PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قطعات یک تلسکوپ دست ساز

مهدی نوابی
01-04-2011, 04:24 PM
سلام
من یک تلسکوپ چند سال پیش ساختم که آینه اش رو خودم تراش دادم اما حال نداشتم پایه و اینا درست کنم لذا خریدم.....آینه 6 اینچ چیز خوبی از آب در اومد. الان گذاشتمش یه گوشه خاک بخوره...اگه کسی تو کار دست ساز و اینا هست بیاد بهش بدم...حیفم میاد کسی استفاده نکنه....اپتیکش خوبه....در ضمن پایه اش هم بدک نیست.....به قول قدیمیا "حالا شما بیا مشتری میشی"

Mostafa
01-04-2011, 04:49 PM
سلام به آقا مهدی عزیز

به خدمت اعضای گرامی که احیانآ آقای نوابی را نمیشناسند عرض کنم که بنده بیش از ده سال است که با ایشان دوستم . آقای نوابی از افراد پرتجربه و با سابقه در زمینه ساخت انواع تلسکوپ دست ساز هستند و تا کنون تلسکوپ های بسیار با کیفیتی ساخته اند .

حضور ایشان در سایت فرصت مغتنمی برای علاقمندان به ساخت ابزار و تلسکوپ است تا از تجربه ایشان بهره مند شوند .

169
01-04-2011, 06:03 PM
به سلام عرض می شود آقای نوابی
خوشحال شدم یک نفر خبره تو ساخت تلسکوپ در فروم پیدا شده!!!:hope my fake smile
یه سوال دارم این بود که بیشترین سایز تلسکوپی که ساختید چقدر بوده!؟ قطر ایینه منظورمه!!
بعد اینکه چند ساله تو ساخت تلسکوپ فعالیت دارید؟!

مهدی نوابی
01-08-2011, 05:26 PM
اولا من سلام عرض میکنم مجددا...دوما اینکه آقای امام از همون قدیما اهل چوب کاری بود....سوما خدمت دوست عزیزمون عرض کنم که خوب به نظر من بیشتر از 6 اینچ منطقی نیست دستی تراش بدیم. معمولن تو 4.5 و 6 خوب جواب میده ....شاید تا الان 10 تا آینه تراش داده باشم

شايان سليم شهشهانى
01-08-2011, 06:01 PM
اولا من سلام عرض میکنم مجددا...دوما اینکه آقای امام از همون قدیما اهل چوب کاری بود....سوما خدمت دوست عزیزمون عرض کنم که خوب به نظر من بیشتر از 6 اینچ منطقی نیست دستی تراش بدیم. معمولن تو 4.5 و 6 خوب جواب میده ....شاید تا الان 10 تا آینه تراش داده باشم
با تشكر از فعال شدن دوباره اقاي نوابي!
من خيلي دوست دارم تلسكوپ درست كنم ، اونم "٦ !
بچه كه بودم كلا از درست كردن يك چيزي (هر چيز) خوشم ميومد !
الانم دوست دارم در يك برنامه ي دراز مدت يك تلسكوپ تا حداقل ١.٥ سال ديگه درست كنم ، از اقاي نوابي كمك مي خوام و ميخوام بپرسم كه اصلا تا ١.٥ سال ديگه ميشه!؟ 

مهدی نوابی
01-08-2011, 06:04 PM
شما می تونی تا 6 ماه دیگه یه تلسکوپ خوب درست کنی ...عید زمان خوبیه

مهدی نوابی
01-08-2011, 06:05 PM
اگه بخوای باید یه سری نوشته بهت بدم ......

شايان سليم شهشهانى
01-08-2011, 06:08 PM
اگر بخوام تا ٦ ماه ديگه درست بشه ، روزي چقدر بايد براش وقت بذارم؟!
يا بهتر بگم ، هفته اي چقدر؟ (چون معمولا نميشه هر روز وقت مشخصي را به اينكار اختصاص داد)
وسايل لازم !!!؟

واقعا ميخوام درست كنما!

مهدی نوابی
01-08-2011, 06:43 PM
خوب فکر کنم 6 ماه روزی کمتر از 1 ساعت وقت بزاری درست میشه....ابزارش و نحوه ی ساخت رو باید مفصل توضیح بدم
کم کم میریم جلو

169
01-09-2011, 05:11 PM
نمیدونم آقای نوابی شما توی فروم پارس اسکای بخش ساخت تلسکوپش بودید یا نه ولی اونجا مطالب خیلی خوبی ارائه میشد و کمی فعالیت داشتم ولی متاسفانه فروم مدیریتی نداشت و کم کم غیر فعال شد!
خب آقای نوابی شما بهتر میدونید که برای ساخت باید تمام وسایل رو پیدا کرد و چیزی که همیشه سواله اینه که پودر سمباده حالا با درجات مختلف رو باید از کجا تهیه کرد و قرص شیشه( چون باید قطر 10 میل شیشه معمولی باشه) رو هم همین طور!
اگه وقتشو دارید کم کم مباحث ساخت تلسکوپ از ابتدا تا انتها رو بگید به مرور مثلا همین شش ماه!
منم اطلاعات کمی دارم که همراهی تون میکنم!

Mostafa
01-09-2011, 05:20 PM
سلام Astronomer169 جان

البته می دونم منتظر جواب آقا مهدی هستید .ولی بد نیست منم در این باره مطلبی عرض کنم .

بهترین مرجعی که میتونید هم همه وسایل ساخت تلسکوپ رو ( پودر سمباده ، قرص شیشه ، پودر کوتینگ و .... ) گیر بیارید و هم همه اطلاعات رو ،کارگاه جناب مهندس کثیری ها است .

نمیدونم دوستان چقدر با ایشون آشنایی دارند . ولی ایشان مرد بسیار بزرگ و نازنینی هستند که سالهای سال است کارگاه اپتیک در حوالی خیابان جمهوری دارند و در همان کارگاه نسبتآ کوچک

کارهای اپتیکی بزرگی ( از جمله سفارشات وزارت دفاع و .... ) را انجام میدهند .

ایشان از معدود انسانهای شریفی هستند که علمشان را بدون ذره ای چشم داشت به هر کس که از راه برسد و طالب باشد آموزش میدهند .

بنده 10 سالی هست که افتخار شاگردی ایشان را دارم و به جرآت عرض میکنم نفر اول ساخت انواع ابزار های اپتیکی در ایران هستند .

اتفاقآ بنده همین اخیرآ با ایشان صحبت کردم و قرار شد مقاله مفصلی به زودی برای آوااستار بنویسند .

ضمنآ ایشان همه نجهیزات تراش آینه را هم دارند و آینه افراد را در هر مرحله تست میکنند .

موفق باشید

169
01-09-2011, 06:03 PM
بسیار عالی بسیار عالی آقای امام!!!:thumbsup:
فکر کنم باید به فکر یه کارگاه اموزش ساخت تلسکوپ بزارید!!! با حضور آقای نوابی و خودتون و آقای کثیری ها!!!:yarr:

مهدی نوابی
01-10-2011, 11:21 AM
با عرض سلام مجدد
همونطور که دوست و معلم عزیزم آقای امام فرمودند آقای کثیری ها واقعا از این جهت منبع خوبی هستند....
یه عذر خواهی هم باید بکنم بابت فاصله ی بین پست هام....

شايان سليم شهشهانى
02-03-2011, 01:56 AM

با توجه به نزديك شدن به عيد (٤٥روز مانده!) از اقاي نوابي تقاضا دارم تا اطلاعات مختص به ساخت تلسكوپ را بصورت فايل (احتمالا) pdf در اين تاپيك قرار دهند ، من هنوز مشتاق ساخت تلسكوپم!
ميتونه تلسكوپم دابسوني باشه ديگه!!؟

par_sed
07-28-2012, 07:10 PM
سلام دوستان
داشتید خوب پیش میرفتید:have a nice day:
منم داشتم مباحثتونو دنبال می کردم
چرا دیگه ادامه نمی دید!!!!!؟

N3PTUN3
07-28-2012, 09:51 PM
با سلام و درود :

مسئله سیستم ترکینگ یکی از مفید ترین لوازم کاربردی برای یک تلسکوپ ( چه اپتیکی و په رادیویی ) است که اگر دوستان در این تاپیک به نتایج دلخواه بررسند , من هم در ادامه و پس از اتمام پروژه تلسکوپ سیستم ترکینگ طراحی شده توسط گروه خودمان را در این تاپیک قرار می دهم . امید است مورد قبول دوستان قرار گیرد .

برای اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید :

http://parssepehr.net/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7/%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C

http://parssepehr.net/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7/%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C
نکته : با کمتر از 100 هزار تومان می توان این سیستم را برای تلسکوپ های اپتیکی راه اندازی کرد .

par_sed
07-31-2012, 10:28 PM
میشه یه کم درباره سیستم ترکینگ توضیح بدید؟

N3PTUN3
08-01-2012, 12:52 AM
با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات دوستان عزیز :

در این قسمت در نظر ندارم با استفاده از نام های تخصصی , پروتوکل های موجود و یا .. به نگارش این پاسخ بپردازم و امید دارم پاسخی مناسب داده باشم .

قبل از خواندن این قسمت , لینک های زیر رو مشاهده کنید :

http://www.buytelescopes.com/Topic/28-astronomy-101-part-1-goto.aspx
http://www.youtube.com/watch?v=C03CdNY71k8

http://www.youtube.com/watch?v=C03CdNY71k8

سیستم ترکینگ و یا GOTO که هموراه یکی از ابزارهای پرطرفدار در بین عکاسان آسمان و یا منجمان حرفه ایی است وظیفه کنترل موقعیت سمتی و ارتفاعی یک تلسکوپ را دارد . به طور مثال بنده که سر رشته ایی از نجوم ندارم قصد دارم در آسمان شب سیاره زهره را پیدا کنم , زمانی که تلسکوپ را بر روی سیستم ترکینگ سوار می کنم , با استفاده منو جستجو سیاره زهره را وارد می کنم و سیستم با استفاده از سنسور های متصل شده به دستگاه ( سنسور GPS و زاویه سنج های مدار ) جرم مذکور را بر صفحه ی آسمان پیدا می کند و راستای تلسکوپ را طوری تنظیم می کند که بتوان جرم مذکور را به راحتی مشاهده کرد . مرحله بعدی این نکته است که با توجه به تغییر موقعیت زمین و سیاره موقعیت سمتی و ارتفاعی تلسکوپ را با استفاده از موتور های متصل سده به روز رسانی کند , که این نکته هم به صورت اتوماتیک انجام می شود .

دوستانی که با محاسبات مربوطه آشنا هستند , بهتر از بنده در جریان هستند که محاسبه موقعیت یک سیاره در آسمان در یک تاریخ و زمان خاص با توجه به موقعیت جغرافیایی ناظر کاری زمان بر است . از این رو این محاسبات به صورت یک برنامه به زبان C برای نوشته شد . حال می توانیم به راحتی این برنامه را بر روی کامپیوتر اجرا کنیم و به اهداف دلخواه بررسیم . اما اینجا یک نکته دیگر پیش می آید که همیشه که یک کامپیوتر همراه آدم نیست و نباید سیستم متکی به کامپیوتر باشد ! به همین دلیل تصمیم گرفتم این برنامه را برای میکرو کنترلر طراحی کنیم . ( میکروکنترلر یک آی سی است که همانند کامپیوتر حافظه ,CPU و .. دارد که می توان با برنامه دادن به این قطعات الکترونیکی , اهداف مذکور را در آن پیاده سازی کرد ) و در حال حاضر تمام محاسبات مورد نظر بر روی یک میکروکنترلر 8 بیتی که کمتر از 5 هزار تومان قیمت دارد , انجام می شود .
این سیستم در بازار کشور به صورت آماده به فروش می رسد و می توان آن را به راحتی تهیه کرد , اما دلیل ساخت این سیستم در داخل کشور در لینک زیر به صورت کامل تری آورده شده است .

اگر تا کنون پاسخ خود را نگرفته اید , از طریق پیام خصوصی سوال خود را تکرار کنید . زیرا سایر مباحث تخصصی است و شاید از حوصله کاربران خارج باشد .

farshad
08-01-2012, 12:26 PM
زمانی که تلسکوپ را بر روی سیستم ترکینگ سوار می کنم با استفاده منو جستجو سیاره زهره را وارد می کنم و سیستم با استفاده از سنسور های متصل شده به دستگاه ( سنسور و زاویه سنج های مدار ) جرم مذکور را بر صفحه ی آسمان پیدا می کند و راستای تلسکوپ را طوری تنظیم می کند که بتوان جرم مذکور را به راحتی مشاهده کرد .

اگر تا کنون پاسخ خود را نگرفته اید , از طریق پیام خصوصی سوال خود را تکرار کنید . زیرا سایر مباحث تخصصی است و شاید از حوصله کاربران خارج باشد .

درود بر شما

و ممنون برای توضیحاتی که ارائه دادید.

یعنی میفرمائید بدون نیاز به قطبی کردن، این کار صورت میگیره!؟ یا اینکه اول باید قطبی بشه؟!

من فکر میکنم اگر براتون زحمتی نباشه و کامل تر توضیح بدید خیلی به دردمون بخوره...
مدتی پیش با دوستانی در یک فروم عکاسی، ماه ها !!! در مورد چند و چون این کار مباحثه کردیم اما به علت نداشتن تجربه نجومی پروژه نیمه کاره ماند و ...
منظورم ساخت پایه ای هستش که بشه ازش برای عکاسی استفاده کرد ( اگه درست متوجه شده باشم در مورد این سیستم ترکینگ )

سپاس

N3PTUN3
08-01-2012, 01:57 PM
با سلام و درود :

یعنی میفرمائید بدون نیاز به قطبی کردن، این کار صورت میگیره!؟ یا اینکه اول باید قطبی بشه؟!قطبی کردن فقط برای AZ در پایه های معمول مطرح است که اگر سیستم به طوری طراحی شود که اتوماتیک نسبت به قطب , AZ را تغییر دهد , نیاز به قطبی کردن نیست . ( در حال حاضر چنین مشکلی وجود ندارد و سیستم به صورت اتوماتیک قطبی می شود ! یعنی نیازی به تنظیم کردن آن نیست , شما پایه را در هر موقعیتی قرار می دهید و پس از حدود 30 ثانیه سیستم موقعیت شما , زمان محلی و... را محاسبه می کند و بعد از آن به طور اتوماتیک به دنبال هدف شما می گردد. )

من فکر میکنم اگر براتون زحمتی نباشه و کامل تر توضیح بدید خیلی به دردمون بخوره... من دقیقا نمی دونم تو عکاسی به چه دقتی احتیاج است و یا پایه موقعیت تلسکوپ را هر چند دقیقه در میان باید آپدیت کند !
اما تا اینجا من پیش رفتم که یه جرم تو آسمان ( یا یه میل و بعد ) به دستگاه بدی بعد اون قفل می کنه روش و با توجه به موقعیت شما رو کره زمین اون رو ردیابی می کند و به دنیال آن حرکت می کند .
چون دقت این پایه و محاسبات انجام شده با یک میکروکنترلر 8 بیتی است , بدیهی است که دقت لازم را برای کار های حرفه ایی نداشته باشد !

به طور مثال عکس زیر را نگاه کنید =>

http://parssepehr.net/images/stories/8spu1o8l2vvuidvc4kh7.jpg (http://parssepehr.net/images/stories/8spu1o8l2vvuidvc4kh7.jpg)

نتایجی که در بالا مشاهده می کنید در حدود 6 ماه پیش پس از تست های اولیه ثبت شد و اکنون به مراتب دقت بالاتری در سیستم داریم . اما باز امکان دارد سیستم اون دقت لازم برای عکاسی را نداشته باشد

من تا کنون عکاسی نکردم , اما می دونم که با یه دیش که زاویه دریافتش در حدود 15 درجه است , این خطایی که ما 6 ماه پیش هم تو محاسباتمون داشتیم , هیچ مشکلی در دریافت ایجاد نمی کنه !

من فعلا در حال ساخت نسخه اولیه هستم , یعنی سیستم مکانیکی به طور کامل راه اندازی شود و یک رادیو تلسکوپ بر روی آن نصب شود و اجرام مورد نیاز به راحتی در پهنای آسمان ردیابی شود ! می توانیم پس از راه اندازی این سیستم بر روی افزایش قابلیت هایی برای هر چه حرفه ایی شدن پایه و در آخر امکان استفاده از آن برای علاقه مندان عکاسی فرآهم شود .

مدتی پیش با دوستانی در یک فروم عکاسی، ماه ها !!! در مورد چند و چون این کار مباحثه کردیم اما به علت نداشتن تجربه نجومی پروژه نیمه کاره ماند و ... من همچین خودم هم تجربه نجومی ندارم , کلا یه کلاس نجوم کروی رفتم و این رو آماده کردم و هنوز راه زیادی در پیش داره که بشه ازش در کارهای حرفه ایی استفاده کرد !

منظورم ساخت پایه ای هستش که بشه ازش برای عکاسی استفاده کرد ( اگه درست متوجه شده باشم در مورد این سیستم ترکینگ ) یه نکته که فقط این وسط می مونه این امر هست که با توجه به سیاست های گروه , در نظر داریم پس تکمیل شدن آن تمام برنامه ها و توضیحات مربوطه در فضای مجازی قرار می گیرد که تمام علاقه مندان بتوانند به راحتی آن را برای کاربرد های معمول بسازند و مورد استفاده قرار دهند .

پیوست برای دوستانی که حوصله خواندن کامل ندارند : بله میشه این رو به عنوان یک پایه برای عکاسی در آینده استفاده کرد .

mohammad_reza
08-01-2012, 08:15 PM
سلام به دوستان امروز یک ایده ای به ذهنم رسید
میشه اینه "6 یا سایز دیگه به تعداد مثلا 3 تا تراش داد و با گذاشتن در کنار هم یک اینه بزرگ تشکیل داد
مثل تلسکوپ کک که از 36 قطعه اینه 1/8 متری درست شده

پیمان اکبرنیا
08-01-2012, 09:53 PM
سلام به دوستان امروز یک ایده ای به ذهنم رسید
میشه اینه "6 یا سایز دیگه به تعداد مثلا 3 تا تراش داد و با گذاشتن در کنار هم یک اینه بزرگ تشکیل داد
مثل تلسکوپ کک که از 36 قطعه اینه 1/8 متری درست شده

سلام

ایده خوبیه ولی دقت بسیار بالایی نیاز داره. فاصله کانونی تمام آینه ها باید با هم برابر باشه که با تراش دست فکر نکنم امکان پذیر باشه و بعد هنگامی که این آینه ها را کنار هم قرار میدیم باید کانونها دقیقا روی یک نقطه بیفته که باز هم نمیدونم با ابزارهای عادی امکان پذیر باشه یا نه. ولی اگر چند متخصص اپتیک روش فکر کنند و براش ایده بزنند شاید بشه درستش کرد.

mohammad_reza
08-01-2012, 10:00 PM
کمی زحمت داره اگه بشه با میکرو متر میشه سطحشون رو اندازه گرفت و یک دست صیقل داد باید اینها تخت بشن تا یک کانون ایجاد بشه

مهدی ناصری
08-01-2012, 10:23 PM
کمی زحمت داره اگه بشه با میکرو متر میشه سطحشون رو اندازه گرفت و یک دست صیقل داد باید اینها تخت بشن تا یک کانون ایجاد بشه
دقیقا این کار دو سال پیش به ذهن من رسید و حتی تا مرحله ی طراحی پیش رفتم!! چون خیلی طرح جالبی می شه، ما دو یا چند آینه ی مثلا هشت اینچی رو در فاصله ی 2 متر از هم قرار خواهیم داد، و بعد توان تفکیک تلسکوپ ترکیبی ما به اندازه ی یک اپتیک 2 متری میشه! اما الآن تقریبا مطمئن هستم که اگر قرار باشه آینه ها رو با دست تراش و صیقل داد این کار امکان پذیر نیست. اما اگه اول از همه یک طراحی قوی و مطمئن اپتیکی، مکانیکی صورت بگیره و البته آینه ها با دستگاه تراش داده بشوند، این روش رو میشه انجام داد. اما کسی که این کار رو انجام میده باید یک بودجه ی بالا رو اختصاص بده و واقعا هدف داشته باشه. اون شخصی که همچین اپتیکی رو خواهد ساخت حتما باید روی مقر و پایه، چشمی، آینه ی ثانویه و حتی مکان رصد و اهداف علمی سرمایه گذاری بکنه. تا الآن خیلی ها به فکر همچین کار های بزرگی بودند و عموما شکست خوردند، اما افرادی هم موفق شدند و الآن با تلسکوپ بزرگ شخصی خودشون پروژه های علمی انجام میدن.

emoradi
09-11-2012, 04:03 PM
با سلام به همه دوستان

اونطوری که اسم تاپیک مشخصه برای این باز شده تا کمک کنه تا افراد علاقه مند به ساخت تلسکوپ بتونن اطلاعات کافی رو از اینجا دریافت کنند ولی متاسفانه تا اینجا که هیچ موضوع به درد بخوری مشاهده نشده!!

دوستان لطفا درصورت امکان این موضوع رو رعایت کنند.

par_sed
09-11-2012, 06:11 PM
سلام دوستان
میشه مرحله پولیش آیینه تلسکوپ رو توضیح بدید؟
به این مرحله رسیدم ولی نمیدونم چیکار کنم!؟

پیمان اکبرنیا
09-12-2012, 12:02 PM
با سلام به همه دوستان

اونطوری که اسم تاپیک مشخصه برای این باز شده تا کمک کنه تا افراد علاقه مند به ساخت تلسکوپ بتونن اطلاعات کافی رو از اینجا دریافت کنند ولی متاسفانه تا اینجا که هیچ موضوع به درد بخوری مشاهده نشده!!

دوستان لطفا درصورت امکان این موضوع رو رعایت کنند.

سلام دوستان

سلام به شما دوستان گرامی

تعداد افرادی که در فروم، کار تراش آینه و ساخت تلسکوپ را بلد باشند خیلی کم هستند و اگر قرار باشه چگونگی ساخت تلسکوپ توضیح داده بشه، باید یکی از این افراد این کار را انجام دهند.

اما فکری به ذهنم رسید. می گردم و مقاله ای درباره چگونگی ساخت تلسکوپ پیدا می کنم و در تاپیک ترجمه گروهی می گذاریم تا دوستان ترجمه کنند و بعد به عنوان مقاله ماهانه قرار میدیم تا همه بتونند مطالعه کنند :)

emoradi
09-12-2012, 08:06 PM
سلام به شما دوستان گرامی

تعداد افرادی که در فروم، کار تراش آینه و ساخت تلسکوپ را بلد باشند خیلی کم هستند و اگر قرار باشه چگونگی ساخت تلسکوپ توضیح داده بشه، باید یکی از این افراد این کار را انجام دهند.

اما فکری به ذهنم رسید. می گردم و مقاله ای درباره چگونگی ساخت تلسکوپ پیدا می کنم و در تاپیک ترجمه گروهی می گذاریم تا دوستان ترجمه کنند و بعد به عنوان مقاله ماهانه قرار میدیم تا همه بتونند مطالعه کنند :)

جناب اکبرنیای گرامی

من یه خورده تجربه در ساخت تلسکوپ دارم و آماده ام تا در اختیار دوستان قرار دهم، ولی با یه شرط!
شرط رو هم زمانی که دوستان اعلام آمادگی کردند میگم،

N3PTUN3
09-13-2012, 04:42 PM
با سلام و سپاس از شما برای ادامه تاپیک ( حتی با شرط و ...:blink: )

بنده اعلام آمادگی می کنم و هنوز هم رو حرفم هستم . ( اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?243-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D8%B2&p=40155&viewfull=1#post40155) , اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?243-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D8%B2&p=40463&viewfull=1#post40463) , اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?243-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D8%B2&p=40496&viewfull=1#post40496) رو ببینید ) .

حالا این شرط شما چیه !؟ :دی :-s

emoradi
09-14-2012, 01:40 AM
با سلام و سپاس از شما برای ادامه تاپیک ( حتی با شرط و ...:blink: )

بنده اعلام آمادگی می کنم و هنوز هم رو حرفم هستم . ( اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?243-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D8%B2&p=40155&viewfull=1#post40155) , اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?243-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D8%B2&p=40463&viewfull=1#post40463) , اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?243-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D8%B2&p=40496&viewfull=1#post40496) رو ببینید ) .

حالا این شرط شما چیه !؟ :دی :-s

با سپاس از لطف شما دوست گرامی

اگه ممکنه صبر کنیم تا تعداد افرادی که مایلند کار رو شروع کنند به چندتایی برسه تا بتونیم با هم فکری و همکاری کار رو سریعتر جلو ببریم

Omid Scope
10-03-2012, 01:17 PM
سلام دوستان

برای پرداخت میتونید pdf زیر رو دانلود کنید.
http://uploadfa.net/uploads/13492574431.pdf
موفق باشید.

hadi669
10-24-2012, 02:49 PM
با سلام و خسته نباشید
من میخواستم یه تلسکوپ بازتابی بسازم ولی نمیدونم آینه باید چی بخرم و باید چجور بسازمش کسی هست کمکم کنه یه دونه تلسکوپ بازتابی بسازم؟و همه وسایلشم میخوام از بیرون بخرم

مهدی ناصری
10-24-2012, 04:36 PM
با سلام و خسته نباشید
من میخواستم یه تلسکوپ بازتابی بسازم ولی نمیدونم آینه باید چی بخرم و باید چجور بسازمش کسی هست کمکم کنه یه دونه تلسکوپ بازتابی بسازم؟و همه وسایلشم میخوام از بیرون بخرم
سلام بر شما دوست گرامی
در مورد قطعات تلسکوپ های بازتابی شما باید یک عدد کیت آینه و مواد تراشنده تهیه کنید؛ البته نمی دونم هنوز هم وجود دارن یا نه، ولی دو سه سال پیش بود. راه دوم هم تهیه جداگانه پودر های ساینده و دو عدد قرص شیشه ای به ضخامت حداقل 1.5 سانتی متر هست که راستش نمی دونم از کجا میشه پیدا کرد. بعد از ساخت آینه مفعر و اندود کردنش با نقره، آلمینیوم یا جیوه باید به فکر تهیه یک لوله، آینه ثانویه و نگهدارنده، پایه و خرید چشمی برای اون باشید. کتاب کاملی در این رابطه از آقای سعدالله نصیری قیداری با نام "طراحی و ساخت تلسکوپ های اپتیکی و رادیویی" وجود داره که کامل در مورد مواد مورد نیاز و فرآیند ساخت تلسکوپ دست ساز توضیح داده شده.

hadi669
10-24-2012, 07:29 PM
سلام بر شما دوست گرامی
در مورد قطعات تلسکوپ های بازتابی شما باید یک عدد کیت آینه و مواد تراشنده تهیه کنید؛ البته نمی دونم هنوز هم وجود دارن یا نه، ولی دو سه سال پیش بود. راه دوم هم تهیه جداگانه پودر های ساینده و دو عدد قرص شیشه ای به ضخامت حداقل 1.5 سانتی متر هست که راستش نمی دونم از کجا میشه پیدا کرد. بعد از ساخت آینه مفعر و اندود کردنش با نقره، آلمینیوم یا جیوه باید یک لوله، آینه ثانویه و نگهدارنده، پایه و خرید چشمی برای اون باشید. کتاب کاملی در این رابطه از آقای اسدالله قمری نژاد با نام "طراحی و ساخت تلسکوپ های اپتیکی و رادیویی" وجود داره که کامل در مورد مواد مورد نیاز و فرآیند ساخت تلسکوپ دست ساز توضیح داده شده.

نمیشه آینه مقعر رو از بیرون بخرم؟

مهدی ناصری
10-26-2012, 11:30 AM
نمیشه آینه مقعر رو از بیرون بخرم؟
ارزش ساخت یک تلسکوپ به تراش آینه مقعر اون هست که بخش سخت و زمان بری هم خواهد بود. با این حال فکر نمی کنم جایی آینه مقعر مخصوص تلسکوپ رو بفروشه.
در کل اگر بخواهید یک تلسکوپ داشته باشید، باید یا بسازید و یا بخرید؛ ساختن شامل دو نوع تلسکوپ بازتابی و شکستی هست. معمولا کسی که بخواد یه تلسکوپ با کیفیت داشته باشه سراغ شکستی نمی ره چون کلا کار سختی هست باید عدسی دو تکه طراحی کرد و از ساخت بازتابی مشکل تره. اما برای ساخت بازتابی ها که تا چند سال پیش در ایران هم رایج بود، کیت هایی وجود داشت که داخلشون مواد سایش و دو عدد قرص شیشه ای موجود بود. ولی تا به حال نشنیدم آینه مقعر به صورت آماده فروخته بشه!

mohsen4465
10-26-2012, 11:50 AM
با سلام و خسته نباشید
من میخواستم یه تلسکوپ بازتابی بسازم ولی نمیدونم آینه باید چی بخرم و باید چجور بسازمش کسی هست کمکم کنه یه دونه تلسکوپ بازتابی بسازم؟و همه وسایلشم میخوام از بیرون بخرم بعضی از فروشگاه های ابزارهای نجومی آینه مخصوص تلسکوپ هم میفروشن. البته قیمتش زیاده ولی مطمئناً بسیار ارزونتر از تلسکوپیه که از آینه ای به همون اندازه ساخته شده. ضمناً تراش شیشه چندان مشکل نیست، مهم تر از اون اندود کردن شیشه تراشیده شده با آلومینیومه که به تجهیزات خاصی احتیاج داره. آقای ناصری قبلاً گفته بودن بعضی از دانشگاه های ایران این کار رو میکنن ولی مطمئناً مجانی اینکار رو نمیکنن. با این تفاصیل آدم یه آینه آماده بخره فکر کنم ارزونتر و بی دردسرتر باشه. مگر اینکه شما واقعاً فرد خلاق و فنی کار خوبی باشید که بتونید اندود آلومینیوم رو هم خودتون انجام بدید.

hadi669
10-26-2012, 01:36 PM
بعضی از فروشگاه های ابزارهای نجومی آینه مخصوص تلسکوپ هم میفروشن. البته قیمتش زیاده ولی مطمئناً بسیار ارزونتر از تلسکوپیه که از آینه ای به همون اندازه ساخته شده. ضمناً تراش شیشه چندان مشکل نیست، مهم تر از اون اندود کردن شیشه تراشیده شده با آلومینیومه که به تجهیزات خاصی احتیاج داره. آقای ناصری قبلاً گفته بودن بعضی از دانشگاه های ایران این کار رو میکنن ولی مطمئناً مجانی اینکار رو نمیکنن. با این تفاصیل آدم یه آینه آماده بخره فکر کنم ارزونتر و بی دردسرتر باشه. مگر اینکه شما واقعاً فرد خلاق و فنی کار خوبی باشید که بتونید اندود آلومینیوم رو هم خودتون انجام بدید.

پس یعنی بیرون میفروشن؟قیمتش در چه حدوده؟

Behnam Omran
11-01-2012, 12:49 AM
سلام به همه ی دوستان....من یه آینه مقعر از مغازه های لوازم آرایشی فروشی خریدم حدودا 6 اینچ هست...ـ آیا این آینه ها برای ساخت یک تلسکوپ بازتابی ساده مناسب هستند.

Omid Scope
11-01-2012, 10:47 AM
سلام به همه ی دوستان....من یه آینه مقعر از مغازه های لوازم آرایشی فروشی خریدم حدودا 6 اینچ هست...ـ آیا این آینه ها برای ساخت یک تلسکوپ بازتابی ساده مناسب هستند.

آینه هایی که در لوازم آرایشی استفاده میشن کیفیت مناسبی ندارن و انواع ابیراهی ها مثل کروی و اوجاج توش زیاده چون تراش داده نمیشن و با دستگاه خم کن درست میشن در ضمن فکر کنم پشت اندود میشن نه رو به خاطر همین اصلا برای ساخت تلسکوپ مناسب نیستند بهتره یکی رو خودتون تراش بدین. یک تست ساده هم برای دیدن ابیراهی های آینه ای که خریدین میتونین انجام بدین یک مداد جلوی آینه بگیرین و رفته رفته از آینه دور بشین خواهید دید که مداد نه تنها صاف نیست بلکه به اطرافم خم میشه در نقطه کانونی ابیراهی ها رو میتونید ببینید اگر آینه خوب سهموی شده باشه یاتراش خوبی داشته باشه اون خط یعنی مداد تا آخر صاف و بدون خم شدگی میمونه و آینه ابیراهی کمتری خواهد داشت البته این یه تست خیلی ساده بود و تست دقیقی نیست برای تست های دقیق تر از تست فوکالت و رانچی میشه استفاده کرد.

mehdymo
03-25-2013, 09:36 PM
سلام دوستان عزیز
پودر سمباده و آینه و ... که تو تهران زیاده کافیه برین جمهوری یه کم بگردین.
از نظر من آینه فقط در سایز بالا ارزش تراش داره چون سایز پایینش اصلا نمیصرفه و آینه آماده اش خیلی خیلی ارزونتره، تو تهران آسمان شب آینه آماده 10 اینچ رو هم داره و من خودم گرفتم. من یه آینه 6 اینچ ساختم و وقتی خواستم آینه اش کنم دیدم که قیمت آینه کردن از آینه 10 اینچ آماده هم بیشتره!!!!
درسته تو این مملکت هیچی گیر نمیاد اما اگه بخواین باز میشه یه کارایی کرد. من خودم در حال ساخت یک آینه 26 اینچی هستم و مراحل زیادی رو پیش رفتم هرچند خیلی پرهزینه و واقعا طاقت فرساست.

mehdymo
03-25-2013, 09:44 PM
راستی در مورد اون ترکیب چند تا آینه منم کلی روش فکر کردم، اگه جدا جدا تراش بدیم مجبوریم کروی تراش بدیم تا همه کروی باشند و تراشش ممکن بشه چون اگه بخوایم سهموی بشه که عملا غیر ممکنه و هر یک از تکه ها یه قسمت از سهمی میشن که شبیه هم نیستن و قابل تراش نیستن.
ضمنا این آینه ها که ترکیب میشن باید بخاطر کروی بودن عدد f بالایی انتخاب کرد و با بالا رفتن قطر عدد f باید بالاتر بره و این یعنی تراش بسیار بسیار کم در هر یک از تکه ها، توجه کنین که این آینه ها تکه ای از یک کره بزرگتر هستن که آینه اصلی رو تشکیل میده و اگه آینه اصلی مثلا 8 میل در وسط تراش بخوره این تکه ها که کوچکترین باید مثلا یک میل تراش بخورن و این یعنی کنترلش خیلی سخته.
از نطر اینکه کانونها هم دقیقا یکی نمیشه زیاد مهم نیست، به نظر من اگه کانون ها اختلاف 1 میلیمتری هم داشته باشند (تراش با دقت یک میلی متر اختلاف در فاصله کانونی ممکنه) تصویر باز کیفیت داره به شرطی که تصاویر دقیق رو هم بیفتن و این هم ممکنه، مثلا میشه هر باز تمام آینه ها رو پوشوند و یکی رو نگه داشت و اونو رو یه جرم ثابت مثل ستاره قطبی فوکوس کرد، بعد یک آینه دیگه و بعد ... تا همه رو یک ستاره فوکوس شن، حالا همه فوکوس هستند و ...

mehdymo
03-26-2013, 12:50 AM
دوستان عزیز در مورد ساخت آینه های بزرگ هم خواهشا هرچی میدونین بگین بلکه به درد منم خورد، منم سعی میکنم مراحل کار رو بهتون بگم، من الان در مرحله صاف کردن پشت شیشه برای جلوگیری از آستیگماتیسم هستم.

mohammad20
03-26-2013, 07:31 AM
دوستان عزیز در مورد ساخت آینه های بزرگ هم خواهشا هرچی میدونین بگین بلکه به درد منم خورد، منم سعی میکنم مراحل کار رو بهتون بگم، من الان در مرحله صاف کردن پشت شیشه برای جلوگیری از آستیگماتیسم هستم.

میشه لطف کنین و راجع به صاف کردن پشت شیشه برای جلوگیری از استیگماتیسم بیشتر توضیح بدین .:have%20a%20nice%20d

mehdymo
03-26-2013, 02:46 PM
آقا محمد عزیز تراش آینه به شدت متاثر از پشت آینه است و ناصافی پشت آینه در سایزهای بزرگ حتما مشکل پیش میاره، قالب های بزرگ شیشه ای هم حتما ناصاف درمیان، منم که خودم شیشه رو ساختم که دیگه ...
پشت شیشه پستی و بلندی داره و باید حتما صاف بشه وگرنه موقع تراش یه جا بیشتر تراش میخوره و ...کلا کار تراش در سایز بزرگ خیلی خیلی سخت تره

mohammad20
03-26-2013, 08:36 PM
اینکه گفتین خودم شیشه رو ساختم منظورتون چی بود . و دوم قطر شیشه و ضخامت اون چقدره .و سوم قصد دارین چه تراشی بدین (کروی ویا ....):confused:
ممنون:have a nice day:

mehdymo
03-26-2013, 09:04 PM
شیشه رو ذوب و قالب گیری کردم و متاسفانه شیشه عادی دارم فقط و پیرکس گیر نمیاد و بیاد هم خیلی خیلی گرونه، همون شیشه عادی هم خوبه، قطر 26 اینچ و ضخامت 64 میلیمتر، باید تراش سهموی بدم راه دیگه ای ندارم وگرنه تلسکوپ میشه یه ابرسازه ;)

toraj1358
09-26-2013, 01:09 PM
سلام
از دوستان کسی اطلاع داره که آیا با دستگاه cnc میشه برای تراش آینه بزرگ (16 اینچ به بالا )استفاده کرد؟
در مورد شرکت های سازنده تلسکوپ (سلسترون اسکای واچر و...) که خط تولید تلسکوپ دارن کسی اطلاعی در مورد مراحل مختلف لایه برداری شیشه و پولیش و ... داره؟
در نت منبعی برای ساخت تلسکوپهای بزرگ آماتوری (تراش سهموی یا هذلولی) وجود دارد؟

فرشن
12-26-2013, 09:33 PM
شاید بیشتر از ده سال است که به طور حرفه ایی عدسی می تراشم به جرات می گویم تا کنون شاید بیش از 50 عدسی تراشییده ام که کوچک ترین آنها 27 سانتی متر و بزرگ ترین آنها 74 سانتی متر بوده
در حال حاضر 8 عدسی از 27 تا هفتادو چهار سانتی متری ام قابل استفاده است و با آن ها رصد های جالبی هم داشته ام و درنظر دارم آینه های بالاتر از 5\1 متری هم بتراشم .در ضمن این پرسش های که شما دوستان دارید بسیار فوق تخصصی است و هیچ مرجعی پاسخگوی آن نیست.
شما با ضریب سعی و خطا باید موفق شوید...

در پاسخ به پرسش یکی از دوستان در زمینه پرداخت آینه:
شما می توانید با پارچه کتان به پرداخت نهایی نزدیک شوید و از مواد پرداخت کننده ای مانند سیروکس و پودر مل و قیر تصفیه شده استفاده کنید...
برای کمک بیشتر به دوستان آدرس پستی را هم می نویسم:disapointed:

farshiniom@yahoo.com

cyrus78
04-12-2015, 03:59 PM
سلام
میشه لطف کنید و مراحل ساختن و تمامی ابزارهای مورد نیاز برای ساختن یک تلسکوپ و یا یک دوربین دو چشمی رو توضیح بدین؟
من مدتیه که تصمیم گرفتم یا تلسکوپ یا یک دوربین دوچشمی بسازم اما منبع خوبی پیدا نکردم تا راهنماییم کنه
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

majid1369
06-12-2015, 10:55 PM
منابع فارسی در این زمینه اندک اند،اما منابع انگلیسی در این زمینه بسیارند، یکی از بهترین و جامع ترین منابع درباره ی ساخت تلسکوپ های آماتوری که به زبان انگلیسی می باشد سایت زیر می باشد https://stellafane.org/tm/index.html

amirhemati
06-15-2015, 09:58 PM
سلام،، مقاله بسیار خوبی در یکی از شماره های خیلی قبل مجله نجوم راجه به ساخت تلسکوپ منتشر شده بود،،، من خیلی دنبال اون مقاله هستم کسی داره بزاره؟

محمود قادری
07-23-2015, 10:17 PM
سلام.کدوم دانشگاه ها اینه رو الومینیوم اندود می کن

majid1369
07-24-2015, 07:55 PM
سلام
در تهران مراکزی همچون مرکز میکرو الکترونیک جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران، پژوهشکده لیزر و اپتیک سازمان انرژی اتمی اندورد آینه را انجام می دهند، در اصفهان نیز صنایع اپتیک صاایران اندود آینه را انجام می دهد ولی در تماسی که با آنجا داشتم فرمودند که تعداد کم مثلا یک عدد را اندود نمی کنند، بنده یک آینه 8 اینچ را در حدود 9 ماه پیش به جهاد دانشگاهی شریف جهت اندود دادم و اندودی که انجام دادند نسبتا خوب است، در آن موقع 250 هزار تومان بابت اندود آلومینیم و 50 هزار تومان نیز جهت لایه محافظ از جنس فلوئورید منیزیم از بنده دریافت کردند. اگر اندود دقیق تر می خواهید و یا می خواهید آینه های enhanced یا دی الکتریک بسازید بهتر است با مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران تماس بگیرید

محمود قادری
11-28-2015, 06:56 PM
سلام.دقیقا از کجا میشه شیشه و پودر سمباده رو پیدا کرد.