PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ماه و رویت هلال!

شايان سليم شهشهانى
09-02-2010, 07:50 AM
با توجه به نزدیک شدن به اغاز ماه شوال ، و مهم بودن رویت هلال ان، این تاپیک قصد بررسی نکات زیر را دارد:
1. چرا رویت هلال سخت است؟ (هست؟!)
2.اسان یا سخت بودن رویت هلال به چه عواملی بستگی دارد؟
3.ایا رویت هلال های مختلف ماه های قمری(رمضان ، محرم ...) با هم متفاوتند؟
4.ایا در سال های مختلف سهل یا اسان بودن رویت هلال مثلا رمضان متفاوت است؟
5.هلال های نو و پیر در چه قسمتی از اسمان دیده می شوند؟
6.چرا ماه بدر ، در اسمان کمتر ارتفاع می گیرد؟(نسبت به تربیع و...)
7.ایا امکان دارد ماه قمری 31 روزه شود؟(اره یا نه دلیلش چیه؟)

لطفا با شماره ی سوال پاسخ دهید...!

راسپوتين
09-02-2010, 11:34 AM
شايان جان بحث جالبي رو مطرح كردي ،

تا جايي كه بتونم پاسخ سوالاتت رو ميدم :

1- اصل رويت هلال اصلآ هم سخت نيست ولي اينكه اگر بخواي رصد پيگير رويت هلال ها باشي بايد ماهي يكي 2 بار در هر شرايطي دم غروب يا دم صبح بري در مكان مناسب و رصد كني ( شايد اين سخت ترين قسمتش باشه )

2- آسان يا سختي اش به پارامتر هاي هلال بستگي داره كه 3 تا از مهمترين ها اينها هستند ( سن هلال ، جدايي زاويه اي با خورشيد ، مكث ماه )

3- اين ديگه از اون سوال ها بود ها !!! ( مثلآ ماه محرم چون ماه حرام است ديدن هلال ساده تر است ؟!! )

4- بله ؛ قطعآ همينطور است .

5- هلال نو ، بعد از غروب خورشيد در افق غربي و هلال آخر ماه قبل از طلوع خورشيد در افق شرقي

6- اصلآ هم اينطور نيست . بستگي به طول دايره البروجي ماه و زماني كه ماه در گره قرار ميگيرد دارد .

7- طبق اصول رويت هلال نه !

البته دليلش مفصله ، ولي از نظر علمي چون فاصله مقارنه تا مقارنه بعدي حد اكثر 28.3 روز است . فاصله 2 رويت نميتواند بيش از 30 روز باشد !

باز هم اگه موردي بود در خدمتم

افسانه مهاجري
09-02-2010, 02:56 PM
آقاي شهشهاني ممنون از تاپيكي كه شروع كرديد

اما من كلآ با اين قضيه رويت هلال مشكل دارم !

آخه من نميدونم ، وقتي يك نفر هلال رو مي بينه بايد به كي بگه كه ديدم ؟!

بعد اون آدم رو چه اصولي قبول ميكنه يا نمي كنه ! ؟

من خودم گروه هايي رو مشناختم كه هلال هاي سخاي رو هم رصد كرده بودند ، بعد كه گزارش ميدادند آقاي x يا Y ازشون قبول نميكرد !

بعد من نميدونم خود اون آقايوني كه قيلآ ديده بودند كي ازشون قبول كرده ؟؟!

به نظر شما اين موضوع رويت هلال كلآ سر كاري نيست ؟!

شايان سليم شهشهانى
09-02-2010, 08:06 PM
آقاي شهشهاني ممنون از تاپيكي كه شروع كرديد

اما من كلآ با اين قضيه رويت هلال مشكل دارم !

آخه من نميدونم ، وقتي يك نفر هلال رو مي بينه بايد به كي بگه كه ديدم ؟!

بعد اون آدم رو چه اصولي قبول ميكنه يا نمي كنه ! ؟

من خودم گروه هايي رو مشناختم كه هلال هاي سخاي رو هم رصد كرده بودند ، بعد كه گزارش ميدادند آقاي x يا y ازشون قبول نميكرد !

بعد من نميدونم خود اون آقايوني كه قيلآ ديده بودند كي ازشون قبول كرده ؟؟!

به نظر شما اين موضوع رويت هلال كلآ سر كاري نيست ؟!

اتفاقا جواب این سوال را از اقای ناظمی شنیدم:
بعد از رویت هلال از کسی که هلال را رصد کرده سوالاتی پرسیده می شود ، مثلا هلال چگونه بوده ، فلان بوده بهمان بوده ، چه شکلی بوده کجا دیده شده ، در ساعت فلان ارتفاع اش چقدر بوده ، بعد از شنیدن جواب مقایسه می کنند با اطلاعات خودشون ، ...
حالا اینجا یکی میتونه با استفاده از مثلا استاری نایت اطلاعات بدست بیاره بعد اون اطلاعات را تحویل بده...!
هرکی اطلاعات دقیق تر داره خوشحال میشیم.

افسانه مهاجري
09-02-2010, 08:21 PM
آقاي شهشهاني اين چيزي رو كه ميگيد من هم ميدونم !

بهتره از يه شخصي كه تخصصش رويت هلاله سوال رو بپرسيد !

ولي واقعآ هيچ معيار دقيقي فكر نميكنم وجود داشته باشه

( به قول خودت الآن با نرم افزار ، طرف هنوز هلال رو نديده ، ميتونه بگه چه شكليه ، ارتفاعش چقده و ... )

بنا بر اين اين كه از طرف سوال كنيم چيزي كه هلالي كه ديدي چه جوري بود ، اصلآ نميتونه ملاك باشه !

شايان سليم شهشهانى
09-02-2010, 08:51 PM
آقاي شهشهاني اين چيزي رو كه ميگيد من هم ميدونم !

بهتره از يه شخصي كه تخصصش رويت هلاله سوال رو بپرسيد !

ولي واقعآ هيچ معيار دقيقي فكر نميكنم وجود داشته باشه

( به قول خودت الآن با نرم افزار ، طرف هنوز هلال رو نديده ، ميتونه بگه چه شكليه ، ارتفاعش چقده و ... )

بنا بر اين اين كه از طرف سوال كنيم چيزي كه هلالي كه ديدي چه جوري بود ، اصلآ نميتونه ملاك باشه !

بهتره هر جا اقای صیاد را دیدید گیرش بندازید و سوال پیچش کنید...
استاد رویت هلال ایران.

Tahereh Ramezani
09-03-2010, 09:42 PM
در ادامه پاسخ آقای شهشهانی ، اضافه می کنم که :

آقای سید محسن قاضی میرسعید هم رکورد دار رؤیت هلال هستند ، می تونید از ایشون هم بپرسید .

محمدرضا صادقیان
09-04-2010, 08:08 AM
سلام.
خوشحالم که بین شما دوستان عزیز هستم.
اما:
در مورد این که کسی می تونه از روی دروغ به وسیله استارینایت بگه که من ماه رو دیدم یا نه باید عرض کنم که چون خودم و تعدادی از دوستان که جزء رصدگران رویت هلال هستن می دونن که ماه در کدام نواحی قابل دیدن هست.یا اصلا افق محل اجازه رصد به دوستان میده و آیا آلودگی منطقه اجازه رویت میده یا نه.مطمئن باشید تمام این نکات چک می شه.پس هیچ کس نمیتونه از دروغ یا شیطنت به آقای میر سعید یا صیاد اطلاعات بده.اما جواب سوالاتتون:
رویت هلال به دلیل عرض دایره البروجی هلال که بیش از 5 درجه جنوبیه سخت شده.
2.اسان یا سخت بودن رویت هلال به چه عواملی بستگی دارد؟
به سه عامل: به فاصله ماه تا زمین که باعث میشه قطر زاویه ای ماه کم و زیاد بشه،دوم به سرعت مداری ماه بستگی داره که دوباره بر روی مکث ماه تاثیر میزاره و سوم این پارامتر که از همه مهم تره و بالا بهش اشاره کردم عرض دایره البروجی هلال است.(البته عوامل بیشتری هم هستن اما مهمترین هاشو گفتم)
3.ایا رویت هلال های مختلف ماه های قمری(رمضان ، محرم ...) با هم متفاوتند؟
فرقی از نظر نجومی نمیکنه چون از این رویت هلال ها سختتر بوده که بسیار مهم بوده برایرصدگران و شکارچیان هلال.اما از نظر دینی فرق اون زیاد میشه که تاثیر روی روزه گرفتن مردم میزاره و بحث حرام بودن روزه در روز عید فطر.
4.ایا در سال های مختلف سهل یا اسان بودن رویت هلال مثلا رمضان متفاوت است؟
100% متفاوت بوده.به همون عوامل بالا بستگی داشته و داره.
5.هلال های نو و پیر در چه قسمتی از اسمان دیده می شوند؟
هلال های جوان اگه بشه قبل از غروب خورشید و اگرم نشه بعد از غروب خورشید قابل رویت هستند. و هلال های پیر معمولا سه روز به پایان ماه و قبل از طلوع خورشید رویت میشه. اتفاقا عکس هایی از رویت هلال پیر توی آلبوم عکس هام گذاشتم که می تونین ببینین و خوبه که بگم نزدیک بود رکورده رویت هلال صبحگاهی رو بزنم. :-)
http://forum.avastarco.com/forum/picture.php?albumid=2&pictureid=14
6.چرا ماه بدر ، در اسمان کمتر ارتفاع می گیرد؟(نسبت به تربیع و...)
من این موضوع رو قبول ندارم ولی حتما مطالعه می کنم و بهتون می گم.
7.ایا امکان دارد ماه قمری 31 روزه شود؟(اره یا نه دلیلش چیه؟)
خیر دلیلش واضح است چون دوره تناوب نجومی ماه زیر 29 روز است.
با آرزوی بهترین ها برای شما دوستان عزیز.
محمد رضا صادقیان / هر کجا هستم باشم / آسمان مال من است.

Edwin
09-04-2010, 08:41 AM
سلام.
خوشحالم که بین شما دوستان عزیز هستم.
.

رویت هلال به دلیل عرض دایره البروجی هلال که بیش از 5 درجه جنوبیه سخت شده.

.

سلام محمد رضا جان

ورودت رو به سايت خوش آمد ميگم

از بابت توضيحات خوبي كه دادي ممنون .

فقط درباره اين جمله اي كه نقل قول كردم ميشه يكم بيشتر توضيح بدي ؟

ممنون :hope my fake smile

شايان سليم شهشهانى
09-04-2010, 09:03 AM
با تشکر از توضیحات
من سوال 6 را خودم حدس زدم و گفتم شاید درست باشه...
اخر به نظر من مثلا هلال همین دیشب ، بیشتر از ماه بدر ارتفاع گرفته بود ، و این قضیه را من چند ماهی که دارم دنبال می کنم
البته شاید غلط باشه...!؟

محمدرضا صادقیان
09-04-2010, 09:46 AM
مرسی ادوین عزیز.
اما در مورد جمله ای که گفتم:
به طور خلاصه بهتره بگم که باید افق بازی برای رویت هلال داشته باشید چون حدود 20 دقیقه بعداز غروب خورشید ماه نیز غروب میکنه.پس فرصت کمی دارین با توجه به نور خورشید.

invisible
09-04-2010, 10:23 AM
سلام به همه
آقا شایان تاپیک رو خوندم، ولی به دلیل ذیق وقت،
انشاالله در اسرع وقت پاسخ می دم.
یا حق

Tahereh Ramezani
09-04-2010, 03:26 PM
سن هلال ماه چه تأثیری در وضعیت رؤیت آن دارد ( تفاوت هلال های پیر و جوان در وضعیت رؤیت پذیری هلال چیست ) ؟

اینکه مثلا سن هلال 20 است و هلال پیری است و یا 7 است و هلال جوانی است یعنی چه ؟

Tahereh Ramezani
09-04-2010, 03:31 PM
حد دانژون چیست ؟

حد دانژون چه نقشی در رؤیت پذیری هلال دارد ؟

پیام بهرام پور
09-06-2010, 03:36 PM
سن هلال ماه چه تأثیری در وضعیت رؤیت آن دارد ( تفاوت هلال های پیر و جوان در وضعیت رؤیت پذیری هلال چیست ) ؟

اینکه مثلا سن هلال 20 است و هلال پیری است و یا 7 است و هلال جوانی است یعنی چه ؟

خانم هستی سلام
ما می توانیم برای هر پدیده ای سنی تعریف کنیم، درست مانند خودمان!
اما باید یک مبداً داشته باشیم که این مبدأ لحظه ی مقارنه ی ماه و خورشید است.
حال اگر سن ماه (یعنی زمانی که از مقارنه گذشته است) کمتر اس 20 ساعت باشد هلال جوان است و اگر بین 20 و 24 باشد هلال میانسال و اگر هم از 24 ساعت بزرگتر باشد هلال پیر نامیده می شود.
خب بدیهی است که هرچقدر سن ماه بیشتر باشد رویت آن آسان تر است زیرا از خورشید دورتر است.
:wink:

پیام بهرام پور
09-06-2010, 03:41 PM
حد دانژون چیست ؟

حد دانژون چه نقشی در رؤیت پذیری هلال دارد ؟

طول کمان هلال، زاویه ایت که دو انتهای لبه ی هلال با مرکز قرص ماه ایجاد می کند. هرچقدر جدایی زاویه ای ماه و خورشید کمتر باشد، طول کمان هلال نیز کمتر خواهد بود.
حال اگر جدایی کمتر از 7 درجه باشد، طول کمان هلال تقریباً صفر خواهد بود. که به این حد هفت درجه ای حد دانژون می گویند. علت این گدیده اثر سایه ی کوه های ماه است.
طبق نظر دانژون اگر ماه کوه و پستی و بلندی نداشت، طول کمان هلال همواره 180 درجه می بود.

No.1
09-06-2010, 08:35 PM
طول کمان هلال، زاویه ایت که دو انتهای لبه ی هلال با مرکز قرص ماه ایجاد می کند. هرچقدر جدایی زاویه ای ماه و خورشید کمتر باشد، طول کمان هلال نیز کمتر خواهد بود.
حال اگر جدایی کمتر از 7 درجه باشد، طول کمان هلال تقریباً صفر خواهد بود. که به این حد هفت درجه ای حد دانژون می گویند. علت این گدیده اثر سایه ی کوه های ماه است.
طبق نظر دانژون اگر ماه کوه و پستی و بلندی نداشت، طول کمان هلال همواره 180 درجه می بود.

درود بر آقای بهرام پور به دلیل استفاده از لغات مناسبشان:
درواقع طبق نظر دانژون اینطوری بود وگرنه ما ماه با جدایی 5 و خورده ای درجه هم داشتیم که رصد شده

Tahereh Ramezani
09-06-2010, 11:34 PM
جناب آقای بهرام پور گرامی ، از پاسخ هایتان سپاسگزارم

شايان سليم شهشهانى
09-07-2010, 05:58 AM
درود بر آقای بهرام پور به دلیل استفاده از لغات مناسبشان:
درواقع طبق نظر دانژون اینطوری بود وگرنه ما ماه با جدایی 5 و خورده ای درجه هم داشتیم که رصد شده

پس اگر اينجوري باشه ، يعني نظر دانژون اشتباه بوده ديگه؟! ، يعني يا بايد حد دانژون و عوض كنيم ، يا يك اسم ديگر بجاش بذاريم!؟ ، با توجه به اينكه هلال با جدايي ٥درجه هم رصد شده ، حد دانژون الان ٧ يا ٥؟!؟

محمدرضا صادقیان
09-07-2010, 08:04 AM
سلام.
مرسی دوستان به خاطر توضیحاتتون.
شایان جان حد دانژون 7 درجه رو تعریف می کنه.
ما حد های زیادی داریم یا بهتر بگم ملاک های زیادی داریم برای رصد ماه،که حد دانژون یکی از اون هاست.

پریسا باجلان
09-07-2010, 01:44 PM
سلام.ممنون ازتایپیک خیلی خوبی که باز کردین.چندتا از مشخصات هلال شامگاهی شوال رو نوشتم.با وجوداینکه هلال سختی به نظرمیاد و 100% با چشم دیده نمیشه وبه تلسکوپ 6 اینچ به بالا برای رصد هلال لازم داریم ولی پیشنهاد می کنم با تلسکوپتون برین برای رصد وشروع کنیدبه جاروب کردن اون ناحیه از آسمان که احتمال وچوده هلال هست
پنجشنبه 18 شهریور1389
غروب خورشید :ساعت 19 و 56 دقیقه
غروب ماه : ساعت 19 و 17 دقیقه
مکث ماه 21 دقیقه
جدایی زاویه ای : 17 درجه و 20 دقیقه
فاز :2 و 36صدم درصد
سن ماه : 28 ساعت
اختلاف سمت :منفی 10 درجه و 47 دقیقه
ارتفاع ماه در لحظه ی غروب خورشید: 2 درجه و 15 دقیقه

.هر چقدر که به سمت جنوب ایران بروید احتمال دیدن هلال بیشتر به خاطر بیشترشدن ارتفاع هلال.

پیام بهرام پور
09-07-2010, 02:40 PM
دوستان هلال در روز رو فراموش نکنید
از ساعت 2 تا چهار بعد از ظهر پنجشنبه موقعیت خوبی برای رصد هلال در روز است

شايان سليم شهشهانى
09-07-2010, 02:47 PM
دوستان هلال در روز رو فراموش نکنید
از ساعت 2 تا چهار بعد از ظهر پنجشنبه موقعیت خوبی برای رصد هلال در روز است

یعنی چی ، من تا حالا یک چنین چیزی را نشنیده بودم!؟
یعنی اگر مثلا هلال در ساعت 4 رصد شود ، ان روز اول ماه قمری است!؟
یعنی امکان دارد که 5 شنبه ، اول شوال باشد!؟

پیام بهرام پور
09-07-2010, 02:54 PM
یعنی چی ، من تا حالا یک چنین چیزی را نشنیده بودم!؟
یعنی اگر مثلا هلال در ساعت 4 رصد شود ، ان روز اول ماه قمری است!؟
یعنی امکان دارد که 5 شنبه ، اول شوال باشد!؟

عزیزم به جای این که شما موقع غروب خورشید ماه رو رصد کنید، زمانی که خورشید در آسمان است اقدام به این کار می کنید
این قضیه مزایا و معایبی داره:
عیب بزرگ اینه که هوا روشنه
و مزایای اون هم اینه که زمان زیادی برای رصد داریم، ارتفاع ماه زیاد هست، و غبار جو کمتر مزاحمت ایجاد می کنه

rasoulrahimi
09-07-2010, 02:56 PM
به نظر من که قضیه ی رویت هلال سرکاریه!!!!!:lll._.:
آخه شما در نظر بگیرید که آلان می تونند حرکت کهکشانها ، زمان برخورد آنها یا زمان ظاهر شدن یک پدیده دیگر را سال ها قبل تعیین کنند.حالا منجمان نمی تونند زمان رویت هلال رو از قبل به طور دقیق تعیین کنند.:dizzy:
حتی با نرم افزار StarryNight هم این کار رو میشه انجام داد.:omg:

www.parssky.blogfa.com

شايان سليم شهشهانى
09-07-2010, 03:08 PM
به نظر من که قضیه ی رویت هلال سرکاریه!!!!!:lll._.:
آخه شما در نظر بگیرید که آلان می تونند حرکت کهکشانها ، زمان برخورد آنها یا زمان ظاهر شدن یک پدیده دیگر را سال ها قبل تعیین کنند.حالا منجمان نمی تونند زمان رویت هلال رو از قبل به طور دقیق تعیین کنند.:dizzy:
حتی با نرم افزار starrynight هم این کار رو میشه انجام داد.:omg:

www.parssky.blogfa.com

من مخالفم با نظر شما ، اخر چون این قضیه به مذهب و دین مردم مربوط میشه ، برای همین اینقدر مهم شده ، حالا این که دو تا کهکشان به هم برخورد کردند یا نه اصلا به ما چه ؟ ، اما چون اگر یک روز در رویت هلال اشتباهی رخ دهد ، برای همین روزه ی هزار ها نفر مشکل دار می شود ، بعدش:
خود پیامبر گفتند که ، شروع ماه قمری باید با دیدن هلال باشه قطعا! ... نه با پیش بینی رویت هلال!

rasoulrahimi
09-07-2010, 03:46 PM
من مخالفم با نظر شما ، اخر چون این قضیه به مذهب و دین مردم مربوط میشه ، برای همین اینقدر مهم شده ، حالا این که دو تا کهکشان به هم برخورد کردند یا نه اصلا به ما چه ؟ ، اما چون اگر یک روز در رویت هلال اشتباهی رخ دهد ، برای همین روزه ی هزار ها نفر مشکل دار می شود ، بعدش:
خود پیامبر گفتند که ، شروع ماه قمری باید با دیدن هلال باشه قطعا! ... نه با پیش بینی رویت هلال!
آقا شايان واقعا ازت ممنونم.شاید تا حدودی جوابم رو گرفته باشم.:you're kidding, rig

پیام بهرام پور
09-08-2010, 02:59 PM
دوستان من دیگه دارم می رم واسه رویت هلال و این پست هم توی چند روز آینده اخرین پستم خواهد بود.
خیلی بهتون خوش بگذره.
دعا کنید ماه بهم رخ نشون بده:ninja:

nima
09-08-2010, 04:11 PM
هلال ماه 27 رمضان 1431 هجری قمری
16 شهریور ماه 1389
طلوع ماه : 5:30

http://forum.avastarco.com/forum/picture.php?albumid=9&pictureid=97

http://forum.avastarco.com/forum/picture.php?albumid=9&pictureid=98

http://forum.avastarco.com/forum/picture.php?albumid=9&pictureid=99

http://forum.avastarco.com/forum/picture.php?albumid=9&pictureid=100

narcissus flower
09-09-2010, 12:57 AM
دوستان من دیگه دارم می رم واسه رویت هلال و این پست هم توی چند روز آینده اخرین پستم خواهد بود.
خیلی بهتون خوش بگذره.
دعا کنید ماه بهم رخ نشون بده:ninja:

آقا پیام اگه رخ ماه رو دیدی یاد ماهم بکن باید خیلی هیجان انگیز باشه!

پریسا باجلان
09-09-2010, 01:47 AM
www.helalemah.comسایت خوبه

افسانه مهاجري
09-09-2010, 10:05 AM
من باز هم ميگم ، با اصل موضوع رويت هلال مشكل دارم !

نه ضابطه اي هست نه معياري نه كنتوري !

بابا خود اون بنده خدايي كه الآن ركورد داره ( حالا به دل نگيرين ها !) فيلمش رو تو باشگاه نجوم ديدم .

رفت زير يه حوله ! كه رو دوربين بود ؛ بعد اومد داد زد : ديدم ، ديدم ... به خدا ديدم ... به پيغمبر ديدم !!

بعد فيلم همين رو ميگيرن ميفرستن واسه اين خارجي هاي ساده ، اونها هم ميگن ، آره ديگه... ديده !!

آخه موضوع واسه اون بنده خداها يه چيز علاقه ايه و اصلآ فكرش رو هم نميكنن كه اينجا واسه رويت و ركورد زدن و اينها همديگر رو تيكه پاره ميكنن !!

آخه چيزي كه راه اثباتش قسم و آيه باشه كه ديگه تكليفش معلومه !

( لطفآ نيايد بگيد خب از كسي كه ديده جهت و شكل و زاويه ماه رو سوال ميكنن ، چون با نرم افزار هايي كه الآن هست كسي كه اصلآ هيچي نديده هم ميدونه بايد چه جوابي بده كه قابل قبول باشه ! )

narcissus flower
09-09-2010, 04:55 PM
من یه سوال دینی دارم اگه ماه رو در روز رویت کنند باز هم ماه نو قمری محسوب میشه؟

Mostafa
09-09-2010, 05:10 PM
خوشبختانه هلال ماه رو در روز رويت كرديم . گزارش كامل در تاپيك زير :

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?p=1570#post1570

موفق باشيد

narcissus flower
09-09-2010, 05:16 PM
یعنی فردا عیده؟

Lilac
09-09-2010, 05:23 PM
یعنی فردا عیده؟

آره دیگه. اگه اشتباه نکنم, توی دین اسلام اگه هلال توی روز رصد بشه روز بعدش عیده!:grin:
عید همگی مبارک!!:grin::grin:

پریسا باجلان
09-10-2010, 12:30 AM
من باز هم ميگم ، با اصل موضوع رويت هلال مشكل دارم !

نه ضابطه اي هست نه معياري نه كنتوري !

بابا خود اون بنده خدايي كه الآن ركورد داره ( حالا به دل نگيرين ها !) فيلمش رو تو باشگاه نجوم ديدم .

رفت زير يه حوله ! كه رو دوربين بود ؛ بعد اومد داد زد : ديدم ، ديدم ... به خدا ديدم ... به پيغمبر ديدم !!

بعد فيلم همين رو ميگيرن ميفرستن واسه اين خارجي هاي ساده ، اونها هم ميگن ، آره ديگه... ديده !!

آخه موضوع واسه اون بنده خداها يه چيز علاقه ايه و اصلآ فكرش رو هم نميكنن كه اينجا واسه رويت و ركورد زدن و اينها همديگر رو تيكه پاره ميكنن !!

آخه چيزي كه راه اثباتش قسم و آيه باشه كه ديگه تكليفش معلومه !

( لطفآ نيايد بگيد خب از كسي كه ديده جهت و شكل و زاويه ماه رو سوال ميكنن ، چون با نرم افزار هايي كه الآن هست كسي كه اصلآ هيچي نديده هم ميدونه بايد چه جوابي بده كه قابل قبول باشه ! )

سلام خانم مهاجری اخه الان که به قسم و آیه کاری ندارن.اگر یک نفر ادعا کنه که دیدم باید همراهاش هم بیان ببینم و اعلام کنند..چون وقی که مدت زیادی رو صرف جاروب کردن می کنیم چشم خسته می شه و ممکن اشتباه ببین پس بعد از این که دید به بقیه رصد گرا هم می گه یک نویسنده سریع زمان رو می نویسه بعد پایه ی عمود رو علام می کنه و بقیه میان تا ببینن درست یا خستگی چشم بوده

پیام بهرام پور
09-10-2010, 12:53 AM
آقا پیام اگه رخ ماه رو دیدی یاد ماهم بکن باید خیلی هیجان انگیز باشه!

عرض به خدمت شما که ماه به بنده که رخ ننمود. البته خیلی عجیب بود چون این ماه خیلی هم چیز مالی نبود که بخواد رخش رو به ما نشون نشده ها:Psmiley:

cosmologist
01-18-2011, 01:52 PM
سلام دوستان ...

اين تايپيك براي موارد مربوط به رويت هلال و ذكر نكات مربوطه ايجاد شده است .

براي اطلاع رساني در مورد كارگاه هاي آموزشي ، همايش ها و... مي تونيد خبر هاشونو در تاپيك زير قرار بديد :

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=104

m.aryayi
01-23-2011, 09:55 PM
اينجا كيا تا حالا به رويت هلال در روز رفتن؟

Mostafa
01-23-2011, 10:01 PM
جناب m.aryayi

ميتونيد اين لينك رو مشاهده كنيد :

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=83

geologist
02-03-2011, 07:15 PM
با ورود جناب آقای "امیر حسن زاده" به فروم آوا استار نهایت بی ادبی است که بنده در مورد رویت هلال بنویسم. اما از انجا که قصد انتقال گروه به ایشان را داشتم و ایشان به دلیل مشغله کاری نتوانستند این مسئولیت را قبول نمایند. چاره ای نیست. در هر صورت از ایشان بابت این بی ادبی عذر خواهی میکنم.

پیش گزارش هلال شامگاهی ربیع الاول 1432

محاسبات بر اساس معیار یالوپ و در زمان غروب خورشید برای مختصات تهران تنظیم شده است.( در محاسبات اثر شکست جو تاثیر داده شده است)

تاریخ رصد : جمعه 89/11/15
لحظه غروب خورشید: 17:34
لحظه غروب ماه: 18:59
مدت مکث ماه: 1 ساعت و 24 دقیقه
سمت ماه: 249 درجه و 4 دقیقه
سمت خورشید: 250 درجه و 28 دقیقه
ارتفاع ماه: 15 درجه و 21 دقیقه
ارتفاع خورشید: 0- درجه و 11 دقیقه
اختلاف ارتفاع ماه و خورشید: 15 درجه و 33 دقیقه
اختلاف سمت ماه و خورشید: 1- درجه و 23 دقیقه
جدایی زاویه ای ماه و خورشید: 16 درجه و 08 دقیقه
فاز ماه: % 2.19
قدر ماه: 5.67-
نیم قطر ماه 0.248
سن ماه: 1 روز و 11 ساعت و 33 دقیقه
فاصله ماه تا زمین: 403525 کیلومتر
بهترین زمان رصد: 18:12
وضعیت آب و هوا: طبق پیش بینی هواشناسی آسمان نیمه ابری تا تمام ابری می باشد.
توضیحات: در صورت مساعد بودن وضعیت جوی هلال به راحتی با یک ابزار ساده دیده خواهد شد.

در ضمن گزارش های خود را در گروه رویت هلال به نشانی زیر قرار دهید
http://forum.avastarco.com/forum/group.php?groupid=3
با تشکر و سپاس فراوان

م.ح.اربابی فر
02-15-2011, 01:29 AM
ماه عاشق می شود*

http://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2011/02/moon-heart.jpg

A heart-shaped crater in the Galilae region on the Moon.-
-------------------------------------------------------------------------------
* تلمیحی به نام فیلم "ماهی ها عاشق می شوند"
ممکن است این پست به تاپیک فوق مربوط نباشد اما جای بهتری نیافتم برایش. اگر نمی خورد عوضش نمایید.

gandom
02-15-2011, 10:18 PM
من یه سوال دینی دارم اگه ماه رو در روز رویت کنند باز هم ماه نو قمری محسوب میشه؟

نرگس عزیز این امر بستگی به مرجع تقلید شما داره ولی طبق اطلاعاتی که من جمع کردم خیلی از مراجع تقلید این هلال رو قبول ندارند و می گن که این هلال حتما" باید کمی بعد از غروب زمانی که ماه با خورشید مقارنه داره اتفاق بیافته. ولی اگه هلال ماه بحرانی باشه حداقل باید یک مرد یا دو زن(بدون مشکل عقلانی و بینایی) اون رو ثبت کنن و اینکه بعضی اوقات ما مشاهده می کنیم که در وسط روز اخبار اعلام می کنه که امروز دیگه یوم الشک نیست و عیده، این به این علت نیست که اون هلال در روز رصد شده بلکه گزارش های ثبت هلال ماه از فیلتر هایی عبور می کنه تا به رهبر برسه به خاطر همین این کار وقت می بره.

شايان سليم شهشهانى
02-15-2011, 10:34 PM
ماه عاشق می شود*

http://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2011/02/moon-heart.jpg

a heart-shaped crater in the galilae region on the moon.-
-------------------------------------------------------------------------------
* تلمیحی به نام فیلم "ماهی ها عاشق می شوند"
ممکن است این پست به تاپیک فوق مربوط نباشد اما جای بهتری نیافتم برایش. اگر نمی خورد عوضش نمایید.

عجب
واقعا در ماه چنين گودالي هست!!؟
بايد فكر كنيم كه چگونه به وجود امده...؟
ميشه بگيد اين عكس را دقيقا از كجا اورديد؟

م.ح.اربابی فر
02-15-2011, 10:41 PM
http://www.universetoday.com/83281/the-moon-loves-you/#more-83281

Sunrise
02-15-2011, 10:53 PM
اینکه بعضی اوقات ما مشاهده می کنیم که در وسط روز اخبار اعلام می کنه که امروز دیگه یوم الشک نیست و عیده، این به این علت نیست که اون هلال در روز رصد شده بلکه گزارش های ثبت هلال ماه از فیلتر هایی عبور می کنه تا به رهبر برسه به خاطر همین این کار وقت می بره.

البته اثبات اول ماه لزوما یه حکم حکومتی نیست!

یعنی اگر کسی خودش ماه رو ببینه و یا عده‌اى كه از حرف اونا يقين پيدا مى شه، بگن ماه را ديده‌ايم و یا هر چيزى كه بواسطه اون یقین حاصل بشه و یا دو مرد عادل بگن كه در شب ماه را ديدن یا سى روز از اول ماه قبل بگذره هم اول ماه قمری ثابت میشه.

اون حالتی که شما میگید حالت پنجمه که برخی قبولش دارن...

amehrani1389
02-23-2011, 12:35 PM
با سلام به رصدگران هلال ماه

مفتخرم که از امروز در جمع شما حضور پیدا کردم. با علاقه ی فراوان ، مطالب و گزارشهای شما رو در مورد رویت هلال ماه دنبال میکنم.

با احترام

علیرضا بوژمهرانی
4 اسفند 89 - اصفهان

Setare KOchOlO
02-24-2011, 12:07 AM
سلام به آقاي بوژ مهراني

بسيار خوشحاليم كه شما رو اينجا مي بينيم . انشاا... شاگردان خوبي براتون باشيم.
واقعا برامون افتحاري هست ... بسيار بسيار خوش آمدين.:have a nice day:

امیر حسن زاده
02-26-2011, 11:53 AM
آقاي مهراني
با سلام. خوشحالم كه شما را اينجا مي بينم. اميدوارم با ورود شما زمينه براي مباحثات علمي در زمينه رويت هلال ماه فراهم شود

amehrani1389
02-26-2011, 12:39 PM
در بامداد روز جمعه 13 اسفند 1389 هجری شمسی مصادف با 28 ربیع الاول 1432 هجری قمری و برابر با 4 مارس 2011 میلادی هلال ماه در مناطق مرکزی ایران حدود 36 دقیقه قبل از خورشید از افق شرقی طلوع خواهد کرد. مختصات هلال ( مکان مرکزی – بدون منظور داشتن اثر شکست نور در جو ) در زمان طلوع و در شهر اصفهان بشرح زیر خواهد بود :

زمان طلوع ماه : در ساعت 05:52:07 بامداد
سن هلال در زمان طلوع : 18 ساعت و 24 دقیقه قبل از مقارنه
سمت ماه : سمت 96.6 درجه جغرافیایی
ارتفاع خورشید در زمان طلوع ماه : 8.5 درجه قوسی زیر افق
جدائی زاویه ای ماه و خورشید : 8.7 درجه قوسی
اختلاف سمت ماه و خورشید : 4.2 درجه قوسی ( ماه در طرف راست خورشید است )
ضخامت بخش میانی هلال : 0.17 دقیقه قوسی
فاز ماه : 0.69% نسبت به قرص کامل ماه
فاصله ی زمین تا ماه : حدود 404951.5 کیلومتر
فاصله ی زمانی بین طلوع ماه تا طلوع خورشید : 36 دقیقه و 27 ثانیه
زمان رسیدن خورشید به ارتفاع منفی 5 درجه ( 5 درجه زیر افق ) : در ساعت 06:08:41
ارتفاع ماه از افق در زمانی که خورشید 5 درجه زیر افق است : حدود 2.8 درجه قوسی ( با در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو )
مناسبترین زمان برای رویت هلال : از ساعت 05:59 تا ساعت 06:09 بمدت 10 دقیقه ( قبل و بعد از این زمان هم امکان رویت وجود دارد اما لازمه ی آن برخورداری از افق شرقی بدون موانع ، شرایط بسیار مناسب جوی ، ابزار مناسب و قوی و نیز تجربه رصدی است )

باریک بودن و در اوج قرار داشتن این هلال ، کار رصد آن را سخت میکند ، در نتیجه هم نیازمند ابزار مناسب و شرایط جوی خوب هستیم و هم باید از تجربه ی کافی برای یافتن چنین هلالهایی برخوردار باشیم.

حدود 36 ساعت بعد ، در شامگاه روز شنبه 14 اسفند 89 ، هلال ربیع الثانی 1432 در شرایطی نسبتا" مشابه با هلال صبحگاهی روز قبل ، در افق غربی قابل مشاهده خواهد بود. مختصات هلال ( مکان مرکزی – بدون منظور داشتن اثر شکست نور در جو ) در زمان غروب خورشید و در شهر اصفهان بشرح زیر خواهد بود :

زمان غروب خورشید : در ساعت 18:03:41
سن هلال در زمان غروب خورشید : 17 ساعت و 48 دقیقه بعد از مقارنه
سمت ماه : سمت 266.9 درجه جغرافیایی
ارتفاع ماه : 7.1 درجه قوسی
جدائی زاویه ای ماه و خورشید : 8.65 درجه قوسی
اختلاف سمت ماه و خورشید : 3.5 درجه قوسی ( ماه در طرف راست خورشید است – کمتر هلال شامگاهی در ایران ، در سمت راست خورشید قرار میگیرد )
ضخامت بخش میانی هلال : 0.17 دقیقه قوسی
فاز ماه : 0.68% نسبت به قرص کامل ماه
فاصله ی زمین تا ماه : حدود 406408.5 کیلومتر
فاصله ی زمانی بین غروب خورشید تا غروب ماه : 38 دقیقه و 46 ثانیه
زمان رسیدن خورشید به ارتفاع منفی 5 درجه ( 5 درجه زیر افق ) : در ساعت 18:23:33
ارتفاع ماه از افق در زمانی که خورشید 5 درجه زیر افق است : حدود 3.2 درجه قوسی ( با در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو )
مناسبترین زمان برای رویت هلال : از ساعت 18:23 تا ساعت 18:34 بمدت 11 دقیقه ( قبل و بعد از این زمان هم امکان رویت وجود دارد اما لازمه ی آن برخورداری از افق غربی بدون موانع ، شرایط بسیار مناسب جوی ، ابزار مناسب و قوی و نیز تجربه رصدی است )

چنانچه بتوانیم هر دو هلال فوق را ببینیم ، به فاصله ی زمانی بین آخرین رویت هلال صبحگاهی جمعه تا اولین رویت هلال شامگاهی شنبه ، رکورد وداع تا دیدار میگویند ( وداع با هلال پیر ماه قبل و دیدار با هلال ماه نو ). سالها است که در این زمینه رکوردگیری میشود. اخیرا" مطالبی در این باره مطرح شده که شرایط دو رصد پی در پی باید چگونه باشد تا رکورد وداع تا دیدار تلقی شود؟ برخی دوستان نظرشان بر این است که این دو رصد باید توسط شخصی واحد ، ابزاری یکسان و در محلی ثابت انجام شود. همچنین مطالبی در مورد زمان رویتها و اینکه در زمان رویت هلال ، خورشید در آسمان حضور دارد یا نه مطرح میگردد.
اعتقاد شخصی بنده این است که برای ثبت این رکورد سه شرط باید محقق شود. اولا" هر دو رصد توسط یک نفر انجام شود ، ثانیا" صدق رویت وجود داشته باشد ( بدین معنا که در این دو رصد پی در پی ، رویت هلال انجام شود. آشکار سازی هلال با دوربینهای ccd و یا پدیدار کردن هلال در عکس با استفاده از نرم افزارها ویرایش عکس ، رویت هلال تلقی نمیشود ) و ثالثا" استفاده و یا عدم استفاده از ابزار در هر دو رصد بطور یکسان باشد ( در هر دو رصد یا رویت با چشم و یا رویت با ابزار انجام شود).
چنانچه این سه شرط محقق گردد ، مکان و ابزار و موقعیت خورشید ، اهمیت و تاثیری در ثبت این رکورد نخواهد داشت. بر این اساس به نظر بنده تنها دو رکورد وداع تا دیدار را میتوان متصور بود ؛ اول رکورد وداع تا دیدار با چشم عادی و دوم رکورد وداع تا دیدار با چشم مسلح.
رکورد وداع تا دیدار با چشم مسلح هم اکنون در اختیار آقای محسن شریفی است که در روزهای 9 و 10 اسفند 84 و با رویت آخرین هلال صبحگاهی محرم 1427 و هلال بسیار جوان شامگاهی صفر 1427 موفق شدند این رکورد را به زیر 30 ساعت ( اگر درست بخاطر سپرده باشم ) برسانند.

amehrani1389
02-26-2011, 12:45 PM
دوست و محقق گرامی جناب آقای حسن زاده

از لطف شما ممنونم. قطعا" با حضور علاقمندان پر تلاش رویت هلال در این کلوپ ، شاهد آغاز بحثهای مهم خواهیم بود و بنده هم در کنار این جمع ، از مباحث مطرح شده استفاده خواهم کرد.

amehrani1389
02-27-2011, 07:39 AM
دیروز مطلبی در مورد رکورد وداع تا دیدار در رصد پیاپی دو هلال صبحگاهی و شامگاهی نوشتم. این نوشته یه بار دیگه پرسشی در مورد سن هلال رو برام طرح کرد.

طی سالهای گذشته بارها گفتگوهای مفصلی در مورد سن هلال مطرح شده است ؛ در مورد اینکه آیا سن هلال رو باید بر اساس مقارنه مکان مرکزی محاسبه کرد یا مقارنه ی زمین مرکزی و یا هر دو؟ در مورد اینکه در بین پارامترهای هلال ، ارزش رکورد سن هلال بیشتر است یا جدائی زاویه ای؟
مشروح این گفتگوها در بعضی سایتهای اطلاع رسانی رویت هلال منتشر شد و احتمالا" هنوز میشه اونها رو جستجو کرد. دیروز و دیشب دوباره در همین مورد فکر کردم و پرسشی برام پیش اومد :

اگر رکورد سن هلال ارزشی بیشتر از رکورد جدائی زاویه ای داره ، چرا از زمان آنده دانژان تاکنون ، حتی یک مقاله ی علمی در خصوص نقش سن هلال در رویت پذیری هلال ارائه نشه ؟ چرا در هیچیک از معیارها ، سن هلال بعنوان یکی از دو و یا سه پارامتر موثر در رویت پذیری هلال مبنا قرار نگرفته؟ چرا اکثر قریب به اتفاق دانشمندان و محققان رویت هلال ، جدائی زاویه ای رو بعنوان مبنای شکل گیری هلال میدونند؟

ممنونم میشم اگر کسی اطلاعی در این زمینه داره ، راهنمایی کنه.

امیر حسن زاده
02-27-2011, 08:11 AM
همانطور كه استحضار داريد ركورد سن هلال(منظورم سن زمين مركزي است) در ثبت هاي ركوردهاي قرن نوزدهم وجود داشته و جنبه تاريخي دارد و از آنجايي كه قابل قياس با ركوردهاي ورزشي است براي عموم بهتر قابل فهم است.
البته بايد اشاره كنم كه محمد الياس در مقاله سال 1983 خود به بررسي تاثير پارامتر سن هلال در رويت پذيري پرداخته است.
Ilyas, M., 1983a, Age as a criterion of moon’s earliest visibility: The Observatory, 103, 26-28
( از لينك زير قابل دانلود است
http://calendar.ut.ac.ir/Fa/Crescent/Data/Ilyas1983a.pdf
)
اما از آنجايي كه تاثير سن هلال به شدت وابسته به موقعيت ناظر(عرض جغرافيايي) است بنابراين براي ارائه يك معيار جهاني اصلاً مناسب نيست.
ضمن آنكه بارها ذكر شده است سن هلال نمي تواند تمام واقعيت رويت پذيري را بيان كند؛ هر چند كه جدايي زايه اي همنطور است ولي به نسبت آن علمي تر است. به عنوان مثال مي توانيد جملات مرتبط با اين مسئله را در لينك زير بخوانيد
http://www.usno.navy.mil/USNO/astronomical-applications/astronomical-information-center/cres-moon-vis

amehrani1389
02-27-2011, 09:14 AM
جناب آقای حسن زاده

با سلام و عرض تشکر

ارزش تاریخی رکوردها بجای خود محفوظ است اما موضوع بحث بنده ارزش علمی این رکوردها است. ما با دو موضوع مختلف مواجه هستیم ؛ اول شکل گیری هلال و دوم رویت پذیری آن. پرسشهای بنده این است که :
آیا سن هلال در شکل گیری هلال موثر است یا خیر؟ اگر موثر است ، چگونه؟
آیا سن هلال بر رویت پذیری هلال تاثیر دارد؟ اگر دارد ، چرا در معیارهای رویت پذیری از آن استفاده نشده است؟ ( در اکثر معیارها ، جدائی زاویه ای بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم مورد استفاده قرار میگیرد. ظاهرا" فقط در معیار بابلیها موضوع سن هلال مطرح شده است )

امیر حسن زاده
02-27-2011, 09:46 AM
سلام
مقاله الياس 1983 نشان مي دهد كه چنين پژوهش و معياري در مورد سن هلال مطرح شده است و همانطور كه نگارنده هم اشاره كرده است به دليل تاثير فصل رويت و عرض جغرافيايي ناظر كارايي ندارد
در سال 1996 هم برادلي شفر در مقاله جالب و مفصل خودش تاثير پارامتر سن را در معيار خود بررسي كرده است
از لينك زير قابل دانلود است
http://calendar.ut.ac.ir/Fa/Crescent/Data/Schaefer1996.pdf
اگر به نمودار صفحه 5 اين مقاله نگاه كنيد مشخص است كه معيار سن خطايي بيش از 50 درصد دارد.
پژوهش دانژون و ديگران نشان مي دهد كه بدون توجه به سن؛ تشكيل و رويت پذيري هلال ماه وابسته به جدايي زاويه اي( 7 درجه يا به قول بعضي ها 5 درجه) است.

امیر حسن زاده
02-27-2011, 10:23 AM
يه كار جالب عكاسي از دو هلال وداع تا ديدار است كه البته ركورد آن مسلماً با رويت هلال متفاوت خواهد بود. چند سال پيش يك عكاس يوناني چنين عكسي را با دوربين ديجيتال گرفته بود
http://spaceweather.com/submissions/pics/e/Elias-Chasiotis-Old-new-o.k._1212623388_med.jpg (http://spaceweather.com/submissions/pics/e/Elias-Chasiotis-Old-new-o.k._1212623388.jpg)

amehrani1389
02-27-2011, 11:36 AM
جناب آقای حسن زاده

نظر شما در مورد معیارهای ثبت رکورد وداع تا دیدار چیه؟
آیا تغییر ابزار رصد ، تغییر محل دو رصد و یا تغییر موقعیت خورشید در دو رصد ، مانع از ثبت این زمان بعنوان وداع تا دیدار میشه؟

امیر حسن زاده
02-27-2011, 02:07 PM
جناب آقاي مهراني
اينجور بحث ها تا حد زيادي سليقه اي است. به نظرم ثابت بودن محل رصد لازم است ولي تغيير نوع ابزار يا ... لزومي ندارد

amehrani1389
03-01-2011, 09:20 AM
با توجه به نزدیک شدن به زمان رصد هلال ربیع الثانی 1432 ، تجربیات رصدی خودم رو در وبلاگم درج کردم تا شاید مورد استفاده دیگر رصدگران قرار بگیره. از دوستان رصدگر درخواست میکنم تجربیات شخصی خودشون رو در مورد چگونگی جستجوی هلالهای بحرانی بیان کنند تا بتونیم با آمادگی بیشتر به این کار مهم بپردازیم:

http://amehrani.persianblog.ir/post/983

با احترام

Setare KOchOlO
03-04-2011, 11:46 AM
سلام به همه

من ميخواستم يه درخواستي از آقاي بوژ مهراني و آقاي حسن زاده داشته باشم(البته باعرض پوزش)ميشه اطلاعات مربوط به هلال ماه نو هر ماه رو اينجا قرار بدين ؟!؟!؟!؟!؟

براي ديدن هلال ربيع الثاني فردا قابل رويته ؟؟؟؟؟ داده هاي پارامتراي رصديش چقدر هستن؟؟؟؟؟ من براي عرض 30تا 33 درجه وطول 50 درجه ميخوام...

amehrani1389
03-05-2011, 08:12 AM
سلام به تمامی دوستان بخصوص ستاره کوچولو

مختصات هلال رو میتونید با استفاده از نرم افزارهای عمومی نجومی ( همانند The Sky ) و یا نرم افزارهای تخصصی رویت هلال ( همانند Moon Calculator ) برای زمان و مکانی مشخص بدست بیارین. کار با نرم افزار Moon Calculator خیلی راحت است. این نرم افزار رایگان رو میتونید از نشونی زیر دریافت کنید:

http://www.ummah.net/ildl/mooncalc.html

اگر پرسشی در مورد این نرم افزار داشتین در خدمت خواهم بود.

همینجا هم عرض کنم که بامداد روز پنج شنبه بدلیل بارش باران و بامداد روز جمعه بدلیل بارش برف در اصفهان ، برنامه ی رصد هلالهای صبحگاهی 27 و 28 ربیع الاول 1432 رو لغو کردم. امروز ( شنبه ) هم اینجا آسمون صافه اما رطوبت نزدیک 90% شده. انشاءالله غروب امروز ضمن کوهنوردی ، برای رصد هلال ربیع الثانی تلاش خواهم کرد

امیر حسن زاده
03-05-2011, 01:26 PM
سلام
يكي از ضميمه هاي كتاب ماه نو(مباني علمي رويت هلال) به آموزش كار با نرم افزار Moon Calculator پرداخته است. بخشهاي از آن در وب سايت ماه نو در دسترس علاقمندان است
http://newmoon.ir/news/?NewsID=1954&Cat=book

آقايان محمدرضا صياد و مهندس ميرسعيد هر ماه زحمت كشيده و ضمن محاسبه مشخصه هاي نجومي هلال در نقاط مختلف پيش بيني خود را به صورت مقاله در وب سايت گروه غيرحرفه اي رويت هلال قرار مي دهند كه مي تواند برخي سوالات شما را پاسخ دهد
www.ugcs.ir (http://www.ugcs.ir)
موفق باشيد

امیر حسن زاده
03-07-2011, 08:45 AM
اين هم عكس هايي از هلال ربيع الثاني كه در اروپا گرفته شده است
http://www.spaceweather.com/swpod2011/06mar11/Peter-RosAcn1_strip.jpg

http://www.spaceweather.com/submissions/pics/j/Jan-Andersson-Moon_077_crop_1299399957_med.jpg

amehrani1389
03-07-2011, 09:00 AM
آقای Martin Elsaesser با استفاده از CCD از هلال ربیع الثانی عکس گرفته اند. گزارش و عکسهای ایشون رو میتونید در نشونی زیر ببینید :

http://www.mondatlas.de/other/martinel/sicheln2011/maerz/crescent_20110305.html

MOON
03-09-2011, 10:54 AM
هلال هاي دوقلو در انتظار شكارچيان هلال

فايل پيوست مقاله اي است درباره رويت هلال هاي دوقلو از آقاي علي ابراهيمي سراجي كه در مجله نجوم چاپ شده است .

amehrani1389
04-30-2011, 08:22 AM
با سلام

مطلبی رو با عنوان " یک هفته با ماه " در وبلاگم منتشر کردم که مختصات سه هلال صبحگاهی روزهای آخر ماه جمادی الاولی و سه هلال شامگاهی روزهای اول ماه جمادی الثانیه د راون بیان شده

http://amehrani.persianblog.ir

smhm
07-23-2011, 10:59 AM
شکل زیر وضعیت دو هلال با سن یکسان نشان داده شده
با توجه به شکل هلال(1) نسبت به هلال(2) هم ارتفاع بیشتری داره و هم جدایی بیشتر که باعث میشه وضعیت هلال(1) بسیار بهتر از وضعیت هلال(2) باشه.
بنابراین سن هلال نمی تونه معیار خوبی برای رویت پذیری باشه. البته این نظر بنده است.

1959

Mostafa
07-23-2011, 01:43 PM
سلام دوست گرامي جناب smhm

اولآ خوشحالم كه دوباره اين تاپيك فعال مي شود تا درباره موضوع استهلال ماه رمضان هم در اين تاپيك مباحث لازم را مطرح كنيم

اما درباره نظر شما :

اصولآ پارامتر هاي متعددي در وضعيت رويت پذيري هلال تاثير گذار هستند كه از جمله مهمترين آنها ، سن هلال ، جدايي زاويه اي ماه و خورشيد ، مكث ماه و عرض دايرةالبروجي ماه است .

البته تك تك اين پارامتر ها طبيعتآ با هم در ارتباطند و روي مقادير يكديگر اثر گذارند

اما هر كدام از اين پارامتر ها هم به تنهايي در صورتي كه كمتر از مقادير ركورد باشد ميتواند تاثير گذار باشد .

در تصويري كه شما قرار داده ايد ، دو هلال با سن يكسان و عرض دايرةالبروجي متفاوت ديده مي شود كه طبيعتآ هلالي كه عرض دايرةالبروجي بيشتري دارد مكث بيشتري هم دارد و احتمال رويت پذيري بيشتري دارد .

اما نميتوان اينطور برداشت كه سن هلال پارامتر مهمي نيست !

اتفاقآ ميتوان اصلي ترين پارامتر را سن هلال دانست كه اكثر پارامتر هاي ديگر از آن مشتق ميشوند .

اما موضوع رويت هلال به اين دليل كه پارامتر هاي بسيار زيادي ( از جمله پارامتر هاي رصدي ) در آن دخيل هستند قابل فرموليزه شدن نيست و به همين دليل گاهي نميتوان حكم قطعي درباره رويت پذيري برخي هلال ها ارائه كرد .

smhm
07-24-2011, 12:20 PM
بله همان طور که می فرماید سن هلال همراه با پارامترهای دیگر می تواند نقش ایفا کند.
اما منظور بنده این است که سن هلال بخودی خود نقشی ندارد یعنی مثل پارامتر جدایی زاویه ای نیست که مستقلا قدر هلال را تعیین کند یا مثل پارامتر ارتفاع نیست که میزان مکث را تعیین کند.

Mostafa
07-31-2011, 01:20 PM
وضعیت رویت پذیری هلال ماه رمضان 1432 در شامگاه یکشنبه 9 مرداد

لحظه مقارنه ماه مبارك رمضان در شامگاه شنبه 8 امرداد 1390 خورشيدي برابر با 28 شعبان 1432 هجري قمري مطابق با 30 ژوئيه 2011 ميلادي به وقت ايران اتفاق خواهد افتد ، در شامگاه شنبه در هيچ نقطه از جهان هلال ماه رمضان رويت نخواهد شد چون هيچ هلالي تشكيل نشده تا قابل ديدن باشد ، در غروب روز بعد درشامگاه يكشنبه 29 شعبان 1432در :

قاره امريكا : در شامگاه يكشنبه هلال ماه رمضان در جنوب كشور ايالات متحده امريكا – كشورهاي امريكاي مركزي و امريكاي جنوبي با چشم غير مسلح قابل رويت مي باشد اين هلال درمناطق مركزي كشورايالات متحده امريكا و منتها اليه جنوب شرقي كشور كانادا فقط با ابزاراپتيكي قابل رويت بوده ودر مناطق منتها اليه شمال اين دو كشور تحت هيچ شرايطي حتي با ابزار اپتيكي نيز قابل رويت نخواهد بود.

قاره اروپا : هلال ماه رمضان در شامگاه يكشنبه در هيچ نقطه اي از اين قاره حتي با ابزار اپتيكي قابل رويت نمي باشد.

قاره اقريقا : در شامگاه يكشنبه هلال ماه رمضان درمركز و جنوب قاره افريقا با چشم غير مسلح قابل رويت است اين هلال در مناطق شمالي اين قاره با ابزار اپتيكي قابل رويت بوده به نظر نگارنده براي رويت هلال ماه رمضان در مناطق شمالي كشورهاي مصر – تونس – ليبي – الجزاير و مراكش نيازبه ابزار قويتري است.

قاره اسيا : هلال ماه مبارك رمضان در شامگاه يكشنبه در هيچ نقطه اي از اين قاره پهناور با چشم غير مسلح رويت نخواهد شد اين هلال در كشور اردن جنوب كشورهاي سوريه - لبنان - عراق - ايران - پاكستان - هندوستان - و تمامي مناطق كشورهاي مالزي – اندونزي با ابزار اپتيكي قابل رويت خواهد بود.

قاره استراليا ( اقيانوسيه ) : هلال ماه رمضان در اين كشور فقط در مناطق مركزي و غربي ان با ابزار اپتيكي قابل رويت ودر شرق اين كشور غير قابل رويت مي باشد .

http://parssky.ir/picture/2011307-25-227-Khate%20Royate%20Helale%20Ramazan%201432(2).JPG (http://parssky.ir/picture/2011307-25-227-Khate%20Royate%20Helale%20Ramazan%201432(2).JPG)

همانطور كه اشاره شد هلال ماه مبارك رمضان در سراسر ايران با چشم غير مسلح رويت نخواهد شد اين احتمال وجود دارد در شرايط مناسب اب و هوايي با در نظر داشتن افقي مناسب وعاري از گردو غبار محتمل است هلال ماه پس از غروب خورشيد با ابزار اپتيكي قوي رويت شود، متاسفانه به دليل ارتفاع كم هلال از افق و با وجود غبار زياد در اين فصل در مناطق جنوبي كشورمان ممكن است رصدگران نتوانند هلال ماه را در بعد از غروب خورشيد رويت كنند ، در نقشه پيوست به وسيله يك خط فرضي منطقه رويت پذيري هلال ماه رمضان مشخص گرديده ، در بالاي خط هلال ماه قابل رويت نخواهد بود و در پايين خط احتمال رويت هلال ماه رمضان در شرايط مناسب رصدي و با ابزار اپتيكي قوي وجود دارد.

به قلم سید محسن قاضی میرسعید

عضو گروه غیر حرفه ای رویت هلال

rezash
07-31-2011, 03:47 PM
تا چه حدی میتونیم به نرم افزارهای نجومی اعتماد کنیم؟

من الان در استاری نایت هلال خیلی باریکی رو دیدم.

خودم هم الان میرم با تلسکوپ میبینمش.

rezash
07-31-2011, 05:14 PM
من تا حالا برای رویت هلال تلاشی نکرده بودم.ولی الان که خواستم این کار رو انجام بدم به مشکلی برخوردم.

چطور میشه در روز دوربین دوچشمی یا تلسکوپ رو در فوکوس مناسب قرار داد؟

رضا طامهری
07-31-2011, 05:36 PM
من تا حالا برای رویت هلال تلاشی نکرده بودم.ولی الان که خواستم این کار رو انجام بدم به مشکلی برخوردم.

بله من هم استاری نایتو چک کردم هلال فوق العاده بحرانیه
بعید میدونم امروز هلال بزنن
در مورد رصد هلال من فکر میکنم تلسکوپ شما اشمیت باشه نه!؟ چون تلسکوپهای اشمیت فکر میکنم تو نور بالای روز کاربریشون سخت میشه شدید
واسه دوچشمی هم ، کمتر از ۲۰*۸۰ واسه هلال زدن مناسب نیست!

rezash
07-31-2011, 10:13 PM
ممنون ازشما.منظورم این بود که درهنگام روز وقتی می خواهیم تلسکوپ یا دوربین را برای وضوح بهتر تنظیم کنیم به دلیل اینکه خود ماه در آسمان نیست یا جرم دیگه ای در آسمون نیست خیلی کار سخت میشه.

البته شاید بشه از اجسام دور دست برای این کار استفاده کرد یا به صورت حفظی این کار را انجام داد.یا اینکه از قبل ابزار را در حالت دلخواه تنظیم نمود.ولی در هنگام روز اونهم برای هلال ماه بسیار باریک کمی کار سخت میشه.

اگر ماه در حالت تربیع باشه مشکلی نیست ولی برای این هلال...

smhm
08-02-2011, 10:15 AM

دوربین دوچشمی را میتونید با اشیاء دوردست یا کوه های دور فوکوس کنید. اما تلسکوپ را باید از قبل میزان دور فوکوسر را برای چشمی مورد نظر اندازه گیری کنید.

رضا طامهری
08-27-2011, 01:12 PM
سلام به دوستان عزيز اوااستاري

شايد اين روزها يكي از اصلي ترين سوالاتي كه از منجمها ميشه، رويت هلال ماه شوال هست! در ابتداي ماه مبارك رمضان بخاطر همايشي كه ترتيب داده شده بود اين تاپيك پويا نبود ولي فكر ميكنم كه الان موقع بررسي هلال ماه شوال امسال و موضوعات مربوط به اون باشه

يا علي

Mostafa
08-29-2011, 04:16 PM
با توجه به شرایط رصدی موجود ، فردا احتمال زیادی برای رویت هلال شوال در سراسر کشور وجود دارد .

گروه های زیادی فردا برای استهلال به نقاط مختلف می روند . به همه اعضا هم پیشنهاد میکنم فردا عصر رویت هلال را از دست ندهند .

بنده هم فردا به همراه جناب مهندس قاضی میر سعید و آقایان مرزانی و اکبر نعمتی برای رویت هلال بالای برج میلاد تهران مستقر خواهیم شد .

انشاا... در مراجعت گزارشی از رصد را حضورتان تقدیم خواهم کرد .

------------------------------------------------------------------------

پ ن : راستی با وجود اینکه احتمال رویت پذیری هلال در شامگاه فردا بسیار زیاد است ، اگر فردا در سراسر ایران هوا ابری بود ( فرضآ ) تکلیف شرعی قضیه چیست ؟!

stargazer
08-29-2011, 04:57 PM
با توجه به شرایط رصدی موجود ، فردا احتمال زیادی برای رویت هلال شوال در سراسر کشور وجود دارد .

گروه های زیادی فردا برای استهلال به نقاط مختلف می روند . به همه اعضا هم پیشنهاد میکنم فردا عصر رویت هلال را از دست ندهند .

بنده هم فردا به همراه جناب مهندس قاضی میر سعید و آقایان مرزانی و اکبر نعمتی برای رویت هلال بالای برج میلاد تهران مستقر خواهیم شد .

انشاا... در مراجعت گزارشی از رصد را حضورتان نقدیم خواهم کرد .

اینم دو تا تصویر از سایت موون سایتینگ در مورد موقعیت رصدی ماه در فردا و پس فردا (سه شنبه و چهارشنبه 8 و 9 شهریور)

سه شنبه:

http://www.moonsighting.com/visibilitycurves/1432shw_8-30-2011.gif (http://www.moonsighting.com/visibilitycurves/1432shw_8-30-2011.gif)

چهارشنبه:

http://www.moonsighting.com/visibilitycurves/1432shw_8-31-2011.gif (http://www.moonsighting.com/visibilitycurves/1432shw_8-31-2011.gif)

همونطور که می بینین رنگ سبز مناطقی رو نشون میده براحتی با چشم غیر مسلح می تونن هلال ماه شوال رو ببینن.
رنگ آبی مناطقی رو نشون میده که در شرایط خوب جوی و رصدی رویت رو امکان پذیر می کنه
رنگ خاکستری مناطقی که برای پیدا کردن هلال از اپتیک هم می تونن کمک بگیرن (یعنی شرایطی بین آبی و قرمز)
رنگ قرمز مناطقی که رویت هلال فقط با اپتیک امکان پذیره

پس طبق این نقشه ها روز سه شنبه میشه هلال رو در ایران رصد کرد و جنوب و نواحی مرکزی شرایط رصدی بهتری دارن

----------------------------------
پ.ن : درسته این امکان که در سراسر ایران همزمان ابر بشه نیست و بعیده اما خب آره واقعا اگه یه زمانی همچین اتفاقی بیفته چی، حالا فرضا ما تو یه کشوری بودیم که مساحتش خیلی کوچیک بود مثلا شبیه همین کشورهای حاشیه خلیج فارس و همه جاشو ابر پوشوند تو این موارد تکلیف چیه؟ از کشورهای همسایه تبعیت میشه یا راه کار دیگه ای هست؟

Sunrise
08-29-2011, 05:06 PM
صوموا للروِیة و افطروا للرویة

این معنی که آغاز روزه و آغاز فطر با رویت هلال توجیه شرعی پیدا میکنه در بین روایات متواتر (البته از نوع معنوی) هست!
از طرف دیگه ماه قمری میتونه 29 روز باشه و اگر هلال رویت نشد سی روزه محسوب میشه...

پس اگر فردا رویت هلال در هیچ جای ایران صورت نگیره(که خیلی بعیده) ماه رو سی روزه قلمداد میکنیم و چهارشنبه رو هم روزه میگیریم! ولی دیگه حتما 5 شنبه عید میشه...

در مورد سایر کشورها هم بستگی به مبانی فقهی شون داره...
مثلا شنیدم که در افغانستان با اینکه در شرق ایران قرار داره ولی اگر ماه رو نیبنن ملاک عملشون رو عربستان قرار میدن!!!!!
ولی ما این رو قبول نداریم / یعنی حتی اگر یه جایی مثل سوئد یا شمال شرقی روسیه هم بودیم با رویت هلال انجام اعمال مشخص شرعی بر ما واجب یا حرام میشه.

در مورد اینکه حکم رویت حکومتی هست یا نه هم یه کم نظرات متفاوته... ولی قاعدتا فرد باید به یقین برسه و روشهای رسیدن به یقین هم مشخصه.

geologist
08-29-2011, 08:01 PM
http://s2.picofile.com/file/7127346341/%D9%86%D8%A7%D9%85_%D9%87%D9%84%D8%A7%D9%841.png

به امید داشتن آسمانی صاف و بدور از غبار برای رصدگران عزیز...
پیشاپیش عیدتان مبارک :wink:

Ehsan
08-30-2011, 06:13 AM
ما (در واقع فقط من!) امروز در حسینیه ی جان نثاران ِ اباعبدالله ال حسین تبریز و در پشت ِ بام آنجا قصد ِ رصد ِ هلال رو داریم. (دیشب داشتم تلسکوپ رو اونجا کالیبره می کردم تا اگر شد تو روز هم رصدش کنم!)

امید وارم بتونیم ببینیم!!!

دیدم خبرتون می کنم! و گزارش و عکس می گذارم!

Setare KOchOlO
08-30-2011, 11:32 AM
امروز 3شنبه 8/6 طبق گفته متخصصاي استهلال ماه با چشم غير مسلح ديده خواهد شد.

مشخصات هلال براي شيرازيا :

تاريخ:8/6/90
غروب خورشيد:19:25
غروب ماه:20:03
مدت مكث ماه:37 دقيقه
جدايي زاويه اي:21 درجه 5 دقيقه و 1ثانيه قوسي
ارتفاع ماه:6 درجه و ۵۵ دقیقه و ۳۹ ثانیه قوسی
سمت ماه از خورشيد:۱۹- درجه ۳۸ دقیقه و ۴۷ ثانیه قوسی
سن ماه : ۳۷ ساعت و ۳۲ دقیقه

http://www.myup.ir/images/80288229813910213146.gif (http://www.myup.ir/)
(نميدونم چرا ازاين بزرگتر اينجا نمايش نميده:( )
امروز هم ما در شهرستان اقليد استان فارس يك رصد عمومي براي مردم گذاشتيم كه ماه رو رويت كنن.;)

smhm
09-26-2011, 11:16 AM
مشخصات هلال بحرانی ماه ذیقعده الحرام برای یزدیها:

تاریخ: چهارشنیه 6/7/1390
غروب خورشید: 17:42
غروب ماه: 18:05
مکث ماه: 0:23
سن هلال: 27 ساعت
جدایی: 15.3 درجه
فاز: 2 درصد
ارتفاع ماه هنگام غروب خورشید: 4.5 درجه
اختلاف سمت از خورشید: 15.7- درجه
اختلاف سمت غروب ماه از غروب خورشید: 12.7- درجه
زمان هم سمتی ماه و خورشید: 9:07 (ماه 12.7 درجه زیر خورشید)
زمان هم ارتفاعی ماه و خورشید: 14:53 (ماه 18.2 درجه سمت چپ خورشید)

ضمنا از سیاره زهره می توانید برای یافتن ماه کمک بگیرید. موفق باشید.

امیر حسن زاده
02-07-2012, 08:07 AM
سلام
حاصل چند سال پژوهش ام در زمینه حد دانژون در رویت هلال به صورت مقاله ای با عنوان

Study of Danjon limit in moon crescent sighting

در مجله معتبر و بین المللی(ISI)
Astrophysics and Space Science
منتشر شد.

http://www.springerlink.com/content/yu781662k21262t3
تقدیم به رصدگران هلال ماه
با احترام
امیر حسن زاده
www.newmoon.ir

Hojjat Zafarkhah
02-17-2012, 01:07 PM
سلام
یه سوالی چند وقتی بود که ذهنم رو مشغول کرده بود،و هی هم یادم میرفت بپرسم،اونم اینه که:
توی رشته نقشه برداری یه دوربینی هست بنام تئودولیت (http://khaksut.blogfa.com/post-47.aspx) که زوایای افقی و عمودی رو به ما میده و از این میشه توی سمت و ارتفاع (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?271-%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84-%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86&p=14587&viewfull=1#post14587) (مفاهیم نجومیش) استفاده کنیم!!! خب سوال من اینه که میشه از این برای پیدا کردن هلال باریک ماه انجام داد؟؟؟
و اینکه چطوری میشه این کار رو انجام داد!!!
(یعنی مثلا صفرِ هوریزانتش رو برا کجا تنظیم کنیم؟؟؟)

..............................
تا جائی که یادمه یکی از دوستان یه همچین کاری رو انجام داده بوده!!!!

پیمان اکبرنیا
02-17-2012, 02:21 PM
سلام
یه سوالی چند وقتی بود که ذهنم رو مشغول کرده بود،و هی هم یادم میرفت بپرسم،اونم اینه که:
توی رشته نقشه برداری یه دوربینی هست بنام تئودولیت (http://khaksut.blogfa.com/post-47.aspx) که زوایای افقی و عمودی رو به ما میده و از این میشه توی سمت و ارتفاع (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?271-%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84-%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86&p=14587&viewfull=1#post14587) (مفاهیم نجومیش) استفاده کنیم!!! خب سوال من اینه که میشه از این برای پیدا کردن هلال باریک ماه انجام داد؟؟؟
و اینکه چطوری میشه این کار رو انجام داد!!!
(یعنی مثلا صفرِ هوریزانتش رو برا کجا تنظیم کنیم؟؟؟)

..............................
تا جائی که یادمه یکی از دوستان یه همچین کاری رو انجام داده بوده!!!!

سلام

بله میشه. فقط کافیه که صفرش به سمت جهت شمال جغرافیایی باشه و اگر از سمت شمال به سمت شرق، تا دایره عمودی ماه پیش برید، در واقع میشه زاویه سمت ماه. ارتفاع هم که مشخصه، فقط باید تئودولیت کاملا در صفحه افقی باشه.

علی ابراهیمی سراجی
02-23-2012, 02:38 PM
سلام دوستان
پس از سالها رصد موفق شدم تا دو هلال زیبا، باریک و جوان را با چشم مسلح به فاصله ی یک روز رویت نمایم تا بلاخره یک رکورد وداع تا دیدار نصیبمان شود. خوشبختانه شرایط بسیار مساعد جوی در این 2 روز بیشترین نقش را ایفا کرد.
چون جدول ها طولانی است می توانید اصل گزارش را در وبگاه آسمان پارس (http://www.parssky.com/view/4178.aspx) مشاهده نمائید.

[/URL]http://parssky.com/tools/picture/2530118sobgahi.jpg (http://parssky.com/tools/picture/2530118sobgahi.jpg)
افق صبحگاهی هلال ربیع الاول 1433- روستای سید آباد

[URL="http://www.parssky.com/tools/picture/52561614shamgahi.jpg"]http://www.parssky.com/tools/picture/52561614shamgahi.jpg (http://www.parssky.com/tools/picture/52561614shamgahi.jpg)

افق شامگاهی رویت هلال ربیع الثانی 1433- مرکز نجوم آستان حضرت عبدالعظیم (ع)

space
03-18-2012, 06:20 PM
وضعیت رویت پذیری هلال این ماه رو کسی میدونه؟

محمد مهدی عسگری
03-18-2012, 11:58 PM
وضعیت رویت پذیری هلال این ماه رو کسی میدونه؟

شما اگه نرم افزار Accurate Times رو تهیه کنید تمام پارامترها رو پیش بینی میکنه.
فکر میکنم دانلود رایگانش رو بتونید پیدا کنید.

smhm
03-19-2012, 08:11 AM
مشخصات هلال ماه جمادی الاولی به افق مرکز ایران (یزد):

تاریخ: جمعه 1391/1/4
غروب خورشید: 19:06
غروب ماه: 19:58
مکث ماه: 0:52
سن ماه: 23:57
جدایی: 10.9 درجه
فاز: یک درصد
ارتفاع ماه هنگام غروب خورشید: 10.7 درجه!
اختلاف سمت از خورشید: 2.4+ درجه
اختلاف سمت غروب ماه از غروب خورشید: 9.1+ درجه
زمان هم سمتی ماه و خورشید: 15:17 (ماه 9.7 درجه بالای خورشید)
پیش بینی: قابل رؤیت

محمد مهدی عسگری
05-01-2012, 09:00 PM
pdf زیر به قلم جناب سید قاسم رستمي و استاد سید محسن قاضي میرسعید اطلاعات کاملی از وضعیت هلال های سال 91 ارائه داده است.

http://www.helalemah.ir/files/ali/Crescents1391.pdf

منبع: سایت هلال ماه - www.helalemah.ir -

رخساره روشنی
06-18-2012, 10:32 AM
درود بر همه دوستان آوایی خودم !
من تازه دارم کار رویت هلال رو شروع می کنم خوب الان واسه رویت هلال شعبان به مشکل برخوردم .
توی همین مقاله ای که آقای عسگری گذاشتند رویت هلال شعبان رو 31 خرداد یعنی چهارشنبه است .
اما من تو چندتا سایت رفتم که نوشته بودند سه شنبه 30 خرداد هلال شعبان قابل رویته از جمله همین سایت www.helalemah.ir حالا من یه خورده گیج شدم ؟؟ :blink:
میشه کمک کنید :help:
و یه سوال دیگه من باید بعد از غروب خورشید( یعنی همون مدت مکث ) دنبال هلال بگردم ؟؟؟؟

farshad
06-18-2012, 11:11 AM
درود بر همه دوستان آوایی خودم !
من تازه دارم کار رویت هلال رو شروع می کنم خوب الان واسه رویت هلال شعبان به مشکل برخوردم .
توی همین مقاله ای که آقای عسگری گذاشتند رویت هلال شعبان رو 31 خرداد یعنی چهارشنبه است .
اما من تو چندتا سایت رفتم که نوشته بودند سه شنبه 30 خرداد هلال شعبان قابل رویته از جمله همین سایت www.helalemah.ir حالا من یه خورده گیج شدم ؟؟ :blink:
میشه کمک کنید :help:
و یه سوال دیگه من باید بعد از غروب خورشید( یعنی همون مدت مکث ) دنبال هلال بگردم ؟؟؟؟

درود بر شما
روز سه شنبه ساعت 19:33 ماه نو میشه و تا ساعت 20:12 که غروب میکنه فرصت دارید برای روئیت هلال نو ولی با توجه به اینکه زمان غروب خورشید 20:23 هستش، روئیت هلال خیلی سخت میشه ولی در روز چهار شنبه هلال ماه ساعت 20:56 غروب میکنه و روئیتش راحت تره.
ساعت ها به وقت تهرانه

رخساره روشنی
06-18-2012, 11:14 AM
خیلی ممنون یعنی ما دو روز فرصت رصد هلال رو داریم ؟
چون 4شنبه اخرین روز ماه قمری محسوب میشه 4شنبه هلال اصلیه ماه شعبانه یا سه شنبه ؟؟ این ساعت ها که میگید به وقت تهرانه برای همدان میشه از ساعت های استری نایت کمک گرفت

پیمان اکبرنیا
06-18-2012, 11:25 AM
چون 4شنبه اخرین روز ماه قمری محسوب میشه 4شنبه هلال اصلیه ماه شعبانه یا سه شنبه ؟؟ این ساعت ها که میگید به وقت تهرانه برای همدان میشه از ساعت های استری نایت کمک گرفت

سلام

نه دو روز فرصت ندارید. روز 30 ام ماه خیلی جوونه و به قدری به خورشید نزدیکه که با هیچ اپتیکی نمیشه رصدش کرد. فقط روز 31 ام که جدایی زاویه ماه از خورشید به حدود 13.5 درجه میرسه امکان رصد دارید.

yperseusy
06-18-2012, 11:47 AM
تو این سایت هلال ماه غروب خورشید رو دیر تر از غروب ماه زده بعد اومده مکث ماه رو 31m زده!!!
تو تصویر هم غروب ماه رو دیر تر زده !!!!
تایم ها رو اشتباه کرده یا جدول برای روز مقارنست؟

farshad
06-18-2012, 12:02 PM

بخشی از سوالتون رو که اقای اکبرنیا جواب دادن...
در مورد ساعت همدان هم اگر حدود 9 دقیقه به این زمانها اضافه کنید میشه به وقت همدان ( تقریبا البته ) ولی استاری نایت مطمئن تره

smhm
06-19-2012, 12:38 PM
مشخصات هلال ماه شعبان به افق مرکز ایران (یزد):

تاریخ: چهارشنبه 1391/3/31
غروب خورشید: 20:01
غروب ماه: 20:35
مکث ماه: 0:34
سن ماه: 23:28
جدایی: 11.4 درجه
فاز: یک درصد
ارتفاع ماه هنگام غروب خورشید: 6.6 درجه
اختلاف سمت ماه از خورشید: 9.3 - درجه
اختلاف سمت غروب ماه از غروب خورشید: 5.1- درجه
زمان هم ارتفاعی ماه و خورشید: 13:33 (ماه 45 درجه سمت چپ خورشید)
پیش بینی: قابل رؤیت با چشم مسلح

ضمنا ماه حدود 13 درجه زیر عطارد است.

Mojtaba.M
06-27-2013, 06:24 PM
سلام

ماه رمضان نزدیکه و هلال این ماه هم به دلایل مذهبی و هم به دلیل رصدی ، یکی از هلال های مهم به حساب میاد .

اون طور که معلومه هلال رمضان 1434 ساعت 10:43 دقیقه 17 ام تیر ماه درمقارنه قرار میگیره (فاصله:405908 کیلومتر)، یعنی اگر این طور باشه ، شامگاه روز 18 تیرماه قابل مشاهده خواهد بود.هلال شعبان هم در صبحگاه روز 16 تیرماه قابل مشاهده است . ولی برای دیدن هلال چه پارامتر هایی رو باید دربیاریم ؟

هلال رمضان 1434 رو روز 18 تیر ماه میشه از مناطق شمالی ایران رصد کرد ، ولی برعکس هلال رمضان ، هلال شعبان رو میشه توی همه جای ایران ،یعنی توی صبحگاه 16 تیرماه دید. :)

رصد هلال هم در روز 19 تیرماه آسان و رکوردی خواهد بود . به هر حال من تا به حال بیش از دو سه بار برای رصد هلال اقدام نکردم . ودوست دارم دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند ، بیان و به اشتراک بذارند .ممنون :دی

حسین زارعی
06-28-2013, 01:51 PM
با سلام :)

مشخصات رصدی هلال های نزدیک به مقارنه ی ماه مبارک رمضان

http://up.avastarco.com/images/8fkobaltcardwbt7xu.jpg (http://up.avastarco.com/)

راهنمای رویت پذیری 96 هلال ماه در سال 1392 (http://www.ugcs.ir/articles/96_Crescents_1392.pdf)

منبع: سایت گروه غیر حرفه ای رویت هلال (http://www.ugcs.ir/)

موفق باشید :thumbsup:

marzieh
07-06-2013, 09:52 PM
سلام دوستان
کسی پارامتر های دقیق هلال رمضان امسال را در آورده؟ (با توجه به مختصات شهرستانها) ممنون میشم اگر کسی داره بزاره یا سایتی را سراغ داره لینکشو بده

حسین زارعی
07-06-2013, 10:27 PM
سلام دوستان
کسی پارامتر های دقیق هلال رمضان امسال را در آورده؟ (با توجه به مختصات شهرستانها) ممنون میشم اگر کسی داره بزاره یا سایتی را سراغ داره لینکشو بده

شما میتونید با استفاده از نرم افزار های Accurate Times و یا Moon c60 و وارد کردن ِ مختصات دقیق شهر مورد نظرتون، اطلاعات هلال رو مشاهده کنید.

نقشه ی رویت پذیری هلال ماه مبارک رمضان 1434 در شامگاه 18 تیر ماه

http://up.avastarco.com/images/pdhxtyk6cdkh6dka8lre.gif (http://up.avastarco.com/)

همانطور که مشاهده می کنید در مناطق جنوبی ایران و در شرایط ِ عالی و نبود گرد و غبار ، هلال رمضان ممکن است با چشم غیر مسلح دیده شود و در مناطق مرکزی و غرب ایران، مشاهده این هلال با استفاده از ابزار اپتیکی امکان پذیر خواهد بود.

rezash
07-06-2013, 10:56 PM
با تشکر از آقای زارعی گرامی

دو مقاله از آقایان سید قاسم رستمی و سید محسن قاضی میر سعید در نشانیهای زیر قابل دسترسی میباشد که نکات مهمی را در مورد هلال ماه مبارک رمضان گوشزد نموده اند.

موارد درج شده برای علاقه مندان به رصد و رویت هلال ماه مهم است.

http://helalemah.ir/index.aspx?_Page=3&_Id=1042&_Link=No&_Rt=No

http://helalemah.ir/index.aspx?_Page=3&_Id=1041&_Link=No&_Rt=No

al-psp
07-07-2013, 11:03 AM
امروز مرکز علوم و ستاره شناسی تهران (http://www.sactehran.ir/Default.aspx?tabid=106&articleType=ArticleView&articleId=2108)یه کارگاه آموزشی رویت هلال ماه گذاشته

امیر حسن زاده
07-08-2013, 06:45 PM
چرا سه شنبه اول ماه رمضان نیست؟
www.nssri.ir (http://www.nssri.ir)

yperseusy
07-09-2013, 12:06 AM
اولین تصویر گرفته شده از هلال رمضان 1434 با جدایی زاویه ای 4.4 درجه توسط عکاس خبره فرانسوی دیری لگالت در ساعت 11:44 به وقت ایران

http://legault.perso.sfr.fr/new_moon_2013july8.html

http://up.avastarco.com/images/zvz7uilo8v29kl48mvk.jpg

http://up.avastarco.com/images/4h53v036pk34g7qz6nc1.jpg

javadstar76
07-09-2013, 08:23 PM
سلام.

در مشهد متاسفانه به دلیل ابری بودن افق نتونستیم هلال رو رصد کنیم.

elahe rafiei
07-09-2013, 08:32 PM
سلام
کسی از رصد هلال در تهران عکسی گرفته؟

حسین زارعی
07-09-2013, 09:05 PM
سلام
کسی از رصد هلال در تهران عکسی گرفته؟

بنده و آقایان مهرجو، ولی یاری، فتحی و حسینی در فرهنگسرای بهمن و با دوربین های دوچشمی 100*25 و 80*20 و 50*20 نتوانستیم موفق به شکار ِ این هلال شویم.

یکی از علت های ناموفق بودن ِ این رصد، ارتفاع بسیار پایین هلال در هنگام غروب ِ خورشید ( 5 و نیم درجه ) و غبار آلود بودن ِ هوای تهران بود..

yperseusy
07-09-2013, 09:09 PM
گروه ما هلال رو رصد کرد :)
قبل از رفتن ماه در میان غبار اون رو در ساعت 7:43 دقیقه شکار کردیم :)

subaro
07-09-2013, 09:32 PM
سلام

گروهی از اعضاء موسسه اسمان شب کویر که عضو ستاداستهلال استان یزد هستند ،الان خبر دادن که ماه را به مدت دودقیقه از پشت تلسکوپ رصد کردن.

حلول ماه مبارک رمضان بر همه شما مبارک.

امیر حسن زاده
07-13-2013, 05:06 PM
اولین تصویر گرفته شده از هلال رمضان 1434 با جدایی زاویه ای 4.4 درجه توسط عکاس خبره فرانسوی دیری لگالت در ساعت 11:44 به وقت ایران

http://legault.perso.sfr.fr/new_moon_2013july8.html

http://up.avastarco.com/images/zvz7uilo8v29kl48mvk.jpg

http://up.avastarco.com/images/4h53v036pk34g7qz6nc1.jpg
این عکس مورد توجه وب سایت های معتبری بوده است
http://www.spaceweather.com/archive.php?view=1&day=09&month=07&year=2013

http://www.skyandtelescope.com/community/skyblog/observingblog/The-Ultimate-New-Moon-Sighting-214970991.html

این عکاس نجومی حرفه ای ، در آوریل 2010 نیز توانسته بود عکسی از هلال ماه با جدایی حدود 4.5 درجه آشکار کند(بعد از پردازش تصویر)
البته نباید عکسهای فوق العاده مارتین اسلاسر(از آلمان) را به عنوان پیشگام تصویربرداری در زمان مقارنه از هلال ماه، را فراموش کنیم که نمونه ای از آن این تلاش را در لینک زیر می بینید
http://www.mondatlas.de/other/martinel/sicheln2008/mai/mosi20080505.html
در بخش پایانی مقاله ام با عنوان
Study of Danjon limit in moon crescent sighting
که در ابتدای سال 2012 در ژورنال
Astrophysics & Space Science
منتشر شد به هر دو این عکسبرداری ها اشاره کردم. در همان سال مارتین توانست با مجموعه های عکسهای متوالی رکوردی در این زمینه به جا بگذارد. جدایی 4.2 درجه!
http://www.mondatlas.de/other/martinel/sicheln2012/april (http://www.mondatlas.de/other/martinel/sicheln2012/april/http://)

امیر حسن زاده
08-07-2013, 02:44 PM
مقاله با نام « در جستجوی هلال ماه» در مورد بررسی وضعیت رویت پذیری هلال ماه شوال 1434 هجری قمری، برای وب سایت روزنامه خبر نوشته بودم که با تیتر عجیب و متناقض

بعید است امروز هلال ماه دیده شود، اما شاید فردا عید فطر باشد!

منتشر شده است

http://khabaronline.ir/detail/307241/science/astronomy

masi
08-07-2013, 04:33 PM
پیش بینی وضعیت هلال ماه شوال 1434

براساس محاسبات انجام شده توسط مرکز مطالعات و پژوهش هاي فلکي ـ نجومي، هلال ماه شوال 1434، غروب روز پنج شنبه30 ماه مبارک رمضان،برابر با 17 مرداد 92 قابل رويت خواهد بود.

براساس همين محاسبات، اين هلال در غروب روز چهارشنبه، در هيچ يک از کشورهاي قاره آسيا، اروپا، استراليا، آفريقا و شمال قاره آمريکا با چشم مسلح و غير مسلح قابل رويت نخواهد بود.

ولي همين محاسبات نشان مي دهند، که احتمال رويت هلال با چشم غير مسلح در جنوب قاره امريکاي جنوبي مانند شيلي و آرژانتين در صورت مساعد بودن هوا قابل رويت باشد.

همچنين برخي از رصدگران احتمال رويت هلال با چشم مسلح و بوسيله تلسکوپ را در مرکز و جنوب قاره آفريقا و مرکز قاره آمريکا داده اند، که بايد منتظرنتيجه رصد آنها بود، البته برخي احتمال رويت با چشم غير مسلح را درجنوب غربي قاره آفريقا ممکن دانسته که با توجه به سوابق رصدها اين احتمال ضعيف بنظر مي آيد و بايدتا روز چهارشنبه منتظر بود.

اما روز پنج شنبه هلال ماه شوال در افق شهرهاي ايران نيز داراي ارتفاع بالايي نيست، ولي درخشندگي خوب و اختلاف سمت بالا، رويت هلال ماه شوال راامکان پذير مي کند مشخصات هلال در کشورهاي منطقه نيز حکايت از رويت پذيري اين هلالدر روز پنج شنبه براي آنها دارد.

در ضمن هرچه به طرف جنوب کره زمين حرکت کرده هلال به سادگي قابل رويت بوده و برعکس هرچه به طرف شمال کره زمين حرکت نماييم رصد هلال وضعيت سختي پيدا مي کند، حتي در برخي از شهرهاي شمالي روسيه و کشورهاي شمال قاره اروپا وشمال کانادا، هلال قبل از خورشيد غروب مي کند و عملا بعد از غروب هلال قابل رويت نخواهد بود.

گروه هاي رصدي ستاد استهلال مرکز مطالعات و پژوهش هاي فلکي ـ نجومي نيز، چهارشنبه و پنجشنبه به رصد گاه هاي منتخب اعزام خواهد شد و پس ازدريافت گزارش هاي رصدي آن ها را در اختيار دفاتر مراجع بزرگوار قرار خواهد گرفت.

منبع (http://farsi.nojumi.org/)

امیر حسن زاده
08-07-2013, 07:07 PM
برخی سوالات رایج در مورد رویت هلال ماه و پاسخ مختصر به آنها را تهیه کردم:
1- آیا ماه رمضان همیشه 29 روزه است؟ همانطور که ذکر شد طول ماههای قمری در کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای نجومی پیش بینی می شود و طول یک ماه در یکسال ارتباطی به سالهای دیگر ندارد.بنابراین طول ماه رمضان می تواند 29 یا 30 روز باشد

2- آیا اگر ماه شعبان 30 روزه باشد، ماه بعد(رمضان) 29 روزه خواهد بود؟ خیر. مدت طول هر ماه مستقل از ماه قبل است و ممکن است تا 4 ماه متوالی ماه قمری 30 روزه باشد.

3- چرا با اینکه مقارنه ماه و خورشید اتفاق افتاده، هنوز اول ماه اعلام نشده است؟ از نظر معیارهای تجربی، در بهترین وضعیت هم تا چندین ساعت بعد از مقارنه نیز امکان رویت هلال حتی با تلسکوپ نیز وجود ندارد. ضمن آنکه از نظر شرعی مقارنه ماه و خورشید ملاکی برای شروع ماه نیست.

4- آیا همیشه شروع ماه قمری(مثلا رمضان یا شوال) در ایران بعد از عربستان است؟ شروع ماه در هر نقطه ای بستگی به مشخصه های نجومی در آن کشور و البته ملاک شرعی فقهای آنجا دارد. بنابراین ممکن است شروع ماه در ایران و عربستان یکی باشد(مثل ماه رمضان امسال)

5- چرا کشورهای غربی ما(مثل ترکیه) و همینطور شرق ایران(مثل افغانستان) عید فطر را اعلام کردند ولی هلال در ایران دیده نشده است؟! همانطور که توضیح داده شد ممکن است برخی کشورها از کشورهای دیگر(مثل عربستان) تبعیت کنند و این معنی رویت هلال در آن کشورها نیست.

امیر حسن زاده

كارشناس ارشد مركز تقويم مؤسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران

amir abbas saedi
08-30-2013, 02:12 PM
سلام میشه یه توضیح بدین که این درجه ها رو چجوری در اسمان پیدا کنیم ؟

cosmologist
09-02-2013, 09:24 PM

سلام
اگر به یک خط کش نخی به طول 28 سانتی متر(اگر درست یادم باشه) وصل کنیم و دستمان را بکشیم، هر درجه بر روی خط کش معادل 1 درجه خواهد بود
مقیاس هایی هم هستند کاربرد زیادی دارن. مثلا اندازه یک وجب باز حدودا 15 درجه و انداره مشت تقریبا 8 درجه ست. (اینها حدودی هستند و به اندازه دست رصد گر هم وابسته اند)

rezash
09-02-2013, 10:51 PM

برای بررسی و یادگیری بیشتر به تاپیکهای زیر مراجعه کنید:

اصول پیمایش در آسمان

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?271-%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84-%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86

آشنائی با رصد-راهنمای پله پله آسمان

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1193-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D9%BE%D9%86%D8%AC%D9%85-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D8%B5%D8%AF%D8%8C-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D9%84%D9%87-%D9%BE%D9%84%D9%87-%D8%AA%D8%A7-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86

کره آسمان

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?899-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D8%AF%D9%88%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86

امیر حسن زاده
07-26-2014, 08:14 AM
به سفارش خبرآنلاین، مطلبی درباره وضعیت رویت پذیری هلال شوال و پیش بینی روز عیدفطر نوشتم. سردبیر بخش دانش عنوانش را هم "چرا دوشنبه عید فطر نیست؟‎" انتخاب کردند

http://www.khabaronline.ir/detail/366998/science/astronomy
www.nssri.ir (http://www.nssri.ir)

dark galaxy
07-26-2014, 11:53 AM
دوستان یک سوال:
مگه ماه در هر گردش به دور زمین مسیر یکسانی را طی نمی کند و سرعت یکسانی ندارد؟پس چرا دوره ی تناوب گردش ماه متغیر است و برای هر ماه قمری یکسان نیست؟

amir abbas saedi
07-26-2014, 12:26 PM
http://8pic.ir/images/8mndc9jsfmz96ihx11yj.jpg

amir abbas saedi
07-26-2014, 11:42 PM
امسال رویت هلال در روز 29 رمضان بسیار سخت هست و نزدیک به صفر به احتمال زیاد سه شنبه عید خواهد بود مگر هلال رویت شود.

عباس احمدیان
07-27-2014, 12:43 AM
هلال؟ حلال؟ فعلا" که وضعیت توی کشور ما شده "ه لال" !!!!

rezash
07-27-2014, 01:17 AM
دوستان یک سوال:
مگه ماه در هر گردش به دور زمین مسیر یکسانی را طی نمی کند و سرعت یکسانی ندارد؟پس چرا دوره ی تناوب گردش ماه متغیر است و برای هر ماه قمری یکسان نیست؟

مدار ماه به دور زمین بیضی شکل است و برای همین ماه در گردش خود به دور زمین دارای اوج و حضیض است.

فاصله ماه در این مدار بیضی از کمتر از 360 هزار کیلومتر تا بیشتر از 400 هزار کیلومتر متغیر است.

همچنین صفحه مداری ماه نسبت به صفحه دایرالبروج حدودا" 5 درجه تفاوت دارد که این مورد نیز در هنگام رویت هلال تاثیر گذار است.

گاهی ماه پائین صفحه فرضی و گاهی بالاتر از آن قرار میگیرد که طبعا" زاویه ای با خورشید خواهد داشت که باعث میشود موقعیت ماه در هنگام شکل گیری هلال متفاوت از ماههای دیگر باشد.

در هنگام خسوف یا کسوف ,صفحه ی مداری ماه دقیقا" با دایر البروج مماس میشود و در صورت قرار گرفتن ماه زمین و خورشید در یک خط فرضی, ماه گرفتگی یا خورشید گرفتگی روی میدهد.

سرعت ماه نیز در هنگام گردش به دور زمین متغیر است و نسبت به جایگاه ماه در مسیر گردش به دور زمین تغییر میکند.

dark galaxy
07-27-2014, 09:29 AM
مدار ماه به دور زمین بیضی شکل است و برای همین ماه در گردش خود به دور زمین دارای اوج و حضیض است.

فاصله ماه در این مدار بیضی از کمتر از 360 هزار کیلومتر تا بیشتر از 400 هزار کیلومتر متغیر است.

همچنین صفحه مداری ماه نسبت به صفحه دایرالبروج حدودا" 5 درجه تفاوت دارد که این مورد نیز در هنگام رویت هلال تاثیر گذار است.

گاهی ماه پائین صفحه فرضی و گاهی بالاتر از آن قرار میگیرد که طبعا" زاویه ای با خورشید خواهد داشت که باعث میشود موقعیت ماه در هنگام شکل گیری هلال متفاوت از ماههای دیگر باشد.

در هنگام خسوف یا کسوف ,صفحه ی مداری ماه دقیقا" با دایر البروج مماس میشود و در صورت قرار گرفتن ماه زمین و خورشید در یک خط فرضی, ماه گرفتگی یا خورشید گرفتگی روی میدهد.

سرعت ماه نیز در هنگام گردش به دور زمین متغیر است و نسبت به جایگاه ماه در مسیر گردش به دور زمین تغییر میکند.
بسیار ممنون از پاسخ شما فقط می خواستم بدانم این تغییر سرعت ماه به خاطر گرانش زمین یا خورشید است؟(مانند قانون دوم کپلر که سرعت حرکت زمین در جایی که نزدیک به خورشید است بیشتر می شود)

yperseusy
07-27-2014, 02:13 PM
http://estehlal.ir/report/1435/shavval/shavval1435.pdf

amir abbas saedi
07-27-2014, 03:10 PM
http://8pic.ir/images/lyct3ngrqjsusnc7jvzc.jpg

امیر حسن زاده
07-28-2014, 12:04 AM
بنا به اعلام ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری ، هیچ گزارشی دال بر رویت هلال در روز یکشنبه در ایران ارائه نشده است و تمام گزارشها حاکی از عدم رویت هلال توسط گروههای زبده ستاد استهلال است. بنابراین همانگونه که پیش بینی شده بود ، روز دوشنبه 6 امرداد 1393 برابر با 30 رمضان در ایران است

رضا طامهری
05-25-2017, 01:32 PM
6907

وضعیت روئت پذیری هلال ماه مبارک رمضان در روز پنجشنبه ۴خرداد ۱۳۹۶
همانگونه که می‌بینید رویت هلال در روز پنجشنبه غیرممکن است

تصویر زیر مربوط به رویت پذیری در هلال در روز جمعه می‌باشد

6908

لینک تصاویر
http://icoproject.org/icop/ram38.html