PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تئاتر نجومی

gandom
09-24-2011, 07:08 PM
این تاپیک رو گذاشتم تا دوستان نظراتشون رو در مورد نمایشنامه ای که قراره بنویسم بذارن...اگه قطعی شد برای بچه های بی آسمان اجراش می کنم...
خواهشی که از دوستان دارم اینه که در مورد نوشتن نمایشنامه نظر بدن،نه در مورد اجراش!:rambo:

مهدی نوابی
09-25-2011, 01:40 PM
سلام
من خیلی از این کار استقبال شدید میکنم
خوب بهتره اول بگین چی تو ذهن خودتونه....

Asteroid
09-25-2011, 03:23 PM
سلام.و اميدوارم نتيجه ي دلخواهتو از اين تاپيك بگيري.:wink:
از نظر من با توجه به مخاطبان خاص اين نمايش ،داستان بايد خيلي عميق باشه و اونا رو به فكر فرو ببره:advise:. البته من اگه شرايط تو رو داشتم به يه موضوع علمي،حادثه اي،تخيلي،فرهنگي،اجتماعي فكر ميكردم.:slow: به هر حال تمام تلاشت براين باشه كه آخر خيلي مستقيم نتونيم درمورد نتيجه قضاوت كنيم. اگه مي توني آخرشم مبهم تموم كن ،اين جوري خيلي جالبه!(البته اين فقط نظر منه!):thumbsup:

gandom
09-25-2011, 05:51 PM
سلام.و اميدوارم نتيجه ي دلخواهتو از اين تاپيك بگيري.:wink:
از نظر من با توجه به مخاطبان خاص اين نمايش ،داستان بايد خيلي عميق باشه و اونا رو به فكر فرو ببره:advise:. البته من اگه شرايط تو رو داشتم به يه موضوع علمي،حادثه اي،تخيلي،فرهنگي،اجتماعي فكر ميكردم.:slow: به هر حال تمام تلاشت براين باشه كه آخر خيلي مستقيم نتونيم درمورد نتيجه قضاوت كنيم. اگه مي توني آخرشم مبهم تموم كن ،اين جوري خيلي جالبه!(البته اين فقط نظر منه!):thumbsup:
البته ...نزدیک دو قرن هستش که نمایشنامه نویسان در این تلاشن به جای اینکه یکسویه داستان رو به انتها برسونن یکم از ذهن تماشاچی استفاده کنن و ذهنشو به فکر فرو ببرن و به این نوع اختتام نمایشنامه می گن پایان باز که تو فیلمنامه هم استفاده می شه.
خب تو ذهن خودم یه تئاتر تک پرسناژه می چرخه...دوست دارم تو نمایشنامه ای که قراره بنویسم اولش به آخرش هیچ شباهتی نداشته باشه...یعنی تا دقیقه ی نود کسی نفهمه که مکانی که شخصیت داستان وجود داره کجاست و در آخر کار تازه بفهمه که چی شد!....:blink:

melika bidabadi
09-25-2011, 06:11 PM
:wink:من هم با شما موافقم .من که خودم عاشقه نمایشنامه هاو فیلنامه هایی هستم که اول داستان نمایشنامه یا فیلم نامه لو نره وداستان برای مخاطب طوری باشه تا اون را مشتاق کنه تا آخر فیلنامه را با دقت وتوجه نگاه کنه! البته به نظر من بد نیست پایانش را طوری تمام کنید که مخاطب پایان نمایش نامه را خودش تصور کنه وتصمیم بگیره.که پایان قصه چی میشه ودر آخر در فکر فرو بره که چی شد؟.:pacman:

behnum
09-26-2011, 04:56 PM
درود، خود من دو تا نمایشنامه ی نوشته شده اما اجرا نشده! تو بایگانی نوشته هام موجوده یکیش درون مایه ی کمیک داره با دید آموزشی راجع به پدیده خورشید گرفتگی و اون یکی هم اقتباسی بود از نمایشنامه ی زندگی گالیله اثر برتولد برشت که متاسفانه یا خوشبختانه هیچ وقت نتونستم تو همدان اجراش کنم چه با حمایت اهل آسمون! چه با حمایت اهل هنر! به نظرم اگه چاشنی طنز هم به نوشتتون اضافه شه میتونه ارتباط بهتری با مخاطباش برقرار کنه تا صرفا تبدیل به ی گفت و شنود علمی بشه! امیدوارم موفق باشین و با میزانسن و آوانسن مناسب به چیزی که تو ذهنتونه برسین

behnum
09-26-2011, 05:05 PM
راستی فراموش کردم از خود شما سوال کنم به نظرتون نمایش های با موضوعات خاص و مناسبتی مثل همین نمایشنامه ی نجومی تک پرده ای اجرا بشه بهتره یا چند پرده ای؟ راستش من خودم به جواب نرسیدم چون اگه قرار باشه به صورت مستمر خط داستان رو با یک پرده دنبال کنیم با توجه به هدف آموزشی - ترویجی باعث خستگی مخاطب میشه از طرف دیگه هم اگه چند پرده ای اجرا بشه امکان گم شدن درون مایه ی اصلی نمایش اگر نوع داستانمون اقتباسی نباشه و اورژینال باشه وجود داره ممنون میشم نظرتون رو بیان کنید

gandom
09-26-2011, 08:23 PM
دوستان هر موضوعی که تو ذهنتون هستش رو اینجا بگین...تو اجرای تئاتر هر چیزی امکان پذیره...برای نمونه تو کار کودک جک و لوبیای سحر آمیز (با همون ساقه ی لوبیا ی بلند) رو ،رو سن بردیم. این یک مثال ساده بود از اینکه تو اجرا هر چیزی امکان پذیره.

راستی فراموش کردم از خود شما سوال کنم به نظرتون نمایش های با موضوعات خاص و مناسبتی مثل همین نمایشنامه ی نجومی تک پرده ای اجرا بشه بهتره یا چند پرده ای؟ راستش من خودم به جواب نرسیدم چون اگه قرار باشه به صورت مستمر خط داستان رو با یک پرده دنبال کنیم با توجه به هدف آموزشی - ترویجی باعث خستگی مخاطب میشه از طرف دیگه هم اگه چند پرده ای اجرا بشه امکان گم شدن درون مایه ی اصلی نمایش اگر نوع داستانمون اقتباسی نباشه و اورژینال باشه وجود داره ممنون میشم نظرتون رو بیان کنید

نگاه کنید داشتن پرده های مختلف در نمایشنامه بستگی داره به فرم های استفاده شده در نمایشنامه...هر چقدر این تغییر فرم و پلن زیاد باشه برای بهتر جلوه دادن اون تو اجرا و یا خوندن و تحلیل نمایشنامه از پرده های مختلف استفاده میشه ولی اگه تک پرده هم باشه میشه تو اجر ابهامات نمایشنامه را برطرف کرد.
دوست عزیز اگه دوست دارید نمایشنامه هاتون رو برای من ارسال کنید....

mh.talezade
09-27-2011, 05:06 PM
سلام
تاپيك خيلي جالبي هست.
خوب اينطور كه پيداست قراره با هم فكري هم يه نمايشنامه نجومي بنويسيم.
آيا كسي موضوع خاصي هم تو ذهنش هست؟

gandom
09-27-2011, 11:22 PM
سلام
تاپيك خيلي جالبي هست.
خوب اينطور كه پيداست قراره با هم فكري هم يه نمايشنامه نجومي بنويسيم.
آيا كسي موضوع خاصي هم تو ذهنش هست؟

از دوستان می خوام که به این سؤال جواب بدن
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
فقط برای تآیید بود:have a nice day:

آسمون
09-28-2011, 02:56 PM
ممنون گندم جان بابت این تاپیک جالب
فعلا من یه چیز به ذهنم میرسه که میگم
شاید بعدا هم دوباره چیزی به ذهنم رسید :دی
اینکه داستان با رگه های طنز در مورد یه آدمایی مثل خودمون باشه بچه هایی که به نجوم علاقه دارن اما مامان و باباهاشون کمی مخالف هستند و سیر راضی کردن اونا.... البته فقط یه ایده اولیست میتونه تخیلی تر باشه.

gandom
09-30-2011, 12:53 PM
ممنون گندم جان بابت این تاپیک جالب
فعلا من یه چیز به ذهنم میرسه که میگم
شاید بعدا هم دوباره چیزی به ذهنم رسید :دی
اینکه داستان با رگه های طنز در مورد یه آدمایی مثل خودمون باشه بچه هایی که به نجوم علاقه دارن اما مامان و باباهاشون کمی مخالف هستند و سیر راضی کردن اونا.... البته فقط یه ایده اولیست میتونه تخیلی تر باشه.
این هم ایده ی جالبیه ولی برای جذب کسانی که از نجـــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــوم چیزی نمیدونن زیاد خوب نیست!چون با دیدن این همه مشکلات چندان جذب نجوم نخواهند شد!:sad:

yasiii
02-12-2012, 10:21 PM
سلام بر دوست خوش ذوق
به نظر من قصه ی زندگیه کسی باشه که دیگه تحمل دنیا و آدماشو نداره,افسرده شده و هیچ همدم و سنگ صبوری رو زمین نداره که درکش کنه,اونوقت یه روز ناخودآگاه سرشو بالا میگیره شروع به درد دل و تحسین آسمون میکنه, کم کم با نجوم و قصه ی صور فلکی آشنا میشه و بهترین حس دنیا رو از آسمون میگیره,همینطور که پیش میره رفقایی پیدا میکنه که مثه خودش ترجیح دادن سر به هوا بشن تا بتونن رو زمین دووم بیارن و ...............
در کل کسی که با شناخت آسمون دوباره به زندگی بر میگرده!

