PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

صفحه ها : [1] 2

169
09-25-2010, 10:21 AM
سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون

محمد
11-02-2010, 12:13 AM
سلام دوستان،میخواستم بدونم کسی از گرین لیزرهای اینجاراخریده؟
امتحانش کردید؟تمرکزنورش خطی بوده یانه؟باتشکر ازیزدهستم:thumbsup::nose pick:

169
11-02-2010, 12:26 AM
سلام
من که نخریدم ولی توی تور رصدی که بودیم از این لیزرها استفاده شد و به نظر من خوب بود!صادقیان چطور بود لیزر؟

169
11-07-2010, 04:10 PM
سلام
خب من خیلی به تلسکوپ ها علاقه مندم و خیلی پیگیرشم! ولی هنوز اطلاعتی که در مورد ACF و EdgeHD خیلی کمه!!
بهتر اول یه توضیحی در مورد این موارد بدم!
بیشتر منجم ها با خطای کما در تلسکوپ های نیوتنی ( خیلی زیاد) و تلسکوپ های اشمیت و ماکستوف کاسگیرین و نیوتنی ( خطا کمی کمتر) آشنا هستن ولی جدیدا چند ماهی میشه که شرکت سلسترون و مید دارن باهم رقابت میکنن و هر دوشون در کنار هم دارن پیشرفت میکنن!
Meade ACF در محصولات کاسگیرین خودش از تیغه ای جدید از طراحی خاصی استفاده میکنه که خطی کما رو حذف کرده و واقعا ستاره ا در عکاسی و دید واقا نقطه ای هستن!
Celestron EdgeHD هم در محصولات کاسگیرین خودش از طراحی تیغه ای به اسم EdgeHD استفاده میکنه که اینم خطای کما رو به کل حذف کرده!

اگه اطلاعات خاصی ( حتی تخصصی) در این مود دارید هم اگه زحمت نمیشه بگید.

مقایسه :
EdgeHD 8 Inch EdgeHD : قیمتش 1299 دلار!
http://www.celestron.com/c3/images/product/edgeHD/technology3.jpg

http://www.celestron.com/c3/images/files/technologies/starbright_xlt/starbright_current_fig3.gif

Meade 8 Inch LX200 ACF :قیمت 1299 دلار!
http://www.meade.com/catalog/uhtc/images/uhtc_graph.gif

این نمودار میزان انتقال نور نهاییه! یه موق اشتباهی نگید که سلسترون 99 و خرده ای رو از ودشدر نهایت عبور میده! نور توسط سطح اینه اطلی و ثانویه کمی جذب میشه!
http://img104.herosh.com/2010/11/07/370587482.jpg

شما اگه میخواستید تلسکوپ بخرید کدومشون رو انتخاب می کردید چرا؟ Meade ACF یا Celestron EdgeHD ؟

169
11-07-2010, 09:13 PM
البته یه نکته م در مورد قیمت بگم و اون اینه که بر طبق قیمت های موسسه آسمان شب اگه ACF OTA بخرید از EdgeHD OTA ارزون تره!واقعا خیلی برام جالب بود.

doostesetareha
11-07-2010, 10:42 PM
اونوخ این قیمتو به تومن تبدیل کنیمو با میانگین حقوق مثلا یه کارمند مقایسه کنیم چطور میشه !!؟؟
اطلاعات خاصی تو این زمینه ندارم فقط اینکه به نظر میاد کیفیت تصویر تو کاسگرین بهتر باشه !! میتونه از همه لحاظم بالاتر باشه اونوخ ؟؟

Setare KOchOlO
11-07-2010, 11:00 PM
سلام به همه...

راستش یه سوال کاربرastronomer169 شما برای چه کاری میخواین از تلسکوپ استفاده کنین؟؟منظورم اینه که صرفا رصد اجرام یاصرفا عکاسی در کنار رصد عکاسی هم باشه؟؟؟

فکرمیکنم اگه هدف استفاده کنین بهتر میشه راهنمایی کرد ومی تونم بگم ازاین بهتر هم هست!!! البته با توجه به تمام شرایط...:grin:
مثلا: حمل ونقل ، قیمت ، شخصی یا عمومی بودن تلسکوپ...

تراخدا یه راهنمایی دیگه بگین؟؟؟ :that dood is up to

169
11-08-2010, 10:37 AM
اونوخ این قیمتو به تومن تبدیل کنیمو با میانگین حقوق مثلا یه کارمند مقایسه کنیم چطور میشه !!؟؟
اطلاعات خاصی تو این زمینه ندارم فقط اینکه به نظر میاد کیفیت تصویر تو کاسگرین بهتر باشه !! میتونه از همه لحاظم بالاتر باشه اونوخ ؟؟

1299 دلار زیاد نیستش تقریبا 1میلیون و 350 هزار تومن فقط لوله ی اپتیکی ( OTA) و نسبت به حقوق یه کارمند معمولی میشه 2-3 ماه کار!!
یه چیزی این تلسکوپ ها از تیغه ی ACF و EdgeHD استفاده میشه و فعلا مختص طراحی کاسیگرین است. کیفیت تصویر در بزرگ نمایی زیاد نسبت به همون تیپ در نیوتنی کمتره چون با چشمی فاصله کانونی نسبتا زیاد به بزرگ نمایی که میخ وایم میرسیم و تصویر رو راحت تر میتونیم ببینیم. تیغه ی که جلوشه هم باعث شده خطای کما واسه رصد کمی کاهش پیدا کنه و خیلی هم حسوس نیست ولی توی رصد کمی تاثیر میگذاره!! تلسکوپ های اشمیت کاسگیرین از همه لحاظ بهتران و کمی هم گرون تر به خاطر طراحیش!

سلام به همه...

راستش یه سوال کاربرastronomer169 شما برای چه کاری میخواین از تلسکوپ استفاده کنین؟؟منظورم اینه که صرفا رصد اجرام یاصرفا عکاسی در کنار رصد عکاسی هم باشه؟؟؟

فکرمیکنم اگه هدف استفاده کنین بهتر میشه راهنمایی کرد ومی تونم بگم ازاین بهتر هم هست!!! البته با توجه به تمام شرایط...:grin:
مثلا: حمل ونقل ، قیمت ، شخصی یا عمومی بودن تلسکوپ...

تراخدا یه راهنمایی دیگه بگین؟؟؟ :that dood is up to

طبیعتا این جور تلسکوپ ها بیشتر برای عکس برداری استفاده میشه و همین طور هم هست. و اینکه هر چیزی واسه عکس برداری نجومی استفاده بشه واسه رصد هم استفاده میشه ولی بر عکسش ممکن نیست.(کیفیت کار پایین میاد)

تلسکوپ های کاسیگرین(حالا اشمیت یا ماکستوف) به دلایلی از همه ی تلسکوپ ها بهترن!( کلا از همه نظر گفتم) اولین حسنش لوله کوتاه و طبیعتا کاهش وزن! (مثلا تلسکوپ 14 اشمیت کاسیگرین رو میتونی روی مقر EQ-G یا EQ6 سوار کنی ولی 14 اینچ دابسونی و نیوتنی رو نمی تونی! 12 اینچش بازم براش زیاده!!) دو این که حمل و نقل خیلی خیلی راحت به خاطر کاهش طول لوله! تلسکوپ های اشمیت وماکستوف کاسیگیرین از نگه دارنده ی آینه ثانویه استفاده نمی کنن! چون در ماکستوف اینه ثانویه همون تیغه ی جلویشه که الومینیوم اندود کردن و در اشمیت هم توسط لوله ی مرکزی به خوده تیغه چفت شده! و همین استفاده نکردن خیلی خیلی حسن خوبی داره! چون نداشتن این چهار پری جلوی ( تلسکوپ نیوتنی و ریچی کرتین دارن) باعث میشه در عکاسی های نسبتا بلند مدت یا اجرام پر نور به دلیل تداخل نوری همون شکل چهار پر در اطراف ستاره های پر نور شکل بگیره که واسه قشنگی شاید خوب باشه ولی واسه کاره علمی خوب نیست. تازه همین چهار پری هم میتونه یه هاله نور ( مثله هاله ی نوری اطراف ماه و خورشید در یه روزهایی) در اطارف ستاره ای ایجاد کنه که خوب نیست.ارزش کار علمیش پایین میاد.
قیمت اشمیت و ماکستوف کاسگیرین تقریبا 2 برابر یا 3 برابر قیمت همون تلسکوپ و اینچ در رده ی نیوتنی ودابسونیه!ولی ارزشش علمی بیشتری داره و راحتی و این حرفا!
البته بگم که تلسکوپ ها اشمیت و ماکستوف نیوتنی بین این دو دسته قرار دارن یعنی با همون کیفیت ولی ارزون از طراحی کاسیگیرین!

من اطالاعاتم ( تعریف نباشه) توی تلسکوپ شناسی کمی کامله ولی بعضی چیزارو خوب نمیدونم و تو نت هم در حد یکی دو صفحه مطلب هست ولی بیشتر باشه بهتره دیگه!:have a nice day:

narcissus flower
01-04-2011, 12:28 AM
سلام اگه کسی فیلتر برای خورشید گرفتگی نداشته باشه چه جوری میتونه کسوف رو ببینه و مطمئن باشه کور نمیشه ؟؟؟؟؟حالا چه با ابزار چه باچشم

Mostafa
01-04-2011, 12:45 AM
سلام اگه کسی فیلتر برای خورشید گرفتگی نداشته باشه چه جوری میتونه کسوف رو ببینه و مطمئن باشه کور نمیشه ؟؟؟؟؟حالا چه با ابزار چه باچشم

سلام

ممنون به خاطر اين سوال به جا و مفيد

به طور خلاصه :

مناسب ترين فيلتر رصد خورشيد با چشم غير مسلح و تلسكوپ در سطح آماتوري فيلتر مايلار است .

عينك هاي رصد خورشيد هم براي رصد مناسب است . اما فقط چشم غير مسلح و حد اكثر 30 ثانيه به طور ممتد

بعد از آن فيلتر ها ( وسائل ) ابتكاري هستند مثل فلاپي ديسك ، عينك جوشكاري ، فيلم سوخته راديولوژي كه البته بيشتر مناسب عكاسي هستند و اصلآ براي رصد توصيه نمي شوند و ممكن است مشكلاتي براي بينايي به وجود بياورند .

اما خوب شايد براي مدت كم و يكي دو بار مشكلي ايجاد نكند

* پي نوشت : من كسوف سال 74 را با فيلتر راديولوژي و فلاپي ديسك رصد كردم و كور نشدم !! :yarr::banana:

Setare KOchOlO
01-04-2011, 12:49 AM
با اجازه منم بگم :

ببينين شما مي تونين از شيشه شماره 14 كلاه جوشكارا يا 2تا شيشه 7 استفاده كنين... اگه در دسترس ندارين مي تونين

يه ظرف آب كنين وبذارين يه جايي كه تصوير خورشيد درونش بيفته ونگاه كنين ...

يا يه كاغذ سفيد داشته باشين و برين زير سايه يه درخت ...نور خورشيد كه ازلابلاي برگاي درخت عبور ميكنه ميخوره به صفحه كاغذ وشما اون قسمت گرفته خورشيد رو مي بينين .../

منم يه سوال يادم اومد:

دقيقا علت اين حلقه سبز رنگي كه اطراف خورشيد هستش چيه ؟؟؟؟

آسمون
01-04-2011, 04:11 PM
خورشید گرفتگی که گذشت ولی منم تجربیاتم رو در اختیارتون بذارم: :advise:
من از سه تا عینک آفتابی استاندارد استفاده کردم یعنی هر سه تا رو رو هم زدم به چشمم و لایه ابرهایی هم که گاهی میومد رو خورشید،خودش نقش یه لایه محافظ داشت دیگه:grin:
اگه قراره کور بشم بهم بگین:OSMILEY:

پیام بهرام پور
01-05-2011, 11:16 PM
سلام
* پي نوشت : من كسوف سال 74 را با فيلتر راديولوژي و فلاپي ديسك رصد كردم و كور نشدم !! :yarr::banana:

البته دوستان توجه کنید که فلاپی برای سال 74 بوده و شما دیگه باید به روز باشید مثلاً سال 80 باید با سی دی خورشید را نگاه می کردید و در سال 84 با دی وی دی و سال 90 هم با بلو رِی مشاهده بفرمایید.

اما جدا از شوخی، تا اونجایی که من خبر دارم، مشاهده های غیر اصولی برای مدت کوتاه اثر انچنان هوایدایی بر بینایی نمی گذارند اما در بلند مدت باعث می شوند که مشکلات عدیده ای برای بینایی به وجود بیاید، لذا تمامی جوانب احتیاط را از این پس رعایت فرمایید لطفاً

حسين رازبري
02-20-2011, 08:48 PM
یه سوال دارم که واقعا از پرسیدنش شرمنده هستم.:ouch...it hurts:
تلسکوپ رو باید کجا بذارن!؟یعنی منظورم اینه که بالای پشت بوم خونه!؟
از کجا باید بفهمیم چه تلسکوپی بدردمون میخوره!؟:scared:
شرمنده که این سوالات رو پرسیدم واقعا جوابشون رو نمیدونم

آسمون
02-20-2011, 09:08 PM
سلام
خواهش می کنم
تلسکوپ رو وقتی نمی خواید استفاده کنید،تو خونه بذارید،و برای اینکه گرد و خاک روش نشینه،در پوش هاش رو هم بذارید.
و وقتی خواستید رصد کنید هم هر جا که فضای بازی در اختیار داشتید که بتونید جرم مورد نظرتون رو رصد کنید،همونجا بذارید.:hope my fake smile

پیام بهرام پور
02-22-2011, 04:38 PM
یه سوال دارم که واقعا از پرسیدنش شرمنده هستم.:ouch...it hurts:
تلسکوپ رو باید کجا بذارن!؟یعنی منظورم اینه که بالای پشت بوم خونه!؟
از کجا باید بفهمیم چه تلسکوپی بدردمون میخوره!؟:scared:
شرمنده که این سوالات رو پرسیدم واقعا جوابشون رو نمیدونم

سلام
ببخشید یه مدت کوتاه در خدمتتان نبودم!
باید عرض کنم که:
تلسکوپ مثل ماشین می مونه! یعنی شما اگر بخواین ماشین رو می تونید توی پارکینگ پارک کنید یا این که جلوی پارکینگ بذارین
وقتی که می خواین زیاد ماشینتون را بیرون ببرین توی پارکینگ نذارین و زمانی که زیاد با اون کاری ندارین بذارین توی پارکینگ!
فقط دقت کنید که اگر زیاد تلسکوپ را باز و بسته کنید ممکن است که پیچ ها هرز شود

حسين رازبري
02-25-2011, 06:26 AM
قصد ندارید ادامه بدید!؟:hope my fake smile
من که کامل خوندم و برای من که آماتور هستم و میخوام تلسکوپ بخرم واقعا مفید بود:pathead:

mh.noori
02-26-2011, 09:23 PM
من که کامل خوندم و برای من که آماتور هستم و میخوام تلسکوپ بخرم واقعا مفید بود:pathead:

سلام ...

دوست عزیز نفرمودین که هدفتون از تهیه تلسکوپ چی هست ؟ رصد و یا

عکاسی ؟ از چه اجرامی ؟و ...

169
02-27-2011, 12:06 PM

حتما ادامه میدم!!!:rambo:
و اینکه در اینترنت و سایت های فارسی زبان مقاله های خوبی به زبان فارسی است که اگه فعلا اطلاعات ابتدایی از مبحث تلسکوپ ها می خواید برای شما کفایت میکنه و منم به مرور این تاپیک رو ادامه میدم!!

حسين رازبري
02-27-2011, 01:39 PM
سلام ...

دوست عزیز نفرمودین که هدفتون از تهیه تلسکوپ چی هست ؟ رصد و یا

عکاسی ؟ از چه اجرامی ؟و ...
خوب من هم رصد هم عکاسی.اما نمیدونم چه اجرامی ...!:help:

حسين رازبري
03-07-2011, 03:36 PM
عالی بود!!:in love:
چپقی45 و 90 یا چپی 90 درجه یعنی چه!؟:yum:

169
03-07-2011, 04:24 PM
ممنون جناب رازبری

اگه پشت تلسکوپ های شکستی رصد کنی(بدون چپقی) میفهمی چپقی چقدر خوب و لازمه برای تلسکوپ های شکستی!!!
وقت تلسکوپ رو به سمت الراس(نقطه ای بالای سر) مجبوری سرتو 9 درجه خم کنی و بری زیر تلسکوپ!!! دقیقا همین اتفاق برای رصد با دوچشمی ها می افته ولی دوچشمی ها پایه های بلند تری دارند و قابل تنظیم هستند ولی در مورد تلسکوپ های شکستی باید رفت زیر تلسکوپ شکستی و رصد کرد!!! این خیلی خیلی خیلی عذاب آوره!دوچشمیش عذاب آوره حالا چه برسه به تلسکوپ!!:pacman:
برای این مشکل از چپقی استفاده می کنند! این چپقی یا از اینه استفاده میشه یا از منشور قائم الزاویه(در چپقی 90 درجه ای) استفاده می کنند!! البته من اون طوری که رصد کردم آینه تصویر بهتری تولید میکنه!
شکل آخری رو نگاه کن!

http://calgary.rasc.ca/telescopes/light_paths_med.gif

http://calgary.rasc.ca/telescopes/star_diagonal_increased_path_2in.jpg

اینا چپقی 90 درجه ای هستند که نور رو 90 درجه منحرف میکنند!ولی در اون آینه به صورت 45 درجه قرار داره!(البته تابلو!!:secret laugh:)

http://ecx.images-amazon.com/images/I/411R5H8XHJL.jpg

اینم 45 درجه ایش!!!فقط چون با 45 درجه ای رصد نکردم نمی دونم چقدر در تصویر نهایی چرخش داریم!!! ولی در 90 تصویر از بالا-پایین به تصویر مستقیم تبدیل میشه!!

نازنين
03-08-2011, 10:10 AM
با سلام خدمت دوستان خوب - يک تلسکوپ مدل 76mm reflector براي خواهرم خريد کرده ام روش استفاده و نصب آن را مي خواستم -پيشاپيش از کمک شما سپاس گذارم

شادی حدادی زاده
03-08-2011, 10:31 AM
با سلام خدمت دوستان خوب - يک تلسکوپ مدل 76mm reflector براي خواهرم خريد کرده ام روش استفاده و نصب آن را مي خواستم -پيشاپيش از کمک شما سپاس گذارم

سلام دوست عزیز

لطفا یه عکس از تلسکوپتون یا کاتالوگش رو قرار بدین تا یتونیم راهنماییتون کنیم .

169
03-09-2011, 07:36 PM
خب من یه سوال مفهومی دارم
منظور از بزرگنمایی(حالا تلسکوپ،میکروسکوپ و هر وسیله ی اپتیکی!) در یک وسیله اپتیکی چیست؟!

در فیزیک1 دبیرستان بخش اینه ها و عدسی ها، ما بزرگ نمایی رو این طوری میگیم که : طول تصویر شکل گرفته تقسیم بر طول تصویر واقعی!!حالا به فرش این نسبت 3 هستش!!منظورم یعنی سه برابر بزرگنمایی!! حالا این عدد سه چه مفهومی رو میروسه؟!(درسته بزرگنمایی هستش ولی بزرگنمایی یعنی چی؟!)
دوتا مفهوم رو در ذهن دارم که این تو ذهن خیلی ها هستش : اول اینکه : بزرگنمایی 3 برابر یعنی ما جسم رو ابعادشو سه برابر کنیم و قطر زاویه ای به مراتب بیشتر میشه!! دوم اینکه فاصله ما از جسم رو به 3 تقسیم کنیم و در 1/3 فاصله قرار بگیریم و اون جسم رو نگاه کنیم اینم قطر زاویه ای طبیعتا بزرگ تر میشه!!

حالا اگه سوم و چهارمی هم در ذهن دارید بگید! حالا یکی بگه بزرگ نمایی یعنی چه؟!:whoow::thumbsup:

Ehsan
03-09-2011, 07:48 PM
خب من یه سوال مفهومی دارم
منظور از بزرگنمایی(حالا تلسکوپ،میکروسکوپ و هر وسیله ی اپتیکی!) در یک وسیله اپتیکی چیست؟!

در فیزیک1 دبیرستان بخش اینه ها و عدسی ها، ما بزرگ نمایی رو این طوری میگیم که : طول تصویر شکل گرفته تقسیم بر طول تصویر واقعی!!حالا به فرش این نسبت 3 هستش!!منظورم یعنی سه برابر بزرگنمایی!! حالا این عدد سه چه مفهومی رو میروسه؟!(درسته بزرگنمایی هستش ولی بزرگنمایی یعنی چی؟!)
دوتا مفهوم رو در ذهن دارم که این تو ذهن خیلی ها هستش : اول اینکه : بزرگنمایی 3 برابر یعنی ما جسم رو ابعادشو سه برابر کنیم و قطر زاویه ای به مراتب بیشتر میشه!! دوم اینکه فاصله ما از جسم رو به 3 تقسیم کنیم و در 1/3 فاصله قرار بگیریم و اون جسم رو نگاه کنیم اینم قطر زاویه ای طبیعتا بزرگ تر میشه!!

حالا اگه سوم و چهارمی هم در ذهن دارید بگید! حالا یکی بگه بزرگ نمایی یعنی چه؟!:whoow::thumbsup:
شما مفهومِ بزرگ نماییِ خطی رو با بزرگ نماییِ زاویه ای قاطی کردید!
اون چیزی که فیزیک یک گفته راجع به بزرگ نماییِ خطیِ نه زاویه ای (چون امتحانِ سختِ ریاضی در پیش دارم وقت ندارم زیاد توضیح بدم!!!)

Mojtaba.M
07-02-2011, 02:02 PM
سلام ببخشید یه سوال.....
با بودجه ی 600 هزار تومن چه تلسکوپ یا دوربین دو چشمی خوب میشه خرید .البته اگه قیمت پایین تر بودم اشکالی نداره

رضا طامهری
07-02-2011, 09:52 PM
سلام ببخشید یه سوال.....
با بودجه ی 600 هزار تومن چه تلسکوپ یا دوربین دو چشمی خوب میشه خرید .البته اگه قیمت پایین تر بودم اشکالی نداره

با عرض معذرت خدمت جناب astronomer169چون قراربود تو این تاپیک سوال نشه و باسلام خدمت اسمون کویر
دوچشمی رو نمیدونم ولی با هزینه مدنظر شما نمیشه یه تلسکوپ شکستی خوب خرید
پیشنهاد من به شما یه تلسکوپ بازتابی با قطر ۶ اینچ با یه پایه سمت ارتفاعی مثل az4 یا versago هست، البته یه سری به تلسکوپهای سری astromaster شرکت اوااستار هم بزنید خوبه!!!. با این هزینه اصلا سراغ مقرهای gotoنرید چون تو این رنج قیمت کیفیت موتورها و مقرهای goto خیلی پایین میاد در ضمن اینکه اگر تازه کار با تلسکوپ رو شروع میکنید حتما از یه مقر مکانیکی شروع کنید تا دست به جرم گرفتنتون تقویت بشه. در ضمن با این هزینه میتونید یه تلسکوپ دابسونی ۸ اینچ اوریون یا اسکای واچر بردارید که اصلا توصیه نمیکنم چوناصلا نمیشه تو افق باهاش جرم گرفت چون ارتفاع تلسکوپ خیلی پایین میاد

169
07-02-2011, 10:11 PM
اختیار دارید آقای Rezatamehri

در مورد این تاپیک بگم که اره قرار بود سوال مطرح نشه ولی حالا دش(قبلا هم شده بود) ولی مشکلی نیست چون یه سری کارهای مهمی باید روی این تاپیک بشه که این کارا یه مدت دیگه انجام میشه!

یکی از سوال های خیلی خیلی خیلی زیاد خصوصا توی کشورمون همین بحث انتخاب تلسکوپه که روز به روز هم این درخواست راهنمایی ها داره افزایش پیدا می کنه!
هم خوبه و هم بد! خوب بودنش به این دلیله که خب افراد در پی خرید تلسکوپ هستند و بد بودنش هم به این دلیله که سریع قصد خرید دارند.

اگه یه مدت صبر کنید یه کارهایی برای این تاپیک و تاپیک های تالار ابزار می کنم که خیلی بهتر می تونه شما رو کمک کنه! پس صبر کنید!( هر کسی قصد خرید تلسکوپ داره هر چقدر بیشتر صبر کنه می تونه اپتیک بهتری بگیره!حتی بخواد از کسایی این کاره هم مشورت بگیره!)

m.m.e.w
07-04-2011, 06:19 PM
دوستان من یه دوربین دو چشمی دارم که فعلابا هیچ تلسکوِپی عوضش نمی کنم و از اونجایی که ماه رمضان نزدیکه و من رصد هام تو ماه رمضان به اوج خودش می رسه می خواستم ببینم میشه ما یک ماه رمضان رو بدون گردن درد سپری کنیم؟راستی دوربینم هم 20 در 60 است.می خواستم بدونم می تونم واسش پایه پیدا کنم؟

doostesetareha
07-04-2011, 07:36 PM
دوستان من یه دوربین دو چشمی دارم که فعلابا هیچ تلسکوِپی عوضش نمی کنم و از اونجایی که ماه رمضان نزدیکه و من رصد هام تو ماه رمضان به اوج خودش می رسه می خواستم ببینم میشه ما یک ماه رمضان رو بدون گردن درد سپری کنیم؟راستی دوربینم هم 20 در 60 است.می خواستم بدونم می تونم واسش پایه پیدا کنم؟

دوست من حرفتون کژتابی داره. اگه منظورتون از گردن درد گردن درد معمولی خودمون باشه که بهتره تو قسمت مخصوص به خودش - توصیه های پزشکی برای یک شب رصدی - بحث بشه ولی اگه منظورتون زحمت کاره که بستگی به موقعیت خودتون و افق و خیلی عوامل دیگه و حتی امکاناتتون داره.
و اما سوال سومتون. بهترین توصیه ای که میکنم اینه که به عکاسیای شهرتون برین. مغازه هایی که دوربین عکاسی میفروشن حتما پایه اش رو هم دارن. تو انتخاب پایه هم تا حد امکان دقت داشته باشین. من خودم یکیشو از تهران روبروی مدرسه دارالفنون گرفتم ولی یه سال بیشتر برام کار نکرد.

m.m.e.w
07-04-2011, 08:56 PM
خیلی ممنون از شما.و امیدوارم منو بخاطر کژتابی جمله ببخشید ولی این مشکل فقط با یک پایه خوب حل میشه.در مورد پیشنهادی که دادید من همه ی شهرمون رو گشتم ولی اونا پایه ی دوربین دوچشمی رو ندارند البته ابن رو هم باید بگم که شهر ما زیاد بزرگ نیست.اگه آدرس دقیق از جایی توی تهران رو دارید ممنون میشم.راستی نظرتون در مورد دوربینم چیه منظورم اینه که برای رصد مناسب است یا نه؟

رضا طامهری
07-04-2011, 10:18 PM
خیلی ممنون از شما.و امیدوارم منو بخاطر کژتابی جمله ببخشید ولی این مشکل فقط با یک پایه خوب حل میشه.در مورد پیشنهادی که دادید من همه ی شهرمون رو گشتم ولی اونا پایه ی دوربین دوچشمی رو ندارند البته ابن رو هم باید بگم که شهر ما زیاد بزرگ نیست.اگه آدرس دقیق از جایی توی تهران رو دارید ممنون میشم.راستی نظرتون در مورد دوربینم چیه منظورم اینه که برای رصد مناسب است یا نه؟

دوست عزیز به راحتی میشه دوربین دوچشمی رو رو پایه های عکاسی سوار کرد فقط شما نیاز به واسطه ی نصب روی پایه دارید که خیلی ارزون و قابل دسترسیه
سه پایه ی شما باید حتی الامکان استیل یا الومینیوم باشه! مارک اوریون خیلی عالیه! فکر کنم خرید اینترنتی فکر کنم خوب باشه
در مورد دوربینتونم بهترین کسی که میتونه نظر بده خودتونید چون دارید از اون ابزار استفاده میکنید
البته من به شخصه دوربین نجومی ۲۰*۶۰ ندیدم ولی تو دوربینهای اکروماتیک نجومی خیلی مهمه که لنزها دارای پوشش باشه(coated) چون با داشتن پوشش خطای رنگی کم میشه!

doostesetareha
07-04-2011, 10:19 PM

اگه اجازه بدید در مورد مسائل مربوط به رویت هلال و مناسب بودن دوربین من وارد نشم که میدونم به خیلی عوامل دیگه بستگی داره. بهتره دوستان متخصص که بیشتر از من میدونن جوابتونو بدن ولی یه موردی رو عرض میکنم. میدان دید دوربینتون خوبه و در حدی نیس که ماهو اصطلاحا گم کنین. بزرگنماییشم معقوله. ینی اونقدر زیاد نیست که نتونین ماه باریک رو بگیرین - میدونین که اگه بزرگنمایی زیاد باشه میدان دیدتون به همون اندازه محدود میشه و شانس پیدا کردن ماه با این دستگاه میاد پایین . کافیه تو نظرتون مجسمش کنید. بهتر درک میشه اینطوری.-
و اما در مورد پایه ی دوربین. منم خودم اهل تهران نیستم که آدرس بدم بهتون . اگه دسترسی تون به مغازه هایی که پایه رو میفروشن کمه میتونین از تبلیغات شرکتای مختلف استفاده کنین. تبلیغاتش تو سایتای معتبر نجومی و مجله نجوم هست. اسم نمیارم که تبلیغ نشه. یه مورد دیگه رو هم احساس میکنم لازمه بگم. شما به مغازه دار میگید پایه ی دوربین دوچشمی میخواید ؟؟؟ پایه ی دوربین عکاسی و فیلمبرداری هم همونه دیگه. فقط رو خود دوربین یا پایه یه قسمت مبدل داره. همین. و یه توصیه دیگه ! : سعی کنید پایه تون سنگین و لنگر دار باشه. زیاد توخالی و سبک نباشه که با یه بار رصد خراب بشه زیادم سنگین نباشه که حملش سخت باشه !
چقد حرف زدم !!

Mojtaba.M
07-09-2011, 11:43 PM
نیازمندی!نیاز مندی!

دوستان اگه کسی یه تلسکوپ دابسونی داره لطفا عکسشو بذاره البته با اطلاعات!!!!!!!!!!!!

rezash
07-10-2011, 12:23 AM
نیازمندی!نیاز مندی!

دوستان اگه کسی یه تلسکوپ دابسونی داره لطفا عکسشو بذاره البته با اطلاعات!!!!!!!!!!!!

http://telescope.ir/uploads/8INCHDOBL_1239.gif (http://telescope.ir/uploads/8INCHDOBL_1239.gif)

تلسکوپ‌های دابسونی از محبوب‌ترین ابزارهای رصدی در میان ستاره‌شناسان آماتور دنیا هستند. طراحی اپتیکی این تلسکوپ‌ها، بازتابی نیوتنی است و در این مورد هیچ تفاوتی با تلسکوپ‌های بازتابی نیوتنی دیگر ندارند.
نام این تلسکوپ‌ها از پایه‌ی ساده، محکم و بسیار کاربردی آن گرفته شده است. این پایه را که جان دابسون، ستاره‌شناس آماتور و سرشناس امریکایی ابداع کرده است، پایه‌ای سمتی - ارتفاعی است که به راحتی می‌توان آن را ساخت و توانایی تحمل وزن تلسکوپ‌های با دهانه‌ی بزرگ را دارد. به همین دلیل مورد استقبال چشمگیر ستاره‌شناسان آماتور رصدگر قرار گرفته است.
استفاده از پایه‌های دابسونی همچنین امکان تهیه تلسکوپ‌های غول‌پیکر را برای آماتورها فراهم کرده است.
این تلسکوپ مناسب علاقه‌مندانی است که رصد را جدی‌تر از عکاسی پیگیری می‌کنند. هرچند که تلسکوپ‌های دابسونی با دهانه‌های بالا امکان عکاسی را نیز به میزان قابل توجهی فراهم می‌کنند. امروزه تنوع در طراحی و ساخت تلسکوپ‌های دابسونی بسیار چشمگیر است. در برخی از مدل‌ها برای این تلسکوپ‌ها موتور نیز در نظر گرفته شده و حتا برخی از مدل‌ها امکان یافتن خودکار اجرام را نیز دارند.

این تلسکوپ‌ها در اندازههای 6، 8 و 10 و 12 و 16 و... ارایه می‌شوند. تنها تفاوت قابل توجه این تلسکوپ‌ها در قطر دهانه‌ی آنها است. برخی از این تلسکوپ‌ها آینه‌ای از جنس پیرکس دارند و آینه‌ی آنها سهموی تراشیده شده است.
امکان استفاده از چشمی میدان دید باز 2 اینچ در این تلسکوپها وجود دارد. این تلسکوپ‌ها جزو محبوب‌ترین تلسکوپ‌های آماتوری مورد استفاده در ایرانند. ستار‌ه‌شناسان با تجربه و بیشتر برندگان رقابت ماراتن مسیه ایران (مهم‌ترین رقابت رصدی حال حاضر در ایران) دارندگان مدل‌های 8 و 10 اینچ آن بوده‌اند.
بهای این تلسکوپ‌ها در مقایسه با تلسکوپ‌های دیگر با این قطر دهانه بسیار استثنایی است. کیفیت تصویر این تلسکوپ‌ها نیز قابل توجه بوده و چون قطر دهانه‌ی مناسبی دارند، از توان گردآوری نور بالایی برخورداند که در رصدهای داخل شهر نیز امکان دیدن جزییات قابل توجه را به کاربران می‌دهند.
این تلسکوپ‌ها مناسب علاقه‌مندان جدی رصد آسمان، رصدگران درون شهری، به ویژه دوست‌داران برگزاری رصدهای خیابانی، شرکت‌کنندگان در رقابت‌های رصدی و علاقه‌مندان به طراحی‌ با جزییات زیاد از اجرام آسمان است.
علاقه‌مندان به عکاسی نیز می‌توانند با استفاده از این تلسکوپ‌ها از اجرام پرنور آسمان، ماه و سیارات و برخی خوشه‌های ستاره‌ای به خوبی عکاسی کنند.
همچنین این تلسکوپ‌های دابسونی به دلیل مقاومت بالا و ساختار بسیار ساده‌‌شان در بیشتر رصدخانه‌هایی که بازدیدکنندگان عمومی دارند، به عنوان تلسکوپی همراه تلسکوپ اصلی که در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود.

ساختار اپتيكي: بازتابی نیوتنی با آینه مقعر سهموی
مقر/پايه: دابسونی
قطر دهانه: ٨ اینچ
فاصله كانوني: ١٢٠٠ میلی‌متر
نسبت كانوني: f/6
بيشترين بزرگنمايي كاربردي: ٤٠٠ برابر
چشمي ها: ۲۵ و ۱٠ میلی‌متر (برای بزرگنمایی ٤٨ و ١٢٠ برابر)
چپقي: -
حداكثر قدر قابل مشاهده: ١٤
توان تفكيك نظري: ٨/٠ ثانیه قوس
توان گردآوري نور: ١١١٢ برابر چشم انسان
جوينده: جوینده‌‌ی ٩ در ٥٠
پيچ حركت ريز: -
موتور: -
لوازم جانبي:
وزن خالص:
وزن كلي: ٢١ کیوگرم

منبع:آسمان شب

Mojtaba.M
07-10-2011, 11:41 PM
http://telescope.ir/uploads/8INCHDOBL_1239.gif (http://telescope.ir/uploads/8INCHDOBL_1239.gif)

تلسکوپ‌های دابسونی از محبوب‌ترین ابزارهای رصدی در میان ستاره‌شناسان آماتور دنیا هستند. طراحی اپتیکی این تلسکوپ‌ها، بازتابی نیوتنی است و در این مورد هیچ تفاوتی با تلسکوپ‌های بازتابی نیوتنی دیگر ندارند.
نام این تلسکوپ‌ها از پایه‌ی ساده، محکم و بسیار کاربردی آن گرفته شده است. این پایه را که جان دابسون، ستاره‌شناس آماتور و سرشناس امریکایی ابداع کرده است، پایه‌ای سمتی - ارتفاعی است که به راحتی می‌توان آن را ساخت و توانایی تحمل وزن تلسکوپ‌های با دهانه‌ی بزرگ را دارد. به همین دلیل مورد استقبال چشمگیر ستاره‌شناسان آماتور رصدگر قرار گرفته است.
استفاده از پایه‌های دابسونی همچنین امکان تهیه تلسکوپ‌های غول‌پیکر را برای آماتورها فراهم کرده است.
این تلسکوپ مناسب علاقه‌مندانی است که رصد را جدی‌تر از عکاسی پیگیری می‌کنند. هرچند که تلسکوپ‌های دابسونی با دهانه‌های بالا امکان عکاسی را نیز به میزان قابل توجهی فراهم می‌کنند. امروزه تنوع در طراحی و ساخت تلسکوپ‌های دابسونی بسیار چشمگیر است. در برخی از مدل‌ها برای این تلسکوپ‌ها موتور نیز در نظر گرفته شده و حتا برخی از مدل‌ها امکان یافتن خودکار اجرام را نیز دارند.

این تلسکوپ‌ها در اندازههای 6، 8 و 10 و 12 و 16 و... ارایه می‌شوند. تنها تفاوت قابل توجه این تلسکوپ‌ها در قطر دهانه‌ی آنها است. برخی از این تلسکوپ‌ها آینه‌ای از جنس پیرکس دارند و آینه‌ی آنها سهموی تراشیده شده است.
امکان استفاده از چشمی میدان دید باز 2 اینچ در این تلسکوپها وجود دارد. این تلسکوپ‌ها جزو محبوب‌ترین تلسکوپ‌های آماتوری مورد استفاده در ایرانند. ستار‌ه‌شناسان با تجربه و بیشتر برندگان رقابت ماراتن مسیه ایران (مهم‌ترین رقابت رصدی حال حاضر در ایران) دارندگان مدل‌های 8 و 10 اینچ آن بوده‌اند.
بهای این تلسکوپ‌ها در مقایسه با تلسکوپ‌های دیگر با این قطر دهانه بسیار استثنایی است. کیفیت تصویر این تلسکوپ‌ها نیز قابل توجه بوده و چون قطر دهانه‌ی مناسبی دارند، از توان گردآوری نور بالایی برخورداند که در رصدهای داخل شهر نیز امکان دیدن جزییات قابل توجه را به کاربران می‌دهند.
این تلسکوپ‌ها مناسب علاقه‌مندان جدی رصد آسمان، رصدگران درون شهری، به ویژه دوست‌داران برگزاری رصدهای خیابانی، شرکت‌کنندگان در رقابت‌های رصدی و علاقه‌مندان به طراحی‌ با جزییات زیاد از اجرام آسمان است.
علاقه‌مندان به عکاسی نیز می‌توانند با استفاده از این تلسکوپ‌ها از اجرام پرنور آسمان، ماه و سیارات و برخی خوشه‌های ستاره‌ای به خوبی عکاسی کنند.
همچنین این تلسکوپ‌های دابسونی به دلیل مقاومت بالا و ساختار بسیار ساده‌‌شان در بیشتر رصدخانه‌هایی که بازدیدکنندگان عمومی دارند، به عنوان تلسکوپی همراه تلسکوپ اصلی که در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود.

ساختار اپتيكي: بازتابی نیوتنی با آینه مقعر سهموی
مقر/پايه: دابسونی
قطر دهانه: ٨ اینچ
فاصله كانوني: ١٢٠٠ میلی‌متر
نسبت كانوني: f/6
بيشترين بزرگنمايي كاربردي: ٤٠٠ برابر
چشمي ها: ۲۵ و ۱٠ میلی‌متر (برای بزرگنمایی ٤٨ و ١٢٠ برابر)
چپقي: -
حداكثر قدر قابل مشاهده: ١٤
توان تفكيك نظري: ٨/٠ ثانیه قوس
توان گردآوري نور: ١١١٢ برابر چشم انسان
جوينده: جوینده‌‌ی ٩ در ٥٠
پيچ حركت ريز: -
موتور: -
لوازم جانبي:
وزن خالص:
وزن كلي: ٢١ کیوگرم

منبع:آسمان شب

سلام با تشکر اطلاعات واقعا عالی بودن .

ولی متشکر میشم قیمت رو ذکر کنید.

rezash
07-11-2011, 12:11 AM
ابتدا سری به محصولات نجومی سایت خودمون آوااستار بزنید انشا... ابزار مورد نظرتون رو پیدا میکنید.

http://www.avastarco.com/index.asp

169
07-14-2011, 11:06 AM
سلام. من اسمون رو تا حدودی می شناسم از دیدنش هم خیلی لذت می برم برای بیشتر لذت بردنم می خوام تلسکوپ بخرم اما نمیدونم چی؟ کمک می خوام.

سلام خوش امدید به این انجمن
هیچ وقت برای خرید تلسکوپ عجله نکنید. اگه قراره تلسکوپ بخرید مطمئن باشید که هر وقت بخواهید می تونید می خرید پس عجله ای نباید برای خرید داشته باشیم! اگه کمی اطلاعات در مورد خودتون بدید بهتر میشه کمک کرد! چون اصلا ممکنه نیازی به تلسکوپ نداشته باشید و با گروه های نجومی شهرتون رصد کنید و یا اگه کم سن هستید از پژوهش سراها استفاده کنید! اگه سابقه ی رصد از پشت دوچشمی و تلسکوپ رو هم نداشته باشید پس حتما باید بیشتر مطالعه و تجربه کنید! اگه شهرتون گروه نجومی مجهز به دوچشمی و تلسکوپ هست حتما عضوش بشید و در رصدهای که داخل شهر یا خارج شهر برگزار میشه شرکت کنید و تجربه ی رصد از پشت تلسکوپ رو بدست بیارید! به این دلیل که ممکنه شما دیدی و تصوری که از تصویر اجرام از پشت تلسکوپ دارید نادرست باشه و اگه تلسکوپ رو خریدید، از خریدتون ناراضی بشید و ازهمه بدتر، نجوم زده بشید!

این صحبت ها در صورتیه که شما قبلا رصدی انجام ندادید ولی اگه با گروه های نجویم رصد رفتید و می دونید تلسکوپ چه چیزهایی و رو نشون میده خب موضوع فرق می کنه! اینجا شما می خواید یه تلسکوپ بخرید و انتخابتون قطعیه! حالا منتظریم که شما توضیح بدید
________________________________________________-

مهم : نقل و قول بالا از تاپیک " قدم به قدم نجوم رصدی" به این تاپیک منتقل شد.(البته خانم setare kocholo زحمت کشیدند!)

Mojtaba.M
07-17-2011, 06:11 PM
یه سوال پایه های دو بازو چه فرقی با پایه ی یه بازو داره؟

169
07-17-2011, 06:58 PM
یه سوال پایه های دو بازو چه فرقی با پایه ی یه بازو داره؟

تلسکوپ های دقیق و مستحکم با مقر چنگالی(سمتی - ارتفاعی) دوبازویی هستند چون اولا دو بازو بودن باعث استحکام و کاهش لرزش های تلسکوپ و مقر میشه، دوما فشار وزن تلسکوپ بر دوپایه تقسیم میشه و روی موتور کمتر فشار میاد و طبیعتا عمر موتور افزایش پیدا می کنه مخصوصا برای اپتیک به نسبت سنگین، سوما دقت نشانه گیری و ترکینگ بهتر از تک بازو ها عمل می کنند بازم برمیگرده به عملکرد دو بازویی،چهارما تحمل وزن تلسکوپ هم به نسبت افزایش پیدا می کنه و ...
ببینید کلا تلسکوپ های با مقر سمتی ارتفاعی تک بازو برای کارهای رصدی آماتوری ساخته شده اند. نمیشه به عنوان تلسکوپ تحقیقاتی ازش استفاده کرد چون طبق معکوس فایده ی دوپایه ای بالا نمیشه!
البته تک بازو بودن باعث میشه تنوع کاری تلسکوپ افزایش پیدا کنه یعنی شما می تونید در مقرهای تک بازو از انواع مختلف تلسکوپ شکستی مثلا از 50میلی متر تا 150 میلی متر (چون هم به نسبت قطر لوله کمتره و فشار کمتری روی موتور میاد) و تلسکوپ های بازتابی کاسگیرین کوچک تا 8اینچ و بازتابی کوچک مثلا 6اینچ برای رصد استفاده کرد.(البته باید مبدل و وسایل اتصال رو داشته باشید)
در دوبازویی مثلا مید 8اینچ با پایه چنگالی شما فقط می تونید از 8 اینچ استفاده کنید و کمتر و بیشتر(کمتر رو ممکنه با کارهای ابتدایی یه کاری کرد) رو نمیشه!

عکس تلسکوپ های تک بازو و دوبازوی (چنگالی) شرکت مید (8اینچ و 6 اینچ)

1927 1926

galaxy 1996
07-31-2011, 10:54 AM
سلام.
دوستان من نمیدونستم این سوال رو کجا مطرح کنم. اگه بی ربطه ببخشید.
تلسکوپ سال 2011 اعلام شده؟
اگه میشه یه سایتی اعلام کنید.
هرچی سرچ میکنم فقط برای 2010 رو میاره.
مگه میشه دوربین دوچشمی اعلام بشه ولی تلسکوپ اعلام نشده باشه؟؟؟

Mostafa
07-31-2011, 11:09 AM
سلام.

سلام دوست عزیز

میشه بیشتر دوباره سوالتون توضیح بدید !!!

" تلسکوپ سال 2011 " اصولآ یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :blink:

رضا طامهری
07-31-2011, 02:53 PM
سلام.

سلام دوست عزیز

میشه بیشتر دوباره سوالتون توضیح بدید !!!

" تلسکوپ سال 2011 " اصولآ یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :blink:

با تشکر
اگه منظورتون تلسکوپ فضایی هست که در اخرین پرتاب تلسکوپ فضایی در امسال این روسیه بود که اگه اشتباه نکنم تیر ماه همین امسال تلسکوپ رادیویی استرن رو به فضا پرتاب کرد
البته نزدیک ترین تلسکوپهایی که قراره به فضا پرتاب بشه، تلسکوپهای گایا(اتحادیه اروپا) و جیمز(ناسا) است که زودتر از اواخر ۲۰۱۲ پا به فضا نمیذارن

ولی منظورتون تلسکوپهای زمینیه، سایت telescopes.com هرسال یه لیست از برترین تلسکوپهای سال ارائه میده که من لینکشو میذارم:

http://telescopes.toptenreviews.com/telescopes-for-beginners-
اگه منظورتون هیچ کدوم از این دوتا نبود بفرمایید تا جواب سوالتون رو دقیق دریافت کنید!!!!!

Mojtaba.M
07-31-2011, 03:06 PM
دوستان میشه درباره ی این که چراتلسکوپ فضایی جیمز وب چند تکه است توضیح بدید؟

seidreza
08-09-2011, 04:19 PM
سلام و عرض ادب
ان شاالله كه موفق و مويد باشيد
ببخشيد دوست عزيز من احتياج به يك عدسي به طول حدودا 10 سانتي متر با بزرگنمايي 10x دارم، مي تونم از شما بپرسم كه آيا جايي سراغ داريد و احيانا قيمت چنده؟
راستي اگر بزرگنمايي بالاتري هم داشته باشه مشكلي نداره.
با تشكر و ممنون از شما

CELESTRON
08-09-2011, 04:55 PM
سلام و عرض ادب
ان شاالله كه موفق و مويد باشيد
ببخشيد دوست عزيز من احتياج به يك عدسي به طول حدودا 10 سانتي متر با بزرگنمايي 10x دارم، مي تونم از شما بپرسم كه آيا جايي سراغ داريد و احيانا قيمت چنده؟
راستي اگر بزرگنمايي بالاتري هم داشته باشه مشكلي نداره.
با تشكر و ممنون از شما

منظور از طول عدسی آیا همان فاصله کانونی است ؟ یا قطر ؟

عدسی ها بزرگنمایی ندارند و اگر بخواهید بزرگنمایی داشته باشد باید از آیپیس استفاده کنید که آنوقت میشود تلسکوپ

و تراش عدسی هم خیلی سخت تر از آینه است

seidreza
08-09-2011, 06:15 PM
سلام و عرض ادب
آقا شرمنده فكر كنم منظورم رو بد رسونده باشم.
منظورم از عدسي همون ذره بين هست. منظور از طولش همون اندازه صفحه اش است. يعني مقدار فضايي كه ميشه باهاش ديد.
من خيلي تحقيق كردم و چند نمونه هم ديدم، اما همه ي اونها وقتي طول ذره بين بزرگتر مي شه، بزرگنماييشون كوچيكتر مي شه.
مثلا قويترين ذره بيني كه ديدم بزرگنماييش 20x بود كه طولش در حد يك سانتي متر، قطرش هم در حد يك و نيم سانتي متر بود و بزرگترين ذره بيني كه ديدم طولش در حد 10 سانتي متر و قطرش هم در حدود سه تا چهار ميلي متر و بزرگنماييش در حد 2x بود.
باز هم تشكر

rock_iml
08-09-2011, 06:53 PM
وقتی که بزرگنمایی زیاد میشه میدان دید ( همون طولی که شما در نظر دارید ) کم میشه . و برای بدست آوردن بزرگنمایی بیشتر میتونید از یک عدسی دیگه استفاده کنید

seidreza
08-09-2011, 07:13 PM
يعني دوست عزيز هيچ راهي نداره كه يك عدسي با طول بزرگ و بزرگنماييش هم زياد باشه در همون حد ده ايكس كه گفتم.
خيلي بعيده كه ذره بيني با اين مشخصات وجود نداشته باشه.
استفاده از دو عدسي خيلي دردسر ساز مي شه، اين عدسي هايي كه در تلسكوپ به كار مي ره، بزرگنماييشون از ده ايكس كمتره؟

Mojtaba.M
08-11-2011, 09:05 PM
به نظرتون یه تلسکوپ آپو کرو ماتیک بهتره یا آکروماتیک؟

mahdad_haghighi
08-11-2011, 09:35 PM
به نظرتون یه تلسکوپ آپو کرو ماتیک بهتره یا آکروماتیک؟
خب قطعا تلسکوپ های آپوکروماتیک هم از لحاظ رصد و هم از لحاظ عکاسی بهترن ولی با این تفاوت که مثلا با 450 تومن شما می تونین یه 102 میلی شکستی با پایه سمتی ارتفاعی بگیرین ولی با همین بودجه نهایتا میشه یه 66 میلی آپوکروماتیک بدون پایه گرفت:grin:

mahzrb
08-12-2011, 06:57 PM
سلام
از محصولات اسکای واچر سری SK با BK از نظر کیفیت چگونه اند؟
بخصوص دو تلسکوپ sk804 با bk804

169
08-12-2011, 11:43 PM
سلام
از محصولات اسکای واچر سری SK با BK از نظر کیفیت چگونه اند؟
بخصوص دو تلسکوپ sk804 با bk804

سلام دوست عزیز
من تجربه عملی ندارم و از طرفی هم اطلاعات تخصصی در مورد این دو سری ندارم ولی اگه کمی دقت کنید می فهمید که کدوم برتری دارند.

- سری SK زودتر از سری BK تولید شده، یعنی BK (الماس سیاه) دو سه ساله که .وارد بازار شده و با فناوری های جدیدتر به نسبت سری SK تولید شده پس همیشه چیز جدیدتری که وارد میشه (حالا با شرایط یکسان البته) اولویت اول حساب میشه!
- سری الماس سیاه (BK) تقریبا تمام انتخابات رو پوشش داده یعنی منظورم اینه که شما آپوکورماتیک های 120 الماس سیاه تا تلسکوپ های 70 میلی اکروماتیک برای شروع! به این دلیل حُسن محسوب میشه چون قسمت مهمی از سری الماس سیاه برای منجم های حرفه ای( بهتر بگم آماتور حرفه ای) یعنی آپو ها است که همین بودن این نوع طراحی ها یعنی سری Bk در رده ی سری های خوب قرار داره! به طور کلی اکثر منجم های ایرانی و خارجی دیده خوبی نسبت به آپوکروماتیک های اسکای واچر دارند!
- سری BK از نظر طراحی هم خیلی بهتر تولید شده یعنی مثلا دابسونی های BK از ایینه سهوی ساخته شده اند که خطای کروی کامل حذف شده ولی سری Sk (چند سال پیش) به دلیل کروی بودن ایینه این خطای کروی هم وجود داشت. البته شاید تولیدات اخیر SK روی این مورد هم کار شده باشه!

به طور کلی الان سری اصلی تلسکوپ های اسکای واچر اکثرا BK هستند و کسی که قصد خرید اپتیک اسکای واچر داره باید اولویت اولش روی سری جدید باشه(کلا کالاهای دیگه هم همین طوره) که فعلا سری جدید BK است!

حرفام از روی منطقی که روی کالاهای تولید شده حاکمه است و خیلی کم احتمال داره SK برتری به BK داشته باشه! و اینکه مطلبی در مورد اینکه SK و BK با هم مقایسه شده باشه در نت وجود نداره و اگه کسی هم توضیحاتی در مورد مقایسه کیفیت این دو سری میده باید مستند و علمی باشه که بهش اعتماد کرد. چون شما تنها نیستید که ممکنه این سوال براتون پیش بیاد خیلی ها هم هستند که می خوان بدونن این مورد رو، پس بهتره از کسی که با هر دو سری کار کرده مشورت بگیری!:have%20a%20nice%20d

__________________________________________________ ________

نکته : دوستانی که در تاپیک "راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ" در مورد خرید عدسی خاص صحبت کردند به این تاپیک منتقل شد. سعی کنید سوالها و صحبت هاتون رو در جای مناسب مطرح کنید. سپاس

mobi
08-13-2011, 12:28 AM
:help:
با سلام!
من حدود 2 سال پیش یه تلسکوپ خریدم!متاسفانه هیچ اطلاعاتی تو این زمینه نداشتم.:th_cry:
تو این 2 سال نتونستم ازش استفاده کنم چون کار باهاشو بلد نیستم!!لطفا راهنماییم کنید!!:th_cry::sFun_bangdesk:

169
08-13-2011, 12:15 PM
:help:
با سلام!
من حدود 2 سال پیش یه تلسکوپ خریدم!متاسفانه هیچ اطلاعاتی تو این زمینه نداشتم.:th_cry:
تو این 2 سال نتونستم ازش استفاده کنم چون کار باهاشو بلد نیستم!!لطفا راهنماییم کنید!!:th_cry::sFun_bangdesk:

سلام سلام
خب اشکال نداره منم7-8 سال پیش یه تلسکوپ خریدم که به درد نخورد ولی انگیزه ای شد که بیشتر برای دفعات بعدی مطالعه کنم!!

تلسکوپ رو چند خریدی؟از کجا خریدی؟ مدل و مارکش چیه؟ و یک عکس هم از تلسکوپ با گوشی بنداز و قرار بده!این طوری بهتر میشه فهمید!(البته اگه یه جور اسباب بازی باشه که چندان مهم نیست چی باشه!)

ستاره بنیادی
08-21-2011, 12:35 AM
یه سول:

توان تفکیک چشم انسان چقدره؟

چجوری می شه محاسبه اش کرد؟؟

پیمان اکبرنیا
08-21-2011, 12:58 AM
یه سول:

فکر میکنم حدود 1 دقیقه قوس باشه. محاسبه اش هم به این صورته که شما دو تا نقطه نزدیک به هم رو تا جایی دور کنید که دیگه تشخیص ندید دوتاست! اون وقت زاویه ای که نسبت به چشم شما تشکیل میدن احتمالا حدود 1 دقیقه قوس میشه! البته چشم هر کس متفاوته ولی میانگینش احتمالا همینه.

Ehsan
08-21-2011, 08:46 AM
یه سول:

فکر میکنم حدود 1 دقیقه قوس باشه. محاسبه اش هم به این صورته که شما دو تا نقطه نزدیک به هم رو تا جایی دور کنید که دیگه تشخیص ندید دوتاست! اون وقت زاویه ای که نسبت به چشم شما تشکیل میدن احتمالا حدود 1 دقیقه قوس میشه! البته چشم هر کس متفاوته ولی میانگینش احتمالا همینه.

البته اگر می خواهید خیلی دقیق و ریاضی وار بدونید برای هر وسیله ی اپتیکی (از جمله چشم) که قطر ِ دهانه ای داشته باشه و در طول ِ موج ِ مشخصی هم قرار باشه رصد بکنه فرمولش میشه این:
قطر دهانه/(1.22*طول موج)

فراموش نکنید که واحد ها رو باید به si بگذارید، یعنی طول ها باید به متر در فرمول قرار بگیرند و توان تفکیک هم به رادیان به دست خواهد آمد.
برای مثال در طول موج ِ 550 نانو متر (رنگ سبز) و با قطر ِ دهانه ( مردمک چشم !!!) حدود 5 میلی متر توان تفکیک میشه:
0.00013 رادیان
که به ثانیه ی قوسی میشه حدود 27 ثانیه ی قوس (حدود ِ نیم دقیقه ی قوسی).
البته با توجه به طول ِ موجها و قطر مردمک های مختلف متفاوته ولی یه حد ِ بالا و پایین میشه واسش در آورد.
حد پایین(بهترین تفکیک) برای طول موج ِ 400 نانو متر (رنگ بنفش) و باز ترین دهانه ی مردمک در شب با قطر حدود 8 میلیمتر توان تفکیکی حدود 13 ثانیه ی قوس به دست میده.
حد بالا (بدترین تفکیک) برای طول موج حدود 700 نانو متر (قرمز) و بسته ترین دهانه ی مردمک در نور زیاد با قطر حدود 3 میلیمتر توان تفکیکی حدود یک دقیقه ی قوسی به دست میده.

البته در حالت عادی به خاطر بعضی از مسائل (شبیه جو) باید کمتر از این مقدار باشه مثلا همیشه روی همون 1 دقیقه قوسی باشه!!!

پیمان اکبرنیا
08-21-2011, 11:34 AM
فقط من یک سوال برام پیش اومد! جالبه با وجودی که 2 چشم داریم ولی انگار عمل تداخل سنجی انجام نمیشه! یعنی فقط یک چشم به تنهایی میتونه تفکیک کنه؟ این رو بذارید در کنار این واقعیت که هر دو چشم با هم میتونن باعث بشن که فواصل را تشخیص بدیم. یعنی در زمینه فاصله یابی دارن به صورت واحد عمل میکنن و در توان تفکیک نمیتونن؟

solh
09-03-2011, 05:03 PM
ميشه بگيد از چه لحاظ ميتونيم يك اپو كروماتيك( mm90 ) رو با يك دابسوني 10 و يا حتي 12 اينچ مقايسه كرد ؟ مثلا دليلي كه ميتونه هر يك رو توضيح بده چي ميتونه باشه (براي استفاده و خريد)؟

rosokh2004
09-03-2011, 05:22 PM
به نظرتون تلسکوپ 114 میلیمتری بازتابی چه جوریه ?

Panahandeh
09-03-2011, 05:30 PM
ميشه بگيد از چه لحاظ ميتونيم يك اپو كروماتيك( mm90 ) رو با يك دابسوني 10 و يا حتي 12 اينچ مقايسه كرد ؟ مثلا دليلي كه ميتونه هر يك رو توضيح بده چي ميتونه باشه (براي استفاده و خريد)؟

تلسکوپ های آپوکروماتیک ساختار اپتیکی ویژه ای برای به حداقل رساندن ابیراهی ها و خطاهای لنز دارند.

نکته دیگر نسبت کانونی است : نسبت کانونی همان طور که می دانید به معنی نسبت قطر دهانه به فاصله کانونی است. اما تعریفی که کمتر به آن توجه می شود آن است که این نسبت تعیین کننده شدت نور دریافتی حسگر دوربین، در زمان ثابت نیز هست؛ یعنی، هر چه نسبت کانونی کمتر باشد دوربین زمان کمتری را باید به نوردهی اختصاص دهد تا نتیجه مشابه برای نسبت کانونی بیشتر را بگیرد.
تلسکوپ های شکستی نسبت کانونی کمتری دارند واصطلاحاً سریع تر هستند. به عنوان نمونه این تلسکوپ ها برای عکاسی کوتاه مدت از کهکشان ها با تعریف فوق گزینه ای عالی هستند
پس اساساً تلسکوپ های شکستی گزینه مناسبی برای عکاسی هستند و انواع آپوکرومتیک آن ها بهترین گزینه برای عکاسی عمقی محسوب می شوند.

تلسکوپ های دابسونی اما : این تلسکوپ ها هم خودشان و هم پایه شان بسیار ارزان و ساده تر هستند، هم مورد استفاده عکاسی ندارند، هم بسیار راحت نصب شده و قابل استفاده هستند، هم نگهداری از آن ها کم هزینه تر است و در نهایت هم اغلب برای رصد های عمومی، رصد اجرام عمقی کم نور (به دلیل قدرت بالای گردآوری نور) و پس از کاسگرین ها؛ سیارات مورد استفاده قرار می گیرند.

169
09-15-2011, 08:29 AM
برای درک درست از اجرامی که در تلسکوپ دیده میشه و از بین رفتن تصورات غلط در مورد ایجاد تصاویر رنگی و زیبا تسکوپهای اماتوری از ذهن بعضی از منجم های تازه کاز بهتر دیدم که این عکس رو حتما بزارم و امیدوارم دیدتون تغییر پیدا کنه! تصویر زیر مقایسه ی رصدی جرم m13 یا خوشه ستاره ای عظیم هرکول با تلسکوپ های مختلف است و نوردهی در حالتی است که اگه از پشت تلسکوپهای در عکس نگاه نید همون چیزی می بیید که در عکس می بینید!
امتیاز تصویر : http://www.obsessiontelescopes.com/m13/index.php

2376

169
09-15-2011, 08:31 AM
به نظرتون تلسکوپ 114 میلیمتری بازتابی چه جوریه ?

به عنوان تلسکوپ کوچک و خیلی آماتوری و البته بری علاقه مند کردن کودکان و شروع کار بچه ها گزینه ی خوبی است ولی به دلیل قطر به نسبت کم رصد چندان جالبی نمیتوان انجام داد.

smhm
09-15-2011, 09:37 AM
همه مبدانیم دیده نشدن ستاره قدر 5 در آسمون قدر 4 بعلت محو شدن ستاره در روشنایی آسمونه.
حالا این سوال پیش میاد:
چرا تو تلسکوپ این مسأله اتفاق نمی افتد؟
یعنی ستاره قدر 5 در آسمون قدر4 تو تلسکوپ دیده می شود. در صورتی که تلسکوپ همانطور که ستاره را پرنور تر می کنه باید زمینه آسمون را هم پرنورتر کنه و باز هم مسأله محو شدن باید اتفاق بیافته در حالیکه عملا اینجوری نیست.
آیا مثلا می توان گفت تلسکوپ ستارگان را پرنورتر می کنه اما آسمون را تغییر نمی دهد یا کم نورتر می کنه؟؟

در مورد لکه های خورشیدی هم این سؤال مطرحه:
اگر ما تلسکوپی داشته باشیم که بزرگنمایی آن در حدی باشد که فقط محدوده یک لکه را در میدان دید داشته باشیم (روشنایی بقیه سطح خورشید در میدان دید نباشد) آیا بازهم لکه خورشیدی سیاه دیده می شود یا اینکه رنگ واقعی آن را خواهیم دید؟

پیمان اکبرنیا
09-15-2011, 10:11 AM
با تشکر
در مورد سوال دوم بنده تأیید فرمودید که دیده نشدن ستاره قدر 5 در آسمون قدر 4 بعلت محو شدن ستاره در روشنایی آسمونه.
حالا باز این سوال پیش میاد:
چرا تو تلسکوپ این مسأله اتفاق نمی افتد؟
یعنی ستاره قدر 5 در آسمون قدر4 تو تلسکوپ دیده می شود. در صورتی که تلسکوپ همانطور که ستاره را پرنور تر می کنه باید زمینه آسمون را هم پرنورتر کنه و باز هم مسأله محو شدن باید اتفاق بیافته در حالیکه عملا اینجوری نیست.
آیا مثلا می توان گفت تلسکوپ ستارگان را پرنورتر می کنه اما آسمون را تغییر نمی دهد یا کم نورتر می کنه؟؟

در مورد لکه های خورشیدی هم این سؤال مطرحه:
اگر ما تلسکوپی داشته باشیم که بزرگنمایی آن در حدی باشد که فقط محدوده یک لکه را در میدان دید داشته باشیم (روشنایی بقیه سطح خورشید در میدان دید نباشد) آیا بازهم لکه خورشیدی سیاه دیده می شود یا اینکه رنگ واقعی آن را خواهیم دید؟

در مورد دیده شدن یک جسم روشن در یک زمینه روشن مثل ستاره ای در آسمان، مساله سیگنال به نویز مهمه، سیگنال را نور ستاره فرض کنید و نویز را نور آسمان. وقتی آسمان را با تلسکوپ رصد میکنیم در واقع هم میزان نور ستاره(سیگنال) افزایش پیدا میکنه و هم نویز (نور آسمان). اما میزان افزایش سیگنال از افزایش نویز بیشتر است و به همین دلیل میتوان ستاره را دید.

در مورد لکه ها هم بله حرف شما درسته، اگر فقط لکه را ببینیم متوجه می شویم که کاملا تاریک نیست بلکه درخشندگی کمتری از محیط اطراف داره(البته رنگ متفاوتی هم داره به خاطر دمای کمتر).

smhm
09-17-2011, 07:49 AM
ممنون از جوابتون. دو سؤال دیگه هم هست اگه لطف کنید:
1- آیا فرمولی هست که میزان روشنایی زمینه آسمون را برای تلسکوپ حساب کنه؟ (یعنی همون نویز را)
2- اینکه می گوییم حد قدر چشم انسان مثلا 6.5 است آیا این مسأله مربوط به نویز طبیعی آسمونه یا مربوط به توان چشم انسانه؟ مثلا اگه آسمونی کاملا بدون نویز را فرض کنیم آیا بازهم محدودیتی در دید داریم؟

پیمان اکبرنیا
09-17-2011, 11:55 AM
سلام

در مورد سوال اول: خیر فرمول خاصی نیست چون روشنایی زمینه به عوامل مختلفی مثل محل رصد، شرایط جوی، آلودگی نوری، زمان شبانه روز و ... بستگی داره. معمولا در همون محل به کمک فوتومتر قدر زمینه آسمان را محاسبه می کنند.

سوال دوم: هم به چشم بستگی داره و هم شرایط رصدی(شرایط دید آسمان و آلودگی نوری) ولی در بهترین شرایط هم چشم انسان با این قطری که داره نمیتونه قدر بیش از 7.5 را رصد کنه. حتی خارج از جو.

smhm
09-20-2011, 01:25 PM
[quote=پیمان اکبرنیا;17649]سلام

در مورد سوال اول: خیر فرمول خاصی نیست چون روشنایی زمینه به عوامل مختلفی مثل محل رصد، شرایط جوی، آلودگی نوری، زمان شبانه روز و ... بستگی داره. معمولا در همون محل به کمک فوتومتر قدر زمینه آسمان را محاسبه می کنند.

سوال اینه : آسمونی که با چشم معمولی در قدر 4 دیده میشه همون آسمون با همون شرایط با یک تلسکوپ مثلا 15 سانتی چه قدری داره؟ به نظر من فقط یک رابطه ای بین اندازه مردمک چشم و اندازه آینه باید باشه؟

پیمان اکبرنیا
09-21-2011, 12:09 AM
سوال اینه : آسمونی که با چشم معمولی در قدر 4 دیده میشه همون آسمون با همون شرایط با یک تلسکوپ مثلا 15 سانتی چه قدری داره؟ به نظر من فقط یک رابطه ای بین اندازه مردمک چشم و اندازه آینه باید باشه؟

جواب: بله تقریبا میشه گفت که با تقسیم کردن قطر تلسکوپ به قطر چشم و گرفتن لگاریتم(رابطه ریاضی داره که نمیتونم اینجا وارد کنم). میشه حد قدر ستاره های قابل مشاهده در آسمان را به دست آورد. اگر میشد در فروم فرمول ریاضی وارد کرد براتون می نوشتم.

smhm
09-26-2011, 10:04 AM

جواب: بله تقریبا میشه گفت که با تقسیم کردن قطر تلسکوپ به قطر چشم و گرفتن لگاریتم(رابطه ریاضی داره که نمیتونم اینجا وارد کنم). میشه حد قدر ستاره های قابل مشاهده در آسمان را به دست آورد. اگر میشد در فروم فرمول ریاضی وارد کرد براتون می نوشتم.

سؤال در مورد قدر آسمان است نه قدر ستاره.
فرمولی که اشاره کردید حد قدر تلسکوپ را برای یک آسمان ایده آل حساب می کند ولی آسمان ما ایده آل نیست (قدر 4) بنابراین اگر مثلا یک ستاره با قدر 13 در تلسکوپ دارای قدر 5 باشد باز معلوم نیست که آیا با این تلسکوپ بتوان ستاره را دید یا نه. چون هنوز نمی دانیم آسمان زمینه تو چشمی تلسکوپ در چه قدریه؟ در حقیقت سؤال اصلی همینه.
فرمولی که بدنیال آن هستم فرمولی است که قدر آسمون زمینه را برای تلسکوپ حساب کند.
به نظر میرسه این فرمول هنوز جایی ارائه نشده یا لااقل بنده نتونستم آن را پیدا کنم.

پیمان اکبرنیا
09-26-2011, 08:38 PM
سؤال در مورد قدر آسمان است نه قدر ستاره.
فرمولی که اشاره کردید حد قدر تلسکوپ را برای یک آسمان ایده آل حساب می کند ولی آسمان ما ایده آل نیست (قدر 4) بنابراین اگر مثلا یک ستاره با قدر 13 در تلسکوپ دارای قدر 5 باشد باز معلوم نیست که آیا با این تلسکوپ بتوان ستاره را دید یا نه. چون هنوز نمی دانیم آسمان زمینه تو چشمی تلسکوپ در چه قدریه؟ در حقیقت سؤال اصلی همینه.
فرمولی که بدنیال آن هستم فرمولی است که قدر آسمون زمینه را برای تلسکوپ حساب کند.
به نظر میرسه این فرمول هنوز جایی ارائه نشده یا لااقل بنده نتونستم آن را پیدا کنم.

به نظرم اگر قدر آسمان ایده آل هم نباشد می توان از این فرمول استفاده کرد. مثلا اگر حد قدر آسمان 4 باشد میتوان حساب کرد با یک تلسکوپ میتوان تا چند قدر پرنورتر را دید(به کمک همان فرمول). فقط به جای قدر ایده آل چشم(مثلا 6.5) کافی است بگذاریم 4. البته تقریبی است. برای محاسبات دقیق تر باید قدر زمینه آسمان را به کمک فوتومتر محاسبه کرد و فرمولهایش را هم من الان بلد نیستم. باید به کتابهای مرجع مراجعه کرد.

smhm
10-02-2011, 01:11 PM
به نظرم اگر قدر آسمان ایده آل هم نباشد می توان از این فرمول استفاده کرد. مثلا اگر حد قدر آسمان 4 باشد میتوان حساب کرد با یک تلسکوپ میتوان تا چند قدر پرنورتر را دید(به کمک همان فرمول). فقط به جای قدر ایده آل چشم(مثلا 6.5) کافی است بگذاریم 4. البته تقریبی است. برای محاسبات دقیق تر باید قدر زمینه آسمان را به کمک فوتومتر محاسبه کرد و فرمولهایش را هم من الان بلد نیستم. باید به کتابهای مرجع مراجعه کرد.

ما فرض می کنیم که آسمون داخل چشمی تلسکوپ ایده آل است به همین خاطر عدد 6.5 را در فرمول می گذاریم یعنی حد قدر آسمون در چشمی تلسکوپ 6.5 است. اما در مورد آسمون قدر 4 نمی توان گفت قدر آسمون در چشمی هم 4 باشد. (دقت کنید قدر آسمون برای چشم عادی 4 است نه برای تلسکوپ). امیدوارم سؤالم را متوجه شده باشید.

marzieh
10-17-2011, 09:52 PM
سلام به همه دوستان
من 1 تا 1/5 میلیون تومان بودجه دارم و تلسکوپی برای رصد و عکاسی میخواهم که قابلیت گوتو نداشته باشد و مشکل حمل و نقل هم دارم.
در ضمن من دوره های نجوم رصدی را تا حدودی گذرانده ام و رصد های زیادی کار کردم و تقریبا با آسمان آشنایی دارم.
با این شرایط شما چه تلسکوپی و باچه مشخصاتی برای خرید پیشنهاد میکنید؟؟؟..:help:

night_astronomer
10-18-2011, 01:20 PM
سلام به همه ی دوستای اسمونی...شنیدم یکم ابان ساعت 4:59 اختفا هست که جرم هدف{SAO93328} از قدر 7/6 است.می خواستم بدونم که با تلسکوپ SKY watcher80میلی دیده میشه یا نه؟
ممنون

169
10-23-2011, 05:39 PM
محصولات جدید شرکت سلسترون و مید

سلسترون :
1- دوربین عکاسی رنگی اسمان با اسم Nightscape CCD Camera (http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=139&ProdID=806)
قیمت این دوربین 1500 دلار امریکا است! دوربینی 10.7 مگاپیکسلی با حسگر رنگی Kodak KAI-10100 Color Sensor که ابعاد پیکسل 4.75*4.75 میکرون دارد! مشکل یا بهتر بگم بدی این سی سی دی رنگی بودن حسگر است! چون در حسگرهای رنگی همانند دوربین های دیجیتال شما تصاویر رنگی می گیرید و مثلا شما بخواهید ستارهای یک خوشه در نمودار رنگی B-V نمایش بدید که بتونید یک کار مثلا علمی انجام بدید اون موقع هیچ کاری نمی تونید کنید! این سی سی دی برای افرادی که فقط می خوان عکاسی کنند خوبه و البته بازم برای این افراد هم غیر حرفه ای محصوب میشه! معمولا شرکت ها بایستی برای رقابت با هم همچین تولیداتی هم داشته باشند ولی همیشه یادتون باشه که هر شرکتی رو موارد خاص تکیه می کنه! سلسترون روی تولید تلسکوپ و دوچشمی کار می کنه نه دوربین سی سی دی پس زیاد نمیتونه موفقیت روز افزون داشته باشه نه فقط سلسترون بلکه مید و اوریون و ... همین حالت رو دارند.

2- تلسکوپ جدید (ورژن بالاتر) CPCDeluxe HD (http://www.celestron.com/c3/category.php?CatID=138) سلسترون :
این تلسکوپ در واقع همون مدل قبلی CPC است با این تفاوت که تلسکوپ از اشمیت کاسگیرین کلاسیک به اشمیت کاسگیرین EdgeHD و پایه هم یه مقدار جدیدتر شده! چون سلسترون داره به سمت EdgeHD شدن محصولات خودش پیش میره و این CPC ها به دلیل فیت بودن تلسکوپ و پایه از قافله عقب مونده بود و بایستی این مدلها هم EdgeHD میشدند!

3- چشمی جدید میان دید باز Luminos (http://www.celestron.com/c3/category.php?CatID=141):
سری جدید چشمی سلسترون که میدان دید ظاهری 82 درجه ای و در فاصله کانونی های 7،10،15،19،23 میلمتر است. چشمی های 6 یا 7 عدسی که پارفوکال هستند! از چشمی های حرفه ای به شمارمی روند و به درد رصد اسمان واجرام گسته می خوره!

مید

1- سری جدید و زیبای تلسکوپ LX800-ACF (http://www.meade.com/lx800/):

مید برای رقابت با مدل CGE Pro EdgeHD سلستون تلسکوپ جدید خودشو معرفی کرد! مدل LX800-acf که مخصوص عکسبردرای نجومیه که شامل ترکیب تلسکوپی 10 و 12 و 14 اینچ اشمیت کاسگیرین و 130 میلیمتر اپو ED است! البته تلسکوپ های این سری تلسکوپ های اشمیت کاسگیرین و یک مدل شکستی هستند که قبلا هم تولید می شدند اما به منظور عکسبرداری بهتر نسب کانونی به 8 کاهش پیدا کرد و میدان دید هم تخت است! این سری جدیدشامل تکنولوژی جدید Starlock است که این طوری عمل میکنه که با دستگاهی تنظیم قطبی روی ستارهای تا قدر 11 هدفمون قفل می کنه (خوده مقر شامل یک دوربین برای انجام این کاره ) و با دقت + و - یک ثانیه قوسی عمل ترکینگ رو برای عکاسی تولید می کنه که این دقت نسبت به مقر مدل CGE pro سلسترون برتری دارد. این دستگاه قفل ستاره ای بدون نیاز به کامپیوتر و فوکوس و انتخا ستاره و ... و اتوماتیک انجام میشه! تا 40 اکیلوگرم هم تون نگه داری ابزارها رو داره!قیمت این مقر 6000 دلار امریکا است! نوع مقر هم از مقرهای استوایی losmandy است! یک سیستم داخلی هم برای انجام عمل فوکوس توسط ایینه اصلی داره که دقت کار رو بالا میبره! قیمت تلسکوپ 14 اینچ با مقر LX800 هم 10هزار دلار است! :) قیمت هم دقیقا برابر قیمت تلسکوپ 14 اینچ EdgeHD با مقر CGE pro سلسترون است! (البته سسترون مقداری قیمتها رو کاهش داد و الان قیمت این مدلی که گفتم 9هزار دلار است! و البته بعضی شرکتها هنور 10هزار دلار می فروشند!)!

2- سری جدید LX80 (http://www.meade.com/lx80/):
این سری جدید روی مقر ویکسن سوار شده ( هم استوایی است و هم سمتی-ارتفاعی ) که اپتیک های شامل 6 و 8 و 10 اینج اشمیت کاسگیرین و 80 و 115 ملی متر آپو است! و البته تلسکوپهای خورشیدی solarmax II 60 &90 mm هم روی این سوار می شوند. دقت مقر به نسبت پایینه و برای کارهای رصدی مناسبه! قیمت مقر تنها 800 دلار است!

دختر ستاره
11-05-2011, 01:23 PM
لطفا کمکم کنید ::blink:در تلسکوپ 12 اینچ مید با میدان دید 1.5 درجه و چشمی 56 میلیمتری بزرگنمایی چند میشه ؟باز هم در میدان دید نیم درجه با تلسکوپ 12 اینچ مید و چشمی 45 میلیمتری بزرگنمایی چه عددی است ؟با تلسکوپ 12 اینچ مید و چشمی 40 میلیمتری میدان دید و بزرگنمایی چنده ؟ با تلسکوپ 8 اینچ نیوتونی ویکسن با چشمی 20 میلیمتری میدان دید و بزرگنمایی چیه؟

پیمان اکبرنیا
11-05-2011, 07:33 PM
لطفا کمکم کنید ::blink:در تلسکوپ 12 اینچ مید با میدان دید 1.5 درجه و چشمی 56 میلیمتری بزرگنمایی چند میشه ؟باز هم در میدان دید نیم درجه با تلسکوپ 12 اینچ مید و چشمی 45 میلیمتری بزرگنمایی چه عددی است ؟با تلسکوپ 12 اینچ مید و چشمی 40 میلیمتری میدان دید و بزرگنمایی چنده ؟ با تلسکوپ 8 اینچ نیوتونی ویکسن با چشمی 20 میلیمتری میدان دید و بزرگنمایی چیه؟

دوست عزیز رابطه بزرگ نمایی هست: فاصله کانونی تلسکوپ(آینه) تقسیم بر فاصله کانونی چشمی. کافیه عدد فاصله کانونی تلسکوپتون را بدونید و تقسیم بر فاصله کانونی چشمی کنید. فاصله کانونی تلسکوپ را هم با نماد f یا F یا focal length در کاتالوگ یا روی لوله تلسکوپ پیدا می کنید. مثلا اگر فاصله کانونی تلسکوپ 1200 میلیمتر و فاصله کانونی چشمی 40 باشه، بزرگنمایی 30 برابر است.

دختر ستاره
11-05-2011, 08:16 PM
فاصله کانونی رو نمی دونم اما نسبت کانونی فکر کنم 10 باشه میدان دید رو چطور حساب کنم ؟البته فرمول میدان دید رو می دونم که فکر می کنم برابر باشه با میدان دید ظاهری ظاهری چشم تقسیم بر بزرگنمایی فقط نمی دونم که میدان دید ظاهری چیه ؟ یه سوال دیگه فاصله کانونی چشمی همون عددیه که روی چشمی نوشته شده مثل 56 میلیمتری؟

پیمان اکبرنیا
11-05-2011, 08:31 PM
فاصله کانونی رو نمی دونم اما نسبت کانونی فکر کنم 10 باشه میدان دید رو چطور حساب کنم ؟البته فرمول میدان دید رو می دونم که فکر می کنم برابر باشه با میدان دید ظاهری ظاهری چشم تقسیم بر بزرگنمایی فقط نمی دونم که میدان دید ظاهری چیه ؟ یه سوال دیگه فاصله کانونی چشمی همون عددیه که روی چشمی نوشته شده مثل 56 میلیمتری؟

نسبت کانونی را اگر ضرب در قطر کنید میشه فاصله کانونی. 12 اینچ یعنی 25 سانتی متر پس فاصله کانونی 250 سانتی متر یا 2500 میلیمتر است. فاصله کانونی چشمی هم همون عددش (56 میلیمتر) است. میدان دید را هم با ماشین حسابهای زیر میتوانید برای هر چشمی حساب کنید:

http://www.csgnetwork.com/telefov.html

http://www.klhess.com/telecalc.htm

http://www.astro.shoregalaxy.com/index_010.htm#5

دختر ستاره
11-05-2011, 09:12 PM
اعدادی که واسه بزرگنمایی بدست میاد اعشاری میشه 400 برابر درسته ؟

پیمان اکبرنیا
11-05-2011, 09:58 PM
با کدام چشمی 400 برابر میشود؟ با چشمی 10 میلیمتر هم که در نظر بگیرید، یزرگنمایی تلسکوپتان 250 برابر میشود. با چشمی 40 میلیمتر حدود 60 برابر. مگر این که از تبدیل بارلو استفاده کنید.

دختر ستاره
11-06-2011, 08:13 AM
حق با شماست اشکال محاسباتی بود اونم در حد فجیع :osmiley: برای چشمی 40 بزرگنمایی 60 برای چشمی 45 تقریبا 50 و برای چشمی 56 بزرگنمایی 40 بدست اومد .

behnood
11-28-2011, 10:56 PM
سلام به همه دوستان
من 1 تا 1/5 میلیون تومان بودجه دارم و تلسکوپی برای رصد و عکاسی میخواهم که قابلیت گوتو نداشته باشد و مشکل حمل و نقل هم دارم.
در ضمن من دوره های نجوم رصدی را تا حدودی گذرانده ام و رصد های زیادی کار کردم و تقریبا با آسمان آشنایی دارم.
با این شرایط شما چه تلسکوپی و باچه مشخصاتی برای خرید پیشنهاد میکنید؟؟؟..:help:
اگه برای عکاسی (مخصوصا به طور جدی ) می خواین بهتره که گوتو داشته باشه ، برای عکاسی یکی از بهترین گزینه ها آپوکروماتیک ها هستند ولی گرون تر از ۱.۵ در میان ( یه Ed80mm و یه EQ5 گوتو دار حدودا ۱.۸ در میاد البته بدون گوتو حدود ۱.۵ در میاد ولی زیاد برای عکسای از بدون گوتو نمیشه استفاده کرد البته ۸۰ برای رصد تنها زیاد هم مناسب نیست ، می توانوند یه دونه نیوتونی ۸ اینچ یا ۶ اینچ با فاصله کانونی پایین ( به خاطر عکاسی ) و یک پایه EQ5 رو حدود ۱.۵ پیدا کنید البته کیفیتش در عکاسی به خوبی آپو نیست ولی اگر هم خط دقیق باشه عکس های خیلی خوبی می گیره ، در کل انتخابتون به خیلی چیزا بستگی داره .

the milky way
12-15-2011, 11:37 PM
دوست عزیز جناب astronomy این طور نوشته است که :

یکی از دوستام ازم پرسید با تلسکوپت تا چه فاصله ای رو میتونی ببینی؟
بهش گفتم بینهایت فیزیکی!!!! هنگ کرد بدبخت
هی بهم میگه که میگم چه فاصله ای بینهایت رو که هابل هم نمیتونه ببینه
بهش میگم که اجسامی که می تونی در فاصله های متفاوت ببینیم بستگی به درخشندگی شون داره ولی قبول نمی کرد
ببخشید ولی بنده هم هنگ کردم!!!
لطفا کمی بیشتر توضیح بدهید! بی نهایت فیزیکی؟!

Astronomy
12-15-2011, 11:54 PM
دوست عزیز جناب astronomy این طور نوشته است که :

ببخشید ولی بنده هم هنگ کردم!!!
لطفا کمی بیشتر توضیح بدهید! بی نهایت فیزیکی؟!
بله بینهایت فیزیکی
برای هر عدسی ای از جمله عدسی چشم انسان یک فاصله خاص متناسب با آن عدسی وجود دارد که دیگر نمی توان در فاصله های بیشتر از آن فاصله بین دو جسم را تشخیص داد و شاید حتی جسمی که به نظر نزدیک تر می آید در واقع دور تر باشد. به این فاصله بینهایت فیزیکی می گویند
برای مثال دو جسم مشابه a و b را داریم. اگر a دو برابر b باشد و a را در فاصله 2 برابری b قرار دهیم دیگر در فاصله های دور نمی توان تشخیص داد که کدام نزدیک تر است و تصویر 3 بعدی دو چشمانمان هم کمک نمی کند چون اگر در فصل آخر فیزیک اول دبیرستان و علوم دوم راهنمایی دقت کرده باشیم پرتو های نور رسم شده در حالت 6 برای عدسی محدب و حالت 2 برای عدسی مقعر همگی موازی اند
همین طور برای ستارگان. شما نمی توانید با نگاه کردن به دو ستاره بگویید که کدامیک نزدیک تر است.
همین طور ما در محاسبات کره آسمان را کره ای به شعاع بی نهایت در نظر می گیریم

مسعود فرح بخش
12-21-2011, 12:42 AM
اگه اشتباه نکنم قیمت تلسکوپ دابسونی 8 اینچ حدود 500 تومن هستش،من چند وقت پیش تو یکی از فروشگاه های نجومی تهران همین تلسکوپ دابسونی 8 رو قیمت کردم 2 میلیون!!!!!!!!!!
دلیل اینهمه اختلاف قیمت بین دو تلسکوپ با یک مارک(اسکای واچر)و یک مشخصات چیه؟؟؟؟؟؟
یعنی تلسکوپ ها هم مثل بقیه اجناس اصل و فرع و از این چیزا دارن که اینهمه قیمتشون متفاوته؟؟

مسعود فرح بخش
12-22-2011, 02:35 PM
اگه اشتباه نکنم قیمت تلسکوپ دابسونی 8 اینچ حدود 500 تومن هستش،من چند وقت پیش تو یکی از فروشگاه های نجومی تهران همین تلسکوپ دابسونی 8 رو قیمت کردم 2 میلیون!!!!!!!!!!
دلیل اینهمه اختلاف قیمت بین دو تلسکوپ با یک مارک(اسکای واچر)و یک مشخصات چیه؟؟؟؟؟؟
یعنی تلسکوپ ها هم مثل بقیه اجناس اصل و فرع و از این چیزا دارن که اینهمه قیمتشون متفاوته؟؟
دوستانم این پرسش ما هم بدون پاسخ موند،لطفا راهنمایی کنید

Mojtaba.M
12-22-2011, 03:13 PM
حتما اشتباه میکنید احتمالا اون تلسکوپ مجهز به گوتو بوده !
چند وقتی هست که فروشگاه آسمان شب تلسکوپ های گوتو دابسونی رو با قیمت 2 میلیون تومان با مارک اسکای واچر میفروشد .
شاید هم این تلسکوپ گو تو داشته ؟

مسعود فرح بخش
12-22-2011, 03:35 PM
حتما اشتباه میکنید احتمالا اون تلسکوپ مجهز به گوتو بوده !
چند وقتی هست که فروشگاه آسمان شب تلسکوپ های گوتو دابسونی رو با قیمت 2 میلیون تومان با مارک اسکای واچر میفروشد .
شاید هم این تلسکوپ گو تو داشته ؟
اونی که من دیدم گو تو نداشت
تلسکوپ گو تو دار دابسونی 8 اینچ flex tube سری الماس سیاه تو سایت زده 1،300،000 ولی اینی که من دیدم تیوبش معمولی بود گوتو هم نداشت الماس سیاه هم نبود یعنی همونی که تو سایت زده 450
خود فروشنده می گفت اینا اسکای واچر اصلن ،بقیه اصل نیستن ،ما از چین وارد کردیم و از این حرفا

Mojtaba.M
01-05-2012, 02:12 PM
سلام بر همه ی دوستان
سوال مهمی داشتم آیا ممکن است اگر تلسکوپ رو با اتوبوس یا وسایل حمل و نقل عمومی جابه جا کنیم آسیب ببینند و خلاصه اصلا امکان حمل تلسکوپ (خصوصا برای مناطق کویری )چه جوریاست؟:pacman::sFun_bangdesk:

Hojjat Zafarkhah
01-05-2012, 03:04 PM
سلام بر همه ی دوستان
سوال مهمی داشتم آیا ممکن است اگر تلسکوپ رو با اتوبوس یا وسایل حمل و نقل عمومی جابه جا کنیم آسیب ببینند و خلاصه اصلا امکان حمل تلسکوپ (خصوصا برای مناطق کویری )چه جوریاست؟:pacman::sFun_bangdesk:

نه،چرا باید آسیب ببینه!!؟؟
اگر شما لوله و پایه رو تو کیف مخصوص یا خود جعبه تلسکوپ که با یونولیت میپوشانند بذارید و در جای محکمی تو اتوبوس یا هر وسیله نقلیه قرار بدید هیچ آسیب و صدمه ای به تلسکوپ وارد نمیکنه!!!
مگر اینکه محل گذاشتن تلسکوپ بد باشه و که اونم یکمی دقت میخواد که معمولا منجم ها رو ابزار هاشون دقت لازمه رو دارند!!!

Zalim Koylakayev
01-06-2012, 01:57 AM
سلام بر همه ی دوستان

اگر تلسكوپ شما از نوع نيوتوني باشد ممكن است به خاطر جابجا شدن از هم خطي خارج بشود ولي بايد خودتان بتوانيد دوباره آن را هم خط كنيد .

ولي اگر شكستي يا اشميت باشد احتمال به هم خوردن هم خطي كمتر است .

ولي به هر حال به راننده بگوييد تند نرود :wink:

Mojtaba.M
01-06-2012, 10:01 PM
سلام به دوستان و ممنون از پاسخ همه به سوال قبلی و اما سوال دیگر :

این آداپتور چشمی چیه ؟

vahid.t
01-09-2012, 04:29 PM
با سلام و عرض تحیات وافر ، بنده تعداد زیادی سوال دارم
لطفا" مرا راهنمایی فرمایید.
ضمنا" در صورت امکان پاسخ اولین سوالم را بفرمایید چیست: من یک تلسکوپ نیوتنی با حداکثر بزرگنمایی 140 برابر و فاصله کانونی 700 میلیمتر و قطر دهانه 7.6 دارم.توسط آن توانستم مشتری اقمارش را به سختی رویت کنم و خطوط قهوه ای رنگ مشتری به سختی اما قابل رویت بود.سوالم این است که آیا میتوانم زحل و حلقه آنرا نیز با این تلسکوپ ببینم طوری که حلقه زحل برایم قابل تشخیص باشد؟ با تشکر وحید از قائمشهر

Astronomy
01-09-2012, 04:36 PM
ضمنا" در صورت امکان پاسخ اولین سوالم را بفرمایید چیست: من یک تلسکوپ نیوتنی با حداکثر بزرگنمایی 140 برابر و فاصله کانونی 700 میلیمتر و قطر دهانه 7.6 دارم.توسط آن توانستم مشتری اقمارش را به سختی رویت کنم و خطوط قهوه ای رنگ مشتری به سختی اما قابل رویت بود.سوالم این است که آیا میتوانم زحل و حلقه آنرا نیز با این تلسکوپ ببینم طوری که حلقه زحل برایم قابل تشخیص باشد؟ با تشکر وحید از قائمشهر
کیفیت دیدن رو نمی گم اما تضمین می کنم که می تونید زحل رو با حلقه های زیباش ببینید

پیمان اکبرنیا
01-09-2012, 04:47 PM

سلام

بله میتوانید حلقه های زحل را به راحتی ببینید. البته انتظار نداشته باشید که جزئیاتی از حلقه ها را تشخیص دهید. فقط شکل کلی حلقه را می توانید ببینید.

مسعود فرح بخش
01-18-2012, 01:37 PM
سلام دو تا سوال دارم،
یک اینکه در مورد بزرگنمایی کاربردی: به ازای هر سانتی متر قطر دهانه تلسکوپ،20 برابر بزرگنمایی داریم،این فرمول برای تلسکوپ نیوتنی هم مطرح هست یا فقط برای شکستی هاست؟
سوال در در مورد فاصله کانونی تلسکوپ ها ،دقیقا چه طور محاسبه می شن و آیا ما خودمون می تونیم اینرو حساب کنیم؟

مسعود فرح بخش
01-19-2012, 06:30 PM
سلام دو تا سوال دارم،
یک اینکه در مورد بزرگنمایی کاربردی: به ازای هر سانتی متر قطر دهانه تلسکوپ،20 برابر بزرگنمایی داریم،این فرمول برای تلسکوپ نیوتنی هم مطرح هست یا فقط برای شکستی هاست؟
سوال در در مورد فاصله کانونی تلسکوپ ها ،دقیقا چه طور محاسبه می شن و آیا ما خودمون می تونیم اینرو حساب کنیم؟
دوستان و اساتید گرامی لطفا سوال من رو هم دریابید
بعلاوه یک سوال دیگه :اینکه رابطه سرعت تلسکوپ با نسبت کانونی اون و مزایا و معایب و کاربرد تلسکوپ های سریع رو می خواستم.
ممنون میشم اگه راهنمائیم کنید.

Omid Scope
01-19-2012, 09:21 PM
دوستان و اساتید گرامی لطفا سوال من رو هم دریابید
بعلاوه یک سوال دیگه :اینکه رابطه سرعت تلسکوپ با نسبت کانونی اون و مزایا و معایب و کاربرد تلسکوپ های سریع رو می خواستم.
ممنون میشم اگه راهنمائیم کنید.

در مورد بزرگنمايي كاربردي در هردو نوع تلسكوپ شكستي و بازتابي يكي هست البته اگه بخواهيم دقيق تر نگاه كنيم به نوع تلسكوپ، تراش و قدرت تفكيكش
و به طور كلي دقت اپتيكيش بستگي داره كه بايد در هر دو تلسكوپ يكي باشه

در مورد فاصله كانوني هم ميتونين از خورشيد به عنوان نور بي نهايت استفاده كنين و فاصله لنز يا آينه رو تا نقطه كانوني با سانتيمتر اندازه گيري كنين البته همون طور كه ميدونيد فاصله كانوني به فاصله شي تا اپتيك مورد نظر بستگي داره(نسبت به فاصله، فاصله كانوني متغيير هست) ولي مبنا همون نور بينهايت در نظر گرفته ميشه

در مورد نسبت كانوني هم و اينكه چرا به تلسكوپي با نسبت كانوني كم، تلسكوپ سريع گفته ميشه بهتره اينطور بگم:
شما دو تا تلسكوپ با گشودگي دهانه ي يكسان ولي نسبت كانوني متفاوت رو در نظر بگيرين. در فاصله زماني مشخص تلسكوپي كه نسبت كانوني كمتري داره بيشتر از تلسكوپي كه نسبت كانوني بيشتري داره ميتونه نور جمع كنه به خاطر همين به اين نوع تلسكوپ ها سريع گفته ميشه و اين برا عكاسي خيلي مهم تره چون تو تلسكوپ سريع شما مدت زمان كمتري و صرف نوردهي ميكنين نسبت به تلسكوپ هاي يكسان ولي با نسبت كانوني زياد...
اما در مورد معايب و مزايا
تلسكوپي با نسبت كانوني كم حد فكوس كمتري نسبت به تلسكوپ هاي با نسبت كانوني زياد داره به خاطر همين موضوع هست كه بهتره ما از تلسكوپ هايي با فاصله كانوني زياد به رصد سيارات بپردازيم...
در مورد درك بهتر نسبت كانوني ميتونين اينو امتحان كنين دو تا عدسي هم قطر با فاصله كانوني متفاوت تهيه كنين جلوي نور خورشيد بگيرين و رو دستتون كانوني كنين خواهيد ديد كه عدسي با فاصله كانوني كم ( نسبت كانوني كم) زود تر از اون يكي عدسي دستتون رو مي سوزونه علتشم اين هست هر چقدر نسبت كانوني بزرگتر بشه نقطه اي كه نور كانوني ميشه بزرگتر و بزرگتر ميشه و به خاطر همين از تمركز نور كاسته ميشه
دوستان در صورتي كه اشتباهي در مطالب بالا ديدين لطفا ذكر كنين تا مطالب موجب كج فهمي نشه...
موفق باشيد.

مسعود فرح بخش
01-19-2012, 11:57 PM
در مورد فاصله كانوني هم ميتونين از خورشيد به عنوان نور بي نهايت استفاده كنين و فاصله لنز يا آينه رو تا نقطه كانوني با سانتيمتر اندازه گيري كنين البته همون طور كه ميدونيد فاصله كانوني به فاصله شي تا اپتيك مورد نظر بستگي داره(نسبت به فاصله، فاصله كانوني متغيير هست) ولي مبنا همون نور بينهايت در نظر گرفته ميشه
.
اگه میشه در مورد اندازه گیری فاصله کانونی کمی بیشتر توضیح بدین، من متوجه نشدم که دقیقا چه جوری باید اندازه بگیرمش.ممنون

Omid Scope
01-20-2012, 12:27 PM
فكر كنم اين عكسها بتونه كمكتون كنه
http://www.radian.com.hk/alphyprac/expt%20graphics/c1001a.jpg

http://www.astroupload.com/uploads/13270493721.jpg
http://www.victoria.ac.nz/physics-resource-centre//demos/Light_and_Waves/LargeLens/Focal%20Point.JPG

البته ميتونيد به جاي نور لامپ از نور خورشيد به جاي منبع نور استفاده كنين.

مسعود فرح بخش
01-20-2012, 12:57 PM
خیلی ممنون بابت راهنمائیتون.
فقط الان یک سوال برام پیش اومده
بعضی از تلسکوپ های نیوتنی فاصله کانونی شون از طول لوله تلسکوپ بیشتره.این مسئله باعث چه مشکلاتی میشه؟

farshad
01-24-2012, 12:08 PM
درود بر شما

چند تا سوال دارم در مورد تنظیمات اولیه تلسکوپ astromaster 90 با پایه استوایی CG3
اول اینکه بالانس وزنه ها دقیقا به چه صورتی انجام میشه؟ البته سرچ های زیادی کردم و لی مطلب مفیدی که به درد من مبتدی بخوره پیدا نکردم...کاتالوگ هم متاسفانه برام گنگ بود توضیحاتش.
دوم اینکه آیا قطبی کردن و استقرار رو به شمال اولیه سه پایه برای پایه های بدون موتور هم لازمه؟ یعنی برای استفاده از اعداد محور های بعد و میل و پیدا کردن یک جرم باید اول تلسکوپ بره رو به شمال؟ ( این چه سوالیه ؟! حتما آره دیگه :have a nice day: )

دیگه اینکه یه توضیح مختصر کلی میخوام که چجوری باید یه جرم رو پیدا کنم با استفاده از اعداد روی پایه ؟

کلا صفر تا صد استفاده از این پایه عجیب غریب رو بگید دیگه لطفا" :Psmiley:

درود و سپاس

رضا طامهری
01-24-2012, 08:54 PM
درود بر شما

چند تا سوال دارم در مورد تنظیمات اولیه تلسکوپ astromaster 90 با پایه استوایی CG3
اول اینکه بالانس وزنه ها دقیقا به چه صورتی انجام میشه؟ البته سرچ های زیادی کردم و لی مطلب مفیدی که به درد من مبتدی بخوره پیدا نکردم...کاتالوگ هم متاسفانه برام گنگ بود توضیحاتش.
دوم اینکه آیا قطبی کردن و استقرار رو به شمال اولیه سه پایه برای پایه های بدون موتور هم لازمه؟ یعنی برای استفاده از اعداد محور های بعد و میل و پیدا کردن یک جرم باید اول تلسکوپ بره رو به شمال؟ ( این چه سوالیه ؟! حتما آره دیگه :have a nice day: )

دیگه اینکه یه توضیح مختصر کلی میخوام که چجوری باید یه جرم رو پیدا کنم با استفاده از اعداد روی پایه ؟

درود و سپاس

فرشاد گرامي
Cg3هم يه مقر استوايي هست عين بقيه مقرهاي استوايي و اصلا هم عجيب و غريب نيست
كلا بالانس وزنه ها در تمام اپتيكهايي كه مقر سمت ارتفاعي دارن يه روش ساده داره
تلسكوپ رو روي مقر سوار كنيد و پيچ ميل مقر رو شل كنيد(همون محوري كه وزنه روي اون قرار داره) انقد وزنه مقر رو بالا پايين كنيد تا كاملا تلسكوپ روي مقر به تعادل برسه، يعني تلسكوپ رو در هر وضعيتي بدين در همون وضعيت بمونه
شايد زياد علمي نباشه ولي عمليه
در مورد يافتن اجرام با اعداد روي مقر هم بعد از اينكه مقرتون رو دقيق قطبي كردين ميتونيد با داشتن بعد و ميل جرم بهش برسين كه البته اصلا من اين روش رو دوست ندارم روشهاي معمول خودمون كه كم و بيش در تاپيك " روش هاي رصد اعماق آسمان" (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?846-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B9%D9%85%D8%A7%D9%82-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86) به آنها ميپردازين رو خيلي بيشتر ميپسندم 

farshad
01-24-2012, 11:55 PM
فرشاد گرامي
Cg3هم يه مقر استوايي هست عين بقيه مقرهاي استوايي و اصلا هم عجيب و غريب نيست
كلا بالانس وزنه ها در تمام اپتيكهايي كه مقر سمت ارتفاعي دارن يه روش ساده داره
تلسكوپ رو روي مقر سوار كنيد و پيچ ميل مقر رو شل كنيد(همون محوري كه وزنه روي اون قرار داره) انقد وزنه مقر رو بالا پايين كنيد تا كاملا تلسكوپ روي مقر به تعادل برسه، يعني تلسكوپ رو در هر وضعيتي بدين در همون وضعيت بمونه
شايد زياد علمي نباشه ولي عمليه
در مورد يافتن اجرام با اعداد روي مقر هم بعد از اينكه مقرتون رو دقيق قطبي كردين ميتونيد با داشتن بعد و ميل جرم بهش برسين كه البته اصلا من اين روش رو دوست ندارم روشهاي معمول خودمون كه كم و بيش در تاپيك " روش هاي رصد اعماق آسمان" (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?846-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B9%D9%85%D8%A7%D9%82-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86) به آنها ميپردازين رو خيلي بيشتر ميپسندم 

مرسی دوست عزیز...فکر کنم یه چیزایی دارم ازش سر در میارم.ولی قطعا" بازم مزاحمتون میشم;)
راستش امشب دیگه داشتم نا امید میشدم و میخواستم از روی پشت بوم پرتش کنم پائین که بالاخره تونستم مشتری و قمرهاش رو ببینم ( البته خیلی اتفاقی رفتم روش نه علمی ) و منصرف شدم :)

Mostafa
01-25-2012, 12:09 AM
درود بر شما

درود و سپاس

سلام بر شما آقاي فرشاد گرامي

ضمن تشكر از آقاي طامهري عزيز بابت پاسخ خوبي كه دادند

به اطلاع شما مي رسونم كه آقاي كويلاكايف ( مدير تالار ابزار ) در حال آماده سازي مطالب خوب و مصوري از روش سوار كردن و استفاده از ابزار ها هستند كه انشاا... به محض اينكه تمام شد ، اونها رو براي استفاده در فروم قرار ميدن تا دوستاني كه در اين مورد سوالي دارند ، سوالاتشون بر طرف بشه

موفق باشيد

farshad
01-25-2012, 12:23 AM
سلام بر شما آقاي فرشاد گرامي

ضمن تشكر از آقاي طامهري عزيز بابت پاسخ خوبي كه دادند

به اطلاع شما مي رسونم كه آقاي كويلاكايف ( مدير تالار ابزار ) در حال آماده سازي مطالب خوب و مصوري از روش سوار كردن و استفاده از ابزار ها هستند كه انشاا... به محض اينكه تمام شد ، اونها رو براي استفاده در فروم قرار ميدن تا دوستاني كه در اين مورد سوالي دارند ، سوالاتشون بر طرف بشه

موفق باشيد

درود بر شما...
و تشکر برای راهنمایی...راستش تقصیر پایه استوایی نیست...تقصیره منه که بی تجربه ام :)
فقط امیدوارم وقتی روی پشت بوم خودم و تلسکوپ به هم گره خورده بودیم کسی ندیده باشه :)
بی صبرانه منتظر مقاله ای که فرمودید هستم چون فکر میکنم اگه یاد بگیرم دیگه از روی پشت بوم پائین نیام...امشب که با دیدن مشتری و قمرهاش کلی هیجان زده شدم :) البته یه چیز دیگه ام دیدم که فکر کنم m42 بود !؟
امیدوارم از نزدیک شمارو ملاقات کنم و از راهنمائی هاتون استفاده کنم.
پاینده باشید دوست عزیز

مسعود فرح بخش
01-31-2012, 09:55 PM
سلام دوستان بنده سوالی داشتم
در بازار یکسری تلسکوپ ها هستند که دارای مقر قطبی هستند ولی به سیستم ردیاب و یا goto مجهز نیستن
حالا سوال من اینه که یه تلسکوپ با مقر قطبی و بدون این چیزها نسبت به همون تلسکوپ با مقر سمتی ارتفاعی چه فرقی می کنه(منظورم از لحاظ کار برای اپراتور هستش)
و سوال دوم اینکه برای مقاصد رصدی اونهم نه از نوع علمی و صرفا برای سرگرمی و لذت بردن از آسمون بین دو تلسکوپ یکی با استقرار قطبی و دیگری همان تلسکوپ با مقر سمتی ارتفاعی،کدومش رو ارجحیت داره؟
با تشکر

Mostafa
01-31-2012, 10:05 PM
سلام دوستان بنده سوالی داشتم
در بازار یکسری تلسکوپ ها هستند که دارای مقر قطبی هستند ولی به سیستم ردیاب و یا goto مجهز نیستن
حالا سوال من اینه که یه تلسکوپ با مقر قطبی و بدون این چیزها نسبت به همون تلسکوپ با مقر سمتی ارتفاعی چه فرقی می کنه(منظورم از لحاظ کار برای اپراتور هستش)
و سوال دوم اینکه برای مقاصد رصدی اونهم نه از نوع علمی و صرفا برای سرگرمی و لذت بردن از آسمون بین دو تلسکوپ یکی با استقرار قطبی و دیگری همان تلسکوپ با مقر سمتی ارتفاعی،کدومش رو ارجحیت داره؟
با تشکر

سلام جناب فرح بخش

پاسخ هر دو سوال شما را با هم عرض مي كنم

همانطور كه اشاره كرديد مقر هاي قطبي ( استوايي ) قابليت نصب موتور را دارند

اما اگر شما از يك مقر استوايي بدون موتور استفاده كنيد ، يك مزيت نسبت به مقر هاي سمت - ارتفاعي دارد و آن اينكه شما با حركت دادن يك محور مي توانيد اجرام را تا حد خوبي دنبال كنيد .

دقت كنيد كه در اكثر مقر هاي بدون موتور ، دو اهرم يا پيچ به عنوان " تنظيم ميكرو " وجود دارد كه با چرخاندن آنها هر دو محور به آهستگي حركت ميكنند .

حال اگر تلسكوپ را قطبي كنيد و از اين پيچ هاي تنظيم ميكرو هم استفاده كنيد ، مي توانيد با چرخاندن پيچ ميكروي مربوط به بُعد ، اجرام را به صورت دستي دنبال كنيد .

اين مزيت در مقر هاي سمت - ارتفاعي وجود ندارد و براي دنبال كردن اجرام لازم است هر دو محور را حركت دهيد .

اين قابليت علاوه بر آنكه در عكاسي بسيار پر كاربرد است ،براي رصد هم كار را ساده تر مي كند .

Sky_Watcher
02-01-2012, 07:20 PM
سلام
این سوال به تجربه ی افراد بستگی داره و میخوام نظرشونو بدونم.
به نظر شما تو شهری با آسمون متوسط(آلودگیش از کمی زیاد شروع میشه تا نسبتا کم) ، 102 میلیمتری آکروماتیک با پایه ی az3 بهتره یا 130 میلیمتری بازتابی با پایه ی eq2 با موتور در جهت محور بعد؟

محمد مهدی عسگری
02-01-2012, 09:17 PM
به نظر بنده دهانه ی بزرگتر خیلی بهتره اما بازتابی نیوتنی احتیاج به مدام همخط شدن داره اما شکستی خیر که با خرید همخط کننده لیزری کار آسونه.
اما در مورد پایه (مقر ) بستگی به تجربه و استفاده شما داره. اگه رصد های دقیق از جمله اختفا ها دارید یا عکاسی خواهید کرد پایه موتوردار توصیه میشه اما اگه رصد های سریع و تفریحی و آمادگی برای مسابقات رصدی رو تو ذهن دارید پایه سمتی ارتفاعی توصیه میشه.

Sky_Watcher
02-02-2012, 07:02 PM
حالا بین این 2 تلسکوپ کدوم توصیه میشه(برای افرادی که رصد رو بیشتر از عکاسی دوست دارن)
1) 160 میلیمتری نیوتونی با پایه ی ای کیو 3 بدون موتور و پولار اسکوپ ، فقط پیچ حرکت زیر برای تنظیم دقیق داره.
2) 130 میلیمتری نیتونی با پایه ای کیو 2 با موتور در جهت محور بعد.

Mojtaba Gholami
02-07-2012, 03:56 PM
با سلام .
مدتی هست که قصد دارم دوربین دوچشمی بخرم و از مدل 20X80خوشم اومده . در چند سایت گشتم که مدلهای مختلف رو دیدم که لینک اونها رو در زیر گذاشتم . همینطور دوربینهای 15X70 و سایز پایین تر هم هستند که به نسبت تفاوت قیمت بالایی با مدل 20X80 دارند . آیا گرون بودن این مدل ارزشش رو داره که مدل 20X80 رو بخرم ؟ در سایت آسمان شب مدل SkyMaster رو قبلا بالای 400 زده بود که ظاهرا از دیروز شده 300 . آیا این مدل بهتره یا مدل NighySky ؟ در ضمن در سایت آوااستار مدل 20X80 اون با مدل سایت آسمان شب از نظر میدان دید و وزن فرق دارند . میشه اینطور باشه ؟ یک مدل و تفاوت ؟ از دوستانی که تجربه و اطلاعات دارند تقاضای راهنمایی دارم.

http://www.avastarco.com/binocular20x80.asp

http://www.telescope.ir/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12171-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-15X70-NightSky-HK4

http://www.telescope.ir/index.php/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/246-%D8%A2%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D A%A9-%D9%A8%D9%A0-x-%D9%A2%D9%A0-%28Night-Sky%29

http://www.telescope.ir/index.php/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12188-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-Celestron-20X80-SkyMaster

http://telescope.ir/index.php/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12203-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-New-NightSky-20X80

http://www.telescope.ir/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12204-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-New-NightSky-15X70

http://www.telescope.ir/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12187-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-Celestron-15X70-SkyMaster

http://www.telescope.ir/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/245-%D8%A2%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D A%A9-%D9%A7%D9%A0-x-%D9%A1%D9%A5-%28Night-Sky%29

http://www.telescope.ir/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/294-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C12x50-%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D8%B3-%D8%AC%DB%8C-%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C

http://www.telescope.ir/index.php/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12170-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-10X50-UpcloseNF-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D9%85%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C-Celestron

only orion
02-07-2012, 05:08 PM
با سلام .
مدتی هست که قصد دارم دوربین دوچشمی بخرم و از مدل 20X80خوشم اومده . در چند سایت گشتم که مدلهای مختلف رو دیدم که لینک اونها رو در زیر گذاشتم . همینطور دوربینهای 15X70 و سایز پایین تر هم هستند که به نسبت تفاوت قیمت بالایی با مدل 20X80 دارند . آیا گرون بودن این مدل ارزشش رو داره که مدل 20X80 رو بخرم ؟ در سایت آسمان شب مدل SkyMaster رو قبلا بالای 400 زده بود که ظاهرا از دیروز شده 300 . آیا این مدل بهتره یا مدل NighySky ؟ در ضمن در سایت آوااستار مدل 20X80 اون با مدل سایت آسمان شب از نظر میدان دید و وزن فرق دارند . میشه اینطور باشه ؟ یک مدل و تفاوت ؟ از دوستانی که تجربه و اطلاعات دارند تقاضای راهنمایی دارم.

http://www.avastarco.com/binocular20x80.asp

http://www.telescope.ir/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12171-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-15X70-NightSky-HK4

http://www.telescope.ir/index.php/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/246-%D8%A2%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D A%A9-%D9%A8%D9%A0-x-%D9%A2%D9%A0-%28Night-Sky%29

http://www.telescope.ir/index.php/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12188-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-Celestron-20X80-SkyMaster

http://telescope.ir/index.php/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12203-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-New-NightSky-20X80

http://www.telescope.ir/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12204-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-New-NightSky-15X70

http://www.telescope.ir/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12187-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-Celestron-15X70-SkyMaster

http://www.telescope.ir/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/245-%D8%A2%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D A%A9-%D9%A7%D9%A0-x-%D9%A1%D9%A5-%28Night-Sky%29

http://www.telescope.ir/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/294-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C12x50-%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D8%B3-%D8%AC%DB%8C-%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C

http://www.telescope.ir/index.php/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C/item/12170-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-10X50-UpcloseNF-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D9%85%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C-Celestron
سلام
اگر برای نجوم میخواین دوچشمی بگیرین حتما 80*20 به بالا تهیه کنید. مدل skymaster و nightsky به جز در برند تفاوتی ندارند.اگر میتونید بودجتون رو بالا ببرید و 100*25 بگیرید.انتخاب بسیار خوبیه. البته باید به فکر یک سه پایه ی خوب هم باشید. بهتره از سه پایه هایی استفاده کنید که فروشگاه ه های نجومی عرضه می کنند. سه پایه های عکاسی برای این کار مناسب نیستند.

Astronomy
02-07-2012, 06:04 PM
بیشترین بزرگ نمایی کاربردی برای یک تلسکوپ به چه چیز هایی وابسته هست؟

آیا فرمولی برای محاسبه اون وجود داره؟ و اگر هست اون چیه؟
__________________________________________________ _____________________________________
پ ن: این 1000 اُمین پست این تاپیک هست!! ماشالا به این همه ذهن خلاق و کنجکاو و همچنین اساتید جوابگو!

مسعود فرح بخش
02-07-2012, 07:29 PM
سلام
اگر برای نجوم میخواین دوچشمی بگیرین حتما 80*20 به بالا تهیه کنید. مدل skymaster و nightsky به جز در برند تفاوتی ندارند.اگر میتونید بودجتون رو بالا ببرید و 100*25 بگیرید.انتخاب بسیار خوبیه. البته باید به فکر یک سه پایه ی خوب هم باشید. بهتره از سه پایه هایی استفاده کنید که فروشگاه ه های نجومی عرضه می کنند. سه پایه های عکاسی برای این کار مناسب نیستند.

سلام
می خواستم بدونم به طور خاص برای دو چشمی 80*20 بدون سه پایه هم می شه ازش استفاده کرد؟

farshad
02-07-2012, 08:44 PM
سلام
می خواستم بدونم به طور خاص برای دو چشمی 80*20 بدون سه پایه هم می شه ازش استفاده کرد؟

درود بر شما
من 80*20 گرفتم مدل night sky و به نظر من کاربریش خوبه.در مقایسه با 100*25 از نظر کارایی پائین تره ولی نه اونقدر که قیمتشون تفاوت داره...به نظر من اگه پول اضافی نداری همون 80*20 رو بخر چون یه مزیت دیگه ای که داره وزن کمترشه که اجازه میده بدون سه پایه ازش استفاده کنی...البته برای استفاده طولانی مدت سه پایه باشه بهتره ولی بازم چون وزنش کمتره اگه بخوای سه پایه بخری کمتر هزینه خواهی کرد.پاینده باشید

Omid Scope
02-07-2012, 10:13 PM
سلام

دوست عزيز اگه ميخواين از دوربين در نجوم استفاده كنين حتما بايد يه سه پايه تهيه كنين چون بدون سه پايه اصلا تمركز لازم براي رصد رو نخواهيد داشت در ضمن وزن اين دوربين ها هر چقدر هم كه كم باشه باز استفاده از اونها به صورت دستي خسته كننده هست با توجه به سه پايه هايي هم كه تو بازار هست اگه بخواين يه سه پايه خوب با استحكام زياد تهيه كنين بايد هزينه زيادي بپردازيد بنابراين من پيشهاد ميكنم يكيشو بسازين:
اين طرح پاييني مال آقاي Eden Orion هست كه تو فيس بوك تو گروه ATM منتشر كرده بود. البته اين طرح نقاط ضعفي هم داره ودر حد ايده هست تا بتونه ذهنتون رو نسبت به ساخت سه پايه هاي بهتر آماده كنه. اگه خواستين بسازين ميتونم كمكتون كنم كه خيلي بهتر از اين سه پايه رو بسازين. و شايد بيشتر از 30-40 هزار تومن هم هزينش نشه.
http://www.astroupload.com/uploads/13286341811.gif
http://www.astroupload.com/uploads/13286340321.gif
http://www.astroupload.com/uploads/13286339071.jpeg
http://www.astroupload.com/uploads/13286340021.jpeg
http://www.astroupload.com/uploads/13286340821.jpeg
اين هم يكي از تلسكوپ و سه پايه هاي دست ساز خودم با قطر 25 اينچ هست كه براي تست آينه هاي تلسكوپ ازش استفاده ميكنم.
http://www.astroupload.com/uploads/13286358651.jpeg
موفق باشيد.

Mostafa
02-07-2012, 10:39 PM
سلام جناب Omid Scope

ضمن تشكر از مطالب خوب شما ، خوشحال ميشيم اگر اطلاعات بيشتري از اين تلسكوپ دست سازتون ارائه كنيد .

خيلي مايلم درباره تلسكوپ 25 اينچ تون بيشتر بدونم

آيا آينه رو خودتون تراشيديد يا تهيه كرديد ؟ ضخامت آينه چقدر است ؟ سهموي است يا كروي ؟

به نظرم اگر اين تلسكوپ آينه اش دست ساز باشد و كيفيت قابل قبولي هم داشته باشد ، قطعآ بزرگترين تلسكوپ دست ساز ايران خواهد بود .

Omid Scope
02-08-2012, 12:24 AM
سلام جناب Omid Scope

ضمن تشكر از مطالب خوب شما ، خوشحال ميشيم اگر اطلاعات بيشتري از اين تلسكوپ دست سازتون ارائه كنيد .

خيلي مايلم درباره تلسكوپ 25 اينچ تون بيشتر بدونم

آيا آينه رو خودتون تراشيديد يا تهيه كرديد ؟ ضخامت آينه چقدر است ؟ سهموي است يا كروي ؟

به نظرم اگر اين تلسكوپ آينه اش دست ساز باشد و كيفيت قابل قبولي هم داشته باشد ، قطعآ بزرگترين تلسكوپ دست ساز ايران خواهد بود .

ممنون آقاي امام
در مورد تلسكوپ بايد بگم كه هنوز تموم نشده و فعلا در حال تحقيق و آزمايش نمونه هاي ساخته شده هستم. اين عكس و طرح مال چند سال پيش هست. قرار بود آينه اين تلسكوپ با مكش كار كنه و فاصله كانوني متغيير داشته باشه البته شايد بگين اين روش كه سالها قبل ابداع شده بله درسته اين روش كه آينه با مكش ايجاد ميشه شايد ده ها سال پيش تو كشور هاي خارجي ثبت شده باشه سال هاي پيش در آينه هاي آرايشي هم اين تكنيك رو ديدم و براي مصارف ديگه هم استفاده شده از قبيل جمع آوري نور براي توليد انرژي الكتريسيته و... عكسي هم كه قرار ميدم به وسيله ي مكش فويل آينه ي ديواري با بزرگنمايي متغيير ايجاد كردن دقيقا نميدونم مال كدوم كشوره تو گوگل سرچ كنين ميتونين عكس هاي زيادي رو ببينين.
http://www.astroupload.com/uploads/13286452551.jpg
استفاده از اين روش براي ساخت آينه تلسكوپ در نجوم بايد دقت زيادي داشته باشه چون هر چقدر هم كه ما پشت آينه رو براي سهموي شدن سيقل بديم( كه به نظر من از شيشه نميشه و بايد پليمري نانوكاري شده با صافي سطح زياد تهيه كنيم) براي فاصله كانوني مشخصي جواب خواهد داد چون بايد با تغيير فاصله كانوني آينه، شعاع انحناع آينه هم به نسبت f تغيير كنه تا بشه در همه حال آينه سهموي ايده آل داشته باشيم. طرحي كه من در حال حاظر دارم روش كار ميكنم يك آينه هوشمند قابل برنامه ريزي هست كه با تغير فاصله كانوني سهمويت اينه هم نسبت به f تغيير كنه البته فعلا به علت نداشتن آزمايشگاه تخصصي و امكانات ،امكان ادامه ي طرح ميسر نيست.
در حال حاضر در حال ساخت ماشين تراش آينه هستم تا بتونم تلسكوپ هاي بزرگتري رو تراش بدم اون هم با دقت قابل قبول و اندودي متفاوت. كه اگه تراش اولين آينه از لحاظ صافي و نداشتن انواع ابيراهي ها جواب بده به فكر يه تلسكوپ 15 متري و شايد هم بيشترهستم. كه به وسيله ي تركيب صدها آينه ساخته شه...

sara shahabi
02-08-2012, 01:21 AM

آیا فرمولی برای محاسبه اون وجود داره؟ و اگر هست اون چیه؟افزایش بزرگنمایی مضراتی هم داره چون در واقع میزان نوری رو که به چشممون می رسه محدود می کنیم در نتیجه از وضوح تصویر کم می شه. پس بهتر هست که قطر دهانه رو افزایش بدیم:

در واقع به ازای هر 2.5 سانت و یا 1 اینچ افزایش در قطر دهانه ، حداکثر بزرگنمایی مفید یا کاربردی 50 برابر می شه/ یعنی تلسکوپ 6 اینچ ، حداکثر بزرگنمایی مفیدش 300 هست.

farshad
02-08-2012, 02:29 PM
ممنون آقاي امام
در مورد تلسكوپ بايد بگم كه هنوز تموم نشده و فعلا در حال تحقيق و آزمايش نمونه هاي ساخته شده هستم. اين عكس و طرح مال چند سال پيش هست. قرار بود آينه اين تلسكوپ با مكش كار كنه و فاصله كانوني متغيير داشته باشه البته شايد بگين اين روش كه سالها قبل ابداع شده بله درسته اين روش كه آينه با مكش ايجاد ميشه شايد ده ها سال پيش تو كشور هاي خارجي ثبت شده باشه سال هاي پيش در آينه هاي آرايشي هم اين تكنيك رو ديدم و براي مصارف ديگه هم استفاده شده از قبيل جمع آوري نور براي توليد انرژي الكتريسيته و... عكسي هم كه قرار ميدم به وسيله ي مكش فويل آينه ي ديواري با بزرگنمايي متغيير ايجاد كردن دقيقا نميدونم مال كدوم كشوره تو گوگل سرچ كنين ميتونين عكس هاي زيادي رو ببينين.
http://www.astroupload.com/uploads/13286452551.jpg
استفاده از اين روش براي ساخت آينه تلسكوپ در نجوم بايد دقت زيادي داشته باشه چون هر چقدر هم كه ما پشت آينه رو براي سهموي شدن سيقل بديم( كه به نظر من از شيشه نميشه و بايد پليمري نانوكاري شده با صافي سطح زياد تهيه كنيم) براي فاصله كانوني مشخصي جواب خواهد داد چون بايد با تغيير فاصله كانوني آينه، شعاع انحناع آينه هم به نسبت f تغيير كنه تا بشه در همه حال آينه سهموي ايده آل داشته باشيم. طرحي كه من در حال حاظر دارم روش كار ميكنم يك آينه هوشمند قابل برنامه ريزي هست كه با تغير فاصله كانوني سهمويت اينه هم نسبت به f تغيير كنه البته فعلا به علت نداشتن آزمايشگاه تخصصي و امكانات ،امكان ادامه ي طرح ميسر نيست.
در حال حاظر در حال ساخت ماشين تراش آينه هستم تا بتونم تلسكوپ هاي بزرگتري رو تراش بدم اون هم با دقت قابل قبول و اندودي متفاوت. كه اگه تراش اولين آينه از لحاظ صافي و نداشتن انواع ابيراهي ها جواب بده به فكر يه تلسكوپ 15 متري و شايد هم بيشترهستم. كه به وسيله ي تركيب صدها آينه ساخته شه...

درود بر شما با این همه پشتکار و امید...لذت بردم از مطلب شما و حیفم اومد به یه دکمه تشکر بسنده کنم...امیدوارم در کارهاتون پیروز باشید و همین جا خبر موفقیت های شما رو ببینم...پاینده باشید دوست عزیز

Mojtaba Gholami
02-08-2012, 10:33 PM
سلام
با تشکر از شما
سوالم در مورد میله اتصال به سه پایه بود که در مدلهای 20x80 سه مدل مختلف در سه نقطه پیچ اتصالشون به پایه قرار داره (طبق عکس) . آیا در کار با دوربین تاثیری نداره ؟
سوال دیگه اینکه الان به نظر شما مارک اسکای مستر با کیف نایلونی بهتره یا نایت اسکای با کیف ضدضربه ؟ ظاهرا اسکای مستر کیفاش نایلونیه .

Sky_Watcher
02-09-2012, 12:38 PM
افزایش بزرگنمایی مضراتی هم داره چون در واقع میزان نوری رو که به چشممون می رسه محدود می کنیم در نتیجه از وضوح تصویر کم می شه. پس بهتر هست که قطر دهانه رو افزایش بدیم:

در واقع به ازای هر 2.5 سانت و یا 1 اینچ افزایش در قطر دهانه ، حداکثر بزرگنمایی مفید یا کاربردی 50 برابر می شه/ یعنی تلسکوپ 6 اینچ ، حداکثر بزرگنمایی مفیدش 300 هست.
البته بعضی از تلسکوپ ها هستند که به دلیل تراش و صیقل فوق العاده ی آینشون میتونن بیشتر از اینم بزگنمایی داشته باشن ، مثلا یه ماکسوف کاسگرین یا اشمیت کاسگرین 6 اینچ شاید بتونه 350 برابر بزرگنمایی رو اعمال کنه.

Mojtaba Gholami
02-17-2012, 01:19 PM
دوست عزيز اگه ميخواين از دوربين در نجوم استفاده كنين حتما بايد يه سه پايه تهيه كنين چون بدون سه پايه اصلا تمركز لازم براي رصد رو نخواهيد داشت در ضمن وزن اين دوربين ها هر چقدر هم كه كم باشه باز استفاده از اونها به صورت دستي خسته كننده هست با توجه به سه پايه هايي هم كه تو بازار هست اگه بخواين يه سه پايه خوب با استحكام زياد تهيه كنين بايد هزينه زيادي بپردازيد بنابراين من پيشهاد ميكنم يكيشو بسازين:
اين طرح پاييني مال آقاي Eden Orion هست كه تو فيس بوك تو گروه ATM منتشر كرده بود. البته اين طرح نقاط ضعفي هم داره ودر حد ايده هست تا بتونه ذهنتون رو نسبت به ساخت سه پايه هاي بهتر آماده كنه. اگه خواستين بسازين ميتونم كمكتون كنم كه خيلي بهتر از اين سه پايه رو بسازين. و شايد بيشتر از 30-40 هزار تومن هم هزينش نشه.
http://www.astroupload.com/uploads/13286341811.gif
http://www.astroupload.com/uploads/13286340321.gif

موفق باشيد.
با سلام . لطفا اگه طرحی مدنظرتون هست راهنمایی کنید.این پایه خوبه اما ایرادش اینه که دوربین ثابت نمیمونه . و قسمت چشمی پایین میفته و باید با دست نگه داشته بشه

Omid Scope
02-17-2012, 11:01 PM
با سلام . لطفا اگه طرحی مدنظرتون هست راهنمایی کنید.این پایه خوبه اما ایرادش اینه که دوربین ثابت نمیمونه . و قسمت چشمی پایین میفته و باید با دست نگه داشته بشه

همين طرح خوب هست ولي ميتونين به اين شكل بسازين كه استحكام بيشتري داشته باشه
http://irupload.ir/images/gj0ewnq73h4ap6dlb80.jpg
به جاي اينكه بازوها (B) رو از روو بچسبونين از كنار اينكار رو كنين (در قسمت داخلي كه دوربين وصل ميشه هم همينطور)و قسمت A تو عكس رو هم به جاي اينكه از MDF 1.6cm بسازين از 3.2cm استفاده كنين اگه هم نتونستين پيدا كنين دو تا MDF 1.6cm رو با چسب MDF به هم بچسبونيد و با چند تا پيچ محكم كنيد. بابت طراحي با دست هم پوزش ميخوام چون وقت نكردم تو كامپيوتر طراحي كنم.

اما در مورد نداشتن تعادل و خم شدن به طرف پايين:
با خاطر اينكه بازو ها به دليل پوشش دادن سمت الراس كج و به طرف عقب ساخته ميشن، بايد براي داشتن تعادل، دوربين دو چشمي روو به جلو نصب بشه و ان هم به وسيله محور وسطي دوربين قابل تنظيم هست و به راحتي ميتونين پيچش رو شل كنين و تا نزديك منشور ها عقب بكشيد بعد از تنظيم تعادل، پيچ هاي بازو ها به راحتي ميتونن وزن دوربين رو تحمل كنن و ...
اگه باز هم سوالي داشتيد خوشحال ميشم كمكتون كنم...
موفق باشيد.

Mojtaba Gholami
02-17-2012, 11:52 PM
همين طرح خوب هست ولي ميتونين به اين شكل بسازين كه استحكام بيشتري داشته باشه
http://irupload.ir/images/gj0ewnq73h4ap6dlb80.jpg
به جاي اينكه بازوها (B) رو از روو بچسبونين از كنار اينكار رو كنين (در قسمت داخلي كه دوربين وصل ميشه هم همينطور)و قسمت A تو عكس رو هم به جاي اينكه از MDF 1.6cm بسازين از 3.2cm استفاده كنين اگه هم نتونستين پيدا كنين دو تا MDF 1.6cm رو با چسب MDF به هم بچسبونيد و با چند تا پيچ محكم كنيد. بابت طراحي با دست هم پوزش ميخوام چون وقت نكردم تو كامپيوتر طراحي كنم.

اما در مورد نداشتن تعادل و خم شدن به طرف پايين:
با خاطر اينكه بازو ها به دليل پوشش دادن سمت الراس كج و به طرف عقب ساخته ميشن، بايد براي داشتن تعادل، دوربين دو چشمي روو به جلو نصب بشه و ان هم به وسيله محور وسطي دوربين قابل تنظيم هست و به راحتي ميتونين پيچش رو شل كنين و تا نزديك منشور ها عقب بكشيد بعد از تنظيم تعادل، پيچ هاي بازو ها به راحتي ميتونن وزن دوربين رو تحمل كنن و ...
اگه باز هم سوالي داشتيد خوشحال ميشم كمكتون كنم...
موفق باشيد.
ممنون بابت توضیحاتتون. در واقع شما اومدین برای استحکام داشتن و محکم بودن این تغییرات و دادین . فقط امیدوارم دوربین بعد از نشانه روی به سمت هدف همون سمت بمونه و تغییر زاویه نده

Mojtaba Gholami
02-23-2012, 11:16 AM
نظرتون در مورد این نحوه ساخت چیه ؟ جایی سراغ دارین این اتصالات رو داشته باشه ؟

35563557355835593560356135623555

Mojtaba Gholami
03-06-2012, 12:12 AM
نظرتون در مورد این نحوه ساخت چیه ؟ جایی سراغ دارین این اتصالات رو داشته باشه ؟

35563557355835593560356135623555
بنابدلایلی دوباره عکسها رو قرار میدم
http://up.avastarco.com/images/7oeztidyq28t9l2t1xsi.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/ig4g1wshvoxkw3angx3.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/8m5kkz3ayxe90c1wwe5.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/fxls6wn32kmwahchvtd6.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/s1ycx7onru8ggm08soyb.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/iu48u56en6puon170jtd.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/mja9auxolgsn9t6bzu.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/2lei7l6d3bzhu7ordor1.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/bipfg2q4iiwh11bjpq1.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/kdazezaz2fc29a9dtoq6.jpg (http://up.avastarco.com/)

sun_shine
03-07-2012, 08:34 AM
سلام . نظر شما راجب ساخت تلسکوپ چییه؟ ایا میشه تلسکپوپی شکستی با بزرگ نمایی 200 ساخت؟؟؟ اصلا یه تلسکوپ شکستی {مثلا 200 برابر} رو میشه عدسی هاشو به صورت سواکار خرید؟؟؟

و بگین ایا یه تلسکوپ شکستی {مثلا 200برابرو} عدسی هاشو به صورت سواکار میشه خریداری کرد؟ (از کجا!!؟؟) . اخه اگه خودش بسازه ادم هیجان رصد بیشتر میشه..!!!. و هم اینکه قیمت ها بالا هست.. و میشه گفت نجوم اماتوری برای اقشارپر درامت و مرفح جامعی هست.. . با تشکر.

169
03-10-2012, 07:05 PM
سلام . نظر شما راجب ساخت تلسکوپ چییه؟ ایا میشه تلسکپوپی شکستی با بزرگ نمایی 200 ساخت؟؟؟ اصلا یه تلسکوپ شکستی {مثلا 200 برابر} رو میشه عدسی هاشو به صورت سواکار خرید؟؟؟

و بگین ایا یه تلسکوپ شکستی {مثلا 200برابرو} عدسی هاشو به صورت سواکار میشه خریداری کرد؟ (از کجا!!؟؟) . اخه اگه خودش بسازه ادم هیجان رصد بیشتر میشه..!!!. و هم اینکه قیمت ها بالا هست.. و میشه گفت نجوم اماتوری برای اقشارپر درامت و مرفح جامعی هست.. . با تشکر.

سلام
یه فعالیت نجومی آماتوریه که در خیلی از جاهای دنیا انجام میدن! شما می تونید تلسکوپ با چند هزار برابر بزرگنمایی داشته باشید اما مهم بزرگنمایی نیست بلکه مقدار نوری که دهانه تلسکوپ جمع اوری میکنه! (مقالاتی در مورد شناخت تلسکوپ در نت موجوده اگه بخونید متوجه منظورم میشید) بزرگنمایی طبق فرمول معمول یعنی فاصله کانونی عدسی اصلی تقسیم بر فاصله کانونی چشمی تلسکوپ!! مثلا تلسکوپ شکستی با فاصله کانونی 2000mm و چشمی 20mm بزرگنمایی 100 برابر تولید میکنه! طبیعتا اگه چشمی 10 میلی متر باشه بزرگنمایی 200 برابر تولید میکنه!همونی که میخواید اما کیفیت و کنتراس تصویر نهایی به گشودگی یا قطر ایینه یا عدسی تلسکوپ بستگی داره!
درمورد خرید عدسی بهتون بگم که بهتره فکرشو نکنید چون خطای رنگی از همه بدتره! البته اگه نیاز دارید که تصویر با کیفیتی داشته باشید!! اما واسه کاردستی میشه از ذره بین های باکیفیت استفاده کرد! در مورد ساخت عدسی بهتون بگم که (خودم تجربه اشو دارم :D) کاری کاری بسیار دشواره!! تقارن دوطرفه!! سطح سهموی وار!! سایش خیلی منظم و دقیق و مراقبت از سطح دیگه ی شیشه که خش نیوفته!! مقدار انرژی که باید صرف کرد که دو طرف رو تراش داد از ریسک هایی تراش عدسی با دسته!!! اگه قصد ساخت تلسکوپ دارید بهترین نوع ساخت، تلسکوپ های بازتابی و طراحی نیوتنی هست! یادتونم باشه که اگه میخواید تلسکوپ با کیفیت و بدون خطا داشته باشید حتما بخرید تا اینکه بخواید بسازید! تلسکوپ 8 اینچ اشمیت کاسگیرین بدون خطا تصویری که تولید می کنند بهتر از 20 اینچ نیتونی با داشتن خطای کما است!!
بهتره که اطلاعات عمومی در این مورد کسب کنید و سپس خودتون میفهمید که چیکار باید کنید و در اینترنت اگه سرچ کنید می تونید مقالات به نسبت کاملی به زبان فارسی پیدا کنید.

Mojtaba Gholami
04-20-2012, 12:26 AM
با سلام .ندونستم که کجا مطرح کنم . اومدم اینجا تقاضا کنم اگه امکان داره یه برنامه رصدی خوب برای دوربین های دوچشمی بنویسید. متاسفانه تو سایت مطلبی در این زمینه ندیدم . برنامه ای که یک شب رصدی خوب بشه باهاش داشت

رضا طامهری
04-21-2012, 02:42 PM
با سلام .ندونستم که کجا مطرح کنم . اومدم اینجا تقاضا کنم اگه امکان داره یه برنامه رصدی خوب برای دوربین های دوچشمی بنویسید. متاسفانه تو سایت مطلبی در این زمینه ندیدم . برنامه ای که یک شب رصدی خوب بشه باهاش داشت

دوست عزیز mojiran
با سلام
دوربین مدنظر شما برای این برنامه رصدی چیست؟

new astronomer
04-21-2012, 03:50 PM
سلام من یه فیلم آموزشی کار با تلسکوپ (ترجیحا فارسی باشه ) میخوام خواهشا کمکم کنید آدرس یه فیلم خوب بهم بدین دانلود کنم خیلی مهمه وعجله هم دارم:help::help::help:
خواهشا هرکی فیلم جالبی داره کمکم کنه خیلی لازم دارم:help::help::help::help::help:

Mojtaba Gholami
04-21-2012, 11:58 PM
دوست عزیز mojiran
با سلام
دوربین مدنظر شما برای این برنامه رصدی چیست؟
با تشکر از شما. من دوربین 80*20 هست . ولی به هر حال معمولا دوربین هایی که برای نجوم استفاده میشه معمولا از 70*15 هست تا 100*25 . اگر بشه اجرامی که با دوربین میشه اونها رو دید لیست و مکان اونها هم گفته بشه خیلی خوبه . البته اگه شماره اجرام در لیست مسیه هم گفته بشه میشه تو کتاب پیدا کرد . ولی هدف اینه که برنامه رصدی خوب برای دوربین نوشته بشه . چیزی که در این سایت نیست و بنظر من جاش خالیه . زحمت دوستانی که در این زمینه وارد هستند رو مطلبه . همه میگن برای شروع کار دوربین بخرید . اما باهاش باید چیکار کرد ؟ ستاره ها رو دونه دونه شمرد ؟ باید برنامه رصدی خوبی هم براش باشه . ممنون

پیمان اکبرنیا
04-22-2012, 10:36 AM
با تشکر از شما. من دوربین 80*20 هست . ولی به هر حال معمولا دوربین هایی که برای نجوم استفاده میشه معمولا از 70*15 هست تا 100*25 . اگر بشه اجرامی که با دوربین میشه اونها رو دید لیست و مکان اونها هم گفته بشه خیلی خوبه . البته اگه شماره اجرام در لیست مسیه هم گفته بشه میشه تو کتاب پیدا کرد . ولی هدف اینه که برنامه رصدی خوب برای دوربین نوشته بشه . چیزی که در این سایت نیست و بنظر من جاش خالیه . زحمت دوستانی که در این زمینه وارد هستند رو مطلبه . همه میگن برای شروع کار دوربین بخرید . اما باهاش باید چیکار کرد ؟ ستاره ها رو دونه دونه شمرد ؟ باید برنامه رصدی خوبی هم براش باشه . ممنون

خب با یک 80*20 در یک آسمان خوب میشه تمام اجرام مسیه را رصد کرد(البته در صورتی که تجربه کافی نداشته باشید برخی از اجرام واقعا سخته دیدنشون). بسیاری از اجرام ngc را هم می توان رصد کرد. در کتاب اطلس آسمان کارکوشکا به خوبی برای هر قسمت از آسمان، اجرام قابل رصد را توضیح داده و گفته به چه صورت دیده می شوند. کتابش به فارسی هم ترجمه شده فکر کنم.

Mojtaba Gholami
04-22-2012, 11:54 AM
با تشکر از شما . من اطلس آسمان شب نوشته ویل تیریون رو دارم . اون کتاب با این فرق داره ؟ اگر داره لطفا لینکی از اون رو برای دانلود بذارید.

hamidrezatop
04-29-2012, 04:24 PM
سلام من مبتدی هستم.!
من یک سوال دارم . در مورد تلسکوپ دقیقا از تلسکوپ های خیلی ارزان تا خیلی گران قیمت .. میخوام بدانم که تلسکوپ دقیقا برای چه کاری . یعنی کاریی تلسکوپ چیست.. ممنون

مهدی ناصری
04-29-2012, 04:44 PM
سلام من مبتدی هستم.!
من یک سوال دارم . در مورد تلسکوپ دقیقا از تلسکوپ های خیلی ارزان تا خیلی گران قیمت .. میخوام بدانم که تلسکوپ دقیقا برای چه کاری . یعنی کاریی تلسکوپ چیست.. ممنون
البته تاپیک "ابزار های نجومی" بیش تر مناسب این سوال است.
تلسکوپ 3 کارایی اصلی دارد: جمع آوری نور، افزایش توان تفکیک و بزرگنمایی.
کاربرد اصلی تلسکوپ ها جمع آوری نور است که باعث پر نور شدن جرم آسمانی می شود. این کمیت به اندازه ی قطر دهانه ی تلسکوپ بستگی دارد که هر چه بیش تر باشد میزان گرد آوری نور هم بیش تر می شود. مردمک چشم انسان بسیار کوچک تر از دهانه ی تلسکوپ است، یعنی تلسکوپ بار ها بیش تر از چشم انسان نور می گیرد.
کاربرد بعدی تلسکوپ ها، توان تفکیک آن هاست. برای روشن شدن مسئله دو چراغ را در فاصله ی نزدیک به هم در نظر بگیرید که ما از آن ها فاصله ی زیادی داریم؛ ما چراغ ها را به صورت یک منبع نورانی تصور می کنیم در صورتی که دو منبع نوری وجود دارد. ستارگان هم همین وضع را دارند، تلسکوپ با افزایش توان تفکیک که آن هم به قطر دهانه مربوط است، ما را قادر به مشاهده ی دو ستاره ی نزدیک به هم در آسمان می سازد.
سومین کاربرد که از اهمیت کمتری نسبت به دو کاربرد بالا دارد، بزرگنمایی است. معمولا اجرام رصدی چون اندازه ی زاویه ای زیادی دارند و نیاز به میدان دید باز در رصد دارند، بزرگنمایی لازم نیست خیلی بالا باشد؛ اما در رصد هایی مثل رصد سیارات بزرگنمایی بالا بهتر است. البته تلسکوپ قادر است تا حدی تصویر را بزرگ کند و بیش از آن حد تصویر نا واضح خواهد شد.
این ها کارآیی های اصلی تلسکوپ بود اما هر تلسکوپ با توجه به نیاز منجم یا عکاس کارآیی خاص خود را دارد.

Mojtaba Gholami
05-04-2012, 11:06 PM
سلام . با برنامه stellarium دارم اجرام مسیه رو بشماره چک میکنم . برنامه فوق حدقدر اونها رو مینویسه . آیا میشه اینطوری گفت که اجرامی که حد اونها زیر 8 باشند با دوربین دوچشمی 80*20 براحتی قابل دیدن هستند ؟ مطمئنا هر چه قدر اجرام بالاتر باشه دیدن اونها سخت تره . سوالم اینه که از چه حدقدری بالاتر بره امکان دیدن تمیز و واضح اون جرم وجود نداره ؟ و مثلا زیر حد 8 رو با دوربین رصد کنیم بهتر نیست ؟

پیمان اکبرنیا
05-04-2012, 11:25 PM
سلام . با برنامه stellarium دارم اجرام مسیه رو بشماره چک میکنم . برنامه فوق حدقدر اونها رو مینویسه . آیا میشه اینطوری گفت که اجرامی که حد اونها زیر 8 باشند با دوربین دوچشمی 80*20 براحتی قابل دیدن هستند ؟ مطمئنا هر چه قدر اجرام بالاتر باشه دیدن اونها سخت تره . سوالم اینه که از چه حدقدری بالاتر بره امکان دیدن تمیز و واضح اون جرم وجود نداره ؟ و مثلا زیر حد 8 رو با دوربین رصد کنیم بهتر نیست ؟

سلام

در رصد اجرام گسترده مثل سحابی ها و کهکشانها، فقط عدد قدر مهم نیست بلکه میزان گستردگی جسم در آسمان هم مهمه. مثلا کهکشان m33 قدرش حدود 6 هست اما رصدش فقط در آسمانهای تاریک امکان پذیره چون اندازه اش خیلی بزرگه و نورش خیلی پخش و محوه در آسمون. بنابر این نمیشه فقط به قدر اکتفا کرد، برخی اجرام قدر کمی دارند اما رصدشون سخته و بر عکسش هم هست.

karimisss
05-04-2012, 11:59 PM
سلام
با توجه به این تلسکوپی که قسمت ما شد میشه در مورد تلسکوپ های سری power seeker مخصوصا 80eq ش میشه یه سری توضیحات بدید .
ممنون

mohammad_reza
05-05-2012, 01:24 PM
با سلام به خانم کریمی تبریک برای تلسکوپتون
تلسکوپ شما مجهز به استقرار استوایی هست که شما میتونید با دادن میل و بعد جرم مورد نظر در داخل چشمی داشته باشید برای گرفتن میل و بعد میتونید از برنامه استلاریوم یا استاری نایت استفاده کنید
همراه تلسکوپ شما دو عدد چشمی هست 4و20 میلیمتری که میتونید با بارلو 3 برابر سیارها رو رصد کنید با چشمی 4 میتونید به بزرگنمایی 225برسید بدون بارلو و با چشمی 20 به بزرگنمایی 45 و با بارلو به بزرگنمایی 135 برسید
بهترین جا برای رصد خارج از شهر هست خیلی زیباست تلسکوپ شما سبکه میتونید راحت حمل کنید این مزیت بزرگی به حساب میاد
اینم مشخصات تلسکوپ شما اگه سوالی بود در خدمتم
نام مدل PowerSeeker 80EQ
نوع اپتيک 80mm(3.15")شکستي
فاصله کانوني 900mm/f/11.25
جوينده 5x24
مقر استوايي
چشمي1 20mm
چشمي2 4mm
سه پايه آلومينيوم
حد قدري 12
توان تفکيک 1.45 arc s
توان جمع آوري نور 131برابر چشم غيرمسلح
ميدان ديد 1.2°
کوتينگ Multi-Coated
طول لوله 38اينچ
وزن تلسکوپ 8.62kg
لنز بارلو 3x

رضا طامهری
05-05-2012, 01:53 PM
سلام
با توجه به این تلسکوپی که قسمت ما شد میشه در مورد تلسکوپ های سری power seeker مخصوصا 80eq ش میشه یه سری توضیحات بدید .
ممنون

با تشکر از دوست عزیز mohammad-reza بابت توضیحات کاملشون
منم به نوبه خودم تبریک میگم جایزتونو البته تو همایشم گفتما :)
یه نکته فقط میمونه که من عرض میکنم
بارلو در این سری چشمی ها فقط برای چشمی 20 تعبیه شده اون هم فقط برای ماه و اجرام نزدیک دیگه
حداکثر بزرنمایی شما حدود 160 برابره که دیدن عارضه های ماه و سیارات بزرگ مثل مشتری و زحل در این بزرگنمایی که زیباست
البته نکته مهم اینه که چشمی 4 این تلسکوپ کمی برای این سری زیاده! اخه بزرگنمایی 225 برابر برای این دهانه زیاده ولی من از این بزرگنمایی در روز استفاده کردم که جواب داده و مناظر رو قشنگ نشون میده ولی در شب به خاطر بالا رفتن خطای رنگی فقط ماه رو تونستم ببینم

ولی یه پیشنهاد: یک چشمی از سری چشمی های omniتهیه کنید تا هم میدان دید بهتری بهتون بده و هم کیفیت تصاویر رو در حد بی نظیری افزایش بده

آسمون دلتون پرستاره

آسمون
05-05-2012, 02:33 PM
سلام و خسته نباشید
سوالی داشتم که شاید خیلی ساده به نظر برسه اما از دوستی شنیدم که میگفت با نصب فیلتر خورشیدی روی تلسکوپ بازتابی باز هم خطر آسیب به تلسکوپ وجود داره...آیا همچین مطلبی صحت داره؟؟؟؟

mohammad_reza
05-05-2012, 02:45 PM
در صورتی که روی چشمی نصب بشه این خطر هستش اگه روی دهنه تلسکوپ نصب بشه ایرادی نداره
سلام و خسته نباشید
سوالی داشتم که شاید خیلی ساده به نظر برسه اما از دوستی شنیدم که میگفت با نصب فیلتر خورشیدی روی تلسکوپ بازتابی باز هم خطر آسیب به تلسکوپ وجود داره...آیا همچین مطلبی صحت داره؟؟؟؟

karimisss
05-05-2012, 03:39 PM
ممنون آقای محمد رضا ممنون آقای طامهری خیلی لطف کردید .

با این تلسکوپ و چشمی هایی که الان داره و اگر اون چشمی هایی که شما گفتیدم بخرم چه اجرامی جز سیارات رو میتونم ببینم ؟ تا چه حد ؟

بعد مدل 127 eq چه ویژگی بهتری نسبت به این داره؟
========
راستی تاپیکی داریم که در خصوص هرکدوم از این خصوصیاتی که بالا گفته شد توضیح داده باشه؟

lllll l lll lll l l ll
05-05-2012, 03:51 PM
سلام و خسته نباشید

سلام

ببخشید که من مینویسم - با وجود اساتیدی مثه آقا رضا

منم با محمد رضا موافقم... ما تو مدرسه با کمک ذره بین و نور خورشید کاغذ رو آتیش میزدیم!!!!! حالا شما حساب کنید با تلسکوپ نور خورشید و جمع کنید و بعد روی چشمی فیلتر بذارید!!!!!!!! حتماً بی ضرر نیست

اصلاً فیلتر میذارن که هرچقدر ممکنه نور خورشید کمتر وارد اپتیکشون بشه دیگه - ولی اگه فیلتر رو روی چشمی بذارن انگار کار برعکس کردن!!!!!!

راستی فک کنم این سوال رو میشد در بحث فیلترها پرسید! - چون من اونجا فعالم :d -

مهدی ناصری
05-05-2012, 03:57 PM
با این تلسکوپ و چشمی هایی که الان داره و اگر اون چشمی هایی که شما گفتیدم بخرم چه اجرامی جز سیارات رو میتونم ببینم ؟ تا چه حد ؟

شما برای دیدن سیارات به بزرگنمایی نیاز دارید و به جز سیارت در بعضی از سحابی های سیاره نما، رویت دهانه های ماه و بعضی از خوشه های کروی از بزرگنمایی 225 برابر استفاده می کنید و عملا دیگه بیش تر از این بزرگنمایی نیاز ندارید؛ با توجه به میدان دید مناسب چشمی 20 میلی متر میتونید تصویر مناسبی از سحابی ها و خوشه های ستاره ای داشته باشبد که این میدان دید باز خیلی مهمه و کاربرد داره. حد رصدتون هم به توان تفکیک و قدرت جمع آوری نور مربوط می شه که اون هم به گشودگی دهانه ی تلسکوپ ربط دارد.

مهدی ناصری
05-05-2012, 04:18 PM
ببخشید، این پست اشتباه اومد، لطفا حذفش کنید.

mohammad_reza
05-05-2012, 11:55 PM
شما فعلا با این چشمی ها میتوید رصد کنید تا بفهمید چه چشمی برای کار شما مناسب هست
شما باهمین چشمی هایی که داری میتونید همه چی رو رصد کنید میتونید با چشمی 20 سحابی و کهکشان و خوشهای ستاره رصد کنید و با چشمی 4 میتونید سیارات و ماه رصد کنید
این تلسکوپی که اسمش رو بردید یک تلسکوپ بازتابی 127 میلیمتری هستش تنها مزیتش جمع اوری نور زیادش و دیافراگم کمش محسوب میشه خیلی حجیم هست تنها ویژگی این تلسکوپ اینه بزرگش هست
ممنون آقای محمد رضا ممنون آقای طامهری خیلی لطف کردید .

بعد مدل 127 eq چه ویژگی بهتری نسبت به این داره؟
========
راستی تاپیکی داریم که در خصوص هرکدوم از این خصوصیاتی که بالا گفته شد توضیح داده باشه؟

Mostafa
05-06-2012, 03:49 PM
سلام
ممنون

سلام خانم karimisss

انشاالله به زودی درباره همه مدل های سلسترون ( از جمله همین Power seeker ها ) تاپیک های جداگانه ای ایجاد خواهد شد و به تمام جزئیات آن خواهیم پرداخت .

موفق باشید

mohsen4465
05-11-2012, 01:43 PM
من چندتا سوال رصدی دارم: :help:

1) تصویر در تلسکوپ های نیوتونی وارونه است اما آیا برگردان هم هست (جابجاشدن چپ و راست)؟
2) تصویر داخل چشمی رو با چرخوندن سر میشه از زوایای مختلف دید کدوم زاویه سر راستای اصلی جرم (همون تصویر وارونه) رو نشون میده؟ سر و گردن هم راستا با لوله تلسکوپ یا سطح زیر چانه به موازات سطح زمین؟
3) یک جرم مشخص در ساعات مختلف در آسمون تغییر مکان میده. آیا در تمام نقاط آسمان در داخل تلسکوپ جهت خودش رو حفظ میکنه (مثلاً قطب جنوب مریخ همیشه در میدان دید بالا قرار میگیره؟) یا نه تصویرش میچرخه؟ اگه میچرخه ما با چه زاویه ای سرمون رو بچرخونیم (سوال 2) تا چرخش تصویر خنثی بشه و برای مثال شمال جنوب سیاره رو درست ببینیم؟

رخساره روشنی
06-03-2012, 12:15 PM
درود دوستان یه سوال :
تو گذر حتما باید تلسکوپمون قطبی باشه ؟:whiteflags:

Mostafa
06-03-2012, 12:57 PM
درود دوستان یه سوال :
تو گذر حتما باید تلسکوپمون قطبی باشه ؟:whiteflags:

اگر ميخواهيد در بازه هاي منظم و دقيق عكاسي كنيد و دردسر تنظيمات دوباره را نداشته باشيد بهتر است قطبي باشد ( يا حد اقل به طور تقريبي قطبي باشد )

مخصوصآ در اواخر گذر و در زمان تماس سوم و چهارم

اما خب ، بدون قطبي كردن هم كارتان راه مي افتد :)

rocky
07-07-2012, 02:59 PM
سلام دوستان . یه سوال ...یابهتره بگم یه پیشنهاد....نمیشه به جای برخی آیینه ها در تلسکوپ ها، یک منشور جایگزین کرد تا هیچ نوری جذب تلسکوپ نشه؟منظورم بازتاب کلی هستش.

Astronomy
07-07-2012, 03:08 PM
سلام دوستان . یه سوال ...یابهتره بگم یه پیشنهاد....نمیشه به جای برخی آیینه ها در تلسکوپ ها، یک منشور جایگزین کرد تا هیچ نوری جذب تلسکوپ نشه؟منظورم بازتاب کلی هستش.
احتمالا منظورتون برای آینه ثانویه هست

جذب نور توسط آینه خیلی کمه! توی منشور کمتر هست ولی بازم خیلی تفاوت نداره

پس به نظرم با توجه به حجم کمتر و ارزون تر بودن آینه، آینه بهتره :)

rocky
07-07-2012, 03:37 PM
حرف شما کاملا درسته .اما به نظر من همون یه ذره نوری هم که جذب میشه میتونه تو کیفیت تصویر تاثیر داشته باشه.

fateme.kokabi
07-08-2012, 06:43 PM
سلام!
با تلسكوپ شكستي 70 ميلي متري چه اجرام يا سياراتي رو ميشه رويت كرد؟:wtfsmilie:
ممنون

صادق مقامی
07-09-2012, 04:18 PM
سلام دوستان.من یه تلسکوپ 5اینچ دارم ولی الان میخوام یه دوچشمی بخرم.میخوام بدونم اصلا به دردم می خوره یا نه.لطفا راهنماییم کنید.

پیمان اکبرنیا
07-09-2012, 06:46 PM
سلام!
با تلسكوپ شكستي 70 ميلي متري چه اجرام يا سياراتي رو ميشه رويت كرد؟:wtfsmilie:
ممنون

سلام

با این تلسکوپ میتونید حلقه های زحل، قمرهای اصلی مشتری و هلال زهره، سیاره مریخ و عظارد و اورانوس را نیز ببینید. (البته جزئیات سطح سیارات را نخواهید دید).

اجرام مسیه و تعدادی از فهرست ngc ها نیز می توانید ببینید. البته به شرط این که اپتیک شما کیفیت خوبی داشته باشه.

پیمان اکبرنیا
07-09-2012, 06:49 PM
سلام دوستان.من یه تلسکوپ 5اینچ دارم ولی الان میخوام یه دوچشمی بخرم.میخوام بدونم اصلا به دردم می خوره یا نه.لطفا راهنماییم کنید.

سلام

اگر بخواهید دوربین دو چشمی بخرید از نظر میدان دید باز و گسترده و کیفیت تصویر میتونه بهتر از تلسکوپ 5 اینچ باشه اما از نظر بزرگنمایی و حد قدر قابل رصد به پای تلسکوپ نمیرسه. حالا چرا میخواهید دو چشمی بخرید و چه دو چشمی میخواهید بخرید؟

صادق مقامی
07-09-2012, 07:19 PM
سلام

اگر بخواهید دوربین دو چشمی بخرید از نظر میدان دید باز و گسترده و کیفیت تصویر میتونه بهتر از تلسکوپ 5 اینچ باشه اما از نظر بزرگنمایی و حد قدر قابل رصد به پای تلسکوپ نمیرسه. حالا چرا میخواهید دو چشمی بخرید و چه دو چشمی میخواهید بخرید؟
با تشکر از آقای اکبرنیا.من میخوام برم توی کار رصد هلال.حالا نمیدونم70*15 بخرم یا50*10.

mohsen4465
07-09-2012, 08:23 PM
با تشکر از آقای اکبرنیا.من میخوام برم توی کار رصد هلال.حالا نمیدونم70*15 بخرم یا50*10.

سلام. نمیدونم شما تو کار رصد جدی هلال ماه میخواین برین یا در حد رصد معمولیه ولی من خودم بشخصه از جوینده تلسکوپم بعنوان دوربین تک چشمی برای رصد آسمون استفاده میکنم. اگه جوینده شما هم از نوع اپتیکیه در آوردنش راحته و جدا کردن نشانگر + وسطش هم زیاد مشکل نیست. البته با توجه به ابعاد تلسکوپتون به احتمال زیاد جوینده کوچکتری نسبت به مال من داره (مال من 50×8ه ولی مال شما به احتمال زیاد باید 30×6 باشه). بهرحال خواستم بگم که با کمی خلاقیت میشه یکم پولهامونو پس انداز کنیم و بجاش یه ابزار رصدی دیگه مثلاً یه چشمی جدید بخریم. البته مسلماً دوربین دوچشمی خیلی بهتر از جوینده براتون عمل میکنه؛ در این مورد آقای اکبرنیا راهنماییتون میکنن.

پیمان اکبرنیا
07-09-2012, 10:28 PM

به طور کلی میتونم بگم که دوربین 70*15 هم برای رویت هلال و هم رصد آسمان شب بهتره و باهاش میشه بسیاری از هلال ها را شکار کرد (مگر برخی از هلالهای بحرانی که نیاز به ابزارهای بزرگتر با قطر دهانه 80 یا 100 یا حتی 150 دارند). البته خود دوربین 70*15 هم در انواع با کیفیتهای مختلفی تولید میشه که قیمتهای متفاوتی دارند. مسلما هر چه قیمتش بیشتر باشه کیفیت بیشتری هم داره که دیگه بستگی به این داره که بودجه تون برای خرید دوربین چقدر باشه :)

صادق مقامی
07-10-2012, 08:30 AM
آقای اکبرنیا به نظر شما مدل nightsky بهتره یا skymaster؟
و در جواب mohsen4465 عزیز باید بگم که جوینده تلسکوپ من بزرگ نمایی نداره.یعنی مدل نقطه قرمزه.

پیمان اکبرنیا
07-10-2012, 10:16 AM
آقای اکبرنیا به نظر شما مدل nightsky بهتره یا skymaster؟
و در جواب mohsen4465 عزیز باید بگم که جوینده تلسکوپ من بزرگ نمایی نداره.یعنی مدل نقطه قرمزه.

فکر کنم سری skymaster بهتر باشه اما بهتره از کسی که باهاش کار کرده بپرسید. احتمالا آقای امام یا آقای طامهری بهتر از من بدونند :)

stella
07-10-2012, 11:03 AM
یه سوال داشتم...ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند...
من برای گذر زهره یه فیلتر شیشه ای خریدم..مدتی بعد دیدم که یه
لکه که انگار لایه ی محافظ آسیب دیده باشه وخراش خورده باشه در
قسمت داخلی فیلتر وجود داره...به اندازه یه نقطه ی کوچیکه...نوری
هم از داخلش دیده نمیشه.
میخواستم ببینم که ممکنه این مسئله باعث بشه موقع رصدبه چشم هام
آسیب برسه?

پیمان اکبرنیا
07-10-2012, 11:13 PM
یه سوال داشتم...ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند...
من برای گذر زهره یه فیلتر شیشه ای خریدم..مدتی بعد دیدم که یه
لکه که انگار لایه ی محافظ آسیب دیده باشه وخراش خورده باشه در
قسمت داخلی فیلتر وجود داره...به اندازه یه نقطه ی کوچیکه...نوری
هم از داخلش دیده نمیشه.
میخواستم ببینم که ممکنه این مسئله باعث بشه موقع رصدبه چشم هام
آسیب برسه?

خیلی مواظب باشید، سعی کنید از پشت سوراخ فیلتر به یک منبع نوری قوی نگاه کنید ببینید اون ناحیه با بقیه نقاط فیلتر تفاوتی داره یا نه و آیا نور بیشتری رد میشه یا نه. البته باز هم تست مطمئنی نیست. شاید بهتر باشه اون ناحیه آسیب دیده را با چسب برق بپوشونید که اصلا نوری رد نشه و خیالتون راحت باشه.

Mojtaba.M
07-17-2012, 11:47 AM
سلام به مه ی دوستان آوایی و مدیران عزیز

اگر میشه یه کمی درباره ی این مدل از تلسکوپ از سری AstroMaster توضیح بدید و اینکه موتور این تلسکوپ چه طور هست ؟ :)

و همچنین کمی هم درباره ی مقر این تلسکوپ توضیح بدند دوستان متشکر خواهم شد.

ممنون :)

رضا طامهری
07-17-2012, 11:57 PM
سلام به مه ی دوستان آوایی و مدیران عزیز

اگر میشه یه کمی درباره ی این مدل از تلسکوپ از سری AstroMaster توضیح بدید و اینکه موتور این تلسکوپ چه طور هست ؟ :)

و همچنین کمی هم درباره ی مقر این تلسکوپ توضیح بدند دوستان متشکر خواهم شد.

ممنون :)

سلام دوست گرامی
سری astromaster سلسترون به عنوان انتخابی بسیار عالی به عنوان اولین تلسکوپ مدنظر است. این سری با در برگرفتن اپتیکهای با کیفیت و با قیمت مناسب منجمان را قادر می سازد تا با هزینه کم تلسکوپی خوب را داشته باشند. این سری دونوع مقر را با با خود معرفی میکند یکی مقرهای سمت ارتفاعی و دیگری مقرهای استوایی که البته مقرهای استوایی این سری با مقبولیت بیشتری مواجه بوده اند

A.rahimi
07-26-2012, 11:46 AM
تلسکوپی با فاصله ی کانونی 500میلیمتر و اف 4 وقطر دهانه ی 102 چطوره. هم چنین تلسکوپ های آپوکروماتیک چه تفاوتی با آکروماتیک ها دارند؟
ممنون از راهنمایی تون.

Mojtaba Gholami
07-26-2012, 12:04 PM
با سلام . دوربین عکاسی رو با برداشتن چشمی تلسکوپ میشه به تلسکوپ وصل کرد . آیا در مورد دوربین دوچشمی هم میشه این کار رو کرد ؟ یعنی چشمی برداشته بشه و دوربین عکاسی به دوربین وصل بشه . آیا میشه بزرگنمایی داشت ؟

رضا طامهری
07-26-2012, 12:41 PM
با سلام . دوربین عکاسی رو با برداشتن چشمی تلسکوپ میشه به تلسکوپ وصل کرد . آیا در مورد دوربین دوچشمی هم میشه این کار رو کرد ؟ یعنی چشمی برداشته بشه و دوربین عکاسی به دوربین وصل بشه . آیا میشه بزرگنمایی داشت ؟

تا انجایی که اطلاعات من قد میدهد فقط سری خاصی از دوچشمی ها ان هم دوچشمی های غول پیکر و یا اپوکروماتیک قابلیت نصب چشمی را دارند. و البته قابلیت عکاسی هم دارند ولی بقیه دوچشمی ها به طبع با نداشتن چشمی این قابلیت را نیز ندارند

پیمان اکبرنیا
07-26-2012, 01:40 PM
تلسکوپی با فاصله ی کانونی 500میلیمتر و اف 4 وقطر دهانه ی 102 چطوره. هم چنین تلسکوپ های آپوکروماتیک چه تفاوتی با آکروماتیک ها دارند؟
ممنون از راهنمایی تون.

سلام

این تلسکوپی که فرمودید از چه نوعی هست و تولید چه شرکتی؟ و برای چه منظوری میخواهید استفاده کنید؟

تلسکوپهای آکروماتیک و آپوکروماتیک هر دو شکستی هستند. نوع آپوکروماتیک عدسی های چندگانه و سیستم اپتیکی دارند که خطای رنگی را بسیار کاهش میدهد. به همین دلیل کیفیت تصویر بسیار بهتری دارند ولی خب قیمت آنها نیز چند برابر آکروماتیک مشابه خود است. بیشتر در عکاسی و رصدهای دقیق کاربرد دارند.

A.rahimi
07-27-2012, 02:37 PM
سلام.

تلسکوپ شکستیه و ساخت اسکاواچر. واسه عکاسی از ماه می خواستمش. نوعش آکروماتیکه.

مهدی ناصری
07-27-2012, 02:48 PM
سلام.

عکاسی از ماه ملاک خوبی برای بررسی کاربرد تلسکوپ در عکاسی نجومی نیست، چون با همه ی تلسکوپ ها میشه از ماه عکس گرفت، پس با تلسکوپ شما هم میشه. اما برای عکاسی عمق آسمان چون نوع آکرومات هست زیاد مناسب نیست و اطراف ستاره ها شکست نور و در نتیجه هاله ای رنگی تشکیل میشه.

A.rahimi
07-27-2012, 02:50 PM
سلام

برای اتصال دوربین به تلسکوپ بستگی داره دوربینتون لنز خور باشه یا نه.

اگه لنز می خوره باید رابط مخصوص دوربین که بهش T-ring میگن رو تهیه کنید. با استفاده از این رابط دوربین به تلسکوپ پیچ میشه.

در رابطه با دوربین هایی که لنز نمی خورن اطلاعی ندارم.

موفق باشید.

Mojtaba Gholami
07-27-2012, 03:01 PM
سلام.

سلام . تلسکوپ با مشخصاتی که فرمودین مدل لوله کوتاهش هست که برای اجرام اعماق آسمان مناسبتره . بهتره مدل لوله بلندش رو انتخاب کنید.

Astronomy
07-30-2012, 10:19 PM
عدسی های درون چشمی ها (مخصوصا اون با کیفیت تر ها که از چندین عدسی تشکیل شدن) رو با چی به هم میچسبونن؟

میشه از فشار خلاء استفاده کرد یا چسب مخصوص داره؟

صادق مقامی
08-09-2012, 10:34 PM
سلام دوستان.من هر چی توی اینترنت جستوجو میکنم آثاری از دوربین 60*20 برای خریدن پیدا نمی کنم.اگه شما جایی رو سراغ دارید به من معرفی کنید(البته اگه معتبر باشه و جنس قلابی نفروشه).
فقط خواهش میکنم زود جواب بدین خیلی لازمه.

Mostafa
08-09-2012, 10:48 PM
سلام دوستان.من هر چی توی اینترنت جستوجو میکنم آثاری از دوربین 60*20 برای خریدن پیدا نمی کنم.اگه شما جایی رو سراغ دارید به من معرفی کنید(البته اگه معتبر باشه و جنس قلابی نفروشه).
فقط خواهش میکنم زود جواب بدین خیلی لازمه.

سلام دوست گرامي

احتمال اينكه توي اينترنت دوربين 60*20 پيدا كنيد خيلي كمه

به اين دليل كه اكثر اين دوربين ها قديمي و ساخت روسيه بودند كه الآن هم خيلي كم ياب هستند

اما اگر حوصله گشتن داريد ، پيشنهاد ميكنم سري به فروشگاه هاي خيابان ناصر خسرو بزنيد ( اگر تهران هستيد ) . احتمال اينكه آنجا پيدا كنيد كم نيست

( در حقيقت اگر در ناصر خسرو پيدا نكرديد ، با تقريب خوبي جاي ديگر هم پيدا نخواهيد كرد ! )

موفق باشيد

newastronomer
08-24-2012, 03:57 PM
سلام دوستان
من قبلا هیچ اطلاعی راجع به نحوه انتخاب دوربین دوچشمی نداشتم و یه بار یه جایی یه دوربین دو چشمی دیدم و با ذوق اونو خریدم بدون اینکه هیچ توجهی به مولفه هایی که وقت خرید باید بهش توجه میکردم حالا میخواستم بدونم این دوربین من که 15*35 هست برای رصد آسمون خیلی پرته؟ اصلا به درد آسمون میخوره؟ منظورم اینه که خیلی کوچیکه؟ چیا رو میشه باهاش ببینم؟چون فکر میکنم دوربینم کوچیکه به درد آسمون نمیخوره

rezash
08-25-2012, 02:41 AM
با همین دوربین هم میتونید از زیبائیهای آسمان لذت ببرید.

البته هر دوربین یا تلسکوپی ضعف و نقاط قوتی دارد.به هر حال برای استفاده هر چه بهتر از دوربینتان میتوانید از مباحث تالار رصدی استفاده نمائید.

اگر هم دوست دارید میتونید ابزار دیگری تهیه کنید.همکنون در آدرس زیر مسابقه ای برگزار میشود که به برندگان دوربین دوچشمی اهدا میشود:

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?96-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D9%8A%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA/page3

gshahali
10-19-2012, 11:13 PM

آیا فرمولی برای محاسبه اون وجود داره؟ و اگر هست اون چیه؟
__________________________________________________ _____________________________________
پ ن: این 1000 اُمین پست این تاپیک هست!! ماشالا به این همه ذهن خلاق و کنجکاو و همچنین اساتید جوابگو!

دوست عزیر
برای پاسخ شما، عین مطلب کتاب «درآمدی بر نجوم و کیهان‌شناسی» را قرار میدهم. (صفحه 211 و 212):
شاید فکر کنید که با افزایش بزرگ‌نمایی جزئیات بیشتری دیده می‌شود. الزاماً اینگونه نیست و بسیار به ندرت پیش می‌آید که بزرگ‌نمایی بیش از 200× مفید باشد. در اینجا هم خود چشم و هم جو نقش دارند. جزئیات تصویری که با چشم مشاهده می‌شود به دو چیز محدود می‌گردد: اثرات پراش به دلیل روزنۀ محدود چشم، و تراکم میله‌ها و مخروط‌ها در شبکیه. تفکیک‌پذیری دست یافتنی به روزنۀ مردمک محدود می‌شود، مثلاًبرای قطر 3 میلیمتر، اندازۀ قرص اِیری، θ∆ ، برابر است با
http://gshahali.persiangig.com/image/Astro/intro%20to%20astro%20p%20211.JPG

بدین ترتیب تفکیک‌پذیری نظری چشم حدود یک دقیقه قوسی است . این تصویر بر روی شبکیه می‌افتد و در آنجا به وسیلۀ میله‌ها و مخروط‌ها نمونه‌گیری می‌شود. اگر تعداد اینها کافی نبود، تفکیک‌پذیری به نوعی تعدیل می‌شود، هر چند که تکامل اطمینان داده که این عاملی محدود کننده نیست! چنانچه تلسکوپی با بزرگ‌نمایی 60× داشته باشیم، می‌توانیم جزئیاتی را تا یک ثانیه قوسی ببینیم. به ندرت جو اجازه دیدن جزئیاتی دقیق‌تر از این را می‌دهد، لذا ممکن است گفته شود که 60× کافی است. با این وجود پهن شدن تصویر روی شبکیه کمک می‌کند، از اینرو با بزرگ‌نمایی 120× تا 200× معمولاً جزئیات بیشتری می‌بینیم.

mohsen4465
10-19-2012, 11:50 PM
دوست عزیر
برای پاسخ شما، عین مطلب کتاب «درآمدی بر نجوم و کیهان‌شناسی» را قرار میدهم. (صفحه 211 و 212):
شاید فکر کنید که با افزایش بزرگ‌نمایی جزئیات بیشتری دیده می‌شود. الزاماً اینگونه نیست و بسیار به ندرت پیش می‌آید که بزرگ‌نمایی بیش از 200× مفید باشد. در اینجا هم خود چشم و هم جو نقش دارند. جزئیات تصویری که با چشم مشاهده می‌شود به دو چیز محدود می‌گردد: اثرات پراش به دلیل روزنۀ محدود چشم، و تراکم میله‌ها و مخروط‌ها در شبکیه. تفکیک‌پذیری دست یافتنی به روزنۀ مردمک محدود می‌شود، مثلاًبرای قطر 3 میلیمتر، اندازۀ قرص اِیری، θ∆ ، برابر است با
http://gshahali.persiangig.com/image/Astro/intro%20to%20astro%20p%20211.JPG (http://gshahali.persiangig.com/image/Astro/intro%20to%20astro%20p%20211.JPG)

بدین ترتیب تفکیک‌پذیری نظری چشم حدود یک دقیقه قوسی است . این تصویر بر روی شبکیه می‌افتد و در آنجا به وسیلۀ میله‌ها و مخروط‌ها نمونه‌گیری می‌شود. اگر تعداد اینها کافی نبود، تفکیک‌پذیری به نوعی تعدیل می‌شود، هر چند که تکامل اطمینان داده که این عاملی محدود کننده نیست! چنانچه تلسکوپی با بزرگ‌نمایی 60× داشته باشیم، می‌توانیم جزئیاتی را تا یک ثانیه قوسی ببینیم. به ندرت جو اجازه دیدن جزئیاتی دقیق‌تر از این را می‌دهد، لذا ممکن است گفته شود که 60× کافی است. با این وجود پهن شدن تصویر روی شبکیه کمک می‌کند، از اینرو با بزرگ‌نمایی 120× تا 200× معمولاً جزئیات بیشتری می‌بینیم.مطلب جالبی بود اما بزرگنمایی بشرط داشتن تلسکوپی با دهانه گشاد میتونه بسیار فراتر از 200 برابر برای دیدن جزئیات بیشتر انتخاب بشه. درسته که جو زمین تصویر رو آشفته میکنه اما این آشفتگی همیشگی نیست و ممکنه برای چند صدم ثانیه تصویر واقعی و بدون آشفتگی تشکیل بشه و مغز ما با نگاه طولانی و با حوصله میتونه از میان لحظات آشفتگی لحظه هرچند کوتاه تصویر واقعی رو مجزا کنه. من خودم عموماً برای رصد جدی سیارات از بزرگنمایی 600 برابر استفاده میکنم که به مراتب بیشتر از 200 برابر پیشنهادی در متن بالاست و در این بزرگنمایی جزئیاتی رو میبینم که در بزرگنمایی های عادی دیده نمیشن. برای مثال سوسو زدن تریتون، قمر نپتون، رو در این بزرگنمایی بخوبی دیدم در حالی که در بزرگنمایی پایین تر دیده نمیشد. البته دهانه تلسکوپ من بقدر کافی زیاد هست که این مقدار بزرگنمایی هنوز در حد تعریف شده برای اون قرار بگیره (12 اینچ). بهرحال از دیدگاه تجربی 60 برابر رو میشه گفت اصلاً احساس نمیشه و حتی اون حداکثر 200 برابر پیشنهادی هنوز کمه. در کل این بزرگنمایی ها بدرد اجرام خارج از منظومه شمسی میخورن. برای رصد سیارات و اجرام منظومه شمسی خود من بشخصه کمترین انتخابم 300 برابره و اگه بخوام دقیقتر ببینم 600 برابر. چه بسا گاهی اوقات به کمی بیشتر هم فکر کردم (چیزی حدود 700 برابر!!! :دی) ولی چشمی مناسب نداشتم.

gshahali
10-20-2012, 05:47 AM
مطلب جالبی بود اما بزرگنمایی بشرط داشتن تلسکوپی با دهانه گشاد میتونه بسیار فراتر از 200 برابر برای دیدن جزئیات بیشتر انتخاب بشه. درسته که جو زمین تصویر رو آشفته میکنه اما این آشفتگی همیشگی نیست و ممکنه برای چند صدم ثانیه تصویر واقعی و بدون آشفتگی تشکیل بشه و مغز ما با نگاه طولانی و با حوصله میتونه از میان لحظات آشفتگی لحظه هرچند کوتاه تصویر واقعی رو مجزا کنه. من خودم عموماً برای رصد جدی سیارات از بزرگنمایی 600 برابر استفاده میکنم که به مراتب بیشتر از 200 برابر پیشنهادی در متن بالاست و در این بزرگنمایی جزئیاتی رو میبینم که در بزرگنمایی های عادی دیده نمیشن. برای مثال سوسو زدن تریتون، قمر نپتون، رو در این بزرگنمایی بخوبی دیدم در حالی که در بزرگنمایی پایین تر دیده نمیشد. البته دهانه تلسکوپ من بقدر کافی زیاد هست که این مقدار بزرگنمایی هنوز در حد تعریف شده برای اون قرار بگیره (12 اینچ). بهرحال از دیدگاه تجربی 60 برابر رو میشه گفت اصلاً احساس نمیشه و حتی اون حداکثر 200 برابر پیشنهادی هنوز کمه. در کل این بزرگنمایی ها بدرد اجرام خارج از منظومه شمسی میخورن. برای رصد سیارات و اجرام منظومه شمسی خود من بشخصه کمترین انتخابم 300 برابره و اگه بخوام دقیقتر ببینم 600 برابر. چه بسا گاهی اوقات به کمی بیشتر هم فکر کردم (چیزی حدود 700 برابر!!! :دی) ولی چشمی مناسب نداشتم.

سلام دوست عزیز
مطلب زیر را عیناً از کتاب مبانی ستاره‌شناسی، ترجمه کتاب Fundamental Astronomy، قرار می‌دهم (صفحه 64):

... در عمل، تفکیک پذیری در مشاهدات چشمی، به وسیله‌ی توانایی چشم در دیدن جزئیات تعیین می‌شود. در شب، هنگامی که چشم انسان به خوبی به تاریکی عادت کرده است، قدرت تفکیک چشم انسان حدود 2 دقیقه قوسی است.
بزرگ‌نمایی بیشینه عبارت است از بزرگ‌ترین بزرگ‌نمایی که در هنگام مشاهده با تلسکوپ، ارزش استفاده را دارد. مقدار این بزرگ‌نمایی از تقسیم توانایی تفکیک چشم بر توان تفکیک تلسکوپ به‌دست می‌آید:
http://gshahali.persiangig.com/image/Astro/mabani%20p%2064.JPG

برای مثال، اگر از یک عدسی شیئی با قطر 100 میلیمتر استفاده کنیم، بزرگ‌نمایی بیشینه حدود 100 خواهد بود. بزرگ‌نمایی بیش از این برای چشم فایده‌ای ندارد.

موفق باشید

mohsen4465
10-20-2012, 03:04 PM
سلام دوست عزیز
مطلب زیر را عیناً از کتاب مبانی ستاره‌شناسی، ترجمه کتاب Fundamental Astronomy، قرار می‌دهم (صفحه 64):

... در عمل، تفکیک پذیری در مشاهدات چشمی، به وسیله‌ی توانایی چشم در دیدن جزئیات تعیین می‌شود. در شب، هنگامی که چشم انسان به خوبی به تاریکی عادت کرده است، قدرت تفکیک چشم انسان حدود 2 دقیقه قوسی است.
بزرگ‌نمایی بیشینه عبارت است از بزرگ‌ترین بزرگ‌نمایی که در هنگام مشاهده با تلسکوپ، ارزش استفاده را دارد. مقدار این بزرگ‌نمایی از تقسیم توانایی تفکیک چشم بر توان تفکیک تلسکوپ به‌دست می‌آید:
http://gshahali.persiangig.com/image/Astro/mabani%20p%2064.JPG (http://gshahali.persiangig.com/image/Astro/mabani%20p%2064.JPG)

برای مثال، اگر از یک عدسی شیئی با قطر 100 میلیمتر استفاده کنیم، بزرگ‌نمایی بیشینه حدود 100 خواهد بود. بزرگ‌نمایی بیش از این برای چشم فایده‌ای ندارد.

موفق باشید واقعاً مطلب جالبی بود. استفاده کردم. شاید کتاب رو دنلود کردم. البته نتایج این محاسبات برای زمانیه که چشم ما همچون یک دوربین عکاسی بخواد عمل کنه ولی در حقیقت چشم ما مثل یک دوربین فیلمبرداری عمل میکنه و در هر ثانیه میتونه حدود 24 فریم متفاوت رو تشخیص بده. بنابراین توان تفکیک چشم میره بالاتر چون هر فریم میتونه جزئیات متفاوتی رو نسبت فریم قبلی نشون بده؛ مغز ما هر دو تصویر رو میتونه با هم ببینه و از ترکیب اونها جزئیات بیشتر رو درک کنه. از این ترفند در بعضی از کدینگ های کمپرس فایل های ویدئویی استفاده میشه. در این نوع ویدئو ها وقتی پخش رو متوقف میکنین نسبت به حالتی که ویدئو در حالت اجرا قرار داره جزئیات کمتری قابل تشخیص هستن. در واقع جزئیات تکمیلی در فریم بعدی ویدئو قرار دارن. طبق محاسباتی که قرار دادین تلسکوپ 12 اینچ من حداکثر بزرگنمایی مفیدی حدود 300 برابر داره؛ یه جورایی منطقی هم هست چون تو این بزرگنمایی بیشتره جزئیات رو میشه دید. اما از دیدگاه تجربی بنظرم هنوز برای دیدن جزئیات کمی بیشتر راه وجود داره و در 600 برابر جزئیات بیشتری رو میشه دید؛ شاید این جزئیات در اندازه کوچکتری در تصویر 300 برابر قبلی هم وجود داشتن و فقط یکم بزرگتر شدن و تشخیصشون بهتر شده. ضمناً از دیدگاه تجربی تو حالت 300 برابر یخورده نور تصویر زیاده و میشه گفت یجورایی سلول های چشم آدم Over-Exposure میشن و رنگ ها رو بسختی میشه تشخیص داد. اما وقتی بزرگنمایی رو به 600 میرسونم نور تصویر رو سلولهای بینایی بیشتری پخش میشه و در نتیجه از Over-Exposure شدن اونها جلوگیری میشه. نتیجش اینه که رنگ ها رو بهتر میشه دید و همینطور جزئیات رو. میشه گفت تو بزرگنمایی بیشتر تعداد سلول های شبکیه بیشتری درگیر میشن و در نتیجه حساسیت و توان دیدن جزئیات میره بالاتر. شاید با بزرگنمایی کمتر به همون میزان جزئیات برسیم اما دیدن اونها با سلول های کم سختتره و بهتره اونو تا جای ممکن روی شبکیه چشممون پخش کنیم. بهرحال اطلاعات خیلی جالبی در اختیارمون قرار دادین هر چند که من هنوز ترجیح میدم از حداکثر توان تلسکوپم و حداکثر توان چشمهام استفاده کنم. :have%20a%20nice%20d

javadstar76
10-23-2012, 06:19 PM
سلام دوستان.
کمک های تلسکوپ فضایی هابل به علم نجوم از ابتدا تاکنون چه بوده؟

Ehsan
10-23-2012, 08:10 PM
سلام دوستان.

این قدری کم نیست که بخواهیم دونه دونه بشماریم. در واقع آنچه که ما از تصاویر ِ منتشر شده ی ِ هابل می بینیم فقط بخش ِ بسیار بسیار کوچکی از تمام ِ عکسهایی هستش که هابل می گیره، این عکسها فقط به دلیل ِ دل ِ ما منتشر میشه که حال کنیم در واقع دانشمندان هزار جور بلا سر ِ هر عکس میارن و کلی داده و اطلاعات از عکسها بیرون می کشن. هر از گاهی که عکسش خوشگل در میاد منتشرش هم می کنند که ما دلمون خوش بشه!

مثل ِ اینه که شما بپرسید آزمایشگاه ِ فیزیک چه کمکی به علم کرده! آزمایشگاه ِ نجوم هم همون تلسکوپها هستند که بخش ِ غیر قابل چشم پوشیی البته روی ِ دوش ِ هابل بوده.

mohsen4465
10-23-2012, 09:15 PM
سلام دوستان.
فقط کافیه بگیم که هابل اولین تلسکوپ فضایی بوده.

پیمان اکبرنیا
10-23-2012, 10:16 PM
سلام دوستان.

مسلما تلسکوپ فضایی هابل دید ما را نسبت به جهان عوض کرد. تا به حال از داده های هابل 3500 مقاله علمی نگاشته شده است!

برای تلسکوپ فضایی هابل مرز دید ما از جهان را نزدیکی مرزهای قابل رویت کیهان یعنی 13.2 میلیارد سال نوری رساند و تصاویری از کهکشانهای ابتدایی جهان به ما ارائه داد :)

کارهای مهم این تلسکوپ خیلی زیاده که فکر کنم میشه درباره اش کتاب نوشت. 10 اثر مهم هابل در علم نجوم را در لینک زیر ببینید:

http://hubblesite.org/newscenter/press_resources/hubble_science_impact.php

می بینید که چقدر مهم هستند! :)

SAEED560
11-18-2012, 02:33 PM
سلام
بنده یه تلسکوپ بازتابی دارم که تصویر داخل جوینده رو وقتی وسط + تنظیم میکنم داخل چشمی دیده نمیشه ولی وقتی تصویر میاد سمت چپ پایین + علامت میفته تصویر وسط چشمی دیده میشه . دوبار عملیات قطبی کردن رو انجام دادم حتی از روش خطا گیری میل و بعد هم استفاده کردم اما نشد ( البته شاید ارتباطی نداشته باشد ) ولی هر کاری کردم این تصویر وسط نیفتاد
اگر کسی میتونه بنده رو راهنمایی کنه .

mohsen4465
11-18-2012, 03:02 PM
سلام
بنده یه تلسکوپ بازتابی دارم که تصویر داخل جوینده رو وقتی وسط + تنظیم میکنم داخل چشمی دیده نمیشه ولی وقتی تصویر میاد سمت چپ پایین + علامت میفته تصویر وسط چشمی دیده میشه . دوبار عملیات قطبی کردن رو انجام دادم حتی از روش خطا گیری میل و بعد هم استفاده کردم اما نشد ( البته شاید ارتباطی نداشته باشد ) ولی هر کاری کردم این تصویر وسط نیفتاد
اگر کسی میتونه بنده رو راهنمایی کنه . روی جوینده دوتا پیچ پلاستیکی هست. اونها پیچ های تنظیم جوینده هستن. باید تلسکوپ رو روی یک شی راحت برای نشونه گیری مثل ماه و یا یک شی زمینی قرار بدین. طوری که تصویر اون دقیقاً وسط چشمی بیافته (از بلند ترین چشمیتون استفاده کنین). حالا از تو جوینده نگاه کنین و اونقدر پیچ های تنظیم رو بپیچونین تا اون شیء دقیقاً بیافته وسط جوینده. اینطوری جوینده شما با تلسکوپتون هم خط میشه.

payam57
11-21-2012, 02:33 AM
:*درو بر شما دوستان اوا استاری یه سوال : با یه تلسکوپ 120mm اپوکروماتیک شکستی چه اجرامی را میشه رصد کرد و کیفیت تصاویری که در چشمی دیده میشه چطوره؟ با سپاس

SAEED560
11-21-2012, 10:59 AM
منظورتون همون دوتا پیچه که روی لوله ای که جوینده توش قرار میگیره . اون پیچ ها که جوینده رو به لوله نگه میداره درسته

رضا طامهری
11-21-2012, 01:03 PM
:*درو بر شما دوستان اوا استاری یه سوال : با یه تلسکوپ 120mm اپوکروماتیک شکستی چه اجرامی را میشه رصد کرد و کیفیت تصاویری که در چشمی دیده میشه چطوره؟ با سپاس

سلام دوست گرامی payam57
تلسکوپی که شما گفتید جزو بهترین و باکیفیت ترین تلسکوپهای اماتوری محسوب میشه(البته برند هم مهمه ولی خب آپوها تلسکوپهای فوق العاده ای هستند)
کیفیت تصاویر عالی است ولی در چه چشمی؟ انتخاب چشمی برای آپوها خیلی مهمه باید چشمی هایی انتخاب بشه که بالاترین کنتراست و کمترین ابیراهی و خطای رنگی رو داشته باشه
با تلسکوپی که شما فرمودین همه اجرام مسیه و بسیاری از اجرام NGC رو میشه رصد کرد و از نظر رصدی این تلسکوپ هیچ چیزی کم نداره

فقط بازهم تاکید کنم....
اگه میبینید کیفیت تلسکوپتون درحدی که انتظاردارین نیست اول به چشمی تون نگاه کنید... چشمی رو انتخاب کنید که با تلسکوپتون مچ باشه
ترجیحا از چشمی هایی استفاده کنید که توسط کمپانی سازنده تلسکوپتون ساخته شده...

رضا طامهری
11-21-2012, 01:24 PM
منظورتون همون دوتا پیچه که روی لوله ای که جوینده توش قرار میگیره . اون پیچ ها که جوینده رو به لوله نگه میداره درسته

نه دوست گرامی
روی نگه دارنده فایندر دوتا حداقل دوتا پیچ تنظیم هست
برای فایندرهای لیزری این پیچ های بصورت دوتا پیچ پلاستیکی هستند و در فایندرهای معمولی پیچ ها معمولی است
در تصویر زیر این پیچ ها مشخص است

http://up.avastarco.com/images/7iob0v888bjox8nnp2d0.gif

مهدی ناصری
11-23-2012, 11:57 PM
دردود بر همه عزیزان
مشکلی در عکس های عمق آسمان من وجود داره که چند وقتیه ذهنم رو مشغول پیدا کردنش کرده. عکس زیر رو مشاهده بفرمایید:

http://up.avastarco.com/images/mkwt3sseqfyoaiv0f2u3.jpg (http://up.avastarco.com/images/mkwt3sseqfyoaiv0f2u3.jpg)

همون طور که می بینید ستاره های سمت راست در حالی که در نهایت فوکوس قرار دارن که با لایو ویو تنظیم شده، ستاره های سمت چپ از فوکوس خارج شدن و حتی چند تا از ستاره های پر نور اگر دقت کنید به شکل دو ستاره روی هم که منطبق نیستن ثبت شدن. به نظرتون چه چیزی منجر به بروز این خطا در عکس ها شده؟
سوال دیگه ای هم داشتم، آیا تلسکوپ های بازتابی که با آینه کار می کنند از نظر تنظیمات فوکوس از شکستی ها که با عدسی کار می کنن ضعیف ترند؟ یعنی در مورد فوکوس این تلسکوپ ها خوب عمل نمی کنن؟ چون قبلا شنیده بودم لنز های آینه ای فوکوس خوبی نسبت به لنز های عدسی دار ندارن.

Mostafa
11-24-2012, 12:37 AM
سلام آقاي ناصري

آيا اين عكس ، تك فريم هست يا حاصل تركيب چند فريم ؟

آيا اين مشكل رو در تك فريم هم داريد ؟

مهدی ناصری
11-24-2012, 12:40 AM
سلام آقاي ناصري

آيا اين عكس ، تك فريم هست يا حاصل تركيب چند فريم ؟

آيا اين مشكل رو در تك فريم هم داريد ؟
سلام جناب امام
بله تک فریمی هست، نمونه های دیگه این خطا رو هم می تونید در عکسی که امروز از سحابی سر اسب در سایت عکاسی گذاشتم مشاهده کنید که قسمت بالا و راست عکس این حالت رو داره.

محمد مهدی عسگری
11-24-2012, 12:56 AM
وقتی دوربین رو در محور تی‌رینگ میچرخونید هم همینطوره؟
ممکنه از هم‌خطی باشه؟

مهدی ناصری
11-24-2012, 10:30 AM
وقتی دوربین رو در محور تی‌رینگ میچرخونید هم همینطوره؟
ممکنه از هم‌خطی باشه؟
بله بچرخونم هم همین طوره؛ من از کاهنده حطای کما و افزاینده طول فوکوسر هم استفاده می کنم که هر کدوم ممکنه باعث بروز این مشکل بشن. به اتصال بین دوربین و فوکوسر هم شک دارم. به جز این قسمت دیگه چه قسمت هایی می تونن منجر به این اتفاق بشن؟

رضا طامهری
11-26-2012, 09:38 PM
دردود بر همه عزیزان
مشکلی در عکس های عمق آسمان من وجود داره که چند وقتیه ذهنم رو مشغول پیدا کردنش کرده. عکس زیر رو مشاهده بفرمایید:

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/mkwt3sseqfyoaiv0f2u3.jpg"]http://up.avastarco.com/images/mkwt3sseqfyoaiv0f2u3.jpg (http://up.avastarco.com/images/mkwt3sseqfyoaiv0f2u3.jpg)

همون طور که می بینید ستاره های سمت راست در حالی که در نهایت فوکوس قرار دارن که با لایو ویو تنظیم شده، ستاره های سمت چپ از فوکوس خارج شدن و حتی چند تا از ستاره های پر نور اگر دقت کنید به شکل دو ستاره روی هم که منطبق نیستن ثبت شدن. به نظرتون چه چیزی منجر به بروز این خطا در عکس ها شده؟
سوال دیگه ای هم داشتم، آیا تلسکوپ های بازتابی که با آینه کار می کنند از نظر تنظیمات فوکوس از شکستی ها که با عدسی کار می کنن ضعیف ترند؟ یعنی در مورد فوکوس این تلسکوپ ها خوب عمل نمی کنن؟ چون قبلا شنیده بودم لنز های آینه ای فوکوس خوبی نسبت به لنز های عدسی دار ندارن.

سلام آقای ناصری گرامی
ابتدا باید عرض کنم که فوکوس در شکستیهای آپو فقط از بازتابی ها خیلی بهتره ولی در آکروها نه
من فکر میکنم این تصویر توسط یک بازتابی با دهانه متوسط گرفته شده
توجه داشته باشید که در سمت چپ هم عینا این مشکل وجود داره ولی به خاطر کمتر بودن ستاره های پرنور کمتر دیده میشه
من چندتا توصیه دارم براتون:
1- آینه تلسکوپتون رو اول تمیز کنین (دوستان توجه کنید خیلی از آب و الکل استفاده نکنید چون بعضی از کوتینگ های قدیمی تر آینه ها(مانند کوتینگ نقره) کمی به الکل حساسن و با استفاده مکرر از اب و الکل کمتر و کمتر میشن) برخی اوقات آب مقطر هم خوبه
2- اشکال اصلی از آینه اولیه شماست کمی از هم خطی خارج شده فقط و فقط کمی اگه زیاد بود شما در اطراف تصویر هم میدیدین این عدم فوکوس رو
3- اگه آینه اولیتون فن داره قبل از عکاسی و رصد 5 دقیقه فن رو روشن کنید تا اینه هم دما شده و اعوجاج نداشته باشه

از همه اینها گذشته اگه آینه تلسکوپتون کروی باشه(سهموی نباشه) این ایراد غیر قابل رفعه یعنی کلا فوکوس کامل در این آینه ها نشدنیه

تمام موارد بالا در صورتی حتمی و قاطع عرض شدند که شما بدون واسطه با تلسکوپ عکاسی کردین ولی اگه با چشمی عکاسی کردین احتمال میدم چشمیتون یک پلوسل بوده چون این کرویت تصویر در حاشیه یک مشخصه عادی در مورد پلوسل هاست
پیشنهاد میکنم از یک چشمی ارتوسکوپیک مثل Ultima سلسترون استفاده کنین

آسمون دلتون پرستاره

مهدی ناصری
11-27-2012, 05:08 PM
سلام آقای ناصری گرامی
ابتدا باید عرض کنم که فوکوس در شکستیهای آپو فقط از بازتابی ها خیلی بهتره ولی در آکروها نه
من فکر میکنم این تصویر توسط یک بازتابی با دهانه متوسط گرفته شده
توجه داشته باشید که در سمت چپ هم عینا این مشکل وجود داره ولی به خاطر کمتر بودن ستاره های پرنور کمتر دیده میشه
من چندتا توصیه دارم براتون:
1- آینه تلسکوپتون رو اول تمیز کنین (دوستان توجه کنید خیلی از آب و الکل استفاده نکنید چون بعضی از کوتینگ های قدیمی تر آینه ها(مانند کوتینگ نقره) کمی به الکل حساسن و با استفاده مکرر از اب و الکل کمتر و کمتر میشن) برخی اوقات آب مقطر هم خوبه
2- اشکال اصلی از آینه اولیه شماست کمی از هم خطی خارج شده فقط و فقط کمی اگه زیاد بود شما در اطراف تصویر هم میدیدین این عدم فوکوس رو
3- اگه آینه اولیتون فن داره قبل از عکاسی و رصد 5 دقیقه فن رو روشن کنید تا اینه هم دما شده و اعوجاج نداشته باشه

از همه اینها گذشته اگه آینه تلسکوپتون کروی باشه(سهموی نباشه) این ایراد غیر قابل رفعه یعنی کلا فوکوس کامل در این آینه ها نشدنیه

تمام موارد بالا در صورتی حتمی و قاطع عرض شدند که شما بدون واسطه با تلسکوپ عکاسی کردین ولی اگه با چشمی عکاسی کردین احتمال میدم چشمیتون یک پلوسل بوده چون این کرویت تصویر در حاشیه یک مشخصه عادی در مورد پلوسل هاست
پیشنهاد میکنم از یک چشمی ارتوسکوپیک مثل Ultima سلسترون استفاده کنین

آسمون دلتون پرستاره
سلام جناب طامهری و ممنون از توضیحات کاملتون
خوب تقریبا ایراد کار رو فهمیدم چون من عکسم رو با تلسکوپ های آپو مقایسه می کردم و فکر می کردم خیلی بد فوکوس می کنم، چون خودم از 8 اینچ نیوتنی استفاده می کنم.
تمام موارد رو توجه خواهم کرد، البته در مورد 5 دقیقه که هیچ، این عکس زمانی گرفته شده که تلسکوپ 7-8 ساعت در هم دمایی محیط بوده!

mohsen4465
11-27-2012, 06:00 PM
سلام جناب طامهری و ممنون از توضیحات کاملتون
خوب تقریبا ایراد کار رو فهمیدم چون من عکسم رو با تلسکوپ های آپو مقایسه می کردم و فکر می کردم خیلی بد فوکوس می کنم، چون خودم از 8 اینچ نیوتنی استفاده می کنم.
تمام موارد رو توجه خواهم کرد، البته در مورد 5 دقیقه که هیچ، این عکس زمانی گرفته شده که تلسکوپ 7-8 ساعت در هم دمایی محیط بوده!سلام آقای ناصری
بنظر من مشکل همونطور که آقای طامهری گفتن از ماهیت خود تلسکوپ های بازتابی و وجود خطای انحنای میدان باشه. فقط نمیدونم چرا فقط زده به یه طرفش! :blink: شاید آینه اصلی و بدتر شاید آینه ثانوی خوب هم خط نشده بوده. بنظر من بجای عوض کردن ابزارتون با همین ابزار کار کنین و در عوض از تکنیک های نرم افزاری برای اصلاح تصاویرتون استفاده کنین. پیشنهاد من استفاده از تکنیک Focus Stacking هست. یعنی بیاین چند شات مختلف با فوکوس های مختلف بگیرین و بعد نواحی با فوکوس خوب اونو با هم ترکیب کنین. میدونم سخته اما بسیار سختی و کمبود ابزار باید تا حرفه ای شود آماتوری! (چی گفتم :دی - البته من در حدی نیستم که تو زمینه عکاسی بخوام شما رو راهنمایی کنم؛ کلی گفتم. مطمئناً من خیلی آماتورترم و حتی بلد نیستم چطوری باید چنین عکسی گرفت).

بهرحال یه بار امتحان کنین بد نیست. نتیجه خوب گرفتن از ابزار معمولی خیلی لذت بخش تر از نتیجه گرفتن از یک ابزار ایده آله. :)

مهدی ناصری
11-28-2012, 04:26 PM
سلام آقای ناصری
بنظر من مشکل همونطور که آقای طامهری گفتن از ماهیت خود تلسکوپ های بازتابی و وجود خطای انحنای میدان باشه. فقط نمیدونم چرا فقط زده به یه طرفش! :blink: شاید آینه اصلی و بدتر شاید آینه ثانوی خوب هم خط نشده بوده. بنظر من بجای عوض کردن ابزارتون با همین ابزار کار کنین و در عوض از تکنیک های نرم افزاری برای اصلاح تصاویرتون استفاده کنین. پیشنهاد من استفاده از تکنیک Focus Stacking هست. یعنی بیاین چند شات مختلف با فوکوس های مختلف بگیرین و بعد نواحی با فوکوس خوب اونو با هم ترکیب کنین. میدونم سخته اما بسیار سختی و کمبود ابزار باید تا حرفه ای شود آماتوری! (چی گفتم :دی - البته من در حدی نیستم که تو زمینه عکاسی بخوام شما رو راهنمایی کنم؛ کلی گفتم. مطمئناً من خیلی آماتورترم و حتی بلد نیستم چطوری باید چنین عکسی گرفت).

بهرحال یه بار امتحان کنین بد نیست. نتیجه خوب گرفتن از ابزار معمولی خیلی لذت بخش تر از نتیجه گرفتن از یک ابزار ایده آله. :)
سلام بر عکاس سیارات و تشکر از راهنمایی شما
بله ابزار رو عوض نمی کنم و در صدد بهبود مشکل با روش های ذکر شده هستم. اتفاقا این Focus Stacking رو بلد نبودم؛ یعنی منظورتون اینه که به جای یک عکس متشکل از 60 فریم یک دقیقه ای، مثلا 3 تا عکس داشته باشم که هر کدوم 60 تا فریم یک دقیقه ای دارن و در هر سه عکس یک ناحیه متفاوت از دیگر تصاویر در فوکوس کامل هست؟ و این یعنی چند برابر شدن زمان گرفتن عکس دیگه درسته؟
البته این روش خوبی هست اما فکر می کنم در صورتی که ایراد از هم خطی یا سایر موارد باشه دیگهخ نیازی به این کار نباشه؟ در کل یک مشکل ماندگار هست و اون هم در فوکوس نبودن ستاره های کم به نحو صحیح در هر فوکوسی هست که در مقایسه با عکس تلسکوپ های آپو فلو دیده میشه. ممنون از شما

mohsen4465
12-03-2012, 04:25 PM
سلام آقای طامهری و همچنین سایر دوستان آوایی عزیز
راستش یه مشکلی برای تلسکوپم پیش اومده موندم چیکارش بکنم. یه چند وقتیه موتور سمت مقر تلسکوپم بعضی موقع ها مخصوصاً موقع ردگیری یهو تلق تلق صدا میافته و بعد وایمیسته. البته با یک فشار خیلی خیلی کم دوباره راه میافته ولی وقتی دوباره ولش میکنم باز میایسته. انقدر باید اینکار رو بکنم تا شانسی دوباره راه بیافته و البته بعد دوباره همین ماجرا رو دارم. تلسکوپم از نوع دابسونی گوتو اسکای واچر 12 اینچه. گفتم شاید وزن روی مقر بخاطر وزنه های تعادلی و باطری سربی و ... زیاد شده. اما وقتی باطری رو برداشتم هیچ فرقی نکرد. بعد هم احتمال دادم که باطریم ضعیف شده ولی بعد که از تو کنترل دستی ولتاژ منبع تغذیه رو چک کردم دیدم که نه فول فوله (11.8 ولت). کلاً از همون اول که خریدمش بعضی موقع ها تو چرخش سمت به یه هل کوچولو در ابتدای کار نیاز داشت اما بعد تا آخر کار میکرد. ولی تازگی ها بعضی جاها تلق تلق صدا میده و کلاً وایمیسته. :(

حالا سوالم اینه که مشکل از کجاست؟ قصد دارم با باز کردن پیچ های کف مقر یه سرکی داخلش بکشم ولی دودل هستم که میتونم دوباره جاش بزنم یا نه؟ ممکنه روغن کاری نیاز داشته باشه؟ یه وقت بازش کردم فنر پنر از توش نپره اینور اونور دیگه نشه جا زد بیافته رو دستم؟ ضمناً تو دفترچه راهنما تلسکوپم ولتاژ کاریش رو زده 10 تا 15 ولت. من از باطری 12 ولت استفاده میکنم. یعنی ممکنه به ولتاژ بالاتری برای کارکرد بهتر نیاز باشه؟

ممنون میشم راهنماییم کنین.

رضا طامهری
12-03-2012, 08:54 PM
سلام آقای طامهری و همچنین سایر دوستان آوایی عزیز
راستش یه مشکلی برای تلسکوپم پیش اومده موندم چیکارش بکنم. یه چند وقتیه موتور سمت مقر تلسکوپم بعضی موقع ها مخصوصاً موقع ردگیری یهو تلق تلق صدا میافته و بعد وایمیسته. البته با یک فشار خیلی خیلی کم دوباره راه میافته ولی وقتی دوباره ولش میکنم باز میایسته. انقدر باید اینکار رو بکنم تا شانسی دوباره راه بیافته و البته بعد دوباره همین ماجرا رو دارم. تلسکوپم از نوع دابسونی گوتو اسکای واچر 12 اینچه. گفتم شاید وزن روی مقر بخاطر وزنه های تعادلی و باطری سربی و ... زیاد شده. اما وقتی باطری رو برداشتم هیچ فرقی نکرد. بعد هم احتمال دادم که باطریم ضعیف شده ولی بعد که از تو کنترل دستی ولتاژ منبع تغذیه رو چک کردم دیدم که نه فول فوله (11.8 ولت). کلاً از همون اول که خریدمش بعضی موقع ها تو چرخش سمت به یه هل کوچولو در ابتدای کار نیاز داشت اما بعد تا آخر کار میکرد. ولی تازگی ها بعضی جاها تلق تلق صدا میده و کلاً وایمیسته. :(

حالا سوالم اینه که مشکل از کجاست؟ قصد دارم با باز کردن پیچ های کف مقر یه سرکی داخلش بکشم ولی دودل هستم که میتونم دوباره جاش بزنم یا نه؟ ممکنه روغن کاری نیاز داشته باشه؟ یه وقت بازش کردم فنر پنر از توش نپره اینور اونور دیگه نشه جا زد بیافته رو دستم؟ ضمناً تو دفترچه راهنما تلسکوپم ولتاژ کاریش رو زده 10 تا 15 ولت. من از باطری 12 ولت استفاده میکنم. یعنی ممکنه به ولتاژ بالاتری برای کارکرد بهتر نیاز باشه؟

ممنون میشم راهنماییم کنین.

سلام بر کاربر و دوست گرامی mohsen4465
راستش من تا حالا با دابسونی های گوتو کار نکردم
ولی از چیزی که شما میگین احتمال بالایی به یکی از چرخ دنده ها میدم اخه این سری اسکای واچر زده ه چرخ دنده های پلاستیکی و تفلون.
نه قرار نیست فنر چیزی بپره بیرون اخه اصلا نیازی به این چیزا نداره و از طرفی طبق تجربه شخصی مقر های سمت ارتفاعی سالمند.
خیلی اروم مقر رو باز کنید و به محض باز کردن ازش عکس بگیرید تا اگه بعدا مشکلی پیش اومد بتونه بتون کمک کنه...
دمونتاژ کنین یعنی تک به تک قطعات رو باز کنید و ردیف بچینین که قاطی نشه
یه نکته
اصلا روغن نزنین از گریس با گران روی متوسط استفاده کنین یعنی نه شل نه سفت
اگه گریس SKF دم دست دارین عالیه سعی کنین از مدلهای ضدجرمش استفاده کنین
اگر چرخ دنده ای خورده شده بود اونو خیلی راحت باز کنین..اگه مشکل فنی بود کاملا قابل حله....
اسمون دلتون پرستاره....

mohsen4465
12-03-2012, 09:15 PM
سلام بر کاربر و دوست گرامی mohsen4465
راستش من تا حالا با دابسونی های گوتو کار نکردم
ولی از چیزی که شما میگین احتمال بالایی به یکی از چرخ دنده ها میدم اخه این سری اسکای واچر زده ه چرخ دنده های پلاستیکی و تفلون.
نه قرار نیست فنر چیزی بپره بیرون اخه اصلا نیازی به این چیزا نداره و از طرفی طبق تجربه شخصی مقر های سمت ارتفاعی سالمند.
خیلی اروم مقر رو باز کنید و به محض باز کردن ازش عکس بگیرید تا اگه بعدا مشکلی پیش اومد بتونه بتون کمک کنه...
دمونتاژ کنین یعنی تک به تک قطعات رو باز کنید و ردیف بچینین که قاطی نشه
یه نکته
اصلا روغن نزنین از گریس با گران روی متوسط استفاده کنین یعنی نه شل نه سفت
اگه گریس SKF دم دست دارین عالیه سعی کنین از مدلهای ضدجرمش استفاده کنین
اگر چرخ دنده ای خورده شده بود اونو خیلی راحت باز کنین..اگه مشکل فنی بود کاملا قابل حله....
اسمون دلتون پرستاره....
خیلی ممنون از توضیحات خیلی خوبتون آقای طامهری
با توضیحات شما با خیال راحتتری میتونم مقر رو باز کنم. اگه بازم به مشکلی برخوردم مزاحمتون میشم. :brigade.baka-wolf.c

mohsen4465
12-07-2012, 10:57 AM
آقای طامهری به یه مشکل خنده دار برخوردم!
مهره ها با آچار میچرخن اما باز نمیشن. دقت کردم دیدم مهره هاش از نوع کاسه نمدیه (Locknut) واسه همین باز نمیشه. حالا باید چیکار کنم. چطوری میشه این مهره ها رو باز کرد؟ :O_O:

SAEED560
12-18-2012, 12:52 AM
سلام دوستان
چشمی binoviewer را کجا میشه تهیه کرد و قیمتش و اگر می دونید بی زحمت بفرمایید

رضا طامهری
12-18-2012, 08:51 AM
سلام دوستان

سلام دوست گرامی
قبلا یکی دوجا دیده بودم ولی الان به علت استقبال کم و قیمت بالا در محصولات با کیفیت موجود نیست
در این لینک (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?195-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE&p=34307&viewfull=1#post34307) توضیحاتی در موردش داده شده
ضمنا در صورت تمایل میتونید به آوا که نماینده محصولات سلسترون هست سفارش بدید تا براتون بیاره
(در میان binoviewerهای موجود، برند سلسترون از تمامی اونها با کیفیت تر هست)

soheil+
12-18-2012, 06:30 PM
:confident:من الان به شدت احتیاج به فرمول های لازم برای حل مسایل تلسکوپی دارم . لطفا کمکم کنید .

پیمان اکبرنیا
12-18-2012, 07:40 PM
:confident:من الان به شدت احتیاج به فرمول های لازم برای حل مسایل تلسکوپی دارم . لطفا کمکم کنید .

سلام دوست عزیز

مسائلی که باهاش مواجه شدید را در تاپیک رفع اشکال المپیاد نجوم (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?97-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%A7%D8%B4%D9%83%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85/page24)بنویسید. دوستان دقیقا راهنمایی تون خواهند کرد در فرمولها و حل :)

mohsen4465
12-18-2012, 08:16 PM
سلام دوستان
راستش من هم خیلی دنبال بینوویوئر گشتم ولی پیدا نکردم. البته همون بهتر که پیدا نکردم چون اونطور که فهمیدم بینوویوئر بجز هزینه بالایی که داره (هم خودش هم هزینه خرید چشمی دوم) باعث رصد ضعیفتر هم میشه. درسته که لذت رصد رو بشدت افزایش میده اما تا اونجایی که خودم بشخصه فهمیدم باعث کاهش شدید حداکثر قدر قابل دید توسط تلسکوپ میشه. برای مثال برای شما که یک تلسکوپ 5 اینچی دارید و میتونید باهاش تا قدر 12.5 رو ببینید، بینوویو باعث کاهش نور به نصف میشه و در این حالت حداکثر قدر قابل رصد به 11.5 میرسه. این مثل این میمونه که تلسکوپتون به یه تلسکوپ 3.5 اینچی تبدیل شده باشه. البته فکر کنم قدرت تشخیص جزئیات افزایش پیدا کنه. بهرحال بینوویو بیشتر مناسب تلسکوپ های بزرگ و یا رصد اجرام پرنوره.

هانیه امیری
12-28-2012, 11:16 AM
سلام دوستان.

کسی بلده با نرم افزار oslo تلسکوپی طراحی کنه که ابیراهی کمتری داشته باشه؟

حالا سوال من کار با نرم افزار نیست بلکه مشخصات تلسکوپی هست که ابیراهی کمتری داره.

ممنون میشم اگر کمکم کنید :)

رضا طامهری
12-28-2012, 01:12 PM
سلام دوستان.

کسی بلده با نرم افزار oslo تلسکوپی طراحی کنه که ابیراهی کمتری داشته باشه؟

حالا سوال من کار با نرم افزار نیست بلکه مشخصات تلسکوپی هست که ابیراهی کمتری داره.

ممنون میشم اگر کمکم کنید :)

سلام خانوم مدیر گرامی
البته من با این نرم افزار کار نکردم
اما تلسکوپی که مدنظر شماست چیزی نیست جز ریچی کرتین
تلیکوپهایی که در دهه ۱۹۱۰ طراحی شده و تلسکوپ فضایی هابل هم یک ریچی کرتین مودیفای شده است
ریچی کرتینها خطای ابیراهی کروی و کما را مینیمم میکنند و با نسبت کانونی مناسبی که دارند برای عکاسی هم مناسبند

Soroush Samadi
12-29-2012, 05:47 PM
سلام بر دوستان عزیز:)
یه سوال داشتم اینکه الان قیمت یک آیینه اولیه تلسکوپ 10 اینچ 390000 تومان است و قیمت آیینه ثانویه 94000 تومان است در صورتی که قیمت تلسکوپ بازتابی 10 اینچ 2000000 تومان است(Guan Sheng).به نظر شما تراش آیینه 10 اینچ کار سختی است یا اینکه آیینه ای که میدن تراش داده است؟:blink:.اگر تراش داده نشده باشد به نظر شما میشه اونو تراش داد یا نه و می ارزه که یک پایه و لوله درست کنی و تبدیل به یک تلسکوپ دابسونی کنی یا نه؟؟؟:blink:

مهدی ناصری
12-30-2012, 03:37 PM
یه سوال داشتم اینکه الان قیمت یک آیینه اولیه تلسکوپ 10 اینچ 390000 تومان است و قیمت آیینه ثانویه 94000 تومان است در صورتی که قیمت تلسکوپ بازتابی 10 اینچ 2000000 تومان است(Guan Sheng).به نظر شما تراش آیینه 10 اینچ کار سختی است یا اینکه آیینه ای که میدن تراش داده است؟:blink:.اگر تراش داده نشده باشد به نظر شما میشه اونو تراش داد یا نه و می ارزه که یک پایه و لوله درست کنی و تبدیل به یک تلسکوپ دابسونی کنی یا نه؟؟؟:blink:
سلام دوست عزیز
علت تفاوت قیمت نه فقط به تراش آینه، بلکه به ابزار هایی مثل پایه، لوله، نگهدارنده آینه ثانویه، جوینده، فوکوسر دو سرعته این تلسکوپ و دو عدد چشمی هم ربط داره. تراش آینه 10 اینچ کار ساده ای نیست، معمولا تراش آینه ها تا 6 اینچ متداول هست و در اولین تجربه هم خیلی عالی در نمیاد. تراش آینه 10 اینچ هم زمان بر و هم کمی سخته و به علاوه اینکه باید بعد از اون به فکر همین لوازم جانبی که گفتم هم باشید؛ احتمال نا موفق بودن تراش هم وجود داره که در این صورت باید با 390000 تومان خداحافظی کرد!! در کل به نظر شخصی خودم ریسک هست که سراغ تراش آینه 10 اینچ برید چون با احتساب لوازم جانبی ذکر شده تفاوت قیمت کمتر میشه و در ضمن کیفیت آینه خود تلسکوپ از آینه ای که خودمون تراش میدیم قطعا بالا تر هست.

mohsen4465
12-30-2012, 04:15 PM
این دقیقاً کاریه که بسیاری از منجمان حرفه ای تر از ما انجام میدن. یعنی آینه و چشمی رو میخرن و بدنه و پایه رو خودشون میسازن. خوبی این روش در مرحله اول قیمت تمام شده کمتر برای شماست که اگه بخوبی انجام بشه اون تلسکوپ 2 میلیونی ممکنه براتون فقط 800 تومان تموم بشه. یعنی چیزی کمتر از نصف قیمت. البته اینها همگی بستگی به مهارت تلسکوپ ساز داره و هر کسی نمیتونه به چنین صرفه جویی مالی دست پیدا کنه و چه بسا بخاطر تجربه کم، برنامه ریزی نادقیق و روش آزمون و خطا نه تنها یکبار بلکه چندین بار مجبور به ساختن پایه و لوله بشه تا حدی که اون 2 میلیون تبدیل به 3 میلیون بشه و حتی بیشتر از اون، یعنی تماماً تبدیل به ضرر!

بهرحال این چیزیه که بدجوری تو ذهن خود من هم هست اما طبق تجربه شخصی خودم اگه تابحال تلسکوپ دابسونی نداشتید، با اره و میخ و چکش کار نکردید و مهمتر از همه اگه تابحال چیزی نساختید هرگز به فکر ساختن تلسکوپ نیافتید مگر اینکه قصدتون بجای صرفه جویی مالی یاد گرفتن فن تلسکوپ سازی باشه. در حین کار با نکات ریزی برخورد میکنید که با وجود بی اهمیت بودن ممکنه تمام چیزی که ساختید رو ناکارآمد کنه. ضمناً اگه همچنان به ساختن تلسکوپ اطمینان دارید قبل از اینکه آینه ها و چشمی ها رو بخرید لوله و پایه اونو در مقیاس کوچکتر بسازید تا اگه احیاناً موفق نشدید زیاد ضرر نکنید.

AliAzadegan
01-01-2013, 05:29 PM
به نظر درباره دوچشمی ها تاپیک دیگری وجود ندارد. پس همینجا سوالم را از دوستان می پرسم. کسی با نایت اسکای های hk4 و hk5 کار کرده؟چقدر با نایت اسکای ساده یا اسکای مستر تفاوت دارند؟

رضا طامهری
01-01-2013, 10:11 PM
به نظر درباره دوچشمی ها تاپیک دیگری وجود ندارد. پس همینجا سوالم را از دوستان می پرسم. کسی با نایت اسکای های hk4 و hk5 کار کرده؟چقدر با نایت اسکای ساده یا اسکای مستر تفاوت دارند؟

دوست گرامی AliAzadegan با سلام
چند سالی هست که نایت اسکای دست به ابتکارهای جالبی در دنیای دوچشمی ها زده است. در خبری که چند وقت پیش میخواندم چشم اندازهای این کمپانی به شدت تغییر یافته و علاوه بر ورود به دنیای تلسکوپها و چشمیها قصد دارد جایگاه اسکای مستر در دوچشمیهای اکروماتیک نیز دست یابد.
بماند...
سری HK تقریبا با سری BCF یکی است. در هردوی این دو دوربین از لنزهای ED استفاده شده است(BCFها پوشش ضعیف تری دارند و برای اهداف طبیعت گردی طراحی شده اند). دوستان توجه کنید گفتم لنزهای ED. این به معنای ساختار اپوکروماتیک نیست و برای اپو بودن نیاز به پوشش متفاوتی نیز می باشد.
سری HK ساختار تقریبا نیمه اپو کروماتیک دارند.
سری HK4 ساختار جالبی داردو سیستم فوکوس کاملا متفاوتی نسبت به بقیه دوربینها دارد به این معنا که هر چشمی به طور مجزا فوکوس میشوند
و سری HK5 علاوه بر لنزهای ED از یک تخت کننده میدان دید نیز استفاده شده است تا در وهله اول از کرویت تصویر در حاشیه ها جلوگیری شود.
لازم به ذکر است خطا رنگی در سری HK بسیار تقلیل یافته است.

ofog2000
01-07-2013, 05:36 PM
سلام
آیا امکان اتصال پایه EQ6 به دوربین canon یا دوربین تک چشمی 20 در 50 وجود دارد؟

علیرضا محمدی
01-15-2013, 02:24 PM
با سلام
ببخشید میخواستم بدونم این فن هایی که پشت تلسکوپ بازتابی میزارن برای چیه؟
در ضمن شما طرحی برای خشک نگه داشتن آینه های تلسکوپ بازتابی ندارید؟

mohsen4465
01-15-2013, 06:22 PM
با سلام
ببخشید میخواستم بدونم این فن هایی که پشت تلسکوپ بازتابی میزارن برای چیه؟
در ضمن شما طرحی برای خشک نگه داشتن آینه های تلسکوپ بازتابی ندارید؟
تا اونجایی که میدونم این فن‌ها برای خنک کردن آینه اصلی تلسکوپ و همدما کردن سریعتر اونه. برای خشک نگه داشتن آینه در مقابل شبنم هم بهترین کار استفاده از کلاهک شبنمه. کلاهک شبنم لوله ای عایق در برابر گرماست که در جلوی لوله تلسکوپ قرار میگیره و طول اونو افزایش میده. من بشخصه کلاهکی 1.5 متری از جنس فوم برای تلسکوپم ساختم و واقعاً تأثیرش رو دیدم. آینه ثانوی ممکنه در شب‌های طولانی و سرد در اواخر کار کمی بخار بگیره که اون رو هم با نصب یک سیستم گرم کننده الکتریکی به پشت آینه مرتفع کردم.

تو عکس پایین شما میتونین تلسکوپ منو بهمراه کلاهک شبنمی که براش درست کردم رو ببینید. البته اینجا هنوز کلاهک رو رنگ نکرده بودم. کلاهک حتماً باید مشکی باشه وگرنه کیفیت رصد رو بشدت میاره پایین. اگه تو جداره خارجیش فویل آلمینیومی نصب بشه باز هم قدرت عملکردش میره بالاتر.

http://up.avastarco.com/images/t85jqjsbmax93t97u.jpg

علیرضا محمدی
01-16-2013, 03:31 PM
تا اونجایی که میدونم این فن‌ها برای خنک کردن آینه اصلی تلسکوپ و همدما کردن سریعتر اونه. برای خشک نگه داشتن آینه در مقابل شبنم هم بهترین کار استفاده از کلاهک شبنمه. کلاهک شبنم لوله ای عایق در برابر گرماست که در جلوی لوله تلسکوپ قرار میگیره و طول اونو افزایش میده. من بشخصه کلاهکی 1.5 متری از جنس فوم برای تلسکوپم ساختم و واقعاً تأثیرش رو دیدم. آینه ثانوی ممکنه در شب‌های طولانی و سرد در اواخر کار کمی بخار بگیره که اون رو هم با نصب یک سیستم گرم کننده الکتریکی به پشت آینه مرتفع کردم.

تو عکس پایین شما میتونین تلسکوپ منو بهمراه کلاهک شبنمی که براش درست کردم رو ببینید. البته اینجا هنوز کلاهک رو رنگ نکرده بودم. کلاهک حتماً باید مشکی باشه وگرنه کیفیت رصد رو بشدت میاره پایین. اگه تو جداره خارجیش فویل آلمینیومی نصب بشه باز هم قدرت عملکردش میره بالاتر.

http://up.avastarco.com/images/t85jqjsbmax93t97u.jpg

با سلام
اساس کار این لوله کلاهک شبنم چه جوری هست؟

mohsen4465
01-16-2013, 05:19 PM
با سلام
اساس کار این لوله کلاهک شبنم چه جوری هست؟ زمینه تاریک آسمان بسیار بسیار سرده (حدوداً 2.7 کلوین) و اندک تابش گرمایی که از آسمان به ما میرسه مربوط میشه به اتمسفر زمین. از اونجایی که آینه تلسکوپ دائماً رو به آسمونه بنابراین در اثر تابش یکطرفه گرما به آسمون، سردتر از مواد اطرافش میشه. در نتیجه فضای داخل تلسکوپ سردتر از هوای بیرونش میشه و در داخل و خارج بدنه اون از جمله آینه‌ها شبنم میشینه. کلاهک شبنم قسمت اعظمی از محدوده آسمون رو میپوشونه و همچنین عایق بودنش باعث کاهش اتلاف انرژی از داخل به خارج میشه. البته در مناطق با رطوبت بالا و شب‌های رصدی طولانی در کنار این کلاهک یه گرمکن الکتریکی هم لازم میشه.

علیرضا محمدی
01-17-2013, 12:14 PM
زمینه تاریک آسمان بسیار بسیار سرده (حدوداً 2.7 کلوین) و اندک تابش گرمایی که از آسمان به ما میرسه مربوط میشه به اتمسفر زمین. از اونجایی که آینه تلسکوپ دائماً رو به آسمونه بنابراین در اثر تابش یکطرفه گرما به آسمون، سردتر از مواد اطرافش میشه. در نتیجه فضای داخل تلسکوپ سردتر از هوای بیرونش میشه و در داخل و خارج بدنه اون از جمله آینه‌ها شبنم میشینه. کلاهک شبنم قسمت اعظمی از محدوده آسمون رو میپوشونه و همچنین عایق بودنش باعث کاهش اتلاف انرژی از داخل به خارج میشه. البته در مناطق با رطوبت بالا و شب‌های رصدی طولانی در کنار این کلاهک یه گرمکن الکتریکی هم لازم میشه.
با سلام
اگه میشه لطفا توضیحاتی در مورد گرم کن آینه ثانویه و طرز ساخت اون رو بزارید
با تشکر

مهدی ناصری
01-17-2013, 02:21 PM
سلام
آیا امکان اتصال پایه EQ6 به دوربین canon یا دوربین تک چشمی 20 در 50 وجود دارد؟
سلام
بله دوربین کنون میشه. روی خود مقر یک رابط هست که به مقر وصل میشه و یک جای پیچ داره، اون جا یک پیچ قرار می گیره که به زیر دوربین متصل میشه (می تونید اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اتصال رابط رو از محل خرید مقر بپرسید). البته برای این که دوربین به همه جهات بتونه بچرخه بهتره از هد استفاده کنید. در مورد اون دوربین تک چشمی هم قطعا باید بشه اما رابطش رو دقیقا نمی دونم چی هست.

mohsen4465
01-17-2013, 07:18 PM
با سلام
اگه میشه لطفا توضیحاتی در مورد گرم کن آینه ثانویه و طرز ساخت اون رو بزارید
با تشکر توضیحاتش خیلی مفصله. تونستم سر فرصت تو تاپیک «کارگاه مجازی ساخت ابزارهای نجومی» میگم.
یه نکته هم بگم و اون اینکه گرم کن الکتریکی بدون کلاهک شبنم بیفایده ست. مجبور میشید مدام روشنش کنید و اینطوری گرمای زیاد کیفیت تصویر تلسکوپ رو از بین میبره. قبل از هر چیز کلاهک رو بسازید.

ofog2000
01-21-2013, 12:43 PM
سلام
بله دوربین کنون میشه. روی خود مقر یک رابط هست که به مقر وصل میشه و یک جای پیچ داره، اون جا یک پیچ قرار می گیره که به زیر دوربین متصل میشه (می تونید اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اتصال رابط رو از محل خرید مقر بپرسید). البته برای این که دوربین به همه جهات بتونه بچرخه بهتره از هد استفاده کنید. در مورد اون دوربین تک چشمی هم قطعا باید بشه اما رابطش رو دقیقا نمی دونم چی هست.
اما من مقر رو از دست خریدم و رابطی که می فرمایید نداره امکانش هست که عکسش رو بگذارید؟

SAEED560
01-25-2013, 07:17 PM
سلام
دوستان یه سوال دارم به نظر شما چه کسی تلسکوپ رو اولین بار اختراع کرد .
گالیله . داوینچی . یا هر کس دیگه ایی ........واقعا کی بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

علیرضا محمدی
02-05-2013, 03:46 PM
تلسکوپ برای اولین بار توسط هانس لیپرشی هلندی ساخته شد که به آن «دیدانداز هلندی» میگفتن و وقتیکه خبرش به گالیله میرسه یکی مثل اونو میسازه.

رضا طامهری
02-05-2013, 07:00 PM
لیپرشی یک لنز ساز و عینکساز هلندی بود... برخی اختراع تلسکوپ رو به اون نسبت دادند اما اغلب اختراع اون رو یک دوربین تک چشمی میدونند چون ساخته وی استقرار نداشت
در وهله بعدی هم باور بر اینه که این گالیله بود که اولین بار با تلسکوپ به اسمان نگاه کرد...
این داستان تقریبا عین همون رد نظریه زمین مرکزی... رد این نظریه توسط کپرنیک صورت گرفت ولی دفاع عمومی اون رو گالیله انجام داد...

mohsen4465
02-05-2013, 08:28 PM
سلام
دوستان یه سوال دارم به نظر شما چه کسی تلسکوپ رو اولین بار اختراع کرد .
گالیله . داوینچی . یا هر کس دیگه ایی ........واقعا کی بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تلسکوپ در واقع یک دوربین بشمار میاد که قدرت بزرگنماییش خیلی بیشتره. اینکه دقیقاً یک دوربین بزرگنماییش چقدر باید باشه تا وارد محدوده تلسکوپ بشه رو نمیدونم اما مطمئناً دوربین ضعیف هانس لیپرشی که فقط 3 برابر بزرگنمایی داشت رو نمیشه تلسکوپ بحساب آورد هرچند که گاهی اوقات لیپرشی رو مخترع تلسکوپ میدونن اما بنظر من مخترع اصلی تلسکوپ خود شخص گالیله است. درسته که از ایده و طرح لیپرشی استفاده کرد اما این کار رو با پس زمینه ذهنی افزایش بزرگنمایی و استفاده نجومی از اون انجام داد. تلسکوپی که گالیله ساخت قدرت بزرگنمایی 33 برابر داشت و با اون تونست اقمار مشتری، چاله های ماه و اهله زهره رو ببینه. مطمئناً هر کس اولین کسی باشه که این ها رو میبینه مخترع تلسکوپ هم هست. :)

علیرضا محمدی
02-09-2013, 02:12 PM
با سلام
ببخشید این که میگن تلسکوپ های دابسونی در رفتن به سر سو مشکل دارن چه جوریه ؟

mmh1
02-09-2013, 04:47 PM
سلام ببخشید
من یه تازه کار هستم
می خواستم دو چشمی بگیرم
الان نمی دونم باید 20/60 بهتر هست یا 70*15
لطفا راهنمایی کنید

علیرضا محمدی
02-09-2013, 07:25 PM
سلام ببخشید
من یه تازه کار هستم
می خواستم دو چشمی بگیرم
الان نمی دونم باید 20/60 بهتر هست یا 70*15
لطفا راهنمایی کنید
بّا سلام این عدد که توی یک 60 و توی دیگری 70 هست قطر دهانه هست که هرچه بیشتر باشه بهتره
البته بزرگنمایی هم مهمه ولی نه به اندازه قطر دهانه
زیرا قطر دهانه باعث میشه نور بیش تری جمع بشه
به هر حال اگه من بودم 15*70 می خریدم

پیمان اکبرنیا
02-09-2013, 07:39 PM
با سلام
ببخشید این که میگن تلسکوپ های دابسونی در رفتن به سر سو مشکل دارن چه جوریه ؟

سلام به شما

راستش نمیشه اسمش را گذاشت مشکل فقط وقتی نزدیک به سمت الراس رصد می کنید تکان دادن تلسکوپ در راستای سمتی کمی سختتر می شود چون تلسکوپهای دابسونی پیچ میکرو ندارند و با یک تکان کوچک میدان دید زیاد جا به جا می شود ولی اگر به شیوه کار با تلسکوپ عادت کنید فکر نکنم مشکلی باشه :)

mmh1
02-09-2013, 08:24 PM
خب با توجه به این موضوع که برای 70*15 میشه یه پایه ارزون گرفت اما برای 80*20 نمیشه
این سوال مطرح میشه که
من اگر برم سراغ 80*20 بهتره یا همین 70*15
اون فروشنده صاایران می گفت دوربین های 80*20 دو دسته اند یکی از نظر مکانیکی ضعیف تر از دومی هست ولی قیمت ضعیف تر با قیمت 70*15 تقریبا برابری می کنه (وزنش هم همینطور)
با این حال من 80*20 ضعیف تر رو بگیرم یا 70*15 قوی تر؟؟؟؟اصلا روی 60*20 فکر نکنم(قیمتش خیلی ارزونه هاااا180 تومانه)
خواهشا جواب رو مختصر ندید و مطلب رو کاملا شرح بدید
یا علی

رضا طامهری
02-09-2013, 08:49 PM
خب با توجه به این موضوع که برای 70*15 میشه یه پایه ارزون گرفت اما برای 80*20 نمیشه
این سوال مطرح میشه که
اون فروشنده صاایران می گفت دوربین های 80*20 دو دسته اند یکی از نظر مکانیکی ضعیف تر از دومی هست ولی قیمت ضعیف تر با قیمت 70*15 تقریبا برابری می کنه (وزنش هم همینطور)
با این حال من 80*20 ضعیف تر رو بگیرم یا 70*15 قوی تر؟؟؟؟اصلا روی 60*20 فکر نکنم(قیمتش خیلی ارزونه هاااا180 تومانه)
یا علی

سلام دوست گرامی
برای شروع نجوم دوربینهای 80*20 نسبت به 70*15 ارجحیت دارند به دلایل زیر:
1- جمع اوری نور 1.5 برابر بیشتر از 70*15
2- بزرگنمایی 5 برابر بیشتر(همین 5 برابر لااقل 20 جرم مسیه تفاوت میکنه)
و.............

اینکه چقدر قیمت و هزینه نسبت به کیفیت و کارایی اهمیت بیشتری داشته باشه بحثیه جدا اما باید اپتیکی داشت که مناسب باشه و نه صرفا ارزون...

در مورد دوربینهای صاایران اطلاعات زیادی ندارم اما سابقا از یه 50*7 این شرکت به عنوان دوربین طبیعت گردی ساده استفاده میکردم که کیفیتش بد نبود ولی دربرابر ضربه خیلی شعیف بود و سریع دوبین میشد

دوربین 60*20 هم دوربین بدی نیست ولی جمع اوری نور پایینی داره و خیلی قرار نیست اجرام رو روشن و شفاف بهتون نشون بده

mohsen4465
02-09-2013, 08:54 PM
با سلام
ببخشید این که میگن تلسکوپ های دابسونی در رفتن به سر سو مشکل دارن چه جوریه ؟ تو سرسو گاهی اوقات برای کوچکترین جابجایی باید به میزان زیادی چرخش حول محور سمت انجام بدید. همونطور که آقای اکبرنیا گفتند در مورد دابسونی دستی بخاطر نداشتن پیچ میکرو فکر کنم دنبال کردن جرم رو در سرسو سخت کنه اما خب من با دابسونی موتوردار گوتو زیاد مشکل ندارم (خودش براتون ردگیری میکنه - حرکت میکرو هم داره). این مشکل تو مقرهای سمتی-ارتفاعی هم هست ولی خب بخاطر اندازه کوچیک تلسکوپهایی که رو این مقرها سوار هستن میشه اونها رو سریعتر چرخوند. فقط مقرهای استوایی هستن که همچین ایرادی ندارن.

رضا طامهری
02-09-2013, 09:03 PM
تو سرسو گاهی اوقات برای کوچکترین جابجایی باید به میزان زیادی چرخش حول محور سمت انجام بدید. همونطور که آقای اکبرنیا گفتند در مورد دابسونی دستی بخاطر نداشتن پیچ میکرو فکر کنم دنبال کردن جرم رو در سرسو سخت کنه اما خب من با دابسونی موتوردار گوتو زیاد مشکل ندارم (خودش براتون ردگیری میکنه - حرکت میکرو هم داره). این مشکل تو مقرهای سمتی-ارتفاعی هم هست ولی خب بخاطر اندازه کوچیک تلسکوپهایی که رو این مقرها سوار هستن میشه اونها رو سریعتر چرخوند. فقط مقرهای استوایی هستن که همچین ایرادی ندارن.

یه نکته اینه که مشکل دنبال کردن اجرام در سرسو اصلا به مقرهای سمت ارتفاعی ختم نمیشه و در مقرهای استوایی هم به چشم میخوره...

تازه در برخی مقرهای سمت ارتفاعی مثل مقرهای تک بازو که اصلا نمیشه جرم رو تو سرسو گرفت و تو برخی از مقرهای استوایی هم تلسکوپ تو سرسرو به مقر گیر میکنه و مقر دیگه نمیتونه جرم رو دنبال کنه...

تازه دابسونی ها لااقل تو اجرام سرسو یه کم ارتفاع چشمیشون بالا میاد و جرم راحت تر رصد میشه اگه یه شکستی باشه که باید خوابیدو رصد کرد :دی
--------------------------------------
پ.ن: من جای شماها بودم یه ساعت صبر میکردم جرم ارتفاعش کمتر بشه با خیال اسوده رصد میکردم

علیرضا محمدی
02-09-2013, 09:40 PM
این سوال مطرح میشه که
یا علی
بّا سلام مجدد
دوربین 20*80 وزنش فکر کنم زیاد باشه و حتما به پایه احتیاج داره
اصولا کیفیت در اپتیک مهمه و شما به سراغ دوربین دوچشمی برید که کیفیت بالایی داشته باشه و همون طور که می دونید هرچی بیشتر پول بدید ،بیشتر گیرتون می آد .
در مورد 20*60 هم باز به خودتون بستگی داره که می خواین باهاش اجرام کم نور رو بهتر ببینید یا نه البته تفاوت زیادی بین 60 و 70 نیست و اگه قدرت بیشتری خواستید به سراغ 20*80 برید (البته از نوع با کیفیتش و ترجیحا مارک سلسترون)
اگه راهنمایی بیشتری خواستید بگید
علی یارتان

mmh1
02-10-2013, 07:11 AM
باز هم سلام
منو بخاطر پر حرفیم ببخشید که اینقدر سوال می پرسم (وقت کم دارم)
تو قسمت ها مختلف سایت ها می خوندم که کاربرانی که دوچشمی داشتن خیلی ازش راضی هستن و کمتر تلسکوپ رو بیرون میارن و ازش استفاده می کنن
من دارم یه دابسونی 10 یا 8 اینچ می گیرم
می خوام یه دو چشمی هم داشته باشم تا راحت تر کار کنم
حالا با توجه به این که من قرار یه تلسکوپ بگیرم و یه دو چشمی هم می خوام بگیرم و با توجه به این که خیلیا دو چشمی رو بیشتر از تلسکوپ دوست دارند
من بهتر برای تلسکوپ بیشتر خرج کنم(با همین پول دو چشمی بارلو و همخط کننده و ...بگیرم) یا برای دو چشمی ؟؟؟؟اصلا دوچشمی بگیرم؟؟؟؟
راستی نگفتید که من یه دو چشمی 70*15 بگیرم بهتره یا یه دو چشمی 80*20 با همان وزن و قیمت ولی با مکانیک ضعیف تر (نمی شه خیلی در نگه داری ازش دقت کنم )

پیمان اکبرنیا
02-10-2013, 01:13 PM
باز هم سلام
تو قسمت ها مختلف سایت ها می خوندم که کاربرانی که دوچشمی داشتن خیلی ازش راضی هستن و کمتر تلسکوپ رو بیرون میارن و ازش استفاده می کنن
حالا با توجه به این که من قرار یه تلسکوپ بگیرم و یه دو چشمی هم می خوام بگیرم و با توجه به این که خیلیا دو چشمی رو بیشتر از تلسکوپ دوست دارند
من بهتر برای تلسکوپ بیشتر خرج کنم(با همین پول دو چشمی بارلو و همخط کننده و ...بگیرم) یا برای دو چشمی ؟؟؟؟اصلا دوچشمی بگیرم؟؟؟؟
راستی نگفتید که من یه دو چشمی 70*15 بگیرم بهتره یا یه دو چشمی 80*20 با همان وزن و قیمت ولی با مکانیک ضعیف تر (نمی شه خیلی در نگه داری ازش دقت کنم )

ببینید چون شما دارید تلسکوپ دابسونی 10 اینچ می گیرید بهتره که از اون برای دیدن اجرام کم‌نور و نیازمند به بزرگنمایی بالا استفاده کنید. در کنارش میتونید یک دو چشمی 70*15 بگیرید که میدان دید بازی داره و میتونید بدون استفاده از پایه و روی دست باهاش آسمان را ببینید. با توجه به این که تلسکوپ دارید من 80*20 را توصیه نمی کنم چون سنگینه و پایه هم لازم داره و وقتی تلسکوپ دارید دیگه نیازی به بزرگنمایی 20 برابر دو چشمی ندارید همون بزرگنمایی 15 برابر که میدان دید بسیار بازی داره بهتره :)

mohsen4465
02-10-2013, 01:42 PM
باز هم سلام
همونطور که آقای اکبرنیا گفتند چون تلسکوپ دارید یه دوربین با بزرگنمایی کم و دهانه گشاد بگیرید. وزنش هم خیلی مهمه و کوچک و سبک باشه خیلی بهتره وگرنه بازم باید اینهو تلسکوپ وصلش کنید به پایه. البته شما میتونید برای صرفه جویی بیشتر اصلاً دو چشمی نخرید و در عوض از جوینده تلسکوپتون بعنوان دوربین استفاده کنید (بشرط اینکه از نوع اپتیکی باشه). من خودم بعضی مواقع جوینده تلسکوپم رو باز میکنم و ازش مثل یک دوربین تک چشمی 50×9 استفاده میکنم. به پای دوچشمی نمیرسه اما خب بجاش با پولش لوازم ضروری تر میتونم بخرم (مثلاً یه چشمی مرغوب، بارلو، فیلتر خورشید و ...).