صفحه 21 از 31 نخستنخست ... 11171819202122232425 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 201 تا 210 , از مجموع 302

موضوع: ترجمه متن برای ویکی نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Post ترجمه متن برای ویکی نجوم

سلام به همه همراهان آوایی

همون طور که میدونید، ویکی نجوم مدتی هست که کار خودش را به صورت آزمایشی آغاز کرده است. در راستای تکمیل ویکی نجوم و همچنین آموزش ترجمه متن های انگلیسی نجومی، مناسب دیدم که این تاپیک را ایجاد کنم تا بتونیم توی اون، به کمک هم، متن های مناسب برای ویکی نجوم را ترجمه کنیم.

در این تاپیک از منابع مختلفی استفاده خواهیم کرد ولی سعی میکنیم که حتما معتبر باشند. ویکیپدیای انگلیسی شاید پر استفاده ترین منبع ما باشه.

روند این تاپیک به این صورت هست:

مدیران ویکی نجوم در اینجا، یا به صورت پیام خصوصی به من اعلام می کنند که مثلا به ترجمه یک مدخل خاص در ویکی نجوم احتیاج دارند. بعد من در اینترنت می گردم و یک منبع مناسب پیدا می کنم. متن های انتخابی معمولا خلاصه و در حد 5 تا 10 خط خواهد بود. بعد منبع و متن را اینجا قرار میدم و هر کس داوطلب ترجمه هست، اینجا اعلام میکنه و سپس ترجمه متن را تا 2 روز بعد به من ارسال میکنه (به صورت پیام خصوصی). در نهایت من متن ویرایش شده نهایی را اینجا قرار میدم و این چرخه تکرار خواهد شد.

نکته اول این که وقتی کسی اعلام میکنه که مایل و قادر به ترجمه یک متن هست، خودش مسئول ترجمه میشه و لطفا دیگه کسی درخواست ترجمه نده تا زمان متن بعدی. نکته بعدی این که متن ترجمه را حتما به من پیام خصوصی کنید چون من باید ویرایشش کنم و بعد اینجا ارسال کنم. اینطوری ایرادات متن را فقط مترجمش میفهمه و بقیه متوجه نمی شوند.

با این کار هم کسانی که در ترجمه شرکت می کنند آموزش می بینند و هم ویکی نجوم تکمیل میشه

----------------------------------------------------------------------

لیست موضوعات ترجمه شده از ابتدای آذر 92

مسیه 41-Fery-JWST و zeinab ashouri
    مسیه 9 - AZIN
    مسیه 59-astrophysics
    مسیه 62-Azadeh-gholipour
    مسیه 52-AZIN
    مسیه 53-AZIN
    مسیه 50-AZIN
    مسیه 55-H.Taeb
    مسیه 17-AZIN
    مسیه 39-AZIN
    مسیه 10-ویولا
    مسیه 8-Azadeh-Gholipour
    مسیه 63-حوریه آقانور

مسیه 69-astrophysics
    مسیه 4-Ali Ahmadi
    مسیه 49-astrophysics
    مسیه 48-BehzadQ
    مسیه 68-dark galaxy
    مسیه 46-roset
    ویرایش توسط هانیه امیری : 09-28-2014 در ساعت 07:01 PM

2. Top | #201
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6374
    تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

شب بخیر تاپیک!

نانوشت:
    گنجیشک لالا!....سنجاب لالا!
    آمد دوباره تاپیک بالا!...
    ترجمه می خوام!ترجمه می خوام!دوباره ترجمه!من می خوام!
    لالا لالایی لالا لالایی لالا لالایی، لالا لالایی لالا لالایی لالا لالایی، لالا لالایی لالا لالایی!!
    اینه آهنگش!:

سلام خدمت همه ی دوستان

چرا اینجا اینقدر سوت کوره!

اگه ممکنه یه ترجمه هم به من بدید!

اون بالایی ها اثرات نزدیک شدن ماه مهره!

شب بر همه خوش

امضای ایشان

3. 11 کاربر مقابل از |Alireza| عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #202
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479
    تشکر شده 11,960 بار در 1,080 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Аlireza نمایش پست ها
    نانوشت:
    گنجیشک لالا!....سنجاب لالا!
    آمد دوباره تاپیک بالا!...
    ترجمه می خوام!ترجمه می خوام!دوباره ترجمه!من می خوام!
    لالا لالایی لالا لالایی لالا لالایی، لالا لالایی لالا لالایی لالا لالایی، لالا لالایی لالا لالایی!!
    اینه آهنگش!:

سلام خدمت همه ی دوستان

چرا اینجا اینقدر سوت کوره!

اگه ممکنه یه ترجمه هم به من بدید!

اون بالایی ها اثرات نزدیک شدن ماه مهره!

شب بر همه خوش

سلام بر کاربر برگزیده ویکی

ممنون از اعلام آمادگیتون.

چشم ترجمه هم میدیم

لطفا از کتابی که در پست اول هست، مسیه 43 رو ترجمه فرمایید و در عرض 3-4 روز به بنده بفرستید.

شب خوش
    امضای ایشان
    وقتی خدا را دیدم که مشکلم را حل می کرد، من به توانایی او ایمان می آوردم

و وقتی حل نمی کرد

می فهمیدم او به توانایی من ایمان دارد...

5. 11 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #203
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5631
    تشکر شده 48 بار در 9 ارسال

سلام میشه کسی بهم بگه دقیقا برای ترجمه باید چه حرکاتی از خودم بروز بدم؟

7. 9 کاربر مقابل از kamy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #204
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط kamy نمایش پست ها
    سلام میشه کسی بهم بگه دقیقا برای ترجمه باید چه حرکاتی از خودم بروز بدم؟
    سلام كامي جان

نياز نيز حركات خاصي از خودتون بروز بديد كه !

فقط كافيه براي ترجمه اعلام آمادگي كنيد ، بعد مديران بخشي رو براي شما تعيين مي كنند كه زحمت ترجمه اش رو بكشيد

بعد شما هم لطف ميكنيد و ترجمه مي كنيد و بعد هم متن شما در ويكي نجوم قرار داده ميشه هم از شما تشكر و قدر داني ميشه

حركت خاص ديگه اي نيست !

9. Top | #205
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5631

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    سلام كامي جان

نياز نيز حركات خاصي از خودتون بروز بديد كه !

فقط كافيه براي ترجمه اعلام آمادگي كنيد ، بعد مديران بخشي رو براي شما تعيين مي كنند كه زحمت ترجمه اش رو بكشيد

بعد شما هم لطف ميكنيد و ترجمه مي كنيد و بعد هم متن شما در ويكي نجوم قرار داده ميشه هم از شما تشكر و قدر داني ميشه

حركت خاص ديگه اي نيست !
    خوب من الان دارم اعلام آمادگی میکنم

10. 9 کاربر مقابل از kamy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #206
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

خوب من الان دارم اعلام آمادگی میکنم
    سلام بر شما و ممنون از اعلام آمادگیتون.

لطفا از این لینک مسیه 10 را ترجمه فرمایید و متن ترجمه شده را در عرض 3-4 رو به بنده بفرستید.

فقط این قسمت را ترجمه کنید.

Messier 10 or M10 (also designated NGC 6254) is a globular cluster of stars in the equatorial constellation of Ophiuchus. The object was discovered by the French astronomer Charles Messier on May 29, 1764, who cataloged it as number 10 in his catalogue and described it as a "nebula without stars". In 1774, German astronomer Johann Elert Bode likewise called it a "nebulous patch without stars; very pale". Using larger instrumentation, German-born astronomer William Herschel was able to resolve the cluster into its individual members. He described it as a "beautiful cluster of extremely compressed stars". William Parsons, 3rd Earl of Rosse thought he could distinguish a dark lane through part of the cluster. The first to estimate the distance to the cluster was Harlow Shapley, although his derivation of 33,000 light years was much further than the modern value.

