صفحه 2 از 10 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 93

موضوع: مشاهیر نجوم جهان

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    124
    تشکر شده 1,517 بار در 165 ارسال

مشاهیر نجوم جهان

در این تاپیک در مورد زندگی نامه و نظریات علمی دانشمندان سراسر جهان صحبت می کنیم.

در این تاپیک داریم:

1.استفن ویلیام هاوکینگ - Stephen William Hawking
    2.سخنان استفان هاوکينگ در مورد بيماريش als
    3.تابش هاوكينگ
    4.سایت رسمی پروفسور هاوکینگ+کتاب
    5.پارادوکس دوقلو - Twin paradox (هاوکینگ)
    6.استیون هاوکینگ: خداوند خالق جهان نیست
    7.خدمات علمي گالیله به بشريت
    8.تولد گالیله
    9.تولد بزرگ مرد تاریخ!(اینشتین)
    10.مختصری از زندگی شخصی انشتین
    11.سخنانی از آلبرت انشتین
    12.ابهاماتی در مورد تاریخ تولد انشتین: 1...2....3
    13.نیکلا کوپرنیک ، اخترشناس لهستانی ...2
    14.ترجمه فصل آخرgrand design (هاوکینگ)
    15.شارل مسیه
    16.اجرام مسيه در يك نگاه(شارل مسیه)
    17.نکاتی در مورد زندگی مسیه: 1...2
    18.معرفی یکی دیگر از کتاب های هاوکینگ
    19.مباحثی پیرامون هاوکینگ: 1...2...3...4...5...6...7...8
    20.مباحثی پیرامون انشتین:1...2
    21.ادوین هابل
    22.آثار ادوین هابل
    23.بزرگترین معمای هاوکینگ در آستانه هفتاد سالگی وی
    24. بحث هایی پیرامون هاوکینگ:1...2...3...4...5...6
    25.نظریات هاوکینگ
    26.بحث هایی پیرامون گالیله:1...2...3...4...5
    27.سر برنارد لاول درگذشت
    28. مرگ آرمسترانگ، اولین انسانی که به ماه قدم گذاشت 1...2...3...4...5...6...7...8...9...10...11...12...13...14...15

29.پروفسور هاوکینگ در مراسم افتتاحیه پارالمپیک 2012 لندن
    30.تیکوبراهه
    31.جیوانی دومینیکو کاسینی و هنریتا سوان لوییت
    32.جوردانو برونو

ویرایش توسط آسمون : 08-05-2013 در ساعت 03:00 PM

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    124
    تشکر شده 1,517 بار در 165 ارسال

استیون هاوکینگ: خداوند خالق جهان نیست

استیون هاوکینگ: خداوند خالق جهان نیست

لندن (رویترز) – فیزیکدان برجسته‏ی بریتانیایی، استیون هاوکینگ، در کتاب جدید خود استدلال کرده است که خداوند جهان را نیافریده و "انفجار بزرگ" پیامد اجتناب ناپذیری از قوانین فیزیک بوده است.

مطابق با روزنامه‏ی تایمز که در روز سه‏شنبه منتشر شد؛ او در "طرح عظیم،" اثر مشترکش با فیزیکدان آمریکایی، لئونارد ملودینو، می‏گوید که سری جدید نظریه‏‏ها یک آفریننده برای جهان ساخته است.

هاوکینگ می‏نویسد، "چون قانونی مثل جاذبه وجود دارد، جهان تاکنون توانسته و خواهد توانست که خود به خود، از هیچ به وجود آید. ایجاد خودبه‏خودی، دلیل وجود چیزها است به جای نبودن‏شان، چرا جهان به وجود آمد، چرا ما به وجود آمدیم."

"لازم نیست دعا کنید تا ورقه‏ای آبی رنگ پیدا شود و روند جهان را تنظیم کند."

هاوکینگ، 68، با کتاب "تاریخچه‏ی زمان،" که در سال 1988 منتشر شده بود و شرحی بر منشا و مبدا جهان بود، و برای فعالیت‏هایش درباره‏ی سیاهچاله‏ها، کیهان‏شناسی و گرانش کوانتومی به شهرت رسید.

از سال 1974، این دانشمند بر روی پیوند دو پایه‏ی فیزیک جدید کار کرده است – نظریه‏ی نسبیت عمومی آلبرت انیشتین، که به جرم و پدیده‏ها و اثرات آن در مقیاس بزرگ مربوط می‏شود، و نظریه‏ی کوانتوم، که ذرات زیراتمی را پوشش می‏دهد.

آخرین نظرات پیشنهادی او، دیدگاه قبلی‏اش را که درباره‏ی دین اظهار داشته بود نقض می‏کند. او اخیراً نوشت که قوانین فیزیک به این معنی است که در واقع لازم نیست معتقد باشیم خدا در انفجار بزرگ دست داشته است.

او در تاریخچه‏ی زمان نوشت... "کشف یک نظریه‏ی کامل، می‏تواند منجر به پیروزی خرد بشر شود."

او در آخرین کتاب خود گفته است که اکتشافات سال 1992 درباره‏ی چرخش سیارات به دور ستاره‏ای غیر از خورشید، برای به چالش کشیدن دیدگاه پدر فیزیک، اسحاق نیوتون کمک کرده است، که می‏گفته جهان نمی‏توانسته از هرج و مرج به وجود آمده باشد و توسط خداوند آفریده شده است.

او می‏نویسد، "علتی که شرایط سیاره‏ی ما را منطبق و مناسب می‏سازد – خورشید واحد، ترکیب خوش اقبالانه‏اش با زمین – فاصله‏ی خورشید و جرم خورشیدی، بسیار کمتر قابل توجه است، و به مراتب شواهد قانع کننده‏ی کمتری وجود دارد که زمین فقط برای لطف به نوع بشر طراحی شده باشد."

هاوکینگ، که فقط از طریق صدای کامپیوتری سینت سایزر قادر به تکلم است، دیستروفی ماهیچه‏ای دارد که طی سال‏ها پیشرفت سمت چت بدن او را کاملاً فلج کرده است.

بیماری او وقتی که تازه بیست ساله بود شروع شد، اما در ادامه به عنوان یکی از پیشتازان دنیای علم شناخته شد، همچنین در "پیشتازان فضا" و کارتون "فیوچراما" و "سیمپسون‏ها" به عنوان مهمان ظاهر شد.

سال گذشته او اعلام کرد که از کرسی ریاضیات لوکاس در دانشگاه کمبریج کناره‎گیری کرده است، موقعیتی که یکبار نیوتن بدست آورده بود و هاوکینگ از سال 1979 بر این سمت بود.

"طرح عظیم" در هفته‏ی آینده به فروش می‏رسد.

(ویرایش توسط استیو ادیسون)

به نقل از : پژوهشکده تخصصی فیزیک و فلسفه
    منبع : yahoo news

-------------------------------------------------------
    خواهشمندم :
    هرگونه سوال و نظر خود در ارتباط با این پست را در تایپک " نجوم فلسفی - فلسفه نجوم" مطرح کنید.
    امضای ایشان
    قراره بترکونم ..!

3. 9 کاربر مقابل از na3r عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    457
    تشکر شده 91 بار در 14 ارسال

خدمات علمي گالیله به بشريت

من اين همه به خودم زحمت دادم از با اين ديالاپ مزخرف جهنم اومدم اينجا عضو شدم اونوقت اينجوري ازم استقبال ميكنين ؟

يك نفر مياد ميگه خودتو معرفي كن . مدير ارشد پيغام ميده كه اينجا رو به هم نريز !!

شما هم كه انگار از اون كشيش هاي لعنتي خشن تريد . يعني واقعآ منو نميشناسين ؟

حالا منم اينجا گوشه اي از خدمات علمي ام رو به شما گوشزد ميكنم

( همه اينها رو هم تقديم ميكنم به محا كه منو به اينجا دعوت كرد و با من دوسته )

خدمات علمي من به جامعه بشريت :

گاليلئو گاليلئي (1642 ـ 1564) معروف به گاليله، در شهر پيتزا به دنيا آمدم . در 1581 در دانشگاه پيزا ثبت‌نام كردم تا در رشته پزشكي تحصيل كنم اما به زودي اين رشته را براي ادامه تحصيل در رشته‌هاي فيزيك و رياضيات رها كردم. من در سال 1592 به سمت استاد كرسي رياضي دانشگاه پادوا منصوب شدم. در ضمن تدريس در دانشگاه به شدت به نقادي نظرية كلي طبيعي ارسطو پرداختم و اشكالات نجوم بطلميوسي را برملا كردم.

من در جواني آثار ارشميدس، افلاطون و فيثاغوريان را خوانده و به اشكالات فيزيك ارسطويي واقف گشته بودم ؛ از اين رو، به نظريه‌هاي اصلي فيزيك ارسطويي، يعني، تفاوت دنياي بالاي ماه و زير ماه، نظرية ميل طبيعي عناصر چهارگانه (آب، خاك، هوا، آتش)، كلي طبيعي و نظرية ماده و صورت، پرداختم.

من معتقدم كه كتاب عالم به زبان رياضي نگاشته شده و به بيان ديگر، خداوند جهان را براساس قواعد رياضي آفريده است. در كتاب «عيارسنج» خود اين را گفتم : «فلسفه را در اين كتاب بسيار بزرگ [جهان] كه همواره در برابر ديدگانمان گشوده است نوشته‌اند. ولي فقط كسي به فهم آن نائل خواهد آمد كه قبلاً زبان اين كتاب و حروفي را كه بدان نوشته شده است فرا گرفته باشد. اين فلسفه به زبان رياضيات نوشته شده و حروف آن عبارت است از مثلثها و دايره‌ها و ديگر اشكال هندسي كه جز با واسطة آنها كلامي از اين كتاب براي بشر مفهوم نيست، و بدون آنها نيز عاقبتي جز سرگرداني بيهوده در كوره راه‌هاي تاريك به نظر نمي‌رسد.»

اينكه در عالم روابط رياضي برقرار است و ساختار آن را روابط عددي ـ هندسي تشكيل مي‌دهد، ريشه در انديشة فيثاغوريان دارد. ارشميدس ـ كه تا حدودي الهام بخش من در مطالعات مربوط به حركت بوده است ـ چنين اعتقادي داشت و مباحث اهرم و حركت پرتابي‌ها را با همين نگرش مطرح كرد و مورد كاوش قرار داد. نجوم آشكارا با هندسه آميخته بود و مكانيك نيز از رياضيات بهره مي‌گرفت. اما من با اين اعتقاد كه اشياء داراي دو گونه كيفيات هستند، يكي آنها كه اساسي يا اوليه‌اند و ديگر آنها كه حاصل بازنمايي ذهن آدمي هستند، عملاً تبيين رياضي حركات اشياء عالم را در پرتو روشن‌تري ارائه نمودم . كيفيات اولية اشياء، به اعتقاد من (گاليله)، عمدتاً عبارت‌اند از شكل، اندازه، امتداد، مكان و حركت. بنابراين روشن است كه رياضيات، شامل حساب (جبر) و هندسه، تا چه اندازه مي‌تواند نمايشگر شكل‌ها باشد و مسافت‌ها را اندازه‌گيري كند.

جدل اينجانب بر ضد ارسطو متوجه روش استقرايي ـ قياسي ارسطو نبود، من نظر ارسطو را در خصوص تحقيق علمي به عنوان يك پيشرفت دو مرحله‌اي از مشاهدات به سوي اصول كلي و بازگشت دوباره به سوي مشاهدات، پذيرفته بودم . همچنين من در اين مورد كه اصول تبيين‌كنندة طبيعت بايد از داده‌هاي تجربه و حسي استقرا شوند با ارسطو هم رأي بودم. يك انتقاد من به پيروان ارسطو (مشائيان) اين بود كه آنها به جاي اينكه اصول خويش را از طبيعت بگيرند، تعاليم ارسطو را به عنوان اصول و مقدمات كار خويش مسلم مي‌گيرند و به كار مي‌برند.

فعلآ تا اين حدود با من آشنا بشيد تا بعد ...

راستي واقعآ هيشكي اينجا پيدا نميشه كه 4 تا كلمه از خدمات علمي من بنويسه !

5. 10 کاربر مقابل از گاليله عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

تولد گالیله

سلااااااااااااااااااااااا م دوستان ...

فردا تولد جناب مستطاب گاليله هستش آقاي گاليله تولدت مباركــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــك...

تولد گالیلئو گالیله (۱۵ فوریه ۱۵۶۴)

فیلسوف طبیعی، اختر‌شناس و ریاضیدان ایتالیایی که همون طوركه اكثرا ميدونين اولین بار دوربینو به عنوان تلسکوپ نجومی بکار گرفت. . . صورت بندی او از روش علمی با نوشته‌های فرانسیس بیکن برابری می‌کنه . . .

وبعد هم كه باز همه ميدونين(هــــــــــــي. . . )اون مجازات كليسا . . .ديگه نگم بهتره . . .

به هرحال تولد جناب گاليله(همون دانشمنده ...اصله ... نه تقلبياش(چينياش))مبارك...

ویرایش توسط آسمون : 05-19-2012 در ساعت 11:16 AM دلیل: عنوان

7. 8 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    436
    تشکر شده 6,249 بار در 703 ارسال

تولد بزرگ مرد تاریخ!(اینشتین)

تولد بزرگ مرد تاریخ آلبرت انیشتین(در14 مارس1879) را به تمامی جامعه ی فیزیکدانان از جمله منجمان تبریک می گویم.درسته که چند روز دیگه ست ولی:
    در این تاپیک از شما تقاضا می شود تا هدایای خود را به خود آلبرت تقدیم کنید. این هدایا می توانند یک جمله ی قشنگ ،یک واقعه ی علمی یا یک خاطره و… برای او باشند.
    ویرایش توسط شادی حدادی زاده : 10-01-2011 در ساعت 10:43 AM
    امضای ایشان

9. 16 کاربر مقابل از gandom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

٢٠١١/٣/١٤

نقل قول نوشته اصلی توسط gandom نمایش پست ها
    تولد بزرگ مرد تاریخ آلبرت انیشتین(در14 مارس۱۹۳۹) را به تمامی جامعه ی فیزیکدانان از جمله منجمان تبریک می گویم.درسته که چند روز دیگه ست ولی:
    در این تاپیک از شما تقاضا می شود تا هدایای خود را به خود آلبرت تقدیم کنید. این هدایا می توانند یک جمله ی قشنگ ،یک واقعه ی علمی یا یک خاطره و… برای او باشند.
    ضمنا اين روز به نام روز عدد پي نامگذاري شده ، دليلشم واضحه ، چون ٣.١٤ است ، يعني ١٤اُمين روز ماه سوم ميلادي (مارس)

ویرایش توسط شايان سليم شهشهانى : 03-11-2011 در ساعت 01:56 PM دلیل: ويرايش
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

11. 12 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    519
    تشکر شده 192 بار در 15 ارسال

مختصری از زندگی شخصی انشتین

اينشتين در سخنانى كه در سال ۱۹۳۰ به زبان آورده است، به گونه اى به گرايش به دورى از جمع نيز اعتراف كرده است: «من در واقع يك مسافر تنها هستم. من هرگز با همه وجود به كشورى، به خانه شخصى ام يا به دوستان و حتى خانواده خودم تعلق نداشته ام. من با همه اين دلبستگى هاى زندگى روبه رو و در تماس بوده ام، اما احساس نياز به فاصله گرفتن و تنها شدن را هرگز از دست نداده ام. اين احساس با بالا رفتن سن در من در حال شدت گرفتن نيز هست…» (از كتاب فيزيكدانان برنده جايزه نوبل، ترجمه دكتر فقيهى نژاد).
    او نسبیت را تعریف کرد و به عقیده من این نسبی‌ بودن در زندگی‌ او نیز تاثیر گذار بود...

من یه جا خوندم جسدشو سوزوندن به خواسته خودش بعد خاکسترشو پخش کردن توی سکوت شب! چه رمانتیک!
    در هر صورت ما همه دوست داریم آلبرت جان تولدت مبارک
    ویرایش توسط آسمون : 05-19-2012 در ساعت 11:21 AM دلیل: ترکیب پست ها
    امضای ایشان
    life without adventure is nothing

13. 12 کاربر مقابل از Yalda.dorado عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    436
    تشکر شده 6,249 بار در 703 ارسال

سخنانی از آلبرت انشتین

سخنانی از آلبرت:
    -دین بدون علم کور است و علم بدون دین لنگ است
    -
    تخیل مهمتر از دانش است.علم محدود است اما تخیل دنیا را دربر می‌گیرد
    -
    دوچیز بی‌پایان هستند: اول «منظومه شمسی»، دوم «نادانی بشر»، در مورد اول زیاد مطمئن نیستم
    ویرایش توسط آسمون : 05-19-2012 در ساعت 11:27 AM
    امضای ایشان

15. 10 کاربر مقابل از gandom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Yalda.dorado نمایش پست ها
    اينشتين در سخنانى كه در سال ۱۹۳۰ به زبان آورده است، به گونه اى به گرايش به دورى از جمع نيز اعتراف كرده است: «من در واقع يك مسافر تنها هستم. من هرگز با همه وجود به كشورى، به خانه شخصى ام يا به دوستان و حتى خانواده خودم تعلق نداشته ام. من با همه اين دلبستگى هاى زندگى روبه رو و در تماس بوده ام، اما احساس نياز به فاصله گرفتن و تنها شدن را هرگز از دست نداده ام. اين احساس با بالا رفتن سن در من در حال شدت گرفتن نيز هست…» (از كتاب فيزيكدانان برنده جايزه نوبل، ترجمه دكتر فقيهى نژاد).
    او نسبیت را تعریف کرد و به عقیده من این نسبی‌ بودن در زندگی‌ او نیز تاثیر گذار بود...
    من فکر میکنم یک نفر داره این وسط اشتباه میکنه.مگه میشه سال 1939 به دنیا اومده باشه بعد سال 1930 سخنانی به زبان اورده باشه.مگه اینکه به آرزوش که سفر در زمان بوده رسیده باشه.
    من فکر کنم تاریخ تولدش اشتباه شده باشه.با تشکر از گندم و یلدا.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

17. 9 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

منم تبريك مي گم!!!!

نقل قول نوشته اصلی توسط gandom نمایش پست ها
    تولد بزرگ مرد تاریخ آلبرت انیشتین(در14 مارس۱۹۳۹) را به تمامی جامعه ی فیزیکدانان از جمله منجمان تبریک می گویم.درسته که چند روز دیگه ست ولی:

سلام به همه ...

همين اول تولد انيشتن رو به جامعه فيزيك دنيا تبريك مي گم ... دنبال رو حرفاش باشيم ... كه بتونيم ازش بهره ببريم ... انشاا...
    ولي گندم جان و دوستان سال تولد انيشتن 1879 هستش ... اينو من از كتابي خوندم كه در مورد فيزيك دانا بودش :
    " 100 دانشمندي كه دنيا را تغيير دادن "خوندم ... اول يكي از فصلاي كتاب فيزيك پيش دانشگاهي هم همينو نوشته .
    امضای ایشان
    یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
    من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
    اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

19. 9 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

مشاهیر نجوم جهان         
    البرت اینشتن در تاریخ 14 مارس 1879 میلادی در شهر اولم آلمان در 100 کیلو متری اشتوتگارت و در خانواده ای یهودی الاصل بدنیا آمد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

21. 10 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 10 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع