مکالمه بین زهرا موسوی و Ehsan

17 پیغام بازدید کنندگان

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
  1. من همچنان شک دارم که متوجه منظورتون شده باشم

بررسی سرعتِ صوت با بررسی فرایند ایجادِ یک اختلال در گازها و انتشارِ این اختلالِ فشار بررسی می‌شه، یعنی بررسی می‌کنند که اگر در نقطه‌ای فشار به صورتِ موضعی افت کنه این افتِ فشار کی به دوردست می‌رسه

طبیعاتا چه محیط حرکت بکنه و چه ساکن باشه این اختلال نسبت به محیط منتشر می‌شه یعنی این که اگر محیط هم نسبت به چارچوبی حرکت بکنه، سرعتِ صوت در چهار چوبِ مذکور با سرعتِ محیط جمعِ برداری میشه
  2. یعنی اگه من بخام سرعت صوت در یه محیط دیگه که ساکنه یا سرعت دار برسی کنم ؟؟
    همون طور که سرعتو تو ابعاد مختلف می تونیم بسنجیم.
    یا اصلا این طور بگم سرعت صوت در یه بعد دیگه.
  3. علیکِ سلام

دقیقا متوجه سوالتون نشدم، منظور از محیط لخت و نالخت دقیقا یعنی غیرشتابدار و شتابدار؟ یا ساکن و سرعت دار؟

یعنی مثلا گازی که توش موجِ صوت منتشر میشه شتابدار باشه؟
  4. سلام استاد
    ببخشید که بازم مزاحمتون شدم ...
    اگه بخایم سرعت صوت رو در یک محیط دیگه ای چه لخت باشه چه نالخت برسی کنیم از چه فرمولی میتونیم برسی کنیم؟؟؟
    (البته غیر از محیط خودمون که توش اندازه گیری کردیم)
  5. فکر کنم جمله مال تاگور هستش، یادمه تو کتابِ ادبیات بود

به هر حال، ممنون
  6. از یه استادی شنیده بودم که گفت "تولد هر انسان نشان ان است که خدا هنوز از انسان نا امید نشده است ."
    و براستی که سالروز تولد سرآغاز دوباره ای بر یاد آوری نعمت بودن برای شدن هر انسانی است، امید وارم تولد دوباره شادیها و موفقیت ها را در بهار نو شاهد باشید.
    تولدتان مبارک.
  7. استاد ممنون از راهنماییتون
    بی نهایت سپاس گزارم.
  8. علیکِ سلام

تا منظورتون از «بالا» چی باشه.

اصل هم ارزی نسبیتِ عام میگه میدانِ گرانشی درست شبیه یک حرکتِ شتابدار هستش، طبقِ این اصل شما می‌تونید در یک دستگاهِ شتابدار قرار بگیرید و به واسطه ی شتاب‌تون یک گرانشِ مجازی احساس کنید (البته اصلِ نسبیت شامل این مطلبه که این گرانشِ مجازی مطلقا هیچ فرقی با گرانشِ حقیقی نداره) با توجه به این که شدتِ میدانِ گرانشی با شتابِ دستگاه تعیین میشه هر چه شتاب بیشتر باشه میدانِ گرانشی بزرگتری ساختیم، البته این که چنین کاری تا چه حد گرانشی شبیهِ گرانشِ واقعی ایجاد می‌کنه جای بحث داره.

برای میدانِ مغناطیسی نمیشه با چنین حقه‌ای عمل کرد، باید جریانهای خیلی عظیمی ساخت تا میدانِ مغناطیسی بزرگی به وجود بیاد.
  9. سلام
    استاد یه سوال دیگه ؛
    ما می تونیم خودمون یه میدان گرانشی یا مغناطیسی خیلی بالایی به وجود بیاریم؟؟
  10. علیکِ سلام

خارج از این محدوده هم وجود دارن، یادمه چند سالِ پیش توی سحابی هلیکس دنباله‌دارهای زیادی پیدا شده بود، کلا هر منظومه‌ی سیاره‌ای در خارج از منظومه‌ی شمسی (منظومه‌های فراخورشیدی) احتمالِ وجودِ اجرام یخی-غباری مثلِ دنباله دارها بسیار بالاست، فراموش نکنید دنباله دارهای منظومه ی شمسی ( و هر جای دیگه ) بقایای تشکیلِ سیاراتِ منظومه ی شمسی هستند، پس اطرافِ هر ستاره‌ی مادری سیاره ای وجود داشته باشه به احتمالِ زیاد دنباله دارهایی هم هست که ته مانده‌ی ابرِ اولیه ی تشکیل دهنده ی منظومه هستند
نمایش پیغامهای بازدید کننده 1 از 10 تا 17
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد