PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دلنوشته هاي اعضا براي آخرين گذر زهره

علی ابراهیمی سراجی
01-03-2012, 04:54 PM
سلام دوستان
اميدوارم پس از گذر زيباي زهره در سال 1383 گذر 17 خرداد 1391 كه مقارن با طلوع خورشيد در ايران است مانند آن‌چه كه ابوعلي سينا ديده است زيبا و جذاب باشد. البته ايشان در زمان غروب خورشيد گذر را ديده‌اند و ما اين پديده را در زمان طلوع مشاهده خواهيم كرد.

[/URL][URL="http://www.terminartors.com/files/artworks/1/4/6/14657/Brown_Ford_Maddox-Crabtree_Watching_the_Transit_of_Venus_1639.jpg"]http://www.terminartors.com/files/artworks/1/4/6/14657/Brown_Ford_Maddox-Crabtree_Watching_the_Transit_of_Venus_1639.jpg (http://www.terminartors.com/files/artworks/1/4/6/14657/Brown_Ford_Maddox-Crabtree_Watching_the_Transit_of_Venus_1639.jpg)

(http://www.terminartors.com/files/artworks/1/4/6/14657/Brown_Ford_Maddox-Crabtree_Watching_the_Transit_of_Venus_1639.jpg)ب ه نظرم چون اين آخرين گذر زهره عمرمان محسوب مي‌شود بسيار زيبا، هيجان‌انگيز و عرفاني است و هنگام پايان گذر چه اشك‌ها و لبخندهاي تلخي كه بدرقه قرص سياه زهره نمي‌شود تا در سال‌هاي دور آينده، منجمان آن زمان كه به ديدن اين پديده زيبا مي نشينند، مثل ما كه در هنگام گذر زهره به زمان ناصرالدين شاه قاجار مي‌انديشيديم به زمان حاضر بي انديشند. در نظر بگيريد كه بسيار خوش شانس بوده‌ايم كه شاهد چنين گذر جذابي بوده‌ايم. چون گذر بعدي زهره در اوخر قرن آينده شمسي رخ مي‌دهد و در اين فاصله افراد بسياري به دنيا خواهند آمد و بدون ديدن چنين پديده‌ا‌ي زيبايي از اين دنيا خواهند رفت.
از زمان تشكيل اين تايپيك 155 روز تا گذر زهره فاصله داريم و گرچه به نظر زمان زيادي مانده است ولي انتظار براي ديدن آخرين گذر زهره تا 105 سال ديگر بسيار جالب و جذاب است.

حال هر چه دلنوشته و مطلبي

علی ابراهیمی سراجی
01-03-2012, 05:27 PM
بد نيست يادي از گذر زهره در سال 1383 كنم. آن گذر را از كنار فرهنگسراي اميركبير كه خانه‌ي قديمي اميركبير بود ديدم و يك سوال ذهن مرا مشغول كرده بود كه آيا امير كبير در زمان گذر 1882 زنده بود كه بعدها كه تحقيق كردم ديدم گذر زهره 30 سال پس از كشته‌شدنش روي داد!
ضمناً در گذر سال 1383 ما چون در 2 محل گذر را رصد مي‌كرديم حتي با فيلتر از درون خودرو هم زهره را مي‌ديديم كه خاطره‌ي جالبي بود. البته زيباترين خاطره‌ي من در مورد ثبت برخوردهاي 1 تا 4 بود كه موفق شدم همه را ببينم و به كمك دوستان ثبت كنيم. ولي زيباترين لحظه جداشدن زهره از لبه‌ي خورشيد و بحث قطره‌ي سياه در زمان گذر بود كه اصلاً چنين پديده‌اي نديدم و متوجه شديم كه علت آن مشكلات ابزارهاي نجومي در زمان گذشته بوده است.

Astronomy
01-03-2012, 05:37 PM
ممنون از ایجاد این تاپیک جناب آقای سراجی
شاید خیلی ها که تو این فروم هستن این گذر رو دیده باشن
اما من اولین بار هست و هنوز ندیدم
برخی از عکس های گذر رو که مشاهده می کردم یه حس جالب و بدی بهم دست می داد که افکار گوناگون به ذهنم می رسید که اتفاقاتی باعث می شود من این گذر رو از دست بدم
خودم فکر می کنم اگه این رو از دست بدم شاید بد ترین خاطره نجومیم بشه (شاید اصلا افسردگی بگیرم) و البته با شرایط جوی بد ساری هم بعید نیست (البته مطمئنم تو ساری منتظر طلوع خورشید نخواهم ماند)
بد جور مجذوبش شدم
دارم تمام تلاشم رو می کنم تا تلسکوپ بخرم و این گذر رو تو تلسکوپ شخصی خودم با خیال آسوده ببینم و عکاسی کنم ازش
نه با تلسکوپ عمومی در یک رصد عمومی
البته برای رصدش حتما با تور آوا استار میام اما میخوام با تلسکوپ خودم ببینم
مخصوصا پدیده اشک سیاه، شاید از هر چیزی برام جذاب تر باشه
دارم به این فکر می کنم که با ازدست دادنش چه ضرری می کنم
و اینکه شاید با تکنولوژی امروزی اطلاعاتی از این گذر به دست بیاد که ما رو با زهره بیشتر آشنا کنه
به هر حال الان دارم خودم تو در حال دیدن این گذر در کنار دوستان آواییم تصور میکنم

علی ابراهیمی سراجی
01-03-2012, 05:55 PM
ممنون از ایجاد این تاپیک جناب آقای سراجی
شاید خیلی ها که تو این فروم هستن این گذر رو دیده باشن
اما من اولین بار هست و هنوز ندیدم
برخی از عکس های گذر رو که مشاهده می کردم یه حس جالب و بدی بهم دست می داد که افکار گوناگون به ذهنم می رسید که اتفاقاتی باعث می شود من این گذر رو از دست بدم
خودم فکر می کنم اگه این رو از دست بدم شاید بد ترین خاطره نجومیم بشه (شاید اصلا افسردگی بگیرم) و البته با شرایط جوی بد ساری هم بعید نیست (البته مطمئنم تو ساری منتظر طلوع خورشید نخواهم ماند)
بد جور مجذوبش شدم
دارم تمام تلاشم رو می کنم تا تلسکوپ بخرم و این گذر رو تو تلسکوپ شخصی خودم با خیال آسوده ببینم و عکاسی کنم ازش
نه با تلسکوپ عمومی در یک رصد عمومی
البته برای رصدش حتما با تور آوا استار میام اما میخوام با تلسکوپ خودم ببینم
مخصوصا پدیده اشک سیاه، شاید از هر چیزی برام جذاب تر باشه
دارم به این فکر می کنم که با ازدست دادنش چه ضرری می کنم
و اینکه شاید با تکنولوژی امروزی اطلاعاتی از این گذر به دست بیاد که ما رو با زهره بیشتر آشنا کنه
به هر حال الان دارم خودم تو در حال دیدن این گذر در کنار دوستان آواییم تصور میکنم

سلام
راستش ما در سال 1383 هم كه گذر زهره را ديدم به سختي آن را مشاهده كرديم. با كمترين ابزار و امكانات آن هم در بين مردم. ولي الان كه ابزار نجومي زياده و اصلاً نگران نباشيد. چون گذر با يك فيلتر ساده خورشيدي هم ديده مي‌شه

مسعود فرح بخش
01-03-2012, 06:17 PM
سلام آقای سراجی ممنون برای این تاپیک خوبتون
منم تا حالا این پدیده رو ندیدم و بی صبرانه منتظر طلوع خورشید در روز 17 خرداد 91 هستم تا یه حس جدید رو تجربه کنم.
می خواستم ببینم که امکانش هست چند تا از عکس های خودتون ، از گذر سال 83 رو واسه ما بزارید .

Ehsan
01-03-2012, 06:22 PM
یاد ِ گذر ِ قبلی افتادم!

اون موقع من چند وقت پیشش با ماشین تصادف کرده بودم و پدرم برای ِ این که از دلم در بیاره ، یک دوربین ِ تک چشمی روسی ِ خیلی قدیمی (که گوشه ی ِ لنزش هم شکسته بود) واسم گرفته بود!

موقع ِ گذر ِ اون سال، با کش ِ شلوار اون دوربین رو بسته بودم به یه نردبان و با هزار زور و زحمت طوری تنظیمش کرده بودم که به سمت ِ خورشید باشه! بعد یه عکس ِ رادیولوژی رو بریده بودم چند لایه اش کرده بودم گذاشته بودم جلوی ِ لنز ِ دوربین داشتم با لذت تماشاش می کردم!

عجب روزایی بود! یادش به خیر! امید وارم این گذر رو بتونم با همون لذت ِ بچگی تماشا کنم

Scorpius
01-03-2012, 07:34 PM
[/URL][URL="http://www.astroupload.com/uploads/13256061921.jpg"]http://www.astroupload.com/uploads/13256061921.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13256061921.jpg)

بايد خوب به اين نقطه ي تاريک نگاه کرد و پرسيد:
آيا واقعا اين نقطه ي تاريک درخشان ترين سياره ي آسمونه؟!!!
آيا اين جرم کوچيک و تاريک در برابر زيبايي خورشيد پر نور، باز هم همون الهه ي زيباييه يوناني هاست؟؟!!
آيا واقعا اين نقطه تاريک از نظر اندازه تقریبا هم اندازه ي سياره ي ما،زمينه؟!!
از تنها خالق آسمونها ممنونم که يه فرصت ديگه رو براي ماها در قرن بيست و يکم به وجود آورد تا خودمونو بهتر به خودمون بشناسونه.
بدونيم بزرگ کيه...عظمت براي کيه...و اينکه بدونيم ما انسانها و تمام کائنات در برابر عظمت عالم خلقت هيچي نيستيم.

اميدوارم يک روزي به روياهامون واقعيت ببخشيم و بتونیم به مریخ قدم بگذاریم
مريخ جائيه که بايد به خودمون افتخار کنيم که تونستيم پامونو از سيارمون فراتر بگذاريم
اميدوارم اونجا هم شاهد يه ترانزيت ديگه باشيم...اما نه ترانزيت زهره يا عطارد!!!
اميدوارم 10 نوامبر سال 2084 انساني در مريخ باشه و گذر سياره ي زمين از مقابل خورشيد رو ببينه
فکر مي کنم اونجاست که کوچک بودن زمين رو به عينه مي تونيم نظاره گر باشيم به بگيم:
هر چند تونستيم به مريخ قدم بگذاريم اما در برابر عظمت خداوند هنوز هم هيچي نيستيم و نخواهيم بود.

علی ابراهیمی سراجی
01-03-2012, 08:11 PM
سلام آقای سراجی ممنون برای این تاپیک خوبتون
منم تا حالا این پدیده رو ندیدم و بی صبرانه منتظر طلوع خورشید در روز 17 خرداد 91 هستم تا یه حس جدید رو تجربه کنم.
می خواستم ببینم که امکانش هست چند تا از عکس های خودتون ، از گذر سال 83 رو واسه ما بزارید .

سلام آقا مسعود
من خودم متأسفانه عكسي ندارم ولي دوستاني كه عكس گرفتن از اون روز و از اون برنامه خوشحال مي‌شم عكسي بگذارند.

tamay
01-03-2012, 08:58 PM
امیدوارم تا اونموقع یه دوربین بتونم بخرم..!
ای کاش آسمون هم ابری نباشه(آخه من یکی شانس ندارم!!)

Astronomy
01-03-2012, 09:12 PM
راستی اونروز 17 خرداد 91 هست که میشه چهارشنبه (البته خودم محاسبه کردم شاید غلط باشه)
در ایران حدودا از ساعت 6 تا 9 قابل مشاهده هست
اگه امتحان داشته باشیم چی؟
من همین فردا میرم با مدیرمون صحبت می کنم که اونروز امتحان نباشه

Hojjat Zafarkhah
01-03-2012, 09:20 PM
راستی اونروز 17 خرداد 91 هست که میشه چهارشنبه (البته خودم محاسبه کردم شاید غلط باشه)
در ایران حدودا از ساعت 6 تا 9 قابل مشاهده هست
اگه امتحان داشته باشیم چی؟
من همین فردا میرم با مدیرمون صحبت می کنم که اونروز امتحان نباشه

استرونومی عزیز!!
14 و 15 خرداد که تعطیله،و قطعا برای 16 خرداد یه امتحان سخت میندازن و یکی دو روز باز تعطیلی میدن!!!
یعنی 17ام شماها تعطیلین!!:guntootsmiley[1]:
و دانشجو ها هم از تیرماه شروع میکنیم دیگه!!! اینم که حله!!:sSig_woohoo2:

پس ان شاءالله همه میتونیم ببینیم!!! البته باید در یه جای مناسب باشیم!! مثلا سیستان بلوچستان (کنار گروه های تروریستی:ninja: برای مشاهده گذر) ;)

Astronomy
01-03-2012, 09:24 PM
استرونومی عزیز!!
14 و 15 خرداد که تعطیله،و قطعا برای 16 خرداد یه امتحان سخت میندازن و یکی دو روز باز تعطیلی میدن!!!
یعنی 17ام شماها تعطیلین!!:guntootsmiley[1]:
و دانشجو ها هم از تیرماه شروع میکنیم دیگه!!! اینم که حله!!:sSig_woohoo2:

پس ان شاءالله همه میتونیم ببینیم!!! البته باید در یه جای مناسب باشیم!! مثلا سیستان بلوچستان (کنار گروه های تروریستی:ninja: برای مشاهده گذر) ;)
این که دلیل نمیشه
16 ام یه امتحان سخت میزارن و 17 ام یه امتحان آسون
دلیلی نداره که بخوان تعطیل کنن
تازه اونوقت 3 روز تعطیلی میشه برای امتحان، که فکر نکنم بخوان برای هیچ درسی سه روز کامل وقت بدن

mobi
01-04-2012, 10:38 AM
این که دلیل نمیشه
16 ام یه امتحان سخت میزارن و 17 ام یه امتحان آسون
دلیلی نداره که بخوان تعطیل کنن
تازه اونوقت 3 روز تعطیلی میشه برای امتحان، که فکر نکنم بخوان برای هیچ درسی سه روز کامل وقت بدن
منم با جناب آسترونومی موافقم!!!میشه یه درس عمومی ای بذارن که آسونه باشه!!!!
باز حالا شاید بشه تاریخ امتحان پایه های پایین تر و با مدیر صحبت کرد که عوضش کنن(ما اگ قبلنا مشکل داشتیم به مدیرمون میگفتیم عوض میکرد)!!ولی سوما رو اداره تعیین میکنه!خدا کنه هیچی نذارن!!:graffiti:
البته میشه یه بار دگ امتحان داد!!(شهریور:cool:) ولی نمیشه گذر رو یه بار دیگه دید!!!:thumbsup:

Astronomy
01-04-2012, 11:08 AM
باز حالا شاید بشه تاریخ امتحان پایه های پایین تر و با مدیر صحبت کرد که عوضش کنن(ما اگ قبلنا مشکل داشتیم به مدیرمون میگفتیم عوض میکرد)!!ولی سوما رو اداره تعیین میکنه!خدا کنه هیچی نذارن!!:graffiti:
البته میشه یه بار دگ امتحان داد!!(شهریور:cool:) ولی نمیشه گذر رو یه بار دیگه دید!!!:thumbsup:

فکر می کنم امتحانات نهایی ساعت 10 شروع بشه
اگه بخواید از خونه ببینید فکر کنم بشه یجوری جمع و جورش کرد
ولی اگه می خواید با آوا بیاید که .....

tamay
01-04-2012, 11:11 AM

حتی برا دروس عمومی هم یه روز وقت میدن.حداقل تا اونجایی که میدونم برا سوما که نهایی هستن اینطوریه

barsavush
01-04-2012, 11:13 AM
سلام به همه دوستان
روزی که پا در عالم نجوم گذاشتم یادمه بزرگی این جمله رو بهم گفت که نجوم یعنی سفر در زمان ...زمانی که تو داری به آسمان نگاه می کنی داری به ابعاد مختلفی از تاریخ نگاه می کنی چون نور هر یک از این ستاره ها سال ها پیش از ازستاره خودشون جدا شدن ...اما میشه نگاه کردن به آسمان رو وقتی وقایعی مثل این اتفاق می افته رو نگاه کردن به تاریخ گذشته و آینده دونست...بد هم نیست یه سری هم به نظریه ی انشتین بزنیم که می گفت میشه فضا و زمان رو خم کرد و گذشته و آینده رو به هم وصل کرد اینجاست که من میگم خدا آینده و گذشته رو به هم وصل کرده ....پس و دوستان حواس هاتون رو جمع کنید که تو تاریخ گم نشید!!!!!!!:)

roset
01-04-2012, 11:14 AM
17 خرداد یعنی یه بیست روزی مونده به کنکور حدودا یعنی تصور اینکه بشه با یه اکیپ خوب نجومی همراه بود محاله !
خدا کنه هوا صاف باشه و شانس این رصد رو از دست ندم !( راستی رو همه تلسکوپ ها میشه فیلتر خورشید نصب کرد ؟!)

melika bidabadi
01-04-2012, 11:23 AM
فکر می کنم امتحانات نهایی ساعت 10 شروع بشه
اگه بخواید از خونه ببینید فکر کنم بشه یجوری جمع و جورش کرد
ولی اگه می خواید با آوا بیاید که .....
باید دعا کنیم که همین طور که شما میگید باشه والبته اسمان تهران صاف باشه .ولی ای کاش خود وزیر اموزش وپرورش تصمیم بگیره که خودش هم بره برای دیدن گذر و17 هیچ امتحانی نذاره؟:whistle:
در غیر این صورت باید شهریور امتحان بدم. چون من از 17 خرداد امسال برای این پدیده لحظه شماری کردم.

behnum
01-04-2012, 11:25 AM
یادمه روز گذر سال 83 به دلایلی که نتونستم کنار همه ی علاقه مندا تو رصد خونه شاهد این پدیده باشم از خونه با ویدیو اگه اشتباه نکنم با حالت sp! پخش زنده ی گذر زهره رو از برنامه ی آسمان شب ضبط کردم دقیقا یادمه مجری اون وقتای برنامه ( آقای غلامعلی افشاریه ) اون موقع با صدای دلنشینشون لحظه به لحظه ی این رویداد تماشایی رو توصیف می کردن اگر اشتباه نکنم ارتباط مستقیم هم با رصدخونه ی زعفرانیه برقرار شده بود!

