PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نجوم ومعماری

vega
01-12-2011, 04:05 AM
سلام به دوستان آسمانی

تو این تاپیک می خوام به کمک شما دوستان به معرفی انواع بناهای مرتبط با نجوم در داخل و خارج از کشور و ویژگی های اونا بپردازم. همونطور که میدونید ما با ساخت رصدخانه های مراغه و سمرقند تو این زمینه پیشتاز بودیم ولی متاسفانه اکنون بناهای معدود ونه چندان مطلوبی تو کشور ما در این رابطه وجود داره که ناشی از بی توجهی به نجوم در زمان معاصر است :TT TT:

امیدوارم که بتونیم با معرفی این بناها و فضاهای عملکردیشون، ضمن آشنایی با فضاهای معماری این بناها زمینه رو برای طراحی و ساخت بناهای مطلوب توسط معماران و شما مدیران آینده نجوم ایران فراهم کنیم.:sSig_woohoo2:

vega
01-25-2011, 01:45 AM
با سلام خدمت دوستان

به خاطر نزدیک شدن به کنکور خیلی فرصت سر زدن به فروم رو ندارم
اگه عمری باقی بود این تاپیک رو از اسفند ماه به طور جدی ادامه میدم

منتظر شما هستم

m.aryayi
01-25-2011, 10:10 AM
لطفا اين بررسي رو با دوران اسلامي اغاز نكنيد و به چهار طاقه ها و معابد موجود در ايران باستان ، يونان و شرق دور هم بپردازيد

doostesetareha
01-25-2011, 01:39 PM
دوستانی که اهل اصفهانن ! تو میدون امام یه مدرسه ای هس که اگه درس یادم باشه اسمش مدرسه شیخ لطف الله بود - البته فک کنما ! - تو حیاط این مدرسه که خیلیام میگن یه جورایی مسجدم حساب میشد یه ساعت آفتابی هست که معلومه مال خیلی وخ پیشه. مخصوصا اینکه گوشه هاش کاملا ساییده شده ولی هر چی تو نت در موردش گشتم چیزی پیدا نکردم. کسی اطلاعات در این مورد نداره ؟؟

vega
01-25-2011, 02:45 PM
دوستانی که اهل اصفهانن ! تو میدون امام یه مدرسه ای هس که اگه درس یادم باشه اسمش مدرسه شیخ لطف الله بود - البته فک کنما ! - تو حیاط این مدرسه که خیلیام میگن یه جورایی مسجدم حساب میشد یه ساعت آفتابی هست که معلومه مال خیلی وخ پیشه. مخصوصا اینکه گوشه هاش کاملا ساییده شده ولی هر چی تو نت در موردش گشتم چیزی پیدا نکردم. کسی اطلاعات در این مورد نداره ؟؟

دوست من این بنا یه مسجده و جزو معدود مسجدایی تو ایرانه که حیاط ندارند،ممکنه منظور شما مسجد شاه بوده باشه که دارای مدرسه هم هست ولی تو حیاط این مسجد هم در حال حاضر ساعت آفتابی وجود نداره که ممکنه ورش داشته باشند.

با این وجود در موردش تحقیق میکنم.

m.aryayi
01-25-2011, 04:39 PM
چنين ساعتي وجود داره
من 7-8 سالم بود رفته بودم ميدان امام ، شايد جزء معدود خاطره هايي كه يادمه همين ساعته اونم چون از خستگي زياد نشستم روش و راهنما حين صحبت هاش گفت صندلي كه ايشون روش نشسته يك ساعت آفتابي است و اون اولين جايي بود كه يك ساعت آفتابي رو از نزديك مي ديدم ، شكلش به جز ظاهر سنگي اش زياد يادم نيست (بعد از اينكه راهنما رفت دوباره نشستم روش !! اون زمان رفع خستگي برام مهم تر از حفاظت فرهنگي بود!!:tastey:)

behnum
01-30-2011, 10:54 PM
بناي سنگي معروف در جنوب غربي لندن(گربنوبچ) كه استون هنج ناميده شده است، از قديمي ترين رصدخانه هاي دنيا آن هم از نو سنگي است! اين رصدخانه كه قدمتي متجاوز از ۳۵۰۰ سال دارد توسط اخترشناسان و اختر بينان بريتانيايي ساخته شده است.مطالعاتي كه تا به امروز توسط اختر باستان شناسان صورت گرفنه حاكي از آن است كه سازندگان اين بنا ميتوانستند كارهاي نجومي در خور توجهي را با اين سنگ ها به مرحله محاسبه برسانند و آنها را ثبت كنند.

به عنوان مثال اين بنا حركت خورشيد را در ۱۲ ماه سال به طور بسيار دقيق مشخص ميكرد.طوري كه خورشيد در روز نخست تابستان از ميان دو سنگ كاملا مشخص طلوع ميكرد و رفته رفته به سمت جنوب متمايل ميشد(در مدت زمان ۶ ماه)و بعد به تدريج به سمت شمال حركت ميكرد(۶ ماه بعدي). علاوه بر آن اختر شناسان آن زمان قادر بودند با بهره گيري از نحوه قراگيري سنگهاي اين رصدخانه به گذشت زمان آغاز فصو گوناگون و تعيين زمان وقوع خور گرفت و ماه گرفت دسترسي پيدا كنند.اين رصد خانه هم اكنون يكي از جاذبه هاي توريستي بريتانيا و لندن است كه موضوع مورد مطالع بسياري از باستان شناسان و اختر شناسان تاريخي است.

چه کسی می‌داند که استون هنج دقیقا چگونه ساخته شده‌است. سنگهایی بزرگی، که تا ۵۰ تن وزن داشتند روی غلطکها به وسیله گروهی از مردان، کشیده شده وبه محل آورده می‌شدند. وقتی سنگها به محل می‌رسیدند، با استفاده از طناب و در صورت لزوم با ایجاد سراشیبی خاکی، آنها را در حالت ایستاده قرار می‌دادند.

بیشتر بناهای بزرگ برای دنیای امروزی یک معما می‌باشند. دانشمندان و باستان شناسان در سراسر اعصار سعی در یافتن اسرار ساخت این بناها کرده‌اند. برای آنها یک کار بسیار مشکل بود که بتوانند این سنگهای بزرگ را طوری در کنار هم قرار دهند که دارای یک شکوه عظیم شود. این بناها می‌توانستند به عنوان محل سکونت، معابد، مقابر و یا حتی تقویم‌های بزرگ در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند. مردم می‌توانستند با دنبال کردن حرکت اجرام آسمانی، درباره فصلهای سال چیزهایی یاد بگیرند. مردم دانشمند اولیه به مقدار زیادی برای درو کردن محصولات و غذای خود به فصول سال متکی بودند. آنها فصلها را به‌وسیله مراسم و تشریفات مذهبی جشن می‌گرفتند. احتمال اینکه این مناطق و نواحی حکم مقدس برای مردم داشته‌است، بسیار زیاد می‌باشد.

حرکت دادن سنگ‌های عظیم الجثه به محل استقرارشان، یک کار بسیار عظیم بود. یک مطالعه نشان می‌دهد که یک هزار نفر در مدت ۳ هفته می‌توانستند فقط یک قطعه را به استون هنج حمل کنند. حتی با استفاده از چنین نیروی کار عظیمی، ساخت قسمت مرکزی بنا بیش از ده سال طول می‌کشید.

vega
03-01-2011, 09:37 PM
دوستان غیبت طولانی منو به خاطر مشغله کاری وتحصیلی ببخشید.:you're kidding, rig
اومدم که این تاپیک رو با کمک شما دوستان پر انرژی ادامه بدم.:thumbsup:
با تشکر از دوستانی که تو این تاپیک مطلب گذاشتند به خصوص در مورد بناهای تاریخی، ولی از اونجا که خانم صادقیان این موضوع رو دنبال میکنند و من به توانایی های ایشون تو این زمینه واقفم این تاپیک رو به بناهای معاصر مرتبط به نجوم اختصاص داده و دنبال میکنم :rambo:

vega
03-01-2011, 09:51 PM
چند ماهی است هنگامی که شهروندان تهرانی از تقاطع بزرگراه همت و بزرگراه مدرس عبور می کنند، سازه ای بنفش رنگ به شکل یک نیم کره بزرگ را در قسمت جنوبی مشاهده می کنند و برایشان سوال پیش می آید که این نیم کره غول پیکر چیست ؟ آیا توپی است که برای رقابت های جام جهانی فوتبال آماده می شود یا کاربرد دیگری دارد!؟

http://img.tebyan.net/big/1388/11/14215148199852491435424021120285376318228.jpg

پلانتاریوم، جواب پلانتاریوم است. Planetarium یا همان آسمان‌نما، تالاری است که در آن نمایی از ستارگان، سیاره‌ها و دیگر پدیده‌های آسمانی برای اهداف آموزشی یا سرگرمی نمایش داده می‌شود. معمولاً آسمان‌نما دارای گنبدی است که بینندگان در زیر آن می‌نشینند و تصویری از آسمان را که با پروژکتور مخصوصی بر سقف گنبد می‌افتد نگاه می‌کنند.

تدریس علم نجوم عمدتاً متکی بر مشاهده ستارگان و سیاراتی است که در آسمان شب ظاهر می شوند. در عین حال کمتر مکان آموزشی را می توان یافت که از فضای باز بتواند به خوبی جهت آموزش ستاره شناسی استفاده نماید. عواملی همچون یافتن مکان مناسب، مطلوب بودن شرایط جوی، صاف و تاریک بودن آسمان شب، مشاهده تعداد زیادی ستاره که بصورت فشرده در کنار یکدیگر قرار دارند، تصور خطوط فرضی دستگاههای مختصات در آسمان (http://www.tebyan.net/Science_Technology/Astronomy/2009/6/11/93945.html)و ... باعث می شود که آموزش این علم در فضاهای باز با دشواری انجام پذیرد. با استفاده ازآسمان نما می توان اکثر مسائل مربوط به فراگیری علم نجوم را در محیطی مناسب و با امکانات نمایشی گسترده به نمایش گذاشت.

در مرکز گنبد آسمان نما یک پروژکتور قرار دارد که شامل پروژکتورهای جداگانه ای برای خورشید (http://www.tebyan.net/InternetSchool/Students/LearningSkills/Scientific_Subjects/2007/3/19/39024.html)، ماه، سیارات و ستارگان می باشد. این پروژکتورها توسط موتورهای دقیقی به حرکت در می آیند و در صورت لزوم سرعتشان را سریع و یا آرام می کنند. می توان این پروژکتورها را طوری ساخت که آسمان شب (http://www.tebyan.net/InternetSchool/EducationalManagers/EducationalTechnology/2007/3/19/38827.html) را در هر زمانی در گذشته یا آینده نشان دهند.

http://img.tebyan.net/big/1388/11/15195711213260742407218220665207241170206.jpg

شهرداری تهران در راستای طرح سازماندهی اراضی عباس آباد بعد از افتتاح بوستان آب و آتش و بوستان بنادر در نظر دارد این آسمان نما را نیز در آینده افتتاح کند. محدوده 560 هكتاری زمین های عباس آباد از میدان ونك، خیابان حقانی، اتوبان همت، بزرگراه آفریقا از جهان كودك تا میدان آرژانتین، اتوبان رسالت، تونل رسالت تا پادگان عباس آباد و خیابان شهید عربعلی و تختی گسترده است. معاون شهرسازی اراضی عباس آباد درباره طرح های فرهنگی این مجموعه می گوید: «... محور فرهنگی اراضی از میدان فرهنگ شروع می‌شود، این محور از باغ‌موزه دفاع مقدس عبور می‌كند، به پارك طالقانی می‌رود و با پل 370 متری طبیعت به مجموعه گردشگری وصل می‌شود. این محور به پارك طالقانی كه می‌رسد در مركز پارك در باغ یادمان، میدان پرچم با ارتفاع 150 متر در نظر گرفته شده است.

در پارك سفرهای آسمانی یا گلستان منظومه شمسی، سومین پلانتاریوم دنیا از جهت كیفیت ساخته می‌شود كه شكل نهایی آن خورشید است...» البته آسمان نمای دیگری به نام آسمان نمای تهران (http://www.tebyan.net/2009/11/25/108661.html) در اردیبهشت 1372 با همت سازمان جغرافیایی تاسیس گردیده است که در حال حاضر نیز به عنوان یكی از بخش های این سازمان، مشغول فعالیت است. این مرکز می تواند مواردی مانند آنچه در زیر آورده شده است را برای مخاطبین نمایش دهد:

http://img.tebyan.net/big/1388/11/12760120180112581541769744242371131748745.jpg

- 5800 ستاره كه ثوابت نیمكرة شمالی و جنوبی را تشكیل می دهند.
- كهكشان راه شیری (http://www.tebyan.net/Science_Technology/Astronomy/Astro_Physics/2007/8/23/44654.html)
- منظومة شمسی (http://www.tebyan.net/Science_Technology/Astronomy/Astro_Physics/2008/11/3/77892.html)، شامل خورشید و سیارات و نحوه حركت سیارات به دور خورشید و نیز چگونگی چرخش ماه به دور زمین
- نحوه حركت ظاهری خورشید و سیارات و ماه بر روی خط دایرة البروج و نشان دادن چگونگی پیدایش فصول چهارگانه
- استوای سماوی، نصف النهار سماوی و دایرة البروج
- دنباله دارها و نحوة حركت آنها در آسمان
مدیر آسمان‌نما در پاسخ به این سؤال كه چرا آموزش نجوم در ایران سخت دانسته می‌شود می‌گوید: «خیلی از رسانه‌ها، نجوم را علمی سنگین و دست نیافتنی توصیف می‌كنند، در حالی كه می‌شود علم نجوم را به شیرینی آموزش داد. ستاره‌شناسی علم قابل دسترسی است، چون شما كارگاهی دارید كه همیشه در دسترس‌تان است. كافی است سرتان را بالا بگیرید و به آسمان نگاه كنید!»
انجام فعالیت های نجومی به صورت حرفه ای تر، نیاز به ابزارآلات و وسایل پیشرفته ای دارد که منجمان جوان کشورمان از نبود آن ها رنج می برند. ساخت چنین تجهیزاتی مانند رصدخانه ملی ایران و آسمان نمای فوق می تواند به گسترش این دانش کهن در سرزمینمان کمک کند.

منبع : تبیان (http://www.tebyan.net/)

yperseusy
03-01-2011, 10:27 PM
درور دوستان
برج 1000 ساله ي قابوس بلند ترين برج آجري جهان هست كه در شهر گنبد كاووس(قابوس) ساخته شده است.
اين برج آرامگاه قابوس ابن وشمگير است. و از نظر نجومي اهميت بسياري دارد. كه ميتوان از روي اين مقبره فصل هاي سال را تشخيص داد و همچنين يك شاخص خوب براي پيداكردن شمال ميباشد.
ين برج از نظر مسير يابي نيز در گذشته داراي اهميت بسيار بوده ايت به علت ارتفاع زياد (55متر).

http://yperseusy.persiangig.com/IMG_0001.JPG

معمار
04-17-2011, 04:05 PM
سلام دوستان ....

من دانشجوی رشته معماری هستم .... در حال تکمیل پایان نامه ...

برای همین منظور باید موضوعی رو انتخاب و پیرامون اون شروع به طراحی کنیم ...

من موضوعم رو انتخاب کردم : آسمانسرای کویر

با محوریت های زیر :

جایی برای نزدیکی با آسمان کویر
به نظرم انسان امروزی با طبیعت به گونه ای قهر کرده یکی از این موارد قهر انسان و غریبی اون با اسمان بالای سرشه علتش هم خیلی چیزها می تونه باشه مثل تراکم ساختمانها و بلند مرتبه سازی ها که باعث شده که باعث شعاع دید و منظر اسمان شده ... یا الودگی های نوری ... و مشغله های کاری (یه جورایی زمینی تر شدن و مادیگرا تر شدن انسانها باعث شده کمتر به بالای سرشون هم یه نگاهی بندازن ...)

جایی که شرایط رو برای دیدن اسمان فراهم کنه
از موانعی که سر این راه هست عبور کنه ...

جایی که همه ی دید ها و جهت ها به اسمان به سمت اسمون ختم بشه
مثل یه قاب عکس که روی تصویری تاکید داره اونم روی اسمون تاکید کنه

این فضا باید طبیعتا در کویر باشه ولی نه خیلی دور طوری که حداقل امکانات رفاهی (آب و برق و گاز(شاید !!! شما بگین )) برای ساکنینش رو فراهم کنه و در عین حال از الودگی نوری و صوتی دور باشه ... (نظر خودم جایی در نزدیکی یه روستایی چیزی بود ولی هنوز به نتیجه ای نرسیدم ...)

فضایی برای اقامت مسافران کویر داشته باشه ... مسافران کویر معمولا منجم ها هستند که اونها هم نیاز به امکانات مخصوصی دارند (شما بگین چیا !)

می خواهم در طرحم به بخشی از آسمون که عموم مردم کمتر به اون توجه کردن تاکید کنم ... به نظر شما اون بخش چی می تونه باشه ؟

کویر نوردان به دنبال یه هتل 5 ستاره ی لوکس نیستن ... یه جورایی اومدن کویر تا کویر رو با تموم سختی هاش درک کنن ... (شما تو کویر دنبال چه جور جایی می گردین ؟)

با توجه به حرفایی که بالا زدم همه ی فعالیت ها شد برای شب ... پس روز چه کاربری هایی می تونه داشته باشه ... ؟ وقتی که اسمون روشنه و دیگه یه جورایی شما منجما بیکار می شین ... تا شب رو چه جوری و با چه کارهایی سپری می کنین .. ؟ اگر همچین فضایی ساخته بشه دوست دارین چه فعالیت هایی براتون در نظر گرفته بشه ؟

خودم تو فکر 2 تا کاربری بودم ...
یعنی به دو دسته ی روز و شب تقسیم کردم به طوری که شب رو برای مشاهده ی اسمون و روز رو برای درک کویر قرار دادم ...

کویر رو چه جوری و با چه واژه هایی توصیف می کنین ؟ ...
نظر خودم : سکوت - ارامش - افق باز - گرما !!! - و باز نزدیکی به آسمان ...

----------------------------

دوستان خوبم ممنون می شم اگه هر چی در این رابطه به نظرتون می رسه برام بگین ...
با توجه به این که من تاحالا تجربه ی همچین سفری رو نداشتم و فعلا هم ندارم ... اگه خاطره ای جمله ای عکسی هر چیزی که بیان کننده ی احساسات شما از کویر و اسمون زیباش باشه رو به اشتراک بگذارین ممنون می شم ...

از سختی ها و مشکلات و کمبود ها هم بگین که عالی می شه ...

بازم ممنونم از همتون
از مدیریت سایت هم عذر می خواهم اگه مطلبی خارج از عرف سایت گذاشتم ...

Sunrise
04-17-2011, 07:14 PM
سلام دوستان ....

با محوریت های زیر :

با توجه به این که من تاحالا تجربه ی همچین سفری رو نداشتم و فعلا هم ندارم ... اگه خاطره ای جمله ای عکسی هر چیزی که بیان کننده ی احساسات شما از کویر و اسمون زیباش باشه رو به اشتراک بگذارین ممنون می شم ...

از سختی ها و مشکلات و کمبود ها هم بگین که عالی می شه .

سلام خانم معمار :)
ورودتون به آوا رو خوش امد میگیم

من فکر کنم برای اینکه با فضای رصد های ما آشنا بشید لینک تاپیک های زیر در فروم کمکتون کنه...

موفق باشید

http://forum.avastarco.com/forum/forumdisplay.php?34-گشت-های-رصدی-و-عکاسی-آوااستار

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?171-نصایحی-اندرباب-شب-رصدی!

م.ح.اربابی فر
04-17-2011, 10:48 PM
سلام دوستان ....

با محوریت های زیر :

به نظرم انسان امروزی با طبیعت به گونه ای قهر کرده یکی از این موارد قهر انسان و غریبی اون با اسمان بالای سرشه علتش هم خیلی چیزها می تونه باشه مثل تراکم ساختمانها و بلند مرتبه سازی ها که باعث شده که باعث شعاع دید و منظر اسمان شده ... یا الودگی های نوری ... و مشغله های کاری (یه جورایی زمینی تر شدن و مادیگرا تر شدن انسانها باعث شده کمتر به بالای سرشون هم یه نگاهی بندازن ...)

این فضا باید طبیعتا در کویر باشه ولی نه خیلی دور طوری که حداقل امکانات رفاهی (آب و برق و گاز(شاید !!! شما بگین )) برای ساکنینش رو فراهم کنه و در عین حال از الودگی نوری و صوتی دور باشه ... (نظر خودم جایی در نزدیکی یه روستایی چیزی بود ولی هنوز به نتیجه ای نرسیدم ...)

فضایی برای اقامت مسافران کویر داشته باشه ... مسافران کویر معمولا منجم ها هستند که اونها هم نیاز به امکانات مخصوصی دارند (شما بگین چیا !)

می خواهم در طرحم به بخشی از آسمون که عموم مردم کمتر به اون توجه کردن تاکید کنم ... به نظر شما اون بخش چی می تونه باشه ؟

کویر نوردان به دنبال یه هتل 5 ستاره ی لوکس نیستن ... یه جورایی اومدن کویر تا کویر رو با تموم سختی هاش درک کنن ... (شما تو کویر دنبال چه جور جایی می گردین ؟)

با توجه به حرفایی که بالا زدم همه ی فعالیت ها شد برای شب ... پس روز چه کاربری هایی می تونه داشته باشه ... ؟ وقتی که اسمون روشنه و دیگه یه جورایی شما منجما بیکار می شین ... تا شب رو چه جوری و با چه کارهایی سپری می کنین .. ؟ اگر همچین فضایی ساخته بشه دوست دارین چه فعالیت هایی براتون در نظر گرفته بشه ؟

یعنی به دو دسته ی روز و شب تقسیم کردم به طوری که شب رو برای مشاهده ی اسمون و روز رو برای درک کویر قرار دادم ...

بازم ممنونم از همتون

این خیلی فرصت فوق العاده ای هست
آهای اونایی که می گفتید فعالیت علمی و عملی کو
بفرمایید
منتظر مشارکت دوستان هستیم

معمار
04-18-2011, 12:31 PM
یعنی واقعا هیشکی هیچ نظری نداره ؟
حتی اگه به نظرتون موضوع بدی هست بیان عنوان کنین علتش رو بگین ...

من با کلی اومدم این جا نا امیدم نکنین

narcissus flower
04-18-2011, 05:20 PM
دوست عزیز به نظر من مکانی شما طراحی میکنی باید به فرد احساس آرامش بده ولی کاملا حس کنه درجایی کاملا متفاوت از جاهای دیگه است تا با فضای کویر هم خوانی داشته باشه .و دوم اینکه اگه کسی وارد شد خواب آلودگی ازسرش بپره مثلا فرض کن شما در نیمه شب داره خوابت میبره :2 z Z:وقتی داخل مکان سربسته ی مجموعه میشی بافضایی روبه رو بشی که انرژی زا باشه مثلا از رنگ های شاد و انرژی اور استفاده کن اما طوری نباشه که رصد گر یادش بره برای چی آمده به عنوان مثال فضای داخلی گرم و نرم خیلی نباشه واگر مدت زیادی موند بیتاب بشه و آرامشش رو زیر اسمون وفضای باز مجموعه دنبال کنه !!
و اینکه یادت باشه در زمینه تامین نور مکان به فکر آلودگی نوری باشی چون اگه ازنوردرست استفاده نکنی ممکنه منجم ها اصلا طرف آسمانرای کویر نیان .
یه کلینیک کوچولو هم بد نیست در نظربگیری بالاخره کویره و جک و جونورهاش!!!
یه نکته حواست به بوفه و رستورانت باشه که ..........:have%20a%20nice%20d
البته من حرفه ای نیستم و چندبار بیشتر کویر نرفتم و اگر نقصی در بیانم بود دوستان کامل میکنند

معمار
04-19-2011, 12:56 PM
واقعا ممنونم نرگس جان بابت اطلاعات مفیدت.
خیلی خوب بود ...
یه سوال ... معمولا رصد های برون شهری چند روز یا ساعت طول می کشن ؟ یعنی چند وقت رو در کویر سیر می کنین ...
و این که اگه چند روز مستمر باشین طول روز رو معمولا چطور می گذرونین ؟

Mostafa
04-19-2011, 01:10 PM
سلام دوستان ....

با محوریت های زیر :

بازم ممنونم از همتون

سلام معمار خانم

به جمع بچه های آوااستار خیلی خوش آمدی

راستش کمی دیر مطلبتون رو خوندم و البته در حال حاضر فرصت زیادی برای پاسخگویی ندارم ولی حرف زیاد هست ...

اما قبل از هر چیز سوالی داشتم :

این طرح شما آیا صرفآ یک پروژه دانشجویی هست یا قراره الآن ( یا بعدآ ) در جایی اجرا بشه ؟؟

این سوال رو از این نظر پرسیدم ، جون اگر موضوع قراره اجرایی بشه باید به نکات خاصی توجه بشه که در حالتی که صرفآ تئوری باشه نیاز به بیان اون شرایط نیست .

انشاا... به زودی مفصلآ نظرم رو خدمتتون خواهم گفت

ولی مایلم اول جواب سوالم رو بدونم

موفق باشید

stargazer
04-19-2011, 01:30 PM
سقفها رو شیشه ای بزنین که توی آسمانسرا هم بشه آسمونو دید و هم به اسمش میاد هم جذابیت داره هم واسه ما منجما خیلی باحال میشه (ببخشین پیشنهادم یهخورده لوکس بود و به سختی کویر نمیخورد ولی به ذهنم رسید چون به اسمش میخورد و زیبا بود اگه همچین چیزی میشد d:)

معمار
04-19-2011, 01:35 PM
واقعیتش اینه که این صرفا یه پروژه ی دانشجویی هست ولی برام خیلی با ارزشه و دوست دارم تا می تونم به واقعیت نزدیکش کنم .. و اگه بشه بعدا اجراییش کنم ... برای همین دارم تلاشم رو می کنم در هر زمینه ای اطلاعاتم رو ببرم بالا ...

معمار
04-21-2011, 11:43 PM
نظر دیگه ای نبود ... ؟؟؟

راستش نمی دونم چی بگم ...
شما دوستان حق دارین اگه خواستین توی بحث شرکت کنین یا نکنین ... ولی کاش حتی اگه به یه کلمه هم که شده اظهار نظر می کردین ... دلم گرفت از بس اومدم و مطلب جدیدی ندیدم ... دیگه کم کم دارم از این روش نا امید می شم ... فکر می کردم مشارکت بچه ها بیش از این حرفا باشه ... مخصوصا این که مثلا اومدم بین دوستانی که تخصوصی در این زمینه دارن و مثلا این بحث ها جزء علایقشون هست ....

Mostafa
04-22-2011, 12:19 AM
مجددآ سلام

خب ببينيد خانم معمار

اصولآ منجم ها ( منجم هاي واقعي ) آدمهاي خيلي ساده و آساني هستند و اصلآ در گيرو دار امكانات محلي كه براي رصد ميرن نيستن

به طور كلي وقتي افراد در بيابان و وسط كوير چادر ميزنند و رصد ميكنند ، طبيعتآ هر نوع امكاناتي كه به اين سيستم بدوي اضافه بشه ، ازش استقبال ميكنند !!!

اما يك نكته خيلي خيلي مهم كه خواهش ميكنم حتمآ به اون توجه كنيد اينه :

ببينيد ، به نظر من واقعآ امكانات اگر از يك حدي بيشتر بشه ، به فعاليت نجومي در اون مكان ضربه مي زنه و كار رو خراب ميكنه !

حالا چرا ؟؟

تجربه نشون داده كه وقتي يك رصد گاه با شرايط رصدي خيلي خوب ، داراي حد اقل امكانات باشه ، منجم ها ميتونن سالهاي سال از اون مكان به عنوان يك مكان رصدي خوب استفاده كنند

اما به محض اينكه مظاهر تكنولوژي و امكانات اضافه بشه ، به همون نسبت پاي گردشگران غير نجومي هم به اونجا باز ميشه و اين يعني فاجعه از دست رفتن شرايط رصدي مناسب !

( اضافه شدن منابع آلودگي نوري ، آلودگي محيطي ، نا امني و ...... )

مثل بلايي كه سر منطقه مرنجاب اومد

لذا از جنابعالي عاجزانه تقاضا دارم كه مسئولانه عمل كنيد و از ارائه طرح هاي غير كارشناسي حتي در قالب پروژه دانشجويي جدآ پرهيز كنيد

*sh
04-22-2011, 12:30 AM
نظر دیگه ای نبود ... ؟؟؟

راستش نمی دونم چی بگم ...
شما دوستان حق دارین اگه خواستین توی بحث شرکت کنین یا نکنین ... ولی کاش حتی اگه به یه کلمه هم که شده اظهار نظر می کردین ... دلم گرفت از بس اومدم و مطلب جدیدی ندیدم ... دیگه کم کم دارم از این روش نا امید می شم ... فکر می کردم مشارکت بچه ها بیش از این حرفا باشه ... مخصوصا این که مثلا اومدم بین دوستانی که تخصوصی در این زمینه دارن و مثلا این بحث ها جزء علایقشون هست ....

خب این یعنی اینکه نجومیها بر خلاف اسمشون خیلی خاکی و کم توقعند... چیز زیادی جز یه آسمون صاف و بی دردسر نمیخوان دوست من..

(البته میشه طرحی اجرا کرد که با تمام سادگی خیلی کارآمد باشه و کلی امکانات در اختیار علاقه مندان قرار بده که لازم نباشه سفرهای یه روزه با کلی خستگی رو تحمل کنن، جایی که با رعایت قوانین امکان اسکان داشته باشه ... با پیشنهادات Astronomer در پست بعدی خیلی موافقم )
--------------------------------------------------------------------------------------------

بله ظاهرا با آقای امام هم خط رو خط شدیم... ببخشید دیگه.. امشب سرعت خطم به شدت پایینه!
در هر حال برای شما دوست عزیزمون آرزوی موفقیت دارم و حتما هم که موفقید چون نگاهتون به آسمونه

Astronomer
04-22-2011, 09:34 AM
خوب من زياد رصد نرفتم ولي گفتيد كه هرچي باشه بگيد.

من هم مثل دوستان به اين قائلم كه نبايد زياد امكانات و تكنولوژي در كوير بكر برد!!! اما چه كنيم كه بايد يكسري امور رو در كوير هم پيش برد!!!

من به نظرم يك مكان رصدي خوب جايي است كه:

1) وسط كوير و بدور از هر نوع آلودگي باشه!!!
2) يك صفحه سيماني مسطح و وسيع وجود داشته باشه كه حاشيه اون به ارتفاع 1متر بالا اومده باشه!!
3) يك مكان مسقف با فاصله حداقل 250متر از اين صفحه سيماني وجود داشته باشه براي استراحت و برطرف كردن احتياجات!!!(مكان خواب، سرويس بهداشتي، دوش استحمام و مطبخ) بيش از اين از لزومات نيستند!!!
4) اين مكان مسقف براي تأمين برق از يك موتور برق كوچك استفاده كنه ولي در شب اصلا روشن نشه و در طول روز روشن باشه و ذخيره بشه براي شب
5) اين مكان در قسمتي كه رو به صفحه سيماني است نبايد پنجره داشته باشه و در طرف ديگر هم بايد پرده هاي ضخيمي موجود باشه كه در طول شب از خروج نور جلوگيري كنه!!!
6) بايد يه پايگاه در ابتداي مسير اون باشه تا هر كس خواست بره به اون مكان به اندازه سهميه نفرات اون سوخت براي برق و براي احيانا اجاق بده و وقتي برگشتند دوباره اونها رو تحويل بدهند.
7) بايد پس از هر رصد مسؤلين مكان رو بررسي كنند و اگر آلودگي از تيم رصدي به جا موند اونها رو تا مدتي جريمه كرده و به اون مكان راه ندهند.
8) هر شب رصدي فقط يك گروه حق داشته باشه از اونجا استفاده كنه و اگر هم چند گروه درخواست داشتند، با توجه به ظرفيت حداكثري گروه ها رو تجميع كنند و به سرپرستي يكي از نفرات مجوز ورود بدهند.

چقدر قانون وضع كردم!!!!
اما تا قانوني حاكم نباشه نميشه جايي رو مديريت كرد و به نتيجه دلخواه رسوند.

م.ح.اربابی فر
04-22-2011, 11:36 AM
دوستان سه نکته:
یک
فکر کنم منظور ایشان بیشتر تاکید بر طرح خود محل و بنا دارد که چه چیزهایی باید در آن ها رعایت شود
دو
بر عکس دوستان من فکر می کنم محل باید مورد استفاده عموم قرار گیرد. چون قرار نیست رصدخانه ملی زده بشود که !! قرار است بنا برفرمایش خودشان جایی باشد که مردم با بیشتر با آسمان آشنا شوند. پس باید مورد استفاده تمام مردم قرار گیرد. به جایی این که مردم را از آمدن نهی کنیم باید تدابیری اندیشید تا هر کس آنجا می آید مقررات را رعایت کند. قوانینی سفت و سحت که نشود نقضش کرد تا بلای مرنجاب سرش نیاید
سه
کتاب نجوم دینامیکی، فصل اول، صفحات آخر درباره یک کلیسایی صحبت کرده است که به گونه ای ساخته شده است که در اعتدالین ( یا انقلابین! دقیق یادم نیست) زمان طلوع یا غروب خورشید نور خورشید تمام سرسرای کلیسا را روشن می کند و فضایی روحانی خلق می کند. یکم فکرتان را ببرید سمت این چیزها ، حتما چیزهای خارق العاده ای به ذهنتان می رسد.
چهار
یک پیشنهاد:
بنایی که طراحی می کنید حتما یک برجی یا چیزی مثل آن داشته باشد تا از آن به عنوان شاخص یک ساعت آفتابی بزرگ استفاده شود

م.ح.اربابی فر
04-22-2011, 11:57 AM
4) اين مكان مسقف براي تأمين برق از يك موتور برق كوچك استفاده كنه ولي در شب اصلا روشن نشه و در طول روز روشن باشه و ذخيره بشه براي شب

استفاده از باطری های خورشیدی به جهت کم سر و صدایی، کارآمدی بیشتر، وجود آفتاب به میزان کافی و قرارگیری در سال جهاد اقتصادی پیشنهاد می شود!

stargazer
04-22-2011, 03:31 PM
دوستان سه نکته:
یک
فکر کنم منظور ایشان بیشتر تاکید بر طرح خود محل و بنا دارد که چه چیزهایی باید در آن ها رعایت شود
دو
بر عکس دوستان من فکر می کنم محل باید مورد استفاده عموم قرار گیرد. چون قرار نیست رصدخانه ملی زده بشود که !! قرار است بنا برفرمایش خودشان جایی باشد که مردم با بیشتر با آسمان آشنا شوند. پس باید مورد استفاده تمام مردم قرار گیرد. به جایی این که مردم را از آمدن نهی کنیم باید تدابیری اندیشید تا هر کس آنجا می آید مقررات را رعایت کند. قوانینی سفت و سحت که نشود نقضش کرد تا بلای مرنجاب سرش نیاید
سه
کتاب نجوم دینامیکی، فصل اول، صفحات آخر درباره یک کلیسایی صحبت کرده است که به گونه ای ساخته شده است که در اعتدالین ( یا انقلابین! دقیق یادم نیست) زمان طلوع یا غروب خورشید نور خورشید تمام سرسرای کلیسا را روشن می کند و فضایی روحانی خلق می کند. یکم فکرتان را ببرید سمت این چیزها ، حتما چیزهای خارق العاده ای به ذهنتان می رسد.
چهار
یک پیشنهاد:
بنایی که طراحی می کنید حتما یک برجی یا چیزی مثل آن داشته باشد تا از آن به عنوان شاخص یک ساعت آفتابی بزرگ استفاده شود
اینم حرفیه. با استفاده از خلاقیتمون موافقم. می تونید علاوه بر شاخص برای ساعت آفتابی از خیلی از بناهای تاریخیمون الهام بگیرید مثل اون بناهای تاریخی که قدیما زردشتیان ازش برای تقویم و فصل و غیره استفاده می کردن (ببخشید اسم و استفاده دقیقش رو یادم نیس فقط یه چیز مبهم تو ذهنمه ک همچین بناهایی رو داشتن) حالا یا خودشون یا ابعاد کوچیکترشون.
این مطلب کلیسا واسم جالب بود اگه مطلبش یا آدرسی ازش دارین بزارین لطفا ممنون میشم:)

169
04-22-2011, 04:09 PM
خب اون چیزی که آقای moha گفت توی کتاب نجوم دینامیکی و کسانی هم خواستند که ادرسی یا مطلبی بدونن! صفحات 14-19 کتاب نجوم دینامیکی رو عکس گرفتم و از لینک پیوست دانلود کنید!;)

vega
04-23-2011, 03:24 PM
سلام دوستان ....

با محوریت های زیر :

بازم ممنونم از همتون

سلام خدمت دوست و همکار عزیزم
خیلی به فوروم ما خوش اومدی،شرمنده که کمی دیر پست شما رو دیدم و باید بهت تبریک بگم که یه موضوع خیلی خوب رو واسه پایان نامت انتخاب کردی. راستش خودمم درگیر پایان نامه هستم و موضوع پایان نامه من مجموعه فرهنگی,آموزشی نجوم تو همدانه که اواخر اردیبهشت باید دفاع کنم.
موضوع طرح شما از یه لحاظ ممتازه که تا حالا رو این موضوع کار نشده ولی در مورد نقد و تحلیل نمونه های موجود و تکمیل رساله ممکنه به مشکل بر بخوری، چون متاسفانه تا اونجا که من اطلاع دارم منابع فارسی در زمینه بناهای مرتبط با نجوم و استانداردهای اونا محدوده و همینطور نمونه طرح های اجرا شده یا نشده داخل کشور.ولی ما دوستان شما تو این فوروم قطعا به شما کمک میکنیم تا طرح این موضوع جذاب رو با موفقیت به اتمام برسونی.
حالا بهتره بریم سراغ سوالات شما که خیلی دقیق ونکته سنج به نظر می رسند و یکی یکی اونا رو اینجا به بحث بذاریم که دوستان بتونند تجربیات و اطلاعاتشون رو در اختیار شما بذارند.

vega
04-23-2011, 03:33 PM
حالا بهتره بریم سراغ سوالات شما که خیلی دقیق ونکته سنج به نظر می رسند و یکی یکی اونا رو اینجا به بحث بذاریم که دوستان بتونند تجربیات و اطلاعاتشون رو در اختیار شما بذارند.

انتخاب سایت طرح:

مسلما اگه تو کویر باشه بهتره و باید آب و برق داشته باشه ولی گاز الزامی نیست و حتما باید آلودگی نوری خیلی کمی داشته باشه و فاکتور آلودگی صوتی مثل پروژه های دیگست و مسئله ضروریی نیست، ولی اگه رعایت کنی همه ما ازت ممنون می شیم و لزومی نداره سایت رو وسط کویر و جای صعب العبور انتخاب کنی که بعدا مشکل دسترسی، امنیت و درمانی و... پیش بیاد و بهتره سایت رو تو حاشیه کویر و نزدیکترین جایی به شهر که از لحاظ پارامتر هایی که در زیر نام می برم مطلوب باشه انتخاب کنی:

1. پارامترهای هواشناسی از قبیل تلاطم جو ، پوشش ابری ،تغییرات دما ، رطوبت نسبی ، جهت و سرعت بادهای غالب و...
2. پارامترهای نجومی از قبیل دید نجومی ، ضریب کدورت جو ،روشنایی آسمان و...
3. امکانات محلی از قبیل آلودگی نوری ، ارتفاع ، وضعیت جغرافیایی ، افق باز، دسترسی به مراکز علمی و درمانی ، جاده و غیره

امیدوارم که این اطلاعات به دردتون بخوره و منتظر نظر دوستان هستم.......

Hooman
04-23-2011, 09:44 PM
خوب بالاخره مکان خوب واسه رصد از لحاظ محیطی کجاست؟ یکی بیابون هاست ولی یه سوال مطرح میشه هیچ جایی به غیر از بیابون تو کره زمین واسه رصد مناسب نیست؟

vega
04-24-2011, 09:35 PM
خوب بالاخره مکان خوب واسه رصد از لحاظ محیطی کجاست؟ یکی بیابون هاست ولی یه سوال مطرح میشه هیچ جایی به غیر از بیابون تو کره زمین واسه رصد مناسب نیست؟

نه مسلما اینطور نیست چون رصدخانه مونوکیا (کک) در هاوایی که از معروفترین رصدخونه های جهانه تو ارتفاع ۲٬۸۳۵ متری از سطح دریا قرار داره، اینم تصویرش که بزرگ نشد......

1536

حالا اینکه ارتفاع از سطح دریا چه تاثیری تو رصد جهت انتخاب سایت رصدخونه رو داره دوستانی که در این مورد اطلاعات یا تجربیاتی دارند در اختیار ما بذارند...

stargazer
04-24-2011, 09:55 PM
یه درخواست دیگه هم من دارم. آیا مکانهای دیگه ای هم هستن مثل اون کلیسا که از مزیت خاصی توی ساختمانشون استفاده شده باشه؟ اگه کسی میدونه بگه. ممنون

vega
04-24-2011, 10:21 PM
یه درخواست دیگه هم من دارم. آیا مکانهای دیگه ای هم هستن مثل اون کلیسا که از مزیت خاصی توی ساختمانشون استفاده شده باشه؟ اگه کسی میدونه بگه. ممنون

تو اکثر بناهای قدیمی سعی شده تا در طرح بنا از ملاحظات خاصی جهت شکوه بیشتر بنا استفاده کنند مثل اهرام مصر و یا معبد چغازنبیل در شوش که گوشه های این بناها جهات اصلی جغرافیایی رو نشون می دند و یا
همون بناهای زرتشتی که خودت گفتی به اسم چهارطاقی ، نمونه مشهور این چهارطاقی ها ، چهارطاقی نیاسر کاشانه که کاربری و توانایی بنا به عنوان یک تقویم آفتابی و شاخص خورشیدی برای اندازه‌گیری زمان یا برای ثبت آیینی زمان در بنا، تعیین خط‌دیدهای طلوع و غروب خورشید در انقلاب‌های تابستانی و زمستانی به عنوان نقاط نهایی و اوج خط‌سیر سالانه خورشید با دقت ۰٫۵± درجه،تعیین خط‌دیدهای طلوع و غروب در اعتدال بهاری و پاییزی با دقت ۱± درجه، تعیین چندین خط‌دید دیگر برای میانه فصل‌ها و زمان‌های احتمالی آیینی با دقت ۲± درجه. به اثبات رسیده، ضمنا این چهارطاقی ها آتشکده بودند.....

1537
[/URL]

اطلاعات تکمیلی در مورد این بنا در این آدرس که حتما یه سری بهش بزنید واقعا جالبه
[URL]http://ghiasabadi.com/niasar0.html (http://www.ghiasabadi.com/wp-content/uploads/2010/07/Niasar_summer_sunrise_2.2.jpg)

stargazer
04-24-2011, 11:21 PM
ممنون وگای عزیز. خیلی جالب بود. خب بغیر از این بنای چهار طاقی آیا بناهای دیگه معروفی هم هستن که خصوصیات خاصی داشته باشن؟ داخل یا خارج از ایران؟

پیام بهرام پور
04-25-2011, 12:41 PM
واقعیتش اینه که این صرفا یه پروژه ی دانشجویی هست ولی برام خیلی با ارزشه و دوست دارم تا می تونم به واقعیت نزدیکش کنم .. و اگه بشه بعدا اجراییش کنم ... برای همین دارم تلاشم رو می کنم در هر زمینه ای اطلاعاتم رو ببرم بالا ...

سلام خانم معمار
وقتتان بخیر
من این موضوع را دیر مشاهده کردم، اما به نظر می رسد که علاوه بر نظرهایی که دوستان ارائه می دهند به موضوع خیلی خوبی به نام تابش بند اشاره کنم
تابش بند یکی از شاهکارهای معماری سنتی ایرانی است و از آن برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می کنند به این صورت که در هنگام ظهر تابستان هیچ پرتوی نوری به اطاق نرسد و در هنگام ظهر زمستان، نور تا انتهای اتاق برسد (حالا اتاق درسته یا اطاق)
در رابطه با تابش بند مقاله ای در شماره ی یازدهم مجله ی آسمان (www.nightsky.ws) شب نوشتم که به نظر می آید به درد شما بخوره و ذهنیتی از کارهایی که می شود در نجوم و معماری به صورت مشترک انجام داد مطلع شد.
در ضمن اگر تهیه ی مجله برای شما سخت است، این مقاله را روز پنجشنبه در سایت مجله آسمان شب قرار می دهم (nightky.ws بخش المپیاد) ولی زودتر از این ممکن نیست، شرمنده.

vega
04-25-2011, 10:01 PM
سلام خانم معمار
وقتتان بخیر
من این موضوع را دیر مشاهده کردم، اما به نظر می رسد که علاوه بر نظرهایی که دوستان ارائه می دهند به موضوع خیلی خوبی به نام تابش بند اشاره کنم
تابش بند یکی از شاهکارهای معماری سنتی ایرانی است و از آن برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می کنند به این صورت که در هنگام ظهر تابستان هیچ پرتوی نوری به اطاق نرسد و در هنگام ظهر زمستان، نور تا انتهای اتاق برسد (حالا اتاق درسته یا اطاق)
در رابطه با تابش بند مقاله ای در شماره ی یازدهم مجله ی آسمان (http://www.nightsky.ws) شب نوشتم که به نظر می آید به درد شما بخوره و ذهنیتی از کارهایی که می شود در نجوم و معماری به صورت مشترک انجام داد مطلع شد.
در ضمن اگر تهیه ی مجله برای شما سخت است، این مقاله را روز پنجشنبه در سایت مجله آسمان شب قرار می دهم (nightky.ws بخش المپیاد) ولی زودتر از این ممکن نیست، شرمنده.

آقای بهرام پور عزیز ضمن تشکر از شرکت شما توی بحث باید عرض کنم که ما این تابش بندها رو توی درس اقلیم و معماری خوندیم که با توجه به سمت وارتفاع خورشید در فصل های مختلف و عرض جغرافیایی بنا و اوقات مختلف روز به پنجره های ساختمان با توجه به قرارگیری آنها در جهات متفاوت جغرافیایی تابش بندهای افقی یا عمودی نصب می کنند و عمق این تابش بندها باید بگونه ای محاسبه بشه که سایه این تابش بندها در فصل تابستان و در مواقعی از روز که نیاز به دریافت تابش خورشید نداریم کل پنجره را بپوشونه و در زمستان که خورشید دارای ارتفاع کمتری است کمترین سایه را ایجاد کرده و پرتو خورشید بتونه به طور حداکثر از پنجره عبور کرده و داخل بنا بتابه و فکر کنم که این موضوع سوال یکی از المپیادهای سال های قبل بود، بهر نحو این موضوع خیلی برای طرح خانم معمار مفید نیست یعنی جزو ملاحظات اصلی طراحی نیست ومن این توضیح رو صرفا جهت اطلاع دوستان دادم و بهتره شما و دوستان تجربیاتتون رو در سفرهای مختلف رصدی و این که شما اونجا جهت بهبود کار و آسایشتون چه نیاز و کمبودهایی رو احساس کردید مثلا بهتر نبود اونجا شما یه مرکز تحقیق شامل سایت و کتابخونه ، یه درمانگاه، یه پلانتاریوم ( آسمان نما ) جهت آموزش و ایجاد آسمان مجازی در روز مثل محیط استاری نایت برای افراد مبتدی و یه محیط مناسب که شما هنگام رصد در طول شب از امنیت جانی تو کویر برخوردار می شدید داشتید و خیلی چیزهای دیگه که می دونم دوستان اطلاعاتشون از من بیشتره رو بیایید عنوان کنیم .............
با تشکر از دوستان

vega
04-27-2011, 09:32 PM
کسی نبود:fight:
یعنی شما فقط رصد کردید،هیچ تجربه ای کسب نکردید.....;):th_smile8:

vega
04-27-2011, 09:38 PM
ممنون وگای عزیز. خیلی جالب بود. خب بغیر از این بنای چهار طاقی آیا بناهای دیگه معروفی هم هستن که خصوصیات خاصی داشته باشن؟ داخل یا خارج از ایران؟

مثل بنای استون هنج تو سالزبری انگلستان

پیام بهرام پور
04-27-2011, 09:40 PM
خیلی ممنون. چیزی که من متوجه شدم احتمالاً این چیزا هست دیگه؟
خب چیزی که خیلی مهم هست توی طراحی نجومی این هست که باید طوری طراحی بشود که عادت چشم به تاریکی به هیچ عنوان بهم نخورد.
مسیر حرکت به سمت رصدگاه خیلی جالب می شه مثل باند هواپیما با چراغی بسیار کمنور و قرمز رنگ مشخص بشه که رصدگر ها با دنبال کردن این نوار ها محل هایی که خوان رو پیدا کنن
اگه منظور رو درست متوجه شدم بفرمایید که بقیه رو بگم

mmmm.nnnn
09-21-2011, 05:33 PM
خیلی ممنون. چیزی که من متوجه شدم احتمالاً این چیزا هست دیگه؟
خب چیزی که خیلی مهم هست توی طراحی نجومی این هست که باید طوری طراحی بشود که عادت چشم به تاریکی به هیچ عنوان بهم نخورد.
مسیر حرکت به سمت رصدگاه خیلی جالب می شه مثل باند هواپیما با چراغی بسیار کمنور و قرمز رنگ مشخص بشه که رصدگر ها با دنبال کردن این نوار ها محل هایی که خوان رو پیدا کنن
اگه منظور رو درست متوجه شدم بفرمایید که بقیه رو بگم

سلام به همگی... مثل اینکه من این تاپیک رو خیلی دیر دیدم ولی اگه میشه این بحث رو ادامه بدیم. آقای بهرام پور این مطلبی که شما فرمودین جالب بود میشه بقیه ش رو هم بگید؟
من که از این تاپیک خیلی استفاده کردم دستتون درد نکنه.
راستش موضوع پایان نامه من پارک موزه نجومه، منم سوالم اینه که از نظر شما یه همچین مکانی باید چه فضاهایی داشته باشه؟؟ چون توی طرح من به فضای بیرونی و سایت طرح هم باید اهمیت داده بشه و از فضاهای غیر مسقف هم باید برای آموزش و نمایش علم نجوم استفاده بشه، می خواستم نظر شما متخصصین محترم رو بپرسم که چه المانها و فضاهایی میتونم تو محوطه کارم ایجاد کنم که هم جذابیت داشته باشه و هم جنبه علمی و آموزشی داشته باشه؟
مثلا من اخیرا مطلبی رو خوندم در مورد باغ موزه دفاع مقدس تهران. تو این باغ موزه هفت تا تالار وجود داره که وارد هر تالاری که می شوید یکی از دوره های جنگی هشت ساله رو نشون میده.
اولین تالارش، تالار آستانه س که شرح مختصري از وقايع انقلاب و تصوير گذرايي از تاريخ 50 سال قبل از انقلاب ايران ( قيام مردم قم تا پيروزي و رفراندوم سال 58 ) روايت و ايران سال 42 تا 57 را با هولوگرام و تصاوير سه بعدي و متحرک به همراه فيلم نمايش داده مي شود.
تالار دوم حیرت و حقانیت نام داره که حوادث ابتدایی و شروع جنگ رو دربرمی گیره که دوتا منزل داره، تو اولین منزلش تصوير پاره کردن توافق نامه الجزاير به دست صدام نمايش داده مي شود و صداي او که مي گويد من سه ساعته تهران را اشغال مي کنم. با ديدن اين تصاوير بازديد کننده وارد منزل دوم مي شود. پس از ورود به تالار حيرت صداي مهيب بمباران، هواپيما و آژير خطر بيننده را شوکه مي کند آنچنانکه يک لحظه خود را ميان سالهاي دهه 60، اوايل انقلاب و آغاز جنگ تحميلي مي بيند.
و جالب ترین تالارش از نظر من تالار سومه که وقتي بازديدکنندگان وارد سالن شماره سه مي شوند هوا ناگهان سرد مي شود، مثل شبهاي دشتهاي کردستان، صداي راه رفتن روي آب را مي شنوي، مثل روزهاي عمليات در آبهاي کارون و اروندرود، زمين و ديوارهاي بلندش مي لرزد آنطور که از هجوم صداي بمباران، تصاوير انفجار و لرزشهاي محيط اطراف ترس وجود انسان را دربر مي گيرد. راهنمايان باغ موزه هم فضا را ملتهب کرده و با انجام نمايشهايي مربوط به صحنه هاي جنگ در تلاشند بازديدکنندگان را بيشتر در حال و هواي روزهاي جبهه قرار دهند.
و تالارهای بعدی به ترتیب تالار آرامش،تالار شهادت،تالار پيروزي و تامل و تفکر نام داره که بعد این تالار ها به فضای باز میرسیم و نمایش المانهایی از جنگ.
ابن باغ موزه یه چیز خیلی جالب دیگه هم داره اونم اینه که یه دریاچه بزرگ داره که درونش یکصد فواره آب با چیدمان یک دایره وجود داره که با 44 دستگاه مه شکن شرایطی رو به وجود میاره که با نورهای لیزر تصاویری از جبهه و شهدا رو برای بیننده نمایش میده این تصاویر یه حالت جالب و وهم آلود دارن....
حالا من می خوام بدونم اگه من بخوام تو طرحم مثل باغ موزه دفاع مقدس چند تا تالار ( ترجیحا همون هفت تا) رو داشته باشم و توی این تالارها تصاویر و نمایشهایی اجرا بشه، به نظر شما این تالارها چه اسمی داشته باشه و چه چیزهایی توش نمایش و آموزش داده بشه؟؟ ممنون میشم نظراتتون رو بدونم.

jooyande
09-21-2011, 09:27 PM
راستش موضوع پایان نامه من پارک موزه نجومه، منم سوالم اینه که از نظر شما یه همچین مکانی باید چه فضاهایی داشته باشه؟؟ چون توی طرح من به فضای بیرونی و سایت طرح هم باید اهمیت داده بشه و از فضاهای غیر مسقف هم باید برای آموزش و نمایش علم نجوم استفاده بشه، می خواستم نظر شما متخصصین محترم رو بپرسم که چه المانها و فضاهایی میتونم تو محوطه کارم ایجاد کنم که هم جذابیت داشته باشه و هم جنبه علمی و آموزشی داشته باشه؟
مثلا من اخیرا مطلبی رو خوندم در مورد باغ موزه دفاع مقدس تهران. تو این باغ موزه هفت تا تالار وجود داره که ...

فکر می کنم اگر سوال و طرح رو محدود به "هفت تالار" بودن یا هر طرح خاصی نمی کردید، بهتر بود. اگر هم یک کم در مورد شرایط و باید و نباید های یک "پارک موزه" (از بعد معماری) توضیح بدید، فکر کنم بچه ها بهتر بتونن کمکتون کنن.
سادش اینطوری که از کل کار که "پارک موزه نجومی" هست، قسمت "پارک موزه" رو شما توضیح بدید، تا قسمت "نجومی" رو دوستان بگن. :)

موفق باشید.

mmmm.nnnn
09-21-2011, 09:46 PM
فکر می کنم اگر سوال و طرح رو محدود به "هفت تالار" بودن یا هر طرح خاصی نمی کردید، بهتر بود. اگر هم یک کم در مورد شرایط و باید و نباید های یک "پارک موزه" (از بعد معماری) توضیح بدید، فکر کنم بچه ها بهتر بتونن کمکتون کنن.
سادش اینطوری که از کل کار که "پارک موزه نجومی" هست، قسمت "پارک موزه" رو شما توضیح بدید، تا قسمت "نجومی" رو دوستان بگن. :)

موفق باشید.
نه من اصلا نمی خواستم طرحم فقط محدود به همین هفت تالار باشه فقط می خواستم نظر شما رو در این باره بدونم که اگه قرار باشه از این ایده برای بخشی از کارم استفاده کنم چه موضوعاتی رو برای نمایش تو این تالارها انتخاب کنم یا اصلا از نظر شما این کار جالبی هست یا نه؟
در مورد پارک موزه:
به پارک های موضوعی گفته می شوند، پارک هایی که هدف اصلی آنها آموزش و نمایش یک موضوع خاص است و هدف اصلی گردشگری و ایجاد فضای سبز برای گذراندن اوقات فراقت نمی باشد، بلکه این هدف در کنار هدف اصلی مطرح است معمولا این پارک ها از اجتماع تعدادی ساختمان تشکیل شده که هریک هدف خاصی را برای رسیدن به هدف اصلی دنبال می کند. این پارک ها، پارک های THEME Park نامیده می شوند. پارک موزه نیز یک پارک موضوعی است با هدف آموزش، نمایش و پژوهش.

Night*
09-22-2011, 09:20 PM
سخنرانی مهندس منوچهر آرین

بناهاي نجومي در ايران باستان – وابستگي‌هاي نجومي برج رادكان
منوچهر آرين
پژوهشگر وابستگي‌هاي نجوم با سازه‌ها، باورها و ابزار کهن
در سال‌هاي گذشته، باستان شناسان ايراني و انيراني بسياري از کنار برج رادکان گذشته‌اند و هيچکدام از خود نپرسيده بودند که چرا اين برج دو در دارد؟ چرا دريچه‌ها و روزنه‌هاي بسياري در آن ساخته شده است؟ چرا بر 12 ديوار منتظم پايه ريزي شده و بر روي آن 36 تَرکِ نيم ستوني ساخته شده است؟ و بدون هيچ دليل و مدرکي در نوشته‌هاي کهن، آنرا آرامگاه ناميدند! از خود نپرسيدند که مهندس و سازندگان اين بنا اين همه دريچه و روزنه و در را براي چه ساخته‌اند؟
کندوکاوهاي اين کوچک خراساني در سالها و شبها و روزهاي بيشمار سبب کشف اين راز شد و دسترنج آن کتابي به نام «نگاهي ديگر به برجها» به انتشار ميراث فرهنگي کشور گشت.زماني که مي‌خواهيم بنايي نو را بسازيم، راستاي اتاق‌ها و ديوار‌ها را هميشه بر پايه کوچه‌ها، راه‌ها و کناره‌هاي خانه‌هاي همسايه‌ها مي‌سازيم. اما اگر در برج رادکان دو ديوار موازي از 12 ديوار آغاز بنا را با دقت زيادي در راستاي نصف‌النهار ساخته‌اند، نخستين انديشه نجومي سازندگان در سازه خواهد بود زيرا پيدا کردن راستاي نصف‌النهار يک کار نجومي است که به آفتاب و خورشيد وابسته است.
ما در هندسه داريم که اثبات هر قضيه هندسي آن را پايدار مي‌کند. اما مي‌دانيم که عکس آن قضيه هم بايد اثبات شود. اکنون اگر بدانيم که راستاي دو ديوار موازي از دوازده ديوار برج رادکان در راستاي نصف‌النهار است، از عکس قضيه مي‌دانيم که براي ساختن اين ديوارها بايد سازندگان مي‌دانستند که چگونه مي‌توان اين راستاي نجومي را بر زمين کشيد و ديوارها را بر آن ساخت و برگزيدن اين راستا پس از سختي‌هاي پياده کردن آن به چه کار مي‌آيد و چه بهره اي دارد. بنابراين، پي مي‌بريم که راستاي ديوارهاي برج رادکان بر پايه راه و جوي کنار آن برگزيده نشده است!
دست‌يافته نخست نجومي اين برج براي من اين رشته باريک بود و پس از اين، برج به من فرمان داد که بايد به پژوهش و خواندن کتاب‌هاي نجومي بپردازم. در اين راه، کتاب‌هاي بسياري گرد آوردم و به کتابخانه آستان قدس و ديگر کتابخانه‌ها رفته و روزها و شب‌هاي بسياري را در اين راه گذراندم و کوشيدم بدانم که دانشمندان نجومي کهن اين سرزمين چگونه مي‌نوشتند و چه ابزار مهندسي داشتند؟ در اين راه با راه و روش ساخت ابزاري چون اسطرلاب و ديگر ابزار آنها آشنا شدم. استاد من تنها کتاب بود و بررسي‌هاي ميداني هميشگي شبانه‌روزي هم با آن همراه بود.
زماني که پلان 12 ضلعي کف برج و دو در را کشيده و راستاي نصف‌النهار را بر آن پياده کردم، پس از آگاهي‌هاي نجومي به اين نکته دوم پي بردم که راستاي درها در امتداد طلوع زمستان و غروب تابستان است و از عکس قضيه آن مشخص شد که اين راستا‌ها پيش از بناي برج طراحي شده است و سازندگان آن آگاهي‌هاي نجومي بسياري داشته‌اند.

<?XML:NAMESPACE PREFIX = V /><V:SHAPETYPE id=_x0000_t75 coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f"> http://www.isa.ir/library/upload/image/n.p.1.jpg<V:STROKE joinstyle="miter"></V:STROKE><V:FORMULAS><V:F eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"></V:F><V:F eqn="sum @0 1 0"></V:F><V:F eqn="sum 0 0 @1"></V:F><V:F eqn="prod @2 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @0 0 1"></V:F><V:F eqn="prod @6 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="sum @8 21600 0"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @10 21600 0"></V:F></V:FORMULAS><V:PATH o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"></V:PATH><?XML:NAMESPACE PREFIX = O /><O:LOCK v:ext="edit" aspectratio="t"></O:LOCK></V:SHAPETYPE>
نگاره 1- پلان برج و افق آن، زاويه چرخش طلوع و غروب خورشيد و جاي درها در آن پيداست
جستجوي من در نوشته‌هاي کهن براي پيدا کردن سوزني از ميان خروارها کاه بود که پس از استواري در اين راه و بررسي بسياري از کتاب‌ها، به نوشته‌اي برخوردم که مرا راه‌گشا شد:
<< قريه رادك خواجه نصير را آنجا برجي بوده است كه دوازده دريچه داشته است. در هر برجي كه ماه نو شدي از يكدريچه مينموده است >>
اين نوشته را در کتاب جغرافيا و تاريخ حافظ ابرو خوافي پيدا نمودم. براي اطمينان بيشتر پس از ديدن ميکروفيلم کتاب در آستانه، به کتابخانه ملک در تهران رفته و اصل کتاب را بررسي نموده و عکس آنرا هم گرفتم که آسوده باشم.
حافظ ابرو در نوشته خود پس از گزارش شهر‌ها و قريه‌هاي توس و اطراف آن، در بندي تبصره مانند، نوشته بالا را آورده است. پس از آن، همه خستگي‌هاي راه پژوهش از تنم بيرون رفت و کوشش مرا افزون نمود. برج رادکان بر پايه نوشته حافظ ابرو، کار خواجه نصيرالدين توسي و گروه اوست.
در زير پوشش گنبدي آن که فرو ريخته است، تنها دوازده دريچه دارد که توانايي پيدا نمودن آغاز چهار برج بره، برج خرچنگ، برج ترازو، و برج بز يا آغاز ماه‌هاي فروردين، تير، مهر و دي را دارد که آغاز موسم‌هاي چهارگانه ما هستند.
برج رادکان يا برج رادک خواجه نصيرالدين توسي در افق باز ساخته شده است و از عکس قضيه به اين ميتوان پي برد که چه کوششي براي اين کار خرج شده است. عرض جغرافيايي محل برج بايد 37 درجه باشد، چون تنها عرضي که ما مي‌توانيم در آن 12 ضلعي منتظمي ساخته که دو راستاي موازي از دو ديوار آن بر راستاي نصف‌النهار واقع شود و در ميان دو ديوار ديگر آن دو در بسازيم که بر راستاي طلوع زمستان و غروب تابستان واقع شود، تنها عرض 37 درجه است. از عکس قضيه به اين پي مي‌بريم که دانشمندان نجومي ما چه دانايي، بينش و کوششي داشته‌اند. يکي از پويايي کار پدران و پيران ما اين است که پاسخ پرسش‌هاي کنجکاوان کوشا را در خود برج و سازه خود نهاده‌اند و تنها چشم و انديشه‌اي کنجکاو و کوشنده را براي پاسخ‌ها مي‌خواستند.

مردمان بخـــرد اندر هر زمان راز دانش را به هـــر گـــونه زبان
گرد كردند و گرامي داشتند تا به سنگ اندر همي بنگاشتند
"رودكي سمركندي"

برج رادکان خواجه نصيرالدين توسي بر دوازده ديوار از يک 12 ضلعي منتظم ساخته شده است که دو ديوار موازي از آن در راستاي نصف‌النهار است و در همه سال و روزهاي آفتابي، زماني که خورشيد به اوج خود در آسمان مي‌رسد ،آفتاب و سايه براين دو ديوار ميزان شده و برابر و از آنجا مي‌توان نيمروز نجومي يا اذان ظهر محلي را پيدا نمود. پس سبب اين همه کوشش در ساخت 12 ضلعي منتظم براي اين کار است که اين پويايي را به برج مي‌دهد و مي‌توان با رصد آفتاب و سايه بر اين دو ديوار در طول سال و در روزهاي آفتابي، نيمروز نجومي يا اذان ظهر را پيدا نمود.
در دو ديوار ديگر و روبروي هم از 12 ضلعي منتظم، دو در ساخته شده است که اين توانايي را به برج مي‌دهد که پس از حرکت 60 درجه‌اي خورشيد در افق برج، طلوع آغاز زمستان و غروب آغاز تابستان را در افق برج پيدا نمايد. از آنجا كه نور خورشيد از دو در مي‌گذرد، ساخت دو در در اين راستا به سبب پيدا نمودن آغاز زمستان و آغاز تابستان بوده است.
در اينجاست که دريچه‌ها در درون برج به ياري آمده و اين توانايي را به ما مي‌دهد که در روزهاي گوناگون طلوع و غروب را رصد نموده و اين آغاز را در لکه نور آفتابِ به درون آمده از دريچه‌ها بيابيم و آن را رصد کنيم.چون نور پرتو آفتاب در طلوع و غروب مماس به زمين بوده و زاويه آن برابر تراز آب يا صفر است، بنابراين سازندگان با ساخت دريچه‌هاي بالاي در، و در يک تراز ساختن آنها، اين پوياي را به ما داده‌اند که در اوج طلوع آغاز زمستان پرتو نور از يک دريچه به دريچه ديگر رفته واينگونه آغاز زمستان را بهتر از درها پيدا مي‌کنيم. هم چنين اين پويايي برابر در غروب تابستان هم پيش مي‌آيد و آمدن پرتو نور آفتاب و گذر از دريچه‌ها در غروب‌هاي خورشيد، آغاز تابستان را پيدا مي‌کند. در اينجاست که نوشته حافظ ابرو استوارتر مي‌شود که:

<< قريه رادك خواجه نصير را آنجا برجي بوده است كه دوازده دريچه داشته است. در هر برجي كه ماه نو شدي از يكدريچه مينموده است >>
چنانچه پوشش گنبدي فرو ريخته برج رادکان را در انديشه خود بازسازي کنيم، مي‌بينيم که تنها دوازده دريچه داريم که نور آفتاب را به درون برج مي‌آورد و مي‌توانيم آنها را به کار رصد بگيريم. هيچ برج ديگري در توس و کناره‌هاي آن نيست که اين برابري را داشته باشد. چه اينکه واژه رادک با رادکان هماهنگ است و برابري مي‌کند.
بالاي در‌ها دو دريچه داريم که با زاويه نود درجه با آنها و در تراز آنها دو دريچه ديگر پيداست، که با هم هشت دريچه مي‌شود. در زاويه‌اي حدود 45 درجه با اين راستا‌ها هم چهار دريچه داريم که همه دريچه‌ها که نور آفتاب را به درون برج در زير پوشش گنبدي درون مي‌آورند دوازده دريچه مي‌شوند. و استواري نوشته حافظ ابرو بيشتر مي‌شود که:

اين 12 دريچه برج است که مي‌توان با آنها آغاز زمستان و تابستان يا آغاز برج‌هاي خرچنگ و بز (سرطان و جدي) را با دقت بيشتري پيدا نمود.

<TABLE dir=rtl border=1 cellSpacing=0 cellPadding=0><TBODY><TR><TD vAlign=top width=284>
<V:SHAPETYPE id=_x0000_t75 coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f"> <V:STROKE joinstyle="miter"></V:STROKE><V:FORMULAS><V:F eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"></V:F><V:F eqn="sum @0 1 0"></V:F><V:F eqn="sum 0 0 @1"></V:F><V:F eqn="prod @2 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @0 0 1"></V:F><V:F eqn="prod @6 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="sum @8 21600 0"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @10 21600 0"></V:F></V:FORMULAS><V:PATH o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"></V:PATH><O:LOCK v:ext="edit" aspectratio="t"></O:LOCK></V:SHAPETYPE> http://www.isa.ir/library/upload/image/n.p.3.jpg
</TD><TD style="FONT-SIZE: 8pt" vAlign=top width=284>
<V:SHAPETYPE id=_x0000_t75 coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f"><O:LOCK v:ext="edit" aspectratio="t">
http://www.isa.ir/library/upload/image/n.p.2.jpg</O:LOCK></V:SHAPETYPE>
</TD></TR><TR><TD style="FONT-SIZE: 8pt" vAlign=top width=284>
نگاره2- غروب آغاز تيرماه و آغاز تابستان مابين دو در
</TD><TD vAlign=top width=284>
نگاره3- طلوع آغاز ديماه و آغاز زمستان مابين دو در
</TD></TR></TBODY></TABLE>

<TABLE dir=rtl border=1 cellSpacing=0 cellPadding=0><TBODY><TR><TD vAlign=top width=657>
<V:SHAPETYPE id=_x0000_t75 coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f"> http://www.isa.ir/library/upload/image/n.p.4.jpg<V:STROKE joinstyle="miter"></V:STROKE><V:FORMULAS><V:F eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"></V:F><V:F eqn="sum @0 1 0"></V:F><V:F eqn="sum 0 0 @1"></V:F><V:F eqn="prod @2 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @0 0 1"></V:F><V:F eqn="prod @6 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="sum @8 21600 0"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @10 21600 0"></V:F></V:FORMULAS><V:PATH o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"></V:PATH><O:LOCK v:ext="edit" aspectratio="t"></O:LOCK></V:SHAPETYPE>
</TD></TR><TR><TD vAlign=top width=657>
نگاره4- گذر نور آفتاب از دريچه‌اي به دريچه روبرو
</TD></TR></TBODY></TABLE>
زماني که به چنين يافته‌هاي پي بردم که دريچه‌ها آغاز تابستان و زمستان را پيدا مي‌کنند، به اين پرسش رسيدم که: پيدا نمودن نوروز باستاني چند هزار ساله ما که برابر صفر خط‌کش نجومي همه جهان است (نقطه گاما نقطه برخورد استواي سماوي با دايره‌البروج در بهار)، چگونه در اين برج نجومي يا رصدخانه خواجه نصير پيدا مي‌شود؟

پس از بازديدهاي ميداني زيادي به اين نتيجه رسيدم که همان دريچه‌اي که آغاز زمستان را با طلوع آفتاب آغاز زمستان پيدا مي‌کند مي‌تواند آغاز بهار يا نوروز باستاني ما را پيدا کند.
گروه خواجه نصير توسي پس از برگزيدن و طراحي دو دريچه بالاي درها به اين نتيجه رسيدند که اگر در هر ترازي و ارتفاعي اين دريچه‌ها را بسازند، رفت و آمد پرتو طلوع و غروب مي‌تواند آغاز تابستان و زمستان را در برج پيدا کند. اما پرسش پس از آن اين بود که آنها را در چه ارتفاعي بسازند؟ آنها پويايي ديگري را در اين دريچه‌ها نهادند و آن اين است که لبه آجر چيني دروني در را يک شاخص گرفته و ارتفاع دريچه بالاي در را بر اين پايه برگزيدند که مثلث قائم الزاويه‌اي که پديد مي‌آيد اين زاويه را داشته باشد که نور آفتاب آمده از اين دريچه، يک روز پيش از نوروز در لبه در تکه شود، اما در روز نوروز همه نور به پايين در افتاده و آن روز نوروز باشد.

<V:SHAPETYPE id=_x0000_t75 coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f"> http://www.isa.ir/library/upload/image/n.p.5.jpg<V:STROKE joinstyle="miter"></V:STROKE><V:FORMULAS><V:F eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"></V:F><V:F eqn="sum @0 1 0"></V:F><V:F eqn="sum 0 0 @1"></V:F><V:F eqn="prod @2 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @0 0 1"></V:F><V:F eqn="prod @6 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="sum @8 21600 0"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @10 21600 0"></V:F></V:FORMULAS><V:PATH o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"></V:PATH><O:LOCK v:ext="edit" aspectratio="t"></O:LOCK></V:SHAPETYPE>نگاره 5-برش برج، گذر نور طلوع و غروب از دريچه‌ها، و مثلثي که برگزيده شده است براي پيدا کردن نوروز در آن پيداست
چنانچه در نگاره ديده مي‌شود، قاعده مثلث 28=2#414 اَرَش است و ارتفاع آن 18 اَرَش است (هر اَرَش رادکان 48 سانتيمتر است).اين سه گوش بزرگ اين توانايي را به برج مي‌دهد که تغيرات کوچکِ زاويه پرتو نورِ خورشيدِ آمده از دريچه را در روزهاي گوناگون به ما نشان بدهد تا بتوانيم آن را رصد كنيم. نور آفتاب در هر روز بر جايي مي‌افتد و سبب پيدا شدن زمان نوروز مي‌گردد.
پرسش ديگري که پديد مي‌آيد اين است که چرا ساختار و طراحي چنين برج رصد خانه‌اي نياز بوده است؟ مگر خواجه نصير اسطرلاب نداشته است و از ابزار ديگر بهره نمي‌برده است؟
پاسخ اين است که در اسطرلاب‌ها مثلث‌هاي کوچکي پديد مي‌آيد که اندازه‌گيري زاويه‌هاي جابجايي پرتو خورشيد سالانه را نميتوان با دقت چند دقيقه زاويه‌اي پيدا نمود و دقت آنها در حد يک درجه است. اما در مثلث‌هاي بزرگ مي‌توان زاويه‌هاي کوچک تغيرات پرتو خورشيد را بدست آورد و نياز به ساخت جايگاهي بوده که بتوان با مثلث سازي بزرگ در آن اين کار را به سامان رساند. پس برج رادکان و دريچه‌هاي آن طراحي گرديد.

<TABLE dir=rtl border=1 cellSpacing=0 cellPadding=0><TBODY><TR><TD width=342 colSpan=3>
<V:SHAPETYPE id=_x0000_t75 coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f"><V:STROKE joinstyle="miter"></V:STROKE><V:FORMULAS><V:F eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"></V:F><V:F eqn="sum @0 1 0"></V:F><V:F eqn="sum 0 0 @1"></V:F><V:F eqn="prod @2 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @0 0 1"></V:F><V:F eqn="prod @6 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="sum @8 21600 0"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @10 21600 0"></V:F></V:FORMULAS><V:PATH o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"></V:PATH><O:LOCK v:ext="edit" aspectratio="t">http://www.isa.ir/library/upload/image/n.p.7.jpg</O:LOCK></V:SHAPETYPE>
</TD><TD vAlign=top width=226>

<V:SHAPETYPE id=_x0000_t75 coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f">http://www.isa.ir/library/upload/image/n.p.6.jpg<V:STROKE joinstyle="miter"></V:STROKE><V:FORMULAS><V:F eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"></V:F><V:F eqn="sum @0 1 0"></V:F><V:F eqn="sum 0 0 @1"></V:F><V:F eqn="prod @2 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="prod @3 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @0 0 1"></V:F><V:F eqn="prod @6 1 2"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelWidth"></V:F><V:F eqn="sum @8 21600 0"></V:F><V:F eqn="prod @7 21600 pixelHeight"></V:F><V:F eqn="sum @10 21600 0"></V:F></V:FORMULAS><V:PATH o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"></V:PATH><O:LOCK v:ext="edit" aspectratio="t"></O:LOCK></V:SHAPETYPE>
</TD></TR><TR><TD vAlign=top width=182>نگاره 6 - روز 25 اسفند و لکه آفتاب افتاده در راستاي ميان در است (روز 25 اسفند زمان 8:32)
</TD><TD vAlign=top width=156>نگاره 7- روز پيش از نوروز و لکه آفتاب تکه شده در لبه در و پايين در است (روز 29 اسفند زمان 8:39)
</TD><TD vAlign=top width=230 colSpan=2>نگاره 8- روز نوروز و افتادن لکه آفتاب آمده از دريچه و افتادن همه آن بر درگاه و پيدا شدن نوروز است (روز نوروز زمان 8:40:19)
</TD></TR><TR height=0><TD width=198></TD><TD width=172></TD><TD width=4></TD><TD width=247></TD></TR></TBODY></TABLE>
از هشت سال پيش تا کنون اين رصد انجام شده و با ميراث فرهنگي هم صورتجلسه شده است. از سوي ديگر، برج رادکان اين توانايي را دارد که سال‌هاي کبيسه را هم پيدا کند كه صورتجلسه آن نيز در ميراث فرهنگي خراسان موجوداست.
پرسش ديگر اين است که اگر رصدخانه مراغه ساخته شده است، چه نيازي به رصدخانه ديگري در توس و خراسان است؟
مي‌دانيم که فاصله خراسان با آذرآبادگان و مراغه زياد است و اگر مردم مراغه از کارهاي رصدي مراغه مي‌دانستند که نوروز چه روزي خواهد بود، تا مي‌خواستند پيکي از مراغه به خراسان به فرستند تا اين آگهي را برسانند، چند ماه مي‌گذشت. پس نياز بوده است که در جايي يا جاهاي ديگر و در سازه‌هاي ماندگار اين طراحي را انجام دهند که بتوان نوروز يا روزهاي ديگر سال را از روي رصد نور آفتابِ دريچه‌ها و روزنه‌ها پيدا نمود و به مردم خبر داد. بنابراين رصد خانه رادکان ساخته شد. از سوي ديگر، خواجه نصير توسي تا 27 سالگي در اين نواحي زندگي مي‌نموده و درس مي‌خوانده است و به همه نواحي آنجا، مردم و مصالح محلي آشنايي داشته است. بنابراين، گزينش رادکان براي ساخت برج رادکان، با دانايي بوده است.
سال پايان برج رادکان برابر کتيبه آن 660 هجري قمري برابر سال پايان ساخت رصدخانه مراغه است و پيداست که همراه رصدخانه مراغه طراحي شده است.برج رادکان يا برج رادک خواجه نصير توسي پويايي‌هاي ديگري هم دارد، که براي آگاهي بيشتر مي‌توانيد به كتاب «نگاهي ديگر به برجها» يا تارنامه www.jamejmashid.com مراجعه فرماييد.

منبع سایت سازمان فضایی ایران

Night*
10-17-2011, 10:11 PM
http://atcce.com/files/articles/attach/4606/4606-14506-1389-10-19-13-41-59-F7DF.jpg

بسیاری از ویرانه های باستانی نمایانگر این امر هستند که افراد سازنده آنها، نه تنها برای صور فلکی و ریاضیات احترام ویژه ای قائل بوده اند ، بلکه دقت عمل فوق العاده ای نیز داشته اند. شکی نیست که تمدنهای باستان، از مصر تا مکزیک، به شدت درگیر محاسبات پیچیده فضایی، ریاضیات و فعالیتهای معماری بوده اند.

هرچند بسیاری از مورخین و باستان شناسان بر سر اینکه این تمدنها دقیقا در کجا، کاری را دانسته انجام داده و کجا کاری تصادفی انجام گرفته است، دگیر بحث و مناقشه هستند، اما در اینجا مثالهایی که در اینجا آورده شده نشانه ای حیرت انگیز از ارتباط آگاهانه ریاضیات و نجوم در آثار معماری است.

در جیزه مثالهای متعددی از توجه به مختصات جغرافیایی دیده میشود. برای مثال، چهار وجه هرم بزرگ جیزه کاملا با خطایی بسیار ناچیز رو به چهار جهت اصلی ساخته شده اند. در حقیقت، آنها کمتر از ۰.۲ درجه از این جهات منحرف شده اند. هرم بزرگ بسیار دقیق ساخته شده است، زاویه های آن تنها دو ثانیه با زاویه ۹۰ درجه کامل اختلاف دارد. برای درک بهتر این مقدار کافی است بدانید که هر درجه به ۶۰ دقیقه و هر دقیقه به ۶۰ ثانیه تقسیم میشود. به علاوه - و با وجود تردید عده ای از کارشناسان این نظر وجود دارد که اهرام جیزه با ستارگان سیف الجبار یا Orion’s belt نیز مطابقت دارند.

چیچن ایتزا (Chichén Itzá) منطقه باستانی قوم مایا نمونه ای از تمایل فرهنگی این قوم به نجوم است. هرم عظیم پله دار کوکولکان (Kukulcan) که در کانون این محل قرار گرفته است، در هر یک از وجوه خود ۹۱ پله دارد، که در مجموع ۳۶۴ پله است. با افزودن سکوی بالایی تعداد کل پله ها ۳۶۵ عدد به تعداد روزهای یک سال است. علاوه بر این، در اعتدالین بهاری و پاییزی (اولین روز بهار و پاییز که ساعات روز و شب برابر هستند)، نور خورشید سایه یک مار عظیم را بر روی راه پله شمالی ایجاد میکند.

بنایی به نام کاراکول (Caracol) که بنا به اعتقاد کارشناسان به عنوان رصدخانه مورد استفاده قرار می گرفته است نیز در محل استقرار چیچن ایتزا وجود دارد. پنجره های این بنا طوری تنظیم شده اند که با نقاط جذاب و مهمی همطراز باشند. هرچند قسمت بالای این بنا آسیب دیده است، اما با بررسی پنجره های پایینی متوجه میشویم که آنها به سمت شمالی ترین و جنوبی ترین محل استقرار ستاره زهره، محل غروب آفتاب در اعتدالین ساخته شده اند و گوشه های بنا نیز به سمت محل طلوع و غروب خورشید در انقلابین است.

مایاها یک تقویم پیچیده نیز داشته اند که تنها یک روز در هر ۶۰۰۰ سال کم می آورده است. پیش بینی آنها از کسوف و خسوف به طور اعجاب آوری دقیق بوده است. شاید شنیده باشید که این قوم روز پایان جهان را پیش بینی کرده اند. این روز در تقویم امروزی میلادی، ۲۳ دسامبر ۲۰۱۲ خواهد بود. اگر ترجمه آنچه در تقویم مایا آمده صحیح باشد، به گفته آنها دنیا در حدود ۵ سال دیگر ناگهان به پایان خواهد رسید.

مایاها این عدد را بر پایه و اساس خاصی محاسبه کرده اند. این تاریخ زمانی را در چره تقدیمی زمین مشخص میکند که ما از عصر حوت خارج شده و به عصر دلو وارد میشویم.

اما حرکت تقدیمی چیست؟ همه میدانیم که زمین در حالی که به دور خورشید میگردد، بر روی محور خود نیز میچرخد و همانطور که از درس علوم دبستان به خاطر دارید، این محور کاملا عمودی نیست بلکه دارای زاویه ای در حدود ۲۳.۵ درجه است. اما این محور همواره چنین نیست، بلکه به آهستگی از زاویه ۲۴.۵ درجه به ۲۲.۱ درجه میرسد و هر ۴۱۰۰۰ سال یک دور کامل میزند.

درحالی که زمین چنین حرکتی دارد، به خاطر تغییر در نیروهای گرانشی، محور زمین در یک دایره در جهت عقربه های ساعت میجنبد. فقط تصور کنید که محور از بالا به سمت پایین شروع به چرخش کند. به این ترتیب زاویه زمین در حد ۳ درجه اختلاف، ثابت میماند، اما جهتی که به آن اشاره میکند، تغییر میابد. برای مثال در حال حاضر ستاره شمالی ما ستاره پولاریس یا جدی است. اما حدود ۱۳ هزار سال قبل، قطب شمال به سمت ستاره وگا یا نسر واقع اشاره داشته است و دوباره در حدود ۱۳ هزار سال بعد به سمت آن باز خواهد گشت. این چرخش تقدیمی در حدود ۲۵,۷۷۶ سال دیگر کامل خواهد شد.

در حال حاضر ما در عصر حوت هستیم،به این معنا که خورشید هنگام طلوع در روز اعتدال بهاری، از محلی که صورت فلکی حوت در آنجا قرار دارد، برمیاید. اما بنا بر حرکت تقدیمی، هر ۲۱۶۰ سال یک بار در روز اعتدال بهاری، خورشید از یک صورت فلکی جدید بر می آید.همانطور که قبلا ذکر شد ما در اواخر سال ۲۰۱۲ از عصر حوت وارد عصر دلو خواهیم شد.

به این ترتیب، مایاها متوجه امری مهم در تغییر بروج و عصرها شده بودند و از اینرو، این تاریخ را زمان نابودی دانسته بودند. البته آنها تنها کسانی که برای اعدادی خاص اهمیت ویژه ای قائل بودند، نیستند. محیط هرم بزرگ جیزه در حدود ۳,۰۲۳ فوت (۹۲۱.۴۱ متر) و ارتفاع آن ۴۸۱ فوت (۱۴۶.۶۰۹ متر است. از نظر عده ای شاید این اندازه ها در مقیاس ۱ : ۴۳,۲۰۰ نماد نیمکره شمالی زمین باشد. نظر بحث انگیز دیگر این است که این اعداد درست ۲۰ برابر عدد حرکت تقدیمی ۲۱۶۰ هستند و نماد گذر زمین از ۲۰ برج فلکی و ایجاد "عصر"های گوناگون هستند.

این مثالها از اعداد تقدیمی، ریاضیات و جهت یابی نجومی که در سازه های باستانی یافت شده اند، حتی ذره ای از تشابهات یا لااقل تلاقیهای عامدانه موجود در مکانهای تاریخی و داستانها و اساطیر هم نیست. تئوریها و گمانه زنیهای موجود درباره این ساختمانهای دیدنی چه درست و چه نادرست، دقت وسواس گونه ای که در طراحی، محاسبه و ساخت آنها اعمال شده است، قابل چشم پوشی نبوده و حسی غریب و احترامی عمیق در انسان امروز ایجاد میکند. و ما تصور میکنیم پیشرفته هستیم...

منبع : www.aftab.ir - آفتاب

ط.ن.
10-25-2011, 11:28 AM
سلام
من هم دانشجوی معماری هستم و در حال شروع پایان نامه، با موضوع " باغ نجوم"

*sh
10-25-2011, 12:34 PM
سلام

سلام
خیلی خوش اومدید دوست عزیز:have a nice day:

امیدوارم مطالعه ی این تاپیک براتون مفید باشه، تا امروز حداقل 4 یا 5 تا از دوستان دانشجوی معماری پایان نامه ی مشابهی داشتند و برای همه تون آرزوی موفقیت داریم. ضمن اینکه امیدوارم اطلاعات مورد نظرتون رو نه فقط درین تاپیک، که در کل سایت جستجو و پیدا کنید.

شاد باشید.

vega
10-25-2011, 02:42 PM
سلام
سلام
خیلی خوش اومدید به جمع ما

کار بسیار خوبی کردین که برای شروع پایان نامه و طراحیتون دارید از مخاطبان و استفاده کنندگان این بناها نظرخواهی می کنید و این یکی از اصول بسیار مهم در طراحیه و خوشحالم که بین دانشجویان معماری باب شده،ولی همانطور که میدانید همه منجمان با انواع بناهای نجومی از قبیل موزه نجوم(که موضوع پایان نامه خودم بود)،رصدخانه،باغ نجوم و پلانتاریوم و...به علت تعداد کم آنها در داخل کشور آشنایی ندارند،بنابراین بهتر است که شما ابتدا یک تعریف کلی از موضوع طرح خود و کاربری اصلی آن عنوان کنید تا دوستان بتوانند با دیدی بازتر به بیان فضاهای مورد نیاز خود و کیفیات آنها بپردازند.

ضمنا من پیشنهاد میکنم و اصولا نیز به این صورت است که شما با مطالعه مقدماتی از طرح خود سوالاتی را دسته بندی کنید و از مخاطبان بپرسید و سپس این پرسش و پاسخ رو مدیریت کرده و به آن جهت بدید تا به نتیجه برسید...

موفق باشید

ط.ن.
11-01-2011, 11:06 AM
.خلاصه ای از علت انتخاب موضوع (مجموعه علمی-فرهنگی پژوهشهای فلکی )

در حال حاضر به علت نبود فضای مختص رصد در مناطقی که از نظر پارامتر های مورد نیاز رصد مطلوب می باشد، علاقه مندان در کاروانسراهای مناطق کویری مستقر می شوند؛ که کمبود امکانات رفاهی، حمل و نقل دایمی تجهیزات رصد و اختصاصی نبودن این مکانها مشکلاتی را بوجود می آورد.
مجموعه پیشنهاد شده در مجاورت رصدخانه ملی و به منظور فراهم آوردن زمینه برای برقراری رابطه ای مستقیم بین علاقه مندان علم نجوم، پژوهشگران داخلی و خارجی و فضاهای علمی-آموزشی می باشد.
این مجموعه شامل فضاهای آموزشی، پژوهشی و نمایشگاهی در جوار هم خواهد بود.
فضاهای مورد نیاز:
1. تالارهای آموزش
2. کارگاه آشنایی با ابزار رصد
3. سکو های رصد
4. بخش نمایشگاهی (شامل فضاهای نمایشگاهی باز و بسته)
5. سالن مطالعات نجومی
6. سالن اجتماعات
7. فضای اقامتی (برای رصدگران داخلی و پژوهشگران خارجی)
8. نمازخانه
9. خدماتی (شامل کافه، سرویس های بهداشتی، غرفه نگهبانی و...)
10. بخش مدیریت، برنامه ریزی، اداری
11. تأسیسات

ط.ن.
11-01-2011, 11:33 AM
برای شناخت فضاهای مورد نیاز در یک "مجموعه علمی فرهنگی پژوهش های فلکی" یا حتی تعریف فضاهای جدید باتوجه به نیازها وخلاهایی که در این زمینه وجود داره از دوستانی که در برنامه های رصدی شرکت کرده اند میخوام که لطف کنند و به این سوالات پاسخ بدهند، در طی گشت های رصدی که تا به حال داشتید:
-به چه مکان هایی برای رصد رفتید؟ (مثلا کاروانسرا؟ خانه؟... یا مثلا کوه؟ کویر؟...)
-کمبود چه امکانات و فضاهایی احساس می شد؟
-اگر بخواهید برای یک گشت رصدی ایده آل، برنامه ریزی کنید چه برنامه هایی غیر از رصد در آن می گنجانید؟ (مثلا کوهنوردی؟ کویرپیمایی؟... یا جلسه مطالعات قبل از رصد؟ یا....)
-اگر تجربه یک شب رصدی خوب دارید برنامه ها و فضاها و نکات مثبت اون رو بگید.
ممنون از همه دوستان

پیمان اکبرنیا
11-05-2011, 09:53 PM
برای شناخت فضاهای مورد نیاز در یک "مجموعه علمی فرهنگی پژوهش های فلکی" یا حتی تعریف فضاهای جدید باتوجه به نیازها وخلاهایی که در این زمینه وجود داره از دوستانی که در برنامه های رصدی شرکت کرده اند میخوام که لطف کنند و به این سوالات پاسخ بدهند، در طی گشت های رصدی که تا به حال داشتید:
-به چه مکان هایی برای رصد رفتید؟ (مثلا کاروانسرا؟ خانه؟... یا مثلا کوه؟ کویر؟...)
-کمبود چه امکانات و فضاهایی احساس می شد؟
-اگر بخواهید برای یک گشت رصدی ایده آل، برنامه ریزی کنید چه برنامه هایی غیر از رصد در آن می گنجانید؟ (مثلا کوهنوردی؟ کویرپیمایی؟... یا جلسه مطالعات قبل از رصد؟ یا....)
-اگر تجربه یک شب رصدی خوب دارید برنامه ها و فضاها و نکات مثبت اون رو بگید.
ممنون از همه دوستان

سلام

من به سوالات شما در حد خودم جواب میدم.

- بنده تا به حال به خانه روستایی، کاروانسرا و کویر رفتم.

- ما منجمها به امکانات اولیه راضی هستیم که عبارتند از: آب آشامیدنی و شست و شو، دستشویی، حمام برای صبح رصد، وسایل گرمایش و سرمایشی، تخت خواب

ولی یک سری امکانات اختصاصی هم میخواهیم که عبارتند از:

1- تعداد زیادی پریز برق برای تسکوپها و شارژرها، برخی از این پریزهای برق باید وسط محوطه رصد باشند تا بتوان به تلسکوپ برق داد.
2- نورهای محوطه و ساختمان محل اقامت باید حتما سرپوش داشته باشند و فقط زمین زیرشان را روشن کنند. نورها باید به صورت جداگانه امکان خاموش یا روشن کردن داشته باشند.
3- اگر نورهای مزاحمی از خانه ها یا شهرهای اطراف دیده می شود، بهتر است دیواره های رصدگاه تا حدی ارتفاع داشته باشد که جلوی رسیدن آنها به چشم را بگیرد.
4- با راه رفتن افراد، کف رصدگاه کمترین لرزش را داشته باشد.
5- پیشنهادی هم خودم دارم، کف زمین رصدگاه با مواد شبرنگی علامت گذاری شود که مسیرهای راه رفتن و استقرار تلسکوپها و افراد مشخص شود بدون نیاز به نور زیاد.
6- تعبیه صندلیهایی برای نشستن هنگام رصد با تلسکوپ بسیار بر لذت رصد می افزاید.

mamdoo
02-28-2012, 09:52 PM
برج طغرل از آثار به جا مانده از دورهٔ سلجوقیان است.

برج طغرل با مساحتی بیشتر از48 متر مربع و ارتفاعی در حدود 20 متر و با اسکلتی خشتی و آجری به

صورت استوانه‌ای افراشته میباشد که نمای داخلی آن به صورت استوانه است.

این برج شبیه عقربه‌های ساعت بوده و می‌توان از روی تابش آفتاب روی کنگره‌های آن زمان را تشخیص داد.

در ضلع شمالی و جنوبی برج دو سردر با معماری طرح رازی ساخته شده است و تقریباً تا ارتفاع 4 متری

برج دیوارها به صورت توپ تا قطر دیوارهای حدود 1.5 متر تشکیل شده و دیوارهای بالای ارتفاع 4 متر به

صورت تو خالی طراحی شده و وسط آن پلکانی وجود دارد که درب آن در همان ارتفاع در ضلع شمالی بنا

خودنمائی می‌کندکه رابطی بین قسمت‌های تحتانی و فوقانی برج می‌باشد.

http://hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8807/toghrol-0712-mm2.jpg (http://hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8807/toghrol-0712-mm2.jpg)

درب‌ها و قوس‌های رازی که فشار فوق‌العاده‌ای را تحمل می‌کند و تو خالی بودن دیوارهای فوقانی به

استحکام بنا کمک کرده و جنس خشت به کار رفته در برج که از زاج و خاک و سفیده تخم مرغ است بر استحکام آن می‌افزاید.

از ویژگی‌های جالب و منحصر به فرد این برج، کاربرد آن به عنوان یک ساعت آفتابی عظیم است.

http://hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8807/toghrol-0712-mm4.jpg (http://hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8807/toghrol-0712-mm4.jpg)
بدین صورت که ترک-های دور تا دور برج به گونه‌ای طراحی شده که با طلوع آفتاب در سمت شرق بنا، کم‌کم
یکی از کنگره‌ها روشن می‌شود و آفتاب به درون آن می‌تابد.

با گذشت نیم ساعت از طلوع خورشید، نصف کنگره روشن می‌شود و با گذشت یک ساعت از طلوع خورشید، یک کنگره به طور کامل روشن می‌شود.

http://hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8807/toghrol-0712-mm3.jpg (http://hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8807/toghrol-0712-mm3.jpg)
به همین ترتیب با گذشت دو ساعت دو کنگره و با گذشت سه ساعت سه کنگره روشن می‌شود، تا اینکه

لحظه‌ای فرا می‌رسد که خورشید روی نصف النهار منطقه و در بیشترین ارتفاع خود از افق قرار می‌گیرد.

ر این هنگام خورشید دقیقاً بالای سر در جنوبی برج قرار می‌گیرد، زیرا درب‌های برج کاملاً شمالی جنوبی بوده و روی نصف‌النهار واقع است.
منبع:ww.hamshahrionline.ir

vega
02-29-2012, 12:25 PM
معماری نجومی ایران:

نقش رستم:
5کیلومتر دورتر از تخت جمشید بنای شگفت انگیزی قرار دارد که بیش از دوهزار سال قبل دقیق ترین تقویم خورشیدی جهان به شمار می رفت.
کاربرد گاه شمار سنگی نقش رستم سال ها زیر سوال بود. عده ای از باستان شناسان تصور می کردند که این بنا صرفا محلی برای نگهداری از آثار مكتوب زرتشتیان است و عده ای دیگر آن را آتشکده ای قدیمی می دانستند که در آن آتش مقدس نگهداری می شد.
تا این که پژوهشگر ایرانی، رضا مرادی غیاث‌آبادی كه تحقیقات فراوانی در زمینه ایران باستان داشته است، در کتاب «نظام گاه شماری در چارطاقی‌های ایران» نتایج سال ها تحقیق خود را روی این بنا نوشت و اعلام کرد که اگرچه تا امروز تصور می شد كاربرد این بنا، محلی برای نگهداری كتاب اوستا و اسناد حكومتی یا محل گنجینه دربار و یا آتشكده بوده باشد، اما این بنا در مقایسه با تمام بناهای گاهشماری آفتابی در سراسر جهان، پیشرفته‌ترین، دقیق‌ترین، و بهترین بنای گاهشماری آفتابی است.

http://img.tebyan.net/big/1389/09/20101128165854687_naqsh-e_rostam.jpg

تمام بناهای گاهشمار آفتابی در جهان فقط می‌توانند روزهای خاصی از سال (مانند روزهای سرفصل) را مشخص كنند و حتی با سال خورشیدی هم تنظیم نیستند. اما این بنا می تواند جزئیات روزهای مختلف سال و ماه‌ها را هم مشخص كند.

باستان شناسان معتقدند که ظرافت این گاهشمار تمام سنگی به اندازه ای است که بدون شک سازندگان آن از مسائل دقیق و پیشرفته نجومی، سال كبیسه، انحراف كره زمین نسبت به مدار خورشید، کروی بودن زمین، تفاوت قطب مغناطیسی با قطب جغرافیایی، مسیر گردش زمین به دور خورشید و... آگاه بوده اند.

http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/85-10/rasad4-zr.jpg
مسیر پرتوهای نور در نقش رستم

هر یک از اضلاع بنای نقش رستم با چهار جهت اصلی 15 درجه غربی انحراف دارد. اگر این بنا با زاویه‌ای غیر از این ساخته می‌شد، هیچ یک از محاسبه‌های خورشیدی یاد شده در اینجا قابل انجام نمی‌بود.

بر هر یک از سه ضلع شرقی، غربی و جنوبی بنا 6 شاخص خورشیدی یا آفتاب سنج به شکل پنجره دیده می‌شود که از سنگ های خاکستری رنگ ساخته شده اند و بررسی ها نشان می دهد که تغییرات زاویه بین گوشه‌های آفتاب سنج هایی که در سه سوی بنا کار گذاشته شده است با تغییرات زاویه طلوع خورشید در ماههای گوناگون سال برابر است.

در آفتاب سنجهای ردیف دوم ساز و کاری اندیشیده شده است که به وسیله آن می‌توان نزدیک شدن سال نو را هفته به هفته تشخیص داد.
در قسمت شمالی بنا، پله‌هایی دیده می شود که مطالعات نجومی نشان می دهد به عنوان درجه‌های یک صفحه مدرج استفاده می شدند و وظیفه محاسبه زمان از راه ارتفاع خورشید را داشته اند. به همین دلیل زاویه شیب آنها نسبت به سطح زمین دقیقا برابر با زاویه بین بالاترین و پایین‌ترین حد ارتفاع خورشید در ظهر خورشید یعنی 47 درجه است!

این پله‌ها همچنین وضعیتی دارند که سایه لبه عمودی بنا در هنگام طلوع خورشید در هر یک از ماههای سال به ترتیبی خاص بر روی آنها می‌افتد و در آن‌ها ترتیبی اتخاذ شده که می‌توان نزدیک شدن آغاز سال هخامنشی را روز به روز تشخیص داد.

منبع:کرونوس (http://www.azure.mihanblog.com)

mamdoo
03-03-2012, 11:01 PM
http://www.irfreeup.com/dm-1MRG.jpg (http://www.irfreeup.com/pm-1MRG.html)
نجوم یا بطور کلی بحث ستارگان در نظر انسانهای باستان دارای اهمیت بسیار و از نظر قومی و گروهی

مقدس و قابل پرستش و در نظر عده ای نیز بی ارزش و بدیومن بوده است.

بطور مثال نظر مصریان باستان در مورد صور فلکی بسیار عمیق و متفکرانه می باشد در مورد ساخت

اهرام ثلاثه مصر دانشمندان باستان شناس در قبل از دهه 80 تصور های گمراهانه ای داشتند اما اینک

دانشمندان فرانسوی به نحوه و دلیل ساخت آن پی برده اند.صورت فلکی جبار در بین مصریان باستان

بسیار مقدس بوده به حدی که ساخت اهرام دقیقاً به آن مربوط بوده و از آن پیروی شده است.

طبق کشف دانشمندان 3 هرم اصلی از 8 هرم مصر طبق 3 ستاره کمربند صورت فلکی شکارچی یا جبار

ساخته شده است.این امر در ظاهر هم کاملاً مشهود است .اگر با چشم غیر مسلح نیز به این صورت

فلکی نگاه کنید خواهید دید که در کمربند آن دو ستاره پرنورتردریک خط قرار دارند و ستاره سوم کم نور تر

است ودر انحراف کمی از دو تای قبلی قرار گرفته است.

در ساخت اهرام مصر نیز سه هرم اصلی متعلق به فرعون و هرم های کوچکتر اطراف متعلق به ملکه مصر می باشد که با انحراف نیز ساخته شده است.

در دیواره اهرام(هر سه هرم) سوراخهایی به عنوان دودکش و یا هواکش تعبیه شده که به اتاق قبر متصل می باشد.

دانشمندان با استفاده از دستگاههای لیزری پی بردند که این سوراخها دقیقاً مطابق با ستاره خاص آن

هرم در آسمان می باشد .مطابقت 4 هرم دیگر در سایر نقاط مصر،با همین صورت فلکی (صورت فلکی

جبار) نیز این امررا ثابت می کند که هواکش های هر هرم رو بسوی ستاره مخصوص آن هرم دارد.

منبع:
<CITE>azure.mihanblog.com</CITE>

smhm
03-04-2012, 08:49 AM
در مورد اهرام مصر یادمه تو یه منبع مطلبی خوندم که واقعا عجیب بود و تا بحال چنین مطلبی را جایی دیگه نشنیده ام!

حضرت ادریس(ع) اولین منجم است و اولین کسی است که خبر واقعه طوفان نوح را پیش بینی نمود. او همان هرمس اول است که اهرام مصر را ساخت و تمام علوم و صناعات مختلف زمان خود را در آنها قرار داد تا از گزند طوفان محفوظ بماند. این اهرام بعدها بدست فرعونیان درآمد و آنها را جایگاه اموال و زیورآلات و مقبره های خود کردند.

af.skylover
03-04-2012, 09:12 AM
در مورد اهرام مصر یادمه تو یه منبع مطلبی خوندم که واقعا عجیب بود و تا بحال چنین مطلبی را جایی دیگه نشنیده ام!

حضرت ادریس(ع) اولین منجم است و اولین کسی است که خبر واقعه طوفان نوح را پیش بینی نمود. او همان هرمس اول است که اهرام مصر را ساخت و تمام علوم و صناعات مختلف زمان خود را در آنها قرار داد تا از گزند طوفان محفوظ بماند. این اهرام بعدها بدست فرعونیان درآمد و آنها را جایگاه اموال و زیورآلات و مقبره های خود کردند.
دوست عزیز ...فکر نکنم که گفته ی شما درست باشه ...
هرم بزرگ جیزه به دست فرعون خوفو در 2500 پیش از میلاد ساخته شده و تقریبا همه در این مورد توافق دارند ..هرم دوم توسط خفرع و هرم سوم توسط منکورع ( هر سه ی اینها پدر و پسر بودند ) و در ضمن در مورد طوفان نوح ... نمیدونم شامپولیون را میشناسید یا نه ... او یک باستان شناس فرانسوی بود که برای اولین بار تونست خط هیروگلیفو رمز گشایی کنه ... و بعد از رمز گشایی هیروگلیف ، اینو کشف کرد که در زمانی که گفته شده طوفان نوح باعث ایجاد سیلی میشه که کل بشر به جز همون تعداد معدود از بین میرن ، دقیقا در همان زمان ، مصر در اوج تمدن بوده ... ولی وقتی کشف خودشو اعلام کرد ، کلیسا به شدت با او به مخالفت برخاست ...

smhm
03-05-2012, 11:39 AM
دوست عزیز ...فکر نکنم که گفته ی شما درست باشه ...
هرم بزرگ جیزه به دست فرعون خوفو در 2500 پیش از میلاد ساخته شده و تقریبا همه در این مورد توافق دارند ..هرم دوم توسط خفرع و هرم سوم توسط منکورع ( هر سه ی اینها پدر و پسر بودند ) و در ضمن در مورد طوفان نوح ... نمیدونم شامپولیون را میشناسید یا نه ... او یک باستان شناس فرانسوی بود که برای اولین بار تونست خط هیروگلیفو رمز گشایی کنه ... و بعد از رمز گشایی هیروگلیف ، اینو کشف کرد که در زمانی که گفته شده طوفان نوح باعث ایجاد سیلی میشه که کل بشر به جز همون تعداد معدود از بین میرن ، دقیقا در همان زمان ، مصر در اوج تمدن بوده ... ولی وقتی کشف خودشو اعلام کرد ، کلیسا به شدت با او به مخالفت برخاست ...
با تشکر. چند نکته به ذهنم رسید که بد نیست بگویم:

1. معمار واقعی اهرام مصر هنوز مشخص نیست. خوفو هم یکی از پادشاهان خشن و ستمگر مصر باستان بوده و اگر نام خود را بر هرم گذارده تعجبی ندارد. این رسم پادشاهان بوده که نام خود را بر آثار و بناهای مهم دوران خود می نهادند. کار مهندسی و نجومی و معماری خارق العاده ای که در اهرام بکار رفته بقدری شگفت آور است که برخی برای توجیه آن پای هوش فرازمینی را به وسط کشیده اند خلق این چنین بنایی را بعید می دانم هنر دست خوفو باشد.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
2. هنوز کسی نمی داند سازندگان این اهرام به چه منظوری این بناها ساخته شده اند و چرا در این ابعاد و به این شکل باید می ساختند با آن همه ارتباطات نجومی که در آن بکار رفته.
3. به نظر من در مورد نام ها در تاریخ باید خیلی محتاطانه برخورد کرد. ممکن است یک شخصیت ممتاز در فرهنگ ها و تمدن های مختلف دارای اسامی متعددی باشد. مثلا شخصی که در میان یونانیان به هرمس معروف است همان کسی است که در میان عبرانیان بنام اخنوخ شناخته می شود و در میان اعراب به نام ادریس و همه این اسامی که در ظاهر هیچ تشابهی با هم ندارد حاکی از یک شخص است نه سه شخص. در مورد خوفو هم باید بررسی کرد که آیا نام های دیگری دارد یا نه؟
4. در میان کتیبه های یافت شده در اهرام سخن از «طوفان بزرگ» به چشم می خورد. به نظر من این کتیبه ها که معمولا به شکل داستان نوشته شده ممکن است در واقع یک نوع پیش گویی باشد که در آینده قرار است اتفاق بیافتد و نه واقعا یک داستانی که در گذشته بوده . بررسی این امر مستلزم بازخوانی کتیبه هاست با توجه به اینکه رمزگشایی خطوط هیروگلیف هم هنوز کامل نشده.

<o:p>5. تاریخ طوفان نوح هم طبق اسناد تاریخی در همین حدود 2500 تا 3000 پیش از میلاد گفته شده یعنی تقریبا هم زمان با ساخت اهرام و این دو می تونه ارتباطی با هم داشته باشه!</o:p>

mamdoo
03-10-2012, 08:51 PM
زیگورات (زاگراتو) را «کوهستان» نیز معنی کرده‌اند، بنابراین نمی‌تواند بی‌ارتباط با نام «زاگرس» بوده باشد.

زیگورات شهر بابل به نام- ا- تمن - آن- کی(E -temen - an - ki) پی آسمان و زمین شناخته می‌شد.

«در واقع زیگورات نقش پلکانی را بر عهده داشته که زمین را به آسمان و انسان را به خدایان نزدیک

می‌ساخته است.قله برج- معبد را منزگاه یا مسکن ایزدان و الهگان می‌دانستند و از این‌رو در آن نیایشگاهی

بنا می‌کردند. از معبد قله زیگورات [چغازنبیل] اثری باقی نمانده است ‌و شاید مواد و قطعات ساختمانی‌ای

که در بین ویرانه‌ها ریخته شده، ‌از بقایای آن باشد ولی حداقل از روی کتیبه‌های آجرهای آن می‌توان دریافت ک
ه متعلق به [ایزد: نین اِ] گال و این‌شوشیناک هر دو بوده و به نام اولهی( ulhi) که به عیلامی به‌معنای

جایگاه خدایان است، خوانده می‌شده است».

این «زیگورات از 4طبقه، یکی روی دیگری، تشکیل شده بود» .رنگ آجرهای لعابدار طبقات زیگورات‌ها

نشانگر جهان‌بینی ویژه ساکنان سرزمین‌های ایلام و میانرودان است.

«رنگ طبقه‌های مختلف زیگورات‌ها از پایین به بالا عبارت بوده است از: سفید- سیاه (به نشانه جهان زیرین

و نامرئی)- قرمز (جهان خاکی)- آبی (مظهر آسمان) - گنبد یا اتاقک فراز زیگورات به رنگ طلایی، نمادی از خورشید [یا خدایان]».

«شماری از ایزدان بین‌النهرینی و ایلامی دارای روابطی با ستارگان و سیارات هستند، مانند: اینانا (استر،

عاثتر، اشتورث) الهه‌ای که نماد آن را سیاره ناهید یا زهره دختر صبح دانسته‌اند، شمش (در عربی:

شمس) خدای خورشید و سین (ماه)».

زیگورات‌ها قلب یا فضای مرکزی شهر را در برمی‌گرفته‌اند و می‌توان گمان برد که مکان و سمت‌و‌سوی برج-

معابد، نقشه شهر و شبکه‌بندی آن را شکل می‌داده‌اند.

روحانیون یا کاهنان که از دانشی ژرف در علوم شیمی، پزشکی، ریاضیات و به‌ویژه نجوم و

اخترشناسی برخوردار بودند جای دقیق بنا و نقشه ساخت زیگورات‌ها را تعیین و تهیه می‌کردند.

شماری از پژوهشگران «اسطوره و دین»، همچون میرچااِلیاده و نیز باستان‌شناسانی مانند ورجاوند

به‌درستی اشاره کرده‌اند که در ساخت بسیاری از اماکن مقدس و پرستشگاه‌های دنیای باستان، مهندسان

و معماران، محل و مکان احداث بنا را «بر نمی‌گزیدند» بلکه کاهنان و پیشوایان مذهبی به مدد فنی سنتی

که محصول نظامی کیهان‌شناختی و مبتنی بر آن نظام بود، جایگاه‌های مناسب یا «فضاهای قدسی» را

«کشف» می‌کردند.

به همین دلیل می‌توان گفت که به جای آنکه شهر ایلامی «دوراونتاشی» که برج- معبد چغازنبیل در آن قرار

دارد را نزدیک به رودخانه دز بسازند، با هزینه و کار زیاد کانالی برای انتقال آب به طول 50کیلومتر ساخته‌اند!

این کانال آب که حداقل 3هزار سال از عمر آن می‌گذرد، به‌عنوان بزرگ‌ترین کانال تحت استفاده «طرح نیشکر

هفت‌تپه»، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد‌!

گوشه‌های چهارگانه زیگورات شهر دوراونتاشی (چغازنبیل، در فاصله 40کیلومتری جنوب‌شرقی شهر شوش

و 20کیلومتری هفت‌تپه‌) به سوی «جهات اربعه » قرار دارند.

منبع:www.hamshahrionline.ir

Hadise
03-13-2012, 10:46 PM
سلام بر دوستان هم آوا
چقدر خوب که این تاپیک به همت vega عزیز راه اندازی شد،فکر کنم قدر این تاپیک بیشتر از بچه های نجوم بچه های معماری میدونند مخصوصا کسانی که موضوع پایان نامشون مربوط به طراحی فضایی برای نجوم است حالا با هر عنوانی.
منم 3 تا سوال داشتم،لطفا جواب بدین :help:
1- برای طراحی فضایی که قرار از قاعده سیاهچاله پیروی کند برای شما چی از همه مهمتر؟
2- به نظر شما دوستان چطور میشه از بی نظمی که به نظم در جهان منجر شده مثل هاله های دور زحل برای طراحی استفاده کرد ان چیز که براتون مهم است رو بگید؟
3- به عنوان یک منجم دوست دارید در جایی مثل کویر با رصدخانه ای مدرن روبرو شوید یا رصدخانه ای کاملا از جنس کویر؟
دوستان لطفا بهم کمک کنید:help::help::help:

space
03-14-2012, 03:07 PM
البته شما قراره طراحی کنی ها !!!:yarr:
ولی من اگه باشم سعی میکنم تو بنام به گرانش بیش از اندازش اشاره کنم مثلا یه نقطه رو سیاه چاله در نظر میگیرم مثلا ساختمان رصد خونه و بقیه ی جزای محیط رو طوری میچینم که انگار همه دارن به سمت رصد خونه (کنده) میشن
مثلا تیر های برق(که البته نور قرمز دارن دیگه)رو با زاویه میسازم که هرچی به گنبد نزدیک تر بهشه بیشتر به سمت گنبد باشه
سوال دومت رو خودت بیشتر روش فکر کن من که به نظرم بهتره از چند شی کوچک و به ظاهر بی ربط به یه شی بزرگ و معنی دار برسی
و سوال آخر
کاملا سلیقه ایه ولی من بیشتر دوست دارم از جنس خود کویر باشه و با کویر یکی بشه و حس نکنم که بنا داره منو از کویر دور میکنه
به نظر من اکثر عاشقان آسمان شب عاشق محیط زیست هم هستند و از خود کویر هم لذت میبرن
البته اینا همه نظر من بودا ! نری به استادتون بگی نظر جامعه نجومه!!!:yaeh am not durnk:

Hadise
03-14-2012, 07:47 PM
سلام بر هم اوای عزیز space
ممنون از کمکتون،قبول دارم که طرح مال منه اما به کمکتون نیاز دارم خیلی زیاد :yaeh am not durnk:
یه سوال جریان این نور قرمز چیه؟تو مطالعاتم بود طول موج نور ابی از قرمز کوتاهتر و زمانی که نور در سیاهچاله سقوط میکند انرژی بدست می اورد به این معنی که طول موجش کوتاهتر می شود و در نهایت میشه گفت همه چیز ابی بنظر میاد.
این با اون فرق میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mamdoo
03-14-2012, 09:06 PM
در یک ماکت برنزی مربوط به 2زیگورات که در شوش به‌دست آمده نیز
شاهد مراسم خاصی هستیم که کاهنان معبد در موقع برآمدن خورشید،
در کنار آن دو ستایشگاه انجام می‌دهند.این اثر نیز نمود دیگری است از پیوند مراسم مذهبی با اجرام فلکی.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
در 3طرف برج-معبد چغازنبیل 3سکوی آجری دایره‌شکل که بالای آن
به‌صورت استوانه است-روبه‌روی ورودی‌های زیگورات -به سوی
«‌شمال‌غربی»، «جنوب‌غربی» و «شمال‌شرقی» ساخته شده که توجه هر بیننده‌ای را به‌خود جلب می‌کند.<o:p></o:p>
در 4سمت این سکوها 4«طاق‌نما» که با چند قوس یا ردیف پشت سر هم
به‌ترتیب کوچک می‌شوند، به چشم می‌آید.در این‌باره نوشته اند:«این سه
بنا که روی هم مجموعه واحدی را تشکیل می‌دهند، یک رصدخانه
خورشیدی یا تقویم آفتابی برای سنجش گردش خورشید و به‌تبع آن
نگهداشتن حساب سال و سال‌شماری و استخراج تقویم و تشخیص
روزهای اول و میانی هر فصل سال یا اعتدالین بهاری و پاییزی و انقلاب‌های تابستانی و زمستانی بوده است».<o:p></o:p>
این محقق پس از اشاره‌ای که به واژه سیان‌کوک( siyan kuk) که بر آجر یکی از سکوهای سه گانه، نوشته شده و به مفهوم چشم‌انداز و دیدارگاه بوده و تااندازه‌ای هم معنای رصدخانه را می‌رساند، اظهار می‌دارد که «بررسی رصدخانه مجاور چغازنبیل و محاسبه‌های دقیق به‌کار گرفته شده در آن، نشان می‌دهد که دانشمندان عیلامی طراح و سازنده آن، از جابه‌جایی‌های خورشیدی آگاهی کامل داشته‌اند و نشانه‌های دیگری در دست است که نشان می‌دهد چنین آگاهی‌ها، کمترین دانسته‌ها و دانش‌های نجومی آنان بوده است».<o:p></o:p>
نویسنده کتاب در ادامه می‌نویسد:«باید به این نکته توجه داشت که
چنانچه در وقت معینی از سال، ساختمان زیگورات چغازنبیل در حد فاصل
بین خورشید و رصدخانه قرار گرفته باشد و مانع رسیدن پرتوهای خورشید
به آفتاب‌سنج‌ها شود، باید از بخش دیگری از رصدخانه که در سوی دیگر
زیگورات قرار دارد، استفاده شود و اصلا این، یکی از دلایل سه‌گانه ساخته‌شدن رصدخانه است».<o:p></o:p>
شایان نگرش آنکه فزون از هزار سال پس از ساخت زیگورات چغازنبیل و
پیش از 2هزار سال از احداث زیگورات بابل، در مکزیک بناهایی شبیه به
ساختمان برج-معابد که کاربرد نجومی نیز داشته‌اند، به‌وجود می‌آید.
شماری از باستان‌شناسان و اسطوره‌پژوهان، همچون ژرژ رو، جان‌گری،
جرمی بلک و آنتونی‌گرین بر این باورند که زیگورات و پرستشگاه « ا- تمن-
آن- کی»یا «معبد پایه زمین و آسمان»، همان «برج بابل»مذکور در باب
یازدهم بخش نخست تورات (کتاب پیدایش) است.<o:p></o:p>
به‌نظر نگارنده، قدمت، شکل، ارتفاع، کاربرد و استفاده از آجر و قیر در
ساخت زیگورات بابل، این ایده را تقویت می‌کند.هنری هلی نیز در
«راهنمای‌کتاب مقدس» پس از ارائه شواهد باستان شناختی، بر چنین دیدگاهی مهر تأیید می‌گذارد.<o:p></o:p>

Hadise
03-27-2012, 01:03 AM
[/URL]
[URL="http://travel.resourcesforattorneys.com/mexico/images/chichen-itza.jpg"]http://travel.resourcesforattorneys.com/mexico/images/chichen-itza.jpg (http://travel.resourcesforattorneys.com/mexico/images/chichen-itza.jpg)

چیچن ایتزا (Chichén Itzá) منطقه ی باستانی قوم مایا نمونه ای از تمایل فرهنگی این قوم به نجوم است. هرم عظیم پله دار کوکولکان (Kukulcan) که در کانون این محل قرار گرفته است، در هر یک از وجوه خود 91 پله دارد، که در مجموع 364 پله است. با افزودن سکوی بالایی تعداد کل پله ها 365 عدد -به تعداد روزهای یک سال- است. علاوه بر این، در اعتدالین بهاری و پاییزی (اولین روز بهار و پاییز که ساعات روز و شب برابر هستند)، نور خورشید سایه ی یک مار عظیم را بر روی راه پله ی شمالی ایجاد میکند.
بنایی به نام کاراکول (Caracol) که بنا به اعتقاد کارشناسان به عنوان رصدخانه مورد استفاده قرار می گرفته است نیز در محل استقرار چیچن ایتزا وجود دارد. پنجره های این بنا طوری تنظیم شده اند که با نقاط جذاب و مهمی هم طراز باشند. هرچند قسمت بالای این بنا آسیب دیده است، اما با بررسی پنجره های پایینی متوجه می شویم که آنها به سمت شمالی ترین و جنوبی ترین محل استقرار ستاره زهره، محل غروب آفتاب در اعتدالین ساخته شده اند و گوشه های بنا نیز به سمت محل طلوع و غروب خورشید در انقلابین است.
منبع:www.azure.mihanblog.com

Hadise
03-27-2012, 01:27 AM
http://www.caingram.info/Peru/Trek/Machu_picchu_2w.jpg (http://www.caingram.info/Peru/Trek/Machu_picchu_2w.jpg)

اینتیهواتانا
قلعه ماچوپیچو، یکی از مهم‌ترین آثار به جامانده از تمدن باستانی اینکا در کشور پرو که بر فراز کوهی با ارتفاع 2350 متر از سطح دریا ساخته شده‌است، از سال 1983 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.
در این بخش قطعه سنگی موسوم به «سنگ اینتیهواتانا» وجود دارد که اطلاعات باارزشی درباره دانش نجوم و ستاره‌شناسی در اختیار کارشناسان گذاشته است. این سنگ به طور دقیق نقاط اعتدال پاییزی و بهاری (زمانی که روز و شب طول یکسانی پیدا می‌کنند) و دیگر پدیده‌های نجومی را نشان می‌داده‌است.

شیوه کارکرد این سنگ که بر فراز ستونی قرار دارد به این ترتیب است که در ظهر روز 21 مارس (اعتدال بهاری) و 21 سپتامبر (اعتدال پاییزی) خورشید درست بر فراز ستون و روی سنگ اینتیهواتانا قرار می‌گرفته است، به طوری که سنگ و ستون هیچ سایه‌ای تشکیل نمی‌داده‌اند.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2d/Intihuatana_Solar_Clock.jpg/800px-Intihuatana_Solar_Clock.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2d/Intihuatana_Solar_Clock.jpg/800px-Intihuatana_Solar_Clock.jpg)

space
03-27-2012, 04:12 PM
ممنون از کمکتون،قبول دارم که طرح مال منه اما به کمکتون نیاز دارم خیلی زیاد :yaeh am not durnk:
یه سوال جریان این نور قرمز چیه؟تو مطالعاتم بود طول موج نور ابی از قرمز کوتاهتر و زمانی که نور در سیاهچاله سقوط میکند انرژی بدست می اورد به این معنی که طول موجش کوتاهتر می شود و در نهایت میشه گفت همه چیز ابی بنظر میاد.
خواهش میکنم!;)
نه من از دید رصدی به نور نگاه کردم و با کانسپتت کاری ندارم
گفتم قرمز چون واقعا عجیبه که برخی از معمار های عزیز کلی زحمت میکشن و یه بنا رو طراحی میکنن در حالی که عملا قابل استفاده نیست
وقتیی یه منجم برای رصد میره دوست داره با چشم هاش بیشترین جزئیات ممکن در آسمون رو ببینه برای همین باید چشمش به تاریکی عادت کنه تا ستاره ها رو بهتر ببینه
منجم ها در شب رصدی از نور قرمز استفاده میکنن چون این نور کمترین خیرگی رو در چشم ایجاد میکنه ولی نور سفید در چشم خیرگی ایجاد میکنه که باعث میشه منجم مجبور بشه برای مشاهده ستاره ها مدتی چشمش رو از نور دور کنه تا چشمش رو به تاریکی عادت بده
حالا من نمیدونم کاربرد بناتون چی قراره باشه مثلا شاید برای یه گالری نجومی زیاد اجباری بر استفاده از نور قرمز نباشه ولی اگه رصد گاه یا رصد خانه میسازید که قرار کسی اونجا رصد کنه استفاده از نور قرمز تقریبا اجباریه به نظر من!

vega
03-27-2012, 06:47 PM
سلام بر دوستان هم آوا
چقدر خوب که این تاپیک به همت vega عزیز راه اندازی شد،فکر کنم قدر این تاپیک بیشتر از بچه های نجوم بچه های معماری میدونند مخصوصا کسانی که موضوع پایان نامشون مربوط به طراحی فضایی برای نجوم است حالا با هر عنوانی.
منم 3 تا سوال داشتم،لطفا جواب بدین :help:
1- برای طراحی فضایی که قرار از قاعده سیاهچاله پیروی کند برای شما چی از همه مهمتر؟
2- به نظر شما دوستان چطور میشه از بی نظمی که به نظم در جهان منجر شده مثل هاله های دور زحل برای طراحی استفاده کرد ان چیز که براتون مهم است رو بگید؟
3- به عنوان یک منجم دوست دارید در جایی مثل کویر با رصدخانه ای مدرن روبرو شوید یا رصدخانه ای کاملا از جنس کویر؟
دوستان لطفا بهم کمک کنید:help::help::help:

درود بر شما
امیدوارم که پایان نامتون رو بخوبی بگذرونید...و میبخشید که دیر جواب میدم
و اما جواب سوالای شما

1.این که میخواید از قواعد سیاهچاله برای چیدمان فضایی استفاده کنید مربوط به کانسپت شماست و انواع مختلفی داره: اگه منظورتون اینه که یه کار علمی بکنید باید به مطالعه انواع سیاهچاله ها و قواعد اونا بپردازید ولی اگه منظورتون کانسپت صرفا جهت آغاز طراحی و ایجاد حس حضور هست پیشنهاد من استفاده از الگوی مارپیچی کهکشانهای با مرکزیت سیاهچاله هستش که فرمتون رو مرکز گرا میکنه و به نظر من مناسبه...

2.این جملتون این ذهنیت رو به من داد که میخواید تو سبک معماری غیرخطی(پیدایش کیهانی) کار کنید و اگه این نیت رو دارید پیشنهاد میکنم درباره اصل عدم قطعیت هایزنبرگ مطالعه کنید،ولی درباره حلقه های زحل باید بگم که یه سری قوانین گرانش باعث شده که این حلقه ها شکل بگیرن و از اونجایی که این قواعد مشخص هستند نمیشه گفت که اینجا بی نظمی عامل بوجود آورنده نظم بوده...

3.به نظر من سایت و موقعیت طرح توی طراحی خیلی مهمه ،یعنی اینکه طرح باید با سایت همخوانی داشته باشه تا جزئی از سایت بشه و این باعث ایجاد حس تعلق در کاربر میشه اینه که به نظر من تو یه همچین سایتی(کویر) اگه طرحتون از جنس کویر باشه ولی با امکانات مدرن ،شما به بهترین نتیجه رسیدید...

راستش تا اونجا که من یادمه طول موج نور به مشخصات منبع نور بستگی داره و در طول مسیر تغییر نمیکنه و این دامنه ی نوره که در اثر عبور از محیط غیر خلا کاهش پیدا میکنه....ولی درباره آبی به نظر رسیدن ذرات در اطراف سیاهچاله و قبل از افق رویداد باید بگم که ذرات باردار به هنگام سقوط به درون سیاهچاله شتاب میگیرن و با افزایش انرژی ،این ذرات امواجی با فرکانس بالا تولید میکنند...

sara_e
04-09-2012, 11:42 PM
سلام خدمت اهالی آوا استار !
عزیزان من این ترم برای پایان نامم خانه نجوم باید طراحی میکنم!
سایت طرحو خواستم از جایی انتخاب کنم که شما برای رصد بیشتر اونجا میرید!
با دیدن تاپیک های مربوطه 3 جا رو در نظر دارم!
قصر بهرام - مرنجاب - قلعه خرگوشی!
از شما اهل فن میخواستم ببیینم کدامو بیشتر می پسندین !
اونی که به نظرتون بهتر هست رو بگید!
دلیلشم بگین ممنون میشم!

space
05-17-2012, 06:47 PM
دوستان خیلی خوب میشه به این پرسش های و نیاز های معمار های عزیز پاسخ بدید تا روز به روز شاهد پیشرفت معماری نجومی باشیم
ماشالا منجم هم که اینجا کم نداریم و منجمای عزیز هم اینجا کم درخواست از معمارا ندارن(شایدم اعتراض یا چیز)
حالا که این گروه معمارها خودشون رو به سوی پیدا کردن نیاز های ما بجای کپی کردن کار ها و پایان نامه های دیگران هستند، بهتره بهتر بهشون راهنمایی کنیم
(لطفا پس از مشاهده اعضا این پست توسط مدیران حذف شود!)
با تشکر

vega
05-19-2012, 11:53 AM
دوستان خیلی خوب میشه به این پرسش های و نیاز های معمار های عزیز پاسخ بدید تا روز به روز شاهد پیشرفت معماری نجومی باشیم
ماشالا منجم هم که اینجا کم نداریم و منجمای عزیز هم اینجا کم درخواست از معمارا ندارن(شایدم اعتراض یا چیز)
حالا که این گروه معمارها خودشون رو به سوی پیدا کردن نیاز های ما بجای کپی کردن کار ها و پایان نامه های دیگران هستند، بهتره بهتر بهشون راهنمایی کنیم
(لطفا پس از مشاهده اعضا این پست توسط مدیران حذف شود!)
با تشکر
راستش رو بخواین این موضوع واسه منم تبدیل به یه سوال بی پاسخ شده،خیلی از دانشجویان معماری اومدن اینجا و سوالاتی رو برای پایان نامشون مطرح کردن ولی اکثرشون بدون پاسخ موندن...
حالا که یه حرکت مثبت از سمت دانشجویان معماری شروع شده چرا کسی از بین این همه منجم کاربلد کمکشون نمیکنه....

مگه غیر از اینه که درنهایت این کار به نفع جامعه نجوم کشوره...

معمار
05-29-2012, 10:46 AM
سلام ...
كسي اطلاع داره راه هاي مبارزه با آلودگي نوري چياست ...
يعني شما كه مي خواين آسمون رو رصد كنيد چه چيزايي بايد رعايت بشه ؟

آسمون
05-29-2012, 12:36 PM
سلام ...

سلام به شما دوست گرامی
میتونید تاپیک آلودگی نوری (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?371-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C%28lightpollution%29) رو مطالعه بفرمایید و اگر سوالی مد نظرتان بود در همان تاپیک مطرح کنید.

موفق باشید :)

rezash
05-29-2012, 05:07 PM
سلام ...

همانطور كه مدير گرامي فرمودند مبحث آلودگي نوري تايپيك مختص خودش رو داره.

ولي صحبت شما رو ميتونيم به اين تايپيك هم تعميم بدهيم.در صورتيكه در معماري ساختمانها بشود طوري مهندسي كرد كه نورهاي مزاحم و آلوده كننده محيط به وجود نيايند.

براي مثال ميتوان منابع نوري محوطه ساختمان را با سرپوشهائي بست و نور را فقط به ناحيه خاص مورد نياز تاباند.يا در بالكنها و حتي نزديك پنجره ها تدابيري انديشيد كه بيشترين بهره وري و كمترين آلودگي نوري را در بر داشته باشد.

ميتوان با بكار گيري طيفهاي نوري مختلف و حتي چراغهاي تايمري و هوشمند هم در مصرف برق صرفه جوئي كرد هم در حذف نورهاي مزاحم كوشيد.

iman_no
06-25-2012, 10:59 PM
salam be hameye dostan mikhastam mano dar perocje tarh nahayi komak konid esmi ke entekhab kardam
pacjoheshgahe nojom hast mamnon misham

سلام به همه دوستان.می خواستم منو در پروژه طرح نهایی کمک کنید.اسمی که انتخاب کردم پژوهشگاه نجوم هست.ممنون می شم

------------------
دوست عزیز با توجه به اینکه در این فروم فقط مجاز به استفاده از نوشتار فارسی هستید پس لطفا فارسی بنویسید.

Saeed Jafari
06-26-2012, 09:23 AM
خلاصه‌ای از تاریخچه فانوس اسکندریه

فانوس دریایی اسکندریه هفتمین مورد عجایب هفتگانه جهان است که در مصر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B5%D8%B1) قرار داشت. برجی که برفراز آن آتشی بود تا شبها راهنمای ملوانان برای رسیدن به بندر اسکندریه باشد. این برج در جزیره کوچک فارو بنا شده بود و از همین جاست که کلمه فار به معنای چراغ دریایی را برای این نوع ساختمانها و مناره‌هایی که چراغ دریایی بر فراز آن است به کار می‌برند. برج دریایی اسکندریه در زمان سلطنت جانشین اسکندر، یعنی «بطلمیوس دوم» (۲۴۷ – ۳۰۴) قبل از میلاد به وسیله معماری به نام «سوسترات» ساخته شد. آنچه تاریخ درباره ارتفاع برج ذکر کرده‌است باور کردنی نیست. یونانی‌ها می‌گویند در حدود ۲۷۲ متر ارتفاع داشته، ولی اعراب که ۱۰ قرن بعد توانستند قدم به مصر گذارند گفته‌اند ارتفاع خرابه برج دریایی اسکندریه به ۱۶ متر می‌رسید. این برج روی پایه‌ای چهارگوش که ۶۹ متر ارتفاع آن بوده از دیواری ۸ ضلعی و ۳۸ متری بالا رفته‌است که برج ۹ متری دیگری روی آن بنا شده‌است که بر فراز برج اخیر فانوس دریایی پرتوافکن بود. فانوس دریایی اسکندریه برفراز برج عظیم آن روشن بوده و این برج تا قرن ۱۲ جایگاه فانوس دریایی بوده‌است. در سال ۱۳۷۵ میلادی بر اثر زلزله شدیدی که در اسکندریه و سایر نقاط اطراف آن روی داد، برج دریایی اسکندریه زیر و رو شد و ازخرابه‌های آن هم چیزی به دست نیامد. گفته می‌شود بر روی برج یک آینه غول پیکر نصب بوده‌است.
تاریخچه ساخت

یک سال پس از آنکه اسکندر مصر را تسخیر کرد و در پایتخت قدیمی مصر به نام « ممفیس » به عنوان فرعون مصر تاج بر سر نهاد ــ و اگر دقیقتر بگوییم ــ در ۱۶ آوریل سال ۳۳۱ پیش از میلاد، این فرمانروای جوان که آن هنگام تازه ۲۵ سال سن داشت، طی مراسم جشن و سروری، چهار گوشی به ابعاد ۷×۳۰ استادیوم (۱۲۵۳×۵۳۷۰ متر) را با قدم، اندازه گیری کرد. پشت سر او یک روحانی در جای قدمهای او آرد جو می‌پاشید. غیبگویی گفته بود که آرد جو، التفات و کرامت خدایان را بر خواهد انگیخت و خواسته‌های شاه را متحقق خواهد کرد. زیرا در اینجا، درست در غربی‌ترین نقطهٔ دلتای نیل، قرار بود « اسکندریه »، اولین بنیان شهری به نام اسکندر (که بعدها باید شهرهای متعددی در خاور نزدیک از پی آن ساخته می‌شدند) تأسیس شود. شاه مقدونی می‌خواست با تأسیس اسکندریه فرهنگ و اقتصاد یونان را در مصر رواج دهد. این شهر باید یک مرکز تجارتی و بندر عمده و مهم می‌شد. نقشه‌های شهر جدید را اسکندر خود طرح ریزی کرده بود. او مکان میدان اجتماعات و مرکز تجارت را خود انتخاب کرد. او حتی تعداد و محل معبدها را معین کرد و مشخص نمود که هر معبد باید ویژهٔ کدام خدا باشد. و بالاخره او دستور داده بود که بر فراز یک صخرهٔ دریایی در کنار جزیرهٔ « فاروس » که در جلوی شهر اسکندریه قرار گرفته بود، یک برج روشنایی بسازند که بزرگتر و بلندتر از تمام برجهای دریایی باشد که تا آن زمان ساخته شده بود. اسکندریه آن شد که شاه به هنگام تأسیس آن با خود عهد کرده بود: طی مدت کوتاهی اسکندریه تبدیل به شهری شکوفا و پر رونق با ۶۰۰۰۰۰ تن جمعیت شد که اکثر آنها از مهاجران یونانی، مصریها و یهودیان بودند. اسکندریه مهمترین شهر در دریای مدیترانه شد. اسکندر خود به دیدار « فانوس دریایی » نائل نشد. او در سال ۳۲۳ پیش از میلاد درگذشت، و ۲۳ سال بعد ساختمان برج آغاز شد
معماری برج

ایجاد برج، کار ساختمانی عظیمی بود: بر زیر بنایی به طول و عرض ۳۰×۳۰ متر ساختمان چهار گوشه‌ای با زاویه‌های قائم به ارتفاع ۷۱ متر که به سمت بالا، قطر آن کمی کاهش می‌یافت، برافراشته شد. بر روی سکوی فوقانی دومین بخش برج قرار داشت که ساختمانی هشت گوشه به ارتفاع ۳۴ متر بود. بر روی این قسمت باز ساختمانی استوانه‌ای قرار داشت که در آن تأسیسات روشنایی استقرار یافته بود. بر فراز این قسمت استوانه‌ای روی ستونهایی، سقفی گنبدی شکل قرار داشت و در قسمت انتهایی برج بر بالای گنبد مجسمهٔ زئوس از ارتفاع ۱۳۰ متری به دریا می‌نگریست. قسمت زیرین برج به ۱۴ طاق منحنی که همدیگر را می‌پوشانید، تقسیم می‌شد. به دور دیوارهای داخلی سطح شیب داری به طرف بالای برج امتداد داشت. این سطح دارای پهنایی بود که روی آن دو حیوان بارکش به راحتی می‌توانستند پهلوی هم بالا بروند. در میان برج تونلی وجود داشت که از زیرزمین تا اتاق تأسیسات روشنایی امتداد داشت. یک بالابر طنابی می‌توانست مواد و تجهیزات را تا بالاترین طبقهٔ برج حمل کند. نمای خارجی برج از سنگ مرمر سفید بود. برای ساختمان برج حدود ۸۰۰ تالنت (معادل ۲۰۸۰۰ کیلوگرم نقره) هزینه شده بود. برج اسکندریه احتمالاً مانند تمام نشانه‌های دریانوردی آن زمان در ابتدا به عنوان یک برج دریانوردی برای استفاده در « روز » ساخته شده بود. کشتیها در آن دوران، عصرها پیش از غروب آفتاب همه روزه بندری را می‌یافتند و در آن پهلو می‌گرفتند تا شبها بر روی آب نباشند.به هر حال بندر اسکندریه خارج از انتظار و خیلی سریع شکوفا و پر رفت و آمد شد. در بندر داخلی که در دهانهٔ رود نیل واقع می‌شد، غلات و انواع سبزی از درهٔ پربار نیل تخلیه می‌شد؛ در بندر رو به دریا کشتیهای بزرگ با انواع نوشیدنی از یونان، ادویه از شرق، فلز از اسپانیا و بسیاری اجناس بازرگانی دیگر از تمام دنیا پهلو می‌گرفتند و بارهای خود را تخلیه می‌کردند. آنها مسافر هم با خود می‌آوردند: دانشجویانی که در دانشگاه پیشرفته و نوپای اسکندریه می‌خواستند به تحصیل نجوم و فلسفه بپردازند؛ بیمارانی که سلامتی خود را از پزشکان معروف اهل اسکندریه طلب می‌کردند؛ سیاستمداران و بازرگانان و نیز جهانگردانی که می‌خواستند شهر جدید کنار رود نیل را ببینند و آن را تحسین کنند، نیز به آنجا می‌آمدند. از اسکندریه در آن زمان بیش از هر چیز دیگر، شیشه، پاپیروس (نوعی الیاف گیاهی که از آن کاغذ می‌ساختند) و کتان صادر می‌شد.چون ترافیک و تردد کشتیها در بندر اسکندریه پر حجم و پر تراکم شد، کشتیها می‌بایست در شب نیز وارد بندر می‌شدند و پهلو می‌گرفتند و یا اینکه از بندر خارج و بادبان می‌کشیدند. برای این منظور یک تأسیسات روشنایی قوی در برج ایجاد شد که در آن صمغ درخت و روغن سوزانیده می‌شد. چوب، گران بود و باید وارد می‌شد و فقط برای ساخت خانه و کشتی از آن استفاده می‌شد. این تأسیسات روشنایی، نخستین تأسیسات هدایت نوری در تاریخ کشتیرانی و دریانوردی بود. بنابراین برج اسکندریه به معنای واقعی نخستین « برج روشنایی » بود که پدید آمد.نور ایجاد شده را آینهٔ مقعری باز می‌تاباند. گفته می‌شود این نور آنقدر قوی بوده‌است که انسان می‌توانست آن را مثلاً « تا انتهای جهان! » ببیند. این نورافکن قوی نیز به همراه ساختمان عظیم برج، یکی از دلایلی بوده‌است که فانوس دریایی را بلافاصله پس از اتمام ساختمان آن در سال ۲۷۹ پیش از میلاد، جزو عجایب هفتگانهٔ جهان قرار داده‌است.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2e/Lighthouse_-_Thiersch.gif/300px-Lighthouse_-_Thiersch.gif (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2e/Lighthouse_-_Thiersch.gif/300px-Lighthouse_-_Thiersch.gif)

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B3_%D8%A7%D8%B3%DA%A9% D9%86%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D9%87

پیمان اکبرنیا
06-26-2012, 12:55 PM
حالا این فانوس استفاده نجومی هم داشته است؟

farimah sh
06-26-2012, 02:32 PM
فكر نمي كنم فانوس دريايي اسكندريه استفاده نجومي داشته باشه و مثل بسياري از بناهاي مربوط به اون دوره تنها براي راهنمايي كشتيها در روز ساخته شده و كمي بعد از انكه تجارت در اسكندريه رونق گرفت و به دليل فزايش ترافيك دريايي و ورود كشتيها به بندر بعد از غروب خورشيد به بعضي تاسيسات نوري مجهز شده.....

Saeed Jafari
06-27-2012, 04:51 PM
اقای اکبرنیا من چند ماه پیش از شبکه اموزش مستندی دیدم درباره معماری بناها در این مستند درباره این بنا توضیحاتی داده شد تا به جایی رسید که گفت این فانوس در زمان قدیم هنگام وقایع نجومی مردم در این بنا به مشاهده این پدیده ها می پرداختند, اما در ویکی پدیا همچین چیزی ننوشته بود.

پیمان اکبرنیا
06-27-2012, 07:15 PM
اقای اکبرنیا من چند ماه پیش از شبکه اموزش مستندی دیدم درباره معماری بناها در این مستند درباره این بنا توضیحاتی داده شد تا به جایی رسید که گفت این فانوس در زمان قدیم هنگام وقایع نجومی مردم در این بنا به مشاهده این پدیده ها می پرداختند, اما در ویکی پدیا همچین چیزی ننوشته بود.

خب پس احتمالا کاربری نجومی هم داشته. حالا باید در اینترنت و در منابع انگلیسی جست و جو کنیم و ببینیم که میتونیم کاربری نجومیش را پیدا کنیم یا خیر :)

Saeed Jafari
06-28-2012, 09:17 AM
من که تو بعضی از سایت های فارسی گشتم اما چیزی ننوشته بود اما در مستندی که من دیده بودم گفته بود که به عنوان یک مکان رصدی به کار میره

Hadise
07-07-2012, 08:40 PM
http://lightstars.ir/images/عاطفه%20روشنی/Scan10002.jpg (http://lightstars.ir/images/عاطفه%20روشنی/Scan10002.jpg)
" اٌآخاك تون "- پرسپكتيو رصدخانه ي خورشيد

اٌآخاك تون در شهرستان پتن واقع شده است.در دوره ي قبل از كلاسيك مركز تمدن مايا در اين محل بوجود آمد،كه نام واقعي آن هنوز ناشناخته است.اين محل از چند گروه بناهاي گوناگون تشكيل شده است كه ميان آن ها،با در نظر گرفتن ارتباط هاي موجود،بناهاي گروه E از همه جالب ترند.گروه E از چهار معبد و چهار ستون واره ي سنگي ترتيب يافته است.
اين بناها داراي چنان بافتي هستند،كه تركيبشان خطوط ديد نجومي قابل ملاحظه اي را آشكار مي سازد.در جبهه ي غربي،محلي كه كاولا در جهت شمالي- جنوبي واقع شده ،هرم VIIساخته شده است كه :پله ي آن دقيقا رو به مشرق تعبيه شده و ارتفاعش از سطح زمين به 90/9 متر مي رسدو(نقطه ي Tدر نقشه ) در جبهه ي مقابل اين پله ها و در طول خط وسط آن ستون واره ي سنگي 20 واقع شده است.قسمت شرق اين محل،معابد سه گانه ي EI و EII و E IIIبر روي سكويي كه از سطح زمين 57/4 متر ارتفاع دارد،بنا شده اند.مدخل اين سه معبد رو به جهت غربي دارد. معبد EIIIكمي بطرف شمال غربي چرخيده است.

<TABLE dir=rtl border=1 cellSpacing=0 cellPadding=0 align=center><TBODY><TR><TD style="WIDTH: 209px">از مكان 20 بطرف

</TD><TD style="WIDTH: 327px">توضيح

</TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 209px">معبدE II ،وسط مدخل
معبد E II،شمال معبد
ستون واره ي سنگي 19،مركز

</TD><TD style="WIDTH: 327px">كاملا شرقي=طلوع خورشيد در شب وروز مساوي
اول فروردين و 30 شهريور

</TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 209px">ستون واره ي سنگي EI
معبد EIII، وسط مدخل

</TD><TD style="WIDTH: 327px">تقريبا جهت انقلاب زمستاني

</TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 209px">معبد 18،مركز
معبد EI،وسط مدخل

</TD><TD style="WIDTH: 327px">حدود جهت انقلاب تابستاني

</TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 209px; HEIGHT: 5px"></TD><TD style="WIDTH: 327px; HEIGHT: 5px"></TD></TR></TBODY></TABLE>

شخص ناظر،در 31 خرداد (21 ژوئن ) ،طلوع آفتاب را در گوشه ي شمال غربي EI ،در 30 آذر (21 دسامبر )در گوشه ي جنوب غربي EIII (انقلاب تابستاني و زمستاني ) مشاهده خواهد كرد و در روز ها و شبهاي مساوي .طلوع آفتاب را در گوشه ي شمالي مدخل معبد EIIخواهد ديد. از آن گذشته ،شخص ناظر مي تواند در 17 فروردين و 15 شهريور ( 6 آوريل و 6 سپتامبر ) طلوع خورشيد را در گوشه ي شمال غربي EII و در 12 اسفند و 18 مهر (3 مارس و 10 اكتبر )طلوع آنرا در گوشه ي جنوب غربي EII مشاهده كند.اين تاسيسات براي بلند ترين روز تابستان و كوتاهترين روز زمستان همچنين شب و روزهاي مساوي ،تنظيم شده اند.

منبع : رصدخانه هاي پيش از كلمب (در آمريكاي مركزي و جنوبي ) نوشته ي: دكتر هرمن كرن ترجمه ي : مهران كندري

Saeed Jafari
08-11-2012, 12:17 PM
معماری نجومی اهرام جیزه (http://www.nojum.spois.com/?p=705)

http://useruploads.spois.com/nojum/mzra/uploads/1406152795.gif

نجوم یا بطور کلی بحث ستارگان در نظر انسانهای باستان دارای اهمیت بسیار و از نظر قومی و گروهی مقدس و قابل پرستش و در نظر عده ای نیز بی ارزش و بدیومن بوده است.
بطور مثال نظر مصریان باستان در مورد صور فلکی بسیار عمیق و متفکرانه می باشد در مورد ساخت اهرام ثلاثه مصر دانشمندان باستان شناس در قبل از دهه ۸۰ تصور های گمراهانه ای داشتند اما اینک دانشمندان فرانسوی به نحوه و دلیل ساخت آن پی برده اند.صورت فلکی جبار در بین مصریان باستان بسیار مقدس بوده به حدی که ساخت اهرام دقیقاً به آن مربوط بوده و از آن پیروی شده است.
طبق کشف دانشمندان ۳ هرم اصلی از ۸ هرم مصر طبق ۳ ستاره کمربند صورت فلکی شکارچی یا جبار ساخته شده است.این امر در ظاهر هم کاملاً مشهود است .اگر با چشم غیر مسلح نیز به این صورت فلکی نگاه کنید خواهید دید که در کمربند آن دو ستاره پرنورتردریک خط قرار دارند و ستاره سوم کم نور تر است ودر انحراف کمی از دو تای قبلی قرار گرفته است.
در ساخت اهرام مصر نیز دو هرم متعلق به فرعون و بزرگتر و هرم سوم متعلق به ملکه مصر و کمی کوچکتر می باشد که با انحراف نیز ساخته شده است.
در دیواره اهرام(هر سه هرم) سوراخهایی به عنوان دودکش و یا هواکش تعبیه شده که به اتاق قبر متصل می باشد.
دانشمندان با استفاده از دستگاههای لیزری پی بردند که این سوراخها دقیقاً مطابق با ستاره خاص آن هرم در آسمان می باشد .مطابقت ۴ هرم دیگر در سایر نقاط مصر،با همین صورت فلکی (صورت فلکی جبار) نیز این امررا ثابت می کند که هواکش های هر هرم رو بسوی ستاره مخصوص آن هرم دارد.

به نقل از : ستارگان نورانی

hojjat.66
03-26-2013, 09:23 PM
محاسبات نجومي در معماري قديم
بسیاری از ویرانه های باستانی نمایانگر این امر هستند که افراد سازنده آنها، نه تنها برای صور فلکی و ریاضیات احترام ویژه ای قائل بوده اند ، بلکه دقت عمل فوق العاده ای نیز داشته اند. شکی نیست که تمدنهای باستان، از مصر تا مکزیک، به شدت درگیر محاسبات پیچیده فضایی، ریاضیات و فعالیتهای معماری بوده اند.

هرچند بسیاری از مورخین و باستان شناسان بر سر اینکه این تمدنها دقیقا در کجا، کاری را دانسته انجام داده و کجا کاری تصادفی انجام گرفته است، دگیر بحث و مناقشه هستند، اما در اینجا مثالهایی که در اینجا آورده شده نشانه ای حیرت انگیز از ارتباط آگاهانه ریاضیات و نجوم در آثار معماری است.

در جیزه مثالهای متعددی از توجه به مختصات جغرافیایی دیده میشود. برای مثال، چهار وجه هرم بزرگ جیزه کاملا با خطایی بسیار ناچیز رو به چهار جهت اصلی ساخته شده اند. در حقیقت، آنها کمتر از ۰.۲ درجه از این جهات منحرف شده اند. هرم بزرگ بسیار دقیق ساخته شده است، زاویه های آن تنها دو ثانیه با زاویه ۹۰ درجه کامل اختلاف دارد. برای درک بهتر این مقدار کافی است بدانید که هر درجه به ۶۰ دقیقه و هر دقیقه به ۶۰ ثانیه تقسیم میشود. به علاوه - و با وجود تردید عده ای از کارشناسان این نظر وجود دارد که اهرام جیزه با ستارگان سیف الجبار یا Orion’s belt نیز مطابقت دارند.

چیچن ایتزا (Chichén Itzá) منطقه باستانی قوم مایا نمونه ای از تمایل فرهنگی این قوم به نجوم است. هرم عظیم پله دار کوکولکان (Kukulcan) که در کانون این محل قرار گرفته است، در هر یک از وجوه خود ۹۱ پله دارد، که در مجموع ۳۶۴ پله است. با افزودن سکوی بالایی تعداد کل پله ها ۳۶۵ عدد به تعداد روزهای یک سال است. علاوه بر این، در اعتدالین بهاری و پاییزی (اولین روز بهار و پاییز که ساعات روز و شب برابر هستند)، نور خورشید سایه یک مار عظیم را بر روی راه پله شمالی ایجاد میکند.

بنایی به نام کاراکول (Caracol) که بنا به اعتقاد کارشناسان به عنوان رصدخانه مورد استفاده قرار می گرفته است نیز در محل استقرار چیچن ایتزا وجود دارد. پنجره های این بنا طوری تنظیم شده اند که با نقاط جذاب و مهمی همطراز باشند. هرچند قسمت بالای این بنا آسیب دیده است، اما با بررسی پنجره های پایینی متوجه میشویم که آنها به سمت شمالی ترین و جنوبی ترین محل استقرار ستاره زهره، محل غروب آفتاب در اعتدالین ساخته شده اند و گوشه های بنا نیز به سمت محل طلوع و غروب خورشید در انقلابین است.

مایاها یک تقویم پیچیده نیز داشته اند که تنها یک روز در هر ۶۰۰۰ سال کم می آورده است. پیش بینی آنها از کسوف و خسوف به طور اعجاب آوری دقیق بوده است. شاید شنیده باشید که این قوم روز پایان جهان را پیش بینی کرده اند. این روز در تقویم امروزی میلادی، ۲۳ دسامبر ۲۰۱۲ خواهد بود. اگر ترجمه آنچه در تقویم مایا آمده صحیح باشد، به گفته آنها دنیا در حدود ۵ سال دیگر ناگهان به پایان خواهد رسید.

مایاها این عدد را بر پایه و اساس خاصی محاسبه کرده اند. این تاریخ زمانی را در چره تقدیمی زمین مشخص میکند که ما از عصر حوت خارج شده و به عصر دلو وارد میشویم.

اما حرکت تقدیمی چیست؟ همه میدانیم که زمین در حالی که به دور خورشید میگردد، بر روی محور خود نیز میچرخد و همانطور که از درس علوم دبستان به خاطر دارید، این محور کاملا عمودی نیست بلکه دارای زاویه ای در حدود ۲۳.۵ درجه است. اما این محور همواره چنین نیست، بلکه به آهستگی از زاویه ۲۴.۵ درجه به ۲۲.۱ درجه میرسد و هر ۴۱۰۰۰ سال یک دور کامل میزند.

درحالی که زمین چنین حرکتی دارد، به خاطر تغییر در نیروهای گرانشی، محور زمین در یک دایره در جهت عقربه های ساعت میجنبد. فقط تصور کنید که محور از بالا به سمت پایین شروع به چرخش کند. به این ترتیب زاویه زمین در حد ۳ درجه اختلاف، ثابت میماند، اما جهتی که به آن اشاره میکند، تغییر میابد. برای مثال در حال حاضر ستاره شمالی ما ستاره پولاریس یا جدی است. اما حدود ۱۳ هزار سال قبل، قطب شمال به سمت ستاره وگا یا نسر واقع اشاره داشته است و دوباره در حدود ۱۳ هزار سال بعد به سمت آن باز خواهد گشت. این چرخش تقدیمی در حدود ۲۵,۷۷۶ سال دیگر کامل خواهد شد.

در حال حاضر ما در عصر حوت هستیم،به این معنا که خورشید هنگام طلوع در روز اعتدال بهاری، از محلی که صورت فلکی حوت در آنجا قرار دارد، برمیاید. اما بنا بر حرکت تقدیمی، هر ۲۱۶۰ سال یک بار در روز اعتدال بهاری، خورشید از یک صورت فلکی جدید بر می آید.همانطور که قبلا ذکر شد ما در اواخر سال ۲۰۱۲ از عصر حوت وارد عصر دلو شدیم.

به این ترتیب، مایاها متوجه امری مهم در تغییر بروج و عصرها شده بودند و از اینرو، این تاریخ را زمان نابودی دانسته بودند. البته آنها تنها کسانی که برای اعدادی خاص اهمیت ویژه ای قائل بودند، نیستند. محیط هرم بزرگ جیزه در حدود ۳,۰۲۳ فوت (۹۲۱.۴۱ متر) و ارتفاع آن ۴۸۱ فوت (۱۴۶.۶۰۹ متر است. از نظر عده ای شاید این اندازه ها در مقیاس ۱ : ۴۳,۲۰۰ نماد نیمکره شمالی زمین باشد. نظر بحث انگیز دیگر این است که این اعداد درست ۲۰ برابر عدد حرکت تقدیمی ۲۱۶۰ هستند و نماد گذر زمین از ۲۰ برج فلکی و ایجاد "عصر"های گوناگون هستند.

این مثالها از اعداد تقدیمی، ریاضیات و جهت یابی نجومی که در سازه های باستانی یافت شده اند، حتی ذره ای از تشابهات یا لااقل تلاقیهای عامدانه موجود در مکانهای تاریخی و داستانها و اساطیر هم نیست. تئوریها و گمانه زنیهای موجود درباره این ساختمانهای دیدنی چه درست و چه نادرست، دقت وسواس گونه ای که در طراحی، محاسبه و ساخت آنها اعمال شده است، قابل چشم پوشی نبوده و حسی غریب و احترامی عمیق در انسان امروز ایجاد میکند. و ما تصور میکنیم پیشرفته هستیم...

منبع:www.aftab.ir (http://www.aftab.ir/)

aein_m
03-27-2013, 11:28 AM
کعبه ی زرتشتیان هم نجومیه یا جنبه ی دیگه ای داره؟

hojjat.66
03-27-2013, 12:14 PM
کعبه ی زرتشتیان هم نجومیه یا جنبه ی دیگه ای داره؟

کعبه زرتشت نام بنایی است مکعب مستطیل شکل درنقش رستم دراستان فارس. این بنا در زمان هخامنشیان و به احتمال در عصر پادشاهی داریوش بزرگ ساخته شده استاین بنا دارای تنها یک مدخل بالاتر از سطح زمین و بازمانده پلکانی برای دسترسی به تنها ورودی آن است. تا سال 1316 شمسی، ثلث پایینی بنا در زمین دفن شده بود. تنها در این سال و با آغاز کاوشهای باستان شناسی بود که مشخص گردید که بنا در سه سمت خود (بجز ورودی) دارای سکو است. همچنین در درگاه ورودی جای چرخش پاشنه دری سنگین و کلفت، نشان از دربسته بودن بنا می‌دهد. این ساختمان تماماً ازسنگ اهکی سفید و سیاه ساخته شده است.
درباره کاربرد این بنا، نظرات گوناگونی ابراز شده است. متاسفانه دانشمندان تاکنون کاربرد بی شک و تردید آن را کشف نکرده‌اند.
زمان حمله اعراب به ايران نام «کعبه زرتشت» را به آن دادند. زيرا کاربرد آن را نمي دانستند. از آن جا که فکر مي کردند هر ديني مي بايست براي خود بتکده يا مرکزيتي براي خود داشته باشد با ميل خود گفتند حتما اين بنا هم مرکزيت يا کعبه زرتشتيان است
بخشی از کاربردهایی که به این بنا منسوب شده‌است، چنینند:
آرامگاه دائمی داریوش که بعدها انصراف پیدا کرده است.
آرامگاه موقت (فقط تا پوسیده شدن اجساد)
جایگاه آتش مقدس(اتشگاه)
جایگاه نگهداری اوستا و کتب دینی
جایگاه پرچم‌های شاهی
پژوهشگر «رضا مرادی غیاث آبادی» که تحقیقات فراوانی در زمینه ایران باستان داشته، راز این بنا رادر کتابی به نام «نظام گاهشماری در چارطاقی های ایران» توسط انتشارات نوید شیراز به چاپ رسانده و منتشر کرده است
غیاث آبادی با تحقیقات خود ثابت کرد این بنا با مقایسه با تمامی بناهای گاهشماری (تقویم) آفتابی در سرتاسر جهان، پیشرفته ترین، دقیق ترین، و بهترین بنای گاهشماری آفتابی جهان می تواند باشد. در صورتی که تا قبل از این بنا «چارطاقی ها» در نقاط مختلف ایران احداث شده بودند و همین وظیفه را با شیوه ای بسیار ساده اما دقیق و حرفه یی بر عهده داشتند. تمامی بناهای گاهشماری آفتابی در جهان فقط می توانند روزهای خاصی از سال (مانند روزهای سرفصل) را مشخص کنند و یا حتی با سال خورشیدی تنظیم نیستند. اما این بنا با دقت و علمی که در ساخت آن اجرا شده قادر است بسیاری از جزئیات روزهای مختلف سال و ماهها را مشخص کند که زرتشتیان با استفاده از این بنا می توانستند بسیاری از مناسبت ها و جشن های سال را روز به روز دنبال کنند و از زمان دقیق آنها آگاه شوند.

[/URL]http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/tirajeh/Kabeh-02.gif (http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/tirajeh/Kabeh-02.gif)

این یک گاهشمار تمام سنگی ثابت در جهان است که می بایست سازندگان آن از بسیاری از نکات علمی جغرافیایی و نجومی و سال کبیسه و انحراف کره زمین نسبت به مدار خورشید و تفاوت قطب مغناطیسی با قطب جغرافیایی و مسیر گردش زمین به دور خورشید و... را در 2500 تا 3000 سال پیش در دوران حکومت هخامنشیان آگاهی می داشتند

منبع: [url]http://hegmatanarch.blogfa.com

m.akhlaghi
07-08-2013, 10:47 AM
سلام دوستان
من دانشجوی سال آخر معماری هستم و قراره پایان نامه ام رصد خونه باشه. در واقع به خاطر علاقه ام به نجوم این موضوع رو انتخاب کردم. آیا کسی از دوستان اطلاعاتی درباره طراحی رصد خونه داره؟
مثلا یک رصد خانه چه فضاهایی داره؟ یا اینکه ابعاد استاندارد هر فضا چند متر هست؟
اگر کسی بتونه در این زمینه کمکم کنه ممنون میشم.

m.akhlaghi
07-09-2013, 08:50 PM
سلام دوستان
ظاهرا همه گرفتارن و فرصت برای پاسخ ندارن.
یه سری سوال دارم که سعی می کنم تشریح کنم:
1- به نظر شما بهتره یه رصد خونه تو کویر سه قلعه طراحی کنم یا یک رصد خونه تو مشهد که آسمان نما و ... داشته باش؟ چون فکر می کنم خیلی جالب نیست وسط کویر که خودش "آسمان نما"ست دوباره یک آسمان نما بسازیم.
2- اگه تو شهر بسازم به طور جدی مشکل آلودگی نوری خواهم داشت. اصلا هم رصد تو شهر جذاب نیست. عملا تو شهر باید یه چیزی مثل باغ-موزه نجوم یا ... طراحی کرد. موافقید؟
3- و اما اگه تو سه قلعه نازنین که منجمای مشهدی خیلی دوسش دارن بسازم، خود بنا به نوعی دید ما رو تو افق محدود می کنه. به ذهنم رسید که بیشتر فضای رصد خونه زیر زمین باشه ولی اگه بخوام یه رصد خونه تحقیقاتی طراحی کنم فضایی که تلسکوپ قرار می گیره با اون گنبد و ... رو نمیشه زیر زمین قایم کرد. به نظرتون بیشتر این فضا رو برای منجمای آماتور طراحی کنم یا یه فضای حرفه ای با تلسکوپ درست و حسابی؟
4- اگه قرار باشه فضا حرفه ای باشه من هیچ اطلاعاتی درباره ی یک رصدخونه حرفه ای ندارم که از چه بخش هایی تشکیل میشه، چه فضاهایی می خواد، چه امکاناتی می خواد و ...

دوستان اگه می تونید زود جواب بدید. اینه حال و روز من :sFun_bangdesk:

پیمان اکبرنیا
07-10-2013, 11:17 AM
سلام دوستان
ظاهرا همه گرفتارن و فرصت برای پاسخ ندارن.
یه سری سوال دارم که سعی می کنم تشریح کنم:
1- به نظر شما بهتره یه رصد خونه تو کویر سه قلعه طراحی کنم یا یک رصد خونه تو مشهد که آسمان نما و ... داشته باش؟ چون فکر می کنم خیلی جالب نیست وسط کویر که خودش "آسمان نما"ست دوباره یک آسمان نما بسازیم.
2- اگه تو شهر بسازم به طور جدی مشکل آلودگی نوری خواهم داشت. اصلا هم رصد تو شهر جذاب نیست. عملا تو شهر باید یه چیزی مثل باغ-موزه نجوم یا ... طراحی کرد. موافقید؟
3- و اما اگه تو سه قلعه نازنین که منجمای مشهدی خیلی دوسش دارن بسازم، خود بنا به نوعی دید ما رو تو افق محدود می کنه. به ذهنم رسید که بیشتر فضای رصد خونه زیر زمین باشه ولی اگه بخوام یه رصد خونه تحقیقاتی طراحی کنم فضایی که تلسکوپ قرار می گیره با اون گنبد و ... رو نمیشه زیر زمین قایم کرد. به نظرتون بیشتر این فضا رو برای منجمای آماتور طراحی کنم یا یه فضای حرفه ای با تلسکوپ درست و حسابی؟
4- اگه قرار باشه فضا حرفه ای باشه من هیچ اطلاعاتی درباره ی یک رصدخونه حرفه ای ندارم که از چه بخش هایی تشکیل میشه، چه فضاهایی می خواد، چه امکاناتی می خواد و ...

دوستان اگه می تونید زود جواب بدید. اینه حال و روز من :sFun_bangdesk:

سلام :)

در مورد سوال اولتون: قطعا توی سه قلعه آسمان نما نیاز نیست و رصدخونه کافیه :) داخل مشهد ولی آسمان نما بهتر از رصدخونه است به خصوص یک آسمان نمای خوب و مجهز.

در مورد سوال دوم: بله موافقم که در شهر موزه علم و آسمان نما تاسیس بشه :)

در مورد سوال سوم: مگر رصدخانه چه ابعادی داره که افق رو محدود کنه؟ فضای به اون بزرگی موجود هست یک رصدخانه میتونه اونجا باشه و جای زیادی هم نمیگیره.

در مورد رصدخانه هم باید عرض کنم شما هر نوع رصدخانه ای طراحی کنید در دسته آماتوری جای میگیره و رصدخانه های حرفه ای حداقل آینه ای به قطر 1 متر نیاز دارند. البته میشه رصدخانه آماتوری طراحی کرد که کارهای آماتوری و پروژه های جدی توش انجام بشه. چنین رصدخانه نیاز به تلسکوپ بزرگتر از 16 اینچ، لوازم نور سنجی و تصویر برداری خوب و حرفه ای و همچنین برنامه ریزی به کمک یک کمیته علمی از اساتید نجوم داره تا براش کار مناسب تعریف بشه و امکانات هدر نره! اینکه رصدخانه ای ساخته بشه و بعد منجمان ندونند باید باهاش چه کاری انجام دهند خیلی بده :)

m.akhlaghi
07-11-2013, 02:49 PM
سلام آقای اکبرنیا
ممنونم که به سوالاتم جواب دادید.
درمورد اینکه مگر رصدخونه چه ابعادی داره باید بگم که: وقتی یه دانشجوی معماری یه رصدخونه حتی آماتوری طراحی می کنه هزار و یک جور فضا رو باید در نظر بگیره. حداقل همون چیزهایی که دوستان خودتون گفتن. مثلا فضا برای اقامت چند روزه، اتاق های سمینار و کنفرانس، یک آمفی تئاتر درست و حسابی، فضاهای تخصصی(که دقیق نمی دونم! مثل فضایی که تلسکوپ در اون هست و گنبد تلسکوپ)، قسمت هایی که حالت نمایشگاهی داشته باشه( مثلا برای یه نمایشگاه عکاسی نجومی)، بخش های خدماتی، اداری، آموزشی و ..... به نظرتون چند متر میشه در چند طبقه؟!
خوب همه ی اینها کلی جا میگیره! و اگر روی سطح زمین ساخته بشه وقتی شما دارین رصد می کنین در فضای باز، آسمون اون بخشی که پشت ساختمان رصد خانه هست دیده نمیشه مگر اینکه شما رو سقف خود رصد خونه رصد کنین یا اونقدر از بنا دور بشین که چندان تاثیری نداشته باشه. درسته؟
یه سری از فضاهایی که بعضی دوستان کار کردن رو در زیر می بینید:
) پارکینگ : برای 200 ماشین
2) اقامتگاه : سوئیت + اطاق چند نفره
3) فضای آموزشی
4) سلف و سرویس ( برای 50 الی 100 نفر )
5) مرکز همایش ها ( برای 200 الی 300 نفر )
6) سالن آسمان نما
7) مجموعه رصدخانه ( نیمکره تلسکوپ ( قطر 15 الی 20 متر ) + اطاق اپراتور + ... )
8) عرشه ( سطحی رو باز و بدون مانع برای دید به آسمان و یا افق )
9) کتابخانه
10) سالن مانیتورینگ
11) فضای اداری
12) موزه
13) حیاط
یکی از اساسی ترین سوال های من اینه که شماره 7 به غیر از نیمکره تلسکوپ و اطاق اپراتور دیگه چه فضاهایی داره و ابعاد و استاندارد این فضاها چقدر است؟
ویا اینکه اتاق مانیتورینگ چیه و چه کارهایی در اون انجام میشه.
اگر کسی جواب این سوال ها رو میدونه واقعا لطف میکنه اگه جواب بده چون من هرچی تو اینترنت می گردم چیز به درد بخوری پیدا نمی کنم.

پیمان اکبرنیا
07-11-2013, 06:17 PM
سلام آقای اکبرنیا
درمورد اینکه مگر رصدخونه چه ابعادی داره باید بگم که: وقتی یه دانشجوی معماری یه رصدخونه حتی آماتوری طراحی می کنه هزار و یک جور فضا رو باید در نظر بگیره. حداقل همون چیزهایی که دوستان خودتون گفتن. مثلا فضا برای اقامت چند روزه، اتاق های سمینار و کنفرانس، یک آمفی تئاتر درست و حسابی، فضاهای تخصصی(که دقیق نمی دونم! مثل فضایی که تلسکوپ در اون هست و گنبد تلسکوپ)، قسمت هایی که حالت نمایشگاهی داشته باشه( مثلا برای یه نمایشگاه عکاسی نجومی)، بخش های خدماتی، اداری، آموزشی و ..... به نظرتون چند متر میشه در چند طبقه؟!
خوب همه ی اینها کلی جا میگیره! و اگر روی سطح زمین ساخته بشه وقتی شما دارین رصد می کنین در فضای باز، آسمون اون بخشی که پشت ساختمان رصد خانه هست دیده نمیشه مگر اینکه شما رو سقف خود رصد خونه رصد کنین یا اونقدر از بنا دور بشین که چندان تاثیری نداشته باشه. درسته؟
3) فضای آموزشی
6) سالن آسمان نما
9) کتابخانه
10) سالن مانیتورینگ
11) فضای اداری
12) موزه
13) حیاط
یکی از اساسی ترین سوال های من اینه که شماره 7 به غیر از نیمکره تلسکوپ و اطاق اپراتور دیگه چه فضاهایی داره و ابعاد و استاندارد این فضاها چقدر است؟
اگر کسی جواب این سوال ها رو میدونه واقعا لطف میکنه اگه جواب بده چون من هرچی تو اینترنت می گردم چیز به درد بخوری پیدا نمی کنم.

بله اگر بخواهید یک مجموعه بزرگ بسازید فضای زیادی نیاز داره ولی باز متوجه نیستم چرا کسانی که می خواهند در فضای باز رصد کنند باید حتما نزدیک ساختمان باشند؟ میتونید فضایی برای رصد در نظر بگیرید که با ساختمان فاصله داشته باشه تا افق محدود نشه. ابعاد ساختمان هم بستگی به مساحت زمین داره یعنی در چه فضایی قراره همه این قسمتها وجود داشته باشند؟

در مورد خود ساختمان هم چیزی که خیلی مهمه اینه که ستونی که تلسکوپ روش نصب میشه باید کاملا و کاملا از ساختمان ایزوله باشه. یعنی ستون روی یکی شمع قرار داشته باشه که در عمق قرار داره و تلسکوپ روی ستون نصب بشه. ستون و شمعش نباید هیچ تماسی با ساختمان و فونداسیون داشته باشند تا هیچ لرزشی به پایه تلسکوپ منتقل نشه. این از مهمترین نکات ساخت رصدخانه است.

درباره اندازه گنبد و فضاها، کاملا بستگی داره به نوع رصدخانه و اندازه تلسکوپ. اندازه تلسکوپ و پایه باید مشخص باشه تا گنبد مناسبی براش طراحی بشه. اگر فضای گنبد یک فضای آموزشی هست باید ظرفیت بیشتری برای گنبد در نظر گرفته بشه. اگر فضا فقط برای تحقیقات هست قضیه متفاوته.

رصدخانه های آماتوری و آموزشی معمولا اتاق کنترل ندارند و فقط یک گنبد هستند. رصدخانه های حرفه ای اتاق کنترل دارند :)

پیشنهاد می کنم در این زمینه با کسانی که مجموعه های رصدخانه ای طراحی کرده یا در حال کار در رصدخانه ها هستند مشورت کنید. من شاید زیاد تجربه نداشته باشم :) یک پیشنهاد بسیار موثر دیگه هم اینکه در اینترنت تصاویر رصدخانه ها را سرچ کنید. به قدری عکس زیاد هست که کلی ایده می گیرید درباره ابعاد و اندازه رصدخانه و گنبد و ... . من برای کاری این سرچ را انجام دادم و صدها عکس گیر آوردم.

m.akhlaghi
07-12-2013, 09:06 AM
ممنونم إز نكاتتون. فقط يك مسئله كوچيك وجود داره كه من متاسفانه كسي كه در حال ساخت يا طراحي يك رصد خونه باشه نمي شناسم. رصد خونه إز أون مواردي هست كه اطلاعات كمي دربارش وجود داره. فكر مي كتم اگر يك رصد خونه آماتوري طراحي كنم معقول تر و مفيد تر باشه.
باز هم بسيار ممنونم إز راهنماييتون :smile:

jooyande
11-08-2013, 07:13 PM
سلام آقای اکبرنیا
3) فضای آموزشی
6) سالن آسمان نما
9) کتابخانه
10) سالن مانیتورینگ
11) فضای اداری
12) موزه
13) حیاط

سلام دوست عزیز
به نظرم برای این منظور بهترین کار بردن تمام ساختمان ها و فضاها به زیر زمین هست (که البته دردسر و دشواری خودش رو هم داره!).
تنها گنبد رصدخانه و مجموعه های بدون سازه و ساختمان (مثل زمین بازی، پارکینگ و ...) باید روی سطح زمین باشند. در این حالت نیازی به عرشه هم نیست. ;)

خوش باشید.

ati16
02-18-2014, 11:47 AM
سلام به دوستان آسمونی مطالب جالبی رو گذاشتیدفخیلی ازشون استفاده کردم ازتون ممنونم.بچه ها من دانشجوی معمارییم و دارم واسه پایان نامم یه پارک موزه نجوم با رویکرد اموزش تعاملی نجوم به عموم مردم طراحی می کنم اما زیاد با فضای رصدخونه و چیزایی که نیاز داره اشنا نیستم میخوام ازتون خواهش کنم کمکم کنید.در بخش گالری ها هم ازتون کمک میخوام ،لطفا بهم بگید که چه گالری هایی رو میتونم توی موزم قرار بدم البته خودم چندتا گالری تو ذهنم هست مثل گالری های به فضا خوش آمدید،کهکشان ما،منظومه شمسی،کاوشگران کوچک(که مخصوص بچه هاست)،اخبار کهکشانی،گالری معرفی ابزار نجومی،بزرگان نجوم،تاریخچه نجوم،نجوم در فرهنگ های مختلف. حالا از شما میخوام اگه میشه با من هم فکری کنید و اگه پیشنهادی دارید در مورد این گالری ها یا گالری جدید برام بنویسید ممنونم از همتون

Naruto Sh
02-23-2014, 02:53 AM
سلام به دوستان عزیز و گرامی.
درباره بنای استون هنج و بناهای قوم مایا و آزتک و اهرام ثلاثه مصر چیزهای زیادی شنیدم و خوندم اما در باره این بناها چیزهای عجیبی هم شنیدم !!!
مثلا درباره استون هنج شنیدم که جادوگران از طریق این بنا با نیروهای کیهانی ارتباط بر قرار میکردن و به نیروهای عجیبی دست پیدا میکردن !!!
یا اینکه کیمیاگران و اخترشناسان از طریق منابع علمی اسرار آمیزی که درون اهرام قرار داشته به نیروهای شگفت انگیزی دست پیدا میکردند به طوری که تبدیل به یک ساحر بزرگ میشدند. همچنین گفته شده که این سه هرم ارتباط خاصی با صورت فلکی مثلث داره زیرا طرحش از روی این سه ستاره ساخته شده و برای جذب نیروهای عظیم کیهانی و ارتباط با عالم های دیگر بوده!!

آیا این گفته ها صحت داره ؟
با تشکر از شما دوستان.

monaya
04-11-2015, 02:56 PM
با سلام
من در حال طراحی یک موزه نجوم هستم.و میخوام بدونم که برای ایده اوله از چی شروع کنم خوبه؟شکل ساختمان چطور باشه منجمان می پسندند؟

محمد فتحی
04-11-2015, 10:08 PM
با سلام
من در حال طراحی یک موزه نجوم هستم.و میخوام بدونم که برای ایده اوله از چی شروع کنم خوبه؟شکل ساختمان چطور باشه منجمان می پسندند؟

سلام
به نظرم اگر سازه کروی باشه جذابتره.حالا چون قراره موزه باشه شبیه به ذات الحلق که باشه خیلی با حال میشه.

mohsen4465
04-12-2015, 06:22 PM
با سلام

من یک پیشنهادی دارم که اگه عملی بشه نه تنها برای منجمان بلکه برای عموم هم بسیار جذاب خواهد بود. پیشنهاد میکنم بدنه ساختمان رو بشکل یک سنگ آسمانی طراحی کنید. البته خب یکم کار سختیه و هزینه زیادی ممکنه داشته باشه. اما فکر میکنم خیلی جذاب باشه و تو چشم بیاد. :)