PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اشتباهات علمي رايج بين مردم

Mostafa
08-14-2011, 09:58 PM
سلام

اين تاپيك رو ايجاد كردم تا اشتباهات علمي ( مخصوصآ نجومي ) كه غالبآ در بين مردم مي بينيم را مطرح كنيم .

[/URL][URL="http://myup.ir/images/26776680826600188769.gif"]http://myup.ir/images/26776680826600188769.gif (http://myup.ir/images/26776680826600188769.gif)

اين موضوع از دو ديدگاه قابل بررسي و مهم است .

يكي اينكه با بيان اشتباهات مردم ، اشتباهات رايج و عمومي ، شناسايي ميشوند و مثلآ ميتوانيم يك آمار حدودي از طرز فكر مردم به دست بياوريم .

و ديگر اينكه ميتوانيم راهكاري براي اصلاح اين موضوع پيدا كنيم و ببينيم چه مواردي در اولويت قرار دارد .

( خصوصآ اينكه از اكثر نقاط ايران اعضايي در فروم هستند كه ميتوانند از تصورات علمي غلط مردم در شهر و استان خودشان بگويند )

فكر ميكنم يكي از بهترين فضا ها براي سنجش اين اشتباهات رايج ، برنامه هاي عمومي و ترويجي نجوم هستند .

انشاا... در ادامه دوستان از تجربيات خود درباره اشتباهات رايج در بين مردم بگويند ...

Mostafa
08-14-2011, 10:16 PM
خب .... خودم اولين مطلب رو عرض ميكنم

مطلبي كه جرقه ايجاد چنين تاپيكي را ايجاد كرد !

ديشب در پاركي بودم كه يكي دو نفر از دوستان برنامه رصد عمومي براي مردم داشتند من هم براي سر زدن به اين دوستان به آن پارك رفته بودم .

طبق معمول با تلسكوپ ماه را به مردم نشان مي دادند و خيل جمعيت نيز هجوم آوردن بودند و هر كس هم بنا به علاقه سوالي مي پرسيد

سر دوستانم خيلي شلوغ بود ،من هم تصميم گرفتم كمكشان كنم و جواب برخي از سوالات را بدهم

يكدفعه يك آقايي - حدودآ 40 ساله - كه ديد من دارم به سوالات جواب مي دهم جلو آمد و با چهره اي سوال آلود ! و نگاهي رو به ماه پرسيد :

" آقا ببخشيد ... الآن اينجا ساعت 11 شبه و مثلآ در آمريكا 11 صبحه .... حالا الآن تو ماه ساعت چنده ؟ .....

بعد خودش از سوال خودش به وجد اومد و با حرارت بيشتر پرسيد : اصلآ ببينم .... الآن تو ماه چند شنبه است ؟؟؟ "

من تنها كاري كه تونستم بكنم اين بود كه چند ثانيه به بهانه فكر كردن به سوال سكوت كنم تا جلوي خنده ام را بگيرم !

البته بعد سعي كردم با حوصله جوابش رو بدهم

اما در همان حال با خودم فكر كردم چه فايده ! اين همه آدم هستند كه دارند اين همه اشتباه فكر ميكنند ، حالا يكي از اشتباهات يكي از آن جماعت كم شود ؛ چه فرقي ميكند ...

پیام بهرام پور
08-14-2011, 10:34 PM
سلام بر آقای مصطفی امام عزیز
خدمت شما عرض کنم که اتفاقاً یکی از پیوست های کتاب جدیدم (نجوم به زبان خیلی ساده) همین موضوع هست! اشتباهات رایج مردم
لذا فکر می کنم تا به اینجای کار می تونیم باعث بشیم که خیلی ها از این اشتباهات رهایی پیدا کنن و البته من هم از اشتباهات رایج دیگران با خبر بشم.

اما ديگر اشتباه رایج:

یکی دیگه از این اشتباه ها دیدن ستاره ها از تلسکوپ هست! خیلی ها تصور دارند که ستاره ها از توی تلسکوپ باید کره های بزرگ و با فوران های آتشین دیده شوند حال ان که هیچ ستاره ای به جز خورشید از درون تلسکوپ های ما غیر نقطه ای دیده نمی شود.

Amirali
08-14-2011, 11:00 PM
سلام
یکی دیگه از این اشتباهات واژه ی "ستاره ی دنباله دار" هستش که کلا وجود خارجی نداره
و خیلی ها هم وقتی شهاب می بینن میگن ااااااااااا یه ستاره دنباله دار دیدم

yperseusy
08-14-2011, 11:02 PM
یکی دیگه از این اشتباه ها دیدن ستاره ها از تلسکوپ هست! خیلی ها تصور دارند که ستاره ها از توی تلسکوپ باید کره های بزرگ و با فوران های آتشین دیده شوند حال ان که هیچ ستاره ای به جز خورشید از درون تلسکوپ های ما غیر نقطه ای دیده نمی شود.
این مورد فقط در مورد ستاره ها نیست در مورد بقیه ی اجرام آسمانی هم همین طور هستش....
مثلا سیاره ی زحل با حلقه های زیباش رو تو رصد های عمومی به مردم نشون میدیم بعد با تعجب برمیگردند میگند همین بووودددد؟؟؟؟ !!!!!!!!!
و همیشه فکر میکنند که باید مثل تصاویر هابل یا کاسینی رو از پشت تلسکوپ ببینند !!!!!!!!!

رضا طامهری
08-14-2011, 11:28 PM
اشتباهی که دیدم خیلی وقتها(اکثرا) میان مردم وجود داره اینه که همه به صورتهای فلکی ستاره میگن
مطمئنا نمیشه به مردم عادی خرده گرفت که میگن "ستاره دب اکبر" اما مدتی پیش در جمع یکی از گردانهای بسیج در کویر بودیم که الحمدالله نمیدونستن من منجمم
کسی که سالها بود واسه سربازها اسمون رو توضیح میداد گفت:" ببینید این ستاره دب اکبره که میشه با کمک اون ستاره قطبی رو پیدا کرد "
حالا از بقیه چه انتظاری میشه داشت الله و اعلم!!!!

پیمان اکبرنیا
08-14-2011, 11:30 PM
یکی از این اشتباهات اینه که چرا با وجودی که خورشید به زمین جاذبه وارد میکنه زمین به طرف خورشید سقوط نمیکنه! همیشه میشه مثال یک سنگ رو زد که بستیم به یک طناب و داریم میچرخونیم و با وجودی که طناب به سنگ به سمت مرکز نیرو وارد میکنه اما سنگ میچرخه و به دست ما نمیخوره!

stargazer
08-14-2011, 11:37 PM
خیلی جالبه. این مواردی رو که گفتین همشو منم دیدم از مردم d:
این چیزی که من میخام بگم نمیدونم جاش اینجاست یا نه. ولی یه مورد شایعی هم که من دیدم توی رصدهای عمومی این بوده که اکثرا علاقه مند به این هستن که صورت فلکی مخصوص ماه تولدشون رو ببینن و می پرسن کجاست. حالا اشتباهی که این وسط هست اینه که همه به خاطر طالع بینی های رایج و کتابهاش برج ماه تولدشون و بالطبع صورت فلکی مربوط به اون رو اشتباه میکنن حتی هنوز بین منجما هم دیده میشه که واسه عموم نشون میدن اونا رو و نمیگن که طالع بینی که شما خوندین و شنیدین اشتباهه چون از 100 سال قبل از میلاد تقریبا، ماههای تولد به اندازه یک برج تغییر پیدا کرده و مثلا شمایی که تو شهریور دنیا اومدی و اونروز تا حالا فکر می کردی برج و صورت فلکیت سنبله هست اشتباه فکر کردی یا خوندی، صورت فلکیت اسده.
ببخشین اگه جاش اینجا نبود d:

پیمان اکبرنیا
08-14-2011, 11:43 PM
تازه الان 13 تا صورت فلکی دایره البروجی داریم! یه سری از افراد مار افسای هستند و خبر ندارند! :d

پیام بهرام پور
08-15-2011, 12:34 AM
موضوع دیگر نیز به صورت کلی به مبحث تلفظ ها و لغات نجومی مربوط می شود.
ستاره دنباله دار یا دنباله دار
فرق شهاب، شهابواره و شهاب سنگ
عَطارد یا عُطارِد
جَدی یا جُدی
شعرای یمانی یا شُعَرای یمانی
و خیلی چیزهای دیگر

پیام بهرام پور
08-15-2011, 12:38 AM
یک موضوع دیگر مربوط می شود به فارسی سازی غلط!
مثلاً به جای سمت الرأس از سرسو و به جای سمت القدم از پاسو استفاده می شود. (البته از شاهکارهای فارسی سازی می توان به دراز آویز تزئینی به جای کروات هم اشاره نمود)
حالا اگر کسی گفت که چرا سرسو حق مطلبِ سمت الرأس را ادا نمی کند؟ (این فردِ گرانقدر یک جلد کتاب ستاره شناسی مثل آب خوردن پیش من هدیه دارد! (البته بعد از چاپ))
تا روز جمعه منتظر جواب هستم ....

پیمان اکبرنیا
08-15-2011, 12:45 AM
یک موضوع دیگر مربوط می شود به فارسی سازی غلط!
مثلاً به جای سمت الرأس از سرسو و به جای سمت القدم از پاسو استفاده می شود. (البته از شاهکارهای فارسی سازی می توان به دراز آویز تزئینی به جای کروات هم اشاره نمود)
حالا اگر کسی گفت که چرا سرسو حق مطلبِ سمت الرأس را ادا نمی کند؟ (این فردِ گرانقدر یک جلد کتاب ستاره شناسی مثل آب خوردن پیش من هدیه دارد! (البته بعد از چاپ))
تا روز جمعه منتظر جواب هستم ....

حتما جوابش اینه که چون سر تکون میخوره راستایی که نشون میده همیشه به سمت بالا نیست نه؟ :دی
البته به نظر من سرسو کلمه ی زیباییه و جایگزین مناسبی هم هست اگر خیلی سخت نگیریم.

پیام بهرام پور
08-15-2011, 12:48 AM
حتما جوابش اینه که چون سر تکون میخوره راستایی که نشون میده همیشه به سمت بالا نیست نه؟ :دی
البته به نظر من سرسو کلمه ی زیباییه و جایگزین مناسبی هم هست اگر خیلی سخت نگیریم.
سلام
اولاً از المپیادی ها قبول نیست که به این سوال جواب بدن!
بله قشنگ هست ولی حق مطلب را ادا نمی کند (چرا؟)

Mostafa
08-15-2011, 01:07 AM
سلام
اولاً از المپیادی ها قبول نیست که به این سوال جواب بدن!
بله قشنگ هست ولی حق مطلب را ادا نمی کند (چرا؟)

پيام جان شما هم مسائل رو سخت نكن ديگه !

رأس = سر

سمت = سو

سمت الرأس دقيقآ يعني سر سو

بنا بر اين از نظر مفهوم " سر سو " بايد " دقيقآ معني " سمت الرآس " را بدهد .

حالا اگر تصور ميكنيد كه حق مطلب ادا نميشود شايد به خاطر طرز تلقي متفاوت افراد از كلمات و زبان است .

به هر حال اشكال از كلمات نيست .

پیام بهرام پور
08-15-2011, 01:28 AM
پيام جان شما هم مسائل رو سخت نكن ديگه !

رأس = سر

سمت = سو

سمت الرأس دقيقآ يعني سر سو

بنا بر اين از نظر مفهوم " سر سو " بايد " دقيقآ معني " سمت الرآس " را بدهد .

حالا اگر تصور ميكنيد كه حق مطلب ادا نميشود شايد به خاطر طرز تلقي متفاوت افراد از كلمات و زبان است .

به هر حال اشكال از كلمات نيست .
در اینجا سمت برابر سو نیست!
حالا که اینطور شد و منو دعوا می کنید من جواب رو میگم هر کسی هم که می دونست هدیه رو بره از آقای امام بگیره!

عرض کنم که زمانی داشتم کتابی از نجوم اسلامی قدیم رو می خوندم (فکر کنم التفهیم ابوریحان بیرونی بود) دیدم که این توضیح رو نوشته است که من نقل به مضمون می کنم:

نقطه ی بالای سر، سمت ندارد و فقط گفتن ارتفاع برای آن کفایت می کند. به همین دلیل گفته می شود که سمت این نقطه «رأس» است اینجا منظور از سمت، سو و جهت نیست بلکه منظور سمت به عنوان یک مختصه از دستگاه مختصات افقی است (سمت و ارتفاع)
به هر حال!
من خودم هم بیشتر از سر سو استفاده می کنم (در کتاب الفبای المپیاد مشهود است!) ولی کلاً خواستم بگم که خوب است این مطالب رو هم بدانیم که برخی از ترجمه ها اینقدر ساده هم نیستند.

Mostafa
08-15-2011, 01:48 AM
بله پيام جان ...

سمت به همان معاني اي است كه اشاره كرديد . ولي چرا " سو " همان معاني را نمي دهد ؟؟؟

عرض كردم بستگي به تلقي ما از كلمات دارد ...

بگذريم . فكر كنم بحث دارد منحرف مي شود

اشتباه علمي رايج بعدي ......

پیام بهرام پور
08-15-2011, 02:02 AM
البته شما نمی گویید سوی یک ستاره 40 درجه است! بگذریم!
یک اشتباه رایج دیگر هم مربوط می شود به موضوع جذاب سیاهچاله ها و رصد ان
یادم می آید 6 سال پیش بود، رفته بودم پیش آقای امام برای اجرای یک برنامه رصدی در یک پارک (طرفای میدان هروی بود فکر کنم، درسته استاد امام؟)
یک نفر خیلی علاقه داشت سیاهچاله ببینه!
بگذارید کمی کلی تر بگویم:
کلاً رصد با تلسکوپ جریانات خاص خود را دارد!
رنگی دیدن! و اجرام عمقی آسمان....

Tahereh Ramezani
08-15-2011, 10:44 AM
من در جایی نجوم تدریس می کردم و از بچه ها ماه های تولدشان را پرسیدم و بعضی گفتند : " مرداد " و من در مورد اینکه " امرداد " است نه " مرداد " توضیح دادم و این موضوع را بسط دادم و در مورد " دنباله دار " نه " ستاره دنباله دار " و نیز " عُطارِد " نه " عَطارد " توضیح دادم که یک دفعه بچه ها گفتند : نـــــــه ، اشتباه می کنید ، معلم ما درست گفته و شما دارید اشتباه می کنید ...

برای اینکه زیر ساخت های فکری کودکان درست پایه ریزی شود ، ابتدا باید به بزرگتر ها به خصوص قشر معلمین آموزش درست داده شود .

رضا طامهری
08-15-2011, 11:00 AM
یه بار تو یکی از رصدها انگار یکی پرسیده بود نور ستاره ها از چیه!!
من دیرتر به جمع رسیدم
یکی از خود جمع داشت به سوال اینجوری جواب میداد:
" ببینید دوستان، روزها بخاطر نور خورشید ستاره ها رو نمیبینیم ولی دلیلی بر این نمیشه که ستاره ها تو اسمون نباشن که
شبها چون خورشید داره اون طرف کره زمین رو روشن میکنه و نورش سمت ما رو روشن نمیکنه و در عوض نورش به ستاره ها میخوره و ستاره هم نور خورشید رو بازتاب میکنن"

Mostafa
08-15-2011, 11:06 AM
البته بعضي از اشتباهات و بد فهمي هاي نجومي واقعآ قابل اغماض است .

من بر عكس دوستان خيلي روي تلفظ و لغات تآكيد ندارم ( هر چند كه آن هم مهم است ) ولي نه به اندازه تصور مفاهيم غلط !

باز از جمله اشتباهات قابل اغماض اين است كه اكثر مردم تصور ميكنند هنگام " ظهر شرعي " وقتي است كه خورشيد درست بالاي سر قرار ميگيرد و عمود مي تابد . حال آنكه در ايران هيچ وقت خورشيد دقيقآ عمود نمي تابد !

اما عرض كردم اين نكات ريز به نسبت مسائل حاد تر ، جاي چشم پوشي دارد .

ولي من با افراد بسيار زيادي رو برو شده ام كه تصور ميكنند ماه به اين دليل گاهي هلالي ديده ميشود كه سايه زمين روي آن مي افتد !

البته نميدانم اين موضوع چقدر عموميت دارد ؟

اما به نظرم درصد بالايي از مردم همين تصور را دارند

( كاش مرجع يا روشي براي آمار گيري دقيق تر در اين زمينه داشتيم ! )

Ehsan
08-15-2011, 11:38 AM
من هم با آقای امام موافقم.

شما اصلا به سمت الرئس بگید "شفتآلوی زرد جیگیلی"! وقتی در متن ِ علمی با شنیدن ِ این کلمه مفهوم ِ نقطه ای که ارتفاع ِ آن نود درجه است به ذهنتان می آید به نظر من کافیست! مهم نیست که سر سو باشد یا سمت الرئس یا شفتآلوی زرد جیگیلی! :دی
من منکر اهمیت تلفظ نیستم ولی
مهمتر از این ها واقعا کجفهمی هایست که مثلا فکر می کنند ماه از پنیر ِ فرانسویست! این مهم تر است!

N3PTUN3
08-15-2011, 12:09 PM
اشتباه کردن برای همه یه امر طبیعیه ! .. اشتباه به دلیل وجود نداشتن اطلاعات هستش و هیچ فردی را نباید سر ندانستن چیزی ملامت کرد !
خدا رو شکر که شما میرین این برنامه ها رو تو پارک ها برگزار میکنید 4 نفر میان 4 تا سوال خیلی مسخره میپرسن ! دلیل نمیشه که شما هر کدوم چند سال کار کردین طرفی که شاید اولین بار هستش که دست به تلسکوپ میزنه طرز فکر شما را داشته باشه !

همین که سوال میکنن خیلیه !

شاید ما نجوم رو خوب گسترش نمیدیم که ملت میان از این سوالات میپرسن !؟ .....

به هر حال خیلی هم خوبه سوال کردن ... حتی مسخره باشه ! .. حتی ....

علاقه مندان به نجوم باید طوری این ماجرا رو گسترش بدن که دیگه کسی از این تریپ سوالات نکنه !! همین !

stargazer
08-15-2011, 01:07 PM
سلام دوست عزیز

ببینین این تاپیک ایجاد شده تا به اشتباهات رایج مردم رسیدگی بشه و ببینیم راه حل رفعش چیه. کسی اینحا قصد بسخره گرفتن نداره فقط داریم بررسی میکنیم سوالات و اشتباهات رایجی که هست و واسمون عجیب بوده. همین :)

ما هیچ کدوممون نمیگیم علامه دهریم، خیر، هممون یه روزی هیچی از نجوم نمیدونستیم. و کم کم یاد گرفتیم. خیلیامون هنوزم مبتدی هستیم و اول راه مثل خود من. ماهم داریم یاد میگیریم. اینجا هیچ کس قصد ملامت نداره. هممون از سوال پرسیدن مردم و دیگران استقبال می کنیم و تا جایی که خودم دیدم و شاهد بودم ما نجومیا خوشبختانه این خصلت رو داریم که دوست داریم دانسته هامون رو از آسمون و نجوم هرچند اندک، با دیگران شریک بشیم تا مردم هم از آسمون مثل ما لذت ببرن. مصداقش هم همین برگزاری رصدهای عمومیست که رایگان و در اکثر شهرها برگزار میشه. اگه نمیخاستیم کسی سوال کنه و بدونه که این برنامه ها رو هم نمیزاشتیم.

هیچ کس هم اینجا کسی رو ملامت نمیکنه بابت اشتباهش. سوالات هرچند هم ساده باشه واسمون مسخره نیست. اما گاهی واقعا بعضی سوالات عجیب به نظر میرسن، مثل تفاوت ستاره یا سیاره، این مسئله توی کتابهای مدارس هم نوشته شده، تو عصر اطلاعات این سوال خیلی عجیبه. یا فرق صورت فلکی با ستاره، اینو دیگه از قدیم الایام هم میدونستن اون فرد عامی و بیسواد هم میدونسته چه برسه به الان.

حالا ایناش به کنار، میدونین چی واسه ماها سخت تموم میشه، و بدتر از همس و واسمون مسخره ست؟ اینکه یکی با داشتن مدرک و یا حتی فرهنگی بودنش ادعای دانسته های زیادی رو داره و وقتی میخاد به دیگران یاد بده با این اشتباهات ساده و پیش پا افتاده یاد میده. این واقعا مسخرست واسه کسی که ادعای دانستن نجوم رو داره ولی ساده ترین مفاهیمش رو بلد نیست. و تازه با همون غرور و ادعا به دیگران هم میخاد یاد بده. (البته این مسئله مختص نجوم نیست خیلی جاهای دیگه هم دیده میشه). اینا واسمون مسخره ست.

گاهی هم تو رصدهای عمومی میبینیم که کلا طرف میاد واسه اینکه کار شما رو به تمسخر بگیره (اینو خودم شاهد بودم) توی تمسخرش سوالاتی هم مطرح میکنه که واقعا یا باید بهش پوزخند بزنی و جوابشو ندی یا اینکه اگه سرت درد میکنه واسه جدل، از همه مردمی که به آسمون علاقه داشتن و دورتو گرفتن که سوال بپرسن چشم بپوشی و بشینی با اون یه نفر بحث و جدل کنی (که آخرش هم به جایی نمیرسی چون هدف اون شخص چیزی جز یادگیری بوده ) که فکر نمی کنم جمع ما نجومیا سرمون درد کنه واسش و بهتر میبینیم که به خیل علاقه مندان بپردازیم و به سوالاتشون جواب بدیم.

اینا واسمون مسخرست. وگرنه حتی از سوالات خیلی ساده و پیش پا افتاده مردم هم استقبال خواهیم کرد.

حرف شما راجع به کار بیشتر و اطلاع رسانی بیشتر هم متین.

mahdad_haghighi
08-15-2011, 01:13 PM
...
( كاش مرجع يا روشي براي آمار گيري دقيق تر در اين زمينه داشتيم ! )
چرا آخه نباید یه همچین مرجعی باشه ؟ :TT TT:تازه یعنی هیچ گروهی از منجما تا حالا این کارو نکردن ؟ :slow:یعنی ما یه آمار درست و حسابی از سطح نجوم تو کشورمون اصلا نه تو همین تهران نداریم ؟:banghead:

rezash
08-15-2011, 01:24 PM
من هم سوالی در این زمینه(سرسو) برام پیدا شده؟

اگر ما بگوئیم مریخ در سر سو بود اشتباه گفته ایم؟به این دلیل که سیاره ی مریخ واقعا" هیچ گاه دقیقا" در نقطه ی مماس بالای سرمان نمیاید.

یا اینکه کلا" سرسو به منطقه ی بالای سر گفته میشود شاید به قطر 20 یا 30 درجه؟

پیام بهرام پور
08-15-2011, 01:41 PM

اگر ما بگوئیم مریخ در سر سو بود اشتباه گفته ایم؟به این دلیل که سیاره ی مریخ واقعا" هیچ گاه دقیقا" در نقطه ی مماس بالای سرمان نمیاید.

یا اینکه کلا" سرسو به منطقه ی بالای سر گفته میشود شاید به قطر 20 یا 30 درجه؟

سلام بر آقای رضاش عزیز!
باید عرض کنم که سرسو دقیقاً به ارتفاع نود درجه گفته می شود.
و تمام نقاط دیگر دارای سمت و ارتفاع مشخص می باشند (جز پاسو)

solh
08-15-2011, 01:44 PM
اگه شما با شنيدن اين سوالات تعجب ميكنيد پس بايد با سوالاتي كه من با انها مواجه شدم سكته كنيد!!!
واقعا وضعيت اطلاع رساني در ايران در مورد اطلاع علمي بسيار بسيار ضعيفه اونقدر كه ميتونم وضعيت اطلاع همسايگان خودم را در حد قرون وسطي اروپا بدونم و حتي كمتر از اون . خوب شايد در شهرهاي بزرگ كشور اين چيزي هايي كه من ميگم زياد مشاهده نشه اما در روستا ها و شهر هاي كوچك غوغا ميكنه . خوب انتظاري هم نميره وقتي كسي اطلاع رساني نكنه نميشه انتظار داشت مردم خودشون كشف علمي كنن . نمونه حرف هايي كه زدم را بسيار در ذهن دارم . مثلا يادم است در يك شب مهتابي ، كنار يك رودخانه خشكيده روي نيمكت نشسته بودم كه يكي از خويشاوندانم كه انسان اجتماعي بود و اطلاعات به روزي داشت به نزد من امد و حس كنجكاوي در مورد ماه برايش سوالاتي را پيش اورد و اولين سوالي كه پرسيد در مورد جنس ماه بود و ديگه همون طور كه ميدونيد بدون اينكه صبر كنم شروع كردم به صحبت كردن در مورد جهان و مباحث كيهانشناسي و از اين جور حرف ها اما در اولين فرصت با تعجب بسيار بسيار زياد از من پرسيد : يعني ماه به دور زمين ميچرخد؟ با اين كه چندين مرتبه برايش كمي از سيستم منظومه شمسي توضيح دادم اما بي خيال نسبت به حرف هاي من رفت و من مطمئنم كه حرف هاي من را باور نكرد . تازه اين مورد خوبش بود . يكي ديگر از اين موارد كه زياد هم تعجب اور نيست يكي از خويشاوندانم كه بسيار اهل مطالعه است و شايد بيش از سه ساعت در روز مطالعه ميكند و تقريبا استاد فلسفه است از من پرسيد كه فرق بين ستاره و سياره چيست ؟ و بعد از ان با تعجب بسيار زياد در مقابل مثال من از خورشيد به عنوان يك ستاره از من پرسيد(با حيرت) كه خورشيد هم ستاره هست؟

جا دارد در مورد پست اول اقاي امام بگويم كه سوالي كه ان مرد از ايشان پرسيده بود سوالي بسيار بزرگ است و براي من از اهميت ويژه اي برخوردار است !

sunriseprime
08-15-2011, 01:51 PM
یکی دیگش که خیلی تابلوه پرچم یکی از کشورهای همسایه اس که ستاره رو گذاشته داخل هلال ماه !!! (یعنی دقیقا در قسمت تاریک ماه )
البته این خودش یه استارت نجومی داشته که اون هم مقارنه ی زهره و ماهه ولی خوب با انحطاط علمی مسلمونا تبدیل شده به یه چیز مضحک
یه چیز مضحک تر هلال ماهیه که شبکه 3 این روزا میذاره بالای صفحه ی تلویزیونامون یه هلال تخیلی چپه چول که برآمدگی اش روبه بالاست !!!!
البته همیشه تلویزیون ما در انیمیشن هاش واسه نقض قوانین فیزیک و نجوم پیشگام بوده و هست

rezash
08-15-2011, 01:56 PM
فکر میکنم دوستان کمی هم به نوعی در این رابطه خوش خیال هستند!

در بحثی که با یکی از نزدیکان خودم داشتم.خودم رو کشتم که بگم هنگام قمر در عقرب اتفاق خاصی نمیفته و مثل همه مواقعی که قمر در دیگر صور فلکی دایره البروج هست روندی عادی و طبیعی در پیش داریم.

ولی به هیچ صراطی مستقیم نبود که نبود.واقعا" باید چه کار کرد؟اینقدر به این مورد باور داشت که یاد ضرب المثل کبک و کلاغه افتادم و نزدیک بود راه رفتن خودم هم یادم بره!!!

رضا طامهری
08-15-2011, 02:52 PM
فکر میکنم دوستان کمی هم به نوعی در این رابطه خوش خیال هستند!

در بحثی که با یکی از نزدیکان خودم داشتم.خودم رو کشتم که بگم هنگام قمر در عقرب اتفاق خاصی نمیفته و مثل همه مواقعی که قمر در دیگر صور فلکی دایره البروج هست روندی عادی و طبیعی در پیش داریم.

ولی به هیچ صراطی مستقیم نبود که نبود.واقعا" باید چه کار کرد؟اینقدر به این مورد باور داشت که یاد ضرب المثل کبک و کلاغه افتادم و نزدیک بود راه رفتن خودم هم یادم بره!!!

در ادامه صحبت اقای rezash باید عرض کنم:
در برخی مواقع متاسفانه دانسته های غلط تبدیل به باور مردم شده
مبارزه با باور خیلی سخته
مثلا همین ماه های تولد که دوستان اشاره کردن؛ خیلیها باور دارن رو روحیه و خلق و خوی طرف اثر میذاره
داری حرف میزنی یهو یکی میگه متولد چه ماهی هستی، میگی فروردین! میگه اره میبینم خیلی احساساتی هستیا، نگو فروردینی هستی!!!!
حالا جالبه که طرف n ساله میشناستت و میدونه احساساتت در حد هویجه
متاسفانه باورهاحتی برخی اوقات بیشتر از اعتقادات تاثیر میذاره 

celestial boy
08-15-2011, 04:34 PM
از اين جور اشتباها تو منطقه ما زياده.منم تا مي تونستم سعي كردم رفعشون كنم.اما مشكل اين جاست كه اين اشتباه ها واسشون به باور تبديل شده و هرچي باهاشون بحث كنم فايده نداره فقط خودم مي رم دنبال جواباي قانع كننده و خودم بيشتر ياد مي گيرم.
مثلا يكي از دوستام كه اتفاقا با هم تو كلاس نجوم مبتدي بوديم و اون زمان از من جلوتر بود به من گفت از باباش شنيده يه ستاره هست كه هميشه سمت قبله رو نشون ميده.اونم باورش شده بود.من هم تعجب كردم.همچين چيزي رو اصلا نشنيده بودم.فهميدم زهره رو ميگه كه تو زمستون وقتي خورشيد غروب مي كنه تو سمت جنوب غربيه.كلي باهاش سرو كله زدم آخرشم قبول نكرد.
يا اينجا يه اشتباه رايج هست كه ميگن اگه به يه سمتي بايستي كه خورشيد رو شونه راستت باشه رو به قبله اي.البته در يك زمان خيلي خاص درست در مياد اما اشتباه واضحيه.اين مورد چون اطرافيام توش شك داشتن تونستم رفعش كنم.اما براي اين هم كلي استدلال آوردم تا باور كردن.

sunriseprime
08-15-2011, 04:34 PM
یه چیز مضحک تر هلال ماهیه که شبکه 3 این روزا میذاره بالای صفحه ی تلویزیونامون یه هلال تخیلی چپه چول که برآمدگی اش روبه بالاست !!!!
البته همیشه تلویزیون ما در انیمیشن هاش واسه نقض قوانین فیزیک و نجوم پیشگام بوده و هست

بعد از نگاه دوباره به هلال شبکه 3 (همون که نوشته ماه خدا)دارم احساس میکنم ممکنه من توهم زده باشم
ولی به نظر من براآمدگی این هلال تقریبا روبه بالاس و این یعنی نور خورشید از بالا بهش تابیده و این یعنی روز !!!!
اگه نظری دارین لطفا منو هم از نگرانی برهانید :slow:

celestial boy
08-15-2011, 06:29 PM
بعد از نگاه دوباره به هلال شبکه 3 (همون که نوشته ماه خدا)دارم احساس میکنم ممکنه من توهم زده باشم
ولی به نظر من براآمدگی این هلال تقریبا روبه بالاس و این یعنی نور خورشید از بالا بهش تابیده و این یعنی روز !!!!
اگه نظری دارین لطفا منو هم از نگرانی برهانید :slow:

به نظر من اگه به اين موارد توجه نكنين بهتر باشه.چون تلويزيون و كلا رسانه در حال و هواي نجوم نيست.يعني كلا منظورش از اون هلال ماه نجومي نيست كه بخواد با دقت نجومي بذارتش گوشه صفحه.از اين جور اشتباهاي علمي تو رسانه فت و فراوونه.اين ها رو بيشتر افرادي مي فهمن كه در اون مورد اطلاعات داشته باشن.تو عكس هاي مناسبتي كه كسي نمياد نگاه كنه هلال ماه رو درست كشيده يا نه.ديده اين طوري خشگل مي شه و با نوشته هاي كنارش جور در مياد گفته خوبه.همه كه مثل آوايي ها دقيق نيستن مو رو از ماست بكشن بيرون.
در هر صورت اين نظر منه.

sunriseprime
08-15-2011, 10:53 PM

اگه شما چینی بودین یا عرب قطری و... ممکن بود این جمله درست محسوب بشه !
یک باور مشکوک:آیا مریخ هیچگاه درسرسو دیده نمیشود؟...:gangs:
به نظر من میشه !سرسو یه مسئله ی لوکاله و به نظر من اگه فرض کنیم مدار مریخ دقیقاروی دایره البروجه (فرض به خاطرساده سازی ،بعدا من رو به خاطرنشر اکاذیب از فروم اخراج نکنین ها)
اون وقت در عرضهای 23.5 درجه ی شمالی و جنوبی (9درجه کم و زیاد) باید این اتفاق بیفته
این نظر منه شایدم غلط باشه :blink:
البته شایدم شما درست بگین و راز این مسئله در همون نوسانات مریخ حول دایره البروج باشه :O_O:

golaftab
08-16-2011, 10:41 AM
میتونه باورای خرافی مردم هم باشه مثلا درمورده خسوف وکسوق که فلان اتفاق میفته وازین حرفا :gangs:ویچیزکه تو بینه مردم خیلی شنیدم اینه که مثلا اگه یه شهاب وبه اشتباه عامیانه ستاره دنباله دار بیفته قراره یکی از انسانها بمیره :OSMILEY:ویابرعکسش هرارزویی کنی براورده میشه:thanks: ومن خودمم الان که فکر میکنم یجورایی گاهی یه شهاب میبینیم یه ارزو میکنم عجیبه هااچرا!!!:yaeh%20am%20not%20d

آسمون
08-16-2011, 09:29 PM
سلااااااااااااام
منم بگم......!!!!!!!!!!!!!
با توجه به تجربه رصد های عمومی که من دارم اکثرا توی درک فاصله ها دچار مشکل هستند ،مثلا اینکه ماه که قمر زمینه مسلما خیلی به زمین نزدیکتره تا سیارات دیگه و ستاره ها .....
یه مورد دیگه که من باش مواجه شدم،یکی از بچه هایی که من باش در ارتباط بودم طرز تفکر عجیبی داشت و روی اون اصرار هم داشت اینکه ستاره ها تاریک میشن و میفتن(سقوط میکنن) !!!!!!!!!!!!!!!! مورد عجیب تر این بود که فکر میکرد روی زمین سقوط میکنن!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mostafa
08-17-2011, 01:51 AM
شايد اين چيزي كه ميخوام بگم واقعآ قابل باور نباشه

البته مسلمآ اين يكي در بين مردم رايج نيست ( مثل نكته اي كه خانم آسمون درباره تصور اون فرد از مرگ ستاره ها داشتند )

اما شنيدنش براي دوستان شايد خالي از لطف نباشه !

چند سال پيش در همين ماه رمضان در شهرستاني بودم و يا يك آقايي ( حاج آقايي ) اختلاط ميكرديم كه صحبت كشيده شد به نجوم و رويت هلال اين حرفها ...

بعد از رد و بدل شدن چند جمله متوجه شدم كه اين حاج آقا تصور ميكنه كه ما 12 تا ماه ( قمر ) در آسمان داريم و در هر ماه قمري يكي از اون 12 تا ديده ميشه !!!!!!!!!!!

به خاطر همين هم مي گفت ماه محرم " ماه" خوبي نيست ! و مثلآ " ماه " رمضان شب اولش سخت ديده ميشه !

يكي از استدلالاتش هم اين بود كه ميگفت من "ماه " شب اول ماه هاي ديگه رو راحت مي بينم ، اما "ماه" شب اول رمضان ، سخت ديده ميشه .

خلاصه اوضاعي بود ....

اما وقتي به سختي تونستم روشنش كنم كه قضيه چيه و ماه فقط 1 ماه ( قمر ) در آسمان داريم نه 12 تا ، بنده خدا انگار كه مباني اعتقاديش به هم ريخته باشه ، منقلب شد !!

البته عرض كردم ، قطعآ چنين مواردي رايج كه نيست ، خيلي هم نادر است

اما به هر حال باعث ميشود بتوانيم ادعا كنيم كه ميانگين تصورات نجومي مردم جامعه به طرز فاجعه باري دور از واقعيت است !

رضا طامهری
08-17-2011, 01:00 PM
سلااااااااااااام
منم بگم......!!!!!!!!!!!!!
با توجه به تجربه رصد های عمومی که من دارم اکثرا توی درک فاصله ها دچار مشکل هستند ،مثلا اینکه ماه که قمر زمینه مسلما خیلی به زمین نزدیکتره تا سیارات دیگه و ستاره ها .....
یه مورد دیگه که من باش مواجه شدم،یکی از بچه هایی که من باش در ارتباط بودم طرز تفکر عجیبی داشت و روی اون اصرار هم داشت اینکه ستاره ها تاریک میشن و میفتن(سقوط میکنن) !!!!!!!!!!!!!!!! مورد عجیب تر این بود که فکر میکرد روی زمین سقوط میکنن!!!!!!!!!!!!!!!!!

این بحث سوختن و مخصوصا افتادن ستاره تفکر اشتباهیه که در اغلب رصدها منم باهاش برخورد میکنم و منظور همون شهابوارهاییه به جو برخورد میکنن و میسوزن
این ماجرا اونجایی بیشتر باورپذیر در ذهن عوام میشه که بحث تعلق هرستاره به یه انسان مطرح میشه؛ همون بحثی که طبق اون با تولد هر انسان یه ستاره متولد میشه و با مرگش همون ستاره میمیره  

celestial boy
08-17-2011, 01:29 PM
نمي دونم ايني كه مي خوام بگم درسته يا نه.
يكم در باره مواردي كه گفتيم فكر كردم يه نتيجه گرفتم:مردم زياد به اين مسائل نجومي توجه ندارن.با توجه به تجربه حرف مي زنن.تقريبا مثل نجوم كروي كه توش مهم نيست زمين دور خورشيد مي گرده يا خورشيد دور زمين.
مثلا تو روستاي ما بعد از اين همه سال هنوز مردم اعتقاد دارن وقتي مي خوان ماه رو رويت كنن يه ستاره پرنور رو بايد پيدا كنن(منظورشون زهره است)بعد ازش ده سانت(فكر كنم ده درجه بشه) ميان پايين ماه رو مي بينن!!به همين خاطر پيدا كردن جاي ماه واسشون سخته و وقتي مي خواستم برم رويت مي گفتن مي توني جاي ماه رو پيدا كني يا نه؟اما با همين اعتقادشون هم خيلي خوب مي تونستن ماه رو پيدا كنن.مثلا يه دفعه با يكي رفتم رويت(از بزرگتر ها)هرچي سعي مي كردم هلال رو پيدا نمي كردم.اما ايشون با چند دقيقه نگاه كردن پيداش كرد.
به همين خاطر فكر كردم شايد همين دليل اشتباه هاشون باشه.واسه خودشون هم زياد مهم نيست برن دنبال بيشتر فهميدنش.

رضا طامهری
08-17-2011, 01:35 PM
یه اشتباه که در شبهای رصدی خیلی رایجه بحث سال نوریه
مثلا در حال توضیح دادن اولیه و کلی اسمان هستی، یه ستاره رو مثال میزنی و یه کم که توضیح میدی یکی میپرسه :" جواب منجم این ستاره چندسال نوری پیش بوجود اومده"
بله؛ شاید مشکل برسر نام غلط ان انداز "سال نوری" باشه که اغلب فکر میکنن سال نوری مقیاسی یرای عمر اجرام سماویه و نه مسافت اونها

celestial boy
08-18-2011, 10:25 AM
اون مطلبي رو كه گفتم جدي گفتما.تجربه خيلي بهشون كمك كرده.مثلا مادر بزرگم چندين سال پيش كه توي باغ هاشون زندگي مي كردن شب ها زياد نمي خوابيدن.تقريبا مثل منجما.اونقدر هم به آسمون نگاه مي كردن كه يه جورايي از منجمم اون طرف تر رفته بودن.مامانم مي گفت:شب ها با نگاه كردن به ماه و موقعيتش وقت اذان صبح رو معلوم مي كردن.نمي دونم اين مطلب درسته يا نه.به نظر خودم اين نادر ترين كار نجوميه كه تا حالا شنيدم.حتي منجماي پيشين هم اين كارو نمي تونستن بكنن.حالا هرچي بوده وقت اذان رو معلوم مي كردن حالا با چي نميدونم.ولي مطمئنم با شفق اين كار رو نمي كردن.چون تو باغ ها افق تا بيست درجه اصلا ديده نمي شه.فقط ممكنه كه با تجربه اين كارو كرده باشن.
اين چيزي بود كه شنيدم.شايد اين هم يه اشتباهه.

solh
08-19-2011, 11:34 AM
به نظر من بزرگترين اشتباه منجمان عزيز اين است كه فكر ميكنند مردم بايد از غيب اطلاعات نجومي به دست بياورند، n سالشون كه شد خود به خود بايد در خواب ذهنشون پر اطلاعات بشه!. به جاي گذاشتن علامت تعجب بايد علامت سوال گذاشت .

رضا طامهری
08-19-2011, 02:45 PM
به نظر من بزرگترين اشتباه منجمان عزيز اين است كه فكر ميكنند مردم بايد از غيب اطلاعات نجومي به دست بياورند، n سالشون كه شد خود به خود بايد در خواب ذهنشون پر اطلاعات بشه!. به جاي گذاشتن علامت تعجب بايد علامت سوال گذاشت .

دوست گرامی solh
با عرض احترام
یه اطلاعاتی وجود داره بنام اطلاعات عمومی
این اطلاعات شامل پرکاربردترین و همچنین پرتکرارترین سوالات ذهن انسانه
شاید بنظر شما خیلی سخته که مردم ابتدایی ترین اطلاعات علمی و نجومی داشته باشن
ولی بیاین یه کم دیدمون رو وسیع تر کنیم؛ ایرانیا همیشه کباده فرهیختگی میکشیدن و البته ثابت کردن ادعاشونو و حالا ما چی!!!!!
یادم نمیره تو یه رصد یه پسر بچه ۸ ساله ایتالیایی از یه خانواده کاملا عادی ازم در مورد این پرسید که چطور میشه سیاه چاله ها رو در فضا تشخیص داد!! مگه نه اینه که اونا قابل روئت با چشم ما نیستن!!!!سرم سوت کشید

نمیگیم لیست اجرام ic و Ngc حفظ باشن مردم ولی نه در این حد دیگه!! تو نصف رصدها ازم سوال میشه اقا رو فلان ستاره که داری توضیح میدی ادمم زندگی میکنه!! کلاهمونو قاضی کنیم یه کم واقع بینانه تر ببینیم

subaro
08-19-2011, 04:31 PM
یکی دیگر از چیزهایی که مردم باور دارنند اینه که ماهو فقط میشه تو شب دید.
در ذهن مردم عادی همیشه این هک شده که همیشه ماه تو شب وجود داره و خورشید تو روز.

در صورتی که بعضی روزها میشه ماهو تو ساعات اولیه صبح دید.شاید بعضی مردم حتی اونو ببینند ولی توجهی به اون نمیکنند.

solh
08-19-2011, 04:52 PM
دوست گرامی solh
با عرض احترام
یه اطلاعاتی وجود داره بنام اطلاعات عمومی
این اطلاعات شامل پرکاربردترین و همچنین پرتکرارترین سوالات ذهن انسانه
شاید بنظر شما خیلی سخته که مردم ابتدایی ترین اطلاعات علمی و نجومی داشته باشن
ولی بیاین یه کم دیدمون رو وسیع تر کنیم؛ ایرانیا همیشه کباده فرهیختگی میکشیدن و البته ثابت کردن ادعاشونو و حالا ما چی!!!!!
یادم نمیره تو یه رصد یه پسر بچه ۸ ساله ایتالیایی از یه خانواده کاملا عادی ازم در مورد این پرسید که چطور میشه سیاه چاله ها رو در فضا تشخیص داد!! مگه نه اینه که اونا قابل روئت با چشم ما نیستن!!!!سرم سوت کشید

نمیگیم لیست اجرام ic و Ngc حفظ باشن مردم ولی نه در این حد دیگه!! تو نصف رصدها ازم سوال میشه اقا رو فلان ستاره که داری توضیح میدی ادمم زندگی میکنه!! کلاهمونو قاضی کنیم یه کم واقع بینانه تر ببینیم

من هم ميگم كه چرا اين جوريه ، دليلش چيه ؟ خوب اگه شما به وضعيت فرهنگي نگاه كنيد و همين طور به وضعيت اهميت دهي متوجه ميشويد كه چرا پسري كم سن و سال چنين سوالي ذهنش رو مشغول كرده و مردم ما چه سوالاتي !!اين يك مسئله ي فرهنگي است هرچند كه به نظر شخص بنده اطلاع رساني ضعيف و اوضاع اقتصادي نيز از چنين سوالات مشوشي همايت ميكنند . اگر بررسي كنيم همه چيز را در دوران كودكي بايد جستجو كنيم ، در كشور ما اگر سوالي از طرف فرزندان پرسيده ميشه دو حالت داره يا اينكه جواب سوال ان چيزي است كه پدران ميگويند يا اينكه ان سوال سوال منحرف كننده ايست!! و كلا در كشور ما مشكل تمام اين نا اگاهي ها به نظر من يك رسم قديمي ايراني به نام پسر كشي است . وقتي كه ما حس خلاقيت را درون فرزندانمان با حس اطاعت از بزرگان عوض ميكنيم پيشرفت هرگز حاصل نميشود ، در اين زمان حس كنجكاوي فرزندان كور ميشود ، چرا كه فرزندان در مييابند انچه كه پدران انجام ميدهند همانا حقيقت است و سوال پرسيدن در خارج از اين حيطه امريست دروغين . ما به جاي اين كه فرزندان خود را گرامي بداريم و انها را به گستردن و تفكر كردن بكشانيم انها را هدايت ميكنيم كه فرزندان خود را بكشند . اما در مورد ان ايتاليايي ، او دريافته است كه تفكر كند خودسش بيانديشد و به دنبال جواب هاي سوالات خود بگردد و حتي پدر خود را (انديشه هاي او را ) همچون تاريخ خودشان در روم ، به قتل برساند و اين موضوع باعث شكل گيري يك انديشه ميشود و نه همچون ما باعث شكل گيري يك سايه كه بايد از ان فرار كرد. با داشتن نظام امو زشي كه ما داريم اين روند رو تضعيف حس خلاقيت همچنان ادامه مييابد تا انجا كه معناي ان نيز به فراموشي سپرده ميشود . اميدوارم كه فكر نكنيد اين موضوع بي ربط است چراكه به نظر من تمامي حقيقت در همين موضوع نهفته است . خوب كساني كه در جامعه ي ما چنين سوالاتي ميپرسند سرفا بر اي اين است كه حرفي زده باشند و نه اينكه سوالي داشته باشند بي پاسخ . مورد ديگر همانطور كه گفتم دسترسي به اطلاعات است ، براي مثال من ميخواهم در مورد فلان موضوع اطلاع كسب كنم ، كه اگر كودك باشم در صورتي كه دسترسي سريع به موضوع نيابم هم موضوع برايم روشن نخواهد شد و هم اينكه بار ديگر جرات سوال پرسيدن و ابتكار داشتن را نخواهم د اشت . و اين كار در مملكت ما به دو صورت انجام ميشود ، از يك طرف جامعه كه به موضوع اهميت نميده و نياز به درك شدن رو در انسان ارضا نميكنه ، پس سوال در جامعه مطرح نميشه ، از طرفي دسترسي به امكانات هم بسيار محدود و دشواره كه يك كودك حس خلاقيت و سوال خودش رو ارضا كنه (كودكي در اطلاعات ).ولي به نظر من مهترين موضوع در تفكرات مردم ، اهميت دادن هست و موضوع فرهنگي .

Astronomer
08-19-2011, 06:23 PM
من هم ميگم كه چرا اين جوريه ، دليلش چيه ؟ خوب اگه شما به وضعيت فرهنگي نگاه كنيد و همين طور به وضعيت اهميت دهي متوجه ميشويد كه چرا پسري كم سن و سال چنين سوالي ذهنش رو مشغول كرده و مردم ما چه سوالاتي !!اين يك مسئله ي فرهنگي است هرچند كه به نظر شخص بنده اطلاع رساني ضعيف و اوضاع اقتصادي نيز از چنين سوالات مشوشي همايت ميكنند . اگر بررسي كنيم همه چيز را در دوران كودكي بايد جستجو كنيم ، در كشور ما اگر سوالي از طرف فرزندان پرسيده ميشه دو حالت داره يا اينكه جواب سوال ان چيزي است كه پدران ميگويند يا اينكه ان سوال سوال منحرف كننده ايست!! و كلا در كشور ما مشكل تمام اين نا اگاهي ها به نظر من يك رسم قديمي ايراني به نام پسر كشي است . وقتي كه ما حس خلاقيت را درون فرزندانمان با حس اطاعت از بزرگان عوض ميكنيم پيشرفت هرگز حاصل نميشود ، در اين زمان حس كنجكاوي فرزندان كور ميشود ، چرا كه فرزندان در مييابند انچه كه پدران انجام ميدهند همانا حقيقت است و سوال پرسيدن در خارج از اين حيطه امريست دروغين . ما به جاي اين كه فرزندان خود را گرامي بداريم و انها را به گستردن و تفكر كردن بكشانيم انها را هدايت ميكنيم كه فرزندان خود را بكشند . اما در مورد ان ايتاليايي ، او دريافته است كه تفكر كند خودسش بيانديشد و به دنبال جواب هاي سوالات خود بگردد و حتي پدر خود را (انديشه هاي او را ) همچون تاريخ خودشان در روم ، به قتل برساند و اين موضوع باعث شكل گيري يك انديشه ميشود و نه همچون ما باعث شكل گيري يك سايه كه بايد از ان فرار كرد. با داشتن نظام امو زشي كه ما داريم اين روند رو تضعيف حس خلاقيت همچنان ادامه مييابد تا انجا كه معناي ان نيز به فراموشي سپرده ميشود . اميدوارم كه فكر نكنيد اين موضوع بي ربط است چراكه به نظر من تمامي حقيقت در همين موضوع نهفته است . خوب كساني كه در جامعه ي ما چنين سوالاتي ميپرسند سرفا بر اي اين است كه حرفي زده باشند و نه اينكه سوالي داشته باشند بي پاسخ . مورد ديگر همانطور كه گفتم دسترسي به اطلاعات است ، براي مثال من ميخواهم در مورد فلان موضوع اطلاع كسب كنم ، كه اگر كودك باشم در صورتي كه دسترسي سريع به موضوع نيابم هم موضوع برايم روشن نخواهد شد و هم اينكه بار ديگر جرات سوال پرسيدن و ابتكار داشتن را نخواهم د اشت . و اين كار در مملكت ما به دو صورت انجام ميشود ، از يك طرف جامعه كه به موضوع اهميت نميده و نياز به درك شدن رو در انسان ارضا نميكنه ، پس سوال در جامعه مطرح نميشه ، از طرفي دسترسي به امكانات هم بسيار محدود و دشواره كه يك كودك حس خلاقيت و سوال خودش رو ارضا كنه (كودكي در اطلاعات ).ولي به نظر من مهترين موضوع در تفكرات مردم ، اهميت دادن هست و موضوع فرهنگي .
ممنون از توجهي كه به خرج داديد و دردمندي كه داريد!

فكر كنم قرار بود در اينجا فقط اشتباهات رايج گفته بشه كه بشه جمع و جورش كرد! حالا به ريشه يابي هم رسيده! به نظر من بد نيست ولي بايد ديد نظر باني هم همين بود؟؟؟

و اما در ادامه ميخوام خاطراتي بگم از حضورم در غرفه نجوم(آوا استار) در نمايشگاه بين المللي كتاب...
در نماييشگاه كتاب بنده با تعداد بسيار زيادي كودك و نوجوان صحبت كردم! تمامي اونها چيزايي خوب درمورد نجوم ميپرسيدند و سؤال هاي بسيار زيادي مي پرسيدند. چندتا از اون ها هم بسيار سؤالات خوب و زيادي داشتند كه باعث مي شد تا مدت ها در حال جواب دادن به اونها باشم... حتي چندبار كه نميتونستم به سؤال هاشون جواب بدم به خاطر شلوغي غرفه از نجومي هايي كه بودن ميخواستم اين كار رو بكنند مثلا عكس زير آقاي عزيززاده (kaaz)رو نشون ميده:
2206

اما بايد بگم اين سؤالات بزرگسالان بود كه بچه گانه تر از كودكان بود!!! بايد قبول كنيم كه نسل جديد داره همون امر والدين كشي رو راه ميندازه و خودش پيش ميره! ما در اون مدت 10روز رصد خورشيد داشتيم به صورت عمومي كه در اونجا هم سؤالات خوب و هم سؤالات بچه گانه را جواب ميداديم اما بايد گفت كه سؤالات بچه ها بسيار پيشرفته تر پدر و مادر ها بود...

در كل پيشنهاد ميدم در چنين گردهمآيي هاي بزرگي هم نجوم خودش رو وارد كنه حالا به هر نامي كه شد و به مردم آموزش عمومي و رايگان بده تا حداقل اون قسمت اقتصادي كه فرموديد باعث عدم دانايي جامعه نمونه!

از طرفي من رسانه هامون رو هم خيلي بدرفتار ميدونم در اين زمينه، به طور مثال در روز پيش از روز نجوم از راديو جوان اومدن براي مصاحبه تلفني و زنده با غرفه داران نجوم! كلا افتضاح بزرگي بود و نميخوام جزئياتش رو بيشتر بشكافم! در اين حد كه مجري راديو خيال ميكرد كه نجوم يه هنره! همين رو داشته باشيد ديگه...
بايد برنامه هاي علمي زياد بشه و از شبكه محترم و فخيم4 (همين4 هم مشكلاتي داره ها...)به شبكه هاي عمومي و سراسري راه پيدا كنه! مخصوصا به شبكه كودك و نوجوان2...

solh
08-19-2011, 10:01 PM
ممنون از توجهي كه به خرج داديد و دردمندي كه داريد!

فكر كنم قرار بود در اينجا فقط اشتباهات رايج گفته بشه كه بشه جمع و جورش كرد! حالا به ريشه يابي هم رسيده! به نظر من بد نيست ولي بايد ديد نظر باني هم همين بود؟؟؟

و اما در ادامه ميخوام خاطراتي بگم از حضورم در غرفه نجوم(آوا استار) در نمايشگاه بين المللي كتاب...
در نماييشگاه كتاب بنده با تعداد بسيار زيادي كودك و نوجوان صحبت كردم! تمامي اونها چيزايي خوب درمورد نجوم ميپرسيدند و سؤال هاي بسيار زيادي مي پرسيدند. چندتا از اون ها هم بسيار سؤالات خوب و زيادي داشتند كه باعث مي شد تا مدت ها در حال جواب دادن به اونها باشم... حتي چندبار كه نميتونستم به سؤال هاشون جواب بدم به خاطر شلوغي غرفه از نجومي هايي كه بودن ميخواستم اين كار رو بكنند مثلا عكس زير آقاي عزيززاده (kaaz)رو نشون ميده:
2206

اما بايد بگم اين سؤالات بزرگسالان بود كه بچه گانه تر از كودكان بود!!! بايد قبول كنيم كه نسل جديد داره همون امر والدين كشي رو راه ميندازه و خودش پيش ميره! ما در اون مدت 10روز رصد خورشيد داشتيم به صورت عمومي كه در اونجا هم سؤالات خوب و هم سؤالات بچه گانه را جواب ميداديم اما بايد گفت كه سؤالات بچه ها بسيار پيشرفته تر پدر و مادر ها بود...

در كل پيشنهاد ميدم در چنين گردهمآيي هاي بزرگي هم نجوم خودش رو وارد كنه حالا به هر نامي كه شد و به مردم آموزش عمومي و رايگان بده تا حداقل اون قسمت اقتصادي كه فرموديد باعث عدم دانايي جامعه نمونه!

از طرفي من رسانه هامون رو هم خيلي بدرفتار ميدونم در اين زمينه، به طور مثال در روز پيش از روز نجوم از راديو جوان اومدن براي مصاحبه تلفني و زنده با غرفه داران نجوم! كلا افتضاح بزرگي بود و نميخوام جزئياتش رو بيشتر بشكافم! در اين حد كه مجري راديو خيال ميكرد كه نجوم يه هنره! همين رو داشته باشيد ديگه...
بايد برنامه هاي علمي زياد بشه و از شبكه محترم و فخيم4 (همين4 هم مشكلاتي داره ها...)به شبكه هاي عمومي و سراسري راه پيدا كنه! مخصوصا به شبكه كودك و نوجوان2...

من هم هميشه همين رو ميگم ، وقتي بچه ها ي ما در كودكي چنين سوالاتي ميپرسند چرا وقتي بزرگ ميشن سوالاتشون به طرز فاجعه باري تغيير ماهيت ميده . ميبخشيد ولي من وظيفه خودم ميدانم تفكراتم را بروز دهم . در مورد همايش هايي كه برگذار ميكننين بايد بگم كه ايبن همايش ها به چنتا شهر بزرگ محدود ميشه كه مسلما همه ي مردم را شامل نمي شود . مشكل اينه كه مردم درك نميكنند نجوم چه اهميتي داره (و يا حتي برخي منجمان چرا كه انها تنها براي داشتن يك حس خوب به اسمان نگاه ميكنند و نه براي تحقق يك انديشه ). همونطور كه گفتم كسي كه اين جور سوالاتي ميپرسه عموما اين سوال براي اون يك حرف وقت پر كنه و بر اي اين كه چيزي گفته باشه و گر نه اهميت خاصي براش نداره و ذهنش رو مشغول نكرده (كه متا سفانه در مملكت ما اگر هم مشغول كرده باشه چه بسا بتونه جوابي علمي براش پيدا كنه ).

Mostafa
08-19-2011, 11:20 PM
دوستان عزيز من لازمه كه يك نكته را توضيحآ عرض كنم

هدف اصلي من از ايجاد اين تاپيك اين بود ( و هست ) كه پس از شناسايي تفكرات غلط و رايج در جامعه تا حد توانمون در رفع اونها كوشش كنيم .

اينكه چرا اينگونه است ، بحث مفصل دارد و همانطور كه دوستان نيز اشاره كردند به زير ساخت هاي فرهنگي ، اجتماعي ، اقتصادي و .... بر مي گردد .

ولي بيشتر ما ها تجربه برگزاري حد اقل يك شب رصدي براي عموم مردم را داريم .

بحث من اين است كه پس از شناسايي رايج ترين اشتباهات مردم ، بياييم و قبل از هر چيز در اصلاح آنها كوشش كنيم

فرض كنيم كه مثلآ به اين نتيجه رسيديم كه اكثر مردم فكر ميكنند زمين صاف است ! ( مثلآ )

آنوقت بهتر است به دوستان نجومي مان توصيه كنيم كه در برنامه هاي عمومي به جاي صحبت از تحول ستارگان و سياهچاله ها فقط روي اين نكته تاكيد كنند كه " زمين صاف نيست ! " همين !

شايد اگر فقط يكي از پايه هاي تفكرات غلط را اصلاح كنيم ، بعضي از افراد خود به خود به دنبال يافتن بقيه حقايق بروند ...

در اين مورد ايده اي در ذهنم هست ولي هنوز خيلي خام است . شايد در آينده توانستيم برنامه اي تدوين كنيم تا شايد برخي تصورات علمي غلط در بخشي از جامعه اصلاح شود .

celestial boy
08-20-2011, 05:02 PM
يه مشكل اساسي رو ميشه توي آموزش و پرورش پيدا كرد. معلما زياد دنبال اين نمي رن كه نجوم ياد بگيرن.مثلا بعضي معلما غير از دب اكبر صورت فلكي ديگه اي نمي شناسن تازه همونم ناقص بلدن..واقا مي گما.چند نفر هم كه بلدن ازش استفاده نمي كنن.دليلشم اينه كه كسي پولشو تو اين جور راها خرج نمي كنه.معلم هم كه مجاني سر كلاس نمي ياد.پدر و مادرا هم راضي نمي شن هزينه كنن.اين مسئله تا جايي پيش رفته كه دانش آموزان فقط يه چيزي رو يه زماني حفظ كردن امتحانشم دادن خلاص كه شدن ديگه همشو فراموش كردن.

يه خاطره دارم از سال تحصيلي.وقتي شب ها از خوابگاه بيرون مي اومدم يكم قدم بزنم و يه رصد مختصر بكنم هركي منو مي ديد مي گفت يارو ديوونه شده. همين طور مسخره مي كردن.(البته منم از رو نمي رفتم)يه بار تصميم گرفتم يكم درباره نجوم براشون توضيح بدم.به همين خاطر اسطرلابمو بردم مدرسه. هركي اونو مي ديد مي گفت اين ساعته؟منم زياد توجه نمي كردم.بردم به دوستا نشون دادم.گفتم مثل نقشه آسمون مي مونه.همشون پرسيدن كو زمين!!!!چند تاشون كه يكم وضعشون بهتر بود درباره صورت هاي فلكي پرسيدن.يه نقشه بهشون نشون دادم و يهو از دهنم پريد خواستم درباره اسطوره هاش توضيح بدم.يه نيم ساعت حرف زدم.آخراش ديدم دارم داستانيش مي كنم و بقيه خوابشون گرفته گفتم بسه.اون ها هم پاشدن.به جاي تشكر هم بهم گفتن چه چرت و پرتايي سر هم كردي بهتره اين بي عقليا رو ول كني بچسبي به درسات.البته حق داشتن.نه من چيزاي خوبي براشون گفتم نه اونا از لذت نجوم خبري داشتن.

sunriseprime
08-22-2011, 01:56 PM
دوستان عزيز من لازمه كه يك نكته را توضيحآ عرض كنم

هدف اصلي من از ايجاد اين تاپيك اين بود ( و هست ) كه پس از شناسايي تفكرات غلط و رايج در جامعه تا حد توانمون در رفع اونها كوشش كنيم .

ولي بيشتر ما ها تجربه برگزاري حد اقل يك شب رصدي براي عموم مردم را داريم .

بحث من اين است كه پس از شناسايي رايج ترين اشتباهات مردم ، بياييم و قبل از هر چيز در اصلاح آنها كوشش كنيم

فرض كنيم كه مثلآ به اين نتيجه رسيديم كه اكثر مردم فكر ميكنند زمين صاف است ! ( مثلآ )

آنوقت بهتر است به دوستان نجومي مان توصيه كنيم كه در برنامه هاي عمومي به جاي صحبت از تحول ستارگان و سياهچاله ها فقط روي اين نكته تاكيد كنند كه " زمين صاف نيست ! " همين !
در اين مورد ايده اي در ذهنم هست ولي هنوز خيلي خام است . شايد در آينده توانستيم برنامه اي تدوين كنيم تا شايد برخي تصورات علمي غلط در بخشي از جامعه اصلاح شود .
از اون جایی که من دررصد های عمومی شرکت نمی کنم ومسولیت آموزشی هم ندارم تا حالا به موارد جالبی مثل گفته های دوستان برخورد نکردم امیدوارم این پست مفید باشه :
چند اشکال رایج علمی (با تلخیص فراوان !از مجله ی دانشمند شماره 547)
سال نوری: برخی از افراد سال نوری را به عنوان واحدی برای زمان به کار میبرند حال آنکه سال نوری از واحد های مکان است .
سال نوری مسافتی است که نور درر مدت یک سال طی میکند
1سال نوری =64/9میلیون میلیون کیلومتر
بی وزنی :
در برخی موارد دیده شده که در باور عوام واژه ی بی وزنی با خلا مترادف دانسته می شود
اگر از آنان بپرسید بیوزنی در کجا رخ میدهد؟ به شما خواهند گفت در خلا !یعنی جایی که هوا نباشد !
حال آنکه بی وزنی در نبود نیروی وزن رخ میدهد که به دو صورت قابل ایجاد کردن است :
1- به جایی از فضا برویم که نیروی گرانش (زمین ،خورشید ،مشتری و..) به ما وارد نشود .
2- نیرویی به اندازه ی نیروی وزن ولی در خلاف جهت به ماوارد شود (مثلا در یک میدان مغناطیسی و...)
در این صورت حتی در در حضور هوا هم بیوزنی رخ خواهد داد.
چنان چه خلبان یک هواپیما در شرایط خاصی درون جو زمین موفق به تجربه این حالت میشوند .
حداقل وحداکثر دما
شاید این جمله را شنیده باشیم :
"وقتی دما به هزاران درجه زیر صفر رسید ..."
این جمله غلط است زیرا هیچ ماده ای را نمی توان بیشتر از 273.15 درجه زیر صفر سرد کرد .
کمیت دما نشان دهنده ی جنبش ملکول های یک ماده است و هرچه دما کمتر شود انرژی جنبشی آن ماده نیز کمتر میشود و در جایی جنبش ملکول ها به صفر میرسد و آن همای دمای صفر مطلق یا صفر کلوین یا 273.15 –سلسیوس است .
البته رسیدن به دمای صفرمطلق از نظرتئوری ناممکن است.
دما حد بالا ندارد .

noori
09-17-2011, 12:07 PM
یکی دیگر از موارد مربوط میشه به دنباله دارها.که به گمان بعضی،ستاره های دنباله دار!!! مثل شهاب ها با سرعت در آسمان حرکت میکنند.البته این موضوع در بعضی از فیلمها هم رعایت شده!!!
ویک نکته دیگر:همانطور که آقای امام فرمودند هدف شناسایی اشتباهات رایج است برای رفع آنها.
به نظر من دوستانی که برنامه های رصد وآموزش نجوم برگزار میکنند یک قلم وکاغذ بردارند وانچه تا کنون بیان شده را برای خود لیست کنند،ودر موقعیتهای مختلف روی این مسائل تاکید کنند.حتی در زندگی روزمره (من در مورد دیده شدن ماه در روز این کار را انجام دادم ونتیجه داد).
در مورد صدا وسیما هم، همه منجمان شماره 162رابه خاطر داشته باشند وهر وقت اشتباه نجومی رخ داد اطلاع رسانی کنند،به این ترتیب مسئولان کم کم به فکر کمک گرفتن از کارشناسان علمی در تولید اخبار وبرنامه ها می افتند.
و میتوانید در برنامه های عمومی مطالب لیست برداری شده را جداگانه در سایز بزرگ نوشته و(حتی بااجازه شهرداری)در مسیرهای اطراف در معرض دید عموم قراردهید.تابه تدریج در ااذهان اثر کند(زیرابسیاری از مردم در برنامه ها شرکت نمیکنند اما تابلو ها و دیوار نوشته ها را می خوانند).و در نهایت:این که مردم سوالات عجیب میکنند بسیار خجسته است ونشان دهنده گذر از بی اطلاعی است وگرنه ذهنیات خود را قبول داشته ونیازی به پرسش نبود. وازآنجا که این جمع همگی مروج علم هستید ،باید با صعه صدر در این زمینه برخورد کنید.

BigBang
09-17-2011, 07:24 PM
سلام
یکی از اشتباهاتی که من باهاش مواجه شدم(تا 6-5سال پیش خودمم همین اشتباهو میکردم!):
شب عید فطر که از مامان بزرگم میپرسیدم ماهو دیدن یا نه؟!جواب میدادن:هنوز که ندیدن شاید تاآخر شب ببینن!!!!!!!!!!
خیلی این جوابو شنیدم حتی از جوون ترا!!!!!!!!
یا طالع بینی؛ وحشتناک بین مردم رواج داره!جوون و پیر نداره!باسواد و بی سوادم نداره!
حالا یه پیشنهاد برا آمار گرفتن:
میتونیم یه سری سوال که فکر میکنیم جواب غلطش رایج تره بین مردم پخش کنیم و باتوجه به جوابا یه راه دقیق تر برا حل این مشکل پیدا کنیم!

saeedmozah
09-17-2011, 08:42 PM
دوستان باید یه خاطره براتون تعریف کنم غریب!!!!!!
شب ماه گرفتگی بود یکی از استادای مرکز علوم و ....
داشتن رو پشت بوم به سوالای ملت جواب میدادن
یهو (خیلی یهو) یکی اومد پرسید ببخشید چرا انقدر تو مریخ دنبال آدم فضایی نمیگردن؟ چرا نمیرن زحل رو بگردن
اون استاد بعد از کلی تلاش جواب ایشون رو دادند . بعد ایشون یهو دوباره پرسیدند خب اگه سیاره میخوان برن مشتری زندگی کنن
بعد حدودا بنده تو اون سوسوی شب دودی که کله اون استاد پرید رو به وضوح دیدم
دوباره ایشون توضیح دادن که بابا مشتری گازه کجا برن
گفت خب برن جامدش کنن
خدا رو شکر این آخرین سوال بود
و بعد از همه این ها خود من رفتم و عظیم ترین سوتی عالم رو دادم:
رفتم پرسیدم دکترین چیست؟(البته دقیقا گفتم doktorin) همون استادی که نمیخوام اسمشون رو ببرم تو عرض دو سوت از محل گریختند. بعد ها بنده تلفظ صحیح این کلمه از یه جایی خوندم و فهمیدم ولی جای تعجب داشت که اون سوالا با ایشون چنان کاری رو که سوال من کرد نکرد.
چراش رو نمیدونم

celestial boy
09-18-2011, 10:50 AM
یه اشتباه آشکار رو جند ساله پیدا کردم.البته خیلی ریزه ولی در یه جای بزرگی هست.توی مسجد گوهرشاد.یه ستونی وسط صحن هست که روش یه تیغه وجود داره.روی تیغه نوشته "امتداد محور عالم و ستاره جدی"دو سه سال پیش که اون رو دیدم نفهمیدم منظورش چیه و نمی دونستم ستاره جدی کدومه.اولا فکر می کردم مرکز کهکشان رو میگه.اما با توجه به قبله امتداد تیقه سمت شمال بود.زاویه اون هم حدودای 30 تا 40 درجه بود.فهمیدم محور عالم همون محور زمینه که تو قدیما در نظریه زمین مرکزی بهش محور عالم می گفتن.
خیلی تعجبیه هنوز توی دنیای مدرن امروزی هنوز اون اشتباها تکرار میشه.ما هم نباید زیاد امیدوار باشیم خرافات نجومی از بین بره.چون هنوز اون بالا بالا ها خرابه. از عوام چه انتظاری هست؟

melika bidabadi
09-18-2011, 11:51 AM
چندی پیش که یک برنامه رصدی عمومی برگزار شده بود که در ان مطالبی هم درباره اینکه نجوم به چه درد میخوره و.. گفته شد خانمی گفتند که مادرم من همیشه میگفت که ستاره ها به این دلیل توی اسمان هستند تامثل میخ جلوی افتادن اسمان روی سرمون را بگیرن. البته در سته این چیزی که ایشون گفتن کاملا علمی نیست ولی تا حدودی به مباحث کیهان شناسی اشاره دارد .وشاید این مساله خیلی رایج نباشدکه بعضی از این باور ها را میتوان با علم توجیه کرد .

Tahereh Ramezani
09-23-2011, 01:30 PM
با سلام

اگر دوستان دیده باشند در یکی از صحن های حرم امام رضا یک ساعت آفتابی است ، شبی در سفری که به مشهد رفته بودیم ، دیدم که مردم دور ساعت آفتابی جمع می شوند و فاتحه می خواندند و واقعا تأسف خوردم که حتی به نوشته های آن هم توجه نمی کنند تا شاید براشون چیزی غیر از سنگ قبر به نظر آید :snooty: ؛ این باعث شد تا من در مورد چیستی و کاربرد آن توضیح بدهم ولی با کمال تعجب دیدم که به من چپ چپ نگاه شد و با حالت ناراحتی رفتند ! :sad:

noori
09-23-2011, 01:45 PM
جدیدا در دو فیلم تلوزیونی دیدم که هنگام گرفت کامل خورشید ،با فیلتر به خورشید نگاه میکردند.وقتی به دوستانی که در جمع بودند در مورد خطای کارگردان توضیح دادم با کمال خرسندی!! مشاهده کردم من را بی اطلاع دانسته و تاکید کردند در خورشید گرفتگی بدون عینک مخصوص نگاه نکن وگرنه کور میشوی.(و البته توضیحات فنی بنده هم فقط برای تعدادی کارساز بود!)این هم از ترویج علم در تلوزیون به صورت غیر مستقیم!

رضا طامهری
09-23-2011, 02:41 PM
جدیدا در دو فیلم تلوزیونی دیدم که هنگام گرفت کامل خورشید ،با فیلتر به خورشید نگاه میکردند.وقتی به دوستانی که در جمع بودند در مورد خطای کارگردان توضیح دادم با کمال خرسندی!! مشاهده کردم من را بی اطلاع دانسته و تاکید کردند در خورشید گرفتگی بدون عینک مخصوص نگاه نکن وگرنه کور میشوی.(و البته توضیحات فنی بنده هم فقط برای تعدادی کارساز بود!)این هم از ترویج علم در تلوزیون به صورت غیر مستقیم!
فكر ميكنم يه كم گنگ نوشتين! چون اگه اينجوري باشه كه من برداشت كردم دوستاتون درست ميگفتن چون خورشيدگرفتگي ازهرنوعي هم كه باشه، تنها نور مرئي خورشيد مسدود ميشه نه امواج مضر!

yperseusy
09-23-2011, 03:30 PM
فكر ميكنم يه كم گنگ نوشتين! چون اگه اينجوري باشه كه من برداشت كردم دوستاتون درست ميگفتن چون خورشيدگرفتگي ازهرنوعي هم كه باشه، تنها نور مرئي خورشيد مسدود ميشه نه امواج مضر!

ایشون منظورشون نگاه کردن به خورشید در هنگام گرفت کامل هستش!!!
در این موقع اصلا نوری نیمرسه که بخوایم با فلتر نگاه کنیم!!!

رضا طامهری
09-23-2011, 03:46 PM
ایشون منظورشون نگاه کردن به خورشید در هنگام گرفت کامل هستش!!!
در این موقع اصلا نوری نیمرسه که بخوایم با فلتر نگاه کنیم!!!

پس همون! من از نوشتشون برداشت اشتباه كردم
مرسي دوست عزيز

پیام بهرام پور
09-23-2011, 05:36 PM
با سلام

اگر دوستان دیده باشند در یکی از صحن های حرم امام رضا یک ساعت آفتابی است ، شبی در سفری که به مشهد رفته بودیم ، دیدم که مردم دور ساعت آفتابی جمع می شوند و فاتحه می خواندند و واقعا تأسف خوردم که حتی به نوشته های آن هم توجه نمی کنند تا شاید براشون چیزی غیر از سنگ قبر به نظر آید :snooty: ؛ این باعث شد تا من در مورد چیستی و کاربرد آن توضیح بدهم ولی با کمال تعجب دیدم که به من چپ چپ نگاه شد و با حالت ناراحتی رفتند ! :sad:
آخ آخ! این پست رو کاش زودتر میدیدم!
دو سال پیش با یکی از دوستان غیر نجومی رفته بودم مشهد، به صورت اتفاقی آقای وحید کوهزاد که از منجمان جوان و با تجربه و دوست داشتنی هستند را دیدم. تصمیم گرفتیم بریم ساعت آفتابی رو ببینیم، دیدیم روی ساعت آفتابی آشغال ریختن، گفتیم تمیز کنیم.
وقتی تمیز کردیم یهو مردم هجوم آوردن برای فاتحه خوندن! اینقدر بعضیا چسبیده بودن بهش که ساعت آفتابی بنده خدا جوگیر شده بود و شفا میداد!!!!
فقط یه سوال داشتم از اون مردم!
واستون سوال نشده که یه چیزی که زده بیرون از قبر این ساعت آفتابی چیه؟ نکنه کوسه دفن کردن اون هم اون باله هست که از آب زده بیرون!!!!
عکس فاتحه خوندن رو داشتم اما پیدا نکردم آپلود کنم. حیف

Astronomer
09-23-2011, 06:14 PM
با سلام

آخ آخ! این پست رو کاش زودتر میدیدم!
دو سال پیش با یکی از دوستان غیر نجومی رفته بودم مشهد، به صورت اتفاقی آقای وحید کوهزاد که از منجمان جوان و با تجربه و دوست داشتنی هستند را دیدم. تصمیم گرفتیم بریم ساعت آفتابی رو ببینیم، دیدیم روی ساعت آفتابی آشغال ریختن، گفتیم تمیز کنیم.
وقتی تمیز کردیم یهو مردم هجوم آوردن برای فاتحه خوندن! اینقدر بعضیا چسبیده بودن بهش که ساعت آفتابی بنده خدا جوگیر شده بود و شفا میداد!!!!
فقط یه سوال داشتم از اون مردم!
واستون سوال نشده که یه چیزی که زده بیرون از قبر این ساعت آفتابی چیه؟ نکنه کوسه دفن کردن اون هم اون باله هست که از آب زده بیرون!!!!
عکس فاتحه خوندن رو داشتم اما پیدا نکردم آپلود کنم. حیف
سلام! خوب نمي دونم كاربر hasti اين اتفاق براي چه تاريخي هست ولي از فهواي كلام بر مي ياد كه برا گذشته باشه. پيام عزيز هم كه گفتند 2سال پيش با وحيد عزيز رفته بودند مشهد.

خوب بنده ماه گذشته مشهد مقدس بودم كمي ذوق زده شدم از چيزي كه در كنار ساعت آفتابي ها ديدم!
اول اينكه يه ساعت آفتابي هست تو صحن مسجد گوهرشاد و به اين دليل كه اطرافش ديوارهاي بلندي هست اون رو مرتفع ساختند به صورتي كه در حالت عادي نميشه صفحه اون رو ديد ولي ميشه روي شاخص رو خوند كه نوشته رو به ستاره جدي... غالبا از اين ستون به عنوان جامهري استفاده ميشه كه خوب واقعا نميشه خورده گرفت. چون ملت چيزي نمي بينند.

ساعت آفتابي دوم هم در صحن جمهوري اسلامي است كه باز هم به طوري ساخته شده كه غلط انداز است. ملت فكر ميكنن قبره! خوب واقعا هم شبيه قبر درست شده! اون مدت 10 روزي كه من در مشهد بودم فقط دومورد ديدم كه دارن فاتحه ميخونن و اون هم از اون پيرمردهاي كهن سال بودند درحالي چندين و چند نفر ديگه از نوجوون تا ميانسال داشتند بر سر شيوه خوندن ساعت از ساعت آفتابي بحث ميكردند. البته زياد صحبت هاشون دقيق نبود ولي خوب بود و تا جاهايي درست پيش رفته بودند. حتي درمورد انواع ساعت آفتابي هم چندتاييشون حرف هايي براي گفتن داشتند كه برام خيلي جالب بود.

يه مشكل ديگه هم درمورد ظاهر اين ساعت آفتابي دوم اينه كه بزرگ روش نوشته قبله و جهت قبله رو نشون داده! عده اي فكر ميكردند اين قبله نماست. خوب واقعا هم قبله نماست اما نه با اون مفهومي كه از اين واژه به ذهن مياد.

دركل اينكه جاي بسي خوشحالي و مسرت بود برام كه عده ي بسيار كمي فكر ميكردند قبره و فاتحه ميخوندند. اونهايي هم كه نميدونستند ميپرسيدند كه اين چيه و عده اي كه ميدونستند توضيحاتي ميدادند.
اي كاش ميشد يكي از اين خادمهاي حرم نجوم بلد بود و به بقيه هم ياد ميداد تا شيفت هركس كه تو صحن جمهوري بود بره كنارش وايسه و ملت رو هدايت كنه و كمي هم از نجوم و اسلام بگه تا ملت بيشتر در اين جو نجومي هم بشن...

noori
09-23-2011, 09:10 PM
پس همون! من از نوشتشون برداشت اشتباه كردم
مرسي دوست عزيز
بله.همانطورکه عرض کردم "هنگام گرفت کامل خورشيد"

sunriseprime
10-26-2011, 11:16 AM
2660

یکی از تبلیغاتی که در سطح کشور دیده شد و هنوز هم در خیابانهای تهران خصوصا میدان ولیعصر هست ؛تبلیغات ثبت نام یکی از کلاس کنکورهای کارشناسی ارشد است.که در آن باور نادرست نسبت به اهله ماه موج میزند!!!!!(لطفا به ستاره های درون هلال توجه کنید)
امیدوارم دانشجو تربیت کردنشون شبیه تبلیغاتشون نباشه

nakhodaye aseman
10-26-2011, 12:01 PM
سلام
يكي ديگه از اشتباهاتي كه من هم تو شهر خودم و هم تو بعضي از شهرا ديدم در مورد ماهواره ها مخصوصا اونايي كه قدرشون منفيه مثلا iss
كه اكثرا فكر ميكنن كه يه شهاب گذشت
البته يه سوالي هماينجا پيش مياد اونم اينه كه دوست عزيز آقاي بهرام پور پيوست شما در مورد اشتباهات رايج مردم چه طوري به دستشون ميرسه مگه همه حوصله ي خوندن كتاب دارن؟ يا اينكه مگه برا خريد كتابي كه شايد چيزي ازش نميدونن خرج مي كنن؟‌

behnum
10-26-2011, 12:49 PM
خاطرم هست یک بار اگر اشتباه نکنم عزیزانی از سمنان از رصدخونه ابن صلاح همدان بازدید داشتن و منم اون روز مرکز بودم و مطابق معمول راهنمایی شون کردم به اتاق آسمان نما و توضیحاتی براشون بدم که در طول روز چندان بی نصیب نمونن! مثل همیشه ازمعرفی اتاق آسمان نما ، کاربرد و تعریف واژه کره سماوی ، ستاره و صورت فلکی نحوه پیدا کردن ستاره قطبی و ... شروع کردم و در آخرم تو ی زمان کوتاه ازشون خواستم اگه سوالی دارن بپرسن همیشه آخر صحبتام بعد از معرفی دایره البروج اساس غیر علمی طالع بینی رو هم مطرح می کنم که غالبا با سکوت دوستان حاضر در افلاک نما مواجه میشم ... این بار هم وقتی که توضیحاتم تموم شد یکی از عزیزان سوال کرد خب حالا با این توضیحاتی که فرمودین پدیده ی قمر در عقرب رو چه طوری میشه توجیه کرد؟!!! برای اولین بار بود که خسته گی رو تو کاری که قلبا بهش علاقه مندم احساس کردم ... با اون همه توضیحات ... کم لطفیه حقیقتا ... امثال من و همه دوستان سر به هوا نهایت تلاشمون اینه که زیبایی های نجوم علمی رو به مردم معرفی کنیم اما وقتی خود مردم مایل نیستن تصور غلطشون رو بازبینی و نه اصلاح! کنن متاسفانه ...

Night*
10-26-2011, 03:32 PM
یکی از تصورات اشتباه بسیاری افراد اینه که نمیدانند تغییر اندازه ی ماه و بزرگ به نظر رسیدنش هنگامی که در افق است و کوچک دیده شدنش زمانی که در بالای سر ما قرار دارد تنها یک خطای دید است...!!

Tahereh Ramezani
10-26-2011, 04:06 PM
جایی برای تدریس در مدرسه راهنمایی تیزهوشان رفتم و یکی از دانش آموزان دوم راهنمایی از من پرسید :

چرا ما در خیابان که راه می رویم و از خیابانی به خیابان دیگر می رویم جای ماه عوض می شود و تندتر یا کندتر حرکت می کند ؟

من قبل از پاسخ دادن ، اول کمی با تعجب نگاه کردم که در این زمان با وجود چنین پیشرفت هایی و در مدرسه تیزهوشان هنــــوز دانش آموز دوم راهنمایی چنین سؤالی می پرسد !!!!

black holds
10-26-2011, 06:37 PM
البته بعضی چیز ها هم هستند که به صورت چند اسمی وجود دارند و هیچ کدومشون غلط نیستن و ما نباید کلمه ی دیگری را از همان نوع شنیدیم جزو خطای مردم محسوب کنیم مثل:
کرم چاله و سوراخ کرم

دختر ستاره
10-26-2011, 09:26 PM
یه رصد خارج از شهر بود واسه عموم مردم هرازگاهی که یه شهاب رد میشد همه با هم فریاد میزدن ما شهاب سنگ دیدیم!!!! در حالی نام آن شهابواره است گه گاه که شهابوار بزرگی با جو زمین برخورد می کند و از آن چیزی به جا می ماند چنین باقیمانده ای شهاب سنگ نام دارد... کاش این تلفظ غلط هم در بین مردم اصلاح شود

Emad Tabatabai
10-26-2011, 09:37 PM
یکی از تصورات اشتباه بسیاری افراد اینه که نمیدانند تغییر اندازه ی ماه و بزرگ به نظر رسیدنش هنگامی که در افق است و کوچک دیده شدنش زمانی که در بالای سر ما قرار دارد تنها یک خطای دید است...!!

چرا ماه گاهی کوچکتر و گاهی بزرگتر دیده می‌شود؟ | انجمن نجوم آیاز:

http://ayazastro.com/why-moon-gets-bigger-and-smaller/

kh.maroufi
10-27-2011, 02:02 PM
اینقدر این سوال رو توی برنامه های رصد عمومی ( روز نجوم و فضا و .. ) پرسیدن که آقا این میکروسکوپت رو چند گرفتی؟؟؟

یا یکی دیگه اینکه با یه گروهی رفته بودیم رصد که فقط بنده و 2 نفر دیگه نجومی بودیم...بارش شهابی هم بود...چند تا شهاب دیده شد و توی اون تاریکی گفتن که اسمه این شهاب هایی که رد شدن چی بود؟؟؟ من اول فکر کردم اشتباه شندیم و عکس العمل نشون ندادم ولی دوباره با اینکه شهاب های دیگه ای دیده شد، با جدیت از من پرسیدن که این شهابهایی که رد میشن ، اسمشون چیه؟؟؟ من گفتم که والله اسم گذاری نمیشن اینا و فقط کانونشون اسم داره، خودشون که قابل شمارش و اسم گذاری نیستن..شاکی شدن که تو از نجوم هیچی سر در نمیاری و از این حرفا...میگفتن که اینا هم باید اسم داشته باشن؛ یکی از اون ته گفت حتما اسمش دب اکبره... دیگه میخواستم خودم رو از ارتفاع بندازم پایین ولی خب مجبور بودم که همه چیز رو کامل و از اول توضیح بدم که همین کار رو هم کردم و اونا خیلی شرمنده شدن...

rezash
11-08-2011, 10:48 PM
یکی از اشتباهات بسیار رایج در نامیدن اجرام فضائی همانطوریکه میدانید ستاره دنباله دار است.

نکته ای که باید در این باره بگم اینه که خود کلمه اشتباه نیست یعنی ما در واقع ستاره دنباله دار در قید حیات داریم.ولی اطلاق آن به دنباله دارهای شناخته شده آسمان که هر از گاهی به جای جای منظومه شمسی سفر میکنند اشتباه است و لفظ دنباله دار کافیست.

ستاره WR-104 در صورت فلکی قوس از جمله ستاره هائی است که دنباله ای به دور خود دارند که صد البته به این نام هم خوانده نمیشوند ولی در واقع ستاره ای دنباله دار است و در آینده ای نزدیک منفجر خواهد شد و از شمال و جنوب آن چتهای بسیار طولانی از اشعه گاما بیرون خواهد زد.

این خروجیهای عظیم از اشعه گاما اگر به سیاره ما برخورد کند باعث نابودی حیات در کره زمین خواهد شد ومتاسفانه جهت آن دقیقا به سمت ماست.

[/URL][URL="http://img.tebyan.net/big/1387/04/144541652110612414317823212859272181652778.jpg"]http://img.tebyan.net/big/1387/04/144541652110612414317823212859272181652778.jpg (http://img.tebyan.net/big/1387/04/144541652110612414317823212859272181652778.jpg)

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87_%D9%88%D9%84%D9%81-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%87

roset
11-09-2011, 03:54 PM
خوبه حداقل میگن میکروسکوپ!
یه دفعه یکی بهم گفت این لوله به چه درد میخوره ؟ گفتم :این تلسکوپه با هاش آسمون رو رصد میکنن یه نگاهی کرد و گفت حالا چند هست؟ حدود قیمت تلسکوپ ها رو که بهش گفتم .گفت از پول زیادی چه کارایی میکنن آسمون همین جوری هم معلومه دیگه!بعدم خیلی جدی گفت لابد اینام چینیه دیگه.

m.bio7
11-09-2011, 05:42 PM
یکی از چیزایی که مردم خیلی اشتباه میکنند سیاره ی زهره ست.من چندبار توی رصدهای عمومی می خواستم به مردم ثابت کنم که این سیاره ی زهره ست نه ستاره ی زهره ولی حرف،حرف خودشون بود!همش میگفتن سیاره ی زهره یه چیزه ستاره ی زهره یه چیز دیگه!اصلا هم حاضر نیستند حرف ما رو قبول کنند.
یکی دیگه از مواردی که من دیدم این بوده که مردم وقتی توی اخبار میشنوند که امشب فلان سیاره توی آسمونه فکر میکنند حالا که برن به آسمون نگاه کنند یه توپ گرد رنگی توش میبینند که ما حتی توی تلسکوپ هم چنین چیزی نمی بینیم!!!
سومیش موقع بارش شهابی هاست.وقتی اعلام میکنند که امشب بارش شهابیه و در هر ساعت مثلا50تا شهاب دیده میشه فکر میکنند میتونن از مرکز شهر با وجود این آلودگی نوری 50تا شهاب رو بینند!
مورد چهارم این بود که از تلسکوپ 10 یا 8 اینچ انتظار دارند که اجرام و سیارات رو مثل تلسکوپ هابل نشون بده!
امید وارم بتونیم همگی دست در دست هم بدیم و این اشتباهات رایج در میان مردم را رفع کنیم.

m.aryayi
11-12-2011, 10:20 PM
امروز رفته بودم آرايشگاه و زير دستان آرايشگر مشغول انجام كار مهم خيره شدن به آينه و گوش كردن به حرف ديگران !
در همين بين عده اي مشغول حل جدول ... يكي داشت سوال ها رو مي خوند: ... اتوبوس فضايي ... اون يكي : شاتل !! (تا اينجاش خدا رحم كرد!) ... يكي ديگه : مگه فضا هم اتوبوس داره؟ ... كسي كه جواب داده بود : اسم اين مغازه رو نديدي ؟ اسمش شاتله؟ پرسيده بودم گفتن يعني اتوبوس هوايي ، مثلا تهران مسافر سوار مي كنه ميبره رامسر بعد از اونجا ميره مشهد بعد ...
آخه يكي نيست بگه مگه خط واحده ... حتما اگه بحث ادامه داشت در مورد قيمت بليطش هم صحبت مي كردند و ضعف هاي سازمان شاتل راني رو نقد مي كردند !

parvin
11-22-2011, 03:44 AM
سر کلاس زبان بودیم،آخر کلاس وقت اضافه اوردیمو بیکار بودیم.به پیشنهاد معلممون پا شدم یکم در مورد نجوم صحبت کنم:داشتم می‌گفتم که کهکشنهایی وجود دارن که ما نمیبینیمشون معلممون میگفت یعنی‌ چی‌ یعنی‌ نور خورشید بهشون نمیرسه که دیده شن....!!من که باورم نشد(البته قبلش تعریف کهکشانو گفت بودم)

mh.noori
11-25-2011, 11:42 PM
یکی از اقوام ، به تازگی به محض ملاقات شروع به بحث راجع به مطالب نجومی می کند ، می گفت : قمری هست به نام نمی دونم چی ! ایقدر توش متان دارد ، که

اگر یک کبریت در نزدیکی اش در فضاروشن کنیم ، منفجر می شود... نامبرده به برنامه های علمی تلوزیون ارادت فراوان دارد .

subaro
11-26-2011, 03:16 PM
سلام
بارها تو رصدهایی که برای مردم گذاشتیم وقتی میخوای با یک تلسکوپ چیزی رو به انها نشان بدی ،اصرار میکنند ببر روی اون ستاره ها.هر چی براشون توضیح میدی که دیدن این ستاره ها از این فاصله دور و با این تلسکوپها چندان فرقی نمیکنه ولی اونا باز اصرار میکنند ،وقتی هم اینکارو براشون انجام میدی ،تازه میگن همین!اینکه فرقی نکرد.حتی موقع نشون دادن سیارات هم میگن نمیشه روشو دید؟(منظور اونا رو خود سیاره یا همان سطحی که زیر جو سیاره قرار دارد ،است).
بعضی افراد هم وقتی ما میگیم میریم رصد،میگن دوباره دارید میرید رصد؟مگه چقدر ستاره تو آسمونه که هرچی شماها میبینید تمام نمیشه!مگه قراره این ستاره ها فرقی کنند که شماها دائم میرید رصد.بعد از یک ساعت که توضیح میدی ما اصلا دنبال رصد ستاره ها نیستیم و اجرامو تو آسمون میبینیم،میگن حالا تو این کارا پول هست؟اونوقته که میخوای فریاد بزنی و بگی که: شماها که ساعتها جلو تلویزیون میشینید و فوتبال میبینید پول توش هست؟تا نصف شب بیدار میمونند تا شاید یک توپ بره تو دروازه.:blink::crazy:
نمیدونم تا کی باید به همه بگیم ما دنبال یاد گرفتن چیزی (علم نجوم)هستیم نه تفریح!اخه اکثر مردم فکر میکنند اگر میخوای نجوم بخونی فقط باید بری دانشگاه.و با معنای واقعی نجوم اماتوری اشنا نیستند.

the milky way
12-02-2011, 03:42 PM
http://img.tebyan.net/big/1390/09/57134981579038204238555847842472211985.gif

بسياري از ما با رويدادها و مسائل نجومي آشنايي چنداني نداريم و هرگاه با يك نمونه از آن ها رو به رو مي شويم مدت زمان بسياري طول مي كشد تا به مفهوم درستشان پي ببريم. اين موضوع از آنجا نشات مي گيرد كه ما درباره برخي از اصطلاحات دچار بدفهمي هستيم و درك صحيحي از صورت مساله نداريم. در اين مطلب و مطلب آينده به 10 مورد از اين بدفهمي ها اشاره خواهيم كرد.

1- چرا در آن شب‌هايي كه گفته مي‌شود يك بارش شهابي رخ خواهد داد، اصلاً باراني از شهاب در كار نيست؟

وقتي رسانه‌ها اعلام مي‌كنند به‌زودي يك بارش شهابي رخ خواهد داد، در ذهن شنوندگان احتمالاً تصوير آسماني پر از شهاب‌هاي درخشان كه مثل باران مي‌بارند، مجسم مي‌شود، اما متأسفانه بايد گفت تقريباً تمامي حدس هاي‌ شما راجع به يك بارش‌ شهابي غلط است.

معمولاً اگر در شبي كاملاً تاريك و صاف و معمولي، آسمان پرستاره را زير نظر بگيريم، احتمالاً در هر ساعت، فرصت تماشاي بيش از شش شهاب نصيبتان نخواهد شد، اما در بعضي شب‌هاي سال، اين آمار، افزايش چشمگيري مي‌يابد به‌طوري كه ستاره‌شناسان در آن موارد ويژه مي‌گويند كه يك «بارش شهابي» در شرف وقوع است. مثلاً در اخر مردادماه يا اواخر آذرماه، مي‌شود اين افزايش آمار شهاب‌ها را به صورت واضح تشخيص داد كه آمار دقيقش مي‌شود چيزي در حدود يك شهاب در دقيقه. در واقع اين دو موقعيت خاص از سال، ميزبان شلوغ‌ترين بارش‌هاي شهابي هر سال هستند؛ هرچند كه شايد در اين شب‌ها هم اصلاً معني واژه «بارش» آنقدر‌ها برايتان مجسم نشود.

اين بارش‌هاي شهابي، وقايع نادري‌اند كه در جريانشان، زمين، حين حركتش به دور خورشيد، از ميان توده‌هاي غباري كه به‌دنبال عبور يك دنباله‌دار، از گيسوي بلند غبارينش در مدار زمين‌‌ رها شده‌اند، رد مي‌شود و آن‌وقت است كه شهاب‌ها، با آرايشي كه شبيه به رگه‌هاي آب يك دوش حمام است، از آسمان فرومي‌ريزند (سقوط دانه‌هاي برف را به شيشه روبه‌روي ماشينتان تصوير كنيد). همان‌گونه كه گفتم اين وقايع، اندك و پراكنده‌اند.

2 - آيا ماهواره‌ها را واقعاً با چشم غيرمسلح مي‌توان تشخيص داد؟

شك نكنيد! در واقع اكثر مردم تعجب مي‌كنند اگر بشنوند كه جسم نسبتاً كوچكي كه در ارتفاع صد‌ها كيلومتري زمين در مدار قرار دارد را بدون استفاده از دوربين‌هاي دوچشمي و تلسكوپ بتوان مشاهده كرد. از زمان پرتاب اسپوتنيك-1، نخستين قمر مصنوعي جهان در سال 1957 ميلادي، آمار ماهواره‌هاي حاضر در فضا رشد چشمگيري داشته است، به‌طوري كه تعدادشان هم‌اكنون به حدود 10هزار عدد مي‌رسد.

يك‌بار اختر‌شناس انگليسي، دزموند كينگ-هل (Desmond King-Hele) گفته بود كه يك ماهواره «مثل ستاره‌اي‌ست كه كنترلش را از دست داده و تصميم دارد از بخشي، به بخش ديگر آسمان نقل مكان كند». اگر در نزديكي‌هاي غروب يا طلوع آفتاب از خانه خارج شويد و به‌دقت آسمان را جست‌وجو كنيد، عجيب است اگر 15 دقيقه صبر كنيد و يك ماهواره هم نبينيد. اغلبشان آنقدر كم‌نورند كه با چشم غيرمسلح نمي‌توان تشخيصشان داد، اما چندصدتايشان بزرگ و نزديك (البته با فاصله 160 تا 640 كيلومتري از سطح زمين) هستند و مي‌توان تماشايشان كرد.

بسياري از ما با رويدادها و مسائل نجومي آشنايي چنداني نداريم و هرگاه با يك نمونه از آن ها رو به رو مي شويم مدت زمان بسياري طول مي كشد تا به مفهوم درستشان پي ببريم. اين موضوع از آنجا نشات مي گيرد كه ما درباره برخي از اصطلاحات دچار بدفهمي هستيم و درك صحيحي از صورت مساله نداريم

البته اين نكته را هم بايد افزود كه نور ماهواره‌ها، نه از خودشان، بلكه ناشي از بازتاب نور آفتاب از صفحات خورشيدي تأمين برق و يا سطح صيقل‌خورده‌شان است كه به‌همين‌منظور حين جابه‌جايي در آسمان، افت و خيزهايي هم به تبع چرخش ماهواره، در درخشندگي ظاهريشان ديده مي‌شود. زماني‌كه ماهواره به سايه زمين وارد مي‌شود، آن را نمي‌شود ديد، اما به‌محض ورود به قلمرو نور خورشيد، باز آسمان را به‌شكل نور كوچك و غير چشمك‌زن طي مي‌كند.

ركورد درخشنده‌ترين قمر مصنوعي تاريخ، هم‌اكنون در دست ايستگاه فضايي بين‌المللي (ISS) است. اين ايستگاه، در مداري با فاصله متوسط 355 كيلومتر از سطح زمين، به‌گرد سياره‌مان مي‌چرخد و مثل هواپيماي پرسرعت (اما غيرچشمك‌زن)، به‌مدت تقريباً دو دقيقه، در آسمان عصرگاهي و بامدادي ديده مي‌شود. ISS را به‌راحتي مي‌شود با يك هواپيماي معمولي اشتباه گرفت، هرچند كه در اوج درخشندگي‌اش حتي گاهي مي‌تواند از سياره زهره هم باشكوه‌تر ديده شود.

3 - چرا دنباله‌دار‌ها در آسمان حركت نمي‌كنند؟

http://img.tebyan.net/big/1390/09/9112204137153102361675421213165178203115165.gif

قبل از پاسخ به اين پرسش، اين نكته را در نظر بگيريد: هيچوقت ديده‌ايد كه ماه، مثل يك شهاب درخشان از مقابل چشمتان رد شود؟ پاسختان البته خير خواهد بود. با وجود اينكه ماه، با سرعتي در حدود سه‌هزار و 200 كيلومتر بر ساعت به دور زمين مي‌چرخد، با فاصله‌ سرسام‌آورش از ما (كه به‌طور متوسط حدوداً 382 هزار كيلومتر مي‌شود)، حركت مداري‌اش را نمي‌شود آشكارا حس كرد. در واقع ماه، هر ساعت به‌قدر پهناي خودش در آسمان، نسبت به ستاره‌ها به‌سمت شرق جابه‌جا مي‌شود. به‌همين‌ترتيب، هرچند كه يك دنباله‌دار درخشان با سرعتي در حدود ده‌ها هزار كيلومتر بر ساعت در جهت بخش داخلي منظومه شمسي در حركت است، اما فاصله مجموعش با زمين، حدوداً ده‌ها ميليون كيلومتر مي‌شود. لذا با وجود اينكه يك دنباله‌دار در آسمان حركت مي‌كند، از آنجا كه فاصله زيادي تا سياره ما دارد، حركت شبانه‌روزي‌اش در پس‌زمينه ثابت ستاره‌ها فوق‌العاده آهسته است. در نتيجه موضع يك دنباله‌دار هم به‌همان نحوي كه ماه (و يا سيارات) در پهنه آسمان جابه‌جا مي‌شوند، تغيير مي‌كند، نه مثل شهابي كه در ‌‌نهايت 90 كيلومتر از ما فاصله دارد.

4 - آيا در تابستان‌ها زمين نزديك‌تر از هميشه به خورشيد است؟

خير! جالب اينجاست كه زمين در اواسط تيرماه هر سال، در دور‌ترين فاصله مداري‌اش از خورشيد به‌سر مي‌برد، حال‌آنكه در اوايل دي‌ماه، در نزديك‌ترين موضع خودش نسبت به خورشيد است. تفاوت فاصله از زمين تا خورشيد در اين دو موقع از سال، حدود پنج ميليون كيلومتر، يا 3.3 درصد فاصله متوسط زمين از خورشيد است كه در نتيجه آن، گرماي ورودي به زمين در حدود هفت درصد تغيير مي‌كند.

پس شايد بتوان گفت اين اختلاف فاصله باعث مي‌شود كه هوا در تابستان‌هاي نيمكره شمالي سرد‌تر و در زمستان‌هايش هم اندكي گرم‌تر شود، اما خشكي‌هاي به نسبت وسيع نيمكره شمالي، سرنوشت ديگري را رقم مي‌زنند و زمستان‌هاي نيمه شمالي را سرد‌تر و تابستان‌هايش را گرم‌تر از نيمكره جنوبي زمين مي‌كنند. البته بايد توجه داشت كه ساز و كار وقوع فصل‌ها، مربوط به انحراف محور چرخش زمين نسبت به صفحه منظومه شمسي است كه باعث تغيير زاويه تابش خورشيد در اوقات مختلف سال مي‌شود، به‌طوريكه وقتي خورشيد در نيمكره شمالي به‌طور عمود مي‌تابد، در‌‌ همان لحظه نسبت به سرزمين‌هاي نيمكره شمالي، حالت مايل دارد و لذا در شمال تابستان، و در جنوب زمستان است.

5 - چرا ستاره قطبي، درخشنده‌ترين ستاره آسمان نيست؟

http://img.tebyan.net/big/1390/09/25449156214311671642006116551911792371334.gif

وقتي‌كه هنوز بچه بودم، يكي از عمو‌هايم مرا در غروب دلچسب يك روز تابستاني بيرون برد و به ستاره آبي-سفيدي كه دقيقاً در بالاي سرم بود اشاره كرد و گفت: «اينو مي‌بيني؟ اين ستاره قطبيه.» (بعد‌ها متوجه شدم كه اين ستاره در واقع ستاره «نسر واقع» (يا وگا) بوده كه پنجمين ستاره پرنور آسمان است.)

ستاره قطبي را شايد بتوان مهم‌ترين ستاره مرئي آسمان نيمكره شمالي دانست، اما اغلب مردم گمان مي‌كنند اين ستاره در واقع پرنور‌ترين ستاره آسمان هم هست. اگر دقيق بگويم، ستاره قطبي، در رده چهل و نهم از حيث درخشندگي ستارگان آسمان قرار دارد، اما اگر اين شاخص درخشندگي نسبت به ميزان فاصله ظاهري از قطب شمال سماوي بسنجيم، «پرنور‌ترين ستاره نزديك به اين نقطه» محسوب مي‌شود. جالب اينجاست كه به خاطر رقص محوري زمين (همانند فرفره‌اي كه در عين چرخش به دور خودش، اندكي دچار انحراف محوري هم مي‌شود)، نقطه فرضي قطب شمال سماوي در حال نزديك‌تر شدن به ستاره قطبي‌ست (كه در بيست و چهارم مارس سال 2100 به نزديك‌ترين فاصله‌اش مي‌رسد). بعد از آن، همانگونه كه رقص محوري هرگز از پا نمي‌ايستد، نقطه شمال از ستاره قطبي دور و دور‌تر مي‌شود و بعد از حدود 12 هزار سال، نوادگان دورمان،‌‌ همان ستاره نسر واقع را به‌عنوان ستاره قطبي خواهند شناخت. عمويم اگر اين را بشنود حتماً خوشحال خواهد شد!

منبع: تبيان

منبع : شبکه فیزیک هوپا (http://hupaa.com)
صفحه اصلی : (http://www.hupaa.com/page.php?id=5772)

Astronomy
12-05-2011, 09:22 PM
یکی از اشتباهات فجیع مردم اینه که فکر می کنن ماه فقط تو شب هست و وقتی تو روز نشونشون میدم همش میگن یا خطای دیده یا ابر شبیه ماهه:crazy:
یکی دیگه اینکه موقع خورشید گرفتگی جزئی انتظار دارن آسمون کامل تاریک بشه:hope my fake smile
همچنین اینکه تو رصد های عمومی از یه تلسکوپ 400 هزار تومنی انتظار تصویر هابل یا تلسکوپ های چند متری رو دارن که تو تلویزیون یا مجلات دیدن:pissed%20off:
یکی دیگه اینه که همش فکر میکنن سال نوری واحد زمانه:mah (chilling):
همچنین درک فاصله های نجومی یا دمای ستارگان یا اندازشون یا جرمشون و کلا اعداد نجومی براشون سخته:pathead:
اون دفعه یه نفر به من گفته بود اگه میشه رد پای نیل آرمسترانگ رو رو ماه به من نشون بده:explode::slow::banghead::sFun_bangdesk:
آخ که چی بگم

mobi
12-06-2011, 10:38 AM
:slow:رد پای نیل آرمسترانگ:slow:؟؟؟این دیگه نوبر!!!:crazy:
متاسفانه هنوز تو کشور ما علم نجوم یه علم ناشناخته ست:shy:!!هنوز درک نشده و هرکس در باره این علم نظر میده!به بعضیا که میگی نجوم میخندن:explode:!!
خیلی ها هم چون یکم نجوم رو دوست دارن هر چی که دلشون میخواد میگن,در باره هر چیز نظر میدن!!اطلاعات غلط به ملت میدن:X3:!!شاید یکی هم به این بنده خدا گفته میشه دید!!:grin:

Astronomy
12-06-2011, 10:51 AM
یک بار رفته بودم کتاب فروشی گفتم نقشه آسمون رو داری؟
گفت تو هر وقت نقشه شهر خودتو یاد گرفتی من هم بهت اونو میدم
بعد 3-4 نفری که بودن همه به من خندیدن و من از اونجا رفتم:ouch...it hurts:

Hojjat Zafarkhah
12-06-2011, 12:46 PM
یک بار تو یکی از رصدهای عمومی ،علی فهیم نیا (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1755-afastronomy) داشت با گرین لییزر زحل رو نشون مردم میداد،که یکی از حاضران با قیافه ای کاملا جدی بهش گفت: آقا میشه با همین لیزر زحل بکشی جلو بهتر ببینیم؟؟؟
دیگه واقعا نمیدونست چی بهش بگه،فکر کنم کلی بهش توضیح داد ولی مطمئنم که اصلا قانع نشد!!

مهم ترین مشکل اینه که اصلا قانع نمیشن،از هرکجا دلیل و منطق بیاری و براشون فلسفه بگی،باز حرف حرف خودشونه!!

حتی برای ادم ایراد هایی میگیرن مثلا در نحوه کار با تلسکوپ،مثلا چرا اینجوری باهاش نگاه میکنی یا کلا اساس کار رو زیر سوال میبرن!!!

یعنی راه حلی برای رفع این مشکل وجود نداره؟؟؟

Sky_Watcher
12-06-2011, 12:52 PM
نمیدونم چرا هرکی از فامیلام تلسکوپ میخره دلشو میزنه. بهشون میگم برای چی نمیرید سراغ سحابی ها و سیارات و...
میگن بابا این تلسکوپ که چیزی رو نشون نمیده. ازشون توضیح خواستم که بفهمم چرا این حرفو میزنن. آخر سر میفهمم طرف میخواد سیارات رو رصد کنه ، برای پیدا کردنش بدون دونستن موقعیتش ، بارلو رو میزاره سر تلسکوپ و قویترین چشمی رو میزاره سر بارلو و در جهتی که هیچ سیاره ای وجود نداره(مثلا شمال) چهار پنج ساعت دنبال سیارات میگرده.
هرکی که بین آشنا هامون تلسکوپ خرید همین کارو میکرد و من خون دل میخوردم تا به اونا بگم چه خبره.
من همیشه بشهون میگم اولا شما باید یه نرم افزار نجومی یا یه نقشه داشته باشید و موقعیت مثلا اورانوس رو پیدا کنید. بعدش موقعیت اونو تو آسمون به طور تقریبی پیدا کنید و بعدش با تلسکوپ از بزرگنمایی کم شروع کنید و اونو پیدا کنید و بعدش با بزرگ نمایی بالا ببینیدش. نه اینکه هنوز نه نقشه دیده اید و نه چهار جهت اصلی رو بلدید .دست به تلسکوپ بزنید.
این همه توضیح بهشون میدادم و دوباره میدیدم فردا شبش دوباره به کار قبلیشون ادامه میدن.

melika bidabadi
12-06-2011, 01:58 PM
کاملا درسته .بعضیا که واقعا فکر میکند فقط خودشون میدونن تازه اگر بگی اشتباه میکنن تا بهت ثابت نکن که تو خودت اشتباه میگی ول کن نیستند.
اتفاقا توی یه برنامه عمومی رصدی که برگزار شده بود یه آقایی خودش بدون اجازه داشت جهت تلسکوپ را عوض میکرد وطوری نشان میداد که انگار صاحب تلسکوپ البته از نوع تنظیم کردنش میشد فهمیدکه.......
البته نباید این را هم نادیده بگیریم که خیلی ها هم اصلا این جوری نیستند.وبرای خودمم سوال که چرا اصولا جوان تر ها در موارد علمی کم حوصله تر چون معمولا تو بر نامه های رصدی افراد ی که سنشون بیشتره با علاقه ودقت بسیار به حرف آدم توجه دارند واصلا به این توجه ندارند که فردی که داره براشون یک چیزی را توضیح میده از خودشون کم سن وسال تره.مثلا تویکی از همین برنامه ها با پدر بزرگی مهربون مواجه شدم که از اینکه تونسته بود دنباله دار هالی را به همراه نوش ببین انقدرخوشحال بود که حد نداشت.ای کاش یه روزی برسه که حداقل تعداد افراد که دنبال علم میرن واز اون لذت میبرن بیشتر از اینی که الان هست با شه.

stargazer
12-06-2011, 02:51 PM
سلام جناب اریون و خانوم بیدابادی عزیز

این مواردی که گفتین ما هم تو رصدامون دیدیم باید بگم اینا دیگه شامل کسانی نیستن که یه چیزی رو بد فهمیدن یا اشتباه یاد گرفتن. این موارد از اون دست آدمایین که تا می بینن

یه عده ای جمع هستن و با شورو شوق کار می کنن میان وسط که به تمسخر بگیرن و بگن کار شما بدرد نمیخوره یا کلا و اساس کار نجوم رو ببرن زیر سوال، حالا یا جوونن که

میخان با این کاراشون یه چیزی پیدا کرده باشن واسه خندیدن (که دیدیم هممون با سر و صدا میان تا مسخره بازی دربیارنو برن) یا اگه میانسالم هستن باز میخان عرض اندام

کنن و بگن هیچ کس جز اونا چیزی بلد نیست.

به شخصه فکر می کنم یا باید اینقدر سعه صدر و فن بیان داشته باشین که بتونین خلع سلاحشون کنین و در کمال احترام بهشون بفهمونین که کارشون درست نیست و کاری کنین

که از موضعی که دارن یه خورده پایین بیان و قبول کنن، یا اینکه کلا بیخیالشون بشین و توجهی نکنین بهشون و بکارتون برای کسانی که اشتیاق نشون میدن و به حرفتون و

تدریستون گوش میدن، ادامه بدین (چون بحث بیهوده باهاشون انرژی بیخودی هدر دادنه). اونام یا وقتی توجهی بهشون نشد راهشونو میگیرنو میرن یا اینکه افراد دیگه ای که

علاقه دارن و دارن یاد می گیرن از شما پشتیبانی می کنن و باعث میشن که اونا بیخیال بشنو برن دنبال کارشون.

*artemis
12-10-2011, 03:28 PM
اولین بار بود که تو مراسم رصد شرکت می کردم استرس شدیدی داشتم. مدام به مهمونا نگاه میکردم و می ترسیدم سوالی بپرسن که نتونم جواب بدم .خدا خدا میکردم وقت جواب دادن هل نشم و حواسم به دو تا دوستام بود که اگه خراب کردم کمکم کنن.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
خلاصه مردم به توضیحات ما گوش مبدادن و به فیلم هایی که پخش می کردیم نگاه میکردن. یه خانواده ای وارد مراسم شد که با پرستیژ تمام و قیافه اومدن نشستن ردیف اول و عمیق نگاه می کردن به فیلم ها . رفتم گفتم اگر سوالی دارین میتونین از کسی که پشت تریبونه یا مسئولین تلسکوپ ها بپرسین. من هم در خدمتم. بعد از مکسی آقای خانوده پرسید : این فیلمی که پخش میشه مربوط به کجاست. <o:p></o:p>
گفتم : فیلم مربوط به راه رفتن فضانوردی روی ماه که هم اکنون داره پخش میشه<o:p></o:p>
خانم خانواده پرسید: این که صافه؟!:melt:<o:p></o:p>
ماه گردِ. چطور ممکنه تو همایشی به این بزرگی فیلم اشتباه برای مردم پخش کنید !!!<o:p></o:p>
بهش گفتم : خب زمین هم گردِ. ولی شما اونو کاملا صاف میبینید زیر پاتون. دلیلش اینه که اونقد زمین بزرگ هست که هر چقد شما روش حرکت کنید باز هم متوجه گردی آن نمیشید.<o:p></o:p>
دوباره سوال کردن: ببخشید چرا خاک های ماه رو زمین نمیریزه .<o:p></o:p>
گفتم: در مورد جاذبه که شنیدید. چون زمین جاذبه داره حتی ما آدما و خیلی وسایل بزرگتر و .... روی زمین برقرارن . اما ماه چون جاذبه کمتری نسبت به زمین داره میبینید که فضانورد موقع راه رفتن باید بپره. و....<o:p></o:p>
آقای خانواده بلند شد و پرید و بعد چند قدم راه رفت و گفت: من که نمیافتم<o:p></o:p>
اون چرا می پره؟<o:p></o:p>
گفتم خب ایشون فضانورد هستن و روی ماه که بدون جاذبه ست حرکت می کنند.:banghead::banghead:<o:p></o:p>
و....<o:p></o:p>
این سوالا ادامه داشت تا چندتای دیگه<o:p></o:p>
اما جالب تر اینکه تو این مابین مدام بچه خانوداه به دست و پام می پیچید و میگفت موبایلتو بده من باهاش بازی کنم.و هیچ کدوم از والدینشون هم بهش نمیگفت بچه زشته!!!!:pissed off::pissed off::pissed off:
بع ازشون پرسیدم که شما مهمان دعوتی هستین ؟
خانمشون گفت نه دیدیم در بازه و شلوغه دارن کیک میدن اومدیم تووووو
و بعد با کمال ارامش رفتن سراغ تلسکوپ ها (فکر کن ):TT TT:
<o:p></o:p>

Astronomy
12-10-2011, 05:14 PM
یارو ازم میپرسه ماه رو که از پشت تلسکوپ می بینی چقدر بزرگنمایی داره؟
میگم برای اینکه کل ماه رو تو تصویر داشته باشم حدود 60 برابر
میگه چرا چرتو پرت میگی 60 برابر که نمیشه چیزی دید:angry:
یا میپرسه تلسکوپت چند برابر بزرگنمایی داره؟
میگم بستگی به لنز داره و حداکثر که کیفیت تصویر خوب باشه حدود 300 برابر
میگه بدرد نمیخوره که اومدی اینهمه پول دادی براش:banghead::explode:
بعد که با همون بزرگنمایی 60 برابر نشون میدم باورشون نمیشه و میگن دروغه و این 1000 برابره:fight:
چیز دیگه ای هم بود اینه که یکی از دوستام ازم پرسید با تلسکوپت تا چه فاصله ای رو میتونی ببینی؟
بهش گفتم بینهایت فیزیکی!!!! هنگ کرد بدبخت:blink:
هی بهم میگه که میگم چه فاصله ای بینهایت رو که هابل هم نمیتونه ببینه
بهش میگم که اجسامی که می تونی در فاصله های متفاوت ببینیم بستگی به درخشندگی شون داره ولی قبول نمی کرد:th_cry:

Setare KOchOlO
12-11-2011, 01:25 AM
امروز وقتي گرفت ماه كامل شد و توضيحي نمونده بود برا دانش آموزا بديم ، يخرده استراحت كرديم ... درهمين حين يكي از همين مامان بچه ها اومده بود ميگفت:

وقتي اين دخترم بدنيا اومد ماه گرفتگي شده بوده حالا رو بازوش يه گردي دقيقا به شكل ماه در اومده ... اينقد ماه رو زندگي ما تاثير ميذاره و ما خبر نداريم ...
(در حواشي پي بردن به عظمت هم پرسيدن) شما درماني براش ندارين ؟؟؟؟؟؟(:blink:)

بعد كه بنده خدا كلي به قدرت ماه پي برده و برا ما هم گفت ، براش توضيح داديم كه :
اين اثر ماه گرفتگي اون موقع نيس ... اين خال و آثاري كه بعضا موقع تولد دوستان مشاهده ميفرمايين رو تن بچه هاتون ، اينا اثر ماه گرفتگي نيس ... اينا يه سري لختگي خون زير پوست هستش... كه از منابع موثق كه قبلا بدليل مورد مشابه پرسيدم گفتند كه:
ممكنه رگي رشد طبيعي خودشو نكرده باشه يا موقع تولد و حتي بعد از اون يه سري رنگدانه هاي پوستي باعث چنين لكه و خالي بشه.

noori
12-11-2011, 02:01 AM
سلام به همه دوستان
اتفاقا امروز از من هم سوالی درمورد لکه ماه گرفتگی شد .
و اما یک اشتباه نه چندان لپی!که امیدوارم با اطلاع رسانی دوستان نجومی، حداقل در جمع خانواده ها ،دیگر شاهد این صحبتها نباشیم:
امروز دوستی میگفت : در تلوزیون گفته اند ساعت 4.15دقیقه ماه میگیرد.وچون ماه گرفتگی در روز اتفاق نمی افتد،منظورشان این بوده که امروز یک ماه گرفتگی ویک خورشید گرفتگی داریم(شاید بدنباشد هنگام اطلاع رسانی به طور خیلی مختصر تفاوت این دو گرفت را بیان کرد)

af.skylover
12-11-2011, 06:56 PM
بچه ها ، با تموم احترامی که براتون قائلم می خواستم ازتون یه انتقاد بکنم . حس می کنم بعضی از نوشته ها ی این تاپیک ،همراه با طعنه و کنایست!!!!!!!! ( البته فقط بعضیاشون ) که فکر نکنم برای یک سایت علمی زیاد جالب باشه . اگر میبینید که مردم بعضی از واضح ترین چیزها رو نمی دونند ، همه ی تقصیرات گردن اونا نیست . اگه از بچه گی ذهن ما رو با یه سری اطلاعات به درد نخور و تکراری پر نمی کردند و حد اقل یه چیز درست حسابی بهمون یاد می دادند آلان وضع و حال ما این نبود ( با در نظر گیری سرانه ی کتاب خوانی ما و مقایسه ی اون با سایر کشور ها ) .همه چیز ناشی از عدم آگاهیه.....البته نه فقط در نجوم ، در سای علوم هم همینطوره .مثلا رشته ی من در دوران کارشناسی ، جغرافیای طبیعی بود . من به هر کسی که می گفتم رشته ی من جغرافیاست ، اولین چیزی که می گفتندمتاسفانه این بود : پایتخت بورکینافاسو کجاست ؟؟!!!! یا فلان کشور چند تا ایالت داره و....( مطمئنم که بعضی از شما هم این طرز فکرو دارید) که به این طریق می خواستند اطلاعات منو محک بزنند!! در صورتی که رشته ی من هیچ ربطی به این اطلاعات پیش و پا افتاده نداشت. در کل می خواستم بگم که شاید من و شما در بعضی از رشته ها دچار کج فهمی نیستیم ولی حتما در مورد علمی که به اون شعور و آگاهی نداریم ، خودمون هم مثل بقیه هستیم پس درست نیست که با طعنه و کنایه در مورد این مسئله صحبت بشه .

پیمان اکبرنیا
12-11-2011, 08:00 PM
بچه ها ، با تموم احترامی که براتون قائلم می خواستم ازتون یه انتقاد بکنم . حس می کنم بعضی از نوشته ها ی این تاپیک ،همراه با طعنه و کنایست!!!!!!!! ( البته فقط بعضیاشون ) که فکر نکنم برای یک سایت علمی زیاد جالب باشه . اگر میبینید که مردم بعضی از واضح ترین چیزها رو نمی دونند ، همه ی تقصیرات گردن اونا نیست . اگه از بچه گی ذهن ما رو با یه سری اطلاعات به درد نخور و تکراری پر نمی کردند و حد اقل یه چیز درست حسابی بهمون یاد می دادند آلان وضع و حال ما این نبود ( با در نظر گیری سرانه ی کتاب خوانی ما و مقایسه ی اون با سایر کشور ها ) .همه چیز ناشی از عدم آگاهیه.....البته نه فقط در نجوم ، در سای علوم هم همینطوره .مثلا رشته ی من در دوران کارشناسی ، جغرافیای طبیعی بود . من به هر کسی که می گفتم رشته ی من جغرافیاست ، اولین چیزی که می گفتندمتعثفانه این بود : پایتخت بورکینافاسو کجاست ؟؟!!!! یا فلان کشور چند تا ایالت داره و....( مطمئنم که بعضی از شما هم این طرز فکرو دارید) که به این طریق می خواستند اطلاعات منو محک بزنند!! در صورتی که رشته ی من هیچ ربطی به این اطلاعات پیش و پا افتاده نداشت. در کل می خواستم بگم که شاید من و شما در بعضی از رشته ها دچار کج فهمی نیستیم ولی حتما در مورد علمی که به اون شعور و آگاهی نداریم ، خودمون هم مثل بقیه هستیم پس درست نیست که با طعنه و کنایه در مورد این مسئله صحبت بشه .

بله حرف شما درسته نگاه افراد دانا در یک زمینه خاص به بقیه نباید نگاه از بالا باشه و هدف این تاپیک هم همون طور که آقای امام توضیح دادند چیز دیگری است.

حالا جالبه که یکی از دوستان داشت اشتباهات علمی مردم را تعریف می کرد ولی جواب خودش به همان سوال مردم، اشتباه بود! و این واقعا بد است که انسان درباره چیزی که بلد نیست توضیح دهد. مثل کسی که آدرس بلد نیست و به افرادی که آدرس میپرسند اشتباه جواب میدهد.

celestial boy
12-11-2011, 10:09 PM
سلام دوستان گرامی.
در ادامه مبحثی که آقای اکبرنیا گفتن یه چیز بگم.دیشب که ماه گرفتگی بود یکی از دبیرامون که در زمینه نجوم رصدی خیلی کار کردن اومدن مدرسه برای رصد.وقتی صورت های فلکی رو می گفتن یه اشتباه هایی کردن که دلیل خوبی میشه تا بگیم همیشه از اول کار مشکل نداریم.بلکه بعضی از افراد با تجربه هم اشتباه دارن.
مثلا ایشون هنوز هم مسئله برج های دوازده گانه رو اشتباه می گفتن.یعنی همون شکل قدیمی اون ها رو می گفتن.حال این که این مواضع خیلی تغییر کردن.تقریبا یک ماه عقب تر از ماه های شمسی هستن.مثلا توی فروردین خورشید در برج حوت هست.
همچنین یه اشتباه خیلی بزرگ داشتن.وقتی درباره کهکشان آندرومدا صحبت می کردن چون شنیده بودن نزدیک ترین کهکشانه می گفتن نور قلب عقرب 90 سال طول می کشه تا به زمین برسه اما آندرومدا خیلی نورش زود تر می رسه.وقتی هم که ایشون رو متوجه کردیم بحث رو عوض کردن و ما هم دنبالشو نگرفتیم.
البته باز هم ایشون خیلی اطلاعاتشون از ما بیشتر بود اما بعضی جا ها اشتباه های بزرگی هم داشتن.
بنابراین همه اشتباه ها از مردم عادی نیست.گاهی اوقات افراد با تجربه و کار کرده هم اشتباه می کنن.

Astronomy
12-11-2011, 10:28 PM
در تایید حرف دوستمون بگم که یکی از افراد بزرگ نجوم ایران که احتمالا همه میشناسن و من اسم نمی برم (فقط میگم استاد تمام هستن) چند اشتباه فجیع در یک شب رصدی در حالی که برای مردم توضیح میدادن داشتن
یکی در مورد ابعاد جهان که میگفت فاصله ی دور ترین اجرامی که تا به حال کشف شده حدود 2 میلیارد سال نوری هست
چند بار هم سال نوری رو در صحبت هاشون واحد زمانی گفتن
بزرگترین ستاره کشف شده رو هم گفتن حدود 100 خورشید توش جا میشه
همچنین مرز منظومه شمسی رو گفتن تا مدار پلوتو هست
واقعا من خیلی تعجب کردم

پیمان اکبرنیا
12-11-2011, 11:04 PM
حالا که بحث یک مقدار داغ شده من چند تا چیز که به ذهنم میرسه بگم:

1- یکی از بزرگترین مشکلات ما اینه که فکر میکنیم ندونستن یک عیبه! مسلما هیچ کدوم از ما و حتی برترین اساتید در هر رشته ای، همه چیز دان نیستند، پس هر وقت چیزی را نمی دانستیم و از ما پرسیدند می توانیم بگوییم نمی دانم. یا مثلا وقتی اطلاعات کافی درباره آن نداریم میتوانیم بگوییم من تا فلان حد اطلاعات دارم و برای اطلاعات بیشتر، به فلان مرجع مراجعه کنید یا مثلا راه را نشان دهید تا خود طرف بتواند تحقیق کند. مثلا برخی از پرسشهایی که در فروم از من پرسیده میشود، من با جستجو در اینترنت و کتاب جواب را پیدا میکنم و جواب آن را به دوستان میدهم و اگر از جوابم مطمئن نباشم میگویم که فکر میکنم جواب این باشد و باید از فردی سوال کنید که در این زمینه بیشتر کار کرده است. یا وقتی سر کلاس در حال درس دادن هستم زیاد پیش می آید که اعداد و ثوابت از یادم می روند و آنها را از بچه ها میپرسم.

2- دقت کنیم به این که دانشمند با تعریف مدرن امروزی کسی نیست که همه چیز را حفظ باشد و یا حجم بسیار زیادی داده علمی بلد باشد، بلکه کسی است که بداند که هر سوالی را باید از چه راهی حل کرد و کجا باید دنبال جوابش گشت. یعنی کسی که روش برخورد با مسائل و حل آنها را میداند و روش علمی را میشناسد. (دکتر منصوری در زمینه علم مدرن و ویژگیهای آن زیاد مطلب نوشته اند پیشنهاد میکنم کتابهای ایشون را تهیه کنید)

3- ویژگی علم ابطال پذیری آن است و در هر زمینه ای ممکن است که مطلبی گفته شود و بعدها معلوم شود که کاملا درست نبوده. پس هیچ وقت نمیتوان گفت که حرفهای علمی یک نفر 100 درصد درست و یا 100 درصد غلط است اما میتوان گفت که طبق مشاهدات و ابزارهای امروزی، فلان نظریه به نظر درستتر می آید و دانشمندان بیشتری روی آن توافق دارند.

ali77
12-11-2011, 11:23 PM
در تایید حرف دوستمون بگم که یکی از افراد بزرگ نجوم ایران که احتمالا همه میشناسن و من اسم نمی برم (فقط میگم استاد تمام هستن) چند اشتباه فجیع در یک شب رصدی در حالی که برای مردم توضیح میدادن داشتن
یکی در مورد ابعاد جهان که میگفت فاصله ی دور ترین اجرامی که تا به حال کشف شده حدود 2 میلیارد سال نوری هست
چند بار هم سال نوری رو در صحبت هاشون واحد زمانی گفتن
بزرگترین ستاره کشف شده رو هم گفتن حدود 100 خورشید توش جا میشه
واقعا من خیلی تعجب کردم

ببخشيد اونوقت مطمئنين كه ايشون استاد هستند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخه اين چيزي كه شما ميگي با حرف آقاي اكبرنيا فرق داره

گاهي آدم ممكنه اعداد و اسامي تو ذهنش نباشه ولي اين خيلي فرق داره تا كسي كه سال نوري رو واحد زمان بگه و ابعاد عالم رو ندونه

اين ديگه اشتباهي نيست نادانيه !

پیمان اکبرنیا
12-11-2011, 11:57 PM
ببخشيد اونوقت مطمئنين كه ايشون استاد هستند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخه اين چيزي كه شما ميگي با حرف آقاي اكبرنيا فرق داره

گاهي آدم ممكنه اعداد و اسامي تو ذهنش نباشه ولي اين خيلي فرق داره تا كسي كه سال نوري رو واحد زمان بگه و ابعاد عالم رو ندونه

اين ديگه اشتباهي نيست نادانيه !

بله برخی اشتباهاتی که ذکر شد یک مقدار عجیب هست اما با این وجود بهتره زود قضاوت نکنیم و این احتمال را در نظر بگیریم که شاید حواسشون نبوده یا مثلا خسته بودند.

af.skylover
12-12-2011, 08:20 PM
بله برخی اشتباهاتی که ذکر شد یک مقدار عجیب هست اما با این وجود بهتره زود قضاوت نکنیم و این احتمال را در نظر بگیریم که شاید حواسشون نبوده یا مثلا خسته بودند.

دقیقا حرف شما درسته ..بهتره که راجع به اشتباهات دیگران زود قضاوت نکنیم و یا اگه می تونیم ، کاملا محترمانه اشتباهاتشون را به اونا یاد آوری کنیم ( به تعبیری دیگر ضایعشون نکنیم...) ولی متاسفانه اکثر آدما فقط منتظر این هستند که هر طور شده یه ایراد توی کاری که انجام دادی پیدا کنند و به قول معروف آتو دستشون بگیرن ( چیزی که این روز ها تو فضای دانشگاه های ایران زیاد دیده میشه ، از یه طرف دانشجو ها اساتید رو قبول ندارنند و از طرف دیگه ، اساتید ، دانشجو هارو...)

رخساره روشنی
01-27-2012, 01:18 PM
بحث خیلی جالبی است من هم یکبار در شهر خودمون توی یک همایش که در رابطه با هلال احمر بود شرکت کردم ، سخنران همایش مشغول توضیح دادن چگونگی یافتن قطب شمال از روی سیارات و صورت های فلکی بود که تو حرفاش می گفت : ستاره ذات الکرسی ، یا ستاره زهره و خیلی چیز های دیگه من هم غرور منجم بودنم تحمل نکرد و رفتم و بهشون گفتم اما اصلاحشون نکردن هیچ به من گفتن که : من اینجا آموزش می دهم نه شما .....

m.aryayi
02-10-2012, 10:35 PM
متاسفانه در يك بحث نجومي اينترنتي متوجه شدم در ويكي پديا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%DB%8C%D8%B1_(%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D9%87 %E2%80%8C)) در مورد تير نوشته شده:

... همان‌گونه که یک رخ از کره ماه همیشه رو به زمین است، یک رخ از تیر نیز به حالتی ابدی رو به خورشید و رخ دیگر آن پشت به خورشید است...

در حالي كه در ادامه همين توضيحات و ويكي پديا انگليسي (http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_(planet)) خلاف اين نوشته شده (و واقعا هم خلاف اين است!)

به نظرم يك كاري بايد براي اين جور مطالب در ويكي پديا به عنوان منبع بيشتر مقالات دانش آموزي كرد

پیمان اکبرنیا
02-10-2012, 10:48 PM
متاسفانه در يك بحث نجومي اينترنتي متوجه شدم در ويكي پديا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%d8%aa%db%8c%d8%b1_(%d8%b3%db%8c%d8%a7%d8%b1%d9%87 %e2%80%8c)) در مورد تير نوشته شده:

در حالي كه در ادامه همين توضيحات و ويكي پديا انگليسي (http://en.wikipedia.org/wiki/mercury_(planet)) خلاف اين نوشته شده (و واقعا هم خلاف اين است!)

به نظرم يك كاري بايد براي اين جور مطالب در ويكي پديا به عنوان منبع بيشتر مقالات دانش آموزي كرد

ویکیپدیای فارسی به هیچ عنوان منبع قابل اعتمادی نیست و اشکالات زیادی دارد! حتی ویکیپدیای انگلیسی هم 100 درصد درست نیست و در هر مقاله ممکنه به طور میانگین 2 تا 3 غلط کوچک داشته باشه (این را در یک مقاله که مقایسه بین ویکیپدیا و دایره المعارفهای دیگر بود خواندم)

و یک چیزی که متاسفانه در مدارس ایران معنی نداره و به بچه ها یاد نمی دهند، چگونگی تحقیق و استفاده از منابع است.

یک قضیه که متاسفانه در حال حاضر درست است: به جز تعداد کمی از سایتها، به طور کلی منابع اینترنتی فارسی اصلا برای مقاصد تحقیقاتی در زمینه های مختلف خوب نیستند. برای مطالعه و یادگیری ممکنه خوب باشند اما برای ارجاع در تحقیق نه!

البته فقط ایران اینطور نیست، در خارج از کشور هم بسیاری از دانشگاهها سایتهای اینترنتی را به عنوان منبع تحقیق قبول ندارند. فقط مجلات تخصصی (isi) و کتابهای تخصصی قابل قبول هستند.

Amin-Mehraji
02-17-2012, 10:46 PM
یه اشتباه عجیبی بین مردم هست که بنده شخصا وقتی این حرف رو شنیدم تا دقایقی هنگ کردم :blink: و بعدش می خواستم خودکشی کنم :slow: ، که با وساطت برخی از دوستان منصرف شدم :pathead:

و حالا اون اشتباه چیه ؟

طرف می خواد اشکال بگیره و میگه که : شما که میگید خورشید خیلی بزرگ هست و حتی از سیاره ی مشتری که چندین برابر زمین هست بزرگتره ، چرا ماه ( که چندبرابر از زمین کوچیک تره ) از خورشید بزرگتر دیده میشه ؟ و استدلال هم میکرد که حتی تو شبایی که ماه بدره و کامل دیده میشه قرصش از قرص خورشید بزرگتره!!!! ها ؟ چه جوابی داری ؟ بگو بینم!!!

منم تو دلم جواب دادم که : :explode::explode::explode::explode::explode::expl ode::explode:

Mehrzad-jupiter
02-21-2012, 07:48 PM
امین جان باید به این سوال ها حتی به این کنجکاوی ها عادت کنی لذت بخش اون لحظه ایه که با راهنمایی درست پی به واقعیت ببرن. تازه خیلیا هستن که هنوز که هنوزه فک میکنن خورشید بزرگترین شی عالمه!!!!!!!!

رخساره روشنی
02-21-2012, 09:13 PM
یه اشتباه عجیبی بین مردم هست که بنده شخصا وقتی این حرف رو شنیدم تا دقایقی هنگ کردم :blink: و بعدش می خواستم خودکشی کنم :slow: ، که با وساطت برخی از دوستان منصرف شدم :pathead:

و حالا اون اشتباه چیه ؟

طرف می خواد اشکال بگیره و میگه که : شما که میگید خورشید خیلی بزرگ هست و حتی از سیاره ی مشتری که چندین برابر زمین هست بزرگتره ، چرا ماه ( که چندبرابر از زمین کوچیک تره ) از خورشید بزرگتر دیده میشه ؟ و استدلال هم میکرد که حتی تو شبایی که ماه بدره و کامل دیده میشه قرصش از قرص خورشید بزرگتره!!!! ها ؟ چه جوابی داری ؟ بگو بینم!!!

منم تو دلم جواب دادم که : :explode::explode::explode::explode::explode::expl ode::explode:
واقعا با شنیدن این نمی دونم بخندم ..... گریه کنم چی بگم واقعا باعث تاسف
اما خوب تقصیر اون بنده خدا ها هم نیست تو کشور ما اون قدر که لازمه درباره نجوم اطلاع رسانی نمی شه خوب چه انتظاری هست وقتی که به یک منجم به چشم طالع بین نگاه می کنند ، البته جایی که برای نجوم ارزش قاتل بشه هم کم نیست ....

Astronomy
02-21-2012, 09:27 PM
واقعا با شنیدن این نمی دونم بخندم ..... گریه کنم چی بگم واقعا باعث تاسف
اما خوب تقصیر اون بنده خدا ها هم نیست تو کشور ما اون قدر که لازمه درباره نجوم اطلاع رسانی نمی شه خوب چه انتظاری هست وقتی که به یک منجم به چشم طالع بین نگاه می کنند ، البته جایی که برای نجوم ارزش قاتل بشه هم کم نیست ....
آقایون خانوما اطلاع رسانی چیه؟

این درس علوم (قسمت فیزیک) سال دوم راهنمایی هست!

همون که اندازه تصویر رو با استفاده از اندازه واقعی و فاصله بدست میاوردیم!! یادتونه دیگه:blink:؟!

یعنی اونجا هم معلمش خوب اطلاع رسانی نکرد؟:slow:

پیمان اکبرنیا
02-21-2012, 10:10 PM
آقایون خانوما اطلاع رسانی چیه؟

این درس علوم (قسمت فیزیک) سال دوم راهنمایی هست!

همون که اندازه تصویر رو با استفاده از اندازه واقعی و فاصله بدست میاوردیم!! یادتونه دیگه:blink:؟!

یعنی اونجا هم معلمش خوب اطلاع رسانی نکرد؟:slow:

حتی بهترین دانش آموزان هم پس از پایان تحصیلات، درصد زیادی از درسها را فراموش میکنند. بنابراین نمیشه گفت کسی که تحصیلات داره لزوما این مطالب را بلده! بگذریم از این که بسیاری از افراد همون زمان در مدرسه هم مطالب را یاد نمی گیرند و یا این که برخی از معلمان خودشان به درسی که میدهند تسلط ندارند.

Astronomy
02-21-2012, 10:16 PM
حتی بهترین دانش آموزان هم پس از پایان تحصیلات، درصد زیادی از درسها را فراموش میکنند. بنابراین نمیشه گفت کسی که تحصیلات داره لزوما این مطالب را بلده! بگذریم از این که بسیاری از افراد همون زمان در مدرسه هم مطالب را یاد نمی گیرند و یا این که برخی از معلمان خودشان به درسی که میدهند تسلط ندارند.
حالا از درس بگذریم تجربه شخصی هم نکردن؟! کوچک تر دیدن جسم دور تر!!!

به نظر من بعضی ها فکر می کنن خیلی میدونن و چون نجوم رو در ایران نو پا میدونن فکر می کنن راحت میتونن جلوی منجما وایسند!! و حرف خودشون رو به کرسی بنشونن یا اینکه دنبال گرفتن ایراد های بنی اسرائیلی از نظریات دانشمندان بزرگ هستند! (مثل E=mC^2 که روزی هزاران بار توسط دانش آموزان و دانشجویان ایرانی به E=mC^3 تبدیل میشه!! و همیشه دنبال نقض اون هستند!!!)

mahshid yaali
02-21-2012, 10:24 PM
سلام
بنده بر این باورم که حتی نیاز به یادآوری دروس پیشین هم نیست . اگر تنها به پدیده ی کسوف بیاندیشند ، پی خواهند برد که حتی صورت مسئله شان هم نادرست است ! اندازه ظاهری هر دو ( از دید ناظر زمینی ) یکسان به نظر می رسد . و با بیان این نکته که گاهاً خورشیدگرفتگی ها حلقوی رخ می دهند می توان (با منطق خودشان !) به ایشان اثبات کرد که بعضاً قرص ماه از خورشید کوچکتر هم است !
عموماً کسانی که چنین پرسش هایی در سر دارند را نمی توان با مطرح کردن برهان های تئوری قانع نمود . از این رو بهتر است به توصیف آنچه مشاهده می کنند توجیهشان کرد.

پیمان اکبرنیا
02-21-2012, 10:36 PM
سلام
بنده بر این باورم که حتی نیاز به یادآوری دروس پیشین هم نیست . اگر تنها به پدیده ی کسوف بیاندیشند ، پی خواهند برد که حتی صورت مسئله شان هم نادرست است ! اندازه ظاهری هر دو ( از دید ناظر زمینی ) یکسان به نظر می رسد . و با بیان این نکته که گاهاً خورشیدگرفتگی ها حلقوی رخ می دهند می توان (با منطق خودشان !) به ایشان اثبات کرد که بعضاً قرص ماه از خورشید کوچکتر هم است !
عموماً کسانی که چنین پرسش هایی در سر دارند را نمی توان با مطرح کردن برهان های تئوری قانع نمود . از این رو بهتر است به توصیف آنچه مشاهده می کنند توجیهشان کرد.

مطمئن باشید این استدلالهایی که شما کردید را بسیاری نمی دانند! ما چون این مسائل برامون بدیهی است، فکر میکنیم برای بقیه هم اینطوره ولی اگر چند بار به افرادی که با نجوم آشنا نیستند درس داده باشید، متوجه خواهید شد که بسیاری از تصورات ابتدایی اونها درباره آسمان و پدیده هاش غلطه. البته افرادی که مطالعه دارند اینطور نیستند اما این افراد اقلیت هستند.

هانیه امیری
02-21-2012, 10:59 PM
من هم با آقاي اكبرنيا موافقم... فرض كنيد در مورد يه علمي هيچ اطلاعاتي نداريد و با ظاهر قضيه يا تصورات خودتون دلايلي رو بيان مي كنيد كه اين دلايل هم براي افراد متخصص در اين علم خنده دار و يا بديهي خواهد بود. اين وظيفه ماست كه اين اشتباهات رايج بين اطرافيانمون رو از بين ببريم حتي يك نفر....

fateme.kokabi
07-05-2012, 10:08 AM
امین جان باید به این سوال ها حتی به این کنجکاوی ها عادت کنی لذت بخش اون لحظه ایه که با راهنمایی درست پی به واقعیت ببرن. تازه خیلیا هستن که هنوز که هنوزه فک میکنن خورشید بزرگترین شی عالمه!!!!!!!!
سلام !!!
من فكر ميكنم اينكه هنوز بعضي ها فكر ميكنن خورشيد بزرگترين شي عالمه به خاطر اينه كه هميشه در مدارس مي گويند بزرگترين چشمه ي نور خورشيد است.

mohsen4465
07-05-2012, 12:04 PM
یکی در مورد ابعاد جهان که میگفت فاصله ی دور ترین اجرامی که تا به حال کشف شده حدود 2 میلیارد سال نوری هست ایشون به احتمال زیاد کتاب هایی مربوط به قبل از دهه 60 میلادی رو مطالعه کردن.

چند بار هم سال نوری رو در صحبت هاشون واحد زمانی گفتناین گفته ی ایشون صحیحه و از واحد سال نوری (واحد اندازه گیری فاصله) میشه برای عنوان زمان هم استفاده کرد. برای مثال وقتی میگیم فلان جرم 4 سال نوری با ما فاصله داره یعنی تصویری که ازش میبینیم مربوط به 4 سال گذشته است. از لحاظ نظریه نسبیت هم زمان و مکان با هم رابطه دارن. البته این نوع کاربرد از واحد سال نوری عمومیت نداره و درست نیست اونو در سطوح پایین آموزشی عنوان کنیم.

بزرگترین ستاره کشف شده رو هم گفتن حدود 100 خورشید توش جا میشهاین گفتشون کاملاً غلطه

واقعا من خیلی تعجب کردمدر تعریف مرز منظومه شمسی استاندارد های مختلفی وجود داره که یکیشون دورترین جرمیه که بدور خورشید میگرده (در گذشته پلوتو). البته تعاریف بهتر دیگه ای هم براش هست مثل حداکثر برد باد خورشیدی و ... . ولی با رعایت حال استاد و در نظر گرفتن کتاب های قدیمی که ایشون خوندن میشه گفت که حرف ایشون درست هست.

==================
یکی از مدیران سایت منو بخاطر این پست دعوا کرد! :beaten:
خواستم به دوستان بگم که بابت این پست مخصوصاً خط اول جوابم هیچ منظوری نداشتم. اگه گفتم کتابای دهه قبل از 60 چون واقعاً اون موقع دورترین جرم شناخته شده فاصلش 2 میلیارد سال نوری بوده نه اینکه قصد مسخره کردن داشته باشم. این توضیح رو گذاشتم تا بقیه دوستان هم یه وقت بد برداشت نکنن.

raha_mousavi
09-15-2012, 04:11 PM
یکی از اشتباهات مردم این است که احساس میکنند با تلسکوپ میتوانند سطح ستاره را ببینند مانند سیارات..من خود به چشم خود دیده ام...
چندباز ازمن درخواست کردند که با لنز 10 روی ستاره زوم کنم و به گفته خودشون بهتر ببینند سطح ستاره ها را...بعد ازدیدن مردم...
مردم:این که مثه اوله ..فرقی نکرد..
من::melt::explode::melt::explode:
دوستان منجم::pathead::pathead:

یکی دیگر ازاشتباهات معلمین این بو که همیشه rرا er تلفظ میکنن..من خود به چشم خود دیدم..یکی ازمعلمین فیزیک همین طور بود وهمچنین یکی ازاستادان نجوم هم همینطورتلفظ میکرد...به نظرشما این اشتباه نیست؟

Soroush Samadi
09-16-2012, 11:13 AM
يكي از اشتباهات ديگر مردم اينه كه به اخترشناس ميگن منجم شناس اين ديگه اخر اشتباه بود

soroosh
09-16-2012, 02:27 PM
روز جهانی نجوم رفتم توچال برنامه بود
یکی از کسایی که با تلسکوپ به مردم زحل و زهره رو نشون میداد به یه عده ای میگفت خوب اینم زهره بیاین ببینین
مردم هم که رفتند دیدند بعد گفتند که این که ماهه (اون روز هلال زهره تقریبا مثل ماه بود)

بعد اون آقای صاحب تلسکوپ گفت نه این زهره است که شکل هلال دارد حالا هر چی این آقا می گفت مردم باور نمی کردند می گفتند این ماهه !!!!1

بیچاره اون آقا که آخر هم نتونست مردم رو متقاعد کنه
ولی اون مردم هم یه خرده فکر می کردند نمی گفتند چرا ماه توی تلسکوپ از حالت عادیش کوچیک تره!!!!!

من اون موقع فقط داشتم افسوس می خوردم

shazde
09-16-2012, 03:25 PM
با مدير يه مؤسسه اي رفته بوديم مركز نجوم يه كشوري كه اسمشو نگم.:hidden: اقا اونجا يه كره گذاشته بودن كه به دو نيم تقسيم شده بود . نصف كره ، كره زمين بود و نصف ديگه اون يه كره خاكي. به اين كره كه دست ميزديم سمت اون كره خاكي گرم تر از نيمه كره ي زمين بود . چشم تون روز بد نبينه من خودمو كشتم تا به مدير مؤسسه مون بگم و كمك كنم به درك شون كه اين نيمه ي خاكي و گرم يا عطاردِ يا زهره ، ايشون پاشونو كرده بودن تو يه كفش و ميگفتن مريخِ!:XD:!!! هر چي ميگفتم اينور گرمتره ، مريخ دورترِ به خورشيد پس سردتر از كره زمينه، ميگفتن نه مريخِ!!!!!:banghead::oh noes::x_x:

mohsen4465
09-16-2012, 03:36 PM
یه موردی رو هم من در مورد جهت یابی مردم عادی و حتی فجیع تر از اون همین اشتباه رو در مورد مهندسین عمران بگم. البته اگه اینجا کسی عمران خونده شرمنده ناراحت نشه. منظورم بعضی از مهندسین عمرانه.

خب قضیه اینه که دریای خزر بطور کلی در جهت شمال ایران قرار گرفته. اما جالبه بدونین مردم اینجا و بقیه که میان اینجا و کلاً از همه وقتی بپرسین که جهت جغرافیایی شمال کدوم وره همه یه نگاه به کوه و خط ساحلی میندازن و بعد با اطمینان 100 درصد سمتی عمود بر خط ساحلی رو نشون میدن! :blink: این درحالیه که اصلاً دقت نمیکنن لبه ساحل دریا در جاهای مختلف زاویه متفاوتی داره. آخه خط کش نیستش که دقیقاً خط راست باشه. اوضاع وقتی فجیع تر میشه که به زاویه بندی ساختمان ها و رعایت ضلع شمالی و جنوبی اونها دقت میکنین. کافیه که یکی مثل ما منجم ها جهت دقیق شمال رو بدونه تا به این مهندس های کله پوک بخنده. :secret laugh:سر این موضوع ضلع شمالی و جنوبی ساختمون با همکارم کلی بحثم شده بود ولی بدون اینکه قبول کنه که شمال حقیقی در کنج آپارتمانشون قرار گرفته نه در ضلع مقابلش و همچنان از بارون گیر بودن پنجره جنوبیش شکایت میکرد در حالی که نمیدونست این پنجره رو به جنوب غربیه نه جنوب! البته من بیشتر بجای اینکه به همکارم بخندم تو دلم داشتم به اون مهندس ساختمون میخندیدم. :secret laugh:البته تک و توک بین ساختمون ها بعضی ها رو میشه پیدا کرد که انگاری مهندسش واقعاً مهندس بوده (شایدم منجم بوده!) و ضلع بندی ساختمون رو دقیقاً رعایت کرده. اما بیچاره اون مهندسی که واقعاً کارش رو بلده. همه بعد از نگاه کردن به ساختمونش میگن نگاه کن، کـجـه! اینجاست که آدم نمیدونه بحال این ملت باید بخنده یا گریه کنه.:indifferent :شایدم بره معتاد بشه!:high:

پیمان اکبرنیا
09-16-2012, 04:14 PM
دوستان حالا من یک بار هم قبلا در این تاپیک گفتم درسته که اطلاعات نجومی عموم مردم کمه ولی این فقط در نجوم نیست انقدر حرص و تاسف نخورید ;) ما در تمام علوم همین مشکل را داریم شاید بشه گفت در دوره ای از تاریخ هستیم که وظیفه سنگینی به دوش ماست و اون هم تشویق مردم به مطالعه، تفکر و تحقیق هست و نباید نا امید بشیم. همواره همه را راهنمایی کنید و بهشون منبع معرفی کنید و سعی کنید که عصبانی نشوید :) خود ما هم شاید اگر درباره سایر علوم اظهار نظر کنیم دانشمندان آن علوم از ما عصبانی شوند ولی با مطالعه فراوان میشه به همه چیز رسید و نه تنها خود، بلکه سایرین را آگاه کرد و این آگاهی را گسترش داد.

وضعیت اطلاعات نجومی مردم با توجه به برنامه های تلویزیونی، کتابها، مجلات و سایتها بسیار بهتر از گذشته است و این کمی مایه ی امیدواری است. در ضمن این را هم بدونید در بسیاری از کشورهای دنیا هم همین وضع هست و فقط ما با این مشکل مواجه نیستیم پس نا امید نشوید :)

moonlight13
11-11-2012, 05:52 PM
یک اشتباه بسیار رایج که خد من بار ها با اون مواجه شدم اینه که عام مردم فکر میکنن سیاهچاله یه چاله ی خیلی بزرگ تو فضاست که مردم اگه برن کنارش وایسن میفتن توش و میمیرن:TT TT:
یا این که می تونن سیاه چاله ها رو ببینن:sFun_bangdesk:
یا این که اگه بپرسیم بی وزنی در کجا به وجود می آید می گویند جایی که هوا نباشه یعنی خلأ:ouch...it hurts:

rezash
12-12-2012, 12:36 AM
برای اینکه روند پستها در تایپیکهای مربوط به نابودی زمین که داغ هم هست به هم نریزه این پست رو دز اینجا قرار دادم.اگر میران مربوط تایپیک بهتری را مناسب میدانند بگن که انتقال بدیم.

قسمت اول

من پس از مطالعه پیشگوئیهای تمدنهای قدیمی که نابودی زمین را پیش بینی کردند به نتایج جالبی رسیده ام که البته بزودی برایتان تشریح میکنم.

این تمدنها عبارتند از قوم مایا-سرخپوستان هوپی-مصریان باستان-ادیان مختلف از قبیل اسلام (که بارها به صراحت در مورد نابودی زمین و البته بدون ذکر تاریخ گفته شده است)

انجیل عهد عتیق-نوسترآداموس و غیره..

ولی ابتدا راههای نجومی نابودی زمین چه چیزهائی هستند؟!!

رویدادهای نجومی که احتمالا باعث نابودی کره زمین شوند را میتوان شمارش کرد.

از برخورد سنگهای آسمانی و دنباله دارها تا انفجارهای عظیم ستاره ای چتهای گسیل شده اشعه گاما و حتی سونامیهای گرانشی که در نظریه انیشتین پیش بینی شده است.وغیره..

1.انفجارهای ستاره ای بویژه ابر نواختران . تا جائیکه دانشمندان بررسی کرده اند در نزدیکی منظومه شمسی ستاره بالقوه خطرناکی در حال حاضر وجود ندارد.و چند تائی هم که به نسبت به ما نزدیک هستند خطر سریعی ندارند.

مثلا ستاره ی ابط الجوزا در صورت فلکی شکارچی یا جبار ستاره ای پیر و رو به افول است که تپش آن نشان دهنده فروریختن و انفجار آن میباشد.لیکن فاصله آن حدود 400 تا 450 سال نوری است.

دانشمندان انفجار این ستاره را حدود 50000 سال دیگر پیش بینی کرده اند که البته در نسبتهای نجومی زمان کمی است.

2.گسیل چتهای اشعه گاما توسط نوع خاصی از ستارگان که نمونه بارز و مشهور آن ستاره "ولف رایت 104" در صورت فلکی قوس می باشد.

این ستاره در صورت انفجار از دو جهت بالا و پائین خود اشعه گاما را به شدت پرتاب خواهد کرد که در صورت برخورد به زمین میدان مغناطیسی و جو و سپس خود زمین را از بین خواهد برد.

متاسفانه به مانند یک تفنگ, لوله آن تقریبا به سمت ماست.ولی زمان دقیق انفجار مشخص نیست.

3.وجود سیاه چاله ای در نزدیکی زمین.

اگر سیاهچاله ای در نزدیکی زمین باشد و یا به ما نزدیک شود کل منظومه شمسی مورد تهدید واقع خواهد شد.

وجود اینگونه اجرام در نزدیکی ما تایید نشده است.حتی با وجود غیرقابل رویت بودن این اجرام باز هم اثرات آن را میتوان بر دیگر اجرام و نورها شناسائی کرد.

4.سنگهای آسمانی و دنباله دارها

سنگهای آسمانی و دنباله دارها حتی المقدور شناسائی و ردیابی شده اند.پس خطر این اجرام شاید در حال حاضر آنچنان نباشد.شاید!؟

دانشمندان حتی مدار بعضی از این اجرام را در دراز مدت حساب کرده اند که نمونه بارز آن سیارک آپوفیس است که در سال 2029 از نزدیکی زمین گذر خواهد کرد.

5.فعالیتهای نزدیکترین ستاره به ما یعنی خورشید

خورشید با اینکه نزدیکترین ستاره به ماست و در مورد آن خیلی میدانیم با اینحال هنوز هم برای ما از ناشناخته ترینهاست.

به نظر شخصی من اگر قرار باشد زمین آسیبی ببیند از این جهت خواهد بود.به این دلیل که تاثیر مستقیم بر حیات روی زمین دارد.

افسانه ها و داستانهای زیادی در رابطه با خورشید بوده و هست.وقایع زیادی رو میتوان بر شمرد که خورشید بر آنها تاثیر گذار بوده.حتی عصر یخبندان نیز به دلیل عدم تابش نور خورشید به وجود آمده است.

پایان قسمت اول

rezash
12-13-2012, 12:53 AM
الان در تلویزیون یک بحث سیاسی در مورد شرایط مصر صورت گرفت.که البته به ما چه؟!

ولی مجری پرسید شما نظرتون در مورد آینده رویدادهای مصر چیه؟

مهمان برنامه هم با کمال تعجب گفت:من که منجم یا پیشگو نیستم که بدونم در آینده چه اتفاقی میفته!!!!!!

Arian Soltani
12-13-2012, 07:04 PM
سلام .
امروز صبح رفتم واسه صبحانه نون تازه بگیرم (جاتون خالی) ،
توی نانوایی منتظر بودم نوبتم بشه دیدم روی دیوار یه عالمه کاغذ با عنوان "ایا میدانید؟" چسبوندن .
در همون حال که مطالعه میکردم رسیدم به مطلب زیر :http://up.avastarco.com/images/eo3ws4idt8y8411otp1f.jpg
پیش خودم گفتم بنده خدا کار به این قشنگی انجام داده بذار لااقل درستش کنم ،
وقتی داشتم واسش توضیح میدادم دست کرد 2 تا نون بدون نوبت بهم داد و گفت به سلامت .
فهمیدم هنوز خیلی چیزا مونده که ما باید بدونیم و بخونیم !!!!!!
ببخشید اگه عکسش خوب نشده .

رضا طامهری
12-13-2012, 10:45 PM
سلام .
امروز صبح رفتم واسه صبحانه نون تازه بگیرم (جاتون خالی) ،
توی نانوایی منتظر بودم نوبتم بشه دیدم روی دیوار یه عالمه کاغذ با عنوان "ایا میدانید؟" چسبوندن .
در همون حال که مطالعه میکردم رسیدم به مطلب زیر :http://up.avastarco.com/images/eo3ws4idt8y8411otp1f.jpg
پیش خودم گفتم بنده خدا کار به این قشنگی انجام داده بذار لااقل درستش کنم ،
وقتی داشتم واسش توضیح میدادم دست کرد 2 تا نون بدون نوبت بهم داد و گفت به سلامت .
فهمیدم هنوز خیلی چیزا مونده که ما باید بدونیم و بخونیم !!!!!!
ببخشید اگه عکسش خوب نشده .

ای جانم....
عجب سیستم باحالی دارین واسه نون بی نوبتا!!!!
ببین این نشون میده چققققد این بنده خدا به علمت احترام گذاشته! دیده علمشو داری گفته با دوتا نون بی نوبت از زحماتت قدر دانی کنه!

Arian Soltani
12-14-2012, 05:28 PM
سلام
جاتون خالی دیشب رفتم واسه رصد ، 40 نفری با هم بودیم (باشه اقای طامهری چرا میزنی؟ گزارش رصد رو میزارم توی تاپیک مربوط تا ببینین) ،
یکی از مهمونا که اطلاعات خوبی داشت ، بعد یه سری توضیحات واسه بقیه اومد پیش من پرسید :
اگه میشه سال نوری رو به ساعت بگین تا اعدادتون کوچکتر بشه .
من متوجه نشدم واسه چی این سوال پیشنهادو به من داد ، ولی ایکاش چنین اشخاصی تلاش بیشتری برای دونستن اطلاعات پایه انجام میدادن .

rezash
12-20-2012, 01:16 AM
امروز با دوستی در مورد نابودی زمین و شایعات پیرامونی صحبت میکردیم.

ایشون میگفت همه این حرفا چرنده و بهیچ و جه دنیا نابود نخواهد شد.

من هم خیلی به هیجان اومده بودم و با تعجب نگاه میکردم.که گفت:

اگر اتفاقی قراره بیفته بدین صورت خواهد بود که کره زمین چرخش خود را برعکس انجام میدهد و خورشید چند روزی را از مغرب طلوع خواهد کرد.و دوباره به حالت اول باز میگردد.

من تعجبم بیشتر شده بود!!

گفت از لحاظ علمی این شدنیه!!

قسمت دوم

آیا میشود زمین به ناگهان بایستاد و برعکس بچرخد؟

دانشمندان سیاره شناس پس از بررسی حرکات و فرم سیارات منظومه شمسی به خاص بودن زمین اذعان دارند.

هیچ یک از سیارات منظومه شمسی تا این حد دارای ثبات نیست.

اصلا این ثبات در چرخش و محور باعث ثبات در حیات کره زمین نیز گردیده است.

سیاره ای همچون اورانوس کاملا از حالت طبیعی خارج شده و خوابیده به نظر میرسد.

این بی نظمی میتواند بر اثر برخورد جسمی بزرگ به وجود آمده باشد.

طبق پیش بینی دانشمندان سیاره مریخ نیز که در حال حاضر تقریبا هر 24 ساعت یکبار به دور خود میچرخد بارها دچار تغییرات شدید در محور و چرخش خود شده است.

سیاره زهره نیز بر خلاف دیگر سیارات برعکس(به دور محور خود) میچرخد که این نیز میتواند ناشی از برخورد یا عاملی ناشناخته باشد.

اما زمین به گفته دانشمندان کمتیرین تغییرات را در حرکت وضعی و تغیر در محور خود را داشته است.

این امر را به وجود ماه مدیون است.

زمین به نسبت اندازه خود به قمرش بزرگترین قمر را در سیارات منظومه شمسی دارد که همین موضوع باعث شده سیاره زمین کمترین تغییرات را از این لحاظ داشته باشد.

سیاره زمین و ماه به مانند دو نفر که دستان خود را به هم داده اند و با سرعت میچرخند میماند.گرانش این دو جرم به مانند دستها عمل میکند و باعث شده این دو جرم سالهای سال تغییر بارزی نداشته باشند

اگر ماه نبود امکان اینکه انحراف محور زمین از 23 درجه بیشتر شود بسیار زیاد بود و همین امر(ماه) نیز در عدم تغییر زمان چرخش زمین به دور خود نقش آفرین بوده است.

پس نقش ماه در ثبات حرکات کره زمین بسیار حائز اهمیت است.

حتی جذر و مد ایجاد شده در کره زمین که دلیل اصلی آن وجود ماه میباشد در ایجاد حیات و تولد موجودات دوزیست قابل درک و مهم بوده است.

پس بدون توجه به حضور قمر زمین نمیتوان در مورد تغییرات مهم در چرخش زمین صحبت کرد.

ثانیا مجموعه سیاره زمین که شامل آب و هوا نیز هست با هم در حال گردش میباشند.

اگر زمین روزی قرار باشد که توقف کند دقیقا به مانند ماشینی است که ترمز میکند.

مسافرین اتومبیل با ترمز شدید به شدت به جلو پرتاب خواهند شد.

همچنین با توقف زمین جو پیرامونی آن با شدت تمام به حرکت خود ادامه خواهند داد و طوفانهای بسیار عظیم را سبب خواهند شد.طوفانهائی که از شدت اصطکاک با زمین حرارتی بسیار زیادی را سبب خواهند شد بطوریکه ساختمانها را آنا" ویران و آتشین خواهند کرد

آب موجود بر سطح زمین با چنان شدتی به بالا میرود که سونامیهای چند کیلومتری را خواهیم دید!!

تازه اگر خودمان تکان نخوریم و بتوانیم این پدیده را ببینیم!!

اگر کسی از فضای نزدیک به زمین به این پدیده نگاه کند به نظرش خواهد رسید که سیاره زمین سطحش مشابه با سطح سیاره مشتری است.

مشابه لکه سرخ مشتری در زمین بسیار خواهد دید.

به نظر در روی زمین کسی دیگر وجود نخواهد داشت تا به طلوع خورشید از غرب نظاره کند!!

پایان قسمت دوم

با این اوصاف تغییر در چرخش وضعی زمین غیر ممکن است و دارای تبعاتی ویرانگر و عجیب خواهد بود.

پیمان اکبرنیا
12-20-2012, 09:17 AM
امروز با دوستی در مورد نابودی زمین و شایعات پیرامونی صحبت میکردیم.

ایشون میگفت همه این حرفا چرنده و بهیچ و جه دنیا نابود نخواهد شد.

من هم خیلی به هیجان اومده بودم و با تعجب نگاه میکردم.که گفت:

اگر اتفاقی قراره بیفته بدین صورت خواهد بود که کره زمین چرخش خود را برعکس انجام میدهد و خورشید چند روزی را از مغرب طلوع خواهد کرد.و دوباره به حالت اول باز میگردد.

من تعجبم بیشتر شده بود!!

گفت از لحاظ علمی این شدنیه!!

قسمت دوم

آیا میشود زمین به ناگهان بایستاد و برعکس بچرخد؟

دانشمندان سیاره شناس پس از بررسی حرکات و فرم سیارات منظومه شمسی به خاص بودن زمین اذعان دارند.

هیچ یک از سیارات منظومه شمسی تا این حد دارای ثبات نیست.

اصلا این ثبات در چرخش و محور باعث ثبات در حیات کره زمین نیز گردیده است.

سیاره ای همچون اورانوس کاملا از حالت طبیعی خارج شده و خوابیده به نظر میرسد.

این بی نظمی میتواند بر اثر برخورد جسمی بزرگ به وجود آمده باشد.

طبق پیش بینی دانشمندان سیاره مریخ نیز که در حال حاضر تقریبا هر 24 ساعت یکبار به دور خود میچرخد بارها دچار تغییرات شدید در محور و چرخش خود شده است.

سیاره زهره نیز بر خلاف دیگر سیارات برعکس(به دور محور خود) میچرخد که این نیز میتواند ناشی از برخورد یا عاملی ناشناخته باشد.

اما زمین به گفته دانشمندان کمتیرین تغییرات را در حرکت وضعی و تغیر در محور خود را داشته است.

این امر را به وجود ماه مدیون است.

زمین به نسبت اندازه خود به قمرش بزرگترین قمر را در سیارات منظومه شمسی دارد که همین موضوع باعث شده سیاره زمین کمترین تغییرات را از این لحاظ داشته باشد.

سیاره زمین و ماه به مانند دو نفر که دستان خود را به هم داده اند و با سرعت میچرخند میماند.گرانش این دو جرم به مانند دستها عمل میکند و باعث شده این دو جرم سالهای سال تغییر بارزی نداشته باشند

اگر ماه نبود امکان اینکه انحراف محور زمین از 23 درجه بیشتر شود بسیار زیاد بود و همین امر(ماه) نیز در عدم تغییر زمان چرخش زمین به دور خود نقش آفرین بوده است.

پس نقش ماه در ثبات حرکات کره زمین بسیار حائز اهمیت است.

حتی جذر و مد ایجاد شده در کره زمین که دلیل اصلی آن وجود ماه میباشد در ایجاد حیات و تولد موجودات دوزیست قابل درک و مهم بوده است.

پس بدون توجه به حضور قمر زمین نمیتوان در مورد تغییرات مهم در چرخش زمین صحبت کرد.

ثانیا مجموعه سیاره زمین که شامل آب و هوا نیز هست با هم در حال گردش میباشند.

اگر زمین روزی قرار باشد که توقف کند دقیقا به مانند ماشینی است که ترمز میکند.

مسافرین اتومبیل با ترمز شدید به شدت به جلو پرتاب خواهند شد.

همچنین با توقف زمین جو پیرامونی آن با شدت تمام به حرکت خود ادامه خواهند داد و طوفانهای بسیار عظیم را سبب خواهند شد.طوفانهائی که از شدت اصطکاک با زمین حرارتی بسیار زیادی را سبب خواهند شد بطوریکه ساختمانها را آنا" ویران و آتشین خواهند کرد

آب موجود بر سطح زمین با چنان شدتی به بالا میرود که سونامیهای چند کیلومتری را خواهیم دید!!

تازه اگر خودمان تکان نخوریم و بتوانیم این پدیده را ببینیم!!

اگر کسی از فضای نزدیک به زمین به این پدیده نگاه کند به نظرش خواهد رسید که سیاره زمین سطحش مشابه با سطح سیاره مشتری است.

مشابه لکه سرخ مشتری در زمین بسیار خواهد دید.

به نظر در روی زمین کسی دیگر وجود نخواهد داشت تا به طلوع خورشید از غرب نظاره کند!!

پایان قسمت دوم

با این اوصاف تغییر در چرخش وضعی زمین غیر ممکن است و دارای تبعاتی ویرانگر و عجیب خواهد بود.

به لحاظ علمی اصلا در حال حاضر امکان نداره زمین به یک باره متوقف بشه :) یعنی فقط در صورتی زمین میتونه متوقف بشه که مثلا جسم بسیار بزرگی بهش برخورد کنه که این هم امکان پذیر نیست چون تمام اجسام بزرگ منظومه شمسی را می شناسیم.

در مورد ماه: ماه از طریق نیروهای جزر و مدی از همون پیدایشش تا الان سرعت چرخش زمین به دور خودش را کم کرده و الان هم این کار را می کنه. شبانه روز قبلا خیلی کوتاه تر بود و الان به 24 ساعت رسیده. در آینده نیز به طور مداوم سرعت چرخش زمین به دور خودش کم میشه تا زمانی که با ماه قفل گرانشی بشه. یعنی همیشه یک روی زمین به سمت ماه خواهد بود.

علیرضا محمدی
01-08-2013, 02:13 PM
یکی از همین اشتباهات بزرگ همین 21 دسامبر بود .
باور کنید توی کوچه که راه می رفتم هر کس که منو میدید دربارش ازم سوال می کرد.
من متعجبم که چرا مردم با وجود اینکه تلوزیون هم در بارش توضیح داد بازم میترسن.
البته از نجوم هم که بگذره اصلا این حرف با دین اسلام مغایرت داره مردم باید این چیزا رو درک کنن

shazde
01-17-2013, 12:03 AM
در مورد همين ٢١دسامبر و اين ٣روز تاريكى......
يه بحث هايى تو مدرسه ميشد كه اگر ميشنيدين .......!!!!!
يه كى ميگفت : از لحاظ علمى واقعا اتفاق ميفته اين سه روز تاريكى ولى فقط تاريك ميشه ديگه هيچى نميشه!!!!
اون يكى: هم تاريك ميشه، هم زمين از اون به بعد برعكس ميچرخه!!!!
اون يكى: به من الهام شده امام زمان(عج) ظهور ميكنه!!!!!
جالبه ديگران هم به اين آخرى اعتقاد شديدى داشتن!!!!!
هيچى ديگه من هر چى ميگفتم :اخه خواهران بنده اصلا چى ميگين شما؟ چرا به امام زمان(عج) ربطش دادين؟؟؟ اخه اين همه دارن اعلام ميكنن كه اتفاق نميفته......!
يهو يكيشون گفت :اگه اتفاق نيوفتاد، تو نجوم دانى ، نه اصلا استاد اختر شناس!!!!! تو همه چى دانى!!!!!! درسا من دارم ميگم اتفاق نميفته ينى اتفاق نميوفته ديگه!
منم كه از خدا خواسته! همچين با اطمينان گفتم قول؟ اونا هم گفتن قول!!!!
هيچى ديگه زدن زير قولِشون !!!!!!!!!!!!!

A.ALAVI
01-17-2013, 01:07 AM
جذّاب ترین و مفرّح ترین لحظات عمرم بحث راجع به این قضیه با این "اساتید معاصر علم نجوم" بود!
خیلی حال میداد که طرف با استناد به یه فیلم(!!!!!!!!!) برات اظهار نظر کنه! =))
میگفت:ببین خارجیا فیلم الکی که نمی سازن! حتماً یه واقعیّتی پشتش بوده دیگه!!
گفتم پس بتمن و اسپایدر من و هری پاترم حتماً راستن دیگه!!!
گفت: شاید :cool:
من که واقعاً لذّت بردم از این لحظات!
مشکل بقیه احتمالاً وقتی بوده که با آدمای بی منطق حرف میزدن! ولی من وقتی با این آدما رو به رو می شدم یاد مثل "نرود میخ آهنی بر سنگ" میفتادم و کلّاً بحثو بی خیال می شدم! گوش میکردم تا بخندم!!

پ.ن:لازم به گفتن نیست که منظورم از "اساتید معاصر علم نجوم" صرفاً کنایه بوده و نه تمسخر اساتید واقعی علم!

moonlight13
02-12-2013, 03:29 PM
امروز داشتم راجب منظومه شمسی به یکی از دوستام توضیح میدادم تا گفتم :"همون طور که می دونی خود انسان دورترین جایی که رفته ماه بوده"یه دفعه دهنش وا موند... چند لحظه گنگ نگام کرد و بعد گفت مطمئنی اشتباه نمی کنی؟ حداقل باید تا حالا تا ته منظومه شمسی میرفتن...
بعضی بدفهمی ها مثل این موضوع واقعا رایج هستن.یعنی میشه گفت بیش 95% مردم همین فکرو میکنن.به امید روزی که اکثر آدما حداقل در حد اطلاعات عمومی با نجوم آشنا باشن که با چنین چیزهایی مواجه نشیم!:rolleyes:

rezash
02-13-2013, 12:59 AM
طبق معمول باز هم صدا و سیما یک اشتباه نجومی انجام داد.

البته در یک فیلم تلویزیونی این اشتباه رخ داد ولی از آنجا که خیلی از مردم هم این اشتباه رو صحیح میدونند در این تایپیک مطرح میکنم.

روز جمعه صبح فیلمی در تلویزیون پخش شد که اتفاقاتی رو از یک مدرسه و اردوی دسته جمعی شاگردان مدرسه روایت میکرد.

در قسمتی از این فیلم هنگام شب دو دانش آموز به ستارگان آسمان اشاره میکنند و یکیشون میگه در ایام قدیم دریانوردان به دلیل درخشش زیاد ستاره قطبی میتونستند جهت شمال رو پیدا کنند و مسیرشون رو گم نکنند.

این موضوع رو از خیلی افراد جامعه نیز میشنوید که انتظارشون از ستاره ی قطبی درخشش و نورانیت خیلی زیاده.درحالیکه ستاره قطبی در قیاس با دیگر ستارگان و از لحاظ درخشندگی تقریبا ستاره ای متوسط به حساب میاد.

قدر ظاهری این ستاره حدود 2+ و چهل و نهمین ستاره ی درخشان آسمان است.والبته از ستارگان متغیر آسمان بوده و کمی هم درخشندگی آن تغییر میکند.

از منجمان عزیز و علاقه مندان تقاضا میکنم در جلسات و گفتگوهای نجومی که با عموم مردم دارند حتما این موضوع رو براشون توضیح دهند.ممنون.

m.aryayi
02-13-2013, 08:50 PM
... |:

http://up.avastarco.com/images/21z3n33a5ljuadwrdkub.jpg

moonlight13
02-19-2013, 11:03 PM
امروز در کتاب علوم سوم راهنمایی (صفحه 46) خواندیم: ...در این تقسیم بندی نهمین سیاره یعنی پلوتو ...
آیا درسته که حتی در کتاب های درسی هم باید با اشتباه علمی مواجه باشیم؟ :confused:
خدا کنه روزی برسه که بتونیم این تاپیک رو ببندیم...

tasnim
02-20-2013, 12:26 AM
یعنی سیارک طفل معصوم؛ به عنوان 9امین سیاره شناخته نشده!!؟
آخه میدونید من و پسرم سر این موضوع زیاد کلکل داشتیم؛ تا اینکه ی روز توی کارتون "سفرهای زولا" نشونم داد که:
سیاره ها؛ این سیارک رو قاطی بازی سیاره ها راه دادن و 9امین سیاره شد:wink:
باورکنید شما هم کارتون رو میدیدید!!! باور میکردید:109:

karimisss
02-20-2013, 01:42 PM
معلم زبان بنده اصرار داره که زمین دوتا قمر داره ، که یکیش دیده نمیشه .
راهی برای اثبات اشتباه ایشون میشناسید؟

mohsen4465
02-20-2013, 04:40 PM
راهی برای اثبات اشتباه ایشون میشناسید؟ ما نباید اثبات کنیم که ایشون اشتباه میکنن بلکه ایشون هستن که باید گفته خودشون رو اثبات کنن. بهرحال زمین فقط یک قمر طبیعی داره. :)

Tahereh Ramezani
02-20-2013, 04:56 PM
راهی برای اثبات اشتباه ایشون میشناسید؟

به نظر نمیاد که ایشون اشتباه کرده باشند ، لینک ذیل را لطفاً نگاه کنید :

زمين دو قمر دارد (http://www1.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100862943673)

moonlight13
02-20-2013, 06:41 PM
یعنی سیارک طفل معصوم؛ به عنوان 9امین سیاره شناخته نشده!!؟
آخه میدونید من و پسرم سر این موضوع زیاد کلکل داشتیم؛ تا اینکه ی روز توی کارتون "سفرهای زولا" نشونم داد که:
سیاره ها؛ این سیارک رو قاطی بازی سیاره ها راه دادن و 9امین سیاره شد:wink:
باورکنید شما هم کارتون رو میدیدید!!! باور میکردید:109:
دقیقا موضوع همینه وقتی خود صدا و سیما یا آموزش و پروش این مسائل رو غلط نشون میدن این که ما انتظار داشته باشیم کسی اشتباه نکنه یا اگه هم کرد وقتی ما توضیح درست رو میدیم قبول کنه انتظاره نابجایی.
امروز به یکی از دوستام توضیح دادم که وقتی توی نیمکره شمالی تابستونه زمین در دورترین حالتش در مدارش به دروه خورشیده اما قبول نمیکرد...
این که ما اطلاعات عمومیمون کم باشه هیچ عیبی نداره اما این که وقتی راجب چیزی اطلاعات نداریم روی جوابمون تعصب نشون بدیم اصلا خوب نیست. :help:

mohsen4465
02-20-2013, 07:25 PM
این که وقتی راجب چیزی اطلاعات نداریم روی جوابمون تعصب نشون بدیم اصلا خوب نیست. :help: و این تمام فرق بین یک دانشمند با یک فرد عادیه. :)
اگه بخوایم روز به روز به دانشمون اضافه بشه باید دانسته‌های غلط خودمون رو قبول کنیم و سعی کنیم صحیحش رو یاد بگیریم.

Arian Soltani
04-24-2013, 11:37 PM
سلام
یه دردی هست تو جامعه نجوم نمیدونم اینجا جاش هست بگم یا نه . ولی به هر حال میگم تا تاپیک دردهای نجومی هم راه بیفته .
توی رصدای عید بعد از کلی توضیحات واسه یه گروه ، وقتی داشتیم مشتری رو رصد میکردیم ، یه خانومه از پشت تلسکوپ که اومد بیرون بهم گفت من که متوجه نشدم کدوم یک از این ستاره ها که دور ماهو گرفتن مشتریه ؟
منم هاج و واج مونده بودم به این خانوم تحصیل کرده (ایشون دانشجوی ارشد بودن ) چی بگم . ولی باز هم صبر به خرج دادم ، یه بار دیگه مفصل توضیح دادم و گفتم نگاه کنید ببینید مشتری را .
برگشته به من میگه آقای سلطانی این که همون تصویر قبلیه ، من از کجا بفهمم کدوم اینا مشترین ؟
حالا شما جای من بودین چه کار میکردین ؟ چی میگفتین ؟

sama.ara
04-24-2013, 11:47 PM
سلام
یه دردی هست تو جامعه نجوم نمیدونم اینجا جاش هست بگم یا نه . ولی به هر حال میگم تا تاپیک دردهای نجومی هم راه بیفته .
توی رصدای عید بعد از کلی توضیحات واسه یه گروه ، وقتی داشتیم مشتری رو رصد میکردیم ، یه خانومه از پشت تلسکوپ که اومد بیرون بهم گفت من که متوجه نشدم کدوم یک از این ستاره هر که دور ماهو گرفتن مشتریه ؟
منم هاج و واج مونده بودم به این خانوم تحصیل کرده (ایشون دانشجوی ارشد بودن ) چی بگم . ولی باز هم صبر به خرج دادم ، یه بار دیگه مفصل توضیح دادم و گفتم نگاه کنید ببینید مشتری را .
برگشته به من میگه آقای سلطانی این که همون تصویر قبلیه ، من از کجا بفهمم کدوم اینا مشترین ؟

من بودم میگفتم همشون مشتریه ماهن... موندیم ماهو به کدومشون بدیم:whoow:

stargazer
04-24-2013, 11:50 PM
سلام
توی رصدای عید بعد از کلی توضیحات واسه یه گروه ، وقتی داشتیم مشتری رو رصد میکردیم ، یه خانومه از پشت تلسکوپ که اومد بیرون بهم گفت من که متوجه نشدم کدوم یک از این ستاره هر که دور ماهو گرفتن مشتریه ؟

اینکه درد نیست، چون بد متوجه شده...
وقتی دانشجوی مملکت اینقدر سرخوشه که هی بهشون میگی هل نده، باز تو گوششون نمیره
بعد وقتی حین تنظیم و تلاش برای آوردن مجدد جرم خارج شده به وسط چشمی- ضمن اینکه چندبار تاکید کردی و داری میگی که "تکون ندین، به تلسکوپ نخورین"- دختره عمدا دست میزنه زیر لوله تلسکوپ تا به هم بریزه و بعدم با کمال پررویی نیششو تا بناگوشش باز می کنه .... اونوقت چیکار می کنینو چی میگین؟!!!!

sama.ara
04-24-2013, 11:58 PM
وقتی هرجایی دانشگاه میسازن و درشو باز میکنن میگن بفرما تو همینه دیگه... تر و خشک با هم میسوزن!!!!!!
احترام مرد خانم دشمن فنای عزیز...

sk..galaxy
04-25-2013, 09:14 AM
یه مشکلی هس اونم اینه که بعضی فک میکنن ماه همیشه تو آسمونه...یه با ر تو جریان پپسی بود توضیح میدادم که امکان این جور چیزی وجود نداره اون موقع ما هنوز تو آسمون نیست یعنی تازه میخواد بیاد بیرون ... یکی گفت دیونه شدی ماه که همیشه تو آسمونه:blink:...منم فتم نه همیشه نیست قبول نکرد...من گفتم اگه ماه همیشه تو آسمونه بیا بریم بیرون ماهو به من نشون بده رفت فت نتونست پیدا کنه ولی حد اقل تونستم به زور ثبات کنم:yaeh am not durnk:

Tahereh Ramezani
04-25-2013, 10:24 AM
در روز نجوم امسال ، یک مادر همراه فرزندش اومده بودن سر غرفه ی من ، و مادر گرامی داشت به فرزندش چیزی می گفت و من از گفته ی اون مادر گرامی ، یک لحظه دچار شوک بزرگی شدم ( نزدیک بود شاخ در بیارم !! ) و از طرفی هم شدیــــــــد خندم گرفته بود ، ولی خدا رو شکر ، خودم رو کلی کنترل کردم ، و با لبخند و مهربانانه ، برای مادر و کودکش توضیح دادم ، و ایشون متوجه اشتباهش شد و آخر با لبخندی تشکر کرد و رفتند . :):)
بعداً برای یکی از دوستان که به غرفم اومده بود ، تعریف کردم و ایشون بسیار خندیدن ؛ من به خودم گفتم اگر قرار بود من هم اون لحظه بخندم ، به طور قطع مادر و کودکش ناراحت می شدن و چه بسا ممکن بود حتی تصور نسبتاً بدی از نجوم و منجمان پیدا کنن !!

به نظر من فارغ از اینکه طرف چه شخصیتی یا منسبی یا شغلی داره یا میزان تحصیلاتش چقدر هست ؛ شخصی که برای ترویج یا آموزش علمی ، قدم بر می داره باید با سعه ی صدر کار کنه و حتی اگر شده چندین و چند بار یک حرف رو تکرار کنه و یا به صورت عملی به طرف نشون بده ؛
چه بسا ممکن هست که اون طرف هم علمی داشته باشه و ما از اون علم چیزی ندونیم ، پس بهتره که هیچ وقت کسی رو بابت ندونستنش سرزنش و مسخره نکنیم ؛ و به جاش دانسته های خودمون رو به اشتراک بگذاریم تا یک نفر دیگه هم به جمع دانایان اضافه بشه ............ :):)

پیمان اکبرنیا
04-25-2013, 11:30 PM
پایین بودن سطح اطلاعات و سواد علمی، فرهنگی و ... فقط به نجوم مربوط نیست و در سایر شاخه‌های علمی هم همینطوره :) مثلا ممکنه اگر ما منجمان هم در یک جمع دیگر علمی مثلا درباره ژنتیک یا نانو تکنولوژی اظهار نظر کنیم حرفهامون خنده دار به نظر بیاد.

حالا راه حل مقابله با این مساله چیه؟

yperseusy
04-25-2013, 11:50 PM
به نظر من باید این فرهنگه عقل کلی از فرهنگه ما به نوعی اخراج بشه و در مورد مسائلی که اطلاعات نداریم نظر ندیم این یه راه حل مناسب هست از نظر من :)

آسمون
04-26-2013, 12:14 AM
پایین بودن سطح اطلاعات و سواد علمی، فرهنگی و ... فقط به نجوم مربوط نیست و در سایر شاخه‌های علمی هم همینطوره :) مثلا ممکنه اگر ما منجمان هم در یک جمع دیگر علمی مثلا درباره ژنتیک یا نانو تکنولوژی اظهار نظر کنیم حرفهامون خنده دار به نظر بیاد.

حالا راه حل مقابله با این مساله چیه؟

به نظر من باید این فرهنگه عقل کلی از فرهنگه ما به نوعی اخراج بشه و در مورد مسائلی که اطلاعات نداریم نظر ندیم این یه راه حل مناسب هست از نظر من :)

دقیقـــــــــــا
و اینکه درک کنیم اگر توی مطلبی،حرفی برای گفتن نداشتیم اتفاق بدی نیست....

وقتی جایی قرار می گیریم که اطلاعات زیادی در موردش نداریم سعی کنیم بیشتر گوش بدیم تا حرف بزنیم بلکه چیزی یاد گرفتیم...

خیلی از ماهایی که اینجاییم،نمونش خود من،هنوز خیلی مسائل توی نجوم رو نمیدونم و سعی میکنم دانسته های ناقص خودم رو با خوندن مطالب دوستان تکمیل کنم.

و خلاصه اینکه ندانستن عیب نیست.....

sama.ara
04-26-2013, 12:41 AM
آدم توی رشته ای هم که تخصص داره عقل کل نمیشه...
یه استادی داشتیم همیشه میگفت: همه چیز را همگان دانندو همگان هنوز از مادر نزاده اند(فک کنم از سخنان بزرگمهر باشه)، اما مشکل ندونستن تنها و نپرسیدن نیست
مشکل ما، حتی خود من اینه که انتقاد پذیر نیستیم... اگه نظری هم به اشتباه دادیم حتی اگه خدام بیاد بگه باز هم حرف حرفِ خودمونه...

berjis93
04-27-2013, 09:39 PM
اخ اخ گفتی اتفاقا دو روز پیش تو یکی از مدارس برنامه رصد خورشید داشتم یکی از دبیرا که خورشیدو دید با یه لحن طلب کارانه ای به من گفت همییییییییییییین!!!!!!
بعد یه جور نگام کرد نگار یه کلاش کلابردارو نگا میکنه حق یه ایرانو خورده.منم فقط قفل کردم هیچی نگفتم...

yperseusy
04-27-2013, 09:57 PM
دوستان این چیزه عجیبی نیست که مردم بعد از نگاه کردن از پشت چشمی تلسکوپ انتظار ی سری تصاویر رنگی و.. رو داشته باشند، اینم واسه اینه که مثلا چند تا عکس هابل دیدند بعد انتظار همون ها رو دارند... هنر یه منجم اینه که بتونه این اختلافات رو در ذهن مخاطب به حد اقل برسونه .... :)

reza3000
07-02-2013, 01:31 PM
ستاره دنباله دار وجود داره

Mostafa
07-02-2013, 01:47 PM
ستاره دنباله دار وجود داره

سلام به آقا رضای 9 ساله عزیز :want%20!:

ورودت رو به آوااستار خوش آمد میگم :have a nice day:

اینکه شما در بحث های فروم شرکن کنید خیلی خوب و مفید است

فقط توجه کن که باید سعی کنی مطالبی رو مطرح کنی که به پیشرفت موضوع کمک کنه

بله اون چیزی که شما بهش میگید " ستاره دنباله دار " وجود داره

اما بهتره اسمش رو فقط " دنباله دار " بگیم ، چون این اجرام اصلا شباهتی به ستاره ها ندارند

و در واقع لفظ " ستاره دنباله دار " یک اشتباه رایج بین مردم است و نجومی ها از اون استفاده نمی کنند

منتظر مطالب و فعالیت خوب شما هستیم :wink:

reza3000
07-02-2013, 01:59 PM
یکی دیگه از این اشتباهات نابودی کره ی زمین در سال ۲۰۱۲هستش که اصلااتفاق نیفتاد

skynight
07-02-2013, 07:36 PM
سلام
اسم تاپیک اشتباهات علمی... هس و حالا اینایی که میگم نجومی نیستن
مثلا خیلی از دانش آموزان فرق بین جانور و جاندار رو نمیدونن و فک میکنن یکی هستن!
این یکی رو جایی نخوندم و خودم فک میکنم که نباید این طور باشه!
ما میگیم رعد و برق در حالی که اول نورش متوجه نورش میشیم بعد صداش پس بهتر بود این طوری میشد برق و رعد
دوستانی احساس میکنن اشتباهه؛نظرشون رو بگن!
باسپاس.

javadstar76
07-02-2013, 07:40 PM
سلام
ما میگیم رعد و برق در حالی که اول نورش متوجه نورش میشیم بعد صداش پس بهتر بود این طوری میشد برق و رعد
باسپاس.

خب رعدوبرق گفتنش يكم آسون تره تا اين كه بگيم برق و رعد :دی

x11416
07-02-2013, 09:34 PM
سلام
باسپاس.
ﺟﺎﻧﻮﺭ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺟﺎﻧﺪاﺭ ﺯﻣﻴﻦ ﺗﺎ ﺁﺳﻤﻮﻥ ﻓرﻕ ﺩاﺭﻩ.اﻟﺒﺘﻪ ﻓﺮﻕ ﺑﻴﻦ ﺟﺎﻧﻮﺭ و ﺟﺎﻧﺪاﺭ ﺭﻭ ﺧﻴﻠﻲ ﻫﺎ ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻦ.ﺗﻌﺠﺐ ﻧﺪاﺭﻩ ﭼﻮﻥ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻳﻜﻢ ﺗﺨﺼﺼﻲ و اﻳﻨﺠﺎ ﻫﻢ ﻓﺮﺻﺖ ﺑﺮاﻱ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩاﺩﻧﺶ ﻧﻴﺴﺖ و ﺷﺎﻳﺪ ﻛﺴﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺭﺷﺘﺸﻮﻥ ﺗﺠﺮﺑﻲ ﺑﻮﺩﻩ ﺑﺪﻭﻧﻦ.(ﺷﺎﻳﺪ!)
ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺭﻋﺪ و ﺑﺮﻕ ﻫﻢ ﻣﻤﻜﻧﻪ افرادی ﺑﮕﻦ ﺑﺮﻕ و ﺭﻋﺪ. ﻭﻟﻲ ﻣﻌﻴﺎﺭ ﺑﺮاﻱ ﻫﻤﻪ ﻛﻠﻤﻪ ﺭﻋﺪ و ﺑﺮﻕ اﺳﺖ و ﺗﻮ ﻓﺎﺭﺳﻲ ﻣﻌﻴﺎﺭ اﻳﻦ ﻛﻠﻤﻪ ﺭﻭاﺝ ﺩاﺭﻩ.ﭘﺲ ﻫﻤﻪ ﺑﺎﻳﺪ اﺯ اﻳﻦ ﻛﻠﻤﻪ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﻨﻦ.;)

mojijoooon
07-02-2013, 11:56 PM
سلام
یه بار داشتم با دوستم در مورد فضاپیما ها صحبت می کردم . بحث موتور و سیستم ها جلو برنده شد. هرچی بهش می گفتم این موتور هایی که تو هواپیما هست تو فضا کار نمیکنه چون باید هوا وجود داشته باشه برای حرکت باورش نمی شد.
تو بعضی فیلم ها صحنه برخورد دو تا فضاپیما مثلا رو می خوان نشون بدن صدا ی تصادف می ذارن روش یا مثلا صدای انفجار. البته شاید می خوان منظور رو بهتر برسونن ولی خب طرف ممکنه باورش بشه دیگه!

skynight
07-03-2013, 12:07 AM
سلام
یه بار داشتم با دوستم در مورد فضاپیما ها صحبت می کردم . بحث موتور و سیستم ها جلو برنده شد. هرچی بهش می گفتم این موتور هایی که تو هواپیما هست تو فضا کار نمیکنه چون باید هوا وجود داشته باشه برای حرکت باورش نمی شد.
تو بعضی فیلم ها صحنه برخورد دو تا فضاپیما مثلا رو می خوان نشون بدن صدا ی تصادف می ذارن روش یا مثلا صدای انفجار. البته شاید می خوان منظور رو بهتر برسونن ولی خب طرف ممکنه باورش بشه دیگه!

خرده نگیرید!فیلم ساز برای فروش فیلمش مجبوره اکشنش کنه
فیلم اکشن هم که بدون صدا چیزی هیجانی رو منتقل نمیکنه!!!
ممنون از توجهتون!

Zahra Shakeeb
07-03-2013, 06:05 PM
تازه الان 13 تا صورت فلکی دایره البروجی داریم! یه سری از افراد مار افسای هستند و خبر ندارند! :d
ميشه لطفن توضيح بدين چرا 13 تاس؟

rezash
07-03-2013, 08:52 PM
در تقسیمات صور فلکی آسمان,قسمتی از پای صورت فلکی مارافسای نیز در منطقه دایره البروج قرار میگیرد.

در تصویر زیر میبینید که ماه در عبور از نوار دایره البروج در این قسمت قرار گرفته است.

خورشید نیز در همین قسمت قرار میگیرد.

حال اگر شخصی در آنروز که خورشید در این قسمت قرار میگیرد به دنیا بیاید,در هیچ یک از ماههای معرفی شده در طالع بینیها قرار ندارد و در واقع طالعی ندارد.

تکلیف همچین شخصی چیست؟!

تصویر زیر ماه را در صورت فلکی مار افسای نشان میدهد:

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/sz00se62ox508heczj.jpg"]http://up.avastarco.com/images/sz00se62ox508heczj.jpg (http://up.avastarco.com/)

فائزه معتضدیان
07-15-2013, 05:05 PM
چند روز پیش یه ایمیل گرفتم که به نظرم خبر جالبی اومد:
5933
من نمیدونم پیشگویی چه ربطی به نجوم داره0_o

پ.ن:اگه شما کلاسایه پیشگویی با ستاره شناسی رو میشناسید میشه به من معرفی کنید؟:|

smhm
07-16-2013, 10:32 AM
در تقسیمات صور فلکی آسمان,قسمتی از پای صورت فلکی مارافسای نیز در منطقه دایره البروج قرار میگیرد.

در تصویر زیر میبینید که ماه در عبور از نوار دایره البروج در این قسمت قرار گرفته است.

خورشید نیز در همین قسمت قرار میگیرد.

حال اگر شخصی در آنروز که خورشید در این قسمت قرار میگیرد به دنیا بیاید,در هیچ یک از ماههای معرفی شده در طالع بینیها قرار ندارد و در واقع طالعی ندارد.

تکلیف همچین شخصی چیست؟!
البته این تقسیم بندی و مرزبندی دقیق و امروزی صور فلکی از قدیم وجود نداشته.
قدما دایره البروج را به 12 کمان 30 درجه ای تقسیم بندی کرده اند که به هر کدام برج گفته میشود و نام هر برجی را بر اساس صورت فلکی ای که در مجاورت آن قرار داشت نامگذاری کردند. بنابراین تقسیم بندی دایره البروج اساسا بر مبنای عدد 12 هست نه صرفا تعداد صورت فلکی که از آن می گذرد.
این بخشی هم که از مارافسای میگذرد داخل برج عقرب محسوب می شود هرچند داخل صورت فلکی عقرب نیست.

صادق مقامی
07-16-2013, 11:02 AM
5933

در واقع این دو هیچ ربطی به هم ندارن و فقط در گذشته و حتی امروزه عده ای سودجوی منجم نما از عدم آگاهی مردم استفاده میکنند و هر چه به ذهن بیمارشون میاد رو به عنوان پیشگویی و طالع بینی به خورد مردم میدن.حتی ابوریحان بیرونی هم توی کتاب التفهیم پیشگویی و طالع بینی رو رد کرده.
چنین کلاسی هم بعید میدونم وجود داشته باشه.

berjis93
07-16-2013, 02:28 PM
5933

این رشته اسمش تنجیمه .ولی علما هیچ ربطی به نجوم ندارهو و فقط از روی سیارات و ستاره ها با علم نجومی کمشون سعد و نحس ایام و پدیده ها رو در زمان های مشخص به دست میارن.تنجیم اونطور که من شنیدم تو غرب تحصیلات اکادمیک داره یعنی رشته دانشگاهی براش هست ولی تو ایران این کار حرامه.حتی روایت از امام صادق هست که فرمودن تنجیم عین کفره وهر کس تنجیم کنه کافره و در اتش...

حامد پورخرسندی
07-16-2013, 02:37 PM
این رشته اسمش تنجیمه .ولی علما هیچ ربطی به نجوم ندارهو و فقط از روی سیارات و ستاره ها با علم نجومی کمشون سعد و نحس ایام و پدیده ها رو در زمان های مشخص به دست میارن.تنجیم اونطور که من شنیدم تو غرب تحصیلات اکادمیک داره یعنی رشته دانشگاهی براش هست ولی تو ایران این کار حرامه.حتی روایت از امام صادق هست که فرمودن تنجیم عین کفره وهر کس تنجیم کنه کافره و در اتش...

این که توغرب تحصیلات آکادمیک داره رو حتماً از کیهان خوندین نه؟؟!!

berjis93
07-16-2013, 02:48 PM
این که توغرب تحصیلات آکادمیک داره رو حتماً از کیهان خوندین نه؟؟!!
والا حقیقتش از استادم این مطلبو شنیدم

پیمان اکبرنیا
07-19-2013, 01:23 AM
در کشورهای غربی که بعید میدونم در زمینه طالع بینی رشته دانشگاهی وجود داشته باشه ولی ممکنه در کشورهایی مثل هند که خرافات زیاد رواج داره باشه :) اگر دوستان لینکی مربوط به چنین دانشکده ای پیدا کردند حتما اینجا قرار بدهند ببینیم موضوع چیه. بعید میدونم چیزی باشه :)

skynight
07-28-2013, 04:52 PM
سلام
شنیدین بعضی اوقات صورت فلکی رو اینطوری جمع میبندن"صورت فلکی ها"
به نظرم اومد این اشتباهه و درسش"صورت های فلکی"هست.
به نظر شما کدوم درسته؟
اگر اشتباهه این پست حذف شه،لطفا!

Tahereh Ramezani
07-29-2013, 09:59 AM
سلام
شنیدین بعضی اوقات صورت فلکی رو اینطوری جمع میبندن"صورت فلکی ها"
به نظرم اومد این اشتباهه و درسش"صورت های فلکی"هست.
به نظر شما کدوم درسته؟
اگر اشتباهه این پست حذف شه،لطفا!

سلام دوست گرامی

در جمع بستن تركیب موصوف و صفت ، علامت جمع با موصوف می آید :

درست : صورت‌های فلكی

نادرست : صورت فلكی‌ها

raad
08-02-2013, 10:01 PM
سلام:)
گالیله به اشتباه مخترع تلسکوپ نامیده شده است. نتایج مطالعات تاریخدانان نشان می دهد مخترع اولین تلسکوپ یک عینک ساز هلندی به نام "یوهانس لیپرشی" بوده است. درعین حال گالیله نخستین فردی می باشد که از ابزار تلسکوپ برای مطالعات نجومی و دانش فضا استفاده نموده است

berjis93
08-03-2013, 02:10 AM
سلام:)
گالیله به اشتباه مخترع تلسکوپ نامیده شده است. نتایج مطالعات تاریخدانان نشان می دهد مخترع اولین تلسکوپ یک عینک ساز هلندی به نام "یوهانس لیپرشی" بوده است. درعین حال گالیله نخستین فردی می باشد که از ابزار تلسکوپ برای مطالعات نجومی و دانش فضا استفاده نموده است

بله درسته گالیله اولین کسی بود که تلسکوپ رو به طرف اسمون نشانه گرفت...اینجوری بگیم بهتروعلمی تره...
اما شنیدم که در زمان خواجه نصیر و رصد خونه مراغه رسیدی از تجارت لوازم نجومی پیدا کردن که توش چند قلم ابزار چینیا از ایرانیا خریداری کردن.لابلای این ابزار گویا تلسکوپ هم بوده.ظاهرا تو اون فاکتور دوربینی بوده که باهاش اسمونو رصد میکردن و از مشخصات ذکر شدش نشون دادن کشتی های دوردست بوده.در صورت صحت این یه مدرک محکمه که ما اولین سازندگان و استفاده کنندگان تلسکوپ تو تاریخ بودیم...

Mostafa
08-03-2013, 02:25 AM
سلام برجيس عزيز

اين خيلي خوبه كه ما ايراني ها مبتكر دوربين تك چشمي يا تلسكوپ بوده باشيم !

اما اينكه بر اساس " شنيده ها " حكم كنيم يا حتي احتمالي بديم هم كار چندان سنجيده اي نيست

در اينجور مواقع حتمآ به اسناد دست اول نياز است ( يعني منبع اصلي )

حتي اينكه بگيم در فلان همايش يا سمينار ، فلان استاد اين حرف رو زد و من از خودش شنيدم باز هم قابل قبول نيست

اگر منبع اصلي اين حرف رو ميشناسيد ممنون ميشم ذكر كنيد

وگر نه اجازه بديد اين موضوع رو هم بذاريم به حساب تخيل قوي بعضي از دوستان ناسيوناليستمون

berjis93
08-03-2013, 03:34 PM
سلام برجيس عزيز

اين خيلي خوبه كه ما ايراني ها مبتكر دوربين تك چشمي يا تلسكوپ بوده باشيم !

اما اينكه بر اساس " شنيده ها " حكم كنيم يا حتي احتمالي بديم هم كار چندان سنجيده اي نيست

در اينجور مواقع حتمآ به اسناد دست اول نياز است ( يعني منبع اصلي )

حتي اينكه بگيم در فلان همايش يا سمينار ، فلان استاد اين حرف رو زد و من از خودش شنيدم باز هم قابل قبول نيست

اگر منبع اصلي اين حرف رو ميشناسيد ممنون ميشم ذكر كنيد

وگر نه اجازه بديد اين موضوع رو هم بذاريم به حساب تخيل قوي بعضي از دوستان ناسيوناليستمون

البته من این مطلبو تو یکی از شماره های مجله نجوم یکی دو سال پیش خوندم.ووقتی که دوباره یه نگاهی بهش انداختم متوجه اشتباهم شدم.اون چیزی که ایرانیابه چینیا اون موقع فروختن تلسکوپ به ما هو تلسکوپ نبوده بلکه از لوله رصدی نام برده شده که اجسام دور مثلاکشتی هارو خیلی نزدیک نشون میداده.این لوله رصدی هم میتونسته یه تلسکوپ اشه و هم میتونسته نباشه بطوری که یه لوله ای بوده که باهاش اجرام اسمانی رو میدیدن و طبیعتا به دلیل حذف شدن مناظر و ستاره های اطرافش میتونستن تمرکز بیشتری روش داشته باشن و جزئیات بهتری ازش ببینن .این کار تو امتحانم جواب میده مثلا اگه ما از داخل یه لوله پلیکا به یه سوژه ای نگاه کنیم جزئیات بهتری ازش میتونیم ببینیم...
ببخشید که خیلی طولانی شد...

yperseusy
08-15-2013, 11:37 PM
من یه دون در مورده عکاسی نجومی در شب بارش شهابی برساوشی برام پیش اومد
با یه گروه عکاس های آتلیه رفتیم رصد که عکاسی بارش شهابی کنند برای کادر بندی هی نور مینداختند که کادر رو بتونند ببندند و وقتی میگفتم با چند تا شات میشه و نیازی به این کار ها نیست با این حرف روبرو میشدم که وقتی تو دوربین dslr رو از نزدیک ندیده بودی ما عکاسی میکردیم :دی
منم لبخندی زدم گفتم به کارتون ادامه بدید جالبه آخرشم کادراشون کج و ماوج شد :دی

پ.ن:
(نمیدونم جای پست اینجا بود یا نه اما خواستید انتقال بدید . شاید هم میشد در تاپیک بارش شهابی زد پست رو . )

skynight
09-19-2013, 11:00 PM
سلام به همگی:)
اصولا ما مفهوم هر کلمه رو که ندونیم سراغ فرهنگ لغت میریم حالا چه کتاب و چه نسخۀ مجازی،فرقی نمیکنه!
در صفحه ی اول فرهنگ معین نوشته شده"شامل لغات ادبی،ریاضی،نجومی،پزشکی و ..."

حالا، در نسخه ای که دست من هست واژه ی سیاره اینگونه تعریف شده:کوکبی که گرد آفتاب یا کوکب دیگر گردد و از آن نور کسب کند،سوال من اینه:که واژه ی کوکبی درست هست؟مگر کوکب یا همون ستاره منیر نیست آیا سیارات منیر هستند؟
با توجه به داده های این کتاب باید بگیم سیارات اجسام منیر هستند!!!!!!
و اما واژه ی "قمر"،در این کتاب به این صورت تعریف شده:هرستاره ای که به دور یکی از سیارات بگردد،قمر آن سیاره محسوب میشود در منظومۀ شمسی 27 قمر وجود دارد زمین 1،مریخ،2،مشتری،10،زحل 9،اورانوس4،نپتون1.

در نسخه های دیگری از این کتاب هم به این صورت نوشته شده،البته دقت کنید که منظورم نسخه های مکتوب هست نه اون هایی که در نت وجود دارن،از اکثریت این کتاب ها بالای 5000 نسخه چاپ شده و این اشتباه درشان تکرار شده ، چاپ سال 89 به بعد هستند؛ حالا حساب کنید چند نفر با این گونه تعاریف،این اجسام رو میشناسند؟!

نمیدونم مناسب اینجا بود یا نه

storm
09-19-2013, 11:35 PM
من فكر ميكنم نبايد ايراد جدي به لغت نامه هاي عمومي وارد كنيم
چون تخصصي نيستن
ملاحظه كنيد:
سياره
(سَ یّ رَ یا رِ) [ ع. ] (اِ.) قمر، اجرامی که به دور ستارگان میچرخند. .۱

يعني روح گاليله به لرزه افتاد:o
اين مال لغت نامه معين بود

در اينطور موارد لغت نامه دهخدا دقيقتر نوشته..

mohsen4465
09-20-2013, 12:00 AM
با در نظر گرفتن این موضوع که آخرین ویرایش فرهنگ معین مربوط به 40 سال پیشه بنابراین میشه تا حدودی در مورد این اشتباهات در اون چشم پوشی کرد. ضمناً در همین خصوص این مطلب هم قابل تأمله:

فرهنگ معین تنها فرهنگ بزرگی است که تنها دوره شش جلدی آن اعتبار دارد، چرا که در زمان مرحوم معین و تصدی نشر توسط استاد عبدالرحیم جعفری که بانی مالی این کار بودند، تنها همین فرهنگ منتشر شد و در قاعده هر فرهنگ دیگری که از ایشان تحت عنوان فرهنگ معین منتشر شود، اعتبار علمی ندارد و نباید بر آن نام معین گذاشت و تنها سوءاستفاده از اعتبار و شهرت این نام برای فروش فرهنگ‌های دیگر است.<SUP id=cite_ref-4 class=reference></SUP>

حالا اینکه نسخه شما کدوم نسخه هست و تو کدوم نسخش درست نوشته رو نمیدونم. :)

skynight
09-20-2013, 09:16 PM
من هم این رو قبول دارم که این کتاب خیلی وقته چاپ شده و موقعیت اون دوره با الان کلی فرق می کنه، اما مسئله ی من اینه که انسان هایی که نشستند پشت میز و ادعایی دارن باید دست به کار شوند و همچین ایراد هایی رو اصلاح کنن حالا این موارد در نجوم بودند در لغات پزشکی و ریاضی که اشتباهات بیشتر و بزرگتری دیده میشه
فک میکنم نیازمند این هستیم ؛ کتوبی رو که بیشتر مورد استفاده قرار میگیره تا حدی به روز نگه داشته بشن:)