PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کاربرد فیلتر ها در عکاسی

farshad
03-08-2012, 10:08 AM
درود بر دوستان

امروزه استفاده از فیلترهای مختلف در عکاسی حرفه ای ( و حتی آماتور ) اجتناب ناپذیر بوده و آشنایی با انواع فیلتر ها و کابردهاشون خالی از فایده نیست.فیلتر ها به طور کلی صفحاتی شیشه ای ( یا پلاستیکی ) هستن که برای لنزهای مختلف با قطر دهانه متفاوت تولید میشن.
بعضی از اونها فقط جنبه هنری داشته و برای ایجاد جلوه هایی ویژه در عکس استفاده می شوند و بعضی دیگر جهت کمک به کار عکاسی و دسته دیگر کارایی های داشته که بدون اونها خلق بعضی صحنه ها غیر ممکن می باشد.
در اینجا قصد دارم تا به طور مختصر به کارایی فیلتر ها اشاره کنم و از دوستان میخوام در صورتی که مطلبی از قلم افتاد همراهی کنن.
و ضمنا هر سوالی در مورد مطالب پیش اومد بفرمائید.

farshad
03-08-2012, 10:26 AM
فیلتر uv

فیلتر uv آشنا ترین فیلتر و میشه گفت پرکاربردترین هستش.این فیلتر صفحه ای است شیشه ای و کاملا شفاف از جنس شیشه که اشعه فرابنفش خورشید رو جذب میکنه و به اون اجازه عبور نمیده.

تاثیرات این فیلتر شاید برای آماتورها خیلی مشهود نباشد ولی یک فیلتر uv خوب که مشخصات فیزیکی لازم را داشته باشد میتواند در عکاسی روز از مناظری که هوا کمی تار به نظر میرسد موثر بوده و تصویری شفاف تر ثبت نماید و نباید هیچ گونه تاثیر منفی در شارپنس و نوردهی عکس داشته باشد.
ولی بیشتر فیلتر های موجود با مارک های مختلف مقدار کمی از شارپنس عکس کم میکنن و در لنزهای تله در صورت نداشتن هود بر روی لنز تاثیرات مخربی بر روی کنتراست عکس دارند ( با توجه به جهت تابش نور )

حالا چرا گفتم پرکاربرد ترین فیلتر :
چون تاثیرات منفی اون برای کاربر معمولی خیلی ملموس نیست ولی در عوض به عنوان یک محافظ میتونیه همیشه روی لنز باشه با هزینه ای اندک ( حدود 20 تا 30 هزار تومن ) میشه از خش افتادن و کثیف شدن یه لنز چند میلیونی جلوگیری کرد.
البته من خودم اصلا علاقه ای به استفاده از این فیلتر ندارم و ترجیج میدم از کل هزینه ای که برای خرید لنز کردم استفاده کنم و حاضر نیستم ذره ای از شارپنس و یا کنتراست رو از دست بدم :)

تا فیلتر بعدی بدرود...

kh.maroufi
03-08-2012, 01:09 PM
با تشکر از دوست خوبمون فرشاد برای ایجاد این تاپیک...

بحث داغ فیلتر ها شد و من هم گفتم که یک فیلتر روی برای شروع معرفی کنم...

فیلتر Diffuser نوعی فیلتر هست که سوژه های پر نور رو به نسب دیگر اجسام کم نورتر به صورت محور تر ولی درشت تر نشون میده. در اینجا وقتی میگیم سوژه پرنور، ملاک خاصی نداریم؛ بیشتر به نسب دیگر سوژه ها در همون کادر ما اجسام رو پر نورتر در نظر میگیریم.
این فیلتر در عکاسی نجومی، جای خاصی در دل عکاسان دارد. توسط این فیلتر، ستاره ها به صورت تو پُر تَر نمایش داده میشوند و به طوری که اندازه ستارگان رو به صورت اقراق آمیزی ثبت میکنه.

این فیلتر ها به صورت کاشه ای هستند. ( فیلتر های کاشه ای به صورت مربع هایی هست در ابعاد مختلف مثل 6 در 6 یا 8 در 8....اندازه های مختلفی دارند. این نوع فیلترها توسط رابط و متصل کننده ای بر جلوی لنز فیکس میشه.

در پایین هم میتونید این نگهدانده به همراه یک فیلتر کاشه ای ( البته این فیلتر Diffuser نیست ) رو مشاهده کنید :

http://up.vatandownload.com/images/obcbh168sueoaqwzpg.jpg (http://up.vatandownload.com/images/obcbh168sueoaqwzpg.jpg)

یک نمونه از تصاویر ثبت شده توسط این فیلتر رو در پایین مشاهده میکنید:

http://apod.nasa.gov/apod/image/0211/leonids01_pacholka.jpg (http://apod.nasa.gov/apod/image/0211/leonids01_pacholka.jpg)

milad77
03-08-2012, 08:20 PM
مجموعه فیلترهای LRGB برای عکاسی رنگی توسط CCD های تک رنگ

http://telescope.ir/media/k2/items/cache/c7363daa3e1d4e4939a3ee3c57043576_L.jpg (http://telescope.ir/media/k2/items/cache/c7363daa3e1d4e4939a3ee3c57043576_XL.jpg) (http://telescope.ir/لوازم-عکاسی/فیلتر-عکاسی/item/12218-فیلتر-Orion-IR-Cut-1-25-اینچ)
برای ثبت تصاویر رنگی با دوربین های CCD تک رنگ می توان از سری فیلترهای LRGB استفاده کرد. این کار بدین صورت است که ابتدا با هر کدام از این فیلترها از جرم مورد نظر عکس تهیه می شود و سپس با ترکیب این تصاویر یک عکس رنگی تولید می شود. این فیلترها در سایز 2 اینچ هستند. تمام این سری فیلترها UV\IR cut هستند و همچنین Parfocal می باشند بدین معنی که با تعویض این فیلترها احتیاج به تغییر فوکوس نیست. برای استفاده از این فیلترها به چرخ فیلتر احتیاج است که می توانید از Orion Nautilus استفاده کرد

mh.noori
03-09-2012, 09:25 AM
فیلتر uv

چون تاثیرات منفی اون برای کاربر معمولی خیلی ملموس نیست ولی در عوض به عنوان یک محافظ میتونیه همیشه روی لنز باشه با هزینه ای اندک ( حدود 20 تا 30 هزار تومن ) میشه از خش افتادن و کثیف شدن یه لنز چند میلیونی جلوگیری کرد.

باتشکر از جناب farshad گرامی ...

قیمت uv های اصلی حداقل 2برابر قیمتی است که شما فرمودین ( با توجه به سایز های مختلف دهانه های لنز ) خرید uv های ارزان قیمت همانطور که اشاره کردین باعث از دست دادن کیفیت لازم می شود ...

hermes
03-09-2012, 10:00 PM
سلام ممنون میشم دوستانی که توی این زمینه تجربه دارن بازم مطالبشون درباره فیلتر های دیگه در اختیار بزارن.
چون خودم به شخصه هم اطلاع زیادی ندارم و هم خیلی مشتاقم بیشتر اطلاعات تو این زمینه کسب کنم.
Hojjat Zafarkhah
03-09-2012, 10:27 PM
سلام
ببخشید یه سوالی داشتم!!

درمورد فیلتر هایی که ستاره ها یا منابع نوری ثبت شده در تصویر رو ستاره ای میکنند میشه یه اطلاعاتی بدین که چجوری این عمل انجام میشه؟؟؟
و اینکه وقتی یه ستاره پرنور پر دار میشه چرا بقیه ستاره ها مثل اون نمیشن؟؟؟؟

farshad
03-09-2012, 11:50 PM
سلام
ببخشید یه سوالی داشتم!!

درمورد فیلتر هایی که ستاره ها یا منابع نوری ثبت شده در تصویر رو ستاره ای میکنند میشه یه اطلاعاتی بدین که چجوری این عمل انجام میشه؟؟؟
و اینکه وقتی یه ستاره پرنور پر دار میشه چرا بقیه ستاره ها مثل اون نمیشن؟؟؟؟

درود

برای اینکار دو راه وجود داره:

استفاده از فیلتر " ستاره ای " که تمام نورها رو به شکل چند پر درمیاره

عکاسی با دیاف بسته، که با توجه به نوع لنز عددش فرق میکنه ولی معمولا بیشتر لنز ها در دیاف های بالای 13 چنین حالتی رو ایجاد میکنن و هر چه نور قوی تر باشه این حالت بیشتر دیده میشه.

Hojjat Zafarkhah
03-10-2012, 12:21 AM
درود

برای اینکار دو راه وجود داره:

استفاده از فیلتر " ستاره ای " که تمام نورها رو به شکل چند پر درمیاره

عکاسی با دیاف بسته، که با توجه به نوع لنز عددش فرق میکنه ولی معمولا بیشتر لنز ها در دیاف های بالای 13 چنین حالتی رو ایجاد میکنن و هر چه نور قوی تر باشه این حالت بیشتر دیده میشه.

منم منظورم همین فیلتر "ستاره ای" هستش!!
طرز کار این فیلتر رو میخواستم بپرسم!!!!؟ و اینکه چرا (در عکاسی از آسمان) ستاره های کم نور "ستاره ای" ثبت نمیشن؟؟

farshad
03-10-2012, 12:27 AM
منم منظورم همین فیلتر "ستاره ای" هستش!!
طرز کار این فیلتر رو میخواستم بپرسم!!!!؟ و اینکه چرا (در عکاسی از آسمان) ستاره های کم نور "ستاره ای" ثبت نمیشن؟؟

طرز کار خاصی نداره...مثل همه فیلتر ها یه حلقه هستش که یه شیشه رو احاطه کرده.حلقه رزوه داره و بسته میشه سر لنز...به همین راحتی :)
در مورد استفاده از هر دو تکنیک اجسام پرنور تر بیشتر حالت چند پر پیدا میکنن ولی فکر میکنم اگر عکسی دیدید که ستاره های کم نور اصلا چند پر نبودن احتمالا از تکنیک دیاف بسته استفاده شده...

و در ضمن در فتوشاپ هم افکت هایی برای این کار وجود داره که ممکنه عکسی که شما دیدی توسط اون و فقط برای بعضی ستاره اعمال شده باشه...

farshad
03-11-2012, 12:17 AM
فیلتر پلاریزه یا Polarizing Filter

فیلتری بسیار پرکاربرد که من شخصا عاشقشم :)
وظیفه اصلی این فیلتر اینه که فقط به شعاع های نوری که از سمتی مشخص میان اجازه عبور میده .یعنی دقیقا همون نورهایی که عکاس میخواد و انعکاس های مزاحم حذف میشه و این انتخاب با چرخوندن رینگ متحرک فیلتر انجام میشه.

خاصیت این فیلتر چیه؟
- وقتی میخوایم توی یه موزه از اشیای پشت شیشه ها عکس بگیریم و تصویر خودمون یا نورهای اطراف در شیشه افتاده استفاده از این فیلتر چاره کاره...
- وقتی میخوایم از سطح یه دریاچه یا حوض عکس بگیریم و نمیخوایم تصاویر اشیای اطراف در اب دیده بشه...
- وقتی میخوایم اسمون تیره تر و با کنتراست بیشتری ثبت بشه و یا ابرها برجسته تر به نظر بیان...
- اشباع رنگ ها ...

تا فیلتر بعدی پاینده باشید...

Aries
03-11-2012, 07:13 PM

وظیفه اصلی این فیلتر اینه که فقط به شعاع های نوری که از سمتی مشخص میان اجازه عبور میده .یعنی دقیقا همون نورهایی که عکاس میخواد و انعکاس های مزاحم حذف میشه و این انتخاب با چرخوندن رینگ متحرک فیلتر انجام میشه.

خاصیت این فیلتر چیه؟
- وقتی میخوایم توی یه موزه از اشیای پشت شیشه ها عکس بگیریم و تصویر خودمون یا نورهای اطراف در شیشه افتاده استفاده از این فیلتر چاره کاره...
- وقتی میخوایم از سطح یه دریاچه یا حوض عکس بگیریم و نمیخوایم تصاویر اشیای اطراف در اب دیده بشه...
- وقتی میخوایم اسمون تیره تر و با کنتراست بیشتری ثبت بشه و یا ابرها برجسته تر به نظر بیان...
- اشباع رنگ ها ...

ممنون از معرفی این فیلتر و یه خواهش: میشه لطف کنید و وقتی فیلتری رو معرفی میکنید چند تا عکس هم که با اون فیلتر گرفتین رو بذارین تا طرز کارش بهتر معلوم شه!

farshad
03-11-2012, 09:04 PM
ممنون از معرفی این فیلتر و یه خواهش: میشه لطف کنید و وقتی فیلتری رو معرفی میکنید چند تا عکس هم که با اون فیلتر گرفتین رو بذارین تا طرز کارش بهتر معلوم شه!

بله سعی میکنم عکسهایی با فیلتر های مختلف تهیه کنم و براتون بزارم...