Esmaeilpour
07-29-2012, 07:08 PM
چخوف:هيچ وقت داستاني و نمايشنامه اي كه يك بار ان را تجربه نكرده باشم ننوشته ام.
به نظرم نكته ي اساسي واقعي بودن نمايشنامست.نه به معناي مستند بودن به معناي اينكه بيننده(يا خواننده)بتونه شرايط رو تجسم كنه و صرفا زاده ي خيالتون نباشه(به نظرم براي مثال اگر فيلم هاي اصغر فرهادي رو با بقيه كارگرداناي ايران مقايسه كنيد مي تونيد اين تفاوت رو درك كنيد).براي اين هم تاپيك هايي مثل صندلي داغ كه زندگي شخصي منجمان رو به ما نمايش مي زاره مي تونه منبع الهام خيلي خوبي باشه يا تجربه ي شخصي خودتون.
اميدوارم موفق باشيد :)

Mahdieh. GH
12-29-2012, 08:37 PM
راستش من از نظر آسمون جون و یاسی جون خوشم اومد، اما خب میتونیم اینارو هم با هم ترکیب کنیم مثلا؛ همون جریان افسردگی و علاقه ی ناگهانی به نجوم پیش بیاد، اما از طرفی بقیه ردش بکنن و مشکلات ایجاد کنن ، همچنین یه نمایش علمی هم میشه و میتونید از طریق این خیلی چیزا رو یاد بدین...
که اگه یه کم موضوع رو گندم جان مشخص تر بکنی، فکر کنم بهتر به نتیجه میرسیم...

gandom
12-29-2012, 11:39 PM
راستش من از نظر آسمون جون و یاسی جون خوشم اومد، اما خب میتونیم اینارو هم با هم ترکیب کنیم مثلا؛ همون جریان افسردگی و علاقه ی ناگهانی به نجوم پیش بیاد، اما از طرفی بقیه ردش بکنن و مشکلات ایجاد کنن ، همچنین یه نمایش علمی هم میشه و میتونید از طریق این خیلی چیزا رو یاد بدین...
که اگه یه کم موضوع رو گندم جان مشخص تر بکنی، فکر کنم بهتر به نتیجه میرسیم...

راستش خیلی بلا ها سر این تئاتر اومد...اولش قرار شد خودم یک با ایده اعضا بنویسم که کار به جایی نرسید...تصمیم گرفتم که یک کار معروف رو اقتباس کنم...بعد که نمایشنامه ام آماده شد شروع کردم به کار...پروسه های طولانی ای طی شد و هم اینکه نمایشنامه ای که دست گرفتم نمایشنامه شازده کوچولو هستش که یه کار اقتباسی از نوشته معروف دو سنت اگزوپریه...الانم داره مراحلی رو طی می کنه که اگه اوکی بشه تو فروم اعلام می کنم:)

Mahdieh. GH
12-30-2012, 11:52 AM
راستش خیلی بلا ها سر این تئاتر اومد...اولش قرار شد خودم یک با ایده اعضا بنویسم که کار به جایی نرسید...تصمیم گرفتم که یک کار معروف رو اقتباس کنم...بعد که نمایشنامه ام آماده شد شروع کردم به کار...پروسه های طولانی ای طی شد و هم اینکه نمایشنامه ای که دست گرفتم نمایشنامه شازده کوچولو هستش که یه کار اقتباسی از نوشته معروف دو سنت اگزوپریه...الانم داره مراحلی رو طی می کنه که اگه اوکی بشه تو فروم اعلام می کنم:)

خیلی عالیه موفق باشی، فقط اجراش برای بچه های بی آسمون هنوز پابرجاست دیگه؟

gandom
12-30-2012, 12:41 PM
خیلی عالیه موفق باشی، فقط اجراش برای بچه های بی آسمون هنوز پابرجاست دیگه؟
اگر که اجرا آزاد بهم دادن می تونم....در غیر این صورت دیگه گیشه دست من نیست:)

skynight
07-24-2013, 05:02 PM
سلام دوستان من یه نظر کوچولودارم
این نمایشنامه میتونه زندگی فردی رو به تصویر بکشه که آدمی شلخته و مثلا شاگرد تنبل کلاس بوده و بعد از اینکه با نجوم آشنا میشه زندگیش از این رو به اون رو میشه
یا آدم خیلی مخ و شیطونی که هرشب تو دنیای خودش با افسانه ها و اسطوره های صورت فلکی ها سرو کار داره و میشه سر رصد رفتن و جریانات راضی کردن خانوادش هم چیزایی روایت بشه
یا میشه دنیای تک تک اعضای یه گروه نجومی رو روایت کرد
که مثلا یکیشون معلمه یکی وکیله ؛اینطوری میشه فهموند که هر کسی میتونه دنبال نجوم رو بگیره
به نظرم اگه حالت طنز داشته باشه خیلی بهتره
اون دو قصه ی اول رو میشه تو قصه ی سوم هم گونجوند
توضیحاتم فراوانه اگه قسمت شد مفصل توضیح میدم