PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

صفحه ها : 1 [2]

mmh1
02-10-2013, 10:35 PM
اما من یه سوال دیگه دارم
چرا حالا اینقدر همه به دو چشمی علاقه دارند
دوربین های تک چشمی چطور اند؟؟؟؟؟ فکر کنم به صرفه تر اند و البته اقتصادی تر و نصف وزن اون دوربین ها و ......
تازه از هم خطی هم خارج نمی شند
حالا من دو چشمی بگیرم یا تک چشمی

رضا طامهری
02-11-2013, 02:23 PM
اما من یه سوال دیگه دارم
چرا حالا اینقدر همه به دو چشمی علاقه دارند
دوربین های تک چشمی چطور اند؟؟؟؟؟ فکر کنم به صرفه تر اند و البته اقتصادی تر و نصف وزن اون دوربین ها و ......
تازه از هم خطی هم خارج نمی شند
حالا من دو چشمی بگیرم یا تک چشمی

سلام دوست گرامی
همه دوچشمی ها رو دوست دارند چون هم براحتی حمل میشن و هم به سرعت برای رصد حاضر میشند نه باید مقر سوار کنی نه قطبی کنی نه سه ساعت با تلسکوپ سروکله بزنی... اگرم در کنار تلسکوپ استفاده بشه دیگه نور علی نوره چون خیلی جاها کاراییش از تلسکوپ بیشتره..البته کارایی یک دوچشمی رو ابزار مشخص نمیکنه بلکه رصدگر مشخص میکنه چه بسا با یه 80*20 یه نفر 110تا جرم مسیه میگیره و یکی با یه 16 اینچ حتی ماه هم به زور میگیره

واما دوربینهای تک چشمی!!! اصلا کسی از تک چشمیها تاحالا در نجوم شنیده؟ به واقع چرا؟
دوربینهای تک چشمی برای طبیعت و شکار هستند کما اینکه در شکارهم از اونها استفاده نمیشه!
اما در نجوم هم از اونها استفاده میشه؟ بله! چرا که نه!
تلسکوپ!

تلسکوپ خود یک دوربین تک چشمی است! ما از تک چشمیها در نجوم استفاده میکنیم نه به نام تک چشمی بلکه با نام تلسکوپ!(اگه از یک چشمی دوربین دوچشمی هم نگاه کنید انگار از یک تک چشمی به آسمان خیره شدید :)

در ضمن فایندرهای تلسکوپ و دوربینهای قطبی کننده مقر هم دوربین تک چشمی هستند...

حالا چرا از انواع مرسوم تک چشمی برای رصد استفاده نمیشه یه دلیلش اینه که تک چشمیهای دیدانداز (طبیعت گردی) کوچیکند و لوله های بلندی دارند پس هم بزرگنماییشون کمه و هم گرفتنشون روی دست فوق العاده سخته چون یک دست تعادل زیادی برای رصد نداره...

در ضمن به علت اینکه از این اپتیکها برای نجوم استفاده نمیشه کوتینگ یا پوشش عدسیها برای روز هست و برای شب مناسب نیست چون بسیاری از نورها رو فیلتر میکنه و تصویر شب اونها شفاف نیست!

SAEED560
02-17-2013, 01:03 PM
با سلام
روی مقر eq1 که از معمولی ترین مقر های استوایی می خوام یه موتور محور بعد Economy-EQ1 نصب کنم . میشه نصبش کرد بعد برای شروع خوبه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟http://up.avastarco.com/images/pj8m1r8h2obsr14gx2ts.jpg

رضا طامهری
02-17-2013, 07:51 PM
با سلام
روی مقر eq1 که از معمولی ترین مقر های استوایی می خوام یه موتور محور بعد Economy-EQ1 نصب کنم . میشه نصبش کرد بعد برای شروع خوبه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟http://up.avastarco.com/images/pj8m1r8h2obsr14gx2ts.jpg

سلام دوست عزیز Saeed560
موتوری که شما اشاره کردین مشابه موتورهای سری astromaster و powerseekerهست اما خب مقر ًeq1 از این مقرها پایین تره
موتور ساده ای هست و درصورتی که مقرتون رو ورست قطبی کرده باشین به شما کمک میکن تا اجرام رو تو اسمون دنبال کنین
البته سرعت موتورهم متغیره و میتونین سرعت رو خودتون تنظیم کنین
سرجمع موتور مفیدیه به ویژه برای چشمیهایی که میدان دید و فاصله اسودگی چشم کوچیکی دارند و اجرام به سرعت از میدان دید اونها خارج میشه خیلی مفیده

arashgmn
02-18-2013, 06:05 PM
یک سوال !

میدان دید چشمی ، دقیقا چی تعریف میشه ؟ منظروزم اون عددیه که روی چشمی ها می نویسن ...

Astronomy
02-18-2013, 09:41 PM
یک سوال !

میدان دید چشمی ، دقیقا چی تعریف میشه ؟ منظروزم اون عددیه که روی چشمی ها می نویسن ...
من اطلاعات دقیق ندارم اما فکر میکنم وقتی میدان دید چشمی پشت تلسکوپ از رابطه ی میدان دید ظاهری تقسیم بر بزرگنمایی بدست میاد، این یعنی در بزرگنمایی 1 برابر (تصویر عادی که با چشم میبینیم) میدان دید واقعی و ظاهری یکی میشه

پس اون میدان دید ظاهری که روی چشمی نوشته میشه همون میدان دیدی هست که وقتی مستقیم از پشت چشمی به یک منظره نگاه میکنیم اون میدان دید رو داریم!

پس تعریفش باید بشه: "میدان دیدی که وقتی با چشم نگاه میکنیم از پشت چشمی، (بدون هیچ ابزار اپتیکی دیگری) خواهیم داشت!"

رضا طامهری
02-18-2013, 10:35 PM
یک سوال !

سلام بر مدیر دوست داشتنی تالار اموزش
میدان دیدی که روی چشمی ها نشان داده شده است همان میدان دید ظاهری است.
همونطور که میدونی ما دوتا میدان دید داریم اولی میدان دید ظاهری و دومی میدان دید واقعی است. که فرمولش هم برای همه مشخصه(میدان دید واقعی= میدان دید ظاهری چشمی تقسیم بر بزرگنمایی)
اما اینکه این میدان دید ظاهری از کجا میاد و چرا روی بعضی از اونها نوشته 50 و بعضیها حتی تا 110 درجه مه نوشته چیه!
فکر کنم سوال تو این باشه!
عددی که روی چشمی نوشته شده به عنوان میدان دید در اصل وسعت آسمان بر مبنای درجه است که شما میتونید با خود چشمی اون رو ببنید؛ نه روی تلسکوپ، چشمی به تنهایی..
تاحالا با چشمی به آسمان نگاه کردید؟ اگر نکردید چیزی زیادی رو از دست ندادید چون تصویر کاملا مات و نامفهومه (چون برای چشمیها تصویر باید در فاصله کانونی تشکیل بشه ولی تصویر آسمان در بینهایته پس تصویر در چشمی تشکیل نمیشه) میدان دیدی که شما در ورای چشمی از آسمان یا منظره روبرو میبینید همان عددی است که روی چشمی نوشته شده یعنی اگر روی چشمی نوشته شده 50 درجه یعنی شما با خود چشمی میتونید 50 درجه وسعت دید داشته باشید
بیشترین بزرگنمایی ها فعلا مربوط به چشمیهای شکرت تلویو با میدان دید ظاهری 110 درجه است.

البته این مقدار نمیتونه از 180 بیشتر بشه چون میدان دید چشم انسان ها 180 درجه است :دی
-------------------------------------------------------------------
پ.ن: یه کم کلی نوشتم که همه خوانندگان کاملا متوجه بشن ممنون

mmh1
02-18-2013, 10:49 PM
سلام
ببخشید این سوال رو می پرسم
من هنوز خیلی تردید دارم که تلسکوپ بگیرم یا نه
اصلا اگر من تلسکوپ داشته باشم سرگرم می شم یانه و مثلا به غیر از سیارات می تونم چیزای دیگه رو هم ببینم
ضمنا من خیلی آسمون رو بلد نیستم اما کتاب گرفتم تا شروع کنم
الان چند تا صورت فلکی رو یاد گرفتم
با توجه به قیمت روز افزون تلسکوپ (به صورت نجومی ) من چه کار کنم
اصلا اگه من تلسکوپ بگیرم در آینده پشیمون نمی شم و از انجام رصد تکراری خسته نمی شم
دوسستان تجربیات خودتون رو بگید
خواهشا مختصر جواب ندید و کاملا توضیح بدبد

رضا طامهری
02-18-2013, 10:59 PM
سلام
ببخشید این سوال رو می پرسم
من هنوز خیلی تردید دارم که تلسکوپ بگیرم یا نه
اصلا اگر من تلسکوپ داشته باشم سرگرم می شم یانه و مثلا به غیر از سیارات می تونم چیزای دیگه رو هم ببینم
ضمنا من خیلی آسمون رو بلد نیستم اما کتاب گرفتم تا شروع کنم
الان چند تا صورت فلکی رو یاد گرفتم
با توجه به قیمت روز افزون تلسکوپ (به صورت نجومی ) من چه کار کنم
اصلا اگه من تلسکوپ بگیرم در آینده پشیمون نمی شم و از انجام رصد تکراری خسته نمی شم
دوسستان تجربیات خودتون رو بگید
خواهشا مختصر جواب ندید و کاملا توضیح بدبد
سلام دوست گرامی

راستش اینجا قرار نیست کسی بگه نه نخر پیشمون میشی و خسته میشی و اینا... اخه هرکسی که اینجاست یه جورایی دل مشغول آسمونه

والا این قضیه رو باید از چند منظر بررسی کرد:

1- اقتصادی: راستش هیشکی از فردای قیمت دلار و ارز و تحریم خبردار نیست. مثلا یهو دیدی فردا به تلسکوپ ارز مرجع دادن و تلسکوپ شد یک سوم قیمت کنونی(شتر در خواب بیند پنبه دانه :( ) یهو هم دیدی فردا گفتن تحریم تلسکوپ شدیمو تلسکوپ با کیفیت و خوب به خاطره ها پیوست

2-نجومی: شما در حقیقت الان توانایی استفاده درست از تلسکوپ رو ندارین.. قصد جسارت ندارما... ولی به علت اینکه زیاد اسمان و اجرام رو نمیشناسین هم کار با تلسکوپ شما رو خسته میکنه و هم اجرام کمی قابل رصد توسط شماست(برای شروع یک دوربین دوچشمی و یا یک تلسکوپ با مقر ساده سمت ارتفاعی بهترین گزینه است)

3-دلزدگی نجومی: والا بعضی از منجما یه دفعه کلیییییییی فعال میشن درحدی که به خودت میگی این خود میچو کاکو میشه ولی بعد از مدتی به کلی از نجوم محو میشن اون هم به علت صرف انرژی بیش از حده که خیلی زود ادم رو دل زده میکنه...

تمام افرادی که در این فروم فعال هستند و علم نجومشون خوب و عالیه تماما افراد فعال در جامعه هستند یا هنوز محصل و دانشجو هستند یا در محیط کارشون که 95% کاری کاملا متفاوت با نجومه فعال هستند اما نجوم هم عشقشونه و بهش بها میدهند و هیچوقت هم ازش دل زده نمیشن چون اسمون هرگز انتها نداره
اسمون دلت پرستاره

mmh1
02-18-2013, 11:35 PM
سلام اونقدر خوب جواب دادید که آدم می مونه چی بگه
اما با توجه به این که من به آسمان شب علاقه دارم و قبلا هم از یه تلسکوپ دست ساز استفاده می کردم وهنوزم گاهی نصف شب برای رصد برخی از اجرام بلند می شم و رصد می کنم
گفتم شاید خیلی خوب باشه یه تلسکوپ بگیرم
اما این موضوع که من اگه الان تلسکوپ بگیرم باهاش چیکار کنم و این که مثل کسایی که تلسکوپ دسته دومشون رو برای فروش گذاشتن نشم داره منو دیونه می کنه
دوربین دو چشمی هم که الان قیمتش علمی تخیلی هست فکر کنم باید تمام پولم رو بدم تا بتونم یه دونه بگیرم که زومش از موبایلم هم کمتره (:blink::blink::blink::blink::blink::blink:)
من الان حدود یک میلیون جمع کردم برا دابسونی 8 اینچ اما .....
بفرمایید من برای شروع چیکار کنم که مفید باشه و و اگر مطالعه رو توصیه می کنید نام و نشان کتاب رو هم بدید
امیدوارم که تلسکوپ دیگه گرون نشه ( برا جمع کردن همین پول بیست سال زندان رفتم شلاق خوردم مجازات شدم و تا چند ماه دیگه هم نوبت اعداممه:guntootsmiley[1]::guntootsmiley[1]::guntootsmiley[1]:)

رضا طامهری
02-21-2013, 03:51 PM
سلام اونقدر خوب جواب دادید که آدم می مونه چی بگه
اما با توجه به این که من به آسمان شب علاقه دارم و قبلا هم از یه تلسکوپ دست ساز استفاده می کردم وهنوزم گاهی نصف شب برای رصد برخی از اجرام بلند می شم و رصد می کنم
گفتم شاید خیلی خوب باشه یه تلسکوپ بگیرم
اما این موضوع که من اگه الان تلسکوپ بگیرم باهاش چیکار کنم و این که مثل کسایی که تلسکوپ دسته دومشون رو برای فروش گذاشتن نشم داره منو دیونه می کنه
دوربین دو چشمی هم که الان قیمتش علمی تخیلی هست فکر کنم باید تمام پولم رو بدم تا بتونم یه دونه بگیرم که زومش از موبایلم هم کمتره (:blink::blink::blink::blink::blink::blink:)
من الان حدود یک میلیون جمع کردم برا دابسونی 8 اینچ اما .....
بفرمایید من برای شروع چیکار کنم که مفید باشه و و اگر مطالعه رو توصیه می کنید نام و نشان کتاب رو هم بدید
امیدوارم که تلسکوپ دیگه گرون نشه ( برا جمع کردن همین پول بیست سال زندان رفتم شلاق خوردم مجازات شدم و تا چند ماه دیگه هم نوبت اعداممه:guntootsmiley[1]::guntootsmiley[1]::guntootsmiley[1]:)

سلام دوست عزیز
والا راستشو بخاین اونایی ک تاسکوپ گذاشتن واس فروش قصدشون خلاصی از تلسکوپ نیست بلکه میخان یه بهترشو بگیرن
در وهله دوم برای اینکه ی منجم رصدگر بشین به مقاله ماهانه هست که در اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1270-در-10-گام-ساده،-به-یک-رصدگر-تبدیل-شوید(مقاله-آذرماه-91)) میتونین اون رو ببینین...
دابسونی ۸خوبه ولی یه کم گرفتن اجرام در افق و سرسو برای مقرهای دابسونی سخته که خب زیاد مهم نیست برای شروع

arashgmn
02-21-2013, 10:35 PM
سلام بر مدیر دوست داشتنی تالار اموزش
میدان دیدی که روی چشمی ها نشان داده شده است همان میدان دید ظاهری است.
همونطور که میدونی ما دوتا میدان دید داریم اولی میدان دید ظاهری و دومی میدان دید واقعی است. که فرمولش هم برای همه مشخصه(میدان دید واقعی= میدان دید ظاهری چشمی تقسیم بر بزرگنمایی)
اما اینکه این میدان دید ظاهری از کجا میاد و چرا روی بعضی از اونها نوشته 50 و بعضیها حتی تا 110 درجه مه نوشته چیه!
فکر کنم سوال تو این باشه!
عددی که روی چشمی نوشته شده به عنوان میدان دید در اصل وسعت آسمان بر مبنای درجه است که شما میتونید با خود چشمی اون رو ببنید؛ نه روی تلسکوپ، چشمی به تنهایی..
تاحالا با چشمی به آسمان نگاه کردید؟ اگر نکردید چیزی زیادی رو از دست ندادید چون تصویر کاملا مات و نامفهومه (چون برای چشمیها تصویر باید در فاصله کانونی تشکیل بشه ولی تصویر آسمان در بینهایته پس تصویر در چشمی تشکیل نمیشه) میدان دیدی که شما در ورای چشمی از آسمان یا منظره روبرو میبینید همان عددی است که روی چشمی نوشته شده یعنی اگر روی چشمی نوشته شده 50 درجه یعنی شما با خود چشمی میتونید 50 درجه وسعت دید داشته باشید
بیشترین بزرگنمایی ها فعلا مربوط به چشمیهای شکرت تلویو با میدان دید ظاهری 110 درجه است.

البته این مقدار نمیتونه از 180 بیشتر بشه چون میدان دید چشم انسان ها 180 درجه است :دی

خیلی ممنون . اما من رو همون وسعت دیدی که از پست چشمی داریم می خوام حرف بزنم . می دونیم که چشمی ، یه ذره بین کوچیکه . واضح هم هست که دیدن اجسام خیلی دور با ذره بین ، چیز واضحی نمی شه و به قول شما تصویر تاره . اما من شنیده بودم که میدان دید چشمی این طوری تعیین میشه که :

" چشمی رو تا می تونیم از چشممون دور می کنیم . بعد از توش به منظره پشت نگاه می کنیم . تصویری واضح خواهیم دید که وسعت دید اون تصویر میشه میدان دید."

برای این که تصویر واضحی ببینیم ، پرتو هایی که از چشمی خارج میشن و وارد چشم ما میشن ، باید به خوبی بر روی شبکیه ما کانونی بشن. حالا من روش تعریف بالا رو در تعیین میدان دید چشمی این طور توجیه می کنم : پرتو هایی هستند که از کانون چشمی می گذرند و وارد چشمی میشن. این پرتو ها، موازی محور چشمی، از چشمی خارج می شن. حالا وقتی این جبهه پرتوهای موازی وارد چشم بشن ، تصویر تولید میشه که البته نسبت به تصویر اصلی قرینه نقطه ایه (180 درجه چرخیده) . حالا من دارم یه تصویر واضح از تو چشمی می بینم. میدان دید این تصویر واضح رو تعریف می کنم میدان دید چشمی . اما با توجه به شکل زیر مشخص میشه که این میدان دید به پارامترهای هندسی چشمی (گشودگی و فاصله کانونی چشمی) بستگی داره . یعنی به طور دقیق تر ،

میدان دید چشمی = 2 * آرک تانژانت (شعاع چشمی تقسیم بر فاصله کانونی چشمی) :دی

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/pxj9l9vu21qyu01s0d.png"]http://up.avastarco.com/images/pxj9l9vu21qyu01s0d.png (http://up.avastarco.com/)

الان این تعریف درسته ؟ اگه درسته ، و اگه چشمی در دسترس دارید ، میشه این رابطه رو تحقیق کنید ؟!
بسی ممنون ! :دی
------------------------------
پ.ن : من در حال حاضر پیشرفته ترین نرم افزاری که برای نقاشی کشیدن در دسترس دارم (و بلد هم هستم)، همون paint هستش. دیگه اگه بد شد ، به بزرگی خودتون ببخشید .

پیمان اکبرنیا
02-21-2013, 11:47 PM
خیلی ممنون . اما من رو همون وسعت دیدی که از پست چشمی داریم می خوام حرف بزنم . می دونیم که چشمی ، یه ذره بین کوچیکه . واضح هم هست که دیدن اجسام خیلی دور با ذره بین ، چیز واضحی نمی شه و به قول شما تصویر تاره . اما من شنیده بودم که میدان دید چشمی این طوری تعیین میشه که :

" چشمی رو تا می تونیم از چشممون دور می کنیم . بعد از توش به منظره پشت نگاه می کنیم . تصویری واضح خواهیم دید که وسعت دید اون تصویر میشه میدان دید."

برای این که تصویر واضحی ببینیم ، پرتو هایی که از چشمی خارج میشن و وارد چشم ما میشن ، باید به خوبی بر روی شبکیه ما کانونی بشن. حالا من روش تعریف بالا رو در تعیین میدان دید چشمی این طور توجیه می کنم : پرتو هایی هستند که از کانون چشمی می گذرند و وارد چشمی میشن. این پرتو ها، موازی محور چشمی، از چشمی خارج می شن. حالا وقتی این جبهه پرتوهای موازی وارد چشم بشن ، تصویر تولید میشه که البته نسبت به تصویر اصلی قرینه نقطه ایه (180 درجه چرخیده) . حالا من دارم یه تصویر واضح از تو چشمی می بینم. میدان دید این تصویر واضح رو تعریف می کنم میدان دید چشمی . اما با توجه به شکل زیر مشخص میشه که این میدان دید به پارامترهای هندسی چشمی (گشودگی و فاصله کانونی چشمی) بستگی داره . یعنی به طور دقیق تر ،

[/URL]http://up.avastarco.com/images/pxj9l9vu21qyu01s0d.png (http://up.avastarco.com/images/pxj9l9vu21qyu01s0d.png)

الان این تعریف درسته ؟ اگه درسته ، و اگه چشمی در دسترس دارید ، میشه این رابطه رو تحقیق کنید ؟!
پ.ن : من در حال حاضر پیشرفته ترین نرم افزاری که برای نقاشی کشیدن در دسترس دارم (و بلد هم هستم)، همون paint هستش. دیگه اگه بد شد ، به بزرگی خودتون ببخشید .

خب به نظرم بهتره چشمی را کمی پیچیده تر در نظر بگیریم بنده خدا گناه داره یک عدسی ساده فرض بشه :دی چیزی مثل تصویر زیر(منبع: لینکهای پایین):

http://up.avastarco.com/images/s56t2fwu6z1g5btqt1f.gif (http://up.avastarco.com/images/s56t2fwu6z1g5btqt1f.gif)

ولی جدای از شوخی یک عدسی ساده هم میتونه چشمی باشه و میشه براش FOV تعریف کرد. اما واقعا مسیر پرتوها برای تعریف FOV در چشمی های پیچیده مثل شکلیه که در پست قبل کشیده شده یا پیچیده تره؟ مطمئن نیستم.

اما در مورد FOV یا میدان دید چشمی. الان گشتم چند تا منبع خوب پیدا کردم. اول این صفحه کوتاه از یک منبع مفصل درباره تلسکوپها را ببینید:

[URL]http://www.telescope-optics.net/eyepiece1.htm

بعدش هم یک منبع مفصل که دو لینک ازش را اینجا می گذارم. خیلی طولانیه به همین دلیل وقت نکردم ترجمه کنم ولی کلی توضیحات درباره میدان دید داده. بی زحمت یکی زحمت بکشه بخونه برای بقیه توضیح بده :دی :

http://www.handprint.com/ASTRO/ae2.html#FFOV

http://www.handprint.com/ASTRO/ae3.html#TFOV

با توجه به اینکه علاقه زیادی به اپتیک و نورشناسی هندسی دارم، به زودی با همکاری دوستان تاپیکی در اینباره راه خواهیم انداخت. بسیار جالبه و جای کار داره :)

mohsen4465
02-22-2013, 01:37 AM

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/pxj9l9vu21qyu01s0d.png"]http://up.avastarco.com/images/pxj9l9vu21qyu01s0d.png (http://up.avastarco.com/)

محاسباتتون کاملاً صحیحه. :دی
با کاهش فاصله کانونی و افزایش قطر چشمی میدان دید افزایش پیدا میکنه. مشکل اینجاست که من نمیدونم شعاع چشمی رو چطور باید بدست بیاریم؟ آخه چشمی خود من «عدسی میدان» (عکس پست آقای اکبرنیا) خیلی کوچیکی داره اما «عدسی چشم» بزرگی داره!

Kian SHams
02-25-2013, 05:25 PM
دوربین های دو چشمی را چگونه می توان هم خط کرد...؟

Kian SHams
02-28-2013, 01:43 PM
یعنی واقآ کسی در مورد هم خطی دوربین دوچشمی نمی دونه.......................................... !

arashgmn
03-01-2013, 08:09 PM
خب به نظرم بهتره چشمی را کمی پیچیده تر در نظر بگیریم بنده خدا گناه داره یک عدسی ساده فرض بشه :دی چیزی مثل تصویر زیر(منبع: لینکهای پایین):

[/url][url="http://up.avastarco.com/images/s56t2fwu6z1g5btqt1f.gif"]http://up.avastarco.com/images/s56t2fwu6z1g5btqt1f.gif (http://up.avastarco.com/images/s56t2fwu6z1g5btqt1f.gif)

[right]ولی جدای از شوخی یک عدسی ساده هم میتونه چشمی باشه و میشه براش fov تعریف کرد. اما واقعا مسیر پرتوها برای تعریف fov در چشمی های پیچیده مثل شکلیه که در پست قبل کشیده شده یا پیچیده تره؟ مطمئن نیستم.
...

خب ساده سازی های من خیلی وسیع بود دیگه ! :دی . اما این دوتا عدسی اضافی توی عکس بالا احتمالا برای رفع انواع ابیراهی های عدسی هاست ... . حدس می زنم که اگر از ابیراهی ها صرف نظر کنیم ، fov چشمی از همون رابطه ی تانژانتی به دست بیاد ... !

محاسباتتون کاملاً صحیحه.
با کاهش فاصله کانونی و افزایش قطر چشمی میدان دید افزایش پیدا میکنه. مشکل اینجاست که من نمیدونم شعاع چشمی رو چطور باید بدست بیاریم؟ آخه چشمی خود من «عدسی میدان» (عکس پست آقای اکبرنیا) خیلی کوچیکی داره اما «عدسی چشم» بزرگی داره!

من دیروز ، به یک چشمی با Fov ی 43 درجه دسترسی پیدا کردم . با خط کش قطر چشمی رو در حدود 3 سانتی متر به دست آوردم و فاصله کانونی چشمیه هم 40 میلی متر بود . با توجه به اون فرموله که در پست های قبلی نوشتم ، میدان دید رو محاسبه کردم ؛ شد 41.1 درجه ! که تطبیق خوبی با 43 داره . (من روی اندازه گیری قطر عدسی چشمی، مطمئنا خطا داشتم ...)
اما برای چشمی های دیگه (واید ها و بارلو ) نمی دونم چه اتفاقی خواهد افتاد.
[تو اون لحظه که ماشین حساب جواب رو داد ، خیلی خوشحال بودم و گل از گلم شکفت .]

اتفاقا با همون چشمی ، به مناظر پشت چشمی نگاه کردم. کاملا صحبتتون درست بود . وقتی چشمم رو به چشمی چسبوندم ، تصویری تار رو دیدم. وقتی هم که چشمی رو دور کردم (و در بی نهایت فیزیکی از چشمام قرار دادم) یه تصویر واضح و قرینه نقطه ای دیدم .
واضح هم هست . اگه چشمی رو مثل یه ذره بین فرض کنیم ، معلومه که اگه از پشتش ، به بینهایت نگاه کنیم چیزی نمی بینیم...:57:

arashgmn
03-01-2013, 08:16 PM
دوربین های دو چشمی را چگونه می توان هم خط کرد...؟
مگه دوچشمی ها خودشون هم خط نیستن ؟ منظورم اینه که وقتی از کارخونه ش میاد بیرون ، هم خطه دیگه .... محور هم خطیش رو هم که نمی شه تغییر داد. پس هم خط می مونن . نمی مونن ؟

پ.ن : من خودم یه دوچشمی شکاری داشتم . که بر اثر ضربه ای شدید ( واضحه که من چقدر مواظب وسایلم هستم !) منشور هاش تکون خورد ! و الان وقتی تو دوچشمی نگاه می کنم ، نصف تصویر ، سیاهه . هم به دلیل اون روغنی که روی منشور مالیده شد ، و هم به این دلیل که منشور الان به سمت سطح داخلی دوچشمیه و نه آسمون !!! :yarr:
شاید شما هم همین مشکل رو دارید ...

mohsen4465
03-01-2013, 09:50 PM
یعنی واقآ کسی در مورد هم خطی دوربین دوچشمی نمی دونه.......................................... ! من شنیدم که میگن پیچ ریگلاژ داره. حالا باز از آقای طامهری بپرسین بهتر کمکتون میکنن. آخه من تا حالا دوچشمی از نزدیک ندیدم. :دی

رضا طامهری
03-01-2013, 10:09 PM
یعنی واقآ کسی در مورد هم خطی دوربین دوچشمی نمی دونه.......................................... !
سلام دوست گرامی

کاش کمی شکیبا بودید....

برخی از دوربینهای شکاری و نجومی یه پیچ ریز بالای قسمت عدسی چشمی قرار داره که برخی هم خطی های کوچیک رو میشه با اون انجام داد

این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1162-دوربين-هاي-دوچشمي-سلسترون&p=50823&viewfull=1#post50823) را ببینید

ولی همخطی های شدید باید دوربین باز بشه و منشور به جای خودش برگرده

دوستان درنظر داشته باشین همخطی دوربین یا بقولی همسنگ کردن دوربین(درگذشته به منشور داخل دوربینها اغلب سنگ ابلاغ میشد) کار ساده ای نیست ولی اغلب محل قرار گرفتن منشور مشخصه وقتی دوربین رو باز کنید میتونید اون رو درجای خودش قرار دهید ولی بشخصه اینکار رو توصیه نمیکنم چون پرریسکه

arashgmn
03-01-2013, 10:32 PM
سلام دوست گرامی

کاش کمی شکیبا بودید....

برخی از دوربینهای شکاری و نجومی یه پیچ ریز بالای قسمت عدسی چشمی قرار داره که برخی هم خطی های کوچیک رو میشه با اون انجام داد

این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1162-دوربين-هاي-دوچشمي-سلسترون&p=50823&viewfull=1#post50823) را ببینید

ولی همخطی های شدید باید دوربین باز بشه و منشور به جای خودش برگرده

دوستان درنظر داشته باشین همخطی دوربین یا بقولی همسنگ کردن دوربین(درگذشته به منشور داخل دوربینها اغلب سنگ ابلاغ میشد) کار ساده ای نیست ولی اغلب محل قرار گرفتن منشور مشخصه وقتی دوربین رو باز کنید میتونید اون رو درجای خودش قرار دهید ولی بشخصه اینکار رو توصیه نمیکنم چون پرریسکه

ا.... :whoow:! نمی دونستم ! یعنی میشه اون دوچشمی من هم درست بشه ؟!:105:

رضا طامهری
03-01-2013, 10:35 PM
ا.... :whoow:! نمی دونستم ! یعنی میشه اون دوچشمی من هم درست بشه ؟!:105:

سلام مدیر نازنین
مارک و اندازش رو بفرمایید؟ منشور داره یا آینه؟
ممکنه وکیوم باشه و با بازشدنش خیلی چیزا رو از دست بدین!!!

gisu
03-04-2013, 07:07 PM
سلام دوست گرامی
یه سوالی ازتون داشتم میخواستم بدونم دوربین night sky cb20*80
که زوم متغیر25*125 داره بهتره یا اونی که زوم ثابت داره ؟
مرسی

tasnim
03-05-2013, 01:16 AM
سلام آقای طامهری عزیز:
قبل ترها که دوچشمی نداشتیم؛ با یه دوربین عکاسی که مدلش رو نمیدونم؛ سطح مشتری وزحل رو میدیدیم؛
تازه بدبخت:hope my fake smile ی بار یکی از قمرهای مشتری رو که ازجلوش رد میشد نشونمون داد:blink:
حالا سؤال:
چرا کارایی دوربین500تومنی بیشتراز دوچشمی380تومنیه؟:banghead:
تازه دوربینه خیلی کارای دیگه هم میکنه:playingsmiley:
ممنون:have a nice day:

رضا طامهری
03-05-2013, 02:18 PM
سلام دوست گرامی
یه سوالی ازتون داشتم میخواستم بدونم دوربین night sky cb20*80
که زوم متغیر25*125 داره بهتره یا اونی که زوم ثابت داره ؟
مرسی

سلام دوست گرامی gisu
به ازای بدست اوردن زوم متغییر باید المانها یا همون قطعات اپتیکی دوربین بیشتر بشه(این موضوع در میدان دیدهای غیرعادی و بزرگ نیز صادقه)

البته خیلی دوست داشتنی و جذابه داشتن دوربین یا چشمی با زوم متغیر اما این قطعات اپتیکی زیاد یک مشکل را نیز به دنبال خواهند داشت

اون مشکل پایین اومدن کنتراست تصویره که علتش هم عدسیهای زیاد و شکستن نور به صورت نامناسب در تعداد زیاد عدسیهاست... بخث طولانیه که صرفا ترجیح میدم درهمین حد ذکر کنم از اون رو

قاعدتا دوربینهای نجومی دارای بزرگنماییهای ثابت هستند چون کنتراست عنصر خیلی مهمیه برای تصاویر به ویژه تصاویر کم نور و محو مثل سحابیها

رضا طامهری
03-05-2013, 02:27 PM
سلام آقای طامهری عزیز:
قبل ترها که دوچشمی نداشتیم؛ با یه دوربین عکاسی که مدلش رو نمیدونم؛ سطح مشتری وزحل رو میدیدیم؛
تازه بدبخت:hope my fake smile ی بار یکی از قمرهای مشتری رو که ازجلوش رد میشد نشونمون داد:blink:
حالا سؤال:
چرا کارایی دوربین500تومنی بیشتراز دوچشمی380تومنیه؟:banghead:
تازه دوربینه خیلی کارای دیگه هم میکنه:playingsmiley:
ممنون:have a nice day:

سلام دوست گرامی
خب این چیزی که شما میگید غیاث مع الفارغه چون هرکدوم یه دنیای جدا دارن
راستی چه دوربینی بوده که میتونستید سطح سیاراتو ببینید؟ :)
شاید مطلبی که شما میفرمایید در مورد اجرام نزدیک مثل ماه و سیارات غول تا حدی درست باشه ولی خب مطمئنا دوربینی با قیمتی که شما فرمودید قادر به این بزرگنمایی و از اون مهمتر شفافیت نیست و شما نیاز به یک dslrیا لااقل یه کامپکت سوپرزوم دارید تا هم بزرگنمایی و هم شفافیت خوبی داشته باشه اما در مورد اجرام دور دیگه کارایی نداره
شما با یه دوربین نمیتونید مثلا یه سحابی مثل جغد رو رصد کنید چرا؟ چون هم میزان جمع اوری نور پایین تره و هم کنتراست
به همین سادگی :دی

tasnim
03-05-2013, 04:48 PM

اینطوری که روش نوشته: Canon pc1587.
البته ناگفته نماند که: موقع زوم کردن؛ مدت کوتاهی سطح رو نشون میده:15:
ولی آقا! بالاخره نشون میده که:thumbsup:
ممنونم از شما؛ متوجه شدم موقع خرید دقت نکردم:brigade.baka-wolf.c

mohsen4465
03-06-2013, 04:49 PM

اینطوری که روش نوشته: Canon pc1587.
البته ناگفته نماند که: موقع زوم کردن؛ مدت کوتاهی سطح رو نشون میده:15:
ولی آقا! بالاخره نشون میده که:thumbsup:
ممنونم از شما؛ متوجه شدم موقع خرید دقت نکردم:brigade.baka-wolf.c
با تغییر دادن حالت دیافراگم به حالت دستی و کم کردن اندازه دیافراگم و یا قرار دادن تنظیم Metering Mode روی Spot میتونید سطح سیاره رو بطور ثابت مشاهده کنید. :)

arashgmn
03-07-2013, 07:15 PM
سلام مدیر نازنین
مارک و اندازش رو بفرمایید؟ منشور داره یا آینه؟
ممکنه وکیوم باشه و با بازشدنش خیلی چیزا رو از دست بدین!!!
مارکش فکر نمی کنم معروف باشه . در هر حال : Galileo - روش نوشته Made in Germany (اما فکر کنم خالی بندیه :دی ) . فکر می کنم منشور داره (دقیقا از کجا باید مطمئن شد ؟)

اندازه اش 40 در 70 . دوتا عدد دیگه هم زیرش نوشته که به ترتیب می نویسم : 168m/1000m

Mahdieh. GH
03-07-2013, 07:47 PM
سلام به همه ی دوستان، سوال من در این باره ست که کدوم از دو چشمی های زیر بهترن؟ از نظر بزرگنمایی که معلومه، اما خب برای فوکوس و... میخواستم نظرتونو بدونم، همچنین اگر کسی در مورد دو چشمی زوم دار Leupold ، اطلاعی (وزن، فوکوس و کمپانی تولید کننده و...) داره ممنون میشم اگر بنویسه.

1) دوچشمی زوم دار Leupold، این دوچشمی دارای بزرگنمایی 20 تا 180 برابر است . که خب مسلما برای مشاهده ی جزئیات خیلی مناسبه، دارای کیفیت تصویر مطلوبی نیز می باشد.

http://www.telescope.ir/media/k2/items/cache/a91819b60d3a199008178fc242f9b1b5_L.jpg (http://www.telescope.ir/media/k2/items/cache/a91819b60d3a199008178fc242f9b1b5_L.jpg)

2) دوربین دوچشمی با بزرگنمائی متغیر Biskyview محصول SkyWatcher ، این دوربین دوربینی با قطر شیئی 80 میلی متر و بزرگنمائی متغیر 25 تا 125 برابر مدل Biskyview محصول SkyWatcher میباشد، آسودگی چشم 13 میلی متر، نزدیک ترین فاصله فوکوس 25 متر، وزن دوربین 2.1 کیلوگرم. قیمت:4

http://www.telescope.ir/media/k2/items/cache/e3b3dd1217b618d621f56a2140080604_L.jpg (http://www.telescope.ir/media/k2/items/cache/e3b3dd1217b618d621f56a2140080604_L.jpg)

3) دوربین دوچشمی 20X80 مدل Biskyview محصول SkyWatcher ، این دوربین به دلیل وزن و بزرگنمائی زیادش بسیار بهتر است که با سه پایه های عکاسی استفاده شود. این مدل برای اتصال به سه پایه احتیاج به ابزاری جانبی ندارد و به آسانی به سه پایه متصل می گردد. سه پایه مورد استفاده باید قوی و محکم باشد تا تصاویری بدون لرزش تولید کند. به دور از نور شهر با این دوربین می توان چند صد جرم غیر ستاره ای مانند سحابی و یا کهکشان را رصد کنید. همچنین اقمار مشتری و قرص کوچک مشتری و یا حلقه زحل از اجرام قابل مشاهده با این دوربین می باشند. البته حلقه زحل در بزرگنمائی های بالاتر بسیار بهتر دیده می شود. منظره ماه با این دوربین نیز بسیار فوق العاده خواهد بود. خروجی مردمک نور 4 میلی متر، فاصله آسودگی چشم حدود 15 میلی متر، میدان دید 3 درجه، حداقل فاصله فوکوس 12 متر، ابعاد دوربین 230X120X303 میلی متر، وزن 2.2 کیلوگرم

http://www.telescope.ir/media/k2/items/cache/0bc11daf71ca47421a92f12451f2415a_L.jpg (http://www.telescope.ir/media/k2/items/cache/0bc11daf71ca47421a92f12451f2415a_L.jpg)

این تموم اطلاعات من از این 3 دوربین بود، ممنون میشم که بهم بگید کدومشون بهتره گرچه هر کدوم از یه نظر برترن، اما درباره ی دوربین اول هیچ اطلاعاتی ندارم، اگه کسی بزاره ممنون میشم:wink:

رضا طامهری
03-19-2013, 01:59 PM
سلام به همه ی دوستان، سوال من در این باره ست که کدوم از دو چشمی های زیر بهترن؟ از نظر بزرگنمایی که معلومه، اما خب برای فوکوس و... میخواستم نظرتونو بدونم، همچنین اگر کسی در مورد دو چشمی زوم دار Leupold ، اطلاعی (وزن، فوکوس و کمپانی تولید کننده و...) داره ممنون میشم اگر بنویسه.
:wink:

سلام دوست گرامی و عرض پوزش به علت تاخیر در پاسخ
در وهله اوب باید عرض کنم که لئوپولد یک کمپانی امریکاییه هست که تخصص اصلیش در ساخت دوربینهای شکاری و طبیعت گردیه..

یک بار این یکی از دوربینهای این کمپانی رو دست یکی از شکارچی ها دیدم که کیفیتش مثال زدنی بود ولی نکته اینجاست این کمپانی اصلا دوربینهای نجومی نمیسازه!!!! و این دوربینی هم که شما ذکر کردید نجومی نیست!! تازه بحث کوتینگ هم هست که در دوربینهای نجومی و طبیعت گردی متفاوته!!

درمورد گزینه دوم باید عرض کنمم به شخصه اصلا دوربینهایی با زوم متغیر رو نمیپسندم! این دوربینها برای داشتن زوم متغییر مجبور به اضافه کردن قطعات اپتیکی هستند که کنتراست تصویر رو پایین میاره! این موضوع خودش رو در اجرام پرنور بشدت نشون میده!!!

گزینه سوم به نظر معقول تر میاد! از دوربینهای 80*20 اسکای واچر قبلا استفاده کردم اما سری جدیدش رو نه! توی اینترنت هم نقدهای زیادی ازش ندیدم چندتایی هم که درخور توجه بیشتر بیشتر تمجید و تملق بود که تصمیم با شماست!

علیرضا محمدی
03-19-2013, 02:11 PM
با سلام
می خواستم ببینم دوستانی که 8 اینچ دارن از تلسکوپشون راضی هستن یا نه(از نظر دیدن اجرام کم نور)
واین که آیا شده تا حالا مشکلی توی رصد سحابی ها داشته باشن یا نتونن بینند

رضا طامهری
03-21-2013, 03:08 PM
با سلام
می خواستم ببینم دوستانی که 8 اینچ دارن از تلسکوپشون راضی هستن یا نه(از نظر دیدن اجرام کم نور)
واین که آیا شده تا حالا مشکلی توی رصد سحابی ها داشته باشن یا نتونن بینند

من فرش میگیرم که اپتیک مورد نظر شما یک بازتابی 8 اینچ هست...

در مورد بازتابیها فقط قطر اینه مساویه در کمپانیهای مختلف بقیه اش کاملا متفاوته

از نوع اینه تا پوشش و حتی فاصله کانونی(اندازه فاصله کانونی تراش اینه رو بشدت مورد تغییر قرار میده)

از نظر جمع اوری نور 8 اینچها تلسکوپهای خوبی هستند و به طبع رصد اجرام کم نور با اونها ممکن و به طبع نسبتا ساده است

اگر در رصد سحابیها و یا سیارات در بزرگنمایی های بالا مشکل دارید پیشنهاد میکنم دوتا کار انجام بدید:

1- اینه اولیه و ثانویه رو تمیز کنید(از مواد شوینده استفاده نکنید...حتما از محلول رقیق اب مقطر و الکل استفاده کنین)

2-چشمی تون رو عوش کنین ببنید وضوح تفاوت میکنه یا نه! اگر نیاز بود چشمی تون رو هم تمیز کنین

ashk61
04-01-2013, 08:42 PM
با سلام و احترام

بنده یک دوربین دوچشمی 50*20 دارم که از این دوبین های رایج و ارزان در بازار است . می خام بدونم که دوربین 70*15 نسبت به 50*20 چه مزیتی دارد ؟

یا نسبت به 80*20 ؟ چقدر تصاویر را بهتر و شفاف تر و با جزییات بهتر نشان می دهد ؟ لطفا توضیح دهید .

Mojtaba.M
04-03-2013, 12:29 PM
با سلام و احترام

بنده یک دوربین دوچشمی 50*20 دارم که از این دوبین های رایج و ارزان در بازار است . می خام بدونم که دوربین 70*15 نسبت به 50*20 چه مزیتی دارد ؟

یا نسبت به 80*20 ؟ چقدر تصاویر را بهتر و شفاف تر و با جزییات بهتر نشان می دهد ؟ لطفا توضیح دهید .

سلام بر شما

ببینید هر چه عدد دوم در دوچشمی بیشتر باشد فارغ از پارامتر کیفیت ساخت منشور و ... نور بیشتری را جذب میکند .

در دوچشمی قطر مردمک نور خروجی از تقسیم عدد دوم بر عدد اول به دست می آید که در دوربین 20*50 این عدد 2.5 است و طبعا قدرت این دوربین نسبت به دوربین 15*70 که قطر مردمک در آن 4.7 است ، در جمع آوری نور خیلی کم تر است .

حال با احتساب این پارامتر دوربین 20*80 بر 15*70 و 20*50 برتری دارد یعنی شما می توانید اجرام کم نور تری را که با دو دوربین، قبلا نمی دیدید با این دوربین مشاهده کنید .

رضا طامهری
04-03-2013, 03:02 PM
با سلام و احترام

سلام دوست گرامی

دوربین ۷۰*۱۵ دهانه ای ۷۰ میلیمتری و بزرگنمایی ۱۵ برابر دارد پس ۵ برابر بزرگنمایی ان از ۲۵*۵۰ شما کمتر است

اما دوچیز هست که این دوربین را از نظر نجومی به دوربین شما ارجحیت میبخشد:

اول: گرداوری نور بیشتر که باعث میشود بتوانید براحتی اجرام کم نور تر ر در اسمان ملاحضه کنید

دوم: پوشش خاص لنزها که ویژه استفاده در شب است

اما در استفاده برای رصد ماه شما بزرگنمایی کمتری میبینید زیرا ماه جرمی پرنور است و شما در بزرگنمایی ۲۰ برابر جزئیات بیشتر نسبت به ۱۵*۷۰ مشخص است

A.rahimi
04-03-2013, 11:24 PM
آيا مقر eq5 به درد عکاسی میخوره یا نه؟ :39:

مهدی ناصری
04-04-2013, 12:23 AM
آخرش نفهمیدم مقر eq5 به درد عکاسی میخوره یا نه؟ :39:
من EQ5 SynScan دارم، مقر بدی نیست اما خیلی هم خوب نیست! این مقر در رده EQ ها به نظر من حداقل هست و EQ6 خیلی بهتر عمل می کنه (قیمتش هم البته عملکرد خاص تری داره!!). با EQ5 در بهترین شرایط میشه تا 4 دقیقه نوردهی بدون خطا انجام داد من تا 3.5 دقیقه رو دیدم. اما EQ6 تا 7-8 دقیقه فکر کنم می تونه نوردهی داشته باشه.
متاسفانه EQ5 مشکلاتی هم داره که از خیلی از دوستان که من دیدم هم دارن؛ مثلا خیلی اوقات طوری عمل می کنه که یکی در میون عکس غیر نقطه ای و با خطا میندازه (گاهی هم مثلا یکی خوب میشه، سه تا بد و به همین نسبت ادامه پیدا می کنه!!). یا اینکه بعضی اوقات یه محورش گیر می کنه و بعضی وقتا هم در سیستم گوتو اشکال پیدا می کنه.
اما برای انتخاب باید به وزن تلسکوپ و میزان هزینه هم توجه داشت برای تلسکوپ های سبک تر (فکر کنم تا 8 اینچ) و هزینه های معقول تر EQ5 مقر خوبیه.

A.rahimi
04-04-2013, 12:38 AM
اگه رو مقر eq5 معمولی موتور بندازیم مثل EQ5 SynScan میشه ؟
یه سوال دیگه : با مقرهای سمتی ارتفاعی AZGT ) GO TO ) میشه ردیابی رو انجام داد؟

رضا طامهری
04-04-2013, 09:21 AM
اگه رو مقر eq5 معمولی موتور بندازیم مثل EQ5 SynScan میشه ؟
یه سوال دیگه : با مقرهای سمتی ارتفاعی AZGT ) GO TO ) میشه ردیابی رو انجام داد؟

سلام دوست گرامی
ممنون از اقای ناصری نازنین برای توضیحات خوبشون
جواب سوال اولتون رو بدم:
بله با نصب موتور روی مقرهای eq5 معمولی میتونین ستاره ها رو دنبال کنین البته مثل synscanنمیشه چون این سامانه که روی مقرهای سری eq نصب میشه مقر روی به go toتبدیل میکنه ولی شما با نصب موتور میتونید فقط اجرامی رو که گرفتید در اسمان دنبال کنین به نحوی که از میدان دید تلسکوپ خارج نشه لذا با نصب موتور نمیتونید مقرتون رو go toکنید

و سوال دوم:
بله، مقرهای سمت ارتفاعی موتور دارazgtهم قابلیت دنبال کردن ستارگان رو دارند هم یافتن اونها رو درحقیقت goto هستند اما سرعت این مقرها بشدن پایین و اعصاب خورد کنه(البته اگه به باطری خودرو متصل بشه کمی بهتر عمل مبکنه) و فقط تلسکوپهای کوچیک رو میتونه حمل کنه و در مقایسه با مقرهای سری nextstarسلسترون کیفیت به مراتب پایین تری داره ولی اگه اپتیکتون کوچیکه میتونه واسه شروع بد نباشه

A.rahimi
04-04-2013, 09:46 AM
و سوال دوم:
بله، مقرهای سمت ارتفاعی موتور دارazgtهم قابلیت دنبال کردن ستارگان رو دارند هم یافتن اونها رو .

سلام خدمت دوستان و ممنون از آقای طامهری و آقای ناصری بابت توضیحات مفیدشون .
ردیابی مقرهای azgt برای عکاسی نجومی است یا فقط برای رصد کاربرد دارد؟ آیا مثل استوایی ها کار میکنه؟

رضا طامهری
04-04-2013, 12:50 PM
سلام خدمت دوستان و ممنون از آقای طامهری و آقای ناصری بابت توضیحات مفیدشون .
ردیابی مقرهای azgt برای عکاسی نجومی است یا فقط برای رصد کاربرد دارد؟ آیا مثل استوایی ها کار میکنه؟

ببینید دوست گرامی

از تمام مقرهایی که به هرنحوی چه با موتورهای معمولی و چه با سیستم goto اسمان رو ردگیری میکنند هم میشه رصد کرد هم میشه عکاسی نمود
اما مطمئنا کیفیتها یکسان نیست

مقرهای سمت ارتفاعی برای عکاسی نجومی ایده آل نیستند مخصوصا مقرهای ساده ای مثل azgt...

علیرضا محمدی
04-08-2013, 01:23 PM
با سلام
این گرین لیزر های فروشگاه آوااستار خوبه یا نه؟(از نظر کیفیت و تمرکز پرتو نور)
و چرا قیمتش نسبت به جاهای دیگه کمتره؟چون من چند جا دیدم قیمت زده بود برای 100 میلی ولت که 200هزار تومان هست

رضا طامهری
04-08-2013, 03:40 PM
با سلام
این گرین لیزر های فروشگاه آوااستار خوبه یا نه؟(از نظر کیفیت و تمرکز پرتو نور)
و چرا قیمتش نسبت به جاهای دیگه کمتره؟چون من چند جا دیدم قیمت زده بود برای 100 میلی ولت که 200هزار تومان هست

سلام دوست عزیز my sky
اینکه قیمت جاهای دیگه چقد اعلام میشه رو نمیدونم :)
اما بشخصه از این لیزرها استفاده میکنم و عملکرد خوبی هم داره، نور ثابت و متمرکز، دوام بالای باتری و ...
بزرگترین ایراد توی لیزرهایی از این دست خراب شدن کلید و به طبع روشن نشدن لیزر و تموم شدن سریع باتریه اما این لیزرها این نقص رو نداره
ضمنا برند لیزرها سلسترون نیست چون سلسترون لیزر تولید نمیکنه

Sky_Enthusiast
04-15-2013, 12:11 PM
سلام جناب طامهری عزیز
من یک دوربین 15*70 مدال nightsky دارم و احساس میکنم از هم خطی خارج شده.اگر درست به یاد داشته باشم برای آزمون هم خطی دوربین باید اون رو به سمت یک جسم دور نشانه رفت و بعد تست کرد که تصویر یکی دیده میشه یا دو تایی.درسته؟
سوال من اینجاست که آیا اطلاعاتی در مورد این دوربینها و امکان تنظیم هم خطی توسط خود رصدگر رو دارید یا نه؟آیا پیچ تنظیم در این دوربینها تعبیه شده؟ضمنا سه عدد پیچ بر روی دوربین و کنار هر کدوم از چشمی ها قرار داره که فکر نمیکنم برای این کار بوده باشه
متشکرم

فائزه معتضدیان
04-25-2013, 12:24 PM
سلام
به نظرتون من که یکمی رصد بلدم( و فعلا نمیخوام عکاسی کنم) یه دوربین دوچشمی برای کافیه یا از الان باید تلسکوپ بخرم؟

javadstar76
04-25-2013, 01:11 PM
سلام
به نظرتون من که یکمی رصد بلدم( و فعلا نمیخوام عکاسی کنم) یه دوربین دوچشمی برای کافیه یا از الان باید تلسکوپ بخرم؟

سلام.
به نظر من اول بهتره با دوربین دوچشمی شروع کنید تا کمی حرفه ای تر بشید و بعد برید سراغ خرید تلسکوپ.

yperseusy
04-25-2013, 01:22 PM
سلام

سلام دوست عزیز قبل از این که ابزاری بخرید ابتدا به شناخت آسمان با چشم غیر مصلح بپردازید ...صورت های فلکی رو بشناسد مکان های تغریبی اجرام مسیه رو یاد بگیرید و بعد به سراغ خرید ابزار برید :)

Neptune
05-01-2013, 10:41 AM
با سلام
من مدتی پیش یه 76 دابسونی گرفتم. قبلش تجربه رصد نداشتم ولی توی بهترین شرایط جوی هم که باهاش کار کردم ( در شهر ) چیز خاصی قابل مشاهده نبود. حتی سحابی جبار که در خارج از شهر با چشم عادی دیده میشه از پشت تلسکوپ مشخص نیست. حالا نمیدونم به خاطر آلودگی نوری زیاد شهره یا ضعف تلسکوپ

رضا طامهری
05-01-2013, 01:33 PM
با سلام
من مدتی پیش یه 76 دابسونی گرفتم. قبلش تجربه رصد نداشتم ولی توی بهترین شرایط جوی هم که باهاش کار کردم ( در شهر ) چیز خاصی قابل مشاهده نبود. حتی سحابی جبار که در خارج از شهر با چشم عادی دیده میشه از پشت تلسکوپ مشخص نیست. حالا نمیدونم به خاطر آلودگی نوری زیاد شهره یا ضعف تلسکوپ

سلام دوست گرامی
ببینید چند مورد میتونه موثر باشه!

در وهله اول میزان جمع اوری نور تلسکوپ شما در حد یک دوربین دوچشمی 70*15 اسکای مستر هست تقریبا! با این تفاوت که میدان دید دوچشمی وسیع تر هست!

البته تلسکوپ شما برای اجرام نزدیک و البته اجرام بزرگ مثل خوشه های کروی بزرگ و سحابی مثل جبار خیلی هم نامناسب نیست و تصویر ماه و سیارات توی اون کیفیت خوبی داره!

موضوع دوم چشمی تلسکوپ شماست! ندیدن یه جرمی مثل سحابی جبار نیاز به کنتراست تصویر مناسب داره که جمع اوری پایین نور توسط تلسکوپ شما خود مزید بر علت هست البته خیلی هم بد نیست! پ ممکنه عدم توانایی در دیدن چنین اجرام در تلسکوپ شما به چشمی نامناسب هم مرتبط باشه! میتونید چشمی تلسکوپتون رو هم بگید تا روش صحبت کنیم

از همه اینا گذشته! اگه سیارات ویا حتی ستارگان در تلسکوپ شما نقطه ای دیده نمیشوند هم خطی تلسکوپ شما به هم خورده! اگه اینطور باشه تصویر خود به خود مات و محو میشه!

Neptune
05-01-2013, 01:46 PM
سلام دوست گرامی
ببینید چند مورد میتونه موثر باشه!

در وهله اول میزان جمع اوری نور تلسکوپ شما در حد یک دوربین دوچشمی 70*15 اسکای مستر هست تقریبا! با این تفاوت که میدان دید دوچشمی وسیع تر هست!

البته تلسکوپ شما برای اجرام نزدیک و البته اجرام بزرگ مثل خوشه های کروی بزرگ و سحابی مثل جبار خیلی هم نامناسب نیست و تصویر ماه و سیارات توی اون کیفیت خوبی داره!

موضوع دوم چشمی تلسکوپ شماست! ندیدن یه جرمی مثل سحابی جبار نیاز به کنتراست تصویر مناسب داره که جمع اوری پایین نور توسط تلسکوپ شما خود مزید بر علت هست البته خیلی هم بد نیست! پ ممکنه عدم توانایی در دیدن چنین اجرام در تلسکوپ شما به چشمی نامناسب هم مرتبط باشه! میتونید چشمی تلسکوپتون رو هم بگید تا روش صحبت کنیم

از همه اینا گذشته! اگه سیارات ویا حتی ستارگان در تلسکوپ شما نقطه ای دیده نمیشوند هم خطی تلسکوپ شما به هم خورده! اگه اینطور باشه تصویر خود به خود مات و محو میشه!

بله این تلسکوپ دو چشمی 4 و 20 میلمیتری به همراهش داره
چشمی بزرگتر میدان دید بازتر با کیفیت بهتر و بزرگنمایی کمتری داره. در این چشمی مشتری فقط دد یک ستاره پرنور مشخص بود
اما در چشمی کوچکتر که بزرگنمایی بیشتری داره مشتری در حد یک عدس به همراه چند نقطه اطرافش دیده میشه. البته هیچ جزئیاتی از اون مشخص نیست
من توی زمانی که شرایط جوی در بهترین حالت بود تلاش زیادی کردم که جرم خاص دیگری رو بتونم پیدا کنم ولی نشد. فکر میکنم دلیل اصلیش آلودگی نوری در مرکز شهر باشه چون صورت های فلکی هم در این وضعیت به سختی قابل تشخیص هستند. به نظر شما استفاده از تلسکوپ های با قطر دهانه بیشتر برای رصد شهری در شرایط آلودگی نوری میتونه مفید باشه ؟

رضا طامهری
05-01-2013, 03:52 PM

من توی زمانی که شرایط جوی در بهترین حالت بود تلاش زیادی کردم که جرم خاص دیگری رو بتونم پیدا کنم ولی نشد. فکر میکنم دلیل اصلیش آلودگی نوری در مرکز شهر باشه چون صورت های فلکی هم در این وضعیت به سختی قابل تشخیص هستند. به نظر شما استفاده از تلسکوپ های با قطر دهانه بیشتر برای رصد شهری در شرایط آلودگی نوری میتونه مفید باشه ؟

منظورم از چشمی ها مدل اونها بود :)
والا تو الودگی نوری شهر با اپو کروماتیک هم نباید خیلی از اپتیکتون توقع داشته باشین! ؛)
اما در مورد دهانه که فرمودین تا یه حدی افزایش دهانه به رصدهای شهری کمک میکنه چون جمع اوری نور بیشتر میشه!
ببینید تصویر یک جرم فضایی با بزرگنمایی ۱۰۰ برابر پشت یه تلسکوپ ۱۰ اینچ و ۶اینچ از نظر بزرگنمایی تفاوتی نداره(جفتش صد برابر بزرگ شده دیگه :دی) ما وضوح و شارپنس ۱۰ اینچ بیشتر چرا؟ چون جمع اوری نور ۱۰ اینچ خیلی از ۶ اینچ بیشتره ( تو یه اتاق هرچه نور بیشتر باشه اجرام بهتر پیداست و مثل همینه که هرچه تلسکوپ نور بیشتر از جرم مورد نظر ما گرداوری کنه تصویر روشن تر و واضح تر میشه)
ولی تو الودگی نوری اگه خیلی دهانه بزرگ باشه اون موقع الودگی نوری که با نور اجرام سماوی وارد تلسکوپ میشه خودش رو بیشتر نشون میده و تصویر به سفیدی میزنه
تجربه شخصی من نشون میده تو الودگی نوری شهری مثل تهران اخرین دهانه موثر ۸ اینچه :)
اسمون دلتون پرستاره

mohsen4465
05-01-2013, 06:36 PM
چشمی بزرگتر میدان دید بازتر با کیفیت بهتر و بزرگنمایی کمتری داره. در این چشمی مشتری فقط دد یک ستاره پرنور مشخص بود
اما در چشمی کوچکتر که بزرگنمایی بیشتری داره مشتری در حد یک عدس به همراه چند نقطه اطرافش دیده میشه. البته هیچ جزئیاتی از اون مشخص نیست
من توی زمانی که شرایط جوی در بهترین حالت بود تلاش زیادی کردم که جرم خاص دیگری رو بتونم پیدا کنم ولی نشد. فکر میکنم دلیل اصلیش آلودگی نوری در مرکز شهر باشه چون صورت های فلکی هم در این وضعیت به سختی قابل تشخیص هستند. به نظر شما استفاده از تلسکوپ های با قطر دهانه بیشتر برای رصد شهری در شرایط آلودگی نوری میتونه مفید باشه ؟ با اجازه از آقای طامهری که در کنار پستشون پست دیگری میذارم، :) طبق بحث تئوری‌ای که اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?28-قدر-سنجی&p=59202&viewfull=1#post59202)داشتیم به این نتیجه رسیدیم که افزایش دهانه و افزایش بزرگنمایی هر دو در افزایش کنتراست جرم آسمانی در زمینه آسمان تأثیر دارن. اگه هر دو همزمان با هم باشه (دهانه بزرگ و بزرگنمایی بالا) اونوقت جرم تا حد زیادی از زمینه روشن آسمان جدا میشه. دهانه گشاد نور بیشتری رو جمع میکنه و جرم رو پرنورتر میکنه و کنتراست رو افزایش میده. سپس با افزایش بزرگنمایی تا حداکثر ممکن، نور تصویر (که ممکنه بخاطر دهانه گشاد سلولهای چشمو اشباع کرده باشه) کم میشه و کنتراست بازهم افزایش پیدا میکنه.

در خصوص تلسکوپ شما چون دهانه خیلی کوچیکی داره بنابراین توانایی افزایش کنتراستش کمه و از طرف دیگه روی بزرگنمایی هم نمیشه زیاد مانور داد که بازهم دلیلش به دهانه کوچیک تلسکوپتون برمیگرده. بنظر من تلسکوپتون رو در روز با اجرام زمینی تنظیم کنید (شاید خوب تنظیم نشده باشه) و بعد اگه تصویرش واضح بود تو یه آسمون تاریک ازش استفاده کنید. ضمناً مشتری الان یکم از زمین دورشده و با ابزاری که شما دارید بعیده بشه کمربندهاشو تشخیص داد. زحل هر چند کوچکتره اما موقعیتش بهتره و شاید بتونید حلقه هاشو تشخیص بدید. مواردی مثل هم دمایی تلسکوپ و یا بخار گرفتن آینه و چشمی رو هم یادتون نره. رطوبت کره چشم میتونه باعث بخار گرفتن چشمی بشه. بخار گرفتن چشمی یا آینه تلسکوپ تصویر رو مات میکنه بدون اینکه متوجه حضور بخار بشید. یه پنبه تمیز با خودتون ببرید و برای اطمینان خیلی آروم روی چشمی بکشید اگه تصویر شفاف شد مشکلتون بخار گرفتن چشمی بوده. در کل ابزارتون ضعیفه و برای رصدهای جدی تر و لذت بخش تر به تلسکوپی با دهانه گشاد احتیاج دارید. هر چقدر دهانه بزرگتر باشه بهتره. :)

Neptune
05-04-2013, 11:34 PM
با اجازه از آقای طامهری که در کنار پستشون پست دیگری میذارم، :) طبق بحث تئوری‌ای که اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?28-قدر-سنجی&p=59202&viewfull=1#post59202)داشتیم به این نتیجه رسیدیم که افزایش دهانه و افزایش بزرگنمایی هر دو در افزایش کنتراست جرم آسمانی در زمینه آسمان تأثیر دارن. اگه هر دو همزمان با هم باشه (دهانه بزرگ و بزرگنمایی بالا) اونوقت جرم تا حد زیادی از زمینه روشن آسمان جدا میشه. دهانه گشاد نور بیشتری رو جمع میکنه و جرم رو پرنورتر میکنه و کنتراست رو افزایش میده. سپس با افزایش بزرگنمایی تا حداکثر ممکن، نور تصویر (که ممکنه بخاطر دهانه گشاد سلولهای چشمو اشباع کرده باشه) کم میشه و کنتراست بازهم افزایش پیدا میکنه.

در خصوص تلسکوپ شما چون دهانه خیلی کوچیکی داره بنابراین توانایی افزایش کنتراستش کمه و از طرف دیگه روی بزرگنمایی هم نمیشه زیاد مانور داد که بازهم دلیلش به دهانه کوچیک تلسکوپتون برمیگرده. بنظر من تلسکوپتون رو در روز با اجرام زمینی تنظیم کنید (شاید خوب تنظیم نشده باشه) و بعد اگه تصویرش واضح بود تو یه آسمون تاریک ازش استفاده کنید. ضمناً مشتری الان یکم از زمین دورشده و با ابزاری که شما دارید بعیده بشه کمربندهاشو تشخیص داد. زحل هر چند کوچکتره اما موقعیتش بهتره و شاید بتونید حلقه هاشو تشخیص بدید. مواردی مثل هم دمایی تلسکوپ و یا بخار گرفتن آینه و چشمی رو هم یادتون نره. رطوبت کره چشم میتونه باعث بخار گرفتن چشمی بشه. بخار گرفتن چشمی یا آینه تلسکوپ تصویر رو مات میکنه بدون اینکه متوجه حضور بخار بشید. یه پنبه تمیز با خودتون ببرید و برای اطمینان خیلی آروم روی چشمی بکشید اگه تصویر شفاف شد مشکلتون بخار گرفتن چشمی بوده. در کل ابزارتون ضعیفه و برای رصدهای جدی تر و لذت بخش تر به تلسکوپی با دهانه گشاد احتیاج دارید. هر چقدر دهانه بزرگتر باشه بهتره. :)

ممنون از پاسخ کامل شما
البته یکی از دلایل سختی رصد، آلودگی هوا هم هست. امشب علی رقم اینکه آسمان بدون ابر هست ولی ستاره های اصلی دب اکبر به زحمت قابل تشخیص هست. حالا این آلودگی + آلودگی نوری و ابزار ضعیف رصد رو سخت تر میکنه. حقیقتش خودم در فکر خرید تلسکوپ قویتر بودم که نظرم روی دابسونی 8 یا 10 هستش اما با هیچکدوم رصد نکردم و نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم. اون دوستمونم که گفتن حداکثر دهانه موثر در شهر 8 هست بیشتر به شک افتادم که دابسونی 8 رو انتخاب کنم. نظر شما چیه ؟ از نظر حمل و نقل این دو تلسکوپ در چه وضعیتی هست ؟ چون من ساکن آپارتمان هستم و برای رصد باید به پشت بام حمل کنم

mohsen4465
05-05-2013, 02:10 PM
ممنون از پاسخ کامل شما
البته یکی از دلایل سختی رصد، آلودگی هوا هم هست. امشب علی رقم اینکه آسمان بدون ابر هست ولی ستاره های اصلی دب اکبر به زحمت قابل تشخیص هست. حالا این آلودگی + آلودگی نوری و ابزار ضعیف رصد رو سخت تر میکنه. حقیقتش خودم در فکر خرید تلسکوپ قویتر بودم که نظرم روی دابسونی 8 یا 10 هستش اما با هیچکدوم رصد نکردم و نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم. اون دوستمونم که گفتن حداکثر دهانه موثر در شهر 8 هست بیشتر به شک افتادم که دابسونی 8 رو انتخاب کنم. نظر شما چیه ؟ از نظر حمل و نقل این دو تلسکوپ در چه وضعیتی هست ؟ چون من ساکن آپارتمان هستم و برای رصد باید به پشت بام حمل کنم آقای طامهری تخصص و تجربه بسیار بیشتری نسبت به من در این زمینه دارن و با انواع تلسکوپ کار کردن و آشنا هستن. گفته ایشون درسته و بالای دهانه 8 اینچ بدلیل جمع شدن نور زیاد تصویر به سفیدی میزنه. دلیلش اگه اشتباه نکنم به اشباع شدن سلول های چشم برمیگرده (Overexposure شدن) که کنتراست رو کاهش میده. اما در بزرگنمایی های بالا من نظرم اینه که بالاتر از 8 اینچ مناسبتر باشه چون با کم شدن نور مجدداً سلول‌های بینایی از حالت اشباع خارج میشن. بنابراین میزان دهانه بستگی به این داره که با چه بزرگنمایی و به چه جرمی بخواید نگاه کنید. این رو هم که حتماً میدونید که بزرگنمایی های بالا برای رصد اجرام گسترده مانند سحابی‌ها اصلاً مناسب نیست (هر چند که کلاً با اون آلودگی نوری که شما گفتید هیچ فرقی هم نمیکنه که قصدتون دیدن سحابی باشه یا نه!).

در کل از لحاظ اپتیکی اگه بخوایم نگاه کنیم من تلسکوپ با حداکثر دهانه رو پیشنهاد میکنم. چون میشه دهانه اونو با گذاشتن کلاهک کاهش داد اما دهانه کوچک رو نمیشه بزرگتر کرد.
اما از لحاظ راحتی و حمل و نقل کاملاً برعکس بهیچ وجه تلسکوپ بزرگ رو پیشنهاد نمیکنم. حتی همون 8 اینچ هم بنظر من برای شما که قصد دارید اونو بالای بام برید بزرگه و حمل و نقلش دشواره.
ضمناً این مورد رو هم در نظر باید بگیرید که بزرگنمایی بالا بدون مقر ردگیر تقریباً بی فایده ست و جرم مدام از میدان دید خارج میشه و برای بزرگنمایی های خیلی بالا که اصلاً بدون موتور امکان پذیر نیست.

در کل پیشنهاد من یه تلسکوپ کوچک و معقول برای شماست. یادتون باشه که حمل و نقل تلسکوپ واقعاً میتونه دشوار باشه. بهیچ وجه سزاغ تلسکوپ های بزرگ دابسونی نرید.

ضمناً حتماً با آقای طامهری هم مشورت کنید. ایشون تخصصشون در همین زمینه است و خیلی بهتر میتونن راهنماییتون کنن. :)

raiden-3f
06-28-2013, 07:45 AM
سلام دوستان خسته نباشید...
سوالات در مورد مقر تلسکوپ هم همینجا بپرسیم؟!؟!
.
.
.
میخواستم بدونم از نظر استحکام ،دقت و تحمل وزنِ بیشتر بین دو مقر lxd75 و heq5 و "یا" heq5 pro کدوم بهتر عمل میکنه؟
بین lxd75 و eq6 چطور؟

رضا طامهری
06-28-2013, 10:54 AM
سلام دوستان خسته نباشید...
سوالات در مورد مقر تلسکوپ هم همینجا بپرسیم؟!؟!
.
.
.
میخواستم بدونم از نظر استحکام ،دقت و تحمل وزنِ بیشتر بین دو مقر lxd75 و heq5 و "یا" heq5 pro کدوم بهتر عمل میکنه؟
بین lxd75 و eq6 چطور؟

طبق اظهار نمایندگی، مید lxd75 ساخت امریکاست، راست و دروغش با خودشون! این مقر از نظر استحکام در حد heq5 است ولی جدا سیستم گوتوی عالی داره، تصحیح مداری و خطاگیریش حرف نداره میشه سیستم تصحیح خطاش رو با nexstar سلسترون مقایسه کرد اما در میان عکاسان و منجمان ایرانی زیاد مقبولیت ندارد انهم به علت ناشناخته بودن ان است البته این مقر کمی قدیمی است و تقریبا همراه با eq5 به بازار عرضه شده

در مقام مقایسه بجز مقر heq5 که تقریبا هم رده با lxd75 است بقیه مقرها از این مقر بهتر هستند گرچه ب نظر من ابزار تنها ۵۰ درصد راه را طی میکند و بقیه مسیر ب مهارت و پشتکار رصدگر وابسته است

messi10
06-29-2013, 09:51 PM
سلام

میخواستم بدونم که بارلولنز چه کاربردی دارد ؟

Mojtaba.M
06-29-2013, 10:22 PM
سلام

میخواستم بدونم که بارلولنز چه کاربردی دارد ؟

به طور کلی لنز های بارلو برای بزرگنمایی بیشتر معمولا در تلسکوپ (http://wiki.avastarco.com/index.php?title=%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9% BE)هاقبل از چشمی (http://wiki.avastarco.com/index.php?title=%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C)وصل میشه یعنی بارلو بین چپقی و چشمی قرار میگیره .:)

لنز های بارلو عموما بین بزرگنمایی های 2 برابر یا 3 برابر موجود هستند که بیشتر هم برای رصد سیارات منظومه شمسی (http://wiki.avastarco.com/index.php?title=%D9%85%D9%86%D8%B8%D9%88%D9%85%D9% 87_%D8%B4%D9%85%D8%B3%DB%8C) به کار میروند ;)

gisu
07-05-2013, 07:49 PM
سلام
علل لرزش دوربین به روی سه پایه چی میتونه باشه؟(مثلا دوربین80*20)
باید بهش وزنه وصل کرد؟

رضا طامهری
07-05-2013, 10:59 PM
سلام
علل لرزش دوربین به روی سه پایه چی میتونه باشه؟(مثلا دوربین80*20)
باید بهش وزنه وصل کرد؟
سلام دوست عزیز

به چند نکته دقت کنید!!! اولا که با توجه به وزن 80*20 سه پایه سنگین و محکمی تیاز است

در وهله بعدی دوچشمی های بزرگ روی خود یک اداپتور نصب سه پایه دارند که قابل تنظیم است اگر دوربین روی سه پایه تعادل وزنی نداشته باشد یا به بیان دیگر اداپتور نصب،روی نقطه ثقل نباشد، دوربین از تعادل کمتری برخوردار است

اگر سه پایه ضعیفی دارید میتوانید با اویزان کردن سنگ یا وزنه به محور وسط سه پایه تعادل را بالاتر ببرید

و نکته اخر اینکه هرچه ارتفاع سه پایه کمتر، تعادل بیشتر...

esi_96
07-13-2013, 01:55 PM
باسلام
من یه 10 اینچ دابسونی دارم...الان میخوام یه چشمی 3 تا 5 mm سیاره ای بخرم... میخواستم بدونم چون موتور ردیاب ندارم و پایه م ثابته مشکلی کم بودن میدان دید واسم پیش نمیاد.!؟؟؟ (سوژه چقدر تو میدان دید میمونه؟)

با چشمی 10 میلیمتر 1.5 دقیقه میمونه....
:5:

رضا طامهری
07-13-2013, 05:50 PM
باسلام
من یه 10 اینچ دابسونی دارم...الان میخوام یه چشمی 3 تا 5 mm سیاره ای بخرم... میخواستم بدونم چون موتور ردیاب ندارم و پایه م ثابته مشکلی کم بودن میدان دید واسم پیش نمیاد.!؟؟؟ (سوژه چقدر تو میدان دید میمونه؟)

سلام دوست گرامی

اینکه میزان مکس جرم درون چشمی شما چقدر باشد علاوه بر میدان دید چشمی و میزان گشودگی دهانه چشمی، به مکان جرم در اسمان هم خیلی وابسته است. میدانید که هرچه جرم به استوای سماوی نزدیکتر باشد سرعت ظاهری بیشتری نیز دارد.

اما در مورد چشمی ها بسته به انتخاب شما، شرایط فرق میکند
اگر انتخاب شما یک چشمی 5 میلیمتر ultra سلسترون با 70 درجه میدان دید و 28 میلیمتر گشودگی دهانه باشد کار شما بسیار ساده تر خواهد بود و حتی میتوانید از این چشمی برای اجرام به غیر از سیارات نیز استفاده کنید ولی اگر از یک چشمی پلوسل ساده استفاده کنید کار کمی دشوار است به نحوی که رصد خیلی دلچسب نخواهد بود

چشمی 3 میلیمتر هم گرچه شما را به ماکزیمم بزرگنمایی تلسکوپتان نزدیک میکند اما خیلی سریع تصویر را از دست خواهید داد

انتخاب خود را از میان چشمی های پلوسل خارج کنید و به سمت چشمی های میدان دید باز بیاید. مطمئنا کمی بیشتر خرج خواهید نمود اما ارزش یک رصد دلچسب و راحت با تصویری شارپ و واضح را خواهد داشت

Astronomy
07-13-2013, 06:59 PM
باسلام

یک فرمول هم من برای این قضیه شنیدم:

FOD = (t * Cos x) / 240

که FOD میدان دید جشمی بر حسب رادیان

t زمانی که ستاره قطر میدان دید را طی میکند بر حسب ثانیه (همون زمانی که توی چشمی میتونیم ببینیمش)

و x میل ستاره ای که در وسط میدان دیدمون وجود داره

فائزه معتضدیان
07-15-2013, 11:03 AM
من سه تا سوال نسبتا الکی داشتم:دی:
1-تو توضیحات یه تلسکوپ نوشته بود:سایر لوازم جانبی:آداپتور 1.25 و 2 اینچ
یعنی چی؟
2-فیلتر ماه یا فیلتر آلودگی نوری به کجای تلسکوپ وصل میشن؟
3-هر چشمی ای به هر تلسکوپی میخوره؟یا مثلا چشمی یه تلسکوپ سلسترون با چشمی مخصوص اسکای واچر متفاوته؟

صادق مقامی
07-15-2013, 02:15 PM
من سه تا سوال نسبتا الکی داشتم:دی:
1-تو توضیحات یه تلسکوپ نوشته بود:سایر لوازم جانبی:آداپتور 1.25 و 2 اینچ
یعنی چی؟
2-فیلتر ماه یا فیلتر آلودگی نوری به کجای تلسکوپ وصل میشن؟
3-هر چشمی ای به هر تلسکوپی میخوره؟یا مثلا چشمی یه تلسکوپ سلسترون با چشمی مخصوص اسکای واچر متفاوته؟

سوال در هر سطحی از دانایی لازم و ارزشمنده خانم معتضدیان.

1.چشمی معمولا در دو سایز 1.25 و 2 اینچ تولید میشن که نشون دهنده قطر اونها هست.یعنی این تلسکوپ قابلیت اتصال هر دو نوع رو داره.

2.فیلتر ها(به جز فیلتر خورشیدی)به قسمت داخلی چشمی پیچ میشن.فیلتر خورشیدی هم به دهانه تلسکوپ متصل میشه.

3.چشمی ها معمولا اختصاصی نیستن و به هر تلسسکوپی می خورن.

فائزه معتضدیان
07-31-2013, 06:13 PM
دو تا سوال دیگه دارم!:
1-فیلتر آلودگی نوری چی کار میکنه؟دقیقا چه تاثیری روی تصویر میزاره؟
2-چرا سلسترون به عنوان بهترین برند تلسکوپ شناخته شده؟چه فرقی با برندهای دیگه(مثلا اسکای واچر) داره؟

نرگس پورغفاری
08-01-2013, 12:00 PM
سلام من می خواستم دوربین نجومی بخرم توی یه جایی خوندم که دوربین 70*15و80*20دوربین های خوبی هستن حالاااگه کسی تجربه داره منوراهنمایی کنه چه نوع دوربینی بخرم که خوب باشه بتونم بیشتراجرام اسمونوببینم

Mostafa
08-01-2013, 01:21 PM
دو تا سوال دیگه دارم!:
1-فیلتر آلودگی نوری چی کار میکنه؟دقیقا چه تاثیری روی تصویر میزاره؟
2-چرا سلسترون به عنوان بهترین برند تلسکوپ شناخته شده؟چه فرقی با برندهای دیگه(مثلا اسکای واچر) داره؟

سلام دوست گرامی

1- فیلتر آلودگی نوری در اصل کارش اینه که کنتراست تصویر رو افزایش میده ( دقیقـآ عکس کاری که آلودگی نوری روی تصویر ایجاد میکنه )

مثال ساده اش اینه : فرض کنید توی سینما نشستید و فیلم می بینید و محیط هم کاملا تاریکه ، بعد یک دفعه 1 نفر در سینما رو باز میکنه و از بیرون نور می افته روی پرده ...

در این حالت فیلم چه تغییری میکنه ؟ آلودگی نوری هم دقیقآ همین کار رو میکنه ;)

2- نه فقط در مورد اپتیک ، بلکه در مورد هر محصول تولیدی ، شرکت های تولید کننده بر حسب قدمت ، کیفیت ، خدمات پس از فروش ارزش گذاری می شوند .

مثلا در تولید وسایل الکترونیکی ، اتومبیل ، پوشاک یا هر چیز دیگه ای این رنکینگ وجود داره و خریداران بر اساس مقایسه قیمت ها و رنکینگ ، اقدام به خرید می کنند

در مورد لوازم اپتیکی (خصوصآ تلسکوپ) شاید بشه به جرآت گفت که برند شماره 1 جهان تاکاهاشی است . چرا که تولیدات بسیار با کیفیتی داره که تست های دقیقی روی اونها انجام میشه

و البته بیشتر اقلامش هم سفارشی ساخته میشه . بعد از اون هم در دنیای حرفه ای برند زاواروفسکی قرار داره که تقریبآ مشابه تاکاهاشی است ، با این توضیح که فقط

دوربین تک چشمی تولید میکنه و تلسکوپ نداره .

البته همونطور که گفتم تاکاهاشی یک برند حرفه ای است که بیشتر محصولاتش رو به سفارش رصدخانه ها و مراکز علمی می سازه و بنابر این یک برند عمومی محسوب نمی شه .

بعد از اونها 2 برند اصلی که تلسکوپ های آماتوری تولید میکنند ، سلسترون و مید هستند . هر دو شرکت آمریکایی و دارای سابقه بسیار زیادی هستند .

البته در سالهای اخیر سلسترون با تولید برخی محصولات جدید از جمله تلسکوپ های Edge HD سعی کرده از نظر کیفیت و فروش محصول از مید پیشی بگیره .

برند های بعدی مثل ویکسن و اوریون و ... در رتبه های بعدی قرار دارند .

اما اصلی ترین وجه تمایز این برند ها ، کیفیت اپتیکی و خطاهای اپتیکی کمتر در مدل های مشابه هست .

Amirali
08-01-2013, 06:49 PM
سلام من می خواستم دوربین نجومی بخرم توی یه جایی خوندم که دوربین 70*15و80*20دوربین های خوبی هستن حالاااگه کسی تجربه داره منوراهنمایی کنه چه نوع دوربینی بخرم که خوب باشه بتونم بیشتراجرام اسمونوببینم

سلام
شما با دوربین 70*15 میتونید تمام اجرام مسیه + تعداد زیادی از اجرام فهرست ngc رو تو یه اسمون تاریک ببینید.

مزایای 80*20 نسبت به 70*15:
بزرگنمایی بیشتر
جمع اوری نور بیشتر

مزایای 70*15 نسبت به 80*20 :
میدان دید بیشتر
قطر نور خروجی بیشتر

|Alireza|
08-01-2013, 09:08 PM
سلام
شما با دوربین 70*15 میتونید تمام اجرام مسیه + تعداد زیادی از اجرام فهرست ngc رو تو یه اسمون تاریک ببینید.

مزایای 80*20 نسبت به 70*15:
بزرگنمایی بیشتر
جمع اوری نور بیشتر

مزایای 70*15 نسبت به 80*20 :
میدان دید بیشتر
قطر نور خروجی بیشتر
البته می توان فاکتور وزن رو هم به عنوان مزیت برای دوربین 70*15 اضافه کرد.تا جایی که شما حتی میتوانید رو دست و بدون سه پایه با اون رصد کنید ولی در مورد 80*20 حتما باید از یک سه پایه ی مستحکم استفاده کنید.اگرچه برای رصد های جدی دوربین 70*15 هم نیاز به سه پایه دارد.ولی در این مورد دوربین 70*15 با یک سه پایه ی عادی و آماتوری هم مستحکم می ماند.

نرگس پورغفاری
08-02-2013, 01:26 PM
ممنون ازجوابتون یعنی دوربین 70*15 بهتره از80*20

Mostafa
08-02-2013, 02:23 PM
ممنون ازجوابتون یعنی دوربین 70*15 بهتره از80*20

سلام خانم پورغفاري

اگر شما همه فاكتور ها ( توان گرداوري نور ، حد قدر ، بزرگنمايي مفيد ، وزن ، قيمت و .... ) رو در كنار هم قرار بديد ، متوجه ميشيد كه هيچ ابزاري بر ابزار هاي ديگه برتري مطلق نداره

اما بايد اين نكته رو هم در نظر بگيريد كه با هيچ ابزاري نمي توانيد بدون سه پايه و روي دست رصد كنيد ، براي هر دو دوربين نياز به سه پايه داريد

با اين اوصاف اگر از فاكتور وزن رو در نظر نگيريم ، تنها برتري 15x70 قيمت كمتر اون هست

وگرنه به نظرم هم از نظر توان گرداوري نور و هم بزرگنمايي ، 20x80 برتري داره

مهدی ناصری
08-07-2013, 07:03 PM
سلام دوستان
فاصله کانونی شیئی تلسکوپ های شکستی آپوکرومات در طول شب همراه با تغییرات دما، تغییر می کنه؟
یعنی اگر ابتدای شب فوکوس رو تنظیم کنیم، ممکنه در اواخر شب وضوح تغییر کرده باشه و نیاز به تنظیم دوباره فوکوس داشته باشیم؟

رضا طامهری
08-07-2013, 07:31 PM
سلام دوستان
فاصله کانونی شیئی تلسکوپ های شکستی آپوکرومات در طول شب همراه با تغییرات دما، تغییر می کنه؟
یعنی اگر ابتدای شب فوکوس رو تنظیم کنیم، ممکنه در اواخر شب وضوح تغییر کرده باشه و نیاز به تنظیم دوباره فوکوس داشته باشیم؟

سلام
مقوله ای که شما فرمودین بستگی به ضریب انبساط حجمی و خطی شیشه دارد.
ضریب انبساط حجمی شیشه برابر است با 25.5. به این نحو تعریف میشود که در دمای 20 درجه اگر 1 درجه افزایش دما داشته باشیم به میزان 25.5*10به توان-6 متر مکعب در یک متر مکعب تغییر حجم خواهیم داشت!
حال ببینید در 4 اینچ چقدر قرار است ما تغییر حجم داشته باشید!!! :) خیلی خیلی ناچیز! البته در گذشته بدنه ی اغلب اپوها فلزی بود که به علت اینکه ضریب انبساط اهن از شیشه بیشتر است در دماهای پایین کمی روی لنزها فشار می امد که جدیدا با روی کار امدن بدنه های فیبر کربن که تقریبا ضریب انسابط مساوی با شیشه دارد این مورد هم کاملا از بین رفته است

با توجه به توضیحات خلاصه بالا احتمال برهم خوردن فوکوس کم است که البته اگر روش عکاسی شما پرایم فوکوس باشد که دوربین مستقیما به تلسکوپ وصل شود و چشمی در کار نباشد این خطا و تغییر فاصله کانونی به صفر میرسد :)

amirvedadian
08-27-2013, 10:54 AM
سلام دوستان:)
من یه تلسکوپ 130 mm این http://up.avastarco.com/images/t022ywm0kpwwmzko3f.jpg (http://up.avastarco.com/)
دارم و میخوام روش موتور نصب کنم .... میخواستم بپرسم
1. باید پایمم "(az4 ) عوض کنم؟
2. قیمتش حدودا چه قدر میشه ؟
3. ایا می ارزه روی تلسکوپم که زیاد حرفه نیست موتور بزارم؟؟؟؟:confused:

رضا طامهری
08-27-2013, 01:56 PM
سلام دوستان:)
من یه تلسکوپ 130 mm دارم و میخوام روش موتور نصب کنم .... میخواستم بپرسم
1. باید پایمم "(az4 ) عوض کنم؟
2. قیمتش حدودا چه قدر میشه ؟
3. ایا می ارزه روی تلسکوپم که زیاد حرفه نیست موتور بزارم؟؟؟؟:confused:

سلام دوست گرامی

نه امکانش نیست! نوع موتور دار این مقرهای AZgt نام داره که هم موتور داره و هم سیستم گوتو که شخصا اصلا پیشنهادش نمیکنم چون هم موتورهاش ضعیفه هم سرعتش پایینه هم دوام کمی داره!!

قیمت مقرهای azgtحدود یک میلیونه فکر کنم

و در مورد سوال اخرتون، من این کارو رو به صرفه نمیدونم... پولاتونو جمع کنید یک اپتیک خوب با یه مقر استوایی مناسب و قوی بخرید...

مثلا سری omniسلسترون: مقر استوایی+ قابلیت نصب موتور+ اپتیکهای فوق العاده با کیفیت

فائزه معتضدیان
09-04-2013, 10:43 PM
سلام!تو سایت چاره بودم که یهو این تلسکوپ رو دیدم!:
http://www.chare.ir/index.php?dispatch=products.view&product_id=62669
میخواستم ببینم دقیقا چه جوریه؟سه پایه هم لازم داره؟! و اگه میشه یه عکس از ساختارش رو میدید ببینم؟

رضا طامهری
09-05-2013, 08:47 PM
سلام!تو سایت چاره بودم که یهو این تلسکوپ رو دیدم!:
http://www.chare.ir/index.php?dispatch=products.view&product_id=62669
میخواستم ببینم دقیقا چه جوریه؟سه پایه هم لازم داره؟! و اگه میشه یه عکس از ساختارش رو میدید ببینم؟

سلام

این تلسکوپها روی شانه حمل میشوند اسکای واچر هم یه مدلشو داره... کلا چیز خیلی خوبی نیست تقریبا کارایی خاصی نداره
چشمیش هم قابل تعویض نیست

radlidea
09-13-2013, 02:11 PM
سلام
میشه راجب هم خط کردن بیشتر توضیح بدید،اینکه کلا یعنی چی و چگونه انجام میشود؟
ممنون

SSgumS
09-13-2013, 03:53 PM
سلام
هم خط کردن های متفاوتی داریم مثلا هم خط کردن تلسکوپ، هم خط کردن جوینده با تلسکوپ و ...
فکر کنم منظور شما هم خط کردن تلسکوپ باشه.
تلسکوپ های بازتابی هر از چند گاهی نیاز به هم خطی دارند مخصوصا بعد از انتقال تلسکوپ از جایی به جایی دیگر. در این تلسکوپ ها باید نور جمع آوری شده توسط آینه اولیه طوری به آینه ثانویه بازتاب بشه تا آینه ثانویه بتواند آن را در وسط چشمی کانونی کند. بر اثر دلایلی که گفته شد آینه ها در جای خود کمی تکان میخورند و در پی آن تصویر به خوبی کانونی نمی شود و باعث می شود که ما تصویر واضحی نداشته باشیم که برای حل این مشکل بایست تلسکوپ را هم خط کرد:
http://www.anobanini.net/forum/attachment.php?attachmentid=8105&stc=1&d=1302967929
یکی از راه های ساده برای هم خط کردن تلسکوپ استفاده از این وسیله (http://www.telescope.ir/%D9%84%D9%88%D8%A7%D8%B2%D9%85-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C/%D9%87%D9%85%E2%80%8C%D8%AE%D8%B7-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87/item/1621-%D9%87%D9%85%D8%AE%D8%B7-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AA%D8%A7%D8%A8%DB%8C) است. بعد گذاشتن این وسیله داخل فکوسر و روشن کردن اون اول باید آینه ثانویه رو و بعد از اون آینه اولیه رو تنظیم کنیم:
پشت آینه ثانویه 3 پیچ هست که باید طوری با این سه پیچ بازی کنی که نقطه حاصل از لیزر بر روی آینه اولیه دقیقا وسط آینه اولیه قرار بگیره (دقیقا وسط دایره ای که وسط آینه اولیه ات کشیده شده).
http://up.avastarco.com/images/kcbdg3loowp0c6ecs38.png
بعد میریم سراغ آینه اولیه؛ پشت آینه اولیه 3 جفت پیچ هست که یکی از هر جفت، پیچ نگه دارنده (لاغرتره) و دومیش پیچ هم خط کننده (گنده تره) است:
http://www.orion-xt10.com/images/ColliScrews.jpg
باید اول پیچ های نگه دارنده رو باز کنی و جوری با پیچ های هم خط کننده ور بری که دقیقا بازتاب نور لیزر روی محل نشر اولیه اش بیفته. بعدش هم پیچ های نگه دارنده رو سفت میکنی:
http://up.avastarco.com/images/imc31mu48qs31xa8x9m.png
باید دقیقا اون نقطه قرمزه ی داخل عکس، روی اون سوراخ قرار بگیره و الان که این طور نی پس تلسکوپ هم خط نی.
نکته: توی بعضی تلسکوپ ها به جای پیچ نگه دارنده پیچ های سفید رنگ استفاده میشن و به جای پیچ های هم خط کننده پیچ های سیاه.

sesto
09-14-2013, 07:18 PM
سلام دو تا سوال داشتم
یک
دوربین دو چشمی celestron 10-30*50 up close zoom به درد رصد میخوره ؟ اصلا up close zoom یعنی چی ؟
و سوال دوم قیمت این دوربین حدود 180 هزار تومنه دوربینی توی این سطح با قیمت پایین تر هست؟؟؟
قیمت متعلق به فروشگاه نایت اسکی می باشد ممنون

رضا طامهری
09-14-2013, 08:22 PM
سلام دو تا سوال داشتم
یک
دوربین دو چشمی celestron 10-30*50 up close zoom به درد رصد میخوره ؟ اصلا up close zoom یعنی چی ؟
و سوال دوم قیمت این دوربین حدود 180 هزار تومنه دوربینی توی این سطح با قیمت پایین تر هست؟؟؟
قیمت متعلق به فروشگاه نایت اسکی می باشد ممنون

سلام دوست گرامی

در وهله اول باید عرض کنم که سری up closeسری های طبیعت گردی و پرنده نگری است البته میتوان با ان به اسمان نگاه کرد اما بهرحال قرار نیست تصویر به وضوح دوچشمی های نجومی باشد

دوم اینکه دوربینهای زوم کلا خیلی برای نجوم مناسب نیستند... به شخصه نمیپسندم دلیل اصلی هم همین حالت زوم است... مثلا در این دوربین زوم این دوربین بین 10 تا 30 برابر متغیر است و شما میتوانید یکی از این بزرگنمایی ها را انتخاب کنید اما برای داشتن زوم متغیر مجبور به اضافه کردن چند قطعه اضافه به دوربین هستندکه همین مورد کنتراست تصویر را پایین میاورد که در رصد شب خیلی مهم است

لذا کلا دوربینهای زوم را برای رصد انتخاب نکنید!

sesto
09-15-2013, 09:27 AM
خب پیشنهادی دارید برای خریدن دوربین با بودجه حدود 200 هزار تومن برای شروع نه رصد حرفه ای
یا با قیمت بالاتر البته اگه فروشگاهی به صورت اقساط بده :d دانشجوییم دیگه

amirvedadian
09-16-2013, 11:20 AM
خب پیشنهادی دارید برای خریدن دوربین با بودجه حدود 200 هزار تومن برای شروع نه رصد حرفه ای
سلام :)
با اجازه از دوستان
من خودم هم وقتی میخواستم یه ابزاری برای شروع بگیرم دنبال یه دوربین دو چشمی با قیمت همین حدودا بودم ولی هرجا گشتم همه دوربین ها برای طبیعت گردی و دیدن پرندگان بود :have a nice day:
به نظر من پول هاتونو جمع کنید (حدودا 680 ت) و یه دوربین دوچشمی 20*80 بگیرید که برای شروع خیلی خوبه!!!!!!

رضا طامهری
11-07-2013, 12:44 PM

با اجازه از دوستان
من خودم هم وقتی میخواستم یه ابزاری برای شروع بگیرم دنبال یه دوربین دو چشمی با قیمت همین حدودا بودم ولی هرجا گشتم همه دوربین ها برای طبیعت گردی و دیدن پرندگان بود :have a nice day:
به نظر من پول هاتونو جمع کنید (حدودا 680 ت) و یه دوربین دوچشمی 20*80 بگیرید که برای شروع خیلی خوبه!!!!!!

البته دوستان من یه نکته رو اضافه کنم و اون اینه که حتما حتما هم نباید از دوچشمی ها اغاز کرد رصد اپتیکی رو! علت اصلی اصرار ما بر استفاده نکردن ار تلسکوپها برای شروع پیچیدگی اونهاست چون میشه کفت بیشتر مقرها، استوایی هستند که سرو کله زدن باهاشون سخته! اما حالا اگه کسی نخواست از دوچشمی شروع کنه یه تلسکوپ کوچیک با استقرار سمت ارتفاعی هم گزینه خوبیه!!!

mohsen4465
11-07-2013, 02:47 PM

با اجازه از دوستان

البته دوستان من یه نکته رو اضافه کنم و اون اینه که حتما حتما هم نباید از دوچشمی ها اغاز کرد رصد اپتیکی رو! علت اصلی اصرار ما بر استفاده نکردن ار تلسکوپها برای شروع پیچیدگی اونهاست چون میشه کفت بیشتر مقرها، استوایی هستند که سرو کله زدن باهاشون سخته! اما حالا اگه کسی نخواست از دوچشمی شروع کنه یه تلسکوپ کوچیک با استقرار سمت ارتفاعی هم گزینه خوبیه!!!
بله همونطور که آقای طامهری گفتند الزامی وجود نداره که یک آماتور نجوم رو با دوربین دوچشمی آغاز کنه.

از لحاظ مالی و اقتصادی هم که به قضیه نگاه کنیم گاهی اوقات خرید یک کالای گران قیمت‌تر به صرفه‌تر از خرید یک کالای ارزان قیمته. دلیلش هم اینه که کالای ارزان قیمت معمولاً نیاز ما رو موقتی برآورده میکنه و بعد باید مجدداً برای خرید کالای جدید اقدام کنیم که این خودش در مجموع هزینه رو در مقایسه با دارایی که کسب کردیم بالا می‌بره. برای مثال فرض کنید که شما واقعاً به نجوم علاقه‌مند هستید و هیچ شکی ندارید که هیچ وقت از نجوم و رصد آسمان دل زده نمیشید. مطمئناً چنین فردی نهایت کار تلسکوپه رو می‌خره. پس اگه امروز بیاد و دوچشمی بخره به هوای اینکه بعدها تلسکوپ میخره کار اشتباهی میکنه چون با اینکار قسمتی از سرمایش رو بابت خرید دوچشمی میذاره در حالی که اگه همین پول رو پس‌انداز میکرد میتونست در آینده برای مثال یه مقر بهتر برای تلسکوپش بخره، یا یه چشمی جنس خوب، چندتا فیلتر خوب یا حتی یه تصویربردار و ... . با خرید تلسکوپ دیگه اون دوچشمی تقریباً تبدیل به یه وسیله تفننی میشه. کار دوچشمی رو تقریباً جوینده تلسکوپی که میخرید هم میتونه انجام بده. فقط کافیه تا اونو جدا کنید و ازش مثل یه دوربین تک چشمی برای رصد محدوده وسیع آسمون استفاده کنید. بنابراین همونطور که می‌بینید خرید کالای گران قیمت‌تر گاهی اوقات به صرفه‌تره. کالای ارزان در کوتاه مدت بصرفه‌است اما در بلند مدت هزینه بردارتره.

البته این نکته رو هم اضافه کنم که اگه بازهم قصد خرید یه دوچشمی رو دارید سعی کنید یه جنس گرون قیمت‌تر و بهترش رو بخرید. چون دوچشمی مرغوب حتی بعد از خرید تلسکوپ هم ارزشش رو تقریباً حفظ میکنه اما دوچشمی ارزان قیمت ممکنه حتی تفاوت زیادی با جوینده تلسکوپتون نداشته باشه. در کل تو خرید کالاهای نجومیتون یه برنامه بلند مدت پیاده کنید طوری که نهایتاً ابزارهایی که به مرور می‌خرید با هم متچ باشن نه اینکه مثلاً امروز یه چشمی معمولی 5 م.م. بخرید و فردا برید یه 5 م.م. مرغوبتر بخرید. چون اینجوری اون اولیه رو دیگه کلاً باید بندازید گوشه اتاق یا نهایتاً با قیمت ناچیزی بفروشید.

ضمناً حرفهای من باعث افراط بیش از حدتون نشه. وضع مالی خودتون رو بررسی کنید و نسبت به اون یه بودجه‌بندی شخصی خوب برای کالای متناسب با وضعیت مالیتون انجام بدید.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پانویس:
بلاخره این حسابداری هم یه جا بدرد نجوم خورد. :دی

amirvedadian
11-08-2013, 01:52 PM
سلام
ببخشید من چند وقت پیش یک وسیله ای رو دیدم مثل رادیو که برای فهمیدن تعداد شهاب ها استفاده میشد . میشه طرز ساختشو یاد بدید؟!!!

Mehrnoosh
11-29-2013, 11:52 PM
اطلاعات کامل در مورد یک ccd خاص و همچنین روش کار باهاش از کجا میتونم پیدا کنم؟

مدل: Meade pictor
416xte serial 40 l

محمد سروش
12-01-2013, 10:18 AM
اطلاعات کامل در مورد یک ccd خاص و همچنین روش کار باهاش از کجا میتونم پیدا کنم؟

مدل: Meade pictor
416xte serial 40 l

سلام
میتونید اینجا (http://www.meade.com/manuals/) قسمت manual های کمپانی مید رو ببینید
این (http://www.meade.com/manuals/pictor/) هم قسمت ccd های پیکتور

من یک نمونه از این ccd رو دیدم ، یک اتوگایدر stand alone هست که ظاهرا برای عکاسی هم ازش استفاده میشه

Sky-Watcher
12-06-2013, 04:16 AM
سلام علیکم /یک سوال فوری از عزیزان
دوستان یک تلسکوپ دیدم عکسش رو ولی فروشنده مدل دقیق تلسکوپ رو اطلاع ندارند/من با این که کلی تجربه نجومی دارم ولی واقعا تشخیص ندادم مدل رو /خواستم عکسش رو نشون بدم ببینم کسی از دوستان میش توضیح بده دقیقا تلسکوپ و مدل مقر چی هستش
ممنون
60906091609260936094

رضا طامهری
12-07-2013, 09:12 PM
سلام علیکم /یک سوال فوری از عزیزان
دوستان یک تلسکوپ دیدم عکسش رو ولی فروشنده مدل دقیق تلسکوپ رو اطلاع ندارند/من با این که کلی تجربه نجومی دارم ولی واقعا تشخیص ندادم مدل رو /خواستم عکسش رو نشون بدم ببینم کسی از دوستان میش توضیح بده دقیقا تلسکوپ و مدل مقر چی هستش
ممنون
60906091609260936094
سلام دوست گرامی
من این مدل تلسکوپ را دیده ام... اغلب فروشنده ها ازان به عنوان یک برند کره ای یاد میکنند... حتی چند سال پیش(حدودا4 سال) یک مدل از ان را یکی از دوستان برای یک مرکز علمی خریداری کرد... کیفیت تلسکوپ و مدل بشدت پایین است شاید در حد افتضاح... مقر این تلسکوپها به احتمال قریب به یقین کامار است اما تیوب را دقیق نمیدانم...

علیرضا محمدی
12-09-2013, 03:26 PM
سلام دوست گرامی
من این مدل تلسکوپ را دیده ام... اغلب فروشنده ها ازان به عنوان یک برند کره ای یاد میکنند... حتی چند سال پیش(حدودا4 سال) یک مدل از ان را یکی از دوستان برای یک مرکز علمی خریداری کرد... کیفیت تلسکوپ و مدل بشدت پایین است شاید در حد افتضاح... مقر این تلسکوپها به احتمال قریب به یقین کامار است اما تیوب را دقیق نمیدانم...
سلام
اپتیک این تلسکوپ خیلی هم بد نیست ولی مقر اصلا خوب نیست ،من خودم کار باهاشو تجربه کردم آخه تنها تلسکوپ قابل حمل انجمن ما همین تلسکوپ هست
راستی اپتیک هم خطای رنگی داره

رضا طامهری
12-09-2013, 08:08 PM
سلام
اپتیک این تلسکوپ خیلی هم بد نیست ولی مقر اصلا خوب نیست ،من خودم کار باهاشو تجربه کردم آخه تنها تلسکوپ قابل حمل انجمن ما همین تلسکوپ هست

خب کامار هم قرار نیست افتضاح باشه ولی خب خطاهاش بالاس مخصوصا وقتی پای نوردهی یا بزرگنمایی بالا در میون باش!!!
من فکر کردم میخواین بخرین :) وگرنه تلسکوپ انجمنه که خب استفاده کنید ازش.. دیگه خطاهاش که ازتلسکوپ دست ساز گالیله که بیشتر نیست که :)

رضا طامهری
12-09-2013, 08:08 PM
سلام

خب کامار هم قرار نیست افتضاح باشه ولی خب خطاهاش بالاس مخصوصا وقتی پای نوردهی یا بزرگنمایی بالا در میون باش!!!
من فکر کردم میخواین بخرین :) وگرنه تلسکوپ انجمنه که خب استفاده کنید ازش.. دیگه خطاهاش که ازتلسکوپ دست ساز گالیله که بیشتر نیست که :)

Sky-Watcher
12-19-2013, 08:10 PM
سلام علیکم دوستان در مورد apograde هرچیز می دانید راهنمایی کنید /ممنون

رضا طامهری
12-20-2013, 12:04 PM
سلام علیکم دوستان در مورد apograde هرچیز می دانید راهنمایی کنید /ممنون

سلام دوست گرامی
همانطور که از ترجمه تحت الفظی واژه نیز میتوان فهمید، apograde ارتقا سطح کیفی تلسکوپهای سِمی اپوکروماتیک و اکروماتیک به اپوکروماتیک است
البته منظور از اپوکروماتیک، اپوکروماتیکهایی در حد ویلیام اپتیک و استروفیزیک است
این پروسه از طریق تعویض عدسی شی تلسکوپ با مشابه اپوکروماتیک ان صورت میگیرد
البته کار بهمین سادگی ها هم نیست...
مبتکر این طرح طبق معمول توماس ام بک (همان TMB) است که امتیاز این طرح را به شرکت ویلیام اپتیک امریکا فروخته است و هم اکنون هم لنزهای جایگزینی این طرح برای تلسکوپهایی همچون مگرز(سمی اپو) در سطح وسیعی موجود است

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقالات زیر را مطالعه کنید
مقاله ۱ (http://www.astromart.com/articles/article.asp?article_id=398)

Masoume falaki
12-29-2013, 07:06 PM
سلام
من برای پروژه ی نوجوم مدرسم ساخت انتن دریافت کننده ی امواج مشتری انتخاب کردم ولی نمی دونم باید چی کار کنم.البته اقای امام به من گفتند که ماهنامه ی نجوم شماره ی 38 رو بگیرم ولی اگر میشه بازم کمکم کنید.
مرسی

عباس احمدیان
12-29-2013, 11:42 PM
نه نه اونی که توی مجله هستش اصلا" درست نکن که به فناست.
مدارش ایراد داره. تمام سیگنالها شار میشه توی مدار و هیچی خروجی نداری. من تست و بررسی کردم.

Mostafa
12-30-2013, 01:47 AM
نه نه اونی که توی مجله هستش اصلا" درست نکن که به فناست.
مدارش ایراد داره. تمام سیگنالها شار میشه توی مدار و هیچی خروجی نداری. من تست و بررسی کردم.

سلام آقاي احمديان
حتمآ شما هم همون مجله معروف ، شماره 38 رو ديدي
تا جايي كه من خبر دارم خيلي سال قبل يك گروه دانش آموزي عين همين نقشه رو اجرا كرده بود و در جشنواره خوارزمي رتبه هم آورده بود
البته من دورادور در جريان بودم
اما اگر مي فرماييد كه در مدار هاي ذكر شده مشكلي هست ، ممنون ميشم اگر مشكل رو بفرماييد يا روشي رو براي اصلاح اون معرفي كنيد
ممنون از محبت شما :)

عباس احمدیان
12-30-2013, 08:36 PM
سلام جناب رییس :26:
ببخشید وقت شمارو گرفتم
بله در اون مدار یک جا وجود داره که جای پایه های امیتر و کلکتور ترانزیستور جابه جا زده شده. و این عملکرد دستگاه رو مختل میکنه.:68:
احتمال زیاد دوستان عزیزمون که درجشنواره شرکت کردند دانش الکترونیک کافی برای تشخیص این نقص را داشتند و تغییر لازم را اعمال کردند. راستش من درحال حاظر نه اون شماره 38 رو دارم و نه فرصت کافی برای رفع مشکلش. اما میتونم قول بدم که یه مدار مناسب جهت اینکار طراحی کنم فقط به مقداری وقت نیاز دارم .از این بابت هم عذر میخوام . شما که شرایط بنده رو بخوبی مطلع هستید.:110:
دوستان عزیز میتونن جهت مشاهده بعضی از مداراتی که قراره طراحی کنم به صفحه diy مراجعه کنند. من فایلهامو اونجا قرار میدم و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستم.:pathead:

Soroush Samadi
12-31-2013, 08:27 PM
با سلام و خسته نباشید
میشه یکی از دوستان روش ساخت تلسکوپ رادیویی و وسایل مورد نیاز و روش کارش و اطلاعاتی که میشه ازش گرفت رو برام توضیح بده؟
ممنونم

Draco
01-17-2014, 02:23 PM
با سلام یک دوربین دوچشمی دیدم که می خواهم ببینم اصلا به درد رصد آسمان می خورد و نظر شما ها در این باره چیه
Celestron 20X50 Upclose
http://94.182.142.2/Digikala/Image/Webstore/Product/P_24377/Original/Binoculars-Celestron-20-50-Upclose8e1b25.jpg

مشخصات فنی:قطر دهانه: 50 میلی متر -بزرگنمایی: 20 برابر -نوع اپتیک: آکروماتیک -نوع منشور: Porro -قابلیت مقاومتی: بله -نوع قابلیت مقاومتی: ضد آب
مشخصات فیزیکی
وزن 900 گرم
مشخصات فنی
قطر دهانه 50میلی متر
بزرگنمایی 20برابر
توانایی زوم
نوع اپتیک آکروماتیک
قطر مردمک خروجی 2.5میلی متر
میدان دید (زاویه) 3درجه
نوع فوکوس مرکزی
نوع منشور Porro
قابلیت مقاومتی
توضیحات قابلیت های مقاومتی ضد آب

Mostafa
01-17-2014, 02:56 PM
سلام به شما

اصولا در مورد استفاده از دوربين هاي دوچشمي براي رصد آسمان ، 2 نكته را بايد مد نظر داشته باشيد

يكي قطر دهانه دوربين و ديگر ، قابليت اتصال روي سه پايه

در مورد قطر عدسي طبيعتآ هرچه مقدار آن بيشتر باشد ، توان گردآوري نور بيشتر است .

زماني كه دوربين هاي بزرگتر هنوز رايج نبودند ، همين دوربين هاي 50×20 دوربين هاي ايده آل رصدگران بودند

اما با ورود دوربين هايي با قطر هاي بزرگتر ( 70×15 و 80×20 و 100×25 ) سطح توقع آماتورها هم بالا رفت !

به هر حال اين دوربين از نظر قطر عدسي و حتي بزرگنمايي ، دوربين خوبي براي رصد اسمان است ، اما دوربين هايي با قطر عدسي بيشتر طبيعتآ مناسب تر خواهند بود

ضمن اينكه فكر ميكنم اين دوربين قطعه مرتبطي براي اتصال به سه پايه ندارد و لازم است خودتان با روش هاي ابتكاري آنرا روي سه پايه متصل كنيد

موفق باشيد :)

Masoume falaki
01-21-2014, 05:11 PM
سلام میشه فایل صوتی امواج مشتری رو برام بذارید.

yperseusy
01-22-2014, 12:46 AM
سلام به لینک زیر مراجعه کنید:
http://solarsystem.nasa.gov/galileo/sounds.cfm

aidin_bateni
01-24-2014, 04:03 PM
با سلام.دوست من اگه می خواید برای آغاز نجوم از دوربینی استفاده کنید که هم ارزون و هم قابل حمل باشه بهترین انتخاب برای شما دوربینهای 10X50 هستند که هم به آسونی روی دست نگه داشته می شن و هم بزرگنمایی 10 برابر اونها میدان دید بسیار خوبی رو برای مبتدیان در اختیار می گذاره.دوربینی که شما انتخاب کردید قطر دهانه مناسبی داره ولی بزرگنمایی اون برای رصد آسمان با این قطر دهانه مناسب نیست.این دوربین بیشتر یه دوربین منظره بینی هست تا یک دوربین نجومی.از طرفی قطر خروجی مردمک دوربینهای 10X50 پنج میلیمتره که برای مصارف نجومی خیلی بهتره.
نکته بعدی جنس منشور دوربینه.منشور این دوربین از نوع BaK-7 هست.منشورهای مرغوبتر از نوع BaK-4 هستند که هم نور بیشتری رو عبور میدن هم تصاویر واضحتری در اختیار می گذارن.
نوع اپتیک دوربین هم نسبتا مهمه.این دوربین آکروماتیکه ولی دوربینهای مرغوبتر آپوکروماتیک هستن که در اونها خطاهای عدسیها به حداقل رسیده.البته قیمت دوربین های آپوکروماتیک خیلی بالاست و اکثرا برای دوربینهای بزرگ از اونه استفاده میشه.پس برای دوربینهای 10X50 آکروماتیک گزینه ی بهتریه.
همچنین دوربینی که شما انتخاب کردید قابلیت زوم داره.این قابلیت برای مشاهده ی مناظر زمینی خیلی خوبه ولی توی آسمون کاربردی نداره.چون با افزایش زوم میدان دید کم شده و تصویر به شدت تار میشه.پس پیشنهاد میشه از دوربین بدون زوم استفاده کنید.
در پایان اگه می تونید بیشتر هزینه کنید و امکان استفاده از سه پایه هم براتون مقدوره دوربینهای 20X80 دوربینهای استاندارد منجمین آماتور هستند.البته آماتورهای حرفه ای.
موفق باشید.

esi_96
03-09-2014, 01:28 PM
با سلام و خسته نباشید به دوستان خودم.

تلسکوپ بنده 10 اینچ دابسونی است و ظاهرا از هم خطی خارج شده و این اواخر تصویر ها کمی کیفیتشون رو از دست دادند.
برای همخطی هیچ گونه ابزاری ندارم (لیزر هم خط کننده و ... ) حتی مرکز آینه تلسکوپ هم علامت گذاری نشده.
راهی واسه همخط کردن تلسکوپ هست که به ابزار نیاز نداشته باشه است؟
اگه هست لطفا توضیح بدید؟
ممنون

amirhastam
03-09-2014, 05:46 PM
سلام دوستان عزیزم من تازه واردم واینکه هنوز اشنایی با روش مطرح کردن سوال در کدوم قسمت اشنا نیستم از این بایت من را ببخشید سوالم این بود من کیت تلسکوپ بازتابی اماده میخواهم البته با چشمی و اینه ثانویه اگر کسی اطلاع دارد لطفا به من اطلاع بدهد ممنون

رضا طامهری
03-09-2014, 08:31 PM
با سلام و خسته نباشید به دوستان خودم.

تلسکوپ بنده 10 اینچ دابسونی است و ظاهرا از هم خطی خارج شده و این اواخر تصویر ها کمی کیفیتشون رو از دست دادند.
برای همخطی هیچ گونه ابزاری ندارم (لیزر هم خط کننده و ... ) حتی مرکز آینه تلسکوپ هم علامت گذاری نشده.
راهی واسه همخط کردن تلسکوپ هست که به ابزار نیاز نداشته باشه است؟
اگه هست لطفا توضیح بدید؟
ممنون

با سلام دوست گرامی
لطفا این مطلب (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1086-%D8%AA%D8%A7%D9%BE%DB%8C%DA%A9-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9-%D8%B3%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B3-%D9%88-%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C&p=62625&viewfull=1#post62625) را بخونید

عباس احمدیان
03-09-2014, 11:27 PM
سلام دوستان عزیزم من تازه واردم واینکه هنوز اشنایی با روش مطرح کردن سوال در کدوم قسمت اشنا نیستم از این بایت من را ببخشید سوالم این بود من کیت تلسکوپ بازتابی اماده میخواهم البته با چشمی و اینه ثانویه اگر کسی اطلاع دارد لطفا به من اطلاع بدهد ممنون

سلام دوست عزیز
میشه بفرمایید چه سایز تلسکوپی مد نظرتون هست؟ در حال حاظر برای 6 اینچ موجود است بطور کامل

mh.noori
03-10-2014, 10:24 AM
سلام ...

جناب احمدیان گرامی، تا به حال بر روی ریلهای حرکت زمان بندی شده دوربین ( جهت تایم لپس ) کار کرده اید ؟

----------------
از نظر فنی باید 2 قسمت طراحی شود .

1- الکترونیکی که مداری بسیار ساده است .
2- مکانیکی ( که من تجربه ندارم )
---------------
مکانیک می تواند بال اسکرو یا ریل و موتور و چرخ دنده باشد ( جهت حرکات افقی یا عمودی )
مدار چیزی غیر از یک کنترل کننده زمان نیست .( دکلاشنور دوربین من جهت عکاسی دیپ اسکای، در حقیقت یکی از همین کنترل کننده های زمان بندی شده است که از دکلاشنور های اماده دقیقتر عمل می کند )

فقط می ماند طراحی ( بهتر است بگوییم مونتاژ ) قسمت مکانیکی .

عباس احمدیان
03-10-2014, 09:25 PM
سلام ...

جناب احمدیان گرامی، تا به حال بر روی ریلهای حرکت زمان بندی شده دوربین ( جهت تایم لپس ) کار کرده اید ؟

----------------
از نظر فنی باید 2 قسمت طراحی شود .

1- الکترونیکی که مداری بسیار ساده است .
2- مکانیکی ( که من تجربه ندارم )
---------------
مکانیک می تواند بال اسکرو یا ریل و موتور و چرخ دنده باشد ( جهت حرکات افقی یا عمودی )
مدار چیزی غیر از یک کنترل کننده زمان نیست .( دکلاشنور دوربین من جهت عکاسی دیپ اسکای، در حقیقت یکی از همین کنترل کننده های زمان بندی شده است که از دکلاشنور های اماده دقیقتر عمل می کند )

فقط می ماند طراحی ( بهتر است بگوییم مونتاژ ) قسمت مکانیکی .

سلام جناب نوری عزیز

من ریل رو قبلا" ساختم منتهی بصورت ساده و آزمایشی
قطعات مکانیکی که شما نام بردید و کاملا" صحیح میباشد دارای قیمت بالایی است مخصوصا" بال اسکروو که تقریبا" متری 200 تا 400 هزار تومان است!!!

اما کنترل الکترونیکی اون با دکلانشور شما کاملا" کاملا" بخش مجزایی هستش چون این کنترلر اصلیترین کارش تنظیم حرکت هد شما برروی ریل تایم لپس است که میتونه هزار جور طراحی بشه و امکانات خاص خودشو داشته باشه. می فرمایید ساده هستش؟ مثال میزنم وقتی قراره هم دوربین به سمت راست حرکت کنه به طول یک متر و هم دور خودش بچرخه مثلا" نیم دور بازم سادست؟ :)
اما بخش بعدی همان تایمر شماست که وظیفه تنظیم شات ها رو بر عهده داره. و فرمایشتون کاملا" متینه.

پروژه بسیار خوبی هم هستش. من بطور کامل دارم منتهی بودجه...... :(

m a r s
04-17-2014, 05:46 PM
سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون

راستش دلم نیومد فقط با یک تشکر خالی از این موضوع بگذرم الان دو روزی میشه که کلید کردم روی این موضوع و تمام بستهاش رو خوندم و جا داره کلی تشکر کنم از تمامی دوستانی که با اطالاعات خوبشون راهنمایی کردن باز هم تشکر میکنم.

با اجازه همه بزرگترها خواستم یه مطلبی را یاد آوری کنم دوستان شاید بهترین وسیله رصدی و بهتر بگویم عضو رصدی همان چشمان ما هستن راه وارد شدن به نجوم داشتن دوربین دو چشمی و یا تلسکوب نیست بلکه داشتن اطلاعات مفید از آسمان و جهان هستیه اصلا برای خرید ابزار های رصدی عجله به خرج ندهید.با اینکه یه تلسکوب و یک دو چشمی دارم بازم میگم که آسمان در یک شب صاف با چشمان بی سلاح یه چیزه دیگه است . البته بعد از شناخت آسمان داشتن تلسکوب و دو چشمی ضروری میشه اما در همین بدو امر دنبال خرید ابزار رصدی نباشید....صبر داشته باشید تا به موقع بهترین چیز را داشته باشید.

MORTEZA.H
04-19-2014, 06:45 AM
سلام .درموردقیمت آینه های دابسونی اطلاع میخواستم.واینکه برای ساخت تلسکوپ دابسونی باقیمت کم و راحتی کار و تاثیر ناچیز در توان جمع آوری نور،آینه 10اینچی رو پیشنهاد میدین یا8 اینچی؟طوری که بتونم حلقه ی زحل یا کمربند های مشتری رو ببینم .باتشکر

ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ
04-19-2014, 02:19 PM
ببخشید من یک مبتدی هستم می خوام یه وسیله خوووب برای رصد بخرم که بتونم با زوم خیلی بالا رصد کم شما چه نوع وسیله ای پیشنهاد می کنین دوربین دوچشمی یا تلسکوپ . قیمتش مهم نیست فقط خوب باشه ممنون میشم کمکم کنین

رضا طامهری
04-20-2014, 04:45 PM
ببخشید من یک مبتدی هستم می خوام یه وسیله خوووب برای رصد بخرم که بتونم با زوم خیلی بالا رصد کم شما چه نوع وسیله ای پیشنهاد می کنین دوربین دوچشمی یا تلسکوپ . قیمتش مهم نیست فقط خوب باشه ممنون میشم کمکم کنین

سلام دوست گرامی
موضوعی که شما مطرح کردین بارها و بارها پرسیده شده و جوابهای یکسانی هم داده شده اما من باز هم به اختصار پاسخ شما رو میدم
اینکه برای رصد باید یک ابزار مناسب داشت حرفی منطقی و معقوله اما آیا میتونیم یه لامبورگینی رو به کسی بدیم که ماشین روندن رو بلد نیست؟

اگر شما از رصد با آسمان با ابزار شناخت دارین و میدونید که در رصد به کدامیک از معقولات علاقه دارین(عمق اسمان، سیارات ، عکاسی و... ) این یعنی شما میدونید دقیقا چه تلسکوپی نیاز دارین ولی اگه آشنایی با کار با ابزار ندارین باید اول کار یک ابزار ساده و دم دست رو انتخاب کنید که دست و پاتون رو تو یادگیری نگیره ی ابزار مثل یه دوچشمی یا حداکثر یه تلکسوپ بازتابی کوچیک با مقر سمت ارتفاعی

رضا طامهری
04-20-2014, 04:53 PM
سلام .درموردقیمت آینه های دابسونی اطلاع میخواستم.واینکه برای ساخت تلسکوپ دابسونی باقیمت کم و راحتی کار و تاثیر ناچیز در توان جمع آوری نور،آینه 10اینچی رو پیشنهاد میدین یا8 اینچی؟طوری که بتونم حلقه ی زحل یا کمربند های مشتری رو ببینم .باتشکر

سلام
در وهله اول در مورد قیمت آینه ها باید در وبسایتهای مربوطه جستوجوگر قیمتها باشید
اما در مورد جمع اوری نور باید عرض کنم توان گرداوری نور بین ۸ اینچ و ۱۰ اینچ تفاوت فاحشی دارد؛ یک تلسکوپ با دهانه ۸ اینچ ۱۱۰۰ برابر چشم انسان نور جمع اوری میکند و ۱۰ اینچ ۱۷۰۰ برابر!!! پس تفاوت بسیار بیش از ناچیز است... خیلی بیشتر
در مورد کمربند مشتری و حلقه های زحل شما با بزرگنمایی ۱۵۰ برابر هم به راحتی و با کیفیت مناسب به این مهم دست پیدا میکنید که یک تلسکوپ ۱۳۰ میلیمتری هم پاسخگوی شما خواهد بود

ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ
04-20-2014, 10:15 PM
سلام دوست گرامی
موضوعی که شما مطرح کردین بارها و بارها پرسیده شده و جوابهای یکسانی هم داده شده اما من باز هم به اختصار پاسخ شما رو میدم
اینکه برای رصد باید یک ابزار مناسب داشت حرفی منطقی و معقوله اما آیا میتونیم یه لامبورگینی رو به کسی بدیم که ماشین روندن رو بلد نیست؟

اگر شما از رصد با آسمان با ابزار شناخت دارین و میدونید که در رصد به کدامیک از معقولات علاقه دارین(عمق اسمان، سیارات ، عکاسی و... ) این یعنی شما میدونید دقیقا چه تلسکوپی نیاز دارین ولی اگه آشنایی با کار با ابزار ندارین باید اول کار یک ابزار ساده و دم دست رو انتخاب کنید که دست و پاتون رو تو یادگیری نگیره ی ابزار مثل یه دوچشمی یا حداکثر یه تلکسوپ بازتابی کوچیک با مقر سمت ارتفاعی
خیلی ممنون از راهنماییتون من هم دقیقا همین رو می خواستم برای اینکه فعلا راه بیوفتم چه تلسکوپی تهیه کنم بازتابی از چه مدلی من واقعا چیز خیلی کمی در مورد ابزار الات تلسکوپ میدونم اگر مشکلی پیش نمیاد راهنماییم کنین بابت کمک هاتون ممنونم

رضا طامهری
04-21-2014, 12:27 PM
خیلی ممنون از راهنماییتون من هم دقیقا همین رو می خواستم برای اینکه فعلا راه بیوفتم چه تلسکوپی تهیه کنم بازتابی از چه مدلی من واقعا چیز خیلی کمی در مورد ابزار الات تلسکوپ میدونم اگر مشکلی پیش نمیاد راهنماییم کنین بابت کمک هاتون ممنونم

در خدمتم دوست گرامی
به شخصه برای شروع به شما دو گزینه رو پیشنهاد میدم
اول یه دوچشمی ۸۰*۲۰ است که به شما بزرگنمایی ۲۰ برابر به شما میده
و دومیش یه تلسکوپ بازتابی با دهانه ۵ اینچ و مقر سمت ارتفاعی است
البته در سری استرومستر سلسترون یک نمونه با دهانه ۷۲ میلیمتری و مقر سمت ارتفاعی موجود است که برای شروع گزینه مناسبی است

ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ
05-20-2014, 11:15 AM
با عرض سلام
اخیرا تلسکوپی رو دیدم اندازه ی کوچکی داشت اما در مفابل دابسونی 8 یا 10 (نمی دونم دقیقا کودوم بود ) نه تنها کیفیت بهتری داشت بلکه بزرگ نمایی هر دو یکسان بود !!!!! از نظر شما اون تلسکوپ چه نوع تلسکوپی بوده ؟ ممنون میشم کمکم کنین

عباس احمدیان
05-20-2014, 09:15 PM
با عرض سلام
اخیرا تلسکوپی رو دیدم اندازه ی کوچکی داشت اما در مفابل دابسونی 8 یا 10 (نمی دونم دقیقا کودوم بود ) نه تنها کیفیت بهتری داشت بلکه بزرگ نمایی هر دو یکسان بود !!!!! از نظر شما اون تلسکوپ چه نوع تلسکوپی بوده ؟ ممنون میشم کمکم کنین

سلام دوست عزیز
به احتمال بسیار زیاد شما یک تلسکوپ ریچی کرتین در سایز 6 یا 8 اینچ دیدید. تلسکوپهای ریچی کرتین یا به اختصار rc دارای کیفیت اپتیکی به مراتب بالاتر و طول لوله بسیار کوتاهتر در مقایسه با دابسونی ها و نیوتنی ها هستند. همچنین اکثر آنها دارای نسبت کانونی 8 هستند و بیشتر جهت مقاصد عکاسی و حرفه ای نجوم استفاده می شوند.
موفق باشید :)

messi10
06-13-2014, 10:42 PM
سلام من یه تاسکوپ70060 دارم میخواستم طرز صحیح کارشو بدونم و بهم بگید که به درد رصد سیاره ها میخوره یا نه. ممنون میشم

saba.
06-30-2014, 10:38 PM
سلام ببخشید من روی تلسکوپم یه جستجو گر خودکار goto نصب کردم ولی طرز کار باهاشو بلد نیستم میشه کمکم کنین؟

payam57
07-04-2014, 11:14 PM
درود بر عاشقان علم و فضا
دوستان اطلاعاتی در باره تلسکوپ ماکستوف نیوتنی 180 میلیمتری می خواستم؟آیا کسی تجربه رصد با این تلسکوپ را داشته؟ کیفیت رصد با تلسکوپ چطوره؟:help:

toraj1358
07-05-2014, 09:29 AM
درود بر عاشقان علم و فضا
دوستان اطلاعاتی در باره تلسکوپ ماکستوف نیوتنی 180 میلیمتری اسکای واچر می خواستم؟آیا کسی تجربه رصد با این تلسکوپ را داشته؟ کیفیت رصد با تلسکوپ چطوره؟:help:
سلام دوست گرامی
اسکای واچر 180 میلیمتری ماکستوف نیوتنی نداره شاید منظور شما یکی از دو گزینه زیر بوده
1-ماکستوف - کاسگرین 180 میلیمتری با قیمت حدود 4.5 میلیون
http://up.avastarco.com/images/nl4wiczq7u5o0n0cik4.jpg
2-ماکستوف - نیوتنی 190 میلیمتری با قیمتی حدود 5.5 میلیون
http://up.avastarco.com/images/28kicjawrinu83hw6li2.jpg
ایندو تلسکوپ برخلاف اسم مشابه شون کارائی بسیار متفاوتی با هم دارن
اولی با دارا بودن فاصله کانونی 2700 میلیمتر و f15 در رصد ستاره های دوتایی و ماه و سیارات بسیار عالی عمل میکند و چندان مناسب عکاسی از اجرام عمقی آسمان نمیباشد
دومی با فاصله کانونی 1000 میلیمتر و f5.2 هم در رصد سیارات و هم در رصد اجرام عمقی و همچنین مناسب عکاسی نجومی از اجرام عمقی آسمان میباشد ولی در عکاسی و رصد سیارات اولی بهتر است

من خودم مورد اولی رو دارم میتونین عکس هائی رو که گرفتم در گالری آوا ببینین

شما دقیقا مورد استفاده خودتان را ذکر کنید تا دوستان بهتر بتونن کمکتون کنن
پیروز باشید:70:

yperseusy
07-05-2014, 10:07 PM
سلام ببخشید من روی تلسکوپم یه جستجو گر خودکار goto نصب کردم ولی طرز کار باهاشو بلد نیستم میشه کمکم کنین؟

سلام دوست گرامی
میشه نوع GOto ای که استفاده میکنید رو بفرمایید؟

sina_el
07-09-2014, 10:40 AM
سلام دوستان
وقت بخیر...
خواستم نظر دوستان گرامی رو در مورد رصد با سری advanced سلسترون جویا شم. چقدر توصیه میکنید این سری رو و ایا به قیمتش می ارزه؟ در کل چه سختی ها و چه مزایایی داره این سری ... و از بین مدل های این سری کدوم رو پیشنهاد میکنید... ممنون

رضا طامهری
07-09-2014, 09:22 PM
سلام دوستان
وقت بخیر...
خواستم نظر دوستان گرامی رو در مورد رصد با سری advanced سلسترون جویا شم. چقدر توصیه میکنید این سری رو و ایا به قیمتش می ارزه؟ در کل چه سختی ها و چه مزایایی داره این سری ... و از بین مدل های این سری کدوم رو پیشنهاد میکنید... ممنون

سلام دوست عزیز

خود شرکت سلسترون سری جدیدی ازadvanced ها رو تحت عنوان advanced vxبه بازار عرضه کرده که تفاوت خیلی فاحشی با سری قبلی نداره فقط مقر کمی تقویت شده و در محورهام تغییرات جزئی داده شده

در این سری هر سه نوع ترکیبی، نیوتونی و شکستی وجود داره که بر اساس هدف استفاده انتخاب ها متفاوت خواهد بود
اما معقول ترین تلسکوپ در این سری تلسکوپ اشمیت کاسگرین ۶ اینچ هست که هم به خاطر وزن معقولش کیفیت کار مقر رو کاهش نمیده و هم کیفیت عالی و میدان دید و بزرگنمایی خوبی داره

http://skymart.ir/files/images/product/gallary/129933409420408917.gif

sina_el
07-09-2014, 09:34 PM
استاد طامهری عزیز برای عکاسی نجومی میخوام... و بیشتر میل به اجرام عمق آسمان دارم... بین 6 اینچ و 8 اینچش موندم... ممنون

رضا طامهری
07-10-2014, 02:36 PM
استاد طامهری عزیز برای عکاسی نجومی میخوام... و بیشتر میل به اجرام عمق آسمان دارم... بین 6 اینچ و 8 اینچش موندم... ممنون

مطمئنا هشت اینچ برای عمق اسمان به علت جمع اوری نور بیشتر مناسب تر است اما در عکاسی، وزن تلسکوپ به اضافه دوربین و متعلقات برای مقر کمی سنگین بوده و دقت کار را پایین می اورد
در صورتی که با هزینه مشکلی ندارید بهتر است از مقرهای سری Cgem استفاده کنید

mr mohamadreza
07-10-2014, 03:53 PM
سلام دوستان من قصد دارم تلسکوپ 130میلی متری نیوتونی اسکای واچر رو با مقر azgtتهیه کنم می خواستم بدونم این مقر توانایی تحمل وزن تلسکوپ رو بعد از اتصال دوربین داره ؟ (میشه باهاش عکس خوب گرفت؟)

رضا طامهری
07-10-2014, 09:27 PM
سلام دوستان من قصد دارم تلسکوپ 130میلی متری نیوتونی اسکای واچر رو با مقر azgtتهیه کنم می خواستم بدونم این مقر توانایی تحمل وزن تلسکوپ رو بعد از اتصال دوربین داره ؟ (میشه باهاش عکس خوب گرفت؟)

راستش خیلی وقتها نام "گوتو" میتونه گول زننده باشه!!
مقرهای azgt مطمئنا یکی از ارزان قیمت ترین مقرهای گوتو هست اما به هر قیمتی نباید یه مقر کوتو داشت
در مقرهای گوتو یکی از مهمترین مولفه ها، موتور ها و البته توانایی تحمل مقر برای تیوب است

وزن یک تلسکوپ ۱۳۰ میلیمتری برای این مقر زیاد نیست اما مطمئنا هرگز این تلسکوپ برای عکاسی توصیه نمیشود!!!

Sky-Watcher
07-27-2014, 11:13 PM
سلام علیکم وقت بخیر پیشاپیش عید مبارک
دوستان اساتید بین مقر lxd75 و heq5 کدومش رو پیشنهاد می کنید ؟هردو مدل از نوع pro که گوتو دار هستند /تلسکوپم اپو 80 اسکای واچر + دوربین 40d و گایداسکوپ جهت نصب برروی مقر مربوطه . از لحاظ دقت در عملکرد با الویت عکاسی اعماق / .باتشکر

dark galaxy
07-28-2014, 11:25 AM
به خاطر تصحیح مداری خطا گیری و سیستم گوتوی عالی lxd75 این مقر جای خود را تا حدی در دل عکاسان نجومی باز کرده است.در استحکام وقابلیت تحمل وزن خوبی هم دارد.

amir6042
08-09-2014, 06:29 PM
سلام به همه منجمان و دوستان عزیز
من امروز یه دوربین 80*20 گرفتم اما کیف مناسبی نداشت و به دونبال کیف سخت می گردم راهنماییم کنید
همچنین اگر می شه اطلاعاتی درمورد سه پایه بدین که چه سه پایه ای برای این دوربین مناسب هست
(کرمان)

محمد فتحی
01-05-2015, 10:51 PM
سلام.
مدتی هست که به دنبال تهیه ی یک ابزار نجومی خوب هستم.البته یعنی چند سال.از اولین روز هایی که نجوم را شروع کردم دنبال ابزار رصدی بودم هر دفعه سراغ یک چیزی می رفتم و بعدش پشیمون می شدم.مثلا اوایل به یک تلسکوپ نیوتونی ۴ یا۵ اینچی قانع بودم و دوست داشتم هر چه سریع یکیش را بخرم اما وقتی چشمم به دابسونی های ۱۲ مرکز نجوم ادیب خورد و با هاشون کار کردم تازه خدا را شکر کردم که چیزی نخریده بودم.وقتی این اتفاق ها افتاد دیگه می ترسیدم ابزاری بخرم چون فکر می کردم بعدش پشیمون می شم.
حالا مدتی هست رفتم سراغ دوربین های دوچشمی و دوست دارم یکی تهیه کنم.لطفا راهنمایم کنیم بتونم یک انتخاب درستی داشته باشم.
دوست دارم یک دوربین دوچشمی مناسب داشته باشم.
با تشکر

محمد فتحی
01-06-2015, 08:22 AM
یک سوال دیگه هم دارم.
اون هم اینه که من با دوربین دوچشمی یک مشکلی دارم.وقتی با اون کار می کنم توی آسمون گم میشم.با تلسکوپ اصلا این مشکل را ندارم.اون هم به دلیل وجود فایندر هست.در این مورد هم راهنمایی کنید چطوری باید این مشکل را از بین ببرم.

رضا طامهری
01-12-2015, 07:21 PM
سلام.
مدتی هست که به دنبال تهیه ی یک ابزار نجومی خوب هستم.البته یعنی چند سال.از اولین روز هایی که نجوم را شروع کردم دنبال ابزار رصدی بودم هر دفعه سراغ یک چیزی می رفتم و بعدش پشیمون می شدم.مثلا اوایل به یک تلسکوپ نیوتونی ۴ یا۵ اینچی قانع بودم و دوست داشتم هر چه سریع یکیش را بخرم اما وقتی چشمم به دابسونی های ۱۲ مرکز نجوم ادیب خورد و با هاشون کار کردم تازه خدا را شکر کردم که چیزی نخریده بودم.وقتی این اتفاق ها افتاد دیگه می ترسیدم ابزاری بخرم چون فکر می کردم بعدش پشیمون می شم.
حالا مدتی هست رفتم سراغ دوربین های دوچشمی و دوست دارم یکی تهیه کنم.لطفا راهنمایم کنیم بتونم یک انتخاب درستی داشته باشم.
دوست دارم یک دوربین دوچشمی مناسب داشته باشم.
با تشکر

یک سوال دیگه هم دارم.
اون هم اینه که من با دوربین دوچشمی یک مشکلی دارم.وقتی با اون کار می کنم توی آسمون گم میشم.با تلسکوپ اصلا این مشکل را ندارم.اون هم به دلیل وجود فایندر هست.در این مورد هم راهنمایی کنید چطوری باید این مشکل را از بین ببرم.

سلام دوست گرامي

با توجه به بيوگرافي كه گفتين فكر ميكنم دوربين دوچشمي به عنوان ابزار نجومي براي شما كافي نباشه بلكه به عنوان مكمل دركنار تلسكوپ بهش نياز خواهيد داشت

از تلسكوپهاي بزرگ چشم پوشي كنيد چون بخاطر سختي بسيار زياد حمل رسما شما رو منفعل ميكنه پس يك تسكوپ ٥ يا ٦ اينچ با يك مقر ساده سمت ارتفاعي براي شما بهترينه
ميتونيد به جاي اون معادل دابسونيش هم استقاده كنيد

mohammad_1349
01-14-2015, 10:05 PM
سلام به همه دوستان.من تازه به عضویت این گروه در آمدم.سایت خوب و پر باری است.امیدوارم موفق باشید.سوالی از حضور دوستان داشتم.من یک تلسکوپ دریسکو به جدیدا خریدم.برای دخترم که کلاس اول هست.از نوع انعکاسی هست.ولی اصلا کار با تلسکوپ رو بلد نیستم.امشب نتونستم تنظیم کنم.یه تصویر هم میگرفتم لرزش زیاد داره.اصلا نمیتونم ببینم.میتونید به من کمک کنید.اصلا انعکاسی خوبه یا عدسی؟میتونید کمک کنید که چطوری باید با اون کار کنم.ممنون میشم

محمد فتحی
01-15-2015, 12:16 PM
سلام به همه دوستان.من تازه به عضویت این گروه در آمدم.سایت خوب و پر باری است.امیدوارم موفق باشید.سوالی از حضور دوستان داشتم.من یک تلسکوپ دریسکو به جدیدا خریدم.برای دخترم که کلاس اول هست.از نوع انعکاسی هست.ولی اصلا کار با تلسکوپ رو بلد نیستم.امشب نتونستم تنظیم کنم.یه تصویر هم میگرفتم لرزش زیاد داره.اصلا نمیتونم ببینم.میتونید به من کمک کنید.اصلا انعکاسی خوبه یا عدسی؟میتونید کمک کنید که چطوری باید با اون کار کنم.ممنون میشم

سلام.
تلسکوپی که برای شروع کار انتخاب کردید تلسکوپ خوبیه و در مورد سوالتون هم بگم که هر دو نوع تلسکوپ کارایی خاص خودشون را دارند اما بازتابی ها یا همون انعکاسی ها یک سری مزیت هایی دارند که به همین دلیل مورد توجه منجمان آماتور قرار گرفته اند.
اما شما باید ابتدا کار با فایندر و نحوه هم خط کردن اون را یاد بگیرید و سپس نحوه تعویض چشمی ها و فوکوس کردن اون.بعد می تونید برای شروع رصد از سوژه های زمینی و مثل کوه ها یا ساختمان های بلند شروع کنید و در ادامه به سراغ سوژه های آسمانی بزرگ مثل ماه یا سیاره ی مشتری و یا زحل برید.
این طوری کم کم کار با اون را یاد می گیرید.
اگر باز هم سوالی داشتید بپرسید.

Sky-Watcher
02-01-2015, 05:02 PM
وقت بخیر من به مختصات دقیق شهر اصفهان برای وارد کردن ان در سیستم گوتو احتیاج دارم لطفا کمک کنید . باتشکر

Mostafa
02-01-2015, 05:06 PM
وقت بخیر من به مختصات دقیق شهر اصفهان برای وارد کردن ان در سیستم گوتو احتیاج دارم لطفا کمک کنید . باتشکر

سلام

با استفاده از گوشی های موبایل که gps هم دارند می تونید مختصات رو بدست بیارید

ضمن اینکه اگر مختصات رو هم حدودی وارد کنید و برای الاین کردن از چند ستاره استفاده کنید ، معمولا خود تلسکوپ ها خطای دیتا رو برطرف می کنند

mohsen4465
02-02-2015, 12:26 AM
مختصات دقیق محل رصد رو می‌تونید در Google Earth یا Google Map (https://www.google.com/maps)پس از پیدا کردن نقطه دقیق رصد ببینید.

صدرالمتاهلین
02-03-2015, 03:23 PM
سلام و عرض ادب...

مدتی پیش یکی از آشنایان علاقه مند به نجوم بعد از تموم کردن کلاس ها رفت یک تلسکوپ 12 اینچی بازتابی نیتونی با پایه دابسونی از سری الماس سیاه sky watcher و لنزو و ... خرید به به دلیل اینکه جا نداشت توی خونه بدون استفاده موند الان هم که جا پیدا کرده اصلا نجوم وقت نداره پیگیری کنه...
من موندمو یه 12 اینچی تو اتاقم الان....
و میدونید که یه غول مثل 12 اینچی برای من اصلا خوب نیست و جابه جا کردنش جز کمر درد برای فایده ای نداره
با توجه به اینکه علاقه به نجوم دارم اما نه نجوم عمق آسمان بلکه علاقه به رصد صورت فلکی ها و حرکت صورت فلکی ها و سیارات و هیئت ستارگان و حرکات ماه و .... من مونمدم چه کار کنم...
یک دوربین دو چشمی 15*70 sky night هم دارم .
به نظر شما با توجه به اینکه علاقه به عمق آسمان ندارم چه کار باید بکنم ؟ 12 اینچی رو بفرومشم و یه 80 میلیمیتری شکستی بخرم و در کنارش دوربین دو چشمی مو داشته باشم و یا نیازی به 80 میلی متری و یا همچنین تلسکوپی برای بعدا بنا بر نیازم نیست ؟! و کارم رو به همین دوربین دوچشمی ادامه بدم ؟

یا علی

Mostafa
02-03-2015, 09:08 PM
سلام و عرض ادب...

مدتی پیش یکی از آشنایان علاقه مند به نجوم بعد از تموم کردن کلاس ها رفت یک تلسکوپ 12 اینچی بازتابی نیتونی با پایه دابسونی از سری الماس سیاه sky watcher و لنزو و ... خرید به به دلیل اینکه جا نداشت توی خونه بدون استفاده موند الان هم که جا پیدا کرده اصلا نجوم وقت نداره پیگیری کنه...
من موندمو یه 12 اینچی تو اتاقم الان....
و میدونید که یه غول مثل 12 اینچی برای من اصلا خوب نیست و جابه جا کردنش جز کمر درد برای فایده ای نداره
با توجه به اینکه علاقه به نجوم دارم اما نه نجوم عمق آسمان بلکه علاقه به رصد صورت فلکی ها و حرکت صورت فلکی ها و سیارات و هیئت ستارگان و حرکات ماه و .... من مونمدم چه کار کنم...
یک دوربین دو چشمی 15*70 sky night هم دارم .
به نظر شما با توجه به اینکه علاقه به عمق آسمان ندارم چه کار باید بکنم ؟ 12 اینچی رو بفرومشم و یه 80 میلیمیتری شکستی بخرم و در کنارش دوربین دو چشمی مو داشته باشم و یا نیازی به 80 میلی متری و یا همچنین تلسکوپی برای بعدا بنا بر نیازم نیست ؟! و کارم رو به همین دوربین دوچشمی ادامه بدم ؟

یا علی

سلام دوست عزيز
من فكر ميكنم مشكل از علاقه شماست !
شما سعي كنيد حالا كه يك غول 12 اينچي داريد ، علاقه تان را متناسب با اين غول تغيير بدهيد تا هم شما لذت بيشتري از نجوم ببريد و هم غول 12 اينچي احساس ناكارآمدي نكند !
البته مي توانيد كلكسيوني از ابزارهاي نجومي را هم گردآوري كنيد كه از همه جوانب لذت كافي ببريد
ولي اگر از آن غول دلزده شديد في المجلس پيشنهاد ميكنم آنرا به يك مركز علمي عام المنفعه هديه بدهيد تا ساير علاقمندان از بركات آن منتفع گردند
و من الله توفيق :دی
----
پ ن :
اين پست و پست قبلي ، بعداً حذف خواهند شد

صدرالمتاهلین
02-04-2015, 08:44 PM
سلام مجدد
علاقه دارم که صورت های فلکی به صورت دقیق با جزییات و ستاره ها رو رصد کنم , علاقه به رصد عمق آسمان و دیدن سیارات اینا ندارم , یه مثال بزنم توی نجوم قدیم دیدید که در مورد هیءت و گردش ستارگان و ... اینا صحبت میکنن , اونطوری دوست دارم , نمیدونم منظورمو متوجه شدید یا نه , اما یک ابزار میخوام که دقیق تر بتونم جزییات صورت فلکی ها و ستارگان رو دنبال کنم و سبک و قابل حمل و پر استفاده و قیمت مناسب باشه , دوربین دوچشمی خیلی کمک میکنه اما گردن درد میاره و لرزشش بالاست , گفتم یه ۸۰ میلیمتری بگیرم که در عمق آسمان کاربرد آنچنانی نداره و صورت فلکی هارو یکم دقیق تر از دوربین دو.چشمی رصد کنم, نظر شما چیه

aidin_bateni
03-10-2015, 06:59 PM
سلام.پیشنهاد می کنم یه تلسکوپ میدان باز ( RFT ) تهیه کنید که میدان دید آن در کمترین بزرگنمایی به 3 تا 4 درجه می رسه.این تلسکوپها اندازه دهانه متفاوتی دارند ولی نکته مشترک اونها فاصله کانونیشون هست که بین 4/f تا 5/f بوده و انواع کوچکشون مثل 3 اینچی ها برای شما واقعا مناسبه.البته میدان دید هیچ کدوم از اینها به پای دوچشمی 10x50 نمی رسه که هم سبکه و هم نمای وسیعی از آسمون رو نشون می ده.

kooshax
07-25-2015, 10:23 PM
سلام و عرض ادب خدمت دوستان
بنده مدتیست که تلسکوپ شکستی celestron omni 102 گرفتم و تصمیم دارم برای رصد به خارج از شهر برم, اما برای حمل تلسکوپ مشکل دارم میخواستم دوستان با تجربه راهنمایی کنن از کجا میتونم با هزینه ای معقول کیف حمل برای تلسکوپ تهیه کنم؟ و روش حمل اصولی تلسکوپ چطور باید باشه؟
آیا باید یک کیف برای اپتیک یک کیف برای مقر یک کیف برای سه پایه و یک کیف برای لوازم جانبی سفارش داد؟
جایی هست که بشه داد بسازن؟

محمد فتحی
07-28-2015, 11:18 PM
سلام
آیا این حقیقت داره که با رادیو هم میشه امواج رادیویی مشتری را دریافت کرد؟

esi_96
09-20-2015, 11:40 AM
سلام خدمت دوستان عزیز و محترم.
دنبال دوربینی با میدان دید باز و قطر عدسی زیاد میگردم.
بزرگنمایی اصلا برام مهم نیست.
نظرتون درباره دوربین های ۱۰*۵۰ چیه؟
از این نوع دوربین ها برای طبیعت گردی هم میشه استفاده کرد؟
چون بودجه خرید دو نوع دوربین رو ندارم.
با تشکر

رضا طامهری
09-30-2015, 12:06 AM
سلام خدمت دوستان عزیز و محترم.
دنبال دوربینی با میدان دید باز و قطر عدسی زیاد میگردم.
بزرگنمایی اصلا برام مهم نیست.
نظرتون درباره دوربین های ۱۰*۵۰ چیه؟
از این نوع دوربین ها برای طبیعت گردی هم میشه استفاده کرد؟
چون بودجه خرید دو نوع دوربین رو ندارم.
با تشکر

سلام دوست عزیز
بسته به نوع و هدف شما از خرید دوربین نوع اون مشخص میشه
مثلا برای طبیعت گردی 10*50 خوبه ولی برای رضد کوچیکه و برای شکار بزرگه

بگید برای چه هدفی دوربین رو میخواید تا بشه بهتر راهنمایی کرد

ie6y
10-11-2015, 11:30 AM
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان
می خواستم از دوستان بپرسم بین دو دوربین دوچشمی که لینکش رو میزارم کدومشون از لحاظ کیفیت اپتیک و شفافیت تصویر برتری دارن؟ خواهش میکنم کمکم کنین
1. https://www.pentax.com.au/product/pentax-pcf-wp-ii-10x50-binoculars
2. http://www.vatanbilgisayar.com/nikon-aculon-a211-10x50.html

farshad
10-11-2015, 04:57 PM
درود بر اساتید نجوم

یه سوال در مورد پلار اسکوپ:

تصویری که در پلار اسکوپ دیده میشه شمال دقیق رو جایی بین ستاره قطبی و ذات الکرسی نشون میده:

http://up.avastarco.com/images/owv75i2fgmac94seq72.jpg

ولی تصویری که برنامه استلاریوم نشون میده دقیقا نقطه ای خارج از فضای بین ذات الکرسی و ستاره قطبی هستش:

http://up.avastarco.com/images/cbitimomhhcsz9bauyrs.jpg

نکته ای که من بهش توجه نکردم چیه ؟

farshad
10-12-2015, 10:35 PM
درود بر اساتید نجوم

یه سوال در مورد پلار اسکوپ:

تصویری که در پلار اسکوپ دیده میشه شمال دقیق رو جایی بین ستاره قطبی و ذات الکرسی نشون میده:

http://up.avastarco.com/images/owv75i2fgmac94seq72.jpg

ولی تصویری که برنامه استلاریوم نشون میده دقیقا نقطه ای خارج از فضای بین ذات الکرسی و ستاره قطبی هستش:

http://up.avastarco.com/images/cbitimomhhcsz9bauyrs.jpg

نکته ای که من بهش توجه نکردم چیه ؟

هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم :-)

Mostafa
10-13-2015, 12:53 PM
هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم :-)

سلام جناب شبستری عزیز
به نکته خیلی ظریف و جالبی توجه کرده اید
بله ، من هم چک کردم و این تفاوت را در استاری نایت دیدم
تنها موردی که فی الحال به نظرم می رسد دقت کمتر در پولاراسکوپ ها است .
چون در استاری نایت تغییرات روزانه هم اعمال می شود . اما قاعدتا این تغییرات در این حد هم نباید باشد
موضوع جالب شد
بنده پیگیر یافتن پاسخ خواهم بود ...

majid1369
10-13-2015, 04:36 PM
با سلام به نظر بنده علت این موضوع به وارونه بودن تصویر آسمان از درون پولارسکوپ برمی گردد در حالی که تصویر آسمان در نرم افزار به صورت مستقیم نمایش داده می شود. شکل زیر نمایی از پولارسکوپ در صورتی که تصویر آن مستقیم باشد را نشان می دهد. در این صورت تصویری که از درون پولارسکوپ دیده می شود با تصویر نرم افزار یکی خواهد شد.
http://ridetheclown.com/BarnTracker/Diagrams/nonreversed%20polaris%20diagram.jpg

Mostafa
10-13-2015, 06:43 PM
سلام آقا مجید

کاملا درسته و حق با شماست

تصویر پولاراسکوپ ها هم وارون و هم برگردان جانبی است

منتها چیزی که باعث القای این اشکال است ، این است که در تصویری که از صورت های فلکی کشیده شده است این برگردان و وارون لحاظ نشده است و بیننده تصور می کند تصویر مستقیم را مشاهده می کند

ممنون از پاسخ خوبتون :)

persian.ir
10-17-2015, 03:07 PM
سلام به همه دوستان

من قصد دارم تلسکوپ دابسونی 8 اینچ را بفروشم

سوالی دارم درباره نحوه بسته بندی و ب صورت اتفاقی با این سایت اشنا شدم..

فقط امکان گذاشتنم پست اینجا داشتم برا همین اینجا میپسرم...

ایا میشه پایه های تلسکوپ دابسونی 8 اینچ اسکای واچر که بصورت پیچ مهره به هم متصل شدن(پایه های فیبری)

از هم جدا کرد و ان را داخل کارتون خرید گذاشت تا بدون مشکل برای خریدار ارسال کنم؟؟؟

یعنی خود مشتری اونا رو از اول به هم وصل کنه؟؟
کسی تجربه چیزی داره راهنمایی کنه توی بسته بندی و نحوه ارسال این نوع تلسکوپ

ممنون اگه بی پاسخ نذارید ما را

با تشکر

Sky-Watcher
10-09-2016, 09:37 PM
دوستان سلام علیکم شب بخیر / نظرتون با تک چشمی های سری التیما سلسترون چیه / بیشتر برای طبیعت و پرندگان و این کارها میخوام .

N.Sayah
12-10-2016, 11:00 PM
سلام و درود دوستان
برای ساخت تلسکوپ میشه از عدسی +1 هایی که در بازار موجود هست و قیمت حدودی 10 الی 15 تومان داره استفاده کرد؟به عنوان عدسی شیئ
برای اطمینان بیشتر میپرسم،این +1 یعنی دارای فاصله کانونی یک متر؟مثلا روی عینک های مطالعه دیدم عدد +1 یا +2 رو زدن،این همون فاصله کانونی عدسی هست که یک مثلا متر یا دو متر هست؟

محمد فتحی
12-12-2016, 12:06 AM
سلام و درود دوستان
برای ساخت تلسکوپ میشه از عدسی +1 هایی که در بازار موجود هست و قیمت حدودی 10 الی 15 تومان داره استفاده کرد؟به عنوان عدسی شیئ
برای اطمینان بیشتر میپرسم،این +1 یعنی دارای فاصله کانونی یک متر؟مثلا روی عینک های مطالعه دیدم عدد +1 یا +2 رو زدن،این همون فاصله کانونی عدسی هست که یک مثلا متر یا دو متر هست؟

سلام
بله اون عدسی فاصله کانونی ۱ متر داره و منم چند سال پیش باهاش یک تلسکوپ ساختم.
البته مطمئن نیستم اون عددی که گفته میشه همون فاصله کانونی باشه شاید چیز دیگه ای هست اما ۱+ را می‌دونم یک متره.
اتفاقا با اون تلسکوپ من اختفای مشتری و ماه را دیدم:smile:

mamad63
01-06-2017, 01:52 PM
دوستان تا بودجه ۱.۲۰۰ واسه عکاسی کدوم تلسکوپ زیر بهتره
meade polaris 90mm eq
Skywatcher BK909 AZ3

Martian
02-23-2017, 02:01 PM
سلام دوستان

2 سال قبل یک تلسکوپ celestron 130EQ گرفتم که به خاطر مقر استوایی و تنظیمات دست و پا گیری که داشت مجبور شدم برش گردونم و ی دوربین دوچشمی 20x80 گرفتم که واقعا عالیه
به تازگی ی تلسکوپ Astromaster 70 AZ گرفتم که خب شکستی هست و دیگه مقر استوایی نیست و خیلی کار کردن باهاش راحته
اما هنوز ی مشکلی که با تلسکوپ اولیه داشتم با این یکی هم دارم و اون اینکه اگر پرنور ترین ستاره رو تو آسمان شب تهران که همون ستاره قطبی یا شمال باشه با دوربین دو چشمی رصد کنیم خیلی پرنور و خوب رصد میشه
اما اگر همون لحظه با تلسکوپ رصدش کنم فقط ی نقطه میبینم اندازه سر سوزن !

این تلسکوپ دوتا چشمی 10 و 20 داره اما حتی با چشمی با بزرگنمایی بیشتر هم باز فرقی تو اندازه اون ستاره دیده نمیشه !
یک جسم زمینی از جایی که من هستم رو به فاصله 22 کیلومتر با جزییات تمام در شب نشون میده !

( هتل اسپیناس بالای سعادت آباد با همین تلسکوپ از مرکز شهر رصد شده ) .
کیفیت عکس به علت عکاسی با دوربین گوشی پایین هست .

http://uupload.ir/files/wbbt__20170222_211617.jpg

البته شانس اینو نداشتم که ماه رو رصد کنم چون تو اسمون نیود .
اما در کل مشکل کجاست ؟ احتیاج به چشمی با بزرگنمایی بالاتر از 100x هست ؟
داخل توضیحات حداکثر بزرگنمایی رو 165 ذکر کرده اما نگفته با چه لنز دوچشمی با چه فاصله کانونی !!!!!
یعنی اگه من ی چشمی 8 بگیرم با استفاده از فرمول " تقسیم فاصله کانونی تلسکوپ به فاصله کانونی چشمی قدرت بزرگنمایی تلسکوپ بدست میاد اونوقت این عدد به 180 میرسه یعنی فراتر از 165 ای که برای تلسکوپ ذکر شده ! هیچ پیچ تنظیمی هم برای هم خط کردن آینه نداره . این مشکل تلسکوپِ باید تعویض بشه یا مشکل چیه دقیقا ؟! لطفا اساتید توضیح بفرمایید .

با تشکر .

ساوالان
03-28-2017, 01:12 PM
سلام.یک سوال.انکساری 6 اینچ برسر مسیر 154/1200 خوبه یا ساینتیفیک اکسپلورر؟لطفا خوب تحقیق کنید بگید.(اصل کیفیت لنز شء اش هست)

Raeen soltani
06-09-2017, 01:59 PM
سلام خدمت همه دوستان
من از سر کنجکاوی پولارکوپم را باز کردم ولی یعد از بستن دوباره آن تصویر یه شدت تا و محو است؟
راه داره درستش کنم یا باید یکی جدید بگیرم؟
ممنون

kifnozad
04-28-2023, 01:18 PM
بسیار عالی بود کیف نوزاد (https://lilikhab.com/product-category/%da%a9%db%8c%d9%81-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af/)