PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش نجوم در مدارس

saeedmozah
02-23-2012, 06:17 PM
سلام دوستان

دیگه من خیلی جسارت کردم و یه تاپیک زدم چون خیلی وقت بود که این سوال ذهنم رو مشغول کرده بود که
چرا نباید توی مدارس ایران نجوم به عنوان یه درس رسمی تدریس بشه؟:we all gonna die:
آیا واقعا ارزش نجوم از شیمی و جغرافیا و اجتماعی و ... کمتره؟:omg:
یا آیا واقعا وسعت نجوم انقدر کمه که به اندازه کافی برای تدریس مطلب نداره؟:slow:
راستش من به شخصه یکی از آرزوهامه که یه روز سر کلاس نجوم بشینم چون فکر میکنم اگر چنین کلاسی بر گزار بشه به شدت رو تعداد علاقه مندان به نجوم افزوده میشه که این البته برای آینده نجوم خیلی خوبه. البته منظورم در کل از کلاس نجوم کلاسی غیر از المپیاد نجومه.
از اونجایی که تو این جمع افراد با تجربه و سرشناس خیلی زیادن، اگر لطف کنید و نظرتون رو درباره این مسئله بگید هم ممنون میشم ، هم شاید کمی قانع.:help::whiteflags:
با تشکر

solh
02-23-2012, 06:26 PM
به شخصه فکر میکنم اگه قرار باشه چیزی تدریس بشه باید درقالب فصلی از فیزیک باشه . البته در ایران !! چون برای ما که رشته ی ریاضی فیزیک هستیم نصف وقتمون برای مباحث بی ربط میگذره و توی این شرایط نمیشه یه موضوع خاص از فیزیک رو در قالب درس ارائه داد ، مگه اینکه مدرسه خاص فیزیک و ریاضیات باشه .

Astronomy
02-23-2012, 06:34 PM
براستی چرا باید تو رشته ی ریاضی-فیزیکساعاتی که دروس عمومی میخونیم از ساعاتی که ریاضی و فیزیک میخونیم بیشتره؟:th_cry::omg:

cosmologist
02-23-2012, 06:38 PM
دوست عزیز سلام
میخوام این خبر را بهتون بدم که از پارسال آموزش نجوم به صورت آزمایشی در تعدادی از مدارس علاقه مند در شیراز،تهران و اصفهان شروع شد.
امسال این برنامه درحد وسیع تری برگزار شد و مدارس بیشتری از این طرح استقبال کردن.
تاجایی که من میدونم قراره از چند سال دیگه (شاید از 92!) نجوم به طور رسمی جزو برنامه درسی مدارس ابتدایی و پیش دبستانی بشه.

نظر خودم را میگم:این خیلی خوبه که نجوم هم مثل بقیه درسها و به جدیت اونها تدریس بشه ،باعث میشه که همه امکان آشنایی با این علم زیبا را داشته باشن و حداقل فرصتی برای شناخت جایگاهشون باشه،منم از حامیان(!) این کارم ولی یه نکته را هم درنظر بگیرید :
وقتی شد درس مدرس،میشه چیزی که بخونیم نمره بگیریم. گاهی هم اجباری بودن یه درس از لذتش کم میکنه. هرچند میدونم این هنر معلم است که کلاسش را چه جوری اداره کنه.اینکه سعی کنه هدف اصلیش را بذاره رو نشون دادن زیبایی آسمان و علاقه مند کردن تک تک شاگردانش.

Astronomer
02-23-2012, 06:57 PM
وقتی شد درس مدرس،میشه چیزی که بخونیم نمره بگیریم. گاهی هم اجباری بودن یه درس از لذتش کم میکنه. هرچند میدونم این هنر معلم است که کلاسش را چه جوری اداره کنه.اینکه سعی کنه هدف اصلیش را بذاره رو نشون دادن زیبایی آسمان و علاقه مند کردن تک تک شاگردانش.
سلام! مورد ديگري هم در اين زمينه هست و اون اينه كه چه كساني قراره اين درس رو تدريس كنند؟؟؟ ما به چه اندازه آدم داريم كه بتونه نجوم رو بلد باشه و درس بده؟؟؟
و اينتعدادتا چه حدتخصص دارن كه بتونن سؤال هاي در ذهن بچه ها رو جواب بدن؟ نشه كه اتفاقي براي درس نجوم بيفته كه براي بعضي از درس ها ميفته....

پیمان اکبرنیا
02-23-2012, 07:04 PM
سلام

حرف منم دقیقا حرف آقای astronomer هست! ما همین الان معلم برای المپیاد نجوم هم کم داریم چه برسه به این که تعداد زیادی معلم باشند که بخواهند در مدارس تدریس کنند! هر کسی که نمیتونه نجوم تدریس کنه واقعا کار سختیه. نجوم رشته دانشگاهی هم نداره که بخواد از اون طریق معلم جذب بشه.

cosmologist
02-23-2012, 07:08 PM
سلام! مورد ديگري هم در اين زمينه هست و اون اينه كه چه كساني قراره اين درس رو تدريس كنند؟؟؟ ما به چه اندازه آدم داريم كه بتونه نجوم رو بلد باشه و درس بده؟؟؟
و اينتعدادتا چه حدتخصص دارن كه بتونن سؤال هاي در ذهن بچه ها رو جواب بدن؟ نشه كه اتفاقي براي درس نجوم بيفته كه براي بعضي از درس ها ميفته....

صحبت شما کاملا صحیح ست.
همونطور که خودتون خیلی بهتر میدونید،دربحث نجوم کودکان مهم اینه که بتونی یه مطلب علمی را به زبان خودشون و با مثالهای نزدیک به ذهن بیان کنی، آمادگی هرگونه سوالی را داشته باشی و درعین حال مطالب را هم کاملا علمی و درست مطرح کنی.اینها بدست نمیاد مگربا پیگیری و از سر تجربهو اینکه عاشق کاری که انجام میدی باشی و اینو به بچه ها هم منتقل کنی ...

Night*
02-23-2012, 07:17 PM
راستش تا زمانی که نجوم به طور رسمی جزو دروس رسمی قرار بگیره...طبق گفته ی cosmologist عزیز...یکی-دو سالی طول می کشه
ولی تا اون موقع شما دست رو دست نذار...!
یه پیشنهاد...:advise:
بالاخره طی یک سال تحصیلی پیش میاد که معلم یه درسی یه روز نیاد یا وقت آزاد بده یا مشغول صحیح کردن ورقه های امتحانی باشه و دانش آموزان هم مشغول کارای متفرقه(!) باشند...!! و شرایطی از این قبیل...
این زمان ها جزو زمان های طلایی هستند...که شما باید قدرشون رو بدونید!
یادمه خودم یه بار وقتی اول دبیرستان بودم در یکی از همین موقعیت ها سر کلاس دینی...!!
در حالی که دبیر گرامی که از علاقه ی من به نجوم مطلع بود ازم خواست تا برای پر کردن وقت کلاس و برای اینکه کلاس شلوغ نشه! برم پای تخته و برای بچه در مورد نجوم بگم...من هم که اون زمان تازه رفته بودم کلاس های رصدخونه و خلاصه حسابی تو جو نجوم بودم و برای بچه ها از نجوم مطالبی رو گفتم...
شما هم می تونی از این موقعیت ها استفاده کنی...
و با بیان مقدمه ای جذاب! موضوع جالبی از نجوم رو برای بچه ها بیان کنی...
خدا رو چه دیدی شاید از همین طریق علاقه مندان به نجوم توی کلاستون کشف شدن(!):thumbsup:
و این علاقه به جایی رسید که توی مدرستون کلاس فوق برنامه ی نجوم تشکیل شد...!

پیمان اکبرنیا
02-23-2012, 07:19 PM
براستی چرا باید تو رشته ی ریاضی-فیزیکساعاتی که دروس عمومی میخونیم از ساعاتی که ریاضی و فیزیک میخونیم بیشتره؟:th_cry::omg:

البته در همه جای جهان در مدارس، دروس عمومی زیاد هستند و همون طور که میدونیم، قراره که مدرسه هم برای آموزش باشه و هم برای پرورش، بنابراین این دروس هم لازمند. البته درباره کارایی دروس عمومی و مفید بودن آنها در ایران، خیلی بحث زیاده. بسیاری از دروس مدرسه، واقعا در آینده به درد بچه ها نمی خورند و فقط وقت تلف کردن هستند. دروس تخصصی هم سخت هستند و به جای تکیه بر کارهای عملی، فقط تئوری هستند که واقعا افتضاحه! خلاقیت هم که اصولا جایی در مدرسه ندارد. فقط حفظ کردن و حفظ کردن و حفظ کردن.

cosmologist
02-23-2012, 07:26 PM
سلام

حرف منم دقیقا حرف آقای astronomer هست! ما همین الان معلم برای المپیاد نجوم هم کم داریم چه برسه به این که تعداد زیادی معلم باشند که بخواهند در مدارس تدریس کنند! هر کسی که نمیتونه نجوم تدریس کنه واقعا کار سختیه. نجوم رشته دانشگاهی هم نداره که بخواد از اون طریق معلم جذب بشه.

متاسفانه این مشکل شدیدا وجود داره !
فقط در همین حد بگم که همین امسال تعداد زیادی از مربیهایی که گرفتن افرادی بودن که برای اولین بار با نجوم آشنا میشدن.فقط یه دوره کلاس واسشون گذاشتن !!! :th_cry:
دلم نمیخواد اینو بگم ولی در اجرای همین برنامه مسائلی پیش اومده که واقعا جای تاسف داره و انتخاب مدرسین یکی از اونهاست... (ببخشید احساس میکنم جاش نیست بیشتراز این توضیح بدم !!! ) :banghead:

Mojtaba.M
02-23-2012, 07:47 PM

دقیقا

اگر هم نجوم جزئی از نظام آموزشی بشه باید فکر معلمان این علم هم باشیم چون نجوم رو بیشتر در مقاطع کارشناسی ارشد تدریس میکنند و کمتر دانشگاه های کشور اون هم در تعدادمحدودی افراد پذیرش میکنند..!

به هر حال یک مشکل دیگری هم وجود داره و اون هم اینه که آیا واقعا علاقه مندان به این علم در مدارس تعدادی هست که دانش آموزان رو به این علم علاقه من کنه؟البته این مقایسه ی من فقط برای مدرسه ی های

عادی کشوره و نه بالاتر ؟

ولی اگر این طرح اجرا بشه ..............!!!!!انشاا... .......طرح خوبی خواهد بود ِ!

. اما یک سوال چه کشو.ر هایی این طرح توشون برگزار میشه به چه شکل؟

space
02-23-2012, 08:50 PM
منم فکر میکنم اگه درسی اجباری بشه و ازش امتحان گرفته بشه ، نمره داده بشه و در نهایت از اولیای محترم دانش آموز دعوت بشه و پدر گرام از خجالت دانش آموز گرام در بیاد
هر درسی باشه باعث تنفر میشه حتی اگه اون درس ، درس زیبای نجوم باشه !
پس روش تدریس هم خیلی مهمه اما در کل اختصاص دادن ساعتی از وقت بچه ها برای پرداختن به نجوم فی نفسه کار امید وار کننده ایه

mr mohamadreza
02-23-2012, 09:00 PM
سلام
اگه اینجوری بشه واقعا عالی میشه واقعا نجوم خیلی خیلی خیلی خیلی بهتر وزیباتر از درسهایی مثل اجتماعی و... هستش
من سوم راهنماییم وتو کتاب علوممون فقط تو بخش زیست شناسی6صفحه از نجوم صحبت کرده این 6صفحه ام به مسائل ساده ی نجوم اشاره کرده که به نظر من خیلی کمه
خدا کنه یه کاری بکنن

saeedmozah
02-23-2012, 09:02 PM
راستش تا زمانی که نجوم به طور رسمی جزو دروس رسمی قرار بگیره...طبق گفته ی cosmologist عزیز...یکی-دو سالی طول می کشه
بالاخره طی یک سال تحصیلی پیش میاد که معلم یه درسی یه روز نیاد یا وقت آزاد بده یا مشغول صحیح کردن ورقه های امتحانی باشه و دانش آموزان هم مشغول کارای متفرقه(!) باشند...!! و شرایطی از این قبیل...
یادمه خودم یه بار وقتی اول دبیرستان بودم در یکی از همین موقعیت ها سر کلاس دینی...!!
در حالی که دبیر گرامی که از علاقه ی من به نجوم مطلع بود ازم خواست تا برای پر کردن وقت کلاس و برای اینکه کلاس شلوغ نشه! برم پای تخته و برای بچه در مورد نجوم بگم...من هم که اون زمان تازه رفته بودم کلاس های رصدخونه و خلاصه حسابی تو جو نجوم بودم و برای بچه ها از نجوم مطالبی رو گفتم...
خدا رو چه دیدی شاید از همین طریق علاقه مندان به نجوم توی کلاستون کشف شدن(!):thumbsup:

ولی من این کار رو چندین بار کردم
اینطوری که سر کلاس های علوم و فیزیک هر وقت معلم گفته کی میتونه تحقیقی ارائه بده بی شک من خودم یکی از اونا بودم
ولی به نظرم این کار یه ایراد بزرگ داره:
توی کلاس دیدم که عده ای واقعا علاقه مند میشن و سعی میکنن دنبال کنن ولی بعدا چون فکر میکنن کسی که اون تحقیق رو ارائه داده بیشتر از خودشون بلده احساس میکنن تلاششون به جایی نمیرسه
و من خودم پیش اومده که بهشون گفتم مثلا چرا نمیری فلان کلاس رو ثبت نام کنی.
ولی متاسفانه بهم گفتن تو که هستی ما کلاس رفتنمون چه فایده داره.
در حالی که من واقعا چیزی بلد نیستم و اگر چیزی بهشون گفتم با اطلاعات کتابایی مثل نجوم به زبان ساده و اینا بوده. اونا که اینو نمیفهمن.

Night*
02-23-2012, 10:03 PM
ولی من این کار رو چندین بار کردم
اینطوری که سر کلاس های علوم و فیزیک هر وقت معلم گفته کی میتونه تحقیقی ارائه بده بی شک من خودم یکی از اونا بودم
ولی به نظرم این کار یه ایراد بزرگ داره:
توی کلاس دیدم که عده ای واقعا علاقه مند میشن و سعی میکنن دنبال کنن ولی بعدا چون فکر میکنن کسی که اون تحقیق رو ارائه داده بیشتر از خودشون بلده احساس میکنن تلاششون به جایی نمیرسه
و من خودم پیش اومده که بهشون گفتم مثلا چرا نمیری فلان کلاس رو ثبت نام کنی.
ولی متاسفانه بهم گفتن تو که هستی ما کلاس رفتنمون چه فایده داره.
در حالی که من واقعا چیزی بلد نیستم و اگر چیزی بهشون گفتم با اطلاعات کتابایی مثل نجوم به زبان ساده و اینا بوده. اونا که اینو نمیفهمن.

خب تحقیق و ارائه رو گروهی کن.

اصلا تحقیق کلاس رو بذار کنار.

می تونید با همکلاسی های نجومیت خودتون یه کلاس نجوم تشکیل بدید...
تو همون ساعت هایی که تو مدرسه هستید.
هر بار یه موضوع رو مشخص کنید.بعد همتون برید راجع بهش مطالعه کنید.و اونچه خوندید و یادگرفتید رو برای هم بازگو کنید.
سوالاتی رو هم که خودتون نتونستید برطرف کنید می تونید از اساتید و اعضای حاضر درفروم بپرسید...;)

رخساره روشنی
02-23-2012, 10:44 PM

من تازه وارد بحث شدم اما این کار رو انجام دادم و واقعا شکست خوردم و قلبم شکست چون تو یه کلاسمون که در باره نجوم حرف زدم همه به زور گوش کردن با اینکه من با کلی فیلم زیبایی های نجوم رو توصیف کردم تازه برد نجوم هم زدم که دیروز دیدم که تمام مطالبش ریز ریز شده و روی زمین هست اما بازم میگم هنوز امید هست و ما باید خودمون دست به کار شیم

Ali Mohamad Nesari
02-23-2012, 10:50 PM
سلام دوستان عزیز.من خودم به شخصه یکی از آرزو هایم بوده در کنار درس های خسته کننده علمی مانند نجوم که از نظر من علمی بسیار جذاب و سرگرم کننده است تدریس شود

stella
02-24-2012, 01:46 AM
سلام!راستش قبل ازهرچیز دلم میخواد یه کم غر بزنم...آخه این چه وضع آموزشه...واقعا دلم به حال خودم وتمام کسانی که دراین  سیستم درس خوندیم میسوزه...از ما که گذشت اما سعی میکنم درحد توانم کاری بکنم که آبندگان این وضعیت تاسف بار رو نداشته باشن ! آمین;)
درموردنجوم مدرسه دوتا نکته به نظرم میرسه,اول اینکه به نظرم بایدافرادی برای این کار انتخاب بشن که توانایی انتقال جذابیتهای علم رو داشته باشن وبعدبه درستی آموزش ببینن..درغیراینصورت اضافه کردن نجوم باوضعیت فعلی یه خیانت بزرگ به این علمه!

estardast
02-24-2012, 10:15 AM
سلام
منم این فکر همیشه تو ذهنم بود که چرا تو کشوری که زندگی می کنیم و گذشته درخشانی در نجوم و دانشمندان و منجمان گرانقدری داشته حالا هیچ کتابی در این زمینه تو مدارس ما وجود نداشت.....حتی در دانشگاه هم همینطور!!!
فکر می کنم نجوم آماتور تدریس شه بهتر بازدهی داره تا بیان بخشی از کتاب فیزیک رو برای اینکار قرار بدن........در هر صورت از ما که گذشتتتتت:((((

amir adib
02-24-2012, 10:47 AM
یه سوال دارم .

در چه مقاطعی ( از اول راهنمایی تا اخر) نجوم تدریس میشه ؟ ( منظورم به صورت جدا گانه نیست ؛ مثلا در کتاب علوم فلان سال یه فصل درمورد نجومه ....)

امیدوارم منظورمو متوجه شده باشید................................!

estardast
02-24-2012, 11:04 AM
راستش من تا اونجایی که یادم میاد نبوده....... فقط به طور اجمالی شاید در مورد منظومه شمسی و سیارات صحبت شده همین........البته الان رو نمی دونم چون من سال 84 پیش دانشگاهی رو تموم کردم و همون موقع ها هم که به نجوم علاقه داشتم همیشه این سوال تو ذهنم بود که چرا درسی رو بهش اختصاص نمی دن ..............فکر می کنم این هم یک علم هست و متل ریاضی ، فیزیک ، شیمی باید ارزش و احترام داشته باشه!

amir adib
02-24-2012, 11:22 AM
به نظرمن نجوم باید به صورت جداگانه تدریس بشه

yasiii
02-24-2012, 12:08 PM

من کاملا گفته های دوست عزیزم Night* رو تصدیق میکنم.:thumbsup:
چون بخشی از علاقه و کنجکاویم درباره ی نجوم سر همون کلاس دینی شکل گرفت.:wink:
واقعا ازش ممنونم.:love:

مسعود فرح بخش
02-24-2012, 12:27 PM
من با اختصاص دادن یک درس جدا گانه و کامل به نجوم مخالفم به دو دلیل
یک اینکه مطمئنا در مدارس برای تعلیم یک درس به صورت تخصصی باید مدرس و معلم تحصیل کرده در رشته مرتبط با نجوم وجود داشته باشه تا بتونه با علم و آگاهی کامل از پس درس دادن بر بیاد ولی در حال حاضر در آموزش پرورش چنین چیزی وجود نداره .ببینید اگر شخصی که نجوم رو تدریس می کنه تسلط کافی روی مباحث مطرح شده نداشته باشه این نه تنها موجب علاقه دانش آموزان نمیشه بلکه موجب دلسردی و روی برگرداندن اونها از این درس و علم شیرین هم میشه
و دو اینکه متاسفانه به دلیل سیستم آموزشی حاکم و همینطور درس گریزی اغلب دانش آموزان ، اگه خوندن نجوم به صورت اجبار در بیاد،این هم می تونه نتیجه عکس داشته باشه
یک نکته ای رو فراموش نکنیم که ماهایی که الان داریم راجع به نجوم مطالعه می کنیم واقعا به نجوم علاقه داشتیم و به صورت اختیاری در حال یادگیری این علم هستیم.
ولی اگر نجوم به صورت کلی در غالب یک یا چند فصل از مباحث درسی مثل فیزیک در بیاد و به شرط اینکه معلم هم دانش کافی برای تدریس همین مطالب کلی رو داشته باشه نتیجه بسیار بسیار مفیدی خواهد داشت.
دلیل اینکه این موضوع رو میگم اینه که در کتاب علوم 4 دبستان مطالبی بسیار کوتاه و مختصر در باره منظومه شمسی و فضا بیان شده بود و همین مطالب کوتاه باعث علاقه بسیاری از ما ها به نجوم شد می تونید به تاپیک اولین کتاب نجومی (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?876-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C) مراجعه کنید و ببینید که این مباحث کلی و کوتاه چه قدر تاثیر گذار بوده روی اکثریت ما

andromeda-s
02-24-2012, 12:38 PM
از نظرم خیلی خوبه به هر حال نجوم خیلی بهتر از درسایی مثل آمادگی دفاعیه و اتفاقا کلیم طرفدار داره کیه که دلش نخواد بدونه تو آسمون بالای سرش چه خبره و کیه که نخواد آسمونو نگاه کنه؟؟کلاسای نجومی خیلی می تونن خوب باشن من از راهنماییم می رفتم کلاس چهارشنبه ها واسه ساعت 1 لحظه شماری می کردم که برم و دوباره به چتر آسمون شبمون نگاه کنم خیلی جذاب بود از نظرم حتی می تونه جایگزین دین و زندگیم بشه خیلی خوب میشد اگه ما جای این که تو جهنم چی به آدم می گذره خود آدما هیزم میشن و...ببینیم چه طور ستاره ها تو آسمون بدون هیچ جنگ و دعوایی کنار هم می شینن و اگرم به هم برخورد کنن هیچ وقت همدیگرو از بین نمی برن بلکه قلبشونو به هم میدن و یکی میشن .با این که فاصله بینشون خیلی زیاده اما تابشی که دارن همیشه در راهه تا یه جای تازه ای رو پیدا کنه و به اون یکی بگه که منم هستم یا حتی خورشیدی که این همه لکه روی سطح خودش داره اما بازم خیلی قشنگ می درخشه و نورش باعث حیات زمینی میشه و...

Mah Tab
02-24-2012, 01:01 PM
توی بعضـــی از کشــور ها، بچه ها انتخاب میکنن که توی دبیرستان چی بخونن!! خب واقعا جاش هست که بیان بگن مثلا ما میخوایم این ترم فیزیک و نجوم برداریم!
ولی توی ایران که ملت کنکور میدن و همینجوری تو درسای معمولی موندن جایی برای نجوم به عنوان واحد اصلـی درسی نمیمونه!! میشه به عنوان فوق برنامه مثلا درس داد!! توی این کلاسای فرهنگـــی که بعضی مدارس میذارن مثلا کنار سفال و نقاشی یا کنار کلاس های پژوهشی مثل رباتیک و هوا فضا و اینا!
ولی نمیشه به عنوان یک واحد اصـلی درسی اونم کنار دینی و عربــــی توقع داشت که نجوم هم وجود داشته باشه!
عزیزان ما اینجا کنکور میــدیــــم!

ولــی اگه روزی برسه که مسئولین تصمیم بگیرن سیستم اموزشی رو عوض کنند،به نظر من نجوم باید مثل فیزیک جز دروس اختصاصی محسوب بشه!

Sky_Watcher
02-24-2012, 01:52 PM
از نظرم خیلی خوبه به هر حال نجوم خیلی بهتر از درسایی مثل آمادگی دفاعیه و اتفاقا کلیم طرفدار داره کیه که دلش نخواد بدونه تو آسمون بالای سرش چه خبره و کیه که نخواد آسمونو نگاه کنه؟؟کلاسای نجومی خیلی می تونن خوب باشن من از راهنماییم می رفتم کلاس چهارشنبه ها واسه ساعت 1 لحظه شماری می کردم که برم و دوباره به چتر آسمون شبمون نگاه کنم خیلی جذاب بود از نظرم حتی می تونه جایگزین دین و زندگیم بشه خیلی خوب میشد اگه ما جای این که تو جهنم چی به آدم می گذره خود آدما هیزم میشن و...ببینیم چه طور ستاره ها تو آسمون بدون هیچ جنگ و دعوایی کنار هم می شینن و اگرم به هم برخورد کنن هیچ وقت همدیگرو از بین نمی برن بلکه قلبشونو به هم میدن و یکی میشن .با این که فاصله بینشون خیلی زیاده اما تابشی که دارن همیشه در راهه تا یه جای تازه ای رو پیدا کنه و به اون یکی بگه که منم هستم یا حتی خورشیدی که این همه لکه روی سطح خودش داره اما بازم خیلی قشنگ می درخشه و نورش باعث حیات زمینی میشه و...
نمیشه ، کشور ما کشوری اسلامیه ، همین الانشم دارن تهاجم فرهنگی راه میندازن و میخوان ما دینمون رو فراموش کنیم ، اگه دینی حذف بشه که ... . برای همین نمیشه نجوم رو جایگزینش کرد.
اما چون دارن دینی تدریس میکنن و زبان اسلام هم عربیه ، برای همین از روی اجبار باید عربی هم داشته باشیم!!!:banghead:
به نظر من باید دینی و عربی رو در غالب یه کتاب تدریس کنن ، اینجوری یه باری از دوشمون برداشته میشه و یه درسی که 90 درصد دانش آموزا ازش بدشون میاد از بین میره.:whoow:
اون وقت زنگ عربی هم وجود نداره ، شاید بشه اون موقع یه فکری به حال نجوم کرد.

yasiii
02-24-2012, 02:01 PM
نمیشه ، کشور ما کشوری اسلامیه ، همین الانشم دارن تهاجم فرهنگی راه میندازن و میخوان ما دینمون رو فراموش کنیم ، اگه دینی حذف بشه که ... . برای همین نمیشه نجوم رو جایگزینش کرد.
اما چون دارن دینی تدریس میکنن و زبان اسلام هم عربیه ، برای همین از روی اجبار باید عربی هم داشته باشیم!!!:banghead:
به نظر من باید دینی و عربی رو در غالب یه کتاب تدریس کنن ، اینجوری یه باری از دوشمون برداشته میشه و یه درسی که 90 درصد دانش آموزا ازش بدشون میاد از بین میره.:whoow:
اون وقت زنگ عربی هم وجود نداره ، شاید بشه اون موقع یه فکری به حال نجوم کرد.

آهاااااااااااااااان...به این میگن یه نظر خوب و سازنده و فنی:thumbsup::wink:

cosmologist
02-24-2012, 02:02 PM
در تایید حرف جناب فرح بخش اضافه میکنم که همه این حرفا برمیگرده به علاقه ما به نجوم.چون خودمون کلی دنبالش بودیم و همچین امکاناتی نداشتیم دلمون میخواد نجوم جدی تدریس بشه.
یه نگاه بندازید به درسهایی که تو مدرسه اجباری بودن. مگه تاریخ و جغرافی و بقیه درسها کم زیبایی دارن؟ ولی چند درصد از بچه ها سرکلاس با علاقه گوش میکنن و حسابی جدبش میشن؟ حالا اگه حتی همینها میشد اختیاری و بدون اجبار چی؟ اگه میگفتن جغرافی میخونیم تا بادید بازتری به کوه و جنگل نگاه کنیم و نه برای نمره، وضعیتش مثل الان بود؟
ارزش نجوم به اینه که وقتی میخونیش یادت به عظمت دنیایی که توش هستی بیافته.صرف دونستن و حفظ کردن یه سری اطلاعات که لطفی نداره.

تدریس نجوم به این شکل نکات مثبت و منفی بسیاری داره.شاید نشه به این راحتی قضاوت کرد.
بازم میگم استقبال ما از این برنامه بیشتر به خاطر علاقه خودمونه.اگه همین سوال را از یه فرد غیر علاقه مند بپرسی میگه دونستن این که کدوم سیاره جنسش چیه یا حتی این که زمین چه جوری به وجود اومده چه فایده ای داره؟ و ...

یه نکته دیگه را هم اضافه میکنم: اگر قرار بشه نجوم به عنوان یه درس مدرسه باشه،مطمئنا همش مطالب جالب برای بچه ها نخواهد بود. حتی شاید دیدن زیبایی ها تحت الشعاع قرار بگیره.باید مطالبی گفته بشه که باید و از قبل تعیین شده مثل بقیه درسها.هرچند روش مدرس در وحله اول قرار داره.

saeedmozah
02-24-2012, 10:42 PM
دوستان به نظرم اگه بخوایم تو این تاپیک از مشکلات آموزش و پرورش ایران بگیم فک کنم کمی از حبث دور شیم.
بهتره به همون موضوع اشکالات یا خوبی های این طرح بپردازیم

na3r
02-25-2012, 06:15 PM
من با اختصاص دادن یک درس جدا گانه و کامل به نجوم مخالفم به دو دلیل
یک اینکه مطمئنا در مدارس برای تعلیم یک درس به صورت تخصصی باید مدرس و معلم تحصیل کرده در رشته مرتبط با نجوم وجود داشته باشه تا بتونه با علم و آگاهی کامل از پس درس دادن بر بیاد ولی در حال حاضر در آموزش پرورش چنین چیزی وجود نداره .ببینید اگر شخصی که نجوم رو تدریس می کنه تسلط کافی روی مباحث مطرح شده نداشته باشه این نه تنها موجب علاقه دانش آموزان نمیشه بلکه موجب دلسردی و روی برگرداندن اونها از این درس و علم شیرین هم میشه
و دو اینکه متاسفانه به دلیل سیستم آموزشی حاکم و همینطور درس گریزی اغلب دانش آموزان ، اگه خوندن نجوم به صورت اجبار در بیاد،این هم می تونه نتیجه عکس داشته باشه
یک نکته ای رو فراموش نکنیم که ماهایی که الان داریم راجع به نجوم مطالعه می کنیم واقعا به نجوم علاقه داشتیم و به صورت اختیاری در حال یادگیری این علم هستیم.
ولی اگر نجوم به صورت کلی در غالب یک یا چند فصل از مباحث درسی مثل فیزیک در بیاد و به شرط اینکه معلم هم دانش کافی برای تدریس همین مطالب کلی رو داشته باشه نتیجه بسیار بسیار مفیدی خواهد داشت.
دلیل اینکه این موضوع رو میگم اینه که در کتاب علوم 4 دبستان مطالبی بسیار کوتاه و مختصر در باره منظومه شمسی و فضا بیان شده بود و همین مطالب کوتاه باعث علاقه بسیاری از ما ها به نجوم شد می تونید به تاپیک اولین کتاب نجومی (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?876-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C) مراجعه کنید و ببینید که این مباحث کلی و کوتاه چه قدر تاثیر گذار بوده روی اکثریت ما

در تایید حرف جناب فرح بخش اضافه میکنم که همه این حرفا برمیگرده به علاقه ما به نجوم.چون خودمون کلی دنبالش بودیم و همچین امکاناتی نداشتیم دلمون میخواد نجوم جدی تدریس
بشه.
یه نگاه بندازید به درسهایی که تو مدرسه اجباری بودن. مگه تاریخ و جغرافی و بقیه درسها کم زیبایی دارن؟ ولی چند درصد از بچه ها سرکلاس با علاقه گوش میکنن و حسابی جدبش میشن؟ حالا اگه حتی همینها میشد اختیاری و بدون اجبار چی؟ اگه میگفتن جغرافی میخونیم تا بادید بازتری به کوه و جنگل نگاه کنیم و نه برای نمره، وضعیتش مثل الان بود؟
ارزش نجوم به اینه که وقتی میخونیش یادت به عظمت دنیایی که توش هستی بیافته.صرف دونستن و حفظ کردن یه سری اطلاعات که لطفی نداره.

تدریس نجوم به این شکل نکات مثبت و منفی بسیاری داره.شاید نشه به این راحتی قضاوت کرد.
بازم میگم استقبال ما از این برنامه بیشتر به خاطر علاقه خودمونه.اگه همین سوال را از یه فرد غیر علاقه مند بپرسی میگه دونستن این که کدوم سیاره جنسش چیه یا حتی این که زمین چه جوری به وجود اومده چه فایده ای داره؟ و ...

یه نکته دیگه را هم اضافه میکنم: اگر قرار بشه نجوم به عنوان یه درس مدرسه باشه،مطمئنا همش مطالب جالب برای بچه ها نخواهد بود. حتی شاید دیدن زیبایی ها تحت الشعاع قرار بگیره.باید مطالبی گفته بشه که باید و از قبل تعیین شده مثل بقیه درسها.هرچند روش مدرس در وحله اول قرار داره.

خرداد پارسال بود .... یه جای صحبتم با سیاوش صفاریان پور کشیده شد به موضوع همین تاپیک، با اشاره به اینکه حتی توی یکی از برنامه های آسمان شب جلد احتمالی کتاب نجوم چاپ رسمی آموزش و پرورش رو نشون داده بود ، پرسیدم که بلاخره چی شد جریانش ؟ و چرا دیگه خبری نشد از این قضیه (تدریس مستقل نجوم برای دبیرستان) .... یه لبخند سردی زد و با لحن خسته ای گفت "توروخدا فراموشش کن ، .... " ادامه داد که خودش اوایل یکی از علاقمندا و حامیان این موضوع بوده ولی بعد مدتی شدیدا مخالف شده بود گویا .... نقل قول هایی که از دوستان اوردم ، شبیه حرفایی بود که سیاوش برای مخالفتش میزد و گفت که واقعا دیگه دوست نداره کسی پی این موضوع رو بگیره ...

celestial boy
02-26-2012, 08:06 PM
و البته يه چيزي رو هم از قلم نندازيم. نمي دونم جاي شما هم همين طوره يا نه.شما الان داريد بقيه رو هم مثل خودتون مي بينيد.من خودم تجربه كردم كه بعضي افراد اصلا به نجوم علاقه ندارن و علاقه هم پيدا نخواهند كرد.يه شبايي تو مدرسه(من خوابگاهي هستم) مي رفتم تنهايي رصد.مخصوصا هم يه جايي مي ايستادم تا كسي منو ببينه مگه يكي رو علاقه مند كنم.بيشتر افراد كه بي توجه رد مي شدند.بعضيا مي اومدن كنارمو مي گفتن "برو درستو بخون اين چيزا واست نمره نمي شه."يا حتي مي گفتن "بدبخت ديوونه شده"كه البته تحمل مي كردم.خيلي نادر يكي به كارم توجه مي كرد.ولي تا يه چنتا صورت فلكي و اينا رو بهش نشون مي دادم همون حرف بقيه رو مي زدن و مي رفتن.سر كلاس هم كه هر كسي يه چيز نجومي ميگه يا توجهي بهش نمي كنن.يا اين كه مسخرش مي كنن.

خلاصه اين كه همه رو مثه خودتون عاشق و كشته مرده آسمون نبينيد.با همين وضع كسي علاقه مند نمي شه.واي به روزي كه بشه يه درس حفظي مثل جغرافيا و ... .تازه اين كه معلم درست و حسابي هم نباشه.من كه زياد موافق نيستم.

رخساره روشنی
02-26-2012, 08:13 PM
به نظر من هم اونموقع مردم به جای اینکه به نجوم علاقه مند نباشند از نجوم متنفر میشن واقعا چرا مردم ایران اینجوری با یک علم به این قشنگی بد رفتار می کنند من که به نوبه خودم خیلی سعی کردم مردم رو علاقه مند کنم فایده نداشت هیچ کلی هم بهم توهین شد . آه ....:angry::boo!::oh u !:

Mehrzad-jupiter
02-27-2012, 08:54 PM
به موضوع خیلی جالبی در اینجا اشاره شده. برای بنده هم بارها پیش اومده. یکی از دلایل مهمی که مردم از این علم و ساده تر بگم از آسمون بالاسرشون خبر ندارن و کاملا باهاش بیگانه اند اینه که ملت ما (البته در اینجا باید گفت همه نه، اکثرشون!) تو چیزی که پول نباشه و به نفعشون نباشه پا نمی ذارن از دلایل دیگه هم این که بیشتر مردم نجوم و ستاره شناسی رو هنوز به صورت طالع بینی بهش نگاه می کنند و خیلی ها این نوع طالع بینی رو تاثیر گذارترین روش تو زندگی شون میدونن. مدل دیگشم اینه که وقتی یه فرد عاشق آسمونو مثلا دم سحر مشغول رصد ببینند دیووانه خطاب می کنند.
به هرحال راه دور و درازی پیشروی مروجین این علم بین عمومه........ مدارس یکی از بهترین گزینه ها برای ترویج این علمه. ذهن بچه ها آماده پذیرش چیز های فراتر از حد انتظاره باید دقت کرد که به گونه ای مسایل نجومی نزد بچه ها مطرح بشه که خارج از درکشون نباشه . در آموزش این گونه مطالب باید از چاشنی داستان و قصه استفاده کرد.........

shiva
03-03-2012, 01:51 AM
سلام
ممنونم بابت تاپيك مهمي كه قرار دادين....اتفاقا در مجله رشد فيزيك پاييز هم مطلبي با عنوان ضرورت آموزش رسمي نجوم در مدارس اومده بود...
و اين باعث شد تا راهي به ذهنم برسه حالا كه درسي به نام نجوم نيست (البته انشاءالله در آينده بذارن!!!) حداقلش اينه كه دبيران و همكاران محترم علاقه مند به نجوم، دانش آموزا رو آشنا كنند و تشويق نمايند! من خودم گاهي فيلم هاي نجومي و .... رو به دانش آموزانم نمايش ميدم حتي فروم آوا رو هم معرفي كردم و در كلاس با توجه به اينكه به اينترنت دسترسي داريم عملا نشون دادم! حداقلش اينه كه ميبينم علاقه مند شدن و سوالايي ميپرسن و حتي به دنبال شركت در رصد هستن!اين شايد خودش يه گام هر چند كوچيكي براي شكوفايي استعداد برخي از بچه ها باشد!
متشكرم.

دختر ستاره
08-28-2012, 10:15 AM
به نظر من نجوم وارد مدارس نشه بهتره

چون اینجوری بحث نمره و امتحان پیش میاد و ممکنه نتیجه ی عکس داشته نه تنها کسی رو به نجوم علاقه مند نکنه بلکه تنفر هم پیش بیاره

همه ما داریم نجومو از روی عشق و علاقه دنبال می کنیم و ممکنه خیلی هم تو این زمینه پیشرفت کنیم

به نظر من اگه هر چند وقت یه بار از طرف آموزش و پرورش ، جدای از دغدغه نمره و صرفا برای اینکه واقعا بچه ها با نجوم آشنا بشن و یه چیزی یاد بگیرن یه اردوی رصدی برگزار بشه می تونه موثر تر واقع بشه و افرادی رو به سمت نجوم جذب کنه.

پارسال با چند تا از دوستان تصمیم گرفتیم به طور آزمایشی و رایگان به چند تا از مدارس تو اصفهان سر بزنیم و واسه دانش آموزان تو ساعات بیکاریشون مثلا تو ساعت پرورشی که وقتی از درس بچه ها رو هم نگیره از نجوم براشون بگیم و با ابزارها وتلسکوپ های خودمون براشون رصد بذاریم تا بلکه خدا خواست عده ای به نجوم علاقه مند شدن .!در کل به 15 مدرسه سر زدیم و مسئولین محترم 12 تای اونا کلا این کار ما رو مسخره کردن و موافقت نکردن و 3 تا اونا در ظاهر اعلام رضایت کردن و قرار شد که بهمون اطلاع بدن یک سال از اون موقع میگذره و هنوز خبری ازشون نشد !!!:yuush:

با این کار نه تنها نتونستیم کسی رو به نجوم علاقه مند کنیم:banghead::banghead: بلکه بعضی از دوستانی که ما رو تو این راه همراهی کردن از نجوم زده شدن و تعطیلش کردن :دی:crazy::crazy:

اگه قصد یه چنین کاری رو داشتید پیشنهاد می کنم کلا انجامش ندین یا اینکه تو این راه خیلی صبور باشید .:have a nice day:

سحر دین محمدی
10-16-2012, 10:31 PM
سلام خیلی موضوع جالبی رو شروع کردید
دقیقا من همین سوالو از معلمه المپیادمون پرسیدم
ایشونم گفتن تا دو سه سال دیگه به احتمال زیاد
یک فصل نجوم به کتاب فیزیک اضافه بشه
البته به نظره خودم فکر نکنم این کافی باشه

marsgirl8
10-29-2012, 10:32 PM
خوب بنظر من نجوم از مطالعات و جغرافي و اين درساي … خيلي مهمتر وجذاب تره ولي خودمونيم از رياضي وفيزيك نه بنظرمن فقط مشكل انتخاب معلم نيست فرض كنيم همه اينا باشن بازم تا فرهنگ سازی نشه وقتی بها ندن بهش اوضاع وتاسفات همچنان به راهه. دردمون كه يكي دوتا نيس! يا ايها المدير الاكسبت !

solh
10-29-2012, 11:36 PM
خلاصه اين كه همه رو مثه خودتون عاشق و كشته مرده آسمون نبينيد.با همين وضع كسي علاقه مند نمي شه.واي به روزي كه بشه يه درس حفظي مثل جغرافيا و ... .تازه اين كه معلم درست و حسابي هم نباشه.من كه زياد موافق نيستم.

به نظر من هم اونموقع مردم به جای اینکه به نجوم علاقه مند نباشند از نجوم متنفر میشن واقعا چرا مردم ایران اینجوری با یک علم به این قشنگی بد رفتار می کنند من که به نوبه خودم خیلی سعی کردم مردم رو علاقه مند کنم فایده نداشت هیچ کلی هم بهم توهین شد . آه ....:angry::boo!::oh u !:

به موضوع خیلی جالبی در اینجا اشاره شده. برای بنده هم بارها پیش اومده. یکی از دلایل مهمی که مردم از این علم و ساده تر بگم از آسمون بالاسرشون خبر ندارن و کاملا باهاش بیگانه اند اینه که ملت ما (البته در اینجا باید گفت همه نه، اکثرشون!) تو چیزی که پول نباشه و به نفعشون نباشه پا نمی ذارن از دلایل دیگه هم این که بیشتر مردم نجوم و ستاره شناسی رو هنوز به صورت طالع بینی بهش نگاه می کنند و خیلی ها این نوع طالع بینی رو تاثیر گذارترین روش تو زندگی شون میدونن. مدل دیگشم اینه که وقتی یه فرد عاشق آسمونو مثلا دم سحر مشغول رصد ببینند دیووانه خطاب می کنند.
به هرحال راه دور و درازی پیشروی مروجین این علم بین عمومه........ مدارس یکی از بهترین گزینه ها برای ترویج این علمه. ذهن بچه ها آماده پذیرش چیز های فراتر از حد انتظاره باید دقت کرد که به گونه ای مسایل نجومی نزد بچه ها مطرح بشه که خارج از درکشون نباشه . در آموزش این گونه مطالب باید از چاشنی داستان و قصه استفاده کرد.........

اتفاقا تجربیات من بسیار متفاوته ! و شاید اگه بگم از حرف های شما دوستان تعجب میکنم بد نگفتم . توی این چند ساله اینقدر افراد علاقه مند به نجوم دوروبر من پیدا میشن که حتی من تعجب میکنم . تقریبا هر کس یه شب با من اومده برای رصد همیشه از اون رصد میگه و تمایل داره دوباره بریم ، توی مدرسه همه سوال میپرسن و از شنیدن درباره نجوم به هیجان میان و اکثرشون تمایل به دنبال کردن اون دارن . و با کمی صحبت کردن درباره نجوم یا شما رو از سوالاتشون گیج میکنن :OSMILEY::you're kidding, rigیا اینکه اظهار تاسف که نتونستن علاقه ای رو که داشتن ادامه بدن :that dood is up to. ولی خوب آدما وقتی بزرگ میشن یادشون میره مثل اینکه !!

مشکل ، علاقه مند نشدن مردم نیست . بلکه به نظر چیزی که مشکل ایجاد میکنه بیشتر نحوه ی تبادل اطلاعات و نگرش و جوی هست که ما داریم . به وضوح درک کردم که چطور همین آدمایی که دارم میگم علاقه مند هستن با قرار گرفتن در مقابل نگرشی خشک به مطلب مورد نظر و نحوه ی نگاه راوی به پرسش ها:advise::viking::thumbsup: تمایلی به دنبال کردن اون ندارن بلکه گاهی مایوس هم خواهند شد ( اگر قبلا علاقه ای داشته باشن ). (متاسفانه احساس میکنم درس فیزیک در دبیرستان همین بلا سرش اومده :shout:)

Arian Soltani
12-20-2012, 12:30 AM
سلام .
شاید یه کم دیر متوجه این تاپیک شدم اما بحثیه که من علاقه دارم بهش .
خود من 2 سال پیش ، تو چند مدرسه نجوم رو تدریس میکردم ، البته خیلی ساده و ابتدایی .
ولی متوجه چند مشکل توی این زمینه شدم :
1. اشنا نبودن دانش اموزان به این مبحث .
2. دغدغه دانش اموزان برای نمره و امتحان در صورتیکه به عنوان یه درس تاثیر گذار ارایه بشه .
3. بی توجهی به موضوع اگر به عنوان بحث ازاد انجام بشه .
این 3 عامل باعث شد استقبال روزبه روز از این کلاس کمتر بشه و متاسفانه به تعطیلی کلاس منجر شد .
اما تلاش برای بازگشایی کلاس انجام شده که نیاز به ارایه یه برنامه بهتره که امیدوارم بتونین راهکار خوبی رو به من نشون بدین .

Soroush Samadi
12-20-2012, 11:57 AM
به نظر من باید در مدارس روی این مبحث بیشتر کار بشه و به دبیران بیشتر اموزش داده بشه که اشتباهات خودشون رو کم کن در این حد که یکی از دبیران امروز دلیل بارش شهابی را برخورد سیارک با زمین دانست.:angry::omg:

al-psp
05-14-2013, 10:40 AM
کلاس های پژوهشی
ممکنه یکی اصلا از نجوم خوشش نیاد نمی ره.
اما ممکنه یکی خوشش بیاد بره و یکی از افراد برجسته نجوم شه.

amir abbas saedi
07-07-2013, 06:44 PM
با سلام دوست عزیز

منم مثل شما عاشق این بودم که سر کلاس های نجوم در مدارس بشینم ام نشد.
از نظر من باید مراکز بزرگ نجوم ایران دنبال انجام این کار بروند تا بتونند این علم شیرین رو به علاقه مندان یاد بدن

andromeda.s
07-08-2013, 09:06 AM
به نظر من باید در مدارس روی این مبحث بیشتر کار بشه و به دبیران بیشتر اموزش داده بشه که اشتباهات خودشون رو کم کن در این حد که یکی از دبیران امروز دلیل بارش شهابی را برخورد سیارک با زمین دانست.:angry::omg:

اینا که چیزی نیست کتاب سوم راهنمایی(علوم) مثلا لطف کرده یه فصل در مورد نجوم گذاشته که نصفش غلطه:pissed off:
ازجمله تعداد سیارات
حالا از این بگذریم
وقتی کلاس چهارم بودم یه معلم بی سواد داشتم اما پر ادعا به معنای واقعی:omg:
ایشون سرعت نور رو در حدود 320متر در ثانیه و سرعت صوت رو در حدود360متر بر ثانیه میدونستن:banghead:
حالا کاری به عددا نداریم
سرعت نور بیشتره یاصوت؟:O_O:
در بین سال حدودا بنده 50 بار با مدرک اشتباه بودن مطالب به سر کلاس رفتم
از جمله در مورد گرمتر بودن زهره از عطارد
:33:ایشون پذیرفتن ولی در ترم دوم از این وصل کردنیا دادن:
سمت راست: گرم ترین سیاره چپ: زهره
دومین سیاره نزدیک به خورشید عطارد
حالا من بدبخت رو بگو نمیدونم چی کار کنم؟:help: آخر برای مصلحت کارنامه و مامانم اینا و.... بیخیال واقعیت شدم:wink:
بلههههههههههههه
از این چیزا زیاده:pissed off:

berjis93
07-08-2013, 12:13 PM
بله دوستان کار خیلی خوبو باحالیه یه همچین کاری.اما مشکل اصلی اینجاس که اگه بخوان یه همچین کاری انجام بدن معلم درس حسابی و با سواد تو اموزش و پرورش ندارن.بره مثال بگم ما بچه که بودیم یه بار با مدرسه رفتیم یه همایش نجومی که سخنرانش اقای تفرشی بودن.اقای تفرشی مبانی نجومو خیلی ساده که همون موقش من از بر بودم رو توضیح دادن یکی از معلم فیزیکا فکش چسبیده بود زمین که انگار دارن براش مثلا فلسفه ایده الیست کیهان شناسییو بیان میکنن. من شخصا به معلمین احترام خاصی قاعلم اماعذر میخوام که یه همچین حرفی میزنم ولی به عنوان کسی که از نزدیک رفتم و تو مدارس به معلما و دانش اموزا نجوم تدریس کردم دارم این حرفو میزنم بچه ها معلمای ما بعضا واقعا بی سوادن واقعا بی سوادن ....من خودم در حیرتم که چجوری اینا میان میشن معلم.دیدم که میگما...
خلاصه باید برای یه همچین کاری از بیس معلمای خوب و نسبتا پری استخدام کنن که متاسفانه اموزش و پرورش یه همچین کاری نمیکنه...

محمدرهبر
09-02-2013, 11:09 AM
با سلام و تشکر از علاقه شما به نجوم در تمامی کتاب های درسی ابتدایی ، متوسطه دوره اول ( راهنمایی) متوسطه دوره دوم (نظری ) مطالبی به طور پراکنده ارائه شده اما کافی نیست

andromeda.s
09-03-2013, 09:53 AM
با سلام و تشکر از علاقه شما به نجوم در تمامی کتاب های درسی ابتدایی ، متوسطه دوره اول ( راهنمایی) متوسطه دوره دوم (نظری ) مطالبی به طور پراکنده ارائه شده اما کافی نیست
بله
اما اونا هم بدون غلط نیستن
امیدوارم اشکالات زود تر تصحیح بشن

kimiya-gh
09-06-2013, 07:10 PM
سلام
اگه مدارس دانش آموزان علاقه مند ب نجومو شناسایی کنه و روشون کار کنه خیلی خوب میشه

amir abbas saedi
09-06-2013, 08:00 PM
اما یه مشکلات دیگه ایی هم هست مثلا ما میخواستیم داخل مدارس شهر خودمون بیایم کلاس های فوق برنامه نجوم بذلریم با رئیس اموزش و پرورش که صحبت کردی گفت نمیشه . بعد گفتیم یه رصد میذاریم دوستان منجم هم از تهران دعوت میکنیم گفت هزینش گفتیم خودمون میدیم گفت جاش بهش گفتم اصلا نمیخوایید

بعد خودمون یه گروه تشکیل دادیم و یه برنامه به مدارس دادیم دانش اموز ها خودشون میان