فقط افسوس و صد افسوس که مدت هاست فیلم ضبط شدشو گم کردم ...

امیدوارم خرداد 91 تداعی کننده ی خاطره های روزهایی باشه که تازه کار بودم و تازه داشتم لذت " سر به هوا " بودن رو درک می کردم

مسعود فرح بخش
01-04-2012, 11:31 AM
دوستانی که امتحان دارن نگران نباشن با یه برنامه ریزی دقیق از الان هم می تونن به امتحان برسن هم به گذر
زیاد هم بهش فکر نکنید .خدا با منجم هاست.
واقعا امیدوارم که اونروز امتحان نزارن و به خاطر تعطیلی 14 و 15 خیلی هم احتمالش زیاده

tamay
01-04-2012, 12:02 PM
خوش به حال ابن سینا که این همه دغدغه واسه دیدن یه گذر نداشت!!

Mojtaba.M
01-04-2012, 01:37 PM
دوستان من هم از همین لحظه دارم برای اون روز خاطره انگیز آماده میشم ولی مثل همه ی دانش آموزان آوایی نگرانم درسته که احتمال داره فرصت بدهند ولی خوب بازم جای نگرانی داره

stella
01-04-2012, 02:16 PM
<!--[if gte mso 9]><xml> <o:OfficeDocumentSettings> <o:AllowPNG/> </o:OfficeDocumentSettings> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>EN-US</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>AR-SA</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:EnableOpenTypeKerning/> <w:DontFlipMirrorIndents/> <w:OverrideTableStyleHps/> </w:Compatibility> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="&#45;-"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} </style> <![endif]-->فکر کردن به گذر زهره احساس عجیبی بهم میده...انگار به عقب میبرتم...به گذر قبلی...هرچند اون موقع 9 سالم بود اما یادمه که تلوزیون برنامه داشت و من هم حسابی محو حرف هاشون شده بودم...انقدر هیجان زده شده بودم که با تمام قوا سعی می کردم موقع نگاه کردن به خورشید چشمهام رو باز نگه دارم تا بتونم زهره رو ببینم :) الته خداروشکر مادرم هم با تمام قوا نذاشت این کار رو بکنم ، وگرنه...! :)
اتفاقات این چنینی انگار گذشت زمان رو بیشتر از همیشه به رخ آدم می کشن...این که قبلا در چنین اتفاقی کجا بودی و حالا کجایی یا این که گذر زهره بعدی دنیا چه شکلیه...یاد کسانی می افتم که اون موقع بودن و الان پیش ما نیستن...و وقتی به این فکر می کنم که اصلا از کجا معلوم 17 خرداد هنوز هم باشم و نفس بکشم........در برنامه ای که برای گذر زهره ی قبلی بود آقای عدالرشیدی برای صلح و آرامش در جهان در گذر بعدی دعا کردند...تا گذر زهره ی بعدی چه اتفاقاتی برای این " نقطه ی آبی کمرنگ" ، این "ذره ی غبارمعلق در فضا" می افته؟...

stella
01-04-2012, 02:19 PM
<!--[if gte mso 9]><xml> <o:OfficeDocumentSettings> <o:AllowPNG/> </o:OfficeDocumentSettings> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>EN-US</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>AR-SA</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:EnableOpenTypeKerning/> <w:DontFlipMirrorIndents/> <w:OverrideTableStyleHps/> </w:Compatibility> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="&#45;-"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} </style> <![endif]-->از همه ی این ها که بگذریم می خواستم یه نکته ای رو بگم..من سوم دبیرستان هستم و از نوشته های دوستان دیگه هم مشخصه که خیلی ها از بابت "امتحانات" نگران هستند...در این چند ماه گذشته که خبر دار شده بودم که گذر زهره 17 خرداده ، تمام امیدم به این بود که اولا خدا بهمون رحم کنه و دوما این مدل قرار گرفتن تعطیلات باعث بشه که اون روز امتحان نداشته باشیم ... اما چند روز پیش با خودم گفتم که فقط امیدواری و دعا که کاری رو درست نمی کنه ، باید دست به کار بشیم...
نظر من اینه که از دوطریق اقدام به آگاه کردن مسئولان آموزش و پرورش کنیم...
1/ از طریق مدرسه و معلم ها ... با معلم فیزیک مدرسمون که در گروه فیزیک منطقه هم هست صحبت کردم ...درباره گذر زهره براش توضیح دادم و از اهمیت و نادر بودنش گفتم، از این که گذر بعدی هیچ کدوم از ما دیگه روی زمین نخواهیم بود...خلاصه تحت تاثیر قرار گرفت :) و قرار شد در گروه فیزیک منطقه این موضوع رو مطرح کنه که ما دانش آموزان درخواست داریم که روز 17 خرداد امتحانی نداشته باشیم...معلممون این کا رو انجام دادو امروز هم نتیجه رو ازشون پرسیدم ، اما خوب طبیعتا مراحل اداری باید طی بشه دیگه:) قرار شده کسی که سمتش بالاتر بوده به سمت بالاتر از خودش اطلاع بده و خلاصه از این جور حرف ها...اما، برنامه ی دیگه ای که برای مدرسه دارم اینه که ان شاءالله برای بچه ها هم این موضوع رو توضیح بدم و از اونها هم بخوام که به طور جدی از این ماجرا حمایت کنن...و همین طور احتمالا قراره من و دوتا از دوستانم برای دبیران منطقه یه برنامه ی نجومی بذاریم و احتمالا از این فرصت هم استفاده بکنیم...از همه ی دوستان دانش آموزی که نمی خوان این پدیده رو از دست بدن خواهش می کنم که شما هم در مدرسه دست به کار بشید...ضرر که نداره!...اگه مدارس مناطق مختلف و شهرهای مختلف این ماجرا رو پیگری کنن ممکنه کسی پیدا بشه که به حرف ما گوش بده
!ادامه دارد...

stella
01-04-2012, 02:19 PM
2/ و اما درخواستم از بزرگتر های نجوم...خواهش می کنم شما هم از هر طریقی که می تونید به ما کمک کنید...موسسه آوااستار...موسسه آسمان شب...رصدخونه زعفرونیه...مرکز علوم و ستاره شناسی..مجله نجوم...مجله آسمان شب...انجمن های نجوم...برنامه آسمان شب...شاخه آماتوری...من درباره ی شاخه آماتوری چیز زیادی نمی دونم اما فکر کنم اگر بانیان شاخه هم از این موضوع حمایت کنند مفید باشه ... یه سوال، چه طور می تونم این درخواستم رو با مسئولین شاخه در میون بذارم؟

خواهش میکنم اگر کاری از دستتون بر میاد ما رو از لطف خودتون محروم نکنید!

Negar Najafi
01-04-2012, 07:30 PM
خب الآن که یه کم فکر می کنم می بینم اگر امتحان نداشته باشیم که هیچ ولی اگر امتحان داشتم می خوام برنامه ای داشته باشم که نه خودم این برنامه رو از دست بدم و برای دیگران هم فرصت ایجاد علاقه به نجوم رو ایجاد کنم.
حدس می زنید می خوام چیکار کنم؟!!!
می خوام صبح اون روز اگر امتحان بود، تلسکوپمو ببرم مدرسه و جلوی تلسکوپم در حال رصد خورشید و زهره امتحان بدم. تازه هر کسی هم دلش خواست می تونه بیاد نگاه کنه.
در مورد صحبت جناب stella هم باید بگم که اصولاً بنده برای یک رویداد نجومی کل مدرسه رو با خبر میکنم، و سعی هم می کنم که امتحان اون روز رو به روشی کنسل کنم.

رخساره روشنی
01-04-2012, 07:50 PM
منم بی صبرانه منتظر این پدیده قشنگم چون این اولین باره که گذر زهره رو می بینم و دوست دارم با یکی از تور های رصدی که اون موقع برگزار میشه برم و این گذر و ببنیم ولی نمی دونم چه بد شانسییه که هر چی پدیده زیبا و به یادموندنی تو امتحانای ترم اتفاق میافته اولیش که خورشید گرفتگی 14دی بود بعد هم25 خرداد با ماه گرفتگی حالا هم 17 خرداد گذر زهره من فکر کنم این دفعه باید از خیر امتحانا گذشت چون اگه من خودم یکی این گذرو نبینم واقعا تاسف می خورم اندازه تموم زندگییم

behnood
01-04-2012, 09:21 PM
افتاده وسط امتحانا ، اگه ما منجمای بدشانسیم همون روز ریاضی می ذارن ، من همین امروز به ناظم گفتم اگه ۱۷ خرداد امتجان ریاضی هم باشه من نمیامممممممممممممم. اونم گفت ردت می کنم ، منم تو دلم گفتم به درک

البته باید جایی باشه که افق باز داشته باشه چون که هنگام طلوع وسط گذره .

پیمان اکبرنیا
01-04-2012, 10:49 PM
اگر به شانس ما باشه که هوا ابری میشه! کلا هرجا منجمها میرن ابرها هم میان، مثل اون قسمت پلنگ صورتی ;)

رخساره روشنی
01-04-2012, 10:52 PM
من شنیدم برای دیدن کل گذر باید رفت شرق و شمال شرق ایران
به خاطر نجوم امتحان نمی دیم عیب نداره:have%20a%20nice%20d

fampersi
01-05-2012, 12:31 AM
منم مثل سایر دوستان بی صبرانه منتظر این پدیده ام و چون برای اولین باره که می خوام چنین پدیده ای روببینم خیلی برای دیدنش ذوق و شوق دارم.
درباره امتحان ها هم می تونم بگم حداقل بچه های سال چهارم تقریبا استرسی نداشته باشن چون به احتمال زیاد تا اون موقع مدرسه و امتحانای این قشر تموم شده....
و با توجه به سابقه ای که تو امتحانات دارم 14 و 15 خرداد چون اغلب مردم میرن مسافرت و باعث ترافیک سنگین جاده ای میشه برگشت ها؛ البته تقریبا.امتحانی روز بعد از تعطیلات عموما برگزار نمیشه!!!!
به امید تعطیلی آن روز و هوایی صاف!!!!!!

Tara
01-05-2012, 12:41 AM
ولی من فکر کنم که در ایران در شرقی ترین نقطه یعنی اطراف سرخس گذر دیده میشه حالا امتحانا یه روز اینور یا اونور برای دیدنش باید برید سرخس به نظرم باید دوسه روز امتحانا رو بیخیال بشین

ahmad fotoohi
01-05-2012, 03:11 AM
سلام آقاي سراجي عزيز!
مي گم مگه فقط شما به ياد اين گذر زهره بيفتي!
حيف!حيف!كه جامعه نجوم ما داره مثل سال 83 با اين پديده برخورد مي كنه!غافل از اينكه تو اين پروژه چه كارايي كه نميشه كرد!

tamay
01-05-2012, 09:15 AM
ولی من فکر کنم که در ایران در شرقی ترین نقطه یعنی اطراف سرخس گذر دیده میشه حالا امتحانا یه روز اینور یا اونور برای دیدنش باید برید سرخس به نظرم باید دوسه روز امتحانا رو بیخیال بشین
هی ما داریم به خودمون دلداری میدیم شما اومدین آب پاکی ریختین رو دستمون!!! :)

smhm
01-05-2012, 10:03 AM
چون اين آخرين گذر زهره عمرمان محسوب مي‌شود .... ولي انتظار براي ديدن آخرين گذر زهره تا 105 سال ديگر بسيار جالب و جذاب است.

شاید هم تا چند سال دیگه گذر زهره را از ایستگاه های فضایی بین سیاره ای دوباره شاهد باشیم.

علی ابراهیمی سراجی
01-05-2012, 10:28 AM
سلام دوستان
چون اكثر پست‌هاي به دغدغه‌هاي شما دوستان از همزمان شدن گذر زهره و ايام امتحانات مربوط شده بد نيست چندتا خاطره براي شما تعريف كنم تا كاملاً با اميد و مصر به ديدن گذر تحت هر شرايطي باشيد.
خاطره 1: يكي از دوستان كه نظامي هستند صبحگاه 10 خرداد 1382 مقارن با كسوف جزئي در پادگان سر صبحگاه بودند (در صبحگاه مي‌دونيد ديگه بايد تا پايان صحبت‌هاي فرماندهي خشكتون بزنه) و يك فيلتر مايلار با خودشون برده بودند و تازه بقيه دوستانشون هم دست به دست كردند و كاملاً ماهرانه كسوف را ديدند! :wtfsmilie:
خاطره 2: يك آقا پسر نوجواني در سال 1383 و مقارن با گذر زهره در داخل مدرسه راهنمايي تحصيل مي‌كردند در اوج امتحانات و در يك حركت زيبا و انقلابي تمام مدرسه را براي ديدن اين گذر بسيج كردند و لي باورش سخته كه 8 سال پيش پسر نوجواني با اين همه علاقه بتواند كاري كند كه روز گذر امتحان نگذراند! ولي شده و اسنادشم به صورت فيلم موجوده :have%20a%20nice%20d
خاطره 3: در سال 1384 انتخاب واحد داشتم (حذف و اضافه بود) كه بسيار هم برايم مهم بود. به يكي از دوستان سپردم و آن بنده خدا تلفني كار را انجام داد تا من بتوانم كسوف جزئي مهرماه 1384 و هلال رمضان آن سال را در غرب ايران رصد كنم كه يكي از زيباترين رصدهاي عمرم بود. :guntootsmiley[1]:
راه حل:
1- صحبت با مديران مدارس و افزايش اطمينان براي بالا بردن درك علمي آنان از وقوع آخرين گذر زهره در عمرشان :advise:
2- در صورتي كه آن روز امتحان داشته باشيد مي‌توانيد چنين برنامه‌اي را با اولياي مدارس هماهنگ كنيد. اگر هم نداشتيد كه ضرر نكرده‌ايد ولي چون هنوز نمي‌دانيد امتحان داريد يا نداريد بهتر است برنامه را معطوف مدرسه كنيد و مطمئن باشيد هم همگي لذت مي بريد و هم جاي پاي محكمي را در مدرسه باز مي‌كنيد و چه بسا يك گروه نجوم هم بتوانيد راه‌اندازي كنيد.:pacman:
3- مي گن ترس برادر مرگ است پس نترسيد و يكهو به سرتان نزند امتحان را بيخيال شويد. دنبال بهترين راه حل بچرخيد و ذهن خود را اول معطوف امتحان و بعد معطوف به گذر كنيد.:sSW_darthvader:
4- توكل به خدا را هرگز فراموش نكنيد و از او بخواهيد تا شما را در اين مشكل ياي كند تا بتوانيد در هر 2 امتحان موفق باشيد. :meditate:

دختر ستاره
01-05-2012, 11:21 AM
من حس عجیبی نسبت به این گذر دارم چون این اولین باری هست که همچین پدیده ای رو میخوام ببینم گذر قبلی رو که اصلا ندیدم و چیزی هم نه راجع بهش شنیده بودم و نه دیده بودم!! چون اون موقع هنوز سر به هوا نشده بودم
امیدوارم که آسمون اصفهان هم صاف باشه و بتونم در کنار آسمونی ها این پدیده زیبا و نادر رو ببینم مهمترین چیزی که تو این پدیده منو به وجد میاره دیدن سایه یک سیاره ای درست هم اندازه زمین در قرص درخشان خورشید و ابعاد زمین در برابر خورشید ،امیدوارم که همه مردم گذر رو ببینند و به قدرت و عظمت این جهان پی ببرند .از تمامی اعضا و انجمن های نجوم درخواست می کنم تا می تونند مردم را با این پدیده آشنا کنند.

برای همه شما منجم های آماتور و حرفه ای آرزو می کنم که بتونید این رویداد نادر رو بدون هیچ دغدغه فکری (امتحان و از این جور چیزها )ببینید و لذت ببرید.

علی ابراهیمی سراجی
01-05-2012, 01:44 PM
سلام آقاي سراجي عزيز!
مي گم مگه فقط شما به ياد اين گذر زهره بيفتي!
حيف!حيف!كه جامعه نجوم ما داره مثل سال 83 با اين پديده برخورد مي كنه!غافل از اينكه تو اين پروژه چه كارايي كه نميشه كرد!

سلام
شما لطف داريد. راستش بايد زودتر از اينها به فكر مي‌افتاديم. پديده‌اي كه ممكن است در عمر انسان رخ ندهد را 2 بار در ايران شاهد هستيم. آن هم در بهترين فصل ممكن. چون گذرها در آذرماه هم رخ مي‌دهند. پروژه هم كه الا ماشاالله زياده. ولي ما درس نمي گيريم. سال 1412 هم براي كسوفي به اون مهمي و تاريخي همين شرايطو داريم.

Emad Tabatabai
01-05-2012, 02:14 PM
به نظر بنده هم اطلاع رسانی علمی هنوز به اندازه کافی انجام نشده و این رو حتی میشه از پست های دوستان فهمید..

(دوستان این گذر از تمام ایران دیده میشه و از این سر تا اون سر ایران فقط چند دقیقه وضع فرق می کنه.. اون هم در پدیده ای که بیش از 3 ساعتش در همه جای ایران قابل مشاهده است)

کاری هم که از بنده ساخته بود انجام دادم (در متن علمی کوتاهی برای یادآوری قضیه در سایت ها) و سعی در ادامه اش دارم..

که انشاا.. بتونیم این کار هارو ادامه بدیم..

و البته جناب حقیقی هم در تاپیک این پدیده این روند رو خوب شروع کردند و ادامه میدن که امیدوارم از اون تاپیک هم غافل نشیم:
http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?693-%DA%AF%D8%B0%D8%B1-%D8%B2%D9%87%D8%B1%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-1391/page3

به همسن و سالای خودم میگم که پارو کمی فرا تر بگذاریم و درباره این پدیده اطلاعات جمع آوری کنیم..

و از اساتید هم خواهش داریم که ما جوانتر ها رو راهنمایی کنن..

مخصوصا انتظار این راهنمایی ها و تدوین پروژه ها در جایی مثل سایت گذر با تلاش آقایان جعفری زاده و فتوحی رو داریم

stella
01-05-2012, 06:30 PM
2/ و اما درخواستم از بزرگتر های نجوم...خواهش می کنم شما هم از هر طریقی که می تونید به ما کمک کنید...موسسه آوااستار...موسسه آسمان شب...رصدخونه زعفرونیه...مرکز علوم و ستاره شناسی..مجله نجوم...مجله آسمان شب...انجمن های نجوم...برنامه آسمان شب...شاخه آماتوری...من درباره ی شاخه آماتوری چیز زیادی نمی دونم اما فکر کنم اگر بانیان شاخه هم از این موضوع حمایت کنند مفید باشه ... یه سوال، چه طور می تونم این درخواستم رو با مسئولین شاخه در میون بذارم؟

خواهش میکنم اگر کاری از دستتون بر میاد ما رو از لطف خودتون محروم نکنید!

آقاي سراجي ازدلگرميتون ممنون! :)
اما كسي نظري درباره ي اين موضوع كه منجم هاي آماتور دست به دست هم بدن و يه فكري به حال ما دانش آموزها بكنن ،‌نداره؟تقريبا تمام مدت گذر، ما سر جلسه امتحان هستيم ها!براي كساني كه سوم هستن ،‌كار با مدير مدرسه درست نميشه آخه!
نمي دونم اين كار شدنيه يانه اما شايد بشه كه همه با كمك هم آموزش و پرورش رو متوجه اهميت اين اتفاق بكنيم...نميشه شاخه آماتوري از اين ماجرا حمايت بكنه؟اگر كسي با شاخه ارتباط داره ، ميشه لطف كنه و اين موضوع رو منتقل بكنه؟

Emad Tabatabai
01-05-2012, 07:49 PM
آقاي سراجي ازدلگرميتون ممنون! :)
اما كسي نظري درباره ي اين موضوع كه منجم هاي آماتور دست به دست هم بدن و يه فكري به حال ما دانش آموزها بكنن ،‌نداره؟تقريبا تمام مدت گذر، ما سر جلسه امتحان هستيم ها!براي كساني كه سوم هستن ،‌كار با مدير مدرسه درست نميشه آخه!
نمي دونم اين كار شدنيه يانه اما شايد بشه كه همه با كمك هم آموزش و پرورش رو متوجه اهميت اين اتفاق بكنيم...نميشه شاخه آماتوري از اين ماجرا حمايت بكنه؟اگر كسي با شاخه ارتباط داره ، ميشه لطف كنه و اين موضوع رو منتقل بكنه؟

سلام..
ایمیل جناب آقای مطیعی، رئیس شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران:
motiei[at]yahoo[dot]com
از این لحاظ که یک نهاد علمی و تقریبا دولتی شانس بیشتری در حل این مشکل داشته باشه، حق با شماست..
امیدوارم حل شه..

علی ابراهیمی سراجی
01-06-2012, 12:32 PM
سلام دوستان
به نظرم راه‌حل زياده و من خودم سعي مي‌كنم كه از هر رسانه و تريبوني براي حل اين مشكل استفاده كنم. اميدوارم شاخه‌ي آماتوري هم به قولهايي كه داده بود عمل كنه و اگه اين حركت رو براي تمام اقشار جامعه اهم از دانش آموز، دانشجو و ... تو ايران راه بندازه فكر كنم كار بسيار مفيدي انجام شده است.

لطیفه قیومی
01-06-2012, 12:53 PM
سلام منم به عنوان ی تازه وارد که تازه این راه و شروع کردم و با توضیحات آقای امام خیلی مشتاقم که این پدیده زیبارو ببینم البته امیدوارم.
و دعا میکنم با اینکه امکان ابری بودن آسمان احیانا کمه ولی ابری نباشه
به امید اون روز:wink:

Asteroid
01-06-2012, 08:21 PM
سلام آقای سراجی.ممنون از این تاپیک جالب....
میشه کمی هم در مورد پروژه هایی که میشه در این روز هیجان انگیز انجام داد،صحبت کنید؟؟؟؟
من که قراره برای اولین بار شاهده این پدیده باشم(اگه خدا بخواد) ....اما با توجه به زمانش فکر میکنم میشه کلی برنامه ریزی کرد.
شاید باورتون نشه ولی من همیشه توی رویاهام خودمو میبینم که در مواقع بسیار حساس دارم یه چیزی رو (که نمیدونم چیه:blink:) محاسبه میکنم(البته از نوع نجومیش):stupido:.....خلاصه یکی از آرزوهامه!!!
شاید این واقعا یه موقعیت خوب باشه.....
آرزو میکنم همه ی دوستان این گذر به شدت زیبا رو در آرامش ببینن.

مسعود فرح بخش
01-06-2012, 10:29 PM
می خواستم بدونم که کسی از گذر 83 عکاسی کرده؟اگه امکانش باشه، چند تا از عکس های دوستان و اساتید گرامی سایت ، که از گذر سال 83 عکاسی کردن رو اینجا ببینیم، خیلی خیلی عالی میشه.

karimisss
01-06-2012, 11:10 PM
واقعآ امیدوارم که بتونم این گذر رو ببینم ، اما نمیدونم چرا هر چقدر فکر می کنم سال 83 یادم نمیاد چیزی شنیده باشم . با وجود این که به نسبت بزرگ بودم اما هیچی یادم نیست ، حتما ندیدم اون گذر رو خیلی دوست دارم این یکی رو از دست ندم .

Mostafa
01-06-2012, 11:54 PM
می خواستم بدونم که کسی از گذر 83 عکاسی کرده؟اگه امکانش باشه، چند تا از عکس های دوستان و اساتید گرامی سایت ، که از گذر سال 83 عکاسی کردن رو اینجا ببینیم، خیلی خیلی عالی میشه.

سلام

بله ... عكس هاي آنالوگ آن زمان هست

اگر تونستم پيداشون كنم حتمآ تقديم ميكنم

:have a nice day:

پیمان اکبرنیا
01-07-2012, 01:47 AM

من یادمه اون زمان در رصدخونه زعفرانیه یکی یک دوربین فیلمبرداری به من داد و من با دست! از پشت تلسکوپ از گذر فیلم گرفتم! واقعا کار طاقت فرسایی بود. الان حتی یادم نیست دوربین کی بود!

smhm
01-07-2012, 08:31 AM
یک پروژه می تونه این باشه:
در زمان گذر یک نفر از مشهد و یک نفر از شیراز (بعنوان مثال) بطور همزمان از گذر زهره عکسبرداری کنند. بعد دو عکس را کنار هم قرار دهند و اختلاف منظر زهره را نسبت به خورشید بدست آورند.
با این مقدار می توان فاصله زمین تا زهره را محاسبه کرد.

sara zare
01-07-2012, 03:13 PM
سلام دوستان
چون اكثر پست‌هاي به دغدغه‌هاي شما دوستان از همزمان شدن گذر زهره و ايام امتحانات مربوط شده بد نيست چندتا خاطره براي شما تعريف كنم تا كاملاً با اميد و مصر به ديدن گذر تحت هر شرايطي باشيد.
خاطره 1: يكي از دوستان كه نظامي هستند صبحگاه 10 خرداد 1382 مقارن با كسوف جزئي در پادگان سر صبحگاه بودند (در صبحگاه مي‌دونيد ديگه بايد تا پايان صحبت‌هاي فرماندهي خشكتون بزنه) و يك فيلتر مايلار با خودشون برده بودند و تازه بقيه دوستانشون هم دست به دست كردند و كاملاً ماهرانه كسوف را ديدند! :wtfsmilie:
خاطره 2: يك آقا پسر نوجواني در سال 1383 و مقارن با گذر زهره در داخل مدرسه راهنمايي تحصيل مي‌كردند در اوج امتحانات و در يك حركت زيبا و انقلابي تمام مدرسه را براي ديدن اين گذر بسيج كردند و لي باورش سخته كه 8 سال پيش پسر نوجواني با اين همه علاقه بتواند كاري كند كه روز گذر امتحان نگذراند! ولي شده و اسنادشم به صورت فيلم موجوده :have%20a%20nice%20d
خاطره 3: در سال 1384 انتخاب واحد داشتم (حذف و اضافه بود) كه بسيار هم برايم مهم بود. به يكي از دوستان سپردم و آن بنده خدا تلفني كار را انجام داد تا من بتوانم كسوف جزئي مهرماه 1384 و هلال رمضان آن سال را در غرب ايران رصد كنم كه يكي از زيباترين رصدهاي عمرم بود. :guntootsmiley[1]:
راه حل:
1- صحبت با مديران مدارس و افزايش اطمينان براي بالا بردن درك علمي آنان از وقوع آخرين گذر زهره در عمرشان :advise:
2- در صورتي كه آن روز امتحان داشته باشيد مي‌توانيد چنين برنامه‌اي را با اولياي مدارس هماهنگ كنيد. اگر هم نداشتيد كه ضرر نكرده‌ايد ولي چون هنوز نمي‌دانيد امتحان داريد يا نداريد بهتر است برنامه را معطوف مدرسه كنيد و مطمئن باشيد هم همگي لذت مي بريد و هم جاي پاي محكمي را در مدرسه باز مي‌كنيد و چه بسا يك گروه نجوم هم بتوانيد راه‌اندازي كنيد.:pacman:
3- مي گن ترس برادر مرگ است پس نترسيد و يكهو به سرتان نزند امتحان را بيخيال شويد. دنبال بهترين راه حل بچرخيد و ذهن خود را اول معطوف امتحان و بعد معطوف به گذر كنيد.:sSW_darthvader:
4- توكل به خدا را هرگز فراموش نكنيد و از او بخواهيد تا شما را در اين مشكل ياي كند تا بتوانيد در هر 2 امتحان موفق باشيد. :meditate:

سلام<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
اول اینکه از پستتون خیلی تشکر می کنم، پست علمی و به جایی بود.<o:p></o:p>
دوم اینکه من گذر سال 83 رو مرکز نجوم ری بودم. و برنامه خیلی خوبی بود و هماهنگیش هم عالی بود، این رو برای کسایی می گم که از برنامه ریزی گذر قبلی راضی نبودن. و برای تشکر دوباره از آقای مهدی دانشیار کارشناس علمی مرکز برای اون برنامه ریزی خوبشون.<o:p></o:p>
سوم اینکه گذر قبلی حتی با این که برنامه ریزی خوبی داشتیم ولی زهره با آموزش پروش هماهنگ نبود و صاف وسط امتحان حسابان ما از جلوی خورشید عبورشون رو به سرانجام رسوندن.<o:p></o:p>
چهارم اینکه به نظر من این سیاره زهره یک قصد و غرضی داره و بیاید این رو از نظر علمی تو بازه زمانی طولانی و در کشور های دیگه بررسی کنیم و ببینیم که آیا گذر زهره به امتحان های پایان ترم ربطی داره؟ من مطمئنم اگه این نظریه ثابت شه نوبل می گیره و مسئولان آموزشی جهان فکری برای گذرهای نا به هنگام زهره خواهند کرد.<o:p></o:p>

علی ابراهیمی سراجی
01-08-2012, 09:43 AM
سلام آقای سراجی.ممنون از این تاپیک جالب....
میشه کمی هم در مورد پروژه هایی که میشه در این روز هیجان انگیز انجام داد،صحبت کنید؟؟؟؟
من که قراره برای اولین بار شاهده این پدیده باشم(اگه خدا بخواد) ....اما با توجه به زمانش فکر میکنم میشه کلی برنامه ریزی کرد.
شاید باورتون نشه ولی من همیشه توی رویاهام خودمو میبینم که در مواقع بسیار حساس دارم یه چیزی رو (که نمیدونم چیه:blink:) محاسبه میکنم(البته از نوع نجومیش):stupido:.....خلاصه یکی از آرزوهامه!!!
شاید این واقعا یه موقعیت خوب باشه.....
آرزو میکنم همه ی دوستان این گذر به شدت زیبا رو در آرامش ببینن.

سلام دوست عزيز
راستش پرو‍ژه زياد ميشه انجام داد.
1- اندازه‌گيري قرص سياره زهره با استفاده از عكاسي. البته در اين حالت شما بايد قرص دقيق خورشيد را با ثانيه قوسي بدانيد. در صورت وجود لكه نيز مي‌توانيد مقايسه‌اي بين ابعاد ظاهري زهره و لكه‌ها انجام دهيد.
2- با زمان سنجي برخورد اول و دوم (كه در ايران ديده نمي‌شه) و سوم و چهارم مي‌توانيد با لحاظ كردن روابط رياضي سرعت مداري زهره را نيز محاسبه كنيد.
3- در صورت داشتن فيلتر اچ- آلفا و يا تلسكوپ با اپتيك بسيار مناسب در شرايط بسيار مساعد جوي (هواي تميز) مي توانيد پديده حلقه‌ي زهره را كه به علت تابش خورشيد به جو زهره در هنگام ورود و خروج آن از سطح خورشيد روي مي‌دهد را نيز مشاهده و ثبت كنيد.
4- تعيين فاصله زمين تا زهره با زمانسنجي يك برخورد (تريجيحاً برخورد 2 و 3) در 2 شهر و به كارگيري اختلاف منظر

manijeh rostami
01-11-2012, 09:56 PM
سلام به همه دوستان..
خیلی خوشبختم که تونستم اولین گذر زهره رو ببینم ( با اینکه روز بعدش امتحان عربی داشتم) و امیدوارم این شانس رو داشته باشم که دومین گذر رو هم ببینم..
سال 83 وقتی برای رصد رفتیم ( با خواهرام بودم و با گروه آقای خداشناس ) بی تفاوتی ادما اذیتم می کرد.. امیدوار بودم تو این چند سال وضع بهتر می شد.. ولی وقتی داشتم با همکارام حرف می زدم براشون خیلی بی اهمیت بود " زهره از جلوی خورشید رد می شه و یه نقطه سیاه دیده می شه، چه اتفاقی می افته!!"
متوجه شدم بهتر نشده که بدتر هم شده ...

مسعود فرح بخش
01-11-2012, 10:11 PM
سلام به همه دوستان..
خیلی خوشبختم که تونستم اولین گذر زهره رو ببینم ( با اینکه روز بعدش امتحان عربی داشتم) و امیدوارم این شانس رو داشته باشم که دومین گذر رو هم ببینم..
سال 83 وقتی برای رصد رفتیم ( با خواهرام بودم و با گروه آقای خداشناس ) بی تفاوتی ادما اذیتم می کرد.. امیدوار بودم تو این چند سال وضع بهتر می شد.. ولی وقتی داشتم با همکارام حرف می زدم براشون خیلی بی اهمیت بود " زهره از جلوی خورشید رد می شه و یه نقطه سیاه دیده می شه، چه اتفاقی می افته!!"
راست می گید ، حق با شماست
منم وقتی این قضیه رو با چند نفر (همچین با یه ذوق و شوقی)تعریف کردم می دونید به من چی گفتن؟؟؟؟
گفتن "حالا که چی مثلا؟الان چیکار کنم؟به من چه؟برو بابا حال داریا؟":banghead::pissed%20off::sFun_bangdesk:
یعنی می خواستم سرمو بکوبم به دیوار، واقعا مونده بودم چی بگم هنوزم موندمم چی بگم؟؟؟؟؟؟؟

mobi
01-12-2012, 12:48 AM
سلام...
من گذر 83 رو خیلی یادم نمیاد ولی یه هاله هایی ازش یادمه...:grin:
موقع گذر داشتم میرفتم بیرون!!بی خبر از این که چه اتفاق جالب و قشنگی داره رخ میده!خیلی بی تفاوت:blink:!!خلاصه موقع رفتن دیدم همسایه مون تو بالکن,یه شیشه دودی رنگ تو دستش بود و به آسمون نگاه میکرد!(البته اینکار اصلا خوب نیست:advise:)صدام زد و گفت بیا نگاه کن گفتن زهره داره از جلو خورشید میگذره و میشه این پدیده رو با چشم غیر مسلح دید!منم رفتم و نگاه کردم و چون اون موقع نجوم رو دوست نداشتم هیچ ذوقی هم نکردم...:crazy::blink:
اینم خاطره ما... :thumbsup:

علی ابراهیمی سراجی
01-12-2012, 10:43 AM
سلام به همه دوستان..

راست می گید ، حق با شماست
منم وقتی این قضیه رو با چند نفر (همچین با یه ذوق و شوقی)تعریف کردم می دونید به من چی گفتن؟؟؟؟
گفتن "حالا که چی مثلا؟الان چیکار کنم؟به من چه؟برو بابا حال داریا؟":banghead::pissed%20off::sFun_bangdesk:
یعنی می خواستم سرمو بکوبم به دیوار، واقعا مونده بودم چی بگم هنوزم موندمم چی بگم؟؟؟؟؟؟؟

سلام دوستان
راستش اگر بخواهيم حرص و جوش بخوريم كه چرا بقيه گذر زهره را درك نمي‌كنند بيشتر به خودمان آزار مي‌رسانيم. متأسفانه با وجود پيشرفت روزافزرون تكنولوژي مردم ما كماكان از فقر فرهنگي رنج مي‌برند. فقري كه قرن‌هاي زيادي است سير نزولي آن آغاز شده است و تغيير اين تفكرات با وجود ما منجمان آماتور و شيفته‌ي آسمان امكان‌پذير است. در اين حالت بهتر است نكته را طوري بيان كنيد كه مردم بدانند با چه موضوعي طرف هستند.
اول بايد گذر توضيح داده شود كه گذر به علت كوچك بودن قرص زهره رخ مي‌دهدو مثل خورشيدگرفتگي حلقوي بر روي زمين است منتها بسيار ابعاد آن كوچكتر است.
دوم اين كه تا 105 سال ديگر رخ نمي‌دهد و زهره كه هميشه نگين آسمان شب است فقط چند ساعت روي تيره آن را بر روي سطح خورشيد خواهيم ديد.
سوم اشاره به قديم و تلاش‌هايي كه براي ثبت گذر انجام شده از مشاهده‌ي ابن سينا تا سفر ناخدا كوك تا اشاره به ابعاد گذر كه قبل از سال 1383 زمان ناصرالدين شاهد قاجار رخ داده است.
چهارم اشاره به اين نكته كه انسان‌هاي زيادي تا گذر بعدي زهره حسرت خواهند خورد و آرزو مي‌كنند زنده باشند تا آن را ببينند.
همه‌ي اينها براي تغيير نظر چنين افرادي كاربرد دارد. فقط توجه كنيد طرز بيان ما مي‌تواند خيلي در عقايد مخاطبي كه چيزي نمي‌داند موثر باشد.

Atila Poro
01-17-2012, 07:18 PM
فعالیت هایی در جریان است تا بتوان "شاید برای نخستین بار در نجوم آماتوری ایران" یک فعالیت گروهی با شرکت بسیاری از گروه ها و مراکز نجومی در خصوص گذر زهره انجام داد. البته iota/me در وحله اول چندان تمایلی به فعالیت چشمگیر در این خصوص نداشت و فقط می خواست چند فعالیت علمی را سازماندهی کند ولی خوب تصور می کنم که خارج از مباحث اختفا رسالتی هم در قبال جامعه نجوم آماتوری داریم و امیدواریم با پیشنهاداتی که می دهیم بتوانیم این همگرایی را تا حدی ایجاد کنیم. بنابراین دست یاری دراز می کنیم به سوی همه عزیزان.

Mojtaba.M
05-06-2012, 02:01 PM
دوستان و آشنایان و هم آوا استاریان برنامه ی امتحانات سال اول اعلام شد

ما که امتحانی در روز 17 ام نداریم و میره تا شنبه که برای سال اول ها درس زبان فارسی است

:brigade.baka-wolf.c

دوستان نمیدونم برنامه ی همه اینطوره یا نه ولی مبارک همه ی اون کسانی که خوشحالند باشه

:rambo:

Astronomy
05-06-2012, 02:20 PM
دست گل تمام دوستان پایه دوم مدرسم درد نکنه!! مخصوصا بچه های کلاس خودم!!:in love:

(تو مدرسه ی ما برنامه ی امتحانات رو نمایندگان کلاس ها درست میکنند!)

طی صحبتی که با بچه ها کردم منو نماینده ی موقت کلاس کردند! با نمایندگان دیگر کلاس های پایه دوم هم هماهنگ کردم!!

و ....

برنامه رو جوری چیدیم که 17ام امتحان نداریییییییییییم:guntootsmiley[1]::sSig_woohoo2:

باورم نمیشه دوستام به خاطر من همچین کاری کردن! دم همشون گرممممممم! :)))))

امتحان بعدی شد روز شنبه!! که ریاضی هست!:secret laugh: (که آسونه دیگه!:wink:)

مهدی ناصری
05-06-2012, 03:29 PM
:th_cry::th_cry::th_cry:
مثل اینکه تو فروم من از بد شانس های بزرگم!!!....
روز هفدهم امتحان املا دارم!!!
:banghead::banghead::TT TT::sFun_bangdesk:
:explode:
:pissed off:

امتحان ساعت 8 صبح شروع می شه ولی باید خودم رو به سختی خونه برسونم تا تماس آخر رو رصد کنم!
البته چون این پیش بینی رو می کردم قبلا برنامه ریزی کردم مقر تلسکوپ رو تنظیم کنم و دوربین رو نصب کنم و برم سر امتحان تا شاید به آخرش برسم...
اما جدا ته بدشانسیه!

alitavafi
05-06-2012, 03:48 PM
سعی کنید جایی رصد کنید که مردمی که درحال انجام امور روزانه خود و در حال عبور هستند جذب بشند بیان ببینن! مثل شب نجوم خیابانی..
موفق باشید

امیر عباس
05-06-2012, 03:49 PM
:th_cry::th_cry::th_cry:
مثل اینکه تو فروم من از بد شانس های بزرگم!!!....
روز هفدهم امتحان املا دارم!!!
:banghead::banghead::TT TT::sFun_bangdesk:
:explode:
:pissed off:

امتحان ساعت 8 صبح شروع می شه ولی باید خودم رو به سختی خونه برسونم تا تماس آخر رو رصد کنم!
البته چون این پیش بینی رو می کردم قبلا برنامه ریزی کردم مقر تلسکوپ رو تنظیم کنم و دوربین رو نصب کنم و برم سر امتحان تا شاید به آخرش برسم...
اما جدا ته بدشانسیه!

وای چه تفاهمی !!! من هم مثل شما هستم . قصه نخور .بیا باهم همدردی کنیم .

ali ahmadian
05-06-2012, 04:57 PM
سلام دوستان منم اولین باره می بینم اما خوبی دانشگاه اینه که تو تعطلیلات هستیم و دلشوره ندارم و می تونم ببینم .تا2117 همرو ببینیم.

mohsen4465
05-06-2012, 05:37 PM
یکم درباره خودم که بی ارتباط با این بحث نیست:

راستش من از بچگی به نجوم علاقه مند بودم و همیشه آرزوم این بود که با یه تلسکوپ به ماه نگاه کنم. یادمه یه دوربین دوچشمی شکسته داشتیم. لعنتی عدسی چشمیش طوری خراب شده بود که همه جا رو میشد باهاش دید جز آسمون. عدسیش از جاش در اومده بود و لق بود. هر دفه باید تکونش میدادم تا شانسی بیفته سر جاش و بعد آروم میاوردمش بالا و باهاش نگاه میکردم. البته خیلی زور میزدم تا افق میاومد و همچین که یک میاوردمش بالاتر «تلق» عدسیش از جاش در میرفت و دیگه همه چی تار میشد. هیچ وقت نتونستم باهاش ماهو ببینم. یکم که بزرگتر شدم فهمیدم که با دو تا ذره بین میشه دوربین ساخت. رفتم یه ذره بین 12 سانتی خریدم با دوتا 4 سانتی کوچیک. شب اونا رو جلوی چشمام سمت ماه پشت هم گرفتم تا تونستم تصویر ماهو برای اولین بار ببینم. البته بزرگنماییش خیلی خیلی کم بود (الان که حساب کردم دیدم شد 7 برابر و وقتی از هر سه تا استفاده میکردم - چشمی ترکیبی - باید 14 برابر میشد) و ماه تقریباً به همون اندازه یا همش یکم بزرگتر دیده میشد. البته یه جورایی انگار یه چیزایی میتونستم ببینم. یه جورایی احساس میکردم برجستگی هایی روی ماه ظاهر شده بود. البته نورش خیلی زیاد بود و چشمم رو اذیت میکرد. بهرحال اینها همه گذشت تا 20 مرداد 1378 خورشید گرفتگی جزئی رو با عینک جوشکاری پدرم دیدم (با قرار دادن 2 یا 3 جفت شیشه جوشکاری روی هم). من اون موقع فقط 13 سالم بود اما هیچوقت اون خورشید سبز نصفه رو از پشت عینک جوشکاری فراموش نمیکنم. این هم گذشت تا بلاخره اتفاقی افتاد که منو واقعاً به نجوم علاقه مند کرد. البته شاید چون سنم بیشتر شده بود؛ اما شایدم به این خاطر که اون روز کسی از اطرافیان نمیدونست چه اتفاق جالبی روی سطح خورشید داره میافته بجز خودم و اون گذر زهره بود. 18 سالم بود (البته دقیق بگم چند هفته مونده بود تا 17م تموم بشه)، ذره بین های دوران بچگیم رو برداشتم و رفتم تا با همون روش قدیمی رصد کنم. با سنگ و آجر و هر چی دم دست بود ذره بین ها رو پشت هم رو به خورشید قرار دادم. تا اینکه یهو تو دایره ی نورانی که در واقع همون عکس خورشید بود یه دایره سیاه کوچیک دیدم. این اولین رصد من بود که یه یادگاری هم ازش دارم؛ دسته پلاستیکی سوخته یکی از ذره بین ها که بخاطر اینکه چند دقیقه رصد رو ول کردم و حرکت خورشیدو فراموش کردم که اونو برام یادگاری گذاشت. الان 26 ساله ام (البته بازم بخوام دقیق بگم چند هفته مونده تا 26 سالگیم) و چند ماه پیش یه تلسکوپ خریدم. قصد داشتم یخورده که وضع مالیم بهتر شد بخرم اما علاقم به گذر زهره باعث شد تا با وام یکم زودتر بخرمش. اینبار میخوام گذر رو با تلسکوپ 12 اینچیم ببینم. البته ذره بین ها رو هنوز دارم و حتماً اونها رو هم با خودم بیرون میبرم با همون یادگاری. :have a nice day:

محمد مهدی عسگری
05-06-2012, 09:02 PM
سعی کنید جایی رصد کنید که مردمی که درحال انجام امور روزانه خود و در حال عبور هستند جذب بشند بیان ببینن! مثل شب نجوم خیابانی..
موفق باشید

خیلی ببخشید آخه اول صبح به غیر از رفتگر محله و چند تا پیرمرد بنظر نمیاد آدمهای زیاد و مؤثری رو بشه جذب کرد.
بر خلاف شما نظر بنده تمرکز روی گذر و ثبت علمی اونه. اتفاقا باید جایی بود که کسی مزاحمت ایجاد نکنه.
مگر اینکه کسی عمرش زیاده به گذر بعدی میرسه اون موقع بیاد تو جمع مردم.

alitavafi
05-06-2012, 11:55 PM
خیلی ببخشید آخه اول صبح به غیر از سوفور محله و چند تا پیرمرد بنظر نمیاد آدمهای زیاد و مؤثری رو بشه جذب کرد.
بر خلاف شما نظر بنده تمرکز روی گذر و ثبت علمی اونه. اتفاقا باید جایی بود که کسی مزاحمت ایجاد نکنه.
مگر اینکه کسی عمرش زیاده به گذر بعدی میرسه اون موقع بیاد تو جمع مردم.

خب رصد تا ساعت 9:20 ادامه خواهد داشت. مردم هم یواش یواش ساعت 7:30 به بعد میان توی خیابون که برن مدرسه و سرکار و..
البته اکثرا عجله خواهند داشت اما بازهم میشه توجه شون رو جلب کرد!!
اما اگه کسی می خواد واقعا با تمرکز کار کنه بعله، جایی بره که کسی نباشه.

4512
05-07-2012, 01:40 AM
من هم اولین باره که میخوام ترانزیت رو ببینم فکر میکنم باید خیلی جذاب باشه از الان تمام کارهای اون روزم رو تعطیل کردم تا با خیال راحت بتونم گذر رو رصد کنم.پس ...تا 17ام

mohsen4465
05-10-2012, 01:22 PM
http://www.astroupload.com/uploads/13256061921.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13256061921.jpg)

بايد خوب به اين نقطه ي تاريک نگاه کرد و پرسيد:
آيا واقعا اين نقطه ي تاريک درخشان ترين سياره ي آسمونه؟!!!
آيا اين جرم کوچيک و تاريک در برابر زيبايي خورشيد پر نور، باز هم همون الهه ي زيباييه يوناني هاست؟؟!!
آيا واقعا اين نقطه تاريک از نظر اندازه تقریبا هم اندازه ي سياره ي ما،زمينه؟!!
از تنها خالق آسمونها ممنونم که يه فرصت ديگه رو براي ماها در قرن بيست و يکم به وجود آورد تا خودمونو بهتر به خودمون بشناسونه.
بدونيم بزرگ کيه...عظمت براي کيه...و اينکه بدونيم ما انسانها و تمام کائنات در برابر عظمت عالم خلقت هيچي نيستيم.

اميدوارم يک روزي به روياهامون واقعيت ببخشيم و بتونیم به مریخ قدم بگذاریم
مريخ جائيه که بايد به خودمون افتخار کنيم که تونستيم پامونو از سيارمون فراتر بگذاريم
اميدوارم اونجا هم شاهد يه ترانزيت ديگه باشيم...اما نه ترانزيت زهره يا عطارد!!!
اميدوارم 10 نوامبر سال 2084 انساني در مريخ باشه و گذر سياره ي زمين از مقابل خورشيد رو ببينه
فکر مي کنم اونجاست که کوچک بودن زمين رو به عينه مي تونيم نظاره گر باشيم به بگيم:
هر چند تونستيم به مريخ قدم بگذاريم اما در برابر عظمت خداوند هنوز هم هيچي نيستيم و نخواهيم بود.

10 نوامبر 2084 واقعاً چه لحظه ی پرهیجان و زیبایی میتونه باشه. توسط نرم افزار شبیه سازیش کردم منظره ی بسیار زیبایی بود. اول زمین و بعد نقطه ی کوچکتری که همون ماه باشه وارد قرص خورشید میشن. مطمئن هستم که در اون تاریخ انسان هایی در سطح مریخ ساکن هستن و این پدیده زیبا رو با تلسکوپ های خودشون میبینن و عکسهایی از اون رو برای زمینیان میفرستن تا بفهمیم که واقعاً دنیا چقدر بزرگه و ما چقدر کوچیک. البته حتماً کسانی هم در ماه ساکنن و این نقطه کوچک هم باید زنده تصور بشه. واقعاً چقدر زیبا و هیجان انگیزه؛ سه نقطه زنده کوچک معلق در آسمان ها با آدم هایی که با تلسکوپ های کوچیکشون با حداکثر زوم دارن همدیگه رو نگاه میکنن تا یکم بزرگتر دیده بشن.:want: حساب کردم دیدم من اون موقع اگه زنده باشم 98 ساله هستم. ای کاش بتونم به این سن برسم تا این لحظه ی رویایی رو ببینم تا با خاطره ای زیبا از دنیا برم.:innocent:

بابت این نکته خیلی ممنون. مطمئناً این اولین چیزیه که موقع رصد گذر زهره بهش فکر میکنم. :have a nice day:

mohammad_reza
05-10-2012, 01:40 PM
من از خدا یک چیز بیشتر نمیخوام
هوا ابری نباشه

yperseusy
05-10-2012, 05:02 PM
یادش به خیر 2-3 ابتدایی بودم که گذر قبلی رو با چه بد بختی به بهانه ی دلدرد فرار کردم از مدرسه اومدم خونه و با یه ماسک جوش کاری نشستم به نگاه کردن اون منظره ی زیبا....
خدا رو شکر میکنم که در طول مدت زندگیم تونستم 2 بار این رویداد خیلی زیبا رو رصد کنم....
امیدوارم همه آسمونی صاف و بی ابری داشته باشند :)

مسعود فرح بخش
05-10-2012, 09:47 PM
اینروزها دغدغه من شده برنامه آوااستار برای رصد این واقعه
منکه امکاناتش رو ندارم تنها برم رصد همینطور به جز آوا هم با هیچ جا دیگه نمیرم رصد.
اینروزها هم کلی مشغله کاری دارم و به شدت سرم شلوغه الانم همش منتظرم آوا برنامه هاش را برای اونروز اعلام کنه.
همش دارم خدا خدا میکنم که برنامه ها زودتر اعلام بشه تا با فرصت برای اونروز برنامه ریزی کنم.

mohsen4465
05-10-2012, 11:51 PM
<EMBED id=aparattv height=320 name=aparattv type=application/x-shockwave-flash width=480 src=http://www.aparat.com/public/public/player/aparattv flashvars="config=http://www.aparat.com//video/video/config/videohash/aaa1e7f7ebb3febb606ec3886682fa59194555" allowfullscreen="true" quality="high">

اینو خودم شبیه سازی کردم. :rambo:
تاریخ: 10 نوامبر 2084 :advise:
مکان: مختصات 25 درجه و 27 دقیقه شمالی و 133 درجه و 34 دقیقه شرقی مریخ
گذر همزمان زمین، ماه و فوبوس از مقابل خورشید و اختفاء زمین و ماه توسط فوبوس.
سرعت گذر زمان در فیلم: سرعت واقعی
گذر زمین به همراه ماه از طلوع تا غروب مریخ اما گذر فوبوس فقط چند ثانیه طول خواهد کشید. :slow:

mohammad_reza
05-12-2012, 09:30 PM
من برای گذر زهره یک پروژه بزرگی دارم که اگه تونستم در برنامه اوااستار شرکت کنم با کمک عکاسان عزیز این کار رو انجام میدم

milad77
05-12-2012, 09:51 PM
سلام, من پيشنهاد دارم برنامه هاتون رو پيرامون استفاده از تلسكوپ و دوربين محدود نكنيد.
ميتونيد از قيف يا با استفاده از دوربين دوچشمى و ايجاد سايه دور اون و تماشاى سايه ى خورشيد يك رصد مهيج رو داشته باشيد.
اصلا هم از دستش نديد!!!!

Amirali
05-28-2012, 12:41 PM
مثل این که گذر زهره فقط برای منجمین جذاب نیست
طراحان سوالات امتحان نهایی امروز به صورت غیر مستقیم به اطلاع رسانی این پدیده پرداختند d:

4084

Farhoush
05-28-2012, 01:32 PM
زمان گذر قبلی من چهارم دبستان بودم. از سوم دبستان به نجوم علاقه مند شده بودم. مامانم هم که علاقه مند به نجوم شده بود وقتی در باره گذر شنید من رو برد تو حیاط تا این اتفاق رو ببینیم. تعداد زیادی نگاتیو عکاسی روی هم گذاشتیم و این گذر رو دیدیم. هنوز اون نقطه سیاه رو خورشید به خوبی یادمه.
فردای اون روز معلممون ( که اطلاعات زیادی از نجوم نداشت) گفت اگر این گذر رو از دست دادید خیلی بد شده چون گذر بعدی 121 سال بعده.
من که اون زمان ها اطلاعات زیاده نداشتم خیلی ناراحت بودم.
وقتی فهمیدم که گذر دیگه ای رو می تونم ببینم خیلی خوشحال شدم.
الان دارم روز ها و ساعت ها رو می شمارم تا بتونم یه بار دیگه او نقطه سیاه رو ببینم.:have%20a%20nice%20d
تا یادم نرفته بگم من تو نجوم واقعا مدیون مامانم هستم بخوصوص در مورد گذر قبلی.:گل

نازنین زهرا
05-28-2012, 01:37 PM
رفتم به مدیر و ناظم و معلم شیمی و جغرافی کلییییییییی توضیح دادم که گذر زهرست و از این حرفا

آخرش یکیشون گفت:خورشید چیه؟زهره کدومه؟
یکی دیگه:گذر؟؟؟؟؟ها؟؟؟؟
یکی دیگه:کلیییییییی برنامه ریزی کردیم نمیشه که.....(یکی نیست بگه مگه برای سفر اوباما برنامه ریزی کردین نمیتونید جابجاش کنید)
و در آخر سخن گهر بار مدیر:نمیشه برای علاقه یک نفر،برایی هیچ کس جز تو جالب نیست(متاسفنه در بین مردم هروقت صحبت از رصد میشه فکرشون میره سرخوش گذرونی و این چیزا..اصلا فکر نمیکنن رصدو کلیییییییییییی کار علمی)
اینا همه به کنار وقتی مادر آدم میگه نمیشه بری...اونروز امتحان داری....دیگه چیکار میشه کرد؟؟؟؟
ای کاش کیم علمیتر به این موضوع نگاه کنن......

mohsen4465
05-28-2012, 03:11 PM
رفتم به مدیر و ناظم و معلم شیمی و جغرافی کلییییییییی توضیح دادم که گذر زهرست و از این حرفا

آخرش یکیشون گفت:خورشید چیه؟زهره کدومه؟
یکی دیگه:گذر؟؟؟؟؟ها؟؟؟؟
یکی دیگه:کلیییییییی برنامه ریزی کردیم نمیشه که.....(یکی نیست بگه مگه برای سفر اوباما برنامه ریزی کردین نمیتونید جابجاش کنید)
و در آخر سخن گهر بار مدیر:نمیشه برای علاقه یک نفر،برایی هیچ کس جز تو جالب نیست(متاسفنه در بین مردم هروقت صحبت از رصد میشه فکرشون میره سرخوش گذرونی و این چیزا..اصلا فکر نمیکنن رصدو کلیییییییییییی کار علمی)
اینا همه به کنار وقتی مادر آدم میگه نمیشه بری...اونروز امتحان داری....دیگه چیکار میشه کرد؟؟؟؟
ای کاش کیم علمیتر به این موضوع نگاه کنن......

فقط یه راه داری.
از شب قبل تلسکوپت رو روی آسمون قفل کن و بعد دوربینت رو بهش وصل کن. قبل از اینکه بری واسه امتحان دوربین رو بذار رو حالت فیلم برداری و تلسکوپ رو هم رو زهره یا خورشید قفل کن و بذار رو حالت دنبال کردن جرم (Tracking Mode). البته نمیدونم چه تجهیزاتی واسه ی رصد داری و اصلاً جایی که قراره تلسکوپت رو بذاری و بری امن هست یا نه. ولی در کل این تنها راهه وگرنه باید یکیشو انتخاب کنی. یا امتحان یا گذر؟ البته به نظر من امتحان مهمتره به دو دلیل:1-اگه نری تجدید میشی و اونوقت مشکلات مدرسه و جواب دادن به خونواده و... 2-اگه یخورده صبر داشته باشی گذر زهره رو میشه حالا بعداً هم دید! (همش باید 105 سال صبر کنی) دیگه انتخاب با خودت.

ولی واقعاً جای تأسفه که سیستمی که متأسفانه نامش آموزش پرورش هم هست انقدر به مسائل علمی بی توجهه. بین تعطیلات رو سریع تعطیل اعلام میکنن ولی حاضر نیستن برای مشاهده یک پدیده نجومی فقط ساعت امتحان رو کمی جابجا کنن. واقعاً مسخره ست. تو مدارس آمریکا برای آشنایی دانش آموزان با هوافضا و نجوم ارتباط مستقیم رادیویی بین ایستگاه بین المللی و یک کلاس درس برقرار میکنن، به دانش آموزان اجازه میدن تا برای فضاپیماها و کاوشگرهای فضایی نام انتخاب کنن و حتی بعد از اون برچسبی کارتونی رو بین خدمه سکوی پرتاب توزیع میکنن (اسپریت و آپورچیونیتی) تا دانش آموزان رو با عصر فضا آشنا کنن.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/d/d3/Nasa_mer_marvin.jpg/220px-Nasa_mer_marvin.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/d/d3/Nasa_mer_marvin.jpg/220px-Nasa_mer_marvin.jpg) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/f/fb/Nasa_mer_daffy.jpg/220px-Nasa_mer_daffy.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/f/fb/Nasa_mer_daffy.jpg/220px-Nasa_mer_daffy.jpg)

نازنین زهرا
05-28-2012, 10:25 PM
این که هستن کسایی که برای ما دانش آموزا نگرانن خیلی بهم دل گرمی میده........من گذر رو به هیچ وجه(انشاالله)از دست نمیدم.....فقط باید کلی استرس بکشم که میرسم به امتحان یانه؟
اینجوری شاید هیچ لذتی از دیدنش نبرم اما از ندیدنش بهتره....متاسفانه به نظر من این نظام آموزشی از پایه مشکل داره....از قدیم گفتن:خانه از پایبست ویران است

مسعود فرح بخش
05-28-2012, 10:37 PM
دوست عزیز انشاا... که بتونید گذر رو ببینید مشکل ما فراتر از نظام آموزشی و این داستان هاست .
بهتره دیگه این موضوع رو فراموش کنید و برای رصد گذر هر چند مختصر برنامه ریزی کنید ،
چون اهمیت ندادن به افراد و نادیده گرفتن حق و نظر اونها توی جامعه ما کاملا عادی و متداول هستش پس این فقط شما نیستین که نادیده گرفته شدین.
امیدوارم که بتونین گذر رو ببینین:)

Mojtaba Gholami
05-28-2012, 11:28 PM
این که هستن کسایی که برای ما دانش آموزا نگرانن خیلی بهم دل گرمی میده........من گذر رو به هیچ وجه(انشاالله)از دست نمیدم.....فقط باید کلی استرس بکشم که میرسم به امتحان یانه؟
اینجوری شاید هیچ لذتی از دیدنش نبرم اما از ندیدنش بهتره....متاسفانه به نظر من این نظام آموزشی از پایه مشکل داره....از قدیم گفتن:خانه از پایبست ویران است
کاری نداره بیخیال امتحان شو . شهریور رو برای همین گذاشتن

امیر عباس
05-28-2012, 11:31 PM
آخه خدا قربون برنامه ریزیات برم. روزی که امتحان علوم نهایی دارم، باید یه همچین برنامه ای رو بذاری!!!
من دارم سعی میکنم فراموشش ولی نمی شه. یکی بگه چه کنم؟

نازنین زهرا
05-29-2012, 09:30 AM
آخه خدا قربون برنامه ریزیات برم. روزی که امتحان علوم نهایی دارم، باید یه همچین برنامه ای رو بذاری!!!
من دارم سعی میکنم فراموشش ولی نمی شه. یکی بگه چه کنم؟
....این سوالو بایداز مسئولین امر بیفکر پرسید....نه از خدا

smhm
05-29-2012, 10:33 AM
جالبه! پارسال در ایام البیض ماه رجب پدیده ماه گرفتگی داشتیم (که خواندن نماز آیات را در مساجد و بین معتکفین اعلام کردیم) امسال هم در همین ایام پدیده گذر زهره را داریم.

امیر عباس
05-29-2012, 01:35 PM
....این سوالو بایداز مسئولین امر بیفکر پرسید....نه از خدا

حالا شما هم این قدر آتیشی نباشید. من شما رو درک میکنم. یه جورایی میشه گفت مثل مرگ یه آدمه؛ وقتی مرد کاری نمیشه کرد. حالا قاتل هم اعدام میشه ولی کار از کار گذشته و غم خوردن فایده ای نداره. گذر زهره هم رد میشه و هرکی بتونه ببینه که هیچ اما برای ما مثه اینه که بمیره، پس در آن صورت کاری نمیشه کرد و بانیان این کار هم که به سزای اعمالشون می رسن. پس آتیشی بودن و غم خورن فایده ای نداره.

نازنین زهرا
05-29-2012, 01:51 PM
حالا شما هم این قدر آتیشی نباشید. من شما رو درک میکنم. یه جورایی میشه گفت مثل مرگ یه آدمه؛ وقتی مرد کاری نمیشه کرد. حالا قاتل هم اعدام میشه ولی کار از کار گذشته و غم خوردن فایده ای نداره. گذر زهره هم رد میشه و هرکی بتونه ببینه که هیچ اما برای ما مثه اینه که بمیره، پس در آن صورت کاری نمیشه کرد و بانیان این کار هم که به سزای اعمالشون می رسن. پس آتیشی بودن و غم خورن فایده ای نداره.

من زیاد آتیشی نیستم.....ولی بی تفاوتی مسئولین یه کم نگران کنندست.....نیست؟

امیر عباس
05-29-2012, 01:53 PM
من زیاد آتیشی نیستم.....ولی بی تفاوتی مسئولین یه کم نگران کنندست.....نیست؟
خب گفتم که، نگرانی فایده نداره. من حتی می خواستم مریض شم نرم برای امتحان، شنیدم سوالات مرحله دوم خیلی سخت تره.
البته من یه کم بی خیالم.

mohsen4465
05-29-2012, 02:05 PM
اگه بتونین چندتا دیگه علاقه مند مثل خودتون پیدا کنین اونوقت میتونین نامه بنویسین ببرین اداره آموزش پرورش تا ساعت امتحان رو تغییر بدن.

gissoo
05-29-2012, 05:35 PM
انگار الهه ي عشق كار خودشو كرده، اينو ميشه از شوروهيجان اعضا فهميد:قلب. همه مشغول آماده سازي خودشون براي آخرين گذرش هستن.
گروهي دنبال طراحي واسكچن،بعضي با مقاله ومطلب، منجماي گلابي رو آگاه ميكنن(بابا خودمو ميگم);) طفلي دانش آموزا هم كه بين امتحان وگذر گير كردن:help:.اما تواين ميون بازار عكاسا از همه داغ تره،خريد وسايل جانبي وتمرين عكاسي صبحگاهي(من از كجا ميدونم!؟!)و بدنبالش يجورايي كل كل عكس و...:fight:
خلاصه اگرچه همه گوش به فرمان مديرگرامي ظاهرا فعاليتشونو بخاطر امتحانا كم كردن اما در واقع پركارتر از قبل بدنبال Miss venus هستند.:want !:
موفق باشين:thumbsup:

شادي شهراييني
05-29-2012, 05:54 PM
درود بر همه دوستای اسمونی... خب من اولین بارم هست که می خوام این گذر باشکوه و غیرقابل وصف رو ببینم...چون تو گذر قبلی من طفلی بیش نبودم...:)) خیلی خیلی هیجان زدم و هر کسیو میبینم 17 خرداد رو گوشزد می کنم... فکر می کنم یکی از مهم ترین رصد های عمرم باشه....اخه یکم می خوام محاسباتیش هم بکنم میشه یکم درمورد نحوه ی محاسبه فاصله زمین از خورشید با استفاده از گذر زهره اطلاعاتی بذارین دوستان؟ سپاس گزارم

پیمان اکبرنیا
05-29-2012, 06:40 PM
درود بر همه دوستای اسمونی... خب من اولین بارم هست که می خوام این گذر باشکوه و غیرقابل وصف رو ببینم...چون تو گذر قبلی من طفلی بیش نبودم...:)) خیلی خیلی هیجان زدم و هر کسیو میبینم 17 خرداد رو گوشزد می کنم... فکر می کنم یکی از مهم ترین رصد های عمرم باشه....اخه یکم می خوام محاسباتیش هم بکنم میشه یکم درمورد نحوه ی محاسبه فاصله زمین از خورشید با استفاده از گذر زهره اطلاعاتی بذارین دوستان؟ سپاس گزارم

سلام

در سایت http://www.iota-me.com/ میتونید مطالب مفصلی درباره نحوه محاسبه فاصله زمین از خورشید در گذر پیدا کنید. همچنین در تاپیک گذر خردادی زهره (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1056-%DA%AF%D8%B0%D8%B1-%D8%AE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%B2%D9%87%D8%B1%D9%87-%28%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%AE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-91%29&p=35222&viewfull=1#post35222) توضیحاتی وجود داره.

gissoo
05-31-2012, 01:52 AM
نصف شبي داشتم تو مطالب وعكسهاي اعضا مي گشتم،ديدم آقاي ناصري هم از امتحان در روز گذر گفتن ولي نااميد نيستن كه هيچ تازه درباره ي عكاسي هم طوري پيشنهاد ميدن كه من هم هوس كردم دوربين دست بگيرم! يه دفه ياد گذشته هاي نه چندان دور(چند سال نوري پيش) افتادم كه يكي از علايقم عكاسي بود.البته اون وقتا نجوم مد نبود! ما هم از پرتريت تا مزارع گندم عكاسي ميكرديم.ميدونين زيبايي كار ما چي بود؟اينكه خودمون تو آتليه فيلمارو ظاهر و عكسامونو چاپ ميكرديم،از فتو شاپ و اديت كردناي امروزي خبري نبود فقط ما بوديم وآگرانديسمان و صفحه ي حساس عكاسي!
شايد واسه همينه كه نسل ما صبورتره :دیشما چي فكر ميكنين؟
ميدونم اينا ربطي به گذر نداره ولي چون قبلا چندتا پست بالاتر يه چيزايي نوشته بودم ونميدونستم اينارو كجا بايدبگم ودرضمن شب هم هست! اينجاقراردادم.

kh.maroufi
06-03-2012, 12:05 AM
زهره ی عزیز...
حرفهای منو توی خرداد سال 1391 میشنوی

اینجا خیلی از مردم هستند که میخوان عبور رقصان تورو از جلوی خورشید سوزان ببینن
شاید کم بشه که پیش بیاد، مردم اینقدر مشتاق برای دیدن یک پدیده، دور هم جمع بشن
یه سری دل نوشته دارم که دوست دارم به مردمان 105 ساله دیگه که دوباره دور هم جمع میشن برسونی...
بهشون بگو که اینجا سال 1391 خورشدی؛ 2012 میلادی و 1433 هجری قمری خیلی اتفاقا افتاده...

بهشون بگو! زمین الان پر از چند دستگیه
آدما دیگه همدیگه رو برای هم نمیخوان
آدما همدیگه رو برای دوست داشتن نمیخوان
آدما همدیگه رو برای هدفشون میخوان
اینجا کم پیش میاد که بچه ای مادرشو خیلی دوست داشته باشه
کم پیش میاد که پدر خانواده مورد احترام زیادی واقع بشه
کم پیش میاد که ما آدما به همدیگه صدمه نزنیم
کم پیش میاد که جنگ نشه...

تا الان دریاچه های زیادی خشک شده
تا الان گونه های زیادی از جانوران و پرندگان و چرندگان و ... به خاطر هدفهای ما از بین رفته اند...
الان خیلی از منابع طبیعی دنیا، دسته آدمای خاصیه

اینجا آدمای زیادی دیگه از نفس کشیدن لذت نمی برن
اینجا دیگه شور و ذوق قبلی رو نداره
اینجا خیلی وقتا انسانیت معنا نداره
اینجا یکسری، غیر از خدا رو میپرستن
اینجا آدما خیلی راحت همدیگه رو متهم میکنن
اینجا آدما خیلی راحت اشک همدیگه رو جاری میکنن
اینجا آدما خیلی راحت به حریم هم تجاوز میکنن
اینجا دنیای خیلی از ماها شده موبایل و کامپیوتر و ...

خیلی وقته به طبیعت سفر نکردیم
خیلی وقته با یه پروانه صحبت نکردیم
خیلی وقته که به یک کودک لبخند نزدیم
خیلی وقته دست مادر بزرگ رو نبوسیدیم
خیلی وقته که سر خاک پدر بزرگ نرفتیم
خیلی وقته که یک جمعه با خانواده مون نبودیم
خیلی وقته که با تفکر و تامل، جواب یک منتقد رو ندادیم...
خیلی وقته که از خودمون فرار میکنیم
خیلی وقته که به آسمون، بدون هیچ رقابتی نگاه نکردیم...

اما بعضیا هم هستن که معنای زندگی رو برات، به زبونه خودت ترجمه میکنن. امیدوارم که از این آدما که منم یکیش رو میشناسم و دارم؛ اون موقع هم پیدا بشه...

شاید 105 ساله دیگه...
دریاچه ها پر از آب باشه
دل ها پر از عشق باشه
طبیعت دوستمون باشه
آسمون مال ما باشه

مردمان 105 ساله دیگه! امیدوارم که زهره پیام منو به شما رسونده باشه...

خ شـــــی.

BigBang
06-03-2012, 03:22 AM
سلام

سرکار خانم زهره خانم

105 سال دیگه که دوباره ازجلو خورشید رد شدی ، بعد اینکه پیغامای آقای معروفی رو به اونایی که اومدن نگات کنن دادی،
بهشون بگو:
اونجا به اون بدی هاییم که آقای معروفی میگفتن نبود!
بگو کسایی هم بودن که هم دیگرو برای هم میخواستن...
بگو کسایی هم بودن که عاشقانه همدیگرو دوست داشتن...
بگو بچه ای هم بود که برا مادرش همه کاری بکنه...
بگو پدر هنوزم عزیزو قابل احترام بود...
بگو آدمایی بودن که کلی صدمه میدیدن که صدمه نخورن....

بگو اون موقع دریاچه های زیادی خشک شدن ولی آدمایی بودن که باعث شدن الان شما قدر دریاچه هاتونو بدونید و نذارید خشک بشن...
بگو اون موقع کلی گونه جانوری و گیاهی داشتن منقرض میشدن ولی آدمایی بودن که کمک کردن به بقای اونا و الان شما کلی گونه جدید و قدیمی دارید...
بگو اون موقع منابع طبیعی دست آدمای خاصی بود که دووم نیاورد....

اینجا آدمای زیادی دیگه ازنفس کشیدن لذت نمیبرن ولی تعدادی نفسشونو هدیه میکنن...
اینجا دیگه شور و ذوق قبلی رو نداره ولی یه سری شور و ذوق جدید میسازن...
اینجا خیلی بیشتر از خیلی وقتا انسانیت معنی نداره ولی یه جاهایی انسانی پیدا میشه که بیشتر از یه دنیا ارزش داره...
اینجا خیلیا غیر از خدارو میپرستن ولی هستن کسایی که واقعا خداپرستن...
اینجا آدما خیلی راحت به حریم هم تجاوز میکنن ولی بعضیا برا حفظ حریم هم نوعشون از راحتیشون میگذرن...
اینجا دنیای خیلیامون شده موبایل و کامپیوتر و... ولی تعدادیمون تو همون دنیا به کلی آدم کمک میکنن...

به آدمای 105 سال دیگه بگو با اینکه آدم خوبا کم بودن ولی کیفیتی داشتنااااا...;)

بهشون بگو چقدر براشون آرزوی خوب خوب کردیم و سعی کردیم کمک کنیم به اونا برسن واینکه اونا الان انقدر شادو خوب و خوش بختن به خاطر دعاها و آرزو ها و سعی و تلاش ماست!!!!!

راسی اون آخر آخر که خواستی برای 7-8 سال باهاشون خدافظی کنی یادت نره برا آوااستاریاشون تعریف کنی که:105 سال پیش آوااستاریا خیلی آدمای توپ و باحالی بودن؛ و یادت نره بهشون بگی که کلی تلاش کردیم تا اونا بهتر و خوش تر از ما باشن!;)

موفق باشی زهره خانوم
سفر بخیر!:قلب

mohsen4465
06-03-2012, 09:02 AM
بیچاره اون یارو 105 سال دیگه معلوم نیست تکلیفش چیه؟ :shocked:

Aries
06-03-2012, 11:04 AM
سلام بر همه دوستان آوایی!

من تقریبا همه پست های این تاپیک رو خوندم ولی به نظرم جای تشکر از یه نفر خیـــــــــــــــــــــــ ـــــــــــلی خالی بود! :(

میدونین دوستان آوایی گلم ما کلی به هم انرژی دادیم و کلی هم غر زدیم که چرا امتحان داریم و کلی هم نگران این بودیم که بالاخره برنامه گذر زهره و رصد اون چی میشه؟؟؟:slow:

ولی انگار یادمون رفت ( یا حداقل من یادم رفت ) که از یه نفر تشکر کنیم!

حالا من از طرف همه دوستان آوایی از خدای خوب و گل و مهربونمون تشکر میکنم که باعث شد این گذر موقعی اتفاق بیفته که ما زنده باشیم! :)

خدا جون مرسی که باعث شدی ما آوااستاری ها دور هم جمع بشیم و این اتفاق مهم رو مثه خیلی از مردم که ازش بی خبرن از یاد نبریم! (خداجون ما یادمون نمیره که آگاهی بزرگترین نعمتی است که به ما دادی و این یه سعادت بزرگه!) :)

تشکر بابت چشم هایی که بهمون دادی تا این اتفاق مهم رو ببینیم! :قلب

تشکر بابت علم و دانشی که پیشرفت کرد و به اونجا رسید که ما تجهیزات رصد رو داشته باشیم!

تشکر بابت عشقی که در ما به علم و خصوصا نجوم قرار دادی! :قلب

تشکر بابت کسانی که سر راه ما قرار دادی تا با نجوم و آوااستار آشنا شیم!

تشکر بابت آفرینش خورشید که گذر زهره از مقابلش بشه یه پدیده نجومی! :قلب

تشکر بابت آفرینش زهره که از مقابل خورشید بگذره! :)

و اما خلاصه مطلب:

:قلب خداجون مرســــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــی! :قلب

lllll l lll lll l l ll
06-04-2012, 05:45 PM
روزهای پایانی بهار را هیجان گذر تو - الهه ی پاکی و مهر بانی - از مقابل ِ مهر گرمایی دیگر بخشیده است.
روزهایی که میتوانند محملی گرم برای عشق ورزیدن و یا بستری سرد برای دل شکستن باشند...

و این تو هستی که رها در حجم ِ سیال ِ فضا، استوار بر مدار خود، به سوی مهر میشتابی... که تو الهه ی مهر و پاکی هستی...

و ای کاش؛
ای کاش همه ی انسانهای مشتاق دیدارت بر رخ ِ مهر، از یاد نبرند که برای مهر ورزیدن و مهر بانی کردن، فرصت اندکی دارند
ای کاش فراموش نکنند که زندگی و روزگار ما با سرعتی بیش از سرعت ِ گذر ِ تو از مقابل خورشید سپری می شود...

فرصتی اندک برای عاشق شدن و عاشق ماندن... برای دوست داشتن و دوستی کردن...

اما دریغ؛
از مردمانی که به راحتی دلی را میشکنند و زخم می زنند و می گذرند...

نه مانند گذر تو از مقابل مهر – که آن یک واقعه ی ماندنی و خواستنی است – که مانند ِ گذر ِ سرما بر رخ ِ زیبای گلهای روییده بر سنگ...
بی آنکه شکوفایی و امید تازه شکفته بر دل سنگ را ببینند، سرما میپراکنند و زخم میزنند و می گذرند... و این گل سنگ است که پر پر می شود در هجوم خالی از مهر ِ سرما...

و تو ای الهه ی مهر! با گذرت بر رخ مهر، مهر بانی را جاودانه بخواه؛ قلب ها را وفادار و گل ها را با طراوت آرزو کن

باشد که روزگاری برسد که مردمانش فراموش نکنند روزهای مهربانی و دلتنگی و بی قراری را

ای کاش ...

------------------
مهر = محبت ، خورشید

farimah sh
06-04-2012, 07:16 PM
تنها كاري كه براي آخرين گذر زهره از من بر مي ياد اينكه بشينم و دعا كنم كه تا 105 يا 120 سال ديگه زنده باشم!!بدشانسي از اين بيشتر:امتحان فيزيك تاريخ 17 خرداد ساعت 7:30 تا 10!

رخساره روشنی
06-04-2012, 08:41 PM
شاید خیلی ها با همچین پدیده های نجومی که یک جامعه نجومی بزرگ را در بر می گیرد عاشق وشیفته ی نجوم شدند و به دنیا ی نجوم وارد شدند .
این روزها در هر شهر و دیاری در هر جای سیاره ما انسان ها حرف از گذر زهره است .
هر کسی که دستی در نجوم دارد به فکر چگونه رصد کردن این پدیده است
به فکر این است که چطور از هر ثانیه این گذر زیبا و شگفت بهره ببرد و در خاطره اش ثبت شود
خواه تماس اول و دوم را ببیند ، سوم و چهارم را یا همه آن را ببیند .
اما باید یادم باشد که کسانی هستند که حتی نمی دانند که این ستاره ی زیبا ، خورشید سیاره ما ،
که روز ها هست و شب ها جای خود را به ستارگان و ماه می دهد در چه فاصله ای از ما قرار دارد دور است یا نزدیک
باید یادم باشد که کاری کنم که هنگام وقوع این پدیده بتوانم کسانی را هم علاقه مند کنم
و به زهره نشان دهم که .....
اینجا روی زمین خیلی ها چشم انتظار گذر تو اند .

http://news.utoronto.ca/sites/default/files/Transit-Glasses_12_05_29.jpg?1338323713

Mojtaba.M
06-05-2012, 02:05 PM
همه ی پست ها رو خوندم دلم نیومد ما هم توی این دم گذری یه چیزی نگیم.
.
.
.
.
راستش از وقتی که برنامه ها رو در مورد گذر زهره داشتم چک میکردم هی به خودم میگفتم ای کاش
ای کاش که ما توی گذر قبلی میتونستیم کاری انجام بدیم و حداقل بدون تجربه به دیدار پدیده ای نریم :sFun_bangdesk:که تا

105 سال دیگر
قابل دیدن نیست از الان تا زمان گذر 15ساعت باقی مانده ولی اصلا در پوست خودم نمیگنجم امیدوارم برای همه این گذر یه گذر خورشیدی و طلایی باشه :wink:

mohsen4465
06-05-2012, 03:14 PM
گفتم یه ساعت براتون بذارم یه وقت گذر زهره یادتون نره خواب بمونین تا کله ظهر. تازه کوکشم کردم موقع گذر براتون زنگ بزنه.:دی خب پس حالا با خیال راحت برین بخوابین که موقع رصد از بیخوابی تلو تلو نخورین. البته اولای گذر رو باید از تو نت یا تلویزیون ببینین.

<iframe

src="http://free.timeanddate.com/countdown/i34olihj/n240/cf12/cm0/cu

4/ct0/cs0/ca0/co0/cr0/ss0/cacfff/cpc000/pc009/tcfff/fs200/szw320/szh1

35/iso2012-06-06T08:16:00/bac09f/pa6"><\iframe>

celestial boy
06-05-2012, 03:16 PM
سلام.
ولی حیف شد.دو سه ماه پیش که خبرو شنیدم گفتم گذر چیه دیگه.یک ماه پیش گفتم چه بیکارن این رفیقای ما.یه نقطه رو خورشیدم دیدن داره.یک هفته پیش گفتم نه مثه این که قضیه جدیه ببینیم چیه.و حالا دارم می سوزم واسه چی نمی تونم ببینمش.105 سال دیگه.کی حوصله داره منتظر باشه:دی
آقا نمیشه گذر رو با چشمم دید؟!!!!!حیفه واقعا.درسته هیچی هم دستگیرم نمیشه.ولی بازم خود دیدنش یه چیز دیگس.
خوشبحالتون حداقل مشکلتون امتحانه.من اصلا هیچی ندارم.دست خالی می خوام چشمامو کور کنم.هییییییییییی.زنده باشیم یه چیز دیگه بیاد رد بشه.تا گذر زهره که نمی رسیم.

پیمان اکبرنیا
06-05-2012, 04:17 PM
سلام.
ولی حیف شد.دو سه ماه پیش که خبرو شنیدم گفتم گذر چیه دیگه.یک ماه پیش گفتم چه بیکارن این رفیقای ما.یه نقطه رو خورشیدم دیدن داره.یک هفته پیش گفتم نه مثه این که قضیه جدیه ببینیم چیه.و حالا دارم می سوزم واسه چی نمی تونم ببینمش.105 سال دیگه.کی حوصله داره منتظر باشه:دی
آقا نمیشه گذر رو با چشمم دید؟!!!!!حیفه واقعا.درسته هیچی هم دستگیرم نمیشه.ولی بازم خود دیدنش یه چیز دیگس.
خوشبحالتون حداقل مشکلتون امتحانه.من اصلا هیچی ندارم.دست خالی می خوام چشمامو کور کنم.هییییییییییی.زنده باشیم یه چیز دیگه بیاد رد بشه.تا گذر زهره که نمی رسیم.

شما میتونید یک اتاق تاریک خودتون درست کنید و گذر را به صورت غیر مستقیم ببینید. یک جعبه یا لوله بلند احتیاج دارید که در یک سمتش یک سوراخ خیلی ریز وجود داشته باشه (یک سوراخ به اندازه نوک سوزن روی یک فویل آلمینیومی اگر باشه خیلی خوبه). در سمت دیگر جعبه هم یک کاغذ سفید بگذارید. اینطوری تصویر خورشید از داخل اون سوراخ ریز روی اون صفحه کاغذ می افته و میتونید گذر را ببینید. اینم عکسش:

4159

طول جعبه باید تا جای ممکن بلند باشه تا بتونید زهره را تشخیص بدید.

karimisss
06-05-2012, 05:01 PM
گذر عزیز وقتی متوجه شدم دانشمند فرانسوی "گیلام ژوزف هیاسانت ژین بتیسته تزانتیل دلا گلدزیه" برای دیدن گذر سال 1761 عازم سفر دریایی به هندوستان شد و به علت اشغال شهر مورد نظرش توسط انگلیسی ها نتوانست وارد شهر بشود و گذر را ببیند و مجبور شد از اقیانوس آن را تماشا کند و سپس تصمیم گرفت هشت سال در دریاها منتظر بماند تا گذر بعدی و وقتی به زمان موعود رسید هوا ابری بود و دوباره نتوانست محاسباتش را انجام دهد و وقتی پس از یازده سال به خانه برگشت و دید گزارش مرگش را اعلام کرده اند و همسرش ازدواج کرده است و اموالش را به غارت برده اند، شوقم برای دیدنت دو چندادن شد، شاید با دیدن این گذر توسط ما و گرامی داشتن آن تلاش های دانشمند بزرگ در تاریخ ذره ای جبران شده و گرامی داشته شود .

yasiii
06-05-2012, 05:47 PM
:th_cry:آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا .... بی وفا حالا که فصل امتحانات است چرا:th_cry:

:th_cry::th_cry::th_cry::th_cry::th_cry::th_cry::t h_cry:

fateme.kokabi
06-05-2012, 07:59 PM
سلام سياره ي زهره!
خيلي خوشحالم از اينكه ميتونم به زودي ببينمت:rotflol:
خيلي بين همكلاسيام درباره ي تو گفتم پس حداقل در زمينه ي خورشيد نوراني انقدر سياه و مشخص باش كه خودم با چشم غير مسلح بتونم ببينمت و يه اسكچ هم ازت بكشم:thanks:
اسكچي كه مثل يادگاري اي باشه كه براي من تا 105 سال ديگه باقي ميذاري:banana::thumbsup::wink:

مسعود فرح بخش
06-05-2012, 10:18 PM
منم دلنوشته خاصی ندارم ، فقط حیف که فردا نمی تونم از طلوع خورشید گذر رو ببینم فکر کنم اگه خیلی زود برسم 6 صبح باشه :(

SSgumS
06-05-2012, 10:29 PM
بابا من بدبخت که امتحان دارم و فقط به ١ ساعت آخر گذر ميرسم. S:

*artemis
06-05-2012, 10:38 PM
سلام بر همگی
برای من دیدن گذر زهره یکی از بهترین اتفاقات ممکن . امیدوارم بتونم بببینمش و رصدش کنم و مجبور نشم این پدیده فوق العاده زیبا رو از تلوزیون تماشا کنم .
و یا تنها به دیدن عکس هاش اکتفا کنم .
و اینکه الان اونقد ذوق دارم که هیچ چیز خاصی به ذهنم نمیرسه که بگم .
امیدوارم همه بتونن گذر زهره رو ببینن .
روزاتون طلایی به رنگ آفتاب :wink:

Hadise
06-06-2012, 12:22 AM
سلام بر دوستان هم اوا

کمتر از 2 ساعت دیگه به گذر مونده.خیلی از دوستان چراغاشون خاموش و off هستند.فردا چه زود میگذره...

گذر زهره تنها بهانه دور هم جمع شدن ما برای فرداست ،واقعا 105 سال دیگه هر کدوم از اعضا که فردا دور هم هستیم کجان؟؟؟؟؟؟؟:th_cry:

شاید تنها چیزی که بین فردا و 105سال دیگر مشترک باشه خورشید و زهره باشه!!!!!!!
و شایدم یک گروه نجومی اوااستار ،با این تفاوت که تمام اعضای ان برای ما کاربر جدید هستند.:welcome:

برای همتون ارزوی سلامتی میکنم و از اونجایی که غیر ممکن ،غیرممکن شاید از جمع فردا 105 سال دیگه کسی به عنوان پدر نجوم یا مادر نجوم همچنان منتظر گذر باشه!!!!!! :advise:

به امید انکه گذر زیبایی را نظارگر باشید. ;)

خشایار زمانیان
06-06-2012, 01:01 AM
منم دلنوشته خاصی ندارم ، فقط حیف که فردا نمی تونم از طلوع خورشید گذر رو ببینم فکر کنم اگه خیلی زود برسم 6 صبح باشه :(
خوش به حالت بابا . من بد بخت که امتحان املا دارم تازه یک ساعت آخرم به زور به گذر می رسم

celestial boy
06-06-2012, 06:23 AM
سلام دوستانی که الان تو فروم حضور ندارن و دارن می رصدن.چه خبر از مهمونی مادر و دختر؟!
با این وسائلی که من دارم جلوی پامم به زور می بینم.ولی خدا رو شکر تونستم ببینمش.البته فقط با فیلتر روی چشم.دوربین و تلسکوپ ندارم.
نه حالا فهمیدم بی کیف و حال هم نیست.یه چیزی داره.فقط نمی دونم از دیروز پریروز هرکی این خبر رو شنیده بهم میگه "راستی مشتری هم گذر می کنه ببینیمش"!!!!!!!!!!!خب دیگه اینم از وضعیت علمی جامعه ماست...

andromeda-s
06-06-2012, 10:05 AM
من کلی دیروز با شوق و ذوق داشتم تلسکوپمو آماده میکردم بعد یهو یادم افتاد از خونه ما به هیچ وجه نمیشه خورشیدو رصد کرد چون دقیقا یه ساختمان بلند کنار خونمونه و.....:( من نتونستم گذرو ببینم از این بابت یه کم ناراحتم همشم تقصیر آموزش و پروشه آخه واسه 17 خرداد امتحان گذاشتن!!!

mhbiamand
06-06-2012, 12:46 PM
سلام
ممنون از تاپیک خوبی که ایجاد کردید .
:th_cry::th_cry::th_cry:امروز(17/3/1391)روزی بود که من برای دومین بار توی عمرم وبرای آخرین بار (امیدوارم این جوری نباشه)گذر زهره رو دیدم اما با یه تفاوت دفعه پیش میدونستم که دوباره میبینمش اما امروز ... گذر زهره رفت برای 105 سال دیگه ای کاش هیچ وقت امروز تموم نمیشد...فکر کنم زهره هم برای این لحظه اشک ریخته باشه ...:th_cry::th_cry::th_cry:

x11416
06-06-2012, 03:13 PM
دوستان اینقدر ناامیدانه به گذر نگاه نکنن.آدم دلش میگیره!:oh noes:بابا ما هنوز زنده ایم با کلی وقایع نجومی دیگه.:have a nice day:

melika bidabadi
06-06-2012, 04:46 PM
سلام دوستان امیدوارم تونسته باشید بیشترین لذت رو از گذر زهرهجان عزیز وگرامی برده باشید :thanks:
البته بهتر واسه گذر بعدی زیاد ناراحت نباشید چون با وجود تکنولوژی های فضایی میتونیم سایر گذر هارو از فضا ببنیم ولی خب به پای لذت دیدن گذر از ایران نمیرسه پس برای اینکه یه یادگیری از خودتون برای 105 سال دیگه وانسان های سال 1496 خورشیدی باقی بذارید
میتونیدیه نامه براشون بنویسید:yaeh%20am%20not%20d
برای ارسال نامه به بشر 1496 فرم مورد نظر را تکمیل نمایید.. (http://forum.avastarco.com/forum/%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A 7%D9%84%20%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%20%D8%A8%D9%87% 20%D8%A8%D8%B4%D8%B1%201496%20%D9%81%D8%B1%D9%85%2 0%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF%20%D9%86%D8%B8%D8%B1%20% D8%B1%D8%A7%20%D8%AA%DA%A9%D9%85%DB%8C%D9%84%20%D9 %86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF..)

شهلافولادی
06-06-2012, 05:20 PM
سلام من عضو جدید هستم و دلم میخواد که اطلاعات ابتدایی در رابطه با منطومه شمسی رو بدست بیاورم.
و با آشنا شدن با شما خوشحالم.

mohsen4465
06-06-2012, 05:55 PM
سلام
ممنون از تاپیک خوبی که ایجاد کردید .
:th_cry::th_cry::th_cry:امروز(17/3/1391)روزی بود که من برای دومین بار توی عمرم وبرای آخرین بار (امیدوارم این جوری نباشه)گذر زهره رو دیدم اما با یه تفاوت دفعه پیش میدونستم که دوباره میبینمش اما امروز ... گذر زهره رفت برای 105 سال دیگه ای کاش هیچ وقت امروز تموم نمیشد...فکر کنم زهره هم برای این لحظه اشک ریخته باشه ...:th_cry::th_cry::th_cry:

زهره امروز خیلی قشنگ بود مخصوصاً بخاطر تعداد زیاد لکه های خورشیدی. منم دوست داشتم هیچ وقت تموم نشه. موقع تماس چهارم یهو یه طوری شدم. هنوز هم همونطوریم. لعنتی بخاطر عکس گرفتن و زمان گیری نشد سیر ببینمش. میخوام یه دفعه دیگه گذر بشه از اول تا آخر چشمو بکنم تو چشمی فقط یه سر نگاش کنم. باز خوش بحال تو هر دو دفعه با تلسکوپ دیدیش من فقط همین یه بار بود زیبایی گذر رو با تلسکوپم میدیدم. من دلم گذر میخواد. پشت عکسام واسه آدم های 105 سال دیگه میخوام بنویسم: نه زمان بگیرین نه مدام عکس، فقط تماشا کنین، تماشا... http://forum.avastarco.com/forum/images/smilies/TT%20TT.png (http://forum.avastarco.com/forum/images/smilies/TT%20TT.png)

amir adib
06-06-2012, 07:48 PM
زهره امروز خیلی قشنگ بود مخصوصاً بخاطر تعداد زیاد لکه های خورشیدی. منم دوست داشتم هیچ وقت تموم نشه. موقع تماس چهارم یهو یه طوری شدم. هنوز هم همونطوریم. لعنتی بخاطر عکس گرفتن و زمان گیری نشد سیر ببینمش. میخوام یه دفعه دیگه گذر بشه از اول تا آخر چشمو بکنم تو چشمی فقط یه سر نگاش کنم. باز خوش بحال تو هر دو دفعه با تلسکوپ دیدیش من فقط همین یه بار بود زیبایی گذر رو با تلسکوپم میدیدم. من دلم گذر میخواد. پشت عکسام واسه آدم های 105 سال دیگه میخوام بنویسم: نه زمان بگیرین نه مدام عکس، فقط تماشا کنین، تماشا... http://forum.avastarco.com/forum/images/smilies/TT%20TT.png (http://forum.avastarco.com/forum/images/smilies/TT%20TT.png)
بر عکس تو من انقدر رصد کردم که یادم رفت عکاسی کنم. الان دارم حسرت میخورم.

fateme.kokabi
06-06-2012, 08:02 PM
من براي اولين باري بود كه گذر رو ميديدم
و اصلا تلسكوپ نداشتم با عينك هم اصلا لكه هاي خورشيدي پيدا نبودن:TT TT:
بازم خوش به حال شما كه حداقل اين دفعه رو با تلسكوپ رصد كرديد:grin:
ولي حسرت نميخورم چون عينك خريده بودم و تونستم گذر رو ببينم

رخساره روشنی
06-06-2012, 08:33 PM
امروز ساعت 5 روی بام رصدخونه ابن صلاح با افقی باز جمع شده بودیم لحظه ای که هیچ وقت یادم نمیره
لحظه طلوع خورشید بود، تنها برای چند ثانیه سکوت همه جا رو گرفته بود و فقط صدای شاتر دوربینا بود که تند و تند عکس می گرفتن میومد ( البته بعد از اون چند ثانیه جیغو داد بلند شد چون کلی پرنده هی از جلوی خورشید رد می شدند وعکسای خیـــــــلی باحالی گرفتیم :دی ) من گذر قبلی رو ندیده بودم و این اولین و آخرین گذر عمرم بود

stella
06-06-2012, 08:33 PM
سلام به تمام کسانی که امروز گذر رودیدن یا ندیدن...یه دل سیردیدنش و ازش عکس گرفتن یا اینکه حسرت خوردن...!
امروز یکی از عجیب ترین روزهای زندگیم بود...امروز زهره بهم نشون داد که این سفر خیلی کوتاهه...کوتاهتر از اون چیزی که فکرش رومیکردم!
گذر زهره که یک سال منتظرش بودم,به همین سادگی به پایان رسید....
ولی هدیه ای که از این اتفاق برای من به جاموند,باارزش ترین یادگاریه...امروز فهمیدم چقدر آدم های دور و برم رو دوست دارم...وقتی خدا این فرصت رو بهم داد که این اتفاق رو کنار کسانی تجربه کنم که از عزیزترین ها هستند برام,با تک تک سلول هام احساس کردم که بزرگترین نعمت دنیا شامل حالم شده....ممنونم از کسی که این فرصت رو بهم داد!
به قول عزیزی که امروز همراهم بود,امیدوارم 105 سال دیگه ,دیدار بعدی,دیدار خوشی باشه...به خوشی امروز!

yperseusy
06-06-2012, 08:45 PM
امروز گذشت با تمام خاطره هایش...
خاطره هایی که دیگر هیچ گاه تکرار نمیشود....
لحظاتی فرامش نشدنی....لحظاتی بیان کردنی....لحظاتی که تعریف آن برای نسل آینده داستانی بیش نیست، به دور از واقعیت....
آری...
کار علمیه امروز با همیشه فرق داشت زیرا....
برای آیندگان ما تنها یادگاران گذشته از این رویداد هستند....
پس بیایید خوش حال باشیم که در دوره ای هستیم که چنین عظمتی را توانستیم ببینیم.....
آه...
چه زیبا گذشت....

SSgumS
06-06-2012, 08:59 PM
واقعا با این همه بدبختی هایی که امروز کشیدم از دادن حول حولی امتحان گرفته (هر 1 دقیقه به ساعت نگاه میکردم اونم وسط املا) تا یورتمه رفتن در راه برگشت به خونه و همین طور تحمل آفتاب سوزناک امروز (واقعا امروز چقدر گرم بود:sick::sick::explode::blah:) اما باز هم حاضرم زمان برگرده و مزه شیرین اون لحظات رو با دوستام بچشم و اما این دفعه از لحظاتم استفاده بهتری بکنم و اشتباهاتی که امروز انجام دادم رو تکرار نکنم.:th_cry::th_cry::th_cry::th_cry::th_cry:

fateme.kokabi
06-06-2012, 09:27 PM
امروز صبح من به همراه مادر و خواهرم به سمت اتوبان شهيد ياسيني،پل شهيد رودكي راه افتاديم:دی
كمي منتظر شديم تا خورشيد طلوع كنه،بعد از طلوع خورشيد گذر رو تماشا ميكرديم و من هم همزمان اسكچ ميكشيدم......:banana::lock1:
همينطور كه زهره كم كم به طرف وسط هاي خورشيد ميرسيد به سمت بالا و لبه ي خورشيد و تماس سوم و چهارم نزديك تر ميشد
من هم وسيله ي رصدي خاصي نداشتم و بر خورد چهارم به طور واضح ديده نميشد :banghead:براي همين سريع به سمت خانه حركت كرديم و از طريق شبكه ي 4 به صورت زنده تا اخر برنامه و دنبال كرديم.
البته همين امروز امتحان انشا داشتيم و يكي از موضوعات انشا اين بود:يكي از مهم ترين وقايع زندگي خود را خيلي زيبا توضيح دهيد و من هم انشا رو درباره ي گذر زهره اينطور نوشتم::thanks:

زندگي نوعي سفر است كه در ان لحظات خوب و بد وجود دارد.پس در زندگي همه ي ما وقايع خوب و بد فراواني پيش مي ايد؛اما هميشه يكي از انها مقام بهترين يا بدترين را به خود ميگيرند و بسيار مهم هستند.
يكي از وقايع مهم زندگي من يا بهتر بگويم بهترين لحظه ي زندگي من تا كنون ،در همين چند ساعت پيش از امحتان روي داد.اصلا جاي تعجبي نيست چون زندگي قابل پيشبيني نخواهد بود.
در حدود يك ماه ميشودكه از پديده ي بسيار نادر و كميابي صحبت ميشود البته فقط بين منجمان!
اين پديده ي نجومي،گذر سياره زهره از مقابل خورشيد بود كه از ساعت 6 تا 9 صبح 17 خرداد 1391 اتفاق افتاد.گذر زهره تا 105 سال ديگر قابل رويت نخواهد بود براي همين يكي از مهمترين وقايع زندگي من به حساب مي ايد چون من اين پديده را از دست ندادم.
چه باشكوه بود وقتي به خورشيد نگاه ميكردم و يك لكه ي سياه كوچكي كه تا به حال نبود روي اين ستاره ي پر نور و درخشان و حيات بخش از طرفي به طرف ديگر حركت مي كرد.لحظات پاياني اين پديده بسيار زيبا بود چون همانطور كه گفتم تا 105 سال ديگر نميتوانستم ان را ببينم.

saeedmozah
06-06-2012, 10:03 PM
راستش من اصلا فکر نمیکردم بتونم گذر رو ببینم:oh noes:، چون صبحش امتحان داشتم و شنیدم بودم ارتفاع خورشید تا ساعت 7 خورشید تو 1 درجه است، در نتیجه کلا انتظار نداشتم ولی صبح ساعت 5 پاشدم با تلسکوپ به پشت بوم رفتم و با فیلتر خود ساخته ام( که از دو تا شیشه جوشکاری درست شده بود:yaeh%20am%20not%20d) خورشید رو نگاه کردم و از اونجایی که به شخصه خیلی لذت بردم تلسکوپ رو بردم مدرسه و بعد از امتحان حدود نیم ساعت به کل مدرسه گذر رو نشون دادم و به شخصه کلی در ترویج علم نجوم فعال بودم،:grin:

مسعود فرح بخش
06-06-2012, 10:11 PM
راستش من اصلا فکر نمیکردم بتونم گذر رو ببینم:oh noes:، چون صبحش امتحان داشتم و شنیدم بودم ارتفاع خورشید تا ساعت 7 خورشید تو 1 درجه است، در نتیجه کلا انتظار نداشتم ولی صبح ساعت 5 پاشدم با تلسکوپ به پشت بوم رفتم و با فیلتر خود ساخته ام( که از دو تا شیشه جوشکاری درست شده بود:yaeh%20am%20not%20d) خورشید رو نگاه کردم و از اونجایی که به شخصه خیلی لذت بردم تلسکوپ رو بردم مدرسه و بعد از امتحان حدود نیم ساعت به کل مدرسه گذر رو نشون دادم و به شخصه کلی در ترویج علم نجوم فعال بودم،:grin:
واقعا دوست عزیز کار بزرگی کردین،من به شخصه به شما غبطه می خورم
واقعا که دست مریزاد:)

fampersi
06-06-2012, 10:16 PM
گذر زهره هم با همه خوبی هاش تموم شد!
امیدوارم که کسی با کار غیر اخلاقی گذر کسی رو خراب نکرده باشه!(گذر خودم خراب شد)
ایشالا که گذر همه مطابق میلشون بوده باشه!
خدایا گروه های نجومی رو از شر بی اخلاقی ها برهان
آمین

Mojtaba.M
06-06-2012, 10:41 PM
خوب گذری که از چند وقت پیش انتظارش رو میکشیدیم اومد و رفت
خوش به حال اون هایی که دیدند و وای به حال کسائی که ندیدند .....:دی
اینقدر جذاب بود که واقعا ارزش داشت از امتحان بزنی و بری گذر رو ببینی ...البته ما این کارو نکردیما ....
اینقدر ارزش داشت که از ساعت دو نصفه شب بلند شی وسائل آماده کنی هی هی هی ..... اینقدر ارزش داشت که از وقتی بیایی بشینی و عکسارو یکی یکی ادیت کنی .....خوشا به حا اونایی که دیدند .....مثل ما و اونایی که ندیدند :)
اینقدر ارزش داشت که ....:دی دیدن یک خال سیاه روی خورشید واقعا ارزش همه چی رو داشت ...
:)

Flare star
06-07-2012, 06:26 AM
سلام
خب این گذر واقعا خاطره انگیز شد به خاطر وجود دوستان آوااستاری هم بازگشت خودم از مدرسه:grin:

وقتی میخواستم ساعت ٧برم مدرسه که امتحان بدم مامانم گفت یه عینک ببر به دوستات نشون بده!ولی از اونجایی که من لجبازم اینکارو نکردم اما وقتی رفتم مدرسه

و با چندتا از دوستام داشتم درمورد گذر حرف میزدم اونا کلی خوششون اومد و حاضر شدن که بعد از امتحان با هم بریم کتابخونه ملی!!!
خب ما مجبور شدیم ٢,٣نفرو قال(غال!?!!!)بزاریم تا جا شیم ولی چون ٧نفر بودیم آقای راننده انقدر غر زد که ما وقتی رسیدیم که ببینیمͺگذر تموم شد:th_cry:
ایشالا گذر بعدی خودم برای تماس آخرش خودم و دوستامو زود تر میرسونم:دی و امیدوارم همه ی آوایی های عزیزو ببینم:yaeh%20am%20not%20d

.................................................. .................................................. .........
پ.ن:جلوی مدرسمونم یه ساختمونه که هیچ جوری دید نداره و ما اصلا خورشیدو نمیبینیم:)

stella
06-07-2012, 06:42 AM
همین حالا که من این کلمات رو می‌نویسم,هوای تهران ابریه!!!اون هم فقط افق شرق!!!به طوریکه قرص خورشید رو میشه دید!!!
خداروشکر گذر زهره,17خرداد بود, نه18 خرداد!!!!

mohsen4465
06-07-2012, 09:35 AM
منم یه خاطره تقریباً تلخ بگم از گذر زهره که باعث شد لحظات اولیه طلوع خورشید از افق زیبای دریا رو از دست بدم. دقیقاً 20 دقیقه ای به طلوع خورشید مونده بود و من هم داشتم وسایلم رو آماده میکردم تا برم روبروی خونمون لب دریا تا از طلوع زیبای خورشید خال دار عکس بگیرم. واسه این روز کلی تمرین کرده بودم و چندین بار آزمایشی رفته بودم لب دریا و دقیقاً میدونستم خورشید کی طلوع میکنه و چطور باید عکس بگیرم. دوربینم دست ساز بود. جوینده تلسکوپ رو با یه آداپتور دست ساز وصل کرده بودم به موبایلم. پیچ نگه دانده چشمی جوینده که روش اون علامت + هم هست رو برداشته بودم و بجاش یه سیم حلقوی گذاشتم تا نشانگر + میدان دید رو خراب نکنه. دقیقاً قبل از حرکت بود که گفتم یخورده لنزهای جوینده رو بشورم تا قشنگ تمیز بشه. حدود یک ربع بشتر به طلوع نمونده بود. لنز رو با همون شوینده ای که باهاش آینه های تلسکوپم رو شسته بودم شستم اما یهو اتفاقی که نباید میافتاد افتاد. بخاطر اینکه پیچ نگه دارنده چشمی ها سرجاش نبود و بجاش سیم حلقوی گذاشته بودم چشمی کاملاً محکم سرجاشون نبودن آب از لای درز چشمی وارد چشمی شد. انقدر به گذر فکر میکردم که اصلاً حواسم به این قضیه نبود. با حالت دستپاچگی سریع لنز چشمی رو باز کردم و با پنبه خشک و سشوار خشکش کردم. فقط 10 دقیقه تا طلوع مونده بود. هنوز فرصت داشتم اما دستپاچگی زیاد من باعث شد موقع جا زدن لنز ها هی مرتب از دستم بیافتن و منم مجبور شم هی دوباره اونها رو پاک کنم و حتی دنبالشون روی زمین بگردم. استرس خیلی زیاد باعث شده بود دست هام تمرکز کافی نداشته باشن و چندین بار لنزها از دستم افتادن در حالی که قبلاً اونها رو در همون بار اون جا میزدم. بلاخره لنزها رو گذاشتم سر جاشون و کمی هم معطل شدم تا سیم حلقوی رو بذارم پشتشون. کمتر از 5 دقیقه تا طلوع مونده بودن و من که خیالم راحت شده بود اومدم سریع خودم رو به ساحل برسونم (هنوز وقت داشتم). اما وقتی برای امتحان یه نگاه درون جوینده انداختم دوباره وحشت تمام وجودم رو گرفت. تصویر دورتر شده بود تا نزدیکتر. استرسم به حداکثر ممکن رسیده بود. در حالی که مدام به خودم بد و بیراه میگفتم چشمی رو دوباره باز کردم. یکی از لنز ها رو پشت رو گذاشته بودم. سریع اونو درست کردم. به ساعتم نگاه کردم، تا حالا باید خورشید به افق رسیده باشه. با هر بدبختی که بود لنز ها رو با ناامیدی گذاشتم سرجاشون و محکمش کردم. تصویر درست شده بود. موبایلم رو به سرعت به جوینده وصل کردم. و با سرعت ممکن به سمت ساحل دویدم.

در انتهای راه با نگاه کردن به ساعت موبایلم متوجه شدم که 2 دقیقه دیر کردم. در ساحل با دیدن خورشیدی که لبه پایینیش کمی از افق فاصله گرفته بود کمی ناامید شدم. چون دوست داشتم لحظه ای رو که نصف قرص خورشید بهمراه زهره سیاه رنگ از افق سربالا آورده رو ثبت کنم، ولی نشد. افسوس من موقعی بیشتر شد که رنگ زیبای خورشید رو دیدم. قرمز متمایل به ارغوانی؛ این چند روز که برای تمرین عکاسی به ساحل میرفتم هیچ وقت خورشید انقدر زیبا و خوش رنگ طلوع نکرده بود. نگاه کردن به قرص خوش رنگش اصلاً چشم رو اذیت نمیکرد ولی منی که دلم هنوز پر از استرس بود بجز نگاه کردن به صفحه موبایل و تند تند عکس انداختن نگاه دقیق به خورشید رو بلکل فراموش کردم. بعد از اینکه عکس ها رو گرفتم یه نگاه به خورشید پرنور انداختم و یهو متوجه شدم که چیزی که مدت ها بهش فکر میکردم رو از دست دادم و اون دیدن لکه سیاه زهره با چشم در لحظه ی طلوع بود. و این افسوس من وقتی بیشتر شد که خورشید ارغوانی رو که فقط یک لحظه کوتاه بهش نگاه کردم رو یکبار دیگه در ذهنم تصور کردم. مطمئناً من زیباترین طلوع دنیا رو از دست دادم. و این تجربه ای بزرگ شد برای من و اون اینکه هیچ وقت لنز دوربینم رو در لحظه ی آخر پاک نکنم. :shy:

یدونه از عکسام رو تو بحث عکاسی از گذر زهره گذاشتم.

andromeda-s
06-07-2012, 12:16 PM
چی میشد تمام قوانین فیزیک نقض میشد و به جای 105 سال 5 سال دیگه دوباره گذر زهره داشتیم !!

Aries
06-07-2012, 12:19 PM
چی میشد تمام قوانین فیزیک نقض میشد و به جای 105 سال 5 سال دیگه دوباره گذر زهره داشتیم !!
آره واقعا! کاش میشد! من غیر این دیگه هیچ آرزوی نجومی ای ندارم!

fateme.kokabi
06-07-2012, 12:20 PM
اگر هر 5 سال يك گذر داشتيم باعث ميشد پديده ي خيلي تكراري اي باشه و ديگه اين همه جذابيت نداشت و توجه به نجوم كمتر ميشد:wink:

andromeda-s
06-07-2012, 12:28 PM
من این طور فکر نمی کنم نجوم هیچ وقت جذابیتشو از دست نمیده اگه صد بارم سیاره مشتریو ببینی بازم از دیدنش سیر نمیشی :)

Aries
06-07-2012, 12:33 PM
ولی منم قبول دارم اگه هر 5 سال یه بار بود جذابیتش رو از دست میداد!
مثلا طلوع خورشید به نظر من جز بهترین و زیباترین صحنه های نجومی است ولی مگه چند نفر از ما هر روز صبح واسه دیدن طلوع مشتاقیم و حاضریم برای دیدنش از خواب شیرین بیدار شیم؟؟
من نمیگم کاش هر 5 سال بود ولی میگم کاش هر آدمی تو عمرش میتونس دو-سه بار این اتفاق رو ببینه!
مثلا هر سی سال یه بار!:دی

سیاره ی ناهید
06-12-2012, 12:09 AM
واقعا ممنونم به خاطر این تاپیک خوبتون.
‏گذر سال 1383 من9ساله بودم نتونستم ببینم اما خودمو پشت تلسکوپی نقاشی کردم که دارم به گذر نگاه میکنم اما خدا را شکر میکنم که تونستم اولین و اخرین بار گذر سیاره ناهید را در سال1391ببینم.

نجمه
07-09-2012, 12:40 PM
سلام
من تازه عضو سایت شدم به خاطر همین هم خیلی دیر این تاپیک رو دیدم
من سال 83 ده سالم بود و این پدیده رو از توی تلویزیون تماشا کردم و واقعا برام جالب بود
همون موقع به خودم قول دادم که دفعه بعد با تلسکوپ نگاه کنم
امسال تلسکوپ هم داشتم و اولای تیر به خودم قول دادم حسابی درس بخونم که بتونم گذر زهره رو تماشا کنم ولی چون امسال نزدیک کنکور بود تمام برنامه هام به هم ریخت و نشد گذر رو نگاه کنم البته عکساش رو دیدم ولی................:TT TT::TT TT:
به هر حال خیلی دلم گرفت که دیگه نمیتونم ببینم ای کاش دوباره اتفاق می افتاد:th_cry::th_cry::th_cry:

دختر ستاره
07-09-2012, 02:21 PM
دلم براش تنگ شده:th_cry::th_cry: آخییییی یادش بخیر

این زیباترین طلوع خورشیدی بود که تو عمرم دیده بودم

ما یه گروه سه نفره بودیم که از تمام مراحل گذر اسکچ زدیم خیلی خوب بود خیلی بهمون خوش گذشت .
واقعا روز به یاد ماندنی در زندگی من بود ....یادش بخییییییر

امیدوارم همه تا گذر بعدی زنده باشیم و بتونیم رصدش کنیم !!!چیکار کنم دیگه آدم با امید زنده است :hope my fake smile

Negar Najafi
08-10-2012, 02:37 PM
توی پست 100 کابر محترم Mohsen4465 یه تایمر برای گذر گذاشته بودن.
و حالا تقریباً این قدر گذشت:

<table id="t" class="p p" cellpadding="0" cellspacing="0" align="right" border="0"><tbody><tr class="cr"><td id="cd">65</td><td>:</td><td id="ch">12</td><td>:</td><td id="cm">47</td><td>:</td><td id="cs">14</td></tr><tr class="cl"><td id="ld">Day</td><td>
</td><td id="lh">Hr</td><td>
</td><td id="lm">Min</td><td>
</td><td id="ls">Sec</td></tr></tbody></table>

کی باورش میشه که 65 روز گذشت؟...
و 65 روز به 105.5 سال بعد نزدیک شدیم...

shazde
09-28-2012, 08:40 PM
من گذر سال ٩١ رو تو هواي ابري و باروني مالزي رصد كردم!
تو اين رصد هيچ راهنمايي با ما نيومد!!!!! وقتي رفتيم اونجا يكي از ايراني هاي نجومي رو ديديم و يكي از اساتيد رو پيدا كرديم، روز قبلش هوا بدجور باروني بود و اين باعث شده بود هوا ابري باشه و ما طلوع خورشيد رو نبينيم، ولي وقتي ابر ها رفتن كنار، همه چيز فوق العاده بود.
هييي يادش بخير!

علیرضا محمدی
11-12-2012, 02:50 PM
با سلام به آيندگان و رصد گران گذر بعدي سياره زهره من كمي دير متوجه اين تاپيك شدم.
بايد بگم كه من از وسايل خيلي ساده اي براي رصد استفاده كردم
1 تلسكوپ 2 اينچ شكستي (البته الان 10 اينچ دارم)
2 بدون فيلتر
روش هم اينطوري بود كه يك صفحه رو زير چشمي گذاشتم و تصير خورشيد رو اون انداختم.
من روز بعدش امتحان تاريخ داشتم براي همين وسط گذر رفتم و درسهامو مرور كردم .
بايد بگم كه اگر در اينده كسي خواست اين گذر رو رصد كنه لازم نيست زياد خرج كنه ولي با همين ابزار كم هم تمرين و پشتكار لازمه.

خداحافظ

noori
12-19-2012, 03:15 AM
از روز گذر تا امروز من شرمنده دوستان هستم.قراربود عکس و گزارشهای سال83 را قرار دهم .اما فقط شرمندگی بدقولی باقی ماند..انشاالله در اختیارتان قرار میدهم (برای گذر بعدی!!!!!!)البته میدانم آنچه اکنون دارید بسیا رکاملتر است.
التماس دعای فراوان