PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟

صفحه ها : [1] 2

محمدرضا صادقیان
10-24-2010, 09:17 AM
سلام...

دوستان عزیز منجم حتما یادتونه چه جور با نجوم آشنا شدین... :)

با کتاب،یه عکس نجومی،یه خبر نجومی،...

پس خوشحال می شیم بدونیم چه طور شد که به نجوم علاقمند شدید

دونستن اینکه اکثر مردم چه طور نجومی شدن خیلی کمک می کنه برای گسترش نجوم و همگانی کردن نجوم

با آرزوی بهترین ها برای دوستان گلم...

سها ...
10-24-2010, 09:40 AM
کلا جناب صادقیان منظورتون اینه که غیر منجما بیرون دیگه؟؟؟؟ ...

باشه ما هم خدایی داریم .... هق هق

محمدرضا صادقیان
10-24-2010, 09:50 AM
کلا جناب صادقیان منظورتون اینه که غیر منجما بیرون �یگه؟؟؟؟ ...

باشه ما هم خدایی داریم .... هق هق

توی یکی از تاپیک ها یکی از دوستان حرف زیبایی زدن که هرکس وارد این گروه میشه،یکی از منجمان آماتور به حساب میاد...
پس شما هم حتما بگین...

سها ...
10-24-2010, 09:57 AM
من کلا آسمونو دوست داشتم و دارم البته گاهی تو بچگی ازش میترسیدم یواش یواش که بزرگ شدم هی بیشتر تر دوستش داشتم تا اینکه یه ندایی از آسمون اومد گفت : برو دنبالش ... البته دارم میرم ولی هنوز نه به صورت کامل هنوز پله ی اولم ...

بعد به دعوت یکی از دوستان اومدم عضو این سایت شدم و الان دارم از حضور شما و دوستان بهره میبرم ....
پس منم الان دیگه یه منجم خیلی خیلی اماتورم در حد خودم .... پیش به سوی حرفه ای شدن .... من ذوق مرگ

محمدرضا صادقیان
10-24-2010, 10:35 AM
من کلا آسمونو دوست داشتم و دارم البته گاهی تو بچگی ازش میترسیدم یواش یواش که بزرگ شدم هی بیشتر تر دوستش داشتم تا اینکه یه ندایی از آسمون اومد گفت : برو دنبالش ... البته دارم میرم ولی هنوز نه به صورت کامل هنوز پله ی اولم ...

بعد به دعوت یکی از دوستان اومدم عضو این سایت شدم و الان دارم از حضور شما و دوستان بهره میبرم ....
پس منم الان دیگه یه منجم خیلی خیلی اماتورم در حد خودم .... پیش به سوی حرفه ای شدن .... من ذوق مرگ

چه ندای باحالی...
میگم حالا اگه ما بخوایم مردم رو به سمت نجوم بکشونیم یا بهتر بگم جذب کنیم،چه طور میتونیم این (آقا/خانم) ندای آسمونی رو گیر بیاریم؟؟؟
یادمون باشه به این ندای آسمونی ادب یاد بدیم ها...آخه وقتی به کسی می خواد بگه، طرز گفتن و محل گفتنش خیلی مهمه،... نمیشه که در حال خوردن قرمه سبزی یا وسط کلاس الاهیات یا در حین دادن امتحان گواهینامه اونم پشت ماشین بهشون بگیم... پس یه جلسه معارفه باید براش بزاریم...
به هر حال مرسی خانم بارانی عزیز از نوشتتون.موفق و پیروز باشین...

Mostafa
10-24-2010, 11:13 AM
سلام محمد جان

ممنون به خاطر تاپیک خوبت . این هم از اون بحث های جالب میشه

راستش من هرچی فکر میکنم نمیتونم نقطه عطفی رو برای علاقمند شدنم به نجوم پیدا کنم .

در حقیقت از وقتی یادمه عاشق نجوم بودم .

ولی چیزی که باعث شد به طور جدی برم دنبالش و مطالعه رو شروع کنم , قسمتی از کتاب علوم سال پنجم ابتدایی و البته معلم مربوطه سرکار خانم ناصری بود .

ایشان با چنان آب و تابی فصل مربوط به سیارات رو برای ما توضیح میدادند که وقتی پرسیدند کی برای جلسه بعد حاضره یک مطلب اضافی درباره سیارات ارائه بده بی درنگ دستم رو بردم بالا .

بعد از فرداش مجبور شدم برم پی منابع مطالعاتی جدید که با سری کتاب های ایزاک آسیموف آشنا شدم .

خلاصه از اون جریان به بعد این شد که شد ...

یه جریان دیگه هم بود راستی ...

سال 71یا 72 بود که من عضو رصد خانه زروان شدم . اون موقع اول دبیرستان بودم .

اونجا اساتید بسیار خوبی داشتیم که هنوز هم هرچی بلدم از همون اساتیده

آقای شاهین پیروزگر , دکتر میرترابی , آقای علی اسدیان و دوستان دیگه ای که هنوز هم با بعضی هاشون در ارتباط هستم .

محمدرضا صادقیان
10-24-2010, 11:30 AM
سلام محمد جان

ممنون به خاطر تاپیک خوبت . این هم از اون بحث های جالب میشه

راستش من هرچی فکر میکنم نمیتونم نقطه عطفی رو برای علاقمند شدنم به نجوم پیدا کنم .

در حقیقت از وقتی یادمه عاشق نجوم بودم .

ولی چیزی که باعث شد به طور جدی برم دنبالش و مطالعه رو شروع کنم , قسمتی از کتاب علوم سال پنجم ابتدایی و البته معلم مربوطه سرکار خانم ناصری بود .

ایشان با چنان آب و تابی فصل مربوط به سیارات رو برای ما توضیح میدادند که وقتی پرسیدند کی برای جلسه بعد حاضره یک مطلب اضافی درباره سیارات ارائه بده بی درنگ دستم رو بردم بالا .

بعد از فرداش مجبور شدم برم پی منابع مطالعاتی جدید که با سری کتاب های ایزاک آسیموف آشنا شدم .

خلاصه از اون جریان به بعد این شد که شد ...

یه جریان دیگه هم بود راستی ...

سال 71یا 72 بود که من عضو رصد خانه زروان شدم . اون موقع اول دبیرستان بودم .

اونجا اساتید بسیار خوبی داشتیم که هنوز هم هرچی بلدم از همون اساتیده

آقای شاهین پیروزگر , دکتر میرترابی , آقای علی اسدیان و دوستان دیگه ای که هنوز هم با بعضی هاشون در ارتباط هستم .

واقعا ازتون ممنونم آقای امام عزیز...
همین جا از تمام معلمان دبستان که باعث ایجاد انگیزه در کودکان میشن که در آینده افرادی واقعا آگاه و علاقمند مثل آقای امام به وجود میآن تشکر می کنم...
(می خواستم متن ارسالیم کم نباشه تشکر کردم ...) :thumbsup:

سها ...
10-24-2010, 11:37 AM
چه ندای باحالی...
میگم حالا اگه ما بخوایم مردم رو به سمت نجوم بکشونیم یا بهتر بگم جذب کنیم،چه طور میتونیم این (آقا/خانم) ندای آسمونی رو گیر بیاریم؟؟؟
یادمون باشه به این ندای آسمونی ادب یاد بدیم ها...آخه وقتی به کسی می خواد بگه، طرز گفتن و محل گفتنش خیلی مهمه،... نمیشه که در حال خوردن قرمه سبزی یا وسط کلاس الاهیات یا در حین دادن امتحان گواهینامه اونم پشت ماشین بهشون بگیم... پس یه جلسه معارفه باید براش بزاریم...
به هر حال مرسی خانم بارانی عزیز از نوشتتون.موفق و پیروز باشین...

:cool:

هههههههههه بله صد در صد البته بستگی داره چقدر اون ندا آشنا باشه ....ههههههههه
به هر حال در خدمتم:thumbsup:

sara sadeghian
10-24-2010, 02:38 PM
من اون زماني كه به نجوم علاقمند شدم 7 ساله بودم. يادش بخير. داداشم (نه محمدا) برام راهنماي آسمان شب ايزاك آسيموف رو گرفت و من هر شب ميرفتم رو بالكن تا پيداشون كنم:cool: و اين جوري من عاشقش شدم:thumbsup:
بي نقطه...

SaBa Ho0shmanD
10-24-2010, 02:39 PM
من 8 سالم بود که فهمیدم عاشق نجومم هر وقت که به آسمون نگاه میکردم هم حس خوبی داشتم هم یه حس غریب که جون دلم می خواست میفهمیدم واقعا اون بالا چه خبره ولی نمیدونستم چه جوری .همش می ترسیدم ازش دور شم و این علاقه کم شه اما تا چند سال بعد با کتاب و ... نجوم و دنبال کردم تا اینکه از طریق یکی از دوستام با رصد خونه زعفرانیه آشنا شدم و توی کلاساش شرکت کردم و تا الانم عاشق نجومم و خیلی از آدمای دور و اطرافم و نجومی کردم تا اونام مثل من عاشق و .....بشن.من زندگیم با نجوم کلا زیرو رو شد یعنی تا الان به هر چی که می خواستم رسیدم و امیدوارم هیچ کدومشونو از دست ندم

169
10-24-2010, 02:54 PM
منم از اون بچگی ( اول دوم دبستان) به آسمون نگاه میکردم و ارزو میکردم یه روز چترباز بشم (الانم این ارزو رو دارم که امیدوارم به حقیقت بپیونده!) همین طور کم کم مطالب و اخبار نجومی رو که تو تلویزیون پخش می شد رو هر از چندگاهی میدیدم ودر کل تا اول راهنمایی همی نطور خیلی خیلی اروم جلو رفتم تا اول راهنمایی که یه کتاب خریدم به اسم "جهان شگفت انگیز فضا" که اون موقع 4200 پولش بود و خیلی برام گرون تموم شد!:secret laugh: ولی در کل خریدم و چند بار تو همون سال خوندم و کم کم با اینترنت و سایت های نجومی آشنا شدم و دیگه از اول و دوم راهنمایی کارم با سایت های نجومی بود و تا الان هم همین طوره! نجوم واقعی رو از 2 3 راهنمایی شروع کردم!البته همش تنهایی و کسی نبود نه کتابی (به جز همون کتابی که معرفی کردم) فقط همین نت بود!البته تا دو سه سال پیش آماتوری رو دوست داشتم ولی اون طور که اماتور ها واقعا دوست دارن ندارم حالا !همیشه گفتم و بازم میگم که نجوم اماتوری داره اشباه میشه!

Mehri Mohammadi
10-24-2010, 08:10 PM
بچه که بودم ، عصرا با خواهرم تو حیاط دراز می کشیدیم از تو ابرا داستان می ساختیم، یکیش شکل اژدها بود، یکی اسب، یکی ... هنوز مثل اون وقتا از نگاه کردن به آسمون لذت می برم...

یه بارم یادم میاد شب تو حیاط خوابیده بودیم، نصفه شب از خواب بیدار شدم، پشت سرم و نگاه کردم دیدم یه ماه زرد رنگ و بزرگ(این هوا!!) همچین قلپه تو آسمون داره می خرامه و اینا! هیچ وقت یادم نمیره چطور خواب از سرم پرید و مسحور اون زیبایی شدم

خلاصه عشق به آسمون واسه من اول و آخر نداره... هنوزم وقتی می خوام باهاش درد دل کنم ، میرم یه جایی که آسمونشو آسمون خراشا خط خطی نکرده باشن...

Mehri Mohammadi
10-24-2010, 08:17 PM
منم از اون بچگی ( اول دوم دبستان) به آسمون نگاه میکردم و ارزو میکردم یه روز چترباز بشم (الانم این ارزو رو دارم که امیدوارم به حقیقت بپیونده!) همین طور کم کم مطالب و اخبار نجومی رو که تو تلویزیون پخش می شد رو هر از چندگاهی میدیدم ودر کل تا اول راهنمایی همی نطور خیلی خیلی اروم جلو رفتم تا اول راهنمایی که یه کتاب خریدم به اسم "جهان شگفت انگیز فضا" که اون موقع 4200 پولش بود و خیلی برام گرون تموم شد!:secret laugh: ولی در کل خریدم و چند بار تو همون سال خوندم و کم کم با اینترنت و سایت های نجومی آشنا شدم و دیگه از اول و دوم راهنمایی کارم با سایت های نجومی بود و تا الان هم همین طوره! نجوم واقعی رو از 2 3 راهنمایی شروع کردم!البته همش تنهایی و کسی نبود نه کتابی (به جز همون کتابی که معرفی کردم) فقط همین نت بود!البته تا دو سه سال پیش آماتوری رو دوست داشتم ولی اون طور که اماتور ها واقعا دوست دارن ندارم حالا !همیشه گفتم و بازم میگم که نجوم اماتوری داره اشباه میشه!

وااااااااای منم عااااشق پروازم!
وقتی سرم خلوت شه، همراه با پیانو، میرم پاراگلایدر رو هم یاد میگیرم!

حس پرواااااااااااااااز.....

محمدرضا صادقیان
10-25-2010, 02:18 PM
تعدادی از دوستان هنوز نیومدن.از دوستانی که زحمت کشیدن واقعا ممنونم.
و اما خودم:
منم نجوم رو با کتاب راهنمای آسمان شب شروع کردم.کتابی بود که خیلی توی هدف آینده و امروزم کمکم کرد... این کتاب نقش همون ندای آسمانی رو برای من داشت... یا همون علاقه به پرواز و یا آسمون...
به هرحال اینجوری شد که منم شدم عاشق نجوم...البته ناگفته نمونه خیلی هم راحت نبوده ها... اما چیزی که راضیم میکنه اینه که اینجام،بین شما دوستان عزیز.
با آرزوی بهترین ها برای شما دوستان نجومیم.

Hojjat Zafarkhah
10-25-2010, 03:09 PM
من از اون بچگي هام تو نقاط تاريك و گنگي كه تو مغزم مونده بياد نجوم بودم ولي بعد ها كه بزرگتر شدم سه تا آهنگ بي كلام به نام هاي eclipe و space space از abstrian و آهنگ astronomy از گروه metalica شنيدم كه خوشم اومد ولي معني اسم هاشونو نمي دونستم كه رفتم سر ديگشنري كه فهميدم كه اسماشون نجوميه!!!!!

و بعد ها يكي از دوستاي بابام كه تا حالا نديدم مجله نجوم رو بهم هديه داد كه منم عاشق نجوم شدم!!!!!!1:brigade.baka-wolf.c

آسمون
10-25-2010, 11:17 PM
من به دنیا که اومدم یه تلسکوپ دستم بود:Psmiley:
من آسمون و خداش رو همیشه دوست داشتم و دارم.

Setare KOchOlO
10-26-2010, 01:07 AM
سلام .آقا/خانم سهااصلا غصه نخور.آماتور یعنی علاقه مند اصلا غصه نخور که نداروخوب شنیدی!!!خوب علاقه ایه!!!خوووووووووووووووووب

Setare KOchOlO
10-26-2010, 01:27 AM
سلام.منم 9سالم بود(آره اینجا کودکان از سنین 7،8وبنده 9ساله)بله 9سالم بود رفته بودیم یکی ازتفرجگاه های شهرمون براتفریح.شب پدربزرگم که ازهمین جا دعامیکنم خداهمه پدربزرگ مادربزرگا رونگه داره صورت فلکیه دب اکبر رونشون داد ودربارش هرچی میدونس گفت هرچند ستاره قطبیو درست نشون نداد(بعدها فهمیدم.اینکه چه جوری یادمه کدومو گفت باید بگم هنوز منو نشناختید متاسفانه حافظه قویه.الان هم پافشاری داره که همینه)ولی باعث شد اون شب رونخوابم وشب قدر بگیرم براخودم که من چقد آسمونو دوس دارم.به خودم میگفتم :فکرشو بکن بهت بگن شمال کدوم وره به آسمون نگاه کنی بین این همه ستاره به سادگی بگی اینوری.:wut:
دوباره هرچند امکاناتی نداشتم ولی بااین همه معتبرترین،بهترین،عالیترین ،خوبترین،باحال ترین ...وخلاصه هرچی ترینه برای منبع اطلاعاتیم شروع برنامه آسمان شب ازاردیبهشت سال 80بود.آره... تااینکه همون سال یکی ازبرنامه های آسمان شب معرفیه کتاب بود ورفتم 14جلدشو باهزارهزار مشکل خریدم.3بار نجوم به زبان ساده روخوندم حالا دنبال جلد 4هستم.کسی نداره؟؟؟؟؟؟:grin:

واین طورشد ستاره کوچولو درس وزندگیو خلاصه زندگیشو گذاشت برانجوم.قصه ی ما به سررسید کلاغم به خونش میرسه.رفتیم بالا کوه بود بخدا قصم راس بود.:brigade.baka-wolf.c
بازم ممنون بابت این موضوع

Setare KOchOlO
10-26-2010, 01:42 AM

آره تا یه حدودایی موافقم.کاش این موضوع رومیذاشتین براگفتگو.هرچند من عقیده دارم گروه نجومی فقط بدرد یه رصد تفریحی میخوره.البته بارصدعمومی اشتباه نشه.یه چیز دیگه بگم متاسفانه همه رومیخوایم منجم مثل خودمون بکنیم.این موضوع روکه گفتین بذارین برا یکی ازتالارها!!

محمدرضا صادقیان
10-26-2010, 07:30 AM
آره تا یه حدودایی موافقم.کاش این موضوع رومیذاشتین براگفتگو.هرچند من عقیده دارم گروه نجومی فقط بدرد یه رصد تفریحی میخوره.البته بارصدعمومی اشتباه نشه.یه چیز دیگه بگم متاسفانه همه رومیخوایم منجم مثل خودمون بکنیم.این موضوع روکه گفتین بذارین برا یکی ازتالارها!!

آفرین با این همه شورو شوق و حافظه...
پیشنهادی که دادی رو خودت عملی کن... بحثش رو توی تالار عمومی راه اندازی کن...
با آرزوی بهترین ها برای شما دوست عزیز...

mh.noori
10-26-2010, 08:56 AM
من هنوز منجم نشدم ... اما از دیدن اسمون شب خیلی لذت میبرم ...

ast_s
10-26-2010, 09:37 AM
من هنوز منجم نشدم ... اما از دیدن اسمون شب خیلی لذت میبرم ...

سلام ... من هم !!!:tt tt:

سها ...
10-26-2010, 10:03 AM
منم نجوم رو با کتاب راهنمای آسمان شب شروع کردم.کتابی بود که خیلی توی هدف آینده و امروزم کمکم کرد... این کتاب نقش همون ندای آسمانی رو برای من داشت... یا همون علاقه به پرواز و یا آسمون...

حالا دیدین همه جا ندا کارسازه .... اینم یه نوع نداس دیگه .... چه ندای خوبی .... :cool:

169
10-26-2010, 01:14 PM
خبب ندای کسایی که میخوان نجوم رو شروع کنن از اینجا منشا میگیره!(با اینکه همه اینجا منجمنا!)
پس بگردید ببینید ندای که میخواید رو پیدا می کنید یا نه!:thumbsup:

پیام بهرام پور
10-27-2010, 11:40 PM
مراحل آلوده شدن بنده به نجوم به ترتیب زیر است:
1. دوست ناباب
2. سینما
3. خیابان ایران زمین
4. سینما سه بعدی
5. سیگار
6. انواع مواد مخدر به ترتیب شامل:
الف) کراک
ب) شیشه
پ)کریستال
ت) ....
7. آشنایی با آسمان
8. رصد آسمان در تهران
9. رصد خارج از شهر
10. اعتیاد کامل با آشنایی و مطالعه ی نجوم محاسباتی
11. مرگ در راه نجوم
:thumbsup:

169
10-28-2010, 12:08 AM
1. دوست ناباب
2. سینما
3. خیابان ایران زمین
4. سینما سه بعدی
5. سیگار
الف) کراک
ب) شیشه
پ)کریستال
ت) ....
7. آشنایی با آسمان
8. رصد آسمان در تهران
9. رصد خارج از شهر
11. مرگ در راه نجوم
من اصلاح میکنم!
1- دوستان نایاب
2- آسمان نما
3- جاده مرنجاب
4- آسمانما دیجیتال
5- گرین لیزر
6- انواع ابزار :
- چشمی
- فایندر
- چپقی
- ...
بقیه شو درست گفته!:thumbsup:

محمدرضا صادقیان
10-28-2010, 06:04 AM
1. دوست ناباب
2. سینما
3. خیابان ایران زمین
4. سینما سه بعدی
5. سیگار
الف) کراک
ب) شیشه
پ)کریستال
ت) ....
7. آشنایی با آسمان
8. رصد آسمان در تهران
9. رصد خارج از شهر
11. مرگ در راه نجوم

وای چه شباهتی به هم داریم ها... فقط میمونه یه مورد اونم قسمت ۶ بند ت که من اینو جز مراحل آلوده شدنم به نجوم نداشتم.فک کنم حس خوبی باشه.خوش به حالت... به قول سها من هههههق :thumbsup:

ستاره بنیادی
10-29-2010, 12:18 AM
11. مرگ در راه نجوم

اصلاح می کنم:

11. شهادت در راه نجوم ( توسط یک گروهک تروریستی علاقه مند به آسمان)

farnoosh.d
10-29-2010, 03:32 PM
بابام!!!!من با پدرم منجم شدم!!!:)

farhad
11-08-2010, 11:24 AM
من یک روز داشتم روی زمین دنبال یک سوزن می گشتم پیدا نمیشد ، خیلی گشتم ، خیلی خیلی ! از خیلی هم بالاتر ! فوق العاده خیلی ! یواش یواش خسته شدم خیلی یواش ، از یواش هم یواش تر ، تا اینکه خسته شدم ، خسته خسته ! خیلی خسته از خسته هم خسته تر ! قد علم کردم که بگویم آخیش و خستگی از تنم در برود که ناگهان ، آره ناگهان ! البته از ناگهان هم بیشتر دیدم بالای سرم توی اسمان هفتم یک چیزهای نورانی سو سو میزنند ! سوسو ! خیلی سوسو از سوسو هم بیشتر ! پرسیدم اسم اینها که بالای سر هستند چیه ؟ گفتند ستاره و سیاره و سحابی و سیاه چاله و شهاب سنگ و آسمان ! آره آسمان ! خیلی اسمان ! از اینطرف دنیا تا آنطرف دنیا کشیده شده بود نصف روز آبی میشد و نصف روز سیاه ! آره آبی و سیاه ! موقع طلوع و غروب افتاب هم قرمز و نارنجی و قهوه ای هم میشد ! خیلی خوشم امد خیلی خیلی از خیلی هم بیشتر ! پیش خودم گفتم من روی زمین دنبال سوزن میگشتم و آسمان بالای سرم را نمیدیدم ! وقتش است که بروم همه چیزها را توی اسمان پیدا کنم ! از آن روز به بعد رفتم اول گشتم دنبال کسانی که از دیدن اسمان لذت می بردند ، با آنها دوست شدم و الان هم که در خدمتتان هستم منهم از اسمان لذت می برم ! خیلی لذت ، از لذت هم بالاتر ! حظ می کنم از دیدن ستاره ها ی چشمک زن ، از دیدن اسمان حتی اگر ابری باشد از بارانی هم که از اسمان می بارد لذت می برم !  چون از اسمان می بارد ! قبلاها از خیس شدن زیر باران چندشم میشد ! اما بعد از اینکه با اسمان اشنا شدم لذت میبرم زیر باران بروم حتی زیر برف ! چی می گفتم به کجا رسیدیم ! موفق باشید آهان تا یادم نرفته اینم بگم که : لبخند فراموش نشود ! اسمانی باشید ! از اسمانی هم اسمانی تر ! خیلی آسمانی ! آسمانی آسمانی !

م.ح.اربابی فر
11-08-2010, 12:14 PM
یک کارتونی به نام گربه های فضایی. تلفیق کارتون و عروسک بود. جمعه ها از شبکه یک پخش می شد فکر کنم.
آنقدر این کارتون روی من اثر گذاشت که رفتم موزاییک آشپزخانه یمان را با چکش و پیش گوشتی طی یک ماه کندم و درآوردم تا آن ور زمین را ببینم!
فکر می کردم اگر این موزاییک را بردارم زیرش دیگر چیزی نیست و من می توانم فضا را مثل آن گربه ها ببینم.
یک کارتون دیگری هم بود به نام دژ فضایی که من به معنای واقعی عاشقش بود. این کارتون بابابزرگ تمام این کارتون های دیجیمون و ترنسپورتر و ... اینا بود.
چوبین و شازده کوچولو هم که رو شاخش بود
از همان جاها علاقه من به فضا ( ونه نجوم) آغاز شد و با کتب فضایی که خواهرم از مدرسه اش برایم می آورد سرگرم میشدم. از شانس خوبم خواهر دیگرم هم در حسینه ارشاد کار می کرد و از آن جا هم برایم کتاب های ریادی می آورد.
یک کتابی بود به نام کاپیتان اسکارلت یا یک همچین چیزی که تو اون زمان ها نمی فهمیدم چی میگه ولی خب باهااش حال می کردم!!
این ها گذشت و گذشت تا رسیدم راهنمایی. پروژه سوم راهنمایی ام را نجوم انتخاب کردم و انجا برای اولین بار با صور فلکی آشنا شدم و برای بازدید کنندگان توضیح می دادم. از طرف مدرسه برای پروژه ام رفتم مرکز علوم و ستاره شناسی و دیدن آسمان نما همانا و علاقه مندی به نجوم همان. همان سال از طرف مدرسه یک کلاس نجوم برپا شد که شاید سطح سواد بچه ها از معلمش بیشتر بود و به جای خاصی هم البته نرسیدیم!

از آن موقع بود که دیگر می گفتم:
زچشم من بپرس اوضاع گردون
که از شب تا سحر اختر شمارم

البته فقط حرفش را می زدم ..!

Hamid (@_@) Reza
11-08-2010, 10:11 PM
و اما حالا نوبت من . روزای اول دانشگاه بود که با دوست خوبم Orion ‌جونم نشسته بودیم در مورد ۳ سالی‌ که همدیگرو ندیده بودیم صحبت میکردیم. Orion از توی گوشیش عکس‌هایی‌ رو نشونم داد با کلی‌ خاطرهٔ شیرین سفرای نجومیش که منم خیلی‌ لذت می‌بردم از حرفاش و عکساش. خلاصه به پیشنهاد خودم که می‌خواستم ارینو توی سفر بعدیش همراهی کنم ماجراهای حمید رضا و نوجوم خان شروع شد، بعد چند وقتی‌ هم این تور مرنجاب پیش اومد که منم تصمیم گرفتم برم این سفر. حالا هم که رفتم و اومدم . الانم کلی‌ از نجوم و نجومیا خوشم اومده.خیلییییییییییییی باحاله.و این بود شروع به کار ما در خوصوض نجوم.......

tahoo
11-09-2010, 04:31 PM
من ... از بدو تولدم یه برادرم داشتم (هنوزم دارمش) که خوره ی نجوم بود همتوم میشنا سینش
اسمشم نمیگم تو خماریش بمونین!:gangs:
خلاصه ... اون با گروه نجوم میرفت رصد و اینا منو با خودش نمی برد ! از همینجا بود که علاقه مند شدم:grin:
بعد دوم دبیرستان که رفتم . 2 بار باش رفتم رصد ... خوشمان امد ...:pacman:

شايان سليم شهشهانى
11-18-2010, 12:49 AM
من اصلاح میکنم!
1- دوستان نایاب
2- آسمان نما
3- جاده مرنجاب
4- آسمانما دیجیتال
5- گرین لیزر
6- انواع ابزار :
- چشمی
- فایندر
- چپقی
- ...
بقیه شو درست گفته!:thumbsup:

اصلاحيتون خيلي جالب بود!

farhad
11-18-2010, 12:34 PM
همه مردم دنیا به یک نحوی منجم هستند البته با شدت و کم و زیاد . اگر یک روزی میشد هفت میلیارد نفر روی کره زمین توی یک میز گردی !!! علت علاقمندیشان به آسمان را بگویند آنوقت متوجه میشدیم که محال ممکن است حتی دو نفر از این خیل جمعیت علت علاقمندیشان یکسان باشد

behnum
01-06-2011, 01:41 AM
راستی بچه ها چی شد برنامه ی آسمان شب یه باره تموم شد؟!!! واقعا چرا؟؟!!

Setare KOchOlO
01-06-2011, 01:46 AM
سلاااام ...البته :grin:

واااااااااا ....تموم كه نشده...فقط يه خرده زيادي شده آخر شب... 2شنبه ها ساعت 12به بعد

جدول زمانيه شبكه 4رو چك كنين...هردفعه ميزنه !!!!

آسمون
01-06-2011, 01:50 AM
آره،مثلا این هفته ساعت11:20 داد.

behnum
01-06-2011, 02:00 AM
دوستان عزیزم...تموم شد!!! این دو هفته هم مشخص نشد چرا پخش شد!!!

آسمون
01-06-2011, 02:04 AM
نمیدونم:slow::bouaaaaah:

169
01-06-2011, 02:12 PM
معمولا در ایران کارها پایدار نیست!البته این بر میگرده به منافع اون کار!!! کاری با علاقه کامل و از روی جوشش درونی انجام بشه به این زودی ها خاموش نمیشه!

Stars1
01-06-2011, 02:17 PM
آره واقعا چرا تموم شد !!! منی که خیلی تازه کار بودم برام مفید بود این برنامه که ییهویی خدافظی کردو گفت پایان برنامه :help::sFun_bangdesk:

Lilac
01-06-2011, 05:55 PM
جداً تموم شد؟چند وقت بود نمی دیدم. مامانم میگفت دیگه نشون نمیده, من گفتم نه. حتماً ساعتش عوض شده :tt tt:

narcissus flower
01-06-2011, 09:25 PM
واقعا چرا تموم شده؟؟؟یه برنامه ی نجومی نسبتا مناسب پخش میشد که اونم ...... واقعا باید از این همه مدیریت تشکر کرد!!

گاليله
01-06-2011, 10:10 PM
حالا اينكه تموم شده يا نشده زياد مهم نيست.خيلي وقت بود كه مكررات رو تكرار ميكرد .

مهم اينه كه همه دست اندر كاران به اهدافشون رسيدند .

مجري غير حرفه اي شد مجري حرفه اي و بعضي افراد هم از اين دانشگاه مدرك كارشناسي گرفتند !

شايان سليم شهشهانى
01-06-2011, 10:53 PM
حالا اينكه تموم شده يا نشده زياد مهم نيست.خيلي وقت بود كه مكررات رو تكرار ميكرد .

مهم اينه كه همه دست اندر كاران به اهدافشون رسيدند .

مجري غير حرفه اي شد مجري حرفه اي و بعضي افراد هم از اين دانشگاه مدرك كارشناسي گرفتند !

ببخشيدا ، اصلا از اين طرز صحبتتون خوشم نمياد ،

بعد هم...
اگر چپ و راستي كه در طايفه ي نجوم ايران بوجود اومده ، با هم يكي بشن ، مطمئن باشيد كه زودتر و بيشتر در نجوم ايران پيشرفت خواهيم داشت.

نميدونم چرا
اما فقط بعضي ها اعتراض مي كنند ، اقاي كارشناس علمش از خيليا بيشتره ، اين شعار نيست ، حقيقته.

اثباتشم اينه كه استاد دانشگاه فردوسي مشهد ، فرق بين قدر گرفت و درصد گرفت را نميدونه! ، اون وقت با اعتماد به نفس كامل هم در راديو مصاحبه مي كند با مجري و مي گويد* ، در تهران ٥٠٪ خورشيد ميگيرد ، حالا كارشناس ما علم اماتوريش بيشتره يا استاد؟

* البته تقصير ايشون نيست ، عوامل راديو بايد بدونه كه براي مصاحبه و اطلاع رساني كسوف ، بايد به كي زنگ بزنه. ، البته ايشونم مي تونستند بگند كه من اطلاعي ندارم ، مشكلي هم نيست ، چون ايشون منجم حرفه اي محسوب مي شوند.

اگر جوابي مي دهيد ، لطفا من را خطاب قرار ندهيد ، من فرصت جواب دادن ندارم ، فقط و فقط قصدم اين بود كه:

كمي عاقلانه تر به برنامه ي اسمان شب و البته چپ و راست نگاه كنيم.

گاليله
01-06-2011, 11:03 PM
بابا كسي نگفت برنامش بد بود كه . تازه اينكه استاد دانشگاه فردوسي مشهدتون فرق قدر و درصد گرفت رو بلد نبوده معنيش اينه كه اون كه دكتر مملكتتونه بلد نيست وااااي به حال كارشناس دانشگاه نرفته

بابا خود من 400 سال پيش رفتم دانشگاه وكلي كشف براتون كردم بعد اومدن گفتن تو دروغگويي و مبخواستن آتيشم بزنن

حالا كسايي كه تحصيلات ندارن ميان ميشن كارشناس و كلي هم طرفدار دارن :yuush:

( بابا من 400 سال پيش با دست خالي كلي كار كردم حالا الآن كارشناسان شما بدون هيچ زحمتي روي يافته هاي من سرسره بازي ميكنند )

آخه چي ميشد منم يه 400 سال دير تر به دنيا بيام :TT TT::TT TT::TT TT:

اونوقت فرق دوغ و دوشاب رو ياد ميگرفتيد

Astronomer
01-06-2011, 11:41 PM
سلام!
نه تا حالا گاليله به اين باحالي و طنازي ديده بوديد؟
من كه با اين گاليله حال ميكنم!
آقا گاليله شما جوابي براي بطلميوس نداري؟؟؟ تاپيك "مباحثه با بطلميوس (گردش زمين)" تو امضام هم لينكش هست!!!

و اما از برنامه وزين آسمان شب!!!
نمي دونم چرا هميشه دوست داشتم اين برنامه رو از اول تا آخر ببينم و هيچ وقت نشد!! حتي دفعاتي هم كه نيمه كاره ديدمش به تعداد انگشت هاي دست و پام نميرسه!!!

حالا اين مهم نيست كه يك برنامه رفته يا نرفته يا ... !!!
مهم اينه كه الآن روي موج نجوم رو داريم!!! ((كه اصلا نشنيدمش))
و اين كه شنيدم در شبكه آموزش هم يه برنامه نجومي پا گرفته((كه اصلا مطمئن نيستم))
و بايد به اين فكر بود كه اطراف و اكناف نجوم رو جمع كنند و يك برنامه توپ براي يكي از شبكه ها بريزند!

و از همه مهمتر اين كه ديگه 2تايمه بشه!!! يكي عصرانه و يكي شبانه!!! عصزانه بياد ملت رو به نجوم علاقه مند كنه و بهشون نجوم ياد بده و شبانه هم برا كاربلد ها باشه و بشينه جامعه و اخبار نجوم ايران و جهان رو تحليل كنه و روش كار كنه!!!

behnum
01-07-2011, 12:56 AM
گالیله ی عزیز به نظر من همین که این برنامه به همت و با ذکاوت سیاوش صفاریان پور عزیز در اون شرایط که نیاز به یه برنامه ی علمی مفید و سازنده جهت پوشش دادن فعالیت های نجومی کشور شدیدا احساس می شد متولد شد و رشد کرد رو باید به شدت به فال نیک گرفت! جنبه ها و بازده کاری این برنامه و نقاط ضعف و قوتش مقوله ی کاملا مجزاییه بیشتر با طرح این سوال خواستم این موضوع رو یاد آوری کنم که چرا این برنامه به یک باره دچار تعطیلی شد؟! و چه عواملی در این تعطیلی تاثیر گذار بودن!؟

sky_way_007
01-07-2011, 08:33 AM
راستی بچه ها چی شد برنامه ی آسمان شب یه باره تموم شد؟!!! واقعا چرا؟؟!!

بهنام جون شما باید این سوالو تو تاپیک « 3 سوال بزرگ و بی جواب شما ؟! »مطرح کنی!!!!!
چون از اون سوالاس که هیچ وقت جوابشو نمی فهمی:advise::advise::advise:

na3r
01-09-2011, 02:00 PM
امروز دنبال جدول زمانی پخش یکی از برنامه های شبکه 4 می گشتم که اتفاقی تصویر کهکشان آندرومدا تو سایت رسمی شبکه 4 (http://ch4.iribtv.ir) نظرم رو جلب کرد.
لینک تصویر حاوی خبر سری جدید برنامه اسمان شب بود :

رصد دوباره آسمان شب درشبکه چهارسیما

سری جدید برنامه آسمان شب به تهیه کنندگی محمد جوزانی به زودی از شبکه چهار به روی آنتن میرود.
این برنامه که نزدیک به یک دهه از آغاز آن میگذرد سری جدید آن در 16 قسمت 40 دقیقه ای بزودی پخش خواهد شد .
محمدجوزانی درگفتگوبا روابط عمومی شبکه چهارگفت:
درسری جدید برنامه ازحالت گفتگوی یک طرفه خارج میشود وبخش های جدیدی ازجمله گزارش از رصد خانه های کشوربه برنامه اضافه خواهد شد.
قرار است در برنامه آسمان شب مخاطبان علاوه برآشنایی با علوم ستاره شناسی و پیشرفتهای حوزه علم نجوم تازه ترین اخبار علم نجوم اطلاع رسانی شود .
به گفته تهیه کننده برنامه بخش پرسش و پاسخ ازدیگر بخشهای جدید این برنامه است که مخاطبان سئوالات خود را با کارشناسان برنامه مطرح خواهند کرد .
در سری جدید تیتراژودکور برنامه نیز تغییر خواهد کرد.
نوشته شده در تاریخ 18 دی 1389

--
لینک منبع خبر (http://ch4.iribtv.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=959) : http://ch4.iribtv.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=959

169
01-09-2011, 05:40 PM
ممنون آقای نیرومندی به موقع بود!

