PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ما کجا هستیم؟؟

narcissus flower
09-19-2013, 03:05 PM
سلام دوستان :)

تو این تاپیک میخواهیم نحوه ی ادرس دادن موقعیت خونمون رو دوباره با هم مرور کنین...
همه ی ما میدونیم که برای اینکه به دیگران و خودمون نشون بدیم که کجا هستیم , از خیابان و کوچه وشهر و بعضا نام کشورمون برای این موضوع استفاده میکنیم.

حالا اگر بخواهیم بگیم که ما در کجای جهان قرارداریم , بازهم باید ادرس بدیم...مگه نه؟؟

کاری که در این تاپیک قراره انجام بشه.یعنی در مقیاس بزرگ ادرس بدیم:دی

البته ممکنه در تاپیک های دیگه به صورت پراکنده مطالبی گفته شده باشه ولی منسجم نبوده....
خب روند تاپیک رو همین اول باهم مشخص کنیم که شلوغ نشه:29:

در این تاپیک ابتدا جایگاه زمین در منظومه , همسایه های ما و بچه محل ها:دی , نزدیکترین ستاره ها به ما

موقعیت ما در کهکشان , و کلا کروکی خود راه شیری و نمای کلی از قسمت های گوناگون راه شیری,
همسایه های راه شیری و گروه محلی و........

منتظر حضور سبز شما هستیم و نگید که جو سنگینه:دی
فقط لطفا کپی نکنید بلکه انچه برداشت میکنید رو بفرمایید

http://up.avastarco.com/images/kdv8tdnvuyvt1zhfcaw.jpg

مداد رنگیهام
09-19-2013, 03:23 PM
به به چه تاپیک خوبی:)
آقا اول مشخص کنیم قرار آدرس کجا رو بدیم؟یه سیاره تو منظومه شمسی؟یه ستاره به جز خورشید که متعلق به کهکشان خودمونه؟یه کهکشان دیگه مثل آندرومدا؟ یا یه خوشه کهکشانی به فاصله 12 میلیارد سال نوری؟آیا برای گفتن موقعیت همه مواردی که بالا اشاره شد از راه یکسانی اقدام میکنیم؟:) دستگاه مختصات سماوی و طول و عرض کهکشانی تا چه قدر میتونه کمک کننده باشه؟آیا دستگاه مرجع کاملی هم وجود داره که بتونه موقعیت همه اجرام رو نشون بده؟:)
ممنون.

آسمون
09-19-2013, 03:30 PM
به به چه تاپیک خوبی:)
آقا اول مشخص کنیم قرار آدرس کجا رو بدیم؟یه سیاره تو منظومه شمسی؟یه ستاره به جز خورشید که متعلق به کهکشان خودمونه؟یه کهکشان دیگه مثل آندرومدا؟ یا یه خوشه کهکشانی به فاصله 12 میلیارد سال نوری؟آیا برای گفتن موقعیت همه مواردی که بالا اشاره شد از راه یکسانی اقدام میکنیم؟:) دستگاه مختصات سماوی و طول و عرض کهکشانی تا چه قدر میتونه کمک کننده باشه؟آیا دستگاه مرجع کاملی هم وجد داره که بتونه موقعیت همه اجرام رو نشون بده؟:)
ممنون.

ای بابا مدادرنگیهام جونم :دی
گفتی دستگاه مختصات خاص و مختصات سماوی و .... حالا همه بچه ها میترسن دیگه نمیان چیزی بگن:دی

فکر کنم منظور خانم قلمبر همون مرور اطلاعات و دانسته های خودمون در مورد محل زندگیمون از سطح زمین تا کهکشاه های همسایه و یا حتی فراتر باشه.درسته؟؟؟

اگه اینطوری باشه که فکر کنم خیلیا دوست داشته باشن در پیشبرد تاپیک همکاری کنند،پس بسم الله...

narcissus flower
09-19-2013, 03:38 PM
ممنون دوست عزیز

سوال خوبی شد.ببین شما خودت الان کجایی؟تو اتاقت در یک اپارتمان 10 واحدی( مثلا) .ولی وقتی میخوای ادرس بدی یه کسی که تو چین هست , ایا همه ی اینها رو میگی؟؟
مسلما هر چی ابعادت بزرگ بشه , کم کم از جزئیات باید کم کرد.
مثلا وقتی میخوای در ابعاد کهکشانی ,ادرس بدی, دیگه لازم نیست بگیم زمین کجاست.میتونیم بگیم منظومه کجاست... و همین طور برو بالا...:)

در مورد مختصات هم تا حدی که خیلی سخت نشه میشه صحبت کرد.

مثلا بگیم موقعیت زمین نسبت به خورشید چه قدره؟ فاصله ی حدودی منظومه تا مرکز کهکشان راه شیری.... خود راه شیری تا همساده هاش ...موقعیت خوشه محلی نسبت به سایرین و.......

مداد رنگیهام
09-19-2013, 03:50 PM
ای بابا مدادرنگیهام جونم :دی
گفتی دستگاه مختصات خاص و مختصات سماوی و .... حالا همه بچه ها میترسن دیگه نمیان چیزی بگن:دی

فکر کنم منظور خانم قلمبر همون مرور اطلاعات و دانسته های خودمون در مورد محل زندگیمون از سطح زمین تا کهکشاه های همسایه و یا حتی فراتر باشه.درسته؟؟؟

اگه اینطوری باشه که فکر کنم خیلیا دوست داشته باشن در پیشبرد تاپیک همکاری کنند،پس بسم الله...
ترس واسه چی آخه؟:) اینجا بهترین جا برای یاد گیریه هم فضا دوستانس و هم اساتید قوی داره.
یادمون نره هر چه قدر بیشتر اشتباه کنیم بهتر یاد میگیریم و اینجا کسیو به خاطر اشتباه گفتن سرزنش یا بازخواست نمیکنن:)
اگه مایلید به دانسته هاتون اضافه کنید و همینطور دانسته هاتونو با ما به اشتراک بذارید بسم الله:)

zahra ghahremanian
09-19-2013, 04:34 PM
خب دیگه بسم الله
من که شرو کردم البته با اجازه ی بزرگان
راستش با عرض شرمندگی من فقط میدونم که ما روی زمین و توی منظومه ی شمسی و داخل یکی از بازو های راه شیری هستیم و کهکشان ما هم یکی از میلیارد ها کهکشان این جهانه . جهانی که بر اساس قضیه ی جهان های موازی احتمالا اون هم تعدادش خیلی خیلی زیاد (ینی ما جهان های زیادی داریم).
من که دیگه کلی تر از این نمی دونم امیدوارم دوستان با اطلاعات زیادشون کلیات بیشتری رو بیان کنند تا حق مطلب ادا بشه و انتظار مدیر تاپیک هم برآورده شه:wink:

aysa
09-19-2013, 06:51 PM
به به چه تاپيك جالبي...
خب بذارين يه كم من اينجا جو سازي كنم.:دی درست همون طور كه نرگس خانوم گفتن موقع آدرس دادن مياين از كوچه و خيابونو اينا استفاده مي كنين.واي الان فك كنين كه مي خواين واسه يه نفر تو يه كهكشان ديگه كه 13ميليارد سال نوري از ما فاصله داره آدرس بدين.مسلما نمياين بگين كه يه كهكشان مارپيچي با فلان عدد ستاره نزديك آندرومدا داراي دو قمر كهكشاني با ستاره اي خورشيد نام در اطراف
.چون اون از اون فاصله نمي تونه چيزي بفهمه.با توجه به ديدگاه كلي از جهان مي دونيم كه هزاران هزار كهكشان از اين نوع وجود داره.پس اول بايد اين موضوع رو مشخص كنيم كه مي خوايم به كي تو كجا آدرس بديم؟
حالا فهميديم به كي مي خوايم بديم.مثلا يه كهكشان كه 10ميليون سال نوري با ما فاصله داره :دی مسئله ي بعدي اينه كه از چه مختصاتي استفاده كنيم و از كدوم روش بريم؟بايد يه جايي پيدا كنيم كه مبدا سنجش ما باشه.و اون مختصات رو براي اون شخص توضيح بديم.تا يه جورايي فاصله هم براش معني پيدا كنه.
حالا مسئله ي بعدي اينه كه كهكشان ما چه شكليه؟از اون مبدا به چه اندازه اي ديده ميشه و اگه ببيريم به يه جاي ديگه نسبت به اين مبدا چه قد تغيير ميكنه؟و قدرش چه قدره؟
با دونستن اينا مي تونيم وارد جزئيات بشيمو آخرش به زمين برسيم.به نظرم بهتره دونه دونه اين سؤالارو جواب بديم.:)
------------------------------------------------------------------------
پ.ن: ميگم اين ميرفت قسمت مباحثه بهتر نبود؟:دی

skynight
09-19-2013, 08:03 PM
به نظرم آیسا درست میگه،باید اول مشخص کنیم که طرفی که بهش آدرس میدیم کجا قرار داره
میگم بیایم برای سادگی کار،اول یکی از سیاره های فراخورشیدی ِکهکشان خودمون قرار داره رو انتخاب کنیم؛اینطوری درکش بیشتره(البته برا من):دی

پاسخ پ.ن:نه همین جا بهتره من مباحثه رو دوس ندارم اونجا هیچی نمیفهمم:دی ولی میتونه بره!

mohsen4465
09-19-2013, 08:09 PM
میشه اولین آدرسو من بپرسم؟ :advise:

Rigel کجاست؟ :113:

storm
09-19-2013, 11:10 PM
تاپيك خوب و بسيار جالبي
ممنون اول:)
دوم كه خب همون طور كه همه دوستان هم فرمودند مهم موقعيت اون شخصيه كه داريم ادرسو بهش ميديم
و فكر ميكنم بستگي به موقعيت دو مكان نسبت به هم و زمان ثبت اين ادرس(!) داشته باشه
چون بهرحال اجرام اسماني كه ثابت نيستند
اطلاعات زياد تري ندارم متاسفانه....
تريبون در اختيار پيشكسوتان محترم:):گل

narcissus flower
09-19-2013, 11:57 PM
من فقط سکوت اختیار میکنم ....:دی
اونوقت یک سری از دوستان عزیز میان و میگن مباحث سنگینه.... الان قیافه ی من اینجوریه:blink:

خودتون دوست دارید به همه چیز سخت نگاه کنید ...یک بار هم که من میخوام ساده و روان پیش بریم نمیشه... دی

اما چند نکته رو بگم
1- لطفا زمان رو نگه دارید و خودتون رو درگیرش نکنید.از حرکت اونها هم چشم پوشی کنید

2- من فکر کنم خیلی واضح بیان کردم ولی باز هم میگم.:)

الان زمین نسبت به خورشید کجاست؟؟
یه خورده بالاتر میرویم .همسایه های زمین کیا هستند؟؟
یه خورده بالاتر, ستاره ها و اجرام نزدیک به منظومه ی شمسی ( خورشید) کیا هستند؟

حالا موقعیت منظومه در کهکشان راه شیری کجاست؟؟ که خب برای دونستنش باید قسمت های مختلف راه شیری رو بشناسیم

حالا بالاتر , همسایه های راه شیری چه کسانی هستند؟؟
این مجموعه ی محلی کجاست؟؟ درنهایت اگر یک نفر ناظر از بالا به کل جهان باشذ, موقعیت ما رو چگونه میفهمد؟؟

یعنی انگار سوار یک هواپیما شدید و مرحله به مرحله بالا میرویم و در هر مرحله میگیم خونه , کوچهع خیابان وشهر وکشورو....کجاست تا...

یه خورده ساده به موضوع نگاه کنید...
این عکس رو مشاهده کنید فکر کنم کاملا دیگه گویا باشه

http://up.avastarco.com/images/ox5tudha79m4bkv7ijno.jpg

zahra ghahremanian
09-20-2013, 03:56 PM
ای کاش یه جایی هم بود که علاوه بر بررسی ما کجا هستیم؟؟ به این سوال جواب میداد که ما چرا هستیم؟؟

شعری
09-20-2013, 11:56 PM
ای کاش یه جایی هم بود که علاوه بر بررسی ما کجا هستیم؟؟ به این سوال جواب میداد که ما چرا هستیم؟؟

سلام زهرا جون

چه جمله قشنگی گفتی
اگه خواستم به یه نفر آدرس بدم بهش می گم راستش خودمم نمی دونم توی این کیهان کجا هستم فقط می دونم روی سومین سیاره از یه منظومه خورشیدی هستم که در فاصله یک سوم از لبه یه کهکشان مارپیچی قرار گرفته . فقط نمی دونم وقتی اینجارو پیدا کردی منو سیارم هستیم یا نه ؟

zahra ghahremanian
09-21-2013, 01:02 AM
سلام زهرا جون

چه جمله قشنگی گفتی
اگه خواستم به یه نفر آدرس بدم بهش می گم راستش خودمم نمی دونم توی این کیهان کجا هستم فقط می دونم روی سومین سیاره از یه منظومه خورشیدی هستم که در فاصله یک سوم از لبه یه کهکشان مارپیچی قرار گرفته . فقط نمی دونم وقتی اینجارو پیدا کردی منو سیارم هستیم یا نه ؟
سلام شعری عزیز
اره راس میگی اون موقع احتمالا توی یه دنیای دیگه ایم فقط نمی دونم وقتی به زمین برسه میتونه دنیای جدید مارو توی ابعاد دیگه از اونجا پیدا کنه یا نه ؟؟؟؟؟؟چون ما ادمای زنده که سال هاست روی زمینیم از دنیای پس از مرگ آگاهی کامل نداریم اصلا نمی دونیم کجاست؟دیگه چه برسه به اون:redface:

سينا منجم
09-21-2013, 09:46 AM
من فكر كنم يكم فهميدم چجوريه.اجازه من بگم اگه اشتباهي بود درستش كنيد.:grin:
من الان ميخوام به يك نفر كه داخل آندرومداست آدرس خونمون(زمين) رو بدم.
آدرس ما:
ابر ميان ستاره اي محلي،
حباب محلي،
بازوي شكارچي
كهكشان راه شيري(همسايه بغلي شماست)
يكم اينور و اونور بريد و پرس و جو كنيد يه منظومه پيدا ميكنيد به نامه منظومه شمسي.اگه از كلاس بالاها بپرسيد بهتون ميگن Solar system بگردين.مختصاتمون رو فراموش كردم اما در اسرع وقت مختصاتم ميدم.اونجا دنبال يه سياره آبي به اسم زمين بگرديد اين سياره بين عطارد سياره اول منظومه و زهره سياره دوم منظومه قرار داره يعني اگه شما بري از بالا به منظومه ما نگاه كني اول يه سياره كوچولو رو ميبيني كه خيلي به خورشيد نزديكه.بعدش يه سياره درخشان رو ميبيني كه از خورشيد يكم دور تره بعد اون سياره درخشانه كه اسمش زهره هستش شما يه سياره ابي با لكه هاي سفيد ميبيني اون ماييم.:welcome:
مشخصات ظاهري كهكشان ما:
يك كهكشان مارپيچي ميله دار كه 2/5 ميليون سال نوري از شما فاصله داره(زياد نيست كه ميرسيد)
در وسطش هم يك سياهچاله كلان جرم وجود داره.به قدري بزرگ هستش كه بتوني با تلسكوپ ببينيش(كهكشان رو ميگما).
مشخصات ظاهري منظومه:
در مزكزش يك ستاره ي معمولي زرد به نام خورشيد قرار داره.داراي 8 تا سياره اصلي و بزرگه و چندتا هم سياره كوتوله.چهارتا از سياره هاشم گازي هستن.شما بايد ادرسو بگيري بياي به سياره سوم.
نزديكترين ستاره به ما(اگه بشناسي)پروكسيما قنطورس و نزديك ترين سياره به ما(بازم اگه بشناسي) آلفا قنطورس بي بي.
همسايه هاي سياره ما زهره،و مريخ هستن.ما بين اينا هستيم.
سعي كن در مناطق بياباني فرود بياي وگرنه مردم ميگيرنت و به عنوان يوفو ميگيرنت.:advise:
خب اين ها اطلاعات ناقص يا شايدم اشتباه من بودن.اگه نقصي وجود داشت يا منظور تاپيك رو متوجه نشدم بگيد.

58171
09-21-2013, 04:47 PM
<a href="http://up.avastarco.com/images/kdv8tdnvuyvt1zhfcaw.jpg" target="_blank"><a href="http://up.avastarco.com/images/kdv8tdnvuyvt1zhfcaw.jpg" target="_blank"><a href="http://up.avastarco.com/images/kdv8tdnvuyvt1zhfcaw.jpg" target="_blank">http://up.avastarco.com/images/kdv8tdnvuyvt1zhfcaw.jpg (http://up.avastarco.com/images/kdv8tdnvuyvt1zhfcaw.jpg)

به نظر من این روش آدرس (مختصات) کم کار برد است زیرا:
1-ما همینگونه از مختصات روی زمین خیلی استفاده نمی کنیم و از خیابان وکوچه و...
2-به خاطر فاصله شخص برای حرکت در مختصات مکان ها و ستارگان تغییر میکند.

mohsen4465
09-21-2013, 06:22 PM
در خصوص دادن آدرس خونمون به فضایی‌ها تا اونجایی که من میدونم بهترین راه مشخص کردن مکان نسبی منظومه ما نسبت به پالسارهاست. پالسارها فرکانس‌های خاص و ویژه خودشون رو دارن که میشه از اونها بعنوان نقاط ویژه منحصر بفرد برای آدرس دادن استفاده کرد. اگه اشتباه نکنم این نوع آدرس دهی در دیسک‌های طلایی وویجرها استفاده شد. میمونه آدرس‌های بین کهکشانی که فکر کنم برای این کار هم بهترین راه دادن آدرس نسبت به کهکشان‌های بزرگ اطراف (مثل آندرومدا) باشه.

58171
09-22-2013, 07:57 AM
فعلا در حد خودم : زمین،سیارات داخلی،منظومه شمسی،اَبر اورت،ستارگان محلی،بازوی جبار،کهکشان راه شیری،کهکشان های محلی،خوشه کهکشانی (فکر کنم پروین) ابر خوشه کهکشانی،از این جا به بعد کمک میخوام!!

سينا منجم
09-22-2013, 10:27 AM
در خصوص دادن آدرس خونمون به فضایی‌ها تا اونجایی که من میدونم بهترین راه مشخص کردن مکان نسبی منظومه ما نسبت به پالسارهاست. پالسارها فرکانس‌های خاص و ویژه خودشون رو دارن که میشه از اونها بعنوان نقاط ویژه منحصر بفرد برای آدرس دادن استفاده کرد. اگه اشتباه نکنم این نوع آدرس دهی در دیسک‌های طلایی وویجرها استفاده شد. میمونه آدرس‌های بین کهکشانی که فکر کنم برای این کار هم بهترین راه دادن آدرس نسبت به کهکشان‌های بزرگ اطراف (مثل آندرومدا) باشه.
درسته محسن جان.
با اين آدرس دادن نسبت به كهكشانهاي بزرگ موافقم.ايده جالبيه.فرض كنيد يك نفره كهكشانش نزديك آندرومداست.اونموقع ميگيم برو آندرومدا و از اونجا به سمت راه شيري و از اونجا به سمت منظومه شمسي.ممنونم

علیرضا محمدی
09-22-2013, 10:52 AM
فعلا در حد خودم : زمین،سیارات داخلی،منظومه شمسی،اَبر اورت،ستارگان محلی،بازوی جبار،کهکشان راه شیری،کهکشان های محلی،خوشه کهکشانی (فکر کنم پروین) ابر خوشه کهکشانی،از این جا به بعد کمک میخوام!!
اگر منظور شما از پروین اون خوشه معروف زمستانی است، باید بدانید که آن یک خوشه ستاره ای با تعداد زیادی ستاره است در کهکشان راه شیری و ربطی هم به خوشه کهکشانی ندارد ،تنها ربط آن این است که کهکشان ها هم مانند ستاره های این خوشه در کنار هم قرار گرفته اند
در واقع خوشه کهکشانی ، مجموعه ای از کهکشان هاست که تحت تاثیر گرانشی یک دیگر در کنار هم قرار گرفته اند و از تجمع این خوشه ها نیز، ابر خوشه ها به وجود می آیند

58171
09-22-2013, 07:13 PM
اگر منظور شما از پروین اون خوشه معروف زمستانی است، باید بدانید که آن یک خوشه ستاره ای با تعداد زیادی ستاره است در کهکشان راه شیری و ربطی هم به خوشه کهکشانی ندارد ،تنها ربط آن این است که کهکشان ها هم مانند ستاره های این خوشه در کنار هم قرار گرفته اند
در واقع خوشه کهکشانی ، مجموعه ای از کهکشان هاست که تحت تاثیر گرانشی یک دیگر در کنار هم قرار گرفته اند و از تجمع این خوشه ها نیز، ابر خوشه ها به وجود می آیند
نه منظورم نبود خودم میدانم.:you seem to be seri

Ho33ein.kh
09-23-2013, 12:03 AM
سلام دوستان
فکر میکنم منظور دوستمون همون عکسی بود که گذاشتن (جهان قابل مشاهده - گروه محلی - ....)
اما این روش ، روش خبی نیست
گروه محلی یا ... اسامی هستن که ما به اون ها میدیم . برای کسی که توی یه مجموعه غیر از گروه محلی باشه توضیح همچین ادرسی سخته
از مختصات هم نمی تونیم استفاده کنیم (چون هر مختصاتی یه مبنا میخواد ، و ما اینججا مبنای ثابتی نداریم )
پس باید به فکر یه روش دیگه ای باشیم مثل چیزی که آقا محسن اشاره کردن :

سينا منجم
09-23-2013, 02:16 PM
سلام دوستان.:have a nice day:
من يك روش جديد دارم واسه آدرس دادن.
ببينيد اين كهكشان راه شيري ما يك سياهچاله داره ديگه در وسطش.يك سياهچاله كلان جرم.و مطمئنا اين سياهچاله خودش بهد كنار خود كهكشان ما هم جرم خيلي عظيمي داره كه روي ديوار زمان و مكان اثر كاملا قابل توجهي ميذاره.ميتونيم ببينيم اين سياهچاله خودش جرمش چقدره.اين راه اوله.
1_سياهچاله وسط كهكشان ما جرم خيلي زيادي داره.و جاذبشم موثره.حالا اين سياهچاله روي ميشه بوسيله (نميدونم اختراع شده يا نه)توسط يك دستگاه كه ميزان خميدگي ديوار فضا زمان رو نشون بده ميزان خميدگي رو نسبت به جرم سياهچاله محاسبه كنيم.اگه ميزان خميدگي متناسب با جرم سياهچاله بود كهكشان رو حداقل موجود فضايي پيدا كرده.:welcome:
كته اي كه در بالا يادم رفت بگم اينه كه بايد جرم خود كهكشان بدون احتساب سياهچاله رو اندازه بگيريم.و اگه اشتباه نكنم جرم اين كهكشان منطقيش اينه كه از جرم اون سياهچاله بيشتر باشه.(مگه اين كه خلافش ثابت بشه.)
راه دوم رو بعدا ميگم.الانم وقت نيست.لطفا نظرتون رو راجع بهش بگيد.

narcissus flower
09-24-2013, 06:56 AM
سلام
خیلی ممنون از فعالیت شما دوستان
فقط چند نکته :
ببینید اینجا یک فروم نجومی هست !یادمون نره
ما نمیخوایم که پشت پاکت نامه ادرس بنویسیم بلکه منظور این هست که در هر مرحله بیاییم مکانمون رو مشخص کنیم .
مثلا در مرحله ی اول که دوستان گفتند:سومین سیاره هستیم در یک منظومه ی خورشیدی...

در مرحله ی بعد باید نزدیک ترین ستاره ها رو به خودمون رو بیان کنیم و همسایه را بشناسیم و ببینیم چه ویژگی هایی دارند.
فعلا در این مرحله باشیم بعد وارد مقیاس های بزرگتر خواهیم شد:)

3_خواهشا کاری به موجودات فضایی و یوفو اینا هم نداشته باشید
موفق باشید:)

H.Taeb
09-25-2013, 02:31 PM
سلام ! طبق حرفی که نرگس خانم زدند ، شروع کنیم به بررسی ستارگان همسایه :

1. نزدیک ترین سامانه به خورشید ما ،آلفا قنطورس میباشد. که شامل 3 ستاره است؛ که به ترتیب با نام های پروکسیما قنطورس ،آلفا قنطورس A و آلفا قنطورس B جزو نزدیک ترین ستاره های همسایه ی خورشید محسوب میشوند.

ـ ویژگی های پروکسیما قنطورس : در فاصله ی 4.24 سال نوری از خورشید و در صورت فلکی قنطورس قرار دارد و یک کوتوله ی قرمز است.

این ستاره جرمی برابر 0.8 خورشید دارد و قدر مطلق پایین یعنی 15.5 . ( قدر مطلق خورشید 4.8 ) . بیشتر از 85 ٪ تابش اون در فروسرخ انجام میشود.

این کوتوله ی قرمز، قطری برابر 1 هفتمه قطر خورشید دارد و در آسمان ما با قطر زاویه ای 8x 10 ^ -5 ثانیه قوس ظاهر میشود.

دو برادر بزرگ این ستاره (:D ) در یک منظومه ی دوتایی هر 80 سال یک بار دور مدار خودشون میگردند.فاصله آنها از هم به طور میانگین حدود 25 AU است.

این دو از نظر ابعاد از پروکسیما بسیار بزرگ تر بوده و در حدود ابعادی خورشید هستند .نگاه کنید :

6042

( عکس از www.astroblogs.nl (http://www.astroblogs.nl) ، زبون سایتش نمیدونم چیه ولی :D )

فاصله اونها از خورشید هم 4.36 سال نوری است.

این عکس هم از APOD که موقعیت همسایه های خورشید رو نشون میده ( کیفیتش بده ولی ) :

6041

نمیدونم دیگه چه ویژگی هاشو نیازه که بگیم ، اگه نکات مفید و اضافه ی دیگه ای به ذهنتون میرسه بگید که بعدش بریم سراغ بارنارد .

Ho33ein.kh
09-25-2013, 09:49 PM
فکر کنم از اینجا باید بحث رو دو تا تاپیک کنیم
چون الان اینجا دوتا موضع داره بررسی میشه

فکر میکنم موضوع دوم بحث مهمتری باشه
(بحث اولی همون ادرس دادن مرحله به مرحله مثل : کهکشان راه شیری جنب فلان ستاره ، ستاره خرشید ، منظومه خورشیدی ، فلان مدار ...
بحث دوم هم ادرس دهی بر اساس یه مبنایی که برای همه موجودات عالم قابل درک باشه )

آقا سینا ، در مورد بحثی که شما اینجا آوردین باید بگم :
1- دستگاهی که خمیدگی فضا زمان رو نشون بده ساخته شده اما برای همچین آزمایش بزرگی (اندازه گیری میزان خمیدگی از سر بازو های کهکشان تا مرکز کهکشان)
2- اگه ما این میزان خمیدگی رو مشخص کردیم برای ادرس دهی چطور کمکمون میکنه؟ اصلا برای محدوده بزرگتر چی؟

berjis93
09-26-2013, 02:24 AM
با عرض سلام وو تشکر بابت ایجاد تاپیک.من پستارو خوندم تز بچه ها جالب بود. اجازه بدید منم یه تز بدم...
اول از کهکشانمون شروع کنم.یه کهکشان مارپیچ میله ای تو یه خوشه کهکشانی که قطر این کهکشانمون130هزار سا ل نوریه و ضخامتش حدودا 20سال نوری...وقتی میای داخل کهکشان تو بازو جباری خیلی بیا جلو انقدری که به فاصله سی سال نوری از مرکز کهکشان برسی.تو همون حوالی یه مجموعه کوجیک ستاره ای میبینی که یه ستاره زرد معمولی که هشت تا سیاره داره دورش در گردشن داخلشه تو همسایگی این ستاره زرد رنگ یه مجموعه 3ستاره ای هست که اونام ستاره های کوچیکین مواظب باش خورشیدو با اونا اشتباه نگیری .راستی این ستاره ها تو اصله 4ونیم سال نوری از خورشیدمان ...حالا سیاره هارو از داخل به بیرون بشمار.اره سومین سیاره یه کره کوچولو ابی رنگه که یه لکه های خاکی رنگ روش میشه دید.اره اینجا زمینه تنها خونه ما ادما و این لکه های خاکی هم قاره ها و کشورهامونن که توشون داریم زندگی میکنیم...

narcissus flower
09-26-2013, 04:38 PM
خب خیلی ممنون بچه ها
من یک خلاصه بندی میکنم :
نزدیک ترین ستاره ها به ما ( غیر از خورشید ) این ستار ها هستند

پروکسیما قنطورس که 4.2سال نوری از ما فاصله داره

2-الفا قنطورس که4.36 سال نوری از مون فاصله داره

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/Proxima_Centauri_2MASS_Atlas.jpg/250px-Proxima_Centauri_2MASS_Atlas.jpg

3-ستاره ی برنارد 5.96 سال نوری در صورت فلکی مار افسای هست

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/18/Barnardstar2006.jpg/250px-Barnardstar2006.jpg

4-ولف 359 که در صورت اسد هست 7.78 سال نوری

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/Leo_constellation_map-fr.png
.
.
.شعرای یمانی ( همونی که تو صورت فلکی کلب اکبر هست و پرنورترین ستاره ی اسمان ماست...)8.58 سال نوری

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/af/Canis_Major_constellation_map.svg

ستاره ی ross154که در صورت فلکی قوس هست و فاصله اش با ما9.68 سال نوری هست

http://www.daviddarling.info/images/Ross_154.jpg

و........خیلی های دیگه...این ها بچه محل های ما هستند . که اگر دوست داشته باشید بیشتر بشناسیمشون که اولیش رو دوست عزیزمون گفتند ...

narcissus flower
10-17-2013, 06:22 PM
خیلی خوب
تا حالا ستاره های اطراف خورشید رو نام بردیم...
در مرحله ی بعد میخوام ازتون بپرسم موقعیتون نسبت به راه شیری چگونه هست؟؟
برای این کارباید مکان های مختلف کهکشانمون و بازو هاش رو بشناسیم . و بگیم ما در کدوم بازو هستیم
این یک نمای گنگ از راه شیری هست ...
حالا شما قسمت هاش رو بفرمایید :) و موقعیت را شناسایی کنید

http://ecology.com/wp-content/uploads/2011/09/earthat-a-glance1.jpg

مداد رنگیهام
10-22-2013, 07:41 PM
ما در فاصله 26000 سال نوری از مرکز راه شیری در بازوی کوچک و مارپیچی جبار ( شکارچی) قرار داریم...

http://up.avastarco.com/images/n08g9h03occiis7ecqgw.gif (http://up.avastarco.com/)

پیام مدیر:
خوشحال میشیم دوستان مبسوط تر بیان بفرمایند:)

narcissus flower
11-02-2013, 05:34 PM
سلام

گفتیم که ما تو منظومه ی شمسی در کهکشان راه شیری هستیم, اما در کجای کهکشان ؟ در مرکز؟
در بازو ها ؟؟در کجا هستیم؟؟

اول اینکه ببینیم ابعاد خود راه شیری چه قدره؟

راه شیری سایزی برابر 80000*120000 سال نوری اندازه ش هست و ضخامتی در حدودای 7000 سال نوری داره.بزرگه ها!!!با ابعاد بین سیاره ای مقایسه کنید:دی

و خورشید ما 200 تا 250 میلیون سال طول میکشه تا یک دور کامل, دوره کهکشان بزنه

خب راه شیری به واسطه ی ساختارش دارای بازوهایی میباشد .نه بازوی دست ها!!!:)

که هر بازو از تعدادی ستاره تشکیل شده.
نام این بازو ها از قرار زیر هست

بازوی برساوش
بازوی قوس
بازوی دجاجه
و.....

یکی از بازوهای موجود هم بازوی اوریون هست و منظومه ی ما در این بازو قرار گرفته است.

البته بازوی اوریون خیلی بزرگ و یا مهم نیست , بلکه انشعابی از بازوی بزرگ قوس و بازوهای خارجی هست. که در واقع این رو نمیشه یک بازوی مارپیچی در نظر گرفت , بلکه مثل یک خطکش هست
که حضور این ها و ایجاد ارتباط بین دو یا چند بازوی کهکشان , یکی از ویژگی های کهکشان های مارپیچی هست.(ولی خب به صورت عام میگویند بازو)
ایناهاش

http://galaxymap.org/book_images/orientation/orion_spur.jpg

تو این تصویر اجزای نزدیک و درون شاخه ی اوریون رو ملاحظه میکنید
مثلا اون w51یک چشمه ی قوی رادیویی هست و....

و همون طور که دوستمون گفتند,26000سال نوری تا مرکز کهکشان فاصله داریم

narcissus flower
11-18-2013, 10:55 PM
خب عزیزان من :دی
داستان ما به اینجا رسید که فهمیدیم کجای راه شیری هستیم.
از این به بعد وارد ابعاد بین کهکشانی میشویم ...

خب کهکشان مادری ما که تنها نیست بلکه در حومه و اطرافش هم اجرام و کهکشان هایی وجود دارند که دست جمعی بهشون میگویند گروه محلی ....

حالا میخواهیم همسایگان مون رو بشناسیم...
http://up.avastarco.com/images/118xepq2ac6a6jngt96d.jpg
اینا رو میشناسید؟؟
بله یکی از اجرام نزدیک به ما مجموعه ی ابرهای ماژلانی هستند.

ابرماژلانی کوچک در فاصله ای در حدود 250000سال نوری از ماهست و دارای ستارگان جوان و داغ هست و دارای قطری 7000سال هست.
ابر ماژلانی کوچک به صورت یه دیسک بسته کج و ماوج هست که شاید این بدفرمی به دلیل تاثیرات گرانشی راه شیری و یا ابرماژلانی بزرگ باشه(شاید).و برعکس , یعنی ماژلانی بزرگ هم گویا کهکشان مارپیچی بوده , اما تحت تاثیر همسایه هاش این جوری شده.

در حالیکه ماژلانی بزرگ در فاصله ی 179000 سال نوری از ماست . و دارای قطری درحدود 14000سال نوری هست.

و از نظر اندازه , چهارمین کهکشان بزرگ گروه محلی محسوب میشود.

و اگر جستجوی کوچکی انجام دهید , میبینید که چه اجرام زیبایی هم در درون خود دارند.مثلا ابر ماژلانی بزرگ , خانه ی سحابی رتیل هست. سحابی ای که ناحیه ی فعال برای زایش ستارگان در گروه محلی محسوب میشود.مثلا 70 تا خوشه ی کروی دارد.یا مثلا 400 تا سحابی سیاره نما!!!
البته اینها نزدیکترین ها به راه شیری نیستند بلکه ماژلانی بزرگ سومین هست وماژلانی کوچک 6 امین همسایه ی ماست.
این دو تا کهکشان رو ماها که نمیتونیم ببینیم , اما ماژلانی بزرگ در نیمکره ی جنوبی در حوالی صورت فلکی ماهی طلایی(dorado)هست.

http://chandra.harvard.edu/graphics/resources/illustrations/milkyWay/milkyway_magellanic_clouds.jpg

خب حالا شوما بفرمایید , چه اجرام نزدیکتری به ما وجود دارند؟:)

.

taksafir
12-10-2018, 11:01 AM
سلام مرسی موضوع جالبی بود