PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ماهنامه نجوم

yperseusy
03-17-2011, 12:05 AM
اين تاپيك به منظور بحث ها و بررسي مسائل و موضوعات مرتبط با ماهنامه نجوم ايجاد شده است .

از دوستان ميخواهيم كه نظرات خود درباره ماهنامه نجوم را در اين تاپيك مطرح نمايند .

[/URL][URL="http://www.nojum.ir/files/issues/179_big.jpg"]http://www.nojum.ir/files/issues/179_big.jpg (http://www.nojum.ir/files/issues/179_big.jpg)

Mostafa
03-17-2011, 12:26 AM
ممنون yperseusy جان

خيلي جالبه ... من امروز با بچه هاي مجله صحبت ميكردم كه گفتند درگير بيرون آمدن مجله از چاپخانه هستند ( كه هنوز بيرون نيامده بود )

فكر نميكنم هنوز توزيع شده باشد

به نظرم در حال حاضر قيمت مجله چندان مهم نيست . مهم كيفيت و نوع مطالب و ادامه روند چاپ رنگي مجله است .

البته تحليل اين موضوع خيلي سخت ( و البته جالب ) است كه آيا مجله نجوم رنگي 3000 توماني ميتواند بيشتر از مجله كاهي 2000 توماني بفروشد يا نه ؟

tahoo
03-17-2011, 12:27 PM
به نظر من خوب شد که رنگی شد حداقلش ادم بخاطر عکساشم که شده می خرش!!!!:Psmiley:
(مطالبش تو اینترنت هست...!)

karimisss
03-17-2011, 12:51 PM
من از قبل گفته بودم این مجله قراره رنگی بشه.

narcissus flower
03-17-2011, 01:07 PM
ببیید حضور رقیب چه قدر مهمه .حداقلش اینه که یادشون افتاد بد نیست مجله رو رنگ و رو دار کنند.منم فقط به خاطر کامل موندن آرشیو میخرم وگرنه خیلی وقته که دیگه ......

ستاره بنیادی
03-17-2011, 01:31 PM
دقیقا ! تغییراتی که از انحصار خارج شدن ایجاد می کنه در عرصه رسانه ای از همه بیشتر خودش رو نشون می ده...

اول مجله از حالت پیکسلازیوسیون * خارج شد و حالا هم به سلامتی رنگی و سی دی اشانتیون و از این داستان ها...

---------------------------------------------
*پیکسلازیوسیون = توی تاپیک بررسی گرافیک مطبوعاتی ماهنامه نجوم آقای Astronomer یه تغبیر جالبِ صفر و یکی! داشتن که این کلمه از دل اون نوشته ها در اومده ! :دی http://www.freesmileys.org/emoticons/tuzki-bunnys/tuzki-bunny-emoticon-026.gif (http://blog.sina.com.cn/wangmomo)

تاپیک بررسی گرافیک مطبوعاتی ماهنامه نجوم= http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?235-بررسي-گرافيك-مطبوعاتي-ماهنامه-نجوم

پست آقای رضایی = http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?235-بررسي-گرافيك-مطبوعاتي-ماهنامه-نجوم&p=5737&viewfull=1#post5737

m.aryayi
03-17-2011, 10:36 PM
ولي خيلي بده كه دوباره دارن با تاخير ميشن
تازه داشتيم به زود اومدنش عادت مي كرديم

rezash
03-19-2011, 11:58 AM
مجله نجوم این دو ماه (اسفند و فروردین) به دستم رسید وانصافا" رنگی شدن صفحات داخلی به کیفیت مجله کمک بزرگی کرده و امیدوارم هر روز بهتر و بهتر شه.البته سی دی الحاقی من خرد وخاکشیر شده بود که این یکی از شانس منه.
در کل هم باید گفت انتشار یک مجله در ایران اگر منابع مالی دولتی گردن کلفت پشت سرش نباشه همیشه مشکلاتی همراه داره و بدینسان این ما خوانندگان هستیم که باید به طریقی حمایت کنیم.البته انتقاد سازنده صد در صد در پیشرفت یک نشریه مهمه و مسوولین هم باید با توجه به علائق و سلیقه های مختلف مخاطبانش در بهبود چاپ و همینطور محتوای این نشریه بکوشند.یاد مون باشه این قدیمی ترین و پیوسته ترین مجله نجومی منتشر شده در کشورمون ایرانه.
مجلات موجود دیگری هم هست که یا به طور پیو سته منتشر نمیشن یا کاملا" تخصصی نیستن.مثل اسمان شب یا دانستنیها و غیره...
خیلی از ما با همین مجله نجوم علاقه مند یا تشویق به کار در زمینه نجوم شدیم.و من امید وارم که مجله نجوم با تغییرات مثبت و توجه به انتقادات سازنده مخاطبانش در زمینه انتشار این نشریه موفق باشد.

پیام بهرام پور
03-19-2011, 11:10 PM
مجله نجوم این دو ماه (اسفند و فروردین) به دستم رسید وانصافا" رنگی شدن صفحات داخلی به کیفیت مجله کمک بزرگی کرده و امیدوارم هر روز بهتر و بهتر شه.البته سی دی الحاقی من خرد وخاکشیر شده بود که این یکی از شانس منه.
در کل هم باید گفت انتشار یک مجله در ایران اگر منابع مالی دولتی گردن کلفت پشت سرش نباشه همیشه مشکلاتی همراه داره و بدینسان این ما خوانندگان هستیم که باید به طریقی حمایت کنیم.البته انتقاد سازنده صد در صد در پیشرفت یک نشریه مهمه و مسوولین هم باید با توجه به علائق و سلیقه های مختلف مخاطبانش در بهبود چاپ و همینطور محتوای این نشریه بکوشند.یاد مون باشه این قدیمی ترین و پیوسته ترین مجله نجومی منتشر شده در کشورمون ایرانه.
مجلات موجود دیگری هم هست که یا به طور پیو سته منتشر نمیشن یا کاملا" تخصصی نیستن.مثل اسمان شب یا دانستنیها و غیره...
خیلی از ما با همین مجله نجوم علاقه مند یا تشویق به کار در زمینه نجوم شدیم.و من امید وارم که مجله نجوم با تغییرات مثبت و توجه به انتقادات سازنده مخاطبانش در زمینه انتشار این نشریه موفق باشد.

البته مجله ی "آسمان شب" کاملاً تخصصی است و دلیل چاپ شدن با تأخیر آن هم اگر دوستان می دانستند، الان دیگه..... (بی خیال فقط قدر آسمان شب رو بدونید)
اما باید قبول کنیم به لطف آسمان شب بود که نجوم رنگی شد البته قیمت نجوم خیلی زیاد است با 100 صفحه 3000 تومان و آسمان شب این شماره 136 صفحه 2500 تومان
حالا باید ببینم که کیفیت مطالب نجوم چطور شده و این که آیا در ادامه هم می تواند رنگی چاپ کند یا نه!!

rezash
03-20-2011, 12:00 AM
با سلام خدمت دوست خوبم اقای بهرام پور عزیز
صد البته که رقابت باعث پیشرفت می شود و به خصوص در عرصه اطلاع رسانی انهم از جنبه علمی که به کادری مجرب وشایسته نیاز دارد
به نظر من با قدردانی از هر دو نشریه که محاسن و معایبی دارند و در اموری بر یکدیگر تفاوت و ارجحیت دارند ولی همیشه مشکل ما بر سر بی نظمی و بد قولی است.
من از هر دو نشریه در حد خودم و برای اعتلای دانش نجوم حمایت میکنم(حد اقل با خرید مجله)
با کمی تخلص

na3r
03-20-2011, 04:06 PM
پوریا ناظمی (http://pnazemi.persianblog.ir) نوشت :

ماهنامه نجوم در بیستمین سال انتشارش دوباره متولد شد. پس از 20 سال انتشار پیاپی که خود رویدادی بزرگ در فضای نشر ایران به شمار می رود در آخرین شماره سال 1389 نجوم شگفت زده امان کرد و کاری را کرد که باید آن را تولدی دیگر نامید. نجوم نه تنها به همراه نسخه ای از افزونه های دیجیتالی در قالب یک CD منتشر شد که برای اولین بار در این سالهای انتشار به صورت 4 رنگ از زیر چاپ بیرون آمد و این مبارک اتفاقی است که باید آن را تبریک گفت. از این پس نوروز برای دوستان نجوم یادآور این اتفاق خواهد بود اما چرا رنگی شدن این قدر مهم است؟

(... ادامه ی متن را از لینک اصلی دنبال کنید: http://pnazemi.persianblog.ir/post/251 (http://pnazemi.persianblog.ir/post/251))

http://nojum.ir/files/issues/179_big.jpg

رنگی شدن ماهنامه نجوم نه یک انتخاب که یک ضرورت برای بقا و برای مفید بودن بقای آن بود. رویداد مبارکی که با پافشاری سردبیر خلاق مجله، شهاب صقری، حمایت مدیر اجرایی آن خانم رحیمدل و همکاری و مشورت های بی نظیر همکاران تحریریه (به ویژه بابک امین تفرشی، محمد جواد ترابی، شادی حامدی و فاطمه عظیم لو ) اتفاق افتاد.

البته آنچه باعث خوشحالی است تنها رنگی شدن مجله نیست بلکه روند تغییراتی است که در یک سال گذشته می بینیم. تغییر گرافیک، افزوده شدن بخش های جدید به مجله ، تاکید بر پوشش حوزه های وسیع تر، تلاش برای ارایه روایت های بهتر و دست اول تر ، توجه به افزونه های الکترونیکی و اینک رنگی شدن !

این تازه آغاز راه است ! رنگی شدن به تنهایی به معنی رسیدن به کمال نیست بلکه شرط ادامه حیاتی بود که رخ داد و تنها بستری است که بتوان حرفه ای تر (از دید ژورنالیستی ) برروی آن کار کرد. هنوز هم معتقدم (همانطور که در یادداشت ویژه نامه دویستمین شماره نوشته بودم) تنها برگ برنده ای که نجوم دارد و می تواند برروی آن تکیه کند، تاکید همه جانبه و بدون قید و شرط به اصول ژورنالیسم علمی است. هنوز تا تحقق این آرزو راه طولانی در پیش است که امیدوارم دوستان مجله با موفقیت آن را بپیمایند.

اما از کلیت مجله که بگذریم این شماره از جهت دیگری نیز مهم است و آن ژرفای شماره 205 است. ضمیمه ای کوچک در باره سینمای علمی تخیلی با محوریت برخورد با بیگانه ها.

زحمت این بخش از مجله را دوستان گروه ادبیات گمانه زن کشیدند و بار اصلی زحمت ها بر دوش خانم سمیه کرمی بود، که جای تشکر فراوان دارد.

مقالات این بخش که مروری سریع بر چند گونه روایت سینمایی از این موضوع است که به نظر من فوق العاده جذاب و خواندنی اند و برای دوستداران سینمای علمی – تخیلی می تواند جذابیتی دو چندان داشته باشد.

http://nojum.ir/files/issues/179_indepth.jpg

(... ادامه ی متن را از لینک اصلی دنبال کنید: http://pnazemi.persianblog.ir/post/251 (http://pnazemi.persianblog.ir/post/251))

m.aryayi
03-20-2011, 11:12 PM
ماه بعد مجله رو سه بعدي كار مي كنند !!!!

Faezeh Aghaee
08-08-2011, 08:49 AM
چه قدر بی مهری .اصلا فکرش رو نمی کردم. قبول دارم که اگر نقد نباشه دچار سکون و رخوت خواهیم شد،اما نقد سازنده نه چیز دیگه .
ممنون از نقل قول به جای آقای na3r و همین طور لطف و دید منطقی و ارزش گرای آقای rezash.
کاش آقای بهرام پور هم یه نیم نگاهی به رقابت سالم و دوری از روند تخریبی داشته باشن!

MOON
08-08-2011, 01:16 PM
من خودم خواننده پر و پا قرص مجله هستم

در اينكه مجله نجوم آغازگر مسير نجوم آماتوري در ايران بوده شكي نيست ولي الآن مجله نجوم ( از نظر محتوا و كيفيت و كادر اجرايي و ... ) از حالت خوب قبلي فاصله زيادي پيدا كرده است

شايان سليم شهشهانى
08-08-2011, 02:02 PM
من خودم خواننده پر و پا قرص مجله هستم

در اينكه مجله نجوم آغازگر مسير نجوم آماتوري در ايران بوده شكي نيست ولي الآن مجله نجوم ( از نظر محتوا و كيفيت و كادر اجرايي و ... ) از حالت خوب قبلي فاصله زيادي پيدا كرده است

اينكه فقط بگيد "فاصله ي زيادي پيدا كرده است" كه فايده نداره ، بايد مصداق بياريد ، مثلا اون موقع فلان خوبي را داشته ، الان نداره ، يا اون موقع بهمان بدي را نداشته ، الان داره.

roset
08-09-2011, 11:28 AM
مجله نجوم حق زیادی به گردن جامعه ی نجوم آماتوری ایران داره وفکر میکنم بعضی از دوستان کم لطفی میکنند.شاید برای کسانی که به زبان انگلیسی کاملا مسلط اند دسترسی به خیلی از مطالب مجله راحت باشه و مطالب تکراری ولی برای کسانی که این تسلط رو ندارند (مثل خود من)مطالب مجله جذابیت های خودش رو داره والبته سی دی های ضمیمه ی مجله به نظرم کیفیت کار مجله رو بالا برده

پیمان اکبرنیا
08-09-2011, 12:18 PM
به نظر من از زمانی که مجله رنگی شده جذابیت بسیار بیشتری پیدا کرده به خصوص به دلیل صفحه آرایی و چیدمان مطالب و تصاویر. از نظر محتوای مطالب هم دوستان به نظرم کم لطفی میکنند. مجله 100 صفحه ای الان را با مجله 40 صفحه ای 5 سال قبل مقایسه کنید. زمانی بود که مجله به دلیل مشکلات 2 ماه یکبار چاپ میشد. الان خیلی منظمتره. بخش ژرفا هم به نظر من بسیار قوی و جالبه. به نظر من با آمدن آسمان شب، مجله نجوم هم مجبور شد رنگی شود. البته رنگی شدن همیشه مطرح بود ولی به دلیل مسائل مالی امکانش نبود.
مجله نجوم از نظر محتوایی اگر قویتر نشده باشد 100 درصد ضعیفتر هم نشده است. هر دوی مجلات نجوم و آسمان شب در صورت ادامه دادن به روند علمی منطقی و دوری از حاشیه و شبه علم میتوانند برای پیشبرد اهداف جامعه نجوم آماتوری مفید باشند.
دوستی گفته بود مطالب مجله در اینترنت هم هست. واقعا؟ به زبان فارسی؟ کاش منبع معرفی کنید.

