PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : عاقبت جهان

satorahs
09-07-2010, 04:50 PM
با سلام
در این تاپیک می خواهم درباره ی عاقبت جهان و اینکه بر سر جهان چه می آید کمی توضیح دهم.
جهان از 3 جنس ماده تشکیل شده است.
1- موادی که می توانیم ببینیم یا اندازه گیری شان کنیم : ماده ، عناصر ، نیرو ها و ..
2- ماده تاریک
3- انرژی تاریک
مورد اول که کاملا گویا است و نیاز خاصی برای توضیح دادن ندارد .
اما ماده تاریک ..
کشف ماده تاریک توسط فیزیکدانان داستان جالبی دارد.
همان طور که می دانید در یک کهکشان ستاره های در مدار های خاصی بدور مرکز کهکشان در حال چرخش اند و
ستاره های نزدیکتر به مرکز با سرعت تندتری نسبت به ستاره هایی که دورترند به دور مرکز می چرخند.
ولی زمانی که کیهان شناسان سرعت ستاره های مدار های آخر یک کهکشان را اندازه گیری کردند متوجه شدند که سرعت ستاره بیشتر از سرعت پیش بینی شده است.
و دانشمندان شروع به جستجو برای عاملی که این قضیه را توجیح کند.
محتمل ترین جواب باید ماده ای باشد که گرانشش باعث کشش ستاره به سمت مرکز شود و سرعت ساره را افزایش دهد که چون این ماده دیده نمی شد به آن ماده تاریک می گویند.
انرژی تاریک اما کاملا خواصی ضد ماده تاریک دارد . انرژی تاریک عاملیست که باعث انبساط می شود.
عاقبت جهان تماما به این بستگی دارد که مقدار ماده تاریک بیشتر باشد یا انرژی تاریک که چون این دو قابل اندازه گیری نیستند عاقبت جهان در حاله ای از ابهام قرار دارد اگر انرژی تاریک بیشتر باشه جهان در عاقبت از هم می پاشه به این معنی که در عاقبت هسته ها و حتی بنیادی ترین ذرات از هم می پاشند.
اگر ماده تاریک بیشتر با شد جهان بر روی خودش می پاشد و باز هم عاقبت تلخی در انتظار جهان است .:zomg:

shishi
09-07-2010, 11:57 PM
خیلی هم عاقبت تلخی نیست.
یک بیگ کرانچ یا فرو پاشی بزرگ برای جهان ما، میتونه یه بیگ بنگ برای جهان بعدی باشه!نظریه ای هست که میگه این انفجارها و فروپاشی های بزرگ به طور متناوب تکرار میشن و پایانی ندارن.
البته احتمال درستی این نظریه خیلی کمه چون کیهان شناسان در تحقیقاتشون به این نتیجه رسیدن که میزان جرم موجود در عالم به اندازه ای نیست که بتونه باعث جذب اجرام کیهانی به سمت هم و در نهایت یک فروپاشی بزرگ بشه.

satorahs
09-08-2010, 10:04 AM
دقيقا اسم اين نظريه جهان ققنوسي هست خيلي ممنون

shishi
09-08-2010, 10:35 PM
یه نظریه دیگه هم برای پایان جهان هست که خیلی به نظرم غم انگیز و...میتونم بگم یاس آوره.مقداریش از کتاب انفجار بزرگ نوشته کریگ هوگان ذکر میکنم:
کیهان از لحظه وقوع انفجار بزرگ در حال انبساط بوده و هست.نیروی جاذبه موجود در کیهان به اندازه ای قوی نیست که بتونه جلوی این انبساط رو بگیره در نتیجه کهکشان ها از هم دور و دورتر میشن.همچنین به دلیل انبساط دمای عالم در حال کاهشه.در نهایت کیهان به جایی میرسه که به خاطر دمای بسیار پایین، تولید ستاره ها متوقف میشه.کهکشان ها توسط سیاهچاله های مرکزیشون از بین میرن و در نهایت چیزی جز چند منبع رادیویی مانند اختروش ها در کیهان باقی نمیمونه.
شخصا از این نظریه خوشم نمیاد چون فکر نمیکنم پایان همچین چهان شگفت آوری فقط پوچی باشه.
لطفا اگه نظریه دیگه ای هم هست دربارش مطلب بزارین.

پریسا باجلان
09-09-2010, 01:16 AM
با سلام....و ممنونم از تایپیک جالبتون می شه بازم بگین...راجع به نظریه های مختلف پیدایش منظومه ی شمسی هر چیزی می دونین بگین ممنون میشم

javadstar76
09-09-2010, 01:30 AM
با سلام....و ممنونم از تایپیک جالبتون می شه بازم بگین...راجع به نظریه های مختلف پیدایش منظومه ی شمسی هر چیزی می دونین بگین ممنون میشم

انفجار بزرگ(بیگ بنگ):
دانشمندان گفته اند حدود ۵ میلیلرد سال پیش ستاره ای از کنار خورشید عبور میکند و انفجاری به وجود می آورد که باعث پخش شدن مواد در اطداف خورشید میشود سنگ ها و فلزات چون سنگین ترند کمتر دور میروند و ماده ی پیش زمینه ای سیارات عطارد زهره زمین مریخ که از جنس سنگ و فلز هستند به وجود می آورند و گاز ها که سبک تر هستند دور تر پرتاب میشوند و ماده ی زمینه ای سیارات مشتری زحل اورانوس نپتون و پولوتون را به وجود میآورند که از جنس گازند البته چون پولوتون خیلی دور است جزء منظومه ی شمسی حساب نمی شود به تدریج مواد پیش زمینه ای شروع به چرخش به دور خود و خورشید می کنند و همانطور که می چرخند در اثر نیروی گریز از مرکز بعضی مواد به اطراف پرتاپ میشوند و اقمار را به وجود می آورند.
نظریه ی دوم:
خورشید اول توده ی بزرگی از گاز بود در قسمت هایی از این توده چرخش هایی به را افتاد که موجب جمع شدن مواد و چرخش کل توده شد در اثر نیروی گریز از مرکز مواد به صورت حلقه هایی به دور خورشید از آن خارج شدند و جا هایی از این حلقه ها که جرم بیشتری داشتند در اثر چرخش به درو خورشید سایر مواد کوچکتر را جذب کردند و به شکل سیارات در آمدند که حالا مسیر همان حلقه ها مدار چرخش سیارات به دور خورشید است.
نظریه ی سوم:
در این نظریه گفته شده که از آن توده ی عظیم گاز فقط خورشید به وجود نیآمده بلکه سیارات نیز مانند خورشید به طور مستقل به وجود آمده اند.
http://www.forexrainbow.com/files/pngzdcdr37ib9b1uc1ju.jpg (http://www.forexrainbow.com/)

javadstar76
09-09-2010, 01:34 AM
در قرن شانزدهم میلادی کوپرنیک (1473-1543 میلادی / 852-922 شمسی) یک طرح خورشید مرکزی (کوپرنیکی) پیشنهاد کرد که در آن خورشید در مرکز منظومه‌ی شمسی قرار دارد و زمین مانند یکی از سیاراتش حول آن حرکت می‌کند. اغلب تصور می‌شود که طرح کوپرنیک آن چنان ساده‌تر از طرح بطلمیوس است که باید از همان ابتدا پذیرفته می‌شد. این تصور درست نیست. کوپرنیک به تقدس دایره‌های معتقد بود و او نیز به اندازه‌ی بطلمیوس از افلاک تدویر و طرح‌های دیگر استفاده کرد. با این حال قرار دادن خورشید در مرکز اجرام، تعریف بسیار ساده‌تر و توضیح بسیار طبیعی‌تر در مورد برخی خصوصیات حرکت سیاره‌ای ارائه داد. مهم‌تر از همه، او شالوده‌ی محکمی بنیان نهاد که دیدگاه‌های جدید ما در باره‌ی منظومه‌ی شمسی بر روی آن استوار است.
http://www.forexrainbow.com/files/nefd6nahnhyg8j3mfgkk.jpg (http://www.forexrainbow.com/)
بحث و جدل درباره‌ی این دو نظریه، اخترشناسان را بر آن داشت که اطلاعات رصدی دقیق‌تری به دست آورند. این اطلاعات را تیکو براهه (1546-1601 میلادی / 925-980 شمسی) آخرین اخترشناس بزرگی که مشاهدات خود را بدون استفاده از تلسکوپ انجام می‌داد، جمع‌آوری کرده است.
http://www.forexrainbow.com/files/bxxe5yd498e91vtyc6tf.jpg (http://www.forexrainbow.com/)
یوهانی کپلر (1571-1630 میلادی / 950-1009 شمسی) که دستیار براهه بود، مدت بیست سال وقت صرف کرد تا توانست اطلاعات جمع‌آوری شده توسط براهه را تحلیل و تعبیر کند. کپلر قواعد مهمی برای حرکت سیارات پیدا کرد. این قواعد که به سه قانون کپلر در حرکت سیارات معروف‌اند عبارتند از :
1. تمام سیارات در مدارهای بیضی شکلی که خورشید در یکی از کانون‌های آن قرار دارد حرکت می‌کند. (قانون مدارها)
2. خط واصل هر سیاره به خورشید در زمان‌های مساوی مساحت‌های مساوی جاروب می‌کند. (قانون مساحت‌ها) به شکل زیر نگاه کنید. هر کدام از این قسمت‌های رنگی مساحتی برابر دارند. طبق این قانون سیاره‌ای که به دور خورشید در حال دوران است هر کدام از این قسمت‌ها را در زمان‌های مساوی طی می‌کند.
البته بقیه ی مطالب رو می تونین در سایت:http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=38778 مشاهده نمایید.

پریسا باجلان
09-09-2010, 02:07 AM
ممنون من تو نجوم به زبان ساده نظریه ها رو خوندم...ولی قسمت فیزیک برام جا نیوفتاده...اینجا فیزیکی داریم؟ مثلا راجع به تکانه که دلیل رد نظریه های اولیه بود؟

satorahs
09-09-2010, 10:44 AM
دوستان علاقه مند می توانند کتاب تاریخچه زمان یک فصل کامل درباره جهان ، تولد جهان ، و نظریه های مختلف درباره ی پایان جهان توضیح داده . نویسنده این کتاب استفن هاوکینگ هست.

satorahs
09-09-2010, 10:47 AM
من فکر می کنم کامل ترین منبع متحد در باره ی منظومه شمسی همون کتاب نجوم به زبان ساده است نوشته مایر دگانی.
البته کتاب زمین در فضا انتشارات گیتا شناسی و ترجمه احمد دالکی
و نجوم دینامیکی هم یه چیز هایی در این باره نوشته

Mehrzad-jupiter
09-10-2010, 02:12 AM
مسلما تا جایی که بررسی ها نشون میده مقدار انرژی تاریک در عالم بیش از ماده تاریکه، حدود 73 درصد، ویژگی انزژی تاریک تسریع بخشیدن به سرعت انبساط عالمه، در کل انرژِی تاریک موجب انبساط کهکشانها میشه، پس میشه نتیجه گرفت که عاقبت عالم در دور شدن کهکشان ها وتاریکی جهان خلاصه میشه که این یعنی تثبیت نظریه مهبانگ!

Edwin
09-10-2010, 02:18 AM
سلام مهرزاد جان

ورودت رو به سايت تبريك ميگم

ميشه لطفآ ريفرنس معتبري درباره انرژي تاريك و ماده تاريك معرفي كنيد

ضمنآ يك سوال :

اينكه ميگيد" انرژي تاريك بيشتر از ماده تاريكه " براي من قابل هضم نيست . چطور ميشه دو چيزي رو كه از جنس هم نيستند و با واحد هاي مختلفي بيان ميشن رو با هم مقابسه كرد ؟؟

ممنون

Mehrzad-jupiter
09-10-2010, 02:40 AM
سلام ادوین. ممنون بابت تبریک
بهترین منبع که میتونه اطلاعات خوبی بده مقاله های پرفسور مبشره که میتونی سرچ کنی.
اما راجبه سوالت: مقدارهای دقیقی که برای انرژی و ماده تاریک در نظر گرفته شده از طریق سرعت و چگونگی دور شدن کهکشانها حاصل شده یه عاملی درین میون هست که موجب شده روند انقباض اولیه عالم وسپس انبساط کند عالم به انبساط سریع تبدیل بشه. کسی چیزی از انژی تاریک نمیدونه و همینطور ماده تاریک، اما بررسی ها روند سریع دور شدن کهکشانهارو نشون میده که این از خاصیت های انرژی تاریکه. یعنی انبساط. شاید مطالعه راجب دورترین اجرام عالم مثل اختروش ها و سرعت دور شدن اونا کمی ازین گره کور رو باز کنه

Mehrzad-jupiter
09-10-2010, 03:09 AM
فعلا نظریه غالب همون نظریه دور شدن کهکشان ها و پیوستن همه به تاریکیه اینو میشه از درصد بالای انژی تاریک متوجه شد میدونم خیلیا ازین عاقبت خوششون نمیاد ولی جهان با سرعت درحال انبساطه. به نظر من بهترین منبع مقاله های منتشر شده در رابطه با انرژی و ماده تاریکه. این مسئله تبدیل شده به مهم ترین مسئله نجومی در حال حاضر. به هر حال در عین گرانش شدید خوشه های کهکشانی الگوی کلی سرعت بالای دورشدن رو نشون میده

na3r
09-14-2010, 10:45 AM
http://452388.20upload.net/files/shahrivar/12844441572.jpg (http://7heaven.blogfa.com/post-34.aspx)
آينده كيهان

اختر‌شناسان از دیر‌باز به این پرسش که عالم چگونه آفریده شده است، توجه داشته‌اند. آن‌ها با ارائه مدل‌های کیهان‌شناسی سعی دارند تا شرح دهند که عالم چگونه به وجود آمده، تا کنون چه تغییراتی کرده و چه سرنوشتی در انتظارش است. این مدل‌ها باید بر اساس داده‌هایی که از رصد ستاره‌هاو کهکشان‌ها به دست آمده، بنا شوند.

برای بررسی کیهان اصولی را به نام اصول کیهان‌شناسی فرض می‌کنند:

1. جهان همگن است.
2. جهان همسان‌گرد است.
3. هیچ نقطه‌ای در جهان بر نقاط دیگر ارجح نیست.
در گذشته برای توضیح مقیاس بزرگ ساختمانی و تکامل جهان، مدل‌های کیهان‌شناختی گوناگون پیشنهاد شده بود. در میان این مدل‌های پیشنهادی، مدل‌هایی وجود دارند که بر پایه نظریه نسبیت عام بنا شده‌‌اند. این نظریه از یک زبان هندسی استفاده می کند. به این مفهوم که حضور ماده ، ویژگی‌های مادی فضا- زمان (‌فضای چهار بعدی که زمان به عنوان بعد چهارم به ابعاد سه گانه فضایی استفاده می شود‌) را تعیین می کند. مشکلات بزرگی که در سر راه بودند، به میزان قابل توجهی ، با توجه به این فرض که جهان در مقیاس بزرگ از لحاظ فضایی همسان و همگن است، کاهش یافته‌اند. فرض یکنواختی جهان در مقیاس بزرگ اصل کیهان‌شناسی خوانده می‌شود و مبین این مطلب است که اگر از بی‌نظمی‌های محلی چشمپوشی کنیم، جهان از هر محلی که بدان نگریسته شود یک صورت ثابت را عرضه می کند. تصویر جهان برای ناظر‌انی که در کهکشان‌های دیگر هستند باید همچون تصویر ما از جهان باشد. آنها صورت‌های فلکی دیگر و دسته بندیهای دیگری از کهکشانها را خواهند دید. لیکن بر طبق اصل کیهان‌شناسی، می‌بایست ویژگی‌های بزرگ‌مقیاسی از قبیل انبساط جهان ، ثابت هابل ، پارامتر شتاب منفی و چگالی متوسط ، در همه جا یکسان باشد و در واقع هیچ کهکشان ارجحی در جهان وجود ندارد.

اصل کیهان‌شناسی، بر مبنای مشاهده استوار است. هابل ، شاپلی و همکاران دانشگاهی آنها ، مشاهده کردند که تعداد کهکشانها تا یک اندازه محدود ، به طور مستقیم با حجم فضای متناظر با آن اندازه ، تغییر می کند. مشاهده بعدی آنها مبنی بر این که کهکشانها به گونه‌ای همسان در پهنه آسمان توزیع شده‌اند، به این نتیجه منتهی شد که جهان بطور یکنواخت‌(‌یعنی به طور همگن و همسان‌) از ماده پوشیده شده ‌است.

البته زمانی می توانیم از همگن بودن عالم صحبت کنیم که مقیاس‌های بزرگتر از Mpc100 مورد نظر باشد. این وضعیت تقریباً شبیه خط ساحلی یک کشور است. اگر خط ساحلی را از نزدیک نگاه کنیم کاملاً نا‌یکنواخت است، ولی از هواپیما، همین خط ساحلی کاملاً یکنواخت به نظر می‌رسد. عالم نیز در مقیاس‌های کوچک دارای توزیع غیر همگن ماده است؛ اما در مقیاس بزرگ، توزیع ماده کاملاً یکنواخت است.

با در نظر گرفتن همه کهکشان‌ها ، خوشه ها و غیره در داخل جعبه مکعبی و به اندازه کافی بزرگ، می توان میانگین چگالی ماده در عالم را به دست آورد. ثابت شده است که مقدار این چگالی حدود g/cm330-10 است. ماده داخل هر یک از جعبه های مکعبی ما متأثر از نیروهای مختلفی است. اما تنها نیروهای الکترو‌مغناطیسی و گرانشی‌اند که می توانند تا بردی زیاد تأثیر وارد کنند. از بین این دو نیرو ، نیروی الکترو‌مغناطیسی می تواند فقط روی ذرات باردار اثر بگذارد. اما چون ماده در مقیاس بزرگ عمدتاً خنثی است، می توانیم از نقش نیروی الکترو‌مغناطیسی در دینامیک کلی عالم صرفنظر کنیم. بنابر ین به این نتیجه می‌رسیم که دینامیک بزرگ‌مقیاس عالم ما، کاملاً تحت تأثیر نیروی گرانشی است.

بنا به شرایط اولیه و جزییاتی که در نظر گرفته می‌شود الگوهای متفاوتی برای سرآغاز و سرانجام کیهان پیشنهاد شده است که در این قسمت به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

به طور کلی، مراحل عمده سازماندهی کاینات را به ترتیب زیر می‌توان تقسیم بندی کرد:

1. تکامل هسته‌ای: از کوارک‌ها به نوکلئونها ، از نوکلئونها به هسته‌ها ، از هسته‌ها به اتمها. این تکامل در کوره آغازین بوده و در دل ستارگان نیز ادامه دارد.
2. تکامل شیمیایی: از اتم‌ها به مولکول‌های ساده، از مولکول‌های ساده به مولکول‌های عالی. در سطوح ستاره‌ای، فضای میان ستاره‌ای و در اقیانوس زمینی اولیه این تکامل دیده می‌شود.
3. تکامل زیست شناختی: از مولکولهای عالی به سلول‌ها ، از سلول‌ها به گیاهان و حیوانات. که این تکامل هنوز در اقیانوس زمین و قاره‌ها وجود دارد.
4. تکامل انسان شناختی

http://374108.20upload.net/files/shahrivar/12844487381.jpg

arian3000
09-14-2010, 01:15 PM
سلام براي جواب به اين سئوال به وبلاگ زير يه سري بزن ابراهيم ويكتوري خيلي قشنگ جواب اين پرسشهارو داده كه جهان چطور از ديدگاه قرآن بوجود آمده و چگونه شبيه طومار جمع ميشود.

http://andromeda.blogfa.com/post-873.aspx

satorahs
09-14-2010, 05:02 PM
سلام براي جواب به اين سئوال به وبلاگ زير يه سري بزن ابراهيم ويكتوري خيلي قشنگ جواب اين پرسشهارو داده كه جهان چطور از ديدگاه قرآن بوجود آمده و چگونه شبيه طومار جمع ميشود.

http://andromeda.blogfa.com/post-873.aspx
دوست من سلام
با وجود تمام احتراماتی که برای تو و قرآن و آقای ویکتوری قائل ام
اما تا آنجا که من اطلاع دارم آقای ویکتوری اعتقاد آنچنانی به دین و اسلام ندارند و فکر نمی کنم هیچ جای این کتاب ( قرآن ) دربار ی ماده تاریک و انرژی تاریک واینکه کدامشان بشتر است چیزی نوشته باشد اگر چنین چیزی هست لطفا آیه یا سوره اش را برای من بفرست فکر می کنم اشتباه متوجه شده ای !!!

arian3000
09-15-2010, 11:44 AM
سلام
در مورد اينكه آقاي ويكتوري به قرآن اعتقاد دارد يا نه موضوعيت ندارد.خود قرآن مسئله مهم است نه آقاي ويكتوري ايشان يك دانشمند است.و نظرات ايشان قابل تاٌمل است و لي در مورد نحوه پيدايش كيهان و مواد و انرژيهاي تشكيل دهنده آن و همين طور نحوه انقباض جهان و تشكيل يك ابر ستاره ايكه كه قبل از انفجار بزرگ وجود داشته همگي تئوري است و اثبات نشده.ولي قرآن كلام خداست و رد خور ندارد و به صراحت مطالب زيادي مطرح كرده و بشر را دعوت كرده كه در آفرينش خدا بينديشد.
تا چند دهه پيش دانشمندان معتقد به وجود سياهچاله بصورت حفره هاي كيهاني بودند اما نظريه هميشه در حال تغيير است.http://www.hupaa.com/Data/P00595.php

اما در مورد ماده تاريك و انرژي تاريك كه مورد بحث ما نبود دوست عزيز.ما در مورد پيدايش و خاتمه كار هستي آيه قرآن كريم را ذكر كرديم نه در مورد علت انبساط جهان و ...

اما آيه اي از قرآن كريم در مورد اينكه خداوند با يك نيروي نامرئي اجرام كيهان را نظم داده به نظر شما اين نيرو انرژي تاريك نيست؟

سوره الحج 65

وَيُمْسِكُ السَّمَاءَ أَنْ تَقَعَ عَلَى الأَرْضِ إِلاَّ بِإِذْنِهِ إِنَّ اللَهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُوفٌ رَحِيمٌ".
و آسمان را نگه داشته که جز به فرمان او بر زمين نيفتد زيرا خدا را بر مردم رافت و مهربانی است.

ممكن است بعضي بگويند نيروي گرانشي هسته مركزي كيهان كه ماده تاريك است و انرژي تاريك داراي دو نيروي معكوس هستند و باعث ايجاد تعادل كيهاني ميشوند.اينها همه فرضيه هست آنچه مسلم است خداوند به سئوالات بيشمار هر انساني پاسخ ميدهد.يك وب سايت جالب كه اعجاز قرآن را در مسائل مختلف مطرح كرده يه سري بزن جالبه.http://www.miraclesofthequran.com
http://www.miraclesofthequran.com/scientific_112.html

پیام بهرام پور
09-15-2010, 12:19 PM
دوست من سلام
با وجود تمام احتراماتی که برای تو و قرآن و آقای ویکتوری قائل ام
اما تا آنجا که من اطلاع دارم آقای ویکتوری اعتقاد آنچنانی به دین و اسلام ندارند و فکر نمی کنم هیچ جای این کتاب ( قرآن ) دربار ی ماده تاریک و انرژی تاریک واینکه کدامشان بشتر است چیزی نوشته باشد اگر چنین چیزی هست لطفا آیه یا سوره اش را برای من بفرست فکر می کنم اشتباه متوجه شده ای !!!

آقای ویکتوری در یکی از اثراتشون تفاوت افریدگار و خدا را آورده است و این موضوع باعث شده که اون کتاب اجازه ی نشر نداشته باشه. (اجازه نداره اما خب چاپ شده) پس زیاد نمی شه روی بحث قرآن و آقای ویکتوری حساب ویژه ای باز کرد.

satorahs
09-15-2010, 01:24 PM
سلام
در مورد اينكه آقاي ويكتوري به قرآن اعتقاد دارد يا نه موضوعيت ندارد.خود قرآن مسئله مهم است نه آقاي ويكتوري ايشان يك دانشمند است.و نظرات ايشان قابل تاٌمل است و لي در مورد نحوه پيدايش كيهان و مواد و انرژيهاي تشكيل دهنده آن و همين طور نحوه انقباض جهان و تشكيل يك ابر ستاره ايكه كه قبل از انفجار بزرگ وجود داشته همگي تئوري است و اثبات نشده.ولي قرآن كلام خداست و رد خور ندارد و به صراحت مطالب زيادي مطرح كرده و بشر را دعوت كرده كه در آفرينش خدا بينديشد.
تا چند دهه پيش دانشمندان معتقد به وجود سياهچاله بصورت حفره هاي كيهاني بودند اما نظريه هميشه در حال تغيير است.http://www.hupaa.com/data/p00595.php

اما در مورد ماده تاريك و انرژي تاريك كه مورد بحث ما نبود دوست عزيز.ما در مورد پيدايش و خاتمه كار هستي آيه قرآن كريم را ذكر كرديم نه در مورد علت انبساط جهان و ...

اما آيه اي از قرآن كريم در مورد اينكه خداوند با يك نيروي نامرئي اجرام كيهان را نظم داده به نظر شما اين نيرو انرژي تاريك نيست؟

سوره الحج 65

وَيُمْسِكُ السَّمَاءَ أَنْ تَقَعَ عَلَى الأَرْضِ إِلاَّ بِإِذْنِهِ إِنَّ اللَهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُوفٌ رَحِيمٌ".
و آسمان را نگه داشته که جز به فرمان او بر زمين نيفتد زيرا خدا را بر مردم رافت و مهربانی است.

ممكن است بعضي بگويند نيروي گرانشي هسته مركزي كيهان كه ماده تاريك است و انرژي تاريك داراي دو نيروي معكوس هستند و باعث ايجاد تعادل كيهاني ميشوند.اينها همه فرضيه هست آنچه مسلم است خداوند به سئوالات بيشمار هر انساني پاسخ ميدهد.يك وب سايت جالب كه اعجاز قرآن را در مسائل مختلف مطرح كرده يه سري بزن جالبه.http://www.miraclesofthequran.com
http://www.miraclesofthequran.com/scientific_112.html
دوست من با سلام
فکر می کنم شما زیاد کتاب های فیزیکی یا اخترفیزیکی نمی خوانید .
کافی است دو کتاب تاریخچه ی زمان یا جهان در پوست گردو ( هر دو نوشته ی استفن هاوکینگ ) را بخوانید تا تمام چیز هایی که از نظر شما تئوری اند و اثبات نشده اند !!!! را در آنجا اثبات کرده و چیزی است مربوط به 20 سال پیش !!!!!
در ضمن توصیه می کنم به تمام دوستان علاقه مند کتاب " پندار خدا " اثر نابی از زیست شناس بزرگ ریچارد داوکینز را به خوانند تا متوجه شوند که قرآن و تمام آیه هایش نه تنها هیچ ربطی به زمین و انرژی تاریک ندارند بلکه حتی ...
کتاب را که خواندید خودتان می فهمید ... یعنی چه ؟

satorahs
09-15-2010, 01:28 PM
آقای ویکتوری در یکی از اثراتشون تفاوت افریدگار و خدا را آورده است و این موضوع باعث شده که اون کتاب اجازه ی نشر نداشته باشه. (اجازه نداره اما خب چاپ شده) پس زیاد نمی شه روی بحث قرآن و آقای ویکتوری حساب ویژه ای باز کرد.
دوست من سلام
اگر قرار بر اینست که هر کتابی نوشته شود و چاپ شود و اجازه ی نشر نداشته باشد و ما بر مطالب آن کتاب تکیه کنیم و برای خود فتوا بدهیم من هم در یکی از کتاب هایم که چاپ شده و اجازه ی نشر نگرفته اثبات کردم که خورشید به دور زمین می چرخد حالا آیا می توانم بر پایه این کتاب بیایم تاپیک باز کنم و مقاله بنویسم ؟؟؟؟

پیام بهرام پور
09-15-2010, 01:31 PM
دوست من سلام
اگر قرار بر اینست که هر کتابی نوشته شود و چاپ شود و اجازه ی نشر نداشته باشد و ما بر مطالب آن کتاب تکیه کنیم و برای خود فتوا بدهیم من هم در یکی از کتاب هایم که چاپ شده و اجازه ی نشر نگرفته اثبات کردم که خورشید به دور زمین می چرخد حالا آیا می توانم بر پایه این کتاب بیایم تاپیک باز کنم و مقاله بنویسم ؟؟؟؟

جسارتاً بنده به کدام حرف و کتاب تکیه کردم؟

satorahs
09-15-2010, 01:37 PM
جسارتاً بنده به کدام حرف و کتاب تکیه کردم؟

شما نه
دوست عزیزمان
arian 3000

پیام بهرام پور
09-15-2010, 01:41 PM
شما نه
دوست عزیزمان
arian 3000

خب فدای شما بشم چرا از من نقل قول می کنید!؟؟؟؟!!!:wtfsmilie:
کلی نگران شدم که نکنه چیز خطرناکی گفته باشم.
حالا می شه راجع به کتابتون صحبت کنید؟

satorahs
09-16-2010, 08:16 PM
بله البته
می تونید توی ویکی پدیا نام های "پندار خدا " یا " توهم خدا" یا " ریچارد داوکینز " سرچ کرده ( البته اگه فیلتر نباشه !!)

satorahs
09-16-2010, 08:18 PM
خطرناک که چه عرض کنم یه کاری کردی استاد ویکتوری تو تخت خواب لرزید !!
( شما و دوست گل مان arian 3000)

arian3000
09-18-2010, 08:17 AM
سلام دوست گرامي
من كاري به آقاي ويكتوري ندارم ،مطالبي هم كه بنده به آن استناد كردم جنبه هاي قرآني آنرا در نظر گرفتم و قرآن هم نياز به اجازه انتشار نداره.

pir.soh
09-18-2010, 08:39 AM
سلام دوستان خوبم
من یک کتاب که در مقطع فوق لیسانس کیهان شناسی تدریس می شه رو بهتون معرفی می کنم.
نگران نباشید انقدر ترجمه خوبی داره و انقدر به زبان گویایی نوشته شده که برای هر علاقه مند به نجوم و کیهان شناسی یه چیزی دازه یاد بده .
در مورد سرنوشت جهان یک فصل کامل توضیح داده که من بیش از 10 بار خوندمش . البته کل کتاب رو حدود 5 بار خوندم که بعضی جاها رو از حفظ شدم
به هر حال
اسم : ابر فضا ( با فتحه "ا" و "ب" )
نوشته : میچیو کاکو

arian3000
09-18-2010, 09:05 AM
سلام دوستان
لينك دانلود كتاب شگفتيهاي جهان از ابراهيم ويكتوري (البته اين لينك رو براي دوستاني كه اين كتاب رو ندارن و يا ميونه خوبي با ويكتوري دارن ميذارم)

http://rs117.rapidshare.com/files/159311555/The-Wonders-Of-Universe_WWW.IRANMEET.COM_.rar

Sharafi
09-18-2010, 09:08 AM
سلام دوستان خوبم
من یک کتاب که در مقطع فوق لیسانس کیهان شناسی تدریس می شه رو بهتون معرفی می کنم.
نگران نباشید انقدر ترجمه خوبی داره و انقدر به زبان گویایی نوشته شده که برای هر علاقه مند به نجوم و کیهان شناسی یه چیزی دازه یاد بده .
در مورد سرنوشت جهان یک فصل کامل توضیح داده که من بیش از 10 بار خوندمش . البته کل کتاب رو حدود 5 بار خوندم که بعضی جاها رو از حفظ شدم
به هر حال
اسم : ابر فضا ( با فتحه "ا" و "ب" )
نوشته : میچیو کاکو

سلام دوست گرامي

ورودتون رو به سايت تبريك ميگم

به خاطر كتابي كه معرفي كرديد ممنون . فقط آيا ممكنه نام انتشارات يا احيانآ مترجم رو هم بفرماييد .

با تشكر

پیام بهرام پور
09-18-2010, 10:17 AM
سلام دوستان
لينك دانلود كتاب شگفتيهاي جهان از ابراهيم ويكتوري (البته اين لينك رو براي دوستاني كه اين كتاب رو ندارن و يا ميونه خوبي با ويكتوري دارن ميذارم)

http://rs117.rapidshare.com/files/159311555/The-Wonders-Of-Universe_WWW.IRANMEET.COM_.rar

دوستان در زمان دانلود این فایل این خطا اعلام می شود:
You want to download the following file:

http://rapidshare.com/files/159311555/The-Wonders-Of-Universe_WWW.IRANMEET.COM_.rar | 12973 KB

Your IP address 92.42.52.17 is already downloading a file. Please wait until the download is completed.

Premium members can download any number of files simultaneously. Become a Premium member now. The download will be available shortly.
من چه کار می توانم بکنم
اگر ایراد از اینترنت من هست، کسی لطف کند و در راه رضای خدا این را برای من ایمل کند:
pbahrampoor@yahoo.com

arian3000
09-18-2010, 11:21 AM
سلام يه لينك ديگه براي دانلود كتاب
http://www.4shared.com/get/nLG7AVL0/Shegeftihaye_Jahan___Ebrahim_V.html;jsessionid=7AF B67E7EBBE08DEB38FC6CD2D78BBF5.dc216

arian3000
09-18-2010, 12:15 PM
سلام آقاي بهرامپور كتاب رو برات ايميل كردم

SAEED560
11-11-2012, 10:50 PM
ایا عالم تا ابد انبساط خواهد یافت یا در اینده کندتر یا متوقف خواهدشد و بعد از ان جهان رو به انقباض خواهد اورد

پیمان اکبرنیا
11-11-2012, 11:42 PM
ایا عالم تا ابد انبساط خواهد یافت یا در اینده کندتر یا متوقف خواهدشد و بعد از ان جهان رو به انقباض خواهد اورد

سلام به شما

این امر بستگی دارد به این که مقدار انرژی و ماده تاریک در جهان چقدر باشد. طبق مشاهدات فعلی مقدار انرژی تاریک که عامل انبساط جهان است بیشتر است و جهان تا ابد انبساط خواهد یافت :)

mohsen4465
11-12-2012, 12:17 AM
ایا عالم تا ابد انبساط خواهد یافت یا در اینده کندتر یا متوقف خواهدشد و بعد از ان جهان رو به انقباض خواهد اورد در تکمیل جواب آقای اکبرنیا اضافه میکنم که شتاب انبساط جهان برخلاف تصورات گذشته مثبته! و بنابراین جهان نه تنها در حال انبساطه بلکه سرعت انبساط اون هر لحظه بیشتر و بیشتر میشه. این واقعیت خودش مسئله دیگری رو به میان آورده و اون اینکه با این شتاب مثبت سرعت انبساط جهان میتونه به سرعت نور برسه. بدین ترتیب فرضیه دیگری در سال 2003 مطرح شد بنام واپاشی عظیم که طبق این نظریه بعد از اینکه سرعت انبساط جهان به سرعت نور رسید همه چیز (تک تک ذرات) از هم پاشیده میشن و جهان نابود میشه.

gshahali
11-12-2012, 06:10 AM

سلام دوست عزیز
متن زیر ترجمه بخشی از کتاب « An introduction to modern cosmology» نوشته Andrew Liddle است که امیدوارم کمک کنه:

«در مدل‌های کیهان‌شناختی که امروزه مورد قبول است، جهان برای همیشه باقی خواهد ماند و دچار بازرمبش (Recollapsing) نمی‌شود. آنچه در حال حاضر از ثابت کیهان‌شناختی بر می‌آید این است که جهان در حال انبساط با شتاب مثبت است. با وجود این، پیش‌بینی آنکه در آینده چگونه فیزیک کنترل را به‌دست خواهد گرفت خطرناک است. ثابت کیهان‌شناختی ممکن است یک پدیده‌ی گذرا باشد، درست مانند یک کمیت مشابه در اوایل جهان که دانشمندان معتقدند تورم را به‌وجود آورد؛ و از این رو ممکن است روزی شتاب متوقف شود. اگر در این وضعیت، یک ثابت کیهان‌شناختی کوچک منفی ظاهر شود، می‌‌‌تواند در آینده رمبش دوباره را باعث گردد.»

موفق باشید

Hooman
12-27-2012, 11:20 AM
به طور خلاصه میشه گفت که در اینده جهان به خاطر قانون دوم ترمودینامیک(انتروپی همواره در حال افزایش است)به نظمی کشیده میشه تا جایی که انرژِی ستاره ها و سیارات به پایان برسه

Arian Soltani
12-27-2012, 08:27 PM
در تکمیل جواب آقای اکبرنیا اضافه میکنم که شتاب انبساط جهان برخلاف تصورات گذشته مثبته! و بنابراین جهان نه تنها در حال انبساطه بلکه سرعت انبساط اون هر لحظه بیشتر و بیشتر میشه. این واقعیت خودش مسئله دیگری رو به میان آورده و اون اینکه با این شتاب مثبت سرعت انبساط جهان میتونه به سرعت نور برسه. بدین ترتیب فرضیه دیگری در سال 2003 مطرح شد بنام واپاشی عظیم که طبق این نظریه بعد از اینکه سرعت انبساط جهان به سرعت نور رسید همه چیز (تک تک ذرات) از هم پاشیده میشن و جهان نابود میشه.
سلام.
میشه بفرمایین ایا سرعت انبساط زمین چقده ؟

Ehsan
12-27-2012, 09:07 PM
سرعت ِ انبساط رو نمی شه واسه زمین و واسه هیچ چیز ِ دیگه به طور ِ مطلق تعیین کرد، فقط می شه گفت که سرعت ِ دو جسم نسبت به هم چه قدره.

در واقع این بستر ِ فضا-زمان هستش که مثل ِ یک بادکنک کش میاد و باعث ِ دور شدن ِ اجرام از هم میشه نه سرعت ِ اجسام روی ِ بستر ِ فضا زمان و به همین خاطر ِ سرعت ِ انبساط در واقع ِ نرخ ِ کش اومدن ِ این بستر هستش (که بهش می گن ثابت ِ هابل)

یه سری به این تاپیک بزنید:

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?437

همین طور این فایل ِ فلش رو هم ببینید که راجع به انبساط ِ کیهانه:

http://astro.unl.edu/classaction/animations/cosmology/balloon.swf

پیمان اکبرنیا
12-27-2012, 09:12 PM
به طور خلاصه میشه گفت که در اینده جهان به خاطر قانون دوم ترمودینامیک(انتروپی همواره در حال افزایش است)به نظمی کشیده میشه تا جایی که انرژِی ستاره ها و سیارات به پایان برسه
بله طبق نظریات امروزی می توان گفت اگر به همین ترتیب جهان منبسط شود و پیش برود در نهایت انتروپی به ماکسیمم مقدار خودش می رسد و جهان به حالتی خواهد رسید که دیگر تولید انرژی نداریم و همه جای جهان در حال تعادل ترمودینامیک خواهد بود. البته مقیاس زمانی که این اتفاق می افتد احتمالا چیزی حدود 10 به توان 100 سال است!

اینجا را ببینید:

http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_death_of_the_universe

سلام.
میشه بفرمایین ایا سرعت انبساط زمین چقده ؟
جناب سلطانی کوچک :)

زمین منبسط نمی شود بلکه جهان منبسط می شود. یعنی کهکشان ها در حال دور شدن از هم هستند ولی در داخل کهکشان ها اجرامی مثل ستاره ها و سیارات منبسط نمی شوند :) یعنی به دلیل اثر گرانش این اثر در مقیاس کوچک تاثیر گذار نیست.

پی نوشت: همزمان شد با پست آقا احسان :)

Arian Soltani
12-27-2012, 10:08 PM
سلام آقای اکبرنیا .
ببخشید وقتی یکی میخواد تو شلوغی با یه بچه تو بغل بنویسه ، اشتباه هم تایپ میکنه . منظورم همین سرعت انبساط جهان بود . میشه محاسبه کرد ؟

SAEED560
12-30-2012, 10:48 AM
با سلام
چند وقت پیش یه خبری رو خوندم که در مورد انتهای دنیا بود گفتم شما هم بخونید بد نیست
عاقبت دنیا از زبان استاد ایرانی دانشگاه ريورسايد

دکتر مبشر استاد فيزيک و نجوم رصدي دانشگاه ريورسايد با بيان اين كه در حال حاضر حدود 14 ميليارد سال از پيدايش جهان گذشته است، اظهار كرد: آينده و انتهاي جهان به گونه‌اي است كه يك ميليارد سال قبل از انتهاي جهان خوشه‌هاي كهكشاني از هم جدا مي‌شوند، يعني قدرت انرژي تاريك به حدي افزايش پيدا مي‌كند كه مي‌تواند آنها را از هم جدا كند، 60 ميليون سال قبل از انتهاي جهان، كهكشان‌ راه شيري از بين مي‌رود و سيارات از هم جدا مي‌شوند.‌ سه ماه قبل از انتهاي جهان، منظومه شمسي از بين مي رود، 30 دقيقه قبل از انتهاي جهان نيروي انرژي تاريك به حدي افزايش پيدا مي‌كند كه روي سياراتي به اندازه زمين مي‌تواند اثرگذار باشد و در اين زمان است كه زمين منفجر مي‌شود و حدودا 10 به توان منهاي 19 ثانيه قبل از انتهاي جهان، اتم‌ها از بين رفته و نهايتا مي‌توان گفت 35 ميليارد سال پس از پيدايش جهان، جهان از بين مي‌رود و كل جهان به انرژي تاريك تبديل مي‌شود

پیمان اکبرنیا
12-30-2012, 11:29 AM
سلام آقای اکبرنیا .
ببخشید وقتی یکی میخواد تو شلوغی با یه بچه تو بغل بنویسه ، اشتباه هم تایپ میکنه . منظورم همین سرعت انبساط جهان بود . میشه محاسبه کرد ؟

ببینید سرعت انبساط جهان بستگی داره به این که بین کدام دو نقطه از جهان اندازه گیری بشه یعنی مقدار ثابتی نیست. هر چه کهکشانها از ما دورتر باشند با سرعت بیشتری از ما دور می شوند. در مرز مرئی جهان یعنی در فاصله حدود 14 میلیارد سال، جهان با سرعت نور از ما دور میشه :) و از اون نقطه دورتر، جهان با سرعتی بیشتر از نور از ما دور میشه.

دقت کنید که این سرعت، سرعت انبساط خود فضا است بنابراین میتواند بیش از سرعت نور باشد و با تئوری نسبیت که میگه سرعت هیچ چیز نمیتونه بیش از سرعت نور باشه تضادی نداره. چون خود فضا داره کش میاد میتونه نقاطی از فضا نسبت به ما سرعت بیش از نور داشته باشه. اینها نقاطی هستند که از ابتدای پیدایش جهان نورشون هنوز به ما نرسیده

پیمان اکبرنیا
12-30-2012, 10:47 PM
با سلام
چند وقت پیش یه خبری رو خوندم که در مورد انتهای دنیا بود گفتم شما هم بخونید بد نیست

دکتر مبشر استاد فيزيک و نجوم رصدي دانشگاه ريورسايد با بيان اين كه در حال حاضر حدود 14 ميليارد سال از پيدايش جهان گذشته است، اظهار كرد: آينده و انتهاي جهان به گونه‌اي است كه يك ميليارد سال قبل از انتهاي جهان خوشه‌هاي كهكشاني از هم جدا مي‌شوند، يعني قدرت انرژي تاريك به حدي افزايش پيدا مي‌كند كه مي‌تواند آنها را از هم جدا كند، 60 ميليون سال قبل از انتهاي جهان، كهكشان‌ راه شيري از بين مي‌رود و سيارات از هم جدا مي‌شوند.‌ سه ماه قبل از انتهاي جهان، منظومه شمسي از بين مي رود، 30 دقيقه قبل از انتهاي جهان نيروي انرژي تاريك به حدي افزايش پيدا مي‌كند كه روي سياراتي به اندازه زمين مي‌تواند اثرگذار باشد و در اين زمان است كه زمين منفجر مي‌شود و حدودا 10 به توان منهاي 19 ثانيه قبل از انتهاي جهان، اتم‌ها از بين رفته و نهايتا مي‌توان گفت 35 ميليارد سال پس از پيدايش جهان، جهان از بين مي‌رود و كل جهان به انرژي تاريك تبديل مي‌شود

مطمئنید ایشون اینطور گفتند؟ آخه این پیش بینی مال حالتیه که جهان بعد ار مدتی انبساط، شروع به انقباض کنه اما در حال حاضر نظر دانشمندان بر اینه که انبساط جهان تا ابد ادامه پیدا می کنه :)

SAEED560
12-31-2012, 12:20 AM
مطمئنید ایشون اینطور گفتند؟ آخه این پیش بینی مال حالتیه که جهان بعد ار مدتی انبساط، شروع به انقباض کنه اما در حال حاضر نظر دانشمندان بر اینه که انبساط جهان تا ابد ادامه پیدا می کنه :)

سلام
جناب اقای اکبر نیا چند هفته پیش از سایتی که معرفی میکنم با معرفی یکی از دوستان این مطلب رو مطالعه کردم (30 دقیقه اخر دنیا چگونه می گذرد ؟منبع:http://www.hupaa.com)
و بر این باور هستم که هر چیزی عمری داره و یک روز به پایان میرسه شاید اشتباه باشه ولی فکر میکنم بعضی از وقتها باید به پایان فکر کرد .

پیمان اکبرنیا
12-31-2012, 01:25 AM
سلام
جناب اقای اکبر نیا چند هفته پیش از سایتی که معرفی میکنم با معرفی یکی از دوستان این مطلب رو مطالعه کردم (30 دقیقه اخر دنیا چگونه می گذرد ؟منبع:http://www.hupaa.com)
و بر این باور هستم که هر چیزی عمری داره و یک روز به پایان میرسه شاید اشتباه باشه ولی فکر میکنم بعضی از وقتها باید به پایان فکر کرد .

lممنون. بله رفتم و منبع را دیدم :)

راستش من هم نمی گم جهان پایان نداره اما میگم طبق نظریات فعلی خونده بودم که پایان جهان به گونه ای دیگر هست. البته الان که متن را میخونم می بینم که سخنی از انفجار بزرگ دوباره نیست. یکم متنش برام مبهمه ولی خب میتونم منابع دیگری معرفی کنم که درباره پایان جهان بیشتر مطالعه کنید. اکثر کتابهای کیهان شناسی در این مورد مطالبی دارند.

smhm
12-31-2012, 10:37 AM

مطمئنید ایشون اینطور گفتند؟ آخه این پیش بینی مال حالتیه که جهان بعد ار مدتی انبساط، شروع به انقباض کنه اما در حال حاضر نظر دانشمندان بر اینه که انبساط جهان تا ابد ادامه پیدا می کنه
توی متن چیزی در مورد انقباض گفته نشده. بلکه پایان جهان را همان تشدید انبساط و فراگیر شدن آن در نظر گرفته شده.
یعنی انرژی تاریک که هم اکنون بخش عمده آن در فضای بین کهکشانهاست در آینده به تدریج در کهکشانها هم نفوذ میکنه و باعث میشه ستارگان نیز از هم فاصله بگیرند. و در نهایت با نفوذ انرژی تاریک به درون ماده، ذرات نیز از هم پاشیده میشوند. در واقع فشار انرژی تاریک از یک سو باعث دور شدن کهکشانها از هم میشود و از سوی دیگر موجب نفوذ آن به درون کهکشانها نیز می شود (طبق فرضیه ای که قبلا در تایپیک ماده تاریک مطرح کردم این انرژی با ماده تاریک در ارتباط است و بیش از 90 درصد جرم جهان را تشکیل می دهد و مانند یک هیولای خفته همه کهکشانها از جمله کهکشان ما را احاطه کرده است و آرام آرام داره به درون کهکشان قدم می گذارد.)

gshahali
01-07-2013, 07:00 AM
با سلام

سلام دوستان

این دیدگاه درباره پایان جهان مبتنی بر نظریه مِه گسست (Big Rip) است. ظاهراً شواهد مشاهداتی که فعلاً به دست آمده است این نظریه را تأیید نمیکند
(http://en.wikipedia.org/wiki/1_E19_s_and_more)

پس از 100 میلیارد سال، انبساط تمام کهکشانها را به ورای دید ما منتقل خواهد کرد، و ... بهتر است بقیه داستان و جدول زمانی را در آدرس زیر مطالعه کنید:
http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_the_far_future

موفق باشید

Rezvanspace
10-03-2013, 08:09 PM
:115:استفاده از کتاب هایی که نویسنده ی آنها استیون هاوکینگ است برای پیدا کردن پاسخ سوالات کیهان شناسی بسیار مفید است.توصیه میکنم استفاده کنید.راستی بیایید یه کم در مورد نظریه ی جهان های موازی هم صحبت کنیم......چطوره؟؟؟؟؟؟؟؟/

messi10
06-03-2014, 02:13 PM
:63:
با سلام
در این تاپیک می خواهم درباره ی عاقبت جهان و اینکه بر سر جهان چه می آید کمی توضیح دهم.
جهان از 3 جنس ماده تشکیل شده است.
1- موادی که می توانیم ببینیم یا اندازه گیری شان کنیم : ماده ، عناصر ، نیرو ها و ..
2- ماده تاریک
3- انرژی تاریک
مورد اول که کاملا گویا است و نیاز خاصی برای توضیح دادن ندارد .
اما ماده تاریک ..
کشف ماده تاریک توسط فیزیکدانان داستان جالبی دارد.
همان طور که می دانید در یک کهکشان ستاره های در مدار های خاصی بدور مرکز کهکشان در حال چرخش اند و
ستاره های نزدیکتر به مرکز با سرعت تندتری نسبت به ستاره هایی که دورترند به دور مرکز می چرخند.
ولی زمانی که کیهان شناسان سرعت ستاره های مدار های آخر یک کهکشان را اندازه گیری کردند متوجه شدند که سرعت ستاره بیشتر از سرعت پیش بینی شده است.
و دانشمندان شروع به جستجو برای عاملی که این قضیه را توجیح کند.
محتمل ترین جواب باید ماده ای باشد که گرانشش باعث کشش ستاره به سمت مرکز شود و سرعت ساره را افزایش دهد که چون این ماده دیده نمی شد به آن ماده تاریک می گویند.
انرژی تاریک اما کاملا خواصی ضد ماده تاریک دارد . انرژی تاریک عاملیست که باعث انبساط می شود.
عاقبت جهان تماما به این بستگی دارد که مقدار ماده تاریک بیشتر باشد یا انرژی تاریک که چون این دو قابل اندازه گیری نیستند عاقبت جهان در حاله ای از ابهام قرار دارد اگر انرژی تاریک بیشتر باشه جهان در عاقبت از هم می پاشه به این معنی که در عاقبت هسته ها و حتی بنیادی ترین ذرات از هم می پاشند.
اگر ماده تاریک بیشتر با شد جهان بر روی خودش می پاشد و باز هم عاقبت تلخی در انتظار جهان است .:zomg:

سلام من آخر نفهمیدم میشه توضیح بدید دنیا چطور نابود میشه یبار میگن اندرو مدا با راه شیری برخورد میکنه یه بار میکن یه ستاره ی سرگردان میاد زمین رو از مدارش خارج میکنه یه بارم میگن خورشید زمان مرگش سیاراتش رو میبلعه اگه میشه توضیح بدبد.خیلی ممنون

امیرحسین اسدی
06-07-2014, 10:15 AM
ببخشید یه سوال دارم ایا این ماده تاریک تمام ویژگی های یک ماده رو داره یا نه؟

SAEED560
01-26-2015, 11:52 AM
ببخشید یه سوال دارم ایا این ماده تاریک تمام ویژگی های یک ماده رو داره یا نه؟

سلام
مقاله ایی رو تو این موضوع مطالعه میکردم و توضیحاتی داشت نزدیک به سوال شما
ماهیت دقیق ماده سیاه هنوز مشخص نیست ولی احتمالاتی وجود داره که از پروتون نوترون الکترون تشکیل شده باشه ولی این ماده از خود نوری پخش یا نوری جذب نمیکنه ولی تاثیرات گرانشی در اون وجود داره.کوتوله های سفید یا قهوه ایی وحتی ذرات زیر اتمی که با سرعتی نزدیک به نور در حوکت هستند به نام نوترینوها میتونن از اجزایی تشکیل باشن.
هر چیزی که دارای جرم و حجم باشه و فضایی رو اشغال کنه ماده است و همچنین اگر احتمال تشکیل این ماده با ذرات اتم باشه پس با ماده تفاوتی نداره

yalda199
05-06-2015, 08:35 PM
http://booktolearn.com/img/ebooks/Science/Astronomy/9781461418290.jpg (http://booktolearn.com/img/ebooks/Science/Astronomy/9781461418290.jpg)

سال 2013 | 199 صفحه | ISBN: 9781461418290 | 53 MB | http://booktolearn.com/wp-content/themes/easel/images/pdf_icon.png (http://booktolearn.com/wp-content/themes/easel/images/pdf_icon.png)

دانلود کتاب (http://www.booktolearn.com/?p=4118)

معرفی: کتاب “هشدار آسمان” برای اولین بار بررسی می‌کند که اگر سرمایه‌های فضایی‌مان را از دست بدهیم چه اتفاقی برای دنیای ما می‌افتد. نویسنده کتاب وابستگی نوع بشر به ماهواره‌های فضایی را شرح می‌دهد و نشان می‌دهد که اگر آنها ناگهان تخریب شوند. چه اتفاقاتی ممکن است بر جنبه‌های مختلف اقتصادی، دفاعی و زندگی روزمره ما بیافتد.
این کتاب در ابتدا بر نحوه نابودی سرمایه‌های فضایی از طریق اجسام خرد فضایی،‌ جنگ و طوفان‌های خورشیدی توجه می‌کند. سپس نویسنده بر آنچه پس از نابودی ماهواره‌ها اتفاق می‌افتد، از جمله اثراتی که بر پیش بینی آب و هوا و سیستم موقعیت‌یابی جهانی دارد، نگاهی می‌اندازد.

__________________________________________________ __________________________________________________ ___________
http://www.booktolearn.com/img/icon/book.gif (http://www.booktolearn.com/img/icon/book.gif) راستگوترین، بی‌توقع‌ترین، مفیدترین و همیشگی‌ترین رفیق برای هر کسی کتاب است. "مارک تواین"

محمد فتحی
07-17-2015, 12:15 PM
سلام.
لطفا در مورد موضوع این تاپیک چند مقاله بهم معرفی کنید ممنون

CosMos Beta
04-06-2016, 02:04 AM
سلام بر اساتید
منظور از فروپاشی جهان همین جهانیست که حدود صد میلیارد کهکشان داره یا بطور کل فروپاشی تمام جهان های دیگست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Ehsan
04-07-2016, 11:50 PM
سلام بر اساتید
منظور از فروپاشی جهان همین جهانیست که حدود صد میلیارد کهکشان داره یا بطور کل فروپاشی تمام جهان های دیگست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

منظور در اغلب موارد همین جهانه، این که جهان‌های دیگری وجود داره یا نه عمیقا محلِ بحثه و اصلا چیزِ بی اشکالی نیست، هنوز داره روش بحث میشه

محمود قادری
04-16-2016, 09:50 AM
سلام بر اساتید

دوست عزیز در پست جدید ترین اخبار نجومی متنی پیرامون همین موضوع جهان های موازی قرار داده شده لطفا به پست جدید ترین اخبار نجوم مراجه و این موضوع را بخوانید.