PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : غروب متفاوت(مباحثه)

Astronomer
12-23-2010, 02:12 AM
ساعت 19:51
http://forum.avastarco.com/forum/picture.php?albumid=41&pictureid=392

ساعت 19:54
http://forum.avastarco.com/forum/picture.php?albumid=41&pictureid=393

ساعت 20:03
http://forum.avastarco.com/forum/picture.php?albumid=41&pictureid=394

اين سه تصوير در حوالي غروب خورشيد و با فاصله هاي زماني مشخصي در ساحل درياي خزر گرفته شده است!!!

با اندكي توجه به خورشيد و هاله هاي نوري اطراف آن در دو عكس اول متوجه قوس هاي رنگي متفاوتي ميشويد.
((در عكس هاي ديگري كه از غروب موجود ميباشد هم ديده ميشوند.))

اما اين اتفاق در عكس سوم مشاهده نمي شود؟

سؤال:
1) اين قوس ها چگونه ايجاد مي شوند و چرا بدين شكل اند؟
2) چرا در عكس سوم اين قوس ها رؤيت نمي شوند؟

محمد مهدی عسگری
12-23-2010, 03:04 AM
این احتمالا به خاطر نور زیاد خورشید در عکس اول و دومه
فکر میکنم شما عکسا رو با تنظیم اتوماتیک دوربین گرفتید
چون در عکس اول و دوم تضاد زیاده و دوربین باید سرعت و دیافراگمی رو انتخاب کنه که هم امواج داخل کادر مشخص باشن که کم نورترند و هم قرص خورشید پس مجبوره که میانگینشون رو حساب کنه که در این صورت خورشید کمی نورانیتر میشه
ولی در عکس سوم تضاد کمتره و...

محمدرضا صادقیان
12-23-2010, 03:25 AM
چون در عکس اول و دوم تضاد زیاده و دوربین باید سرعت و دیافراگمی رو انتخاب کنه که هم امواج داخل کادر مشخص باشن که کم نورترند و هم قرص خورشید پس مجبوره که میانگینشون رو حساب کنه که در این صورت خورشید کمی نورانیتر میشه

سلام.
اولا ممنون به خاطر جوابتون.
-------
اما من فکر نکنم که جواب سوال به این راحتی ها باشه و حتما منظور از این سوال ( طبق برچسب هاش) یک مبحث فیزیکی بوده و هست.
----------------
اما چون بحث مبناش یک مباحثه هست ، پس میزاریم نظر دیگر دوستان رو هم بدونیم.
---------
با احترام / صادقیان

Astronomer
12-23-2010, 03:30 AM
سلام! ممنون از توجهي كه به اين تاپيك داريد!

قطعا در حاصل ثبت يك پديده هم پديده و هم ثبّات مؤثرند. من اطلاعي ندارم كه چطور دوربين ميتونه اين هاله ها رو بوجود بياره كه اگر توضيح كاملتري بديد ممنون ميشم!!!

اما فكر كنم اين پديده ميتونه منشئي بيروني داشته باشه! منشئي فيزيكي!!!
فكر كنم بشه اين پديده رو با چشم هم ديد ولي وقتي اين عكس رو ميگرفتم به اين قضيه توجهي نداشتم و الآن يادم نيست!!

na3r
12-23-2010, 12:26 PM
به نظر من فاکتور اساسی و مورد توجه این موضوع ، جو و غلظتشه.
قبل از اینکه جواب قطعیم رو بدم ، سوالی دارم :
- اینکه آیا عکسها در سه روز متوالی و در ساعتی خاص گرفته شدن..؟ (منظور از عبارت "فاصله هاي زماني مشخص " در توضیحات چیه؟)

Astronomer
12-23-2010, 01:28 PM
به نظر من فاکتور اساسی و مورد توجه این موضوع ، جو و غلظتشه.
قبل از اینکه جواب قطعیم رو بدم ، سوالی دارم :
- اینکه آیا عکسها در سه روز متوالی و در ساعتی خاص گرفته شدن..؟ (منظور از عبارت "فاصله هاي زماني مشخص " در توضیحات چیه؟)
ساعات عكس رو از ويژگي ها ميگذارم:

همه در يك روز و در ساعات زير:

19:51

19:54

20:03

doostesetareha
12-23-2010, 01:53 PM
منم فکر کنم آقای عسگری راس میگن. به احتمال زیاد بخاطر زمان عکسبرداری و تنظیمات خود دوربین بوده. عکسایی از این دست زیادن که با پایین اومدن کیفیت دوربین این قوس ها بیشتر میشه. اینارو خودم تجربه کردم !!
در مورد دلیل فیزیکیشم نمیدونم. به نظرم احتمالش کمه که با چشم هم همون قوس ها دیده بشن.

Setare KOchOlO
12-23-2010, 01:58 PM
سلام به همه...:grin:

ببخشين ميشه يه كوچولو منظورتون از هاله هاي رنگي مشخص كنين؟؟؟!!!! فك كنم دارم با تلالوي سبز خورشيد اشتباه مي گيرم...:yaeh%20am%20not%20d

Astronomer
12-23-2010, 02:09 PM
سلام به همه...:grin:

ببخشين ميشه يه كوچولو منظورتون از هاله هاي رنگي مشخص كنين؟؟؟!!!! فك كنم دارم با تلالوي سبز خورشيد اشتباه مي گيرم...:yaeh%20am%20not%20d
اگر به خورشيد توجه كنيد در زير عكس اول دوتا سهمي ميبينين!!! كه تقريبا يا شايدم تحقيقا خورشيد مركز اين سهمي هايند!! در عكس دوم ميشه تقريبا يكي و در آخري اصلا نيستند!!!

na3r
12-23-2010, 02:23 PM
ساعات عكس رو از ويژگي ها ميگذارم:

همه در يك روز و در ساعات زير:

انتظار داشتم که ترتیب ساعت ها بر عکس این باشه!
در اون صورت میشد گفت:
هرچه خورشید به افق نزدیکتر میشه ، انبوه هوای مابین ناظر و خورشید بیشتر شده و شکست و پراش نور هم به نسبت مستقیم افزایش پیدا می کنه.

http://s1.picofile.com/file/6234004024/jav1.jpg

Tahereh Ramezani
12-23-2010, 02:26 PM
من در جایی خوانده بودم که :

در هنگام غروب، افق غربی زرد روشن است که در میان رنگ آبی آسمان روز محو می‌شود ، وقتی سایه زمین از سمت الرأس گذشته و در آسمان غربی است ، اغلب لکه زرد کم‌ رنگ یا متمایل به صورتی می‌توان مشاهده کرد که به صورت پوشش دایره‌ای به ۲۰ تا ۳۰ درجه بالای محل خورشید در زیر افق می‌رسد .

اگر درست نیست لطفا بفرمایید

Astronomer
12-23-2010, 02:40 PM
انتظار داشتم که ترتیب ساعت ها بر عکس این باشه!
در اون صورت میشد گفت:
هرچه خورشید به افق نزدیکتر میشه ، انبوه هوای مابین ناظر و خورشید بیشتر شده و شکست و پراش نور هم به نسبت مستقیم افزایش پیدا می کنه.

http://s1.picofile.com/file/6234004024/jav1.jpg

خوب افزايش زمان نشان دهنده حركت از x به y هست!!! پس چرا برعكس؟

Astronomer
12-23-2010, 02:44 PM
من در جایی خوانده بودم که :

در هنگام غروب، افق غربی زرد روشن است که در میان رنگ آبی آسمان روز محو می‌شود ، وقتی سایه زمین از سمت الرأس گذشته و در آسمان غربی است ، اغلب لکه زرد کم‌ رنگ یا متمایل به صورتی می‌توان مشاهده کرد که به صورت پوشش دایره‌ای به ۲۰ تا ۳۰ درجه بالای محل خورشید در زیر افق می‌رسد .

اگر درست نیست لطفا بفرمایید
اوقات شرعي را چطور تعيين ميكنند؟ (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=226)
تو اين لينك در مورد سايه زمين و اينطور چيزها گفته ولي چرا اين قوس ها تشكيل ميشه يه بحث ديگه است!(بنظرم)

na3r
12-23-2010, 02:58 PM
خوب افزايش زمان نشان دهنده حركت از x به y هست!!! پس چرا برعكس؟

درسته : افزايش زمان نشان دهنده حركت از x به y هست.
پس با افزایش زمان ، افزایش جو (هوای انبوه میان ناظر و خورشید) و متقابلا افزایش شکست و پراش نور رو خواهیم داشت.

ولی در زمانبندی تصاویر شما ، بر عکس مورد آخر (شکست و پراش نور) رو داریم.
یعنی در کمال تعجب هرچه زمان بیشتر می شه ، پراش و شکست نور خورشید کمتر مشاهده می شه.

http://forum.avastarco.com/forum/picture.php?albumid=41&pictureid=392

http://forum.avastarco.com/forum/picture.php?albumid=41&pictureid=393

http://forum.avastarco.com/forum/picture.php?albumid=41&pictureid=394

Setare KOchOlO
12-23-2010, 03:09 PM
حالا من فك مي كنم هرچي به آخراي غروب نزديك بشيم ارتفاع خورشيد كمتر ميشه و زمين هم درگردش بدور خودش از خورشيد دور ميشه واين قوس ها پهن تر مي شن تاجايي كه از كشيدگي زياد محو بشن...
مثل اين مي مونه كه يك آواژور رو دريك اتاق تاريك روشن كنيم هرچي اين چراغ به سطح ديوار نزديك باشه قوسي با دهنه تنگ ايجاد مي كنه ولي اگه دورش كنيم قوس ها بازتر ودر نتيجه محو مي شن...

:wut:

fazadoost
12-24-2010, 03:06 PM
به نظر من علت این اتفاق وجود غبار محلی در منطقه می باشد که با توجه ارتفاع غبار در هر منطقه می تواند متغیر باشد. زمانی که خورشید از دید ناظر در درون این غبار دیده می شود، هاله های اطراف خورشید با توجه به قرار گرفتن در محل غبارآلود امکان انتشار را ندارند.

169
12-25-2010, 08:49 PM
astronomer جان. جوابشو فکر میکنم بدونم ولی باید با شکل و توضیحات زیاد بدم که طول میکشه! بعدا جوابتو میدم! البته بگم که بخاطر ترکیب این موارد: غلظت جو،شکل کروی بودن جو،شکست نور،تغییر شکل خورشید در هنگام غروب

Astronomer
12-25-2010, 10:41 PM
astronomer جان. جوابشو فکر میکنم بدونم ولی باید با شکل و توضیحات زیاد بدم که طول میکشه! بعدا جوابتو میدم! البته بگم که بخاطر ترکیب این موارد: غلظت جو،شکل کروی بودن جو،شکست نور،تغییر شکل خورشید در هنگام غروب
اگر كار زياد نميبره حتما زودتر آمادش كن كه منتظر جواب همه هستم! البته خودمم يه چيزي تو ذهنم هم هست كه با محمدرضا صحبت كرديم و آخر از همه ميگم!! اين اولين برداشت من از ديدن اين 3عكس بود!!

Mostafa
12-27-2010, 03:09 AM
در لابلاي صحبت ها برخي از دوستان اشاراتي داشتند و يكي از دوستان هم تقريبآ جواب صحيح رو گفتند ( حالا نميگم كي )

فقط اينكه درسته كه به عكاسي مربوطه ، ولي در اين عكس ها به نظر ميرسه كه همه در حالت نرمال گرفته شده اند و اين سهمي ها ارتباطي به Over شدن و تنظيمات دوربين نداره ...

منتظر شكل جناب Astronomer 169 هم هستيم .

موفق باشيد

mh.noori
12-27-2010, 10:38 AM
2 روز بود که به این تاپیک سر می زدم ولی عکسها نشان داده نمی شد !

1- نورسنج دوربین در حالت اتوماتیک تنظیم شده است ؟
2- بنظر من هم این سهمی ها ربطی به تنظیمات دوربین ندارند ...
-------------------
اما
ایا لایه اوزون طیف هایی با طول موج بالا را ضعیف می‌کند ؟
طول موج رنگ قرمز بلند تر از ابی است .
انتشار نور و تفکیک رنگها مربوط مولکولهای هواست .
طول موج نور از آبی به زرد و سرخ افزایش می‌یابد .
هر یک از اجزای نور خورشید در همه جهت ها منتشر می‌شوند، ولی شدت انها هم اندازه نیست ... درخشانترین انتشار در جهت روبرو است.
هر چه طول موج در مقایسه با اندازه مانع بزرگتر باشد ( مولکول های هوا )، موج بوسیله مانع کمتر پراکنده می‌شود
هوا یی که دارای ذرات گرد و غبار یا قطره‌های آبی به بزرگی طول موج نور مرئی است. شاید در چنین لحظه ای بتواند این طول موج را منعکس کند ...

وقتی خورشید در بالای آسمان است، اطرافش سفید روشن است. ولی وقتی پایینتر قرار دارد، هر چه غلظت ذرات بیشتر باشد، اطراف خورشید در حال غروب درخشانتر است. ( طول موج نور سرخ و اندازه ذرات )
بخشی از نور از لایه ذرات عبور کرده و به همین خاطر نور قرمز دیده می شود . (اندازه ذرات و طول موج نور قرمز)
اقای نیرومندی ، با طرحی که شما گذاشتید لایه جو در زاویه 90 درجه با توجه به ذرات و طول موج احتمالا سهمی قرمز را بوجود اورده است و نه برعکس ...

AslanAslan
12-27-2010, 07:31 PM
به نظر من ۲ عامل باعث اختلاف عکس ها شده اند.
۱- شکل هاله که به دلیل شکست و جذب به این شکل در آمده است. تاثیر جذب بسیار واضح تر است.
۲- مقداری هم مربوط به نورسنجی دوربین هست. نوردهی عکس سوم باید بیشتر می شد.

mh.noori
12-27-2010, 10:21 PM
یک مورد دیگر ...

حرارت رنگی به چه معنی است ؟

یک جسم سیاه همه نور تابشی را جذب می کند و اجازه انعکاس نور را نمی دهد ...

اما اگر یک قطعه سنگ را حرارت دهیم ، در دمایی خاص به رنگ قرمز و بعد از ان سفید در می اید ...
در واقع با افزایش حرارت رنگی ، رنگ سردتر می شود ( طول موج )

و ایا ممکن است که در زاویه دیدی که نور با دوربین ساخته است ، حرارت رنگی ، در لایه جو ( با توجه به اندازه و تراکم ذرات ) نمودی اینچنین داشته باشد ؟

Tahereh Ramezani
12-30-2010, 08:48 PM
به نظر من سه عامل می توانند دخیل باشند :

1 ) شکست نور

2 ) عوامل جوی

3 ) پراکندگی ( برداشت انرژی از موج فرودی و گسیلش بعدی بخشی از آن انرژی به عنوان پراکندگی شناخته می شود ) : هر چه طول موج کمتر باشد پراکندگی بیشتر است ، طول موج و پراکندگی رابطه عکس دارند . هر چه پراکندگی بیشتر باشد در لایه های بالاتر جوی است و هر چه پراکندگی کمتر باشد در لایه های پایین تر جو است ( مانند غروب ) .

169
12-31-2010, 06:25 AM
علی در مدل سازی حرفم با شکست مواجه شدم!:grin:بهتره خودتون جواب درست رو بگید!

Astronomer
01-10-2011, 02:24 AM
سلام بر همگي!!!
با توجه به اين كه برخي دوستان گفتند شايد عامل اصلي از دوربين باشد؛ بنده در بين تصاويري كه از غروب دارم و خودم نگرفتم كمي جستجو كردم، همچنين كمي هم وب بيني و در تصاوير دوستان ديگر هم جستجويي كردم!!! و مشاهده كردم كه:

تقريبا در همه عكس هاي از غروب اين پديده ديده ميشه كه منحني هايي نوري حول خورشيد را گرفته اند اما با اين تفاوت كه وضوح ها متفاوت اند و در اين عكس ها ديگر كاملا واضح اند!!!

اما نظر من درمورد عكس اول و دوم مربوط به شيوه شكست نور است كه ميخوام روش بيشتر فكر كنم و از شما دوستان هم ميخوام بيشتر روي اون فكر كنيد و نظراتتون رو به من هم بگيد كه چطور ميتونيم با پديده شكست اين منحني ها رو تفسير كنيم؟

بالاخره نظرم درباره عكس آخر: به نظر بنده در عكس اول و دوم اين خورشيد واقعي است كه ما ميبينيم ولي در عكس سوم اين خورشيد غروب كرده است كه به دليل شكست هنوز ديده ميشه و چون نوري به صورت مستقيم از اين خورشيد زير افق به لايه هاي جوي در راستاي ديد ما وارد نميشه ما منحني هاي نوري حول خورشيد نميبينيم در حالي كه بالاي خورشيد هنوز يك منحني به وضوح ديده ميشه!!!
دليل ديگر هم اين كه در عكس سوم تلألوئي از بازتاب نور خورشيد در آب ديده نميشه و اين بيانگر اين است كه خورشيد بالاتر از افق نيست كه نور به سطح آب برخورد كند و بازتاب را مشاهده كنيم!!

نظرتون رو درباره 2استدلال بنده در مورد اين كه عكس سوم از خورشيد غروب كرده است بفرماييد!

Mostafa
01-10-2011, 08:57 AM
سلام

همانطور که Astronomer عزیز هم اشاره فرمودند لازم است کم کم این مبحث مختومه شود تا یه بحث جدید بپردازیم .

ضمن تآیید اکثر فرمایشات جناب Astronomer تنها با یک جمله از مطالب ایشان موافق نیستم :

"
ولي در عكس سوم اين خورشيد غروب كرده است كه به دليل شكست هنوز ديده ميشه و چون نوري به صورت مستقيم از اين خورشيد زير افق به لايه هاي جوي در راستاي ديد ما وارد نميشه ما منحني هاي نوري حول خورشيد نميبينيم "

چون به هر حال حتی اگر خورشید غروب کرده باشد و بر اثر شکست دیده شود به همان دلیل نور خورشید هم بر اثر شکست دارد وارد جو میشود اصلآ همین که خورشید را می بینیم( حالا به هر دلیلی ) یعنی نورش دارد وارد جو می شود .

اما با اجازه دوستان من نظرم رو در مورد دلیل این پدیده عرض میکنم :

انتشار نور خورشید در جو و گستردگی آن به ضخامت لایه های جو بستگی دارد .

و همچنین هرچه به سحطح افق نزدیک تر شویم ضخامت لایه های جو بیشتر میشود و در نتیجه امکان انتشار نور در جو کمتر میشود .

فرض کنید در اطراف خورشید هاله ای همگن از نور باشد و خورشید مثلآ در ارتفاع 10 درجه از افق باشد ( عکس اول و دوم )

خب ... با توجه به شکل لایه های جو طبیعتآ انتشار این هاله نور در بالای خورشید که جو ضخامت کمتری دارد بیشتر است تا در پایین خورشید که ضخامت جو زیاد می شود و نور خورشید اجازه انتشار نمی یابد .

به همین ترتیب هرچه ارتفاع خورشید کمتر شود خورشید در جو غلیظ تری فرو میرود و هاله بالایی هم محو می شود .

* ضمنآ این پدیده ارتباط چندانی با روش عکاسی ندارد و حتی با چشم نیز گاهی رویت می شود .

Astronomer
01-10-2011, 02:59 PM
چون به هر حال حتی اگر خورشید غروب کرده باشد و بر اثر شکست دیده شود به همان دلیل نور خورشید هم بر اثر شکست دارد وارد جو میشود اصلآ همین که خورشید را می بینیم( حالا به هر دلیلی ) یعنی نورش دارد وارد جو می شود.
:
:
به همین ترتیب هرچه ارتفاع خورشید کمتر شود خورشید در جو غلیظ تری فرو میرود و هاله بالایی هم محو می شود.
سلام!
با تشكر از آقاي امام و توضيح بسيار عالي ايشون!
اين قلم هم مثل زبانمان الكن شده و انگار نمي توانيم منظورمان را درست برسانيم!

از استدلال آقاي امام برمي آيد كه خورشيد در عكس سوم غروب نكرده ولي بسيار به افق نزديك است! ((درست متوجه شدم آقاي امام!!!))

اما يه پيوست به استدلال اولم بايد بزنم و اون اينه كه خورشيد دسته پرتوي موازي به سمت زمين ساطع ميكند كه با برخورد به اولين لايه جو ((فرض كنيد بتوانيم مرزي براي جو قائل شويم)) اين دسته پرتو واگرا ميشود! حالا يك منبع نور واگرا داريم!!! كه قطر زاويه اي خورشيد ابتداي مخروط ناقص پرتوها است ((يعني فرض كنيد دو خط موازي با فاصله كه واگرا ميشوند))

حال اگر بررسي كنيم، وقتي خورشيد بالاي افق است از پرتوهايي كه به سمت بالا خورشيد ساطع ميشوند با استدلال آقاي امام آن اشكال ساخته ميشوند در حالي كه پرتوهاي پايين خورشيد به دليل فرو ماندن در جوي غليظ، يك منطقه بسته را تشكيل ميدهند!!!

اكنون فرض ميكنيم خورشيد زير افق رود؛ ديگر پرتوهاي پاييني خورشيد هرچه هم شكست پيدا كنند به سمت ما نمي آيند در حالي كه پرتوهايي كه از پايين خورشيد آمده و به سمت بالا حركت ميكنند تصوير خود خورشيد را به ما ميدهند! از لبه بالايي خورشيد هم يكسري پرتوها تصوير خود خورشيد را به ما ميدهند و سري ديگر هذلولي در عكس سوم كه بالاتر از خورشيد است را ميدهند!

دليل اين كه در عكس اول و دوم چند هذلولي داريم هم اين است كه ضريب شكست براي طول موج هاي مختلف متفاوت است و الگوي شكست متفاوتي به ما ميدهد!!!

باز هم منتظر نظرات شما در باب اين استدلالم هستم!!!

Astronomer
01-28-2011, 10:58 PM
خوب در جست و جو هايي كه داشتم تونستم فيلمي از غروب خورشيد به افق مريخ رو پيدا كنم!!! ميتونيد اين پديده رو از اينجا (http://www.4shared.com/file/KGcJxiH-/Movie_from_Mars__Sunset_Watche.html) ببينيد و دانلود كنيد!!!

حجم: 4.50مگابايت
منبع: NASA Potcast

someone
01-29-2011, 07:19 AM
به نظر من استدلال دوم منطقی تره اما خوب اگه روزی رو که عکس گرفته شده بگین و عرض جغرافیایی محل عکس شاید بتونم یه استدلالی واسه این بیارم.

Tahereh Ramezani
03-10-2011, 07:47 PM
اگر لطف کنید و نتیجه این بحث را بفرمایید ، ممنون میشم .

Mostafa
03-10-2011, 10:34 PM
سلام هستي خانم

پاسخ اين مباحثه تقريبآ داده شد و استدلال شد كه تفاوت در اندازه اين هاله به خاطر تغيير در ضخامت لايه جو است .

اگر سوال خاصي هنوز برايتان باقي مانده ، مطرح بفرماييد تا پاسخ داده شود .

ممنون

مبین سبزواری
03-19-2011, 11:34 PM
سلام. تو عکس 3 کلی از اکسترا لایت خورشید توسط گرد و غبار گرفته شده رفیق...اینکه سوال نداره؟؟؟؟

farnaz17
09-03-2011, 03:00 PM
من فکر میکنم به دلیل یکی از حرکت های زمین باشه که یه مسیر مارپیچی طی می کنه

vahid.t
01-10-2012, 12:10 AM
کاش میشد ما هم اون سه عکسو ببینیم تا بتونیم نظر بدیم:whiteflags:

Mostafa
01-10-2012, 12:17 AM
بله ، متآسفانه چون در ابتداي راه اندازي فروم ، آپلود سنتر مشخصي وجود نداشت ، بعضي از عكس ها ديگر ديده نمي شوند .

انشاا... با راه اندازي آپلود سنتر اختصاصي براي فروم ، اين مشكلات هم برطرف خواهند شد و عكس هاي قبلي هم دوباره اضافه مي شوند .