PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سری جدید برنامه تلویزیونی آسمان شب

صفحه ها : [1] 2

Mostafa
08-29-2011, 11:33 AM
سابق بر این تاپیکی با نام " برنامه تلویزیونی آسمان شب " در فروم بود ، ولی هرچه گشتم پیدا نشد !

[/URL][URL="http://up6.iranblog.com/files/fc100930434743.jpg"]http://up6.iranblog.com/files/fc100930434743.jpg (http://up6.iranblog.com/files/fc100930434743.jpg)

( ظاهرآ در جریان هک ، از دست رفته است )

به همین دلیل برای مطلبی که میخواهم عرض کنم تاپیک جدید ایجاد میکنم .

( اگر مدیران مربوطه ، تاپیک قبلی را یافتند ، این مطالب را با آن ادغام کنند )

طی صحبتی که دوست خوبم جناب آقای احسان مهرجو با بنده داشتند ، ظاهرآ امشب ( 7 / 6 / 90 ) حدود ساعت 24 اولین قسمت از سری جدید برنامه تلویزیونی آسمان شب از شبکه 4 سیما پخش خواهد شد .

ایشان ( آقای مهرجو ) کارشناس این سری از برنامه های آسمان شب هستند .

البته ظاهرآ قرار است این برنامه جمعه شبها پخش شود و فقط این هفته استثنآ امشب پخش می شود .

( شاید به دلیل بررسی رویت پذیری هلال شوال )

موفق باشید

Mostafa
08-29-2011, 11:35 AM
البته در کنداکتور برنامه های شبکه که در سایتشان موجود است ، خبری از این مسئله نیست و نامی از این برنامه برده نشده :

http://ch4.iribtv.ir/index.php?option=com_scheduler&Itemid=95

اما خب ...

بارها شاهد بوده ایم که برنامه های موجود در کنداکتور پخش نشده و برنامه های خارج از آن پخش شده اند !!

ولله اعلم ...

yperseusy
08-29-2011, 01:56 PM
سلام
این برنامه با مجریگری آقای صفاریان پور و تیم قبلی این برنامه بر روی آنتن میره؟

mahdad_haghighi
08-29-2011, 02:08 PM
لینک خبر رو توی سایت شبکه چهار پیدا کردم ویژه هلال شوال از امشب شروع میشه:have a nice day:

سری جدید برنامه جذاب و دیدنی آسمان شب ویژه استهلال ماه شوال ازامشب به روی انتن شبکه 4 سیما می رود.
خلیل مقدم تهیه کننده سری جدید "آسمان شب" درگفتگو با روابط عمومی شبکه چهارگفت:درسری جدید برنامه ازحالت گفتگوی یک طرفه خارج میشود وبخش های جدیدی ازجمله گزارش از رصد خانه های کشور و نجوم کودکان به برنامه اضافه شده وقرار است در برنامه آسمان شب مخاطبان علاوه برآشنایی با علوم ستاره شناسی و پیشرفت های حوزه علم نجوم تازه ترین اخبار علم نجوم اطلاع رسانی شود.
او افزود: در این برنامه علاوه برگفتگوی کارشناسی با اساتید حوزه نجوم در بخش دیگری با کسانی که در حوزه نجوم به صورت آماتورفعالیت می کنند همچون عکاس نجوم و رصدگر آماتور گفتگو می شود.
به گفته تهیه کننده برنامه آموزش تصویری اصطلاحات نجوم و معرفی وبلاگ های فعال در زمینه نجوم از دیگر بخش های برنامه است.
در اولین قسمت برنامه فائزه نعمتی مجری برنامه با مهندس قاضی میرسعید رکورد دار رویت هلال ماه در جهان راجع به رویت هلال ماه شوال به گفت و گو می نشیند.
سری جدید برنامه آسمان شب که نزدیک به یک دهه از آغاز آن میگذرد در 26 قسمت 40 دقیقه ای جمعه ها ساعت 23 به روی آنتن شبکه 4 سیما می رود و اولین قسمت ان دوشنبه شب ساعت 24:15 به روی آنتن شبکه 4 سیما می رود.

ستاره بنیادی
08-29-2011, 02:18 PM
فائزه نعمتی همون خانومیه که برنامه فرجه رو اجرا می کنه؟

نياگارا
08-29-2011, 02:39 PM
سلام
به نظر من نبايد اين برنامه با تيم ديگري رو آنتن مي رفت. اين برنامه با آقاي صفاريان پور شناخته شد و خود ايشون بايد سري جديد برنامه رو با تغييرات و اصلاحات لازم رو آنتن مي بردند.
از اون گذشته اگه قرار باشه مجري برنامه فايزه نعمتي باشه كه بايد از همين الان برنامه رو شكست خورده فرض كرد. ايشون در اين مباحث اجراي قوي نداره و اصلا به پاي آقاي صفاريان پور نمي رسه. اطلاعاتشونم مناسب اين برنامه كه به صورت تخصصي در باره نجومه مناسب نيست. هر چي باشه آقاي صفاريان پور يك منجم آماتور پرسابقه هستن و در اين زمينه فعاليت زيادي دارن و با ديگران قابل مقايسه نيستن.
با اين وضع سر آسمون شب همون بلايي مي آد كه سر فرجه بعد از زفتن آقاي صفاريان پور و اومدن همين خانم نعمتي اومد .برنامه بعد از مدتي به كل سقوط كرد و قطع شد.
نمي دونم شايد اگه اين طوري بشه مديران متوجه بشن و قدر برادران صفاريان پور رو بيشتر بدونن و برنامه رو دوباره به اونا بدن.
خداكنه.

mahdad_haghighi
08-29-2011, 02:48 PM
نمی دونم چرا اینطوری شده طبق خبر قبلی که هنوزم روی سایت شبکه چهار است عوامل این برنامه باید کلا افراد دیگه ای باشن البته موضوع عوض شدن ناگهانی همه چیز تو ایران سابقه طولانه داره. ولی جالبیش اینجاست صحبت های اقای جوزانی تهیه کننده و کارگردان قبلی و اقای خلیل مقدم تهیه کننده جدید دقیقا عین همه :O_O:

خودتون مقایسه کنید :
خبر جدید :http://ch4.iribtv.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=2103&Itemid=310
خبر قدیم :http://ch4.iribtv.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=1511

mehrjoo
08-29-2011, 03:16 PM
سلام به همه دوستان عزیز

بایستی عرض کنم برنامه اول از سری جدید برنامه آسمان شب امشب حدود ساعت 24.15 پخش میشه و شاهد صحبت های دکتر منصوری، مهندس قاضی میرسعید و گزارش های جالبی از برنامه های نجومی یک ماه اخیر خواهیم بود. قسمت های بعدی جمعه ها حدود ساعت 11 به روی آنتن خواهد رفت.

عوامل برنامه:

تهیه کننده و کارگردان: شهروز خلیل مقدم (مدیر تولید برنامه جویندگان کسوف)

کارشناس و مشاور کارگردان: احسان مهرجو

مجری: فائزه نعمتی

به شدت از هرگونه نظر، پیشنهاد و انتقاد سازنده استقبال می کنیم و امیدوارم در سری جدید از این برنامه شاهد حضور بیشتر و معرفی بیشتر افراد و گروه های اماتوری و حرفه ای باشیم.

mehrjoo
08-29-2011, 03:39 PM
نمی دونم چرا اینطوری شده طبق خبر قبلی که هنوزم روی سایت شبکه چهار است عوامل این برنامه باید کلا افراد دیگه ای باشن البته موضوع عوض شدن ناگهانی همه چیز تو ایران سابقه طولانه داره. ولی جالبیش اینجاست صحبت های اقای جوزانی تهیه کننده و کارگردان قبلی و اقای خلیل مقدم تهیه کننده جدید دقیقا عین همه :O_O:

خودتون مقایسه کنید :
خبر جدید :http://ch4.iribtv.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=2103&Itemid=310
خبر قدیم :http://ch4.iribtv.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=1511

خدمت دوست عزیز، mahdad_haghighi (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?842-mahdad_haghighi)
بایستی عرض کنم که متن اخبار شبکه ها رو معمولا مسولین روابط عمومی می نویسن و در این مورد هم آقای مقدم اصلا مصاحبه ای نداشته و مسوول به روزرسانی سایت خودش همون متن قبلی رو با اسم آقای مقدم دوباره رو سایت گذاشته و تصورش این بوده که فقط عوامل عوض شدند.

Mostafa
08-29-2011, 03:57 PM
با تشکر از دوست عزیزم آقای mehrjoo که در این فضای مجازی پاسخگوی سوالات علاقمندان به نجوم هستند

پیشنهاد میکنم دوستان امشب حتمآ برنامه را ببینند تا بتوانند با دقت بیشتری نظرات و پیشنهادات خود را به عوامل سازنده ( از جمله جناب mehrjoo ) ارائه کنند

Mojtaba.M
08-29-2011, 11:10 PM
ازیه طرف خوشحالیم که این برنامه یه بار دیگه روی آنتن میره و از یه طرف دیگه ناراحت از این که چرا مجری این برنامه آقای صفاریان پور نیس

.....به هر حال پخش سری جدید این برنامه میتونه منجمای ایران رو امیدوار نگه داره که یه روزی تبلیغ و ترویج نجوم و فعالیت های نجومی مخصوصا توی صدا و سیما بیشتر بشه

ولی با عوض شدن مجری اصلا موافق نیستم

rezash
08-29-2011, 11:40 PM
ممنون از اطلاع رسانی آقای امام.به موقع بود وگرنه سرم با برنامه نود گرم میشد.

امیدوارم این برنامه تداوم داشته باشه.

خود آقای امام هم در باشگاه نجوم تهران رویت شدند.

ستاره بنیادی
08-29-2011, 11:58 PM
اگرچه یه برنامه برای قضاوت زوده

ولی انگار ... چیز دیگری بود :

اگر از دیدن این برنامه لذت می برید تماشای آن را به دوستان خود نیز توصیه کنید

زیاد نچسبید اجرای خانم نعمتی!

پیمان اکبرنیا
08-30-2011, 12:00 AM
سلام بر احسان مهرجوی عزیز

آقا برنامه را دیدم. با وجود این که از نبود آقای صفاریان پور غصه خوردم ولی مجری جدید به نظرم مسلط بود. البته اون شور و شوق آقای صفاریان پور را نداشت که دیگه چه میشه کرد... از نظر ساختار برنامه و ریتم به نظرم خوب بود. ریتم یک مقدار تند شده که به ذائقه جوانترها خوش میاد. تعداد اخبار بخش اول زیاد بود! به نظرم اگر اخبار کمتر بشه ولی درباره هر خبر بیشتر صحبت بشه و برای عموم مردم مسئله بازتر بشه بهتره.

جای آقای تفرشی و ناظمی هم خالی.

و نکته دیگه این که به توصیه دکتر منصوری گوش کنید! امان از این شیادهای علمی

خسته هم نباشید

کامبیز خالقی
08-30-2011, 01:46 AM
خدا حفظتون کنه!

stargazer
08-30-2011, 05:33 AM
ممنون آقای امام بخاطر اطلاع رسانی :have a nice day:

به نظرم بد نبود. کلا سبکش عوض شده و خب این طبیعیه که بچه هایی که به اون سبک قبلی آسمان شب 10 سال عادت کردن به این راحتیها این سبک رو نپذیرن و هنوز طول

میکشه عادت کنن. و کلا آدمیزاد به هرچیزی که عادت کرد تغییر عادت و تغییر در ذائقه واسش سخته

(کلا دوستان آسمان شب راه سختی رو در پیش دارین تا این سبک عادت شده طی 10 سال رو برای مردم تغییر بدین و جا بندازین)

اما دوتا نکته که به نظرم رسید، ریتم برنامه تنده و خودم به شخصه اینقدر ریتم تند رو دوست ندارم. فکر می کنم نجوم با خودش آرامش داره واسه هرکسی که وارد دنیای نجوم و

مباحثش میشه، مخصوصا زیر سقف پر ستاره آسمان. این ریتم تند اونم واسه نجوم و آسمان شب و تازه اونم توی اون ساعت از شب که میخاد پخش بشه زیاد به نظرم جالب نیست،

موسیقیهای انتخاب شده زیاد جالب نبودن و بعضا تند هم بودن. (کلا نمیدونم این ریتم تند واسه چی داره مد میشه تو همه چی و هر موضوعی)،

حالا ریتم تند برنامه، تعداد زیاد خبرها، آیتمهای متعدد، و از همه مهمتر تند حرف زدن* اشخاصی که مطالب رو توضیح میدادن، همه رو بزارین کنار هم ببینین چی از آب در میاد.

یه شلوغی. که خب به شخصه به عنوان یه مخاطب نمی پسندم و امیدوارم برنامه های بعدی تمهیدی داشته باشه که اینطوری نشه.

اما این نکته که خبر انجمنهای دیگه و برنامه های رصدی یا همایش یا باشگاهها رو بیشتر تحت پوشش گرفتین و از انجمنهای دیگه هم خواستین که اخبارشون رو واستون ارسال کنن

نکته و بخش خوبی بود. امیدوارم که فعالیتهای نجومی شهرهای دیگه هم بجز تهران به چشم بیان و ما هم بیشتر با منجمین و انجمنهای نجوم سراسر کشور آشنا بشیم :have a nice day:

راجع به اجرا هم نمیدونم والا اما به دل بنده هم ننشست یه خورده هم سبک اجرای مجری برنامه شبیه تقلید از سبک قبلی بود اگه مجری مسلط تری سراغ دارین که سبک اجرای

جذابتر و جدیدتری داشته باشه و امکان تعویضش رو هم دارین حتما تعویض بفرمایین

* واسم سواله که چرا افراد نجومی در برنامه های نجومی و شبیه اون، اینقدر تند حرف میزنن که هی باید نفس بگیرن واسه ادامش (قبلا بود الان تو این برنامه شدیدتر شده بود

مخصوصا واسه یکی از افرادی که صحبت میکردن)

میدونم وقت کمه واسه برنامه اما یه فکری واسش بکنین یا تعداد آیتمها رو بیارین پایین تر یا زمان بیشتری رو بگیرین از شبکه.

به هرحال خسته نباشید بخاطر تلاشها و زحمتتون بقول دکتر منصوری مهم اینه که اینطور برنامه های نجومی استمرار داشته باشن و همینکه باز شاهد این برنامه هستیم خیلی خوبه

و امیدواریم که روز بروز بهتر از این بشه.

ممنون :have a nice day:

rezash
08-30-2011, 10:06 AM
همكنون شبكه مستند:به دنبال سايه

samaa
08-30-2011, 10:54 AM
من تا حالا بیشتر خواننده مطالب این سایت بودم و از مطالب مدیران توانا و دوستان المپیادی و کاربران فعالی که اینجا حضور دارن، استفاده میکردم
ولی وقتی دیدم اقای امام این بحث رو برای ارتباط با مدیران این برنامه باز کردند خواستم که من هم نظرم رو بنویسم(از ایشون تشکر میکنم)
همونطور که سایر کاربرا نوشتن، یک برنامه برای قضاوت مناسب نیست
ولی این یک برنامه بعد از چندین ماه توقف برنامه قبلی روی آنتن رفت (توی همین باشگاه نجوم که انگار این برنامه آسمان شب به گزارش اون اختصاص داشت خیلی راجع به بسته شدن و واگذاری برنامه حرف زده شده بود.) و باتوجه به اطلاع رسانی این سایت و سایر جاها اکثر نجومی ها اون رو دیدن
ولی به جز صحبت های دکتر منصوری که درانتها پخش شد و باید جزئیات جریانات موجود در جامعه نجوم آماتوری رو میدونستیم تا متوجه نکته های اون بشیم ،هیچ اثری از آغاز یه برنامه جدید نجومی نداشت و مثل گزارش های بین برنامه ای فرجه و غیره بود.
استفاده از ایتم ها و گرافیک قوی تر در شرایطی که کارهای قوی توی تلویزیون ایران پخش میشه توقع عادی هست. و حتی در تدوین هم پیوستگی یک برنامه واحد حس نمیشد و بیشتر شبیه جُنگ های تلویزیونی بود.(این همون حسی هست که برخی کاربرا با عنوان ریتم تند نوشتند)
دکور برنامه هم یادآور برنامه های قدیمی بود
چند تا سوال هم دارم:
چرا بحث جذاب پایانی باشگاه نجوم ,ماده تاریک رو نشون ندادید؟ (همکاری یه استاد دانشگاه با منجم های آماتور و توضیح دادن نظریات جدید دنیا برای اونها از گفتن اتفاقات رصدی پیش رو که از همین سایت و نرم افزارهای نجومی میشه پیداشون کرد مهم تره)
چرا در برنامه رصد خانه زعفرانیه فقط آش فروشی ونماینده سازمان ملل رو نشون دادید و فعالیت های نجومی و ترویجی بچه ها رو نشون ندادید؟
چرا برنامه همایش کسوف این سایت که استقبال خوبی هم شده بود رو نشون ندادید؟
چرا در برنامه پارک ملت که یک برنامه ترویجی بود( به قول خانم رحیمدل) استقبال و پرسشگری های مردم رو نشون ندادید؟
پاسخ همه این سوالات به نظر من در نگاه مدیران برنامه و تدوین نهایی کار قرار داره.
از طرف دیگه این برنامه رو فقط افرادی میفهمیدن که در زمینه نجوم فعال باشن.
مخاطب شما همه مردمی که تلویزیون رو نگاه میکنن هستن یا منجم های آماتور؟
در پایان
ما میدونیم که ساختن یه برنامه تلویزیونی کار راحتی نیست و از شما تشکر میکنیم و منتظر دیدن همه گروههای تهرانی و شهرستانی که برای نجوم زحمت میکشن و برنامه اجرا میکنن در تنها برنامه نجومی تلویزیون هستیم

mahdad_haghighi
08-30-2011, 10:59 AM
به نظر من سری قدیمی اسمان شب از یه لحاظ از این سری خیلی بهتر بود تو اون سری گفت و گو اتفاق می افتد ولی تو این سری همه ی حرف ها یک طرفست . :blink: مجری برنامم اون قدری که دوستان می گفتن بد نبود تقریبا مسلط بود .:stupido: یه سوالم داشتم اون فیلم برداری که تو باشگاه بود توی همایش کسوف هم بود پس چرا گزارش اون جارو نشون ندادن ؟:banghead:
در ضمن اگه دکور کنار خانم مجری رو عوض می کردنن خیلی بهتر بود !:sFun_bangdesk:

Mostafa
08-30-2011, 11:10 AM
دوستان گرامی لطفآ توجه کنید

در حال حاضر فقط 1 قسمت از این مجموعه پخش شده که اصلآ معیار خوبی برای قضاوت درباره این برنامه نیست .

طبیعتآ این برنامه هم مثل برنامه های دیگر نقاط قوت و ضعفی دارد .

به نظرم پس از پخش 5 قسمت از این مجموعه میتوانیم نظر نسبتآ قابل قبول تری در باره این برنامه ابراز کنیم .

انشاا... با عوامل برنامه هم هماهنگ میکنیم که در آن زمان پاسخگوی سوالات دوستان باشند .

venus
08-30-2011, 11:21 AM
متاسفانه بعد از این همه انتظار هیچ تغییر محسوسی در برنامه احساس نشد ، و برنامه از شاخه آماتوری به شاخه آماتوری انتقال یافت ! و فقط تبلیغی برای خرید ماهنامه نجوم ( به مدیر مسئولی دکتر منصوری ) و شاخه آماتوری بود !

و عزیزانی که اینهمه از شیادی در جامعه نجوم نگران هستند بهتره بیان و در رسانه ملی از میلیاردها بودجه برای پروژه ای که قرار بود سال 2009 افتتاح بشه و هنوز جز چند عکس شخصی چیزی ازش مشاهده نشده ، توضیح بدن

only orion
08-30-2011, 11:38 AM
سلام
به نظر من خیلی جای کار داشت.برای من هیچ جذابیتی نداشت و مهم تر از همه اینکه باورم نمی شد تو یک برنامه ی نجومی هم اطلاعات علمی غلط داده بشه!!! به نظر من تکرار آسمان شب قبلی رو نشون بدن بهتره.
(خیلی رک حرف زدم چون به نظرم پس از 10 سال پخش مستمر نباید مشکلاتی در این حد داشت)

نياگارا
08-30-2011, 11:48 AM
منم ديشب برنامه رو ديدم
خيلي جذابيت نداشت و كمي خسته كننده بود. مجري تقش زيادي نداشت و بر نامه خيلي يه طرفه بود .منظورم اينه كه اون همه مدت فقط چند نفر بيان يه طرفه حرف بزنن و گفت و گويي نباشه.... خب خسته مي شه بيننده.
وقتي بعضي وقتا مجري هم در يك گفت و گو حضور داشته باشه كمي سوال بپرسه و بعضي موارد رو كه ممكنه براي بيننده ثقيل باشه رو قابل فهم تر كنه با سوال هاي به جاش و كلا كمي به چالش بكشه بحث رو خوب خيلي بهتره و جذاب تره. البته همه ي اين ها لازمش اينه كه مجري به موضوع تسلط و آگاهي لازم رو داشته باشه. پس اين براي سري جديد برنامه امكان پذير نيست چون مجري فقط حرفايي رو كه رو ورقه هاش نوشته و حفظ كرده مي خونه و در واقع نقشي به اون صورت نداره.
قرار بود اين طوري باشه سري جديد ساختنشون چي بود. به قول دوستمون تكرار سري قبلي رو پخش كنن بهتره.

م.ح.اربابی فر
08-30-2011, 12:46 PM
کسی از دوستان احیانا برنامه را ضبط نکرد یا لینکی چیزی وجود ندارد!
من نتونستم برنامه را ببینم.

من شنیده بودم مجری و کارشناس و تهیه کننده و سایر عوامل برنامه افراد دیگری هستند!!
الان اونایی که من شنیدم شایعه بود یا برنامه یهو عوض شده یا چی!!؟؟

mahdad_haghighi
08-30-2011, 01:09 PM
تو لینک زیر برنامه هست فقط باید از اینترنت اکسپلولر استفاده کنید.

http://www.iransima.ir/FilmDescription.jsp?IDCode=368739&pCode=41&pType=2011-08-29&place=calendar

mobi
08-30-2011, 01:39 PM
همون بهتر که ندیدید چون اگه میدید مثل همه ما حرص میخوردید و میخواستید شاهرگتونو بزنید:banghead::sFun_bangdesk:
انگار داشتن مسخره مون میکردن البته شاید قسمت های بعد بهتر بشه اما قسمت اولش اصلا خوب نبود:TT TT:

پیمان اکبرنیا
08-30-2011, 01:49 PM
متاسفانه بعد از این همه انتظار هیچ تغییر محسوسی در برنامه احساس نشد ، و برنامه از شاخه آماتوری به شاخه آماتوری انتقال یافت ! و فقط تبلیغی برای خرید ماهنامه نجوم ( به مدیر مسئولی دکتر منصوری ) و شاخه آماتوری بود !

و عزیزانی که اینهمه از شیادی در جامعه نجوم نگران هستند بهتره بیان و در رسانه ملی از میلیاردها بودجه برای پروژه ای که قرار بود سال 2009 افتتاح بشه و هنوز جز چند عکس شخصی چیزی ازش مشاهده نشده ، توضیح بدن

دوست عزیز آرامتر! مگر شاخه آماتوری به نوعی نماینده جامعه نجومی نیست؟ درسته که در این مدت بسیار ضعیف عمل کرده ولی این وظیفه کل جامعه نجومیه که در این باره توضیح بخواهند و شاخه را اصلاح کنند. ولی مگر قرار بود برنامه از کجا به کجا منتقل شود؟ متولی نجوم آماتوری باید شاخه باشد! به نظرم هم در سری قبلی و هم در برنامه اخیر سعی شده تا جای ممکن از کارشناسان مختلف استفاده شود.

قبول دارم که پوشش کار شهرستانها ضعیف بود ولی با صحبتهایی که من با مسئولان سابق این برنامه داشتم، مشکل اصلی نبود بودجه و امکانات برای سفر به شهرستانها برای گزارش تهیه کردن بود. امیدوارم در سری جدید این مشکل برطرف شود و از همه کشور و گروه ها گزارش گرفته شود تا این تصور که برنامه دست افراد خاصی است از بین برود.

در مورد رصدخانه ملی هم مگر شما مدرک دارید که بودجه دریافت شده و خورده شده؟ درسته که اوایل قرار بود سال 2009 افتتاح بشه ولی بودجه اش تا چندین سال تامین نشد. الان تازه چند شاید 2 تا 3 ساله که بودجه تصویب شده و کار هم داره پیش میره. من خودم در جریان پیشرفت هستم. ممکنه به دلیل این که اولین باره چنین پروژه ای داره انجام میشه کند پیش بره ولی من دارم میبینم که دوستان مختلف در دانشگاه دارند کار میکنند. شما هم بهتره بدون مدرک تهمت نزنید. البته سوال کردن و توضیح خواستن از مسئولان برای گزارش پیشرفت لازمه و باید به طور مداوم توضیح بدهند که چه کارهایی در حال انجام است.

پیمان اکبرنیا
08-30-2011, 02:06 PM
دوستان من خودم تا به حال در آسمان شب شرکت نکردم، هیچ وقت هم عضو شاخه نبودم و معتقدم هر دو ضعفهایی داشته و دارند ولی بهتره زود احساساتی نشویم و به صورت منطقی اشکالات را توضیح بدهیم و توضیح بخواهیم. به قول آقای امام بگذارید 5 قسمت از برنامه بگذره بعد کاملا قضاوت کنید. فعلا بهتره با ذکر دلایل، ضعفهایی که به نظرتون میرسه را توضیح دهید تا سازندگان برنامه که در این فروم هم حضور دارند، اصلاح کنند.

169
08-30-2011, 02:20 PM
خیلی دوست دارم نیت واقعی (حالا خوب یا بد) این برنامه جدید اسمان شب رو بدونم!

sara shahabi
08-30-2011, 03:27 PM
راستش نمی خواستم مطلبی بنویسم چون بیشتر گفتنی ها رو دوستان گفتند.ولی در کل به نظر من می تونه در قسمت های بعد بهتر بشه چون قسمت اول بود باید مطالب بیشتری پشتیبانی داده می شد و شاید به خاطر همین فشرده تر بود و یا به قول دوستان ریتم تندی داشت.ولی نکته ای که به شخصه من را اذیت می کرد نبود یک مهمان ثابت بود که شاید این طوری مشکل مجری هم حل شود!به قول یکی از دوستان این که مجری بیاد وفقط یه سری مطالب رو از رو بخونه زیاد جذابیت نداره و خسته کننده ست.دکور هم زیاد جذاب نبود....البته این موضوع ها کلی هستند وگرنه در مورد تهیه ی گزارش ها هم حرف برای گفتن هست.به هر حال انشا...دفعه ی بعد شاهد برنامه ی بهتری باشیم.با تشکر از اقای امام به خاطر اطلاع رسانی!

venus
08-30-2011, 03:36 PM
جناب پیمان اکبرنیا

دریافت 6 میلیارد بودجه برای احداث رصدخانه ملی توسط خود آقای منصوری در همین رسانه ملی در زمانی که معاون وزیر علوم بودند ، گفته شد .

جامعه نجوم آماتوری ایران ، برای برنامه های تلویزیونی مفید نیاز به متولی به نام شاخه آماتوری نداره ، مثل برنامه آسمان شبی که توسط آقای مهندس دالکی اجرا می شد و با کمال تاسف شاخه از زمان تاسیس فقط باعث ایجاد تفرقه در گروه های مختلف نجومی شده نه انسجام و ساماندهی این گروهها ؛ و سخنان پایانی این برنامه هم چیزی جز تاکید بر این کشمکشها نبود .

من هم امیدوارم این برنامه روندی متفاوت از سری قبل و برنامه اول داشته باشه و وقت گرانبهای منجمان آماتور ایران صرف قدرت نمایی ، مدعیان نجوم ایران نشه .

موفق باشید

پیمان اکبرنیا
08-30-2011, 04:29 PM
جناب پیمان اکبرنیا

دریافت 6 میلیارد بودجه برای احداث رصدخانه ملی توسط خود آقای منصوری در همین رسانه ملی در زمانی که معاون وزیر علوم بودند ، گفته شد .

جامعه نجوم آماتوری ایران ، برای برنامه های تلویزیونی مفید نیاز به متولی به نام شاخه آماتوری نداره ، مثل برنامه آسمان شبی که توسط آقای مهندس دالکی اجرا می شد و با کمال تاسف شاخه از زمان تاسیس فقط باعث ایجاد تفرقه در گروه های مختلف نجومی شده نه انسجام و ساماندهی این گروهها ؛ و سخنان پایانی این برنامه هم چیزی جز تاکید بر این کشمکشها نبود .

من هم امیدوارم این برنامه روندی متفاوت از سری قبل و برنامه اول داشته باشه و وقت گرانبهای منجمان آماتور ایران صرف قدرت نمایی ، مدعیان نجوم ایران نشه .

موفق باشید

بله بودجه تصویب شد ولی متاسفانه تا جایی که من شنیدم بسیار طول کشید تا پرداخت شود. بعد از پرداخت هم تا جایی که من مطلع هستم کارهای خوبی صورت گرفته و الان در مکان رصدخانه ملی چند تا از دوستان خودم به صورت شبانه روزی و شیفتی مشغول دریافت داده از آسمان هستند. یکی دیگر از دوستانم هم مشغول مدل سازی جریان هوا بر روی قله است. مسلما کار در حال پیشرفت است اما همان طور که میدانید متاسفانه مشکلات راه هم زیاد است. چون ما افراد متخصص کم داریم و این کار برای اولین بار است که انجام میشود. حتی بعضی کارها تا به حال انجام شده ولی به دلیل اشتباهات در داده گیری و مشکلات فنی، مجبور به تکرار آن شده اند. میگم این پروژه های بزرگ در ابتدای راه فراز و نشیبهای زیادی دارند. من امیدوارم که مصاحبه ای با دکتر منصوری انجام شود و ایشان درباره مقدار دقیق هزینه های انجام شده و هزینه های مورد نیاز برای این پروژه توضیح دهند.

به نظرم برای هماهنگی فعالیتهای آماتوری در کشور وجود شاخه آماتوری لازمه ولی قبول دارم که در سالهای اخیر شاخه ضعیف عمل کرده. به خصوص برگزاری سال جهانی نجوم که افتضاح بود واقعا. شاخه آماتوری نیاز به خانه تکانی دارد!

در مورد آسمان شب هم باید بگم بسیاری از منجمان آماتور ما در تهران، یا عضو شاخه آماتوری بودند، یا مثلا زمانی با مجله نجوم همکاری داشتند و یا مثلا عضوی از رصدخانه زعفرانیه یا نیاوران بوده اند. خوشبختانه این افراد هم در برنامه آسمان شب در سری قبل حضور داشتند. افرادی مانند آقایان دالکی، نوروزی، تفرشی، ناظمی و بسیاری دیگر که از مراکز مختلف دعوت شده اند و حضور پیدا کردند و به گواه آمار صدا و سیما، آسمان شب در بسیاری از مواقع پربیننده ترین برنامه شبکه 4 بوده است. حال منظور شما را از مدعیان نجوم درک نمیکنم. مگر نجوم مدعی دارد؟ به نظر من در سری قبل آسمان شب، تقریبا همه افراد با سواد در زمینه نجوم در برنامه شرکت داشتند. البته در زمینه معرفی گروه های شهرستانی به نظرم ضعیف عمل شده که باید اصلاح بشه.

کامبیز خالقی
08-30-2011, 06:03 PM
نمی دانم چرا ما ایرانیها اینقدر دوست داریم چرخ را هزارباره اختراع کنیم!
بابا چرخ قبلا اختراع شده! به مرگ خودم =))
در ضمن این پست درباره ی برنامه تلویزیونی آسمان شب است نه رصدخانه ی ملی یا منصوری یا ...
پیشنهاد می کنم دیدگاهها در مورد برنامه که به بهتر شدنش هم کمک میکنه مطرح کنید!

doostesetareha
08-30-2011, 07:19 PM
با اجازه انتقادی داشتم خدمتتون.
من مجری گری خانوم نعمتی رو تو برنامه فرجه دیدم. برنامه فرجه برنامه ای بود که به خودی خود هیچ چیز خاصی نداشت. این مهارت مجری و سخنوری ایشون بود که طرف مقابل رو به مذاکره میکشوند و موضوعات جالبی مطرح میکرد. از وختی مجری برنامه عوض شد این برنامه هیچ کدوم این قابلیت هارو نداشت هیچ توانایی این رو هم نداشت که بیننده رو به اندازه فقط 10 دقیقه پای تلویزیون نگه داره. این چیزیه که در مورد خودم و دوستام صادق بود. حالا اگه آسمان شب هم بخواد با همین مجری گری و همین طرز بیان ادامه داشته باشه مطمئناً نمیتونه مخاطبای بیشتریو به خودش جذب کنه و ب احتمال زیاد مخاطبای اصلی خودش رو هم از دست بده.
امیدوارم مسئولای پخش توجهی به علایق و سلایق و همچنین نظرات بیننده های این برنامه داشته باشند و همه اینارو درنظر بگیرند.

Mostafa
08-30-2011, 09:52 PM
برادران ، خواهران ، اي دوستان !!!

چه خبره ؟؟؟؟

تورو خدا اجازه بديد در آرامش با هم صحبت كنيم و نظرات خودمون رو بگيم و نظرات ديگران را هم بشنويم .

مطلب درباره اين برنامه خيلي زياد است و خيلي مي شود در اين باره صحبت كرد .

بنده امروز در جريان رويت هلال در برج ميلاد سر فرصت چند ساعتي با آقاي خليلي مقدم تهيه كننده و كارگردان اين برنامه گفتگو كردم ( با آقاي مهرجو هم كه از قبل صحبت كرده بودم )

ديدگاه هاي جالبي درباره اين برنامه داشتند ؛ البته نكات زيادي هم مطرح شد

الآن خيلي خسته هستم . انشاا... به زودي جزئيات زيادي از ديدگاه سازندگان اين برنامه در اختيارتان قرار خواهم داد

ضمن اينكه بنا شد از چند قسمت بعد ، بحث نقد منصفانه به طور رسمي در فروم ايجاد شود و سازندگان برنامه در اين زمينه براي علاقمندان توضيح بدهند .

لطفآ فراموش نكنيد كه هم موافقان و هم مخالفان و هم ممتنعان ! اين برنامه هدف مشتركي دارند .... پس اجازه دهيد حرف هاي همديگر را بهتر بشنويم

موفق باشيد

mehrjoo
08-30-2011, 11:45 PM
سلام به همه شما دوستانی که تو این بحث شرکت کردید

در حیرتم از این نحوۀ نقادی و تحلیل گری دوستان (منظورم خود انتقادها نیست، نحوه اون هست). ما (حقیر به عنوان کارشناس برنامه و آقای مقدم به عنوان کارگردان) هیچ ادعایی در خصوص اینکه در کار خود بهترینیم نداریم و توانایی جلب رضایت همه مخاطبین رو هم قطعا نه ما و نه هیچ کس دیگه ای نخواهد داشت. از انتقادات تند برخی دوستان هم ممنونم و سعی می کنم تو برنامه های بعدی برطرف بشه. این برنامه متعلق به خودتونه ، پس خودتون هم باید تو بهتر شدن برنامتون دست ما رو بگیرید. همه جور پیشنهاد و انتقاد رو هم می تونید به من منتقل کنید تا در برنامه ریزی علمی برنامه لحاظ کنم. من تازه عضو این سایت شدم و اعضاء محترم را به جز دوستان خوبم آقایان امام، اکبرنیا و خالقی نمی شناسم و نمی دانم که سابقه نجومی و رزومه کاریشون به چه صورته تا با دید بهتری بتونم پاسخگو باشم. فعلا فقط دو کار رو می تونم انجام بدم:

1) خواندن و شنیدن ادامه ی نظرات
2) دعوت شما دوستان به دیدن چند قسمت بعدی برنامه

انشاء الله در فرصتی مناسب پاسخگوی تمامی نظرات شما عزیزان خواهم بود

solh
08-31-2011, 12:07 AM
اين هفته هم (جمعه)پخش ميشه يا ادامش در هفته ي بعد هست ؟

mehrjoo
08-31-2011, 12:23 AM
اين هفته هم (جمعه)پخش ميشه يا ادامش در هفته ي بعد هست ؟

ظاهرا جمعه آینده قسمت بعدی پخش میشه. این برنامه هم ظاهرا تکرار خواهد داشت اما هنوز کنداکتور برنامه فیکس نشده که بتونم اینجا اعلام کنم

پیام بهرام پور
08-31-2011, 05:25 AM
یکی از دوستان گفتند که «چند بار چرخ را اختراع می کنید؟!» یک نکته بسیار مهم به ذهنم رسید:
دقیقاً نمی دونم که آیا ایرانیان اولین کسانی بودند که «چرخ» را اختراع کردند یا نه، اما شک ندارم که:

ایرانیان اولین کسانی بودند که «چوب لای چرخ گذاشتن» را اختراع کردند.

واقعاً نمی دانم این نوع برخورد چه دلیلی دارد؟ اما حتی در صورت داشتن خصومت شخصی (!) بازهم اینطور حمله کردن به کسی واقعاً خود زنی جامعه نجومی است!

http://www.iranhall.com/news/upload/486080-2009-7-2-10-19-5.gif (http://www.iranhall.com/news/upload/486080-2009-7-2-10-19-5.gif)
تصویر شماره یک: مصداق بارز چوب لای چرخ کردن ایرانی جماعت

http://nakhaei.persiangig.com/image90/02/khodkoshi.jpg (http://nakhaei.persiangig.com/image90/02/khodkoshi.jpg)
تصویر شماره دو: خود زنی جامعه نجومی-
(قابل توجه صادق زیبا کلام! «ما اینگونه ما شدیم!»)

http://shaboroz.persiangig.com/image/2zr2iw8.jpg (http://shaboroz.persiangig.com/image/2zr2iw8.jpg)
تصویر شماره سه: برخی از نظرات غیر کارشناسی دوستان
چقدر منو یاد جناب مستربین انداخت.
ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــ

پ ن: برخی از دوستان حرف من رو به خودشون نگیرن! منظور من کاملاً مشخص بود. بنده با نظرات غیر کارشناسی و البته مغرضانه مشکل دارم!

http://www.michellehenry.fr/beanhospital.jpg (http://www.michellehenry.fr/beanhospital.jpg)
تصویر مربوط به پانویس- تورو به خدا اینقدر این نجومِ
بیمار رو اذیت نکنید!اگه اینقدر اذیت نمی کردین الان
خوب شده بود.

celestial boy
08-31-2011, 01:30 PM
من تا حالا هيچ كدوم از برنامه هاي آسمان شب رو نديدم.اين يكي رو هم نديدم.فقط يه خواهش از مسئولان اين برنامه داشتم.لطفا تكرار برنامه رو يه وقتي بذاريد كه همه بتونن ببينن.مثلا با فيلم هاي ديگه تداخل نداشته باشه.چون تو خونه ها تلويزيون همگانيه.تو يه خانواده هم بيش از يكي دو نفر نجومي نيستن.به همين دليل نظرم اينه كه يه وقتي تكرار رو بذاريد كه برنامه مهم ديگه اي نباشه.مثلا اول صبح وقت خيلي خوبيه.حالا اين نظر منه.واسه خودم اين امكان نيست كه برنامه رو آخر شب ببينم.مي دونيد كه مشكل مخالفت اطرافيان رو دارم.

mehrjoo
08-31-2011, 03:18 PM
من تا حالا هيچ كدوم از برنامه هاي آسمان شب رو نديدم.اين يكي رو هم نديدم.فقط يه خواهش از مسئولان اين برنامه داشتم.لطفا تكرار برنامه رو يه وقتي بذاريد كه همه بتونن ببينن.مثلا با فيلم هاي ديگه تداخل نداشته باشه.چون تو خونه ها تلويزيون همگانيه.تو يه خانواده هم بيش از يكي دو نفر نجومي نيستن.به همين دليل نظرم اينه كه يه وقتي تكرار رو بذاريد كه برنامه مهم ديگه اي نباشه.مثلا اول صبح وقت خيلي خوبيه.حالا اين نظر منه.واسه خودم اين امكان نيست كه برنامه رو آخر شب ببينم.مي دونيد كه مشكل مخالفت اطرافيان رو دارم.

دوست عزیز زمان پخش تکرار برنامه ها و حتی پخش اصلی برنامه ها دست عوامل سازنده برنامه نیست و مدیران شبکه تصمیم گیرنده هستند و همه چیز به کنداکتور شبکه بستگی داره. اگه اهل ورزش باشید میبینید که حتی برنامه بزرگ و پرطرفداری مثل 90 با اینکه از صبح دوشنبه هر هفته زیرنویس میشه که "امشب 90 ساعت 22:30 " اما باز هم 22:50 یا حتی 23:15 پخش میشه و گاهی مجبور میشن به قول خود آقای فردوسی پور در یک روز غیرتخصصی برنامه رو پخش کنن

علی ایران نژاد
08-31-2011, 04:20 PM
با سلام خدمت آقای مهرجوی عزیز و آرزوی موفقیت برای اهالی آسمان شب.

celestial boy
08-31-2011, 06:25 PM
مي دونم.گفتم يه پيشنهاد بديد واسه زمان پخش.ممنون واسه جوابتون.منتظرم زمان پخش تكرارش رو بگين.اميدوارم بتونم برنامه رو دنبال كنم.

mehrjoo
09-02-2011, 03:35 PM
تکرار پخش قسمت اول برنامه آسمان شب

مطابق کنداکتور اعلام شده از سوی روابط عمومی شبکه 4، تکرار قسمت اول از سری جدید برنامه آسمان شب، امشب جمعه ساعت 23:10 به مدت 45 دقیقه خواهد بود...

البته اگه تغییرش ندن

به سایر دوستان که نتونسته بودن قسمت اول رو ببینن و تاریخ تکرار برنامه را جویا بودند اطلاع رسانی کنید

Atila Poro
09-02-2011, 04:22 PM
سلام. از همه دست اندرکاران برنامه تشکر می کنم و خدا قوت. امیدوارم هر هفته برنامه بهتری را شاهد باشیم. پیشنهاد می کنم که یک قسمت گفتگوی "کوتاه" در برنامه گنجانده شود.

علی ابراهیمی سراجی
09-02-2011, 06:16 PM
سلام دوستان
راستش من هنوز موفق نشدم سری جدید آسمان شب را ببینم (ایشالا امشب تکرارشو می بینم). آقای مهرجو و آقای خلیل مقدم از دوستانم هستند و مدتها قبل در مورد این برنامه با دوستان صحبت کردم و می دانم که سعی دارند تا با بهترین شکل ممکن این برنامه را به روی آنتن ببرند.
من می دانم که اکثر دوستان برنامه ی قبلی آسمان شب را از لحاظ طراحی دکور گرفته تا مجری بسیار می پسندیدند. اگر من جزء مخالفین سرسخت قطع برنامه بودم به همین دلیل بود. باور کنید حاضرم تا در برنامه های مختلف پشت دوربین کنار برادران صفاریان پور باشم تا تجربه و وسواس آنها را در دکورچینی، تنظیم نور و برداشت برنامه و غیره تجربه کنم. عده ای از دوستان در آن زمان فکر می کردند که من حتماً نفع شخصی دارم. ولی عزیزان، برادران صفاریان پور 10 سال پای این برنامه خون و دل خورده بودند و تجربه اندوزی کردند. شما 10 سال پخش این برنامه را به یاد بیاورید و ببینید چه سیر تلاشی برای پیشرفت این برنامه صورت گرفته بود. اکنون وقت برداشت این محصول بود. و باز هم متأسفم که عده ای از تنگ نظران نگذاشتند که این برنامه ادامه یابد.
قرار بود سری جدید آسمان شب به تهیه کنندگی آقای جوزانی پخش شود ولی با ضبط 13 قسمت آن که با مجری گری آقای دالکی صورت گرفت شبکه سبک و سیاق و محتوای برنامه را بسیار پایین دید و لذا از پخش آن جلوگیری کرد. شبکه بار دیگر به سمت آقای صفاریان پور آمد. ولی بنده خدا این همه لطف و استقبال دوستان را بعد از قطع برنامه ی آسمان شب آن قدر دیده بود که دیگر عطایش را به لقایش بخشید. ضمناً با این برخوردهای عجیب شبکه من هم بودم دوباره این برنامه را که 10 سال از زندگی و عمرم را پایش گذاشتم و با یک بشکن محو و نابود شد مسلماً به عهده نمی گرفتم.
بعد از این جریانات کار به آقای خلیل مقدم واگذار شد و آقای مهرجو نیز وارد برنامه شدند. مسلماً این دوستان در اول راه اند و سعی دارند تا برنامه ای خوب و روان را تقدیم شما عزیران کنند. چرا این قدر انتقاد می کنیم؟ آن هم با پخش یک قسمت؟ چه کسی می تواند اکنون جا پای برادران صفاریان پور با آن همه کوله بار تجربه ی 15 ساله در تلویزیون بگذارد؟
انتقاد خوب است ولی وقتی که چند قسمت از این برنامه پخش شود. من با شناختی که از آقای خلیل مقدم و دوست خوبم آقای مهرجو دارم می دانم که طی هفته های بعد برنامه های بهتری را در سری جدید آسمان شب شاهد خواهیم بود. پس با پخش یک قسمت قضاوت زودهنگام نکنیم و سعی کنیم فقط نکات قوت و ضعف برنامه را بگوییم تا دوستان بتوانند برنامه ای با سبک و سیاق عامه ی مردم و منجمان تولید کنند.

Mojtaba.M
09-02-2011, 06:53 PM
تکرار پخش قسمت اول برنامه آسمان شب

مطابق کنداکتور اعلام شده از سوی روابط عمومی شبکه 4، تکرار قسمت اول از سری جدید برنامه آسمان شب، امشب جمعه ساعت 23:10 به مدت 45 دقیقه خواهد بود...

البته اگه تغییرش ندن

به سایر دوستان که نتونسته بودن قسمت اول رو ببینن و تاریخ تکرار برنامه را جویا بودند اطلاع رسانی کنید

با سلام خدمت شما آقای مهرجو و آرزوی موفقیت بیشتر از این برای آسمان شب

خیلی ممنون از این که دوباره این برنامه پخش میشه .

یه سوال برنامه ی بعدی کی پخش میشه .
ویه سوال دیگه ممکنه که به خاطر مناسبت های مخاتلف روز پخش آسمان شب تغییر کنه ؟

mehrjoo
09-03-2011, 09:42 AM
با سلام خدمت شما آقای مهرجو و آرزوی موفقیت بیشتر از این برای آسمان شب

خیلی ممنون از این که دوباره این برنامه پخش میشه .

یه سوال برنامه ی بعدی کی پخش میشه .
ویه سوال دیگه ممکنه که به خاطر مناسبت های مخاتلف روز پخش آسمان شب تغییر کنه ؟

سلام

سوال اول: برنامه قراره هر جمعه شب حدود ساعت 23 پخش بشه. با این وضع زمان بندی صدا و سیما شما 30 دقیقه زودتر و دیرتر از 23 رو هم لحاظ کنید.
سوال دوم: تو صدا و سیما و بخش کنداکتور چینی هیچ چیز غیرممکن نیست! مثل دیشب که قرار بود تکرار قسمت اول پخش بشه و حتی تو سایت شبکه 4 و تلتکست هم درج شده بود اما ناگهان برنامه رو تغییر دادن و مستند طبیعی پخش شد. با پیگیری هایی که تو این هفته می کنیم انشاءالله به طور منظم هر هفته جمعه برنامه پخش میشه و تکرار اون رو هم بعد از قطعی شدن به اطلاع می رسونیم.

Atila Poro
09-06-2011, 09:08 PM
جناب مهرجو، هفته قبل برنامه به خاطر عید فطر پخش نشد؟

mehrjoo
09-07-2011, 09:48 AM
جناب مهرجو، هفته قبل برنامه به خاطر عید فطر پخش نشد؟

سلام
اگه منظورتون جمعه شب گذشته یعنی 11 شهریور هست باید بگم طبق آخرین پاسخی که شبکه داده جمعه ها پخش اصلی هست و پنج شنبه ها تکرار . گویا پنج شنبه تکرار برنامه دوشنبه ی قبل پخش شده بود

mehrjoo
09-09-2011, 09:14 AM
قسمت دوم از برنامه تلویزیونی "آسمان شب" امشب ساعت 23 از شبکه 4 سیما پخش خواهد شد.

موضوع اصلی این برنامه اختصاص داره به توضیحات کامل دکتر منصوری و دکتر اربابی در خصوص طرح رصدخانه ملی، همراه با ارئه برخی جزئیات (قابل توجه افرادی که میخواستن در مورد این پروژه بیشتر بدونن و ابهاماتی براشون وجود داشت). همچنین شاهد گزارشی از رصد هلال شوال بر فراز برج میلاد، گفتگو با دکتر سعدالله نصیری قیداری و کاظم کوکرم خواهیم بود.

زمان این برنامه هم که فکر میکنم طولانی ترین برنامه ی آسمان شب طی چند سال اخیر باشه حدود 50 دقیقه هست (قابل توجه دوستانی که خواسته بودند وقت برنامه رو بیشتر کنیم)

ضمنا از این پس میتونید به طور مستقسم با عوامل برنامه در ارتباط باشید و نظرات، پیشنهادات، تصاویر و گزارش های خودتون رو به آدرس asemaneshab@irib.ir برای ما ارسال نمایید.

mahdad_haghighi
09-09-2011, 09:19 AM
قسمت دوم از برنامه تلویزیونی "آسمان شب" امشب ساعت 23 از شبکه 4 سیما پخش خواهد شد.

موضوع اصلی این برنامه اختصاص داره به توضیحات کامل دکتر منصوری و دکتر اربابی در خصوص طرح رصدخانه ملی، همراه با ارئه برخی جزئیات (قابل توجه افرادی که میخواستن در مورد این پروژه بیشتر بدونن و ابهاماتی براشون وجود داشت). همچنین شاهد گزارشی از رصد هلال شوال بر فراز برج میلاد، گفتگو با دکتر سعدالله نصیری قیداری و کاظم کوکرم خواهیم بود.

زمان این برنامه هم که فکر میکنم طولانی ترین برنامه ی آسمان شب طی چند سال اخیر باشه حدود 50 دقیقه هست (قابل توجه دوستانی که خواسته بودند وقت برنامه رو بیشتر کنیم)

ضمنا از این پس میتونید به طور مستقسم با عوامل برنامه در ارتباط باشید و نظرات، پیشنهادات، تصاویر و گزارش های خودتون رو به آدرس asemaneshab@irib.ir برای ما ارسال نمایید.

ممنون جناب مهرجو فقط من یه سوال داشتم تو این برنامه هم گفت و گو یک طرفست یا برخلاف برنامه قبل مجری سوالات رو می پرسه ؟

ممنون

mehrjoo
09-09-2011, 09:37 AM
ممنون جناب مهرجو فقط من یه سوال داشتم تو این برنامه هم گفت و گو یک طرفست یا برخلاف برنامه قبل مجری سوالات رو می پرسه ؟

ممنون

دوست عزیز این تیپ گفتگو که مجری مستقیم سوال رو بپرسه و کارشناس پاسخ بده یکی دو سالی هست که تو دنیا منسوخ شده و خیلی چیپ و قدیمی هست. برنامه سازان حرفه ای تو دنیا معتقدند که برنامه هایی این چنین که تقریبا بیشتر بینندگان اون از موضوع برنامه آگاهی نسبی دارن اگه همه سوالات رو مستقیم از کارشناس بپرسیم به نوعی زیر سوال بردن شعور مخاطب و تلف کردن وقت برنامه هست.
وقتی مثلا کارشناس میگه هزینه ساخت رصدخانه ملی x تومان هست، خوب معلومه سوال چی بوده دیگه! یا وقتی اقای میرسعید میگن هلال شوال در روز دوشنبه دیده نمیشه و سه شنبه رویت میشه خوب همه میفهمن که سوال در مورد رویت پذیری هلال شوال بوده.
بیاییم یه مقدار دیدگاه های خودمون رو نسبت به برنامه سازی به روزتر کنیم و اینقدر به هرچیزی که تاحالا تو برنامه های سنتی ایرانی بهش عادتمون دادن اصرار نکنیم. اگه دقت کنید میبینید که برنامه های جدید دیگه ای هم تو تلویزیون از همین سبک دارن استفاده میکنن و این هم ریتم برنامه رو تند تر میکنه و هم مخاطب رو خسته نمیکنه.
اما برا اینکه بیننده خیلی هم سر درگم نشه قبل از هر آیتم پلاتویی رو گذاشتیم که مجری با یه توضیح مختصر در مورد آیتم بعدی مخاطب رو اماده میکنه که کارشناس در چه مورد قراره صبحت کنه الان.

stargazer
09-09-2011, 10:33 AM
خلیل مقدم تهیه کننده سری جدید "آسمان شب" درگفتگو با روابط عمومی شبکه چهارگفت:درسری جدید برنامه ازحالت گفتگوی یک طرفه خارج میشود

ممنون جناب مهرجو فقط من یه سوال داشتم تو این برنامه هم گفت و گو یک طرفست یا برخلاف برنامه قبل مجری سوالات رو می پرسه؟

دوست عزیز این تیپ گفتگو که مجری مستقیم سوال رو بپرسه و کارشناس پاسخ بده یکی دو سالی هست که تو دنیا منسوخ شده و خیلی چیپ و قدیمی هست. برنامه سازان حرفه ای تو دنیا معتقدند که برنامه هایی این چنین که تقریبا بیشتر بینندگان اون از موضوع برنامه آگاهی نسبی دارن اگه همه سوالات رو مستقیم از کارشناس بپرسیم به نوعی زیر سوال بردن شعور مخاطب و تلف کردن وقت برنامه هست.
وقتی مثلا کارشناس میگه هزینه ساخت رصدخانه ملی x تومان هست، خوب معلومه سوال چی بوده دیگه! یا وقتی اقای میرسعید میگن هلال شوال در روز دوشنبه دیده نمیشه و سه شنبه رویت میشه خوب همه میفهمن که سوال در مورد رویت پذیری هلال شوال بوده.
بیاییم یه مقدار دیدگاه های خودمون رو نسبت به برنامه سازی به روزتر کنیم و اینقدر به هرچیزی که تاحالا تو برنامه های سنتی ایرانی بهش عادتمون دادن اصرار نکنیم. اگه دقت کنید میبینید که برنامه های جدید دیگه ای هم تو تلویزیون از همین سبک دارن استفاده میکنن و این هم ریتم برنامه رو تند تر میکنه و هم مخاطب رو خسته نمیکنه.
اما برا اینکه بیننده خیلی هم سر درگم نشه قبل از هر آیتم پلاتویی رو گذاشتیم که مجری با یه توضیح مختصر در مورد آیتم بعدی مخاطب رو اماده میکنه که کارشناس در چه مورد قراره صبحت کنه الان.

سلام خدمت دوستان گرامی علی الخصوص جناب مهرجو. و تشکر از زحمات شما برای هرچه بهتر شدن این برنامه :)

ببخشید یک سوال:

با توجه به این گفته هایی که نقل قول کردم این سوال واسه من پیش اومده که بالاخره این برنامه رو چگونه باید بشناسیم، برنامه یک طرفه یا دو طرفه؟ و اینطور که به نظر

میرسه یکی از ایرادات سری قبلی آسمان شب رو یک طرفه بودن دونستن، حالا با توجه به توضیحات جناب مهرجو (و البته تایید گفته های شما راجع به اینکه بسیاری از

برنامه های تلویزیون به همین روش هستند و قبول همه حرفهای شما به نحوی و تایید اینکه این روش هم یک روش در برنامه سازیست) میخاستم بدونم

آخرش این یک طرفه بودن جدید هست یا قدیمی شده؟ و این یک طرفه بودن رو امتیاز مثبت یک برنامه بدونیم یا منفی؟

melika bidabadi
09-09-2011, 11:12 AM
باسلام به تمامی دوستان وجناب آقای مهرجووباتشکر از ایشان وتمامی افرادی که در شروع مجدد این برنامه نقش داشتند. به نظر من این برنامه هم با گذشت زمان وکسب تجربه می تواند جایگاه خود را بین مخاطبان پیدا کند.یک سوالی که برای من پیش آمده این است که آیا در ساخت این بر نامه از تجربیات واطلاعات برادران صفاریان پور هم استفاده کردید؟چون به هر حال آنها تجربه 10 ساله در این زمینه دارند.و اینکه آیا در اهداف این برنامه بر گزاری جشنواره هایی (جشنواره اسمان شب در برج میلاد)قراردارد؟ باسپاس فراوان

only orion
09-09-2011, 11:26 AM

سلام
تا جایی که من میدونم اکثر بیننده ها از روشی که شما به کار گرفتید راضی نبودند.البته من نظر سنجی نکردم ولی تو چند تا فرومی که در مورد نجوم هست این قضیه کاملا مشهوده.بهتر نیست به جای الگوبرداری از برنامه های دیگه، طوری برنامه رو بسازیم که مخاطب خوشش بیاد؟
جناب مهرجو من میدونم برامه سازی اون هم از نوع علمی کار بسیار سختیه ولی برنامه ی شما خیلی جای کار داره.تو برنامه ی اول حتی اشتباهات علمی هم وجود داشت!!!!این واقعا فاجعست.بعد از 10 سال پخش این برنامه واقعا عجیبه که ما داریم در مورد چگونگی ریتم برنامه صحبا می کنیم.چرا از تجربیات قبلی استفاده نمی کنیم؟؟

mehrjoo
09-09-2011, 12:47 PM
پاسخ به stargazer (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?584-stargazer):
همانطور که قبلا و در پست های قبلی عرض کردم آقای خلیل مقدم هیچ مصاحبه ای نداشتند و جمله ای که در بالا آوردید مصاحبه آقای جوزانی بوده و نه آقای خلیل مقدم. چون تهیه کننده عوض شد روابط عمومی همون صحبت های اقای جوزانی را این بار به جای آقای مقدم ارائه کردند.

پاسخ به melika bidabadi (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1459-melika-bidabadi):
ما نه تنها از برادران صفاریان پور بلکه از هر شخصی که ایده بهمون بده استقبال میکنیم و می شنویم. اما این به معنای عملی کردن تمام ایده ها نیست. چون اصلی امکان پذیر نیست و خیلی از ایده ها خلاف یکدیگر هستد. حالا ما کدومشو اجرا کنیم؟ پس باید یه حد تعادل و تز شخصی خودمون تو برنامه سازی رو هم رعایت کنیم. همونطور که در سری قبل دوستان خوبم اقایان صفاریان پور بیشتر سعی کردند سلیقه خودشونو تو برنامه سازی پیاده کنند و انقدر اصرار رو کارشون داشتند که همه عادت کردند و به قولی یک سبک برا خودشون شد. این کاملا طبیعی هست و اساسا تفاوت افراد در سبک کاریشون هست وگرنه کپی برداری از همدیگه و سری کاری که فایده ای نداره و هنر نیست. منتها مشکل ما ایرانی ها اینه که به یه سبکی که عادت میکنیم دوست داریم همیشه با همون روش همه چیزو نگاه کنیم و سخت تغییر میکنیم.

پاسخ به only orion (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?19-only-orion):

تا جایی که من میدونم اکثر بیننده ها از روشی که شما به کار گرفتید راضی نبودند.البته من نظر سنجی نکردم ولی تو چند تا فرومی که در مورد نجوم هست این قضیه کاملا مشهوده
اکثر بیننده ها یعنی چند نفر؟ این افرادی که تو فاروم ها نظر دادند همگی روی هم چند نفر میشن؟ بیش از 20 یا 30 یا حتی 50 نفر؟ هرگز
بالای 1500 پیام کوتاه تو همین یک هفته به برنامه اومده که همگی راضی بودند و سبک جدید را که آیتم های بیشتر و موضوعات بیشتری رو پوشش میده پسندیدند و حتی بهتر از سری قبل دونستند. تعدادی از این افراد هم اتفاقا جزو منجمان با تجربه و کارشناسان خبره نجومی بودند که برخی از اونها در برنامه های رادیو تلویزیونی هم دستی بر آتش داشته اند.
البته و صد البته این نظر شخصی این افراد بوده و ما هیچ ادعایی نداریم که کارمون عالی و بی نقصه و بر کسی پوشیده نیست که سبک آقای صفاریان پور هم خاص خود ایشونه و خوب هم هست اما شک نکنید که اگه حتی سری جدید رو خود آقای صفاریان پور هم می ساخت با سبک جدیدی کار می کرد متفاوت از قبل و آیا اون موقع باز هم همه ایراد می گرفتید که چرا سبک برنامه تغییر کرده؟!!!!

بهتر نیست به جای الگوبرداری از برنامه های دیگه، طوری برنامه رو بسازیم که مخاطب خوشش بیاد؟
بالاتر عرض کردم که این تیپ برنامه سازی الگوبرداری از برنامه های دیگه نیست بلکه یه سبک جدید به ویژه برای برنامه سازی علمی هست که تو دنیا رایج شده. مخاطب هم فقط یک یا دو نفر نیست که ما مطابق سلیقه اونها برنامه بسازیم. تو همین مدت یکی گفته که کارشناس بیارید و درباره یک موضوع تا آخر برنامه مفصل باهاش گفتگو کنید. یکی گفته که همین سبک خوبه و ادامه بدید، یکی گفته همین سبک خوبه اما مجری جلوی کارشناس بشینه و سوالات رو مستقیم بپرسه، یکی گفته موزیک ها خوب و متنوع بوده، یکی گفته دکور بزنید و یکی گفته همینی که هست عالیه؟ خوب شما جای ما، کدام مخاطب رو راضی کنیم و مطابق سلیقه کدام مخاطب برنامه بسازیم؟!!!!

تو برنامه ی اول حتی اشتباهات علمی هم وجود داشت!!!!این واقعا فاجعست
لطف کنید و اشتباه رو ذکر کنید تا بررسی شود. کلی گویی که دردی رو دوا نمی کند.

از دقت نظر و توجه همه شما دوستان عزیز سپاسگذارم و امیدوارم در برنامه های بعدی بهتر و کامل تر باشیم.

melika bidabadi
09-09-2011, 01:39 PM
ممنون از پاسخ شما .در ضمن منظور من این نیست که برنامه جدید خوب نیست بلکه طرح خوبی دارد واز شیوه تکراری گفت وگو استفاده نمیکند ولی از نظر اجرا به نظر من طرز بیان مجری در قسمت اول مخاطب را جذب بر نامه نمیکرد.البته همان طور که آقای امام گفتند بهتر بعد از پخش چندین قسمت درباره این برنامه نظر داد. وممکن تا آن زمان برنامه بین مخاطبان جایگاهش رایدا کند.

only orion
09-09-2011, 01:52 PM
خوشحالم که 1500 نفر از این برنامه خوششون اومده و امیدوارم در برنامه های بعد این آمار بالاتر بره.
دقیق یادم نیست چه کسی این مطلب رو گفت ولی گفته شد که دو شاتل چلنجر و کلمبیا هر دو در هنگام ورود به جو زمین دچار انفجار شدند.

این رو هم بگم که این بحث هیچ ربطی به آقای صفاریان پور نداره.مثل قضیه ی هواداران پرسپولیس شده که وقتی گل می خورن آقای دایی رو تشویق می کنند!!!بحث من فقط در مورد این هست که برنامه اصلا در حد انتظار نبود.

mehrjoo
09-09-2011, 03:21 PM
خوشحالم که 1500 نفر از این برنامه خوششون اومده و امیدوارم در برنامه های بعد این آمار بالاتر بره.
دقیق یادم نیست چه کسی این مطلب رو گفت ولی گفته شد که دو شاتل چلنجر و کلمبیا هر دو در هنگام ورود به جو زمین دچار انفجار شدند.

این رو هم بگم که این بحث هیچ ربطی به آقای صفاریان پور نداره.مثل قضیه ی هواداران پرسپولیس شده که وقتی گل می خورن آقای دایی رو تشویق می کنند!!!بحث من فقط در مورد این هست که برنامه اصلا در حد انتظار نبود.

در مورد آقای پاشا مجیدی که در باشگاه نجوم تهران سخنرانی کردند و خلاصه ای از حرفاشونو هم جلوی دوربین ما بیان نمودند باید بگم که اولا کلیت حرف ایشون کاملا صحیح است و هر دو شاتل کلمبیا و چلنجر از بین رفتند. منتها یکی موقع بازگشت و دیگری هنگام پرواز منفجر شد و اینکه ایشون به هر دلیل (عدم تمرکز، استرس مقابل دوربین یا حتی بی اطلاعی!) گفتند هر دو شاتل در راه بازگشت منفجر شدند اصلا فاجعه (به قول شما) نیست.
بهتره یه کم عینک بد بینی رو برداریم و مثبت تر به همه چیز نگاه کنیم یا حداقل ایرادهای واقعا علمی بگیریم نه اشتباهات سهوی و لپی.
ضمنا حتی اگه ایشون از روی بی اطلاعی هم این حرف رو زده باشن هیچ ارتباطی به ضعف برنامه از نظر علمی نداره. ما که برای افراد متن نمی نویسیم تا از رو برامون بخونن. نظر شخصی اونهاست و اصلا ممکنه غلط هم باشه. در سری پیش هم کارشناسان زیادی در برنامه صحبت می کردند و نه تنها اشتباه لپی که کاملا علمی هم داشتند و این هیچ ربطی به اقای صفاریان پور نداشت چرا که اشخاص مذکور صرفا دیدگاه و اعتقاد خودشونو گفتند. چون مثال فوتبالی زدید: در برنامه نود هم یه کارشناس میگه فلان صحنه پنالتی بوده کارشناس بعدی میگه نه تنها پنالتی نیست بلکه باید به بازیکن به خاطر فریب داور کارت هم داده میشد!! واقعا کدام درست میگن؟ هر دو نظر خودشونو گفتند و آیا باید بگیم برنامه نود ضعف فنی دارد؟ آیا اصلا ربطی به اقای فردوسی پور داره این مباحث؟

نظر شخصی شما البته کاملا برای ما محترمه و بهش احترام میگذاریم.

در مورد مجری هم خوبه که همه دوستان بدونن خانم فائره نعمتی اگرچه کارشناس ارشد زیست شناسی و مجری رسمی شبکه 4 هستند، اما به هر حال نجومی که نیستند تا ما انتظار داشته باشیم بدون نگاه کردن به متن اخبار همه چیز رو خودش از حفط بگه. مطمئن باشید که برنامه به برنامه بهتر اجرا خواهند کرد و به قول مربیان ایرانی از هفته چهارم پنجم تیم جا میافته و می تونیم قول پیروزی بدیم ( دو نقطه دی). همانطور که آقای صفاریان پور هم بیشتر از طریق برنامه آسمان شب و طی 10 سال حضور در این برنامه و آشنا شدن با نجومی ها و شرکت در برنامه های نجومی، نجومی شدن تا اینکه خودشون از ابتدا نجومی بوده باشند.
کافی است اجراهای اوایل ایشون رو با اجراهای آخرشون مقایسه کنید. کاملا مشخصه که در سال های آخر بسیار بهتر و حرفه ای تر اجرا کردند و اصلا در سال های اول جلوی دوربین نمی رفتند (فکر کنم بیش از 80% افراد این فاروم کمتر از 22 سالشون باشه و اصلا برنامه های سال های 80 تا 85 رو به خاطر نداشته باشند و البته حق هم دارند که بعضا مسائل رو این گونه نگاه کنند، چون از همه جزئیات و پشت پرده ها اطلاع کافی ندارند)

امیدوارم امشب دیدگاه ها کمی تغییر کنه

only orion
09-09-2011, 04:24 PM
جناب آقای مهرجو تو رو خدا یک کم مشکلات رو قبول کنید.برنامه زنده که نیست.یعنی شما قبل از پخش یکبار برنامه رو ندیدید که این قسمت رو اصلاح کنید؟بحث پنالتی یک بحث مطلق نیست ولی این قضیه یک چیز مشخصه.من نمیدونم چرا نقاط ضعف رو قبول نمی کنید؟من گفتم اصلا به سری قبل برنامه کار ندارم و شما هم نباید رو اشتباهاتتون به این روش سرپوش بذارید.هیچ کس نمیگه برنامه ی قبلی بی اشکال بود.
شما میگید که شاید آقای مجیدی از روی بی اطلاعی این حرف رو زدند(در صورتی که من پاشا رو میشناسم و میدونم که اطلاع داشته و فقط حواسش نبوده).این یعنی شما به کارشناس خودتون هم اعتماد ندارید!!!!!!!اپس چرا میاریدش تو برنامه؟؟؟!!!!!!!!
من مطمئن هستم تا وقتی که جواب انتقادها اینجوری داده بشه این برنامه به هیچ جایی نمیرسه.واقعا برام عجیب بود که اینطوری جواب این قضیه رو دادید.
واقعا نمیدونم چی بگم!!!!این پستتون واسم خیلی عجیب بود!

mehrjoo
09-09-2011, 06:16 PM
جناب آقای مهرجو تو رو خدا یک کم مشکلات رو قبول کنید.برنامه زنده که نیست.یعنی شما قبل از پخش یکبار برنامه رو ندیدید که این قسمت رو اصلاح کنید؟بحث پنالتی یک بحث مطلق نیست ولی این قضیه یک چیز مشخصه.من نمیدونم چرا نقاط ضعف رو قبول نمی کنید؟من گفتم اصلا به سری قبل برنامه کار ندارم و شما هم نباید رو اشتباهاتتون به این روش سرپوش بذارید.هیچ کس نمیگه برنامه ی قبلی بی اشکال بود.
شما میگید که شاید آقای مجیدی از روی بی اطلاعی این حرف رو زدند(در صورتی که من پاشا رو میشناسم و میدونم که اطلاع داشته و فقط حواسش نبوده).این یعنی شما به کارشناس خودتون هم اعتماد ندارید!!!!!!!اپس چرا میاریدش تو برنامه؟؟؟!!!!!!!!
من مطمئن هستم تا وقتی ک