PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فیلترهای نجومی

169
07-11-2011, 06:58 PM
فیلترها یکی از لوازم جانبی واجب برای خیلی از منجم هاست. وظیفه فیلترها به طور کلی مسدود و عبور دادن طول موج هایست که نیاز داریم(ونداریم) . انوع مختلفی فیلتر با کاربردهای مختلف که روز به روز هم بر تنوع شون افزوده میشه وجود داره که می تونیم تهیه کنیم و ازشون برای بهتر رصد کردن و ثبت کردن استفاده کنیم. در این تاپیک سعی می کنیم به صحبت در مورد فیلترهای نجومی،معرفی،نمودار های طول موج عبوری و .... بپردازیم و امیدواریم که همراه ما در این تاپیک باشید.;)

169
07-11-2011, 07:08 PM
از دوستان کسی میتونه بگه فرق فیلتر سحابی با فیلتر آلودگی نوری چیه؟واینکه کدومشون برای رصد در شهر ارجحیت دارند؟(حداقل در شهری مثل تهران)

من با فیلتر اچ آلفا کار کردم و خب به طبع فیلترهای سحابی واسه نشون دادن رنگهایی طبیعی سحابیه که البته منطقه باید تاریک باشه رو تلسکوپهای بازتابیم زیاد خوب جواب نمیده چون خود تلسکوپ خطای رنگی داره
ولی فیلترهای الودگی نوری واسه رصد تو شهر مناسبن
من اونا رو تلسکوپ بازتابی هم امتحان کردم جواب داده
فکر میکنم تو رصدهای شهری و رصد در وضعیت فاز بالای ماه خیلی کمک میکنن

__________________________________________________ ____________

نکته : سوال آقای rezash و جواب آقای Rezatamehri به این تاپیک منتقل شد.

karimisss
07-12-2011, 12:18 PM
ما یه فیلتر خورشید داریم که روی دهانه تلسکوپ نصب شده و حدود یک ساله که دستی به تلسکوپ نزدیم . حالا جهت اطمینان از این که فیلتر سالمه و خورشید آسیبی به چشم نمی زنه چه کار باید بکنیم؟

رضا طامهری
07-12-2011, 02:59 PM
ما یه فیلتر خورشید داریم که روی دهانه تلسکوپ نصب شده و حدود یک ساله که دستی به تلسکوپ نزدیم . حالا جهت اطمینان از این که فیلتر سالمه و خورشید آسیبی به چشم نمی زنه چه کار باید بکنیم؟

جنس فیلترهای شیشه ای که روی تلسکوپها برای رصد خورشید نصب میشن شبیه به ماسک جوشکاری هستن
البته خراب هم نمیشن
فقط اگر خیلی نگران هستید فکر کنم بشه اونها رو مثل ماسکهای خوشکاری امتحان کرد. فیلتر در صورتی سالمه که به سختی بتوان یک چراغ را از دور تشخیص داد
ولی فیلترهای خورشیدی خراب نمیشن

رضا طامهری
07-12-2011, 03:03 PM
مرسی از استاد و دوست بزرگوارمون astronomer 169 بخاطز این تاپیک عالی
لطفا اولین فیلتر رو با روالی که مد نظرتون هست توضیح بدین تا ما هم بتونیم طبق برنامه شما پیش بیایمو مطلب بذاریم

rezash
07-12-2011, 06:52 PM
ممنون از ایجاد این تایپیک

با توجه به اینکه تصمیم به خرید فیلتر آلودگی نوری یا فیلتر سحابی دارم.کمی در مورد این دو فیلتر توضیح بدین تا بتونم هرکدوم که مناسب تره برام رو تهیه کنم.

البته دوست خوبمون آقای طامهری مواردی گفتن و میخوام اطلاعات بیشتری داشته باشم.

پیشاپیش از اطلاع رسانی دوستان تشکر میکنم.

169
07-12-2011, 07:40 PM
اختیار داردی آقای rezatamehri

در دنیایی فیلترها واقعا تقسیم بندی کردن سخت شده چون تنوع،کاربرد،نوع کارکرد و ... طوری شده که نمی تونیم خیلی تخصصی دسته بندی کنیم از طرفی هم هر بعضی شرکت های سازنده یه نوع دسته بندی برای محصولات خودش قرار میده که کار رو خیلی سخت تر کرده پس نمی تونیم یه تقسیم بندی مناسب و خوب از فیلترها داشته باشیم! ولی لیست انواع مختلف فیلترهارو قرار میدیم که کم کم معرفی کنیم!

لیست فیلتر های نجومی پرکاربرد و پرطرفدار در دنیا :
1- UHC Filter
2- O-III Filter
3- H-Alpha Filter
4- H-Beta Filter
5- Moon Filter
6- Solar Filter
7- Deep Sky Filter
8- Comet Filter
9- Photometric Filter
10- UV block Filter
11- IR block Filter
12- Mars Filter
13- Color FIlter
14- IR/UV block Filter
15- Light Pollution(SkyGlow) Filter
16- Moon/Skyglow Filter
17- LRGB Filter
18- S-II Filter
19- UV Pass Filter
20- IR Pass Filter
21- UVenus Filter

خب لیست بالا انواع مختلف فیلتریست که اکثر منجم ها استفاده می کنند! اگه بتونیم این 21 مورد رو کامل توضیح بدیم که ایشالله میدیم دیگه مشکلی در مورد انتخاب مناسب ترین فیلتر نداریم و خیلی راحت می تونیم وارد دنیای فیلترهای نجومی بشیم! احتمال داره دو سه تا فیلتر دیگه به لیست اضافه بشه چون یه سری فیلترهایی هم هست فعلا نمی خوام قرار بدم چون زیاد پرکاربرد نیستند.

توضیحات هم از بالا به پایین شروع می کنیم! برای امشب هم سعی می کنم یه مقدمه کوتاه در مورد فیلتر ها بگم و مورد اول که UHC هست رو تا حدی توضیح بدم! شما هم می تونید در این تاپیک همکاری کنید!:have a nice day:

karimisss
07-12-2011, 10:09 PM
یه سوال این فیلتری که من گفتم شیشه ای نیست ها

169
07-12-2011, 10:21 PM
یه سوال این فیلتری که من گفتم شیشه ای نیست ها

فکر کنم فیلتر مابلار دارید که براش قالب مقوایی ساختید و می تونید فیکس کنید روی دهانه تلسکوپ!! اگه میشه یه عکس با گوشی بگیرید و قرار بدید!! بسیار ممنون

Amin-Mehraji
07-12-2011, 10:28 PM
ببخشید چرا رنگ فیلتر مریخ ، مثل خودش تقریبا قرمزه ؟ ( قرمزه مایل به قهوه ای )

169
07-13-2011, 12:22 AM
ممنون از ایجاد این تایپیک

با توجه به اینکه تصمیم به خرید فیلتر آلودگی نوری یا فیلتر سحابی دارم.کمی در مورد این دو فیلتر توضیح بدین تا بتونم هرکدوم که مناسب تره برام رو تهیه کنم.

البته دوست خوبمون آقای طامهری مواردی گفتن و میخوام اطلاعات بیشتری داشته باشم.

پیشاپیش از اطلاع رسانی دوستان تشکر میکنم.

خواهش می کنم آقای rezash

فیلتر الودگی نوری و سحابی تقریبا شبیه به هم هستند در نمودار ها و این یعنی تا حدی شبیه به هم می کنند! مطالب پایین رو بخونید بهتر می فهمید:

فیلتر سحابی :
فیلتر سحابی که منظورته یه فیلتری که محدوده چند طول موج طیفی رو از خودش عبور میده!! یعنی هیدروژن آلفا، هیدروژن بتا، اکسیژن III رو از خودش عبور میده و دیگه طول موج هارو عبور نمیده!! برای نمونه در فیلتر سری 4000 شرکت مید که در دو نوع BroadBand و NarrowBand موجوده که می تونید فرق این دو مدل رو ببینید!

عکس اول : نمودار طول موج عبوری NarrowBand فیلتر سحابی سری 4000 مید

1817
عکس دوم : نمودار طول موج عبوری BroadBand فیلتر سحابی سری 4000 مید

1816
یه نکته ای رو هم بگم که خطوط ابی رنگ در نمودارها بهمون طول موج طیفی نورهای شهری و الودگی نوری مثله نور چراغ تیربرق های زنگ رنگ که فکر کنم گاز داخلش از سدیم پرفشار پر شده(جایی خوندم که وجود این گاز در لامپ ها برای رانندگی در مه خیلی کارآمده و یه جورایی مه شکن هستش) و گاز های جیوه مهتابی ها و ... به طور کلی خطوط ابی رنگ بالا همون عناطر هستند که در جو به دلیل آلودگی نوری وجود دارند و اگه فیلتری این طول موج رو عبور بده به نوعی داره الودگی نوری رو از خودش عبور میده!

در تصاویر بالا در فیلتر نوع BroadBand یه خط ابی رنگ هم از خودش عبور میده که هم یه بخشی الودگی نوریه و یه بخشیش هم برای شفق های قطبی!
در کشورمون که شفق قطبی دیده نمیشه و نیاز نیست که فیلتر Broadband داشته باشیم و یه مقدار الودگی نوری هم چیزی نیست! به این دلیل داریم این طوری میگیم که قیمت در همه ی فیلترها مدل های narrowband از BroadBand به نسبت گرون تر هستند! پس انتخاب بین این دو فیلتر مید با توجه به کاربرد وقیمت بهتره که BroadBand خریده بشه!!
این صحبت هامون برای این فیلتر بود ولی همه ی فیلترهای سحابی نمودار طول موج عبوریشون این گونه نیست! هر شرکتی با توانایی که در ساخت فیلتر داره یه جوری عمل میکنه! مثلا مید این طور بود!! فیلترها اورون و بادر و استرودن و استرونومیک ... هم با هم فرق دارند! حالا باید آقای rezash مدل فیلتر سحابی که می خواید بخرید رو قرار بدید و اگه تونستم نمودار طول موج عبوریشو قرار میدم! البته اینم بگم که فیلتر سحابی ها به نسبت کم در نمودارهای طول موج عبوریشون تفاوت اوجود داره! ولی خب همون تفاوت هم میتونه خیلی ملموس باشه!

یه چیزه دیگه : ببینید وقتی میگیم فیلتر سحابی دو چیز وجود داره!! یکی واقعا تک فیلتر مدل سحابیه و یه چیزه دیگه هم وجود داره! معمولا به مجموعه فیلترهای که برای دیدن سحابی ها استفاده میشه مثله هیدروژن الفا و بتا و اکسیژن و سولفور و ... میگن فیلتر سحابی!! اینم یه نکته بود که گفتم!

فیلتر آلودگی نوری :
فیلتر آلودگی نوری هم می تونه خیلی شبیه فیلتر سحابی باشه ولی خب چیزهایی هم هست که ای ندو رو از هم جدا می کنه!
فیلتر الودگی نوری از اسمش که پیداست یعنی عبور تمام طول موج ها به جزء طول موج های عناطری که کلا الودگی نوری می خونیم! بالا گفتم چی بود همون خط آبی ها!
فیلتر الودگی نوری هم نمودارهاش با توجه به شرکت تولید کننده فرق می کنه! ولی من یه نمونه نمودار فیلتر الودگی نوری شرکت اوریون رو آوردم :
1815
می بینید که خیلی به فیلتر سحابی شبیه است! ولی اگه دفت کنید می بینید که منحنی ها باز تر هستند! فقط طیف هیدروزن الفا رو عبور نمیده بلکه کل محدوده فروسرخ رو عبور میده! حتی اگه خطوط الودگی نوری در قسمت بنفش و فرابنفش نبود حتما طول موج اون قسمت رو هم عبور می دادن! پس همین جا راحت می فهمید که فرق کلی سحابی با الودگی نوری چیه! سال های اینده ممکنه لامپ های روشنایی با گازهای مختلف بیاد و دیگه نشه از این فیلترها استفاده کرد! خب اینم یه نکته بود که بیشتر مراقب باشیم که تنوع گاز لامپ های روشنای زیاد افزایش پیدا نکنه که اسمونمون رو بدتر الوده میکنیم با اینکه ممکنه فیلتر هم دشاته باشیم!

خب حالا الودگی نوری یا سحابی رو انتخاب کنیم؟!
خب با این اوصاف باید ببینیم فیلتر برای چه کاری می خوایم! برای الودگی نوری یا دیدن سحابی!!(چون جدای از این مشخصات فیزیکی که داریم میبینیم مشخصات دیگه ای هم هست که ما بی اطلاع هستیم مثلا کوتینک و نوع شیشه و ...) اگه برای الودگی نوری می خوایم پس بهتره الودگی نوری رو بخریم و یا فقط دیدن ابرهای اسمونی(سحابی) که فیلتر سحابی رو بخریم!

البته بگم مقایسه ای خوبی از اب در نیومد چون یه کم اطلاعات فیلترها محدود شده و کلا اطلاعات کمی در توضیحات موجوده و نمیشه کمی تخصصی بررسی کرد ولی برای درک کردن نوع فیلترها بد نبود!

یه چند عکس هم میزارم که کاربرد فیلتر الودگی نوری رو بهتر درک کنید!
1819

1818

rezash
07-13-2011, 01:17 AM
یک راهنمائی که خیلی برام مهمه اینه که فیلتر سحابی در آسمون تاریک بهتر جواب میده یعنی در جائی که آلودگی نوری باشه این فیلتر هم به مانند تلسکوپ تضعیف میشه؟یا نه هر جا که باشیم مثلا" سحابی

جبار رو به خوبی نشون میده؟

169
07-13-2011, 09:14 PM
یک راهنمائی که خیلی برام مهمه اینه که فیلتر سحابی در آسمون تاریک بهتر جواب میده یعنی در جائی که آلودگی نوری باشه این فیلتر هم به مانند تلسکوپ تضعیف میشه؟یا نه هر جا که باشیم مثلا" سحابی جبار رو به خوبی نشون میده؟

فکر کنم جوابه سوالتون رو تا حد زیادی از این عکس بگیری!:wink:
1833

منبع بالا (http://www.astrosystems.biz/filters.htm)

داخل جدول بالا اگه دقت کنید می بینید که برای چه موضوعات فیلتر الودگی نوری (LP-1) در مکان های تاریک و روشن استفاده می شه!! سعی می کنم برای فیلتر سحابی هم این طوری پیدا کنم و قرار بدم!

رضا طامهری
07-14-2011, 03:15 PM
یه مدت وقته فیلترهای مخصوص سیارات ذهنمو مشغول کرده
عکسهایی که در تبلیغات سازنده ها از تصاویر ایجاد شده توسط اونها میزارن رو دیدم ولی اعتماد نکردم چون اغراق همواره تو اونها دیده میشه
میخواستم بدونم عملکرد این فیلترهای چطوریه و چقد جواب میده؟
و در وهله دوم اینکه ایا روی تلسکوپهای بازتابی هم جواب میده؟
چون در بازتاب بسیاری از مولفه های نور حذف میشه مخصوصا اینکه دوبار نور بازتاب میشه و خود تلسکوپهای بازتابی خطای نور هم دارن

mh.noori
07-14-2011, 08:04 PM
من جهت رصد با تلسکوپ شکستی ، از این (http://www.telescope.com/Shop-by-Brand/Orion-Product-Center/Orion-Telescope-Eyepiece-Filters/125-Orion-Stargazers-Eyepiece-Filter-Set/pc/8/c/90/sc/106/p/5580.uts) ست فیلتر استفاده میکنم که کیفیت خوبی هم داره ...

169
07-20-2011, 04:06 PM
یه مدت وقته فیلترهای مخصوص سیارات ذهنمو مشغول کرده
عکسهایی که در تبلیغات سازنده ها از تصاویر ایجاد شده توسط اونها میزارن رو دیدم ولی اعتماد نکردم چون اغراق همواره تو اونها دیده میشه
میخواستم بدونم عملکرد این فیلترهای چطوریه و چقد جواب میده؟
و در وهله دوم اینکه ایا روی تلسکوپهای بازتابی هم جواب میده؟
چون در بازتاب بسیاری از مولفه های نور حذف میشه مخصوصا اینکه دوبار نور بازتاب میشه و خود تلسکوپهای بازتابی خطای نور هم دارن

اگه اطلاعات مقدماتی نیاز داری بدون شک این مقاله سه قسمتی رو حتما بخونید :(ببخشید که نشد توضیح بدم چون اکثر اطلاعات خودم از همین مقالاته و چه بهتره که اصلش رو بخونید)
1- قسمت یک (http://www.scopecity.com/Observing-the-Planets-with-Color-Filters-1.cfm?pn=Observing+the+Planets+with+Color+Filters+ 1)
2- قسمت دو (http://www.scopecity.com/Observing-the-Planets-with-Color-Filters-2.cfm?pn=Observing+the+Planets+with+Color+Filters+ 2)
3- قسمت سه (http://www.scopecity.com/Observing-the-Planets-with-Color-Filters-3.cfm?pn=Observing+the+Planets+with+Color+Filters+ 3)

منظورتون رو نفهمیدم که گفتید "چون در بازتاب بسیاری از مولفه های نور حذف میشه مخصوصا اینکه دوبار نور بازتاب میشه و خود تلسکوپهای بازتابی خطای نور هم دارن"بی زحمت یه توضیح بدید.ممنون

عکس پیوست هم داشته باشید بعد نیست، لینک سایت رو در عکس قرار دادم برای مطالعه بیشتر...

Mojtaba.M
07-22-2011, 10:38 PM
ببخشید میشه یه سوالی بپرسم.............؟

فیلت ها سایز های مختلفی دارن ؟

169
07-23-2011, 08:39 PM
ببخشید میشه یه سوالی بپرسم.............؟

فیلتر ها سایز های مختلفی دارن ؟

فیلترهای که برای خورشید استفاده می شود با توحه به دهانه ی ورودی تلسکوپ می تواند متغیر باشد مثلا از دو اینچ تا 20 اینچ! که این فیلترها همان فیلترهای معروف به مایلار یا شیشه است. درمورد فیلترهای ماه و سحابی و الودگی نوری با توجه به دهانه ی استاندارد چشمی های تلسکوپ می تواند 1.25 اینچ یا 2اینچ(البته دقیقا ای مقدار نیست و کمی کمتر است) برای کارهای آماتوری باشد. فیلترهای تحقیقاتی که در شکل و سایز های مختلف موجوده که در دنیایی نجوم آماتوری معروف نیستند و فقط در مراکز تحقیقاتی و رصدخانه ها استفاده می شوند که حتی با توجه به نیاز سفارشی نیز ساخته می شوند. این فیلترها بسیار گران هستند،چون بسیار دقیق ساخته شده اند.

169
07-28-2011, 10:37 PM
فیلتر UHC یا Ultra High Contrast رو تا حدی معرفی می کنیم...

فیلتر UHC همون طور که از اسمش معلومه برای افزایش کنتراست تصویر برای رصد اجرام اسمان(همه ی اجرام عمق اسمان از جداسازی ستاره های دوتایی نزدیک بهم تا سیارات و سحابی ها و ...) و برای برای تلسکوپ های کوچک آماتوری بهینه شده!( در این فیلتر ها میزان درصد گذردهی طول موج ها زیاده)
چندین شرکت این نوع فیلتر با همین اسم تولید می کنند که نمودار طول موجی مختلفی دارند ولی چیزی که در طول موج عبوری نمودار مشخصه اینه که طول موج های O III و H-Beta کامل عبور داده می شه و بعضا فیلتر ها H-alpha رو هم عبور میدن! ممکنه بگید با فیلتر سحابی و الودگی نوری یکیه البته شباهت دارند ولی یکی نیستند طبیعتا! در فیلتر الودگی سعی شده فقط نورهای مصنوعی در رصد کمترین تاثیر رو بگذارند و کاری به دیدن جرم خاص نداره! در فیلتر سحابی سعی شده فیلتر برای دیدن سحابی ها بهینه بشه و در فیلتر UHC هم فیلتر برای دیدن کلیه ی اجرام با کنتراست و جزئیات خوب بهینه شده پس ذاتا فرق دارند(با پارامترهای مختلف نه فقط شباهتتی که در نمودار ها هست!)!فیلترهای که در نمودارشون علاوه بر دو طیف O-III و H-Beta ، طیف H-alpha رو از خودشون عبور می دن برای عکاسی مناسب تر هستند!

فیلتر زیر برای رصد مناسب تره! تصویر زیر نمودار عبوری طول موج برای فیلتر UHC شرکت Lumicon :
2019

این نوع فیلترها هم خانواده های داره که فقط در پارامتر FWHM (http://en.wikipedia.org/wiki/Full_width_at_half_maximum)فرق دارند.مثله UHC-E و UHC-S و ...
البته این هم خانواده ها ارزون تر هستند و برای کسانی که می خوان فیلتر UHC با بودجه کم بخرن ساخته شده و طبیعتا مقداری کیفیت فرق می کنه!
- نکته: این فیلترها در مناطق تاریک بهتر عمل می کنند!(البته در مناطق الودگی نوری هم خوب عمل میکنه ولی خب گفته شده که در مناطق تاریک بهتر عمل می کنه!

با تمام این توضیحات این فیلتر UHC جزء پرطرفدارترین فیلترها در دنیاست! پس به همه توصیه میشه برای رصد حتما یکی از این نوع فیلتر داشته باشند و اینکه بعضی جاها این فیلتر UHC رو دسته ی فیلترهای سحابی قرار دادند!(منظور فیلترهای هیدروزن الفا و بتا و اکسیزن و ...به همه ی این نوع فیلترها میگن سحابی، ولی منظور فیلتر Nebula که بالا صحبت کردیم نیست!)
2020

منابع :
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1520
http://www.gerdneumann.net/v2/english/eng_astronomik_uhc-e.html
http://observatory.mvastro.org/library/Filters/Deep_Sky.php
http://www.company7.com/baader/options/uhc-s.html

169
08-16-2011, 04:22 PM
فیلتر O-III یا اکسیژن-3 رو تا حدی معرفی می کنیم...

فیلتر O-III هم یک نوع فیلترخاص مختص رصد و عکاسی از سحابی های سیاره ای و نشری(البته برای سحابی های دیگه هم می توان استفاده کرد) است که فقط یک محدوده باریکی که شامل دو خط طیفی O-III است رو از خودش عبور می دهد (فقط این دو خط طیفی که طول موج هاش 500.7 نانومتر و 495.9 نانومتر است!) و بقیه طول موج ها رو مانع می کند! این فیلتر با سد کردن و عبور دادن یک محدوده خاصی باعث بهتر دیده شدن سحابی ها می شود. از این فیلترها هم برای رصد و هم برای عکاسی می توان استفاده کرد و یک شکل جدیدتری (البته جزئیات متفاوت تری) از سحابی ها را رصد و ثبت کرد. از این فیلترها برای تلسکوپ های بالای 6 اینچ می توان استفاده کرد که در بهترین حالت بالای 10اینچ است!
فیلتر O-III هم در شهرهای تاریک و هم در شهرهای با الودگی نوری بهترین نتیجه رو داره چون یک محدوده خاصی از طیف مرئی عبور داده می شود که اصلا شامل نورهای مصنوعی نیست! حتی برای عکاسی با سی سی دی ها و دوربین های DSLR مودیفای شده و نشده هم می توان استفاده کرد و نتیجه خوبی گرفت.
نمونه عکس زیر نمودار عبوری فیلتر O-III شرکت Astronomik است :
2182

دو خط سبز رنگ مربوط به دو خط طیفی O-III است که در تصویر می بینید. البته بگم که شرکت های مختلف هم اگه نمودارهای طیفی فیلتر O-III رو دقت کنید می بینید که همین حالتی است مگه اینکه درصد عبور(ستون عمودی نمودار) و پهنای باند(محدوده ای که عبور داده میشه در ستون افقی) کمی تغییر کند ولی شکل کلی همین حالتی است.
خوشبختانه این نوع فیلترها در کشور موجود است و می توانید تهیه کنید.

2183

البته این فیلتر واجب نیست ولی مستحب چرا!:wink:

منابع :
http://astronomik.net/en/astronomik_oiii_filter.html
http://www.harrisontelescopes.co.uk/acatalog/SkyWatcher_OIII_Filter_1.25_.html

رضا طامهری
05-30-2012, 09:05 PM
دوستان عزیز آوااستاری سلام
با توجه به نزدیک شدن به گذر زهره یکی از مواردی که بسیار در این امر حائذ اهمیت هستند، فیلترهای خورشیدی می باشند
در ادامه به سه دسته از این فیلترها خواهیم پرداخت:
1- عینکهای مایلار

http://up.avastarco.com/images/6dfvejgn5qqtfpqbgsxm.jpg

2-فیلترهای مایلار و یا انواع جدیدتر که به Baader معروفند(ویژه تلسکوپهای بازتابی)
http://up.avastarco.com/images/8yljyfbthgulvaiz9839.jpg

3- فیلترهای شیشه ای(ویژه تلسکوپهای شکستی)

http://up.avastarco.com/images/sbg71uez54f5flwe2z4.jpg

آسمون دلتون پرستاره

yperseusy
05-30-2012, 09:14 PM
گه ما مثلا فیتر های شیشه ای رو برای تلسکوپ های بازتابی استفاده کنیم که مشکل خاصی پیش نمیاد!!!
پس چرا هرکدوم از فیلتر ها رو به یه نوعی از تلسکوپ ها نسبت دادید؟؟؟؟ :-؟

Mostafa
05-30-2012, 09:28 PM
اگه ما مثلا فیتر های شیشه ای رو برای تلسکوپ های بازتابی استفاده کنیم که مشکل خاصی پیش نمیاد!!!

سلام عزيزم

نه مشكلي پيش نمياد كه شما هر كدوم از فيلترها رو براي هر ابزاري استفاده كنيد

منتها شايد منظورشون اينه كه تلسكوپ هاي شكستي ( خصوصآ آپوكروماتيك ها) به دليل كيفيت بالاي تصويري كه دارند ، براي عكاسي با جزئيات مناسب ، بهتره از فيلنر شيشه اي استفاده بشه

اما چون معمولآ از تلسكوپ هاي بازتابي بيشتر براي رصد استفاده ميشه ، فيلتر هاي كاغدي كاملآ مناسب ( و بسيار ارزانتر ) هستند .

البته اين نظر منه ، تا نظر آقاي طامهري عزيز چي باشه

موفق باشيد :)

رضا طامهری
05-30-2012, 09:41 PM
گه ما مثلا فیتر های شیشه ای رو برای تلسکوپ های بازتابی استفاده کنیم که مشکل خاصی پیش نمیاد!!!

سلام
نه اصلا مشکلی پیش نمیاد:yaeh%20am%20not%20d
اما در اینجا از نظر من استاندارد مهم بود تا گسترش کاربرد!:thumbsup:
ولی خب مطمئنا از انواع فیلترها میتوان روی رنج وسیعی از تلسکوپها استفاده کرد!!!!

رضا طامهری
05-31-2012, 03:19 PM
ارزان ترین و ساده ترین وسیله برای رصد پدیده های خورشیدی عینکهای ویژه خورشید هستند. این عینکها که در بازار به عینکهای مایلار معروفند علی رغم قیمت پایین شان بسیار بیخطر و مناسب هستند(البته در حین خرید حواستون رو جمع کنید!)

[/URL]http://up.avastarco.com/images/izdm6iv28v76zsa34o.jpg (http://up.avastarco.com/images/izdm6iv28v76zsa34o.jpg)

[U]
این عینکها از یک فریم مقوایی ساده که دو فیلتر خورشیدی را نگه داشته است تشکیل شده اند.
نحوه عملکرد فیلترها به نحوی است که 99.99% نور مرئی خورشید و 100% از اشعه مضر UVآنرا فیلتر میکنند و عملا چیزی برای صدمه یا حتی آزردن چشمان شما وجود ندارد.
هم اکنون دو نوع از فیلتر برای این عینکها موجود است: 1-میلار و 2-پلیمر سیاه
هر دوی این فیلترها برای رصد پدیده های خورشیدی مناسبند اما فیلترهای پلیمری تصویری به مراتب شفاف تر و رنگهای طبیعی تری را به شما عرضه میکنندنمونه از تصویر خورشید پشت عینکهای مایلار

http://up.avastarco.com/images/ge8awer2o5ktcs3e552.jpg (http://up.avastarco.com/images/ge8awer2o5ktcs3e552.jpg)

و اما یک نکته جالب:

- گذر زهره که در چند روز آینده به استقبال آن میرویم بدون بزرگنمایی نیز قابل رصد است یعنی شما میتوانید حتی با داشتن یک عینک خورشیدی هم از لذت رصد این پدیده بهره مند شوید. در حقیقت قطر ظاهري زهره در حد مرز توان تفكيك چشم انسان است( كمي كمتر از 1 دقيقه قوسي است )

و فقط با فيلتر و بدون بزرگنمايي زهره روي خورشيد با چشم قابل تشخيص است

خوشبختانه این عینکها هم اکنون در فروشگاه آواستار با قیمت بسیار مناسبی در دسترس است

آسمون دلتون پرستاره

karimisss
06-05-2012, 03:50 PM
سلام
فیلتر خورشیدی که به تازگی تهیه کردم یه گوشه ای ازش تغییر رنگ داده! به نظرتون اون بخش تغییر کردش بازم قابل استفاده هست یا نه؟ فردا باهاش نبینیم کور بشیم :(
علتش چی میتونه باشه؟
اینم عکسش
http://up.avastarco.com/images/rub31jr5f6rc40qgt6n.jpg

هانیه امیری
06-05-2012, 05:37 PM
سلام...

اگه فيلتر شيشه اي رو با دستمال مخصوص خودش پاك كنيم، مشكلي پيش نياد؟ راه بهتري براي پاك كردن لك فيلتر وجود نداره؟ چون با دستمال به سختي پاك مي شه و يا اصلا پاك نمي شه !!

اگه چند قطره آب به فيلتر بخوره چي، مشكلي كه نداره؟؟

ممنون مي شم زود جواب بدين چون كمتر از 12 ساعت مونده :(

SSgumS
06-05-2012, 07:53 PM
براي پاک کردنش بايد از دستمال مخصوص خودش يا دستمال نرم مثل دستمال عينک يا دستمال micro fiber استفاده کني و همين طور اگر آب روش بريزه مشکلي نداره به شرطي که پکش کني(همه ي اين چيزا رو روي فيلتر آلودگي نوريم امتحان کردم اما خراب نشد) يه راهم براي تميز کردنش هست که بايد دستمالت رو با آب جوشي که سرد شده خيس کني و فيلتر رو پاک کني.
البته بازم بهت پيشنهاد مي کنم به حرف يک نفر اعتماد نکني و نظر يکي ديگرم بپرسي.

مهدی ناصری
06-05-2012, 07:55 PM
سلام
فیلتر خورشیدی که به تازگی تهیه کردم یه گوشه ای ازش تغییر رنگ داده! به نظرتون اون بخش تغییر کردش بازم قابل استفاده هست یا نه؟ فردا باهاش نبینیم کور بشیم :(
علتش چی میتونه باشه؟
اینم عکسش
فکر نکنم مشکلی پبش بیاد، اما برای اطمینان از امنیت کامل می شه روی اون قسمتی که تغییر رنگ داده چسب برق زد. قبل از نصب فیلتر روی تلسکوپ هم با چشم چک کنید که فیلتر سوراخ نداشته باشه.

karimisss
06-05-2012, 09:41 PM
دوستان میشه به سوال خانم امیری پاسخ بدید!!
تا گذر چند ساعت بیشتر نمونده، لطف می کنید.

رضا طامهری
06-05-2012, 10:56 PM
سلام...

اگه فيلتر شيشه اي رو با دستمال مخصوص خودش پاك كنيم، مشكلي پيش نياد؟ راه بهتري براي پاك كردن لك فيلتر وجود نداره؟ چون با دستمال به سختي پاك مي شه و يا اصلا پاك نمي شه !!

اگه چند قطره آب به فيلتر بخوره چي، مشكلي كه نداره؟؟

ممنون مي شم زود جواب بدين چون كمتر از 12 ساعت مونده :(

با سلام خدمت خانوم امیری گرامی
فیلترهای شیشه ای اندود چندلایه دارند یعنی بجز گوتینگی که روی دو طرف اونها قرار دارد در درون لایه های شیشه هم پوشش دارند
برخی اوقات توی شیشه ای که فیلتر از اون ساخته شده حفره هایی وجود داره که به اون "موک" میگن، این نقائص که خودشون رو به شکل لکه نشون میدن غیر قابل حله ولی اما اگه لکه باشه بهترین راه استقاده از مخلوط اب الکل یا الکل تنها به کمک پنبه است. اگه الکل دم دستتون نبود میتونید از مقدار بسیار کمی شیشه پاک کن استفاده کنید

فیلترهای خورشیدی تماما از جنسهایی هستند که اب روی اونها تاثیری نداره

رضا طامهری
06-05-2012, 11:03 PM
سلام
علتش چی میتونه باشه؟
اینم عکسش

با تشکر از جوابهای دوستان
فیلترهایی که الان توی بازار ایران هست تماما از نوع مایلار هستند
حتما فیلتر رو قبل از استفاده چک کنید، این کار رو با یک چراغ قوه انجام بدید تا هیچ روزنه ای توش نباشه
اگر هرگونه لکه ای روی فیلتر هست اون لکه رو کاملا مسدود کنید که در این مورد من هم با روش چسب برق موافقم

محمد مهدی محمدی
12-04-2013, 06:48 PM
دوستان میشه بیش از یک فیلتر به صورت همزمان روی چشمی تلسکوپ استفاده کرد؟ مثلا فیلتر آلودگی نوری به همراه تصحیح کننده خطای کما (البته فکر نکنم بشه اسمش رو فیلتر گذاشت!) یا ترکیب های مختلف دیگه.
ممنون

محمد مهدی محمدی
12-07-2013, 10:53 AM
دوستان میشه بیش از یک فیلتر به صورت همزمان روی چشمی تلسکوپ استفاده کرد؟ مثلا فیلتر آلودگی نوری به همراه تصحیح کننده خطای کما (البته فکر نکنم بشه اسمش رو فیلتر گذاشت!) یا ترکیب های مختلف دیگه.
ممنون
مثل اینکه سوالم زیادی آماتوری بود! :(

Ehsan
12-07-2013, 04:04 PM
مثل اینکه سوالم زیادی آماتوری بود! :(

ممنون

اتفاقا خیلی هم سوالِ خوبی بود، بستگی به فیلترش داره اما این دو تایی که فرمودید باهم می‌شه استفاده بشه، این که چرا بستگی به فیلترش داره اینه که مثلا شما وقتی فیلترِ Halpha رو با OIII به کار می‌برید چون هر کدوم فقط طولِ موجِ خاصی رو عبور می‌دند احتمالا هیچ طولِ موجِ مشترکی ندارند و کلا باعثِ حذفِ تصویر میشن اما آلودگی نوری و فیلترِ خطای کما عملکردشون تاثیری روی هم نداره و استفاده ی همزمان ازشون هم مشکلی ایجاد نمی‌کنه مگر این که امکانِ نصبِ همزمانشون وجود نداشته باشه که اون یه بحثِ دیگه است :)

محمد مهدی محمدی
12-07-2013, 07:43 PM
اتفاقا خیلی هم سوالِ خوبی بود، بستگی به فیلترش داره اما این دو تایی که فرمودید باهم می‌شه استفاده بشه، این که چرا بستگی به فیلترش داره اینه که مثلا شما وقتی فیلترِ Halpha رو با OIII به کار می‌برید چون هر کدوم فقط طولِ موجِ خاصی رو عبور می‌دند احتمالا هیچ طولِ موجِ مشترکی ندارند و کلا باعثِ حذفِ تصویر میشن اما آلودگی نوری و فیلترِ خطای کما عملکردشون تاثیری روی هم نداره و استفاده ی همزمان ازشون هم مشکلی ایجاد نمی‌کنه مگر این که امکانِ نصبِ همزمانشون وجود نداشته باشه که اون یه بحثِ دیگه است :)
ممنون که پاسخ دادید. :)
بله منظور بنده هم دقیقاٌ نصب فیزیکیش بود که آیا امکان نصب دو فیلتر (البته همون طور که اشاره کردید، متناسب با هم باشن) از نظر تجهیزات مورد استفاده محدودیتی داره یا نه؟ مثلا همین ترکیبی که عرض کردم (تصحیح گر کما + فیلتر آلودگی نوری و یا سحابی) فکر میکنم استفاده ازش در عکاسی با تلسکوپ نیوتنی اجتناب ناپذیر باشه!

Mostafa
12-07-2013, 08:47 PM
ممنون که پاسخ دادید. :)
بله منظور بنده هم دقیقاٌ نصب فیزیکیش بود که آیا امکان نصب دو فیلتر (البته همون طور که اشاره کردید، متناسب با هم باشن) از نظر تجهیزات مورد استفاده محدودیتی داره یا نه؟ مثلا همین ترکیبی که عرض کردم (تصحیح گر کما + فیلتر آلودگی نوری و یا سحابی) فکر میکنم استفاده ازش در عکاسی با تلسکوپ نیوتنی اجتناب ناپذیر باشه!

سلام به شما

بله همانطور كه جناب احسان عزيز هم اشاره كردند ، امكان استفاده همزمان از 2 فيلتر يا حتي بيشتر هم هست .

اما مشكلي كه ممكن است پيدا شود افت شديد كيفيت است .

چرا كه هر فيلتر تا حدي كيفيت تصوير را كم مي كند و تركيب چند فيلتر مي تواند افت كيفيت را بيشتر كند

اما به نظرم اگر كيفيت فيلترها مناسب باشد ، استفاده از 2 فيلتر مشكل زيادي ايجاد نمي كند

رضا طامهری
12-07-2013, 09:15 PM
به بحثهای دقیق اساتید عزیزم من هم یه نکته رو اضافه کنم ... علاوه بر اینکه باید به طول موج عبوری از هرکدام از این فیلترها توجه کرد اما استفاده از دو فیلتر همزمان یا بیشتر یعنی فیلترینگ شدید نور :) ... پس باید نور ورودی به دهانه ابزار شما قابل قبول باشد... طبق تجربه شخصی حتی در مورد دو فیلتر رنگی سیاره ای باید دهانه تلسکوپ شما بالای 6 اینچ باشد...

amir6042
08-16-2014, 09:20 PM
سلام فیلتر حسابی به دوربین دو چشمی ۸۰*۲۰ می خوره؟

Mostafa
08-18-2014, 09:46 AM
سلام فیلتر حسابی به دوربین دو چشمی ۸۰*۲۰ می خوره؟

سلام دوست گرامی
منظورتون رو از " فیلتر حسابی " متوجه نشدم !
میشه لطفآ بیشتر توضیح بدید ؟

amir6042
08-18-2014, 07:33 PM
سلام اشتباه نوشتم. سحابی

amir6042
08-21-2014, 10:46 PM
سلام کسی نیست جواب ما رو بده
بازم سوالم رو می پرسم فیلتر سحابی برای دو چشمی ۸۰•۲۰ سلیترون هست؟

dark galaxy
08-23-2014, 11:10 AM
سلام کسی نیست جواب ما رو بده
بازم سوالم رو می پرسم فیلتر سحابی برای دو چشمی ۸۰•۲۰ سلیترون هست؟

دوست عزیز ببخشید از وقفه ای که افتاد،
برای رصد سحابی چون هدف شما ایجاد کنتراست هست می تونید از فیلتر uhc استفاده کنید که هم نتیجه ی خوبی میده هم آلودگی نوری رو حذف می کنه و هم به درد عکاسی می خوره فقط برای عکاسی چون طول موج های کمتری رو نسبت به فیلتر های پهن باند از خودش عبور می ده تصویرتون کمی به سبز میزنه که با کامپیوتر قابل تصحیح هست.از لحاظ مچ شدن با دوچشمی ۸۰•۲۰ هم دیدم که از این فیلتر با این دوچشمی استفاده میشه.
موفق باشید :smile:

payam57
09-16-2014, 09:40 PM
درود
دوستان آیا این امکان هست که با استفاده از فیلتر سحابی های سیاره نما یا نشری را رنگی رصد کنیم؟ در این صورت چه فیلتری رو پیشنهاد می دید؟
یه سوال دیگه اینکه آیا درخصوص کهکشان ها هم این موضوع صادقه یعنی امکان رصد رنگی آنها با استفاده از فیلتر وجود داره؟

rock_iml
09-17-2014, 12:29 PM
درود
دوستان آیا این امکان هست که با استفاده از فیلتر سحابی های سیاره نما یا نشری را رنگی رصد کنیم؟ در این صورت چه فیلتری رو پیشنهاد می دید؟
یه سوال دیگه اینکه آیا درخصوص کهکشان ها هم این موضوع صادقه یعنی امکان رصد رنگی آنها با استفاده از فیلتر وجود داره؟
به طور کلی رنگی دیدن اجرام آسمان به استفاده از فیلتر یا ... مربوط نیست . دلیل اینکه اغلب رنگی در تلسکوپ تشخیص داده نمیشه اینه که سلول هایی که در چشم مربوط به تشخیص رنگ هستن به نور حساسیت کمتری نسبت به سلول هایی که وظیفشون تشخیص نور هست دارن و در نور کم در تلسکوپ تحریک نمیشن و رنگی رو ما نمیتونیم تشخیص بدیم . اما در سحابی های بسیار پرنور مثل جبار در رصدهای طولانی میشه یکم تشخیص داد رنگ مرکزشون رو . وظیفه فیلتر های سحابی هم ایجاد کنتراست هست بین جرم و زمینه آسمان یعنی اینکه بتونید جرم رو به طور واضح تری از زمینه آسمان تشخیص داد ولی باعث رنگی شدن یا افزایش شدت در رنگ نمیشه و حتی معمولاً با کاهش نور هم همراهن چون قسمتی از نور رو حذف میکنن .
فقط ممکنه در سحابی ها یا کهکشان های بسیار پرنور که از قبل هم امکان تشخیص رنگ بدون فیلتر در اونها هست با استفاده از فیلتر به خاطر افزایش کنتراست یک مقدار سریعتر بتونید رنگ رو تشخیص بدید . کلا در اجرامی که قدر کمتر از 4 4.5 دارن امکان تشخیص رنگ وجود داره که اونم باید با رصد دقیق و طولانی باشه

mohsen4465
09-17-2014, 03:03 PM
درود
سحابی‌های سیاره نما که خودبخود رنگی دیده میشن و به همین دلیل هم هست که شخصاً از رصد خیلی از این سحابی ها لذت میبرم. البته تشخیص رنگش بستگی به اندازه تلسکوپتون هم داره. اما بطور کلی برای رصد رنگی سحابی‌های پرنور باید تا جای ممکن دهانه تلسکوپتون بزرگ و بزرگنماییتون کم باشه.

Sky-Watcher
07-01-2015, 11:37 PM
سلام علیکم می خواستم بپرسم دقیقا تفاوت بین فیلتر عکاسی skyglow مدل 2 اینچ با 1.25 اینچ ان در چی هستش ؟ میدانم که سایز ان هستش ولی الان باید کدام مدل را بخرم ؟!
ممنون

rock_iml
07-05-2015, 08:08 AM
سلام علیکم می خواستم بپرسم دقیقا تفاوت بین فیلتر عکاسی skyglow مدل 2 اینچ با 1.25 اینچ ان در چی هستش ؟ میدانم که سایز ان هستش ولی الان باید کدام مدل را بخرم ؟!
ممنون
تنها تفاوت در سایز هست. اگر برای عکاسی می خواید استفاده کنید یا از چشمی های 2اینچ استفاده می کنید 2 اینچ رو تهیه کنید و اگر از چشمی های 2اینچ استفاده نمیکنید میتونید 1.25 یا 2 اینچ رو تهیه کنید .اولویت با 2 اینچ هست که همیشه به کار میاد.

علی آئین جمشید
07-05-2015, 10:06 AM
سلام
یعنی از فیلتر های 1.25اینچ برای عکاسی نجومی نمیشه استفاده کرد؟میشه بیشتر توضیح بدید؟

toraj1358
07-09-2015, 01:41 PM
سلام
یعنی از فیلتر های 1.25اینچ برای عکاسی نجومی نمیشه استفاده کرد؟میشه بیشتر توضیح بدید؟
سلام
دوست عزیز تا جائیکه بنده اطلاع دارم فیلتر های 2 اینچی بیشتر برای عکاسی (سایز مبدل دوربین ها به فوکوسر ، 2 اینچی هستند) و فیلترهای 1.25 اینچی مخصوص رصد هستند .
البته شاید بشه با ساختن تبدیل از فیلترهای 1.25 اینچی در عکاسی هم استفاده کرد اما علاوه بر تاریک شدن گوشه های تصویر بدلیل گرفته شدن جلوی سنسور دوربین ، باید تبدیلی 1.25 اینچی هم برای فوکوسر، تلسکوپ های مخصوص عکاسی
که اکثرا فوکوسری 2 اینچی دارند کرد.
کلا برای عکاسی همون 2 اینچی رو بخرید
عکاسی عمق آسمان به اندازه کافی دردسر تنظیم ابزار و موارد پیش بینی نشده دارد
در ضمن مارک های غیر معروف تر فیلترهایی 2 اینچی به قیمت فیلتر های 1.25 اینچی skyglow دارند.