PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اولین کتاب نجومی

رخساره روشنی
01-26-2012, 06:26 PM
درود بر شما دوستان گرامی آواستار
حتما یکی از چیز هایی که برای اولین بار ما را به این علم زیبای ستاره ها علاقه مند کرد ، کتاب بوده است.
اگر اولین کتابی را که درباره نجوم بود هنوز دارید عکسی از جلد روی آن بگیرید و بزارید و یا اگر مطلب زیبایی که از این کتاب به خاطر دارید و همواره در ذهنتان مانده است را برای دیگر دوستانتان بنویسید تا این پست جدید پلی به گذشته منجم ها شود .
با سپاس

Mostafa
01-26-2012, 06:58 PM
ممنون از خانم روشنی به خاطر تاپیک جالب و خاطره انگیری که ایجاد کردند .

فکر میکنم بسیاری از دوستانی که هم نسل بنده محسوب می شوند ( و شاید هم نسل بعدی ) ارادت خاصی به ایزاک آسیموف و کتابهای کوچک و هیجان انگیزش دارند .

البته من هنوز این کتاب ها را برای همیشه نگه خواهم داشت ولی فعلآ دسترسی ندارم که بخواهم عکسی از آنها بگیرم .

کتابهای کوچک و کم حجمی که با دقت کامل برای سنین دبستان و راهنمایی طراحی شده بود و هم اطلاعات علمی خوبی درباره تک تک سیارات و اجرام منظومه شمسی می داد و هم آنقدر مهیج نوشته شده بود که هر خواننده ای را سر ذوق می آورد .

واقعآ الآن با وجود حجم وسیع کتابها و مجلات در این زمینه ، واقعآ جای خالی چنین کتابهایی را احساس می کنم .

شاید به این دلیل که در حال حاضر اکثر کتابها ( در همه رشته ها ) به جای اینکه با عشق و علاقه برای آموزش دادن نوشته شوند متآسفانه یا برای کسب درآمد و یا شهرت نوشته می شوند .

Astronomy
01-26-2012, 07:09 PM
اتفاقا من هم که از نسل شما نبودم این کتاب های آیزاک آسموف بود که منو بیشتر به نجوم علاقه مند کرد

اولین کتابی که خوندم (چه نجومی و غیر نجومی) کتاب موجودات فضایی آیزاک آسیموف بود

بعدش کتاب نپتون و بعد هم خورشید که هر دو مال آیزاک آسیموف هست

بعدش کتاب 101 پرسش و پاسخ نجومی و باز هم 7-8 تا کتاب آیزاک آسیموف تا اینکه با خوندن کتاب نجوم به زبان ساده وارد دنیای حرفه ای تر (هنوز هم آماتوریم) نجوم شدم

واقعا نمی دونم اگه آیزاک آسیموف منو با اون کتاباش به سمت کتاب خوندن نمی کشید الان اینهمه از دنیای اطرافم و مخصوصا بالای سرم لذت میبردم یا نه

behnum
01-26-2012, 07:23 PM
راستش من با کتاب علوم تجربی چهارم دبستانم که تاریخ انتشارش به 12 سال پیش بر می گرده برای اولین بار به نجوم علاقه مند شدم ضمن اینکه هیچ وقت فراموش نمی کنم اون موقع یعنی سال 79 هنوز رصد خونه ی همدان تاسیس نشده بود برای توضیحات بهتر و بیشتر بردن کانون شهید پور میدانی که ی گنبد آسمان نمای کوچیک داشت و ی استاده زمین شناسی اومد و برامون توضیح داد و برای اولین بار من با تعریف صورت فلکی آشنا شدم ... خلاصه این علاقه مندی تا کتاب علوم زمین دوره ی پیش دانشگاهی ادامه پیدا کرد و البته امیدوارم هیچ وقت منقطع ! نشه !

رخساره روشنی
01-26-2012, 07:26 PM
خود من اولین کتاب نجومی که خریدم " آسمان شب " نوشته کارول استوت بود که از ظاهرش معلوم هست که مربوط به چند سال پیشه
http://www.astroupload.com/uploads/13275928511.jpg

Asteroid
01-26-2012, 08:38 PM
اصلا من برام این یه مسئله شده که چرا بچه بودم از هیچی خوشم نمیومد!!!! :sad:فکر کنم سرم خیلی شلوغ بوده وقت نداشتم فکر کنم ببینم چه چیزی یا چه کتابی رو دوست دارم......اما خوب بالاخره استارت این علاقه با کتاب اسرار کائنات نوشته ی ابراهیم ویکتوری زده شد(جلد اول).
میدونید که این کتاب زیادم قدیمی نیست و شاید چند سالی از اون میگذره، اما خوب قبلش کتابای متفاوتی خونده بودم در رابطه با نجوم اما هیچ کدوم از اونا اینقدر منو شیفته ی آسمان نکرده بود!
خوب پس میشه گفت ممکنه آدم با خوندن اولین کتابها زیاد علاقه مند نشه....اما بالاخره یه جایی متوجه میشه که نجوم یعنی همه چیز.

مسعود فرح بخش
01-26-2012, 08:42 PM
راستش من با کتاب علوم تجربی چهارم دبستانم که تاریخ انتشارش به 12 سال پیش بر می گرده برای اولین بار به نجوم علاقه مند شدم ضمن اینکه هیچ وقت فراموش نمی کنم اون موقع یعنی سال 79 هنوز رصد خونه ی همدان تاسیس نشده بود برای توضیحات بهتر و بیشتر بردن کانون شهید پور میدانی که ی گنبد آسمان نمای کوچیک داشت و ی استاده زمین شناسی اومد و برامون توضیح داد و برای اولین بار من با تعریف صورت فلکی آشنا شدم ... خلاصه این علاقه مندی تا کتاب علوم زمین دوره ی پیش دانشگاهی ادامه پیدا کرد و البته امیدوارم هیچ وقت منقطع ! نشه !

اولین کتابی که من رو به نجوم علاقه مند کرد همون کتاب علوم 4 دبستان بود ،یادم میاد شب ها اون صفحات مربوطه رو باز می کردم و میزاشتم بالای سرم تا شب خواب نجومی ببینم!!!
خیلی دلم می خواد دو باره اون صفحات رو ببینم ....

Tahereh Ramezani
01-26-2012, 09:05 PM
منم تا جایی که یادم میاد اولین کتاب هایی که در رابطه با نجوم خوندم ، کتاب های آیزاک آسیموف بود ، البته از کتابخونه می گرفتم و هم همونجا می خوندم و هم می بردم خونه ، تا جایی شیفتشون شده بودم که همشون رو تموم می کردم و دوباره و چند باره می خوندم !! ;);)

( واقعا بنده به شخصه از آقای آسیموف که از غول های بزرگ داستان های علمی - تخیلی بودن بسیار بسیار بسیار ...... سپاسگزارم )

doostesetareha
01-26-2012, 10:22 PM
اولین کتابی که من رو به نجوم علاقه مند کرد همون کتاب علوم 4 دبستان بود ،یادم میاد شب ها اون صفحات مربوطه رو باز می کردم و میزاشتم بالای سرم تا شب خواب نجومی ببینم!!!
خیلی دلم می خواد دو باره اون صفحات رو ببینم ....

و باز هم کتاب علوم چهارم دبستان !!!

هیچ وقت اون بخش از کتاب رو فراموش نمیکنم !
چه روزایی بود ! از خوشحالی داوطلب شدم که منظومه شمسی رو روی مقوا رنگی درست کنمو ببرم بزنم به دیوار کلاس ...
تا روز آخر سال تحصیلی هم بالاسر خودم بود و هی بهش نگاه میکردمو تو عالم خودم کلی عشق میکردم با همون کاردستی !!

Mojtaba.M
01-26-2012, 10:29 PM
سلام به همه ی دوستان آوایی آوااستار :thanks:

خوب بنده هم نجوم آماتوری خودم رو با کتاب های آیزاک آسیموف شروع کردم و اولین کتاب نجومی که خوندم کتاب کیهان هستش که نویسنده اش هم همین آقای آسیموف هستش .

