PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تحلیل داده

erfan bayat
01-25-2012, 03:44 PM
با سلام به همه دوستان
از اونجا که تحلیل داده بخش بسیار مهمی‌ در المپیاد است و بچه ها معمولاً آشنایی کمی‌ با اون دارن این تاپیک رو ایجاد کردم تا دوستان بیشتر با اون آشنا بشن

منابع پیشنهادی در این زمینه:۱

-فیزیک عملی‌(نشر دانشگاهی)

۲- مبانی احتمال (موسسه انتشارت علمی‌ دانشگاه شریف)

البته تمام بخشهای این کتب لازم نیست در پست‌های آینده بیشتر توضیح میدم

erfan bayat
01-25-2012, 09:06 PM
یکی‌ از مسائل مهم در تحلیل داده‌ها محاسبه و تقریب مساحت زیر نمودار است چون محاسبه بعضی‌ از انتگرلها بسیار بیچیده است. برای محاسبه مساحت زیر نمودار با دقت خوبی از روش هایی مانند ذوزنقه و سیمپسون استفاده میشود
روش ذوزنقه:در این روش مساحت زیر منحنی مورد نظر را با تعدادی ذوزنقه مانند شکل تقریب می‌زنیم
33543355
می دانیم مساحت ذوزنقه عبارت است از:3356

کهb-aاهمان قاعده است که ان را ثابت و برابرh می گیریم وf(aوf(bنیز ارتفاع های ذوزنقه هستند
حالا مساحت کل عبارت است از جمع ذوزنقه ها
3357
3358

سپس اندازه های مورد نظر را گذاشته و مساحت را به دست می اوریم
خطای مساحت نیز برابر

3359
که مشتق2 کیسی همان ماکزیمم مشتق 2 تابع f(xاست که باید 3 بار از f مشتق گرفته و ان را برابر 0 بگذاریم که مقدار به دست امده همان مشتق2 کیسی در errorاست

erfan bayat
01-25-2012, 09:25 PM
فقط یک نکتهٔ دیگه اضافه کنم از این روش می‌شه در حل خیلی‌ از سوالات استفاده کرد مثلا مروفترینش تابع پلانک گاهی اوقات برای محاسبه مساحت زیر نمودار به منظور حساب درخشندگی جسم محاسبه انتگرال تابع پلانک بین یک بازه بسیار دشوار است پس می‌توان با استفاده از روس بالا و ۲ طول موج داده شده توسط سوال که قاعدهٔ ذوزنقه میشود و با گذاشتن ۲ طول موج در تابع پلانک و بدست آوردنb1وb2 که همان ارتفاع های ذوزنقه می شود مساحت زیر نمودار بین این ۲ طول موج را با این ذوزنقه تقریب زد و درخشندگی جسم را محاسبه کرد

erfan bayat
01-26-2012, 08:14 PM
دوستان این یه سوال تحلیل داده خیلی‌ خوب که به اطلاعات خاصی‌ هم نیاز نداره روش فکر کنید جوابشو بگید
http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://erfan007.persiangig.com/document/2009team-practicalexam.pdf

shariatzadeh
01-27-2012, 06:17 PM
عدم اندازه گیری دقیق و تعریف خطا(عدم قطعیت) :
اندازه گیری دقیق یک کمیت فاقد معناست زیرا عوامل زیادیمانع رسیدن ما به مقدار واقعی کمیت است که حذف همه آنها ممکن نیست . بعضی از اینعوامل عبارتند از :
1- وسایل انداز گیری
2- شخص آزمایشگر
3- عوامل پیچیده و متغیر محیط

با اینکه اندازه گیری دقیق یک کمیت امکان ندارد اما داشتنتخمینی از خطای یک کمیت اهمیت خاصی دارد .
خطای یک کمیت = مقدار واقعی کمیت – مقدار اندازه گیری شده
خطای تخمینی یک کمیت بیان می کند که تا چه اندازه می توانبه مقدار کمیت داده شده اطمینان کرد .

برای مثال اگر طول یک میز 120 سانتی متر و خطای تخمینی آن5 سانتی متر گزارش داده شود آن را به این صورتمی نویسیم : cm120 ± 5
تعبیر اولیه این عبارت این است که طول واقعی میز عددی بین115 و 125 سانتی متر(120+5, 120-5) است اما معنی دقیق تر آن می گوید طول واقعی میز به احتمال 68 درصد بین 115 و 125 سانتیمتر و به احتمال حدود 95 درصد بین 110 و 130 سانتی متر(120+2×5 , 120-2×5)است. که در آینده به آن می پردازیم .

حداکثر چیزی که خطای تخمینی یک کمیت بیان می کند این است که مقدار واقعی کمیت با احتمال معینی در گستره ای در اطراف مقدار گزارش شده می باشد .
خطای نسبی = خطای کمیت تقسیم بر مقدار اندازه گیری شده

پس از چندین بار اندازه گیری طول میز و به دست آوردن طولهای مختلف نتیجه مطلوب برابر با میانگین داده ها و خطا (عدم قطعیت) داده ها برابر انحراف معیار داده ها است .

erfan bayat
01-27-2012, 09:57 PM
;)اینم یه جزوه تحلیل دادهٔ خوب برای دوستان تا قبل از روش کار با نرم افزار اکسل خوب بخونید تا صفحه 22
حالشو‌ ببرید
http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://erfan007.persiangig.com/document/12.pdf

erfan bayat
02-03-2012, 10:05 PM
روش سیمپسون:اینم یه روش بهتر برای تقریب مساحت است که در این روش از تعدادی سهمی برای تقریب مساحت استفاده میشود من فقط رابطهٔ آخرو برای شما میزارم اگه دوس دارید میتونید برای اثباتش که سختم نیست به فصل ۴ توماس مراجعه کنید
3393 3394
3395

اینم خطای این رابطه که مشتق ۴ fتابعه ای از اپسیلون کران بالای مشتق ۴ fتابعه ای از اپسیلون است که علت دقیق تر بودن این رابطه نسبت به ذوزنقه این است که اگر تابعه درجه ۳ باشد،۴بار از اون مشتق بگیریم برابر صفر میشود پس خطا صفر میشود
3396
به زودی یه سوال خوب براتون میزارم تا قشنگ براتون جا بیفتهhttp://forum.avastarco.com/forum/images/misc/pencil.png

erfan bayat
02-03-2012, 10:07 PM
دوستان این یه سوال تحلیل داده خیلی‌ خوب که به اطلاعات خاصی‌ هم نیاز نداره روش فکر کنید جوابشو بگید
http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://erfan007.persiangig.com/document/2009team-practicalexam.pdf
کسی‌ رو این سوال ما نمیخواد فکر کنه بابا زیاد سخت نیست

erfan bayat
02-06-2012, 10:39 PM
هیچکی اینجا جواب سوالای مارو نمیده باشه خودم جوابشو میزارم اگه کسی‌ سوالی‌ داشت بپرسه به من میگن بضیا که بلدنم جواب نمیدان چون میترسن ضایع شن بابا شما که همتون اسمتون شکلاتو ابنبات از کجا بفهمیم کیه که بخواد ضایع بشه تازه فرضاً جوابشم غلط بود مهم اینه که روش فکر کرده
http://erfan007.persiangig.com/other/

m-n-pour
02-11-2012, 07:04 PM
اگه کسی‌ سوالی‌ داشت بپرسه
/ (http:///)

سلام آقای بیات .
یه سوال داشتم ، ممنون میشم اگه راهنماییم کنید .
سوال : یک جست و جو گر در جنگلی که چگالی درختان آن برابر 0.005 واحد بر هر متر مربع است ، گم شده !
وی برای پیداکردن دوستان خود با چراغ قوه ای که در دست دارد بطور تصادفی در جهت های مختلف علامت می دهد . اگر به طور تقریبی شعاع هر درخت R=1 m باشد دوستان این فرد باید به طور میانگین در چه فاصله ای از او باشند تا بتوانند نور رسیده از جراغ قوه او را ببینند؟ ( قبل از اینکه درختی مانع رسیدن نور بشود! )

erfan bayat
02-11-2012, 07:53 PM
سلام آقای بیات .
سوال : یک جست و جو گر در جنگلی که چگالی درختان آن برابر 0.005 واحد بر هر متر مربع است ، گم شده !
وی برای پیداکردن دوستان خود با چراغ قوه ای که در دست دارد بطور تصادفی در جهت های مختلف علامت می دهد . اگر به طور تقریبی شعاع هر درخت R=1 m باشد دوستان این فرد باید به طور میانگین در چه فاصله ای از او باشند تا بتوانند نور رسیده از جراغ قوه او را ببینند؟ ( قبل از اینکه درختی مانع رسیدن نور بشود! )

چه عجب بالاخره یکی‌ یه سوالی‌ پرسید
این یه سوال معروف که توی اخترفیزیک و ساختار درون ستاره مهمه!!!!!!!!!
برای این سوال باید مفهوم پویش آزاد میانگین بلد باشی‌ یعنی‌ مسافتی که یک ذره طی‌ می‌کنه تا جذب بشه که مطابق فایل زیر بدست میاد
http://erfan007.persiangig.com/audio/0240_1.djvu
حالا با استفاده از رابطهٔ آخر که n در اون چگالی عددی که توی مساله داده و مساحت سطح مقطع برخورد(زیگما)

رو هم که داریم ولی‌ شعاع باید ۲ برابر باشد چون طبق اثبات شما مساحت ذره رو صفر و در عوض مساحت جسم مورد نظرو ۲ برابر میگیری پس1 تقسیم بر n*zigma که در نهایت رابطه ی اخر میشه1تقسیم بر 2r(zigma جواب می‌شه ۱۰۰ متر

m-n-pour
02-11-2012, 08:04 PM

ممنون آقای بیات ! فهمیدمش ! فقط میمونه یه سوال ، این فایله که دادید ماله کدوم کتابه ؟
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
( فهمیدم ماله چه کتابیه ! ( مدرن))
بازم ممنون

m-n-pour
02-13-2012, 09:57 PM
اگه کسی‌ سوالی‌ داشت بپرسه !!!

سلام ! خسته نباشید ! یه سوال دیگه از همین پویش آزاد میانگین :

3419

shariatzadeh
02-13-2012, 10:52 PM
سلام
رابطه ی دیگری هم برای طول پویش آزاد وجو داره که با استفاده از تعریف عمق اپتیکی به دست میاد . عمق اپتیکی به ما میگه که چند واحد طول پیش آزاد در ستاره حرکت کرده ایم . یعنی اگر عمق اپتیکی یک نقطه 2 باشد یعنی برای رسیدن به آن نقطه به اندازه 2l باید به درون ستاره برویم .با این تعریف و تعریف عمق اپتیکی رابطه ی دیگری به دست می آوریم :
3420
که با استفاده از تعریف عمق اپتیکی به دست آمده است :
3421
خوب حالا باید چگالی مرکز خورشید رو هم بزاریم و جواب بدست میاد .
http://forum.avastarco.com/forum/images/misc/pencil.png (http://forum.avastarco.com/forum/images/misc/pencil.png)

المپیاد نجوم
06-13-2012, 09:33 PM
یه سوال دارم.تو همون جزوه ی تحلیل داده که گفتین بخونیم تا سر اکسل تو محاسبه ی خطا در توابع چند متغیره تو مثالی که حل کرده اومده ضریب 4 به نسبت تغییرات زمان به زمان داده چرا؟مگه نباید خودشو بذاریم؟
تو خط فیت کردن وقتی یه تابع توان دار رو می خواهیم خطی کنیم لگاریتم می گیریم نه؟حالا اگه اون کاغذی که می خوایم روش خطو فیت کنیم میلی متری بود باید دونه دونه از داده ها لگاریتم بگیریم؟؟؟
بعد اون تابع گوسی که رابطه ی ریاضیشو نوشته اثباتشو کجا می تونم پیدا کنم؟

erfan bayat
06-14-2012, 08:00 AM
یه سوال دارم.تو همون جزوه ی تحلیل داده که گفتین بخونیم تا سر اکسل تو محاسبه ی خطا در توابع چند متغیره تو مثالی که حل کرده اومده ضریب 4 به نسبت تغییرات زمان به زمان داده چرا؟مگه نباید خودشو بذاریم؟
تو خط فیت کردن وقتی یه تابع توان دار رو می خواهیم خطی کنیم لگاریتم می گیریم نه؟حالا اگه اون کاغذی که می خوایم روش خطو فیت کنیم میلی متری بود باید دونه دونه از داده ها لگاریتم بگیریم؟؟؟
بعد اون تابع گوسی که رابطه ی ریاضیشو نوشته اثباتشو کجا می تونم پیدا کنم؟
سوال اول:ببین همون اولش یه رابطه بر حسب x و مشتق جزئی اون داده از اون باید استفاده کنی که اگه اخرش تقسیم بر g^2 بکنیم همون ضریب 4 میاد. این رابطه اثبات داره که از تعریف انحراف معیار میاد میزارم واست.
سوال2:اره باید لگاریتم بگیریم تا با تعریف لگاریتم ها به جای x-y (البته اگه تابع نمایی باشه فقط یه دونه لگاریتم داریم)تابع خطی باشه و اگه کاغذ میلیمتری بود باید لگاریتم بگیری از داده ها بعد بزاری ولی اگه لگاریتمی بود نمیخاد.
در اینده همه رو توضیح میدم

المپیاد نجوم
06-16-2012, 06:12 PM
آقای بیات شرمنده من تو قسمت رابطه ی محاسبه ی مساحت از ذوزنقه و سیمپسون به هیچ وجه من الوجوه نفهمیدم که محاسبه ی خطا چه طوریه از کجا اومده و... پوکه دیگه!!!

erfan bayat
07-14-2012, 07:09 PM
خطا و انواع ان
وقتی کمیتی را اندازه گیری میکنیم انتظار نداریم که به مقدار واقعی دست پیدا کنیم چون موانع زیادی مانع رسیدن ما به مقدار واقعی کمیت میشوند.
در اعلام یک نتیجه اندازه گیری اعلام خطای ان از اهمیت زیادی برخوردار است.
برای مثال طول یک خط کش را در دو دمای 10 و 20 درجه اندازه میگیریم.
10 درجه نتیجه:20.012cm
20 درجه نتیجه:20.023cm
اگر خطا از مرتبه ی 0.01 باشد این نتیجه چندان مهم نیست
ولی اگر خطا از مرتبه ی 0.001 باشد این نتیجه مهم است
خطا=مقدار واقعی- مقدار اندازه گیری
هدف ما در اندازه گیری بدست اوردن تخمینی از خطاست.(توجه کنید که تخمینی از خطا نه خود خطا چون اگر خطا را داشتیم مقدار واقعی به دست می امد)
برای اعلام داده نهایی به صورت زیر عمل میکنیم:
داده اندازه گیری+_ خطا
مثلا طول یک میز 100cm با خطای 5cm میشود 100cm+_5cm
یعنی طول میز بین 105 و95 سانتی متر است
خطای نسبی
خطای نسبی یک کمیت به صورت تفاضل مقدار واقعی با داده ی اندازه گیری تقسیم بر داده ی واقعی تعریف میشود.
وسایل اندازه گیری
در وسایل اندازه گیری دستی یا غیر دیجیتال مثل خط کش- کولیس-ریز سنج-ترازو باید به چند نکته توجه کرد
1-حتما در حال اندازه گیری باید به صورت عمود خوانده شود
2-طبق قانون سردستی خطای این وسایل نصف کوچکترین درجه بندی موجود است. مثلا درخط کش میلی متری خطا 0.5mm است.
چون ما میتوانیم ببینیم که یک داده بین دو عدد مثلا 4-5mm می افتد
داده باید به صورت 4.5+_0.5 mm باید گزارش شود.
در دستگاه های دیجیتال خطا همان معادل اخرین رقم نشان داده شده است.
در قسمت بعدی خطای سیستماتیک و کاتوره ای را تعریف میکنیم

soroosh
07-17-2012, 09:26 PM
سلام چه‌جوری می‌شه با ماشین حساب یه خط فیت کرد ؟

arashgmn
07-18-2012, 07:19 PM
سلام چه‌جوری می‌شه با ماشین حساب یه خط فیت کرد ؟
روش برازش خط توی مدل های مختلف ماشین حساب ها با هم متفاوته . یک سری ماشین حساب ها خیلی قشنگ x و y بهشون میدی تو دو تا ستون ، آخرش هر چیزی بخوای بهت میده . توی یه مدل دیگه باید مولفه ها رو به صورت زوج مرتب وارد کنی ، تو یکی دیگه وقتی مولفه ها رو وارد می کنی اصلا نمی فهمی که عدده وارد شده یا نه !
به هر حال بهترین کار رجوع به راهنمای ماشین حساب هاس. ولی چیزهایی که تقریبا مشترکه اینه .
ماشین حساب ها معمولا یه خط با معادله ی y= bx +a برازش می کنن(به تعریف a و b که در راهنما اومده دقت کنید!) . بعد از وارد کردن داده ها باید در قسمت reg یا LD ی ماشین حسابتون برید و ازش a , b یا r رو بخواین که r رگرسیون یا میزان همبستگی اعداد شما به خط رو نشون می ده .(بهتره که خیــــــــــــــــلی به 1 یا -1 نزدیک باشه.)
انصافا بیش از این چیزی رو نمی شه گفت. بدون مدل ... بدون تصویر...

ر.ک: انجمن ، المپیاد نجوم ، اموزش و پرسش و پاسخ المپیاد نجوم ، کار با ماشین حساب برای المپیاد

erfan bayat
09-10-2012, 10:45 PM
1-خطای کاتوره ای(تصادفی)
خطای کاتوره ای همواره وجود دارد و در اطراف مقدار حقیقی(درصورت نبود خطای سیستماتیک)قرار دارد.احتمال مثبت و منفی بودن این خطا نیز یکی است.برای مثال کرنومتری رو در نظر بگیرید که میخواهیم با استفاده از ان زمان نوسان یک اونگ رو اندازه بگیریم.زمانی که ما کرنومتر را میزنیم تا شروع به کار کنه یا باایستد در هر بار اندازه گیری متفاوت است که این خطا همان خطای کاتوره ای است.با بالا بردن تعداد اندازه گیری ها وگرفتن میانگینی از داده ها میتوان اثر این خطا را تا حد زیادی کاهش داد.
2-خطای سیستماتیک(ذاتی)
این خطا ناشی از وسیله ی اندازه گیری یا سیستم است نه خود اندازه گیری.
برای مثال خطای صفر دستگاه یعنی برای مثال یک وزنه در حالتی که چیزی بر رویش نیست عدد صفر را نشان نمی دهذ.این باعث میشه که همه ی دادها با یک مقدار ثابت شیفت پیدا کنه.
ازمایش قطره ی روغن میلیکان (http://www.cloob.com/profile/memoirs/one/username/tntgirl/memid/1247831) که با استفاده از اون بار الکترون اندازه گیری شده بود دارای خطای سیستماتیک بود که روی بسیاری از ثوابت که با استفاده از بار الکترون بدست میامد تاثیر میگذاشت مانند ثابت پلانک-عدد اووگادرو

erfan bayat
10-05-2012, 12:10 AM
سوال های تحلیل داده اصولا باید با امار اشنا باشی ولی بعضی سوالا اینو لازم نداره اینم نمونش
ستاره ای قیفاووسی را در نظر بگیرید که در مرز صورت فلکی قوس و عقرب قرار دارد.مقدار میانگین قدر ظاهری این قیفاووسی 6.2 است.مشاهدات طیف سنجی خط h الفا(با طول موج ازمایشگاهی 6562.8 انگستروم)در مورد این قیفاووسی در طی 16 شب متوالی در نیمه دوم سپتامبر انجام گرفته.فهرست داده های رصدی در اختیارتان قرار گرفته.براساس این داده ها سعی کنید نموداری رسم کنید که بتوانید برخی خصوصیات این قیفاووسی را پیدا کنید و به سوالات پاسخ دهید.
الف)ایا این قیفاووسی برای مردم 2 میلیون سال قبل قابل رویت بوده؟
ب)در زمان مردم اولیه قدر ظاهری این ستاره چقدر بوده است؟
داده ها (http://erfan007.persiangig.com/document/)(نام فایل nemodar)

المپیاد نجوم
02-16-2013, 09:56 PM
یه درخواست دارم.امکانش هست که یه سوال که توش مجبور باشیم توی نمودار تمام لگاریتمی یا نیم لگاریتمی خط رسم کنیم بدید؟ممنون

پیمان اکبرنیا
02-17-2013, 12:23 AM
یه درخواست دارم.امکانش هست که یه سوال که توش مجبور باشیم توی نمودار تمام لگاریتمی یا نیم لگاریتمی خط رسم کنیم بدید؟ممنون

اگر یک سوال بدون ایده و فقط تمرین برای رسم خط در منحنی لگاریتمی می خواهید این نمودار را رسم کنید:

با فرض ثابت ماندن درخشندگی خورشید، نمودار شعاع بر حسب دمایش را رسم کنید.

البته ساده است منظورتون چیز پیچیده تری بود؟

المپیاد نجوم
02-17-2013, 10:37 PM
سلام و ممنون بابت پاسخ دادن سوال قبلی!
اما من یک مشکل جدید دارم.
توی سوالات تحلیل داده ی جهانی امسال یک سوال در مورد قیفاووی هاست که تا جاهای خوبیشو حل کردم اما یک قسمت می خواد که ما فاصله ی دو تا قیفاووسی تا خودمون رو با کمک نمودار و ... پیدا کنیم و بعد خطا را پیدا کنیم من توی پیدا کردن خطا مشکل دارم آخه ما نموداری که داریم دقیقا منظم نیست و رابطه ی بین دوره تناوب و درخشندگی هم که به دست میاریم با کار آماری هست و خیلی دقیق نیست و... حالا با همه ی اینا هرکدوم اینا چه تاثیری توی خطای نهایی که تازه ماژول فاصله نوشتیمو کلی عملیات ریاضی روش انجام دادیم تاثیر میذاره؟کلا من توی مسائل وقتی تعداد عوامل ایجاد خطا زیاد می شود گیر می کنم و نمی تونم ریاضیشون کنم!

solh
02-17-2013, 11:02 PM
سلام و ممنون بابت پاسخ دادن سوال قبلی!
اما من یک مشکل جدید دارم.
توی سوالات تحلیل داده ی جهانی امسال یک سوال در مورد قیفاووی هاست که تا جاهای خوبیشو حل کردم اما یک قسمت می خواد که ما فاصله ی دو تا قیفاووسی تا خودمون رو با کمک نمودار و ... پیدا کنیم و بعد خطا را پیدا کنیم من توی پیدا کردن خطا مشکل دارم آخه ما نموداری که داریم دقیقا منظم نیست و رابطه ی بین دوره تناوب و درخشندگی هم که به دست میاریم با کار آماری هست و خیلی دقیق نیست و... حالا با همه ی اینا هرکدوم اینا چه تاثیری توی خطای نهایی که تازه ماژول فاصله نوشتیمو کلی عملیات ریاضی روش انجام دادیم تاثیر میذاره؟کلا من توی مسائل وقتی تعداد عوامل ایجاد خطا زیاد می شود گیر می کنم و نمی تونم ریاضیشون کنم!

تا اونجایی که من میدونم فقط لازمه خطای قدر رو وارد کنی ، اگه دقت کنی داده ها خوب روی خط میشینن ، و خطای ناشی از قدر هم توی قیفاووسی قابل توجه هست ، برای فهمیدن این موضوع فقط لازمه فقط مقایسه کنین بیشترین و کمترین فاصله ای که با کمترین و بیشترین قدر بدست میاد و تفاوت رو که بسیار مشهوده ببینین ، اما اگه همین داده ها را از حالتی که کاملا خطی نیستند به حالت خطی کامل بیاورید تفاوت آنچنانی ای مثل خطا توی قدر نمی یابیم.

المپیاد نجوم
02-17-2013, 11:16 PM
آها!من اشتباهی که می کردم این بود که قدر میانگین رو در می آوردم !
بعد خطی که می گید همون خطیه که خانم لیویت به دست آوردن؟

solh
02-18-2013, 12:02 AM
آها!من اشتباهی که می کردم این بود که قدر میانگین رو در می آوردم !
بعد خطی که می گید همون خطیه که خانم لیویت به دست آوردن؟
خوب قدر میانگینه دیگه مگه چیه ؟فقط باید مواظب بود این قدر میانگین رو از میانگین نمودار بگیری نه از داده ها ، یعنی چون نمودار مثلا سینوسیه میانگین سینوس رو داشته باشی و نگی چون 10 تا داده پایینه و دو تا بالا پس میانگین به طرف پایین نمودار کشیده میشه که دلیلش هم فکر کنم واضح باشه .

در مورد تاریخچه ی این خط نخوندم ولی قاعدتا باید ایشون هم چنین چیزی رو بدست آورده باشن البته نه به این شکل چون اینطور که الان خواندم مثل اینکه ایشان مقدمات کار را فراهم کردن و نهایتن نتیجه ی آن به این شکل که نمودار بر حسب قدر مطلق کشیده بشه رو شپلی و هرتسپرونگ مشهور انجام دادن ، ولی بر اساس چیزی که در ویکیپدیا دیدم گویا دست نوشته های ایشان نشان دهنده ی مشاهده ی چنین خطی در نمودار دوره و درخشندگی بوده . ولی خوب بیشتر ارزش کار ایشان فکر کنم به جمع آوری این داده ها و شناخت بیشتر این نوع متغیرها مربوط میشده و اینکه آنزمان هنوز فکر نمیکنم این متغیر ها آنچنان شناخته شده بوده باشند .

celestial boy
03-16-2013, 09:31 PM
سلام.
یه دوتا سوال کوچیک ازون جزوه ای که آقای بیات گذاشتن.
ارقام معنادار دقیقا چی هستن؟یه توضیح بدید لطفا.
چرا تقریبا همه فرمول هاش با فرمول های کتاب درسی آمار فرق دارن؟مثلا توی انحراف معیار مخرج کسر n-1 نوشته.(توی بقیه فرمولا هم همچین تفاوتی هست)

پیمان اکبرنیا
03-18-2013, 07:58 PM
سلام.
یه دوتا سوال کوچیک ازون جزوه ای که آقای بیات گذاشتن.
ارقام معنادار دقیقا چی هستن؟یه توضیح بدید لطفا.
چرا تقریبا همه فرمول هاش با فرمول های کتاب درسی آمار فرق دارن؟مثلا توی انحراف معیار مخرج کسر n-1 نوشته.(توی بقیه فرمولا هم همچین تفاوتی هست)

در مورد ارقام معنی دار توضیح مفصله ولی خیلی خلاصه می کنم:

عدد 13.541 را در نظر بگیرید. این عدد 5 رقم معنی دار داره. یعنی چی؟ یعنی ما میدونیم این عدد یک چیزی بین 13.540 و 13.542 هست که ما 13.541 در نظر گرفتیم ولی دیگه بیش از این معنی نداره. ما نمیتونیم بگیم عددمون 13.5414 است یا 13.5409 و در نتیجه فقط 5 رقمش معنی میده.

اعداد زیر را ببینید:

12
12.0
12.00

همه شون عدد 12 هستند ولی اولی 2 رقم معنی دار داره، دومی 3 رقم با معنی و چهارمی 4 رقم معنی دار :)

در مورد کسرها صفرهای بین ممیز و عدد بعدش، با معنی نیستند. مثلا:

0.12 و 0.012 و 0.0012 همه شون 2 رقم معنی دار دارند.

نکته: در ضرب و تقسیم دو عدد معنا دار یادتون باشه:

وقتی دو عدد را ضرب می کنید، حاصل ضربشون باید حتما تعداد ارقام بامعنی که براش در نظر می گیرد به اندازه کمترین تعداد ارقام معنادار ضرب شونده ها باشه. مثلا:

0.012 ضرب در 13.541 می شود: 0.16 (در ماشین حساب می شود 0.162492 ولی بیش از دو رقمش معنا دار نیست :) )

اون جزوه را هم ندیدم که نظر بدم در موردش :)

المپیاد نجوم
04-04-2013, 02:19 PM
سلام آقای بیات توی سوال تحلیل داده ای که راه حلشو گذاشتین توی قسمت پیدا کردن نسبت تعداد ها من متوجه نمیشم چه اتفاقی افتاده میشه یکم توضیح بدین؟ممنون

المپیاد نجوم
08-04-2013, 08:13 PM
1.یه سوال توی المپیاد جهانی چین هست که یه سری داده داده و می خواد که میانگین دلتا V و دلتا R رو چیدا کنیم بعد پاسخنامه ی خودش اومده راحت اینا رو جمع زده و میانگین گرفته ولی خوب اینا مگه جنسشون قدر نیس چه طوری ای نکارو می کنیم؟
یا کلا وقتی b-vیا...داریم میانگین گیری چه طوریه؟!آخه شارم که نمی تونیم دربیاریم و شار رو میانگین بگیریم...

arashgmn
08-11-2013, 12:42 PM
1.یه سوال توی المپیاد جهانی چین هست که یه سری داده داده و می خواد که میانگین دلتا V و دلتا R رو چیدا کنیم بعد پاسخنامه ی خودش اومده راحت اینا رو جمع زده و میانگین گرفته ولی خوب اینا مگه جنسشون قدر نیس چه طوری ای نکارو می کنیم؟
یا کلا وقتی b-vیا...داریم میانگین گیری چه طوریه؟!آخه شارم که نمی تونیم دربیاریم و شار رو میانگین بگیریم...

به قدر ، به عنوان یه تابع نگاه کنید. هدف ما پیدا کردن مینگین این تابعه. پس می تونیم با میانگین گبری ، میانگین این تابع رو به دست بیاریم. در حقیقت توی رابطه ی دوره درخشندگی ستاره های متغیر ، <M> وجود داره و نه M متناظر با <b>. واضح هم هست که این دوتا مقدار ، الزاما یکی نیستن !

amir navid
09-15-2013, 03:14 PM
سلام یه خواهشی که دارم اینه که موضوعات و مباحثی که تو تحلیل داده میاد رو بگین و اینکه بگین برای کدام مرحله از المپیاد به درد می خوره و در آخر چه فصل هایی از آمار به درد تحلیل داده ها می خوره

arashgmn
09-22-2013, 12:02 AM
سلام یه خواهشی که دارم اینه که موضوعات و مباحثی که تو تحلیل داده میاد رو بگین و اینکه بگین برای کدام مرحله از المپیاد به درد می خوره و در آخر چه فصل هایی از آمار به درد تحلیل داده ها می خوره

سلام.

برای تحلیل داده شما نیاز به دونستن مفاهیم زیر دارید :

دقت و درستی ، ارقام با معنی ، میانگین (ساده و وزن دار) ، خطا (ی کانوره ای و سیستماتیک) ، انحراف معیار ، برآورد خطاها ، توابع احتمال (توزیع گاوسی ، دو جمله ای و پواسون - گاوسی رو حتما باید بلد باشین !!!)

همین طور باید با نمودار کشیدن و برازش خط به روی داده ها روی نمودار آشنا باشید (اشنایی با نمودار های میلیمتری (معمولی) ، نیم لگاریتمی و تمام لگاریتمی) ، روابط بین بهترین خطر عبوری و خطا های مربوط بهش ...

