PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کار با ماشین حساب برای المپیاد

پیام بهرام پور
07-28-2011, 07:37 PM
سلام بر المپیادی های عزیز
وقتی سر کلاس المپیاد می روم، حتی جاهایی که دانش آموزان آنجا آدم حسابی هستند، یک مشکل خیلی شایع وجود دارد!

http://edu.casio.com/products/ntd/fx82es/images/fx82es_image.jpg (http://edu.casio.com/products/ntd/fx82es/images/fx82es_image.jpg)

مشکلی به اسم محاسبه! البته محاسبه با ماشین حساب. عجیب است که دانش آموزان گرانقدر نمی تونن یه فرمول رو در ماشین حساب بزنن و حساب کنند. مخصوصاً با ماشین حساب های امروزی که هلو برو تو گلو....
زمان ما (زمان رضا شاه بود فکر کنم ) از این امکانات نبود که....
حالا بگذریم.
در این تاپیک قرار است کار با ماشین حساب را به طور کامل بررسی کنیم. ماشین حسابی که مورد نظرمان است برای بررسی، بهترین ماشین حساب ممکن (از نظر من) برای شرکت در المپیاد است.
ماشین حسابی که من به شما دوستان عزیز پیشنهاد می کنم، مدل fx 82 es هست.
دلیل این انتخاب رو هم در پست های آینده عرض می کنم خدمت شما، اما به طور کلی دلیل این انتخاب کارایی بالا در عین قیمت مطلوب است.
با ما همراه باشید.

پیام بهرام پور
07-28-2011, 07:51 PM
اول از همه راهنمای استفاده از این ماشین حساب رو در اختیار عزیزان قرار می دهم. راهنمای این مقاله به زبان انگلیسی است که نهایتاً تا ابتدای ماه شهریور ترجمه ی ان در اختیار دوستان عزیز قرار خواهد گرفت.
فعلاً خوب است نگاهی به آن بیاندازید.

Ehsan
07-28-2011, 07:53 PM
والاا!اینا یادشون نمیاد که...
زمان ِ ما ماشین حسابا با نفت کار می کردن! سینوس رو با چرتکه حساب می کردیم! چرتکه تانژانت ِ بیشتر از 80 درجه رو نشون نمیداد که! می گفت: مث اِرور

ولی از اینا گذشته واقعا تاپیک ِ خوبی ایجاد کردید. من نمی دونم این آدما اصلا چه جوری حساب می کنن یه سرعت در مدار ِ دایره ای ِ ساده رو بعد از 5 برابر زمان استاندارد حساب کردن غلط به دست میارن!

یک ثواب ِ عظیم می کنید به ملت یاد میدید! بیشترین چیزی که در سوالات ِ عددی سر بر باد میده همین غلط زدن ِ تو ماشین حسابه که به عینه دیدم سر ِ خیلیا رو تو مراحل ِ مختلف (اعم از یک و دو و دوره ی تابستانه و در مواردی جهانی) به باد داده.

یه پیشنهاد هم دارم که به بررسی ِ مدلهای دیگر ِ مرسوم هم بپردازید مثل کاسیو 82 ام اس (که خیلی مرسومه) یا مدلهای دیگره کاسیو و یا شارپ و.......

پیام بهرام پور
07-28-2011, 08:00 PM
تا راهنمای ان آماده ی انتشار شود، برای این که این تاپیک بی استفاده نماند، پاورپوینتی که در کلاس المپیاد برای کار با ماشین حساب آماده کرده بودم آپلود می کنم که استفاده کنید.

فقط لطفاً کپی رایت رو رعایت بفرمایید
2015

برای دانلود پاورپوینت اینجا کلیک کنید. (http://s1.picofile.com/file/7104116983/calc.zip.html)

solh
07-28-2011, 10:36 PM
والاا!اینا یادشون نمیاد که...
زمان ِ ما ماشین حسابا با نفت کار می کردن! سینوس رو با چرتکه حساب می کردیم! چرتکه تانژانت ِ بیشتر از 80 درجه رو نشون نمیداد که! می گفت: مث اِرور

ولی از اینا گذشته واقعا تاپیک ِ خوبی ایجاد کردید. من نمی دونم این آدما اصلا چه جوری حساب می کنن یه سرعت در مدار ِ دایره ای ِ ساده رو بعد از 5 برابر زمان استاندارد حساب کردن غلط به دست میارن!

یک ثواب ِ عظیم می کنید به ملت یاد میدید! بیشترین چیزی که در سوالات ِ عددی سر بر باد میده همین غلط زدن ِ تو ماشین حسابه که به عینه دیدم سر ِ خیلیا رو تو مراحل ِ مختلف (اعم از یک و دو و دوره ی تابستانه و در مواردی جهانی) به باد داده.

یه پیشنهاد هم دارم که به بررسی ِ مدلهای دیگر ِ مرسوم هم بپردازید مثل کاسیو 82 ام اس (که خیلی مرسومه) یا مدلهای دیگره کاسیو و یا شارپ و.......

راست ميگي نمونه بارزش خود من ،يه مسئله ي ساده رو بعد از ده بيست بار عدد گذاري و حل اخر هم به خاطر اشتباه عددي خراب از اب در مياد . استفاده از بعضي امكانات ماشين حساب هم انصافا بايد اموزش داده بشه .

169
07-28-2011, 11:00 PM
باور کنید شرکت سازنده ماشین حساب ها نمی تونن جزء با دادن دفترچه راهنما به مصرف کننده هاش اونها با ماشین حساب تولیدی راهنمایی کنه!! این که گفته میشه باید امکانات ماشین حساب باید اموزش داده بشه درست نیست! خودتون باید دفترچه ماشین حساب که خوشبختانه این ماشین حساب بالا نزدیک 15تا دفترچه راهنما به زبان مختلف داره! انگلیسی شم راحت و روانه! تازه حتی کسی هم انگلیسی ندونه راهکارها رو با تمرین نشون داده!
من خودم این ماشین حساب بالا رو دارم(11هزار تومن خریدم چند سال پیش) میتونم بگم برای کارهای یک محصل و المپیادی عالیه! :cool:

چیزی که اکثرا در اخر محاسبه هاشون به اشتباه میرسن ندونستن اولویت های زبان ماشین حسابه! اکثرا در دبیرستان با برنامه نویسی اشنا هستند(سال اخری ها) می دونن اولویت ها چی هستش،در نوشتن اعداد در ماشین حساب به همون صورته!

چیزی که راه محاسبه رو راحت تر میکنه فهمیدن تمام قابلیت های ماشین حسابه!:have%20a%20nice%20d

پیام بهرام پور
07-29-2011, 02:53 PM
باور کنید شرکت سازنده ماشین حساب ها نمی تونن جزء با دادن دفترچه راهنما به مصرف کننده هاش اونها با ماشین حساب تولیدی راهنمایی کنه!! این که گفته میشه باید امکانات ماشین حساب باید اموزش داده بشه درست نیست! خودتون باید دفترچه ماشین حساب که خوشبختانه این ماشین حساب بالا نزدیک 15تا دفترچه راهنما به زبان مختلف داره! انگلیسی شم راحت و روانه! تازه حتی کسی هم انگلیسی ندونه راهکارها رو با تمرین نشون داده!
من خودم این ماشین حساب بالا رو دارم(11هزار تومن خریدم چند سال پیش) میتونم بگم برای کارهای یک محصل و المپیادی عالیه! :cool:

چیزی که اکثرا در اخر محاسبه هاشون به اشتباه میرسن ندونستن اولویت های زبان ماشین حسابه! اکثرا در دبیرستان با برنامه نویسی اشنا هستند(سال اخری ها) می دونن اولویت ها چی هستش،در نوشتن اعداد در ماشین حساب به همون صورته!

چیزی که راه محاسبه رو راحت تر میکنه فهمیدن تمام قابلیت های ماشین حسابه!:have%20a%20nice%20d

دوست عزیز کاملاً درست می گی که دفترچه راهنمادارن ماشین حساب ها، اما اگر المپیادی ها بخون بودن، وضع این نبود....
به هر حال ما داریم ترجمه می کنیم راهنماش رو که اونهایی که حتی اهل انگلیسی خوندن نیستن هم به نوایی برسن

celestial boy
01-04-2012, 03:51 PM
سلام آقای بهرام پور و دیگر دوستان
قولتون یادتون رفته؟پس کو راهنمای ماشین حساب؟سه ماه هم از شهریور گذشته ها.
خیلی ممنون...

mobi
01-04-2012, 05:09 PM
جناب celestial boy درست میگن!!هیچی هم که یاد ندادید....همش همدیگرو تایید میکنید!!!!:))

Amin-Mehraji
01-04-2012, 05:25 PM
سلام آقای بهرام پور و دیگر دوستان
قولتون یادتون رفته؟پس کو راهنمای ماشین حساب؟سه ماه هم از شهریور گذشته ها.
خیلی ممنون...

جناب celestial boy درست میگن!!هیچی هم که یاد ندادید....همش همدیگرو تایید میکنید!!!!:))

دوستان !

توی ِ این پاورپوینتی که آقای بهرام پور برا دانلود قرار دادن ، خیلی خوب با عکس و تصویر ، عملکرد ِ هر دکمه ی ماشین حساب رو توضبح دادن ...

دانلود بفرمایید ! ضرر دیدید گردن من :دی

celestial boy
01-06-2012, 07:03 PM
سلام
اون رو هم دیدم.اما گفتم شاید چیزای بیشتری رو باید بدونم.
راستی یه سوال:به نظرتون ماشین حساب این جوری خوبه که اول عملگر رو می زنیم بعد عدد یا اونایی که اول عدد زده می شه بعد عملگر.مثل ماشین حساب های معمولی.آخه این پرانتزا اعصاب واسه آدم نمی ذارن.تو هر نیم خط محاسبه پنج شش تا پرانتز لازمه.

Amin-Mehraji
01-06-2012, 07:22 PM
سلام
اون رو هم دیدم.اما گفتم شاید چیزای بیشتری رو باید بدونم.
راستی یه سوال:به نظرتون ماشین حساب این جوری خوبه که اول عملگر رو می زنیم بعد عدد یا اونایی که اول عدد زده می شه بعد عملگر.مثل ماشین حساب های معمولی.آخه این پرانتزا اعصاب واسه آدم نمی ذارن.تو هر نیم خط محاسبه پنج شش تا پرانتز لازمه.

سلام دوست عزیز !

والا راستش مونده به محاسباتی که انجام میدید ! اگر تعداد ِ داده هایی که می خواین حساب کنید خیلی زیادن و یکی یکی حساب کردن براتون سخت میشه ،

توصیه ی من اینه که ، از اینهایی استفاده کنید که اول عملگر رو میزنید بعد اعداد رو ؛ ولی اگه تعداد داده هاتون کمه بنظرم از اونایی استفاده کنید که اول عدد

رو میزنید بعد عملگر رو . ( چون تو این مدل اگه بخواین هی مقداری رو محاسبه کنید و پرانتز باز و بسته کنید ، هم اعصابتون خورد میشه ! و هم احتمال ِ اینکه خطای

محاسباتی داشته باشید خیلی زیاده ولی تو نوع اول شما کل عبارت و جملات مورد نظرتون رو می نویسید و آخر سر یه بار دکمه ی ( = ) رو میزنید ، خب قطعا تو این

حالت خطای محاسباتی خیلی کاهش پیدا می کنه ، مضافا اینکه اعصاب خوردی هم نداره ! )

خود من هم از هر دونوعش رو دارم ( kk-f92 و ax-570es ) ، هر جایی ،از نوع مناسب ، برای همون مورد استفاده می کنم .

اگرم سوالی درمورد عملگری داشتید ، بپرسید تا جایی که سوادم قد بده ایشالا جواب می دم .

celestial boy
01-09-2012, 09:24 PM
سلام.
خیلی ممنون از جواب عالی که دادین.من ماشین حساب رو بیشتر واسه المپیاد لازم دارم چون تو درسام که نیاز ندارم.اگه میشه در این رابطه بیشتر توضیح بدین که تو المپیاد که هم سرعت عمل مهمه هم دقت محاسبه کدوم یکی خوبه؟البته من هنوز اول المپیادم و زیاد با حل سوالاش آشنا نیستم.فقط تا اونجایی که فهمیدم جواب اونا اون اندازه ای هست که به اشتباه بندازه آدم رو.یه صفحه جواب کم نیستاااااااا.می ترسم با ماشین حساب بدتر هم بشه.

پیمان اکبرنیا
01-09-2012, 09:29 PM
برای المپیاد حتما ماشین حسابی تهیه کنید که اول عملگر را میزنید و بعد داده ها رو. حتما کار درست با پرانتزها در ماشین حساب را هم یاد بگیرید تا به مشکل بر نخورید.

اگر ماشین حساب چند خطی هم باشه بهتره، یعنی محاسبات خطوط قبلی را بتونید برگردید و ببینید.

محمد هادی
01-12-2012, 10:02 PM
دوستان سلام
آیا ماشین حساب مهندسی مدل بالا قابلیت این رو دارن که درش فرمول ذخیره بشه ؟؟

اگه بله ، چطوری ؟

پیمان اکبرنیا
01-12-2012, 10:33 PM
دوستان سلام

اگه بله ، چطوری ؟

سلام

بله، حتی مدلهای متوسط هم این قابلیت را دارند. برای هر ماشین حساب شیوه کار تفاوت داره و باید دفترچه را مطالعه کنید.

محمد هادی
01-12-2012, 10:41 PM
منظورم مدلfx-82es هست که در موردش بحث شد

Amin-Mehraji
01-13-2012, 02:30 PM
دوستان سلام

اگه بله ، چطوری ؟

سلام دوست عزیز ، آقای محمد هادی
پیشنهاد می کنم فرمول ها رو ، هرچند که طولانی و سخت باشند حفظ کنید و نسپریدشون به ماشین حساب ؛ چون شاید مجبور بشید ماشین حساب تون رو ریست کنید و با این کار ( ریست کردن ) حافظه ی ماشین حساب تون و هرچی که توش ذخیره کردید پاک خواهد شد . شما هم که فرمول ها رو حفظ نکردید !!!!! حالا بیا و درستش کن !

celestial boy
01-14-2012, 06:39 PM
ببخشید.سلام
این که می گن ماشین حساب قابل برنامه ریزی سر جلسه المپیاد راه نمی دن یعنی چی؟منظور از برنامه ریزی چیه؟همین فرمولا نیست؟؟؟

erfan bayat
01-15-2012, 06:27 PM
ببینید دوستان چند تا نکته میگم که خودم خیلی ازش زخم خوردم
1-حتما محاسباتو دو بار بزنید من یادمه سره کلاس 9 نفری 9 تا جواب مختلفم دیدم!!!
2-سوالایی که حتی خیلی محاسبات هلو داره رو چک کنید تو المپیاد جواب اخر از همه چی مهم تره وای نمیدونید من از این چی کشیدم جونه من گوش کنید
3-بهتره اگه فرمولی چن قسمته بهتره هر قسمتو تو ماشین حساب saveکنید و استفاده کنید
4-یکی از چیزایی که خیلی مهمه رقم با معنیه اگه سوالایی چند تا محاسبه داره مورد 3 انجام بدید چون اگر جوابارو یه جا بنویسید دوباره بزنید ممکنه رقم با معنیتون غلط شه

erfan bayat
01-15-2012, 08:24 PM
یه چن تا نکته میگم که خودم خیلی زخم خوردم
1-محاسبات رو 2 بار بزنید خیلی مهمه این مثه من تنبل نباشید
2-محاسبات تو سوالای هلوم چک کنید وااااای این پدرمو دراورده!!
3-اگه محاسبات چن قسمتی بودن تو ماشین حساب جوابارو saveکنید بعد اخر همه رو یه جا بزنید برا جواب اخر
4- این نکته بالا تو رقم با معنیم مهمه یعنی اگه تیکه تیکه جوابارو بنویسید ممکنه موقعی که تو معادله اخر میزاری جواب دقتش مورد نظره مصحح نباشه
جونه من تنبل نباشید جواب اخر تو المپیاد یعنی همه چی
جواب اخر اشتباه=مرگ

jan_kocholo
01-16-2012, 04:41 AM
سلام..
مشه لطفا راهنماییم کنید که چطوری میتونم روی این ماشین حساب (casio fx-82 ES) میتونم فرمول سیو کنم!!!!!!
از پی دی افی که گذاشته بودید چیزی متوجه نشدم..
لطفا سریع جوابم بدید..
خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی ضروری هست..
متشکرم...

shokolat_g
01-16-2012, 11:25 AM
این نکته هم اضافه کنیم که حواسمون باشه ماشین حسابمون اگه به درجه میخوام مثلا رو رادیان نباشه... !!اینم بده:))))))

shokolat_g
01-16-2012, 03:01 PM
یه چن تا نکته میگم که خودم خیلی زخم خوردم
1-محاسبات رو 2 بار بزنید خیلی مهمه این مثه من تنبل نباشید
2-محاسبات تو سوالای هلوم چک کنید وااااای این پدرمو دراورده!!
3-اگه محاسبات چن قسمتی بودن تو ماشین حساب جوابارو saveکنید بعد اخر همه رو یه جا بزنید برا جواب اخر
4- این نکته بالا تو رقم با معنیم مهمه یعنی اگه تیکه تیکه جوابارو بنویسید ممکنه موقعی که تو معادله اخر میزاری جواب دقتش مورد نظره مصحح نباشه
جونه من تنبل نباشید جواب اخر تو المپیاد یعنی همه چی

جواب اخر اشتباه=مرگ

یه سوالی دارم: ماشین حسابا چند نوع save دارن! واسه این که بخوایم بعضی از جوابارو save کنیم از کدوم استفاده کنیم؟؟یه حافظه ای داره که با یه سری متغییر save میشن!این روش فک کنم خیلی وقت گیر باشه,درسته؟

erfan bayat
01-16-2012, 05:01 PM
ببین من نمیدونم بقیه ماشین حساب‌ها چه شکلیه ولی‌ مال من که مدلشfx-991es و بهترینم هست واسه المپیاد البته از نظر من اول حرفو می‌زنی بعد calc می‌زنی بعدش اعداد میزانی‌ یا چون وسط محاسبات است ansمی‌زنی بعد مساوی و اون حرفت می‌شه همون عددی که زدی یا ans ایک ثانیم نمیشه

قابل برنامه‌ریزی نیست پس مجازم هست

COLDFIRE
01-16-2012, 07:09 PM
مطلب خوبی هست ... ممنون از لطفتون ... ولی ماشین حسابی که من دارم سیستمش به کل فرق میکنه از جمله اولویتاش!! فکر کنم خیلی قدیمی باشه... مثلا وقتی یک عددی رو جا می اندازی وقتی برگردی بخوای درستش کنی و عدد رو اضافه کنی اون جانشین میکنه !!! باید SHIFT + INS بزنم تا بین عددا جا باز کنه !!!
MODEL:fx-991 MS casio

erfan bayat
01-16-2012, 08:59 PM
ببینید دوستان ماشین حسابfx-991es بگیرید چون هم کار باهاش آسوئه هم جواب کسری میده که بعضی‌ موقع توی مسائل به درد می‌خوره هم توی سوالای تحلیل داده کار باهاش راحت تره کلا در این سادگی‌ خفنه مجازم هست

erfan bayat
01-16-2012, 09:04 PM
یه چیزه دیگه که خیلی‌ مهم توی سوالای تحلیل داده نمیدونم چقد آشنا هستید؟؟ هنگام خط فیت کردن که معادلش به صورتy=ax+b ببینید aو bماشین حساب چی‌ تعریف شده اونم توی دفترچش چون اگه اشتباه بزنید کل سوال غلط می‌شه
خیلی‌ خوب می‌شه یه بخش تحلیل داده هم داشته باشیم

Astronomy
01-16-2012, 09:15 PM
من هم مدل ماشین حسابم Fx-991ES casio هست
چطوری باید فرمول توش ذخیره کنم؟

erfan bayat
01-16-2012, 10:46 PM
من هم مدل ماشین حسابم Fx-991ES casio هست
چطوری باید فرمول توش ذخیره کنم؟
نمی‌شه فرمول توش ذخیره کرد البته تا اونجا که میدونم چون باهاش زیاد ور رفتم بعدشم اصن برا چیته فرمول ذخیره کنی‌ توی المپیاد نجوم اصن خیلی‌ لازمت نمی‌شه فرمولرو بهت میدن بابا اگه خیلی‌ سخت باشه
بعضی‌ چیزم دیگه اینقد ادم باهاش کار می‌کنه یادش میمونه مثل تابع پلانک و از این قبیل باور کن من روهام ۵ تا فرموله اینجوریم حفظم نیس

المپیاد نجوم
06-24-2012, 09:25 PM
وفتی ماشین حساب رو بردیم روی sd حالا چه طوری یه عالمه داده می تونیم بهش بدیم؟اول داده ها رو وارد می کنیم بعد عملگر رو یا برعکس؟

erfan bayat
06-24-2012, 11:01 PM
وفتی ماشین حساب رو بردیم روی sd حالا چه طوری یه عالمه داده می تونیم بهش بدیم؟اول داده ها رو وارد می کنیم بعد عملگر رو یا برعکس؟
الان میخوای داده تو ماشین حساب بدی واسه تحلیل یا همینجوری مثلا a بشه یه عددی؟

المپیاد نجوم
06-24-2012, 11:04 PM
یه سوال خانم شفیعی زاده دادن گفتن خط براش فیت کنیم بعد خوب قبلش باید یه سری داده ها در بیاد دیگه یعنی نمی دونم بهش میگن تحلیل یا نه ولی این کارو می خوام واسه خط فیت کردن بکنم
حالا چه طوری داده رو بدم؟

erfan bayat
06-24-2012, 11:28 PM
یه سوال خانم شفیعی زاده دادن گفتن خط براش فیت کنیم بعد خوب قبلش باید یه سری داده ها در بیاد دیگه یعنی نمی دونم بهش میگن تحلیل یا نه ولی این کارو می خوام واسه خط فیت کردن بکنم
حالا چه طوری داده رو بدم؟
اگه ماشین حسابت همین 991-es این کارو باید بکنی:
میری تو mode بعد state
انواع تابع ها واسه فیت کردن هست ولی معمولا همون خطش که شماره 2 به درد میخوره
x-y ها رو میدی و بعد ac میزنی
حالا میری توی shift-state
state همون عدد 1 ماشین حسابه
بعد اگه reg بزنی a-b خطو میده
همینجوری بازی کن تا یاد بگیری
ولی اگه ماشین حساب اون نیست(px-3000الان میگم که بیشتره مثه اینن)
اول حافظه رو با shift mode پاک میکنی
بعد میبری رویreg و lin میزنی که خطی بده
بعد داده هارو اینجوری میزنی
اولx بعد ویرگول بعد y -بعد m+ میزنی که داده میره تو حافظه
همه رو همینجوری میدی
بعد با shift 1,shift2 میتونی میانگینو همه چیشو پیدا کنی

gold star
08-10-2012, 10:04 AM
بقیه قسمت های اموزش ماشین حساب رو کی میذارید؟
لطفا زودتر بذاریدش

Mostafa
08-10-2012, 11:58 AM
بقیه قسمت های اموزش ماشین حساب رو کی میذارید؟
لطفا زودتر بذاریدش

سلام دوست گرامي

همانطور كه در پست هاي اوليه اين تاپيك عنوان شده ، بهتر است شما دفترچه راهنماي ماشين حساب خود را مطالعه كنيد و بعد اگر در مورد خاصي ، سوالي داشتيد اينجا مطرح كنيد و پاسختان را دريافت كنيد .

اميدوارم موفق باشيد ...

Abar Ensan
08-10-2012, 12:04 PM
من تقريبا manual كاربردي بيشتر انواع ماشين حساب ها را دارم
اگر مدل ماشين حسابتون رو بگين منوالش رو براتون آپلود مي كنم

andromeda-s
08-10-2012, 01:33 PM
درود تو بعضی از سوالای مربوط به جذب میان ستاره ای حداکثر فاصلرو میخواد چه جوری باید تو ماشین حساب زد؟؟مثلا یکی از این سوالا جواب آخرش این طوری بود:d/1000+43=5logd-

soroosh
08-10-2012, 02:33 PM
درود تو بعضی از سوالای مربوط به جذب میان ستاره ای حداکثر فاصلرو میخواد چه جوری باید تو ماشین حساب زد؟؟مثلا یکی از این سوالا جواب آخرش این طوری بود:d/1000+43=5logd-

اگر مشکل بدست آوردن d است که باید معادله را در ماشین حساب بنویسی و بعد از solve استفاده کنی

اگر ماشین حساب گزینه‌ی solve نداشت؛ بنویس [5log(ans)+43-] ضربدر ۱۰۰۰ و همین طور مساوی رو بزن تا به یه جواب ثابت برسی که می‌شه۲۱۳۵۲.۷۳۲۶۸

اگر باز هم مشکلی بود مطرح کن

solh
08-10-2012, 06:53 PM
دوستان خیلی به این کار با ماشین حساب اهمیت بدین ، الکی الکی وقت با ارزشتون رو سر جلسه ممکنه ازتون بگیره ( اونم با سبک طراحی سوال جدید !)

من که توی آزمون یه نیم ساعتی هر کاری میکردم نمیتونستم یه معادله ساده رو حل کنم ! ولی واقعا جدی بگیرید . تمرین کنید ! کارای آماری انجام دادن رو با ماشین حساب خوب یاد بگیرید .

المپیاد نجوم
09-03-2012, 09:10 PM
نحوه ی حل این معادله ی به دست آوردن بیشترین فاصله با در نظر گرفتن جذب میان ستاره ای رو من نفهمیدم میشه بیشتر توضیح بدین؟ممنون!

soroosh
09-03-2012, 10:28 PM
حل این معادله مثل حل معادله‌ی کپلر تو کرویه E-e sin(E) = M که M خروج از مرکز میانگین هستش

برای حل باید تمام معادله را ببری یه طرف و E رو بزاری یه طرف: E=e sin(E) +M
که در واقع E همون جوابیه که ما می‌خوایم پس تو ماشین حساب به جای E می‌زنیم ans
حالا باید تو ماشین حساب بنویسی e sin(ans) +M بعد هی مساوی رو بزنی تا جوابت به یه چیز ثابت برسه که اون جواب می‌شه همون E

برای بدست آوردن بیش‌ترین فاصله هم باید همین کار رو کرد و d رو گذاشت یه طرف معادله بقیه یه طرف بعد مثل همین کاری که بالا انجام دادیم رو انجام می‌دیم و به جواب می‌رسیم

باز هم اگر مشکلی بود بگید چون یه خورده شاید گیج کننده باشه.

celestial boy
09-04-2012, 07:41 AM
سلام.یه چیزی هم من میگم.البته میدونم می دونید.
با این روش معمولا ارور زیاد می بینیم و شاید کلی از وقتمون گرفته شه.بهتره از همون اول یه چیزی تو ماشین حساب بنویسیم که نتونه ارور بده.مثلا واسه همون جذب اگه d ضریب جذبو بیاریم یک طرف چون ans تو لگاریتمه بعضی جا ها ارور میده.بهتره همون اول d داخل لگاریتمو بیاریم یک طرف و تابع نمایی پایه 10 بنویسیم. یعنی بنویسیم:10^((m-M+5-Aans)/5) (ببخشید بد نوشتم.) تو بقیه مسائل هم اول معلوم کنیم کدوم ans باشه مشکل ساز نیست.
راستی یه سوال بی ربط.وقتی میشه از این روش معادله کپلرو حل کرد چه نیازی به حلش با سری و بسط و کوفت و زهر ماره؟؟

soroosh
09-04-2012, 10:25 AM
من که معادله کپلرو همیشه با همین روش حل می‌کنم و تا حالا با سری و بسط و این چیزا حل نکردم !!

Sara 0i
01-28-2013, 04:06 PM
آره موافقم بسط نمی دیم
البته یه نکته ای که هست و تلخه اینه :innocent:که می شه از ماشین حسابایی که معادله حل می کنن
استفاده کرد و برای شما هم بحث آزمون مطرحه و خب آدما هم استفاده می کنن. بلد بودن این روشا خوبه
اما اگر تایم مهمه خیلی براتون خب دیگه... :grin:
به هر حال اینکه فقط به ماشین حساب خودتون عادت کرده باشید خطرناکه
چون ممکنه مجبور شید بعضی وقتا با ماشین حسابای زبو ن نفهمی کار کنین

arashgmn
01-28-2013, 07:49 PM
سلام.یه چیزی هم من میگم.البته میدونم می دونید.
با این روش معمولا ارور زیاد می بینیم و شاید کلی از وقتمون گرفته شه.بهتره از همون اول یه چیزی تو ماشین حساب بنویسیم که نتونه ارور بده.مثلا واسه همون جذب اگه d ضریب جذبو بیاریم یک طرف چون ans تو لگاریتمه بعضی جا ها ارور میده.بهتره همون اول d داخل لگاریتمو بیاریم یک طرف و تابع نمایی پایه 10 بنویسیم. یعنی بنویسیم:10^((m-M+5-Aans)/5) (ببخشید بد نوشتم.) تو بقیه مسائل هم اول معلوم کنیم کدوم ans باشه مشکل ساز نیست.
راستی یه سوال بی ربط.وقتی میشه از این روش معادله کپلرو حل کرد چه نیازی به حلش با سری و بسط و کوفت و زهر ماره؟؟

علت این که اصلا ماشین حساب ، تو این مورد خاص ، به شما یه جواب (درست) تحویل میده ، اینه که جواب هایی که با هر بار = زدن ، ماشین حساب بهتون میده ، همگرا به جواب اصلی هستن . برخی معادلات وجود دارن که بعد 2 یا 3 بار = زدن ، ماشین حساب ارور میده (مثلا عدد حاصل میشه یه عددی با توان بزرگتراز 100 یا این که تو لگاریتم عدد منفی وارد میشه) تو این موارد مشخصا رابطه ی موجود دارای جواب های همگرا نیست .(همگرا که هیچ ، بعضا جواب هاش آشوب ناک هم هست !!! )

اما بسط اثباتیه بر این که جواب های معادله کپلر واقعا همگرا هستن. البته این اثباتا خیلی ریاضی هستن و برای علاقه مندان ریاضی می تونن خیلی جذاب باشن ... .
در کل
بلد بودن این روشا خوبه
اما اگر تایم مهمه خیلی براتون خب دیگه... از ماشین حسابتون بهره ی کافی رو ببرید! ;)

Pale_Rider
04-08-2013, 08:46 PM
سلام ، برای حساب کردن بعضی از معادلات نیازه که از روش نیوتن رافسون یا روش های دیگه استفاده کرد ... یک حقه با ماشین حساب وجود داره برای اینجور معادلات ؛
برای مثال می خواهید معادله کپلر را حل کنید ، فرض می کنیم خروج از مرکز برابر 0.5 است و wt= 3.14 ، معادله کپلر : E-e*SinE=w*t
می خوایم E رو بدست بیاریم پس معادله رو اینجوری می نویسیم : E=w*t+eSinE
حال این معادله را به ماشین حساب بدهید : 3.14+0.5*(Ans)
حالا اینقدر دکمه ی "=" رو بزنید تا ماشین حساب یک عدد ثابت بدهد ، این عدد ثابت دقیقا برابر E خواهد بود و در معادله های این گونه می توانید از این روش استفاده کنید ...

مهدی ناصری
05-09-2013, 04:50 PM
با عرض سلام
متاسفانه پاورپوینتی که آقای بهرام پور در این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?604-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF&p=13508&viewfull=1#post13508) گذاشتند رو نمی تونم دانلود کنم؛
لطفا اگر کسی اون رو داره یه جای دیگه آپلود کنه شدیدا بهش نیاز دارم.
امروز تو یه آزمون داخلی المپیاد تو مدرسه مون نیم ساعت روی یک معادله بسیار ساده کار کردم و آخر فهمیدم در ابتدای کار در عمل ضرب اشتباه کردم!

javadstar76
05-09-2013, 05:34 PM
با عرض سلام
متاسفانه پاورپوینتی که آقای بهرام پور در این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?604-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF&p=13508&viewfull=1#post13508) گذاشتند رو نمی تونم دانلود کنم؛
لطفا اگر کسی اون رو داره یه جای دیگه آپلود کنه شدیدا بهش نیاز دارم.
امروز تو یه آزمون داخلی المپیاد تو مدرسه مون نیم ساعت روی یک معادله بسیار ساده کار کردم و آخر فهمیدم در ابتدای کار در عمل ضرب اشتباه کردم!

سلام.
امیدوارم از اینجا (http://persiandrive.com/312846) بتونید دانلود کنید.

aysa
07-27-2013, 11:43 PM
سلام دوستان.
ميشه يه ماشين حساب كامل برا المپياد كه خوب باشه معرفي كنين؟:)
casioچطوره؟
ممنون:)

SSgumS
07-28-2013, 01:17 AM
سلام دوستان.
casioچطوره؟
سلام
من خودم از این ماشین حساب استفاده میکنم و ازش خیلی راضیم و به نظرم میاد که کامل باشه و همه کارای یه المپیادی رو راه بندازه دوتا از مزیت های این ماشین حساب اینه که هم با باتری و هم خوشیدی کار میکنه و دومیش این که میتونه پاسخ رو به صورتی بده که ما مثلا توی ریاضیمون استفاده میکنیم مثلا 2 رادیکال 3 چهارم (البته یه ذره گرونه و تقریبا 100 هزار تومن درمیاد):
(Casio fx-991ES Plus (Natural-V.P.A.M
(Casio fx-570ES Plus (Natural-V.P.A.M
(Casio fx-115ES Plus (Natural-V.P.A.M
این سه تایی که گفتم تقریبا با هم برابرند و من خودم از 991 اش استفاده می کنم. تا اونجایی که میدونم تنها تفاوتشون اینه که 570 یه ذره باتریش ضعیف تره.
این هم یه تصویر از این ماشین حساب:
http://cdn2.sulitstatic.com/images/2012/0222/025231768_024749835d03060c0fec5aefbd7ec509fdfdbf24 5beb57449.jpg

arashgmn
07-28-2013, 01:31 AM
سلام دوستان.
casioچطوره؟

ماشین حساب های کاسیو اغلب مناسب ترین برند هستن. اما سری fx کاسیو ها بهترین انتخاب به نظر می رسه. فایل زیر این ماشین حسابو نشون میده که می تونید روش اعمال رایضی هم انجام بدید.
(منبع : http://erfanbayat.persiangig.com/ )

دانلود (http://erfanbayat.persiangig.com/soal%20astronomy%20olympiad/Casio_fx9860%20emulator.exe)

storm
07-28-2013, 10:28 AM
سلام
من fx-500es دارم
و مشکلم دقیقا مشکل محاسباته
همیشه دچار اشتباه محاسباتی میشم با ماشین حساب اما دستی حساب کنم مشکلی ندارم(:دی)
راه حلی برای حل این مشکل هست؟

starscream4002
07-28-2013, 01:01 PM
یه توصیه برای دوستان دارم،

بهتره برای المپیاد ماشین حساب Casio 82MS رو تهیه کنین. چون در حال حاضر ماشین حساب اصلی باشگاه دانش پژوهان که سر امتحانا استفاده می شه، اون ماشین حسابه.
بهتره تا جای ممکن با اون ماشین حساب تمرین کنین تا دستتون به اون عادت کنه.

س.ا.

heisen
07-29-2013, 12:47 PM
دوستان بنده casio fx-991es پلاس رو دارم و خیلی هم راضیم.توصیه م هم همینه.
خیلی سریع تر و راحت تر از سایر ماشین حسابا انتگرال میگیره و معادله حل میکنه.

پیمان اکبرنیا
07-29-2013, 01:06 PM
سلام
من fx-500es دارم
و مشکلم دقیقا مشکل محاسباته
همیشه دچار اشتباه محاسباتی میشم با ماشین حساب اما دستی حساب کنم مشکلی ندارم(:دی)
راه حلی برای حل این مشکل هست؟

در کدوم قسمت دچار اشتباه محاسباتی میشید؟ :) معمولا رایج ترین اشتباه در کار با ماشین حساب عدم استفاده یا استفاده نادرست از پرانتز برای انجام محاسبات هست. و همچنین گاهی وقتا این مشکل هست که واحد زاویه ماشین حساب به رادیانه شما بر حسب درجه می نویسید. با تمرین زیاد مشکل کار با ماشین حساب درست میشه ;)

storm
07-29-2013, 02:49 PM
در کدوم قسمت دچار اشتباه محاسباتی میشید؟ :) معمولا رایج ترین اشتباه در کار با ماشین حساب عدم استفاده یا استفاده نادرست از پرانتز برای انجام محاسبات هست. و همچنین گاهی وقتا این مشکل هست که واحد زاویه ماشین حساب به رادیانه شما بر حسب درجه می نویسید. با تمرین زیاد مشکل کار با ماشین حساب درست میشه ;)

والا شرم میکنم از گفتنش.. اما خب نه از این اشکالان خدارو شکر ندارم
مثلا بیشتر اشکالاتم که دیده شده، موقع ضرب و تقسیم ساده س
مثلا بهی تقسیم جمع میزنم.. به جای 1 ، 2 میزنم! جالبه که وقتی برای بار دوم چک هم میکنم متوجه اشتباهمنمیشم!
خیلی رنج آوره این اشتباهاتم.. چون مرتبا تکرار میشه...

m.najabat
09-22-2013, 08:59 PM
من از همونی که اقای انصارین گفت خریدم تقریبا خوبه و جواب دهی مناسبی هم داره. در کل ماشین حساب خوبی به نظر می رسه.

f.zahra
09-24-2013, 06:35 PM
سلام من اون پاورپوینتی که گذاشته بودین رو دانلود کردم ولی باز نمیشه!! البته پاور پوینت 2003 دارم فقط! نمیشه 2003 هم بزارین؟