PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : عکاسی از اجرام مسیه

Panahandeh
08-18-2010, 11:04 AM
بسیاری از عکاسان نجومی اعماق آسمان یک مجموعه‏ی کامل از تصاویر اجرام مسیه تهیه کرده‏اند. اجرام مسیه حتی با این که جزء بهترین اجرام آسمانی برای رصد به شمار می‏روند، اما بازهم برای عکاسی و حتی رصد آنها به مشکلاتی مواجه هستیم از جمله این که این اجرام در طیف وسیعی از درخشندگی و اندازه‏ی زاویه‏ای قرار می‏گیرند. بعضی از آنها مانند کهکشان آندرومدا آنقدر بزرگ هستند که برای ثبت آن بر روی یک فیلم معمولی (36 میلی‏متر) باید حداکثر فاصله‏ی کانونی تلسکوپ یا لنز 500 میلی‏متر باشد. از طرف دیگر اندازه‏ی ظاهری m40 تنها یک 49 ثانیه‏ی قوسی است و برای تفکیک آن حداقل فاصله‏ی کانونی مورد نیاز 1000 میلی‏متر است. و برای مشاهده‏ی جزئیات فاصله‏ی کانونی مورد نیاز در حدود 5000 میلی‏متر است!
مدت زمان نوردهی بهینه نیز مانند فاصله‏ی کانونی طیف وسیعی دارد و برخی از اجرام پرنور مانند خوشه‏های ستاره‏ای و یا سحابی‏هایی با درخشندگی سطحی زیاد در طی چند ثانیه و یا نهایتاً یک دقیقه نوردهی به خوبی در تصویر ظاهری می‏شوند ولی برخی اجرم که قدر مجموع آنها بسیار زیاد است و درواقع بسیار کم‏نور هستند، حتی با چند دقیقه نوردهی نیز، تصویر حاصل از آنها چنگی به دل نمی‏زند.
البته طراحی تمام اجرام مسیه بر روی کاغذ اگرچه کاری سخت‏تر و البته کمیاب‏تر است اما بازهم عده‏ای وجود دارند که مجموعه‏ای کامل از طراحی اجرام مسیه داشته باشند.

پیام بهرام پور
08-18-2010, 11:07 AM
دوست عزیز با این اوصاف بسیاری از دوستان باید دور عکاسی از تمام اجرام مسیه را یک خط قرمز و بزرگ بکشند.
چون تهیه ی این طیف وسیع از ابزارها بسیار پرهزینه و دشوار خواهد بود:eek:

Panahandeh
08-18-2010, 12:06 PM
دوست عزیز البته نیازی نیست که شما برای هر جرمی یک اپتیک مجزا داشته باشید.
در این بخش مناسب ترین فاصله ی کانونی برای هر جسم بیان شده. بنابر این اگر یک اپتیک با فاصله ی کانونی متوسط داشته باشید می توانید تقریباً از بسیاری از این اجرام عکاسی خوبی داشته باشید.
اما خب عکاسی از همه ی اجرام مسیه کاری نسبتاً دشوار است به هر حال

پیام بهرام پور
08-22-2010, 10:56 PM
مدت زمان نوردهی بهینه نیز مانند فاصله‏ی کانونی طیف وسیعی دارد و برخی از اجرام پرنور مانند خوشه‏های ستاره‏ای و یا سحابی‏هایی با درخشندگی سطحی زیاد در طی چند ثانیه و یا نهایتاً یک دقیقه نوردهی به خوبی در تصویر ظاهری می‏شوند ولی برخی اجرم که قدر مجموع آنها بسیار زیاد است و درواقع بسیار کم‏نور هستند، حتی با چند دقیقه نوردهی نیز، تصویر حاصل از آنها چنگی به دل نمی‏زند.
البته طراحی تمام اجرام مسیه بر روی کاغذ اگرچه کاری سخت‏تر و البته کمیاب‏تر است اما بازهم عده‏ای وجود دارند که مجموعه‏ای کامل از طراحی اجرام مسیه داشته باشند.

شايان سليم شهشهانى
08-23-2010, 06:45 AM

بله ، من يك چنين چيزي شنيدم ، اطلاعات بيشتر مي خواستم ، چي جوري ميشه نقاشي اونارو كشيد؟! چه وسايلي لازمه؟!
ايا حتما بايد با تلسكوپ باشه؟
كشيدن كدام يك از اجرام راحت تر است؟!

پیام بهرام پور
08-26-2010, 01:37 PM
بله ، من يك چنين چيزي شنيدم ، اطلاعات بيشتر مي خواستم ، چي جوري ميشه نقاشي اونارو كشيد؟! چه وسايلي لازمه؟!
ايا حتما بايد با تلسكوپ باشه؟
كشيدن كدام يك از اجرام راحت تر است؟!

شایان جان طرح کشیدن از اجرام آسمانی کاری کاملاً اصولی است و نیاز به تجربه دارد اما این جمله ی معروف است که می گه نیازی نیست که پیکاسو باشی
فقط باید یک سری اصول کلی را بلد باشی
کشیدن طرح از اجرام مسیه از آنجایی که بسیار کمنور هستند تقریباً تنها از درون تلسکوپ مقدور است اما از تجربه آن با دوربین های دوچشمی برای اجرام بزرگ نیز می تواند جالب باشد.
شما باید از کتاب های موجود استفاده کنی مثل کتاب astronomical sketching
کشیدن طرح از اجرام نیز وابسته به خود شما هست
درست مانند این که عده ای در کشیدن مناظر تبحر دارند و برخی دیگر در کشیدن صورت افراد
بنابراین این موضوع به خود شما ارتباط دارد.
امیدوارم طرح های خوبی را بکشی

Panahandeh
08-26-2010, 01:40 PM
مسئله ی جالب دیگری که بد نیست به آن پرداخته شود فیلتر های رصد اجرام مسیه است.

اهمیت این قضیه زمانی برای من موضوعیت پیدا کرد که در حالی که به دنبال فیلتر های مناسب برای اجرام مسیه می گشتم به منابعی غنی (کتاب های انگلیسی) برخوردم که صرفاً به این موضوع پرداخته بودند که صرفاً برای رصد هر کدام اجرام مسیه، تک تک باید از چه فیلتر هایی استفاده کرد. از این پس به برخی از این فیلترها اشاره می کنم و از بقیه ی دوستان هم دعوت می کنم در این بحث شرکت کنند و اگر مطلبی برای عرضه داشتند، ارائه کنند.

پیام بهرام پور
08-26-2010, 02:55 PM
این هم فیلترهای مناسب برای رصد و عکاسی از اجرام مسیه

http://mpsky.ir/pic/Atlas%20of%20the%20Messier%20Objects-66.jpg

hamed
08-26-2010, 03:15 PM
ای کاش یک کم در مورد آموزش عکاسی صحبت می شد

mh.noori
11-08-2010, 03:09 PM
سلام

بحث خیلی خوبیه ... از اساتید محترم خواهش میکنم در مورد فیلتر ها بیشتر توضیح بدن ...

169
11-09-2010, 09:03 PM
برای اشنایی با انوا فیلترها به این سایت شرت مراجعه کنید و با انواع فیلترها البته کامل نیست ولی خوبه آشنا بشید و مشخصاتشو ببیند.
حتما تا اخرشو ببینید.
http://www.lumicon.com/astronomy-accessories.php?cid=1

ghzare
12-18-2010, 05:10 PM
زیبایی های آسمان شب
چند شب حدودای ساعت 2 بامداد بود خوابم نمی برد یه سری رفتم توی حیاط و چشمم ناخودآگاه به صورت فلکی جبار خورد کمی سرم رو بالاتر آوردم حدودای سمت الراس اونجا هم خوشه هم داشت خود نمایی می کرد، دوربین و سه پایه رو آوردم و چند شات از 2 ام معرف این شبها یعنی M42 (سحابی اوریون یا سحابی جبار) و M45 (خوشه ی پروین) ثبت کردم، درسته که خیلی خوب نشده اما فکر کنم برای شروع بد نباشه.
اینهم شرح مختصری از:

سحابی اوریون یا سحابی جبار

بین ابط الجوزا و رجل الجبار سه ستاره‌است، سه ستاره از قدر دوم به فاصله مساوی از هم که کمربند جبار را مشخص می‌سازد. شئی بسیار قابل توجهی در شمشیر جبار وجود دارد. در آن جا چشم برهنه ستاره محو ابر مانندی را مشاهده می‌کند. مطالعه دقیق تر نشان می‌دهد که این جسم سحابی جبار است: توده عظیمی از گاز و غبار که در حالت انگیزش دائمی است و جرم آن به ۱۰۰۰۰ برابر خورشید برآورد می‌شود. این سحابی بر اثر نور ستاره تتا - جبار که در نزدیکی مرکز این ابر وسیع قرار دارد دیده می‌شود.
سحابی معروف جبار روشنترین سحابی گازی در آسمان در صورت فلکی جبار قرار دارد.در شرایط خوب با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده است.
در لیست مسیه ام ‌۴2 نام‌گذاری شده است. قدر تقریبی آن در حدود ۴ بوده واندازه آن نیز در حدود یک درجه است. این سحابی در واقع تکه کوچکی از یک ابربزرگ است که چند صد سال نوری اندازه آن است.بطلمیوس تیکو براهه جان بایر و گالیله از ستاره شناسانی هستند که به آن پرداخته اند فاصله این سحابی در حدود ۱۶۰۰ سال نوری است.اب عاد واقعی آن درحدود ۳۰ سال نوری است.این سحابی توسط ۴ ستاره تازه متولد شده داغ در درونش روشن شده است نام این خوشه کوچک خوشه ذوزنقه وار یا تراپزی وم (Trapezium)است.این چهار ستاره با تابش فوتونهای فرابنفش خود موجب تحریک توده گازی ودر نتیجه درخشنده شدن آن شده اند.درخشندگی روشنترین این 4 ستاره 40 برابر خورشید است.
در این سحابی ستارگان آبی وداغ بسیاری وجود دارد وتلسکوپ هابل توانسته حلقه هایی از گاز وغبار اطراف این ستارگان را آشکار کند.اندازه این حلقه ها دو برابر اندازه کنونی منظومه شمسی می باشد.این حلقه ها می توانند به سیارات فراخورشیدی تبدیل شوند.

http://ghzare.persiangig.com/image/photo/IMG_0136.jpg

نوع دوربین : Canon 50D * شاتر : 1.6 ثانیه * دیافراگم : F6.3 * ایزو: ISO:3200
-----------------------------------------

خوشه ی پروین:

خوشهٔ پَروین نام خوشه‌ای در صورت فلکی گاو که به «هفت خواهران» هم مشهور است.
در لیست مسیه ام ‌۴۵ نام‌گذاری شده است.
خوشه پروین با نام عربی آن، ثریا، هم در فارسی نام برده شده‌است. در گذشته به آن هفت خواهر هم می‌گفتند چرا که به طور معمول فقط هفت ستاره از بیش از دویست ستاره شناخته شده آن، با چشم غیر مسلح قابل دیدن هستند و هم‌چنین صورت فلکی خرس بزرگ یا «دب اکبر» که در برابر آن قرار می‌گیرد به هفت برادر معروف بوده‌است.
افسانه:
شانه‌های گاو را خوشه پروین تشکیل می‌دهد. پیکر آسمانی گاو به خاطر این خوشهٔ زیبا، جلوهٔ خاصی دارد. خوشهٔ پروین، شبیه به دب اصغر ولی کوچک‌تر و فشرده‌تر از آن است که هفت ستاره در آن به وضوح دیده می‌شود. بر طبق اساطیر یونان، خوشهٔ پروین، هفت دختران اطلس نیرومند بودند که اوریون (صورت فلکی جبار یا شکارچی) به دنبالشان بود و برای نجات از دست وی، به صورت هفت کبوتر در آمدند.
مشخصات: قدر:۱٫۴ / مساحت: ۱۲۰ دقیقه مربع / نوع: خوشه ستاره‌ای باز / صورت فلکی:ثور / فاصله: ۴٫۵ سال نوری

http://ghzare.persiangig.com/image/photo/IMG_0140.jpg

نوع دوربین : Canon 50D * شاتر : 2 ثانیه * دیافراگم : F5.6 * ایزو: ISO:1600

-----------------------------------------

هر دو عکس با لنز Sigma 70-300mm F4-5.6 DG MACRO فوکال 300mm گرفته شده است.

rock_iml
10-27-2011, 10:16 PM
سحابی جبار

http://www.irfreeup.com/images/80343942348983809069.jpg (http://www.irfreeup.com/images/80343942348983809069.jpg)

(http://www.irfreeup.com/images/68444425533578699052.jpg)

rock_iml
10-27-2011, 10:20 PM
آندرومدا

http://www.irfreeup.com/images/68444425533578699052.jpg (http://www.irfreeup.com/images/68444425533578699052.jpg)

پیمان اکبرنیا
10-27-2011, 10:58 PM
آندرومدا

http://www.irfreeup.com/images/68444425533578699052.jpg (http://www.irfreeup.com/images/68444425533578699052.jpg)

سلام جناب حیدرنیا

لطفا اپتیک، دوربین عکاسی و نوردهی و روش عکاسی این تصاویر زیبا را هم بنویسید که بیشتر بدانیم. یک سوال: عکس را بریدید یا میدان دید کوچک بود کلا؟

rock_iml
10-27-2011, 11:51 PM
سلام جناب حیدرنیا

لطفا اپتیک، دوربین عکاسی و نوردهی و روش عکاسی این تصاویر زیبا را هم بنویسید که بیشتر بدانیم. یک سوال: عکس را بریدید یا میدان دید کوچک بود کلا؟
فکر نمیکنم تلسکوپی بیشتر از این میدان دید رو داشته باشه ( 5 پیکسل در استک کردن کراپ شده که در 4160 پیکسل اصلاً به چشم نمیاد )
تلسکوپ 8اینچ نیوتونی سری Astrograph
فاصله کانونی 800
نسبت کانونی 4
دوربین 50D مادیفای شده
حساسیت 3200 و 6400
حداکثر نوردهی به دلیل طوفان شدید ( عکس در ارتفاعات دماوند گرفته شده ) بیشتر از 30 ثانیه نبوده ( انشالله در سری بعدی تا 2 دقیقه باید بالا برم )
بدون ابزار گایدینگ
پایه EQ5 بدون گوتو
8 فریم استک شده
روش پرایم فوکوس
اصولاً آندرومدا یکم بیشتر از 1.5 درجه یعنی حدود 3 برابر ماه کامل در آسمان هست و با برای اینکه در کادر یک دوربین غیر فول فریم بیوفته به تلسکوپ با فاصله کانونی 600 نیازه ( مثل آپوهای کوتاه )
میشه در عکس به وضوح خطای کما رو در گوشه ها دید که سری بعد با استفاده از coma corrector ( اگر بتونم مشکل فوکوس باهاش رو حل کنم ) رفع میشه
متاسفانه چون هنوز HDR رو خوب یاد نگرفتم از این تکنیک استفاده نکردم تا مرکز کهکشان بهتر نمود پیدا کنه

پیمان اکبرنیا
10-28-2011, 12:24 AM
فکر نمیکنم تلسکوپی بیشتر از این میدان دید رو داشته باشه ( 5 پیکسل در استک کردن کراپ شده که در 4160 پیکسل اصلاً به چشم نمیاد )
تلسکوپ 8اینچ نیوتونی سری Astrograph
فاصله کانونی 800
نسبت کانونی 4
دوربین 50D مادیفای شده
حساسیت 3200 و 6400
حداکثر نوردهی به دلیل طوفان شدید ( عکس در ارتفاعات دماوند گرفته شده ) بیشتر از 30 ثانیه نبوده ( انشالله در سری بعدی تا 2 دقیقه باید بالا برم )
بدون ابزار گایدینگ
پایه EQ5 بدون گوتو
8 فریم استک شده
روش پرایم فوکوس
اصولاً آندرومدا یکم بیشتر از 1.5 درجه یعنی حدود 3 برابر ماه کامل در آسمان هست و با برای اینکه در کادر یک دوربین غیر فول فریم بیوفته به تلسکوپ با فاصله کانونی 600 نیازه ( مثل آپوهای کوتاه )
میشه در عکس به وضوح خطای کما رو در گوشه ها دید که سری بعد با استفاده از coma corrector ( اگر بتونم مشکل فوکوس باهاش رو حل کنم ) رفع میشه
متاسفانه چون هنوز HDR رو خوب یاد نگرفتم از این تکنیک استفاده نکردم تا مرکز کهکشان بهتر نمود پیدا کنه

خیلی ممنون بابت اطلاعات کامل و جامع ;)

بله در مورد بزرگ نمایی و میدان دید درست می فرمایید آندرومدا خیلی بزرگه و فقط با نسبت کانونی های کم در کانون جا میشه. یک اشتباهی کردم و تصور کردم به دلیل این که خروجی نور تلسکوپ دایره هست، تصویر هم باید دایره بشه که اشتباهه. فکر کنم به دلیل این که خروجی نور تلسکوپ از ورودی دیافراگم بزرگتره (باز اگر اشتباه میگم دوستان حرفمو اصلاح کنند). ببخشید یک سوال دیگه: لنزتون نرمال بود نه؟ و این که دیافراگم را تا آخر باز کردید نه؟ (احتمالا خطای کمای لبه هم به همین دلیله؟).

ببخشید من زیاد سوال میکنم ها! ;) یک مقدار درباره عکاسی تلسکوپی کم اطلاعم :pathead:

rock_iml
10-28-2011, 09:47 AM
خواهش میکنم
در روش پرایم فوکوس از لنز استفاده نمیشه و دوربین مستقیم به تلسکوپ و صل و از تلسکوپ به عنوان یک لنز تله استفاده میشه
و در تلسکوپ های نیوتونی مخصوصاً سری های Astrograph نسبت کانوی ( مثل دیافراگم در لنز ) پایین هست
خروجی نور تلسکوپ یا لنز به دلیل کانونی شدن به صورت نقطه ای در میاد و دایره ای بودن با این معنی نیست که شما از یک تصویر دایره ای فقط یک مستطیل رو عکس میگیرید
خطای گوشه ها هم به دلیل همون نسبت کانونی پایین در تلسکوپ هست که به خطای کما یا گیسو معروفه

only orion
10-28-2011, 09:47 AM
سلام
در عکاسی تلسکوپی اصلا لنز وجود نداره و تلسکوپ نقش لنز رو بازی می کنه.دیافراگم هم همون نسبت کانونی تلسکوپ هست و نمیشه تغییرش داد.
اما در مورد عکس ها.به نظر من ادیت هیچ کدومشون جالب نیست.آندرومدا خیلی بنفش شده.از shadow-highlight هم زیاد استفاده شده که یک کم اذیت میکنه.ادیت جبار هم خیلی غلیظه.نور ستاره ها رو هم میتونید با selective color تا حدودی کنترل کنید.استفاده از تکنیک HDR مخصوصا برای سحابی جبار میتونه خیلی خیلی مفید باشه.

rock_iml
10-28-2011, 10:08 AM
سلام
در عکاسی تلسکوپی اصلا لنز وجود نداره و تلسکوپ نقش لنز رو بازی می کنه.دیافراگم هم همون نسبت کانونی تلسکوپ هست و نمیشه تغییرش داد.
اما در مورد عکس ها.به نظر من ادیت هیچ کدومشون جالب نیست.آندرومدا خیلی بنفش شده.از shadow-highlight هم زیاد استفاده شده که یک کم اذیت میکنه.ادیت جبار هم خیلی غلیظه.نور ستاره ها رو هم میتونید با selective color تا حدودی کنترل کنید.استفاده از تکنیک HDR مخصوصا برای سحابی جبار میتونه خیلی خیلی مفید باشه.
آره خیلی در ادیت عکس های دیپ مشکل دارم
هنوز هم HDR رو خوب یاد نگرفتم و نمیتونم استفاده کنم و مجبور بودم به جاش از shadow highlight استفاده کنم که خیلی تاثیرات بدی در رنگ ها میزاره
با selective color آشنایی نداشتم خیلی ممنون که گفتید
tnx

mh.noori
10-28-2011, 11:12 AM
سلام ...

با تشکر از جناب rock_iml بابت کارهای بسیار عالیشون ...

به نظرم با توجه به اینکه از ابزار گایدینگ استفاده نکرده اید و توانایی های eq5 و فاصله کانونی 800بسیار مقر خوب قطبی شده و کم خطاست و کارتون عالیه ...

چرا از حساسیتهای بالا استفاده کرده اید ؟ البته فرموده بودین که باد شدید مزاحم بوده که احتمالا مجبور به مدت ترکینگ کم شده اید ... اما خوب می شد از تعداد شاتهای بیشتری استفاده کنید ...

در مدت زمان عکاسی نیاز بوده که مجبور شین مقر را دوباره قطبی کنید و یا اینکه با یک بار تنظیم به نتیجه رسیده اید ؟

موفق باشید .

rock_iml
10-28-2011, 04:44 PM
بله به خاطره اینمه باد شدید میومد نتونستم طولانی نوردهی کنم
5 بار قطبی کردم اما بازم مشکل داشت ( فکر کنم دقیق نتونستم تعادل برقرار کنم و باد هم مشکل ایجاد میکرد ) وگرنه باید با این تلسکوپ حداقل 210 ثانیه بدون خطا ترک میکردم
البته نسبت به مواقع دیگه نویز دوربین زیاد نبود چون با حالت iso expansion عکاسی میکردم نویز زیاد شده . واقعاً هوای سرد برای کااهش نویز بهترین روشه

rock_iml
11-27-2011, 09:49 AM
سحابی کالیفرنیا و شهاب
دوربین 50D modifyed
تلسکوپ نیوتنی 8 اینچ
پایه EQ5
16فریم * 2دقیقه ای (بدون گاید کردن )
اقلید
http://www.irfreeup.com/images/17164982655750020038.jpg

mh.noori
11-27-2011, 11:07 AM
سلام ...

جناب rock_iml جهت قطبی کردن مقر از چه تکنیکی استفاده می کنید ؟ حساسیت سنسور چقدره ؟ و اینکه تلسکوپ استروگراف 8 اینچ شما قابلیت تنظیم

کادر بندی دارد ؟

rock_iml
11-27-2011, 12:26 PM
هنوز به طور خیلی دقیق نمیتونم قطبی کنم ، و با دیدن داخل قطبی کننده از یک چشم و خود صورت فلکی های دور قطبی با چشم دیگه قطبی میکنم
حساسیت سنسور 2500 بوده
در تلسکوپ 8اینچ نیوتونی برای کادر بندی چون از تصحیحگر کما استفاده میکنم با چرخشش کادرمو درست میکنم
البته کل سحابی در کادر این تلسکوپ کاملاً جای نمیگیره

rock_iml
11-28-2011, 09:57 PM
و بالاخره این هم از جبار
دوربین 50D
تلسکوپ نیوتنی 8 اینچ
حساسیت 3200
32 فریم 2:45دقیقه ای
EQ5

http://www.irfreeup.com/images/10155621561356668979.jpg

mh.noori
11-28-2011, 11:05 PM
جناب rock_iml جبار تون نسبت به عسکهای قبلی بسیار بهتر شده ... البته رنگها کمی غیر واقعیه به نظرم ...

شما خروجی تون را در فوتو شاپ میگیرین یا نرم افزار همراه دوربین ؟ ( فایلهای خام )

rock_iml
11-29-2011, 12:24 AM
دلیل اغراق در رنگ ها تمرکز در ثبت و وضوح بیشتر غبارها و گازهای اطراف سحابیه ( یکم هم بخاطر نوردهی های کوتاه مدت هست )
تمامی عکس ها با فرمت raw گرفته میشه
در ضمن در دوربین مادیفای کانال قرمز با شدت خیلی بیشتری ثبت میشه

mh.noori
11-29-2011, 09:16 AM
منظورم پروسس فایلهای raw بود ... به تازگی فکر می کنم فوتو شاپ تغییراتی را بوجود می اورد که نرم افزار

همراه دوربین همچنین تغییراتی را اعمال نمی کند ( فایل را دست نخورده تر حفظ می کند )

برای نمونه سعی می کنم نمونه ای در اینده قرار بدم تا مشخص تر شود ...

-------------------------------

با دیدن عکستون فکر کردم که باید از فیلتر الودگی نوری استفاده کرده باشید ( مشکل من در استفاده از این

نوع فیلتر ها مثل الودگی نوری و هیدروژن الفا رزوه اونها در قسمت اتصال به بدنه ردیوسر هست ... مدلهای اوریون

رزوه درشتی داره و ردیوسر های ویلیام اپتکس ریز )

کنترل نویزتون عالیه ...

با تشکر ...

rock_iml
11-29-2011, 11:23 AM
بله از فیلتر آلودگی نوری orion استفاده شده ، من از کاهنده کانونی GSO ایتفاده میکنم ، مشکلی در رزوه اونه ندارم

only orion
11-29-2011, 02:54 PM
و بالاخره این هم از جبار
دوربین 50d
تلسکوپ نیوتنی 8 اینچ
حساسیت 3200
32 فریم 2:45دقیقه ای
eq5

http://www.irfreeup.com/images/10155621561356668979.jpg
عکس خوبیه ولی بیش از حد رنگ ها غیر طبیعی هستند.اگر در گالری عکاسان بزرگ نگاه کنید تفاوت رو کاملا احساس خواهید کرد.جبار سوژه ای هست که حتما باید hdr عکاسی بشه.
در مورد مطلبی که آقای نوری گفتند باید بگم من هم این رو شنیدم.ولی acr فابلیت های فوق العاده ای داره و فکر نکنم نرم افزار دوربین همه ی این قابلیت ها رو داشته باشه.

rock_iml
11-29-2011, 10:15 PM
عکس خوبیه ولی بیش از حد رنگ ها غیر طبیعی هستند.اگر در گالری عکاسان بزرگ نگاه کنید تفاوت رو کاملا احساس خواهید کرد.جبار سوژه ای هست که حتما باید hdr عکاسی بشه.
در مورد مطلبی که آقای نوری گفتند باید بگم من هم این رو شنیدم.ولی acr فابلیت های فوق العاده ای داره و فکر نکنم نرم افزار دوربین همه ی این قابلیت ها رو داشته باشه.
اگر پست 28 رو خونده باشید دلیل اغراق در رنگ ها رو نوشتم
مسلما در این عکس hdr به صورت خیلی قوی کار شده
هر کانال رنگی به صورت جداگانه و دقیق hdr شده

محمد مهدی عسگری
05-04-2012, 06:37 PM
عکس زیر رو اردیبهشت 89 در حیاط منزل در اراک گرفتم.
60 ثانیه نوردهی
Canon 40D,iso 800, f/5.6 ,85mm

http://www.astroupload.com/uploads/13361439701.jpg

mh.noori
05-16-2012, 10:23 PM
سلام ...

جناب عسگری با تشکر ...

نکته مهمی به ذهنم رسیده ولازم می دونم عرض کنم.

عکاسی نجومی در انواع مختلف دارای تعاریف خاص هست ... عکس شما ویرایش نرم افزاری مناسبی ندارد ! عکس نجومی بدون ویرایش ( در مواقعی حتی بسیار سنگین )عکس نجومی نیست ! فرض کنید بیننده ای که از نجوم اطلاعات

کمی هم دارد، تصویر ثبت شده شما را ببیند ... در ابتدا چند برگ را مشاهده کرده است و در ادامه صفحه ای تاریک و متمایل به قرمز که چند نقطه روشن دارد و عکاسی که به نکات ابتدایی ثبت و ویرایش توجهی نکرده است !

-------------------
همه ما در هنگام یادگیری سیاه مشقهایی داریم که شاید مناسب نشر در چنین فضایی نباشد ... خود بنده بسیاری از تصاویری که سعی می کنم تمام نکاتی را که در موردعکاسی در این سبک اموخته ام به کار ببرم باز هم در خور تاپیک نمی بینم و از قرار دادن عکسم

منصرف می شوم ...

تاپیکهای بسیار خوبی وجوددارد که مناسب اینچنین عکسهایی است .

------------------
جسارت بنده را عفو بفرمایید ، هدفم نظم در تاپیک و ایجاد منبعی معتبر جهت اموزش در عکاسی نجومی در بین منجمین اماتور ایرانی است .

محمد مهدی عسگری
05-17-2012, 10:12 AM
سلام ...

جناب عسگری با تشکر ...

نکته مهمی به ذهنم رسیده ولازم می دونم عرض کنم.

عکاسی نجومی در انواع مختلف دارای تعاریف خاص هست ... عکس شما ویرایش نرم افزاری مناسبی ندارد ! عکس نجومی بدون ویرایش ( در مواقعی حتی بسیار سنگین )عکس نجومی نیست ! فرض کنید بیننده ای که از نجوم اطلاعات

کمی هم دارد، تصویر ثبت شده شما را ببیند ... در ابتدا چند برگ را مشاهده کرده است و در ادامه صفحه ای تاریک و متمایل به قرمز که چند نقطه روشن دارد و عکاسی که به نکات ابتدایی ثبت و ویرایش توجهی نکرده است !

-------------------
همه ما در هنگام یادگیری سیاه مشقهایی داریم که شاید مناسب نشر در چنین فضایی نباشد ... خود بنده بسیاری از تصاویری که سعی می کنم تمام نکاتی را که در موردعکاسی در این سبک اموخته ام به کار ببرم باز هم در خور تاپیک نمی بینم و از قرار دادن عکسم

منصرف می شوم ...

تاپیکهای بسیار خوبی وجوددارد که مناسب اینچنین عکسهایی است .

------------------
جسارت بنده را عفو بفرمایید ، هدفم نظم در تاپیک و ایجاد منبعی معتبر جهت اموزش در عکاسی نجومی در بین منجمین اماتور ایرانی است .

با سلام
بنده تجربه زیادی در عکاسی اعماق آسمان ندارم.
از گذاشتن این عکس دو نکته مدنظرم بود یکی اینکه این تاپیک فعال شود
دیگری اینکه فکر میکردم اینجا مکانی برای تبادل اطلاعات ( آموزش نیز) هست.
چشم اگر شما اینجور صلاح میدونید عکسهای این چنین قرار نمیدهیم...

rock_iml
08-12-2012, 12:45 PM
Lagoon Nebula
8*1min40sec
newtonian 8'' f/3.6
50D modify
EQ5GoTo

http://www.astroupload.com/uploads/13447627282.jpg

rock_iml
08-12-2012, 12:48 PM
Andromeda Galaxy
9*4min