PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روشهای تنظیم دقیق مقر های استوایی و اصول گایدینگ

mh.noori
11-27-2011, 01:54 PM
برای تنظیم مقر های استوایی نیار به قطبی کردن دقیق می باشد .

ساده ترین شکل قرار گیری مقر ، تنظیم پلار اسکوپ به صورتی است که شکل ظاهری صورتهای فلکی ثبت

شده در دوربین قطبی کننده با وضعیت واقعی صورتهای فلکی در آسمان به یک شکل و موقعیت در بیایند . تا اینجا

برای مقاصد رصدی مشکلی وجود ندارد و معمولا موتورها توانایی دنبال کردن صحیح اجرام را دارا هستند ...

اما جهت عکاسی نجومی برای هر چه دقیق تر شدن عملیات ترکینگ نیاز به قطبی شدن دقیق ابزار داریم .

بعد از مراحل قطبی کردن ، جهت ترکینگ صحیح اجرام ، نیاز به ابزار و تکنیک هایی جهت گایدینگ مقر می باشد .

در این تاپیک به بحث پیرامون روشهای قطبی کردن دقیق مقر های استوایی و گایدینگ دستی و اتوماتیک پرداخته

خواهد شد .

smhm
12-01-2011, 10:07 AM
بنده دو سال پیش یک مبحثی تحت عنوان شش گام برای رصد حرفه ای با مقرهای استوایی در انجمن آسمان کویر یزد تدریس داشتم.در مرحله چهارم تلسکوپ را بدون نیاز به تجهیزات جانبی و حتی بدون نیاز به پلاراسکوپ می توانیم بطور دقیق قطبی کنیم .

mh.noori
12-01-2011, 08:10 PM
سلام...

این خیلی جالبه و میتونه بسیار در عمل کارساز باشه ...

من با پلار اسکوپ هم مشکل دارم و کلی هم خطی نیاز دارم... روش کار را بفرمایید .

با تشکر

smhm
12-11-2011, 10:39 AM
شش گام برای رصد حرفه ای با مقرهای استوایی

با انجام مراحل ششگانه زیر با دقت بیشتر و لذت بیشتر رصد کنید.
گام اول و دوم برای یک رصد معمولی است که همه رصدگران با آن آشنا هستند.
گام سوم و چهارم برای قطبی کردن تلسکوپ و عکاسی نجومی با نوردهی طولانی مدت است.
گام پنجم و ششم برای رصد محاسباتی از طریق زاویای بعد و میل است.

گام اول: نصب و بالانس تلسکوپ
ابتدا سه پایه را روی زمین بطوری قرار دهید که علامت (n) تقریبا به سمت شمال باشد.
سپس مقر استوایی و تلسکوپ را روی پایه سوار کنید.
بعد از بستن وزنه ها از بالانس بودن تلسکوپ در هر دو محور میل و بعد مطمئن شوید. (عدم بالانس موجب تحمیل فشار اضافی بر محورها می شود و مقر را دچار لقی می کند).

3000

گام دوم: هم خط کردن فایندر
سعی کنید ستاره ای نورانی و یا یک منبع نوری زمینی را با چشمی تلسکوپ پیدا کنید (برای سهولت از بزرگنمایی کم تلسکوپ استفاده کنید) سپس آن جسم را درون فایندر یا منظریاب با تنظیم پیچهای آن در مرکز میدان دید قرار دهید. با این کار لوله منظریاب با لوله تلسکوپ موازی می شوند.

3001

تا اینجا را معمولا همه رصدگران انجام میدهند و مشکلی هم ندارند. ولی ما می خواهیم یک مقدار حرفی ای تر رصد کنیم بنابراین چهار گام دیگر را نیز باید انجام دهیم...

smhm
12-13-2011, 12:09 PM
گام سوم: هم خط کردن محور بعد
بعد از هم خط کردن فایندر لازم است محور اصلی مقر که همان محور بعد است نیز با لوله تلسکوپ موازی شود یا بعبارتی هم خط شود. برای اینکار کافی است درجه میل را روی 90 تنظیم کنید.
انجام اینکار خیلی راحت به نظر می رسد اما مشکلی که اینجا وجود دارد این است که معمولا حلقه درجه بندی میل در اغلب مقرهای استوایی بطور دقیق نصب نشده و اندکی خطا دارد.
برای آزمون خطا و رفع آن عمل زیر را انجام دهید:
زاویه میل را روی 90 درجه محکم کنید سپس پیچ بعد را شل کنید و همچنان که درون چشمی تلسکوپ و یا دوربین فایندر نگاه می کنید به آرامی تلکسوپ را روی محور بعد بچرخانید. اگر محور هم خط باشد ستارگان نباید از میدان دید خارج شوند بلکه بصورت دوایر متحد المرکز درون چشمی گردش می کنند اما اگر هم خطی درست نباشد با گردش تلکسوپ، ستارگان از میدان دید خارج می شوند.
برای تصحیح این خطا باید زاویه میل را اندکی جابجا کنید تا خطا بر طرف گردد. برای اینکار از دسته میکرو مِیل گَرد استفاده کنید. آنقدر این عمل را انجام دهید تا مطمئن شوید مرکز گردش ستارگان بر مرکز میدان دید قرار گرفته.
بعد از انجام این کار حلقه درجه بندی میل را در صورتیکه که خطا وجود داشته باشد تصحیح کنید البته در بعضی مقرها این حلقه ثابت است و قابلیت چرخش ندارد در اینصورت باید عقربه یا پیکان میل را تصحیح کنید.

3004

انجام این مرحله (یعنی تصحیح درجه میل) کمی سخت به نظر میرسد اما اینکار فقط یک بار برای همیشه انجام می شود و برای رصدهای بعدی نیازی به انجام این مرحله نیست.

smhm
12-17-2011, 02:15 PM
گام چهارم: قطبی کردن تلسکوپ
اکنون که محور بعد هم خط است یعنی زاویه میل روی 90 درجه بسته شده، محورها را محکم کنید و تلسکوپ را در همین حالت به سمت ستاره قطبی قرار دهید.
چون از اول پایه را در جهت شمال قرار دادیم بنابراین جابجایی اندکی لازم است تا ستاره قطبی در میدان دید قرار بگیرد. این جابجایی را با پیچهای سمت و ارتفاع انجام دهید (نه بعد و میل!)
اگر در ابتدا پایه به سمت شمال نباشد در اینجا مجبور هستید تلسکوپ را بهمراه پایه به آرامی از زمین بلند کنید و به طرف شمال قرار دهید.
پیچهای سمت و ارتفاع، دو جفت پیچ هستند که مقر را اندکی به چپ و راست و بالا و پایین هدایت می کنند. (پیچ ارتفاع همان پیچ تنظیم عرض جغرافیایی است.)

3053

اکنون ستاره قطبی در میدان دید قرار دارد اما می دانیم که ستاره قطبی دقیقا در محل قطب شمال سماوی نیست. برای تعیین محل دقیق قطب خوب هر کسی می تواند روشی داشته باشد. بنده از طریق صورت فلکی پرنده قطبی که روش ابداعی خودم هست استفاده می کنم.
اما صورت فلکی پرنده قطبی چیست؟
این صورت فلکی یک صورت فلکی مینیاتوری(کوچک) است که از درون فایندر (یا چشمی تلسکوپ با بزرگنمایی کم) قابل مشاهده است. فایندرهای لیزری برای اینکار مناسب نیستند سعی کنید از فایندر های دوربینی استفاده کنید.
در این صورت فلکی ستاره قطبی چشم پرنده است و ستاره لاندا دم پرنده و دو ستاره کنارهم در نزدیکی ستاره قطبی نوک پرنده محسوب می شود. بال کوچکی هم این پرنده دارد که نوک بال محل دقیق قطب شمال سماوی است. البته ستاره ای در این ناحیه وجود ندارد بنابراین سعی کنید بال پرنده را تجسم کنید و مرکز فایندر را در نوک بال قرار دهید.

3054

اکنون تلسکوپ شما با دقت خوبی قطبی شده است. می توانید محورها را شل کنید و هر جرمی که می خواهید رصد کنید و برای ردیابی آن می توانید از موتور ردیاب استفاده کنید.
در مقرهای goto دار هم می توانید از هم اکنون سیستم goto را روشن کنید و فقط با یک ستاره نمونه (برای تنظیم بعد) هر جرم دلخواهی را تنها با فشار دکمه Inter در میدان دید تلسکوپ بیاورید.
بنده با همین روش یک تلسکوپ 8 اینچ را با حداکثر بزرگنمایی بسمت سیاره زحل هدایت کردم و در تمام طول رصد بدون کوچکترین انحراف در میدان دید قرار داشت.

smhm
12-21-2011, 01:59 PM
گام پنجم: تنظیم زاویه ساعتی
در اینجا می خواهیم اجرام سماوی را بدون نقشه و تنها با داشتن زوایای بعد و میل آنها رصد کنیم.
ابتدا لازم است حلقه زاویه ساعتی که بر محور بعد نصب شده است را تنظیم کنیم.
(این توضیح را داخل پرانتز باید عرض کنم که این حلقه را برخی به اشتباه حلقه بعد می گویند در حالی که این حلقه زاویه ساعتی را نشان می دهد. زاویه بعد ستارگان تقریبا مقدار ثابتی است اما زاویه ساعتی در طول شبانه روز تغییر می کند و همراه با زمان افزایش می یابد. البته هر دو زاویه برحسب ساعت بیان می شوند.)
برای تنظیم زاویه ساعتی کافی است یک جرم نمونه که بعد آن را می دانید رصد کنید سپس پیکان زاویه ساعتی را روی زاویه بعد جرم قرار دهید. دقت کنید که هنگام گردش محور، حلقه سُر نخورد و نسبت به پیکان کاملا آزاد باشد و با حرکت تلسکوپ به سمت غرب شاهد افزایش زاویه باشیم.
در اینجا باید یک ساعت مچی دیجیتال هم همراه داشته باشید و آنرا روی ساعت صفر تنظیم کنید.
دقت کنید این دو کار یعنی تنظیم حلقه و صفر کردن ساعت باید بلافاصله و قبل از اینکه جرم نمونه از میدان دید خارج شود انجام گیرد.
اکنون حلقه های میل و زاویه ساعتی تنظیم هستند و تلسکوپ شما آماده رصد هر جرم دلخواه از طریق زاویه بعد و میل می باشد.

گام ششم: رصد
برای رصد یک جرم از طریق زاویه بعد و میل مراحل زیر را انجام دهید:
1. تلسکوپ را به سمت محدوده صورت فلکی جرم قرار دهید (اینکار برای راحتی کار است)
2. محور میل را روی زاویه میل جرم قرار دهید.
3. زاویه بعد جرم را با زمان جمع کنید و زاویه ساعتی را روی آن قرار دهید. (مثلا اگر زاویه بعد جرم 5 ساعت و 20 دقیقه باشد و ساعت مچی شما زمان 40 دقیقه را نشان دهد، باید پیکان زاویه ساعتی را روی ساعت 6 تنظیم کنید.)
اکنون جرم مورد نظر درون چشمی یا لااقل درون فایندر مشاهده می شود.
موفق باشید.

در پایان باید عرض کنم انجام رصد به روش شش مرحله ای بنده شاید برای مبتدیان کمی مشکل باشد ولی با اندکی تجربه و کسب مهارت به راحتی قابل انجام است.
استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

behnood
12-22-2011, 11:12 PM
اگر کسی روش انجام دریفت متود رو هم شرح بده خیلی ممنون می شم .

mh.noori
12-28-2011, 11:02 PM
اگر کسی روش انجام دریفت متود رو هم شرح بده خیلی ممنون می شم .

سلام ...

با تشکر از جناب smhm گرامی ...

هدف من از راه اندازی این تاپیک، توضیح موشکافانه روشهایی مانند دریفت است ...

جهت مقاصدرصدی روشهایی قطب کردن بسیار ساده تر از قطبی کردن مقر برای اهداف عکاسی است .

با روشهای تنظیم دقیق ، بامقری مانند eq6 حتی تا 8 دقیقه نوردهی هم می توان بدون اتوگایدر انجام داد که واقعا زمان بالایی است ( شاید حتی به این اندازه زمانی هم انچنان نیاز

نباشد )

behnood
12-29-2011, 01:43 PM
اگه میشه روش دریفت کردن رو هم توضیح بدین. ممنون

farshad
01-24-2012, 03:23 PM
درود بر شما
من با تنظیم پایه استوایی مشکل دارم:angry:
یکیش اینه که دایره مدرج محور بعد قابل تنظیمه و میشه هر کجا که دوس داریم فیکسش کنیم !!
نمبدونم جای درستش کجاست ؟!
فکر کنم با تنظیمات محور میل دارم کنار میام ولی این یکی گیجم کرده !!

behnood
01-26-2012, 06:06 PM
سلام دوستان،
چند وقته یه سوال ذهنم رو بدجور بهم ریخته ،
برای قطبی کردن توی نیم کره شمالی که هیچی ، جنوبی هم نسبتا کاری نداره ولی توی مناطق استوایی باید چی کار کرد ، هم قطب شمال آسمان و هم جنوب آسمان لب به لب افق اند.

farshad
01-26-2012, 09:00 PM
سلام دوستان،
چند وقته یه سوال ذهنم رو بدجور بهم ریخته ،
برای قطبی کردن توی نیم کره شمالی که هیچی ، جنوبی هم نسبتا کاری نداره ولی توی مناطق استوایی باید چی کار کرد ، هم قطب شمال آسمان و هم جنوب آسمان لب به لب افق اند.

خوش به حالت...من توی نیم کره شمالی هم باهاش مشکل دارم :have%20a%20nice%20d

behnood
01-26-2012, 11:16 PM
خوش به حالت...من توی نیم کره شمالی هم باهاش مشکل دارم :have%20a%20nice%20d

البته اگه واقعا دقیق بخواین قطبی کنین ، من که هیچی ، آقای تفرشی هم نیم ساعت طولش میده.
ولی برای رصد معمولی ، با یه کم تمرین ، و یک سری ترفند نسبتا راحته ، تو نیم کره جنوبی هم نسبت به شمالی ( مخصوصا برای ما که به شمالی عادت داریم خیلی سخت تره ، آقای تفرشی تعریف می کرد بار اولی که رفته بود نیم کره جنوبی حدود ۱ ساعت و نیم طول کشید تا قطبی کنه .

toraj1358
03-14-2013, 07:01 AM
سلام
من هم مثل دوستمون آقا فرشاد با قطبی کردن دقیق مشکل دارم
نمیدونم مشکل از پلارسکوپ منه یا کلا نمیتونم مقر Eq 5 خودمو قطبی کنم
یه سوال
من همون روزای اول پیچ های ریز آلنی که اطراف شکلک داخل دوربین قطبی کننده بود رو بهم ریختم
دوستان کسی هست با شکل توضیح بده که در حالتی که میله وزنه موازی پایه ای که علامت شمال روش حک شده است اون اشکال داخل پلارسکوپ(منظورم ذات الکرسی هشتک و ..) باید چه زاوای با میله وزنه داشته باشه
من فکر میکنم پلارسکوپ مقر من درست و دقیق رو مقر نصب نشده و جابجا شده:banghead:

mh.noori
03-18-2013, 11:06 AM
تنظیم دقیق پلار اسکوپ نیاز به دقت و داشتن تجربه است . بهتر است از پیچهایی استفاده شود که با دست هم بتوان چرخاندشان . پلار اسکوپ را به سمت جسمی

شاخص نشانه روید . اگر با چرخاندن مقر ،شاخص جابجا شود ، به معنی تنظیم نبودن پلار اسکوپ است .

عباس احمدیان
09-30-2013, 01:22 AM
سلام خدمت همه دوستان

با توجه به نزدیک شدن دنباله دار آیسون به روزهای اوج درخشش خود ، خواستم تا روشی ساده را برای تنظیم مقر جهت عکاسی از این دنباله دار زیبا را شرح دهم.

دقت داشته باشید که در این مقاله اصلا" اهمیتی ندارد که مقر استوایی شما از چه نوع و مارک و مدلی باشد.

حتما" مطلع هستید که دنباله دارها در آسمان و در زمینه ستارگان حرکت جزیی دارن که با نزدیکی آنها به زمین ، این سرعت زاویه ای بیشتر و بیشتر خواهد شد. به همین دلیل در تصاویری که از دنباله دارها تهیه می شود ستاره ها بصورت خط و دنباله دار نقطه دیده می شود.

http://up.avastarco.com/images/ht2jn5pf0u4kiyrh825.jpg (http://up.avastarco.com/)

دو حالت وجود دارد یا تلسکوپ مورد نظر صرف" ستارگان را دنبال می کرده و در هنگام ترکیب تصاویر ، دنباله دار به عنوان جرم اصلی انتخاب شده و یا اینکه خود تلسکوپ به جای حرکت در مسیر ستارگان ، به دنبال کردن دنباله دار پرداخته است.
دقت کنید که با روش اتوگاید نمی توان دنباله دار را تعقیب کرد.
روش اول که اشاره شد یا برای دنباله دارهای با حرکت ظاهری کم استفاده می شود و یا برای زمانی که با تلسکوپ قوی عکاسی انجام می شود کاربرد دارد زیرا با ابزار قوی نیاز به نوردهی طولانی نیست.

اما روش دوم که در حال حاظر با شرایط ما همخوانی دارد یعنی هم دنباله دار به زمین نزدیک و سرعت حرکت آن در میان ستارگان زیاد است و هم ابزار های ما قدرت عکسبرداری سریع از آن را ندارند.

ابتدا با استفاده از نرم افزارهای نجومی مانند آسمان پرستاره ، مختصات دنباله دار را در ساعت مشخصی استخراج می کنیم و بعد از تغییر زمان به 12 ساعت بعد ، مختصات جدید آن را ثبت می کنیم.
با کم کردن دو مختصات از یکدیگر ، مقدار رانش دنباله دار مشخص می شود.

پیش فرض ما اینست که شما با قطبی کردن ساده مقر آشنایی دارید. به تصویر زیر دقت کنید:

http://up.avastarco.com/images/ws8w7cb39q7vyi0133mp.png (http://up.avastarco.com/)

در این تصویر مشاهده می کنید که محور بعد تلسکوپ به جای قرارگیری دقیق به سمت قطب واقعی، با استفاده از محاسبات به مکان دیگری منتقل شده است و در این حالت ، تلسکوپ شما مسیر جدیدی را که دارای 2 گره با مسیر اصلی ستارگان است طی می نماید. بله قرار است شما با تغییر محور قطبی تلسکوپتان ، به ردیابی دقیق دنباله دار بپردازید.........

بدلیل طولانی شدن ادامه در پست بعد توضیح داده می شود...

عباس احمدیان
09-30-2013, 02:16 AM
خوب الان ما مقدار حرکت دنباله دار را داریم. تلسکوپ را هم قطبی کردیم.
برطبق یک محاسبه که بنده انجام دادم در تاریخ 30 سپتامبر مختصات به شرح زیر است:
ساعت 2:49
بعد: 9h 33m 12s
میل : 17d 46m 03s

ساعت 14:49
بعد : 9h 34m 14s
میل : 17d 43m 48s

نتیجه بدست آمده نشان میدهد که این دنباله دار در تاریخ یاد شده 2.2 دقیقه در جهت میل به سمت صفر یا استوای سماوی حرکت می نماید. بنابراین میبایست محور بعد تلسکوپ را به اندازه 2.2 دقیقه قوسی به سمت چپ محل اصلی قطب سماوی جا به جا کنیم. با این کار تلسکوپ بطور خودکار تغییرات میل دنباله دار را اعمال خواهد کرد. شاید این مقدار به نظر بسیار ناچیز بیاید اما فراموش نکنید که در خیلی از مواقع ، دنباله دار همین مقدار را به جای 12 ساعت ، در نیم ساعت می پیماید!

تصویر زیر از دنباله دار 103P hartlly گرفته شده است.

http://up.avastarco.com/images/z0y623zqzbm7slq6ufum.jpg (http://up.avastarco.com/)

قدر این دنباله دار در زمان عکاسی 14.5 بوده و ابزار مورد استفاده یک دستگاه تلسکوپ 6 اینچ نیوتنی اسکای واچر تک موتوره به همراه دوربین نیکون دی 3000 بوده است. این عکس در شهر اصفهان گرفته شده و حاصل ترکیب 9 فریم 30 ثانیه ای در حساسیت 1600 می باشد. در زمان عکسبرداری ، دنباله دار در هر ساعت 15 دقیقه قوسی را در میان زمینه آسمان جابه جا می شد. این مقدار را با توجه دقت کردن به طول رد ستارهای تصویر در این چند دقیقه وقت صرف شده برای عکاسی بخوبی می توان متوجه شد. 3 شب برای تنظیم دقیق مقر تلسکوپ زمان گذاشته شد و در شب چهارم عکسبرداری اصلی از آن انجام شد. ضمنا" تغییرات محور بعد نیز با انجام تغییر در کنترلر اعمال شده است.

دنباله دار آیسون در ماه آینده از سرعت بالایی برخوردار خواهد بود و با استفاده از این روش شما می توانید با خیال راحت به عکاسی از آن بپردازید.

موفق و پیروز باشید.

رخساره روشنی
07-24-2014, 01:34 PM
درود بر دوستان آوایی

میخواستم بدونم چطوری میشه در روز تلسکوپ رو Align یا قطبی کرد ؟

سپاس :)

عباس احمدیان
07-24-2014, 02:10 PM
درود بر دوستان آوایی

میخواستم بدونم چطوری میشه در روز تلسکوپ رو Align یا قطبی کرد ؟

سپاس :)

خانوم روشنی درود برشما
خاطرات بسیاری را برایم زنده کردین با این سوال جالبتون!
اما از همین ابتدا عرض کنم که اینکار روشهای بسیار بسیار بسیار متعددی داره. ابتدا باید بین قطبی نمودن در روز و الاین کردن در روز تفاوت و مرز قایل شویم. پس بفرمایید قطبی کردن رو میخواین یا الاین کردن رو؟

با این سوال خوب شما خاطرات زیادی برایم زنده شد! ابتدا عرض کنم که روشهای بسیار متنوعی برای اینکار وجود دارد که اگه بشه همه اونها رو توضیح خواهم داد.
ابتدا باید بین قطبی نمودن با الاین نمودن تفاوت قایل شویم. الان بفرمایید که سوال شما دقیقا" کدام مورد است؟ و البته نوع ابزار هم بسیار موثر خواهد بود

علی آئین جمشید
07-24-2014, 09:05 PM
سلام با این روش به صورت حدودی میتونید تلسکپتون رو قطبی کنید
اول تلسکپتون رو سر پا کنید عرض جغرافیایی روتنطیم کنید و مقر رو تراز کنید برای تنطیم سمت محور آن باید به سوی شمال حقیقی باشد ونه شمال مغناطیسی برای این کار با قطب نما قطب مغناطیسی رو پیدا کنید با بدست آوردن اختلاف درجه ی شمال حقیقی با آن سمت تلسکوپ رو تصحیح کنید (اختاف درجه ی شهر تهران 4درجه و10 دقیقه ی شرقی است یعنی وقتی قطب نما را در دست بگیرید و قطب نما شمال مغناطیسی را نشان دهد شمال حقیقی 4درجه و10 دقیقه در شرق آن قرار دارد ) برای پیدا کردن اختلاف درجه ی محل رصدتون میتونید از نقشه های خاصی استفاده کنید (نمیدونم ار کجا گیر میاد!) تو شب هم میتونید تلسکپتون رو دقیق قطبی کنید موفق باشید

رخساره روشنی
07-24-2014, 10:48 PM
خانوم روشنی درود برشما
خاطرات بسیاری را برایم زنده کردین با این سوال جالبتون!
اما از همین ابتدا عرض کنم که اینکار روشهای بسیار بسیار بسیار متعددی داره. ابتدا باید بین قطبی نمودن در روز و الاین کردن در روز تفاوت و مرز قایل شویم. پس بفرمایید قطبی کردن رو میخواین یا الاین کردن رو؟

با این سوال خوب شما خاطرات زیادی برایم زنده شد! ابتدا عرض کنم که روشهای بسیار متنوعی برای اینکار وجود دارد که اگه بشه همه اونها رو توضیح خواهم داد.
ابتدا باید بین قطبی نمودن با الاین نمودن تفاوت قایل شویم. الان بفرمایید که سوال شما دقیقا" کدام مورد است؟ و البته نوع ابزار هم بسیار موثر خواهد بود

من بیشتر Align تلسکوپ مد نظرم هست

تلسکوپم هم نیوتنی -بازتابی 8 اینچ سری الماس سیاه ؛ و مقر EQ5 مجهز به سیستم گوتو

ممنون :)

عباس احمدیان
07-25-2014, 12:30 AM
سلام خانوم روشنی
در زیر مراحل کار رو بطور خلاصه عرض می کنم:
1. ابتدا تلسکوپ را نصب کرده و سپس با دقت و وسواس آنرا تراز نمایید.
2. با استفاده از قطب نما و تبدیل سمت اون به قطب حقیقی زمین ، جهت پلاراسکوپ را روبه شمال تنظیم نمایید.
3. تلسکوپ را کاملا" بالانس کنید و روشن نمایید و چشمی 40 یا 25 را بسته و با نقطه ای زمینی در دوردست فوکوس نمایید.
4. در کنترلر مختصات محل رصد و زمان دقیق را وارد کنید و از تنظیم اختلاف ساعت تابستانی غافل نشوید.
5. از گزینه الاین تلسکوپ استفاده نکنید!
6. از درون نرم افزار مختصات خورشید را استخراج و در بخش Object---> User object ---> Add new object وارد نمایید و نام دلخواه را بر آن بگذارید.
7. درب تلسکوپ و جوینده را پوشانده و خورشید را هدف گیری نمایید.
8. با در نظر گرفتن جانب احتیاط و استفاده از تجربه و روشهای رصد خورشید مانند فیلتر و .... خورشید را در مرکز میدان دید بگذارید.
9. دکمه Escap را به مدت 4 ثانیه بفشارید و رها کنید تا پیغام re centering object مشاهده شود. سپس کلید اینتر را بزنید.
10. حال میبایست برحسب موقعیت سیارات به دنبال سیارات پرنور مانند زهره و یا مشتری در آسما بگردید بطوریکه در فاصله بین 15 تا 40 درجه ای خورشید باشند.
11. سیاره را هدف گیری و در جوینده به دنبال آن بگردید . سیارات مشتری و زهره بخوبی وسهولت در جوینده دیده می شوند چون با چشم غیر مسلح هم در روز قابل دیدن هستند.
12. سیاره اول را در مرکز میدان دید قرار دهید و دوباره خط شماره 9 را اجرا کنید تا خطا حذف شود.
13. چنانچه سیاره پرنور دیگری نیز در موقعیت قرار دارد از گزینه 9 تا 12 را برای آن سیاره دوم نیز اجرا کنید.
14. حال می توانید ستارگانی مانند سماک رامح یا عیوق و سیروس و دبران و ... را نیز براحتی پس از گوتو در میدان دید چشمی بیابید.

پی نوشت: این روش بسیار خلاصه و با فرض عدم اتصال تلسکوپ به رایانه می باشد. برای بالا تر بردن دقت الاین در روز روشهای متعددی وجود دارد که البته چنانچه نیاز هست توضیح می دهم.
با تشکر