خوب برای این که خاطرات دوستانی که الان استاد ما هستند در فروم هم زنده بشه یه عکس از همین کتاب میذارم.

کتاب کیهان:have a nice day:

نویسنده :آیزاک آسیموف

http://www.astroupload.com/uploads/13276039791.jpg

sun-moon
01-27-2012, 12:04 AM
كتاب علوم چهارم دبستان چه ها كه نمي كند!
منم هم اسموني شدن رو با اين كتاب شروع كردم و البته ه دليل كمبود امكانات(:th_cry::banghead::yuush:) چند سالي رو با همين كتاباي مدرسه و بريده هاي روزنامه سپري كردم و اولين كتاب نجومي كه خوندم (غير از كتاباي مدرسه) "ستاره شناسي و فضا" بود كه واسه رده ي كودك و نوجوان نوشته شده!

fampersi
01-27-2012, 12:26 AM
و باز هم کتاب درسی اما این بار علوم سوم راهنمایی
یادمه اون موقع که درسمون به اون مبحث رسید داوطلب شدم که اون بخش رو به صورت کنفرانس تو کلاس ارئه بدم به همین خاطر یه خرده بیشتر از سطح کتاب در مبحث ذکر شده تحقیق کردم و بهش تا سر حد مرگ علاقمند شدم تا
الان که جزیی از زندگیم شده!!!!

solh
01-27-2012, 09:54 AM
من اولین کتابی که خوندم و علاقه مندم کرد ، تاریخچه زمان هوکینگ بود که فکر کنم اول راهنمایی یا پنجم دبستان بودم که خوندم . بغیر از نجوم پایه های علاقه مندی به فیزیک هم برام ایجاد شد . از کتابخانه میگرفتم .

COLDFIRE
01-27-2012, 02:27 PM
اولین کتابی که خوندم کتاب اسرار کیهان نوشته ی بهنام محمد پناه بود که منو خیلی به نجوم علاقه مند کرد...

Sky_Watcher
01-27-2012, 02:42 PM
منم با خوندن کتابای آیزاک آسیموف شروع کردم. فکر کنم اسمش این بود ==> ((آیا در سیارات دیگر حیات وجود دارد؟))
یکی دیگه هم بود که اسمشو یادم نیست.

nakhodaye aseman
01-27-2012, 03:14 PM
سلام
اين كتاب چهارم دبستان چه كارا كه نمي كنه:rotflol:
حالام كه كمي بزرگ شديم :advise: علوم زمين سال چهارم بود كه من توي اول دبيرستان خوندم همراه نجوم به زبان ساده

آسمون
01-27-2012, 03:29 PM
از اونجایی که من از بچگی شیطون بودم یه کاری کردم،توی کتاب علوم راهنمایی اون صفحه هایی از کتاب رو که در مورد منظومه شمسی بود از کتاب جدا کرده بودم و به هم منگنه کرده بودم میخوندم و لذت می بردم.
یه کتاب داستان هم بود در مورد خورشید گرفتگی و همچنین کتابایی که عکساشونو میذارم.

http://www.astroupload.com/uploads/13276649091.jpg

http://www.astroupload.com/uploads/13276649092.jpg

http://www.astroupload.com/uploads/13276649093.jpg

دختر ستاره
01-27-2012, 06:48 PM
منم مثل بقیه دوستان که با کتاب های درسی به نجوم علاقه مند شدن، با کتاب زمین شناسی پا به دنیای بی نهایت نجوم گذاشتم البته قبل از اون در برنامه آسمان شب یه کم با نجوم آشنا شده بودم ولی تا این حد علاقه پیدا نکرده بودم
یادمه اولین نوشته ای که در مورد نجوم دیدم در کتاب علوم زمین پیش دانشگاهی بود یه دبیر عالی هم داشتیم که خیلی خوب این دو تا فصل نجومی رو واسمون توضیح داد و حسابی منو شیفته نجوم کرد اونجا بود که تصمیم به خرید کتاب نجومی گرفتم البته من اون موقع زیاد به کتاب های نجومی آشنا نبودم که بدونم چه کتابی خوبه، همین طوری یه کتاب خریدم به اسم ساختار ستارگان وکهکشان ها ترجمه توفیق حیدر زاده خداییشم کتاب خوبی بود ولی اون موقع یه کم واسم سخت بود :brzzzzz:

celestial boy
01-27-2012, 07:31 PM
سلام چه تاپيك خوبي درست كرديد.ممنون.
من كه نفهميدم علوم چهارم دبستان چي داشته.البته يا من فراموش كردم يا كتاب وقت ما عوض شده بود.
من اولين كتاب نجوميم شناخت مباني نجوم بود اگه اسمشو درست گفته باشم.يادمه يه نقشه آسمان شب توش بود (و البته هست)كه با اون رصد رو شروع كردم.اما چون تازه كار بودم خوشه پروين رو با دب اكبر اشتباه گرفتم!!!بعد ها خيلي به خودم خنديدم.فك كنم دوم راهنمايي بودم اون موقع.كتاباي آيزاك آسيموف هم خيلي خوب بودن.آسيموف جزو بهترين نويسنده هاييه كه دوستشون دارم.

Ali Mohamad Nesari
01-27-2012, 10:44 PM
سلام مرسی به خاطر تاپیک خوبتون

جالبه بدونید که من علم دوست داشتنی نجوم را در یک کلاس در اول راهنمایی به طور مختصر

شروع کردم و از دوم دبیرستان به طور حرفه ای در کلاس آقای امام در دبیرستانم ادامه دادم و

الان هم مشغول مطالعه ی نجوم دینامیکی هستم.:thumbsup:

پیمان اکبرنیا
01-27-2012, 10:57 PM
اولین کتاب نجومی من، کتابی بود به نام شگفتیهای آسمان و نویسنده اون فردی بود به نام آقای محمود حکیمی. من که اون زمان دبستانی بودم( سوم دبستان)، خوندن کتابی با اون حجم و کلی عدد نجومی برام سخت بود اما کلش را خوندم و بسیار حال کردم(یادم نیست چند درصش را اون موقع فهمیده بودم!) . الان هر وقت کتاب را میبینم حس خاصی بهم دست میده. الان صفحاتش زرد شدن و خیلی قدیمی به نظر میرسه. البته سال چاپش هم 1374 هست.

رخساره روشنی
01-28-2012, 05:21 PM
از همه دوستان واقعا ممنونم که در این تاپیک شرکت کردن و اولین کتاب خودشون رو هم معرفی کردند :focus:

Sunrise
01-28-2012, 06:01 PM
چه تاپیک خاطره انگیزی:have a nice day:

بعد از کلی درگیری با اینترنت و البته رفع خستگی ایام سخت امتحانات خوندن پست های این تاپیک بسیار شیرین بود:pacman:

من اصولا اولین ها رو به خاطر نمی سپرم ولی یه بخش عمده ای از دوران کودکی من و برادرم به خوندن و نقاشی کردن از روی کتاب های علمی میگذشت و البته از آثار کودکانه خودمون نمایشگاه هم برگزار کردیم و فامیل رو دعوت کردیم و آثار هنرمندانه ی ما رو خریدن:grin: البته نقاشی برادرم از من بهتر بود و هست ولی خیلی بهمون خوش گذشت:wink:

ولی اون کتاب نجومی که در ذهنم مونده و خیلی دوستش داشتم "ماه زمین" آیزاک آسیموف بود ...اون موقع فکر کردم که چقدر اسم این کتاب "شاعرانه" است و این رو به مامانم گفتم / هنوز چهره مادرم در اون لحظه ای که دختر شیطونشون رمانتیک شده بود و ذوق کرده بودن رو به یاد دارم:brigade.baka-wolf.c

چقدر زود میگذره...:in love:

saeedmozah
01-30-2012, 05:09 PM
شاید هنوز واسه یکی مثل من هنوز اولین کتاب خاطره دوری نیست
ولی اون کتاب دانشنامه کودک و نوجوان بود و وقتی من شروع کردم به خوندنش تابستون سال دوم دبستان بود.
بنده طی حرکتی اعجاز انگیز تصمیم گرفتم از اول تا آخرش رو بخونم و از قضا فصل دوم نجوم بود و من اون فصل رو بار ها خوندم و درنهایت دیگه فصل های بعدی رو نخوندم.

gandom
01-31-2012, 01:25 PM
هیچ کتابی به اندازه ی یه کتابی که به آدم به ارث می رسه نمی چسبـــــــــــــــــه!

یادمه وقتی 8 یا 9 سالم بود کتاب های ایزاک آسیموف(همون مجموعه ی بیست و چند جلدی شایدم بیشتر) رو به نحوی مال خودم کردم(18-)!
خیلی مزه می داد وقتی خیلی زود یه سیاره تموم می شد و می رفتم کتاب بعدی و فکر می کردم که همه چی رو در مورد اون سیاره بلدم و به عبارتی خدای علوم سیاره ای شدم....هر چی رفت رو سنم......................تازه فهمیدم که ای بابا این تازه اول کاره!

poorya pvp
01-31-2012, 03:07 PM
درود
اولین کتابای من آسمان شب و نجوم دینامیکی بودن:
اولین بار بعد از اینکه خیلی کم با نجوم آشنا شده بودم( 8-9سال پیش )به آسمون نگاه کردم و بال کهکشان راه شیری رو دیدم همش پیش خودم میگفتم این چه ابریه که همیشه هست؟؟؟بعد از حدودا 2 ماه کتاب آسمان شب رو خریدم و خوندمش و وقتی که به صفحه 6 رسیدم دیدم که به جوابم رسیدم (البته نه کامل) اون موقع بود که پیش خودم گفتم:"عجب.....!!!"
ببخشید که وقتتون رو گرفتم
:)

hadi soleimani
01-31-2012, 08:47 PM
اولین کتاب.سوال سخت ولی درعین حال راحتیه مخصوصا برای کسی که خیلی وقته به نجوم علاقه مند شده.من اولین کتاب نجومی که خوندم و هنوز که هنوزه دارم اما بصورت جنگ زده.کتاب راهنمای ستاره شناسی بنام قطره ای از اقیانوس -نوشته هربت اس.زیم و روبرت اچ.بیکر هست.خیلی کوتاه و مفید ازعلوم پایه شروع میکنه و به منظومه شمسی صورفلکی و... . اشاره میکنه.این کتاب با اینکه ازنظر اندازه کوچیک بود ولی اطلاعاتی که به من داد اون موقع اندازه کائنات بزرگ بود.مهم اینه.تاپیک خوب و زیبایی هستش متشکرم.
اینم عکس روی جلدش

http://s2.picofile.com/file/7275077311/firest_mybook.jpg (http://s2.picofile.com/file/7275077311/firest_mybook.jpg)

roset
02-01-2012, 04:53 PM
اولین کتابی که خوندم جلد یک کتاب تازه دانش همگانی بود از انتشارات دانشنامه چاپ سال64، 50 درصد جلد اولش اختر شناسی و دانش فضاست . یک کتاب خیلی دوست داشتنی ابتدایی بودم که خوندمش عکساش فوق العاده است(هرچند بعضی هاشون در واقع تصاویر طرح هایی هستند که دانشمندان طبق نظریاتشون طراحی کردن ) هنوزم هر وقت بازش میکنم ذوق زده میشم خیلی چیزا ازش یاد گزفتم بااینکه مطالبش قدیمیه اما هنوزم من ازش گاهی به عنوان مرجع استفاهد میکنم .

سیاره ی ناهید
06-13-2012, 08:24 PM
اولین کتابی که مربوط به نجوم بود و خوندم اه...اه...بذار یادم بیاد...کتاب اسرار کیهان بود.
‏بهترین جمله کتابم مربوط به ماموریت های خارج از منظومه شمسی (سفینه های وویجر و پایونیر)که نوشته بود:شاید یکی از این سفینه ها بتواند تا میلیاردها سال بدون برخورد با هیچ مانعی در فضای بین ستاره ای به سفر خود ادامه دهد.احتمالا تا ان زمان خورشید به غول سرخی تبدیل شده و زمین را در خود بلعیده است و این سفینه تنها یادگار بشر در این کیهان بیکران خواهد بود!‏
‏

Night*
07-07-2012, 05:20 PM
اولین کتاب نجومی من مربوط میشه به کتابی که دایی بنده تو دوران مدرسه از معلمشون هدیه گرفته بودن و وقتی از علاقه ی من به نجوم با خبر شده بودن اون کتاب رو به من دادن...اونموقع من 7-8 سالم بود.

خیلی دوسش داشتم و البته هنوز هم دارم!:hope my fake smile

کتاب منظومه ی شمسی نوشته ی ایزاک اسیموف...

[/URL]http://www.aksup.ir/images/is5dhs6njof5lek9lx.jpg (http://www.aksup.ir/)

چاپ کتابهای شکوفه وابسته به انتشارات امیر کبیر_سال 1364 تهران.

[URL="http://www.aksup.ir/images/ebaufnj7af8mkqcxfay8.jpg"]http://www.aksup.ir/images/ebaufnj7af8mkqcxfay8.jpg (http://www.aksup.ir/)
این عکس مربوط به یکی از صفحه های این کتاب که برای تبیین اندازه ی سیاره های منظومه شمسی اون ها رو با میوه ها مقایسه کرده :yaeh%20am%20not%20d

skynight
05-26-2013, 08:48 PM
اولین کتاب نجومی!!!
شاید تنها چیزی باشه که اگه حتی آلزایمر هم بگیرم یادم نره
(سفر به کره ی ماه )از بین کتابای بابام کش رفته بودم
ولی نمیدونم کجا گذاشتمش
وقتی پیداش کردم درب و داغون بود و خوب من هم داغونترش کردم
گمونم در مورد سفر آرمسترانگ بود

فائزه معتضدیان
05-31-2013, 07:30 AM
اولین کتاب نجومی که خوندم ارابه ی خدایان بود که خیلی جالب بود برام(در واقع به دلیل سن کمم حوصلم نشد کامل بخونمش،ابتدایی بودم!)
اینم عکسش:
5746

gisu
06-03-2013, 10:00 PM
اولین کتاب نجومی که خوندم کشف جهان بود که نوشته ی لن رید پات بود

skynight
07-17-2013, 10:12 PM
سلام
اینم عکس اولین کتاب نجومیم!!!
بالأخره پیداش کردم!!!
http://up.avastarco.com/images/w3c61l2ny6b4jluevok.jpg

آیو
07-17-2013, 11:25 PM
و باز هم کتاب درسی اما این بار علوم سوم راهنمایی
یادمه اون موقع که درسمون به اون مبحث رسید داوطلب شدم که اون بخش رو به صورت کنفرانس تو کلاس ارئه بدم...

امسال هم من یه پاورپوینت درست کردم که 32 تا اسلاید داشت و پر مبحث بود تا سر سایهپاله و سفید چاله به بچه ها یاد دادم اما معلمم گفت که دیگه به درس نمیرسیم و منم بروشور هارو دادمو بحث رو تمومکردم
اولین کتابی که خوندم چرا شبها تاریک است بود..

aysa
07-17-2013, 11:42 PM
امسال هم من یه پاورپوینت درست کردم که 32 تا اسلاید داشت و پر مبحث بود تا سر سایهپاله و سفید چاله به بچه ها یاد دادم اما معلمم گفت که دیگه به درس نمیرسیم و منم بروشور هارو دادمو بحث رو تمومکردم
پارسال يه چيزي تو همين مايه ها واسه منم اتفاق افتاد.رفتم من درس دادم معلم خودش مونده بود.نذاشت كامل بگم.آخه دوجلسه كنفرانس دادم بازم تموم نشده بود.
خيلي حال داد از سير تاپيازو گفتم.از وسعت جهان گرفته تا اقمار مشتري:)
اولين كتابمي هم كه خوندم فك كنم سياره ي نپتون نوشته ي ايزاك آسيموف بود.برا اين يادم نمياد چون من نجومو با كتاب نشناختم:)

skynight
07-18-2013, 11:23 AM

چه جالب!
آره منم یه پاورپوینت 162 صفحه ای درس کرده بودم!سه جلسه طول کشید درس دادنم
معلممون هم خوشش اومده بود مث اینکه
چون آخر ترم برا اون 3 نمره بهم داد!جاتون خالی خیلی چسبید!

storm
07-25-2013, 10:03 PM
جلد کتاب شازده کوچولو:دی
هیچ وقت هم کامل نخوندمش !!!!

fateme.kokabi
07-26-2013, 03:06 PM
حرف از علوم سوم راهنمایی شد...منم امسال که معلم علوم درس مبداد کلللیی چیزای اشتباه می گفت!...منم که درستشو میگفتم قبول نمیکرد که اشتباه می گه.... مثلا یکیش اینکه خورشید مرکز کهکشان راه شیریه :13:

B.T10
01-10-2014, 01:52 PM
اولين كتاب نجومي كه خواندم شگفتي و شكوه كيهان(سرگذشت هاي كوچك در مورد كيهان بزرگ )بود يكي از مطالبي كه داخل كتاب بود اينه كه تو وبلاگم هم نوشتم.
در پس بوشش ابر ها (زهره)

این.نزدیکترین سیاره ی بزرگ است.حداقل فاصله اش از زمین 39000000 کیلومتر است. وبرای رسیدن به آن فقط چند ماه مسافرت با موشک لازم است. بعد از ماه درخشانترین کرهی آسمان شب.و 13 بار روشنتر از شعرای یمانی (نورانی ترین ستاره آسمان) است.

از این رو به خوبی می توان ان را از زمین رصد کرد و زیر مطالعه قرار داد.ولی دنیایی که بر آن نام رب النوع زیبایی ـ وینوس ـ نهاده اند همان قدر نزدینک و درخشنده است که راز پوش و اسرار آمیز.

نخست می با یست درخشانده ترین سیاره ی آسمان. واقعا کشف می شد و زیر بررسی قرار میگرفت.فیثاغورس عقیده داشت که ستاره ی چشمک زن شامگاهی و ستاره ی روشن صبحگاهی در حقیقت هر چه هست. یک جسم سماوی است.

در سال 1610 گالیله کشف کرد که زهره مانند ماه مراحلی را طی میکند.

در سال 1761 لومونوسوف گذرای زهره را از برابر قرض خورشید دید و چنین نوشت:

در کنار خورشید.نوعی بر آمدگی ظاهر شد که تدریجا به وضوح

در آمد; گویی زهره داشت قرص خورشید را ترک می گفت .بعد

بر آمده گی ناپدید شد و ناگاه زهره شکل اولش را باز یافت ...
ادامه در وبلاگم هست اگه وقت كردين بخوانيد.
401ir.blogfa.com

sesto
01-10-2014, 04:36 PM
اولین کتابی که خوندم شهاب سنگ ها از انتشارات گیتا شناسی بود .
با کیفیت ترین کتابی بود که خریدم عکس های رنگی و ورق قطور گلاسه
. مطلبی که تقریبا یادمه توضیح یک عکس برخورد شهاب سنگ توی امریکا بود . که 21 کیلو متر عمق دهانه برخورد بود . عکسشو هیچ وقت یادم نمیره
8 سالم بود که خریدمش

ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ
01-11-2014, 01:29 PM
من دقیقا یادم نیست از وقتی بودم از بچگی یا یه دفرچه یادداشت زیر بغلم بود یا یه کتاب یادمه اولین کتاب نجومیم فک کنم یک کتاب به اسم اسرار کیهان بود قدیمی بود ولی با اون اغاز کردم همه چیو هنوزم دارمش و عاشقانه دوستش دارم