پیمان اکبرنیا
03-11-2012, 09:42 PM
یکی از فیلترهای پر کاربرد در رصد خورشید و برخی اجرام سماوی، فیلتر H-alpha یا همون هیدروژن آلفا است. هیدروژن آلفا یکی از خطوط نشری هیدروژن در محدوده مرئی و در طول موج 656.28 نانومتر است. در تصویر زیر خط هیدروژن آلفا را به رنگ قرمز در طیف نشری هیدروژن میبینید:

3741

در تصویر زیر خورشید را در طول موج هیدروژن آلفا میبینید:

3742

به کمک این فیلتر میتوان از سحابیهای نشری و یا حتی ماه هم تصویر تهیه کرد و خوبی آنها این است که به دلیل این که فقط به محدوده خاصی از طول موجها اجازه عبور میدهند، باعث کاهش نویز تصویر میشوند.

البته قیمت این فیلترها کمی زیاد است(در حد اعداد نجومی)!

farshad
03-14-2012, 08:42 PM
فیلترهای ND یا Natural Density

کاربرد این فیلتر برای کاهش میزان نور هستش بدون اینکه تاثیری در رنگها بزاره.شاید فکر کنید که میشه مثلا با شاتر و دیاف هم این کار رو انجام داد ولی این طور نیست.
چرا؟
فرض کنید در یک روز آفتابی میخواید از یک آبشار با شاتر 5 ثانیه عکس بگیرید تا حرکت نرم آب رو ثبت کنید.اگر بسته ترین دیاف رو هم انتخاب کنید بازهم میزان نور اونقدر زیاد خواهد بود که اجازه شاتر 5 ثانیه رو به شما نده...
در این حالت با استفاده از این فیلتر میشه میزان نور رو تا چند استپ کاهش داد که بستگی به نوع فیلتر عددش فرق داره ...

و البته به این فیلتر " فیلتر خاکستری " هم میگن چون به رنگ خاکستری ( خنثی ) هستش و همون طور که گفتم تغییری در رنگها ایجاد نمیکنه.

تا فیلتر بعدی پاینده باشید :)

lllll l lll lll l l ll
03-16-2012, 11:58 AM
سلام استاد فرشاد

من چند تا سوال دارم و چون همیشه خیلی خوب پاسخ میدین دوس دارم بپرسم
شما ببخشید :brigade.baka-wolf.c
تا جایی که من میدونم فیلتر ها رو با توجه به قطر لنزی که قراره روش بسته بشن تهیه میکنن!!!!! با این حساب یک فیلتر رو روی چند تا لنز نمیشه بست؟
میشه چند تا فیلتر رو روی هم روی یک لنز بست؟
همه فیلتر ها پیچ میشن روی لنز؟:wtfsmilie:

مرسی

farshad
03-16-2012, 02:00 PM
سلام استاد فرشاد

من چند تا سوال دارم و چون همیشه خیلی خوب پاسخ میدین دوس دارم بپرسم
شما ببخشید :brigade.baka-wolf.c
تا جایی که من میدونم فیلتر ها رو با توجه به قطر لنزی که قراره روش بسته بشن تهیه میکنن!!!!! با این حساب یک فیلتر رو روی چند تا لنز نمیشه بست؟
میشه چند تا فیلتر رو روی هم روی یک لنز بست؟
همه فیلتر ها پیچ میشن روی لنز؟:wtfsmilie:

مرسی

درود بر شما دوست عزیز

سوال پرسیدن که معذرت خواهی نداره!

لنز ها قطرهای استانداردی دارن و لنز ها هم مناسب با قطر دهانه لنزها انتخاب میشن.

هر فیلتر مخصوص لنزهایی با قطر دهانه ای هستش که براش ساخته شده و مثلا فیلتر پولاریزه 72 میلی متر به تمام لنزهای 72 میلی متر میخوره.

بعضی فیلترها این قابلیت رو دارن که اگه فیلتر دیگه روشون بسته بشه بازم کار خودشون رو انجام بدن ( مثل یو وی ) و بخاطر همین روی اونها هم رزوه داره و زمانی که روی لنز بسته میشن مجددا میشه یه فیلتر دیگه روشون بست

همه فیلترهایی که با اندازه استاندارد لنزها تولید میشن پیچ میشن روی لنز ولی یه سری فیلتر ها هستن که با اندازه ای بزرگتر از لنزها تولید میشن با فیکسچرهایی روی همه لنزها بسته میشن ( که البته اینو خودم ندیدم ولی شنیدم !! )

پاینده باشی بارکد جان :)

lllll l lll lll l l ll
04-30-2012, 09:37 AM
با اجازهء آقا فرشاد اين تاپيك رو بالا بيارم :grin:

مخصوصآ كه گذر زهره نزديكه و بايد به فكر عكاسي بود :cool:

فيلتر ديگه اي كه براي رصد و عكاسي از خورشيد هست فيلتر هاي مايلار هستن:

يك وروق پلاستيكي كه روكش آلمينيوم اكسيد داره و درصد بسياااااااااار كمي از نور خورشيد رو عيور ميده

+مزايا: ارزان قيمت - در اندازه هاي مختلف - قابل بريدن و ...

تصوير خورشيد در اين حالت سفيده و فقط لكه ها رو داره( يعني شراره و ... رو نشون نميده)

+ معايب: زود خراب ميشه و اكسيد ميشه

قبل از استفاده بهتره در نور لامپ كنترل بشه تا سوراخ و ... نداشته باشه!

تصوير خورشيد با فيلتر هاي مختلف:
http://up.avastarco.com/images/lgsy1fm4olxur2320mc.jpg

farshad
04-30-2012, 09:38 PM
با اجازهء آقا فرشاد اين تاپيك رو بالا بيارم :grin:

مخصوصآ كه گذر زهره نزديكه و بايد به فكر عكاسي بود :cool:

فيلتر ديگه اي كه براي رصد و عكاسي از خورشيد هست فيلتر هاي مايلار هستن:

يك وروق پلاستيكي كه روكش آلمينيوم اكسيد داره و درصد بسياااااااااار كمي از نور خورشيد رو عيور ميده

+مزايا: ارزان قيمت - در اندازه هاي مختلف - قابل بريدن و ...

تصوير خورشيد در اين حالت سفيده و فقط لكه ها رو داره( يعني شراره و ... رو نشون نميده)

+ معايب: زود خراب ميشه و اكسيد ميشه

قبل از استفاده بهتره در نور لامپ كنترل بشه تا سوراخ و ... نداشته باشه!

