مکالمه بین Zahra Shakeeb و Ehsan

7 پیغام بازدید کنندگان

1. این quarter wave plate رو نمی‌دونم دقیقا چیه
  2. آهان خيلي ممنون
    ولي فقط يه چيزي... تو اين عكس آخريه quarter wave plate با اين پرتو نورمون ك به طور خطي( ترجمه تحت اللفظي) پولاريزه شده چيكار كرده؟؟؟
  3. یک پرتوی نور در نظر بگیرید، و یک صفحه عمود بر این پرتو، این پرتو یک موج الکترومغناطیسی هستش یعنی میدانهای الکترومغناطیسی که در حال نوسان هستند:

همان طور که توی شکل هم واضحه، میدانِ الکتریکی فقط در راستای z نوسان می‌کنه، چه دلیلی داره فقط در این راستا نوسان کنه؟ هیچی پس می‌تونه در هر دو راستای z و x نوسان کنه، در نتیجه شکلِ موج میشه یه همچین چیزی:
    (البته جایzو y رو تو این شکل عوض کنید )

بعضی وقتها میشه با فیلترهای خاصی یکی از جهتهای نوسان رو کاملا حذف کرد که به این کار می‌گن قطبیدنِ نور:

4. سلام
    ميشه لطفن مفهوم پولاريزاسيونو واس من توضيح بدين؟
    خوندم ولي هيچي نفهميدم
  5. یه دنیا ممنون
    البته این اولشه شروع کنم به خوندن حسابی اشکال می پرسم ازتون
    بازم متشکر
  6. فیزیک هالیدی جلد مکانیک
    ساختار ستارگان و کهکشان ها
    نجوم کروی، ففصل 1و2 برای سطح ابتدایی (البته کمی 3 و 5 هم میشه ، کلا می تونید به جای نجوم کروی اصول و عمل رو هم بخونید)

نجوم دینامیکی
    ریاضی توماس (به نظر ِ من همه اش لازم نیست اما من خودم هر سه کتاب، یعنی جلد یک قسمت اول و دوم و جلد دو رو خوندم و برام لذت بخش بود)

آشنایی با مکانیک کلپنر (برای آشنایی با مکانیک عالیه)
    مکانیک تحلیلی فولز (فصل ِ نیروی ِ مرکزی ِ فولز، عالی، کامل و جامع هستش، فقط و فقط یک مبحث وجود داره که در نیروی مرکزی ماریون بحث کرده و فولز نه، غیر از اون فولز خیلی کاملتر از بقیه کتابهاست)

فیزیک ستاره ها نوشته فیلیپس(خیلی کامل هستش)

این منابع به نظرم کاملا کافی هستند، زیاد هم کاملگرا نباشید که حتما باید همه چیز رو بخونید، این کاملگرا بودن یک آفته. بعضی از این منابع که گفتم اصلا لازم نیست که همه اش خوانده بشه، مثلا فولز عموما فصل ِ سه و نیروی مرکزیش توصیه میشه، ریاضی توماس هم همین طور) برای کیهان شناسی هم کتاب ِ لیدل جدیدا ترجمه شده که اون خیلی منبع ِ کامل و عالی هستش.
  7. سلام
    میشه لطفا یه سر به تاپیک منابع المپیاد بزنید من لیست منابع رو کامل اونجا در آوردم شما یه نگاهی بندازین بگین واسه هر مبحث المپیاد کدوم منابع جامع هستن و مطالعشون کنم من؟؟
    خیلی ممنون میشم
نمایش پیغامهای بازدید کننده 1 از 7 تا 7
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد