PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نقد اشتباهات نجومی رسانه‌‌ها

پیمان اکبرنیا
08-27-2011, 07:05 PM
سلام به همه‌ی آوا استاری‌های عزیز

هدف از ایجاد این تاپیک، نقد اخبار نجومی رسانه‌های مختلف و بررسی وضعیت آن‌ها خواهد بود. متاسفانه شاهد این امر هستیم که در بسیاری از رسانه‌ها از جمله سایت‌های خبری، مجلات، روزنامه‌ها و رسانه‌های صوتی و تصویری مثل تلوزیون، اخباری دیده می‌شود که دارای غلط‌های علمی بسیار بزرگی است. اگر به مردم خبر غلط داده شود، به تدریج باور خود به روند درست علمی را از دست می‌دهند و قضیه به داستان چوپان دروغ‌گو تبدیل خواهد شد. مردم اخبار درست را هم باور نخواهند کرد!

اینجا محلی است برای نقد رسانه‌ها. با هیچ رسانه‌ای تعارف نخواهیم داشت. اخبار را با رعایت احترام به نویسنده و رسانه، نقد علمی خواهیم کرد. بدون غرض‌ورزی یا بی انصافی. تاکید ما هم بر اشتباهات بزرگ یا رسانه‌هایی است که اشتباهات خود را تکرار می‌کنند.

هدف ما این است که با این کار، روزنامه‌نگاران را نسبت به کار دقیق‌تر حساس‌ کنیم تا دیگر شاهد اخباری مثل وجود دو ماه در آسمان، شق‌القمر، دروغ آمریکا در سفر به ماه، 2012 و ... نباشیم.

پیش به سوی روزنامه‌نگاری علمی حرفه ای

پیمان اکبرنیا
08-27-2011, 07:45 PM
خب خودم شروع میکنم:

خبری در بخش علمی وبسایت بی بی سی فارسی منتشر شد با عنوان: "سفینه تدارکاتی روسیه به مقصد نرسید". این خبر مربوط به انفجار فضاپیمای روسی عازم به ایستگاه فضایی بین المللی بود. کل خبر درست بود اما یک جمله در میانه خبر به چشم میخورد که گفته بود: "در حال حاضر ۲۸نفر در ایستگاه فضایی بین المللی حضور دارند که بلافاصله توسط اتاق کنترل ماموریت در مسکو از این واقعه خبردار شده‌اند."

اما نکته چیه؟ هیچ زمانی در تاریخ ایستگاه فضایی بین المللی 28 نفر در ایستگاه حاضر نبوده اند! در مواقع عادی بین 2 تا 6 نفر ساکن ایستگاه هستند و گاهی اوقات با متصل شدن شاتلهای فضایی به ایستگاه این تعداد به 12 نفر میرسید. اما 28 نفر نه!

حالا اشکال کجاست؟ مترجم خبر در قسمتی که گفته گروه اعزامی شماره 28 یا (Expedition 28)در ایستگاه فضایی به سر می‌برد، فکر کرده منظور این است که 28 نفر در ایستگاه زندگی می‌کنند!

متاسفانه به دلیل فیلتر بودن سایت مذکور، طبق قوانین فروم امکان لینک دادن به خبر را ندارم.

در لینک زیر از ناسا می توانید گروه 28 را ببینید:

http://www.nasa.gov/mission_pages/station/expeditions/expedition28/index.html

hermes
08-27-2011, 08:38 PM
خوب من یک سوال داشتم:
این گونه اشتباهات رو چگونه میشه به اطلاع مراکز خبری رساند ؟
تازه اگرم به اطلاعشون برسونیم شاید زمان طولانی برای اصلاح خبر منتقل شده ببره البته اگر قبول کنند!!!!!!!

پیمان اکبرنیا
08-27-2011, 09:10 PM
خوب من یک سوال داشتم:
تازه اگرم به اطلاعشون برسونیم شاید زمان طولانی برای اصلاح خبر منتقل شده ببره البته اگر قبول کنند!!!!!!!

میتونیم بهشون میل بزنیم و یا اگر واحد ارتباط با ما، روابط عمومی یا هر راه ارتباطی بود خبر بدیم. بله ممکنه طول بکشه تا اصلاح بشه ولی خیلی از مواقع از فراگیر شدن و کپی شدن جلوگیری میکنه. حتی ممکنه در صورت اهمیت، اصلاحیه هم بزنند. لزوما هم میتونه خبر نباشه، ممکنه مقاله اشتباه باشه یا هر مطلب علمی غلط. باید سعی کنیم این اشتباهات را کاهش دهیم بالاخره این اقدامات هم تاثیر داره. چه در کوتاه مدت چه بلند مدت.

mahdad_haghighi
08-27-2011, 09:24 PM
خوب من یک سوال داشتم:

نه در این مورد کاملا اشتباه می کنید رسانه های خارجی (در مورد ایرانی ها اطلاع ندارم ) اگه صحبت شما درست باشه سریعا خبر رو اصلاح می کنن . من توی یک شبکه اجتماعی عضو گروه خلیج فارس شده بودم یه چیز برام خیلی جالب بود امروز پیام می دادن که فلان خبرگزاری اشتباها نوشته خلیج عربی فرداش پیام می دادن به لطف گروه اصلاح کردن و بررسی می کردی کاملا درست می گفتن تازه در مورد یه همچین موضوعی . در مورد موارد علمی که به آبروشون بستگی داره به یک روز نکشیده اصلاح می کنن چون شما با نشر این مورد می تونید اعتبار خبرگزاری رو زیر سوال ببرید !

علی ایران نژاد
08-28-2011, 12:40 AM
بحث خیلی جالب و مفیدی به را انداختید.
علاوه بر داستان سفر انسان به ماه و دو ماه در آسمان،متاسفانه امسال شاهد اخباری مثل 2012 و اون 28 نفری که وجود خارجی نداشتن و ...نیز بودیم.
از اونجایی که تجربه نشون داده که شایعات با سرعتی نزدیک به سرعت نور در بین مردم رواج پیدا میکنه،و نیز بعضا دیده شده به دلیل اصل نبودن اخبار یا حتی ترجمه ی نا صحیح یا نقل نادرست از یک سرویس خبری بدون در نظر گرفتن صحت و سقم اخبار علمی،در حال حاضر نیاز مبرمی حس می شود تا هم جلوی رواج و پخش اخباری از این دست،گرفته شود و هم اطلاع رسانی دقیق و شفاف به مردم انجام گیرد.
راه حلی که برای رفع این موضوع به ذهن من میرسه اینه که به مردم آگاهی بدیم تا برای اطلاع از اخبار اصیل و به روز به سایت ها،مجلات،روزنامه ها و خبرگزاری های تخصصی مراجعه کنند.و هر اخباری رو که از منابع غیر تخصصی شنیدن به سادگی باور نکن.در اینجا هم وظیفه ی ما ایجاب میکنه تا این منابع موثق رو بهتر به مردم بشناسونیم و امکان دسترسی همگان به این اخبار رو به نحو بهتری فراهم کنیم.
بحث مفصلی هست،اما برای اینکه کوتاه بیان کرده باشم،به همین موارد بسنده می کنم.

rezash
08-28-2011, 03:45 AM
بعضی اوقات غلط املائی در بعضی خبرها میبینیم و یا اشتباهی که بعید است از روی بی اطلاعی نویسنده روی دهد.

ولی بعد از یکی دو هفته باز هم این مورد اصلاح نمیشود.یعنی خود نویسنده و یا همکاران وی اطلاع نمیدهند؟

نمونه آن در خبر زیر که در خبرگزاری مهر و در 25 مرداد روی داده است.ماه مگه خودش قمر داره؟!!

ماه به همراه قمرهای زیبای آن در شامگاه روز 29 مردادماه جاری در نزدیکی سیاره مشتری قرار می گیرد.

این نوشته احتمالا" از روی ندانستن نویسنده نیست بلکه از بی توجهی اوست.

لینک خبر:http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1384347

jooyande
08-28-2011, 10:21 AM
اشتباهات خبرگزاری مهر در این میون خیلی بیشتر از باقی خبرگزاری هاست در عین فعالیت بیشتر.
آرزو به دل موندم یک بار توی خبرگزاری مهر ننویسن "ستاره دنباله دار". هر بار همینو می نویسن!

یک کار جالب هم می تونید در این تاپیک بکنید. یک سوژه که شناسایی شد به عنوان یک غلط، درخواست داده بشه به تمام کاربران که نامه مشابهی رو برای اصلاح اون بفرستن برای منبع مورد نظر.
این خیلی جالبه به نظرم. :)

خوش باشید.

پیمان اکبرنیا
08-28-2011, 02:28 PM
بحث خیلی جالب و مفیدی به را انداختید.
علاوه بر داستان سفر انسان به ماه و دو ماه در آسمان،متاسفانه امسال شاهد اخباری مثل 2012 و اون 28 نفری که وجود خارجی نداشتن و ...نیز بودیم.
از اونجایی که تجربه نشون داده که شایعات با سرعتی نزدیک به سرعت نور در بین مردم رواج پیدا میکنه،و نیز بعضا دیده شده به دلیل اصل نبودن اخبار یا حتی ترجمه ی نا صحیح یا نقل نادرست از یک سرویس خبری بدون در نظر گرفتن صحت و سقم اخبار علمی،در حال حاضر نیاز مبرمی حس می شود تا هم جلوی رواج و پخش اخباری از این دست،گرفته شود و هم اطلاع رسانی دقیق و شفاف به مردم انجام گیرد.
راه حلی که برای رفع این موضوع به ذهن من میرسه اینه که به مردم آگاهی بدیم تا برای اطلاع از اخبار اصیل و به روز به سایت ها،مجلات،روزنامه ها و خبرگزاری های تخصصی مراجعه کنند.و هر اخباری رو که از منابع غیر تخصصی شنیدن به سادگی باور نکن.در اینجا هم وظیفه ی ما ایجاب میکنه تا این منابع موثق رو بهتر به مردم بشناسونیم و امکان دسترسی همگان به این اخبار رو به نحو بهتری فراهم کنیم.
بحث مفصلی هست،اما برای اینکه کوتاه بیان کرده باشم،به همین موارد بسنده می کنم.

با سلام
دوست عزیز مشکل اینه که خبرگزاریهای نسبتا معتبر ما هم اشتباهات زیادی دارند. مثلا همین بی بی سی، خبرگزاری مهر، ایرنا و حتی سایتهای نجومی معروف! و ما نمیتونیم با سایتهای کم بازدید ولی معتبر خودمون از پخش شایعه جلوگیری کنیم. پس راه حل اینه که هم منابع موثق را رواج بدیم و هم اشتباهات را به خود خبرگزاریها گزارش بدیم.

پیمان اکبرنیا
08-28-2011, 02:31 PM
بعضی اوقات غلط املائی در بعضی خبرها میبینیم و یا اشتباهی که بعید است از روی بی اطلاعی نویسنده روی دهد.

ولی بعد از یکی دو هفته باز هم این مورد اصلاح نمیشود.یعنی خود نویسنده و یا همکاران وی اطلاع نمیدهند؟

نمونه آن در خبر زیر که در خبرگزاری مهر و در 25 مرداد روی داده است.ماه مگه خودش قمر داره؟!!

ماه به همراه قمرهای زیبای آن در شامگاه روز 29 مردادماه جاری در نزدیکی سیاره مشتری قرار می گیرد.

این نوشته احتمالا" از روی ندانستن نویسنده نیست بلکه از بی توجهی اوست.

لینک خبر:http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1384347

سلام بر کاربر عزیز rezash

اگر غلط املایی یا ساختار جمله باشه، باز میشه چشم پوشی کرد اما چنین اشتباه بزرگی اصلا به بی دقتی ربطی ندارد و بیشتر مربوط به نداشتن اطلاعات است. این غلط ها را باید گوشزد کرد.

پیمان اکبرنیا
08-28-2011, 03:24 PM
یک کار جالب هم می تونید در این تاپیک بکنید. یک سوژه که شناسایی شد به عنوان یک غلط، درخواست داده بشه به تمام کاربران که نامه مشابهی رو برای اصلاح اون بفرستن برای منبع مورد نظر.

بله به نظرم بهترین راه برای جلوگیری از این اشتباهات تذکر دادن به خبرگزاریه! نیازی نیست که نامه یکسان تهیه بشه به نظرم هر کس میتونه به اون رسانه اطلاع بده، اونم به صورتی که فکر نکنن گروه خاصی با اونها دشمنی داره که هماهنگ داره ایمیل میفرسته. چون متاسفانه بسیاری از افراد زود احساساتی میشن و اشتباه خودشونو قبول نمی کنن. پس بهتره که به آرامی و ملایمت تذکر بدیم.

Mostafa
08-28-2011, 03:56 PM
بله به نظرم بهترین راه برای جلوگیری از این اشتباهات تذکر دادن به خبرگزاریه! نیازی نیست که نامه یکسان تهیه بشه به نظرم هر کس میتونه به اون رسانه اطلاع بده، اونم به صورتی که فکر نکنن گروه خاصی با اونها دشمنی داره که هماهنگ داره ایمیل میفرسته. چون متاسفانه بسیاری از افراد زود احساساتی میشن و اشتباه خودشونو قبول نمی کنن. پس بهتره که به آرامی و ملایمت تذکر بدیم.

سلام

بنده با این مورد هم شدیدآ موافقم و هم هر کمکی لازم باشد انجام میدهیم

برای برآورد توانایی منجمان در دنیای مجازی ، می توانیم یک تست انجام دهیم ...

دفعه بعدی که دیدید یکی از این خبرگزاری ها مطلب نادرستی را منتشر کرده اند ، همینجا اطلاع رسانی کنید تا یک کمپین اصلاح اطلاعات نجومی از اعضا فروم تشکیل دهیم ! و خبرگزاری مورد نظر را آماج ایمیل های مختلف قراردهیم . :grin:

نتیجه این کار می تواند در تعیین سیاست های بعدی بسیار تعیین کننده باشد .

اگر موافقید ، منتظر سوتی بعدی یکی از خبرگزاری ها باشید

jooyande
08-28-2011, 07:58 PM

خب بهتره نامه یکسان رو تهیه کنید. چون خیلی از دوستان کمی تنبل ما حوصله نوشتنش رو ندارن. :) اما اگر بحث فقط یک کپی پیست باشه، قضیه فرق میکنه و هر نجومی ای (حتی تنبلش) این کار رو انجام میده.
ضمن اینکه به این شکل می تونید لحن نامه که مورد نظرتون بود رو کنترل کنید. :)

سلام

بنده با این مورد هم شدیدآ موافقم و هم هر کمکی لازم باشد انجام میدهیم

برای برآورد توانایی منجمان در دنیای مجازی ، می توانیم یک تست انجام دهیم ...

دفعه بعدی که دیدید یکی از این خبرگزاری ها مطلب نادرستی را منتشر کرده اند ، همینجا اطلاع رسانی کنید تا یک کمپین اصلاح اطلاعات نجومی از اعضا فروم تشکیل دهیم ! و خبرگزاری مورد نظر را آماج ایمیل های مختلف قراردهیم . :grin:

نتیجه این کار می تواند در تعیین سیاست های بعدی بسیار تعیین کننده باشد .

اگر موافقید ، منتظر سوتی بعدی یکی از خبرگزاری ها باشید

خب این خیلی عالیه.
اس ام اس های آوا استار که هر چند وقت به ما میرسه. :) می تونید در این زمینه هم ازشون استفاده کنید.
یا همینطور ارسال ایمیل انبوه به کاربران که از امکانات فرومتون هست.
همونطور که فرمودید حرکت قدرتمندی خواهد بود و انسجام نجومی ها رو هم نشان خواهد داد.
چیزی که برای اتفاقات و مسائلی مثل "تعطیلی برنامه آسمان شب" هم بهش نیاز داشتیم، اما نبود متاسفانه. آوا در این زمینه باید خیلی حساس باشه به نظرم، چون تواناییش رو داره.

خوش باشید.

169
08-28-2011, 08:51 PM
یک حرف (هرچی دوست دارید میتونید اسمشو بگذارید)

- وقتی که مدعیه کشور منجم خیز (آماتوری) در دنیا هستیم و این همه هم مدعی، در حالی که یک سایت خبرگزاری نجومی (ترجمه اخبار و اخبار نجومی کشور) نداریم (پارس اسکای خبرگزاری نجومی نیست!) و وقتی که چند هزار منجم فعال در کشور هست در حالی که خبرگزاری ای غیرنجومی و نامرتبط در زمینه نجوم باید فعالیت کنه، باید هم این جور مسائل پیش بیاد!
حالا این ده دوازده تا سایت نجومی فعال (مثلا) کشور که خبر و مقاله منتشر می کنند طوری هستند که متاسفانه کامل محتوای مشترک دارند! هم خبرگزاری ها مقصر هستند هم منجم ها! (ببخشید اگه تند یا بد جایی گفتم ولی لازم بود)

علی ایران نژاد
08-28-2011, 09:34 PM
با سلام
دوست عزیز مشکل اینه که خبرگزاریهای نسبتا معتبر ما هم اشتباهات زیادی دارند. مثلا همین بی بی سی، خبرگزاری مهر، ایرنا و حتی سایتهای نجومی معروف! و ما نمیتونیم با سایتهای کم بازدید ولی معتبر خودمون از پخش شایعه جلوگیری کنیم. پس راه حل اینه که هم منابع موثق را رواج بدیم و هم اشتباهات را به خود خبرگزاریها گزارش بدیم.

اما علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.درسته که ما اگه اشتباهی دیدیم باید سریع اطلاع بدیم.اما شاید افرادی که خبر اشتباه رو شنیدن دیگه مخاطب نباشن.کمتر خبرگزاری ای هم هست باید با تواضع بگه اشتباه کردیم!حالا چیکار باید کرد با این اوضاع؟

mahdad_haghighi
08-28-2011, 09:35 PM
یک حرف (هرچی دوست دارید میتونید اسمشو بگذارید)

- وقتی که مدعیه کشور منجم خیز (آماتوری) در دنیا هستیم و این همه هم مدعی، در حالی که یک سایت خبرگزاری نجومی (ترجمه اخبار و اخبار نجومی کشور) نداریم (پارس اسکای خبرگزاری نجومی نیست!) و وقتی که چند هزار منجم فعال در کشور هست در حالی که خبرگزاری ای غیرنجومی و نامرتبط در زمینه نجوم باید فعالیت کنه، باید هم این جور مسائل پیش بیاد!
حالا این ده دوازده تا سایت نجومی فعال (مثلا) کشور که خبر و مقاله منتشر می کنند طوری هستند که متاسفانه کامل محتوای مشترک دارند! هم خبرگزاری ها مقصر هستند هم منجم ها! (ببخشید اگه تند یا بد جایی گفتم ولی لازم بود)

من پیشنهاد خبرگزاری نجومی رو حدود یک ماه پیش به آقای امام دادم ایشونم گفتن سر یه فرصت بیشتر راجبش صحبت می کنیم حالا که اینجا صحبت پیش اومد پیشنهادم رو می زارم تا دوستان هم راجبش نظر بدن.
مطمئنا سایتای خارجی مثل http://www.universetoday.com یاhttp://www.space.com را تا به حال دیده اید این سایتا به صورت روزانه یا حتی ساعتی اخبار نجومی روز را بر روی سایت خود می گذارنددر ایران هم مانند این سایت ها وجود دارد ولی نه در زمینه نجوم مثلا خبرگزاری مهر ، فارس و ... . سایت های نجومی ایرانی هرزگاهی خبری نجومی بر روی سایت می گذارند مثل سایت آسمان شب و یا مجله نجوم و چیزی به نام خبرگزاری نجومی وجود ندارد. برای ایجاد چنین خبرگزاری نجومی نیاز به چندین نفر هست که زبان انگلیسی(یا هر زبان خارجی دیگری) بدونن و با نجوم آشنا باشن البته چندنفر هم که اخبار ایران رو به صورت گزارش روی سایت قرار بدن این افراد باید روزی یه مطلب رو به صورت خلاصه ترجمه کنن که نهایتا یه ربع وقت می گیره ،تازه بعد از یه مدت که تبلیغات سایت شروع شه میشه هزینه ها رو هم تامین کرد
ببخشید یه ذره کتابی بود اون موقع به صورت نامه نوشته بودم الانم کپی پیستش کردم:have a nice day:

پیمان اکبرنیا
08-28-2011, 09:52 PM
در مورد این که جامعه نجوم آماتوری ایران در جهان خیلی قویه و این مسائل حرف زیاده. درسته که منجم آماتور زیاد داریم ولی رصدگر جدی و گروه هایی که کار علمی جدی کنند کم داریم. مشکل دیگه هم اینه که منجمان آماتور عمدتا جوان هستند و در دورانی هستند که زندگیشون تغییرات زیادی داره و فعالیتشون مدام کم و زیاد میشه. یا کلا محو میشه.

اما در مورد خبرگزاری نجومی نکته ای که مهمه اینه که خبرگزاریها بودجه میلیاردی دارند که از دولت تامین میشه. تعریف خبرگزاری یک مقدار خاصه و نمیشه هر سایت خبری را خبرگزاری نامید. امکان نداره بشه سایتی تاسیس کرد که فقط نجومی باشه و فقط از تبلیغات درآمد داشته باشه. باز اگر خبرگزاری در تمام شاخه های علمی باشه بهتره. الان ما سایتهای خوب هم داریم که بازدیدکننده بالا دارند مثل خبرآنلاین، جام جم آنلاین و ... که خبرهای خوبی منتشر میکنند.
حالا آقای امام در جریان هزینه های سایت و راه اندازی خبرگزاری هستند. میتونند بیشتر توضیح بدهند که ببینیم عملی هست یا نه.

tamay
08-28-2011, 11:04 PM
یه مشکل دیگه این هست که اکثر مردم به شبه علم علاقه ی بیشتری دارند تا خود علم!
همین مسئله ی دوماه در آسمان چندین سال هست که با وجود اطلاع رسای و... هنوز مشتاقان زیادی داره و هر ساله افراد زیادی منتظر طلوع دوتا ماه هستند!

mahdad_haghighi
08-28-2011, 11:09 PM
اما در مورد خبرگزاری نجومی نکته ای که مهمه اینه که خبرگزاریها بودجه میلیاردی دارند که از دولت تامین میشه. تعریف خبرگزاری یک مقدار خاصه و نمیشه هر سایت خبری را خبرگزاری نامید. امکان نداره بشه سایتی تاسیس کرد که فقط نجومی باشه و فقط از تبلیغات درآمد داشته باشه. باز اگر خبرگزاری در تمام شاخه های علمی باشه بهتره. الان ما سایتهای خوب هم داریم که بازدیدکننده بالا دارند مثل خبرآنلاین، جام جم آنلاین و ... که خبرهای خوبی منتشر میکنند.
حالا آقای امام در جریان هزینه های سایت و راه اندازی خبرگزاری هستند. میتونند بیشتر توضیح بدهند که ببینیم عملی هست یا نه.

اول از همه منظور من از تامین هزینه از تبلیغات اصلا هزینه ی خاصی نبود فقط در حد یه کمک . در ضمن فردی هم اصلا قرار نیست استخدام بشن که . دقیقا هدف کاری مثل سایت یونیورز تودی هست که یه سری علاقه مند به نجوم روزی یک ربع وقتشون رو صرف ترجمه یا نوشتن یه خبر می کنن .
من کاملا با هزینه های که سایت داره اشنا هستم ولی فعلا موضوع اصلی اون افرادیه که باید خبر رو درج کنن بعدا به اون موضوع هم می پردازیم .
درسته خبرگزاری ها به خاطر تشکیلاتی که دارن نیاز به بودجه های میلیاردی هم دارن ولی این موضوعی که مدنظر من که شاید اسم سایت خبری هم براش مناسب تره یه گروه تحریریست که هرزگاهی هم یه جلسه ی حضوری با هم دارن . به نظر برای شروع یه همچین سایتی هم از هیچی بهتره .

نياگارا
08-29-2011, 12:01 AM
سلام
خب منم در خيلي موارد با شما موافقم. بعضي از ين خبر ها مثل دو ماه در آسمان متاسفانه خيلي هم مشتري داره وهمه باذوق منتظرشن. اما بعضي از اين ها شايعه نيست كه شما مي گين. مثلا همين دروغ امريكا در سفر به ماه فرضيه اي است كه در اون زمان به دليل برخي حساسيت ها و بد گماني هاي سياسي مطرح شد.درسته كه فرضيه درستي نبود و خيلي ها بعد از مدتي اعتراف كردن كه سفر به ماه حقيقت داشته واين يك فيلم ساخته هاليوود نيست اما خبر كذبي نبوده فرضيه اي هست كه الانم خيلي ها بهش اعتقاد دارنو دلايلي هم براي خودشون دارن كه البته تاكيد مي كنم براي همه دلايلشون جواب مطقي وجود داره.
اينو فقط به اين خاطر گفتم كه حالا كه قراره اشكالات خبرگزلري هارو نقد كنيم خودمون دچار اشكال نشيم.
شايدم استنباط من از حرف دوستان اشتباه بوده كه در اين صورت خواهش مي كنم تصحيحش كنيد وتذكر بدين

پیمان اکبرنیا
08-30-2011, 12:10 AM
سلام
خب منم در خيلي موارد با شما موافقم. بعضي از ين خبر ها مثل دو ماه در آسمان متاسفانه خيلي هم مشتري داره وهمه باذوق منتظرشن. اما بعضي از اين ها شايعه نيست كه شما مي گين. مثلا همين دروغ امريكا در سفر به ماه فرضيه اي است كه در اون زمان به دليل برخي حساسيت ها و بد گماني هاي سياسي مطرح شد.درسته كه فرضيه درستي نبود و خيلي ها بعد از مدتي اعتراف كردن كه سفر به ماه حقيقت داشته واين يك فيلم ساخته هاليوود نيست اما خبر كذبي نبوده فرضيه اي هست كه الانم خيلي ها بهش اعتقاد دارنو دلايلي هم براي خودشون دارن كه البته تاكيد مي كنم براي همه دلايلشون جواب مطقي وجود داره.
اينو فقط به اين خاطر گفتم كه حالا كه قراره اشكالات خبرگزلري هارو نقد كنيم خودمون دچار اشكال نشيم.
شايدم استنباط من از حرف دوستان اشتباه بوده كه در اين صورت خواهش مي كنم تصحيحش كنيد وتذكر بدين

اتفاقا همین شایعاتی که درست میشه در مورد سفر دروغین به ماه باعث گمراهی میشه. درسته که نظریه هست ولی باز هم وظیفه ماست که این نظریه را نقد کنیم و به عنوان جوابیه به اون رسانه ارسال کنیم تا پخش کنند. اگر این نظریات گفته بشه و جلوش هم گرفته نشه ماجرا ادامه دار میشه و دیگه کسی باور نمیکنه که اصل قضیه چی بوده.

پیمان اکبرنیا
08-30-2011, 12:35 AM
سلام به همه

یکی از مشکلاتی که بسیار به نظر من در رسانه های تکرار میشه، انتخاب عکس نامناسب برای اخباره! برای مثال به خبر زیر نگاه کنید از فارس نیوز:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900606101435

همون طور که می بینید خبر مربوط به قمر زحله اما عکس خبر کاملا نامربوطه! اونم خبری که مربوطه به تصاویر جدید کاسینی از قمر زحل! تنها چیزی که در خبر دیده نمیشه همین تصاویره!

mahdad_haghighi
08-30-2011, 11:16 AM
اشتباهی دیگر از خبرگزاری مهر

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1394598

روز 13 شهریور ماه قلب العقرب با ماه مقارنه می کنه ولی فقط اسم قلب العقرب توی تیتر خبره بقیه اطلاعات برای ستاره ی قلب الاسده حالا چه ربطی بین قلب العقرب و قلب الاسده خدا می دونه در ضمن من تا حالا نشنیده بودم به جای قدر برای ستاره بگن فاز !

پیمان اکبرنیا
08-30-2011, 01:08 PM
اشتباهی دیگر از خبرگزاری مهر

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1394598

روز 13 شهریور ماه قلب العقرب با ماه مقارنه می کنه ولی فقط اسم قلب العقرب توی تیتر خبره بقیه اطلاعات برای ستاره ی قلب الاسده حالا چه ربطی بین قلب العقرب و قلب الاسده خدا می دونه در ضمن من تا حالا نشنیده بودم به جای قدر برای ستاره بگن فاز !

واقعا آدم تعجب میکنه! مشخصه که نویسنده به نجوم مسلط نبوده! ولی حتی اگر ترجمه هم کرده باشه هم فاز ستاره رو از کجا آورده؟

من پیشنهاد میکنم این موارد اشتباه خبرگزاری مهر را بهشون میل بزنیم و اطلاع بدیم. و بگیم که چقدر زیاده. کافیه 3 تا دونه از این خبرهای اشتباه را پیدا کرده و با ذکر دلیل اشتباهات را بیان کنیم.

پیمان اکبرنیا
09-02-2011, 03:04 PM
یک افتضاح جدید رسانه ای، دوستان خبری منتشر شده مبنی بر این که در عربستان هلال زحل به جای هلال ماه رصد شده و به همین خاطر عید فطر اشتباه اعلام شده، تمام خبرگزاری ها هم برداشتند این خبر را پوشش دادند! البته خبر درسته، یعنی مشکل رسانه های ما نیست اما اصل قضیه در رسانه های عربی جالبه.

منبع خبر خیلی مشخص نیست ولی محتوای خبر بسیار جالب است! اندازه زحل در آسمان شاید حدود 1 درصد ماه باشد و هیچ وقت هم هلالی دیده نمی شود! حالا چجوری منجمان ماه و زحل را اشتباه گرفتند که اصلا مشخص نیست! خبر را ببینید:

http://alef.ir/1388/content/view/116065/

پیمان اکبرنیا
09-02-2011, 03:12 PM
اینجا هم توضیحاتی داده درباره این که این خبر تیتر روزنامه های مشهور عربی مثل التحریر و ... هم بوده!

http://www.arabist.net/blog/2011/9/2/this-eid-saturn-is-ascendant.html

البته اون طوری که نوشته، خود اونها هم میدونند که اصلا امکان نداره ماه با زحل اشتباه بشه ولی یک گروهی مثل این که این اشتباه را کردند.

کامبیز خالقی
09-02-2011, 03:37 PM
گروه نبودن، لزومی هم نداره منجم باشن!
سنی ها، اصل رو بر صداقت میزارن و اگه سه تا مرد عاقل شهادت بدن، شهادتشون رو قبول میکنن
ستاد استهلالشون هم کمیسیون علمی نداره!
عربستان صعودی واقعا تو این زمینه خیلی خیلی عقبه!

پیمان اکبرنیا
09-02-2011, 03:47 PM
واقعا هم که مشخصه عاقل بودن اونایی که شهادت دادن :sFun_bangdesk:
به حدی عاقل بودن که به جای ماه زحل رو دیدن

پیمان اکبرنیا
10-07-2011, 02:37 PM
در خبر جدید تابناک بشمارید ببینید چند بار نوشته "ستاره دنباله دار". همچنین در متن خبر آمده که روی سطح دنباله دار اقیانوس یخ وجود دارد که شبیه اقیانوسهای زمین است ولی در تیتر منبع اصلی خبر آمده که آب موجود در این دنباله دار شبیه آب اقیانوسهاست. ببینید یک اشتباه کوچک در ترجمه چطور کل معنی علمی خبر را عوض میکنه!

خبر تابناک (http://www.tabnak.ir/fa/news/195238/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A2%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D9%85%D9%8A%D9%86-%D8%B1%D8%B3%D9%8A%D8%AF)

مقاله نیچر (http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature10519.html)

م.ح.اربابی فر
10-07-2011, 05:34 PM
مدتیست که اینجا به نقد اخبار رسانه ها پرداخته می شود.
این که غلط خبرگزاری ها را می گیریم خیلی خوب است اما آیا تاثیری هم داشته ؟
مثلا برای همین تابناک ایمیلی فرستاده شده است تا این اشتباه به آن ها گوشزد شود یا فقط غلطشان گرفته می شود؟
یا برای خبرگزاری مهر و غیره چیزی فرستاده شده است؟

jooyande
10-07-2011, 05:38 PM
مدتیست که اینجا به نقد اخبار رسانه ها پرداخته می شود.
این که غلط خبرگزاری ها را می گیریم خیلی خوب است اما آیا تاثیری هم داشته ؟
مثلا برای همین تابناک ایمیلی فرستاده شده است تا این اشتباه به آن ها گوشزد شود یا فقط غلطشان گرفته می شود؟
یا برای خبرگزاری مهر و غیره چیزی فرستاده شده است؟
در همون ابتدا پیشنهاد این کار رو دادم و:

در ابتدا موافقت هم شد. اما فکر کنم کمی توجه بیشتر مدیران رو به عنوان هماهنگ کننده این ایمیل ها یا حرکت ها بطلبه.
آوا و کاربرانش توانایی این کار رو دارند.

پیمان اکبرنیا
10-07-2011, 06:10 PM
سلام

بله توانایی این کار وجود داره ولی خود مدیران به تنهایی شاید فرصت نکنند این کار را با هر خبرگزاری یا سایت انجام دهند. بهتر است اگر اینجا غلطی ذکر میشود و تایید میشود، خود کاربران فروم که اینجا را می بینند ایمیلی به قسمت "تماس به ما" برای سایت بفرستند یا زیر خبر کامنت بگذارند و مشکل را محترمانه گوشزد کنند. به نظرم نیازی نیست که بخواهیم همه هماهنگ کنیم و ایمیل بزنیم چون ممکنه خبرگزاری فکر کنه این هماهنگی به دلیل خصومت شخصیه. این دیگه یک وظیفه شخصیه نه فراتر از اون.

rezash
10-14-2011, 07:18 PM
<table id="tblNews" border="0" cellpadding="6" cellspacing="4" width="100%"><tbody><tr id="trNewsUpTitle"><td colspan="2">فردا رخ می دهد؛</td></tr><tr id="trNewsTitle"><td colspan="2">ملاقات ماه با مشتری پس از غروب خورشید</td></tr><tr id="trNewsLead"><td colspan="2">پدیده نجومی مقارنه ماه با سیاره مشتری فردا پنجشنبه 21 مهرماه رخ خواهد داد.</td></tr><tr id="trNewsBody"><td colspan="2"> به گزارش خبرنگار مهر، در روز پنجشنبه 21 مهرماه پدیده مقارنه ماه با مشتری رخ می دهد. در این پدیده ماه به نزدیکترین فاصله خود با این جرم آسمانی می رسد.
این مقارنه در شامگاه فردا کمی پس از غروب خورشید رخ خواهد داد و با استفاده از دوربین دو چشمی و تلسکوپ می توان این پدیده را رصد کرد.

سیاره مشتری پنجمین سیاره نزدیک به خورشید و بزرگترین سیاره منظومه شمسی است و هنگامی که در آسمان پدیدار می شود به غیر از سیاره زهره از تمام ستارگان و سیاره های دیگر نورانی تر دیده می شود.

در مقارنه ماه و مشتری زاویه جدایی این دو جرم آسمانی 3 درجه و قدر (درخشندگی) مشتری منهای 9/2 است.

منبع:مهر

لینک خبر:http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1430754

</td></tr></tbody></table>

پیمان اکبرنیا
10-14-2011, 08:56 PM
<table id="tblNews" border="0" cellpadding="6" cellspacing="4" width="100%"><tbody><tr id="trNewsUpTitle"><td colspan="2">فردا رخ می دهد؛</td></tr><tr id="trNewsTitle"><td colspan="2">ملاقات ماه با مشتری پس از غروب خورشید</td></tr><tr id="trNewsLead"><td colspan="2">پدیده نجومی مقارنه ماه با سیاره مشتری فردا پنجشنبه 21 مهرماه رخ خواهد داد.</td></tr><tr id="trNewsBody"><td colspan="2"> به گزارش خبرنگار مهر، در روز پنجشنبه 21 مهرماه پدیده مقارنه ماه با مشتری رخ می دهد. در این پدیده ماه به نزدیکترین فاصله خود با این جرم آسمانی می رسد.
این مقارنه در شامگاه فردا کمی پس از غروب خورشید رخ خواهد داد و با استفاده از دوربین دو چشمی و تلسکوپ می توان این پدیده را رصد کرد.

سیاره مشتری پنجمین سیاره نزدیک به خورشید و بزرگترین سیاره منظومه شمسی است و هنگامی که در آسمان پدیدار می شود به غیر از سیاره زهره از تمام ستارگان و سیاره های دیگر نورانی تر دیده می شود.

در مقارنه ماه و مشتری زاویه جدایی این دو جرم آسمانی 3 درجه و قدر (درخشندگی) مشتری منهای 9/2 است.

منبع:مهر

لینک خبر:http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1430754

</td></tr></tbody></table>

بله البته اشتباه نیست ولی ناقص است. کلا رسانه های ما به خصوص در حیطه علم یک مشکلی دارند و اون اینه که مخاطب خود را یا نمی شناسند یا مشخص نمی کنند. این قضیه خودش نیازمند یک تاپیک جداست ولی در مورد خبر بالا: خبر بالا برای عموم مردم است که بسیاری از آنها دوربین و تلسکوپ ندارند که بخواهند این پدیده را ببینند و بسیاری نیز نمی دانند که این پدیده با چشم نیز قابل مشاهده است چون مفاهیمی مثل 3 درجه، قدر و حتی مشتری را نمیشناسند.

rezash
10-14-2011, 10:22 PM
با تشکر

مهمترین اشتباه این خبر این است که این مقارنه فقط با چشم غیر مسلح جالبه و قابل رویته.(البته تک تک این اجرام رو میشه با ابزار رویت کرد)

جدائی این دو جرم در حدود 4/5 درجه بود و با کمتر دوربین دوچشمی بتوان این مقدار مسافت رو دید چه برسه به تلسکوپ.

و در این متن به نوعی رویت این پدیده را فقط با ابزار میسر دانسته است و گفته که با این ابزار میتوان رویت کرد.

من هم با شما موافقم که مخاطب را نمیشناسند به این دلیل که اگر خبر برای عموم بود فقط اطلاع رسانی درباره این مقارنه کافی بود.و دلیلی برای تهیه ابزار نبود.

بیشتر منظور من از درج این خبر این بود که اگر کسی علاقه مند شود که این پدیده را رویت کند فقط باید به فکر تهیه ابزار باشد! در صورتیکه این حرف اشتباه است و چشم غیر مسلح کافیست.

پیمان اکبرنیا
11-03-2011, 12:52 PM
عذر میخوام این خبری که میگم نجومی نیست ولی کلا با قوانین فیزیک و ترمودینامیک و انرژی و اینها سر جنگ داره! خبر اینه:

موتور بدون سوخت در کشور تولید شد (http://www.tabnak.ir/fa/news/201678/%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%83%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D8%AF)

یعنی به گفته ی آقای مخترع، این موتور نه از سوخت استفاده میکنه و نه از برق. و به هیچ منبع انرژی دیگه ای هم اشاره نشده. یعنی این موتور گرامی، بدون مصرف انرژی، به صورت خود به خودی و خودجوش! انرژی تولید میکنه!

چند حالت داره: یا ایشون تعریف موتور را نمی دانند یا تعریف سوخت را نمی دانند و یا یک منبع انرژی استفاده کردند و به ما نگفتند و یا قوانین ترمودینامیک را به کل نقض کرده اند!

mahdad_haghighi
11-07-2011, 10:59 PM
دوستان اگه یه نفر لطف کنه جمله ی زیر رو برای من توضیح بده خیلی ممنون میشم :O_O: (خیلی سعی کردم خودم متوجه شم و مزاحم دوستان نشم ولی نشد:blink:) :

اشکال گوناگونی در مشتری دیده می‌شود که حتی با یک تلسکوپ کوچک نیز قابل رویت است.

منبع :خبرگزاری مهر (http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1453852)

پیمان اکبرنیا
11-07-2011, 11:06 PM
دوستان اگه یه نفر لطف کنه جمله ی زیر رو برای من توضیح بده خیلی ممنون میشم:O_O: (خیلی سعی کردم خودم متوجه شم و مزاحم دوستان نشم ولی نشد:blink:) :

اشکال گوناگونی در مشتری دیده می‌شود که حتی با یک تلسکوپ کوچک نیز قابل رویت است.

منبع :خبرگزاری مهر (http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1453852)

منظورش از اشکال، کمربندهای مشتری بوده و منظورش از تلسکوپ کوچک هم یک تلسکوپ 6 تا 8 اینچ بوده :grin::t5hq2u:

پیمان اکبرنیا
11-08-2011, 12:40 PM
ماشاالله سایت جوری تیتر زده یکی ندونه فکر میکنه یک جاروبرقی گذاشتن وسط کهکشان راه شیری که قراره کل کهکشان رو بکشه داخل خودش! اون علامت تعجب ته تیتر هم منو کشته!

ادعاي تازه دانشمندان: سياه‌چاله عظيم كهكشاني، جهان را مي‌بلعد! (http://www.asriran.com/fa/news/188513/%D8%A7%D8%AF%D8%B9%D8%A7%D9%8A-%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D 9%86-%D8%B3%D9%8A%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%DA%86%D8%A7%D9%8 4%D9%87-%D8%B9%D8%B8%D9%8A%D9%85-%D9%83%D9%87%D9%83%D8%B4%D8%A7%D9%86%D9%8A%D8%8C-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D9%8A%E2%80%8C%D8%A8%D9%84%D8%B9%D8%AF%21)

کلا برای جذب مردم به سمت علم، نیاز نیست که حرکات ژانگولر و تیترهای علمی- تخیلی انتخاب کنیم چون در دراز مدت به چوپان دروغگویی تبدیل خواهیم شد که حرفمون هیچ جا خریدار نداره.

پی نوشت: این متن را به عنوان نظر بهشون ارسال کردم زیر خبر:

آقا این چه تیتریه زدی؟ بنده خودم منجم هستم و این تیتر شما هیچ سنخیتی با این خبر نداره. قرار نیست یک سیاهچاله جهان را ببلعد!

اغراق نکنید در مطالب علمی، چون باعث زده شدن مردم از علم میشوید نه جذب اونها.

با تشکر

پیمان اکبرنیا
12-29-2011, 11:15 PM
داشتم نسخه فارسی نشنال جئوگرافی را تماشا میکردم.(نسخه اصلی آن یکی از بهترین کانالهای علمی جهانه و برنامه هاش هم بسیار جذابه). در حال پخش یک مستند نجومی بود. در 5 دقیقه تماشای این برنامه به قدری اشتباه در ترجمه این برنامه بود که اعصابم از بین رفت!

خورشید را سیاره نامید!
گفت که 99 درصد حجم منظومه شمسی را خورشید فرا گرفته!
فاصله زمین تا خورشیدرا 24 میلیون مایل ذکر کرد

و چیزهای دیگه که یادم نیست.

اگر بهترین مستندهای نجومی هم با این ترجمه پخش شود، چه فایده؟

البته ترجمه برنامه های حیات وحششون خیلی بهتره ولی معلومه که تخصصی در ترجمه نجوم ندارند.

با توجه به این که سایتش فیل..تر نیست فکر کنم بتونم اینجا لینک بگذارم:

http://natgeotv.com/farsi

af.skylover
12-29-2011, 11:37 PM
داشتم نسخه فارسی نشنال جئوگرافی را تماشا میکردم.(نسخه اصلی آن یکی از بهترین کانالهای علمی جهانه و برنامه هاش هم بسیار جذابه). در حال پخش یک مستند نجومی بود. در 5 دقیقه تماشای این برنامه به قدری اشتباه در ترجمه این برنامه بود که اعصابم از بین رفت!

خورشید را سیاره نامید!

البته ترجمه برنامه های حیات وحششون خیلی بهتره ولی معلومه که تخصصی در ترجمه نجوم ندارند.

همانطور که گفتید این شبکه از جذاب ترین شبکه هاست و بدون بزرگ نمایی اکثر اطلاعاتی که به کاربر میده قابل اعتماده ، ولی نه همش ....شاید جالب باشه بدونید که سایت نشنال جئوگرافی اولین جایی بود که از خلیج فارس به عنوان خلیج عربی یاد کرد :banghead:و جالب تر از اون اینه که صاحب این شبکه ، شخص رابرت مرداک ، رئیس شبکه ی فارسی 1 است .....!!!!!
شاید اینجا جای مناسبی برای گفتن این جمله نبود ... و دراین صورت از مدیران عذر خواهی می کنم و خواهش می کنم اگه صلاح دونستند این نوشته را حذف کنند...

مسعود فرح بخش
12-29-2011, 11:44 PM

خورشید را سیاره نامید!

البته من مستند های نجومی نشنال رو دیدم
چند قسمت از مستند known universe ولی همچین مشکلی نداشت و ترجمه ها خوب بود فقط بعضی واژه ها رو دیگه ترجمه نمی کردن مثلا به سحابی می گفتن نبولا یا مثلا سوپرنوا

mahdad_haghighi
01-02-2012, 11:26 AM
مجله دانستنیها ( شماره 45 ، 10 دی ماه 1390)

http://www.astroupload.com/uploads/13254909881.jpg (http://www.astroupload.com/)

Astronomy
01-26-2012, 05:09 PM
سیاره های جدید در منظومه شمسی کشف شد.
به گزارش ایسنا، این سیاره گازی در مدار SPH10066540 و در فاصله 600 تا 3 هزار سال نوری قرار دارد و اندازه آن معادل نپتون (http://www.hamshahrionline.ir/news.aspx?id=138031) تخمین زده می‌شود.
منبع:همشهری آنلاین
در فاصله 600 تا 3 هزار سال نوری؟ اونوقت در منظومه شمسی؟ کل منظومه شمسی حدود 1 سال نوری هست

دکتر "کریس لینتوت" از دانشگاه آکسفورد معتقد است این سیاره جدید به دلیل گرمای بیش از حد آن احتمالا فاقد حیات است.
منبع:همشهری آنلاین
یه چیز دیگه
این سیاره که در فاصله اینقدر دور وجود داره چطور اینقدر دمای بالایی داره؟
لطفا در صحت خبر هایی که میزارید کمی دقت کنید و سعی کنید از سایت های نجومی بگیرید که حتما خبر هاشون معتبر تره

melika bidabadi
01-26-2012, 05:24 PM
در فاصله 600 تا 3 هزار سال نوری؟ اونوقت در منظومه شمسی؟ کل منظومه شمسی حدود 1 سال نوری هست

یه چیز دیگه
این سیاره که در فاصله اینقدر دور وجود داره چطور اینقدر دمای بالایی داره؟
لطفا در صحت خبر هایی که میزارید کمی دقت کنید و سعی کنید از سایت های نجومی بگیرید که حتما خبر هاشون معتبر تره
اتفاقا من این خبر را در چندین سایت دیگر از جمله ایسنا /هوپا/خبرآنلاین؟هم چک کردم/ حتی این خبر را از رادیو واخبار 20شبکه4 هم دیدم وشنیدم.
که البته زمان مخابره ی این اخبار قبل از نتایج بزرگترین طوفان خورشیدی بوده.البته بنده سایت های زیادی را گشتم تا از صحت این خبر مطلع بشم چون در ابتدا برای خودم هم عجیب بود!
در مورد دما ی ان هم اگر اشتباه نکنم به مطالب هواشناسی سیارات منظومه شمسی مرتبت میشه وشاید هم با وجود جریان هوایی و وزش باد های پر سرعت بتوان این قضیه را اثبات کرد.

Astronomy
01-26-2012, 05:29 PM
اتفاقا من این خبر را در چندین سایت دیگر از جمله ایسنا /هوپا/خبرآنلاین؟هم چک کردم/ حتی این خبر را از رادیو واخبار 20شبکه4 هم دیدم وشنیدم.
که البته زمان مخابره ی این اخبار قبل از نتایج بزرگترین طوفان خورشیدی بوده.البته بنده سایت های زیادی را گشتم تا از صحت این خبر مطلع بشم چون در ابتدا برای خودم هم عجیب بود!
در مورد دما ی ان هم اگر اشتباه نکنم به مطالب هواشناسی سیارات منظومه شمسی مرتبت میشه وشاید هم با وجود جریان هوایی و وزش باد های پر سرعت بتوان این قضیه را اثبات کرد.
ولی هرچی باشه اون فاصله قطعا اشتباهه
چون مرز منظومه شمسی تا حدود 1 سال نوریه و فاصله ستاره بعدی با ما حدود 4.3 سال نوریه
پس اگر هم همچین سیاره ای کشف کردن مال منظومه شمسی نیست

پیمان اکبرنیا
01-26-2012, 11:08 PM
این خبر مربوط به منظومه شمسی نیست.

مربوط به یک سیاره فراخورشیدی جدید است که مترجم خبر، به اشتباه نوشته مربوط به منظومه شمسی است. البته تقصیر خانم بیدآبادی هم نیست. منابعی که ذکر کردن نسبتا رسمی و معتبر هستند اما کلا در ایران به هیچ خبرگزاری اعتماد نکنید در زمینه اخبار علمی. البته سایت خبر آنلاین را به شخصه خیلی میپسندم. بخش دانشش عالیه.

اون فاصله هم احتمالا مربوط به فاصله اون منظومه فراخورشیدی است.

دمای زیاد هم به دلیل نزدیک بودن سیاره به ستاره مادر است.

Astronomy
01-26-2012, 11:20 PM
متاسفانه خیلی از مردم نمی دونند که ستاره های دیگه هم می تونند سیاره داشته باشند و با دیدن اینکه یک سیاره کشف شده فکر می کنند حتما متعلق به منظومه شمسی هست
حتما مترجم هم همین اشتباه رو داشته
یه چیز دیگه
نوشته بود فاصله بین 600 تا 3 هزار سال نوری
محدوده خیلی بزرگی هست
یعنی فاصله اون ستاره با دقت سال نوری قابل اندازه گیری نیست؟!

م.ح.اربابی فر
01-27-2012, 10:40 PM
دوستان الان این خبر را در خبرگزاری مهر دیدم.
به عنوان سرگرمی هر کس تونست بیشترین غلط را از این متن استخراج کنه یک ایول داره پیش من!
:
بامداد فردا شنبه 10 بهمن ماه پیش از طلوع خورشید ماه به نزدیکترین فاصله خود با خوشه ستاره ای کندوی عسل می رسد.
به گزارش خبرنگار مهر، بامداد روز شنبه 10 بهمن ماه پدیده مقارنه ماه با خوشه باز کندوس عسل رخ خواهد داد. در این پدیده ماه به نزدیکترین فاصله خود با این خوشه ستاره ای می رسد.

صورت فلکی سرطان یا خرچنگ در بین دو صورت فلکی "جوزا" و "ثور" قرار دارد. این صورت فلکی کم فروغ است و ستاره های آن از قدر (درخشندگی) 5.3 درخشان تر نیستند. اما در مرکز آن جرمی قابل دید با دوربین دوچشمی با نام خوشه ستاره ای کندوی عسل (m44) موجود است.

در تمام خوشه m44 تعداد 20 ستاره درخشنده تر از قدر 8 است و بقیه روشن تر از قدر 10 هستند. ستاره های این خوشه همانند دسته های زنبور عسل در کنار کندو دیده می شوند. ستاره های این خوشه در فاصله 520 سال نوری از زمین قرار دارند.

پدیده مقارنه فردا 10 بهمن ماه پیش از طلوع خورشید در ساعت 5:20 دقیقه رخ خواهد داد. در این پدیده زاویه جدایی ماه با خوشه باز کندوی عسل 6.3 درجه خواهد بود.

( نکته : امروز 7 ام بهمن هست)
لینک خبر:
http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1517624

stargazer
01-27-2012, 10:54 PM
به عنوان سرگرمی هر کس تونست بیشترین غلط را از این متن استخراج کنه یک ایول داره پیش من!
:
بامداد فردا شنبه 10 بهمن ماه پیش از طلوع خورشید ماه به نزدیکترین فاصله خود با خوشه ستاره ای کندوی عسل می رسد.
به گزارش خبرنگار مهر، بامداد روز شنبه 10 بهمن ماه پدیده مقارنه ماه با خوشه باز کندوس عسل رخ خواهد داد. در این پدیده ماه به نزدیکترین فاصله خود با این خوشه ستاره ای می رسد.

صورت فلکی سرطان یا خرچنگ در بین دو صورت فلکی "جوزا" و "ثور" قرار دارد. این صورت فلکی کم فروغ است و ستاره های آن از قدر (درخشندگی) 5.3 درخشان تر نیستند. اما در مرکز آن جرمی قابل دید با دوربین دوچشمی با نام خوشه ستاره ای کندوی عسل (m44) موجود است.

در تمام خوشه m44 تعداد 20 ستاره درخشنده تر از قدر 8 است و بقیه روشن تر از قدر 10 هستند. ستاره های این خوشه همانند دسته های زنبور عسل در کنار کندو دیده می شوند. ستاره های این خوشه در فاصله 520 سال نوری از زمین قرار دارند.

پدیده مقارنه فردا 10 بهمن ماه پیش از طلوع خورشید در ساعت 5:20 دقیقه رخ خواهد داد. در این پدیده زاویه جدایی ماه با خوشه باز کندوی عسل 6.3 درجه خواهد بود.

لینک خبر:
:rotflol::rotflol::rotflol:

مگه خرچنگ بین اسد و جوزا نیست؟

مگه الان اول ماه ربیع نیستیم؟ اونوقت چطوری صبح هلال ماه رو میشه دید اونم از شرق؟ پیش از طلوع خورشید؟

ضمن اینکه با چشم هم میشه این خوشه رو دید حتما نباید دوربین دو چشمی باشه. نه؟

باقیشو بقیه دوستان بگن ;)
دیگه شورشو درآورده این مهر، خوشحالن حسابیییی:t5hq2u:

Amin-Mehraji
01-27-2012, 11:23 PM
پدیده مقارنه فردا 10 بهمن ماه پیش از طلوع خورشید در ساعت 5:20 دقیقه رخ خواهد داد. در این پدیده زاویه جدایی ماه با خوشه باز کندوی عسل 6.3 درجه خواهد بود. [/I]
لینک خبر:

به نظرم اینم باید در نظر داشته باشیم نه ؟ :

من هم در چند منبع 3 درجه رو دیدم ولی به هر حال قرار دادی هستند شاید تفاوت کنه مثلا در spaceweather که این مقارنه رو ذکر کرده گفته 4 درجه و گفته که مقارنه است.ولی فکر کنم برای بیشتر از 3 درجه بگیم دو جرم در نزدیکی هم قرار دارند بهتر باشه.

sara shahabi
01-28-2012, 12:10 AM
:

لینک خبر:

فکر می کنم عجله داشتند ، خبر رو زودتر اعلام کردند با استاری نایت که چک کردم 10 روز دیگه این اتفاق می افته. البته وقتی تاریخ امروز رو درست نمی دونستند دیگه از تاریخ مقارنه توقعی نیست ...

البته قسمت صورت فلکی و تاریخش خیلی جالب بود :)

rezash
02-04-2012, 07:48 PM
رنگهای اغواگر سیاره سرخ؛ این رنگهای کاذب که بر سطح مشتری دیده می شود، در یک مرکز آزمایشگاهی ناسا با رزولیشین بسیار بالا گرفته شده است.
http://www.tabnak.ir/files/fa/news/1390/11/15/136212_858.jpg (http://www.tabnak.ir/files/fa/news/1390/11/15/136212_858.jpg)

لينك خبر:http://www.tabnak.ir/fa/news/224598/%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%86%D9%85%D8%A7-%D8%B1%D9%86%DA%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%BA%D9%88%D8%A7%DA%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D8%B1%D8%AE

البته شايد اين اشتباه سهوي باشد.

سياره سرخ غالبا به مريخ اطلاق ميشود و اين عكس هم از مريخ است.

مشتري غالبا به غول سيارات شناخته ميشود.

Astronomy
02-07-2012, 06:52 PM
این خبر رو خبرگزاری مهر گذاشته

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1527166

جان من ببینید چی میگه

این تن بمیره بجز تیتر کل متن و مخصوصا نوشته زیر عکس ها رو ببنید!!

چی میشه گفت

رد ستاره ها رو گفته عبور ستاره های دنباله دار (که تازه درستش دنباله داره) و شهاب سنگ ها!!!!!!!!

چی بگم من؟! :((

Astronomy
02-07-2012, 08:26 PM
این خبر رو خبرگزاری مهر گذاشته

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1527166

جان من ببینید چی میگه

این تن بمیره بجز تیتر کل متن و مخصوصا نوشته زیر عکس ها رو ببنید!!

چی میشه گفت

رد ستاره ها رو گفته عبور ستاره های دنباله دار (که تازه درستش دنباله داره) و شهاب سنگ ها!!!!!!!!

چی بگم من؟! :((
وای باورم نمیشه

همین حالا رفتم تو سایت www.nojumi.org و دیدم که عین این خبر رو کپی پیست کرده و گذاشته

http://farsi.nojumi.org/WebPages/Details.aspx?Id=1924

واقعا از این سایت که یک سایت نجومی هست و حتما یه فرد مطلع مسئول خبر هاست بعید بود!!

م.ح.اربابی فر
03-06-2012, 01:13 PM
اصلا توقع نداشتیم این یک مورد را:

http://www.astroupload.com/uploads/13310264721.png

http://www.nojum.ir/fa/apod/120301.aspx

البته مشخص است این ایراد از کجا آمده اما سردگمی مترجم در استفاده از واژه های شامگاه، قبل از طلوع، نمایش عصرگاهی، ستاره‌‌ی شام‌گاهی و ... باعث سردرگمی می شود.
کاش یکی حداقل یک بار مطالب را قبل از انتشار چک کند

مهدی ناصری
03-08-2012, 03:22 PM
خبر گزاری مهر با این خبرش واقعا شاهکار کرد(!):

((آسمان فردا شب چراغانی می شود نمایش دیدنی آسمان شب با حضور 5 سیاره که از 29 فوریه آغاز شده است تا 7 مارس (17 اسفند) ادامه می یابد و حتی شهروندان تهرانی نیز می توانند از تماشای این چشم انداز نادر لذت ببرند. به گزارش خبرگزاری مهر، حتی شهروندان تهرانی نیز به دلیل بادها و بارندگی های اخیر این فرصت استثنائی را یافته اند که تا 7 مارس (17 اسفند) از یک نمایش دیدنی آسمانی که با شرکت سیارات عطارد، زهره (ونوس)، مشتری، مریخ و زحل برگزار می شود لذت ببرند.
در این نمایش بسیار نادر که از 28 فوریه هر شب از حدود یکساعت پس از غروب برگزار می شود، در سمت چپ با نگاه به جهت غرب به جنوب غربی و در سمت راست از جهت شرق این 5 سیاره با چشم غیر مسلح همانند چراغهای درخشانی دیده می شوند.
از سال 2004 تاکنون این اولین بار است که این 5 سیاره در کنار هم و به طور همزمان در آسمان دیده می شوند. این هفته، نه تنها 5 سیاره بلکه ماه به همراه ستارگان شباهنگ و سهیل درخشان تر از همیشه به نظر می رسند.
"گزا گایوک"، منجم مرکز افلاک نمای آدلر در شیکاگو در این خصوص توضیح داد: "هرچند به صف شدن 5 سیاره ارزش علمی چندانی ندارد اما تماشای همزمان این اجرام آسمانی، فرصت بسیار مهمی برای درک بهتر ترتیب و چیدمان منظومه خورشیدی است. به طوریکه آسمان می تواند به یک کلاس درس نجوم تبدیل شود."
در طول این شبها به محض غروب آفتاب، عطارد کمی بالای افق در جهت غرب ظاهر می شود و کمی بعد، مریخ از جهت شرق طلوع می کند.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/03/766374_orig.jpg (http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/03/766374_orig.jpg)

براساس گزارش نشنال جغرافی، کمی پس از غروب در جهت غرب، ماه، مشتری، ونوس و عطارد به ترتیب از بالا به سمت پایین نمایان می شود.
بهترین روش برای شناسایی عطارد با چشم غیرمسلح، شناسایی سیارات مشتری و زهره است که به طور محسوسی درخشان تر و در جهت جنوب غربی و در حدود 30 دقیقه پس از افق دیده می شود.
زحل که با ظاهری شبیه به یک ستاره نورانی مایل به زرد دیده می شود در جهت شرق و در حدود نیمه شب طلوع می کند.
بهترین روش برای تماشای این نمایش رفتن به یک منطقه باز یا قله یک تپه است که چشم اندازهای شرق، غرب و جنوب را ارائه کند.
ستارگان شباهنگ و سهیل در تمام سال 2012 نورانی ترین ستارگان آسمان هستند اما در این دوره کمی پس از شفق به بالاترین نقطه آسمان می رسند.
ستاره شباهنگ که در فاصله حدود 9 سال نوری از زمین قرار دارد نورانی ترین ستاره از زمین و مهمترین ستاره کلب اکبر (سگ بزرگ) است که در آسمان زمستانی نیمکره شمالی می درخشد.
سهیل، دومین ستاره درخشان آسمان است که در صورت فلکی جنوبی زورق قرار دارد. در شرایطی که شباهنگ از تمام مناطق عرض جغرافیایی میانه دیده می شود سهیل تنها در عرضهای جغرافی پایین تر (از اروپای جنوبی به پایین) قابل رویت است و از استوا به پایین شناسایی عطارد دشوار می شود.

منبع: مهر))

بررسی تمام خبر:
در متن ذکر شده است این 5 سیاره همزمان با هم یک ساعت بعد از غروب دیده می شوند. این مطلب در این شب ها غیر ممکن است زیرا اصلا امکان ندارد در روز ها ی ذکر شده در آسمان این 5 سیاره با هم دیده شوند! عطارد ساعت 19:30 غروب می کند، در حالی که زحل حدودا ساعت 21:30 طلوع می کند!!! در این شب ها مشتری و زهره با هم نزدیکی زیبایی دارند و مریخ در آن سوی آسمان در مقابله قرار دارد.
در متن آورده شد که این منظره بسیار نادر است و از سال 2004 تاکنون دیده نشده. از سال 2004 تا به حال تعداد بسیار زیادی مقارنه ی نزدیک تر بین سیارات، و تعدادی هم اجتماع سیارات خیلی جذاب تر از این داشته ایم، مثلا اردیبهشت ماه امسال که مریخ، مشتری، زهره، عطارد و اورانوس همه در آسمان صبحگاهی و بسیار نزدیک به هم دیده می شدند در حالی که در پدیده ی این شب ها این اتفاق تنها برای زهره و مشتری می افتد!
نکته ی دیگر این که گفته شد شباهنگ و سهیل از همیشه درخشان ترند یا اینکه در تمام سال 2012 نورانی ترین ستارگان آسمان اند؛ سوالی که مطرح است این است که: اصلا مگر چه زمانی شباهنگ و سهیل درخشان ترین ستاره های تمام آسمان نیستند؟! روشنایی این ستارگان که تغییر نمی کند...
همچنین خبرگزاری می گوید عطارد 30 دقیقه از افق فاصله دارد. عطارد در نیمه ی اسفند، یعنی زمان ذکر شده ی این پدیده، عطارد با فاصله ی 17 درجه از افق به بیشترین کشیدگی شرقی رسیده و ساعتی بعد از خورشید غروب می کند!
اشتباهات هنوز تمام نشده: شباهنگ در نیمکره ی شمالی می درخشد...؛ مگر کلب اکبر صورت فلکی جنوبی نیست ؟ و اصلا در نواحی قطب شمال دیده نمی شود(؟!).
خنده دار تر از همه این که گفته شده عطارد در نیمکره ی جنوبی به سختی دید می شود! عطارد هم مثل سایر سیارات در دایرة البروج است و در نیمکره ی جنوبی هم دیده می شود.
البته خبر گزاری مهر قبلا هم از این اشتباهات بزرگ داشته است، مثلا ادعای ساخت تلسکوپ 5.1 متری در ایران در ارتفاع 4000 متری از سطح دریا.
این خیلی بد است که از این دست اشتباهات حتی به صدا و سیما هم رسیده و اخبار شبکه های مختلف در خسوف 25 خرداد و در خسوف 19 آذر امسال، به جای تصویر ماه گرفتگی، تصویر یک کسوف کامل را پخش می کنند!!
امیدواریم که این اشتباهات بزرگ خبری به زودی رفع شوند.

Astronomy
05-14-2012, 01:56 PM
خوشه ستاره ای m45 که همچنین به هفت خواهر مشهور هستند در تصویری که توسط انجمن آنلاین عکس نشنال جغرافی منتشر شده به چشم می رسد، خوشه ای که دربرگیرنده بیش از سه هزار ستاره است.

[/URL][URL="http://hupaa.com/db/pages/2012/05/13/002/zimg_001_02.jpg"]http://hupaa.com/db/pages/2012/05/13/002/zimg_001_02.jpg (http://hupaa.com/db/pages/2012/05/13/002/zimg_001_02.jpg)

منبع: خبرگزاری مهر

چیییییییی؟:slow:

خوشه m45 دارای بیش از 3 هزار ستاره است؟:blink:

تا اونجا که ما میدونیم 200 - 300 تا ستاره بیشتر نداره که 7 تاش با چشم غیر مسلح دیده میشن!!!

من که دیگه متاثر شدم!!:meditate: عمرا دیگه از خبرگزاری مهر خبر بزارم!!:viking:

rezash
05-29-2012, 11:37 PM
شهاب وار که منعکس کننده کمانی راه شیری ( در مرکز تصویر) است با سرعت به سمت زمین در جنوب فرانسه در حرکت است، این تصویر 17 می ( 28 اردیبهشت ) در بخش تصاویر شما مجله نشنال جغرافی توسط جروم کاسو ثبت شده است.

[/URL][URL="http://hupaa.com/db/pages/2012/05/27/001/zimg_002_03.jpg"]http://hupaa.com/db/pages/2012/05/27/001/zimg_002_03.jpg (http://hupaa.com/db/pages/2012/05/27/001/zimg_002_03.jpg)

در ستاره‌ شناسی به قطعه‌ های صخره با فلز که در فضا شناوراند شهاب‌وار (Meteoroid) یا نیزک گفته می‌شود. شهاب وارها اکثرا اجسام ریزی بوده که در فضا حرکت می کنند. یک سیارک یا شهاب‌وار که وارد جو زمین می‌شود شهاب نام می‌ گیرد. به خط درخشانی که بر اثر ورود شهاب‌وار یا حرکت آن در جو ایجاد می‌ شود شهاب ثاقِب گفته می‌شود که چندین ثانیه به طول می انجامد. زمانی که یک شهاب‌وار به سطح سیاره برخورد کند شهاب‌ سنگ (Meteorite) نامیده می‌ شود. هر ساله صدها تن غبار شهابی بر سطح زمین می نشیند.

اين رو دوستان عكاس كه در اين زمينه تجربه دارند بهتر ميتونند توضيح بدهند:

به نظر من با اين درخشندگي شبيه به ايريديوم هست تا شهاب.در اينگونه عكسها شهاب به صورت خطي نازك و بلند ثبت ميشه.

m.aryayi
08-04-2012, 09:21 PM
الان اخبار شبكه 3 گفت كه اولين ساعت آفتابي با شاخص متحرك در شيراز درست شده !
من خبر رو بد متوجه شدم يا كارشناسي كه با خبرنگار مصاحبه مي كردند 11 سال گذشته رو در خواب بودند كه اين ساعت آفتابي و ساعت هاي مشابه آنالماتيك رو نديدند ؟!!

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/wsk3g3iyjp43qhqw00wq.jpg"]http://up.avastarco.com/images/wsk3g3iyjp43qhqw00wq.jpg (http://up.avastarco.com/images/wsk3g3iyjp43qhqw00wq.jpg)
(واقع در بوستان ملت رشت)

Mehrzad-jupiter
08-06-2012, 11:58 PM
در کمال تعجب هفته پیش در بخش های مختلف خبری از شهاب باران آسمان خبرسانی گسترده ای شد.
طوری که من بی اغراق می تونم بگم تا به حال انقد درباره بارش های شهابی در خور توجه خبر رسانی نشده بود یا منصفانه تر، کمتر خبر رسانی شده بود.
در صورتی که از شهاب باران برساووشی و وضعیت خوب رصدی امسال اون اصلا حرفی زده نشد!
حتی در برنامه آسمان شب هفته گذشته که به بارش شهابی برساووشی اختصاص داشت، سیاوش صفاریان پور از این پوشش خبری در مورد بارش شهابی دلتا دلوی تعجب کرده بود!
باید بررسی کرد که چرا به یکباره بارش شهابی دلتا دلوی برای رسانه های ما حائز اهمیت شده؟! :دی

rezash
08-07-2012, 12:36 AM
فکر کنم دو یا سه روز که این خبر در بالای خبرهای فناوری نوین خبرگزاری مهر قرار دارد.

غالبا کسی که اخبار نجومی را گزارش میکند حداقل با اجرام مسیه آشنائی دارد و مسیه رو میسر ترجمه نمیکند.اونهم چندین بار.

خوشه کروی ام68 در صورت فلکی شجاع یا مار آبی است.

تصویر زیبای هابل از خوشه ستاره ای 10 میلیارد ساله (http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1666285)

Mostafa
08-07-2012, 01:02 AM
همين امشب خودم از بخش خبري ساعت 10 شبكه 3 شنيدم كه مجري گفت : " فرود كاوشگر ناسا بر روي ستاره سرخ رنگ مريخ !! "

البته سوتي هاي تلويزيون اونقدر بزرگ و غير قابل توجيه بوده كه اين يكي پيش اونها چيز مهمي نيست

حالا اينكه اين اشتباه آيا از مترجم بوده ؟ از نويسنده بوده ؟ از كاشناس خبر بوده ؟ يا سوتي خود مجري بوده .... الله اعلم !

اما در كل چيزي كه واضحه عدم اهميت دادن به موضوعات علمي است ،

يعني اين سوتي ها به اين دليل پيش مياد كه مسئولين رسانه ها اصولا فقط براشون مهمه كه يك خبر علمي نجومي كار بشه و پخش بشه !!!

همين براشون كافيه و صحت و سقم خبر يا نحوه اعلام اون اصلآ براشون مهم نيست !

-------------

پ ن :

از يك دوست پزشك شنيده بودم كه مي گفت اخبار علمي تلويزيون در حيطه پزشكي افتضاحه و گاهي مطالب رو حتي معكوس اطلاع رساني مي كنند !

حالا وقتي اخبار پزشكي كه به سلامتي مردم ربط داره اينجوري باشه ، ديگه گير دادن به تفاوت نام ستاره و سياره براشون خنده داره !

Night*
08-07-2012, 02:49 AM
همين امشب خودم از بخش خبري ساعت 10 شبكه 3 شنيدم كه مجري گفت : " فرود كاوشگر ناسا بر روي ستاره سرخ رنگ مريخ !! "

البته سوتي هاي تلويزيون اونقدر بزرگ و غير قابل توجيه بوده كه اين يكي پيش اونها چيز مهمي نيست

حالا اينكه اين اشتباه آيا از مترجم بوده ؟ از نويسنده بوده ؟ از كاشناس خبر بوده ؟ يا سوتي خود مجري بوده .... الله اعلم !

اما در كل چيزي كه واضحه عدم اهميت دادن به موضوعات علمي است ،

يعني اين سوتي ها به اين دليل پيش مياد كه مسئولين رسانه ها اصولا فقط براشون مهمه كه يك خبر علمي نجومي كار بشه و پخش بشه !!!

همين براشون كافيه و صحت و سقم خبر يا نحوه اعلام اون اصلآ براشون مهم نيست !

چند وقت پیش قبل از گذر زهره توی برنامه ی آسمان شب آقای کوکرم به عنوان کارشناس برنامه اومده بودن و داشتن راجع به گذر زهره توضیح میدادن.بعد دیدم تو زیرنویسی که جهت معرفی ایشون رو صفحه ی تلویزیون حک شده بود به جای ((نجوم رصدی)) نوشته بودن ((نجوم رسدی))!!http://facenama.com/i/icons/s20.gif
من انقدر تعجب کردم که رفتم تو لغت نامه چک کردم http://facenama.com/i/icons/s740.gifگفتم شاید رسد هم درسته!

وقتی برنامه ی نجومی و با سابقه ای مثل آسمان شب همچین اشتباهی می کنه...
دیگه چه انتظاری از اخبار ساعت10 هست؟!http://facenama.com/i/icons/s717.gif

Mehrzad-jupiter
08-11-2012, 10:26 PM
روزنامه قدیمی اطلاعات در شماره چهارشنبه 18 مرداد خود تیتر اول خود را به فرود کنجکاوی بر روی مریخ اختصاص داده بود . از درشتی تیتر احساس می شد که صفحه اصلی مطلب هم به اندازه تیتر اول به طور کامل به گزارش فرود مریخ نورد پرداخته باشد اما وقتی به صفحه 3 رجوع کردم سه ستون بسیار کوچک به این مطلب اختصاص داده شده بود! (البته انتظاری هم نیست)
اما شرح مطلب: شروع گزارش نا امید کننده بود. نوشته بود که کنجکاوی با عبور از آسمانهای آبی مریخ...
نمیدونم از دید نویسنده، مریخ چندتا آسمون داره و آیا آسمون مریخ آبی دیده میشه!!
در ادامه مطلب به شاهکار دیگری برمیخوریم و اون اینه که: این هفتمین فرود ناسا بروی مریخ است و ماموریت های قبلی نا موفق بوده! واقعا عجیبه آیا روح و فرصت ناموق بودن ( البته باز هم انتظاری نداریم)
تا اینجای مطلب فقط 5، 6 خط نصفه و نیمه گذشته بود که از مطالعه ادامه مطلب گذشتم.
این همون اشتباهی که رسانه های ما خواسته و ناخواسته انجام میدن و بدتر از اون اینکه مخاطب عموم مردم هستند که کاملا به بیراهه کشیده میشن.

رخساره روشنی
08-11-2012, 10:40 PM
مثل اینکه به خاطر کنجکاوی کلی اشتباه رخ داده .....! :دی
منم تو آخبار جوانه ها شنیدم که گقت کنجکاوی بیش از ده ماه تو راه بوده .....؟؟؟؟؟
من کلی تو سایت های مختلف نگاه کردم ازجمله ناسا همه نوشته بودن تقریبا 9 ماه ؟؟؟ :yaeh am not durnk:
حالا من نمی دونم شاید اشکال از ترجمه بوده باز هم ....:دی
یا شایدم من اشتباه کردم !!!! :)

پیمان اکبرنیا
09-02-2012, 06:57 PM
واقعا بعضی وقتها توی رسانه ها اشتباهاتی منتشر میشه که آدم دوست داره سرش را محکم بکوبه توی دیوار. نمونه اش خبرگزاری مهر عکس معروف 22 سال قبل ویجر به نام نقطه آبی کمرنگ را به عنوان عکس جدید این فضاپیما منتشر کرده و نوشته:

این جدیدترین تصویر وویجر است که توسط ناسا منتشر شده و زمین را به عنوان یک نقطه در منظومه شمسی نشان می دهد

واقعا باعث آبروریزی هست:

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1686788

حالا اشتباه از کجا آب میخوره؟ از دیلی میل که یک سایت انگلیسی زبانه:

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2196997/Voyager-1-beams-images-Earth-tiny-dot-prepares-interstellar-space.html

چرا این اتفاق رخ داده؟ به طور ساده به دلیل عدم آگاهی و تخصص نویسنده. هر کسی که روزنامه نگار یا مترجم هست لزوما روزنامه نگار علمی نیست. اگر کسی که با نجوم آشنایی داشت این خبر را می نوشت این اتفاق نمی افتاد.

و مترجم ایرانی هم همین اشتباه نویسنده انگلیسی را تکرار کرده.

اینجاست که استفاده از دو منبع برای اخبار و همچنین استفاده از منابع معتبر، اهمیت خودش را نشون میده :)

rezash
09-02-2012, 09:23 PM
زمان پرتاب را هم که بعد از عکس معروفش زده.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/09/849410_orig.jpg

احتمالا وویجر ابتدا این عکس رو گرفته و بعد پرتاب شده!!!!!

این طوری خواننده ها کلا پس از مدتی اطلاعات غلط گرفتن قید نجوم رو میزنن.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/09/849415_orig.jpg (http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2012/09/849415_orig.jpg)

وویجر 1 و وویجر 2 در سال 1997 برای بررسی سیاره هایی چون مشتری، زحل، اورانوس و نپتون به فضا پرتاب شدند

yperseusy
09-02-2012, 09:49 PM
تو مسابقه ای که از شبکه 3 پخش میشه و واسه زوج های جوانه، سوال طرح شد که فاصله ی عطارد تا خورشید چقدر است؟
گزینه ها!!!
5 ملیون سال نوری!!!
10 ملیون سال نوری!!!
150 ملیون سال نوری!!!
و جواب درست 10 ملیون سال نوری بود :)))))

soroosh
09-02-2012, 10:52 PM
تو مسابقه ای که از شبکه 3 پخش میشه و واسه زوج های جوانه، سوال طرح شد که فاصله ی عطارد تا خورشید چقدر است؟
گزینه ها!!!
5 ملیون سال نوری!!!
10 ملیون سال نوری!!!
150 ملیون سال نوری!!!
و جواب درست 10 ملیون سال نوری بود :)))))

ببخشید اون وقت کسی هم پاسخ درست داد ؟!
هیچ کسی به این گزینه‌ها اعتراض نکرد ؟

yperseusy
09-02-2012, 11:01 PM
خب نه کسی جواب نداد و جالبش اینجاست که همه زدند تو سرشون که چرا نتونستند جواب بدند :)))

مسعود فرح بخش
12-29-2012, 06:42 PM
امروز یه فیلم مناسبتی !! ایرانی نشون داد
طرف اومده با یه تلسکوپ نیوتنی 6 اینچی و یه نرم افزار ساده استلاریوم و از روی زوم کردن روی خوشه پروین و کلی محاسبات پیچیده !!! کشف کرده که یه سیاره که دوره یه ستاره داره می چرخه سطحش پر از آب هستش. :))

تازه اصل ماجرا اینجاست

فاصله این سیاره که این بابا ازش اتفاقا عکس هم گرفته بود و داشت بهش نگاه می کرد از زمین چه قدر باشه خوبه؟

هزار سال نوری؟

ده هزار سال نوری؟

صد هزار سال نوری؟

یک میلیون سال نوری؟

ده میلیون سال نوری؟

صد میلیون سال نوری؟

نخیر :whoow:

فاصله این سیاره از ما 140 میلیون سال نوری بود =))

یعنی اینجا بود که :sFun_bangdesk: :sFun_bangdesk: :sFun_bangdesk: :banghead::banghead:

----
بعد نوشت : اینو هم یادم رفت بگم که این کشف به قدری مهم بود که همه ستاره شناس ها و منجم ها از سر تا سر دنیا اومده بودن ایران و داشتن با این بابا کلی مصاحبه می کردن :))

بعد از بعد نوشت:بابا تو رو خدا فیلم می سازین نمی گم یه مشاور حرفه ای بیارید بهتون مشاوره بده بابا حداقل خرج یه کافی نتی چیزی کنید یه سرچ تو همین ویکی نجوم ما کنید تا حساب کار دستتون بیاد اینطوری این چیزارو به سخره نگیرین ، به خدا دو نفر آدم می بینن زشته

Mojtaba.M
12-29-2012, 07:47 PM
آره منم این فیلم رو دیدم دانشمند موجود در فیلم میگه این 140 میلیون سال نوری از درون استلاریوم یه قدم نجومیه :دی :))

بعدش این تنها سوتی فیلم نبود کلی دانشمند و اینارو جمع کردم تو کویر پروژکتور وصل کردن وسط بعدش زنگ زدن به دکتر آقا ما آلودگی نوری داریم :)) بعد همه اینارو برگردوندند کاروانسرا :blink:

تازه از همه اینها گذاشته ،باز هم دانشمند مذکور به وسیله یک عدد تلسکوپ 90 میلیمتری و نرم افزاری ساده مانند استلاریوم توانست سیاره ای در مدوزا :blink: ؟ ! (خوب بگید پروین دیگه هم ایرانیه هم بهتره:omg:) کشف کند که دارای آب است :psychotic: .

در ضمن در این فیلم از روش جدید حمل تلسکوپ به صورت یکجا ،به پشت بام کاروانسرا پرده برداری شد :yaeh am not durnk:

.......................................
پ.ن:
بالاخره فیلمه دیگه باید بگذره ولی بد نیست به یه چیزایی توجه کنند :lll._.:

پیمان اکبرنیا
12-29-2012, 10:29 PM
اتفاقا در مصاحبه ای که در مجله نجوم با دکتر راجر فرلت از دانشمندان معروف مبحث سیاره های فراخورشیدی داشتم موضوع مشابهی را ازش پرسیدم:

به نظر شما به کمک نسل آینده تلسکوپ‌ها مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب و تلسکوپ‌های غول پیکر زمینی قادر به دریافت طیف سیارات فراخورشیدی و تشخیص مولکول‌های ذکر شده در جو آن‌ها خواهیم بود؟

نسل بعدی تلسکوپ‌ها مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب بسیار خوب هستند اما قادر به دریافت طیف سیارات فراخورشیدی نیستند و به کمک آن‌ها تنها می‌توان طیف ستارگان را بهتر بررسی کرد. روی زمین نیز نسل بعدی تلسکوپ‌ها، تلسکوپ‌های بزرگی همچون تلسکوپ بسیار بزرگ (ELT) اروپا هستند. این تلسکوپ با قطر آینه حدود 39 متر در شیلی مستقر خواهد شد و در حدود سال 2020 شروع به کار خواهد کرد. با این تلسکوپ می‌توان سیاراتی شبیه به زمین را کشف کرد اما برای آشکارسازی ترکیبات جو سیارات فکر می‌کنم که این تلسکوپ هم کافی نباشد.

با تلسکوپ 40 متری هم نمیشه جو سیارات فراخورشیدی نزدیک را رصد کرد چه برسه با تلسکوپ 6 اینچ بخواهیم آب کشف کنیم! اون هم توی یک کهکشان دیگه :) توی تیتراژ فیلم صحبتی از کارشناس نجومی نشده بود؟

مسعود فرح بخش
12-29-2012, 11:24 PM
اتفاقا در مصاحبه ای که در مجله نجوم با دکتر راجر فرلت از دانشمندان معروف مبحث سیاره های فراخورشیدی داشتم موضوع مشابهی را ازش پرسیدم:

با تلسکوپ 40 متری هم نمیشه جو سیارات فراخورشیدی نزدیک را رصد کرد چه برسه با تلسکوپ 6 اینچ بخواهیم آب کشف کنیم! اون هم توی یک کهکشان دیگه :) توی تیتراژ فیلم صحبتی از کارشناس نجومی نشده بود؟

منکه یه مقدار از وسط های فیلم رو دیدم و به تیتراژ نکشید

ولی بعض چیزها اینقدری واضح هستن که واقعا احتیاجی به کارشناس نباشه

با یه سرچ ساده تو اینترنت هم می شد فهمید که همچین چیزی غیر ممکن هستش.

در کل دارم به این فکر می کنم کسانی که با این طرز تفکر و این اطلاعات اندک اینقدر اعتماد به نفس دارن که میان و یه فیلم می سازن و از صدا و سیما پخش میشه دیگه از عموم مردم چه انتظاری هست
که این شایعات نجومی رو که هر از چند گاهی داغ میشه رو باور نکنن.

arashgmn
12-29-2012, 11:58 PM
من داشتم کانال ها رو عوض می کردم که دیدم ایهو فیلمو . البته اون جایی جذبش شدم که اون دانشمنده(که اون موقع نمی دونستم دانشمنده) به خانومش گفت :
دستت درد نکنه . [خورشت] این قدر خوب جا افتاده که انگار چند سال نوری رو گاز بوده ... !
من : :0
(البته من نمی دونم که طرف داشت شوخی می کرد یا نه. پون اون بخش اولین سکانسی بود که من از فیلم دیدم ... )
ولی انصافا :
آخه کدوم منجم حرفه ای ای پامیشه میره رصد ؟ اونم کاروانسرا ؟ اگه بره، حداقل میره طرفای کک و اون ورا ....
اون فرانسویه چرا این قدر بیکار بود ؟
و هزاران پرسش دیگر :دی
-----------------------------------------
ولی در کل فیلم خوبی بود ، کلا می خندیدیم هنگام دیدن ...

Kianoosh.S
12-30-2012, 09:33 AM
اسم فیلم چی بوده و کدوم شبکه پخش شده؟

subaro
12-30-2012, 03:06 PM
سلام
من هم فیلمو دیدم.وقتی به اصطلاح این دانشمند ایرانی تا نصف شب محاسباتشو انجام میداد خنده دار بود.تند تند عدد مینوشت و تو کامپیوترش نگاه میکرد و نرم افزار استلاریوم را نشون میداد.=))

اسم فیلم مسیر روشن و کانال یک نشون میداد.

مسعود فرح بخش
12-30-2012, 04:41 PM
اسم فیلم چی بوده و کدوم شبکه پخش شده؟
اسم فیلم "مسیر روشن" بود و از شبکه یک پخش شد ، نقش اون دانشمند رو هم سام درخشانی بازی می کرد . :)

karimisss
01-06-2013, 10:39 PM
چند روز پیش در اخبار علمی شبکه چهار خبر جالبی پخش شد مبنی بر این که :
این فناوری جدید که به اون دست یافتن که یه موشک از زمین بلند میشه و بعد از یه زمان کوتاهی میتونه دوباره روی همون ایستگاه به زمین بشینه ، توی خبر می گفتن که از اونجایی که الان به فناوری رسیدن زمانی انسان رفت به ماه این فناوری نبوده و نمیتونستن روی ماه فرود بیان و بعد بلند شن پس رفتن به ماه دروغ بوده و دروغشون رو فراموش کردن که الان برملا شده .
مفهوم اون خبر این بود و تنها جوابی که من میتونم بهش بدم همینه :دی

============
یه پیشنهاد که شاید باید تو تاپیک دیگه ای مطرحش کرد . اما حالا میگم ، یه سایتی هست به اسم گمانه که یه سری شایعاتی که وجود داره رو بررسی میکنه و سعی میکنه به جوابی درست براشون برسه .
ما میتونیم یه مجموعه ای درست کردیم در پاسخ به این مساله که آیا رفتن انسان به ماه دروغ بوده یا نه و بدیم اونا منتشرش کنن تا مردم عادی که اطلاعات علمی ندارند و این مساله رو می شنوند جوابی قانع کننده ببیند و بتونیم این شایعه رو پایان بدیم .
میتونید با یه سرچ ساده تو گوگل اون سایتو پیدا کنید.

آسمون
01-06-2013, 11:23 PM
چند روز پیش در اخبار علمی شبکه چهار خبر جالبی پخش شد مبنی بر این که :
این فناوری جدید که به اون دست یافتن که یه موشک از زمین بلند میشه و بعد از یه زمان کوتاهی میتونه دوباره روی همون ایستگاه به زمین بشینه ، توی خبر می گفتن که از اونجایی که الان به فناوری رسیدن زمانی انسان رفت به ماه این فناوری نبوده و نمیتونستن روی ماه فرود بیان و بعد بلند شن پس رفتن به ماه دروغ بوده و دروغشون رو فراموش کردن که الان برملا شده .
مفهوم اون خبر این بود و تنها جوابی که من میتونم بهش بدم همینه :دی

============
یه پیشنهاد که شاید باید تو تاپیک دیگه ای مطرحش کرد . اما حالا میگم ، یه سایتی هست به اسم گمانه که یه سری شایعاتی که وجود داره رو بررسی میکنه و سعی میکنه به جوابی درست براشون برسه .
ما میتونیم یه مجموعه ای درست کردیم در پاسخ به این مساله که آیا رفتن انسان به ماه دروغ بوده یا نه و بدیم اونا منتشرش کنن تا مردم عادی که اطلاعات علمی ندارند و این مساله رو می شنوند جوابی قانع کننده ببیند و بتونیم این شایعه رو پایان بدیم .
میتونید با یه سرچ ساده تو گوگل اون سایتو پیدا کنید.

خوب در این تاپیک مطالبی راجب بهش گفته شده:
روی ماه قدم گذاشتیم؟ (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?110-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D9%82%D8%AF%D9%85-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B4%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D8%9F)

البته فکر میکنم تا جایی که یادمه تاپیک دیگری هم بود در این خصوص احتمالا در فناوری فضایی باشه.

م.ح.اربابی فر
02-18-2013, 09:21 PM
جدیدا خبرگزاری مهر دیگه زیر عکساش نمی نویسه :Mehr
فکر می کنم کلا تغییر روش دادن چون اخبارشون هم کمی معقول تر شده
این موضوعی بود که قبلنا خیلی از دوستان بهش ایراد می گرفتن که به نظر میرسه سرانجام داره کم کم حل میشه

mohammad_reza
02-19-2013, 12:11 AM
یک سوتی خفن از یک مجله معتبر
ثبت ردستاره با تلسکوپ!!!!!!
http://up.avastarco.com/images/8c8xqqhodjn0bd0taw3.jpg (http://up.avastarco.com/)

rezash
03-06-2013, 11:55 PM
راستش این خبر رو الان دیدم.

نمیدونم اشتباه از رسانه است یا خبر درست ذکر نشده یا کلا من اشتباه فکر میکنم!

از دنباله دار لمون تا حد زیادی خبر دارم و میدونم تا فصل بهار به نیم کره شمالی بر خواهد گشت و بیشترین قدر درخشندگی خودش میرسه.

ولی تا جائیکه اطلاع دارم این درخشندگی نهایتا تا رویت با چشم غیر مسلح خواهد رسید.

حالا چرا عنوان شده این دنباله دار تا حد قدر ماه شب 14 میدرخشد برام عجیب بود!

فکر میکنم دنباله دار آیسان با این دنباله دار جابه جا شده و زمان آنهم متفاوت اعلام شده!

دنباله دار آیسان اوخر سال 2013 که میشه پائیز سال 1392 به اوج نمایش خود خواهد رسید و طبق پیشبینی ها به قدری هم اندازه با ماه شب 14 خواهد رسید.

کلا خبر اشتباه است.

کسی اطلاعی از این خبر داره؟!

با توجه به کسی که این خبر نسبت به ایشون ذکر شده و شخص مشهور و باتجربه ای هستند خیلی برام عجیب بود.

خبر از خبرگزاری مهر:

http://www.mehrnews.com/detail/News/2012443

mohsen4465
03-07-2013, 06:32 AM
عجب خبری بود آقای شعبانی! حالا اون اشتباه جابجایی نام دنباله‌دارها به کنار، باز جالبتر از اون نکته‌ای رصدی بود که در این خبر بهش اشاره شده:

رئیس مرکز اختر فیزیک مراغه با تاکید بر اینکه اجرام نجومی که قدر آنها از 6 بالاتر باشند، قابل رصد با ابزارهای نجومی نیستند، اظهار داشت...

همچنین سرعت باد خورشیدی هم جالب بود برام. فکر کنم از تهران تا چالوس حداقل نیم ساعتی تو راه باشه. حالا از خورشید تا زمین رو حساب کنید ببینید چند سال طول میکشه!

رئیس مرکز اختر فیزیک مراغه سرعت بادهای خورشیدی را بیش از 300 کیلومتر در ساعت ذکر کرد و ادامه داد..

از دنباله دار لمون تا حد زیادی خبر دارم و میدونم تا فصل بهار به نیم کره شمالی بر خواهد گشت و بیشترین قدر درخشندگی خودش میرسه.

فقط آقای شعبانی فکر نمیکنم این دنباله دار در نیمکره شمالی به بیشترین درخشندگیش برسه. 18 مارس اوج درخشندگیشه که اونم حدود 15 درجه زیر افقه. فکر میکنم ما نهایتاً بتونیم اونو با قدر 12 تو نیمکره شمالی رصد کنیم.

م.ح.اربابی فر
04-27-2013, 11:53 AM
جدیدا خبرگزاری مهر دیگه زیر عکساش نمی نویسه :Mehr
فکر می کنم کلا تغییر روش دادن چون اخبارشون هم کمی معقول تر شده
این موضوعی بود که قبلنا خیلی از دوستان بهش ایراد می گرفتن که به نظر میرسه سرانجام داره کم کم حل میشه

جنبه تعریف کردن نداشتن اصلا اینا

5657

Astronomy
05-08-2013, 05:51 PM
اینو میخواستم تو چیز های یک منجم بگم اما نشد دیگه، بسته بود! شرمنده جای بهتر پیدا نکردم، اینجا میگم ...

الان شبکه یک یه برنامه داشت به نام "رمز عبور"

توش در مورد دروغ های بزرگ داشت صحبت میکرد، چه کشور هایی چه دروغ های بزرگی (سی آ سی) گفتند

یهو دیدم تصاویر و فیلم های موجود از انسان بر روی ماه رو نشون داد و میخواست بگه که این هم جزو دروغ های بزرگ بوده و مردم سریعا باور کردند ...

آخه چی بگم من؟! آخه تو این برنامه؟؟؟؟ فقط مونده بود همین نجوم رو هم سی آ سی بکنید دیگه ...

احلام میزبان
05-09-2013, 09:59 AM
مع السلام علیکم ایها الاصدقا اجرکم عندالله جزیل
من اخیر به جمع دوستان این سایت اضافه شدم و انشاالله مفید واقع شود هم برای من هم شما
در حوزه های نجومی مثلا در دمشق سازمانی برای مطبوعات بود که هر مطلب علمی فقط از طریق آنها به مطبوعات اعم تصویری یا روز نامه ارسال می شد خوب خیلی جلو خطا ها گرفته می شد و مردم اعتماد داشتند خوبه در ایران شما این کار را داشته باشید متاسفانه در ایران خرافات فراوان حتی تحصیل کرده ها هم اینطورند ما که در حوزه طب فراوان دیدیم در نجوم هم شرف الشمس واینها به هر حال این بر میگرده به مساله مطبوعات که دامن به این قضیه می زنند چرا مساله شرف الشمس را که انقدر رونق گرفته کسی نقد نکرد در اختیار مردم گذاشت وقتی خرافه می آید با ید سازمانی آن را رد کند همه جا دنیا این طوره اهمیت ندادن تقویت کنندست متاسفانه

rezash
05-13-2013, 02:13 AM
مع السلام علیکم ایها الاصدقا اجرکم عندالله جزیل
من اخیر به جمع دوستان این سایت اضافه شدم و انشاالله مفید واقع شود هم برای من هم شما
در حوزه های نجومی مثلا در دمشق سازمانی برای مطبوعات بود که هر مطلب علمی فقط از طریق آنها به مطبوعات اعم تصویری یا روز نامه ارسال می شد خوب خیلی جلو خطا ها گرفته می شد و مردم اعتماد داشتند خوبه در ایران شما این کار را داشته باشید متاسفانه در ایران خرافات فراوان حتی تحصیل کرده ها هم اینطورند ما که در حوزه طب فراوان دیدیم در نجوم هم شرف الشمس واینها به هر حال این بر میگرده به مساله مطبوعات که دامن به این قضیه می زنند چرا مساله شرف الشمس را که انقدر رونق گرفته کسی نقد نکرد در اختیار مردم گذاشت وقتی خرافه می آید با ید سازمانی آن را رد کند همه جا دنیا این طوره اهمیت ندادن تقویت کنندست متاسفانه

با خوش آمد خدمت شما

اینکه بتوانیم با محافل علمی یا گروهها و به صورت خودجوش به مبارزه با این خرافات پرداخت عالی است, ولی تجربه ثابت کرده که پرداختن به این امور ,بها دادن به حاشیه ها و پر رنگ کردن آنهاست.

از طرفی با وجود ارائه دلایل و علوم, بازهم خیلی از افراد دوست دارند موارد خرافی و ناصحیح را قبول کنند!

البته اگر گروهها یا نهادها و مجامعی باشند که در این راستا فعالیت کنند و هدفشان آگاهی رسانی از شایعات و خرافات باشد که بسیار مطلوب است.ولی در ایران همیشه به این موارد حتی در رسانه ها دامن زده میشود!! تا اینکه مخالف آن ثابت شود و شایعه رنگ ببازد.

نمونه ی جدید این موضوع در ساخت ماشین زمان توسط شخصی ایرانی رخ داد!!

البته اگر بتوان مرجعی را مشخص نمود بسیار عالی است.

مرجعی که رسانه ها برای صحت از درستی یا نادرستی مطالب و اخبار به آنجا مراجعه کنند.

gissoo
05-13-2013, 01:28 PM
اینکه بتوانیم با محافل علمی یا گروهها و به صورت خودجوش به مبارزه با این خرافات پرداخت عالی است, ولی تجربه ثابت کرده که پرداختن به این امور ,بها دادن به حاشیه ها و پر رنگ کردن آنهاست.

از طرفی با وجود ارائه دلایل و علوم, بازهم خیلی از افراد دوست دارند موارد خرافی و ناصحیح را قبول کنند!

بله متاسفانه تلاشها برای اطلاع رسانی غالبا باعث گرايش بيشتر افراد به سمت موضوعات خرافی ميشود. چه بسا اين به دليل نحوه ی عملكرد رسانه ها و يا عدم اطمينان مردم نسبت به نظرات آن ها يا موارد ديگری باشد كه شايد بهتر باشد در جايی( مثلا يك تاپيك جديد) بر روی نحوه ی مقابله با شايعات و خرافات و چگونگی اطلاع رسانی موثر بحث و تبادل نظر صورت صورت بگيرد.

همانطور كه آقای شعبانی ذكر كردند: با وجود ارائه دلایل و علوم, بازهم خیلی از افراد دوست دارند موارد خرافی و ناصحیح را قبول کنند!
اصولا پايبندی به خرافات چيزی نيست كه با ارائه ی دلايل علمی ريشه كن شود! شايد در برخی افراد تنها بايد غلط بودن آنها را تجربه كنند يا به قول معروف در چاه بيفتند تا بفهمند!

علت دخالت من در اين بحث داستانی بود كه هفته ی گذشته برای خودم پيش آمد.
يكی از دوستان دانشگاهیم كه اتفاقا مهندس كامپيوتر موفقی هم هست با من تماس گرفت و گفت تو كه به نجوم علاقه داری بيا يك كلاس نجوم خوب سراغ دارم. پرسيدم تو چه زمينه ی نجوم هست و كجاست؟ جواب داد: من توی كلاس توجيهی اش شركت كردم خيلي جالب بود.....خلاصه بعد از كلی سوال و جواب فهميدم اين آقای مدرس نجوم مثلا ياد ميدهند كه برای انجام كارهامون چطور وقت و زمان مناسب را پيدا كنيم و اينكه چند سال پيش كه فرزندان ايشون ميخواستند اول مهر به مدرسه بروند اين آقا اجازه ندادند چون روز مناسبی برای كسب علم نبوده!!!!!!!!!!!

حالا با چه علم و منطقی ميشود غير علمی بودن اين امور را ثابت كرد؟!

jooyande
05-13-2013, 06:08 PM
بله متاسفانه تلاشها برای اطلاع رسانی غالبا باعث گرايش بيشتر افراد به سمت موضوعات خرافی ميشود. چه بسا اين به دليل نحوه ی عملكرد رسانه ها و يا عدم اطمينان مردم نسبت به نظرات آن ها يا موارد ديگری باشد كه شايد بهتر باشد در جايی( مثلا يك تاپيك جديد) بر روی نحوه ی مقابله با شايعات و خرافات و چگونگی اطلاع رسانی موثر بحث و تبادل نظر صورت صورت بگيرد.

همانطور كه آقای شعبانی ذكر كردند: با وجود ارائه دلایل و علوم, بازهم خیلی از افراد دوست دارند موارد خرافی و ناصحیح را قبول کنند!
اصولا پايبندی به خرافات چيزی نيست كه با ارائه ی دلايل علمی ريشه كن شود! شايد در برخی افراد تنها بايد غلط بودن آنها را تجربه كنند يا به قول معروف در چاه بيفتند تا بفهمند!

علت دخالت من در اين بحث داستانی بود كه هفته ی گذشته برای خودم پيش آمد.
يكی از دوستان دانشگاهیم كه اتفاقا مهندس كامپيوتر موفقی هم هست با من تماس گرفت و گفت تو كه به نجوم علاقه داری بيا يك كلاس نجوم خوب سراغ دارم. پرسيدم تو چه زمينه ی نجوم هست و كجاست؟ جواب داد: من توی كلاس توجيهی اش شركت كردم خيلي جالب بود.....خلاصه بعد از كلی سوال و جواب فهميدم اين آقای مدرس نجوم مثلا ياد ميدهند كه برای انجام كارهامون چطور وقت و زمان مناسب را پيدا كنيم و اينكه چند سال پيش كه فرزندان ايشون ميخواستند اول مهر به مدرسه بروند اين آقا اجازه ندادند چون روز مناسبی برای كسب علم نبوده!!!!!!!!!!!

حالا با چه علم و منطقی ميشود غير علمی بودن اين امور را ثابت كرد؟!

جسارتا در این مورد خاص ما نیاز به کمی گستاخی و برخورد شدیدتر داریم (گستاخی از نظر من صفت بدی نیست اگر در جای خودش استفاده بشه!)!
جریان اینطوریه که فردی میاد شایعه ای را پخش می کنه که ممکنه عواقب اون حتی تا این حد هم پیش بره:
http://www.simowmg.ir/1391/12/02/%D9%82%D8%A7%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%B9%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8 C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D9%85%D8%AC%D9%84%D9%87-%D8%B3%DB%8C%D9%85%D9%88/

بعد واکنش ما چیه؟
میایم میگیم "دوست عزیز و گرامی، با احترام به نظر جنابعالی، لازم به ذکر است که ..."
و با این ادبیات نظرمون رو میگیم و اشتباهش رو ثابت می کنیم. اما چون این نظر به اندازه یک هزارم شایعه مورد نظر هم جنجالی و مخاطب پسند نیست، اصلا در جامعه پخش نمیشه، افراد زیادی از اون مطلع نمیشند، شایعه پیروز میشه در نهایت و خیلی از افراد هم از اصل ماجرا بی خبر میمونن و "شایعه دوست" و "خرافه پرست" باقی میمونن.

http://www.patc.ir/upload/uploads/13684557951.jpg

ما اینجا به چی نیاز داریم پس؟
به نظرم به کمی ادبیات تند و تیز تر! به ادبیاتی که حداقل در نظر خواننده به عنوان یک متن جذاب، کوبنده و حتی خنده دار جلوه کنه.
این اصلا به معنای دور شدن از اخلاقیات نیست. بذارید یک مثال بزنم:
فردی برای اثبات یک عقیده خرافی یا یک شایعه (مثل نابودی زمین در فلان تاریخ کذایی)، اینگونه دفاع میکنه و میگه:
"شما فقط یک درصد احتمال بدید که این قضیه بخواد درست باشه. اونوقت چیکار می کنید؟ تا حالا بهش فکر کردید؟!"
حالا در پاسخ به این دوست عزیز، دو سبک پاسخ گویی داریم:
بسته پیشنهادی اول برای پاسخ گویی: ببینید دوست گرامی
اینکه ما خواسته باشیم به هر چیزی که یک درصد یا این حدود احتمال وقوع داره بها بدیم، کاملا غیر علمی هست و مطابق اصول علمی پذیرفته نیست. اگر اینگونه باشد هیچ اولویتی در تخصیص توجه باقی نمی ماند و ما مجبور هستیم به هر موضوع کوچکی توجه کنیم و برای آن وقت و انرژی بگذاریم، که بدون شک چنین برخوردی ممکن و پسندیده نیست!
هر موضوع و نظریه مورد ادعا بایستی مدارک قابل توجیهی از نظر علمی داشته باشد و در آزمایشات متفاوت و گزارش های علمی مراجع و منابع معتبر مورد تایید قرار گرفته باشد. در غیر این صورت مسئله مورد نظر فاقد اعتبار علمی می باشد!
بسته پیشنهادی دوم برای پاسخ گویی: ببینید دوست عزیز!
جسارتا و با عرض احترام، اینگونه تصورات الان، در قرن 21، در دنیایی که به سمت علم و استفاده از عقل پیش میره، دیگه جایگاهی نداره. اگر قرار به قبول داشتن اینچنین دیدگاهی باشه، پس من هم اسکندر مقدونی هستم که در جسم فرد دیگری حلول کرده ام و قرار است با کمک سایر یاران خاص خود انقلابی به پا کنم. همینطور جالبه بدونید که بچه ها رو هم لک لک ها میارن و بابانوئل حقیقت داره و ...!
ضمنا اگر واقعا معتقد به این دیدگاه هستید، 10 میلیون تومن به من پول بدید! چون فقط یک درصد احتمال بدید که من فردا بهم یک ارث بزرگ برسه و میلیاردر بشم و چند برابر پول شما رو بهتون پس بدم! لطفا شماره همراهتون رو بدید تا شماره کارتم رو برای واریز پول براتون بفرستم.
با تشکر! :)
کدوم یکی بهتره به نظرتون؟! ;)

http://www.patc.ir/upload/uploads/13684557331.jpg

چرا اینگونه رفتار کنیم؟
همونطور که گفتم، بُرد و بازده ادبیات بیش از حد محترمانه و محتاطانه ما به هیچ وجه در مقابل شایعه ها کارساز نیست.
ما نیاز داریم که از ادبیاتی استفاده کنیم که:
جذابیت کافی رو برای خواننده داشته باشه.
اونقدر جالب و کوبنده باشه که مخاطب بعدا برای دیگران هم اون رو تعریف کنه و با همون ادبیات به مقابله با افرادی که در بحث های روزانه در مورد شایعه ی روز صحبت می کنند بپردازه.
اونقدر شدید باشه که کسی که مطلب رو میخونه، اصلا دوست نداشته باشه جای فرد شایعه ساز باشه و اینطوری شدید نظراتش رد بشه و در نتیجه از اون به بعد بیشتر مراقب نظراتش باشه تا خدای نکرده گیر یک همچین آدمایی نیفته! :دی

متاسفانه در شرایط فعلی این تنها راه باقیمونده هست.
برای آشنایی بیشتر با اینگونه ادبیات، از شما دعوت می کنم بحث های موافقان و مخالفان شایعات در بخش نظرات مطالب صفحه "ستاد مبارزه با چرندیات" در فیس بوک و خود مطالب این صفحه رو مطالعه مفصلی بفرمایید (سایت این گروه http://www.gomaneh.com/).
در این فروم هم به نظرم کسی که بیشتر از هر کسی به جزئیات این سبک مقابله با شایعه و انتقاد آگاه هست، جناب Mostafaی گرامی هست. :)
شاید نیاز باشه جناب مصطفی امام کلاسی آموزشی در این زمینه ترتیب ببینه. ;)

موفق باشید عزیزان.

gissoo
05-13-2013, 07:01 PM
من اينطور برداشت كردم كه بنا بر بسته ی پيشنهادی دوم شما برخورد ما بايد همراه با لحن طنز آلودی باشه كه به چاشنی تمسخر و تحقير گوينده همراهه!!!
اين واقعا به كلاس تئوری و عملی نياز داره :دی

jooyande
05-13-2013, 09:19 PM
من اينطور برداشت كردم كه بنا بر بسته ی پيشنهادی دوم شما برخورد ما بايد همراه با لحن طنز آلودی باشه كه به چاشنی تمسخر و تحقير گوينده همراهه!!!
اين واقعا به كلاس تئوری و عملی نياز داره :دی

نمیشه بهش گفت تمسخر و تحقیر.
ما فقط به مخاطبمون نشون میدیم که از اعتقاد و شایعه ای که ساخته واقعا چه برداشت های میشه داشت.
و خب بله، برخی از اونها واقعا مسخره و مضحک هستند. ولی این واقعا چیزی هست که از اعتقاد و شایعه خود اون فرد برخواسته و ما هیچوقت از خودمون نخواستیم. به همون مثال مراجعه کنید.
مطمئن باشید که اونها نمیدونستن که میشه همچین برآوردهای مضحکی از نظرشون داشت، وگرنه یا نظرشون رو مطرح نمی کردند یا اون رو به شکلی اصلاح می کردند که این ایرادها رو نشه ازشون گرفت.

rezash
11-11-2013, 04:39 PM
این خبر در خبرگزاری مهر منتشر شده است.البته منبع خبر را ذکر نکرده تا به درستی یا اشتباه از منبع اشاره کنیم.

-------------

منظره صورت فلکی مشهور دب اکبر از فضا

http://multimedia.mehrnews.com/space-5.jpg (http://multimedia.mehrnews.com/space-5.jpg)
صورتهای فلکی از زمین شگفتی بسیاری از رصدگران آسمان را به خود اختصاص داده اند اما آیا این صورتهای فلکی از چشم انداز فضایی نیز نمای مشابه دارند. کارن نیبرگ فضانور مستقر در ایستگاه بین المللی فضایی این تصویر را از دب اکبر گرفته و متشر کرده است. این منظره در آسمانهای شمالی زمین یک منظره متداول است اما از چشم انداز فضایی نیز شکوه خاصی دارد.

----------------------

این تصویر نشاندهنده خوشه پروین یا مسیه 45 است.و صورت فلکی دب اکبر در تصویر مشخص نیست.

حالا مشخص نیست که تصویر را اشتباه قرار داده اند یا اسم صورت فلکی را به اشتباه گفته اند.

نشانی خبر:

http://www.mehrnews.com/detail/News/2173114

rezash
02-24-2014, 02:32 AM
خبر زیر را یکی از دوستانم از رادیو پیام شنیده بود و از من توضیح خواست که این پدیده را که دو سه سال هم قرار است در آسمان بماند را تشریح کنم.!!؟

من موقعیت و مشخصات سیاره مشتری و گردش قمرهایش و مقابله این سیاره و تاریخش را و توضیحاتی دیگر.... را نیز دادم ولی نتونستم خبر را برای خودم آنالیز کنم.

البته گویا رادیو پیام اینچنین گفته بود.

من هم گشتم که اصل خبر را پیدا کنم و به این خبر از ایسنا رسیدم.

راستش متوجه نشدم دقیقا", پدیده کیهانی مورد نظر چی هست؟!

خبر مورد نظر:

طی یک هفته آینده، مشتری در بالاترین نقطه خود در آسمان خواهد بود و در چند سال‌ آینده کماکان در این نقطه خواهد ماند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در یک هفته آینده، مشتری و قمرهایش در نزدیک‌ترین فاصله به زمین خواهند بود و در آسمان به وضوح قابل‌مشاهده هستند. این امر فرصت‌های ایده‌آلی را برای مشاهده این سیاره غول‌پیکر از طریق تلسکوپ و دوربین‌های شکاری فراهم می‌کند.

دکتر کریس آریج، منجم دانشگاه کالج لندن، معتقد است در این پدیده کیهانی، چهار قمر از بزرگ‌ترین قمرهای مشتری قابل‌رویت خواهند بود؛ این قمرها طی چند روز حول سیاره خود می‌چرخند و زمینیان می‌توانند هر شب مدارگردی آن‌ها را نظاره کنند.

نشانی خبر:
http://isna.ir/fa/news/92120401603/%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%86%D9%82%D8%B7%D9%87-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B7%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87

هانیه امیری
10-26-2014, 09:42 AM
دوباره یک خبر جالب دیگر از خبرگزاری مهر !!!!!!

زمین آخر پاییز 3 روز به تاریکی فرو می‌رود (http://www.mehrnews.com/news/2409267/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D8%AE%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%B2-3-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%88-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AF)

فکر کنم اون تاپیکایی که پارسال برا این موضوع زده بودیم باید دوباره باز بشن !!

http://up.avastarco.com/images/0kgedljjsfw8rfnks7.jpg