و از همه مهمتر کار با ماشین حساب !!!! این مورد رو خیلی جدی بگیرید تا هم از اشتباهات احتمالی کم بشه ، و هم این که می تونید یه سری مراحلو مثل خط فیت کردن رو با ماشین حساب در 3 سوت ( وبلکه کمتر) انجام بدین...

پ.ن : 5 فصل اول کتاب فیزیک عملی (ج.ل. اسکوایرز) منبع خوبیه برای مطالعه ی بهتر ... از انتشارات نشر دانشگاهی

fatemeh.zar
03-06-2014, 04:02 PM
سلام آقای بیات .

چه عجب بالاخره یکی‌ یه سوالی‌ پرسید
این یه سوال معروف که توی اخترفیزیک و ساختار درون ستاره مهمه!!!!!!!!!
برای این سوال باید مفهوم پویش آزاد میانگین بلد باشی‌ یعنی‌ مسافتی که یک ذره طی‌ می‌کنه تا جذب بشه که مطابق فایل زیر بدست میاد
حالا با استفاده از رابطهٔ آخر که n در اون چگالی عددی که توی مساله داده و مساحت سطح مقطع برخورد(زیگما)

رو هم که داریم ولی‌ شعاع باید ۲ برابر باشد چون طبق اثبات شما مساحت ذره رو صفر و در عوض مساحت جسم مورد نظرو ۲ برابر میگیری پس1 تقسیم بر n*zigma که در نهایت رابطه ی اخر میشه1تقسیم بر 2r(zigma جواب می‌شه ۱۰۰ متر

سلام!
من یه سوالی برام پیش اومد!
چرا اینجا هم باید شعاع رو دو برابر کنیم؟؟ اون که تو مادرن دو برابر گرفته بخاطر اینه که دو تا ذره مثل هم میخوان بر هم کنش کنن. ما اینجا یه پرتو نور داریم و یه درخت به شعاع یک متر. آیا نباید از شعاع پرتو نور نسبت به درخت صرفنظر کنیم؟؟؟ در واقع همینطوری هم سطح مقطع فوتون تقریبا صفر هست.

arashgmn
03-06-2014, 10:08 PM
سلام!
من یه سوالی برام پیش اومد!
چرا اینجا هم باید شعاع رو دو برابر کنیم؟؟ اون که تو مادرن دو برابر گرفته بخاطر اینه که دو تا ذره مثل هم میخوان بر هم کنش کنن. ما اینجا یه پرتو نور داریم و یه درخت به شعاع یک متر. آیا نباید از شعاع پرتو نور نسبت به درخت صرفنظر کنیم؟؟؟ در واقع همینطوری هم سطح مقطع فوتون تقریبا صفر هست.

قطر درخت جلوی دید ما رو می گیره. به همین دلیل شعاع رو در 2 ضرب می کنیم . اینجا سطح مقطع برخورد درخت و پرتو نور، همون قطر درخته.

fatemeh.zar
03-07-2014, 08:02 AM
قطر درخت جلوی دید ما رو می گیره. به همین دلیل شعاع رو در 2 ضرب می کنیم . اینجا سطح مقطع برخورد درخت و پرتو نور، همون قطر درخته.

دقیقا سطح مقطع چی میشه اینجا؟ دایره ای به شعاع قطر درخت؟

arashgmn
03-07-2014, 11:11 AM
دقیقا سطح مقطع چی میشه اینجا؟ دایره ای به شعاع قطر درخت؟

میشه یه خط با طولی برابر با قطر درخت.

fatemeh.zar
08-15-2014, 09:53 AM
سلام
این فایل امتحان تحلیل داده اول سال 89 هست. من توی قسمت الف مشکل دارم. ممنون میشم یکی یه کمکی بکنه.
http://up.avastarco.com/images/yphha25wsx1xc8sogp9.pdf

black.satan
06-02-2015, 03:44 PM
فقط یک نکتهٔ دیگه اضافه کنم از این روش می‌شه در حل خیلی‌ از سوالات استفاده کرد مثلا مروفترینش تابع پلانک گاهی اوقات برای محاسبه مساحت زیر نمودار به منظور حساب درخشندگی جسم محاسبه انتگرال تابع پلانک بین یک بازه بسیار دشوار است پس می‌توان با استفاده از روس بالا و ۲ طول موج داده شده توسط سوال که قاعدهٔ ذوزنقه میشود و با گذاشتن ۲ طول موج در تابع پلانک و بدست آوردنb1وb2 که همان ارتفاع های ذوزنقه می شود مساحت زیر نمودار بین این ۲ طول موج را با این ذوزنقه تقریب زد و درخشندگی جسم را محاسبه کرد
دقیقا حل همین تابع پلانک رو دارین؟
دنبالشم:39: