PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی انواع مقر تلسکوپ

169
12-12-2010, 09:07 PM
سلام به همه دوستان منجم
در اینجا به انواع و بررسی مقرهای تلسکوپ خواهیم پرداخت. اطلاعتی که اینجا قرار می گیرد صرفا تئوری می باشد. از دوستانی که تجربه استفاده از مقری را دارند تقاضا میکنم در مورد مقرشون توضیحات لازم را بدهند.
__________________________________________________ _____________________

نکات :
1- بحث فقط و فقط روی مقر و پایه های تلسکوپ است پس موارد خارج از این بحث را وارد نفرمائید.
2- سوال و جواب مربوط به تاپیک آزاد است.
3- هر مطلبی ترجمه ای دارید با ذکر منبع قرار دهید.
4- تعریف و تبلیغ کاذب ممنوع است.

__________________________________________________ _____________________
پایدار باشید

Mostafa
12-12-2010, 09:11 PM
ممنون ياسر جان

اين موضوع و همچنين انواع تلسكوپ ها ، بحث بسيار لازمي بود كه مي بايست ايجاد ميشد .

انشاا... در فرصت مقتضي با همت شما و ديگر اعضا اين بخش ها رو تكميل ميكنيم .

خدا قوت :have a nice day:

mh.noori
12-12-2010, 11:59 PM
سلام و
تشکر بابت بحث مفید مقر های تلسکوپ ...

بعنوان اولین سوال خواهش می کنم راجب به مقر های سمتی ارتفاعی و استوایی بحث بفرمایید ...

169
12-13-2010, 07:45 AM
ممنون از آقای امام و آقای نوری

تلسکوپ کامل به طور کلی شامل سه تیکه ی کلی است :
1- خوده تلسکوپ
2- مقر تلسکوپ
3- سه پایه

در این تاپیک می خوایم مقر و سه پایه رو بررسی کنیم.

مقر : یک ابزار مکانیکی برای استفاده هر چه راحت تر از تلسکوپ به منظور هدف گیری راحت اجرام است.
سه پایه :وظیفه ی نگه داری وزن مقر و تلسکوپ را دارد و باید مقاوم و محکم ثابت شده باشد تا مقر بتواند به خوبی وظیفه ی خود را انجام دهد.

یک مقر (گوتو و غیر گوتو) ( استوایی و غیر استوایی) :
1- وزن تلسکوپ را به خوبی و راحتی تحمل کند
2- نشانه و هدف گیری راحت
3- به راحتی رصد کردن در هنگام استفاده
4- مقاومت زیاد
5- قابلیت حمل و نقل
6- حرکت دستی در مقرهای مکانیکی به صورت مداوم ( تلسکوپ های استوایی غیر گوتو)
7- قابلیت برنامه ریزی در مقر های گوتو

مقر های تلسکوپ به صورت کلی دو نوع هستند :
1 - سمتی - ارتفاعی ( در زبان انگلیسی altitude-azimuth به معنی ارتفاعی-سمتی یا به اختصار Alt-Az میگویند.
- دابسونی
- چنگالی
- handheld ( معنی این کلمه رو نتونستم بیان کنم هر کسی تخصص زبان رو داره بگه! این مقر برای نگه داری دوربین دوچشمی ها و تک چشمی ها استفاده می شود)

2- استوایی ( در انگلیسی Equatorial نام دارد که معمولا از اختصار EQ استفاده می شود.)
- چنگالی ( EQ Fork)
- آلمانی ( EQ Germany)
- سکان ( EQ Yoke )
- نعل اسب ( EQ Horseshoe)
- ترسیم نجومی ( EQ Astrogarphic هم معنی دقیق و عامیانه اشو نتونستم پیدا کنم لطفا کمک!)
- محور عرضی ( EQ Cross Axis )
- چنگالی معکوس ( EQ Inverterted-Fork )
- حلقه-شکاف ( EQ Split-ring لطفا از دوستان این کلمه رو هم معنی درست فارسیش رو مرحمت کنند)
- EQ siderostat (معنی این کلمه رو هم اگه میتونید بگید)

نکته: چند نمونه مقر وجود دارند که در هیچ یک از این دو دسته قرار نمی گیرند.
برای نمونه طراحی شش پا (Hexapod) یا طراحی ثابت (Fixed)!

ادامه دارد...

mh.noori
01-18-2011, 02:44 PM
مقر های eq5 و eq6 در بازار ایران خیلی رایج هستند ...

اینها از نظر تحمل وزن تجهیزات با یکدیگر فرق می کنند ...

در مدل eq5 دو نوع مقر وجود دارد ... مدل موتور دار و مدل گوتو ...

سوال اینجاست که در مدل eq5 گوتو دقت مقر بهتر شده است و یا اینکه فقط سیستم گوتو اضافه شده است . ( دقت قطعات مکانیکی )

venus
01-18-2011, 02:56 PM
سلام

ممنون از ایجاد این تاپیک کاربردی

لطفا در مورد مقر استوایی German هم توضیح بدین و علت نام گذاریش ؟؟

lightcatcher
01-18-2011, 10:15 PM
مقر های eq5 و eq6 در بازار ایران خیلی رایج هستند ...

اینها از نظر تحمل وزن تجهیزات با یکدیگر فرق می کنند ...

در مدل eq5 دو نوع مقر وجود دارد ... مدل موتور دار و مدل گوتو ...

سوال اینجاست که در مدل eq5 گوتو دقت مقر بهتر شده است و یا اینکه فقط سیستم گوتو اضافه شده است . ( دقت قطعات مکانیکی )

از لحاظ دقت هیچ مزیتی نسبت به مدل عادی نداره و تنها یک کیت الکترونیکی به اون اضافه شده که حتی با اضافه کردن این کیت می تونید مقر معمولیه خودتون رو به مقر گوتو تبدیل کنید.
اما تفاوت eq5 با heq5 زمین تا آسمونه.

آسمون
01-18-2011, 10:51 PM
سلام،ممنون از ایجاد این تاپیک
من در مورد این چیزا زیاد نمی دونم،یه سوال می کنم ولی دعوام نکنید:innocent:
این گوتو و .... که میگید منظور مارکه یا چیز دیگه؟؟؟؟

mh.noori
01-18-2011, 11:26 PM
سلام،ممنون از ایجاد این تاپیک
من در مورد این چیزا زیاد نمی دونم،یه سوال می کنم ولی دعوام نکنید:innocent:
این گوتو و .... که میگید منظور مارکه یا چیز دیگه؟؟؟؟

------------------------------

آسمون
01-19-2011, 12:38 AM
آهان ببخشید الان متوجه شدم،منظورتون Go to است!!!!
شرمنده:are you for real :

mh.noori
01-19-2011, 09:03 AM
از لحاظ دقت هیچ مزیتی نسبت به مدل عادی نداره و تنها یک کیت الکترونیکی به اون اضافه شده که حتی با اضافه کردن این کیت می تونید مقر معمولیه خودتون رو به مقر گوتو تبدیل کنید.
اما تفاوت eq5 با heq5 زمین تا آسمونه.

سلام ...

از توجه شما متشکرم ...
دوستی در گذشته گفته بود که به لحاظ مکانیکی فرق دارند و در مدل هدایتگر الکترونیکی کمی دقت بالاتری وجود دارد . .

lightcatcher
01-19-2011, 08:35 PM
از لحاظ دقت یکسان هستن . هر دو تاشون برای وزن های پایین خوب عمل می کنن

Hooman
04-23-2011, 09:50 PM
الان بهترین مقر تو ایران چی هستش؟

169
04-23-2011, 11:34 PM
مقرهای مختلفی وجود دارند ولی باید تعیین کنید در چه قمیتی منظورتونه! استوایی یا سمتی ارتفاعی؟! تا وزن تلسکوپ رو تحمل کنه!؟

169
07-14-2011, 02:04 AM
ادامه می دهیم ...

مقر دابسونی :
مقر یا پایه(در دابسونی ها مقر یا پایه یکی محسوب می شوند!) دابسونی از جمله مقرهای ساده سمتی-ارتفاعی است که توسط آقای John Dobson (http://en.wikipedia.org/wiki/John_Dobson_(astronomer)) برای اولین بار طراحی شد.

طرح کلی مقر دابسونی :
1857

نکته مهم : خیلی از منجم های تازه کار گمان می کنند منظور از تلسکوپ دابسونی، تلسکوپی با طراحی دابسونی است، که تصور غلطی است. منظور از تلسکوپ دابسونی یعنی تلسکوپ بازتابی با طرح نیوتنی بر روی مقر دابسونی(عکس بالا) سوار شده است.

برتری ها :
1- راحتی کار و رصد بسیار راحت و لذت بخش
2- سوار شدن سریع لوله تلسکوپ بر روی مقر
3- قیمت به نسبت بسیار کم
4- مقاومت و تحمل زیاد
5- ساخت اسان و کم خرج مقر
6- قابلیت حمل و نقل آسان ( البته برای تلسکوپ های کوچک و متوسط - می توان قطعات مقر رو از هم باز و موقع استفاده وصل کرد)
7- قابلیت موتور دار شدن مقر و ترکینگ برای چند ثانیه
8- قابلیت گوتودار شدن (البته دقت یه مقدار پایینه)
9- ساخت و استفاده مقر دابسونی از 5اینچ تا 50 اینچ
10- امنیت خیلی زیاد تلسکوپ و ایینه اصلی
11- مناسب رصدکردن با تلسکوپ های بزرگ مثلا 16اینچ

کاستی ها :
1- ناتوانی در عکاسی های بلند مدت(بالای چند ده ثانیه) به دلیل استوایی نبودن طراحی مقر
2- مشکل در رصد کردن اجرامی که در نزدیکیه سمت الراس قرار دارند.
3- برای رصد کردن نیاز به سطح مسطح دارید و گرنه در شیب و ناهموار هم به صفحه زیرین مقر اسیب فیزیکی می رسد و هم تعادل تلسکوپ به هم می ریزد و رصد کردن سخت خواهد شد.

به طور کلی مقرهای دابسونی برای رصد با بودجه کم ایدال ترین هستند.

نکته خرید تلسکوپ دابسونی : ببینید اگه قصد خرید تلسکوپ دابسونی دارید بهتره که هزینه ای که می کنید صرف خرید لوله اپتیکی کنید.سعی کنید مقر تلسکوپ رو خودتون با سلیقه خودتون درست کنید (http://www.scopemaking.net/dobson/dobson.htm).قیمت ساختش هم تا 12 اینچ حداکثر50 هزار تومان است.

منبع خودم:whoow:

چند نمونه عکس متنوع از مقر دابسونی در پیوست:

Mojtaba.M
08-21-2011, 11:46 PM
دوستان اگه میشه یه تلسکوپ با پایه ی سمت ارتفاعی با عکس بذارن مرسی!!!

Mostafa
08-22-2011, 12:06 AM
دوستان اگه میشه یه تلسکوپ با پایه ی سمت ارتفاعی با عکس بذارن مرسی!!!

بفرماييد :

2223

2224

Mojtaba.M
08-22-2011, 12:55 PM
یه پیشنهاد برای این بخش داشتم اونم اینه که دوستان از انواع مقر ها یه عکس بذارن که برای معرفی اونا دومستان دچار مشکل نشن ایتجوری کیفیت این

تاپیک هم بهتر میشه
با تشکر

Mojtaba.M
08-22-2011, 12:56 PM
یه سوال این چه جور مقریه هر چی توی کتابا گشتم پیداش نکردم؟

اینه:

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQJXy2bYUORho-8GOlGSqaHq-uxxwLzoqr1Rz-R8UxaCi-M0G7X

mh.noori
08-22-2011, 04:52 PM
مقری سمتی ارتفاعی و ساده ، جهت استفاده اپتیکهای کوچک . اینطور که در تصویر مشخصه ، دستگیره ای برای هدایت مقر در az ندارد و همینطور قابلیت محکم کردم اتصالات مقر در حرکات سمتی و ارتفاعی را نیر دارا نیست .

------------------------

اگر به اتصالات و صفحات بین تلسکوپ و مقر در محصول سلسترون در پست جناب Mostafa نگاه کنید متوجه کیفیت و فرق بین دو مقر می شوید .

Negar Najafi
08-23-2011, 10:21 AM
سلام!
من می خواستم معنی مقر handheld رو که جزء مقرهای سمت و ارتفاعی است رو بگم: یعنی تقریبا" خوش دست، چیزی که توی دست به راحتی جا بگیره.
و astrographic هم یعنی همون ترسیم نجومی، شاید و به احتماله زیاد یعنی اینکه با اون مقر میشه در آسمون نقاشی و ترسیمات نجومی کرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :zomg:
اما واقعا" معنی اون یکی رو نتونستم پیدا کنم! :oh u !:
-------------------------------------------------------------------------------
ویرایش مدیر: به این مقرها اصطلاحا "بازویی" گفته میشود
[/URL][URL="http://www.celestron.com/media/catalog/product/cache/2/image/500x350/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/9/1/91203_nexstar6seand8s_large_1.jpg"]http://www.celestron.com/media/catalog/product/cache/2/image/500x350/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/9/1/91203_nexstar6seand8s_large_1.jpg (http://www.celestron.com/media/catalog/product/cache/2/image/500x350/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/9/1/91203_nexstar6seand8s_large_1.jpg)

Mojtaba.M
08-23-2011, 10:41 AM
مقری سمتی ارتفاعی و ساده ، جهت استفاده اپتیکهای کوچک . اینطور که در تصویر مشخصه ، دستگیره ای برای هدایت مقر در az ندارد و همینطور قابلیت محکم کردم اتصالات مقر در حرکات سمتی و ارتفاعی را نیر دارا نیست .

------------------------

اگر به اتصالات و صفحات بین تلسکوپ و مقر در محصول سلسترون در پست جناب Mostafa نگاه کنید متوجه کیفیت و فرق بین دو مقر می شوید .

دقیقا همین طور ولی من هم اول شک کردم چون مقری که آقای امام گذاشتن یه کم با این فرق میکنه به خاطر همون من گفتم شاید مقر دیگه ای باشه !1

169
09-03-2011, 01:46 PM
دوستان عزیز توجه کنید
یک خبر به نسبت قدیمی در مورد وسیله ای است که در اینده ی نزدیک تمامی مقرهای تلسکوپ رو در بر میگیره! و بهتر دیدم که اینجا مطرح کنم!

وسیله ی "Telescope Drive Master" یا به اختصار TDM عنوان ابزاریست که توسط دو شخص ساخته شد و به نظرم یک انقلابی در ترکینگ مقرهای تلسکوپ است! این وسیله که یک اختراع مهم و بسیار پرکاربردی است که هر روز داره در مقرهای مختلفی استفاده میشود و نتیجه ای فوق العاده عالی تولید می کند!

این وسیله برای مقرهای مختلف ساخته شده و وظیفه ی اصلی این وسیله افزایش دقت ترکینگ مقر به زیر 1 ثانیه قوسی است! همون طور که می دونیم ترکینگ یک چیزی است که توسط اون می تونیم با ردیابی اجرام از پشت تلسکوپ باعث ثابت نگه داشتن اون جرم در دید و عکاسی بلد مدت از اون جرم بشود که این عمل رو ترکینگ می گویند! این ترگینگ به دلیل خطاهای که در قطبی کردن، خطای حرکتی موتور و ... باعث می شود که دقت مقر بسیار پایین بیاید که برای مقرهای مختلف عدد مختلفی به دست می آید! برای افزایش دقت این مقرها از وسیله ی کمکی به اسم گایندیگ که شامل دوربین این کار + تلسکوپ کوچک استفاده میشود که بر روی تلسکوپ سوار و با کابل های به مقر تلسکوپ متصل می شود و توسط برنامه های داخلی مقر و سیستم PEC باعث افزایش دقت مقر برای عکاسی بلند مدت می شود! با این عمل بازم دقت حول 10 ثانیه قوسی یا کم یا زیاد است که باز این برای عکاسی بلند مدت بسیار بد است و باعث می شود ستاره ها رد پیدا کنند یا ابعاد "دیسک هوایی" ستاره ها افزایش پیدا کند و ...
به وسیله TDM شما بدون نیاز به دوربین خاص و تلسکوپ و با نصب وسیله به مقر و متصل کردن کابل های مربوط می تونید دقت مقر رو به زیر یک ثانیه افزایش بدید! جالبه این وسیله اینجاست که شما می تونید مدت طولانی حتی یک ساعت عمل ترکینگ با دقت قابل قبول انجام بدید!(این حرف برای عکاسان عمق اسمان بسیار لذت بخشه!) البته بگم که این وسیله برای ترگینگ در محور بعد ساخته شده و یک مشکل بزرگی هم داره اینه که قیمتش بالاست!:) البته این وسیله هم برای پاییه های چنگالی مید هم ساخته شده و میتونید از این پس هم با این وسیله با مقرهای چنگالی عکاسی خیلی خوبی انجام بدید!
قیمتش برای مقر EQ6 بین 1800 تا 2000 دلار است! البته به مرور و افزایش استفاده از این وسیله قیمت اونو به 500 دلار هم کاهش پیدا می کنه و فعلا در اوایل استفاده از این وسیله در مقرهاست!
دوستان عزیز منجم این وسیله واقعا انقلابی در عکاسی از اسمان است و بهترین ویژه گی اسن وسیله صرفه جویی در وقت، افزایش کیفیت کار،افزایش دقت و ... .

2302
- میبینید که دقت ترکینگ چقدر افزایش پیدا کرده! فوق العاده اس!

2303
- جعبه اصلی این وسیله البته قسمت های مختلفی داره این فقط دستگاه وسیله است!

2304

اینم یک عکس 20 دقیقه ای از خوشه M15 با مقر EQ6 است! دقت کنید بعد از 20 دقیقه عکاسی ستاره ها کاملا نقطه ای هستند!

منبع عکس : سایت اصلی شرکت به ادرس : www.mda-telescoop.com

rosokh2004
09-03-2011, 03:29 PM
میشه بگید چرا eq های 5 و 6 خیلی گرونن؟
من ترجیح میدم az4 استفاده کنم چون ارزون و راحته !

Panahandeh
09-03-2011, 03:48 PM
میشه بگید چرا eq های 5 و 6 خیلی گرونن؟
من ترجیح میدم az4 استفاده کنم چون ارزون و راحته !

پایه az4 سبک تر است
توانایی تحمل وزن بسیار کم تری نسبت به eq ها دارد
به دلیل میل و بعدی بودن امکان رد یابی اجرام به منظور عکاسی و به طور بسیار دقیق را دارا است
پایه های eq موتور ردیاب و جستجوگر بسیار دقیق تری داشته و بهتر الاین می شود. (البته تنها سری سوم eq5 به بعد دارای موتور جستجوگر هستند)

البته هر که بامش بیش، برفش بیشتر... این پایه ها هم بسیار سنگین هستند (بنده دوران جوانی که بای 60-70 کیلو گرم تلسکوپم و تجهیزاتش را جابجا می کردم هرگز فراموش نمی کنم)
هم نصبشان وقت گیر تر است وکاربریشان پیچیده تر
و هم حساسیت بالاتری دارد.

rosokh2004
09-03-2011, 04:57 PM
پایه az4 سبک تر است
توانایی تحمل وزن بسیار کم تری نسبت به eq ها دارد
به دلیل میل و بعدی بودن امکان رد یابی اجرام به منظور عکاسی و به طور بسیار دقیق را دارا است
پایه های eq موتور ردیاب و جستجوگر بسیار دقیق تری داشته و بهتر الاین می شود. (البته تنها سری سوم eq5 به بعد دارای موتور جستجوگر هستند)

البته هر که بامش بیش، برفش بیشتر... این پایه ها هم بسیار سنگین هستند (بنده دوران جوانی که بای 60-70 کیلو گرم تلسکوپم و تجهیزاتش را جابجا می کردم هرگز فراموش نمی کنم)
هم نصبشان وقت گیر تر است وکاربریشان پیچیده تر
و هم حساسیت بالاتری دارد.

حد اکثر بزرگی تلسکوپ که میشه با az4 ازش استفاده کرد چقدره

مثلا میشه با 5 یا 6 اینچ از Az4 hاستفاده کرد ؟

mh.noori
09-05-2011, 09:34 PM
بله با مقر az4 تا بزرگنمای 200 برابر هم با کمی تمرین به راحتی می توان کار کرد ... با اپتیکهایی در این سطح می توان از این مقر استفاده کرد. این مقر از نوع سمتی و ارتفاعی (AZ )است و ویژگی ان در راحتی در برپایی و استفاده اسان می باشد . با پیچهای تنظیم سفتی مقر می توان به خوبی و بدون لرزش اپتیک را حرکت داد ...

Mojtaba.M
11-30-2011, 02:40 PM
سوالی از همه ی دوستان خصوصا مدیران داشتم که آیا مقر های استوایی برای کار راحت تر است یا مقر های سمت ارتفاعی ؟

رضا طامهری
11-30-2011, 04:04 PM
سوالی از همه ی دوستان خصوصا مدیران داشتم که آیا مقر های استوایی برای کار راحت تر است یا مقر های سمت ارتفاعی ؟

سلام دوست عزيزmojtaba.m
مهمترين موضوعي كه تو سوال شما وجود داره اينه كه منظور چه كاريه؟ عكاسي يا رصد
مقرهاي سمت ارتفاعي از لحاظ ساختاري بسيار ساده اند ولي مقرهاي استوايي مقرهاي نسبتا پيچيده تري هستن
من منظور شما رو رصد درنظر ميگيرم و جواب ميدم:
در مورد رصد و يافتن اجرام مقرهاي سمت ارتفاعي بمراتب كاربري اسون تري نسبت به استواعي ها دارن چون شما براحتي ميتونيد مقر رو هرطرفي خاستيد بچرخونيد،و همچنين در اول كار هيچ نيازي به قطبي كردن مقرهم نداريد؛اين رو دوستاني كه از هردو نوع مقر استفاده كردن دقيقا درك ميكنند
اما خوب مقرهاي سمت ارتفاعي كه الان az4(اسكاي واچر) و versago(اوريون) در ضدر اونها قرار دارن نقصهايي هم دارن؛ يكي از بزرگترين معايب اونها عدم تونايي در تحمل تلسكوپهاي بالاي ٦اينچه به نحوي كه حتي تلسكوپهاي ٦اينچ هم براي برخي از اونها سنگين قلمداد ميشن

Mojtaba.M
11-30-2011, 05:13 PM
سلام دوست عزيزmojtaba.m
مهمترين موضوعي كه تو سوال شما وجود داره اينه كه منظور چه كاريه؟ عكاسي يا رصد
مقرهاي سمت ارتفاعي از لحاظ ساختاري بسيار ساده اند ولي مقرهاي استوايي مقرهاي نسبتا پيچيده تري هستن
من منظور شما رو رصد درنظر ميگيرم و جواب ميدم:
در مورد رصد و يافتن اجرام مقرهاي سمت ارتفاعي بمراتب كاربري اسون تري نسبت به استواعي ها دارن چون شما براحتي ميتونيد مقر رو هرطرفي خاستيد بچرخونيد،و همچنين در اول كار هيچ نيازي به قطبي كردن مقرهم نداريد؛اين رو دوستاني كه از هردو نوع مقر استفاده كردن دقيقا درك ميكنند
اما خوب مقرهاي سمت ارتفاعي كه الان az4(اسكاي واچر) و versago(اوريون) در ضدر اونها قرار دارن نقصهايي هم دارن؛ يكي از بزرگترين معايب اونها عدم تونايي در تحمل تلسكوپهاي بالاي ٦اينچه به نحوي كه حتي تلسكوپهاي ٦اينچ هم براي برخي از اونها سنگين قلمداد ميشن

با سلام جناب Rezatamehri متشکرم .
بله برای رصد میخواستم متاسفانه در بحث انتخاب مقر تلسکوپ دچار شک و تردید هستم و برای همین پندماهی که درگیر این قضیه هستم.

Mojtaba.M
12-01-2011, 08:21 PM
سوال دیگری داشتم که متاسفانه نشد در پست قبلی بگم.
قیمت مقر ها با یکدیگر چه فرقی میکند؟من چند وقتی است که میخواهم تلسکوپی بخرم ولی در ابتدا مقر دابسونی را انتخاب کردم که برای حمل راحت چیز خوبی به نظر نمیرسد .؟بعد روی آوردم به مقر های سمت ارتفاعی و استوایی !!!!!دوستان کمی هم در باره ی مقر های دابسونی مشورت دهید ؟
با تشکر

مهدی ناصری
02-02-2012, 06:35 PM
برای عکاسی که تنها انتخاب موجود مقری استوایی با موتور ردیاب است.
اما اگر می خواهید صرفا رصد کنید، می توانید با هزینه ای کم مقری سمت-ارتفاعی یا دابسونی تهیه کنید و مابقی بودجه ی خود را به اپتیک و سایر لوازم جانبی مثل چشمی اختصاص دهید. از نظر حمل سمت-ارتفاعی ها قابلیت حمل راحت تری دارند اما باز هم در دابسونی ها ارزان ترند و زمان بیشتری برای تلسکوپ روی آن صرف شده است.
اما در کل اول باید مشخص کنید آیا می خواهید عکاسی کنید يا نه ؟

mohsen4465
05-12-2012, 07:32 PM
مگه میشه آدم حوس عکاسی به سرش نزنه. من که خودم به تیر رصد دابسونی خریدم تا حالا نشده یه شب فقط رصد خالی کنم. عکاسی یه حال دیگه ای میده. :playingsmiley:

یه سوال:

تلسکوپ من دابسونی 12 اینچه که فکر نکنم بشه واسش مقر EQ یا چیز دیگه پیدا کرد. اما وقتی لولش رو از پایش جدا میکنم کنارش جای پیچ داره؛ یعنی همون جایی که که مفصل اتصال لوله به پایه ست وسطش جای پیچ بزرگ (به اندازه انگشتم) داره. فهمیدین کجا رو میگم؟ دقیقاً وسط دو تا دایره ای که تلسکوپ رو پایه دابسونی نگه میداره. بنظرتون این جای چه جور اتصالیه. مگه بغیر از دابسونی پایه ی دیگه ای هم واسه این لوله سنگین وزن هست؟

رضا طامهری
05-12-2012, 08:01 PM
مگه میشه آدم حوس عکاسی به سرش نزنه. من که خودم به تیر رصد دابسونی خریدم تا حالا نشده یه شب فقط رصد خالی کنم. عکاسی یه حال دیگه ای میده. :playingsmiley:

یه سوال:

تلسکوپ من دابسونی 12 اینچه که فکر نکنم بشه واسش مقر EQ یا چیز دیگه پیدا کرد. اما وقتی لولش رو از پایش جدا میکنم کنارش جای پیچ داره؛ یعنی همون جایی که که مفصل اتصال لوله به پایه ست وسطش جای پیچ بزرگ (به اندازه انگشتم) داره. فهمیدین کجا رو میگم؟ دقیقاً وسط دو تا دایره ای که تلسکوپ رو پایه دابسونی نگه میداره. بنظرتون این جای چه جور اتصالیه. مگه بغیر از دابسونی پایه ی دیگه ای هم واسه این لوله سنگین وزن هست؟
دوست گرامی mohsen4465
با سلام خدمت شما
آدرسی که برای محل پیچ میدین کمی گنگ هست اگه بتونید عکسی از اون محل پیچ که میگین رو بذارین میتونه کمک کنه به جواب گرفتنتون

ولی در کل مقری برای حمل تلسکوپهای بالای 8 اینچ نیوتنی در دنیای آماتوری ساخته نشده(تلسکوپهای اشمیت کاسکرین و ترکیبی های دیگه، داستانشون به کل جداست) البته نه به لحاظ وزنی چون بسیاری از تلسکوپهای ترکیبی خیلی سنگین تر از حتی 12 اینچهای نیوتنی هستند بلکه به لحاظ حجم بزرگ لوله و قد وقواره اون. فرض کنید یک نیوتنی 10 اینچ روی یک مقر استوایی سوار بشه و شما یه جرم رو بخاید در سر سو پیدا کنید! او وقت چندتا صندلی نیازه تا شما به فوکوسر برسید خدا میدونه!! خیلی دور از ذهنه!!!

mohsen4465
05-14-2012, 12:40 AM
دوست گرامی mohsen4465
با سلام خدمت شما
آدرسی که برای محل پیچ میدین کمی گنگ هست اگه بتونید عکسی از اون محل پیچ که میگین رو بذارین میتونه کمک کنه به جواب گرفتنتون

ولی در کل مقری برای حمل تلسکوپهای بالای 8 اینچ نیوتنی در دنیای آماتوری ساخته نشده(تلسکوپهای اشمیت کاسکرین و ترکیبی های دیگه، داستانشون به کل جداست) البته نه به لحاظ وزنی چون بسیاری از تلسکوپهای ترکیبی خیلی سنگین تر از حتی 12 اینچهای نیوتنی هستند بلکه به لحاظ حجم بزرگ لوله و قد وقواره اون. فرض کنید یک نیوتنی 10 اینچ روی یک مقر استوایی سوار بشه و شما یه جرم رو بخاید در سر سو پیدا کنید! او وقت چندتا صندلی نیازه تا شما به فوکوسر برسید خدا میدونه!! خیلی دور از ذهنه!!!

http://up.avastarco.com/images/umvwst43la60colr0f3g.jpg

فقط همین یک طرف جای پیچ داره. :wut:

رضا طامهری
05-15-2012, 09:50 PM
http://up.avastarco.com/images/umvwst43la60colr0f3g.jpg (http://up.avastarco.com/images/umvwst43la60colr0f3g.jpg)

فقط همین یک طرف جای پیچ داره. :wut:
خب دوست عزیز این همون جای پیچ خود مقر دابسونیه که تلسکوپ رو نگه داره!!! همون پیچ بلندی که از اون برای جابجایی تلسکوپ هم استفاده میکنیم :have a nice day::yaeh%20am%20not%20d:grin:

mohsen4465
05-15-2012, 11:12 PM
خب دوست عزیز این همون جای پیچ خود مقر دابسونیه که تلسکوپ رو نگه داره!!! همون پیچ بلندی که از اون برای جابجایی تلسکوپ هم استفاده میکنیم :have a nice day::yaeh%20am%20not%20d:grin:

دقیقاً نفهمیدم منظورتون از پیچی که باهاش تلسکوپ رو جابجا میکنیم چیه؟! ولی لوله تلسکوپم از اینجا به مقر دابسونی پیچ نمیشه. بلکه فقط همون دایره پلاستیکی روی دوتا زائده لاستیکی روی مقر سوار میشه. این عکس از همه چی گویا تره:

http://up.avastarco.com/images/ot6znb3sudeiy1p0tpvs.jpg (http://up.avastarco.com/images/ot6znb3sudeiy1p0tpvs.jpg)

همونطور که میبینی سوراخ پیخ میافته پشت چوب و کور میشه. پس احتمال میدم واسه اتصال به یه نوع مقر دیگه باشه.

rezash
05-15-2012, 11:37 PM
دقیقاً نفهمیدم منظورتون از پیچی که باهاش تلسکوپ رو جابجا میکنیم چیه؟! ولی لوله تلسکوپم از اینجا به مقر دابسونی پیچ نمیشه. بلکه فقط همون دایره پلاستیکی روی دوتا زائده لاستیکی روی مقر سوار میشه. این عکس از همه چی گویا تره:

http://up.avastarco.com/images/ot6znb3sudeiy1p0tpvs.jpg (http://up.avastarco.com/images/ot6znb3sudeiy1p0tpvs.jpg)

همونطور که میبینی سوراخ پیخ میافته پشت چوب و کور میشه. پس احتمال میدم واسه اتصال به یه نوع مقر دیگه باشه.

دوست عزيز در پايه دابسونيهاي بدون موتور بالاي دو زائده پلاستيكي سوراخي وجود دارد كه از سمت ديگر پيچي بلند به داخل آن رفته و سفت ميشود.

اين پيچ در واقع دسته بزرگي هم دارد كه ميتوان از دو طرف تلسكوپ را بلند و حمل كرد.وهمينطور تلسكوپ را بالا و پائين كرد.

دقيقا نوع موتور دار و سيستم قرار گيري را نميدونم ولي احتمالا دسته اي براي بلند كردن و حمل آن در جاي ديگر تعبيه شده است كه با دابسوني ساده تفاوت دارد.

ولي براي نصب بر روي مقر استوائي نيز تسمه هائي به دور تلسكوپ پيچيده ميشود و با اتصالي به مقر استوائي كه بايد پايه هاي آن كوتاه باشد قرار ميگيرد.

Chegini
06-22-2012, 06:12 PM
تفاوت مقرهای eq5 و heq6 و eq6 و cg5 در چیست؟

رضا طامهری
06-22-2012, 10:19 PM
تفاوت مقرهای eq5 و heq6 و eq6 و cg5 در چیست؟

سلام دوست گرامی آقای chegini
مقرهای cg-5 درحال حاضر در تاپیک مقرهای سلسترون در حال بررسی است و میتوانید با دنبال کردن مطالب این تاپیک به دید درستی در مورد cg-5 برسید. مقری بسیار مناسب هم برای رصد و هم برای عکاسی
و اما در مورد الباقی مقرها:
eq5:
این مقر به همراه مقر eq3-synscan به عنوان مقرهای گوتویی شناخته میشوند که بیشتر برای اهداف رصدی استفاده میشوند. نوع مقر، وزن، قطعات مورد استفاده و از همه مهمتر پایداری انها، این مقرها را از حیطه مقرهای مناسب عکاسی تا حدی خارج میکنند.

مقایسهeq6 و heq5
چندی پیش در مجله sky at night این دو مقر با هم مقایسه شده بود و نتیجه اینچنین عنوان شده بود:

HEQ5 از نظر تولید با کیفیت تر از eq6 است و از نظر سیستم Go- To و همچنین دقت ترکینگ بهتر و پیداری نسبتا بالاتری دارد. اما مقرهای eq6 از نظر نرم افزاری و هندکنترل از مشخصه های بهتری برخوردار است. اما در کل کیفیت HEQ5 ها از eq6 ها بهتر قلمداد میشوند

اینگونه در میان کاربران این دو مقر گفته میشود که کیفیت مقرهای eq6 از نظر قطعات داخلی به مراتب پایین تر از heq5 است و برای عکاسی های بلندمدت heq5به مراتب از پایداری بیشتری برخوردار است.

Chegini
06-22-2012, 11:18 PM
من تو فرومای خارجی که می گشتم تقریبا همین جوری از این مقرا برداشت میکردن.اما اگه منبع دیگری هستش به ما نیز اطلاع بدید.از جمله ماه انتشار همین مجله اسکای ات نایت که گفتید...
با تشکر از شما.

رضا طامهری
06-22-2012, 11:23 PM
من تو فرومای خارجی که می گشتم تقریبا همین جوری از این مقرا برداشت میکردن.اما اگه منبع دیگری هستش به ما نیز اطلاع بدید.از جمله ماه انتشار همین مجله اسکای ات نایت که گفتید...
با تشکر از شما.

من نظر خودم رو در اخرین پاراگراف عرض کردم....
سالشو فقط یادمه که 2006 بود فک کنم
اما دقیقا بستگی به هدف شما از مقر داره!!!!عکاسی یا رصد
واسه عکاسی heq5 (بخاطر پایداری بالا و حرکت ریز دقیق تر) و واسه رصد eq6 (بخاطر اپشن های بالاتر رصدی)

رضا طامهری
08-17-2012, 10:12 PM
http://media.skyandtelescope.com/images/NPS+SkyView+Mini.jpg
چند وقتی سری دیگری از مقرهای سمت ارتفاعی روانه بازار شده است که مطمئنا بسیاری از منجمان با انها آشنایی داشته و حتی با آنها کار کرده اند.
این مقرها در بین منجمان به مقر Tمعروف است که شما میتوانید هم زمان دو اپتیک را به آن وصل کنید.
اغلب منجمان دو اپتیک با دوکارایی نسبتامختلف را به آنها وصل میکنند مثلا یک شکستی و یک ترکیبی..
دو اپتیک نصب شده میتوانند هرکدام ارتفاع متفاوتی داشته باشند اما سمت هردو با الجبار یکی است

http://image.made-in-china.com/4f0j00rCFQhHaJAIbA/Dual-Telescope-Mount.jpg

برای بسیاری از منجمان این مقر بسیار کاربردی است و منجم را قادر می سازد تا هم زمان یک جرم را با دوتلسکوپ و حتی دو تصویر کاملا متفاوت رصد کند.
بزرگترین عیب این مقرها این است که نمیتوان دوتلسکوپ انتخابی را زیاد سنگین انتخاب کرد یعنی در هرطرف شما میتوانید حداکثر 12 پوند یعنی حدود 6 کیلوگرم را نصب کنید. یعنی نصب اپتیکهای ترکیبی سنگین و بازتابی ها را فراموش کنید
از طرف دیگر پیچ هایی که روی محور ارتفاع مقر سوار است به مرور زمان(اگر وزن تلسکوپ زیاد باشد خیلی زودتر) روی محور سایش ایجاد کرده و به علت وجود آمدن پستی وبلندی براثر فرورختن پیچ در این محور لقی ایجاد میکند.
اما روی هم رفته این مقرها برای نصب تلسکوپهای شکستی کوچک و متوسط به همراه دوچشی ها و یا ترکیبی های کوچک مناسب است.

mohsen4465
08-23-2012, 07:14 PM
یه سوال در مورد سیستم گوتو Syn-Scan AZ مقر دابسونی اسکای واچر داشتم. میخواستم بدونم تراز بودن سطحی که پایه دابسونی رو روی اون قرار میدیم چقدر روی دقت گوتو و جرم یابی مقر تلسکوپ تأثیر میذاره؟ آیا اگه مقر رو در سطح شیب دار بذاریم و بعد تلسکوپ رو رو آسمون قفل کنیم (Star Alignment کنیم) مقر میتونه وجود شیب رو تشخیص بده و نشونه رویش دچار خطا نشه؟ البته قصد داشتم با ایجاد شیب خودم عملی امتحان کنم ولی بازم تنبلیم گرفت گفتم بپرسم. :grin:

یه سوال مهمتر اینکه Backlash چیه؟

رضا طامهری
08-26-2012, 02:39 PM
یه سوال در مورد سیستم گوتو Syn-Scan AZ مقر دابسونی اسکای واچر داشتم. میخواستم بدونم تراز بودن سطحی که پایه دابسونی رو روی اون قرار میدیم چقدر روی دقت گوتو و جرم یابی مقر تلسکوپ تأثیر میذاره؟ آیا اگه مقر رو در سطح شیب دار بذاریم و بعد تلسکوپ رو رو آسمون قفل کنیم (Star Alignment کنیم) مقر میتونه وجود شیب رو تشخیص بده و نشونه رویش دچار خطا نشه؟ البته قصد داشتم با ایجاد شیب خودم عملی امتحان کنم ولی بازم تنبلیم گرفت گفتم بپرسم. :grin:

یه سوال مهمتر اینکه Backlash چیه؟

میدونید که پیش فرض مقر اینه که زیر مقر سطح صاف و بدون شیب باشه..... البته من با سیستمهای گوتو دابسونی کار نکردم :) ولی در بسیاری از مقرها بعد ازاینکه مقر رو align کردین مقر پیشنهاد میده چند ستاره رو برای بالا بردن دقت به مقر معرفی کنید. این ستاره های اضافی در وهله اول به شما کمک میکنه خطاهایی همچون اشتباه در واردکردن زمان و طول و عرض جغرافیایی و یاهمین شیب رو اصلاح کنه

و اما backlash.......
http://up.avastarco.com/images/fnjyik72h2pnlhxq9a2v.png (http://up.avastarco.com/images/fnjyik72h2pnlhxq9a2v.png)
در صنعت به لقی مجاز بین چرخدنده ها backlash میگن البته بچه های مکانیک به این فضا play هم میگن
اگه این فضا بیش از حد باشه دنده ها روی هم میچرخند و سیستم هرز میشه و اگه خیلی کم باشه و چرخدنده ها به هم چسبیده باشن باعث خوردگی دنده ها و تیز شدن سر اونها میشه

SAEED560
11-11-2012, 01:54 PM
سلام
استقرار استوایی یا معدل النهاری برای رصد اجرامی است که به مدت زیاد رصد گردد برای بهتر رصد کردن با این پایه ابتدا باید تلسکوپ را قطبی کنید در اصطلاح موازی با محور عالم میشود . البته با این پایه میشود اجرامی رو که داری زاویه میل و زاویه ساعتی هستند و رصد کرد .

payam57
11-23-2012, 07:11 PM
درود بر شما ایا مقاله ای در خصوص کار با پایه های سمت _ارتفاعی و استوایی هست؟در صورت موجود بودن در این سایت یا جای دیگر در صورت امکان لینک ان را قرار دهید. با سپاس

Astronomy
11-23-2012, 09:14 PM
درود بر شما ایا مقاله ای در خصوص کار با پایه های سمت _ارتفاعی و استوایی هست؟در صورت موجود بودن در این سایت یا جای دیگر در صورت امکان لینک ان را قرار دهید. با سپاس
انواع مقر ها (http://www.astroupload.com/do.php?filename=13536922851.pdf)

کار با مقرهای استوایی (http://telescope.ir/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA/67-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7/274-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%82%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C)

راهنمای نصب سامانه جستجوگر خودکار (GoTo) (http://www.astroupload.com/do.php?filename=13536918701.pdf)

یک سری به این صفحه (http://telescope.ir/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA/67-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7)هم بزنید

ofog2000
12-30-2012, 09:24 PM
کسی هست که تفاوت دقیق eq5 و eq6 را توضیح بدهد؟

رضا طامهری
01-01-2013, 10:24 PM
کسی هست که تفاوت دقیق eq5 و eq6 را توضیح بدهد؟

سلام دوست گرامی Ofog2000
کاش منظورتون رو دقیق تر میفرمودین چون این دومقر انواع مختلفی دارند لذا من EQ5Synscan وEQ6 pro را توضیح میدهم
در وهله اول باید دانست این دومقر دوکارایی متفاوت را دارند یکی یک مقر تخصصی برای عکاسی و اپتیکهای سنگین و دیگری مقری سبک با سرعت بالا در سوار شدن
مقر EQ5 synscan یک مقر سبک است برای اپتیکهای سبک. مقر جمع و جور و سبکی است و البته توانایی حمل اپتیکهای سنگین را ندارد. موتورهای محورهای این مقر از نوع Stepper است که کارایی این مقر را پایین می اورد(چون هر stepمانند حرکت عقربه های ساعت عمل میکند و در عکاسی های با نوردهی بالا کیفیت را بشدت تحدیدم میکند)
و اما مقر EQ6 pro یکی از مقرهای پر طرفدار در میان عکاسان است. این مقر موتورهای پیشرفته تری دارد(نوع موتورها را تاکنون در جایی مطالعه ننمودم و صرفا کارایی آنرا را اطلاع داردم) و البته اپشن های کنترلر نیز کاملا بر مقر EQ5 غلبه دارد.

mh.noori
01-05-2013, 10:42 PM
سلام... موتور هر دوی این مقرها از نوع استپ موتور هستند با توانایی لود بار متفاوت ...

رضا طامهری
01-07-2013, 10:28 AM
سلام... موتور هر دوی این مقرها از نوع استپ موتور هستند با توانایی لود بار متفاوت ...

با تشکر از دوست عزیزم اقای نوری
البته درجایی خوندم که اسکای واچر قصد داره برای مقرهای جدیدش از سیستمهایی شبیه به کیربکسهای سیکوئنشیال استفاده کنه
تو این سیستم علاوه بر اینکه چرخنده ها حذف میشن دقت هم بالامیره
چون در سیستمهای چرخدنده ای به ازای هر حرکت چرخنده ها روی هم(همون استپ) به میزان هرچند ناچیز لرزش ایجاد میشه(درسته خیلی ناچیزه ولی در عکاسیهای طولانی مدت به ویژه با اپتیکهای حرفه ای مثل تاکاهاشی یا edge hdها خودش رو نشون میده )ولی در سیستمهای سیکوئنشیال یا سیستمهای شبه اینورتور که در مقرهای Cgem بکار رفته علاوه بر نرمی حرکت مقر این استپها هم حذف شده و مقر برای یه عکاسی حرفه ای ایده ال میشه

ofog2000
01-11-2013, 07:43 PM
سلام دوست گرامی ofog2000
کاش منظورتون رو دقیق تر میفرمودین چون این دومقر انواع مختلفی دارند لذا من eq5synscan وeq6 pro را توضیح میدهم
در وهله اول باید دانست این دومقر دوکارایی متفاوت را دارند یکی یک مقر تخصصی برای عکاسی و اپتیکهای سنگین و دیگری مقری سبک با سرعت بالا در سوار شدن
مقر eq5 synscan یک مقر سبک است برای اپتیکهای سبک. مقر جمع و جور و سبکی است و البته توانایی حمل اپتیکهای سنگین را ندارد. موتورهای محورهای این مقر از نوع stepper است که کارایی این مقر را پایین می اورد(چون هر stepمانند حرکت عقربه های ساعت عمل میکند و در عکاسی های با نوردهی بالا کیفیت را بشدت تحدیدم میکند)
و اما مقر eq6 pro یکی از مقرهای پر طرفدار در میان عکاسان است. این مقر موتورهای پیشرفته تری دارد(نوع موتورها را تاکنون در جایی مطالعه ننمودم و صرفا کارایی آنرا را اطلاع داردم) و البته اپشن های کنترلر نیز کاملا بر مقر eq5 غلبه دارد.

دقیقا منظورم همین دو مدل با هم بود
ممنون از لطفتون
اگر لطف کنید مقر eq6 رو هم بگذارید در برنامه معرفیتون ممنون می شم
ofog2000
01-12-2013, 12:16 AM
فکر می کنم این لینک مفیدی باشه به خصوص اگر بخواهید بدانید که داخل مقر چه خبر هست
http://www.astro-baby.com/EQ6%20rebuild%20guide/EQ6%20Strip%20Down%20Home.htm

علیرضا محمدی
03-24-2013, 09:23 AM
با سلام مقر مورد بررسی یک مقر عالی برای اون هایی که می خواهند مقری سبک ولی برای حمل اپتیک های بزرگ داشته باشند ،خود من با همین انگیزه اینو انتخاب می کنم

بررسی مقر ieq45

مقر خیلی زیبایی هست(البته از نظر من)طراحی آمیخته با قدرت زیبایی خاصی بهش بخشیده

وزنش خیلی مناسبه (20تا 25 کیلوگرم) ،تا حدودی قابل حمله و هم چنین قدرت تحمل بالایی داره (20کیلوگرم)

امکانات

پولاراسکوپ ،لامپ ال ای دی داره که واقعا عالیه چون در یک شب تاریک تشخیص خط وسط پولار اسکوپ سخته

هند کنترلgo2nova هست که پیشرفته است و با صفحه نمایش بزرگی که داره اطلاعات بیشتری رو در یک زمان نشون می ده

و قابلیت آپدیت داره و تنظیمات زیادی داره که دست کاربر رو در کنترل مقر باز میزاره

توسط برنامه Ascomقابلیت کنترل داره

دارای gpsداخلی هست که امکان وارد کردن دقیق مختصات و زمان رو به کاربر میده
5509
http://www.astroupload.com/uploads/13641042252.jpg (http://www.astroupload.com/uploads/13641042252.jpg)
ادامه دارد...

رضا طامهری
04-03-2013, 08:46 PM
با تشکر از دوست عزیزمون Mysky
بله
شرکت I-optronامریکا چندسالی هست که فعالیت خودش رو توسعه داده و چهره جهانی پیدا کرده البته هنوز تو ایران جای خودش رو پیدا نکرده.

چه خوبه که بررسی رو کامل انجام بدیم...
البته این شرکت خودش رو با مقرهای کوچک خاصش که به mini-towerمعروفه مشهور کرد و این مقر هم تقریبا نوع ارتقاء یافته مینی های این شرکته
یکی از بزرگترین حسنهایی که در مورد این مقر از طرف خود شرکت و کاربران ذکر میشود(همانطور که my sky هم گفتند) وزن کم در عین حال حمل وزنهای بالاست

وزن این مقر حدود 11.5 کیلوگرم است و این در حالی است که وزن نهایی اپتیک قابل تحمل برای این مقر 20.5ذکر شده است که در نوع خود کم نظیر است

این مزیت برای خیلی ها خوشایند است زیرا وزن کم یکی از دوست داشتنی ترین خواص مقرهای استوایی است اما این وزن کم برای عکاسی یک آفت بزرگ است

وزن کم مقرها در عین حالی که مقر را قابل حمل تر میکند اما از استحکام ان نیز خواهد کاست و در ضمن در عکاسی های طولانی مدت عمق آسمان که تصویر به لرزش خیلی حساس است با کوچکترین راه رفتن در کنار مقر یا حتی باد تلسکوپ تکان خواهد خورد. این موضوع در مورد اپتیکهای سنگین بسیار ملموس تر است.

علیرضا محمدی
04-04-2013, 10:21 AM
با سلامی دوباره
توی اینترنت گشتم و دفترچه راهنمای مقر ieq45 رو پیدا کردم امید وارم مفید باشه
دفتر چه راهنما (http://www.ioptron.com/images/up/iEQ45-8407%20Manual.pdf)
با توجه به چیزی که جناب آقای طامهری گفتند این مقر سبک وزن هست ولی وزنش با دوتا وزنه تعادل و سه پایه 29 کیلو گرم میشه (فکر کنم که آقای طامهری فقط وزن مقر رو حساب کردند)

صادق مقامی
06-22-2013, 09:50 PM
یه سوال داشتم.من شنیدم مقر(( AZ GT skywatcher )) برای عکاسی مناسب نیست.دلیل این امر دقیقا چی ست؟

رضا طامهری
06-22-2013, 10:40 PM
یه سوال داشتم.من شنیدم مقر(( AZ GT skywatcher )) برای عکاسی مناسب نیست.دلیل این امر دقیقا چی ست؟

درکل مقرهای سمت ارتفاعی برای عکاسی نجومی مخصوصا نوردهی های طولانی مدت مناسب نیستند چون همراه با حرکت ستارگان (برعکس مقرهای استوایی) خود تیوب نمیچرخه..
یه لحظه تو ذهنتون مجسم کنید... وقتی یه مقر استوایی میچرخه تیوب تلسکوپ هم میچرخه(به نحوی که محل چشمی هم تغییر میکنه) و این باعث میشه اعوجاجهای احتمالی در اینه یا عدسی، اثرنذاره تو عکس اما مقرهای سمت ارتفاعی نه... اصلا تیوب نمیچرخه و این خوب نیست... شاید عدم استقبال از مقرهای چنگالی یا forkهم همین باشه

اما azgt... تاحالا نشده به کسی این مقر رو پیشنهاد بدم... همه توان لودش کمه هم سرعتش کمه و هم خطای ترکینگ بالایی داره... کلا مقر خیلی مبتدی هست و واسه رصدگرها اصلا پیشنهاد نمیشه

صادق مقامی
06-23-2013, 12:05 AM
با سپاس از توضیحاتتون.
پس میشه لطف کنید و ارزان ترین مقری که هم برای رصد و هم برای عکاسی مناسب باشه معرفی کنید.

رضا طامهری
06-23-2013, 08:49 AM
با سپاس از توضیحاتتون.
پس میشه لطف کنید و ارزان ترین مقری که هم برای رصد و هم برای عکاسی مناسب باشه معرفی کنید.

ببینید عکاسی دیپ اسکای یا عمق اسمان levelهای مختلفی داره.... شما میتونید بصورت افوکال هم عکاسی کنید که نه مقر عجیبی میخاد نه تلسکوپ خیلی حرفه ای... هم میتونید با یه ریکاردی هوندرز استرو فیزیک با یه مقر AP1200 و یه اتوگایدر عکس بگیرید که حداقل قیمت تلسکوپ و مقرتون بالای ۱۰۰ میلیون وایمسته

درکل برای شروع یه مقر استوایی که موتور ردیاب داشته باشه(ترجیحا پولاراسکوپ هم داشته باشه) حالا از هر برند و مارکی میخواد باشه، خوبه...، تو این مقرها از ۵۰۰ تومن شروع میشه تا حداکثر یک میلیون تومن...
میتونید با روشهای مثل drift method مقرتون رو هم خط کنید تا بتونین بیشتر نوردهی کنین... البته این موارد به تجربه و پشتکار شما هم بستگی داره...

عباس احمدیان
08-23-2013, 12:15 AM

یه سوال:

تلسکوپ من دابسونی 12 اینچه که فکر نکنم بشه واسش مقر eq یا چیز دیگه پیدا کرد. اما وقتی لولش رو از پایش جدا میکنم کنارش جای پیچ داره؛ یعنی همون جایی که که مفصل اتصال لوله به پایه ست وسطش جای پیچ بزرگ (به اندازه انگشتم) داره. فهمیدین کجا رو میگم؟ دقیقاً وسط دو تا دایره ای که تلسکوپ رو پایه دابسونی نگه میداره. بنظرتون این جای چه جور اتصالیه. مگه بغیر از دابسونی پایه ی دیگه ای هم واسه این لوله سنگین وزن هست؟

محسن جان سلام
میشه لطفا" بفرمایید شما با داشتن پایه گوتو دابسونی 12 اینچ ، چرا می خواید اون رو جهت عکاسی روی مقر eq سوار کنید؟؟؟؟!!!!!

عباس احمدیان
08-23-2013, 01:14 AM
دوستان عزیز سلام
اگه اجازه بفرمایید مقری رو بهتون معرفی می کنم که خداییش هیچ حرفی توش نیست!!
با شرکت آوالون آشنا بشید. این شرکت ایتالیایی از روش جدیدی برای سیستم حرکتی تلسکوپ استفاده کرده که واستون شرح میدم.
teeth bolt یا تسمه تایم ، همه ما تسمه تایمینگ خودرو رو یا دیدیم یا دربارش شنیدیم. این شرکت با استفاده از این سیستم تونسته بطور کامل PE رو حذف کنه. چون تسمه تایم ذاتا" PE نداره!

http://up.avastarco.com/images/0ihmuz86kiyli6jktl.jpg (http://up.avastarco.com/)

سیستم کنترلر این مقرها از نوع Goto synscan هستش.
http://up.avastarco.com/images/5xlmqysl0td4s2950sej.jpg (http://up.avastarco.com/)
اینم تلسکوپ سلسترون HD Edge که بر روی مقر یونی این شرکت سوار شده

http://up.avastarco.com/images/1w7c8h2v8laobcbnvtl.jpg (http://up.avastarco.com/)

این شرکت توانایی نوردهی 15 دقیقه با فاصله کانونی 2500 میلی متر رو تضمین داده که البته تواناییش بیش از اینهاست!! پس به چند عکس که بدون اتوگاید با این مقر در فاصله کانونی.... ولش کن خودتون از روی بزرگنمایی عکس متوجه اصل قضیه خواهید شد!
http://up.avastarco.com/images/c34cy0580l7y6qn4cfxy.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/f1481jn0pn7roa2l.jpg (http://up.avastarco.com/)
این عکسها هرکدام با یکساعت نوردهی در حساسیت 100 گرفته شده اند!:43:
راستش منم یه مقر با این سیستم ساختم البته اون زمان از وجود این شرکت بی اطلاع بودم. فقط یکی از چند Reducer آن تسمه تایم بود اما تا زمانی که خطای دنده های ریز سر موتور نمایان نمی شد ، خوب نوردهی می کرد. روی فاصله کانونی 2000 تا 5 دقیقه بدون اتوگاید جواب می ده! فقط خواهشا" نخندید چون ما با کمبود بودجه مواجه هستیم:sad::sad:
http://up.avastarco.com/images/tx31ev31ish3qjlnav.jpg (http://up.avastarco.com/)
اینم لینک شرکت آوالون
http://www.avalon-instruments.com (http://www.avalon-instruments.com/)

رضا طامهری
08-23-2013, 09:33 PM
دوستان عزیز سلام
اگه اجازه بفرمایید مقری رو بهتون معرفی می کنم که خداییش هیچ حرفی توش نیست!!
با شرکت آوالون آشنا بشید. این شرکت ایتالیایی از روش جدیدی برای سیستم حرکتی تلسکوپ استفاده کرده که واستون شرح میدم.
teeth bolt یا تسمه تایم ، همه ما تسمه تایمینگ خودرو رو یا دیدیم یا دربارش شنیدیم. این شرکت با استفاده از این سیستم تونسته بطور کامل PE رو حذف کنه. چون تسمه تایم ذاتا" PE نداره!

http://up.avastarco.com/images/0ihmuz86kiyli6jktl.jpg (http://up.avastarco.com/)

سیستم کنترلر این مقرها از نوع Goto synscan هستش.
http://up.avastarco.com/images/5xlmqysl0td4s2950sej.jpg (http://up.avastarco.com/)
اینم تلسکوپ سلسترون HD Edge که بر روی مقر یونی این شرکت سوار شده

http://up.avastarco.com/images/1w7c8h2v8laobcbnvtl.jpg (http://up.avastarco.com/)

این شرکت توانایی نوردهی 15 دقیقه با فاصله کانونی 2500 میلی متر رو تضمین داده که البته تواناییش بیش از اینهاست!! پس به چند عکس که بدون اتوگاید با این مقر در فاصله کانونی.... ولش کن خودتون از روی بزرگنمایی عکس متوجه اصل قضیه خواهید شد!
http://up.avastarco.com/images/c34cy0580l7y6qn4cfxy.jpg (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/f1481jn0pn7roa2l.jpg (http://up.avastarco.com/)
این عکسها هرکدام با یکساعت نوردهی در حساسیت 100 گرفته شده اند!:43:
راستش منم یه مقر با این سیستم ساختم البته اون زمان از وجود این شرکت بی اطلاع بودم. فقط یکی از چند Reducer آن تسمه تایم بود اما تا زمانی که خطای دنده های ریز سر موتور نمایان نمی شد ، خوب نوردهی می کرد. روی فاصله کانونی 2000 تا 5 دقیقه بدون اتوگاید جواب می ده! فقط خواهشا" نخندید چون ما با کمبود بودجه مواجه هستیم:sad::sad:
http://up.avastarco.com/images/tx31ev31ish3qjlnav.jpg (http://up.avastarco.com/)
اینم لینک شرکت آوالون
http://www.avalon-instruments.com (http://www.avalon-instruments.com/)

با سلام خدمت جناب احمدیان عزیز
و تشکر از شما بابت فعالیت مفیدتون در تالار ابزارها

قبلا در مورد سیستمهای انتقال نیرو با تسمه های شیار دار(بقول معروف تسمه تایم) چیزهایی خونده بودم حتی انگار قرار بوده توی مقرهای eq7 اسکای واچر هم ازش استفاده بشه ولی نشده که حالا دلیلشو میگم...

در تکمیل صحبتهای دوست عزیزم اقای احمدیان فقط این نکته رو بگم که توی مقرهایی که برای تلسکوپهای سنگین(اغلب ترکیبیها که فواصل کانونی بالایی دارند و لرزشهای جزئی مقر تاثیر بیشتری نسبت به بقیه تلسکوپها میذاره) و یا عکاسی ساخته میشن مثل سری CGEسلسترون نمیشه از استپ موتور استفاده کرد و این مقرها از سیستمهای شبیه اینورتور استفاده میکنند که در پستی جداگانه انشالله به اون خواهیم پرداخت

فقط یک مشکل در مورد انتقال نیرو با تسمه شیاردار وجود داره: تسمه ها در سرما خشک میشن و خیلی راحت میشکنند! و البته با مرور زمان هم فرسوده میشن!در برخی اوقات بر اثر فرسودگی طول شیارها هم بیشتر میشه و دقت مقر پایین میاد (از مورد اخر رو با قراردادن سیم درون تسمه میشه جلوگیری کرد)

اما مشکل اول(شکستن تسمه در سرما) غیرقابل حله تقریبا و واسه همینه که از این سیستم شرکتهای بزرگ استفاده نمیکنند! البته این سیستم واسه تلسکوپهای رصد خانه ای بی نظیره واقعا!!

عباس احمدیان
08-24-2013, 01:52 AM
فقط یک مشکل در مورد انتقال نیرو با تسمه شیاردار وجود داره: تسمه ها در سرما خشک میشن و خیلی راحت میشکنند! و البته با مرور زمان هم فرسوده میشن!در برخی اوقات بر اثر فرسودگی طول شیارها هم بیشتر میشه و دقت مقر پایین میاد (از مورد اخر رو با قراردادن سیم درون تسمه میشه جلوگیری کرد)

اما مشکل اول(شکستن تسمه در سرما) غیرقابل حله تقریبا و واسه همینه که از این سیستم شرکتهای بزرگ استفاده نمیکنند! البته این سیستم واسه تلسکوپهای رصد خانه ای بی نظیره واقعا!!

با سلام مجدد و تشکر از حسن توجه شما
بله ایراداتی که فرمودید کاملا صحیح است اما این مشکلات مربوط به تسمه های موجود در کشور ماست!
اینارو چین واسه ما سفارشی میزنه ماشااله!
جنس تسمه های آوالون کاملا" منحصر به فرد هستش. انبساط و انقباض بسیار ناچیزه و فرسودگی بسیار کم. آها راستی فرسودگی رو بگم، یک تسمه تایم استاندارد خودرو 20000 ساعت در سرعت 200 کیلومتر بر ساعت بخوبی کار خواهد کرد. توجه داشته باشید که قیمت بالای این مقر ( 7000 دلار )در برابر مقر EQ6 که فقط 1000 دلار است بی دلیل نیست.

اما مقرهای جدید که از اینورتر نام بردید. بی صبرانه منتظر توضیح کامل و ارزنده شما هستم.
مقرهای جدیدی مانند EQ7 و EQ8 و خیلی از مقرهای جدید رصدخانه ای از سیستم موتوری جدیدی به نام Direct Drive استفاده می کنند و در این سیستم هیچ گیربکسی وجود ندارد که خطایی ایجاد کند. موتور مستقیما در وسط مقر قرار دارد و یک انکودر قوی دارد.
http://up.avastarco.com/images/38yg48kloot95kgkh3go.png (http://up.avastarco.com/)
http://up.avastarco.com/images/4nv9eukc4ll2o4qokld.png (http://up.avastarco.com/)
البته به عقیده بنده اصلا لزومی به ساخت اینگونه مقرهای بسیار بسیار گران قیمت صرفا" جهت نداشتن خزاهای معمول نیست. البته اضافه کنم که در این سیستم سرعت گوتو گاها" به بیش از 1600 برابر زمین آهنگ میرسه که برای رصدخانه های روبوتیکی بسیار مهمه. ضمنا" با بررسی دقیق Direct Drive خواهید دید که روش کار آن بسیار به میکرواستپ درایو کردن استپ موتور است.
http://up.avastarco.com/images/yf3ofk2t367g8onxp1gi.png (http://up.avastarco.com/)

بزودی مقر قدرتمند شرکت Planewave رو معرفی می نمایم و با توضیحات آقای ریچار هدریک درباره این غول به تمام معنا و بی خطا همراه شما خواهم بود.
http://up.avastarco.com/images/izpnflmsdyu3usj3jm84.jpg (http://up.avastarco.com/)

موفق باشید.

mohsen4465
09-10-2013, 12:08 AM
محسن جان سلام
میشه لطفا" بفرمایید شما با داشتن پایه گوتو دابسونی 12 اینچ ، چرا می خواید اون رو جهت عکاسی روی مقر eq سوار کنید؟؟؟؟!!!!!
سلام آقای احمدیان
این پست مال خیلی وقت پیشه. یادش بخیر مال اون قدیم قدیماست. ولی بله هنوز بفکر یک مقره استوایی موتوردار هستم. :)

خب مسلماً با یه دابسونی نمیشه خوب عکاسی کرد. ردگیریش یکنواخت نیست و پله پله هست. تازگی ها هم که بعضی جاها یهو یه تلق صدا میده و گیر میکنه (هلی شده). بخاطر اندازه بزرگ تلسکوپ یخورده مقر مناسب براش هم گرون در میاد. کلاً با ccd و ... باید 10 تومنی براش خرج کنم. فعلاً که انقدر سرمایه ندارم. به این فکرم که با تجهیزات ساده و ابتدایی و کمی خلاقیت برم جلو. البته اگه مشغله زندگی بذاره. :)

عباس احمدیان
09-10-2013, 01:26 AM
با عرض سلام خدمت همه دوستان
الوعده وفا...
در این پست با یکی از قدرتمند ترین مقرهای رصدخانه ای آشنا خواهیم شد...

http://up.avastarco.com/images/fb7ibro9wnzculdcewke.jpg (http://up.avastarco.com/)[/IMG]

Ascension 200 HR
برخی از مشخصات این مقر را باهم مرور می کنیم...
وزن مقر : 108 کیلوگرم
وزن اپتیک قابل حمل : 124 کیلوگرم
عرض جغرافیایی قابل استفاده : 0 - 90
عبور از نصف النهار : 22.5 درجه
دنده محور بعد : 30 سانتی متر - 360 دندانه
دنده محور میل : 30 سانتی متر - 360 دندانه
شافت محورهای بعد و میل : 7.5 سانتی متر قطر با سوراخ 5 سانتی از جنس استیل
نوع موتور : US Digital 500 CPR سری پیت مانس 8000
نوع انکودر بعد و میل : 25 سانتی متر رنیشاو با رزولوشن 14 میلیون تیک در هر دور
دقت انکودر : 0.07 ثانیه قوسی در هر تیک
سیستم کنترل مقر : Sidereal Technology dual axis telescope control
سرعت گوتو : 5 درجه بر ثانیه

http://up.avastarco.com/images/6vmg50gtt2cxexeuep4j.jpg (http://up.avastarco.com/)

http://up.avastarco.com/images/231kqf16889z1ggjivp.jpg (http://up.avastarco.com/)

حتما" متوجه قدرت این مقر شدید ، این هم یک عکس از نحوه Track کردن سحابی خرچنگ بدون اتوگایدر...

http://up.avastarco.com/images/2qvgkmcy3bpqd77ns9r.jpg (http://up.avastarco.com/)

ضمنا" فیلمهای زیبایی از تست این مقر از طرف شرکت سازنده برایم ارسال شده که بدلیل حجم زیاد متاسفانه به هر دری زدم نتونستم آپلودشون کنم. اما تصویری از یکی از این فیلمها که در اون 2 تلسکوپ 17 اینچ CDK بر روی این مقر سوار شده است رو براتون گذاشتم.....

http://up.avastarco.com/images/qy9zvab1sc6gocuv4.jpg (http://up.avastarco.com/)

امیدوارم روزی تمامی رصدخانه های کشور مجهز به این مقر قدرتمند شود.:دی

http://up.avastarco.com/images/s0k1xx9z5zt4u4lbv9xs.jpg (http://up.avastarco.com/)

عباس احمدیان
09-10-2013, 01:30 AM
سلام آقای احمدیان
این پست مال خیلی وقت پیشه. یادش بخیر مال اون قدیم قدیماست. ولی بله هنوز بفکر یک مقره استوایی موتوردار هستم. :)

خب مسلماً با یه دابسونی نمیشه خوب عکاسی کرد. ردگیریش یکنواخت نیست و پله پله هست. تازگی ها هم که بعضی جاها یهو یه تلق صدا میده و گیر میکنه (هلی شده). بخاطر اندازه بزرگ تلسکوپ یخورده مقر مناسب براش هم گرون در میاد. کلاً با ccd و ... باید 10 تومنی براش خرج کنم. فعلاً که انقدر سرمایه ندارم. به این فکرم که با تجهیزات ساده و ابتدایی و کمی خلاقیت برم جلو. البته اگه مشغله زندگی بذاره. :)

سلام محسن جان
ممنون بابت توجه و خوش به حالت که یه داب 12 داری!!
سوال بعدی من اینه که چرا از روش اتوگاید برای عکاسی با اون استفاده نمی کنی؟ بسیار هم عالی جواب می ده. درواقع اتوگاید کردن یک مقر استوایی با سمت - ارتفاعی هیچ اختلافی توی عکس نهایی نداره.

smhm
09-10-2013, 09:00 AM
بطور کلی مقرهای سمتی ارتفاعی حتی اگر مجهز به گوتو یا اتوگاید هم باشند در نوردهی های طولانی مدت، وضوح عکس را از بین می برند.
چون سوژه عکاسی هر چند در میدان دید ثابت می ماند اما حول مرکز میدان چرخش زاویه ای دارد و این چرخش کار را خراب میکند.
تنها راه برای رفع این معضل استفاده از مقر استوایی است به شرطی که دقیقا قطبی شده باشد. حتی استفاده از روش سه ستاره ای گوتو هم تا وقتی مقر دقیقا قطبی نشده باشد، به درد نمی خورد.

عباس احمدیان
09-10-2013, 11:55 AM
بطور کلی مقرهای سمتی ارتفاعی حتی اگر مجهز به گوتو یا اتوگاید هم باشند در نوردهی های طولانی مدت، وضوح عکس را از بین می برند.
چون سوژه عکاسی هر چند در میدان دید ثابت می ماند اما حول مرکز میدان چرخش زاویه ای دارد و این چرخش کار را خراب میکند.
تنها راه برای رفع این معضل استفاده از مقر استوایی است به شرطی که دقیقا قطبی شده باشد. حتی استفاده از روش سه ستاره ای گوتو هم تا وقتی مقر دقیقا قطبی نشده باشد، به درد نمی خورد.

سلام smhm
فرمایش شما کاملا" متین است. اما این مشکل با هزینه بسیار اندکی نسبت به یک مقر EQ حل خواهد شد و آن استفاده از DE Rotator است. درسته که در کشور نمونه خارجی نداره . اما بنده یک نمونش رو ساختم و قابل سفارش هست.

محمد سروش
09-10-2013, 03:02 PM
سلام smhm
فرمایش شما کاملا" متین است. اما این مشکل با هزینه بسیار اندکی نسبت به یک مقر EQ حل خواهد شد و آن استفاده از DE Rotator است. درسته که در کشور نمونه خارجی نداره . اما بنده یک نمونش رو ساختم و قابل سفارش هست.

سلام جناب احمديان
يك سوال فني : de rotator هاي شركت ميد براي تلسكوپ هاي 7 اينچ به بالا هست ، نمونه اي كه شما ساختيد چطور ؟

mohsen4465
09-10-2013, 03:12 PM
سلام محسن جان
ممنون بابت توجه و خوش به حالت که یه داب 12 داری!!
سوال بعدی من اینه که چرا از روش اتوگاید برای عکاسی با اون استفاده نمی کنی؟ بسیار هم عالی جواب می ده. درواقع اتوگاید کردن یک مقر استوایی با سمت - ارتفاعی هیچ اختلافی توی عکس نهایی نداره.
یعنی اتوگایدر میتونه ردگیری پله پله رو به یک ردگیری نرم و یکنواخت تبدیل کنه؟ :22:
ضمناً آقای احمدیان این DE Rotator دقیقاً چیه؟

عباس احمدیان
09-10-2013, 09:58 PM
یعنی اتوگایدر میتونه ردگیری پله پله رو به یک ردگیری نرم و یکنواخت تبدیل کنه؟ :22:
ضمناً آقای احمدیان این DE Rotator دقیقاً چیه؟

سلام محسن جان
بله اتوگاید توانایی انجام این کار رو داره. پس اینهمه رصدخانه که سمت ارتفاعی هستند دارن چیکار میکنن گله؟
اما DE Rotator ایت دستگاه که بر روی فوکوسر سوار میشه ، باعث میشه تا در 24 ساعت دوربین عکاسی یک دور بزنه! یعنی چرخش میدان دید رو جبران میکنه.
به حر حال شما نوشتید که باید 7 میلیونی خرج کنید تا بشه عکاسی کنید. اما من میگم میشه با کمتر از 1 میلیون هم بدون تعویض مقر , عکاسی نجومی رو شروع کرد.

عباس احمدیان
09-10-2013, 10:02 PM
سلام جناب احمديان
يك سوال فني : de rotator هاي شركت ميد براي تلسكوپ هاي 7 اينچ به بالا هست ، نمونه اي كه شما ساختيد چطور ؟

سلام سروش جان
ممنون از توجهت
دقت داشته باشید که کشور ما یک مصرف کننده هست. استاندارد تلسکوپهای زاپنی که وارد شده با آمریکایی و چینی و روسی همه با هم فرق داره! بنده یک دستگاه واسه تلسکوپ خودم میسازم. چنانچه طبق محاسبه جواب مثبتی گرفتم ، طبق سفارش برای مدلهای دیگه خواهم ساخت. البته تلسکوپ آقا محسن رو میتونم درهمین حالت به استوایی تبدیل کنم. که بسیار کم هزینه تره. اما خواستم راه اصولی اون رو که DE Rotator هست دوستان بدونند.

mohsen4465
09-10-2013, 10:27 PM
سلام محسن جان
بله اتوگاید توانایی انجام این کار رو داره. پس اینهمه رصدخانه که سمت ارتفاعی هستند دارن چیکار میکنن گله؟
اما DE Rotator ایت دستگاه که بر روی فوکوسر سوار میشه ، باعث میشه تا در 24 ساعت دوربین عکاسی یک دور بزنه! یعنی چرخش میدان دید رو جبران میکنه.
به حر حال شما نوشتید که باید 7 میلیونی خرج کنید تا بشه عکاسی کنید. اما من میگم میشه با کمتر از 1 میلیون هم بدون تعویض مقر , عکاسی نجومی رو شروع کرد. اگه اینطوری که میگید باشه که خیلی عالیه. :115: یعنی الان اگه یه اتوگایدر بخرم مشکلم حل میشه؟ دقیقاً چه مدلی مناسبه؟ ضمناً من زیاد در مورد اتوگایدر اطلاع ندارم. باید اونو روی گاید اسکوپ وصل کرد؟ :)

سلام سروش جان
ممنون از توجهت
دقت داشته باشید که کشور ما یک مصرف کننده هست. استاندارد تلسکوپهای زاپنی که وارد شده با آمریکایی و چینی و روسی همه با هم فرق داره! بنده یک دستگاه واسه تلسکوپ خودم میسازم. چنانچه طبق محاسبه جواب مثبتی گرفتم ، طبق سفارش برای مدلهای دیگه خواهم ساخت. البته تلسکوپ آقا محسن رو میتونم درهمین حالت به استوایی تبدیل کنم. که بسیار کم هزینه تره. اما خواستم راه اصولی اون رو که DE Rotator هست دوستان بدونند.بله فکر کنم بشه با شیب دادن به مقر دابسونی اونو به یک مقر استوایی تبدیل کرد. همین مد نظرتون بود دیگه؟ :15: اما تابحال تستش نکردم. بنظرتون نرم افزار گوتو و ردگیری تلسکوپ در این حالت بدرستی کار میکنن؟

عباس احمدیان
09-10-2013, 10:37 PM
سلام محسن جان
بله با شیب دادن اصولی میشه این کار رو انجام داد.
اما درباره اتوگایدر. چی میخوای بخری؟ چرا میخوای بخری؟ خوب یک وبکم تهیه کن وصل کن به سیستم رایانه. اگه لازمه تا تمامی مراحل کار رو بگم بگو. البته فکر کنم مجبور شم اون رو در تاپیک روشهای گایدینگ بذارم نه اینجا. شما مدیر هستی باید بگی. ما اطاعت می کنیم. اما بدون که بسیار ارزون میشه اینکار رو انجام داد. امیدوارم 10 دقیقه نوردهی کافی باشه واست!

mohsen4465
09-10-2013, 10:58 PM
سلام محسن جان
بله با شیب دادن اصولی میشه این کار رو انجام داد.
اما درباره اتوگایدر. چی میخوای بخری؟ چرا میخوای بخری؟ خوب یک وبکم تهیه کن وصل کن به سیستم رایانه. اگه لازمه تا تمامی مراحل کار رو بگم بگو. البته فکر کنم مجبور شم اون رو در تاپیک روشهای گایدینگ بذارم نه اینجا. شما مدیر هستی باید بگی. ما اطاعت می کنیم. اما بدون که بسیار ارزون میشه اینکار رو انجام داد. امیدوارم 10 دقیقه نوردهی کافی باشه واست!

10 دقیقه نوردهییییی؟!!!! :13:
اتوگایدر با وبکم؟ :blink:

واقعاً چنین چیزی ممکنه؟ خیلی مشتاق شدم که بیشتر در این مورد بدونم. فکر میکنم به یک دوره آموزش زیر نظر شما احتیاج داریم. :دی بنده هم خیلی به ساختن ابزارهای نجومی علاقه‌مند هستم و دوست دارم در این موارد از تجربیات خوب شما هم استفاده کنم. اگه میشه همه کارهایی که برای تبدیل یه دابسونی رصدی به یه دابسونی مخصوص عکاسی باید انجام داد رو بهمون بگید. فکر کنم تاپیک کارگاه مجازي ساخت ابزارهای نجومی (diy) (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1076-کارگاه-مجازي-ساخت-ابزارهای-نجومی-(diy)/page7) محل مناسبی باشه. :have%20a%20nice%20d:have%20a%20nice%20d

عباس احمدیان
09-11-2013, 12:48 AM
10 دقیقه نوردهییییی؟!!!! :13:
اتوگایدر با وبکم؟ :blink:

واقعاً چنین چیزی ممکنه؟ خیلی مشتاق شدم که بیشتر در این مورد بدونم. فکر میکنم به یک دوره آموزش زیر نظر شما احتیاج داریم. :دی بنده هم خیلی به ساختن ابزارهای نجومی علاقه‌مند هستم و دوست دارم در این موارد از تجربیات خوب شما هم استفاده کنم. اگه میشه همه کارهایی که برای تبدیل یه دابسونی رصدی به یه دابسونی مخصوص عکاسی باید انجام داد رو بهمون بگید. فکر کنم تاپیک کارگاه مجازي ساخت ابزارهای نجومی (diy) (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1076-کارگاه-مجازي-ساخت-ابزارهای-نجومی-(diy)/page7) محل مناسبی باشه. :have%20a%20nice%20d:have%20a%20nice%20d

سلام محسن جان خوبی؟
ببخشید اگه بخوام کل مراحلش رو بگم از یک کارگاه بیشتر طول میکشه.
توی قسمت کارگاه مجازی که روش استفاده از وب کم گفته شده فقط میمونه نرم افزار PHD Guiding. باهاش کار کردی؟ اینو بدون هیچکس در ایران نمیتونه تلسکوپ دابسونی شمارو به استوایی تبدیل کنه! کنترلرش رو میگم. اما من اینکارو واسط انجام میدم ضمننا" قابل بازگشته! من واقعا" مشکلی با ارایه مطالب ندارم. فقط حجمش زیاده. باید سخت افزار رو بگم. نرم افزار رو بگم. یکم سخته. یا حداقل طول میکشه. 10 دقیقه براحتی نوردهی میشه کرد. فکر کنم اگه از اطلاعاتی که داری بیشتر بگی تا در وقت من صرفه جویی بشه زودتر به نتیجه می رسیم. ببخشید صادقانه گفتم.

toraj1358
09-11-2013, 07:52 AM
سلام محسن جان خوبی؟
ببخشید اگه بخوام کل مراحلش رو بگم از یک کارگاه بیشتر طول میکشه.
توی قسمت کارگاه مجازی که روش استفاده از وب کم گفته شده فقط میمونه نرم افزار PHD Guiding. باهاش کار کردی؟ اینو بدون هیچکس در ایران نمیتونه تلسکوپ دابسونی شمارو به استوایی تبدیل کنه! کنترلرش رو میگم. اما من اینکارو واسط انجام میدم ضمننا" قابل بازگشته! من واقعا" مشکلی با ارایه مطالب ندارم. فقط حجمش زیاده. باید سخت افزار رو بگم. نرم افزار رو بگم. یکم سخته. یا حداقل طول میکشه. 10 دقیقه براحتی نوردهی میشه کرد. فکر کنم اگه از اطلاعاتی که داری بیشتر بگی تا در وقت من صرفه جویی بشه زودتر به نتیجه می رسیم. ببخشید صادقانه گفتم.

با سلام
جناب احمدیان با توجه به اینکه اکثر دوستان از دابسونیهای 8تا12 اینچ و حتی 16 اینچ استفاده میکنن و شاید اطلاعات آقا محسن رو نداشته باشن
بنده از طرف دوستان آوایی از شما خواهشمندم تمام مراحل مربوطه رو بیان بفرمائین تا دوستان بتونن استفاده کنن;)
با تشکر

smhm
09-14-2013, 08:02 AM
سلام smhm
DE Rotator ایت دستگاه که بر روی فوکوسر سوار میشه ، باعث میشه تا در 24 ساعت دوربین عکاسی یک دور بزنه! یعنی چرخش میدان دید رو جبران میکنه.

احسنت به شما. این خیلی خوبه که تونستید نمونش را بسازید.
اما میشه یه کم توضیح بدید چطوری اون را ساختید؟ چون می دونید که تغییرات زاویه چرخش میدان دید، یکنواخت نیست. بطوریکه در هنگام عبور جسم از نصف النهار سرعت تغییرات بیشتره و در ارتفاع پایین سرعت کمتره.
یعنی همونطور که تغییرات سمت و ارتفاع یکنواخت نیست، تغییرات زاویه شکل جسم نیز یکنواخت نیست. البته به نظر من اگر بتونیم تغییرات لحظه ای این زاویه را با استفاده از معادلات نجوم کروی محاسبه کنیم، شاید برای چند دقیقه نوردهی بشه از حرکت یکنواخت استفاده کرد و از تغییرات اون چشم پوشی کرد.

علیرضا محمدی
09-26-2013, 07:50 PM
سلام
یک سری از مقر ها ی استوایی هستند که با مدل های معمول فرق دارند
مثل این
https://www.ioptron.com/images/up/ZEQ25_2013.jpg (https://www.ioptron.com/images/up/ZEQ25_2013.jpg)
این نوع مقر ها چه مزیت هایی دارند و چه تفاوتی با مقر های استوایی عادی دارند؟
اسم مقر هم zeq25 ioptron هست

عباس احمدیان
09-26-2013, 08:52 PM
سلام دوست عزیز

حدس میزدم موضع این نوع مقر باشد. راستش رو بخواید مزیتی ندارد! جز موارد کوچکی مانند جمع و جور تر شدن و امکان نصب یک سری لوازم جانبی در قسمت میل تعادل هست. البته معایب این مقر بیش از مزایاش هست! به عنوان مثال در استفاده از لوله های بلند دچار مشکل محدودیت گذر از سرسو خواهد شد.

موفق باشید

محمد سروش
09-26-2013, 10:01 PM
سلام
البته اگه دقت کنید یه تغییر جزئی در مقر های استوایی معمولی دادن
محور میل و محل قرار دادن تلسکوپ یک طرف هست و محور قطبی و وزنه ها اون طرف !
این طور که sky and telescope (http://www.skyandtelescope.com/equipment/news/206242351.html) نوشته این روش باعث میشه مرکز جرم بهتر روی مقر توزیع بشه

Amir Shahcheraghian
02-15-2014, 02:03 AM
سلام به همه ی دوستان
یه سوال داشتم در مورد Balance تیوپ تلسکوپ موقع عکاسی
چطور میتونم مقر های EQ fork رو برای عکاسی Deep Sky بالانس کنم؟
آخه سنگینی دوربین باعث حرکت تلسکوپ و خراب شدن عکس میشه
اگر وسیله ای هست که بشه ساخت و یا نمونش توی بازار موجود باشه معرفی کنید ممنون میشم.

عباس احمدیان
02-15-2014, 09:08 PM
سلام به همه ی دوستان
یه سوال داشتم در مورد Balance تیوپ تلسکوپ موقع عکاسی
چطور میتونم مقر های EQ fork رو برای عکاسی Deep Sky بالانس کنم؟
آخه سنگینی دوربین باعث حرکت تلسکوپ و خراب شدن عکس میشه
اگر وسیله ای هست که بشه ساخت و یا نمونش توی بازار موجود باشه معرفی کنید ممنون میشم.

سلام دوست عزیز
لطفا" نوع تلسکوپ و مقر رو بفرمایید و در صورت توان یک عکس از سیستمی که میبندید بطور کامل بگیرید اینجا بزارید تا راهنماییتون کنم. وسیله برای اینکار زیاد هست :)

Amir Shahcheraghian
02-26-2014, 11:54 PM
آقای احمدیان تلسکوپ Meade lx 90 8هست و مقر هم fork eq
ممنون از شما

sina_el
12-04-2014, 11:33 AM
با سلام
تاپیک خوبی بود اما ناقص موند... نمیدونم چرا ما هر زمان شروع به کار جدی و خوب میکنیم وسطش خراب میکنیم... میشد سوالها رو تو یه تاپیک دیگه پرسید اما ابتدا در مورد مقرها کامل نوشته میشد. مثلا اینکه یه لیست از مقرهای سمت ارتفاعی موجود و استوایی موجود داشتیم. بعد اینکه کدوم برای رصد مناسب ان و کدوم برای عکاسی. اینطور به نظرم بهتر بود. موفق باشید

رضا طامهری
12-04-2014, 11:26 PM
با سلام
تاپیک خوبی بود اما ناقص موند... نمیدونم چرا ما هر زمان شروع به کار جدی و خوب میکنیم وسطش خراب میکنیم... میشد سوالها رو تو یه تاپیک دیگه پرسید اما ابتدا در مورد مقرها کامل نوشته میشد. مثلا اینکه یه لیست از مقرهای سمت ارتفاعی موجود و استوایی موجود داشتیم. بعد اینکه کدوم برای رصد مناسب ان و کدوم برای عکاسی. اینطور به نظرم بهتر بود. موفق باشید

سلام دوست عزیز
علی القاعده این افراد هستند که جوامع رو میسازند و در این فروم هم اعضا خالق اون و مطالب اون هستند پس باید هم با کمک هم تاپیک ها رو جلو ببریم و به هدفهای تاپیکها برسونیم

sina_el
12-05-2014, 11:21 AM
با سلام
ممنون اقای طامهری
اقای طامهری عزیز نمیدونم سوالمو اینجا مطرح کنم یا نه؟ اما میپرسم اگر قرار بر تغییر بود که مدیران اشتباه بنده رو ببخشند... اقای طامهری در مورد دو ابزار خواستم ازتون جویا شم. star adventure SW و مقر پلاری ویکسن.. میخواستم بدونم شما تجربه کار باهاشون رو داشتید؟ و اینکه کاراییشون رو در چه حد میدونید؟ ممنون

arashgmn
07-13-2016, 11:02 AM
سلام

کسی میدونه زمان tracking past meridian به چه عواملی ربط داره؟ من به سری مطلب خوندم و اینا دستگیرم شد. اگر اشتباهه لطفا اصلاح کنید.

به نظر میاد که تلسکوپ های استوایی موتوردار هنگام دنبال کردن یه جسم، از یک سمت نصف النهار به اون سمت دچار مشکل میشن. مشکلی از این جنس که پس از عبور جسم از نصف النهار، تلسکوپ برای دنبال کردنش، توی موقعیت عجیبی قرار می گیره که خطر برخورد تلسکوپ به پایه وجود داره. اون طور که من فهمیدم راه حلش این که مدتی قبل و بعد از عبور، باید نورگیری متوقف بشه و تلسکوپ چرخانده بشه تا برای موقعیت اون سمت از نصف النهار آماده بشه...

اما من نمی فهمم چرا این مشکل باید اساسا پیش بیاد. یه تلسکوپ استوایی که به خوبی قطبی شده، حین دنبال کردن یه جسم فقط بعدش عوض میشه. چرا این باید محدودیت ایجاد کنه و این محدودیت چه ربطی به گذر از نصف النهار داره؟

hesam1987
03-29-2017, 05:54 PM
دوستان کسی میدونه که علت ایجاد صدا در مقر eq5 گوتو (صدای نا بهنجار چرخ دنده) چی میتونه باشه؟آیا با گریس کاری حل میشه؟:-(