PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هفتمین دوره ی المپیاد نجوم

Nadia
01-27-2011, 07:20 PM
دوستان آوااستاری سلام
در ابتدا سلام عرض می کنم خدمت شما دوستان گرامی
بنده سعی می کنم با کمک آقای بهرام پور به تحلیل هفتمین دوره ی المپیاد نجوم بپردازیم.
در ابتدا خواهشمندم فقط کسانی که المپیاد داده اند از این پست تشکر کنند که تعداد اعضای شرکت کننده را بدانیم.

http://www.alexisdawes.com/QuestionMarkFace.jpg

doostesetareha
01-27-2011, 07:24 PM
نادیا جون لطفا اینکه چه شکلی کفو اینارم میارنم بگو. احساس میکنم یادم بودو الآن نیس !! اثرات المپیاده ها !!!

m.aryayi
01-27-2011, 07:27 PM
منم خوشحال ميشم اگه نمره كمترين كسي رو كه تا الان شده بگيد فكر كنم رتبه رو شكوندم و شدم اخرين نفر در تاريخ المپياد :thanks:

Nadia
01-27-2011, 07:29 PM
ترتیب کاری که اتخاذ نمودیم به این صورت است:
1. ابتدا سوالات را نهایتاً تا شنبه (نهم بهمن ماه) بر روی سایت آپلود می کنیم.
2. بعد با کمک دوستان سوالات را پاسخ می دهیم.
3. سعی می کنیم با توجه به جامعه ی آماری سال های قبل و سطح سوالات امسال نمره ی کف را تعیین کنیم (البته اصلاً در حوالی مرز قبولی مردودی دقت زیادی نخواهیم داشت!
4. با توجه به این سوالات رفع اشکال می کنیم
5. سعی می کنیم نظرات طراحان را بدانیم تا بتوانیم دیدی کلی از سوالات مرحله دوم به دست بیاریم و سعی کنیم حدس بزنیم که کدام قسمت ها بیشتر مورد توجه طراحان قرار خواهد گرفت؟
6. آزمون های آمادگی برای مرحله دوم طرح کنیم
7. مثل برنامه ی قبلی، کلاس های رفع اشکال بذاریم
8. بسه دیگه با این کارا مدال هم می گیرین دیگه!

doostesetareha
01-27-2011, 07:35 PM
آره ایول. اینطور باشه به نظرم خیلی خوبه. امیدوارم که کف پایین بیاد !!
** جواب یکی از سوالاتم بدم که به نظرم با این روند طرح سوال کاملا مطابقت داره : اینکه خب ضایعست رفته رفته جنبه تحلیلی سوالا بالا میره و از حالت حفظی بودن در میاد که خیلی به بالا رفتن سطح بچه ها کمک میکنه.
دوستان اگه امید دارین که قبولین بشینین فقط مکانیکو کروی ... بزنین !! :yaeh am not durnk:
چرا؟؟ :omg: آخه چرا ؟؟ چی میشد عوض امسال دو سال پیش المپیاد میدادم ؟؟ به جان خودم تا طلا میرفتما !! :shy:

پیام بهرام پور
01-27-2011, 07:37 PM
دوستان ببینید! الان نمی توان به سادگی نمره ی کف را گفت! اگر کسی اعلام کنه، خیلی ناشی گری کرده! به چند دلیل:
1. جامعه ی آماری امسال هنوز دقیق اعلام نشده
2. میزان سختی سوالات امسال هنوز دقیقاً بررسی نشده
3. سطح علمی شرکت کنندگان خیلی مشخص نیست
4. حساب و کتاب باشگاه دانش پژوهان هم که اصلاً معلوم نیست
اما خب می توان با دقت قابل قبولی -شاید 7 یا 8 درصد - نمره ی کف را تعیین کرد.
فقط دوستان اجازه بدین که سوالات به دست ما (من و خانم نادیا) برسد تا انشاالله به نتیجه که رسیدیم تمام چیزهایی را که سر در آوردیم خدمتتان عرض کنیم.:blink:

m.aryayi
01-27-2011, 07:38 PM
لطفا سوال ها رو يكي يكي جواب بديد و يهو همه جواب ها رو با هم نگذاريد و يكي يكي جواب بديد تا قاطي نشه

Nadia
01-27-2011, 07:40 PM
لطفا سوال ها رو يكي يكي جواب بديد و يهو همه جواب ها رو با هم نگذاريد و يكي يكي جواب بديد تا قاطي نشه

دوستان عزیز! اول باید سوالات به دست ما برسد بعد جواب سوالات را بدهیم.
در ضمن! هم سوالات به صورت منسجم و هم به صورت موردی خدمت شما دوستان ارائه خواهد شد (البته تا حد توان و سطح داناییمان)
اگر سوالات را می توانید اسکن کنید برای ما بفرستید و یا در فروم بگذارید تا حتماً این کار را بکنید که سرعت ما خیلی بیشتر خواهد شد

Nadia
01-27-2011, 08:22 PM
دوستان عزیز گویا خیلی نگران بخش کیهان شناسی هستین؟ اینطوری که من متوجه شدم، کیهان شناسی در این دوره کمی زیاد بوده است!
خب اصلاً جای نگرانی نیست

عموم بچه ها کیهان شناسی نخوندن

پس خیالتون راحت:thanks:

پیام بهرام پور
01-27-2011, 08:32 PM
دوستان عزیز باید خدمت شما عرض کنم که کاربرد محترم Nadia همون خانم پوروقار هستند که در کلاس رفع اشکال المپیاد به بنده محبت کردند و قبول زحمت کردند که بحث نسبیت را آموزش دهند.
از ایشان متشکرم که وقت خود را در اختیار بچه های المپیاد قرار دادند
در ضمن از ایشان خواهش می کنم که خود را در قسمت معرفی عضا برای بقیه ی افراد خود را معرفی کنند.

m.aryayi
01-27-2011, 10:12 PM
دوستان عزیز گویا خیلی نگران بخش کیهان شناسی هستین؟ اینطوری که من متوجه شدم، کیهان شناسی در این دوره کمی زیاد بوده است!
خب اصلاً جای نگرانی نیست

عموم بچه ها کیهان شناسی نخوندن

پس خیالتون راحت:thanks:

اتفاقا من فقط كيهانشناسي خوندم
كتاب هاي اقاي بهرام پور يكي دو روز پيش به دستم رسيد و تو اين يكي دو ريز فقط كيهانشناسي و قسمت اول اخترفيزيك رو خوندم و سوال 6 تشريحي كد 2 رو هم فقط به خاطر يك اشتباه از دست دادم (اينقدر تبديل واحد داشت اصل سوال يادم رفت)

Astronomer
01-27-2011, 10:52 PM
سلام!
دوستان المپيادي موفق باشيد!!!
براتون آرزوي موفقيت و پيروزي دارم!
اگر كسي از دوستان المپيادي فردا ميايد مراسم،
سؤالات رو هم بياورد كه اگر بشه من و ديگر دوستان
نجومي خوابگاه هم آن ها را زيارت كنيم!!!
سعي ميكنم من هم كمكي در تحليل به بزرگواران بهرامپور و پوروقار
بنمايم! البته دوستان محبت كردند و وظيفه اين كار را بردوش گرفتند!

باز هم آرزوي موفقيت براي تمام المپيادي ها مخصوصا آوا*ي!!!

Nadia
01-27-2011, 11:52 PM
دوستان عزیز از آنجایی که خیلی علاقه داشتین که سوالات را ببینید من و آقای بهرام پور از آقای شایان شهشانی خواهش کردیم که از سوالات عکس بگیرند و برای ما ارسال کنند که سوالات را با کیفیتی هرچند کم در دسترس شما قرار دهیم.
برای دانلود سوالات (که حجمی در حدود 11.5 مگابایت دارند!) می توانید اینجا (http://mpsky.ir/olympiad/ol7th.zip)کلیک کنید.
انشاالله در روزهای آتی سوالات با کیفیت بالاتر و حجم پایین تر در خدمت دوستان قرار خواهیم داد.

Astronomer
01-28-2011, 03:23 AM
دوستان عزیز از آنجایی که خیلی علاقه داشتین که سوالات را ببینید من و آقای بهرام پور از آقای شایان شهشانی خواهش کردیم که از سوالات عکس بگیرند و برای ما ارسال کنند که سوالات را با کیفیتی هرچند کم در دسترس شما قرار دهیم.
برای دانلود سوالات (که حجمی در حدود 11.5 مگابایت دارند!) می توانید اینجا (http://mpsky.ir/olympiad/ol7th.zip)کلیک کنید.
انشاالله در روزهای آتی سوالات با کیفیت بالاتر و حجم پایین تر در خدمت دوستان قرار خواهیم داد.

سلام! ممنون از اينكه با هماهنگي ها اينقدر سريع عكس را رسانديد!
فايل كه كيفيت نداره چون :playingsmiley: ولي 11.5مگ آخه واسه 4تا عكس خيلي زياد نيست؟ اسكن ميكرديم چقد مي شد؟:grin:

خوب من تقريبا يك نگاه سطحي به سؤالات داشتم و چند نكته قابل ذكر:

1) خيلي خوب بود كه براي هر سؤال نمره مثبت و منفي را معين كرده بودند!!!

2) سؤالات تقريبا ساده و معمولي بودند و در مواردي بسيار ساده!

3) شايد اين مرحله1 با بقيه فرق مي كرد ولي قبول كنيد كه بايد اينطور باشه!!!
با حفظ سادگي سؤالات به قسمت هاي ديگه اي از نجوم هم پرداخته شد!!!

4) تنها مشكل بنظرم طولاني بودن متن سؤال بود!!!

5) براي تحليل بهتر فردا بنده با آقاي بهرامپور صحبت مي كنم تا ببينيم چطور سؤالات را بررسي كنيم و در اختيارتان بگذاريم!:cool:

solitary star
01-28-2011, 09:13 AM
کاش بیشتر وقت واسه مکانیک میذاشتم خیلی خیلی پشیمونم!!!این چند روز آخر کلا فیزیکو گذاشته بودم کنار و فقط رو سوالای دوره ها ی قبل وقت گذاشته بودم که متاسفانه یا خوشبختانه استایل سوالا یه مقدار زیادی فرق میکرد
هرچه پیش اید خوش اید و این نیز بگذرد تا نتایج آزمون نا امیدی تعطیل!:evanwhateverlinethi

doostesetareha
01-28-2011, 01:04 PM
آقا من اصلا اعتراض دارم به باشگاه. کجا باید برم ؟؟ تو سوالای کوتاه جواب ثابت بولتزمانو نداده بودن وگرنه من میتونستم حلش کنم. بعدشم اینکه تو یه سوالی که خوشه بازو کرویو از رو B_V باید تشخیص میدادیم نگفته بود کودومش جدول شماره یکه کودومش دو.
اینجا چرا اینطوره آخه ؟؟ بابا یه کم امید بدین به آدم. من دارم سکته رو میزنم.
یه جایی دیدم نوشته بود مرحله دو اگه 6 درصد جواب بدی قبولی درسته ؟؟؟؟ میدونم من که قرار نیس این همه کم جواب بدم ولی محض بالا رفتن اعتماد به نفسو پایین اومدن استرس میخوام بدونم.:sFun_bangdesk::sFun_bangdesk::sFun_ban gdesk:

شايان سليم شهشهانى
01-28-2011, 02:07 PM
آقا من اصلا اعتراض دارم به باشگاه. کجا باید برم ؟؟ تو سوالای کوتاه جواب ثابت بولتزمانو نداده بودن وگرنه من میتونستم حلش کنم. بعدشم اینکه تو یه سوالی که خوشه بازو کرویو از رو B_V باید تشخیص میدادیم نگفته بود کودومش جدول شماره یکه کودومش دو.
اینجا چرا اینطوره آخه ؟؟ بابا یه کم امید بدین به آدم. من دارم سکته رو میزنم.
یه جایی دیدم نوشته بود مرحله دو اگه 6 درصد جواب بدی قبولی درسته ؟؟؟؟ میدونم من که قرار نیس این همه کم جواب بدم ولی محض بالا رفتن اعتماد به نفسو پایین اومدن استرس میخوام بدونم.:sFun_bangdesk::sFun_bangdesk::sFun_ban gdesk:

راست ميگيا!
سوالي كه بايد خوشه كروي يا باز بودنش را از روي نمودار B_V - mv تعيين مي كرديم ، نگفته بود كدام ١ است ، كدام ٢!:blink:
خب پس احتمال زياد سوال حذف ميشه ديگه!؟ ، نه؟
بولتزمان را هم نداده بود!

m.aryayi
01-28-2011, 07:21 PM
ثابت بولتزمان كه تو ثوابت بود !!

doostesetareha
01-28-2011, 08:04 PM
منو حرص نده آقای محمد خان آریایی !!! به اندازه کافی دارم به خودم فحش میدما !! شوخیت گرفته یا لج مارو میخوای درآری ؟؟؟ اونی که تو ثوابت بود ثابت بولتزمن بود نه بولتزمان ! من دیدم نداده با همون حلش کردم. باید نمره اشو بدن نه ؟؟؟ خب تقصیر خودشون بود دیگه. به من چه آخه ؟؟؟

بابا جان هر کی که دوس دارین بیاین بگین چن نفر بر میدارنو با چن درصد قبولیم ؟؟؟
تازشم تو fiaot.blogspot.com پاسخ نامه رو گذاشتن. من که دارم زمینو زمانو گاز میزنم !!!! بلانسبت شدم فلان !!
بعدشم من خوشه هارو تو اون سواله تشخیص دادم ولی دیدم مشخص نکرده نمودارارو بیخیال فاصله اش شدم.
بچه ها میگن من شانسم چسبیده کف پام راس میگن !! اگه سال پیش میدادم .... به جان خودم نباشه به جان طراح سوال کم کمش 50 درصد میزدم.:sFun_bangdesk:
بهتره برم. دارم زیادی هذیون میگم. :sFun_bangdesk:

راستی یه خبر. گویا دوستایی که دستی تو المپیاد دارن تو فیااوت گفتن که ممکنه کف 4 درصد باشه !! برو حالشو ببر !!

پیام بهرام پور
01-28-2011, 09:23 PM
دوستان عزیز فایل کم حجم سوالات هم خدمت دوستان عرضه می شود:

اینجا کلیک کنید (http://khabaronline.ir/system/files/7thioa.pdf)

پیام بهرام پور
01-28-2011, 09:25 PM
پاسخ تشریحی که آقای ذولفقار دانشی در آدرس :
http://www.khabaronline.ir/news-126303.aspx
قرار دادند هم برای دانلود اینجا قرار دارد.
می توانید برای دانلود
اینجا (http://khabaronline.ir/system/files/7thiao-pasokhname.pdf) کلیک کنید

m.aryayi
01-28-2011, 10:07 PM
:rotflol::rotflol::rotflol::rotflol:

41 آوردم (البته به جز سوال 11 كه نمره اش رو نزده بود :O_O:)

هورااااااااا به افتخار اخر شدنم

پیام بهرام پور
01-28-2011, 10:13 PM
:rotflol::rotflol::rotflol::rotflol:

41 آوردم (البته به جز سوال 11 كه نمره اش رو نزده بود :O_O:)

هورااااااااا به افتخار اخر شدنم

دوست عزیز m.aryayi و همه ی دوستان لطف کنید بفرمایید که نمره را از چند و چگونه حساب می کنید!

شايان سليم شهشهانى
01-28-2011, 10:19 PM
دوست عزیز m.aryayi و همه ی دوستان لطف کنید بفرمایید که نمره را از چند و چگونه حساب می کنید!

منظورشون اينه كه از ٢٣٧ امتيازي كه ميشد گرفت ، ٤١ امتياز گرفته! درصدش ميشه ٤١/٢٣٧*١٠٠ ، يعني ١٧.٢٩٪ ؟؟(جملم سوالي بودااا!)
منم ٢٠ امتياز ، نمرم ٢٠ه!

m.aryayi
01-28-2011, 10:26 PM
تو كد 2 نمره سوالي كه خورشيد غروب مي كنه رو نزده چند نمره بود؟

شايان سليم شهشهانى
01-28-2011, 10:38 PM
تو كد 2 نمره سوالي كه خورشيد غروب مي كنه رو نزده چند نمره بود؟

چون ٤ گزينه اي بود ، پس ٣ امتياز داشت!

Astronomer
01-28-2011, 10:42 PM
دوستان حالا هم كد2 رو به عنوان معيار سؤالات داريم و هم يك حل سؤال!
سعي كنيد و سعي ميكنم حل سؤالات رو ببينيد و ببينم وهر سؤالي كه مشكل داشتيد و يا من در اون نكته جالب قابل ذكري رو ديدم اينجا مطرح كنيم تا بتونيم در3 روز مرحله1 رو جمع كنيم و بريم براي برنامه ريزي براي مرحله2!!!

موفق هستيد و باشيد!!!

شاد باشيد!

m.aryayi
01-28-2011, 10:43 PM
منم ٢٠ امتياز ، نمرم ٢٠ه!

يعني من آخر نمي شم :tt tt:

شايان سليم شهشهانى
01-28-2011, 10:45 PM
يعني من آخر نمي شم :tt tt:

تازه تو همين فروم يكي را داريم ١٨ امتياز ، يعني منم اخر نميشم!

m.aryayi
01-28-2011, 11:00 PM
من نمره ام شد 44 :in love:
براي دو روز المپياد خوندن زياد هم هست

Astronomer مگه كسي ميره مرحله دوم؟

نیوشا حسینی
01-28-2011, 11:16 PM
جواب کد 3 موجود نیست ؟!

doostesetareha
01-28-2011, 11:44 PM
با اینکه میدونم گند زدم در حد المپیکو اگه گند زدنم ادامه داشته باشه بقالی سر کوچه هم بهم محل نمیذاره ولی ... ولی یه کوچولو امیدوار شدم به خودم !! نمره من شد 25 ! از بیسته ها ! شاگرد اول کلاس خودمم !:o_o:

m.aryayi
01-29-2011, 07:19 AM
ميشه در مورد سوال 30 توضيح بديد
و در مورد سوال 22 (شمالي بودن مشخصي ولي عرض جغرافيايي تخمينش سخته؟)

someone
01-29-2011, 07:29 AM
با اینکه می دونم برام زوده که نظر بدم اما سوالا زیادم سخت نبود و به نظر من کمی اسونم بود.

Astronomer
01-29-2011, 10:02 AM
جواب کد 3 موجود نیست ؟!
سؤالات كه فرقي نميكنه! فقط شماره ها تغيير كرده كه شما هم با معيار قرار دادن كد2 با تاپيك در ارتبباط باشيد!!!

با اینکه می دونم برام زوده که نظر بدم اما سوالا زیادم سخت نبود و به نظر من کمی اسونم بود.
خوب در واقع زياد سخت نبود! و كمي هم آسون بود ولي اين هميشه جو امتحان و رقابت هست كه كار رو خراب ميكنه!!!

ميشه در مورد سوال 30 توضيح بديد
و در مورد سوال 22 (شمالي بودن مشخصي ولي عرض جغرافيايي تخمينش سخته؟)
22) راه هميشگي براي تشخيص شمالي بودن!!! چون گفته تصوير شرق پس دست راست به سمتش روبروي ميشه شمال!!! با اين وضعيت ستاره ها بيشترين ارتفاعشون رو در قسمت جنوبي سرسو طي ميكنند پس منطقه شمالي است!!!
خوب از روي تصوير تشخيص ميديد استوا رو! بعد زاويه اون با افق را تخمين ميزنيد كه كمتر از 45درجه است طبق گزينه ها مي گيريم 35 درجه!!! خوب ميدونيم ارتفاع ظهر براي جسم روي استوا ميشه متمم عرض پس عرض ميشه 55!! واضح شد؟

30) خوب بايد بگم من احساس مي كنم آقاي دانشي اشتباهي در حل اين سؤال داشتند!!!
راه ايشون درسته تا خط آخر كه استدلال ميكنند!!! ايشون تابع لگ شعاع رو بر حسب xوy نمودار بدست آوردند در حالي كه سؤال مي خواهد: تابع yبرحسبx با فرض ثابت بودن لگ شعاع كه بدين شكل ميشه: y=4x+c
كه y همون لگ تابش، x لگ دما كه معادل با دسته بندي طيفي است و c ثابتي است كه در خود ثبات لگ شعاع را داراست و جواب ميشود گزينه (الف)

m.aryayi
01-29-2011, 01:42 PM
اگه سوال 30 ميشه الف كه من نمره ام شد 48 (يك اسمايل خنده درست و حسابي نداريد!!)
(بقيه گزينه هاي پاسخي كه اقاي بهرام پور گذاشتن درسته؟)

يك چيز ديگه ، كارت من رو سر جلسه گرفتن ، من تا حالا جايي نديده بودم چنين كاري بكنند ، الان كد خودم رو ندارم ، مشكلي نيست ؟ از شما هم گرفتن؟

doostesetareha
01-29-2011, 02:28 PM
بماند در گلویت !! با شمام آقای آریایی !!
یه سوال خنده دار !! میگم امتیاز دادن به تشریحیا چه مدلیاس ؟؟ یعنی برا همون یه عدد 12 امتیاز یا بین رقم یکانو دهگان نصف کردن نمره رو ؟؟؟؟ :OSMILEY::viking:
نه مال مارم گرفتن کارتامونو ولی چه ربطی داره خب ؟؟؟ اعلام نتایج بر اساس اسامیه نه شماره کارت که !!

someone
01-29-2011, 03:35 PM
نه واقعا وضعا خرابه:th_cry:

پیام بهرام پور
01-29-2011, 06:27 PM
...
كارت من رو سر جلسه گرفتن ، من تا حالا جايي نديده بودم چنين كاري بكنند ، الان كد خودم رو ندارم ، مشكلي نيست ؟ از شما هم گرفتن؟

سلام دوست عزیزم
در دوار گذشته من تا به حال ندیدم که کارت مورد استفاده واقع بشه! شما اسم و کارت شناسایی داری و در برگه ی قبولی هم اسم و شهر و شماره شناسنامه رو می نویسن
خیالت راحت
تخت بخواب!

m.aryayi
01-29-2011, 09:25 PM
من كه طي يك مباحثه با تني چند از المپيادي هاي ادوار گذشته (از طلايي المپياد جهاني تا كسي كه مرحله اول حذف شده) به اين نتيجه رسيدم كه با توجه به اينكه من تا حالا فقط دو روز قبل از مرحله اول المپياد خوندم و چون مرحله دوم فقط حل كردني و اطلاعات عمومي و رصدي به كمكت نمياد تصميم گرفتم كه نخونم و بي خيال المپياد شم !!

ولي اين دو روز فقط كتاب اقاي بهرام پور رو (كلا 40-50 صفحه) خوندم پس به شما هم نصيحت مي كنم كه به جاي نفرين من بريد اين كتاب ها رو بخونيد و قبول شيد

و يك توصيه ديگر براي المپيادي هايي كه ممكن است حذف شوند
در مسابقه سراسري نجوم ، شركت كنيد تا مرحمي باشد بر رنجتان من اون مسابقه رو تو يك ساعت قبل از امتحان خوندم (منبعش فقط نجوم به زبان ساده و يك جزوه در مورد قران (!!) بود) و در كشور پنجم شدم (سطح مقدماتي)
با توجه به اينكه شما براي المپياد خونديد اگه همون يك ساعت من رو بخونيد و با توجه به اينكه من امسال شركت نمي كنم ، مي تونيد در كشور به راحتي اول شيد و يك تلسكوپ جايزه بگيريد و بريد حالش رو ببريد!!

شايان سليم شهشهانى
01-29-2011, 10:23 PM
من كه طي يك مباحثه با تني چند از المپيادي هاي ادوار گذشته (از طلايي المپياد جهاني تا كسي كه مرحله اول حذف شده) به اين نتيجه رسيدم كه با توجه به اينكه من تا حالا فقط دو روز قبل از مرحله اول المپياد خوندم و چون مرحله دوم فقط حل كردني و اطلاعات عمومي و رصدي به كمكت نمياد تصميم گرفتم كه نخونم و بي خيال المپياد شم !!

ولي اين دو روز فقط كتاب اقاي بهرام پور رو (كلا 40-50 صفحه) خوندم پس به شما هم نصيحت مي كنم كه به جاي نفرين من بريد اين كتاب ها رو بخونيد و قبول شيد

و يك توصيه ديگر براي المپيادي هايي كه ممكن است حذف شوند
در مسابقه سراسري نجوم ، شركت كنيد تا مرحمي باشد بر رنجتان من اون مسابقه رو تو يك ساعت قبل از امتحان خوندم (منبعش فقط نجوم به زبان ساده و يك جزوه در مورد قران (!!) بود) و در كشور پنجم شدم (سطح مقدماتي)
با توجه به اينكه شما براي المپياد خونديد اگه همون يك ساعت من رو بخونيد و با توجه به اينكه من امسال شركت نمي كنم ، مي تونيد در كشور به راحتي اول شيد و يك تلسكوپ جايزه بگيريد و بريد حالش رو ببريد!!

البته مطمئنا شما از قبل اطلاعات داشتيد ، و گرنه نمي شود در نيم ساعت نجوم به زبان ساده را جمع كرد ، و در نيم ساعت ديگر هم ان كتاب قراني را!

تا بحال مسير برگشت به خانه را گم نكرده اي!؟

m.aryayi
01-29-2011, 10:33 PM
البته مطمئنا شما از قبل اطلاعات داشتيد ، و گرنه نمي شود در نيم ساعت نجوم به زبان ساده را جمع كرد ، و در نيم ساعت ديگر هم ان كتاب قراني را!

تا بحال مسير برگشت به خانه را گم نكرده اي!؟

نه اون قراني رو نخوندم واسه همين 5 ام شدم (هر چيزي كه توش عربي رو داشته باشه بخونم سر درد ميگيرم) نجوم به زبان ساده رو هم فقط فرمول ها رو خوندم

سوالاتش خيلي ساده است ، مثلا اينكه خورشيد در رشته اصلي است يا ترتيب قمر هاي گاليله اي يا تعريف ستاره هاي دور قطبي ، يا دوره تناوب نجومي زمين و مريخ رو ميدن بايد دوره تناوب هلالي مريخ رو حساب كني (اين يكي سخت ترين سوالشونه):orly:
علت اينكه راحت اول ميشي اينه كه همه كسايي كه ادعايي دارن ميرن پيشرفته در حالي كه جايزه نفر 5 مقدماتي با پيشرفته فرقي نمي كنه و هم نفر اول مقدماتي و هم پيشرفته تلسكوپ ميگيرن

شايان سليم شهشهانى
01-29-2011, 11:02 PM
نه اون قراني رو نخوندم واسه همين 5 ام شدم (هر چيزي كه توش عربي رو داشته باشه بخونم سر درد ميگيرم) نجوم به زبان ساده رو هم فقط فرمول ها رو خوندم

سوالاتش خيلي ساده است ، مثلا اينكه خورشيد در رشته اصلي است يا ترتيب قمر هاي گاليله اي يا تعريف ستاره هاي دور قطبي ، يا دوره تناوب نجومي زمين و مريخ رو ميدن بايد دوره تناوب هلالي مريخ رو حساب كني (اين يكي سخت ترين سوالشونه):orly:
علت اينكه راحت اول ميشي اينه كه همه كسايي كه ادعايي دارن ميرن پيشرفته در حالي كه جايزه نفر 5 مقدماتي با پيشرفته فرقي نمي كنه و هم نفر اول مقدماتي و هم پيشرفته تلسكوپ ميگيرن

خب نميشه جفتش را بريم!!؟

سوالاشو ديدم! ، هم مقدماتي ، هم پيشرفته!

m.aryayi
01-30-2011, 01:41 PM
خب نميشه جفتش را بريم!!؟
بسنگي به محلي كه آزمون ميدي و كسي رو كه به عنوان مراقب مي فرستن داره ، امتحان ها همزمان برگزار ميشه ، زنگ بزن بهشون بپرس

ببخشيد من ديشب سوال ها رو چك كردم جايي رو نديدم كه ثابتي رو نداده باشن
doostesetareha تو هاليدي هم ديدم فقط همين دو تا ثابت تو اسمشون بولتزمن (بولتزمان) داشتن و مقدار شون هم يكي بود ميشه بگي چه ثابتي رو نداده بودن و براي كدوم سوال؟

doostesetareha
01-30-2011, 03:00 PM
یه چیز مسخره بگم ؟؟؟؟ اینکه منی که کد برگه ام سه بود ثابت بولتزمانو نداشتم بعد امروز دفترچه سوالای دوستمو که کد برگه دو بودو گرفتم اون هم ثابت بولتزمنو داشت هم بولتزمان !!! چرا اونوخ ؟؟؟
ثابت استفان بولتزمن 8-^10 * 67/5 که با سیگما نشون میدن - واحدشم وات بر متر مربع کلوین به توان چاهار -
ثابت بولتزمن که با کا نشون میدنو مساوی هستش با 23 - ^10 * 38/1
این فرقو میکنه !!!:advise:
سوالشم تو کد برگه دو سوالای تشریحی شماره 5 بود.

m.aryayi
01-30-2011, 04:04 PM
یه چیز مسخره بگم ؟؟؟؟ اینکه منی که کد برگه ام سه بود ثابت بولتزمانو نداشتم بعد امروز دفترچه سوالای دوستمو که کد برگه دو بودو گرفتم اون هم ثابت بولتزمنو داشت هم بولتزمان !!! چرا اونوخ ؟؟؟
ثابت استفان بولتزمن 8-^10 * 67/5 که با سیگما نشون میدن - واحدشم وات بر متر مربع کلوین به توان چاهار -
ثابت بولتزمن که با کا نشون میدنو مساوی هستش با 23 - ^10 * 38/1
این فرقو میکنه !!!:advise:
سوالشم تو کد برگه دو سوالای تشریحی شماره 5 بود.

پس من وقتي گفتم هر دوتا بود واقعا هردوتا بود و كد 2 بودم (يك روز تو شك بودم كه اين چيزي كه نيست چيه)
گرچه فرقي نمي كنه من از هيچكدوم استفاده نكردم !!

AslanAslan
01-31-2011, 08:10 AM
سلام به دوستان عزیز
اول این که ‍پاسخنامه پیشنهادی اعضای تیم برای هر ۳ کد برگ رو می تونین از اینجا دانلود کنین:

http://www.persiangig.com/pages/download/?dl=http://fiaot2011.persiangig.com/document/1st%20Step/7th-1389-90/پاسخ%20نامه.pdf
پاسخ نامه تشریحی هم در حال تدوین است.

دوم بنابر اطلاعاتی که داریم کف شاید چیزی در حدود ۱۰٪ باشد

نظر شخصی من در مورد سوالات هم این است که سوالات ساده و بدون ایده جدید (برای مرحله ۱ مهم نیست) و کاملا منطبق بر مباحث بود. نکته بسیار مثبت هم حذف شدن سوالات حفظی است که بسیار حرکت خوبی است. متاسفانه اشکالات تایپی زیاد بود. (نبود ثابت بولتزمن در کد برگ ۳ و نبودن نمره بعضی از سوالات و...)

doostesetareha
01-31-2011, 06:51 PM
سلام به دوستان عزیز
اول این که ‍پاسخنامه پیشنهادی اعضای تیم برای هر ۳ کد برگ رو می تونین از اینجا دانلود کنین:

http://www.persiangig.com/pages/download/?dl=http://fiaot2011.persiangig.com/document/1st%20Step/7th-1389-90/پاسخ%20نامه.pdf
پاسخ نامه تشریحی هم در حال تدوین است.

دوم بنابر اطلاعاتی که داریم کف شاید چیزی در حدود ۱۰٪ باشد

نظر شخصی من در مورد سوالات هم این است که سوالات ساده و بدون ایده جدید (برای مرحله ۱ مهم نیست) و کاملا منطبق بر مباحث بود. نکته بسیار مثبت هم حذف شدن سوالات حفظی است که بسیار حرکت خوبی است. متاسفانه اشکالات تایپی زیاد بود. (نبود ثابت بولتزمن در کد برگ ۳ و نبودن نمره بعضی از سوالات و...)

میشه در مورد این قسمت حرفاتون که گفتین " کف چیزی حدوده ده درصده " بیشتر توضیح بدین ؟؟
من شنیده بودم کف سال قبل 6 درصد بوده و امسالم کمتر میشه . بعد الآن چجوریاس ؟؟ رف بالا کف ؟؟:shocked...again:

mahsa-m65
01-31-2011, 11:03 PM
ببخشيد يك سوال

اگر كسي فقط 7 تا تست زده باشه ولي همش درست باشه چقدر احتمال داره قبول بشه ؟

Nadia
02-01-2011, 12:52 AM
تعیین این که چه کسی در این آزمون قبول می شود کار خیلی درستی نیست
مخصوصاً با درصدهایی که لب مرزهای سال قبل هستند
پیشبینی دقیق این که امسال چقدر سطح علمی تفاوت کرده خیلی آسان نیست
اما اگر فرض کنیم که شما همین آزمون را سال قبل می دادین:
باید درصد خود را محاسبه کنید
فقط توجه کنید که محاسبه ی درصد درست مانند آزمون های عادی نیست
یعنی امتیاز هر سوال را کنارش نوشته، شما باید آن را از مقدار نمره های غلط خود کم کنید و حاصل را تقسیم بر مجموع امتیاز ها بکنید و در صد ضرب کنید
اگر درصدتان حدود 8 بود (مانند سال قبل اگر فرض کنیم) قبول خواهید بود
اما کسانی که درصد آنها از 15 بیشتر باشد، تقریباً می توانند از قبولی خود اطمینان زیادی داشته باشند

Astronomer
02-01-2011, 08:13 AM
30) خوب بايد بگم من احساس مي كنم آقاي دانشي اشتباهي در حل اين سؤال داشتند!!!
راه ايشون درسته تا خط آخر كه استدلال ميكنند!!! ايشون تابع لگ شعاع رو بر حسب xوy نمودار بدست آوردند در حالي كه سؤال مي خواهد: تابع yبرحسبx با فرض ثابت بودن لگ شعاع كه بدين شكل ميشه: y=4x+c
كه y همون لگ تابش، x لگ دما كه معادل با دسته بندي طيفي است و c ثابتي است كه در خود ثبات لگ شعاع را داراست و جواب ميشود گزينه (الف)
من اشتباه كردم و جواب همون (د) هست! من حواسم نبود كه افزايش x متناظر با كاهش T هست!!! كه اين باعث ميشه يه منفي بياد پشت X !!
از دوستان و آقاي دانشي عذرخواهي مي كنم!!!

افسانه مهاجري
02-07-2011, 02:38 AM
ببخشيد كسي ميدونه نتيجه مرحله اول المپياد كي معلوم ميشه ؟

پیام بهرام پور
02-07-2011, 09:25 AM
ببخشيد كسي ميدونه نتيجه مرحله اول المپياد كي معلوم ميشه ؟

بله! اواسط اسفند ماه هر سال اعلام می شود (تقریباً می توانید از 10 اسفند ماه منتظر باشید!)

m.aryayi
02-14-2011, 09:30 PM
به دنبال مسدود شدن blogspot وبلاگ طلايي هاي المپياد سال هاي قبل مسدود شد !!

http://up.iranblog.com/images/vxe5rnfmzy1hmi05zd32.jpg

اميدوارم درست شه و گرنه دسترسي به يك منبع خوب براي المپيادي هاي سخت ميشه

169
03-09-2011, 05:58 PM
دوستان المپیادی عزیز بلاخره نتایج اعلام شد و از این لینک میتونید دریافت کنید! (http://ysc.ac.ir/news/fileNews_452.pdf)

تبریک به همه ی کسانی که قبول شدن و ارزوی موفقیت برای مراحل بعدی و همچنین ارزوی موفقیت برای کسانی که نتونستن موفق بشن ایشالله در مراحل بعدی(اول و دومی ها) و سومی ها هم دیگه فرصت اخرشون بود و دیگه باید به اهداف نجومی دیگه ای رو مدنظر قرار بدن!!!البته اونایی که هم که قبول نشدند بدونن که از خیلی ها یک سرو گردن بالاتر هستند!!! مخصوصا کسانی که المپیاد نجوم و به خاطر علاقه شخصی خوندن!!!

Mostafa
03-10-2011, 02:11 PM
:wink:سلام

ممنون از Astronomer 169 که اطلاع رسانی کرد .

خوشحال میشیم اگر اعضایی که قبول شده اند ، اعلام کنند تا بدونیم چندتا قبولی دادیم ! :wink:

( البته خودم چندتاشون رو میشناسم )

پس منتظریم ...........

پیام بهرام پور
03-11-2011, 12:28 AM
متأسفانه سایت دانش پژوهان دچار مشکل شده (یکی دو روز است) :explode:
بنابراین می توانید فایل پذیرفته شدگان هفتمین دوره المپیاد نجوم را از اینجا دانلود کنید

http://shop.persiangraphic.com/images/flesh.gifبرای دانلود اینجا کلیک کنید (https://docs.google.com/a/nightsky.ws/uc?id=0B2Zt8oyu65h8YzI0NGRhN2YtOWNmMi00MTE5LTljNDQ tOGQ1ZmIxOWEyOWI3&export=download&authkey=CPmWtMEB&hl=en)http://shop.persiangraphic.com/images/flesh.gif

Ehsan
03-12-2011, 02:49 PM
:wink:سلام

ممنون از Astronomer 169 که اطلاع رسانی کرد .

خوشحال میشیم اگر اعضایی که قبول شده اند ، اعلام کنند تا بدونیم چندتا قبولی دادیم ! :wink:

( البته خودم چندتاشون رو میشناسم )

پس منتظریم ...........
من هم پیش نهاد می کنم اعضای قبول شده خودشون رو معرفی کنند تا بدونیم!
یه آماری داشته باشیم بهتره شاید قبل از مرحله ی دو دوستان یه فکری به حالشون کردن!

solh
04-05-2011, 05:37 PM
من قبول شدم

Sunrise
04-05-2011, 07:22 PM
من قبول شدم

سلام

به به
به سلامتی

خوش اومدید به آوا استار!:welcome:

دوست المپیادی ما، لطفا خودتون رو در این تاپیک بیشتر معرفی بکنید
http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?79-معرفي-اعضا-سايت/page26
;)

Mehrnoosh
04-05-2011, 08:19 PM
منم قبول شدم

solh
04-29-2011, 11:44 AM
سوالات مرحله دوم امسال انگار متفاوت بود نسبت به سال هاي ديگه . ممكنه لطفا بگين ميشه جواب سوال ها رو از چه كتابي يا كتاب هايي ميشه استخراج كرد

Mehrnoosh
04-29-2011, 12:01 PM
سوالات مرحله دوم امسال انگار متفاوت بود نسبت به سال هاي ديگه . ممكنه لطفا بگين ميشه جواب سوال ها رو از چه كتابي يا كتاب هايي ميشه استخراج كرد
از نظر محتوا هیچ فرقی نداشت !!!
یعنی چی دقیقا؟؟؟

Mehrnoosh
04-29-2011, 12:16 PM
مرحله 2 هم آمد و رفت .......
3 سال مثل برق و باد رفت....
-----
من مدت خیلی کمی هست که به اوا استار اومدم ولی جا داره که از تمامه دوستانی که توی این مدت المپیاد همراهی و کمکم کردن تشکر ویژه بکنم....
مخصوصا از Ehsan , astronomer , fowad و .....:thanks:
این تنها کاری بود که می تونستم بکنم :love:

ali.momtazan
04-29-2011, 01:07 PM
سلام امتحان خوب بمد اما قسمت نجوم کرویش مسخره بود قسمت عملیشم عالی بود

solh
04-29-2011, 03:57 PM
تعداد قسمت هاي سوالات بيشتر شده بود . پخش سوالات از قسمت هاي مختلف فرق ميكرد . مثلا از مكانيك سماوي سوال خاصي نبود . در ضمن من مثل سوال اخر رو تا حالا در سال هاي پيش نديده بودم. البته به نظر من سوالات نسبت به دوره هاي.قبل جذاب تر بود.

m.aryayi
04-29-2011, 08:58 PM
اتفاقا من فقط سوال آخر رو مطمئنم جواب دادم ... المپياد نجوم يعني همين ... رصد ... مركز جرم چند تا كهكشان رو حساب كنم كه چي بشه ...
سوال هاي مكانيك سماوي هم كه بود ... من 1 ساعت بيشتر سر جلسه ننشستم ... ولي فكر كنم اون سوال فضا نورد و همين مركز جرم جزء مكانيك سماوي حساب ميشه !! ... من سوال هاي سال هاي قبل رو نديدم ولي اينكه ثوابت رو كنار سوال مي دادن خيلي خوب بود

Ehsan
04-29-2011, 10:06 PM
یه جوانمردی سولات رو آپ لود کنه ببینیم چه خبر؟

Mehrnoosh
04-29-2011, 10:26 PM
یه جوانمردی سولات رو آپ لود کنه ببینیم چه خبر؟

جواب ها رو باید زیر سوالا می نوشتیم برای همین دفترچه ای در دسترس نیست....

solh
04-30-2011, 05:55 PM
اتفاقا من فقط سوال آخر رو مطمئنم جواب دادم ... المپياد نجوم يعني همين ... رصد ... مركز جرم چند تا كهكشان رو حساب كنم كه چي بشه ...
سوال هاي مكانيك سماوي هم كه بود ... من 1 ساعت بيشتر سر جلسه ننشستم ... ولي فكر كنم اون سوال فضا نورد و همين مركز جرم جزء مكانيك سماوي حساب ميشه !! ... من سوال هاي سال هاي قبل رو نديدم ولي اينكه ثوابت رو كنار سوال مي دادن خيلي خوب بود

من مثل شما فکر نمی کنم . به نظر من همون سوال مرکز جرم از همهی سوالات جذاب تر بود . البته سوال آخر رو من هم فکر کتم درست نوشتم .

m.aryayi
04-30-2011, 09:11 PM
من مثل شما فکر نمی کنم . به نظر من همون سوال مرکز جرم از همهی سوالات جذاب تر بود . البته سوال آخر رو من هم فکر کتم درست نوشتم .
من فقط به بهانه اينكه مدرسه نرم ... مرحله دو المپياد شركت كردم ... و كلا المپيادي محسوب نميشم كه صاحب نظر باشم ... پس شما خيلي كار خوبي مي كنيد كه با من موافق نيستيد! ;)

roset
05-01-2011, 03:24 PM
باز خوبه از مدرسه رفتن در رفتی!
دو روز مونده به المپیاد لطف کردن گفتن نیاین (دوستم که چند روز زودتر تعطیل کرده بود به زور آوردن مدرسه ما هم با مدرسه درگیر)
با وضعی که من خونده بودم و اطلاعات نصفه نیمه ام امتحان بد نبود !فکر کنم از آخر اول میشم .از ما که گذشت ولی کاش یکیمی توجه کنن خوی نجومی های خوبی داره دریغ از یه جلسه کلاس درست و حسابی(البته دور عیدمون خوب بود) به مدیر مون گفتم خانم قبول شدم کلاس میذارین؟ میگه برین تو مسابقه سراسری !شرکت کنین اون وقت باشه چهار روز مونده به المپیادم اومده میگه میخوام برات کلاس بذارم!خسته نباشیدخانم! تازه معلم از خارج استان نباشه اون کلاسم نذاشت بعدشم توقع دارن... بیخیال .

doostesetareha
05-01-2011, 03:45 PM
باز خوبه از مدرسه رفتن در رفتی!
دو روز مونده به المپیاد لطف کردن گفتن نیاین (دوستم که چند روز زودتر تعطیل کرده بود به زور آوردن مدرسه ما هم با مدرسه درگیر)
با وضعی که من خونده بودم و اطلاعات نصفه نیمه ام امتحان بد نبود !فکر کنم از آخر اول میشم .از ما که گذشت ولی کاش یکیمی توجه کنن خوی نجومی های خوبی داره دریغ از یه جلسه کلاس درست و حسابی(البته دور عیدمون خوب بود) به مدیر مون گفتم خانم قبول شدم کلاس میذارین؟ میگه برین تو مسابقه سراسری !شرکت کنین اون وقت باشه چهار روز مونده به المپیادم اومده میگه میخوام برات کلاس بذارم!خسته نباشیدخانم! تازه معلم از خارج استان نباشه اون کلاسم نذاشت بعدشم توقع دارن... بیخیال .

جوش نزن دخترجان ! از ما که گذشت ... دعا کن وضع واسه سال بعدیا این نباشه.

m.aryayi
05-01-2011, 08:33 PM
اينجا سمپادي ها از دو سه هفته مونده ديگه نميان مدرسه !!