PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش نجوم به کودکان

پیام بهرام پور
08-20-2010, 05:27 PM
هر علمی روش های خاصی برای آموزش دارد و نجوم نیز از این قاعده مستثنی نیست.
اما آموزش نجوم کودکان بسیار خاصتر از هر چیز دیگری است.
در این تاپیک قصد داریم موضوعاتی که به اموزش بهتر کودکان و نوجوانان کمک می کند بپردازیم.
با این جمله بحث را شروع می کنم که:
در نجوم اعداد و ارقام نقش اساسی دارند و کودکان و نوجوانان(حتی بسیاری از بزرگسالان) درک درستی از این اعداد ندارند. به همین دلیل باید از تمثیل های مناسب استفاده کرد.
در پست های بعدی به برخی از این مثال ها اشاره خواهم کرد

بی ستاره
08-20-2010, 05:34 PM
خیلی کار خوبی می کنین چون من خواهر زادم رو فرستادم یه فرهنگسرا توی شهرک غرب (ابن سینا) و می دیدم که مطالب رو واقعاً با مثال های حذاب خیلی خوب یاد گرفته
می خواستم چیزایی که مطرح میشه در این تاپیک رو یاد بگیرم که وقتی این خواهرزادم ازم سوال می کنه با بهترین روش بهش جواب بدم.

پیام بهرام پور
08-20-2010, 05:36 PM
خیلی کار خوبی می کنین چون من خواهر زادم رو فرستادم یه فرهنگسرا توی شهرک غرب (ابن سینا) و می دیدم که مطالب رو واقعاً با مثال های حذاب خیلی خوب یاد گرفته
می خواستم چیزایی که مطرح میشه در این تاپیک رو یاد بگیرم که وقتی این خواهرزادم ازم سوال می کنه با بهترین روش بهش جواب بدم.

بی ستاره ی عزیز باید خدمت شما عرض کنم که معلم اونجا من هستم! و خواهرزاده ی عزیز شما رو هم می شناسم!
حتماً سعی می کنم که بهترین موضوع ها را بیان کنم

پیام بهرام پور
08-20-2010, 06:04 PM
استفاده از مثال های جذاب بسیار مهم است. به عنوان مثال ما نمی توانیم درک درستی از فاصله ی ماه تا زمین به کودکان بدهیم زیرا آنها مفهوم 380 هزار کیلومتر را به خوبی متوجه نمی شوند اما اگر با یک تقسیم ساده به آنها بگوییم که اگر با ماشین پدرهایتان به صورت دائم به سمت ماه حرکت کنید (و جاده ای فرضی وجود داشته باشد از زمین تا ماه) حدود 5.5 ماه طول می کشد.
حالا می توانید با مثال هایی دیگر فواصل زمین تا خورشید را بیان کنید

شايان سليم شهشهانى
08-21-2010, 02:27 AM
بی ستاره ی عزیز باید خدمت شما عرض کنم که معلم اونجا من هستم! و خواهرزاده ی عزیز شما رو هم می شناسم!
حتماً سعی می کنم که بهترین موضوع ها را بیان کنم

چه جالب ، چه اتفاق جالبي، اون منظومه ي پرتقالي بابك امين تفرشي رو هم بگو!

پیام بهرام پور
08-21-2010, 10:50 AM
آقا شایان بحث منظومه ی پرتقالی به زودی مطرح می شه البته یکمی متفاوت
اما باید خدمت شما موضوع جدیدی را عرض کنم:
اگر بخواهیم گرانش زیاد یک کوتوله ی سفید را بیان کنیم از چه مثالی استفاده می کنید؟
در کوتوله ی سفید گرانش به قدری زیاد است که شما تنها می توانید در حالت درازکش روی سطح ان بچسبید البته اگر از فشار وارد بر بردن خود که ناشی از وزنتان است له نشوید!:osmiley:
گرانش در سطح کوتوله های سفید به قدری زیاد است که اگر شما در همان حالت دراز کش که گفته شد، تصمیم بگیرید گردنتان را بلند کنید باید نیرویی معادل بالا رفتن از کوه اورست به گردنتان وارد کنید!:osmiley:

پیام بهرام پور
08-22-2010, 11:09 PM
بحث دیگر که آقای شهشهانی نیز به آن اشاره کرد، مدل های منظومه ی شمسی است که به سادگی و با چند تقسیم ساده می توان بهترین مثال ها را بیان نمود.
حال از دوستان تقاضا دارم که مثال های خود و مدلی که از منظومه ی شمسی ساخته اند را بیان نمایند تا بهترین آن را در کلاس های خود ارائه دهیم

شايان سليم شهشهانى
08-23-2010, 06:03 AM
اگر ما خورشيد را به اندازه ي پرتقالي ١٠ سانتي متري كوچك كنيم ، انوقت سياره هاي عُطارد ، تير ، زمين ، به ترتيب نقاطي در ٤.٥ ، ١٠.٥ و ١٥ متري پرتقال ما هستند!
پلوتون كه بر طبق قرارداد ديگر سياره محسوب نمي شود ، در ٦٠٠ متري پرتقال ماست .
اگر پرتقال ما در تهران باشد ، انوقت اولين ستاره ي نزديك به خورشيد كه يك دو تاييست (يعني الفا قِنطورس و همدمش پروكسيما قِنطورس) در آلمان غربي خواهد بود!!!
بينديشيد كه بين اين پرتقال و ان پرتقال (يعني از تهران تا المان غربي) چه چيزي وجود دارد ، … در حقيقت هيچ!
فقط كمي غبار ميان ستاره اي ، كمربند كوييپر ، ابر اورت و چند نقطه هم سياره...!

پیام بهرام پور
08-26-2010, 11:57 AM
با تشکر از شایان عزیز
خیلی عالی این موضوع بیان شد.
تهی بودن فضای میان ستاره ای بسیار عجیب است و عجیب تر از آن فاصله ی ستارگان از یکدیگر است.
به عنوان مثال در یک خوشه ی ستاره ی کروی (که بسیار فشرده است) در کمترین فاصله ی ستارگان از یکدیگر در حدود 1 یا 2 سال نوری است؛ به بیان جدی تر:
چگالی توزیع جرم در خوشه های کروی متراکم در حدود یک یا دو ستاره در یک سال نوری مکعب است!

شايان سليم شهشهانى
08-27-2010, 08:54 AM
البته فاصله ي بين كهكشان ها اينطور نيست ، مثلا اگر كهكشان ما يك حلقه پرتقال باشد ، كهكشان اندرومدا(همسايه ي راه شيري) در فاصله ي ١.٥ متري ان واقع است ،
اين نسبت را با فاصله ي تهران - المان غربي مقايسه كنيد!!!

شادی حدادی زاده
08-27-2010, 10:50 AM
دوستان عزیزی که در ارتباط با نجوم کودکان کار می کنن

سایت یا کتابی میشناسین که پازل یا کاردستی های نجومی ( مثل ساخت شاتل و ... ) برای کودکان داشته باشه

متشکر

Panahandeh
08-27-2010, 11:59 PM

سایت یا کتابی میشناسین که پازل یا کاردستی های نجومی ( مثل ساخت شاتل و ... ) برای کودکان داشته باشه

متشکر

با عرض سلام به شما دوست عزیز؛
فعلاً به این متن توجه بفرمائید :

Astronomy Games for Kids
By Paul Mann, eHow Contributor
I want to do this! What's This?

1. It's not unusual for a child to look up into the night sky, watch the stars and wonder what else is out there. There are online, interactive games that will teach the child astronomy terms, or will show him just what is out there so he can better understand the universe.
Astronomy Hangman
2. Just like the classic hangman game, where you call out letters to solve for a word, you have to click on the letters below to solve for the astronomy-based words like "Milky Way" and "black hole." This will introduce you to the world of astronomy by teaching you the terms associated with it.

Astronomy Sliding Puzzle
3. Choose a picture (either of a planet, a spaceship, or a star system), and the image will be broken up into pieces. It is then your job to take the pieces and put them together to form the image again.

Solar System
4. Take a bird's-eye view of the solar system. Click on an object like Jupiter or the Sun and you will learn about what it is, its size, and interesting facts. Be sure to keep your eyes open, as some objects may appear and then disappear, like comets.

Solar System Switch-A-Roo
5. Match up the three different chunks until they create the correct planet. You will be able to create the sun, Earth, Saturn and other planets. After matching up the right sections, you will learn facts about that planet, such as its measurements, its distance from Earth, and how many moons it has.

Spitzer Concentration
6. There are different cards, all marked with the Spitzer telescope. Turn them over to reveal images of bodies in space, like planets or stars. Match the images to find an even more spectacular image underneath, such as close-ups of the Sun, black holes or moons that look completely different from Earth's moon.

Panahandeh
08-28-2010, 01:00 AM

متشکر

راستش من خودم در مورد این مسئله ای که جناب عالی سوال فرمودید خیلی رفرنس ندارم.
اما به یکسری از دوستانم که در موردش سررشته دارن و کتاب و سایت می شناسن خبر دادم که هرچی منبع می شناسن معرفی کنن.
انشاء الله من پیگیری می کنم و به شما و دیگر دوستان عرض می کنم.

عجالتاً به سایت های زیر و لینک های اونها توجه کنید، بد نیست :
www.kidsastronomy.com (http://www.kidsastronomy.com)
www.nasa.gov/audience/forkids (http://www.nasa.gov/audience/forkids)
www.tooter4kids.com/Space (http://www.tooter4kids.com/Space)

امیدوارم مفید واقع بشه!

javadstar76
08-30-2010, 12:25 PM
پیدایش منظومه ی شمسی:
منظومه ی ما ابتدا به صورت ابری از گاز و غبار حول خودش درحال دوران بوده که حدوده پنج میلیارد سال پیش نواحی چگالتر این سحابی که عمدتا از هیدروژن تشکیل شده بود در اثر موج ضربه ای حاصل از مهبانگ، آشفته شده و شروع به چرخیدن و جذب مواد اطراف خود می می کند و در طی میلیونها سال چگالتر و داغتر و داغتر می شود و شروع به واکنش هسته ای و تبدیل هیدروژن به هلیم نموده و یک هسته مرکزی بسیار بزرگ یعنی همان خورشید را تشکیل می دهد . سپس از ذرات وعناصر باقی مانده سیارات واقمارشان شکل گرفته و به علت نیروی جاذبه ی خورشید هر یک در فاصله معینی جذب آن شدند و به دور آن چرخیدند و منظومه شمسی کنونی را به وجود آوردند.

javadstar76
08-30-2010, 04:48 PM
خورشید: کره گازی بسیار داغی است که از چند لایه تشکیل شده است و در طیف آن 60 عنصر مختلف تشخیص داده شده است. خورشید حدود 99.8 منظومه شمسی تشکیل داده است. سطح مرعی خورشید را رخشانکره می نامند این لایه بر خلاف زمین که از سنگ و خاک است پوسته ای از گاز به پهنای 400 کیلومتر دارد که پرتو های خورشید را از سطح خود ساطع می کند . در زیر رخشانکره لایه فوق العاده داغ و گداخته ای وجود دارد که فروغ خیره کننده رخشانکره مانع دیدن آن می شود شعاع خورشید از مرکز تا سطح رخشانکره 6962650 (قطر خورشید) کیلومتر است. خورشید تشکیل شده از گاز هلیم وهیدروژن است که 98 درصد آن هیدروؤن است. گرمای خورشید ونور آن به دلیل فعل وانفعالات هسته ای داخل خورشید است. درون خورشید دما به چندین میلیون درجه میرسد که این دما برای فعالیت های هسته ای کافی است به همین دلیل داخل خورشید 4 هسته هیدروژن به یک هسته هلیم تبدیل می شود واختلاف جرم این دو به نور وگرما تبدیل می گردد.

شايان سليم شهشهانى
08-30-2010, 09:18 PM
پیدایش منظومه ی شمسی:
منظومه ی ما ابتدا به صورت ابری از گاز و غبار حول خودش درحال دوران بوده که حدوده پنج میلیارد سال پیش نواحی چگالتر این سحابی که عمدتا از هلیوم تشکیل شده بود در اثر موج ضربه ای حاصل از مهبانگ، آشفته شده و شروع به چرخیدن و جذب مواد اطراف خود می می کند و در طی میلیونها سال چگالتر و داغتر و داغتر می شود و شروع به واکنش هسته ای و تبدیل هیدروژن به هلیم نموده و یک هسته مرکزی بسیار بزرگ یعنی همان خورشید را تشکیل می دهد . سپس از ذرات وعناصر باقی مانده سیارات واقمارشان شکل گرفته و به علت نیروی جاذبه ی خورشید هر یک در فاصله معینی جذب آن شدند و به دور آن چرخیدند و منظومه شمسی کنونی را به وجود آوردند.

فكر كنم در خط ٢ بايد بجاي هليوم ، هيدروژن بذاريم
بعدشم ، حدس مي زنم كه اين بحث را كودكان نتونند درك كنند! ، اين بخش مخصوص اموزش نجوم به كودكان است!

javadstar76
08-31-2010, 12:02 AM
من برای بی ستاره فرستادم تا به خواهر زادش یاد بده.

بی ستاره که میتونه درک کنه!

a_talebi
08-31-2010, 12:36 AM
سلام
با کمال مسرت و شادابی خدمت تمامی عزیزان از کودکی علاقه مند آموزش نجوم بودم ولیکن به علت محدودیتهای زندگی متاسفانه این امر برای من که مقدور نشد و حالا به لطف تکنولوژی ارتباطات و اینترنت لااقل در این سن 42 سالگی برای پسرانم شاید بتوانم چیزهایی ارائه دهم البته با کمک شما عزیزان
یکی از پسرام 11 سالشه و اسمش علیرضاست که امسال به کلاس اول راهنمایی میره و دومی آرمانه که فقط 2 سالشه .
علیرضا خیلی به نجوم علاقه منده ، کنابها و نرم افزارهای زیادی رو مطالعه کرده و من این سایت رو با اون میبینم و گاهی سئوالاتی میکنه و من براش توضیح میدم .از سایت شما خیلی استفاده میکنیم و از آوا استاریها کمال تشکر رو دارم که شما رو به من معرفی کردند.
امیدوارم تو کارهاتون موفق باشید
عباس طالبی

Mostafa
08-31-2010, 12:54 AM
جناب طالبي عزيز سلام

ورودتون رو به جمع دوستان كلوپ خوش آمد ميگم

مطمئنم عليرضا جان با هوش و استعدادي كه داره و با حمايت هاي شما انشاالله در آينده به موفقيت هاي عظيمي دست پيدا ميكنه

قطعآ اينجا دوستان خوبي هستند كه هر سوال يا موضوعي باشه با كمال ميل آماده پاسخگويي هستند

سلامت و پيروز باشيد

javadstar76
08-31-2010, 01:01 AM
آقای طالبی من خودم هم 14 سالمه .
سعی می کنم هر روز یک یا چند مطلب درباب نجوم آماتور رودرهمین بخش براتون توضیح بدم.

a_talebi
08-31-2010, 01:09 AM
از لطف شما ممنونم
برای موفقیت شما دعا میکنم
پیروز باشید

javadstar76
08-31-2010, 02:15 PM
علم نجوم در تمدن های نخست: ستاره شناسی یکی از کهن ترین علوم به شمار می رود و منجمان قدیم از روی مکان خورشید در آسمان و وضعیت ستارگان زمان را تعیین کرده و به تنظیم تقو یم و تعیین فصل ها وجهتها می پر داختند. درحقیقت شناخت فعلی ما از کیهان تا حد زیادی مدیون کار ستاره شناسان قدیم است. شاید بتوان گفت سومریان نخستین قومی بودند که به برسی حرکات ستارگان پرداختند ، چینی ها به خسوف وکسوف توجه زیادی داشتند اما بابلی ها خورشید را بیشتر از همه می پرستیدند . مصریان قدیم نیز خورشید را ( رع ) می نامیدند وعقیده داشتند که خدای بزرگ هر روز به هنگام طلوع با سوار شدن در قایقی که بر پشت الهه آسمان ( نوت ) قرارداشت، از پهنه اقیانوس فضا می گذشت.
اولین رصد خانه ای که ساخته شد نیز در محل ( استون هنج ) ، انگلستان کنونی است که از آن برای پیش بینی پدیده های نجومی استفاده می کردند. درسال 624 قبل از میلاد ( اراسطاطالیس ) متولد شد، وی اولین منجم شناخته شده است و میگویند به کرویت زمین پی برده بود. بعد از او منجمان بزرگی همچون ( ارسطو ، آریستار خوس ، بطلمیوس و... ) به رشد علم نجوم در تمدن های نخستبن کمک های فراوانی نمودند.
نجوم در سر زمین های اسلامی: می گویند اولین فردی که نگاهی ویژه به آسمان انداخت حضرت ادریس بوده ، بعد از او افراد بسیاری به آسمان نگاه کردند اما در قرن دوم هجری ، محمد بن خوارزمی نقش مهمی را در پیشرفت علم نجوم ایفا کرد و در این سرزمین ها با ساختن ابزار محاسبات نجومی به نام ( اسطر لاب ) ونوشتن کتابهایی در باب ستاره شناسی رونق گرفت. در قرن هفتم خواجه نصیر الدین طوسی ، رصد خانه ای را در مراغه ساخت ودرست در همین قرن بود که نخستین تقویم مکانیکی دندانه دار که مشخص کننده 365 روز بود ، ساخته شد.
نجوم در اروپا: اولین بار ، آلفونس دهم یکی از پادشاهان اروپا از منجمان حمایت کرد و به این ترتیب این علم به اروپا انتقال یافت و با ظهور ( تیکو براهه ، کوپرنیک ، کپلر وگالیله ) وکشفیاتی توسط آنها نجوم در اروپا هم جلوه خاصی به خود گرفت. اثبات نظریه زمین مرکزی ، ساخت اولین تلسکوپ و کار های ارزشمند دیگری در این دوره منظر فعلی مارا از منظومه شمسی وجهان به جود آورده است. امروزه ، فرضیه های پیچیده انیشتین وسفرهای فضایی واکتشافات ناسا دید ما را نسبت به جهان عمیق گردانده است.

javadstar76
08-31-2010, 08:10 PM
صورتهای فلکی وافسانه های آنان: انسان ها وقتی برای اولین بار به آسمان نگاه کردند شروع به تقسیم آن به اشکال ساده ای نمودند سپس این ستارگان را با خط های فرضی به هم وصل کردند و با توجه به اعتقاداتشان ، نام خدایان ، قهرمانان و حتی جانوران ، افسانه ای را بر آن نهادند تا به وسیله آن ها گردش آسمان و تقویمی طبیعی برای خودشان بسازند. به این نقوش ساده صورت فلکی می گویند.
به عبارت دیگر گروهی از ستارگان که بطور ظاهری گرد هم آمده اند و اولین قدم در یادگیری نجوم آماتور می باشند صورت فلکی نام دارد که تعداد آنها 88 عدد است و 60 تای آن در نیمکره شمالی آسمان قابل رویت است.
صورت فلکی ها سه دسته اند:
1- دور قطبی شمالی:

الف) دب اکبر - دب اصغر - قیفاووس - زرافه - ذات الکرسی - اژدها

ب) دور قطبی جنوبی : صلیب - مگس - آفتاب پرست و قنطورس

این صورت فلکی ها همیشه حول دو قطب آسمان در گردش اند که در نیمکره شمالی ، صورت فلکی های مذکور به دور ستاره قطبی می چرخد اما هیچ ستاره درخشانی در قطب جنوب آسمان وجود ندارد.

این فصل واین موضوع ادامه دارد.

talieh
09-01-2010, 01:37 PM
سلام
واقعا خوشحالم كه در مورد آموزش كودكان مي نويسيد.من تازه تو يه مركز شروع كردم به آموزش نجوم كودكان و مي تونم از اين بحثا خيلي استفاده كنم :have a nice day:

آسمون
09-01-2010, 02:51 PM
سلام
ممنون از تاپیک خوبتون
من هم با یه گروه کار میکنم که هر از چند گاهی یه نمایشگاه نجومی میذاریم که البته نمایشگاه بدون غرفه کودک نمیشه ممنون میشم اگه ایده های عملی بذارین .
بازم ممنون

شايان سليم شهشهانى
09-01-2010, 04:12 PM
صورتهای فلکی وافسانه های آنان: انسان ها وقتی برای اولین بار به آسمان نگاه کردند شروع به تقسیم آن به اشکال ساده ای نمودند سپس این ستارگان را با خط های فرضی به هم وصل کردند و با توجه به اعتقاداتشان ، نام خدایان ، قهرمانان و حتی جانوران ، افسانه ای را بر آن نهادند تا به وسیله آن ها گردش آسمان و تقویمی طبیعی برای خودشان بسازند. به این نقوش ساده صورت فلکی می گویند.
به عبارت دیگر گروهی از ستارگان که بطور ظاهری گرد هم آمده اند و اولین قدم در یادگیری نجوم آماتور می باشند صورت فلکی نام دارد که تعداد آنها 88 عدد است و 60 تای آن در نیمکره شمالی آسمان قابل رویت است.
1- دور قطبی شمالی:

این صورت فلکی ها همیشه حول دو قطب آسمان در گردش اند که در نیمکره شمالی ، صورت فلکی های مذکور به دور ستاره قطبی می چرخد اما هیچ ستاره درخشانی در قطب جنوب آسمان وجود ندارد.

سلام اقا جواد گل:
اين متن ها را خودت مي نويسي ، يا اينكه از جايي كپي مي كني ، مرد باش و راستشو بگو!!!
:-?
البته اگه بگي كپي مي كنم ، من اصلا از كپي كردن نهيت نمي كنم ...!
حالا بگو تا بگم...

شايان سليم شهشهانى
09-01-2010, 04:34 PM
1- دور قطبی شمالی:

با تشكر از اقا جواد ، براي تكميل اين بحث نكاتي از قلم افتاده:
يكي اينكه صورت فلكي هايي كه جواد اون ها را دور قطبي خطاب كرد حالا چه جنوبي چه شمالي ، ان صور فلكي فقط در عرض هاي جغرافيايي ٣٠-٦٠ و -٣٠:-٦٠ دور قطبيند ، در حقيقت اگر شما به دقيقا نقطه ي قطب شمال برويد ، تمام ٦٠ صورت فلكي شمالي اسمان براي شما دور قطبيند ، يا اگر در دقيقا نقطه ي قطب جنوب زمين برويد ، تمام ٢٨ صورت فلكي جنوبي اسمان دور قطبي مي شوند(يعني هيچوقت غروب نمي كنند)
نكته ي ديگر اينه كه در نيمكره ي جنوبي اسمان ما ستاره ي پرنور داريم ، مثل ستاره ي سهيل معروف كه دومين ستاره ي پرنور اسمان پس از شباهنگ است ، اما دقيقا در نقطه اي كه از جنوب چرخش زمين بسوي ان نقطه است ستاره ي پر نوري نداريم (دقيقا بر عكس در نيمكره ي شمالي ان نقطه ستاره ي الفاي صورت فلكي دب اصغر يعني همان ستاره ي قطبي خودمان است
با تشكر

javadstar76
09-01-2010, 04:56 PM
سلام اقا جواد گل:
اين متن ها را خودت مي نويسي ، يا اينكه از جايي كپي مي كني ، مرد باش و راستشو بگو!!!
:-?
البته اگه بگي كپي مي كنم ، من اصلا از كپي كردن نهيت نمي كنم ...!
حالا بگو تا بگم...

قبل از ماه رمضون من به کلاس نجوم آماتور می رفتم .

انشاءالله مدرکش هم بعد ماه رمضون و امتحان پایانیمون(شب رصد) می دن.

برای امتحانات میان ترم و پایانی یک جزوه به ما دادند تا بخونیم برای امتحان.

من از روی همون جزوه می نویسم.

javadstar76
09-01-2010, 11:24 PM
سلام
واقعا خوشحالم كه در مورد آموزش كودكان مي نويسيد.من تازه تو يه مركز شروع كردم به آموزش نجوم كودكان و مي تونم از اين بحثا خيلي استفاده كنم :have a nice day:

من هر روز یک یا چند موضوع رو تو همین بخش می ذارم.

javadstar76
09-02-2010, 12:02 AM
1- دور قطبی شمالی:

ادامه فصل و موضوع:

2- صورت فلکی های دایرة البروجی ( دایره ماه ها ):

شامل 12 صورت اند: حوت ( ماهی ) - حمل ( بز ) - ثور (گاو ) - جوزا ( دو پیکر ) - سرطان ( خرچنگ ) - اسد (شیر ) - سنبله ( خوشه گیسو ) - میزان ( ترازو ) - عقرب ( کژدم ) - قوس ( کمان ) - جدی ( بزماهی ) - دلو ( آبریز ).

که اهمیت آنها و ضرورت شناختشان در این است که ماه و سیارات در این صورت فلکی ها حرکت می کنند و برای پیدا کردنشان و تشخیص آنها در زمینه ستارگان باید این صورت های فلکی را شناخت.

3- مابقی صورت های فلکی:

این صورت فلکی ها متعلق به چهار فصل و مابقی صورتهای فلکی می باشند،یعنی هر یک در فصل خاصی دیده می شوند مثلا صورتهای فلکی مختص فصل تابستان آنهایی هستند که تقریبا ساعت 10 شب درست در بالای سرمان دیده می شوند.

صورتهای فلکی فصل زمستان :جبار - جوزا - ثور - کلب اکبر - کلب اصغر - ارابه ران (شش ضلعی بزرگ زمستانه را تشکیل می دهد ).

صورتهای فلکی فصل بهار:عوا - سمبله - اسد - دب اکبر (چهارضلعی بهاره را تشکیل می دهند)

صورتهای فلکی فصل تابستان:شلیاق - دجاجه - عقاب +(مثلث تابستانه را تشکیل می دهند)

صورت فلکی فصل پاییز:فرس اعظم (مربع بزرگ پاییزه را تشکیل می دهند)

افسانه ی صورتهای فلکی:

افسانه ی دب اکبر:مشهورترین صورت فلکی آسمان است که برابر افسانه ها ، کالیستو با خدای خدایان زئوس ازدواج می کند و هرا همسر اول زئوس خشمگین شده و کالیستو را به یک خرس ماده تبدیل می کند.زئوس کالیستو را به همراه پسرش و برای نجات جانشان به شکل صورتهای فلکی دب اکبر و دب اصغر در آسمان جاودانه می کند.
افسانه ثور:یکی از مشخص ترین صورتهای فلکی است که در عهد بابلیها هم شناخته شده بود.مصریان باستان در این صورت گاو مقدس(اپیس)را می دیدند که در آغاز سال خورشید را میان شاخهایش می گرفت و به بالای آسمان می برد،در یونان نیز اینطور آمده که زئوس خود را به شکل گاوی تبدیل کرده و اروپا دختر شاه را بر پشت خود به جزیره ی کرت برده است.
خوشه ی پروین نیز یادآور 7 خواهر است که دختران اطلس کبیر اند و چون همیشه شکارچی آسمان در تعقیب آنها بوده،زئوس آنها را به آسمان برده است.
افسانه دلو:این صورت فلکی طوفان نوح را به خاطر می آورد،در افسانه ها این طور نقل شده است که تنها نجات یافتگان این بلای آسمانی(دویکالیون ها)و (پیورها)به فرمان زئوس شروع به پرتاب قلوه سنگها به پشت سر خود کردند و از هر قلوه سنگ انسان جدیدی متولد شده است.

spourasgari
09-02-2010, 03:08 AM
پیشنهادها:
1- اگه میشه یه باکس آخرین پستها ، مثل خیلی از فرومهای دیگه، به فروم اضافه کنین
2- به نظرم بهتره اینجا در مورد چگونه یاد دادن و فهماندن مفاهیم صحبت کنیم (برای بزرگا ، در مورد کودکان) ، نه اینکه به کودکان یاد بدیم چون فکر کنم حداقل سن کاربرا نوجوان باشه که معمولا خودش میتونه از توی کتابها و سایتها مطالب رو بفهمه.

[چگونگی]آموزش:
چجوری یاد بدیم که فاصله موجب کوچکتر دیده شدن است(چرا خورشید اینقدر کوچک دیده میشود؟)
اهداف آموزش:
-درک فاصله ها
-درک اندازه ها

میتونیم مثلا ته کلاس وایسیم ، به بچه بگیم که به صورت وجب زدن(با دستش) قد مارو جلوی چشمش اندازه بگیره(انگشت شست در راستای پا، انگش سبابه در راستای سر معلم) بعد بدون بهم زدن حالت دست ، بریم جلوش و بگیم که حالا اینکارو بکنه ، اصلا میتونه ؛ حالت دوم اندازه واقعیه که وقتی یه ذره دور میشیم خیلی کوچیک به نظر میرسیم و حالا ببینین که:
-خورشید با این عظمت چقدر از ما دوره که اینقدری دیده میشه؟
-یا برعکس : خورشید چقدر بزرگه که با اینهمه دوری هنوز به شکل یه قرص تقریبا گنده دیده میشه؟:dizzy:

راههای دیگه آموزش مثل به چالش کشیدن رو هم بعدا میگم:
مثلا چنین چیزی: اگه ماه شکلش تغییر نمیکنه و فقط قسمت روشن کم و زیاد میشه ، پس چرا توی روزهایی که ماه کامل نیست ، قسمت خالیش ، سیاه نیست و آبیه و رنگ بقیه جاهای آسمونه؟ پس لابد اون قسمت خالیش وجود نداره و جسم ماه تغییر شکل میده!:hidden:

من خودم هم البته توی پژوهشسرای شهرمون یه چندباری نجوم تدریس کردم؛ البته برای یاد گرفتن رفته بودم ولی از بس تشکیل نشد و انقدر اصرار کردم و گیر دادم تا آخر مجبور شدم خودم برم تدریس کنم!:Psmiley:
البته هنوز هم برای پسرا که خودم هم باشم تشکیل نشده!:O_O:

Sharafi
09-02-2010, 09:48 AM
جناب spourasgari سلام

ورودتون رو به فروم خوش آمد ميگم

در مورد بند اول مطالبتون كه مربوط به نحوه كار و برنامه ريزي فروم هست البته ميتونيد نظرتون رو در بخش " پيشنهادات و انتقادات " فروم مطرح كنيد .

( اين هم لينكش http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=21&page=2 تا اونجا درباره اش بحث و تبادل نظر بشه )

ولي اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم ، باكس آخرين ارسال ها در صفحه اول فروم موجود است و هر تاپيكي كه آخرين پست در اون درج شده باشه ، در اون صفحه بالا تر از بقيه قرار ميگيره

درمورد بقيه مطالب هم ساير دوستان نظر خواهند داد .

موفق باشيد

javadstar76
09-02-2010, 03:43 PM
ادامه فصل و موضوع:

2- صورت فلکی های دایرة البروجی ( دایره ماه ها ):

شامل 12 صورت اند: حوت ( ماهی ) - حمل ( بز ) - ثور (گاو ) - جوزا ( دو پیکر ) - سرطان ( خرچنگ ) - اسد (شیر ) - سنبله ( خوشه گیسو ) - میزان ( ترازو ) - عقرب ( کژدم ) - قوس ( کمان ) - جدی ( بزماهی ) - دلو ( آبریز ).

که اهمیت آنها و ضرورت شناختشان در این است که ماه و سیارات در این صورت فلکی ها حرکت می کنند و برای پیدا کردنشان و تشخیص آنها در زمینه ستارگان باید این صورت های فلکی را شناخت.

3- مابقی صورت های فلکی:

این صورت فلکی ها متعلق به چهار فصل و مابقی صورتهای فلکی می باشند،یعنی هر یک در فصل خاصی دیده می شوند مثلا صورتهای فلکی مختص فصل تابستان آنهایی هستند که تقریبا ساعت 10 شب درست در بالای سرمان دیده می شوند.

صورتهای فلکی فصل زمستان :جبار - جوزا - ثور - کلب اکبر - کلب اصغر - ارابه ران (شش ضلعی بزرگ زمستانه را تشکیل می دهد ).

صورتهای فلکی فصل بهار:عوا - سمبله - اسد - دب اکبر (چهارضلعی بهاره را تشکیل می دهند)

صورتهای فلکی فصل تابستان:شلیاق - دجاجه - عقاب +(مثلث تابستانه را تشکیل می دهند)

صورت فلکی فصل پاییز:فرس اعظم (مربع بزرگ پاییزه را تشکیل می دهند)

افسانه ی صورتهای فلکی:

افسانه ی دب اکبر:مشهورترین صورت فلکی آسمان است که برابر افسانه ها ، کالیستو با خدای خدایان زئوس ازدواج می کند و هرا همسر اول زئوس خشمگین شده و کالیستو را به یک خرس ماده تبدیل می کند.زئوس کالیستو را به همراه پسرش و برای نجات جانشان به شکل صورتهای فلکی دب اکبر و دب اصغر در آسمان جاودانه می کند.
افسانه ثور:یکی از مشخص ترین صورتهای فلکی است که در عهد بابلیها هم شناخته شده بود.مصریان باستان در این صورت گاو مقدس(اپیس)را می دیدند که در آغاز سال خورشید را میان شاخهایش می گرفت و به بالای آسمان می برد،در یونان نیز اینطور آمده که زئوس خود را به شکل گاوی تبدیل کرده و اروپا دختر شاه را بر پشت خود به جزیره ی کرت برده است.
خوشه ی پروین نیز یادآور 7 خواهر است که دختران اطلس کبیر اند و چون همیشه شکارچی آسمان در تعقیب آنها بوده،زئوس آنها را به آسمان برده است.
افسانه دلو:این صورت فلکی طوفان نوح را به خاطر می آورد،در افسانه ها این طور نقل شده است که تنها نجات یافتگان این بلای آسمانی(دویکالیون ها)و (پیورها)به فرمان زئوس شروع به پرتاب قلوه سنگها به پشت سر خود کردند و از هر قلوه سنگ انسان جدیدی متولد شده است.

روش نام گذاری ستارگان هر صورت فلکی:
ستارگان هر صورت فلکی بوسیله حروف یونانی نامگذاری می شوند. بطوریکه پرنور ترین ستاره هر صورت فلکی را با حرف اول یونانی یعنی آلفا و به ترتیب کم نور شدن حروف بعدی را به خود اختصاص می دهند ، از طرفی حدود 60 ستاره معروف ، نام های خاصی دارند ، مثلا آلفای صورت فلکی دب اصغر ، به ستاره قطبی معروف است و پرنور ترین ستاره آسمان شب آلفای کلب اکبر به شعرای یمانی یا شباهنگ معروف است. اما در هر صورت فلکی ممکن است تعداد ستاره ها بیشتر از حروف یونانی باشد که در این زمان ، از اعداد استفاده می کنند ( مثلا آلفای 2 شلیاق و...).
حروف الفبای یونانی عبارت‌اند از:
شکل بزرگ ، شکل کوچک ، نام به فارسی ، نام به انگلیسی
Α α آلفا alpha
Β β بتا beta
Γ γ گاما gamma
Δ δ دلتا delta
Ε ε اپسیلون epsilon
Ϝ ϝ واو, یگما wau, digamma
Ϛ ϛ ستغم stigma
Ζ ζ زتا zeta
Η η اتا eta
Ͱ ͱ هءت heta
Θ θ تتا theta
Ι ι یوتا iota
J ȷ یتا jota
Κ κ کاپا kappa
Λ λ لاندا lamda
Μ μ مو mu
Ν ν نو nu
Ξ ξ زی xi
Ο ο امیکرون omicron
Π π پی pi
Ϻ ϻ سن san
Ϸ ϸ ش sho
Ϙ ϙ قپپ koppa
Ρ ρ رو rho
Σ σ ,ς سیگما sigma
Τ τ تاو tau
Υ υ اپسیلون upsilon
Φ φ فی phi
Χ χ خی chi
Ψ ψ پسی psi
Ω ω امگا omega
Ͳ ͳ سمپ, یسیگما sampi, disigma

جهت بابی با آسمان: پیشینیان و گذشتگان ما با استفاده از دب اکبر و ذات الکرسی ، صورت فلکی دب اصغر و سپس ستاره قطبی را یافته و جهت شمال را پبدا می کردند و بدین وسیله سایرجهات اصلی را به دست می آوردند و دریا نوردان وکویر نوردان در راه گم نمی شدند. همچنین با استفاده از راه شیری جهت جنوب را می یافتند و بدین طریق قبله یابی می کردند.

alireza
09-03-2010, 02:42 PM
سلام
منو میبخشید اما فکر کنم ما اینجا باید منظورتون آموزش به خود کودکانه نه بزرگترها
پس پیشنهاد میدم که لطفا به ما یاد بدید نه به خودتون
من 11 سالمه و از اینهایی که گفتید از خیلیهاش چیزی نفهمیدم
ببخشید البته

javadstar76
09-04-2010, 03:53 PM
سلام
ببخشید البته

11 سالته و فکر می کنی کودکی؟!!!!!
من هم دو سال از تو بزرگ ترم.
و تازه دارم برای تازه وارد ها می نویسم.

پیام بهرام پور
09-05-2010, 12:23 PM
سلام
ببخشید البته

علی رضا جان چشم
سعی می کنیم از این به بعد مطالبی رو اینجا قرار بدیم که برای سن شما آسان تر و قشنگ تر باشد:Psmiley:

narcissus flower
09-05-2010, 02:22 PM
دوست عزیز شما اگه مدرس میشدید خیلی استاد سخت گیری میشدی
خیلی از بچه شاید مثل شمادر شرایطی نیستند که فیلسوف باشند باید کمکشون کرد تا بالا بیان نه اینکه تو سرشون بزنیم.

پیام بهرام پور
09-06-2010, 08:45 PM
علیرضا جان مردم قدیم (یعنی چند هزار سال قبل) می اومدن از اونجایی که خیلی بی کار بودن ستاره ها رو به همدیگه با خط های فرضی وصل می کردن و یه شکل هایی می ساختن مثل عقرب، شکارچی، خرس و گاو و... که خیلی از اونها هم از اصلاً شبیه به شکلی که گفته می شوند مثلاً دب اکبر یعنی خرس بزرگ اما بیشتر شبیه به یک ملاقه هست تا یه خرس اون هم بزرگ!
اما امروزه هم ما صورت های فلکی استفاده می کنیم اما نه به خاطر این که بیکاریم! صورت های فلکی کمک های زیادی به ما می کند مثل:
1. یاد گرفتن جای ستارگان
2. نامگذاری ستارگان
3. تقسیم بندی اسمان
4. پیدا کردن اجرام عمقی آسمان
و...
حالا چیزی که برای شما اهمیت داره پیدا کردن شکل این اجرام در آسمان است!
یعنی شما باید بتونی با استفاده از یک نقشه جای ستاره ها رو پیدا کنی که در پست بعدی بهت راهنمایی های لازم رو می گم

پیام بهرام پور
09-06-2010, 08:46 PM
علیرضا جان ببخشید یکم طول کشید من نقشه رو درست کنم
توی این نقشه که مشاهده می کنی؛ آسمان همین روزها رو می بینی که درست بالای سر تو قرار دارد.
یعنی اگر در اول شب مثلاً فردا بعد از این که هوا تاریک شد به اسمان بالای سرت (درست بالای سرت) نگاه کنی این تصویر رو می بینی:
http://www.forexrainbow.com/download.php?file=f6cijgdtrpgpxawnnlr6.jpeg
((اول نقشه رو دانلود کن و در ابعاد بزرگ نگاه کن))
در این درست در بالای سر سه ستاره ی بسیار پرنور نسر واقع، نسر طایر و دنب (یا همان رِدف) قرار دارند که تشکیل یک مثلث می دهند. به این مثلث، مثلث تابستانی گفته می شود.
جهتی که با N نشان داده شده جهت شمال است.
سه صورت فلکی بسیار مهم و زیبا در آسمان دارای این سه ستاره ی پرنور هستند.
اگر نمی دونی این ستاره هایی رو که پیدا کردی درست هستن یا نه با توجه به فاصله هایی که الان واست توضیح می دم امتحان کن که درست پیدا کردی یا نه
اگر دست خود را کاملاً از طرف آرنج صاف کنی و بکشی، فاصله ی بین ستاره های دنب و نسر واقع حدود دو تا کف است هست (یکم بیشتر از یک وجب)
و فاصله ی ستاره های دنب و نسر طایر هم حدود دو وجب است.
اگر وجب گرفتن کار سختی هست یه راه دقیق تر هم بهت پیشنهاد می کنم:
یه خطکش رو در فاصله ی 57 سانتی متری چشم قرار بده و اون وقت فاصله ی ستاره های زیر از همدیگر به سانتیمتر برابر خواهد بود با:
دنب - نسر طایر: 37 سانتی متر
دنب نسر واقع:23 سانتی متر
نسر طایر - نسر واقع: 34 سانتی متر
حالا وقتی این ستاره ها رو پیدا کردی ستاره های دیگر رو که کم نورتر هستند رو با توجه به جهت ها و نقشه پیدا کن
امیدوارم رصد اسمون بهت خوش بگذره
هروقت این صورت های فلکی رو یاد گرفتی بهم بگو که بقیه ی صورت های فلکی آسان و مهم رو بهت یاد بدم

narcissus flower
09-06-2010, 09:34 PM
آقای بهرام پور این توضیحاتی که دادید برای من هم که کودک نیستم بسیار مفید بودالبته من با آسمان آشنا هستم ولی نحوه ی آموزش تون خوبه باتشکراز شما

پیام بهرام پور
09-06-2010, 09:56 PM
نرگس خانم از تشکر شما ممنون اما کافی نیستا!:O_O:
شما هم بیاین کمک کنید تا بهتر پیش بره این موضوع چون من وقت نمی کنم که تمام مباحث رو توی تمام تاپیک ها بذارم ممنون می شم که شما هم کمک کنید:wink:

قاطع
09-06-2010, 11:51 PM
خب آقا بهرامی عزیز بگو این نقشه ها رو از کجا می اری که ما زحمت شما رو کم کنیم؟

پیام بهرام پور
09-07-2010, 12:25 AM
قاطی عزیز بنده محمد پیام بهرام پور هستم نه بهرامی!
و این نقشه رو از جایی نمی ارم با نرم افزار starry night و مقداری هم فتوشاپ انجام دادم
کار سختی نیست خودتون هم می تونید انجام بدین
خوش باشید و موفق

محمدرضا صادقیان
09-07-2010, 08:35 AM
پیام جان البته یادمون نره یکی از کاربردهای مهم صور فلکی جهت یابی ه.
توی سربازی که خیلی به دردمون خورد.
همین که بتونی با دب اکبر،ذات الکرسی،جبار،خوشه پروین،کلب الاکبر،خرگوش،دجاجه و .... جهت یابی کنی خیلی به دردت می خوره....

آسمون
09-07-2010, 02:19 PM
با نقاشی هم خوب میشه به کودکان نجوم رو یاد داد:you're kidding, rig

آسمون
09-07-2010, 02:37 PM
اینم خوبه ،میشه از این هم استفاده کرد

javadstar76
09-08-2010, 04:04 PM
روش نام گذاری ستارگان هر صورت فلکی:
ستارگان هر صورت فلکی بوسیله حروف یونانی نامگذاری می شوند. بطوریکه پرنور ترین ستاره هر صورت فلکی را با حرف اول یونانی یعنی آلفا و به ترتیب کم نور شدن حروف بعدی را به خود اختصاص می دهند ، از طرفی حدود 60 ستاره معروف ، نام های خاصی دارند ، مثلا آلفای صورت فلکی دب اصغر ، به ستاره قطبی معروف است و پرنور ترین ستاره آسمان شب آلفای کلب اکبر به شعرای یمانی یا شباهنگ معروف است. اما در هر صورت فلکی ممکن است تعداد ستاره ها بیشتر از حروف یونانی باشد که در این زمان ، از اعداد استفاده می کنند ( مثلا آلفای 2 شلیاق و...).
حروف الفبای یونانی عبارت‌اند از:
شکل بزرگ ، شکل کوچک ، نام به فارسی ، نام به انگلیسی
Α α آلفا alpha
Β β بتا beta
Γ γ گاما gamma
Δ δ دلتا delta
Ε ε اپسیلون epsilon
Ϝ ϝ واو, یگما wau, digamma
Ϛ ϛ ستغم stigma
Ζ ζ زتا zeta
Η η اتا eta
Ͱ ͱ هءت heta
Θ θ تتا theta
Ι ι یوتا iota
J ȷ یتا jota
Κ κ کاپا kappa
Λ λ لاندا lamda
Μ μ مو mu
Ν ν نو nu
Ξ ξ زی xi
Ο ο امیکرون omicron
Π π پی pi
Ϻ ϻ سن san
Ϸ ϸ ش sho
Ϙ ϙ قپپ koppa
Ρ ρ رو rho
Σ σ ,ς سیگما sigma
Τ τ تاو tau
Υ υ اپسیلون upsilon
Φ φ فی phi
Χ χ خی chi
Ψ ψ پسی psi
Ω ω امگا omega
Ͳ ͳ سمپ, یسیگما sampi, disigma

جهت بابی با آسمان: پیشینیان و گذشتگان ما با استفاده از دب اکبر و ذات الکرسی ، صورت فلکی دب اصغر و سپس ستاره قطبی را یافته و جهت شمال را پبدا می کردند و بدین وسیله سایرجهات اصلی را به دست می آوردند و دریا نوردان وکویر نوردان در راه گم نمی شدند. همچنین با استفاده از راه شیری جهت جنوب را می یافتند و بدین طریق قبله یابی می کردند.

تقسیمات کره سماوی : کره سماوی شبیه کره ی زمین است اما در آسمان،یعنی ما آسمان را کره ای فرض می کنیم که تمام اجرام آسمان روی آن قرار دارند. ما بر سطح کره زمین و درون کره سماوی زندگی می کنیم و کره سماوی اطراف زمین را فرا گرفته است که وجود خارجی ندارد ، وشعاعش بی نهایت است.http://www.forexrainbow.com/files/s5nstmqz7z7i2gjdpawa.jpg (http://www.forexrainbow.com/)
کره سماوی نیز مانند زمین تقسیماتی دارد ، نشانی دادن در آسمان هم مانند زمین است یعنی اگر آدرس یک شهر در زمین با طول وعرض جغرافیایی آن مشخص می شود ، آدرس یک ستاره در آسمان با بعد ومیل آن مشخص می شود.
بعد:همان طول جغرافیایی زمین است و دوایر فرضی که به موازات نصف النهار آسمان رسم می شود و از قطب شمال وجنوب آسمان می گذرد. بعد بر اساس ساعت درجه بندی می شود.
میل: همان عرض جغرافیایی است و دوایر فرضی که به موازات استوای آسمان می باشد که بر اساس درجه بیان می شود .
بعد به دلیل چرخش زمین تغییر می کند ، ولی میل ثابت است.
استوای کره سماوی:اگر استوای کره زمین رادر آسمان وروی کره سماوی ادامه دهیم به استوای کره سماوی می رسیم.
محور کره سماوی:اگر محور کره زمین را در آسمان امتداد دهیم به محور کره سماوی می رسیم.
( قسمت نقطه چین مشکی محور کره سماوی است )
http://www.forexrainbow.com/files/bamkk97r23q5j7ejvdcy.jpg (http://www.forexrainbow.com/)

javadstar76
09-09-2010, 01:24 AM
ستاره قطبی از معروفترین ستارگانی است که از سالها بیش راهنمای دریانوردان هوانوردان ومسافران بوده است و چه بسا مسافرانی که در دشت و جنگل راه خود را گم کرده بودند، با استفاده از این ستاره که نشان دهنده شمال است توانستند به سلامت به خانه‌هایشان برگردند. جدی یکی از ستارگان صورت فلکی دب اصغر است که در تمام سال در افق رویت است، جدی در انتهای صورت فلکی قرار گرفته است و تشخیص آن بسیار ساده است. جدی معروفترین و پر نورترین ستاره این صورت فلکی است و با نامهای ستاره قطبی و (α آلفا) معروف است.
http://www.forexrainbow.com/files/20td4fg98u7soruuufb6.jpg (http://www.forexrainbow.com/)
http://www.forexrainbow.com/files/p5fztci6j7w1sme0chbs.gif (http://www.forexrainbow.com/)
http://www.forexrainbow.com/files/veul7nehtiqep1m9ug67.gif (http://www.forexrainbow.com/)

javadstar76
09-10-2010, 01:33 PM
شامل: بخش اول:نگاهی به جهان، بخش دوم:صورتهای فلكی، بخش سوم:روش مشاهده صورتهای فلكی، بخش چهارم:مشاهده برخی از صورتهای فلكی، بخش پنجم:منظومه شمسی، :ضمیمه ها
انتشارات گیتاشناسی
این کتاب برای آغاز آشنایی با صور فلکی و اجرام غیرستاره ای، مفید است.
قیمتشو نمی دونم.

javadstar76
09-10-2010, 01:37 PM
- صورت های فلکی

این کتاب در واقع مجموعه ای است از نقشه های کوچک از صورفلکی آسمان شب.
192 صفحه که شامل: پیشگفتار، چگونگی استفاده از راهنمایی های کتاب ، صورت فلکی چیست؟، کره سماوی
ستارگان، اجرام اعماق اسمان ها، رصد اسمان، کلید راهنمای چارت های اسمان، فهرست الفبای یونانی، سیری در اسمان شب، صورت های فلکی، صورت های فلکی نیمکره جنوبی اسمان، مقیاسهای اندازه گیری، طبقه بندی ستارگان، درخشنده ترین ستارگان، واژه نامه
انتشارات گیتاشناسی
قیمتشو نمی دونم.

Lilac
09-11-2010, 10:03 AM
- صورت های فلکی

این کتاب در واقع مجموعه ای است از نقشه های کوچک از صورفلکی آسمان شب.
192 صفحه که شامل: پیشگفتار، چگونگی استفاده از راهنمایی های کتاب ، صورت فلکی چیست؟، کره سماوی
ستارگان، اجرام اعماق اسمان ها، رصد اسمان، کلید راهنمای چارت های اسمان، فهرست الفبای یونانی، سیری در اسمان شب، صورت های فلکی، صورت های فلکی نیمکره جنوبی اسمان، مقیاسهای اندازه گیری، طبقه بندی ستارگان، درخشنده ترین ستارگان، واژه نامه
انتشارات گیتاشناسی
قیمتشو نمی دونم.

قیمتش 3300. البته من چاپ سوم رو دارم:have a nice day:

Lilac
09-11-2010, 10:08 AM
شامل: بخش اول:نگاهی به جهان، بخش دوم:صورتهای فلكی، بخش سوم:روش مشاهده صورتهای فلكی، بخش چهارم:مشاهده برخی از صورتهای فلكی، بخش پنجم:منظومه شمسی، :ضمیمه ها
انتشارات گیتاشناسی
این کتاب برای آغاز آشنایی با صور فلکی و اجرام غیرستاره ای، مفید است.
قیمتشو نمی دونم.

چاپ هشتمش 2000 :have a nice day:

javadstar76
09-11-2010, 02:39 PM
چاپ هشتمش 2000 :have a nice day:

واقعا ممنونم.

na3r
09-11-2010, 06:29 PM
اینم هدیه ی عمو ناصر به نوجونای دوستارآسمون و ستاره هاش!! :

1- http://niroumandi.persiangig.com/swf/question1.swf
2- http://niroumandi.persiangig.com/swf/question2.swf

محمدرضا صادقیان
09-11-2010, 11:12 PM
اینم هدیه ی عمو ناصر به نوجونای دوستارآسمون و ستاره هاش!! :

1- http://niroumandi.persiangig.com/swf/question1.swf
2- http://niroumandi.persiangig.com/swf/question2.swf

واقعا ممنون عمو ناصر

a_talebi
09-12-2010, 01:07 AM
سلام
ازهمتون ممنون هستیم مخصوصا آقای بهرام پور
علیرضا البته الان خواب هستش فردا صبح حتما این مطالب رو میدم بخونه
مجددا ممنون از بذل توجه شما

javadstar76
09-12-2010, 10:48 PM
سایتی زیبا برای یاد گیری نجوم به کودکان:http://www.iaas.ir/astro4kids/main.htm

169
04-11-2011, 09:04 PM
به درخواست خانم "آسمون" ازم برای تهیه تصاویر نجومی رنگ آمیزی کودکان، تونستم 25 مورد فعلا پیدا کنم!از فایل پبوست میتونید دریافت کنید!

karimisss
07-03-2011, 06:26 PM
آقای بهرام پور می شه مثال هایی که اول میگفتید رو ادامه بدید؟ خیلی کمک می کنن. ممنون می شم

پیام بهرام پور
07-03-2011, 08:28 PM
آقای بهرام پور می شه مثال هایی که اول میگفتید رو ادامه بدید؟ خیلی کمک می کنن. ممنون می شم

خب یه سوال! چرا من باید این مثال ها رو بگم؟
چیزی که برای ساختن این مثال ها نیاز داریم، دانستن مقدارهای واقعی و یک ضرب و تقسیم برای شبیه سازی هست!
خب خودتون شروع کنید، احتمالاً به چیزای جالب دست می یابیم.

karimisss
07-03-2011, 09:50 PM
چون از اپتدا شما شروع به گفتن کرده بودید و تجربه اموزش به کودکان رو داشتید گفتم وگرنه هیچ اصراری نیست !

پیام بهرام پور
07-03-2011, 11:00 PM
چون از اپتدا شما شروع به گفتن کرده بودید و تجربه اموزش به کودکان رو داشتید گفتم وگرنه هیچ اصراری نیست !
دوست گرامی منظور من این بود که سایر دوستان هم همکاری کنن تا به یک مجموعه از مثال ها و شبیه سازی های خوب دستیابی کنیم.

Mojtaba.M
08-20-2011, 11:39 PM
این یه محصوله که برای مودکان طراحی شده نرم افزاره ولی احساس کردم جاش تو ی این تاپیکه:

آموزش نجوم و علوم فضایی برای کودکان _ فارسی اورجینال
http://174.142.7.129/~adspics/ppicads/1311168093.jpg

نام محصول: آموزش نجوم و علوم فضایی برای کودکان _ فارسی اورجینال

قیمت: 5,000 تومان

تعداد بازدید از این محصول: 6

ID محصول :335
ID فروشنده :51100015

نرم افزار آموزش نجوم و علوم فضایی برای کودکان (Discover the universe with PIPO) نسخه فارسی
تعداد : 1 CD

** برای اولین بار در ایران **
Discover the universe with PIPO
مجموعه بی نظیر آموزشی ویژه کودکان از زیر ۵ سال تا ۱۲ سال
در این مجموعه جذاب که به صورت مولتی مدیا و در محیط انیمیشن است ، کودک با شخصیتی کنجکاو به نام پیپو (PIPO) همسفر می شود که یک سفینه فضایی دارد و به کهکشان ها و فضا سفر می کند.
در این مجموعه کودک همراه با سفر به فضا علاوه بر سرگرم شدن، مطالب علمی بسیار زیادی را در مورد فضا و علم نجوم می آموزد.
این مجموعه محصول کمپانی آموزشی pipoclub می باشد و در سطح جهانی مطرح می باشد که به فارسی برگردانده شده است و برای اولین بار در ایران عرضه می شود.
شامل آموزش و آشنایی کودکان با مفاهیم زیر:
- منظومه شمسی
- ماه
- خورشید
- سیاره ها
- کهکشان راه شیری
- ستاره ها
- زمین
- سایر کهکشان ها
- صور فلکی
و..
CD Multimedia – farsi version
توجه نمایید که قیمت واقعی این محصول ۳۹ دلار آمریکا می باشد که هم اکنون با مناسبترین قیمت به زبان فارسی در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است.
تهیه این نرم افزار آموزشی بی نظیر را برای آموزش و یادگیری کودکان عزیز و کنجکاوتان توصیه می نماییم.

نرم افزار آموزش نجوم و علوم فضایی برای کودکان (Discover the universe with PIPO) نسخه فارسی
تعداد : 1 CD

Tahereh Ramezani
08-21-2011, 01:33 PM
سلام جناب آسمون کویر

بابت معرفی محصول ذکر شده سپاسگزارم

لطفا اگر ممکن است بفرمایید که از کجا می تونیم خریداری کنیم ؟

( لطفا آدرس و شماره تماس فروشگاه را بفرمایید )

Mojtaba.M
08-21-2011, 05:54 PM
سلام جناب آسمون کویر

بابت معرفی محصول ذکر شده سپاسگزارم

لطفا اگر ممکن است بفرمایید که از کجا می تونیم خریداری کنیم ؟

( لطفا آدرس و شماره تماس فروشگاه را بفرمایید )

تا اون جایی که من اطلاع دارم از فروشگاه های معتبر میشه اونو تهیه کرد البته فروشگاه های نرم افزاری ...

در ضمن فروشگاه های اینترنتی هم اونو میفروشن

اندیشه اسمان
09-14-2011, 05:52 PM
چند تا کاردستی ساده واسه اموزش به کودکان نیاز دارم.کمکم میکنید؟

stargazer
09-14-2011, 10:03 PM
سلام اندیشه آسمان عزیز

خوش اومدین به جمع ما

یه نگاه به این آدرس بندازین شاید به دردتون بخوره :)

http://www.enchantedlearning.com/crafts/astronomy/

Mojtaba.M
09-15-2011, 06:26 PM

سلام

اول از همه به فروم خوش اومدید .

اگه میخوایین از این کار دستی ها برای آموزش به کودکان استفاده بشه حتما یه سری به خلاقیت و ذهن خودتون بزنین مطمئنم که بهتر از راهنمایی کتاب یا هر چیز دیگه است .

Night*
09-15-2011, 11:18 PM
شاید درست نباشه ولی می خوام یه سوال بپرسم.چطور برای یه بچه ی 7 ساله میشه توضیح داد این که میگن یه سیاره گازیه یعنی چی؟ :shocked:

Mojtaba.M
09-16-2011, 11:07 AM
شاید درست نباشه ولی می خوام یه سوال بپرسم.چطور برای یه بچه ی 7 ساله میشه توضیح داد این که میگن یه سیاره گازیه یعنی چی؟ :shocked:

خوب شما میتونی از مثال برای اون استفاده کنی .

برای مثال میتونین که عکس هایی از سیاره ی مشتری یا زحل رو به اون نشون بدین و بذارین که با مریخ یا زمین مقایسه کنه ...

قطعا متوجه این میشه که این سیاره دارای سنگ و چیز های کلوخ شکل هستش ولی در مشتری یا زحل همچین چیزی نیس .

راه های دیگه ای هم وجود داره ولی با توجه به سن این بچه فکر کنم این بهترین راه باشه

Night*
09-16-2011, 11:53 AM
ممنون از راهنماییت اسمان کویر اما سوال یه بچه ی 7 ساله با شنیدن این که یه سیاره گازیست بیشتر اینه: یعنی میشه رفت داخل سیاره؟
در جواب این سوال چه جوابی باید داد که درخور سنش هم باشه!

Mojtaba.M
09-16-2011, 02:09 PM
ممنون از راهنماییت اسمان کویر اما سوال یه بچه ی 7 ساله با شنیدن این که یه سیاره گازیست بیشتر اینه: یعنی میشه رفت داخل سیاره؟
در جواب این سوال چه جوابی باید داد که درخور سنش هم باشه!

خوب برای جواب به این سوال هم میتونین برای اون اینطور تصور کنین که وقتی مقدار زیادی باد یا جریان هوا در یک مکان جمع میشوند یه طوفان یا گردیاد به وجود میاد که همه چیز رو به تلاطم میکشونه پس میتونیم بریم توی سیاره ولی داخل شدن در طوفانی بزرگ چیزی به جز نابودی برای انسان ها نداره .

البته میدونین که یکی ا ز دلایل دوایر سیاره ی مشتری همین گرد باد داخل سیاره است .

Flare star
09-16-2011, 09:04 PM
الان می دونیم که بیشتر بچه ها از سنین پایین بلدن کامپیوتر رو روشن کنن و بازی که دوس دارنو روش کلیک کنن و به بازیشون برسن!
خب شاید بشه یه بازی طراحی کرد واسه یادگیری نجوم که بازی باشه!(مثه این آزمایشگاه مجازی که چند سال پیش اومد که خودتون می تونسین آزمایش های کتاب درسیتونو انجام بدین یا هر آزمایش دیگه ای که می خواستین)به نظر من اینجور چیزا خیلی نقش مفیدی دارن و فکر می کنم یادگیری راحت تر می شه:rambo:

Tahereh Ramezani
09-17-2011, 04:03 PM
الان می دونیم که بیشتر بچه ها از سنین پایین بلدن کامپیوتر رو روشن کنن و بازی که دوس دارنو روش کلیک کنن و به بازیشون برسن!
خب شاید بشه یه بازی طراحی کرد واسه یادگیری نجوم که بازی باشه!(مثه این آزمایشگاه مجازی که چند سال پیش اومد که خودتون می تونسین آزمایش های کتاب درسیتونو انجام بدین یا هر آزمایش دیگه ای که می خواستین)به نظر من اینجور چیزا خیلی نقش مفیدی دارن و فکر می کنم یادگیری راحت تر می شه:rambo:

سلام جناب Flare star

سی دی ای که جناب آسمون کویر در پست شماره 64 معرفی کرده بودند ، در همین خصوص است ( بازی های نجومی ) ، من این سی دی را خریداری کردم و بسیار مورد توجه کودکان قرار گرفت .

( http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?31-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86/page7 )

saem
12-29-2011, 10:26 AM
دوستان من یه چند سالیه که دارم نجوم کار میکنم وهمینطور آموزش میدم ولی هنوز در باره آموزش نجوم به کودکان مشکل دارم .میخواستم از تجربیات شما استفاده کنم

مثلا من مدل منظمه شمسی رو برای درک مکان سیاره ها با کمک دانش آموزان به صورت یک نمایش وشخصیت دادن به بچه ها در نقش خورشید ،عطارد وزهره ... پیاده کردم که بای بچه ها جالب بود

تشکر از همگی

Mojtaba.M
12-30-2011, 03:34 PM
با سلام. من مدل منظمه شمسی رو برای درک مکان سیاره ها با کمک دانش آموزان به صورت یک نمایش وشخصیت دادن به بچه ها در نقش خورشید ،عطارد وزهره ... پیاده کردم که بای بچه ها جالب بود

اجرا کردن همچین کار هایی با بچه ها خیلی میتونه به درصد یادگیری کمک کنه و دلیلش هم اینه که اون ها این کار رو عملی انجام میدهند.

هر کاری که عملی باشه خوب توی ذهن جا باز میکنه .

سعی کنید در آموزش نجوم به کودکان همیشه از کار های عملی استفاده کنید .

sunriseprime
12-30-2011, 09:54 PM
معرفی یهCDخوب برای بچه ها :
آموزش نجوم کودکان (سفری فضایی همراه با پیپو )
کاری از گروه فناوری اطلاعات وندیداد
تمام مباحث نجوم مبتدی رو شامل میشه
www.vandidad.com (http://www.vandidad.com)

رخساره روشنی
12-30-2011, 10:35 PM
خیلی عالیه واقعا ممنون که این پست رو گذاشتیم اینجوری من می تونم به بچه های فامیل اینارو بگم که مثل قبلا ، که براشون توضیح میدم ، هزارتا علامت ؟ دور سرشون جمع نشه ...!!!

saeedmozah
12-30-2011, 11:04 PM
با اینکه در حدی نیستم که پیش این دوستان نظری بدم
ولی به نظر من برای علاقه مند کردن بچه ها به هر علمی هیچ چیزی مثل دانشنامه کودک و نوجوان نیست
چیزی که من خودم با اون شروع کردم
و هنوز هم اون در دسترس ترین نقطه اتاقم قرار میدم

sunriseprime
01-01-2012, 05:58 PM
وقتی برادرم 4 ساله بود ازش پرسیدم خورشید چه شکلییه؟ گفت دایره(احتمالا نقاشی های کلیشه ای خورشید و کوه با یه خونه او رو به این نتیجه رسونده)
من بهش گفتم خورشید شبیه یه توپ بزرگه (توپ یک کره است) و مثل یه بشقاب تخت نیست و سعی کردم با یه روش ساده این موضوع رو بهش بفهمونم.
چیزهایی که برای انجام این آزمایش ابتدایی احتیاج دارین:
1- یه توپ (بزرگ که ازفاصله دور دیده بشه )
2- یک دایره مقوایی ( " " " )
اولاباید بگم که قبلا بهش گفته بودم که زمین مثل یک سفینه فضایی به دورخورشید میچرخه (تفیم این موضوع خیلی مهمه)
حالا آزمایش:
1- برین تو یه فضای بزرگ مثل حیاط یا پذیرایی بایستید و دایره مقوایی رو دستتون بگیرین .و برای بچه توضیح بدین که مثلا این خورشیده که تو میگی دایره اس !
2- و ازش بخواین که نقش زمین رو بازی کنه بهش بگین در فاصله ی نسبتا دوری از شما ولی دقیقا روبه روتون بایسته و بگه چی میبینه ؟قطعا میگه دایره
3- ازش بخواین حالا روی یه مسیر دایره ای حرکت کنه (به محض اینکه موقیعتش رو تغییر بده می بینه که خورشید از حالت دایره خارج میشه )
4- وقتی 90 درجه از این دایره رو طی کرد (دقیقا در کنارتون ) ازش بخواین خورشید رو توصیف کنه
میگه دیگه دایره نیست و یه خطه !متعجب ازش بپرسین تاحالا کسی خورشید رو شبیه یه خط دیده؟
بهش اطمینان بدین که کسی تا حالا یه همچین چیزی ندیده پس خورشید دایره نیست
همین آزمایش رو با توپ تکرار کنین در تمام مراحل بالا جواب خواهد داد :خورشید دایره است
پس نتیجه گیری کنین که خورشید شبیه یه توپه نه دایره)
راستی بهش زمان بدین تا خودش به نتیجه برسه ....

حالا بعد از 3 سال دوباره ازش پرسیدم خورشید چه شکلیه؟وچرا دایره نیست گفت:شبیه یه کره است چون اگه دایره بود وقتی از کنار نگاه میکردیم شبیه خط میشد ومن حسابی خوشحال شدم :yaeh am not durnk:....

shahangian
01-03-2012, 05:38 PM
به درخواست خانم "آسمون" ازم برای تهیه تصاویر نجومی رنگ آمیزی کودکان، تونستم 25 مورد فعلا پیدا کنم!از فایل پبوست میتونید دریافت کنید!
اين فايل پيوست كجاست ؟

vahid.t
01-03-2012, 09:51 PM
با سلام خیلی ممنون میشم راهکارهای عملی آموزش نجوم به کودکان رو تئضیح بدین.چون من صاحب موسسه مطالعه و خلاقیت کودک و نوجوان در مازندران هستم و نتونستم مربی نجوم خوب پیدا کنم که به کودکان آموزش مورد فهم کودکان رو تدریس کنه

Mojtaba.M
01-04-2012, 10:24 AM
با سلام خیلی ممنون میشم راهکارهای عملی آموزش نجوم به کودکان رو تئضیح بدین.چون من صاحب موسسه مطالعه و خلاقیت کودک و نوجوان در مازندران هستم و نتونستم مربی نجوم خوب پیدا کنم که به کودکان آموزش مورد فهم کودکان رو تدریس کنه

دوست عزیز میتونید مطالب همین تاپیک رو مطالعه کنید به شما حتما کمک خواهد کرد

موفق باشید

taralius
01-04-2012, 01:10 PM
سلام به همه عشاق بینهایت

خیلی برام مهم بود اولین پست رو کجا میذارم تو این فروم.

به نظر حقیر آموزش کودکان مخصوصا کوچولوهای بین 4 تا 7 سال امر بینهایت حساس و دقیقی هست.

مغز در این سن مثل اسفنج هر اطلاعاتی رو به خودش جذب میکنه و اگه اطلاعات غلط و یا ناقص بگیره خیلی سخته اصلاحش.

من برای آموزش به دختر خودم از مثالهای چشمی و فیزیکی استفاده میکنم.

منتها مساله جالب اینه که کودکان همیشه قابلیت غافلگیر کردن شما رو دارن بس وحشتناک.

یه مثال بزنم از خودم.

یه شب داشتیم با ماشین بر میگشتیم خونه، ماه تو آسمون بود گنده این هوا.

داشت از شیشه عقبی بیرون رو نگاه میکرد یهو پرسید بابا ماه بزرگتره یا خورشید.

این موند تو ذهنم تا اینکه یه روز رفته بودیم پارک با فک و فامیل بچه ها هم اینجوری بازی میکردن:rotflol:

یه توپ تخم مرغی برده بودم آوردم گذاشتم کنار زیر انداز یه توپ گنده هم بود از این بادیا گذاشتم 20 متری دور تر

از اون جا که عکاسی خوب بلده و منم یه H50 دارم بدک نیست صداش کردم گفتم بابایی دراز بکش از این توپا چند تا عکس بگیر بعد تو اسکرین که نگاه کردیم قد هم بودن.

بش گفتم حالا فهمیدی بابا ماه بزرگتره یا خورشید؟

قشنگ یه 30 ثانیه داشت منو نگاه میکرد همینجوری..[/URL][URL="http://www.pic4ever.com/images/23emu.gif"]http://www.pic4ever.com/images/23emu.gif (http://www.pic4ever.com/images/23emu.gif)

اگه گفتید بعدش چی شد؟

راستی از آشنا شدن با جمع شما بسیار خوشحالم

venus1
01-15-2012, 12:11 PM
واي مرسي كه انقد خوب و قشنگ توضيح ميدين. كاش روش تدريستون واسه كودكان و همچنين سرفصلايي كه بهشون آموزش ميدين رو بهم ميگفتيد.

taralius
01-15-2012, 05:05 PM
یه دیالوگ از منو دخترم ( 5 سالش الان دقیقا 4 سال و 2 ماهش شده)!!!

بابا میدونی چرا شبا تاریکه؟

-چون خورشید شبا تو آسمون نیست.

-خب میدونی چرا خورشید شبا تو اسمون نیست ؟

-آره چون زمین ذور خودش میچرخه !!!!!!

-من: :o_o:
-بابا از کجا میدونی زمین میجزخه دور خودش؟

- بابا چقدر سوال میکنی پاتو نذار رو ناتاشا ( عروسکش) دردش میگیره !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نتیجه اخلاقی : کودکان از آنچه شما تصور میکنید خیلی باهوش ترند.

نتیجه اجتماعی : گوش کودکان وقتی فکر میکنید آنها کاملا مشغول کار دیگری هستند در حال ضبط صدای محیط است.

نتیجه علمی : هرگز با یک کودک قرن 21 کل کل نکنید هر گونه عوارض بعدی به عهده خودتان میباشد.

ستاد جلوگیری از ضایع شدن در جلو جمع

cosmologist
01-20-2012, 10:23 PM
کار کردن با بچه ها در عین حال که واقعا سخته ولی لذت خودشو داره.
خصوصا وقتی که بخوای کاری کنی که هم ازش لذت ببرن هم خوب یادبگیرن و هم درس را تاجایی که باید برسونی این سختی بیشتر میشه.
کارکردن در مدرسه یا جایی که تعداد بچه ها زیاد باشه هم روش خودشو میطلبه.
خیلی از اتفتقاتی که سر کلاس میافته بعدا واسه آدم خاطره میشه.
(من مدرسه ابتدایی و پیش دبستانی نجوم درس میدم!)

یادمه یه دفعه سر کلاس اول یکی از بچه ها گفت : خانم،امروز باهامون بازی نمیکنی؟!
گفتم اگه بازی مرتبط با درس امروز میدونی بگو.
یکیشون در کمال معصومیت گفت : اجازه خانم! خاله بازی !!!

cosmologist
01-20-2012, 11:15 PM

میدونم که مدتی از این پست گذشته،اما به نظرم جواب دادنش خالی از لطف نیست.
میتونیم بهشون بگیم که سیارات گازی مثل زمین سطح سفت ندارن.همه سیاره شبیه ابرهای به هم فشرده ست. و جایی نداره که بریم روش وایسیم.
بعد میپرسن یعنی اگه بریم اونجا از اون طرف سیاره رد میشی ؟!؟
میشه جواب دادکه نه! تا جایی میریم پایین.ولی از یه جایی به بعد اونقدر این گازها به هم فشرده شدن که اجازه نمیدن ما از بینشون رد بشیم و ما را در یه جایی نگه می دارن !

هرچه قدر هم که واسه بچه ها بگی که خورشید و ماه و بقیه اجرامی که توی آسمون میبینید روی زمین نیست،بازم نمیتونن تصورش کنن!
اگه راهنمایی کنید که چیکار کنم ممنون میشم.

saem
01-21-2012, 11:36 AM
با سلام
به قول آقای بهرام پور باید با مثال ،فاصله ها رو برای بچه ها ملموس کنیم.من سر کلاسم با دو توپ فوتبال وتنیس و بکارگیری خود بچه ها مثلا فاصله ماه وزمین وخورشید را بیان کردم.قبول دارم درک این مطالب برای بچه ها فوق العاده سخته ولی همین باعث سوال های کودکانه ای خواهد شد که زمینه ادامه کار رو فراهم میکنه.
دوستان اگرمثال یا مدل هایی رو کار کردن لطف کنند بزارن ممنون میشم
آسمون دلتون پرستاره

cosmologist
01-21-2012, 08:30 PM
مثلا برای بیان اینکه چرا عطارد جو نداره میشه گفت:
خورشید جو عطارد را فوت میکنه و چون عطارد خیلی کوچیکه و به خورشید نزدیکه زورش نمیرسه جوش را نگه داره !

yekaniy
01-27-2012, 10:08 PM
درود بر همه دوستان نجومی
من یه دبیر ریاضی مقطع راهنمایی ام چندتا دانش آموز دارم که فوق العاده عاشق نجومن ... از دوستان خواهش دارم اگر کتابی یا وسیله کمک آموزشی نجومی رو تو کشور می شناسن که مخصوص همین سن باشه به من مرفعی کنن ..
ممنون

Tahereh Ramezani
01-27-2012, 10:24 PM
درود بر همه دوستان نجومی
من یه دبیر ریاضی مقطع راهنمایی ام چندتا دانش آموز دارم که فوق العاده عاشق نجومن ... از دوستان خواهش دارم اگر کتابی یا وسیله کمک آموزشی نجومی رو تو کشور می شناسن که مخصوص همین سن باشه به من مرفعی کنن ..
ممنون

سلام جناب yekaniy

کتاب " شناخت سه بعدی فضا " ، برای این منظور بسیار عالی هست .

قیمت کتاب 14000 تومان هست و می تونید از فروشگاه آسمان شب تهیه کنید ،

شماره تلفن فروشگاه آسمان شب : 02188660886

امیدوارم مفید واقع شود .

fateme.kokabi
06-24-2012, 10:07 PM
سلام!
واقعا ممنون از اين تاپيك عالي:thumbsup:
من با اين كه كودك نيستم ولي مطالب خيلي خوبي در اين تاپيك وجود داره كه خيلي به درد من خورد
خواهش ميكنم اگه ميشه اين تاپيك رو ادامه بدين چون خيلي مفيده :دی
با تشكر:گل

مینو بشیری
06-29-2012, 03:12 PM
با سلام ، ممنون از احساس مسیولیتی که در قبال ما مبتدی ها می کنید .... با مطالعه این مطالب من بعنوان کسی که قدم اول را برداشته ترجیح میدهم کتاب "آموزش نجوم به کودکان "را مطالعه کنم چون در این وادی خودم را کودک 32 ساله ای می بینم که به دنبال لذت بردن است.... برای شما و همه دوستانی که زحمت می کشید آرزوی موفقیت دارم...

roset
07-03-2012, 02:26 PM
چند تا سوال داشتم بچه های سال های اول دبستان جهت های جغرافیایی رو بلد نیستن چه طوری میشه اینو براشون جا انداخت ؟ و اینکه در مورد سیارات تا چه حد اطلاعات لازمه بهشون داده بشه مثلا به طور کلی راجع به گازی بودن و صخره ای بودن بحث بشه یا در مورد عناصر موجود در یک سیاره ومواد تشکیل دهنده هسته و اینطور موارد هم باید صحبت کرد؟در واقع تا کجا باید ریز شد تا بچه ها دچار مشکل نشن؟

raha_mousavi
09-15-2012, 03:19 AM
به نظرمن باید ازروش های نمایشی استفاده کرد مثلا برای نشان دادن چرخش کرات مختلف چون.ماه.زمیــــــــــن.خور ــــــید بهتراست ازخود بچه ها کمک خواسته و بو سیله خودشان این چرخش را به انها نشان داد..به این صورت خوده بچه ها به این قضیه مسلط خواهند شد....وهیچگاه ازیاد نخواهندبرد:yaeh%20am%20not%20d

marsgirl8
10-29-2012, 10:19 PM
من در كل موافقم بنظر من بجه ها با شكل و تصويرا خيلي بهتر ميتونن بفهمن دوس دارن اكه واقعي و عملي هم باشه با تلسكوب كه خيلي بهتره. فقط توروخدا ازين كتاباي تءوري وحفظ كردني نباشه از ما كه كذشت !

Behnaz sasani
11-12-2012, 11:06 AM
سلام
به نظر من شما مي تونيد از بچه ها بخوايد به طلوع و غروب خورشيد براي جهت يابي توجه داشته باشن. بهشون بگيد خورشيد هميشه از يك نقطه طلوع ميكنه كه به اون قسمت مشرق گفته ميشه و هميشه از يك طرف غروب ميكنه كه به اون قسمت مغرب ميگن حالا اگه دست چپ خود را به طرف غروب خورشيد و دست راست خود را به طرف مخالف كه همان قسمت طلوع خورشيد است قرار بديم روبرو شمال و پشت سر جنوب ميشه. براي بحث جزئيات سيارات از كلاس سوم ابتدايي به بعد بايد اقدام نمود در كلاس اول و دوم نيازي نيست فعلا صحبتي بشه اگر بچه ها سئوال كردن به طور كلي پاسخ داده شود بهتر است.

مریم مریم
11-12-2012, 12:14 PM
با سلام من مربی نجوم کودکان مهد کودک هستم جاهای دیگه ای هم تدریس میکنم میشه منو راهنمایی کنید و بگید چطور میتونم کیفیت کارم رو بالا ببرم
با سپاس

Behnaz sasani
11-12-2012, 05:59 PM
سلام همكار گرامي
در مهد كودك بهترين روش تدريس حالت نمايشي است
شما مي توانيد با كاردستي- شعر خواندن- طرح كردن داستان- طرح نمايش و به كار گرفتن بچه ها در نمايش و ايفاي نقش- كشيدن نقاشي و رنگ آميزي كودكان را علاقه مند به نجوم كنيد.

parniyas
01-13-2013, 05:02 PM
با سلام منم مربی نجوم مهد هستم . تمام پست ها رو خوندم و خیلی لذت بردم . از همگی یک دنیا ممنون

من نیاز به سرفصل دارم و اینکه بدونم آیا سرفصل های من برای بچه های 3-4 و 4-5 باید متفاوت باشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

Behnaz sasani
01-14-2013, 12:25 PM
با سلام منم مربی نجوم مهد هستم . تمام پست ها رو خوندم و خیلی لذت بردم . از همگی یک دنیا ممنون

من نیاز به سرفصل دارم و اینکه بدونم آیا سرفصل های من برای بچه های 3-4 و 4-5 باید متفاوت باشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

با سلام خدمت همکار محترم
کلاٌ بچه های آمادگی و پیش دبستانی که در رنج سنی 3 تا 6 سال هستند، یک روش تدریس براشون کفایت میکنه.
از 6 سال به بعد که وارد دبستان میشن کار سخت میشه و روش تدریس و سر فصل ها قدری تغییر می کنه.
دوست عزیز من طی پیام خصوصی راهنمایی های لازم رو کردم. امیدوارم مثمر ثمر واقع شده باشه.
موفق و پیروز باشید...:grin::thumbsup:

kimiya-gh
01-14-2013, 01:47 PM
باسلام
به نظرمن خیلی خوبه ک از الان به بچه ها نجوم یادداده شه
پسرخاله ی خودم 5سالشه و من دارم الان بهش نجوم یاد میدم

سينا منجم
02-04-2013, 08:42 PM
من خودم 12 ساله هستم.و عاشق نجوم.ميتونم اينجا چندتا پست بزارم.
مفهوم كلي نجوم.
نجوم كلمهي عربي اي است كه جمع نجمه.نجم به معناي ستاره هستش.علم نجوم يا همون ستاره شناسي به علمي براي مطالعه ي سيارات و ستارگان و هر آنچه در فضا پيدا ميشس.قسمت اصلي محاسبات نجومي فيزيك هستش كه ميشه باهاش وجود يك سياره يا هر چيزه ديگه اي(غير مسائل ماورايي)اثبات كرد.از همون اول اول پيدايش انسان.آدما به بالاي سرشون خيره بودن و سعي داشتن سر از رمز و راز اين نقطه هاي نوراني و ابرهاي نوراني(سحابي ها)در بيارن.ولي اون زمان عين ما پيشرفته كه نبودن.فكر ميكردن اينا جادو هستن.يكم كه اعتقاداتشون پايين اومد گفتن اون بالا قلمرو خدايانشونه و و هر ستاره ي بزرگ رو خدا ميدونستن.براي همين اسم خدايان بزرگشون روي سيارات و برخي ستاره هاي ما هست.مثل ژوپيتر(همون مشتري)مركوري(عطارد)ونوس(زهر ه)و .......كلي ستاره و سياره ي ديگه.البته الان ما پيشرفت كرديم فضا پيما ساختيم رفتيم فضا.و فهميديم اين نقطه هاي نوراني بالاي سرمون(البته يه چند روز بعد از اختراع تلسكوپ براي ستاره شناسي اين موضوع كشف شد)كه يا غولهاي بزرگي از جنس گازن يا اينكه سيارات بدبختي هستن كه به هيچ دردي نميخورن.البته زمين اينجوري نبود.زيبا ترين سياره در تمام منظومه ي شمسي با رنگ هاي آبي،سبز و خاكي و با پاره هاي سفيد(ابر)بود.البته بعضيا ميگن زحل بهتره منم ميگم زمين بهتره.هركسي نظر خودشو داره.حالا كه با مفهوم كليش آشنا شديم.بريم بخوابيم فردا ميام يه ذره ميرم توي جزئيات.

سينا منجم
02-05-2013, 06:10 PM
اجرام آسماني.
توي فضا كلي چيز وجود داره.3 تا جرم اصلي در فضا عبارت اند از:ستاره سياره و سيارك ها.
ستاره:به توده اي گازي و بزرگ كه هميشه ثابته و از خودش نور ميتابونه و گاهي سياره ها يا ستاره هاي كوچكتر از خودش دورش ميچرخن.
سياره:به اجرام آسماني كه بسيار كوچكتر از ستارگان هستند و گاهي از سنگ يا گاز درست شدن و هيچ نوري از خودشون نميتابونن و معمولا دور ي ستاره در حال چرخشن.زمين تنها سياره ي شناخته شده ايه كه در حال حاضر توش حيات در حال جريانه.
سيارك:توده هايي كه از سياره ها اغلب كوچيكترن و از انفجار يا برخورد دو يا چند سياره و جدا شدن تكه هاي اونها از هم به وجود ميان.بيشترين مقدار اونها در منظومه ي شمسي در كمربند سيارك ها بين مريخ و مشتري قرار داره.حلقه هاي سياركي ديگه اي هم بيرون منظومهي شمسي هست.تا جايي كه من ميدونم بزرگترين سيارك در منظومه شمسي اريس هست.يك سيارك هم چند هزار يا ميليون ساله ديگه قراره به زمين برخورد كنه.
.
البته اجسامي هم هستند كه تعداد كمي از اونها شناخته شده ان.اين چيزها مثل:سياهچاله ها،ستاره هاي نوتروني،سنگهاي آسماني،و ....... هستند.
سياهچاله ها:به حفره هايي كه جاذبهي بسيار زيادي دارن و از انفجار سوپر نواييه غولهاي آبي بسيار بزرگ به وجود مياد.اين حفره ها به علت جاذبهي بسيار زيادشون ديوار بين زمان و مكان رو شكستن.اما هرگز نبايد نزديكشون شد چون ادم كش مياد.
ستاره هاي نوتروني:همون هسته ي ستارگان منفجر شده كه جاذبهي زيادي داره ولي به اندازه ي سياهچاله جاذبه نداره.بلند كردن سرتون در يكي از اين ستاره هاي نوتروني به اندازهي سعود به قله ي اورست انرژي ميخواد.
سنگهاي آسماني:همون شهاب ها كه از سيارك ها كوچيكترن.موقعي كه در فضا ان سنگهاي آسماني نام دارند موقعي كه به زمين ميرسن شهاب و وقتي به سطح زمين برخورد ميكنن شهاب سنگ.
كهكشان ها:به محل اجتماع ميليارد ها ستاره و سياره ميگن.كهكشان ما راه شيريه.كهكشان هاي ديگري هم هستن مثل كهكشان آندرومدا كه نزديك ترين كهكشان به مائه اينم عكسش:532553265327منبع گوگل ارث
دستم درد گرفت.بقيش براي بعد.
http://forum.avastarco.com/forum/images/misc/pencil.png

za H ra
06-30-2013, 01:55 AM
با سلام به آقای بهرام پور و سایر دوستان
من تازه میخوام اموزش نجوم رو شروع کنم و برای کودکان زیر 14سال
اگه میشه بهم کمک کنین باچه موضوعاتی شروع کنم و چطوری مطالب رو برای بچه ها قابل فهم بیان کنم.
ممنون از همگی

berjis93
06-30-2013, 10:35 AM
سلام اقای بهرام پور.
چند وقتیه که معلمی رو شروع کردم و به بچه های دبستانی نجوم اموزش میدم لطفا برای بهتر شدن کارم با راهنمایی های خوبتون کمکم کنید.
باتشکر...

Mojtaba Gholami
06-30-2013, 11:01 AM
سلام . شاید جاش اینجا نباشه . اگر نبود لطفا معدوم نفرمایید . مکان رو عوض کنید .
تصویری از رصد موژان خانم که دیروز انجام شد.چون کودک بود و شروع آموزش نجوم براش دیگه باید آغاز بشه. عکس از اولین رصدش رو قرار می دم
مکان شهرکتاب ساری , البته توسط باشگاه نجوم ساری . به همراه دوستان علی احمدی . پرهام سعیدی و ...

http://up.avastarco.com/images/bgnab5jrtusie298v0.jpg (http://up.avastarco.com/images/bgnab5jrtusie298v0.jpg)

پیمان اکبرنیا
06-30-2013, 07:11 PM
با سلام به آقای بهرام پور و سایر دوستان
من تازه میخوام اموزش نجوم رو شروع کنم و برای کودکان زیر 14سال
اگه میشه بهم کمک کنین باچه موضوعاتی شروع کنم و چطوری مطالب رو برای بچه ها قابل فهم بیان کنم.
ممنون از همگی

سلام اقای بهرام پور.
چند وقتیه که معلمی رو شروع کردم و به بچه های دبستانی نجوم اموزش میدم لطفا برای بهتر شدن کارم با راهنمایی های خوبتون کمکم کنید.
باتشکر...

سلام دوستان

اول باید بگم که درس دادن نجوم به کودکان کار واقعا مشکلی هست نسبت به بزرگسالان. هر گروه سنی هم باید به شیوه خاصی آموزش داده بشوند. باید حتما برای کلاس فعالیتهایی در قالب worksheet تهیه شود تا کودکان با شیوه های مختلف از جمله طراحی، ساختن چیزهای ساده و ... در کلاس مشارکت کنند. سطح مطالب و استفاده از کلماتی که برای کودک قابل فهم باشد هم خیلی مهمه :) باید از مقیاسهای درست استفاده کرد و همچنین فیلمها و انیمیشنهای ساده در انتقال مفاهیم کمک خیلی خوبی میکنه

پیشنهاد می کنم حتما سایتها و کتابهای آموزش به کودکان را نگاهی بیندازید تا با فضای کاری آشنا شوید :)

مثلا:

http://www.nasa.gov/audience/forstudents/k-4/#.UdBO52JgeyU

http://www.nasa.gov/audience/forkids/kidsclub/flash/index.html

http://www.kidsastronomy.com/

http://www.dustbunny.com/afk/

http://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/StarChild.html

http://kids.nineplanets.org/

sheida67
08-23-2013, 09:21 PM
سلام، نقشه رو از کجا دانلود کنم؟!!

karimisss
08-23-2013, 11:54 PM
سلام، نقشه رو از کجا دانلود کنم؟!!

سلام
ورودتون رو خوش آمد میگم
کدوم نقشه منظورتونه؟

zaza2z
09-19-2013, 01:59 AM
حیف از این تاپیک که فعالیت توش کم شده

دوستان مدرس لطفا جهت آموزش نجوم به کودکان هر راه جذاب و آموزنده ای رو سراغ دارند عنوان کنند تا استفاده کنیم

دقیقا مثل روش های آقای بهرام پور عزیز

zaza2z
09-24-2013, 07:23 AM
دوستان سی دی آموزشی نجوم برای کودکان به زبان فارسی نیست ؟

بسیار دنبالش تو سایت ها هستم اما تنها سی دی همان آموزش pipo هست که فکر نکنم به درد بخور باشه

maryamm
10-01-2013, 05:18 PM
سلام چرا سی دی آموزشی بسیار هست من دارم
هم دارا و سارا هم پیپو هم یه کارتون چند قسمتی نجومی
در خدمتتون هستم

zaza2z
10-05-2013, 12:11 AM
دوستان سی دی آموزشی نجوم برای کودکان به زبان فارسی نیست ؟

بسیار دنبالش تو سایت ها هستم اما تنها سی دی همان آموزش pipo هست که فکر نکنم به درد بخور باشه

متشکرم دوست عزیز
فکر می کنم چیزی که می خواهم مطالبی بالاتر از پیپو و دارا سارا است. شاید بهتر بود بگم مطالب آموزنده ی نجوم برای نوجوان. مثلا برای سنین 10-13 سال

چه کتاب و سی دی آموزشی ای میشود پیدا کرد که به زبان ساده و روان باشند اما خیلی هم ابتدایی نباشند ؟

sesto
10-05-2013, 08:51 AM
سایت اوا استار الان به 9 هزار نفر جمعیت رسیده فکر کنم و بر اساس علم احتمال ، این احتمال هست توی این جمع کسی باشه که بتونه برنامه فلش یا حتی پاور پوینت بسازه
به نظر من اینسایت با این عظمت با این ابهت با ین همه نخبه ای که من فقط توی میدل باس خودمون توی رصد مرنجاب دیدم حالا بقیه به کنار یه کار ساده اما دقیق و خوب هم میتونیم بسازیم لازم نیست حتما گیم و جلوه های وِیژه کامپیوتری داشته باشه
یه نرم افزار ساده اما کار بردی برای شروع توی همه سنین میتونه خوب باشه
نرم افزار ستاره شناسی اول اوا استار

آسمون
10-12-2013, 11:31 PM
فیلم آموزشی کودک انیشتین، آشنایی با آسمان (http://p30download.com/fa/entry/11379/)

مسعود فرح بخش
10-25-2013, 12:15 PM
وب سایت سازمان فضایی ایران - بخش کودکان
(http://www.isa.ir/kids/)
البته فعلا فقط چند بازی وجود داره ولی بازیها می تونن برای بچه ها جالب باشن

2215
10-25-2013, 04:07 PM
سلام دوستان <!--?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /--><o:p></o:p>

اگر به بچه های سوم دبستان به بالا می خواید آموزش بدید توصیه می کنمجهت یابی با سایه رو هم آموزش بدید. من انجام دادم براشون خیلی جذاب بوده. درادامه میشه یه ساعت آفتابی هم براشون کشید و این می تونه یه تجربه نجومی در روزباشه.<o:p></o:p>

جهت یابی به وسیله ی سایه ی اجسام <o:p></o:p>

این روش بدین صورت انجام می گیرد که یک قطعه چوب نسبتا صاف به طولتقریبی ۵/۰ متر تهیه کرده و آن را به طور عمودی در زمین فرو می کنیم. در نتیجهچوب سایه ای از خود خواهد داشت. با قرار دادن یک سنگ کوچک انتهای سایه را مشخص میکنیم. پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه سایه چوب مقداری جابه جا می شود. حال یک سنگ یا شاخص دیگری درانتهای سایه دوم قرار می دهیم. در اینجا دو علامت روی زمین مشاهده می شود. شاخصاول را با یک خط به شاخص دوم وصل کرده و به اندازه نیم متر امتداد می دهیم. پس ازآن پنجه ی پای چپ خود را پشت علامت اول و پنجه ی پای راست خود را پشت شاخص دومطوری قرار می دهیم که چوب تقریبا پشت سر ما قار بگیرد. در این حالت سمت روبه رویما جهت شمال خواهد بود<o:p></o:p>

<!--?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /--><v:shapetype id="_x0000_t75" stroked="f" filled="f" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" o:preferrelative="t" o:spt="75" coordsize="21600,21600"> <v:stroke joinstyle="miter"> <v:formulas> <v:f eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"> <v:f eqn="sum @0 1 0"> <v:f eqn="sum 0 0 @1"> <v:f eqn="prod @2 1 2"> <v:f eqn="prod @3 21600 pixelWidth"> <v:f eqn="prod @3 21600 pixelHeight"> <v:f eqn="sum @0 0 1"> <v:f eqn="prod @6 1 2"> <v:f eqn="prod @7 21600 pixelWidth"> <v:f eqn="sum @8 21600 0"> <v:f eqn="prod @7 21600 pixelHeight"> <v:f eqn="sum @10 21600 0"> </v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:formulas> <v:path o:connecttype="rect" gradientshapeok="t" o:extrusionok="f"> <o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:path></v:stroke></v:shapetype><v:shape style="width: 375pt; height: 481.5pt; visibility: visible; mso-wrap-style: square;" id="Picture_x0020_1" type="#_x0000_t75" alt="Description: D:\نجوم آماتور\انجمن نجوم\جهت یابی با سایه\طولانی ترین سفرها با اولین قدم - جهت یابی(شمال-جنوب-شرق-غرب)_files\saye.jpg" o:spid="_x0000_i1025"> <v:imagedata o:title="saye" src="file:///C:\Users\leila\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\ clip_image001.jpg"></v:imagedata></v:shape> <o:p></o:p>

پیدا کردن وقت از روی جهت یابی<o:p></o:p>

با داشتن جهت میتوان ساعت را مشخص نمود ، بدین ترتیب کهیک نیم دایره روی زمین رسم میکنیم ،بطوریکه برآمدگی آن بطرف شمال باشد و آنرا به دوازدهقسمت مساوی تقسیم میکنیم و از جهت مغرب به مشرق اعداد 6 الی 18 را می نویسیم وحتما عدد 12بطرف شمال باشد، سپس شاخص نسبتا صافی را در مرکز دایره بصورت عمود درزمین فرو میکنیم ، سایه شاخص بطرف هر عددی که باشد ساعت تقریبی را به ما نشانمیدهد.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

2215
10-25-2013, 04:08 PM
ببخشید دوستان منظور من سوم دبستان به بالا بود که اشتباها راهنمایی تایپ شده

sarina
11-17-2013, 02:07 PM
سلام دخترم 4 ساله هست و میخواهم اموزش نحوم ببینه به ستاره ها علاقه داره و هوش خیلی خوبی داره حمع اعداد 1 رقمی را بلده و ضرب هم تا 5 یاد گرفته تهران هستم و سمت شرق میخواستم بدونم اموزشگاهی میشناسید که اموزش نحوم بده و اینکه کتاب هایی معرفی کنید که بتونم تا جایی با ستارگان اشناش کنم
ممنون از لطفتون

Ali Mohamad Nesari
11-17-2013, 03:31 PM
من خودم به شخصه صورت فلکی ها رو از روی گردونه آسمان یاد گرفتم. در همین سایت فروشگاه لوازم نجومی آوااستار

برین برای خرید هست و کتاب صورت های فلکی ترجمه آقای دالکی هم خوبه :)

sarina
11-17-2013, 07:39 PM
سلام
دخترم 4 ساله هست و من می خواهم اموزش نحوم ببینه
و کتاب و نرم افزار هایی به من معرفی کنید
دخترم خیلی باهوش هست اعداد را میشناسه جمع اعداد یک رقمی و ضرب را هم بلده
با تشکر

smhm
11-20-2013, 09:42 AM
سلام
دخترم 4 ساله هست و من می خواهم اموزش نحوم ببینه
و کتاب و نرم افزار هایی به من معرفی کنید
دخترم خیلی باهوش هست اعداد را میشناسه جمع اعداد یک رقمی و ضرب را هم بلده
با تشکر
پیشنهاد میکنم با صورت های فلکی شروع کنید. خود من هم نجوم را با پیدا کردن صورت فلکی ها توی آسمون شروع کردم. کتابها و مجلاتی که نقشه آسمون را در هر فصل نشون میدند یا گردونه آسمان می تونه به شما کمک کنه. بطور کلی نجوم را با یک کار عملی شروع کنید و فرزندتان را مستقیم درگیر تئوری نکنید.

arahimi
11-21-2013, 01:09 PM
چون که با کودک سر و کارت فتاد // هم زبان کودکی باید گشاد

آموزش نجوم به کودکان خیلی جذاب و در عین حال خاص و حساسه. باید تا جایی که می تونیم با زبان خودشون اصطلاحات و مفاهیم نجومی رو بهشون بفهمونیم. معمولاً اکثر بچه ها ذاتاً به نجوم علافه مند هستند. فکر می کنم مهمترین کار یک مدرس نجوم اینه که این علاقه و استعداد رو در بچه ها تقویت کنه نه این که مثلاً با بیان اصطلاحات قلمبه سلمبه علمی! و نوشتن فرمول های پیچیده و سخت اونا رو دلسرد و نسبت به علم نجوم بدبین کنه. البته وقتی داریم مطالب رو به صورت بسیار ساده و به اصطلاح خودمونی به کودکان آموزش می دیم باید دقت کنیم که ساده گفتن رو به معنای اشتباه گفتن نگیریم. یه حرف اشتباه یا بیان علمی غلط ما می تونه تا سالیان سال در ذهن کودک نقش ببنده!

خودم تجربه چند ترم آموزش نجوم به کودکان رو دارم. روش کار من در هر ترم بیشتر استفاده از پاورپوینت و فیلم های آموزشی بود. البته در پاورپوینت ها نیز خیلی خیلی کم از نوشته استفاده می کردم. تقریباً اکثر مطالب پاورپوینت های من عکس و تصویرهای بسیار زیبای نجومی و علمی بود و سعی می کردم بر روی هر تصویر با بچه ها بحث و گفتگو کنم (این شیوه آماده کردن پاورپوینت و تدریس رو از اساتیدی چون بابک امین تفرشی، پوریا ناظمی، شهاب صفری و ... تو یه دوره ی آموزشی نجوم یاد گرفتم). در ذهن بچه ها مطمئناً سؤالات بسیار زیادی در مورد موضوعات نجومی وجود داره. حتماً بین صحبت هاتون بهشون اجازه بدید که اونا هم سؤال بپرسند و حتی خودشون در مورد موضوعات مختلف نجومی صحبت و اظهار نظر کنند. اگه قرار باشه فقط ما صحبت کنیم براشون خیلی خسته کننده خواهد شد. به قول سعدی: چو خواهی که گویی نفس بر نفس // نخواهی شنیدن مگر گفت کس؟ در طول ترم براشون چند جلسه هم برنامه رصد با تلسکوپ رو گذاشتیم. یه جلسه رصد ایمن خورشید با فیلتر و یکی دو جلسه هم رصد ماه، مشتری، کهکشان آندرومدا و چند تا جرم معروف دیگه.

یه کار بسیار ماندنی و خاطره انگیز دیگه برای بچه ها اینه که حداقل یکی از جلسات نجوم در طول ترم رو به رصد زنده آسمان و شناخت صورت های فلکی اختصاص بدیم، اون هم نه از داخل شهر با این همه آلودگی نوری بلکه جایی دور از شهر و در آسمانی تاریک و پر ستاره. البته از بچه ها بخوایم تا در صورت امکان با خانواده هاشون تشریف بیارن. ضمناً یادتون نره برای همچین شبی که می خواین صورت های فلکی رو به صورت عملی آموزش بدین حتماً همراه خودتون لیزر نور سبز برای اشاره کردن به ستاره ها داشته باشید. شک نکنید برای بچه ها و حتی بزرگترها این شب جزء به یادماندنی ترین شب های زندگی شون خواهد شد! متأسفانه در طول چند ترمی که من نجوم تدریس کردم مدیر مؤسسه برای چنین کاری از من حمایت نکرد و لذا آموزش صورت های فلکی ما فقط به پاورپوینت، آسمون نمای رومیزی و چند جلسه رصد آسمون از داخل خود شهر محدود شد که خب در این حالت و با آلودگی نوری زیاد فقط تونستیم صورت های فلکی بزرگ و پرنور رو به صورت عملی بهشون یاد بدیم.

karimisss
01-19-2014, 01:15 AM
سلام
دوستان کتاب داستان نجومی جالب برای بچه های خیلی کوچیک سراغ ندارید؟ تو سایتای خارجی که میگردی معمولا برای فروش هست نه خوندن.

Ashkan shabani
05-29-2014, 10:18 AM
با سلام...

یک چند وقتی است که با استفاده از این بازی به کودکان مفاهیم ابتدایی هوا و فضا را آموزش می دهم. گفتم اینجا معرفیش کنم شاید کسی دیگر نیز از این بازی استفاد کرد.

بازی برنامه فضایی کربال Kerbal Space Program در این بازی شبیه ساز شما می توانید انواع وسائیل پرواز فضایی مثل شاتل ، موشک های ماهواره بر و.. را ساخته و به ستارگان و سیارات گوناگون بفرستید. بازی دارای دو نوع آزاد و داستانی است که در نوع دوم ماموریت های گوناگونی مثل انتقال موجودات و.. را باید انجام دهید.
با بازی Kerbal Space Program می توانید تجربه جدیدی از فیزیک خارج از جو به دست آورید.منظومه شمسی بازی بر اساس منظومه خودمان طراحی شده است. به عنوان مثال سیاره موهو شبیه به عطارد است ، سیاره ایوا به زهره شباهت دارد ، دیونا شبیه به مریخ است و دیگر سیارات و قمرهای فضایی در بازی طراحی شده است.برنامه ریزی دقیق ، چگونگی طراحی ، آیرودینامیک بودن ، سوخت مصرفی ، تربیت فضانورد ، چگونگی کنترل ، نبود اضافه بار ، وضع آب و هوا و خیلی دیگر از شاخص ها و مسائل دیگر را باید در نظر بگیرید تا فضاپیمای خوبی طراحی کنید. و الا یا پرواز نمی کند یا بعد از چند ثانیه منفجر می شود.

ویژگی های بازی :
- شبیه سازی فضاپیما
- گرافیک بالا و سه بعدی
- واقعی و فیزیک منطقی
- گیم پلی مناسب و حرفه ای
- امکان ساخت شاتل دلخواه
- فتح سیارات

6350 6349

skyward
06-01-2014, 02:06 PM
سلام
می خواستم بدونم تئوری نسبیت انیشتن رو چجوری میشه به صورت خیلی ساده توضیح داد؟؟؟؟؟؟

amir abbas saedi
06-04-2014, 10:51 AM
فضا پیما چجوری میسازن>؟
با سلام...

یک چند وقتی است که با استفاده از این بازی به کودکان مفاهیم ابتدایی هوا و فضا را آموزش می دهم. گفتم اینجا معرفیش کنم شاید کسی دیگر نیز از این بازی استفاد کرد.

بازی برنامه فضایی کربال Kerbal Space Program در این بازی شبیه ساز شما می توانید انواع وسائیل پرواز فضایی مثل شاتل ، موشک های ماهواره بر و.. را ساخته و به ستارگان و سیارات گوناگون بفرستید. بازی دارای دو نوع آزاد و داستانی است که در نوع دوم ماموریت های گوناگونی مثل انتقال موجودات و.. را باید انجام دهید.
با بازی Kerbal Space Program می توانید تجربه جدیدی از فیزیک خارج از جو به دست آورید.منظومه شمسی بازی بر اساس منظومه خودمان طراحی شده است. به عنوان مثال سیاره موهو شبیه به عطارد است ، سیاره ایوا به زهره شباهت دارد ، دیونا شبیه به مریخ است و دیگر سیارات و قمرهای فضایی در بازی طراحی شده است.برنامه ریزی دقیق ، چگونگی طراحی ، آیرودینامیک بودن ، سوخت مصرفی ، تربیت فضانورد ، چگونگی کنترل ، نبود اضافه بار ، وضع آب و هوا و خیلی دیگر از شاخص ها و مسائل دیگر را باید در نظر بگیرید تا فضاپیمای خوبی طراحی کنید. و الا یا پرواز نمی کند یا بعد از چند ثانیه منفجر می شود.

ویژگی های بازی :
- شبیه سازی فضاپیما
- گرافیک بالا و سه بعدی
- واقعی و فیزیک منطقی
- گیم پلی مناسب و حرفه ای
- امکان ساخت شاتل دلخواه
- فتح سیارات

6350 6349

mohilash8
08-19-2014, 01:06 PM
منظومه شمسی ما نه سياره دارد كه دور ستاره خورشيد می گردند. زمين كه ما بر روي آن زندگی می كنيم يكی از اين سيارات است.
خورشيد: خورشيد در مركز منظومه شمسی ما است. خورشيد يك ستاره است.

عطارد یا تیر:تیر نزديك ترين سياره به خورشيد است. تیر يك سياره داغ و كوچك است. عطارد ماه ندارد.

زهره یا ناهيد: ناهيد دومين سياره نزديك به خورشيد است. ناهيد داغ ترين سياره است. ناهيد ماه ندارد.

زمين: ما روي سياره زمين زندگي مي كنيم. زمين سومين سياره نزديك به خورشيد است. زمين تنها سياره ای در منظومه شمسی است كه موجودات زنده در آن زندگي مي كنند. زمين يك ماه دارد.

مريخ: مريخ چهارمين سياره نزديك به خورشيد است. مريخ يك سياره نارنجی ست. مريخ دو تا ماه دارد.

مشتري: مشتری پنجمين سياره نزديك به خورشيد است. اين سياره بسيار بزرگ كه گازی است بزرگ ترين سياره منظومه شمسی ما است. مشتری ماه هاي زيادی دارد.

زحل: زحل ششمين سياره نزديك به خورشيد است. اين سياره بسيار بزرگ حلقه های زيبايی دارد كه از يخ و سنگ تشكيل شده اند. اين سياره ماه های زيادي دارد.

اورانوس: اورانوس هفتمين سياره نزديك به خورشيد است. اين سياره يك سياره بسيار بزرگ گازی با نور آبی است. اورانوس ماه های زيادی دارد.

نپتون: نپتون هشتمين سياره نزديك به خورشيد است. اين سياره يك سياره بسيار بزرگ گازی با نور آبی است. اورانوس ماه های زيادی دارد.

پلوتون: ستاره شناسان به تازگی تصمیم گرفته اند پلوتون را جزو سیارات در نظر نگیرند و آن را يك سياره كوتوله به حساب می آورند. این سیاره کوتوله نسبت به سيارات ديگر از خورشيد دورتر است. پلوتون معمولاً دورتر از نپتون است. ولي در زمان های كوتاهی هم نپتون از پلوتون به خورشيد نزديك تر می شود. اين سياره سنگی يك ماه دارد كه اندازه خودش است و دو ماه ريز هم دارد. پلوتون كوچك ترين سياره در منظومه شمسي ما است.

mohilash8
08-20-2014, 05:34 PM
چند مطلب کوتاه اما جالب برای دوست داران نجوم {کودکان آوایی مطالبتون اینجاست}

دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی (زحل) یا (کیوان) زیباترین سیستم حلقوی را به دور خود دارد . این سیستم از حدود 1000 حلقه فرعی شکل گرفته است . قبلا تصور می شد که این حلقه ها قطعات و اجزای یک قمر هستند که بیش از حد به زحل نزدیک واز هم پاشیده شده اند . امروزه این فرضیه پزیرفته شده که زرات حلقه از قدیم وجود داشته و به دلیل نزدیک بودن به زحل هیچگاه نتوانسته اند در یکدیگر جمع و انبوه شده تشکیل یک قمر را بدهند . البته می توان گفت که حلقه ها از میلیارد ها قمر خیلی کوچک که قطعاتی از سنگ یا یخ ها با قطرهاییاز چند میلیمتر تا چند متر هستند شکل گرفته . سیستم حلقوی دارایقطر 280000 کیلومتر است اما ضخامت حلقه فقط حدود 500 متر می باشد . اگر سیاره زحل طوری قرار گیرد که انسان دقیقا از لبه حلقه به ان نگاه کنداین حلقه باریک قابل رویت و تشخیص نخواهد بود . اما در غیر این صورت به راحتی میتوان با تلسکوپ مهمترین گروه های حلقوی (b, a ) را که به وضوح از یکدیگر جدا هستند مشاهده کرد . به هر صورت برای دیدن حلقه ها تلسکوپی با بزرگنمای 50 برابر برای رصد کردن حلقه ها

ماه از زمین چقدر فاصله دارد؟
ماه در یک فاصله384400 کیلومتری به دور زمین می چرخد. به عنوان مثال یک فرد پیاده می تواند این فاصله را در 11 سال یک ترن مترو در 5 ماه و یک جمبو جت در 20 روز طی کند . یک فضا پیما این مسافت را در چند روز و یک علامت نوری یا راداری ان را فقط در مدت 3/1 ثانیه می پیماید . به همین خاطر گفته می شود که ماه از زمین 3/1 ثانیه نوری فاصله دارد . این فاصله اگر چه برای ما انسان ها یک مسافت بسیار طولانی است اما در مقایسه با ابعاد کیهان فاصله بسیار کمی مهسوب میشود . سیاره زحل یا کیوان { از سیاره های منظومه شمسی که بعد از مشتری بزرگترین سیاره است و هشت قمر دارد } یک ساعت نوری و نزدیکترین خورشید همسایه 4/3 سال نوری با ما فاصله دارد . سریعترین فضاپیماهای ما برای رسیدن به انجا دهها هزار سال در راه خواهند بود .

نام برخی از دریا های ماه
دریای شرقی
اقیانوس توفان ها
دریای باران
دریای ابر ها
دریای رطوبت
دریای شادی
دریای ارام
دریای شَهد
دریای حاصلخیزی
دریای بخار ها
دریای خطر ها
دریای اسمیت
دریای کناره
دریای امواج
دریای کف الود
دریای مسکو
دریای استعداد
دریای جنوبی
دریای سرما
دریای هامبولت
ایا زمین تنها سیاره ی دو گانه است؟
سیاره دور دست "پلوتون"یک قمر به نام "چارون"دارد.این قمر با 1500 کیلو متر قطر به اندازه نصف سیاره خود است.از این لحاظ سیستم پلوتونی(دستگاه پلوتونی)بیشتر از زمین و ماه ما شایسته نام "سیاره دو گانه" است ."چارون"وپلوتون همیشه یک روی خود را به یکدیگر نشان می دهند . این حالتی است که زمین و ماه تا چند میلیارد سال دیگر نسبت به هم پیدا خواهند کرد.بنابراین در واقع پلوتون و قمرش مانند دو گلوله نابرابر دو سر یک دمبل به دور یکدیگر می چرخند.اینکه ایا این دو جرم آسمانی زمانی قمر های نپتون بوده که از مدار به خارج پرتاب شده اند را هرگز نمی توان اثبات کرد.

sara shahabi
09-26-2014, 06:10 PM
اگر تا به حال به بچه ها نجوم درس داده باشید یا در مورد نجوم باهاشون صحبت کرده باشید یکی از اولین سوالاتی که می پرسن اینه که ما روی چه سیاراتی می تونیم زندگی کنیم یا اصلن جای دیگه ای هست که حیات وجود داشته باشه؟ (البته بزرگترها هم می پرسن ;) )

یه ویدیوی جالب در همین مورد از اینجا (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0EKxl1x2ad8):

چون برای دانلودش یو-تیوب دانلودر می خواست من نتونستم دانلود و بعد آپلود کنم ...

این ویدیو با همون نقاشی های کودکانه نشون می ده که ماه فاقد جو هست یا توی زهره زنده زنده می سوزید، در مشتری هم به خاطر جرم زیادش له و فشرده می شید. (البته جنبه طنزش زیاده شاید هم برای بچه ها نشون دادنش خوب نباشه :دی :دی )

http://up.avastarco.com/images/q2grlojia8k9b48uocx3.jpg (http://up.avastarco.com/images/q2grlojia8k9b48uocx3.jpg)

newastronomer
12-22-2014, 12:15 AM
سلام به شما دوستان نجومی
همه مطالب این تاپیک رو خوندم،هر 14 صفحه شو
خییییییلی مطالب عااااااااالی ای نوشته بودن دوستان
خیلی ازشون استفاده کردم
به تازگی تدریس نجوم برای کودکان را شروع کردم و از تجربیات و مطالب شما دوستان استفاده کردم
البته از 4-5 سال پیش به صورت آروم آروم نجوم را با خواهرزاده ام که الان کلاس اول هست کار میکردم و تا حالا یه سری موضوعات نجوم را بهش یاد دادم
اما الان برای بچه های 5-6 ساله یه مهدکودک نجوم را تدریش میکنم البته به این شکل هست که فقط یه هفته درمیون نجوم داریم که بچه ها را میارن خارج از مهدکودک توی یه مرکز.
مشکلی ک من دارم نداشتن سرفصل هست ک نمیدونم چه مباحثی را باید بهشون بگم. به نظر شما چه مباحثی باید گفته بشه که براشون قابل فهم باشه؟؟

karimisss
07-23-2016, 12:49 AM
سلام به همه دوستان
فيلم آموزشي كوتاه مناسب براي دوره دبستان اگر سراغ داريد ممنون ميشم اسم و يا لينكش رو قرار بدين.

zedehal
07-26-2016, 11:45 AM
سلام و عرض ادب واقعا تشکر می کنم . نزدیک دو ساعته دارم تاپیک رو مطالعه می کنم واقعا عالی بود . ممنون از مدیریت تاپیک

seolearning
08-15-2017, 05:09 PM
این تاپیک خیلی عالیه چون کودکان همیشه نسبت به فضا ، ستاره ها ، کهکشانها و آدم فضایی های کنجکاو هستند و همیشه در مورد آنها سوال می پرسن کودک من انقدر در مورد ستاره ها و تلسکوپ و این جور چیزها سوال می پرسه که پیشش کم میارم جواب بدم چون خودم هم در این مورد آنقدرها اطلاعات ندارم

باران900
08-25-2017, 02:19 AM
سلام ، ببخشید از کجا نقشه رو دانلود کنیم ؟

علیرضا جان ببخشید یکم طول کشید من نقشه رو درست کنم
توی این نقشه که مشاهده می کنی؛ آسمان همین روزها رو می بینی که درست بالای سر تو قرار دارد.
یعنی اگر در اول شب مثلاً فردا بعد از این که هوا تاریک شد به اسمان بالای سرت (درست بالای سرت) نگاه کنی این تصویر رو می بینی:
http://www.forexrainbow.com/download.php?file=f6cijgdtrpgpxawnnlr6.jpeg
((اول نقشه رو دانلود کن و در ابعاد بزرگ نگاه کن))
در این درست در بالای سر سه ستاره ی بسیار پرنور نسر واقع، نسر طایر و دنب (یا همان رِدف) قرار دارند که تشکیل یک مثلث می دهند. به این مثلث، مثلث تابستانی گفته می شود.
جهتی که با N نشان داده شده جهت شمال است.
سه صورت فلکی بسیار مهم و زیبا در آسمان دارای این سه ستاره ی پرنور هستند.
اگر نمی دونی این ستاره هایی رو که پیدا کردی درست هستن یا نه با توجه به فاصله هایی که الان واست توضیح می دم امتحان کن که درست پیدا کردی یا نه
اگر دست خود را کاملاً از طرف آرنج صاف کنی و بکشی، فاصله ی بین ستاره های دنب و نسر واقع حدود دو تا کف است هست (یکم بیشتر از یک وجب)
و فاصله ی ستاره های دنب و نسر طایر هم حدود دو وجب است.
اگر وجب گرفتن کار سختی هست یه راه دقیق تر هم بهت پیشنهاد می کنم:
یه خطکش رو در فاصله ی 57 سانتی متری چشم قرار بده و اون وقت فاصله ی ستاره های زیر از همدیگر به سانتیمتر برابر خواهد بود با:
دنب - نسر طایر: 37 سانتی متر
دنب نسر واقع:23 سانتی متر
نسر طایر - نسر واقع: 34 سانتی متر
حالا وقتی این ستاره ها رو پیدا کردی ستاره های دیگر رو که کم نورتر هستند رو با توجه به جهت ها و نقشه پیدا کن
امیدوارم رصد اسمون بهت خوش بگذره
هروقت این صورت های فلکی رو یاد گرفتی بهم بگو که بقیه ی صورت های فلکی آسان و مهم رو بهت یاد بدم

باران900
08-25-2017, 02:26 AM
ببخشید فایل پیوست رو از کجا بگیرم ؟ پیداش نکردم.

peyman_3320
09-16-2017, 09:42 AM
دوست عزیز واقعا متشکرم. من برای فرزند خودم دنبال این هستم که در کلاسی با این موضع ثبت نام کنم. آیا جایی رو میی شناسید. اگر خاف قوانین هست معرفی در تاپیک لطفا از طریق پیام شخصی اطلاع بدید. با تشکر

mobi
12-07-2017, 12:06 AM
دوست عزیز واقعا متشکرم. من برای فرزند خودم دنبال این هستم که در کلاسی با این موضع ثبت نام کنم. آیا جایی رو میی شناسید. اگر خاف قوانین هست معرفی در تاپیک لطفا از طریق پیام شخصی اطلاع بدید. با تشکر

سلام

کلاس های خود موسسه آوااستار عالی هست
قبل از شروع هر ترم اطلاعیش رو داخل سایت و کانال تلگرام میزنند.

AZAR96
12-16-2017, 09:30 AM
سلام جستجوگران فضا. کلاهتون رو بگذارید سرتون و کمربندتون رو ببندید که باز هم می خوایم یه سفر به فضا داشته باشیم. بچه ها قبلا بهتون یاد دادم که کهکشان ها چی هستند (http://mosmeri.com/%D9%85%D8%AD%D8%AA%D9%88%D8%A7/%DA%A9%D9%87%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%86) و اینکه ما هم تو یه کهکشان به نام کهکشان راه شیری زندگی می کنیم. اما ما دقیقا کجای این کهکشان هستیم؟فضانورد های عزیزم ما در محلی از این کهکشان زندگی می کنیم که بهش منظومه شمسی میگن.منظومه شمسی شامل یه ستاره هست که همون خورشیده و چند سیاره که به دور این خورشید می چرخن.به جز سیارات تمام چیزهایی که به دور خورشید می چرخن مثل ماه و دنباله دارها و گرد و غبار و شهاب ها هم جز منظومه شمسی هستن.بیاید اول چند تا عکس ببینید.
http://koodakestan.org/images/149890main_BetaPictDiskbMac.jpg (http://mosmeri.com/)http://koodakestan.org/images/o-SOLAR-SYSTEM-facebook.jpg (http://mosmeri.com/)
خب بچه ها. دوتا عکس هنری و کامپیوتری از منظومه شمسی رو دیدید.خورشید بزرگترین جسم تو منظومه شمسی هست که تمام گرمای منظومه ی شمسی ما از به خاطر وجود خورشیده.بچه ها تو این منظومه تعدادی سیاره دائما در حال گردش به دور خورشید هستن. ما هم تو یکی از همین سیاره ها به نام زمین زندگی می کنیم. این سیاره ها با یه نظم و ترتیبی در کنار هم قرار گرفتن. می خوام سیاره های منظومه شمسی رو به ترتیب از نزدیک ترینشون به خورشید تا دورترینشون براتون نام ببرم.هشت سیاره ای که به دور خورشید می چرخند از نزدیک ترین تا دورترین عبارتند از:1- عطارد2- ناهید3- زمین4- مریخ5- مشتری6- زحل7- اورانوس8- نپتونالبته قبلا یک سیاره ی دیگه رو هم جزء منظومه شمسی می دونستند. اسم این جسم پلوتون بود اما الان دیگه اون رو جزء سیارات منظومه شمسی نمی شناسن. و بهش سیاره ی کوتوله میگن.

noori
01-17-2018, 01:14 AM
سلام به شما دوستان نجومی
همه مطالب این تاپیک رو خوندم،هر 14 صفحه شو
خییییییلی مطالب عااااااااالی ای نوشته بودن دوستان
خیلی ازشون استفاده کردم
به تازگی تدریس نجوم برای کودکان را شروع کردم و از تجربیات و مطالب شما دوستان استفاده کردم
البته از 4-5 سال پیش به صورت آروم آروم نجوم را با خواهرزاده ام که الان کلاس اول هست کار میکردم و تا حالا یه سری موضوعات نجوم را بهش یاد دادم
اما الان برای بچه های 5-6 ساله یه مهدکودک نجوم را تدریش میکنم البته به این شکل هست که فقط یه هفته درمیون نجوم داریم که بچه ها را میارن خارج از مهدکودک توی یه مرکز.
مشکلی ک من دارم نداشتن سرفصل هست ک نمیدونم چه مباحثی را باید بهشون بگم. به نظر شما چه مباحثی باید گفته بشه که براشون قابل فهم باشه؟؟
سلام به شما و همه دوستان نجومی
در مورد اموزش به کودکان (قبل از دوم دبستان)،بچه ها در این سن ابعاد و فاصله ها رو درست درک نمیکنن و هر چیز رو بر اساس دیده ها و شنیده ها به علاوه تخیلاتشون میشناسن،بنابراین مباحثی مثل نجوم که با درک فضایی و درک اعداد سرو کار داره رو باید با روشهای عملی و نمایش و ابزار بسیار ساده اموزش داد.به طوری کودک متوجه نشه داره اموزش میبینه ،بلکه از نمایش و داستان لذت ببره و حتی در اجرای اون شرکت کنه.در این صورت مدرس به هدفش میرسه و مطلب رو در حد فهم کودک به او تفهیم میکنه.اما نکته ای که خیلی خیلی مهمه اینه که بیان ساده مطلب باعث نشه صحت علمی موضوع زیر سوال بره.مطلب باید درست اما ساده بیان بشه. که یکی از کارهای مهم اینه که برای بچه های قبل از دبستان،حتما با اولیا در اتباط باشیم و از اونها بخواهیم در مو قعیتهای مناسب مثالهای عملی به کودک نشون بدن تا مطلب تو ذهن کودک جا بیفته.
و در مورد سرفصلها،میشه تمام مباحث مقدماتی نجوم رو به کودکان اموزش داد.به شرط رعایت نکاتی که گفته شد.مثلا در بحث اندازه ها نباید از اعداد استفاده کرد.بلکه اینجا مقایسه لازمه .یا مثلا هیچ لزومی نداره از تعاریف کره سماوی برای اونها چیزی بگیم ،اما میشه کره سماوی رو به عنوان سقف اسمان به اونها معرفی کرد،و با کمک چتر و توپ به صورت عملی نشون داد.و...(سعی میکنم به تدریج برای تمام مباحث مثالهایی رو بگم.امیدوارم مفید باشه.)
چیزی که نباید فراموش کنیم اینه که قرار نیست کودکانی که نجوم یا هر رشته دیگری از علوم رو اموزش میبینن،حتما در اون زمینه دانشمند بشن.بلکه هدف اینه که توجه کودک رو به دنیای اطرافش جلب کنیم و او رو تشویق کنیم به اون چیزهایی که میبینه فکر کنه.

noori
01-17-2018, 02:34 AM
از انجا که هدف اصلی این تاپیک بیان راهکارهایی برای اموزش بهتر به کودکان هست،به نظرم بهتره تاپیکی رو مخصوص کودکان در نظر بگیریم و اینجا به هدف اصلی بپردازیم.(البته این نظرشخصی منه)
تا اینجا دوستان مثالهای جالبی ر با توجه به تجربیاتشون گفتن.چند مورد هم من اضافه میکنم.امیدوارم دوستان هم ادامه بدن.
در مورد مفهوم شب و روز،(ابتدا باید چرخش زمین به دور خودش توضیح داده شده باشه) یه راه ساده اینه که مربی خودش رو خورشید معرفی کنه و یکی از بچه ها رو به عنوان زمین.بعد ،از کودک میخواد در جایی که ایستاده دور خودش بچرخه،هر وقت خورشید رو دید بگه روز هر وقت ندید بگه شب. وقتی چند بار این کار انجام شد ،همه بچه ها با هم دور خودشون میچرخن و شب و روز رو تجربه میکنن.
راه دیگه اینه که توپی رو به عنوان زمین در نظر بگیریم و شکل ادمکی رو روی اون بکشیم..نور چراغ قوه رو به آن بتابونیم.در همون حال از یکی از بچه ها بخواهیم توپ رو در جا بچرخونه.هر وقت آدمک مقابل چراغ قوه رسید میگوییم روز و وقتی ادمک به سمت دیگر توپ رفت و نور چراغ را نمیدید میگوییم شب.این کار هم باید با مشارکت بچه ها همراه باشه.

noori
01-17-2018, 03:12 AM
یکی از موضوعاتی که درکش برای بچه ها سخته،اینه که ماه نزدیکتره یا خورشید یا ابرها.ماهواره ها کجا هستن و هواپیماها کجاو...
اینجا میشه از چند تا اسباب بازی کمک گرفت. ماشین،خونه ،هلیکوپتر،هواپیما،و دوتا توپ ،یکی کوچک و یکی بزرگتر.کمی پنبه. و ...البته این اسباب بازیها باید در مقیاس معقول باشن.یه وقت ماشین از خونه بزرگتر نباشه!
از بچه ها برای نگه داشتن اسباب بازیها کمک میگیریم.ماشین رو به عنوان نزدیکترین جسم به زمین ،روی زمین میگذاریم.بعد خونه.هلیکوپتر رو به یکی از بچه ها میدیم تا با کمی فاصله بالای خونه نگه داره.هواپیما با فاصله ای بیشتر ،بالای هلیکوپتر و پنبه رو نزدیک هواپیما.در مورد ابرها توضیح میدیم که نزدیک هواپیما هستن.کمی بالا یا پایین.
با فاصله ای بیشتر از هلیکوپتر و هواپیماجسمی رو به عنوان ماهواره نگه میدارن،توپ کوچتر ماه هست که احتمالا باید یکی از بچه ها روی صندلی بره تا فاصله بین ماه و ماهواره ها مشخص بشه و خورشید که توپ بزرگتر هست رو خودمون در حالیکه روی صندلی ایستادیم نگه میداریم.اینچا بچه ها متوجه میشن آن چیزهایی که تو اسمان روی یک صفحه دیده میشه در واقع با فاصله از هم هستن.
این مبحث میتونه وقت یک جلسه یک ساعته از کلاس رو بگیره.با مثالهی بیشتر و مشارکت بچه ها

noori
03-03-2018, 11:13 AM
نشان دادن اسمان به بچه هابراشون خیلی هیجان انگیزه.تخیل قوی بچه ها کمک خیلی بزرگیه.میشه شکل ساده صورتهای فلکی رو بهشون داد.تو همین مدت میشه در مورد اینکه این نقطه های نورانی چی هستن و...صحبت کرد.اینکه اینا ستاره هستن.خیلی بزرگ و خیلی نورانی و داع داغ.اینجا میشه یه سوال پرسید که جوابهای بچه ها خیلی جالبه به عنوان مثال میتونید بپرسید حالا که ستاره ها اینقدر بزرگن چرا ما اونها رو نقطه میبینیم..به هر حال اگر جواب درست نبود (که احتمالش زیاده)نباید بگیم اشتباهه.بهتره به عنوان مثال بگیم افرین که فکر کردی ...و بعد با زبان ساده و نه چندان طولانی پاسخ صحیح رو بدیم.اگر گرین لیزر در دسترس باشه،بسیار عالیه.چون برای بچه ها خیلی سرگرم کننده هست.همینطور که بچه ها با اون سرگرم هستن و از شما میخوان نور رو به همه جا بتابونید یکی از هدفهاتون اسمون میشه و ستاره ها.یک ساعت رصد و اموزش و بازی و ...

noori
03-03-2018, 11:24 AM
یک نکته مهم دیگه مدت زمان اموزش به بچه هاست.برای کودکان کوچکتر از ۷ سال باید زمان اموزش مستقیم کمتر از نیم ساعت باشه. بعد از این مدت یک مکث و استراحت لازمه.اما اگر در حال بازی و اموزش یا ساخت کاردستی های نجومی هستید،زمان میتونه کمی طولانیتر باشه. بهترین نشانه برای اینکه ببینید بچه ها خسته شدن یا نه،زبان بدن کودکان هست.اگر دیدید چند بار خمیازه میکشن،یا دستهاشون رو به اطراف تکون میدن یا بیش از حد به اطراف نگاه میکنن؛یعنی شما بیش از حد صحبت کردید و وارد وقت اضافه شدید.زمان استراحت و خوراکی و کمی بالا و پایین پریدن در کلاسه.سختترین کار برای بچه ها مدتی بی حرکت ماندنه

noori
03-03-2018, 11:31 AM
یک خواهش و یاداوری به دوستانی که میخوان با کودکان کار کنن.
زمانی به سمت اموزش به کودکان برید که به موضوع اشراف داشته باشید.فقط در این صورت هست که میتونید خوب مطلب رو در ذهن بچه ها ماندگار و اونها رو به موضوع علاقمند کنید.
متاسفانه گاهی ،برخی از افراد،میگن الان به بچه ها درس میدم تا کم کم راه بیفتم.این بزرگترین ظلم در حق اونها و در حق زمینه ای هست که قصد اموزشش رو داریم.
البته

niromandi
03-04-2018, 02:24 PM
عالیه ممنون

start11
03-07-2018, 08:33 PM
مطالب
جالبی
بود

modiresarmaye
03-12-2018, 04:29 PM
آموزش به کودکان خیلی مهمه

banusara
04-07-2018, 10:44 AM
مممنون از تاپیک بسیار عالی

link.rk01
04-11-2018, 08:35 AM
من تازه عضو این انجمن شدم

این موضوع جالب ترین چیزی بود که تا الان خوندم

سایت اذان گو | دستگاه اذان گو ، نمایشگر و ساعت اوقات شرعی | رایانیک خاور (https://www.azangoo.ir)

mina2017
04-13-2018, 05:28 PM
با سلام و تشکر
ممنون بخطار وقت وانرژی که می زارید
لطفا به سایت ما هم سر بزنید ممنون
اغوا: شروع و رشد کسب و کار اینترنتی | اینجا هستیم تا کارآفرینان را بسازیم (https://eqva.net)

negar2000
04-22-2018, 04:05 PM
با تشکر از مطلب مفیدتون

xavi
04-23-2018, 02:26 PM
سلام.....روانشناسی عالی بود

l24nb015
05-19-2018, 02:26 PM
روش اموزش نجوم به کودکان 5 ساله چی هست؟

amirzamani
05-28-2018, 03:09 PM
صحبت شمارو قبول دارم و بنظر آموزش به نوجوتن و کودکان خیلی انرژی بخش باشد.

noori
08-06-2018, 11:40 AM
روش اموزش نجوم به کودکان 5 ساله چی هست؟
برای کودک پنج ساله هنوز استدلال ریاضی شکل نگرفته.بنابراین مطالبی که به شمارش اعداد نیاز دارن، باید حتما با ماکت یا یک وسیله قابل لمس انجام بشه.به عنوان مثال برای بیان تعداد سیارات منظومه شمسی میشه از بادکنک های رنگی که رنگشون متناسب با رنگ سیارات هست استفاده کرد.و با کمک کودک شمارش رو انجام داد.مسئله دیگه در اموزش به کودک پنج ساله،زمان بندی بیان مطالب هست که در پستهای بالا توضیح دادم.در کل در این سن اموزش غیر مستقیم و از طریق بازی و نمایش صکرت میگیره.کودک حتما در بازیها شرکت داده میشه.به هیچ عنوان نباید کودک رو درگیر اعداد و ابعاد و حفظ کردن اونها کرد.
پیروز باشید

ariankavosush
08-11-2018, 05:55 PM
منم با نفر قبلی موافقم

m_danesh
08-12-2018, 10:29 AM
دقیقا درست است.حتی میتوان در مهدکودک (http://daneshgahekochak.ir/) و امادگی (http://daneshgahekochak.ir/) این موضوعات را به کودکان (http://daneshgahekochak.ir/) یاد داد و زمینه ای برایشان ایجاد کنیم.برگزاری کلاس های مخصوص (http://daneshgahekochak.ir/) در این مهدکودک ها میتواند نقش موثری داشته باشد .حتی یرای دختران (http://daneshgahekochak.ir/) هم میتواند این علائق پیدا شود .

shokoohetarbiat
08-12-2018, 05:14 PM
سپاس و تشکر از سایت خوب و مطالب مفیدتون

mohsen-fanni
08-16-2018, 12:33 PM
پس آموزش نجوم به کودکان چی شد؟

mahdi_mh
08-17-2018, 03:11 PM
برای کودکان به نظرم شاید عم نجوم زیاد جالب نباشه! از چه نظر؟ ماشالله بچه های الان به این طور چیز ها کم تر اهمیت میدن مثلا بچه خودم چون من تعمیر کولر گازی انجام میدم الان حدود 10 سالش هست و این بچه رو کلاس های زیادی فرستادم و اصلا استقبال نمیکنه و در نهایت میگه میخوام منم تعمیر کولر گازی کنم بزرگ شم و برای همین موضوع اصلا نمیشه دیگه چیزی رو به زور به بچه فهموند. این علم کاملا پیچیده و زیاد استقبال نمیکنن بچه ها.

atiyejf
08-20-2018, 01:08 PM
جالب بود ممنون

رضاخان
08-26-2018, 03:48 PM
من فکر میکنم اینکا نیاز به یک بسته آموزشی دارد. با یک مقاله نمیتوان به چنین هدفی رسید

khaneh_memar
08-29-2018, 04:06 PM
مرسی از شما .صحبت هاتون نه تنها در زمینه نجوم بلکه در زمینه های دیگه هم قطعا میتونه کاربرد داشته باشه.موفق باشید

digitalworld2028
09-02-2018, 05:59 PM
سلام ممنون از اطلاعات مفیدتان

paytakht
10-02-2018, 01:01 PM
واقعن ممنونم خیلی به درد بچه ها میخوره

mahsabk
11-05-2018, 04:23 PM
به نظرتون به جز علاقه به ستاره ها و آسمون و نجوم و علم اختر شناسی اگر بخای به عنوان رشته تحصیلی و نون دروردن بهش نگاه کنی چی ؟ چه شغل هایی برای این علم وجود داره . با توجه به اینکه ایران مثل کشور های خارجی نیست و محدودیت هایی رو همیشه داره.!!!
آیا پولی توش هست که کودکمون رو به این موضوع علاقه من کنیم. و اینکه توی تهران بیشتر اینجور کلاسا برای کودکان وجود داره و توی شهرستان ها این امکان که کودک توی کلاس نجوم شرکت کنه وجود نداره .

Ali_sedighi
11-24-2018, 06:32 PM
عذر میخواهم جسارتا میتونم خواهش کنم که در مورد کلاس های نجومی که در اصفهان برگذار میشود هم اطلاعاتی بدهید

tileiranco
11-27-2018, 09:19 AM
ای کاش زمانی هم که بادبستان بودیم این آموزش ها را شروع می کردند

webweb
06-23-2021, 02:48 PM
درواقع آموزش مفاهیم علمی به کودکان در همان اغاز کودکی برای ان ها بسیار مفید و مهم است اما در این موضوع علایق خود کودک نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. بچه ها معمولا به نجوم و مباحث ستاره شناسی و آسمان علاقه زیادی دارند به همین خاطر ما نباید با راه های آموزشی غلط، آن ها را از این موضوعات دل زده و سرد کنیم؛ بهترین راه برای فهماندن این مفاهیم به کودکان خواندن داستان کودکانه (http://www.voolak.com/%d9%82%d8%b5%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86%d9%87/) علمی برای ان هاست به طوری که در ان داستان این مفاهیم به خوبی تصویر سازی شده باشد!

fatemehchekin
09-20-2022, 09:38 AM
فکر کنم با دریافت کد تخفیف نیک آموز از تخفیف هات بتونین اطلاعات خوبی بگیرین

basalt
09-24-2022, 02:26 PM
ممنون از مطلبی که گذاشتید . درسته برای بچه ها آموزش باید به زبان خودشون باشه تا هم بهتر متوجه بشن و هم چیزی که قراره یاد بگیرن براشون جذاب باشه.
zspco (https://zspco.co/)