PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اسامي و تلفظ های نجومی

169
11-01-2010, 11:13 PM
سلام منجم های عزیز
همه ی ما منجمیم حالا آماتور یا حرفه ای! ولی یه چیزایی هست که باید بدونیم ولی دنبالش نمی ریم! یکی از این موضوعات تلفظ صحیح کلمات نجومی است!من خیلی موارد شنیدم که یه کلمه نجومی رو به چند تلفط می خونن!مطمئنا شده گه گاهی به کسی بگید که این تلفط درسته نه اونی که تو میگی! به هر حال این تاپیک رو زدم بری اینکه تلفط های صحیح رو یاد بگیریم! البته با دلیل باشه و اگه هم نبود به تعداد افرادی که به یه تلفط رای میدن اون تلفط رو انتخاب می کنم! دلیل اوردن برا این موضوع کمی سخته ولی اگه تلفظی رو که میدونید درسته رو هم بگید قبوله!
ممون از همگی

169
11-01-2010, 11:17 PM
من خودم اولیش ر بگم!
از یکی از دوستام شنیدم که اونم از آقای دالکی شندیه بودن که باید به جای اینکه بگیم atarod بهتره درستش روبگیم ootared ! دلیلشو نمیدونم اگه کسی میدونه بگه!
البته من هنوز خوب عادت نکردم بگم ootared !

محمدرضا صادقیان
11-01-2010, 11:26 PM
من خودم اولیش ر بگم!
از یکی از دوستام شنیدم که اونم از آقای دالکی شندیه بودن که باید به جای اینکه بگیم atarod بهتره درستش روبگیم ootared ! دلیلشو نمیدونم اگه کسی میدونه بگه!
البته من هنوز خوب عادت نکردم بگم ootared !

سلام.
درسته تلفظ درستش عُطاردِ...

169
11-01-2010, 11:28 PM
یکی دیگه!
این شعرای یمانی رو که میدونید چیه! شنیدم کسانی بودن که گفتن shoaraye yamani !! درستش sheeraye yamani است! شعرای یمانی همون ستاره پرنور اسمون و آلفا سگ بزرگ و پایین سمت چپ جبار است!

169
11-01-2010, 11:30 PM
سلام.
درسته تلفظ درستش عُطاردِ...

سلام خوبی برادر
همون دیگه! میدونستم aa ee oo صفحه کلید داره ولی کوچیک میزنه!فردا دیدی یه چیزه دیگ های تلفظ کردن!:grin:

Hojjat Zafarkhah
11-01-2010, 11:33 PM
اونم مسلما sheeraye yamani هستش منم نمی دونم چرا ولی اینجوری شنیدم!!!!!!!!!!!

rasoulrahimi
11-02-2010, 05:15 PM
با اينكه من در برنامه آسمان شب اين كلمه رو تُپ اختر شنيدم ولي بعد ها تو ي "كتاب ساختار ستارگان و كهكشانها " ديم كه نوشته بود تَپ اختر.(Tap akhtar) كه احتمال 90 درصد ميدم كه دومي درست باشه.
يعني tap akhtar.:you're kidding, rig

Setare KOchOlO
11-03-2010, 12:20 AM
سلام به همه...منم یکی بگم؟؟؟ نو اختر یا نواختر...؟؟؟؟یعنی باهم بخونیم بگیم navakhtar یا بگیم no akhtar ؟؟؟؟؟؟؟

خودم که فک میکنم دومی درسته...شماچی فک میکنین؟؟؟؟

Mostafa
11-03-2010, 01:39 AM
ستاره كوچولو جان ... اين هم از اون سوالها بود ها !

طبيعتآ نو اختر ( به معني ستاره نو ) درست است .

دليل اين نام هم اين است :

ميدانيم كه " نو اختر " يا " ابرنواختر " به ستارگاني اطلاق ميشود كه پس از مرحله غول سرخ و نازك شدن پوسته ستاره ، با انفجاري ناگهاني مواد را در فضاي اطراف پرتاب ميكنند .

اين انفجار عظيم باعث ميشود تا درخشش ستاره به يكباره چندين برابر شود .

در قديم ، گاهي ستارگاني كه ديده نميشدند يا بسيار كم نور بودند ، پس از انفجار ، به قدري پر نور ميشدند كه به وضوح ديده ميشدند ( گاهي مثل ستاره تيكو حتي در روز هم ديده ميشدند ) .

اين باعث ميشد تصور كنند ستاره اي جديد متولد شده است !

از اين رو نام " نو اختر - no akhtar " بر آنها نهادند و ما هم همچنان همان نام را استفاده ميكنيم ( مثل اطلاق عبارت " دريا هاي ماه " ! )

169
11-03-2010, 03:28 AM
من چندتا سوال دارم در همین مورد که :
1- قمر مشتری همون قمر اول گالیله ای رو چطوری تلفظ کنیم؟! "آیو" یا " یو"!!!!؟؟؟
2- قمر پلوتو رو چی؟ کارن یا شارن؟
3- آلفا قنطورس رو چطوری تلفظ کنیم؟ ( qontores|ghontoros| qont ros) ? من به هر سه شکلش از همه شنیدم!
4- بی زحمت این کلمه رو هم معنیشو بگید! شوارتزشیلد؟؟؟
5- اکلیل شمالی رو aaklil یا eeklil تلفظ کنیم؟
6- اسم دیگه ی مشتری برجیسه! حالا تلفظش berjis یا barjis ؟؟

Mostafa
11-03-2010, 10:21 AM
سلام ياسر جان

1- به ايتاليايي " آيو " يعني " من " و چون گاليله ايتاليايي بوده ممكنه اين صحيح باشه . هرچند در تلفظ انگليسي IO رو " يو " ميخونند

2- اين هم به نظرم بستگي به نوع تلفظ زبان داره در انگليسي و فرانسه متفاوت تلفظ ميشه . مثل " كلكسيون " و " كالكشن " كه جفتش يك چيزه

3- اگر به نام انگليسيش توجه كنيم ، احتمالآ ً Qentores بايد صحيح باشه

4- كارل شوارتزشيلد اخترشناس شهير آلماني است كه يافته هاي زيادي در فيزيك و اختر فيزيك دارد . ممكن است شما نام او را به سبب يافته هايش درباره افق رويداد سياهچاله هاي ( شعاع شوارتز شيلد ) شنيده باشيد .

5- نميدونم ، منم مثل شما جفتش رو شنيدم !

6- Berjis درست است .

موفق باشيد

Setare KOchOlO
11-03-2010, 10:42 AM
ستاره كوچولو جان ... اين هم از اون سوالها بود ها !

طبيعتآ نو اختر ( به معني ستاره نو ) درست است .

دليل اين نام هم اين است :

ميدانيم كه " نو اختر " يا " ابرنواختر " به ستارگاني اطلاق ميشود كه پس از مرحله غول سرخ و نازك شدن پوسته ستاره ، با انفجاري ناگهاني مواد را در فضاي اطراف پرتاب ميكنند .

اين انفجار عظيم باعث ميشود تا درخشش ستاره به يكباره چندين برابر شود .

در قديم ، گاهي ستارگاني كه ديده نميشدند يا بسيار كم نور بودند ، پس از انفجار ، به قدري پر نور ميشدند كه به وضوح ديده ميشدند ( گاهي مثل ستاره تيكو حتي در روز هم ديده ميشدند ) .

اين باعث ميشد تصور كنند ستاره اي جديد متولد شده است !

از اين رو نام " نو اختر - no akhtar " بر آنها نهادند و ما هم همچنان همان نام را استفاده ميكنيم ( مثل اطلاق عبارت " دريا هاي ماه " ! )

دوباره سلام!!!ممنون ازمدیرسایت... ولی چرا دیگه ضایغ میکنین خب؟؟؟؟:you're kidding, rig
نه اینارومیدونم حتی میخواستم بنویسم که به یک ستاره ی جدید مامیگیم no akhtar ولی دریکی ازبرنامه های ستاره شناسی گفتن navakhtar ... و منم به سواد خودم شک کردم که چرا ؟؟؟؟ولی اینطوری دیگه مطمئن شدم ...
اصلا یه چیز دیگه حتما یه چیز شنیدیم که می پرسیم نه؟؟؟؟ :snooty:

ولی یه چندتا دیگه:چشم سرخ گاو dabaran هست یا babran ؟؟؟؟
آلفا دجاجه که یکی از رئوس مثلث تابستانی هست redf هست یا radaf یا radf ؟؟؟؟

Mostafa
11-03-2010, 12:31 PM
ستاره كوچولو جان اگه ناراحت شدي ببخشيد ! :Psmiley:

عرض كنم :

Dabaran و Redf درسته

خوشحالم كه اين سوالات رو مطرح ميكنيد

موفق باشيد

Hojjat Zafarkhah
11-03-2010, 12:59 PM
یه سوال : من یه جایی بودم که صورت فلکی دجاجه رو هم dojaje گفتن و هم dajaje به نظرتون کدوم درسته!!!!!

doostesetareha
11-03-2010, 03:25 PM
به نظر من دومیش درسته جناب اریون خان.

geologist
11-03-2010, 03:38 PM
سلام دوستان عزیز

می خواستم بدونم در بحث تغییرات شکل ظاهری ماه در آسمان، تلفظ اَهِلّه ی قمر صحیح است با اَهله ی قمر ؟

Hojjat Zafarkhah
11-03-2010, 04:38 PM
سلام دوستان عزیز

می خواستم بدونم در بحث تغییرات شکل ظاهری ماه در آسمان، تلفظ اَهِلّه ی قمر صحیح است با اَهله ی قمر ؟

فکر کنم ahhelle درست باشه!بازم دوستان بهتر می دونن!!

geologist
11-03-2010, 04:42 PM
فکر کنم ahhelle درست باشه!بازم دوستان بهتر می دونن!!

من خودم هم همیشه از واژه Ahhelleh استفاده میکنم.

geologist
11-03-2010, 04:49 PM
سلام منجم های عزیز
همه ی ما منجمیم حالا آماتور یا حرفه ای! ولی یه چیزایی هست که باید بدونیم ولی دنبالش نمی ریم! یکی از این موضوعات تلفظ صحیح کلمات نجومی است!من خیلی موارد شنیدم که یه کلمه نجومی رو به چند تلفط می خونن!مطمئنا شده گه گاهی به کسی بگید که این تلفط درسته نه اونی که تو میگی! به هر حال این تاپیک رو زدم بری اینکه تلفط های صحیح رو یاد بگیریم! البته با دلیل باشه و اگه هم نبود به تعداد افرادی که به یه تلفط رای میدن اون تلفط رو انتخاب می کنم! دلیل اوردن برا این موضوع کمی سخته ولی اگه تلفظی رو که میدونید درسته رو هم بگید قبوله!
ممون از همگی

سلام دوستان عزیز

متاسفانه هیچ کدوم به عنوان تاپیک توجه نکردید (تلفط های نجومی)
در متن بالا هم این واژه بارها اشتباه تایپ شده لطفا در ارسال های خود به املا ی جملات هم توجه کنید.