The tidal radius of M10 is 19.3 arcminutes, which is about two-thirds of the apparent diameter of the Moon. Viewed through medium-sized telescopes it appears about half that size (8–9 arcminutes), as its bright core is only 35 light-years across. It has a core radius of 48 arcseconds and a half-mass radius of 147 arcseconds (2.5 arcminutes). M10 has a spatial diameter of 83 light-years and is estimated to be 14,300 light-years away from Earth.
    In terms of the abundance of elements other than hydrogen and helium, what astronomers term the metallicity, Messier 10 is "moderately metal–poor". The abundance of iron, measured as [Fe/H] equals –1.45 ± 0.04 dex, is only 3.5% of the abundance found at the surface of the Sun. The cluster shows evidence of being enriched by the elements generated through the s-process in massive stars and Type II supernovae. It shows little evidence of enrichment by Type 1a supernovae.
    Because binary stars are, on average, more massive than normal stars, the binaries tend to migrate toward the center of the cluster. The fraction of binary stars in the core region is about 14%. This proportion decreases with increasing radius to about 1.5% in the outlying regions of the cluster. Correspondingly, the core region contains a concentration of interaction-formed blue straggler stars, most of which formed 2–5 billion years ago. The density of stars in the core region is about 3.8 solar masses per cubic parsec. Four variable stars have been discovered in this cluster.
    The cluster is currently located about 5 kiloparsecs (16 kly) from the Galactic Center.It completes an orbit around the Milky Way galaxy about every 140 million years, during which it crosses the plane of the galactic disk every 53 million years. Its rosette orbit has an eccentricity of 0.21.

موفق باشید
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

12. 12 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #207
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5631

نقل قول نوشته اصلی توسط هانیه امیری نمایش پست ها
    سلام بر شما و ممنون از اعلام آمادگیتون.

لطفا از این لینک مسیه 10 را ترجمه فرمایید و متن ترجمه شده را در عرض 3-4 رو به بنده بفرستید.

فقط این قسمت را ترجمه کنید.

Messier 10 or M10 (also designated NGC 6254) is a globular cluster of stars in the equatorial constellation of Ophiuchus. The object was discovered by the French astronomer Charles Messier on May 29, 1764, who cataloged it as number 10 in his catalogue and described it as a "nebula without stars". In 1774, German astronomer Johann Elert Bode likewise called it a "nebulous patch without stars; very pale". Using larger instrumentation, German-born astronomer William Herschel was able to resolve the cluster into its individual members. He described it as a "beautiful cluster of extremely compressed stars". William Parsons, 3rd Earl of Rosse thought he could distinguish a dark lane through part of the cluster. The first to estimate the distance to the cluster was Harlow Shapley, although his derivation of 33,000 light years was much further than the modern value.

The tidal radius of M10 is 19.3 arcminutes, which is about two-thirds of the apparent diameter of the Moon. Viewed through medium-sized telescopes it appears about half that size (8–9 arcminutes), as its bright core is only 35 light-years across. It has a core radius of 48 arcseconds and a half-mass radius of 147 arcseconds (2.5 arcminutes). M10 has a spatial diameter of 83 light-years and is estimated to be 14,300 light-years away from Earth.
    In terms of the abundance of elements other than hydrogen and helium, what astronomers term the metallicity, Messier 10 is "moderately metal–poor". The abundance of iron, measured as [Fe/H] equals –1.45 ± 0.04 dex, is only 3.5% of the abundance found at the surface of the Sun. The cluster shows evidence of being enriched by the elements generated through the s-process in massive stars and Type II supernovae. It shows little evidence of enrichment by Type 1a supernovae.
    Because binary stars are, on average, more massive than normal stars, the binaries tend to migrate toward the center of the cluster. The fraction of binary stars in the core region is about 14%. This proportion decreases with increasing radius to about 1.5% in the outlying regions of the cluster. Correspondingly, the core region contains a concentration of interaction-formed blue straggler stars, most of which formed 2–5 billion years ago. The density of stars in the core region is about 3.8 solar masses per cubic parsec. Four variable stars have been discovered in this cluster.
    The cluster is currently located about 5 kiloparsecs (16 kly) from the Galactic Center.It completes an orbit around the Milky Way galaxy about every 140 million years, during which it crosses the plane of the galactic disk every 53 million years. Its rosette orbit has an eccentricity of 0.21.

موفق باشید

میبخشید من تازه امروز اینو دیدم
    اگه یکم تایم بهم بدین ممنون میشم
    امضای ایشان

14. 8 کاربر مقابل از kamy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #208
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479

میبخشید من تازه امروز اینو دیدم
    اگه یکم تایم بهم بدین ممنون میشم

سلام بر شما.

اشکالی نداره. هرموقع تموم کردید بفرستید

با تشکر
    امضای ایشان

و وقتی حل نمی کرد

16. 9 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #209
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904
    تشکر شده 640 بار در 126 ارسال

سلام به دوستان زحمت کش بخش ترجمه
    چند وقت پیش درحال ترجمه m64 بودم ولی اونو هنوز تحویل ندادم
    به خاطر اینکه بدقولی کردم منو ببخشید
    حداکثرتا 4 روز دیگه ترجمه میشه

-----------------------

هانیه امیری

سلام بر شما. بله، اشکالی نداره. تکمیل کردید بفرستید.

ممنون از شما
    ویرایش توسط هانیه امیری : 09-11-2013 در ساعت 10:58 AM
    امضای ایشان
    بعد 6 ماه دوری از آوایی ها برگشتم
    دلم براتون تنگ شده بود

18. 8 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #210
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

ترجمه متن برای ویکی نجوم         
    اینم از ترجمه آقا علیرضا (Аlireza) از مسیه 38:
    ضمناً یه معذرت خواهی به آقا فرهاد و آقا علیرضای محترم بدهکارم. چون ویرایش ترجمه‌هاشون رو خیلی معطل کردم. راستش خیلی این مدت سرم شلوغ بود.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاریخچه
    M38 همانند دو خوشه‌ی دیگر ارابه‌ران توسط جیووانی باتیستا هودیـِرنا قبل از 1645 میلادی کشف شد، و او آن را به صورت "ناحیه‌‌ سحاب‌آلودی" توصیف کرد. لی جنتل بی خبر از مشاهدات هودیرنا، در سال 1749 اکتشافی مستقل انجام داد و M38 را بعنوان یک خوشه‌ی ستاره‌ای برشمرد. مسیه در 25اُم سپتامبر 1764 نوشت: خوشه‌ای از ستارگان کم نور، در فاصله کمی از دو خوشهی قبلی (M36 و M37)، اگر با دقت و با یک ابزار مناسب مورد بررسی قرار گیرد،این یکی مربعی شکل است و فاقد سحاب‌پوشی است. وسعت آن در حدود '15 می‌باشد."

اَدمیرال اسمیث آن را به صورت "یک صلیب مورب، با جفتی از ستارگان بزرگ در هر بازو، و یک ستاره ی مشهود در مرکز" مشاهده کرد، در حالی که جان هرشل به "شکلی بی‌قواره" اشاره کرد و نوشت: "ستارگانی ریز و درشت، بسیار غنی." توضیحات لئو بـرِنـر بطور وافری نزدیک به مسیه است: در یک میدان دید به‌همراه NGC1907، با قطر '15، بی‌قواره، اندکی چهارگوش، با ستاره‌ی مرکزی درخشان، بسیار بزرگ و غنی، متشکل از تعداد بسیاری از ستارگان درخشان و کم نورتر.

اختر فیزیک
    تا همین اواخر، فرض بر این بود که M38، همانند M36، در فاصله‌ 4200 سال نوری از زمین قرار داشته، و همسایه نزدیکی برای آن در فضا، در فقط 150 سال نوری دورتر باشد. در حالی که افت‌نور بین ستاره‌ای، معادل 1 قدر، در واقع برای هر دو خوشه تقریباً یکسان است، با این حال مطالعات اخیر فاصله‌ی M38 را رو به پایین و به 3500 سال نوری تصحیح کرده است. در نتیجه قطر واقعی آن به 15 سال نوری تغییر یافت.

درخشان‌ترین ستاره‌ی خوشه (قدر 7.9) یک غول G0 با 900 برابر درخشندگی خورشید ‌می‌باشد. اگر خورشید در کنار این غول در M38 قرار داده می‌شد، تنها به صورت یک ستاره‌ی کم نور از قدر 14 دیده می‌شد. غول G0 پیش از این، در زمانی که یک ستاره رشته‌ اصلی بود، تمام هیدروژن درون هسته‌ی خود را به هلیوم سوزانده است، و در حال حاضر در حال سوزاندن هلیوم به کربن است. از این موضوع سن خوشه‌ایی بین 150 تا 200 ملیون سال را می‌توان نتیجه گرفت.

خوشه‌ی باز بسیار متراکم و کوچک NGC 1907 تنها در '30 جنوب غربی M38 قرار دارد.بیشتر منابع فاصله‌ای مشابه با M38 را برای آن پیشنهاد داده‌اند، که این دو خوشه را، با جدایی شاید به کمی 30 سال نوری در فضا، همسایگانی نزدیک به هم می‌سازد. همچنین برخی مؤلفان سن مشابهی را برای این دو خوشه پیشنهاد می کنند. اما بر اساس آخرین مطالعات اخیر، NGC 1907 بنظر در فاصله‌ای 1000 سال نوری دورتر از M38 و نزدیک‌تر به M36 و M37 قرار گرفته است. علاوه بر این، این خوشه‌ی کوچک سنی دو برابر M38 دارد.در فاصله‌ی 4300 سال نوری، اندازه‌ی فیزیکی آن فقط 5 سال نوری است، و درخشان‌ترین ستاره‌ی آن از قدر 10.5 می‌باشد.

رصد
    همانند سایر خوشه‌های مسیه در ارابه‌ران، M38 برای روئیت با چشم غیر مسلح به شرایط ایده‌آل یک شب صاف کوهستانی نیاز دارد. دوربین‌ دوچشمی 50×10 آن را به صورت یک ناحیه سحاب‌آلود بهمراه سوسوهایی از اولین ستارگان آن را نمایان می کند. جزئیات کامل این خوشه‌ی باز بوسیله یک تلسکوپ شکستی 2.5 اینچی حاصل می‌شود.

یک تلسکوپ 4.7 اینچی خوشه‌ای زیبا و غنی را نمایان می‌کند. درخشان‌ترین ستاره‌های آن بشکل حرف یونانی ϖ مرتب شده‌اند. اما همچنین ممکن است تصوری از صلیب اسمیث را ایجاد کنند. برای تشخیص رنگ زرد درخشان‌ترین ستاره در لبه ی شمال شرقی از خوشه و چندین ستاره دیگر از خوشه، دهانه‌ی بزرگتری مورد نیاز است.

NGC 1907 همجوار توسط یک تلسکوپ 4.7 اینچی بصورت ابر کوچک سحابی‌وار اما دانه‌داری دیده می‌شود؛ تعداد کمی از ستارگان ممکن است سوسو بزنند. یک دهانه‌ی 14 اینچی در بزرگنمایی‌های بالا این خوشه را به تجمع متراکمی از ستارگانی از قدر 11هم تا 13هم تفکیک می‌کند، درحالی که بزرگنمایی‌های پایین همچنان یک سحابی را نشان می‌دهند. مسقیماً در جنوب آن دو ستاره درخشان وجود دارد. عرض NGC 1907 تنها '5 است و مجموع درخشندگی برابر با قدر 8.2 دارد، ولیکن ممکن است بطور شایسته‌ای زیباترین خوشه‌ی صورت‌فلکی خود باشد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

20. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 21 از 31 نخستنخست ... 11171819202122232425 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)