PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کتابهای نوشته شده توسط اعضای فروم

پیام بهرام پور
07-29-2011, 04:32 PM
با سلام

از این پس دوستان آوایی که کتابی را نوشته، ترجمه و منتشر کرده اند می توانند در این تاپیک کتاب خود را معرفی نمایند و

همچنین از نظرات دوستان دیگر بهره مند شوند

یادداشت مدیر

---------------------
عادت داشتم تا دو سال پیش، هر کسی که از من می پرسید برای شروع نجوم چه چیز را مطالعه کنم، می گفتم نجوم به زبان ساده. اما از دو سال پیش دیدم با این جواب، خیلی ها را از نجوم زده کردم.

http://s1.picofile.com/file/7105769030/polls_1st_grade_project_earth_moon_4349_745661_pol l_xlarge.jpg (http://s1.picofile.com/file/7105769030/polls_1st_grade_project_earth_moon_4349_745661_pol l_xlarge.jpg)

(http://images.sodahead.com/polls/000624884/polls_1st_grade_project_earth_moon_4349_745661_pol l_xlarge.jpeg)
در حقیقت کتابی به حجم 400 صفحه با مطالب خسته کننده، سیاه و سفید و.... اصلاً چیز مناسبی برای شروع نجوم نیست. هرچند که خیلی ها (از جمله خودم نجوم را با این کتاب شروع کردند و پیش رفتند)
سال پیش تصمیم گرفتم کتابی بنویسم با نام نجوم به زبان خیلی ساده تا دیگر به کسی نگویم فلان کتاب انگلیسی را بخوان یا این که کتاب آسان نداریم و...

این کتاب الان در قسمت های پایانی به سر می برد.

کتابی با حجم بسیار کم (در حدود 100 صفحه)

قابل استفاده برای همه

کتابی به روز

بسیار علمی و غیر حفظی

و از همه مهمتر رنگی و جذاب

در قسمت های پایانی دیدم خوب است که دوستان عزیز لطف کنند و توقعی که از یک کتاب با این عنوان دارند را بگویند تا در آخرین ویرایش ها آن را اعمال کنم.

یعنی از شما کمک می خواهم که بگویید یک کتابِ ساده و مردم پسند، چطور باید باشد و....

منتظر کمک شما دوستان هستم. ضمناً لطفاً دعا کنید تا کتاب خوبی از آب در بیاید.

رضا طامهری
07-29-2011, 06:29 PM
از توضیحات مدیر عزیزمون اقای بهرام پور اینجور برمیاد که این کتاب قراره یه کتاب واسه شروع نجوم باشه و نه یه دایره المعارف
من همیشه از یه کتاب استارتر نجوم این توقعات رو داشتم:
به تمام مسائل نجومی نخاد رسیدگی کنه
بر اساس اولویت موارد لازم برای شروع نجوم موارد رو دسته بندی کنه
عاری از فرمول باشه(البته نه عاری عاری)
از بکارربردن اصطلاحات قلنبه سلنبه جدا خودداری کنه
تو هر صفحه بیش از ۱۵ خط مطلب نداشته باشه

قیاس مع الفارق است ولی به این نکته توجه کنید:
تقریبا همه دوتا کتاب ابراهیم ویکتوری با عنوان اسرار کائنات یک و دو دارند
یکی با کاغذ معمولی و بدون تصویر و فونت ریز
یه صفحشو میخونی خابت میبره و یکی با صفحات گلاسه و تمام رنگی
نویسنده جفتش یکیه و مطالب هم پشت سر همه ولی این کجا و ان کجا

Helix
07-29-2011, 10:11 PM
آقای بهرام پور واقعا خدا خیرتون بده اگه در حال تالیف چنین کتابی هستین
من هیچ وقت نتونستم کتاب نجوم به زبان ساده رو دوست داشته باشم و هیچ وقت نشد کامل کامل بخونمش از بس که خسته کننده است و جذابیتی که باید داشته باشه رو نداره و...!!!
من از صمیم قلب واسه موفقیتتون دعا می کنم و منتظر چاپ کتاب عالی تون هستم :)

پیام بهرام پور
07-29-2011, 10:43 PM
آقای بهرام پور واقعا خدا خیرتون بده اگه در حال تالیف چنین کتابی هستین
من هیچ وقت نتونستم کتاب نجوم به زبان ساده رو دوست داشته باشم و هیچ وقت نشد کامل کامل بخونمش از بس که خسته کننده است و جذابیتی که باید داشته باشه رو نداره و...!!!
من از صمیم قلب واسه موفقیتتون دعا می کنم و منتظر چاپ کتاب عالی تون هستم :)

دوست عزیز وقتی پست شما رو خوندم یه حس خیلی خوبی بهم دست داد و وقت بیشتری برای این کتاب خواهم گذاشت. خیلی ممنون از پستتون و امیدوارم که به من کمک کنید.
بازهم بی نهایت از تشکر

Amin-Mehraji
07-29-2011, 11:11 PM
دوست گرامی ، آقای بهرامپور ، فعلا تنها پیشنهادی که می تونم بدم اینکه ، از گذاشتن نمودار ( به هر عنوان ) و به خصوص تحلیل اونها در این کتاب به شدت خودداری کنید .

169
07-29-2011, 11:22 PM
چیزی که از همه چیز بیشتر نیاز داری یک طراح گرفیکی خلاق که بتونه مطالب رو در قالب تصاویر نشون بده... خودت اینو بهتر می دونی چون توی کتاب اخری که برای کودکان بود خیلی سعی کردی روی گرافیک و طراحی ها کار کنی و خیلی هم خوب شده بود! این کار رو هم اگه بتونی برای این کتاب کنی با توجه به سن و مخاطب اصلیش(آماتورهای جوان و نوجوان) فکر کنم مشکلی در انتقال مطالب نداشته باشی!
با ارزوی موفقیت:)

پیام بهرام پور
07-29-2011, 11:23 PM
دوست گرامی ، آقای بهرامپور ، فعلا تنها پیشنهادی که می تونم بدم اینکه ، از گذاشتن نمودار ( به هر عنوان ) و به خصوص تحلیل اونها در این کتاب به شدت خودداری کنید .

سلام دوست گرانقدر
متشکرم که وقت خود را برای من گذاشتید، اما ای کاش بیشتر توضیح بدهید. نمودار داریم تا نمودار

narcissus flower
07-30-2011, 12:24 AM
یه سوال آیا شما قصد دارید در چند جلد کتابتون رو چاپ کنید؟
اگر کتابتون یک جلد هست خواهشا به تمامی موضوعات گریزی بزنید .چون با توجه به اینکه کتاب برای تازه کارها خواهد بود با طوری باشه که افراد با تمات زمینه ها آشنا بشن تا بتونن علایق خودشون رو پیدا کنند مثلا علوم سیاره ای یا اخترفیزیک.و به نظر بنده گاهی اوقات وجود یک نمودار با یک تحلیل چند خطی بهتر از چندین صفحه توضیح میتونه باشه!

Amin-Mehraji
07-30-2011, 12:39 AM
سلام دوست گرانقدر
متشکرم که وقت خود را برای من گذاشتید، اما ای کاش بیشتر توضیح بدهید. نمودار داریم تا نمودار

برادر ارجمند ، آقای بهرامپور ، منظورم هر نوع نمودار هست . هر چیزی که یک آماتور تازه علاقه

مند شده رو با شکلهای عجیب و غریب مواجه کنه و تحلیل های حرفه ای و با استفاده از کلمات

و اصطلاحات سنگین که باعث بشه ، خواننده کتاب رو بزنه زمین و بگه " حیف پولی که به

این کتاب دادم " عنایت دارید که منظورم چی هست ؟

برای مثال ، در همین نجوم به زبان ساده - صفحه ی 267- آخر صفحه - من خدا رو شکر می

کنم که اولین باری که این کتاب به دستم اومده ، این صفحه شو ندیدم !!!!!!!!!! یه شکل عجیب

و غریبی کشیده ، با املای مربوط به عصر دوره ی ناصرالدین شاه !!!!!!! ( بیرونکره - یونکره

و .....)

البته الان تحلیل این نمودار برای من چیزی نیست ولی یه تازه کار چی ؟ مینونه ؟ قطعا نه .

golaftab
07-30-2011, 03:11 AM
سلام من یه پیشنهاد دارم که ممکنه درست نباشه ولی میگم امروز داشتم به این فکر میکردم که انسان وکتاب دوچیزن که باید باهم رشد کنن وقتی انسان طرزتفکرش وهمینطور طرز بیانش درحال تغییره چرا نباید کتاب هم همپای اون تغییر کنه شاید اگه زبانه یه کتاب که تخصصی نیست به زبانه گفتاری باشه وعامیانه قابله فهمتر وجذابتر باشه برای خوانندش من خودم دست رو هرکتابی میزارم فارسی سنگین صحبت شده وخشکو جدی که خوابم میبره به دلم موند پای یه کتاب علمی تا اخرش خوابم نبره :banghead:اما چرا کتابای مثلا رمانه خوب اینجوری نیستن:yaeh am not durnk: ,اگه بشه که کتاب به صورت یه ماراجویی شروع بشه شاید جزابتر بشه یعنی منظورم اینه طوری بیان بشه که زبان خواننده ومطالبش براش پرانرژی باشه وهی دوست داشته باشه بدونه در ادامش چی میخواد بگه کتاب:ninja: نه اینکه فقط هی درگیره دسته بندی کردنه مفاهیم واصولو قوانینو تعاریف باشه شاید اونجور ماندگاری مطالب بیشتر بشه از نظر من :faill:امیدوارم منظورمو رسونده باشم
به امید اینکه هرچه زودتر کتابتون چاپ بشه وخیلی زود دسته همه قشرجامعه این کتابو ببنیم!
موفق باشید:thanks:

Astronomer
07-30-2011, 04:34 AM
سلام!
من هم يه چند تا نكته رو خواهم گفت ولي خوب انشاالله در آينده اي نزديك

ولي يك نكته كه به شدت مهمه براي كتب نجومي ما اينه كه بايد بتونه بدونه شناخته شدن فروش بره! كه اصلي ترين ابزار براي اينكار نام بسيار عالي و طرح روي جلد عالي تر از آن است.

شما قرار هست كساني كه هيچ از نجوم نمي دانند را با اين كتاب سيراب كنيد. درواقع شما يك مورد خاص برايتان پيش آمد و به فكر اين كتاب افتاديد و آن هم اين بود كه كساني رو به نجوم علاقه مند كرديد و اولين منبع رو نتونستيد چيز خوبي معرفي كنيد.

اما قشر عظيم تري هستند كه بايد با ديدن روي جلد و يا نام كتاب شما متوجه شوند كه اين يك استارتر نجومي است. قشر ديگري هم هست و آن كساني كه هيچ آشنايي با كلمه نجوم ندارند و فقط با ديدن كتابتون بايد راغب به خريدن كتاب بشوند و همينطور با خوندن اون، نجوم رو بفهمند و علاقه مند گردند. پس علاوه بر محتوا به عنوان كتاب و طرح روي جلد دقت فراوان بخرج بده و تا روز آخر در حال پخته كردنش باش!

موفق باشي!

پیام بهرام پور
07-30-2011, 11:07 AM
یه سوال آیا شما قصد دارید در چند جلد کتابتون رو چاپ کنید؟
اگر کتابتون یک جلد هست خواهشا به تمامی موضوعات گریزی بزنید .چون با توجه به اینکه کتاب برای تازه کارها خواهد بود با طوری باشه که افراد با تمات زمینه ها آشنا بشن تا بتونن علایق خودشون رو پیدا کنند مثلا علوم سیاره ای یا اخترفیزیک.و به نظر بنده گاهی اوقات وجود یک نمودار با یک تحلیل چند خطی بهتر از چندین صفحه توضیح میتونه باشه!

خیر! کتاب یک جلدی و در حدود 100 صفحه (شاید کمی بیشتر) باشد.
البته همین طور است. در این کتاب به هر موضوعی به صورت سطحی (اما علمی و دقیق و صحیح) خواهیم پرداخت و تقریباً از مباحث کلی نجوم چیزی جا نخواهد ماند.

پیام بهرام پور
07-30-2011, 11:10 AM
برادر ارجمند ، آقای بهرامپور ، منظورم هر نوع نمودار هست . هر چیزی که یک آماتور تازه علاقه

مند شده رو با شکلهای عجیب و غریب مواجه کنه و تحلیل های حرفه ای و با استفاده از کلمات

و اصطلاحات سنگین که باعث بشه ، خواننده کتاب رو بزنه زمین و بگه " حیف پولی که به

این کتاب دادم " عنایت دارید که منظورم چی هست ؟

برای مثال ، در همین نجوم به زبان ساده - صفحه ی 267- آخر صفحه - من خدا رو شکر می

کنم که اولین باری که این کتاب به دستم اومده ، این صفحه شو ندیدم !!!!!!!!!! یه شکل عجیب

و غریبی کشیده ، با املای مربوط به عصر دوره ی ناصرالدین شاه !!!!!!! ( بیرونکره - یونکره

و .....)

البته الان تحلیل این نمودار برای من چیزی نیست ولی یه تازه کار چی ؟ مینونه ؟ قطعا نه .

متشکرم! بله دقیقاً همین طور که می فرمایید است.
یعنی به هیچ عنوان قصد ندارم نمودارهایی که باعث اذیت شدن مخاطبان یا نفهمیدن انها باشد استفاده کنم.
فقط از نمودارهایی استفاده می شود که در فهمیدن مطالب کمک شایانی بکنند (که البته تعداد آنها بسیار کم است)

پیام بهرام پور
07-30-2011, 11:16 AM
سلام من یه پیشنهاد دارم که ممکنه درست نباشه ولی میگم امروز داشتم به این فکر میکردم که انسان وکتاب دوچیزن که باید باهم رشد کنن وقتی انسان طرزتفکرش وهمینطور طرز بیانش درحال تغییره چرا نباید کتاب هم همپای اون تغییر کنه شاید اگه زبانه یه کتاب که تخصصی نیست به زبانه گفتاری باشه وعامیانه قابله فهمتر وجذابتر باشه برای خوانندش من خودم دست رو هرکتابی میزارم فارسی سنگین صحبت شده وخشکو جدی که خوابم میبره به دلم موند پای یه کتاب علمی تا اخرش خوابم نبره :banghead:اما چرا کتابای مثلا رمانه خوب اینجوری نیستن:yaeh am not durnk: ,اگه بشه که کتاب به صورت یه ماراجویی شروع بشه شاید جزابتر بشه یعنی منظورم اینه طوری بیان بشه که زبان خواننده ومطالبش براش پرانرژی باشه وهی دوست داشته باشه بدونه در ادامش چی میخواد بگه کتاب:ninja: نه اینکه فقط هی درگیره دسته بندی کردنه مفاهیم واصولو قوانینو تعاریف باشه شاید اونجور ماندگاری مطالب بیشتر بشه از نظر من :faill:امیدوارم منظورمو رسونده باشم
به امید اینکه هرچه زودتر کتابتون چاپ بشه وخیلی زود دسته همه قشرجامعه این کتابو ببنیم!
موفق باشید:thanks:

سلام
خیلی ممنون که وقت خود را می گذارید برای این کار
پیشنهاد شما بسیار جالب است، همانطور که می بینیم بسیاری از کتاب های غیر تخصصی و عمومی نجومی به زبان انگلیسی این ویژگی را دارند و از مطالب ساده استفاده می کنند. اما متأسفانه در ایران این موضوع هنوز جا نیافتاده است. به همین جهت نمی تونم این کار را به طور کامل انجام بدهم. ولی قطعاً کاری که خواهم کرد این است که کتاب را تا جایی که بحث علمی آن تحت تأثیر قرار نگیرد شاید و جذاب و پویا تهیه کنم. البته در این کتاب، سعی می شود تصاویر بیشتر از متون بار کتاب را بر دوش بکشند، یعنی اینطوری عامیانه بودن متن خیلی به چشم نخواهد آمد

پیام بهرام پور
07-30-2011, 11:19 AM
سلام!
من هم يه چند تا نكته رو خواهم گفت ولي خوب انشاالله در آينده اي نزديك

ولي يك نكته كه به شدت مهمه براي كتب نجومي ما اينه كه بايد بتونه بدونه شناخته شدن فروش بره! كه اصلي ترين ابزار براي اينكار نام بسيار عالي و طرح روي جلد عالي تر از آن است.

شما قرار هست كساني كه هيچ از نجوم نمي دانند را با اين كتاب سيراب كنيد. درواقع شما يك مورد خاص برايتان پيش آمد و به فكر اين كتاب افتاديد و آن هم اين بود كه كساني رو به نجوم علاقه مند كرديد و اولين منبع رو نتونستيد چيز خوبي معرفي كنيد.

اما قشر عظيم تري هستند كه بايد با ديدن روي جلد و يا نام كتاب شما متوجه شوند كه اين يك استارتر نجومي است. قشر ديگري هم هست و آن كساني كه هيچ آشنايي با كلمه نجوم ندارند و فقط با ديدن كتابتون بايد راغب به خريدن كتاب بشوند و همينطور با خوندن اون، نجوم رو بفهمند و علاقه مند گردند. پس علاوه بر محتوا به عنوان كتاب و طرح روي جلد دقت فراوان بخرج بده و تا روز آخر در حال پخته كردنش باش!

موفق باشي!

astronomer عزیز
خیلی ممنون که با نظراتت به ما کمک می کنی
باید خدمتت عرض کنم که عنوان «نجوم به زبان خیلی ساده»، عنوان جالبی به نظرم رسید! فکر کنم هم جوان پسند باشد هم گویا!
البته عنوان های دیگری هم مد نظر داشتم از جمله عناوین زیر (که البته تقلیدی از کتاب های لاتین است)
* ستاره شناسی به زبان آدمیزاد
* ستاره شناسی برای احمق ها (همون اول این گزینه حذف شد!)
در مورد جلد هم باید بر اساس محتوا کار انجام بشود ولی خیلی به اون توجه خواهم کرد.

دوستان عزیز اگر عنوان خاصی برای کتاب مورد نظرتان است بسیار خوشحال خواهم شد تا از نظرات شما با خبر بشوم.

Amin-Mehraji
07-30-2011, 12:02 PM
دوباره سلام خدمت آقای بهرامپور عزیز !!!

و نکته ای که جدیدا به نظرم رسید اینه که در این کتاب سعی بشه بیشتر به

منظومه ی شمسی و مباحث کیهان شناختی توجه خاصی بشه . به مباحثی

مثل تلسکوپ و عکاسی و مواردی از این دست خیلی جزیی پرداخته بشه ،

بنظرم خیلی بهتره . آخه یه تازه کار می خواد چکار کنه که تلسکوپ اشمیت

چیه ؟؟؟!!! یا اینکه با دوربین سی سی دی چکار میکنن !!!!!!!

البته ببخشید من در هر مورد نظرم میدم هاااااااا . تصمیم گیری با خودتونه !!!!:yaeh%20am%20not%20d

بازم اگه نکته ای به ذهنم برسه ، با اجازه تون میگم .

مؤید باشید ..

mahdad_haghighi
07-30-2011, 01:35 PM
به نظر من اگه یه توضیح کوچیک هم در مورد نرم افزار های شبیه ساز آسمان بدین خیلی عالی میشه مثلا خود من زمانی که نجوم رو شروع کردم هر کاری که می کردم با این اطلس ها نمی تونستم صورفلکی رو پیدا کنم تا اینکه بالاخره فهمیدم یه همچین نرم افزار هایی وجود داره با این نرم افزار ها مخصوصا استلاریوم تمام صورت فلکی رو یاد گرفتم بعدم به راحتی از اطلس استفاده کردم.

roset
07-30-2011, 02:54 PM
یه کتاب نجومی جذاب برای شروع نجوم به نظر من کتابی که زیاد اصطلاحات خاص نداشته باشه زبانش کاملا مفهوم باشه و به قولی تکلف نداشته باشه لازم نیست که تمام جنبه های نجوم رو در نظر بگیره (بعضی مبحث ها برای یه تازه کار خسته کننده وتا حدی ترسناکه!).بیشتر مخاطب باید از آشنایی با نجوم لذت ببره معمولا اجرام سماوی وبخش های رصدی (اگه باتصاویر خوب کار بشن )جذابیت زیادی داره .واگه بتونه خواننده رو بیشتر از یه مطالعه ی ساده به تجربه کردن مسائلی که بیان کرده ترغیب کنه و البته بتونه خیلی خوب سوال ایجاد کنه تا ذهن مطالعه کننده رو ترغیب به دونستن بیشتر بکنه خیلی جالبه .

Amin-Mehraji
07-30-2011, 05:39 PM
یه نکته ی دیگر ( آقا ببخشید ما هی مزاحمتون میشیم ها !!!!!):grin:

در مورد اسم کتاب !!!!! :yaeh%20am%20not%20d عنوان " نجوم به زبان واقعا ساده " شبیه فردی هست که میره تو خیابون داد و میزنه : " من خدا رو قبول دارم " ، " من نماز میخونم "!!!!!!! ، " من روزه میگیرم " . یعنی منظورم اینه که یه خورده ....:banghead::banghead:

و همچنین خیلی وارد جزئیات نشید . یک مثال بخواهم بزنم : مثلا سرعت زمین در گردش به دور خوشید 30 کیلومتر در ثانیه هست و این مقدار در حضیض و اوج کم و زیاد می شود . دیگه لازم نیست مقدار سرعت رو تو اون نقاط هم ذکر بشه . چون از این دست موارد بسیار هست . بعنوان مثالی دیگر : سرعت حرکت زمین بدور محورش x مقدار است و از استوا تا قطب کم میشود . همین قدر کافیه . دونه دونه بردارید تک تک اعداد و ارقام بنویسید ، طرف قاطی میکنه . دلیلش هم اینه که از این قبیل موارد بسیار وجود داره و وقتی تو یک کتاب فقط اعداد و ارقام باشه................. :killzonesmiley:

یه نکته ی دیگر : کتاب تبدیل نشه به تقویم !!! مواردی از قبیل : نجوم به زبان ساده - صفحه ی 320 - پاورقی . و یا همین کتاب : صفحه ی 8 این کتاب - 7-1 سیارکها - اولین سیارک در تایخ اول ژانویه ی 1801 کشف شد . البته مواردی از این دست نیز در این کتاب بطور فراوان فراوان یافت می شود .

میگم یه سؤال : آقای "دگانی " فوت کردن ؟:playingsmiley:

مؤید باشید ..

solh
07-30-2011, 05:57 PM
من به عنوان يك خواننده پيشنهادات زيادي داشتم ولي وقتي گفتيد 100صفحه يه كم فكر كردم و به اين نتيجه رسيدم كه نوشتن نجوم در 100صفحه اون هم به طور جامع و نه براي يك موضوع خاص كار دشوار و سختي خواهد بود تا اينكه خوانندگان زيادي را نيز داشته باشد . به عنوان خواننده چيز هايي كه در ابتدا براي من جالب بود چند مورد بود:تاريخ را پيشنهاد ميكنم در كتابتان جاي دهيد و سوالات و نظرات گذشتگان و جواب هاي ما براي انها .

Astronomer
07-30-2011, 06:20 PM
تاريخ را پيشنهاد ميكنم در كتابتان جاي دهيد و سوالات و نظرات گذشتگان و جواب هاي ما براي انها .
يكي از مواردي كه دوست داشتم بگم همين تاريخ بود كه چون بيان شد پيشتر توضيح ميدم!
روند دست يابي به علم نجوم از انساني آغاز شد كه همانن يك بچه هيچي از دور و بر خودش نمي دنه! سؤال هايي كه براي بچه ها درباره جهان پيش مياد خيلي نزديك به سؤالات منجمان قديمي شبيه!
من همواره براي ترويج نجوم سؤال هايي كه از ديدن آسمون پيش اومده و جواب هاي قديميان تا به امروز رو مناسب ميدونم چون در ابتدا جواب هايي كه به ذهن خالي از علم ميرسه همون جواب هاي قديميانه و طوري همزادپنداري ايجاد ميشه براي مخاطب و وقتي سير علم را تا رسيدن به جواب هاي امروزي بيان ميكني فرد خودش رو از اون ته ميكشونه مياره بالا و علاقه مند ميشه در شاخه هاي ديگه هم همين كار رو بكنه!
يك بار هم قبلا با معين پناهنده دوست گرامي هم سر همين قضيه كلي حرف زديم.

golaftab
07-30-2011, 06:27 PM
* ستاره شناسی برای احمق ها (همون اول این گزینه حذف شد!).
دوستان عزیز اگر عنوان خاصی برای کتاب مورد نظرتان است بسیار خوشحال خواهم شد تا از نظرات شما با خبر بشوم.

یا*ستاره شناسی برای سربه هواها...:wink:
ویا *چیست این سقف بلندساده ی پرنقش؟
این اسمه یه وبلاگ بود که دیدم برام جالب بود گفتم اینجابگم شاید بدرد خورد:you're kidding, rig

Mojtaba.M
07-30-2011, 11:12 PM
:wink:

سلام آقای بهرام پور

یکی از نظر هام اینه که از توضیه های زیاد در کتاب پرهیز کنید ....:sFun_bangdesk:
من خودم اوایل از دست توضیحات کتاب نجوم به زبان ساده واقعا خسته شده بودم حتی میخواستم نجوم رو کنار بزارم..:advise:میدونید احساس میکنم توضیحات پیچیده برای یه تازه کار سخت باشه و نتونه درک کنه حلا هر چه قدر هم با حوصله باشه .....

خلاصه......;):scared:

Mostafa
07-30-2011, 11:36 PM
پیام جان ، بابت کتاب جدیدت پیشاپیش بهت تبریک میگم

چند وقت پیش با یک دوستی که در کار نشر دستی داشت صحبت میکردم . آمار جالبی رو داد که شاید دانستنش برای شما هم مفید باشه

اون میگفت بر طبق آمار ( مرکز آمار گیرنده و کم و کیف اون رو نمیدونم ! ) بیش از 50 درصد کسانی که کتب غیر درسی میخرند ، مهمترین عامل انتخاب کتاب براشون عنوان و طراحی روی جلد است !!!

گفتم که حواست به این نکات ریز هم باشه ( البته میدونم که هست )

ضمنآ شاید یکی از دلایل موفقیت کتاب " نجوم به زبان ساده " که به چاپ دهم رسیده همین اسمش باشه !!

موفق باشی

Amin-Mehraji
07-31-2011, 12:41 AM
یک نکته ی دیگر :

برای بهتر نمایش دادن تصاویر 3 بعدی ، می توانید از نرم افزار قدرتمند dmax - 3 استفاده کنید .

مؤید باشید ..

ستاره بنیادی
07-31-2011, 03:23 AM
سلام

می دونم که می دونین و حواستون هست و تازه دوستان هم متذکر شدن ولی ...

نمی دونم چرا عکس روی جلد ستاره شناس آینده رو دوست ندارم

می تونست خیلی قشنگ تر از این حرفا باشه

لااقل به قشنگی عکسای توش ( به خصوص با توجه به مخاطب هاش)

همین :)

Amin-Mehraji
07-31-2011, 08:58 PM
و پیشنهادی دیگر در این زمینه ::grin:

درباره ی طرح روی جلد این کتاب ! بنظر من پس زمینه اش آبی تند باشه و با

رنگ قرمز تند اسم کتاب بالای صفحه و در زیر اسم کتاب ، تصویری از یک

فوران خورشیدی :whoow: باشه .

البته برای این مورد پیشنهاد میکنم با یک مهندس معماری هم مشورت

بفرمایید .:thumbsup:

پیام بهرام پور
08-01-2011, 11:01 AM
دوباره سلام خدمت آقای بهرامپور عزیز !!!

و نکته ای که جدیدا به نظرم رسید اینه که در این کتاب سعی بشه بیشتر به

منظومه ی شمسی و مباحث کیهان شناختی توجه خاصی بشه . به مباحثی

مثل تلسکوپ و عکاسی و مواردی از این دست خیلی جزیی پرداخته بشه ،

بنظرم خیلی بهتره . آخه یه تازه کار می خواد چکار کنه که تلسکوپ اشمیت

چیه ؟؟؟!!! یا اینکه با دوربین سی سی دی چکار میکنن !!!!!!!

البته ببخشید من در هر مورد نظرم میدم هاااااااا . تصمیم گیری با خودتونه !!!!:yaeh%20am%20not%20d

بازم اگه نکته ای به ذهنم برسه ، با اجازه تون میگم .

مؤید باشید ..

سلام
دوست عزیز بسیار از شما ممنونم که اینقدر به فکر این کتاب هستی و می خواهی کار خوبی از آب در بیاید. بی نهایت ممنونم.
این کتاب بیشتر به چیزهایی خواهد پرداخت که پرداخته نشده است. به اعتقاد بنده در مورد منظومه ی شمسی به مقدار کافی منابع در کتاب ها و اینترنت وجود دارد اما در مورد تلسکوپ ها (نه روش کار، بلکه روش استفاده) کمتر کتابی وجود دارد. عکاسی نجومی هم همینطور. اگر خیلی ساده بخواهیم عکاسی نجومی را آموزش بدهیم کار بسیار خوبی کرده ایم....
اما بنای کلی بر این است که کمترین مقدار مطالب حفظی و غیر کاربردی ارائه شود و بیشتر بر نجوم عملی مثل رصد آسمان و عکاسی و دلیل روز و شب و... تأکید خواهیم کرد. (البته از موضوعات دیگر نیز غافل نخواهیم ماند)

پیام بهرام پور
08-01-2011, 11:03 AM
به نظر من اگه یه توضیح کوچیک هم در مورد نرم افزار های شبیه ساز آسمان بدین خیلی عالی میشه مثلا خود من زمانی که نجوم رو شروع کردم هر کاری که می کردم با این اطلس ها نمی تونستم صورفلکی رو پیدا کنم تا اینکه بالاخره فهمیدم یه همچین نرم افزار هایی وجود داره با این نرم افزار ها مخصوصا استلاریوم تمام صورت فلکی رو یاد گرفتم بعدم به راحتی از اطلس استفاده کردم.

سلام
واقعاً ممنونم از پیشنهاد به موقع و خوب شما، در رأس مطالب این موضوع کار با نرم افزارهای نجومی رو قرار دادم و حتماً یه چند صفحه ای رو به این کار اختصاص خواهم داد.
بی نهایت ممنونم از لطف شما

پیام بهرام پور
08-01-2011, 11:13 AM
یه کتاب نجومی جذاب برای شروع نجوم به نظر من کتابی که زیاد اصطلاحات خاص نداشته باشه زبانش کاملا مفهوم باشه و به قولی تکلف نداشته باشه لازم نیست که تمام جنبه های نجوم رو در نظر بگیره (بعضی مبحث ها برای یه تازه کار خسته کننده وتا حدی ترسناکه!).بیشتر مخاطب باید از آشنایی با نجوم لذت ببره معمولا اجرام سماوی وبخش های رصدی (اگه باتصاویر خوب کار بشن )جذابیت زیادی داره .واگه بتونه خواننده رو بیشتر از یه مطالعه ی ساده به تجربه کردن مسائلی که بیان کرده ترغیب کنه و البته بتونه خیلی خوب سوال ایجاد کنه تا ذهن مطالعه کننده رو ترغیب به دونستن بیشتر بکنه خیلی جالبه .
سلام
خیلی متشکرم.
بله تقریباً همان چیزی که شما می فرماید مورد نظر ما هست.
بیشتر سعی داریم مفهومی و بسیار ساده صحبت کنیم.
و البته به همین دلیل از بسیاری از کتاب های خارجی الهام گرفته ایم.

پیام بهرام پور
08-01-2011, 11:20 AM
یه نکته ی دیگر ( آقا ببخشید ما هی مزاحمتون میشیم ها !!!!!):grin:

در مورد اسم کتاب !!!!! :yaeh%20am%20not%20d عنوان " نجوم به زبان واقعا ساده " شبیه فردی هست که میره تو خیابون داد و میزنه : " من خدا رو قبول دارم " ، " من نماز میخونم "!!!!!!! ، " من روزه میگیرم " . یعنی منظورم اینه که یه خورده ....:banghead::banghead:

و همچنین خیلی وارد جزئیات نشید . یک مثال بخواهم بزنم : مثلا سرعت زمین در گردش به دور خوشید 30 کیلومتر در ثانیه هست و این مقدار در حضیض و اوج کم و زیاد می شود . دیگه لازم نیست مقدار سرعت رو تو اون نقاط هم ذکر بشه . چون از این دست موارد بسیار هست . بعنوان مثالی دیگر : سرعت حرکت زمین بدور محورش x مقدار است و از استوا تا قطب کم میشود . همین قدر کافیه . دونه دونه بردارید تک تک اعداد و ارقام بنویسید ، طرف قاطی میکنه . دلیلش هم اینه که از این قبیل موارد بسیار وجود داره و وقتی تو یک کتاب فقط اعداد و ارقام باشه................. :killzonesmiley:

یه نکته ی دیگر : کتاب تبدیل نشه به تقویم !!! مواردی از قبیل : نجوم به زبان ساده - صفحه ی 320 - پاورقی . و یا همین کتاب : صفحه ی 8 این کتاب - 7-1 سیارکها - اولین سیارک در تایخ اول ژانویه ی 1801 کشف شد . البته مواردی از این دست نیز در این کتاب بطور فراوان فراوان یافت می شود .

میگم یه سؤال : آقای "دگانی " فوت کردن ؟:playingsmiley:

مؤید باشید ..

بله، سعی می کنیم کمترین مقدار عدد و رقم را ارائه کنیم و البته اعداد و ارقام هم در جدولی به صورت منظم باشد تا باعث سردرگمی نشود.
اصلاً قصد نداریم کتاب درسی مدارس ایران را بازنویسی کنیم! مطالبی خشک و بی روح و فقط عدد و رقم و حفظیات بی فایده!
قرار است مفهومی کار کنیم، به همین دلیل بسیار به این موضوع دقت می کنیم.
این کتاب فقط برای آشنایی اولیه است و اصلاً نیازی به توضیحات زیادی و جزئی شدن در مواردی که لزوم ندارد، نداریم. خیالتان راحت!

پیام بهرام پور
08-01-2011, 11:24 AM
من به عنوان يك خواننده پيشنهادات زيادي داشتم ولي وقتي گفتيد 100صفحه يه كم فكر كردم و به اين نتيجه رسيدم كه نوشتن نجوم در 100صفحه اون هم به طور جامع و نه براي يك موضوع خاص كار دشوار و سختي خواهد بود تا اينكه خوانندگان زيادي را نيز داشته باشد . به عنوان خواننده چيز هايي كه در ابتدا براي من جالب بود چند مورد بود:تاريخ را پيشنهاد ميكنم در كتابتان جاي دهيد و سوالات و نظرات گذشتگان و جواب هاي ما براي انها .

يكي از مواردي كه دوست داشتم بگم همين تاريخ بود كه چون بيان شد پيشتر توضيح ميدم!
روند دست يابي به علم نجوم از انساني آغاز شد كه همانن يك بچه هيچي از دور و بر خودش نمي دنه! سؤال هايي كه براي بچه ها درباره جهان پيش مياد خيلي نزديك به سؤالات منجمان قديمي شبيه!
من همواره براي ترويج نجوم سؤال هايي كه از ديدن آسمون پيش اومده و جواب هاي قديميان تا به امروز رو مناسب ميدونم چون در ابتدا جواب هايي كه به ذهن خالي از علم ميرسه همون جواب هاي قديميانه و طوري همزادپنداري ايجاد ميشه براي مخاطب و وقتي سير علم را تا رسيدن به جواب هاي امروزي بيان ميكني فرد خودش رو از اون ته ميكشونه مياره بالا و علاقه مند ميشه در شاخه هاي ديگه هم همين كار رو بكنه!
يك بار هم قبلا با معين پناهنده دوست گرامي هم سر همين قضيه كلي حرف زديم.

با تشکر از دوستان عزیز
چشم!
حتماً به این موضوع به مقدار زیادی خواهیم پرداخت! البته تا جایی که تخصصی نشود.

پیام بهرام پور
08-01-2011, 11:29 AM
* ستاره شناسی برای احمق ها (همون اول این گزینه حذف شد!).

یا*ستاره شناسی برای سربه هواها...:wink:
ویا *چیست این سقف بلندساده ی پرنقش؟
این اسمه یه وبلاگ بود که دیدم برام جالب بود گفتم اینجابگم شاید بدرد خورد:you're kidding, rig

از عنوان ستاره شناسی برای سربه هواها بسیار لذت بردم، از شما بسیار ممنونم.
اما تا پایان کار کتاب، اصلاً قصد ندارم عنوان نهایی آن را مشخص کنم به دلیل این که هر لحظه ممکن است که عنوانی بهتر ارائه شود.
لذا از سایر دوستان خواهش می کنم عناوینی که به نظرشان می رسد را اعلام بفرمایند.

پیام بهرام پور
08-01-2011, 11:40 AM
:wink:

سلام آقای بهرام پور

یکی از نظر هام اینه که از توضیه های زیاد در کتاب پرهیز کنید ....:sFun_bangdesk:
من خودم اوایل از دست توضیحات کتاب نجوم به زبان ساده واقعا خسته شده بودم حتی میخواستم نجوم رو کنار بزارم..:advise:میدونید احساس میکنم توضیحات پیچیده برای یه تازه کار سخت باشه و نتونه درک کنه حلا هر چه قدر هم با حوصله باشه .....

خلاصه......;):scared:
فقط به شما میگم که خیالتون راحت باشه! تمام تلاشم رو می کنم که اصلاً خسته کننده نباشه و تنها کسی که خسته بشه خودم باشم، اون هم به خاطر نوشتن و جمع آوری سخت این کار!
از اونجایی که سعی می کنم در این کتاب، تصاویر بیشتر بار علمی را برعهده داشته باشند، این مشکل تقریباً وجود نخواهد داشت.

پیام بهرام پور
08-01-2011, 11:42 AM

چند وقت پیش با یک دوستی که در کار نشر دستی داشت صحبت میکردم . آمار جالبی رو داد که شاید دانستنش برای شما هم مفید باشه

اون میگفت بر طبق آمار ( مرکز آمار گیرنده و کم و کیف اون رو نمیدونم ! ) بیش از 50 درصد کسانی که کتب غیر درسی میخرند ، مهمترین عامل انتخاب کتاب براشون عنوان و طراحی روی جلد است !!!

ضمنآ شاید یکی از دلایل موفقیت کتاب " نجوم به زبان ساده " که به چاپ دهم رسیده همین اسمش باشه !!

موفق باشی

به به! سلام بر استاد عزیزم
خیلی ممنونم که لطف می کنید و پیگیر کار هستید.
خودم حواسم خیلی به جلد هست حالا از دوستان هم حتماً مشورت می گیرم. در مورد اسم هم همینطور.
باز هم ممنونم

پیام بهرام پور
08-01-2011, 11:51 AM
یک نکته ی دیگر :

برای بهتر نمایش دادن تصاویر 3 بعدی ، می توانید از نرم افزار قدرتمند dmax - 3 استفاده کنید .

مؤید باشید ..

یعنی واقعاً باید از شما بسیار سپاسگذار باشم که اینقدر به فکر ما هستید
نمی دونم بجز این که جزو اولین نفرهایی باشید که این کتاب رو به اونها به نشانه ی تشکر تقدیم می کنم، دیگر چه کاری باید انجام بدهم که محبت های شما رو جبران کنم.
بله! از اونجایی که چند بار هم عرض کردم سعی می کنم بار علمی کتاب بر عهده ی تصاویر باشد باید تصویر سازی قوی انجام بشود.

اما کسی هست که 3dmax یا نرم افزار تصویر سازی قوی بلد باشد؟ و بتواند به من کمک کند؟

پیام بهرام پور
08-01-2011, 12:08 PM

موفق باشی

سلام

می دونم که می دونین و حواستون هست و تازه دوستان هم متذکر شدن ولی ...

نمی دونم چرا عکس روی جلد ستاره شناس آینده رو دوست ندارم

می تونست خیلی قشنگ تر از این حرفا باشه

لااقل به قشنگی عکسای توش ( به خصوص با توجه به مخاطب هاش)

همین :)

متشکرم، اما متأسفانه در قرارداد کتاب ستاره شناس آینده نوشته شده که به من ربطی نداره طرح جلد و هر چیزی که به نظر انتشارات درست هست باید باشه!! اما دیگه این اشتباه رو نمی کنم سر قرارداد این کتاب اختیار تام واسه جلد می گیرم که اینطوری نشه وگرنه از جلد ستاره شناس آینده واقعاً متنفرم!
راستی روی کمک شما برای جلد خیلی حساب کردم! خیلی!

و پیشنهادی دیگر در این زمینه ::grin:

درباره ی طرح روی جلد این کتاب ! بنظر من پس زمینه اش آبی تند باشه و با

رنگ قرمز تند اسم کتاب بالای صفحه و در زیر اسم کتاب ، تصویری از یک

فوران خورشیدی :whoow: باشه .

البته برای این مورد پیشنهاد میکنم با یک مهندس معماری هم مشورت

بفرمایید .:thumbsup:
بسیار متشکرم
از سایر دوستان هم می خواهم که لطف کنند و نظرشان را در مورد جلد بفرمایند، اگر جلد کتابی را پیشنهاد می کنند، عکسش را قرار دهند و اگر طرحی سراغ دارند به ما بگویند، بسیار خوشحال خواهیم شد.

narcissus flower
08-01-2011, 05:20 PM
منم با اجازه چند تا پیشنهاد میدم
1- قیمت کتاب!!!!!!!!!به نظر من قیمت کتاب به نحوی باشه که تمام اقشار جامعه بتونند بخرند ومثلا اگه نوجوانی خواست بخره والدنیش نگن واوووووووو خیلی گرونه .
2-تصویر خیلی مهمه .منم خودم خیلی دوست دارم .اما نباید به گونه ای باشه که شخص فکر کنه داره آلبوم میخره .البته میدونم شما حرفه ای هستید و اینا رو میدونید!!
3-به نظر من خیلی کتب رو عملی و رصدی نگید . چون بیشتر مخاطب ها در شهر هستند و خب میدونید دیگه راحت نمی شه رصد کرد وگاها نیاز به ابزار هست.

Amin-Mehraji
08-01-2011, 06:19 PM
با سلام آقای بهراپمور عزیز ...

اصولا چون بنده ، عقیده دارم که اگر می خواهیم دروازه های تمدن و ابواب معرفت رو یکی پس

از دیگری با غرور و افتخار باز کنیم باید ، باید خودمون شروع کنیم و منتظر نباشیم که هی بقیه

موبایل درست کنن ، اینترنت بسازند ، موشک هوا کنن و ما هم دست گدایی طرفشون دراز بکنیم

که : تو رو خدا یه خورده به ما هم از این فناوری ها بدید :banghead:و ..... ( دیگه ادامه اش رو خودتون

بیشتر و بلکه بهتر از من می دونید ... ) و اینکه به شدت به افراد خلاق و مبتکر ( مثل خودم

:yaeh%20am%20not%20d) ارادت می ورزم ، لذا بر خودم واجب میدونیم که هر آنچه که در توان دارم برای اینگونه

افراد وقت صرف کنم .

مطلب بعدی : درباره ی 3DMAX یکی از دوستان خود من ، 3 دی مکس رو کامل بلده ( همه ی 7

دی وی دی رو ) البته به قدری سرش شلوغه که چند روز زمان میبره تا باهاش صحبت کنم . می

تونیم در این باره از ایشون کمک بگیریم ( البته اگر مایل هستید )

در مورد انتشاراتی هم که قراره این کتاب رو نشر بده هم با شمای عزیز گفتگویی خواهم داشت . ( دلیلش هم ، مورد بسیار بسیار اساسی قیمت !!!:stupido: است ..!!!!!!)

مؤید باشید ...

sunriseprime
08-01-2011, 09:13 PM
مسایل نجومی رو با مثال های ملموس توضیح بده و البته خلاقانه !
در بخش رصدی اش واقعا راه کار عملی بده به آدم و پله به پله اصول رصد آسمون را با جزییات توضیح بده
راستی لطفا زیادم گرون نباشه

پیام بهرام پور
08-01-2011, 09:30 PM
منم با اجازه چند تا پیشنهاد میدم
1- قیمت کتاب!!!!!!!!!به نظر من قیمت کتاب به نحوی باشه که تمام اقشار جامعه بتونند بخرند ومثلا اگه نوجوانی خواست بخره والدنیش نگن واوووووووو خیلی گرونه .
2-تصویر خیلی مهمه .منم خودم خیلی دوست دارم .اما نباید به گونه ای باشه که شخص فکر کنه داره آلبوم میخره .البته میدونم شما حرفه ای هستید و اینا رو میدونید!!
3-به نظر من خیلی کتب رو عملی و رصدی نگید . چون بیشتر مخاطب ها در شهر هستند و خب میدونید دیگه راحت نمی شه رصد کرد وگاها نیاز به ابزار هست.

سلام، دست شما درد نکنه بابت نظرات گرامیتان
1. قیمت کتاب دست من نیست! اما از آنجایی که تعداد صفحات آن کم است، فکر نمی کنم خیلی زیاد بشود.
2. حواسم هست.
3. اولاً خیلی ها هم رصدی نیست دوم این که رصدها تقریباً تماماً برای شهر تنظیم شده (خوبه یه نگاهی به کتاب Urban astronomer از پاتریک مور بندازید تا منظورم رو متوجه بشید.)
باز هم ممنونم از نظر شما

پیام بهرام پور
08-01-2011, 09:33 PM
با سلام آقای بهراپمور عزیز ...

اصولا چون بنده ، عقیده دارم که اگر می خواهیم دروازه های تمدن و ابواب معرفت رو یکی پس

از دیگری با غرور و افتخار باز کنیم باید ، باید خودمون شروع کنیم و منتظر نباشیم که هی بقیه

موبایل درست کنن ، اینترنت بسازند ، موشک هوا کنن و ما هم دست گدایی طرفشون دراز بکنیم

که : تو رو خدا یه خورده به ما هم از این فناوری ها بدید :banghead:و ..... ( دیگه ادامه اش رو خودتون

بیشتر و بلکه بهتر از من می دونید ... ) و اینکه به شدت به افراد خلاق و مبتکر ( مثل خودم

:yaeh%20am%20not%20d) ارادت می ورزم ، لذا بر خودم واجب میدونیم که هر آنچه که در توان دارم برای اینگونه

افراد وقت صرف کنم .

مطلب بعدی : درباره ی 3DMAX یکی از دوستان خود من ، 3 دی مکس رو کامل بلده ( همه ی 7

دی وی دی رو ) البته به قدری سرش شلوغه که چند روز زمان میبره تا باهاش صحبت کنم . می

تونیم در این باره از ایشون کمک بگیریم ( البته اگر مایل هستید )

در مورد انتشاراتی هم که قراره این کتاب رو نشر بده هم با شمای عزیز گفتگویی خواهم داشت . ( دلیلش هم ، مورد بسیار بسیار اساسی قیمت !!!:stupido: است ..!!!!!!)

مؤید باشید ...
بی نهایت ممنونم از شما دوست خوبم.
در مورد خلاقیت، خواهید دید که چطور خلاقانه کار را پیش خواهم برد. از صفحه آرایی گرفته تا متن کتاب. خیالتان راحت. راستی در مورد 3dmax هم فکر کنم اگر از دوستان آشنای فروم که ترجیحاً نجوم بلد هم باشند، باشه بهر خواهد بود.

پیام بهرام پور
08-01-2011, 09:39 PM
مسایل نجومی رو با مثال های ملموس توضیح بده و البته خلاقانه !
در بخش رصدی اش واقعا راه کار عملی بده به آدم و پله به پله اصول رصد آسمون را با جزییات توضیح بده
راستی لطفا زیادم گرون نباشه
در مورد مثال ها خیالتان راحت! این تخصص من است! (اگر به قسمت نجوم و کودکان فروم نگاه کنید متوجه می شوید)
چشم! رصد هم کاملاً مرحله ای و آسان خواهد بود
قیمت رو هم تمام تلاشم رو خواهم کرد که از رنج کلی کمتر باشد (حتی شده از حق التألیف خودم بزنم ;) )

Amin-Mehraji
08-02-2011, 11:03 AM
با سلام دوباره خدمت آقای بهرام پور گرامی ،

ببخشید یک سؤال داشتم . تصویر خاصی برای طرح رو جلد این کتاب در نظر دارید ؟؟ با اجازه تون من حدود 5 تا عکس بسیار ناب و جالب از بین عکسهایی که خودم حدودا 1.5 سال پیش پیدا کردم رو دارم . می خواستم بگم اگر مایل باشد ، پست کنم تا ببینید که می پسندید یا نه ؟؟؟

و 3 پیشنهاد درباره ی اسم این کتاب :

1 - خیلی ساده : نجوم برای مبتدیان

2 - آموزش نجوم برای مبتدیان

3 - آموزش نجوم و اخترفیزیک برای مبتدیان

sunriseprime
08-02-2011, 11:09 AM
در مورد مثال ها خیالتان راحت! این تخصص من است! (اگر به قسمت نجوم و کودکان فروم نگاه کنید متوجه می شوید)
چشم! رصد هم کاملاً مرحله ای و آسان خواهد بود
قیمت رو هم تمام تلاشم رو خواهم کرد که از رنج کلی کمتر باشد (حتی شده از حق التألیف خودم بزنم ;) )
ممنون قبلا از وجدان بسیار بیدار شما کمال تشکر و قدر دانی رو دارم ولی دیگه راضی به این همه زحمت نیستیم
آرزو می کنم کتابتون پرفروش ترین کتاب نجومی کشور بشه
بعدم جهان و.....

پیام بهرام پور
08-02-2011, 08:01 PM
ممنون قبلا از وجدان بسیار بیدار شما کمال تشکر و قدر دانی رو دارم ولی دیگه راضی به این همه زحمت نیستیم
آرزو می کنم کتابتون پرفروش ترین کتاب نجومی کشور بشه
بعدم جهان و.....

تشکر از شما!
اما اگر اجازه بدین آرزوی شما رو عوض کنم! البته یک کوچولو!
«دوست دارم این کتاب، بهترین و دوست داشتنی ترین کتاب نجومی کشور بشه.»
کتابی که خیلی ها از اون به عنوان اولین کتابی که خوندن و اونها رو به نجوم وارد کرد یاد کننن و به روح من صلوات بفرستن. راستش خیلی برام مهم است که همیشه از من اثری - و نه اسمی- باقی بمونه. فکر می کنم این کتاب شروع خوبی باشه.
البته با کمک شما دوستان عزیز...

پیام بهرام پور
08-02-2011, 08:03 PM
با سلام دوباره خدمت آقای بهرام پور گرامی ،

ببخشید یک سؤال داشتم . تصویر خاصی برای طرح رو جلد این کتاب در نظر دارید ؟؟ با اجازه تون من حدود 5 تا عکس بسیار ناب و جالب از بین عکسهایی که خودم حدودا 1.5 سال پیش پیدا کردم رو دارم . می خواستم بگم اگر مایل باشد ، پست کنم تا ببینید که می پسندید یا نه ؟؟؟

و 3 پیشنهاد درباره ی اسم این کتاب :

1 - خیلی ساده : نجوم برای مبتدیان

2 - آموزش نجوم برای مبتدیان

3 - آموزش نجوم و اخترفیزیک برای مبتدیان
سلام بر دوست عزیز
در مورد تصاویر جلد که عرض کردم هنوز کار خیلی خاصی نشده (تقریباً هیچ کاری نشده!) و خیلی بی صبرانه منتظر پست شما و البته سایر دوستان هستم.
در مورد اسم هم باید عرض کنم که عنوان اگر کمی خاص تر باشد، قطعاً قدرت جذب و اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.
بازهم منتظر پیشنهادات شما و سایر دوستان هستم

پیام بهرام پور
08-02-2011, 08:43 PM
سلام مجدد به دوستان عزیز!
گفتم به دلیل این که با حال و هوای این کتاب تا حدی (هرچند بسیار کم) آشنا شوید، پیش مقدمه ی این کتاب را برای دوستان بگذارم. چند نکته وجود دارد که باید حتماً به آن توجه کنید:
1. صفحه آرایی و انتخاب تصاویر به هیچ عنوان نهایی نیست (حتی اولیه هم نیست! خیلی قبل تر!)
2. متن ویرایش نشده و فقط ایده ی اولیه است.
3. این متن ممکن است به طور کامل عوض شود و فقط برای آشنایی اولیه با حال و هوای این نوشته منتشر شده است
4. خیلی ممنون می شوم که نظرتان را بگویید.

برای دانلود «اینجا» کلیک کنید. (http://pbahrampoor.persiangig.com/document/Introduction.zip)

Amin-Mehraji
08-02-2011, 09:20 PM
با افتخار تمام اعلام می کنم که اولین دانلود رو کردم و با دقت و جان و دل خوندم . بهتون تبریک میگم به همراه یک احتمال ! حدس میزنم در دوره ی دبیرستان در درس هندسه بسیار قوی بودید !!!!!

تصویر اصلی :
http://s1.picofile.com/file/7107525799/%D8%B2%D8%AD%D9%84_%D9%88_%D8%A7%D9%82%D9%85%D8%A7 %D8%B1%D8%B4.jpg

تصویر دوم :

در قسمت قرمز اسم کتاب و در قسمت آبی اسم نویسندگان ( و سایر موارد )
http://s1.picofile.com/file/7107528488/%D8%B2%D8%AD%D9%84_%D9%88_%D8%A7%D9%82%D9%85%D8%A7 %D8%B1%D8%B42.jpg
در قسمت قرمز اسم کتاب و در قسمت آبی اسم نویسندگان ( و سایر موارد )

پیام بهرام پور
08-02-2011, 11:01 PM
من چند کتاب نجومی مطرح که طرح جلدشون توجه منو جلب کرد
در این پست و پست های بعدی چند تا رو قرار میدم تا شاید بتونیم یه ایده ای از توش در بیاریم با کمک شما و البته با طرح هایی که مورد نظر من هست آشنا باشید.
ضمناً از آقای تجلایی هم بسیار ممنونم باعث پیشنهاد عکس جلد.

2075

Tara
08-03-2011, 12:35 AM
شما هر چه ساده تر و شیواتر بنویسید بهتره از کلمات سخت هم کمتر استفاده کنید.

sara shahabi
08-03-2011, 01:15 AM
با اجازتون من هم یک نظر کوچیکی بدم!

البته نجوم به زبان ساده اولین کتابی نبود که من از نجوم خواندم ولی واقعا به دلم ننشست!به نظر من(مخصوصا اولین کتابی که کسی میخونه و قبلش با اون زمینه اشنایی نداره)اول کتاب خیلی مهمه اگه سعی کنید یه ذره اولش از چیزهای بدیهی و خسته کننده بپرهیزید فکر کنم بهتر باشه!شکل واقعا مهمه من خودم از چند نفر شنیدم اگه نجوم به زبان ساده رو هم دوست دارند به خاطر عکسای رنگی چند صفحه شه!!شاید معرفی تلسکوپ و انواعش و این موضوعات رو هم مخصوصا وقتی خیلی باز شه برای کسی که تازه شروع کرده خسته کننده باشه که من این مورد رو در چند تا کلاس موقع توضیح دیدم.

موفق باشید!

Amin-Mehraji
08-03-2011, 02:13 AM
یه پیشنهاد دیگه درباره ی عکس روی جلد ، تصویری بسیار معروف و البته هیجان انگیزناک گونه !!!

تصویر اصلی :

http://s1.picofile.com/file/7107700535/eclipse2006_seip_big_1_.jpg

تصویر دوم :

http://s1.picofile.com/file/7107704943/eclipse2006_seip_big.jpg

Amin-Mehraji
08-03-2011, 01:09 PM
پس از مدتها فکر و اندیشه و فسفرسوزانی های بسیار اسمی جالب برای عنوان این کتاب به فکرم رسید .:thumbsup:

نجوم فقط در 100 صفحه :guntootsmiley[1]:

و یا
نجوم در 100 صفحه:sSW_darthvader:

roset
08-03-2011, 03:34 PM
من مقدمتون رو خوندم جدا از اشکالات نگارشی که خودتون بهش اشاره کردید ونیاز به یه ویراستاری کامل داره از نظر محتوایی مقدمه ی بدی نیست اما آدم رو خیلی در فضای کتاب نجوم به زبان ساده و یا حتی نجوم دینامیکی قرار میده یا به عبارتی یه کم کلیشه ای است(البته به نظر من) فکر میکنم یه مقدمه متفاوت مخصوصا از نظر زبان نگارش جالب تره و مخاطب رو بیشتر جذب کتاب میکنه (لا اقل من اینطوریم )

پیام بهرام پور
08-03-2011, 04:21 PM
من مقدمتون رو خوندم جدا از اشکالات نگارشی که خودتون بهش اشاره کردید ونیاز به یه ویراستاری کامل داره از نظر محتوایی مقدمه ی بدی نیست اما آدم رو خیلی در فضای کتاب نجوم به زبان ساده و یا حتی نجوم دینامیکی قرار میده یا به عبارتی یه کم کلیشه ای است(البته به نظر من) فکر میکنم یه مقدمه متفاوت مخصوصا از نظر زبان نگارش جالب تره و مخاطب رو بیشتر جذب کتاب میکنه (لا اقل من اینطوریم )
سلام
بسیار از شما ممنونم
منظور شما رو تا حدودی متوجه شدم ولی ای کاش می توانستید یک نمونه به من نشان بدهید یا حداقل توضیح بیشتری ارائه کنید.
در این صورت بسیار ممنونم خواهم شد.

پیام بهرام پور
08-03-2011, 04:23 PM
سلام مجدد به دوستان عزیز!
گفتم به دلیل این که با حال و هوای این کتاب تا حدی (هرچند بسیار کم) آشنا شوید، پیش مقدمه ی این کتاب را برای دوستان بگذارم. چند نکته وجود دارد که باید حتماً به آن توجه کنید:
1. صفحه آرایی و انتخاب تصاویر به هیچ عنوان نهایی نیست (حتی اولیه هم نیست! خیلی قبل تر!)
2. متن ویرایش نشده و فقط ایده ی اولیه است.
3. این متن ممکن است به طور کامل عوض شود و فقط برای آشنایی اولیه با حال و هوای این نوشته منتشر شده است
4. خیلی ممنون می شوم که نظرتان را بگویید.

برای دانلود «اینجا» کلیک کنید. (http://pbahrampoor.persiangig.com/document/Introduction.zip)

اگر سایر دوستان نظر بدهند نیز ممنونم خواهم بود، زیرا نظر شما بسیار مهم است.
پس منتظر هستم.

solh
08-03-2011, 05:09 PM
من متن شما را خواندم، و اگر بخواهم نظرم را به عنوان خواننده در مورد نوشته بدم ميگم كه خيلي بهتر از اين هم ميشد . اميدوارم ناراحت نشين ولي جاي ان را دارد كه بسيار بهتر شود ، اشاره هاي شما بيشتر ادم را گيج ميكند تا اينكه علاقه مند . من به شخصه دوست دارم اگر متني را ميخوانم جاي خالي در متن نباشد ، بدين منظور يا مطلبي گفته نشود يا اگر گفته ميشود ذهن خواننده را به سوي خلاقيت و تصور كردن پيش ببرد ، با اين وجود ارتباط دادن نوشته شما حتي با تصور زياد نيز مطابق با ذهنيت خواننده از طبيعت و تاريخ نخواهد شد . البته نظر كاملا سليقه ايست .

Amin-Mehraji
08-03-2011, 05:21 PM
خیلی متن خوبی بود ، اتفاقا هرچی گیج کننده تر باشه ، به جذابیت و هیجان می افزایه . فقط یه چیز ! تصویری که در آخرین صفحه از مقدمه گذاشته

بودید رو اگه بردارید به نظرم بهتره . چون متاسفانه یه عده هستند که منتظرن یه مورد خیلی خیلی کوچک پیدا کنن تا شروع کنن به انتقاد و نقد و بررسی

و ......

Amin-Mehraji
08-03-2011, 06:13 PM
پیشنهاده که همینطوری ترواش میکنه !!!.

آقای بهرامپور ، اگه خوب یادتون بیاد ، سال دوم که آمار میخونیدیم تو بعضی از صفحات ، عکس یه گل ، یه سحابی و یا یه زنبور زده بود و کنارش یک شعر . واقعا برای درس سرسختی مثل آمار ( که در سرسختی مثل نجومه ) بعد از خوندن مطالب سخت و مشکل ، دیدن و خواندن این اشعار به انسان آرامش میداد .

میشه اینکار رو همین جا هم انجام داد . یعنی به فاصله ی هر چند صفحه که مناسب باشه ، یه بیت یا یه مصرع شعر ( البته مربوط به نجوم و آسمان ) گذاشته بشه .

پیام بهرام پور
08-03-2011, 08:49 PM
من متن شما را خواندم، و اگر بخواهم نظرم را به عنوان خواننده در مورد نوشته بدم ميگم كه خيلي بهتر از اين هم ميشد . اميدوارم ناراحت نشين ولي جاي ان را دارد كه بسيار بهتر شود ، اشاره هاي شما بيشتر ادم را گيج ميكند تا اينكه علاقه مند . من به شخصه دوست دارم اگر متني را ميخوانم جاي خالي در متن نباشد ، بدين منظور يا مطلبي گفته نشود يا اگر گفته ميشود ذهن خواننده را به سوي خلاقيت و تصور كردن پيش ببرد ، با اين وجود ارتباط دادن نوشته شما حتي با تصور زياد نيز مطابق با ذهنيت خواننده از طبيعت و تاريخ نخواهد شد . البته نظر كاملا سليقه ايست .
سلام بر صلح عزیز
خیر! اصلاً ناراحت نشدم. البته عرض کردم که این چیزی است که در ابتدا به ذهنم رسید، مثل مقدمه ی سایر کتاب هایم اینقدر چکش خواهد خورد که یه چیز همه پسند بشه البته این اولین مقدمه ای از بین 4 کتاب است که اینترنتی بررسی می شود. (امیدوارم با این روش نتیجه ی بهتری بگیرم)
اگر به من بگید مثلاً کجاها گیج شدین شاید بهتر منظور شما رو متوجه بشم.
شاید اگر یک نمونه به مقدمه به من معرفی کنید خیلی بهتر بتوانم به آنچه مورد نظر شما هست واقف شوم.
به هر حال بسیار بسیار از شما ممنونم و شک ندارم که باعث بهتر شدن این کتاب خواهد شد.

پیام بهرام پور
08-03-2011, 08:53 PM
خیلی متن خوبی بود ، اتفاقا هرچی گیج کننده تر باشه ، به جذابیت و هیجان می افزایه . فقط یه چیز ! تصویری که در آخرین صفحه از مقدمه گذاشته

بودید رو اگه بردارید به نظرم بهتره . چون متاسفانه یه عده هستند که منتظرن یه مورد خیلی خیلی کوچک پیدا کنن تا شروع کنن به انتقاد و نقد و بررسی

و ......

متشکرم ولی نظر هر کسی محترم هست. البته اگر دوستانی که می گویند گیج کننده هست بیشتر توضیح بدهند واقعاً ممنونم می شوم و کمک شایانی به من کرده اند.
در ضمن دوست عزیز عرض کردم که این تصاویر فقط برای خالی نبودن متن انتخاب شده و اصلاً قرار نیست که با این صفحات و تصاویر و فونت و صفحه آرایی کار داشته باشیم.
ان شا الله در نرم افزار InDesign صفحه آرایی خواهد شد تا از صفحه آرایی هم لذت ببرید.
و نکته ی اخر این که چیزی که باعث شده تا به حال پیشرفت خوبی داشته باشم (حداقل به نظر خودم) توجه به انتقادات است هرچند انتقادات بی اساس باشد، در حالی که انتقادات اینجا همه از روی دلسوزی است و محبت دوستان و فقط هدف آنها رشد جامعه نجوم است.
پس نگران انتقادات نباشید.

پیام بهرام پور
08-03-2011, 08:55 PM
پیشنهاده که همینطوری ترواش میکنه !!!.

آقای بهرامپور ، اگه خوب یادتون بیاد ، سال دوم که آمار میخونیدیم تو بعضی از صفحات ، عکس یه گل ، یه سحابی و یا یه زنبور زده بود و کنارش یک شعر . واقعا برای درس سرسختی مثل آمار ( که در سرسختی مثل نجومه ) بعد از خوندن مطالب سخت و مشکل ، دیدن و خواندن این اشعار به انسان آرامش میداد .

میشه اینکار رو همین جا هم انجام داد . یعنی به فاصله ی هر چند صفحه که مناسب باشه ، یه بیت یا یه مصرع شعر ( البته مربوط به نجوم و آسمان ) گذاشته بشه .
متشکرم که تمام ایده هایتان را در اختیار قرار می دهید، اما یک موضوع وجود دارد. این که اولاً کتاب اصلاً مثل آمار سخت نیست (هرچند به نظر من امار هم سخت نبود!) و دوم این که خواننده کتاب نجوم را خریده است و شاید تمایلی به شعر نداشته باشد مثلاً اگر خود من در کتاب عملی شعر ببینم خیلی خوشحال نشوم (قطعاً نمی شوم) اما می توان اشعاری را به عنوان یک پیوست در بین پیوست های کتاب نوشت.
متشکرم از پیشنهاد شما

Amin-Mehraji
08-03-2011, 09:20 PM
اما می توان اشعاری را به عنوان یک پیوست در بین پیوست های کتاب نوشت.

پس کتاب پیوست هم داره ( خودتون لو دادین هاااا:th_smile8:)

از این پیوست ها ، واژه نامه هم جزوشون هست ؟:th_cry::blink:

:meditate:

امین تره کار
08-03-2011, 09:38 PM
خیلی خبر خوشحال کننده ای برام بود(آغاز کتاب جدیدتون منظورمه) ، واقعا براتون آرزوی موفقیت می کنم . امیدوارم نظری که دارم تکراری نباشه چون فرصت نکردم تمام نوشته ها رو بخونم و از دوستان ازین بابت عذر میخوام .
با توجه به اینکه یکی از دلایل مشکل بودن و راحت حضم نکردن مطالب کتب علمی ، زبان و نوع گویش این مطالب است که در اکسر موارد زبانی رسمی ، و گویشی همچو نامه های اداری دارند ، که سبب تشدید گیجی و سردرگمی خوانندگان مطالب در مواقعی که مطلب کمی بیچیده است میشود و در نهایت باعث زده شدن افرادی که تنها از روی علاقه به آن علم ، به این کتب روی آوردند میشود . نظر من این است که برای راحتی درک مطالب و تحقق هدف نویسنده کتاب که همان عنوان کتاب است (نجوم واقعا به زبان ساده)، در نگارش آن از همین زبان ساده ی محاوره ای استفاده کنید . البته منظور همین گویشی است که دوستان در همین سایت در اغلب موارد برای یادداشت های خود استفاده میکنند . چه بسا این عمل باعث فرا گیر و شدن کتاب نیز میشود و از آنجایی که این کتاب برای افراد علاقه مندی است که تازه میخواهند نجوم را آغاز کنند ، مسلما فراگیر شدن آن باعث میشود که برای همه نوع قشری و سنی دلبذیرتر و جذابتر باشد و بتواند با ارایه مطالب علمی خود (حتی مطالب مشکل)علاقمندان را علاقمندتر نیز بکند و به سمت این علم زیبا و با ارزش با شدت بیشتری جذب کند

پیام بهرام پور
08-03-2011, 10:17 PM
پس کتاب پیوست هم داره ( خودتون لو دادین هاااا:th_smile8:)

از این پیوست ها ، واژه نامه هم جزوشون هست ؟:th_cry::blink:

:meditate:

هنوز تصمیمی مبنی بر بودن یا نبودن آن گرفته نشده اما فکر کنم اگر کمی خلاصه باشد (در حد چند صفحه) بسیار می توان به منجمان کمک کند.
نظر سایر دوستان چیست؟

Amin-Mehraji
08-03-2011, 10:30 PM
سلام نویسنده ی جوان ، آقای بهرامپور ،

منظورم اینه که ، بعضی از کلمات هستن که وقتی به فارسی ترجمه شون میکنیم ، از انگلیسی شون ، سختتر و گنگتر میشن . مثل صورت فلکی

مثلا : " بر زانو نشسته !!! " انصافا انگلیسیش از فارسیش بهتره !!!

آخ آخ !!! یه مطلبی رو هم هی میخوام بگم یادم میره . مثل اینکه شما راست میگید زمین صافه .

پیام بهرام پور
08-04-2011, 12:38 AM
سلام نویسنده ی جوان ، آقای بهرامپور ،

منظورم اینه که ، بعضی از کلمات هستن که وقتی به فارسی ترجمه شون میکنیم ، از انگلیسی شون ، سختتر و گنگتر میشن . مثل صورت فلکی

مثلا : " بر زانو نشسته !!! " انصافا انگلیسیش از فارسیش بهتره !!!

آخ آخ !!! یه مطلبی رو هم هی میخوام بگم یادم میره . مثل اینکه شما راست میگید زمین صافه .

در این کتاب، مانند کتاب الفبای المپیاد نجوم و اخترفیزیک اسامی خاص نه صرفاً انگلیسی نه عربی و نه فارسی خواهند بود. فقط آنچه ملاک است، مقدار متداول بودن آن هست. مثلاً هرگز از بر زانو نشته جای جاثی استفاده نخواهم کرد و یا هرگز از امرأه المسلسه( نمی دونم درست نوشتم یا نه!) به جای آندرومدا استفاده نخواهد شد. فقط متداول بودن مطرح هست

پیام بهرام پور
08-04-2011, 01:19 AM
طرح جلد دیگری نیز بود که نظر من رو جلب کرد. فکر کنم خوب باشه شما هم ببینید و نظر بدین:

2085

golaftab
08-04-2011, 05:25 AM
طرح جلد دیگری نیز بود که نظر من رو جلب کرد. فکر کنم خوب باشه شما هم ببینید و نظر بدین:

2085

این طرح جلدجالب بودازینکه باخوندنه کتاب باعث میشه همه اسمونوبشناسن و غیره...
اماازاونجایی که کتاب ساده هستش هرچه بی تکلفتربهترمثلامن ازتصویره این تایپیک خیلی خوشم اومدنجوموخیلی ملموس ترنشون داده
دوپیشنهاده دیگه هم براعنوان کتاب به ذهنم اومد :
*نجوم مثله اب خوردن...*
یا*اسمونو بگیرتودستت * دلیلم هم اینه چون کتاب یه تصویری ازاسمان وشناخته اونه که باخونده کتاب انگار اسمون تو دستاتته.
هدفمم هم اازگفتنه این عنوانابرا اینه که شاید جرقه ایی باشه بردیگران برا مطرح کردن عنوانی بهتروهمونطورکه گفتین دراخرین مرحله عنوان روخودتون بر اساسه مطالبه کتاب اننخاب کنید.

ستاره بنیادی
08-04-2011, 11:57 AM
*نجوم مثله اب خوردن...*
یا*اسمونو بگیرتودستت * .

نجوم مثله آب خوردن گویاتره ! ولی آسمونو بگیر تو دستت خیلی بامزه اس!

roset
08-04-2011, 02:26 PM
آقای بهرامپور خواسته بوديد منظورم رو با آوردن نمونه بيشتر توضيح بدم
اين بخشی از مقدمه ی کتاب کمک آموزشی هندسه2 موسسه مبتکرانه
...بدون اينکه بخواهم به کسی تو هين کرده باشم به اين اعتقاد رسيده ام که امروز ما با استاندارد های فرهنگی دنيا فاصله ی زيادی داريم .علت اين نزول را هم نبايد همانند دايی جان ناپلئونیست ها فقط در آنسوی مرز ها دنبال کنيم و فکر کنيم تمام دنيا دشمن ما ايرانی ها هستند و دارند برنامه ريزی می کنند که ما به سراشيبی انحطاط سقوط کنيم . ريشه ی بسياری از اين گرفتاری ها در خود ماست .به قول (0ملک اشعرای بهار) از ماست که برماست .
فهميدن خصايص ايرانی ها خیلی هم سخت نيست اما آنقدر در آن ها غرقيم که آن ها را نميبينيم .فردا که از منزل خارج می شويد سعی کنيد از عينک جامعه بينی به وقایع اطرافتان نگاه کنيد .آن وقت متوجه ميشويد که ما ايرانيان به زمين و زمان غر می زنيم .هيچ وقت از شرايط موجود راضی نيستيم
-و بعد ادامه ميده به شرح خصوصيات ما ايرانی ها و بعد از کشور های شرق آسيا و رفتار مردمش و عرب ها و پيشرفت و نظمشون در رانندگی صحبت می کنه و با ارائه مثال ميرسه به اين که آموزش در عصر ارتباطات مهم ترين اصل فرهنگ سازی جامعه است ودر ادامه
تمام اين قصه ی هزار و يک شب را گفتم تا بگويم چرا مجبوريم هندسه بياموزيم ! هندسه و يا به طور کلی رياضيات يکی از دانش هايي است که به شکل دهی ذهن کمک زيادي می کند .يعنی با آموزش هندسه به طور غیر مستقيم معيار های ذهنی شما در مسائل ديگر نيز شکل می گيرد .اگر با هندسه آشنا باشيد بهتر می توانيد شطرنج يا بيليارد بازی کنيد .نقاش يا عکاس بهتری می توانيد باشيد .
می گويند افلاطون بالای سردر دانشکده اش نوشته بود هرکس هندسه نمیداند داخل نشود .من هم با جمله ای شبيه به اين اما متناقض اين گفتار را خاتمه می دهم .هر کس هندسه نمی داند بسم ا...
بعد هم تشکر می کنه و را جع به نحوه ی استفاده ی کتاب توضيح ميده

نويسنده با ارتباط دادن هندسه با مسائل اجتماعی (که اتفاقا مورد علاقه ی جوانها و نوجوان ها هم هست )از درسی که برای اکثر بچه ها سخته يه چهره ی جالب می سازه و علاقه به خوندن اين درس رو افزايش ميده وبه نظر من اين خيلی جالبه
به نظر من مقدمه بايد بتونه تو ذهن آدم سوال ايجاد کنه آدم رو به فکر فرو ببره مثلا راجع به نجوم خواننده رو متوجه تاثير اين علم توی زندگی روزمره اش بکنه و بتونه لذت درک نجوم رو تا حد زيادی به خواننده منتقل کنه و حتی کسی رو علاقه خاصی نداره و مثلا اتفاقی با کتاب شما مواجه شده رو ترغيب کنه تا از مطالب کتاب استفاده کنه و فکر می کنم می تونه به موفق بودن کتاب کمک زيادی بکنه (چه قدر پر چونگی کردم!)

Amin-Mehraji
08-04-2011, 02:51 PM
پیشنهادی دیگر :

آنگونه که معلوم گشته است ؛ کتاب دارای پیوست است . پیشنهاد میشود در یکی از این شماره ها(ی پیوست ) ، به منجمان ایرانی پیداخته شود . به

گونه ی زیر :

http://s1.picofile.com/file/7108652468/untitled.bmp

و اندر باب طرح روی جلد ارائه شده ، اقای بهرامپور عزیز ، بنظر من ، و چند نفر دیگر از دوستان که گفتند ، هر چه تصویر روی جلد ساده تر و بی تکلفتر باشد ، بهتر است . اصلا من پیشنهاد میدهم که بر روی جلد این کتاب تصویری قرار ندهید . رنگ یک دست سفید هم برای یک کتاب نجومی جالب است .

solh
08-04-2011, 04:50 PM
به نظر من طرح جلد بايد نمادي از انسان رو داشته باشه ،مثلا وجود يك انسان در عكس يا طرح جلب توجه ميكنه.

پیام بهرام پور
08-04-2011, 08:07 PM
این طرح جلدجالب بودازینکه باخوندنه کتاب باعث میشه همه اسمونوبشناسن و غیره...
اماازاونجایی که کتاب ساده هستش هرچه بی تکلفتربهترمثلامن ازتصویره این تایپیک خیلی خوشم اومدنجوموخیلی ملموس ترنشون داده
دوپیشنهاده دیگه هم براعنوان کتاب به ذهنم اومد :
*نجوم مثله اب خوردن...*
یا*اسمونو بگیرتودستت * دلیلم هم اینه چون کتاب یه تصویری ازاسمان وشناخته اونه که باخونده کتاب انگار اسمون تو دستاتته.
هدفمم هم اازگفتنه این عنوانابرا اینه که شاید جرقه ایی باشه بردیگران برا مطرح کردن عنوانی بهتروهمونطورکه گفتین دراخرین مرحله عنوان روخودتون بر اساسه مطالبه کتاب اننخاب کنید.
دوست عزیز سلام!
عنوان هایی که شما معرفی کردید بسیار زیبا بودند، تا به حال اسم کتاب به نظر من این خواهد بود (البته با اجازه شما) و بازهم منتظر نظرات دوستان هستیم

پیام بهرام پور
08-04-2011, 08:13 PM
آقای بهرامپور خواسته بوديد منظورم رو با آوردن نمونه بيشتر توضيح بدم
اين بخشی از مقدمه ی کتاب کمک آموزشی هندسه2 موسسه مبتکرانه
...بدون اينکه بخواهم به کسی تو هين کرده باشم به اين اعتقاد رسيده ام که امروز ما با استاندارد های فرهنگی دنيا فاصله ی زيادی داريم .علت اين نزول را هم نبايد همانند دايی جان ناپلئونیست ها فقط در آنسوی مرز ها دنبال کنيم و فکر کنيم تمام دنيا دشمن ما ايرانی ها هستند و دارند برنامه ريزی می کنند که ما به سراشيبی انحطاط سقوط کنيم . ريشه ی بسياری از اين گرفتاری ها در خود ماست .به قول (0ملک اشعرای بهار) از ماست که برماست .
فهميدن خصايص ايرانی ها خیلی هم سخت نيست اما آنقدر در آن ها غرقيم که آن ها را نميبينيم .فردا که از منزل خارج می شويد سعی کنيد از عينک جامعه بينی به وقایع اطرافتان نگاه کنيد .آن وقت متوجه ميشويد که ما ايرانيان به زمين و زمان غر می زنيم .هيچ وقت از شرايط موجود راضی نيستيم
-و بعد ادامه ميده به شرح خصوصيات ما ايرانی ها و بعد از کشور های شرق آسيا و رفتار مردمش و عرب ها و پيشرفت و نظمشون در رانندگی صحبت می کنه و با ارائه مثال ميرسه به اين که آموزش در عصر ارتباطات مهم ترين اصل فرهنگ سازی جامعه است ودر ادامه
تمام اين قصه ی هزار و يک شب را گفتم تا بگويم چرا مجبوريم هندسه بياموزيم ! هندسه و يا به طور کلی رياضيات يکی از دانش هايي است که به شکل دهی ذهن کمک زيادي می کند .يعنی با آموزش هندسه به طور غیر مستقيم معيار های ذهنی شما در مسائل ديگر نيز شکل می گيرد .اگر با هندسه آشنا باشيد بهتر می توانيد شطرنج يا بيليارد بازی کنيد .نقاش يا عکاس بهتری می توانيد باشيد .
می گويند افلاطون بالای سردر دانشکده اش نوشته بود هرکس هندسه نمیداند داخل نشود .من هم با جمله ای شبيه به اين اما متناقض اين گفتار را خاتمه می دهم .هر کس هندسه نمی داند بسم ا...
بعد هم تشکر می کنه و را جع به نحوه ی استفاده ی کتاب توضيح ميده

نويسنده با ارتباط دادن هندسه با مسائل اجتماعی (که اتفاقا مورد علاقه ی جوانها و نوجوان ها هم هست )از درسی که برای اکثر بچه ها سخته يه چهره ی جالب می سازه و علاقه به خوندن اين درس رو افزايش ميده وبه نظر من اين خيلی جالبه
به نظر من مقدمه بايد بتونه تو ذهن آدم سوال ايجاد کنه آدم رو به فکر فرو ببره مثلا راجع به نجوم خواننده رو متوجه تاثير اين علم توی زندگی روزمره اش بکنه و بتونه لذت درک نجوم رو تا حد زيادی به خواننده منتقل کنه و حتی کسی رو علاقه خاصی نداره و مثلا اتفاقی با کتاب شما مواجه شده رو ترغيب کنه تا از مطالب کتاب استفاده کنه و فکر می کنم می تونه به موفق بودن کتاب کمک زيادی بکنه (چه قدر پر چونگی کردم!)
سلام!
خیلی ممنونم از لطف شما و این وقت گذاشتین.
باید خدمت شما عرض کنم که مقدمه ی جالبی بود ولی یک موضوعی وجود دارد که من با آن مخالفم
زمانی که حرف از شروع نجوم به میان می آید اصلاً نباید دلیلی برای فراگیری نجوم وجود داشته باشد بجز کنجکاوی
یعنی خیلی وقت ها می بیننم که بعضی از منجمان آماتور وقتی با پرسشی مبنی بر چرایی آموختن نجوم روبرو می شوند شروع می کنند به خطابه:
1. باید روزی زمین را ترک کنیم
1.5. روزی که زمین را ترک می کنیم باید جایی داشته باشیم.
2. در پیشرفت علم های دیگر کاربرد دارد.
3. .....
(حالا این که ترک کردن زمین چه ربطی به توانایی منجم آماتور داره من نمی دونم!)
ولی به نظر من نجوم در این سطح آماتوری فقط و فقط به یک درد می خوره! اون هم ارضا شدن حس کنجکاوی هست و بزرگ شدن دید و ذهن آدم (و بس!)

ولی بازهم از دیدگاه شما متشکرم باعث شد موضوع جالبی به نظرم خطور کند. کمی دیگر مقدمه جدید را رونمایی می کنم، فعلاً منتظر سایر نظرات در مورد مقدمه هستم.

پیام بهرام پور
08-04-2011, 08:16 PM
پیشنهادی دیگر :

آنگونه که معلوم گشته است ؛ کتاب دارای پیوست است . پیشنهاد میشود در یکی از این شماره ها(ی پیوست ) ، به منجمان ایرانی پیداخته شود . به

گونه ی زیر :

http://s1.picofile.com/file/7108652468/untitled.bmp

و اندر باب طرح روی جلد ارائه شده ، اقای بهرامپور عزیز ، بنظر من ، و چند نفر دیگر از دوستان که گفتند ، هر چه تصویر روی جلد ساده تر و بی تکلفتر باشد ، بهتر است . اصلا من پیشنهاد میدهم که بر روی جلد این کتاب تصویری قرار ندهید . رنگ یک دست سفید هم برای یک کتاب نجومی جالب است .

در رابطه با قسمت اول (معرفی منجمان) باید بگم اگر منظورتان منجمان قدیمی (اوایل اسلام) هست فکر خوبی است ولی اگر منظور حضرت عالی منجمان امروزی ایران است امکان ندارد چنین کاری را بکنم چون به ازای معرفی هر یک نفر، سه گروه عمده ی نجومی با من دشمن خواهند شد! (واقعاً وضع نجوم ایران آفرین داره!)
قسمت دوم صحبت هم در رابطه با جلد خلوت باید بگم که طرح جلد یک موضوع کاملاً سلیقه ای است و از قضا سلیقه ی بنده طرح جلد شلوغ را می پسندد چون با جوان امروزی آشنایی دارم! (خودمم هستم تازه!)

پیام بهرام پور
08-04-2011, 08:18 PM

2085

به نظر من طرح جلد بايد نمادي از انسان رو داشته باشه ،مثلا وجود يك انسان در عكس يا طرح جلب توجه ميكنه.
فکر کنم این طرح جلدی که در بالا معرفی کردم تا حدودی منطبق بر نظر شما است، درسته؟

Amin-Mehraji
08-04-2011, 09:32 PM
نخیرررر ، منظور من منجم های اسلامی نیست ، منجم های ایرانی را میگویم . ( شاید بعضی

هاشون هم مسلمان باشند ) . و اینکه نه منجمان جدید که برای شما هم مشکلی درست بشه

ولی انصافا نامردیه از کسانی مثل « مادر نجوم ایران » نام برده نشه ! اصلا تو روح مرام و معرفت

منجم باشی ها نمی گنجه . البته اگه خواستید با من مصاحبه داشته باشید ، من حاضرم . :crazy:

پیام بهرام پور
08-04-2011, 09:55 PM

2085

نخیرررر ، منظور من منجم های اسلامی نیست ، منجم های ایرانی را میگویم . ( شاید بعضی

هاشون هم مسلمان باشند ) . و اینکه نه منجمان جدید که برای شما هم مشکلی درست بشه

ولی انصافا نامردیه از کسانی مثل « مادر نجوم ایران » نام برده نشه ! اصلا تو روح مرام و معرفت

منجم باشی ها نمی گنجه . البته اگه خواستید با من مصاحبه داشته باشید ، من حاضرم . :crazy:
خب اگر از معاصر کسی را نام نبرم، دیگر هیچ توقعی وجود نخواهد داشت اما اگر اسم یک نفر بیاید، بعد دیگه .....
لذا اگر اجازه بدهید این موضوع رو به طور کلی خاتمه دهم، از معاصرین (هرچند عزیز باشند) نام نخواهم برد.

solh
08-04-2011, 11:10 PM
فکر کنم این طرح جلدی که در بالا معرفی کردم تا حدودی منطبق بر نظر شما است، درسته؟

از بقيه عكسها خيلي جذاب تر بود ، بايد هنر را به كار برد.

golaftab
08-04-2011, 11:45 PM
دوست عزیز سلام!
عنوان هایی که شما معرفی کردید بسیار زیبا بودند، تا به حال اسم کتاب به نظر من این خواهد بود (البته با اجازه شما) و بازهم منتظر نظرات دوستان هستیم
خواهش میکنم باعثه خرسندیه بندست اما کدومیکیشون؟؟
ماهم منتظره نظرات بهتره دوستان هستیم حتمااگه بازهم عنوانی به نظرم اومد مطرح میکنم ...
یه تشکرهم میکنم که اینقدباحوصله جواب دوستان رو میدید
موفق باشید همچنان...

پیام بهرام پور
08-05-2011, 01:36 AM
خواهش میکنم باعثه خرسندیه بندست اما کدومیکیشون؟؟
ماهم منتظره نظرات بهتره دوستان هستیم حتمااگه بازهم عنوانی به نظرم اومد مطرح میکنم ...
یه تشکرهم میکنم که اینقدباحوصله جواب دوستان رو میدید
موفق باشید همچنان...
خواهش می کنم.
واقعیت اینه که هردوتاشون قشنگ بودن و قبل از تمام شدن محتوا حیف است عنوانی قطعی بشود.
در رابطه با جواب ها هم باید بگم، من از دوستان تشکر می کنم که اینقدر با حوصله مطلب می نویسند من که کاری نمی کنم و فقط از مطالب دوستان استفاده می کنم.

roset
08-05-2011, 12:03 PM
سلام!
خیلی ممنونم از لطف شما و این وقت گذاشتین.
باید خدمت شما عرض کنم که مقدمه ی جالبی بود ولی یک موضوعی وجود دارد که من با آن مخالفم
زمانی که حرف از شروع نجوم به میان می آید اصلاً نباید دلیلی برای فراگیری نجوم وجود داشته باشد بجز کنجکاوی
یعنی خیلی وقت ها می بیننم که بعضی از منجمان آماتور وقتی با پرسشی مبنی بر چرایی آموختن نجوم روبرو می شوند شروع می کنند به خطابه:
1. باید روزی زمین را ترک کنیم
1.5. روزی که زمین را ترک می کنیم باید جایی داشته باشیم.
2. در پیشرفت علم های دیگر کاربرد دارد.
3. .....
(حالا این که ترک کردن زمین چه ربطی به توانایی منجم آماتور داره من نمی دونم!)
ولی به نظر من نجوم در این سطح آماتوری فقط و فقط به یک درد می خوره! اون هم ارضا شدن حس کنجکاوی هست و بزرگ شدن دید و ذهن آدم (و بس!)

ولی بازهم از دیدگاه شما متشکرم باعث شد موضوع جالبی به نظرم خطور کند. کمی دیگر مقدمه جدید را رونمایی می کنم، فعلاً منتظر سایر نظرات در مورد مقدمه هستم.
من منجم آماتور محسوب نمیشم اما اگه قرار باشه برای کار در عرصه ی نجوم دلیل بیارم به نظرم مهمترینش زندگی بهتر و حفظ حیات روی کره ی خاکی دوست داشتنیه خودمونه
منم با آوردن دلیل مخالفم منظورم نوع نگاه جدیده به نظرم نویسنده ی اون مقدمه هم همین کار رو کرده و کارش بیشتر شبیه طرح یه دیدگاه تازه است که موجب کنجکاوی میشه تا دلیل آوردن .شما خودتون میگید دیدگاه بیشتر منجمان آماتور نادرسته خوب شما یه نگاه جدید متفاوت و درست بدید .

پیام بهرام پور
08-05-2011, 11:00 PM
من منجم آماتور محسوب نمیشم اما اگه قرار باشه برای کار در عرصه ی نجوم دلیل بیارم به نظرم مهمترینش زندگی بهتر و حفظ حیات روی کره ی خاکی دوست داشتنیه خودمونه
منم با آوردن دلیل مخالفم منظورم نوع نگاه جدیده به نظرم نویسنده ی اون مقدمه هم همین کار رو کرده و کارش بیشتر شبیه طرح یه دیدگاه تازه است که موجب کنجکاوی میشه تا دلیل آوردن .شما خودتون میگید دیدگاه بیشتر منجمان آماتور نادرسته خوب شما یه نگاه جدید متفاوت و درست بدید .
بسیار متشکرم از شما. عذر می خوام اگر منظورتان رو اشتباه متوجه شدم.
چشم! پیشنهاد بسیار عالی بود! واقعاً ممنونم بابت این پیشنهاد
اگر مقدمه طوری باشه که دیدگاهی درست ارائه کنه، فوق العاده می شه.
پس منتظر مقدمه جدید باشید.

پیام بهرام پور
08-06-2011, 10:33 PM
بسیار متشکرم از شما. عذر می خوام اگر منظورتان رو اشتباه متوجه شدم.
چشم! پیشنهاد بسیار عالی بود! واقعاً ممنونم بابت این پیشنهاد
اگر مقدمه طوری باشه که دیدگاهی درست ارائه کنه، فوق العاده می شه.
پس منتظر مقدمه جدید باشید.

خب همانطور که وعده داده بودم، پیش مقدمه ی جدید را نوشتم:

برای دانلود پیش مقدمه جدید می تواند اینجا کلیک کنید (http://pbahrampoor.persiangig.com/document/Introduction.pdf)

همانطور که مشاهده نمودید، از آنجایی که پیشرفت را در جلب نظر مخاطب می بینم، نظرات شما باعث دگرگونی کامل مقدمه شد به طوری که کوچکترین شباهتی با نسخه اولیه ندارد.
بنابراین بی صبرانه منتظر نظرات گرانقدر شما هستم.
پ ن: بازهم اگر نظر شما جلب نشد، آن را به طور کلی تغییر خواهم داد.

BigBang
08-07-2011, 12:36 AM
سلام
خسته نباشید!
مقدمه کتابتون خیلی خوب بود!
فقط حس کردم یکی از جمله هاش یه مشکلی داشت!(البته ازونجایی که من تو جمله سازی و ادبیات و... تقریبا تعطیلم شاید مشکل ازمن بوده!)
به هرحال براتون آرزوی موفقیت میکنم و امیدوارم کتابتون بهترین کتاب برای شروع نجوم بشه!:wink:

roset
08-07-2011, 11:45 AM
این مقدمه واقعا خیلی بهتر از اون یکی شده هم گویا تره هم جالبتر وهم مختصر ومفید .ولی با این حال ویرایش لازم داره بعضی از جمله ها و کلماتش میتونه بهتر بیان بشه

mahdad_haghighi
08-07-2011, 12:16 PM
خب همانطور که وعده داده بودم، پیش مقدمه ی جدید را نوشتم:

برای دانلود پیش مقدمه جدید می تواند اینجا کلیک کنید (http://pbahrampoor.persiangig.com/document/Introduction.pdf)

همانطور که مشاهده نمودید، از آنجایی که پیشرفت را در جلب نظر مخاطب می بینم، نظرات شما باعث دگرگونی کامل مقدمه شد به طوری که کوچکترین شباهتی با نسخه اولیه ندارد.
بنابراین بی صبرانه منتظر نظرات گرانقدر شما هستم.
پ ن: بازهم اگر نظر شما جلب نشد، آن را به طور کلی تغییر خواهم داد.

من هر کار می کنم نه می تونم دانلودش کنم نه می تونم آنلاین ببینمش میشه لطف کنید یه جای دیگه هم آپلودش کنید ؟

پیام بهرام پور
08-08-2011, 12:27 AM
من هر کار می کنم نه می تونم دانلودش کنم نه می تونم آنلاین ببینمش میشه لطف کنید یه جای دیگه هم آپلودش کنید ؟
بفرمایید این هم فایل
منتظر نظر شما هستم بی صبرانه

پیام بهرام پور
08-10-2011, 12:24 PM
خب برای این که یکم بیشتر در جریان کار باشید، فصول کتاب رو خدمت شما عرض خواهم کرد.
1. قبل از هر چیز: ما کجای کهیانیم.
2. فصل اول: منظومه شمسی
3. فصل دوم: زندگی ستارگان
4. فصل سوم: کیهان شناسی
5. فصل چهارم: رصد با چشم غیر مسلح
6. فصل پنجم: ابزارهای رصدی
7. فصل ششم: رصد با چشم مسلح
8. فصل هفتم: ثبت رصد (طراحی و عکاسی)
9. فصل هشتم: نرم افزارهای نجومی
10. فصل نهم: علوم فضایی
11. فصل دهم: دست ساخته های نجومی
12. پیوست ها
منتظر نظر شما هستم دوستان عزیز

mahdad_haghighi
08-10-2011, 01:15 PM
واقعا عالی بود از این بهتر نمیشه یکی از مزیت هاش کوتاه بودنشه چون مثلا من خودم به شخصه مقدمه اکثر کتابارو چون طولانیه نمی خونم
تبریک می گم:thumbsup:

solh
08-10-2011, 01:42 PM
خب برای این که یکم بیشتر در جریان کار باشید، فصول کتاب رو خدمت شما عرض خواهم کرد.
1. قبل از هر چیز: ما کجای کهیانیم.
2. فصل اول: منظومه شمسی
3. فصل دوم: زندگی ستارگان
4. فصل سوم: کیهان شناسی
5. فصل چهارم: رصد با چشم غیر مسلح
6. فصل پنجم: ابزارهای رصدی
7. فصل ششم: رصد با چشم مسلح
8. فصل هفتم: ثبت رصد (طراحی و عکاسی)
9. فصل هشتم: نرم افزارهای نجومی
10. فصل نهم: علوم فضایی
11. فصل دهم: دست ساخته های نجومی
12. پیوست ها
منتظر نظر شما هستم دوستان عزیز
تاريخ رو نزاشتين !!! به نظر من در مقدمه ي كتاب (و همچنين فصل اول) بايد در راستاي روشن كردن اهميت موضوع باشه و اينكه بگيم كه اين مطالب چه دليلي داره كه گفته بشه ،و اينجوري علاقه مندان بيشتري كه با نجوم اشنا نبودند هم ممكن است كه جذب شوند. اين كه در ابتدا ذهن خواننده رو به طرف سوالاتي بكشانيم مفيد خواهد بود ، به همين خاطر وجود بخش تاريخ ميتواند اهميت موضوع و همچنين سوالات اساسي را در خواننده يا شنونده روشن كند .
البته راه هايي ديگر هم چون نوشتن مقدمه ي خوب مثل بعضي از كتب نجومي ميتواند جايگزين باشد و سوالات جذابي را براي خواننده مطرح كند و او را از اهميت موضوع مطلع سازد . در ضمن اقاي بهرام پور ميشه بگين اين كتاب رو براي چه گروهي مينويسيد(مبتديان نجوم ،بيخبران نجوم !،كودكان و...)!

پیام بهرام پور
08-10-2011, 02:34 PM
تاريخ رو نزاشتين !!! به نظر من در مقدمه ي كتاب (و همچنين فصل اول) بايد در راستاي روشن كردن اهميت موضوع باشه و اينكه بگيم كه اين مطالب چه دليلي داره كه گفته بشه ،و اينجوري علاقه مندان بيشتري كه با نجوم اشنا نبودند هم ممكن است كه جذب شوند. اين كه در ابتدا ذهن خواننده رو به طرف سوالاتي بكشانيم مفيد خواهد بود ، به همين خاطر وجود بخش تاريخ ميتواند اهميت موضوع و همچنين سوالات اساسي را در خواننده يا شنونده روشن كند .
البته راه هايي ديگر هم چون نوشتن مقدمه ي خوب مثل بعضي از كتب نجومي ميتواند جايگزين باشد و سوالات جذابي را براي خواننده مطرح كند و او را از اهميت موضوع مطلع سازد . در ضمن اقاي بهرام پور ميشه بگين اين كتاب رو براي چه گروهي مينويسيد(مبتديان نجوم ،بيخبران نجوم !،كودكان و...)!
سلام!
اولاً ممنونم که وقت گذاشتین و دوم این که در مورد تاریخ باید عرض کنم که، تاریخ نجوم دراین کتاب آمده است البته در یک پیوست با عنوان تاریخ نجوم در دو صفحه! به اعتقاد من، تاریخ نجوم در کتابی در این سطح بیشتر از این باعث خستگی خواهد شد. جذابیت متن رو هم به من بسپارید! قول می دهم خاص ترین کتاب نجومی که تا به حال خوانده اید باشد! (من معمولاً قول نمی دهم دوستان می دونن)
سطح این کتاب هم برای مبتدیان، بی خبران، نوجوانان به بالا است البته مطمئنم برخی از قسمت های این کتاب برای با سابقه های نجوم هم قابل استفاده هست.
موفق باشید

پیام بهرام پور
08-11-2011, 05:40 PM
بازهم سلام بر دوستان
صفحه ی ابتدایی فصل چهارمِ کتاب، در رابطه با رصد آسمان فقط با چشم است!
این صفحه (نسخه ی اولیه ی این صفحه بدون تصویر اصلی) ضمیمه ی این نامه می باشد، می توانید آن را دانلود کنید.

فقط پیش از مطالعه توجه کنید که:

1. برای جذابیت، صفحات شروع هر فصل مقدار زیادی همراه با fun است و به هیچ عنوان سایر صفحات اینطور نیستند (البته خیلی هم خشک نیستند)
2. مقدار fun در این فصل، از سایر فصول کمی بیشتر است (لذا نگران fun بیش از حد نباشد)
3. متشکرم که وقت خود را می گذارید، مطالعه می کنید و به من مشکلات را می گویید.

roset
08-12-2011, 07:00 PM
سلام آقای بهرامپور
چیزایی که میگم فقط نظر شخصی منه و ممکنه خیلی از نجومی ها موافق نباشند
شما درست با همون حرفی شروع کردید که تقریبا خیلی از کسایی که میخوان راجع به رصد حرف بزنن شروع میکنن عدم استفاده از ابزار البته این کاملا درسته اما این که درست ابتدای فصلی که دارید راجع به رصد با چشم غیر مسلح صحبت میکنید باعث میشه که کسی که داره مطلب رو میخونه از درک لذت واقعی رصد با چشم غیرمسلح محروم بشه چون شما دارید این ذهنیت رو میدید که رصد با چشم غیر مسلح فقط یه مقدمه یا وسیله برای ایستادن پشت تلسکوپه (راستش من خودمم اولش همین فکر رو میکردم ولی بعدها نظرم عوض شد) در حالی که رصد با چشم غیر مسلح برای خودش دنیای فوق العاده جذابیه که بعضی از وقت ها حتی از رصد با چشم مسلح هم جذاب تره .در واقع فکر میکنم شما دارید برای رصد با چشم غیرمسلح دلیل میارید که قبلا خودتون گفتید توی دنیای نجوم اصلا جالب نیست .البته مسلما آگاهی و تجربه شما در این زمینه ها خیلی بیشتر از منه

پیام بهرام پور
08-13-2011, 12:17 PM
سلام آقای بهرامپور
چیزایی که میگم فقط نظر شخصی منه و ممکنه خیلی از نجومی ها موافق نباشند
شما درست با همون حرفی شروع کردید که تقریبا خیلی از کسایی که میخوان راجع به رصد حرف بزنن شروع میکنن عدم استفاده از ابزار البته این کاملا درسته اما این که درست ابتدای فصلی که دارید راجع به رصد با چشم غیر مسلح صحبت میکنید باعث میشه که کسی که داره مطلب رو میخونه از درک لذت واقعی رصد با چشم غیرمسلح محروم بشه چون شما دارید این ذهنیت رو میدید که رصد با چشم غیر مسلح فقط یه مقدمه یا وسیله برای ایستادن پشت تلسکوپه (راستش من خودمم اولش همین فکر رو میکردم ولی بعدها نظرم عوض شد) در حالی که رصد با چشم غیر مسلح برای خودش دنیای فوق العاده جذابیه که بعضی از وقت ها حتی از رصد با چشم مسلح هم جذاب تره .در واقع فکر میکنم شما دارید برای رصد با چشم غیرمسلح دلیل میارید که قبلا خودتون گفتید توی دنیای نجوم اصلا جالب نیست .البته مسلما آگاهی و تجربه شما در این زمینه ها خیلی بیشتر از منه
سلام
موضوع بسیار جالبی را اشاره کردید
دقیقاً همینطور است که می فرمایید (البته همانطوری که می فرمودید، بود، چون الان نیست)
باید بحث رصد با چشم جذاب تر جلوه کند. البته در متن خود کتاب این موضوع مشهود است اما در مقدمه کمی بیشتر باید به آن پرداخته می شد

پیام بهرام پور
08-13-2011, 09:29 PM
یکی از دوستان گفتند که اگر کتاب از بالا (به صورت افقی) باز شود چطور؟!
راستش من خودم خیلی به این کار تمایل نداشتم اما خواستم نظر سایر دوستان رو هم بدونم

Helix
08-13-2011, 10:46 PM
سلام
آقای بهرام پور سر فصل ها که عالین !!!!
می تونم به جرات بگم تقریبا هرچیزی که یه نفر واسه علاقه مند شدن و شروع کردن و ادامه دادن نجوم احتیاج داره رو پوشش میده

بعد دیگه اینکه اون قسمتی رو که گذاشتین ، دیدم
متن خیلی روان و خوبی داشت

مطمئنم کتاب عالی ای میشه و ان شاءالله نتیجه ی زحماتی که کشیدین رو با استقبال خوب از کتاب خواهید دید :)

Helix
08-13-2011, 10:47 PM
یکی از دوستان گفتند که اگر کتاب از بالا (به صورت افقی) باز شود چطور؟!
راستش من خودم خیلی به این کار تمایل نداشتم اما خواستم نظر سایر دوستان رو هم بدونم

راستی با احترام به نظر دوست خوبمون ، من زیاد موافق نیستم با این کار :)

پیام بهرام پور
08-13-2011, 11:53 PM
راستی با احترام به نظر دوست خوبمون ، من زیاد موافق نیستم با این کار :)

سلام
با تشکر از لطف حضرت عالی
خب میشه دلیل مخالفتتان را بگویید؟
راستش من بی دلیل خوشم نمی آید! اگر دلیل دیگران را بدانم خیلی راحت تر می توانم تصمیم بگیرم

narcissus flower
08-14-2011, 12:37 AM
سلام
با تشکر از لطف حضرت عالی
خب میشه دلیل مخالفتتان را بگویید؟
راستش من بی دلیل خوشم نمی آید! اگر دلیل دیگران را بدانم خیلی راحت تر می توانم تصمیم بگیرم

باسلام قاعدتا مطالعه کتابی که افقی باز میشه راحت نیست چون که نحوه ورق زدنش سخته اگه به وسطای کتاب برسید باید اون ورقه ها رو نگه دارید که آدم رو عصبی میکنه برای امتحان یه کتابو افقی بکنید و وورق بزنید ..... هم اینکه وقتی از یک صفحه به صفحه دیگر میخواهید برید کلی باید جهت کتاب رو عوض کنید مگر اینکه یه رو صفحه ها رو چاپ کنید که کار درستی نیست .

Helix
08-14-2011, 01:28 AM
من هم نظر دوست عزیزمون خانمnarges ghalambor رو دارم

به نظر من هم خوندن کتاب مشکل میشه
فکر می کنم احتمال زود خراب شدن کتاب هم هست

golaftab
08-14-2011, 02:24 AM
منم با نظره دوستان درمورده افقی بازشدنه کتاب موافقم دلیلاشون درسته از نظره منم

Mojtaba.M
08-14-2011, 01:48 PM
منم یه نظر برای کتابتون دارم .....

گر چه قیمت کتاب رو یه ذره بالا میبره ولی توی کیفیت و زیباییش تاثیر زیادی داره ...

میتونی حالا هر چی که روی جلدش زدی طرح روی جلد رو برجسته نشون بدی برای مثال میتونی لایه های مختلف یه خورشید رو روی جلد کتاب به طور برجسته نشون بدی .

پیام بهرام پور
08-14-2011, 02:16 PM
منم یه نظر برای کتابتون دارم .....

گر چه قیمت کتاب رو یه ذره بالا میبره ولی توی کیفیت و زیباییش تاثیر زیادی داره ...

میتونی حالا هر چی که روی جلدش زدی طرح روی جلد رو برجسته نشون بدی برای مثال میتونی لایه های مختلف یه خورشید رو روی جلد کتاب به طور برجسته نشون بدی .
سلام
با تشکر از نظر خوب شما
البته باید توجه کنیم که این کار بستگی به طرح جلد دارد، یعنی طرح جلد طوری باشد که بتوان از طرح برجسته استفاده کرد و البته باعث زیبایی بشود.
اما به هرحال فکر نمی کنم مبلغ قابل توجهی بر هزینه ی کتاب وارد شود (شاید معادل چند صفحه بیشتر هزینه ببرد)
بازهم ممنونم

پیام بهرام پور
08-15-2011, 12:46 AM
عادت داشتم تا دو سال پیش، هر کسی که از من می پرسید برای شروع نجوم چه چیز را مطالعه کنم، می گفتم نجوم به زبان ساده. اما از دو سال پیش دیدم با این جواب، خیلی ها را از نجوم زده کردم.

http://s1.picofile.com/file/7105769030/polls_1st_grade_project_earth_moon_4349_745661_pol l_xlarge.jpg (http://s1.picofile.com/file/7105769030/polls_1st_grade_project_earth_moon_4349_745661_pol l_xlarge.jpg)

(http://images.sodahead.com/polls/000624884/polls_1st_grade_project_earth_moon_4349_745661_pol l_xlarge.jpeg)
در حقیقت کتابی به حجم 400 صفحه با مطالب خسته کننده، سیاه و سفید و.... اصلاً چیز مناسبی برای شروع نجوم نیست. هرچند که خیلی ها (از جمله خودم نجوم را با این کتاب شروع کردند و پیش رفتند)

سال پیش تصمیم گرفتم کتابی بنویسم با نام نجوم به زبان خیلی ساده تا دیگر به کسی نگویم فلان کتاب انگلیسی را بخوان یا این که کتاب آسان نداریم و...

این کتاب الان در قسمت های پایانی به سر می برد.

کتابی با حجم بسیار کم (در حدود 100 صفحه)

قابل استفاده برای همه

کتابی به روز

بسیار علمی و غیر حفظی

و از همه مهمتر رنگی و جذاب

در قسمت های پایانی دیدم خوب است که دوستان عزیز لطف کنند و توقعی که از یک کتاب با این عنوان دارند را بگویند تا در آخرین ویرایش ها آن را اعمال کنم.

یعنی از شما کمک می خواهم که بگویید یک کتابِ ساده و مردم پسند، چطور باید باشد و....

منتظر کمک شما دوستان هستم. ضمناً لطفاً دعا کنید تا کتاب خوبی از آب در بیاید.

موضوعی که فراموش کردم اخیراً خدمت شما عرض کنم این است
کتاب تا به حال (3/4 از کل آن) درد حدود 150 صفحه آ چهار شده و فکر کنم با افزودن تصاویر باقی مانده و متن های پایانی حدود 270 صفحه بشود.
با صفحه آرایی در نرم افزار InDesign فکر می کنم در قطع رقعی در حدود 200 صفحه بشود. اما به هر حال اجازه نخواهم داد که مقدار آن بیشتر از این حدود بشود.
شاید 100 صفحه موضوع خیلی جالبی می شد اما به نظر من حالت مرجعیت خود را از دست می داد و بازهم خلا منبع احساس می شود.
با تشکر از توجه شما و این من را از نظرات خوبتان با خبر می کنید

پیام بهرام پور
08-15-2011, 01:53 PM
گردونه آسمان
یک کتاب انگلسی دارم که در آن یک گردونه مقوایی وجود دارد که بسیار ساده و البته شکیل و کوچک است.
به نظرم رسید اگر چنین گردونه ای در کتاب وجود داشته باشد و البته اموزش ان نیز ارائه شود به نظر من موضوع جالبی خواهد بود
البته هزینه ی کتاب هم خیلی بالا نخواهد رفت چون مقوایی بوده شاید نهایتاً 400 تومان ولی به اعتقاد من ارزش دارد.
نظر شما چیست؟

mahdad_haghighi
08-15-2011, 02:59 PM
گردونه آسمان
یک کتاب انگلسی دارم که در آن یک گردونه مقوایی وجود دارد که بسیار ساده و البته شکیل و کوچک است.
به نظرم رسید اگر چنین گردونه ای در کتاب وجود داشته باشد و البته اموزش ان نیز ارائه شود به نظر من موضوع جالبی خواهد بود
البته هزینه ی کتاب هم خیلی بالا نخواهد رفت چون مقوایی بوده شاید نهایتاً 400 تومان ولی به اعتقاد من ارزش دارد.
نظر شما چیست؟

فکر خوبیه ولی به نظر من اگه یه سی دی همراه کتاب باشه بهتره هم می تونین توی سی دی یکی دو تا نرم افزار آسمان نمای رایگان بزارین هم یه سری عکس هابل به صورت نماهنگ و کلی چیزای دیگه

پیام بهرام پور
08-16-2011, 12:06 AM
فکر خوبیه ولی به نظر من اگه یه سی دی همراه کتاب باشه بهتره هم می تونین توی سی دی یکی دو تا نرم افزار آسمان نمای رایگان بزارین هم یه سری عکس هابل به صورت نماهنگ و کلی چیزای دیگه

ببینید خیلی از کتاب ها یه سایت دارن برای خودشون که خیلی چیزای دیگه که توی کتاب جا نمی شه رو توش میذارن
ما می تونیم این کار رو بکنیم. چون سی دی باید خیلی کامل باشد به نظر من
البته سی دی هزینه ای تقریباً نداره (کمتر از 200 تومن) لذا پیشنهاد بدی نیست فقط باید دید که پس از اتمام کتاب چه می شود؟

mehrnoosh modaresi
08-16-2011, 12:47 PM
باسلام خدمت آقای بهرام پور
می خواستم بپرسم حالا این کتاب کی منتشر می شود وتوسط کدام انتشارات
متشکرم

پیام بهرام پور
08-16-2011, 08:24 PM
باسلام خدمت آقای بهرام پور
می خواستم بپرسم حالا این کتاب کی منتشر می شود وتوسط کدام انتشارات
متشکرم

سلام
زمان انتشار رو تقریباً در ایران هیچ بشری نمی تواند پیشبینی کند! اما فکر می کنم در بدترین حالت تا قبل از عید به دست همه علاقه مندان برسد.
برای انتشارات دو گزینه خواستار جدی انتشار این کتاب هستند اما انتشارات هنوز قطعی نیست.
انتشارات سبزان (که چند کتاب نجومی هم تا به حال داشته) و انتشارات ماهنامه آسمان شب.
اگر با انتشارات سبزان کار کنم، تحت عنوان «با همکاری ماهنامه آسمان شب» خواهد بود و اگر خود آسمان شب چاپ کنم که معلومه!
این موضوع انتشارات فقط بسته به همت ماهنامه آسمان شب است که تا کی می توانند انتشارات خود را راه اندازی کنند! (این هم یک اعلام غیر رسمی برای تولد اولین انشارات تخصصی نجومی کشور... البته از من نشنیده بگیرید! و فعلاً راجع به این موضوع صحبت نکنید.)
اگر قبل از تمام شدن کتاب، انتشارات فعالیت خود را آغاز کند به وسیله ی آسمان شب چاپ خواهد شد.
ان شاالله

golaftab
08-17-2011, 01:38 PM
باگردونه اسمان خیلی موافقم چون همه قشر میتونن ازش استفاده کنن و نیازی نیست مثله سیدی حتما کامپیوتریاچیزه دیگه داشته باشن وفکر کنم ازش استقباله خوبی بشه

Helix
08-22-2011, 02:18 PM
گردونه آسمان
نظر شما چیست؟

کاملا موافقم
چون گردونه واقعا راهنمای خوبی برای رصد آسمون هستش
و کار باهاش هم سخت نیست :)

موفق باشید

Amin-Mehraji
08-22-2011, 04:37 PM
حدود 150 صفحه آ چهار شده و

آقای بهرامپور ، بنظرم اگه این کتاب بور افقی باشه خیلی بهتره . همونطور که

گفتم روانشناسان مقتعد هستند که یادگیری مطالب کتبی که افقی باز میشن

70 % بیشتر از کتابهایی هست که بشکل قائم هستند .

پیام بهرام پور
08-24-2011, 04:21 PM
دوستان عزیز یک پیشنهادی به ذهنم رسید که دیدم بسیار خوب است! در کتاب های پاتریک مور به شدت دیده می شود که تصاویر نجومی اینترنتی نیستند و یک عکاس آماتور آن را گفته است و به نام خود عکاس ثبت می شود. به همین منظور به نظرم رسید که در کتاب «ستاره شناسی مثل آب خوردن» که یک فصل برای طراحی و عکاسی نجومی اختصاص داده شده که قصد داریم در این فصل از طرح دوستان به نام خودشان استفاده کنیم!
برای این کار طرح خود اگر می خواهید شیر کنید در همین قسمت و لینک آن را به من پیام خصوصی یا ایمیل (p.bahrampoor@nightsky.ws) کنید و یا اگر تمایلی ندارید که قبل از چاپ کسی آن را ببیند، فقط به خود من ایمیل کنید و این نکته را متذکر شوید.

البته جلوتر طرح های مورد نیاز رو هم خدمت دوستان عرض خواهم کرد.
با تشکر

پیام بهرام پور
08-27-2011, 11:22 PM
سلام بر دوستان عزیز
با صحبت هایی که در انتشارات داشتم، چند چیز مشخص شد:
1. قطع کتاب وزیری هست (همون اندازه معمولی خودمون که کتاب های درسی مدرسه مثل اونه!)
2. کتاب تمام رنگی است.
3. همراه کتاب گردونه ی آسمان ارائه خواهد شد.
4. قیمت کتاب حدود 8 هزار تومان (کمی بیشتر) خواهد بود (واقعاً خوشحالم که یک کتاب 200 صفحه ای و تمام رنگی با چنین کیفیتی حدود 8 هزار تومان تموم بشه! من اوایل فکر می کردم بین 10 تا 12 هزار تومان بشه)

خیلی دوست دارم نظر شما رو بدونم!

rezash
08-28-2011, 02:29 AM
من به شخصه امیدوارم این کتاب هر چه زودتر منتشر شود.تا عموم مردم بتوانند از یکی دیگر از تالیفات شما استفاده کنند.

با آشنائی تقریبا"کاملی که من از نوشته های شما در کتاب ستاره شناس آینده و همینطور در مقالات آسمان شب دارم.یقینا" بسیار آموزنده و مفید در تمام سطوح سنی خواهد بود.

فقط امیدوارم نظرات دوستان در سبک نگارش شما که با مخاطب ارتباطی قوی برقرار میکند تاثیر گذار نباشد.و با همانگونه نوشتار این کتاب را منتشر کنید.

(البته همانطور که خودتون گفتید میدونم که تحریر کتاب در مراحل پایانی است و تقریبا" آماده نشر است)

یک نظر شخصی دیگری هم که دارم اینکه تا جائی که میتوانید از تصاویر برای درک بیشتر خواننده استفاده کنید که بسیار تاثیر گذار است.اگر هم بر روی صفحات تاثیر گذار است در غالبهای کوچکتر استفاده کنید.

پیام بهرام پور
08-28-2011, 03:09 AM
من به شخصه امیدوارم این کتاب هر چه زودتر منتشر شود.تا عموم مردم بتوانند از یکی دیگر از تالیفات شما استفاده کنند.

با آشنائی تقریبا"کاملی که من از نوشته های شما در کتاب ستاره شناس آینده و همینطور در مقالات آسمان شب دارم.یقینا" بسیار آموزنده و مفید در تمام سطوح سنی خواهد بود.

فقط امیدوارم نظرات دوستان در سبک نگارش شما که با مخاطب ارتباطی قوی برقرار میکند تاثیر گذار نباشد.و با همانگونه نوشتار این کتاب را منتشر کنید.

(البته همانطور که خودتون گفتید میدونم که تحریر کتاب در مراحل پایانی است و تقریبا" آماده نشر است)

یک نظر شخصی دیگری هم که دارم اینکه تا جائی که میتوانید از تصاویر برای درک بیشتر خواننده استفاده کنید که بسیار تاثیر گذار است.اگر هم بر روی صفحات تاثیر گذار است در غالبهای کوچکتر استفاده کنید.
آقای رضاش عزیز خیلی ممنونم از لطف شما

یه سوال داشتم، اون جایی فرمودین:

منظور شما رو متوجه نشدم!
در مورد تصاویر هم باید بگم که شاید روی بعضی از تصاویر دارم چند ساعت وقت میذارم. بهترین رو انتخاب خواهم کرد.

rezash
08-28-2011, 03:35 AM
منظورم این بود که نوع نگارش شما بسیار مورد پسند من است.احتمالا" تغییر ندهید.

زیاد آموزشی و خشک نشه. در کتاب ستاره شناس آینده مثالهائی که میزنید و یا گاها" طنزی که در مثالهایتان هست بسیار جالب بود.و به درک بهتر مطلب کمک بسیاری میکنه.

پیام بهرام پور
08-29-2011, 01:53 AM
منظورم این بود که نوع نگارش شما بسیار مورد پسند من است.احتمالا" تغییر ندهید.

زیاد آموزشی و خشک نشه. در کتاب ستاره شناس آینده مثالهائی که میزنید و یا گاها" طنزی که در مثالهایتان هست بسیار جالب بود.و به درک بهتر مطلب کمک بسیاری میکنه.

خیلی ممنونم از لطف شما جناب رضاش عزیز
باید خدمت شما عرض کنم که این کتاب از آنجایی که متعلق به هیچ رده ی سنی نیست و قصد دارم به گونه ای آن را بنویسم که بچه های اواخر دبستان و پدران و پدربزرگان (البته مادر و مادربزرگ هم هستن) از آن استفاده کنند، لذا شوخی و طنزها اندکی باید محدودتر باشند چون هر شوخی معمولاً مخصوص رده ی خاصی است و ممکن است رده های سنی دیگر با ان ارتباط برقرار نکنند
اما به هرحال سعی می کنم شادابی و خشک نبودن گذشته را با شیوه هایی علمی تر و البته خلاقانه تر حفظ کنم
بازهم با تشکر از محبت شما که برای بهتر شدن این کتاب وقت می گذارید.

solh
08-29-2011, 10:37 PM
خیلی ممنونم از لطف شما جناب رضاش عزیز
باید خدمت شما عرض کنم که این کتاب از آنجایی که متعلق به هیچ رده ی سنی نیست و قصد دارم به گونه ای آن را بنویسم که بچه های اواخر دبستان و پدران و پدربزرگان (البته مادر و مادربزرگ هم هستن) از آن استفاده کنند، لذا شوخی و طنزها اندکی باید محدودتر باشند چون هر شوخی معمولاً مخصوص رده ی خاصی است و ممکن است رده های سنی دیگر با ان ارتباط برقرار نکنند
اما به هرحال سعی می کنم شادابی و خشک نبودن گذشته را با شیوه هایی علمی تر و البته خلاقانه تر حفظ کنم
بازهم با تشکر از محبت شما که برای بهتر شدن این کتاب وقت می گذارید.
همانطور كه گفتيد افراد بسياري نيز از اين نوع نوشتن لذت نميبرند ، نمونه اش خود من ، راستش من فكر ميكنم بايد علم را به آن صورتي كه معمولا خشك گفته ميشود آموخت ، اما متاسفانه دانش آموزان ما به نحوي در مدرسه با علوم آشنا ميشوند كه فكر ميكنند خشكي كتاب ها (به نظر همه ) به معناي بي معنا بودن آن و آموختن يك ماورا طبيعه است ، در حالي كه من به شخصه از خواندن كتاب هايي لذت ميبرم كه حتي كوچكترين انحرافي براي سرگرمي از مطلب حقيقي نداشته باشند ! (البته احساس شخصي و فكر شخصي است ) . در نهايت هم بايد بگويم شك دارم بايد اميدوار باشم كه ناراحت نشويد يا نه!

پیام بهرام پور
08-30-2011, 12:50 AM
همانطور كه گفتيد افراد بسياري نيز از اين نوع نوشتن لذت نميبرند ، نمونه اش خود من ، راستش من فكر ميكنم بايد علم را به آن صورتي كه معمولا خشك گفته ميشود آموخت ، اما متاسفانه دانش آموزان ما به نحوي در مدرسه با علوم آشنا ميشوند كه فكر ميكنند خشكي كتاب ها (به نظر همه ) به معناي بي معنا بودن آن و آموختن يك ماورا طبيعه است ، در حالي كه من به شخصه از خواندن كتاب هايي لذت ميبرم كه حتي كوچكترين انحرافي براي سرگرمي از مطلب حقيقي نداشته باشند ! (البته احساس شخصي و فكر شخصي است ) . در نهايت هم بايد بگويم شك دارم بايد اميدوار باشم كه ناراحت نشويد يا نه!
سلام
خیلی ممنونم از شما
نظر جالب و جسورانه و در عین حال خاصی است،‌متشکرم
اما باید چند نکته را بگویم
همانطور که بنده و خودتان اشاره کردید،‌ این بحث تاحد زیادی سلیقه ای است، لذا اصلاً‌ بحث زیاد در رابطه با آن صحیح نمی باشد.
اما در رابطه با این که می فرمایید علم باید خشک باشد (تا مقدار زیادی قبول دارم) چون اگر داخل کتاب مکانیک کلپنر،‌نویسنده شوخی کند،‌اعصاب آدم خورد می شود! چون هدف کاملاً‌مشخص است.
اما هدف این کتاب چیست؟ هدف این کتاب آشنایی اولیه علاقه مندان به نجوم است. قطعاً یک دانش آموز اول ابتدایی را به هیچ وجه با خشکی و جدیت نباید آموزش داد،‌فقط و فقط باید از طریق ملایمت وارد شد تا در بلند مدت این فرد علم را به صورت جدی بیاموزد
در این کتاب نیز دقیقاً‌همینطور است.
یعنی ما تمام تلاشمان این است که فقط افراد را علاقه مند کنیم،‌ همین!
حالا اگر می خواهند آن را به صورت جدی ادامه دهند
بازهم از شما ممنونم

م.ح.اربابی فر
09-02-2011, 12:51 PM
البته می دانم خودت حواست هست ولی فکر می کنم ذکر این نکته خالی از لطف نباشه!
از کیفیت چاپ کتاب اصلا غافل نشو، مخصوصا که بار اصلی کتابت را تصاویر به دوش می کشند.
الان این اتفاقی که برای صفحات وسط مجله نجوم افتاد ( اگرچه برای اولین بار و احتمالا آخرین بار بود) شاید هشداری باشد که بیشتر دقت کنی.

Mojtaba.M
09-02-2011, 06:58 PM
از کیفیت چاپ کتاب اصلا غافل نشو، مخصوصا که بار اصلی کتابت را تصاویر به دوش می کشند.
الان این اتفاقی که برای صفحات وسط مجله نجوم افتاد ( اگرچه برای اولین بار و احتمالا آخرین بار بود) شاید هشداری باشد که بیشتر دقت کنی.

این جا جاش نیس ولی در مورد بند آخر یه کم توضیح میدی ؟

پیام بهرام پور
09-02-2011, 07:24 PM
این جا جاش نیس ولی در مورد بند آخر یه کم توضیح میدی ؟
در مورد این چیزی که محا گفت اینجا رو نگاه کنید تا منظورشون رو متوجه شوید:
http://nojum.ir/fa/news/events/1390/06/09/sky-at-this-month.aspx
در مورد صحبت محا هم حتماً حرف خواهم زد.
ممنونم

پیام بهرام پور
09-02-2011, 10:01 PM

محا جان!
خیلی ممنونم از توجه شما
باید خدمتت عرض کنم که برای این کار چند کار از دست بنده بر می آید که یکی از اونها داشتن یه ناظر چاپ خوب هست.
حتماً حتماً خیلی روی این موضوع توجه خواهم داشت.
البته روی خود کیفیت کاغذ و چاپ خیلی حساسیت خواهم داشت تا بهترین کیفیت چاپ و کاغذ رو داشته باشیم

ستاره بنیادی
09-02-2011, 11:07 PM
سلام بر دوستان عزیز
1. قطع کتاب وزیری هست (همون اندازه معمولی خودمون که کتاب های درسی مدرسه مثل اونه!)
2. کتاب تمام رنگی است.
4. قیمت کتاب حدود 8 هزار تومان (کمی بیشتر) خواهد بود (واقعاً خوشحالم که یک کتاب 200 صفحه ای و تمام رنگی با چنین کیفیتی حدود 8 هزار تومان تموم بشه! من اوایل فکر می کردم بین 10 تا 12 هزار تومان بشه)

خوب باید گفت عالیه! خسته نباشید .

قیمت کتاب نجوم به زبان ساده که کتاب سیاه سفیدی هست ، در چاپ هفتم مرداد 89، 7 هرار تومانه و فقط تعدادی از صفحات داخلی کتاب رنگیه ( یه چیزی حدود 15- 16 صفحه احتمالا)

به نظرم با توجه به مواردی که ذکر کردین خیلی خوبه :)

Flare star
09-03-2011, 11:57 AM
سلام بر دوستان عزیز
2. کتاب تمام رنگی است.

من از شما ممنونم به خاطر چنین کتاب ارزنده ای که با این کیفیت بالا و قیمتی که دارد در اختیار علاقه مندان نجوم قرار میدهید http://www.pic4ever.com/images/thankyou.gif (http://www.pic4ever.com/images/thankyou.gif)و همچنین تبریک هم میگم[/URL][URL="http://www.pic4ever.com/images/congratualtions.gif"]http://www.pic4ever.com/images/congratualtions.gif (http://www.pic4ever.com/images/congratualtions.gif)

فقط یه سوال:چه زمانی منتشر میشه؟(حدودی!!)
.
.
.
موفق باشید!!

پیام بهرام پور
09-03-2011, 09:21 PM
من از شما ممنونم به خاطر چنین کتاب ارزنده ای که با این کیفیت بالا و قیمتی که دارد در اختیار علاقه مندان نجوم قرار میدهید http://www.pic4ever.com/images/thankyou.gif (http://www.pic4ever.com/images/thankyou.gif)و همچنین تبریک هم میگم[/URL][URL="http://www.pic4ever.com/images/congratualtions.gif"]http://www.pic4ever.com/images/congratualtions.gif (http://www.pic4ever.com/images/congratualtions.gif)

فقط یه سوال:چه زمانی منتشر میشه؟(حدودی!!)
.
.
.
موفق باشید!!

خواهش می کنم!
وظیفه هست این کار (جدی عرض می کنم، واقعاً وظیفه هست)
زمانش فکر می کنم در بدترین شرایط، قبل از پایان آبان ماه بیرون بیاد
البته اگر بدشانسی نباشه، ممکنه هفته های دوم یا سوم مهرماه هم بیرون بیاد ولی یکم بعید به نظر میرسه
در مورد قیمت هم ممنونم
البته شاید یه کارهای دیگه ای انجام بشه....

mahshid yaali
09-03-2011, 11:33 PM
درود و خسته نباشید ( جداً !!! )
نوشتن نسکی (کتابی) با این همه مزیت ، امریست بسیار پسندیده و بجا . فلذا مراتب قدر دانیِ از شما را تماماً بجا می آورم .
امید است جناب مایر دگانی نیز کمی به فکر بیافتد در بابِ نسکی که نوشته است و اندکی اندیشه کند که چگونه این همه اشتباه را در یک کتابِ 400 صفحه ای جای داده است ...!! به راستی که در زمان خود کارِ بزرگی انجام داده اند...!!!
اما به دور از شوخی ، قطعاً نگارشِ کتابی اینچنینی بسیار دشوار است.
با سپاس فراوان

Atlantis777
09-04-2011, 12:43 PM
سلام آقای بهرام پور من واقعا از خوندن این مطلب بسیار خوشحال شدم،چون دربدر دنبال چنین چیزی میگشتم.امیدوارم اونایی که حتی علاقه ای به نجوم ندارن جذب کتاب شما شوند.
با آرزو موفقیت شما

پیام بهرام پور
09-10-2011, 11:24 PM
دوستان عزیز سلام!
اگر می بینید که حضور من در فروم کمرنگ شده به دلیل این است که به شدت مشغول کارهای پایانی این کتاب هستم.
از دوستان عزیز یک مشورت می خواستم:
به نظر شما گردونه‌ی آسمان کتاب چه ویژگی داشته باشد؟ (البته به اهداف و مخاطبان چنین کتابی توجه کنید)

Mojtaba.M
09-11-2011, 05:02 PM
به نظر شما گردونه‌ی آسمان کتاب چه ویژگی داشته باشد؟ (البته به اهداف و مخاطبان چنین کتابی توجه کنید)[/quote]

به نظر من حتما یه راهنمای کامل بری استفاده از گردونه در کتاب قرار بدین که دیگران برای استفاده با مشکل روبه رو نشن !!!

پیام بهرام پور
09-11-2011, 10:56 PM
به نظر شما گردونه‌ی آسمان کتاب چه ویژگی داشته باشد؟ (البته به اهداف و مخاطبان چنین کتابی توجه کنید)

به نظر من حتما یه راهنمای کامل بری استفاده از گردونه در کتاب قرار بدین که دیگران برای استفاده با مشکل روبه رو نشن !!![/quote]
بله! این که از بدیهیات موضوع هست
راهنمای کاملی از این موضوع در کتاب قرار دارد و متن آن هم نگاشته شده است.
منظورم از نظرات در مورد این بود که خود گردونه چه ویژگی هایی داشته باشد؟

rezash
09-12-2011, 12:52 AM

گردونه باید شبرنگ باشه.باید بشه در کمترین نور حداقل خطوط رسم شده را مشاهده کرد.

زیاد شلوغ نباشه ولی اجرام خیلی مهم رو باید ثبت کرد.مثلا" از مهمترین اجرام مسیه.

169
09-12-2011, 02:04 AM
در مورد گردونه چیزی که مطرح میشه عرض جغرافیایی کاری ست! فکر کنم گردونه ها مقدار بازه ی حداقلی و حداکثری دارند که از چند درجه (20 درجه مثلا) بالاتر نمیره! اگه نتونه ایران رو کامل پوشش بده حد میان منطق به نظر میرسه!

در گردونه اجرام مسیه مشخص باشه! از اسم های فارسی ستاره های مشص شده استفاده بشه! ابعاد گردونه کمی بزرگ باشه(در حد کتاب البته) که بشه راحت دید! طراحی شکلی گردونه جالب و جدید باشه! یک سری از بحث های رصدی مثله میدان دید و بزرگنمایی تلسکوپ و حد قدر و ایا هم روی گردونه مشخص باشه! میتونه تقویم سالیانه در پشت گردونه نگاشته بشه(فقط مشکلش اینه که برای یک سا میشه) بارش شهابی ها هم در صفحه گردونه مشخص باشه! فعلا همینا به ذهنم رسید...:)

saeedmozah
09-12-2011, 11:38 AM
من خواهش میکنم فهرست اجرام مسیه رو در آخر کتاب قید کنید
خیلی سخته این فهرست رو از یه جای معتبر گیر آوردن

پیام بهرام پور
09-21-2011, 10:40 AM
گردونه باید شبرنگ باشه.باید بشه در کمترین نور حداقل خطوط رسم شده را مشاهده کرد.

زیاد شلوغ نباشه ولی اجرام خیلی مهم رو باید ثبت کرد.مثلا" از مهمترین اجرام مسیه.
خیلی متشکرم
بله دقیقاً همینطور که می فرمایید خلوت و البته کاربردی خواهد بود.

در مورد گردونه چیزی که مطرح میشه عرض جغرافیایی کاری ست! فکر کنم گردونه ها مقدار بازه ی حداقلی و حداکثری دارند که از چند درجه (20 درجه مثلا) بالاتر نمیره! اگه نتونه ایران رو کامل پوشش بده حد میان منطق به نظر میرسه!

در گردونه اجرام مسیه مشخص باشه! از اسم های فارسی ستاره های مشص شده استفاده بشه! ابعاد گردونه کمی بزرگ باشه(در حد کتاب البته) که بشه راحت دید! طراحی شکلی گردونه جالب و جدید باشه! یک سری از بحث های رصدی مثله میدان دید و بزرگنمایی تلسکوپ و حد قدر و ایا هم روی گردونه مشخص باشه! میتونه تقویم سالیانه در پشت گردونه نگاشته بشه(فقط مشکلش اینه که برای یک سا میشه) بارش شهابی ها هم در صفحه گردونه مشخص باشه! فعلا همینا به ذهنم رسید...:)
متشکرم دوست خوبم اما من هیچ اعتقادی به کاملاً پارسی نویسی ندارم! و هر آنچه متداول است را می نویسم. قرار نیست به جای آندرومدا بگویم زن به زنجیر کشیده شده!! (البته احتمال زیاد منظور شما این نبوده است!)
به لحاظ اندازه، گردونه باید در عرض کتابی با قطع وزیری جای بگیرید و امکان اندازه ی بزرگ وجود ندارد.

من خواهش میکنم فهرست اجرام مسیه رو در آخر کتاب قید کنید
خیلی سخته این فهرست رو از یه جای معتبر گیر آوردن
اجرام مسیه در بسیاری از کتاب ها وجود دارد و در کتاب ستاره شناسی مثل آب خوردن، به شدت مشکل فضا داریم به طوری که شاید بخشی از کتاب را در سایت انتشارات قرار دهیم! (چون کم بودن قیمت برای ما بسیار مهم است)
سعی می کنیم در این قسمت سایت، این موضوع را نیز بگنجانیم.

پیام بهرام پور
09-21-2011, 10:46 AM
در تاپیک نجوم و گرافیک، دوستان عزیز محبت کردند و احتمالاً قسمت طراحی جلد را بر عهده خواهند داشت.
لذا لازم می دانم توضیحاتی ارائه کنم:
کتاب با عنوان ستاره شناسی مثل آب خوردن است.
مخاطبان آن همه افراد از سن راهنمایی به بالا می باشد اما بیشتر جوان پسنده است.
در کتاب از زبان علمی و در ابتدای فصول از زبان طنز و تصاویر جالب و (شاید بامزه!) استفاده شده است.
کتاب به صورت تمام رنگی است.
قطع کتاب به صورت وزیری است و حجم آن در حدود 200 صفحه می شود.
طرح های جلد یکم شلوغ (نه خیلی) رو خیلی دوست دارم و برای این کتاب مد نظرم هست.
دوست دارم تلفیقی از واقعیت و انیمت باشه (البته اگه بشه!)
ضمناً دوستانی که احساس می کنند برای طراحی نیاز به قسمت هایی از کتاب دارند، بفرمایند که موارد مورد نیاز را برایشان ارسال کنم.

sara shahabi
09-21-2011, 01:22 PM
در مورد جلد روی کتاب با نظر به این که اسم کتاب ستاره شناسی مثل آب خوردن است شاید بشه طرح جلد رو مرتبط کرد مثلا از یک لیوان(البته یه جوری که کل صفحه رو بگیره)استفاده کنید که اجرام به ترتیب چگالیشون قرار بگیرند مثلا سیاه چاله قسمت تحتانی باشه(البته زیاد علمی نیست چون دیگه لیوانی وجود نداره!) و ... تا برسیم به اجرام دیگه!!در واقع لیوان می تونه به منزله ی مرز عالم باشه که اجرام سماوی در فضا شناور هستند.

tahoo
09-21-2011, 02:09 PM
در تاپیک نجوم و گرافیک، دوستان عزیز محبت کردند و احتمالاً قسمت طراحی جلد را بر عهده خواهند داشت.
لذا لازم می دانم توضیحاتی ارائه کنم:
کتاب با عنوان ستاره شناسی مثل آب خوردن است.
مخاطبان آن همه افراد از سن راهنمایی به بالا می باشد اما بیشتر جوان پسنده است.
در کتاب از زبان علمی و در ابتدای فصول از زبان طنز و تصاویر جالب و (شاید بامزه!) استفاده شده است.
کتاب به صورت تمام رنگی است.
قطع کتاب به صورت وزیری است و حجم آن در حدود 200 صفحه می شود.
طرح های جلد یکم شلوغ (نه خیلی) رو خیلی دوست دارم و برای این کتاب مد نظرم هست.
دوست دارم تلفیقی از واقعیت و انیمت باشه (البته اگه بشه!)
ضمناً دوستانی که احساس می کنند برای طراحی نیاز به قسمت هایی از کتاب دارند، بفرمایند که موارد مورد نیاز را برایشان ارسال کنم.
میشه بگین بطور کلی کتاب درمورد چی نوشته شده؟سیارات،اجرام مسیه،صورت فلکی..؟؟؟
اگه درمورد همه چیز نوشتین بگید جذاب ترین قسمت کتاب در مورد چی هست؟(از نظر خودتون)
بعد هم برای کتاب علمی طرح شلوغ رو توصیه نمیکنم...!

پیام بهرام پور
09-21-2011, 10:24 PM
میشه بگین بطور کلی کتاب درمورد چی نوشته شده؟سیارات،اجرام مسیه،صورت فلکی..؟؟؟
اگه درمورد همه چیز نوشتین بگید جذاب ترین قسمت کتاب در مورد چی هست؟(از نظر خودتون)
بعد هم برای کتاب علمی طرح شلوغ رو توصیه نمیکنم...!

سلام
ممنونم
کل کتاب در 11 فصل است (فصل صفر تا 10) تقریباً کل نجوم اماتوری
0. ما در کجای کیهان هستیم
1. منظومه شمسی
2. زندگی ستارگان
3. کیهان شناسی
4. رصد با چشم غیر مسلح
5. ابزارهای رصدی
6. رصد با چشم مسلح
7. ثبت رصد (عکاسی و طراحی)
8. آموزش نرم افزار استاری نایت
9. علوم فضایی
10. دست ساخته های نجومی (ساخت وسایل نجومی از جمله تلسکوپ)
فصل دو و چهار و شش رو من خودم دوست دارم.
متشکرم

Negar Najafi
09-21-2011, 11:52 PM
سلام آقای بهرام پور
من تا حالا تونستم کتابتونو به یک نفر پیشنهاد کنم چون هنوز خیلی تازه کار گیر نیآوردم! (توجه داشته باشد که هنوز کتاب چاپ نشدهاااااا!)
ممنون برای تلاشهاتون

پیام بهرام پور
09-22-2011, 10:39 AM
سلام آقای بهرام پور
من تا حالا تونستم کتابتونو به یک نفر پیشنهاد کنم چون هنوز خیلی تازه کار گیر نیآوردم! (توجه داشته باشد که هنوز کتاب چاپ نشدهاااااا!)
ممنون برای تلاشهاتون

سلام
بی نهایت از شما ممنونم
این پست شما باعث شد من با شدت و سرعت بیشتری کار کنم که کتاب زودتر اماده بشود.

narcissus flower
09-22-2011, 01:34 PM
در مورد جلد روی کتاب با نظر به این که اسم کتاب ستاره شناسی مثل آب خوردن است شاید بشه طرح جلد رو مرتبط کرد مثلا از یک لیوان(البته یه جوری که کل صفحه رو بگیره)استفاده کنید که اجرام به ترتیب چگالیشون قرار بگیرند مثلا سیاه چاله قسمت تحتانی باشه(البته زیاد علمی نیست چون دیگه لیوانی وجود نداره!) و ... تا برسیم به اجرام دیگه!!در واقع لیوان می تونه به منزله ی مرز عالم باشه که اجرام سماوی در فضا شناور هستند.

اگه اجازه بدید من هم یک طرح در راستای پیشنهاد شما بدم!این لیوان رو که توصیف کردید میشه توسط یک نفر نوشیده بشه.ی یعنی یک نفر لیوان پر از اجرام رو بنوشد فکر کنم خیلی مقوی باشه

شايان سليم شهشهانى
09-22-2011, 03:34 PM
سلام پيام جان ، خدا قوت به جاي خسته نباشيد!

يك پيشنهاد كه نميدونم الان وقتشه بگم يا نه ، اما پيشنهاد خوبيه! :د

قبل از چاپ ، كتابت را بصورت فايل كامپيوتري يا چاپ شده (توسط خودت چاپ شده!) به پيش كساني كه خودت قبولشون داري در نجوم ببر و حداقل يك ساعت درباره ي كتابت باهاشون صحبت كن ، اطلاعات بده و اطلاعات بگير! (شخصيت نجومي هم كه به اندازه ي كافي ميشناسي ، نياز به معرفي نيست!)
حداقل با ١٠ نفر (اگه من باشم!) ، ان وقت هم ميتوني بنويسي با تشكر از اين ١٠ نفر كه خب اعتبار كتابت هم به تبع بالاتر ميره هم تجارب و اطلاعات و پيشنهادات آن ١٠ نفر روي كتابت تاثير بسيار خوبي ميذاره! 
به نظرم اگر در چاپ كتاب عجله نكني ، ضرر نمي كني ، من بودم تا نمايشگاه صبر مي كردم و آنقدر بالا پايينش مي كردم كه بعد از چاپ پشيمون نشم!

البته اين پيشنهاد ، تبصره ها و مضراتي هم داره خب ! اما در هر صورت پيشنهاديه!

درباره غلط نداشتن هم تاكيد مي كنم كه سعي كن نداشته باشه!

پیام بهرام پور
09-22-2011, 03:54 PM
سلام پيام جان ، خدا قوت به جاي خسته نباشيد!

يك پيشنهاد كه نميدونم الان وقتشه بگم يا نه ، اما پيشنهاد خوبيه! :د

قبل از چاپ ، كتابت را بصورت فايل كامپيوتري يا چاپ شده (توسط خودت چاپ شده!) به پيش كساني كه خودت قبولشون داري در نجوم ببر و حداقل يك ساعت درباره ي كتابت باهاشون صحبت كن ، اطلاعات بده و اطلاعات بگير! (شخصيت نجومي هم كه به اندازه ي كافي ميشناسي ، نياز به معرفي نيست!)
حداقل با ١٠ نفر (اگه من باشم!) ، ان وقت هم ميتوني بنويسي با تشكر از اين ١٠ نفر كه خب اعتبار كتابت هم به تبع بالاتر ميره هم تجارب و اطلاعات و پيشنهادات آن ١٠ نفر روي كتابت تاثير بسيار خوبي ميذاره!
به نظرم اگر در چاپ كتاب عجله نكني ، ضرر نمي كني ، من بودم تا نمايشگاه صبر مي كردم و آنقدر بالا پايينش مي كردم كه بعد از چاپ پشيمون نشم!

البته اين پيشنهاد ، تبصره ها و مضراتي هم داره خب ! اما در هر صورت پيشنهاديه!

درباره غلط نداشتن هم تاكيد مي كنم كه سعي كن نداشته باشه!
شایان جان سلام
تا به حال کتاب 8 ویراستار علمی و ادبی داره!
با تجربیاتی از 4 کتاب قبلی به دست آورده ام قطعاً این کار رو می کنم

پیام بهرام پور
09-22-2011, 10:07 PM
در راستای صحبت دوست عزیزمان، شایان شهشهانی
از تمامی دوستانی که تمایل دارند در بحث ویرایش کل یا موضوعی کتاب همکاری داشته باشند دعوت به عمل می اید از طریق ایمیل با بنده ارتباط داشته باشند. (p.bahrampoor@nightsky.ws)

behnood
09-30-2011, 10:36 PM
سلام
بی نهایت از شما ممنونم
این پست شما باعث شد من با شدت و سرعت بیشتری کار کنم که کتاب زودتر اماده بشود.
سلام آقای بهرام پور ، ممنون می شم اگه کتابتون رو زود تر تکمیل کنید و بگویید چگونه باید تهیه کنیم ، چون من امسال دارم به دانش آموزان مدرسه سال گذشته نجوم مقدماتی آموزش می دم و در حال حاضر مجبورم از نجوم به زبان ساده استفاده کنم که با توجه به سطح نسبتا پایین بچه های کلاس زیاد مناسب نیست. من وقتی شنیدم شما دارین این کتاب رو می نویسین خوشحال شدم چون خودم با نجوم به زبان ساده نجوم رو به طور جدی شروع کردم و احساس می کنم فهمش یک کم برای دانش آموزان راهنمایی سخته ولی در حال حاضر نا امید شدم و فکر می کنم که باید با آن شروع کنم . باز هم درخواست می کنم هر چه سریع تر کتاب رو منتشر کنید تا شاید بتوان عده ای را به نجوم علاقه مند کرد .
با تشکر

Mojtaba.M
10-01-2011, 03:07 PM
:advise:
جناب بهرام پور انشاالله بعد از نشر کتاب چه مدت طول میکشد که کتاب رو در تمام کشور بشه تهیه کرد :violin:

Flare star
10-01-2011, 05:43 PM
خواهش می کنم!
وظیفه هست این کار (جدی عرض می کنم، واقعاً وظیفه هست)
زمانش فکر می کنم در بدترین شرایط، قبل از پایان آبان ماه بیرون بیاد
البته اگر بدشانسی نباشه، ممکنه هفته های دوم یا سوم مهرماه هم بیرون بیاد ولی یکم بعید به نظر میرسه
در مورد قیمت هم ممنونم
البته شاید یه کارهای دیگه ای انجام بشه....
طبق گفتتتون یعنی تا یکی دوهفته ی آینده چاپ میشه؟!!!:advise:
میشه وقتی طرح روی جلد کتاب آماده شد برای ما هم بذارین که ببینیم؟!!!:ORLY:
انتشاراتشم میگین(لطفا)!!!

پیام بهرام پور
10-01-2011, 08:34 PM
:advise:
جناب بهرام پور انشاالله بعد از نشر کتاب چه مدت طول میکشد که کتاب رو در تمام کشور بشه تهیه کرد :violin:

ان شاالله سعی می کنیم پخش کتاب به گونه ای باشد که هیچ علاقه مندی در تهیه آن مشکلی نداشته باشد.
فکر کنم حداکثر یک ماه پس از چاپ توزیع تا حد خوبی انجام شود.

طبق گفتتتون یعنی تا یکی دوهفته ی آینده چاپ میشه؟!!!:advise:
میشه وقتی طرح روی جلد کتاب آماده شد برای ما هم بذارین که ببینیم؟!!!:ORLY:
انتشاراتشم میگین(لطفا)!!!
اگر به نوشته دقت کنید، عرض کردم تا قبل از پایان آبان ماه نه قبل از پایان مهر ماه
طرح جلد رو هم دو نفر از دوستان محبت می کنند و انجام می دهند، اگر تمام شد، چشم
در مورد انتشارات هم یک خبر خوب:
اولین انتشارات کاملاً نجومی و تخصصی شروع به کار می کند و اولین کتاب نیز این کتاب می باشد!
انتشارات ماهنامه آسمان شب

Flare star
10-02-2011, 04:47 PM
ولی شما نوشتین هفته ی 2و 3 مهر ماه!!!نگفته بودین پایان آبان ماه و حتی نوشتین قبل از پایان آبان ماه!!:that dood is up to
واقعا بهتون به خاطر اضافه شدن این موفقیتتون به دیگر موفقیتاتون تبریک میگم:sSig_woohoo2:
امیدوارم کتاب شما به زبانای دیگم ترجمه شه(مثه انگلیسی)و جهانی بشه:rotflol:
.
.
.
موفق باشید:thumbsup:

golaftab
10-22-2011, 12:44 AM
اقای بهرام پور امیدوارم همه کارای کتابتون به خوبی پیش بره وهرچه زودتر کتابتون چاپ بشه ماکه مشتاقانه منتظر چاپ ودیدن کتابتون هستیم

Hoaxes
11-17-2011, 11:44 PM
سلام

تازه کارم و کارم رو حدود یه ماهه (!) که شرو کردم .

و به توصیه هایی که تو اینترنت دیده بودم طبق روال عادی رفتم سراغ نجوم به زبان ساده .

اولش خوب داشت مثل آدم توضیح میداد ، یه کم که رفت جلو دیگه دیدم داره حالمو به هم میزنه !

قربونش برم به زبون دری پشتو ترجمه شده !

فکر میکنم این کتاب بتونه شروع خوبی برای من باشه

تشکر از نویسنده ی محترم

behnood
11-18-2011, 05:23 PM
آقای بهرام پور آبان هم داره تموم می شه کتابتون چی شد ؟

parias447
11-18-2011, 09:00 PM
be nazare man ketabe khob ketabie ke ba estefade az shekl ye mafhom ro tozih bede vaghti shekl dashte bashe khanande mitoone un padide ya jesm ro dark kone va to jehnesh mojassam kone

افزوده شده توسط مدير :

به نظر من کتاب خوب کتابی که با استفاده از شکل یه مفهوم رو توضیح بده وقتی‌ شکل داشته باشه خواننده میتونه اون پدیده یا جسم رو درک کنه و تو ذهنش مجسم کنه

---------------------------------------
كاربر گرامي ، استفاده از فونت انگليسي براي تايپ فارسي در فروم ممنوع است .

براي تبديل متن خود مي توانيد از سايت http://www.behnevis.com/ استفاده كنيد .

پیام بهرام پور
11-19-2011, 11:35 AM
سلام

تازه کارم و کارم رو حدود یه ماهه (!) که شرو کردم .

و به توصیه هایی که تو اینترنت دیده بودم طبق روال عادی رفتم سراغ نجوم به زبان ساده .

اولش خوب داشت مثل آدم توضیح میداد ، یه کم که رفت جلو دیگه دیدم داره حالمو به هم میزنه !

قربونش برم به زبون دری پشتو ترجمه شده !

فکر میکنم این کتاب بتونه شروع خوبی برای من باشه

تشکر از نویسنده ی محترم
دوست عزیزم سلام!
وقت شما بخیر
خیلی ممنونم از لطف شما، فقط باید به این نکته توجه کنیم که نجوم به زبان ساده کتاب بسیار خوبی است متنها نام آن در انتخاب مخاطبان اشکال به وجود بیاورد. لذا فکر نمی کنم این کتاب اینقدر هم بد باشد، به هر حال ما سعی می کنیم اشکالات ان را تا حد زیادی مرتفع کنیم.

آقای بهرام پور آبان هم داره تموم می شه کتابتون چی شد ؟

سلام
از پیگیری‌های شما بسیار سپاسگذارم و امیدوارم کار به گونه‌ای باشد که باعث رضایت شما دوستان بشود.
در پست بعدی به صورت مفصل به این موضوع خواهم پرداخت

be nazare man ketabe khob ketabie ke ba estefade az shekl ye mafhom ro tozih bede vaghti shekl dashte bashe khanande mitoone un padide ya jesm ro dark kone va to jehnesh mojassam kone

افزوده شده توسط مدير :

---------------------------------------
كاربر گرامي ، استفاده از فونت انگليسي براي تايپ فارسي در فروم ممنوع است .

براي تبديل متن خود مي توانيد از سايت http://www.behnevis.com/ استفاده كنيد .
حتماً‌ همانطور که می‌فرمایید در انتخاب تصاویر بسیار حساسیت به خرج خواهیم داد.

پیام بهرام پور
11-19-2011, 11:49 AM
توضیحاتی اندرباب دلیل تأخیر کتاب
دوستان عزیز سلام. طبق گفته قبلی بنده، این کتاب تا آذرماه اماده چاپ می‌شد

اما این اتفاق نیافتاده است!
لازم می‌بینیم در رابطه با این کتاب توضیحاتی را ارائه کنیم.
مطالب کلی کتاب از تابستان سال پیش آماده بود!! یعنی تابستان 89 لذا به لحاظ زمانی هیچ مشکلی در بحث انتشار وجود داشت! آنچه باعث شد که کار کتاب به تعویق بیافتد چند مورد است:
1. بنده به جهت حساسیتی که صفحه آرایی دارم و با حساس نبودن انتشارات‌های در رابطه با صفحه آرایی بسیار مواجه شدم، خودم به شخصه کار با نرم‌افزار ایندیزان را فرا گرفتم و البته کار صفحه آرایی کتاب را - از نظر دوستان و خودم - به خوبی به پایان رساندم.
2. سعی شده که تمام تصاویر این کتاب از منجمان ایرانی تهیه شود؛ موضوع تهیه تصاویر و البته هماهنگی آنها و.... بسیار وقت گیر بود.
3. تصمیم داشتم که تصاویر کتاب، تنها جمع‌آوری از اینترنت نباشد و هر تصویری را که مورد نیاز است یا بازترسیم کنیم یا خودمان ترسیم کنیم، لذا خواهر من جان فشانی کردند و خود نرم افزار کورل دراو را فرا گرفتند و اکنون مشغول طراحی تصاویر هستند.
4. در ابتدای هر فصل کاریکاتوری وجود دارد که یک نفر آن را ترسیم کرده، یک نرم راپید زده و یک نفر (خانم بنیادی) زحمت رنگ‌آمیزی آن را بر عهده داشتند.
5. بگذارید سخن را خلاصه کنم و این را بگویم که تا به حال بیش از 38 نفر به صورت مستقیم در کتاب درگیر بودند! و حتی چند بخش از کتاب را نویسندگانی دیگر نگاشته اند (عکاسی آقای پناهنده، تاریخ نجوم آقای اربابی فر، طراحی نجومی خانم شهابی فر و فلسفه نجوم آقای کوهزاد)
6.....
این موارد تنها برخی از فعالیت‌هایی هست که برای این کتاب انجام شده، تمام تلاش این است که کتاب بهترین باشد و نه انتشار سریع آن
لذا از تمامی دوستان درخواست دارم که اولاً ما را به دلیل طولانی شدن این پروژه ببخشید زیرا هر چقدر این کار بیشتر به طور بیانجامد، کار دقیق‌تر خواهد بود.
و دوم این که تمام دوستانی که می‌توانند به طریقی در این کتاب کمک کنند، تقاضا دارم که به صورت شخصی و از طریق ایمیل به بنده اعلام نمایند.

با تشکر از بردباری شما

solh
11-19-2011, 12:05 PM
توضیحاتی اندرباب دلیل تأخیر کتاب
دوستان عزیز سلام. طبق گفته قبلی بنده، این کتاب تا آذرماه اماده چاپ می‌شد

اما این اتفاق نیافتاده است!
لازم می‌بینیم در رابطه با این کتاب توضیحاتی را ارائه کنیم.
مطالب کلی کتاب از تابستان سال پیش آماده بود!! یعنی تابستان 89 لذا به لحاظ زمانی هیچ مشکلی در بحث انتشار وجود داشت! آنچه باعث شد که کار کتاب به تعویق بیافتد چند مورد است:
1. بنده به جهت حساسیتی که صفحه آرایی دارم و با حساس نبودن انتشارات‌های در رابطه با صفحه آرایی بسیار مواجه شدم، خودم به شخصه کار با نرم‌افزار ایندیزان را فرا گرفتم و البته کار صفحه آرایی کتاب را - از نظر دوستان و خودم - به خوبی به پایان رساندم.
2. سعی شده که تمام تصاویر این کتاب از منجمان ایرانی تهیه شود؛ موضوع تهیه تصاویر و البته هماهنگی آنها و.... بسیار وقت گیر بود.
3. تصمیم داشتم که تصاویر کتاب، تنها جمع‌آوری از اینترنت نباشد و هر تصویری را که مورد نیاز است یا بازترسیم کنیم یا خودمان ترسیم کنیم، لذا خواهر من جان فشانی کردند و خود نرم افزار کورل دراو را فرا گرفتند و اکنون مشغول طراحی تصاویر هستند.
4. در ابتدای هر فصل کاریکاتوری وجود دارد که یک نفر آن را ترسیم کرده، یک نرم راپید زده و یک نفر (خانم بنیادی) زحمت رنگ‌آمیزی آن را بر عهده داشتند.
5. بگذارید سخن را خلاصه کنم و این را بگویم که تا به حال بیش از 38 نفر به صورت مستقیم در کتاب درگیر بودند! و حتی چند بخش از کتاب را نویسندگانی دیگر نگاشته اند (عکاسی آقای پناهنده، تاریخ نجوم آقای اربابی فر، طراحی نجومی خانم شهابی فر و فلسفه نجوم آقای کوهزاد)
6.....
این موارد تنها برخی از فعالیت‌هایی هست که برای این کتاب انجام شده، تمام تلاش این است که کتاب بهترین باشد و نه انتشار سریع آن
لذا از تمامی دوستان درخواست دارم که اولاً ما را به دلیل طولانی شدن این پروژه ببخشید زیرا هر چقدر این کار بیشتر به طور بیانجامد، کار دقیق‌تر خواهد بود.
و دوم این که تمام دوستانی که می‌توانند به طریقی در این کتاب کمک کنند، تقاضا دارم که به صورت شخصی و از طریق ایمیل به بنده اعلام نمایند.

با تشکر از بردباری شما

فکر کنم باید یه موسسه تاسیس کنین!!!!
با این توضیحات ، مشتاقیم که ببینیم چی شده این کتاب ملی !!! ( البته اگه وضع مالی اجازه بده !!!)
امیدوارم خیلی خوب دربیاد ، اینکه خوب دربیاد بهتره تا زود در بیاد .

محمدحسين
11-20-2011, 10:08 PM
آقاي بهرام پور يعني الان كه من شروع به خواندن نجوم به زبان ساده كرده ام ازقيدش بزنم
اصلا كار من درسته كه اول شروع به خواندن اين كتاب كرده ام
من دوم دبيرستان ام

پیام بهرام پور
11-21-2011, 11:09 AM
آقاي بهرام پور يعني الان كه من شروع به خواندن نجوم به زبان ساده كرده ام ازقيدش بزنم
اصلا كار من درسته كه اول شروع به خواندن اين كتاب كرده ام
من دوم دبيرستان ام
سلام دوست عزیزم
خیر! شما کار اشتباهی نکردی چون در حقیقت منبع دیگری وجود ندارد
این موضوع یک بحث کلی بود که اگر منبع نباشد باعث دلزدگی خواهد شد. حال اگر فکر می کنید که این کتاب می تواند نیازهای شما را برآورده کند و به خوبی با آن رابطه برقرار می کنید، خیر! آن را تا انتنها بخوانید! حتی چند بار!
میزان برای انتخاب کتاب فقط خواننده است.
موفق باشید

golaftab
01-13-2012, 12:10 AM
سلام
دوست داشتیم بدونیم کاره کتاب به کجارسیداقای بهرام پور؟؟؟
ایشالله که موفق باشید..

پیام بهرام پور
01-13-2012, 12:59 AM
سلام
وقت بخیر
تقریباً تمام متون از تمام نویسندگان گرفته شده است (به جز دو دوست بد قول که تا اواسط هفته آینده به من می‌رسانند)
متن خودم و خانم پوروقار هم که خیلی وقته تموم شده
تصاویر کتاب هم از بسیاری از منجمان تهیه شده و فقط چند تصویر مانده
ویرایش مرحله اول متن کتاب تموم شده
ویرایش مرحله دوم کتاب توسط خانم ایران‌نژاد در حال انجام است.
(3 مرحله دیگه ویرایش داره)
تصاویر داره ساخته می‌شه توسط خانم پوروقار و خواهرم
فکر کنم از اواخر هفته آینده بریم برای صفحه آرایی
اما هیچ زمانی نمی‌گم که کتاب کی تموم میشه
صفحات هم الان بدون عکس شده 350 صفحه
که با عکس حدود 500 صفحه خواهد شد. (یا بیشتر)
کتاب دیگر حالت معمولی نداره و سعی شده تمام مطالب رو پوشش بده لذا حالت دایره‌المعارف داره اما سعی شده اصلاً خسته کننده نباشه (خودتون قضاوت کنید)
یک دایره‌المعارف نجوم آماتوری - رصدی تمام رنگی 500 صفحه‌ای
رویای کودکی من،‌امیدوارم به زودی به واقعیت بپیوندد.
با آرزوی موفقیت برای همه و ممنونم از پیگیری شما

marshal
01-13-2012, 04:11 AM
خیلی خوشبختم که به عنوان اولین پستم در این سایت به این موضوع بر خوردم و آرزوی موفقیت دارم برای شما

من هم همین مشکل رو با دوستانی که میخواستن نجوم رو از طریق کتاب شروع کنن داشتم و
امیدوارم هر چه زودتر این کتاب چه به صورت افست و چه دیجیتال در دسترس قرار بگیره ...

با آرزوی موفقیت برای شما
همین

golaftab
01-15-2012, 11:14 AM
مجدداسلام
جناب بهرام پور مرسی از پاسختون وجاداره یه خسته نباشید حسابی گفت بهتون باتوضیحاتتون مابیشترمشتاق شدیم برای خوندنش...
براتون ارزوی موفقیت داریم ایشالله که هرچه زودتراین کتاب رو دسته همه نجومیا ببینیم:thanks:

venus1
01-15-2012, 11:43 AM
سلام من عضو جديد هستم. خوشم اومد از جمعتون واقعا علمي و نجومي هستيد. تشكر.بابت كتابتون بايد بگم تا ميتونيد به زبان ساده بنويسيد جوري كه همه چيشو بشه متوجه شد .مرحله مرحله پيش بريد همه چيزو پشت هم نياريد كه متوجه نشن. به تربيت از تشكيل جهان شروع كنيد بعد كم كم بريد سراغ بقيه چيزا.

behnambm
01-19-2012, 03:23 AM
سلام دوست گرامی امیدوارم این کتاب چاب بشه که خودم منتظرشم

پیام بهرام پور
02-01-2012, 11:08 AM
دوستان عزیز سلام
کتاب در حال اتمام است و صفحه آرایی نیمی از آن نیز به پایان رسیده است
در اینجا تنها طرح جلد و نام کتاب باقی مانده است.
به خدمت دوستان عزیز عرض کنم که لطفاً هر نظری که در مورد نام کتاب دارند بفرمایند.
نام پیشین کتاب که ستاره شناسی مثل آب خوردن بود بنا به دلایلی به تأیید نرسید زیرا به نظر سطح کتاب را کمی پایین می‌آورد
از همین رو:

دوستان محبت کنید نام برای کتاب پینشهاد بفرمایید

با تشکر
حداقل کاری که از دست ما برای تشکر از پیشنهاد دهنده نام بر می‌آید تشکر در مقدمه کتاب و اهدا یک جلد از کتاب است.

hadi soleimani
02-01-2012, 11:28 AM
دوستان عزیز سلام
.
.

دوستان محبت کنید نام برای کتاب پینشهاد بفرمایید

با تشکر
حداقل کاری که از دست ما برای تشکر از پیشنهاد دهنده نام بر می‌آید تشکر در مقدمه کتاب و اهدا یک جلد از کتاب است.

خیلی خوشحالم که باسلامتی و خوشی کتاب رو تموم کردید.اسم کتاب در فروش و کنجکاوی خریدار به مطالعه کتاب خیلی تاثیر داره.حالا این نظر شخصی من هست که حداقل نزدیک به اسم کتاب هایی نباشه که تاکنون منتشر شده.به نظر من((پیام کهکشان(به جای کهکشان واژه دیگری میشه بکار برد))) شاید اسم خوبی باشه.البته باز انتخاب با شماست.

مسعود فرح بخش
02-01-2012, 12:23 PM
سلام به آقای بهرام پور ، ما که بی صبرانه منتظر این کتاب هستیم
در مورد نام پیشنهادی چند تا هم به ذهن من رسید

نجوم:از صفر تا صد

نجوم برای همه

نجوم:از مبتدی تا حرفه ای

پیام بهرام پور
02-01-2012, 03:15 PM
خیلی خوشحالم که باسلامتی و خوشی کتاب رو تموم کردید.اسم کتاب در فروش و کنجکاوی خریدار به مطالعه کتاب خیلی تاثیر داره.حالا این نظر شخصی من هست که حداقل نزدیک به اسم کتاب هایی نباشه که تاکنون منتشر شده.به نظر من((پیام کهکشان(به جای کهکشان واژه دیگری میشه بکار برد))) شاید اسم خوبی باشه.البته باز انتخاب با شماست.
خب بذاریم پیام بهرام پور اسم کتاب رو!
(از پشنهادتون متشکرم)

سایر دوستان عزیز لطفاً پیشنهادات خود را بفرمایید چون واقعاً برای انتخاب نام وقت کمی داریم!

Astronomy
02-01-2012, 03:17 PM
سلام

من هم یه اسم به ذهنم رسید

کیهان، از آغاز تا پایان

مسعود فرح بخش
02-01-2012, 03:55 PM
سلام به آقای بهرام پور ، ما که بی صبرانه منتظر این کتاب هستیم
در مورد نام پیشنهادی چند تا هم به ذهن من رسید

نجوم:از صفر تا صد

نجوم برای همه

نجوم:از مبتدی تا حرفه ای

دو تا اسم دیگه که البته شاید زیاد جالب نباشه ولی به هر حال اینم یه پیشنهاده

من هم می توانم منجم شوم

شروع آسان نجوم

solh
02-01-2012, 04:17 PM
من فکر میکنم استفاده از واژه ی نجوم زیاد برای مخاطب مورد نظر جالب نیست ، انگار این واژه یه کم نامفهوم و سنگینه

پیشنهاد من :

زیبایی های آسمان شب

آنچه در آسمان شب میگذرد

یک شب با ستاره ها

آسمان شب برای همه ( ایهام هم داره !!)

roset
02-01-2012, 05:16 PM
((به آسمان نگاه کن )) به نظرم قشنگه .ولی همون ستاره شناسی مثل آب خوردنم واقعا اسم بامزه ای بود!

Sky_Watcher
02-01-2012, 05:43 PM
1-آسمان برای تازه کار ها.
2-چیست این سقف بلند ساده ی بسیار نقش؟
3-مردمان سر به هوا
4-طبیعت همیشه حاضر!
.
.
.
اسم پیشنهادی دیگه ای به ذهنم نمیره.

Mojtaba.M
02-02-2012, 12:26 PM
آسمان طبیعت سیاه سفید

Astronomy
02-02-2012, 12:45 PM
آسمان طبیعت سیاه سفید
کی گفته آسمون سیاه سفیده؟:wtfsmilie:
اتفاقا پر از رنگه:yuush:

من که نظرم همونه

سلام

من هم یه اسم به ذهنم رسید

کیهان، از آغاز تا پایان

Sky_Watcher
02-02-2012, 06:13 PM
برای یه کتاب تازه که بخواد به زبان خیلی ساده مردمو به دنیای نجوم ببره ، کیهان از آغاز تا پایان اسم سنگینیه.مردم از شنیدن این اسم شاید فکر کنن کتابیه که همه ی مفاهیم نجوم رو (با تمام معادلاتش) بخواد توضیح بده.

راستی یه چیز جدید: دنیای آسمان شب

venus1
02-07-2012, 12:24 PM
سلام آقاي بهرام پور. بنظرم اين اسم براي كتابتون خوب باشه.
كيهان پر رمز و راز - اين مناسبه بعدش اين عنوانها
عالم ناشناخته يا آغاز عالم با انفجار عظيم يا جهان به شكل ديگر

golaftab
02-13-2012, 05:47 PM
سلاام به به میبینیم که اخرای کتابه خسته نباشید,نمیدونم تا حالا اسمی انتخاب کردین یانه ولی من بازم پیشنهاد میدم(ازرو نمیرما:yaeh am not durnk:)
همراه نجوم
نجوم به شکل ساده ,یکجا ,اینجا...
3..2..1...بزن بریم فضا
اسمان رابه زمین اوردم(یااسمونوبگیر تو دستات)
نجوم کلی به بیان مختصر
بامن بیابه اسمان
نجوم برای تو
گلچین نجوم:whisper:
دیگه ببخشیدهرچی به ذهنم اومد ردیف کردم :meditate:
البته امیدوارم تا الان اسمشو انتخاب کرده باشین همچنان موفق باشیددد

mr mohamadreza
02-13-2012, 07:06 PM
دوست عزیز امیدوارم کتابت خوب باشه ولی نوشتن کتابی برای نجوم آن هم با تصویر در100 صفحه واقعا سخت به نظر میرسه در هرحال برات آرزوی موفقیت دارم وقول میدم کتابت رو بخرم وبخونم

پیام بهرام پور
02-14-2012, 08:58 AM
دوست عزیز امیدوارم کتابت خوب باشه ولی نوشتن کتابی برای نجوم آن هم با تصویر در100 صفحه واقعا سخت به نظر میرسه در هرحال برات آرزوی موفقیت دارم وقول میدم کتابت رو بخرم وبخونم
دوست گرامی سلام
گویا شما فرصت نکرده اید تمام این تاپیک را مطالعه کنید چون در پست های دیگری اشاره شد حجم این کتاب 5 برابر شده. یعنی 500 صفحه

پیام بهرام پور
02-14-2012, 09:15 AM
دوستان اگر سایر پیشنهادات خود را اعلام بفرمایید ممنونم خواهم بود.
کتاب در مراحل آخر است و امیدوارم به خاطر اسم کتاب بیشتر به طول نیانجامد.
چون طراحی جلد کاملا منوط به نام کتاب است.
پس

لطفا نام کتاب را پیشنهاد دهید.

Sky_Watcher
02-14-2012, 02:26 PM
نجوم به زبان عموم (قافیه دار شد!)
نجوم برای مردم(اینم قافیه دار شد!!)
آسمان برای همه

Astronomy
02-14-2012, 02:45 PM
یه اسم دیگه هم به ذهنم رسید

راهی به آسمان!

البته به نظر خودم اون قبلی (کیهان، از آغاز تا پایان) قشنگ تره!

mr mohamadreza
02-14-2012, 04:05 PM
سلام چند تا اسم پیشنهادی
الفبای نجوم:pathead:
نجوم را لمس کن:enjoying mah playli
نجوم را بخور:psychotic:
نجوم به زبان باحال:hope my fake smile
شروع علمی بی پایان(نجوم):sick:
اگه چرت پرتن به بزرگی خودت ببخش

پیام بهرام پور
02-15-2012, 09:57 AM
دوستان عزیز
اسم اولیه که برای کتاب انتخاب شد «نجوم به زبان واقعاً ساده» بود که با نظر خودم مردود اعلام شد زیرا شاید برخی احساس کننند این نوعی بی احترامی به کتاب نجوم به زبان ساده است (هرچند به هیچ عنوان نیت من اینچنین نیست)
اسم بعدی «ستاره شناسی مثل آب خوردن» بود که اسم واقعاً زیبایی هست اما مشکلی که برای آن وجود داشت این بود که شاید با فرهنگ ما زیاد هخوانی نداشته باشد استفاده از این نام ها. (مثلاً در انگلیسی for idiot و یا for dummy بسیار متداول است اما اگر روی جلد یک کتاب علمی بنویسید برای احمق ها ....) از طرف دیگر احساس می کنم که این نام شاید کمی سطح کتاب را پایین بیاورد (شاید، نظر شخصی است) لذا خواهشمندم اسمی پیشنهاد دهید که:
1. ملموس و مربط با کتاب باشد.
2. شأن کتاب را حفظ کند (بالا ببرد)
3. تلفظ آن آسان باشد
4. زیبا و شکیل باشد.
5. استاندارهای یک اسم خوب را داشته باشد.

Sky_Watcher
02-15-2012, 06:22 PM
انسان و اسرار شب( یا انسان و اسرار آسمان)

مردم و آسمان

چند لحظه با نجوم

مسائل کیهانی به زبان خودمانی

celestial boy
02-15-2012, 09:47 PM
با سلام.
آخرش ما کی قراره کتابتونو ببینیم؟؟؟بعضی دوستام که می خواستن نجومی بشن نمی دونستن از کجا شروع کنن.نجوم به زبان ساده هم که نباشه به نظرم بهتره.امیدوارم با کتاب شما نجومی های ایران چندین برابر بشن.
اینم چنتا اسم پیشنهادی:
اولین قدم نجومی شدن
همه چیز برای منجم شدن
آسمان شناسی
آسمان در کف دست

Mehrzad-jupiter
02-26-2012, 01:46 PM
به نظر من چون محتوای اصلی کتاب یه جورایی وابسته به اسمشه پس اسمی رو باید انتخاب کرد که تازه کارا و علاقه مندان به این رشته رو در قدم اول به سراغ خودش بکشونه.
اسامی که دوستان پیشنهاد دادن همین ویژگی رو داره. نظر من ( نجوم برای عموم) و (منجم تازه کار) است.

پیام بهرام پور
03-10-2012, 02:58 AM
دوستان عزیز!
کماکان منتظر پیشنهاد اسم هستیم!!!
و خواهش می کنیم اگر هر پیشنهادی دارید الان زمانش هست و بعد از انتشار کتاب اصلا اظهار نظر منفی معنی ندارد.
با تشکر

golaftab
03-10-2012, 11:40 AM
*نجوم نوردی*
شاددرظاهراشتباه باشه این اسم ولی با یه کتاب میشه نجوم رونوردید:yaeh am not durnk:

پیام بهرام پور
04-10-2012, 07:56 PM
آخرین زمان برای انتخاب نام کتاب!
همین...

hani
04-10-2012, 08:14 PM
نجوم به زبان ساده اصلا زبانش ساده نيست.كلماتي كه معنيشونو بلد نيستم زياد توش بود.زياد نفهميدمش
به نظرم كتاب بايد خيلی ساده و روان باشه.بايد مفهومي باشه.بايد اون قدر متنش شيرين و دل نشين باشه كه آدم نتونه ازش دل بكنه.بايد ذهن رو ببره تو عمق خودش.باید ما رو مجبور به تفكر كنه.

maryam MP
04-19-2012, 03:31 PM
:wink:سلام...
1سوال داشتم...
اسم کتاب انتخاب شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟و اینکه کی قراره چاپ و منتشر بشه؟؟؟؟؟؟؟؟

fateme.kokabi
04-25-2012, 10:23 AM
سلام
من فكر ميكنم براي كتابتون اسم"ساده ترين مطالب نجومي"مناسب باشه

خشایار زمانیان
05-15-2012, 04:31 PM
من از افرادیم که تازه وارد نجوم شده . از هر کیم میپرسم با چی شروع کنم می گه نجوم به زبان ساده . ولی وقتی این کتابو میخونم تقریبا هیچی ازش سر در نمیارم ، چون مطالبش واقعا پیچیدست . آقای بهرام پور لطفا در این کتاب ، بیشتر به کلیات بپردازید و جزئیات را رها کنید و کاری کنید که به ساده ترین شکل ممکن ، مطلب را در ذهن خواننده بگنجونید . چون جزئیات باعث میشه آدم هیچی از متنو نفهمه . همچنین لطفا در این کتاب از واژه های ساده استفاده کنید یا اگر از کلمات دشوار استفاده می کنید ، در پایان یک واژه نامه برای این لغات قرار دهید یا در زیر همان صفحات معنی لغات دشوار همان صفحه را بنویسید . این نظرات شخصی من برای کمک به کتاب شما بود .
متشکرم

Hoaxes
05-26-2012, 11:01 PM
آقا چی شد این کتاب ؟!

mohsen4465
06-21-2012, 06:22 PM
سلام آقای بهرام پور

چندتایی از نظرات دوستان رو خوندم اما نه همشو (تعداد صفحات زیاد بود). بیشتر دوستان سادگی متن و توضیحات کتاب و نداشتن فرمول و ... رو مهمترین عامل برای یک کتاب نجومی خوب دونستن. اما شاید عجیب باشه که بگم من بطور جدی با کتاب «آهنگ پنهان» نوشته «ترین خوان زوان» وارد نجوم شدم که یه کتاب نسبتاً سنگین بود. البته قبل از اون یکسری دانسته های پراکنده داشتم و چندتا کتاب از ایزاک آسیموف خوندم که زبانش خیلی ساده و شیرین بود و چندتایی هم کتاب با زبان ساده در مورد صورت های فلکی. بنظر من خواننده ی یک کتاب نجومی از قبل به نجوم علاقه مند بوده وگرنه هیچوقت چنین کتابی رو نمیخریده بنابراین هدف نباید علاقه مند کردن خواننده باشه بلکه باید غرق کردن خواننده در عالم نجوم باشه و این صرفاً با رعایت سلسله مراتب صحیح بحث های نجومی و مهمتر از اون بیان شیوا و رویا گونه نویسنده ممکنه. دقیقاً همونطور که کتاب آهنگ پنهان من رو به اعماق نجوم وارد کرد. کتاب بطرز زیبایی با تاریخچه ی نجوم و شرح حال دانشمندان شروع شد و بعد پله پله جلوتر رفت و وارد مفاهیم عمیق نجومی شد. بنظر من نگارش به شیوه ی آموزشی تأثیر کمی داره و بهتره نگارش به صورت رویا گونه و داستان پردازی باشه. میشه با سوال پردازی حس کنجکاوی خواننده رو تحریک کرد تا مثلاً به این فکر فرو بره که منظومه شمسی چطور بوجود اومد. زمین چگونه بوجود اومد و چه سرنوشتی داشت و منظومه شمسی در کجای عالم قرار داره. کتاب نجومی خوب باید خواننده رو با ریتمی زیبا در تخیلات به پرواز در بیاره و روح اونو از هر مرحله بالاتر و دورتر ببره. از مجموعه های ستاره ای به کهکشان برسونه و از مجموعه های کهکشانی به ابرخوشه ها. و بعد لحظه ی آفرینش تمام این عظمت رو به تصویر بکشه. این دقیقاً پروازی بود که با کتاب زیبای آهنگ پنهان کردم. اون موقع بجز یک نام معمولی از کهکشان چیز دیگه ای نمیدونستم اما وقتی توسط این کتاب از ورای کهکشان به نقطه ی آغازینم فکر کردم متوجه شدم که چقدر کوچکم و چقدر این کتاب به معلوماتم اضافه کرده. بنظر من حالت آموزشی نجوم (صورت های فلکی، مدار سیارات و ...) باید در کتاب های سطح بعدی باشه نه در کتاب های مقدماتی. بهرحال کتابتون به هر شیوه ای که باشه مشتاق دیدنشیم. ضمناً نام ساده برای کتاب میتونه خریداران بیشتری رو جذب کنه ولی به نظر من نام معماگونه و رویایی کتاب (مثل همین آهنگ پنهان) حتی اگه فقط یک مخاطب پیدا کنه اما نامش برای اون فرد بشکل یک خاطره زیبا و دوست داشتنی باقی میمونه.

Sky_Watcher
06-23-2012, 07:36 PM
ولی کتابایی که رویاپردازی میکنه بیشتر کودکان رو جلب میکنه، آقای بهرام پور کتابی رو مد نظر دارن که برای همه مردم در تمام سنین مناسبه

aminalg
07-09-2012, 07:40 PM
سلام خوندم خیلی عالی بود .
یه طرحم زدم سریع ببین اگه خوشت اومد بگو تغییراتش رو اعمال کنم .شرمنده عجله ای شد.
این (http://[URL]http://iranqs.com/photos/index.php?showimage=7) رو ببین
http://iranqs.com/photos/images/20120709202914_all.jpg (http://iranqs.com/photos/images/20120709202914_all.jpg)

پیمان اکبرنیا
07-09-2012, 08:11 PM
سلام خوندم خیلی عالی بود .
یه طرحم زدم سریع ببین اگه خوشت اومد بگو تغییراتش رو اعمال کنم .شرمنده عجله ای شد.
این (http://[URL]http://iranqs.com/photos/index.php?showimage=7) رو ببین
http://iranqs.com/photos/images/20120709202914_all.jpg (http://iranqs.com/photos/images/20120709202914_all.jpg)

سلام به شما

ببخشید این طرح را برای روی جلد کتاب طراحی کردید؟

خشایار زمانیان
07-20-2012, 11:49 PM
آقای بهرام پور ما منتظریما. :دی

پیام بهرام پور
04-26-2013, 10:19 PM
دوستان عزیز و گرامی اگر می‌خواهید سرانجام کتاب ستاره شناسی مثل آب خوردن (همان نجوم به زبان واقعاً ساده) را بدانید توصیه می‌کنم نوشته‌ام را در وبسایتم مطالب کنید:

دردنامه‌ای بر ستاره شناسی مثل آب خوردن (http://bahrampoor.com/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA/%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%D8%AC%D8%B2%D8%A6%D B%8C%D8%A7%D8%AA%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/tabid/362/ArticleId/60/.aspx)

s_karam76
05-10-2013, 05:42 PM
کتاب را طوری تنظیم کرده بودیم که انتهای سال 1390 قیمتش از 20 هزار تومان بیشتر نشود. به همین دلیل تصمیم گرفتم بخشی اش را نیز در اینترنت بگذاریم تا صفحات آن و در نتیجه گرانی اش باعث نشود کسی از پس خرید آن بر نیاید. اما از بد روزگار، لحظه به لحظه بر قیمت کاغذ افزوده شد
همه ناشران و حتی دست‌اندرکاران ماهنامه ها گفتند صبر کن کاغذ ارزان می‌شود.
وقتی دیدم هزینه تمام شده ان بار شده 40 هزار تومان دلم شکست. یعنی قیمت پشت جلد باید حداقل 70 هزار تومان باشد تا صرف کند برای ناشر
20 تومان کجا و 70 تومان کجا! خلاصه بدجوری دلم شکست. [/
واقعا سخته ! درک میکنم
وای از این گرونی ها:banghead::banghead::banghead:
ولی من شنیدم که با اومدن رئیس جمهور جدید،در یکی دو ماه اول کارش که هنوز سیاستش کاملا مشخص نشده،قیمت ها به شدت کم میشه و این فرصت خوبیه برای چاپ کتاب

پیام بهرام پور
05-17-2013, 12:30 PM
دوستان عزیز سلام
کتاب جدید من با عنوان «یک کلاغ چهل ستاره» با همین مضمون (اشتباهات رایج ستاره شناسی) آماده انتشار شده است:

http://up.avastarco.com/images/awdovnu8u5tjhxsqlj25.jpg
در این کتاب به معرفی 34 مورد از اشتباهات رایج در زمینه ستاره شناسی پرداختم.
ضمناً به منظور قدردانی از منجمان عزیز 40 صفحه ابتدایی کتاب را نیز به رایگان برای دانلود قرار داردم.
برای دانلود می‌توانید اینجا کلیک کنید (http://bahrampoor.com/astronomy) و یا به آدرس bahrampoor.com/astronomy رجوع کنید
ضمناً‌ خوشحال می‌شوم نظر شما عزیزان در این رابطه را بدانم.

پیام بهرام پور
05-18-2013, 07:14 AM
1. اولاً از دوستان درخواست دارم که نظرشان را در مورد این کتاب به من بگویند.

2. یکی از دوستان از من پرسید که چرا 40 صفحه از یک کتاب را به رایگان در اینترنت قرار دادم. (گویا نگران بود که نکند یه کار خوبی بکنه کسی!) در پاسخ باید بگویم که اولاً شرایط اقتصادی خیلی خوب نیست لذا این قسمت از کتاب را قرار دادم تا اگر کسی واقعاً احساس نیاز می کند این کتاب را خریداری کند. و دوماً ببینم که اوضاع و احوال مطالعه آنلاین چطور است که اگر به نتیجه رسیدم کتاب ستاره شناسی مثل آب خوردن رو هم آنلاین منتشر کنم.

smhm
05-18-2013, 08:07 AM
البته قصد جسارت ندارم ولی اگه اسم کتابتون را بگذارید «یک ستاره چهل کلاغ» با عکس روی جلد بیشتر همخونی داره.<label for="rb_iconid_24">http://forum.avastarco.com/forum/images/icons/icon10.png (http://forum.avastarco.com/forum/images/icons/icon10.png)</label>

space
05-18-2013, 08:24 AM
ولی من از یک کلاغ چهل ستاره بیشتر خوشم میاد،آدم رو یاد ضرب المثل یک کلاغ چهل کلاغ میندازه،از محتوی کتاب اطلاعی ندارم ولی از اسمش اینطور برداشت میکنم همین اشتباه هات رایج نجومی در واقع یک کلاغ چهل کلاغ های نجومی رو بررسی میکنه(دقیقا همونی که آقای بهرام پرو گفتند)

پیام بهرام پور
05-18-2013, 09:33 AM
از نظر شما ممنونم.
نظر سایر دوستان در این مورد چیست؟

aysa
05-18-2013, 04:36 PM
از نظر شما ممنونم.
نظر سایر دوستان در این مورد چیست؟
به نظر من هم اسم كتاب خوبه ولي با عكسش كلا برعكسه...!!!

s_karam76
05-19-2013, 12:23 PM
کتاب خوبیه. به صورت آنلاین فروخته میشه یا چاپ میشه؟

پیام بهرام پور
06-08-2013, 07:49 AM
کتاب خوبیه. به صورت آنلاین فروخته میشه یا چاپ میشه؟

سلام دوست عزیز، به صورت چاپی فروخته خواهد شد.

همچنین سایر دوستان اگر موفق به دانلود ان نشده اید می توانید از اینجا اقدام کنید:
www.bahrampoor.com/astronomy

arahimi
01-14-2014, 12:36 AM
سلام آقای بهرام پور. می شه بگید بالاخره سرنوشت کتاب ها تون چی شد؟ آیا چاپ شدند یا نه؟ خیلی مشتاقم کتاب های شما رو بخرم.

امیر حسن زاده
01-14-2014, 03:22 PM
ماه نو
(مباني علمي رؤيت هلال ماه)
[/URL][URL="http://sactehran.ir/DesktopModules/PropertyAgent/ImageHandler.ashx?width=200&height=281&HomeDirectory=%2fPortals%2f0%2f%2fPropertyAgent%2f 576%2fImages&fileName=5.jpg&portalid=0&i=5"]http://sactehran.ir/DesktopModules/PropertyAgent/ImageHandler.ashx?width=200&height=281&HomeDirectory=%2fPortals%2f0%2f%2fPropertyAgent%2f 576%2fImages&fileName=5.jpg&portalid=0&i=5 (http://sactehran.ir/DesktopModules/PropertyAgent/ImageHandler.ashx?width=200&height=281&HomeDirectory=%2fPortals%2f0%2f%2fPropertyAgent%2f 576%2fImages&fileName=5.jpg&portalid=0&i=5)
امير حسن زاده، محمّد احمدي، يوسف شعباني

در سال‌هاي اخير پيشرفت‌هاي بسياري در زمينه‌‌ی استهلال پديد آمده است. با اين حال فقدان كتابي كه به زمينه‌هاي علمي اين قضيه بپردازد نه تنها در ايران بلكه در جهان مشكل بزرگي در افزايش آگاهي‌هاي علاقه‌مندان به اين موضوع بوده است. از اين رو، نگارندگان كتاب حاضر بر آن شدند تا به اين مهم همّت بگمارند.
مؤلفين كه از اعضای انجمن علمي پژوهشي نجم شمال هستند به منظور قدمي در راه نيل به اهداف اين انجمن، تأليف كتابي در زمينه‌ی مباني علمي و آموزشي رؤيت هلال را در برنامه‌ی كاري خود قرار دادند.
كتاب حاضر با رويكرد علمي به مسئله‌ی رؤيت هلال ماه مي كوشد با تبيين مطالب با زبان ساده بر آگاهي‌هاي علمي جامعه در خصوص رؤيت هلال ماه بيفزايد.
مطالب كتاب در 8 فصل و چند ضميمه و بخش تصاوير در212 صفحه تنظيم شده است. در فصل اوّل، خواننده با مبحث نجوم كروي آشنا مي‌شود که پیشنیاز ورود به مباحث دیگر است. در فصل‌هاي 2 و 3، ويژگي‌هاي فيزيكي و مداري ماه مورد بررسي قرار گرفته است. در فصل4، به اصطلاحات و مفاهيم رؤيت هلال پرداخته و در فصل 5 به سراغ تقويم هجري قمري رفته‌ايم. در فصل‌هاي 6 و 7 بحث ركوردها و معيارهاي رؤيت هلال ماه به تفصيل مطرح و در فصل آخر نیز مباحثی درباره نحوه رصد و رؤيت هلال بيان گردیده است.
به منظور پاسخ به سئوالات فقهيِ علاقه‌مندان، يكي از ضميمه‌های کتاب به مباني فقهي رؤيت هلال و راه‌هاي ثابت شدن اوّل ماه اختصاص یافته است كه حجت الاسلام و المسلمين عليرضا موحّدنژاد تأليف و تنظيم آن را انجام داده‌اند.
در سال 1387 بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي انتشار اين اثر به عهده داشته‌ است. این کتاب در سال 1390 به چاپ دوم رسیدو قيمت آن 3800 تومان است.

Masoume falaki
01-14-2014, 07:59 PM
واقعا ممنون لااقل مارا از خواندن نجوم به زبان ساده(که خیلی سخته)نجات می دهید
هر جوری که باشه می خریم.

مهدی ناصری
05-02-2016, 10:34 PM
کتاب من با عنوان "آسمان شگفت انگیز؛ فرهنگ نامه دانش آموزی نجوم و فضا" به تازگی از زیر چاپ بیرون اومده و در نمایشگاه کتاب امسال حضور خواهد داشت. 

"آسمان شگفت انگیز" درواقع یک دایره المعارف جامع در زمینه نجوم و فضا هست که برای دانش آموزان سال های آخر دبستان و سال های اول دوره متوسطه اول تالیف شده. سعی کردم در این کتاب اکثر موضوعاتی که یک دانش آموز علاقه مند به دانش نجوم و حیطه فضا و فضانوردی، علاقه به دونستن اون ها داره رو به زبانی ساده و مناسب با سن مخاطب وارد کنم؛ و به نوعی این کتاب می تونه اولین کتابی باشه که نوجوان علاقه مند به نجوم برای شروع مطالعه نجوم سراغش بره.

کتاب "آسمان شگفت انگیز""توسط انتشارات طلایی، ناشر برگزیده سال های اخیر دارنده چندین عنوان کتاب سال منتشر شده. ویراستار علمی کتاب، دوست گرامی من آقای سید امیر سادات موسوی، دارنده مدال طلای المپیاد جهانی نجوم هستند. کار ویراستاری ادبی متن رو خانم افسانه طباطبایی انجام دادند، ایشون ویراستار کتب درسی رسمی آموزش و پرورش هستند. بیشتر تصاویر نجومی داخل کتاب از عکس های رصدخانه های بزرگ جهان و تلسکوپ های فضایی هست، اما سایر تصاویر کتاب تماما توسط خود بنده و آقای بابک امین تفرشی (عکاس نجومی برجسته و مدیر پروژه جهانی twan) ثبت شده. همچنین تصاویر سه بعدی و نقاشی ها همگی به صورت اوریجینال در انتشارات طلایی برای این کتاب طراحی شدند. 

مجموعا از روزی که شروع به نگارش کتاب کردم تا امروز، حدود سه سال (البته نه به صورت پیوسته) زمان صرف شده. در طول این مدت نسبتا طولانی، بار ها و بار ها متن رو تغییر دادم تا به زبان مخاطب دانش آموز حدالامکان نزدیک تر و قابل درک تر بشه و در عین حال حجم و عمق علمی مناسبی داشته باشه. چندین عنوان کتاب نجوم و فرهنگ نامه های نجومی دانش آموزی انگلیسی زبان (از جمله فرهنگ نامه های انتشارات معروف dk) رو به دقت بررسی کردم تا از محتوای خوب و سبک گفتاری و مهم تر از همه نوع کنار تصویر قرار دادن متن ها در هر کدوم ایده بگیرم. از اون جایی که نوع کتاب به صورت نه صرفا متن، بلکه دایره المعارف مصور بود، نگارش متون برای تصاویر و همین طور انتخاب عکس های مناسب (یا طراحی اون ها)، مجموعا باعث شدند زمان تولید این کار طول بکشه. با این حال با توجه به اینکه خودم سن کمی دارم و با کتاب های نجومی فارسی زبان برای دانش آموزان این رنج سنی آشنا هستم (تا همین چند سال پیش مخاطب این کتاب ها بودم)، سعیم بر این بود که بتونم بهترین فرآورده رو تولید کنم تا فرد تازه وارد رو به خوبی در ابتدای کار هدایت بکنه؛ و امیدوارم موفق شده باشم... 

البته صمیمانه دوست دارم نظرات و انتقادات رو در مورد کتاب بشنوم و خیلی خوشحال میشم که دوستان اگر پیشنهادی دارند بهم یادآوردی کنند تا در آینده و چاپ های بعدی اشکالاتی که قطعا وجود دارند رو برطرف کنم. 

http://s7.picofile.com/file/8249753526/IMG_20160502_213233.jpg

mohsenjoon
04-23-2021, 06:11 PM
سلام دوستان من خیلی به این زمینه یعنی نجوم علاقه مند شدم از وقتی تو این فروم چنتا تاپیک خواندم
حالا سوال من چیه ؟ اینه که من دانشگاه رشته غیر مرطبت با این زمینه خوندم یعنی من مکانیک خواندم الان میخوام یکم از نجوم سر در بیارم ولی همه کتاب ها انقدر تخصصی و پر از اصطلاحات زیاد هستش که ادم گیج میشه و اصلا سر در نمیاره داره این نویسنده چی میگه . اگه امکانش هست یه کتاب سطح پایین که من تازه کار و نو پا هم سر در بیارم و بتونم یکم با اصطلاحات آشنا بشم و کم کم کتاب های تخصصی تر رو شروع کنم
این شاید مشکل و سوال خیلی ها باشه چون میدونم خیلی ها هست که از نجوم فقط در حد این ایستگاه بازی (https://istgahbazi.com/) با تلسکپ های بزرگ سردر میارند که اونم فقط تو فیلم ها دیدیم
ممنون میشم کمک کم کنید و چندتا کتاب سطح پایین و چنتا سطح متوسط معرفی کنید. حرفی ای هم بگید چه بهتر اما اگرم نگید خودم بیوفتم تو مسیرش پیدا میکنم.

mohsenjoon
04-23-2021, 06:14 PM
سلام دوستان من خیلی به این زمینه یعنی نجوم علاقه مند شدم از وقتی تو این فروم چنتا تاپیک خواندم<br>حالا سوال من چیه ؟ اینه که من دانشگاه رشته غیر مرطبت با این زمینه خوندم یعنی من مکانیک خواندم الان میخوام یکم از نجوم سر در بیارم ولی همه کتاب ها انقدر تخصصی و پر از اصطلاحات زیاد هستش که ادم گیج میشه و اصلا سر در نمیاره داره این نویسنده چی میگه . اگه امکانش هست یه کتاب سطح پایین که من تازه کار و نو پا هم سر در بیارم و بتونم یکم با اصطلاحات آشنا بشم و کم کم کتاب های تخصصی تر رو شروع کنم&nbsp;<br>این شاید مشکل و سوال خیلی ها باشه چون میدونم خیلی ها هست که از نجوم فقط در حد این <a data-cke-saved-href="https://istgahbazi.com/" href="https://istgahbazi.com/">ایستگاه بازی</a> با تلسکپ های بزرگ سردر میارند که اونم فقط تو فیلم ها دیدیم<br>ممنون میشم کمک کم کنید و چندتا کتاب سطح پایین و چنتا سطح متوسط معرفی کنید. حرفی ای هم بگید چه بهتر اما اگرم نگید خودم بیوفتم تو مسیرش پیدا میکنم.