PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جزر و مد

geologist
10-30-2010, 08:36 PM
سلام دوستان
با خبر شدم که در غیاب من جلسه چیدن و در مورد تاپیک جنجالیم (همون که کل آوا استار رو به هم ریخته) که ظاهرا قفل شده و دومی که نیز ظاهرا حذف شده قضاوت کردند و تصمیم گرفتند فروم رو به سمت علمی شدن هدایت کنند. بنده نیز از این به بعد فقط علمی صحبت خواهم کرد. پس در همین راستا حضور علمی خودم رو با ایجاد این تاپیک اعلام مینمایم.
از این به بعد سوالات نجومی خود را در این تاپیک مطرح کنید تا دوستان متخصص به آنها پاسخ دهند.

------------
با توجه به این که مباحث این تاپیک پرسش و پاسخ پیرامون موضوع جزر و مد بود، با توافق جناب geologist نام تاپیک تغییر کرد.

Hojjat Zafarkhah
10-30-2010, 08:40 PM
سلام دوستان
با خبر شدم که در غیاب من جلسه چیدن و در مورد تاپیک جنجالیم (همون که کل آوا استار رو به هم ریخته) که ظاهرا قفل شده و دومی که نیز ظاهرا حذف شده قضاوت کردند و تصمیم گرفتند فروم رو به سمت علمی شدن هدایت کنند. بنده نیز از این به بعد فقط علمی صحبت خواهم کرد. پس در همین راستا حضور علمی خودم رو با ایجاد این تاپیک اعلام مینمایم.
از این به بعد سوالات نجومی خود را در این تاپیک مطرح کنید تا دوستان متخصص به آنها پاسخ دهند.

لطفا دقت كنيد!!!
دوستان اين هم نتيجه اعتراض به ظاهر كودكانه جناب صادقيان هستش!!!!!!

منم باهات هستم!!!!!!!

geologist
10-30-2010, 08:44 PM
سلام اولین سوال رو خودم میپرسم
چرا هنگام جزر و مد آب های آنسوی کره ی زمین هم به اندازه ی طرفی که رو به ماه است بالا می آید؟

http://upload1.imgdl.ir/images/498maree_a_v.gif

169
10-30-2010, 08:53 PM
خب به نظر این طرف زین که مخالف ماه است سه نیروی خورشید و ماه و زمین اثر میزاره و نمی زاره آبها راحت جابجا بشن! یعنی خوده جاذبه زمین نذاشته چون نسبت به نیروی ماه و خورشید اونجا به دلیل نزدیکی زیاد نمی زاره ابهاروانه اونور بشه! البته یه نظر دیگه هم دارم و اون اینه که خوده ناهمواری های زمین مانعش میشه! بلاخره سوالتون زمین شناسیه باید زمین شناسانه حرف بزنیم!

geologist
10-30-2010, 08:57 PM
قانع نشدم، قرار شد به صورت کاملا علمی و با دلیل های منطقی به سوالات پاسخ بدهید.

doostesetareha
10-30-2010, 10:45 PM
ببینین موقعی که ماهو خورشید تو یه راستان خب طبیعتاً نیروی کششیشونم بیشتره به همین دلیل اون قسمت از زمین که به طرف این دو جرمه مد بیشتری داره از اونطرف زمینم این مد باعث میشه آبهای کره زمین - منظورم اطراف نقطه مقابل ماه و امتداد خورشیده - بیشتر به طرف خورشیدو ماه بیان. از یه طرف دیگه هم این سمت زمین نه اونطرفش که پشت به ماهه تو این قسمتم به خاطر مد اونطرف ، زمینم به همون طرفی که مد هست کشیده میشه . یعنی در واقع تو قسمتی که پشت به ماهه زمین از زیر آب عقب تر میره و با دونستن اینکه بخاطر مد اونقسمت آب کمتری جمع شده میگیم جزر داره !
برا مواقع معمولی هم چون اثر گرانشی خورشید کمتره جزرو مدشم نسبت به ماه کمتره. اگه مورد بالا رو متوجه بشید این موردو خودتونم میتونید براحتی برا خودتون مجسم کنینو توضیح بدین !!
اووف چقد سخت شد توضیح دادنشا !!!
امیدوارم رسونده باشمو شمام گرفته باشین !!

Setare KOchOlO
10-30-2010, 11:01 PM
سلام به همه.من متوجه نشدم.بازم دعوا...چی شده...؟؟؟؟؟؟؟؟؟لطفا شفاف سازی کنین...من ومیبرن برای حل دعواها...بگین تا حلش کنیم درمحیطی مسالمت آمیز به دوراز خونریزی...؟؟؟؟!!!!!!!!

ولی وجدانا چی شده؟؟؟؟؟؟؟؟به من هم بگین.

geologist
10-30-2010, 11:28 PM
یعنی در واقع تو قسمتی که پشت به ماهه زمین از زیر آب عقب تر میره و با دونستن اینکه بخاطر مد اونقسمت آب کمتری جمع شده میگیم جزر داره !

طبق گفته شما اگر زمین از زیر آب عقب تر رود پس زمین به سمت ماه حرکت داشته و از مدارش خارج می شود.

169
10-30-2010, 11:36 PM
قانع نشدم، قرار شد به صورت کاملا علمی و با دلیل های منطقی به سوالات پاسخ بدهید.

خودمم قانع نشدم!:grin:
الان بیشتر فر کردم میبینم این طوری میشه!

این مثله توپ های بدی که از دو طرف فشرده کنیم دو طرف دیگه اش بیشتر باز میشن!
وقتی که خورشید و ماه و زمین توی یه خط شدن گرانش مثله یه خط میشه که بیشترین مقار در همین خطه که از مرکز خوشید و ماه و زمین رصد میشه!اینگرانش طبیعتا قسمت های آبی سمت ماه رو به سمت خودش میکشه و آبهایی که کمترین مقدار رو توی عکس دارن طبیعتا پایین میان چون بای یه جو تعادل بین آب و خوده زمین ایجاد بشه!
اون خط جاذبه ای که گفتم که از مرکز زمن عبور میکنه و از ان طرف زمین هم بیرون میره رو در نظر بگیرید! این خط بیشرتین جاذبه رو داره و آبهای محوطه خودشو به سمت خودش جذب میکنه!چه طوری بگم آخه! و توی عکس که کمترین آبها وجود داره یه فضایی خالی هم داره یعنی اب در قبل از پدیده جزر و مد وجود داشته ولی حالا تقسیم شده فکر کنم به طور مساوی و این آب ها به دوطرف کشیده شده!
از اون سوال هایی که میشه توضیح داده!باید حسش کرد!:grin:

محمدرضا صادقیان
10-30-2010, 11:48 PM
به نظر من برای اینکه تعادل زمین توی حرکتش به دور خودش حفظ بشه باید این اتفاق بیوفته.
یعنی اگه این اتفاق نیوفته تعادل چرخش زمین به دور خودش بهم می خوره و زمین به قول معروف گفتنی لنگ میزنه در چرخشش.

doostesetareha
10-31-2010, 07:29 AM
طبق گفته شما اگر زمین از زیر آب عقب تر رود پس زمین به سمت ماه حرکت داشته و از مدارش خارج می شود.

ها ؟؟؟؟ راستش این قسمتو نمیتونم با قطعیت جواب بدم ولی به نظرم این عقب رفتن زمین با بالا اومدنش تو قسمتای دیگه خنثی میشه. تازشم فک نکنم در حدی باشه که باعث بیرون اومدن از مدارش بشه.
یه چیز دیگه. این عقب رفتن زمینو تو منابع زیادی دیدم که همینشکلی نمیگم ولی یه چیز ! یه جسم جامد چه شکلی اینشکلی میشه ؟؟؟؟

geologist
10-31-2010, 11:33 AM
سلام
مثل اینکه هر چقدر جلو تر میریم جواب ها جالب تر میشه، زمین خمیر بازی نیست که به هر شکلی تغییر شکل بده اونم چندین بار در شبانه روز!
از دوستان دیگه هم میخوام برای رسیدن به جواب منطقی این سوال کمک کنند.

Astronomer
10-31-2010, 02:15 PM
خوب نميدونم اين جوابي كه ميدم چقدر ميتونه كمك كنه ولي يه روز يه نفر همين سؤال رو ازم پرسيد به اين شكل جواب دادم!
1) زمين يك جسم صلب هست كه توسط يك سيال مثل آب احاطه شده! حالا من ميام اين سيستم رو با يك نيرويي ميكشم! بايد چه اتفاقي بيفته؟ زمين به سمتم بياد و همه سيال به يك طرف بره! اما گرانش چطور ميكشه؟ با معكوس توان2 فاصله! يعني نزديكتر رو بيشتر! وسط رو كمتر و آخر رو از همه كمتر ميكشه!
حالا فرض كنيد شما روي وسطي نشستيد و ميخوايد حركت رو بررسي كنيد! ميگيد اون كه جلوتر بود كه از من داره دور ميشه! اين هم كه عقبتر بود داره از من دور ميشه! مثلا من دست راست شما رو ميگيرم و با شدت ميكشم! شما دست راستتون رو در حال دور شدن از بدنتون ميبينيد! همچنين دست چپتون رو در حال دور شدن از خودتون ميبينيد! در حالي كه شما و دست چپتون هم در حال حركت به سمت راست هستيد! متوجه شديد؟
اما خارج شدن از مدار! اين حرف اشتباهيه كه زمين از مدارش به دور خورشيد خارج ميشه چون: مداري كه حول خورشيد به شكل يك بيضي است مسير حركت مركز جزم سيستم زمين ماه هست! اين مركز جرم يك بيضي حول خورشيد ميزنه در حالي كه زمين(يا ماه) يه تابع تقريبا سينوسي روي مسير حركت بيضوي ميزنند! فكر كنم در حاشيه كتاب نجوم ديناميكي حركت مركز جرم زمين ماه و حركت زمين و ماه رو نشون داده!
كفايت ميكنه انشاالله؟

farhad
10-31-2010, 03:37 PM
سوال یک نکته انحرافی دارد : می گوید چرا در موقع جزر و مد آب آنطرف زمین هم بالا می اید ! متوجه نشدم موقع جزر که بالا نمی اید ! در ضمن از آنجا که آب بر خلاف زمین خشک دارای انعطاف بیشتری است خوب طبیعی است که بر اثر نیروی کشش ماه کمتر مقاومت می کند و دارای انبساط و کشش بسوی ماه می گردد اما باید دانست که آنطرف زمین به اندازه روبروی ماه دارای بالا آمدگی آب نمیشود

169
10-31-2010, 06:43 PM
ببین زمین شناس عزیز خودت جوابشو بگو داریم نا امید میشیما!
اگه بخوایم علمی و منطقی حرف بزنیم باید خیلی خونده باشیم در زشته زمین شناسی!!!:cool:

doostesetareha
10-31-2010, 07:16 PM
[QUOTE=Astronomer;3419]
حالا فرض كنيد شما روي وسطي نشستيد و ميخوايد حركت رو بررسي كنيد! ميگيد اون كه جلوتر بود كه از من داره دور ميشه! اين هم كه عقبتر بود داره از من دور ميشه! مثلا من دست راست شما رو ميگيرم و با شدت ميكشم! شما دست راستتون رو در حال دور شدن از بدنتون ميبينيد! همچنين دست چپتون رو در حال دور شدن از خودتون ميبينيد! در حالي كه شما و دست چپتون هم در حال حركت به سمت راست هستيد! متوجه شديد؟

نه من با این قسمتش مخالفم. اگه اینطوره که میگید و اگه ما وسط زمین باشیمو بخوایم اینو بررسی کنیم اونوخ اون طرفی که به طرف ماهه از ما دورتر میشه و بالطبع اونیکی طرف به ما نزدیک میشه دیگه !!

geologist
10-31-2010, 10:23 PM
اما خارج شدن از مدار! اين حرف اشتباهيه كه زمين از مدارش به دور خورشيد خارج ميشه چون: مداري كه حول خورشيد به شكل يك بيضي است مسير حركت مركز جزم سيستم زمين ماه هست! اين مركز جرم يك بيضي حول خورشيد ميزنه در حالي كه زمين(يا ماه) يه تابع تقريبا سينوسي روي مسير حركت بيضوي ميزنند! فكر كنم در حاشيه كتاب نجوم ديناميكي حركت مركز جرم زمين ماه و حركت زمين و ماه رو نشون داده!
كفايت ميكنه انشاالله؟

سلام دوست عزیز

ممنون از جواب شما، نکته های جالبی را مطرح کردید. اما اگر ممکن است قسمت بالا را ساده تر توضیح دهید (در صورت امکان از تصاویر استفاده نمایید.)

محمدرضا صادقیان
11-01-2010, 11:56 AM
یکی از اثراتی که ماه بر زمین میزاره جذر و مده.در تعریف اولیه گفته میشه که به پایین رفتن و بالا آمدن آب سطح دریاها و اقیانوس ها جزر و مد میگیم.ودلیلشون نیروی جاذبه ای،به غیر از جاذبه زمینِ.راستی یه موضوع::zomg:
سطح آب در هر شبانه روز به طور دقیق در هر 24 ساعت و 50 دقیقه،دوبار بالا میاد که به آن مد و دوبار پایین میره که به آن جزر میگیم.اگر ماه و خورشید در یک راستا قرار بگیرن،جاذبه بیشتر و اثرات جزرو مدی بیشتر میشه.در دریاچه ها،مد بسیار جزعی ه پس در دریاچه خزر مد محسوس نیست،درخلیج فوندی واقع درساحل شرقی کانادا،آب گاهی تا 20 متر پایین میره و کشتی ها برای به گل ننشستنشون،قبل از جزر خود را از ساحل دور و تغییر مکان میدن.
اگه خشکی ها مقابل کره ماه قرار بگیرن به علت مقاومت خشکی،خشکی حدود 20 سانتی متر جابجا میشه که به اون جزر و مد خشکی می گیم.اما:
مقاومت اقیانوس ها در مقابل کره ماه کمتراز خشکی هاست راستی وقتی اون قسمت از زمین که جلوی کره ماهِ حالت مد داره نقطه مقابلش در طرف دیگر زمین،همین حالت مد را داره...
میدونستین که نیرو های جزر و مدی میتونن اثرات شگفت انگیزی را ایجاد کنن؟!!!
اصطکاک آبهای اقیانوس با بستر دریا،چرخش زمین را به میزان 001%ثانیه در هر روز از قرن کاهش میده!!! بررسی فسیلهای حیوانات ثابت کرده که400 میلیون سال پیش،روز زمینی فقط 22ساعت طول می کشیده.تازه میدان گرانشی زمین هم،نیروها ی جزر و مدی روی ماه اعمال می کنِ.بر روی سطح ماه،آب وجود نداره(جزر و مد خشکی ماه) اما اصطکاک،خم کردن و حرکت دادن صخره ها،تا حدی حرکت چرخشی ماه را کند میکنه و باعث میشه فقط یک سوی ماه به طرف زمین قرار بگیره.البته این موضوع فقط کافی نیست که فعلا جای بحثش نیست.
پس جزر و مد دوبار در فاصله میانگین 24ساعت و 50 دقیقه رخ میده.یعنی در هر 12ساعت و 25 دقیقه دو جزر یا دو مد اتفاق می افته. :wut:
وقتی ماه و زمین و خورشید هرسه در یک امتداد قرار بگیرن شدت به حد اکثر میرسه.این امر در آخر ماه قمری که در حالت محاق و چهاردهم ماه قمری در حالت بدر ه اتفاق میوفته که به اون مه کشند و در شبهای هفتم و بیست و هفتم که ماه در حالت تربیع ه، حد اقلِ که بهش، که کشند میگن... :zomg:
ادامه برای دیگر دوستان... :thumbsup:

geologist
11-01-2010, 03:39 PM
:zomg:
ادامه برای دیگر دوستان... :thumbsup:

سلام

جناب آقای صادقیان بحث ما دقیقا در مورد همان قسمتی است که به دوستان دیگر محول کرده اید.:blank:

محمدرضا صادقیان
11-01-2010, 03:44 PM
سلام

جناب آقای صادقیان بحث ما دقیقا در مورد همان قسمتی است که به دوستان دیگر محول کرده اید.:blank:

منم اول برای خیلی از دوستان توضیح دادم که جذر و مد چیه... (میهمانانی که از این پست دیدن می کنن ، دوستانی که تازه با نجوم آشنا شدن و...) :grin:
بعد ادامه می دم... منتظر باشین... :cool:

SaBa Ho0shmanD
11-01-2010, 03:52 PM
من دارم بحث و دنبال میکنم تا به یه نتیجه ی کلی برسم چون خیلی اطلاعات درموردش ندارم و نظر نمیدم اما خواهش میکنم برای اعضایی مثل من یه کوچولو ساده توضیح بدین که متوجه شم مرسی

Astronomer
11-01-2010, 04:28 PM
نه من با این قسمتش مخالفم. اگه اینطوره که میگید و اگه ما وسط زمین باشیمو بخوایم اینو بررسی کنیم اونوخ اون طرفی که به طرف ماهه از ما دورتر میشه و بالطبع اونیکی طرف به ما نزدیک میشه دیگه !!
خوب! شما خودتون هم داريد جابجا ميشيد ولي خودتون رو ثابت فرض ميكنيد و براي اينكه ثابت باشيد بايد سرعت واقعي خودتون رو از همه بردار سرعت ها كم كنيد! اينطور آن سمت كه رو به ماه است و با سرعت بيشتر(متناظر با نيروي بيشتر) به ماه نزديك ميشود مقداري از سرعت مشاهده شده توسط شما كم ميشه! بعد سرعت خودتون هست كه از سرعت خودتون كم ميشه و شما خودتون رو ثابت ميبينيد. و در آخر سمت مخالف شماست كه با سرعت كوچكتر از سرعت شما به سمت ماه ميره كه وقتي منهاي سرعت شما ميشه انگار از ديد شما داره از ماه دور ميشه اين شكل رو ببينيد!
ماه <---\ <--| <-/
همه اين بردارهارو با منفي بردار وسطي جمع ميكنم!
<-\ | /->
فكر ميكنم كفايت ميكنه!

سلام دوست عزیز

ممنون از جواب شما، نکته های جالبی را مطرح کردید. اما اگر ممکن است قسمت بالا را ساده تر توضیح دهید (در صورت امکان از تصاویر استفاده نمایید.)
خوب سعي ميكنم در اينترنت دنبال يكسري تصاوير بگردم. در اسرع وقت ميگذارمشون!

Astronomer
11-01-2010, 05:02 PM
خوب عكس هاي خوبي پيدا كردم كه هر كدوم رو با توضيحي كه خودم براش دارم قرار ميدم! بعضي از اين عكس ها روي عكس توضيحاتي دارند و بعضي هم از سايت هايي گرفته شده كه اين پديده رو توضيح دادند!
كافيه در موتور جستجوي گوگل بنويسيد: earth & moon system
دو عكس اول مربوط ميشه به گردش يك جسم حول جسمي كه خود در حال دوران است! اين دو عكس با هم متفاوتند و به سرعت زاويه اي دوران جسم2 حول جسم1 و سرعت زاويه اي جسم1 حول جسم مركزي بستگي دارد!

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=143&stc=1&d=1288617944

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=144&stc=1&d=1288617944

اين عكس ها كه در ادامه مي آيد هم به وضوح مركز جرم سيستم را نشان ميدهد كه مركز زمين نيست!

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=145&stc=1&d=1288618095

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=147&stc=1&d=1288618095

Astronomer
11-01-2010, 05:06 PM
http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=148&stc=1&d=1288618348

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=149&stc=1&d=1288618348
البته در عكس بالا مسير مركز جرم با اغراق خارج از زمين نشان داده شده تا بهتر يه تصوير كشيده بشه!

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=150&stc=1&d=1288618348

Astronomer
11-01-2010, 05:09 PM
اين 2عكس ديگه ختم كلام من درمورد مركز جرم زمين ماه هست! تو اين دو تصوير به وضوح حركت زمين حول مركز جرم شرح داده شده!

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=151&stc=1&d=1288618632

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=152&stc=1&d=1288618632

Astronomer
11-01-2010, 05:16 PM
در بين اين جستجوهايي كه ميكردم 4 عكس ديگه پيدا كردم كه من رو به ياد دو پديده ديگه در سيستم زمين ماه انداخت! اول عكس ها را ببينيد:

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=153&stc=1&d=1288618946

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=154&stc=1&d=1288618946

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=155&stc=1&d=1288618946

http://forum.avastarco.com/forum/attachment.php?attachmentid=156&stc=1&d=1288618946

Astronomer
11-01-2010, 05:32 PM
سه عكس اول اين رو بيان ميكنند كه هنگام مد ماه دقيقا بالاي نقطه مد نيست!
عكس چهارم هم بيان ميكنه كه چرا جذر و مد وقتي ماه و خورشيد در يك راستا هستند قويتر و وقتي نود درجه اختلاف دارند كمتر است!
در عكس سوم ابتدا ماه زمين در حالت عادي را ميكشد و هر جزء زمين رو هم به طرف فلش ها و به اون اندازه ميكشه! اگر توجه كنيد اندازه اين فلش ها متفاوت هست! در قسمت دوم عكس بردار مركز زمين رو از همه بردارها كم كرده و بردارهاي نهايي رو رسم كرده! سعي كنيد خودتون هر فلش رو با منفي فلش مركز زمين جمع كنيد! كاملا متوجه خواهيد شد! حالا ميبينيد كه در دو طرف زمين كه رو و پشت به ماه اند مد و در جهات ديگر جزر رخ داده!
اكنون در بخش سه عكس سوم چرخش زمين به دور خود و ماه به دور زمين بيان شده! چون سرعت دوران زمين حول خودش از سرعت دوران ماه به دور زمين بيشتر هست ميبينيم كه مد از ماه جلو زده! همين عاملي است كه بجاي هر 24 ساعت جزر و مد رخ دادن در يك نقطه! هر 24 ساعت 50دقيقه طول ميكشد!
همينطور كه زمين در حال جلو زدن از ماه هست! نقطه اثر ماه بر آبها تغيير ميكند و بعد از مدتي اون نقطه ديگه يواش يواش ميره به حالت جزر تا نقاط ديگه در مد قرار بگيرند!
اما در شكل4 چه ميبينيم؟ اول از همه بايد دانست كه بيشترين اثر رو در جزر و مد ماه داره نه خورشيد! در قسمت اول عكس ماه يك نقطه خاص رو به حالت مد ميرسونه و طبق عكس هاي قبلي بايد نقاطي كه رو و پشت به خورشيدند در جزر باشند ولي خورشيد هم نقاط جزر را مقداري بالا مي آورد و مد كوچكي در جزر خواهيم داشت اين مد كوچك بايد در مد بزرگ هم كمي جزر ايجاد كند كه باعث ميشود دركل اثر جزر و مدي ماه كاهش يابد!
در قسمت دوم هم كه جزر و مد حاصل از ماه با خورشيد در يك راستاست و كمك به ماه ميكند!
اما ميماند قسمت سوم عكس چهارم!
در پست بعد!

Astronomer
11-01-2010, 05:40 PM
اثر ماه بر زمين:
<-----\ <---| <-/
اثر خورشيد بر زمين:
\-> |--> /--->
جمع بردارها:
<----\ <-| /-->
جمع بردارها با منفي بردار وسط:
<---\ | /--->
جمع برداري بالا جزر و مد نهايي با وجود خورشيد است حالا يك بار اثر ماه بر زمين را از بردار وسط خودش كم ميكنيم!
<--\ | /-->
خوب حالا خودتون جمع بالا را با جمع دوتا بالايي مقايسه كنيد و ببينيد وجود خورشيد مقوي بوده يا نه؟

geologist
11-02-2010, 01:18 AM
اثر ماه بر زمين:
<-----\ <---| <-/
اثر خورشيد بر زمين:
\-> |--> /--->
جمع بردارها:
<----\ <-| /-->
جمع بردارها با منفي بردار وسط:
<---\ | /--->
جمع برداري بالا جزر و مد نهايي با وجود خورشيد است حالا يك بار اثر ماه بر زمين را از بردار وسط خودش كم ميكنيم!
<--\ | /-->
خوب حالا خودتون جمع بالا را با جمع دوتا بالايي مقايسه كنيد و ببينيد وجود خورشيد مقوي بوده يا نه؟

سلام دوست عزیز

از اطلاعات مفیدی که در اختیار گذاشتید بی نهایت سپاس گذارم. این مطالب برای بنده تازگی داشت و باعث شد به معلوماتم افزوده شود.

اما متاسفانه هنوز ربط این موضوع را به جواب سوالم نگرفته ام که چگونه این حرکات باعث بالا آمدن آب آنسوی اقیانوس که پشت به ماه است می شود. این حرکت که شما از آن نام بردی در طول یک ماه بر زمین اثر میگزارد اما جزر و مد در هر شبانه روز دوبار در هر نقطه از زمین اتفاق می افتد. پس به نظر بنده عامل آن نمیتواند در این حرکت نهفته باشد. طبق نظر دوستمان و برخی از منابع به علت تاثیر فاصله در جاذبه آب انسوی اقیانوس که به سمت ماه میباشد بیشتر از همه و زمین کمی کمتر از آن و آب آن طرف دیگر که پشت به ماه است کمتر از همه به سمت ماه حرکت میکند، اما سوال من این است که آیا در هنگام جزر و مد زمین به سمت ماه حرکت میکند؟
فرض کنیم در شکل زیر خط قرمز رنگ زمین در حالت عادی باشد اما خط سبز رنگ زمین در حالت جزر و مد در این صورت بین دو خط سبز و قرمز فاصله افتاده و این فاصله بیان گر حرکت زمین به سمت ماه است!

http://upload1.imgdl.ir/images/333E_M.jpg

حال اگر ممکن است نظر خود را در این باره اعلام نمایید زیرا به نظر بنده حالت بالا نمی تواند وجود داشته باشد.

Astronomer
11-02-2010, 07:23 PM
ممنون از تجهتون!
واقعا بگم: دقيقا نمي دونم جواب چيه و بايد بيشتر فكر كنم ولي چيزي كه فعلا به ذهنم ميرسه اينه كه:
واقعا كه هر دفعه تو هر نقطه خاص ميخواد جزر و مد بشه كه آب ها وضعيت شبيه قسمت اول عكس رو كه ندارند! بلكه در وضعيت جزر و مد براي نقطه ديگه قرار دارند!
بنظر من يك بار براي هميشه آب ها از حالت اوليه خارج شدند و به حالت 2 عكس اول 4پست قبل درآمدند. از اين به بعد رو بگذاريد من يك ايده بزنم! فرض كنيد ماه در يك نقطه فيكس شده! مثل همون عكسي كه بالا گفتم و زمين با سرعت زاويه اي نسبي كه ميشه 24ساعت و 50 دقيقه توي اون حالت آب دور ميزنه! متوجه شديد چي ميگم! يعني بعد از كشيده شدن آب به شكل بيضي ديگه آب تغيير شكل نميده و از اين به بعد زمين نسبت به آب ها يك شبانه روز جزر و مدي رو طي ميكنه! اين رو خيلي بد گفتم اگر متوجه نشديد بگيد شايد بتونم بهتر بگم!
اما جواب كلي و حقيقي رو نميدونم چيه! بايد كمي فكر و كمي تحقيق كنم!

geologist
11-03-2010, 03:30 PM
ممنون از تجهتون!
واقعا بگم: دقيقا نمي دونم جواب چيه و بايد بيشتر فكر كنم ولي چيزي كه فعلا به ذهنم ميرسه اينه كه:
واقعا كه هر دفعه تو هر نقطه خاص ميخواد جزر و مد بشه كه آب ها وضعيت شبيه قسمت اول عكس رو كه ندارند! بلكه در وضعيت جزر و مد براي نقطه ديگه قرار دارند!
بنظر من يك بار براي هميشه آب ها از حالت اوليه خارج شدند و به حالت 2 عكس اول 4پست قبل درآمدند. از اين به بعد رو بگذاريد من يك ايده بزنم! فرض كنيد ماه در يك نقطه فيكس شده! مثل همون عكسي كه بالا گفتم و زمين با سرعت زاويه اي نسبي كه ميشه 24ساعت و 50 دقيقه توي اون حالت آب دور ميزنه! متوجه شديد چي ميگم! يعني بعد از كشيده شدن آب به شكل بيضي ديگه آب تغيير شكل نميده و از اين به بعد زمين نسبت به آب ها يك شبانه روز جزر و مدي رو طي ميكنه! اين رو خيلي بد گفتم اگر متوجه نشديد بگيد شايد بتونم بهتر بگم!
اما جواب كلي و حقيقي رو نميدونم چيه! بايد كمي فكر و كمي تحقيق كنم!

سلام دوست عزیز
ای کاش همه ی مردم ایران مثل شما برای علم ارزش قائل بودند. وقت، تفکر و حوصله ای که برای پاسخ به این سوال میگذارید برای بنده قابل تحسین است.
اما من دنبال همان عامل مرموز! هستم که برای اولین بار آب های زمین رو به شکل بیضی در آورد.:yarr:

geologist
01-30-2011, 05:19 PM
سلام دوستان عزیز
فکر می کنم برای پی بردن به این موضوع باید به نیروی گریز از مرکز زمین نیز توجه شود. فرض می کنیم پیکان های قرمز رنگ نیروی گرانش حاصل از ماه بر روی زمین است. بدین ترتیب و با احتساب فاصله ها به هر یک از نقاط نیروی متفاوتی وارد شده و با دور شدن از ماه نیروی گرانش نیز کاهش می یابد. بنابراین نقطه 1 از همه بالاتر قرار می گیرد، نقطه 2 کمی کمتر از نقطه 1 و نقطه 3 از بقیه کمتر به سمت ماه کشیده می شود. پس باید گفت زمین هم اندکی به سمت ماه کشیده می شود، اما با وارد نمودن نیروی گریز از مرکز قضیه کمی متفاوت می شود. از آنجا که نیروی گریز از مرکز در تمامی نقاط کره زمین یکسان می باشد، به هر سه نقطه نیروی یکسانی وارد می شود. فرض کنید که پیکان های بنفش نیروی گریز از مرکز در نقاط فوق باشد، از آنجا که این نیروها مخالف نیروی حاصل از گرانش ماه هستند پس از یکدیگر کم می شوند. و در پایان پیکان های سیاه رنگ نیروی برآیند حاصل از این دو نیرو می باشند. اگر در تصویر فوق نظاره کنید نیروی برآیند در نقطه 1 به سمت ماه و در نقطه 3 به سمت مخالف ماه می باشد. و چون برآیند حاصل از این دو نیرو(گرانش ماه و گریز از مرکز) در نقطه 2 برابر است، نیروی برآیند صفر شده و در حقیقت زمین سر جای خود باقی خواهد ماند و هیچ حرکتی به سمت ماه نخواهد داشت.

متن بالا صرفا نظرات این حقیر بوده و کاملا تایید شده نمی باشد.
از تمامی دوستان عزیز تقاضا دارم گفته های بالا را تحلیل و تایید یا رد نمایند، البته با دلایل منطقی و علمی. (سعی شود توضیحات با عکس باشد)

http://50519.20upload.net/files/1389/bahman/Tide-avastar.jpg

امیر حسن زاده
01-31-2011, 08:40 AM
مطلب زير بخشي از آخرين كتاب تاليفي ام ( ماه نو(مباني علمي رويت هلال) است كه در فصل سوم: ويژگيهاي مداري ماه اشاره اي به جزر و مد شده است. با اين توضيح كه A همان نقطه1 ؛ B نقطه 2 و C نقطه 3 در شكل بالا است.
" در واقع ماه با اثر جاذبه‌ی خود باعث می‌شود که سطح آب در مناطقی از زمین بالا و در مناطق دیگری از زمین پایین برود. برای درک بهتر مطابق شکل 3-9 کره‌یزمین را به 3 قسمت تقسیم می‌کنیم. مناطق A و C اقیانوس‌های زمین و B خود زمین است. فعلاً برای راحتی کار A و B و C را جدا از هم و به صورت ذره در نظر می‌گیریم (شكل 3-9).
کره‌یماه به علت جرم خود به این سه جسم نیرو وارد می‌کند. اما میزان نیروی وارد شده به این سه جسم یکسان نیست، بلکه هر چه فاصله‌یجسم کمتر باشد نیروی وارد بر آن بیشتر است. در نتیجه به جسم A بیشتر از جسم B و به جسم B بیشتر از جسم C نیرو اعمال می‌شود. در نتیجه بنابر قانون دوم نیوتن شتابهای مختلفی به این اجسام داده می‌شود. همین اختلاف شتاب بین جسم‌ها باعث می‌شود که این جسمها از هم فاصله بگیرند. نتیجه این می‌شود که آبهایی که به سمت ماه هستند بیشتر به سمت آن کشیده شده و آبهای طرف دیگر کمتر از دو جسم دیگر کشیده شوند و از آنجایی که میزان سنجش ما برای ارتفاع آب، سطح زمین است نتیجه این می‌شود که جسم B (سطح زمين) از جسم C فاصله مي‌گيرد. بنابراين سطح آبها درC بالا مي‌آيد و در این نقاط هم مد خواهيم داشت. همچنین در مناطق D و E به علت کشیده شدن آبها به مناطق A و C، سطح آب دریاها پایین مي‌آيد و در اين مناطق جزر اتفاق مي‌افتد "

براي آشنايي بيشتر با اين كتاب به وب سايت www.newmoon.ir (http://www.newmoon.ir) مراجعه كنيد.

geologist
01-31-2011, 01:47 PM
نتیجه این می‌شود که جسم B (سطح زمين) از جسم C فاصله مي‌گيرد. بنابراين سطح آبها درC بالا مي‌آيد و در این نقاط هم مد خواهيم داشت.

با سلام
طبق گفته بالا آیا زمین به علت نیروی گرانش ماه به سمت آن کشیده می شود؟ زیرا از جسم c فاصله خواهد گرفت.

Mojtaba.M
07-17-2011, 01:29 PM
:whoow:

گالیله دلیل جزر و مد رو در دوری و نزدیکی خورشید میدونسته که اینم یکی معدود فرضیه های نادرست گالیلئو گالیله بوده است.
:stupido::lock1:

gandom
07-17-2011, 02:30 PM
من توی کاربردهای اصل ممنتوم که داشتم جستجو می کردم به چندتا مسئله ی نجومی برخورد کردم. یکی از اون ها این بود که وقتی یک جرمی به سطح عطارد برخورد می کنه در طرف مقابل اون یک کوه مانندی ایجاد میشه،دقیقا" برخلاف این طرفی که یک حفره ایجاد شده.(این یک پدیده ای هستش که روی سیاره ی عطارد اتفاق می افته و دانشمندان اون را با این اصل توجیه کردند)
و در مورد جزر و مد خوندم که وقتی جایی از زمین حالت جزر وجود داره در طرف دیگر سیاره زمین حالت مد به وجود میاد، در واقع ماه برای زمین مثل یک پدال ترمز محسوب می شه که زمین رو در حالت تعادل نگه می داره.همانند اتفاقی که در آونگ های نیوتن اتفاق می افته.(منبع رو یادم نیست چون این مطلب رو چند سال پیش مطالعه کردم)

geologist
07-17-2011, 05:08 PM
وقتی جایی از زمین حالت جزر وجود داره در طرف دیگر سیاره زمین حالت مد به وجود میاد

وقتی در قسمتی از زمین حالت جزر اتفاق می افتد، دقیقا در نقطه مقابل همان قسمت باز هم جزر داریم. مدها با 90 درجه اختلاف نسبت به جزر ها ایجاد می شوند.

m.m.e.w
07-18-2011, 04:04 PM
:whoow:

گالیله دلیل جزر و مد رو در دوری و نزدیکی خورشید میدونسته که اینم یکی معدود فرضیه های نادرست گالیلئو گالیله بوده است.
:stupido::lock1:
سلام. میشه بگید منظور از دوری و نزدیکی چیه؟

Mojtaba.M
07-18-2011, 11:17 PM
سلام. میشه بگید منظور از دوری و نزدیکی چیه؟

منم سلام میکنم .

یعنی اون علت جزر و مد دریا ها رو جاذبه ی خورشید میدونسته تا این که نیوتن این رو کشف میکنه که دلیل اون ماه هستش نه خورشید.

m.m.e.w
07-19-2011, 12:54 AM
من هر چی گشتم نتونستم جایی پیدا کنم که دقیقا گالیله چه تصوری از علت جزر و مد داشته ولی یه جایی شنیده بودم...اما یادم نمی یاد. به هر حال من یک مقدار یه نظر شما مشکوکم...آخه تو نجوم دینامیکی ننوشته که جزر و مد های زمین فقط به خاطر ماه بوده، فقط نوشته که مد های خورشیدی به خاطر فاصله ی زیاد خورشید تا زمین نصف مد های ماه هستند. پس اگه حرف شما درست باشه که نظر گالیله تا حدودی درست بوده؟

نجمه
08-18-2012, 12:48 AM
توضیحات جناب آقای حسن زاده کاملا درست بود و این همون توجیهی است که در تمام منابع ذکر شده
فکر می کنم مثال فنری من هم برای درک بیشتر موضوع بد نباشه:advise:
فرض کنید که سه تا وزنه را به وسیله دوتا فنر به هم وصل می کنیم به طوری که تشکیل یک خط راست را بدهند بعد سیستم را بدون وصل کردن با جایی روی زمین قرار میدیم و با دست یکی از وزنه ها را می کشیم (نیرویی که ماه به آبهای یک طرف زمین وارد می کنه) وزنه ای که در دست ماست (1) وزنه وسطی(2) و وزنا ای که به ما از همه دورتره(3) نامگذاری می کنیم
نیروی کشش دست ما باعث کشیده شدن فنر بین وزنه های 1 و2 می شود و همین نیرو باعث میشه که وزه شماره 2 به ما نزدیک تر بشه (به دلیل جازبه ماه مرکز زمین به ماه نزدیک شده) و همان طور که وزنه شماره 2 به ما نزدیک میشه از وزنه شماره 3 دور میشه (مرکز زمین از آبهای طرف دورتر به ماه دور میشه)
توجه کنید که وزنه شماره 3 هم اندکی به ما نزدیک میشه اما نیرویی که دست ما به وزنه شماره 1 وارد میکنه بیشتر از 2 و اونهم بیشتر از 3 است پس اگر نگاه کنیم می بینیم که وزنه های 1و3 نسبت به حالت اولیه از وزنه2 فاصله بیشتری گرفتن (آب های دو طرف زمین هم از مرکز فاصله می گیرن)
اگه بد توضیح دادم می تونید به کتاب نجوم دینامیکی-فصل زمینو ماه-قسمت جزر و مد مراجعه کنید:brigade.baka-wolf.c

نجمه
08-18-2012, 01:20 AM
من هر چی گشتم نتونستم جایی پیدا کنم که دقیقا گالیله چه تصوری از علت جزر و مد داشته ولی یه جایی شنیده بودم...اما یادم نمی یاد. به هر حال من یک مقدار یه نظر شما مشکوکم...آخه تو نجوم دینامیکی ننوشته که جزر و مد های زمین فقط به خاطر ماه بوده، فقط نوشته که مد های خورشیدی به خاطر فاصله ی زیاد خورشید تا زمین نصف مد های ماه هستند. پس اگه حرف شما درست باشه که نظر گالیله تا حدودی درست بوده؟

خورشید هم روی جذر و مد های زمین تاثیر داره اما چون فاصلش نسبت به ماه زیاده تاثیرش خیلی کمتره
در حالت ماه نو و تربع کامل که ماه زمین و خورشید تقریبا در یک راستا قرار دارند جذر و مد کامل(مهکشند) رخ میده چون در این دو حالت ماه و خورشید هردو باعث مد در نقاطی مشابه میشوند و چون نیروها هم راستاست پس باهم جمع میشوند
4701
اما در حالت های تربیع چون ماه و خورشید باهم زاویه 90 درجه میسازن و ماه و خورشید هردو باعث مد می شوند پس تقریبا خورشید قسمتی از کشند ماه رو خنثی می کنه و در این حالت جذرو مد خفیف(کهکشند) رخ میده
4702

می دانیم که ماه مسیری بیضوی به دور زمین را دنبال می کند که فاصله حضیض این مدار 356,400 کیلومتر است؛ این فاصله، حدود 92.7 درصد فاصله متوسط آن است. به علت این که نیروهای جزر و مدی با توان سوم فاصله تغییر می کنند، این تغییر کوچک 8% ، بیان گر 25% افزایش در قدرت تولید جزر ومد توسط ماه بر روی زمین است. اگر حضیض مدار ماه زمانی اتفاق بیفتد که ماه بین زمین و خورشید قرار دارد، یک مد کامل و بلند غیر عادی موسوم به جزر و مد کامل حضیضی تولید می شودجزر و مد کامل حضیضی، هر 1.5 سال یک بار اتفاق می افتد.

منبع:سایت تبیان
.................................................. .................................................. ..............
فکر می کنم اگه حضیض مداری زمین ماه و حضیض مداری زمین خورشید باهم و با ماه نو یا ماه کامل هم زمان بشن هم خوب نیروی جذر ومد بیشتر میشه اما این که چقدر بیشتر میشه و آیا تاثیر مخرب هم داره یا نه نمیدونم ولی اگه شد محاسبه می کنم اگه دوستان تونستن زودتر از من به جواب برسن لطفا بگن:you're kidding, rig

نجمه
08-23-2012, 11:46 PM
الان تقریبا یک هفتست که کسی مطلبی راجع به سوال قبل ننوشته پس فکر کنم که همه دوستان پاسخ سوال را گرفتن
حالا اگه ممکنه رو این موضوع بحث کنیم
اگه میتونید با استفاده از جذر و مد توضیح بدین که چرا ماه هر سال تقریبا 3 سانتیمتر از زمین دور میشه؟
من یه چیزایی خوندم اما درست متوجه نشدم

پیمان اکبرنیا
08-24-2012, 12:26 AM
الان تقریبا یک هفتست که کسی مطلبی راجع به سوال قبل ننوشته پس فکر کنم که همه دوستان پاسخ سوال را گرفتن
حالا اگه ممکنه رو این موضوع بحث کنیم
اگه میتونید با استفاده از جذر و مد توضیح بدین که چرا ماه هر سال تقریبا 3 سانتیمتر از زمین دور میشه؟
من یه چیزایی خوندم اما درست متوجه نشدم

سلام به شما

دلیلش به صورت کیفی اینه:

زمین هر 24 ساعت یکبار به دور خودش میچرخه و ماه به دور زمین هر 27 روز یکبار. بنابر این چرخش زمین از ماه سریع تر هست. این امر باعث میشه که قله های جزر و مد به دلیل اصطکاک اقیانوسها با زمین، کمی در جهت چرخش زمین جلوتر از راستای ماه و زمین قرار بگیرند (در واقعا زمین با سرعتش دوست داره اقیانوسها را به جلو هل بده ولی گرانش ماه مانع از این امر میشه). شکلهای سوم و چهارم در لینک زیر را ببینید:

http://www.aerospaceweb.org/question/astronomy/q0262.shtml

حالا این قله های جزر و مد که جلو افتاده اند، نیرویی به ماه وارد می کنند که همواره اندکی انرژی به ماه میده و باعث میشه ماه کم کم از زمین دور بشه. این نیرو را متقابلا ماه به اقیانوسها وارد می کنه که باعث کند شدن چرخش زمین به دور خودش هم میشه (یعنی هم ماه داره دور میشه و هم چرخش زمین کند میشه)

امیدوارم تونسته باشم تا حدی مفهومش را رسونده باشم. محاسباتش قدری پیچیده است :)

نجمه
08-24-2012, 01:45 AM
در مورد بحث اصطکاک درست گفتین یعنی در واقع به دلیل وجود اقیانوس ها مایع در زمین و برخورد آنها با کف اقیانوس ها در هنگام چرخش زمین اصطکاک ایجاد میشه و این اصطکاک باعث کند شدن حرکت وضعی زمین میشه
اما برای اینکه فاصله ماه و زمین زیاد بشه طبق قانون پایستگی تکانه(اندازه حرکت) باید سرعت حرکت انتقالی ماه بیشتر بشه و در واقع باید زمین مقداری از تکانه خودش را به ماه منتقل کنه و سرعت حرکت خودش به دور مرکز جرم کمتر و سرعت حرکت ماه بیشتر بشه
اما من نمیتونم رابطه بین کند شدن سرعت در حرکت وضعی را با تند شدن حرکت انتقالی متوجه بشم:x3:

Amin-Mehraji
08-24-2012, 01:00 PM
در مورد بحث اصطکاک درست گفتین یعنی در واقع به دلیل وجود اقیانوس ها مایع در زمین و برخورد آنها با کف اقیانوس ها در هنگام چرخش زمین اصطکاک ایجاد میشه و این اصطکاک باعث کند شدن حرکت وضعی زمین میشه
اما برای اینکه فاصله ماه و زمین زیاد بشه طبق قانون پایستگی تکانه(اندازه حرکت) باید سرعت حرکت انتقالی ماه بیشتر بشه و در واقع باید زمین مقداری از تکانه خودش را به ماه منتقل کنه و سرعت حرکت خودش به دور مرکز جرم کمتر و سرعت حرکت ماه بیشتر بشه
اما من نمیتونم رابطه بین کند شدن سرعت در حرکت وضعی را با تند شدن حرکت انتقالی متوجه بشم:x3:

با اجازه آقای اکبرنیا
همون طورکه ایشون هم اشاره کردند در هنگام جذر و مد آبهای جلو رفته ی زمین نیرویی رو در راستای مماسی به مدار ماه وارد می کنن. این نیروهای وارد شده باعث افزایش سرعت ماه در مدارش و همچنین افزایش ارتفاع میشه. در واقع ماه از نیروی این آبها انرژی میگیره و میره به مدار بالاتر.

------------------------------
فک کنم اگه بپرسید چطور نیروها باعث افزایش سرعت ماه در مدار میشه دیگه توضیحات جواب نده باید دست به قلم بشیم!

نجمه
08-25-2012, 11:23 PM
با اجازه آقای اکبرنیا
همون طورکه ایشون هم اشاره کردند در هنگام جذر و مد آبهای جلو رفته ی زمین نیرویی رو در راستای مماسی به مدار ماه وارد می کنن. این نیروهای وارد شده باعث افزایش سرعت ماه در مدارش و همچنین افزایش ارتفاع میشه. در واقع ماه از نیروی این آبها انرژی میگیره و میره به مدار بالاتر.

------------------------------
فک کنم اگه بپرسید چطور نیروها باعث افزایش سرعت ماه در مدار میشه دیگه توضیحات جواب نده باید دست به قلم بشیم!

بله اگه میشه دست به قلم بشین چون نمیتونم تحلیلش کنم

NARUTO
09-14-2012, 11:13 PM
سلام.
در گذشته ماه به زمین خیلی نزدیکتر بوده پس میشه اینطور تصور کرد که جذر و مد شدیدتر بوده و علت زیر آب رفتن و همچنین پدیدار شدن خیلی از جزایر و حتی سرزمینها همین جذر و مد بوده ؟

SAEED560
11-21-2012, 02:58 PM
سلام
سطح اقیانوس ها در تمام نقاط به فواصل زمانی کم و بیش منظمی بالا می اید و پایین میرود به طور متوسط فاصله زمانی بین دو مد متوالی 12 ساعت و 25 دقیقه است درست نصف زمانی است که ماه ظاهرا یک دور به دور زمین میزند این امر یک تصادف نیست وعلت اصلی جزو مد و کشنده اقیانوسها نیروی گرانش ماه است . البته خورشید نیز در این پدیده شریک است .