PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : برخورد نزدیک از نوع سینما

rezash
03-21-2011, 04:41 PM
در شماره اخیر مجله نجوم شماره 205 مطلبی با عنوان برخورد نزدیک از نوع سینما به چاپ رسیده که در نوع خود جالب و قابل بررسی است.
سینما بعضا" میتواند در فکر و ذهن و حتی رفتار انسان تاثیر پذیر باشد و چه بسا باعث شروع قیامها شورش ها و رفتارهای جمعی گروه یا قشر و حتی یک کشور شوند.هنوز به یاد م هست که در سالهای پس از تولید فیلم ترمیناتور 2 با شخصی که از امریکا امده بود صحبت میکردم و وی به طور قطع و یقین می گفت که رباتهائی که در فیلم وجود داشت و نقش یکی از انها را "ارنولد شوار تزینگر"بازی کرده بود در امریکا وجود دارد.وبا اینکه خودش انها را ندیده بود ولی کاملا" به آن باور داشت.و من از ادم تحصیل کرده ای مثل او واقعا" توقع این حرفها را نداشتم.
بعضا" شاید قدرتهای بزرگ در عرصه سیاست به نوعی می خواهند به دیگر کشورها قدرت و فناوریهای دور از دسترس خود را نمایان کرده و به افکار عمومی بقبو لانند.
فیلمهای بسیاری نیز وجود دارد که جدای از مقولات سیاسی بر انسان تا ثیر گذار بوده و جدا کردن انها از واقعیت بسیار مشکل است.بدلیل اینکه بحث ما مربوط به فضا و نجوم است و فیلمهائی که در این دسته قرار میگیرند مورد علاقه ما میباشند در این تایپیک به این دسته از فیلمها میپردازم و از دوستان میخواهم اطلا عات خود را در دسترس قرار دهند.

مبین سبزواری
03-21-2011, 11:07 PM
دوست عزیز.خسته نباشی..خوبه بدونی هدف بیشتر این فیلما سیاسیه....یعنی تحمیل افکار و عقاید یه فرهنگ به فرهنگی دیگه. یکی از همین فیلما که کم طرفدار نداره "آواتار" هست.

rezash
03-22-2011, 03:07 AM
یکی از فیلمهائی که تاثیر عمیقی بر روی خودم داشت(البته نه اینکه طرز فکرم رو عوض کنه) و باعث شد دنیا را از منظر دیگری نیز ببینم فیلم فلسفی "ماتریکس"ساخته برادران وا یچوفسکی است که در سه قسمت سینمائی ساخته شد.و علاوه بر جلوه های ویزه بسیار جالب که تا آن زمان در فیلمهای دیگر دیده نشده بود,از نظر محتوا و مفهوم نیز میتوان گفت فیلمی نو و تا ثیر گزار دانست.
فیلم از نظر فلسفی, مسائل اصلی و ریشه ای انسانها,جهان بینی انسانها و حتی مسائل مذهبی آنها را نشانه رفته است.وچون از نظر فنی نیز بسیار پر قدرت است میتواند انرا باور پذیر کند.فیلم به مسائل مهمی همچون هدف از وجود انسان بحث منجی آخرالزمانی ساختار جهان و غیره... شبه می افکند.مسائلی را مطرح میکند که شاید فقط گروه شکا کان به هم چون مسائلی فکر کنند.برای شفاف تر شدن مو ضوع به خلاصه ای از داستان توجه تان را جلب میکنم.
شخصی به اسم "نیو" که در جهان پیرامون ما به صورت عادی زندگی میکند و یک هکر کامپیوتر نیز هست توسط عده ای که به نوعی ازادیخواه میباشند تحت فشار قرار میگیرد تا با انها همکاری کند رئیس این گروه به نام مورفیوس عقیده دارد که نیو بی همتاست و میتواند نقش منجی داشته باشد.تا انها را از دست ماشینهائی که انسانها را در بند کشیده اند و از انسانها برای تا مین انرزی دائمی خود استفاده میکنند نجات دهد.این ماشینها با ایجاد دنیائی مجازی که همانا دنیای پیرامونیست در اصل انسان را متقاعد میکنند که این دنیا همان کعبه امال است و انها را در این غالب یا ماتریکس قرار داده اند.و نیو و هم رزمانش در پی مبارزات و ماجراهائی که با شخصی به نام اسمیت که توانائی کپی کردن خود را در این غالب پیدا کرده بر او و ماشینها به نو عی پیروز شده و انسانها توسط نیو نجات پیدا میکنند.
البته عده ای عقیده دارند که این فیلم به نوعی توسط صهیونیستها و برای تلقین افکارشان ساخته شده که میتوان تا حدودی انرا قبول کرد مثلا" در استفاده از بعضی کلمات خاص مانند زایون که در این فیلم جایگاه امن انسانهاست و همینطور بحث منجی.(ولی نمیتوان به یقین گفت)
من به دوستان پیشنهاد میکنم این فیلم را به صورت دوبله یا زیر نویس مشاهده کنند که بسیار جالب است.این که ممکن است دنیای ما یک نرم افزار رایانه ای و سرشار از کدها باشد بسیار زیبا به تصویر کشیده شده است و این که شاید بتوان ان را هک کرد و در ان نفوذ کرد.

gandom
03-22-2011, 12:33 PM
تو فیلم ماتریکس باز یه منجی بود، ولی توی اکثر فیلم ها که در انتها به نابودی زمین ختم می شن هیچ فردی به عنوان منجی نیست که مردم رو نجات بده. این ها همه و همه بیان گر انکار یک فرد هستند و اون هم...

Astronomer
03-22-2011, 07:46 PM
سلام!
توصیه میکنم دوستان مستندهایی مثل ظهور رو ببینند!
البته فقط همین مستند نیست ولی این خیلی تو فضای مجازی پخش شده و من میتونم سی دی های بهتری هم در اختیار بگذارم.

169
03-23-2011, 01:34 AM
در مورد فیلم های که پخش میشه و اغلب هم سیاسی گفته میشه این ها درست ولی هر فیلمی رو باید از چند جهت دید!! ما نجومی هستیم پس نجومی نگاه میکنیم!
یه فیلمی هم قبلا(شاید یک سال پیش) تلویزیون نشون داد که متاسفانه اسمش یادم نیست ولی داستانش این طور بود که زمین ها به قدری در حال تغییر سیاره زمین هستند که یه فرد از یه دنیایی دیگه به زمین ظهور میکنه و قصد داره که تمامی دنیای انسانی رو از بین ببره و جلوی تخریب زمین رو بگیرن که در اخر چند نفر به اون انسان فضایی قول میدن که ملاحضه کنند و تخریب نکنن که به زور قبول میکنه و جلوی این کشتار کلی انسان هارو میگیره!! کسانی که این فیلم رو دیدن اگه اسمشو یادتون میاد بگید بی زحمت!:wink:

karimisss
03-23-2011, 02:07 AM
امروز چهارشنبه هم سینما یک یه فيلمی در این موردا داره.

rezash
04-06-2011, 09:01 AM
تو فیلم ماتریکس باز یه منجی بود، ولی توی اکثر فیلم ها که در انتها به نابودی زمین ختم می شن هیچ فردی به عنوان منجی نیست که مردم رو نجات بده. این ها همه و همه بیان گر انکار یک فرد هستند و اون هم...

در اکثریت فیلمهای ساخته شده در بخش علمی تخیلی یا مسائل ماوراء الطبیعه دنیای در حال نابودی( مانند فیلمهای "رولند امریخ" مثل 2012 روز پس از فردا و غیره...)یا دنیای ما کلا" نابود میشه و هیچ امیدی به نجاتش نیست یا یک منجی که میتونه فردی خارق العاده یا مذهبی باشه یا یک دولتی که اکثرا"امریکاست میاد و دنیا رو نجات میده.
تنها فیلمی (فیلمهائی که من دیدم)به کره زمین ما مربوط نمیشه و اینبار ما انسانها قصد نابودیش رو داریم آواتار بوده که این بار هم یک منجی که از خود ما انسانهاست آن سیاره یا قمر به اسم پاندورا رو نجات میده.
فیلم توسط کارگردان بنام هالیوودی جیمز کامرون و به زیبائی هر چه تمام تر ساخته شده و با فروش بی سابقه رکوردی بی نظیر در گیشه(بالاتر از دو ملیارد و پانصد هزار دلار) به جا گذارد و فیلم منتخب از نگاه عموم مردم شناخته شد.این کارگردان سابقه ی ساخت فیلمهای پر فروش و پر طرفداری همچون ترمیناتور 1تا4 و فیلم درام تایتانیک و غیره... را نیز در کارنامه دارد وبارها به خاطر خلاقیت و استفاده از جلوه های ویزه بصری مورد تقدیر قرار گرفته است.
ماجرای فیلم به طمع انسانها به سیاره ای که ماده معدنی اسرار امیزی که خواص گرانشی عجیبی دارد بر میگردد و انسان را به یاد استعمار سرخ پوستان قاره آمریکا توسط اروپائیان و بیشتر به خاطر معادن طلا در چند قرن گذشته می اندازد.در این فیلم حتی فرمانده نظامی لشکر انسانها چند بار به طعنه از لغاتی چون جنگ با تروریسم و جنگ پیشدستانه و غیره... استفاده میکند که باز ما را به یاد لشکرکشی امریکا به عراق و افغانستان می اندازد.
لغت آواتار را به این دلیل به این فیلم نسبت داده اند که در این فیلم گروهی از دانشمندان (که بعدها به ساکنان این سیاره نیز کمک میکنند)با استفاده از علم زنتیک موفق به ساخت ناوی ها یا همان ساکنان موجود در سیاره میشوند و انسانهائی را برای هدایت این جسمهای مصنوعی به کار میگرند که از جمله انها فردی به اسم جیک سالی است که به خاطر مرگ نا بهنگام برادرش که در این پروزه شرکت داشته و به دلیل شباهت زنتیکی با برادرش در این عملیات شرکت میکند. او از ناحیه دو پا فلج است و در قالب جسمی از نوع ناوی ها قرار میگیرد که خود این مسئله باعث امید او به زندگی دوباره و این بار در قالب یک ناوی میگردد. و وظیفه اش نفوذ در ناوی ها و یادگیری رسوم ائینها و دیگر اداب ناوی هاست که بتوان از نقاط ضعف این اداب و روابط برای حمله به خودشان استفاده کرد.ولی او به تدریج با رابطه عشقی که با دختر پادشاه نیتری برقرار میکند از کرده خود پشیمان میشود و پس از انکه از جامعه انها طرد میشود در اخر به کمک انها رفته و قبایل ناوی را با هم متحد میکند که در مقابل انسانها از خود دفاع کنند.
در کل این فیلم سبکی جدید در فیلمهای علمی تخیلی بوده و مخاطب را جذب میکند و پیشنهاد میکنم کسانی که این فیلم را ندیده اند آن را ببینند و از آن لذت ببرند.

rezash
07-03-2011, 03:44 PM
کسی میدونه فیلم روز استقلال رو از کجا میتونم تهیه یا دنلود کنم؟

rezash
07-03-2011, 03:48 PM
سلام!
توصیه میکنم دوستان مستندهایی مثل ظهور رو ببینند!
البته فقط همین مستند نیست ولی این خیلی تو فضای مجازی پخش شده و من میتونم سی دی های بهتری هم در اختیار بگذارم.

این فیلم رو هم نتونستم درست و حسابی ببینم.

اکثر سایتها لینک دنلود این فیلم رو (ظهور نزدیک است)حذف کردند.من با فیلتر شکن و با استفاده از یوتیوب قسمتهائی رو به زحمت تونستم ببینم.ولی چیز زیادی متوجه نشدم.

Hojjat Zafarkhah
07-03-2011, 05:01 PM
ببخشیدا ولی...........
مستند ظهور با مستند ظهور نزدیک است یکمی فرق داره ها ، یکمی که چه عرض کنم کلا اساسشون با هم فرق داره!!!

مستند ظهور رو اگه اشتباه نکنم مسلمانهایی از امریکا ساختن و ظهور نزدیک است رو چند تن تو ایران ساختن که واقعا هم مسخرس!!!!و توصیه نمیکنم چون کلا باعث سردرگمی آدم میشه و البته خیلی هم خنده داره،اما اگه دقیقتر نگاه کنید گریه داره!!!

vega
07-04-2011, 10:57 PM
از جمله فیلم های نجومی که ازش خوشم اومد فیلم contact محصول سال 1997 به کارگردانی رابرت زمیکیس هستش که نقش اول این فیلم با بازی جودی فاستر منجمی است که روی امواج رادیویی موجود در کیهان مطالعه و تحقیق میکند و با دریافت پیامی به صورت امواج رادیویی از جانب ستاره vega که به صورت اعداد اول بود و رمز گشایی آن پی به وجود موجودات هوشمند در این ناحیه از کیهان می برند و در صدد ارتباط با انها بر می آیند...... فیلمی بسیار زیباست که دیدنشو به تمام دوستان پیشنهاد میکنم...

rezash
07-04-2011, 11:51 PM
به فیلم جالبی اشاره کردید که بر من هم تاثیر گذار بود.

کلا" فیلمهای تخیلی و فضائی که خوش ساخت و قابل باور باشند می توانند یکی از عوامل ترویج نجوم و رشته های مرتبط باشند.بعضی از بزرگان فیزیک یا اخترشناسی و غیره... بارها در نوشته ها یا گفته هاشون

به تاثیر این فیلمها بر آینده و علاقه شغلیشون صحه گذاشته اند.از جمله این فیلم و سریالها میتوان به پیشتازان فضا و جنگ ستارگان و بیگانه و غیره... اشاره کرد.

Mojtaba.M
07-05-2011, 06:23 PM
ببخشیدا ولی...........
مستند ظهور با مستند ظهور نزدیک است یکمی فرق داره ها ، یکمی که چه عرض کنم کلا اساسشون با هم فرق داره!!!

مستند ظهور رو اگه اشتباه نکنم مسلمانهایی از امریکا ساختن و ظهور نزدیک است رو چند تن تو ایران ساختن که واقعا هم مسخرس!!!!و توصیه نمیکنم چون کلا باعث سردرگمی آدم میشه و البته خیلی هم خنده داره،اما اگه دقیقتر نگاه کنید گریه داره!!!

با شما هم موافقم........

درسته که بعضی از مطالب این مستند درسته ولی فکر نمیکنم که همه ی موضوعات اون با هم پیوند داشته باشه به همین دلیله که همه وقتی اونو میبینن گیج میشن......

Mojtaba.M
08-11-2011, 09:02 PM
البته من یه سری مستندو دیدم توی سایت نجوم ایران بچه های آوا استار کدومشون اونارو دیدن؟
اگه کسی دیده نظرشو بیان کنه

امین تره کار
08-12-2011, 01:14 AM
اما فکر میکنم جای یه فیلم مابین صحبت های دوستان عزیز خالیه . البته این فیلم نجومی نیست و موضوع اجتماعی خوانوادگی داره اما یکی از کارکترهای مهمش فردی منجمه (آماتور) ،اما باز حتی این شخصیت در فیلم حضور نداره و فقط در موردش حرف زده میشه و صداش شنیده میشه . ولی به نظر من برای ما نجومی ها این فیلم جای تعمق داره :
فیلم "خیلی دور خیلی نزدیک"
بله ، در این فیلم ، پسر(فرزند) شخصیت اصلی داستان که دکتری مستأصل در باورهاشه ، فردی منجمه . نکته ای که فکر میکنم ما باید به اون توجه کنیم اینه که نویسنده داستان چرا باید برای فرزند پسر این پدر ، یک شخصیت علاقمند به نجوم و فعال در این زمینه ، انتخاب کنه ؟! و رهاییه شخصیت اصلی رو از گمراهی هاش ، در مفهوم خیلی دور خیلی نزدیک موجود در نجوم ، ببینه !
آیا این مفهوم باعث گستردگی دید ما در روابط اجتماعی و حتی خانوادگیمون نمیشه ؟!
من نظر خاصی نمیدم ، و تفکر و تعمق در این زمینه و برداشت ها ازین فیلم زیبا رو به عهده ی خودتون میذارم

Asteroid
08-13-2011, 11:40 AM
بله من هم با آقاي rezash موافقم،بعضي از فيلم هاي تخيلي ايده هاي خوبي به فيزيكدان ها داده .مثلا در كتاب فيزيك ناممكن ها (كه خيلي جالبه و توصيه مي كنم حتما بخونيد)نويسنده يعني آقاي ميچيو كاكو كه يك فيزيكدان بزرگه و تحصيلاتش رو در هاروارد سپري كرده،مستقيما از تاثير فيلم هايي مثل پيشتازان فضا و.....در انتخاب مسير زندگيش و شغلش صحبت ميكنه!

hadi soleimani
10-01-2011, 05:35 PM
بهترین فیلم فضایی که من دیدم.فیلم آپولو13 هستش.که در اون تام هنکس بازی کرده.ماجرا از اونجاییکه سفر آپولو13که قرار بود به سطح ماه بشینه بدلایل اشکالات فنی امکان پذیر نشد...این فیلم چندین جایزه بین المللی برد.اگرتابحال ندیدید حتما بگیرید.

mobi
10-01-2011, 06:38 PM
ممنون از ایجاد این تاپیک...اکثر فیلمایی که میسازن تخیلی و واقعی نیست و هر اتفاقی میتونه تو فیلم رخ بده:slow:,حالا این اتفاقا از نظر بعضیا جالبه و از نظر بعضیا مسخره است...
مثلا فیلم prediction تخیلی اما واسه من خیلی جالبه شاید بعضی افراد خوششون نیاد.!!!فیلم آواتار هم که فکر کنم اکثرا دیدن دیگه ماورای تخیل..:blink:(البته این نظر شخصی منها..!!:yaeh am not durnk:
راستی فیلم 2012 هم هست که به فضا هم مربوط میشه...

melika bidabadi
10-01-2011, 06:45 PM
ممنون از شما اتفاقا به نکته ی خوبی اشاره کردید هدف من از ایجاد این بحث اینکه در اخر بفهمیم که ایا چنین فیلم هایی به ترویج درست این علم هم میتونه کمک کنه یا صرفا جنبه ی سرگرمی وتفریحی دارد.
در واقع می خواهم با هم این فیلم ها را از نظر علمی بررسی کنیم .مثلااطلاعاتی که بازیگر در دیالوگ هاش بیان میکنه.

space
10-01-2011, 06:48 PM
فیلم تماس یا contact یک فیلم علمی تخیلی محصول 1997 هست که رابرت زمه کیس اونو کارگردانی کرده
در این فیلم پیغام هایی از موجودات فرا زمینی از سمت ستاره وگا دریافت میشود که در واقع دستور العمل ساخت یک دستگاه سفر در زمان است
دستگاه ساخته میشود و ...

hadi soleimani
10-01-2011, 07:01 PM
من خیلی فیلمهای فضایی دیدم حتی بازیهایی که شبیه سازی فضایی دارن هم بازی کردم.بس که عاشق فضا هستم.آره اما خیلی نه.در فیلم آگاهی که آقای آلکس پرویاس ساخته و بازیگر نقش اصلیش نیکلاس کیج بازی کرده راجب پیش بینی پایان جهان هستش و علتش هم بادهای خورشیدی میدونند.البته عوامل دیگری هم نقش در پایان جهان نقش داشتند که باید دید و قضاوت کرد.ولی فیلمی هست شبیه فیلم2012 که به پایان جهان اشاره میکنه.

فقط از دوستان تقاضا دارم.راجب 1فیلم بصورت کامل توضیح بدن تا بقیه دوستان اگر تمایل به دیدنش داشته باشن.با اطلاعات کامل برن سراغش

اره عزیز دیدم ولی فیلم اول تا زمان ساختش خوب پیش میره وقتی که چینی ها کپی همون فضا پیمارو میسازن فیلم شروع میکنه به جنبه روحانی وارد میشه و آخرش خوب تموم نمیشه حالت علمی نداره بیشتر درامه

در پاسخ به شما بگم به علت اطلاعات کم در حوزه نجوم مجبورن قسمتی یا بیشتر رو تخیلی بسازن .ولی اینم بگم آقای جیمز کامرون کارگردان فیلم آواتار که چند اسکار گرفت.در ناسا کار میکنه.ایشون اطلاعاتی رو در فیلمشون فاش کردن که جنبه سری و محرمانه داشت.ازکجا معلوم همچین دنیایی نباشه!!!!!!!

nakhodaye aseman
10-03-2011, 08:32 PM
بهترين فيلمي كه من تا حالا ديدم دانايي با بازي ني كولاس كيج بود كه در مورد برخورد نزديك از نوع پنجم با يوفو ها بود
كه توصيه مي كنم اونايي كه نديدن ببينن

space
10-03-2011, 11:18 PM
من فکر میکنم یه چیز رو نباید فراموش کرد
سالها پیش وقتی سفر به ماه به نمایش درآمد خیلی ها فکر کردن که خیلی مسخرس
این که عنوان علمی تخیلی روی این فیلم ها میذارن برا همینه
چون بیس داستان تا حدی علمی هست و منطقی ، ولی ادامه داستان ها معمولا به صورت تخیلی ساخته میشه و آینده رو از دید نویسنده تصویر میکنه
که البته بعضی اوقات قوانین فیزیکی و نجومی هم در اون نادیده گرفته میشه که این بخشش اشتباهه

hadi soleimani
10-04-2011, 07:29 PM
دوست عزیز دانایی یا همون آگاهی واقعا فیلمه بی نظیریه که نیکلاس کیج با بازی زیبای خودش ترکونده هم علمی هستش هم معنوی.که من در صفحه قبل راجب همین فیلم توضیحی نوشتم.

hadi soleimani
10-05-2011, 07:32 PM
دوستان در فیلم زیبای ناحیه 9 که دوبلش هم اومده.راجب برخورد انسان با موجودات بیگانه است که از نوع سینمایی.ولی موجودات در زمین دچار بحرا ن های اجتماعی میشن و مجبورن زمین رو ترک کنن.فیلم جالبیه برای نگاه کردن.درضمن از دوستان خواهش میکنم فعالانه در موضوعات اشتراکی شرکت نمایند.و اطلاعات خودرا در همه ی موضوعات مشخص شده در حوزه نجوم بگذراند تا بچه های عزیز استفاده نمایند.متشکرم

hadi soleimani
10-18-2011, 08:28 PM
دوستان یکی از فیلمهای زیبایی که دیدم.و صحنه برخورد زمین با بیگانگان را به تصویر کشیده بود.جنگ در لوس انجلس هست که واقعا فیلمی زیبا و اکشنی هست.اگه ندیدید حتما ببینید.

nakhodaye aseman
11-03-2011, 12:05 AM
يكي ديگه از فيلم هاي خوبي كه تا حالا ديدم
سريال عامل ناشناخته بود كه تو اون به برخورد هاي نزديك ازنو 1 تا ششم رو نمايش داد و تفقدي هم زد به انسان در جهان موازي البته فك كنم در مورد جهان موازيش و حتي در برخورد هاي نزديك اغراق زيادي شده بود

راستي يه سوال از دوستاني كه فيلمهاي آسماني ميبينن
چرا تو فيلم ها يوفو هارو خيلي خشن و حتي كشنده نشون مي دن؟
حتي هاوكينگ هم گفته كه اونا براي بدست آوردن انرژي ميان زمين سعي كنين باهاشون ارتباط برقرار نكنيين
آخه چرااااااااا؟

maximix
11-06-2011, 10:19 AM
اول از همه که سلام
دوم اینکه من زیاد منجم حساب نمیشم مخصوصا" در برابر اساتید بزرگی که اینجا تشریف دارند
سوم هم اینکه دیشب یک فیلمی دیدم ، که بی ربط به نجوم نبود بعد خیلی دوست داشتم مطلب دربارش یک جایی بگم ! دیدم که هیچ جا بهتر از آوا استار نیست اما اینکه کجای انجمن بگم یکم گیج بودم ، نمی دونم تاپیکی داریم با عنوان فیلم و نجوم یا خیر ، خلاصه گفتم فیلم هم می تونه جز چیز های یک منجم باشه پس تصمیم گرفتم همین جا بگم !!
اسم فیلم Another Earth بود ، نمی دونم دوستان دیدن این فیلم رو یا خیر! ولی پیشنهاد می کنم از دست ندید ، چند نکته ی جالب این فیلم این بود که :
1- شما می تونید در این فیلم عشق یک انسان به نجوم رو در کنار زندگی سختش ببینید ، و یک جا هایی اشک بریزید!
2- فکر کنم خیلی جالب باشه اگر بتونیم زمینی که داریم توش زندگی می کنیم رو از تو آسمون خودمون رصد کنیم! (می دونم غیر ممکن )
3- وقتی اولین ارتباط با زمین دوم برقرار می شه ، مردم چه حسی پیدا می کنند و چگونه به آسمون نگاه می کنند !!
4- و پایان زیبای فیلم!
5- و اینکه به نظرم تمشای این فیلم رو از دست ندید!!

hadi soleimani
12-12-2011, 06:11 PM
اول از همه که سلام
.......
.
.
اسم فیلم Another Earth بود ، نمی دونم دوستان دیدن این فیلم رو یا خیر! ولی پیشنهاد می کنم از دست ندید ، چند نکته ی جالب این فیلم این بود که :
1- شما می تونید در این فیلم عشق یک انسان به نجوم رو در کنار زندگی سختش ببینید ، و یک جا هایی اشک بریزید!
2- فکر کنم خیلی جالب باشه اگر بتونیم زمینی که داریم توش زندگی می کنیم رو از تو آسمون خودمون رصد کنیم! (می دونم غیر ممکن )
3- وقتی اولین ارتباط با زمین دوم برقرار می شه ، مردم چه حسی پیدا می کنند و چگونه به آسمون نگاه می کنند !!
4- و پایان زیبای فیلم!

دوست عزیز من عاشق همچین موردایی تو فیلم هستم.حتما پی این فیلم میگردم تا ببینم.مرسی.

درضمن فیلم جدیدی که هنوز ندیدمش و پیشو گرفتم تا ببینم
فیلم آپولو18 هستش که خیلی تعریفشو شندیم.اونجور که شنیدم در مورد فضانوردانی هستش که بعد از سفر به ماه و برگشت به زمین به دلایلی کشته میشن. ولی اصل داستان این هست که این فضانوردان اصلا به زمین بر نگشتن بلکه...... بقیشو نمیگم تا خودتون برین ببینین:d

Mojtaba.M
12-14-2011, 05:37 PM
دوست عزیز من عاشق همچین موردایی تو فیلم هستم.حتما پی این فیلم میگردم تا ببینم.مرسی.

درضمن فیلم جدیدی که هنوز ندیدمش و پیشو گرفتم تا ببینم
فیلم آپولو18 هستش که خیلی تعریفشو شندیم.اونجور که شنیدم در مورد فضانوردانی هستش که بعد از سفر به ماه و برگشت به زمین به دلایلی کشته میشن. ولی اصل داستان این هست که این فضانوردان اصلا به زمین بر نگشتن بلکه...... بقیشو نمیگم تا خودتون برین ببینین:d
بله من هم این فیلم رو دیدم و واقعا جالب بود و در حد خودش عالی

مسعود فرح بخش
12-14-2011, 10:06 PM
در اینجا جا داره راجع به یک فیلم فوق العاده و تاثیر گذار صحبت کنم،فیلمی که در نوع خودش یکی از تاثیر گذارترین و مهمترین فیلم های تاریخ سینما محسوب میشه،فیلمی که به نظر من هر آدمی قبل از مرگ حتما باید ببینه،فیلمی که میشه بارها و بارها دید و ازش سیر نشد،فیلمی که به یک کلاس فلسفه تشبیه شده،سرتاسر فیلم نکات فلسفی و علمی و ماورایی وجود داره،راجع به موجودیت انسان،حد علم بشر،جهان موازی و .... بسیاری دیگه از این مسایل،فیلمی جنجالی و در کل یک شاهکار از استاد فقید سینما،استنلی کوبریک با اقتباس از کتاب آرتور سی کلارک
اسم این شاهکار "2001:ادیسه فضایی" هستش که توصیه اکید می کنم که حتما فیلم رو ببینین و لذت ببرین.میشه روزها این فیلم رو تفسیر کرد ولی اول باید اونرو ببینید.

(این نکته رو هم اضافه کنم که این یک فیلم عامه پسند مثل جنگ ستارگان و یا فیلم هایی از این دست که پر از اکشن باشه نیست،این یک فیلم تماما علمی و فلسفیه و دیالوگ های بسیاری کمی داره و کلا فیلمی برای خوش بودن و دور همی نیست بلکه برای تفکر و اندیشیدنه و درک خیلی از جاهای فیلم نیاز به سواد علم فلسفه و سواد علمی داره،تمام نکات علمی در این فیلم رعایت شده کلا یه شاهکاره بی نظیره)

vahid.t
01-10-2012, 01:18 AM
1-star wars کاملا" تخیلی
2- برخورد نزدیک از نوع سوم : سرگرم کننده
3- contact قابل تامل تا حدی که آدم دوست داره قبولش کنه و جای شخصیت اصلی فیلم باشه
4- 2012 : باید چند ماه صبر کنیم ببینیم چی میشه
جورج لوکاس دوست داریم.کتاب هاب تو منو دیوونه میکنه

Amirali
01-11-2012, 05:48 PM
اسم این شاهکار "2001:ادیسه فضایی" هستش که توصیه اکید می کنم که حتما فیلم رو ببینین و لذت ببرین.میشه روزها این فیلم رو تفسیر کرد ولی اول باید اونرو ببینید.

این فیلم واقعا شاهکاره
یه نکته ی جالب در مورد این فیلم تکنیک ساخت اون هست واینکه در اون زمان با استفاده از چه امکانات محدودی صحنه های خارق العاده این فیلم ساخته شده
پیشنهاد می کنم حتما پشت صحنه ی این فیلم رو هم ببینید
مثلا برای اون قسمتی که یه مداد در حالت بی وزنی تو سفینه معلق میشه فکر میکنید چیکار کردن؟!
مداد رو به شیشه چسبوندن و یه نفر شیشه رو مقابل دوربین به طرز ماهرانه ای تکون میده

جالبه بدونید از بعضی از اون تکنیک ها در سال 2010 (40 سال بعد) کریستوفر نولان برای ساخت فیلم inception استفاده کرده

4- و پایان زیبای فیلم!

من این فیلم رو ندیدم اما شنیدم با کشف kepler-22 (فیلم دو ماه قبلش اکران شده) شهرت فیلم چند برابر شده
ظاهرا این فیلم شباهت هایی با این کشف داره

مسعود فرح بخش
01-11-2012, 08:49 PM
این فیلم واقعا شاهکاره
یه نکته ی جالب در مورد این فیلم تکنیک ساخت اون هست واینکه در اون زمان با استفاده از چه امکانات محدودی صحنه های خارق العاده این فیلم ساخته شده
پیشنهاد می کنم حتما پشت صحنه ی این فیلم رو هم ببینید
مثلا برای اون قسمتی که یه مداد در حالت بی وزنی تو سفینه معلق میشه فکر میکنید چیکار کردن؟!
مداد رو به شیشه چسبوندن و یه نفر شیشه رو مقابل دوربین به طرز ماهرانه ای تکون میده

جالبه بدونید از بعضی از اون تکنیک ها در سال 2010 (40 سال بعد) کریستوفر نولان برای ساخت فیلم inception استفاده کرده

واقعا نکات این فیلم بی نظیره و نکته ای که آدم رو واقعا دیونه میکنه اینه که این فیلم در سال 1968 ساخته شده!!!!!

melika bidabadi
01-11-2012, 08:58 PM
سلام به تمامی دوستان
یکی از فیلم های علمی تخیلیی که درسال2012 اکران شده تاریکترین ساعت است که محصول روسیه و روایت زمانی را داردکه بیگانگان به زمین حمله کردند
وتمام صحنه ها وفیلمبرداریها در روسیه انجام شده!
کسی از دوستان این فیلم را دیده؟

Scorpius
01-11-2012, 10:25 PM
آگورا (AGORA) محصول سال 2009 يک درام تاريخيه که در اصل يک داستان واقعي رو شرح ميده.داستان زندگي بانوي منجم و رياضيداني به نام "هيپاتيا" که در اسکندريه (که اون زمان از سرزمينهاي امپراطوري بزرگ روم بوده) زندگي مي کرده و به علت داشتن اعتقادات ضد بطلميوسي در زمينه نجوم سر انجام به جرم الحاد و جادوگري توسط مسيحيان تندرو به طرز فجيعي کشته ميشه.

http://www.astroupload.com/uploads/13263077191.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13263077191.jpg)

داستان اين فيلم در آغار عصر فروپاشي امپراطوري روم (اواخر قرن چهارم و اوايل قرن پنجم ميلادي) و هرج و مرج حاکم بر اون زمان و روي کار اومدن مسيحيان تند رو جريان داره.مسيحياني که با تعصبهاي کورکورانه تمامي آثار ارزشمند علمي و از جمله کتابهاي کتابخانه ي بزرگ اسکندريه و تحقیقات نجومی رو به آتش کشيدند و باعث پس رفت نجوم شدند. توي اين فيلم همايون ارشادي بازيگر کشورمون هم ايفاي نقش مي کنه.
در اين فيلم اثري از تخيل و اتفاقات خارق العاده نيست .به نظرم فيلم جالب و تامل بر انگيزيه

azadeh
02-03-2012, 07:01 PM
salamo dorod

filme televizinye LOST az manzare nojomi mitone chio bege?

ba mehr azadeh

سالم و درد

فیلم تلویزیونی لاست از منظر نجومی می‌تونه چیو بگه؟

با مهر آزاده

دوست عزیز لطفا در این فروم فارسی بنویسید.میتوانید از سایت بهنویس (http://www.behnevis.com/) استفاده کنید.

Mehrzad-jupiter
02-27-2012, 01:57 PM
درسته واقعا 2001 ادیسه فضایی یک شاهکاره ماندگار سینماییه، اما باید دلیل اصلی این شاهکار بودن بررسی بشه به این علت که هنوزم که هنوزه بعد از گذشت این همه سال هنوز فیلمی نتونسته در گونه علمی- تخیلی با این فیلم رقابت کنه. یکی از دلایل اصلیش وجود یکی از 10 کارگردان برتر تاریخ سینمای جهانه، ( استنلی کوبریک) این اسطوره سینمایی در هر ژانری حرفی برای گفتن داره و حتی به نام ترین کارگردانهای دنیا هم استنلی رو یه نابغه در هنر هفتم می دونند. نه فقط به خاطر 2001 ادیسه فضایی بلکه به خاطر فیلمهای دیگه ای از قبیل: درخشش، دکتر استرنج لاو و ....... این کارگردان به نام، فیلم های کمی هم از خودش به جا گذشته. و بسیار گزیده کار بود.
اما دلیل دیگر برتری این فیلم خصوصاً در جلوه های ویژه و صحنه پردازی اونه و همینطور فیلم نامه بسیار قوی این فیلمه که نویسندش رو کمتر کسی هست که نشناسه، آرتور سی کلارک که برای ما نجومی ها کاملا با داستانهای جذابش آشناست. خود آرتور هم بارها به تعریف و تمجید از این کارگردان بزرگ پرداخته.
اما دلیل سوم که اون هم به نوبه خودش بسیار مهمه و فیلم رو رئال در میاره، کمک گرفتن از دانشمندان وقت ناسا بوده که این مشاوره ها در زمینه چگونه نشان دادن یک اقامت گاه ( ایستگاه فضایی ) به تصویر کشیدن سیاره زمین اون هم با تکنیک اون روزها که در نوع خودش بی نظیره، رعایت جوانب اصلی یک پروژه نجومی و کلیه مسائل علمی ( نجومی ) که باعث می شه بیننده یادش بره که این فیلم یک اثر علمی - تخیلیه
دروود بر استنلی بزرگ.

Mehrzad-jupiter
02-27-2012, 04:50 PM
اما رقیب فیلم استنلی کوبریک یک اثر علمی تخیلی دیگه ایه که نام کارگردان این فیلم کافیه تا هر نجومی و غیر نجومی (البته دوستدار سینمای مخاطب خاص) رو بی درنگ به سوی خودش جذب کنه.
فیلم سولاریس اثر کارگردان مشهور روسی آندری تارخوفسکی.
این فیلم به نظر جوابیه ایست از این کارگردان روسی به فیلم 2001 ادیسه فضایی.
سولاریس همانند دیگر آثار تارخوفسکی مضمونی فلسفی و آرمان گرایانه داره.
این فیلم در سال 1972 ساخته شد یعنی چند سال بعد از اثر کوبریک.
داستان سولاریس اقتباسی از کتابی به نوشته استانیسلاو لم است.
همه آشناییان با سینما این اثر و سایر کارهای تارخوفسکی رو در گونه فیلمهای سینمای معناگرا می دونند ( که به نظر بنده این عنوان خیلی هم بی معنی و من درآوردی است، چون ما گونه ای به اسم معناگرا نداریم!!!! البته جای بحث زیاده..... )
سایر آثار مشهور تارخوفسکی: آیینه- کودکی ایوان- قربانی، استاکر و .... که در این بین کودکی ایوان از همه پر آوازه تر و استاکر هم فیلمی دیگر در ژانر علمی تخیلی است.
به تمام کسانی که صبر و حوصله بالایی دارند و از مخاطبان خاص ژانر علمی تخیلی هستند دیدن این فیلم رو پیشنهاد می کنم.

Mehrzad-jupiter
02-28-2012, 01:28 PM
از پرطرفدارترین فیلم های ژانر علمی - تخیلی اون هم با موضوع حمله بیگانگان فضایی به زمین، چه در ایران و چه در جهان، سری فیلم های ترمیناتور است. البته از این 4 گانه، قسمت اول و دوم بسیار موفق تر از دوتای آخری بود.

http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up1/73016656645637159920.jpg

دیالوگ بسیار معروفی که آرنولد شوارتزنگر در قسمت دوم می گه و تا قبل از اون بیننده فکر می کنه که این سری از فیلم ها باز هم حول و حوش فقط حمله بیگانه هاست، تفاوت اصلی این فیلم با سایر فیلمهای این گونه رو نشون می ده.
دیالوگ معروف آرنولد: (طبیعت زمینی ها جوریه که خودشون، به وسیله خودشون نابود می شن )
در واقع عامل اصلی نابودی زمین و بشریت، خود این موجود دوپاست اون هم به وسیله پیشرفت شگرف در تکنولوژی که در راه درست از اون بهره نمی بره در این فیلم عامل نابودی انسان هوش مصنوعی است که خود بشر در آینده طراحی کرده و امنیت کشور رو در اختیار شبکه آسمان و کامپیوترها قرار داده.
خیلی ها پس از ساخت قسمت اول و دوم. آینده بشریت رو به این فیلم نزدیک دونستند. به طور مثال در این قرن شاهد ساخته شدن هوش مصنوعی و کاربرد آن توسط کشورهای توسعه یافته هستیم و از جمله موارد استفاده از اون: وجود هواپیماهای بی سرنشین و افزایش این گونه هواپیماها در نیروی هوایی کشورهای خاص است.
پس میبینیم که ساختهُ جیمز کامرون خیلی هم دور از واقعیت نیست. چیزهایی که سالها پیش بعید میدونستیم امروز داره اتفاق می افته.
راجع به قسمت سوم ترمیناتور (نابودگر ) هم باید بگم که جز سکانس پایانی، این فیم جز صحنه های اکشن حرفی برای گفتن نداره و کاملا بیننده رو از داستان اصلی فیلم دور می کنه و تماما وابسته به سری یک و دو است. کارگردان سری سه ترمیناتور، جاناتان موستو است.
اما سری چهارم فیلم از سری سه کمی بهتر ولی باز هم صحنه هایی از قسمت های یک و دو دیده میشه، تا جایی که هیچ گونه استقلالی در این فیلم به ذهن مخاطب نمی رسه و انگار که فرقی نمی کرد اگه این سری هم ساخته نمی شد. کارگردان قسمت چهارم ترمیناتور، مک جی است.
در آخر باید بگم این خود ما هستیم که داریم سیاره آبی و تا الان تنها نقطه ریز قابل زیست در مقیاس کیهانی رو به نابودی می کشیم. روند نابودی سیاره با ظهور انسان سیر بی وقفه صعودی رو طی میکنه و تا قبل از انسان، طبیعت ، خودش خرابی هارو جبران می کرد.
شیوه های نابود کردن این کره آبی هم بسیار زیاده: پدیده های مخربی مثل: جنگ. افزایش جمعیت، صنعتی شدن و افزایش روز افزون تولید آلاینده ها، بیابان زایی و مهم ترین بحث این روزهای سیاره ما یعنی مسئله گرمایش جهانی.....
پس باید به این توجه کرد که بسیاری از فیلمها با سلیقه های متفاوت کارگردانها، زنگ خطری برای ما انسانها هستند.

mamdoo
03-10-2012, 08:27 PM
سلام
یه فیلمی چند وقت پیش دیدم اسمش2012doomsday
خیلی شبیه فیلم2012بود اما آخرش به جای اینکه کسانی که توی چند تا کشتی بودن زنده بمونن،فقط چند نفر که توی یک معبد(معبدش فکر میکنم شکل زیگورات بود!)بودن زنده موندن!فکر میکنم بیشتر مربوط به عقایدمسیحیت بود(تمام کسانی که زنده موندن مسیحی بودن)!
اما یک قسمتش زمانی که زمین داشت میسوخت و از بالا گرفته شده بود به شکل((الله)) سوخت...
واقعا جای تاسف داره...

mamdoo
03-14-2012, 10:14 PM
سلام
یه فیلمی چندسال پیش توی تلویزیون نشون داد درباره ی غیاث الدین جمشید کاشانی...
بعد از اون شنیدم که دو تا از دانشمندانی که توی فیلم هم زمان بودن حدود 200سال باهم تفاوت زمانی داشتن!درسته؟؟

rezash
03-14-2012, 11:25 PM
فبلم "روزي كه زمين ايستاد" از جمله فيلمهاي ژانر علمي تخيلي است كه بسيار هم خوش ساخت است.

موضوع اين فيلم نيز نابودي زمين توسط ديگر ساكنين راه شيري است.

در اين فيلم موجودات فضائي كه در ديگر نقاط كهكشان راه شيري زندگي ميكنند انسان را به خاطر خودخواهي و عدم كفايت در نگهداري زمين تهديد به نابودي ميكنند.

موجودات فضائي, با ذكر اين مورد كه كرات قابل زندگي در كل كهكشان, كه توانائي ميزباني از موجودات زنده را دارا باشد بسيار كم است,تصميم به نابودي انسانها ميگيرند.

با اين كار به ديگر موجودات اجازه ميدهند تا بتوانند در اين سياره به زندگي خود ادامه بدهند.

"كيانو ريوز" كاراكتر اصلي فيلم است كه چون هميشه اين نوع نقش بهش مياد.(موجود فرازميني يا غير طبيعي)

حتما ببينيد.

Mehrzad-jupiter
03-19-2012, 02:14 PM
فیلم بسیار زیبای بلید رانر ( Blade Runner ) ساخته ریدلی اسکات.

http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up2/58904025893276479728.jpg

این فیلم رو به جرأت میتونیم به عنوان یکی از برترین آثار سینمای علمی تخیلی در کنار 2001 ادیسه فضایی کوبریک قرار دهیم.
فیلم سال2019 را نمایش می دهد که پلیس لس آنجلس ماموریتی را به یکی از افراد خود به نام ریک دیکارد ( هریسون فورد ) واگذار می کند تا به دنبال موجوداتی انسان نما به نام رپلینکانت بگردد و آن ها را دستگیر کند.

http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up2/20578796478732181538.jpg
تصویری از لس آنجلس در سال 2019 در فیلم بلید رانر

این موجودات توسط یک شرکت خصوصی یعنی خود انسانها ساخته شده اند. در ادامه فیلم مشخص می شود که این موجوات انسان نما قمری که مرتبط با زمین است را دزدیده اند.....
بلید رانر با صحنه های اکشن اما بسیار پرمعنا و فلسفی جایش رو در این گونه از فیلمها (علمی تخیلی ) باز کرده. این فیلم هم مانند برخی آثار مشابه نشان از پیشرفت انسان در آینده و اما متضرر شدن وی از همین پیشرفت و بهره وری نادرست از تکنولوژی است که در آخر سکونتگاه خود رو به نابودی می کشه.
بلید رانر برگرفته از کتابی به نام (آیا آدم مصنوعی ها خواب گوسفند برقی می بینند؟ ) اثر فیلیپ دی دیک می باشد.
از مواردی که موجب شهرت این فیلم شد، علاوه بر کارگردان اثر، ( ریدلی اسکات )، موسیقی شگفت انگیز و برجسته آن است که اثر ونجلیس، موزیسین بزرگ یونانی می باشد.
دیدن این فیلم رو به همه عزیزان پیشنهاد می کنم.

Saeed Jafari
06-25-2012, 09:41 AM
برخورد نزدیک از نوع سوم ساخته استیون اسپیلبرگ http://www.khabaronline.ir/Images/Kind/1.png

برخورد نزدیک از نوع سوم ساخته اسپیلبرگ ؛ انقلابی در سینمای فیلم های علمی تخیلی به وجود آورد. اگر سینماگر فقید استنلی کوبریک پیش از این در 1968 با ساخت اودیسه فضایی : 2001 فیلمی بر اساس روانشاختی و معناشناختی انسان ساخت ؛ اسپیلبرگ با ساخت برخورد نزدیک از نوع سوم ، فضایی ها را به زمین آورد و به نوعی آنها با رفتار شناختی شان بازدید زمینی ها پس دادند.

داستان

از کلود لاکومب کارشناس فرانسوی پدیده بشقاب‌های پرنده خواسته شده تا گزارش هواپیماهای جنگی درباره ناپدید شدن تی.بی.ام آونجر در ماموریتی در سال ۱۹۴۵ و یافته شدن دوبازه اش در بیابان سونورا را بررسی و باز بینی کند.
رخدادهای شگفتی در همه جای کره زمین روی می دهد. دکتر لاکومب می کوشد آنها را به روش دانشمندان با وجود زندگی فرازمینی پیوند دهد که از این راه در پی تماس با آدمیان است.
همزمان در دهکده ای در ایندیانا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%A7) روی نیری سیمبان شرکت برق منطقه بشقاب پرنده ای را در برابر دیدگان خود می بیند. چند کیلومتر دورتر، بشقاب پرنده ای کودکی را برابر چشمان شگفت زده و هراسان مادرش، جیلیان می رباید.
در همان هنگام که دست اندرکاران می کوشند از انتشار خبرها جلوگیری کنند، جیلیان و روی پی در پی دچار الهامات فزابنده و روشنی می شوند درباره مکانی اسرار آمیز که در آن برخورد و دیدار با بشقاب پرنده‌ها روی خواهد داد.

من چند شب پیش این فیلم از شبکه 15 دیدم تنها فیلمی بود که انسانها می خواستند با ادم فضایی ها رابطه صلح امیز داشته باشند
http://www.khabaronline.ir/Images/News/Smal_Pic/images/position1/2011/7/close_encounters_of_thied_kind_1.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/d/d9/Close_Encounters_poster.jpg/200px-Close_Encounters_poster.jpg

Mehrzad-jupiter
06-27-2012, 07:04 PM
برخورد نزدیک از نوع سوم ساخته استیون اسپیلبرگ http://www.khabaronline.ir/Images/Kind/1.png

برخورد نزدیک از نوع سوم ساخته اسپیلبرگ ؛ انقلابی در سینمای فیلم های علمی تخیلی به وجود آورد. اگر سینماگر فقید استنلی کوبریک پیش از این در 1968 با ساخت اودیسه فضایی : 2001 فیلمی بر اساس روانشاختی و معناشناختی انسان ساخت ؛ اسپیلبرگ با ساخت برخورد نزدیک از نوع سوم ، فضایی ها را به زمین آورد و به نوعی آنها با رفتار شناختی شان بازدید زمینی ها پس دادند.

داستان

از کلود لاکومب کارشناس فرانسوی پدیده بشقاب‌های پرنده خواسته شده تا گزارش هواپیماهای جنگی درباره ناپدید شدن تی.بی.ام آونجر در ماموریتی در سال ۱۹۴۵ و یافته شدن دوبازه اش در بیابان سونورا را بررسی و باز بینی کند.
رخدادهای شگفتی در همه جای کره زمین روی می دهد. دکتر لاکومب می کوشد آنها را به روش دانشمندان با وجود زندگی فرازمینی پیوند دهد که از این راه در پی تماس با آدمیان است.
همزمان در دهکده ای در ایندیانا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%A7) روی نیری سیمبان شرکت برق منطقه بشقاب پرنده ای را در برابر دیدگان خود می بیند. چند کیلومتر دورتر، بشقاب پرنده ای کودکی را برابر چشمان شگفت زده و هراسان مادرش، جیلیان می رباید.
در همان هنگام که دست اندرکاران می کوشند از انتشار خبرها جلوگیری کنند، جیلیان و روی پی در پی دچار الهامات فزابنده و روشنی می شوند درباره مکانی اسرار آمیز که در آن برخورد و دیدار با بشقاب پرنده‌ها روی خواهد داد.

من چند شب پیش این فیلم از شبکه 15 دیدم تنها فیلمی بود که انسانها می خواستند با ادم فضایی ها رابطه صلح امیز داشته باشند
http://www.khabaronline.ir/Images/News/Smal_Pic/images/position1/2011/7/close_encounters_of_thied_kind_1.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/d/d9/Close_Encounters_poster.jpg/200px-Close_Encounters_poster.jpg
باید اضافه کنم که نکته بسیار جالب توجه در این فیلم ایده پردازی کارگردانه که حتی تمدنهای فرازمینی رو هم چهره یابی کرده و ظاهری تقریبا شبیه انسان برای آنها در نظر گرفته ( همانند فیلم ای تی ) و مهم تر از هم اینکه این تمدنها در فیلم که کاملا هوشمندتر از انسان هستند برای برقراری ارتباط با ساکنان زمین کاملا محافظه کارانه رفتار می کنند و الفبای بسیار جالب برقراری ارتباط آنها گروهی از ایما و اشاره ها و همچنین استفاده از موسیقی و نت های اون برای بیان اهداف است. این قسمت فیلم نقطه عطف آن می باشد یعنی ورود موسیقی و دنیای بزرگ آن به فیلم برای برقراری ارتباط و در اینجا نباید از موسیقی متن زیبای این فیلم که اثر یکی از بزرگترین موسیقیدانان در زمره موزیک فیلم یعنی جان ویلیامز می باشد گذشت، طوری که این حس به بیننده دست می دهد که شاید بهترین ابزار اون سالها برای بیان منظور همین چند نت ارائه شده توسط زمینیها باشد. در کل در این فیلم نقش موزیک متن بسیار برجسته است طوری که در سکانس هایی بار اصلی فیلم رو به دوش می کشد.
به جرأت می توان گفت که فیلم برخور نزدیک در کنار 2001 ادیسه فضایی ، سولاریس ، استاکر ، بلید رانر و سری 1 و 2 ترمیناتور از جمله آثار برجسته و علم گرا در گونه علمی تخیلی می باشند.

Saeed Jafari
06-28-2012, 09:05 AM
۲۰۰۱: اودیسه فضایی

<table class="infobox vevent" style="width:22em; font-size:90%;" cellspacing="5"> <tbody><tr> <th colspan="2" class="summary" style="text-align:center; font-size:125%; font-weight:bold; font-size: 110%;background-color:#4997D0"> http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Picto_infobox_cinema.png (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Picto_infobox_cinema.png)

۲۰۰۱: اودیسه فضایی

[/URL]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Picto_infobox_cinema.png (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:Picto_infobox _cinema.png)

</th> </tr> <tr class=""> <td colspan="2" class="" style="text-align:center;">http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/e/ea/%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B1_NAL.jpg (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:%DB%B2%DB%B0% DB%B0%DB%B1_NAL.jpg)
تصویر روی جلد کتاب ۲۰۰۱: اودیسه فضایی</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">نویسنده</th> <td class="" style="">آرتور سی. کلارک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D8%B1%D8%AA%D9%88%D8%B1_%D8%B3%DB%8C._%DA%A 9%D9%84%D8%A7%D8%B1%DA%A9)</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">تاریخ انتشار</th> <td class="" style="">۱۹۶۸ (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%DB%B1%DB%B9%DB%B6%DB%B8%28%D9%85% DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AF%DB%8C%29&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF)، انگلستان (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86)</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">زبان</th> <td class="" style="">انگلیسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86_%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84% DB%8C%D8%B3%DB%8C)</td> </tr> </tbody></table> ۲۰۰۱: اودیسهٔ فضایی نام داستانی در گونهٔ علمی-تخیلی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%DB%8C%D9%84%DB%8C) است که در سال ۱۹۶۸ (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%DB%B1%DB%B9%DB%B6%DB%B8&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) میلادی به قلم آرتور سی. کلارک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D8%B1%D8%AA%D9%88%D8%B1_%D8%B3%DB%8C._%DA%A 9%D9%84%D8%A7%D8%B1%DA%A9) و با همکاری استنلی کوبریک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%86%D9%84%DB%8C_%DA%A9%D9%88% D8%A8%D8%B1%DB%8C%DA%A9) کارگردان فیلمی اقتباس شده از همین کتاب، ساخته شد.
ایدهٔ ابتدایی این رمان برگرفته از داستان کوتاه سی. کلارک به نام «نگهبان (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%86%DA%AF%D9%87%D8%A8%D8%A7%D9% 86_%28%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%29&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF)» است.
این اثر در ایران چندین بار ترجمه و چاپ شده‌است. اولین بار تحت نام راز کیهان که نام پرده‌ای فیلم اقتباس شده از آن در ایران بود، به چاپ رسید.
دنباله‌ها

پس از موفقیت و محبوبیت این کتاب، سی. کلارک در سالهای بعد سه دنباله بر آن نوشت :

۲۰۱۰: اودیسه دو (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B0:_%D8%A7%D9%88%D8%AF%DB%8C %D8%B3%D9%87_%D8%AF%D9%88)
۲۰۶۱: اودیسه سه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B2%DB%B0%DB%B6%DB%B1:_%D8%A7%D9%88%D8%AF%DB%8C %D8%B3%D9%87_%D8%B3%D9%87)
۳۰۰۱: اودیسه نهایی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B3%DB%B0%DB%B0%DB%B1:_%D8%A7%D9%88%D8%AF%DB%8C %D8%B3%D9%87_%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C)

[URL]http://fa.wikipedia.org

داستان فیلم
(2001 : یک اودیسه فضایی) همانند دیگر فیلم کوبریک (غلاف تمام فلزی) چند بخشی است
بخش اول این فیلم به سالهای قبل از بشریت باز می گردد جایی که میمونها و حیوانت دیگر بر سر آب و غذا با هم درگیرند در همین حین ظهور تخته سنگی یک پارچه توجه تمام میمونها را به خود جلب می کند و از اینجا فیلم وارد مرحله جدیدی می شود یکی از میمون ها با استفاده از یک تکه استخوان انقدر هم نوع خود را می زند تا او را می کشد .
بخش دوم به سال 2001 پس از میلاد میرود جایی که گروهی محقق برای پیدا کردن راز تخته سنگ به سمت سیاره مشتری حرکت می کنند اما به هیچ سرنخی نمیرسند .
بخش سوم فیلم دو دانشمند تصمیم می گیرند تا با یک سفینه که هدایت آن را رباطی هوشمند به نام HAL بر عهده دارد به سمت مشتری بروند تا بر روی سنگ تحقیق کنند اما در بین راه HAL تصمیم می گیرد که آنها را بکشد در طی یک درگیری یکی از دانشمندها به دست HAL کشته می شود اما دیو که رهبر گروه بود جان سالم به در می برد و HAL را از بین می برد در حین کشیدن کابلهای حافظه HAL (دیو) به صورت ناگهانی در زمان سفر می کند که طی این سفر در زمان به سرعت پیر می شود و وقتی چشمهایش را باز می کند میبیند در اتاق خوابش در سفینه است پایان این فیلم با ظهور تخت سنگ در اتاق دیو شکل می گیرد جایی که دیو با دیدن سنگ تبدیل به یک جنین به شکل یک اودیسه فضایی می شود .
این فیلم به تهیه کنندگی شرکت مترو گلدوین مایر است که فیلم‌نامه آن را کوبریک و آرتور سی کلارک از روی داستانی به همین نام نوشته اند .
ذهنیت کوبریک
همانطور که می دانید انسانها نسل تکامل یافته میمون ها هستند ، یک قطعه مونولیتی عامل آغازین خلاقیت و ابتکار آنها در استفاده از امکانات محیطی می شود و باعث می گردد آن میمون نسل کشی را آغاز کند و بعد از کشتن هم نوع خود از سر خوشحالی استخوان را به هوا پرت کند که همین استخوان در آسمان تبدیل به سفینه ای می شود که بعدها به انسان خیانت می کند
ابزار کشتن در میمون ها استخوان بود که تبدیل به سفینه می شود ، آیا انسانها دارند خود کشی می کنند ؟
سفینه ای که HAL نام داشت به کمک یک چشم (دجال نما) هم چیز را میدید و از آنجایی که نام فیلم 2001 : یک ادیسه فضایی است به منظور این است که در سال 2001 ادیسه ای ظهور می کند اما چرا سال 2001 ؟
در سال 2001 یک رخداد باعث حمله آمریکا به افغانستان شد و آن یازده سپتامبر بود اما این چه ربطی به نام فیلم دارد ؟ ، نام فیلم این گونه نوشته می شود
2001: A Space Odyssey
2001 : معمولا دو نقطه بعد از یک اسم می اید که می خواهد چیزی بگویید حالا 2001 دارد چه می گوید ؟
می گویید یک اودیسه فضایی یا بهتر چون اودیسه ای وجود ندارد بگوییم ظهور یک اودیسه فضایی یازدهم سپتامبر باعث ظهور جنگی جدید شد پس اودیسه فضایی نشانه جنگ است که در پایان فیلم ظهور می کند یعنی جنگ آخر الزمان
لایه روی فیلم خیانت رباطها به انسان است اما در لایه های زیرین این خیانت انسانها به یک دیگر است که اجداد ما یعنی میمون ها کلید زدند .
این توضیحی بسیار اندک و ناقص از فیلم 2001 : یک اودیسه فضایی بو.

http://filmsholly.persianblog.ir

Saeed Jafari
08-11-2012, 12:25 PM
پیشتازان فضا

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/8/8a/StarTrek_Logo_2007.jpg (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:StarTrek_Logo _2007.jpg) فرانشیز (نماد محصولات) پیشتازان فضا

پیشتازان فضا (به انگلیسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86_%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84% DB%8C%D8%B3%DB%8C): Star Trek)، نام مجموعهٔ علمی-تخیلی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%DB%8C%D9%84%DB%8C) تلویزیونی آمریکایی است که نخستین فصل آن بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۹ ساخته شده است. این سریال در آمریکا و بسیاری کشورهای دیگر، از جمله ایران، به نمایش در آمد و لقب موفق‌ترین مجموعهٔ تلویزیونی تمام دوران‌ها را به خود اختصاص داد. پیشتازان فضا در ابتدا بر اساس داستانهایی از جین رودنبری (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%DB%8C%D9%86_%D8%B1%D9%88%D8%AF%D9%86%D8%A8% D8%B1%DB%8C) ساخته می‌شد. بعدها چندین سریال دیگر، کتاب، بازی کامپیوتری (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C_%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE% DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1%DB%8C) و فیلم سینمایی نیز، بر اساس سری اولیه این مجموعه ساخته شد و نام آن به یک اسطوره (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D8%B7%D9%88%D8%B1%D9%87) در ژانر علمی تخیلی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C_%D8%AA%D8%AE%DB%8C%D9%84% DB%8C) بدل گشت.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/5/59/USS_Enterprise_%28NCC-1701%29.jpg/250px-USS_Enterprise_%28NCC-1701%29.jpg (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:USS_Enterpris e_%28NCC-1701%29.jpg) http://bits.wikimedia.org/static-1.20wmf7/skins/common/images/magnify-clip-rtl.png (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:USS_Enterpris e_%28NCC-1701%29.jpg)
سفینه انترپرایز در مجموعه اصلی

کل مجموعهٔ اولیهٔ پیشتازان فضا (The Original Series یا TOS) حدود هشتاد قسمت است و هر کدام از قسمت‌ها داستانی مستقل دارد. ماجرا از این قرار است که سفینهٔ فضایی اِنترپرایز (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%BE%D8% B1%D8%A7%DB%8C%D8%B2&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) که مجهز به پیشرانه‌های پادماده (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%A7%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87) است و می‌تواند با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت کند، به ماموریتی ۵ ساله برای کشف دنیاهای ناشناخته و ارتباط برقرار کردن با تمدن‌های فرازمینی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B2%D9%85%DB% 8C%D9%86%DB%8C&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) فرستاده شده است.
شخصیت‌های مجموعهٔ اصلی

ناخدا (کاپیتان)

جیمز تی کرک (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%AC%DB%8C%D9%85%D8%B2_%D8%AA%DB %8C_%DA%A9%D8%B1%DA%A9&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) (تی. مخفف تیبریوس)، با بازی ویلیام شاتنر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D9%85_%D8%B4%D8%A7% D8%AA%D9%86%D8%B1)، کاپیتان انترپرایز است.
افسر اول سفینه (افسر تحقیقات علمی)

افسر اول سفینه هم به آقای اسپاک (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D8%A7%DA%A9&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) معروف است. نقش اسپاک را لئونارد نیموی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%D8%A6%D9%88%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%AF_%D9%86% DB%8C%D9%85%D9%88%DB%8C) ایفا کرده‌است. آقای اسپاک یک ولکان (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%D9%84%DA%A9%D8%A7%D9%86) دورگه است. پدر او (سارک (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%B3%D8%A7%D8%B1%DA%A9_%28%D9%BE %DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D9%86_%D9%81% D8%B6%D8%A7%29&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF)) اهل سیارهٔ ولکان است و مادرش (آماندا) اهل زمین. ماجراهای پیشتازان فضا در آینده (قرن بیست و چهارم میلادی) رخ می‌دهند. زمانی که زمین حکومتی متحد (فدراسیون) دارد، دست به اکتشاف فضا زده و با برخی ساکنان سیارات دیگر رفت و آمد دارد. سیارهٔ ولکان یکی از آن سیارات است. شاید بتوان گفت آقای اسپاک محبوب‌ترین شخصیت این مجموعه بوده است. اهالی سیارهٔ ولکان از نظر ظاهری شبیه به انسان‌ها هستند، اما گویا قلبشان در سمت راست بدنشان قرار دارد و گوشهایی کشیده دارند. اما تفاوت اساسی اهالی ولکان با مردم زمین در نوع احساسات آنهاست. ولکان‌ها مردمی هستند منطقی. در واقع ولکان‌ها هیچوقت تحت تاثیر احساسات و عواطف قرار نمی‌گیرند و همیشه اعمال و رفتارشان نتیجهٔ برآوردهای منطقی آنها از شرایط است. آقای اسپاک نمی‌تواند واکنش‌های احساسی اطرفیان را درک کند و این مساله در طول فیلم باعث به وجود آمدن ماجراهایی کمابیش طنزآلود می‌شود.
افسر فنی سفینه

اسکاتی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D8%AA%DB% 8C&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) افسر فنی سفینه نیز یکی دیگر از شخصیت‌های معروف فیلم است. اسکاتی از افسران مورد علاقهٔ کاپیتان کرک است. در روز سه‌شنبه، 2 خرداد 1391، خاکستر جسد جیمز دوهان، هنرپیشه‌ای که در نقش اسکاتی بازی کرده بود، توسط فضاپیمای دراگون (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DA%AF%D9%88%D9% 86&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) در اولین ماموریت یک فضاپیمای بخش خصوصی، به مدار زمین برده شد. این خاکستر که در کنار خاکستر 299 نفر دیگر از دلدادگان فضا در محفظه‌ای جاسازی شده بود پس از یک سال و نیم به جو زمین برخورد کرده و در اثر شدت حرارت بخار خواهد شد.<sup id="cite_ref-0" class="reference">[۱] (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D9%86_% D9%81%D8%B6%D8%A7#cite_note-0)</sup>
پزشک سفینه

دکتر بونز مک کوی (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A8%D9%88%D9%86%D8%B2_%D9%85%DA %A9_%DA%A9%D9%88%DB%8C&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) پزشک سفینه و از دوستان نزدیک کاپیتان است.
هدایت کنندگان

یکی از معروفترین هدایت کنندگان سفینه، هیکارو سولو (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%87%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9% 88_%D8%B3%D9%88%D9%84%D9%88&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) (با بازی جورج تاکی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D9%88%D8%B1%D8%AC_%D8%AA%D8%A7%DA%A9%DB%8C) ) است که ملیتی شرقی، احتمالا ژاپنی دارد.

http://fa.wikipedia.org

Saeed Jafari
08-12-2012, 07:36 PM
پرومتئوس

<table class="infobox vevent" style="width:22em; font-size:90%;" cellspacing="5"> <tbody><tr> <th colspan="2" class="summary" style="text-align:center; font-size:125%; font-weight:bold; font-size: 110%;background-color:#4997D0"> http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Picto_infobox_cinema.png

پرومتئوس

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Picto_infobox_cinema.png (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:Picto_infobox _cinema.png)

</th> </tr> <tr class=""> <td colspan="2" class="" style="text-align:center;">http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/a/a3/Prometheusposterfixed.jpg/200px-Prometheusposterfixed.jpg (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:Prometheuspos terfixed.jpg)
پوستر منتشر شده فیلم</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">کارگردان</th> <td class="" style="">ریدلی اسکات (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D9%84%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%DA%A9% D8%A7%D8%AA)</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">تهیه‌کننده</th> <td class="" style="">ریدلی اسکات (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D9%84%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%DA%A9% D8%A7%D8%AA)
تونی اسکات (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%88%D9%86%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7% D8%AA)</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">نویسنده</th> <td class="" style="">دیمون لیندلوف (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%DB%8C%D9%85%D9%88%D9%86_%D9%84%DB%8C%D9%86% D8%AF%D9%84%D9%88%D9%81)</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">بازیگران</th> <td class="" style="">نومی راپاس (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%88%D9%85%DB%8C_%D8%B1%D8%A7%D9%BE%D8%A7% D8%B3)
شارلیز ترون (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D8%A7%D8%B1%D9%84%DB%8C%D8%B2_%D8%AA%D8%B1% D9%88%D9%86)
مایکل فاسبندر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D9%84_%D9%81%D8%A7%D8%B3% D8%A8%D9%86%D8%AF%D8%B1)
گای پیرس (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%DA%AF%D8%A7%DB%8C_%D9%BE%DB%8C%D8 %B1%D8%B3&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF)
ادریس البا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%B3_%D8%A7%D9%84%D8%A8% D8%A7)</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">فیلم‌برداری</th> <td class="" style="">داریوش وولسکی</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">تدوین</th> <td class="" style="">پیترو اسکالیو</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">توزیع‌کننده</th> <td class="" style="">فاکس قرن بیستم (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%A7%DA%A9%D8%B3_%D9%82%D8%B1%D9%86_%D8%A8 %DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85)</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">تاریخ انتشار</th> <td class="" style="">۸ ژوئن (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%98%D9%88%D8%A6%D9%86) ۲۰۱۲</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">کشور</th> <td class="" style="">http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a4/Flag_of_the_United_States.svg/22px-Flag_of_the_United_States.svg.png ایالات متحده آمریکا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D9%85%D8%AA% D8%AD%D8%AF%D9%87_%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D 8%A7)</td> </tr> <tr class=""> <th scope="row" style="text-align:right; white-space:nowrap; text-align:right;">زبان</th> <td class="" style="">انگلیسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86_%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84% DB%8C%D8%B3%DB%8C)</td> </tr> <tr> <td colspan="2" class="" style="text-align:center; text-align:center;">صفحه در وب‌گاه IMDb (http://www.imdb.com/title/tt1446714/)
</td> </tr> </tbody></table> پرومتئوس (Prometheus) فیلمی علمی-تخیلی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%DB%8C%D9%84%DB%8C) به کارگردانی ریدلی اسکات (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D9%84%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%DA%A9% D8%A7%D8%AA) است که در ژوئن ۲۰۱۲ در آمریکا و تعدادی کشورهای دیگر اکران شد. این فیلم با ۱۳۰ میلیون دلار بودجه تولید<sup id="cite_ref-0" class="reference">[۱] (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B3_% 28%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%29#cite_note-0)</sup> و با بازیگرانی چون نومی راپاس (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%88%D9%85%DB%8C_%D8%B1%D8%A7%D9%BE%D8%A7% D8%B3)، شارلیز ترون (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D8%A7%D8%B1%D9%84%DB%8C%D8%B2_%D8%AA%D8%B1% D9%88%D9%86) و ادریس البا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%B3_%D8%A7%D9%84%D8%A8% D8%A7) نقش آفرینی کرد. طبق گفته اسکات، فیلم داستان اولیه (ماقبل) سری فیلمهای بیگانه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86%D9%87_%28%D9%81%DB% 8C%D9%84%D9%85%29) میتواند تلقی گردد هرچند داستانی کاملا مستقل دارد. فیلمبرداری فیلم از مارس ۲۰۱۱ اغاز شد و فیلم بصورت ۳ بعدی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85_%D8%B3%D9%87%E2%80%8C%D8% A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C) اکران شد.

تحلیل و تفسیر ها

برخی مفسرین ماده سیاه رنگ درون جام زهر (که باعث کشته شدن مهندس در اول فیلم و نیز دیوید هالووی میشود) را متافور (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D8%B1%D9%87) «گناه بشریت» عنوان کرده اند.<sup id="cite_ref-12" class="reference">[۵] (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B3_% 28%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%29#cite_note-12)</sup> از همین روست که ماده با دیوید (که موجود زنده واقعی نیست) واکنش نمیدهد درصورتیکه با حضور انسان فعال میشود.
برخی تحلیلگران صحنه نخست فیلم را که در آن مهندس با نوشیدن زهر جان خویش را فدا میکند را به اقدام مشابه عیسی مسیح (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%DB%8C%D8%B3%DB%8C_%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%AD) مقایسه کرده اند<sup id="cite_ref-13" class="reference">[۶] (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B3_% 28%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%29#cite_note-13)</sup> که (به نقل از کتب انجیل<sup id="cite_ref-14" class="reference">[پانویس ۹] (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B3_% 28%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%29#cite_note-14)</sup>) فرموده بودند: If it be Thy will, let this cup pass from me
در صحنه نهایی فیلم٬ بیگانه ای که از درون سینه مهندس به بیرون می جهد (بر خلاف نسخه های بیگانه قبلی که در فیلم دیده میشوند) شباهت زیادی به بیگانه های کلاسیک در فیلمهای بعدی سری بیگانه دارد. این نسخه نهایی را نسخه Xenomorph نام گذاری کرده اند. در یکی از تفاسیر، گفته شده<sup id="cite_ref-15" class="reference">[۷] (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B3_% 28%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%29#cite_note-15)</sup> که بیگانه ی زنومورف در واقع نماد عزرائیل (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D8%B2%D8%B1%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D9%84) است: زنومورف سریع تکامل می یابد (و همانند گناهان بشر) سریع رشد میکند، که پس از گذشت از حد معینی نقش فرشته مرگ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87_%D9%85%D8%B1%DA%AF) را به خود میگیرد. وجود زنومورف در واقع نتیجه ی انباشتگی گناه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D9%86%D8%A7%D9%87) است.
از سوی دیگر، برخی زنومورف را نقطه اوج متقابل ذات مهندسین دانسته اند<sup id="cite_ref-16" class="reference">[۸] (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B3_% 28%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%29#cite_note-16)</sup>: زنومورف همه را نابود میکند تا خود زنده بماند. از این رو او نماد خودخواهی و چرک است (و برای همین در حضور نیت ناپاک از ماده سیاه زاییده می شود). اما مهندسین نماد ایثار و فداکاریند: خود را فدا میکنند تا دیگران زندگی کنند. مهندس اول فیلم جان خود را ستاند و دی ان آی خود را تقدیم زمین کرد تا حیات آغاز گردد. مسیح نیز خود را فدا کرد و مصلوب گشت تا گناه بشر بخشوده گردد. برای همین است که ماده سیاه رنگ در حضور نیت پاک (یعنی از خودگذشتگی) اقدام به آفرینش حیات نمود. بنابراین مایع تاریک در فیلم نقشی دوگانه دارد: در حضور پلیدی، مرگ می آفریند (که در فیلم بصورت زنومورف تجلی می یابد)، و در حضور پاکی حیات می آفریند.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/6/60/Prometheus_Viral_3_-_David.jpg/220px-Prometheus_Viral_3_-_David.jpg

تبلیغ تمام-صفحه ای از دیوید «رایانه ی انسان نمای نسل هشتم» در روزنامه وال استریت ژورنال که سعی داشت شخصیت دیوید را به واقعیت نزدیک کرده و جلوه دهد

داستان فیلم رو در سایت زیر دنبال کنید

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B3_% 28%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%29

yeganeh miraftab
08-12-2012, 10:41 PM
2001 ادیسه فضایی فیلمی بود که کلارک نویسنده ی آن میگوید:اگر شما ادیسه را پس از دیدن بفهمید پس مشخصا ما شکست خورده ایم ما میخواستیم این فیلم سوال های بیشتری از پاسخهای ما ایجاد کند.
به نظر من اینگونه فیلم ها در کنار اینکه ابهام آمیز اند میتوانند کمک نسبتا خوبی رو به علم مربوطه بکنند.
عجیب است با اینکه در فیلم های علمی-تخیلی برخی از مفاهیم خیلی تخیلی و یا حتی در بعضی موارد غیر قابل تصور اند ولی بسیاری از آنها به نوعی در آینده تحقق یافته اند.مثلا در فیلم جنگ ستارگان ما با یک سیاره که دو خورشید دارد روبه رو می شویم که تقریبا در حال حاضر به مشابه همان رسیده ایم.

پیمان اکبرنیا
08-12-2012, 11:35 PM
2001 ادیسه فضایی فیلمی بود که کلارک نویسنده ی آن میگوید:اگر شما ادیسه را پس از دیدن بفهمید پس مشخصا ما شکست خورده ایم ما میخواستیم این فیلم سوال های بیشتری از پاسخهای ما ایجاد کند.
به نظر من اینگونه فیلم ها در کنار اینکه ابهام آمیز اند میتوانند کمک نسبتا خوبی رو به علم مربوطه بکنند.
عجیب است با اینکه در فیلم های علمی-تخیلی برخی از مفاهیم خیلی تخیلی و یا حتی در بعضی موارد غیر قابل تصور اند ولی بسیاری از آنها به نوعی در آینده تحقق یافته اند.مثلا در فیلم جنگ ستارگان ما با یک سیاره که دو خورشید دارد روبه رو می شویم که تقریبا در حال حاضر به مشابه همان رسیده ایم.

اتفاقا من هم این فیلم را دیدم و آخرش را متوجه نشدم :)

مسعود فرح بخش
08-14-2012, 08:58 PM
اتفاقا من هم این فیلم را دیدم و آخرش را متوجه نشدم :)
واقعا نفهمیدن این فیلم تعجب نداره چون این فیلم یک کلاس فلسفه هستش و باید یک پیش زمینه قوی داشت برای درک این فیلم
به نظر من این فیلم اینقدر مفاهیم عمیق داره که میشه سالها راجع بهش بحث کرد همینطور که کسی این فیلم رو در زمان ساخت خودش درک نکرد اما بعد از سال ها ارزش های این فیلم مشخص شد
من چند بار این فیلم رو دیدم ولی واقعا خودم در فهمیدن و نقد کردن این فیلم هنوز مشکل دارم(بار اول که هیچ چیزی از فیلم نفهمیدم)
این فیلم جز یکی از برترین های تاریخ سینما هستش و به نظر من بهترین فیلم استاد فقید سینما هستش.
انشاا... اگه وقت کنم در آینده نه چندان نزدیک :دی یک نقد راجع به این فیلم قرار می دم

rezash
10-12-2012, 11:58 PM
امروز پس از مدتها نشستم یک فیلم علمی تخیلی دیدم و واقعا لذت بردم.

به خصوص از دیدن صحنه های بسیار جالب از جلوه های ویژه که فوق العاده بود.واقعا که تکنولوژی در اینگونه بازسازیها خیلی پیشرفت کرده است.

اسم فیلم یادم رفت:فیلم پرومتئوس اثر ریدلی اسکات

این فیلم به نظر در ادامه فیلمهای قبلی این کارگردان هست ولی در واقع داستانی مستقل دارد.

سری فیلمهای بیگانه هم همچین مضمونی داشت.

به هرحال پیشنهاد میکنم همه دوستان این فیلم رو از دست ندهند.

اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد این فیلم زیبا در این قسمت:http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B3_% 28%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%29

rezash
05-09-2013, 02:09 PM
امشب ساعت یک پس از نیمه شب میتوانید فیلم تحسین شده تماس را ببینید.
این فیلم نشان دهنده علاقه انسان در اکتشاف حیات هوشمند فرا زمینی است.
گویا از شبکه اول پخش میشه.البته زیاد مطمئن نیستم از کدوم کانال.
حتما ببینید ولذت ببرید.

Neptune
05-09-2013, 02:36 PM
بله فیلم سینمایی تماس، ساعت 1:05 بامداد جمعه از شبکه 1

http://ch1.iribtv.ir/index.php?option=com_scheduler&ch=C0001&week=0&diff=6

كارگردان : رابرت زمه كیس – فیلمنامه : جیمز هارت ، مایكل گلدنبرگ ، بر اساس رمانی از كارل سیگن – مدیر فیلمبرداری : دان برجس – تدوین : آرتور اشمیت – موسیقی : الن سیلوستری – بازیگران : جودی فاستر ، ماتیو مك كناگی ، آنجلا بست ،جان هارت ، جیمز وودز – 150 دقیقه محصول 1997 آمریكا.

"الی ارووی" اختر شناس كه سالها پیش پدرش را از دست داده است نمی تواند بپذیرد كه بشر در كهكشان تنهاست. او تحت تاثیر خاطره پدر همراه گروه معدودی از همكارانش امواج رادیویی به اعماق فضا می فرستد. هزینه های این كار را بیلیونر انزوا طلبی به نام "هدن" در اختیار ایشان قرار داده است. ولی مقامات اعتقادی به كار آنها ندارند. تا آنكه پیامی از فضا میرسد و الی با شوق تمام آنرا دریافت میكند. اما عكس العمل مقامات نسبت به كشف وی نا امید كننده است. از جمله " مایكل كیتز" مشاور امنیت ملی با بی علاقگی به موضوع می پردازد. در این میان تنها راشل كنستانتین مشاور كاخ سفید موع مناسبی می گیرد. دنیا از شنیدن این خبر تكان میخورد.پیام مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد ولی هیچ كس نمی تواند مفهوم آن را درك كند.
تماشاگران سینما حالا دیگر به تماشای فیلمهایی كه میخواهند بگویند ما در جهان تنها نیستیم عادت كرده اند اما در بین این آثار شاید تماس بر مبنای كتابی از كارل سیگن اولین فیلمی باشد كه پاسخ به این موضوع را جدی می گیرد.تماس بار دیگر این اندیشه را مطرح میكند كه بزرگترین پیشرفتها با برداشتن اولین گام بسوی روشنگری پدید آمده است.زمكیس همچنان تمهیدات درخشان سبك مدارانه اش را به كار می گیرد، تمهیداتی كه فارست گامپ را به فیلمی از جنبه بصری جذاب تبدیل كرد : او بار دیگر از فنون دیجیتالی استفاده میكند و در نتیجه رئیس جمهور كلینتون هم به اندازه بعضی از بازیگران در فیلم حضور می یابد.فیلمبرداری زیبای دان برجس هم به غنای بصری فیلم افزوده است.
اما از وجهی دیگر فیلم قدری طولانی و بسیار احساساتی به نظر می رسد این ویژگی در گسترش رابطه عاطفی فاستر و مك كناگی بیشتر نمود دارد. تماس خالی از طنز نیست اما برخلاف فیلم افسانه ای-علمی و طنز آلود مردان سیاه پوش هیولاهای فضایی در آن حضور عینی ندارند.
زمكیس توجه خاصی به نقش جودی فاستر داشته و او هم متقابلا این توجه را با بازی درخشانش پاسخ داده است.فاستر در نقش الی قهرمان تك رو و قاطع جذاب تر از همیشه ظاهر میشود اختر شناسی كه آرمانگرایی اش زمین را در آستانه جهشی بزرگ قرار میدهد.

gandom
05-09-2013, 10:28 PM
امشب ساعت یک پس از نیمه شب میتوانید فیلم تحسین شده تماس را ببینید.
این فیلم نشان دهنده علاقه انسان در اکتشاف حیات هوشمند فرا زمینی است.
گویا از شبکه اول پخش میشه.البته زیاد مطمئن نیستم از کدوم کانال.
حتما ببینید ولذت ببرید.

این فیلم رو اعضای ممتاز می تونن مشخصات کاملش و خلاصه فیلم رو در این قسمت (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1177-%D8%A8%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D9%85-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%A8%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C%D9%85-!/page5) ببینن :)

pourya tajik
05-23-2013, 07:34 AM
کلا افرادی مث ما که یه جورایی کم و بیش با علم سر و کار داریم عادت کردیم که این موضوع رو قبول کنیم که علم هر روز پیشرفت می کنه و چیزیم جلودارش نیست...این قضیه تو یه سری مباحث دیگه هم صدق می کنه که یکیش سینماست...اشتباهی که کلا ما داریم انجام میدیم(البته خودمو نمیگم!!!) اینه که می شینیم یه جا بعد به کارایی که دیگران خوب انجام می دن و انجامشون از توان ما خارجه نقد وارد می کنیم.مثلا همین فیلم ساختن و هنر-صنعت سینما که ما نه تنها صنعتش رو نداریم بلکه هنرشم نداریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ببینید دوستان...من کاری ندارم که هالیوود چی کار میکنه و چی می سازه.ولی خوب یا بدش کارش درسته.یکیش همین آواتار که دوستمون مبین سزاواری بهش اشاره کرد.خداییش فیلم بدیه؟با اون همه زحمتی که کشیده شده؟اگه فکر می کنید در معرض حمله فرهنگی هم هستیم،خب یه آواتار بسازید از اون آواتار بهتر توشم فرهنگ خودمونو ترویج بدید.الان تو رسانه سلاحی که هالیوود داره در حد f35 اِ.سلاحی که ما داریم(صدا و سیما) که تازه اون بخش سلطان سلیمان و این چیزا رو جزو رسانه خودمون حساب نکردم، یه چیز تو مایه های چماغ و سنگ های عصر انسان های اولیه ست.هر چقدرم که به اونا انتقاد کنیم بازم اونا راه خودشونو می رن(نمونش قرون وسطا که هر چی به علم انتقاد کردن که نابودش کنن آخرم نتونستن و جلوش زانو زدن)بس با این بحثا فقط داریم آینده خودمونو تباه می کنیم.به جاش آستین بالا بزنید سینمای خودمونو بسازید.اونی همیشه موفقه که خودشو بکشه بالا،نه اونی که می خواد با پایین کشیدن دیگران از بقیه بالاتر باشه...
...

پیمان اکبرنیا
05-23-2013, 10:49 PM
کلا افرادی مث ما که یه جورایی کم و بیش با علم سر و کار داریم عادت کردیم که این موضوع رو قبول کنیم که علم هر روز پیشرفت می کنه و چیزیم جلودارش نیست...این قضیه تو یه سری مباحث دیگه هم صدق می کنه که یکیش سینماست...اشتباهی که کلا ما داریم انجام میدیم(البته خودمو نمیگم!!!) اینه که می شینیم یه جا بعد به کارایی که دیگران خوب انجام می دن و انجامشون از توان ما خارجه نقد وارد می کنیم.مثلا همین فیلم ساختن و هنر-صنعت سینما که ما نه تنها صنعتش رو نداریم بلکه هنرشم نداریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ببینید دوستان...من کاری ندارم که هالیوود چی کار میکنه و چی می سازه.ولی خوب یا بدش کارش درسته.یکیش همین آواتار که دوستمون مبین سزاواری بهش اشاره کرد.خداییش فیلم بدیه؟با اون همه زحمتی که کشیده شده؟اگه فکر می کنید در معرض حمله فرهنگی هم هستیم،خب یه آواتار بسازید از اون آواتار بهتر توشم فرهنگ خودمونو ترویج بدید.الان تو رسانه سلاحی که هالیوود داره در حد f35 اِ.سلاحی که ما داریم(صدا و سیما) که تازه اون بخش سلطان سلیمان و این چیزا رو جزو رسانه خودمون حساب نکردم، یه چیز تو مایه های چماغ و سنگ های عصر انسان های اولیه ست.هر چقدرم که به اونا انتقاد کنیم بازم اونا راه خودشونو می رن(نمونش قرون وسطا که هر چی به علم انتقاد کردن که نابودش کنن آخرم نتونستن و جلوش زانو زدن)بس با این بحثا فقط داریم آینده خودمونو تباه می کنیم.به جاش آستین بالا بزنید سینمای خودمونو بسازید.اونی همیشه موفقه که خودشو بکشه بالا،نه اونی که می خواد با پایین کشیدن دیگران از بقیه بالاتر باشه...
...

صنعت سینما در حدی که بتونه فیلم‌هایی مثل آواتار بسازه نیاز به بودجه‌هایی داره که اصلا نمیشه در ایران و خیلی از کشورها حتی بهش فکر کرد :) مثلا 300 میلیون دلار که معادل 900 میلیارد تومان هست برای ساخت یک فیلم عظیم علمی-تخیلی خرج میشه که ما اصلا چرخه اقتصادی سینمامون توانایی تامینش را چه از راه دولتی چه خصوصی نداره :) پس خیلی ربطی به آستین بالا زدن نداره زیر ساخت‌هایی میخواد که ما الان نداریم :)

شعری
07-17-2013, 02:01 AM
سلام

نمی دونم فیلم k-pax رو دیدین . فکر می کنم از دیدنش خوشتون بیاد محصول 2001 آمریکا به کارگردانی یان سافتلی و بازی خوب کوین اسپیسی . داستان یه موجود فضایی که از سیارهای اومده بنام k-pax و در زمین شبیه انسانهاست و به انسانها یاد میده که از چیزهایی که تا حالا می ترسیدن دیگه نترسن و از چیزهایی خوششون بیاد که تا حالا بهش توجه نداشتن . دیالوگهای فلسفی و زیبایی داره و به نظر من فیلم خوش ساختی هستش . این موجود فضایی مشکل دانشمندان زمینی در توضیح دادن به گردش سیارات به دور ستارگان دوتایی رو حل می کنه .

Amirali
07-30-2013, 06:40 PM
چند روز پیش اولین تریلر فیلم Gravity با بازی جورج کلونی و ساندرا بولاک منتشر شد
فیلم جالبی باید باشه ;)
حتما ببینید:

http://www.imdb.com/video/imdb/vi3017320729/

melika bidabadi
09-06-2013, 02:53 PM
سلام

نمی دونم فیلم k-pax رو دیدین . فکر می کنم از دیدنش خوشتون بیاد محصول 2001 آمریکا به کارگردانی یان سافتلی و بازی خوب کوین اسپیسی . داستان یه موجود فضایی که از سیارهای اومده بنام k-pax و در زمین شبیه انسانهاست و به انسانها یاد میده که از چیزهایی که تا حالا می ترسیدن دیگه نترسن و از چیزهایی خوششون بیاد که تا حالا بهش توجه نداشتن . دیالوگهای فلسفی و زیبایی داره و به نظر من فیلم خوش ساختی هستش . این موجود فضایی مشکل دانشمندان زمینی در توضیح دادن به گردش سیارات به دور ستارگان دوتایی رو حل می کنه .
کی - پکس(k-pax)
ترلیرفیلمhttp://www.youtube.com/watch?v=UfcbshzkvUs
باز هم پخش یک فیلم علمی تخیلی در حوزه فضا ازتلویزیون ایران
فیلم روایت گر داستان یک فرا زمینی که از سیاره خودش کی -بکس به زمین آمده و....
همچنین درباه کشف وامکان حیات در سیارات فراخورشیدی و...
هم اکنون از شبکه 3

rezash
12-02-2013, 01:21 AM
فیلم جالبی باید باشه ;)
حتما ببینید:

دیروز موفق شدم این فیلم را تهیه کنم و ببینم.

البته کیفیت فیلم به دلیل ضبط شدن از روی پرده سینما خیلی خوب نبود ولی بد هم نبود.

موضوع فیلم علمی_فضائی است که البته به جز چند مورد, خیلی هم دور از واقعیت نیست و در مورد سازه های دست بشر در دوران کنونی میچرخد.

از ابتدا تا انتها در فضای اطراف ایستگاه فضائی با دورنمائی از کره زمین میچرخد و در چند مورد هم به لوکیشنهائی از داخل ایستگاه پرداخته میشود.

محوریت داستان بر روی بازیگر زن(رایان استون) با بازیگری "ساندرا بولاک" است و در برخی قسمتهای فیلم بازیگر مرد با بازیگری هنرپیشه مطرح سینمای جهان"جورج کلونی" نیز نقش آفرینی میکند.

بیشتر موضوع فیلم بر مشکلات انسان در فضا و برجسته کردن محیط زندگیمان یعنی زمین است و اینکه فضا چه خطرات و معضلات بزرگی برای انسان دارد و همینطور تلاش انسان برای زنده ماندن.

در قسمتی از فیلم رایان با بازیگری ساندرا بولاک میگوید که از فضا متنفر است و دوست دارد که در زمین باشد.بارها دیالوگهائی از این دست را در خلال فیلم خواهید شنید.

به جز چند صحنه از فیلم که زیاد با واقعیت جور در نمی آید قسمتهای عمده فیلم واقع گرایانه است و تلاش انسان برای پیشرفت و مشکلات پیش رویش را به تصویر میکشد.

در چند مورد مواردی را در ماهوارهها میبینید که عجیب به نظر میرسد به خصوص عزیمت رایان از ایستگاه فضائی نابود شده به ایستگاه فضائی چینی که به نظر من بسیار ساده انگارانه بود.

البته در کل فیلم موفقی است و نظر شخصی من مثبت است.

حتما این فیلم را ببینید.به خصوص جلوه های ویژه ی این فیلم در به تصویر کشیدن جاذبه صفر و معلق بودن فضانوردان در قسمت عمده فیلم بسیار جذاب است.

<table id="ContentPlaceHolder1_DataList1" cellspacing="0"><tbody><tr><td>[/URL]http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193440.jpg (http://telecinema.ir/img/uploadphotos/original/183_20131013193440.jpg) </td><td> http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193313.jpg (http://telecinema.ir/img/uploadphotos/original/183_20131013193313.jpg) </td><td> http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193228.jpg (http://telecinema.ir/img/uploadphotos/original/183_20131013193228.jpg) </td><td> [URL="http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193212.jpg"]http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193212.jpg (http://telecinema.ir/img/uploadphotos/original/183_20131013193212.jpg)</td></tr></tbody></table>

sesto
12-02-2013, 12:16 PM
در مورد فیلم گراویتی یا به فارسی ( البته مطمئن نیستم ) جاذبه ... میشه به شبیه سازی عالیش در مورد بی وزنی اشاره کرد .
در اینجا جالبه بهتون بگم برای شبیه سازی این امر بازیگر ها فقط متکی به دو طناب و سبدی برای سهولت حرکت بازیگران بود و اصل کار را دوربین مخصوص ساخت شرکت زیماریس انجام داد .این دوربین که روی بازوی روباتیکی مثل بازو های جوشکار صنایع خودرو سازی نص شده بود خودش رو با حرکات بازی گران در داخل جعبه led هماهنگ میکرد به طوری که به ما حس بی وزنی دست میداد

|Alireza|
12-02-2013, 08:14 PM
علاقه یک دختر نوجوان ایرانی به نجوم دستمایه یک مستند ساز دانمارکی قرار گرفت و نمایش این فیلم در جشنواره فیلم مستند آمستردام (ایدفا) با استقبال همراه شد.

«سپیده- رسیدن به ستاره‌ها» عنوان این مستند است که توسط بریت مدسن مستندساز دانمارکی کارگردانی شده است.

«سپیده- رسیدن به ستاره‌ها» در 88 دقیقه به نوجوانی بنام سپیده هوشیار ساکن سعادت شهر استان فارس می‌پردازد که علاقه زیادی به ستاره شناسی دارد و علی رغم محدودیت‌ها و مشکلات موجود در پی علاقه‌اش است.

[/URL]http://www.astroupload.com/uploads/1386002510331.png (http://www.astroupload.com/uploads/1386002510331.png)

این مستند به دور از هرگونه سیاه‌نمایی به استعداد و خلاقیت این دختر نوجوان در رشته نجوم می‌پردازد.

فینال این فیلم نیز با حضور انوشه انصاری تنها زن ایرانی که موفق به حضور در فضا شده است همراه می‌شود.

همسر این کارگردان دانمارکی که ایرانی الاصل است سبب ساز آشنایی با این سوژه بوده است.

تبلیغات وسیعی برای عرضه این مستند توسط کتایون شهابی در جشنواره ایدفا شده است بطوریکه تبلیغات این فیلم در نشریه روازنه و سالن‌های نمایش به چشم می‌خورد و از آثار پربیننده بازار جشنواره‌ی مستند آمستردام بوده است.

این مستند دانمارکی که موضوعی ایرانی دارد، در میان 50 فیلم اعلام شده در بخش برگزیده تماشاگران، با 8.5 امتیاز در جایگاه 15 قرار دارد.

صفحه ی این مستند در imdb

[URL]http://www.imdb.com/title/tt2994634/لینک مشاهده ی خلاصه ای از این مستند

https://www.youtube.com/watch?v=2fm5hsSgLaYمنبع:ایسنا

Amirali
12-15-2013, 07:29 PM
اولین تریلر فیلم INTERSTELLAR ساخته کریستوفر نولان

www.imdb.com/video/imdb/vi2658773017?ref_=tt_pv_vi_1

خبر انلاین:

داستان درباره گروهی جهانگرد است که در سفری بین ستاره‌ای از یک کرم‌چاله تازه کشف‌شده برای گذر از محدودیت‌های انسان‌ها در سفر فضایی و فتح مسافت‌های دور و فراتر از درک علمی استفاده می‌کنند.

فیلمنامه «بین ستاره‌ای» بر نظریه «کرم‌چاله» متمرکز است. کرم‌چاله در فیزیک یک پل میان‌بر فرضی در فضا و زمان است، به طوری که مسافران در فضا می‌توانند برای سفر بین ابعاد از میان‌برها استفاده کنند.

با این که تصویری از خود فیلم تو تریلر نیست اما باز هم خیییییلی جذابه و بی صبرانه منتظر دیدنشم

Amirali
01-13-2014, 11:18 AM
فیلم جالبی باید باشه ;)
حتما ببینید:

جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی به آلفونسو کوارون برای فیلم «جاذبه» رسید ;)

|Alireza|
01-23-2014, 03:32 PM
سپیده در راه جشواره ی سی دوم فجر

فیلم سپیده به کارگردانی Berit Madsen از کشور دانمارک در سی دومین جشنواره ی بین الملی فیلم فجر پذیرفته شده و قرار است در بخش بین الملل به نمایش درآید.

قرار است خانم بریت مدسن، کارگردان این فیلم هم نیمه بهمن، همزمان با اکران این فیلم راهی ایران می شود.

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/l3kzrcprdxtmcfh0mm9w.jpg"]http://up.avastarco.com/images/l3kzrcprdxtmcfh0mm9w.jpg (http://up.avastarco.com/images/l3kzrcprdxtmcfh0mm9w.jpg)

فیلم «سپیده» به کارگردانی «بریت مدسن» از دانمارک، با جمع بازیگران ایرانی خود چون انوشه انصاری درباره دختری به نام سپیده است که در رویای فضانورد شدن شب‌ها به کشف اسرار هستی می‌پردازد.در این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?426-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%D8%B2%D8%AF%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7&p=71697&viewfull=1#post71697) می توانید پیش نمایش از این فیلم را تماشا کنید.

سی دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر قرار است از 8 روز دیگر کار خود را آغاز کند.

همچنین:
بخش‌های مختلف سینمای بین‌الملل : ۴ بخش "نمایش‌های ویژه"، "سینمای سعادت"، "جام جهان‌نما"، "سینمای سه بعدی" و "سینماحقیقت" که شامل فیلم‌های مستند می‌شود و در سینماهای "ایوان شمس"، " سینما تک خانه هنرمندان"، "شهر قصه"، "شهر هفتم"، "فلسطین ۲ و ۳" به عنوان سینماهای مردمی بخش بین‌الملل، نمایش داده می‌شوند.

منابع:سایت جشنواره ی بین المللی فیلم فجر (http://fajrfilmfestival.com/)

|Alireza|
02-01-2014, 08:58 PM
مستند سینمایی سپیده،در دو نمایش در جشنواره ی سی دوم نمایش داده خواهد شد.
نمایش اول:چهارشنبه 16 بهمن ماه ساعت 20 سینما آزادی سالن شهر قصه.
نمایش دوم:یکشنبه 20 بهمن ساعت 18 سینما آزادی سالن شهر هفتم.
http://up.avastarco.com/images/6k8wslx86dq8kmo7xeu.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/9vzgjzb9l0wmqfqfgghp.jpg (http://up.avastarco.com/)
فیلم مستند سپیده به کارگردانی «بریت مدسن» دانمارکی با موضوع دختر جوانی که در یکی از شهرستانهای کوچک با آرزوی بزرگ شناختن کهکشانها به تلاش خستگی ناپذیری دست می زند و بر این باور است که انسان اگر به اندازه کافی تلاش کند حتما به آرزویش می رسد. پس از موفقیت در جشنواره هایی در اروپا و آمریکا، اولین حضور خاورمیانه ای خود را با نمایش در ایران تجربه می کند.
رصد کردن شبانه ستارگان و همزمان شوق فتح جشنواره خوارزمی، شرکت در کنکور برای رفتن به دانشگاه و تلاش برای خوشحال کردن پدرش که سالها پیش از دست داده است، همه به او قدرتی می دهند که مشکلات و سختی ها را نادیده انگارد

mohsen4465
03-28-2014, 07:15 PM
دیروز موفق شدم این فیلم را تهیه کنم و ببینم.

البته کیفیت فیلم به دلیل ضبط شدن از روی پرده سینما خیلی خوب نبود ولی بد هم نبود.

موضوع فیلم علمی_فضائی است که البته به جز چند مورد, خیلی هم دور از واقعیت نیست و در مورد سازه های دست بشر در دوران کنونی میچرخد.

از ابتدا تا انتها در فضای اطراف ایستگاه فضائی با دورنمائی از کره زمین میچرخد و در چند مورد هم به لوکیشنهائی از داخل ایستگاه پرداخته میشود.

محوریت داستان بر روی بازیگر زن(رایان استون) با بازیگری "ساندرا بولاک" است و در برخی قسمتهای فیلم بازیگر مرد با بازیگری هنرپیشه مطرح سینمای جهان"جورج کلونی" نیز نقش آفرینی میکند.

بیشتر موضوع فیلم بر مشکلات انسان در فضا و برجسته کردن محیط زندگیمان یعنی زمین است و اینکه فضا چه خطرات و معضلات بزرگی برای انسان دارد و همینطور تلاش انسان برای زنده ماندن.

در قسمتی از فیلم رایان با بازیگری ساندرا بولاک میگوید که از فضا متنفر است و دوست دارد که در زمین باشد.بارها دیالوگهائی از این دست را در خلال فیلم خواهید شنید.

به جز چند صحنه از فیلم که زیاد با واقعیت جور در نمی آید قسمتهای عمده فیلم واقع گرایانه است و تلاش انسان برای پیشرفت و مشکلات پیش رویش را به تصویر میکشد.

در چند مورد مواردی را در ماهوارهها میبینید که عجیب به نظر میرسد به خصوص عزیمت رایان از ایستگاه فضائی نابود شده به ایستگاه فضائی چینی که به نظر من بسیار ساده انگارانه بود.

البته در کل فیلم موفقی است و نظر شخصی من مثبت است.

حتما این فیلم را ببینید.به خصوص جلوه های ویژه ی این فیلم در به تصویر کشیدن جاذبه صفر و معلق بودن فضانوردان در قسمت عمده فیلم بسیار جذاب است.

<TABLE id=ContentPlaceHolder1_DataList1 cellSpacing=0><TBODY><TR><TD>http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193440.jpg (http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193440.jpg) </TD><TD>http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193313.jpg (http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193313.jpg) </TD><TD>http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193228.jpg (http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193228.jpg) </TD><TD>http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193212.jpg (http://telecinema.ir/img/uploadphotos/thumb/_thumb183_20131013193212.jpg)</TD></TR></TBODY></TABLE>
من هم این فیلم رو بلاخره امروز دیدم. اصلاً تصور نمیکردم اینقدر فیلم زیبا و هیجان انگیزی باشه. تصورم این بود که الان با یک فیلم هالیوودی تخیلی و پر از ایرادات علمی مواجه میشم و انگشتامو آماده کرده بودم تا ایرادای علمی اونو بشمارم؛ اما اصلاً اینطور نبود. فیلم بسیار واقع گرایانه بود. دینامیک و حرکت اجسام و فضانوردان در فضا بسیار طبیعی و واقعی شبیه سازی شده بود. زوایای فیلم برداری مخصوصاً فیلم برداری از نگاه شخصیت اول داستان بسیار جالب بود.

امتیاز این فیلم در IMDB (http://www.imdb.com/title/tt1454468/) عدد بالای 8.1 هست و البته امتیازی که من براش ثبت میکنم کمتر از 10 نیست. ضمناً بد نیست بدونید که این فیلم در 86اُمین مراسم جایزه اسکار برنده 7 جایزه شده. جالب اینکه از روی خوش شانسی من این مراسم رو هم دارم.

در آخر پیشنهاد میکنم اگه این فیلم رو هنوز ندیدید حتماً اونو با کیفیت بلوری سه بعدی با صدای فراگیر سفارش بدین. هزینه‌تون بیشتر میشه اما پشیمون نمیشین. :have%20a%20nice%20d

شعری
03-29-2014, 12:00 AM
سلام

من هم در کل از فیلم جاذبه خوشم اومده فقط در چند مورد برام قابل باور نبود
- مگه زباله های فضایی اینقدر متراکم هستن که بتونن همچین آسیب جدی به سازه های فضایی بزنن ؟
- مگه می شه راهپیمایی اینقدر طولانی در فضا داشت منظورم وقتیه که رایان استون و متیو کوالسکی میرن به طرف ایستگاه بین المللی بدون ابزاری برای جهت یابی ؟
- مگه می شه با یه کپسول آتش نشانی مستقیم بری برسی به مکان مورد نظر در فضا ؟
- چطور می شه بدون عملیات ناوبری و سپر حرارتی بتونی نزدیک یه جزیره فرود بیایی ؟
البته می دونم در فیلم نباید خیلی هم منطقی بود مخصوصا اگه بر پایه ی جلوه های ویژه باشه فقط خواستم بپرسم در چند موردی که ذکر کردم قوانین علمی رعایت شده یا نه ؟

خیلی ممنون

melika bidabadi
04-06-2014, 07:31 PM
سلام

من هم در کل از فیلم جاذبه خوشم اومده فقط در چند مورد برام قابل باور نبود
- مگه زباله های فضایی اینقدر متراکم هستن که بتونن همچین آسیب جدی به سازه های فضایی بزنن ؟
- مگه می شه راهپیمایی اینقدر طولانی در فضا داشت منظورم وقتیه که رایان استون و متیو کوالسکی میرن به طرف ایستگاه بین المللی بدون ابزاری برای جهت یابی ؟
- چطور می شه بدون عملیات ناوبری و سپر حرارتی بتونی نزدیک یه جزیره فرود بیایی ؟
البته می دونم در فیلم نباید خیلی هم منطقی بود مخصوصا اگه بر پایه ی جلوه های ویژه باشه فقط خواستم بپرسم در چند موردی که ذکر کردم قوانین علمی رعایت شده یا نه ؟

خیلی ممنون

سلام
-اگر منظورتون علت آسیب جدی است که وارد شده فکر میکنم : اولین عامل سرعت زیادی بوده که داشتن در واقع زباله های ناشی از انفجار یکی از ماهواره های روسی بودند
-ابزار جهت یابی وجود داشته که تصویرش هم بر روی شیشه کلاه پردازش میشد در واقع از نظر جهت یابی مشکلی نداشته فیلم به جز قسمتی که پس از برخود رایان استون که معلق در فضا ودر حال چرخیدن بود با توجه به مکان خورشید جهت یابی میکنه .. !!!
ولی در مورد مدت زمان طولانی راهپیمایی غیر منطقی و.... :)
اتفاقا آقای ناظمی یک نقد بسیار خوبی در این زمینه نوشتند:
http://pourianazemi.com/1392/10/%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%b4-%d9%81%d8%af%d8%a7-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86-%d9%88%d8%a7%d9%82%d8%b9%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b1%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7/

mohsen4465
04-07-2014, 12:29 AM
- چطور می شه بدون عملیات ناوبری و سپر حرارتی بتونی نزدیک یه جزیره فرود بیایی ؟ در مورد کپسول اطفاء حریق درسته که انجام عملیش کار سختیه، بخصوص اینکه باید نازل خروجی اونو دقیقاً در نقطه مناسب (مرکز ثقل بدن) نگه داشت وگرنه میتونه باعث ایجاد یک چرخش (Spin) خیلی بدی بشه؛ اما خب از طرف دیگه نمیشه اونو انکار کرد و گفت غیر ممکنه. بدلیل اختلاف فشار هوا و پرت شدن نامتعادل ساندرا به فضا باید بگم که بدست گرفتن مجدد کنترل کار سختیه اما اگه این اتفاق رو بدون پرت شدن در نظر بگیریم بنظر من حرکت با کپسول آتش نشانی در فضا کاملاً عملیه و حرکت ساده و دقیقی رو بایستی ایجاد کنه.

در خصوص فرود هم خب ساندار وارد کپسول فرود شده بود که مسلماً سپر حرارتی و ... رو بهمراه خودش داره. ضمناً ناوبری برای فرود دقیق لازمه اما برای «فقط فرود» (فرود اضطراری) چندان لازم نیست.

-----------------------------------------------
به جز اینها یکی از ایرادات خیلی اساسی که خود من هم از این فیلم گرفته بودم این بود که در صحنه‌ای که جورج کلونی و ساندرا بلاک روی بند چتر در فضا ثابت مونده بودن چرا جورج کلونی خودشو جدا کرد. یه تلنگر کوچیک لازم بود تا برگرده. اول فکر کردم که شاید دوتا فضانورد بهراه ریسمانی که دور پای ساندرا بود یک حرکت دورانی دارن اما بعد از اینکه مجدد صحنه رو دیدم متوجه شدم که اینطور نیست. بهرحال از اونجایی که دینامیک اجسام در این فیلم خیلی واقع گرایانه بود بعید دونستم که در چنین مورد ساده ای فیلمسازان دچار اشتباه شده باشن و با یه سرچ کوتاه متوجه شدم که دلیل اون چیز دیگه‌ای بوده:

According to the film's science adviser Kevin Grazier and NASA engineer Robert Frost, however, the pair are still decelerating with Stone's leg caught in the parachute cords from the Soyuz. The cords stretch as they absorb her kinetic energy. Kowalski thinks that the cords are not strong enough to absorb his kinetic energy as well as hers, and that he must release the tether to give Stone a chance of stopping before the cords fail and doom both of them.

طبق این توضیح ریسمان چتر خصلت کشسانی داشته و هنوز به حدی محکم نشده بوده که دو فضانورد رو نگه داره. جورج فکر میکنه که ریسمان نمیتونه در انتهای کش اومدن خودش جرم دوتاشون رو تحمل کنه برای همین خودشو جدا میکنه.
اگه یکبار دیگه صحنه رو ببینید مخصوصاً اون قسمت که از نمای باز نشون میده براحتی میشه به کش اومدن بند چتر پی برد. برکشتن ساندرا به سمت ایستگاه بعد از رها شدن جورج هم خودش نشون میده که اون بندی که به پای ساندرا متصل بود کشسان بوده.