PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سیاه چاله ها

صفحه ها : 1 [2]

m.Sadat
07-19-2013, 04:11 PM
اگه سیاهچاله های باردار بار موافق رو دفع کنند در این صورت باید امواجی ساتع بشه که سیاهچاله رو مشخص کنه ولی ما می دونیم هیچی از سیاهچاله خارج نمیشه ؟؟؟
اصلا سیاهچاله تابشی داره یا نه؟؟

سیاهچاله ها یک نوع تابش به نام تابش هاوکینگ دارند که در پست های پیش راجع بهش بحث شد

مداد رنگیهام
07-19-2013, 05:13 PM
سلام:)
یه سوال: آیا فقط سیاهچاله های باردار تابش هاوکینگ دارن؟:)

m.Sadat
07-19-2013, 05:40 PM
سلام:)
یه سوال: آیا فقط سیاهچاله های باردار تابش هاوکینگ دارن؟:)

تابش هاوکینگ یکی از ویژگی های اصلی سیاهچاله هاست تقریبا شبیه دما میمونه و به جرم و شعاع سیاهچاله ربط داره و فکر نکنم که به بار اونها مربوط باشه

مداد رنگیهام
07-19-2013, 05:44 PM
خب اگه همه سیاهچاله ها تابش داشته باشن با تابش نمیشه باردار بودن یا نبودنشونو تشخیص داد.مگه نه؟:)

aysa
07-19-2013, 06:04 PM
خب اگه همه سیاهچاله ها تابش داشته باشن با تابش نمیشه باردار بودن یا نبودنشونو تشخیص داد.مگه نه؟:)

تا اون جايي كه من مي دونم باردار بودن سياه چاله ها يه موضوع كاملا جداس واين تابش به ميزان جرم وشعاع سياه چاله مربوط ميشه نه به بارش.:)
اين تابش براي همه ي سياه چاله ها هم وجود داره.فك نكنم راه تشخيص بار اين باشه.چون كلا ربطي به هم ندارن!

narcissus flower
07-24-2013, 02:37 AM

البته اینی که دارم میگم تصور من هست .
نمیدونم عبارت تابش ترمزی رو تا حالا شنیدی یا نه؟این تابش زمانی رخ میده که شما در حضور هسته در حال حرکت شتابدار باشی و وبه واسطه ی حرکتت در اطراف اون هسته ی مثبت, شما انگاری به یک دست انداز برسی و ترمز کنی, این الکترون شما هم این اتفاق براش میافته , یعنی در شرایطی که براش پیش میاد , دچار ترمز میشه.خب این ترمز باعث میشه که انرژی و نیرو تغییر کنه.این تغییرات باعث تابش میشه که بهش میگن تابش ترمزی.
یه مثال دیگه, مثلا دیدی ماشین ها تو میدون رالی سرپیچ ها چه جوری میشن؟؟ شوما الکترون رو ماشین فرض کن :دی

حالا من میگم, شاید شاید در نزدیکی این چاله شاید این اتفاق رخ بده, یعنی شما سیاه چاله رو فرض کنید که یک هسته ی پربار مثبت هست وبه فرض اگر یه الکترون از نزدیکش رد بشه, شاید تابشی رخ بده که به ما میفهموننه که شاید اون داخل باری وجو داشته باشه.... البته شاید این تابش هاوکینگ نباشه.

و اینکه درسته که هیچ چی از افق عبور نمیکنه, ولی من فکر میکنم شاید , مثل شرایط کوانتم یه احتمالی وجود داشته باشه که یه چیزی از سیاه چاله خارج بشه.

این قبول که سیاه چاله حاصل معادلات انیشتینی هست که جلوی کوانتوم وایساده .ولی اگریه خورده دید
کوانتومی به قضیه بدیم خواهیم دید حتی اگر پتانسیل بی نهایت هم باشه , جواب مطلقی ندارین .ما در کوانتوم میخونیم حتی اگر در چاه پتاسیل بی نهایت باشیم , یک احتمالی هر چند کوچک وجود داره که ذره بیرون ار چاه دیده بشه....حالا نمیدونم ما اجازه داریم این تصور رو برای سیاه چاله هم بکنیم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

storm
07-24-2013, 12:29 PM
سلام دوستان
من تقریبا همه ی پست هارو خوندم..(تقریبا)
اما نتونستم به جواب سوالاتم برسم و واقعا مفهوم یک سیاه چاله رو نمیتونم از همون ابتدای آشناییم باهاش تا به حال درک و هضم کنم
ما میگیم : ستاره پیر میشه. و در حینی که گرانش داره، منقبض میشه و تمام جرمش در یک نقطه متمرکز میشه.
1.مگر گرانشش تغییر میکنه؟
اگر جواب خیر یا بله باشه برای بنده سوالاتی بیشتر پیش میاد..
اگر خیر: پس چطور میتونه هر چیزی رو جذب کنه؟ حتی اجرامی که از خودش بزرگ تر هستن و به سمت خودش بکشه؟(خب میدان گرانشی یه مسئله س و توانایی جذب مسئله س دیگه )
اگر هم بله که واقعا چطور؟!
2. مگه زمان یه چیز نسبیتی نیس؟
پس چطور کسی که توی سیاه چاله س و کسی که بیرون سیاه چاله س زمان براشون متفاوته؟
(پست هارو خوندم اما واقعا به جوابی که میخواستم نرسیدم)
3. کسی که توی سیاه چاله س و یه اشعه لیزری به بیرون پرتاب میکنه، چطور این اشعه از سیاه چاله خارج میشه؟! مگه سیاه چاله گرانش قوی نداره؟
4. اینکه سیاه چاله و کرم چاله ... در واقع نمیدونم سوالمو چطور بگم..
چطور میشه ما بریم توی یه توده ای از انرژی که گرانش شدیدی داره و اونوقت اون مارو به یه زمان دیگه ای ببره؟!(این سوالم واقعا منو دیوونه کرده! اصلا نمیفهممش! چطور ممکنه همچین چیزی؟!)

میبخشید که انقدر سوال کردم...
اما واقعا خیلی برام مبهمه...

narcissus flower
07-24-2013, 07:38 PM
سلام دوستان
من تقریبا همه ی پست هارو خوندم..(تقریبا)
اما نتونستم به جواب سوالاتم برسم و واقعا مفهوم یک سیاه چاله رو نمیتونم از همون ابتدای آشناییم باهاش تا به حال درک و هضم کنم
ما میگیم : ستاره پیر میشه. و در حینی که گرانش داره، منقبض میشه و تمام جرمش در یک نقطه متمرکز میشه.
1.مگر گرانشش تغییر میکنه؟
اگر جواب خیر یا بله باشه برای بنده سوالاتی بیشتر پیش میاد..
اگر خیر: پس چطور میتونه هر چیزی رو جذب کنه؟ حتی اجرامی که از خودش بزرگ تر هستن و به سمت خودش بکشه؟(خب میدان گرانشی یه مسئله س و توانایی جذب مسئله س دیگه )
اگر هم بله که واقعا چطور؟!
2. مگه زمان یه چیز نسبیتی نیس؟
پس چطور کسی که توی سیاه چاله س و کسی که بیرون سیاه چاله س زمان براشون متفاوته؟
(پست هارو خوندم اما واقعا به جوابی که میخواستم نرسیدم)
3. کسی که توی سیاه چاله س و یه اشعه لیزری به بیرون پرتاب میکنه، چطور این اشعه از سیاه چاله خارج میشه؟! مگه سیاه چاله گرانش قوی نداره؟
4. اینکه سیاه چاله و کرم چاله ... در واقع نمیدونم سوالمو چطور بگم..
چطور میشه ما بریم توی یه توده ای از انرژی که گرانش شدیدی داره و اونوقت اون مارو به یه زمان دیگه ای ببره؟!(این سوالم واقعا منو دیوونه کرده! اصلا نمیفهممش! چطور ممکنه همچین چیزی؟!)

میبخشید که انقدر سوال کردم...
اما واقعا خیلی برام مبهمه...

سلام دوست عزیز

البته فکر کنم جواب تمام این سوالات در 26 صفحه باشه ولی به جهت یاداوری دوباره خیلی خوب شده که این سوالات رو پرسیدید:)

جواب سوال1: ببینید شما در ستارگان یک نیروی رو به داخل به نام گرانش دارید ,و یک نیروی روبه بیرون, نیرویی که میتونه حاصل فعل وانفعالات داخلی و واکنش هسته ای باشه که تلاش داره به سمت بیرون باشه.در واقع در حال عادی یک تعادل بین این دو هست و ما یک اتفاق دوطرفه داریم. اما تا کی؟بالاخره توان و انرژی ستاره بعد از n سال رفته رفته تموم میشه.یعنی نیرو وانرژی که جلوی گرانش رو میگرفت داره کاسته میشه.و از طرفی داره گرانش غالب میشه.و این گرانش وقتی حریفی در مقابلش نمیبینه تا جای ممکن فشار به سمت داخل وارد میکنه, انقدر وارد نیرو وفشار وارد مبکنه که ستاره مجبور میشه بر روی خودش فرو ریزش کنه.تا حدی که بهش میگن حد شوارتزشیلد , اگر سایز ستاره از این میزان کمتر بشه , دیگه هیچ راهی وجود نداره جز اینکه سیاه چاله بشه.
حالا اینکه گرانش چه تغییری میکنه .اگر فرمول گرانش رو بلد باشید , در مخرج عبارت مجذور فاصه رو میبینید و در صورت جرم.

خب جرم که عوض نشده ولی شعاع تو مخرج اونم به توان 2 داره خیلی کوچیک میشه و در نتیجه میزان گرانش دستخوش تغییر میشه.

جواب2: شما تصورتون از نسبی چیه؟؟نسبیت یعنی همین که هر کس بسته به موقعیتش , زمانش رو تعیین کنه.نسبیت یعنی اینکه ساعت شما که نزدیک به سیاه چاله هستید متفاوت از ساعت شخص بیرون هست. شما متوجه نمیشید که ساعتتون دچار تغییر شده , بکله ناظر بیرونی متوجه تغییرات شما میشه.مثلا ساعت شما 2 ساعت میگذره ولی ساعت برای من ناظر بیرونی مثلا یک هفته میگذره

3-خیر بیرون نمیاد.ببینید میزان گرانش خیلی مهم هست.در نزدیک سیاه چاله گرانش رو خیلی زیاد تصور میکنیم, و این یعنی فضازمان خیلی خمیده میشه و از طرفی این گرانش زیاد موجب میشه موجودی مثل نورهم نمیتونه با وجود سرعت زیاد فرارکنه. اماخب تلاشش رو برای فرار انجام میده. نتیجه ی این تلاش اتفاقی به نام قرمز گرایی هست .یعنی اینکه صرف انرژی موجب تغییر فرکانس وافزایش طول موجش میشه.ولی اگر گرانش خیلی زیاد باشه , با تمام این حرفا بازهم فرار نمیکنه.
اما خب شاید تو نوشته ها به تابش هاوکینگ برخورد کرده باشید که اونم یک فرضیه هست وتو بحث ها به نتیجه ی قطعی نرسیدیم.... اما گفتیم که بدونیم

4-اولا که اینها همش تئوری هست .البته یکی از مشکلاتی همیشه مطرح میشه اینه که صرف نظر از این فشار شاید بشه فرار کرد.

اما ما از هر سیاه چاله ای برای سفر استفاده نمیکنیم.در سیاه چاله , در مرکزش مکانی به نام تکینگی هست .محلی که تجمع جرم باعث کشیدگی فضا زمان به میزان خیلی زیاد شده .حالا دو نوع تکینگی داریم .یکی نقطه ای , یکی حلقوی , احتمالا سیاه چاله هایی که تکینگی حلقوی دارند میتونند کرم چاله و تونل زمان باشند , به این امید که فشار کمتر بوده و روزنه ای به زمان دیگر باشه.البته خیلی ناراحت نباشید .واقعا سفر در زمان فعلا یک تصور هست....

storm
07-24-2013, 07:47 PM
سلام دوست عزیز

البته فکر کنم جواب تمام این سوالات در 26 صفحه باشه ولی به جهت یاداوری دوباره خیلی خوب شده که این سوالات رو پرسیدید:)

جواب سوال1: ببینید شما در ستارگان یک نیروی رو به داخل به نام گرانش دارید ,و یک نیروی روبه بیرون, نیرویی که میتونه حاصل فعل وانفعالات داخلی و واکنش هسته ای باشه که تلاش داره به سمت بیرون باشه.در واقع در حال عادی یک تعادل بین این دو هست و ما یک اتفاق دوطرفه داریم. اما تا کی؟بالاخره توان و انرژی ستاره بعد از n سال رفته رفته تموم میشه.یعنی نیرو وانرژی که جلوی گرانش رو میگرفت داره کاسته میشه.و از طرفی داره گرانش غالب میشه.و این گرانش وقتی حریفی در مقابلش نمیبینه تا جای ممکن فشار به سمت داخل وارد میکنه, انقدر وارد نیرو وفشار وارد مبکنه که ستاره مجبور میشه بر روی خودش فرو ریزش کنه.تا حدی که بهش میگن حد شوارتزشیلد , اگر سایز ستاره از این میزان کمتر بشه , دیگه هیچ راهی وجود نداره جز اینکه سیاه چاله بشه.
حالا اینکه گرانش چه تغییری میکنه .اگر فرمول گرانش رو بلد باشید , در مخرج عبارت مجذور فاصه رو میبینید و در صورت جرم.

خب جرم که عوض نشده ولی شعاع تو مخرج اونم به توان 2 داره خیلی کوچیک میشه و در نتیجه میزان گرانش دستخوش تغییر میشه.

جواب2: شما تصورتون از نسبی چیه؟؟نسبیت یعنی همین که هر کس بسته به موقعیتش , زمانش رو تعیین کنه.نسبیت یعنی اینکه ساعت شما که نزدیک به سیاه چاله هستید متفاوت از ساعت شخص بیرون هست. شما متوجه نمیشید که ساعتتون دچار تغییر شده , بکله ناظر بیرونی متوجه تغییرات شما میشه.مثلا ساعت شما 2 ساعت میگذره ولی ساعت برای من ناظر بیرونی مثلا یک هفته میگذره

3-خیر بیرون نمیاد.ببینید میزان گرانش خیلی مهم هست.در نزدیک سیاه چاله گرانش رو خیلی زیاد تصور میکنیم, و این یعنی فضازمان خیلی خمیده میشه و از طرفی این گرانش زیاد موجب میشه موجودی مثل نورهم نمیتونه با وجود سرعت زیاد فرارکنه. اماخب تلاشش رو برای فرار انجام میده. نتیجه ی این تلاش اتفاقی به نام قرمز گرایی هست .یعنی اینکه صرف انرژی موجب تغییر فرکانس وافزایش طول موجش میشه.ولی اگر گرانش خیلی زیاد باشه , با تمام این حرفا بازهم فرار نمیکنه.
اما خب شاید تو نوشته ها به تابش هاوکینگ برخورد کرده باشید که اونم یک فرضیه هست وتو بحث ها به نتیجه ی قطعی نرسیدیم.... اما گفتیم که بدونیم

4-اولا که اینها همش تئوری هست .البته یکی از مشکلاتی همیشه مطرح میشه اینه که صرف نظر از این فشار شاید بشه فرار کرد.

اما ما از هر سیاه چاله ای برای سفر استفاده نمیکنیم.در سیاه چاله , در مرکزش مکانی به نام تکینگی هست .محلی که تجمع جرم باعث کشیدگی فضا زمان به میزان خیلی زیاد شده .حالا دو نوع تکینگی داریم .یکی نقطه ای , یکی حلقوی , احتمالا سیاه چاله هایی که تکینگی حلقوی دارند میتونند کرم چاله و تونل زمان باشند , به این امید که فشار کمتر بوده و روزنه ای به زمان دیگر باشه.البته خیلی ناراحت نباشید .واقعا سفر در زمان فعلا یک تصور هست....

ممنونم از توضیحات کاملتون:)
اما در مورد سفر در زمان..
ممکنه توضیح بدید که اگر ممکن باشه ،چطور ممکنه؟

زمان چطور میتونه کشیده بشه؟!
زمان یک بعد هست ، مادی نیس که بشه بلعیده بشه...؟!
درمورد سوال دوم ، چرا باید اختلاف زمان وجود داشته باشه؟این میتونه باعث سفر در زمان بشه؟ یا مسئله ی دیگه ای هست؟

و اینکه من شنیده بودم ، به گذشته هم میشه سفر کرد. فکر میکنم در یکی از تاپیک های سفر در زمان یکی از کارران این رو مطرح کرده بودند
اما چنین چیزی ممکن هست؟!
در واقع سفر نیست
ایستاندنه زمان برای خودمونه یه جور
چون حال ما آینده ی اونهاست..؟

باز هم ممنون بابت توضیحاتتون:)

narcissus flower
07-26-2013, 01:24 AM
سلام
با وجود اینکه بحث انواع دیگه ی سیاه چاله باز هست ,ولی میخوام زودتر برسیم به حقیقی ترین نوع سیاه چاله

یعنی سیاه چاله ی کر.سیاه چاله ای که علی رغم جرم , دارای چرخش و گشتاور زاویه ای هست.
ویژگی جالب این هست که اگر در محاستمون به چرخش رو خیلی کم کنیم وبه صفر کنیم, سیستم ما از کر به شوارتزشیلد تبدیل میشه.

http://up.avastarco.com/images/ma3wm2o7gzdh26ueols.png

خب این نوع سیاه چاله,دارای دو تا افق رویداد هست.

به این فرمول نگاه کنید:

http://up.avastarco.com/images/tralbz5acrcqafydqsv.png

این فرمول افق های موجود رو بیان میکنه.اون پارامتر a رو بهش میگن پارامتر کر.وبرابراست باگشتاور زوایه ای j تقسیم بر جرم . که مقدار مثبت فرمول بالامربوط به افق بیرونی و منفیش برای افق داخلی هست.

حالا اگر یادتون باشه ما گفتیم که سیاه چاله ها ممکنه دارای ناحیه ای به نام ارگوسفر باشند.در سیاه چاله های شوارتزشیلد اگر ما بیرون از افق باشیم , میتونیم بگیم در شرایط پایدار و ساکن هستیم.ولی در سیاه چاله های چرخان حتی ازگر از افق بیرونی هم خارج بشیم با ممکنه درگیر ناحیه ی ارگوسفر بشیم.نحوه ی محاسبه ی شعاع ارگوسفر به صورت زیر هست.

http://up.avastarco.com/images/rjr0erw2jum4c6kf3sq7.png

توجه بفرمایید که مثل شعاع های افق ثابت نیست بلکه تابعی از زاویه هست.زاویه ای که درنقطه ی مورد نظر ما با محور سیاه چاله میسازه.حالا شما اگر زاویه رو صفر در نظر بگیرید .چی میشه؟مثل شعاع افق رویداد بیرونی میشه.درسته؟در واقع به ما میگه ناحیه ی ارگوسفر در قطبین به افق مماس هست.چیزی که در مورد این سیاه چاله ظاهرا وجود داره.

حالا اگر a رو صفر در نظر بگیرید چه اتفاقی میافته؟بله جواب شما میشه 2M.یادتونه برای سیاه چاله شوارتزشیلد هم همین مقدار رو به دست اوردیم؟! در واقع داره به ما انعطاف پذیری محاسبات رو نشون میده که اگر چرخش رو صفر کنیم به سیاه چاله ی ساده تبدیل بشه.

و اینکه به جای اینکه تکینگی نقطه ای داشته باشه, به صورت حلقوی هست واین روزنه ی امید به جهان های دیگه و سفر در زمان رو تقویت میکنه.. :)

.

مداد رنگیهام
07-26-2013, 02:31 PM
سیاهچاله هایی که در مرکز کوازار ها قرار دارن چرخان هستن نوعی سیاهچاله ی کر محسوب میشن؟:)

2215
07-28-2013, 10:14 PM
سلام دوست عزیز
مطلبتون کاملا درسته ولی با توجه به این دو جت که از دو طرف بیرون زده شده، این تصویر ، تصویر یک کوازاره.
با تشکر

narcissus flower
08-04-2013, 04:07 PM
سیاهچاله هایی که در مرکز کوازار ها قرار دارن چرخان هستن نوعی سیاهچاله ی کر محسوب میشن؟:)

سلام ببخشید دیر پاسخ میدم
سوال خوبی پرسیدی,بله در دل یک کوازار یک سیاه چاله وجود داره .اصلا طبق یک سری مطالعات گفته میشه برای حضور چنین تابشی نیاز به یک عامل گرانشی مثل سیاه چاله هست. به این صورت که مواد در حین فروریزش در سیاه چاله , دچار تابش میشه...
اما اینکه کوازارحاوی سیاه چاله ی کر هست , من مشکوک هستم.طیفی که از این کوازار ها به دست میاد گویای اینن هست که ما با یک سیستم یونیزه روبه رو هستیم . خود تابش ها هم شامل ذرات پر انرژی هست .پس مجموعه هم الکترون داره و هم یون...
خب با این اوصاف شاید اون سیاه چاله ی مرکزی هم باردار باشه .در واقع من فکر میکنم اصلا ماده ای که داره فروریزش میکنه خودش باردار هست ...پس سیاه چاله هم خنثی نمیمونه چون ما فرار ذرات داریم
از طرفی در اطراف صفحه ی سیاه چاله هم مواد در حال چرخش هستند تا به درون سیاه چاله فروریزش کنند
بنابراین در مرکزش احتمالا ما با یک سیاه چاله ی کر –نیومان رو هستیم...

البته به صورت کاملا مبسوط در مورد اختروش ها در تاپیک های دیگه بحث شده:)

مداد رنگیهام
08-04-2013, 04:32 PM
سلام ببخشید دیر پاسخ میدم

بنابراین در مرکزش احتمالا ما با یک سیاه چاله ی کر –نیومان رو هستیم...

البته به صورت کاملا مبسوط در مورد اختروش ها در تاپیک های دیگه بحث شده:)
خواهش میکنم این چه حرفیه!ممنون که پاسخ گو هستین!:)
این خیلی خوبه!:whoow: ما میدونیم کوازارها به واسطه میدان مغناطیسی خاصی که دارن (بحثی وجود داره که آیا این میدان مغناطیسی مال خود سیاهچالس یا به علت حرکت مواد اطرافش ایجاد میشه) مواد رو تا ارتفاعی خیلی خیلی زیاد پرتاب میکنن که جت هایی رو ایجاد میکنه اگر سیاهچاله مرکز کوازارها کر نیومان باشه پس وجود این جت ها میتونه راه خوبی برای تمایز سیاهچاله های باردار از غیر باردار باشه اگر این جمله که هر کوازار یک سیاهچاله کر نیومان هست رو بتونیم به صورت این جمله که هر سیاهچاله کر نیومان در نهایت به صورت یک کوازار قابل رویت میشه بیان کنیم!
نظرتون چیه؟:)

narcissus flower
08-12-2013, 11:54 PM
خواهش میکنم این چه حرفیه!ممنون که پاسخ گو هستین!:)
این خیلی خوبه!:whoow: ما میدونیم کوازارها به واسطه میدان مغناطیسی خاصی که دارن (بحثی وجود داره که آیا این میدان مغناطیسی مال خود سیاهچالس یا به علت حرکت مواد اطرافش ایجاد میشه) مواد رو تا ارتفاعی خیلی خیلی زیاد پرتاب میکنن که جت هایی رو ایجاد میکنه اگر سیاهچاله مرکز کوازارها کر نیومان باشه پس وجود این جت ها میتونه راه خوبی برای تمایز سیاهچاله های باردار از غیر باردار باشه اگر این جمله که هر کوازار یک سیاهچاله کر نیومان هست رو بتونیم به صورت این جمله که هر سیاهچاله کر نیومان در نهایت به صورت یک کوازار قابل رویت میشه بیان کنیم!
نظرتون چیه؟:)

اینکه ما این جمله ی شما رو یک اصل بدونیم یه کمی خطرناکه..
چون اولا این یک برداشت هست که سیاه چاله ی مرکز کوازار کر نیومان هست.چون فقط برخی بهش معتقد هستند .وبرخی میگند فقط کر هست...ولی من خودم فکر کنم کر نیومان باشه. پس به صورت یک قانون نگاه نکن

دوم اینکه برای ایجاد یک کوازار یک شرایطی لازم هست ...مثلا مواد کافی برای فروریزش در سیاه چاله یا ...که در موردش در تاپیک های دیگه هست .و ممکنه این بستر برای یک سیاه چاله ی این نوعی فراهم نشه که بخواد در نهایت کوازار بشه ...چون شاید یک سیاه چاله نزدیکش موادی نباشند و به نوعی نتونه فعال باشه ...

اما اگر جمله رو برعکس کنی , شاید بشه بیشتر روش مانور داد ...یعنی هر کوازار در درونش یک سیاه چاله ی این نوعی میتواند داشته باشه...

Reza.ziaei
09-03-2013, 01:57 PM
کسی میتونه به این سوال من جواب بده که من امروز کنفرانس دارم واسه این سوال . جرمی که سیاهچاله در اثر ربودن ستاره بدست میاره چی میشه ؟ یعنی اون جرم رو سیاهچاله چیکار میکنه به چی تبدیل میکنه

Ehsan
09-04-2013, 09:36 AM
کسی میتونه به این سوال من جواب بده که من امروز کنفرانس دارم واسه این سوال . جرمی که سیاهچاله در اثر ربودن ستاره بدست میاره چی میشه ؟ یعنی اون جرم رو سیاهچاله چیکار میکنه به چی تبدیل میکنه

گرانشِ سیاهچاله متناسب با جرمی هستش که داره، اگر سیاهچاله جرمهای اطراف رو ببلعه به جرمِ خودش اضافه میشه و گرانشش قویتر میشه. (درست مثلِ این که بگیم اگر زمین کلی جرم جذب کنه چی میشه؟ خوب بزرگتر میشه :دی )

Reza.ziaei
09-04-2013, 10:16 PM
گرانشِ سیاهچاله متناسب با جرمی هستش که داره، اگر سیاهچاله جرمهای اطراف رو ببلعه به جرمِ خودش اضافه میشه و گرانشش قویتر میشه. (درست مثلِ این که بگیم اگر زمین کلی جرم جذب کنه چی میشه؟ خوب بزرگتر میشه :دی )

اینو میدونم میخوام بدونم اون جرمی که میگیره همیشه نمیمونه که من چند جا خوندم جرم سیاهچاله به مرور زمان تبخیر میشه

narcissus flower
09-05-2013, 02:36 PM
اینو میدونم میخوام بدونم اون جرمی که میگیره همیشه نمیمونه که من چند جا خوندم جرم سیاهچاله به مرور زمان تبخیر میشه

این موضوعی که میفرمایید یک تئوری هست که میگه ممکنه سیاه چاله تبخیر بشه که ویا تابش هواکینگ داشه باشه .اما این اتفاق اگر هم واقعا باشه, این جوری نیست که مثل اب جوش قل قل کنه و سیاه چاله تبخیر کنه , خیلی نادر و کم هست.

بهتون توصیه میکنم صفحات قبل رو ملاحظه بفرمایید ....:)

و از طرفی اگر یک طمعه ی خوب به دست سیاه چاله بیافته , انقدر میخوره و دریافت انرژی اش خیلی بیشتر از این تابش و تبخیر هست ...مگر اینکه حالا سیاه چاله تغذیه نکنه و در اثر زمان خیلی خیلی طولانی تبخیر رخ بده...

مداد رنگیهام
09-07-2013, 04:23 PM
در اوایل ۱۹۶۰ یک فیزیکدان نیوزیلندی به نام روی کر برای نخستین بار موفق شد با حل معادلات توصیف کننده سیاه چاله های چرخان ( سیاه چاله هایی که به سرعت به دور خود در حال چرخش هستند.) در چارچوب نظریه نسبیت عام اینشتین از ویژگی های عجیب و غریب این نوع سیاه چاله های اسرار آمیز پرده بردارد. تحقیقات روی کر نشان داد که سیاه چاله های چرخان فضای پیرامون خود را مانند یک گردباد عظیم کیهانی به دور خود می پیچانند و سرعت چرخش این گردباد عظیم فضایی در محدوده ای در اطراف سیاه چاله چرخان حتی از سرعت نور هم فراتر می رود.

فیزیکدان ها این محدوده اسرار آمیز اطراف سیاه چاله های چرخان را ارگوسفر ( Ergosphere ) نامیده اند. بدین ترتیب هر چیزی که در محدوده ارگوسفر یک سیاه چاله چرخان قرار گیرد. با سرعتی فراتر از سرعت نور نسبت به ناظرهای بیرونی به دور سیاه چاله چرخان خواهد چرخید. البته باید توجه داشت که در این مورد نیز نسبیت خاص اینشتین را زیر سوال نمی رود؛ چرا که در اینجا هم این خود فضاست که مانند گردباد عظیم به دور سیاه چاله چرخان می پیچد و همه چیز را به همراه خود حول سیاه چاله می چرخاند.

http://bigbangpage.com/?p=4793

kamy
09-07-2013, 11:40 PM
کسی میدونه سیاهچاله های کوانتومی چی هستن؟

مداد رنگیهام
09-08-2013, 08:09 PM
کسی میدونه سیاهچاله های کوانتومی چی هستن؟
یه نگاهی به لینک زیر بندازید امیدوارم به دردتون بخوره:)

http://www.rasekhoon.net/article/show-99100.aspx

kamy
09-08-2013, 10:26 PM
یه نگاهی به لینک زیر بندازید امیدوارم به دردتون بخوره:)

http://www.rasekhoon.net/article/show-99100.aspx

ميشه لطفا يه مقاله معتبر بگيد
آخه راسخون رو كجاي دنيا به جز ايران قبول دارن؟

مداد رنگیهام
02-02-2014, 09:07 PM
اشعه ایکس زمانی تابش میشه که ماده‌ی جذب شده به سمت سیاهچاله شتاب میگیره، در یک حرکت مارپیچی به سمت سیاهچاله میره و قبل از ناپدید شدن در سیاهچاله، به دلیل گرم شدن تا دماهای خیلی زیاد شروع به تابش پرتو x میکنه :)...
[/CENTER]

دوستان براتون فیلم تابش پرتو x سیاهچاله رو اوردم ببینین لذت ببرین :)

http://www.space.com/24210-black-hole-blasts-bright-x-rays-6-year-time-lapse-video.html

Naruto Sh
02-24-2014, 04:16 PM
اگر شیئی به جرم بیش از 3.2 برابر جرم خورشید فروریزش کند هیچ نیروی شناخته شده ای در طبیعت نمی تواند آن را متوقف کند . هنگامی که شیئ به چگالی کوتوله سفید میرسد الکترونهای تبهگن نمی توانند وزن را تحمل کنند و فروریزش ادامه مییابد و شیئ به سرعت کوچکتر از یک الکترون می شود . هیچ کس چیزی را نمی شناسد که بتواند گرانی را از فشار دادن شیئ به شعاع صفر و چگالی بی نهایت باز دارد .

همانگونه که شیئ چروک میشود ، چگالی و شدت گرانی آن در سطح افزایش مییابد و هنگامی که شیئ به شعاع صفر چروک گردد چگالی و گرانی آن بی نهایت می شود . ریاضی دانان چنین نقطه ای را تکینگی مینامند . از نظر فیزیکی مشکل بتوان در مورد چگالی بی نهایت و شعاع صفر اجرام تفکر کرد اما اگر چنین اجرامی وجود داشته باشند برای ما قابل رویت نیستند و نظریه پیش بینی میکند که آنها درون ناحیه ای از فضا به نام سیاه چاله پنهان شده اند .

هر چند که بحث در مورد سیاه چاله ها بدون نسبیت عام و ریاضیات پیچیده مشکل است اما می توانیم از حس عادی و برخی فیزیک ساده ببینیم که چرا آنها تشکیل میشوند. پیدا کردن سرعتی که ما برای فرار از گرانی اطراف یک جسم سماوی لازم داریم برای توضیح اینکه چگونه سیاه چاله ها ابتدا به صورت نظری پیشبینی شدند و چگونه باید آنها آشکار شده باشند کمک می کند .

Naruto Sh
02-25-2014, 02:55 AM
سرعت فرار

سلام بر دوستان عزیز و گرامی یک سوال داشتم :

فرض کنید که یک توپ بیسبال را مستقیما به طرف بالا می اندازیم . با چه سرعتی باید آن را بیاندازیم تا دیگر به پایین بر نگردد ؟
منتظر پاسخ شما عزیزان هستم . ممنون .

شعری
02-25-2014, 05:12 PM
سرعت فرار

سلام بر دوستان عزیز و گرامی یک سوال داشتم :

فرض کنید که یک توپ بیسبال را مستقیما به طرف بالا می اندازیم . با چه سرعتی باید آن را بیاندازیم تا دیگر به پایین بر نگردد ؟
منتظر پاسخ شما عزیزان هستم . ممنون .

با عرض سلام

البته فکر می کنم این سوال رو باید در تاپیک پرسش و پاسخ نجومی مطرح می کردید

ولی فکر می کنم سرعت فرار از جادبه زمین برابر 11 کیلومتر بر ثانیه باشه

Naruto Sh
03-03-2014, 01:00 AM
سلام بر دوستان:گل

این سیاه چاله هم باردارد و هم چرخش. همان سیاهچاله کر است جز اینکه بار دارد. ساختارش شبیه سیاهچاله کر است. می‌توان از آن انرژی استخراج کرد، یک تکینگی حلقه‌ای دارد.

سوال : وقتی سیاه چاله ای بار داشته باشد دیگه جز گروه کر نیست اما در اینجا یه نیومان اضافه کرده به کر و گفته شده کر _ نیومان ؟
کسی میونه که سیاهچاله کر _ نیومان چیه ؟؟؟ ( در هر منبعی که جستجو کردم مطلب خوبی دربارش ندیدم ) ممنون:pacman:

Ehsan
03-04-2014, 10:44 PM
سلام بر دوستان:گل

این سیاه چاله هم باردارد و هم چرخش. همان سیاهچاله کر است جز اینکه بار دارد. ساختارش شبیه سیاهچاله کر است. می‌توان از آن انرژی استخراج کرد، یک تکینگی حلقه‌ای دارد.

سوال : وقتی سیاه چاله ای بار داشته باشد دیگه جز گروه کر نیست اما در اینجا یه نیومان اضافه کرده به کر و گفته شده کر _ نیومان ؟
کسی میونه که سیاهچاله کر _ نیومان چیه ؟؟؟ ( در هر منبعی که جستجو کردم مطلب خوبی دربارش ندیدم ) ممنون:pacman:

توضیحِ مبسوطی در این پست وجود داره:

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?649-%D8%AA%D8%AD%D9%88%D9%84-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7&p=23015&viewfull=1#post23015

r.soltanikhah
03-05-2014, 11:22 AM
یه سوال اگه موقعیت مکانی ذره با جرم مثبت رو اندازه گیری کنیم میشه موقعیت ذره دیگه رو مشخص کنیم .؟

tina
10-31-2014, 01:27 PM
سلام
ببخشید من وقت ندارم تاپیک رو بخونم ببینم جواب سوالم قبلا داده شده یا نه .
سوالم اینه که وقتی ستاره اولیه این قدر جرمش زیاده که حتی فشار تبهگنی نوترون هم نمیتونه با رمبش مقابله کنه و رمبش ادامه پیدا میکنه ، اصل طرد پائولی نقض میشه ؟ ( چون نوترون ها فشرده تر شدن دیگه ! ) یا اینکه نوترون ها نابود میشن ؟ ( این نابود شدن رو از خودم در آوردم :| )

Uranus.sun
12-24-2023, 02:53 AM
نوترونها بسیار فشرده تر میشن

Uranus.sun
12-24-2023, 02:54 AM
نوترونها هیچوقت نابود نمیشن

mahdi1717
02-02-2024, 01:17 PM
سیاهچاله‌ها از جمله پدیده‌هایی هستند که همیشه مورد توجه دانشمندان و علاقه‌مندان به علم فضا بوده‌اند. این پدیده‌ها به دلیل گرانش بسیار قوی که دارند، حتی نور هم نمیتواند از آن فرار کند. برای مثال، اگر شما به سمت یک سیاهچاله حرکت کنید، به دلیل گرانش بسیار قوی آن، به سمت داخل سیاهچاله جذب می‌شوید و هیچ‌گاه نمی‌توانید از آن خارج شوید.

یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های سیاهچاله‌ها این است که آن‌ها به دلیل گرانش بسیار قوی که دارند، می‌توانند نور را به درون خود بکشانند. همچنین، سیاهچاله‌ها به دلیل گرانش بسیار قوی که دارند، می‌توانند ستاره‌ها و سیارات را به خودشان جذب کنند.

در سیاهچاله‌ها، گرانش به گونه‌ای قوی است که ماده به داخل آن جذب می‌شود و در نهایت به یک نقطه بسیار کوچک و فشرده مرکزی می‌رسد. این نقطه را هم می‌توانیم به عنوان "نقطه‌ی فراوانی بی‌نهایت" بیان کنیم.

همچنین، برای سیاهچاله‌هایی که به دلیل جذب ماده، دارای دیسک‌هایی از ماده هستند، می‌توانیم به عنوان "سیاهچاله‌های فعال" یا "سیاهچاله‌های خوراکی" اشاره کنیم.