PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونگی راه اندازی یک انجمن محلی نجوم

astrogirl
09-04-2010, 01:51 PM
سلام به همه دوستان منجم. من تازه عضو این کلوپ شده ام. یه سوال دارم. ازتون میخوام هرکی میتونه راهنماییم کنه، لطفا دریغ نکنه. من میخوام یه گروه نجوم تو محله وردآورد تهران راه بندازم. منتها نمی دونم از کجا باید شروع کنم. اگه راهنماییم کنین ممنون میشم.

doostesetareha
09-04-2010, 01:59 PM
درسته من تهرانی نیستم ولی به نظرم اول باید بگردی ببینی تو محله تون کسی بجز تو هم به کارای نجومی علاقمنده یا نه اگه بتونی فعلن برا اول کار یه دو سه نفری داشته باشی بقیه چیزا مث پیدا کردن یه جا و برنامه ریزی برا کارای بعدیت حله.

پیام بهرام پور
09-06-2010, 09:25 PM
سلام به همه دوستان منجم. من تازه عضو این کلوپ شده ام. یه سوال دارم. ازتون میخوام هرکی میتونه راهنماییم کنه، لطفا دریغ نکنه. من میخوام یه گروه نجوم تو محله وردآورد تهران راه بندازم. منتها نمی دونم از کجا باید شروع کنم. اگه راهنماییم کنین ممنون میشم.

astrogir عزیز سلام و بسیار خوش آمدی به آوااستار
به خدمت شما باید عرض کنم که مهمترین چیزی که برای تشکیل یک گروه وجود دارد تعیین هدف است.
چیزی که تقریباً در ایران به ان توجهی نمی شود. در ایران معمولاً گروه تشکیل می شود و اعضا اول که گرم هستن یه وبلاگ درست می کنن و بعد یک سال هم می رن پی کارشون
اما زمانی که هدف داشته باشید و بر اساس این هدف عضو گیری کنی (یا به عضویت یه گروه در بیاین) می تونید خیلی کارهای مفیدی انجام بدین
این اولین کاری است که باید انجام بدین

پیام بهرام پور
09-06-2010, 09:38 PM
عموماً هدف هایی که برای گروه ها تعریف می شود عبارتند از:
1- ترویج نجوم
2- افزایش اطلاعات اعضای گروه
3- اجرای رصد و تورهای رصدی در خارج و داخل شهر
4- برگزاری نمایشگاه های نجومی
5- شرکت در مسابقات نجومی مانند ماراتن مسیه
و...
به جز گزینه ی 2 تمام بحث ها به خوبی در ایران اجرا می شه اما به نظر من گروه باید کارهایی فراتر از این قضیه انجام بده
مثلاً گزینه ی 2 یا همان افزایش اطلاعات رصدی گروه حداقل کاری است که گروه باید انجام بدهد.
متأسفانه گروه های ایرانی با مقوله ی تولید علم کار خاصی ندارند و ترجیح می دهند که مسیرشان از یکدیگر جدا باشد!:O_O:
اما به نظر من اگر قرار است شما کاری در گروه خودتان انجام بدین کاری باشد که باعث تولید علم شود مثلاً:
1- نوشتن جزوات آموزشی ناب (نه تکراری)
2- نوشتن کتاب (در صورت داشتن مهارت)
3- ترجمه ی کتاب های نجومی خوب
4- برگزاری نشست های تحلیلی مناسب و درخور که باعث افزایش اطلاعات اعضای گروه شود
5- ساخت طرح های جدیدی در ساعت های آفتابی
6- برنامه نویسی کامپیوتری نجومی (که در ایران توجه زیادی به آن نمی شود)
7- تهیه ی طرح های مدون از اجرام آسمانی (sketch) (مثلاً اسکچ از کل اجرام مسیه)
8- جستجو برای دنباله دارها
9- جستجو برای ابرنواخترهای جدید
و... کارهای دیگه

پیام بهرام پور
09-06-2010, 09:48 PM
موضوع دیگری است که شما فرمودین در محله ی وردآورد تهران هستید درواقع دارین گروه رو محدود می کنید.
خیلی خوبه که شما افراد رو محدود نکنید.
شاید مجبور بشید جلسات و یک سری برنامه ها را در جایی مشخص انجام بدین اما این نباید دلیل بشه که کسی از گروه به خاطر جایی که دارد دور بماند.
این روزها اینترنت هست و می شه حتی جلستان رو هم با وب کم به صورت اینترنتی برگزار کرد چه برسه به این که بخواین یه کار نجومی انجام بدین.

http://images.neopets.com/altador/archives/astronomy_lab_6db59.gif
اصلاً سعی نکنید گروه رو محدود کنید.
اما می توانید علاقه مندان رو در مناطق فرهنگی مثل فرهنگ سراها یا بخش های آموزشی مساجد و این جورجاها پیدا کنید البته مدارس هم جای خود را دارد.
یعنی با هماهگی در مدارس و فرهنگ سراها تبلیغ کنید که می خواهید فعالیت های نجومی انجام بدی:wink:ن

parisa
01-05-2011, 07:11 PM
سلام به همه ي دوستان
مي خواستم در مورد انجمن يه توضيحاتي تو اين تاپيك داده بشه
الان توي شهر ما انجمن فعالي وجود نداره
اگه بخوام يه گروه رو جمع كنم و انجمني تشكيل بدم بايد چي كار كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
خودم بايد خيلي وارد باشم؟؟؟؟؟؟؟
در اين راه به بزرگتر احتياج هست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟:advise:

کاش می شد یک شب
شب یودن را تجربه کرد
و آموخت سیاهی را
یک شب ستاره بودن را
به تماشا نشست و باور کرد
که هنوز همه سنگ نیستند

Mostafa
01-05-2011, 07:56 PM
سلام Parisa خانم

به فروم آوا استار خوش آمديد ...

در ابتداي راه اندازي اين فروم يك بار ديگر هم اين سوال شما از طرف يكي ديگر از اعضا مطرح شد ...

شما ميتونيد مطالب اون تاپيك رو مرور كنيد و در صورت تمايل ادامه بحث رو اونجا دنبال كنيد

لينك تاپيك : http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=68

در اين تاپيك آقاي بهرام پور راهكار هاي مفيدي رو پيشنهاد داده اند

موفق باشيد

parisa
01-06-2011, 12:42 PM
با تشكر از راهنماييتون
خيلي :whoow:ممنون

169
01-06-2011, 01:41 PM
سلام کاربر parisa
مثله اینکه تازه عضو اینجا شدید و در هر صورت خوش اومدید
آقای امام که اون تاپیک رو معرفی کردند و آقای بهرام پور هم اون تاپیک کامل توضیح داده ولی یه کتابی است به اسم Astronomy Hacks: Tips and Tools for Observing the Night Sky که البته کمی متنش علمی نیست ولی خیلی عالیه اگه بخونی! یعنی نیاز هر فردی که یک گروه نجومی داره و کسی که میخواد وارد یک گروه نجومی بشه است!!! ای ی ی منجمها حتما این کتاب رو حداقل مباحثی که نیاز دارید رو بخونید!!!
در نت 3تا لینک دانولدش وجود داره که بدبختانه هر سه لینکاش پاک شده! ولی تونستم کتاب انلاینشو( نه مثله گوگل بوک) در این سایت پیدا کنم ولی اول عضوش بشید بعد محتواش رو ببینید!!!
http://my.safaribooksonline.com/book/astronomy/0596100604