تصوير خورشيد با فيلتر هاي مختلف:
http://up.avastarco.com/images/lgsy1fm4olxur2320mc.jpg

درود

مرسی بارکد جان
شما که زحمت کشیدی یه کم بیشتر توضیح بده که برای گذر زهره از چه فیلتری استفاده کنیم بهتره ؟
من قبلا با فیلم رادیولوژی از خورشید عکس گرفتم :)) ولی از اون جایی که با فیلتر های عکاسی نجومی اصلا آشنا نیستم و گذر زهره هم یه فرصت تکرار نشدنیه ( البته شایدم تا بعدی عمر کنم ... !! ) میخوام بدونم میشه برای گذر زهره هم از این روش وطنی استفاده کرد؟

مرسی

kh.maroufi
05-02-2012, 12:39 PM
خب دوستان؛ با توجه به اینکه یواش یواش داریم به گذر زهره نزدیک میشیم ( برای اطلاع دقیق از زمان باقیمانده به لینک رو به رو مراجعه کنید : http://www.venus-transit.com/ )باید شروع کنیم به جمع آوری اطلاعات برای رصد و عکاسی هرچه بهتر این پدیده...

و اما دوستان عزیزم در چند پست بالایی اشاره هایی به فیلتر های موجود برای رصد و عکاسی از خورشید کردند و با توجه به اینکه چند تن از دوستان از بنده جویا شدندن که چه فیلتری برای رصد گذر زهره مناسب هست؛ من خواستم یه بحثی رو به صورت جمع بندی درباره فیلتر خورشید اینجا داشته باشم

فیلترهای رایج رصد و عکاسی از خورشید : به دو دسته مایلار و هیدروژن آلفا تقسیم بندی میشن
البته نوع های دیگه ای هم هست، اما تو ایران این 2 فیلتر به راحتی پیدا میشن.

فیلتر دیگه ای که آقای اکبر نیا در پست شماره 14 همین تاپیک گفتند ؛ فیلتر H-alpha هست که عوارض و رگه های سطح خوردشید رو به صورت بسیاز زیبا و دقیقی نشون میده. البته در این جا به فیلتر هیدروژن - آلفا اشاره شد ولی باید خاطر نشان کرد که تلسکوپهای هیدروژن - آلفا هم در بازار موجود هستند

که البته تنها کاربرد اونها رصد خورشید و چند سوژه محدود دیگر هست. اما این نوع تلسکوپها برای انجام پروژه های تحقیقاتی برروی خورشید بسیار کابرد دارند. اما تنها قسمت مساله ساز این تلسکوپ؛ قیمت به نسب بالای اونها هست و اگر میخواهید که به صورت تفننی و یا موضوعی ( مثل همین گذر زهره ) خورشید را رصد کنید؛ پیشنهاد میکنیمکه دست از سر تلسکوپ هیدروژن - آلفا بردارید!

فیلتر مایلار هم که خب شاید همه بشناسند و همانطور که lllll l lll lll l l ll (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?2797-lllll-l-lll-lll-l-l-ll) عزیز در پست شماره 18 توضیحاتی درباره اون دادند؛ لازم نمیدونم که توضیح بیشتری بدم. و همونطور که گفته شد، توسط این فیلتر شما تنها میتونید قرصی ساده از خورشید رو مشاهده و یا ثبت کنید.

البته این مورد سنتی رو هم یادم رفت بگم که بعضی وقتا از اون استفاده میشه : شیشه جوشکاری!!!!
شیشه جوشکاری مربوط میشه به همون ماسکی که جوشکارها جلوی صورت و چشمان خودشون میگیرند که آسیبی به چشمانشون نرسه. این شیشه رو هم توی تمامی فروشگاه های ابزار یراق به راحتی میتونید پیدا کنید. این شیشه ها یک درجه بندی خاصی نیز دارند که قدرت اونها رو در دفع نور تعیین میکنه.
فکر میکنم شماره 14 و یا 15 برای رصد خورشید مناسب باشه.

lllll l lll lll l l ll
05-05-2012, 03:14 PM
درود

مرسی بارکد جان
شما که زحمت کشیدی یه کم بیشتر توضیح بده که برای گذر زهره از چه فیلتری استفاده کنیم بهتره ؟
من قبلا با فیلم رادیولوژی از خورشید عکس گرفتم :)) ولی از اون جایی که با فیلتر های عکاسی نجومی اصلا آشنا نیستم و گذر زهره هم یه فرصت تکرار نشدنیه ( البته شایدم تا بعدی عمر کنم ... !! ) میخوام بدونم میشه برای گذر زهره هم از این روش وطنی استفاده کرد؟

مرسی

درود و دو صد بدرود بر استاد گرامی

اینطوری که شما نوشتی من با چه رویی در این مورد چیز بنویسم؟

در ذهن داشتم که یه بحث تازه دربارهء عکاسی از گذر باز کنیم و مطالعه هم کردم که شما این رو نوشتی ولی با جمع بندی آقا خشایار نمیدونم!!!!!

با توجه به اینکه هنوز حرفهایی برای نوشتن هست ، آقای مدیر اجازه میدهید آیااااااااااا؟ :d

Asteroid
05-08-2012, 05:17 PM
سلام دوستان...
از انواع دیگه ی فیلترها که در عکاسی نجومی کاربرد داره میشه به فیلتر دی فیوزر(diffuser ) هم اشاره کرد که استفاده از این فیلتر باعث جلوه دادن بیشتر به نور ستاره ها(با توجه به قدر آن) میشه و به نوعی زیبایی تصاویر رو چند برابر میکنه.
در تصویر زیر از این فیلتر استفاده شده.
http://www.astroupload.com/uploads/13364846981.jpg (http://www.astroupload.com/)

مهدی ناصری
05-08-2012, 05:28 PM
در مورد فیلتر های Diffuser در پست های قبل هم کمی بحث شد؛ من دو تا سوال داشتم: یکی اینکه قیمت این فیلتر ها چقدره و از کجا باید اونا رو تهیه کرد (چون فیلتری هست که تو عکاسی نجومی استفاده می شه، باید از فروشگاه لوازم عکاسی خرید یا لوازم نجومی)؟

مهدی ناصری
05-17-2012, 12:04 PM
در مورد فیلتر های Diffuser در پست های قبل هم کمی بحث شد؛ من دو تا سوال داشتم: یکی اینکه قیمت این فیلتر ها چقدره و از کجا باید اونا رو تهیه کرد (چون فیلتری هست که تو عکاسی نجومی استفاده می شه، باید از فروشگاه لوازم عکاسی خرید یا لوازم نجومی)؟
کسی نمی دونه؟!!

kh.maroufi
05-17-2012, 12:12 PM
کسی نمی دونه؟!!

http://telescopeservice.ir/

مهدی ناصری
05-17-2012, 07:18 PM
مودیفای دوربین عکاسی
در گالری های نجومی بسیاری از عکاسان، تصاویر حیرت انگیزی از اعماق آسمان دیده می شود که گرفتن آن بدون دوربین اصلاح شده غیر ممکن است. در واقع، حسگر دوربین های دیجیتال دی اس ال آر بسیار بیش تر از چشم انسان به طول موج هیدروژن آلفای طیف نور حساس اند و به همین جهت شرکت های سازنده ی این دوربین ها برای آنکه تصویر ثبت شده توسط دوربین دقیقا چیزی شود که چشم انسان می بیند باشد، فیلتری به نام زمین تاب یا IR block روی حسگر دوربین قرار می دهند. این فیلتر دقیقا مشکل عکاسانی است که به گرفتن تصاویر ژرف از اعماق آسمان مثل سحابی سر اسب یا آمریکای شمالی می اندیشند!
برای رفع این مشکل باید این فیلتر را با فیلتری که طول موج آلفا را راحت تر عبور دهد عوض کرد. یک دوربین اصلاح شده (مودیفای شده) عکاس را قادر به عکاسی در طول موج هیدروژن آلفا تصویر مناظری مثل حلقه ی بارنارد ثبت کرد. البته تعویض فیلتر کار سختی است و باید توسط فردی متخصص صورت بگیرد. اما تعویض فیلتر مشکلاتی نیز مثل از بین رفتن ضمانت دوربین و جابجایی تنظیم وایت بالانس را به همراه دارد. دوربینی که اخیرا کانن مخصوص عکاسان نجومی تولید کرده هم دوربینی با فیلتر طول موج بلند یا فیلتر مودیفای است.
تصاویر زیر نشان دهنده ی تفاوت میان تصاویر دوربین اصلاح نشده و اصلاح شده اند (تصوبر بالا از امیر حسین ابوالفتح).

http://up.avastarco.com/images/0vlhzhdql3kzf1vnq6th.jpg (http://up.avastarco.com/images/0vlhzhdql3kzf1vnq6th.jpg)

http://up.avastarco.com/images/89mmaq77yt64xb2ieo1n.jpg (http://up.avastarco.com/images/89mmaq77yt64xb2ieo1n.jpg)

مهدی ناصری
05-24-2012, 05:20 PM
فیلتر آلودگی نوری
مشکلی که تمام منجمان و عکاسان آسمان ساکن شهر ها همواره با آن رو به رو هستند، معضلی به نام آلودگی نوری است. همان طور که می دانید، برای ثبت تصاویر نجومی ژرف عکاس نیاز به نوردهی های بالا و طولانی دارد، آلودگی نوری باعث می شود فرد نتواند نوردهی طولانی بکند. بسیاری از منجمان و عکاسان نجومی شهری، برای رفع این مشکل از فیلتری به نام فیلتر کاهنده ی آلودگی نوری استفاده می کنند. همچنین افرادی که دوربین خود را برای عکاسی نجومی اصلاح یا مودیفای کرده اند نیز معمولا این فیلتر را به کار می برند.
فیلتر آلودگی نوری در واقع چند لایه ی اندود شده با مواد مختلف است، این چند لایه قسمت هایی خاص از طیف نور که اجرام آسمانی گسیل می کنند مثل قسمت هیدروژن آلفا را از خود عبور داده و بخش هایی از طیف که نور های شهری در آن قسمت قرار دارند را عبور نداده و در نتیجه باعث می شود تضاد یا کنتراست بالایی بین جرم و زمینه ی آسمان ایجاد شود. از این رو این فیلتر ها در خارج از شهر هم برای سحابی ها استفاده می شوند و به آن فیلتر سحابی نیز گفته می شود.
فبلتر های آلودگی نوری را در سه دسته تقسیم بندی می کنند: پهن باند، نازک باند و خطی. فیلتر های خطی قسمت کوچک از طیف و فیلتر های نازک باند بخش نسبتا بزرگ تری، معمولا 480 تا 520 نانومتر را عبور می دهند. این فیلتر ها برای رصد و عکاسی از سحابی های نشری و سیاره نما بسیار کاربرد دارند. از رایج ترین فیلتر های خطی می توان فیلتر اکسیژن III را نام برد.

http://up.avastarco.com/images/6pqkhlqqvzg6rgbhiw3.jpg (http://up.avastarco.com/images/6pqkhlqqvzg6rgbhiw3.jpg)

فیلتر های پهن باند همان طور که از نامشان بر می آید، بخش وسیع تری از طیف نور، یعنی حدود 430 تا 550 نانومتر را از خود عبور داده و قسمت هایی که نور های زمینی در آن درخشش دارند را حذف می کنند. این فیلتر ها معمولا برای رصد و عکاسی در شهر مورد استفاده قرار می گیرند و از بهترین انواع آن می توان به Orion SkyGlow Imaging Filter اشاره کرد. تصویر زیر فیلتر SkyGlow به همراه نمودار عبور دهی نور آن را نشان می دهد.

http://up.avastarco.com/images/dza4s4tgnw4wugktfbq.jpg (http://up.avastarco.com/images/dza4s4tgnw4wugktfbq.jpg)

http://up.avastarco.com/images/zns4by94q9om7m6fco4m.jpg (http://up.avastarco.com/images/zns4by94q9om7m6fco4m.jpg)

این تصویر نیز نمایانگر تفاوت تصویر ثبت شده از سحابی جبار را با استفاده از فیلتر آلودگی نوری پهن باند و بدون استفاده از آن نشان می دهد.

3 نکته در مورد فیلتر های آلودگی نوری:
1- فیلتر های آلودگی نوری در اندازه های 2 و 1.25 اینچ طراحی می شوند و روی چشمی تلسکوپ قرار می گیرند.
2- فیلتر های پهن باند هیچ وقت آلودگی نوری را کاملا از بین نمی برند و آسمان شهر های بزرگ را به شرایط ایده آل خارج از شهر مبدل نمی کنند، بلکه شرایط را تا حدی بالا بهبود می بخشند.
3- فیلتر های آلودگی نوری یا برای رصد طراحی می شوند یا برای عکاسی و این دو نوع با هم متفاوت اند.

مهدی ناصری
07-23-2012, 02:17 PM
سلام به دوستان عکاس؛
یک سوال در مورد فیلتر های نجومی داشتم؛ چند هفته ی پیش که قصد ثبت کهکشان آندرومدا رو داشتم، از فیلتر اسکای گلو اوریون استفاده کردم. اما با این که ایزوی بالایی رو انتخاب کرده بودم در نوردهی 5 دقیقه هم چیز زیادی طوری که انتظار داشتم ثبت نشد. وقتی فیلتر رو برداشتم و بدون فیلتر عکس گرفتم، دقیقا همون نتیجه در نوردهی 1 دقیقه ثبت شد! حالا سوال اینکه این درسته که کهکشان ها در نور مرئی درخشش دارند و فیلتر آلودگی نوری نورشون رو هم حذف می کنه؟اگر این طور هست برای عکاسی از کهکشان ها چه فیلتری کاربردی هست و آیا اصلا فیلتری هست که در این ضمینه موثر باشه؟
با تشکر

Esmaeilpour
07-23-2012, 02:59 PM

خاصیت این فیلتر چیه؟
- اشباع رنگ ها ...

اين فيلتر چطور تشخيص ميده كدوم شعاع نور رو بپذيره و كدوم رو نه؟

Esmaeilpour
07-23-2012, 03:06 PM
خب دوستان؛ با توجه به اینکه یواش یواش داریم به گذر زهره نزدیک میشیم ( برای اطلاع دقیق از زمان باقیمانده به لینک رو به رو مراجعه کنید : http://www.venus-transit.com/ )باید شروع کنیم به جمع آوری اطلاعات برای رصد و عکاسی هرچه بهتر این پدیده...

و اما دوستان عزیزم در چند پست بالایی اشاره هایی به فیلتر های موجود برای رصد و عکاسی از خورشید کردند و با توجه به اینکه چند تن از دوستان از بنده جویا شدندن که چه فیلتری برای رصد گذر زهره مناسب هست؛ من خواستم یه بحثی رو به صورت جمع بندی درباره فیلتر خورشید اینجا داشته باشم

فیلترهای رایج رصد و عکاسی از خورشید : به دو دسته مایلار و هیدروژن آلفا تقسیم بندی میشن
البته نوع های دیگه ای هم هست، اما تو ایران این 2 فیلتر به راحتی پیدا میشن.

فیلتر دیگه ای که آقای اکبر نیا در پست شماره 14 همین تاپیک گفتند ؛ فیلتر H-alpha هست که عوارض و رگه های سطح خوردشید رو به صورت بسیاز زیبا و دقیقی نشون میده. البته در این جا به فیلتر هیدروژن - آلفا اشاره شد ولی باید خاطر نشان کرد که تلسکوپهای هیدروژن - آلفا هم در بازار موجود هستند

که البته تنها کاربرد اونها رصد خورشید و چند سوژه محدود دیگر هست. اما این نوع تلسکوپها برای انجام پروژه های تحقیقاتی برروی خورشید بسیار کابرد دارند. اما تنها قسمت مساله ساز این تلسکوپ؛ قیمت به نسب بالای اونها هست و اگر میخواهید که به صورت تفننی و یا موضوعی ( مثل همین گذر زهره ) خورشید را رصد کنید؛ پیشنهاد میکنیمکه دست از سر تلسکوپ هیدروژن - آلفا بردارید!

فیلتر مایلار هم که خب شاید همه بشناسند و همانطور که lllll l lll lll l l ll (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?2797-lllll-l-lll-lll-l-l-ll) عزیز در پست شماره 18 توضیحاتی درباره اون دادند؛ لازم نمیدونم که توضیح بیشتری بدم. و همونطور که گفته شد، توسط این فیلتر شما تنها میتونید قرصی ساده از خورشید رو مشاهده و یا ثبت کنید.

البته این مورد سنتی رو هم یادم رفت بگم که بعضی وقتا از اون استفاده میشه : شیشه جوشکاری!!!!
شیشه جوشکاری مربوط میشه به همون ماسکی که جوشکارها جلوی صورت و چشمان خودشون میگیرند که آسیبی به چشمانشون نرسه. این شیشه رو هم توی تمامی فروشگاه های ابزار یراق به راحتی میتونید پیدا کنید. این شیشه ها یک درجه بندی خاصی نیز دارند که قدرت اونها رو در دفع نور تعیین میکنه.
فکر میکنم شماره 14 و یا 15 برای رصد خورشید مناسب باشه.
جنس فيلتر عينك هاي رصد خورشيد چيه.مايلار به نظرم نيست چون سياهه؟

Esmaeilpour
07-23-2012, 03:15 PM
دوستان اگه امكانش هست با معرفي هر فيلتر حدود قيمت اون رو هم بفرماييد...
يك سوال:

فيلتر اچ الفا قيمتش حدود 200-300 تومنه.پس چرا تلسكوپ هاي كورونادو كه فيلتر اچ الفارو روشون دارند انقدر زياد گرونه؟

پیمان اکبرنیا
07-23-2012, 04:51 PM
يك سوال:

فيلتر اچ الفا قيمتش حدود 200-300 تومنه.پس چرا تلسكوپ هاي كورونادو كه فيلتر اچ الفارو روشون دارند انقدر زياد گرونه؟

فکر کنم اشتباه می کنید، فیلترهایی که به فیلتر شیشه ای معروف هستند 300 - 200 هستند ولی فیلتر اچ آلفا در همون محدوده میلیون تومان هست.

farshad
07-23-2012, 05:02 PM
فکر کنم اشتباه می کنید، فیلترهایی که به فیلتر شیشه ای معروف هستند 300 - 200 هستند ولی فیلتر مایلار در همون محدوده میلیون تومان هست.

درود بر شما

به گمانم شما هم اشتباه میکنید!!
مایلار حدود 25 هزار تومنه!!

مهدی ناصری
07-23-2012, 05:04 PM
يك سوال:

چون ساختار این فیلتر با تلسکوپ خورشیدی کاملا متفاوت هست (اگر چه هر دو در یک طول موج کار می کنند). فیلتر اچ آلفا حدود 1 و تلسکوپ خورشیدی از 3 میلیون به بالاست.

پیمان اکبرنیا
07-23-2012, 07:14 PM
درود بر شما

به گمانم شما هم اشتباه میکنید!!
مایلار حدود 25 هزار تومنه!!

بله اشتباه لپی بود منظورم اچ آلفا بود ولی انقدر برای خورشید مایلار استفاده کردیم که خود به خود نوشتم مایلار :دی

به طور کلی فیلترهای مایلار ارزانترین فیلترها هستند و بعد فیلترهای شیشه ای و در نهایت فیلترهای اچ آلفا هستند.

مهدی ناصری
07-29-2012, 07:06 PM
سلام به دوستان عکاس؛
یک سوال در مورد فیلتر های نجومی داشتم؛ چند هفته ی پیش که قصد ثبت کهکشان آندرومدا رو داشتم، از فیلتر اسکای گلو اوریون استفاده کردم. اما با این که ایزوی بالایی رو انتخاب کرده بودم در نوردهی 5 دقیقه هم چیز زیادی طوری که انتظار داشتم ثبت نشد. وقتی فیلتر رو برداشتم و بدون فیلتر عکس گرفتم، دقیقا همون نتیجه در نوردهی 1 دقیقه ثبت شد! حالا سوال اینکه این درسته که کهکشان ها در نور مرئی درخشش دارند و فیلتر آلودگی نوری نورشون رو هم حذف می کنه؟اگر این طور هست برای عکاسی از کهکشان ها چه فیلتری کاربردی هست و آیا اصلا فیلتری هست که در این ضمینه موثر باشه؟
با تشکر
خب، از اون جایی که کسی این سوال رو جواب نداد، بنده جا های دیگر هم جست و جو کردم و به این نتیجه رسیدم: "فیلتر های آلودگی نوری در عکاسی از کهکشان ها نور کهکشان را کم کرده و موجب طولانی تر شدن نوردهی خواهند شد، اما در عوض در پایان نوردهی تصویر کنتراست بیش تری خواهد شد." البته تاثیری که فیلتر آلودگی نوری روی سحابی ها داره اصلا قابل مقایسه با تاثیر اون روی کهکشان ها نیست.

shadi.porooshani
08-17-2012, 11:57 AM
به به بسیار ممنون ...اما استاد فیلتر پلاریزه دقیقا چیکارش میکرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ فکر کنم سفیدیا رو از بین میبرد و عمق کار زیاد میشد درسته؟؟؟؟؟؟ و این چندان تاثیری در کار نداشت

farshad
08-17-2012, 05:01 PM
به به بسیار ممنون ...اما استاد فیلتر پلاریزه دقیقا چیکارش میکرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ فکر کنم سفیدیا رو از بین میبرد و عمق کار زیاد میشد درسته؟؟؟؟؟؟ و این چندان تاثیری در کار نداشت

فیلتر پلازیره هر تصویری که در آب هست رو محو میکرد و این به خلوت شدنش کمک میکرد!
اگه اشتباه میکنم بفرمائید.

shadi.porooshani
08-18-2012, 08:25 AM
فیلتر پلازیره هر تصویری که در آب هست رو محو میکرد و این به خلوت شدنش کمک میکرد!
اگه اشتباه میکنم بفرمائید.
ممنون از پیگیریتون واقغیتش این عکس زیر نشون میده کاز فیلتر پلاریزه چیه ...اینعکس و پارک ملت گرفته ام که اب بسیار کثیف بود در واقع این انعکاس ها باعث شدند اب جور دیگه ای ثبت بشه...یک دنیا سپاس دوست عزیز از توجه خوبتون:);)
http://up.avastarco.com/images/i76axqed7v6knoa4jww0.jpg

x11416
08-18-2012, 10:35 AM
ممنون از پیگیریتون واقغیتش این عکس زیر نشون میده کاز فیلتر پلاریزه چیه ...اینعکس و پارک ملت گرفته ام که اب بسیار کثیف بود در واقع این انعکاس ها باعث شدند اب جور دیگه ای ثبت بشه...یک دنیا سپاس دوست عزیز از توجه خوبتون:);)
http://up.avastarco.com/images/i76axqed7v6knoa4jww0.jpg
دوستان درباره این عکس و فیلترش کمی بیشتر توضیح میدید.توضیح آقا فرشاد رو خوندم ولی این اتفاق فقط برای آب نیفتاده.اگه دقت کنید جاهای دیگه عکس هم با نور و کیفیت بیشتری افتادن.اگه بفهمیم کار دقیق این فیلتر پلاریزه چیه شاید بشه گفت برای چی اینطور شده.

shadi.porooshani
08-18-2012, 10:46 AM
ــ فيلتر پلارايز مي تواند انعكاس هايي كه ممكن است اجسام مختلف داشته باشند را حذف كنند

x11416
08-18-2012, 11:05 AM
ــ فيلتر پلارايز مي تواند انعكاس هايي كه ممكن است اجسام مختلف داشته باشند را حذف كنند
ولی این موضوع برای آب صادقه و اتفاقا این فیلتر باعث شده ما از سنگ های بیرون آب انعکاس نور بیشتری داشته باشیم و تصویرش پر نور تره.(حالا دیگه من گیر بدم ول کن نیستم:دی)

farshad
08-18-2012, 11:24 AM

دوستان درباره این عکس و فیلترش کمی بیشتر توضیح میدید.توضیح آقا فرشاد رو خوندم ولی این اتفاق فقط برای آب نیفتاده.اگه دقت کنید جاهای دیگه عکس هم با نور و کیفیت بیشتری افتادن.اگه بفهمیم کار دقیق این فیلتر پلاریزه چیه شاید بشه گفت برای چی اینطور شده.

ولی این موضوع برای آب صادقه و اتفاقا این فیلتر باعث شده ما از سنگ های بیرون آب انعکاس نور بیشتری داشته باشیم و تصویرش پر نور تره.(حالا دیگه من گیر بدم ول کن نیستم:دی)

درود بر شما

همون طور که خانم پروشانی فرمودن فیلتر پلاریزه انعکاس هارو حذف میکنه.
چطور؟
فیلتر پلاریزه می تواند پرتوهای نوری را مختلف را که به سمتش می آید جذب کند و فقط پرتوهای مسیری را که ما میخواهیم عبور دهد
یعنی اگه یه دسته نور از روی سطح اب منعکس بشه و به سمت لنز بیاد با این فیلتر میشه حذفش کرد.حالا ممکنه یه دسته پرتو هم از روی یه سنگ از همون جهت بیاد که اونم حذف میشه
ضمنا فیلتر های پلاریزه جهت دار هستن.یعنی بستگی به جهت قرار گیریشون روی لنز میتونن نورهای مسیرهای مختلف رو فیلتر کنن.
کار دیگه این فیلتر در عکاسی از اشیای پشت شیشه هستش که تصویر عکاس رو از توی شیشه حذف میکنه
و یا عکاسی منظره.تصویر اسمون با رنگ و کنتراست بهتری ثبت میشه و ابرها برجسته تر دیده میشن.

مهدی ناصری
11-24-2012, 12:07 AM
سلام به دوستان عکاس؛
با تشکر
مدت ها پیش این سوال رو در این تاپیک مطرح کردم، حالا می خوام نتیجش رو در یک آزمایش نشون بدم.
هر دو عکس زیر با یک دقیقه نوردهی در ایزو 3200 و دیافراگم 4 تهیه شدن، با ای تفاوت که در عکس بالا از فیلتر آلودگی نوری استفاده نشده و در عکس دوم فیلتر آلودگی نوری (اسکای گلو اوریون) استفاده شده. تاثیر مثبت فیلتر به وضوح قابل مشاهده است. پس به این نتیجه می رسیم که برای عکاسی از کهکشان ها به کار بردن فیلتر آلودگی نوری در بهبود جزئیات و حذف آلودگی نوری کمک خواهد کرد. ;)

http://up.avastarco.com/images/7lmtrj1y308nbaikb21d.jpg (http://up.avastarco.com/images/7lmtrj1y308nbaikb21d.jpg)

http://up.avastarco.com/images/ikbmcwz27uyt9xba8c2a.jpg (http://up.avastarco.com/images/ikbmcwz27uyt9xba8c2a.jpg)

A.rahimi
03-28-2013, 11:10 AM
مودیفای دوربین عکاسی
در گالری های نجومی بسیاری از عکاسان، تصاویر حیرت انگیزی از اعماق آسمان دیده می شود که گرفتن آن بدون دوربین اصلاح شده غیر ممکن است. در واقع، حسگر دوربین های دیجیتال دی اس ال آر بسیار بیش تر از چشم انسان به طول موج هیدروژن آلفای طیف نور حساس اند و به همین جهت شرکت های سازنده ی این دوربین ها برای آنکه تصویر ثبت شده توسط دوربین دقیقا چیزی شود که چشم انسان می بیند باشد، فیلتری به نام زمین تاب یا IR block روی حسگر دوربین قرار می دهند. این فیلتر دقیقا مشکل عکاسانی است که به گرفتن تصاویر ژرف از اعماق آسمان مثل سحابی سر اسب یا آمریکای شمالی می اندیشند!
برای رفع این مشکل باید این فیلتر را با فیلتری که طول موج آلفا را راحت تر عبور دهد عوض کرد. یک دوربین اصلاح شده (مودیفای شده) عکاس را قادر به عکاسی در طول موج هیدروژن آلفا تصویر مناظری مثل حلقه ی بارنارد ثبت کرد. البته تعویض فیلتر کار سختی است و باید توسط فردی متخصص صورت بگیرد. اما تعویض فیلتر مشکلاتی نیز مثل از بین رفتن ضمانت دوربین و جابجایی تنظیم وایت بالانس را به همراه دارد. دوربینی که اخیرا کانن مخصوص عکاسان نجومی تولید کرده هم دوربینی با فیلتر طول موج بلند یا فیلتر مودیفای است.
تصاویر زیر نشان دهنده ی تفاوت میان تصاویر دوربین اصلاح نشده و اصلاح شده اند (تصوبر بالا از امیر حسین ابوالفتح).

http://up.avastarco.com/images/0vlhzhdql3kzf1vnq6th.jpg (http://up.avastarco.com/images/0vlhzhdql3kzf1vnq6th.jpg)

http://up.avastarco.com/images/89mmaq77yt64xb2ieo1n.jpg (http://up.avastarco.com/images/89mmaq77yt64xb2ieo1n.jpg)

اگه دوربین مودیفای بشه در عکاسی روزمره مشکلی بوجود میاد و رنگها به شکل دیگه ای ثبت میشن یا تغیری بوجود نمیاد؟

محمد مهدی عسگری
03-29-2013, 02:53 AM
اگه دوربین مودیفای بشه در عکاسی روزمره مشکلی بوجود میاد و رنگها به شکل دیگه ای ثبت میشن یا تغیری بوجود نمیاد؟

بله اگر مودیفای بشه در عکاسی روز عکسها ته رنگ قرمز دارن اون موقع باید وایت بالانس رو دستی تنظیم کنید.
البته پس از مودیفای کردن باید توجه بیشتری به حسگر کنید چون اونطور که شنیدم بیشتر در معرض غبار و ذرات معلق قرار میگیرد.
داشتم تحلیل دوربین 60Da کنون رو میدیدم، تصاویر گرفته شده در روز یه دوربین مودیفای شده با همین دوربین رو در وایت بالانس اتوماتیک مقایسه کرده بود. 60Da تاثیرپذیری کمتری از رنگ قرمز داشت و طبیعی‌تر بود.

hadi soleimani
03-29-2013, 03:00 AM
بله اگر مودیفای بشه در عکاسی روز عکسها ته رنگ قرمز دارن اون موقع باید وایت بالانس رو دستی تنظیم کنید.
البته پس از مودیفای کردن باید توجه بیشتری به حسگر کنید چون اونطور که شنیدم بیشتر در معرض غبار و ذرات معلق قرار میگیرد.
داشتم تحلیل دوربین 60Da کنون رو میدیدم، تصاویر گرفته شده در روز یه دوربین مودیفای شده با همین دوربین رو در وایت بالاس مشابه مقایسه کرده بود. 60Da تاثیرپذیری کمتری از رنگ قرمز داشت و طبیعی‌تر بود.

درسته.تاثیرش کمتره دلیلش اونطورکه توجلسه توان راجبش صحبت شد.اینبودکه یه نرم افزار روی پردازندش قراردادن که بعضی از نقاطو با تنظیم بالانس به حالت عادی درمیاره.که با توجه به شبو و روز این نرم افزار فعال یا غیرفعال میشه.چیزه پیچیده ای نیست.ولی تفاوت قیمتش واقعا بالاست.براهمون خیلیا موافقش نیستن.

A.rahimi
04-06-2013, 07:53 PM
سلام خدمت دوستان آوایی

میشه بگید فیلتر V-Block (ساخت شرکت اوریون) به چه دردی میخوره؟

محمد سروش
04-06-2013, 11:25 PM
سلام خدمت دوستان آوایی

میشه بگید فیلتر V-Block (ساخت شرکت اوریون) به چه دردی میخوره؟

با سلام
اين فيلتر براي رفع مشكل ابيراهي رنگي توي تلسكوپ هاي شكستي هستش ، قسمت هاي آبي و بنفش طيف مرئي رو سد ميكنه و باقي قسمت هارو عبور ميده
و ديگه حتي توي بزرگنمايي هاي بالا هم خبري از هاله ي كذايي در اطرف تصوير نيست :41: