PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ویکی نجوم - دانشنامه آزاد

Mostafa
03-14-2012, 10:48 AM
www.Wiki.Avastarco.com (http://www.wikiastro.ir/)

با سلام به همه کاربران گرامی

بالاخره بعد از تلاش های بسیار و پیگیری برخی از دوستان بخش ویکی نجوم راه اندازی شد .

همانگونه که مستحضر هستید ، پیش از این طرح دانشنامه نجوم در فروم اجرا شده بود که به دلیل ضعف های فنی از کارایی لازم برخوردار نبود و ضمنآ خلآ چنین دانشنامه ای

در فضای مجازی احساس می شد .

لذا تصمیم گرفتیم تا برای ایجاد یک دانشنامه آزاد نجومی که همه علاقمندان امکان مشارکت در تکمیل آنرا داشته باشند ، بخش ویکی نجوم را راه اندازی کنیم که این مهم با

تلاشهای پیگیر تعدادی از دوستان ، علی الخصوص جناب Astronomer و مدیر فنی جناب mojcris به سرانجام رسید که لازم است از ایشان کمال تشکر و قدر دانی را به عمل بیاوریم .

نحوه فعالیت در ویکی نجوم همانند سایر دانشنامه های آزاد است و همه علاقمندان می توانند در تکمیل آن مشارکت نمایند .

در تاپیک راهنمای فعالیت در ویکی نجوم (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1164-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85) آموزشی از چگونگی فعالیت در ویکی نجوم در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت .

space
03-14-2012, 02:34 PM
ممنون از این حرکت نجومی نو و بسیار مفید
ببخشید من یه سوال برام پیش اومده
میشه کمی درباره ی کپی رایت در ویکی آسترو توضیح بدین؟
شما فرمودید متن ها باید با منبع ارسال بشه
می خوام بدونم مثلا وقتی منبع ما یه مقاله یا مجله ای باشه
از اون مجله اجازه ی درج مطالب را باید بگیریم؟
اگه مطالب یک مجله با تلخیص و تغییرات ارائه بشه بازم احتیاج به اجازه هست؟و این که میشه اونو منبع درنظر گرفت؟

Mostafa
03-14-2012, 03:33 PM
ممنون از این حرکت نجومی نو و بسیار مفید
ببخشید من یه سوال برام پیش اومده
میشه کمی درباره ی کپی رایت در ویکی آسترو توضیح بدین؟
شما فرمودید متن ها باید با منبع ارسال بشه
می خوام بدونم مثلا وقتی منبع ما یه مقاله یا مجله ای باشه
از اون مجله اجازه ی درج مطالب را باید بگیریم؟
اگه مطالب یک مجله با تلخیص و تغییرات ارائه بشه بازم احتیاج به اجازه هست؟و این که میشه اونو منبع درنظر گرفت؟

سلام

ممنون از سوال خوبتون

راستش ما در این مورد بحث های زیادی در جلسه مدیران داشتیم که در نهایت به این نتیجه رسیدیم که همه مطالب منبع داشته باشند.

( ولو اینکه اطلاعات شما از بخشی از یک کتاب یا مجله باشد )

اما ممکن است افرادی مطلبی در ذهنشان باشد که دقیقآ یادشان نباشد که منبع اصلی آن کجاست . در ذیل این مطالب عبارت " این مطلب نیازمند منبع است "

درج خواهد شد .

به این ترنیب اولآ کاربری که مطالب را مطالعه می کند می داند که این مطلب منبع ندارد ( یا ذکر نشده )

و ضمنآ سایر کاربران می توانند در مشخص کردن منبع کمک کنند و مطالب را به صورت مستند کامل کنند

البته به نظرم در این مورد آقای اکبرنیا بهتر می توانند حق مطلب را ادا کنند که انشااله به زودی نظر تکمیلی را در این مورد اعلام خواهند کرد .

Astronomy
03-14-2012, 03:38 PM
اگر فردی قصد داشته باشه از دانسته های خودش یک مطلب یا مقاله بنویسه اونوقت چیکار کنه؟ (در مورد منبع)

و اینکه شاید مطلبی دارای منبع باشه ولی فردی که میاد اونو کامل تر بکنه از منبع دیگری استفاده کرده باشه!

در این شرایط یا شرایط دیگری که چند منبع داشته باشیم چیکار باید کرد؟

مسعود فرح بخش
03-14-2012, 03:46 PM
اگر فردی قصد داشته باشه از دانسته های خودش یک مطلب یا مقاله بنویسه اونوقت چیکار کنه؟ (در مورد منبع)

و اینکه شاید مطلبی دارای منبع باشه ولی فردی که میاد اونو کامل تر بکنه از منبع دیگری استفاده کرده باشه!

در این شرایط یا شرایط دیگری که چند منبع داشته باشیم چیکار باید کرد؟

معمولا برای اینگونه موارد یک فرمتی وجود داره که در مقالات علمی هم از این فرمت استفاده میشه(همینطور در خود ویکیپدیا هم به این صورت هست) به طوریکه در آخر مقاله ،منابع به ترتیب 1 ، 2 و ... بیان میشن و در نوشته و متن اصلی بعد از پایان هر پاراگراف یک کروشه باز میشه به صورت[1] که یعنی این پاراگراف رو ارجاع میده به منبع شماره 1 و همینطور [2] و ...
-------

آیا تیمی در باره صحت مطالب و فرمت اونها نظارت میکنه؟یا خود اعضا و افراد هستن که با ویرایش مطالب رو به روز می کنن؟

Mostafa
03-14-2012, 07:42 PM
دوستان گرامی و عزیز

لطفآ توجه بفرمایید :have a nice day:

شاید طی این یک سال و نیمی که از راه اندازی فروم می گذرد ، افراد بسیاری را دیده ایم که عنوان می کردند که این فروم کمک زیادی به آنها در راه آموزش نجوم

و پیگیری علاقه شان به نجوم کرده است که از این بابت بسیار خرسندیم .

حالا پس از یکسال و نیم طرح جدیدی به نام ویکی نجوم راه اندازی شده است که شخصآ پیش بینی می کنم تاثیر بسیار عمیق تری در سیستم آموزش نجوم

به وجود بیاورد .

به عبارت دیگر این سایت ویکی قابلیت این را دارد که به مراتب جذاب تر و علمی تر از همین فروم باشد .

لذا امیدوارم اعضای گرامی به این مورد توجه کافی داشته باشند و با همکاری در این بخش در مورد ایجاد یک منبع اطلاعات نجومی بزرگ مشارکت نمایند .

;)

پیمان اکبرنیا
03-14-2012, 09:20 PM
سلام دوستان

لازم میدونم مقداری درباره استفاده از منابع در دانشنامه توضیح بدهم:

1- دقت کنید که فرق دانشنامه آنلاین با بقیه دانشنامه ها اینه که همه میتونند آن را ویرایش کنند و فقط متخصصان حق دسترسی بهش را ندارند. پس شما باید حتما از منبع استفاده کنید تا خواننده بدونه مطالب از کجا آمده است.

ممکن است بگویید از کجا بدانیم مطالب منبعمون درست است؟

خب در وهله اول باید بگم که داشتن منبع حتی غیر معتبر، بهتر از نداشتن منبعه! چون اگر معتبر نباشه خود خواننده میتونه اگر دوست نداشت از مطلب نوشته شده استفاده نکنه. پس در هر صورت داشتن منبع واجبه که خواننده بدونه داره از کجا اطلاعات میگیره.

و در وهله دوم باید بگم که هرچه منابع معتبرتر باشه، اعتبار دانشنامه هم بیشتر میشه. فعلا نمیخوام زیاد به خودتون سخت بگیرید و فقط از بهترین منابع مطلب بگذارید، فقط سعی کنید از وبلاگها و سایتهای گمنام نباشه. در قدم اول همین مقدار کافیه.

2- این سوال در ذهن ایجاد میشه که یک مطلبی در ذهن من هست و من نمیدونم منبعش کجاست. حالا باید چی کار کنم؟

جواب: باید برید بگردید و برای چیزی که در ذهنتون هست منبع پیدا کنید. اگر پیدا کردید که همه چیز حل میشه ولی اگر پیدا نشد مطالب را در دانشنامه ننویسید! خواهش میکنم دقت کنید که در حال نوشتن دانشنامه هستید و سایت شخصی شما نیست که بتونید نظرات خودتان را بنویسید. حتی اگر متخصص هم باشید کسی که این مطالب را میخواند این امر را نمیداند و به دنبال منبع نوشته است نه شخص نویسنده.

ممکنه مطلب شما حاصل از چند منبع یا چکیده یک منبع باشه، خب در هر صورت باز هم ذکر منبع یا منابع لازمه.

اما منابع میتواند از جاهای مختلفی باشد:

- مقالات معتبر isi
- کتابهای مرجع چاپ شده به زبان انگلیسی و یا ترجمه آنها(در صورت در دسترس نبودن نسخه اصل)
- کتابهای فارسی چاپ شده(تالیفی)
- مقالات چاپ شده در مجلات تخصصی(مثلا مجله نجوم و آسمان شب) یا مجله های خارجی
- سایتهای اینترنتی انگلیسی و فارسی

فعلا ما اصراری بر این نداریم که حتما به مقالات معتبر ارجاع بدهید. فقط ارجاع دادن کافی است.(که همه بدونند با یک دانشنامه درست و حسابی و قانونمند سر و کار دارند).

در ضمن ارجاع دادن به مطالب یک مقاله، کتاب یا سایت نیازی به اجازه گرفتن از ناشر یا صاحب اثر نداره و فقط باید آدرس دقیق نوشتتون را بنویسید. مثلا اگر کتابه، عنوان کامل، نام نویسنده، سال چاپ، شماره ویرایش، صفحه کتاب و ... .

اگر از همه منابع بالا نا امید شدید حتما نگاهی به ویکیپدیا انگلیسی درباره اون موضوع خاص بیندازید. اونجا به احتمال زیاد یک منبع انگلیسی خوب در مراجع پایین صفحه مطلب پیدا خواهید کرد.

و در آخر یک نکته:

هدف ما این است که با کامل کردن این دانشنامه، به گسترش منابع معتبر نجومی فارسی کمک کنیم. اینجا جایی هست که ما باید این کار را یاد بگیریم. در نهایت این مطالب به خود ویکیپدیا فارسی هم منتقل خواهد شد و باعث تکمیل اون هم میشه. با کار کردن در ویکی نجوم، کار کردن در ویکیپدیا فارسی را هم یاد میگیریم و به تکمیل اون کمک میکنیم.

باز هم اگر سوالی بود در خدمتم.

smhm
03-15-2012, 09:29 AM
خیلی از اصطلاحات نجومی در ویکی پدیا هست. به نظر من اصطلاحاتی که در ویکی پدیا موجود نیست یا ناقص است را در اولویت کار قرار بدهیم بهتره.

Mostafa
03-15-2012, 09:57 AM
خیلی از اصطلاحات نجومی در ویکی پدیا هست. به نظر من اصطلاحاتی که در ویکی پدیا موجود نیست یا ناقص است را در اولویت کار قرار بدهیم بهتره.

ممنون دوست گرامی

بله ، اگر منظور شما ویکی پدیای انگلیسی است که بسیار کامل است . اما ویکی پدیای فارسی واقعآ در بخش تخصصی نجوم خیلی کمبود دارد .

به هر حال دوستان می تونن با توجه به علاقه و تخصص خودشون در موضوعاتی که مایل هستند ، در تکمیل ویکی مشارکت کنند .

arman72
03-16-2012, 03:07 PM
سلام
خدمت آقای امام ، در حد توان بخش عوارض سطحی ماه رو به عهده میگیرم. البته به دلیل مشکلاتی که خود آقای امام هم اطلاع دارند نمیتونم خیلی سریع به تکمیل ویکی بپردازم. اما تمام سعی خودمو میکنم تا هرچه زودتر ویکی نجوم رو کامل کنیم.

پیشاپیش سال نو رو به تمام اعضای آوااستار و دست اندرکاران آوا تبریک میگم. امیدوارم سال خوبی رو پیش رو داشته باشین
با تشکر

rezash
03-18-2012, 02:07 AM
از دوستاني كه در ويرايش و تكميل اين دائره المعارف و منبع عظيم تلاش ميكنند بي نهايت سپاسگذارم.

انشا... با همكاري ديگر دوستان بزودي مرجع اطلاعاتي مناسبي براي ما منجمين بوجود خواهد آمد.

من فكر ميكنم دوستاني كه در دانشنامه همكاري ميكردند خيلي ميتونن در پيشبرد و گسترش ويكي نجوم كمك كنند.

بسم ا...

هانیه امیری
03-29-2012, 01:51 PM
اگر مديران محترم صلاح بدونند زير رده اجرام خرد منظومه شمسي رو زير مجموعه اي از منظومه شمسي قرار بدند، تقسيم بندي بهتر مي شه و مي شه مقدمه اي هم براي اجرام ريز منظومه شمسي نوشت.

با تشكر از زحمات تك تك افرادي كه در ويكي نجوم فعاليت مي كنند

space
03-29-2012, 02:52 PM
به نظر میاد دستور
<ref/><ref>
در ویکی عمل نمیکند!

Mostafa
03-29-2012, 03:45 PM
دوستان ، من پیشنهاد می کنم فعلآ به درج مطالب بپردازیم

به زودی کارگروه های تخصصی برای هر کدام از بخش ها از بین خود اعضا انتخاب می کنیم تا به طور تخصصی روی بخش های مختلف نظارت داشته باشند .

مطمئنم که این پروژه به امید خدا بسیار کاربردی تر از خود فروم خواهد شد !

پیمان اکبرنیا
03-29-2012, 10:46 PM
سلام

دوستان الان به ویکی رفته بودم و به چند مقاله سر زدم، در اکثر مقالات غلط های کوچک علمی وجود دارد و در یکی دو مقاله هم غلط های بسیار بزرگی دیده میشد. الان هنوز در مرحله آزمایشی هستیم و خب فعلا مساله ای نیست اما دقیقا این حرف من که منبع برای نوشته ها لازم است همینجا به چشم میخورد.

پس یادمان باشد که با جدی تر شدن کار و حل شدن مسائل فنی که در حال حاضر وجود دارد، حتما منابع نوشته ها فراموش نشود در غیر این صورت مطالب حذف خواهند شد.

و یک نکته دیگه:

لحن نوشته شدن متن در دانشنامه حتما باید به صورت رسمی باشه و فعل ها هم اصلا نباید اول شخص باشه. مثال:

غلط: در ادامه درباره انواع دنباله دار توضیح خواهم داد.
درست: در ادامه درباره انواع دنباله دار توضیح داده شده است.

Mostafa
03-30-2012, 07:59 PM
دوستان گرامي

يك نكته ديگري رو هم كه لازمه توضيح بدم اينه كه لطفآ خيلي به رسم الخط و فونت حروفي كه استفاده مي كنيد دقت كنيد .

مثلآ ممكنه شما كلمه " دايره البروج " را جستجوي كنيد و بعد ببينيد چنين صفحه اي قبلآ وجود نداشته ، در حالي كه صفحه اي با نام " دايرة البرج " وجود دارد ، ولي سيستم به خاطر تفاوت ه و ة تشخيص نمي دهد كه اين دو موضوع يكي است .

در چنين مواردي بد نيست يك نگاهي هم به ليست الفبايي موضوعات بيندازيد

( البته مشكل خاصي هم نيست و نهايتآ اين موارد توسط مديران ويكي اصلاح مي شود )

مورد بعدي عدم استفاده از ي تنها است !

براي مثال لطفآ براي نوشتن " منظومه شمسي " از عبارت " منظومه ي شمسي " استفاده نكنيد !

يا مثلآ ننويسيد " كره ي سماوي " .... بنويسيد " كره سماوي "

اين مورد نه تنها براي ايجاد لينك ها و صفحات داخلي مشكل قبلي را ايجاد مي كند ، يك شاهكار بي نطير از فرهنگستان زبان و ادب فارسي است كه رسم الخط فارسي را به نابودي مي كشاند !

همين الآن هم كم نيستند نوجوان هايي كه در نوشتن محاوره اي ( و گاهي جدي ) اينگونه مي نويسند :

رفتم خونه ي دوستم ك كتابش رو بگيرم و ب برادرم بدهم !!!

اين فاجعه زماني رخ داد كه به دانش آموزان گفتند مي توانيد " اسم حروف " را به جاي " صداي حروف " در نوشتن استفاده كنيد !

بگذريم ....

پس لطفآ در ويكي از اين نوع رسم الخط استفاده نكنيد

ممنونم

Mostafa
04-06-2012, 07:18 PM
خب خب ....

حالا که خدا رو شکر همه چیز مرتب و منظم شده ، وقت رو تلف نمیکنیم و میریم سر اصل مطلب ! ( این موضوع رو میخواستم 14 فروردین مطرح کنم که اینجوری شد )

به زودی ( احتمالآ همین امشب یا فردا ) یک فراخوان میزنیم تا از بین اعضایی که مایل هستند به عنوان مدیر در ویکی فعالیت کنند ، نفراتی را انتخاب کنیم

که البته این مدیران حوزه اختیارات و دسترسی شون از کاربر های عادی ویکی بیشتره

روال کار هم به این صورته که میخواهیم فعالیت مدیران ویکی رو به صورت تخصصی و به شکل کارگروه های مختلف دسته بندی کنیم .

مثلآ کارگروه های ( علوم سیاره ای ، اختر فیزیک ، کیهان شناسی و ..... + کارگروه های درج تصاویر ، ایجاد رده بندی ، قرار دادن لینک ها و الگو های لازم و .... )

یعنی مثلآ یک گروه فقط کارش گذاشتن عکس در مطالب باشه ، یکی فقط درج مطالب مربوط به رده اختر فیزیک ، یکی رده علوم سیاره ای و ...

البته هیچ محدودیتی برای اعضای این گروه ها ( که قراره به عنوان مدیران ویکی تعیین بشوند ) نیست که در بخش های دیگر هم فعالیت کنند

اما بهتره که در مورد کارگروه خودشون نظارت دقیقی بر مطالب داشته باشند

حالا توضیحات بیشتر رو میذارم برای زمان اعلام فراخوان

اما خلاصه در جریان باشید که به زودی از بین اعضای فعال و ممتاز ( و البته اعضای جدید علاقمند ) مدیرانی با اختیارات بیشتر برای ویکی انتخاب خواهند شد .

جزئیات ماجرا رو به زودی اعلام خواهم کرد :wink:

موفق باشید

space
04-12-2012, 05:19 PM
یه سول هم یرای من پیش اومده دوست دارم از مدیر ها و فعال های فروم و ویکی نجوم بپرسم
همون طور که میدونید بسیاری از مباحث مورد نیاز ویکی نجوم قبلا در ویکی پدیا آورده شده
به نظر شما بهتره شروع کنیم به وارد کردن مقاله های نسبتا مورد قبول ویکی پدیا (از نوع کپی پیست) و ویکی رو با سرعت بیشتری کامل کنیم و بعد برای تصحیح علمی و تلخیص اون بسیج بشیم و یا
از ابتدا با جستجو در اینترنت یا کتاب ها ،مقالات جدیدی با قابلیت استناد بیشتر از ویکی پدیا ایجاد کنیم؟؟؟

solh
04-12-2012, 06:16 PM
در قسمت مربوط به اشخاص ، دانشمندان فیزیک و ریاضی ( احیانا شیمی ) روبنویسیم ؟

پیمان اکبرنیا
04-13-2012, 12:15 AM
یه سول هم یرای من پیش اومده دوست دارم از مدیر ها و فعال های فروم و ویکی نجوم بپرسم
همون طور که میدونید بسیاری از مباحث مورد نیاز ویکی نجوم قبلا در ویکی پدیا آورده شده
به نظر شما بهتره شروع کنیم به وارد کردن مقاله های نسبتا مورد قبول ویکی پدیا (از نوع کپی پیست) و ویکی رو با سرعت بیشتری کامل کنیم و بعد برای تصحیح علمی و تلخیص اون بسیج بشیم و یا
از ابتدا با جستجو در اینترنت یا کتاب ها ،مقالات جدیدی با قابلیت استناد بیشتر از ویکی پدیا ایجاد کنیم؟؟؟

با سلام و تشکر از شما بابت همکاری فعال در ویکی ;)

نه در واقع اولویت ما، نوشتن مطالبی هست که توی ویکیپدیای فارسی و سایر دانشنامه های مشابه آنلاین وجود نداره! پس بهتره که مقالات خوب انگلیسی را(مثلا از خود ویکیپدیای انگلیسی) ترجمه کنیم. تصحیح مقالات ویکیپدیای فارسی در اولویتهای بعدی هست.

Mostafa
04-13-2012, 10:24 AM
در قسمت مربوط به اشخاص ، دانشمندان فیزیک و ریاضی ( احیانا شیمی ) روبنویسیم ؟

سلام

بله ، حتمآ میتونید

میشه از افرادی که در زمینه های مختلف نجومی بیشتر تاثیر گذار بوده اند شروع کرد

موفق باشید

Mostafa
04-17-2012, 09:58 PM
به اطلاع دوستان عزيز مي رسانم از بعد از ظهر امروز يك نفر ( يا يك ربات مخرب ) با تغيير ip وارد ويكي مي شود و مطالب مفيد را حذف مي كند و يا مطالب هجو ارسال مي كند .

البته هربار مطالب ايشان " خنثي سازي " مي شود و ip ايشان هر بار بسته مي شود ولي باز با تغيير ip وارد مي شود و همان كار ها را انجام مي دهد .

اگر روشي براي مقابله با اين كار سراغ داريد ، لطفآ اعلام بفرماييد .

mahdad_haghighi
04-18-2012, 02:35 PM
به اطلاع دوستان عزيز مي رسانم از بعد از ظهر امروز يك نفر ( يا يك ربات مخرب ) با تغيير ip وارد ويكي مي شود و مطالب مفيد را حذف مي كند و يا مطالب هجو ارسال مي كند .

البته هربار مطالب ايشان " خنثي سازي " مي شود و ip ايشان هر بار بسته مي شود ولي باز با تغيير ip وارد مي شود و همان كار ها را انجام مي دهد .

اگر روشي براي مقابله با اين كار سراغ داريد ، لطفآ اعلام بفرماييد .

عموما سیستم های ویکی یه روش های مقابله ای در این زمینه دارن . از جمله اینکه مثلا کسی که وارد نشده باشه نمی تونه کل مطلب رو حذف کنه و امثال این که نیازمند تعریف شدن برای ویکی هستن و نیاز به ربات و الگو های مربوطه دارن .

Mostafa
04-18-2012, 03:04 PM
عموما سیستم های ویکی یه روش های مقابله ای در این زمینه دارن . از جمله اینکه مثلا کسی که وارد نشده باشه نمی تونه کل مطلب رو حذف کنه و امثال این که نیازمند تعریف شدن برای ویکی هستن و نیاز به ربات و الگو های مربوطه دارن .

ممنون مهداد جان

بله ، راه عمومی این هست که دسترسی ویرایش فقط در اختیار کاربران باشد و مهمان ها اجازه ویرایش نداشته باشند

اما ما میخواستیم تا حد امکان این آزادی عمل برای مهمان ها هم فراهم باشد ولی ظاهرآ چنین چیزی فعلآ امکان پذیر نیست

به همین دلیل به زودی دسترسی ویرایش و ایجاد صفحات جدید فقط برای کاربران و کسانی که لاگین کرده اند امکان پذیر خواهد شد .

پیمان اکبرنیا
04-19-2012, 08:48 AM
ممنون مهداد جان

بله ، راه عمومی این هست که دسترسی ویرایش فقط در اختیار کاربران باشد و مهمان ها اجازه ویرایش نداشته باشند

اما ما میخواستیم تا حد امکان این آزادی عمل برای مهمان ها هم فراهم باشد ولی ظاهرآ چنین چیزی فعلآ امکان پذیر نیست

به همین دلیل به زودی دسترسی ویرایش و ایجاد صفحات جدید فقط برای کاربران و کسانی که لاگین کرده اند امکان پذیر خواهد شد .

البته قطعا این مشکل راه حل داره چون توی ویکیپدیا فارسی و انگلیسی هم این مشکل را حل کرده اند. میشه از مدیران اونجا پرسید.

Astronomer
04-19-2012, 10:09 AM
سلام و درود بر زحمتکشان ویکی نجوم!!!

خوب مثل اینکه عده ای کلا مبناشون رو گذاشتند بر اذیت و آزار کارهای علمی و عملی و جنبی آوا استار در حالی که غالبا این امور برای همه منجمان است از جمله ویکی نجوم به هر حال...

نرم افزار اینترنتی مدیا ویکی (http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki)، رویکردی در مقابل اینگونه حملات داره که دویتانی که با کد های php آشنایی دارند توصیه میکنم لینک های زیر رو پیگیری کنند و متوجه امر بشند:

http://www.mediawiki.org/wiki/Manual...bot/protect.py (http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Pywikipediabot/protect.py)
http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Preventing_access
http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:$wgSysopRangeBans (http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:$wgSysopRangeBans)
http://www.mediawiki.org/wiki/Manual...ation_settings (http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Configuration_settings)

mojcris
04-19-2012, 12:16 PM
سلام دوستان :)

اینگونه رباتها معمولا یا از چین هستن یا از روسیه ، راه حل مناسب به نظر من که البته راحتترین راهه :دی اینه که کلا آی پی چین و روسیه رو ببندید :) ، سایت هم که فارسیه پس نیازی به روسیه و چین نیست :دی

البته کارای دیگه هم میشه کرد.

البته روش علمی و دقیقش همینه که باید یک اکستنشن به اسکریپت اضافه کرد که براتون کد امنیتی درست میکنه ، یعنی هرکسی بخواد مطلب جدید بذاره یا اینکه ویرایش انجام بده باید کد امنیتی رو وارد کنه ، که این کار تقریبا اسپم ها و رباتها را تا 95 % کاهش می ده.

می تونید اطلاعات کامل رو اینجا (http://www.mediawiki.org/wiki/Extension:ConfirmEdit)ببینید ، اگه نتونستید درستش کنید فکر کنم خودم بتونم درستش کنم :)

Mostafa
04-19-2012, 04:27 PM
خب ،

خدمت دوستان گرامی عرض کنم با پیگیری ها و زحمات مدیر فنی ، جناب آقای شرفی در حال حاضر ظاهرآ دسترسی ربات های مخرب به ویرایش و ایجاد صفحه جدید قطع شده است .

سعی ما بر این است که تا حد ممکن محدودیتی برای ویرایش افراد و اعضا ایجاد نشود و حتی الامکان میهمانان هم بتوانند در ویرایش ویکی مشارکت نمایند

در این چند ساعت اخیر که فعلآ ربات ها فعالیت مخربی نداشته اند .

امیدوارم این مشکل نیر برطرف شده باشد و دوباره دوستان بتوانند به صورت عادی در ویکی فعالیت کنند

موفق و پیروز باشید

Mostafa
04-19-2012, 08:09 PM
مثل اینکه ظاهرآ ربات های مخرب به همت آقای شرفی خورده اند به درِ بسته

لطفآ کاربران و مدیران محترم ویکی ، هرکس اگر احیانآ ردی از این موجودات خرابکار دید ، همینجا گزارش بدهد که ببینیم سیستم دفاعی ما آیا درست کار می کند یا نه !

ضمنآ تا فردا ، همه مدیران ویکی اعلام می شوند و دسترسی مدیریت به ایشان داده خواهد شد .

هانیه امیری
04-20-2012, 08:13 AM
آقاي امام فرموده بوديد اينجا مطرح كنيم، متاسفانه چند ساعته كه دوباره اين مخرب ها تغييراتي در ويكي ايجاد مي كنند.

mojcris
04-20-2012, 09:32 AM
اگه دوباره ربات ها حمله کردن ، تنها راه مقابله اش استفاده از اکتنشن Akismet و یا استفاده از همون کد امنیتی هست.

Mostafa
04-20-2012, 11:59 AM
خب دوستان ....

مشکل ویکی هم با یک روش ساده خدا را شکر حل شد

آقای شرفی برای ایجاد صفحه یا ویرایش صفحه یک کد امنیتی فرار دادند که هرکس بخواهد ویرایش کند باید در بالای صفحه پاسخ یک عمل جمع یا منهای ریاضی را بنویسد که ویرایشش تایید شود .

به این شکل :

http://up.avastarco.com/images/av8yf2ceqkijmxj97rki.jpg (http://up.avastarco.com/)

البته نکته جالب قضیه این است که این اعداد هر بار تغییر می کند و عبارت ثابتی نیست

خوبی این ماجرا هم این است که سرعت انجام عملیات ریاضی در دوستان تقویت می شود !! :grin:

( البته دقت کنید که باید کلآ از راست به چپ حساب کنید !!! )

یعنی باید به این صورت بنویسید :

42-10 = 32

------------------------

پ ن : امیدوارم ربات ها جمع و تفریق بلد نباشند !!!

Mostafa
04-20-2012, 08:09 PM
دوستان لطفآ یک بررسی و امتحانی بکنید ببینید این نوشتن حاصل جمع یا تفریق برای ویرایش ها کار را آیا مشکل تر می کند یا نه ؟

چون در حال حاضر این فعلآ تنها راه مقابله با ربات های خرابکار است

البته امیدوارم بتوانیم راه های بهتری را هم پیدا کنیم که نیازی نباشد دوستان گرامی متحمل زحمتی برای ویرایش مطالب شوند

اما ممنون می شوم نظرتان را بفرمایید که این موضوع چقدر روی انجام ویرایش ها می تواند تاثیر داشته باشد

موفق باشید

mojcris
04-20-2012, 08:25 PM
اگر می خواید کار رو خیلی آسون کنید یک راه حل دیگه هم داره :have%20a%20nice%20dو اون اینه که یک دکمه ی مخفی طراحی بشه که کاربران اونو نمی بینن :grin: و این دکمه از نوعی باشه که قابلیت تیک زدن داشته باشه ، در اینصورت یک روبات یا اسپمر این تیک رو برای ویرایش می زنه و بعد میشه تعریف کرد که فقط ویرایش هایی پذیرفته بشه که این تیک زده نشده باشه :thumbsup: و چون رباتها همیشه این تیک رو می زنن بنابراین هیچ وقت نمی تونن ویرایش کنن و اینجوری به درِ بسته می خورن :lock1: و بعد میشه آخر کار هم برای رباتها این شکلک را نشان داد : :th_smile8:

Mostafa
04-20-2012, 08:33 PM
ممنون جناب mojcris

راه حل جالبی بود ، امیدوارم کار فنیش هم زیاد سخت نباشه

حالا آقای شرفی این مطلب رو می بینند ( یا خودم بهشون میگم )

سعی میکنیم چه با این روش ، چه روش های دیگه کار رو راحت تر کنیم

ممنون از لطف شما

mojcris
04-20-2012, 08:48 PM
خواهش میکنم :have a nice day:

اینم از آموزشش:

1. ابتدا فایلی که در پیوست آمده در پوشه ی extension در هاست آپلود و اکسترکت می شود.

2. سپس در انتهای فایل LocalSettings.php کد زیر وارد می شود

require_once("$IP/extensions/SimpleAntiSpam/SimpleAntiSpam.php");

به همین راحتی :yaeh%20am%20not%20d

Sharafi
04-20-2012, 10:48 PM
با سلام ،

کاربر گرامی mojcris ضمن تشکر از اهمیت دادن به این موضوع و بررسی های شما این extension قبلا تست شده است و جواب خوبی نگرفته ایم .

در حال حاضر 5 عدد extension برای جلوگیری نصب شده است و در حال بررسی روش های دیگر نیز هستیم .

موفق باشید.

mojcris
04-20-2012, 11:15 PM
سلام :)

پس به نظر من بهترین و راحتترین کار میشه بستن آی پی کشورهایی که روباتها از اونجا میان ، مثلا چین و روسیه ! کلا آی پی این کشورها بلاک بشه!

mojcris
04-20-2012, 11:20 PM
این اسپمرها و ربات ها کلا خیلی پیشرفته و گیر هستن !!!

اینم یک اکتنشن دیگه ، البته شاید قبلا نصب کرده باشید!

اینجا کلیک کنید! (http://www.mediawiki.org/wiki/Extension:AntiBot)

Sharafi
04-21-2012, 07:38 AM
با سلام ،

دوست گرامی mojcris ، بله این هم نصب شده است و خیلی از Black List های خود WikiMedia توسط Htaccess نیز مسدود شده است و حتی فایل هایی که ربات ها را به بیراه می برد نیز ایجاد شده است .

فکر می کنم مشکل حل شده باشد و باید منتظر ماند و نتیجه را دید .

باز هم از حسن توجه شما سپاسگذارم .

موفق باشید.

Mostafa
05-17-2012, 10:37 AM
دوستان و همراهان عزیز ویکی نجوم ؛

پس از گذشت بیش از یک ماه از آغاز به کار ویکی نجوم و تلاش اعضای فروم در تکمیل مطالب آن خوشبختانه در حال حاضر ویکی نجوم از حالت خام اولیه خارج شده و

تا حدی می تواند پاسخگوی برخی از سوالات علاقمندان به نجوم باشد .

به همین دلیل تصمیم گرفتیم از امروز راه اندازی ویکی نجوم را به اطلاع کلیه فعالین نجوم کشور برسانیم و از همه علاقمندان نجوم دعوت کنیم تا با مشارکت در

تکمیل این دانشنامه ، سهمی در پیشرفت دانش نجوم در ایران داشته باشند .

ضمن اعلام این مطلب به دوستان عزیز ، امیدوارم اعضای گرامی فروم نیز همانند هفته های اخیر فعالیت خود را در ویکی ادامه دهند تا بتوانیم با توجه به پتانسیل های

موجود دانشنامه ای در خور جامعه نجومی ایران ایجاد نماییم .

موفق و پیروز باشید :have%20a%20nice%20d

Mostafa
06-01-2012, 07:29 PM
با سلام به همه

به اطلاع دوستان گرامی می رسانم همانطور که هفته گذشته اعلام شد ، قرار است امشب مدیر گرامی تالار آموزش نجوم و منابع جناب آقای پیمان اکبرنیا در برنامه آسمان شب ،

سایت ویکی نجوم را معرفی نمایند و درباره نحوه فعالیت در این سایت توضیحاتی ارائه کنند و احیانآ ابهاماتی را که کاربران در مورد فعالیت در ویکی دارند را بر طرف نمایند .

ضمن دعوت از شما عزیزان برای مشاهده این برنامه ( که احتمالآ حدود ساعت 23 از شبکه 4 پخش خواهد شد ) از شما تقاضا دارم با توجه به معرفی رسانه ای ویکی ، فعالیت

در این بخش را گسترش دهید .

البته فعالیت در فروم و مطالعه مطالب آن می تواند در ارتقا سطح علمی اعضا موثر باشد ، اما به نظرم ویکی نجوم با توجه به قابلیت هایی که دارد می تواند یک منبع کامل و ماندگار

نجومی برای همه علاقمندان باشد که با خرد جمعی جامعه نجومی ایران شکل می گیرد .

منتظر مطالب خوب شما در ویکی نجوم هستیم :)

Mojtaba Gholami
06-01-2012, 07:46 PM
سلام . راستش من خواستم در مورد دوچشمی مطالبی بنویسم نمیدونستم ویرایش کنم یا نه , دودل بودم . خواستم از مدیری بپرسم کسی نبود. میخواستم مطالب جدید اضافه کنم . سایت مرجعی که مطالب رو گذاشته بود دیگه اون مطالب رو نداره و حذف کرده . موضوع اینه که حتما باید مرجع نماش ذکر بشه اگه تغییراتی داده شده باشه در مطالب یا مطالبی از اون سایت گرفته شده نه همه مطالبش؟

Mostafa
06-01-2012, 08:39 PM
سلام . راستش من خواستم در مورد دوچشمی مطالبی بنویسم نمیدونستم ویرایش کنم یا نه , دودل بودم . خواستم از مدیری بپرسم کسی نبود. میخواستم مطالب جدید اضافه کنم . سایت مرجعی که مطالب رو گذاشته بود دیگه اون مطالب رو نداره و حذف کرده . موضوع اینه که حتما باید مرجع نماش ذکر بشه اگه تغییراتی داده شده باشه در مطالب یا مطالبی از اون سایت گرفته شده نه همه مطالبش؟

ببینید ، کلیت کار اینه که مطالب نیاز به منبع دارند و کاربران باید بدونند شما اون مطلب رو از کجا نقل کردید

اما به مرور ممکنه افراد مختلفی یک مطلب رو ویرایش کنند و منابع مختلفی ذکر بشه ( حتی گاهی ممکنه در یک موضوع خاص ، دو منبع مختلف مطالب متفاوتی نوشته باشند ، اینجاست که در صفحه "بحث " درباره اش بحث می کنیم )

شما اگر میخواهید مطلب ( مدخل ) جدیدی ایجاد کنید که باید اون رو جستجو کنید و اگر نبود خود سایت لینک ساخت صفحه رو به شما میده .

اگر هم مطلبی که میخواهید درباره اش بنویسید قبلآ ایجاد شده بود ، شما میتونید ویرایشش کنید و مطالب خودتون رو اضافه کنید و پایین صفحه هم منبع خودتون رو به منابع موجود اضافه کنید .

فقط لطفا یادتان باشد منابع قبلی را که دیگران نوشته اند ، حذف نکنید .

موفق باشید :)

پیمان اکبرنیا
06-02-2012, 12:44 AM
سلام

بله متاسفانه شبکه 4 وقت برنامه را خیلی کاهش داد و به همین دلیل نتونستیم درباره ویکی نجوم صحبت کنیم. تقصیر آقای صفاریان پور هم نبود ایشون هم مجبور شدند سریع سوال کنند. ایشالا اگر برنامه دیگری جور شد و من در برنامه بودم، حتما درباره ویکی صحبت می کنیم.

درباره رصد گذر زهره هم خیلی به صورت سریع و هول هولکی توضیح دادیم و ریتم خیلی تند بود و اون جوری که می خواستم نشد. آقای قوچکانلو هم قرار بود درباره عکاسی از گذر صحبت کنند که اصلا فرصت نشد. خلاصه این که کمبود وقت باعث شد آخر برنامه این شکلی بشه.

در هر صورت امیدوارم برنامه های آینده وقت بیشتری را به آسمان شب اختصاص بدهند. این برنامه خیلی وقتها از نظر زمان مشکل داشته و بهش بهای لازم داده نشده.

Mostafa
06-21-2012, 12:23 AM
سلام به همه دوستان گرامي :)

با شروع تعطيلات تابستاني دانش آموزان ( و به زودي دانشجويان ) خوشبختانه دوباره شاهد فعاليت بسيار خوب و گستره اعضا در ويكي نجوم (http://www.wikiastro.ir/index.php/%D8%B5%D9%81%D8%AD%D9%87%D9%94_%D8%A7%D8%B5%D9%84% DB%8C) هستيم :)

ضمن تشكر از دوستاني كه در اين بخش ِ مفيد و ماندگار فعاليت مي كنند ، به اطلاع دوستان گرامي ميرسانم همانطور كه در تاپيك نظر سنجي كاربر برگزيده هم اعلام شد

از دوره آينده ( تابستان 91 ) كاربر برگزيده صرفآ از بين دوستان فعال در ويكي نجوم انتخاب خواهد شد .

به زودي ساير جزئيات در اين مورد را هم به اطلاع خواهيم رساند .

-----------------------------------------

پ ن :

هر چند به نظرم بهترين جايزه براي همه ما ، ايجاد يك منبع علمي جامع در زمينه نجوم در اينترنت است كه خير آن تا سالهاي سال به همه علاقمندان

به نجوم خواهد رسيد :)

مهدی ناصری
06-22-2012, 02:43 PM
با تشکر از مدیران و دوستانی که در ویکی نجوم فعالیت می کنند، واقعا خسته نباشید. اما یک نکته که توجه من رو تو ویکی نجوم جلب کرده اینه که این دانشنامه "بخش عکاسی" نداره! البته شاید دلیل خاصی داشته ولی به نظر من اضافه کردن این بخش خیلی ضروریه.

Mostafa
08-17-2012, 12:25 PM
با سلام به همه عزيزان :have%20a%20nice%20d

پيرو اطلاعيه قبلي ، به اطلاع دوستان و فعالان ويكي نجوم مي رساند ، تصميم بر اين شد تا فعال ترين فرد از طريق تجميع نظرات مديران و مخصوصآ

نظر خانم هانيه اميري و آقاي پيمان اكبرنيا انتخاب گردد .

با توجه به نزديكي پايان 1 ماه ، هنوز تصميم قطعي درباره فرد برنده اتخاذ نشده است و پس از اتمام ماه ، با برآورد ميانگين فعاليت مثبت در كل ماه ،

فرد برتر و برنده جايزه انتخاب خواهد شد .

با اميد موفقيت براي همه اعضاي گرامي

پیمان اکبرنیا
08-24-2012, 01:06 AM

همونطور که بعد از خوندن 2 پست قبلی میتونید حدس بزنید، دیگه وقت اعلام جایزه ماه ویکی هست.

ابتدا باید بگم که در ماهی که گذشت، ویکی بسیار فعال بود و دوستان کمک زیادی به پیشرفت آن کردند. رقابت سنگینی هم بر سر جایزه جریان داشت.
قبل از اعلام کاندیداهای جوایز و برنده نهایی جا داره از چند نفر تشکر کنم که قبل از اعلام جوایز و در در ماه های ابتدایی تاسیس ویکی خیلی فعالیت می کردند: خانم SaBa Ho0shmanD (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=286) ، خانم آسمون (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=104) و آقای Mojtaba.M (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=960) و همچنین دیوان سالار و مدیر فعلی ویکی خانم هانیه امیری (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1479-%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%DB%8C) که بسیار برای این سایت زحمت می کشند. خانم امیری در مسابقه نبودند وگرنه برنده می شدند :دی

و اما میرسیم به این ماه. در ماهی که گذشت تعداد زیادی از افراد به فعالیت در ویکی پرداختند که جا داره از فعالترین این افراد تقدیر کنیم. این افراد عبارتند از:

- خانم Flare star (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1389-Flare-star)
- خانم tina (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?4446-tina)
- آقای Mojtaba.M (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=960)
- آقای yperseusy (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=17)
- آقای ارسلان

مسلما افراد دیگری (مانند آقای Astronomy (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=1590) و خانم gissoo (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=1764) و برخی دیگر از دوستان) هم فعالیت خوبی داشتند ولی این 5 نفر جز برترین نفرات بودند. از بین این افراد با در نظر گرفتن پارامترهای مختلفی مانند کیفیت مطالب نوشته شده، تعداد ویرایش ها و حجم مطالب نوشته شده، توجه به اولویتها و ارتباط با مدیران، رقابت اصلی بین آقایان Mojtaba.M (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=960) و yperseusy (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=17) بود که در نهایت با بررسی های بسیار دقیق خانم امیری که کاملا آمار فعالیت دوستان را زیر نظر داشتند برنده نهایی دوربین دو چشمی را اعلام میکنیم و این برنده کسی نیست جز آقای:

Mojtaba.M (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=960)

من از همینجا به ایشون تبریک میگم به دلیل این که حتی پیش از اعلام جوایز هم فعالیت خوبی در ویکی داشتند و بعد از اون هم با تلاشهای خودشون تونستند که اولین جایزه ویکی را کسب کنند. از فعالیت خوب سایرین هم متشکریم اما در نهایت مجبوریم به یک نفر جایزه را تقدیم کنیم.

البته امیدوارم در دوره های بعد، بتونیم تعداد جوایز را بیشتر کنیم تا شاید تقدیر کوچکی از دوستان باشه. هرچند که این جوایز واقعا در برابر خدمتی که دوستان به گسترش دانش می کنند نا چیزه. ;)

از همین جا دوستان را به فعالیت بیشتر دعوت می کنیم و امیدواریم برای جایزه ماه آینده تلاش کنید. برای دادن جایزه ماه آینده فقط فعالیت در همان ماه(شهریور) مد نظر خواهد بود و از همین الان دوستان شرایط مساوی دارند پس بشتابید و همت کنید برای رقابت در ماه شهریور :)

ممنونم از همراهی همه شما دوستان عزیز

yperseusy
08-24-2012, 01:42 AM
سلام
من هم به آقا مجتبی یه عزیز برای برنده شدن در این رقایت ارزشمند که باعث بالا رفتنه سطح علمی ویکی شد تبریک میگم :)
همچنین از بقیه ی دوستان که تلاش کردند کمال تشکر رو دارم انشاالله در ماه های آینده بتونند دوربین رو برنده بشند :دی

rezash
08-24-2012, 02:25 AM
دست همگی دوستان درد نکنه.و به همه منجمین ایرانی تبریک میگم.

من که سعادت نداشتم.ولی همه دوستانی که در این امر مهم و نیکو همکاری کردند و وقت گذاشتند تشکر میکنم.

ارزش, عیار و کارائی این دایره المعارف گرانبها در آینده مشخص خواهد شد.

امیدوارم در آینده روزبه روز بر ارزش این گنجینه افزوده بشه.

هانیه امیری
08-24-2012, 11:39 AM
من هم جا داره از تک تک دوستانی که در ویکی فعالیت میکنند تشکر کنم، فعالیت های دوستان از آغاز فعالیت ویکی تا به امروز دیده شده و هیچ کدوم از این فعالیت ها به خاطر جایزه ای که در نظر گرفته شده نیست، چون قبل از امرداد هم دوستان با جان و دل فعالیت میکردند و این جایزه بهانه ای شد برای تشکر از زحمات دوستانمون. انشالله ویکی نجوم با فعالیت های شما کاربران عزیز به نتیجه خواهد رسید.

البته فعالیت دوستان در مرداد چنان بیشتر بود که انتخاب بین دو کاندیدا یعنی آقایان Mojtaba.M و yperseusy بسیار سخت بود ولی باید یه نفر انتخاب میشد، از این دوستانمون که زحمت زیادی کشیدند تشکر میکنم :)

با تشکر از تک تک شما عزیزان و با آرزوی موفقیت برا همه کاربران :)

Mojtaba.M
08-24-2012, 03:19 PM
:that dood is up to:scared::pacman::pacman:

سلام به همه دوستان عزیز و گرامی

اول از همه تشکر ویژه ای کنیم از مدیران آوایی و همچنین مدیر ویکی برای ساماندهی ویکی نجوم

قطعا کسان دیگری نیز بوده اند که شایستگی حضور در بین نفرات فعال رو داشته باشند اما خوب از بین اون نفرات فعال حالا بنده به عنوان فرد برتر برگزیده شدم و خیلی خوشحالم :banana:

از مدیران عزیز هم که من رو شایسته این جایزه دانستند ممنون و سپاس گزارم .:)

از همه ی دوستان برای تبرییک و تشکرشون سپاس گزارم که چه در این جا و چه در پروفایل از خجالت بنده در اومدند :دی ممنونم خیلی !

و اما در باره ویکی نجوم این که ویکی طرح جالب و همچنین قابل توجهی هست که فعالیت در اون باعث رشد علمی زیادی خواهد شد .

به دوستان هم ویکی نجوم رو خیلی توصیه میکنم :)

به هر حال از همه دوستان خوب آوایی هم قدر دانی میکنم .:)

موفق باشید

پیمان اکبرنیا
09-21-2012, 11:47 PM

در آخرین دقایق ماه شهریور، نوبتی هم که باشه نوبت اعلام جایزه ماه ویکی هست.

در ماهی که گذشت مانند ماه قبل، ویکی بسیار فعال و پویا بود و دوستان به تکمیل و تصحیح مطالب کمک زیادی کردند. جا داره که از تمام دوستان فعال در ویکی صمیمانه تقدیر کنیم و به خصوص تشکر ویژه ای داشته باشیم از خانم هانیه امیری، دیوان سالار ویکی که از جان و دل مایه می گذارند برای این بخش و زحمات بسیاری می کشند. امیدوارم بتونیم زحمات ایشون را به گونه ای درخور جبران کنیم.

و اما برسیم به کاندیداهای این ماه جایزه. کسانی که این ماه فعالیت بیشتری داشتند عبارتند از خانمها و آقایان:

mahdad_haghighi (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?842-mahdad_haghighi)
yperseusy (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=17)
Gshahali (http://wikiastro.ir/index.php/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1:Gshahali)
مهدی ناصری (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?2731-%D9%85%D9%87%D8%AF%DB%8C%20%D9%86%D8%A7%D8%B5%D8%B 1%DB%8C)

از این دوستان کمال تشکر را داریم اما رقابت اصلی این ماه بین دو نفر بود: آقایان
(http://forum.avastarco.com/forum/member.php?842-mahdad_haghighi)yperseusy (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=17) و mahdad_haghighi (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?842-mahdad_haghighi) که رقابت فشرده ای برای برای کسب جایزه داشتند. در نهایت پس از بررسی کیفیت و کمیت مطالب کار شده و در نظر گرفتن پارامترهای مختلف توسط خانم امیری که فعالیتها را به دقت زیر نظر داشتند، برنده این ماه را اعلام می کنیم و این برنده کسی نیست جز جناب:

yperseusy (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=17)

انشاالله که دوربین دوچشمی مبارکشون باشه و امیدواریم که مثل ماه قبل و این ماه، به فعالیت خوبشون در ویکی ادامه بدهند. همچنین لازمه از آقای حقیقی تشکر کنم به خصوص به دلیل این که قسمت الگوهای ویکی را بسیار توسعه دادند و از این لحاظ کمک زیادی به راحتی کار در ویکی کردند :)

از همینجا از تمامی دوستان دعوت می کنم، فعالیت خودشون در ویکی نجوم را افزایش دهند و در تکمیل این دانشنامه نجومی مفید کمک کنند. جوایز ماههای آینده هنوز مشخص نشده و به محض تصمیم گیری، در این خصوص اطلاع رسانی خواهد شد. در صورتی که مشاهده کنیم فعالیت دوستان بیشتر بشه، امکان افزایش جوایز نیز وجود داره پس با فعالیت بیشتر، شانس دریافت جایزه برای افراد بیشتری فراهم خواهد شد ;)

با تشکر از همراهی همه شما دوستان عزیز :)

هانیه امیری
09-22-2012, 12:05 AM
از تمامی دوستانی که در ویکی نجوم فعالیت می کنند واقعا تشکر میکنم مخصوصا کاندیدایی که اعلام شدند. چون همه بچه ها ثابت کردند که هیچ کدوم به خاطر جایزه فعالیت نمیکنند و هدفشون تکمیل ویکی نجوم و خدمت به جامعه نجومی هست. از تک تک دوستان ممنونم مخصوصا آقای حقیقی که هر روز با پیشنهاد ها و الگوهای جدید، ویکی رو تکمیل میکنند.
انشالله شاهد فعالیت همه دوستان نیز باشیم و به امید روزی که دانشنامه کاملی بتونیم ایجاد کنیم :)

با آرزوی موفقیت برای همه شما دوستان عزیز :)

yperseusy
09-22-2012, 12:10 AM
سلام :دی
خیلی ممنون از لطفتون ;)
خیلی ها میتونستند برنده ی این جایزه باشند راستش از یه طرف خوش حالم که این جایزه رو بردم از یه طرف ناراحتم!!
ناراحتیم به این خاطر هست که دوستان جدید الورود سعی نمیکنند همگام با دوستان قدیمی پیش برند!
من از همینجا دعوت میکنم از دوستان به جای نوشتن آفتاپیک و... بیاند و در ویکی به کمک هم این رسالت بزرگ رو روز به روز گسترشش بدیم:)
از همینجا اول از آقای امام تشکر میکنم که واقعا یک مدیر بسیار خوب هستند(حالا نگید چون جایزه گرفته اینارو میگه هااا :دی) و بعد از تمامی مدیرای دوره های مختلف مدیریتی از اول تا حالا تشکر میکنم درسته که خیلی هاشون الان دیگه در بین مانیستند اما همه به اندازه ی خودشون در این فروم شریک هستند و کمک کردند تا به اینجا برسه و همه ازش استفاده کنند.
در پایان برای همه آرزوی موفقیت روز افزون رو دارم :)

Mojtaba.M
09-22-2012, 12:23 AM
سلام
من هم به آقا مجتبی یه عزیز برای برنده شدن در این رقایت ارزشمند که باعث بالا رفتنه سطح علمی ویکی شد تبریک میگم :)
همچنین از بقیه ی دوستان که تلاش کردند کمال تشکر رو دارم انشاالله در ماه های آینده بتونند دوربین رو برنده بشند :دی

فکر کنم اون یک نفر خود شخص نویسنده بوده :دی

من هم واقعا برای برنده شدن این عنوان به یاشار عزیز تبریک میگم .

انشاالله ویکی با کمک دوستان آوایی هر روز بهتر از دیروز باشد .:)

mahdad_haghighi
09-22-2012, 12:53 AM
مهم

منم به نوبه ی خودم به آقا یاشار به خاطر فعالیت بسیار خوبشون و برنده شدن جایزه تبریک میگم . ولی تا اینجا فرصت هست می خوام یه گله هم از دوستان آوایی بکنم .

با توجه به اینکه ویکی در حدود 230 کاربر داره (که این آمار برای ویکی مناسبه چون مثلا خیلی از کاربران فعلی فروم صرفا برای مشاهده عکس ها و لینک ها عضو شدن ولی در سیستم های ویکی انگیزه ای برای عضویت به غیر از ویرایش وجود نداره :دی) و حتی 31 کاربر در ویکی دسترسی مدیریتی هم دارن و به عنوان مدیر در ویکی شناخته میشن ولی تعداد کاربرهایی که در یک ماه گذشته یک ویرایش یا بیشتر انجام دادن فقط 24 عدده . و اگه از این تعداد ویرایش های زیر 15 عدد رو هم کنار بزاریم فقط 8 نفر باقی می مونن که این آمار واقعا بده . خلاصه اینکه فردا شنبه ، هم اول هفتست هم اول ماهه و هم اول فصل ، و بهترین زمان برای شروع یک حرکت عظیم . اگر هر کاربر فقط روزی یک ویرایش در ویکی انجام بده و یک خط مطلب منبع دار اضافه کنه کافیه و نیازی هم به فعالیت بیشتر نیست :دی

در اینجا جا داره از زحمات خانم امیری که واقعا شب روز برای ویکی وقت میزارن و آقا مجتبی که مثل یه سرباز پشت سنگر آمادست که الویت های جدید اعلام بشه تا تکمیلشون کنه به عنوان عضو بسیار کوچکی از آوا استار و جامعه نجوم کمال تشکر رو بکنم .

در ضمن الگوهای ویکی هم هنوز خیلی جای کار داره و جز با مساعدت شما دوستان تکمیل نمیشه پس دوستان علاقه مند پیگیر تاپیک الگوها و امکانات ویکی نجوم (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=1195) باشید . (اینم سوء استفاده از فرصت برای تبلیغ :پی)

Mostafa
09-22-2012, 01:16 AM
ممنون از آقاي اكبرنيا و خانم اميري عزيز كه زحمت معرفي برنده اين ماه را كشيدند .

واقعآ بايد در صدر قدرداني ها ، از زحمات و تلاش هاي پيگرانه ديوانسالار و مدير ويكي خانم اميري تشكر و قدرداني كنيم . :have a nice day:

بنده و برخي از مديران و اعضا شاهد تلاش بي وقفه و پي گير ايشان در زمينه گسترش ويكي نجوم هستيم و اميدواريم در فرصت هاي آتي بتوانيم تقدير شايسته اي از ايشان به عمل بياوريم .

من بارها اين موضوع را عرض كرده ام ولي شايد بازگو كردن چندباره آن بد نباشد .

فعاليت در فروم ، سايت عكاسي ، تقويم نجومي و ... فعاليتي مفيد و علمي است .

منتها تفاوت اصلي ويكي نجوم با همه اينها اين است كه در ساير فعاليت ها غالبآ سود علمي مربوط به آن بيشتر متوجه فراد مشاركت كننده است .

اما فعاليت اعضا در ويكي باعث مي شود منبع عظيمي از اطلاعات درست علمي در اختيار همه علاقمندان قرار بگيرد كه اتفاقآ در طول زمان اين استفاده مي تواند مفيد تر و ماندگار تر باشد .

----

پ ن : شايد با مدير فني عزيز جلسه اي بگذاريم تا اگر امكان فني آن باشد ، مقرر كنيم كه از اين پس فعاليت در فروم ، منوط به فعاليت در ويكي باشد .

مثلا اعضا به ازاي هر 1 ويرايش مطلوب در ويكي اجازه پيدا كنند كه 1 پست در فروم ارسال كنند !!! :grin:

( ستاد هدفمند سازي فعاليت در آوااستار ! )

...!
10-20-2012, 08:02 PM
سلام،
من چند تا منبع خوب و معتبر سراغ دارم، که هم برای ترجمه مناسب و معتبر هستن و هم برای گردآوری مطلب. (خودم دارم از روی همین منابع میخوام مدخل "سیارک" بنویسم)

1. .نرم افزار Britannica Encyclopedia : دانشنامه 32 جلدی بریتانیکا تو این نرم افزار هست و مقالاتشون در3 بخش: کودکان، دانش آموزان و بزرگسالان نوشته شده. قیمتِ مناسبی هم داره. البته میتونید از مقالاتی که توی سایت هم میذارن به صورت رایگان استفاده کنید(www.britannica.com)

2.دانشنامه World Book که به صورت آنلاین اجازه استفاده از مقاله ها رو نمیده، ولی در اکثردانشگاهها در بخش "مرجع" این سری دانشنامه هست. (اعضایی که دسترسی به این دانشنامه رو دارند میتونن مطالبُ اسکن کنن برای کسی که میخواد یه مدخلُ کامل کنه بفرستن. من دسترسی به این دانشنامه دارم. -البته این در حد یک پیشنهاد هست- )

*** دانشنامه هایnew book of knowledge - Compton- the new caxton- americana ، هم یه سری دیگه هستند. این منابع خیلی معتبر تر از "ویکی پدیا انگلیسی" هستند. ;)

پیمان اکبرنیا
10-22-2012, 12:20 AM
سلام به تمام دوستان

در برنامه آسمان شب که ضبط شده و قراره دوشنبه شب (همین امشب یعنی 1 آبان) حدود ساعت 22:30 پخش بشه من درباره ویکی نجوم صحبت کردم و ضمن معرفی اون از همگان دعوت کردم در تکمیلش مشارکت کنند :) قسمت مربوط به ویکی نجوم، بخش دوم برنامه است و از حدود دقیقه 5 برنامه شروع میشه. با توجه به بی نظمی هایی که گاهی اوقات در پخش برنامه های شبکه ایجاد میشه لطفا کمی زودتر(حتی از 10:15) دیدن کانال 4 را شروع کنید ;)

ضمن دعوت از شما برای این که خودتون برنامه را ببینید یک خواهش مهمتر اینکه به سایرین هم ویکی نجوم را بشناسونید و خودتون هم بیشتر توش فعالیت کنید :) ویکی برای کامل شدن به کمک همه منجمان آماتور و حرفه ای نیاز داره

راستی لطفا از الان به بعد خیلی دقت کنید روی مقالات که حداقل تعداد غلط را داشته باشند و لطفا تمامی مقالات را بگردید و هم منابع معتبر بهشون اضافه کنید و هم غلط هاشون را پیدا کنید و تصحیح کنید :) میخواهیم یک ویکی بسیار بهتر از قبل و رو به پیشرفت سریعتر داشته باشیم :)

ویکی خوب یعنی ویکی با منابع قابل استناد، موثق و مقالاتی خوب و کم غلط ;)

با توجه به اینکه کمتر از 22 ساعت تا پخش این برنامه مونده لطفا همگی یک همت به خرج بدید و ویکی را بگردید که یک وقت غلط بزرگ یا سوتی توش نباشه :)

خیلی ممنون از توجه شما

هانیه امیری
11-21-2012, 08:24 PM
با سلام خدمت دوستان آوااستاری به ویژه همراهان ، همکاران و فعالین ویکی نجوم http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/1.gif (http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/1.gif)

به استحضار می رساند در راستای مشورت های صورت گرفته با مدیران سایت، قرار بر این شد که از این پس جهت قدر دانی از زحمات دوستان و کاربران پر تلاش

در تکمیل ویکی نجوم، هر ماه یک شخص با توجه به انتخاب مدیران به عنوان کاربر برگزیده ویکی نجوم انتخاب و عنوان کاربر برگزیده ماه ویکی نجوم در زیر نام

کاربری ایشان درج گردد همچنین هدیه ای به رسم یاد بود و به پاس قدر دانی از زحمات دوستان به آنها اهدا خواهد شد.

لذا از تمای دوستانی که تا کنون در تکمیل دانشنامه نجومی همکاری کرده اند خواهشمندیم از این پس نیز به مانند گذشته در تکمیل این طرح ماندگار به تلاش و

کوشش ادامه داده تا به هدف نهایی خود دست یابیم.

نحوه انتخاب کاربر برگزیده:

فرد مورد نظر از بین تمامی کاربران اعم از کاربران جدید، فعال ، ممتاز و مدیران (مدیران فروم و مدیران ویکی نجوم) انتخاب خواهد شد و عنوان کاربر برگزیده ماه

ویکی نجوم به مدت یک ماه در زیر اسم کاربر برگزیده درج خواهد شد.

کاربر برگزیده بر اساس فعالیت های انجام داده توسط مدیران انتخاب خواهد شد که ملاك های فعاليت مثبت به شرح زير است :

- ويرايش و تكميل مفيد و موثر مدخل هايی كه داراي مطالب كوتاه و ناقص هستند

( انجام كپی-پيست های صرف و بدون ويكی سازی به هيچ وجه ملاك مثبتی نخواهد بود )

- ايجاد مدخل های جديد و مورد نياز ( اولويت با مدخل هايی است كه توسط مديران در تاپيك اولویتها و نیازهای ویکی نجوم (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1123-%D8%A7%D9%88%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%AA%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85) اعلام مي شود )

- مصور سازی و قرار دادن تصوير های مرتبط با موضوعات

- استفاده مفيد و موثر از الگو ها

- آموزش و كمك رسانی به اعضايی كه در كار با ويكی با مشكل مواجه مي شوند

نكته مهم : كيفيت ويرايش های دوستان ملاك اصلی است و تعداد ويرايش های انجام شده به هيچ وجه ملاك انتخاب نخواهد بود.

در نهایت از تمامی دوستانی که تا به امروز مارا در تکمیل ویکی نجوم همراهی کردند، کمال تشکر را داریم و امیدواریم با همکاری شما عزیزان در راستای تکمیل این

طرح مفید، قدم برداریم.

منتظر همه شما دوستداران علم نجوم هستیم http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/3.gif (http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/3.gif)

WWW.Wiki.AvaStarco.com (http://wiki.avastarco.com/index.php/%D8%B5%D9%81%D8%AD%D9%87%D9%94_%D8%A7%D8%B5%D9%84% DB%8C)

هانیه امیری
12-21-2012, 10:31 PM
سلام خدمت دوستان عزیز :)

طبق اطلاعیه ای که در پست قبل اعلام شد، زمان اعلام کاربر برگزیده این ماه ویکی نجوم فرارسید. از تمامی دوستانی که چه در ویکی نجوم و چه در تاپیک های مرتبط با آن

فعالیت می کنند، تشکر می کنیم.

و اما کاندیداهای این ماه ویکی نجوم از این قرارند:

مسعود فرح بخش (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=2400)

soroush s (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=5218)

sasan20oo20 (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=375)

مهدی ناصری (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=2731)

بعد از بررسی فعالیت های این دوستان، ضمن تشکر از تمامی آنهایی که مثل ماه های قبل به فعالیت در ویکی پرداخته اند، کاربر برگزیده این ماه ویکی نجوم را اعلام می کنم :

جناب آقای

soroush s (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=5218)

به مدت یک ماه عنوان کاربر برگزیده ویکی نجوم در زیر اسم آقای soroush s (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=5218) نوشته و هدیه ای نیز به عنوان یادبود برای قدردانی به ایشان اهدا خواهد شد.

ضمنا تشکر ویژه خود را از جناب آقای مسعود فرح بخش اعلام می داریم که با وجود مشغله های بسیار، به فعالیت در ویکی نجوم پرداخته و با پیشنهاد های خوبشان،

به پیشرفت ویکی نجوم کمک می نمایند و یک تشکر هم از جناب آقای Mojtaba.m که از ابتدا یکی از فعالان ویکی نجوم بودند و هستند.

همچنین منتظر حضور سایر دوستان آوایی در جمع فعالین ویکی نجوم هستیم. ;)

با آرزوی موفقیت برای تک تک دوستان :)

Soroush Samadi
12-21-2012, 11:01 PM
سلام بر دوستان عزیز:wink:
واقعا از اینکه برنده این ماه شدم خیلی خوشحالم و از اقایان امام و مجتبی موذن و مسعود فرحبخش و خانم امیری و ... کمال تشکر را دارم و اینکه دیگر دوستان هم فعالیت زیادی دارن و در پیشرفت ویکی نجوم سهم زیادی دارند و یکی از ارزو های من اینه که یه روزی ویکی نجوم کامل بشه. :گل:guntootsmiley[1]:
ممنون

هانیه امیری
02-21-2013, 01:17 AM
سلام دوستان گرامی :)

به دلیل امتحانات دی ماه، کاربر فعال ویکی در دی ماه اعلام نشد به همین خاطر کاربر برگزیده دو ماه اخیر ویکی نجوم را خدمتتون اعلام میکنم.

و اما کاندیداهای دو ماه اخیر ویکی نجوم از این قرارند:

SSgums (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=4475)

(http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=960)

آسمون (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=104)

بعد از بررسی فعالیت های این دوستان، ضمن تشکر از تمامی آنهایی که مثل ماه های قبل به فعالیت در ویکی پرداخته اند و با تشکر از 5 کاربر گرامی،

کاربر برگزیده این ماه ویکی نجوم را اعلام می کنم :

جناب آقای

به مدت یک ماه عنوان کاربر برگزیده ویکی نجوم در زیر اسم آقای مسعود فرح بخش (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=2400) نوشته و هدیه ای نیز به عنوان یادبود برای قدردانی به ایشان اهدا خواهد شد.

از تمامی دوستانی که در خارج از ویکی نیز فعالیت میکنند چه به صورت ترجمه متن و یا تایپ متن، کمال تشکر را داریم و امیدواریم با همکاری همه شما دوستان

بتوانیم به هدف خودمان برسیم و با تکمیل ویکی نجوم خدمتی به جامعه نجومی کشورمان بکنیم ;)

امیدوارم روز به روز شاهد فعالیت هرچه بیشتر منجمان عزیز کشورمان در ویکی نجوم باشیم :)

موفق و پیروز باشید :)

هانیه امیری
03-26-2013, 08:07 PM

طبق روال همیشگی وقت اعلام کاربر برگزیده اسفند ماه ویکی نجوم فرا رسیده است.

و اما کاندیداهای آخرین ماه از سال 1391 ویکی نجوم از این قرارند:

Flare star (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=1389)

Mehrnoosh (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=484)

|Alireza| (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=6374)

بعد از بررسی فعالیت های این دوستان، ضمن تشکر از تمامی آنهایی که مثل ماه های قبل به فعالیت در ویکی پرداخته اند، کاربر برگزیده این ماه ویکی نجوم را اعلام می کنم :

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

سرکار خانم

Flare star (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=1389)

کاربر برگزیده اسفند ماه ویکی نجوم از بین دوستانی که در تاپیک تایپ متن برای ویکی نجوم (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1257-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%BE-%D9%85%D8%AA%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85/page4)فعال بودند، انتخاب شده است. از اینرو فقط فعالیت در خود ویکی نجوم ملاک نیست

بلکه فعالیت خوب در تاپیک های موازی با ویکی نجوم نیز معیاری برای انتخاب کاربر برگزیده ویکی نجوم می باشد.

به مدت یک ماه عنوان کاربر برگزیده ویکی نجوم در زیر اسم خانم Flare star (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=1389) نوشته و هدیه ای نیز به عنوان یادبود برای قدردانی به ایشان اهدا خواهد شد.

ضمنا تشکر ویژه خود را از سرکار خانم آسمون اعلام می داریم که با وجود مشغله های بسیار در فروم، به فعالیت در ویکی نجوم نیز پرداخته اند و با تشکر از راهنمای ویکی نجوم

جناب آقای Mojtaba.m که یکی از فعالین همیشگی ویکی نجوم هستند.

انشالله که در سال جدید شاهد حضور هر چه بیشتر منجمان کشورمان ، مخصوصا منجمان آوایی در ویکی نجوم باشیم و بتوانیم با کمک شما دوستان عزیز قدمی بزرگتر در راستای

پیشبرد اهدافمان برداریم.

هانیه امیری
04-23-2013, 10:12 PM
سلام خدمت دوستان گرامی :)

طبق روال همیشگی وقت اعلام کاربر برگزیده فروردین ماه ویکی نجوم فرا رسیده است.

و اما کاندیداهای اولین ماه از سال 1392 ویکی نجوم از این قرارند:

space (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=1574)

Mehrnoosh (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=484)

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

سرکار خانم

همانطور که در این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?945-%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF&p=48621&viewfull=1#post48621)نیز اشاره شده است، کاربر برگزیده از بین تمامی کاربران اعم از کاربران جدید، فعال ، ممتاز و مدیران (مدیران فروم و مدیران ویکی نجوم) انتخاب خواهد شد.

پس به مدت یک ماه عنوان کاربر برگزیده ویکی نجوم در زیر اسم خانم آسمون (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=104) نوشته و هدیه ای نیز به عنوان یادبود برای قدردانی به ایشان اهدا خواهد شد.

دوستان عزیز، ویکی نجوم فقط با همت کاربران دلسوزی چون شما تکمیل خواهد شد. به امید روزی که با کمک هم ویکی نجومی کاملی داشته باشیم.

منتظر حضور همه شما دوستان عزیز در ویکی نجوم هستیم :)

هانیه امیری
06-17-2013, 10:53 AM

ماه پیش به دلیل امتحانات کاربر برگزیده ویکی انتخاب نشد، به همین منظور کاربر برگزیده دو ماه اخیر را خدمتتون اعلام میکنم.

و اما کاندیداهای اردیبهشت و خرداد ماه سال 1392 ویکی نجوم از این قرارند:

Alireza (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=6374)

بعد از بررسی فعالیت های این دوستان، ضمن تشکر از تمامی آنهایی که مثل ماه های قبل به فعالیت در ویکی پرداخته اند، کاربر برگزیده دو ماه اخیر ویکی نجوم را اعلام می کنم :

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

جناب آقای

Alireza (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=6374)

کاربر برگزیده اردیبهشت و خرداد ماه ویکی نجوم از بین دوستانی که در تاپیک تایپ متن برای ویکی نجوم (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1257-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%BE-%D9%85%D8%AA%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85/page4)و ترجمه متن برای ویکی نجوم (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1002-%D8%AA%D8%B1%D8%AC%D9%85%D9%87-%D9%85%D8%AA%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85)فعال بودند، انتخاب شده است.

از اینرو فقط فعالیت در خود ویکی نجوم ملاک نیست، بلکه فعالیت خوب در تاپیک های موازی با ویکی نجوم نیز معیاری برای انتخاب کاربر برگزیده ویکی نجوم می باشد.

به مدت یک ماه عنوان کاربر برگزیده ویکی نجوم در زیر اسم آقای Alireza (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?u=6374) نوشته و هدیه ای نیز به عنوان یادبود برای قدردانی به ایشان اهدا خواهد شد.

با تشکر از راهنمای ویکی نجوم جناب آقای Mojtaba.m که یکی از فعالین همیشگی ویکی نجوم هستند.

انشالله که در فصل تابستان با کمک شما دوستان عزیز بتوانیم به اهداف والای خود برسیم.

zpv1234
09-15-2018, 09:44 AM
زمان تعیین وقت ویزا فرانسه (https://www.franceembassytime.com/)به طور معمول وقت های موجود در سفارت برای یک تا سه هفته باز میشوند. اما به علت درخواست های بالا و حجم بالای متقاضیان معمولا تمام وقت های سفارت سریع اخذ می گردد و شما باید منتظر باز شدن وقت جدید بمانید و چون ممکن است سفارت وقت های جدید را هر زمانی برای اخذ آزاد کند، قطعا روند گرفتن وقت سفارت برای شما به طول خواهد انجامید.
چه مدارکی برای گرفتن وقت کنسولگری فرانسه لازم است؟
• کپی صفحه اول پاسپورت
• عکس 4*3
• شماره تماس دردسترس جهت هماهنگی

مدت اعتبار ویزای شینگن (https://www.franceembassytime.com/#sppb-tab2-3)
بطور معمول زمان بررسی مدارک متقاضی جهت صدور ویزا شینگن دو تا سه هفته است که البته ممکن است این زمان کمتر هم باشد و یا ممکن است جهت تکمیل مدارک و صدور قطعی ویزا شینگن نیاز به زمان بیشتری جهت بررسی مدارک باشد ولی عموماً تا 14 روز کاری بعد از تحویل مدارک به کنسولگری، مشخص خواهد شد که شما واجد دریافت ویزا شینگن هستید یا خیر.

وقت سفارت ایتالیا (https://www.franceembassytime.com/%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7.html)ت عیین وقت سفارت ایتالیا در تهران
در گذشته برای تعیین وقت سفارت، افراد متقاضی به صورت حضوری مراجعه کرده و با حضور در صف های طولانی، زمان بسیار زیادی را برای اخذ وقت سفارت می گذاشتند. امروزه روش سنتی تعیین وقت ویزا منسوخ و روش های جدید تری نظیر روش آنلاین جایگزین آن شده است.
سفارت کشور ایتالیا به نشانی تهران، خیابان نلسون ماندلا ( آفریقا سابق )، بالاتر از تقاطع میرداماد، نبش پارک صبا، خیابان فرزان شرقی، پلاک ۱۵
تلفن: 22047802
مدارک مورد نیاز برای اخذ وقت سفارت ایتالیاکپی صفحه اول پاسپورت
شمار تلفن درخواست کننده
تاریخ دعوت نامه یا هتل

تحصیل در ایتالیا، هزینه بسیار مناسب با کیفیت آموزشی بالاتحصیل در ایتالیا در دانشگاه های دولتی این کشور به لحاظ هزینه ها متغیر، و به طور میانگین از 320 الی 3200 یورو در سال بوده و برای دانشجویان بین المللی نیز هزینه های تحصیل یکسان می باشد. میانگین شهریه 2000 یورو در سال است که موسسه تکیه گاه دانش می تواند آن را در برخی از موارد به 500 یورو در سال کاهش دهد.

وقت سفارت اتریش (https://www.franceembassytime.com/time-embassy-of-austria.html)سفارت اتریش به نشانی تهران ، خیابان نیاوران ، خیابان باهنر ، خیابان مقدسی ، خیابان محمود احمدی مازنی ، کوچه میر ولی ، پلاک 6 و 8
تلفن : 22750040
وقت تجاری سفارت اتریشکشور اتریش یکی از کشور های پیمان شینگن و همچنین حوزه اتحادیه اروپا است.
واحد پول کشور های حوزه اتحاد اروپا و شینگن یورو می باشد و شرایط اقتصادی خود را از یکدیگر تبعیت می کنند. اقتصاد اروپا از زمان تشکیل اتحادیه اروپا به صورت یکپارچه در آمده است وحتی قوانین کاردر کشور های این اتحادیه تقریبا مشابه است. این کشور ها،همچنین در اعطای اجازه اقامت دادن وتابعیت هم به صورت مشابه در اکثر اوقات عمل می کنند.بصورت کلی قانون برای اخذ پیشنهاد کاری در اتحادیه اروپا، بدین صورت است که شغل مورد نظر می بایست در سایت کاریابی اتحادیه اروپا به مدت 3 هفته آگهی گردد. در همین زمان ،اگر هیچ داوطلبی از 28 کشور عضو این اتحادیه ،جهت قبول این شغل اقدام نکرد،در این زمان،سازمان ها می توانند نیروهای مورد نظر خود را از خارج این اتحادیه،به خدمت گیرند. بنابراین باید گفت پیدا کردن شغل برای افراد خارج ار اتحادیه اروپا بسیار سخت خواهد بود با توجه به دشوار بودن این روند وبا توجه به قوانین حال حاضر اتحادیه اروپا،بهترین روش پیش روی متقاضیان اخذ اقامت دائم اتریش،اقدام جهت اخذ ویزای تجاری اتریش و راه یاقتن به خاک کشور اتریش و در پی آن اقدام جهت اخذ ویزای تجاری اتریش می باشد.لازم به ذکر است ،افرادی که موفق به اخذ ویزای کاری اتریش می شوند،پس از حدودا چهار سال کار در اتریش و پرداخت مالیات به دولت اتریش،می توانند موفق به اخذ اقامت دائم اتریش شوند.
معمولا بری اخذ هر نوع ویزایی یک سری مدارک متفاوت نیاز است. ولی در کل این مدارک اصلیترین مدارکی هستند که باید برای گرفتن ویزای تجاری اتریش نیاز است.

مدارک لازم جهت اخذ وقت تجاری سفارت اتریش

اصل گذرنامه با ٣ ماه اعتبار از تاريخ انقضای مدت رواديد و داری حداقل ٢ صفحه خالی. (امضاء شده).
دعوتنامه
ریزپرینت حساب بانکی
گواهی تمکن مالی بانک
فیش حقوقی
گواهی اشتغال به کار
گواهی ثبت شرکت/ پروانه کسب، پروانه مطب
سند ملکی
شناسنامه
سایر مدارک
کپی بیمه

وقت سفارت یونان (https://www.franceembassytime.com/time-embassy-of-greece.html)
چگونه می توان وقت سفارت یونان در تهران را دریافت کرد؟ (https://www.franceembassytime.com/time-embassy-of-greece.html#%D8%AA%D8%B9%DB%8C%DB%8C%D9%86%20%D9%8 8%D9%82%D8%AA%20%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20% DB%8C%D9%88%D9%86%D8%A7%D9%86%20%D8%AF%D8%B1%20%D8 %AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86)
آدرس سفارت یونان در تهران کجاست؟ (https://www.franceembassytime.com/time-embassy-of-greece.html#%D8%A2%D8%AF%D8%B1%D8%B3%20%D8%B3%D9%8 1%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%20% DB%8C%D9%88%D9%86%D8%A7%D9%86%20%D8%AF%D8%B1%20%D8 %AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86)
تلفن سفارت یونان در تهران چیست؟ (https://www.franceembassytime.com/time-embassy-of-greece.html#%D8%AA%D9%84%D9%81%D9%86%20%D8%B3%D9%8 1%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%20% DB%8C%D9%88%D9%86%D8%A7%D9%86%20%D8%AF%D8%B1%20%D8 %AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86)
نحوه گرفتن وقت سفارت یونان چیست؟ (https://www.franceembassytime.com/time-embassy-of-greece.html#%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87%20%D8%AF%D8%B 1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%20%D9%88%D9%82%D8%AA%20% D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%DB%8C%D9%88%D9%86 %D8%A7%D9%86)
چگونه وقت سفارت یونان به صورت آنلاین اخذ می شود؟ (https://www.franceembassytime.com/time-embassy-of-greece.html#%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%2 0%D9%88%D9%82%D8%AA%20%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8% AA%20%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%20%DB%8C%D9%88%D9%86 %D8%A7%D9%86%20%D8%A8%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA%20%D 8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86)
مدارک لازم برای تعیین وقت سفارت یونان چیست؟ (https://www.franceembassytime.com/time-embassy-of-greece.html#%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9%20%D9%8 4%D8%A7%D8%B2%D9%85%20%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20% D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%20%D9%88%D9%82 %D8%AA%20%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%DA%A9%D 8%B4%D9%88%D8%B1%20%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%A7%D9%86)
مدارک لازم جهت اخذ وقت تحصیلی سفارت یونان کدام است؟ (https://www.franceembassytime.com/time-embassy-of-greece.html#%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9%20%D9%8 4%D8%A7%D8%B2%D9%85%20%D8%AC%D9%87%D8%AA%20%D9%88% D9%82%D8%AA%20%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C %20%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%DB%8C%D9%88%D 9%86%D8%A7%D9%86)
برای دریافت وقت تجاری سفارت یونان چه مدارکی نیاز داریم؟ (https://www.franceembassytime.com/time-embassy-of-greece.html#%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9%20%D9%8 4%D8%A7%D8%B2%D9%85%20%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20% D9%88%D9%82%D8%AA%20%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C %20%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%DB%8C%D9%88%D 9%86%D8%A7%D9%86)

وقت سفارت بلژیک (https://www.franceembassytime.com/time-embassy-of-belgium.html)مدارک لازم جهت وقت سفارت توریستی بلژیک
- اصل گذرنامه معتبر با 6 ماه اعتبار از تاريخ حرکت تور (امضاء شده).
- اصل گذرنامه باطل شده (در صورت وجود).
- فتوکپي از صفحات 2-9 گذرنامه و ويزاهاي 3 سال گذشته از جمله ويزاهاي شنگن، آمريکا، کانادا، استراليا، ...
* به علاوه يکسري فتوکپي از صفحات مشخصات و اعتبار براي بخش فروش.
- اصل فرم ويزا با امضاء توسط مسافر.
* براي افراد همراه در گذرنامه نيز بايد فرم جداگانه امضاء شود.
* فرم ويزاي افراد زير 16 سال بايد توسط والدين امضاء گردد.
- تکميل فرم مشخصات فردي (به طور کامل).
- 3 قطعه عکس 5/4×5/3 رنگي، زمينه سفيد و کاملاً از رو به رو (فاصله فوقاني سر تا چانه 32 ميليمتر بايد باشد).
* عکس هايي که با شرايط فوق مطابقت نداشته باشند، تحويل گرفته نخواهند شد.
* لطفاً از ارسال عکس هاي اسکن و يا روتوش شده خودداري فرمائيد.
- فتوکپي از تمام صفحات شناسنامه.
- گواهي اشتغال به کار، روزنامه رسمي، پروانه کسب به نام مسافرو لیست بیمه کارکنان.
* در گواهي اشتغال به کار بايد نام و سمت مسافر ، ميزان درآمد، سابقه و تاريخ مرخصي مطابق با تاريخ تور ذکر شده باشد
(همراه با مهر و امضاء توسط شخصي غير از مسافر بر روي سر برگ شرکت).
* براي خانم هاي خانه دار گواهي اشتغال به کار همسر الزامي است.
- رزومه انگليسي تايپ شده (شرح وضعيت خانوادگي، سوابق تحصيلي- شغلي و ...) با امضاء توسط مسافر.
* تمام اطلاعات در متن رزومه بايد به صورت تشريحي باشد.

وقت سفارت انگلیس (https://www.franceembassytime.com/%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86.h tml)
وقت سفارت توریستی انگلیسجهت درخواست ویزا برای تقریبا تمامی سفارتخانه‌ها نیاز به وقت قبلی می‌باشد و متقاضیان جهت تحویل مدارک، انجام مصاحبه و انگشت‌نگاری بایستی در روز تعیین شده به سفارت مراجعه نمایند. هر سفارت‌خانه سیاست‌های خاص خود را برای ارائه وقت سفارت به کار می‌بندد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی انگلیس:
اصل پاسپورت فعلی با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ مسافرت به انگلیسو اصل پاسپورت های قبلی.
یک نسخه تکمیل شده فرم آنلاین درخواست روادید به همراه برگه تاییدیه وقت و تاییدیه واریزی وجه سفارت
انگلیس که توسط این مرکز انجام پذیر است.

2قطعه عکس 4.5 * 3.5
اصل و یا کپی دعوتنامه معتبر و در صورت نداشتن رزرو هتل در انگلستان
اصل و ترجمه رسمی سند ازدواج
اصل و ترجمه رسمی شناسنامه

اصل و ترجمه رسمی مدارک شغلی مربوطه از قبیل (گواهی اشتغال به کار که در آن در مورد تاریخ درخواست مرخصی ذکر شده باشد و اینکه آیا این مرخصی با حقوق میباشد یا خیر، جواز کسب، پروانه فعالیت، کارت بازرگانی، لیست بیمه 6 ماه آخر، برگه مالیاتی پرداخت شده، کارت پرسنلی حکم کارگزینی، حکم بازنشستگی، کارت بازنشستگی، پروانه مطب، کارت مهندسی، کارت دانشجویی و...)
**در صورت کامل نبودن مدارک شغلی خود از مدارک شغلی همسر هم میتوانید استفاده نمایید.
مدارک میزبان در انگلستان (دعوتنامه به همراه کپی پاسپورت و مدارک اقامتی دعوت کننده، پرینت حساب بانکی، مدارک شغلی و گواهی اشتغال به کار با ذکر درامد , فیش حقوقی، سند ملکی ملک محل اقامت در انگلستان یا اجاره نامه، آخرین برگ مالیاتی پرداخت شده،قبوض پرداختی از قبیل آب برق و گاز و…)

وقت سفارت آلمان (https://www.franceembassytime.com/%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86.html)وقت سفارت آلمان