PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تفاوت های کیهان شناسی و اخترفیزیک

پیام بهرام پور
08-18-2010, 10:31 AM
به نام خالق آسمان پرستاره
نجوم نیز مانند هر علم دیگری گرایش های مخصوص خود را دارد. امروزه با پیشرفت های چشمگیری که در علوم مختلف داریم شاهد تخصصی شدن هر گرایش هستیم به عنوان مثال روزی در علم پزشکی، خواهیم دید که پزشک متخصص مردمک چشم راست با چشم چپ تفاوت کند!!:eek:
نجوم نیز مانند هر علم دیگری دارای بخش های مختلف و متفاوتی است که برخی از آنها حتی ممکن است که هیچ شباهتی با یکدیگر نداشته باشند.
در این تاپیک می خواهیم اخترفیزیک و کیهان شناسی را معرفی نماییم و تفاوت های آنها را بررسی کنیم:
اخترفیزیک:
همان طور كه از نام اخترفیزیک مشخص است، اين بخش به بررسی فيزيكِ اجرام آسمانی مي پردازد. در اين علم هرچقدر فيزيك قوي شود، اخترفيزيك هم پيشرفت مي كند. - رشد اخترفيزيك در چند صده ي اخير مديون رشد فيزيك است. – بنابراين، پيشنهاد مي شود كه از استاداني نظير عبدالرحمان صوفي براي آموزش در اين بخش جداً خودداري كنيد! چون در حال حاضر بسياري از نظرات دانشمندان قديمي رد شده و حتي ممكن است، خلاف برخي از مطالبي كه امروز درباره ي آنها صحبت مي كنيم در آينده اثبات شود! در اين علم مي خواهيم ببينيم كه چه چيزي باعث حركت مي شود؛ درون ستارگان چه اتفاقي رخ مي دهد و سرگذشت اجرام سماوي چگونه است؟
کیهان شناسی
اساس کیهان شناسی، فيزيك و رياضيات است. اين بخش از لحاظ استفاده از فيزيك بي تفاوت با مكانيك سماوي نيست، اما تفاوت هايي نيز دارد، از آن جايي كه ابعاد کیهان وسيع است و ابعاد ما نيز در مقابل آن بسيار كوچك، علم فيزيك به تنهايي نمي تواند پاسخ گوي محاسبات ما باشد، بنابراين علم رياضي به كمك كيهان شناسان مي آيد تا نظريات و حدس هايي صحيح و مقبول ارائه كنند. کیهان شناسی یکی از نوپاترین شاخه های نجوم است که «ادوین هابل» و «آلبرت اينشتین» از افراد مؤثر در پیشرفت این علم به شمار می روند.
اگر بخواهیم با یک مثال تفاوت های اخترفیزیک و کیهان شناسی را بیان کنیم:
فرض کنید اندازه ی ما در حد ذرات زیر اتمی است! و تمام کیهان یک اطاق است.
دراین صورت ستارگان اتم ها هستند و کهکشان ها نیز مولکول ها یا کمی بزرکتر! آنگاه اتاق نیز جهان خواهد بود. و بدیهی است که ما نمی توانیم همه چیز را در مورد اتاق بدانیم اما شناخت اتم ها (اخترفیزیک) برای ما بسیار آسان تر خواهد بود تا شناخت اتاق (کیهان شناسی)

Panahandeh
08-19-2010, 01:36 AM
به طور کلی کیهان شناسی را می توان اینگونه شرح داد:
کیهان شناسی علم شناخت و بررسی ساختار، تحول و عمر کیهان در ابعاد گرانشی و بزرگ تا ریزترین ابعاد است.
کیهان شناسی یکی از علومی است که بیش از هر علم دیگری با فلسفه مرتبط است و با آن رابطه ای دوطرفه دارد.

پیام بهرام پور
08-19-2010, 10:35 PM
این دو گرایش از علم نجوم از این جهت با یکدیگر شباهت دارند که با پیشرفت علم فیزیک، هردو پیشرفت می کنند و متحول می شوند.
درواقع هرچقدر که دید ما از فیزیک صحیح تر شود، دید بهتری از اخترفیزیک و کیهان شناسی خواهیم داشت.
اخترفیزیک و کیهان شناسی به مرور زمان تغییر زیادی داشته اند و این تغییرات درواقع نتیجه ی تغییر دید ما از علم فیزیک هستند.

Panahandeh
08-19-2010, 11:45 PM
کیهان شناسی و اختر فیزیک دو شاخه از نجوم می باشند که ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.
دلیل این مدعا آن است که اگر تعریف ارائه شده برای کیهان شناسی را بپذیریم، ایم موضوع را درمی یابیم. چراکه؛ یکی از مهم ترین بخش های کیهان شناسی که مطالعه ی ساختار و تحول کیهان است با ساختار و تحول ستارگان، عمر و تشکیل شدن آن ها ارتباطی ناگسستنی دارد. از طرفی برای بررسی ساختار، تحول و عمر ستارگان نیز به مطالعه ی کیهان نیازمندیم.
البته این فقط بخش بسیار کوچکی از ارتباط کیهان شناسی با اختر فیزیک است و بیش از این در این مجال اندک نمی گنجد و بعداً به آن می پردازیم.

پیام بهرام پور
08-21-2010, 10:43 AM
البته اخترفیزیک و کیهان شناسی هم تفاوت هایی دارند.
از جمله دسترسی و مقیاس آن است.
در مقاس ها و سرعت های بسیار بزرگ برخی از قوانین کمی تغییر می کند و ما دچار مشکل می شویم که این مشکل در کیهان شناسی بسیار بیشتر دیده می شود.
موضوع دیگری که اخترفیزیک و کیهان شناسی را با یکدیگر متفاوت کرده این است که در اخترفیزیک ما تحول بسیاری از ستارگان را می بینیم و بعد راجع به تولد و زندگی انها اظهار نظر می کنیم اما در کیهان شناسی ما تنها یک کیهان قابل مشاهده داریم و هیچ فردی آغاز آن را ندیده و فقط باید از شواهد استفاده کنیم

Panahandeh
08-21-2010, 10:53 AM
در ادامه ی صحبت های دوستان این موضوع رو هم اضافه می کنم که :
در وقایع و رویدادهایی که در سرعت های بالا و ابعاد کوانتومی صورت می گیرند، با وقایع و رویدادهایی که در سرعت های بسیار پایین و ابعاد بزرگ و گرانشی روی می دهند، سازگاری دارند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع مراجعه کنید به :
انفجار بزرگ- نوشته ی گریک هوگان

پیام بهرام پور
08-22-2010, 10:32 PM
درواقع سرعت های بالا با استفاده از نظریه ی نسبت توجیه پذیر می شوند و ذرات کوچک اتمی و زیر اتمی نیز با استفاده از کوانتم
اما هیچکدام از آنها برای ما قابل درک نیستند به سادگی!
زیرا نه ما انقدر کوچک هستیم و نه سریع و پر جرم که بتوانیم این موضوعات را لمس کنیم

Panahandeh
08-22-2010, 10:53 PM
درواقع سرعت های بالا با استفاده از نظریه ی نسبت توجیه پذیر می شوند و ذرات کوچک اتمی و زیر اتمی نیز با استفاده از کوانتم
اما هیچکدام از آنها برای ما قابل درک نیستند به سادگی!
زیرا نه ما انقدر کوچک هستیم و نه سریع و پر جرم که بتوانیم این موضوعات را لمس کنیم

مهم ترین دلیل قابل درک نبودن برخی از متغیرها صرفاً نوع دید ما است. اگر برخی از قوانین و مفاهیم قابل درک نیستند، به این دلیل است که این مسائل با فضای فکری ما سازگار نیستند و تنها نیاز است آن ها را با ذهن خود تطابق دهیم. راه این کار خروج از چارچوب های ذهنی ای است که خود را در آن محدود کرده ایم.

a_talebi
09-01-2010, 03:08 PM
سلام
با اینکه روزهای کمی هستش که خدمتتون رسیدم اما از مطالبتون خیلی استفاده کردم و واقعا به شما تبریک میگم به اینکه در روزگاری که مردم سرشون تو لاک خودشونه و فرصت اینجور کارها رو ندارند شما مشتاقانه مطالب مفید و در خور توجه نسل امروزی و فرزندانم را ارائه میکنید
من واقعا سپاسگذارتونم
و اما حالا که وارد بحثاتون شدم بد نیست مطلبی رو با هم تحلیل کنیم از یه زاویه دیگه و دید دیگه به کیهان و نجوم!!!؟
من قصد خرافه گویی ندارم اما اشاره ای که آقای بهرام پور به ارتباط کیهان شناسی و فلسفه کردند منو یاد یه مطلب اعتقادی انداخت که گفتم بد نیست اینجا مطرحش کنم و فارغ از بحثهای غیر علمی ببینم این موضوع که مطرح شده چطور میشه توجیهش کرد.
ابته لازم به اشاره است که بنده خودم آدم مذهبی و معتقدی هستم و میخوام این موضوع را از زاویه علمی نگاه کنیم
موضوع:: اهل عرفان و فلسفه شیعه معتقدند که جهانی که ما در اون قرار داریم ( یعنی زمین و کهکشانها و خوشه های کهکشانی و بطور کلی کیهانی که ما به مثال آقای بهرام پور بهش اطاق میگیم) آسمان اول است و این آسمان در دل آسمان دوم است که مقیاسشون مثل حلقه ای در یک بیابان است و همین آسمان دوم با اون بزرگی در دل آسمان سوم است که باز مقیاسشون مثل حلقه ای است در دل یک بیابان بزرگ و الی آخر تا آسمان هفتم و عرش و ...
البته عرض کردم که لطفا وارد بحث مذهبی یا درست یا غلط بودن آن نشویم .بیایید ببینیم چگونه این امر قابل توجیه است
انشاء ا... که برامون مفید باشه
ممنون

پیام بهرام پور
09-07-2010, 12:23 AM
جناب طالبی اگر لطف کنید و یکمی بیشتر منظورتون رو توضیح بدین ممون می شم
چون اگه اشتفاه متوجه بشم این بحث یکمی خطناکه و بهتره که توش اشتباه نشه:wink:

rasoulrahimi
09-07-2010, 03:11 PM
در کل (به نظر من) اختر فیزیک سخت تر از کیهانشناسی است.:OSMILEY:
زیرا در کیهانشاسی شما درباره کیهان و جهان پیرامون اطلاعاتی به دست می آورید و نظراتی را در حیطه ی همان اطلاعات ارائه می کنید.
ولی در اختر فیزیک شما باید راجع به ساختار درونی ستارگان ، کهکشانها و... تحقیق کنید.راجع به چیزی که در دوردست ها است تحقیق و اطلاعاتی راجع به ساختار درونی آن ، زمان مرگ و تولد آن و...به دست می آورند.
در صورتی که کیهانشناسان از اطلاعات اخترفیزیکدانان استفاده می کنند.:evilish:

www.parssky.blogfa.com

No.1
09-07-2010, 03:25 PM
زیرا در کیهانشاسی شما درباره کیهان و جهان پیرامون اطلاعاتی به دست می آورید و نظراتی را در حیطه ی همان اطلاعات ارائه می کنید.
ولی در اختر فیزیک شما باید راجع به ساختار درونی ستارگان ، کهکشانها و... تحقیق کنید.راجع به چیزی که در دوردست ها است تحقیق و اطلاعاتی راجع به ساختار درونی آن ، زمان مرگ و تولد آن و...به دست می آورند.

www.parssky.blogfa.com

خیر! اینطوری که می فرمایید نیست.
درواقع ما ستارگان را از نزدیک می توانیم بررسی کنیم (خورشید) اما در مقابل کیهان خیلی کوچکتر از این حرف ها هسیتم
و کیهان شناسی ناب واقعاً پیچیده تر از اخترفیزیک است:ninja:

rasoulrahimi
09-07-2010, 03:31 PM
اختر شناسی فقط محدود به خورشید نیست.
اخترشناسی علمی است که به بررسی دورترین کهکشانها هم می پردازد.
شاید هم کیهانشناسی علمی پیچیده باشد،اما اختر فیزیک علمی بسیار سخت است که تعداد اخترفیزیکدانان هم بسیار کمتر از کیهانشناسان است.(به دلیل همین سختی)

a_talebi
09-12-2010, 01:01 AM
جناب طالبی اگر لطف کنید و یکمی بیشتر منظورتون رو توضیح بدین ممون می شم
چون اگه اشتفاه متوجه بشم این بحث یکمی خطناکه و بهتره که توش اشتباه نشه:wink:

سلام
جناب آقای بهرام پور ممنون از توجهتون
ببینید عرفا میگن این عالم از کران تا کران همش در آسمان اول قرار داره و خداوند تبارک و تعالی عالم رو در هفت آسمون و عرش و ... آفریده که عظمت خلقتش از آسمانها همین قدر بس که مقیاس آسمون اول با آسمون دوم مثل حلقه ای(یعنی آسمون اول) در بیابان(یعنی آسمون دوم) باشه
و مقیاس آسمون دوم به آسمون سوم هم همینجور تا آخر
میخوام نظر شما رو بدونم البته من خودم هم نظراتی دارم ولی اگر اجازه بدهید در انتها خدمتتون عرض میکنم
لطفا از دید شما توجیه این مطلب چگونه است؟

mehrnaz
09-25-2010, 07:26 PM
سلام
جناب آقای بهرام پور ممنون از توجهتون
ببینید عرفا میگن این عالم از کران تا کران همش در آسمان اول قرار داره و خداوند تبارک و تعالی عالم رو در هفت آسمون و عرش و ... آفریده که عظمت خلقتش از آسمانها همین قدر بس که مقیاس آسمون اول با آسمون دوم مثل حلقه ای(یعنی آسمون اول) در بیابان(یعنی آسمون دوم) باشه
و مقیاس آسمون دوم به آسمون سوم هم همینجور تا آخر
میخوام نظر شما رو بدونم البته من خودم هم نظراتی دارم ولی اگر اجازه بدهید در انتها خدمتتون عرض میکنم
لطفا از دید شما توجیه این مطلب چگونه است؟

من متاسفانه اصلا اطلاعات مذهبی ندارم پس لطفا از نظری که میخوام بدم ناراحت نشید یا فکرای بد بد نکنین ...
من اونطوری که تا بحال دیدم در مجامع دینی گذشته برای ملموس شدن بسیاری از حقایقی که ما الان به راحتی اونارو درک میکنیم از یه سری تمثیلات استفاده میکردن...
برای مثال همین بهشت....اون زمانا وقتی پیامبر برای اعراب میخواست بهشت رو توصیف کنه از رود و درخت و جنگل و ... استفاده میکرد تا برای اونا که تا اون زمان فقط بیابون و... دیده بودن تصویر درستی از زیبایی ها تجلی بشه که امروزه ماها( حداقل من) میدونیم زیبایی هایی فراتر از ای چیزای ظاهری وجود داره که میتونه تو بهشت وجود داشته باشه...
ببخشید پرحرفی کردم ولی میخوام بگم شاید این مطلبی که شما در موردش گفتین فقط تمثیلی باشه برای نشون دادن بزرگی کیهان....نمیخوام حرف شمارو تکذیب کنم ولی شاید این مطلب معنی دیگه ای غیر از معنی ظاهریش داشته باشه
اگه اشتباه میگم یا فکر میکنید منظورتونو بد متوجه شدم لطفا راهنماییم کنین....

a_talebi
09-29-2010, 10:52 PM
من متاسفانه اصلا اطلاعات مذهبی ندارم پس لطفا از نظری که میخوام بدم ناراحت نشید یا فکرای بد بد نکنین ...
من اونطوری که تا بحال دیدم در مجامع دینی گذشته برای ملموس شدن بسیاری از حقایقی که ما الان به راحتی اونارو درک میکنیم از یه سری تمثیلات استفاده میکردن...
برای مثال همین بهشت....اون زمانا وقتی پیامبر برای اعراب میخواست بهشت رو توصیف کنه از رود و درخت و جنگل و ... استفاده میکرد تا برای اونا که تا اون زمان فقط بیابون و... دیده بودن تصویر درستی از زیبایی ها تجلی بشه که امروزه ماها( حداقل من) میدونیم زیبایی هایی فراتر از ای چیزای ظاهری وجود داره که میتونه تو بهشت وجود داشته باشه...
ببخشید پرحرفی کردم ولی میخوام بگم شاید این مطلبی که شما در موردش گفتین فقط تمثیلی باشه برای نشون دادن بزرگی کیهان....نمیخوام حرف شمارو تکذیب کنم ولی شاید این مطلب معنی دیگه ای غیر از معنی ظاهریش داشته باشه
اگه اشتباه میگم یا فکر میکنید منظورتونو بد متوجه شدم لطفا راهنماییم کنین....

سلام
محبت کردید ....
اگر اجازه بدید نظر دوستان دیگر رو هم ببینیم بعد مطالب رو جمع بندی میکنم
یا حق

169
10-11-2010, 12:11 AM
این مطلب رو از ویکی پدیا دیدم و خیلی خیلی این تعریف و توضیح رو قبول دارم!

بخوایم کلا حساب کنیم و به ریشه برسیم به علم "اخترفیزیک" میرسیم! حتی نجوم آماتوری از زیر مجموعه ای اخترفیزیکه! بزارید تقسیم بندی رو کنم و خودتون خیلی راحت همه چیزو درک می کنید!

1- اخترفیزیک
1-1 کیهان شناسی :
مطالعه ی جهان خیلی نزدیک، مطالعه بیگ بنگ و عناصر سبک در هنگام بیگ بنگ، مطالعه تابش های ریزموج زمینه، مطالعه ساختار و تکامل اجرام عظیم مثله سوپر خوشه ها، ماده تاریک، انرژی تاریک و زمینه های دیگه مثله اصل هم ارزی و اساس سیاه چاله ها و نسبیت و تابش های پر انرژی کیهانی
2-1 نجوم فراکهکشانی :
مطالعه خوشه ها و گروه های کهکشانی، رادیو کهکشان ها،کوازارها، سوپرنوا ها ( این رشته با اجرام خارج کهکشان خودمون کار داره نه داخل کهکشان خودمون)
3-1 نجوم کهکشانی :
مطالعه ی کامل و دقیق کهکشان خودمون و چیزایی که داخلشه و دیده میشه! مثلا از ساختار، تکامل،حرکت،انواع گونه های ستاره ای، بررسی قسمت دیسک کهکشانی، هاله ی کهکشانی،خوشه ها و سحابی ها،عناطر کلی موجود و...
4-1 نجوم ستاره ای :
نجوم رصدی:نجوم رادیویی،نجوم فروسرخ،نجوم اپتیکی،نجوم فرابنفش،نجوم پرتو ایکس،نجوم پرتو گاما، نجوم موج الکترومغناطیس ،آسترونومتری و مکانیک سماویی
نجوم تئوری : همان طور که معلومه ار اسمش به بررسی مدل ها و نظریه ها از طریق آزمایش و برنامه های شبیه سازی انجام میشه میپردازه!
نجوم اماتوری اون طوری که تعریف شده یه میان رشته ای هستش!یعنی رشته ی اصلی نیست!
نجوم خورشیدی هم یه رشته جدا ازاین دو گروه ست!
5-1 نجوم سیاره ای :
شامل گرایش های : نجوم سیاره ای، زمین شناسی سیاره ای،ژئو مورفولوژی( مطالعه ی سطح و ناهمواری های سطحی)،
شیی کیهانی و زمین شیمی و سنگ شناسی ( مطالعه ی و نظریه سازی برای پیدایش یه جرم مثله سیارک یا دنباله داردر منظومه شمسی و انالیز اون)، فیزیک زمینی ( مطالعه فیزیکی زمین مثله مغاطیس و جاذبه و ...)، جو شناسی ( مطالعه قسمت جوی سیارات)
6-1 فرازمینی :
مطالعه ی سیارات فراخورشیدی و فرا زمینی که شامل رشته های مرتبط هم میشه!
7-1 زمین شناسی سیاره ای :
این رشته مختص بررسی سطح انواع اجرام از جمله سیاره ها، اقمار،سیارک ها،دنباله دار ها و ...
8-1 نجوم سنجی (آسترومتری):
حرکت شناسی کامل اجرام ستاره ای و غیر ستار های شامل سرعت، قدر، جرم،دما،ردشیفت،نوع حرکت،مدار و ...
این از جمله رشته های که المپیادی ها زیاد کار میکنن!اگه کتاب های مرتبط با اونو داشته باشید میتونید خودتون از این کارای حرفه ای انجام بدید!
9-1 اختر شیمی :
مطالعه ی عناصر و مولکول ها در جهان و میزان انتشار اون ها! ای رشته تلفیقی از شیمی و نجوم ستاره ای و کارش با طیف ها است.
10-1 نجوم زیستی:
مطالعه ی منشاء، تکامل،توزیع و اینده زندگی در جهان است! کارش مطالعه امکان زندگی روی سیارات و ... است.
11-1 مکانیک مداری (نجوم حرکتی):
بررسی و مطالعه ی مدای و فیزیکی موشک ها و سفینه های فضایی و ... فرقی نمیکنه تو جو باشه یا سیارات دیگه!کارش هدایت و طراحی مدارهای هوایی است!

حالا راحت میشه فهمید اخترفیزیک چقدر گسترده ست!جای اکتشافات زیادی هست!

پدرم درومد تا اینو نوشتم!:d

Asteroid
09-23-2011, 09:21 PM
ببخشيد دوستان يه سوال ! پس رشته ي اخترشناسي چي؟ :blink:
من اينجا توضيح خاصي در رابطه با اون نخوندم(فقط اختر فيزيك و كيهان شناسي و ....... مطرح شد) . و آيا اين كه در اين رشته ميشه براي ارشد نجوم راديويي خوند؟ لطفا راجع به گرايش هاي ارشدش اطلاعات بديد؟

پیمان اکبرنیا
09-24-2011, 09:20 PM
ببخشيد دوستان يه سوال ! پس رشته ي اخترشناسي چي؟ :blink:
من اينجا توضيح خاصي در رابطه با اون نخوندم(فقط اختر فيزيك و كيهان شناسي و ....... مطرح شد) . و آيا اين كه در اين رشته ميشه براي ارشد نجوم راديويي خوند؟ لطفا راجع به گرايش هاي ارشدش اطلاعات بديد؟

سلام

اخترشناسی کلی تر از اخترفیزیک است و کل شاخه های علم نجوم را در بر می گیرد.

برای کارشناسی ارشد در داخل ایران فکر نمیکنم رشته نجوم رادیویی وجود داشته باشد و فقط گرایشهای اخترفیزیک و کیهان شناسی است. البته در خود این گرایشها میشه در حیطه نجوم رادیویی فعالیت کرد. ولی در ایران رادیو تلسکوپ برای کار حرفه ای نداریم!

roustaie
07-30-2012, 10:52 AM

www.parssky.blogfa.com

با تشکر از توجهتون دوست عزیز
ولی با نظرتون مخالفم
در اخترفیزیک یکی از کلیدی ترین چیزها که بررسی میشه طیف یا نور یک ستاره هستش که با توجه به انتقال به سرخ گرانشی و غیره میشه تحلیل مکفی و مناسبی روی طیف ستاره یا قدر اون انجام داد و اطلاعات خوبی بدست آورد. ستاره شما هرقدر هم دور باشه شما می تونید با صرف زمان کافی به میزان مورد نیازتون ازش تابش دریافت کنید .
اما در کیهان شناسی با وجود اینکه سرعت نور سرسام آوره ولی چون محدوده ، هر چقدر هم که به کیهان عمیق تر نگاه کنیم تنها می تونیم تا فاصله ی محدودی رو ببینیم . یعنی نمی تونیم به اندازه ی کافی به مهبانگ نزدیک بشیم . این یعنی به جای داده های تجربی باید مدل های ریاضی و فیزیکی مناسبی ساخته بشه که تحول کیهان ، از زمانی که قادر به دیدنش هستیم تا الان ، رو به خوبی تائید کنه تا بتونیم برای توضیح تحول کیهان از زمان مهبانگ به بعد رو ش حساب کنیم . در این صورت می تونیم امیدوار باشیم مدل مناسبی ساخته بشه که بتونیم با اون آینده کیهان رو پیش بینی کنیم.

2215
01-12-2015, 12:01 PM
سلام
ممنون از تایپیک جالبتون!!!
ولی متاسفانه من با وجود خوندن مطالب بازم تفاوت بینشون رو درست متوجه نشدم!!
مثلا متوجه نشدم بررسی کهکشان ها و تحول اونها تو قسمت اخترفیزیک قرار می گیره یا کیهان شناسی؟؟
یا مثلا کسانی که روی سحابی ها کار می کنند اخترفیزیک دانند یا کیهان شناس؟؟؟؟

solh
01-12-2015, 02:59 PM
سلام
ممنون از تایپیک جالبتون!!!
ولی متاسفانه من با وجود خوندن مطالب بازم تفاوت بینشون رو درست متوجه نشدم!!
مثلا متوجه نشدم بررسی کهکشان ها و تحول اونها تو قسمت اخترفیزیک قرار می گیره یا کیهان شناسی؟؟
یا مثلا کسانی که روی سحابی ها کار می کنند اخترفیزیک دانند یا کیهان شناس؟؟؟؟

سلام

به نظرم تاکید زیاد از حد برای فهم تفاوت، چندان کار با مفهومی نیست، به خصوص امروزه که شاخه های میان رشته‌ای(شاید) بیشتر جلوه میکنن تا خود رشته ها . البته به نظر میرسه این برای تمام علوم هست و برای کیهانشناسی و اخترفیزیک صراحتا عمیق‌تر.

معمولا بحث تحول کهکشان‌ها توی مباحث کیهانشناسی دیده میشه و سحابی ها در کار اخترفیزیکدان .

حالا اگر ببینید کسانی که دارن در این حوضه‌ها کار میکنن، چه کسانی هستند، شاید بهتر قادر‌یاشید تفاوتشان را درک کنید .

بیاید به یکی از شاخه‌های بیش از حد فعال کیهانشناسی نگاهی بکینیم ، بحث جهان اولیه (early universe) . افراد زیادی هستن که دارن در این زمینه کار میکنن و زمینه و سابقه‌ی آن‌ها به تمامی فیزیک ذرات بوده . کسانی که در این حوضه مشغولند کارهاشون رو در مباحثی مثل ماده و انرژی تاریک هم دنبال میکنن . در واقع شاید بتونیم بگیم اساس کار یک کیهانشناس بحث نسیت و فیزیک ذرات هست، و یا حتی پیشتر رفت و گفت که کسانی که نسبیت عام و فیزیک ذرات میدانند گاها کارهای انجام میدهند که کیهانشناسی نام دارد(حداقل تا نسل قبل) ! بنابراین طبیعی است که این افراد در مورد ستاره های چگال و سیاهچاله ها بحث کنن.

البته یه نکته‌ی اساسی اینکه کیهنشناسی رصدی الان خیلی رو به رشده(و بدیهی است که در ایران نه !) ، بنابراین بحث کیهانشناسی در سال‌های اخیر دیگه فقط مباحث تئوری صرف نیست و خیلی هم کارهاشون با اخترفیزیک گره خورده .