PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رصد ماهواره ها و دیگر ساخته هاي دست بشر

rezash
08-10-2011, 12:32 PM
به غیر از رصد ستاره ها سیارات دنباله دارها و دیگر اجرام آسمانی که هر منجمی آشنائی تقریبا" کاملی با آنها دارد.اجرام دیگری نیز در آسمان وجود دارند که گالیله نه تنها آنها را ندید بلکه فکر اینکه همچین پدیده هائی را رصد کند هم در فکرش خطور نمیکرد.

این نقاط درخشان و عمدتا" متحرک چیزی نیستند به جز ماهواره های مصنوعی که بنا به دلائل و اهدافی ساخته شده اند.

چند وقتیست که رصد ایستگاه فضائی بین المللی فکرم رو مشغول کرده بود تا اینکه با چشم غیر مسلح آنرا رصد کردم و از درخشندگی زیادش تعجب کردم.

در این تاپيك به رصد این اجرام و بهترین موقع برای رویتشان میپردازیم.

rezash
08-10-2011, 12:46 PM
برای اولین پست موقعیت ایستگاه فضائی بین المللی و بهترین موقعیت رصد در تهران میپردازم.

برای این کار هم میشود از نرم افزارهای نجومی استفاده کرد که هر از چند گاهی باید به روز شوند.هم میتوان از سایتهای مرتبط که موقیعت دقیق این اجرام را نشان میدهند سود جست.

البته به علت انحراف از مدار جزئی ایستگاه بین المللی و در مسیر درست قرار دادن آن توسط موشکهای مخصوص اینکار نمی توان زیاد به نرم افزار های نجومی دل بست و بهترین کار استفاده از سایتهائ است که مدام این اجرام را رصد میکنند.

برای رصد ایستگاه بین المللی سایت زیر را معرفی میکنم که ساعت دقیق و موقعیت این مصنوع بشری را به صورت مدام به روز میکند.

http://spaceflight.nasa.gov/realdata/sightings/cities/skywatch.cgi?country=Iran

پس از ورود بر روی گزینه تهران کلیک کنید.

mahdad_haghighi
08-10-2011, 01:02 PM
سایتی که شما معرفی کردین هم خوبه ولی به نظر من بهترین سایت در این زمینه سایته زیره :
http://www.heavens-above.com

stargazer
08-10-2011, 01:20 PM
سایتی که شما معرفی کردین هم خوبه ولی به نظر من بهترین سایت در این زمینه سایته زیره :

ممنون جناب rezash گرامی بخاطر تاپیک خوبتون :)

بنده هم سایت heaven-above رو بیشتر استفاده کردم و به نظرم کار باهاش راحتتر هست.

یه پیشنهاد:

الان که این دو سایت معرفی شدن چطوره راجع به نحوه استفاده از این دو سایت یا سایتهای مشابه توضیحاتی بدیم (مثل مکان یابی محل رصد، ماهوارههای تحت پوشش هر

سایت، نحوه کار با امکانات سایتها و هرچیز لازمی که باید دونست) تا دوستان دیگه هم با نحوه کار آشنا بشن ؟؟؟ (البته در کنار هدف و مطالبی که میخاین واسه این تاپیک

قرار بدین)

rezash
08-11-2011, 12:36 AM
من از هر دو سایت استفاده میکنم ولی قسمتی رو که قرار دادم فقط مختص ایستگاه بین المللی بود.

سایتی که شما فرمودید مشهور تر است و به غیر از ایستگاه فضائی میتوان از مکان و زمان رویت خیلی از اجرام بهره برد همچون ایریدیوم ها.

همینطور سایتی که نام بردید با قالبی ساده و طرح نقشه به درک مطلب کمک بزرگی میکند.حتی میتوان از رویتهای قبلی نیز اطلاعاتی بدست آورد.

rezash
08-11-2011, 09:58 PM
خانم استارگیزر پیشنهاد خوبی دادند مبنی بر این که طرز کار و استفاده از این سایتها را به نحوی آموزش بدیم.

بنابراین به غیر از ایشان دوستان دیگر هم اطلاعات و جزئیاتی در مورد امکانات سایت دارند پست کنند که کار با این سایتها را راحت تر و پربارتر کنه.

از جمله نحوه ثبت محل ناظر و کاربر و بهترین زمان ممکن برای رصد اجرام به خصوص ماهوارهها و ایریدیومها.

خودم هم تا جائیکه بدونم و بتونم کمک میکنم.

rezash
08-11-2011, 10:17 PM
سایت heavens-above یکی از کامل ترین سایتها برای رهگیری اجرام آسمانی به خصوص ماهوارهها و ایریدیومهاست که بعضا" سوال بسیاری از ما در مورد نورهای مشکوک آسمان را جواب میدهد.

همینطور در مورد دنباله دارهای موجود در آسمان که در نزدیکی مدار زمین یا حداقل در رویت دید تلسکوپ قرار دارند هم اطلاعات بروزی دارد.

به غیر از آن در مورد محل قرارگیری سیارکها از دید ناظر زمینی و حتی سیارات منظومه شمسی اطلاعات میدهد.

بهترین کار ثبت نام در این سایت میباشد.همینطور با ذکر محل زندگیتان از طریق نقشه یا بانک اطلاعاتی و همینطور به صورت دستی میتوانید بهترین زمان رویت اجرام دلخواه را بدست آورید.

برای این کار ابتدا پس از ورود به سایت در قسمتConfiguration ثبت نام کنید و محل دقیق زندگیتان را مشخص نمائید.

با این کار پس از ورود به سایت به شما خوشامد میگه و تمام تنظیمات بر اساس محل زندگی شما تنظیم خواهد شد.

stargazer
08-11-2011, 11:36 PM
ممنون جناب رضاش

خب من روشی که بیشتر خودم ازش استفاده می کنم رو میگم.

علاوه بر ثبت محل زندگیتون، مواقعی هم هست که میخاین برین یه منطقه یا شهر دیگه واسه رصد. هرجا رو هم خواستین واسه رصد انتخاب کنین و میخاین مختصات محل رو بدونین

یا مختصات محل رو دارین و میخاین چارت ماهواره های عبوری در اون زمان خاص رو بدست بیارین، گزینه select from map، یا from database، یا edit manually رو انتخاب می کنین

که اولی با استفاده از نقشه، دومی با استفاده از مکانهای ثبت شده در سایت مثل شهرها و کشورها، و سومی با استفاده از تنظیمات دستی، می تونین محل رو مشخص کنین. که

من بیشتر اوقات گزینه اول رو انتخاب می کنم و سعی می کنم روی نقشه پیدا کنم محل رو مخصوصا اگه بیابون باشه و شناخته شده هم نباشه، و وقتی از روی نقشه پیدا می کنین

منطقه رو، زیرش بهتون طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع رو میده. زیر اون هم نام منطقه رو وارد می کنین و در آخر time zone که ساعت کشورمون هست رو وارد می کنین. (یه

وقتهایی هم هست که مثلا از توی اینترنت می تونین مختصات منطقه رو پیدا کنین در این صورت دیگه بجای نقشه می تونین زیرش به طور دستی مختصات رو وارد کنین) وقتی ثبت یا

submit رو زدین به صفحه اول بر میگرده و اونوقت همونطور که جناب رضاش گفتن می تونین بین ماهواره ها، سیارکها و یا دنباله دارها انتخاب کنین کدومش رو میخاین رصد کنین. هر

کدوم رو که انتخاب کنین، چارت رصدی اون رو در بازه زمانی خاصی که قابل رصد هست بهتون میده، مثلا واسه ماهواره ها یک روز یا یک هفته رو بهتون میده. گاهی هم ممکنه یه

ماهواره توی یک هفته واسه یه منطقه خاص اصلا قابل رویت نباشه. مواردی هم که توی چارت میده بهتون جزئیات رصدی ماهواره ها هست.

صفحه اول گزینه های دیگه ای هم داره همونطور که جناب رضاش گفتن، مثل انتخاب ماهواره بر اساس قدر، تمام مسیرهای Iss حتی مسیرهای نامرئی و در طول روز، فضاپیماهایی

که از منظومه شمسی بیرون رفتن، ایریدیومها، ماهواره های رادیویی، دنباله دارها، سیارکها و ..... که هر کدوم رو بر اساس مورد نیاز و استفادتون انتخاب و به داده هاش دست پیدا

می کنین.

شايان سليم شهشهانى
08-12-2011, 04:53 AM
با تشكر از دوستان و اطلاعاتشان!
ماهواره ها فقط در هنگام طلوع و كمي قبل از آن و هنگام غروب و كمي بعد از آن قابل رويتند ، "سوال١" : چرا؟
(كمي = پر پرش ٣ ساعت ، البته مطمئنم كه در فصول مختلف اين عدد متفاوت است ، "سوال٢" : چرا؟)

Setare KOchOlO
08-12-2011, 11:30 AM
ماهواره ها فقط در هنگام طلوع و كمي قبل از آن و هنگام غروب و كمي بعد از آن قابل رويتند ، "سوال١" : چرا؟
(كمي = پر پرش ٣ ساعت ، البته مطمئنم كه در فصول مختلف اين عدد متفاوت است ، "سوال٢" : چرا؟)

"سوال 1 و 2" : زيرا
زمان ديده شدن هر ماهواره بسته به ارتفاعش از سطح زمين داره ... و در چه مداري قرار بگيرند ... مثلا ماهواره هايي كه در مدار پايين باشن زمان رصدشون به 45 دقيقه قبل طلوع و 45 دقيقه بعد ازغروب خورشيد برميگرده ... ماهواره هايي كه در مدار پايين باشن(300 تا400 كيلو متر) باسرعت بيشتري بدور زمين ميچرخن و در هر 1يا 2ساعت زمينو دور زدن ... بهترين زمان ديدن اين ماهواره ها قبل طلوع يا بعد غروب خورشيده ... مثل سيارات داخلي ...يعني زمانهايي
كه درعين بازتاب نور خورشيد ،نور اون مزاحمت ايجاد نكنه .

دليل دوم ديده شدن ماهواره ها جنس آنتن ها هستش ... هرچي صيقلي تر باشن نور خورشيدو بهتر بازتابش ميكنن كه دوباره نبايد نور خود خورشيد باعث ديده نشدن ماهواره ها بشه.

rezash
08-13-2011, 12:42 AM
این گونه سوال و جوابها به درک مطلب خیلی کمک میکنه.

من هم دو سوال دارم واون اینکه فرق ایریدیومها و ماهواره ها چیست؟

و دلیل درخشش گاها" خیلی زیاد ایریدیوم ها به خاطر چیست؟

شايان سليم شهشهانى
08-13-2011, 09:12 PM
"سوال 1 و 2" : زيرا
زمان ديده شدن هر ماهواره بسته به ارتفاعش از سطح زمين داره ... و در چه مداري قرار بگيرند ... مثلا ماهواره هايي كه در مدار پايين باشن زمان رصدشون به 45 دقيقه قبل طلوع و 45 دقيقه بعد ازغروب خورشيد برميگرده ... ماهواره هايي كه در مدار پايين باشن(300 تا400 كيلو متر) باسرعت بيشتري بدور زمين ميچرخن و در هر 1يا 2ساعت زمينو دور زدن ... بهترين زمان ديدن اين ماهواره ها قبل طلوع يا بعد غروب خورشيده ... مثل سيارات داخلي ...يعني زمانهايي
كه درعين بازتاب نور خورشيد ،نور اون مزاحمت ايجاد نكنه .

دليل دوم ديده شدن ماهواره ها جنس آنتن ها هستش ... هرچي صيقلي تر باشن نور خورشيدو بهتر بازتابش ميكنن كه دوباره نبايد نور خود خورشيد باعث ديده نشدن ماهواره ها بشه.

من هنوز نفهميدم چرا "فقط" در هنگام غروب و طلوع ديده مي شوند ، اگر زمان ديده شدنشون به ارتفاعشون بستگي داره ، خب چرا در عرض جغرافيايي اي مثل تهران ، ماهواره ها ساعت ١٢ نيمه شب ديده نمي شوند؟ مگه يكدفعه ارتفاعشون تغيير مي كنه؟

منظورم هم از سوال ٢ اين بود كه چرا در فصول مختلف، زمان ياد شده (=پر پرش ٣ ساعت) متفاوت است؟ ، نه اينكه چرا پرپرش ٣ ساعت است!

Setare KOchOlO
08-13-2011, 10:36 PM
این گونه سوال و جوابها به درک مطلب خیلی کمک میکنه.

من هم دو سوال دارم واون اینکه فرق ایریدیومها و ماهواره ها چیست؟

و دلیل درخشش گاها" خیلی زیاد ایریدیوم ها به خاطر چیست؟

ايريديومها يك سري ماهواره هاي فعال مخابراتي هستن كه براي كاركردن گوشي هايي با همين فناوري كه درتمام نقاط جهان كارايي داشته باشن ، درفضا قرار داده شدن ... و در ارتفاع 600 كيلومتري زمين قرار گرفتن ... ومدار ماهواره ها هم براساس نوع كاربردشون متفاوته .

درخشش ناگهاني ايريديوم ها بخاطر آنتن هاي ازجنس آلومينيومي هستش .

Setare KOchOlO
08-13-2011, 10:54 PM
من هنوز نفهميدم چرا "فقط" در هنگام غروب و طلوع ديده مي شوند ، اگر زمان ديده شدنشون به ارتفاعشون بستگي داره ، خب چرا در عرض جغرافيايي اي مثل تهران ، ماهواره ها ساعت ١٢ نيمه شب ديده نمي شوند؟ مگه يكدفعه ارتفاعشون تغيير مي كنه؟

منظورم هم از سوال ٢ اين بود كه چرا در فصول مختلف، زمان ياد شده (=پر پرش ٣ ساعت) متفاوت است؟ ، نه اينكه چرا پرپرش ٣ ساعت است!

ببينيد :مقدمه :
هر چي ارتفاع رصدگاهتون بيشتر باشه افقتونم گسترده تر ميشه يعني جرمي كه در سطح پايين تري درحال غروب باشه ، دررصدگاه شما درحال طلوع خواهد بود... پس هرچي ارتفاعتون بيشتر ميشه دوام خورشيد در بالاي اون افق بيشتر مي شه.

پس اجرام کوچکي که در فاصله اي بين 200تا 36هزار کيلومتري زمين قرار دارن در مداراي دايره اي يا بيضي به دور زمين در حال چرخش هستن...

حال وقتي شما منطقه اي هستين خورشيد غروب کرده در همون لحظه و در ارتفاع چند صد کيلومتري بالاي سر شما هنوز خورشيد در حال تابيدن هستش... حالا شرايط مساعد باشه ومسير ماهواره اي از اون آسموني باشه كه شما قرار داريد(براي شما شب هنگامه) بخشي از نور خورشيد به بدنه ميخوره و نور رو به طرف شما بازتابش ميكنه .

ماهواره هايي که در ارتفاع هاي پايين تري قرار دارند مطمئنا درصد قابل توجه تري از نور خورشيد بازتابش ميكنن ... اما خورشيد در ارتفاعي که اين ماهواره ها قرار دارن چند ساعت قبل از طلوع بر سطح زمين طلوع مي کنه و چند ساعت پس از غروب خورشيد بر سطح زمين نيز غروب مي کنه ، بخاطر همين هم بهترين زمان رصد ماهواره هاي درخشان در آسمان 2تا 3ساعت بعد از غروب خورشيد (بر روي زمين) و چند ساعت پيش از طلوع خورشيد هستش .

rezash
08-13-2011, 11:18 PM
ایریدیومها احتمالا" باید در نقطه ای از فضا نسبت به زمین ثابت باشند و با سرعتی مناسب با سرعت زمین گردش کنند.مثلا" ایستگاه فضائی هر شبانه روز 15 بار بدور زمین میچرخد ولی فکر میکنم ایریدیومها باید با سرعت خاصی بچرخد که مثلا" نسبت به منطقه خاور میانه جاش تغییر نکنه.آیا این موضوع درسته؟

احتمالا" درخشندگی این مصنوعات به خاطر زاویه قرارگیریشون نسبت به خورشید و محل قرارگیری ناظر است.این موضوع درسته؟

rezash
08-14-2011, 12:10 AM
خودم منابع نجومی جستجو کردم جواب سوالم رو به طور دقیق نگرفتم.

بیشتر این سوال از آنجا در ذهنم شکل گرفت که ماهوارههای تلویزیونی که از طریق دیش امواجشون را میگیریم و تصاویر صدها شبکه تلویزیونی را از طریق آن مشاهده میکنیم قاعدتا" باید جای کاملا" ثابتی داشته باشند که میلیونها دیش تنظیم شده با آنها با کوچکترین انحرافی تنظیمشان به هم نریزد.

احتمالا" این ماهوارهها فقط در صورتی میدرخشند که ابزار نصب شده در آنها در مکانی نسبت به ما قرار بگیرند که نور خورشید را بازتاب دهند واین باید لحظه ای باشد و سپس این بازتاب قطع شود.

مثل زمانی که کسی با آینه به چشم ما نور بتاباند فقط باید طوری آینه را قرار بدهد که نور خورشید به چشم ما بتابد و پس از حرکت شخص این بازتاب قطع میشود.

stargazer
08-28-2011, 06:48 PM
سلام جناب رضاش گرامی

اگه امکانش هست به این سوالام جواب بدین d:

میشه راجع به مدارهای ماهواره ها توضیح بدین؟ که هر کدوم مثلا یا هر نوعی، در چه ارتفاعی از زمین قرار دارن؟ شکلشون چطوریه؟ یعنی مسیر حرکتشون چطوریه؟ کلا یه خورده توضیح بدین راجع بهشون.

ممنون :)

rezash
08-29-2011, 02:19 AM
ممنون که با سوالاتتون ادامه بحث در مورد ماهواره ها و در این تایپیک رو یادآوری کردید.

چون سوالاتتون در بحث ماهوارهها متعدد بود به مرور مطالبی را عنوان میکنم.در ابتدا به این میپردازم که کاربری این مصنوعات به چه دلیل است و انواع آن چیست و سپس به مدارهای مختلف آنها میپردازیم.

در ابتدا و به صورت فهرست وار اشاره میکنم.

در تعریف ماهواره و در کتاب نجوم به زبان ساده گفته شده است که:ماهواره زمینی شیئی است ساخته دست آدمی که بر مداری تقریبا" مستدیر (بیضوی) بر گرد زمین می گردد.

برای پرتاب یک ماهواره باید 1.آن را به ارتفاع لازم از سطح دریا رساند. 2.آن را در امتداد درست قرار داد. 3.شتاب مناسبی به آن داد.

اولین ماهواره با نام اسپوتنیک 1 در سال 1957 و توسط کشور شوروی سابق به فضا پرتاب شد.و پس از آن امریکا فرانسه زاپن چین انگلستان و غیره...به ترتیب وبا فرستادن این مصنوعات به باشگاه پرتاب کنندگان ماهواره پیوستند.

ایران نیز در سال 2009 و با فرستادن ماهواره امید به این جمع پیوسته است.

ماهوارهها بنا به نیازهای انسان ساخته شده و با صرف بودجه وامکاناتی نسبتا" زیاد به فضا پرتاب میشوند.مهمترین کاربردهای ماهوارهها عبارتند از:

1.ماهوارههای ارتباطی:این نوع از ماهوارهها برای ارتباط راه دور در فضا قرار میگیرند وبا ابزار و امکاناتی از قبیل آنتنهای گیرنده تقویت کننده و فرستنده کار میکنند.این قمرها ی مصنوعی قادر هستند در آن واحد هزاران تماس تلفنی و برنامه های رادیوئی و تلویزیونی را برقرار نمایند.این گونه ماهوارهها در مدار بلند زئو سینکرنوس واقع شده اند.

2.ماهوارههای هواشناسی:این ماهوارهها در واقع دو نوع هستند بعضی از آنها در مداری پائین تر (سان سینکرنوس) قرار میگیرند و میتوانند به طور مداوم تغییرات آب و هوائی را سنجیده و پیش بینی آب و هوا را میسر کنند(غالبا" منطقه ای خاص مثلا" خاورمیانه را پوشش میدهند.).و بعضی از این ماهوارهها در مدار بالاتر قرار گرفته و میتوانند از مدار بالاتر احاطه کاملتری بر زمین داشته باشند و غالبا" یک نیم کره را در بر میگیرد و با استفاده از اشعه مادون قرمز تحرکات لایه های بالائی جو را آنالیز کرده و در مباحث کلان تری چون گرم شدن آب و هوای زمین یا تغییرات لایه ازن و غیره .. به دانشمندان کمک کنند.همچنین ماهواره های هواشناسی میتوانند در ردیابی سیگنالهای درخواست کمک از کشتیها و هواپیماها دور افتاده نیز کمک کنند.

3.ماهواره های نظامی:این ماهوارهها که شامل ماهوارههای جاسوسی نیز میشوند در ردیابی موشکها جابجائی ادوات و نیروی انسانی ارتشهای دیگر کشورها نظارت میکنند و شامل همه نوع ماهواره میشود. یعنی انواع ماهوارهها نیز میتوانند برای اهداف نظامی یا جاسوسی مورد استفاده قرار گیرند مثل ماهوارههای هواشناسی یا ارتباطی

4.ماهوارههای تحقیقاتی یا علمی:این گونه ماهوارهها غالبا" برای شناسائی علوم زمین شناختی و حرکت صفحات بیرونی زمین کشف منابع فسیلی و معدنی وغیره.. کاربرد دارند و همینطور تحقیقات در مورد نیروهای موجود در اطراف زمین همچون گرانش و میدان مغناطیسی و غیره..همینطور در اختر شناسی و نجوم هم کاربرد دارند. این ماهوارهها در ارتفاع پائین حرکت میکنند و در اطراف دیگر سیارات و اجرام منظومه شمسی نیز وجود دارند.

البته در دسته بندی انواع ماهواره میتوان جزئی تر نیز آنها را دسته بندی کرد که مثلا" سایت ویکی پدیا انها را به 10 دسته تقسیم کرده است.

لینک:http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87

در پست بعدی در مورد مدار این اجرام فضائی توضیح میدهم.در زیر تصاویری از انواع ماهواره و نوع کارکردشان را مشاهده میکنید.

http://www.spacetoday.org/images/Sats/MilSats/GPSbig.jpg
http://static.howstuffworks.com/gif/satellite-tv-4.jpg
http://stockimagesnew.co.uk/wp-content/uploads/2011/08/Gps-Satellite-Systems.jpg (http://stockimagesnew.co.uk/wp-content/uploads/2011/08/Gps-Satellite-Systems.jpg)

mahdad_haghighi
09-03-2011, 10:17 AM
ایستگاه بین المللی فضایی يا ISS یکشنبه شب (4 سپتامبر 2011) با قدر مناسب 3.5 - از فراز شهر تهران می گذرد . این زمان یکی از بهترین مواقع برای مشاهده ی ایستگاه فضایی از شهر تهران می باشد .برای مشاهده اطلاعات کامل تر درباره این پدیده بر روی لینک زیر کلیک کنید .

ایستگاه فضایی بر فراز تهران (http://aflak-gr.ir/index.php/2011-06-08-18-15-33/articles/115-2011-09-03-06-29-29)

rezash
09-06-2011, 12:33 AM
مدار ماهوارهها

انواع ماهواره در مداری بسته به دور زمین چرخش میکنند.و بسته به نوع کاربری آنها در مدار متفاوتی قرار میگیرند.این مدارها به 4 دسته کلی تقسیم میشوند:

1.ارتفاع پائین
2.مدار قطبی
3.مدار بیضوی
4. زمین ایست

1.ماهوارههائی که در مدار پائین قرار میگیرند دارای سرعت نسبتا" بالائی هستند و در ارتفاع پائینی نسبت به زمین و دیگر ماهوارهها قرار میگیرند این ارتفاع بین 320 تا 800 کیلومتری زمین است.جهت این ماهوارهها غرب به شرق است و نسبت به سرعت زمین خیلی بیشتر است و بعضا" به سرعت بیش از 27000 کیلومتر در ساعت میرسد که با این سرعت میتوان هر 90 دقیقه یکبار به دور زمین گردش کرد.این سرعت در این ارتفاع لازم است و باعث جلوگیری از سقوط ماهواره به زمین میشود.البته سرعت قرارگیری ماهواره در مدار به وزن آن نیز ارتباط دارد.این مدار به اختصار مدار لئو "leo" نامیده میشود.همچنین این ارتفاع از زمین بسیار شلوغ و آلوده به زباله های فضائی است که میتواند برای دیگر ماهوارهها و دیگر مصنوعات پرتابی به فضا خطر آفرین باشد.

2.ماهواره های مدار قطبی به ماهواره هائی گفته میشود که مسیر حرکت آنها عمود بر استواست و در هربار چرخش از قطبین زمین عبور میکند.این نوع مدار در واقع در همان ارتفاع ماهوارههای لئو میباشد که فقط جهت چرخش آنها به جای غرب به شرق شمال به جنوب یا بالعکس میباشد.مزیت این مدار دراین است که کل سطح زمین را پوشش میدهد به این دلیل که زمین غرب به شرق می چرخد واین ماهوارهها در با طی کردن شمال به جنوب آن در مدتی کل مناطق کره زمین را طی میکنند.که این مساله باعث میشود این ماهوارهها برای عکسبرداری و اکتشافات زمینی مهم باشند.

3.ماهوارههائی که مداری بیضی به دور زمین دارند و دارای نقاط اوج و حضیض میباشند و به مانند ماهوارههای قطبی مسیرشان از قطبین عبور میکند.این ماهوارهها در هنگام حضیض مداری سرعت میگیرند و در هنگام اوج از سرعتشان کاسته میشود.به همین دلیل هربار و در هنگام حضیض به نوعی پرتابی دوباره انجام میدهند.این ماهوارهها مکملی برای ماهوارههای زمین ایست هستند و نقاط کور آنها را پوشش میدهند.

4. ماهوارههای زمین ایست ماهوارههائی هستند که در بالای قسمتی از مدار استوا قرار میگیرند و مدار آنها در ارتفاع 35870 کیلومتری زمین است.این ماهوارهها در مکانی ثابت در فضا قرار دارند و همراه با گردش زمین به دور خود میچرخند.این ماهوارهها مناطق خاصی از زمین را پوشش میدهند و باید در آن مدار ثابت باشند به همین دلیل دارای سایه ای ثابت در زمین با عنوان "جای پا" هستند.
به این ماهوارهها زمین همزمان نیز گفته میشود و به مدار آنها مدار کلارک نیز اطلاق میشود.این ماهوارهها از دید ناظر زمینی در منطقه ثابت قرار میگیرند و دوران آنها به مانند زمین هر 24 ساعت یکبار انجام میشود.ماهوارههای تلویزیونی و مخابراتی از این دسته میباشند.به این ماهوارهها به اختصار جئو "geo" گفته میشود.

stargazer
09-06-2011, 04:59 PM
ممنون جناب رضاش از اطلاعات خوب و مفیدتون :)

وقتی سرچ می کردم لینک زیر رو هم در مورد ماهواره ها و مدارهاشون پیدا کردم که اطلاعات خوبی داره و می تونه مفید باشه :)

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?112-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7

چند عکس از مدارهای توضیح داده شده:

LEO = Low Earth Orbit
MEO = Medium Earth orbit (= ICO)
HEO= High Elliptic Orbit

http://www.inetdaemon.com/img/orbits.gif (http://www.inetdaemon.com/img/orbits.gif)

http://www.geo-orbit.org/sizeimgs/orbtypesr.gif (http://www.geo-orbit.org/sizeimgs/orbtypesr.gif)

http://www.tele.soumu.go.jp/e/adm/system/satellit/move/__icsFiles/artimage/2009/02/01/c_move/sysp003_e.gif

rezash
09-06-2011, 06:14 PM
برای قرار گرفتن ماهوارهها در مدارهای مختلف عملیات به خصوصی انجام میگیرد.اول از همه ماهوارهها باید در ارتفاع مناسب قرار بگیرند و پس قرارگیری در ارتفاع باید در مسیر درست قرار بگیرد و در آخر شتاب اولیه مناسبی به آن داد.

یکی از مواردی که باید مد نظر قرار بگیرد اینست که ماهوارهها باید هر چه بالاتر قرار بگیرند تا اصطکاک کمتری بوسیله جو بر آنها وارد شود.اگر در مداری دایره ای قرار بگیرند باید سرعتی عمود بر شعاع زمین به آنها داده شود.ولی اگر در مداری بیضی قرار داده شوند باید شتاب اولیه آن اندکی از عمود بر زمین انحراف داشته باشد.

در ارتفاع زیاد تنها دو نیرو بر ماهواره اعمال میشود.اول نیروی گرانش که باعث کشیده شدن ماهواره به سمت زمین میشود و دوم نیروی گریز از مرکز که با توجه به جرم ماهواره و فاصله آن از زمین با شتاب اولیه ای مناسب آنرا در مدار قرار میدهد.این دو نیرو یعنی گرانش زمین و نیروی گریز از مرکز همدیگر را خنثی میکنند و باعث میشوند ماهواره مادام در مسیر مورد نظر گردش کند مگر اینکه نیروی خارجی باعث انحراف از مدار ماهواره شود.

rezash
09-18-2011, 01:11 AM
این تایپیک بیشتر به رصد و شناسائی ماهوارهها در آسمان اختصاص داشت که به نحوی به دیگر موضوعات نیز پرداخته شد.

امروز صبح یکی از مهمترین این مصنوعات(ایستگاه فضائی بین المللی) در ساعت ذکر شده از آسمان تهران گذر خواهد کرد.وهمینطور در 28 شهریور.به لینک زیر توجه کنید:

http://spaceflight.nasa.gov/realdata/sightings/cities/view.cgi?country=Iran&region=None&city=Tehran

نقشه زیر مسیر حرکت را در 28 شهریور نشان میدهد:

[/URL]http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=3.5&FOV=60&RA=105.710667233718&Dec=-5.01364945122141&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=400&Height=400&STime=40806.0555127226&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++11260%2E30744633++%2E00019 014++00000%2D0++22546%2D3+0+++796&Line2=2+25544+051%2E6401+057%2E0420+0011371+200%2E 0765+227%2E8026+15%2E61177788735294 (http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=3.5&FOV=60&RA=105.710667233718&Dec=-5.01364945122141&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=400&Height=400&STime=40806.0555127226&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++11260%2E30744633++%2E00019 014++00000%2D0++22546%2D3+0+++796&Line2=2+25544+051%2E6401+057%2E0420+0011371+200%2E 0765+227%2E8026+15%2E61177788735294)

البته ناگفته نماند که در دو سایت جداگانه برای این روز یک ساعت اختلاف وجود دارد.سایت فوق که لینکش رو گذاشتم ساعت 5:47 ذکر شده ولی در سایت [URL]http://www.heavens-above.com/ ساعت 4:47 دقیقه ذکر شده که دلیلش رو متوجه نشدم.

این اختلاف یک ساعت از روز 18 سپتامبر به بعد در این دو سایت مشاهده میشه.

(http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=4.5&FOV=60&RA=123.208381708829&Dec=-17.3380491510431&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=400&Height=400&STime=40804.0706196617&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++11260%2E30744633++%2E00019 014++00000%2D0++22546%2D3+0+++796&Line2=2+25544+051%2E6401+057%2E0420+0011371+200%2E 0765+227%2E8026+15%2E61177788735294)

rezash
09-19-2011, 03:00 AM
دیروز هجدهم سپتامبر در ساعت 6:09 و در گرگ و میش هوا ایستگاه بین المللی رو با چشم غیر مسلح رصد کردم.

ارتفاع و سرعت این جسم فضائی به حدی بود که با حرکت هواپیما قابل تشخیص نبود(کمی سرعتش بیشتر بود).این رو از این جهت میگم که از محلی که من این جسم رو دیدم هر روز و به صورت مدام هواپیماها رو در حال رفت و آمد مشاهده میکنم.

با ستاره های اطراف که مقایسه اش کردم قدری در حدود قدر ظاهری ستاره "رجل الجبار"در صورت فلکی جبار داشت.تقریبا" از جنوب غربی وارد شد و به شرق عزیمت کرد.

راستش خیلی دوست دارم در یکی از گذرهای این قمر مصنوعی و هنگام گذر از جلوی قرص ماه ببینمش.که احتمالش کمه ولی غیر ممکن نیست.

فردا صبح هم طبق نقشه ای که گذاشتم و در ارتفاعی بالاتر از دیروز دیده خواهد شد که اگر بتونم با تلسکوپ رصد میکنم.نمیدونم میشه ازش عکاسی کرد یا نه؟

night_astronomer
09-19-2011, 08:23 AM
سلام به همه ي دوستان اسموني.....يه مدت نبودم ولي با يك سوال برگشتم.........ايا ما مي تونيم ايستگاه بين المللي iss رو رصد كنيم؟؟؟؟

stargazer
09-19-2011, 08:52 AM
سلام به همه ي دوستان اسموني.....يه مدت نبودم ولي با يك سوال برگشتم.........ايا ما مي تونيم ايستگاه بين المللي iss رو رصد كنيم؟؟؟؟
سلام نایت استرانامر عزیز. خوش اومدین مجدد :)

معلومه که میتونیم. اگه گزارش رصدی جناب رضاش رو در پست 24 خونده باشین نمونه رصد این ایستگاه رو شرح دادن و شما طبق سایتهایی که ابتدای این تاپیک معرفی شده یا

سایتهای مشابه میتونین بر اساس زمان داده شده در چارتهای مربوطه این ایستگاه رو با چشم غیر مسلح رصد کنین :)

موفق باشید :)

rezash
09-20-2011, 09:55 PM

چهار شنبه 30 شهریور ماه صبح زود ایستگاه فضائی دو بار از آسمون تهران عبور میکنه.ساعت 4:51 و همینطور در ساعت 6:24 صبح.که در ساعت دوم آسمون کمی روشن شده باشه.

دفعه اول تقریبا" جهتش جنوب به شرق خواهد بود و بار دوم از جنوب غربی به سمت شمال شرقی حرکت میکند.

rezash
10-12-2011, 11:56 PM
در حدود یکی دو ماه گذشته همیشه ایستگاه بین المللی در صبح گاه پیداش میشد ولی از روز جمعه میشه اون رو در آسمان شامگاهی مشاهده کرد.

این فرصت خوبی برای دوستانیست که صبح زود برای رصد مشکل دارند.

یکی از بهترین تاریخها که مسافت بیشتری در آسمون طی میکنه و تقریبا" به بالای سر میرسه روز یکشنبه 24 مهر ماه است و ساعت 6:30 شامگاه.

مسیر ایستگاه بین المللی در این ساعت و در شهر تهران از جنوب غربی به شرق و شمال شرقی میباشد.

rezash
10-16-2011, 09:09 PM
در حدود یکی دو ماه گذشته همیشه ایستگاه بین المللی در صبح گاه پیداش میشد ولی از روز جمعه میشه اون رو در آسمان شامگاهی مشاهده کرد.

این فرصت خوبی برای دوستانیست که صبح زود برای رصد مشکل دارند.

یکی از بهترین تاریخها که مسافت بیشتری در آسمون طی میکنه و تقریبا" به بالای سر میرسه روز یکشنبه 24 مهر ماه است و ساعت 6:30 شامگاه.

مسیر ایستگاه بین المللی در این ساعت و در شهر تهران از جنوب غربی به شرق و شمال شرقی میباشد.

نمیدونم از دوستان کسی امشب تونست ایستگاه فضائی رو رصد کنه یا نه؟

به دلیل اینکه دقیقا" از بالای سر گذر میکرد بسیار جالب بود بسیار درخشنده بود(در حد درخشندگی مشتری) وسرعتش هم به نظر نسبت به رصدهای قبلی کم شده بود(البته به نظر)

اگر از عموم کسی میدید احتمالا" با بشقاب پرنده اشتباه میگرفتش.

روز پنج شنبه 28 مهر ماه ساعت 5/50 از شمال غرب به شمال شرق حرکت میکند اگر در قصر بهرام حضور داشتم حتما" با هم رصد میکنیم.

در قسمتهای بعدی تایپیک به رصد ماهواره های دیگری از جمله Tiangong 1 (http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=37820&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET) Rosat (http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=20638&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET) X-37B (http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=37375&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET) Genesis-1 (http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=29252&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET) / 2 (http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=31789&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET) Envisat (http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=27386&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET) HST (http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=20580&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET) میپردازم.

rezash
11-04-2011, 12:02 AM
از ماهوارههائی که قرار بود به رصد شون بپردازیم ( Rosat (http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=20638&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET) ) سقوط کرد و کلا" از صفحه آسمان پاک شد.خبر سقوط این ماهواره آلمانی در روزهای گذشته خیلی داغ بود و همه در مورد مکان سقوط این ماهواره و تبعاتش صحبت میکردند که به نظر به خیر گذشت.

به نظر در سواحل خلیج بنگال یا جائی در نزدیکی اقیانوس هند سقوط کرده است.بعضی نیز سقوط این ماهواره را با زلزله روی داده در وان ترکیه مرتبط میدانستند!!!لینک زیر:
( http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1441726 )

ماهواره تیانگونگ( Tiangong 1 (http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=37820&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET) )هم که به کاخ چینیها ملقب شده در حال تکمیل است و امروز چینیها با فضاپیمای شنزو به این ایستگاه فضائی در حال ساخت متصل شدند.قرار است این ماهواره بعد از تکمیل به اندازه ی ایستگاه فضائی بین المللی برسد و طول آن چیزی در حدود 400 متر بشود.ساخت این ماهواره بیشتر از هر چیز قدرت چینیها را در عرصه تکنولوژی و فضا به رخ جهانیان خواهد کشید.امیدوارم در آینده و بزرگتر شدن این ماهواره در موقعیت رصدی بهتری قرار بگیرد.

ایستگاه بین المللی فضائی را که در قصر بهرام و در شرایط نه چندان مناسبی رصد کردیم(از نظر درخشندگی و موقعیت ماهواره) در روز یکشنبه 15 آبان ماه به موقعیت مناسبی برای رصد خواهد رسید و قدر ظاهری آن به 3/4- خواهد رسید که بسیار مناسب است و از آن مهمتر اینکه تقریبا از بالای سر گذر خواهد کرد.

مسیر این ماهواره در این روز تقریبا" از سمت شمال غربی به سمت جنوب غربی خواهد بود و در ساعت 5/40 دقیقه بعداز ظهر شروع و حدود 5/46 دقیقه پایان خواهد یافت.این ساعت برای شهر تهران است و دیگر شهرها با کمی تغییر قابل مشاهده است.برای دریافت اطلاعات بیشتر برای شهرهای مختلف میتوانید به سایت Heavens-Above Home Page (http://www.heavens-above.com/) مراجعه کنید.

البته فردا جمعه نیز این ماهواره (ایستگاه بین المللی)در گذر از آسمان ایران به قدر حدود 3- خواهد رسید که خیلی خوب است ولی روز یکشنبه اگر آسمان صاف باشد عبورش خیلی جذاب تر است.

rezash
12-13-2011, 11:43 AM
روز پنج شنبه 24 آذر ماه در ساعت 18:13 دقیقه ایستگاه بین المللی فضائی از نزدیکی مشتری گذر خواهد کرد.(در تهران و باکمی تفاوت در شهرهای دیگر)

با توجه به اینکه مشتری در حال حاضر تقریبا" بهترین شرایط رصدی است و قدری در حدود 2/7- دارد عبور این ماهواره از نزدیکی آن جالب است.

قدر ایستگاه بین المللی در این تاریخ و ساعت 3- میباشد.

ایستگاه بین المللی در ساعت 18:13 از سمت جنوب و جنوب غرب وارد میشود و به سمت شرق حرکت میکند.

(http://www.heavens-above.com/PassDetails.asp?Size=500&OFOV=60&ORA=25.2722147406359&ODec=3.02751311932803&SatID=25544&Session=kebgfdamiglaabfaigodiahh&Date=40892.6155796616&Mouse=)http://www.heavens-above.com/passgif.exe?T=3.5&FOV=60&RA=25.2722147406359&Dec=3.02751311932803&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=500&Height=500&STime=40892.6155796616&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++11346%2E86189906++%2E00019 493++00000%2D0++25654%2D3+0++6125&Line2=2+25544+051%2E6434+341%2E8649+0025020+157%2E 3869+270%2E6835+15%2E58112729748807 (http://www.heavens-above.com/passgif.exe?T=3.5&FOV=60&RA=25.2722147406359&Dec=3.02751311932803&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=500&Height=500&STime=40892.6155796616&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++11346%2E86189906++%2E00019 493++00000%2D0++25654%2D3+0++6125&Line2=2+25544+051%2E6434+341%2E8649+0025020+157%2E 3869+270%2E6835+15%2E58112729748807)

adrahmad
12-13-2011, 12:41 PM
سلام.
من به شخصه مشتاق رصد ماهواره ها تو اسمون شب هستم. شما با استفاده از نرم افزار stellarum می تونید از موقعیت دقیق تعداد قابل توجهی ماهواره و احتمالا عبور اون از بالای سرتون در تمام ساعات شبانه روز با خبر بشید. این اجرام شامل ایستگاه فضایی ISS و ماهواره HST هم میشه.
یک سوال هم داشتم:
1- ایا امکان داره که ماهواره ای با سرعت خیلی کم ( طوری که گویا در آسمان ثابت می باشد ) در آسمان دیده شود؟
2- اینکه ایا مشاهده هیچ کدام از این ماهواره ها در روز امکان پذیر می باشد؟
با تشکر

rezash
12-14-2011, 08:39 PM
سلام.
من به شخصه مشتاق رصد ماهواره ها تو اسمون شب هستم. شما با استفاده از نرم افزار stellarum می تونید از موقعیت دقیق تعداد قابل توجهی ماهواره و احتمالا عبور اون از بالای سرتون در تمام ساعات شبانه روز با خبر بشید. این اجرام شامل ایستگاه فضایی ISS و ماهواره HST هم میشه.
یک سوال هم داشتم:
1- ایا امکان داره که ماهواره ای با سرعت خیلی کم ( طوری که گویا در آسمان ثابت می باشد ) در آسمان دیده شود؟
2- اینکه ایا مشاهده هیچ کدام از این ماهواره ها در روز امکان پذیر می باشد؟
با تشکر

با تشکر از شما
اگر پستهای اوائل تایپیک را مطالعه کنید بهترین منابع و سایتهائی را که میتوان با کمک از آنها ماهواره ها را ردیابی کرد معرفی شده اند.

ماهواره ها انواع مختلفی دارند ولی بعضی از این اجسام به خاطر کاربردی که دارند باید در آسمان ثابت باشند و با سرعتی مناسب با گردش وضعی زمین گردش کنند که ماهوارههای تلویزیونی و مخابراتی از این جمله هستند.و همیشه منطقه خاصی از زمین را تحت پوشش قرار میدهند.

این ماهوارهها در مواقع و مناطق خاصی که در سایتهای مربوطه ذکر میشوند به ناگهان درخشش پیدا میکنند که گهگاه تا قدر 8- نیز میرسد.این به خاطر بازتاب ذناگهانی نور خورشید است که به مانند آینه عمل میکند.

ولی ماهوارههائی که حرکت آنها را از زمین میبینیم بعضی اوقات و بیشتر هنگام ورود یا خروج به آن محدوده به نظر سرعت کمتری دارند و و برای چند لحظه ثابت به نظر میرسند و سپس سرعت میگیرند.این بستگی به موقیت ناظر و جهت ورود ماهواره دارد.

برای دیدن اینگونه حرکات که به چشم ما اینگونه میاید- و در واقع سرعت ماهواره کم یا زیاد نمیشود -بهتر است چند روز متوالی ماهواره ای خاص مثلا ایستگاه فضائی را رصد کنید.

غالبا ماهواره هائی همچون ایستگاه فضائی بین المللی یا تیانگونگ1 و غیره... فقط در ساعتهای خاصی قابل رویت هستند.هنگام غروب یا طلوع خورشید که باعث بازتاب نور خورشید شده و ما آنها را رویت میکنیم.

در دیگر ساعتهای شب اینگونه نیست و عواملی همچون ارتفاع و موقعیت لحظه ای ماهواره نسبت به ناظر زمینی و خورشید در رویتشان تاثیر گذار است.

من پیشنهاد میکنم در ابتدا چند روزی مسیر حرکت ایستگاه فضائی را پیگیری و رصد کنید.خیلی کمک میکند. من بهترین موقعیتها را در این تایپیک ذکر میکنم لیکن اگر به سایت Heavens-Above Home Page (http://www.heavens-above.com/) مراجعه کنید و محل زندگی خودتان را ثبت کنید تمامی ساعات حرکت این اجسام فضائی و زمان و مکان رویتشان ذکر شده است.

برای شروع فردا پنج شنبه ساعت 18:13 دقیقه را فراموش نکنید.

adrahmad
12-15-2011, 04:22 PM
از پاسختون متشکرم.خیلی مفید بود. پس احتمال اینکه بشه توی روز یک ماهواره تلوزیونی رو دید هرچند کم اما وجود داره!

rezash
12-15-2011, 05:46 PM
با اینکه هوای تهران آلوده است.و حد دید بسیار پائین ولی میتوان ایستگاه بین المللی را با قدر 3- مشاهده کرد.

پس یادتون نره.امشب ساعت 18:15 دقیقه که امشب این ماهواره از کنار سیاره مشتری گذر خواهد کرد.

Astronomy
12-15-2011, 05:49 PM
با اینکه هوای تهران آلوده است.و حد دید بسیار پائین ولی میتوان ایستگاه بین المللی را با قدر 3- مشاهده کرد.

پس یادتون نره.امشب ساعت 18:15 دقیقه که امشب این ماهواره از کنار سیاره مشتری گذر خواهد کرد.
از ساری هم میشه دید دیگه؟
سایتی هست که بشه زمان عبور ماهواره ها و مخصوصا iss رو در هر شهری دید؟
ممنون

mahdad_haghighi
12-15-2011, 06:04 PM
ممنون

بله دیده که میشه ولی با توجه به اینکه iss به زمین نزدیکه مطمئنا محلش و تا حدود کمی زمان عبورش برای شهر شما متفاوته .

سایتی که جناب rezash سه تا پست قبل اشاره کردن و این اطلاعات هم از اون برداشته شده برای همه جای دنیاست و به غیر از یه سری مکان ها که تو حافظش هست شما می تونید با دونستن طول و عرض جغرافیایی محل زندگیتون زمان و نحوه عبور ماهواره رو از شهرتون رو ببینید .

http://astroupload.com/uploads/13239598091.jpg (http://astroupload.com/)

rezash
12-16-2011, 12:56 AM
از پاسختون متشکرم.خیلی مفید بود. پس احتمال اینکه بشه توی روز یک ماهواره تلوزیونی رو دید هرچند کم اما وجود داره!

ایریدیومها به خاطر درخشندگی زیادی که بعضا پیدا میکنند احتمالا باید در روشنائی روز نیز معلوم شوند.لیکن باید دقیقا از مکان و زمان رویت آنها اطلاع داشته باشید که با توجه به روشنائی روز و نبود ستارگان تخمین مکان دقیق آنها کاریست بسیار دشوار که اغلب منجمین آماتور از خیر دیدنش میگذرند.

ولی برای دیدن ایریدیومها که درخشندگی جالب توجهی نیز دارند بهتر است در شب و با توجه به محل سکونتتان از زمان دقیق رویتشان باخبر شوید و اقدام کنید.

rezash
12-16-2011, 01:54 AM
ممنون

برای دیدن این اجرام همون سایتی را که آقای حقیقی عنوان کردند بسیار مناسب است و فقط باید ثبت نام کنید و محل سکونتتان را ذکر کنید.

برای کسانی که اهل تهران هستند صفحه ای از سایت دیگری را نیز معرفی میکنم که البته قبلا نیز گفته شده بود.

http://spaceflight.nasa.gov/realdata/sightings/cities/view.cgi?country=Iran&region=None&city=Tehran

البته دیدن این اجرام در دیگر شهرها با تهران تفاوت دارد ولی با چند بار رویت و تجربه رصدی میتوان با دانستن گذر این ماهواره از آسمان تهران گذر آن در شهر خودتان را تخمین بزنید.که این امر به تجارب هر منجمی می افزاید.

rezash
02-11-2012, 07:32 PM
دوشنبه 24 بهمن ماه ايستگاه بين المللي با قدري در حدود 3/5- از فاصله بسيار نزديكي از ستاره دبران در صورت فلكي ثور عبور خواهد كرد.

اين پديده به دليل وجود سيارات مشتري و زهره در آسمان و درخشندگي نسبتا بالاي اين مصنوع بشري بسيار جالب است.و ميتوان درخشندگي اين ماهواره را در برابر اين اجرام پرنور سنجيد.

جالبتر اينكه اين ماهواره تقريبا چسبيده به ستاره دبران گذر خواهد كرد.در نقشه زير مسير گذر اين ماهواره را ميبينيد.

http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=3.5&FOV=60&RA=71.1444775682399&Dec=18.8063333478443&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=400&Height=400&STime=40952.6238193589&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++12042%2E39776853++%2E00010 660++00000%2D0++14040%2D3+0++9891&Line2=2+25544+051%2E6418+038%2E0136+0020527+031%2E 8220+113%2E9517+15%2E58824712758246

زمان وقوع اين پديده در تهران در ساعت 18:25 آغاز و در ساعت 18:31 دقيقه پايان ميپذيرد.ديگر شهرها نيز با اندك دقايقي تفاوت خواهد داشت كه براي اطلاعات بيشتر ميتوانيد به سايتهائي كه در همين تايپيك معرفي شده است رجوع كنيد.

حتما اين پديده زيبا را ببينيد و به ديگران هم معرفي كنيد.

مسير گذر با جزئياتي بيشتر:

http://www.heavens-above.com/passgif.exe?T=3.5&FOV=60&RA=71.1444775682399&Dec=18.8063333478443&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=500&Height=500&STime=40952.6238193589&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++12042%2E39776853++%2E00010 660++00000%2D0++14040%2D3+0++9891&Line2=2+25544+051%2E6418+038%2E0136+0020527+031%2E 8220+113%2E9517+15%2E58824712758246 (http://www.heavens-above.com/PassDetails.asp?Size=500&OFOV=60&ORA=71.1444775682399&ODec=18.8063333478443&SatID=25544&Session=kebgfcjpchlcecokhkifhahb&Date=40952.6238193589&Mouse=) (http://www.heavens-above.com/PassDetails.asp?Size=500&OFOV=60&ORA=71.1444775682399&ODec=18.8063333478443&SatID=25544&Session=kebgfcjpchlcecokhkifhahb&Date=40952.6238193589&Mouse=)

farshad
02-11-2012, 07:57 PM
درود بر شما
سايت calsky.com اطلاعات خوبي در مورد اجرام اسماني طبيعي و مصنوعي در اختيار كاربرها قرار ميده.يكي از موارد جالبش زمان عبور ISS از برابر خورشيد و ماه هستش كه براي عكاسي از اين عبور بسيار مفيده و البته رصد...
شاد و پاينده باشيد

rezash
02-25-2012, 11:46 AM
امشب مصادف با مقارنه هلال زيباي ماه و سياره پرفروغ زهره است.

اغلب در اين تايپيك به گذر ايستگاه بين المللي پرداخته ميشه كه اين بيشتر به دليل پرفروغ بودن اين سازه بين المللي است.

ولي امروز به يك ماهواره ديگر با نام تيانگونگ ميپردازيم كه همزمان با مقارنه اين دو جرم آسماني از كنار آنها گذر خواهد كرد و قدر ظاهري آن به زير صفر خواهد رسيد.

تيانگونگ ايستگاه فضائي ساخت چين است كه براي به رخ كشيدن پيشرفت تكنولو‍‍ژي اين كشور به فضا فرستاده شده قصر چيني ناميده ميشود و در سالهاي آينده و با پيوستن قطعاتي ديگر به اين سازه بزرگتر و پرفروغ تر خواهد شد.

مسير گذر اين ماهواره و ساعت گذر را در زير ميبينيد.

در ساعت 18:11 از جنوب غربي وارد شده و در ساعت 18:17 از شمال شرقي خارج ميشود.(اين ساعت در آسمان تهران دقيق است و در ديگر شهرهاي ايران كمي تغيير ميكند.)

http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=3.5&FOV=60&RA=58.3627671650949&Dec=49.7716345995415&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=Tiangong+1&Width=400&Height=400&STime=40964.614132442&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+37820U+11053A+++12055%2E79056824++%2E00036 721++00000%2D0++27426%2D3+0++5016&Line2=2+37820+042%2E7856+019%2E4570+0009849+160%2E 6969+273%2E6252+15%2E71965050+23334

rezash
03-05-2012, 07:00 PM
چند روزي از ايستگاه بين المللي خبري نخواهد بود.(تا 15 مارس)

ولي در ساعت 18:55 امروز ميتونيد ماهواره تيانگونگ كه متعلق به كشور چين است را مشاهده كنيد كه از كنار ماه گذر خواهد كرد.همين الان بجنبيد.

http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=3.5&FOV=60&RA=93.6769635842543&Dec=47.998699722261&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=Tiangong+1&Width=400&Height=400&STime=40973.6444380241&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+37820U+11053A+++12063%2E85458876+%2B%2E000 41300+%2B00000%2D0+%2B29968%2D3+0+05253&Line2=2+37820+042%2E7862+330%2E5764+0011359+217%2E 8244+196%2E0514+15%2E72578351024608

rezash
04-10-2012, 05:57 PM
امشب "ايستگاه بين المللي فضائي"دو بار از فراز آسمان ايران و به خصوص تهران گذر خواهد كرد.

يكبار در ساعت 20:30 شب كه با قدر ظاهري درخشان (3/5-) از نزديكي سياره سرخ فام مريخ و ستاره درخشان قلب الاسد خواهد گذشت .

و گذر بعدي در ساعت 22:10 شب خواهد بود كه اينبار در افق غربي و از نزديكي سياره زهره عبور خواهد كرد. و اينبار قدر ظاهري ايستگاه بين المللي صفر ميباشد.

بنابراين اگر آسمان ابري نباشد رصد اين ماهواره و گذر آن از كنار اين دو سياره جذاب خواهد بود.

همچنين خواهيد ديد كه ظرف مدت تقريبا" يك ساعت و نيم چطور اين ماهواره دور سياره زمين گردش ميكند.

در نقشه هاي زير مسير حركت اين ماهواره را ميبينيد:

http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=4.5&FOV=60&RA=149.04527581025&Dec=16.5697954127303&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=400&Height=400&STime=41009.669925859&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++12101%2E24398148++%2E00012 238++00000%2D0++16532%2D3+0++3444&Line2=2+25544+051%2E6419+102%2E4773+0007825+258%2E 1416+277%2E0549+15%2E58169898767421
http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=4.5&FOV=60&RA=50.5922529075694&Dec=42.3647035186432&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=400&Height=400&STime=41009.7363202204&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++12101%2E24398148++%2E00012 238++00000%2D0++16532%2D3+0++3444&Line2=2+25544+051%2E6419+102%2E4773+0007825+258%2E 1416+277%2E0549+15%2E58169898767421

rezash
06-09-2012, 05:25 PM
پس از رویت گذر سیاره ناهید از مقابل خورشید و دیدن شی نورانی در آسمان چند وقتی از لحاظ پدیده های آسمانی در رکود خواهیم بود.

به جز چند مقارنه و اهله های ماه و تعدادی پدیده های متداول رویداد مهمی نداریم به جز اینکه بعد از انقلاب تابستانی در اول تیرماه در اواخر تیر ماه اختفای سیاره مشتری را در پس ماه خواهیم داشت.

این اختفا دقایقی قبل از طلوع خورشید رخ خواهد داد.

رصد ماهوارهها در این مدت میتواند جذاب باشد.زمان عبور چند نمونه از این اقمار مصنوعی را در زیر میبینید: (زمان در آسمان تهران)

ایستگاه بین المللی:امشب در ساعت 20:55 با قدر 3- از جنوب غربی به شمال شرقی

ایستگاه بین المللی:امشب در ساعت 22:34 با قدر نزدیک به صفر از غرب به شمال

تیانگونگ:امشب در ساعت 22:58 با قدر حدود یک از شمال غربی به نزدیک شرق

انوی ست:امشب ساعت 22:12 با قدر 3.5 از حدود جنوب شرق به شمال

rezash
06-26-2012, 12:19 AM
آیا می‌دانید همین الان چند ماهواره بالای سر شما قرار دارد؟

http://www.khabaronline.ir/Images/News/Smal_Pic/4-4-1391/IMAGE634762055526887008.jpg

لینک خبر:http://www.khabaronline.ir/detail/223070/science/astronomy

yeganeh miraftab
07-21-2012, 02:02 PM
میشه بگید این مسیر های گذر یه ماهواره یا ایسگاه های فضایی رو ویا زمان های گذر را رو از کدوم سایت ها میارید؟

rezash
07-21-2012, 10:29 PM
میشه بگید این مسیر های گذر یه ماهواره یا ایسگاه های فضایی رو ویا زمان های گذر را رو از کدوم سایت ها میارید؟

در پست دوم و سوم همین تایپیک سایتهای مربوطه معرفی شده اند و در مورد این سایتها و طریقه استفاده در پستهای بعدی به تفصیل صحبت شده است.

اگر موفق به استفاده نشدید بگید که دوباره براتون تشریح کنم.

Tara
07-21-2012, 10:42 PM
یه سوال داشتم:

بنج شنبه شب از خواب با شدم و از بنجره اسمونو نگاه کردم که دیدم دو شی روشن در جهت شمال شرق مثل لامب 500 واتی میدرخشیدن.فاصلشونم حدود دو سه درجه بود.

یکی دو دقیقه درخشیدن بعد بالایی نورش کم شد و خاموش شد بعد حدود 10 ثانیه دوباره روشن شد و دو سه دقیقه دوتایی درخشیدن و بعد خاموش شدن.چی میتونن باشن؟

rezash
07-21-2012, 10:53 PM
یه سوال داشتم:

بنج شنبه شب از خواب با شدم و از بنجره اسمونو نگاه کردم که دیدم دو شی روشن در جهت شمال شرق مثل لامب 500 واتی میدرخشیدن.فاصلشونم حدود دو سه درجه بود.

یکی دو دقیقه درخشیدن بعد بالایی نورش کم شد و خاموش شد بعد حدود 10 ثانیه دوباره روشن شد و دو سه دقیقه دوتایی درخشیدن و بعد خاموش شدن.چی میتونن باشن؟

اگر نزدیک صبح بوده یقینا" دو سیاره مشتری و زهره بوده اند.

چون صبح جمعه نیز همین پدیده را من هم دیدم.

به این صورت که ابرهائی که در افق شرق و شمال شرق جابه جا میشدند با اینکه دیده نمیشدند بارها باعث اختفا و سپس پدیدار شدن این دو سیاره شدند.

البته شاید هم پدیده دیگری بوده باشند و من فقط حدس میزنم.

Tara
07-21-2012, 11:00 PM
ساعت دقیقا 4.08 بود و اسمونم کاملا صاف.در ضمن ثابت بودن و حرکت نمیکردن.

اندازشون خیلی بزرگتر از زهره و مشتری بود.

rezash
07-21-2012, 11:22 PM
در حدود ساعتی که میفرمائید آسمان بدین شکل تقریبا رویت میشده است.(عکس زیر)

البته ستاره ها کم فروغ تر بوده اند و طبیعتا این دو جرم بارز بوده اند.

اگر با وجود این دو سیاره, نور دیگری دیده اید طبیعتا پدیده دیگری بوده است.لیکن اگر فقط دو منبع دیده اید مطمئن باشید که همین دو سیاره پرفروغ آسمان بوده اند که در پس ابرهای موجود در افق رخ نشان میدادند.

4575

Tara
07-21-2012, 11:57 PM
با تشکر از راهنماییتون ولی اون دو جرم بالاتر بودن و ابری هم نبود.

Negar Najafi
07-22-2012, 12:45 AM
با تشکر از راهنماییتون ولی اون دو جرم بالاتر بودن و ابری هم نبود.

با اجازۀ جناب Rezash. من یک حدسی میزنم
اگر چشمک میزدن که هواپیما بودن
اما اگر چشمک نمیزدن و خاموش و روشن میشدن احتمال داره که ماهوارۀ ایریدیوم بوده باشن. این نوع ماهواره ها یک دفعه به شدت قدرشون کاهش پیدا می کنه؛ یعنی پرنور میشن و بعد دوباره کم نور شده و خاموش میشن

مهدی ناصری
07-24-2012, 11:25 PM
سلام دوستان، یک سوال داشتم؛ کی گذر ایستگاه فضایی بین المللی از مقابل ماه یا خورشید داریم که در تهران قابل رویت باشه؟

farshad
07-24-2012, 11:35 PM
سلام دوستان، یک سوال داشتم؛ کی گذر ایستگاه فضایی بین المللی از مقابل ماه یا خورشید داریم که در تهران قابل رویت باشه؟

درود
در سایت calsky.org میتونی زمان و مکان دقیقش رو ببینی

http://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites/4?

و گزینه های :

2-day map where ISS crosses the Sun in Google Map
2-day map where ISS crosses the Moon in Google Map

rezash
07-25-2012, 12:14 AM

راستش قبل تر از اینها چندین سایت در این مورد داشتم که با تعویض سیستم کامپیوتری از دستشون دادم.

ولی این سایتی که معرفی میکنم سایت قایل ملاحظه ای است و قبلا بیشتر به این مراجعه میکردم.

Computing sun & moon transits by the International Space Station (http://iss-transit.sourceforge.net/)

rezash
07-25-2012, 01:09 AM
یک موضوع دیگری که باید ذکر کنم اینکه برای زمان دقیق گذر ایستگاه بین المللی و یا ماهواره های دیگر باید نرم افزاری داشته باشید که گذر ماهواره را نسبت به دیگر اجرام فضائی و برای رصدگاه مدنظرتون نشان دهد.

برای همین لینک دنلود نرم افزار و چگونگی نصب و استفاده را در زیر میبینیم.البته برای اجرا شدن برنامه باید بر روی سیستم کامپیوتریتان جاوا نصب شده باشد.

لینک دنلود نرم افزار و راهنمائی:ISS Transit Predictions (http://pictures.ed-morana.com/ISSTransits/predictions/)

البته در سایتی هم که در بالا معرفی شد نرم افزار برای این منظور ارائه شده است.

mohsen4465
07-25-2012, 03:00 PM

این سوال مال خیلی وقت پیشه ولی دیدم سوال جالبی گفتم جواب بدم:

سوال 1: بخاطر سایه زمین! مسلماً شما نمیتونین ماهواره ای رو که در پشت زمین قرار داره ببینید. چون همونطور که شما در داخل سایه زمین قرار دارید (شب) ماهواره هم در داخل سایه زمین در حال حرکته.

سوال 2: با تغییر فصل زاویه تابش خورشید تغییر میکنه و در نتیجه در تابستان ها ماهواره های بیشتری رو میشه دید.

rezash
09-26-2012, 07:55 PM
در تاریخ 4 اکتبر(پنج شنبه 13 مهرماه) ایستگاه بین المللی با قدر ظاهری 3/1+ از نزدیکی ماه عبور خواهد کرد.

ساعت وقوع این رخداد در ساعت 5:12 صبح و شروع خواهد شد.البته ساعت و دیگر مشخصات برای شهر تهران ذکر شده است.

اگر کمی در مکان ناظر تغییر ایجاد بشه احتمالا گذر این ماهواره را از مقابل ماه خواهیم دید.واحتمالا در بعضی شهرها بشه این پدیده را رصد کرد.

از دوستانی که نرم افزار مربوط به گذر ماهوارهها از مقابل اجرام آسمانی را دارند خواهشمندم در صورت امکان احتمال این رویداد رو چک کنند و مکان دقیقش رو ذکر کنند.

تصویر زیر مسیر گذر این ماهواره را در شهر تهران نشان میدهد.

همانطور که ملاحظه میکنید خوشه پروین نیز در مقارنه با ماه میباشد و خوشه قلائص و سیاره مشتری نیز در نزدیکی این رویداد میباشند.

[/URL]http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=3.5&FOV=60&RA=64.2874651059715&Dec=6.08961846936416&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=400&Height=400&STime=41186.0728732882&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++12270%2E44608480++%2E00016 885++00000%2D0++29944%2D3+0++3663&Line2=2+25544+051%2E6492+338%2E1024+0018345+102%2E 8601+277%2E6920+15%2E50188749793751 (http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=3.5&FOV=60&RA=64.2874651059715&Dec=6.08961846936416&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=400&Height=400&STime=41186.0728732882&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++12270%2E44608480++%2E00016 885++00000%2D0++29944%2D3+0++3663&Line2=2+25544+051%2E6492+338%2E1024+0018345+102%2E 8601+277%2E6920+15%2E50188749793751)

[URL="http://www.heavens-above.com/passgif.exe?T=3.5&FOV=60&RA=64.2874651059715&Dec=6.08961846936416&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=500&Height=500&STime=41186.0728732882&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++12270%2E44608480++%2E00016 885++00000%2D0++29944%2D3+0++3663&Line2=2+25544+051%2E6492+338%2E1024+0018345+102%2E 8601+277%2E6920+15%2E50188749793751"]http://www.heavens-above.com/passgif.exe?T=3.5&FOV=60&RA=64.2874651059715&Dec=6.08961846936416&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=500&Height=500&STime=41186.0728732882&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++12270%2E44608480++%2E00016 885++00000%2D0++29944%2D3+0++3663&Line2=2+25544+051%2E6492+338%2E1024+0018345+102%2E 8601+277%2E6920+15%2E50188749793751 (http://www.heavens-above.com/passgif.exe?T=3.5&FOV=60&RA=64.2874651059715&Dec=6.08961846936416&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=500&Height=500&STime=41186.0728732882&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++12270%2E44608480++%2E00016 885++00000%2D0++29944%2D3+0++3663&Line2=2+25544+051%2E6492+338%2E1024+0018345+102%2E 8601+277%2E6920+15%2E50188749793751)

rezash
09-26-2012, 09:09 PM
طبق محاسباتی که انجام دادم در غرب تهران میتوان گذر ایستگاه بین المللی را از مقابل ماه رصد و عکاسی کرد.

اگر دوستان عکاس علاقه ای به ثبت این رویداد دارند بهترین موقعیت است.

ماه در آن موقع در حالت کوژ است.

http://img.tebyan.net/big/1389/10/442301801884217321417261250825410714225545.jpg (http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1389/10/18019845320859531659620190219176158190.jpg)

rezash
09-29-2012, 08:15 PM
در تاریخ 4 اکتبر(پنج شنبه 13 مهرماه) ایستگاه بین المللی با قدر ظاهری 3/1+ از نزدیکی ماه عبور خواهد کرد.

ساعت وقوع این رخداد در ساعت 5:12 صبح و شروع خواهد شد.البته ساعت و دیگر مشخصات برای شهر تهران ذکر شده است.

اگر کمی در مکان ناظر تغییر ایجاد بشه احتمالا گذر این ماهواره را از مقابل ماه خواهیم دید.واحتمالا در بعضی شهرها بشه این پدیده را رصد کرد.

از دوستانی که نرم افزار مربوط به گذر ماهوارهها از مقابل اجرام آسمانی را دارند خواهشمندم در صورت امکان احتمال این رویداد رو چک کنند و مکان دقیقش رو ذکر کنند.

تصویر زیر مسیر گذر این ماهواره را در شهر تهران نشان میدهد.

همانطور که ملاحظه میکنید خوشه پروین نیز در مقارنه با ماه میباشد و خوشه قلائص و سیاره مشتری نیز در نزدیکی این رویداد میباشند.

[/URL]http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=3.5&FOV=60&RA=64.2874651059715&Dec=6.08961846936416&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=400&Height=400&STime=41186.0728732882&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++12270%2E44608480++%2E00016 885++00000%2D0++29944%2D3+0++3663&Line2=2+25544+051%2E6492+338%2E1024+0018345+102%2E 8601+277%2E6920+15%2E50188749793751 (http://www.heavens-above.com/viewfinder.exe?T=3.5&FOV=60&RA=64.2874651059715&Dec=6.08961846936416&RAInc=60&DecInc=10&TimeInc=15&SatName=ISS&Width=400&Height=400&STime=41186.0728732882&Lat=35.672&Lng=51.424&Line1=1+25544U+98067A+++12270%2E44608480++%2E00016 885++00000%2D0++29944%2D3+0++3663&Line2=2+25544+051%2E6492+338%2E1024+0018345+102%2E 8601+277%2E6920+15%2E50188749793751)

[/IMG]

دوستان علاقه مند, گذر ایستگاه بین المللی از مقابل ماه رو فراموش نکنند.

متاسفانه در شرق تهران نمیتوان این گذر را مشاهده کرد ولی در غرب تهران و تا نزدیکی کرج میتوان این گذر را رویت کرد.با چشم غیر مسلح و همینطور با ابزار مناسب رصدی.

قدر ظاهری ایستگاه فضائی هم 3/1- است که بسیار مناسب است.در پست قبلی به اشتباه 3/1+ درج شده که از این بابت پوزش میخوام.

stargazer
10-04-2012, 10:22 AM
گذر ایستگاه بین المللی فضائی از مقابل ماه رو فراموش نکنید.

ساعت 5:10 صبح در غرب تهران

سلام

خوشبختانه من اینبار رو فراموش نکردم و صبح زود پاشدم رفتم رصد یعنی از ساعت 5 مستقر بودم و آماده واسه دیدنش.

5.14 شد اما خبری از آی اس اس نبود، هوا هم سوز سردی داشت، دیگه فکر کنم 5.15 یا 16 دقیقه بود که یهو دیدمش اما بر خلاف تصورم که فکر می کردم مقابل ماه رد بشه یا

نهایت مماس با اون، در فاصله تقریبا 5 درجه از کنارش رد شد، منم شروع کردم به عکس گرفتن متوالی از ایستگاه اما با دوربین من جز یه نقطه نورانی چیزی ثبت نمیشه و

اگه بطور پی در پی پخش کنی متوجه حرکتش میشی، ولی خب هم قدر خیلی خوبی داشت، هم مدت زمان زیادی نور داشت و محو نشده بود (در حالیکه اکثر مواقعی که دیده

بودم شاید کل مسیر دیده شدنش از 5/6 ثانیه بیشتر نمیشد، اما این بار شاید بیش از 12 یا 15 ثانیه بود).

خلاصه با اینکه اونی که انتظار داشتم نشد اما تجربه خوبی بود :) در کنار اون رصد مشتری، جبار، زهره و صحنه طلوع آفتاب و رنگهای زیبایی که توی آسمون ایجاد کرده بود، برام

شیرین و لذتبخش بود مخصوصا که خیلی وقت بود این چندتا رو ندیده بودم :)

farshad
10-04-2012, 01:25 PM
سلام

خوشبختانه من اینبار رو فراموش نکردم و صبح زود پاشدم رفتم رصد یعنی از ساعت 5 مستقر بودم و آماده واسه دیدنش.

5.14 شد اما خبری از آی اس اس نبود، هوا هم سوز سردی داشت، دیگه فکر کنم 5.15 یا 16 دقیقه بود که یهو دیدمش اما بر خلاف تصورم که فکر می کردم مقابل ماه رد بشه یا

نهایت مماس با اون، در فاصله تقریبا 5 درجه از کنارش رد شد، منم شروع کردم به عکس گرفتن متوالی از ایستگاه اما با دوربین من جز یه نقطه نورانی چیزی ثبت نمیشه و

اگه بطور پی در پی پخش کنی متوجه حرکتش میشی، ولی خب هم قدر خیلی خوبی داشت، هم مدت زمان زیادی نور داشت و محو نشده بود (در حالیکه اکثر مواقعی که دیده

بودم شاید کل مسیر دیده شدنش از 5/6 ثانیه بیشتر نمیشد، اما این بار شاید بیش از 12 یا 15 ثانیه بود).

خلاصه با اینکه اونی که انتظار داشتم نشد اما تجربه خوبی بود :) در کنار اون رصد مشتری، جبار، زهره و صحنه طلوع آفتاب و رنگهای زیبایی که توی آسمون ایجاد کرده بود، برام

شیرین و لذتبخش بود مخصوصا که خیلی وقت بود این چندتا رو ندیده بودم :)

درود بر شما

نمیدونم شما کجای غرب رصد کردید ولی من چندین بار از سایت calsky جستجو کردم برای عکاسی ( طی یک سال گذشته! ) و همیشه تقریبا از نقطه ای حوالی کرج میشده این برخورد رو ثبت کرد.
البته من دقیقا نمیدونم مسیر عبورش ثابت هست یا خیر ؟!
یعنی مسیرهای مشخصی رو در زمان های مشخصی طی میکنه یا خیر؟!
ولی تا جایی که میدونم با توجه به ارتفاع ماه و ISS نسبت به زمین ٬ این برخورد رو فقط در نقطه ای خاص ( یا به عبارتی بر روی خطی بسیار باریک ) میشه مشاهده کرد و این طور نیست که در منطقه وسیعی بشه اون رو دید.
یادمه مدتی قبل یکی از دوستان عکاس برای ثبت تصویر ISS بر روی ماه پس از محاسبات دقیق زمانی و مکانی و پیدا کردن مختصات نقطه دقیقش این کار رو انجام داد و جالبه که بدونید بیشتر از یک ثانیه برای این کار زمان نخواهید داشت!

من که یک سالی هست تصمیم به این کار دارم ولی همش منتظرم مسیرش به سمت پشت بوم خونه ما عوض بشه :دی
ولی اگه مثل من راحت طلب نباشید و منظرش نمونید و بخواید خودتون برید سراغش میتونید از سایت calsky.org مختصات دقیق محل برخورد ISS با ماه و خورشید رو استخراج کنید.

rezash
10-04-2012, 06:34 PM
چند تن از دوستان هم پیش از این مکان دقیق این گذر رو خواستند ولی متاسفانه من نرم افزار مربوطه را نمیتونم در سیستمم نصب کنم و مکان را حدودا گفتم.

با نرم افزار استاری نایت طول و عرض جغرافیائیش رو درآوردم که البته یک نقطه خاص نبود و یک نوار نازک در امتداد شمال غربی به جنوب شرقی میشد.

البته به نظر من برای عکاسی از این پدیده حتما باید از نرم افزار مخصوص استفاده کرد تا بتوان بهترین نقطه را مکان یابی کرد.

همانطور که در پست 58 هم گفتم اگر دوستان بتونند این نرم افزار رو نصب کنند میتونند دقیق ترین نقطه را پیدا کرده و از گذر این ماهواره از مقابل ماه و خوشید عکسبرداری کنند.

آدرس دنلود نرم افزار:http://pictures.ed-morana.com/ISSTransits/predictions/

mohsen4465
10-04-2012, 08:02 PM
چند تن از دوستان هم پیش از این مکان دقیق این گذر رو خواستند ولی متاسفانه من نرم افزار مربوطه را نمیتونم در سیستمم نصب کنم و مکان را حدودا گفتم.

با نرم افزار استاری نایت طول و عرض جغرافیائیش رو درآوردم که البته یک نقطه خاص نبود و یک نوار نازک در امتداد شمال غربی به جنوب شرقی میشد.

البته به نظر من برای عکاسی از این پدیده حتما باید از نرم افزار مخصوص استفاده کرد تا بتوان بهترین نقطه را مکان یابی کرد.

همانطور که در پست 58 هم گفتم اگر دوستان بتونند این نرم افزار رو نصب کنند میتونند دقیق ترین نقطه را پیدا کرده و از گذر این ماهواره از مقابل ماه و خوشید عکسبرداری کنند.

آدرس دنلود نرم افزار:http://pictures.ed-morana.com/ISSTransits/predictions/

سلام آقا رضا. نرم افزار فوق العاده اییه. به راحتی هم اجرا میشه. فقط باید Java تو سیستمتون نصب باشه. البته خود نرم افزار قابل نصب نیست و مستقیماً از روی وب اجرا میشه. بتاریخ 13 اکتبر در فاصله 1 کیلومتری از خونه ما گذر ایستگاه بین المللی رو از مقابل سیاره مریخ پیش بینی کرد که با استاری نایت هم نتیجه مشابهی داد. :have%20a%20nice%20d

rezash
10-06-2012, 12:37 AM
بیل رینا اهل نیوجرسی توانست از گذر ایستگاه بین المللی از مقابل ماه بدر چند شب پیش عکس بگیرد.

http://www.khabaronline.ir/Images/News/Smal_Pic/14-7-1391/IMAGE634850706057105231.jpg

جزئیات خبر را در خبر آنلاین ببینید:

http://www.khabaronline.ir/detail/248486/science/astronomy

rezash
10-10-2012, 12:13 PM
در لحظات ابتدائی شب میتوانید گذر ایستگاه بین المللی را با قدر ظاهری 3/2- مشاهده کنید.

ساعت 18:34 امروز میتوانید گذر این مصنوع پرفروغ را مشاهده کرده و به دیگران هم نشان دهید.ساعت گذر زمان مناسبی است.

مسیر حرکت این ماهواره از جنوب غربی آغاز و به سمت شمال شرقی پایان میابد.

این مشخصات مختص شهر تهران است و برای دیگر شهرهای ایران تفاوت دارد.

http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=2275&BW=1&SN=1&SL=1&size=800&Session=kebgfcomkhblccndocohkjmh

rezash
10-28-2012, 11:34 PM
فضاپیمای سایوز که چند روز پیش به ایستگاه بین المللی رسید و دو سرنشین روس و یک سرنشین آمریکائی خود را به سلامت به این ایستگاه ملحق کرد فردا از نگاه ناظرانی در بعضی نقاط اطراف تهران از لبه ماه گذر خواهد کرد.

4998

فردا دوشنبه ایستگاه فضائی بین المللی ,به همراه سفینه سایوز دو مرتبه از فضای ایران گذر خواهند کرد و دیده خواهند شد.(البته در شبانه روز بیشتر گذر میکنند. منظور هنگام رویت در شب است)

یک بار حدود ساعت 17:30 بعد از ظهر و یکبار حدود 19:10 شامگاه که هر دوبار حدود درخشندگی آنها 1/5- خواهد بود.

ولی پس فردا سه شنبه این دو ماهواره همراه باهم به قدر حدود 3/4- خواهند رسید و شرایط رصدی بسیار مناسبی خواهند داشت.

مسیر حرکت این ماهواره را در فراز تهران میبینید.

http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=11276&BW=1&SN=1&SL=1&size=800&Session=kebgfcongfnljlebckfclcak (http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=11276&BW=1&SN=1&SL=1&size=800&Session=kebgfcongfnljlebckfclcak)

rezash
12-09-2012, 10:49 PM
فردا و پس فردا میتوانید ایستگاه بین المللی فضائی را در آسمان تهران و در ساعات مناسبی از شبانه روز رویت کنید.

ایستگاه فضائی بین المللی فردا حدود ساعت 18:40 دقیقه به آسمان تهران خواهد رسید و مدت کوتاهی مشخص خواهد بود و پس از آن به نقطه ای خواهد رسید که سایه زمین مانع درخشندگی آن خواهد شد.قدر درخشندگی آن حدود 2/6- خواهد بود.

