PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ابر و خاك و گرد و غبار و ديگر هيچ

علی ابراهیمی سراجی
04-13-2011, 10:02 PM
سلام دوستان
اين تاپيك را در روزي ايجاد مي‌كنم كه گرد و خاك شديدي ايران ما را در بر گرفته است. گرد و خاكي كه علاوه بر مضرات زيست محيطي و بهداشتي براي ما منجمان نيز دردسرساز است و اجازه‌ي رصد موفق را آن هم در ماه‌هاي گرم كه هم اوقات فراغت بيشتري داريم و زمان مناسب براي رصد فراهم است اين گرد و خاك زيبايي آسمان شب را از ما مي‌گيرد. اميدوارم شما دوستان با نظرات گرمتان اين تاپيك را پربار كنيد.
متأسفانه چند سالي است كه گرد و خاك شديد كشورمان را در بر مي‌گيرد. اين غبارها كه عموماً از كشور عراق و عربستان وارد ايران مي‌شود معمولاً ارديبهشت ماه به بعد وارد ايران مي‌شوند و تا اواخر شهريور نيز گهگاهي آسمان ايران را قهوه‌اي مي‌كنند. به علت وجود رشته كوه‌هاي زاگرس و البرز اين غبارها عموماً در مناطق غربي و جنوبي ايران حركت مي‌كنند. و در معدود زماني به عمق ايران نفوذ مي‌كنند. ولي امسال متأسفانه گرد و خاك در فروردين‌ماه وارد ايران شده است و شرايط غبار به حدي بد است كه به مناطق شمالي و حتي درياي خزر نيز متأثر از آن است.
واقعاً چرا اوضاع به اين حد بد شده است كه كشور ما ايران در تصوير زير به اين روزگار دچار شده است؟
1410

stargazer
04-13-2011, 11:30 PM
تازهههه فکر کنین تو یزدم باشین و تو کویر که همینجوریش گردو خاکو غبار داریم دیگه این طوفانها هم اضافه بشه دیگه هیچی. خدا رحم کنه بهمون:((

karimisss
04-13-2011, 11:43 PM
درست وقتی که زحل به این قشنگی تو آسمونه!!

Mostafa
04-14-2011, 12:52 AM
سلام

علي جان ممنون از تاپيك خوبي كه ايجاد كرديد .

همانطور كه خودتون هم گفتيد ، چند سالي است كه شاهد اين پديده هستيم و قبلآ از گرد و غبار كشور هاي عربي همسايه خبري نبود .

اما نه خاك و باد تازگي دارد نه همسايگي ايران با عراق و عريستان ...

آيا كسي از دوستان از دليل از موضوع خبري دارد ؟

( من تا حدي در جريان اين موضوع هستم و بعدآ عرض خواهم كرد كه چه دليل جالبي دارد اين موضوع !! )

م.ح.اربابی فر
04-14-2011, 12:29 PM
مطلب زیر را در تاریخ شنبه 27/4/1388 گرداوری کرده بودم. همان طور که اقای سراجی فرمودند اگر تاریخ را نگاه کنید مربوط به تیر ماه است و ان موقع خیلی بحثش جدی شده بود. فکرد کردم بد نباشد بعد از دو سال دوباره اینجا منتشر شود:

تجربه دایناسوری!

روزهایی که سپری شد، پر بود از اتفاقات گوناگون، اما در میان این همه رویداد سیاسی، ورزشی و... که با آن رو به رو بودیم یک اتفاق همه را شگفت زده کرد و آن هم چیزی نبود جز همین آلودگی هوا به خاطر گرد و غبار برخاسته از کشورهای همسایه که سر و صدای زیادی هم به پا کرد. شدت گرد و غبار به قدری بود که اکثر مردم ایران نه آسمان آبی را دیدند و نه سیاهی شب را.

این پدیده که حدود 6-5 روز ،آفتاب و مهتاب را پوشاند و لذت تنفس هوای پاک را از شما گرفت و احیانا شما را مجبور به استفاده از ماسک کرد، شبیه همان اتفاقی است که باعث شد نسل دایناسورها منقرض شود. در واقع شما چیزی را تجربه کردید که در گذشته دایناسورها هم آن را تجربه کرده بودند و البته تجربه تلخی برایشان بود. بدون شک الان از خود پرسیده اید ممکن است نسل انسان هم به این دلیل منقرض شود؟ پاسخ ما به شما این است که ممکن است در آینده برای بشر اتفاقاتی روی دهد اما نسل انسان با این مقدار گرد و غبار بلند شده از عراق و عربستان نابود نخواهد شد؛ خیالتان راحت!

علل نابودی دایناسورها رازی سر به مهر مانده است که تا کنون کسی نتوانسته است پرده از آن بردارد اما فرضیه های متفاوتی ارائه شده است که یکی از آن ها بدین شرح است:

در حدود 65 میلیون سال پیش یک شهاب سنگ با قطری مابین 5 تا 6 مایل به زمین اصابت کرد. این برخورد که قدرتی معادل انفجار هزاران میلیون تن tnt داشته است موجب فوران آتشفشان ها، وقوع زمین لرزه های گسترده و شکل گیری سونامی های مختلف شده است. برخی دانشمندان معتقدند که دیگر تکه های این شهاب سنگ ممکن است به سیاره ناهید برخورد کرده باشد و حتی مسئول شکل گیری دهانه « تیکو » در ماه باشد.

اما بخش مهم این نظریه قسمتی است که می گوید در اثر برخورد شهاب سنگ با کره زمین، میلیون ها تن خاک و سنگ به صورت گرد و غبار درآمده و در نتیجه ابری عظیم سراسر زمین را پوشانده است. این ابر غول آسا و مه آلود مانع از رسیدن نور خورشید به سطح سیاره زمین گردید و باعث کاهش دمای هوا شد. همچنین عدم نفوذ نور خورشید باعث تاریک شدن محیط زندگی جانداران گردید.

سرد شدن و برودت هوا از یک سو و تاریکی دراز مدت آسمان از سوی دیگر منجر به نابودی بسیاری از گیاهان شد و به تبع آن جانوران گیاه خوار نیز از بین رفتند. طبیعی است نسل گوشتخواران که قسمتی از دایناسورها را هم در برمی گرفت به خاطر کمبود غذا رو به انقراض رفت. در این بین تنها گیاهان و جانورانی که در قعر گودال های زیر زمینی می زیسته اند توانستند به حیات خود ادامه بدهند. البته پدیده هایی نظیر زمین لرزه و فوران آتشفشانها نیز در انقراض دایناسورها بی تاثیر نبوده است اما علت اصلی انقراض، همان ابر غبار سرتاسری پوشاننده کره زمین حدس زده می شود.

اگر گرد و غباری که هفته پیش آسمان ایران را پوشاند اتفاق نمی افتاد شاید به نظرتان این فرضیه کمی اغراق آمیز می نمود اما پدیده فوق ثابت کرد که این نظریه خیلی هم دور از ذهن نیست.

*sh
04-14-2011, 12:34 PM
سلام
واقعا دیشب نفس کشیدن سخت شده بود! بوی خاک و سنگینیشو کاملا حس میکردم.

تازه میفهمم که هموطنانمون در جنوب کشور چه وضعیتی رو تحمل میکنن.:gangs:

در مورد علتش هم من یه چیزایی شنیدم، ظاهرا قبلا از طرف ایران نفت یا هزینه اش پرداخت

میشده که روی صحراهای بادخیز کشورهای عربی پاشیده بشه تا غبار بلند نشه!! و الان مدتیه که

پرداخت این نفت یا هزینه قطع و باعث این معضل شده!! شنیده های من این بود، نمیدونم تا چه حد صحت داره.:have%20a%20nice%20d

karimisss
04-14-2011, 12:48 PM
فکر نکم این بلاهایی که سر داییناسور ها اومد سر ما هم بیاد خوب بالاخره علم و فناوری هم به یه دردی می خوره . ولی نظریه جالبی برای انقراض دایناسورهاست .

nima
04-14-2011, 01:16 PM
گرد و غبار شدید در اهواز

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/04/636710_orig.jpg

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/04/636709_orig.jpg

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/04/636708_orig.jpg

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/04/636704_orig.jpg

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2011/04/636701_orig.jpg

narcissus flower
04-14-2011, 04:55 PM
فکر کنم مردم بینوای خوزستان و ایلام دچار جهش ژنتیکی بشن وبه جای اکسیژن گردو خاک استنشاق کنند شاید بتونند زندگی کنند!!!!!!!

آسمون
04-14-2011, 05:53 PM
به به
میبینم که صحبت از مهمان همیشگی ما شده:yarr:
ما که دیگه به این مهمون همیشگی عادت کردیم،نباشه دلمون واسش تنگ میشه،دیروز اگه تو خونه نیم ساعت بدون تحرک بودیم،یه لایه خاک مینشست رومون:lll._.: . من که واقعا نفس کشیدن واسم سخت شده بود،میدونم که همتون این چیزا رو می دونید اما گفتم شاید بد نباشه از زبون کسی که تو عمق جریان بوده هم بشنوید:yaeh am not durnk:
از اقای نیما هم بابت عکسای خوشکلی که از شهرمون گذاشتن ممنون
قربونش برم گرد و خاکیش هم خوشکله

karimisss
04-14-2011, 07:19 PM
گذشته از این صحبتا امشب که هوا خیلی خوبه (فعلا)و من دارم ماه و ستاره ها رو به وضوح می بینم.خدارو شکر!

karimisss
04-14-2011, 07:40 PM
درخصوص گفته آقای امام شاید به خاطر کم شدن پوشش گیاهی باشه.

planetstruck
04-16-2011, 02:53 PM
سلام به همگیhttp://www.freesmileys.org/smileys/smiley-greet009.gif

در مورد این معضل مذکور ( یعنی گرد و خاک ) من هم چیزایی شنیدم که از صحتش مطمئن نیستم

گفته شده 50 سال پیش قراردادی 50 ساله بین ایران و عراق بسته شده که به موجب اون ایران مبلغی پرداخت کرده بود تا تو فصل بهار با شروع وزش بادهای محلی، عراق روی شنزار ها و بیابون هاش ماده ای که نوعی زائده نفتی است به نام مالچ بریزه تا از ورود اون به نواحی ایران جلوگیری بشه
این راه کم هزینه ترین راه حل بوده است

و حالا این قراد 50 ساله به پایان رسیده و...........:banghead:.

مالچ، مادهٔ چسبندهٔ گرفته شده از مواد نفتی است که برای تثبیت شن‌های روان در اراضی بیابانی استفاده می‌شود.
اصولاً در علوم جنگل مالچ به معنی پوشش سبک و نرم سطح خاک است که باعث حذف یا کاهش رقابت گیاهان علفی رقیب، مهاجم و ناخواسته می‌شود.

Hooman
04-16-2011, 04:48 PM
من تو این چند شب حتی زهره رو هم ندیدم

علی ابراهیمی سراجی
04-16-2011, 05:37 PM
سلام به همگیhttp://www.freesmileys.org/smileys/smiley-greet009.gif (http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-greet009.gif)

در مورد این معضل مذکور ( یعنی گرد و خاک ) من هم چیزایی شنیدم که از صحتش مطمئن نیستم

گفته شده 50 سال پیش قراردادی 50 ساله بین ایران و عراق بسته شده که به موجب اون ایران مبلغی پرداخت کرده بود تا تو فصل بهار با شروع وزش بادهای محلی، عراق روی شنزار ها و بیابون هاش ماده ای که نوعی زائده نفتی است به نام مالچ بریزه تا از ورود اون به نواحی ایران جلوگیری بشه
این راه کم هزینه ترین راه حل بوده است

و حالا این قراد 50 ساله به پایان رسیده و...........:banghead:.

مالچ، مادهٔ چسبندهٔ گرفته شده از مواد نفتی است که برای تثبیت شن‌های روان در اراضی بیابانی استفاده می‌شود.
اصولاً در علوم جنگل مالچ به معنی پوشش سبک و نرم سطح خاک است که باعث حذف یا کاهش رقابت گیاهان علفی رقیب، مهاجم و ناخواسته می‌شود.

به نظر اين مسئله درست است. تابستان فصل رصدي بسيار خوبي براي ما محسوب مي‌شود. ولي اين غبارها كه حاوي ذرات بسيار ريزي هستند علاوه بر جنبه‌هاي زيست‌محيطي به نجوم و اسمان ما ضربات مهلكي وارد مي‌كنند. افزايش اين غبارها به حدي شده كه حتي آسمان زمستان هم از آن بي‌نصيب نمي‌ماند. متأسفانه چاره كار در دستان ما نيست. متأسفانه كشور عراق به علت جنگ و فقر داخلي توانايي بيابان‌زادايي را ندارد و ما بهتر است براي كاهش آلودگي هوا و همچنين از بين بردن هميشگي اين معضل با توجه به تجربه در ايران به فكر بيابان‌زدايي در كشورهاي همسايه باشيم و پول را سر ريختن اين مواد و نتيجه‌نگرفتن تلف نكنيم. ولي متأسفانه اين ايده‌ها و تفكرات را بايد همينجا قاب كنيم و فقط مي‌توانيم اميدوار باشيم تا به هر حال اين پروژه‌ها ادامه پيدا كند تا شاهد اين روزهاي بي‌آسمان نباشيم.

Mostafa
04-17-2011, 09:49 PM
سلام

راستش امشب اومدم در این مورد مطلب بنویسم که دیدم خانم PlanetStruck به درستی به مسئله اشاره کردند .

البته در مورد قرار داد 50 ساله اطلاعی ندارم ولی باخبرم که در دولت هفتم و هشتم ، طی قرار دادی بین ایران و عراق و کویت ، هر ساله ایران با هزینه خودش عملیات مالچ پاشی بر روی دشت های هم مرز با ایران را انجام میداد تا از بلند شدن خاک در آن مناطق و طبیعتآ ورود آن به ایران جلوگیری گردد .

اما طی سالهای اخیر این قرار داد تمدید نشده و این مشکل بروز کرده است .

ضمنآ در خبرها آمده بود که ظاهرآ هفته قبل یک گروه عراقی برای مذاکره در مورد قرار داد جدید وارد تهران شدند ولی از نتیجه مذاکرات خبری نشد !!

البته شخصآ فکر میکنم بعید نیست این ماجرای قرار داد 50 ساله تا حدی غیر واقعی باشد ( شاید به دلیل کمرنگ کردن فعالیت های دولت قبلی باشد ! )

----------------------

تذکر مدیر سایت ! : کاربر محترم ( Mostafa )، گفتگو در حیطه مباحث مذهبی و سیاسی اکیدآ ممنوع است . در صورت تکرار کاربری شما حذف می گردد !! :wut:

Zahra.J
04-18-2011, 09:26 PM
سلام
مطلب اساسی درباره این گردوغبار از دست رفتن شرایط مناسب رصدی نیست، بلکه سلامتی مردم است. بارها که بعد از ورود خاک مجبور به مراجعه به بیمارستان شده ام، تعداد زیادی از مردم را دیده ام که با شرایط بسیار بد تنفسی و آلرژیک روبرو هستند. بسیاری از مردم نمی دانند که ماسک های معمولی اصلا برای این گرد و خاک مناسب نیستند و برای این امر باید از ماسک های نانو که خرید آن برای بسیاری از قشر کم درآمد ممکن نیست استفاده کرد. متاسفانه جدای اینکه فکری برای رفع این مشکل نمی شود، اطلاع رسانی به مردم نیز بسیار ضعیف است.

rezash
05-15-2012, 11:52 PM
داشت هجوم ريزدگردها به آسمان ايران يادمون ميرفت.

دوباره در روزهاي اخير اين آسمون غير ابري گرفته ترس از اين پديده جديد و شوم را به جانمان انداخت.

امروز در خبرها بود كه مدارس بعضي استانها تعطيل شده و هجوم اين گرد و غبار در آسمون تهران نيز شدت بيشتري خواهد يافت.

آسمون دلتون بي غبار

zahrabb
05-01-2016, 10:45 AM
این موضوع هر چند وقت یک بار میفته و چاره ای جز تحملش نداریم

noraar
08-14-2016, 09:34 AM
چه میشه کرد مشکل از جای دیگست متاسفانه