فقط اینجا یه سوال برام پیش اومد این بود که سری جدید اسمان شب با 16 قسمت 40 دقیقه ای؟! فقط 16 قسمت؟!
فکر میکنم این سری جدید برنامه اسمان شب این باشه که چیزایی که در نجوم کشور وجود داره رو نشون بده ولی غافل از خیلی چیزایی دیگه که وجود دارند ولی بی خبرند! مثلا همین بحث رصدخانه ملی که من هنوز نمیدونم قطر اینه 3.5 متره،3متره،2متره؟!:slow:
یا رصدخانه های که وجود دارند ولی غیرفعال هستند!

دوستان نجومی چند روز مونده به پخش برنامه سری جدید اسمان شب حتما حتما چند روزه مونده به پخشش حتما اینجا یه خبری،اطلاعی چیزی بدن که از دستش ندیم!

rezash
01-09-2011, 07:38 PM
من هم ممنونم از شما "اقای نیرومندی" که اطلاع رسانی کردید.دو سه هفته ای بود که سر کار بودم.
امیدوارم که سری جدید پربارتر باشه.با تمام علاقه ای که به این برنامه داشتم و دارم کاستیهای زیادی داشت که امیدوارم برطرف بشه.
برنامه ی"طلوع" هم هر صبح 4شنبه ساعت یک ربع به 9 برنامه ی نجومی داره که جالبه.در چند هفته ی اخیر هم مهندس "دالکی" مهمان برنامه بود که فعلا چند وقتی به مسافرت رفتند و معلوم نیست مهمان جدید چه شخصی باشند.
به نظرم برنامه ی اسمان شب میتواند با ابتکار و کمی گستردگی از نظر زمانی و همچنین محتوا بسیار پربیننده تر شود.

saiede
01-09-2011, 10:03 PM
سلام
منم تو سايت شبكه چهار ديدم كه دوباره اين برنامه تو ليست پخش قرار گرفته ولي ساعتش تغيير كرده . ديگه خيلي دير پخش ميشه .23:20 !!!!!!! ديگه مامانم نميذاره نگاش كنم :th_cry::th_cry::th_cry::th_cry::th_cry:

اين لينك معرفي و ساعت پخش برنامه هاي شبكه چهار روز دوشنبه هست (http://ch4.iribtv.ir/index.php?option=com_scheduler&ch=C0004&week=0&diff=2)

گاليله
01-09-2011, 11:40 PM
نقل است روزي كسي از راهي مي گذشت . ديد ملا نصرالدين نشسته است و تار ميزند

جلو رفت تا گوش بدهد ملا چه ميزند . ديد ملا انگشتش را روي پرده يكي از سيمها گرفته و هي دنگ دنگ دنگ فقط روي همان يك نت مي زند .

گفت ملا چه مي كني ؟ تار زدن ديگران را نديده اي ؟؟ بايد دستت را بالا و پايين كني و نتهاي مختلف را بزني .... تو همش داري روي يك نت ميزني كه !

ملا گفت : ديگران كه هي دستشان را بالا و پايين ميكنند هنوز نت اصلي را پيدا نكرده اند !

ولي من پيدايش كردم . ببين همين است كه من مي زنم ...... دنگ ...دنگ .... دنگ ... !!!

doostesetareha
01-10-2011, 11:27 AM
جناب گالیله نمیدونم چرا حرفاتون یه بویی میده. مث اینکه خوشبین نیسین نسبت به این برنامه. ولی من مثل شما فک نمیکنم.
این وسط برادرای صفاریان پور چی شدن ؟؟؟ به نظرم یه جورایی نمک برنامه بودنو مجری گری سیاوش صفاریان پور حرف نداش...

rezash
01-10-2011, 11:16 PM
به نظر من هم احتمالا در این برنامه کمی خطی یا باندی عمل میشد.
با تمام علاقه ای که من کلا" به برنامه های نجومی از قبیل میزگرد و مستند وغیره...دارم ولی این برنامه را هم بخاطر قدمتش هم بخاطر اجراش هم بخاطر خیلی چیزای دیگه دوست داشتم.
تقریبا" مهمانان و کارشناسان مشخص و محدودی داشت که همشون با دانش و تجربه بودند و برای من نیز قابل احترام هستند.
ولی میشد از خیلی از اساتید و کارشناسان خبره و شناخته شده دیگه هم دعوت کرد که من در این برنامه ندیدمشون.(البته شاید مسایل دیگه ای بوده که بیخبریم)
در کل هر چقدر برنامه های نجومی بیشتر بشه بهتره و باعث علاقه مند شدن عموم مردم میشه.

na3r
01-13-2011, 11:15 PM
http://s1.picofile.com/file/6274499994/fa.jpg

لینک عکس در ابعاد واقعی : (http://s1.picofile.com/file/6274499994/fa.jpg)

http://s1.picofile.com/file/6274499994/fa.jpg

علی ابراهیمی سراجی
01-15-2011, 11:50 AM
اندکی پس از نوروز سال 1376 زمانی که نوجوانی بیش نبودم برنامه ای تحت عنوان بهاره از شبکه 3 سیما در حال پخش بود، من که سرمست از گذر ایام نوروز بودم به یکباره با دو چهره ی نوجوان آن هم دو قلو در تلویزیون آشنا شدم که از ظهور یک دنباله دار پرنور در آسمان شب حکایت ها گفتند. راهنمایی های آنان من را بر آن داشت که دنباله دار معروف هیل- پاپ را تا 2 ماه در آسمان شب دنبال کنم. به یاد دارم که این 2 نوجوان فعال به میان مردم می رفتند و آنها را برای رصد این دنباله دار زیبا و به یادماندنی تشویق می کردند. حتی رصدی نیز تدارک دیدند که برادرم تماسی با آنها گرفت و البته خودش نفهمید با کدامشان حرف زد ولی از کم و کیف رصد پرسید. اگر چه نتوانستم از مدرسه مرخصی بگیرم ولی آن برنامه باعث شروع حرکتم در نجوم آماتوری ایران شد. بطوری که همان سال با هیجانی وصف ناپذیر خسوف 25 شهریور را به نظاره نشستم.
از آن زمان قریب به 14 سال می گذرد و برادران صفاریان پور چهره ی آشنای نجوم ایران و برنامه ی پرطرفدار آسمان شب بوده اند که با شعار آسمان شب، طبیعت فراموش شده پای به راهی طولانی و دشوار نهادند. از خدماتی که این عزیزان به جامعه ی نجوم ایران داشته اند هر چه بگویم کم گفته ام. همه می دانیم که در سال 1378 و پس از واقعه ی کسوف کلی در ایران این عزیزان رسالت خطیر آشنایی مردم با نجوم و پیوند آنها با آسمان شب را بر عهده گرفتند. اکنون اگر کسی به نجوم و این طبیعت بی مثال علاقه مند است حتماً یک بار هم شده پای تلویزیون و حتی اتفاق برنامه ی آسمان شب را دیده است. در واقع رشد چشمگیر منجمان آماتور در ایران مرهون ساخت بی وقفه ی این برنامه است. چندی پیش در مجله ی نجوم شماره 199 به این برنامه پرداخته شد. دوستانی که نخواندند حتماً مطالعه بفرمایند تا با سختی های این راه 10 ساله آشنا شوند. ولی چه سود که این 10 سال به 11 سال نرسید. به نظرم همین رسیدن این برنامه به 10 سالگی باعث بروز کینه ها در دل بسیاری شد و گفتند حالا وقتشه این برنامه جمع بشه که اگه نشه دودمانمون به باد می ره!
بعضی ها منجم نما که اسم منجم را یدک می کشند والبته فکر هم می کنند از دماغ فیل افتاده و یا کوهی در این وادی جاب به جا کرده اند و خود را میراث خوار نجوم می دانند سعی داشتند تا این برنامه قطع شود و این طبیعت به فراموشی سپرده شود و البته به اهداف شومشان رسیدند. این افراد می گویند بیایید از دریچه ی ما با آسمان شب آشنا شوید. هر چه ما از آسمان بگوییم همان است. اصلاً آسمان شب مال پدری ماست. اصلاً ما برای نجوم عرق ریختیه ایم و عمرمان را گذاشته ایم! و البته هیچ بنی بشری حق ندارد به اذن ما برنامه بسازد و البته در نجوم نفس بکشد. اینان به جای افزایش برنامه های اینچنین در تلویزیون فقط زیر پای این برنامه ی با سابقه نشستند و هی نامه نوشتند و گفتند که ای ایها الناس ما جنگ رفتیم و ما برای نجوم زحمت کشیده ایم و ما را در این برنامه راه نمی دهند و خانه نشین کرده اند ... حال آن که سوال من این است که چرا به جای این همه نامه نگاری به ساخت و تولید یک برنامه دیگر نیندیشیدید؟ جواب ساده است، بعضی ها این طور جلوه می نمایند که سطح دانش نجومشان از پارو بالا می رود ولی می دانند که اینطور نیست. یعنی چیزی در آستین ندارند که بخواهند برنامه ای بسازند. نتیجه آن که حسادت و کینه ها اجازه نمی دهد که برنامه هایی این چنین را بر روی آنتن ببینند. و البته سعی می کنند تا با نامه نگاری، پارتی بازی و ... از هر روشی برای جلوگیری ساخت چنین برنامه هایی استفاده کنند تا شبها آسوده بخوابند و ضعف علمیشان را اطرافیان بر سرشان نکوبند.
به جرأت می توانم بگویم که آقای صفاریان پور تنها شخصی بود که دلش برای نجوم می تپید و با فراز و نشیب جامعه ی نجوم برنامه های نجومی را بی وقفه و با پیگیری بسیار به روی آنتن می برد. به جایش دلش را داشت و از جامعه نجوم انتقاد می کرد هر چند اگر گوش شنوایی نبود. من خود از نزدیک شاهد این زحمات و رنج ها بوده ام. یه یاد دارم که در اتوبوس ماراتن مسیه در سال 1386 که به تهران بر می گشتیم برای اولین بار به آقای صفاریان پور پیشنهاد برنامه در حیطه ی رویت هلال برای آسمان شب را دادم. ایشان پس از اطمینان از کم و کیف کار به راحتی قبول کردند! بعدها پرسیدم که چرا به این راحتی قبول کردید؟ ایشان در پاسخ گفتند که اگر من از شما شناخت نداشتم و مقاله ها و سخنرانیهای شما را نمی دیدم چگونه می توانستم با ورود شما به این برنامه موافقت کنم؟ پس نتیجه آن که ایشان اهل پارتی بازی نبودند و افراد را بر اساس میزان صلاحیتشان انتخاب می کردند. من به یاد دارم که به علت تجارب پایین در اوایل کار مجبور به تشکبل جلساتی برای ساخت برنامه می شدیم. و ایشان علی رغم مشکلات در جلسات حاضر بودند و حتی در مورد انتخاب نفرات حاضر در برنامه نظر ما را می خواستند. من خوشحالم که با ایشان همکاری داشته ام و از نزدیک شاهد کم و کیف کار بوده ام و اکنون می توانم قضاوتی عادلانه در مورد این برنامه داشته باشم. می دانم که عده ای معتقدند که این برنامه ضعف هایی داشته است. حال آن که علت پابرجا بودن این برنامه طی این 10 سال این بود که افرادی مانند آقای صفاریان پور کادر مشخصی از یک سری اصول و ضوابط را برای خود طراحی کردند و تا آخرین برنامه از آن پیروی کردند. فراموش نکنیم که برنامه های پرمخاطب و با سابقه ی تلویزیون مانند برنامه ی 90 از همین اصول پیروی کرده اند.
این برنامه می توانست پیشرفت های بیشتری داشته باشد، ولی فراموش نکنیم که پیشرفت های بسیاری را در برنامه سازی این برنامه طی این مدت شاهد بودیم. از ضبط برنامه تا پخش و البته محتوا. ولی فراموش نکنیم که نبود برنامه های دیگر نجومی در سیما که به ضعف جامعه ی نجوم ایران بر می گردد، جلوی ساخت برنامه های متنوع و با موضوعات دیگر را گرفته است.
اکنون به برادران صفاریان پور که در ساخت چنین برنامه ای هدفند، زیبا و طولانی که وقت، عمر و زندگیشان را گذاشتند خسته نباشید و دستمریزاد می گویم و با شناختی که از این عزیزان دارم می دانم که خستگی ناپذیر هستند و هرگز از حرکت باز نخواهند ایستاد.
البته خبری خوش هم برای جامعه ی نجوم ایران دارم که با خاموش شدن قلب تپنده ی نجوم در سیما و سکوت 2 سال گذشته نجوم در ایران دَر ِ نجوم ایران تخته شد.
چشممان روشن
علی ابراهیمی سراجی
25 دیماه 1389

doostesetareha
01-15-2011, 02:11 PM
بله حق با شماست.
ایراد بزرگیه که به پخش شبکه چهار میشه گرفت. اینکه بدون توجه به علایق بیننده ها تغییرات به این بزرگی رو بوجود میارند. فقط برنامه آسمان شب نیست که برادرای صفاریان پور عالی اجراش میکردند. من برنامه های زیادی رو ازشون دیدم. از آسمان شب گرفته تا فرجه و تیک تاک. به جرئت میتونم بگم تیک تاک یکی از جذاب ترین مباحثه های دو نفری بود که پخش مید و همچنین فرجه که از وضعیت علمی و آموزشی کشور حرف میزد. انتقاد میکرد تحسین میکرد و پیشنهاد میداد. دروغ نگفتم اگه بگم بعد کنار رفتن آقای سیاوش صفاریان پور از مجری گری فرجه دیگه فرجه همون فرجه نیست. دیگه همون شور و هیجان خاص خودشو تو انتقال مطلب نداره. دیگه نمیتونه بیننده رو حتی پنج دقیقه پای تلویزیون نگه داره و به نظر من همه اش به توانایی های مجری و تهیه کننده برنامه برمیگرده. حتی برنامه انسان و دانش بود فک کنم که از شبکه آموزش پخش میشد به نظرم خیلی جذاب بود. سهم بسزایی تو انتقال خبرای فناوری و علمی ایران و جهان داشت . با دکور صحنه های عالی که به نظرم همه به تهیه کننده و کارگردانش برمیگرده.
ضعف بزرگیه برای صدا سیما که این همه بیننده رو نادیده گرفتند. افسوس ... افسوس که قدر داشته هامونو نمیدونیم ... افسوس که تو کارای علمی مسائل دیگه هم دخالت داره...
و دیگر هیچ.

Edwin
01-15-2011, 02:28 PM
سلام

نمیدونم از بچه های اینجا کسی عضو aaci هست یا نه

ولی اخیرآ اونجا هم این بحث راه افتاده و افراد با سابقه ای اظهار نظر کرده اند .

یکی از این افراد جناب آقای بوژمهرانی است که از افراد با سابقه و مسئول ستاد استهلال استان اصفهان هستند

نظر ایشان درباره برنامه آسمان شب قابل تآمل است .

با اجازه ایشان ، مطلب را عینآ همینجا کپی میکنم :

با سلام

برنامه ی آسمان شب هم مثل تمام برنامه های دیگر ، نقاط مثبت و منفی خاص خودش رو داشت. کسی نمیتونه نقش این برنامه رو در ترویج نجوم انکار کنه. کسی نمیتونه زحمات زیاد برادران صفاریان پور رو در این رابطه ندیده بگیره. کسی مخالف این موضوع نیست که بیان مناسب دانسته های علمی ، خودش یه تخصص است. اینها همه درست ، اما به نظر بنده ، آسمان شب در طی دو سه ساله ی اخیر ، خواسته یا ناخواسته روندی رو در پیش گرفته بود که انتقادات جدی رو در پی داشت. روشی که پیش بینی میشد دیر یا زود تبعات جدی در پی داشته باشه ؛ یا برای نجوم غیر حرفه ای کشور و یا برای متولیان برنامه. تا به حال همه همیشه از نکات مثبت حرف زدیم. اجازه بدین کمی هم به نکات منفی بپردازیم. ندیدن مشکلات باعث میشه که نتونیم راه حل اونها رو پیدا کنیم.

متاسفانه رقابت در سطح کلان جامعه نجوم غیر حرفه ای ایران ، بصورت غیر سالم و ناعادلانه جریان داره. یه بار با جناب صفاریان پور صحبت میکردم. درد دلهای فراوانی داشت از فشارهای مختلفی که رقبا بصورت غیر منطقی و بعضا" غیر اخلاقی به ایشون وارد میکنند. کار به ایجاد مزاحمت در زندگی شخصی ایشون هم رسیده بود. جای تاسف داشت. اما به ایشون عرض کردم وقتی شما اجازه میدین در برنامه ی آسمان شب ، خیلی شفاف و بی پرده ، رقبای شما رو ( با تمام انتقاداتی که ممکنه به اونها وارد باشه ) در یه برنامه ی زنده ی تلویزیونی سکه ی یه پول کنند و طوری حرف بزنند که آدم احساس کنه در کنار چاله میدون قدیم تهران داره برنامه ی آسمان شب رو میبینه ، آیا انتظار دارین که طرف مقابل شما منطقی و اخلاقی رفتار کنه؟
من روش طرف مقابل آقای صفاریان پور رو تایید نمیکردم. درست نبود که اونها اصرار کنند که حتما بیان توی این برنامه حرف بزنند. اما هم روش پاسخگویی متولیان برنامه به این حرکت صحیح نبود و هم در ماهها و سالهای بعد ، برنامه اونقدر انحصاری شد که حتی صدای علاقمندان خودش رو هم درآورد. رقابت سالم باعث رشد و ترقی میشه اما بنا به دلایلی بعضیها برای رسیدن به اهدافی کاملا" شخصی ، حاضر به ایجاد فضای رقابتی نیستند و هر رقیب تازه رو تا اون موقع تحمل میکنند که مزاحم منافعشون نشه ، و بعضیهای دیگه هم وقتی فضا رو انحصاری میبینند ، برای مقابله به مثل ممکنه متوسل به هر شیوه هایی بشن که بعضا" سنخیتی با ادب عمومی و اخلاق حرفه ای نداشته باشه.

یکی از موارد دیگه ای که در برنامه ی آسمان شب شاهد بودیم ، شخصیت سازی و شخصیت پردازی بود. این بحث میتونه هم مثبت باشه و هم منفی. در بخش مثبت این موضوع ، آسمان شب محلی بود برای اینکه تعدادی از زحمتکشان عرصه ی نجوم غیر حرفه ای کشور به جامعه معرفی بشن. اینان افرادی بوده و هستند که بی هیچ چشم داشتی و صرفا" برای درک بیشتر از آسمان ، فعالانه کار و تلاش میکنند. آقای علی ابراهیمی سراجی نمونه ای از این شخصیتها است که مردم و علاقمندان به نجوم از طریق برنامه ی آسمان شب با کارها و برنامه های آقای ابراهیمی و همکارانشون بیشتر آشنا شدند. تسلط ایشون در زمینه های مختلفی همچون رویت هلال ماه ، گرفتهای ماه و خورشید ، رصد اجرام سماوی آسمان شب و ...... و نیز بیان خوب و گیرایی که دارند موجب میشد که تاثر مثبت زیادی در مخاطب ایجاد بشه.

اما در بخشی منفی موضوع ، بعضا" برنامه ی آسمان شب ، تبدیل به ملک خصوصی افرادی میشد که فکر میکنند نجوم غیر حرفه ای ایران در وجود اونها خلاصه میشه و بس. البته موضوع فقط به برنامه ی آسمان شب خلاصه نمیشه. در هر جایی که امتیازات ویژه ای وجود داره ، رد این افراد رو میشه دید. حلقه ی بسته ای که اجازه ی رقابت سالم رو به هیچ کسی نمیده تا تمام نجوم در انحصار خودش باشه. اینان خودشون رو تنها زبان گویای نجوم ایران میدونند و معرفی میکنند. اعمال و رفتار همین افراد بود که باعث اون دعواهای پر سر و صدا در تهران شد. این افراد متاسفانه از برنامه ی آسمان شب بعنوان تریبون اختصاصی خودشون استفاده میکردند ( کاری که جناب صفاریان پور باید ازش جلوگیری میکرد اما یا متوجه نشدند که داره چی میگذره و یا متوجه بودند و عکس العملی نشون نمیدادند). قصدی برای سیاه نمایی ندارم. علاقه ای هم ندارم که خاطرات قدیمی رو تعریف کنم تا انحصار طلبی این افراد مشخص تر بشه ( البته قدیمیهای نجوم ایران بخوبی از این موضوع اطلاع دارن ). اگر کمی با دقت به رویدادهای مهم داخلی و خارجی مرتبط با نجوم غیر حرفه ای ایران نگاه کنیم خواهیم دید که همیشه یه تعداد اسم خاص دیده میشه و یا افرادی که دوست ، شاگرد و یا همکار این اسامی خاص هستند. متاسفانه برنامه ی آسمان شب هم مدتی بود که تبلیغ کننده ی همین اسامی شده بود.
من کاری به این موضوع ندارم که منتقدین برنامه ی آسمان شب به چه دلیل و با چه هدفی موضوع تغییر مدیریت این برنامه رو پیگیری کردند. اما به نظر میرسه که دلیل و هدف اونها ( درست یا نادرست ) هر چی که باشه ، این متولیان برنامه بودند که بهانه ی لازم رو به طرف مقابل دادند.

قدرت به خودی خود چیز بدی نیست اما اگه با انحصار همراه شد تبدیل به آفت میشه. فرقی هم نمیکنه که همراهی قدرت و انحصار کجا اتفاق بیافته ؛ سیاست باشه یا نجوم غیر حرفه ای. قدری تعامل ، قدری حوصله ، قدری میدون دادن به دیگران میتونست خیلی راه گشا باشه.

حیف و صد حیف که بعضا" ارزشهامون رو فدای انحصارطلبیها میکنیم. برنامه ی آسمان شب در نجوم غیر حرفه ای ایران یه ارزش بود. جواهری بود که به سهم خودش ، روحی تازه در کالبد نجوم ایران دمید. ای کاش متولیان این برنامه دقت میکردند و اجازه میدادند آسمان شب ، تمام سلایق و علائق را پوشش بده. ای کاش شرایط بگونه ای بود که همه ( از هر گروه و دسته ای ) آسمان شب را متعلق به خودش میدونست. ای کاش برنامه این اطمینان را در جامعه نجوم غیر حرفه ای کشور ایجاد میکرد که چشمانی بینا و گوشهایی شنوا برای کار و حرف هر فعال عرصه ی نجوم داره.

علیرغم این انتقادات ، چشم پوشی بر زحمات بی دریغ و در خور ستایش آقایان سیاوش و فواد صفاریان پور بدور از انصاف است. به این دو بزرگوار خسته نباشید عرض میکنم. اطمینان دارم جامعه نجوم ایران کماکان از برکات فعالیتهای این دو برادر بهره خواهد برد. دست هر دو بزرگوار رو از راه دور میبوسم.

به دوستان و علاقمندان نجوم هم پیشنهاد میکنم این رویداد رو صادقانه بررسی و تحلیل کنیم و در موردش نظر بدیم. اگر نقاط قوتی در این فرایند وجود داشته ( که قطعا" هم همینطوره ) بر اونها تاکید کنیم و خواستار باقی موندن و ارتقائش بشیم و اگر نقاط ضعفی دیده شده ، صادقانه و با حفظ احترام همه و رعایت ادب و اخلاق ، اون نقاط ضعف رو بیان و نقد کنیم و برای برطرف کردنش راه حل ارائه بدیم. در این رابطه عرایض دیگری هم دارم که انشاءالله در جریان گفتگو با سایر علاقمندان نجوم مطرح خواهم کرد

با احترام
علیرضا بوژمهرانی

علی ابراهیمی سراجی
01-15-2011, 06:12 PM
سلام

نمیدونم از بچه های اینجا کسی عضو aaci هست یا نه

ولی اخیرآ اونجا هم این بحث راه افتاده و افراد با سابقه ای اظهار نظر کرده اند .

یکی از این افراد جناب آقای بوژمهرانی است که از افراد با سابقه و مسئول ستاد استهلال استان اصفهان هستند

نظر ایشان درباره برنامه آسمان شب قابل تآمل است .

با اجازه ایشان ، مطلب را عینآ همینجا کپی میکنم :

با سلام

برنامه ی آسمان شب هم مثل تمام برنامه های دیگر ، نقاط مثبت و منفی خاص خودش رو داشت. کسی نمیتونه نقش این برنامه رو در ترویج نجوم انکار کنه. کسی نمیتونه زحمات زیاد برادران صفاریان پور رو در این رابطه ندیده بگیره. کسی مخالف این موضوع نیست که بیان مناسب دانسته های علمی ، خودش یه تخصص است. اینها همه درست ، اما به نظر بنده ، آسمان شب در طی دو سه ساله ی اخیر ، خواسته یا ناخواسته روندی رو در پیش گرفته بود که انتقادات جدی رو در پی داشت. روشی که پیش بینی میشد دیر یا زود تبعات جدی در پی داشته باشه ؛ یا برای نجوم غیر حرفه ای کشور و یا برای متولیان برنامه. تا به حال همه همیشه از نکات مثبت حرف زدیم. اجازه بدین کمی هم به نکات منفی بپردازیم. ندیدن مشکلات باعث میشه که نتونیم راه حل اونها رو پیدا کنیم.

متاسفانه رقابت در سطح کلان جامعه نجوم غیر حرفه ای ایران ، بصورت غیر سالم و ناعادلانه جریان داره. یه بار با جناب صفاریان پور صحبت میکردم. درد دلهای فراوانی داشت از فشارهای مختلفی که رقبا بصورت غیر منطقی و بعضا" غیر اخلاقی به ایشون وارد میکنند. کار به ایجاد مزاحمت در زندگی شخصی ایشون هم رسیده بود. جای تاسف داشت. اما به ایشون عرض کردم وقتی شما اجازه میدین در برنامه ی آسمان شب ، خیلی شفاف و بی پرده ، رقبای شما رو ( با تمام انتقاداتی که ممکنه به اونها وارد باشه ) در یه برنامه ی زنده ی تلویزیونی سکه ی یه پول کنند و طوری حرف بزنند که آدم احساس کنه در کنار چاله میدون قدیم تهران داره برنامه ی آسمان شب رو میبینه ، آیا انتظار دارین که طرف مقابل شما منطقی و اخلاقی رفتار کنه؟
من روش طرف مقابل آقای صفاریان پور رو تایید نمیکردم. درست نبود که اونها اصرار کنند که حتما بیان توی این برنامه حرف بزنند. اما هم روش پاسخگویی متولیان برنامه به این حرکت صحیح نبود و هم در ماهها و سالهای بعد ، برنامه اونقدر انحصاری شد که حتی صدای علاقمندان خودش رو هم درآورد. رقابت سالم باعث رشد و ترقی میشه اما بنا به دلایلی بعضیها برای رسیدن به اهدافی کاملا" شخصی ، حاضر به ایجاد فضای رقابتی نیستند و هر رقیب تازه رو تا اون موقع تحمل میکنند که مزاحم منافعشون نشه ، و بعضیهای دیگه هم وقتی فضا رو انحصاری میبینند ، برای مقابله به مثل ممکنه متوسل به هر شیوه هایی بشن که بعضا" سنخیتی با ادب عمومی و اخلاق حرفه ای نداشته باشه.

یکی از موارد دیگه ای که در برنامه ی آسمان شب شاهد بودیم ، شخصیت سازی و شخصیت پردازی بود. این بحث میتونه هم مثبت باشه و هم منفی. در بخش مثبت این موضوع ، آسمان شب محلی بود برای اینکه تعدادی از زحمتکشان عرصه ی نجوم غیر حرفه ای کشور به جامعه معرفی بشن. اینان افرادی بوده و هستند که بی هیچ چشم داشتی و صرفا" برای درک بیشتر از آسمان ، فعالانه کار و تلاش میکنند. آقای علی ابراهیمی سراجی نمونه ای از این شخصیتها است که مردم و علاقمندان به نجوم از طریق برنامه ی آسمان شب با کارها و برنامه های آقای ابراهیمی و همکارانشون بیشتر آشنا شدند. تسلط ایشون در زمینه های مختلفی همچون رویت هلال ماه ، گرفتهای ماه و خورشید ، رصد اجرام سماوی آسمان شب و ...... و نیز بیان خوب و گیرایی که دارند موجب میشد که تاثر مثبت زیادی در مخاطب ایجاد بشه.

اما در بخشی منفی موضوع ، بعضا" برنامه ی آسمان شب ، تبدیل به ملک خصوصی افرادی میشد که فکر میکنند نجوم غیر حرفه ای ایران در وجود اونها خلاصه میشه و بس. البته موضوع فقط به برنامه ی آسمان شب خلاصه نمیشه. در هر جایی که امتیازات ویژه ای وجود داره ، رد این افراد رو میشه دید. حلقه ی بسته ای که اجازه ی رقابت سالم رو به هیچ کسی نمیده تا تمام نجوم در انحصار خودش باشه. اینان خودشون رو تنها زبان گویای نجوم ایران میدونند و معرفی میکنند. اعمال و رفتار همین افراد بود که باعث اون دعواهای پر سر و صدا در تهران شد. این افراد متاسفانه از برنامه ی آسمان شب بعنوان تریبون اختصاصی خودشون استفاده میکردند ( کاری که جناب صفاریان پور باید ازش جلوگیری میکرد اما یا متوجه نشدند که داره چی میگذره و یا متوجه بودند و عکس العملی نشون نمیدادند). قصدی برای سیاه نمایی ندارم. علاقه ای هم ندارم که خاطرات قدیمی رو تعریف کنم تا انحصار طلبی این افراد مشخص تر بشه ( البته قدیمیهای نجوم ایران بخوبی از این موضوع اطلاع دارن ). اگر کمی با دقت به رویدادهای مهم داخلی و خارجی مرتبط با نجوم غیر حرفه ای ایران نگاه کنیم خواهیم دید که همیشه یه تعداد اسم خاص دیده میشه و یا افرادی که دوست ، شاگرد و یا همکار این اسامی خاص هستند. متاسفانه برنامه ی آسمان شب هم مدتی بود که تبلیغ کننده ی همین اسامی شده بود.
من کاری به این موضوع ندارم که منتقدین برنامه ی آسمان شب به چه دلیل و با چه هدفی موضوع تغییر مدیریت این برنامه رو پیگیری کردند. اما به نظر میرسه که دلیل و هدف اونها ( درست یا نادرست ) هر چی که باشه ، این متولیان برنامه بودند که بهانه ی لازم رو به طرف مقابل دادند.

قدرت به خودی خود چیز بدی نیست اما اگه با انحصار همراه شد تبدیل به آفت میشه. فرقی هم نمیکنه که همراهی قدرت و انحصار کجا اتفاق بیافته ؛ سیاست باشه یا نجوم غیر حرفه ای. قدری تعامل ، قدری حوصله ، قدری میدون دادن به دیگران میتونست خیلی راه گشا باشه.

حیف و صد حیف که بعضا" ارزشهامون رو فدای انحصارطلبیها میکنیم. برنامه ی آسمان شب در نجوم غیر حرفه ای ایران یه ارزش بود. جواهری بود که به سهم خودش ، روحی تازه در کالبد نجوم ایران دمید. ای کاش متولیان این برنامه دقت میکردند و اجازه میدادند آسمان شب ، تمام سلایق و علائق را پوشش بده. ای کاش شرایط بگونه ای بود که همه ( از هر گروه و دسته ای ) آسمان شب را متعلق به خودش میدونست. ای کاش برنامه این اطمینان را در جامعه نجوم غیر حرفه ای کشور ایجاد میکرد که چشمانی بینا و گوشهایی شنوا برای کار و حرف هر فعال عرصه ی نجوم داره.

علیرغم این انتقادات ، چشم پوشی بر زحمات بی دریغ و در خور ستایش آقایان سیاوش و فواد صفاریان پور بدور از انصاف است. به این دو بزرگوار خسته نباشید عرض میکنم. اطمینان دارم جامعه نجوم ایران کماکان از برکات فعالیتهای این دو برادر بهره خواهد برد. دست هر دو بزرگوار رو از راه دور میبوسم.

به دوستان و علاقمندان نجوم هم پیشنهاد میکنم این رویداد رو صادقانه بررسی و تحلیل کنیم و در موردش نظر بدیم. اگر نقاط قوتی در این فرایند وجود داشته ( که قطعا" هم همینطوره ) بر اونها تاکید کنیم و خواستار باقی موندن و ارتقائش بشیم و اگر نقاط ضعفی دیده شده ، صادقانه و با حفظ احترام همه و رعایت ادب و اخلاق ، اون نقاط ضعف رو بیان و نقد کنیم و برای برطرف کردنش راه حل ارائه بدیم. در این رابطه عرایض دیگری هم دارم که انشاءالله در جریان گفتگو با سایر علاقمندان نجوم مطرح خواهم کرد

با احترام
علیرضا بوژمهرانی

جناب بوژمهرانی
با سلام خدمت شما و همه ی علاقه مندان به نجوم نکاتی در مطالب شما دیدم که بد ندیدم به آن بپردازم.
این مسأله که برنامه ی آسمان شب یک نوع انحصار طلبی بود را قبول ندارم. بارها آقای صفاریان پور در این برنامه انتقادات زیادی را به مسائل روز نجوم مطرح کردند که شاید به چشمان ما نیامده باشد ولی اگر انحصار بود این برنامه گل و بلبل بود و سوال اینجا است که اگر سایرین پشت این برنامه بودند پس چرا طرف دیگر باعث قطع جریان این برنامه شد و حرکتی حتی در حد بیانیه از این سو ندیدیم؟
این مسأله که افراد بسیاری می توانستند به برنامه ی آسمان شب بیایند شکی در آن نیست. ولی به نظر من آقای صفاریان پور بدون جبهه گیری صرفاً به اهداف خود اکتفا نمود. همین الان کدورتی بین دوستان قدیمی این طیف نجومی وجود دارد که باز هم دیدم ایشان از هر دو طرف در برنامه خود استفاده می کرده است. حال چرا از بعضی از آقایان استفاده نکرده به موضوعاتی بر می گردد که من سال های سال با آنها از نزدیک مواجه بوده ام.
شما لطف داشتید و من را مثال زدید ولی من از دوستانی بیشتری نام می برم که بدون شک سرمایه های اینده نجوم آمانوری ایران هستند. از خانم شیوایی گرفته تا آقایان ترابی، کریمی، کوکرم، الماسی، صبوری، گمینی و ... که همگی از فعالان نجوم آماتوری ایران محسوب می شوند. من خود فردی بودم که با همه ی طیف های نجومی همکاری کرده و اکنون در مورد همه می توانم قضاوتی داشته باشم. در این بین اتفاقاً آقای صفاریان پور را شخصی متعد به کار خود دیدم. در جنجال های چند سال قبل ایشان تنها شخصی بود که در برنامه های این آقایان شرکت می کرد و متأسفانه در جمع حاضرین توسط همین آقایان مورد بی رحمانه ترین انتقادها و بی حرمتی های فراوان قرار گرفت. ایشان ابتدا قصد استفاده از این آقایان را داشتند ولی به همین دلیل صلاحیت لازم را برای وجود چنین کارشناسی در برنامه لازم ندانستند ولی این آقایان از طریق راه های غیرقانونی و همچنین اعمال فشار و زور قصد حضور در برنامه را داشتند و البته موفق هم شدند. هنوز هم معتقدم آقای صفاریان پور در مورد جلوگیری ورورد چینین افراد منجم نما به تلویزیون که فقط و فقط به فکر مطرح ساختن خود هستند، حرکت درستی کرد که جلوگیری بعمل آورد. اکنون اگر ایشان علی رغم فشارهای شدید سازمان و اطرافیان زیر بار چنینی حضوری نرفتند و تا پای قطع این برنامه شجاعانه ایستادند مطمئناً به این دلیل بوده که آقایان با ماهیت این برنامه و خودنمایی در تلویزیون و تبدیل شدن به چهره ای رسانه ای اصرار می ورزیدند و البته به اهداف شوم خود رسیدند تا به هر حال عرض اندامی کرده باشند. اکنون من به هیچ گروه و دسته ای تعلق ندارم و واقعاً می بینم چه کسانی در این وادی زحمت کشیده اند و تلاش کرده اند تا نجوم آماتوری ایران یک برنامه در تلویزیون داشته باشد و سالهای سال پر بار و جذاب باشد. این آقایان خواهشاً به این سوال من جواب بدهند که چگونه است که بعد از 10 سال پخش برنامه آسمان شب به فکر برنامه سازی افتادند. اصولاً قبل از سال 1378 کجا تشریف داشتند که برنامه ای در سیما از اینان پخش نمی شد؟ جواب ساده است. الان با زحمات آقای صفاریان پور و گروه برنامه ساز ایشان مخاطب ویژه ای در تلویزیون نسبت به برنامه آسمان شب وجود دارد و این آقایان بهتر دیدند خودشان یک تنه بیایند جلو و محصولی را که سایرین با زحمات فراوان و عرق جبین کاشتند درو کنند و البته به نام خود به ثبت برسانند.
چرا این مسائل را بایستی از چشم آقای صفاریان پور ببینیم؟ چرا شخصی که با تمام وجود و نفرت به جای ساخت یک برنامه ی تولیدی در شبکه ی دیگری در تلویزیون، به محو و جایگزینی برنامه ی خود پرداخته نمی پردازیم؟ چرا هویت مستقل یک برنامه ی نجومی را به نام خود مصادره می کنیم؟ آیا این حرکت درستی است؟ آیا اینان که با شعار دوسنی و صلح در نجوم پا پیش می گذارند و به صورتی دیگر خوی درندگی خویش و استفاده ی ابزاری بودن نجوم را به معرض دیدمان می گذارند انسانند؟ اینان از پیروان نجوم اند یا از دشمنان آن؟ خیلی ها این افراد را نمی شناسند و یا می شناسند و در زمینه ی تخریب های آنان در نجوم سکوت کرده اند. تخریبی که باعث پشرفت نجوم کشورمان طی سال های گذشته شده است و با این روند ادامه خواهد داشت. تا زمانی که یک عده بر سر صاحب بودن نجوم با یکدیگر درگیر باشند این شکل ادامه خواهد داشت و امثال صفاریان پورها بیایند و بروند هم اینان کشکان نمی گزد و به حرکات زشت خود ادامه می دهند. باز هم می گویم دست مریزاد آقای صفاریان پور که در چنین جو مسمومی که طبق طبق دشمن داشتی کار کردی.
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
25 دیماه 1389

Edwin
01-15-2011, 08:58 PM
جناب سراجي من آقاي مهراني نيستم !

فقط نوشته ايشان را نقل قول كردم كه البته شما همانجا هم اين پاسخ را به ايشان داديد

من فقط ميخواهم مطالب افراد صاحب نظر را منتقل كنم .

اين هم مطلب ارسالي جناب آقاي امير حسن زاده ( كارشناس ارشد موسسه ژئوفيزيك و تقويم ) .

فكر ميكنم شما هم بايد هردو اين اساتيد را به خوبي بشناسيد

سلام
هر چند که وجود برنامه آسمان شب با قدمت 10 ساله و نقش آن را در ترویج نجوم در عموم جامعه را نمی توان منکر شد ولی همان موقع که این برنامه در میانه راه قرار داشت بارها آن را مورد انتقاد قرار داده ام که چرا انحصار طالبی می کند؟چرا مهمان برنامه محدود به چند نفر هستند؟! چرا از افراد توانمند دیگری استفاده نمی شود؟ انگار این برنامه شده بود تریبون تبلیغی برای چند نفر خاص
چرا برای مهمانان برنامه لقب و عنوان درست می کنید؟ القابی مانند کارشناس در این برنامه به وفور خیرات می شد. بدون اینکه به تعریف دقیق این واژه دقت شود.
موضوع وقتی جالب شد که در سال 1384 در یک وبلاگ نجومی این چیزها را نوشتم ولی با واکنش عجیب کارگردان و مجری برنامه(آقای سیاوش صفاریان پور) مواجه شد. ایشان در برنامه زنده تلویزیونی از منتقد نام برده و سعی در پاسخ و توجیه بر آمدند و این کار نادرست و ناعادلانه بود. البته بعدها بابت این کار عذر خواهی نمودند
و همین رفتارهای عجیب باعث شد که در سالهای بعد سکوت کنم. باید اعتراف کنم که در سالها اخیر به ندرت این برنامه را دیده ام و نمی دانم چطور بوده و الان چه بلایی بر سر آن آمده است

امیر حسن زاده
891025

گاليله
01-15-2011, 11:28 PM
جناب ابراهيمي عزيز لطفآ كمي كلاه خود را قاضي كنيد .

طبق حرف خودتان اين اشخاصي كه نام برديد كه در برنامه حاضر ميشدند از فعالان نجوم آماتوري كشور هستند نه كارشناسان ( كارشناس تعريف دقيقي دارد اگر قبول ميكنيد )

ما در ايران دست كم چند صد فعال نجوم آماتوري داريم ، ولي دعوت كردن از اين تعداد اندك دقيقآ يعني انحصار طلبي .

تازه بد تر از آن اين فعالان نجوم آماتوري را كارشناس معرفي ميكردند

(حتمآ مستحضر هستيد كه اكثر كارشناسان و مجري محترم داراي مدرك شخيص ديپلمه مي باشند )

كسي نگفته يك فرد ديپلمه نميتواند اظهار نظر كند . هرگز

اما در جايي كه امثال آقاي حسن زاده و ديگر كارشناسان واقعي نجوم حضور دارند و دعوت نمي شوند قبول بفرماييد كه اطلاق لفظ كارشناس به اين آقايان براي اهل علم خيلي سنگين است !

گذشته از همه اين ها

به قول خودتان اين برنامه 10 سال سابقه دارد كه در اين 10 سال ، 4 نفر خاص بيشترين حضور را در اين برنامه داشتند

هر هفته يك برنامه 20 دقيقه اي در سال ميشود بيش از 1000 دقيقه و در 10 سال مي شود 10000 دقيقه

كه به طور متوسط مي شود براي هر كدام از دوستان ميشود 33 ساعت !

خب ... اين آقايان اين همه وقت داشتند كه مردم را به نجوم علاقمند كنند و كردند . دستشان درد نكند . دمشان گرم

خب مگر يم نفر چقدر ميتواند هي حرف بزند كه تكراري نشود ؟؟ بعد از يك مدت تكراري مي شود خب ...

آقا جان ، حالا چرا حاضر نيستند اين مسند خدمت را بدهند ديگران هم فيضي ببرند ؟

چرا اينچنين برافروخته ميشوند كه آقاي ب.ت در فيس بوكش به دوستانش ميگويد زنگ بزنيد به روابط عمومي سيما و شلوغش كنيد ؟؟

مگر اين ترويج نجوم كه 10 سال انجامش دادند ! چه دارد كه ول كن نيستند و باز ميخواهند انجام بدهند هي ؟؟

بابا ول كن ديگه ......

به خدا هم من ترويج شدم هم آن نيوتن دروغگو ... شما خودش را ناراحت نكن

MOON
01-16-2011, 03:30 AM
واقعآ بعضيا خيلي چشم تنگند . آقاي صفاريان پور بهترين كارشناسان اين مملكت رو دعوت ميكردند

حالا شنيدم عتيقي رفته زيرابش رو زده و برنامه رو از دست گروه آقاي صفاريان پور درآورده تازه با پارتي

حالا اينها هم يك سباحي بيايند ببينيم چه گلي به سر جامعه نجوم ما ميزنند

به هر حال كارشناسان آقاي صفاريان پور هرچه كه بودند قطعآ بهتر از كارشناسان عتيقي خواهند بود !!!!

پیام بهرام پور
01-16-2011, 09:51 AM
واقعآ بعضيا خيلي چشم تنگند . آقاي صفاريان پور بهترين كارشناسان اين مملكت رو دعوت ميكردند

حالا شنيدم عتيقي رفته زيرابش رو زده و برنامه رو از دست گروه آقاي صفاريان پور درآورده تازه با پارتي

حالا اينها هم يك سباحي بيايند ببينيم چه گلي به سر جامعه نجوم ما ميزنند

به هر حال كارشناسان آقاي صفاريان پور هرچه كه بودند قطعآ بهتر از كارشناسان عتيقي خواهند بود !!!!

قرار نیست ما بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم! ما دوست داریم همیشه بهترین را داشته باشیم.
ما که به آقای صفاریان پور خصومت شخصی نداریم، از بعضی از کاراهایی که می تونستند خیلی بهتر انجام بدن انتقاد داریم

yperseusy
01-16-2011, 11:49 AM
نجوم كشور تا وقتي باند بازي توش رواج داره و هي اين به اون ميپره و اون به اين ميپره و از كوچيك و بزرگ حرف هم ديگه رو قبول ندارند به هيچ ساحل آرامشي نميرسه

169
01-16-2011, 12:07 PM
من شخصا از 4-5 سال پیش تا حدودا یه سالی برنامه اسمان شب رو می دیدم و اوایل برام خیلی جالب و جذاب بود( بهخاطر همین موضوع یه درگیری با داداشم داشتم اون میگفت بزن سه من میگفتم بزن چهار و خوشبخاته در اخر سر حرف من میشد!:Psmiley:)ولی به مرور به خاطر دیدی که خودم نسب به برنامه داشتم(کسی رو مقصر نمی دونم) کم کم دیدنش برام عادی شد و دیگه زیاد پیگیر دیدنش نبودم!!!
برنامه اسمان شب تا اونجایی که من میدونم تنها برنامه نجومی زنده است که برای آموزش و تصحیح بد فهمی های نجومی که در بین مردم است پرداخته و صرفا فعالیتش در حیطه آماتوری و برای عموم مردم است!! اینکه گفته میشه انحصارند به چند شخصته در بعضی مواقع این طور بود و در بعضی مواقع اصلا این طور نبود!!!(چیزی که از برنامه برداشت کردم رو میگم) اگه تمام شدن برنامه آسمان شب به خاطر وجود عده ای خاص در شبکه چهار بوده که واقعا درست نبود به همین راحتی تموم میشد!!!
فعلا که برنامه اسمان شب با تمام فراز و نشیبی که داشت تا اینجا خودشو سرپا نگه داشت و حالا بعد از این چی؟!!توی کشور فعالان نجومی به تعداد خیلی زیادی وجود دارند و با بقیه دوستانشون میتونن برنامه های صوتی درست کنند! من به دوستان اسمان شبی پیشنهاد میکنم که اسمان شب فقط اسمان شب تلویزیونی نیست! می تونن همون برنامه های که پخش می کنند رو به صورت صوتی ( نه رادیو چون برنامه روی موج نجوم هست) در اینتنت پخش کنند!!! مطمئنن منجم های آماتوری کشور استقبال می کنند!!! حرف اصلیم اینه که اگه شبکه نمی گذاره خودتون میتونید از یه روش دیگه استفاده کرد چیزی که ایرانی ها خیلی خوب بلدند و یه جمله خیلی زیبای است که میگه : همیشه یه راهی است!

علی ابراهیمی سراجی
01-16-2011, 12:50 PM
جناب سراجي من آقاي مهراني نيستم !

فقط نوشته ايشان را نقل قول كردم كه البته شما همانجا هم اين پاسخ را به ايشان داديد

من فقط ميخواهم مطالب افراد صاحب نظر را منتقل كنم .

اين هم مطلب ارسالي جناب آقاي امير حسن زاده ( كارشناس ارشد موسسه ژئوفيزيك و تقويم ) .

فكر ميكنم شما هم بايد هردو اين اساتيد را به خوبي بشناسيد

سلام
هر چند که وجود برنامه آسمان شب با قدمت 10 ساله و نقش آن را در ترویج نجوم در عموم جامعه را نمی توان منکر شد ولی همان موقع که این برنامه در میانه راه قرار داشت بارها آن را مورد انتقاد قرار داده ام که چرا انحصار طالبی می کند؟چرا مهمان برنامه محدود به چند نفر هستند؟! چرا از افراد توانمند دیگری استفاده نمی شود؟ انگار این برنامه شده بود تریبون تبلیغی برای چند نفر خاص
چرا برای مهمانان برنامه لقب و عنوان درست می کنید؟ القابی مانند کارشناس در این برنامه به وفور خیرات می شد. بدون اینکه به تعریف دقیق این واژه دقت شود.
موضوع وقتی جالب شد که در سال 1384 در یک وبلاگ نجومی این چیزها را نوشتم ولی با واکنش عجیب کارگردان و مجری برنامه(آقای سیاوش صفاریان پور) مواجه شد. ایشان در برنامه زنده تلویزیونی از منتقد نام برده و سعی در پاسخ و توجیه بر آمدند و این کار نادرست و ناعادلانه بود. البته بعدها بابت این کار عذر خواهی نمودند
و همین رفتارهای عجیب باعث شد که در سالهای بعد سکوت کنم. باید اعتراف کنم که در سالها اخیر به ندرت این برنامه را دیده ام و نمی دانم چطور بوده و الان چه بلایی بر سر آن آمده است

امیر حسن زاده
891025

سلام دوست عزیز
استاد گرامی آقای بوژمهرانی و دوست خوبم آقای حسن زاده را از سالهای دور می شناسم. اگر شما بدون کسب اجازه از این عزیزان مطالبشان را در فروم منتشر کردید من چون عضو این فروم بودم مطلبم را خودم گذاشتم.

علی ابراهیمی سراجی
01-16-2011, 12:57 PM
جناب ابراهيمي عزيز لطفآ كمي كلاه خود را قاضي كنيد .

طبق حرف خودتان اين اشخاصي كه نام برديد كه در برنامه حاضر ميشدند از فعالان نجوم آماتوري كشور هستند نه كارشناسان ( كارشناس تعريف دقيقي دارد اگر قبول ميكنيد )

ما در ايران دست كم چند صد فعال نجوم آماتوري داريم ، ولي دعوت كردن از اين تعداد اندك دقيقآ يعني انحصار طلبي .

تازه بد تر از آن اين فعالان نجوم آماتوري را كارشناس معرفي ميكردند

(حتمآ مستحضر هستيد كه اكثر كارشناسان و مجري محترم داراي مدرك شخيص ديپلمه مي باشند )

كسي نگفته يك فرد ديپلمه نميتواند اظهار نظر كند . هرگز

اما در جايي كه امثال آقاي حسن زاده و ديگر كارشناسان واقعي نجوم حضور دارند و دعوت نمي شوند قبول بفرماييد كه اطلاق لفظ كارشناس به اين آقايان براي اهل علم خيلي سنگين است !

گذشته از همه اين ها

به قول خودتان اين برنامه 10 سال سابقه دارد كه در اين 10 سال ، 4 نفر خاص بيشترين حضور را در اين برنامه داشتند

هر هفته يك برنامه 20 دقيقه اي در سال ميشود بيش از 1000 دقيقه و در 10 سال مي شود 10000 دقيقه

كه به طور متوسط مي شود براي هر كدام از دوستان ميشود 33 ساعت !

خب ... اين آقايان اين همه وقت داشتند كه مردم را به نجوم علاقمند كنند و كردند . دستشان درد نكند . دمشان گرم

خب مگر يم نفر چقدر ميتواند هي حرف بزند كه تكراري نشود ؟؟ بعد از يك مدت تكراري مي شود خب ...

آقا جان ، حالا چرا حاضر نيستند اين مسند خدمت را بدهند ديگران هم فيضي ببرند ؟

چرا اينچنين برافروخته ميشوند كه آقاي ب.ت در فيس بوكش به دوستانش ميگويد زنگ بزنيد به روابط عمومي سيما و شلوغش كنيد ؟؟

مگر اين ترويج نجوم كه 10 سال انجامش دادند ! چه دارد كه ول كن نيستند و باز ميخواهند انجام بدهند هي ؟؟

بابا ول كن ديگه ......

به خدا هم من ترويج شدم هم آن نيوتن دروغگو ... شما خودش را ناراحت نكن

سلام دوست عزیز
من به دوستانی که خط و امضاء داشته باشند پاسخگو خواهم بود. متأسفانه چند سالی است رسم شده عده ای در پشت نقاب هر چه بخواهند می گویند. از مدیریت فروم تقاضا دارم که زین پس در چنین مباحث مهم افرادی را که دارای خط و امضاء هستند به بحث وارد کند.

کامبیز خالقی
01-16-2011, 06:24 PM
به نام خدا
سلام
مطالب جالبی مطرح شده بود که به بسیاری از آنها انتقاداتی وارد است ولی ترجیح می دهم به طور مفصل در فرصت دیگری به بحث با دوستان علاقه مند بپردازم اما ذکر یک نکته را در اینجا ضروری می بینم:

آقای مهندس عتیقی و یا هیچ گروه دیگری کوچکترین نقشی در حذف این برنامه نداشته اند و تغییر کادر اجرایی تصمیم داخلی سیماست.
بدیهیست با مساعدتر شدن اوضاع در و حذف تدریجی گروههای افراطی از سازمان، فرصت لازم برای مطرح شدن سایر گروهها نیز فراهم خواهد شد.
------------------
و من الله توفیق
کامبیز خالقی
26 دی 1389

علی ابراهیمی سراجی
01-17-2011, 05:09 PM
به نام خدا
سلام
مطالب جالبی مطرح شده بود که به بسیاری از آنها انتقاداتی وارد است ولی ترجیح می دهم به طور مفصل در فرصت دیگری به بحث با دوستان علاقه مند بپردازم اما ذکر یک نکته را در اینجا ضروری می بینم:

آقای مهندس عتیقی و یا هیچ گروه دیگری کوچکترین نقشی در حذف این برنامه نداشته اند و تغییر کادر اجرایی تصمیم داخلی سیماست.
بدیهیست با مساعدتر شدن اوضاع در و حذف تدریجی گروههای افراطی از سازمان، فرصت لازم برای مطرح شدن سایر گروهها نیز فراهم خواهد شد.
------------------
و من الله توفیق
کامبیز خالقی
26 دی 1389

سلام جناب خالقی
ابتدا بایستی عرض کنم که من سالها است به دلیل نزدیکی به گروه تلویزیونی آسمان شب می دانم پشت پرده چه خبر است. ضمناً من با تحقیق و تفحص متوجه شدم افرادی پشت قضیه هستند. تاکنون نامی هم از این افراد در هیج کجای مطالبم نبرده ام! حال چگونه آقای عتیقی را اینگونه عجولانه به وسط می اندازید نمی دانم. شاید هم ایشان پشت این ماجرا هستند که این گونه با عجله و شتابزدگی این کامنت را با اسم ایشان می گذارید؟
در مورد برنامه ی آسمان شب اگر برنامه ی افراطی بود مطمئن باشید تاکنون کل منجمان ایران را مانند برنامه ی 90 به جان هم می انداخت و اتفاقاً همه هم لذت می بردید. ولی این کار را نکرد و به جایش کلی مطالب نجوم عمومی را در اختیار مردم قرار داد و سطح دانش نجوم را در جامعه افزایش داد و سعی هم کرد که از اکثر قریب به اتفاق کارشناسان استفاده کند. خوب است که نحوه ی انتخاب خودم را که یک مسأله شخصی بود گفتم نا ذهنیت همه روشن شود. منتها ما عادت کردیم که خوشی می زند زیر دلمان. همه از اول راه رفیق این برنامه بودیم و این چند سال گذشته نه؟ مگر در ساختار برنامه تغییری حاصل شد؟ قرار هم از اول مبنا بر یک برنامه ی عمومی بود. یعنی یک منجم بعد از مدتی برنامه برایش نسبتاً تکراری بود. ولی برای مردم عادی همان حکم آسمان شب را داشت. این بازخوردی است که من چند سال پیش تاکنون متوجه آن شدم. امثال دیگران اگر خیلی طبیب بودند می رفتند یک برنامه ی نوپای دیگر را راه اندازی می کردند. مانند مجله ی آسمان شب که نه تنها باعث رکود مجله تجوم نشد بلکه باعث پیشرفت بیشتر این مجله شد. حال آیا این مجله می آمد و امتیاز مجله ی نجوم را می خرید آیا این کار صحیح بود؟ حرف آخر من این است، شما که در رسانه برنامه رادیوئی دارید بایستی در بیان مطالب خویش خویشتندار باشید تا کسی در مورد شما قضاوت ناصحیحی نداشته باشد.
با احترام
علی ابراهیمی سراجی
27 دیماه 1389

کامبیز خالقی
01-17-2011, 06:18 PM
به نام خدا
دوست و برادر ارجمند جناب آقاي سراجي

1.من نام جناب عتيقي را در پاسخ به جناب موون در تاپيك شماره 32 بردم تا دوستان شايعه سازي نكنند.
2.زحمات برادران صفاريان بر كسي پوشيده نيست اما سوال و نقد بعضي دوستان بر روش اداره برنامه است كه كمي با نظر برخي از جمله من متفاوت بود.
3چرا اين قدر با اصرار حذف برادران صفاريان را به منزله افت كيفيت برنامه مي دانيد؟
افت كيفيت مقطعي طبيعيست اما اين كه آيا بهتر از اين هم مي شود پاسخيست كه هيچ كس به جز زمان پاسخ آن را نمي داند
بگذاريد داوري را به زمان واگذار كنيم
4. سيما با صدا متفاوت است، حضور دو برنامه همزمان با يك موضوع خاص و تخصصي خلاف سياستها واهداف رسانه در سياستهاي كلي آن است.(صفحه 27 بند 432 الف در فهرست اهداف كوتاه مدت رسانه) ولي اگر غير از اين بود قطعا حرف شما بهترين راهكار براي مقابله با سياستهاي برنامه قبلي به حساب مي آمد.
----------
اما در كل تاكيد مي كنم اين نظرهاي شخصي من به عنوان يك آماتور است نه سياستهايي كه به يك گروه يا انجمن خاص قابل تعميم باشد.

پیام بهرام پور
01-17-2011, 06:34 PM
سلام جناب خالقی
....
در مورد برنامه ی آسمان شب اگر برنامه ی افراطی بود مطمئن باشید تاکنون کل منجمان ایران را مانند برنامه ی 90 به جان هم می انداخت و اتفاقاً همه هم لذت می بردید. ...
با احترام
علی ابراهیمی سراجی
27 دیماه 1389

مطمئن هستید که همه لذت می بردند؟
آقای سراجی فکر می کنم حاشیه های نجوم و فوتبال متفاوت باشد
نیش عقرب نه از بهر کین است
اقـــــــتضای طبیعتش این است
اقتضای فوتبال حاشیه است و اقتضای علم چیز دیگر
موضوع دیگر این است:
ما اصلاًتوقع نداریم که شما از آسمان شب بد بگین،بلاخره شما از جایی که یهو معروفتون کرد که نباید هم بد بگین
(این نظر شخصی بنده است و هیچ ارتباطی با مدیریت من در فروم ندارد)

علی ابراهیمی سراجی
01-18-2011, 06:42 PM
به نام خدا
دوست و برادر ارجمند جناب آقاي سراجي

1.من نام جناب عتيقي را در پاسخ به جناب موون در تاپيك شماره 32 بردم تا دوستان شايعه سازي نكنند.
2.زحمات برادران صفاريان بر كسي پوشيده نيست اما سوال و نقد بعضي دوستان بر روش اداره برنامه است كه كمي با نظر برخي از جمله من متفاوت بود.
3چرا اين قدر با اصرار حذف برادران صفاريان را به منزله افت كيفيت برنامه مي دانيد؟
افت كيفيت مقطعي طبيعيست اما اين كه آيا بهتر از اين هم مي شود پاسخيست كه هيچ كس به جز زمان پاسخ آن را نمي داند
بگذاريد داوري را به زمان واگذار كنيم
4. سيما با صدا متفاوت است، حضور دو برنامه همزمان با يك موضوع خاص و تخصصي خلاف سياستها واهداف رسانه در سياستهاي كلي آن است.(صفحه 27 بند 432 الف در فهرست اهداف كوتاه مدت رسانه) ولي اگر غير از اين بود قطعا حرف شما بهترين راهكار براي مقابله با سياستهاي برنامه قبلي به حساب مي آمد.
----------
اما در كل تاكيد مي كنم اين نظرهاي شخصي من به عنوان يك آماتور است نه سياستهايي كه به يك گروه يا انجمن خاص قابل تعميم باشد.

جناب خالقی
با سلام
1- صرف این که دوستی به نامی اشاره می کند که به بحث مربوط نیست دفاع از اسامی مجاز نیست مگر خود فرد صلاح بداند و بیانیه ای صادر کند. شما می بینید که من در مطالبم از هیچ شخصی جز فرد مورد بحث یعنی آقای صفاریان پور که تهیه کننده برنامه بود سخنی به میان نیاوردم. به نظرم در تایپیک ها نبایستی به اسم آقای عتیقی یا شخص دیگری اشاره می شد ولی حالا که به اشتباه در جایی درج شده پاسخ گویی شما باعث ایجاد تنش در تایپیک های بعدی و موضع گیری سایرین خواهد شد. پس نه تهمت درست است و نه جانبداری!
2- من هم شاید به برنامه انتقاداتی داشتم ولی انتقاداتم را بعد از برنامه به آقای صفاریان اس ام اس می کردم و اتفاقاً ایشان از نظرات دیگران استقبال می کرد. حال شما کی انتقادات می کنید؟ چرا حالا که برنامه تمام شده همه یاد انتقادات خویش افتادیم؟ در ضمن این نکته ی مهم که در مطالبم بارها اشاره کردم نیز اشاره می کنم که اهداف برنامه عامه پسند بوده و ممکن بود برای منجمان مسائلی تکراری یا حوصله سر آور بوده باشد. ولی برنامه 10 سال به روی آنتن رفت و این نشان می دهد که تدام این برنامه یعنی موفقیت در راه و روشی که آقای صفاریان پور داشته است. این در صورتی بود که تاکنون هیچ گاه هیچ برنامه ی تلویزیونی در حیطه نجوم با این قدمت به جلب، جذب و اشاعه نجوم در بین مردم تاکنون به چنین اقبال عمومی دست نیافته است.
3- من اصرار ندارم که چون آقای صفاریان پور رفته پس برنامه افت می کند و یا به عرش می رسد، من حرکت گروهی که می خواهد جایگزین برنامه ای شود که مدتها با تلاش سایرین به اینجا رسیده را مورد انتقاد قرار دادم. شاید در رسانه این حرکات حرفه ای باشد، ولی حرکات از بیرون کاملاً غیرحرفه ای به نظر می آید.
4- به ظاهر چنین قانونی است ولی در سیما به علت رقابتی که بین شبکه های سیما برای جذب مخاطب وجود دارد، برنامه های مشابه در شبکه های تلویزیون اعم از علمی، سرگرمی، علمی و ... بسیار داریم. پس مشکل برنامه های مشابه نیست.
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
28 دیماه 1389

علی ابراهیمی سراجی
01-18-2011, 06:43 PM
مطمئن هستید که همه لذت می بردند؟
آقای سراجی فکر می کنم حاشیه های نجوم و فوتبال متفاوت باشد
نیش عقرب نه از بهر کین است
اقـــــــتضای طبیعتش این است
اقتضای فوتبال حاشیه است و اقتضای علم چیز دیگر
موضوع دیگر این است:
ما اصلاًتوقع نداریم که شما از آسمان شب بد بگین،بلاخره شما از جایی که یهو معروفتون کرد که نباید هم بد بگین
(این نظر شخصی بنده است و هیچ ارتباطی با مدیریت من در فروم ندارد)

جناب بهرام پور
با عرض سلام
بایستی عرض کنم که حاشیه هیچگاه نمی گذارد به اصل موضوع برسیم. نگاهی به ورزش کنید خواهید دید هر کجا حاشیه بوده آنجا ناموفق است. علم هم می تواند درگیر حاشیه شود. همین که شما این گونه از برنامه 90 صحبت می کنید معلوم است عاشق رفتن به حاشیه هستید. پرداختن به دستاوردهای برنامه ای که من بدون هیچگونه چشمداشت مالی با مصیبت های فراوان مدتها صرف تهیه و برنامه سازی برنامه هایی که در آن حاضر بودم، بودام و فقط این کار برای احترام به مخاطبان این برنامه انجام داده ام حق طبیعی من است. یادم است در یکی از برنامه ها در مورد کسوف 11 مرداد 1387 در یهمن 1386 برنامه ای داشتیم و ایده تایمر معکوسی برای روزشمار در ذهن داشتیم. اصل برنامه که یک ماه وقتم را گرفت. تایمر را هم برادرم به سختی طراحی کرد و البته جا دارد از ایشان که پشتم بودند تشکر بسیار نمایم. این همه تلاش برای چند ثانیه پخش زنده و نشان دادن آن تا برنامه با مخاطبانش ارتباط بیشتری برقرار کند.
من در این برنامه سهم کوچکی داشتم و سایر دوستان در کنار هم یک پازل را تشکیل می دادند و می دیدم که در سرما و گرما با تلاش بسیار در تهیه این برنامه چقدر زحمت کشیده اند. از آقای برجی که دائماً اینور و آنور می دوید گرفته تا آقای صفاریان پور که بنده خدا ماشین هم نداشتند و یک شب یادم هست سر جام جم با من قرار گذاشت و ما پخش زنده داشتیم و متأسفانه آژانسشون تصادف می کند و با موتور و با هر زحمت خودشان را به برنامه می رسانند! و الان یاد صحبت های ایشان افتادم که می گفت وجدانم آسوده است که اگر روزی آسمان شب تمام شود یک ریال هم از این برنامه در جیبم نرفته است.
مطمئن باشید برنامه آسمان شب تأثیر کمی در معروفیت بنده داشته است. اکثر منجمانی که من را می شناسند از مقاله های علمی گرفته تا پای سخنرانی های بنده نشسته اند. من منجمی بوده ام که برای ارتباط با سیار منجمان ایران هزاران کیلومتر راه را به استان های مختلف سر کرده ام. هر که بامش بیش است، برفش بیشتر است. هر که در این وادی بیشتر تلاش کند مسلماً بیشتر درون چشم ها خواهد بود. ولی ورود من به گروه آسمان شب برای معروفیت نبوده است. اگر این گونه بود پس بایستی دم به دم در برنامه حاضر می شدم و در مورد همه چیز که حتی در حیطه ی تخصصم نیست صحیت می کردم. خدا را شاکرم که از بدو علاقه مندیم به نجوم در سال 1372 تاکنون هدف من از علم نجوم پرداختن به صرف آن بوده و تاکنون از راهی که شروع کرده ام و همچنین اهدافم خارج نشده ام.
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
28 دیماه 1389

م.ح.اربابی فر
01-18-2011, 07:59 PM
فکر نمی کنید این بحث زیادی داره کش پیدا می کنه و نتیجه ای هم در بر نخواهد داشت جز ایجاد سوالات بسیار در ذهن علاقه مندان به آسمان؟!
الان فروم در حدود 470 تا عضو دارد.
اگر بگوییم در بهترین حالت 100 نفر در جریان این ماجراهایی که می گویند پشت برنامه آسمان شب است بودند، الان 370 نفر دیگر هم متوجه شدند و یک عالمه سوال برایشان ایجاد شده است که حق با کیست؟، جریان چیه؟، نجوم و این حرفها و ...
با وجودی که من علاقه شدیدی به چیز و حاشیه دارم ! ولی خواهش می کنم تموم کنید این بحث ها را
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پ.ن
با وجودی که در قسمت سمت راست عکس و نام نمایش داده میشود اما نمی دانم چرا رسم شده در زیر متن ها اسم و تاریخ می زنند ...!! به همین جهت ما هم از دوستان تقلید می کنیم :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
محاالدین تهرانی
13 صفر ال...
سنه 1389

علی ابراهیمی سراجی
01-18-2011, 08:59 PM
فکر نمی کنید این بحث زیادی داره کش پیدا می کنه و نتیجه ای هم در بر نخواهد داشت جز ایجاد سوالات بسیار در ذهن علاقه مندان به آسمان؟!
اگر بگوییم در بهترین حالت 100 نفر در جریان این ماجراهایی که می گویند پشت برنامه آسمان شب است بودند، الان 370 نفر دیگر هم متوجه شدند و یک عالمه سوال برایشان ایجاد شده است که حق با کیست؟، جریان چیه؟، نجوم و این حرفها و ...
با وجودی که من علاقه شدیدی به چیز و حاشیه دارم ! ولی خواهش می کنم تموم کنید این بحث ها را
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پ.ن
با وجودی که در قسمت سمت راست عکس و نام نمایش داده میشود اما نمی دانم چرا رسم شده در زیر متن ها اسم و تاریخ می زنند ...!! به همین جهت ما هم از دوستان تقلید می کنیم :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
محاالدین تهرانی
13 صفر ال...
سنه 1389

با سلام
به نظرم بیان این مسائل درد نجوم ماست. اگر نجوم ما حرکتی قهقرا پیدا کرده از همین نوع طرز تفکر ما ایجاد شده است. خیلی از دوستان از بسیاری از مسائل پشت پرده ی نجوم ما بی اطلاع اند و فقط ظاهر را می بینند. حال آن که خاک این گود را باید بخورند تا ببیند واقعاً چه خبر است. در ظاهر بحث در مورد قطع یک برنامه است. ولی در باطن بحث سر خشک شدن شاخه های نجوم آماتوری ایران است. امیدوارم که کار به زدن تبر به این ریشه ها نکشد.
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
28 دیماه 1389

علی ابراهیمی سراجی
01-18-2011, 10:36 PM
با سلام
خوشبختانه در تاریخ چهارشنبه 29 دیماه باشگاه نجوم تهران در گروه فیزیک دانشگاه تهران واقع در انتهای امیرآباد وقت زیادی را به گروه برنامه ساز برنامه آسمان شب اختصاص داده تا دوستانی که به هر شکلی حرفهای ناگفته ی این برنامه را نشنیده و یا انتقاد نکرده اند و یا دلایل اتمام برنامه را می خواهند بدانند می توانند در این برنامه حضور یابند. امیدوارم ذهن عزیزان بیش از پیش روشن گردد.
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
28 دیماه 1389
http://astroc.ir/

rezash
01-18-2011, 10:38 PM
با ارادت خدمت دوستان
امیدوارم عاقبت این برنامه هر چه زودتر ختم به خیر شود و هر شخصی که بطن کار قرار میگیرد بتواند به نوعی جامعه علاقه مند به نجوم را اقناع کند.
بحث در این مورد هم فقط تا حدودی باعث اگاهی دیگران وشاید تا حدودی ابهام شود.
در جامعه نجوم ایران چه بسا افرادی هستند که با وجود تلاش و دلسوزی بسیار در جهت بسط و گسترش این علم برای علاقه مندان اماتور و حتی مردم عادی نامی از انها برده نمیشود و فقط دعای خیری پشت سرشان هست وشاید هم نباشد.
به هر حال ما به برنامه ای اسمان شب با اقای صفاریان پور عادت داشتیم.
صحنه امتحان فرا رسیده. برنامه جدید نشان دهنده توان و تبحر اعضای جدید خواهد بود یا افسو س برای ورود دوباره اعضای قدیمی؟ ایا اعضای جدید توانایی جذب مخاطب بیشتر را دارند یا باید ارزوی دیدن دوباره برنامه اسمان شب قبلی را داشته باشیم؟
به نظر من اشکالی نداره برای همه فرصتی برابر در نظر گرفته شود.شاید این رقابت در اخر به نفع ما نجومیها شود.
کار دیگه ای از دست ما بر نمیاد.شاید این رویداد باعث بشه اقای صفاریان پور با برنامه ای پربارتر بازگردند.
در ضمن شبکه ی ماهواره ای"manoto 2"مستندهای علمی قشنگی داره.

علی ابراهیمی سراجی
01-19-2011, 12:42 PM
با سلام
خوشبختانه در تاریخ چهارشنبه 29 دیماه باشگاه نجوم تهران در گروه فیزیک دانشگاه تهران واقع در انتهای امیرآباد وقت زیادی را به گروه برنامه ساز برنامه آسمان شب اختصاص داده تا دوستانی که به هر شکلی حرفهای ناگفته ی این برنامه را نشنیده و یا انتقاد نکرده اند و یا دلایل اتمام برنامه را می خواهند بدانند می توانند در این برنامه حضور یابند. امیدوارم ذهن عزیزان بیش از پیش روشن گردد.
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
28 دیماه 1389
http://astroc.ir/

سلام دوستان
با توجه به این که باشگاه نجوم تهران (http://astroc.ir/) امروز بحث مفصلی را به گروه تلویزیونی آسمان شب اختصاص داده وبگاه تصویر روز ستاره شناسی ایران (http://www.apod.ir/) به برنامه ی اسمان شب اختصاص یافته است.
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
29 دیماه 1389

stella
01-19-2011, 03:45 PM
ای کاش تمام این حرف ها بی تاثیر نباشه و ما یک بار دیگه این جملات رو از زبان آقای صفاریان پور بشنویم:
این آسمان شب است که می بینید! اگر از دیدن آسمان شب لذت می برید، تماشای آن را به دوستان خود پیشنهاد کنید!
ای کاش....!

پیام بهرام پور
01-19-2011, 11:20 PM
پ.ن
محاالدین تهرانی
13 صفر ال...
سنه 1389

محا جان چشم، فقط یه چیزی بگم و دیگه در هیچ صورتی این بحث را بیهوده پیگیر نمی شوم:

جناب بهرام پور

[font=tahoma]علی ابراهیمی سراجی
28 دیماه 1389

هیچ حرفی ندارم بزنم

*sh
01-19-2011, 11:43 PM
سلام.. من در باشگاه نجوم 29 دیماه (امروز) حضور داشتم و گزارشی را در اولین فرصت تهیه میکنم ولی در

تاپیک باشگاه نجوم تهران می نویسم چون کاملا بیطرفانه خواهد بود..ممنون :have a nice day:

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?p=6300#post6300
..

علی ابراهیمی سراجی
01-20-2011, 01:06 PM
با سلام
دیروز در باشگاه نجوم به حقایق بسیاری در زمینه ی برنامه ی آسمان شب پرداخته شد. و به نظرم جلسه ای بود که حاضرین به طور متفاوت یک جور برنامه ی آسمان شب را با نگاهی متفاوت و بصورت زنده مشاهده کردند. ولی تیم آسمان شب اکنون آنقدر تجربه دارد که امیدوارم به زودی برنامه هایی متفاوت و زیباتر از آن چه در اسمان شب شاهد بودیم را ببینیم. در واقع با شناخت 13 ساله ای که از برادران صفاریان پور داریم می دانم که با پایان یافتن کار آنها در برنامه ی آسمان شب همان طور که قبلاً هم دیدیم برنامه های دیگری در راه خواهد بود.
با آرزوی موفقیت برای این عزیزان
علی ابراهیمی سراجی
30 دیماه 1389

stella
01-22-2011, 03:24 PM
با سلام!
من متاسفانه نتونستم در این باشگاه حضور داشته باشم، اما از طریق یکی از دوستان از ماجرا و صحبت های مطرح شده باخبر شدم.
با صحبت های آقای صفاریان پور درباره ی "ادامه پیدا کردن آسمان شب" خیلی به آینده امیدوار شدم!
هرکه هرچه می خواد بگه ، اما من می گم با تمام وجودم دعا می کنم که این برنامه انشاءالله ادامه پیدا کنه و خدا اجر تمام تلاش های این عزیزان رو بده! ان شاءالله...!

گاليله
01-22-2011, 07:53 PM
استلا خان خوب نيست آدم انقدر تعصب داشته باشه

خوب بابا اين گروه آسمان شب به قول خودشون 10 سال برنامه دستشون بود . ديگه هرچي قرار بود به ملت ياد بدند تا حالا ياد دادند ديگه

چرا ناراحتيد از اينكه يك گروه ديگه هم بياد و خودش رو محك بزنه ؟

چرا آقايان ب.ت پ.ن و س.ص ! به شاگرداشون هي ميگن برين به صداسيما زنگ بزنين و شكايت كنين ؟

خب بذارين گروه جديد هم كارش رو بكنه . اگر بهتر از اين قبليا بود ميگيم دمش گرم و حيف كه تا حالا نبوده

اگر هم ديديم قبليا بهتر بودن ميگيم دمشون گرم دوباره بيان !

اينقدر تعصب واسه آدم هاي اهل علم خوب نيست .

Sunrise
01-23-2011, 03:00 PM
سلام

من فکر میکنم قضاوت بر اساس شنیدن نقل قولهای افراد واسطه معمولا منجر به قضاوت صحیحی نمیشه!
اینکه گروه آسمان شب خیلی زحمت میکشیدن و اینکه گروه خوبی بودن یه بحثه و اینکه در حال حاضر چه اتفاقی رخ داده و و چه اتفاق هایی در آینده رخ خواهد داد یه بحث دیگه و البته بحث سومی هم هست و اون انتقادات و پیشنهادات قابل طرحه!

این ها رو گفتم تا به اینجا برسم که میتونید از لینکهای زیر صحبت های گروه آسمان شب در باشگاه نجوم تهران رو بشنوید :have a nice day:

یادمون باشه که جانب انصاف و ادب رو هم مثل همیشه رعایت کنیم و به احساس های هم احترام بذاریم و اگر واقعا به نجوم علاقه داریم در راه پیش رفت جامعه نجومی تلاش کنیم! :thumbsup:

http://www.speedyshare.com/files/26428910/astclub1.mp3

http://www.speedyshare.com/files/26428911/astclub2.mp3

stella
01-23-2011, 09:17 PM
سلام!
جناب گالیله ، به نظر من اسم این حرف من تعصب نیست، من می گم "آدم" باید قدردان زحمات دیگران باشه!
"آسمان شب" در چند سال گذشته که من به نجوم علاقمند بوده ام ، برای من همه چیز بود و هست ، چون این برنامه بود که مسیر زندگی من رو تغییر داد و آینده ای رو که دوست دارم به اون برسم به من نشون داد. نمی دونم که شما چطور با نجوم آشنا شدید، اما احتمالا شما هم برای کسی یا چیزی که شما رو به این دنیای زیبا وارد کرده ، احترام قائلید، و برای من احترام به "آسمان شب" یعنی تا جایی که می تونم و از دستم بر میاد ، تلاش کنم که نذارم کسانی بیان و به همین راحتی "کشته های دیگران رو درو کنن ".به نظر من این درست نیست که گروهی دیگه بیان و از نام برنامه ای که 10 سال برادران صفاریان پور و آقای امین تفرشی و آقای ناظمی و ...(کسانی که شما با " ب.ت پ.ن و س.ص"ازشون نام بردید) برای رشد و ارتقاء و ادامه ی اون تلاش کردند، سوءاستفاده کنند و به قول دوستان "از این برند استفاده کنند".
راستی این رو هم می خواستم بگم که دیروز فایل صوتی باشگاه نجوم به دستم رسید و دیگه براساس نقل قول دیگران حرف نمی زنم! (البته اگر در تشخیص صداها دچار خطا نشده باشم:grin:)
به هر حال باز هم می گم:"هرکه هرچه می خواد بگه ، اما من می گم با تمام وجودم دعا می کنم که این برنامه انشاءالله ادامه پیدا کنه و خدا اجر تمام تلاش های این عزیزان رو بده! ان شاءالله...!"

امیر حسن زاده
01-24-2011, 10:32 AM
من تازه عضو شدم و ديدم نقل و قولي از من اينجا شده است.
در واقع همانطور كه سالها قبل گفتم مشكل اصلي انحصارطلبي اين برنامه بود (برخلاف اظهارنظر كارگردان-اين را بارها گفته ام) بر خلاف دست اندر كاران اين برنامه اين مسئله بارها و سالهاي قبل گفته شده بود.

هميشه وقتي رقابت وجود داشته باشد كيفيت بالا مي رود.
اتفاقي كه امروز براي نشريات نجومي كشور افتاد. به نظر مي رسه با ورود مجله آسمان شب هم مجله نجوم تكوني خورده!

امیر حسن زاده
01-24-2011, 11:33 AM
من فايل صوتي كه يكي از اعضا گذاشته بود گوش كردم. كارگردان برنامه مي گفت كه در اين 10 سال اينجور انتقادها و نظرهاي كه الان مطرح مي شود قبلا" مطرح نشده . اين در حالي كه سالها قبل هم اين انتقادها مي شد(اسنادش هم موجوده...!) ولي واكنش هاي عجيب دست اندركاران اين برنامه باعث خفه شدن آنها مي شد.
اينكه گفته مي شود از جامعه نجوم .... بازخورد وجود نداشت دليلي بر اين است كه اين برنامه جدا از جامعه نجوم آماتوري كل كشور است. يادمان نرود كه جامعه نجوم آماتوري فقط در تهران يا مجله نجوم نيست

گاليله
01-24-2011, 10:30 PM
من فايل صوتي كه يكي از اعضا گذاشته بود گوش كردم. كارگردان برنامه مي گفت كه در اين 10 سال اينجور انتقادها و نظرهاي كه الان مطرح مي شود قبلا" مطرح نشده . اين در حالي كه سالها قبل هم اين انتقادها مي شد(اسنادش هم موجوده...!) ولي واكنش هاي عجيب دست اندركاران اين برنامه باعث خفه شدن آنها مي شد.
اينكه گفته مي شود از جامعه نجوم .... بازخورد وجود نداشت دليلي بر اين است كه اين برنامه جدا از جامعه نجوم آماتوري كل كشور است. يادمان نرود كه جامعه نجوم آماتوري فقط در تهران يا مجله نجوم نيست

احسنت .... چه كسي گفته كه انتقاد نميشد ؟ اين همه منجمان شهرستاني انتقاد ميكردند .اما كسي گوش شنوا نداشت ! بهدش هم آقايي كه ميگفت آيا درسته كه گروه بعدي بياد و از اسم و رسم ايم گروه استفاده كنه ؟ بهتره يادتون نره كه همين گروه هم برنامه استاد دالكي رو كه از سالهاي سال قبل با همين نام آسمان شب پخش ميشد را مصادره كردند والآن اصلآ قبول ندارند كه استاد دالكي هم قبل از ايشان اين برنامه را آغاز كرده بودند . امان از تعصب كه بعد از 4 قرن همچنان پابرجاست !

stella
01-25-2011, 12:09 PM
سلام!
جناب گالیله ، یک چیزی میگم امیدوارم نگید "تعصب دارم" ، اما شماخودت یک کمی مشکوک به نظر میرسی !:cool:
من نمی فهمم ، مگه آسمان شب و آقای صفاریان پور و بقیه ی دوستان (برای ما که دوست هستند، برای شما نمی دونم!) چه ظلمی به شما کرده اند که شما این طور با لجاجت و تنفر ، سعی می کنید که این اشخاص رو از چشم دیگران بندازید؟!
امیدوارم جواب من رو بدید! برام جالبه چرا "شما" اینقدر روی این حرف تاکید می کنید که "بهتر که این برنامه تموم شد؟" چه اصراری دارید؟ مگه ادامه پیدا کردن این برنامه چه ضرری به شما می زنه؟:disapointed:

علی ابراهیمی سراجی
01-25-2011, 09:27 PM
با سلام
خوشبختانه الطاف همه ی دوستان تاکنون به برنامه ی آسمان شب کماکان ادامه دارد و البته ادامه هم خواهد داشت. فکر می کنید چرا علم نجوم در ایران حقیر است؟ چون تا زمانی که چشم دیدن همدیگر را نداریم نباید انتظار داشته باشیم بقیه هم به ما توجه کنند. حالا به نظرم هر چقدر دوست دارید از برنامه ی آسمان شب بد بگویید. چون تا آن زمان وجود داشت واقعاً حرف و انتقادی نبود. اگر هم بود در برنامه تأثیر داشت. اگر حلقه ی تنگ کارشناسان بود که این حلقه هم گسترش یافت. نزدیک به 50 تا کارشناس تو این 10 سال به برنامه آمدن. برنامه از اهداف خودش هیچ وقت دور نشد و سعی کرد علم نجوم به عموم مردم گسترش پیدا کنه و این رمز موفقیت و ماندگاری 10 ساله ی این برنامه بود. من هم برای برنامهی جدید آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم بتوانند این روند را حفظ کنند. من الان هر کسی رو می بینم که با نجوم آشناست از این برنامه سخن به میان میاره که چقدر ازش سود برده. ولی حیف و صد هزار حیف که ما قدر نمیدونیم. وقتی گروه های نجومی ما در استان ها به جان هم می افتن چه انتظاری داریم که از تنها برنامه ی نجومی تلویزیون حمایت کنند. ولی دوستان، برادران صفاریان پور افراد حرفه ای هستند. من سال های سال است این عزیزان را می شناسم. الان می دونم چه برنامه هایی در ذهن دارند و باور کنید برنامه هایی خواهند ساخت که برنامه های قبلی که تاکنون ساختند به چشم هم نیایید.
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
5 بهمن 1389

پیام بهرام پور
01-25-2011, 09:40 PM
با سلام
خوشبختانه الطاف همه ی دوستان تاکنون به برنامه ی آسمان شب کماکان ادامه دارد و البته ادامه هم خواهد داشت. فکر می کنید چرا علم نجوم در ایران حقیر است؟ چون تا زمانی که چشم دیدن همدیگر را نداریم نباید انتظار داشته باشیم بقیه هم به ما توجه کنند. حالا به نظرم هر چقدر دوست دارید از برنامه ی آسمان شب بد بگویید. چون تا آن زمان وجود داشت واقعاً حرف و انتقادی نبود. اگر هم بود در برنامه تأثیر داشت. اگر حلقه ی تنگ کارشناسان بود که این حلقه هم گسترش یافت. نزدیک به 50 تا کارشناس تو این 10 سال به برنامه آمدن. برنامه از اهداف خودش هیچ وقت دور نشد و سعی کرد علم نجوم به عموم مردم گسترش پیدا کنه و این رمز موفقیت و ماندگاری 10 ساله ی این برنامه بود. من هم برای برنامهی جدید آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم بتوانند این روند را حفظ کنند. من الان هر کسی رو می بینم که با نجوم آشناست از این برنامه سخن به میان میاره که چقدر ازش سود برده. ولی حیف و صد هزار حیف که ما قدر نمیدونیم. وقتی گروه های نجومی ما در استان ها به جان هم می افتن چه انتظاری داریم که از تنها برنامه ی نجومی تلویزیون حمایت کنند. ولی دوستان، برادران صفاریان پور افراد حرفه ای هستند. من سال های سال است این عزیزان را می شناسم. الان می دونم چه برنامه هایی در ذهن دارند و باور کنید برنامه هایی خواهند ساخت که برنامه های قبلی که تاکنون ساختند به چشم هم نیایید.
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
5 بهمن 1389

استاد و دوست بسیار عزیزم، آقای ابراهیمی عزیز
اصلاً بحث قدر شناسی نیست
گویا سو تفاهم شده
کسی منکر زحمات برادران دوست داشتنی صفاریان پور نیست و تقریباً نظر عموم افراد در جامعه ی نجومی این است که:
وجود برنامه ی آسمان شب بسیار بهتر و البته ضروری تر از نبودنش است ولی حرف من (ما) این است که این برنامه ی خوب با کمی دقت و البته وسعت نظر بیشتر می توانست خیلی بهتر رشد کند و این ناراحتی هایی که الان وجود دارد نیز وجود نداشته باشد

گاليله
01-26-2011, 02:50 AM
سلام!
جناب گالیله ، یک چیزی میگم امیدوارم نگید "تعصب دارم" ، اما شماخودت یک کمی مشکوک به نظر میرسی !:cool:
من نمی فهمم ، مگه آسمان شب و آقای صفاریان پور و بقیه ی دوستان (برای ما که دوست هستند، برای شما نمی دونم!) چه ظلمی به شما کرده اند که شما این طور با لجاجت و تنفر ، سعی می کنید که این اشخاص رو از چشم دیگران بندازید؟!
امیدوارم جواب من رو بدید! برام جالبه چرا "شما" اینقدر روی این حرف تاکید می کنید که "بهتر که این برنامه تموم شد؟" چه اصراری دارید؟ مگه ادامه پیدا کردن این برنامه چه ضرری به شما می زنه؟:disapointed:
استلا خان هرچقدر من مشكوكم شما هم مشكوكي ! ( اين از اين )

من نميفهمم مگر برنامه آسمان شب چه نفع شخصي براي شما داره كه اينطور متعصبانه طرفداري ميكنيد ؟

اگر شما طرفدار علم هستيد كه نبايد صفاريان و ايكس و ايگرگ براتون فرق كنه !!!!!!

منم اميدوارم اول شما جواب سوال قبلي من رو بديد ؟؟ اين برنامه چه سودي براي دست اندركاران اون داره كه حاضر نيستند اون رو به گروهي با ايده هاي جديد واگزار كنند ؟؟

من ميگم اين برنامه مطالبش خيلي وقت بود تموم شده بود ( چون از افراد محدودي استفاده ميكرد ) حالا چه اشكالي دارد گروه جديد هم يك مدتي بيايند ؟؟؟؟

اصلآ از كجا ميدونيد برنامه گروه جديد بهتر نخواهد شد ؟؟

تعصب يعني همين كه نه شما نه ديگران جوابي براي اين سوالات نداريد !

علی ابراهیمی سراجی
01-26-2011, 05:34 PM
استاد و دوست بسیار عزیزم، آقای ابراهیمی عزیز
اصلاً بحث قدر شناسی نیست
گویا سو تفاهم شده
کسی منکر زحمات برادران دوست داشتنی صفاریان پور نیست و تقریباً نظر عموم افراد در جامعه ی نجومی این است که:
وجود برنامه ی آسمان شب بسیار بهتر و البته ضروری تر از نبودنش است ولی حرف من (ما) این است که این برنامه ی خوب با کمی دقت و البته وسعت نظر بیشتر می توانست خیلی بهتر رشد کند و این ناراحتی هایی که الان وجود دارد نیز وجود نداشته باشد

جناب بهرام پور عزیز
با سلام
باز هم می گم که این بحث ها فایده ندارد. من نمی دونم رو چه حسابی به نظر شما برنامه ی تکراری بوده و پیشرفتی هم نداشته است. من که اکثر اوقات پای برنامه می نشستم به معلوماتم اضافه می شد. حال شاید معلومات ما پایین بوده باشد. برنامه های متنوعی در این چند ساله از آسمان شب پخش شد که ما زمانی آرزویش را داشتیم. مصاحبه زنده با افرادی موفق همچون دکتر فیروز نادری و خانم انوشه انصاری، پخش زنده چند پدیده نجومی، پخش زنده پرتاب شاتل فضایی و ... .
من و شما از دیدگاه یک منجم به برنامه می نگریم و سطح انتظارمان بالا است. یک بار از آقای صفاریان پور پرسیدم که حالا که در تلویزیون اینقدر به مسابقه های علمی اهمیت می دهند پس چرا شما تدبیری در ساخت یک مسابقه علمی در حیطه ی نجوم نمی اندیشید؟ ایشان در پاسخ گفتند که چند برنامه ساز پیشنهاد مشارکت و ساخت برنامه را دادند که ایشان ترجیح دادند که در همان فیلد ترویج عمومی مردم کار کنند. دلیلش هم این است که در برنامه سازی تلویزیون وقتی برنامه ای با اقبال عمومی روبرو شود تهیه کننده برنامه اگر حرفه ای باشد سعی می کند تا برنامه را با آب و تاب بیشتری ادامه دهد. شما اگر دقت کنید برنامه از نظر دکور و نحوه ی ساخت تغییرات زیادی کرد و آیتم های برنامه نیز افزایش یافت. زمانی آسمان شب یک ربع و در برنامه سازی تلویزیون آیتم میان برنامه محسوب می شد ولی کار به جایی رسید که 40 دقیه تا حتی 2 ساعت برنامه را حتی به صورت زنده به روی آنتن می برد.
کسی منکر این نیست که برنامه ی آسمان شب نیز اشکالاتی داشته است ولی به قول آقای صفاریان پور وقتی برنامه ای مشابه برای مقایسه وجود نداشته باشد پس رقابتی نیز نخواهد بود و تهیه کننده باید خودش گلیم خود را از آب بیرون بکشد. ما انتقاد میکنیم می گوییم برنامه تکراری بوده، خسته کننده و غیره ولی واقعاً چند بار ایمیل به برنامه زدیم و چند بار با تلفن های روابط عمومی شبکه 4 تماس گرفتیم و از این برنامه نقد کردیم که انتظار تغییر هم داشته باشیم؟
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
6 بهمن 1389

stella
01-26-2011, 06:12 PM
استلا خان هرچقدر من مشكوكم شما هم مشكوكي ! ( اين از اين )

من نميفهمم مگر برنامه آسمان شب چه نفع شخصي براي شما داره كه اينطور متعصبانه طرفداري ميكنيد ؟

اگر شما طرفدار علم هستيد كه نبايد صفاريان و ايكس و ايگرگ براتون فرق كنه !!!!!!

منم اميدوارم اول شما جواب سوال قبلي من رو بديد ؟؟ اين برنامه چه سودي براي دست اندركاران اون داره كه حاضر نيستند اون رو به گروهي با ايده هاي جديد واگزار كنند ؟؟

من ميگم اين برنامه مطالبش خيلي وقت بود تموم شده بود ( چون از افراد محدودي استفاده ميكرد ) حالا چه اشكالي دارد گروه جديد هم يك مدتي بيايند ؟؟؟؟

اصلآ از كجا ميدونيد برنامه گروه جديد بهتر نخواهد شد ؟؟

تعصب يعني همين كه نه شما نه ديگران جوابي براي اين سوالات نداريد !

اول سلام !
دوم این که به هر بنی بشری که انصافانه نظر بده ، اگه این حرف شما که گفتید "این از این" رو بدید بخونه، اعتراف می کنه که دارید لج و لج بازی بچگونه می کنید!
سوم اینکه جواب سوال :
"من نميفهمم مگر برنامه آسمان شب چه نفع شخصي براي شما داره كه اينطور متعصبانه طرفداري ميكنيد ؟"
دارای دوبخشه:1- فکر نمی کنم نفعی از این بالاتر برای من داشته باشه که من با دیدنش ، هر دفعه چیز های جدیدی یاد می گیرم، حالا اگه شما هدفت از دیدن "برنامه ی علمی" چیز دیگریه ، شما برو خودت رو درست کن آقا! 2- می رسیم به "تعصب" که یک بار توضیح دادم ، اگه فراموش کردید برید دوباره بخونید!
درباره ی سوال بعدیتون که گفتید: "

اگر شما طرفدار علم هستيد كه نبايد صفاريان و ايكس و ايگرگ براتون فرق كنه !!!!!! "

کاملا مشخصه که در یک کار علمی "امانت داری و رعایت اصول ژورنالیست علمی " خیلی مهمه و در این چندساله که من برنامه "آسمان شب" رو تماشا می کنم ، کاملا به برادران صفاریان پور اعتماد پیدا کردم و هیچ وقت حتی ذره ای از این اعتمادم کم نشد، حتی اگر خیلی از افرادی که چشم دیدنشون رو ندارند، پشت سرشون بدگویی کنن!
درمورد سوال بعدیتون که گفتید: " اين برنامه چه سودي براي دست اندركاران اون داره كه حاضر نيستند اون رو به گروهي با ايده هاي جديد واگزار كنند ؟؟ "
باید بگم اگر "سودی " براشون داشته که نوش جونشون ، 10 سال زحمت کشیده اند ، حق دارند که سودش رو هم ببرند! اما این سوال مطرحه که اون "گروه با ایده های جدید" چرا حتما باید این برنامه رو از دست سازندگانش دربیارن؟ اگه ایده ی جدیدی دارن به قول خودشون و شما ، بسم الله ، برن توی هر شبکه ای که می خوان یک برنامه راه بندازند که بلکه به قول دوستان رقابت هم بین برنامه ی محبوب شما و آسمان شب اتفاق بیفته تا حداقل بیننده ها هم بتونن تصمیم بگیرن که کدوم گروه بهتر کار میکنه! چرا باید بیان نون زحمت دیگران رو بخورند؟

گفتید: "من ميگم اين برنامه مطالبش خيلي وقت بود تموم شده بود ( چون از افراد محدودي استفاده ميكرد ) حالا چه اشكالي دارد گروه جديد هم يك مدتي بيايند ؟؟؟؟
اصلآ از كجا ميدونيد برنامه گروه جديد بهتر نخواهد شد ؟؟ "

خوب جواب ساده است ، دیگران هزار بار جواب این قبیل سوال ها رو داده اند ، من هم به شما یک بار دیگه جواب میدم، این برنامه (یعنی آسمان شب) از ابتدا دارای اهداف معین و مشخص بوده و طبق گفته ی سازندگان اون هیچ وقت از این چهارچوب خارج نشده، عمده ترین هدف این برنامه "آشنا کردن عموم مردم با نجوم بوده".
اگر فرض کنیم که شما از اولین قسمت ، بیننده ی این برنامه بوده باشید، قطعا بعد از 10 سال دیگر مطالب برای شما تکراری خواهد بود و این نه تنها نشون دهنده ی ضعف آسمان شب نیست ، بلکه نشون دهنده ی موفقیت این برنامه و سازندگان اونه ، چون اون ها موفق شده اند از شما که (بر فرض) یک فرد عادی و بی خبر از نجوم بوده اید، فردی علاقمند به نجوم و حتی "منجم" بسازند که مطالب این برنامه دیگه برای شما کافی نباشه! پس اعتراف کنید که این یعنی موفقیت و نه شکست!
در ضمن همون طور که گفتم ، ما (علاقمندان به آسمان شب واقعی) نمیگیم که برنامه ی دیگه ای ساخته نشه ، بلکه می گیم که خودشون زحمت بکشن ، نه این که از اعتبار و نام برنامه ی دیگران استفاده کنند!
امیدوارم جوابتون رو گرفته باشید تا دیگه نگید:
" تعصب يعني همين كه نه شما نه ديگران جوابي براي اين سوالات نداريد ![/quote] "

متظر جواب های " منطقی " شما هستم ! (لطفا دست از لج و لج بازی بردارید!)

م.ح.اربابی فر
01-26-2011, 09:54 PM
ایسنا: کارگردان و مجری برنامه‌ی تلویزیونی «آسمان شب» وجود انحصارطلبی در حلقه‌ی کارشناسان این برنامه را رد و اظهار کرد: طی ماه‌های اخیر، حلقه‌ی کارشناسان این برنامه به ۵۰ تن رسیده بود.

سیاوش صفاریان‌پور در یک گردهمایی نجومی، ضمن تشریح تاریخچه‌ی شکل‌گیری برنامه‌ی «آسمان شب»، به بیان برخی ناگفته‌ها پس از توقف پخش این برنامه پرداخت.

وی با رد اتهام کسب تمکن مالی با استفاده از عنوان برنامه «آسمان شب» که پس از تعطیلی این برنامه از سوی برخی منتقدان مطرح شد، خاطرنشان کرد: کسانی که چنین مواردی را مطرح کرده‌اند، فارغ از بلندنظری و اندیشه‌ای که دنیای نجوم همه را به آن دعوت می‌کنند، هستند.

وی همچنین، ضمن رد ادعای برخی مبنی بر انحصارطلبی و حلقه‌ی تنگ کارشناسان این برنامه، یادآور شد: فردی که به عنوان میهمان یا کارشناس در یک برنامه تلویزیونی حضور می‌یابد، باید دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی باشد و به همین خاطر، کارشناسان اندک اندک به برنامه اضافه می‌شدند.

*** «آسمان شب» ده ساله‌ به خواسته‌ی گزافی تن نداد

صفاریان‌پور با اشاره به تلاش برای انتخاب بهترین افراد به منظور انتقال بهترین محتوا در برنامه «آسمان شب»، اظهار کرد: هدف ما این بود که علاقه‌مندان نجوم در سراسر کشور که شانس حضور در کلاس کارشناسان مطرح و کارکشته را ندارند، به وسیله برنامه «آسمان شب»، از چنین امکانی برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: «آسمان شب» در طول تاریخ ده ساله‌اش به هیچ خواسته‌ی گزافی تن نداد و کسی نتوانست برای امیال دیگری همچون خودنمایی و ظاهرسازی و ترویج شبه علم به جای علم، تطمیعش کند.

*** پیشنهاد ادامه «آسمان شب» از سوی دو شبکه دیگر

کارگردان و مجری برنامه «آسمان شب» با بیان اینکه تاکنون دو شبکه‌ی دیگر تلویزیونی پیشنهاد ادامه برنامه «آسمان شب» را مطرح کرده‌اند،‌ گفت: در عین حال باید با تامل بیشتری درباره چگونگی ادامه این مسیر تصمیم‌گیری کنیم.

مجری و کارگردان برنامه تلویزیونی «آسمان شب» با بیان اینکه پایان این برنامه را به فال نیک می‌گیرم، افزود: پیش از این امکان مقایسه‌ی ما با هیچ برنامه‌ای وجود نداشت، در حالی که واگذاری برنامه به تیم جدید، این امکان را فراهم می‌کند.

صفاریان پور خاطرنشان کرد: اگر روزی برنامه‌سازی نجومی در ایران، خواب و رویا بود، امروز امکان ورود به این حوزه برای همه فراهم است و من بسیار امیدوارم که این سرآغاز، به خوبی پیش برود.

وی در ادامه، با اشاره به اینکه عوامل تولید حتی در طول ضبط آخرین برنامه از موضوع پایان یافتن «آسمان شب» بی خبر بودند، اضافه کرد: نخواستیم مخاطبان را به بازی بگیریم و برای همین کاری کردیم که مخاطبان تا لحظه آخر در جریان این موضوع قرار نگیرند.

*** نپرداختن به اوضاع نابه‌سامان نجوم

کارگردان و مجری برنامه «آسمان شب» همچنین، با تاکید بر اینکه این برنامه از ابتدا تا کنون، همیشه جزو پرمخاطب‌ترین برنامه‌های شبکه چهار سیما بوده است، از ابراز محبت مخاطبان و تماس‌های آنها با شبکه تقدیر کرد.

صفاریان پور یک انتقاد جدی به برنامه «آسمان شب» را نپرداختن به اوضاع نابه‌سامان نجوم آماتوری و حرفه‌یی عنوان و در عین حال تاکید کرد: از آنجا که هدف «آسمان شب» ایجاد علاقه و دسترسی ساده عموم مردم به اطلاعات بود، فرصت این موضوع پیش نیامد.

وی در خاتمه، با بیان این که آرزوی عوامل تولید این بود که پایان «آسمان شب»، پایانی در اوج باشد، اظهار کرد: معتقدم به این آرزویمان رسیدیم.

*** «آسمان شب» به دلایل سیاسی تمام نشد

به گزارش ایسنا، در ادامه این گردهمایی نجومی، فواد صفاریان‌پور ـ تهیه کننده برنامه «آسمان شب» ـ نیز در سخنانی، با اشاره به اینکه برنامه‌سازی، روایت یک داستان با شخصیت‌های حقیقی است، اظهار کرد: یافتن افردای که ضمن برخورداری از از دانش، الکن نباشند و توانایی مقابل دوربین قرار گرفتن را نیز داشته باشند، کار ساده‌ای نبود.

وی ادامه داد: کارشناسانی که با «آسمان شب» همکاری می‌کردند، با چگونگی جذب و نگه داشتن مخاطب خود آشنا هستند و این موضوع، یکی از عوامل استمرار حیات این برنامه تلویزیونی بود.

فواد صفاریان‌پور با بیان اینکه ظهور دنباله‌دار «هیل باب» در دهه‌ی هفتاد برای هیچ کس اهمیت نداشت، افزود: این در حالی است که چند سال بعد، وقوع هر ماه گرفتگی با پخش زنده از سوی چند شبکه تلویزیونی همراه شد.

تهیه‌کننده «آسمان شب» با اشاره به اینکه بابت پایان این برنامه، انتقادی بر رسانه نیست، افزود: انتقاد اصلی این موضوع به جامعه نجومی بازمی‌گردد، اینکه افرادی قادرند درون آن ورود، قدرت نمایی و عرض اندام کنند و موجب تعطیلی یک برنامه علمی با کیفیت بالا و با قدمتی ۱۰ ساله شوند.

وی با بیان اینکه «آسمان شب» متعلق به بچه‌های روستایی است که معلمشان با ضبط برنامه، آن را در یک زنگ کلاس برای آنها پخش می‌کرد، لذت «آسمان شب» به همین اندازه بود و اگر کسی می‌خواهد با بداخلاقی، به گونه‌ای دیگر از آن لذت ببرد، مانعی نیست.

فواد صفاریان پور با رد ادعای برخی مبنی بر سیاسی بودن دلایل پایان یافتن برنامه «آسمان شب»، یادآور شد: مشکل اصلی را باید در جامعه نجومی جست‌وجو کرد.

*** هویت یک برنامه تلویزیونی قابل انتقال نیست

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم، پوریا ناظمی ـ روزنامه‌نگار علمی و از هسته اولیه کارشناسان «آسمان شب» ـ ضمن مخالفت با اظهارات سیاوش صفاریان پور که پایان خوب و خوشی برای «آسمان شب» تصویر کرده بود، از اینکه در مراسمی به مناسبت پایان این برنامه حضور دارد ابراز تاسف و اظهار کرد: اتفاقی که برای «آسمان شب» افتاد برای من به عنوان یک روزنامه‌نگار علمی قابل هضم و باورکردنی نیست.

وی با تاکید بر این که «آسمان شب» به تیم دیگری برای ادامه تولید واگذار نشده است، گفت: «آسمان شب» هویت مشخصی داشت که وابسته به هویت سازندگان آن بود و همچون هر برنامه تلویزیونی دیگری در این فرمت، هویت این برنامه قابل انتقال نیست؛ بنابراین «آسمان شب» تمام شد.

وی اضافه کرد: تصور کنید برنامه «نود» به تیمی به جز سازندگان فعلی برنامه واگذار شود، در چنین شرایطی قطعا نمی‌توان ادعا کرد که این برنامه، همان «نود» سابق خواهد بود.

ناظمی «آسمان شب» را کار ارزشمندی ارزیابی و عنوان کرد: ای کاش گروه‌های دیگری نسبت به تولید برنامه نجومی مستقل اقدام می‌کردند تا فرصت رقابت به وجود می‌آمد، در این صورت قطعا «آسمان شب» رشد می‌کرد، همان گونه که برنامه رقیب نیز رشد می‌کرد.

این روزنامه‌نگار علمی با بیان اینکه برادران صفاریان پور ۱۰ سال از عمر خود را صرف پاگرفتن این برنامه کردند، بار دیگر از این که هنگام بهره‌برداری زحمات خود، از این امکان محروم شدند ابراز تاسف کرد.

*** برنامه‌ای دیگر با این نام هویتی مستقل دارد

به گزارش ایسنا، بابک امین تفرشی ـ روزنامه نگار علمی و شاخص‌ترین چهره هسته اولیه کارشناسان «آسمان شب» که در طراحی برنامه نیز با سیاوش صفاریان پور مشارکت داشته است ـ با بیان این که سیاست اصلی این برنامه، تولید علاقه‌مندان جدید به دنیای نجوم بود، گفت: اغلب منتقدان «آسمان شب» منجمان آماتور سابقه‌داری در نقاط مختلف کشور بودند که انتظار داشتند فعالیت‌هایشان در برنامه منعکس شود و مشوقان اصلی برنامه نیز، عموم مردم بودند.

وی در عین حال، نپرداختن به نجوم در شهرستان‌ها را انتقاد واردی به «آسمان شب» ارزیابی و اظهار کرد: مهم‌ترین دلیل این امر ناشی از کمبود اعتبارات بود.

امین تفرشی با بیان اینکه درک هزینه‌بر بودن تولید برنامه علمی باکیفیت برای بسیاری از مدیران سخت است، عنوان کرد: بر خلاف روال تولید برنامه علمی مقابل پرده سبز و بدون کمترین هزینه که هنوز هم در داخل و خارج کشور مرسوم است، سازندگان «آسمان شب» تاکید داشتند که از استودیویی با طراحی فکر شده و چهار دوربین برای تولید برنامه استفاده شود.

این همکار برنامه «آسمان شب» با اشاره به اینکه تولید برنامه‌ به شکل ضبط شده، هزینه‌ها را چهارـ پنج بار افزایش می‌دهد، تاکید کرد: حضور در شهرستان‌ها آرزوی سازندگان این برنامه بود، اما به دلایل یادشده میسر نشد.

وی در ادامه، با اشاره به دو رویکرد برنامه‌سازی نجومی که در یکی منجمان آماتور فعالیت‌های خود را ارائه می‌کنند و در دیگری با سبک روزنامه‌نگاری علمی، به بیان ساده موضوعات کلی نجوم برای عموم مردم پرداخته می‌شود، تصریح کرد: «آسمان شب» چیزی میان این دو رویکرد فعالیت می‌کرد؛ در حالی که شاید بهتر بود که دو برنامه مکمل نجومی وجود داشت که هر یک از این دو رویکرد در یکی از این برنامه‌ها پیاده و به نیاز مخاطبان گوناگون به طور مستقل پاسخ داده می‌شد.

امین تفرشی در خاتمه سخنانش، با تاکید بر اینکه «آسمان شب» هویت مستقلی داشت و اگر برنامه‌ای با این نام از تلویزیون پخش شود، هویتی مستقل خواهد داشت، در عین حال خاطرنشان کرد: «آسمان شب» تمام نشده و می‌توان آن را به گونه‌ای دیگر ادامه داد.

آخرین قسمت از برنامه‌ی «آسمان شب» اواخر آذر ماه از شبکه چهار سیما به روی آنتن رفت

stella
01-27-2011, 10:25 PM
با سلام
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
5 بهمن 1389

سلام!
آقای ابراهیمی ، میشه درباره ی جملات آخرتون توضیح بیشتری بدید!
اگر خبرهای خوشی دارید لطفا به ما هم بگید که ما هم بعد از سه هفته نفس راحتی بکشیم!
به امید آینده ای روشن تر و زیباتر

شايان سليم شهشهانى
01-28-2011, 11:41 AM
بالاخره بعد از يكماه اقاي پوريا ناظمي هم وبلاگ خود را بروز كردند
و متني را هم درباره ي برنامه ي آسمان شب نوشته بودند كه اينجا قرار مي دهم:

نویسنده : پوریا ناظمی

این روزها که می گذرد
فرآیند اسباب کشی فرآیند خسته کننده ای است حتی اگر خودت کار چندانی انجام ندهی و دیگران زحمت کارها را بکشند.

اسباب کشی ما هم با کمک دوستان تمام شد و بعد از مدتی دوباره با وصل شدن اینترنت و بقیه وسایل زندگی داره شروع می شود. در این مدت اما زمان می گذشت و سیل رویدادها هم در جریان بود

برنامه آسمان شب در پایانی حزن آلود به اتمام رسید. تنها خداحافظی این برنامه کلامی کوتاه در هنگام پخش تیتراژ آن بود و احساس اینکه برنامه ای که قریب به 10 سال سعی در ترویج نجوم داشت چه آرام به پایان رسید. چیزی که بیش از پایان برنامه من را شگفت زده کرد اظهار نظرهایی بود که در جامعه مجازی بعد از پایان این برنامه شنیدیم و خواندم . همانطور که در باشگاه نجوم پیشین هم گفتم به نظر من آسمان شب برنامه ای بود با هویت تهیه کنندگانش . کامل نبود اما چه چیزی و یا چه برنامه کاملی سراغ داریم که همه سلیقه ها را پوشش داده باشد. برخی از انتقادها از این برنامه بیشر به شوخی شبیه بود جمله تکراری حلقه بسته کارشناسان که نمی دانم به چه گروهی اطلاق می شود . من شاید به دلیل این که قریب به 2 سال است نه در این برنامه و نه در برنامه های دیگر رادیویی و تلوزیونی حضور نداشتم، بتوانم به جرات بگویم که چنین حلقه ای وجود نداشت دست کم تا جایی که من می شناسم کسی نبود که توانایی حضور در مقابل دوربین را داشته باشد و در این برنامه شرکت نکرده باشد. فهرست طولانی میهمان های این برنامه برای کسانی که این نقد را مطرح می کنند باید کافی باشد.

گفته می شد که در این دانشگاه دروغین برخی کارشناس شدند. دوستان عزیزم لفظ کارشناس الزاما به معنی کسی نیست که دارای مدرک لیسانس باشد. لیسانس در سیستم آموزش عالی ایران به نام مدرک کارشناسی شمرده می شود بنابراین بنده ای که لیسانس ریاضیات دارم ، الزاما کارشناس ریاضیات نیستم. بلکه دارای مدرک کارشناسی در رشته ریاضیات از دانشگاه فردوسی هستم. در حوزه ژورنالیسم و از جمله ژورنالیسم علمی افرادی که در یک حوزه مشخص فعالیت می کنند و اخبار، رویدادها و جریان های آن حوزه را دنبال می کنند کارشناس خوانده می شوند. برای مثال در برنامه تلوزیونی در باره فوتبال کارشناس داوری کسی است که در باره آن حوزه اطلاعات، تخصص و یا تجربه عملی داشته باشد در حالی که ما رشته دانشگاهی داوری نداریم.

لفظ کارشناس برای ارایه کنندگان برنامه های آسمان شب هم به این معنی بود اگر برای آقای ابراهیمی عنوان کارشناس رویت هلال و گرفت ها استفاده می شد به خاطر این بود که ایشان در نجوم آماتوری تمرکز بیشتری در این حوزه داشت و رویدادهای این حوزه را دنبال می کرد و می توانست سوال های مروبطه را پاسخ دهد. درباره من و بابک امین تفرشی و همینطور پژمان هم فرآیند طولانی طی شد تا مسولان موجودیتی به نام روزنامه نگار علمی را بپذیرند و در مورد پژمان مدت بیشتری صرف شد تا قبول کنند عنوان ستاره شناس آماتور کافی است.

داستان باندهای پشت پرده ، مافیای اقتصادی ، کسب درآمد و ... آن قدر عجیب هست که لازم به توضیح نباشد البته من از در آمد برنامه بی اطلاعم اما می دانم دریافتی من به اندازه هزینه رفت و آمدم به محل ضبط و پخش این برنامه در طول سال هایی که به ان کمک می کردم هم نمی شده است.

ای کاش آسمان شب می ماند - نه برای ما که به عنوان سرمایه ای برای برنامه سازی علمی در این کشور - و گروه های دیگر نیز می آمدند و برنامه های دیگری می ساختند و در این رقابت مردم سود می بردند کما اینکه تولد پر شگون و خجسته ماهنامه آسمان شب بیشترین سود را به جامعه منجمان آماتور رساند.

البته انتقادهای زیادی هم بر این برنامه وارد است که باشد برای وقتی دیگر! 

اما پایان آسمان شب جرقه ای را در ذهنم ایجاد کرد که چقدر ساده بسیاری از کارهای جالب و خاطره انگیز ما - که البته شاید فقط برای خودمان ارزش داشته باشد و برای بقیه رویدادی معمولی باشد - به راحتی از حافظه پاک می شود. به همین دلیل تصمیم گرفتم هر از چندگاهی در این وبلاگ خاطره هایی از کارهای قدیمی بگذارم برخی تلخ و برخی شیرین و برخی فقط یادآوری. شاید خاطره ای از برنامه آسمان شب و یا مصاحبه ای در جام جم و یا مجله نجوم. شاید برای خواننده ام چندان فایده ای نداشته باشد اما شاید چیزی از دل این خاطره ها به درد ایشان نیز خورد.

همینطور درس نامه هایی را که برای مدرسه همشهری آماده می کنم را به تدریج اینجا هم منتشر می کنم و همینطور قصد دارم بخش سینمای علمی - تخیلی که مدت طولانی است در ضمیمیه سیب جام جم چاپ می شود را دوباره اینجا بگذارم البته قدری کامل تر و با تفضیل بیشتر . 

شاید این روزها که می گذرد از مانیز خاطره ای خوش در ذهن دیگران بماند

منبع :
pnazemi.persianblog.ir

stella
01-30-2011, 05:16 PM
سلام!
اگه شما هم مطالب وبلاگ آقای ناظمی رو دنبال می کنید، برید یک سری به وبلاگشون بزنید ، مطلب جدیدی گذاشته اند درباره ی "استعا شون" ! راستش من از این مناسبات سردرنمیارم و خیلی هم با شاخه آماتوری آشنا نیستم، فقط در همین حد که گاهی به سایت شاخه می رم تا از اخبارش باخبر بشم، اما صحبت های آقای ناظمی برام سوال برانگز بود!

راستی آقای ابراهیمی ، اگه "امکان داره" درباره ی برنامه های آینده ی برادران صفاریان پور به ما هم بگین! می گم "اگر امکان داره" چون فکر کردم که شاید هنوز موقعش نباشه،اما اگر امکان داره... .
به امید روزهایی روشنتر و شب هایی پرستاره تر!

علی ابراهیمی سراجی
01-30-2011, 10:01 PM
سلام!
اگه شما هم مطالب وبلاگ آقای ناظمی رو دنبال می کنید، برید یک سری به وبلاگشون بزنید ، مطلب جدیدی گذاشته اند درباره ی "استعا شون" ! راستش من از این مناسبات سردرنمیارم و خیلی هم با شاخه آماتوری آشنا نیستم، فقط در همین حد که گاهی به سایت شاخه می رم تا از اخبارش باخبر بشم، اما صحبت های آقای ناظمی برام سوال برانگز بود!

راستی آقای ابراهیمی ، اگه "امکان داره" درباره ی برنامه های آینده ی برادران صفاریان پور به ما هم بگین! می گم "اگر امکان داره" چون فکر کردم که شاید هنوز موقعش نباشه،اما اگر امکان داره... .
به امید روزهایی روشنتر و شب هایی پرستاره تر!

سلام
من فکر می کنم زمان بهتر می تونه این موضوعات رو روشن کنه. الان برادران صفاریان در حال سبک و سنگین کردن پیشنهادات و هدف های آینده هستند. به هر حال آسمان شب برنامه ی بسیار طولانی بود و شاید هم تصمیم داشته باشند مدتی از برنامه سازی دور باشند. ولی ایده های خوبی دارند و می دانم می توانند به راحتی هر یک را اجرا کنند. فراموش نکنیم که همزمان با پخش برنامه های آسمان شب برنامه های غیرنجومی دیگر مثل فرجه، تیک تاک یا مردم ایران سلام را روی آنتن آن هم به صورت زنده داشتند. که همان طور که مستحضر هستید در حیطه برنامه سازی ساخت برنامه های زنده کا ر دشوار و سختی است. من از شما و همه ی دوستان به خصوص منتقدان برنامه آسمان شب تقاضا دارم که در ادامه همین تایپیک به جای پرداختن به برنامه ای که تمام شده است برای ساخت برنامه ای جدید پیشنهادات سازنده ی خود را برای دادن ایده های نو به برادران صفاریان پور ارائه دهند تا در برنامه ی خود لحاظ کنند. مثلاً من یک ایده ای که به این عزیزان دادم ساخت برنامه های نجوم به صورت مستند در شهرهای مختلف ایران بود که نجوم سایر شهرها نیز که به علت کمبود مالی در برنامه آسمان شب کم رنگ بود، پر رنگ تر شود.
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
10 بهمن 1389

doostesetareha
01-30-2011, 10:09 PM
سلام
من فکر می کنم زمان بهتر می تونه این موضوعات رو روشن کنه. الان برادران صفاریان در حال سبک و سنگین کردن پیشنهادات و هدف های آینده هستند. به هر حال آسمان شب برنامه ی بسیار طولانی بود و شاید هم تصمیم داشته باشند مدتی از برنامه سازی دور باشند. ولی ایده های خوبی دارند و می دانم می توانند به راحتی هر یک را اجرا کنند. فراموش نکنیم که همزمان با پخش برنامه های آسمان شب برنامه های غیرنجومی دیگر مثل فرجه، تیک تاک یا مردم ایران سلام را روی آنتن آن هم به صورت زنده داشتند. که همان طور که مستحضر هستید در حیطه برنامه سازی ساخت برنامه های زنده کا ر دشوار و سختی است. من از شما و همه ی دوستان به خصوص منتقدان برنامه آسمان شب تقاضا دارم که در ادامه همین تایپیک به جای پرداختن به برنامه ای که تمام شده است برای ساخت برنامه ای جدید پیشنهادات سازنده ی خود را برای دادن ایده های نو به برادران صفاریان پور ارائه دهند تا در برنامه ی خود لحاظ کنند. مثلاً من یک ایده ای که به این عزیزان دادم ساخت برنامه های نجوم به صورت مستند در شهرهای مختلف ایران بود که نجوم سایر شهرها نیز که به علت کمبود مالی در برنامه آسمان شب کم رنگ بود، پر رنگ تر شود.
با تشکر
علی ابراهیمی سراجی
10 بهمن 1389

آره اینی که گفتین خیلی خوبه. جالب هم از آب درمیاد فقط به نظرم یه مشکل میتونه داشته باشه . اینکه اکثر فعالیتای آماتوری کشور دانش آموزین. پس بالطبع فعالیت ها هم فصل خاص خودشونو دارند یعنی وخت امتحانا نقششون کمرنگ تر میشه.
من که کاره ای نیستم. فقط دارم نظرمو میگم. امیدوارم مث همیشه بهترین تصمیم ممکنو بگیرن !:hope my fake smile

stella
02-02-2011, 11:43 PM
سلام!
آقای ابرهیمی ، ممنون از پاسختون ، حتما با گذشت زمان این ماجرا ها به سر میاد و امیدوارم پایان این انتظار ما ، پایانی خوش و دلنشین باشه! اما ای کاش این انتظار طولانی نشه !
ما دوستداران "آسمان شب " شکی نداریم که برادران صفاریان پور بهترین تصمیمات رو خواهند گرفت!
به نظر من هم نوشتن پیشنهادهامون در این تاپیک فکر خوبیه، امیدوارم کسانی که دم از داشتن فکر های نو و خلاقانه برای ادامه ی برنامه ی "آسمان شب" می زدند، این ماجرا رو جدی بگیرند و به جای این که فقط انتقاد کردن رو بلد باشن ، به فکر سازندگی و پیشرفت چیزهایی که داریم باشن ، نه نابود کردن همین داشته هایی که برای به دست آوردنشون چه زحمت ها که کشیده نشده!
به امید آینده!

narcissus flower
02-03-2011, 12:14 AM
واقعا ای کاش به جای اینکه درختی رو بکنیم کاری میکردیم که یه جنگل داشته باشیم .مسئله اینجاست که این برنامه نه سیاسی بود نه جنجالی (مثل90).فقط مرهمی بود برای منجمان که تنها دلخوشی که داشتند همین برنامه بود .واقعا جای تشکر داره که به جای اینکه این نوع برنامه ها رو زیاد کنند هی میایند سریال جومونگ با صد بار تکرار رو میزارند اما وقتی حرف از علم میشه شرمنده که شبکه ها جای دوتا برنامه علمی ندارند!!

پیام بهرام پور
02-05-2011, 12:26 AM
دوستان! حالا درخواست های خود را از برنامه ی آسمان شب با کادر جدید بگویید!
خیلی مهم است که فقط شعار ندهیم! باید بگوییم که چه می خواهیم از برنامه ی نجومی خودمان

امیر حسن زاده
02-05-2011, 09:59 AM
نویسنده : پوریا ناظمی
گفته می شد که در این دانشگاه دروغین برخی کارشناس شدند. دوستان عزیزم لفظ کارشناس الزاما به معنی کسی نیست که دارای مدرک لیسانس باشد. لیسانس در سیستم آموزش عالی ایران به نام مدرک کارشناسی شمرده می شود بنابراین بنده ای که لیسانس ریاضیات دارم ، الزاما کارشناس ریاضیات نیستم. بلکه دارای مدرک کارشناسی در رشته ریاضیات از دانشگاه فردوسی هستم. در حوزه ژورنالیسم و از جمله ژورنالیسم علمی افرادی که در یک حوزه مشخص فعالیت می کنند و اخبار، رویدادها و جریان های آن حوزه را دنبال می کنند کارشناس خوانده می شوند. منبع :pnazemi.persianblog.ir

چند ماه پيش جناب آقاي صقري در نقدي مسئله پدر پسر شجاع را مطرح كردند! و فرمودند كه
«چه معیاری برای " پدر شدگی " در یک علم وجود دارد و چه مرجعی هست که مدرک " پدریت " میدهد که ما هم برویم و اقدام کنیم ؟!!»

مشابه همين سوال را مي خواهم از "كارشناسان" و "ژورناليست هاي علمي" برنامه آسمان شب بيرسم. چه مرجعي است كه مدرك "كارشناسي نجوم" مي دهد؟

stella
02-06-2011, 07:20 PM
دوستان! حالا درخواست های خود را از برنامه ی آسمان شب با کادر جدید بگویید!
خیلی مهم است که فقط شعار ندهیم! باید بگوییم که چه می خواهیم از برنامه ی نجومی خودمان

دوست عزیز ، فکر کنم قرار شد در این جا به "برادران صفاریان پور" برای ساخت برنامه در آینده پیشنهاد بدیم ، نه به کادر جدید آسمان شب !
ولی اگه می خواین به این افراد جدید هم پیشنهاد بدیم ، اولین پیشنهاد من اینه که :
لطف کنن و برنامه رو به "سازندگان اصلیش" برگردونن ! چون اگه این کار رو نکنن!
با احترام!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پیام بهرام پور
02-06-2011, 10:10 PM
دوست عزیز ، فکر کنم قرار شد در این جا به "برادران صفاریان پور" برای ساخت برنامه در آینده پیشنهاد بدیم ، نه به کادر جدید آسمان شب !
ولی اگه می خواین به این افراد جدید هم پیشنهاد بدیم ، اولین پیشنهاد من اینه که :
لطف کنن و برنامه رو به "سازندگان اصلیش" برگردونن ! چون اگه این کار رو نکنن!
با احترام!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

دوستان گرامی لطف بفرمایید از این به بعد تمام مباحث ارائه شده با دلیل و مدرک باشد
لطف بفرمایید و توضیح دهید که سازندگان اصلی برنامه به چه کسی می گویند و این که بفرمایید برنامه ای که تهیه کننده اش آقای صفاریان پور بودند "آسمان شب" بود یا "آسمان شب طبیعت فراموش شده"
دوستانی که با سیستم صدا و سیما ارتباط دارند می دانند که پسوند و پیشوند برای یک برنامه به چه معنی است

پیام بهرام پور
02-06-2011, 11:00 PM
چند ماه پيش جناب آقاي صقري در نقدي مسئله پدر پسر شجاع را مطرح كردند! و فرمودند كه
«چه معیاری برای " پدر شدگی " در یک علم وجود دارد و چه مرجعی هست که مدرک " پدریت " میدهد که ما هم برویم و اقدام کنیم ؟!!»

مشابه همين سوال را مي خواهم از "كارشناسان" و "ژورناليست هاي علمي" برنامه آسمان شب بيرسم. چه مرجعي است كه مدرك "كارشناسي نجوم" مي دهد؟

با تشکر از آقای حسن زاده ی عزیز (استاد گرانقدرم که امیدوارم بنده را به یاد بیاورند!)

آقای ناظمی در وبلاگ خود فرمودند که:
گفته می شد که در این دانشگاه دروغین برخی کارشناس شدند. دوستان عزیزم لفظ کارشناس الزاما به معنی کسی نیست که دارای مدرک لیسانس باشد. لیسانس در سیستم آموزش عالی ایران به نام مدرک کارشناسی شمرده می شود بنابراین بنده ای که لیسانس ریاضیات دارم ، الزاما کارشناس ریاضیات نیستم. بلکه دارای مدرک کارشناسی در رشته ریاضیات از دانشگاه فردوسی هستم. در حوزه ژورنالیسم و از جمله ژورنالیسم علمی افرادی که در یک حوزه مشخص فعالیت می کنند و اخبار، رویدادها و جریان های آن حوزه را دنبال می کنند کارشناس خوانده می شوند. برای مثال در برنامه تلوزیونی در باره فوتبال کارشناس داوری کسی است که در باره آن حوزه اطلاعات، تخصص و یا تجربه عملی داشته باشد در حالی که ما رشته دانشگاهی داوری نداریم.

از این که بگذریم بعضی از افراد حتی مدرک کارشناسی را هم نداشتند در برنامه آسمان شب به عنوان مهمانی که کارشناس خوانده می شدند حضور می یافتند!
دوستانی که دیپلم داشتند هرچند اطلاعات کمی داشتند
البته بنده بگویم که اصلاً منظورم این نیست که فردی که دیپلم دارد دارای جایگاه پایینی است! اصلاً به هیچ عنوان مدرک در ایران بیانگر توانایی فرد نیست
اما منظورم این است که حتی اگر کسی با مدرک کارشناسی هم کارشناس نامیده می شد ممکن است قابل اقماض باشد اما یک فرد دیپلمه چه؟

پیام بهرام پور
02-06-2011, 11:09 PM
دوستان بحث اگر بر مبنای تعصبات یا بی اطلاعی باشد عموماً ثمری نخواهد داشت، لذا از این به بعد سعی می کنم پیشنهاد ارائه کنم و از همه ی دوستان هم می خواهم پیشنهاداتشان را ارائه کنند.
اولین موضوعی که به نظرم می رسد این است که عنوان مهمانان چه باشد خوب است؟

علی ابراهیمی سراجی
02-06-2011, 11:13 PM
دوستان گرامی لطف بفرمایید از این به بعد تمام مباحث ارائه شده با دلیل و مدرک باشد
لطف بفرمایید و توضیح دهید که سازندگان اصلی برنامه به چه کسی می گویند و این که بفرمایید برنامه ای که تهیه کننده اش آقای صفاریان پور بودند "آسمان شب" بود یا "آسمان شب طبیعت فراموش شده"
دوستانی که با سیستم صدا و سیما ارتباط دارند می دانند که پسوند و پیشوند برای یک برنامه به چه معنی است

جناب بهرام‌پور عزيز
با سلام
برنامه‌ي آسمان شب از سال 1378 تا 1380 به تعداد 100 برنامه با اجراي مهندس دالكي بر روي آنتن‌ها بود. برنامه‌ي آسمان شب طبيعت فراموش شده با تهيه كنندگي سياوش صفاريان‌پور از ارديبهشت 1379 با يك برنامه روي آنتن رفت. تا اين‌كه با پايان يافتن برنامه‌ي مهندس دالكي، برنامه‌ي آسمان شب طبيعت فراموش شده روي روال افتاد و رسماً كار خود را آغاز كرد.
سيستم اجراي 2 برنامه هم متفاوت بود. در واقع در برنامه‌ي آسمان شب مهندس دالكي بدون استفاده از شخصي خود كار اجرا و كارشناسي را انجام مي‌داد. برنامه در اواخر كار به 5 آيتم مختلف نجمومي هم رسيده بود. تنها كارشناس اين برنامه كه 2 بار هم حضور پيدا كرد خانم نفيسه نعيمي‌پور از فعالان نجوم آماتوري و مدير سابق رصدخانه‌ي مركز علوم و ستاره‌شناسي بود كه البته حق استادي به گردن بنده نيز دارند. در تيتراژ برنامه‌ي جناب صفاريان هم دائماً ذكر مي‌شد "آسمان شب، طبيعت فراموش ده" الگوي تيتراژ هم فكر كنم از قصه‌هاي شب راديو سراسري كه ساعت 22 شب پخش مي‌شود برداشت شده بود.
با تشكر
علي ابراهيمي سراجي
17 بهمن 1389

علی ابراهیمی سراجی
02-06-2011, 11:31 PM
با تشکر از آقای حسن زاده ی عزیز (استاد گرانقدرم که امیدوارم بنده را به یاد بیاورند!)

آقای ناظمی در وبلاگ خود فرمودند که:

از این که بگذریم بعضی از افراد حتی مدرک کارشناسی را هم نداشتند در برنامه آسمان شب به عنوان مهمانی که کارشناس خوانده می شدند حضور می یافتند!
دوستانی که دیپلم داشتند هرچند اطلاعات کمی داشتند
البته بنده بگویم که اصلاً منظورم این نیست که فردی که دیپلم دارد دارای جایگاه پایینی است! اصلاً به هیچ عنوان مدرک در ایران بیانگر توانایی فرد نیست
اما منظورم این است که حتی اگر کسی با مدرک کارشناسی هم کارشناس نامیده می شد ممکن است قابل اقماض باشد اما یک فرد دیپلمه چه؟

با سلام
در ايران متأسفانه اين رسم غلطي شده كه همه همديگر را كارشناس مي دانند. اين يك مسئله‌ي طبيع است. مثلاً در سيستم نظامي از ستوانسوم تا سرواني سه درجه فاصله است ولي همه همديگر را سروان صدا مي كنند! يا كسي كه در كارداني يك رشته مهندسي تحصيل كرده و در كارشناسي مهندس مي‌شود صدا مي‌كنند مهندس. يا اصلاً چرا جاي دوري برويم تو كوچه خيابون نديدن بهتون بگن مهندس؟!!!!
اين به خاطر نبود علم مورد نظر در تحصيلات دانشگاهي است كه چنين عناويني شايد به ناچار گذاشته مي‌شود. نجوم آماتوري هم همان‌طور كه دوست گرامي آقاي ناظمي فرمودند در حيطه‌ي رشته‌هاي بي‌دانشگاه است و صرفاً چون عناوين مشابهي كه القاي شاخص‌بودن فرد در رشته‌ي مورد نظر را داشته باشد و بتوان به بيننده بقبولاند كه اين فرد در اين شاخه‌ي علم تبحر دارد لذا از اين عناوين استفاده مي‌شود.
البته آن‌چه كه به ياد دارم بعدها از اين عناوين ديگر استفاده نشد. البته آقاي صفاريان‌پور دخالتي در عنوان فرد نمي‌كردند و هميشه از كارشناس مي‌پرسيدند كه عنوانشان چه باشد؟ من خودم يادم هست كه واژه‌ي بهتري به نام پژوهشگر در حيطه‌ي كاري خود يافته بودم كه به نظرم از كارشناس ارج و قرب بهتري دارد.
با تشكر
علي ابراهيمي سراجي
17 بهمن 1389

پیام بهرام پور
02-06-2011, 11:33 PM
با سلام
در ايران متأسفانه اين رسم غلطي شده كه همه همديگر را كارشناس مي دانند. اين يك مسئله‌ي طبيع است. مثلاً در سيستم نظامي از ستوانسوم تا سرواني سه درجه فاصله است ولي همه همديگر را سروان صدا مي كنند! يا كسي كه در كارداني يك رشته مهندسي تحصيل كرده و در كارشناسي مهندس مي‌شود صدا مي‌كنند مهندس. يا اصلاً چرا جاي دوري برويم تو كوچه خيابون نديدن بهتون بگن مهندس؟!!!!
اين به خاطر نبود علم مورد نظر در تحصيلات دانشگاهي است كه چنين عناويني شايد به ناچار گذاشته مي‌شود. نجوم آماتوري هم همان‌طور كه دوست گرامي آقاي ناظمي فرمودند در حيطه‌ي رشته‌هاي بي‌دانشگاه است و صرفاً چون عناوين مشابهي كه القاي شاخص‌بودن فرد در رشته‌ي مورد نظر را داشته باشد و بتوان به بيننده بقبولاند كه اين فرد در اين شاخه‌ي علم تبحر دارد لذا از اين عناوين استفاده مي‌شود.
البته آن‌چه كه به ياد دارم بعدها از اين عناوين ديگر استفاده نشد. البته آقاي صفاريان‌پور دخالتي در عنوان فرد نمي‌كردند و هميشه از كارشناس مي‌پرسيدند كه عنوانشان چه باشد؟ من خودم يادم هست كه واژه‌ي بهتري به نام پژوهشگر در حيطه‌ي كاري خود يافته بودم كه به نظرم از كارشناس ارج و قرب بهتري دارد.
با تشكر
علي ابراهيمي سراجي
17 بهمن 1389

ممنون
آقای ابراهیمی حالا ممکن هست که بفرمایید پیشنهاد شما چیست برای عناوین؟ به نظر شما چه بگوییم که هم حرمت مهمان حفظ شود و هم به کسی که مدرک را دارد بر نخورد که کسی که این مدرک را ندارد با این عنوان خطاب می شود؟
دست گلتون پیشاپیش درد نکنه که امروز اینقدر زود و خوب جواب ما رو می دین

nima
02-06-2011, 11:38 PM
برنامه‌ي آسمان شب از سال 1378 تا 1380 به تعداد 100 برنامه با اجراي مهندس دالكي بر روي آنتن‌ها بود.

یادش بخیر!

علی ابراهیمی سراجی
02-06-2011, 11:47 PM
ممنون
آقای ابراهیمی حالا ممکن هست که بفرمایید پیشنهاد شما چیست برای عناوین؟ به نظر شما چه بگوییم که هم حرمت مهمان حفظ شود و هم به کسی که مدرک را دارد بر نخورد که کسی که این مدرک را ندارد با این عنوان خطاب می شود؟
دست گلتون پیشاپیش درد نکنه که امروز اینقدر زود و خوب جواب ما رو می دین

ممنونم جناب بهرام‌پور
اگر كسي روزنامه‌نگار بود كه همان عنوان، تحصيلات آكادميك در رشته‌ي نجوم (نه كارشناسي فيزيك يا ...) داشت كه همان كارشناس نجوم معرفي شود و اگر كسي تحصيلات آكادميك در آن رشته نداشت من همان واژه‌ي پژوهشگر را مناسب مي‌دانم. در واقع پژوهش و علم 2 فاكتور ناگسستني هستند. و هر كسي كه چيزي در علم مي‌داند حاصل پژوهش‌هاي او بوده و بس.
با تشكر
علي ابراهيمي سراجي
17 بهمن 1389

پیام بهرام پور
02-07-2011, 12:08 AM
ممنونم جناب بهرام‌پور
اگر كسي روزنامه‌نگار بود كه همان عنوان، تحصيلات آكادميك در رشته‌ي نجوم (نه كارشناسي فيزيك يا ...) داشت كه همان كارشناس نجوم معرفي شود و اگر كسي تحصيلات آكادميك در آن رشته نداشت من همان واژه‌ي پژوهشگر را مناسب مي‌دانم. در واقع پژوهش و علم 2 فاكتور ناگسستني هستند. و هر كسي كه چيزي در علم مي‌داند حاصل پژوهش‌هاي او بوده و بس.
با تشكر
علي ابراهيمي سراجي
17 بهمن 1389

ممنون از پیشنها شما آقای سراجی، پژوهشگر خوش اخلاق و خوش قلم و دوست داشتنی نجوم:have a nice day:
اما یکی از دوستان من هم پیشنهادی داد که دیدم خالی از لطف نیست اگر ارائه شود:
...
ببنید اساسا لازم نیست عنوانی بهشون داده بشه
یا کارشناس هستن واقعا و یا عرفا که خب میشن کارشناس
یا نیستن که میشن مهمان!
مگر کار ما نجوم اماتوری نیست؟ پس چرا اینقدر عناوین مهم شده؟!!
....
خیلی ممنونم از نظر دوستان! نظرتان را شما هم بگویید

Astronomer
02-07-2011, 04:52 PM
سلام!
خبرنگار
فعال ...
منجم آماتور
پژوهشگر
علاقه مند
كارشناس
استاد (خوب ما دكتر ميرترابي ها هم داريم ديگه)
مدرس (با بالايي فرق داره به خدا!!!!)
و خيلي عنوان هاي ديگه كه به نظر من با توجه به حوزه ي فعاليت خود فرد، بايد تعيين شود!

rezash
02-07-2011, 09:26 PM
بهترین عنوان منجمه با پسوند یا پیشوند
منجم با تجربه
منجم قدیمی
منجم فعال
منجم اماتور
ستاره شناس اماتور یا حرفه ای
اخترشناس اماتور یا حرفه ای
و غیره..
اماتور بمعنای علاقه مند است.
البته دکتر مهندس کارشناس و غیره هم خیلی خوبه ولی اکثرا تخصصیه و فکر کنم در نجوم رصدی حرف اول را علاقه پشتکار و تجربه میزنه من خیلی از اشخاص با مدارک بالا رو میشناسم که تازه به نجوم علاقه مند شدند.
در کلاس نجوم رصدی افرادی با سنین مختلف و سطح سواد مختلف شرکت میکنن و بنا به سطح علاقه مندیشون پیشرفت میکنن.
اقای ابرهیمی سراجی رو من با مقاله هاشون در مورد کسوف وماه گرفتگی شناختم(در این فروم و در مجله نجوم)و اصلا" هم نمیدونم مدرکشون چیه.از مطالبشون استفاده کردم ویاد گرفتم پس به عنوان یک کارشناس قبولش دارم.
یا اقای امین تفرشی با فعالیتها شون در زمینه نجوم میشناسم و مدرکشون زیاد نمیتونه حداقل برای من به عنوان یک منجم علاقه مند مهم باشه.قصد من فرا گیری نجوم از این اساتید میباشد و حتی تعلیم دادن به تازه کار ها ست.
الان ما دندانپزشک تجربی داریم که مشتری بیشتری داره به خاطر کار بهترش.
مکانیک با تجربه خیلی بهتر از دکترای مکانیک هست.هر چند دکتر با تجربه بهتره.
و تقریبا" اکثر افراد به خصوص منجمهای اماتور سریعا" تشخیص میدن که شخصی در مورد نجوم شخصی با اطلاع هست یا نه.
البته این رو هم قبول دارم شاید در برنامه اسمان شب خیلی ها امدند و خیلی ها هم نیامدند.
البته ببخشید مثال اوردم.و نظرم کاملا" شخصیه.

شايان سليم شهشهانى
02-07-2011, 11:43 PM
بهترین عنوان منجمه با پسوند یا پیشوند
منجم با تجربه
منجم قدیمی
منجم فعال
منجم اماتور
ستاره شناس اماتور یا حرفه ای
اخترشناس اماتور یا حرفه ای
و غیره..
اماتور بمعنای علاقه مند است.

فكر كنم اگر اين القاب را هم به گردانندگان برنامه نسبت دهيم باز هم كساني (از هر دو طرف دعوا!) (بالاخره نمي شود حقيقت را كتمان كرد) بگويند:
"كدام مرجع است كه مدرك با تجربگي نجوم مي دهد؟ يا مدرك اماتور بودن ، يا مدرك فعّالي!، اگر هست بگوييد ما هم اقدام كنيم!". (ببينيد يك نيم صفحه از مجله نجوم چقدر مي تواند در ديد نجومي(seeing)(!) افراد موثر باشد.)
همانطور كه اقاي ناظمي هم اشاره كردند ، "كارشناس"ي كه به بعضي از كارشناسان(!) برنامه اسمان شب نسبت داده مي شد ، تنها نشان دهنده ي اين است كه فرد مورد نظر با تجاربي كه دارد و اطلاعاتي كه در ان زمينه كسب كرده است ، لياقت كارشناس خطاب شدن را دارد ، مثل كارشناس داوري در برنامه ي نود!
البته من ، هم مي گويم كه:
اگر اقاي صفاريان پور حدس مي زدند كه شايد ان كارشناس نوشتن ها اين همه جنجال(!) بپا كند ، خب عقل سليم حكم مي كند كه از بروز جنجال جلوگيري كنيم!
و هم مي گويم كه:
ايا واقعا بغير از محدود بودن مهمانان برنامه اسمان شب(كه درباره ي اين قضيه نظري ندارم) ، تنها مشكل اين برنامه نوشتن يك كارشناس گوشه ي قاب شبكه ٤ بود!؟ (البته بر تبعاتي كه اين حركت مي تواند بر ذهن مردم داشته باشد، كاملا واقفم ، اما ايا واقعا ان تبعات مضر ، بر نبودن برنامه ي اسمان شب (حتي براي ٢-٣ ماه) ارجحيت دارد؟)

rezash
02-08-2011, 01:45 AM
تا حدودی با حرف شما موا فقم که مرز مشخصی و بارزی وجود نداره.
ولی قبول کنید مدرک درسی نشان دهنده توانایی افراد در فعالیتهای حرفه ای و اماتور نیست.
در مورد برنامه اسمان شب هم بگم که این حق متصدیان یک برنامه است که نسبت به سلیقه و طرز فکر و تا حدود زیادی ذائقه مخاطب خود افراد کارشناس یا غیر کارشناس را به برنامه دعوت کنند.و به احتمال خیلی زیاد هم همه راضی نباشند.
به نظر من در رادیو صدا و در تلویزیون سیما و تیپ و قیافه افراد مهمه.ایا میتوانند با تمام دانش و تجربه ای که دارند جذب مخاطب کنند.طرز بیان و حتی حرکات کوچک فیزیکی به خصوص در یک برنامه تلویزیونی خیلی اهمیت داره.
البته من هم نسبت به برنامه اسمان شب ایراد دارم و در تایپیکهای قبلی عنوان کردم.ولی اگر خودم جای اقای صفاریان پور بودم با 40 دقیقه برنامه در هفته و با توجه به تمام شرایط ذکر شده چه گزینه هایی و با چه معلوماتی داشتم.
همین که برنامه ی نسبتا" موفق و حداقل برای علاقه مندان به نجوم مهم بوده جای خوشحالیه.
(هر چند برنامه مشابه ی برای رقابت نداشته)
باز هم من چون در بطن کار نبودم نمیتونم قضاوت درستی داشته باشم.
به خدا از نیم صفحه مجله نجوم به عنوان منبع استفاده نکردم.ولی اگر چند بار مطالب یا گفته هاتون رو ببینم و یا بشنوم حداقل با درصد کمی میتونم بگم چقدر نجومی هستید.همین مورد برای شما هم صدق میکنه که بقیه رو ارزیابی کنید.
در گستره علم نجوم شاخه های بسیاری وجود داره.و اکثرا" هم به قسمتی از این شاخه ها علاقه مندند وبیشتر وقت خود را صرف علاقه مندی خود میکنند که همین باعث میشه در این شاخه خاص مثلا"(سیارات دنباله دارها متغییرها کهکشانها و غیره...)تبحر بیشتری داشته باشند.

علی ابراهیمی سراجی
02-08-2011, 03:37 PM
سلام دوستان
به نظر من عنوان كارشناس يك بحث حاشيه‌اي هست كه داريم به آن مي‌پردازيم. عنوان در يك برنامه‌ي علمي بايستي تعريف شده و استاندارد باشد و ما در ايران به علت نبود يك ساختار درست ممكن است از عناوين ديگري استفاده كنيم. از عناوين بسياري مي‌توان استفاده كرد ولي كارشناس يك لفظ مرسوم است. با اين حال اگر شخصي آماتور اسمش در برنامه كارشناس بوده ادعايي در نجوم حرفه‌اي نداشته. نهايتاً مي‌توان اين 2 را تفكيك كرد. كارشناس نجوم آماتوري و كارشناس نجوم حرفه‌اي.
به نظرم بياييد در مورد نحوه‌ي ساخت برنامه، ساختار، محتوا و تنوع صحبت كنيم. مثلاً برنامه كجا ساخته شود؟ دكور چگونه باشد؟ چه آيتم‌هايي داشته باشد؟ احساس مي‌كنيد در برنامه‌ي آسمان شب به چه موضوعاتي پرداخته نشده است؟ و غيره
با تشكر
علي ابراهيمي سراجي
19 بهمن 1389

rezash
02-08-2011, 06:07 PM
به نظر من هم موضوع رو خیلی کش دادیم و به نتیجه ای هم نرسیدیم.
فعلا" که نه برنامه قبلی پخش میشه نه از سری جدیدش خبریه.
من به نوبه خودم در مواقعی که به شرایط جوی و یا شبهای مهتابی میرسم ونمیتونم رصد کنم دوست دارم برنامه نجومی درست و حسابی ببینم.وا قعا" نبود یه برنامه تلویزیونی خلا بزرگیه.
در هر حال من که با این فروم ودوستان نجومیش خیلی حال میکنم واز همتون ممنونم.

پیام بهرام پور
02-09-2011, 09:52 PM
سلام دوستان
به نظر من عنوان كارشناس يك بحث حاشيه‌اي هست كه داريم به آن مي‌پردازيم. عنوان در يك برنامه‌ي علمي بايستي تعريف شده و استاندارد باشد و ما در ايران به علت نبود يك ساختار درست ممكن است از عناوين ديگري استفاده كنيم. از عناوين بسياري مي‌توان استفاده كرد ولي كارشناس يك لفظ مرسوم است. با اين حال اگر شخصي آماتور اسمش در برنامه كارشناس بوده ادعايي در نجوم حرفه‌اي نداشته. نهايتاً مي‌توان اين 2 را تفكيك كرد. كارشناس نجوم آماتوري و كارشناس نجوم حرفه‌اي.
به نظرم بياييد در مورد نحوه‌ي ساخت برنامه، ساختار، محتوا و تنوع صحبت كنيم. مثلاً برنامه كجا ساخته شود؟ دكور چگونه باشد؟ چه آيتم‌هايي داشته باشد؟ احساس مي‌كنيد در برنامه‌ي آسمان شب به چه موضوعاتي پرداخته نشده است؟ و غيره
با تشكر
علي ابراهيمي سراجي
19 بهمن 1389

بله! به ترتیب به این مباحث هم می پردازیم!
سعی داریم همه چیز را به خوبی بررسی کنیم

به نظر من هم موضوع رو خیلی کش دادیم و به نتیجه ای هم نرسیدیم.
فعلا" که نه برنامه قبلی پخش میشه نه از سری جدیدش خبریه.
من به نوبه خودم در مواقعی که به شرایط جوی و یا شبهای مهتابی میرسم ونمیتونم رصد کنم دوست دارم برنامه نجومی درست و حسابی ببینم.وا قعا" نبود یه برنامه تلویزیونی خلا بزرگیه.
در هر حال من که با این فروم ودوستان نجومیش خیلی حال میکنم واز همتون ممنونم.

دوستان عزیز با نظر شما در رابطه با این که این بحث هیچ فایده ای ندارد کاملاً مخالف هستم و اعلام می کنم از همین حضور چند نفری یه نکته ی مهم را متوجه شدم:
این که برای مخاطبان معمولی برنامه (که هیچ ادعا و توقعی جز مشاهده ی یک برنامه ی خوب ندارند) اصلاً موضوعیت ندارد که عنوان مهمانان چه باشد!!
مخاطبین فقط برنامه ی خوب می خواهند و فقط کسانی که احساس می کنند می توانستند در این برنامه حضور داشته باشند (اما حضور ندارند) اینقدر روی این موضوع حساس شدند:sFun_bangdesk:
بنابراین گفتن این موضوع که عنوان مهمانان چه باشد خیلی مطرح نیست برای مخاطبان معمولی برنامه (البته به نظر من و کسانی که در این تاپیک حضور داشتند و اظهار نظر کردند)
اما بسیار خوب است که به این موضوع توجه شود.
اما موضوع دیگری که می خواهیم بررسی کنیم:
علاقه دارید که میان برنامه هایی که پخش می شود چه ویژگی هایی داشته باشد؟ دوست دارید فقط زیبا باشد و یا نکته ای علمی هم هم در آن باشد. لطفاً نظرتان را کامل بگویید

rezash
02-10-2011, 12:10 AM
تا حدودی با شما موافقم اقای بهرام پور.
به این دلیل که من به نوبه خودم معتقدم هر شخصی که بتونه به دیگران تعلیم بده. با اطلاعاتش و با نوع مناسب تدریس کردنش باید تقدیر بشه.
من خودم فعلا" شرایط لازم را ندارم.
حتما" هم لازم نیست شخص در برنامه تلویزیونی شرکت کنه یا کلاس درس تشکیل بده.در همین فروم یا دیگر سایتها یا تور های نجومی وغیره... هم میشه ثواب کرد.اکثر بر و بچه های نجومی با مطالب و مو ضو عات برنامه ی عامه پسندی مثل اسمان شب اشنایی دارند وبیشتر براشون یه دوره است.
من خودم تقریبا" از نظر رصدی تا حدی تجربه دارم.ولی یه شب یه بچه 10 ساله چند مورد مهم رو یاد گرفتم که نمیدونستم و همیشه در ذهنم مونده و برای من ارزشمنده. و از خیلی های دیگه مثل افراد همین فروم اوااستار.
اگر هم گفتم بحث رو ادامه ندیم.منظورم بحث تعریف کارشناس بود.که اینطور که معلومه خیلی سلیقه ها متفاوته.به نظرم همین بچه ده ساله هم میتونه به عنوان کارشناس در برنامه اسمان شب شرکت کنه.

narcissus flower
02-10-2011, 01:04 AM
تا حدودی با شما موافقم اقای بهرام پور.
به این دلیل که من به نوبه خودم معتقدم هر شخصی که بتونه به دیگران تعلیم بده. با اطلاعاتش و با نوع مناسب تدریس کردنش باید تقدیر بشه.
من خودم فعلا" شرایط لازم را ندارم.
حتما" هم لازم نیست شخص در برنامه تلویزیونی شرکت کنه یا کلاس درس تشکیل بده.در همین فروم یا دیگر سایتها یا تور های نجومی وغیره... هم میشه ثواب کرد.اکثر بر و بچه های نجومی با مطالب و مو ضو عات برنامه ی عامه پسندی مثل اسمان شب اشنایی دارند وبیشتر براشون یه دوره است.
من خودم تقریبا" از نظر رصدی تا حدی تجربه دارم.ولی یه شب یه بچه 10 ساله چند مورد مهم رو یاد گرفتم که نمیدونستم و همیشه در ذهنم مونده و برای من ارزشمنده. و از خیلی های دیگه مثل افراد همین فروم اوااستار.
اگر هم گفتم بحث رو ادامه ندیم.منظورم بحث تعریف کارشناس بود.که اینطور که معلومه خیلی سلیقه ها متفاوته.به نظرم همین بچه ده ساله هم میتونه به عنوان کارشناس در برنامه اسمان شب شرکت کنه.

بنده هم کاملا موافقم عنوان افراد که سطح سواد افراد رو کاملا مشخص نمیکنه مخصوصا اگر از علوم میان رشته ای باشه آنچه که مهم هست علم فرد در عمل ه و فن بیان او در گفتن و فهماندن به دیگران است .خیلی از اساتید هستند که دکتری هستند اما دریغ از یه ذره فن بیان.
یه نکته هم اینکه با اینکه همه ی ما آسمان شب(طبیعت فراموش شده)رو دوست داشتیم اما حالا که تموم شده باید بادید مثبت منتظر سری جدید باشیم کسی چه میدونه شاید خوب بود!:wink:

na3r
02-12-2011, 05:49 PM
http://irupload.ir/images/53452367249633479231.jpg
یه دفه دلم واسه آسمان شب تنگ شد...!

واسه اینکه شمام مث من دلتون تنگ شه ، لینک دانلود آهنگ (کامل) تیتراژ برنامه (http://s1.picofile.com/file/6345304824/Capriccio_espagnol4.mp3.html) رو میزارم.
شاید بعضیا هیچ وقت به طور کامل آهنگ Capriccio Espagnol اثر ریمسکی کورساکوف (http://s1.picofile.com/file/6345304824/Capriccio_espagnol4.mp3.html) رو نشنیده باشن..!

http://s1.picofile.com/file/6345304824/Capriccio_espagnol4.mp3.html

http://it.stlawu.edu/~rkreuzer/pbearse/rimsky-korsakov.jpg

پیام بهرام پور
02-12-2011, 10:15 PM
علاقه دارید که میان برنامه هایی که پخش می شود چه ویژگی هایی داشته باشد؟ دوست دارید فقط زیبا باشد و یا نکته ای علمی هم هم در آن باشد. لطفاً نظرتان را کامل بگویید

دوستان عزیز لطفاً نظراتتان را بفرمایید.:wink:

169
02-13-2011, 03:36 PM
خب ببین پیام به نظرم بهتره هدف برنامه رو تعیین کنند!
برنامه ای که می خواد به چی برسه؟!
1- دانش نجومی مردم عام رو درست و بالا ببره؟
2- آموزش نجوم به صورت اماتوری ولی کاربردی به منظور تولید علم؟
3- آموزش نجوم در حد حرفه ای برای منجمهای اماتور که میخواهند یه دید گسترده از نجوم ببینند؟

من نظرم اینه که الان تعداد منجمهای جوان اماتور به اندازه ی کافی(حتی بیشتر از اون چیزی که فکرشو کنیم) در کشور وجود دارند!باید برنامه برای این منجم های جوان با هدف حرفه ای شدن بیشتر کارها و کارهای تحقیقاتی ساخته بشه!!! فکر میکنم تا الان مردم هم تا حدودی با نجوم آشنا شدن و اونهایی هم که به طالع بینی و ... اعتقاد دارند معمولا افراد قدیمی هستند! در کل فکر میکنم به هدفمون رسیدیم!!! باید حالا از این افراد آموزش دیده استفاده کنیم!!! برای این افراد موضوعاتی برای پژوهش مادالعمر تعیین کنیم که هرکسی با تناسب به علاقه و امکانات به اون سمت کشیده بشه و به صورت مستمر این کارو ادامه بده و پا نکشه!!! این طوری نجوم کشور شامل تعداد زیادی شاخه اصلی میشه و هر کدوم برای یه مدت خیلی خیلی زیاد تداوم داره!!! به نظرم الان شاخه هایی که هست اینان: ساخت تلسکوپ، المپیاد نجوم، محصولات نجومی،ساخت ابزارهای نجومی،اختفا،عکاسی نجومی،تالیف کتاب و چندتا هستش که اونا هنوز کاملا مطرح نشده!!
مشکل منجم های کشور اینه که خیلی از این شاخه به اون شاخه می پریم! باید این مشکل رو با تعیین اهدافی از بین برد و هر منجمی در یک زمینه خاص به تخصص لازم برسه!!!

خلاصه حرفام: برنامه ای که ساخته میشه باید :
1- اولا مختص منجم ها باشد!
2- استفاده کاربردی از نجوم برای تولید محتوای علمی
3- تعیین هدف برای منجم ها
4- فراگیر بودن آموزش ها در کل کشور
5- یکپارچه سازی نجوم کشور
6- تخصصی تر شدن فعالیت ها
7- استفاده حداکثری از امکانات موجود

amehrani1389
02-23-2011, 12:22 PM
با سلام به رصدگران محترم

این اولین حضورم در کلوپ آوااستار است. فرصتی رو برای خوندن تمام مطالبی که در این تایپیک بود اختصاص دادم. بدون شک دقت نظر در باره ی نکات مثبت و منفی رویدادهای گذشته میتونه چراغ راه آینده باشه ، اما اگه این دقت نظر از یه حدی فراتر رفت ، احتمال داره که کار به مجادله های بی حاصل و شکسته شدن حرمتها و نادیده گرفتن دوستیها برسه.

من امیدوارم دوستان گرامیم ، برادران صفاریان پور و دست اندرکاران سابق برنامه ی آسمان شب ، هر چه زودتر برنامه ی جدیدی رو در زمینه ی نجوم آماده کنند. همنطور که جناب حسن زاده اشاره کرده اند ، وجود رقابت باعث رشد و تعالی میشه ( البته به شرطی که ظرفیت رقابت کردن رو در خودمون بوجود بیاریم ).

از اینکه در جمع دوستان هستم بسیار خرسندم. امیدوارم در آینده بیشتر خواننده ی مطالب علمی و گزارشهای دوستان باشم و از این راه ، دانش و آگاهی های عمومی و تخصصی خودم رو ارتقاء بدم.

با احترام

علیرضا بوژمهرانی
4 اسفند 89 - اصفهان

حسين رازبري
03-03-2011, 03:42 PM
همیشه به آسمون نگاه میکردم و کلی سوال داشتم اما نمیدونم چرا هیچوقت دنبال اینکه نجوم رو یاد بگیرم نیوفتادم.گذشت و گذشت تا اینکه فهمیدم توی شهرما هم جایی هست که نجوم آموزش میدن رفتم ثبت نام کردم الان هم میرم کلاس اما خوب دیدن فیلم fourth kind هم تاثیر عجیبی داشت.
کی این فیلمو دیده!؟

Ehsan
03-03-2011, 09:36 PM
علاقه ی من به نجوم بر می گرده به قبل از تولدم!!!:blink:

قضیه از این قراره که بابام در حالِ گوش دادنِ رادیو یه هو مطلبی در باره ی همون انفجارِ معروف تونگوسکا شنید و خیلی واسش عجیب بود که چنین پدیده ای چه طور ممکنه رخ بده واسه همین رفت و کلی کتاب در موردِ نجوم خرید از جمله همون مجموعه ی فوقالاده زیبای 32 صفحه ایِ ایزاک آسیمف! البته کتاب های با ارزشی مثل تاریخچه ی زمان (البته من نخوندمش!) و کتابِ جهان، نوشته ی جوسیپ کلیچک (فکر کنم!) هم در میونشون بود!
اینها فعلا مالِ قبل از به دنیا اومدنمه!:cool::guntootsmiley[1]::wut:
بعد از این که من به دنیا اومدم وقتی بچه بودم و قبل از این که مدرسه برم، من بودم و کتاب خونه ی بزرگِ بابام! (لازمه بگم که من بچه ی خوبِ مامان بودم و اصلا اهلِ فوتبالِ توی کوچه و کلا مثلِ بچه های دیگه تفریحاتِ بیرونِ خونه نبودم!) بچه ی پنج ساله هم وقتی با کتاب مواجه می شه اولین چیزی که توجه اش رو جلب میکنه عکسهای اون کتاب هاست:banana::pathead: و با توجه به این که بابام بیشتر کتابهای مذهبی داشت و اون ها هم خالی از عکس بودند و تنها کتابهایی که پر از عکسهای جالب بود همون کتاب های ایزاک آسیمف و کلا کتاب های نجومی بود(!!) من هم کم کم به نجوم علاقه مند شدم (البته نقشِ عموی بزرگم در تشویقِ من به سمتِ نجوم انکار ناپذیره!) بعد که رفتم مدرسه کم کم اون کتابهایی رو که عکسهاش رو تماشا می کردم خوندم و بعد هم همین جوری ادامه پیدا کرد تا امروز که این جام!!

p.i.w
03-03-2011, 10:43 PM
از وقتی یادمه محو آسمون و ستاره هاش بودم:thumbsup:
دوره ی راهنمایی که بودم تو سایت های نجومی خبر های نجومی رو دنبال می کردم بعدشم عضو گروه نجوم مدرسه شدم که هیچ کاری هم نمی کردن:angry:

saiede
03-04-2011, 12:14 AM
سلام
من منجم نيستم ولي خيلي خيييللللللييييي علاقه دارم . پدر من دبير علوم هست بحث در مورد ستاره ها و اينكه دنيا چه جوريه تو خونه ي ما زياد مي شد منم كم كم علاقه مند شدم ولي بعد از ديدن فيلم "خيلي دور خيلي نزديك " واقعا تصميم گرفتم كه منجم بشم

169
03-04-2011, 01:54 AM
چقدر این کتاب های اسیموف توی منجم شدن دوستان تاثیر داشته ا!!! من خودم تا حالا کتاب های اسیموف رو ندیدم!!!:have a nice day:

solitary star
03-04-2011, 10:03 AM
اول بار 6يا7ساله بودم كه جبار و جوزا را با راهنمايي آقاجونم تشخيص دادم ايشون خيلي به آسمون علاقه داشتند و من هم به ايشون تا 1يا2سال شباي زيادي توي حياط ميخوابيديم و ايشون كمك ميكردن تا آسمونو بيشتر بشناسم بعد از فوت ايشون من حدودا 9ساله بود و احساس ميكردم آسمون تنها جاييكه مملو از خاطراتشونه و به سمت نجوم كشيده شدم
آسمون توانايي اينكه بتونم خاطرات شيرينمو بازسازي كنم رو داره
اميدوارم بتونم روزي دينمو بهش ادا كنم:evanwhateverlinethi

yperseusy
03-04-2011, 11:36 AM
هر چي فكر مي كنم يادم نمياد چطور شد منجم شدم اما از دوران ابتدايي مرفتم شبا تو حياط و آسمون زيبا رو نگاه مي كردم هر چند كه دادو بيداده مامان بابام در مي اومد كه بايا تو خونه الان سرما مي خوري :D
اما ساله 3 راهنمايي بودم كه يه همايشي از طرف يكي از پژوهش سرا هاي استان ما برگزار شده بود و فقط دبيرستاني ها اجازه ي شركت داشتند بعد از اين در و اون در زدن بلاخره اجازه ي شركت به من دادند و بعد از اون ديگه نجوم شد زندگي يه من . يه نكته ي جالب هست كه بايد اشاره كنم اولين با كه من يه تلسكوپ از نزديك ديدم تو يه همايش بود و من مسئول نشون دادن اجرام تو آسمون براي افراد حاظر در همايش بودم وقتي ماه رو اولين بار ديدم يه جيغ كشيدم اونا اي كه دورم بودند مي خواستند ببينند گفتند چي شد ؟؟؟؟ من هم واسه اين كه بد نشه گفتم امشب ماه از شب هاي ديگه خيلي زيبا تر شده@_@:meta knight:
ببخشيد سرتون رو درد آوردم:advise:

محمد اسلامی سرای
03-11-2011, 06:00 AM
یادم نمیاد چندم راهنمایی بودم.ولی یادمه تو کتاب علوم، آخرای فصل دوم سوم یه بخشی ماله نجوم بود. از اونجایی که بچه ی شر و شوری بودم و به اصطلاح همش کرم میریختم:grin:، معلم علومم گفتش واسه جلسه ی بعد باید برم و در مورد منظومه شمسی تحقیق کنم. منم که اصلا نمیدوستم نجوم چیه،رفتم سراغش. اول از پدرم سوال کردم،اونم وقتی دید که علاقه دارم کتاب سفر زمان(اگه اشتباه نکنم) آسیموف رو بهم داد. من زیاد ازش سر در نمی آوردم ولی خیلی با اون کتابه حال کردم. خلاصه رفتم تحقیقم رو دادم، از اون موقع هم همش معلم علومم رو دعا میکنم که باعث شد بریم تو وادیه نجوم:pathead:

solh
06-28-2011, 04:05 PM
علاقه ی من به نجوم بر می گرده به قبل از تولدم!!!:blink:

قضیه از این قراره که بابام در حالِ گوش دادنِ رادیو یه هو مطلبی در باره ی همون انفجارِ معروف تونگوسکا شنید و خیلی واسش عجیب بود که چنین پدیده ای چه طور ممکنه رخ بده واسه همین رفت و کلی کتاب در موردِ نجوم خرید از جمله همون مجموعه ی فوقالاده زیبای 32 صفحه ایِ ایزاک آسیمف! البته کتاب های با ارزشی مثل تاریخچه ی زمان (البته من نخوندمش!) و کتابِ جهان، نوشته ی جوسیپ کلیچک (فکر کنم!) هم در میونشون بود!
اینها فعلا مالِ قبل از به دنیا اومدنمه!:cool::guntootsmiley[1]::wut:
بعد از این که من به دنیا اومدم وقتی بچه بودم و قبل از این که مدرسه برم، من بودم و کتاب خونه ی بزرگِ بابام! (لازمه بگم که من بچه ی خوبِ مامان بودم و اصلا اهلِ فوتبالِ توی کوچه و کلا مثلِ بچه های دیگه تفریحاتِ بیرونِ خونه نبودم!) بچه ی پنج ساله هم وقتی با کتاب مواجه می شه اولین چیزی که توجه اش رو جلب میکنه عکسهای اون کتاب هاست:banana::pathead: و با توجه به این که بابام بیشتر کتابهای مذهبی داشت و اون ها هم خالی از عکس بودند و تنها کتابهایی که پر از عکسهای جالب بود همون کتاب های ایزاک آسیمف و کلا کتاب های نجومی بود(!!) من هم کم کم به نجوم علاقه مند شدم (البته نقشِ عموی بزرگم در تشویقِ من به سمتِ نجوم انکار ناپذیره!) بعد که رفتم مدرسه کم کم اون کتابهایی رو که عکسهاش رو تماشا می کردم خوندم و بعد هم همین جوری ادامه پیدا کرد تا امروز که این جام!!

مثل اینکه اقایehsan خیلی به کتاب مصور علاقه دارن !!!. بدون شکل کلا فکر کنم راحت نیستن!!!!.

Amin-Mehraji
06-28-2011, 06:56 PM
بلههههههههههههههه و من
حقیر قبل خودم رو منجم نمیدونم دوستم ندارم منجم باشم . قبل از اینکه منجم باشم ، مهندس مکانیکم . این خیلی مهمه . ولی بسیار بسیار بسیار به علم هیئت و افلاک علاقه دارم ، بسیار . خیلی بیشتر از اونی که فکرشم بکنید . دلیل علاقه ام به نجوم هم اینه که یه منجم باید از خیلی از علوم اطلاع داشته باشه . مثل یه ریاضی دان یا فیزیکدان نیست که یه خورده ریاضی و فیزیک دونستنش براش کافی باشه . منجم باید هم ریاضیات ایستا رو بلد باشه . هم باید اینتگرال کلکولس بدونه . هم باید فیزیک کلاسیک بدونه هم فیزیک نوین . باید از شیمی اطلاعات داشته باشه . باید تارخ و جغرافیا بلد باشه . از علم مابعدالطبیعه و منطق باید سررشته داشته باشه . باید از علوم سلولی و مولکولی اطلاع داشته باشه . باید جامعه شناس خوبی باشه و خیلی چیزای دیگه و مهم تر از همه سربه هوایی ، این مورد آخر خیلی مهمه . تمام علوم زمین و آسمون رو بلد باشه ولی سربه هوا نباشه نمیشه بهش گفت منجم . لذا واسه همینه که من بهش علاقه دارم . چون یه علم کاملیه .

vahiid
06-29-2011, 07:37 AM
سلام
من وقتی 8 * 9 ساله بودم شبها پست بوم می خوابیدم.یا اینکه توحیاط .هر سال وقتی تابستون تموم میشد منتظر میموندم دوباره تابستون بشه تا برم زیر آسمون شب رو روز کنم.به هر حال نقطه عطف علاقم این بود که تصمیم گرفتم بفهمم چرا ستاره ها چشمک می زنن.همین شد که پی نجوم اومدم و هر روز بیشتر علاقه مند شدم تا الان که شده زندگیم

Lilac
06-29-2011, 01:20 PM
قصه من از اونجا شروع شد که... یه روز (دقت کنید که روز بود) داشتم راه می رفتم بعد... بالا سرم رو نگاه کردم بعد گفتم اَ اَ اَ... یه ستاره. بعد گفتم اَ اَ اَ... یکی دیگه هم هست
و این بود سر آغازی برای ورود من به نجوم
حالا جداً و جدا از شوخی با برنامه آسمان شب به نجوم علاقه مند شدم. :secret laugh:
اونو گفتم یه ذره دور هم بخندیم. نخندیدید؟ لبخند که زدید. نه؟ پوزخند؟ ریشخند؟ هیچکدوم؟ ای بابا! پستمو ویرایش می کنما! :indifferent :;)

saba asemi
06-29-2011, 01:59 PM
من که خودمو جزو منجم ها نمیدونم ولی من وقتی چهارم دبستان بودم با نجوم آشنا شدم، تحقیق داشتم! بعدش هم تو دبیرستان تماشاگه زمان کمکم کرد! و در آخر چون رشته ام فیزیکه، بیشتر با نجوم آشنا شدم............ با مستن و کتاب! البته دانشگاه هم برامون کلاس فوق برنامه ی نجومی گذاشت ترم اول و دوم.............

رضا طامهری
06-29-2011, 02:14 PM
به خاطر پاک شدن منم دوباره علت منجم شدنمو میگم
من در حد فجیهی یهویی یه هویی منجم شدم
نجومو دوست داشتما ولی به علت اینکه همیشه همه چیو پشت گوش مینداختم همیشه امروز و فردا میکردم و البته زیادم پیگیر نبودم تا اینکه به اصرار خواهرم رفتیم کارگاه عکاسی نجوم مه تو باشگاه علمی پژوهشی یزد برگزار شده بود. همون فرداش رفتیم رفتیم یه دوربین عکاسی خریدم واسه عکاسی نجومی!!!! خیلی جو گیرم نه!؟!؟!
چند روز بعدشم به دعوت بچه های انجمن نجوم اسمان کویر یزد و دبیر وقت بهزاد بهرامی(yazdsky) رفتیم واسه بارش برساووشی
سوتی های فراوونی دادم اون شب
از جمله ثبت هفت هشتا هواپیما به جای شهابو نسبت دادن قمرهای گالیله ای به مریخ
البته اولین افسانه اسمونم رو اون شب شنیدم و دیگه دست و پام شل شد و خیلی عاشق اسمون شدم
بماند
از اون به بعد شد که دیگه دل مشغول اسمون خدا شدم

BigBang
06-29-2011, 03:15 PM
سلام
منم از بچگی آسمونو دوست داشتم مخصوصا آسمون شب و ستاره ها!
مامانمم بعضی شبا بهم دب اکبر و دب اصغر و جبار(تنهاسه صورت فلکی که میشناختن!)روبهم نشون میدادن!
اما از وقتی عاشق نجوم شدم که مامانم برای استفاده مفید ازتابستون اسم منو کلاسهای متعددی از جمله نجوم(رصدخانه زعفرانیه)نوشتن،اون موقع اول راهنمایی بودم و تقریبا هیچی از حرفای کلاس اختر فیزیک ومحاسبات نجوم کروی رو نمیفهمیدم ولی خب عاشق نجوم شدم سعی کردم ادامش بدم وتاحدی دادم!ولی الان نمیتونم خیلی پیگیر باشم چون از نظر خانوادم وقت تلف کردنه و من فقط باید درس بخونم!:th_cry::oh noes:
البته من سرسخت تر ازاین حرفام.....:grin:;)

e_moases
06-30-2011, 12:12 AM
فکر میکنم هزار بار گفتم!اما باز میگم!
10 مهر 85 بود که شب خواب دیدم با خانم انصاری رفتم فضا!تا نزدیکی های خورشید رفتیم!چی گذشت و چه حسی داشتم بماند!صبح احساس کردم مغزم به نجوم نیاز داره!و اینجوری بود که منجم شدیم!

subaro
06-30-2011, 09:20 PM
سلام
من تو بچگی چند بار خواب دیدم و بعد از اون خوابها به نجوم علاقمند شدم.در دوران دبستان هم چند کتاب در مورد سیارات خواندم ولی بعد از ان به دلیل درس و مدرسه از دنیای ستارگان جدا شدم. موقع انتخاب رشته دانشگاهی هم متوجه شدم که برای تحصیل در این رشته باید ریاضی و فیزیک میخواندم. بهر حال کنکور هم دوباره راه زندگی من را تغییر داد .:sad::th_cry:
پس از 15 سال تحصیل دانشگاهی و کار دوباره بدنبال علاقه ام رفتم. و با راهنمایی پسر دایی گرامیم به دنیای نجوم پا گذاشتم.و چهار سالی است که عضو انجمن نجوم اسمان کویر هستم.
خدا را سپاسگزارم که راه درست را به من نشان داد و من را با عالم کائنات اشنا کرد.:thanks:

solh
06-30-2011, 11:48 PM
اولين مطلبي كه تا اندازه اي با نجوم ارتباط داشت و من خواندم تاريخچه زمان بود . راستش من به صورت جدا گانه اي به رصد و نجوم به عنوان شاخه اي از فيزيك و يك مبحث تئوريك (به خصوص كيهانشناسي ) علاقه مند شدم (هرچند من اعتقاد دارم هر دو مكمل هستند ).
علاقه مند شدنم به علم از خواندن كتاب هاي پلانك در باره ي فلسفه علم برامد (البته با زمينه قبلي هو كينگ و ...) از آنجا به شدت به فيزيك و رياضيات علاقه مند شدم و داستانهاي فلسفي زيادي در اين موضوع من را به جايي كشاند كه حالا احساس ميكنم به جز علم هدفي در زندگي ندارم (به ويژه علوم فيزيكي و رياضي)و علم معناي زندگي من شده است . نجوم را به دليل پايه هاي رياضي آن و نوع فيزيك مورد استفاده در آن( از كوانتوم و ذرات بنيادين تا مباحث آناليز رياضي و بعد ها و...).
به رصد زماني فكر ميكنم كه ميخوام از زندگي رها بشم . شايد شما باور نكنيد ولي اولين دفعاتي كه به آسمان نگاه ميكردم هدفم رهايي از دنيايي بود كه خاطرات تلخي را برايم ببار آورده بود . يادم مي آيد كه در كودكي (زماني كه هنوز جبار را نميشناختم ) از تنهايي و مسائل ديگر به ارتباط ستاره هاي جبار توجه ميكردم و با ستاره هاي آن صحبت ميكردم و نام هايي برايشان انتخاب ميكردم . تا امروز هنوز داستان ها ادامه دارند و ادامه خواهند داشت (حتي بدون ما...).

Mojtaba.M
07-04-2011, 01:34 PM
:guntootsmiley[1]:
راست راستشو بگم ؟

آشنایی من با نجوم و آسمان شب خیلی اتفاقی بود و یه ذره با مزه....
:sSig_woohoo2:
من یه روز توی خیابون عکس روی جلد ماهنامه ی نجوم رو دیدم و چون پولی برای خرید اون نداشتم سه روز برای خرید او از همه ی خرید های خودم زدم و تونستم اونو تهیه کنم و بخون .

یادمه که اون موقع9سالم بود و با این که کم تر مطلبی از مجله رو میفهمیدم ولی اونو میخوند و لذت میبردم
این طوری آسمون شب رو دیدم و علاقه مند اون
شدم:whiteflags:

star
08-13-2011, 11:15 PM
خب راستش من از بچگی عاشق ستاره ها بودم ولی از برنامه اسمان شب اقای صفاریان پور صورت جدی تری به خودش گرفت و به کلاس رفتم الانم میشه گفت باید ماهی یه بارو به رصد برم

Negar Najafi
08-13-2011, 11:40 PM
من یک شب در دوران کودکی که فکر می کنم کلاسه دومه دبستان بودم یه شهاب تو آسمون دیدم و انقدر ذوق زده شدم که وقتی داشتم می خوابیدم دیدمش و همون موقع به خواهرم گفتم! اونم نصفه شب!
و فکر میکنم که پنجم دبستان هم که بودم، نمیدونم یه شب چی شد که همین جوری خیره شدم به ماه و شای 1 ساعت مینطوری بی حرکت بهش نگاه کردم و بعدش کم کم تویه سوم راهنمایی که بودم نمیدونم یعنی یادم نیست که چی شد و خیلی اتفتقی سر از این دنیا ی پر رمز و راز در آوردم! به هر حال بهترین شروعم تویه زندگی بود.

موفق باشید.

***نگار نجفی***

roset
08-14-2011, 02:02 PM
من از بچگی خوره ی کتاب داشتم عاشق کتابخونه ی بابام بودم که توش همه جور کتابی بود(یه کتابایی خوندم که خودمم نمیدونم چرا؟) یه دانشنامه آمریکایی 2 جلدی قدیمی هم بود که البته هنوز دارمش بخش عمده ی یکی از جلداش اختر شناسی بود عکسای فوق العاده ای داره ومن باهاش دیوانه نجوم شدم فکر کنم چهارم ابتدایی بودم از همه با مزه تر هم این بود که نصف جملاتش رو نمیفهمیدم ولی باعث شد نتونم از آسمون دل بکنم

primeastro
08-14-2011, 11:40 PM
سلام
منم از بچگی آسمونو دوست داشتم مخصوصا آسمون شب و ستاره ها!
مامانمم بعضی شبا بهم دب اکبر و دب اصغر و جبار(تنهاسه صورت فلکی که میشناختن!)روبهم نشون میدادن!
اما از وقتی عاشق نجوم شدم که مامانم برای استفاده مفید ازتابستون اسم منو کلاسهای متعددی از جمله نجوم(رصدخانه زعفرانیه)نوشتن،اون موقع اول راهنمایی بودم و تقریبا هیچی از حرفای کلاس اختر فیزیک ومحاسبات نجوم کروی رو نمیفهمیدم ولی خب عاشق نجوم شدم سعی کردم ادامش بدم وتاحدی دادم!ولی الان نمیتونم خیلی پیگیر باشم چون از نظر خانوادم وقت تلف کردنه و من فقط باید درس بخونم!:th_cry::oh noes:
البته من سرسخت تر ازاین حرفام.....:grin:;)
مطمینین که خانواده وقت تلف کردن میدونن نجومو؟من فکرمیکنم بیشتر ترسشون از رفتن رصد و مجروح شدن توسط مار و عقرب باشه!!:wink:

BigBang
08-15-2011, 12:12 AM
مطمینین که خانواده وقت تلف کردن میدونن نجومو؟من فکرمیکنم بیشتر ترسشون از رفتن رصد و مجروح شدن توسط مار و عقرب باشه!!:wink:
آره عزیزم مطمئنم!(البته خدا باید قضاوت کنه!!!!!!!!!!)
اگه مارو عقرب مشکلشون بود با رصد رفتن مخالفت میکردن نه کلا با ادامه دادن نجوم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:wink:

rosokh2004
09-05-2011, 12:01 PM
همه چیز با یک نگاه و یک پس کله ای شروع شد !
ز بچگی عاشق خلبانی بودم اما از سال دوم راهنمایی عاشق و شیفته ی نجوم شدم
همه چیز با یه نگاه شروع شد ! http://www.yazdsky.com/Forum/images/smilies/icon_mad.gif
ما رو از طرف آموزش و پرورش بردن اردوگاه سانیج واسه اردوی یه روز و نیمه شورای دانش آموزی اون موقع یه فوتبال مهم داشت فکر کنم ایتالیا-آلمان یا ایتالیا با یه جای دیگه خلاصه شب شد و ما هم به اتفاق دوستان با یه رادیوی باتری دار توی یه آلاچیق (یا یه چیزی شبیه اون ) جمع شدیم و فوتبال گوش کردیم وقتی بازی تموم شد حدود ساعت 1 بود که همه رفتن بخوابن من با یه نفر دیگه نشستیم تو آلاچیق حرف مفت بزنیم از بی خوابی که یهو خاموشی زدن
هر چی جراغ تو اردوگاه بود خاموش شد (البته به جز چراغ دستشویی) خلاصه ما هم رفتیم بخوابیم که یهو نگام افتاد به آسمون یه نوار شیری رنگ دیدم که از وسط آسمون رد شده بود خیلی قشنگ بود مثل یه ربان قشنگ که روی یه کادوی با ارزش نصب کردن بد جور رفتم تو فکر میدونستم راه شیریه به سرم زد که تو آسمون بگردم و چیزای قشنگشو پیدا کنم
نشستم رو زمین و نگاهم رو دوختم به آسمون زمان از دستم در رفته بود که ناگهان به برکت یه پس کله ای که معاون مدرسه نثارم کرد به خودم اومدم و فهمیدم ساعت دو و نیمه !
دوسالی گذشت و من تو این دوسال دست و پا شکسته و کورمال کورمال یه چیزایی یاد گرفتم و یه روز وقتی برا استفاده از اینترنت رفتم باشگاه جوان دیدم تو یه کلاس آقای کیانوش داره درس میده خلاصه با پرس و جوی فوری شدم دانش آموز اون کلاس و با آقايان مهاجان و سراستاد و بخشایش آشنا شدم. از همون موقع شدم یه منجم نسبتا فعال
البته کلاس آقای کیانوش خودش یه قضیه جداست که فعلا مجالی نیست
اینم داستانی بود اندر حکایت نجومی شدن من !

hermes
09-05-2011, 05:57 PM
خیلی ها گفتند که ما از بچگی عاشق نجوم بودیم اما این راجع به من صادق نیست
من ابتدا عاشق باستان شناسی بودم فعالیتمم توی این زمینه از 9 سالگی آغاز کردم
همه ی دنیا رو توی اون میدیدم.
برای کسانی مثل خیلی از ماها که توی تهران زندگی میکنیم آسمون معنای واقعی رو نداره وقتی14 سالم بود با رفتن به روستایی به نام جهق (از توابع کاشان) مجذوب آسمون بالای سرم شدم
یادم میاد وقتی دیدم 2ساعت داشتم گریه میکردم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
تا این که فعالیت جدی خودم رو توی نجوم آغاز کردم و دارم ادامه میدم
جا داره از آقای معین پناهنده به خاطره کمک های زیادی که به من کردند تشکر کنم.

hadi soleimani
09-08-2011, 10:50 AM
من بر اثر بیماری شدیدی در بیمارستان بستری بودم که 1مجله نجوم خواندم...و بر اثر همین موضوع سوالات زیادی به ذهنم رسید...وتحقیقات زیادی کردم.الان 4سال از آن حادثه میگذره و نجوم نه تنها به فکره من بلکه به روح و قلبه من هم نفوذ کرده....انشاله که جوابم موردپسنده شما قرار گرفته باشه

saeedmozah
09-08-2011, 11:40 AM
کلاس دوم دبستان بود که مامانم از یه نمایشگاه کتاب برام یه کتاب دانشنامه کودک و نوجوان خرید.
بابام هم بهم گفت که خیلی خوبه آدم کل این کتاب رو بخونه - البته این جمله واسه این بود که قبلش من از کتاب بیزار بودم-
منم شروع کردم بسم الله رو گفتم و صفحه اول رو باز کردم و دِ بخون.
فصل اولش درباره زمین بود که خوندیم فصل دومش اسمش زمین و فضا بود.
من حدود دو روز فقط به صفحه اول فصلش نیگا میکردم و جرئت نمیکردم برم صفحه بعد - تقریبا مجذوب اون صفحه شده بودم- بعدش اون فصل رو خوندم
دوباره خوندم
دوباره خوندم و باز هم خوندم
فصل های بعدی رو هم نخوندم
بعدش نمیدونم چی شد که فک میکردم واسه رسیدن به علاقه ام فقط باید کتاب بخونم و از اون لحظه تا حالا بیشتر کتاب خوندم تا برم پشت بوم و کویر و این حرفا واسه همین تازه یه مدتیه که تونستم مشتری و زحل رو با تلسکوپ ببینم.
خلاصه ما هم تو رفیقای بچه گیمون از سعید پلیس شدیم سعید فضایی

mbs
09-08-2011, 01:30 PM
سلام
یه روز که فامیلی رفته بودیم بیرون شهر گردش، یه جسم پر نور تو آسمون بود!!:wtfsmilie::blink:
نگاها بهش جلب و بحثا شروع شد!!!:meditate:
یکی میگفت ماهواره جاسوسیه!!! اون یکی میگف بشقاب پرندس و ...:fight:
بعد اون ماجرا رفتم دنبالش که موضوع رو کشف کنم :stupido:
و فهمیدم که اون جسم مشتری خودمون بوده!!!! :thanks:
از اونجا بود که کم کم به آسمان شب علاقمند شدم. :guntootsmiley[1]:

Night*
09-10-2011, 06:13 PM
وقتی 8 سالم بود تو مدرسه باید انشا مینوشتیم در مورد ارزوهامون منم موضوعی که راجع بهش نوشته بودم این بود که وقتی بزرگ شدم می خوام فضانورد بشم!!
از اون روز به بعد پدر و مادرم خیلی تشویقم کردند و تعدادی از کتاب های ایزاک اسیموف رو برام گرفتن و باعث شدن که نجوم بشه علم جادویی من و ستاره ها بشن دوستای بی نظیرم.:hope my fake smile.

behnood
10-08-2011, 10:07 PM
چی شد که منجم شدم ؟

من از بچه گی به آسمون علاقه ویژه ای داشتم ، یادمه ۴ ۵ سالم بود وقتی تو ماشین بودم همیشه ماه رو نگاه می کردم و وقتی ماه می رفت پشت ساختمونا گریه می کردم ، هر موقه هم که یه جایی با یه آسمون نسبتا خوب می رسیدم شروع می کردم به شمردن ستاره ها :pacman: .
از سال اول راهنمایی به طور جدی نجوم رو شروع کردم تابستون دوم به سوم رفتم رصد خونه زعفرانیه ، دوم به سوم به خاطر این که رصد خونه کلاسش تشکیل نشد رفتم ماهنامه نجوم و سوم به اول هم رفتم کارگاه های نجوم رصدی آقای تفرشی و کلاس های هفتگی موسسه آسمان شب .
حالا هم دارم می خونم برای المپیاد اگه خدا بخواد یه مدالی بیاریم .
یک انجمن هم با تعدادی از دوستان از جمله خانم نجفی ( از اعضای فروم ) تشکیل دادم که خودش داستان طولانیی داره .
خلاصه عاشق نجومم.

space
10-09-2011, 10:06 AM
راستش من اصلا یادم نمیاد کی به نجوم علاقه مند شدم!
من فکر میکنم این علاقه باید در وجود فرد باشه
نمیدونم چرا ان روز که تو دبیرستانمون کلاس فوق برنامه نجوم کامپیوتر فوتبال تشکیل شد من در نجوم ثبت نام کردم یادم نمیاد از چند وخ قبل به نجوم علاقه داشتم ولی میدونم همون کلاس که دبیرش جناب اصغری بود و اسلاید های فوق العاده از کهکشان ها و سحابی ها نشون داد و اسمشونو میگفت همه از تعجب شاخ در آورده بودن ولی من یه خودکار دستم بود و تو تاریکی داشتم اسمشونو یادداشت میکردم
هرچند کوتاه بود منو هول داد و ازون پس جدی دنبال نجوم بودم
نمیدونم چرا اون روز بچه های دیگه نیومدن نجوم شاید حس فوتبالیستی بیشتر از منجمی در درونشون بود

Hesaby
10-17-2011, 09:24 PM
خوب من نجومو از اول راهنمایی شروع کردم الانم که دومو تموم کردم!یعنی یه چیزی تو مایه های یک سال و نیمه که نجومو شروع کردم
من از همون دوران طوفولیتم تو کلاس زبان وقتی هنوز یه جغله بچه بودم هرکی ازم میپرسید میخوای چیکاره بشی با همون لهجه قشنگ انگلیسی(!)میگفتم فضانورد حالا بماند که تغییر شغل دادم http://www.yazdsky.com/Forum/images/smilies/icon_biggrin.gif
بعد پا به عرصه سوم دبستان گذاشتیمو مسابقه پژوهش برگزار شد بعد من چون اون موقع از اون بچه خرخونای کلاس بودم برعکس الان که برای امتحان ترمم لای کتابو افتخار نمیدم باز کنم به خاطر همین معلممون گفت تو هم شرکت کن ما هم از خدا خواسته قبول کردیم حالا چه موضوعی انتخاب کنیم و اینا باباجانم برام یه دایره المعارف گرفت که هنوزم که هنوزه از تمام دایره المعارفایی که دارم بیشتر به کارم میاد بعد من نشستم ورق زدم ورق زدم تا به صفحه سیاهچاله فضایی رسیدم با اینکه به زور دو-سه تا کلمشو میفهمیدم ولی بالاخره میفهمیدم که نسشتم خوندم بعد تصمیم گرفتم سیاهچاله رو به عنوان موضوع تحقیقم انتخاب کنم اون موقع هنوز علم پیشرفت نکرده بود ما دایل آپ داشتیم اینترنتمون زغالی بود به عبارتی خلاصه به هر ترتیبی شده دست و پا شکسته از هرجایی رسیدیم مطلب درباره سیاهچاله در آوردیم و آخرشم اول استان شدیم بعد همینجور تحقیق درباره نجومو ادامه دادیمو داشتیم دیوونه عظمت خدا میشدیم که رفتیم یاسوج تو جاده چشممو به این آسمون خوشگلش افتاد...
نمیدونین....نمیدونین...این آسمون اینگار ماله عصر حجر بود اینقدر صاف وپر ستاره خوشگل بود اون موقع کلاس پنجم بودم همینجور به آسمون نگاه کردم نگاه کردم(بابا چشام خشک شد چه قدر نگاه میکنی بسه)خوب نگاه که کردم همینجور مست آسمون شدم خیلی خوشگل بود مخصوصا کمربند راه شیری یعنی اگه بهم پیشنهاد بده با موادمخدر برو تو فضا به آسمون نگاه کنم رفتم تو فضا دیگه احتیاجی به مواد مخدر نیست!!!!!!
خلاصه اینکه خیلی خوشگل بود
خوب من رفتم راهنمایی تو مدرسه ما دست و پا شکسته(نمیدونید چه دست و پا شکسته ای هم بود یعنی بدبخت مچاله شده بود اینقدر دست و پاشو شکونده بودن!)
یه خانومی نجوم یاد میدادن هر چی هم میگفت بنده خدا انگار داره برای بچه دوساله قصه شاه پریون تعریف میکنه آدم سر کلاسش چرت میزد!!!(من خودم شخصا یه بار شب نخوابیده بودم تو کلاسش رفتم ته کلاس نشستم بعد یه ربع خوابم برد بعدشم دوستام صدام زدن!)
خلاصه جونم براتون بگه که هی ما هر جلسه که میرفتیم این بنده خدا برای ما گل لقد میکرد!ولی آخرش یه جلسه که آخرین جلسه تو ترم اول بود گفت که هرکی نجوم دوست داره میتونه بیاد باشگاه علمی پژوهشی جوان و اینگونه بود که پای من به عرصه نجوم آماتوری باز شد
اولین کلاسای من که با خانوم مدیر همکلاس بودم(آخی چه روزای خوبی بود)با آقای بهرامی بود یا بهتر بگم تنها کلاس نجومی که تو باشگاه و خارج از مدرسه داشتم با آقای بهرامی بود خداییش خیلی خوب درس میدادن ولی یه انتقادم بکنم کلاسارو خیلی دیر برگزار میکردن یا به عبارتی ما نیم ساعت کلا سرکار بودیم ولی وقتی میومدن کلا درس میدادن منم تا حالا هیچ باد سرکلاساشون چرت نزدم:دی
خلاصه تو همین حین من عضو انجمن آسمان کویر شدم اولا کلا رصد و اینا تو کارم نبود ولی بعدش وقتی stargazer برام تعریف میکرد اون رصدی که با آقای مهاجان و خانوم کربلایی رفتن منم تصمیم گرفتم که برم تو کار رصد و اینا ... یکسال ونیمه که نجومو شروع کردم و ادامه میدم و خواهم داد...
علی یارتون

behnum
10-17-2011, 10:11 PM
راستش من اولین بار وقتی سال چهارم ابتدایی بودم و یک فصل از درس علوم تجربیمون به معرفی خورشید و سیارات منظومه شمسی اختصاص داشت با بازدید از آسمان نمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهید پور میدانی همدان با توضیحات استاد پیشکسوتی که بعدها افتخار شاگردی ایشون رو در کلاس زمین شناسی دوران دبیرستانم داشتم به نجوم علاقه مند شدم یعنی احساس کردم که این موضوع رو می پسندم اون طوری که دلم میخواد و از مطالعش لذت می برم ... اگه اشتباه نکنم سال 79 بود! بعد از اون ماجرا تا سال 83 که مرکز اخترشناسی ابن صلاح همدانی تاسیس شد پراکنده مطالعه میکردم تو روزنامه ها تا اینکه بالاخره راهی رصدخونه شدم،عضو شدم و مشغول فعالیت شدم و تا به امروز " سر به هوا " هستم و نهایتا اینکه حضور در این زمینه و آشنایی با دوستان خوب و سر به هوا برام حقیقتا باعث افتخار و دلگرمیه

nakhodaye aseman
10-31-2011, 10:55 PM
سلام
من تا جايي كه يادم مياد نجوم رو دوست داشتم ولي به طور جدي بعد از اينكه صورت فلكي جبارو ديدم عاشق نجوم شدم و توصيه ام به تمام منجما اينه كه وقتي از نجوم دل سرد ميشن برن جبارو ببينن

Sky_Watcher
11-01-2011, 03:06 PM
سلام
من از وقتی یادمه نجومو دوست داشتم اما از سال اول راهنمایی مطالعات نجومی رو به صورت جدی شروع کردم. توی یکی دو سال اخیر هم رفتم سراغ معادلات نجومی و اخیرا تصمیم گرفتم که برای المپیاد بخونم.

حوریه آقانور
11-02-2011, 03:29 PM
انقدررررررررررررر دوست دارم اون کتاب کلاس پنجممو پیدا کنم و دوباره مطالبشو بخونم و ببینم چی داشته که اینقدر منو مجذوب خودش کرده بود،که حد نداره....
یادمه همون اول سالی کل مطالب فصلی که در مورد نجوم بود رو خونده بودم!:stupido:
بعدشم یه روزنامه دیواری از منظومه شمسی درست کرده بودم و هر روز و هر روز منتظر بودم که خانوممون زودتر اون فصل رو درس بده تا من کاردستیمو ببرم سرکلاس!:banana:

یه روز که از مدرسه اومدم و مثل همیشه رفتم سراغ روزنامه دیواریم که ببینم سرجاش هست یا نه با کمال ناباوری دیدم که نبود...
انگار که کل دنیا و منظومه ی شمسی رو سرم خراب شده بود...با شتاب هرچه تمومتر رفتم تو آشپزخونه و سراغشو از مامان گرفتم!:help:
میز تحریرم یه جایی داشت که صندلی توش قرار میگرفت یادمه اون روز تا شب توی اون سوراخ میز تحریر نشته بودم و گریه می کردم!!!:TT TT:

چون فهمیدم مامانم کاردستیمو داده به امیر داداش کوچیکم که ببره مدرسه... :pissed off:چون آقا تازه صبح که می خواسته بره مدرسه یادش افتاده بوده بکه باید یه کاردستی درست می کرده....:banghead:

خلاصه اینکه چندین روز با امیر قهر بودم....و انقدر شیفته ی نجوم بودم که دوباره نشستم و اون کاردستی رو درست کردم....

هنوزم که هنوزه عاشق اون فصل کتاب کلاس پنجمم هستم....:have a nice day:
دوست دارم یه بار دیگه ببینم و بخونمش....

کسی نمی دونه چطوری میتونم این کتابو پیدا کنم؟؟:help:

Sunrise
11-02-2011, 04:13 PM
انقدررررررررررررر دوست دارم اون کتاب کلاس پنجممو پیدا کنم و دوباره مطالبشو بخونم و ببینم چی داشته که اینقدر منو مجذوب خودش کرده بود،که حد نداره....

سلام حوریه خانم

به این جمع بزرگ و صمیمی نجومی خوش اومدید

اگر بگید چه سالی بوده من شاید بتونم براتون پیداش کنم

این سالها ها کتابهای دبستان رو تند تند تغییر میدن ولی قطعا کتاب شما مربوط به اواسط دهه هفتاد میشه/ نه؟

doostesetareha
11-02-2011, 04:56 PM
بعدشم یه روزنامه دیواری از منظومه شمسی درست کرده بودم و هر روز و هر روز منتظر بودم که خانوممون زودتر اون فصل رو درس بده تا من کاردستیمو ببرم سرکلاس!:banana:

یه روز که از مدرسه اومدم و مثل همیشه رفتم سراغ روزنامه دیواریم که ببینم سرجاش هست یا نه با کمال ناباوری دیدم که نبود...
انگار که کل دنیا و منظومه ی شمسی رو سرم خراب شده بود...با شتاب هرچه تمومتر رفتم تو آشپزخونه و سراغشو از مامان گرفتم!:help:
میز تحریرم یه جایی داشت که صندلی توش قرار میگرفت یادمه اون روز تا شب توی اون سوراخ میز تحریر نشته بودم و گریه می کردم!!!:TT TT:

چون فهمیدم مامانم کاردستیمو داده به امیر داداش کوچیکم که ببره مدرسه... :pissed off:چون آقا تازه صبح که می خواسته بره مدرسه یادش افتاده بوده بکه باید یه کاردستی درست می کرده....:banghead:

خلاصه اینکه چندین روز با امیر قهر بودم....و انقدر شیفته ی نجوم بودم که دوباره نشستم و اون کاردستی رو درست کردم....

ا ؟؟؟؟؟ چه تفاهم جالبی !!
با این تفاوت که روزنامه دیواری من تا آخر سال بالاسرم بود و وقتی نگاش میکردم کلی ذوق میکردم !!

به فروم خوش اومدین !

vega
11-02-2011, 11:48 PM

کتاب علوم پنجم ابتدایی بود،
یادمه یه روز قرار بود معلمم از ما دو فصل این کتاب امتحان بگیره ولی من فکر می کردم که فقط یه فصل رو قراره امتحان بدم،

اینه که وقتی رسیدم مدرسه بچه ها منو شوکه کردن ،20 دقیقه به امتحان مونده بود و مجبور شدم تو این مدت حیاط مدرسه رو دور بزنم و فصل منظومه شمسی رو بخونم،

تو اون شرایط انقدر از خوندن مطالب اون فصل لذت میبردم که که اصلا یادم رفت امتحانی در کاره،

خلاصه با ده دقیقه تاخیر رفتم کلاس و با کلی خواهش و تمنا البته به زبان کودکی ،معلم اجازه داد برم تو

ممنونم که این خاطره رو واسم زنده کردین، انگار همین دیروز بود

خودمونیم چه زود بزرگ شدیم :d

mahsa.n
11-03-2011, 02:30 PM
من هم 3 سال هست که با نجوم آشنا شدم که بیشتر به خاطر خلقت و آفرینش بود ولی کاش درسا اینقدر زیاد نبود......o_0

kh.maroufi
11-03-2011, 04:03 PM
من یادم میاد از بچگی عشق نجوم بودم که حدودا 7-8 سال پیش مدرسه راهنماییمون کلاس نجوم برگزار کرد با تدریس آقای مصطفی خسروی.... از اونجا بود که دیگه نجوم وارد خون من شد....

حوریه آقانور
11-03-2011, 05:47 PM
سلام حوریه خانم

به این جمع بزرگ و صمیمی نجومی خوش اومدید

اگر بگید چه سالی بوده من شاید بتونم براتون پیداش کنم

این سالها ها کتابهای دبستان رو تند تند تغییر میدن ولی قطعا کتاب شما مربوط به اواسط دهه هفتاد میشه/ نه؟

ممنونم...
خوشحالم که با شما دوستای عزیز آشنا شدم....
فکر میکنم77یا 78 بوده...
از همون سری کتاب علوم قدیمی ها....

یعنی هنوز میشه پیداش کرد؟

حوریه آقانور
11-03-2011, 06:02 PM
ا ؟؟؟؟؟ چه تفاهم جالبی !!
با این تفاوت که روزنامه دیواری من تا آخر سال بالاسرم بود و وقتی نگاش میکردم کلی ذوق میکردم !!

به فروم خوش اومدین !

ممنونم...
چه جاااااالب!
واقعا که تفاهم جالبی بوده...

manijeh rostami
11-03-2011, 09:08 PM
سلام. من 7 ساله بودم که شب مجبور شدیم به یه سفر بریم. اون شب ماه کامل بود و برام جالب بود که چرا هرجا ما می ریم ماه هم میاد دنبالمون... اینجوری عاشق دنیای ستاره ها شدم... به جز یه دوره کلاس های آقای امام جایی نرفتم.. چند سال گذاشتم کنار و با سفر مرنجاب که اولین شب رصدیم بود دوباره همه چیز را شروع کردم، عضو سایت شدم و ... از تک تک اعضای آوا استار ممنونم .. راستی از همون 6 - 7 سالگیم بزرگترین آرزوم رفتن به فضا بود، حتی اگه بلیطش یه طرفه باشد ...

معمولاً تنها چیزی که محدودمان می کند خودمان هستیم...

امیرعلی
11-15-2011, 07:37 PM
سلام.داداش من یک عکاس هستش.روزی یکی از دوستانش مارو دعوت کردن برای عکاسی از طبیعت.ما رفتیم وبعد از عکاسیو اینا.ناچار شدیم شبو تو همونجا استراحت کنیم که وقتی شب شد.بهمگی شروع به عکاسی از ستاره ها کردیم که خیلی برام لذت بخش بودواین بود که این شد......منم شیفته نجوم شدم.البته چند اتفاق دیگه هم افتاد که این یکی از همه مهمتربود.

گلناز
11-15-2011, 09:01 PM
یادمه که وقتی من کلاس چهارم میخوندم داداشم داشت یه مستند درباره ی ستارگان نشون میداد....
اون موقع درباره ی ستارگان هیچی نمیدونستم چون تازه کلاس چهارم رفته بودم و اوایل سال چهارمم بود و نمیدونستم ستاره چیه!!!!!!!!
وقتی داداشم داشت نگاه میکرد اومدم نشستم کنارش ... اون موقع یادمه که داشت منظومه شمسی رو نشون میداد از داداشم پرسیدم که اینا چی هستن؟! داداشم کلی درباره ی ستارگان و منظومه توضیح داد صبح روز بعد خودم نشستم کتاب علوم پنجم که مال دوستم بود از روی کنجکاوی ورق زدم اون موقع درباره ی منظومه و ستارگان توضیح داده بود و تازه اون موقع خیلی چیز ها یاد گرفتم....:stupido:
از اون موقع به بعد عاشق ستارگان شدم و به منجم شدن فکر میکردم.....و حالا خودم دارم به یه نفر کمک میکنم که اونم به ستاره ها علاقمند بشه که شد...اونم پسر عمه ام که 6 سالشه و صورت فلکی عقرب رو خیلی خوب میشناسه ....و اونو دوست داره... گاهی اوقات خودم گمش میکنم اون واسم پیدا میکنه!!!:grin:

Antares
11-15-2011, 10:18 PM
دی ماه سال 88 بود برای اولین بار بود که برنامه آسمان شب را می دیدم البته یکی دوباری معلم سوم دبیرستانمون سر کلاس بهمون می گفت که شبکه 4 یه برنامه نجومی به اسم آسمان شب داره ولی راستش تا اون موقع وقت نکرده بودم این برنامه رو ببینم اون شب ساعت 10 دوشنبه شب بود بر صفحه تلوزیون صورت مجری ای که از فرط تعجب و شگفتی قرمز شده نقش بسته بود!!! برای همین حس کنجکاویم گل کرد تا بدونم این همه تعجب واسه چیه ؟کم کم فهمیدم برنامه نجومیه خواستم کانال رو عوض کنم که در همون لحظه عکسی نشون داد که انگار برق 200 ولتی منو گرفته باشه عکس عجیبی بود گازهایی به رنگ های مختلف صورتی -قرمز -سبز -آبی-زرد - تا به حال در عمرم چنین عکسی ندیده بودم یادمه کارشناس اون برنامه که فکر می کنم خانم آیرین شیوایی بود در مورد اون عکس ها توضیح می داد و می گفت که این سحابی چند میلیارد سال نوری با ما فاصله داره عکس بعدی که دیدم نقطه ای کوچک در یک تصویر و آن نقطه چیزی جز زمین نبود نقطه ای که به سختی دیده میشد و احتمالا تعجب مجری به خاطر دیدن این تصویر بود... کم کم برنامه واسم جذاب شد اما متاسفانه وقت برنامه کم بود و 10 دقیقه بعد به پایان رسید. همین 10 دقیقه من را به نجوم گره زد و عاشق نجوم شدم اون شب بلافاصله بعد از تموم شدن برنامه رفتم رو پشت بام و برای اولین بار به آسمان شب چشم دوختم راستی یادم رفت بگم اون مجری تعجب زده هم کسی جز آقای سیاووش صفاریان پور نبود (که البته همه شما می دونید ):th_smile8:... دو سال از اون موقع میگذره و من هنوز چشم از آسمان برنداشتم ...

نجم62
11-20-2011, 08:04 PM
سوره نجم...زمانی که داشت تلاوت میشد،مقارن شدبامشاهده آسمان..وهم زمان دوستم که بایک تماس تلفنی،درموردستاره شباهنگ(شعری درقرآن)سوال پرسید،حدود4سال پیش،علاقه من وحدود300نفردیگه رونسبت به نجوم علاقه مندکرد.

Astronomy
12-05-2011, 10:35 AM
من والا نمیدونم از کی
خودم از موقعی که یادمه به نجوم علاقه داشتم
حتی تا سال دوم دبستان رو خودم یادم میاد که علاقه مند بودم به نجوم
حتی خانوادم می گن قبل از مدرسه رفتن هم در مورد ستاره ها زیاد ازشون سوال می کردم و هر وقت بیرون بودم و هوا صاف بود سر به هوا بودم:wink:
فکر کنم من اصلا با نجوم به دنیا اومدم و حالا هم خدا رو شکر تو این راه قرار گرفتم:in love:

jawl mong
12-07-2011, 08:05 PM
من نمیدونم دقیقآ از کی به نجوم علاقه مند شدم اما علاقه ام از سال پیش بیشتر شد :have%20a%20nice%20d ولی اطلاعات من در مورد نجوم خیلی کمه :sad:

adrahmad
12-12-2011, 09:41 PM
سلام. جرقه های نجوم تو ذهن من با گرفتن دو عدد کتاب ایزاک اسیموف توسط پدرم برای من زده شد. بعد از اون تو دوران راهنمایی بود که یک دنباله دار از کنار زمین عبور می کرد نمی دونم اسمش چی بود ولی خوب یادمه که وقتی برای اولین بار دیدمش به خاطر دم کوچیکش کلی تعجب کردم. نمی دونم دو یا سه شب تو اسمون بود و جرقه بعدی اینجا زده شد.( حتما الان با خودتون می گین که اینقدر جرقه زد که، نجوم به جونش اتشی کشید که دست کم باید مدرس نجوم باشه. بقیشو داشته باشید:) ولی به طور رسمی و جدی ( همون موقعی که علاقه مندا دلشون می خواد یک تلسکوپ داشته باشند) از زمان پخش سری دوم برنامه آسمان شب شروع شد و تا امروز من به طور جدی پیگیر نجومم و فکر کنم دیگه هیچ جور نتونم بی خیالش بشم.

4512
12-13-2011, 12:30 PM
من اول دبیرستان بودم که تو کتاب خونه مدرسمون اتفاقی رفتم سراغ قفسه کتاب های نجومی البته خیلی هم اتفاقی نبود حتما یه علاقه قبلی بوده چون از بین خیلی از بچه ها که سراغ رمان میرفتن من سراغ این قفسه میامدم که خیلی هم طرفدار نداشت اولش به خاطر حجم کم و مطالب ساده ی کتابای ایزاک اسیموف سراغ اونا رفتم و تقریبا همشون رو خوندم و کم کم علاقه مند شدم میشه گفت عامل اصلی کتاب های ایزاک اسیموف بود که به افراد تازه کار پیشنهاد میکنم .

Sky_Watcher
12-13-2011, 03:31 PM
من از دوران ابتدایی به نجوم علاقه داشتم و از اول راهنمایی شروع به خوندن کتابای نجومی کردم ، یکی از کارای عجیبم این بود که به جای اینکه بشینم واسه امتحانای هفتگی بخونم ، میرفتم سراغ کتابای نجومی. البته اون موقع کتابای سطح پایین رو میخوندم اما با گذشت زمان سطح کتابا بالاتر رفت تا این که بعد از سه سال شروع کردم به خوندن معادلات و الانم که حدودا 5 سال از اولین مطالعاتم میگذره هنوزم دارم معدلات نجومی و مسائل مربوط به المپیاد رو میخونم.

رخساره روشنی
12-13-2011, 05:36 PM
سلام منم از 8 سالگی با تعریف های پدرم از افسانه های صورت های فلکی زیر سقف آسمون عاشق نجوم شدم
راستی من تقریبا تو این سایت تازه واردم اما یکی از دوستان یک سایت به نام پایگاه فضایی راه اندازی کردن جایه مناسبی پیدا نکردم که این رو عنوان کنم اینجا از شما دوستان فعال می خوام که اگر دوست دارید به این سایت هم سری بزنید و داخلش عضو بشید چون ما همش مطلب می نویسیم اما کسی نیست جواب بده ممنون می شوم :
www.spaceport.ir (http://www.spaceport.ir)

tamay
12-13-2011, 06:35 PM
هر چقدر فکر می کنم یادم نمی یوفته کی بود و کجا بود عاشق نجوم شدم.
فکر کنم از طفولیت این احساس رو نسبت به آسمون داشتم.
حتی وقتی که بچه بودم همه ازم میپرسیدن میخوای چیکاره شی میگفتم فضانورد!

m32
12-14-2011, 12:50 AM
آخه ستاره ها آروم آروم با تمام زیباییشون بالای سرمون نشستن و هر شب بدون اینکه خیلیا بهشون توجهی کنن با زیبایی تمام چشمک میزنن.
ستاره ها رو ندیدم از نزدیک . و .....

*artemis
12-14-2011, 03:09 AM
شاید این حرف خیلی تکراری باشه اما علاقه من برمیگرده به یه کارتون که توی 6 سالگی میدیدمش اسم اون برنامه یادم نمیاد ولی یادمه تو هر قسمتش به یکی از سیاره ها یا ستاره ها سفر میکردند و کودکانه و داستان وار یه سری اطلاعات در موردشون میدادند .<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>

پدرم که به علاقه من به نجوم پی برده بود با کتب های خودش شروع کرد الفبای نجوم و هواشناسی و هوانوردی و بهم یاد داد آخه بابام خلبان 214 .<o:p></o:p>

مدت ها بود از نجوم دور بودم و اطلاعاتم محدود بود به کتاب های ایزاک آسیموف و یه سری اطلاعات اولیه مربوط به خلبانی و نجوم که یا بابام گفته بود یا تو مستند ها شنیده بودم چون توی شهرمون جایی رو برای اموزش نجوم پیدا نمیکردم تا اینکه یه روز از طریق یکی از آموزشگاه هایی که برای کلاس های روباتیک میرفتم با دوستان نجومی آشنا شدم و اینجا رو بهم معرفی کردن و الان نجوم رو از نو شروع کردم و میخوام تخصصی تر نجوم و کار کنم و البته علمی تر .

sasan20oo20
12-14-2011, 12:54 PM
من از بچگی عاشق مستند های شبکه چهار بودم همشون رو هم نگاه میکردم (به جای کارتون) یه چیزایی هم از تلوزیون یاد گرفته بودم
ولی توی جواب سوالتون فقط یه کلمه میتونم بگم

اوریون(حجت ظفرخواه)

راستی دقت کردین الانا فقط کاربرهای جدید تو این تاپیک ها میرن؟؟
پس من چرا تا حالا جواب نداده بودم؟؟؟

*artemis
12-14-2011, 03:05 PM
راستی دقت کردین الانا فقط کاربرهای جدید تو این تاپیک ها میرن؟؟
پس من چرا تا حالا جواب نداده بودم؟؟؟

در جوابتون باید بگم چون کاربرهای جدید ی من جمله خودم:grin: زیاد از حد کنجکاون میرن همه جا رو زیر و رو میکنن تا هم خودشون فعال شن همم تجدید خاطره بکنن برای دوستان البته این دومی رو ناخواسته انجامش میدن شما به دل نگیر:thumbsup:

Flare star
12-14-2011, 05:16 PM
یادمه کلاس4 که بودم که یه درسی داشتیم راجع به سیاره ها و اونجا بووود که من به نجوم علاقه مند شدم البته روش تدریس معلممون و اردو هایی که مارو برای این درس برد همچینم کم تاثیر نبووود!!! اولین بار که به مرکز علوم ستاره شناسی تهرانم رفتم همون موقع بود(یادش بخیر:ORLY:)ولی راستش من هیچ وقت،وقتی برای کلاسای نجوم به خاطر زبانم که همیشه با سانسای کلاسای نجوم تداخل داشت نداشتم:th_cry: ولی BigBang هم دربیشتر علاقه مند شدن من در نجوم خیلی تاثیر داشته و من فقط در حد همایش های نجومی که باBigBang میرفتم و الانم گاهی اوقات میرم و این چند رصد اخیر که بادوستان رفتم اطلاعات دارم!!!!

مسعود فرح بخش
12-14-2011, 09:17 PM
خیلی بچه(سه یا چهار سال) که بودم یه کارتون میداد به اسم چوبین که یه موجود بود که از فضا اومده بود بعد همون باعث شد به نجوم و فضا علاقه مند بشم ،با اینکه سواد نداشتم به مامانم میگفتم واسم کتاب فضا بخره اون بنده خدا هم میرفت چون پیدا نمیکرد به جای کتاب فضا واسم کتاب حیوانات میخرید
سوم یا چهارم هم اولین بار تو کتاب علوم عکس ماه و سیارات دیگه رو دیدم که واقعا بیشترین تاثیر رو روی من گذاشت،یادمه شبها اون صفحه از کتاب رو که عکس سیارات توش بود باز میکردم میزاشتم بالا سرم تا بلکه خوابشو ببینم ولی هیچ وقت ندیدم در عوض الان یه شب در میون دارم یه خواب نجومی میبینمواین بود که نجوم علاقه مند شدم

mahnejad
12-15-2011, 12:00 AM
من عاشق چیزاییم که هر چه قد توش اینور اونور بدویی باز هم چیزای بیشتر و جدیدتری داشته باشه واسه همینم من عاشق نجوم و فضا شدم مخصوصا مباحث فیزیکیش

vahid.t
01-03-2012, 09:41 PM
من حقیر ترین تازه وارد ترین , سال چهارم دبستان به خاطر عظمتی که آسمان بالای سرم داشت و با نگاه کردن به اون دلم میخواست به دلایل خلقت پی ببرم عاشق و مجذوبش شدم اما تا همین امسال یک عقده بزرگ در زندگیم شده بود که چرا با این همه عشق و علاقه نتونستم اونو دنبال کنم تا اینکه اولین تلسکوپم رو کاملا" آماتوری خریدم و انقدر سعی و خطا کردم تا کار با اونو یاد گرفتم و حالا میخوام یه پیشرفته ترشو بخرم.نمیدونم شما اولین تصویری که از پشت چشمی دیدین چه حسی داشتین.اما من وقتی اولین بار با تلسکوپ خودم بدون هیچ راهنما و کمکی ماه رو رصد کردم چنان هول خوردم که پشتم لرزید.و وقتی شب بعدش مشتری رو رصد کردم تو حیاط خونم فریاد زدم الله اکبر و حالا تصمیم دارم تا ته ته تهش برم هرچی میخواد هزینه بشه بزار بشه.میخوام بعد 30 سال عشق دوران بچگیامو دنبال کنم.لطفا" تنهام نزارید.ممنون

لطیفه قیومی
01-06-2012, 12:58 PM
علاقه به نجوم درونیه البته اینم بگم که من کسی رو میشناسم که علاقه ای به آسمان و نجوم و مطلقاتش نداره
منم به طبع عاشق زیبایی آسمون شدم ولی میخواستم کمی متفاوت تر به آسمون نگاه کنم دیر اقدام کردم اما خوشحالم که به آرزوم اگرچه دیر رسیدم

behnambm
01-20-2012, 11:59 AM
سلام دوستان گرامی
سوال خیلی خوبیه خیلی ها ازم پرسیدن چرا نجوم چرا فیزیک دلیل داره چون آینده یعنی علم
البته دلیل اولم عشق به نجوم و فیزیک هستش از بچگی ولی دلیل دومم علم هستش چرا چون ما تلاش میکنیم برای آینده , خیلی ها میگن آینده چه معنی داره البته منظورم وقتی عمر به پایان میرسه به بعدش هستش , بازم براش دلیل دارم وقتی ما چیزی رو کشف میکنیم برای آینده و وقتی میمیریم دوباره متولد خواهیم شد چون در برزخ زندگی میکنیم و با خوب بودن دنیا بهشت می شود و با بد بودن جهنم
پس سعی نکنید هیچ وقت به این فکر بی افتید که آیا من امروز مثلا این ستاره رو پیدا کردم چه فایده ای داره من که بلخره میمیرم
دنیا در حال متولد شدن هستش تا به حال به این فکر کردید که وقتی یه ستاره میمیره چندین ستاره ی دیگه به وجود میاد
اینا رو گفتم که به زندگی امید داشته باشید
و اینکه من خودم تو تمام عمرم به این ها علاقه داشتم ایمان داشتم که الان عاشق نجوم و علم در اصل هستم
امیدوارم همیشه شاد و مهربون و سربلند باشید

COLDFIRE
01-20-2012, 12:17 PM
منم از سوم دبستان که با اقواممون رفته بودیم بیرون و اون بیرون از شهر واسم صورت های فلکی و نحوه ی تشکیل ستاره ها و... رو خیلی ساده برام گفت...

امیر عباس
03-02-2012, 10:37 PM
من از بچگی زیاد به آسمون نگاه می کردم . آسمون شب شهر ما برعکس شهر های بزرگ مثل تهران و اصفهان خیلی پر ستاره است . شهر ما نزدیک کویر مرنجاب و قصر بهرام است ( آران و بیدگل ) . خلاصه کم کم چندتا سوال از بابام که سر رشته ای تو نجوم داشته پرسیدم و اون هم جوابم رو داد . کم کم شروع کردم وکتاب های ساده نجومی خوندم و حالا من جواب سوال های بابام رو میدم . ولی باز هم فکر می کنم که خیلی کم می دونم .:help:

mr mohamadreza
03-02-2012, 11:19 PM
منم از 8سالگی عاشق ستاره ها بودم اما از11 سالگی کمی جدی تر نجوم رو دنبال کردم میشه گفت علاقه شدید من به نجوم بعد از خوندن کتاب نجوم به زبان ساده شروع شد الانم که در خدمت شما هستم چیز زیادی نمیدونم چون بیشتر نجوم رصدی رو دنبال کردم اما میخوام با مسائل اختر فیزیک هم آشنا بشم(البته از اختر فیزیک هم یه چیزایی میدونم)

صادق مقامی
05-04-2012, 03:33 PM
توی شهر ما همیشه از اواسط اردیبهشت به بعد همه شبا بیرون از خونه می خوابن.آسمون بسیار تاریکی هم داره.یادمه وقتی 8 سالم بود یه شب مادرم دوتا از صور فلکی که می دونست رو بهم یاد داد.(عقرب و دب اکبر)بعد از اون تو هر کتاب فروشی که می رفتیم من بهانه کتاب های نجومی رو میگرفتم.من همینجوری کتاب های نجوم کودکانه رو مطالعه کردم تا اینکه سال پیش شماره 204 مجله نجوم که توی اون درباره ی تلسکوپ های آماتوری مطلبی نوشته شده بود رو دیدم.البته اون شماره مال بهمن بود ولی توی اردیبهشت به دست من رسید.من چند ماه بعد از اون یعنی توی شهریور 1390 یک تلسکوپ تهیه کردم و به رصد آسمان پرداختم و حالا کارم به جاهای باریک کشیده و می خوام تو المپیاد شرکت کنم.
اینم خلاصه ی کاملی از داستان منجم شدن من.

شادي شهراييني
05-29-2012, 06:15 PM
درود بر دوستای اسمونی...خب راستش تا جایی که حافظه یاری می کنه سر به هوا بودم...یادم میاد همیشه تابستونا رو بالکن خونه می خوابیدیم و من همیشه یه ستاره صبحا می دیدم که بعد یه مدت ندیدمش...بعدا که خواهرم برام کتاب نجومی خربد فهمیدم...اون ستاره سیاره زهره بوده!!!:)) دیگه همیشه فقط برام کتاب نجومی می خریدن...و من جدی تر از همیشه وارد این حرفه می شدم تا اینکه یکی دو سال پیش تلسکوپ خریدم و بعد از اون موقع منو فقط پشت بوم و بیرون شهر میشه پیدا کرد:)) یادمه از بچگی تا کسی میومد خونمون دستشو می گرفتم می بردم تو حیاط تا اسمونو بهش نشون بدم که الانم این رفتار نهادینه شده و به صورت عادت دراومده!!!!!! اینم خلاصه ای از اسمونی شدن من...:)

سیاره ی ناهید
06-12-2012, 12:20 AM
خوب من یه عکس از یک سالگیم دارم که نگام به اسمون بود کلا بچه سربه هوایی بودم و از نگاه کردن به اسمون لذت میبردم الان هم میبرم ولی در کل با برنامه اسمان شب دیگه عاشق نجوم شدم.

yasiii
06-12-2012, 11:38 AM
کسی که دوسش داشتم عاشق نجوم بود. (شایدم بر عکس!) :grin:

-------------------------------------
"دونستن اینکه اکثر مردم چه طور نجومی شدن خیلی کمک می کنه برای گسترش نجوم و همگانی کردن نجوم." فک کنید یه درصد علت نجومی شدن من کمک بکنه! :blink:

SSgumS
06-12-2012, 11:51 AM
وقتی بچه بودم توی تلویزیون مستند های نجومی رو میدیدم و تنها چیزی که باعث جذب من به اون مستند ها میشد زیبایی و رنگارنگی عکس های نجومی از جمله سحابی ها بود

fateme.kokabi
06-12-2012, 12:08 PM
من به خاطر اجرام و سحابي هاي عجيب و غريب و به خصوص ماه گرفتگي سال 90 به نجوم علاقمند شدم چون در نجوم رويداد هاي جديدي رخ ميده:thumbsup::wink:

andromeda-s
06-12-2012, 12:11 PM
کسی که دوسش داشتم عاشق نجوم بود. (شایدم بر عکس!) :grin:

-------------------------------------
"دونستن اینکه اکثر مردم چه طور نجومی شدن خیلی کمک می کنه برای گسترش نجوم و همگانی کردن نجوم." فک کنید یه درصد علت نجومی شدن من کمک بکنه! :blink:
منم همین طوری اومدم تو نجوم !!:دی البته الان دوستم نجومو گذاشته کنار:th_cry:

mohamad reza t
06-12-2012, 01:15 PM
من به نجوم علاقه مند شدم چون طبیعت بی پایانه هر قدر هم ازش اطلاعات داشته باشی بازم کمه

Armin.etemad
06-28-2012, 04:57 PM
توی دبستان یه درسی داشتیم که مربوط به نجوم می شد.قرار بود که هر گروه مطلب جمع کنه و در کلاس گزارشی بنویسه.به گروه ما هم همون درسی که در مورد نجوم بود رسید.من مسئول جمع آوری عکس های نجومی شدم.یادم است که اولین عکسی که دیدم عکس سیاره ی کیوان بود.خیلی باهاش حال کردم!از اون به بعد دنبال کار رو گرفتم....مطلب و عکس و .....
یه دور هم در صف مدرسه محو خورشید شده بودم!بعد ناظم مدرسه هم برای این که سرم رو از آسمون برگردونم گفت که کفتربازها به آسمون نگاه می کنند.!ولی من گوشم بدهکار این حرفها نبود و ......

سحر دین محمدی
06-28-2012, 09:38 PM
سلام من تا اونجایی که یادمه از وقتی که فهمیدیم چی به چیه به نجوم علاقه داشتم
چون هر چقدرم درباره اش بدونی در واقع هیچی نمی دونی عاشق دنیای نجومم
بزرگترینه آرزومم اینه یه روز یه یوفو رو از نزدیک ببینم

maede.f
06-28-2012, 11:03 PM
تو یکی از همایشای دکتر نوروزی شرکت کردم که دوستم بهم گفته بود!خیلی اتفاقی با نجوم اشنا شدم و عاشقش شدم!

علیرضا محمدی
07-23-2012, 10:05 AM
من یازده ساله بودم که به وسیله یکی از اقوام با نجوم آشنا شدم و دو سال بعد هم در کلاس نجوم ثبت نام کردم و الان هم به طور جدی دنبال یادگیری نجوم هستم.

نجمه
07-24-2012, 06:26 PM
من هرچی فکر میکنم یادم نمیاد چطور به نجوم علاقه مند شدم ولی 7 سالگی به بعد هرکس ازم می پرسید میخوای چه کاره بشی می گفتم فضانورد:you're kidding, rig
راهنمایی که بودم یه کتاب راجع به خورشید خریدم و کلی اسم رو سرم خراب شد:confident:
بعد امیرسادات موسوی که طلای جهانی داشت رو دیدم و تصمیم گرفتم المپیاد بدم و از اونجا به طور جدی کتاب خوندم
بعد مدرسه رصد گذاشت و ما شدیم منجم آماتور

rosokh2004
09-01-2012, 11:35 PM
من دقیقا نمیدونم از کی ؟؟؟

ولی همیشه دوست داشتم یه تلسکوپ رو که توی ویترین که مغازه دیده بودم بخرم ولی هیچ وقت نخریدمش !!!!

اولین بار که واقعا و از اعماق ته وجودم به آسمون نگاه کردم موقع جام جهانی 2006 بازی بین ایتالیا آلمان بود که رفته بودم اردو یه جایی تو سانیج یزد !!! خیلی یاواشکی رادیو رو برده بودیم واسه فوتبال و ... . وقتی بازی تموم شد و ایتالیا آلمان رو نابود کرد من از خوشحالی خوابم نبرد :دی

به دور از شوخی خوابم نمیومد و با یکی دیگه از دوستام بیدار موندیم خاموشی زده بودن و همه چراغ ها خاموش بود یه نگاه که به آسمون انداختم دیگه سرم پایین نیومد همونجوری داشتم نگاه میکردم که یهو یه ضربه نسبتا محکم رو پس گردنم حس کردم !!!!! معاون عزیزم اومده بود و با یه پس گردنی منو به چادرمون راهنمایی کرد واسه خواب !!!!

حالا بماند که چه جوری نجوم رو پیدا کردم ولی خدایی یه حس فضولی همیشه آدم رو راهنمای میکنه که همیششه دنبال دست نیافتنی ها باشه ، همیه بگرده و موضوعات جالب و پیچده رو کنکاش کنه . همین حسه تا حالا منو نگه داشته

دوستا لطف میکنن و القابی از قبیل شغال و گرگ و اینا رو بهم میدن و دلیلشون هم واضحه . " آخه آدم عاقل نصف شب میره وسط بیابون ؟؟؟ " . ولی از یه لقب خیلی خوشم اومد و اون" سر به هوا " بود . گاهیی اوقات فکر میکنم دوستان درست میگن من دیوانه شدم ، من دیوانه ی یه نوار شیری رنگ پر از ستاره شدم

ولی هر چه میخواد بشه بشه من دیگه نمیتونم دل از این آسمون سیاه روشن بکنم و فکر نکنم چیزی یا کسی بتونه من رو منصرف کنه الان حدود 7 ساله که فعالیت میکنم و ایشالا اگه عمری باشه باز هم فعالیت خواهم کرد

Soroush Samadi
09-14-2012, 03:39 PM
سلام بر دوستان نجومي
راستش وقتي من كلاس سوم ابتدايي بودن بچه هاي كلاس ما رو بردن كانون شهيد فهميده كه از اسمان نماي اونجا بازديد كنيم و من از اونجا عاشق نجوم شدم.

shazde
09-16-2012, 03:46 PM
سلام

وقتي بچه بودم اگه ازم ميپرسيدين ميخاي چيكاره بشي حتما ميگفتم فضانورد! :دی

ما زياد با ماشين مسافرت از جمله مشهد ميرفتيم، وقتي كه تو راه بوديم مامان بزرگم ميگفت اينا هفت كوتوله اند ، اينا خوشه ي پروين اند ، اين فلان ستاره س اون فلان ستاره. :love:

هي يادش بخير.....:dizzy:

كلا از بچگي عاشق اسمون بودم ، همش فك ميكردم خدا تو اسمونه .:thanks: بعد ديگه يه سري مسائل كه الان عاشق نجوم و اسمون هستم .......:have a nice day:

marsgirl8
10-30-2012, 12:23 AM
من بچه كه بودم شبا وقتي ميخوابيدم ستاره هارو نگاه ميكردم هميشه ارزوم بودبرم تو اسمون ستاره ها رو ازنزديك ببينم تااينكه بزرگ شدممم دبيرستان مدرسه1سري برنامه هاي نجومي گذاشت جاتون خالي ازون به بعد ازنجوم متنفر شدم انقد كه ابكي ومسخره بازي بود خيليم خودشونو جدي گرفته بودن ! ولي1كم بعد1كم مجله اينا خوندم بعديكي ازدوستام خيلي علاقمند بود بابيان شيرين خودش وهيجان وعلاقه يي كه داشت دوباره منو عاشق نجوم كرد كه درنتيجه الان بنده در خدمت شمام!

Mahdieh. GH
12-09-2012, 04:00 PM
سلام به همه منجمـــــــــــــــــــــ ـــای آوااستاری...:grin:
با این که نــــــــــــدا بحث سال 2011 بود اما در رابطه با منم صدق میکنه...:cool:
خواهرم ندا نجوم رو خیلی دوست داشت 8 یا 9 سالم بود که به زور اون عضو رصد خونه ابن صلاح شدم !!!!! اولا از لغت "نجوم " زیاد خوشم نمیومد!!!!!!!!!!! اما بعد از اولین جلسه ی کلاسمون تو رصد خونه، دیدم نسبت به لغت نجوم زمین تا مریخ عوض شد!!!!
بعدش دیگه عاشق نجوم شدم :قلب و حتی یک بارش شهابی رو هم از دست ندادم... و با تلسکوپ همیشه تو مهتابی(بالکن، پاسیو) بودم...:blank:
و سال چهارم ابتدایی هم بخش نجوم کتاب علوم رو شخصا تدریس کردم:yaeh%20am%20not%20d

Arian Soltani
12-09-2012, 09:38 PM
سلام . من که از طریق بابام با نجوم اشنا شدم ولی بابام حدود 7 سال پیش وقتی خواهرزادش (پسرعمه من) ازش خواست تا یه کلاس نجوم واسش پیدا کنه خودش هم به نجوم علاقه مند شد .( البته علاقش بیشتر شد .) اتفاقا همون روزا یه اطلاعیه در مورد کلاسهای تابستونی میبینه که گوشه پایینش با خط خیلی ریز که بعدا با خودکار اضافه کرده بودن نوشته بود "مبانی ستاره شناسی" . از اونجا بود که ثبت نام کرد و به گفته خودش تنها بازمانده اون کلاس 12 نفره هست که عشقش رو ادامه داده . البته مامانم هم خیلی باهاش راه اومده تا الان .

stubby8766
01-30-2013, 05:29 PM
یادَم میاد کوچیک بودَم , حدودا" 8 ساله بودم .... مینشستَم روی اِیوونِ خونَمون و زُل میزدم به خورشید , خیلی جالب بود , چشمامو کوچیک میکردم و بعد از چند ثانیه , کروی بودنِ خورشید رو بعد از محو شدنِ اشعۀ نوریش میدیدَم , البته بعدِش چشام سیاهی میرفت , اما خدا رحم کرد , کور نشُدَم :d

از اون موقع علاقه مند شدم به ستاره شناسی

گلناز
01-30-2013, 08:43 PM
اقایون خانوما نمیدونم چرا به نجوم علاقه مند شدم اونقدرررررررر ناجورکه کسی بگه دنیا رو میدم ولی این نجوم رو بیخیال شو عمرا دور نجوم رو خط بکشم!!!!!!!
خلاصه وقتی کسی این سوالو از من میپرسه طبیعتا میگم لابد سرم به سنگ خورده اما حقیقت اینه که از بچه گی برام آسمون یه سوال بوده!!!!!!!!واسه همین علاقه مند شدم و این داداشم بود که منو به نجوم علاقه مند کرده و الانم پشیمونه که چرا من اینکارو کردم و سعی داره که منو از نجوم و ستارگان بکشه بیرون!!!!!!!!!

berjis93
01-30-2013, 09:18 PM
من 12 سالم بود که تو کتاب علوم کمی با منظومه شمسی اشنا شدم و بهش علاقه مند شدم .بعد یه مدت که نه از رو علاقه بلکه از رو کنجکاوی راجب نجوم مطالعه کردم حقیقتا عاشقش شدم یکی دو سال بعد با استادم اقای مشمولی اشنا شدمو خلاصه سور خوردم تو دنیای نجوم.الانم که فقط چشم به اسمونه

Navid MMM
01-30-2013, 09:46 PM
اوایل ( یعنی دوره راهنمایی) به نجوم علاقه داشتم ولی نه به صورت آموزشی....فقط در حدی که اخبار نجومی رو دنبال کنم و تو مجله یه چیزایی بخونم ولی وقتی آقای ایرجی معلم من شدند علاقه ی من به نجوم 2-3 برابر شد.(کسایی که با آقای ایرجی کلاس داشتن میدونن چی میگم)....چون تازه فهمیدم منظور از مطالعات نجومی چیه.....الان چند وقته دارم به شدت برای المپیاد درس میخونم و برام مدال گرفتن مهم نیست همین که دارم با علاقه چیزیو میخونم برام کافیه...:d

masoumehbahri
01-31-2013, 12:27 AM
اسم منو که نمیشه گذاشت منجم، شاید بشه گفت یه تازه کارم...<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
علاقه من به آسمون از دوران بچگی شروع شد، اونوقتی که تهران آسمونش زیاد ستاره نداشت ولی وقتی میرفتیم خونه مادربزرگم تبریز یه عالمه ستاره می دیدیم و سر این که کی کنار پنجره بخوابه تا بتونه آسمونو خوب ببینه دعوا میشد... البته این علاقه و کنجکاوی به سرانجام نرسید چون مشغول درس و کنکور و دانشگاه شدم... جونم براتون بگه که دست تقدیر منو کشوند یزد و آسمون زیبای کویر و یه دوست خوب که نجوم کار میکرد. این دوست باعث شد من دوباره سرمو بگیرم بالا هم آسمونو ببینم و هم یادم بیفته که یه زمانی دلبسته آسمون پر ستاره بودم

sama.ara
01-31-2013, 01:28 AM
اسم منو که نمیشه گذاشت منجم، شاید بشه گفت یه تازه کارم...<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
علاقه من به آسمون از دوران بچگی شروع شد، اونوقتی که تهران آسمونش زیاد ستاره نداشت ولی وقتی میرفتیم خونه مادربزرگم تبریز یه عالمه ستاره می دیدیم و سر این که کی کنار پنجره بخوابه تا بتونه آسمونو خوب ببینه دعوا میشد... البته این علاقه و کنجکاوی به سرانجام نرسید چون مشغول درس و کنکور و دانشگاه شدم... جونم براتون بگه که دست تقدیر منو کشوند یزد و آسمون زیبای کویر و یه دوست خوب که نجوم کار میکرد. این دوست باعث شد من دوباره سرمو بگیرم بالا هم آسمونو ببینم و هم یادم بیفته که یه زمانی دلبسته آسمون پر ستاره بودم

خدا نگه داره این دوستان نازنین رو...
قدرشونو بدون :-))

Sky Lover
01-31-2013, 02:03 AM
نزدیک به 10 سال پیش برای نخستین بار به یک موسسه به نام مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان رفتم و بی شک یکی از بزرگترین رویدادهای زندگیم بود.چرا که با آسمان و به طور کلی با جهان آشنا شدم و به اون علاقه بسیار زیاد پیدا کردم

foroogh.star
01-31-2013, 12:33 PM
من از طرف مدرسه ام كلاس نجوم فرستاده شدم واز انجا با نجوم اشنا شدم واز امروز تا آِينده عاشق نجوم خواهم ماند. من فقط يك دانش آموز كلاس پنجم ابتدايي بيش نيستم و چيز زيادي درباره ي نجوم نمي دانم.

Ali Ahmadi
01-31-2013, 12:55 PM
بخدا مرضی بوده که خوب نشد
نه یکی بود درس بده
نه یجا بود کتاب بخریم
نه ی دکه بود مجله نجوم بیاره
موقع آسمان شبم که سریال میداد
ی نجوم به زبان ساده بود
کلا هم 6 نفر آدم زنده بودیم که علاقه مند بودیم
با ی دوچشمی بیست در هشتاد
که الان فقط دوتاشون موندن
پدرمون در اومد
اما عوضش تو تنها ترین لحظات زندگی هم
اگ هیچ پولی هم نداشتیم
شبامون پر از نقره ستاره ها بود
و خورشید روزامون طلای ناب

3epid.n
01-31-2013, 02:09 PM
من از کلاس دوم که مامان و بابام برام کتابای نجومی درباره ی خورشید و ...میخریدن به نجوم علاقه مند شدم همیشه دلم میخواست ببینم فضا چه شکلیه و...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بالاخره تونستم سر از بحث فضا در بیارم
الآن هم کلاس میرم واسه نجوم
کلا عاشششششششششششششششقققققققق ق آسمونو و فضا و.... هستم بودم خواهم بود

مهدی صابری
01-31-2013, 02:39 PM
سلام.
درست یادم نمیاد که چطوری با نجوم آشنا شدم ولی از همون سال ها دبستان که توی کتابای علوم مون چند از عکس های سیاره ها بود به نجوم علاقه مند شدم و به طور جدی از سال دوم راهنمایی.

mohammad_reza
01-31-2013, 11:04 PM
چی شد به نجوم علاقه مند شدم؟!!
راستش من اصلا اشتباهی وارد نجوم شدم قصدم چیزه دیگه بود هیچ علاقه ای به نجوم نداشتم فقط هر موقع دلم میگرفت اسمان رو نگاه میکردم
رشته مورد نظر من هوا و فضا بود البته دوست نداشتم فضانورد بشم میخواستم در طراحی موتور موشک کار کنم خیلی ایده داشتم که همشو فراموش کردم
ولی با اولین عکسی که از ماه گرفتم و در یک فروم نجومی گذاشتم با دیدن اولین لایک اشتیاق من برای عکاسی زیاد شد
البته بعضی از دوستان در اینجا میدونند اوائل چه عکسهای میگرفتم معروف بود به سبک ماه وشاخه
خلاصه بعد از 1 سال فعالیت نجومی تازه علاقه مند شدم البته بیشتر به رصد و عکاسی علاقه دارم
در کنار دوستای نجومی بودن برام خیلی ارزش داره
با عرض پوزش برای پرحرفی

mehrnoosh00
02-02-2013, 09:00 PM
من اصلا به نجوم هیچ علاقه ای نداشتم!
اما عکاسی رو خیلی دوست داشتم، اما بر خلاف من چند نفر از دوستانم یا نجومو دوست داشتن، یا عاشقش بودن!
یه بار تو یکی از باشگاهای نجوم، موضوع عکاسی نجومی به روش آنالوگ بود، که خب دوستمم منو با خودش برد، به بهونه ی اینکه تو عکاسی دوس داری ( آخه این انقدر تو نجوم غرق شده بود که من دیگه به نجوم هم حسودیم میشد، هم نجومو زیاد دوست نداشتم!) وقتی رفتیم اونجا، طبیعتا عکسای نجومی و پوسترای نجومی زیادی هم دیدیم و منم دستم و میگرفتم رو اسم اون اجرام و بهش میگفتم؛ این چیه؟ اون چیه؟ و ...
تا اینکه با عکسایی که اونجا دیدم، یکم احساسم نسبت به نجوم تغییر کرد و همینطوری دارم یکی از دوستداران نجوم میشم! که البته شـــــــــــــــدم!

Soha Alipour
04-05-2013, 05:05 PM
باید خیلی کوچیک می بودم چون زمانیه که یادم نیست اما کیفیش می شه زمانی که به اسمم علاقه مند شدم ...:)

مداد رنگیهام
04-05-2013, 06:20 PM
چی؟نجوم؟علاقه مند؟:دی
داستان مال خیلی وقت پیشه...نمیدونم تا حالا یزد رفتین؟ستاره ها خیلی به زمین نزدیکن انقدر نزدیک و واضح دیده میشن که احساس میکنی اگه دستتو دراز کنیو بری رو پنجه پات میتونی بچینیشون...:)

نمیدونم چند سالم بود 4یا 5 دقیق یادم نیست,هنوز آمادگی (همون پیش دبستانی امروزیها:دی) نمیرفتم که یه شب تلوزیون یه فیلم پخش کرد.نقش اول فیلم یه بچه بود که فک میکرد آدم فضاییه و هر شب برای خانواده فضائیش با چراغ قوه علامت میداد که بیانو پیداش کنن آخر فیلم کاشف به عمل اومد بچه واقعا آدم فضایی بوده و خانوادش با سفینه اومدن دنبالش...

یادمه بابام برامون(من و داداشام) 3 تا خودکار جادویی خریده بود که تهش لامپ داشت وقتی تهشو میپیچوندیم روشن میشد و نور میداد یادمه هر شب میرفتیم زیر پتوهامونو چند ساعتی به نور این خودکارامون نگاه میکردیمو این خودکارا شده بود سرگرمی...

هر وقت کار بدی میکردم که مامانم دعوام میکرد میرفتم خودکارمو برمیداشتم به مامانم میگفتم من اصلا بچه شما نیستم که!!!من از فضا اومدم... الان میرم بهشون علامت میدم بیان ببرنم تا شمام از دستم راحت شین...:دی

یکم که بزرگتر شدم هنوز اسم صور فلکیو بلد نبودم همیشه تو آسمون بهشون نگاه میکردم یادمه یه بار تو حیاط خونمون به مامانم سه تا ستاره کمربند شکارچیو نشون دادمو گفتم مامان وسطیه منم اون دوتام داداشامن...

بعد که بزرگتر شدم زندگیم شده بود برنامه آسمان شب هر دو شنبه شب خونمون سر تلوزیون دعوا بود دوتا تلوزیونم داشتیما ولی کفاف خانواده 5 نفریه مارو نمیداد... یکی میخواست اخبار ببینه یکی میخواست فوتبال ببینه یکی میخواست سریال ببینه منم که آسمان شب اصا یه وضعیا:))

همیشه نجوم برام یه سرگرمی بوده هیچوقت جدی نرفتم دنبالش یعنی پیش نیومد که برم...شاید یه روزی حرفه ای دنبالش کردم خدا داند...:)
(ببخشید خیلی طولانی شد...)

سينا منجم
04-05-2013, 07:15 PM
نجوم.:yaeh%20am%20not%20d
اسمي كه با شنيدنش قند توي دلم آب ميشه.زيبايي نجوم تحسين برانگيزه.زيبايي ستاره ها جهان بي انتها و ..........................
عشق من به نجوم با يه سفر آغاز شد.سفري كه به يه روستا داشتم.شب بود دشت بود.دور از هر نوري توي يه آسمان صاف.بالاي سرمو نگاه كردم ستاره هاي زيادي چشمك ميزدن بهم خيلي زياد.چند بار باعث شد با سر بيفتم زمين.چون داشتم آسمونو تماشا ميكردم حتي هاله اي از راه شيري هم ديده ميشد.از اون موقع به نجوم علاقه مند شدم.كتاباي نجومي كتابخونمو پر كرده بود.اما انگيزه ي اصليم داييم بود.هوا فضا خونده بود اما عاشق نجوم هم بود.حتي يه بار رفته بود برنامه ي آسمان شب.يه شب رفته بوديم خونه ي مامان بزرگمينا.داييم كه اونجا زندگي ميكرد يعني مجردبود و هست.منو برد بالاي پشت بوم خونه.يه تلسكوپ نيتوني هم داشت.اون شب بهترين زمان براي ديدن مشتري بود.من كه آسمونو حفظ بودم به به يه ستاره ي درخشان اشاره كردم و گفتم اون مشتريه.داييم تلسكوپ رو وري اون تنظيم كرد و ديديم بله خود خودش بود.با 3 تا قمرش.اون يكي باقيمونده يا سايه روش بوده يا اينكه پشت مشتري بود.بعد هم ماه رو ديديم.تازه متوجه شدم مشتري چه قدر فاصلش از ما زياده.مشتري يه كره يكم بزرگتر از صورت شكلكاي ياهو با خطاي رنگارنگ وسطش.ماه رو كه ديدم.خيلي جالب بود تازه داييم فيلتر نوري كذاشته بود روي لنز با اين حال بازم نورش يكم چشو ميزد.تقربا 1 چهارم ماه ديده ميشد بقيش خارج لنز بود.و ديده نميشد.من همينجوري مهو تماشا بودم داييم رفت بقل پشت بوم.من رفتم بهش بگم بيا تو هم ببين آوردمش خودم اول يه نگاه كردم ديدم ديگه 1 چهرام ماو نميبينم نصفشو ميبينم.باور نكردني بود ماه جابه جا شده بود.از اون موقع به بعد ناسا،اسا و ايسا شد پاتوق من رباي تحقيقات نجومي دقيق.و از اون موقع بود كه ديگه نميتونم جلوي خودمو بگيرم و در مورد نجوم اطلاعات كسب نكنم.با اين كه اون موقع كلاس اول بودم.اما كلاس چهارم معلممون كه واقعا نجومش افتضاح بود داشت درس رو توضيح ميداد من ديدم همه چيزو داره غلط غلوط ميگه گفتم من ميخوام كنفرانس بدم اومدم تمام درسو با كلي مطلب اضافه گفتم رفتم نشستم.بعد از كلاس 5 كه پارسال بود و پام تازه به اينترنت باز شده بود به ناسا اسا و ديگر سازمان هاي فضايي ميرفتم و نوشته هاشونو با مترجم گوگل ترجمه ميكردم.تا الان كه خدمت شما هستم.نقطه اوج موفقيت نجومي من كلوپ نجوم آوا استار بود.طكه باهاش توسط يكي از دوستانم آشنا شدم.ديگر به فكر خريد يه تلسكوپم ميخوام نجومم رو از سطح وري آماتور به اماتور ارتقا بدم.قبلا با دوربين دو چشمي بعدا با تلسكوپ.بعدم پيش رفته.:67:
ببخشيد اگه خيلي طولاني شد.رفتم تو حس داستان نوشتن.:have a nice day::banana::biggrin::grin::thumbsup:

estardast
04-05-2013, 08:55 PM
چطور به نجوم علاقه مند شدم...راستش الان که فکر میکنم از بچگی همیشه چیزهای عجیب و دست نیافتنی واسم جالب بود ، کشف ناشناخته ها ... علاقه اصلیم به نجوم از دوران راهنمایی شکل گرفت ، یه معلمی داشتیم معلم درس جغرافیا که خیلی تاثیر گزار بود ، یه بار چتر آسمان رو برامون آورد و اونجا از اجرام آسمانی صحبت کرد راستش خیلی معلم خوبی بود و میخواست که همیشه خودمون بریم دنبال پیدا کردن سوال ها..همیشه ذهن ما رو به چالش میکشوند....فکر میکنم روحیه پرسش گری که الان دارم و خیلی مدیونش باید باشم...قضیه گذشت و نجوم جزء یکی از علاقه مندی های پررنگ من شد، دوران دبیرستان تنها هدفم رو برای ادامه تحصیل دانشگاهی همین قراردادم...ولی اینطور نشد و برخلاف علاقم یه رشته دیگه ای رو انتخاب کردم که اصلا هیچ ربطی به نجوم نداشت...یادمه وقتی که جواب دانشگاه ها اومد رفتم و به آسمون نگاه کردم و با چشم هایی پر اشک حس آدمی رو داشتم که نتونستم به هدفم برسم و برای همیشه باید از عشقم خداحافظی کنم.....
این اتفاق افتاد و من کل 4 سال دانشگاه خودم درگیر رشته ای کردم که به اجبار قبولش کردم (البته بعدا دوستش داشتم )... بعد دانشگاه دوباره جذب هر مطلب نجومی یا مرتبط با کیهان شناسی میشدم....فکر میکنم نمیتونم هیچوقت این علاقه رو ندید بگیرم و از کنارش رد شم....میخوام خیلی روش وقت و انرژی بزارم یه جورایی غذای روحم شده...
و الانم یکی از آرزوهام اینه که بتونم برا جامعه نجومی کشورم کاری کنم....

aysa
04-05-2013, 11:14 PM
يه روز زدم شبكه دو سيما كلاس پنجم بودم.ديدم يه برنامه ي نجومي ميده.چون هيچ برنامه ي مناسبي پيدانكردم نيشستم به تماشاش.نميدونم چيشد كه يهو ازنجوم خوشم اومد.جالب اينجاست كه داشت نسبيت انيشتين رو توضيح ميداد.هيچي نمي فهميدم ولي خوشم اومد.از اون روز به بعد اون برنامه رو هر روزساعت6عصر تا اخرين قسمتش كه يك هفته بعد تموم شد نيگاكردم.
بعد ديگه شد نجوم تموم زندگيم شروع كردم به خوندن كتاب هاي نجومي.فك كنم عرض يك سال اندازه ي يه منجم اطلاعات گرفتم بعداونم خوندمو شدم ديوونه ي نجوم......

starscream4002
04-06-2013, 09:13 PM
سلام،

چی شد به نجوم علاقه مند شدم؟
اون زمون سال اول دبیرستان بودم. اون زمون اصلا نمی دونستم نجوم چیه. همینجوری رفته بودم المپیاد نجوم تا دقیقا ببینم چیه. یه مدت که معلم المپیاد نجوم کمی نجوم کروی درس داد، کمی به نجوم علاقه مند شدم ولی این به هیچ عنوان نتوانست جرقه ای در ذهنم ایجاد کنه.
در اواخر دومین ماه سال تحصیلی یکی از اساتید تبریزی یه رصد برگذار کرد برای نجومی های مدرسه ی ما و من هم رفتم. یه شب خیلی سرد تو ماه آبان بود. یادم میاد جلوی در رصدگاه، ماشینا تو یه صف نگه داشته بودن تا نگهبان در رو باز کنه. اون لحظه تصمیم گرفتم سرم رو از پنجره بیرون بیارم و یه نگاهی به آسمون بندازم. تا نگاهم به آسمون افتاد، یه شهاب خیلی پرنور با رنگ های مختلف از بالا سرم رد شد... شهاب به وضوح پرنورتر از زهره بود و زیباترین پدیده ای بود که در تمام طول عمرم دیده بودم. اون لحظه جرقه زده شد و خلاصه من هم به جمع علاقه مندان نجوم پیوستم...

س.ا.

sina1381
04-07-2013, 02:16 PM
من از دیدن ستاره ها خوش حال می شم و دوست دارم بدونم که ستاره ها جطوی به وجود آمده اند و راز کهکشا نها رو بدونم

s_karam76
05-13-2013, 11:39 PM
من نجومو از ۸-۹ سالگی دوست داشتم اون موقع خواهرم توی باشگاه دانش پژوهان جوان تو قسمت نجومش عضو بود و اون هم به نجوم علاقه داشت برای همین یه تلسکوپ خرید بعدا که درگیر المپیاد زیست شد تلسکوپ مونده بود تو اتاق من ؤ استفاده هم نداشت یه شب ما ه کامل بود منم تلسکوپو برداشتم و به هزار بدبختی ماه رو پیدا کردم با دیدن اولین چاله ماه حس کردم که ماه داره با من حرف می زنه و میگه بیا یه قرار بذاریم من کمکت میکنم که نجوم رو یاد بگیری اما باید خودت هم بخوای من گفتم چه دوستی از ماه بهتر و از اونجا بود که واقعا به نجوم علاقه مند شدم البته قبلش به خاطر رصد های اجباری با خواهرم چند تا صورت فلکی یاد گرفته بودم

al-psp
05-14-2013, 10:26 AM
توی مدرسه کلاس پژوهشی گذاشتن و من نجوم رو انتخاب کردم و پشیمون هم نیستم.
دلیل انتخاب نجوم ها فیلمی بود که دبیرمون نشون داد. راجب سایز سیارات و ستارگان.

esi_96
05-23-2013, 03:43 PM
من کلا از بچگی عاشق آسمون و ستاره هاش بودم بدون اینکه علم نجوم رو بشناسم :)

platopluto
05-29-2013, 10:51 AM
علاقه به اسمون رو كه از بچگي داشتم
كلا ذوق مرگ بودم وقتي اسمون رو نگاه ميكردم
تا حدي ك قصدم تا چندي پيش كه هنوز به تكامل المپي نرسيده بودم(:دي)روياي خلباني داشتم
اما وقتي سر كلاس هاي المپ نجوم حاضر گشتم ديگه ديدم عي بابا:دي نميشه مث كه بدمون ام نيومده ها
ديگه اين شد كه الان اين شديم.:دي
البته مونده تا اوني كه ميخوايم بشه..:)

gisu
05-29-2013, 09:48 PM
وقتی بچه بودم یکی از دوستان پدرم که تلسکوپ داشت اتفاقی با تلسکوپش اومده بود خونمون بعد رفت تو حیاط و باتلسکوپ ماه رو به من نشون داد از اون موقع بود که کلی سوال تو ذهنم شکل گرفت و حسابی به نجوم علاقه مند شدم

elahe rafiei
05-29-2013, 10:26 PM
یه برنامه رادیویی... فک کنم سال 80... حدود ساعت 12 شب... به نام :

"راز جــــــهــــان"

اگه گفتین درمورد چی بود؟ ;)

NGC224
05-30-2013, 10:55 PM
مطالعه کتاب های ایزاک اسیموف در کودکی

فائزه معتضدیان
05-31-2013, 07:18 AM
یه کتابی که مادرم بهم دادند وقتی بچه بودم و درباره ی آدم فضایی ها بود...هرچند فکر میکنم قبلش هم به نجوم خیلی علاقه مند بودم!از 4-5سالگی به همه میگفتم میخوام وقتی بزرگ شدم فضانورد بشم!

Fery.JWST
05-31-2013, 11:05 AM
اول راهنمایی بودم مدرسه دکتر حسابی یه بار تلکسوپ آووردن و قرار رصدی گذاشتن منم قبلش این فیلم آقای اسپیلبرگ Close Encounters of the Third Kind , E-T
و Back to the Future , Star Trek , اینارا بدجور تماشا میکردم و دوست داشتم...
یه شبم خوابه عجیبی دیدم خواب دیدم بین کهکشان ها دارم پرواز میکنم واقعا دیوونه کننده بود این خواب...

در مجموع اینا همه دست به دست هم دادنو مارو انداختن تو زحمت خرید یه تلسکوپ :)

skynight
05-31-2013, 06:33 PM
عشق به آسمونو که از بچه گی داشتم
عالمی داشتم با ستاره ها
یه بار تو کامپیوتر بابام عکس چند تا سحابی رو دیدم(البته تازه میفهمم سحابی بودن)
آخه اونم عشق نجومه
ازش پرسیدم چین اونم باچه ذوقی چند بار توضیح داد
گرچه چیزی نفهمیدم !
فک کنم 5-6 ساله بودم اونزمون
واز اون روز دنبال نجوم رفتم
و تازه اول کاریم

maede.f
07-07-2013, 10:41 PM
از طریق یکی از دوستام با نجوم آشنا شدم.