به‌اندازه‌ی یک سکه‌ی ۱۰ سنتی آن‌قدر نیروی الکترومغناطیسی دارد که بر همه‌ی نیروی گرانشی زمین غلبه کند و آن را به یخچال بچسباند.

۹- سیبی بر سر آیزاک نیوتن اصابت نکرد٬ اما سبب شد تا فکر کند که این نیرویی که باعث سقوط سیب می‌شود ممکن است حرکت ماه به دور زمین را هم تحت تأثیر خود داشته باشد.

۱۰- این سیب در تفکر نیوتن به‌گونه‌ای بود که وی را به سوی نگارش نخستین قانون مربع معکوس علم هدایت کرد:F = G * (mM)/r² . به عبارت دیگر اگر جسمی دو برابر دورتر شود نیروی جاذبه‌ی گرانش یک‌چهارم برابر خواهد شد.

۱۱- همچنین قانون مربع معکوس گرانش بیان می‌کند که از نظر فنی٬ تأثیر جاذبه‌ی گرانش تا بی‌نهایت ادامه دارد!

۱۲- لغت گرانش Gravity از واژه‌ی لاتین gravis به معنی سنگین٬ ریشه گرفته است.

۱۳- گرانش٬ به هرچیزی بدون توجه به میزان جرم٬ با نرخ ثابتی شتاب وارد می‌کند. اگر شما دو توپ یک‌اندازه اما با جرم‌های متفاوت از بام منزل‌تان به سمت پایین رها کنید٬ آن‌ها در یک زمان به زمین برخورد می‌کنند. هرچقدر جسمی سنگین‌تر باشد اینرسی بزرگ‌تری خواهد داشت که از سرعت بیشتری که ممکن است
    نسبت به جرم سبک‌تر داشته باشد جلوگیری می‌کند.

۱۴- نخستین‌بار٬ در نظریه‌ی نسبیت عام اینشتین از گرانش به عنوان خمیدگی فضا-زمان یاد شد که چارچوب فیزیکی عالم را شکل می‌دهد.

۱۵- هر چیزی که جرم داشته باشد فضا-زمان پیرامون خود را خم می‌کند. در سال ۲۰۱۱ ٬ آزمایش فضاپیما B گرانش ناسا نشان داد که زمین فضای اطراف خود را می‌کشد مانند این می‌ماند کهتیله‌ای در حال چرخش در عسل باشد؛ دقیقاً همان چیزی که اینشتین پیش‌بینی کرد.

۱۶- اجرام سنگین همان‌طور که فضای اطراف خود را خم می‌کنند گاهی اوقات می‌توانند نوری که از کنار آن‌ها در حال عبور است را از مسیرش منحرف کنند؛ شبیه به کاری که عدسی‌های شیشه‌ای انجام می‌دهند. عدسی‌های گرانشی می‌توانند کهکشان‌ها دوردست را بزرگ‌تر کنند یا با خمیده کردن نورشان اشکال غیرعادی از آن‌ها نمایان کنند.

۱۷- مسئله‌ی اجسام سه‌گانه حدود ۳۰۰ سال است که فیزیک‌دانان را به‌چالش کشیده است. این مسئله به محاسبه‌ی همه‌ی الگوهایی می‌پردازد که سه جسم در حالی که فقط از گرانش تأثیر می‌گیرند بتوانند به‌دور
    یکدیگر بگردند. تا به امروز فقط ۱۶ الگو برای این مسئله مطرح شده است که از ۱۳تای آن‌ها در مارس امسال کشف شد.

۱۸- هرچند آن سه نیروی اساسی دیگر به‌زیبایی با مکانیک کوانتوم تطابق دارند٬ گرانش به طور لجوجانه‌ی با
    آن مطابق نمی‌شود؛ اگر معادلات کوانتوم گرانش را وارد بازی خود کنند٬ دیگر صادق نخواهند بود. این‌که
    چگونه بتوان این دو مفهوم کاملاً دقیق اما متناقض عالم را با یکدیگر آشتی داد یکی از بزرگ‌ترین پرسش‌های
    فیزیک است.

۱۹- طبق گفته‌ی آمبر استور٬‌ فیزیکدان رصدخانه‌ی امواج گرانشی LIGO : برای این‌که بهتر گرانش را درک
    کنیم٬ دانشمندان به‌دنبال امواج گرانشی یا لرزه‌هایی در فضا-زمان هستند که از چیزهایی مانند برخورد
    سیاه‌چاله‌ها و انفجار ستاره‌ها سرچشمه می‌گیرند.

۲۰- اگرمحققان امواج گرانشی را آشکار کنند٬‌ می‌توانند با کمک آن‌ها کیهان را به‌گونه‌ای بینند که هرگز پیش
    از این دیده نشده است. استور می‌گوید: « هر زمانی که ما به روش جدید به عالم نگاه کردیم٬ درکمان از آن
    کاملاً دگرگون شده است.»

برگرفته از: Discover Magazine

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

17 معادله‌ای که جهان را تغییر دادند

در سال 2013 یان استوارت، ریاضی‌دان و نویسنده علمی، کتابی منتشر کرد با نام: 17 معادله‌ که جهان را تغییر دادند. البته این معادلات تنها تعدادی از معادلات مهم در تاریخ علم و انتخاب شخصی نویسنده هستند اما دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست (از نظر شخص دیگری ممکنه مثلا در علم مکانیک قوانین نیوتون و معادلات حرکت، مهم‌تر و اساسی‌تر از قانون جاذبه باشه)

من اسم این معادلات و توضیحی دلخواه و غیر دقیق ازشون را در ادامه نوشته‌ام. اگر اطلاعات بیشتری می‌خواهید از جستجوی این عنوان‌ها به فارسی یا انگلیسی در گوگل کمک بگیرید و یا لینک آخر این نوشته را باز کنید و بخوانید.

1- قضیه فیثاغورس (از مهم‌ترین قضایای هندسه)

2- رابطه ضرب به جمع در لگاریتم‌ها (اهمیت لگاریتم در علوم مختلف بر دانشجویان پوشیده نیست)

3- معادله مشتق (اساس حساب دیفرانسیل)

4- قانون جاذبه (قانونی مهم در مکانیک به خصوص در ابعاد بزرگ)

5- ریشه عدد منفی 1 (اساس حساب اعداد موهومی که در بسیاری از شاخه‌های علم کاربرد داره)

6- رابطه اویلر در چند وجهی‌ها (رابطه‌ای اساسی در ریاضی، شاخه‌ی توپولوژی)

7- رابطه توزیع نرمال (هر کجا کار آماری هست این رابطه هم سر و کله‌اش پیدا میشه)

8- معادله موج (از نوسان سیم‌های گیتار تا امواج آب و نور)

9- تبدیل فوریه (کاربرد در تحلیل امواج پیچیده‌، پردازش سیگنال و ...)

10- معادلات ناویر استوکس (معادله تحلیل حرکت سیالات از داخل لوله آب گرفته تا موتور جت و دود سیگار)

11- معادلات ماکسول (اساس الکترومغناطیس)

12- قانون دوم ترمودینامیک (در بیان غیر دقیق، درباره بی نظمی در سیستم‌ها در علم ترمودینامیک توضیح میده)

13- معادله نسبیت (معادله تبدیل جرم وانرژی در فیزیک)

14- معادله شرودینگر (اساس شاخه‌ی فیزیک کوانتوم)

15- معادله شانون در نظریه اطلاعات (یک پیغام یا حجمی از اطلاعات چقدر می‌تواند فشرده و خلاصه شود، بدون اینکه قسمتی از محتوا از دست برود؟ جواب را باید به کمک این معادله یافت)

16- معادله نظریه آشوب (این مثال معروف را شنیدید که بال زدن پروانه‌ای در یک قاره می‌تونه طوفانی در یک قاره‌ی دیگه ایجاد کنه؟ )

17- معادله بلک-شولز (کاربرد در اقتصاد و بازار)

اگر اشتباهی در توضیحات هست، متخصصان هر شاخه به من بگن که درستش کنم

منبع:

http://www.businessinsider.com/17-equations-that-changed-the-world-2014-3

11. 17 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102
    تشکر شده 838 بار در 229 ارسال

با سلام.
    امروز توی مدرسه قرار بود به همه یک موضوع داده بشه برای تحقیق،که این موضوع ها پیرامون رشته های دانشگاهی بود.
    به دلیل این که معلم ما بر اساس علایق بچه ها موضوع ها را بخش کرده بود،به من موضوعی به نام نجوم داد.
    من خوش حال شدم اما بعد با خودم گفتم که اصلا توی دانشگاه رشته ای به نام نجوم داریم؟
    یا اینکه نام هایی دیگه داره؟
    شاید هم به نام اختر فیزیک شناخته میشه؟
    خلاصه این که من کلا گیج شده بودم و با خودم می گفتم که چه طوری من هیچ چیزی درباره ی ادامه نجوم در دانشگاه نمی دونم؟
    به همین دلیل گفتم از شما دوستان آوایی کمک بگیرم.
    حالا اگر می تونید من را در این تحقیق کمک کنید.
    ممنون می شوم
    امضای ایشان
    همیشه شروع سخت ترین مرحله‌ است...

13. 3 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6374
    تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد فتحی نمایش پست ها
    با سلام.
    امروز توی مدرسه قرار بود به همه یک موضوع داده بشه برای تحقیق،که این موضوع ها پیرامون رشته های دانشگاهی بود.
    به دلیل این که معلم ما بر اساس علایق بچه ها موضوع ها را بخش کرده بود،به من موضوعی به نام نجوم داد.
    من خوش حال شدم اما بعد با خودم گفتم که اصلا توی دانشگاه رشته ای به نام نجوم داریم؟
    یا اینکه نام هایی دیگه داره؟
    شاید هم به نام اختر فیزیک شناخته میشه؟
    خلاصه این که من کلا گیج شده بودم و با خودم می گفتم که چه طوری من هیچ چیزی درباره ی ادامه نجوم در دانشگاه نمی دونم؟
    به همین دلیل گفتم از شما دوستان آوایی کمک بگیرم.
    حالا اگر می تونید من را در این تحقیق کمک کنید.
    ممنون می شوم
    سلام
    پیشنهاد میکنم این تاپیک رو بخونید.
    درباره وضعیت نجوم در ايران ...
    امضای ایشان

15. 4 کاربر مقابل از |Alireza| عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11747
    تشکر شده 6 بار در 4 ارسال

آیا منظومه ما و کل کهکشان راه شیری به دلیل جاذبه مرکز کهکشان دور مرکز کهکشان میچرخه؟

ما میدانیم که خورشيد نيز مانند ساير ستارگان كهكشان راه*شيري در حال چرخش به دور مركز كهكشان است. سرعت اين حركت 217 کيلومتر بر ثانيه و هر دور گردش خورشيد

به دور مركز كهكشان، 225 تا 250 ميليون سال است.

می خواهم بدانم آیا آیا منظومه ما و کل کهکشان راه شیری به دلیل جاذبه مرکز کهکشان دور مرکز کهکشان میچرخه؟

17. 2 کاربر مقابل از Nojoomfa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Nojoomfa نمایش پست ها
    آیا منظومه ما و کل کهکشان راه شیری به دلیل جاذبه مرکز کهکشان دور مرکز کهکشان میچرخه؟

ما میدانیم که خورشيد نيز مانند ساير ستارگان كهكشان راه*شيري در حال چرخش به دور مركز كهكشان است. سرعت اين حركت 217 کيلومتر بر ثانيه و هر دور گردش خورشيد

به دور مركز كهكشان، 225 تا 250 ميليون سال است.

می خواهم بدانم آیا آیا منظومه ما و کل کهکشان راه شیری به دلیل جاذبه مرکز کهکشان دور مرکز کهکشان میچرخه؟
    بله و البته ماده‌ای که بینِ ما تا مرکزِ کهکشان هست هم تاثیر می‌گذاره ( و تاثیرش قابل صرف نظر کردن نیست، فی‌الواقع تاثیر اصلی از آنِ ماده‌ای هستش که بینِ ما تا مرکزِ کهکشان قرار داره نه ماده‌ی جمع شده در مرکز)
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

19. 3 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11747
    تشکر شده 6 بار در 4 ارسال

گفتگو ی علمی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    بله و البته ماده‌ای که بینِ ما تا مرکزِ کهکشان هست هم تاثیر می‌گذاره ( و تاثیرش قابل صرف نظر کردن نیست، فی‌الواقع تاثیر اصلی از آنِ ماده‌ای هستش که بینِ ما تا مرکزِ کهکشان قرار داره نه ماده‌ی جمع شده در مرکز)
    ممنون از راهنمایی خوبتون ولی یک سوال دیگه
    نام این ماده چیست؟ و از کجا میتوان وجود این ماده را تشخیص داد؟

و آیا این ماده در منظومه شمسی هم هست و بر روی سیارات و ستاره گان تاثیر میگذاره؟
    ویرایش توسط Nojoomfa : 06-23-2015 در ساعت 10:18 PM

21. کاربر مقابل از Nojoomfa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع