PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شناخت خورشید

Kianoosh.S
03-16-2013, 10:46 PM
ســــــــــــــــلام بر دوستان آوایی

در تالار علوم سیاره ای جای بررسی تفضیلی خورشید خالی بود که به پیشنهاد و درخواست خانم somaye (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1751-somaye) این بخش رو هم ایجاد کردیم.

محور این بحث بررسی فیزیک خورشید، لکه های خورشیدی و تاثیرش روی آب هوا است.

(دیگه چیکار کنیم دیگه، همین یه خورشید رو که بیشتر ندارم. ادای دین باید بهش کنیم ;):16:)

برای شروع از ایشون میخوایم که یه توضیحی راجع به این بحث بدن و بطور اجمالی خورشید و ویژگی های مهمش رو ذکر کنن و ادامه ماجرا ...

http://up.avastarco.com/images/tdng6khr7998ipmtu9g.jpg (http://up.avastarco.com/images/tdng6khr7998ipmtu9g.jpg)

somaye
03-16-2013, 11:32 PM
خب دوستان خوشحالم که قراره یکم از خورشیدمون حرف بزنیم. همون طور که می دونین خورشید نزدیکترین ستاره به ماست و ما هر چه داریم از این ستاره ی دم دست!! داریم و در ضمن اطلاعاتی که ازش به دست میاد ، میشه به کل ستارگان(حداقل اونایی که به لحاظ جرمی همجرم خورشید هستن) تعمیم بدیم.
اطلاعات کلی که ازش داریم رو اینجا براتون مینویسم:
Mass (kg) 1.989x10^30 (جرم )

Surface gravity (m/s2) 273 (گرانش سطحی)

Rotational period (days) 25-36 (چرخش به دور خود)

Mean surface temperature: 5,800°C (دمای فتوسفیر یا شیدسپهر یا همون سطح خورشید)

Age (billion years) 4.5 (سن خورشید)
ترکیبات خورشید عمدتا هیدروژن(73 درصد) و هلیم (25 درصد) هستش .

و البته اطلاعات دیگه ای هم هست. اگه مایل بودین بپرسین تا بگم...

خب اگه بخوایم از سطح خورشید بیایم بالاتر، میرسیم به جو خورشید که شامل فام سپهر و تاج میشه.

اینا اطلاعات تقریبا کلی از خورشید بودند. :)

مداد رنگیهام
03-16-2013, 11:48 PM
ممنون بابت موضوعی که انتخاب کردین.:)
یکم در مورد جریان همرفتی گازهای خورشیدی توضیح بدین لطفا.
طوفان های خورشیدی چی هستن و چرا ایجاد میشن و آیا طبق زمانبندی خاصی ایجاد میشن و دورهای هستن؟
کم یا زیاد شدن لکه های خورشیدی چه تاثیری روی زمین و سایر سیارات داره؟

somaye
03-17-2013, 12:03 AM
ممنون بابت موضوعی که انتخاب کردین.:)
یکم در مورد جریان همرفتی گازهای خورشیدی توضیح بدین لطفا.
طوفان های خورشیدی چی هستن و چرا ایجاد میشن و آیا طبق زمانبندی خاصی ایجاد میشن و دورهای هستن؟
کم یا زیاد شدن لکه های خورشیدی چه تاثیری روی زمین و سایر سیارات داره؟

ما توی این تاپیک قصد داریم نگاهی دقیق تر به خورشید داشته باشیم و پیشنهاد میکنم لکه های خورشیدی رو که همیشه در بحث خورشید و آب و هوای زمین جنجال برانگیز بودن، به عنوان اولین موضوع انتخاب کنیم.
اما سوال شما:سوال اول بر میگرده به ساختار داخلی خورشید.بعد از هسته و ناحیه ی تابش، ناحیه ی همرفت قرار داره که در اونجا همون طور که توی مدرسه یاد گرفتیم، جریان هوای گرم و سبک به سمت بالا (ینی شیدسپهر ) میاد و باعث به وجود اومدن گرانیول ها(یا همون دانه های خورشیدی ) میشه.یه عکس براتون میذارم تا بهتر گویای حرفام باشه.
سوال دوم: بحث طوفان های خورشیدی انقدر مفصله که خودش میتونه یه تاپیک گنده بشه!!:)))
بعله این طوفان ها در ارتباط با لکه های خورشیدی هستند و در نتیجه دوره ای اند.
سوال سومم که بازم زیادی کلیه اما میشه در یه جمله بگم که هنوز قطعن ثابت نشده که کم یا زیاد شدن لکه ها در ارتباط با آب و هوا باشه.
اما شواهد نشون میده که همچین بی ارتباطم نیس.
حالا الان خوابم میاد بعدن میشه راجه بهش بیشتر حرف زد. ;)

somaye
03-17-2013, 12:36 AM
اینم یه عکس که convective zone همون ناحیه ی همرفت هستش که باعث به وجود اومدن دانه ها میشه.
بعدشم عکس دانه ها رو گذاشتم

http://up.avastarco.com/images/qu45zeohk0ztz7ryiv.png

http://up.avastarco.com/images/fjias2flwaucd09u9j6.jpg

Fery.JWST
03-17-2013, 12:46 AM
عالیه. بهترین تاپیک دنیا خورشیده .
اگه امکانش هست پدیده های خورشیدی که تاحالا اتفاق افتاده و ثبت شده با عکس و فیلم هم اینجا بزاریم که یه مرجع توپی بشه برای خورشید خانم :)
باد خورشیدی
شراره خورشیدی
تاج خورشیدی
لکه خورشیدی
خروج جرم از تاج خورشیدی
کمینه ماندر
....
راستی دوستان من یه نظری بدم البته همه استاد من هستید . خیلی ازین پدیده ها اسمهای لاتینشون خیلی به درد میخوره
من فکر میکنم اگه اسم لاتین در کنارش تو پرانتز باشه خیلی بهتر میشه تحقیق کرد دربارشون... من خودم خیلی مشکل دارم با این ماجرا :(

راستی اولین سوالم از خورشید اینه که :‌ میدونم که در مکان فعلیش ثابت نیست ولی نمیدونم که چپ یا راست یا بالا پایین شدنش چگونس و چرا ؟

SAEED560
03-17-2013, 03:35 PM
با سلام
ستاره رده اصلی و جسم مرکزی منظومه شمسی که تمام دنباله دارها و سیارک ها در مداری به دور ان در چرخش هستند را در تعریفی عامیانه خورشید میگویند
تنها 2 درصد از جرم منظومه شمسی را این ستاره در بر نگرفته است . منبع انرژی در این ستاره همچوشی هسته ایی بین اتم های هیدروژن و هلیم میباشد که در هر ثانیه 620 میلیون تن هیدروژن را دچار همچوشی میکند . و این فرایند باعث ایجاد گرما و نور و در نتیجه زنده ماندن این کره خاکی شده است .
خورشید از 4 قسمت تشکیل شده است
1. فوتوسفر
2.منطقه همرفتی
3. منطقه تشعشع
4.هسته

دمای سطح خورشید در حدود 5778 کلوین است (برای تبدیل کلوین به سانتیگراد عدد کلوین را منهای 273 کنید). از نظر شیمیایی 3 - چهارم جرم خورشید را هیدروزن و باقی ان را هلیم تشکیل میدهد . عنصر های دیگری هم دخیل هستند که عبارتند از اکسیژن کربن نئون و اهن که همین عناصر 1/69 درصد از جرم خورشید را تشکیل میدهند و همین عدد کوچک 5628برابر جرم زمین است .

مداد رنگیهام
03-17-2013, 07:17 PM
بوجود آمدن لكه هاي خورشيدي ازسالی به سال دیگرتغییر میكند گاهی بیش از صد لكه و برخی از سال ها تا كمتراز ۱۰ لكه ظاهر می شود هر ۱۱ سال یكبار تعداد لكه ها به حد اكثر می رسدو خورشید بصورت جسمی پر لك در می آید و سپس لكه ها به حداقل می رسد و خورشید حالت تقریبا بدون لك پیدا می كند با شروع دوران فعال لكه هاي خورشيدي، در ابتدا تعداد كمي لكه در عرض هاي خورشيدي 30 تا 40 درجه ي شمال و جنوب ا ستواي خورشيد ظاهر مي شوند. با گذر زمان، لكه هاي خورشيدي بيشتر و بزرگ تري پديدار مي شوند و آن ها به استواي خورشيدي نزديك ترند. سر انجام، در دوران اوج فعاليت هاي يازده ساله ي خورشيد، بجز در نواحي قطبي، مي توان آن ها را يافت. وقتي اوج چرخه ي خورشيدي به پايان مي رسد كه لكه هاي عرض هاي بالايي خورشيد ناپديد شوند و سر انجام فقط چند لكه در اطراف استواي خورشيد باقي بمانند. پس ا ز آن چرخه ي ديگري با ظهور لكه هاي خورشيدي در عرض هاي 30 تا 40 درجه در دو سوي استواي خورشيد آغاز مي شود.
خوب حالا سوال من اینه:چرا ظاهر شدن لکه ها از عرض 30 تا 40 درجه شروع میشه چرا از یه جای دیگه خورشید شروع نمیشه؟این عرض چه ویژگی داره که باعث شده زادگاه لکه ها باشه؟:)

Fery.JWST
03-17-2013, 09:16 PM
منم با اجازه یه خورده به سوال دوست عزیز مداد رنگیهام رنگ و لعاب بدم که این چرخه ظاهر شدن این لکه ها در عرض جغرافیایی توسط ستاره شناسی بنام Richard Christopher Carrington (http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Christopher_Carrington) حدود سال 1861 کشف که توسط ستاره شناس آلمانی دیگری بنام Gustav Spörer (http://en.wikipedia.org/wiki/Gustav_Sp%C3%B6rer) شرح داده شد و قانون Sporer نام گرفت.

در ابتدای یک چرخه لکه ها اول در ۳۰ تا ۴۵ درجه ای عرض جغرافیایی ظاهر میشند و بعد از اینکه چرخه ادامه پیدا کرد لکه ها در عرض پایینتر و پایینتر که حدودا به طور متوسط به ۱۵ درجه ای رسیده و پایین و پایینتر که به ۷ درجه میرسد بطوری که لکه های قدیمی تر محو شده و دوباره ظهور لكه هاي خورشيدي در عرض هاي ۳۰ تا ۴۵ درجه در دو سوي استواي خورشيد آغاز ميشوند. .
(لطفاْ اگه من اشتباهی دارم تو حرفهام حتماْ استادای عزیز تصحیح بفرمایید)
این شکل این چرخه رو خیلی خوب نشون داده :

Butterfly diagram (http://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_diagram) showing paired Spörer's law behavior.
که به دیاگرام پروانه ای معروفه : واقعاْ زیباست !

تصویر واضح تر :‌ http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sunspot_butterfly_graph.gif
5456

من چیزی که درباره سوالتون خوندم هنوز دانشمندان علت دقیقش رو نتونستن بفهمن ! البته هنوز در حال سرچ هستم.
که چرا ظهور لکه ها در عرض ۳۰ تا ۴۵ درجه اتفاق میوفته ...

مقایسه تصویری خورشید در سیارات لینک زیر :
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Comparison_sun_seen_from_planets.svg

somaye
03-17-2013, 10:50 PM
بوجود آمدن لكه هاي خورشيدي ازسالی به سال دیگرتغییر میكند گاهی بیش از صد لكه و برخی از سال ها تا كمتراز ۱۰ لكه ظاهر می شود هر ۱۱ سال یكبار تعداد لكه ها به حد اكثر می رسدو خورشید بصورت جسمی پر لك در می آید و سپس لكه ها به حداقل می رسد و خورشید حالت تقریبا بدون لك پیدا می كند با شروع دوران فعال لكه هاي خورشيدي، در ابتدا تعداد كمي لكه در عرض هاي خورشيدي 30 تا 40 درجه ي شمال و جنوب ا ستواي خورشيد ظاهر مي شوند. با گذر زمان، لكه هاي خورشيدي بيشتر و بزرگ تري پديدار مي شوند و آن ها به استواي خورشيدي نزديك ترند. سر انجام، در دوران اوج فعاليت هاي يازده ساله ي خورشيد، بجز در نواحي قطبي، مي توان آن ها را يافت. وقتي اوج چرخه ي خورشيدي به پايان مي رسد كه لكه هاي عرض هاي بالايي خورشيد ناپديد شوند و سر انجام فقط چند لكه در اطراف استواي خورشيد باقي بمانند. پس ا ز آن چرخه ي ديگري با ظهور لكه هاي خورشيدي در عرض هاي 30 تا 40 درجه در دو سوي استواي خورشيد آغاز مي شود.
خوب حالا سوال من اینه:چرا ظاهر شدن لکه ها از عرض 30 تا 40 درجه شروع میشه چرا از یه جای دیگه خورشید شروع نمیشه؟این عرض چه ویژگی داره که باعث شده زادگاه لکه ها باشه؟:)

جواب سوال شما برمیگرده به خطوط میدان مغناطیسی...
از آن‌جا که خورشید در وضعیت پلاسمایی است و جامد نیست در استواش تندتر از قطب‌هاش می‌چرخه. این رفتار به عنوان چرخش دیفرانسیلی شناخته شده است. چرخه‌ی این چرخش واقعی تقریبا ۲۵ روز در استوا و36 روز در قطبهاست.

بنابر این خطوط میدان مغناطیسی یه جاهایی به هم پیچ میخورن و این پیچ خوردگی ینی اینکه تراکم میدان اونجاها زیاده... این انفاق در عرض جغرافیایی بین 8 تا حدود 40 درجه اتفاق می افته... میدان مناطیسی در لکه ها بین 0.1 تا 0.4 تسلا ست.در حالی که در جاهای دیگه ی خورشید 0.04 تسلا میباشد.:) اگه متوجه نشدین کامنت بذارین تا با شکل توضیح بدم.

مداد رنگیهام
03-17-2013, 10:51 PM
ما روی سطح خورشید دو نوع نیرو داریم :1 نیروهایی که گازهای خورشیدیو به بیرون پرتاب میکنن 2 نیروهایی که باعث جذب گازها به سمت خورشید میشن واین نیروها در تعادل هستن.
در شرایط عادی نیروی گرانش گازهارو به سمت خورشید میکشه واز اونجایی که گازها بر اثر گرما منبسط میشن فشار گاز داغ باعث میشه گاز به سمت بیرون منبسط بشن.وقتی در ناحیه ای از خورشید میدان مغناطیسی قوی بشه باعث ایجاد نیرویی به سمت بیرون میشه و با ثابت موندن نیروی گرانش برای اینکه تعادل بین نیروهای جاذبه ای و دافعه ای بهم نخوره از فشار گاز داغ کاسته میشه و به این ترتیب دمای گازهای خورشیدی در این نقطه میاد پایین و تیره تر از نقاط اطرافش دیده میشه که این نقطه همون لکه خورشیدیه!:)

ا

Fery.JWST
03-18-2013, 12:53 AM
جواب سوال شما برمیگرده به خطوط میدان مغناطیسی...
از آن‌جا که خورشید در وضعیت پلاسمایی است و جامد نیست در استواش تندتر از قطب‌هاش می‌چرخه. این رفتار به عنوان چرخش دیفرانسیلی شناخته شده است. چرخه‌ی این چرخش واقعی تقریبا ۲۵ روز در استوا و36 روز در قطبهاست.

بنابر این خطوط میدان مغناطیسی یه جاهایی به هم پیچ میخورن و این پیچ خوردگی ینی اینکه تراکم میدان اونجاها زیاده... این انفاق در عرض جغرافیایی بین 8 تا حدود 40 درجه اتفاق می افته... میدان مناطیسی در لکه ها بین 0.1 تا 0.4 تسلا ست.در حالی که در جاهای دیگه ی خورشید 0.04 تسلا میباشد.:) اگه متوجه نشدین کامنت بذارین تا با شکل توضیح بدم.

ولی یه جواب کلی دادن که اونم این بوده که لکه ها در High Latitudes ظاهر میشن ! علت دقیقش رو که چرا بین ۳۰ تا ۴۵ درجه
هست رو نتونستند پیدا کنن ! و جواب قطعی کسی دربارش هنوز نداده.
ولی کاملاْ درسته حرفهای شما. باز اگه با شکل توضیح بدید خیلی بهتر میشه . تو همین تاپیک باشه چه بهتر.

یه مقاله هم در این مورد پیدا کردم :
Ionospheric Hot Spot at High Latitudes
http://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1085&context=physics_facpub
اینم لکه از نزدیک نزدیکاش :)

5458

SAEED560
03-18-2013, 12:09 PM
سلام
با اجازه اقا کیانونش من یه پیشنهادی داشتم برای اینکه این تاپیک با روندی مشخص در جریان باشه یه دسته بندی رو مشخص کنیم تا مطالب روی این جدول ارسال بشه . البته بازم میگم با اجازه اقا کیانو ش و دوستان .
اگر دوست داشتید با این روند پیش بریم
1. تولد خورشید
2. ساختمان خورشید
3. انرژی خورشید
4. بادهای خورشیدی
5. لکه های خورشیدی

somaye
03-19-2013, 12:33 PM
از اونجایی که بحث خورشید خیلی مفصله، من پیشنهادم اینه که از 1-ساختار داخلی خورشید شروع کنیم و در ادامه بحث های زیر رو داشته باشیم:
2 - مهمترین پدیده های خورشیدی(از شیدسپهر تا تاج:به ترتیب لکه های خورشیدی ، سیخک ها، شراره ها، زبانه ها،و پرتاب های جرم تاجی)
3- بادهای خورشیدی و اثر آن روی زمین
4 -خورشید در میان ستارگان دیگر( ینی راجه به نمودار هرتسپرونگ راسل و ستارگان رشته ی اصلی،روند تولد و مرگ این ستارگان و... )
به نظرم این پیشنهاد بهتره.
پس از ساختار داخلی خورشید شرو میکنیم.من خودم داوطلب میشم که این بحثو شرو کنم... :)

yperseusy
03-19-2013, 12:37 PM
از اونجایی که بحث خورشید خیلی مفصله، من پیشنهادم اینه که از 1-ساختار داخلی خورشید شروع کنیم و در ادامه بحث های زیر رو داشته باشیم:
2 - مهمترین پدیده های خورشیدی(از شیدسپهر تا تاج:به ترتیب لکه های خورشیدی ، سیخک ها، شراره ها، زبانه ها،و پرتاب های جرم تاجی)
3- بادهای خورشیدی و اثر آن روی زمین
4 -خورشید در میان ستارگان دیگر( ینی راجه به نمودار هرتسپرونگ راسل و ستارگان رشته ی اصلی،روند تولد و مرگ این ستارگان و... )
به نظرم این پیشنهاد بهتره.
پس از ساختار داخلی خورشید شرو میکنیم.من خودم داوطلب میشم که این بحثو شرو کنم... :)
بسیار هم عالی :)
خب ... منتظر مطالب زیباتون هستیم ...
بفرمایید ;)

somaye
03-19-2013, 01:09 PM
همه چی از واکنش های هسته ای شروع میشه...

در این واکنش ها هیدروژن به هلیوم تبدیل میشه...دو روش برای این تبدیل وجود داره اما در 99 درصد موارد چیزی که اینجا می نویسم اتفاق می افته که بهش میگن چرخه ی پروتون پروتون(pp chain)

هسته ی هیدروژن (1H) ساده ترین اتم در طبیعت، تنها از یک پروتون ساخته شده . در حالی که هسته ی هلیوم (4He)، عنصر بعدی در جدول تناوبی، از دو پروتون و دو نوترون تشکیل شده.در این فرایند یه عالمه نوترینو تولید میشه. نوترینو ذره ای بسیار فرّار است که به ندرت با ماده واکنش می ده. در نتیجه بیشتر نوترینوهای تولید شده در مرکز خورشید، به سرعت از آنجا به بیرون فرار می کنند.نوترونها، بعد از واکنش کندی که آنها را تولید کرد، می تونن سریعا با پروتونها ترکیب شوند و دوتریوم، یک ایزوتوپ سنگین تر هیدروژن، رو بسازند. دوتریوم به سرعت با یک پروتون دیگر واکنش داده و ایزوتوپ سبک هلیوم تولید می کند. این ایزوتوپ خود با یک ایزوتوپ هلیوم دیگر که در همان نزدیکی ها تولید شده است، واکنش داده و در نهایت هسته ی هلیوم معمولی را می سازد.فرایند بنیادینی که در یک ستاره روی می دهد.

در هسته ی مرکزی داغ یک ستاره مثل خورشید ما، واکنشهای همجوشی هسته ای، چهار هیدروژن را به یک هلیوم تبدیل می کنند. مرحله ی اولِ واکنش، بسیار کند روی می دهد و دو پروتون را به یک هسته ی دوتریوم تبدیل و یک نوترینو و یک پوزیترون آزاد می کند. دوتریوم سریعاً با یک پروتون دیگر واکنش می دهد و یک ایزوتوپ سبک هلیوم تولید می کند. این ایزوتوپ خود با یک هسته ی شبیه خودش برخورد کرده و در نهایت هسته ی هلیوم معمولی تولید می شود. پوزیترونهای تولید شده سریع با الکترونها برخورد کرده و تولید انرژی می کنند. در حین مرحله ی دوم این واکنش مقدار زیادی انرژی تولید می شود که به صورت اشعه ی گاما یعنی پرانرژی ترین موج الکترومغناطیسی تابش می شود.

نمیخوام بحثو تخصصی کنم ،اینکه من توضیح دادم،چرخه ی پروتون پروتون بود.واما خود واکنش رو در پایین می بینید

http://up.avastarco.com/images/eqn5rnbldeofwv8rsl9.png (http://up.avastarco.com/images/eqn5rnbldeofwv8rsl9.png)

somaye
03-21-2013, 08:19 PM
خب دیگه تعطیلات عید بستونه... ;)
از همجوشی هسته ای کسی سوالی نداره؟؟؟ این اتفاقی بود که در هسته ی خورشید می افتاد...البته در 99 درصد مواقع این چرخه است.. حالا تو اون یک درصد چه اتفاقی می افته؟ ;)
و اینکه کسی میدونه این فرآیند چه مدت طول میکشه؟ منظورم اینه که آنی اتفاق می افته یا چند سال طول میکشه؟؟

MSFA
03-21-2013, 10:49 PM
از مهمترین موضوعات برای شناخت خورشید ، شناخت میدان مغناطیسی خورشیده که در اینجا بصورت مختصر بحث می کنیم : خورشید یک جسم صلب نیست و یک جسم سیال است در نتیجه پلاسمای استوای خورشید سریعتر از قطبین آن می چر خد و در نهایت واپیچیده و بر روی سطح خورشید می آید :

5488

در نهایت میدان ها بر سطح خورشید ظاهر شده و همچنین لکه های خورشیدی را بوجود می آورند ، جالب اینجاست که این میدان ها پس از مدتی پاره شده و مقدار عظیمی از انرژی خورشید ( باد خورشیدی ) به فضا پرتاب می شود . دوره فعالیت خورشید 11 ساله است.

5489

در این تصویر فرا بنفش مکان های سیاه خرمن های خورشیدی و محل خروج انرژی باد های خورشیدی می باشد:

5490

پس از 11 سال دو باره به حالت اول بر می گرده و ما با مشاهده تعداد لکه ها می تونیم بفهمیم خورشید در چه مرحله ای ای است ، این موضوع یکی از موضوعاتی است که بطور دقیق و مفصل مورد تجزیه و تحلیل انجمن نجومی نجم طارق مازندران قرار گرفته و انشاا... در پست های بعدی اطلاعات بیشتری در اختیار دوستان قرار خواهیم داد .

MSFA
03-22-2013, 02:08 AM
آثار پنهان خورشید از نگاه انجمن نجم طارق مازندران :
یکی از موضوعات مهمی که بشر امروزه در حال بررسی اونه اثراتی که خورشید،تک ستاره منظومه بر زمین می گذارد . این اثرات دو دسته اند :
1-اثرات نهان خورشیدی :اثراتی که جانداران آن را حس می کند وبا آن آشنا هستند همانند گرما و...
2-اثرات پنهان خورشید : اثراتی هستند که جانداران آن را حس نمی کنند ولی در زندگی آن ها مستقیما تاثیر می گذارد.
یکی از بارز ترین آن ها لکه های خورشیدی هستند ،لکه های خورشیدی که از واپیچش میدان های مغناطیسی خورشید بوجود می آیند ظهور و افزایش آن ها نشان دهنده نزدیک شدن خورشید به ماکزیمم فعالی های خود می باشد و با بررس تعداد این لکه ها بسیاری از مجهولات برای بشر حل شد زیرا مشاهده شد :
1-باافزایش تعداد لکه های خورشیدی خشکسالی ها افزایش می یابد : علت آن فعال بودن مناطق اطراف لکه ها ، نتنها دمای از دست رفته (لکه ها نسبت بسطح سردترند ) را جبران می کند بلکه بیش از حد دما افزایش می یابد. و همین امر موجب افزایش دما و خشکسالی ها می شود.
2- کاهش لکه ها موجب یخبندان خواهد شد ادوارد ماندر نخستین بار دریافت که در سال های که فعالیت خورشید کاهش یافت یخبندانی نیمکره شمالی را فرا گرفت که به مینیمم ماندر نامگذاری شد.
4-از تاثیرات لکه ها بر مسیریابی وال ها می باشد که از طریق میدان مغناطیسی زمین است و با بروز طوفان های خورشیدی آن ها مسیر را گم کرده و به گل مینشینند ،بعضی به این واقه خودکشی دسته جمعی وال ها می گویند ، و علت آن مدت زیادی برای بشر یک راز بزرگ بود.

3-تاثیرات افزایش تعداد لکه ها و افزایش فعالیت ههای خورشیدی بر روی بشر :
پرفسور چیژوسکی دانشمند روسی بیان می کند در لحظه ماکزیمم فعالیت های خورشیدی اتفاقات زیر رخ داده زیادی رخ می دهد، او با انطباق وقایع مهم تاریخی جهان با فعالیت های خورشیدی به نتایج زیر دست یافت :

1-در زمان حداکثر فعالیت های خورشیدی شیوع بیماری های مثل سل و وبا و.. نسبت به مینیمم بیشتر بوده است.

2- شورش ها و فتنه های بزرگ دنیا در ماکزیمم فعالیت های خورشیدی رخ داده .

و...
پزشکی در ژاپن میزان آلبومین خون دو نفر را در دو نیمکره طی 6 ما ه اندازه گیری می کن ، او به طرز تعجب آوری متوجه می شود میزان تغییرات آلبومین خون این دو فرد در دو نیمکره دقیقا یکسان است و آن ها متوجه یک منبع کیهانی می شوند ، خورشید عامل اصلی بود.
2-با بررسم میزان تصادفت راندگی در آلمان به این نتیجه می رسند که میزان تصادفات در زمان حداکثر فعالیت های خورشیدی افزایش می یابد.

امیدوارم از بحث لذت برده باشید.

مداد رنگیهام
03-22-2013, 12:07 PM
اینکه کسی میدونه این فرآیند چه مدت طول میکشه؟ منظورم اینه که آنی اتفاق می افته یا چند سال طول میکشه؟؟
مدت زمان دقیق این واکنشو نمیدونم ولی خوندم که خورشید در هر ثانیه <!--[if gte mso 9]><xml> <o:OfficeDocumentSettings> <o:RelyOnVML/> <o:AllowPNG/> </o:OfficeDocumentSettings> </xml><![endif]-->حدود 600000000<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>EN-US</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>AR-SA</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:EnableOpenTypeKerning/> <w:DontFlipMirrorIndents/> <w:OverrideTableStyleHps/> </w:Compatibility> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="&#45;-"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} </style> <![endif]--> تن هسته هیدروژنو تبدیل به هلیوم میکنه...اولش اومدم براساس جرم مولی هیدروژن و اینکه در هر واکنش 4 اتم هیدروژن به هلیوم تبدیل میشه زمان یه واکنشو حساب کنم بعد دیدم این راه در صورتی درسته که ما چند واکنش همجوشی همزمان نداشته باشیم و واکنش همجوشی دوم بعد از اتمام واکنش همجوشی اول انجام بشه... به هر حال مدت زمان این واکنش باید خیلی کوتاه باشه...:)

somaye
03-22-2013, 01:28 PM
آثار پنهان خورشید از نگاه انجمن نجم طارق مازندران :
یکی از موضوعات مهمی که بشر امروزه در حال بررسی اونه اثراتی که خورشید،تک ستاره منظومه بر زمین می گذارد . این اثرات دو دسته اند :
1-اثرات نهان خورشیدی :اثراتی که جانداران آن را حس می کند وبا آن آشنا هستند همانند گرما و...
2-اثرات پنهان خورشید : اثراتی هستند که جانداران آن را حس نمی کنند ولی در زندگی آن ها مستقیما تاثیر می گذارد.
یکی از بارز ترین آن ها لکه های خورشیدی هستند ،لکه های خورشیدی که از واپیچش میدان های مغناطیسی خورشید بوجود می آیند ظهور و افزایش آن ها نشان دهنده نزدیک شدن خورشید به ماکزیمم فعالی های خود می باشد و با بررس تعداد این لکه ها بسیاری از مجهولات برای بشر حل شد زیرا مشاهده شد :
1-باافزایش تعداد لکه های خورشیدی خشکسالی ها افزایش می یابد : علت آن فعال بودن مناطق اطراف لکه ها ، نتنها دمای از دست رفته (لکه ها نسبت بسطح سردترند ) را جبران می کند بلکه بیش از حد دما افزایش می یابد. و همین امر موجب افزایش دما و خشکسالی ها می شود.
2- کاهش لکه ها موجب یخبندان خواهد شد ادوارد ماندر نخستین بار دریافت که در سال های که فعالیت خورشید کاهش یافت یخبندانی نیمکره شمالی را فرا گرفت که به مینیمم ماندر نامگذاری شد.
4-از تاثیرات لکه ها بر مسیریابی وال ها می باشد که از طریق میدان مغناطیسی زمین است و با بروز طوفان های خورشیدی آن ها مسیر را گم کرده و به گل مینشینند ،بعضی به این واقه خودکشی دسته جمعی وال ها می گویند ، و علت آن مدت زیادی برای بشر یک راز بزرگ بود.

3-تاثیرات افزایش تعداد لکه ها و افزایش فعالیت ههای خورشیدی بر روی بشر :
پرفسور چیژوسکی دانشمند روسی بیان می کند در لحظه ماکزیمم فعالیت های خورشیدی اتفاقات زیر رخ داده زیادی رخ می دهد، او با انطباق وقایع مهم تاریخی جهان با فعالیت های خورشیدی به نتایج زیر دست یافت :

1-در زمان حداکثر فعالیت های خورشیدی شیوع بیماری های مثل سل و وبا و.. نسبت به مینیمم بیشتر بوده است.

2- شورش ها و فتنه های بزرگ دنیا در ماکزیمم فعالیت های خوریدی رخ داده .

و...
پزشکی در ژاپن میزان آلبومین خون دو نفر را در دو نیمکره طی 6 ما ه اندازه گیری می کن ، او به طرز تعجب آوری متوجه می شود میزان تغییرات آلبومین خون این دو فرد در دو نیمکره دقیقا یکسان است و آن ها متوجه یک منبع کیهانی می شوند ، خورشید عامل اصلی بود.
2-با بررسم میزان تصادفت راندگی در آلمان به این نتیجه می رسند که میزان تصادفات در زمان حداکثر فعالیت های خورشیدی افزایش می یابد.

امیدوارم از بحث لذت برده باشید.
البته باید بگم هنوز به طور قطعی جایی چاپ نشده که شیوع بیماریها مربوط به لکه های خورشیدی باشه.اما اون چیزی که مطمعنا میشه گفت اینه که دوره ی 11 ساله روی زمین تاثیر داره.ممنون از پستتون.اما ممنون میشم مطابق با روند گفته شده پیش برین تا موضوعات قاطیه هم نشن...

somaye
03-22-2013, 01:33 PM
برای خود من زمان این واکنش ها جالب بود. و این سوالی بود که به عنوان تمرین تو درس فیزیک خورشید برای ما داده شده بود. جوابش حداقل 5 صفحه محاسبات داره که ما باهاش کاری نداریم. و از مداد رنگیهام تشکر میکنم که حداقل بهش فک کرده ;)
جواب در یک عکس "بدون شرح" خدمت شما ارائه میشه...
http://up.avastarco.com/images/e7y5jpi37afxcas78kp.png

مداد رنگیهام
03-22-2013, 01:49 PM
برای خود من زمان این واکنش ها جالب بود. و این سوالی بود که به عنوان تمرین تو درس فیزیک خورشید برای ما داده شده بود. جوابش حداقل 5 صفحه محاسبات داره که ما باهاش کاری نداریم. و از مداد رنگیهام تشکر میکنم که حداقل بهش فک کرده ;)
جواب در یک عکس "بدون شرح" خدمت شما ارائه میشه...
[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/e7y5jpi37afxcas78kp.png"]http://up.avastarco.com/images/e7y5jpi37afxcas78kp.png (http://up.avastarco.com/images/e7y5jpi37afxcas78kp.png)
وای این فوق العادس!!!!
یعنی همجوشی که الان داره تو این ثانیه اتفاق میوفته شروعش یه چیزی بیشتر از یک میلیارد سال پیش کلید خورده!!!
بعد یه چیزی اگه مرحله اول این واکنش یک میلیارد سال طول میکشه خورشید اول پیدایشش تابشی انرژی بر اثر همجوشی نداشته؟یعنی خورشید اول پیدایشش روشن نبوده!؟؟:دی

MSFA
03-22-2013, 02:58 PM
وای این فوق العادس!!!!
یعنی همجوشی که الان داره تو این ثانیه اتفاق میوفته شروعش یه چیزی بیشتر از یک میلیارد سال پیش کلید خورده!!!
بعد یه چیزی اگه مرحله اول این واکنش یک میلیارد سال طول میکشه خورشید اول پیدایشش تابشی انرژی بر اثر همجوشی نداشته؟یعنی خورشید اول پیدایشش روشن نبوده!؟؟:دی
خورشید حدود 4.5 میلیارد ساله که با اتکا بر همجوشی انرژی تولید می کنه!!!
، و فوتون هایی رو که ما به شکل آفتاب هر روزه از خورشید دریافت می کنیم متعلق به 1 میلیون سال قبله ، چرا که انرژی فوتون ها بسیار بالاست و در مسیر راهش جذب و نشر اتم ها شده علاوه بر اینکه از انرژیش کاسته میشه تاخیر داره تا به سطح خورشید بیاد ، حدود 1میلیون سال ، یعنی این آفتابی که همین الان داره به صورت ما می خوه زمانی تولید شده که تازه انسان پا رو زمین گذاشت.

MSFA
03-22-2013, 04:52 PM
در ستارگان خورشید وش چرخه پروتون پروتون می باشد ولی چرخه تولید انرژی در ستارگان پر جرم
با چرخه cnc انرژی تولید می کنند ،در چرخه پروتون ستارگان سبک ابتدا در مرحله اول هیدروژن را
می سوزانند و هلیوم تولید می کنند ، سپس هلیوم سوزی شده و به کربن تبدیل می کنند و آخرین عنصری که در این ستارگان ساخته می شود کربن است ، در واقع این ستارگان ، ستارگان خورشید وش ااند.

ستارگان پر جرم داستان متفاوتی با کم جرم ها دارند : این ستارگان به دلیل دمای بالایی که دارن حتی کربن
را سوزانده و تمامی عناصر را تا آهن می سوزانند.ولی آهن .آهن به عنوان یک عنصر آشتی ناپذیر به دلیل
نقطه ذوب بالا سوزانده نمی شود و اینجا مرگ ستارگان پر جرم رقم می خورد.

شاید برای دوستان سوال باشد که پس عناصر سنگین تر از آهن چگونه شکل می گیرند ؟ اجازه دهید به این سوال
در پست های بعدی پاسخ دهیم .

البته باید بگم هنوز به طور قطعی جایی چاپ نشده که شیوع بیماریها مربوط به لکه های خورشیدی باشه.اما اون چیزی که مطمعنا میشه گفت اینه که دوره ی 11 ساله روی زمین تاثیر داره.ممنون از پستتون.اما ممنون میشم مطابق با روند گفته شده پیش برین تا موضوعات قاطیه هم نشن...
البته بنده علت بروز این بیماری ها رو فعالیت خورشیدی عرض نکردم بلکه شیوع این بیماری ها افزایش میابد ،سوء تفاهم نشه.

مداد رنگیهام
03-22-2013, 06:35 PM
خورشید حدود 4.5 میلیارد ساله که با اتکا بر همجوشی انرژی تولید می کنه!!!
، و فوتون هایی رو که ما به شکل آفتاب هر روزه از خورشید دریافت می کنیم متعلق به 1 میلیون سال قبله ، چرا که انرژی فوتون ها بسیار بالاست و در مسیر راهش جذب و نشر اتم ها شده علاوه بر اینکه از انرژیش کاسته میشه تاخیر داره تا به سطح خورشید بیاد ، حدود 1میلیون سال ، یعنی این آفتابی که همین الان داره به صورت ما می خوه زمانی تولید شده که تازه انسان پا رو زمین گذاشت.
ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون قرار دادین:)
ولی من هنوز جواب سوالمو نگرفتم... بنا بر این عکسی که لطف کردن در اختیارمون قرار دادن اولین همجوشی در بهترین شرایط در خورشید باید بعد از یک میلیاردو یک میلیون سالو یک ثانیه بعد از اولین لحظه ایجاد خورشید رخ داده باشه بنابر این در طول این مدت خورشید چی کار میکرده؟:دی نوری گسیل میکرده؟واگر انرژی تابشی از خودش گسیل میداده از چه روشی این انرژی تولید میشده؟

somaye
03-22-2013, 08:21 PM
ولی من هنوز جواب سوالمو نگرفتم... بنا بر این عکسی که لطف کردن در اختیارمون قرار دادن اولین همجوشی در بهترین شرایط در خورشید باید بعد از یک میلیاردو یک میلیون سالو یک ثانیه بعد از اولین لحظه ایجاد خورشید رخ داده باشه بنابر این در طول این مدت خورشید چی کار میکرده؟:دی نوری گسیل میکرده؟واگر انرژی تابشی از خودش گسیل میداده از چه روشی این انرژی تولید میشده؟

این اولین مرحله از سیر تکاملی یک ستاره س. ینی بعد از اینکه پیش ستاره شروع به رمبیدن می کنه ، شرایطی پیش میاد که دما و فشار لازم واسه همجوشی رو داره..در طول این مدت خورشید هیچ تابشی نداشته و احتمالن کشک می سابیده;) از شوخی گذشته در این مدت دما و فشار براش مهم بوده.و اولین تابشها وقتی به بیرون میرسه که این فوتونها به سطح اومدن ...
راجه به ستارگان پر جرمتر یه چیز جالب وجود داره و اون اینه که منطقه ی همرفت و منطقه ی تابش جاشون با هم عوض میشه!!! ینی اول منطقه همرفتو داریم و بعد تابش!!!

mohsen4465
03-22-2013, 08:52 PM
ولی من هنوز جواب سوالمو نگرفتم... بنا بر این عکسی که لطف کردن در اختیارمون قرار دادن اولین همجوشی در بهترین شرایط در خورشید باید بعد از یک میلیاردو یک میلیون سالو یک ثانیه بعد از اولین لحظه ایجاد خورشید رخ داده باشه بنابر این در طول این مدت خورشید چی کار میکرده؟:دی نوری گسیل میکرده؟واگر انرژی تابشی از خودش گسیل میداده از چه روشی این انرژی تولید میشده؟ اگه واکنش اول ترکیب دو پروتون هم مثل واکنش ترکیب پروتون و هسته دوتریوم بخواد در کسری از ثانیه انجام بشه مطمئناً ما الان بهمراه کل منظومه شمسی منفجر میشدیم میرفتیم هوا!!! :دی

دلیل اینکه خورشید تا به امروز به نور افشانی خودش ادامه داده به کند بودن واکنش اول برمیگرده که مانع از تبدیل ناگهانی تمام محتوای هیدروزنی اون به هلیم میشه. البته در مورد اون زمان‌هایی که در اون اینوگراف جالب سمیه خانم قرار داره چیزی نفهمیدم. چون واکنش رو تا اونجایی که میدونم باید براش نیمه عمر تصور کنیم. حالا این زمان خالی نمیدونم یعنی چی؟ اینکه بعد از 10<sup>9 </sup>سال چه مقدار پروتون تبدیل میشه مشخص نشده. بهرحال از لحاظ مقایسه‌ای معیار خوبی در اختیارمون میذاره.

MSFA
03-22-2013, 09:12 PM
این اولین مرحله از سیر تکاملی یک ستاره س. ینی بعد از اینکه پیش ستاره شروع به رمبیدن می کنه ، شرایطی پیش میاد که دما و فشار لازم واسه همجوشی رو داره..در طول این مدت خورشید هیچ تابشی نداشته و احتمالن کشک می سابیده;) از شوخی گذشته در این مدت دما و فشار براش مهم بوده.و اولین تابشها وقتی به بیرون میرسه که این فوتونها به سطح اومدن ...
راجه به ستارگان پر جرمتر یه چیز جالب وجود داره و اون اینه که منطقه ی همرفت و منطقه ی تابش جاشون با هم عوض میشه!!! ینی اول منطقه همرفتو داریم و بعد تابش!!!

با تشکر از دوستان :
البته در جواب دوست خوبم (مداد رنگیهام ) باید بگم که از اول انقباض گرانشی که در سحابی اولیه رخ می دهد گرانش وارد عمل می شه و انقدر می ربه که جرم کافی رو بدست بیاره ، پس در وهله اول تمامی پیش ستاره ها وابسته گرانش هستند و در این مرحله تنها در طول موج فروسرخ تابش می کنند و دارای فوتون های کم انرژی هستند ، تا زمانی که به اندازه کافی جرم دریافت کرده باشند ، زمانی که تکمیل شد ، دمای مرکزی افزایش یافته و توانایی همجوشی هسته ای در ستارگان بوجود می آید.

mohsen4465
03-22-2013, 09:32 PM
در مورد سوال خانم مدادرنگیهام باید بگم که پس از اینکه دما و فشار داخل خورشید به اندازه کافی بالا رفت و اولین واکنش های هسته‌ای شروع شد. موجی انفجاری ناشی از آغاز فعالیت هسته‌ای خورشید از هسته به سطح خورشید رسید و مقدار زیادی از پوسته خورشید رو بهمراه گازهای اولیه منظومه شمسی به بیرون پرتاب کرد. این رخداد همونطور که گفتم بصورت یک انفجار و در کسری از ثانیه رخ داده که البته تا بخواد به سطح خورشید برسه یک مقدار زمان برده. اما اینکه اولین فوتون‌ها کی به سطح خورشید رسیدن احتمالاً حول حوش همون 1 میلیون سالی که دوستان ذکر کردند باید باشه.

البته اینا رو از تجزیه التحلیل های ذهنی خودم گفتم و باید یه تحقیق روش انجام بشه. :)

MSFA
03-23-2013, 02:05 AM
در مورد سوال خانم مدادرنگیهام باید بگم که پس از اینکه دما و فشار داخل خورشید به اندازه کافی بالا رفت و اولین واکنش های هسته‌ای شروع شد. موجی انفجاری ناشی از آغاز فعالیت هسته‌ای خورشید از هسته به سطح خورشید رسید و مقدار زیادی از پوسته خورشید رو بهمراه گازهای اولیه منظومه شمسی به بیرون پرتاب کرد. این رخداد همونطور که گفتم بصورت یک انفجار و در کسری از ثانیه رخ داده که البته تا بخواد به سطح خورشید برسه یک مقدار زمان برده. اما اینکه اولین فوتون‌ها کی به سطح خورشید رسیدن احتمالاً حول حوش همون 1 میلیون سالی که دوستان ذکر کردند باید باشه.

البته اینا رو از تجزیه التحلیل های ذهنی خودم گفتم و باید یه تحقیق روش انجام بشه. :)
باسلام تشکر می کنم از دوست خوبم - اینکه چگونه ستارگان از مرحله پیش ستاره ای به رشته اصلی می رسند ، مطمئنا با یک انفجار صورت نمیگیره ! بلکه به آرامی صورت می گیره ، شما می تونید خطوط هایاشی رو در نمودار hr دنبال کنید که برای پیش ستاره هاست ، به آرامی وارد رشته اصلی می شه نه با یک جهش : منظورم اینه که ستارگان ابتدا فروسرخی ، بعد در طیف مرئی ، نارنجی ، سرخ ، و از اینجا بسته به جرمشون و دماشون رنگش مشخص میشه ، همه ستارگان بعد از مرحله پیش ستاره سرخ هستند، سپس با بالا رفتن دما طبیعتا رنگ ستاره تغییر می کنه ، و موضوع دوم انکه قرص غبار ازچرخش غبار بدور ستاره اولیه تبدیل به سیاره میشه ، مواد سیارات همون گازها و غبار های سحابی اولیه اند که بدور پیش ستاره می چرخند.موفق باشی

MSFA
03-23-2013, 09:35 AM
با سلام ، موضوع بعدی بنده در رابطه با شکل گیری لکه های خورشیدیه ، از مهمترین مکانیزم هایی
که در خورشید رخ می ده و برای بشر بسیار با اهمیته و بسیار تاثیر گزار ، نخستین بار گالیله با
تلسکوپ خود اینلکه ها را مشاهده کرده و طی چند روز دنبال کرد ، با دنبال کردن این لکه ها براحتی می تونید دوره تاناوب خورشید رو بدست بیارید ، همونطور که گفته شد این لکه ها از بالا آمدن مبدان های مغناطیسی بوجود می آید و دارای دو قطبه ، ببینید وقتی میدان بالا می آید در این میدان ها میدان مغناطیسی عظیمی وجود دارد در حد چند هزار تسلا و مانع حرکت پلاسمای خورشید می شود یعنی نمی گذارد مواد سطح خورشید ، همگام با همرفت داغ شده و به بالا باز گردد ، در نهایت این مواد سرد می شود ( البته سردی نه به معنای دمای خیلی پایین ، بلکه فقط مقدار ی کمی سردتر از سطح خورشید می شود) از آنجایی که نور یک شمع در مقابل یک پروژکتورقرار دهیم سیاه و تاریک به نظر می رسد بخاطر دمای کمتری که دارد ،
در نتیجه لکه ها هم نسبت به سطح خورشید تاریک به نظر می رسد وگرنه اگر در آسمان قرار دهیم ،
به اندازه ماه کامل درخشش دارد، جالب اینجاست در هین لکه ها با برخورد میدان های مغناطیسی انرژی عظیمی در حد پرتو ایکس به فضا پرتاب می شوند که به شراره های خورشیدی نامگذاری می شوند و بسیاری از فعالیت های خورشیدی از لکه ها ناشی می شود ،
و در اوایل دوره فعالیت های خورشیدی که در مینیمم است ، تعداد لکه کم است و با نزدیک شدن به بیشینه
فعالیت های خورشید تعداد لکه های زیادی بر سطح خورشید ظاهر می شوند ، زیرا میدان ها بالا می آیند .

بنده برای درک بهتر این مفاهیم تماشای انیمیشن های زیر را پیشنهاد می کنم :

بالا آمدن میدان مغناطیسی خورشید :

http://sohowww.nascom.nasa.gov/gallery/Movies/dynamo/dynamo.mov

شکل گیری لکه های خورشیدی :

http://sohowww.nascom.nasa.gov/gallery/Movies/10th/SunspotsForm_snd.mov

موفق باشید.

MSFA
03-23-2013, 10:28 AM
موضوع بعدی بنده درباره ساختار داخلی خورشیده :
خورشید از سه لایه هسته ،منطقه تابش ، منطقه همرفت تشکیل شده ،البته این موضوع برای ستارگان پر جرم فرق می کند
در هسته خورشید که شکافت هسته ای رخ می دهد و به دلیل دمای زیاد براحتی 4 اتم خیدروژن به هلیوم تبدیل می شوند ولی آلبرت اینیشتین ثابت کرد که انرژی 4 اتم هیدروژن کمی بیشتر از یک اتم هلیومه پس این انرژی مضاف چه بلایی سرشون میاد؟
این انرژی مضاف به شکل فوتون پر انر ژی گاما می خواد خودشو به سطح خورشید برسونه ولی در راه آنقدر جذب و نشر می شه که تا به سطح برسه در حد نور مرئیه و انرژیشو از دست می ده همونطور که عرض کردم 1 میلیون سال طول میکشه.
منطقه تابش همون منطقه ای کا داین فوتون های پر انرژی جذب و نشر شده و انرژی از دست می دهند و بیشترین تاخیرشون در منطقه تابشه
منطقه همرفتی هم که انرژی نور از طریق همرفت خودشونو به سطح می رسونند و شیدسپهرخورشید اولین لایه جو ،خارجی خورشید ، مواد پلاسمایی خورشید در بالای منطقه همرفت خودشو به صورت دانه برنجی ها نمایش می ده این دانه ها ابتدا طلایی اند پس از مدت کوتاهی تاریکم و سرد و دوباره پایین می رند تا گرم بشند همواره ما شیدسپهر را رصد می کنیم

برای مشاهده سطح زیبای خورشید به سایت زیر مراجعه کنید :

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/images/2010/gran2.png

برای مشاهده لکه ها به اینجا :

http://www.solarphysics.kva.se/

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/images/2003/08Aug2003_4364.1391-1393_color.jpg

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/images/2003/08Aug2003_4364.1805-1807_color.jpg

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/images/2003/AR425_04Aug2003_4364.1069-1071.strt_color.jpg

یکی از زیباترین فیلم های لکه های خورشیدی :

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/movies/2010/downflow_spot_23May2010.mov

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/movies/2010/cawb_spot_02Jul2010_color.mov

امیدوارم که لذت برده باشید.

mohsen4465
03-23-2013, 12:42 PM
باسلام تشکر می کنم از دوست خوبم - اینکه چگونه ستارگان از مرحله پیش ستاره ای به رشته اصلی می رسند ، مطمئنا با یک انفجار صورت نمیگیره ! بلکه به آرامی صورت می گیره ، شما می تونید خطوط هایاشی رو در نمودار hr دنبال کنید که برای پیش ستاره هاست ، به آرامی وارد رشته اصلی می شه نه با یک جهش : منظورم اینه که ستارگان ابتدا فروسرخی ، بعد در طیف مرئی ، نارنجی ، سرخ ، و از اینجا بسته به جرمشون و دماشون رنگش مشخص میشه ، همه ستارگان بعد از مرحله پیش ستاره سرخ هستند، سپس با بالا رفتن دما طبیعتا رنگ ستاره تغییر می کنه ، و موضوع دوم انکه قرص غبار ازچرخش غبار بدور ستاره اولیه تبدیل به سیاره میشه ، مواد سیارات همون گازها و غبار های سحابی اولیه اند که بدور پیش ستاره می چرخند.موفق باشی حالا این خطوط هایاشی در نمودار hr چی هست اصن؟ :دی

ولی در مورد تولد ستارگان، همگی ستارگان با انفجاری عظیم متولد میشن و این موضوع تناقضی با اون نمودار هایاشی که فکر کنم یکجور نمودار تغییرت تابشی باشه نداره. همون پست قبلیم رو اگه یکبار دیگه بخونید این دو مقوله انفجار و رسیدن گرما به سطح خورشید و سپس تابش اونو جداگونه بیان کردم. :)

همونطور که خودتون هم میدونید هسته ستاره بدلیل رمبش شدید گاز حتی قبل از شروع واکنش هسته‌ای بسیار داغه و هر لحظه با پرجرمتر شدن پیش-ستاره داغ‌تر هم میشه تا اینکه نهایتاً دما و فشار به حدی میرسه که ماشه شروع واکنش هسته‌ای رو میکشه. همونطور که میدونید واکنش هسته‌ای پروتون-پروتون درون ستارگان یک واکنش زنجیره‌اییه. یعنی با جوش خوردن اولین هسته‌های هیدروژنی، محصولاتی چنان داغ از جمله پروتون‌های بسیار داغ ایجاد میشن که با برخورد با پروتون‌ها و هسته‌های اتم‌های مجاور مجدداً این فرآیند رو تکرار و باز تکرار میکنند. این واکنش زنجیره‌ای در کسری از ثانیه چنان انرژی عظیمی آزاد میکنه که هسته ستاره همچون یک بمب هیدروژنی بسیار عظیم منفجر میشه. حاصل تقابل این انفجار درونی با نیروی گرانش که در حال رمبش مواد به درون ستاره‌ست یک موج ضربتی بسیار پر قدرته که پس از رسیدن به سطح حجم عظیمی از پوسته ستاره رو میکنه و سحابی اطراف رو درمی‌نورده. هسته ستاره در این لحظه روشن شده ولی مسلماً ستاره هنوز تاریکه و طبق گفته خودن چیزی حدود 1 میلیون سال زمان لازمه تا گرمای این راکتور عظیم هسته‌ای به سطح اون برسه. :have%20a%20nice%20d

پیمان اکبرنیا
03-23-2013, 01:17 PM
درباره تولد و تحول ستاره‌ها در تاپیک تحول انواع ستاره‌ها (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?649-%D8%AA%D8%AD%D9%88%D9%84-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7) به صورت کامل بحث شده :) اگر سوالی هست در همون تاپیک مطرح کنید. بهتره برگردیم به موضوع خورشید و طبق روندی که در صفحه قبلی ذکر شده بود مطالب را پیش ببریم :)

:focus:

somaye
03-23-2013, 02:59 PM
درباره تولد و تحول ستاره‌ها در تاپیک تحول انواع ستاره‌ها (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?649-%D8%AA%D8%AD%D9%88%D9%84-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7) به صورت کامل بحث شده :) اگر سوالی هست در همون تاپیک مطرح کنید. بهتره برگردیم به موضوع خورشید و طبق روندی که در صفحه قبلی ذکر شده بود مطالب را پیش ببریم :)

:focus:
آخیش... یکی بالاخره به حرف من گوش کرد;) . بچه ها به موقش راجه به لکه ها حرف میزنیم... بیاید با نظم پیش بریم ...مرسی

موضوع بعدی بنده درباره ساختار داخلی خورشیده :
خورشید از سه لایه هسته ،منطقه تابش ، منطقه همرفت تشکیل شده ،البته این موضوع برای ستارگان پر جرم فرق می کند
در هسته خورشید که شکافت هسته ای رخ می دهد و به دلیل دمای زیاد براحتی 4 اتم خیدروژن به هلیوم تبدیل می شوند ولی آلبرت اینیشتین ثابت کرد که انرژی 4 اتم هیدروژن کمی بیشتر از یک اتم هلیومه پس این انرژی مضاف چه بلایی سرشون میاد؟
این انرژی مضاف به شکل فوتون پر انر ژی گاما می خواد خودشو به سطح خورشید برسونه ولی در راه آنقدر جذب و نشر می شه که تا به سطح برسه در حد نور مرئیه و انرژیشو از دست می ده همونطور که عرض کردم 1 میلیون سال طول میکشه.
منطقه تابش همون منطقه ای کا داین فوتون های پر انرژی جذب و نشر شده و انرژی از دست می دهند و بیشترین تاخیرشون در منطقه تابشه
منطقه همرفتی هم که انرژی نور از طریق همرفت خودشونو به سطح می رسونند و شیدسپهرخورشید اولین لایه جو ،خارجی خورشید ، مواد پلاسمایی خورشید در بالای منطقه همرفت خودشو به صورت دانه برنجی ها نمایش می ده این دانه ها ابتدا طلایی اند پس از مدت کوتاهی تاریکم و سرد و دوباره پایین می رند تا گرم بشند همواره ما شیدسپهر را رصد می کنیم

برای مشاهده سطح زیبای خورشید به سایت زیر مراجعه کنید :

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/images/2010/gran2.png (http://www.solarphysics.kva.se/)

برای مشاهده لکه ها به اینجا :

http://www.solarphysics.kva.se/

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/images/2003/08Aug2003_4364.1391-1393_color.jpg

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/images/2003/08Aug2003_4364.1805-1807_color.jpg

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/images/2003/AR425_04Aug2003_4364.1069-1071.strt_color.jpg

از زیباترین تصویر دانه برنجی و شیدسپهر خورشید :

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/images/2010/gran2_100.png

یکی از زیباترین فیلم های لکه های خورشیدی :

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/movies/2010/downflow_spot_23May2010.mov

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/movies/2010/cawb_spot_02Jul2010_color.mov

امیدوارم که لذت برده باشید.
ممنون و حالا که انقدر کامل بحث فوتونها به شیرسپهر(فتوسفیر) رسید، میریم تو نخ دانه های خورشیدی... بسم اله

somaye
03-23-2013, 03:48 PM
دانه های خورشیدی
عمر این دانه ها در حدود ۸تا 20 دقیقه واندازه آنها در حد چند هزار کیلومتراست وبا از بین رفتن یکی٬ دیگری جانشین آن می شود.در مرکز دانه ها مواد داغ به سمت بیرون غلیان داشته وبعد ازتابش انرژی سرد شده و در مناطق لبه ای دانه ٬به سمت پایین سقوط می کنند.

دانه های بزرگ یا super granule دارای ابعاد تا 30000کیلومتر بوده ومی توانند تا 24 ساعت هم دوام بیاورند.در زیر یه شکل و یه انیمیشن میذارم براتون...انیمیشنو بعدن میذارم چون نمیدونم چه جوری بیارمش اینجا
http://up.avastarco.com/images/cwxm87s9i3zpg8ri3fh.jpg

MSFA
03-23-2013, 06:20 PM
حالا این خطوط هایاشی در نمودار hr چی هست اصن؟ :دی

ولی در مورد تولد ستارگان، همگی ستارگان با انفجاری عظیم متولد میشن و این موضوع تناقضی با اون نمودار هایاشی که فکر کنم یکجور نمودار تغییرت تابشی باشه نداره. همون پست قبلیم رو اگه یکبار دیگه بخونید این دو مقوله انفجار و رسیدن گرما به سطح خورشید و سپس تابش اونو جداگونه بیان کردم. :)

همونطور که خودتون هم میدونید هسته ستاره بدلیل رمبش شدید گاز حتی قبل از شروع واکنش هسته‌ای بسیار داغه و هر لحظه با پرجرمتر شدن پیش-ستاره داغ‌تر هم میشه تا اینکه نهایتاً دما و فشار به حدی میرسه که ماشه شروع واکنش هسته‌ای رو میکشه. همونطور که میدونید واکنش هسته‌ای پروتون-پروتون درون ستارگان یک واکنش زنجیره‌اییه. یعنی با جوش خوردن اولین هسته‌های هیدروژنی، محصولاتی چنان داغ از جمله پروتون‌های بسیار داغ ایجاد میشن که با برخورد با پروتون‌ها و هسته‌های اتم‌های مجاور مجدداً این فرآیند رو تکرار و باز تکرار میکنند. این واکنش زنجیره‌ای در کسری از ثانیه چنان انرژی عظیمی آزاد میکنه که هسته ستاره همچون یک بمب هیدروژنی بسیار عظیم منفجر میشه. حاصل تقابل این انفجار درونی با نیروی گرانش که در حال رمبش مواد به درون ستاره‌ست یک موج ضربتی بسیار پر قدرته که پس از رسیدن به سطح حجم عظیمی از پوسته ستاره رو میکنه و سحابی اطراف رو درمی‌نورده. هسته ستاره در این لحظه روشن شده ولی مسلماً ستاره هنوز تاریکه و طبق گفته خودن چیزی حدود 1 میلیون سال زمان لازمه تا گرمای این راکتور عظیم هسته‌ای به سطح اون برسه. :have%20a%20nice%20d
با سلام به همه دوستان - با احترام به نظر دوست عزیز آقای اکبرنیا ، در پاسخ صحبت آقای ( (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?4153-mohsen4465)mohsen4465 (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?4153-mohsen4465)) (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?4153-mohsen4465)فکر کنم ایشون تولد پیش ستار گان را با مرگ ستارگان کم جرم اشتباه گرفته ، چرا
که تمامی صحبت های ایشون شواهدی دال بر مرگ غول سرخ ها و از دست رفتن جو غول سرخ ها و باقیماندن هسته و همچین ، ایجاد سحابی های سیاره ای است ، ثانیا جرقه یا انفجار تنها برای هلیوم رخ میده اونهم در مرحله هلیوم سوزی که به درخش هلیومی معروفه ،و ما دیگه هیچ فرایند انفجار یا جرقه برای مصرف هیچ عنصری نداریم ، به جز هلیوم .اگر مایل به بحث بیشتر هستید ،با توجه به نظر آقای اکبرنیا ، در تاپیک مربوط مفصلا صحبت می کنیم.

تشکر می کنم از خانوم somaye ، دانه برنجی ها همانطور که عرض کردم در اولین لایه خارجی خورشید یعنی شیدسپهر (فوتوسفر) قرارگرفته اند ، همانطور که از نامش پیداست تصویر مرئی که ما همیشه از خورشید می بینیم تصویر شید سپهر و دانه برنجی هاست و مهمترین فعالیت های خورشیدی از شیدسپهر نشات می گیره، شاید این سوال بوجود بیاد پس تکلیف لایه های دیگه جو خورشید چی میشه ، در واقع باید بگم لایه های دیگه رقیق هستند ، در مورد دانه برنجی ها هم خانومsomaye توضیح مفید رو دادند ، و میمونه تاریگ گرایی لبه : اگر در تصاویر مرئی خورشید خوب نگاه کنید خوب متوجه میشید که لبه اون نسبت به مرکز ی که مشاهده می کنید به تاریکی می گراید :

http://up.avastarco.com/images/60ddaj0zgwbib0e4ncef.jpg

اگر علت اون رو بصورت ساده بیان کنم اینه که شما وقتی داریدبه وسط تصویر خورشید نگاه می کنید مستقیما دارید به شید سپهر و سطح داغ پلاسمای اون نگاه می کنید، ولی وقتی به لبه تصویر خورشید مشاهده می کنید دارید به لایه های بالایی و بیرونی نگاه می کنید که دمای کمتر دارند ، تقریبا شبیه به افق در زمین خورشید در وسط آسمون درخشش بیشتری نسبت به افق داره ، دانه برنجی ها بسیار با اهمیت هستند ، چرا که تمام انرژی تولید شده خورشید به واسطه شیدسپهر خارج می شوند ، فکر کنم دیگه توضیحات برای شیدسپهر کافی باشه ، حالا یک فیلم واقعی و زیبا از شیدسپهر ببینیم:

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/movies/2004/gcont_13May2004_2h_bottom.mpg

فیلم بالا ، بالا و پایین رفتن دانه برنجی ها رو نشون میده.

موفق باشید.

somaye
03-23-2013, 07:24 PM
با سلام به همه دوستان - با احترام به نظر دوست عزیز آقای اکبرنیا ، در پاسخ صحبت آقای ( (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?4153-mohsen4465)mohsen4465 (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?4153-mohsen4465)) (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?4153-mohsen4465)فکر کنم ایشون تولد پیش ستار گان را با مرگ ستارگان کم جرم اشتباه گرفته ، چرا
که تمامی صحبت های ایشون شواهدی دال بر مرگ غول سرخ ها و از دست رفتن جو غول سرخ ها و باقیماندن هسته و همچین ، ایجاد سحابی های سیاره ای است ، ثانیا جرقه یا انفجار تنها برای هلیوم رخ میده اونهم در مرحله هلیوم سوزی که به درخش هلیومی معروفه ،و ما دیگه هیچ فرایند انفجار یا جرقه برای مصرف هیچ عنصری نداریم ، به جز هلیوم .اگر مایل به بحث بیشتر هستید ،با توجه به نظر آقای اکبرنیا ، در تاپیک مربوط مفصلا صحبت می کنیم.

تشکر می کنم از خانوم somaye ، دانه برنجی ها همانطور که عرض کردم در اولین لایه خارجی خورشید یعنی شیدسپهر (فوتوسفر) قرارگرفته اند ، همانطور که از نامش پیداست تصویر مرئی که ما همیشه از خورشید می بینیم تصویر شید سپهر و دانه برنجی هاست و مهمترین فعالیت های خورشیدی از شیدسپهر نشات می گیره، شاید این سوال بوجود بیاد پس تکلیف لایه های دیگه جو خورشید چی میشه ، در واقع باید بگم لایه های دیگه رقیق هستند ، در مورد دانه برنجی ها هم خانومsomaye توضیح مفید رو دادند ، و میمونه تاریگ گرایی لبه : اگر در تصاویر مرئی خورشید خوب نگاه کنید خوب متوجه میشید که لبه اون نسبت به مرکز ی که مشاهده می کنید به تاریکی می گراید :

http://up.avastarco.com/images/60ddaj0zgwbib0e4ncef.jpg

اگر علت اون رو بصورت ساده بیان کنم اینه که شما وقتی داریدبه وسط تصویر خورشید نگاه می کنید مستقیما دارید به شید سپهر و سطح داغ پلاسمای اون نگاه می کنید، ولی وقتی به لبه تصویر خورشید مشاهده می کنید دارید به لایه های بالایی و بیرونی نگاه می کنید که دمای کمتر دارند ، تقریبا شبیه به افق در زمین خورشید در وسط آسمون درخشش بیشتری نسبت به افق داره ، دانه برنجی ها بسیار با اهمیت هستند ، چرا که تمام انرژی تولید شده خورشید به واسطه شیدسپهر خارج می شوند ، فکر کنم دیگه توضیحات برای شیدسپهر کافی باشه ، حالا یک فیلم واقعی و زیبا از شیدسپهر ببینیم:

http://www.solarphysics.kva.se/gallery/movies/2004/gcont_13May2004_2h_bottom.mpg

فیلم بالا ، بالا و پایین رفتن دانه برنجی ها رو نشون میده.

موفق باشید.
اولن تشکر از شما بابت فیلمی که گذاشتین... دیگه نیازی نیس من فیلم بذارم ... مرسی و در ضمن توضیحات واسه شیدسپهر کافیه بله. اما حالا باید وارد بحث لکه ها بشیم چون لکه های خورشیدی در شیدسپهر اتفاق می افتن... بچه ها لطفا نظراتتونو بگین

MSFA
03-23-2013, 08:01 PM
با سلام - به نظر بنده موضوع مهم دیگه مکان خورشید در عالم ، وضعیت خورشید در راه شیری و حرکت خورشید
و عمر خورشیده و... اگر دوستان باز هم نظری دارند بیان کنند ؟

Kianoosh.S
03-23-2013, 09:19 PM
ممنون از تذکر بجای آقای اکبرنیا

ببینید دوستان تاپیک کاملی در خصوص لکه های خورشیدی وجود داره. اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?369-%D9%84%D9%83%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%B4%D9%8A%D8%AF%D9%8A) را ببینید.

بنابراین خواهشا از این به بعد در مورد لکه ها؛ فقط و فقط مطالبی که مرتبط میشه به تاثیرات لکه ها بر آب و هوای زمین منتشر بشه. (راجبه لکه ها و تحول خورشید به تاپیک های مربوط مراجعه کنید. موازی کاری نکنید)

خانم سمیه هم مطالب و سر و سامان بدن و مطلب اصلی خودشون رو شروع کنن.

ممنون از همکاری دوستان

mohsen4465
03-23-2013, 09:47 PM
بله رفتم یه تحقیق کوچولو کردم. مثل اینکه حق با شماست. :دی نمیدونم چرا همیشه فکر میکردم هر مرحله تغییر سوخت یک تپش ضربه ایجاد میکنه. ولی تا جایی که الان فهمیدن انگاری فقط هلیم اونم بخاطر رسیدن به فشار ناشی از مکانیک کوانتومی چنین ضربه‌ای ایجاد میکنه. خیلی ممنون. :)

خب با اجازه دیگه بیشتر از این بحثو منحرف نکنیم و بقیشو تو تاپیک مربوطه ادامه بدیم. :)

somaye
03-25-2013, 11:21 AM
آقای kianoosh ممنون از تذکر.من به شخصه نمیدونستم که تاپیک لکه ها قبلا وجود داشته... تشکر
و اما بحث شیرین تاثیر لکه ها روی آب و هوای زمین:

در مورد چرخه 11 ساله مطالبی نوشته شده که نیاز به تکرار نیست.اما گفتیم لکه ها در شیدسپهر اتفاق می افتند ،خب حالا اگه مکان لکه هارو به سمت تاج خورشید امتداد بدیم ، میرسیم به پدیده هایی مثل شراره ها و زبانه ها و پرتاب های جرم تاجی.(پرتاب های جرم تاجی موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد من بود ،هر کسی اشکال ازش داره میتونه بپرسه)

این پدیده ها طوفان های خورشیدی را می سازند که این طوفانها به همراه باد خورشیدی در فضای میان سیاره ای پخش میشن. اما وقتی به جو زمین میرسند، با میدان مغناطیسی زمین درگیر میشن و در اونجا مقدار زیادی از تابشهای فرابنفش اجازه ی ورود پیدا نمی کنند...
توفان های خورشیدی (به انگلیسی: Solar wind)‏ جریانی از ذرات یونی (پلاسما) انرژی داری هستند که از طرف خورشید به فضا در تمام جهات ساطع می‌شن.

همین توفان های خورشیدی هستند که در برخورد با سطوح فوقانی جو زمین باعث ایجاد شفق قطبی و حتی گاهی تداخل جریانهای برق و سیستمهای ارتباطاتی می‌شن.

ذرات باردار، عمدتاً متشکل از پروتون، الکترون و ذرات آلفا (هسته هلیوم)، به صورت پیوسته به بیرون از خورشید جریان دارن. در فاصلة زمین از خورشید، سرعت این باد خورشیدی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر بر ثانیه است. ذرات با میدان مغناطیسی خورشید برهم­کنش می­کنند. شدت میدان مغناطیسی خورشید در فاصله زمین، حدود یک هزارم میدان زمین است.
طبیعتا اون وقتایی که تعداد لکه ها زیاد میشه ، طوفانها بیشتر میشن .پس ما انتظار داریم یه اختلالاتی رو ببینیم.مطالعاتی که با دوره های طولانی انجام شده است ، نشون میدن که دوره هایی که سطح خورشید بدون لکه بوده و یا لکه های بسیار کمی داشته است ،همزمانی نزدیکی با دوره های سرد در اروپا و آمریکای شمالی دارد .
متقابلا دوره های دیگری که با لکه های بسیا ر فراوان بر سطح خورشید متمایز می شن ،همبستگی خوبی با زمان های گرمتر در نواحی فوق دارند

واما امکان ارتباط خورشید _ اقلیم که از زمانهای گذشته مورد توجه بوده است به تغییرات بارش بر می گرده که تغییرات اون بیش از تغییرات دماست .

ماهواره ها هم میتونند توسط پالسهای عظیم انرژی تولید شده توسط توفانهای خورشیدی از مدار خود خارج شده و تاثیرات نامطلوبی در فضا بگذارند.
شفق قطبی:
روشن شدن برخی از مناطق قطبی همراه با تلالو رنگ های مختلف در بعضی اوقات نتیجه حضور شفق قطبی است. طیف این رنگ ها از سفید تا قرمز تیره می تواند باشد. مکان وقوع اونها 100 کیلومتری بالای اتمسفر تا حدود حدود 30 درجه ای قطبین مغناطیسی است. علت ایجاد شفق های قطبی به دام افتادن ذرات باردار حاصل از باد خورشیدی یا شراره ها در میدان مغناطیسی زمین و برخورد آنها با گازهای اتمسفر بالای زمین است.
اینم یه عکس از شفقهای قطبی
خب نظر شما چیه؟دیگه لکه ها چه تاثیراتی دارن؟;)

somaye
03-25-2013, 11:30 AM
http://up.avastarco.com/images/fsduc4gsalnv471xtkz.jpg (http://up.avastarco.com/images/fsduc4gsalnv471xtkz.jpg)

http://up.avastarco.com/images/245xgcw3ytgmi6oi8ymq.jpg (http://up.avastarco.com/images/245xgcw3ytgmi6oi8ymq.jpg)
اینم یه عکس دیگه

MSFA
03-25-2013, 01:29 PM
با تشکر
موضوع بالا در مورد اثر بادهای خورشیدی بر میدان مغناطیسی زمین بوده است و انیمیشن مربوط را میتونید در آدرس زیر مشاهده کنید :

http://sohowww.nascom.nasa.gov/gallery/Movies/animation/Solarwind.mpg

تصاویر مربوط به بادهای خورشیدی :

http://up.avastarco.com/images/ibtwiuat20xx732lhkma.jpg (http://up.avastarco.com/images/ibtwiuat20xx732lhkma.jpg)
http://up.avastarco.com/images/28cwjevc2kwepqkjkg6b.jpg (http://up.avastarco.com/images/28cwjevc2kwepqkjkg6b.jpg)
http://up.avastarco.com/images/8nr0280hyycn6i8tf2e.jpg (http://up.avastarco.com/images/8nr0280hyycn6i8tf2e.jpg)

http://up.avastarco.com/images/3qknvwyjpn5h1p8mwvk.gif (http://up.avastarco.com/images/3qknvwyjpn5h1p8mwvk.gif)

یک نکته اینکه این اورارا ها یا شفق های قطبی در بعضی سیارات دیگه گازی هم مشاهده شده مثل زحل و مشتری :

شفق قطبی در سیاره کیوان :

http://up.avastarco.com/images/2pornbjglfh8tej70l1.jpg (http://up.avastarco.com/images/2pornbjglfh8tej70l1.jpg)

شفق مشاهده شده در سیاره مشتری :

http://up.avastarco.com/images/gvlrv2ku9tfzkq7vei0.jpg (http://up.avastarco.com/images/gvlrv2ku9tfzkq7vei0.jpg)

اما شراره های خورشیدی : همانطر که عرض کردم ، تمامی فعالیت های خورشیدی از میدان مغناطیسی و لکه ها

نشات می گیره ، در این مورد هم با برخورد میدان مغناطیسی بالای لکه ها که داری دوقطب مغناطیسیه

انرژی عظیم به فضا پرتاب میشه و درخشش زیادی بوجود میاد، تا حد پرتو ایکس نورافشانی می کنه .

اینم انیمیشن بوجود آمدن شراره :

http://sohowww.nascom.nasa.gov/gallery/Movies/10th/SunspotsForm.mov

بنده در پست بعدی درباره اثرات خورشید بر اقلیم زمین بحث خواهم کرد.

امیدوارم لذت برده باشید.

mohsen4465
03-25-2013, 02:30 PM
تا حالا هیچ به این فکر کردین که از روی سیارات مختلف منظومه شمسی خورشید چه قدی معلومه؟ :grin:

http://up.avastarco.com/images/wdo3rmhryuekogcyor.png (http://up.avastarco.com/images/wdo3rmhryuekogcyor.png)

ضمناً برای درک بهتر یادتون باشه که از روی زمین خورشید تقریباً هم اندازه قرص کامل ماه دیده میشه. حالا یه لحظه فکرشو بکنین عطارد عجب تنوریه واسه خودش! :43: دمای ظهر داغش چقدر بود؟ آره حدود 430 درجه سلسیوس. انقدر بالاست که فکر کنم اگه یه تیرآهنو عمودی بکارین بعد از یه مدت اینهو خمیر تاب برداره خم شه رو زمین. این حرارت انقدر بالاست که اتمسفر رقیقی از بخار سنگ (!) رو روی سطح عطارد تشکیل میده.

قدر ظاهری خورشید از سیارات:

از عطارد در حضیض خورشیدی ............. 29.30-
از زهره در حضیض خورشیدی ............... 27.40-
از زمین .............................................. 26.74-
از مریخ در اوج خورشیدی ..................... 25.60-
از مشتری در اوج خورشیدی ................. 23.00-
از زحل در اوج خورشیدی ...................... 21.70-
از اورانوس در اوج خورشیدی ................. 20.20-
از نپتون .............................................. 19.30-
از پلوتو در اوج خورشیدی ...................... 18.20-
از اریس در اوج خورشیدی ..................... 16.70-
از سدنا در اوج خورشیدی ..................... 11.20-

و از نزدیکترین منظومه ستاره‌ای به ما (آلفا قنطوروس): 0.5+؛ و چقدر کوچکیم!

MSFA
03-25-2013, 02:43 PM
تا حالا هیچ به این فکر کردین که از روی سیارات مختلف منظومه شمسی خورشید چه قدی معلومه؟ :grin:

[/URL][URL="http://up.avastarco.com/images/wdo3rmhryuekogcyor.png"] (http://up.avastarco.com/images/wdo3rmhryuekogcyor.png)http://up.avastarco.com/images/wdo3rmhryuekogcyor.png (http://up.avastarco.com/images/wdo3rmhryuekogcyor.png)

ضمناً برای درک بهتر یادتون باشه که از روی زمین خورشید تقریباً هم اندازه قرص کامل ماه دیده میشه. حالا یه لحظه فکرشو بکنین عطارد عجب تنوریه واسه خودش! :43: دمای ظهر داغش چقدر بود؟ آره حدود 430 درجه سلسیوس. انقدر بالاست که فکر کنم اگه یه تیرآهنو عمودی بکارین بعد از یه مدت اینهو خمیر تاب برداره خم شه رو زمین. این حرارت انقدر بالاست که اتمسفر رقیقی از بخار سنگ (!) رو روی سطح عطارد تشکیل میده.

البته شما لطف دارید ولی کمی از بحث اصلی خارج شدید ،و ما رو مجبور به انحراف از مسیر می کنید، اما موضوع

جالبی مطرح کردید و حیفه که کمی بحث نشه و بعد از شید سپهر طبق چارت خانوم somaye (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1751-somaye) فام سپهر و تاجه : قطر (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1751-somaye)

ماه 1/400 قطر خورشیده و فاصله خورشید تا زمین 1/400 فاصله ماه تا زمینه همین امر موجب میشه تا هر دو جرم در (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1751-somaye)

آسمان 0.5 درجه رویت شند البته گاهی ماه در اوجه و در کسوف ها قرص کوچکتری نسبت به خورشید داره که به (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1751-somaye)

کسوف حلقوی معروفه . (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1751-somaye)

http://up.avastarco.com/images/hfc4hxbwiy5xec0f11r8.jpg

و برای زمین هم در 3 ژانویه و اول زمستون زمین به خورشید نزدیکتره ( حضیض ) ، و کمی تصویرش بزرگتر از قبله ولی

در اول تابستون زمین از خورشید دورتره (اوج ) و کمی تصویرش کوچکتره ، میدونم شاید بعضی دوستان از گفته بنده

تعجب کنند ولی موثقه ، حالا فکر کنید در زمستون اگه زمین در اوج قرار داشت چه اتفاقی رخ می داد ؟

و نکته آخر محض یادآوری که سیاره ناهید گرمترین سیاره است ، و دماش در روز به 470 درجه سانتی گراد میرسه ولی

عطارد کمتر از اینه.

موفق باشید.

mohsen4465
03-25-2013, 03:18 PM
حالا فکر کنید در زمستون اگه زمین در اوج قرار داشت چه اتفاقی رخ می داد ؟ همین الان هم زمستان‌های نیمکره جنوبی در اوج اتفاق میافته. از اونجایی که زمستان و تابستان توأم با هم هستند در مجموع اتفاق خاصی نمی‌افته.

somaye
03-25-2013, 03:19 PM
با تشکر
موضوع بالا در مورد اثر بادهای خورشیدی بر میدان مغناطیسی زمین بوده است و انیمیشن مربوط را میتونید در آدرس زیر مشاهده کنید :

http://sohowww.nascom.nasa.gov/gallery/Movies/animation/Solarwind.mpg

بنده در پست بعدی درباره اثرات خورشید بر اقلیم زمین بحث خواهم کرد.

امیدوارم لذت برده باشید.
دوست عزیز، اولا همون طور که توضیح دادم لکه ی خورشیدی از طریق بادهای خورشیدی تاثیر خودشو روی زمین میذاره.واولین جایی که این بادها میرسن مغناطوسفر زمین هست...فکر کنم شما به این موضوع توجه نکردین... تصاویر خودتون هم گویای این واقعیت هستند. منم منتظر یه همچین عکسایی از بچه ها بودم .ممنون که پست رو با تصاویر بادهای خورشیدی به پیش بردین.
و دوما شما قبلا مفصلا اثر لکه روی اقلیم رو بحث کردین.لطفا اگر مطلب جدیدی دارین اینجا بذارین. وگرنه من نیاز نمی بینم مطالب تکراری در تاپیک گذاشته بشه
سپاس

mohsen4465
03-25-2013, 03:36 PM
احساس میکنم تاپیک هنوز تو غلتک نیافتاده.

دوستان چرا از تاریخچه خورشید صحبت نمیکنید. از کارهای دانشمندان قدیم مثلاً اندازه گیری‌ قطر و فاصله و حتی کشف عنصر هلیم و ... . ضمناً برای بررسی بهتر خورشید بهتره اونو کنار ستارگان دیگه قرار بدیم و بررسی کنیم. یا یکم ازش فاصله بگیریم و از بیرون کهکشان شیری مکان خورشید رو بهمراه ستارگان همسایه اون بررسی کنیم. چطوره؟ من که فعلاً تو تاپیک‌های دیگه مشغولم وقت نمیکنم زیاد بیام اینجا ولی از نوشته‌هاتون خیلی استفاده میکنم. :)

MSFA
03-25-2013, 05:36 PM
با سلام ابتدا در جواب دوست خوبم mohsen4465 (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?4153-mohsen4465)
فعلا نمیشه از موضوعی جز چارت بحث کرد ، البته این دست من نیستا ، ولی بعداز تاج خورشیدی حتما به این موضوعات می پردازیم ،
و در جواب خانوم somaye (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1751-somaye)
باد خورشیدی هیچ ارتباطی با لکه ها نداره ، چرا که همونطور دربالا نشون دادم میدان های مغناطیسی وقتی بالا میان لکه ها بوجود میاد ، و با پاره شدن میدان ابتدا لکه ها ازبین میره و در تصاوبر فرابنفش ، حفره های سیاه بنام حفره های خرمنی بوجود میاد از این حفره ها به راحتی مواد از جو خورشید به بیرون فرار می کنند ، علت بوجود اومدن باد خورشیدی اینه و لکه ها از بین رفتند، دوم اینکه مغناطوسفری که فرمودید ، همون مغناطکره خودمونه که توسط میدان های مغناطیسی زمین و کمربند ون آلن احاطه شده ، و هیچ فرقی با اون چیزی که بنده گفتم نداشت.
برای تفهیم دوباره مطلب مجبورم این عکسو دوباره بزارما:

http://up.avastarco.com/images/bx5ptfuxtuxrdah9y8i.jpg

این منطقه تاریک به حفره خرمنی معروفه و میدان های مغناطیسی به فضا امتداد یافته و جو خوررشیدی از این محل فرار می کند.

http://up.avastarco.com/images/v3h6ovqru09vd1rrlmtj.jpg

بعد هم اون مطلبی که درباره اقلیم گفتم کافی نبود ولی زیاد روی اون مانور نمیدم.

حالا میریم رو فام سپهر و تاج ، فام سپهر لایه بالایی شید سپهره که بدلیل رقیق بودن و اینکه چگالی گاز در آن خیلی خیلی کمتر است

قابل رصد نیست و تنها در هنگام کسوف های کلی قابل رصده و به رنگ قرمزه ، نتیجه گسیا H-a هیدروژن آلفا یعنی با فیلتر H-aبراحتی

قابل مشاهده است :طیف فام سپهر براحتی کامل به وسیله شیدسپهر پوشیده شده ، به جز زمانی که شید سپهر

حذف بشه که اونم در کسوفه :

http://up.avastarco.com/images/eqswezmj6mwph9m62c3f.jpg

http://up.avastarco.com/images/x95jp8z0akdt77oapni.jpg
جالب اینجاست که عنصر هلیوم از خطوط جذبی در فام سپهر قبل از کشف آن در زمین پیدا شد ، و به همین علت به

هلیوم ، برگرفته از هلیوس ، در زبان یونانی به معنایس خورشید نامگذاری شده است.و این که فام سپهر گرمتر از

شیدسپهره به همین علت یونش هیدروژن در فام رخ می دهد.

تاج خورشیدی : بیرونی ترین لایه خورشید تاج خورشیده که اون هم در کسوف های کلی براحتی با چشم غیر مسلح

قابل رویته و جریان های تاجی در بیشینه و کمینه فعالیت خورشیدی متفاوته. در بالای حفره های خرمنی (تاجی) ما

تاج رو مشاهده نمی کنیم ، علتش همون فرار جو خورشیدی و باد خورشیدیه - و این نکته جالب قابل توجه ، با اینکه

تاج آخرین لایه جو خوشیده ولی دمش 10 میلیون درجست ،(دمای سطحی خورشید 6000 درجه است) این ااختلاف

دما به دلیل وجود زبانه های حلقه ای که دارای میدان مغناطیسی حدود چند هزار تسلا است و همین امر موجب داغ

شدن تاج خورشیدی در حد زیادی میشه . و همین جا پایان لایه های جو خورشید را اعلام می کنم.

موفق باشید.

somaye
03-25-2013, 06:44 PM
دوستان چرا از تاریخچه خورشید صحبت نمیکنید. از کارهای دانشمندان قدیم مثلاً اندازه گیری‌ قطر و فاصله و حتی کشف عنصر هلیم و ... . ضمناً برای بررسی بهتر خورشید بهتره اونو کنار ستارگان دیگه قرار بدیم و بررسی کنیم. یا یکم ازش فاصله بگیریم و از بیرون کهکشان شیری مکان خورشید رو بهمراه ستارگان همسایه اون بررسی کنیم. چطوره؟ من که فعلاً تو تاپیک‌های دیگه مشغولم وقت نمیکنم زیاد بیام اینجا ولی از نوشته‌هاتون خیلی استفاده میکنم. :)

دوست عزیز! عجله نکنید به اونا هم میرسیم. ..من از جسته گریخته صحبت کردن خوشم نمیاد.,و در کارمون دلیلی برای عجله نمی بینم.. میخواید اصلا یه کاری بکنیم..شما به تاپیک های دیگه تون برسین...تا اون موقع ما هم به تاریخچه می رسیممممم ;)
آقای msfa هم که از شما تشکر کردن، همینطور!! فعلن روال همینیه که می بینید.
ممنون میشم دخالت نکنید

somaye
03-25-2013, 06:58 PM
و در جواب خانوم somaye (http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1751-somaye)
باد خورشیدی هیچ ارتباطی با لکه ها نداره ، چرا که همونطور دربالا نشون دادم میدان های مغناطیسی وقتی بالا میان لکه ها بوجود میاد ،

اگه باد خورشیدی ربطی به لکه ها نداره پس چه طوری این لکه ها روی اقلیم تاثیر میذارن؟؟ من دلیلی برای بحث های حاشیه نمی بینم. همونطور که گفتم ، اگر محل لکه هارو امتداد بدیم، در 2000 کیلومتر بالاتر به نواحی فعال در تاج می رسیم که پدیده هایی مثل پرتاب های جرم تاجی و شراره ها(که ظاهرا باعث تغییر اقلیم میشوند ) رو می بینیم.میدان مغناطیسی در محل لکه ها حدود 0.1 تا 0.4 تسلا هستش ،در حالی که میدان در جاهای دیگه حدود 0.04 تسلاست.پدیده هایی مثل شراره ها و سی ام ای ها یا همون پرتاب جرم تاجی،میدان مغناطیسی شون رو مدیون همین لکه ها هستند.
این پدیده ها به همراه باد خورشیدی میان و زمین مارو تحت تاثیر خودشون قرار میدن.
البته نور گرما و روشنایی رو هم مدیون همین خورشید عزیزمون هستیم ;)

somaye
03-25-2013, 07:10 PM
خب دوستان عزیز!!
اگه از مطالب گذشته سوالی دارین حتما بپرسین. بحث لایه های خورشیدی هنوز تموم نشده
حالا می رسیم به علت دمای بالای تاج، که به اون ناحیه ی گذار میگن.
این بحث انقدر برای من جالبه که ترجیح دادم قبل از پرداختن به معرفی شراره ها و سی ام ای ها ، راجع بهش صحبت کنم.
اگر دستتون رو جلوی آتیش بگیرید ، حرارت رو احساس می کنید.حالا اگر دستتون رو کمی بالاتر بیارید، حرارت کمتری رو حس خواهید کرد.این همون قانون ترمودینامیک توی فیزیکه :)
اما داستان از اینجا شروع میشه که ما هر چه از فام سپهر به سمت تاج میایم ،همه چی برعکس میشه ... دما یهو از 10000 میرسه به 1000000 درجه ی کلوین... و این قوانین فیزیک رو نقض میکنه ..
ینی دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟
;)

http://up.avastarco.com/images/wh7nyvwaiwd7qit7iqox.jpg

MSFA
03-25-2013, 10:15 PM
اگه باد خورشیدی ربطی به لکه ها نداره پس چه طوری این لکه ها روی اقلیم تاثیر میذارن؟؟ من دلیلی برای بحث های حاشیه نمی بینم. همونطور که گفتم ، اگر محل لکه هارو امتداد بدیم، در 2000 کیلومتر بالاتر به نواحی فعال در تاج می رسیم که پدیده هایی مثل پرتاب های جرم تاجی و شراره ها(که ظاهرا باعث تغییر اقلیم میشوند ) رو می بینیم.میدان مغناطیسی در محل لکه ها حدود 0.1 تا 0.4 تسلا هستش ،در حالی که میدان در جاهای دیگه حدود 0.04 تسلاست.پدیده هایی مثل شراره ها و سی ام ای ها یا همون پرتاب جرم تاجی،میدان مغناطیسی شون رو مدیون همین لکه ها هستند.
این پدیده ها به همراه باد خورشیدی میان و زمین مارو تحت تاثیر خودشون قرار میدن.
البته نور گرما و روشنایی رو هم مدیون همین خورشید عزیزمون هستیم ;)

بنده با نظرتون موافقم ، این میدان مغناطیسی که لکه ها رو بوجود می آره و این پارگی میدان مغناطیسی
بر روی این لکه ها عامل اصلی پرتاب بادهای خورشیدی و بوجود آمدن خرمن های خورشیدی می شه !!!
علت میدان مغناطیسی که هم لکه ها و بعد از اون زبانه ها و سیخک ها و شراره ها ودر آخر بادهای خورشیدی
، علت اصلی همه این فعالیت ها *** میدان مغناطیسی خورشیده *** ، بنده در پست بالای خودم علت دمای
زیاد تاج را بیان کردم ، شاید ندیده باشید ولی دوباره میگم : وجود جریان های تاجی ، زبانه های حلقوی که میدان مغناطیسی بسیار
قوی دارند و از دو لکه دوقطبی بوجود اومدند. بر روی سطح خورشید باعث افزایش دمای تاج میشه ، میشه این مثال
رو زد که لامپ های قدیمی جریان الکتریسیته باعث داغ شدن سیم می شد ، برای خورشید هم همینگونه است ،
وجود جریان مغناطیسی در این زبانه ها عامل افزایش دمای تاج می شه. قول میدیم که از اینجا به بعد همگام با شما پیش بریم.
موفق باشید.

somaye
03-25-2013, 11:07 PM
بنده با نظرتون موافقم ، این میدان مغناطیسی که لکه ها رو بوجود می آره و این پارگی میدان مغناطیسی
بر روی این لکه ها عامل اصلی پرتاب بادهای خورشیدی و بوجود آمدن خرمن های خورشیدی می شه !!!
علت میدان مغناطیسی که هم لکه ها و بعد از اون زبانه ها و سیخک ها و شراره ها ودر آخر بادهای خورشیدی
، علت اصلی همه این فعالیت ها *** میدان مغناطیسی خورشیده *** ، بنده در پست بالای خودم علت دمای
زیاد تاج را بیان کردم ، شاید ندیده باشید ولی دوباره میگم : وجود جریان های تاجی ، زبانه های حلقوی که میدان مغناطیسی بسیار
قوی دارند و از دو لکه دوقطبی بوجود اومدند. بر روی سطح خورشید باعث افزایش دمای تاج میشه ، میشه این مثال
رو زد که لامپ های قدیمی جریان الکتریسیته باعث داغ شدن سیم می شد ، برای خورشید هم همینگونه است ،
وجود جریان مغناطیسی در این زبانه ها عامل افزایش دمای تاج می شه. قول میدیم که از اینجا به بعد همگام با شما پیش بریم.
موفق باشید.

من نوشته هاتونو دیدم اما ترجیح دادم بعدا راجع بهش توضیح بدم.
علت دمای زیاد تاج هنوز مشخص نیس!!!!
فقط میشه به میدان مغناطیسی ربطش داد. الان خوابم میاد اما فردا راجه بهش صحبت خواهم کرد.
و در ضمن شما لطفا نوشته هاتونو بعد از نوشتن یک بار دیگه بخونید که بعدا سو تفاهم پیش نیاد.

شبتون به خیر

mohsen4465
03-25-2013, 11:57 PM
با اجازتون من یه سوال دارم:

دلیل ایجاد میادین مغناطیسی متفاوت در خورشید دقیقاً چیه؟ زمین فقط یه قطب شمال و جنوب مغناطیسی داره و میدانشم تقریباً یکنواخته ولی انگار هر کدوم از لکه‌های خورشیدی واسه خودشون یک منبع تولید میدان مجزا جدای از مگنتوسفر اصلی خورشید دارن. سوالم اینه که میدان مغناطیسی این لکه‌ها دقیقاً طی چه فرآیندی تولید میشه؟ :23:

MSFA
03-26-2013, 09:30 AM
بنده درباره میدان مغناطیسی منحصر به فرد خورشید در پست های قبلی بحث کرده بوم ، این وضعیت تنها مربوط به خورشید نمیشه ، بلکه تمامی ستارگانی که صلب نیستند یعنی سیال هستند ، چنین موضوعی بوجود می آد ، مواد پلاسمایی در استوا بسیار سریعتر از مواد آن در قطب گردش و دوران می کنه ، دوره تناوب استوای خورشید که با لکه ها اندازه گرفته شد 27 روزه ولی قطبین خورشید 30 روز دوران می کند به همین علت میدان مغناطیسی در استوا کشیده می شوند به قدری که بصرت حلقه های دوقطبی ، کم کم به روی سطح خورشید می آیند ، و وقتی بالا اومدند ، این بلاها رو سر ما می آرند ، پس نتنها در خورشید ، در تمامی ستارگان به خاطر غیرصلب بودن ، میدان های مغناطیسی واپیچیده می شوند. بنده یک انیمیشنی رو در همین باب قرارداده بودم اما اگه دوباره قراربدم دوستان شاکی میشن تو صفحه اوله .

در تصویر زیر شما می بینید که میدان ها در استوای خورشید فشرده تر نسبت به قطبین اون هست.

http://up.avastarco.com/images/yyqfplt6p9ox41c81dzi.jpg (http://up.avastarco.com/images/yyqfplt6p9ox41c81dzi.jpg)

اینم یک تصویر از زبانه حلقوی مغناطیسی :

http://up.avastarco.com/images/m97pci8qp3eva8ha.jpg (http://up.avastarco.com/images/m97pci8qp3eva8ha.jpg)

البته بنده فقط میخواستم به سوال دوستان پاسخ داده باشم همین - سوء تفاهم نشه و یک خواهشی داشتم یک کتاب بسیار عالی هست انتشار واحد بین المللی اخترشناسی IAU259، آقا به هر دری زدم نتونستم پیدا , دانلود کنم دوستان هرکس این کتابو داره یا پیدا کرده به من معرفی کنه ، یکی از بهترین کتابها در باره میدان های مغناطیسی در کیهان ، خلاصه عالیه ، ممنون میشم.
موفق باشید.
http://up.avastarco.com/images/xqn1hpc0obv23e28qcs9.jpg (http://up.avastarco.com/images/xqn1hpc0obv23e28qcs9.jpg)

somaye
03-26-2013, 11:11 AM
من کتاب بالا رو دارم اما توی کامپیوتر دانشگاه سیوش کرده بودم. بعد از تعطیلات اونجا رو می بینم، اگه پاک نکرده باشن حتما براتون ایمیل میکنم.
راستی در مورد میدان های مغناطیسی خورشید یه مطلبی رو اضافه کنم و اونم اینه که بین ناحیه ی همرفت و ناحیه ی تابش یه ناحیه هست به نام تکوکلاین که به نظر می رسه میدان مغناطیسی خورشید از اونجا نشات میگیره.
http://up.avastarco.com/images/zigv6atv4jnjrwlgc2w7.jpg

somaye
03-26-2013, 12:33 PM
خب و اما دلیل دمای بالای تاج:
همون طور که گفتم دلیل اصلی این موضوع مشخصه:میدان مغناطیسی
اما اینکه این میدان چه جوری انرژی خودشو به پلاسما میده، هیچکس نمیدونه.به نظر میرسه پدیده های کوچیک مقیاس مثل نانو شراره ها( ینی همون شراره ها در مقیاس نانو) در این امر بی تاثیر نباشن. اگه کسی دنبال اطلاعات خیلی تخصصی تره ،پیشنهاد میکنم به مقاله ی آی اس آی استاد من (دکتر حسین صفری) مراجعه کنه. چون نمیخوام بحثو تخصصی کنم .حساب کتاب این ادعاها و دلایل محاسباتی ش نشون میده که کلن پدیده های کوچک مقیاس نقش زیادی در انتقال انرژی دارند.

موفق باشیدhttp://up.avastarco.com/images/vdd47dbog3s00hap19wl.png

somaye
03-26-2013, 10:22 PM
خب دوستان حالا میرسیم به بحث شراره ها...
شراره ها پدیده هایی هستند که توی تاج اتفاق می افتند و انرژی بسیار بالایی معادل 10 به توان 32 ارگ آزاد میکنند. با حساب کتاب میشه نشون داد که این انرژی ناشی از گرمایی نیس که در خورشید تولید میشه(گرمایی که تولید میشه حدود 10 به توان 23 الی 25 هست) بلکه این انرژی عظیم ناشی از میدان های مغناطیسی خیلی قوی ( مخصوصا در محل لکه ها) هستش.خلاصه جایی از خورشید نیس که ربط به میدان نداشته باشه.
جالبه بدونید این انرژی در حدود یک ششم انرژی خروجی از سطح خورشید در هر دقیقه‌است. این پدیده در سایر ستارگان هم دیده می‌شود که به آن‌ها نیز شرارهٔ ستاره‌ای گفته می‌شود. شرارهٔ خورشیدی کلیهٔ لایه‌های سطح خورشید شامل شیدسپهر، تاج خورشیدی و فام‌سپهر)را مورد تاثیر قرار می‌دهد و باعث گرم شدن پلاسما تا چندین میلیون درجهٔ کلوین می‌شود.
شراره ها انواع مختلف دارن ،مثلا نوع a b c که بسته به انرژی شون و اینکه در چه طول موجی دیده میشن ،طبقه بندی شدن. بیشتر شراره ها در طول موجهای ایکس و گاما دیده میشن. در ضمن اگه کسی به بحث های محاسباتی و حساب کتاب در هر زوینه از خورشید علاقه مند باشه از طریق اینجا یا یاهو اطلاع بده تا من کمکش کنم. ;)

من بلد نیستم در اینجا فیلم آپ کنم ،اگه کسی بلده ممنون میشم به منم بگه. شراره ها درخشش ناگهانی دارن که توی یه سری از فیلمها رویت میشن.این عکسو من از یه فیلم گرفتم.البته فیلمها خودشون در واقع تصاویر پشت سر هم هستند.

http://up.avastarco.com/images/b0snr1guc69rde3u7i8.jpg (http://up.avastarco.com/images/b0snr1guc69rde3u7i8.jpg)

خب ... اطلاعات بیشتر؟؟؟؟

somaye
03-27-2013, 08:42 PM
http://www.youtube.com/watch?v=N3idSmR0ZYk
اینم شراره در طول موجهای مختلف...
فیلم گذاشتن چقد راحت بوداااااا ;)

somaye
03-28-2013, 02:58 PM
دوستان عزیزم میرسیم به بحث سی ام ای (coronal mass ejections)یا همون پرتاب های جرم تاجی
این پدیده ها پرتاب های جرم از خورشید هستن!!! از اسمشونم معلومه. کلیپ رو که ببینید کاملا متوجه می شید راجع به چه پدیده هایی صحبت میکنم. جرم سی ام ای ها حدودا 10 به توان 16 هستش و طول عمر حدود 30 دقیقه تا 50 دقیقه دارن.
این تصویری که گذاشتم یه تصویر لاسکو هستش
http://up.avastarco.com/images/x8w1mrl13nluh7ihmjs0.jpg

somaye
03-28-2013, 03:02 PM
http://www.youtube.com/watch?v=Px5YShwBmx4

MSFA
03-28-2013, 05:29 PM
با سلام بنده قصد دخالت در کار دوستان را ندارم ، فقط میخواستم یک سری فیلم ها و عکس های بیشتیر از Cme ها و زبانه ها در جهت درک مفاهیم فوق الذکر مشاهده کنید ،

باتشکر :

[/URL]http://up.avastarco.com/images/c2qroiz8nf0037ceqr1r.jpg (http://up.avastarco.com/images/c2qroiz8nf0037ceqr1r.jpg)

[URL="http://up.avastarco.com/images/h1bfcbxks7mbns9e7qcu.jpg"]http://up.avastarco.com/images/h1bfcbxks7mbns9e7qcu.jpg (http://up.avastarco.com/images/h1bfcbxks7mbns9e7qcu.jpg)

sohowww.nascom.nasa.gov/gallery/Movies/C2_Apr01/C2_Apr01.mpg

sohowww.nascom.nasa.gov/gallery/Movies/C2_may98/C2_may98.mov

sohowww.nascom.nasa.gov/gallery/Movies/C3May97/C3May97.mov

این هم یم Cme شگفت انگیز ، البته اسمش این بود ، خودم نمیدونم چرا ؟ ندیدمش !!!

sohowww.nascom.nasa.gov/gallery/Movies/C3may98/C3may98.mov

Large Flare and CME - February 16, 2011

http://sohowww.nascom.nasa.gov/pickoftheweek/old/16feb2011/X2_C2_combo.mpg

موفق باشید .

somaye
03-30-2013, 08:13 PM
خب دوستان بحث لایه های خورشید و لکه و باد و آب و هوا و :D اینا تموم شد.
میرسیم به جایگاه خورشید در نمودار هرتسپرونگ راسل.
خورشید بعداز گذشت چهارونیم میلیارد سال ،در این نمودار در رشته ی اصلی قرار داره (توضیحات این نمودار در تاپیک های دیگه موجوده) و حالا حالا ها (حدود همون چهارونیم میلیارد سال ) مونده تا تبدیل به غول سرخ بشه. اگر تاپیک تولد و مرگ ستارگان رو خونده باشید ، می بینیم که بعد از مرحله ی غول سرخ برای ستارگان هم جرم خورشید، به مرحله ی کوتوله ی سفید میرسیم
در این تصویر خورشید رو به همراه سایر ستارگان رشته ی اصلی می بینید.

http://up.avastarco.com/images/rph5y3cj508guxso62n.jpg

MSFA
03-30-2013, 09:59 PM
در ادامه بحث خانم Somaye ، باید بگم که که خورشید بعد از رشته اصلی وارد مرحل جدیدی میشه تا بتونه با جاذبه گرانشی خودش مبارزه کنه ، خورشید دیگه هیدروژنی برای تعادی هیدرو استاتیکی خودش نداره و تعادلش برهم می خوره در نهایت درخش هلیومی بوجود می آد ، که این درخش ، جانی دوباره به خورشید می بخشه و برای مدتی کوتاه مبارزه را بر عهده می گیرد ، اما با چهره ای متفاوت ، ستاره ما دیگه ستاره زرد رنگ و کو چک نیست ، بلکه با چهره ای خون آلود و حجمی متفاوت رخ نمایی می کند ، این وضعیت زیاد طول نمی کشد ، (حدودا 10 میلیون سال ) ، که گرانش ضربه نهایی خود را بر پیکره ای که خودش عامل و پدید آورنده اش بوده می زند ، خورشید ، تاب تحمل نداره و اینجاست که فشار تبهگن الکترونها در هسته کربنی خورشید مانع از نابودی این ستاره خواهد شد ، بیشتر جرم ستاره در هسته مرکزی سقوط می کنه و کسری از جرم در غالب جو ستاره ای به فضا پرتاب میشه ، هسته خورشید به قدری چگالی بالایی پیدا می کنه و دمای اون بالا می ره ، بیاد جوانی به سپیدرنگ میشه ، اما فرق های اساسی با خورشید کرده ،حجمی در اندازه کره زمین و جرمی در اندازه خود خورشید ، به این اجرام کوتوله های سفید گفته می شه ، و به جرمی که از خورشید ازدست میرود و دارای شکل منظمی هم هست سحابی سیاره ای گفته می شود ، در تمامی سحابی های سیاره ای کوتوله های سفید قابل رویتند.

[/URL]http://up.avastarco.com/images/xeeg20cuscm8dg1r3t8.jpg (http://up.avastarco.com/images/xeeg20cuscm8dg1r3t8.jpg)

http://up.avastarco.com/images/09qwq1zzp5irgshlhfls.jpg (http://up.avastarco.com/images/09qwq1zzp5irgshlhfls.jpg)

[URL="http://up.avastarco.com/images/97q4rn5c0i945jyoajrj.jpg"]http://up.avastarco.com/images/97q4rn5c0i945jyoajrj.jpg (http://up.avastarco.com/images/97q4rn5c0i945jyoajrj.jpg)

http://up.avastarco.com/images/enwwesrk3d7x7ooo48eg.jpg (http://up.avastarco.com/images/enwwesrk3d7x7ooo48eg.jpg)

http://up.avastarco.com/images/10cjygh9d2igcjgx2bw3.jpg (http://up.avastarco.com/images/10cjygh9d2igcjgx2bw3.jpg)

http://up.avastarco.com/images/q9semfhhf81vdl1bo1i.jpg (http://up.avastarco.com/images/q9semfhhf81vdl1bo1i.jpg)

http://up.avastarco.com/images/ulb7xyl915re7u8gwxb.jpg (http://up.avastarco.com/images/ulb7xyl915re7u8gwxb.jpg)

http://up.avastarco.com/images/p92z61z9l6o8v9cj9qvm.jpg (http://up.avastarco.com/images/p92z61z9l6o8v9cj9qvm.jpg)

به نظر شما سحابی خورشید در آینده نچندان دور چه شکلی خواهد شد ؟

موفق باشید.

MSFA
03-31-2013, 01:12 PM
باسلام
خورشید ستاره ای معمولی در یکی از بازوان راه شیری بنام جبار در فاصله 21 سال نوری از مرکز راه شیری واقع است ، این ستاره از استثنائات کیهان به شمار می آید ، چرا که هیچ همدمی نداره ، و جز ستارگان مزدوج نمی باشد ، سرعت خورشید 230 کیلومتر بر ثانیه است که حدود 240 میلیون سال طول می کشد تا یک دور کامل به دور مر گکز کهکشان بزند ، در واقع سال کهکشانی گفته می شود ، صفحه منظومه شمسی ، دایره البروج با انحراف 66 درجه به دور کهکشان در گردشه ، یعنی زاویه بین دایره البروج و صفحه کهکشان 66 درجه است ، و حرکت خورشید در راه شیری بصورت سینوسی می باشد و ستاره ما به سمت ستاره نسر واقع در حرکت است .
موفق باشید

somaye
04-01-2013, 06:18 PM
همون طور که میدونیم ما در داخل کهکشان راه شیری هستیم و هرگز فضاپیمایی رو به خارج کهکشان راه شیری نفرستادیم،پس هیچ عکسی هم از کهکشان راه شیری نداریم ،اما رادیو تلسکوپ ها اطلاعات خوب و مفیدی در اختیارمون گذاشتن .بازرهای کهکشان راه شیری به اسم صورت فلکی که در مسیر دیده میشن نامگذاری شدن،مثل بازوی برساووش، قوس،قنطورس و ماکیان. منظومه ی شمسی ما هم که همونطور که گفته شده ، روی بازوی جباره.
مرکز کهکشان راه شیری پر از ستارگان پیره و ستارگان جوون تر همراه با گرد وغبار میان ستاره ای در بازوها قرار دارن.
http://up.avastarco.com/images/vc80sz1ji81gsb4nmuv.jpg

somaye
04-04-2013, 07:44 PM
یکی از دوستان غزیزم به نام آقای رضازاده توی فیس بوک یه مطلب گذاشته بودن که حیفم اومد راجع بهش حرف نزنم. راجع به اینکه " توهم خورشید چیست؟"

شکست نور توسط جو زمین باعث می‌شود ماه، خورشید،ستاره‌ها و همه‌ی اجرام آسمانی در ارتفاعی بالاتر از موقعیت واقعی خود روئت شوند؛ میزان تغییر این ارتفاع در افق به نیم درجه می‌رسد ، در ارتفاع 10 درجه میزان تغییر ارتفاع جرم حدود یک دهم درجه و در سرسو صفر است.(نجوم به زبان ساده ص 269)
با توجه به توضیحات فوق و از آنجایی که قطر زاویه‌ای ظاهری قرص خورشید نیز برابر میزان شکست نور در افق یعنی نیم درجه است ،در شکل زیر خورشید غروب کرده و آنچه دیده می‌شود توهمی از خورشید است که به همین علت در این هنگام می‌توان با چشم برهنه به خورشید خیره شد. :)
جالبه نه؟؟؟؟

http://up.avastarco.com/images/jqxc1ohe0dcrepmisc7q.jpg

aysa
04-04-2013, 08:31 PM
اين هموني نست كه توي گذرزهره هم مشاهده ميشه؟هنگام برخوردش با خورشيد.اسمش يادم رفت

mohsen4465
04-11-2013, 01:27 PM
اين هموني نست كه توي گذرزهره هم مشاهده ميشه؟هنگام برخوردش با خورشيد.اسمش يادم رفتاونی که منظور شماست قطره سیاه هست. دلیل ایجادش به توان تفکیک تلسکوپ و اغتشاشات اتمسفری برمیگرده و ارتباطی با این موضوع نداره.

aysa
04-12-2013, 01:23 PM
ببخشيد من بايد اصلاح كنم اين مثل هموني نيس كه اونجا ميبينيم؟مدلشوميگم.خلاصه هردوتاش يه جوري خطااند ولي دليل خطاشون فرق داره.

مداد رنگیهام
06-02-2013, 08:49 AM
راهکار جدید برای ره گیری طوفان خورشیدی:)

http://www.hupaa.com/20130602040214001/%D8%AA%DA%A9%D9%86%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%87%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%81%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A 7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%AF%DB%8C

این سه گوش سازی که گفته چیه؟

skynight
06-02-2013, 11:32 AM
یه سوال داشتم که جز اینجا جایی برای مطرح کردنش پیدا نکردم
باید در سال 2013 فعالیت های خورشید به اوج میرسید
ولی ناسا اعلام کرده که این اتفاق نیوفتاده!
دلیلشو کسی نمیدونه
آیا کسی حدس های براش داره؟؟؟
لطفا جواب بدین
ممنون

mohsen4465
06-02-2013, 05:17 PM
یه سوال داشتم که جز اینجا جایی برای مطرح کردنش پیدا نکردم
باید در سال 2013 فعالیت های خورشید به اوج میرسید
ولی ناسا اعلام کرده که این اتفاق نیوفتاده!
دلیلشو کسی نمیدونه
آیا کسی حدس های براش داره؟؟؟
لطفا جواب بدین
ممنون چرخه های خورشیدی بطور میانگین هر 11 سال اتفاق میافتن اما خورشید انقدرها هم دقیق و حساب شده کار نمیکنه تا دقیقاً در تاریخی مشخص به اوج فعالیتش برسه. این صرفاً یک میانگینه و دقیقترش اینه که بگیم خورشید در طی دوره های بین 10 تا 13 سال به اوج فعالیت های خودش میرسه. اوج فعالیت خورشید هم همیشه یکنواخت نیست و میتونه بجای اینکه یک قله یکنواخت باشه یک قله با چند نوک تیز باشه. دو اوج خورشیدی قبلی (1989 و 2001) بجای یک قله یکنواخت، دو قله نوک تیز اوج شدید فعالیت بهمراه یک دوره فعالیت متوسط در بین اونها داشتن. در اوج اخیر هم تا اونجایی که تا بحال مشخص شده بنظر همچین حالتی در شرف وقوعه. یک قله نوک تیز اوج فعالیت در 2011 داشتیم که پس از اون فعالیت های خورشید کمی خفیفتر شد. پیش بینی میشه در اواخر 2013 و اوایل 2014 دومین اوج فعالیت خورشیدی به وقوع بپیونده.

برای مطالعه بیشتر میتونید به لینک زیر مراجعه کنید:
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2013/01mar_twinpeaks/

<a href="http://up.avastarco.com/images/d5yojfjgvicbppbb1hnf.jpg" target="_blank">http://up.avastarco.com/images/d5yojfjgvicbppbb1hnf.jpg (http://up.avastarco.com/images/d5yojfjgvicbppbb1hnf.jpg)
چرخه 23ام.
تصاویر از SOHO.

somaye
06-10-2013, 01:43 PM
دوست عزیز اطلاعات مربوطه رو می تونید از سایت مربوط به ماهواره های استرو aو b بگیرید. من متاسفانه فرصت تایپ ندارم. اگر میتونید دو سه ماهی رو صبر کنید تا من کامل براتون توضیح بدم. :)

راهکار جدید برای ره گیری طوفان خورشیدی:)

http://www.hupaa.com/20130602040214001/%D8%AA%DA%A9%D9%86%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%87%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%81%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A 7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%AF%DB%8C

این سه گوش سازی که گفته چیه؟

somaye
06-10-2013, 01:45 PM
توضیحاتتون کامل و درسته و از رفرنسی که دادین تشکر میکنم. :)

چرخه های خورشیدی بطور میانگین هر 11 سال اتفاق میافتن اما خورشید انقدرها هم دقیق و حساب شده کار نمیکنه تا دقیقاً در تاریخی مشخص به اوج فعالیتش برسه. این صرفاً یک میانگینه و دقیقترش اینه که بگیم خورشید در طی دوره های بین 10 تا 13 سال به اوج فعالیت های خودش میرسه. اوج فعالیت خورشید هم همیشه یکنواخت نیست و میتونه بجای اینکه یک قله یکنواخت باشه یک قله با چند نوک تیز باشه. دو اوج خورشیدی قبلی (1989 و 2001) بجای یک قله یکنواخت، دو قله نوک تیز اوج شدید فعالیت بهمراه یک دوره فعالیت متوسط در بین اونها داشتن. در اوج اخیر هم تا اونجایی که تا بحال مشخص شده بنظر همچین حالتی در شرف وقوعه. یک قله نوک تیز اوج فعالیت در 2011 داشتیم که پس از اون فعالیت های خورشید کمی خفیفتر شد. پیش بینی میشه در اواخر 2013 و اوایل 2014 دومین اوج فعالیت خورشیدی به وقوع بپیونده.

برای مطالعه بیشتر میتونید به لینک زیر مراجعه کنید:
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2013/01mar_twinpeaks/

<a href="http://up.avastarco.com/images/d5yojfjgvicbppbb1hnf.jpg" target="_blank">http://up.avastarco.com/images/d5yojfjgvicbppbb1hnf.jpg (http://up.avastarco.com/images/d5yojfjgvicbppbb1hnf.jpg)
چرخه 23ام.
تصاویر از SOHO.

somaye
12-30-2013, 06:36 PM
http://up.avastarco.com/images/ij369gmq4hpl3nqj4ph2.jpg
سلام دوستان عزیز. من دوباره اومدم. اگر همچنان به خورشید علاقمند هستید، میخوام بحث ماهواره های خورشیدی رو شروع بکنم.اینکه تا حالا چه ابزارهایی فرستاده شده و چه جوری کار میکنند و کارشون دقیقا چی هستش.
سپاس از همه

مداد رنگیهام
12-30-2013, 07:27 PM
http://up.avastarco.com/images/ij369gmq4hpl3nqj4ph2.jpg
سلام دوستان عزیز. من دوباره اومدم. اگر همچنان به خورشید علاقمند هستید، میخوام بحث ماهواره های خورشیدی رو شروع بکنم.اینکه تا حالا چه ابزارهایی فرستاده شده و چه جوری کار میکنند و کارشون دقیقا چی هستش.
سپاس از همه
ممنون بابت اطلاعاتی که با ما به اشتراک میذارین منتظر پستای خوبتون هستم :)

somaye
12-30-2013, 11:17 PM
با پرتاب ماهواره‌های خورشیدی اطلاعات ما از خورشید به طور چشمگیری افزایش یافته است. اولین ماهواره‌ی خورشیدی در سال 1958 توسط ایالات متحده‌ی امریکا به فضا پرتاب شد. پس از آن ماهواره‌ی مهم سوهو در دوم دسامبر 1995 برای مطالعه‌ی خورشید پرتاب شد. دوازده بسته ابزاری با دوازده تیم حرفه‌ای در این ماموریت شرکت دارند. ماهواره‌ی دوگانه‌ی استریو a , b

در 26 اکتبر 2006 پرتاب شد. ماهواره‌ی استریو a سبت به زمین سریع‌تر حرکت می‌کند و در مداری نزدیک به خورشید نسبت به زمین قرار دارد. ماهواره‌ی استریو b

آهسته تر نسبت به زمین پرتاب شده و در عقب مدار زمین قرار می‌گیرد. ماهواره‌ی اس‌دی‌او‎‎ نیز در 11 فوریه 2010 پرتاب شد.

اینها اطلاعات کلی هستند. من پیشنهادم اینه که به سه ماهواره مهم یعنی سوهو ، استریو و اس دی او بپردازیم.

somaye
12-31-2013, 11:16 PM
http://up.avastarco.com/images/d6bcgyn6pjtii1ikmvp.png

ماهواره ی سوهو:
اسم یک ماهواره با هدف تهیه عکس از خورشید درطول موجهای مختلف که در سال 1995 میلادی به مدار پرتاب شد.این ماهواره در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری خورشید و در نقطه لاگرانژی L1 قرار دارد.تلسکوپ این ماهواره تاکنون دنباله دارهای زیادی کشف کرده و یه عالمه عکس زیبا با پسوند فیتس )fits) برای ما ارسال کرده.این پروژه بطور مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپا (اسا) هستش.

برای دیدن آخرین تصاویر خورشید از این ماهواره و ابزارهایی که به کار رفته به سایت زیر مراجعه نمایید، اطلاعاتش کامله.

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime-images.html

1663
03-28-2014, 11:25 PM
سلام. یه سوال در موردخورشید و در کل ستاره ها واسم هست. اونهم تفاوت اونها با سیاره هاست. استدلال من اینه که تمام اجرام آسمانی چه ستاره چه سیاره روزی جریی از ستاره مادر قبل بیگ بنگ بودند. بعد انفجار بزرگ سیاره ها چون حجم کمتری از ستاره ها داشتند در آسمان سرد شدند. البته اجرام بزرگتری مثل زمین یطور کامل سرد نشدند بلکه دارای پوسته ای شدند که مانع سرد شدن هسته هایشان شده. اما در مورد ستاره ها بعلت حجم زیادشون سرمای آسمان نتونسته آنها را صاحب پوسته کنه. علاوه بر این اصلا هیچ جوری نتونسته بر گرماش فایق بیاد. آیا خورشید هم اینگونه تکامل یافته؟ یا کلا حرفمو رد میکنید؟

Mostafa
03-29-2014, 12:27 AM
سلام. یه سوال در موردخورشید و در کل ستاره ها واسم هست. اونهم تفاوت اونها با سیاره هاست. استدلال من اینه که تمام اجرام آسمانی چه ستاره چه سیاره روزی جریی از ستاره مادر قبل بیگ بنگ بودند. بعد انفجار بزرگ سیاره ها چون حجم کمتری از ستاره ها داشتند در آسمان سرد شدند. البته اجرام بزرگتری مثل زمین یطور کامل سرد نشدند بلکه دارای پوسته ای شدند که مانع سرد شدن هسته هایشان شده. اما در مورد ستاره ها بعلت حجم زیادشون سرمای آسمان نتونسته آنها را صاحب پوسته کنه. علاوه بر این اصلا هیچ جوری نتونسته بر گرماش فایق بیاد. آیا خورشید هم اینگونه تکامل یافته؟ یا کلا حرفمو رد میکنید؟

سلام دوست عزيز

ببينيد بشر در طول تاريخ براي پاسخ دادن به سوالات بيشمارش فهميد كه به جاي استفاده از تخيلش ميتونه از واقعيت هاي علمي استفاده كنه و اتفاقآ خوشبختانه اين علم به مرور مكتوب شد و الآن ما ميتونيم از اون استفاده كنيم !!!

مثلا اگر شما دور از جون سرما بخوريد ، لازم نيست كه تخيلتون رو به كار بندازيد تا منشآ سرما خوردگي رو حدس بزنيد ، كافيه به پزشك مراجعه كنيد يا لا اقل 4 تا مقاله يا كتاب مرتبط مطالعه كنيد

حالا ...

اگر مطالبي كه درباره ستاره ها و سيارات نوشتيد جنبه شوخي و طنز داره ، كه خب اين تاپيك بلكه كل فروم ، براي چنين شوخي هايي مناسب نيست !

اما اگر واقعآ اين مطالب رو جدي نوشتيد ، نظر من اينه كه اگر در هر موردي ( چه نجوم چه هر چيز ديگه اي ) سوالي براتون ايجاد شد ، به جاي نظريه پردازي ، يا كتاب و مقالات مرتبط

و معتبر رو مطالعه كنيد و يا يك راست از كسي كه مي دونيد اطلاعاتش رو داره ، سوالتون رو بپرسيد و جوابتون رو دريافت كنيد

اين وسط تخيل يا حدسيات خودتون رو دخيل نكنيد كه راه صواب همينه

در مورد استدلالتون درباره ستاره ها هم پيشنهاد مي كنم كتاب " ساختار ستارگان و كهكشانها " يا بخش مربوط به تولد ستارگان از هر كتاب نجومي رو مطالعه بفرماييد

somaye
07-03-2014, 11:05 PM

دوست عزیز این مطالبی که شما نوشتید رو من اولین باره می شنوم. استدلالتون به عقیده ی بنده کاملا غلطه. پیشنهاد میکنم چند تا کتاب نجومی مطالعه برمایید تا براتون رفع ابهام بشه. موفق باشید :)

somaye
07-03-2014, 11:18 PM
http://up.avastarco.com/images/wiupok2z4xh6blwrhsaq.jpg

دوستان عزیز اگه موافق باشید مطالبی رو راجع به ماهواره اس دی او (solar Dynamic Observatory) رو براتون میذارم.

ماهواره اس دی او در 11 فوریه 2010 پرتاب شد. این ماهواره به منظور مطالعه‌ی درون خورشید‏، میدان مغناطیسی و پلاسمای داغ خورشیدی و همچنین چگونگی تاثیر فعالیت‌های خورشیدی روی آب و هوا پرتاب شد که شامل سه بسته ابزاری ای‌آی‌ای ، اچ ام آی، و ای وی ای هستش.
‎بسته ابزاری ای‌آی‌ای به منظور مطالعه‌ی جو و سطح خورشید‏، بسته ابزاری اچ‌ام‌آی برای تعیین شدت و جهت میدان مغناطیسی و ساختار داخلی خورشید و همچنین سرعت سطحی خورشید‏ و بسته ابزاری ای‌وی‌ای برای اندازه‌گیری نوسانات خورشید از روی داده‌های فرابنفش دور خورشید هستند. بسته ابزاری ای‌آی‌ای طوری طراحی شده که جو خورشید رو در نه طول موج فرابنفش و فرابنفش دور و یک طول موج نور مرئی با وضوح بالا نمایش می‌ده.
اهداف هفت گانه‎‌ی تیم حرفه‌ای علمی اس‌دی‌او به شرح زیر می‌باشند:

1. مطالعه‌ی ‎‎سازوکار فعالیت‌های 11 ساله‌ی خورشیدی.

2. مطالعه‌ی شار مغناطیسی مناطق فعال.

3. بازاتصالی خطوط میدان مغناطیسی‎‎
{‎M‎agnetic reconnection ‎‎}‎‎‎‎
برای پدیده‌های کوچک مقیاس و ارتباط آن‌ها با باد خورشیدی.
‎‎
4.‎‎ مطالعه‌ی میدان‌های مغناطیسی که منجر به پیدایش پدیده‌های خورشیدی همانند سی‌ام‌ای و شراره‌ می‌شوند.

5. مطالعه‌ی ساختار دینامیکی باد خورشیدی در نزدیک زمین و ارتباط آن با باد خورشیدی نزدیک خورشید.

6. پیش بینی وقوع پدیده‌های خورشیدی و تاثیر آن‌ها روی آب و هوای زمین.

7. ‎بررسی عامل تغییرات درخشندگی طیفی تابش‌های فرابنفش خورشید و رابطه‌ی آن با چرخه‌ی فعالیت‌های مغناطیسی

مرجع: ‎http:/‎/‎sdo.gsfc.nasa.‎gov‎‎.‎‎‎‎‎