ستاره بنیادی
08-09-2011, 02:10 PM
دوستی گفته بود مطالب مجله در اینترنت هم هست. واقعا؟ به زبان فارسی؟ کاش منبع معرفی کنید.

من ده روزه پیش دفتر مجله بودم، وقتی پرسیدم چرا آرشیو رو توی اینترنت قرار نمی دید با این که سایت هست؟! گفتن چون نیروی اینکار (منظور نیروی انسانیه!) نداریم.

به هرحال واقعا حیفه ! ... امیدوارم بتونن این کار رو بکنن :)

پیمان اکبرنیا
08-09-2011, 02:52 PM
من ده روزه پیش دفتر مجله بودم، وقتی پرسیدم چرا آرشیو رو توی اینترنت قرار نمی دید با این که سایت هست؟! گفتن چون نیروی اینکار (منظور نیروی انسانیه!) نداریم.

به هرحال واقعا حیفه ! ... امیدوارم بتونن این کار رو بکنن :)

بله بسیاری از شماره های قدیمی که اصلا فایل الکترونیک ندارند که بخواد منتشر بشه. شماره های نسبتا جدید هم چون هنوز فروش دارند در اینترنت منتشر نمیشه. چون قانون حفظ حقوق مولف وجود نداره و اگر منتشر بشه ممکنه بسیاری از افراد بدون اجازه، از مطالب استفاده تجاری کنند.

اما منظور من از این سوال بیشتر انکاری بود. یعنی این که ما واقعا منابع اینترنتی نداریم که مقالات حرفه ای کار کنند. بیشتر مطالب نجوم در اینترنت اخبار نجومی کوتاه هست و متاسفانه سایت پرباری که مقالات تخصصی نجومی فارسی داشته باشه پیدا نمیشه.

MOON
08-09-2011, 03:16 PM
دیروز یک اس ام اس از طرف مجله برای من اومد که مجله نجوم با بارش شهابی در پردیس ملت

کسی میدونه جریان این برنامه چیه ؟؟

Mojtaba.M
08-09-2011, 03:43 PM
برای منم یه همچین اس ام اسی اومد احتمالا یه کارگاه اموزشیه یا یه سخنرانی در مورد بارش شهابی برساووشی 21.

MOON
09-01-2011, 11:24 AM
راستي يك موضوعي كه چندبار مي خواستم اينجا مطرح كنم و فراموش مي كردم :
آخرين شماره مجله ( 208 - مرداد ) داخلش cd نداشت .

كسي خبر دارد كه آيا همين دفعه فقط cd نداشته يا ديگه از اين به بعد نميخوان cd بذارن ؟؟؟

doostesetareha
09-01-2011, 12:08 PM
فک نکنم تو همه شماره هاش بخوان بذارن. خب ی سریشون دارن ی سریشونم نه.

Negar Najafi
09-01-2011, 01:31 PM
برای من مجله ی نجوم آغاز علاقم بود، واقعا" نمیشه گفت که مطالب اون تویه اینترنت هم هست، پس خریدن مجله بی فایدست. خیلی ها به اینترنت دسترسی ندارن! ولی واقعا" چشم امیدشون به همین مجلست! به علاوه ی اینکه ما باید حمایتشون کنیم! نباید بذاریم که مثل چند سال قبل مجله رو در حال سقوط آزاد به سمت تعطیل شدن ببینیم! بودن این مجله حتی اگر سودی نداشته باشه (که داره!) ضرری هم نداره! ماهی 3000 تومن خیلی هزینه ی سنگینی نیست! ولی حداقل برای اینکه حمایت خودمون رو از مجله نشون بدیم و حداقل ظاهرا" به بقیه بفهمونیم که مجله برای ما واقعا" لذت بخشه (که واقعا" برای من هست) باید ادامه بدیم. من تنها نقدی که میتونم بکنم اینه که زمان دریافت مجله واقعا" بده، در اول ماه آدم 1 ماه فرصت برای خوندنش داره ولی مثلا" بیستم ماه میاد و واقعا" ناراحت کنندست و فرصت نیست که خونده شه!

پیمان اکبرنیا
09-01-2011, 02:28 PM
مثل این که چاپخانه، بخش آسمان در این ماه مجله را خوب از کار در نیاورده که مجله مجبور شده PDF کل این بخش را در اینترنت بگذارد. من هنوز مجله را تهیه نکردم. باید بگیرم ببینم چی شده!

این هم لینک دانلود بخش آسمان در این ماه

http://nojum.ir/fa/news/events/1390/06/09/sky-at-this-month.aspx

پیمان اکبرنیا
09-02-2011, 03:15 AM
مجله را دیدم! متاسفانه برخی از تصاویرش با کیفیت پایین چاپ شدند که احتمالا مشکل چاپخونه بوده :pissed%20off:

و تعداد صفحات هم کاهش یافته که بازم به نظر من به خاطر مشکلات مالی بوده :banghead:

البته من یک مقاله داده بودم که چاپ شد و امیدوارم بخونید و لذت ببرید :grin:

yperseusy
09-02-2011, 08:54 AM
مشکلاته مالی انگار داره کمر مجله رو میشکنه هر روز کیفیت کم تر و کم تر میشه و صفحه هات کوچک تر cd هم که همراه مجله میدادند ، دیگه ازش خبری نیست!!!
الان در سطح کشور مجله های مختلفی با قیمت های کاملا مناسب و با چاپ رنگی در حال چاپ هستند مثلا مجله ی ایدال با قیمت 2000 تومان فروخته میشه و بسیار کیفیته مناسبی داره اما خوب از 120صفحه مجله 20 صفحه تبلیغات هستش که همین عامل باعث میشه که بتونند با چنین قیمتی اون کیفیت رو عرضه کنند!
به نظر من اشکالی نداره مجله های علمی ما هم از تبلغات استفاده کنند به میزان زیاد در مجله ها و در کنارش بار علمی مجله رو هم بالا ببرند!!!(حتی اگر تبلیغات مجله اصلا ربطی به موضوع مجله نداشته باشه)

Mojtaba.M
09-02-2011, 12:05 PM
دوستان یه سوالی چند هفته ایه مغزمو مشغول کرده مجلاتی مثه دانستنیها یا مجلات رنگی که ارزونن ولی رنگی هستین اینا بودچه ای بهشون میرسه یا نه ؟

mahdad_haghighi
09-02-2011, 12:21 PM
دوستان یه سوالی چند هفته ایه مغزمو مشغول کرده مجلاتی مثه دانستنیها یا مجلات رنگی که ارزونن ولی رنگی هستین اینا بودچه ای بهشون میرسه یا نه ؟

مجله ی دانستنیها برای گروه همشهریه . همشهریم برای شهرداریه .

اکثر مجله ها از تبلیغات پول درمیارن . طبیعتا همه هم ترجیح می دن تبلیغاتشون رو تو یه مجله پر طرفدار که عموم مردم ازش استفاده می کنن بکنن تا تو یه مجله ای مثل نجوم که فقط یه قشر خاص می خرنش .:stupido:

پیام بهرام پور
09-02-2011, 12:23 PM
ببینید در جواب سوال شما و پست قبلی باید عرض کنم که تبلیغات در مجله مجاز است. مثلاً دانستنی ها با تیراژ زیادی که داره، هزینه ی هنگفتی از بابت تبلیغ در می آورد و بیشتر اینگونه مجلات، درآمد خود را از طریق تبلیغات در می آورند تا فروش
موضوع بعدی، بحث پخش مجلات است، مثلاً دانستنی ها از سیستم پخش همشهری استفاده می کند و بدون هیچ مشکلی می فروشد!
اما مجله ای مثل آسمان شب یا نجوم باید با یک روزنامه برای پخش قرار داد ببندند.
از جانب دیگر تبلیغ در مجلات تخصصی مثل نجوم درامد آنچنانی ندارد زیرا هم مخاطبان آن خاص است و هم تیراژ آنها پایین
مثلاً نجوم با حدود 4000 تیراژ (دقیقش را نمی دانم) و آسمان شب با 6500 تا 8000 جلد تیراز(بسته به مناسبت ها) و البته مخاطبان خاص برای خیلی از تبلیغ ها مناسب نخواهد بود.
البته اگر شماره های اول مجله نجوم را دیده باشید، تبلیغ کامیون باربری شده است!!!!

پیمان اکبرنیا
09-02-2011, 12:49 PM
بله هم تبلیغات و هم اسپانسر خیلی مهم هستند. مجله نجوم هم فکر میکنم تیراژش حدود 6000 باشه و با این تیراژ، به جز تبلیغات محصولات نجومی، سایر شرکتها براشون صرف نمیکنه که تبلیغ بدن. اسپانسر هم که وجود نداره برای مجله و از طرف دولت هم بودجه ای براش وجود نداره. یک زمانی در سالهای بسیار دور! وزارت ارشاد حداقل برای کاغذ مجله کمک میکرد ولی الان نه! تازه اینو در نظر بگیرید که بسیاری از همکاران تحریریه مجله به صورت فی سبیل الله کار میکنند وگرنه وضع از این هم بدتر میشد.

فکر میکنم آسمان شب اسپانسر داشته باشه درسته؟

solh
09-02-2011, 05:17 PM
يكي از مشكلات مهم مجله اينه كه به همه جاي كشور ارسال نميشه!

پیام بهرام پور
09-02-2011, 06:25 PM
بله هم تبلیغات و هم اسپانسر خیلی مهم هستند. مجله نجوم هم فکر میکنم تیراژش حدود 6000 باشه و با این تیراژ، به جز تبلیغات محصولات نجومی، سایر شرکتها براشون صرف نمیکنه که تبلیغ بدن. اسپانسر هم که وجود نداره برای مجله و از طرف دولت هم بودجه ای براش وجود نداره. یک زمانی در سالهای بسیار دور! وزارت ارشاد حداقل برای کاغذ مجله کمک میکرد ولی الان نه! تازه اینو در نظر بگیرید که بسیاری از همکاران تحریریه مجله به صورت فی سبیل الله کار میکنند وگرنه وضع از این هم بدتر میشد.

فکر میکنم آسمان شب اسپانسر داشته باشه درسته؟

پیمان خان! اسپانسر؟!!!!
مگه کسی توی این مملکت پیدا میشه که از کار علمی حمایت کنه؟!!:banghead:
از شما بعید بودا!!!!!!:grin:
راستی مطمئنی نجوم 6000 تا تیراژ میره؟

Mojtaba.M
09-02-2011, 06:27 PM
يكي از مشكلات مهم مجله اينه كه به همه جاي كشور ارسال نميشه!

اگه منظورتون خریدن از مطبوعاتی هاس که راست میگین ولی شما میتونین که این مجله یا آسمان شب رو پستی خریداری کنین من الان 6 ساله که نجوم میخرم تقریبا الان دوساله سفارشی میاد برام خیلی بهتره

پیمان اکبرنیا
09-02-2011, 07:23 PM
پیمان خان! اسپانسر؟!!!!
مگه کسی توی این مملکت پیدا میشه که از کار علمی حمایت کنه؟!!:banghead:
از شما بعید بودا!!!!!!:grin:
راستی مطمئنی نجوم 6000 تا تیراژ میره؟

نه معمولا اسپانسر پیدا نمیشه برای کار علمی ولی گفتم شاید مثل دانستنیها، آسمان شب هم اسپانسر داشته باشه. چون بدون اسپانسر منتشر کردن مجله علمی خیلی سخته. این اسکای اند تلسکوپ هم که این همه تیراژ داره با حجم بسیار زیادی از آگهی داره کار میکنه! انقدر آگهی داره که باید بینشون دنبال مقاله بگرده آدم :Psmiley:
با این اوصاف جفتشون بدبختن احتمالا :grin:

مطمئن که نیستم چون بیشتر در سایت مجله(تصویر روز نجوم) کار کردم و با خود مجله زیاد کار نکردم. فقط از بچه های تحریریه قدیما شنیده بودم که تقریبا 5500 تا 6000 تا تیراژ داره.

saeedmozah
09-02-2011, 09:48 PM
راستش من اردیبهشت ماه رفتم مشترک شدم
هی وایسادم
هی وایسادم
نیومد
توی روزنامه فروشی بود
هی من میدیدم هست ، هی من حرص میخوردم
زنگ زدم مجله
گفتن ببخشید دیر شده فرستادیم پست خونه محل شما
گفتم کدوم پست خونه گفتن نمیدونیم باید بگردید
به همین راحتی رفتم پولم رو پس گرفتم حالا ماهی 3 تومن میگیرم

rezash
09-10-2011, 09:54 PM
در سایت مجله نجوم به خاطر چاپ بد عکسها عذرخواهی شده و قسمت" آسمان در این ماه" رو در فایل ( pdf) برای خواننده ها قرار داده است.البته من این قسمت رو قبل از رسیدن مجله به دستم دیدم و دنلود کردم.

این هم لینکش:http://www.nojum.ir/fa/news/events/1390/06/09/sky-at-this-month.aspx

omid-z
09-19-2011, 06:48 PM
ببخشيد اين مجله كه مي گيد كجاست من اصلا تو روزنامه فروشي ها نميبينمش!!!!!!!!

تهران !!!!!!!!!!!! يا شايدم دقت نكردم

Mojtaba.M
09-19-2011, 09:10 PM
تهران !!!!!!!!!!!! يا شايدم دقت نكردم

اول از همه بگم که به جمع دوستان آوااستار خوش آمدید ...

بعر هم فکر نکنم که یه گشت درست و حسابی زده باشید حتما پیدا میکنید .

البته نجوم رو توی شهرستان های کوپچک مثل شهر ما تقریبا یه مطبوعاتی میاره و اصلا کسی از آسمان شب خبری نداره (اشاره به چند روز پیش که برای تهیه ی آسمان شب به مطبوعاتی رفتم )

حالا شما که توی تهران زندگی میکنید حتما میتونین از مطبوعاتی ها اونو تهیه کنین .

قاطع
09-29-2011, 06:21 PM
شماره جدید ماهنامه نجوم هم منتشر شد
68 صفحه 3000 تومان! بدون سی دی
کیفیت تصاویر از شماره قبل بهتر شده اما هنوز....
تمام جلد را آقای فیروز نادری در بر گرفته و هیچ چیز دیگری نیست!
نجوم عزیز بیست و یکمین سالگردت مبارک

Mojtaba.M
09-29-2011, 06:43 PM
امروز دم ظهر مجله به من رسید تا همین الان مشغول خواندم آن بودم هم کیفیت عکس ها بهتره هم اینکه مطالبش واقعا عالیه خدا کنه همیشه همین جور بمونه البته سی دی هم همراه مجله نبود که خوب در صورت پیدا کردن منبع مالی که گفتن حتما اونم اضافه میشه .

mahshid yaali
09-30-2011, 01:26 AM
بعضاً در یک برهه ی زمانی یک مجموعه به اوج خود می رسد .اما حفظ ِ جایگاه مذکور امریست دشوار .چرا که مجموعه ی نامتناهی از عوامل دست به دست هم داده کمر به نابودی نامبردگان می بندند!. در نتیجه سیر صعودیِ گروه به یک سرازیری با شیب تعریف نشده (!!!) مبدل می گردد . همچنین با تکیه بر این اطلاعات باید کماکان این را نیز مد نظر داشته باشیم که اعضای این گروه حقیقتاً نقشی در این جریان های نزولی ندارند و انصافاً بی گناهند
پس به طور کلی اتفاقتی که در طول این مدت رخ داده (اعم از کاهش تعداد صفحات و افزایش بها ی مجله و همچنین کم شدن تعداد مقالات )، همگی در پی تغییراتی عظیم تر به وقوع پیوسته اند و کاملاً اجتناب ناپذیرند

Mojtaba.M
10-01-2011, 03:14 PM
من فکر میکنم اگر نجوم این طوری پیش بره تا چند وقته دیگه فقط باید چند تا دونه عکس بخریم!!! این شماره هم خیلی تعریفی نداشت .کاری به عکساش ندارم ولی مطالبش خیلی باب طبع نیست. حالا واقعا ما چه کار کنیم؟؟

من تا حدی با این حرف شما مخالف هستم عکس ها یکی از بهترین قسمت مجلات هستند میبینید که مجله ی آسمان شب هم یک همچین مکان و پرونده ای را در مورد عکس ها دارد و در مورد کیفیت مجله و مطالب هم خوب بود البته به نسبت قبل .چون هم مطالب بهتر و متنوع تر شده بود و خدا رو شکر این دفعه دیگر شاهد بد خطی چاپ نبودیم :advise:تنها مشکل مجله کم بودن صفحات و نبودن سی دی هست که آن هم با بودن یک پشتیبان مالی حل خواهد شد .:teeth brushing :من مطمئنم که همه ی مجلات به دلیل داشتن وظیفه و جلب اشخاص نجومی در کشور به دنبال کیفیت بهتر و مطالب بیشتر هستند که به زودی شاهد این مسئله خواهیم بود .;)

پیمان اکبرنیا
10-24-2011, 08:28 PM
یک درخواست، یک خواهش، دوستان منجم، دوستان علاقه مند به نجوم لطفا کمک کنید...
سلام عزیزان. راستش من برای تکمیل مطالعات پایان نامه ام به مشکل برخورده ام. مطلب در مورد موضوعم خیلی کم پیدا میشه و اگرم پیدا بشه در دسترسم نیست. مثل شماره های پیشین ماهنامه نجوم که واقعا نمیدونم چطور این همه شماره رو پیدا کنم. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
برای همین از دوستانی که آرشیو ماهنامه نجوم رو دارند خواهش میکنم اگه این شماره ها رو دارند و براشون مقدوره از مطالب صفحاتی که از هر شماره نوشته ام عکس بگیرن و برام تو سایت قرار بدن. اگر این کار رو انجام بدین لطف بزرگی در حقم کرده اید. ازتون ممنونم <o:p></o:p>
1 - شماره 205، اسفند 89 و فروردین 90، مطلب: (رصدخانه ای بی رقیب در منطقه: گفتگوی بابک تفرشی با دکتر منصوری و دکتر خسروشاهی صفحه) و مطلب: (برفراز قله رصدخانه ی ملی)<o:p></o:p>
2 - شماره 185 خرداد 88، صفحه 14، مطلب: (رصد عالم سرد با رصدخانه فضایی هرشل)<o:p></o:p>
3 – شماره 165، آذر 1385، صفحه 36، مطلب: (رصدخانه ملی، شروعی دوباره)<o:p></o:p>
4 – شماره 149، مرداد 1384، صفحه 41، مطلب: (رصدخانه ملی ایران، رصدخانه ای در دامنه کوه های قفقاز)<o:p></o:p>
5 – شماره 144، بهمن و اسفند 1383، صفحه 38، مطلب: (رصدخانه ملی ایران: گزارشی از مراحل کار مکان یابی)<o:p></o:p>
6 – شماره 141، آذر 1383 صغحه 34، مطلب: (رصدخانه ملی ایران)<o:p></o:p>
7 – شماره 140، مهر و آبان 1383، صفحه 29، مطلب: (رصدخانه ملی ایران)<o:p></o:p>
8 – شماره 131، دی 1382، صفحه 23، مطلب: (رصدخانه ملی ایران)<o:p></o:p>
9 – شماره 130، آبان 1382 صفحه 33، مطلب: (صفحه رصدخانه ملی ایران)<o:p></o:p>
10 – شماره129، شهریور 1382، صفحه 30، مطلب: (از رصدخانه مراغه تا رصدخانه ملی)<o:p></o:p>
11 - شماره 115، شهریور 1380، صفحه 14، مطلب: (گام اول جستجوی رصدخانه ملی)<o:p></o:p>

سلام

شما اگر یک سر به دفتر مجله نجوم برید و با اجازه خودشون از این مقاله ها کپی بگیرید هم راحت تره و هم حق کپی رایت حفظ میشه.

mmmm.nnnn
10-24-2011, 11:48 PM
سلام

شما اگر یک سر به دفتر مجله نجوم برید و با اجازه خودشون از این مقاله ها کپی بگیرید هم راحت تره و هم حق کپی رایت حفظ میشه.
درسته. ولی متاسفانه من تهران نیستم که بتونم به راحتی برم دفتر مجله نجوم.

شادی حدادی زاده
10-25-2011, 09:30 AM
سلام دوست عزیز mmmm.nnnn

من شماره های 115 ، 129 ، 131 ، 140 ، 149 و 165 رو دارم و در اسرع وقت ( امروز و فردا ) اسکن می کنم و براتون ارسال می کنم ؛

برای اینکه واسه کپی رایت هم مشکلی ایجاد نشه از هر مقاله ای که استفاده کردین نام نویستده و شماره مجله رو حتما ذکر کنید .

موفق باشید

mmmm.nnnn
10-25-2011, 01:47 PM
سلام دوست عزیز mmmm.nnnn

من شماره های 115 ، 129 ، 131 ، 140 ، 149 و 165 رو دارم و در اسرع وقت ( امروز و فردا ) اسکن می کنم و براتون ارسال می کنم ؛

برای اینکه واسه کپی رایت هم مشکلی ایجاد نشه از هر مقاله ای که استفاده کردین نام نویستده و شماره مجله رو حتما ذکر کنید .

موفق باشید
واقعا ممنون خیلی لطف می کنید.
حتما. من باید از هر منبعی که استفاده می کنم اسم منبع و نام نویسنده رو ذکر کنم. دستتون درد نکنه ایشاالله بتونم جبران کنم زحمتتون رو.

doostesetareha
10-25-2011, 02:03 PM
یه سوال داشتم دوستان.
یه مدتی میشه که مجله رو صرفا برا جور شدن آرشیوش میخرم. نمیدونم چرا احساس میکنم دیگه مثل قبل نیست مطالبش. نمیدونم چرا اینطوری شده یا شدم !
فکر نکنم مشغله درس و کار هم باعث بشه آدم به مسائل مورد علاقه اش نرسه.
نمیخوامم اینجا تضعیف روحیه کنمو انرژی منفی بدمو باعث پایین اومدن فروش مجله بشم یا الخ. فقط میخوام بدونم بقیه هم مثل منن یا این فقط احساس خودمه ؟؟
ممنون. :دی

only orion
10-25-2011, 02:03 PM
سلام دوست عزیز mmmm.nnnn

موفق باشید
البته فکر کنم کپی رایت منابع رایگان کاری هست که شما گفتید و برای مجله ی نجوم که رایگان نیست نوشتن نام مجله به عنوان منبع کپی رایت محسوب نمیشه.
به نظر من بهتره شما از خود مجله این شماره ها رو تهیه کنید.البته اگر به کپی رایت احترام میذارید.

شادی حدادی زاده
10-25-2011, 02:27 PM
جناب Only Orion

من مجله رو 10 سال پیش نخریدم که یکبار خونده بشه و بعد بمونه که خاک روش بشینه و در کپی رایت پول دادن به مجله مهم نیست !!!!! مهم نوشتن نام منبع مورد استفادست

Mojtaba.M
10-25-2011, 03:13 PM
دوستان کی مجله بهش رسیده ؟

پیمان اکبرنیا
10-25-2011, 08:20 PM
البته فکر کنم کپی رایت منابع رایگان کاری هست که شما گفتید و برای مجله ی نجوم که رایگان نیست نوشتن نام مجله به عنوان منبع کپی رایت محسوب نمیشه.
به نظر من بهتره شما از خود مجله این شماره ها رو تهیه کنید.البته اگر به کپی رایت احترام میذارید.

اگر بخواهیم مقالات مجله را در اینترنت قرار بدیم و یا منتشر کنیم باید از مجله اجازه بگیریم ولی در صورتی که بخواهیم از اونها در نوشتن مقاله ی خودمون استفاده کنیم، نام بردن از منبع و نویسنده کافیه و مشکلی وجود نداره.

پیمان اکبرنیا
10-25-2011, 08:30 PM
یه سوال داشتم دوستان.
یه مدتی میشه که مجله رو صرفا برا جور شدن آرشیوش میخرم. نمیدونم چرا احساس میکنم دیگه مثل قبل نیست مطالبش. نمیدونم چرا اینطوری شده یا شدم !
فکر نکنم مشغله درس و کار هم باعث بشه آدم به مسائل مورد علاقه اش نرسه.
نمیخوامم اینجا تضعیف روحیه کنمو انرژی منفی بدمو باعث پایین اومدن فروش مجله بشم یا الخ. فقط میخوام بدونم بقیه هم مثل منن یا این فقط احساس خودمه ؟؟
ممنون. :دی

بله احساس شما درسته. کلا این مشکل مجله مشکل جدیدی نیست. مجلات علمی و نجومی ما ( چه مجله نجوم و چه آسمان شب) مطالب خیلی خواندنی برای مخاطب ندارند و بعد از مدتی خوندن، مطالبش تکراری به نظر می رسند. دلیل این امر هم اینه که اکثر نویسنده ها و حتی سردبیران این مجلات در این سالها، روزنامه نگار حرفه ای نبودند(روزنامه نگار به معنی شخصی که باید اندکی جامعه شناسی، تاریخ، علم روز و ... بداند و تحصیلات خود را در این زمینه انجام داده باشد) و ساختار مجلات به صورت ترجمه مطالب از منابع خارجی است. ما نیاز به روزنامه نگارانی داریم که ذائقه مخاطب ایرانی را بدانند و با توجه به پیشینه و سطح مخاطبان مطلب بنویسند. حتی خود مجلات اسکای ان تلسکوپ و استرونومی هم که مجلات ما از اونها الهام میگیرند، مجلات مناسبی برای ما نیستند. مثلا من الان مترجم خوبی هستم ولی قلمم به درد روزنامه نگاری نمیخوره! به درد ترجمه کتاب میخوره. روزنامه نگاری به هنر و مهارت خاصی نیاز داره.
بحث در مورد سطح کاری مجلات علمی ما یک بحث طولانیه که مدتهاست ادامه داره. مجلات علمی ما مثل اطلاعات علمی و مجله های نجومی نتونستند مجلاتی باشند که جریان سازی کنند و در جریان روشن فکری ما نقش موثری داشته باشند.

Mojtaba.M
11-15-2011, 05:50 PM
نمیدونم بد شانسی منه یا این که واقعا فرستادن ماهنامه با این همه بی نظمی انجام میشه نمیدونم.
ولی الان دقیقا از سه یا چهار هفته ی پیش دارم زنگ میزنم ماهنامه که بابا ماهنامه به من نرسیده ولی اون چیزی که شنیدم هیچکدوم برای من ماهنامه نشده .
نه از ماهنامه خبری هست نه زنگی که قول دادن به من بزنن .حالا معلوم نیس تکلیف من چیه ؟
حالا با چاپ شدن شماره ی 212 معلوم نیست تکلیف من چیه ؟

Mojtaba.M
12-23-2011, 12:03 AM
دلیلش رو نمیدونم ولی در چند ماه اخیر مجله واقعا افت داشته با حذف چند بخش کوچیک اما تاثیر گذار مانند در آینده خواهید خواند افت مجله بیشتر شده.
دوست داشتم از زمانی که مجله رنگی میشه بتوانیم شاهد رشد مطالب و کیفیت باشیم که متاسفانه این طور نیست .امیدوارم مسئولان فکری به حال خوانندگانی که شروع نجوم خود رو مدیون این مجله هستند(از جمله خود من )کنند.

rezash
01-22-2012, 07:33 PM
در شماره بهمن ماه مجله نجوم و در صفحات 60 و 61 به معرفی فروم آوااستار و فعالیتهای این فروم و اعضای آن پرداخته شده است.

پیمان اکبرنیا
12-03-2012, 01:07 PM
سلام دوستان!

این تاپیک بیش از 1 سال بود که به دلیل مشکلاتی بسته شده بود و خاک می خورد. با حل شدن اون مشکلات حالا میتونه ادامه پیدا کنه :)

شماره جدید ماهنامه نجوم منتشر شد. این هم خبرش:

پرونده 3 روز تاریکی در شماره 223 نجوم (http://www.nojum.ir/fa/events/1391/09/12/nojum-223.aspx)

و این هم لیست مطالب این شماره:

شماره 223 (http://www.nojum.ir/fa/magazine/issue/223/default.aspx)

rezash
12-17-2012, 01:58 AM
مجله نجوم یکی از باسابقه ترین و شاید باسابقه ترین مجلات علمی و نجومی ایران است.

خیلی از منجمین رو میشناسم که با این مجله کار خودشون رو شروع کردند.

من خودم شخصا بارها شده به غیر از اینکه این مجله برای خودم رو تهیه کرده ام چند تائی هم خریدم برای اینکه به دوستان یا آشنایان هدیه بدهم.

حالا میشه اسم اینکار رو میشه گذاشت حمایت حداقلی یا ترویج نجوم یا هرچی...

هر مجموعه ای شاید به دلایلی, کاستیهائی داشته باشه یا براش پیش بیاد که در جای خود میتونه مورد نقد و سوال قرار بگیره.

ولی یکی از انتقادهای مهمی که به این مجله داشتم و دارم اینکه به هیچ وجه به موقع چاپ نمیشه!

برای یک علاقه مند به نجوم که تازه میخواد به نجوم گرایش پیدا کنه خیلی مهمه که از رویدادهای نجومی به موقع با خبر بشه.

اگر رویداد اول دی ماه رو بیستم دی ماه متوجه بشه آیا وقت خواهد داشت تا به بررسی این رویداد بپردازه؟

احتمال داره در ماههای آینده برای اطلاع از رویداد یا خبرهای احتمالی به منابع دیگه رجوع کنه.

از آنجائیکه این مجله رو نه به شخص یا گروه بلکه متعلق به جامعه نجوم میدونم به عنوان یک علاقه مند درخواست میکنم این مورد رو رعایت کنند.

امیدوارم درخواست یک دوست شنیده بشه.

Mojtaba.M
12-17-2012, 04:43 PM
بله منم فکر میکنم که این روند باید اصلاح بشه و حداقل کمی از تاخیر در چاپ مجله کاسته شود.

در چند ماهی که گذشته مجله با رشد بی سابقه ای روبه رو بوده (البته به نظر من ) هم مقالات ،هم صفحه آرایی و هم بخش راهنمای نجوم توانستند که به مجله رنگ و بوی خوبی رو بدهند .:) مخصوصا این که همه مقالات فارسی و بدون هیچ ترجمه ای ارائه میشوند.

توی برنامه ای از آسمان شب که به مناسبت هفته مطبوعات برگزار شد و آقای ترابی و مسئول تحریریه مجله آسمان شب حضور داشتند همین تاخیر در چاپ هر دو ماه نامه مورد بررسی قرار گرفت .

آقای ترابی هم تاخیر رو ناشی از حجم مقالات و بررسی آن ها دانستند . البته من هم واقعا دوست دارم نجوم روز به روز بر رشد خودش اضافه و از کمبود ها بکاهد. :)

پیمان اکبرنیا
12-17-2012, 06:26 PM
مجله نجوم یکی از باسابقه ترین و شاید باسابقه ترین مجلات علمی و نجومی ایران است.

خیلی از منجمین رو میشناسم که با این مجله کار خودشون رو شروع کردند.

من خودم شخصا بارها شده به غیر از اینکه این مجله برای خودم رو تهیه کرده ام چند تائی هم خریدم برای اینکه به دوستان یا آشنایان هدیه بدهم.

حالا میشه اسم اینکار رو میشه گذاشت حمایت حداقلی یا ترویج نجوم یا هرچی...

هر مجموعه ای شاید به دلایلی, کاستیهائی داشته باشه یا براش پیش بیاد که در جای خود میتونه مورد نقد و سوال قرار بگیره.

ولی یکی از انتقادهای مهمی که به این مجله داشتم و دارم اینکه به هیچ وجه به موقع چاپ نمیشه!

برای یک علاقه مند به نجوم که تازه میخواد به نجوم گرایش پیدا کنه خیلی مهمه که از رویدادهای نجومی به موقع با خبر بشه.

اگر رویداد اول دی ماه رو بیستم دی ماه متوجه بشه آیا وقت خواهد داشت تا به بررسی این رویداد بپردازه؟

احتمال داره در ماههای آینده برای اطلاع از رویداد یا خبرهای احتمالی به منابع دیگه رجوع کنه.

از آنجائیکه این مجله رو نه به شخص یا گروه بلکه متعلق به جامعه نجوم میدونم به عنوان یک علاقه مند درخواست میکنم این مورد رو رعایت کنند.

امیدوارم درخواست یک دوست شنیده بشه.

سلام جناب شعبانی

بله حرفتون درسته و مجله گاهی اوقات دیر چاپ میشه البته گاهی اوقات هم دیر توزیع میشه. مثلا این ماه مجله قبل از اون 4 روز تعطیلی برای آلودگی چاپ شد که فکر کنم 12 یا 13 آذر بود ولی به دلیل تعطیلی، پُست تعطیل شد و توزیع مجله افتاد برای روز 18 ام که اولین روز کاری بعد از تعطیلات بود :) و این شد که خیلی دیر رسید به مخاطبان ... و گرنه همون نیمه اول ماه می رسید. البته ایده آلش اینه که اول ماه چاپ و توزیع بشه.

برای حل این مشکل، از این به بعد رویدادهای نجومی هر هفته در بخش تقویم سایت ماهنامه نجوم هم به روز رسانی میشه :)

http://78.159.100.42/%7Eforumavas/forum/images/icons/icon1.png (http://78.159.100.42/%7Eforumavas/forum/images/icons/icon1.png)

بله منم فکر میکنم که این روند باید اصلاح بشه و حداقل کمی از تاخیر در چاپ مجله کاسته شود.

در چند ماهی که گذشته مجله با رشد بی سابقه ای روبه رو بوده (البته به نظر من ) هم مقالات ،هم صفحه آرایی و هم بخش راهنمای نجوم توانستند که به مجله رنگ و بوی خوبی رو بدهند .:) مخصوصا این که همه مقالات فارسی و بدون هیچ ترجمه ای ارائه میشوند.

توی برنامه ای از آسمان شب که به مناسبت هفته مطبوعات برگزار شد و آقای ترابی و مسئول تحریریه مجله آسمان شب حضور داشتند همین تاخیر در چاپ هر دو ماه نامه مورد بررسی قرار گرفت .

آقای ترابی هم تاخیر رو ناشی از حجم مقالات و بررسی آن ها دانستند . البته من هم واقعا دوست دارم نجوم روز به روز بر رشد خودش اضافه و از کمبود ها بکاهد. :)

بله مجله رشد بسیار خوبی داشته است که امیدوارم مشکلات مالی که الان همه حس می کنند باعث جلوگیری از این رشد نشه :) واقعا چاپ یک مجله بدون پشتوانه و اسپانسر کار بسیار مشکلی است و در این اوضاع اقتصادی واقعا معلوم نیست چگونه باید هزینه ها را جبران کرد.

Soroush Samadi
01-03-2013, 12:21 PM
محمد حسین الماسی با نگارش مقاله ای 10 صفحه ای به نام «10 نکته مهم در خرید تلسکوپ»، دستورالعملی را به آنهایی که قصد خرید تلسکوپ دارند، ارائه داده است. همچنین کاظم کوکرم در بخش دیگر ژرفای این شماره (پرونده)، به سراغ مختصات های نجومی رفته و با مقاله «نشانه گیری بر آسمان»، تمام آنچه که باید یک منجم آماتور از مختصات های آسمانی بداند را شرح داده است.
«زمین از کِی کروی شد؟»، نوشته ای به قلم امیرمحمد گمینی، پژوهشگر تاریخ علم، است که در آن به تغییر نگاه بشر در درک شکل واقعی زمین پرداخته است. دکتر محمد تقی میرترابی با «کالبدشکافی چشمان تلسکوپ ها»، ساختار درونی سی.سی.دی ها واکاویده و علی ابراهیمی سراجی، «سه رکوردشکنی در هلال های وداع تا دیدار» را معرفی کرده است.

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/dl6r2mz1j5wwaphtvo9h.jpg"]http://up.avastarco.com/images/dl6r2mz1j5wwaphtvo9h.jpg (http://up.avastarco.com/)

در تازه های (اخبار) این شماره هم محمدحسین الماسی، طرح جدید دانشمندان برای جلوگیری از برخورد سیارک ها به زمین را پوشش داده است. سیما قاسمی هم که آخرین یافته های نجوم حرفه ای را به زبان ساده در هر شماره نجوم روایت می کند، این بار سوژه «هیدروژن خنثی در زمان جوانی عالم» را برای روایت خود برگزید.
«جمع پراکنده»، مقاله ای است که کاظم کوکرم به شرح پدیده های آسمانی ماه در آن پرداخته است. محمدحسین الماسی هم در بخش راهنما تقویمی از پدیده ها و رویدادهای نجومی را تهیه کرده است. در بخش راهنما همچنین، کسرا کریمی طار به معرفی یک بازی فضایی پرداخته است.
« آسمان تاریک ایران»، نام قاب ژرف (مجموعه تصویری) شماره 224 ماهنامه به انتخاب اشین دانیلی ذکریان است. همچنین فسمت سوم داستان علمی-تخیلی «کندزیست» نوشته مایکل سوانیک و ترجمه بابک واحدی در این شماره به چاپ رسیده است.
از نیمه ماه دی، شماره 224 ماهنامه نجوم، همچون شماره های پیشین، از درگاه آیتیونز و برنامه کاربردی مجله (Majalleh) به صورت الکترونیکی قابل خرید است.

Soroush Samadi
02-06-2013, 10:50 PM
امیرمحمد گمینی در ژرفا (پرونده ویژه) این شماره ماهنامه نجوم، راوی دو ماجرای تاریخی در حوزه تاريخ علم شده است؛ در مقاله «نخستین آشنایی ایرانیان با براهه و کپرنیک» به معرفی نحوه ورود نجوم جدید به ایران و در مقاله «رصدخانه بزرگ مراغه» به شرح این رصدخانه مهم تاریخی پرداخته است. تصویرسازی واقع نما از رصدخانه مراغه، اینفوگرافی از نقش رصدخانه مراغه در جهان و همچنین توضیح و تصویر تمام ابزارهای مهم این رصدخانه، از ویژگی‌های این مقاله است. همچنین سیاوش صفاریان پور با دکتر توفیق حیدرزاده، پژوهشگر تاریخ علم در UC ریورساید، به گفت و گو نشسته است.

پیمان اکبرنیا با «در جست و جوی خانه دوم» سری به جهان پر از رمز و راز فراخورشیدی‌ها زده است و شهرام یزدان پناه با «شرایط مهاجرت به مریخ»، به طرح مارس وان نگاه انداخته است. همچنین داستانی آینده نگر به قلم شهرام یزدان پناه، برگرفته از طرح مارس وان و اسپیس ایکس برای مهاجرت به مریخ، در این شماره نجوم به چاپ رسیده است. حامد الطافی نیز در رصد تخصصی به «مختصات بر خورشید» پرداخته است.

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/j2kchyji4ugendmd1qup.jpg"]http://up.avastarco.com/images/j2kchyji4ugendmd1qup.jpg (http://up.avastarco.com/)

در تازه های (اخبار) این شماره هم محمدحسین الماسی، پرتاب کاوشگر پیشگام را پوشش داده است. سیما قاسمی هم که آخرین یافته های نجوم حرفه ای را به زبان ساده در هر شماره نجوم روایت می‌کند، این بار سوژه «کهکشان‌هایی هم سن عالم» را برای روایت خود برگزید.

«29 بهمن: وقت ملاقات با پیک بادپا»، مقاله ای است که کاظم کوکرم در آن به شرح پدیده های آسمانی ماه از جمله بهترین زمان رصدی عطارد پرداخته است. علی ابراهیمی سراجی هم در بخش راهنما تقویمی از پدیده‌ها و رویدادهای نجومی را تهیه کرده است. در بخش راهنما همچنین، ابراهیمی به کمک امیرمحمد گمینی مجموعه ای از برنامه‌ها، موزه‌ها، کتاب‌های و منابع مفید در مورد تاریخ علم را معرفی کرده‌اند.

«آسمان زمستان از هلال تا جبار»، نام قاب ژرف (مجموعه تصویری) شماره 225 ماهنامه به انتخاب اشین دانیلی ذکریان است. همچنین قسمت چهارم داستان علمی-تخیلی «کندزیست» نوشته مایکل سوانیک و ترجمه بابک واحدی در این شماره به چاپ رسیده است. آخرین قسمت این داستان در شماره آینده به چاپ خواهد رسید.

از نیمه ماه بهمن، شماره 225 ماهنامه نجوم، همچون شماره های پیشین، از درگاه آیتیونز و برنامه کاربردی مجله (Majalleh) به صورت الکترونیکی قابل خرید است.

yperseusy
02-12-2013, 02:02 PM
همایش نجوم و زیبایی‌های کیهان در روز پنجشنبه 26 بهمن از سوی انجمن نجوم مسجد امام علی(ع) با همکاری ماهنامه نجوم و سخنرانی دکتر سپهر اربابی در سالن همایش‌های این مسجد برگزار خواهد شد.

برای اطلاع از زمان و برنامه‌های همایش به لینک زیر از وبگاه ماهنامه مراجعه کنید:

http://nojum.ir/fa/events/1391/11/24/public-event.aspx

http://up.avastarco.com/images/h30jhfh5g03xxusldu8.jpg

Soroush Samadi
03-07-2013, 08:28 PM
شماره 226 مجله نجوم (اسفند 1391 و فروردین 1392) از نیمه اسفند در سراسر کشور توزیع شد. هدیه نوروزی این شماره 8 صفحه پدیده های نجومی سال است که به صورت تقویم دیواری طراحی شده و صفحات میانی مجله نجوم به آن اختصاص پیدا کرده است.

گفت و گوی اختصاصی این شماره نجوم با باس لنسدورپ، مدیر و از مؤسسان طرح مارس وان بوده است. او و همکارانش که سعی دارند تا ده سال دیگر سفر نخستین انسان‌ها به سیاره سرخ را فراهم کنند، از استقبال بسیار ایرانی‌ها برایمان گفت؛ از اینکه از ایران تا زمان گفت‌وگو، 70 نفر برای شرکت در این طرح درخواست داده‌اند درحالی‌که از ایتالیا 45 و از آلمان 34 داوطلب داشته‌اند. لنسدورپ در این گفت‌وگو، پاسخگوی پرسش‌های بسیاری در مورد این پروژه جنجالی بوده است.

در ژرفای این شماره کاظم کوکرم و مرجان حاجی رحیمی با معرفی 20 رصدگاه منتخب به سراغ سال جدید رفته‌اند. در این مقاله علاوه بر معرفی رصدگاه ها، بیش از ده رصدگر و منجم آماتور نام آشنا، این رصدگاه ها را نمره دهی کرده‌اند. میانگین این نمرات اطلاعات جالبی در مورد محبوبیت رصدگاه ها پیش روی خوانندگان می‌گذارد.

http://up.avastarco.com/images/wkgtxyekiqfz9ozlhg5.jpg (http://up.avastarco.com/)

سیما قاسمی و پیمان اکبرنیا، به شرح مهم‌ترین اخبار نجومی و فضایی سال 1391 پرداخته‌اند. پیمان اکبرنیا همچنین در گزارش سال، به تحلیل و بررسی پرواز میمون پیشگام به فضا پرداخته است. دومین گزارش سال هم به تاسیس شرکت‌های معدن کاوی فضایی در سال اخیر به قلم محمد حسین الماسی اختصاص پیدا کرده است.

بررسی و پیش‌بینی خبرسازترین دنباله دار سال‌های اخیر (پن استارز C/2011 L4) که از نیمه اسفند میهمان آسمان ما خواهد بود دیگر مقاله خواندنی این شماره مجله نجوم به قلم علی ابراهیمی سراجی است. کاظم کوکرم نیز روشی ساده برای محاسبه زمان تحویل سال را معرفی کرده است.

حامد پورخرسندی به سراغ مهم‌ترین رویداد نجومی ماه گذشته، برخورد شهاب‌سنگی روسیه، رفته است و از جزییات این برخورد و تحلیل‌های آن، خبر آورده است. علی ابراهیمی سراجی در بخش راهنمای این شماره، فهرستی از پدیده‌ها و رویدادهای نجومی را تهیه کرده است. همچنین قسمت آخر داستان علمی-تخیلی «کندزیست» نوشته مایکل سوانیک و ترجمه بابک واحدی در این شماره به چاپ رسیده است.

Soroush Samadi
04-25-2013, 07:50 PM
با توجه به پوشش پدیده‌های رصدی به صورت ماهانه در ماهنامه نجوم و مشکلات مربوط به توزیع و اشتراک مجله، از این پس هر شماره ماهنامه نجوم دو هفته زود‌تر چاپ و توزیع خواهد شد.

بدین ترتیب شماره ۲۲۷ ماهنامه نجوم که ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ منتشر و توزیع می‌شود، شماره خرداد ماهنامه نجوم خواهد بود. در این شماره پدیده‌های رصدی از نیمه اردیبهشت تا پایان خرداد پوشش داده می‌شود.

امیدواریم با این تغییر، مشکل در دریافت به موقع مجله نجوم را رفع کرده باشیم.
ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــ
پ ن:این پست رو به این دلیل زدم که شاید بعضی از دوستان مثل من از دیر چاپ شدن این ماهنامه تعجب کرده باشند.

پیمان اکبرنیا
04-28-2013, 07:38 PM
سلام به همه دوستان و همراهان

متن زیر را از سایت ماهنامه نجوم برداشتم. به عنوان یکی از اعضای تحریریه خواهشمندم اگر از خوانندگان مجله هستید این متن را مطالعه کنید و در نظر سنجی شرکت کنید :)

از ابتدای سال 1392 کاغذ 48 گرمی گلاسه در بازار ایران نایاب شده است. به همین سبب تمامی نشریاتی که مانند نجوم و دانستنی‌ها تا کنون روی این کاغذ به چاپ می‌رسیدند مجبور به تغییر کاغذ خود شده‌اند.

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/ab76kaplcz3y62kknt5.jpg"]http://up.avastarco.com/images/ab76kaplcz3y62kknt5.jpg (http://up.avastarco.com/images/ab76kaplcz3y62kknt5.jpg)

با توجه به گرانی کاغذهای موجود در بازار، دو راه پیش روی ما قرار دارد:

انتشار مجله‌ای رنگی روی کاغذ کاهی یا انتشار مجله‌ای تمام گلاسه روی کاغذ 80 گرمی (ضخیم) البته با قیمتی گرانتر.

بازخورد و نظر مخاطبان مجله، ما را درتصمیم‌گیری یاری خواهی کرد. لذا از شما خوانندگان گرامی درخواست می‌کنیم به یکی از گزینه‌های زیر رای بدهید:

1- انتشار مجله نجوم روی کاغذ کاهی رنگی با قیمت 5000 تومان
2- انتشار مجله نجوم روی کاغذ گلاسه رنگی 80 گرمی با قیمت 7000 تومان

(با توجه به زمان محدود برای ارسال ماهنامه به چاپ‌‌خانه، فرصت رای‌دهی تا پایان دهم اردیبهشت است)

دوستان خواهشمند است اگر مجله را می خرید یا مشترک هستید در این نظر سنجی شرکت کنید :) چون قطعا کسانی که نمیخرند مسائل مالی را مد نظر ندارند و خب احتمالا دوست دارند مجله گلاسه رنگی منتشر شود ;)

ضمنا آرا کاربران در این نظر سنجی مخفی نیست و قابل مشاهده است :)

ممنون از شما

پی نوشت: این تاپیک بعدا با تاپیک ماهنامه نجوم ادغام خواهد شد :)

sk..galaxy
04-28-2013, 07:45 PM
کاغذ کاهی که نمیشه ... ولی کاغذ گلاسه هم تقربا گرون میشه... ولی بازم کاغذ گلاسه بهتره .... فوق فوقش ماهی 4 تا کم ساندویچ میخوریم:دی:دی
نظر من گزینه دوم

پیمان اکبرنیا
04-28-2013, 08:02 PM
کاغذ کاهی که نمیشه ... ولی کاغذ گلاسه هم تقربا گرون میشه... ولی بازم کاغذ گلاسه بهتره .... فوق فوقش ماهی 4 تا کم ساندویچ میخوریم:دی:دی
نظر من گزینه دوم

کاغذ کاهی سیاه سفید نیست ها! کاهی رنگی مثل مجله چلچراغ یا خط خطی :)

ضمنا لطفا اینجا نظرتون را اعلام نکنید از قسمت نظر سنجی بالای این تاپیک رای بدهید :)

Atila Poro
04-29-2013, 05:50 AM
پیمان جان من کلا با سیاه و سفید موافقم با تعداد صفحات بیشتر :-) حالا داخلش چندتا صفحه رنگی هم باشه برای کسانی که عکس بیشتر دوست دارن ببینن :-)

پیمان اکبرنیا
04-29-2013, 09:36 AM
پیمان جان من کلا با سیاه و سفید موافقم با تعداد صفحات بیشتر :-) حالا داخلش چندتا صفحه رنگی هم باشه برای کسانی که عکس بیشتر دوست دارن ببینن :-)

بله از دیدگاهی درست می‌فرمایید. ممکنه برای من و شما محتوا بیشتر مهم باشه ولی خب مجله برای بقا باید بفروشه و ظاهر در این میان نقش مهمی ایفا میکنه که میتونه نظر مخاطبان را روی گیشه روزنامه فروشی جلب کنه که ماهنامه را بخرند :) فکر کنم با ذائقه فعلی مخاطبان، دیگه از مجله سیاه و سفید استقبال نشه :)

ممنون

Viola
04-29-2013, 01:38 PM
بنظر منم واسه ماهنامه نجوم که بیشتر از مجله های دیگه عکس داره بهتره گلاسه باشه که کیفیت و وضوح عکسا بهتر باشه
میارزه هم واقعا
چون کسی که خودشو میکشه یه عکسه نجومی با وضوح و کیفیت بالا میگیره
خیلی حیفه که رو کاغذ کاهی چاپ بشه و همه زحمت اون عکاس حیف بشه!!!
خوده عکاسم حالش گرفته میشه بخدا!
البته همه مجله نجوم عکس نیس ولی بخشه بیشتری ازش هس نسبت به مجله های دیگه خب
بعدم خدایی ارزشه مطالبه ماهنامه نجوم بیشتر از مجلات دیگه هس و دوامش با گلاسه بیشتره

mohsen4465
04-29-2013, 02:56 PM
بنظر من یه نظرسنجی هم در مورد مجله الکترونیک بذارید؟ قیمتش بمراتب کمتره، آلودگی هم برای محیط زیست نداره (البته بصورت دنلودی نه روی دیسک نوری)، کیفیت تصاویر و قدرت مانور در محیط الکترونیکی بسیار بسیار بیشتره. از تصاویر با رزولوشن بالا گرفته تا ویدئو و تصاویر متحرک. این نظرسنجی رو میشه در داخل خود مجله نجوم هم گذاشت. البته در کنار این نظرسنجی فوایدی که بالا گفتم و موارد دیگه ای که خودتون به ذهنتون میرسه عنوان بشه خیلی بهتره چون نظر دهنده پس از آشنا شدن با فواید مجله الکترونیک بهتر میتونه نظر بده.

تا اونجایی که میدونم خیلی از مطبوعات بزرگ غربی هم در حال تغییر ماهیت از کاغذی به الکترونیکی هستن.

دوستان یادتون نره: مجله الکترونیک= قیمت کم + قابلیت مانور بالا + دوستار محیط زیست. :)

sk..galaxy
04-29-2013, 05:35 PM
کاغذ کاهی سیاه سفید نیست ها! کاهی رنگی مثل مجله چلچراغ یا خط خطی :)

ضمنا لطفا اینجا نظرتون را اعلام نکنید از قسمت نظر سنجی بالای این تاپیک رای بدهید :)
آخه اولین بار که اومدم اون قسمت بالا نبووود...!:7:خودمم خواستم بگم چرا نظر سنجی این طوریه اما دیگه نگفتم دیگه...حالا اگه میخواید حذفش کنیم:)

rezash
04-29-2013, 09:44 PM
من کلا با گرانی مجله به دلایل لوکس مخالفم.

خیلی از مخاطبان این مجله قشر محصل ودانشجو هستند.وبیشتر از اینکه ظاهر مجله براشون مهم باشه محتوای مجله براشون مهمه.

البته با بی کیفیت بودن ملزومات اصلی هم موافق نیستم.ولی در حد مناسب خیلی مفیده.

در حال حاضر فکر میکنم ظاهر مجله نجوم به خصوص از وقتی رنگی شده خیلی خوبه.ولی کاغذ گلاسه احتمالا هم برای مخاطب صرف نمیکنه و هم مجله را با مشکلات احتمالی بیشتر مواجه خواهد کرد.

به نظرم هر کدوم که کمترین هزینه رو برای مخاطب و بیشترین سودآوری رو برای مجله(برای سرپا ماندن و فعالیتهای بیشتر)داشته باشه گزینه اصلی است.

پیمان اکبرنیا
04-29-2013, 10:21 PM
بنظر من یه نظرسنجی هم در مورد مجله الکترونیک بذارید؟ قیمتش بمراتب کمتره، آلودگی هم برای محیط زیست نداره (البته بصورت دنلودی نه روی دیسک نوری)، کیفیت تصاویر و قدرت مانور در محیط الکترونیکی بسیار بسیار بیشتره. از تصاویر با رزولوشن بالا گرفته تا ویدئو و تصاویر متحرک. این نظرسنجی رو میشه در داخل خود مجله نجوم هم گذاشت. البته در کنار این نظرسنجی فوایدی که بالا گفتم و موارد دیگه ای که خودتون به ذهنتون میرسه عنوان بشه خیلی بهتره چون نظر دهنده پس از آشنا شدن با فواید مجله الکترونیک بهتر میتونه نظر بده.

تا اونجایی که میدونم خیلی از مطبوعات بزرگ غربی هم در حال تغییر ماهیت از کاغذی به الکترونیکی هستن.

دوستان یادتون نره: مجله الکترونیک= قیمت کم + قابلیت مانور بالا + دوستار محیط زیست. :)

الان مجله به صورت الکترونیک روی فروشگاه اپل در Itunes هست و برای دوستانی که خارج از کشور هستند قابل خریده. اما هنوز راهی برای الکترونیک شدن که توش کپی رایت حفظ بشه پیدا نکردیم. اگر قرار باشه پی دی اف مجله فروخته بشه به راحتی کپی رایتش نقض میشه و مثل آهنگهایی که در بازار هست روی اینترنت لو میره. ضمنا هنوز در ایران فرهنگ الکترونیکی خوندن به خوبی جا نیوفتاده ولی جز برنامه های آینده مجله، رفتن به سمت الکترونیکی شدن هست :) هر وقت که شرایط و امکاناتش در جامعه باشه

mohsen4465
04-29-2013, 11:08 PM
الان مجله به صورت الکترونیک روی فروشگاه اپل در itunes هست و برای دوستانی که خارج از کشور هستند قابل خریده. اما هنوز راهی برای الکترونیک شدن که توش کپی رایت حفظ بشه پیدا نکردیم. اگر قرار باشه پی دی اف مجله فروخته بشه به راحتی کپی رایتش نقض میشه و مثل آهنگهایی که در بازار هست روی اینترنت لو میره. ضمنا هنوز در ایران فرهنگ الکترونیکی خوندن به خوبی جا نیوفتاده ولی جز برنامه های آینده مجله، رفتن به سمت الکترونیکی شدن هست :) هر وقت که شرایط و امکاناتش در جامعه باشه از لحاظ حفظ قوانین کپی رایت بنظرم مشکل خاصی ایجاد نمیشه. چون خود مجله رو هم نه یک نفر بلکه ممکنه چندین نفر به هم قرض بدن و بخونن؛ یا میشه اسکنش کرد و انداختش داخل اینترنت. از طرف دیگه فرمت pdf امکانات امنیتی زیادی داره. از کپی نشدن متن گرفته تا گذاشتن رمز و ... . الکترونیکی شدن شاید از یک طرف سبب کاهش تعداد فروش بشه اما از طرف دیگه چون منطقه جغرافیایی بیشتری رو تحت پوشش قرار میده و دسترسی بهش هم ساده تر میشه بنابراین از این لحاظ تعداد خریداران رو افزایش میده (مثلاً اگه الکترونیکی بشه خود من که تا بحال این مجله رو تو شهرمون ندیدم میتونم راحت دنلودش کنم). دلیل دیگه برای افزایش تعداد فروش پایین اومدن بسیار زیاد قیمت اونه. چون با الکترونیکی شدن مجله هزینه های کاغذ، چاپ و ... کاملاً حذف میشن. همه این ها به کنار حتی اگر هم که تعدادی از نسخه ها بطور غیر قانونی تکثیر بشن باز هم خوبه. چون این علمه که داره ترویج میشه. :)

پیمان اکبرنیا
04-29-2013, 11:34 PM
از لحاظ حفظ قوانین کپی رایت بنظرم مشکل خاصی ایجاد نمیشه. چون خود مجله رو هم نه یک نفر بلکه ممکنه چندین نفر به هم قرض بدن و بخونن؛ یا میشه اسکنش کرد و انداختش داخل اینترنت. از طرف دیگه فرمت pdf امکانات امنیتی زیادی داره. از کپی نشدن متن گرفته تا گذاشتن رمز و ... . الکترونیکی شدن شاید از یک طرف سبب کاهش تعداد فروش بشه اما از طرف دیگه چون منطقه جغرافیایی بیشتری رو تحت پوشش قرار میده و دسترسی بهش هم ساده تر میشه بنابراین از این لحاظ تعداد خریداران رو افزایش میده (مثلاً اگه الکترونیکی بشه خود من که تا بحال این مجله رو تو شهرمون ندیدم میتونم راحت دنلودش کنم). دلیل دیگه برای افزایش تعداد فروش پایین اومدن بسیار زیاد قیمت اونه. چون با الکترونیکی شدن مجله هزینه های کاغذ، چاپ و ... کاملاً حذف میشن. همه این ها به کنار حتی اگر هم که تعدادی از نسخه ها بطور غیر قانونی تکثیر بشن باز هم خوبه. چون این علمه که داره ترویج میشه. :)

بله واقعا اگر راهکاری برای الکترونیکی بودن مجله باشه استقبال می کنیم ولی خب میدونید که از تئوری تا عمل راه زیاده :) یعنی باید شرکتی باشه که این ساختن پی دی اف های امن و انتشارش رو انجام بده و مطمئن باشیم که امکان کپی کردن و گذاشتن روی اینترنت وجود نداره...

narcissus flower
04-30-2013, 12:25 AM
من پوزش میخوام که فرمودید نظر سنجی انجام بدیم ولی داریم پست میزاریم. :)
ولی یک نکته ای علاوه بر ظاهر هست

درسته که در گیشه ظاهر پرآب ورنگ خیلی مهمه ولی وقتی پای خرید میاد وسط کی میخره؟ الانم فکر نمیکنم با این قیمت فعلی خیلی از مخاطب ها راضی باشند.تو چند باجه ی اطرافم مدتهاست که مجله نجوم داره خاک میخوره...که نشون دهنده ی این هست که اگر قیمت رو بالاتر ببرید ممکنه خیلی از مخاطبان اصلی رو در ازای مخاطبان گذری از دست بدهید...

پیمان اکبرنیا
04-30-2013, 08:45 AM
من پوزش میخوام که فرمودید نظر سنجی انجام بدیم ولی داریم پست میزاریم. :)
ولی یک نکته ای علاوه بر ظاهر هست

درسته که در گیشه ظاهر پرآب ورنگ خیلی مهمه ولی وقتی پای خرید میاد وسط کی میخره؟ الانم فکر نمیکنم با این قیمت فعلی خیلی از مخاطب ها راضی باشند.تو چند باجه ی اطرافم مدتهاست که مجله نجوم داره خاک میخوره...که نشون دهنده ی این هست که اگر قیمت رو بالاتر ببرید ممکنه خیلی از مخاطبان اصلی رو در ازای مخاطبان گذری از دست بدهید...

چاره‌ای نیست اگر مجله حامی مالی نداشته باشه یا باید گران بشه یا تعطیل چون بدون حامی حتی هزینه‌های چاپ هم در نخواهد آمد چه برسه به سایر هزینه‌ها... .

امیدوارم بتوانیم حامی مالی جذب کنیم امسال :)

Atila Poro
04-30-2013, 02:06 PM
چاره‌ای نیست اگر مجله حامی مالی نداشته باشه یا باید گران بشه یا تعطیل چون بدون حامی حتی هزینه‌های چاپ هم در نخواهد آمد چه برسه به سایر هزینه‌ها... .

امیدوارم بتوانیم حامی مالی جذب کنیم امسال :)

مجله نجوم پر قدمت و پر تجربه است. هر چند انتقاداتی به محتوای علمی مجله دارم به طور کلی (با آمدن آقای ترابی انتقاداتم به محتوای مجله و رفتار علمی ماهنامه بسیار کم شده است)، اما به نظرم رفع مسائل مالی چنین مجموعه ای کار سختی نیست و خلاقیت نیاز دارد...
موفق باشید

mohsen4465
05-02-2013, 07:31 PM
من یه پیشنهاد دیگه دارم و اون مجله صوتیه. :دی یکی از مشکلاتی که مجلات الکترونیک باهاشون روبرو هستن عدم راحتی خواننده هنگام خوندن مطالب از داخل مانیتوره که باید بخاطرش حتماً پشت صندلی کامپیوترش بشینه یا در بهترین حالت اونو داخل تبلت بخونه که باز هم بخاطر صفحه نمایش کوچیکش راحتی کمی داره. اما تمام این مشکلات با انتشار مجله با فرمت صوتی نه تنها حل میشه بلکه حتی از خود مجله کاغذی هم طرفدارای بیشتری پیدا میکنه. کافیه تا فایل صوتی رو داخل موبایلمون پخش کنیم و با هندزفری داخل گوشمون روی تخت دراز بکشیم و چشمانمون رو ببندیم و خیلی آسوده و راحت تمام مجله رو گوش کنیم. برای تصاویرش هم میشه دوتا کار کرد: 1-بصورت کاغذی جداگونه چاپ بشن 2-بصورت دیجیتالی و اسلایدشو هماهنگ با فایل صوتی داخل موبایل یا کامپیوتر پخش بشن که من همین مورد رو پیشنهاد میکنم. مجله اگه صوتی بشه انقدر بنظر من لذتبخش میشه که حتی پشت کامپیوتر نشستش هم برامون راحت میشه. :)

برای اینکه میزان علاقه مندان به این نوع انتشار مجله مشخص بشه میشه یه نظرسنجی داخل مجله نجوم انجام داد. حالا آقای اکبرنیا شما نظرسنجی رو انجام بدید من باهاتون شرط میبندم کلی رأی بیاره حتی زنگ بزنن بگن زودتر صوتیش کنین. :دی

بنظر من مجله نجوم بعنوان یک مجله علمی بایستی خیلی مدرن تر پیش بره و خیلی بیشتر از اینها بفکر طبیعت و آلودگی محیط زیست باشه. مخاطبان مجله نجوم مطمئناً بیشتر قشر جوان جامعه هستن و قیمت 5000 و یا 7000 تومانی مجله میتونه خیلی راحت مخاطب رو از خریدن مجله دلسرد کنه. در حالی که انتشار دیجیتالی و قابل دنلود از روی سایت مجله نجوم بشدت قیمت رو پایین میاره و کیفیت رو بالا میبره. در خصوص نقض قوانین کپی رایت حتی اگه 50 درصد از نسخ بطور غیر قانونی منتشر بشن باز هم بنظر من سود مجله پا بر جاست چون به همون میزان و حتی بیشتر خریداران مجله افزایش پیدا میکنن. بسیار بعیده که مجله ای الکترونیکی با قیمت فرض مثال 700 تومان که با کارت های شتاب از روی اینترنت بشه خریداری و دنلودش کرد رو کسی بخواد بخودش زحمت بده و هر ماه کرکش کنه. :)

پیمان اکبرنیا
05-02-2013, 07:52 PM
من یه پیشنهاد دیگه دارم و اون مجله صوتیه. :دی یکی از مشکلاتی که مجلات الکترونیک باهاشون روبرو هستن عدم راحتی خواننده هنگام خوندن مطالب از داخل مانیتوره که باید بخاطرش حتماً پشت صندلی کامپیوترش بشینه یا در بهترین حالت اونو داخل تبلت بخونه که باز هم بخاطر صفحه نمایش کوچیکش راحتی کمی داره. اما تمام این مشکلات با انتشار مجله با فرمت صوتی نه تنها حل میشه بلکه حتی از خود مجله کاغذی هم طرفدارای بیشتری پیدا میکنه. کافیه تا فایل صوتی رو داخل موبایلمون پخش کنیم و با هندزفری داخل گوشمون روی تخت دراز بکشیم و چشمانمون رو ببندیم و خیلی آسوده و راحت تمام مجله رو گوش کنیم. برای تصاویرش هم میشه دوتا کار کرد: 1-بصورت کاغذی جداگونه چاپ بشن 2-بصورت دیجیتالی و اسلایدشو هماهنگ با فایل صوتی داخل موبایل یا کامپیوتر پخش بشن که من همین مورد رو پیشنهاد میکنم. مجله اگه صوتی بشه انقدر بنظر من لذتبخش میشه که حتی پشت کامپیوتر نشستش هم برامون راحت میشه. :)

برای اینکه میزان علاقه مندان به این نوع انتشار مجله مشخص بشه میشه یه نظرسنجی داخل مجله نجوم انجام داد. حالا آقای اکبرنیا شما نظرسنجی رو انجام بدید من باهاتون شرط میبندم کلی رأی بیاره حتی زنگ بزنن بگن زودتر صوتیش کنین. :دی

بنظر من مجله نجوم بعنوان یک مجله علمی بایستی خیلی مدرن تر پیش بره و خیلی بیشتر از اینها بفکر طبیعت و آلودگی محیط زیست باشه. مخاطبان مجله نجوم مطمئناً بیشتر قشر جوان جامعه هستن و قیمت 5000 و یا 7000 تومانی مجله میتونه خیلی راحت مخاطب رو از خریدن مجله دلسرد کنه. در حالی که انتشار دیجیتالی و قابل دنلود از روی سایت مجله نجوم بشدت قیمت رو پایین میاره و کیفیت رو بالا میبره. در خصوص نقض قوانین کپی رایت حتی اگه 50 درصد از نسخ بطور غیر قانونی منتشر بشن باز هم بنظر من سود مجله پا بر جاست چون به همون میزان و حتی بیشتر خریداران مجله افزایش پیدا میکنن. بسیار بعیده که مجله ای الکترونیکی با قیمت فرض مثال 700 تومان که با کارت های شتاب از روی اینترنت بشه خریداری و دنلودش کرد رو کسی بخواد بخودش زحمت بده و هر ماه کرکش کنه. :)

خوشبختانه طی صحبتی که با سردبیر مجله داشتم متوجه شدم که در فکر نسخه الکترونیکی مجله هستند و مذاکراتی را هم در این زمینه انجام داده‌اند. احتمالا در نیمه اول امسال شاهد الکترونیکی شدنش خواهیم بود :) هر وقت خبرش قطعی شد اعلام خواهیم کرد :)

امیر عباس
05-04-2013, 01:44 PM
سلام. من یه سوال برام پیش اومد. اینکه این نظرسنجی که ما در آوااستار انجام دادیم، تاثیری هم در تصمیم نهایی داره یا نه؟
خود من هم به گزینه ی اول رای دادم، کاغذ کاهی.

پیمان اکبرنیا
05-04-2013, 02:09 PM
سلام. من یه سوال برام پیش اومد. اینکه این نظرسنجی که ما در آوااستار انجام دادیم، تاثیری هم در تصمیم نهایی داره یا نه؟
خود من هم به گزینه ی اول رای دادم، کاغذ کاهی.

سلام

بله قطعا تاثیر داره. من آمار نظرسنجی در آوا استار را به همراه نظر سنجی انجام شده از طریق ایمیل ماهنامه و همچنین صفحات ماهنامه در شبکه‌های اجتماعی برای مسئولان ماهنامه فرستادم که در نهایت همه را جمع بندی خواهند کرد و برای آینده انتشار تصمیم خواهند گرفت :)

Hooman_G
05-04-2013, 03:00 PM
من هم کاهی رو بیش تر دوست دارم ولی به نظر من کسی که تازه میخواد جذب شه از کاغذ گلاسه بیش خوشش میاد. البته این یه نظر شخصیه.

پیمان اکبرنیا
05-06-2013, 01:33 PM
دوستان در نهایت با نظر شما و سایر خوانندگان، کاغذ کاهی رنگی برای ادامه انتشار انتخاب شد :) این هم قسمتی از خبر که مربوط به نظرسنجی و نتایج آن است:

کاغذ کاهی، مشت کاغذ گلاسه را به زمین خواباند

نتیجه نظرسنجی انجام شده از طریق وبگاه ماهنامه، شبکه‌های اجتماعی و تالار گفت و گوی اینترنتی آوا استار درباره انتخاب کاغذ و قیمت مجله نجوم در سال پیش رو به شرح زیر بود:

1- نتیجه نظرسنجی در فیسبوک ماهنامه نجوم:
کاغذ کاهی رنگی (5000 تومان): 26 نفر
کاغذ گلاسه رنگی (7000 تومان): 37 نفر

2- نتیجه نظرسنجی در تالار گفت‌وگوی آوا استار:
کاغذ کاهی رنگی (5000 تومان): 61 نفر
کاغذ گلاسه رنگی (7000 تومان): 23 نفر

3- نتیجه نظرسنجی از طریق پست‌الکترونیکی مجله:
کاغذ کاهی رنگی (5000 تومان): 6 نفر
کاغذ گلاسه رنگی (7000 تومان): 14 نفر

مجموع آرا:
کاغذ کاهی رنگی (5000 تومان): 93 نفر
کاغذ گلاسه رنگی (7000 تومان): 74 نفر

به این ترتیب هرچند نظر قاطع تحریریه مجله نجوم بر چاپ مجله بر کاغذ گلاسه بود، به احترام نظر خوانندگان مجله نجوم که در نظرسنجی انجام شده شرکت کردند، کاغذ کاهی و ارزان‌تر در رقابتی نزدیک بر کاغذ گلاسه مرغوب و گران پیشی گرفت و سرانجام مجله شماره 227 با کاغذ کاهی به قیمت 5000 تومان منتشر و روی گیشه توزیع شد.
خبر انتشار ماهنامه و این نظر سنجی را در ادامه بخوانید:

نجوم 227 منتشر شد
(http://www.nojum.ir/fa/events/1392/02/16/nojum-227.aspx)

امیدوارم همون طور که دوستان آوا استاری در نظرسنجی کمک کردند که موجب انتخاب کاغذ کاهی رنگی شد، با حمایت و خرید ماهنامه نجوم، به بقا و انتشار مداوم آن کمک کنند :)

*sh
05-06-2013, 10:37 PM
ضمن تبریک و آرزوی تداوم انتشار ماهنامه نجوم :)

با توجه به آرا فقط رای آوا استاریا بیشتر بر چاپ روي كاغذ كاهي رنگي بوده ... نظر بقیه مخاطبین در ف ی س بوک و ایمیل ماهنامه بیشتر بر گلاسه رنگی بوده ...

يعنی در حقيقت آرای اعضای آوااستار نتيجه رو تغيير داد !

دیدین دوستان نظرتون چقدر مهم بود !

همواره موفق و نجومی باشید :)

Hooman_G
05-08-2013, 11:09 PM
امروز ما مجله نجومو گرفتيم(مال اين ماه رو) جالب اين كه ورقش گلاسه نبود !

پیمان اکبرنیا
05-08-2013, 11:20 PM
امروز ما مجله نجومو كرفتيم(مال اين ماه رو) جالب اين كه ورقش كلاسه نبود !

خب دلیلش اینه که اکثریت به کاغذ کاهی رای دادند و قرار شد با کاغذ کاهی منتشر بشه :) نتایج نظرسنجی را ببینید در 2 پست قبلتر از پست خودتون هست :)

پیمان اکبرنیا
07-11-2013, 11:20 PM
نجوم 229 منتشر شد

شماره 229 ماهنامه نجوم (امرداد 1392) طبق وعده پیشین در نیمه تیر منتشر شد و از بیستم روی گیشه‌‌ها در دسترس خواهد بود. در این شماره مقاله‌های متنوعی درباره‌ی نجوم رصدی، شگردهای عکاسی و اپلیکیشن‌های نجومی وجود دارد. گفت‌وگوی این شماره به نجوم آماتوری در ایران اختصاص دارد و اخبار و رویدادهای نجومی ماه پوشش داده شده است.

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/egmcdvvzj6iq1yztghpe.jpg"]http://up.avastarco.com/images/egmcdvvzj6iq1yztghpe.jpg (http://up.avastarco.com/images/egmcdvvzj6iq1yztghpe.jpg)

برای اطلاع از مطالب این شماره لینک زیر را مطالعه بفرمایید:

http://nojum.ir/fa/events/1392/04/20/nojum-229.aspx

دوستان من در این شماره از ماهنامه، مطلبی درباره ستاره‌های متغییر گرفتی نوشتم که خوشحال می‌شم بعد از خوندنش، نظرتون را راجع بهش بهم اطلاع بدید :)

ضمنا در گفت و گوی این شماره سه نفر شرکت دارند که نام آشنای منجمان آماتور، اعضای آوا استار و بچه‌های المپیادی هستند، دکتر محمد تقی میرترابی، محسن ایرجی و سید مصطفی امام که اکثرا میشناسیدشون :)

http://up.avastarco.com/images/hrdpp574aen4jq9441y.jpg (http://up.avastarco.com/images/hrdpp574aen4jq9441y.jpg)

ماهنامه نجوم
07-29-2013, 01:52 PM
ماهنامه نجوم روزهای 21 و 22 امرداد گشت رصدی جدید خود را به مقصد کمپ کویری متین آباد برگزار می‌کند.

در این شب رصدی همراه با کارشناسان ماهنامه نجوم، به تماشای بارش شهابی برساوشی بنشینید و از منظره زیبای کهکشان راه شیری در تابستان لذت ببرید.

کارشناس‌های این شب رصدی کاظم کوکرم و امین جمشیدی از تحریریه و همکاران ماهنامه نجوم و رصدگران باتجربه آسمان شب هستند.

خدمات تور: شام، صبحانه، بیمه، محل اقامت (چادرهای بزرگ و امکانات مناسب اقامتی)، میان وعده، وسیله‌ی نقلیه‌ی توریستی

هزینه‌ی تور: 120,000 تومان (مشترکین ماهنامه نجوم از 10 درصد تخفیف برای شرکت در این برنامه برخوردارند)

حرکت: دوشنبه 21 امرداد ساعت 14

بازگشت: سه شنبه 22 امرداد ساعت 21

تلفن‌های تماس:

88286932

88286934

* در صورتی که دوستان پرسشی در مورد این تور داشته باشند می توانند مطرح کنند و پاسخ مورد نظر را دریافت نمایند .

hermes
07-29-2013, 01:57 PM
من که میرم :smile::smile::smile::smile::smile::smile::smile:: smile:

Shatel
07-29-2013, 09:27 PM
با تشكر از ماهنامه نجوم به خاطر اطلاع رساني اين برنامه
فقط آيا در اين برنامه ابزار رصدي هم هست و اگر بله چه ابزاري ؟
چون من تلسكوپ ندارم
البته ميدانم كه رصد بارش شهابي نيازي به تلسكوپ ندارد اما اگر آن شب تلسكوپ هم باشد خيلي خوب مي شود

ماهنامه نجوم
07-31-2013, 09:12 AM
سلام دوست عزيز
بله تلسكوپ در گشت رصدي ماهنامه ي نجوم است(تلسكوپ ده اينچي دابسوني). آموزش رصد و ثبت بارش شهابی، رصد صورت‌های فلکی و اجرام اعماق آسمان، آموزش کار با تلسکوپ از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این شب رصدي هستند.

mojdeh dehdilani
08-02-2013, 01:15 PM
يك سوال براي من پيش آمد.من در حال حاضر در تبريز سكونت ميكنم ميخواستم بدونم بايد حضوري براي شركت در تور ثبت نام كرد

با تشكر

amir abbas saedi
08-02-2013, 09:21 PM
با سلام
عذر می خوام من از اهای متین اباد و بادرود هستم
باشگاه نجوم بادرود زیر نظر من هست
در این 2 شهر هیچ تبلیغی نشده من میتونم تبلیغ و ثبت نام از دوستان همشهریم بکنم ؟

ماهنامه نجوم
08-03-2013, 09:31 AM
يك سوال براي من پيش آمد.من در حال حاضر در تبريز سكونت ميكنم ميخواستم بدونم بايد حضوري براي شركت در تور ثبت نام كرد

با تشكر

دوست عزيز نيازي به ثبت نام حضوري نيست شما مي توانيد به صورت غير حضوري ثبت نام كنيد:
ثبت نام با پرداخت غیر حضوری به شماره‌ی حساب 116136701771 بانک اقتصاد نوین به نام ماهنامه‌ی نجوم و یا شماره‌ی کارت 6274121145469060 بانک اقتصاد نوین به نام زهرا رحیمدل ممکن است. حتما پس از پرداخت، فیش یا رسید بانکی خود را به همراه اطلاعات نام و نام خانوادگی، شماره‌ی شناسنامه، نام پدر، تلفن همراه و تلفن ثابت به نمابر 88286932 ارسال كنيد.

ماهنامه نجوم
08-03-2013, 09:51 AM
با سلام
عذر می خوام من از اهای متین اباد و بادرود هستم
باشگاه نجوم بادرود زیر نظر من هست
در این 2 شهر هیچ تبلیغی نشده من میتونم تبلیغ و ثبت نام از دوستان همشهریم بکنم ؟
سلام
ثبت نام فقط از طريق ماهنامه ي نجوم و حركت از تهران به همراه گشت رصدي ماهنامه ي نجوم است . و خارج از گشت نمي توانيد ثبت نام كنيد.در صورتيكه تعداد افرادي كه از بادرود ثبت نام مي كنند زياد باشد ماهنامه ي نجوم مي تواند به شما كارشناس رصدي براي گشت رصدي باشگاه نجوم بادرود معرفي كند.

amir abbas saedi
08-03-2013, 10:12 AM
از طریق باشگاه نجوم بادرود در گشت رصدی ماهنامه نجوم ثبت نام کنن نمیشه ؟

اگر بخوان از بادرود شرکت کنند چقدر میشه ؟

ماهنامه نجوم
08-03-2013, 01:31 PM
از طریق باشگاه نجوم بادرود در گشت رصدی ماهنامه نجوم ثبت نام کنن نمیشه ؟

اگر بخوان از بادرود شرکت کنند چقدر میشه ؟
لطفا با ماهنامه ی نجوم تماس بگیرید02188286932

erfan amidi
08-03-2013, 06:13 PM
سلام به همه ي دوستان!!! از دوستاي اوايي چند نفر ميان!؟

amir abbas saedi
08-03-2013, 06:44 PM
با ماهنامه نجوم تماس گرفتیم جواب دقیقی نگرفتیم.
اگر حدود 50 نفر از بادرود بخوان شرکت کنند ماهنامه نجوم به ما کارشناس میده ؟

علیرضا محمدی
08-07-2013, 08:17 PM
سلام
من اگه بخوام شرکت کنم با توجه به این که شیراز هستم ،می تونم؟
حرکت برای گشت رصدی از شیراز هم هست؟

Voyager
08-10-2013, 03:49 PM
سلام به همه ي دوستان!!! از دوستاي اوايي چند نفر ميان!؟

من ثبت نام کردم و میرم . دیگه کسی نیست ؟؟ :23:

ماهنامه نجوم
08-13-2013, 10:22 AM
دوره‌ی جدید کلاس نجوم رصدی، در طول ماه شهریور برگزار خواهد شد.

این کلاس‌های آموزشی از 2 شهریور آغاز می‌شود و به مدت یک ماه، به صورت سه روز در هفته (شنبه‌ها، دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها) ادامه دارد.

روز پایان کلاس‌ها 30 شهریور است.

زمان برگزاری كلاس:شنبه و دوشنبه و چهارشنبه ساعت 16 تا 17:30

هزینه‌ی كلاس‌‌ها: 120000 تومان

مدرس‌های دوره:

كاظم كوكرم ، پيمان اكبرنيا، حامد الطافي

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 15 با شماره تلفن‌های 88286934 و 88286932 تماس بگیرید.

پیمان اکبرنیا
08-14-2013, 08:54 AM
شماره‌ی 230 ماهنامه نجوم (شهریور 1392) طبق رویه‌ در نیمه‌ی ماه منتشر شد و از 22 امرداد روی گیشه‌‌ها در دسترس خواهد بود. در این شماره مقاله‌های متنوعی درباره‌ی تازه‌ترین خبرها از دنیای نجوم و دستاوردهای فضایی، پروژه‌های نجومی، رصد آسمان و کار با ابزارهای رصدی، شگردهای عکاسی و وقایع نجومی شهریور ماه منتشر شده است.

http://up.avastarco.com/images/uspys7st69oy5wzh31o.jpg

محتوای کامل مجله را در لینک زیر ببینید:

شماره 230 ماهنامه نجوم منتشر شد
(http://nojum.ir/fa/events/1392/05/21/nojum-230.aspx)

پیمان اکبرنیا
08-15-2013, 11:05 PM
دوستان میخواستم توجه شما را به یک نکته جلب کنم. متن زیر را بخونید تا متوجه بشوید :)

در ادامه و در همین صفحه در خبری با عنوان «در جست‌وجوی تاریکی» به قلم سید مصطفی امام، فراخوان ماهنامه نجوم در همکاری با مرکز نجوم آوااستار را خواهید خواند. در این فراخوان از خوانندگان ماهنامه نجوم خواسته شده تا با مراجعه به وبگاه astromap.ir، در تکمیل اطلاعات تاریک‌ترین رصدگاه‌های ایران و ارسال گزارش‌های رصدی مشارکت کنند.

قرار هست طی یک همکاری با ماهنامه نجوم، گزارشات برتر رصدی که به سایت astromap.ir ارسال می‌شوند در ماهنامه نجوم چاپ بشه :) لذا از همه گروه ها و اشخاص دعوت می کنیم تا گزارشهای خود را به این سایت ارسال کنند تا با ذکر نام در ماهنامه چاپ بشه :)

aramesh
08-16-2013, 06:56 AM
اگه ماهنامه نجوم (شماره 230 شهریور ماه ) در مورد اختفای سماک اعزل با ماه در تاریخ 17 شهریور توضیح می داد ، یا مقاله ای می نوشت ، خیلی خوب می شد.

amirvedadian
08-17-2013, 06:31 PM
سلام
تو دوره کلاس ها رصد هم میبرین؟ :39::105:

ماهنامه نجوم
08-19-2013, 01:53 PM
سلام
تو دوره کلاس ها رصد هم میبرین؟ :39::105:
سلام دوست عزيز
بله اين كلاس رصد هم داره .

storm
08-19-2013, 02:34 PM
سلام
برای شرکت در این دوره ی جدید، آیا باید در دوره های قبل هم شرکت کرده باشیم؟

ممنون:گل

ماهنامه نجوم
08-26-2013, 11:21 AM
سلام
برای شرکت در این دوره ی جدید، آیا باید در دوره های قبل هم شرکت کرده باشیم؟

ممنون:گل
سلام دوست عزيز
بله بهتر است براي شركت در كلاس نجوم رصدي حداقل دوره ي مقدماتي نجوم را گذرانده باشيد اين يك كلاس تخصصي ، براي افرادي است كه دوره ي مقدماتي نجوم را گذرانده باشند

ماهنامه نجوم
08-26-2013, 11:27 AM
ماهنامه نجوم روزهای 14 و 15 شهریور گشت رصدی جدید خود را به مقصد نراق برگزار می‌کند. در این شب رصدی همراه با کارشناسان ماهنامه نجوم، با آسمان شب و زیبایی‌های آن آشنا شده و به رصد صورت‌های فلکی اجرام ژرف آسمان خواهیم پرداخت.
در گشت رصدی جدید ماهنامه‌ی نجوم فرصتی فراهم است تا به دور از نورهای مزاحم شهر، نظاره‌گر زیبایی‌های آسمان شب باشید و اطلاعات بیشتری درباره‌ی آن کسب کنید. کارشناس این برنامه آقای کاظم کوکرم، جانشین سردبیر ماهنامه‌ی نجوم و از رصدگران با تجربه آسمان شب است. این برنامه در روزهای 14 و 15 شهریور اجرا می‌شود و علاوه بر رصد آسمان، برنامه‌ی بازدید از غار زیبای چال نخجیر در نظر گرفته شده است.

خدمات تور: شام، صبحانه، میان وعده، بیمه، محل اقامت، وسیله‌ی حمل و نقل

هزینه‌ی تور: 120،000 تومان (مشترکان ماهنامه‌ی نجوم از 10 درصد تخفیف برخوردارند)

حرکت: پنج شنبه 14 شهریور ساعت 14

بازگشت: جمعه 15 شهریور ساعت 21

newastronomer
09-10-2013, 10:17 PM
سلام
من تقویم مناسبت های نجومی سال 92 که در شماره226 مجله چاپ شد را نیاز دارم. همه رویدادهای نجومی سال 92 حتی اونایی که گذشتن را هم می خوام. آیا امکانش هست که این صفحات را در اختیار من بگذارید؟ اگه این کار را کنید خیلی خیلی ممنون میشم

ماهنامه نجوم
09-14-2013, 12:28 PM
سلام
من تقویم مناسبت های نجومی سال 92 که در شماره226 مجله چاپ شد را نیاز دارم. همه رویدادهای نجومی سال 92 حتی اونایی که گذشتن را هم می خوام. آیا امکانش هست که این صفحات را در اختیار من بگذارید؟ اگه این کار را کنید خیلی خیلی ممنون میشم

دوست گرامی پاسخ شما در قسمت درخواستهای نجومی اعضا سایت داده شد. میتوانید برای دریافت شماره 226 با دفتر ماهنامه تماس بگیرید.

و اما علاقه‌مندان به داستان‌های علمی تخیلی می‌توانند قسمت‌های اول و دوم داستان اندکی خوشی زیر درخشش ستاره را از لینکهای زیر دریافت کنند:

http://nojum.ir/fa/magazine/issue/229/story.aspx

http://nojum.ir/fa/magazine/issue/230/nojum-strory.aspx

ضمنا شماره جدید ماهنامه نجوم به زودی منتشر خواهد شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

yperseusy
09-15-2013, 02:21 PM
ماهنامه‌ی نجوم با انتشار شماره 231، بیست و دو سالگی خود را تمام کرده و اکنون وارد بیست و سومین سال انتشار خود شده است... بی‌شک پیمودن این راه طولانی و پرپیچ و خم در طی 22 سال جز با همراهی خوانندگان مجله امکان پذیر نبوده است. سالگرد انتشار ماهنامه را به همهٔ علاقه‌مندان به «نجوم» تبريك می‌گوییم.

http://www.nojum.ir/files/photo/1309/c919c32bd26c456d84dfb1ef9da2b07b.jpg

ادامه خبر:
http://www.nojum.ir/fa/events/1392/06/24/nojum231.aspx

علیرضا محمدی
09-16-2013, 09:57 AM
سلام
چه طور می توانم شماره 231 را سفارش بدهم؟

|Alireza|
09-18-2013, 06:11 PM
سلام
چه طور می توانم شماره 231 را سفارش بدهم؟

سلام دوست گرامی:)

از روزنامه فروشی های سراسر کشور.

و یا به صورت خرید اینترنتی از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب

و یا اینکه با دفتر ماهنامه تماس بگیرید!

موفق باشید

آدرس فروشگاه اینترنتی شهر کتاب: (چیز خوبیه:دی)

http://www.shahreketabonline.com/home/

ماهنامه نجوم
09-18-2013, 07:52 PM
ماهنامهٔ نجوم در نظر دارد در تاریخ 11 و 12 مهر 1392 گشت رصدی خود را به مقصد کویر مرنجاب برگزار نماید.

کارشناس این برنامه کاظم کوکرم، از نویسندگان تحریریه و جانشین سردبیر ماهنامهٔ نجوم و امین جمشیدی، همکار تحریریه و عکاس باتجربهٔ آسمان شب است.

برنامه های این گشت شامل آموزش رصد صورت های فلکی، اجرام ژرف آسمان و آموزش عکاسی نجومی زير نظر كارشناسان ماهنامه است.

حرکت :پنجشنبه 11 مهر ساعت 13
بازگشت :جمعه ساعت 21
خدمات گشت: شام،صبحانه، میان وعده، بیمه، اتوبوس یا مینی‌بوس توریستی
محل اقامت: چادر (بر عهدهٔ مسافر است).

هزینهٔ ثبت نام در گشت:125000 تومان

mohsen4465
09-18-2013, 11:33 PM
ببخشید نگفتید کجا و چطوری ثبت نام کنیم. :)

ماهنامه نجوم
09-19-2013, 12:49 PM
ببخشید نگفتید کجا و چطوری ثبت نام کنیم. :)
سلام دوست عزيز
ثبت نام حضوری در دفتر ماهنامهٔ نجوم به آدرس ابتدای کوی نصر- سمت راست- پلاک 7 واحد 3 از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16
ثبت نام غیر حضوری واریز به شمارهٔ حساب 116136701771 بانک اقتصاد نوین به نام ماهنامهٔ نجوم و یا شمارهٔ کارت 6274121145469060 بانک اقتصاد نوین به نام زهرا رحیمدل اطلاعات مربوط به نام و نام خانوادگی، شمارهٔ شناسنامه، سال تولد، نام پدر ، تلفن همراه و ثابت را پایین فیش واریزی نوشته و به نمابر88286932 ارسال کنید.
تلفن: 88286932 و 88286934

mahdi.
09-19-2013, 01:05 PM
آیا محدودیت سنی داره ؟

امیر عباس
09-20-2013, 11:53 AM
سلام.
من خونمون نزدیک مرنجابه... میتونم خودم این راه رو با ماشین برم.... و اگر که میشه چه تغییری در هزینه ها داره؟؟؟؟

ماهنامه نجوم
09-21-2013, 08:20 AM
آیا محدودیت سنی داره ؟
سلام دوست عزيز
لطفا با ماهنامه ي نجوم با تلفن 88286932 تماس بگيريد و يا اگر براي سن هاي پايين يا خيلي بالا در نظر داريد در گشت هاي ماهنامه ي نجوم شركت كنيد پيشنهاد مي كنم در گشت رصدي 2و3 آبان كه همزمان با جشنواره ي انار متين آباد است ثبت نام كنيد اطلاعات اين گشت در سايت ماهنامه ي نجوم www.nojum.ir است.

ماهنامه نجوم
09-21-2013, 08:22 AM
سلام.
من خونمون نزدیک مرنجابه... میتونم خودم این راه رو با ماشین برم.... و اگر که میشه چه تغییری در هزینه ها داره؟؟؟؟
سلام
متأسفانه امكان ثبت نام خارج از گشت رصدي وجود ندارد

toraj1358
09-26-2013, 01:02 PM
با سلام
یه سوال از ماهنامه نجوم
برای ارسال عکس نجومی برای ماهنامه نجوم باید چیکار کنیم؟
در ضمن عکس ارسالی چه مشخصاتی باید داشته باشه؟
در مورد سایز ارسالی و دیگر مشخصات هم توضیح بفرمایین

space
09-26-2013, 01:48 PM
با سلام
یه سوال از ماهنامه نجوم
برای ارسال عکس نجومی برای ماهنامه نجوم باید چیکار کنیم؟
در ضمن عکس ارسالی چه مشخصاتی باید داشته باشه؟
در مورد سایز ارسالی و دیگر مشخصات هم توضیح بفرمایین

بچه های ماهنامه مطمئنا بهتر میتونن راهنمایی کنن ولی من یه نکته رو بگم:
در سایت ماهنامه نجوم توضیح کاملی در مورد ارسال محتوا برای ماهنامه اومده که ارسال عکس رو هم شامل میشه که میتونید مطالعه کنید

ارسال عکس: برای ارسال عکس به منظور چاپ در صفحات «یک نگاه» و «قاب ژرف»، عکس خود را با کیفیت 300 dpi و حداکثر به حجم 5 مگابایت، پس از انجام پردازش‌های لازم به نشانی الکترونیک gallery@nojum.ir ارسال کنید. هم‌چنین برای ارسال عکس جهت استفاده در مقالات ماهنامه‌ی نجوم، عکس‌هایتان را با کیفیتی که ذکر شد به نشانی الکترونیک nojum@nojum.ir ارسال کنید. قالب عکس­ها باید JPG باشد. تذکر: ارسال فرمت خام عکس برای تحریریه، امکان ویرایش و در نتیجه چاپ بهتر را فراهم می‌کند.

یه آدرس زیر یه سر بزنید.
نجوم (http://forum.avastarco.com/forum/nojum.ir/fa/magazine/Guides/default.aspx)

ماهنامه نجوم
09-28-2013, 12:27 PM
ماهنامهٔ نجوم قصد دارد در روزهای 2و3 آبان 1392 گشت رصدی خود را که همزمان با جشنوارهٔ انار متین آباد است برگزار کند.
در گشت رصدی ماهنامهٔ نجوم می‌توانید نظاره‌گر زیبایی‌های آسمان شب باشید و اطلاعات بیشتری دربارهٔ آن کسب کنید. کارشناس این برنامه آقای کاظم کوکرم، جانشین سردبیر ماهنامهٔ نجوم و از نویسندگان مجله است.
علاوه بر رصد ماه آموزش رصد اجرام ژرف آسمان ،عکاسی زیر نور ماه، برنامهٔ بازدید از آبشار نیاسر و برنامه های مربوط به جشنوارهٔ انارشامل موسیقی، رقص چوب وبازدید از بازارچهٔ جشنواره نیز در نظر گرفته شده است.

حرکت: پنجشنبه 2 آبان ساعت 6 صبح

بازگشت: جمعه 3 آبان ساعت 21

خدمات: شام، صبحانه، میان وعده، بیمه، محل اقامت(چادر)، وسیلهٔ حمل و نقل
ناهار رفت و برگشت به عهدهٔ مسافر است.

هزینهٔ ثبت نام در برنامه: 135000 تومان (مشترکان ماهنامهٔ نجوم از 10 درصد تخفیف برخوردارند)
ثبت نام حضوری در دفتر ماهنامهٔ نجوم ابتدای کوی نصر- ضلع شرقی- پلاک 7 واحد 3 شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 16

ثبت نام غیر حضوری واریز به شمارهٔ حساب116136701771 بانک اقتصاد نوین به نام ماهنامهٔ نجوم و یا شمارهٔ کارت 6274121145469060 بانک اقتصاد نوین به نام زهرا رحیمدل.لطفا اطلاعات شخصی خود را که شامل نام و نام خانوادگی،شمارهٔ شناسنامه ، نام پدر و تلفن همراه و ثابت است را در پایین فیش ذکر کنید و به نمابر88286932 ارسال کنید.

تلفن ثبت نام: 88286932 و88286934

پیمان اکبرنیا
05-03-2014, 12:20 AM
سلام دوستان :)

شماره 237 مجله منتشر شد. در این شماره یک مقاله‌ی طولانی نوشتم درباره‌ی برخوردهای کهکشانی که اگر به مبحث کهکشان‌ها و تحول عالم علاقه دارید میتونید مطالعه‌اش کنید :)

http://up.avastarco.com/images/ii691b9u0l3zwdffq7u.jpg (http://up.avastarco.com/images/ii691b9u0l3zwdffq7u.jpg)

اطلاعات بیشتر درباره‌ی محتوای این شماره رو میتونید توی لینک زیر بخونید:

http://nojum.ir/fa/events/1393/02/10/nojum237.aspx

شاد و سلامت باشید