169
11-03-2010, 10:30 PM
سلام دوستان عزیز

متاسفانه هیچ کدوم به عنوان تاپیک توجه نکردید (تلفط های نجومی)
در متن بالا هم این واژه بارها اشتباه تایپ شده لطفا در ارسال های خود به املا ی جملات هم توجه کنید.

من متوجه منظورت نشدم زمین شناس !!!!:cool:نمیدونم منظورت چی بود اگه میشه بیشتر توضیح بده!

راستی اون لغت Ahhelle که گفتید درسته! روی "ه" تشدید داره؟ یعنی Ahelle یا Ahhelle?

geologist
11-03-2010, 11:34 PM
من متوجه منظورت نشدم زمین شناس !!!!:cool:نمیدونم منظورت چی بود اگه میشه بیشتر توضیح بده!

راستی اون لغت ahhelle که گفتید درسته! روی "ه" تشدید داره؟ یعنی ahelle یا ahhelle?

سلام

به جای "تلفظ": نوشتی "تلفط" = به جای ظ نوشتی ط

169
11-04-2010, 01:05 AM
ممنون بابت دقتی که به اسم تاپیک داشتی!!!! از دوستان مدیریت خواهش میکنم "تلفط نجومی" رو به " تلفظ نجومی" تغییر بدن!!ممنون

169
11-07-2010, 03:02 PM
بازم سواات :
1- نجوم دینامیکی در قسمت توضیحات به جای پلوتو نوشته "پلوتون" البته من چند سال پیش خیلی این اسمو میدیدم ولی حالا " پلوتو"! کدوم درسته؟
2- من هنوزم موندم چی بگم به اسم Charles Messier ! توی ویکی پدیا فارسی شارل مسیه زده! دیکشنری بابیلون چالز تلفظ میکنه! با اینکه فرانسویه این منجم ولی فرانسویشو نمیدونم چی تلفظ میشه!
من چالرز تا الان تلفظ میکنم؟ درسته؟

پیام بهرام پور
11-07-2010, 05:48 PM
بازم سواات :
1- نجوم دینامیکی در قسمت توضیحات به جای پلوتو نوشته "پلوتون" البته من چند سال پیش خیلی این اسمو میدیدم ولی حالا " پلوتو"! کدوم درسته؟
2- من هنوزم موندم چی بگم به اسم Charles Messier ! توی ویکی پدیا فارسی شارل مسیه زده! دیکشنری بابیلون چالز تلفظ میکنه! با اینکه فرانسویه این منجم ولی فرانسویشو نمیدونم چی تلفظ میشه!
من چالرز تا الان تلفظ میکنم؟ درسته؟

دوست عزیزم این کلمه چون فرانسوی است شارل تلفظ می شه:pacman:
در ضمن پلوتو خیلی متداول تره و این که انگیلیسیش هم پلوتو هست

169
11-07-2010, 07:38 PM
این طوری که نمیشه! اسم یکی روسی هم باشه باید روسیشو تلفظ کنیم در حالی که انگلیسی می نویسیم و انگلیسی تلفظ می کنیم! حالا چه کاریه انگلیس که می نویسیم بیام انگلیسی هم بخونیم که بعدا مشکلی که الانهست نداشته باشیم!ها؟
- (پلوتو) خب باید دلیل پلوتون گفتن رو هم بدونیم!نمونه بالایی رو که اسمه میگیم چون فرانسوی بوده بهتره فرانسوی تلفظ کنیم ولی به این میرسه میگید انگلیسی پلوتو نوشته میشه!:secret laugh:( شما نمی خوای ادرس+کد پستی بدی استاد بهرام پور؟)

samaa
02-25-2011, 10:36 PM
سلام

من میخواستم بدونم bersavosh درسته یا barsavosh ؟

چون که هر دو تلفظ رو شنیدم. ممنون

شايان سليم شهشهانى
02-25-2011, 11:46 PM
يك سوال:
مُحاق درسته يا مَحاق!!!؟

tahoo
02-26-2011, 12:19 AM
این طوری که نمیشه! اسم یکی روسی هم باشه باید روسیشو تلفظ کنیم در حالی که انگلیسی می نویسیم و انگلیسی تلفظ می کنیم! حالا چه کاریه انگلیس که می نویسیم بیام انگلیسی هم بخونیم که بعدا مشکلی که الانهست نداشته باشیم!ها؟
- (پلوتو) خب باید دلیل پلوتون گفتن رو هم بدونیم!نمونه بالایی رو که اسمه میگیم چون فرانسوی بوده بهتره فرانسوی تلفظ کنیم ولی به این میرسه میگید انگلیسی پلوتو نوشته میشه!:secret laugh:( شما نمی خوای ادرس+کد پستی بدی استاد بهرام پور؟)

مسئله اینجاست که اگه بخوایم اینگلیسی هم تلفظ کنیم تو انگلیسی یه سری کلمات مثل:Th ، w ،و انواع "او" مثل would و book دارن که ما نمی تونیم درست تلفظ کنیم!!!
به نظر من بهتره همون اسم اصلی رو بگیم...
و مثل پیتاگوراس ه بی چاره که اسمش بخاطر زبون عربی شده فیثاغورث (اگه 3 تا کلمه دیگه نداشتن اسمش میشد مصطفی امام!!!:blink:)... نشه

Sunrise
02-26-2011, 12:25 AM
يك سوال:
مُحاق درسته يا مَحاق!!!؟

م َ / م ِ/ م ُ

آخر ماه یا سه شب اخیر از ماه یا آخرماه که قمر در آن پنهان باشد نه در بامداد آن به نظر آید و نه در شبانگاه آن...

منبع: لغتنامه دهخدا

m.aryayi
02-26-2011, 09:20 PM
خب باید دلیل پلوتون گفتن رو هم بدونیم!
سازمان لغت نامه ايران نام پلوتن رو انتخاب كرده براي همين در بعضي منابع اين نام نوشته ميشه

http://www.loghatnaameh.com/dehkhodaworddetail-cc44d827426d4f0c866463b3597be3bd-fa.html

fampersi
03-06-2011, 03:15 PM
سلام برای بحث تیر فکر کنم یه خرده دیره ولی در هر حال من از دکتر اربابیان چند روز پیش شنیدم که ایشون otarod تلفظ میکردن.

sasan20oo20
07-03-2011, 05:06 PM
یه سوال مرکوری یعنی چی و تلفظ درستش چی است؟؟؟
با تشکر

Hojjat Zafarkhah
07-03-2011, 05:12 PM
یه سوال مرکوری یعنی چی و تلفظ درستش چی است؟؟؟
با تشکر

مرکوری تو انگلیسی به جیوه هم میگن اما نجومیش همون سیاره عطارده!!

تلفظش هم فک کنم مرکیوری باشه!! merqri!!!! اینو برا تلفظش نوشتم ها!!!

rezash
07-23-2011, 03:34 PM
دقیقا" نمیدونستم این مطلب رو کجا باید بزارم.ولی این تایپیک نزدیک تر به موضوع بود.

برای چهارمین قمر پلوتو اسم پیشنهاد کنید (http://khabaronline.ir/news-163631.aspx)

دانش > نجوم - برای چهارمین قمر پلوتو که به تازگی کشف شده باید نامی انتخاب شود. اخیرا ستاره‌شناسان برای انتخاب اسامی اجرام فضایی به فرهنگ‌های دیگر علاقمند شده‌اند. پیشنهاد دهید!
به تازگی قمر تازه‌ای اطراف پلوتو کشف شده که حالا به یک اسم واقعی نیاز دارد. در حال حاضر ستاره‌شناسان این قمر تازه کشف‌شده را پی.4 یا S/2011 P1 می‌نامند که البته اسم‌های واقعی برای این قمر نمی‌شوند!
به طور معمول اسامی جرم‌های فضایی که کشف می‌شوند باید توسط اتحادیه بین‌المللی نجوم یا به اختصار آی.ای.یو تایید شوند. فرایند استاندارد انتخاب نام این است که گروهی که جرم فضایی را کشف کرده‌اند نامی به این اتحادیه پیشنهاد بدهند. اتحادیه می‌تواند اسم پیشنهادی را بپذیرد یا این که آن را رد کند و از گروه بخواهند اسم دیگری انتخاب کنند.
به طور سنتی، اسامی اجرام فضایی از روی افسانه‌ها و اسطوره‌های قدیمی انتخاب می‌شدند، ‌آن هم معمولا اسطوره‌ها و افسانه‌های یونانی یا رومی. اما اخیرا ستاره‌شناسان برای نام‌گذاری اجرام فضایی به فرهنگ‌های دیگر هم علاقمند شده‌‌اند. برای مثال می‌توان به نام یکی از ساکنین یخی کمربند کوییپر بدر پشت مدار نپتون اشاره کرد که بر اساس یکی از مخلوقات خدای یک قبیله بومی در آمریکا به نام تونگوا، کوآاوآر نامیده شد.
خود پلوتو نامش را از خدای زیر زمین رومی گرفته است. پیشنهاد نام پلوتو را در سال 1930 ونتی برنی از شهر آکسفورد داده بود. جالب است بدانید برنی در آن زمان تنها 11 سال داشت.
اسامی سه قمر دیگر پلوتو هم با تم مشابهی انتخاب شدند:‌ بزرگ‌ترین قمر، شارون، بر اساس نام یک شخصیت زیرزمینی در یک افسانه رومی نام‌گذاری شد. نیکس،‌ نام قمر دیگر است که در افسانه رومی مادر شارون و الهه تاریکی است. هایدرا هم یک هیولای چندسر است که بر اساس برخی افسانه‌ها از رودخانه استایکس متولد شده است.
قمر جدید بین نیکس و هایدرا به دور پلوتو می‌چرخد. پی.4 از سه قمر دیگر کوچک‌تر است و قطر آن بین 13 تا 34 کیلومتر تخمین زده می‌شود. در حالی که نیکس و هایدرا هر کدام قطری با اندازه تخمینی 32 تا 113 کیلومتر دارند.
خب، چه نامی باید روی این قمر جدید گذاشت؟ می‌توانید به نیوساینتیست (http://www.newscientist.com/blogs/shortsharpscience/2011/07/what-should-plutos-new-moon-be.html) مراجعه کنید و نام‌های پیشنهادی دیگران را بخوانید! خودتان هم می‌توانید همان‌جا نام پیشنهادی خود را بنویسید. این اسامی به ناسا ارائه خواهند شد. البته، اصلا معلوم نیست که نام پیشنهادی شما انتخاب شود،‌ اما فکرش را بکنید اگر اسمی که شما پیشنهاد داده‌اید انتخاب شود،‌ چه‌قدر عالی ‌می‌شود!

منبع: خبر آنلاین

sepideh*
07-28-2011, 06:59 PM
ببخشید پدیده ((نور مخالف)) یا ((گگن شاین)) این گگن چگونه تلفظ میشود؟

hermes
09-07-2011, 04:54 PM
سلام منم یک سوال دارم تا چند وقت پیش گودالی از ماه رو به نام تیکو رو tiko تلفظ می کردم اما توی یک شب رصدی چند جور تلفظ شنیدم:
tiko tikho taykho
حالا کدومش درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!

Mostafa
09-07-2011, 05:06 PM
ببخشید پدیده ((نور مخالف)) یا ((گگن شاین)) این گگن چگونه تلفظ میشود؟

سلام

گِگِن شاين صحيح است ( GeGen shine )

سلام منم یک سوال دارم تا چند وقت پیش گودالی از ماه رو به نام تیکو رو tiko تلفظ می کردم اما توی یک شب رصدی چند جور تلفظ شنیدم:
tiko tikho taykho

سلام

حتمآ ميدانيد كه اين گودال به افتخار دانشمند دانماركي " تيكو براهه " ، گودال " تيكو " نام گذاري شده .

نام اين دانشمند هم در تلفط انگليسي همان " تيكو " ناميده ميشود .

حالا شايد مثلآ در اسپانيولي به آن "تيخو " بگويند . اما تلفظ انگليسي آن همان "تيكو " صحيح است

و شما تا الآن هم درست تلفظ مي كرديد

Ehsan
09-07-2011, 05:09 PM
tiko tikho taykho

این لینک مشکلگشاست: (تلفظ ِ اسم تیکو براهه به زبان اصلیش)

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Da-Tycho_Brahe.ogg

celestial boy
09-07-2011, 08:11 PM
با سلام خدمت دوستان.
سوال اول.البته بیشتر به فیزیک مربوطه اما تو نجوم هم زیاده.تلفظ کلمه "تکینگی" چطوریه؟خودم tekingi تلفظ می کردم.اما فکر کنم اشتباه باشه.تو کتاب پاول هاچ تلفظش رو takinegi نوشته.
سوال دوم.فکر کنم خنده دار باشه.اما هنوز درستشو نمی دونم.تلفظ کلمه پارسک کدومه؟parsak یا parsek البته فکر کنم دومی درست باشه.
سوال سوم.کم نور ترین ستاره از هفت ستاره ملاقه اسمش چیه؟اگه معنیش رو هم بگید ممنون می شم.
فعلا همینا به ذهنم رسید.

پیمان اکبرنیا
09-07-2011, 09:18 PM
با سلام خدمت دوستان.
سوال اول.البته بیشتر به فیزیک مربوطه اما تو نجوم هم زیاده.تلفظ کلمه "تکینگی" چطوریه؟خودم tekingi تلفظ می کردم.اما فکر کنم اشتباه باشه.تو کتاب پاول هاچ تلفظش رو takinegi نوشته.
سوال دوم.فکر کنم خنده دار باشه.اما هنوز درستشو نمی دونم.تلفظ کلمه پارسک کدومه؟parsak یا parsek البته فکر کنم دومی درست باشه.
سوال سوم.کم نور ترین ستاره از هفت ستاره ملاقه اسمش چیه؟اگه معنیش رو هم بگید ممنون می شم.
فعلا همینا به ذهنم رسید.

سلام
بله تلفظ درست اولی تَکینگی هست. و دومی هم پارسِک.

کم نورترین فکر میکنم اتا دب اکبر باشه با نام الکِید (Alkaid) معنیش هم برمیگرده به یک افسانه عربی. الکید فرزند شخصی بوده که به دست ستاره قطبی کشته میشه و حالا این فرزند به دور ستاره قطبی میگرده تا انتقام بگیره!

saeedmozah
09-20-2011, 03:10 PM
ببخشید زانوی شکارچی rigel رو چجوری تلفظ میکنن
هم انگلیسی هم فارسی

آسمون
09-20-2011, 05:09 PM
فارسیش رو نمیدونم اما عربی اون میشه ر ِ جل جبار

stargazer
09-20-2011, 07:27 PM
ببخشید زانوی شکارچی rigel رو چجوری تلفظ میکنن
هم انگلیسی هم فارسی
rigel = ریجِل یا ریگِل ('rī-jəl, -gəl; 'ri-jəl) هردوش تلفظ میشه
عربیش هم رِجل الجبار تلفظ میشه (که اکثرا توی فارسی هم همینو میگیم) پای جبار هم گفته میشه

celestial boy
09-21-2011, 12:57 PM
با سلام.دوتا سوال داشتم.
واژه " اختروش " رو چجوری تلفظ کنم؟اگه میشه معنی لغوی ش رو هم بگین.

واژه " جدی " چجوری تلفظ می شه؟من هم jodai و هم jadi رو شنیدم.کدومش درسته؟
جلو جلو ممنون.

stargazer
09-21-2011, 01:32 PM
با سلام.دوتا سوال داشتم.
واژه " اختروش " رو چجوری تلفظ کنم؟اگه میشه معنی لغوی ش رو هم بگین.

واژه " جدی " چجوری تلفظ می شه؟من هم jodai و همjadi رو شنیدم.کدومش درسته؟
جلو جلو ممنون.

تا جایی که من میدونم تلفظ اختروش به این شکل هست ---> (AkhtarVash)
ش معنی نداره اگه منظورتون "وَش" هست معنای "مانند، شبیه" میده.

جفتش درسته. اما یکیش نام ستاره هست و اون یکی نام یک صورت فلکی.
جُدَی (joday) = همون ستاره قطبی کنونی هست (همون آلفای دب اصغر)
جَدی (jady) = صورت فلکی هست که به نامهای بزغاله یا بز دریایی هم در فارسی گفته میشه. معادل لاتینش هم Capricornus هست.

space
10-22-2011, 08:31 PM
سلام

من میخواستم بدونم bersavosh درسته یا barsavosh ؟

چون که هر دو تلفظ رو شنیدم. ممنون
منم هردو رو زیاد میشنوم
ولی به احتمال زیاد تلفظ درست
barsavosh
هست.

*artemis
12-11-2011, 08:43 PM
سلام دوستان
من در تلفظ یکی از لغات نجومی دچار مشکل شدم
میشه بگید تلفظ درست "عقده ( یا جوزهر ) " چیه ؟
ممنون

Mostafa
12-11-2011, 10:56 PM
سلام دوستان
من در تلفظ یکی از لغات نجومی دچار مشکل شدم
میشه بگید تلفظ درست "عقده ( یا جوزهر ) " چیه ؟
ممنون

سلام

اگر منظور شما رو درست متوجه شده باشم ، تلفظ درستش همان عُقده است .

عُقده در لغت به معناي "گره " است .

به نقاط برخورد ماه با صفحه دايرة البروج هم عُقده هاي مداري ( گره هاي مداري ) ماه مي گويند .

af.skylover
12-16-2011, 07:36 PM
سلام، نمی دونم اینجا ، جای درستی برای پرسیدن این سوال هست یا نه!!! ولی می پرسمش.... معادل فارسی این کلمه چی میشه؟؟؟ (coronal mass ejection (CME می دنم این کلمه به چه چیزی اشاره می کنه ولی اصطلاح فارسیشو نمی دونم...ممنون می شم جواب بدید..

*artemis
12-16-2011, 07:41 PM
سلام، نمی دونم اینجا ، جای درستی برای پرسیدن این سوال هست یا نه!!! ولی می پرسمش.... معادل فارسی این کلمه چی میشه؟؟؟ (coronal mass ejection (CME می دنم این کلمه به چه چیزی اشاره می کنه ولی اصطلاح فارسیشو نمی دونم...ممنون می شم جواب بدید..

گدازه های تاج

گدازه های تاج (یا CMEs) حباب عظیمی از گاز با خطوط میدان مغناطیسی که از خورشید در طول دوره از چند ساعت خارج موضوعی است.

stargazer
12-16-2011, 08:41 PM

ضمن تشکر از آرتمیس عزیز

این عبارت رو به شکل تحت اللفظی "فوران انبوه یا توده ای تاج خورشیدی" ترجمه می کنن. ولی فوران تاج خورشیدی هم معنی میشه :)

Astronomy
01-03-2012, 06:38 PM
سلام در مورد قمر مشتری (Io) یو درست هست یا آیو؟

مسعود فرح بخش
01-03-2012, 07:23 PM
همین الان از روی یک مستند چک کردم،آیو درسته

Mostafa
01-03-2012, 08:53 PM
همین الان از روی یک مستند چک کردم،آیو درسته

ضمن تاييد نظر جناب فرح بخش ، " آيو " ( با همين تلفظ ) در زبان ايتاليايي يعني " من "

( كه گاليله هم ايتاليايي بوده است )

fateme.kokabi
05-02-2012, 01:52 PM
من به زبان ايتاليايي اشنايي دارم
و در زبان ايتاليايي كلمه ي io را با تلفظ (اي يو)يا(eyo)شنيده ام.
البته با عرض معذرت از دوستاني كه به اين پست پاسخ داده اند.

m.aryayi
05-02-2012, 08:28 PM
ضمن تاييد نظر جناب فرح بخش ، " آيو " ( با همين تلفظ ) در زبان ايتاليايي يعني " من "
( كه گاليله هم ايتاليايي بوده است )
ولي تا جايي كه من ميدونم اصلا اين نام ها رو گاليله انتخاب نكرد ! ... گليله اين ها رو 1، 2 ، 3 ،4 گذاشت و يك نفر ديگه (كه اسمش يادم نيست و البته ادعا داشت خودش اقمار رو اول كشف كرده) اين نام ها رو (به پيشنهاد كپلر گويا) روي اين اقمار گذاشت
اصلا اين به كنار ... اين چهار تا نام يك سري از معشوقه هاي زئوس اند (فقط يك سري!) ... اصلا ربطي به ايتاليا ندارند !

صادق مقامی
05-04-2012, 03:04 PM
با سلام.می خواستم بدونم برای سیاره عطارد،otared درسته یا atarod؟

stargazer
05-04-2012, 03:58 PM

سلام دوست عزیز

به این پست در همین تاپیک مراجعه کنین :)

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?161-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%85%D9%8A-%D9%88-%D8%AA%D9%84%D9%81%D8%B8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C&p=3513&viewfull=1#post3513

mohsen4465
05-08-2012, 10:11 PM

در مستند زیبای سیاره ها (1999) که من چند وقت پیش دیدم بیشتر دانشمندان آیـُو تلفظ کردن اما یکی از اونها یـُو تلفظ کرد که واسه من هم جالب بود. هر دوش صحیحه.

طبق گفته دوستان در پست های قبلی عُـطارِد درسته.

alitavafi
05-09-2012, 12:33 AM
ولي تا جايي كه من ميدونم اصلا اين نام ها رو گاليله انتخاب نكرد ! ... گليله اين ها رو 1، 2 ، 3 ،4 گذاشت و يك نفر ديگه (كه اسمش يادم نيست و البته ادعا داشت خودش اقمار رو اول كشف كرده) اين نام ها رو (به پيشنهاد كپلر گويا) روي اين اقمار گذاشت
اصلا اين به كنار ... اين چهار تا نام يك سري از معشوقه هاي زئوس اند (فقط يك سري!) ... اصلا ربطي به ايتاليا ندارند !

منظورتون "سیمون ماریوس" آلمانی است؟!

alitavafi
05-09-2012, 12:38 AM
من چندتا سوال دارم در همین مورد که :
1- قمر مشتری همون قمر اول گالیله ای رو چطوری تلفظ کنیم؟! "آیو" یا " یو"!!!!؟؟؟
2- قمر پلوتو رو چی؟ کارن یا شارن؟
3- آلفا قنطورس رو چطوری تلفظ کنیم؟ ( qontores|ghontoros| qont ros) ? من به هر سه شکلش از همه شنیدم!
4- بی زحمت این کلمه رو هم معنیشو بگید! شوارتزشیلد؟؟؟
5- اکلیل شمالی رو aaklil یا eeklil تلفظ کنیم؟
6- اسم دیگه ی مشتری برجیسه! حالا تلفظش berjis یا barjis ؟؟

درمورد باقی اسامی، دوستان توضیحات لازم را دادند.
اما در مورد5 چون اسم انجمن نجوم شهر ما (لاهیجان) به نام همین صورت فلکیه و ما کلی عذاب کشیدیم تا در بین مردم اینو جا بندازیم لازم دیدم توضیحاتی بدم:
اسم این صورت فلکی اِکلیل شمالی ( Eklil) است.
eklil در زبان عربی به معنی تاج است که در بعضی کتب قدیمی، شما نام صورت فلکی را "تاج شمالی " می بینید.
اما (Aklil) چیزهای ریزی است که بیشتر خانمها در انجام کارهای تزیینی و دکوری استفاده می کنند و به قول معروف برق میزنه. روی بعضی دیوارها هم بهمراه رنگ پاشیده میشه!!

dastangoo
05-13-2012, 09:11 PM
سلام
مولانا به قفل میگفت قلف شاگردها به او خرده گرفتند که باید بگی قفل
مولانا در جوابشون گفت نه من میگم قلف چون من از صلاح الدین خوشم میاد و اون دهاتی
هست و به قفل میگه قلف. دوستان در عین اینکه تلفظ صحیح مهمه ولی مهمتر دونستن
و پی بردن به ماهیت اون اصطلاح هستش.

alitavafi
05-13-2012, 10:48 PM
سلام
مولانا به قفل میگفت قلف شاگردها به او خرده گرفتند که باید بگی قفل
مولانا در جوابشون گفت نه من میگم قلف چون من از صلاح الدین خوشم میاد و اون دهاتی
هست و به قفل میگه قلف. دوستان در عین اینکه تلفظ صحیح مهمه ولی مهمتر دونستن
و پی بردن به ماهیت اون اصطلاح هستش.

سلام.
این داستان شما منبع معتبر هم داره؟!
ممنون

Saeed Jafari
06-13-2012, 10:24 AM
در سوالی پرسیده بودید که bersavosh درسته یا barsavosh ؟

من یک کتاب دارم به نام فرهنگ نامه نجوم و فضا تو این کتاب نام صورت فلکی با تلفظ درست انها نوشته و کلمه برساوش این طوری نوشته bersavash

Saeed Jafari
06-13-2012, 10:41 AM
نام و تلفظ 18 ستاره درخشان اسمان
she-e-raye yamani
soheyl
semake rameh
nasre vaghe
ayugh
rejel-al-jabbar
she-e-raye shami
(yad-al-jauza(ebt-al-jauza
nasre tayer
dabaran
naeem
ghalbo-al-aghrab
semake azal
pollux
fama-al-haut
redf
rejalo-al-ghentures
ghalbo-al-asad

منبع: فرهنگ نامه ی نجوم و فضا

fateme.kokabi
06-25-2012, 07:52 AM
:brigade.baka-wolf.cستاره ي شعراي يماني چه طوري تلفظ ميشه؟

Amin-Mehraji
06-25-2012, 08:10 AM
:brigade.baka-wolf.cستاره ي شعراي يماني چه طوري تلفظ ميشه؟

اینطوری تلفظ میشه :

یکی دیگه!
این شعرای یمانی رو که میدونید چیه! شنیدم کسانی بودن که گفتن shoaraye yamani !! درستش sheeraye yamani است! شعرای یمانی همون ستاره پرنور اسمون و آلفا سگ بزرگ و پایین سمت چپ جبار است!

Amin-Mehraji
06-28-2012, 01:07 PM
تلفظ درست "وستوک" (فضاپیمایی که گاگارین رو حمل می کرد) چیه ؟!

Negar Najafi
06-28-2012, 01:19 PM
تلفظ درست "وستوک" (فضاپیمایی که گاگارین رو حمل می کرد) چیه ؟!

این فضاپیما به صورت وُِستُک (Vostok) تلفظ میشه. فکر کنم ریشۀ این نام در لاتین به west به معنای شرق برمیگرده.

*منبع: ویکی پدیا

fateme.kokabi
07-11-2012, 01:23 PM
سلام!!!
مسيه چطوري تلفظ ميشه؟:blink:

Astronomy
07-11-2012, 01:25 PM
سلام!!!
مسيه چطوري تلفظ ميشه؟:blink:
علیک سلام!

مِسیه = mesieh

e_moases
07-17-2012, 01:11 PM
دلو: dalv
قدر: ghadr
ظلیم: zalim
سها : sohaa
فرس اعظم: farase a'zam
مراق: meraagh
مرفق الثریا(آلفا ی برساووش): merfaghol sorayya
سیارک سرس: seres
قیطس: gheytos
کارن:karon
صورت فلکی غراب : ghoraab

خب حالا ممکنه بگید تلفظ صورت فلکی ثور چه طوریه؟!!!

Astronomy
07-17-2012, 02:04 PM
دلو: dalv
قدر: ghadr
ظلیم: zalim
سها : sohaa
فرس اعظم: farase a'zam
مراق: meraagh
مرفق الثریا(آلفا ی برساووش): merfaghol sorayya
سیارک سرس: seres
قیطس: gheytos
کارن:karon
صورت فلکی غراب : ghoraab

خب حالا ممکنه بگید تلفظ صورت فلکی ثور چه طوریه؟!!!
صورت فلکی ثور = soor

raha_mousavi
09-15-2012, 03:53 AM
من تو تلفظه
ردف=redf
مشکل داشتم..که بعد از شنیدن اززبان یکی از استادان مشکل حل شد..گفتم بذارم شاید مشکل شما هم باشه..

شادي شهراييني
09-15-2012, 04:39 AM
درود بر شما...میشه لطف کنین و بگین تلفظ صحیح صورت فلکی امراﺓالمسلسله چیه؟؟؟!!! والا ما همه چی شنیدیم:دی به خاطر همین هم از نام اندرومدا استفاده می کنم ولی برام جالبه بدونم چجوری باید تلفظ بشه!!!:)
سپاس

raha_mousavi
09-15-2012, 08:36 AM
emraatolmosalsale=امراﺓالمسلسله.... ظره منه ..دوستان لطفا درصورت اشتباه بودن تذکربدبد..ممنون

Soroush Samadi
09-15-2012, 12:17 PM
سلام بر دوستان اوايي
كسي ميتونه صورت فلكي قيفاووس رو تلفظ كنه؟؟؟ما يه استاد داشتيم ميگفت قيواووس.خواهش ميكنم كمكم كنيد

Negar Najafi
09-15-2012, 01:19 PM
سلام بر دوستان اوايي
كسي ميتونه صورت فلكي قيفاووس رو تلفظ كنه؟؟؟ما يه استاد داشتيم ميگفت قيواووس.خواهش ميكنم كمكم كنيد

سلام بر شما
صورت فلکیِ Ghifavoos یا Qifavoos هستش.

Soroush Samadi
09-15-2012, 03:33 PM
سلام بر دوستان اوايي
ميشه بگين تلفظ صحيح اشميت كاسگرين چيه؟؟

Mojtaba.M
09-15-2012, 07:59 PM
سلام بر شما دوست گرامی :have a nice day:

تا اونجایی که بنده خوندم و شنیدم دو نوع تلفظ داره یکی اینه :

اِشمیت کاسِگِرین

و دیگری هم اینه :

اِشمیت کَسگِرین

ولی من دومی رو بیشتر شنیدم .:cool:

البته اگر مشکلی هست دوستان یاد آوری کنند لطفا :)

Astronomy
12-14-2012, 01:47 AM
سلام دوستان

اینجا بیشتر به تلفظ لغات مربوط هست اما جایی بهتر از اینجا برای طرح این پرسش پبدا نکردم!

مخواستم بدونم سُها (soha) در ریشه به چه معنی هست و آیا این کلمه پارسی هست یا عربی؟

ممنون :)

*sh
12-14-2012, 02:24 AM
سلام دوستان

اینجا بیشتر به تلفظ لغات مربوط هست اما جایی بهتر از اینجا برای طرح این پرسش پبدا نکردم!

مخواستم بدونم سُها (soha) در ریشه به چه معنی هست و آیا این کلمه پارسی هست یا عربی؟

ممنون :)

سُها یا سُهیٰ یا ۸۰ خرس بزرگ ستاره کوچکی است نزدیک ستاره مئزر در صورت فلکی دب اکبر (ستاره ای کوچک و کم نور در صورت فلکی دب اکبر در انتهای ملاقه پهلوی عناق )، که دارای قدر ظاهری حدود ۴ است.

کلمه سُها عربی است، و ظاهرا از ریشه سهو و به معنای مغفول و فراموش‌شده است.

selectak
11-17-2022, 03:17 PM
موضوع خوبی را انتخاب کردید آموزنده بود
:41::41: