PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تلسکوپ شما چیست؟

رضا طامهری
06-15-2013, 11:06 PM
سلام به دوستان عزیز آوایی :)

http://up.avastarco.com/images/hp22qre5ze1gv7k00pn.jpg

در کنار دانش یک رصدگر، ابزار مهمترین نقش را ایفا میکند. اما مطمئنا هر ابزار و اپتیک رصدی هم دارای مزیتهایی است و هم نقص هایی... مزیت ها و نقص هایی که به طراحی، کیفیت قطعات و ... بستگی دارد

اکثر قریب به اتفاق دوستان برای خود یا گروه نجومی خود تلسکوپ یا ابزارهای رصدی در اختیار دارند، در این تاپیک قصد داریم که هرکدام از دوستان ابزار خود را معرفی نموده و افراد مطلع تلسکوپ معرفی شده را نقد کنند!

در وهله اول مزیتها و مخصوصا بهترین نحوه بکارگیری از اپتیک(بهرین اجرام یا سوژه های رصدی برای اپتیک ذکر شده) و در وهله بعدی هم نقص ها و کاستیها... ودر کنار همه اینها هدف اصلی، نشان دادن راه کارها و یا ابزارهای جانبی برای تلسکوپ مذکور و به منظور بهره گیری بیشینه از این ابزار است

در کل دراین تاپیک هرکاربر با معرفی تلسکوپ خود، به بالاترین پتانسیل رصدی اپتیک خود در کنار کاستیها ان پی خواهد برد. ;)

تذکر:

- لطفا دوستان عزیز در معرفی تلسکوپها شکیبا باشید و تا اتمام بررسی یک تلسکوپ، اپتیک خود را معرفی ننمایید

- در هنگام معرفی حتما مقر و ابزارهای جانبی اپتیک خود را معرفی نمایید

- لطفا دوستان متخصص و مطلع ما را در این نقد و بررسی همراهی نمایید :)

karimisss
06-16-2013, 01:35 AM
ضمن تشکر بابت این تاپیک خوب من اول از همه ممنون میشم در مورد تلسکوپم بدونم.
PowerSeeker 80EQ (http://shop.avastarco.com/product/55/%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%B4%D9%83%D8%B3%D8%AA%D9%8A-PowerSeeker-80EQ)

رضا طامهری
06-16-2013, 04:24 PM
ضمن تشکر بابت این تاپیک خوب من اول از همه ممنون میشم در مورد تلسکوپم بدونم.
PowerSeeker 80EQ (http://shop.avastarco.com/product/55/%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%B4%D9%83%D8%B3%D8%AA%D9%8A-PowerSeeker-80EQ)

خب من بخش اول رو شروع میکنم.. واسه اینکه همه دوستان عزیز مشارکت کنن در طی چند پست مطرح کنیم بهتره...
کاش خانوم مدیر ابزارهای جانبی شون رو هم گفته بودن!

در کل سری پاورسیکر جزو سری های starterدر دنیای اپتیکها مطرح میشه... تلسکوپ دوست داشتنی، قابل حمل و نسبتا با کیفیتی هست اما برای یک منجم قطعا نمیتونه سالها پاسخگو باشه چون شما با پیشرفت در نجوم نیاز به اپتیکهای قوی تری دارین

اما اپتیکی که شما ذکر کردید با دارا بودن دهانه 80 میلیمتری و فاصله کانونی 900ملیمیتر برای مقاصد رصدی اجرام نزدیک مخصوصا سیارات کیفیت خوبی داره! مخصوصا با چشمی مناسب...

با این تلسکوپ میتونین تمامی اجرام مسیه رو رصد کنین مخصوصا اینکه مقر شما یک مقر استوایی است و دنبال کردن اجرام در اون ساده تره! اغلب محصولات مشابه یعنی یه اکروماتیک 80 میلیمتری روی مقرهای سمت ارتفاعی ارائه میشن اما سلسترون این اپتیک رو روی یک مقر سبک و ساده استوایی ارائه داده که هم یه فرصته هم یه تهدید که بعدا در موردش توضیح میدم

یکی از بزرگترین محسنات این اپتیک اینه که شما میتونین براحتی از اون در حیاط یا پشت بام خونتون استفاده کنین چون هم خیلی سبکه هم مقر استوایی داره و هم دهانه خیلی بزرگی نداره که الودگی نوری شهر روی اون اثر بذاره

راستی این روهم بگم که تقریبا عدسی شیئی این تلسکوپ با عدسی شیئی دوچشمی 80*20 اسکای مستر مشابهه فقط یه کم از نظر قوس با هم فرق دارن...

دوستان مطلع از همکاری دریغ نفرمایند :)

SAEED560
06-16-2013, 11:29 PM
سلام
ممنون ممنون به خاطر پست جالب و به درد بخورتوتن
من یه تلسکوپ بازتانی با قطر دهانه 114 میلیمتری و فاصله کانونی 900 با جوینده 30*6 دارم لطفا راهنمای بفرمایید . البته این رو هم بگم من وقتی این تلسکوپ رو خریدم اطلاعی از تلسکوپ های دیگه نداشتم .

Esmaeilpour
06-17-2013, 09:41 AM
با تشکر از این تاپیک خیلی خوب :)
نیوتونی 6 اینچ اسکای واچر الماس سیاه
مقر eq5 و سه پایه ی آلومینیومی بدون سیستم goto
چشمی:6.3 و 20
جوینده ی با بزرگنمایی 3 برار و زاویه دید حدود 5 درجه :)

رضا طامهری
06-17-2013, 12:42 PM
دوستان عزیز قرار شد شکیبا باشید تا در فرصت مناسب هر تلسکوپ رو بررسی کنیم...

راستی تلسکوپها رو که ذکر میکنید حتما برند و سری اون رو هم ذکر کنید( مثلا ۶اینچ بازتابی سلسترون سری advanced با مقر cg-5 goto) و البته مقرها رو هم با جزئیات بگید ... چشمی و فیلتر و لوازم جانبی خاصی هم اگه دارین بگین تا دقیق تر و اجمالی تر بررسی انجام بشه

karimisss
06-17-2013, 02:10 PM
خیلی ممنون جناب طامهری
به غیر از نکاتی که در اینجا در خود سایت فروشگاه ذکر شده

تلسکوپ سری PowerSeeker

مشخصات کلی
نام مدلPowerSeeker 80EQ
ساختار اپتیکیشکستی
قطر شیئی (عدسی / آینه)90mm
فاصله کانونی900mm/f 11.25
جوینده8x24
مقراستوایی
چشمی20mm , 4mm ,بارلو 3x
حد قدر12
توان تفکیک1.45 ثانیه قوس
توان گردآوری نور131 برابر چشم غیر مسلح
میدان دید ( بر مبنای چشمی 25mm) 1.2°
وزن تلسکوپ8.62kg
سه پایهآلومینیوم

من چیز جدایی براش تهیه نکردم.
یه مشکلی که باهاش دارم هم تفاوت خیلی زیاد اندازه چشمی هاش با همه ، که خوب البته باید یکی دیگه بین اونها رو بخرم اما نمی دونم چند.
کلا بیشتر می خواستم بدونم که چه جور اجرامی رو میشه بهتر باهاش دید که اشاره کردید.
ممنونم ازتون

رضا طامهری
06-19-2013, 09:44 AM
ممنون از خانوم karimiss
خب من تقریبا مزایای این تلسکوپ رو ذکر کردم حالا بریم سراغ بقیه نکات:
اول چشمی:
چشمی هایی که روی سری های astromaster و powerseekerبه صورت فابریک قرار دارند پلوسلهای ساده هستند که برای این سری بد عمل نمیکنند ولی میدان دید انها از پلوسلها کمتر است و کمی در چشمی ۱۰ میلیمتر مشکل خواهید داشت
ماکزیمم بزرگنمایی مفید این تلسکوپ حدود ۱۶۰ برابر است که در این بزرگنمایی فقط میتوان روی ماه و سیارات نزدیک و غول حساب باز کرد نه بقیه اجرام

اگر میخواهید چشمی تهیه کنید، به سراغ پلوسلها بروید که در سلسترون سری omniمناسب است( دوستان توجه داشته باشید چشمی برای شما ماندگار است حتی اگر تلسکوپتان را عوض کنید؛ پس در خرید چشمی،البته اگر قصد ارتقاء تلسکوپتان را دارید، یه کم ولخرجی با فکر، بد نیست :) ) حداکثر چشمی که شما میتوانید استفاده کنید چشمی ۶ میلیمتر است...

فیلتر:
در مورد اکروماتیکها خیلی روی فیلترها فکر نکنید چون به علت فراوانی خطای رنگی در تلسکوپ، فیلترها خیلی کارایی ندارند.... تنها فیلتر پیشنهادی من برای این تلسکوپ فیلتر مایلار ان هم بری رصد خورشید است

مقر:
مقرهای سری powerseeker را میتوان با مقرهای eq2 از اسکای واچر مقایسه نمود البته مقرهای سلسترون از نظر سختی و استحکام کیفیت بالاتری دارند اما سه پایه انها از همتای اسکای واچر خود، ضعیف تر است که در مورد تلسکوپهای سبکی همچون 80 شکستی اصلا مشکلی وجود نخواهد داشت... فقط یادتان باشد خانوم karimiss که به علت سبکی تلسکوپ شما، بالانس کرد تلسکوپ قبل از رصد فوق العاده مهم خواهد بود وگرنه عدم بالانس وزنه مقر، شب رصدی را بکامتان زهر میکند

Fery.JWST
06-19-2013, 08:44 PM
سلام . ممنون از تاپیک خوب و مفیدتون .
با اجازه استاد طامهری :
منم یه سری مطلب در مورد www.celestron.com/astronomy/celestron-powerseeker-80eq.html
اضافه کنم که ۲ تا چشمی داره :

20 mm که زوم 45X
4 mm که زوم 225X
و بارلو 3X

و در این تلکسوپ از پوشش Multi-Coated استفاده شده جهت Anti-Reflective جهت حذف نورهای اضافی و بهتر کردن کنتراست تصویر .

البته این Coated ها انواع اقسام گوناگونی دارند که خیلی خوبه در مورده اینها تو سایت بحث بشه (حتماْ بحث شده) :‌

Coated
fully-coated
multicoated
fully-multicoated
phase-coated
binocular optics

Sky-Watcher
06-20-2013, 11:22 PM
تاپیک جالبی هستش من هم با نام و یاد خدا تلسکوپم رو معرفی می کنم :

تلسکوپ دابسونی 8 اینچی /چشمی های 10 و 25 / چشمی 6 میل وtmb و چشمی 30 میل gso واید/ با بارلو 2x ed و هم خط لیزری /اداپتر t-ring /

صادق مقامی
06-21-2013, 04:33 PM
تلسکوپ:130mm نیوتونی اسکای واچر

مقر:AZ4

چشمی ها:پلوسل 7.5و17و20

جوینده:نقطه قرمز

پیمان اکبرنیا
06-21-2013, 05:48 PM
فکر کنم دوستان به این نکته توجه ندارند که باید صبر کنند تا بررسی یک تلسکوپ تمام شود به همین دلیل تاپیک را قفل کردم تا بررسی 3 تلسکوپ باقی مانده تمام شود و بعد مجددا تاپیک باز خواهد شد :)

رضا طامهری
06-22-2013, 05:17 PM
با تشکر از این تاپیک خیلی خوب :)
نیوتونی 6 اینچ اسکای واچر الماس سیاه
مقر eq5 و سه پایه ی آلومینیومی بدون سیستم goto
چشمی:6.3 و 20
جوینده ی با بزرگنمایی 3 برار و زاویه دید حدود 5 درجه :)

چون جناب saeed560 اطلاعاتشون رو کامل نکردن من اول جواب دوست عزیزمون c&p رو شروع میکنم
خب تلسکوپی که شما دارید یکی از مرسوم ترین تلسکوپها در میان منجمهاست یعنی یک بازتابی ۶اینچ با یه مقر استوایی... یکی از تلسکوپهای خودم من هم همین ترکیبه :)
چند سال پیش بود که اسکای واچر سری الماس سیاه رو به بازار معرفی کرد البته به نظر من این بیشتر یه بازار داغی بود چون خیلی ارجحیت خاصی نسبت به بازتابی های معمولی این کمپانی نداره ولی کلا اپتیک خوبیه... کوتینگ مناسب و اینه های سهموی از خصوصیات وب این تلسکوپهاست...

فعلا یه توضیحات خیلی اجمالی دادم تا بریم سراغ باقیش... دوستان هم همراهی کنند

-------------...............--------------
پ.ن:
اقای c&p من متوجه شماره چشمی دوم شما نشدم.. ۶و ۳دهم؟

رضا طامهری
06-25-2013, 10:43 PM
خب یه کم از محسنات تلسکوپ اقای c&pبگیم یعنی 6 اینچ اسکاوی واچر با مقر eq-5 با موتور ردیاب:

اول اینو بگم: این سری از تلسکوپها با دو فاصله کانونی ساخته شد یکی با فاصله کانونی 750 میلیمتر و دیگری 1000 میلیمتر

در نوع اول که فاصله کانونی 750 میلیمتر را به ما ارائه میده، ما نسبت کانونی 5 رو داریم که تقریبا تلسکوپ رو به یک تلسکوپ نیمه تند تبدیل میکنه به همین علت برای اجرام کم نور فضایی نیز مناسبه اما در نوع دوم که فاصله کانونی 1000 میلیمتر رو داره(با نسبت کانونی7) گرچه ما خیلی سریع به بزرگنمایی های بالا میرسیم اما این تلسکوپ بیشتر برای اجرام نزدیک مثل سیارات مناسبه و خیلی برای اجرام کم نور نباید روی اون حساب باز کرد....

به طور کلی میتوان از محسنات این تلسکوپ اینگونه گفت:

1-دهانه مناسب 150 میلیمتر که از برادر کوچکترس یعنی 130 میلیمتر الماس سیاه 33درصد نور بیشتر جمع اوری میکند

2-فاصله کانونی مناسب به همراه نسبت کانونی مناسب که برای اجرام کم نور این نسبت کانونی خیلی به درد بخور است

3- با توجه به اینه های سهموی و پایین بودن خطاهای مرسوم بازتابی ها و البته به علت نسبت کنونی 5، این تلسکوپ حتی برای عکاسی عمق اسمان نیز مناسب است گرچه کمی در گوشه تصویر، کرویت خواهید داشت

4- کوتینگ الومینیوم که هم در برابر گرد و خاک مقاوم است و هم شکست نور را به درستی انجام میدهد

behnood
06-25-2013, 11:22 PM
Sky Watcher ED80mm / F=600mm
Sky Watcher 130 mm Newtonian / F=650mm
Sky Watcher EQ5
0.85ED Focal Reducer and Flattener
Eye pises : 4mm 83˚ - 10mm - 15mm LET - 20 mm LET - 25mm - 28mm LET - 42mm LET
Sky Watcher Syn Guider auto guider
sky watcher 70mm achromatic for Guide scope

Esmaeilpour
06-27-2013, 02:11 PM
چون جناب saeed560 اطلاعاتشون رو کامل نکردن من اول جواب دوست عزیزمون c&p رو شروع میکنم
خب تلسکوپی که شما دارید یکی از مرسوم ترین تلسکوپها در میان منجمهاست یعنی یک بازتابی ۶اینچ با یه مقر استوایی... یکی از تلسکوپهای خودم من هم همین ترکیبه :)
چند سال پیش بود که اسکای واچر سری الماس سیاه رو به بازار معرفی کرد البته به نظر من این بیشتر یه بازار داغی بود چون خیلی ارجحیت خاصی نسبت به بازتابی های معمولی این کمپانی نداره ولی کلا اپتیک خوبیه... کوتینگ مناسب و اینه های سهموی از خصوصیات وب این تلسکوپهاست...

فعلا یه توضیحات خیلی اجمالی دادم تا بریم سراغ باقیش... دوستان هم همراهی کنند

-------------...............--------------
پ.ن:
اقای c&p من متوجه شماره چشمی دوم شما نشدم.. ۶و ۳دهم؟

خیلی متشکرم از لطفتون :) بی صبرانه منتظر ادامه ی توضیحاتتون می مونم
بله چشمی دومم شش و سه دهم میلیمتر(پلوسل )هستش
منتهی من در اعلام فاصله کانونی چشمی اولم یعنی چشمی خود تلسکوپ اشتباه کردم که ویرایش انجام شد.چشمی اول هم 28 میلیمتره
باز هم ممنون :)

خب یه کم از محسنات تلسکوپ اقای c&pبگیم یعنی 6 اینچ اسکاوی واچر با مقر eq-5 با موتور ردیاب:

اول اینو بگم: این سری از تلسکوپها با دو فاصله کانونی ساخته شد یکی با فاصله کانونی 750 میلیمتر و دیگری 1000 میلیمتر

در نوع اول که فاصله کانونی 750 میلیمتر را به ما ارائه میده، ما نسبت کانونی 5 رو داریم که تقریبا تلسکوپ رو به یک تلسکوپ نیمه تند تبدیل میکنه به همین علت برای اجرام کم نور فضایی نیز مناسبه اما در نوع دوم که فاصله کانونی 1000 میلیمتر رو داره(با نسبت کانونی7) گرچه ما خیلی سریع به بزرگنمایی های بالا میرسیم اما این تلسکوپ بیشتر برای اجرام نزدیک مثل سیارات مناسبه و خیلی برای اجرام کم نور نباید روی اون حساب باز کرد....

به طور کلی میتوان از محسنات این تلسکوپ اینگونه گفت:

1-دهانه مناسب 150 میلیمتر که از برادر کوچکترس یعنی 130 میلیمتر الماس سیاه 33درصد نور بیشتر جمع اوری میکند

2-فاصله کانونی مناسب به همراه نسبت کانونی مناسب که برای اجرام کم نور این نسبت کانونی خیلی به درد بخور است

3- با توجه به اینه های سهموی و پایین بودن خطاهای مرسوم بازتابی ها و البته به علت نسبت کنونی 5، این تلسکوپ حتی برای عکاسی عمق اسمان نیز مناسب است گرچه کمی در گوشه تصویر، کرویت خواهید داشت

4- کوتینگ الومینیوم که هم در برابر گرد و خاک مقاوم است و هم شکست نور را به درستی انجام میدهد
ممنونم :)
یک سوال:مجهز کردن این تلسکوپ رو به سیستم گوتو توصیه می کنید یا نه؟در صورتی که این کار انجام بگیره موفق خواهد بود؟

رضا طامهری
06-27-2013, 11:57 PM
خیلی متشکرم از لطفتون :) بی صبرانه منتظر ادامه ی توضیحاتتون می مونم
بله چشمی دومم شش و سه دهم میلیمتر(پلوسل )هستش
منتهی من در اعلام فاصله کانونی چشمی اولم یعنی چشمی خود تلسکوپ اشتباه کردم که ویرایش انجام شد.چشمی اول هم 28 میلیمتره
باز هم ممنون :)

بله چشمی که در ایران به صورت فابریک روی این مجموعه فروخته میشود چشمی LET ۲۸ میلیمتره که جدا برای این تلسکوپ ناکارامده و فقط برای اجرام باز جوابگو هست! به صورت اورجینال روی ان تلسکوپها چشمی های ۱۰ و ۲۵ سوپرپلوسل و یک بارلو ۳xقرار داره که انگار برای ارزون تر شدن، تلسکوپهایی که برای مصرف در ایران سفارش داده شده فقط با چشمی ۲۸ سفارش داده شده... اینکار باعث میشه مشتری مجبور به خرید چشمی های اضافی بشه!

ممنونم :)
یک سوال:مجهز کردن این تلسکوپ رو به سیستم گوتو توصیه می کنید یا نه؟در صورتی که این کار انجام بگیره موفق خواهد بود؟
دقیقا نمیدونم هزینش چقدره اما به علت دقت خوب مقر، شما با مجهز کردن اون به سیستم گوتو مقر خوبی خواهید داشت!! اما هرگز مثل فابریک نمیشه بخصوص اینکه اینکودرها خیلی خوب تنظیم نخواهند شد و ازاینرو نمیشه روی این مقر برای عکاسی حساب باز کرد

رضا طامهری
06-28-2013, 04:33 PM
خب اول چشمی:
چشمی ۲۸ تون بدرد تلسکوپی با فاصله کانونی بالای ۱۰۰۰ میخوره مثل دابسونی های ۸ و۱۰ اینچ البته من از این چشمی برای اجرام باز مثل خوشه اچ و خی و حتی دیدن پروین و کندو استفاده میکنم ولی کلا به درد این تلسکوپ نمیخوره
خب شما برای دیدن اجرام گسترده به چشمی ۲۰ میلیمتر نیاز دارید البته اگر ۱۵ میلیمتر ultrawideهم باشه خوبه
یه چشمی ۱۰ میلیمتر حتما نیاز هست و در اخر به یه چشمی ۳هم نیاز دارید که ماکزیمم بزرگنمایی و بهتون بده... البته چون مقرتون استوایی هست این پیشنهاد رو دادم وگرنه برای مقرهای سمت ارتفاعی حداکثر بزرگنمایی ۱۸۰برابره تقریبا(چون جرم زود از میدان دید خارج میشه و البته به علت وزن کم مقر لرزش تلسکوپ هم بالا میره)

فیلتر:
فیلترهای الودگی نوری، فیلترهای رنگی سیارات(ست ۶تایی خود اسکای واچر برای این تلسکوپ مناسبه ولی واسه شکستی ها اصلا بدرد نمیخوره) واسه رصد خورشید هم مایلار(میدونیم که واسه بازتابی ها از فیلترهای شیشه ای استفاده نمیشه) فیلترهای سحابی هم روی این تلسکوپها خیلی خوب جواب نمیده

اما کاستی های این تلسکوپ:
- معلومه که شما اینده نگری کردید وگرنه واسه یه ۶اینچ بازتابی مقر eq-5نمیذارن.. مقر eq-3اخرشه... دراینده میتونید یه شکستی رو واسه این مقر بگیرید :)

- در مقام مقایسه اندود اینه ها در اسکای واچر خیلی رتبه خوبی نداره... قابل مقایسه با ویکسن و سلسترون و... نیست

- عنکبوتی اینه ثانویه خیلی خوب طراحی نشده و به اندک ضربه ای از همخطی خارج میشه

رضا طامهری
06-30-2013, 10:16 PM
تاپیک جالبی هستش من هم با نام و یاد خدا تلسکوپم رو معرفی می کنم :

تلسکوپ دابسونی 8 اینچی /چشمی های 10 و 25 / چشمی 6 میل وtmb و چشمی 30 میل gso واید/ با بارلو 2x ed و هم خط لیزری /اداپتر t-ring /

خب بریم سراغ تلسکوپ بعدی! یه دابسونی 8 اینچ

شاید اغماز نباشه اگه بگم بعد از 6 اینچ بازتابی(با هر مقری) دابسونی های 8 اینچ بیشترین فراوانی را در میان منجمان دارند...

تلسکوپهای که مطمئنا به علت قیمت مناسب و ارزان تهیه میشود، نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب میکند اما بعضا دیده میشود به علت کاستی های این سری خیلی از کاربران از انها زده میشود.

البته با توجه به لوازم اضافی که جناب sky-watcher خریداری کردند، مشخص است که ایشون برای رصد برنامه دارند... انشالله در پستهای بعدی به بررسی دقیق این تلسکوپ خواهیم پرداخت...

دوستان عزیز نیازمند یاری سبزتان هستیم :)

رضا طامهری
07-02-2013, 08:00 PM
خب اول بریم سراغ محسنات این تلسکوپ: (مشخصات زیر تقریبا برای همه 8 اینچهای بازتابی از هر برندی صادق است)

- قیمت مناسب( شما با پرداخت قیمت یک 6 اینچ بازتابی با مقر سمت ارتفاعی یک تلسکوپ با دهانه 8 اینچ خواهید داشت)

- در میان دابسونی ها، این تلسکوپ بزرگترین دابسونی است که درون صندوق عقب خودروهای سواری جا میگیرد(حتی پراید :) )

- میتونید سریع اون رو سوار کنید حتی سریع تر از تلسکوپهایی با مقر سمت ارتفاعی(در نظر داشته باشید که هیچ تلسکوپ 8 اینچی رو نمیتونید روی مقر سمت ارتفاعی سوار کنید و 8 اینچ بازتابی از نظر مدت زمان مونتاز و اماده شدن رکورد دار است)

- میتوان انرا یک نفره حمل نمود (حتما میدانید که حمل دابسونیهای بزرگ به صورت یک نفره تقریبا غیر ممکن است بجز اینکه تیوب و مقر را از هم جدا کنید)

- میزان جمع اوری نور خیلی خوبی دارد(با توجه به دهانه) و با توجه به نسبت کانونی 6(f\6) میتوان برای رصد اجرام کم نور و عمق اسمان نیز روی ان حساب ویژه ای باز کرد

- در مقام مقایسه با یک 8 اینچ ترکیبی، 8 اینچ دابسونی به 0.4 درجه میدان دید بیشتری دارد و از این نظر برای رصد اجرام گسترده مناسب تر است. البته فقط از نظر میدان دید وگرنه از نظر کیفیت ترکیبی ها بهتر عمل میکنند.

رضا طامهری
07-09-2013, 07:53 PM
خب بریم سراغ پیشنهادات:
1- برای تلسکوپتون حتما صندلی تهیه کنید... خواه صندلی های مخصوص رصد مثل تصویر پایین خواه صندلی های کوچک برزنتی.. زیرا به گفته خود کمپانی، ارتفاع چشمی این تلسکوپها جوری تنظیم شده که یه فرد بالغ روی صندلی رصدی، رصد اسانی داشته باشد(شخصا نمیپذیرم این حرفو اخه رصد با دابسونی ها در هیچ صورت اسون نیست ولی خب :) )

http://up.avastarco.com/images/ixi03aapv95mjsomol3l.jpg

2- روغن کاری یا گریس کاری در محل میله های فلکس تیوب رو فراموش نکنید(همون میله هایی که دو قسمت تلسکوپ رو از هم جدا میکنه)

3- در بزرگنمایی های بالا حتما باید چشمی هایی با میدان دید باز داشته باشید(حتی چشمی های LET هم زیاد کارایی ندارند چون لرزش مقر دابسونی خیلی بالاست و شما در صورت داشتن چشمی های معمولی خیلی نمیتوانید جرم را دنبال کنید)

4- در اجرام نزدیک و پرنور یک بارلو 2X بد نیست

رضا طامهری
07-10-2013, 03:28 AM
سلام دوستان عزیز... من یک نکته را فرموش کردم؛ در ذهن داشته باشید گرچه بزرگنمایی مفید این تلسکوپ 400 برابر است اما روی مقر دابسونی انهم دابسونی های اسکای واچر رسیدن به این بزرگنمایی کمی سخت و اغلب نشدنی است لذا بزرگترین بزرگنمایی که تجربه شخصی خودم نشان میدهد حدودا 300 تا 350 برابر است گرچه همین هم خیلی است...

و اما کاستی های این تلسکوپ:
1- تقریبا تمامی کاستی های این تلسکوپ از مقر چوبی این تلسکوپ نشات میگیرد. این مقرهای هم برای حمل و نقل بقولی بد بار هستند و هم به واسطه نوع طراحی و مواد به کار رفته عمر می دارند به ویژه که برای نقاط مرطوب کارایی کمی دارند. البته متاسفانه مقرهای کمپانی اسکای واچر در میان از بقیه مقرهای کیفیت پایین تری دارد

2- محل قرارگرفتن فایندر(جوینده) در این تلسکوپها به نحو دردناکی بد تعبیه شده است به نحوی که اگر بخواهید جرمی در سمت الراس را رصد کنید باید روی زمین بشینید. در اینجا دیگر صندلی هم بکارتان نمی اید :دی

3- به علت طراحی مقرهای دابسونی اسکای واچر، تلسکوپ روی مقر اصطلاحا بالانس نیست. همه ی افرادی که با این تاسکوپها کار کرده اند میدانند وقتی جرمی را در ارتفاع کم یا نزدیک افق بگیرید، وقتی پیچ مقر را سفت میکنید (که تلسکوپ حرکت نکند) به محض اینکه تلسکوپ را رها کردید سر تلسکوپ پایین میافتد و جرم خارج میشود. البته این نقیضه در دابسونی های اوریون هم دیده میشود اما کمپانی های همچون مید در طراحی مقر این موضوع را کاملا مرتفع کرده و تلسکوپ روی مقر کاملا بالانس است.

4- به دلیل بالا(عدم بالانس تلسکوپ روی مقر) بکار بردن چشمی های سنگین اصلا توصیه نمیشود زیرا به ازای چشمی های سنگین، سر تلسکوپ سنگین شده و مقر توانایی لود کردن و حمل صحیح تلسکوپ را نخواهد داشت

----------------------------------------------------------------------
پ.ن: حرفهای من تمام شد :) البته دوستان بسیاری هستند که با این تلسکوپ اشنا هستند... خوشحال میشوم در بحث ما شرکت کنند :)

رضا طامهری
07-10-2013, 08:03 PM
تلسکوپ:130mm نیوتونی اسکای واچر

مقر:AZ4

چشمی ها:پلوسل 7.5و17و20

بریم سراغ تلسکوپ بعدی یعنی تلسکوپ اقای sky sajad

فقط قبل از شروع تقاضا میکنم اقای sky sajad عکسی از تلسکوپشون هم بذارن و خواهش میکنم این روال رو دوستان ادامه بدهند و برای تلسکوپهاشون عکس هم بگیرن و قرار بدن تا دوستانشون که بحث رو دنبال میکنند بهتر مطالب رو درک کنند. تشکر میکنم...

من یه توضیح مختصری بدم خدمت دوستان...

تلسکوپ پیش رو یکی از معروف ترین تلسکوپها برای شروع نجوم است گرچه از نظر کیفی با هم رده ی خود در شرکتهای سلسترون و ویسکن یعنی celestron astromaster و space eye vixen قابل رقابت نیست اما به علت قیمت پایین تر از مقبولیت مناسبی برخوردار است. البته برای مقاصد معمولی رصدی کاملا پاسخو است.

چشمی های اورجینال این سری 7.5 و 17 پلوسل است(فکر کنم چشمی 20 میلیمتر که قرار دادین رو خودتون تهیه کردین و سوپر پلوسل باشه درسته؟)

توضیحات رو در ادامه بعد از قرار دادن تصویر تلسکوپ توسط اقای sky sajad ادامه خواهیم داد :)

rezash
07-10-2013, 09:30 PM
خب بریم سراغ پیشنهادات:
1- برای تلسکوپتون حتما صندلی تهیه کنید... خواه صندلی های مخصوص رصد مثل تصویر پایین خواه صندلی های کوچک برزنتی.. زیرا به گفته خود کمپانی، ارتفاع چشمی این تلسکوپها جوری تنظیم شده که یه فرد بالغ روی صندلی رصدی، رصد اسانی داشته باشد(شخصا نمیپذیرم این حرفو اخه رصد با دابسونی ها در هیچ صورت اسون نیست ولی خب :) )

http://up.avastarco.com/images/ixi03aapv95mjsomol3l.jpg

2- روغن کاری یا گریس کاری در محل میله های فلکس تیوب رو فراموش نکنید(همون میله هایی که دو قسمت تلسکوپ رو از هم جدا میکنه)

3- در بزرگنمایی های بالا حتما باید چشمی هایی با میدان دید باز داشته باشید(حتی چشمی های LET هم زیاد کارایی ندارند چون لرزش مقر دابسونی خیلی بالاست و شما در صورت داشتن چشمی های معمولی خیلی نمیتوانید جرم را دنبال کنید)

4- در اجرام نزدیک و پرنور یک بارلو 2X بد نیست

اتفاقا" رصد با این تلسکوپ بسیار راحت است و لااقل تجربه شخصی من در رصد با این تلسکوپ و همینطور کار با تلسکوپهای دیگر ,این موضوع را بر من ثابت کرده است.

البته معایبی نیز دارد ولی محاسن آن نسبت به دیگر تلسکوپها و به خصوص مقرها ارجح است.

بزرگترین عیب این تلسکوپ بزرگی و سنگینی آن است که البته این حسن را نیز دارد که در جای خود تکان نخورد.

ولی استفاده از مقر دابسونی بسیار راحت است و فقط به کمی تجربه نیاز دارد.

البته رویت تصاویر وارونه در این تلسکوپ یک عیب بزرگ است که در رصدهای سریع کار را مشکل میکند.(البته راهکار لازم دارد-اضافه کردن چشمی مرتبط)

شما هرگز نمیتوانید یک مقر استوائی و یا حتی موتور دار را با سرعت حرکت یک پایه دابسونی مقایسه کنید.به خصوص هنگام رصد اجرام سریعی چون ماهوارهها.

هنگام رصد میتوانید یک صندلی برزنتی ساده را بکار بگیرید و به راحتی به سیاحت آسمان بپردازید.

البته در هنگام رصد سرسو و یا افق صفر کمی با سختی روبرو هستید ولی نسبت به مقرهای دیگر به چشم نمی آید.

در آخر اینکه خدا پدر و مادر جان دابسون را به خاطر این ابتکار بسیار مهمش بیامرزد.

رخساره روشنی
07-11-2013, 10:18 PM
سلام دوستان ممنون از جناب طامهری به خاطر این تاپیک خوب و مفید
بعد از کلی انتظار نوبت به من رسید :دی

تلسکوپ 8 اینچ نیوتونی با مقر استوایی EQ5 با سیستم جستجوگر خودکار

http://www.astroupload.com/uploads/1373568330561.jpg (http://www.astroupload.com/)

قطر دهانه (آینه‌ي اصلی): 8 اینچ (200 میلی‌متر)

نوع و مدل مقر: استوایی EQ5 GOTO

نوع موتور: جستجوی خودکار

فاصله‌ي کانونی: 1000 میلی‌متر

نسبت کانونی: f/5

بیشترین بزرگنمایی کاربردی: 400 برابر

چشمی‌ها: 10 و 25 میلی‌متر + بارلو 2X

جوینده: 8x50 به همراه نگهدارنده

بیشترین قدر قابل رصد (نظری): 14

توان تفکیک (نظری): 0.6 ثانیه قوسی

توان گردآوری نور: 1111 برابر چشم انسان

وزن لوله و متعلقات آن: 13 کیلوگرم

وزن مقر و سه پایه: 27 کیلوگرم

سایر لوازم جانبی: آداپتور 1.25 و 2 اینچ-حلقه اتصال و صفحه اتصال

خیلی ممنون :)

.1venus
07-15-2013, 09:09 PM
http://telescope.ir/images/news/130650.jpg

مشخصات فنی به شرح زیر است:
قطر دهانه(آینه اصلی):130 میلی متر
نوع و مدل مقر:سمت-ارتفاعی AZ4 LJ1
فاصله کانونی:650 میلی متر
نسبت کانونی:f/5
بیشترین بزرگنمایی کاربردی:260 برابر
چشمی ها:10 , 25 میلی متر 1.25 اینچ
جوینده:6x24
بیشترین قدر قابل رصد(نظری):13
توان تفکیک(نظری):0.92 ثانیه قوسی
توان گردآوری نور:470 برابر چشم انسان

(http://www.forum.patogheman.com/members/khazoon-360/)

رضا طامهری
07-17-2013, 01:56 PM
خب به علت اینکه تلسکوپ جناب skysajad و 1venus با هم یکیه اول به بررسی این تلسکوپ یعنی بازتابی 130 میلیمتری(5.1 اینچی) اسکای واچر با مقر سمت ارتفاعی az4می پردازیم... یادم بندازین حتما تو یه پست مقر az4 رو جداگونه بررسی کنیم...

خب تلسکوپ پیش رو به واقع یکی از بهترین ها برای شروع رصده! کار به مارک و این چیزا ندارم ... قبلا هم تو پست 23 همین تاپیک اشاره کردم که از نظر کیفیت به پای پسرعموهاش در ویکسن و سلسترون نمیرسه اما این نوع اپتیکها به علت کوچکی، قیمت مناسب و البته راحتی در حمل و نقل و سوار کردن تلسکوپ برای رصد گزینه های مناسبی برای تازه کارها به شمار میان...

در وهله اول این تلسکوپ همونطور که کمپانی هم اشاره کرده، برای تازه کارها و نوجوانان ساخته شده گرچه برای کهنه کارهام خوبه(همونظور که بارها گفتم اپتیک فقط نصف راه رو میره باقیش با پشت کار و همیت منجمه :) )
تقریبا از نظر فیزیکی این تلسکوپ با برادر بزرگ خود یعنی 6 اینچ الماس سیاه فقط از نظر دهانه و فاصله کانونی تفاوت داردو جنس اینه ها و بدنه یکی است.

رصد تمام اجرام مسیه با این تلسکوپ ممکن است و به علت مقر راحت و اصطلاحا تو دست آن، کار با ان خیلی ساده و روان است
به علت وزن کمتر نسبت به 6 اینچ از همین سری( روی مقر az4) در برابر لرزش و باد بهتر جواب میدهند زیرا وزن کمتر دارد.
به علت قرار داشتن درپوش پشت اینه اولیه،‌احتمال ضربه دیدن تلکسکوپ از این ناحیه کمتر است(برعکس 6 اینچ)
در مورد جوینده(فایندر)، بهترین انتخاب برای تلسکوپهای در این سری و اندازه،‌ جوینده نقطه قرمز است دلیلش را بعدا عرض میکنم
گرچه دهانه در این تلسکوپها خیلی بزرگ نیست اما باز هم توان گرداوری نور انقدر بالا هست که بتوان روی رصد اجرام کم نور و عمق اسمان حساب باز کرد

ادامه دارد..... :)

رضا طامهری
07-22-2013, 05:52 PM
خب بریم به سراغ ادامه بررسی تلسکوپ جناب sky sajad و venuse 1 یعنی بازتابی 13 میلیمتری اسکای واچر

http://up.avastarco.com/images/qhhdq9jchy309yxuxoge.jpg

این تلسکوپ را میتوان سری ارتقا یافته نسل قبلی بازتابی های سکای واچر یعنی explorer دانست(تصویر زیر) که البته تغییرات مفید در نسل جدید یعنی الماس سیاه بسیار بوده است:

http://up.avastarco.com/images/ekr56xypgwitfsmul15a.jpg

بسیاری از مشخصه ها شاید به چشم خریداران و کاربران عادی نیاید اما از نقطه نظر کارشناسان و تولیدکنندگان بسیار تاثیرگذار است.
اندازه اینه ثانویه:
در نسل قبلی اینه ثانویه 46 میلیمتر بوده که به تنها جلوی بخش زیادی از نور ورودی به تلسکوپ را میگیرد! نور کمتر= تصویر کدرتر و شفافیت و کنتراست کمتر!
اما در سری جدید اندازه این اینه فکر کنم به 36 میلیمتر کاهش یافته و همچنین عنکبوتی(ساختار چهار پره ای که اینه ثانویه روی ان سوار میشود)
رنگ بدنه!
رنگ بدنه سربی در سری قبلی تبدیل به سیاه در سری جدید شده است. رنگ سربی متالیک بدترین نوع ممکن رنگ برای تلسکوپ است. در شب انعکاس نور محیط ، در بدنه تلسکوپ ازار دهنده است اما رنگ سیاه این مشکل را مرتفع میکند(چندی قبل همین ایراد را به رنگ سفید تلسکوپها ویکسن هم وارد شده بود اما به علت عدم انعکاس بالا به علت نوع پوشش کوره ای این مشکل به اندازه رنگ سربی نیست)
فایندر نور قرمز:
روی سری الماس سیاه در اندازه های 6 و 5.1 اینچ دو نوع فایندر یا جوینده سوار میشود یکی نور قرمز و دیگری فایندرهای 6*24
تاکید میکنم که برای این دو سری حتما از نور قرمز استفاده کنید زیرا جوینده های 6*24 اسکای واچر هم لقی بسیاری دارند و هم خیلی سخت با تلسکوپ هم خط میشود اما نور قرمزها هم پایداری خوبی دارند و هم براحتی هم خط میشوند.

http://up.avastarco.com/images/t92z8gcrs7p2roeq926.jpg
http://up.avastarco.com/images/lasf495cqq3x224qmh25.jpg
ادامه دارد....

payam57
07-25-2013, 02:53 PM
با سپاس از شما جناب طامهری برای ایجاد این تاپیک جذاب و اموزنده سوالی داشتم؟
قصد خرید تلسکوپ اپو 151mm ویلیام اپتیکس را دارم با توجه به قیمت بالای این تلسکوپ(حدود 40 میلیون ) و قیمت تجهیزات جانبی آن اطلاعاتی در خصوص کیفیت تلسکوپ_ کیفیت رصد_ نوع کاربرد آن در عکاسی نجومی_ تجهیزات جانبی مورد نیاز_مقر و پایه_شرایط خرید آن از خارج از کشور و اینکه ایا این تلسکوپی همه فن حریف بوده!که می توان با آن هم سیارات و هم اجرام دور را رصد کرد یا صرفا برای اهداف ویژه یی طراحی شده؟و در پایان چه تلسکوپ ترکیبی از نظر کارایی و کاربرد مشابه این تلسکوپ می باشد؟با سپاس فراوان از شما

رضا طامهری
08-01-2013, 09:46 PM
خب در مورد لوازم جانبی یه چندتا پیشنهاد دارم:

اول چشمی:

http://up.avastarco.com/images/4vn1bdxbtl97qxpbrzbr.jpg
چشمی هایی که واسه این تلسکوپها ارائه میشه به صورت اورجینال چشمی های 7 و 17 میلیمتر پلوسله(تصویر بالا) که انصافا از سری super wide angleخیلی بهتره)تصویر زیر ...

http://up.avastarco.com/images/suh62y4ofaxftfi9ues.jpg

اما با توجه به مقر سمت ارتفاعی نمیشه به بزرگترین بزرگنمایی خیلی امیدوار بود چون جرم در بزرگنمایی های بالا به سرعت از میدان دید خارج میشه و به طبع با مقر سمت ارتفاعی خیلی نمیشه رو دنبال کردن جرم حساب کرد(البته اگه چشمی با میدان دید باز استفاده میکنید داستان فرق میکنه ولی چون اغلب برای این تلسکوپ ها کسی از این چشمیهای گرون قیمت استفاده نمیکنه پس سرحرفم هستم :) )

در میان چشمی ها همانطور که قبلا هم گفتم شاید بهترین چشمی برای این تلسکوچها پلوسلها باشد. شاید چشمی های LETخود کمپانی اسکاوی واچر انتخاب خیلی خوبی باشد به شخصه از چشمی 5 میلیمتر این سری استفاده کرده ام که برای این تلسکوپها به خوبی جوابگو است...
میتوانید روی چشمی های سیاره ای موجود در بازار با اندازه فاصله کانونی 3 میلیمتر نیز برای بزرگنمایی 200 براب حساب باز کنید اما نه بیشتر...

فیلترها:
فیلترهای پیشنهادی من فیلتر مایلار برای رصد خورشید فیلتر الودگی نوری برای رصد در شهر و در وهله اخر فیلترهای سیاره ای است اما به علت جمع اوری نوری پایین نسبت به لسکوپهای بزرگتر خیلی فیلترهای سیاره ای جوابگو نخواهد بود و انچنان جزئیات رو به نمایش نخواهد گذاشت

رضا طامهری
08-03-2013, 10:21 PM
خب دوستان من یه توضیحات مختصری بدمو بریم سراغ بقیه تلسکوپها:

- نکته اول:
قاعده ای در انتخاب دهانه تلسکوپ ها از طرف تولیدکنندگان وجود داره! مثلا تلسکوپ 130 میلیمتری، قطر دهانه بعدی میشه 150 میلیمتر و بعدی 200 میلیمتر! راز این انتخابها برای گشودگی دهانه، میزان جمع اوری نور است. از هر دهانه تا دهانه بعدی به میزان 30 درصد جمع اوری نور افزایش پیدا میکند. یعنی تلسکوپ 150 میلیمتری 30 درصد بیشتر از 130 میلیمتری و 200 میلیمتری 30 درصد بیشتر از تلسکوپ 150 میلیمتری نور جمع اوری میکنند.
اما نکته من اینجاست! ممکنه خیلی از دوستان بگند خب 130 میلیمتری تا 150 میلیمتر فقط 20 میلیمتر دهانه بزرگتره پس چه لزومی داره ما انقد پول بیشتری بدیم! همونطور که بالا گفتم این 20 میلیمتر مساویه با 30 درصد نور بیشتر! همین میزان 30 درصد کارها میکنه! مطئنا این تلسکوپ برای سیارات اون هم در بزرگنمایی های بالا که به کنتراست بالا نیازه خوب جوای نمیده چرا؟ چوم میزان جمع اوری نورش کمه این موضوع رو میشه در مورد همه اجرام تعمیم داد

- نکته دوم:
نکته دوم در مورد مقر این تلکسکوپه که انشالله در یه فرصت مناسب بهش کاملا رسیدگی میکنیم. اما چندتا نکته رو میخوام در هنگام خریدش در نظر داشته باشید.
اول اینکه سعی کنید حتما سه پایه استیل بگیرید نه سه پایه الومینومی. چون سه پایه های الومینومی هم خیلی سبک هستند و هم عمر کمی دارند در برابر ضربه هم خیلی دوام نخواهند داشت
سه پایه استیل:
http://up.avastarco.com/images/5hlhhzuc3j13pm2mdre4.jpg

و نکته دوم اینکه هنگام خرید حتما محور های مقر رو چک کنید! پیچهای محور های سمت و ارتفاع رو قشنگ سفت کنید و امتحان کنید ببینید در این حالت محورها حرکت میکنند یا نه! مخصوصا محور ارتفاع... بهترین مقر AZ4مقری است که محورها با سفت بودن پیچها کمترین حرکت را داشته باشد. متاسفانه خیلی از مقرهای از این دست با سفت بودن مقر هم حرکت میکند

رضا طامهری
08-12-2013, 10:27 AM
سلام دوستان ممنون از جناب طامهری به خاطر این تاپیک خوب و مفید
بعد از کلی انتظار نوبت به من رسید :دی

تلسکوپ 8 اینچ نیوتونی با مقر استوایی EQ5 با سیستم جستجوگر خودکار

http://www.astroupload.com/uploads/1373568330561.jpg (http://www.astroupload.com/)

)

سلام بر دوستان عزیز

خب نوبت رسید به خانوم روشنی گرامی

۸اینچ بازتابی الماس سیاه اسکای واچر با مقر متداول eq-5 synscan

یه تلسکوپ نسبتا بزرگ با کارایی های فراوان و حرفهای زیادی برای گفتن :)

اگر لوازم جانبی دیگری هم برای تلسکوپتون خریداری کردید ذکر کنید و مشکلات متداول رو هم که به عنوان یک کاربر با اون روبرو هستید رو هم بگید لطفا :)

و اما داخل پرانتز من یک نکته رو عرض کنم خدمت دوستان(البته مطمئنا قصد جسارت به انتخاب دوستان رو ندارم و مطلب رو کلی عرض میکنم :) )

متاسفانه اغلب دیده میشه دوستان سعی در خرید بزرگترین تلسکوپ ممکن با توجه به بودجه شون رو میکنند بدون در نظر گرفتن محدودیتها

مطمئنا خیلی ها با هدف و موشکافانه به انتخاب تلسکوپهای سنگین مبادرت میکنند ولی خیلی هامون نه، فقط میخوایم یه تلسکوپ بزرگ داشته باشیم

ولی قبلش بیایمو یه کم به این مواردی که میگم توجه کنیم:

۱- گروهی رصد میکنیم؟ ایا هیچوقت نمیخوایم تنهایی بریم رصد؟ ایا هیچوقت به فکر صندوق عقب ماشینهامون بودیم؟

تو رصدهای گروهی دوستانمون هستند و بهمون تو حمل و نقل کمک میکنند البته خطر صدمه دیدن تلسکوپهای سنگین جایی نمیره(چون هم حجمشون بالاست و هم وزنشون). به اینم فکر بکنیم که این تلسکوپ رو اگه بخوایم خودمونی رصد بریم عملا باید بذاریم تو خونه و از چشمهای نازنیمون کمک بگیریم :)

۲- ایا واقعا به این میزان حجم نیاز داریم؟ به شخصه یک تلسکوپ ۱۲ اینچ رو فیکس اسکوپ یا تلسکوپ ثابت میدونم پس واقعا خرید این تلسکوپ واس کسی که میخواد ببرتش رصد باید با خرید یک وانت همراه باشه وگرنه هر دفعه باید کل تلسکوپو کامل از هم باز کنه که بشه تو فضای کمتری جا داد که این کار عمر تلسکوپو یک دهم میکنه

۳- قبل خرید به این فکر کنیم که بجز این تلسکوپ بزرگ، واقعا چه گزینه های دیگه ای مد نظر ما میتونه قرار بگیره! ممکنه با همون هزینه بتونیم تلسکوپی کوچکتر از نظر حجم و صد برابر بهتر از نظر کارایی بگیریم

۴- و در اخر مطمئن باشید تلسکوپهای بزرگ دست و پای شما رو برای رصد میبنده و بعد از مدتی پاشنه آشیل شما واسه رصد رفتن خواهد بود !

رخساره روشنی
08-15-2013, 01:24 PM
سلام بر دوستان عزیز

خب نوبت رسید به خانوم روشنی گرامی

۸اینچ بازتابی الماس سیاه اسکای واچر با مقر متداول eq-5 synscan

یه تلسکوپ نسبتا بزرگ با کارایی های فراوان و حرفهای زیادی برای گفتن :)

اگر لوازم جانبی دیگری هم برای تلسکوپتون خریداری کردید ذکر کنید و مشکلات متداول رو هم که به عنوان یک کاربر با اون روبرو هستید رو هم بگید لطفا :)

و اما داخل پرانتز من یک نکته رو عرض کنم خدمت دوستان(البته مطمئنا قصد جسارت به انتخاب دوستان رو ندارم و مطلب رو کلی عرض میکنم :) )

متاسفانه اغلب دیده میشه دوستان سعی در خرید بزرگترین تلسکوپ ممکن با توجه به بودجه شون رو میکنند بدون در نظر گرفتن محدودیتها

مطمئنا خیلی ها با هدف و موشکافانه به انتخاب تلسکوپهای سنگین مبادرت میکنند ولی خیلی هامون نه، فقط میخوایم یه تلسکوپ بزرگ داشته باشیم

ولی قبلش بیایمو یه کم به این مواردی که میگم توجه کنیم:

۱- گروهی رصد میکنیم؟ ایا هیچوقت نمیخوایم تنهایی بریم رصد؟ ایا هیچوقت به فکر صندوق عقب ماشینهامون بودیم؟

تو رصدهای گروهی دوستانمون هستند و بهمون تو حمل و نقل کمک میکنند البته خطر صدمه دیدن تلسکوپهای سنگین جایی نمیره(چون هم حجمشون بالاست و هم وزنشون). به اینم فکر بکنیم که این تلسکوپ رو اگه بخوایم خودمونی رصد بریم عملا باید بذاریم تو خونه و از چشمهای نازنیمون کمک بگیریم :)

۲- ایا واقعا به این میزان حجم نیاز داریم؟ به شخصه یک تلسکوپ ۱۲ اینچ رو فیکس اسکوپ یا تلسکوپ ثابت میدونم پس واقعا خرید این تلسکوپ واس کسی که میخواد ببرتش رصد باید با خرید یک وانت همراه باشه وگرنه هر دفعه باید کل تلسکوپو کامل از هم باز کنه که بشه تو فضای کمتری جا داد که این کار عمر تلسکوپو یک دهم میکنه

۳- قبل خرید به این فکر کنیم که بجز این تلسکوپ بزرگ، واقعا چه گزینه های دیگه ای مد نظر ما میتونه قرار بگیره! ممکنه با همون هزینه بتونیم تلسکوپی کوچکتر از نظر حجم و صد برابر بهتر از نظر کارایی بگیریم

۴- و در اخر مطمئن باشید تلسکوپهای بزرگ دست و پای شما رو برای رصد میبنده و بعد از مدتی پاشنه آشیل شما واسه رصد رفتن خواهد بود !

خیلی ممنون جناب طامهری بابت توضیحات اولیه :)

عمده ترین مشکلی که من با این تلسکوپ دارم بزرگ بودنش هست .. وزن زیاد + طول زیاد تلسکوپ باعث شده واقعا از رصد کردن زده بشم

چون واقعا هر جا بخوام نمیتونم با خودم ببرمش

و اینکه چون خیلی بزرگه و بردنش به خارج از شهر سخته هنوز نتونستم از قابلیت موتور ردیابش به خوبی استفاده کنم ( مخصوصا برای عکاسی )

رضا طامهری
10-01-2013, 01:17 PM
خیلی ممنون جناب طامهری بابت توضیحات اولیه :)

عمده ترین مشکلی که من با این تلسکوپ دارم بزرگ بودنش هست .. وزن زیاد + طول زیاد تلسکوپ باعث شده واقعا از رصد کردن زده بشم

چون واقعا هر جا بخوام نمیتونم با خودم ببرمش

و اینکه چون خیلی بزرگه و بردنش به خارج از شهر سخته هنوز نتونستم از قابلیت موتور ردیابش به خوبی استفاده کنم ( مخصوصا برای عکاسی )

سلام به دوستان عزیز به ویژه خانوم روشنی و معذرت به خاطر تاخیر

خب بریم سراغ محسنات این تلسکوپ و اول بریم سراغ تیوب تلسکوپ یعنی 8 اینچ بازتابی اسکای واچر سری الماس سیاه

من قبلا توضیحات مختصری ازسری الماس سیاه دادم در همین تاپیک و گفتم که چه تغییرات نسبت به سری قبلی داشته...

خب ما یه تلسکوپ 8 اینچ داریم. در دنیای ابزارها 8 اینچ حد میان تلسکوپ های کوچک و بزرگ محسوب میشود البته در اشمیتها ما 9.25 اینچ هم داریم که ما بین 8 اینچ و 10 اینچ هست و یک تلسکوپ متوسط محسوب میشود اما این دهانه کاملا بی قاعده بوده و در میان علاقه مندان اشمیتها از کمترین مقبولیت برخوردار است

بزرگترین تفاوت میان یک 6 اینچ و بازتابی 8 اینچ میزان جمع اوری نور است(غیب گفتم :دی)

میزان جمع اوری نور توسط یک 8 اینچ حدود 850 برابر چشک غیر مسلح است که این میزان در 6اینچ ها حدود 460 برابر است! یعنی یک 8 اینچ حدود 2برابر یک 6 اینچ نور جمع اوری میکند! به همین علت به ازای افزایش دهانه به میزان تنها به ازای 2 اینچ دنیای جدیدی پیشروی شما خواهد بود! اغلب به دوستانی که مشکل حمل و نقل ندارند و بین خرید یک 6 و 8 اینچ دو دل هستند با صراحت 8 را توصیه میکنم زیرا هم اجرام واضح مانند خوشه های بزرگ(مثلا m13) بسیار پرنورتر و جذاب تر خواهد بود هم تقریبا تمامی اجرام ngc و ic براحتی قابل رصد خواهد بود!

حسن دوم این تلسکوپها نسبت به برادر کوچکتر خود یعنی 6 اینچ توانایی مانور بالاتر این اپتیک است! یعنی اگر ماکزیمم توان بزرگنمایی در یک 6 اینچ 300 برابر باشد در بهترین تلسکوپها میتوان 60 برابر بیشتر از ان بزرگنمایی مفید گرفت اما در یک 8 اینچ(طبق تجربه شخصی) براحتی میتوان تا 100 برابر بیشتر بزرگنمایی گرفت و دلیل هم میزان بالای جمع اوری نور است که از محو شدگی اجرام جلوگیری میکند

naft43
12-03-2013, 10:26 PM
سلام دوستان
من تازه گی یک تلسکوپ گرفتم اما هنوز چیزی بلد نیستم. میخوام بدونم تلسکوپی با این مشخصات چطوره؟ م چه چیزایی رو میتونم باش ببینم؟
از طرفی فروشنده میگفت برای اینگه بتونم به حداکثر توان تلسکو برسم باید بارلو براش بخرم به نظره شما بارو چند ایکس بگیرم؟
اما یک فروشنده دیگه میگفت بجای بارلو بهتره چمی قویتری بگیرم. شما میگید چکار کنم؟

مشخصاتش اینه:

قطر دهانه:130 میلی متر

فاصله کانونی:650 میلی متر

نسبت کانونی:f/5

بیشترین بزرگنمایی کاربردی:260 برابر

چشمی ها:10 , 25 میلی متر 1.25 اینچ

بیشترین قدر قابل رصد(نظری):13

توان تفکیک(نظری):0.92 ثانیه قوسی

توان گردآوری نور:470 برابر چشم انسان

Sky-Watcher
12-09-2013, 09:03 PM
William Optics Zenithstar 80
ظاهرا از نوع Flurite Doublet و لوله کوتاه :)

aidin_bateni
01-24-2014, 04:44 PM
سلام به شما دوست عزیز.تلسکوپی که شما تهیه کردید برای آغاز نجوم گزینه ی خوبیه.
برای بزرگنمایی تلسکوپ دونستن 2 چیز مهمه.بیشترین و کمترین بزرگنمایی تلسکوپ.بیشترین بزرگنمایی تلسکوپ به ازای هر اینچ دهانه بین 30 ت 40 برابره که برای تلسکوپ شما میشه نهایتا 200 برابر.کمترین بزرگنمایی تلسکوپ هم از تقسیم قطر دهانه به عدد 6 به دست میاد که برای شما میشه 22 برابر.حالا نوبت به انتخاب چشمی ها میرسه.بزرگنمایی چشمی ها هم از تقسیم فاصله کانونی تلسکوپ به فاصله کانونی چشمی به دست میاد که برای چشمی 25 شما میشه 26برابر و برای چشمی 10 شما میشه 65 برابر.
بزرگنمایی های زیاد فقط برای رصد ماه و سیارات کاربرد داره.شما برای اینکه از حداکثر بزرگنماییتون استفاده کنید باید از یه چشمی 3.5 میایمتری استفاده کنید.یا میتونید از یه چشمی 7 میلیمتر با بارلوی 2 برابر کمک بگیرید.
تفاوت این دو در اینه که بالو کمی تصاویر رو تار میکنه ولی میتونید از اون برای چشمی های دیگتونم استفاده کنید.چشمی تصویر واضحتری میده ولی من شخصا استفاده از چشمی 7 با بارلو رو پیشنهاد میکنم.چون چشمی های کوچک خروجی مردمک کم و فاصله آسودگی چشم پایینی دارن که رصد رو سختتر میکنه.
با این تلسکوپ هم میتونید هلال زهره و قرص مشتری و 4 قمر گالیله ای و عوارض سطحی ماه و در شرایط خوب حلقه های زحل رو ببینید.در صورت داشتن فیلتر خورشیدی لکه های سطح خورشید هم قابل مشاهدس.همچنین زیر آسمون تاریک میشه بسیاری از اجرام فهرست مسیه و خیلی از اجرام فهرست ngc رو دید.
موفق باشید.

mardomakesefid
01-30-2014, 07:47 AM
سلام مرسی از اطلاعات خوبتون
لطفا یه بررسی دقیق و کامل از تلسکوپ 8 اینچ نیوتونی با مقر استوایی eq5 با سیستم جستجوگر خودکار اماده کنید و لوازم جانبی مفید قابل تهیه برای این مدل بیان کنید و اگه میشه عکسایی از خروجی این تلسکوپ در حالات زوم بالا قرار دهید.

مداد رنگیهام
01-31-2014, 09:10 AM
سلام خسته نباشید ببخشید اگه سوالم یکم متفاوته میخواستم در مورد اساس کار تلسکوپ ها بدونم آیا تلسکوپی داریم که با آینه مقعر کار کنه اگه جواب بله هست میشه یه توضیحی در مورد ساختمانش بهم بدین
بازم ممنون:)

Mojtaba.M
01-31-2014, 12:31 PM
سلام خسته نباشید ببخشید اگه سوالم یکم متفاوته میخواستم در مورد اساس کار تلسکوپ ها بدونم آیا تلسکوپی داریم که با آینه مقعر کار کنه اگه جواب بله هست میشه یه توضیحی در مورد ساختمانش بهم بدین
بازم ممنون:)

به طور کلی تلسکوپ ها به دو نوع رایج تقسیم میشن : بازتابی ها و شکستی ها

شکستی ها از عدسی استفاده میکنند و نور رو پس از عبور از عدسی در یک نقطه کانونی کرده و اون رو به چشم میرسونند ! :) به همین خاطر اغلب تلسکوپ های شکستی چشمی های اون ها ، ته تلسکوپ قرار دارد.
یعنی نور پس از گذشتن از عدسی شیء به عدسی چشمی مرسه و توسط اون به چشم ما خواهد رسید .شکستی ها انواعی هم دارن مثل : تلسکوپ شکستی آکروماتیک، تلسکوپ شکستی آپوکروماتیک
ولی به خاطر قیمت بالای تموم شده برای ساخت عدسی ها و سنگین بودن اونها در تلسکوپ های بزرگ از اون ها استفاده نمیکنند ولی شکستی به جاش کیفیت خیلی زیادی دارند . :)

http://www.haftaseman.ir/2/photo/refractive%20%201.jpg

و اما تلسکوپ های بازتابی همون تلسکوپ های دارای آیینه ی مقعر هستند یعنی نور که از دریچه تلسکوپ وارد میشه به یه آیینه برخورد میکنه و پس از اون به آیینه ای که با زاویه قرار گرفته برخورد میکنه وارد چشمی میشه ! بازتابی ها هم انواعی دارند مثل :نیوتونی ها و کاسگرین ها !
قیمت بازتابی ها ارزان تر هست ولی کیفیت اون ها به تلسکوپ های شکستی نمیرسد و به همین خاطر برای عکاسی عمق آسمان آپوکروماتیک ها عالی و عاری از بیشتر خطا های تصویری هستند.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/Newton-Teleskop.svg/295px-Newton-Teleskop.svg.png

از این ها گذشته تلسکوپ های ترکیبی هم هستند که به کاتادیوپتریک ها مشهورند مثل :

1- ماکستوف-کاسگرین
2- اشمیت- کاسگرین
3 - ماکستوف نیوتنی
4- اشمیت نیوتنی.

برای اطلاعات بیشتر هم تلسکوپ (http://wiki.avastarco.com/index.php?title=%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9% BE) رو توی ویکی نجوم بخوانید ;)

موفق باشید . ;)

mohsen4465
01-31-2014, 01:28 PM
بازم ممنون:) آینه مقعر که اساس کار همه تلسکوپ‌های بازتابیه. فکر کنم منظورتون آینه محدب باشه که باز هم جواب مثبته. نمونه بارز این نوع تلسکوپ‌ها کاسِگْرِین‌ها هستند که در اونها از آینه اولیه مقعر و آینه ثانویه محدب استفاده می‌شه.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/2/2c/Cassegrain.en.png/600px-Cassegrain.en.png (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/2/2c/Cassegrain.en.png/600px-Cassegrain.en.png)

مداد رنگیهام
01-31-2014, 02:01 PM
آینه مقعر که اساس کار همه تلسکوپ‌های بازتابیه. فکر کنم منظورتون آینه محدب باشه که باز هم جواب مثبته. نمونه بارز این نوع تلسکوپ‌ها کاسِگْرِین‌ها هستند که در اونها از آینه اولیه مقعر و آینه ثانویه محدب استفاده می‌شه.

[/URL][URL="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/2/2c/Cassegrain.en.png/600px-Cassegrain.en.png"]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/2/2c/Cassegrain.en.png/600px-Cassegrain.en.png (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/2/2c/Cassegrain.en.png/600px-Cassegrain.en.png)

ممنون به اطلاعاتم اضافه شد :)
منظورم آینه مقعر بود این اطلاعات رو میخواستم برای سوالی که تو تاپیک گفتگوی اعضای ممتاز پرسیدم که شاید بشه از گودالهای زمین استفاده بهتری کرد...;)

Amir Shahcheraghian
02-15-2014, 10:30 AM
سلام به همگی
تلسکوپ من MEADE LX90 8 in هست
می خواستم در مورد چرخدنده هاش سوالی بپرسم
می خواستم بدونم هزینه ی تعویضشون به فلزی چقدر میشه؟

عباس احمدیان
02-15-2014, 09:12 PM
سلام به همگی
تلسکوپ من MEADE LX90 8 in هست
می خواستم در مورد چرخدنده هاش سوالی بپرسم
می خواستم بدونم هزینه ی تعویضشون به فلزی چقدر میشه؟

سلام دوست عزیز
چرخ دمده اصلی تلسکوپ شما فلزی هست. منتهی درصورتی که بخواهید گیربکس کوچک قبل از آم را که پلاستیکی میباشد تعویض کنید ما میتونیم اینکار رو انجام بدیم. منتهی در حال حاضر نمیتونم قیمتی ارایه بدم. ضمنا" علت تعویض هم مهمه :)

sina_el
03-16-2014, 01:46 AM
سلام...
استاد طامهری ادامه نمیدید؟ مطالب خوب و مناسبی داشت ارایه میشد. ممنون از شما و دوستان

نجمه
03-17-2014, 01:43 AM
حالا که صحبت از ماکستوف کاسگرین شد با اجازه همگی بریم سراغ تلسکوپ من :دی
ماکستوف کاسگرین
قطر دهانه = 150 میلیمتر
فاصله کانونی = 1800 میلیمتر
چشمی فابریک = کلنر 25 و 9 میلیمتر
پایه = eq3

تلسکوپ های ماکستوف کاسگرین جزو تلسکوپ های شکستی بازتابی محسوب می شوند که به دلیل ساختار داخلی اپتیکشان و مسیر حرکت نور در تیوب ، فاصله کانونی نسبت به طول تیوب بسیار بیشتره ( حدودا سه برابر) و همین موضوع باعث می شود که ماکستوف کاسگرین ها در مقایسه با سایر تلسکوپها نسبت به کارایی شان از حجم و وزن کمتری برخوردار باشن و همین موضوع حمل و نقل آنها را برای رصدهای خارج از شهر آسان تر می کند ( تلسکوپ من کلا 55 کیلوگرم وزنشه و داخل یک کیف اپتیک و دوتا کوله جاگرفته)
این تلسکوپ ها میدان دید بسیار کوچکی دارن و جرم به سرعت از داخل میدان دید فرار میکند و به نوعی باید گفت که بسیار سریع هستند.برای رفع این مشکل میتوان از چشمی های واید و سوپر واید استفاده کرد ( اگر قصد شرکت در ماراتن را دارید حتما از چشمی واید استفاده کنید)
این اپتیک به دلیل داشتن نسبت کانونی بزرگ و تیغه ضخیم میدان دید بسیار تاریکی دارد و برای رصد اجرام پرنور و سیارات بسیار مناسبه به طوری که شاید بتوان گفت جزو بهترین تلسکوپها برای سیارات محسوب میشود.
به دلیل داشتن چپقی برای رصد سمت الراس هم تلسکوپ بسیار مناسبیه
از مزایایای دیگر ماکستوف کاسگرین میتوان گفت که این اپتیک به دلیل داشتا تیغه ضخیم برخلاف تلسکوپهای اشمیت در سرما کارایی خودش را از دست نمیدهد و یخ نمیزند
و درآخر بایذد بگم که فایندر فابریک تلسکوپ و اپتیک همیشه خطی اند و اصلا نیاز به خطی کردن ندارن (من که هربار چک کردم خطی بوده:دی)
فعلا دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه دوستان هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم

messi10
06-13-2014, 10:46 PM
سلام من یه تلسکوپ 70060 دارم شکستی با فاصله کانونی 700 میلیمتر
حداکثر بزرگنمایی 525 برابر
دارای سه عدد لنز به شماره های 4 و 12.5 و 25
دارای بارلو لنز 3 ایکس
دارای بارلو لنز یکسو کننده 1.5 ایکس
و جوینده 24*5

میخواستم طرز کارشو بهم بگید لطفا و بگید به درد رصد سیارات میخوره یا نه . ممنون

payam57
07-16-2014, 02:13 PM
درود
دوستان سرانجام تلسکوپی که ماهها برای خریدش انتظار کشیدم چند روز قبل به دستم رسید. منظورم غول تلسکوپ های دابسونی 16 GSO که با تجهیزات جانبی که تهیه کردم تقریبا 14 میلیون هزینه کردم. حالا یه مشکل با هم خط کردن اپتیکی این غول سیاه با شکوه دارم! منظورم اینه که درست نمی تونم هم خطش کنم و با این حال که از هم خط کننده لیزری هم کمک گرفتم باز هم آن طور که باید و شاید هم خط نشد و در بزرگ نمایی های بالا (با استفاده از چشمی9mm فابریک و 5mm که جدا خریدم) عوارض سطحی ماه یا حلقه ی ارباب حلقه ها!کیفیت مطلوبی نداشت و محو به نظر می رسید. اگر دوستان تجربه یی در این راستا (هم خطی اپتیکی)دارند دریغ نکنند.سپاس
مشخصات
قطر دهانه 16 اینچ (406 میلیمتر)
فاصله کانونی 1800
ماکزیموم بزرگنمایی 812

رضا طامهری
07-16-2014, 03:42 PM
درود
دوستان سرانجام تلسکوپی که ماهها برای خریدش انتظار کشیدم چند روز قبل به دستم رسید. منظورم غول تلسکوپ های دابسونی 16 gso که با تجهیزات جانبی که تهیه کردم تقریبا 14 میلیون هزینه کردم. حالا یه مشکل با هم خط کردن اپتیکی این غول سیاه با شکوه دارم! منظورم اینه که درست نمی تونم هم خطش کنم و با این حال که از هم خط کننده لیزری هم کمک گرفتم باز هم آن طور که باید و شاید هم خط نشد و در بزرگ نمایی های بالا (با استفاده از چشمی9mm فابریک و 5mm که جدا خریدم) عوارض سطحی ماه یا حلقه ی ارباب حلقه ها!کیفیت مطلوبی نداشت و محو به نظر می رسید. اگر دوستان تجربه یی در این راستا (هم خطی اپتیکی)دارند دریغ نکنند.سپاس
مشخصات
قطر دهانه 16 اینچ (406 میلیمتر)
فاصله کانونی 1800
ماکزیموم بزرگنمایی 812

تبریک میگم دوست گرامی

در وهله اول تجربه شخصی من از تلسکوپ شما یک مقر دابسونی فوق العاده بی ثبات هست پیشنهاد میکنم حتما در ابتدا فکری برای لرزش پایه بردارید چون همین امر میتونه بسیار بسیار در شارپنس تصویر تاثیرگذار باشه

و اما در مورد سوال شما! در صورتی که تلسکوپ رو نو خریداری کردید که انگار همینطور هست حتما با فروشنده تماس بگیرید و تا دیر نشده به رفع نقیصه اقدام کنید چون به هیچ عنوان تلسکوپ نو نیازی به هم خطی نداره! تاکید میکنم به هیچ عنوان! هیچ بهانه ای هم از طرف فوشنده پذیرفته نیست
و اما در صورتی که تلسکوپ رو دست دوم خرید کردید تلسکوپ هایی با این قطر دهانه اکثر بضورت ثابت نصب میشوند و ممکن است در طول روز در دمای محیط باشند به نحوی که گرمای روز و سرمای شب رو باهم تجربه کرده باشند که این موضوع میتونه به اعوجاج اینه اولیه و حتی ثانویه منجر بشه که در این صورت حتما نسبت به استرداد تلسکوتون اقدام کنید، چون اینه ای که اعوجاج داشته باشه قبلیت اصلاح نداره

راستی نیاز هست که قبل از رصد به مدت 5 دقیقه فن اینه روشن شده باشه تا اینه با محیط هم دما شده باشه! کمی شیکبا باشید و بعد از طی مدت زمانی کوتاه دوباره با بزرگنمایی های بالا به شرلاغ اجرامتون برید

و نکته اخر، اگر تلسکوپ قبلی شما یک شکستی اپوکروماتیک بوده یا یک تلسکوپ ترکیبی از مارکی درخور، توصیه میکنم تصاویر ذهنی خودتون رو با تصویر تلسکوپهای بازتابی که به مراتب از وضوح تصویر پایین تری برخوردار هستند مقایسه نکنید

از اینکه کمی حرفهامو تند زدم معذرت میخوام چون شما هزینه یک تلسکوپ 8 اینچ اشمیت کاسگرین سلسترون با مقر cpc رو برای این تلسکوپ هزینه کردید و بهتره که بیشترین دقتتون رو به خرج بدید تا مشکی در خریدتون پیش نیاد

موفق باشید

Sky-Watcher
07-16-2014, 03:53 PM
Sky-Watcher اپوکروماتیک 80 . فعلا مقر EQ5 البته قصد دارم گوتو کنم بزودی به امید خدا . بارلو 2x ed - چشمی 30 میل واید GSO -چشمی 6 میل ThomasM Back -تعداد زیادی ادابتورها :)
ممنون

علی آئین جمشید
07-16-2014, 08:37 PM
دابسونی 8اینچ اسکای واچر .چشمی های 6 میل 66درجه 10و25 میل 50درجه اسکای واچر بارلو 2xجی اس او چشمی 2اینچ 38 میل q70 اوریون میدان دید 70 درجه تعدادی آداپتور
دوچشمی 70*15 وآداپتور سه پایه (کیفیتش پاینه!:sFun_bangdesk::banghead:)

....-----.....-----.....-----.....-----
پی نوشت مدیر تالار: دوستان یه کم شکیبا باشید در ارائه ابزارهاتون، متاسفانه من در این تاپیک دست تنهام و الانم خیلی ترافیک ابزارهای معرفی شده بالاست

رضا طامهری
07-25-2014, 03:38 AM
خب دوستان مدتی ادامه کار این تاپیک طبق روال سابق به تعویق افتاده که بشخصه عذر خواهی میکنم

برای ادامه تلسکوپ خانوم روشنی که همون ۸ اینچ بازتابی اسکای واچر با مقر eq5 synscan هست رو ادامه میدیم تا بعد برسیم سراغ تلسکوپهای بقیه دوستان

CosMos Beta
04-03-2016, 09:16 PM
سلام دوستان
یک تلسکوپ هشت اینچی با چشمی pl 25 mm دارم اما وقتی تلسکوپ رو روی ستاره ها فوکوس میکنم واضح نیستن و خیلی ریز میبینم ینی کیفیتی فوق و العاده پایین اما همین ستاره ها رو با دوربین دوچشمی بزرگتر و واضحتر میبینم؟!؟!؟!
میخواستم بدونم علتش چیه که با این تلسکوپ به این بزرگی انقدر بد و مایوس کننده میبینم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مرسی

Mostafa United
04-09-2016, 01:11 AM
سلام دوستان
یک تلسکوپ هشت اینچی با چشمی pl 25 mm دارم اما وقتی تلسکوپ رو روی ستاره ها فوکوس میکنم واضح نیستن و خیلی ریز میبینم ینی کیفیتی فوق و العاده پایین اما همین ستاره ها رو با دوربین دوچشمی بزرگتر و واضحتر میبینم؟!؟!؟!
میخواستم بدونم علتش چیه که با این تلسکوپ به این بزرگی انقدر بد و مایوس کننده میبینم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مرسی

هر چقدر ستاره رو ریز تر ببینید فوکوس دقیق تری دارید

CosMos Beta
04-11-2016, 03:41 PM
هر چقدر ستاره رو ریز تر ببینید فوکوس دقیق تری دارید
سلام دوست عزیز مرسی
اما مسئله اینجاست ستاره های پر نور رو واضح نشون نمیده و یخورده مات نشون میده و حتی اون ستاره های ریز رو یخورده مات نشون میده و موقعی که از چشمی نگاه میکنم هر چی به چشمان فشار میارم باز هم واضح و خوب نمی بینم .
مثلا ستارگان پر نور رو خوب نشون نمیده با اینکه دقیق فوکوس میکنم اما ستاره رو کشیده با نور خمیده نشون میده.
آیا مشکل از چشمی نیست؟؟؟؟؟؟؟
اگر یک چشمی قویتر بگیرم امکان داره مشکلش حل بشه؟؟؟؟
مرسی

Haniyeh Gholami
04-14-2016, 05:34 PM
سلام

Skywatchers BK1021AZ4

ممنون

CosMos Beta
04-20-2016, 12:24 AM
سلام دوستان
تلسکوپ هشت اینچی سلسترون از نوع امنی 150 XLT دارم با چشمی PL 25 mm آیا چشمی بالاتری هم داره یا بهش میخوره؟؟؟؟
اگه امکانش هست چشمی های قویتری رو که ب این نوع تلسکوپ میخوره رو معرفی کنید
مرسی

Mostafa
04-21-2016, 12:18 AM
سلام دوستان
تلسکوپ هشت اینچی سلسترون از نوع امنی 150 XLT دارم با چشمی PL 25 mm آیا چشمی بالاتری هم داره یا بهش میخوره؟؟؟؟
اگه امکانش هست چشمی های قویتری رو که ب این نوع تلسکوپ میخوره رو معرفی کنید
مرسی
سلام به شما

همه چشمی های انواع تلسکوپ های سلسترون دارای اندازه استاندارد 1.25 اینچ هستند
بنا بر این هر چشمی دیگری با این اندازه برای تلسکوپ شما قابل استفاده است.
اما برای تلسکوپ شما شاید چشمی با فاصله کانونی 10 یا کمتر ، برای ایجاد بزرگنمایی بیشتر جهت رصد برخی از جزئیات مناسب باشد.

Mostafa United
04-22-2016, 09:36 AM
سلام دوست عزیز مرسی
اما مسئله اینجاست ستاره های پر نور رو واضح نشون نمیده و یخورده مات نشون میده و حتی اون ستاره های ریز رو یخورده مات نشون میده و موقعی که از چشمی نگاه میکنم هر چی به چشمان فشار میارم باز هم واضح و خوب نمی بینم .
مثلا ستارگان پر نور رو خوب نشون نمیده با اینکه دقیق فوکوس میکنم اما ستاره رو کشیده با نور خمیده نشون میده.
آیا مشکل از چشمی نیست؟؟؟؟؟؟؟
اگر یک چشمی قویتر بگیرم امکان داره مشکلش حل بشه؟؟؟؟
مرسی

هم خطی تلسکوپ رو چک کردید ؟

CosMos Beta
04-25-2016, 04:17 PM
همخ طی تلسکوپ رو چک کردید ؟
سلام دوست عزیز
نه چک نکردم
روش همخطی روخوندم اما درست چیزی متوجه نشدم و آموزش تصویری همخطی رو هم پیدا نکردم

Martian
02-23-2017, 02:11 PM
سلام دوستان
مرسی

منم دقیقا همین مشکل رو دارم
کلی فروم خارجی در این زمینه نوشته و تنها راهش هم انگار استفاده از ی چشمی با بزرگنمایی بالاتر و فاصله کانونی 10 هست ! فاصله کانونی تلسکوپ من طبق اطلاعات درج شده 900M/F13 هست !
هر ستاره ای که میبینم با دوربین دو چشمی 20x80 سلسترون خیلی واضح و پرنور و دقیقا برابر با دید چشم غیر مسلح ولی بزرگتر هست اما همون ستاره با تلسکوپ در همون لحظه و مکان مثل ی نقطه سوزنه !
ابتدا هم روی یک جسم زمینی تنظیم و فوکوس شده .
تلسکوپ هم Astromaster 70 AZ هست ! !!!!!
چه باید کرد ؟

این لینک رو هم ملاحضه بفرمایید لطفا

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?566-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%E2%80%8C-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C/page42
با تشکر .

ساوالان
03-28-2017, 12:58 PM
mead Polaris 90 mili refractor