PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند

پیام بهرام پور
08-18-2010, 10:05 AM
به نام خالق آسمان پرستاره
موضوع المپیاد نجوم، امروزه به موضوعی عجیب در بین منجمان و ستاره شناسان تبدیل شده است و دلیل اصلی آن هم توجیه نبودن منجمان آماتور ما از موضوع المپیاد نجوم است.
خیلی جالب است بدانید که منجمان آماتوری که سابقه ی بسیار زیادی در نجوم دارند و تقریباً می توان گفت که یک سرو گردن از سایر هم سن و سالان خود که نجوم کار می کنند نیز بالاتر هستند اما حتی در مرحله ی اول المپیاد نجوم نیز پذیرفته نمی شوند.
دلیل این موضوع هم بسیار ساده است. المپیاد نجوم تفاوت بسیار زیادی با نجوم آماتوری دارد (اما بی ارتباط با این موضوع نیست)
شاید اگر نگاهی گذرا به موضوعات المپیاد نجوم بیاندازیم، خواهیم دید که سوالاتی که در آن مطرح می شوند ارتباط زیادی به رصد ندارند و بسیاری از کسانی که موفق به کسب مدال در المپیاد نجوم می شوند کمتر از تعداد انگشتان دست، تلسکوپ را از نزدیک می بینند.
البته این موضوع، مشکل یا عیبی نیست! زیرا همین افراد می توانند به سادگی تمام اطلاعاتی را که یک منجم دارد را اثبات و توجیه علمی نمایند.
اما به نظر بنده تنها زمانی می توان المپیاد و نجوم آماتوری را کامل دانست که این دو با یکدیگر باشند.
در واقع المپیاد می تواند یک بستر مناسب برای افزایش دانش منجمان آماتور باشد و شرایطی را فراهم کند که منجمان آماتور توجیه پدیده هایی را که می بینند را بدانند و در صورت مواجهه با موضوعی جدید بتوانند با یک بررسی فیزیکی دلیل آن را بیابند.
همچنین نجوم آماتوری نیز می تواند به المپیادی های نجوم کمک کند. درواقع اگر المپیادی های نجوم بتوانند آموخته های خود را به صورت عملی به کار ببندند بسیار پیشرفت خواهند کرد و درواقع مباحث تئوری و عملی با یکدیگر پیوند می خورند.
حال به موضوع اصلی یعنی این که چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند می پردازیم:
بسیاری از علاقه مندان به شرکت در المپیاد نجوم، در ابتدا جذب زیبایی¬های نجوم می¬شوند. اما باید گفت که المپیاد نجوم تفاوت‏های بسیار زیادی با نجوم رصدی دارد. بخش نجوم آماتوری و رصد به طور کلی بخش کمی از سؤالات را در بر می¬گیرد و نکته¬ی مهم آن است که تعداد قابل توجهی از مدال آورندگان اطلاعات بسیار کمی از بخش رصدی و آماتوری نجوم دارند!
شاید بتوان گفت سؤالات المپیاد نجوم نمونه‏هایی ساده‏سازی شده از مباحث پیچیده و دانشگاهیِ نجوم و فیزیک محاسباتی است. المپیاد نجوم درواقع ارتباط بسیار زیادی به فیزیک و ریاضیات دارد و همین موضوع شرکت‏کنندگان در المپیاد نجوم را ملزم به فراگیری فیزیک و ریاضیات می¬نماید.
سؤالات المپیاد نجوم عموماً به این صورت است که متغیر‏هایی داده می‏شود و پارامترهای دیگر مورد سؤال قرار می‏گیرد. به عنوان مثال در برخی موارد، فاصله‏ی یک قمر مصنوعی در چند نقطه از مدار خود نسبت به مرکز زمین داده می‏شود و در نهایت دوره‏ی گردش، میزان کشیدگی و حداکثر و حداقل فاصله‏ی آن از زمین مورد سوال قرار می‏گیرد. برای آشنایی با برخی سوالات دیگر می‏توان نمونه‏های زیادی را نام برد. مثلاً تحلیل مدار انتقال یک ماهواره از سیاره‏ای به سیاره‏ی دیگر و محاسبه‏ی انرژی مورد نیاز برای جابجایی، تعیین مختصات آسمانی و تبدیل دستگاه‏های مختصاتی به یکدیگر و یا بررسی برخی از ویژگی‏های تلسکوپ‏ها، از جمله سؤالات متداول در المپیاد نجوم به شمار می‏روند.
بنابراین احتمالاً تنها کسانی در المپیاد نجوم پذیرفته می شوند که دانشی اندک از نجوم آماتوری داشته باشند و کتاب های نجوم محاسباتی مانند نجوم کروی، نجوم و اخترفیزیک مقدماتی و الفبای المپیاد نجوم و اخترفیزیک و کتاب هایی از این قبیل را مطالعه کرده باشند.

شايان سليم شهشهانى
08-21-2010, 03:14 AM
من كه فكر نكنم حال داشته باشم بشينم فرمولاشو حفظ كنم!

پیام بهرام پور
08-22-2010, 10:04 PM
شایان جان باید به خدمت شما عرض کنم که حفظ کردن روابط در المپیاد نجوم نهایتاً تا مرحله ی اول جواب می دهد و کار شما را راه می اندازد.
درواقع در المپیاد و برای موفقیت در آن باید شما بدانید روابط و فرمول ها از کجا آمده اند و باید روش به دست آوردن انها را بلد باشید.
مثلاً در بخش مکانیک سماوی با شش یا هفت رابطه ی ساده می توان بیش از 30 یا 40 رابطه به دست آورد که بسیار کلیدی هستند.
مثلاً روش محاسبه ی انرژی هر مدار با استفاده از پایستگی انرژی به سادگی محاسبه می شود و نیازی به حفظ آن نیست

Panahandeh
08-22-2010, 10:16 PM
داوطلبان محترم شرکت در المپیاد نجوم توجه کنند :
پس از برنامه ریزی و انجام دقیق آن + ایجاد انگیزه و ایده پردازی، مهم ترین بخش در المپیاد نجوم تفهیم و تعمیق کامل مفاهیم و کمک گرفتن از خلاقیت در حل مسائل است، بنابراین؛ حفظ فرمول ها و ... فقط بخش بسیار کوچکی از قضیه را در بر می گیرد و بقیه ی کار به فاکتورهای فوق مربوط می شود.

شايان سليم شهشهانى
08-23-2010, 07:22 AM
داوطلبان محترم شرکت در المپیاد نجوم توجه کنند :
پس از برنامه ریزی و انجام دقیق آن + ایجاد انگیزه و ایده پردازی، مهم ترین بخش در المپیاد نجوم تفهیم و تعمیق کامل مفاهیم و کمک گرفتن از خلاقیت در حل مسائل است، بنابراین؛ حفظ فرمول ها و ... فقط بخش بسیار کوچکی از قضیه را در بر می گیرد و بقیه ی کار به فاکتورهای فوق مربوط می شود.

با تشكر از شما ، يك سوال كاملا جدي و حياتي:
من امسال سال سومم ، نجوم را تقريبا بصورت تئوري كاملا بلدم ، اصلا از فرمول ها و سوال هايي كه تو المپياد بايد حلشون كرد سر در نميارم ، با توجه به اينكه من بايد مرحله اول المپياد را ٥ ماه ديگر بدهم ، ايا شروع به ياد گيري فرمول ها و حل سوالات مفهومي كنم يا خير؟!
يا اينكه المپياد را بذارم كنار و به كنكورم برسم؟!
من زياد اميدوار نيستم!

Green Dream
08-24-2010, 10:07 AM
سلام

بنده فكر ميكنم المپياد نجوم با بحث نجوم آماتوري و رصد رفتن الكي خيلي فرق داره !

خيلي از كساني كه فكر ميكنند نجوم رو بلدند در واقع فقط صورت هاي فلكي رو ميشناسند و فوقش با تلسكوپ چند تا جرم بگيرند...

ولي به نظر من علم نجوم هيچ كدوم اينها نيست و در واقع اين فعاليت ها فقط يكجور سرگرميه !

دليلش هم همينه كه بچه هاي فيزيكي در المپياد خيلي موفق تر هستند !

پیام بهرام پور
08-25-2010, 10:25 AM
من امسال سال سومم ، نجوم را تقريبا بصورت تئوري كاملا بلدم ، اصلا از فرمول ها و سوال هايي كه تو المپياد بايد حلشون كرد سر در نميارم ، با توجه به اينكه من بايد مرحله اول المپياد را ٥ ماه ديگر بدهم ، ايا شروع به ياد گيري فرمول ها و حل سوالات مفهومي كنم يا خير؟!
من زياد اميدوار نيستم!

شایان جان هیچ وقت دیر نیست اما توجه کن که زود دیر می شه!
ببین شما همانطور که می گی 5 ماه فرصت داری تا در مرحله اول شرکت کنی و این فرصتی نسبتاً کم است زیرا بسیاری از رقبای شما از یکی دو سال پیش اقدام به مطالعه کرده اند!
اما مرحله اول چیزی نیست که حتی نشود در یک ماه هم جمعش کرد! بنابراین شما می توانی در مرحله اول قبول بشی فقط باید توجه کنی که 5 ماه تا زمان آزمون فرصت داری اما یک ماه که دی است و فصل امتحانا که اون رو از دست می دی و بدون که فقط 4 ماه فرصت داری
حالا اگه با شدت خوبی (مثلاً روزی 4 ساعت مداوم و با بازده بسیار بالا) بخونی می تونی از مرحله اول راحت عبور کنی اما باید برای مرحله دوم از خیر خیلی چیزای دیگه بگذری مثل نمره دیپلم بالا ! در هر صورت شما یک فرصت داری برای المپیاد، اما برای کنکور دو سال! حالا انتخاب با خودته!
اگر سوال بیشتری داشتی می تونی با من شخصی تماس بگیری

پیام بهرام پور
08-25-2010, 10:27 AM
سلام

بنده فكر ميكنم المپياد نجوم با بحث نجوم آماتوري و رصد رفتن الكي خيلي فرق داره !

خيلي از كساني كه فكر ميكنند نجوم رو بلدند در واقع فقط صورت هاي فلكي رو ميشناسند و فوقش با تلسكوپ چند تا جرم بگيرند...

ولي به نظر من علم نجوم هيچ كدوم اينها نيست و در واقع اين فعاليت ها فقط يكجور سرگرميه !

دليلش هم همينه كه بچه هاي فيزيكي در المپياد خيلي موفق تر هستند !

green dream عزیز کاملاً با شما موافق هستم!
تفاوت المپیاد نجوم با نجوم آماتوری (آن چه در ایران از نجوم آماتوری سراغ داریم) تفاوت آشنایی با صورت های فلکی با مکانیک سماوی است !

پیام بهرام پور
09-13-2010, 11:13 AM
دوستان المپیادی در این تاپیک نوع مطالعه و زمان و منبع خود را بگویند تا شناخت خوبی نسبت به رقبا (و رفقای!) ی خود داشته باشند.
لطفاً واقعیت را بگویید:ninja:

No.1
09-13-2010, 03:03 PM
دوستان المپیادی در این تاپیک نوع مطالعه و زمان و منبع خود را بگویند تا شناخت خوبی نسبت به رقبا (و رفقای!) ی خود داشته باشند.

بنده دوستانی را می شناسم که روزی 2 ساعت مطالعه ی مداوم دارند و منابع آنها هم همان منابعی است که باشگاه دانش پژوهان معرفی کرده است

پیام بهرام پور
09-15-2010, 12:36 PM

همین که گفتم:osmiley:

Lilac
09-15-2010, 12:51 PM
من شخصاً اعلام میکنم هیچی المپیاد نخوندم و عمراً قبول بشم! :hope my fake smile
گفتم که روحیه اونایی که می خونند بالا بره!

محمدرضا صادقیان
09-15-2010, 09:37 PM
من زياد اميدوار نيستم!

سلام...
خوبه که یه چیزی رو اینجا بهش اشاره کنیم.اونم این که :
خیلی از کسایی که فیزیک رو خوب بلدن توی قسمت عملی المپیاد یعنی سوالاتی که از صورت های فلکی و شناخت آسمان میاد می لنگن... اینو مطمئن باش و به خودت امیدوار باش. پس شروع کن...

ستاره بنیادی
09-16-2010, 01:05 AM
ولی به نظر من کنکور مهم تره

من دیروز داشتم با
یکی از دوستا م( دوست کوچیکتر) که با توجه به معدلی شدن کنکور داده و مدال نقره المپیاد فیزیک هم داره صحبت می کردم می گفت هیچی مثل خود کنکور مهم نیست

دوستم سال سوم مدال گرفته

خوب اینم یه نظره دیگهhttp://www.freesmileys.org/smileys/smiley-fc/pm.gif (http://www.freesmileys.org/smileys.php)

پیام بهرام پور
09-17-2010, 01:27 PM

من دیروز داشتم با
یکی از دوستا م( دوست کوچیکتر) که با توجه به معدلی شدن کنکور داده و مدال نقره المپیاد فیزیک هم داره صحبت می کردم می گفت هیچی مثل خود کنکور مهم نیست

دوستم سال سوم مدال گرفته

خوب اینم یه نظره دیگهhttp://www.freesmileys.org/smileys/smiley-fc/pm.gif (http://www.freesmileys.org/smileys.php)

خانم بنیادی عزیز
خدمت شما عرض کنم که در رابطه المپیاد باید به یک نکته به عنوان risk و reward توجه کرد (که من مفهوم درست risk و reward رو در فارکس از آقای امام یاد گرفتم!)
ببینید باید ما بررسی کنیم که شرکت در المپیاد چه فواید و چه مضراتی دارد.
من پیشنهادم اینه که یه تاپیک باز کنیم با عنوان فواید و مضرات المپیاد، بعد بر مبنای نظر خودمون و سایر دوستان، ادامه ی بحث رو دنبال کنیم

169
10-10-2010, 12:56 PM
کسی اینجا از روی علاقه نجوم کروی خونده ؟؟!!!
بابا همه ی زندگی که درس و مشق و دانشگاه نیست!!!یه کم علاقه هم خوبه!!!به نظرم اونایی که علاقه دارن برن المپیاد نجوم و اگه قبول نشدن ضربه ی کمتری میخورن!

Astronomer
10-10-2010, 03:53 PM

من دیروز داشتم با

دوستم سال سوم مدال گرفته

بگذريم از اين بحث ولي اين پيام برام جالب بود!!! توجه كنيد!
به نظر من کنکور مهم تره ...
می گفت هیچی مثل خود کنکور مهم نیست
نظرتون محترم (البته كه من روش بحث دارم!) ولي حرف بعدتون نظر شما نبود! نظر دوستتون بود!!!!!!!!!!!!!
حالا به شكلك پيامم دقت كنيد!

SaBa Ho0shmanD
10-10-2010, 08:08 PM
من خیلی دوست داشتم میتونستم در کناره درسم برای المبیاد هم بخونم اما چاره ای ندارم چون سومم و سال دیگه کنکور دارم و مامانم نمی ذاره اما من کتاباشو گرفتم و شروع کردم امیدوارم بتونم یواشکی بخونم

M45
10-13-2010, 09:43 PM
من خیلی دوست داشتم میتونستم در کناره درسم برای المبیاد هم بخونم اما چاره ای ندارم چون سومم و سال دیگه کنکور دارم و مامانم نمی ذاره اما من کتاباشو گرفتم و شروع کردم امیدوارم بتونم یواشکی بخونم

به نظر من كه يواشكي به هيچ جا نميرسي برو درست و حسابي با مادرت صحبت كن و راضيش كن چون بايد يه پشتيبان و مشوق داشته باشي.

SaBa Ho0shmanD
10-15-2010, 12:22 AM
به نظر من كه يواشكي به هيچ جا نميرسي برو درست و حسابي با مادرت صحبت كن و راضيش كن چون بايد يه پشتيبان و مشوق داشته باشي.

اره قبول دارم برای رسیدن به هر موفقیتی باید یه نفر همایتت کنه سعیم اینه که راضیش کنم امیدوارم

satorahs
10-24-2010, 04:26 PM
آقای بهرام پور یه سوال ؟؟؟؟
شما خودت المپیاد دادی و اگه دادی چه مقامی کسب کردی و اگه میشه مدرسه ای را هم که درش درس خواندی بگو ( دبیرستان )

پیام بهرام پور
10-26-2010, 09:37 PM
آقای بهرام پور یه سوال ؟؟؟؟
شما خودت المپیاد دادی و اگه دادی چه مقامی کسب کردی و اگه میشه مدرسه ای را هم که درش درس خواندی بگو ( دبیرستان )

بنده در دبیرستان امام صادق (ع) درس خوندم
المپیاد هم شدم نفر بعد از برنز (مدال نگرفتم)
دیپلم من ریاضی است و پیش دانشگاهی رو رشته ی انسانی خوندم (خیلی تعجب می کنین؟ یه بار سر فرصت توضیح می دم و مفصل می گم که اخرش چی شد)
پیش دانشگاهی هم مفید می رفتم (رشته ی انسانی)

solitary star
12-21-2010, 04:06 PM
من حداقل روزی 4 ساعت مطالعه ی مفید دارم سال اول نجوم به زبان ساده میخوندم و فقط میرفتم رصد سال دوم وقتمو گذاشته بودم روی دینامیکی میخوندمش و هر مبحثی که فکر میکردم میشه اطلاعات بیشتری ازش بدست اورد رو تو نت میگشتم و بسطش میدادم و schuamوmodern astronomy رو خوندم
برای فیزیک ما توی مدرسمون مکانیک هالیدی رو 40% سو کار کرده بودیم که توی تابستون 100%اش کردم و از اول مهر کلپنر رو برداشتم نجوم کروی رو هم 5 فصل اول بخصوص یک و دو و پنج رو واقعا زیاد خوندم!
ریاضیم هم قویه و سرعت مشتق و انتگرال گیریم خوبه!!!
چند تا کتاب هم که برند باشگاهو داشت و توش مساله و تست هستش رو دارم کار میکنم که ساده اس بیشتره سوالاش هر جمعه هم از سوالای سال گذشته و مسابق سراسری از خودم آزمون میگیرم مرحله اول و دوما تموم شده دارم سوال هایی که از دوره دارم رو میخونم ولی خیلی کند حلشون میکنم و بعضی وقتا میمونم تو حلشون و کلی نا امیدمیشم و...
نمیدونم میتونم از پسش بربیام یا نه چون تمرین یطرف قضیه اس و حل کردن سوال سر جلسه سر آزمون طرف دیگه!
تلاش میکنیم یا میشه یا نمیشه مهم اینکه به علاقمون بها دادیم:wink:

Sunrise
01-27-2011, 03:34 PM
سلام

الان بچه های المپیادی دارن امتحان میدن!:have a nice day:

من از صمیم قلب برای المپیادی های آوا استار آروزی موفقیت میکنم.

منتظر شنیدن خبر خوش قبولی شما در مرحله اول هستیم...:thumbsup:

m.aryayi
01-27-2011, 07:07 PM
تا حالا با نفر اخر يك ازمون علمي از نزديك ملاقات داشتيد ؟!
اگه نداشتيد بگيد بهتون وقت بدم باهام ملاقات كنيد ، هزينه ويزيتم هم زياد نيست

نفر اخر مرحله اول هفتيمن دوره المپياد نجوم !!

:thanks::Psmiley:

doostesetareha
01-27-2011, 07:11 PM
خیر جناب ! نفر آخر قبلا رزرو شده !! خودمم !!! :th_cry:
من این چن روزه سوالای سه مرحله رو حل کردم از سالای قبل ولی امسال سوای سالای قبل بود. باشگاه ترکونده بود ! من گفتم زیادش حالا از تستیا 5 تا نمیزنم ! وقتمو سر تشریحیا میذارم !! سوالارو که دیدم کفم برید رسمن !!!!
:omg: چرا اینطور بود آخه ؟؟؟
به نظرتون همه این شکلی دادن اونوخ ؟؟:blink:

m.aryayi
01-27-2011, 07:25 PM
همه سوال ها يك طرف يك تشريحي رو حل كردم دارم مي سوزم
سوال 6 پاسه كوتاه يادم رفت انرژي رو به كيلوگرم تبديل كنم :th_cry:

حاضرم همه تست ها و پاسخ كوتاه ها اشتباه باشه ولي اين يك سوال اصلاح شه خيلي ازش خوشم اومده بود نمي دونم چرا

ولي سوال ها خيلي باحال بود همه فرمول رو داده بود بايد يك چيز جا گذاري مي كرديم

خيلي از سوال هاش هم استدلالي بود و بدون كوچكترين محاسبه ميشد حلش كرد و اصلا وقت رو تلف نكرد :angry:

doostesetareha
01-27-2011, 07:29 PM
همه سوال ها يك طرف يك تشريحي رو حل كردم دارم مي سوزم
سوال 6 پاسه كوتاه يادم رفت انرژي رو به كيلوگرم تبديل كنم :th_cry:

حاضرم همه تست ها و پاسخ كوتاه ها اشتباه باشه ولي اين يك سوال اصلاح شه خيلي ازش خوشم اومده بود نمي دونم چرا

ولي سوال ها خيلي باحال بود همه فرمول رو داده بود بايد يك چيز جا گذاري مي كرديم

خيلي از سوال هاش هم استدلالي بود و بدون كوچكترين محاسبه ميشد حلش كرد و اصلا وقت رو تلف نكرد :angry:

کاملا درسته. من با تشریحیاش یه کم راه اومدم. تستیاشم بودن خب. میومدنا ولی نیومدنی دیگه نمیومد !! خودتو می کشتی هم نمیشد که نمیشد !!
بازم میگم. انصافا حتی نصف سوالا هم مث سالای قبل نبود.
ولی هم این و هم فیزیک با استدلال میشد به یه جاهایی رسید.
کسی خبر نداره مرحله اول چن نفر بر میدارن ؟؟ سال قبل چطور بود ؟؟ من تو کتاب سوالای مرحله یک دیدم نوشته بود هشتصد نفر. آره ؟؟

شايان سليم شهشهانى
01-27-2011, 07:48 PM
توي نيم كره جنوبي هم سمت و از شمال مي سنجن ؟ ، اگه مي سنجن بگين خودمو بزنم چون اون سوال مكه را نزدم :((((

Nadia
01-27-2011, 07:52 PM
دوستان عزیز حتماً زمانی که سوالی را اعلام می کنید بگویید کدام پاسخ برگ است.
چون ما سه پاسخ برگ داریم که الف ب و ج هستند (یا یک و دو و سه)
در هرکدام از این برگه ها برای این که تقلب انجام نشود جای تست ها عوض می شود.
در ضمن خوب است بحث سوالات این دوره را به تاپیک تحلیل هفتمین دوره المپیاد نجوم منتقل کنیم.

solh
04-29-2011, 07:30 PM
در جواب سوال اول این پست به نظر من باید گفت : تهرانی ها و کسانی که در شهر های بزرگ هستند . نمی خواهم موضوع بی ربطی را باز کنم ولی به نظر من المپیاد تا 80 درصد امکانات را می سنجد نه استعداد و علاقه فرد را . نمونه اش خود من هستم . اگه تهران بودم الان هم شاید میتوانستم طلا بگیرم.

Flare star
09-05-2011, 02:44 PM
سلام
من یه سوال داشتم:
مدرسه ی من کلاس های المپیاد نجوم نداره!!!!فکر می کنین با این اوضاع اگه فقط خودم بخونم شانسی وا3 قبولی دارم(به مرحله اولم راضیم)؟؟!:grin:
آخه من برادرم که کلا به نجوم فکر هم نمیکنه و هیچیم ازش نمی دونه مرحله اولو قبول شد،ولی از زمان آزمون مرحله بعدش بی اطلاع بود.http://www.pic4ever.com/images/4chsmu1.gif (http://www.pic4ever.com/images/4chsmu1.gif)(همه آزمونا همینطوره یا فقط مرحله یکش؟؟!!!!!)

solh
09-05-2011, 04:21 PM
مدرسه شما اگه فقط كلاس نداشته باشه خيلي عاليه ! اگه جاي من بودي و مدير مدرستون نميدونست اختر فيزيك چيه چيكار ميكردي؟
مرحله اول كه خيلي راحت قبول ميشن چون كف پايينه ، مطالعه كردن هيچ ضرري نداره حتما شروع كن نهايتش از به دست آوردن اين اطلاعات زيبا از خودت راضي خواهي بود.

اسمان
10-20-2011, 11:05 AM
سلام اقای بهرام پور من تصمیم گرفتم که در المپیاد نجوم شرکت کنم در ضمن یه درصد خیلی کمی از نجوم دینامیکی رو خوانده ام الان با توجه به مدت زمانی که تا المپیاد مونده میشه شما من رو راهنمایی کنید که روزانه چقدر باید بخونم و از چه کتابی باید شروع کنم و در کل چه کتاب هایی رو باید بخونم تادر مرحله اول موفق بشم.در ضمن من الان سوم ریاضی هستم.

Sky_Watcher
11-05-2011, 02:59 PM
سلام
من از دوره ی اول دوم راهنمایی مطالعه ی نجومی داشتم (الان دوم دبیرستانم) و یه سالی میشه سراغ فرمول های نجومی و المپیاد اومدم ، اگه به مطالعم ادامه بدم میتونم مرحله ی اولو قبول بشم؟

پیمان اکبرنیا
11-05-2011, 07:27 PM
سلام
من از دوره ی اول دوم راهنمایی مطالعه ی نجومی داشتم (الان دوم دبیرستانم) و یه سالی میشه سراغ فرمول های نجومی و المپیاد اومدم ، اگه به مطالعم ادامه بدم میتونم مرحله ی اولو قبول بشم؟

بله چرا که نه! شما اگر با همین روند ادامه بدهید حتما مرحله اول را قبول می شوید. برای قبولی در مرحله اول خواندن 4 تا 5 کتاب پایه نجومی کافی است. به تاپیک منابع المپیاد مراجعه کنید و منابع پایه را برای مرحله اول مطالعه کنید.

celestial boy
11-07-2011, 08:56 PM
سلام دوستان عزیز...
با این که از خیلی از دوستان المپیادی مشورت گرفتم اما هنوز یه چیز آزارم میده.واسه همین دارم می نویسم.

دو سه ماهه شروع کردم المپیاد خوندن.از قبل هم تو نجوم رصدی مطالعه خوبی داشتم.حالا هم همه منابعو می دونم و دارم می خونم.با توجه به این که دوم دبیرستانم و وقت زیادی دارم اما یکم نا امیدم.بیشتر افرادی که تو المپیاد شرکت می کنن از کلاس و معلم بهره می برن.مثل تهرانی ها و مدرسه های سمپاد.این وسط من خودمم و خودم.اگه بخوام کلاس بگیرم باید واسه همه مسائل بگیرم.نصفشو خودم بخونم بقیه رو معلم بگه که چیزی حالیم نمی شه.یک نفری هم که معلم کلاس نمیاد.به نظر شما خودم تنهایی می تونم؟
ببخشیدا....شعار هم نمی خوام...یه جوری بگین که به مخم فرو بره..

Flare star
11-07-2011, 09:18 PM
سلام
من یه سوال داشتم:
مدرسه ی من کلاس های المپیاد نجوم نداره!!!!فکر می کنین با این اوضاع اگه فقط خودم بخونم شانسی وا3 قبولی دارم(به مرحله اولم راضیم)؟؟!:grin:
آخه من برادرم که کلا به نجوم فکر هم نمیکنه و هیچیم ازش نمی دونه مرحله اولو قبول شد،ولی از زمان آزمون مرحله بعدش بی اطلاع بود.[/URL][URL="http://www.pic4ever.com/images/4chsmu1.gif"]http://www.pic4ever.com/images/4chsmu1.gif (http://www.pic4ever.com/images/4chsmu1.gif)(همه آزمونا همینطوره یا فقط مرحله یکش؟؟!!!!!)

مدرسه شما اگه فقط كلاس نداشته باشه خيلي عاليه ! اگه جاي من بودي و مدير مدرستون نميدونست اختر فيزيك چيه چيكار ميكردي؟
مرحله اول كه خيلي راحت قبول ميشن چون كف پايينه ، مطالعه كردن هيچ ضرري نداره حتما شروع كن نهايتش از به دست آوردن اين اطلاعات زيبا از خودت راضي خواهي بود.

سلام دوستان عزیز...
با این که از خیلی از دوستان المپیادی مشورت گرفتم اما هنوز یه چیز آزارم میده.واسه همین دارم می نویسم.

دو سه ماهه شروع کردم المپیاد خوندن.از قبل هم تو نجوم رصدی مطالعه خوبی داشتم.حالا هم همه منابعو می دونم و دارم می خونم.با توجه به این که دوم دبیرستانم و وقت زیادی دارم اما یکم نا امیدم.بیشتر افرادی که تو المپیاد شرکت می کنن از کلاس و معلم بهره می برن.مثل تهرانی ها و مدرسه های سمپاد.این وسط من خودمم و خودم.اگه بخوام کلاس بگیرم باید واسه همه مسائل بگیرم.نصفشو خودم بخونم بقیه رو معلم بگه که چیزی حالیم نمی شه.یک نفری هم که معلم کلاس نمیاد.به نظر شما خودم تنهایی می تونم؟
ببخشیدا....شعار هم نمی خوام...یه جوری بگین که به مخم فرو بره..
آقای solh درست میگن
ولی به نظر من به این بستگی داره که تو خودت چقدر بخوای که قبول بشی و براش به همون اندازه تلاش کنی چون کسی که یه هدفی داشته باشه دیگه نباید به این فکر کنه که بقیه اینطوری اون یکیا این طوری باید بگی من این شرایطو دارم و برای رسیدن به هدفم این کارارو میکنم!!!!!!!مثه کنکور،که میگن تهرانیا این شرایطو دارن و فلانو بیسار ولی مگه توی رتیه های برتر چندتاشون از تهرانه!!!!من فکر میکنم همه چی به همت و تلاش خودت بستگی داره;)
.
.
.
موفق باشی:)

پیمان اکبرنیا
11-07-2011, 10:04 PM
سلام

قبول دارم که معلم تاثیر زیادی داره ولی تعداد معلمان المپیاد نجوم خیلی زیاد نیستند و مدارس تهران هم به جز 3 تا 4 مورد، کلاسهای منسجم ندارند. بسیاری از افرادی که مرحله دوم قبول میشوند خودشون خوندند. آماری نگرفتم ولی سالهایی بوده که تا 50 درصد از بچه ها عمدتا خودشون خونده بودند و فقط ممکنه چند جلسه کلاسهای رفع اشکال رفته بودند. تلاش خود را بکنید و نا امید نباشید.

saeedmozah
11-08-2011, 12:11 AM
دوستان یکی به من کمک کنه
از نظر تئوری خوب سرم میشه
سال اولم
بعد با فرمول های کتب مشکل دارم
میگن برو فلان کتاب رو بخون مثل نجوم و اخترفیزیک مقدماتی
همش فرموله میفهمم ها ولی مشکلم اینه که از سینوس و اینا(برای مثال) فقط سینوس 60 در جه و 30 درجه و 45 درجه رو بلدم ولی این کتاب نیاز داره بلد باشه سینوس دربیاری
اونوقته که کج میشم

Ehsan
11-08-2011, 07:24 AM
دوستان یکی به من کمک کنه
از نظر تئوری خوب سرم میشه
سال اولم
بعد با فرمول های کتب مشکل دارم
میگن برو فلان کتاب رو بخون مثل نجوم و اخترفیزیک مقدماتی
همش فرموله میفهمم ها ولی مشکلم اینه که از سینوس و اینا(برای مثال) فقط سینوس 60 در جه و 30 درجه و 45 درجه رو بلدم ولی این کتاب نیاز داره بلد باشه سینوس دربیاری
اونوقته که کج میشم

تو کتابهای ِ تخصصی تر خیلی وقتها کافیه که شما فقط بدونید سینوس میشه مقابل بر وتر و کسینوس میشه مجاور بر وتر و لازم نیست بدونید مثلا سینوس ِ 24.1286148 درجه چنده و معمولا از ماشین حساب استفاده میشه.

اما چیزی که واضحه اینه که شما قبل از این که باید سراغ ِ کتابهای ِ تخصصی تر ِ اختر فیزیک برید باید کتابهای ِ پیش زمینه ی ِ ریاضی (معمولا توماس توصیه میشه) رو می خواندید تا به مشکل برخورد نکنید.

regulus
03-16-2012, 02:34 PM
سلام
من دانش آموز سال دوم دبيرستان هستم...و از اونجايي كه تو شهرستان كوچيكي زندگي ميكنم كه به هيچ كلاس المپيادي دسترسي ندارم، اما بسيار علاقمند و مصممم كه ـو المپياد با آمادگي كامل شركت كنم،‌ ميخواستم از شما بپرسم كه دقيقا بايد چه كتابايي رو بخونم... و با چه برنامه و روندي... از كجا شروع كنم...
ممنون ميشم منو راهنمايي كنيد

erfan bayat
03-17-2012, 12:22 AM
دوستان این یه نصیحت از طرف من حقیره
عید یک فرصت طلاییه پس از دستش ندید
بشینید برنامه ریزی کنید و اون چیزایی که خوندیدو مرور کنید
برنامه ریزی یادت نرههههه
بدون برنامه به درد نمیخورهااااااااا
همین الان بشین برای تک تک روزا برنامه بریز
کانون فرهنگی اموزشی عرفان چی:)
راستی عیدتونم مبارک

poorya pvp
03-17-2012, 12:38 AM

تازه شما همتون خوبین.
من از سال(تا قبل از عید) 4 ماهش دفتر بودم.
معدلم هم شد 14
همه معلما باهام لج شدن بجز یکی دوتاشون (دین و زندگی بهم داد 8 )
ولی مثه مرد دارم میخونم
کسایی که دوپینگی و با معلم میان بالا هیچی نمیشن(توی زندگی بعد از المپیاد).چون برنامه ریزی رو یاد نمیگیرن
شما که بدون معلم میخونین و خودت مجبوری برنامه ریزی بکنی،توی زندگی مسلما موفق تری
خدا قوت
:))))))))
سال نو هم پیشاپیش مبارک

Anita
03-17-2012, 11:19 AM
مسلما یه معلم خوب میتونه روش برنامه ریزی واسه المپیاد رو بهتون یاد بده چون خودش
تجربه داره. ولی 90% کار دست خودتونه!! این که به برنامه پایبند باشید و اینا..

poorya pvp
03-17-2012, 12:22 PM
برنامه ریزی شبیه به حل مسئله البته بدون معلمه........
یعنی باید اینقد مسئله حل کنی تا بیاد تو دستت

andromeda-s
03-17-2012, 01:50 PM
دوستان راهنمایی کنید من اصلا نمی تونم چیزی بخونم واسه هر کتابی برنامه ریزی کردم بعضیاشونم معلمامون دادن منم فقط می شینم نگاشون می کنم اصلا نمیشه درس خوند از صبح تا شبم بیکارم مثل الان:help:

erfan bayat
03-17-2012, 02:37 PM
دوستان راهنمایی کنید من اصلا نمی تونم چیزی بخونم واسه هر کتابی برنامه ریزی کردم بعضیاشونم معلمامون دادن منم فقط می شینم نگاشون می کنم اصلا نمیشه درس خوند از صبح تا شبم بیکارم مثل الان:help:
برای همین میگم برنامه ریزی دیگه
اگه برنامه ریزی نکنی اینجوری میشه هر چی میخای بخونی یه چیز دیگه یادت میفته حس خوندن قبلی میپره
همینجوری تا اخر میره میفهمی هیچ کاری نکردی
بابا بشین همین الان کتاباتو بذار جلوت ببین چیارو باید بخونی چه چیزایی باید مرور شه
یه برنامه ای نریزی که مثلا تا دیروز 3 ساعت میخوندی الان بکنیش 20 ساعت!!!!!!!!!!
کم کم تو 2-3 روز زیادش کن
درسارو به ترتیب اولویت برنامه بریز واسش و حل مسئله یادت نرهههههه
گفتم نمیخاد یه جوری برنامه بریزی که سره سفره هفت سین کتاب دست باشه
یه برنامه ای بریز که در توانت باشه

Mojtaba.M
03-17-2012, 02:44 PM

سلام
یه چیزی هستش و اون هم این هست
که هیچ وقت توی برنام ریزی هاتون نگید که مثلا برای امروز یک ساعت نجوم کروی بخونم یک ساعت مثلا سه چیز دیگه

هر چه قدر که توانایی خواندن داشتید بخوانید و از اون خواندنتون لذت ببرید

موفق باشید

erfan bayat
03-17-2012, 02:52 PM
جناب مجتبی به نکته ی ظریفی اشاره کردی برادر
ببینید تو برنامه ریزی ها سرفصلارو بنویس مثلا تابع پلانک و شدتو امسال اینا
البته همش لذت بخش نیست و شاید بعدا لذت بخش شه
من خودم یادمه اولش از اسمارت حالم به هم میخورد ولی بعدا فهمیدم بابا این خیلی باحالو خفنه و همینجوری واسه این اسمارت فاتحه می خوندم

celestial boy
03-17-2012, 07:15 PM
سلام بر المپیادی های عزیز.خوبین؟
خب این طور که من فهمیدم بحث برنامه ریزیه.آقا اگه ما برنامه ریزی کردیم و بعدش همین طور از روی علاقه شدید خوندیم و یهویی دیدیم ای بابا وقت اضافه میاریم اون وقت چی؟؟؟حالا نمیگم وقت اضافه بده.نه خوبه اما همین که بفهمیم فرصت زیاده تنبلی میاد سراغمون و هیچی دیگه اضافه ها کم میشن...

و یه چیز دیگه::من که از شش ماه پیش شروع کردم به خوندن حالا تقریبا نصف مطالب از کلم پریده.مجبورم هی به یادداشتام سر بزنم و کلا اعصابمو میریزه به هم. می دونم اشکال از بالا خونه منه.ولی خب شاید راه حلی باشه.نیست؟؟؟...

erfan bayat
03-17-2012, 08:05 PM
سلام بر المپیادی های عزیز.خوبین؟
خب این طور که من فهمیدم بحث برنامه ریزیه.آقا اگه ما برنامه ریزی کردیم و بعدش همین طور از روی علاقه شدید خوندیم و یهویی دیدیم ای بابا وقت اضافه میاریم اون وقت چی؟؟؟حالا نمیگم وقت اضافه بده.نه خوبه اما همین که بفهمیم فرصت زیاده تنبلی میاد سراغمون و هیچی دیگه اضافه ها کم میشن...

و یه چیز دیگه::من که از شش ماه پیش شروع کردم به خوندن حالا تقریبا نصف مطالب از کلم پریده.مجبورم هی به یادداشتام سر بزنم و کلا اعصابمو میریزه به هم. می دونم اشکال از بالا خونه منه.ولی خب شاید راه حلی باشه.نیست؟؟؟...
ببین وقت اضافهههههههههههه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟ داری شوخی میکنیییییییییی
پسر من اون همه سوال گذاشتم یعنی تو همشو حل کردی؟؟؟؟؟؟
اصنم همش بخای بخونیو سوال حل نکنی ,من هنوز هزار تا چیز واسه خوندن دارم بعد 4سال
بعدش مطمئن باش یه سوالو هر چقدم حل کنی بازم ازش میشه چیزه یاد گرفتو میفهمی یه جا ژوب میزدییییی
برای مرور باید بشینی بخونی ولی خیلی سریع میتونی بخونی چون مطلبو بلدی (اصابتو کنترل کن پسر)
بازم میگم برنامه ریزیییییییییییییییییییییی ییییییییییییییییییییییییی یییییی

celestial boy
03-17-2012, 08:20 PM
خب مثه این که یکم بد نوشتم.شما وقت اضافه رو این طوری در نظر بگیرید که مثلا پیش روتون تقریبا هشت ماه زمان باشه و کتاب هایی که اساتید معرفی کردن بیشتر از شش ماه وقت نمی بره.همین.می دونم هرچی زمان واسه مرور مطالب بیشتر باشه عالی تره.ولی خب آدم زیاد اون طرف تر رو نگاه نمیکنه و تنبل میشه.

حالا اینو ولش کنید.سوال دومم که کلا مشکل اصلی منه اون چی شد؟؟؟
ممنون...

solh
03-17-2012, 08:29 PM
من که هیچ وقت برنامم رو زیاد سخت نمیگیرم ، یه برنامه ی کلی دارم که تقسیمش میکنم توی هفته ها و روز های مختلف ، بعد توی روزها مطلبم رو میخونم ، بعد از اینکه تمومش کردم ، وقتم آزاده و چیزای بیشتر از برنامه هم فرصت میکنم بخونم ( توی همین وقت اضافه قسمت های جالبی از فیلیپس و ... رو خوندم ) . ولی به نظرم یه نکته مهم وجود داره ، سعی کنین برنامه ای بریزین که میتونین بهش عمل کنین . و بقول نیچه : هر آنکس که به آرمانهایش میرسد پا را از آن نیز فراتر خواهد گذاشت .( البته پر رویی من رو از اینکه در حضور با تجربه ها اینطور صحبت میکنم ببخشید !)

behnood
03-24-2012, 01:33 PM
من که قبول شدم ، خودمم باورم نمیشه حتی یک کلمه هم به قصد المپیاد نخونده بودم . ولی چه فایده برا ما سال اولی ها آزمایشیه

shariatzadeh
03-24-2012, 08:34 PM
...

همه همینجوری هستن . وقتی هر روز مطلب جدید بخونی قبلی ها یادت میره .
دقیقا چه چیزی اعصابت رو بهم میریزه ؟ مرور ؟
نترس بالا خونت مشکل نداره .
باید هی مرور کنی ، هی مسئله حل کنی ، هی مرور کنی ...

ali493
09-17-2012, 11:00 AM
من سوال داشتم پس چگونه باید برفرمول ها مسلط شد

Zahra Shakeeb
02-03-2013, 03:52 PM
سلام اساتید محترم
من دوم دبیرستانم و از الان میخام شروع کنم
3 ترم کلاس رفتم ولی نه صرف المپیاد ینی بگی نگی یه چیزایی از نجوم حالیم میشه:smile:
اگه از الان شرو کنم روزی 2 ساعت بخونم و به مرور بیشترش کنم امیدی هس که قبول بشم؟؟؟؟؟!!!:46:
یه استاد فوق العاده هم تو دسترسم هس

erfan bayat
02-03-2013, 08:58 PM
سلام اساتید محترم
من دوم دبیرستانم و از الان میخام شروع کنم
3 ترم کلاس رفتم ولی نه صرف المپیاد ینی بگی نگی یه چیزایی از نجوم حالیم میشه:smile:
اگه از الان شرو کنم روزی 2 ساعت بخونم و به مرور بیشترش کنم امیدی هس که قبول بشم؟؟؟؟؟!!!:46:
یه استاد فوق العاده هم تو دسترسم هس
قطعا میشه قبول شد!
من حتی دیدم افرادی که از سوم شرو ع کردنو طلا شدم!
در درجه اول خودتونو تلاشتون از همه مهم تره

Navid MMM
02-03-2013, 09:08 PM
سلام به عزیزان
من هم مشکل celestial boy رو دارم...
مثلا من کتاب نجوم دینامیکی میخونم (خودتون از من بهتر میدونید قطر این کتاب چقدره:دی :دی :دی)
مطالب این کتاب خیلی زیاده.....یعنی وقتی به تهش میرسی میبینی خیلی از مطالب قبلی یادت رفته....به نظرتون من چی کار کنم؟

پیمان اکبرنیا
02-03-2013, 10:35 PM
سلام به عزیزان
من هم مشکل celestial boy رو دارم...
مثلا من کتاب نجوم دینامیکی میخونم (خودتون از من بهتر میدونید قطر این کتاب چقدره:دی :دی :دی)
مطالب این کتاب خیلی زیاده.....یعنی وقتی به تهش میرسی میبینی خیلی از مطالب قبلی یادت رفته....به نظرتون من چی کار کنم؟

سلام :)

کتابهایی مثل نجوم دینامیکی را نباید حفظ کرد و باید به صورت مفهومی خوند و درکش کرد. یعنی مطالبش را یاد گرفت و نیازی نیست که همه چیز را حفظ کرد. بهترین راهش هم اینه که چند بار خونده بشه و روی مطالبش تفکر بشه.

بعد وقتی رفتید سراغ کتابهای بعدی باز هم این مطالب براتون مرور و یادآوری میشه چون مطالب این کتاب در بقیه کتابها هم به شکلی متفاوت و محاسباتی تر موجوده ;)

erfan bayat
02-04-2013, 06:44 AM
ببنید دوستان دیگه دوره ی از این سوالای صرفا حفظی سر اومده! الان بیشتر رو روابط ومسئله مانور میدن.پس تکنیک حل مسئله تو مرحله اول بیشتر به درد میخوره.مگه چندتا حفظی میاد؟
به هر حال باید این کتابو بخونید چون مثلا نجوم میخونید! بیشتر رو بخشای کهکشان و کیهان شناسیم تمرکز کنید فکر میکنم بهتر باشه!
همونطور که آقای اکبرنیا گفتن مفهومی! یعنی چی حالا!؟
یعنی شکلا و نمودارهارو نباید سرسری رد کرد. قشنگ بهشون دقت کنید.از خودتون بپرسید چرا اینجوری شده!

Zahra Shakeeb
05-13-2013, 04:52 PM
دوستان کسی که نجوم به زبان ساده رو خونده نجوم دینامیکی رو هم باید بخونه؟؟؟

پیمان اکبرنیا
05-14-2013, 12:48 AM
دوستان کسی که نجوم به زبان ساده رو خونده نجوم دینامیکی رو هم باید بخونه؟؟؟

تقریبا بسیاری از مطالب دو کتاب هم پوشانی دارند :) به نظرم اگر نجوم به زبان ساده را خواندید خیلی روی نجوم دینامیکی زمان نگذارید حداکثر اینکه فقط از روی مطالب به سرعت رد بشید :) ضمنا کتابهای به روزتر و سطح بالاتری هم هست که بعدا باید بخوانید مثل کتاب مبانی ستاره شناسی که اون هم باز مطالبی توش با این دو کتاب هم پوشانی داره :)

platopluto
05-27-2013, 02:36 PM
درمورد اينكه نبايد حفظي مطالب را خواند؛
من امسال هيچي حفظيات بلد نبودم( واقعا هيچي) و مكانيك و كروي خونده بودم.اخترفيزيك كمتر نسبت به اون دوتا.
اما چه شد در نهايت؟
از كل اون مكانيك فقط ١ سوال اومد كروي ام كه ٢ تا!
و من مرحله ١ هم نتوانستم قبول شوم!
---
و در مورد نجوم ديناميكي، همه ي مطالبش مهم هستن؟
يعني مثلا عين اريكابوم بايد جويده بشه؟(يه سري مطالبش به نظر بنده خيلي بديهي هستند..)

پیمان اکبرنیا
05-28-2013, 05:21 PM
درمورد اينكه نبايد حفظي مطالب را خواند؛
من امسال هيچي حفظيات بلد نبودم( واقعا هيچي) و مكانيك و كروي خونده بودم.اخترفيزيك كمتر نسبت به اون دوتا.
اما چه شد در نهايت؟
از كل اون مكانيك فقط ١ سوال اومد كروي ام كه ٢ تا!
و من مرحله ١ هم نتوانستم قبول شوم!
---
و در مورد نجوم ديناميكي، همه ي مطالبش مهم هستن؟
يعني مثلا عين اريكابوم بايد جويده بشه؟(يه سري مطالبش به نظر بنده خيلي بديهي هستند..)

سلام

نه نیازی همه چیز را حفظ کنید دید تحلیلی بیشتر مهمه تا دید حفظی. ممکنه چند تا سوال حفظی هم باشه ولی اکثر سوالات تحلیلی یا محاسباتی هستند :)

ضمنا همه مطالب را بخونید یعنی اخترفیزیک، نجوم کروی، مکانیک، منظومه شمسی، ابزارشناسی، کیهان شناسی، شناخت آسمان و فیزیک. همه را بخونید چون ممکنه از مطلبی که نخوندید بیشتر سوال بیاد که باعث میشه این اتفاقی که امسال برای شما افتاد تکرار بشه :) البته به نظر میرسه کلا سوالهای مکانیک در این دو ساله کم شده ولی نمیشه به این دلیل مکانیک را کم خواند چون معمولا سوالات خیلی قابل پیش بینی نیستند...

saeed77
07-18-2013, 02:21 PM
به نظر من چیزی که باعث قبولی توی مراحل مختلف المپیاد میشه داشتن علاقه و نداشتن نگاه ابزاری به المپیادیه که دارید میخونیدش!
گر چه خیلی از کسانی که تا الان طلای المپیاد نجوم گرفتن تا حدی نگاه ابزاری بهش داشتند ولی باور کنید اگر اونها هم بدون علاقه المپیاد شروع میکردن به ادامه دادن هم نمیرسیدن و در همون مراحل ابتدایی متوقف میشدن!
پس تا وقتی از درسی که میخونید لذت نبرید موفق نمیشید و اگر هم موفق شدید بدانید که خیلی موفقیت های بیشتری رو از دست دادید!
پس دنباله اون المپیادی برید که بهش علاقه دارید و ازش لذت میبرید وگرنه بهتره اصلا سراغ المپیاد نرید! و وقتی با علاقه درس خوندن شروع کردید هیچ شکی به خودتون راه ندید!

arashgmn
07-18-2013, 03:24 PM
به نظر من چیزی که باعث قبولی توی مراحل مختلف المپیاد میشه داشتن علاقه و نداشتن نگاه ابزاری به المپیادیه که دارید میخونیدش!
گر چه خیلی از کسانی که تا الان طلای المپیاد نجوم گرفتن تا حدی نگاه ابزاری بهش داشتند ولی باور کنید اگر اونها هم بدون علاقه المپیاد شروع میکردن به ادامه دادن هم نمیرسیدن و در همون مراحل ابتدایی متوقف میشدن!
پس تا وقتی از درسی که میخونید لذت نبرید موفق نمیشید و اگر هم موفق شدید بدانید که خیلی موفقیت های بیشتری رو از دست دادید!
پس دنباله اون المپیادی برید که بهش علاقه دارید و ازش لذت میبرید وگرنه بهتره اصلا سراغ المپیاد نرید! و وقتی با علاقه درس خوندن شروع کردید هیچ شکی به خودتون راه ندید!
تا پارسال با این حرف موافق بودم. اما امسال یک استثنا دیدم که کل حرف های بالا رو زیر سوال می بره اونم بدجور!

البته کلا با یه گل بهار نمیشه... ;)

solh
07-18-2013, 04:04 PM
تا پارسال با این حرف موافق بودم. اما امسال یک استثنا دیدم که کل حرف های بالا رو زیر سوال می بره اونم بدجور!

البته کلا با یه گل بهار نمیشه... ;)

والا من از نگاه دیگران نمیدونم چه طور اینهمه علاقه مند به نجوم پیدا میشه ، من که هر چی گشتم نبود ، توی دوره ما چشم من زور که میزد هر کس رو هم که فقط به قسمت خاصی از نجوم علاقه داشت رو هم جمع میکرد ، بیش تر از 10 نفر نمیدید که علاقه چندانی به نجوم داشته باشن(این با انفاق بود وگرنه من باشم میگم نهایتن دو سه نفر رو دیدم ).البته این در مورد دانش پژوهان بود که از نظر من جو اون ها خیلی ارجعیت داشت نسبت به بودن در کنار به حساب مسئولان دوره ، چون به واقع اونا هر گونه تلاشی میکنن که چنین علاقه ای پایمال بشه .

Amirali
07-19-2013, 02:49 AM

علاقه مهم هست اما کسایی که علاقه مند به نجوم بودن و تو المپیاد هم موفق شدن خییییلی کمن!
چند نفرن کسایی که تو المپیاد مدال اوردن و بعدش به فعالیت های نجومیشون ادامه دادن؟!؟

در حال حاضر دو عامل موثر در قبولی المپیاد این دو موردن:
1- ساکن تهران باشید
2- در مدارس خاص تحصیل بنمایید

البته با اقدامات اوا استار و مراکزی مثل ایریسک این دو عامل به مرور کمرنگ خواهد شد

اگر علاقه مند به نجوم هستید حتما المپیاد رو به صورت جدی ادامه بدید و اگه قبول هم نشید ناراحت میشید اما پشیمون نمیشید :)

storm
07-19-2013, 10:18 AM
خب روزگاری بود که بنده به شدت به نجوم علاقه مند بودم..البته هنوز هم هستم اما نه به صورت المپیادی
همین مسائل ذکر شده هم باعثش شد..
چون واقعا حس میکردم یک سری مسائلش (نظیر اختر فیزیک و کمی تا قسمتی هم کروی، بخش زمان هاش واقعا دیوانه کننده بود!!) باعث شد که کمی دور بشم..
یه جاهایی محض میشد و باعث میشد خسته بشم از خوندنش.. این اتفاق توی فیزیک (المپیادش) برام نیفتاده و نمی افته. چون مباحثش محض نیستند(خصوصا الکتریسیته و مغناطیس و سینماتیک که موجب دور شدنم از المپیاد نجوم شد)
الان راه حلی برای ارجاع هست؟:دی منظورم بازگشت به نجومه المپیادیه؟(چون در کل که نمیتونم نجوم رو ول کنم)

aysa
07-19-2013, 06:37 PM
خب روزگاری بود که بنده به شدت به نجوم علاقه مند بودم..البته هنوز هم هستم اما نه به صورت المپیادی
همین مسائل ذکر شده هم باعثش شد..
چون واقعا حس میکردم یک سری مسائلش (نظیر اختر فیزیک و کمی تا قسمتی هم کروی، بخش زمان هاش واقعا دیوانه کننده بود!!) باعث شد که کمی دور بشم..
یه جاهایی محض میشد و باعث میشد خسته بشم از خوندنش.. این اتفاق توی فیزیک (المپیادش) برام نیفتاده و نمی افته. چون مباحثش محض نیستند(خصوصا الکتریسیته و مغناطیس و سینماتیک که موجب دور شدنم از المپیاد نجوم شد)
الان راه حلی برای ارجاع هست؟:دی منظورم بازگشت به نجومه المپیادیه؟(چون در کل که نمیتونم نجوم رو ول کنم)
اين بستگي به اين داره كه نجومو شما بخواين چه طوري بخونين؟اگه بخواين به صورت پيشرفته مثلا با تمام ريزه كاري هاش بخونين المپياد بهترين گزينه است.چون زبون المپياد داستان نيست كه بياد بگه مثلا بعد زمين مريخ قرار داره.فقط محاسبه است.البته اگه هدفتون از خوندن المپياد هم فقط علاقتون به نجوم باشه خيلي موفقين.ولي اگه علاقه نداشته باشين يا به خاطر موارد ديگه وارد اين حيطه بشين از اولش نياين بهتره.چون المپياد نجوم پر از مباحث پيچيده اي هست كه براي خوندنشون اونم به صورت جدي اعصاب ومغزي كاملا آماده مي خواد. وآماده شدنش هم فقط در گرو علاقه به نجومه.چون اگه دوسش نداشته باشين تحمل اين فرمول ها خيلي مشكله.
ولي اگه مي خواين به صورت تفريح اين كار رو دنبال كنين راه هاي بسيار زيادي هست كه بدون گذاشتن وقت بسيار ميتونين موفق بشين.براي نمونه يكي بزرگترين منجمان آماتور جهان خودش پزشك بوده.بنابر اين تو اين مورد هيچ محدوديتي وجود نداره.:)

در حال حاضر دو عامل موثر در قبولی المپیاد این دو موردن:
1- ساکن تهران باشید
2- در مدارس خاص تحصیل بنمایید

كاملا با اين حرفتون مخالفم.ما يه عالمه المپيادي (حتي تو اين سايت )هم داريم كه بدون داشتن امكانات خوب با توجه به موقعيت شهرشون مدال آوردن.مهم ترين مورد توي المپياد تلاشه وعلاقه.هيچ ربطي به بقيه ي چيزا نداره:)

zahra ghahremanian
07-19-2013, 07:18 PM
به نظر من مهم ترین عوامل برای موفقیت توی المپیاد اینان:
1علاقه و پشتکار
2داشتن معلم توانمند(حتی گاهی چند معلم برای مباحث متفاوت)
3داشتن رقبای قوی
ساکن تهران بودن یا تحصیل در مدارس خاص خیلی هم مهم نیستند چون من خودم توی سمپاد درس خوندم اما چون 2عامل اخر که براتون گفتم رو نداشتم المپیاد نجوم قبول نشدم البته ناگفته نماند که من سال سوم المپیادو رها کردم و قبول دارم تلاشم کم بوده
امیدوارم المپیادیای عزیز اشتباهات منو تکرار نکنند

saeed77
07-20-2013, 12:35 AM
از تمام دوستان بابت نظر دادن متشکرم!
اول اینو با اطمینان خاطر بگم که هیچکس نمیتونه بدون علاقه نجوم بخونه!شک نکنید!
همه ویژگی هایی که گفتید برای موفقیت در المپیاد لازمه و یکی دیگه رو هم خودم بهش اضافه میکنم اونم نگاه ابزاری به المپیاده!
کسی که اولویتش علاقه باشه چندین قدم از بقیه جلوتره و میتونه بقیه ی گزینه ها رو با کوشش حل کنه!
ولی اگه کسی همه ی ویژگی ها رو داشته باشه و فقط فاکتوره علاقه رو نداشته باشه به هیچ وجه نمیتونه اونو با فاکتورهای دیگه جبران کنه!مخصوصا توی المپیاد نجوم!
البته باید دید که منظور هر کس از موفقیت چیه!
آیا حیف نیست که آدم چند سال از عمرش پای چیزی که بهش علاقه نداره بذاره؟
از طلایی های سال های پیش که تجربه دارند به طور ویژه درخواست میکنم که حتما نظرشون رو بدن!

Amirali
07-20-2013, 12:55 AM
كاملا با اين حرفتون مخالفم.ما يه عالمه المپيادي (حتي تو اين سايت )هم داريم كه بدون داشتن امكانات خوب با توجه به موقعيت شهرشون مدال آوردن.مهم ترين مورد توي المپياد تلاشه وعلاقه.هيچ ربطي به بقيه ي چيزا نداره:)

من که نگفتم فقط ایناس, گفتم دو عامل موثر
اثرش هم اونجا دیده میشه که 10تا طلای پارسال همه از تهران بودن

من منکر تلاش و علاقه نیستم اما میگم خیلی از مدال اوران المپیاد کسایی بودن که به واسطه امکاناتی که داشتن صرفا برای عبور از فیلتر کنکور سراغ المپیاد اومدن :)

storm
07-20-2013, 10:44 AM
اين بستگي به اين داره كه نجومو شما بخواين چه طوري بخونين؟اگه بخواين به صورت پيشرفته مثلا با تمام ريزه كاري هاش بخونين المپياد بهترين گزينه است.چون زبون المپياد داستان نيست كه بياد بگه مثلا بعد زمين مريخ قرار داره.فقط محاسبه است.البته اگه هدفتون از خوندن المپياد هم فقط علاقتون به نجوم باشه خيلي موفقين.ولي اگه علاقه نداشته باشين يا به خاطر موارد ديگه وارد اين حيطه بشين از اولش نياين بهتره.چون المپياد نجوم پر از مباحث پيچيده اي هست كه براي خوندنشون اونم به صورت جدي اعصاب ومغزي كاملا آماده مي خواد. وآماده شدنش هم فقط در گرو علاقه به نجومه.چون اگه دوسش نداشته باشين تحمل اين فرمول ها خيلي مشكله.
ولي اگه مي خواين به صورت تفريح اين كار رو دنبال كنين راه هاي بسيار زيادي هست كه بدون گذاشتن وقت بسيار ميتونين موفق بشين.براي نمونه يكي بزرگترين منجمان آماتور جهان خودش پزشك بوده.بنابر اين تو اين مورد هيچ محدوديتي وجود نداره.:)

خب طبیعتا...
در نجوم تا انتها رفتم تقریبا و چون تا انتها رفتم جذابیتشو به صورت تئوریک، تقریبا برام از دست داد. و همون طور که گفتم محض شد.
هنوز به نجوم علاقه دارم و هنوز هم ازش لذت میبرم. اما دیگه برام تکراری شده حس میکنم.
یعنی اون مدال طلا دیگه برام توی نجومبرق نمیزنه..
و واقعا نمیدونم چیکار کنم جز اینکه فیزیک رو ادامه بدم...؟!

Andromeda73
07-20-2013, 12:29 PM
من که نگفتم فقط ایناس, گفتم دو عامل موثر
اثرش هم اونجا دیده میشه که 10تا طلای پارسال همه از تهران بودن

من منکر تلاش و علاقه نیستم اما میگم خیلی از مدال اوران المپیاد کسایی بودن که به واسطه امکاناتی که داشتن صرفا برای عبور از فیلتر کنکور سراغ المپیاد اومدن :)

با حرفای شما کاملا موافقم...به نظرم اصن منصفانه نیس که تاثیر امکانات رو نادیده بگیریم.
اگر هم هرازگاهی میبینیم که از شهرای کوچیک کسی تو المپیاد حرفی واسه گفتن داشته،مطمئنا با پشتکار چن برابره که تونسته کمبود امکانات رو جبران کنه...

پیمان اکبرنیا
07-20-2013, 08:34 PM
ببینید دوستان به نظرم هرچه کتابها و منابع آموزشی المپیاد نجوم زیاد بشه، شرایط برای بچه هایی که معلم ندارند بهتر میشه. یعنی در سالهای اخیر به صورت مداوم داره کتابهای جدیدی در زمینه المپیاد چاپ میشه و وضع خیلی بهتر از گذشته شده. حالا اگر بچه هایی که علاقه دارند تمام این کتابها را بخونند و از راهنمایی مدال داران سال قبل استفاده کنند و بدونند باید چی بخونند، میتونن موفق بشن. تنها رمز موفقیت اینه که خیلی وقت بگذارند و خیلی مطالعه کنند :)

به نظر من با وجود امکانات آموزشی مثل کتاب و dvd و سایتهایی مثل سایت خودمون که تلاش داره دانش آموزان را در راه المپیاد راهنمایی کنه، کسانی که معلم ندارند هم با تلاش بیشتر میتوانند به موفقیت برسند :) فقط باید از مدال داران سال گذشته و تجربیاتشون استفاده کنند و اونها را تا جای ممکن پیاده کنند :)