ولی اگر مشتاق رویت هر چه بهتر این ماهواره پرفروغ ساخت بشر هستید میتوانید پس فردا سه شنبه و ساعت حدود 17:50 شامگاه,این ماهواره را به مدت بیشتری در آسمان ببینید.

درخشندگی این ماهواره در روز سه شنبه به حدود 2/8- خواهد رسید.

این ماهواره پس از رویت از جنوب غربی آسمان , به سمت شرق و شمال شرق خواهد رفت و در نزدیکی سیاره پرفروغ مشتری از نظرها محو میشود و به به سایه زمین فرو میرود.(17:55 )

درخشندگی سیاره مشتری نیز در حدود 2/8- است و با توجه به درخشندگی ایستگاه بین المللی با همین قدر درخشندگی پدیده ای جالب خواهد بود.

تصویر زیر مسیر حرکت این ماهواره را در آسمان تهران مشخص میکند.

http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=2808&BW=1&SN=1&SL=1&size=500&Session=kebgfcokkheohfiobfjlabnk

[/URL][URL="http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=1876&BW=1&SN=1&SL=1&size=800&Session=kebgfcokkheohfiobfjlabnk"]http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=1876&BW=1&SN=1&SL=1&size=800&Session=kebgfcokkheohfiobfjlabnk (http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=1876&BW=1&SN=1&SL=1&size=800&Session=kebgfcokkheohfiobfjlabnk)

Arian Soltani
12-10-2012, 06:54 PM
سلام آقا رضا .
همین الان از پشت بام اومدم پایین ، با یه دو چشمی 45*8 نایت اسکای ، ساعت 18:41 اگه اشتباه نکنم ایستگاه رو دیدم .
البته من از یزد دیدمش حدود 8،7 ثانیه رصد شد تا نزدیکیهای دنب هم که رسید محو شد .

rezash
12-10-2012, 09:11 PM
فردا بهترین موقع برای رصد ایستگاه بین المللی است.به این دلیل که هم قدر درخشندگی بیشتری داره و هم مدت بیشتری در آسمان دیده میشه.

در پست قبلی ساعت و خط گذر مشخص شده.

البته این مختصات برای شهر تهران است و در شهرهای دیگر مقداری تفاوت داره.

اگر بتونید در سایتهای مربوطه ثبت نام کنید و مکان سکونتتون رو اعلام کنید مختصات دقیق تری رو خواهید دید.

در پستهای ابتدائی همین تایپیک آدرس این سایتها موجوده.

همینطور روز پنج شنبه هم ایستگاه فضائی بین المللی ,در ایران موقعیت مناسب رصدی خواهد داشت.

rezash
12-13-2012, 02:35 AM
امروز پنج شنبه ایستگاه بین المللی فضائی بار دیگر در آسمان اغلب نقاط ایران خودنمائی خواهد کرد.

این ماهواره در آسمان تهران تا قدر 2/9 - نیز درخشان میشود.

ساعت ورود به آسمان تهران 17:44 شامگاه میباشد.هنگام ورود قدر ظاهری آن حدود 2/3+ است.

در ساعت 17:49 به بیشترین درخشندگی ظاهری خود که در حدود 2/9- خواهد بود خواهد رسید و در ساعت 17:52 با قدر درخشندگی 1/6- از دید ناظران محو میشود.

در دیگر شهرهای ایران به تناسب فاصله با تهران در زمان و درخشندگی و موقعیت متغییر خواهد بود.

http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=23743&size=800&Session=kebgfcokkfakakfkggnllklh&showUnlit=false

rezash
12-29-2012, 06:17 PM
روز یک شنبه ایستگاه فضائی بین المللی با درخشندگی زیادی در آسمان تهران و برخی شهرهای ایران قابل رویت است.

قدر درخشندگی این ماهواره به 3/4- خواهد رسید.

البته امشب نیز حدود ساعت 18:55 شب در جنوب غربی و با قدر 2- قابل رویت خواهد بود ولی مسافت کوتاهی را طی خواهد کرد.

در زیر مسیر حرکت و ساعت ورود این ماهواره را در روز یکشنبه مشاهد میکنید.

http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=37710&size=800&Session=kebgfcolcgkenplpojjhgbef&showUnlit=false

[/URL]http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=28914&size=800&Session=kebgfcokneicbpcnoefolbbp&showUnlit=false (http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=28914&size=800&Session=kebgfcokneicbpcnoefolbbp&showUnlit=false)

ساعت ورود 18:05 شامگاه

اوج درخشندگی 18:11 شامگاه با قدر 3/4-

ساعت خروج از دید 18:13 شامگاه یکشنبه

این جزئیات برای شهر تهران میباشد و در شهرهای دیگر با کمی تفاوت دیده خواهد شد.

همچنین ایستگاه فضائی تیانگونگ یا قصر چینیها نیز در روز یکشنبه با قدر ظاهری 2+ در آسمان دیده خواهد شد.

در ساعت 17:55 شامگاه و دقایقی قبل از ورود ایستگاه بین المللی میتوانید ورود این ماهواره را به آسمان تهران شاهد باشید.

این ماهواره از سمت غرب وارد شده و به سمت شمال شرقی حرکت میکند.

مسیر حرکت این ماهواره را نیز در تصویر زیر میبینید.

http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=37853&size=800&Session=kebgfcolcgkenplpojjhgbef&showUnlit=false

ماهواره تیانگونگ پس از مخالفت آمریکا با حضور چینیها در ایستگاه بین المللی فضائی توسط چین رهسپار آسمان شد و چین طی برنامه ای چند ساله در صدد تکمیل و گسترش این ایسگاه فضائی است.

[URL="http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=29034&size=800&Session=kebgfcokneicbpcnoefolbbp&showUnlit=false"]http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=29034&size=800&Session=kebgfcokneicbpcnoefolbbp&showUnlit=false (http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=29034&size=800&Session=kebgfcokneicbpcnoefolbbp&showUnlit=false)

Soroush Samadi
12-30-2012, 06:14 PM
روز یک شنبه ایستگاه فضائی بین المللی با درخشندگی زیادی در آسمان تهران و برخی شهرهای ایران قابل رویت است.

قدر درخشندگی این ماهواره به 3/4- خواهد رسید.

البته امشب نیز حدود ساعت 18:55 شب در جنوب غربی و با قدر 2- قابل رویت خواهد بود ولی مسافت کوتاهی را طی خواهد کرد.

در زیر مسیر حرکت و ساعت ورود این ماهواره را در روز یکشنبه مشاهد میکنید.

[/URL]http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=37710&size=800&Session=kebgfcolcgkenplpojjhgbef&showUnlit=false (http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=37710&size=800&Session=kebgfcolcgkenplpojjhgbef&showUnlit=false)

http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=28914&size=800&Session=kebgfcokneicbpcnoefolbbp&showUnlit=false (http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=28914&size=800&Session=kebgfcokneicbpcnoefolbbp&showUnlit=false)

ساعت ورود 18:05 شامگاه

اوج درخشندگی 18:11 شامگاه با قدر 3/4-

ساعت خروج از دید 18:13 شامگاه یکشنبه

این جزئیات برای شهر تهران میباشد و در شهرهای دیگر با کمی تفاوت دیده خواهد شد.

همچنین ایستگاه فضائی تیانگونگ یا قصر چینیها نیز در روز یکشنبه با قدر ظاهری 2+ در آسمان دیده خواهد شد.

در ساعت 17:55 شامگاه و دقایقی قبل از ورود ایستگاه بین المللی میتوانید ورود این ماهواره را به آسمان تهران شاهد باشید.

این ماهواره از سمت غرب وارد شده و به سمت شمال شرقی حرکت میکند.

مسیر حرکت این ماهواره را نیز در تصویر زیر میبینید.

http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=37853&size=800&Session=kebgfcolcgkenplpojjhgbef&showUnlit=false (http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=37853&size=800&Session=kebgfcolcgkenplpojjhgbef&showUnlit=false)

ماهواره تیانگونگ پس از مخالفت آمریکا با حضور چینیها در ایستگاه بین المللی فضائی توسط چین رهسپار آسمان شد و چین طی برنامه ای چند ساله در صدد تکمیل و گسترش این ایسگاه فضائی است.

[URL="http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=29034&size=800&Session=kebgfcokneicbpcnoefolbbp&showUnlit=false"]http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=29034&size=800&Session=kebgfcokneicbpcnoefolbbp&showUnlit=false (http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=29034&size=800&Session=kebgfcokneicbpcnoefolbbp&showUnlit=false)

سلام بر دوستان عزیز.
همین الان در حال اسکچ زدن از خوشه پروین بودم که یهو یه چیز قرمز رنگ از کادرم رد شد.:whoow:.بعد یادم اومد که شما گفتین ایستگاه فضایی بین المللی بود.فردا اسکچ رو میزارم. رد ایستگاه رو هم ثبت کردم.:قلب
ممنون

حسین زارعی
12-30-2012, 09:09 PM
سلام سروش جان!
فکر کنم (البته مطمئنم!) اون چیزی که شما دیدی، ISS نبوده بلکه راکت یکی از ماهواره های سنجش از دوره مال کشور اوکراین،
چون اولا اینکه ISS از خوشه پروین رد نشده.
دوما اینکه من خودم هم اونو دیدم ! :rambo: ، داشتم با دوچشمی ام خوشه پروین رو میدیدم که یهو یه چیزی اومد از وسطش رد شد!
رفتم به چند تا سایت سر زدم که ببینم چیه؟ فهمیدم که ISS نبوده.
این هم لینک مسیر گذر اون راکت ماهواره مذکور:
http://www.heavens-above.com/passdetails.aspx?Session=kebgfcolcgkmicckdccmelgn&satid=23659&mjd=56291.6292246991
حتما یه سری بزن. :)

Soroush Samadi
12-30-2012, 09:45 PM
سلام سروش جان!
فکر کنم (البته مطمئنم!) اون چیزی که شما دیدی، ISS نبوده بلکه راکت یکی از ماهواره های سنجش از دوره مال کشور اوکراین،
چون اولا اینکه ISS از خوشه پروین رد نشده.
دوما اینکه من خودم هم اونو دیدم ! :rambo: ، داشتم با دوچشمی ام خوشه پروین رو میدیدم که یهو یه چیزی اومد از وسطش رد شد!
رفتم به چند تا سایت سر زدم که ببینم چیه؟ فهمیدم که ISS نبوده.
این هم لینک مسیر گذر اون راکت ماهواره مذکور:
http://www.heavens-above.com/passdetails.aspx?Session=kebgfcolcgkmicckdccmelgn&satid=23659&mjd=56291.6292246991
حتما یه سری بزن. :)

سلام حسین اقا.
آره سرعت خیلی زیادی داشت و قرمز رنگ بود و از تو کادرم رد شد.ممنون بابت خبر دادنت

پیمان اکبرنیا
12-30-2012, 10:13 PM
چقدر جالب که دو نفر از اعضا مشغول رصد خوشه پروین بودند و این وسط یک راکت هم از اون وسط رد شده :)

rezash
01-10-2013, 10:57 PM
جمعه صبح ایستگاه فضائی بین المللی دوبار از آسمان ایران عبور خواهد کرد.

ساعت ورود به آسمان تهران یکبار در ساعت 4:51 دقیقه صبح خواهد بود که قدر ظاهری آن حدودا" صفر است.

و مرتبه دوم ساعت 6:24 دقیقه صبح است که قدر ظاهری آن به 3/3- خواهد رشید که از پرنورترین اجرام آسمانی در آن ساعت میباشد و شاید فقط سیاره زهره در افق شرقی به درخشندگی آن برسد.

همچنین صبح شنبه نیز این ماهواره در ساعت 5:36 دقیقه در آسمان تهران رویت خواهد شد که اینبار نیز قدر ظاهریش 3- است و احتمالا در آنساعت پرنورترین شی آسمانی است.

در دیگر شهرهای ایران با کمی تغییر در ساعت و مسیر حرکت مشاهده خواهد شد.

rezash
01-16-2013, 12:04 AM
علاقه مندان به رصد ایستگاه بین المللی توجه داشته باشند که این ماهواره فردا پس از رویت چند لحظه ای در آسمان تهران(ساعت 5:30 صبح) به مدت حدودا" 10 روز در آسمان تهران دیده نخواهد شد.(تا تاریخ 8 بهمن ماه).

همچنین ماهواره تیانگونگ (ایستگاه فضائی چین )نیز که چند روزی در آسمان رویت نمیشد از ایتدای بهمن ماه دوباره قابل رصد میباشد.

عدم رویت ماهواره ها در مدت چند روز به دلیل مدار این اجسام ساخته شده میباشد که در این مدت در موقعیت مناسب رصدی که اغلب در صبحدم و شامگاه است قرار نمیگیرند.

گویا سازمان فضائی ایران نیز قرار است در بهمن ماه و همزمان با دهه فجر ماهواره ای حامل موجودات زنده عازم فضا کند.

از جزئیات این عملیات و موجودات زنده فضانورد در حال حاضر اطلاعی ندارم.

rezash
02-04-2013, 08:29 PM
علاقه مندان به رصد ماهوارهها در نظر داشته باشند که چند روزی ایستگاه فضائی بین المللی در آسمان شامگاهی دیده خواهد شد.

این زمان مناسبی برای رصد و بررسی این پدیده آسمانی مدرن است.

به علت سوالات بعضی دوستان یک نکته لازم است دوباره ذکر کنم:

ماهوارهها غالبا در هنگام طلوع و غروب خورشید و مدت زمانی پس از آن قابل رویت هستند.این به دلیل آن است که ماهوارهها نور خورشید را بازتاب میکنند و اگر در سایه باشند نوری را بازتاب نمیکنند.

پس بهترین موقع برای دیدنشان زمانی است که هم خورشید بر آنها بتابد و هم آسمان تاحدی تاریک باشد که بتوان آنرا مشاهده کرد.اندازه و فاصله ماهوارهها نیز در قدر درخشندگی و مدت زمان بازتاب تاثیر گذار است.همینطور محدوده گذر ماهواره.

به همین دلایل ساعت رویت و مدت زمان آن و حتی درخشندگی این اجرام در مناطق مختلف فرق دارد.

ایستگاه بین المللی فردا(17 بهمن) و ساعت حدود 19:50 شب با قدر ظاهری 0/2- و در محدوده شهر تهران دیده خواهد شد.(در دیگر شهرهای ایران به تناسب مکان اندکی متفاوت است)

پس فردا(18 بهمن) و حدود ساعت 19 میتوانید این ماهواره را با قدر درخشندگی 2/3- آنرا مشاهده کنید.

[/URL]http://up.avastarco.com/images/nffq7whh62qrzxf7vkn.png (http://up.avastarco.com/)

در روز 19 بهمن ایستگاه بین المللی دوبار در آسمان رویت خواهد شد و در روز 20 بهمن با قدر درخشندگی 3/2- بسیار بارز خواهد بود و مدت طولانی تری در آسمان دیده خواهد شد.

در ساعت 18:55 از جنوب غربی نمایان خواهد شد و تقریبا از بالای سر عبور خواهد کرد.به دلیل وجود سیاره مشتری در نزدیکی خط گذر میتوان درخشندگی این ماهواره را نیز مقایسه کرد.

http://up.avastarco.com/images/j33na00m1zvfifr2qzx.png (http://up.avastarco.com/)
[URL="http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=25017&size=500&Session=kebgfcoijfpakppmdckamnac&showUnlit=false"]http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=25017&size=500&Session=kebgfcoijfpakppmdckamnac&showUnlit=false (http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=25017&size=500&Session=kebgfcoijfpakppmdckamnac&showUnlit=false)

javadstar76
02-15-2013, 02:54 PM
سلام دوستان.

در این پاورپوینت شما میتونید ماهواره های عبوری از آسمان رو که مخصوص ماه اسفند هست رو مشاهده کنید.
البته اطلاعات داخل پاورپوینت مربوط میشه به شهر مشهد اما در بقیه ی شهر ها به تناسب مکان اونجا از نظر طول و عرض جغرافیایی اندکی تفاوت داره .
یه نکته ی دیگه اینکه گذر هایی با قدر های کمتر که دیدنشون آسون تره رو انتخاب کردم.

http://www.astroupload.com/do.php?filename=13609272351.pptx

امیدوارم مفید باشه.

rezash
03-28-2013, 02:36 AM
هفته آینده صبح روز پنج شنبه که روزهای آخر تعطیلات عید نیز هست میتوانید ایستگاه بین المللی فضائی را در بهترین شرایط رصدی ببینید.

به خصوص شهر تهران که این ایستگاه رو با قدر درخشندگی 3/5- میتوان مشاهده کرد.

ناگفته نباشد که در ابتدای شب پنج شنبه نیز دنباله دار پان استارز مقارنه ای با کهکشان آندرومدا خواهد داشت.

به هر حال دوستانی که به رصد ماهوارهها علاقه مند هستند میتوانند این ماهواره را هنگام گذر از نزدیکی ماه تماشا کنند.

اگر نرم افزار مربوط به گذر این ماهواره را داشته باشید مسیر دقیق و همینطور مکان زمینی گذر این ماهواره از مقابل ماه را نیز میتوانید مشخص کنید.

عکاسی این ماهواره هنگام عبور از مقابل ماه بسیار دیدنی و از سوژه های مورد علاقه عکاسان نجومی است.

ساعت ورود به آسمان تهران 5:43 صبح و ساعت خروج آن 5:52 دقیقه میباشد.

مسیر حرکت این ماهواره در تهران و زمانهای رویت را در تصویر زیر میبینید:

http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=3423&size=800&Session=kebgfbechlhkkpkpooidlelo&showUnlit=false (http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=3423&size=800&Session=kebgfbechlhkkpkpooidlelo&showUnlit=false)

arashgmn
03-28-2013, 05:40 PM
امشب، حدودای ساعت 12، تلسکوپ چاندرا در نزدیکی عناق و سها از قدر -3 می درخشه

(از تو استاری نایت دیدم! اگه رفتید دیدید چیزی اون طرفا نیست ، تقصیر من نیست. گفته باشم ... :دی )

--------------------
گشتم نبود ؛ بگرد شاید بود !

ساعت 1:03 بامداد

من الان استاری نایتم بازه . قدر تلسکوپ چاندرا رو هم زده منفی 3.06 . که بعد از ماه ، پرنورترین جسم بالای افق حساب میشه. قبلش هم رفتم استاری نایتم رو آپدیت کردم.
الان رفتم پای پنجره و به دب اکبر خیره شدم. زیر یک اسمون زرد رنگ و با ماه تقریبا بدر، عناق و سها رو با چپ چپ نگاه کردن تشخیص دادم ؛ اما چاندرا ...

حسین زارعی
04-07-2013, 01:38 PM
با سلام

امشب (18 فروردین) ایستگاه فضایی بین المللی دو بار در آسمان شامگاهی دیده می شود:

بار اول در ساعت 19:55 در سمت جنوب شرقی آسمان و در ارتفاع 20 درجه و با قدر 1.8- ،

و بار دوم در ساعت 21:31 در سمت شمال غربی آسمان و در ارتفاع 32 درجه و با قدر 1.6- قابل رویت است.
.

.
فردا شب ( 19 فروردین ) نیز ایستگاه فضایی بین المللی در ساعت 20:41 با قدر 2.8- در آسمان قابل مشاهده است. ( نقشه زیر ) : ...

http://up.avastarco.com/images/ucgcbc39680o4vv9jg63.gif (http://up.avastarco.com/)

علیرضا محمدی
04-07-2013, 02:11 PM
با سلام

امشب (18 فروردین) ایستگاه فضایی بین المللی دو بار در آسمان شامگاهی دیده می شود:

بار اول در ساعت 19:55 در سمت جنوب شرقی آسمان و در ارتفاع 20 درجه و با قدر 1.8- ،

و بار دوم در ساعت 21:31 در سمت شمال غربی آسمان و در ارتفاع 32 درجه و با قدر 1.6- قابل رویت است.
.

.
فردا شب ( 19 فروردین ) نیز ایستگاه فضایی بین المللی در ساعت 20:41 با قدر 2.8- در آسمان قابل مشاهده است. ( نقشه زیر ) : ...

http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=21757&size=800&Session=kebgfbecamfcceplkpllggch&showUnlit=false
با سلام
از شیراز هم مشخصه؟

حسین زارعی
04-07-2013, 03:40 PM
با سلام
از شیراز هم مشخصه؟

بله تقریبا در تمام نقاط کشور قابل مشاهده خواهد بود...

مسیر ایستگاه فضایی بین المللی در گذر ِ اول ِ امشب:

http://www.heavens-above.com/PassGTrackLargeGraphic.aspx?satid=25544&date=56389.642564&Session=kebgfbecamfcfbigiffdnkhi

گذر دوم:

http://www.heavens-above.com/PassGTrackLargeGraphic.aspx?satid=25544&date=56389.709543&Session=kebgfbecamfcfbigiffdnkhi

مسیر گذر ِ فردا شب:

http://www.heavens-above.com/PassGTrackLargeGraphic.aspx?satid=25544&date=56390.674560&Session=kebgfbecamfcfbigiffdnkhi

( دایره ای که پررنگ شده است، مناطقی را نشان می دهد که ارتفاع ماهواره در آن نقاط، حداقل 10درجه خواهد بود.

اندازه ی این دایره به ارتفاع ماهواره بستگی دارد.

خط ممتد نشان-دهنده ی قسمتی از مسیر است که ماهواره در حال بازتاب نور خورشید است در حالی که قسمت خط-چین نشان-دهنده ی قرار گرفتن ماهواره در قسمت سایه زمین است. )

حسین زارعی
04-24-2013, 03:22 PM
با سلام !

امشب ایستگاه فضایی بین المللی در ساعت 21:43 و با قدر 2.3- در آسمان شامگاهی دیده می شود...

مسیر حرکت ISS در آسمان:

http://up.avastarco.com/images/4l8832ybs5nltrdwpvn.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر حرکت آن بر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/e29ux3kw85g8wgg6i6sr.jpg (http://up.avastarco.com/)

....

فردا شب نیز، ایستگاه بین المللی در ساعت 20:52 و با قدر 3.3- قابل مشاهده خواهد شد، که تا حدود یک ماه دیگر، گذری از ISS با این روشنایی، تکرار نخواهد شد...

مسیر این گذر:

http://up.avastarco.com/images/a4r5pw6w7otvviqj6x2l.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر این گذر بر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/kic7e6r3twxy9rzy3fr.jpg (http://up.avastarco.com/)

موفق باشید :thumbsup:

حسین زارعی
04-26-2013, 08:52 PM
با عرض سلام به دوستان!

فردا شب و در تاریخ 7 اردیبهشت ماه ( April 27 ) ایستگاه فضایی بین المللی با قدر 2.2- برای مدت حدود 8 دقیقه در آسمان دیده خواهد شد.

طلوع: 20:45

بیشترین ارتفاع: 20:50 ( با قدر 2.2- )

ورود به سایه زمین: 20:53 ( با قدر 1.4- )

در این گذر، ایستگاه فضایی بین المللی از نزدیکی سیاره مشتری عبور می کند که باعث دو چندان شدن زیبایی این گذر خواهد شد. در هنکام عبور از نزدیکی مشتری، روشنایی آن دو را با هم مقایسه کنید!...

نقشه آسمان:

http://up.avastarco.com/images/fs9hg99oq98657l38jbn.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر گذر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/gq44zvs3jmo60ebc6w0f.jpg (http://up.avastarco.com/)

موفق باشید :thumbsup:

javadstar76
05-26-2013, 02:15 PM
سلام.

شاید بارها و بارها تونسته باشید گذر یک ماهواره مثل iss از آسمان رو ببینید. اما تا حالا درخشش ایریدیوم رو جز وقت هایی که به صورت اتفاقی درحال رصد این پدیده رو میبینید، ندیده باشید.

فردا صبح ساعت 5:02 میتونید درخشش ایریدیوم با قدر 8.3- رو در تهران مشاهده کنید.

تصویر ماهواره ای عبورش از تهران رو نتونستم اینجا قرار بدم اما خط محل هایی که درخشش به خوبی دیده میشد از شرق و جنوب شرق و شمال شرق تهران میگذشت و بهتره برای رصدش به همون مناطق برید چون معمولا تا چند کیلومتری همون منطقه این پدیده قابل مشاهده هست.
مناطق پیشنهادی رصد این پدیده در تهران: دولت آباد، شهرک کیان، هاشم آباد، سلیمانیه، نیروی هوایی، وحیدیه، پاسداران، فرمانیه و نیاوران.

تصویر زیر محل درخشش در آسمان(تقریبا بین صورت فلکی شلیاق و عقاب) رو نشون میده.

http://up.avastarco.com/images/hx2s1u60bukkfm15prb.png (http://up.avastarco.com/)

javadstar76
06-02-2013, 03:47 PM
سلام.

فرداشب میتونید گذر ایستگاه بین المللی فضایی را از تهران ساعت 21:33 با قدر 2.7- مشاهده کنید.:)

مسیر این گذر در آسمان تهران:

http://up.avastarco.com/images/88c894m084w7i8271psa.png (http://up.avastarco.com/)

همچنین این گذر در مشهد ساعت 21:34 با قدر 3.5- روی خواهد داد.:)

مسیر این گذر در آسمان مشهد:

http://up.avastarco.com/images/7jitqa3im8p3t92wzu4i.png (http://up.avastarco.com/)

مسیر گذر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/y5bfslnalnx6k5jgjmv.jpeg (http://up.avastarco.com/)

javadstar76
06-10-2013, 12:35 AM
سلام.
یه چند روزیه که آژانس فضایی اروپا محموله ای رو به برای ISS به فضا فرستاده که کم کم در حال نزدیک شدن به اون هست. این فضاپیمای باربر حدودا با فاصله ی زمانی 10 دقیقه از ایستگاه فضایی دیده میشه و احتمالا لحظه ای که این محموله درحال سوخت رسانی هست رو میتونید با ابزار رصدی اون رو در کنار ISS ببینید:)

در پایین یه توضیح خیلی خیلی مختصر در باره ی این فضاپیمای باربر میدم:

فضاپیمای ترابری خودکار آلبرت انیشتین یک فضاپیمای بدون سرنشین باربر از آژانس فضایی اروپا است که به افتخار فیزیکدان آلمانی، آلبرت انیشتین نام گذاری شده. این
فضاپیما برنامه ریزی شد تا در ژوئن 2013 برای ارسال تدارکات شامل : سوخت، آب، هوا و دیگر تدارکات به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شود. این چهارمین وسیله ی
حمل و نقل خودکار است که ساخته می شود و پیش از آن ادواردو اِملدی در مارس 2012 پرتاب شد. قطعات آلبرت انیشتین در تورین، ایتالیا و برمن آلمان ساخته شدند و در
نهایت در برمن مونتاژ و آزمایش شدند. فضاپیما در نهایت برمن را به مقصد کوئرو در 31 آگوست 2012 ترک کرد، جایی که مقدمات پرتاب آغاز شد.
محموله آلبرت انیشتین نه تنها تدارکات و محموله ی مورد نیاز در فضا برای ایستگاه فضایی بین المللی را می برد بلکه حامل سوخت و دیگر مواد مایع نیز هست تا عملیات ایستگاه را تامین کند.

آلبرت انیشتین با پرتاب خود این رکورد ها را ثبت کرد:
1. بزگترین محموله خشک که تا به حال یک فضاپیمای اروپایی حمل کرده (2480 کیلوگرم)
2. متنوّع ترین محموله (1400 چیز گوناگون)
3. بیشترین حجم محموله دیر اضافه شده (محموله ای تنها 2 هفته پیش از پرتاب اضافه شد زمانی که آلبرت انیشتین با راکت آریان 5 جفت شده بود) (620 کیلوگرم)

میتونید از از اینجا (http://wpc.50e6.edgecastcdn.net/8050E6/mmedia-http/download/public/videos/2013/06/008/1306_008_AR_EN.mp4) و اینجا (http://wpc.50e6.edgecastcdn.net/8050E6/mmedia-http/download/public/videos/2013/06/007/1306_007_AR_EN.mp4) فیلم هایی در رابطه با این محموله دریافت کنید.
یه چندتا عکس از این فضاپیما:

[/URL]http://up.avastarco.com/images/ef7lpgx7xlp66fqy1bu.jpg (http://up.avastarco.com/)

http://up.avastarco.com/images/48kiss3d7ilpdjrxx0lc.jpg (http://up.avastarco.com/)

http://up.avastarco.com/images/lcxk88kk9l85xgkyc4zp.jpg (http://up.avastarco.com/)

http://up.avastarco.com/images/dlirjd7ptagv9l00w0.jpg (http://up.avastarco.com/)

[URL="http://up.avastarco.com/images/ecc20ebxzaqppnuhj1y8.jpg"]http://up.avastarco.com/images/ecc20ebxzaqppnuhj1y8.jpg (http://up.avastarco.com/)

عکس های بیشتر از اینجا (http://www.esa.int/For_Media/Photos/Highlights/Liftoff_ATV-4).

منابع:ویکی پدیا،آژانس فضایی اروپا

mohsen4465
06-10-2013, 04:34 PM
من رفتم و موقعیت ISS تا 15 جولای یعنی زمان اتصال ATV چهارم به ایستگاه رو توسط نرم افزار Starry Night بررسی کردم ولی انگاری هیچکدوم از گذرهای ایستگاه در این مدت در وضعیت مناسبی نیستن و همگی یا در روشنایی روزن و یا در سایه زمین. البته با استاری نایت یکم سخته بررسی این موضوع و اگه دوستان نرم افزارهای تخصصی تری دارن لطف کنن و یه بررسی کنن ممنون میشیم.

javadstar76
06-10-2013, 04:46 PM
من رفتم و موقعیت ISS تا 15 جولای یعنی زمان اتصال ATV چهارم به ایستگاه رو توسط نرم افزار Starry Night بررسی کردم ولی انگاری هیچکدوم از گذرهای ایستگاه در این مدت در وضعیت مناسبی نیستن و همگی یا در روشنایی روزن و یا در سایه زمین. البته با استاری نایت یکم سخته بررسی این موضوع و اگه دوستان نرم افزارهای تخصصی تری دارن لطف کنن و یه بررسی کنن ممنون میشیم.

چرا از سایت www.heavens-above.com استفاده نمیکنید؟
در ضمن یه بخش جدید هم به این سایت اضافه شده به نام همین محموله ATV-4 که زمان عبورش رو از آسمان نشون میده.

rezash
06-10-2013, 05:09 PM
من دو روز پیش و صبح هنگام هر دو ماهواره رو دیدم.

اول آی اس اس رو با قدر 3/5- و ده دقیقه بعد لانچر آلبرت اینشتین رو با قدر 3.3+ را دیدم.

البته در سایتی که گفتید ذکر نکرده بود که دیده میشه.

در صفحه مربوط به ذکر رویدادها باید تیک گزینه رو تغییر بدید.

گزینه "اینویزیبل و نایت" visible/night" رو انتخاب کردم و هنگام رصد هم کاملا دیده شد.

هم آی اس اس و هم ATV-4 تقریبا در مداری نزدیک بهم دیده شدند.

javadstar76
06-10-2013, 05:30 PM
پس با این حساب در تهران فردا شب یا به قولی پس فردا ساعت 2:17 میشه ATV-4 رو دید و ساعت 2:21 میشه ISS رو با قدر 0.8 (با حدود 4دقیقه اختلاف زمانی) دید.

محل عبور ATV-4:

http://up.avastarco.com/images/a1i9tkc3v2leesdro4y.png (http://up.avastarco.com/)

محل عبور ISS:

http://up.avastarco.com/images/rvxuu6xuebm4hj8c6wq.png (http://up.avastarco.com/)

میبینید که همونطور که آقای شعبانی هم اشاره کردند مدارهاشون نزدیک به هم هست.

حسین زارعی
06-19-2013, 07:45 PM
با عرض سلام خدمت دوستان :)

فردا در تاریخ 30 خرداد ( 20 ژوئن ) استگاه فضایی بین المللی از ساعت 22:10 و با قدر 2.3 وارد آسمان میشود و در ساعت 22:15 به حداکثر روشنایی ( قدر 2.2- ) میرسد.

مسیر گذر در آسمان تهران:

http://up.avastarco.com/images/3a37ofzsrubg7hlwr8lz.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر گذر ISS روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/6a6ml2v04c9ckixz9ul.jpg (http://up.avastarco.com/)

همچنین فردا (30 خرداد ) فضاپیمای بدون سرنشین X-37B در ساعت 22:06 با قدر 2.1 در آسمان قابل مشاهده خواهد بود.

http://up.avastarco.com/images/liizw9n797fo3o8z4lwm.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر گذر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/r597rxewsa6jqtzrbwrm.jpg (http://up.avastarco.com/)

حقایقی جالب(!) درباره ی این فضاپیما:

در زمان پرتاب این فضاپیما، افرادی با لباس های ضد رادیو اکتیو حضور داشتند که همین موضوع منجر به گمانه زنی هایی در خصوص وجود اجزای رادیو اکتیوی در "ایکس 37 بی" شد.

http://www.entekhab.ir/files/fa/news/1391/3/18/21860_696.jpg

http://www.entekhab.ir/files/fa/news/1391/3/18/21859_267.jpg

در ابتدا قرار بر این بود که ماموریت محرمانه ی این فضاپیما در ماه دسامبر پایان یابد، اما پنتاگون به دلایل اعلام نشده خواستار تمدید ماموریت آن شد...
http://www.entekhab.ir/files/fa/news/1391/3/18/21857_848.jpg

ادامه ی این مطلب... (http://www.entekhab.ir/fa/news/65646/%D9%85%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%81%D9%88%D9%82-%D9%85%D8%AD%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%81%D8%B6%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%B3%D8%B1%D9%86%D8%B4%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D9%86%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D9%88%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1)

حسین زارعی
06-21-2013, 10:28 AM
با سلام! :)

فردا شب ( 1 تیر، 22 ژوئن ) میتونید ایستگاه فضایی بین المللی رو در ساعت 22:15 و با قدر 3.3- مشاهده کنید.

مسیر گذر در آسمان تهران:

http://up.avastarco.com/images/0tsm4s60j6dd6j3lm1vj.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر این گذر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/e2yxocn9ew2oqj3h9hr.jpg (http://up.avastarco.com/)

-----------------------------------------------------------------------------------------------

پس فردا شب ( 2 تیر ماه ، 23 ژوئن) هم، ایستگاه فضایی بین المللی در ساعت 21:27 و با قدر 3.0- قابل مشاهده خواهد بود..

مسیر گذر در آسمان تهران:

http://up.avastarco.com/images/f0vf4v0cv5x62lgjjcp9.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر این گذر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/4bk2at2pu2jk2dnt22l0.jpg (http://up.avastarco.com/)

موفق باشید ;)

حسین زارعی
07-13-2013, 12:27 PM
با سلام خدمت دوستان :گل

بالاخره پس از 18 روز که ISS گذر قابل مشاهده ای نداشت، در صبح روز 24 تیر ماه ( 15 July ) ایستگاه فضایی بین المللی در ساعت 05:05 صبح با قدر 0.8- از سایه ی زمین خارج می شود، در هنگامی که بیشترین ارتفاع را دارد که در ساعت 05:08 است، قدر آن به 1.7- رسیده و در لحظات آخر در ساعت 05:12 و در ارتفاع حدود 10 درجه و با قدر حدود 1+ از بین ِ در سیاره ای که در نزدیکی ِهم قرار دارند یعنی مریخ و مشتری عبور خواهد کرد.

برای مشاهده بهتر این گذر، شما به افقی که از جنوب تا شمال ِ شرق تقریبا باز باشد، نیاز خواهید داشت.

نقشه ی آسمان این گذر:

http://up.avastarco.com/images/3fh8ubujaw2o0u081tc6.gif

مسیر این گذر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/39sxn3fo601zgjw8ntko.jpg (http://up.avastarco.com/)

پی نوشت: در روز های بعد ، گذر هایی از ISS وجود دارد که قدر ISS در آنها به 3.3- و 2.8- خواهد رسید که جزئیات آنها در هنگام نزدیکی زمان گذر اعلام خواهد شد...

موفق باشید

حسین زارعی
07-16-2013, 05:09 PM
سلام ِ دوباره :گل

فردا صبح و در تاریخ 26 تیر ماه ( 17 July ) و در ساعت 05:06 صبح ، ایستگاه فضایی بین المللی با قدر 1.6- از سایه ی زمین خارج می شود.

در ادامه ی مسیر و در ساعت 05:08 صبح، به بیشترین ارتفاع ( 80 درجه ) در آسمان رسیده و با قدر 3.3- خواهد درخشید... رفته رفته روشنایی آن کمتر شده و در ساعت 05:14 و با قدر 2.7 غروب خواهد کرد...

نقشه ی این گذر در آسمان:

http://up.avastarco.com/images/bp49f310p3n3w1vb7c83.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر آن روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/11qveiwjyowwwblu7qaz.jpg (http://up.avastarco.com/)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

پس فردا صبح ، یعنی در تاریخ 28 تیر ماه ( 18 July ) و در ساعت 04:19 صبح ( یک دقیقه پس از اذان صبح به وقت تهران ) ، ISS با قدر 2.8- از سایه زمین خارج شده و رفته رفته درخشندگی آن کاهش می یابد ... تا جایی که در ساعت 04:25 و با قدر 2.3 به زیر ِ افق تهران خواهد رفت...

نقشه این گذر در آسمان:

http://up.avastarco.com/images/4d921yfog570f3dlyz30.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر این گذر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/5ohltpqidpt4u8zfey68.jpg (http://up.avastarco.com/)

موفق باشید!

javadstar76
08-01-2013, 02:22 AM
سلام دوستان :)

چند روزی هست که atv-4 به iss وصل شده .

http://up.avastarco.com/images/rdogd0qcndv4tyezvbo.gif (http://up.avastarco.com/)

http://up.avastarco.com/images/r0ylzu9nfrqexyhz426.jpg (http://up.avastarco.com/)

اما نکته ای که وجود داره اینه که آیا میشه این دو رو در کنار هم رصد کرد یانه؟

این تصویر در تاریخ 8ژوئن در 281 کیلومتری شمال کشور هلند توسط یک تلسکوپ 10اینچی گرفته شده:

http://up.avastarco.com/images/fkypshfrrm47ihckgqm.jpg (http://up.avastarco.com/)

این چند روز که گذرهای iss با قدرهای خوبی همراه نبودند اما از این به بعد میتونیم iss رو باقدر نسبتا خوبی رصد کنیم :)

امیدوارم افرادی که ابزار رصدی در اختیار دارند بتونن رصد کنند و گزارشش رو توی همین تاپیک قرار بدن :)

vivante
08-01-2013, 05:54 PM
این اولین پست منه
پس امیدوارم جای درستی گذاشته باشمش و تکراری نباشه :79:
اون راستی عکسی از مریخ توسط messenger و
اون چپی عکسی از Cassini کاوشگر زحل هست

زمین از دونمای مختلف

http://apod.nasa.gov/apod/image/1307/earth_cassinimessenger_960.jpg (http://apod.nasa.gov/apod/image/1307/earth_cassinimessenger_960.jpg)

برای مشاهده تصویر برگتر اینجا را کلیک کنید (http://apod.nasa.gov/apod/image/1307/earth_cassinimessenger_1799.jpg)

این نخستین بار است که تصویری از زمین در یک روز ، از دو نمای مختلف در فواصل بین سیاره ای زحل و عطارد به ثبت می رسد. در تصویر سمت چپ ، زمین آن نقطه ی آبی کمرنگی است که درست در زیر حلقه های زحل دیده می شود این تصویر را فضاپیمای کاسینی که در حال حاضر به دور این غول گازی می گردد گرفته است.

تصویر سمت راست نیز سیستم سیاره ای زمین و ماه را در زمینه ای تاریک از دید فضاپیمای مسنجر که هم اکنون در مدار عطارد در حال گردش است نشان می دهد. در این تصویر زمین (سمت چپ) و ماه (سمت راست) توسط انعکاس نور خورشید می درخشند. فضاپیمای مسنجر این تصویر با نوردهی بسیار زیاد را هنگامی به ثبت رساند که به دنبال اقمار و ماهواره های طبیعی کوچک ،اطراف داخلی ترین سیاره ی منظومه ی شمسی می گشت. اقماری که انتظار می رود بسیار کم نور باشند.

هنگام ثبت این تصاویر ، بسیاری از مردم سراسر جهان نیز مشغول گرفتن عکس یادگاری با سیاره ی زحل بودند.

مترجم: کیانوش محسنی
منبع : انجمن اختر شناسی شیراز

rezash
08-02-2013, 01:15 AM
سلام دوستان :)

چند روزی هست که atv-4 به iss وصل شده .

http://up.avastarco.com/images/rdogd0qcndv4tyezvbo.gif (http://up.avastarco.com/)

http://up.avastarco.com/images/r0ylzu9nfrqexyhz426.jpg (http://up.avastarco.com/)

اما نکته ای که وجود داره اینه که آیا میشه این دو رو در کنار هم رصد کرد یانه؟

این تصویر در تاریخ 8ژوئن در 281 کیلومتری شمال کشور هلند توسط یک تلسکوپ 10اینچی گرفته شده:

http://up.avastarco.com/images/fkypshfrrm47ihckgqm.jpg (http://up.avastarco.com/)

این چند روز که گذرهای iss با قدرهای خوبی همراه نبودند اما از این به بعد میتونیم iss رو باقدر نسبتا خوبی رصد کنیم :)

امیدوارم افرادی که ابزار رصدی در اختیار دارند بتونن رصد کنند و گزارشش رو توی همین تاپیک قرار بدن :)

با تشکر از آقای قائمی که ما را از جزئیات این رویداد با خبر میکنند.

حامل آلبرت انیشتین آنقدر بزرگ نیست که تاثیر زیادی در قدر درخشندگی ایستگاه فضائی بگذارد.

خود ایستگاه در حدود بیش از 400 متر طول دارد و درخشنده ترین جرم آسمانی ساخت بشر در فضا است.

گاهی قدر آن به نزدیکی 4- نیز می رسد.

یادم هست پارسال که سایوز را در حال اتصال به ایستگاه رصد کردم.در آن هنگام قدر ظاهری ایستگاه مقداری افزایش یافت.ولی به مدت کوتاهی.

با اینکه حامل آلبرت انشتین یکی از بزرگترین محموله های ارسالی بوده ولی باز هم در قدر ظاهری بعید میدونم تاثیر زیادی داشته باشد.

با اینحال رصد این جرم درخشان همیشه جذاب بوده و ارزش رصد و بررسی را دارد.

احتمالا از کپسول ارسالی نیز استفاده شود و جزئی از ایستگاه شود.البته در این مورد مطمئن نیستم.باید تحقیق کنیم.

حسین زارعی
08-03-2013, 09:50 AM

با سلام :گل

همونطور که آقای قائمی گفتن یه چند روزی بود که ISS گذر جالب و روشنی نداشت اما تو این شب ها و سحر هایی که در پیش داریم ISS گذر های نسبتا بهتر و درخشنده تری رو داره...

اولین گذر نسبتا روشن ISS ، امشب یعنی 12 مرداد ( 3 آگوست ) است. در ساعت 21:01 ایستگاه فضایی بین المللی با قدر 0.4 ( حدود یک یا یک و نیم قدر روشن تر از ستارگان دم عقرب ) از سمت جنوب جنوب غربی بالا آمده و در ساعت 21:04 به بیشترین درخشندگی و بیشترین ارتفاع از افق می رسد، یعنی ارتفاع تقریبا 20 درجه و قدر 1.9- .

نقشه ی این گذر در آسمان تهران:

http://up.avastarco.com/images/ljsx2tl54txkjpmdv2o.gif (http://up.avastarco.com/)

این گذر در مناطق جنوبی ایران بصورت بهتری قابل مشاهده خواهد بود..

http://up.avastarco.com/images/frec2dlyc6rz6ntmt952.jpg (http://up.avastarco.com/)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
و اما در صبح فردا یعنی در تاریخ 13 مرداد ( 4 آگوست ) گذر درخشنده تری از ISS را خواهیم داشت. در ساعت 05:08 ایستگاه فضایی بین المللی در سمت شمال غربی آسمان، با قدر 0.6- بالا آمده و در ساعت 05:12 با قدر 3.0- به بیشتری ارتفاع و بیشترین درخشندگی می رسد و پس از طی کردن 180 درجه ای آسمان (از افق تا افق) در ساعت 05:15 با قدر 0.2- رفته رفته غروب خواهد کرد.

نقشه ی این گذر در آسمان تهران:

http://up.avastarco.com/images/lhcf36gkbv67ftibfru.gif (http://up.avastarco.com/)

این گذر نیز در مناطق شمالی ایران بصورت بهتری قابل رویت خواهد بود.

http://up.avastarco.com/images/014uaw2oncmitvscm7y.jpg (http://up.avastarco.com/)

موفق باشید ! :thumbsup:

علیرضا محمدی
08-03-2013, 02:17 PM
با سلام
در 6 آگوست دو گذر فوق العاده را از دست ندید
یکی در صبح از ساعت 5:08 و از سمت شمال غربی شروع میشود و پایان آن در جنوب غربی هست
نقشه ان هم البته به صورتی که از شیراز دیده می شود(میتوانید برای شهر خودتان نقشه مناسب را از سایت heavens above بدست بیارید(
http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=56419&size=800&lat=29.74485&lng=52.69549&loc=doodej&alt=1582&tz=Iran&showUnlit=false (http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=56419&size=800&lat=29.74485&lng=52.69549&loc=doodej&alt=1582&tz=Iran&showUnlit=false)
جزئیات را هم می توانید در جدول زیر ببینید
5977
[/URL][URL="http://www.heavens-above.com/PassGTrackLargeGraphic.aspx?satid=25544&date=56510.029805&lat=29.74485&lng=52.69549&loc=doodej&alt=1582&tz=Iran"]http://www.heavens-above.com/PassGTrackLargeGraphic.aspx?satid=25544&date=56510.029805&lat=29.74485&lng=52.69549&loc=doodej&alt=1582&tz=Iran (http://www.heavens-above.com/PassGTrackLargeGraphic.aspx?satid=25544&date=56510.029805&lat=29.74485&lng=52.69549&loc=doodej&alt=1582&tz=Iran)
گذر دیگر در بعد از ظهر و در ساعت20:10 شروع میشود و تا ساعت 20:19 دقیقه ادامه دارد
که البته در هر دو گذر ،iss به طور کامل از جنوب غربی طلوع و در شمال شرقی غروب می کند
نقشه گذر در بعد از ظهر
http://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=56597&size=800&lat=29.74485&lng=52.69549&loc=doodej&alt=1582&tz=Iran&showUnlit=false
و جزئیات
5978
http://www.heavens-above.com/PassGTrackLargeGraphic.aspx?satid=25544&date=56510.655766&lat=29.74485&lng=52.69549&loc=doodej&alt=1582&tz=Iran
آسمانتان پر ستاره

حسین زارعی
08-03-2013, 11:57 PM
با سلام ِ دوباره :گل

البته تا روز 6 آگوست چند تا گذر خوب از ISS هم داریم که پرُ نور هاشو در ادامه خدمتتون عرض می کنم.. ;)

امروز و یعنی در تاریخ 13 مرداد ( 4 August ) در ساعت 21:48 ایستگاه فضایی بین المللی شروع به درخشیدن از سمت جنوب غربی و با قدر 0.3- می کند. درادامه و در ساعت 21:52 ، قدر آن 2.9- که بیشترین درخشندگی آن است رسیده و در ساعت 21:55 با قدر 0.6- وارد سایه زمین می شود.

نقشه ی گذر در آسمان تهران:

http://up.avastarco.com/images/sc29jbuqrgywdrsf084.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر گذر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/76stifbptz19fjj65ljm.jpg (http://up.avastarco.com/)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
و فردا در تاریخ 14 مرداد ( 5 August ) نیز در ایستگاه فصایی بین المللی در ساعت 21:00 با قدر 0.4- در آسمان ظاهر می شود. رفته رفته درخشنده تر شده و در ساعت 21:03 به قدر 3.3- رسیده و در در ساعت 21:09 با قدر 0.4 در آسمان تهران غروب می کند.

نقشه ی گذر در آسمان تهران:

http://up.avastarco.com/images/242ay9f9rwv05qc4i.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر گذر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/z9x4tx6cxez06qitin9s.jpg (http://up.avastarco.com/)

موفق باشید! :thumbsup:

rezash
09-08-2013, 04:27 PM
بسیاری از عکاسان نجومی ,هدف رصدی خود را عبور "لانچر لدی" از فراز آسمان قرار دادند.

البته گویا این لانچر فقط از مناطقی از آمریکا قابل مشاهده بود و به همین دلیل بسیاری از عکاسان این منطقه موفق به ثبت تصاویر این ارسال شدند.

محدوده قابل مشاهده در نقشه زیر قابل مشاهده است.

[/URL]http://www.orbital.com/NewsInfo/MissionUpdates/MinotaurV/images/LADEE%20Launch%20Viewing%20Map%20-%20Elevation_thumb.jpg (http://www.orbital.com/NewsInfo/MissionUpdates/MinotaurV/images/LADEE%20Launch%20Viewing%20Map%20-%20Elevation.jpg)

برخی تصاویر ثبت شده توسط عکاسان

Ben Cooper
http://spaceweather.com/submissions/pics/b/Ben-Cooper-LADEE_1378531705_lg.jpg (http://www.spaceweather.com/gallery/full_image.php?image_name=Ben-Cooper-LADEE_1378531705.jpg&PHPSESSID=j7h6475pgsfta8mas2vo8gr832)

Stephen Gagnon

[URL="http://spaceweather.com/submissions/pics/s/Stephen-Gagnon-launch_1378538883_lg.jpg"]http://spaceweather.com/submissions/pics/s/Stephen-Gagnon-launch_1378538883_lg.jpg (http://www.spaceweather.com/gallery/full_image.php?image_name=Stephen-Gagnon-launch_1378538883.jpg)

Ken Christison
http://en.es-static.us/upl/2013/09/LADEE-9-7-2013-Ken-Christison-entire.jpg (http://en.es-static.us/upl/2013/09/LADEE-9-7-2013-Ken-Christison-entire.jpg)

حسین زارعی
09-11-2013, 10:28 PM
با سلام :گل

فردا صبح یعنی در تاریخ 21 شهریور ماه ( 12 سپتامبر )، ایستگاه فضایی بین المللی در ساعت 06:14 از سایه ی زمین با قدر 0.4- خارج شده و در ساعت 06:18 در بیشترین ارتفاعش یعنی 71 درجه می رسد. هنگامی که ایستگاه فضایی بین المللی در بیشترین ارتفاعش است، قدر آن 3.0- بوده و در ساعت 06:22 آرام آرام با قدر 0.7 در افق محو می شود! ;)

http://up.avastarco.com/images/uuavg7bj7kfyj5nzkrqw.gif (http://up.avastarco.com/)

مسیر گذر روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/uyanp54mwgx6323i4i5.jpg (http://up.avastarco.com/)

موفق باشید! :thumbsup:

حسین زارعی
09-12-2013, 12:22 AM
کمتر از 28 روز دیگر، یعنی در تاریخ 9 اکتبر 2013 ( 17 مهر ماه 1392 )، فضاپیمای بین سیاره ای جونو ( Juno ) از کنار زمین عبور کرده و به سوی سیاره ی مشتری روانه خواهد شد. این فضاپیما از زمین کمک گرانشی خواهد گرفت تا در مدار قرار گرفته که در جولای 2016 به سیاره ی مشتری برسد.

اگر شما در نیم کره ی شرقی زمین زندگی می کنید و اگر بدانید که باید به کدام قسمت از آسمان باید نگاه کنید، شما شانس این را دارید که بتوانید با دوربین های دوچشمی و یا تلسکوپ آن را مشاهده کنید. راصدان بسیار خوش شانسی که در جنوب ِ غرب قاره ی افریقا زندگی می کنند ( مثل شهر کیپ تاون، پایتخت افریقای جنوبی ) می توانند حتی آن را کمی قبل از ورودش به سایه ی زمین با چشم غیر مسلح هم مشاهده کنند.

شما از این دو نقشه ی گذر این فضاپیما از نزدیکی زمین، می توانید ببینید که آیا قادر خواهید بود تا این فضاپیما را مشاهده کنید یا نه.

http://up.avastarco.com/images/cne8qxurqdpfb5nsl87x.png (http://up.avastarco.com/)

http://up.avastarco.com/images/kd10medgb6q7ee57mxwk.png (http://up.avastarco.com/)

جداول راهنمای رصد این فضاپیما به زودی در اینجا قرار خواهد گرفت... :)

منبع: heavens-above.com (http://www.heavens-above.com/)

mohsen4465
10-08-2013, 08:39 PM
فردا شب برای رصد فضاپیمای Juno آماده باشید.

نقطه خروج Juno از سایه زمین در ساعت 23:10 و برای منطقه رصدی تنکابن با قدر 7.7:

http://up.avastarco.com/images/hwg45vchrnuoos98uiu.gif (http://up.avastarco.com/images/hwg45vchrnuoos98uiu.gif)

http://up.avastarco.com/images/05ydzmk7ma00d7uzqzpi.gif (http://up.avastarco.com/images/05ydzmk7ma00d7uzqzpi.gif)

http://up.avastarco.com/images/rjgmjrt682mdgtetf79s.gif (http://up.avastarco.com/images/rjgmjrt682mdgtetf79s.gif)

برای شبیه سازی دقیق برای منطقه رصدی خودتون به سایت heavens-above (http://www.heavens-above.com/) مراجعه کنین.

بد نیست بدونید که انرژی و سرعتی که Juno بعد از عبور از کنار زمین کسب میکنه خیلی زیادتر از اونیه که شاید تصور کنیم. این کمک گرانشی تقریباً معادل یک پرتاب راکتی مجدد برای این فضاپیماست تا بتونه اینبار حلقه مدارش رو دورتر بندازه، یعنی دقیقاً جایی که مشتری قراره در تاریخ 5 جولای 2016 اونجا حضور داشته باشه. از همین حالا دوچشمی‌ها و تلسکوپهاتون رو برای رصد فردا شب آماده کنید. :)

حسین زارعی
10-11-2013, 03:03 PM
در ساعت 17:56 امروز 11 اکتبر می توانید ایستگاه فضایی بین المللی را با قدر 3.0- مشاهده کنید.

امروز در ساعت 17:53 ایستگاه فضایی بین المللی با قدر 0.6 به ارتفاع 10 درجه ای رسیده و در ساعت 17:56 به بیشترین ارتفاعش می رسد. این ارتفاع برابر با 69 درجه است و قدر آن نیز برابر با 3.0- می باشد. در ساعت 18:00 نیز با قدر 0.9- ارتفاع آن به زیر 10 درجه می رسد.

نقشه ی زیر: (برای شهر تهران)

http://up.avastarco.com/images/itltm9jnu00ttdxkjc.png (http://up.avastarco.com/)

مسیر حرکت ISS روی زمین:

http://up.avastarco.com/images/y0xe4a41uqd6z9225qvj.jpg (http://up.avastarco.com/)

Perseus
12-11-2013, 11:45 AM
سلام

امروز ساعت 17:33 ایستگاه فضایی بین المللی از سمت جنوب شرق طلوع میکنه و با گذر از سرسو در سمت شمال شرقی غروب میکنه
حدود 5 دقیقه قابل رویت هست و قدرش به -3.3 میرسه
فکر کنم احتمالش هم هست که در برخی عرض های جغرافیایی از روی ماه عبور کنه

http://up.avastarco.com/images/a5almqrjlnugq11lrhnx.jpg

Amirali
02-22-2014, 04:17 PM
سلام :)

از امروز تا پنجشنبه هر روز بعد از غروب خورشید ایستگاه فضایی بین المللی در اسمان شامگاهی ایران قابل رویت است.

در جدول زیر میتوانید زمان و سمت طلوع و غروب و قدر ISS را مشاهده کنید (عرض جغرافیایی تهران)

[/URL]http://up.avastarco.com/images/hatatbpgk8b2c3wgg9z4.jpg (http://up.avastarco.com/images/hatatbpgk8b2c3wgg9z4.jpg)

برای دریافت نقشه مسیر حرکت و اطلاعات بیشتر به وبسایت [URL]http://heavens-above.com مراجعه کنید ;)

mohsen4465
07-27-2014, 07:49 PM
بعنوان یک منجم آماتور حتماً تا بحال چندین بار Iridium Flare دیدید؛ همینطور گذرهای پرنور ISS رو. با وجود مصنوعی بودن خیلی جذاب و مهیجن و من خیلی شب ها که فرصت کمتری برای رصد دارم برنامه رصدیم رو روی رصد این ساخته های بشری میذارم. اما امروز غروب، دقیقتر بگم حدود نیم ساعت پیش با یه پدیده خیلی جالب و عجیبی مواجه شدم. واقعاً عجیب بود. اولش فکر کردم به طور اتفاقی دارم یه Iridium Flare خیلی پرنور رو تو روشنایی آسمان غروب میبینم. اما خیلی پرنورتر بود طوری که فکر میکنم از درخشانترین Iridiumها هم خیلی درخشانتر بود. واسه همین واسم خیلی عجیب اومد که این شیء واقعاً چیه؟ خوب بهش زل زدم تا ببینم چیه تا اینکه یواش یواش کم نور و کم نورتر شد و بعد سایه یه جسم خاکستری رنگ از پس اون دیده شد. وقتی که به بالای سرم رسید دیگه کاملاً اونو تشخیص داد. بله یه هواپیما!

میگم شما تا حالا همچین درخشی دیده بودید؟ انقدر پرنور بود که هواپیما کلاً محو شده بود. نمیدونم اسمش چیه و یا اصلاً اسم داره یا نه ولی اگه خودم بخوام براش اسم بذارم باید اونو Aircraft Flare صدا بزنم. :wink:

Sky-Watcher
07-28-2014, 03:32 PM
وقت بخیر
من یک گزارش رصد نسبتا عجیب رو خدمتتون ارائه می دهم
دیشب حوالی ساعت 3 بامداد اینجا اصفهان در کنار ستاره Ruchbah یک شی تقریبا ابی رنگ رو رصد کردم که باید بگم در حدود قدر 4 بود و در سمت شرق به غرب این ستاره گذر کرد اما ظاهرا ساده و تکراری به نظر میامد چون من بارها موقع رصد ماهواره رو ها رصد کردم که با چه سرعت بالایی در حال حرکت هستند و مدار محوری خاص رو دنبال می کنند / اما این یکی واقعا فرق داشت یکی که خیلی خیلی اروم حرکت می کرد و قادر بود سرعتش رو ناگهانی کم و زیاد کند ! و نکته خیلی عجیب تر این که مثل این که متوجه بش من در حال مشاهدش هستم !! یکدفعه ای بجای حرکت در همین مسیر شرق به غرب بالعکس شد و مسیر رو به صورت غرب به شرق و ناگهانی به سمت جنوب و جنوب غربی تغییر مسیر و حرکت داد و تقریبا دیگر از چشم پنهان شد....نکته عجیب تر سرعت متغیر ان شی نه چندان درخشان بود که با سرعت نسبتا خوبی در این مسیر در حرکت بود اما ناگهان همان طور که عرض کردم سرعتش فوق العاده ارام شد و تغییرات مسیر ناگهانی می داد .. نمی دونم .والله اعلم /نظر شما ببینم چی هستش .ممنون. 28 جولای.
ویرایش : الآن یک مقاله پیدا کردم که در سال 2006 تقریبا مورد مشابه در حوالی همین ستاره در شهر کامارویلو ایالت کالیفرنیا امریکا رویت شده که سایت با موضوع UFO HUNTERS هست..

dilemma17
07-29-2014, 05:57 PM
با سلام !
ببخشید من تازه رفتم تو خط رصد ماهواره ها اما وقتی سایت heavens-above رو چک می کنم اطلاعات لازمی رو واسه رصد داده که من ازش سر در نمی آرم ببخشید این سوالاتو میپرسم :
اینکه می گه max height یا حداقل ارتفاع یعنی چی ؟
اینکه مثلا گفته تو 10 nnw ظاهر می شه یعنی چی ؟ چجوری این مکان رو پیدا کنیم ؟
در آخر با دوچشمی قابل رصد هستند یا نه ؟
ممنونم که وقت می ذارید و پاسخ میدید .

Amirali
07-30-2014, 10:01 PM
با سلام !
ببخشید من تازه رفتم تو خط رصد ماهواره ها اما وقتی سایت heavens-above رو چک می کنم اطلاعات لازمی رو واسه رصد داده که من ازش سر در نمی آرم ببخشید این سوالاتو میپرسم :
اینکه می گه max height یا حداقل ارتفاع یعنی چی ؟
اینکه مثلا گفته تو 10 nnw ظاهر می شه یعنی چی ؟ چجوری این مکان رو پیدا کنیم ؟
در آخر با دوچشمی قابل رصد هستند یا نه ؟
ممنونم که وقت می ذارید و پاسخ میدید .

سلام
highest point مشخصات ماهواره در لحظه ای که به بیشترین ارتفاع از افق میرسه رو نشون میده! زمان، سمت و ارتفاع
nnw 10 یعنی در سمت شمال-شمال غربی و در ارتفاع 10 درجه ظاهر میشه! اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?899-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D8%AF%D9%88%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86&p=45094&viewfull=1#post45094) میتونید ببینید که این منطقه از اسمون رو چه طور باید پیدا کرد!
این اجرام با چشم برهنه هم قابل مشاهده هستند و با دوربین دوچشمی میتونید جزئیات اونا مثلا صفحه های خورشیدی ایستگاه فضایی رو ببینید ;) (البته بستگی به بزرگنمایی دوربین دوچشمی داره!)
موفق باشید ;)

BehzadQ
07-31-2014, 05:08 PM
وقت بخیر
من یک گزارش رصد نسبتا عجیب رو خدمتتون ارائه می دهم
دیشب حوالی ساعت 3 بامداد اینجا اصفهان در کنار ستاره Ruchbah یک شی تقریبا ابی رنگ رو رصد کردم که باید بگم در حدود قدر 4 بود و در سمت شرق به غرب این ستاره گذر کرد اما ظاهرا ساده و تکراری به نظر میامد چون من بارها موقع رصد ماهواره رو ها رصد کردم که با چه سرعت بالایی در حال حرکت هستند و مدار محوری خاص رو دنبال می کنند / اما این یکی واقعا فرق داشت یکی که خیلی خیلی اروم حرکت می کرد و قادر بود سرعتش رو ناگهانی کم و زیاد کند ! و نکته خیلی عجیب تر این که مثل این که متوجه بش من در حال مشاهدش هستم !! یکدفعه ای بجای حرکت در همین مسیر شرق به غرب بالعکس شد و مسیر رو به صورت غرب به شرق و ناگهانی به سمت جنوب و جنوب غربی تغییر مسیر و حرکت داد و تقریبا دیگر از چشم پنهان شد....نکته عجیب تر سرعت متغیر ان شی نه چندان درخشان بود که با سرعت نسبتا خوبی در این مسیر در حرکت بود اما ناگهان همان طور که عرض کردم سرعتش فوق العاده ارام شد و تغییرات مسیر ناگهانی می داد .. نمی دونم .والله اعلم /نظر شما ببینم چی هستش .ممنون. 28 جولای.
ویرایش : الآن یک مقاله پیدا کردم که در سال 2006 تقریبا مورد مشابه در حوالی همین ستاره در شهر کامارویلو ایالت کالیفرنیا امریکا رویت شده که سایت با موضوع UFO HUNTERS هست..

در شبی که شما می گویید من هم برای منظوری مشغول رصد بودم. در آن ساعت هیچ شی عجیبی به غیر از چند ماهواره، در اطراف دلتا- ذات الکرسی ندیدم.

mohsen4465
08-01-2014, 08:50 PM
امروز غروب برای بار دوم Aircraft Flare رو دیدم. بنظرم زمان غروب خورشید با زمان پروازهای هوایی که از روی منزلمون میگذرن تو این موقع از سال جوری با هم هماهنگ شده که هر روز غروب بشه چنین Flareهایی رو شاهد بود. اگه این حدسم درست باشه تو چند روز آینده باید بتونم یکبار دیگه شاهد چنین پدیده ای باشم. بنابراین فردا بمدت چند روز قصد دارم لحظه غروب با دوربین به شکار یکی از همین Aircraft Flareها برم. اگه هم من هم شما خوش شانس باشیم و پرواز مشابه سر ساعت همیشگی انجام بشه و هوا هم ابری نباشه حتماً فیلم اونو براتون آپلود میکنم.
-----------------------------------------------------------
توضیح نویس: واژه ای بنام Aircraft Flare هیچ کجا نشنیدم و ندیدم و صرفاً یه اختراع از خودمه. به پست قبلی خودم یکم پایینتر مراجعه کنید. :wink:

BehzadQ
08-02-2014, 01:34 PM
امروز غروب برای بار دوم Aircraft Flare رو دیدم. بنظرم زمان غروب خورشید با زمان پروازهای هوایی که از روی منزلمون میگذرن تو این موقع از سال جوری با هم هماهنگ شده که هر روز غروب بشه چنین Flareهایی رو شاهد بود. اگه این حدسم درست باشه تو چند روز آینده باید بتونم یکبار دیگه شاهد چنین پدیده ای باشم. بنابراین فردا بمدت چند روز قصد دارم لحظه غروب با دوربین به شکار یکی از همین Aircraft Flareها برم. اگه هم من هم شما خوش شانس باشیم و پرواز مشابه سر ساعت همیشگی انجام بشه و هوا هم ابری نباشه حتماً فیلم اونو براتون آپلود میکنم.
-----------------------------------------------------------
توضیح نویس: واژه ای بنام Aircraft Flare هیچ کجا نشنیدم و ندیدم و صرفاً یه اختراع از خودمه. به پست قبلی خودم یکم پایینتر مراجعه کنید. :wink:

اون چیزی که شما شاهدش بودید، گازهای خروجی موتور هواپیماها است. این که اسمش چیست، من هم نمی‌دانم. اما در علم هوانوردی قطعاً یه اسمی براش هست. خیلی کوتاه اگر بخوام بگم؛ ظاهراً در گازهای خروجی از موتور هواپیما، مقدار زیادی بخار آب هست که وقتی در ارتفاع بسیار زیاد (و هوای بسیار سرد) از موتور خارج می‌شود، بلافاصله به ذرات ریز یخ تبدیل شده و برای دقایقی دیده می‌شود و کم کم از بین می‌رود. بنظر تشکیل این ذرات یخ به ارتفاع پرواز هواپیما و دمای هوا (که باید خیلی هم سرد باشه) و رطوبت هوا، بستگی داره.
حتماً باز هم شاهدش خواهید بود. کافیه یک لاین پروازی اون اطراف باشه و زاویه مناسب تابش نور خورشید :)

mohsen4465
08-02-2014, 08:20 PM
اون چیزی که شما شاهدش بودید، گازهای خروجی موتور هواپیماها است. این که اسمش چیست، من هم نمی‌دانم. اما در علم هوانوردی قطعاً یه اسمی براش هست. خیلی کوتاه اگر بخوام بگم؛ ظاهراً در گازهای خروجی از موتور هواپیما، مقدار زیادی بخار آب هست که وقتی در ارتفاع بسیار زیاد (و هوای بسیار سرد) از موتور خارج می‌شود، بلافاصله به ذرات ریز یخ تبدیل شده و برای دقایقی دیده می‌شود و کم کم از بین می‌رود. بنظر تشکیل این ذرات یخ به ارتفاع پرواز هواپیما و دمای هوا (که باید خیلی هم سرد باشه) و رطوبت هوا، بستگی داره.
حتماً باز هم شاهدش خواهید بود. کافیه یک لاین پروازی اون اطراف باشه و زاویه مناسب تابش نور خورشید :)نکته جالب اینکه هواپیماهای این خط هوایی هیچکدومشون دود ندارن. ضمناً دود و گاز اگزوز هواپیما پشت سرش باقی میمونه اما این درخششی که من ازش صحبت میکنم بهمراه بدنه هواپیما حرکت میکنه و کاملاً درخشش آینه ای داره و با تلألؤ گازهای اگزوز تو نور خورشید خیلی فرق داره. دقیقاً مثله یک گذر ایریدیوم میمونه بطوری که اگه دفعه اول ببینیدش واقعاً فکر میکنید یک گذر ایریدیوم رو دارید می‌بینید. :)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

حدسم درست از آب دراومد.
امروز هم دوربین به دست شاهد چنین درخشی بودم اما نمیدونم چرا ایندفعه درخش بدنه هواپیما ضعیفتر از دو دفعه قبل بود و خیلی کمتر طول کشید و قبل از اینکه بتونم با هندیکم روش زوم کنم محو شد بهمین خاطر تو فیلم چندان خوب ضبط نشده. بنظرم اینبار هواپیما کمی زودتر رسید (رأس ساعت 8) و زیاد با زاویه تابش خورشید جفت و جور نشد.

http://up.avastarco.com/images/jn5l51bm3uvlaqmnh3j.jpg

این یکی از فریم های ویدئوییه که گرفتم. یکم ویرایش روی عکس انجام دادم تا بهتر دیده بشه.

BehzadQ
08-02-2014, 08:50 PM
فکر کردم منظور شما همون رد گازهای موتورش بود. آقا محسن شاید فقط بازتاب نور خورشید از بدنه‌ی هواپیماست! نه؟

محمد فتحی
12-09-2014, 05:10 AM
سلام. یک خبر خوب برای کسانی که تا به حال ISS را ندیدن یا دوست دارند دوباره ببینند.
ایستگاه فضایی بین المللی ۹ دسامبر ۲۰۱۴ از فراز آسمون کشورمون می گذره.
تقریبا حالت خوبی هم داره چون از نزدیکی سرسو هم می گذره.تنها چیزی که ممکنه اختلال ایجاد کنه نور ماه هست.
البته فکر کنم ساعتی که توی این نقشه اومده به ساعت گرینویچ باشه.

اگر کسی موفق به دیدنش شد حتما خبر بده.:دیhttp://up.avastarco.com/images/gbpdhw75o9xko9nekuzo.png
http://up.avastarco.com/images/gbpdnw75o9xko9nekuzo.png (http://up.avastarco.com/images/gbpdnw75o9xko9nekuzo.png)

محمد فتحی
12-09-2014, 09:38 PM
سلام.من هرچی منتظر شدم نتونستم ثبتش کنم.
فکر کنم به خاطر نور شدید ماه بود یا شاید هم چیز دیگه ای.به هر حال اگر کسی ثبتش کرد خبر بده.
ممنون

محمد فتحی
12-10-2014, 07:25 PM
یک سوال.شما نمی دونید که ساعتی که روی نقشه ای که توی دو پست قبلی گذاشتم نوشته شده، ساعت ایران هست یا جایی دیگه؟

mohsen4465
12-12-2014, 02:59 AM
یک سوال.شما نمی دونید که ساعتی که روی نقشه ای که توی دو پست قبلی گذاشتم نوشته شده، ساعت ایران هست یا جایی دیگه؟ساعت ایران هست و دقیق هم پیش بینی می‌کنه. نور ماه هم نمیتونه ایستگاه رو زمانی که از سرسو می‌گذره محو کنه چون قدر ایستگاه در این زمان خیلی کمه و براحتی دیده میشه. در این زمان ایستگاه درست مثل سیاره زهره پرنور میدرخشه که خیلی جذابه. احتمالاً یه اشتباهی در رصدتون رخ داده.

محمد فتحی
12-12-2014, 10:23 AM
ساعت ایران هست و دقیق هم پیش بینی می‌کنه. نور ماه هم نمیتونه ایستگاه رو زمانی که از سرسو می‌گذره محو کنه چون قدر ایستگاه در این زمان خیلی کمه و براحتی دیده میشه. در این زمان ایستگاه درست مثل سیاره زهره پرنور میدرخشه که خیلی جذابه. احتمالاً یه اشتباهی در رصدتون رخ داده.

پس اگر این طور باشه که شما می گید من در ساعتی که باید رصد می کردم اشتباه کردم و پس گذشتن iss منتظر دیدن اون بودم.

محمد فتحی
12-12-2014, 10:35 AM
خوب متاسفانه تا آخر این ماه دیگر ما iss را نمی بینیم.اما از سوم دی تا نهم هر شب شاهد گذشتن اون خواهیم بود.

mohsen4465
12-28-2014, 12:33 AM
دوستان امروز غروب (غروب یکشنبه 28 دسامبر) می‌تونید شاهد گذر زیبای ISS باشید:

http://up.avastarco.com/images/6vgtbhl9brtv5vkdqh2.jpg (http://up.avastarco.com/images/6vgtbhl9brtv5vkdqh2.jpg)

مناطقی که در امتداد خط گذر قرار دارن بهترین شرایط رصدی رو خواهند داشت و ISS از بالای سر اونها عبور خواهد کرد. زمان‌ها بوقت ایران هستند. ISS در تمام مسیر عبور در زیر تابش نور خورشید خواهد بود.

خبر خوب دیگه اینکه ISS در تاریخ 8 ژانویه حوالی ساعت 6 و '37 بامداد مجدداً از بالای سر نقاط شمال غربی کشورمون میگذره و این زمانیه که طبق برنامه قراره کپسول دراگون حوالی ساعت 14 و '30 به وقت تهران به ایستگاه ملحق بشه. تا اونجایی که میدونم کپسول دراگون بایستی در محدوده قدری 3+ دیده بشه ولی امیدوارم بشه یه درخش از اونو پشت سر ایستگاه دید. فاصله بین اونها هم تا اونجایی که خودم میدونم از لحاظ زمانی بایستی زیر 1 دقیقه باشه. یعنی چیزی حدود 30 ثانیه تا 1 دقیقه پس از گذر ایستگاه، کپسول دراگون بایستی از همون نقطه عبور کنه. البته این حدس خودمه و ممکنه دقیق نباشه. :)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++
همین الان داشتم آرشیو نامه‌های SeaSat-L (http://www.satobs.org/seesat/index.html) رو میخوندم تا ببینم تو موارد مشابه رصد دراگون این کپسول در چند ساعت قبل از پهلوگیری با ایستگاه در کنار اون دیده شده که به مورد خیلی جالبی برخوردم و اون رصد آقای Kevin Fetter بود (25 می 2012) که دقیقاً 7 ساعت و '51 قبل از پهلوگیری دراگون به ایستگاه ویدئوی جالبی رو از اون ضبط کرده (http://www.youtube.com/watch?v=cKqiseZQLyU&feature=youtu.be). این زمان با زمان رصد ما خیلی هخونی داره چرا که ما هم دراگون و ایستگاه رو حدود 8 ساعت قبل از پهلوگیری مشاهده میکنیم (به شرطی که اون ساعت 14 و '30 که بالا بهش اشاره کرده زمان پهلوگیری باشه). البته اگر هم که این زمان مربوط به زمان گرفتن دراگون با بازوی کانادارم باشه (که احتمالاً همینطوره) بازهم فاصله ایستگاه و دراگون در زمان رصد ما بایستی خیلی کم باشه چرا که فاصله زمانی بین گرفته شدن توسط بازوی کانادارم و پهلوگیری حدود 3 ساعته. با این تفاصیل در صبح 8 ژانویه بایستی دراگون بصورت ستاره خیلی کم نوری چسبیده به ایستگاه دیده بشه. من که دیگه نمیتونم منتظر بمونم. :grin: فقط خدا کنه هوا ابری نباشه. :63:
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++

http://up.avastarco.com/images/6f0jv5gxu4cq1oa27xp.jpg (http://up.avastarco.com/images/6f0jv5gxu4cq1oa27xp.jpg)

محمد فتحی
12-28-2014, 10:57 AM
بله امشب یکی از بهترین موقعیت ها برای رصد iss است.
ارتفاع iss در تهران در بیشترین حالت به 89 درجه می رسد.قدر آن نیز در حدود 3.3- خواهد بود.

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/livk3h2ka3u1dgag42b.png"]http://up.avastarco.com/images/livk3h2ka3u1dgag42b.png (http://up.avastarco.com/images/livk3h2ka3u1dgag42b.png)

اما در اصفهان iss از صورت فلکی ذات الکرسی می گذرد.که این گذر از کنار m103 و خوشه دوقلو خواهد بود که مطمئنا جلوه ای زیبا پدید خواهد آورد.
ارتفاع iss در اصفهان در بیشترین حالت به 59 درجه می رسد و قدر ظاهری آن حدود 3.3- خواهد بود.

http://up.avastarco.com/images/853lmc8gkwilvn5nqbs9.png (http://up.avastarco.com/images/853lmc8gkwilvn5nqbs9.png)

محمد فتحی
12-31-2014, 10:16 AM
یک سوال.
اریدیوم ها را به نام اردیوم گذاشتند چون تعدادشون با عدد اتمی این عنصر برابر بود. یعنی۷۷تا
حالا پس چرا بعضی اریدیوم ها عددشون از این هم بالا تره.من خودم اریدیوم۹۸ هم دیدم.
شما می دونید دلیل این اختلاف عددی چیه؟

mohsen4465
12-31-2014, 05:39 PM
یک سوال.
اریدیوم ها را به نام اردیوم گذاشتند چون تعدادشون با عدد اتمی این عنصر برابر بود. یعنی۷۷تا
حالا پس چرا بعضی اریدیوم ها عددشون از این هم بالا تره.من خودم اریدیوم۹۸ هم دیدم.
شما می دونید دلیل این اختلاف عددی چیه؟
در ابتدا برای این پروژه 77 ماهواره در نظر گرفته شده بود ولی در حال حاضر تعداد ایریدیوم های فعال 66 عدد هست. دلیل اختلاف عدد هم به چند مورد مربوط میشه: اولاً اینکه ایریدیوم‌های 1، 2 و 3 اصلاً پرتاب نشدند. دلیل دوم به ازکار افتادن و جایگزین شدن بعضی از ایریدیوم ها بر میگرده و آخرین مورد هم وجود تعدادی ایریدیوم یدکی در داخل مدار هست (بجز 66تای فعال) که این یدکی ها به این منظور در مدار قرار داده شدن تا اگه احیاناً ایریدیومی از کار افتاد بسرعت جایگزین اون بشه و مدت زمان اختلال در شبکه تلفن‌های ماهواره ای رو تا جای ممکن کم کنه.

اطلاعات بیشتر در این مورد رو میتونید در این صفحه (http://www.rod.sladen.org.uk/iridium.htm) پیدا کنید.

محمد فتحی
04-13-2015, 11:05 PM
سلام.چند باری که توی سایت heavens-above یکسری خطا هایی زمانی وجود داره.نمونش همین امشب نوشته شده بود ایریدیم ۹۰ در روشن ترین حالت۲۰ و‌۴۳ دقیقه برای اصفهان اما وقتی منتظر شدم این اتفاق ساعت ۲۱ و ۹ دقیقه افتاد.
کسی می دونه علت چیه؟