PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی سوالات مرحله اول نهمین المپیاد نجوم

erfan bayat
02-13-2013, 05:17 PM
در این تاپیک در مورد مرحله اول نهمین المپیاد نجوم بحث خواهد شد

:have%20a%20nice%20d

پاسخنامه این دوره نيز آماده شده است :

پاسخنامه تشریحی مرحله اول نهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک (http://s2.picofile.com/file/7656841177/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87_% D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D8%AD%DB%8C_%D9%85%D8%B1%D 8%AD%D9%84%D9%87_%D8%A7%D9%88%D9%84_%D9%86%D8%AE%D 9%85%DB%8C%D9%86_%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8 %A7%D8%AF_%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85.pdf.html)

پاسخنامه تشریحی مرحله اول نهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک (لینک کمکی) (http://up.avastarco.com/images/7ncam0eqebew5idb685d.pdf)

مهدی ناصری
02-13-2013, 06:01 PM
سوالات مرحله اول نهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک

لینک دانلود (http://www.astroupload.com/do.php?filename=13607658421.rar)

---------------------------------------------------------------------------------------------

داخل فایل به ترتیب شماره (از 1 تا 14) مطالعه کنید.

platopluto
02-13-2013, 06:09 PM
خییییلی نامردی بود!!!!
این همه کیهان شناسی آخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چیا خوندیم و چی شد....!!!!:((((((((

COLDFIRE
02-13-2013, 06:12 PM
سلام
منم تازه رسیدم... سوالاش بدک نبود... خودم 26 تا رو تونستم جواب بدم
ولی نمیدونم چرا اصلا سوال مکانیک نداشت !!! چرا آخه؟

shayan.zandi
02-13-2013, 06:21 PM
سلام
سوالاتش خیلی مسخره بودن آخه چه گیری داده بود طراح رو ابزار رصدی کف به نظرتون چهقدر من فکر نکنم با این اوضاع بالای 4 بیاد!!!!

erfan bayat
02-13-2013, 06:26 PM
دوستان سعی میشه یه حوابی براش تهیه کنیم تا بتونید جوابتونو مقایسه کنید

COLDFIRE
02-13-2013, 06:32 PM
آقای بیات... به نظر شما چرا سوال مکانیک نداده بودن؟؟؟ خبری هست؟
مرحله 2 اینجور نباشه !!!!

erfan amidi
02-13-2013, 06:43 PM
حضرت علي(ع) ميگه:
بالاترين مرحله ي خرد خود شناسي است!!
پس سعي كن جوري زندگي كني كه لايقش هستي!!
درست اندازه ي ذهنت

solh
02-13-2013, 06:46 PM
من که خیلی خوشم اومد . ولی اگه من میخاستم آزمون بدم شاید کمی عصبانی میشدم چون بسیاری از بچه ها عمده وقتشون رو میزارن روی مکانیک و انتظار دارن بیان مکانیک رو خوب بزنن ولی نشد !
از حق نگزریم اختر فیزیک و کیهانشناسیس آسون بوده .
ولی چیزی که من خوشم نیومد نبودن سوالات مفهومی فیزیک و شاید ریاضی بود که معمولا سوال ازش بوده .

Astronomy
02-13-2013, 06:47 PM
والا ما بیشتر از همه مکانیک خونده بودیم :|

هرچی اومد ابزار و کیهان شناسی :| کلا به امواج گیر داده بودن!

من کلا 17 تا زدم! با بچه ها چک کردم فک کنم 13-14 تا درست باشه

جداً سوالا خیلی بد بود!!

erfan amidi
02-13-2013, 06:47 PM
سولات بسيار زيبا بودن
اما اي كاش از مكانيك وكروي بيشتر سوال ميدادند!
من حدس ميزنم كف قبولي رو 10 سوال باشه!!

platopluto
02-13-2013, 06:49 PM
آقای بیات... به نظر شما چرا سوال مکانیک نداده بودن؟؟؟ خبری هست؟
مرحله 2 اینجور نباشه !!!!
والا این که 1 اش بود...
حالا 2 برسیم(گر خداوند بخواهد!!!انشاالله!!!!!!!) ور میدارن از ryden سوال کیهان میذارن جلومون!!!!!!!!!!!!

Kian D
02-13-2013, 06:52 PM
من تونستم ١٨ تا بزنم. دستشون واقعاً درد نكنه ٦٠٪ مطالبى كه خوندم نيومد!!!!! همش يا كيهان شناسي بود يا ابزار شناسي :(

space girl
02-13-2013, 06:58 PM
خواهشا جوابا رو زودتر تهیه کنید!!
نظرتون راجع به کف چیه؟؟چنده حدودا؟؟

COLDFIRE
02-13-2013, 06:58 PM
کلا اگه بخوایم نسبت به پارسال بسنجیم هه چیزش(به جز مکانیک که وجود خارجی نداشت اصولا!) بهتر بود ، مخصوصا رنگ سوالا... پارسال سر جلسه همه چیز باعث شوکه شدن میشد !
فکر کنم حدود درصدم 55-60 بشه...
حالا به نظر شما نسبت به پارسال کف چه تغییری میکنه؟

Sky_Watcher
02-13-2013, 07:08 PM
منم 17 تا رو زدم
13 - 14 تاشو درست زدم

Navid MMM
02-13-2013, 07:20 PM
یه مشکل دیگه....
اصلا سوال های رصد نداشت اونم یدونه که همچین رصد نبود...!!!!

Amir Shayan Nejati
02-13-2013, 07:27 PM
سلام برهمگی....
کلااین باشگاه خیلی عجیبه...نه به پارسال که یه عالمه ازسوالا باروابط قدر حل میشد نه به امسال که مکانیک نبود....واین که زیادالمپیادی نبود...یه عالمه حفظی داشت واین باعث شده کسانی که المپیادبلدنبودن ولی حفظی خیلی بلدبودن مثل چندتاازرفیقای خودم که آماتورن خوب بزنن....ولی درکل بدک نبود....منم فکرکنم قبول بشم بادرصد حدود خوبی....ایشالا...
فقط اگه قبول نشدم نیایدمنوبزنینا.....

Navid MMM
02-13-2013, 07:36 PM
یه سوال برای بچه اولی چند درصد خوبه؟؟؟؟؟

یزدان بابازاده
02-13-2013, 07:46 PM
سوال های خوبی بود . طراح ها روی اشتباهاتی که ممکن بود دانش آموز بکنه فکر کرده بودند . مثلا اون سوال پتانسیل ه اگه شما با ویریال گرانش نیوتونی می رفتین به یکی از جواب ها می رسیدید ! یا مثلا اگه فرق انرژی پتانسیل و پتانسیل رو نمی دونستید به یه جواب دیگه اش می رسیدید !
سوال های هوشمندانه ای بود
همگی خسته نباشید .

نازنین زهرا
02-13-2013, 07:53 PM
سلام
امیدوارم همگی قبول بشیم....در مجموع سوالات خوبی بود....به نظر من از پارسال آسون تر بود....

soroosh
02-13-2013, 07:55 PM
سلام و خسته نباشید به همه ی بچه ها
به نظر من که ........
فقط دعا میکنم قبول شم

shayan.zandi
02-13-2013, 08:06 PM
سلام
امیدوارم همگی قبول بشیم....در مجموع سوالات خوبی بود....به نظر من از پارسال آسون تر بود....

نه سوال های پارسال که خیلی خیلی آسون بودند!!!!!!!

Mojtaba.M
02-13-2013, 08:20 PM
به نظرم سوال های پارسال آسون تر و خوب بهتر بود .

اختر فیزیک و کیهان شناسی رو زیاد سوال داده بودند .

ابزارشناسی هم دستشون درد نکنه ما زیاد خونده بودیم خوب زدیم :دی

سوال ها حفظی هم در حد خودش خوب بود .

اما واقعا نمیدونم چرا رصد انقدر سوال کم بود پارسال سوال ها رصد فکر کنم 3 یا 4 تایی میشد ولی امسال فقط 1 سوال رصد داشت. :)

راستی برای سوال 7 استرادیان چیه؟ :دی :111:

Amir Shayan Nejati
02-13-2013, 08:22 PM
یه سوال برای بچه اولی چند درصد خوبه؟؟؟؟؟

ازتون انتظاری که نمیره....به نطرم اولا بتونن کفوبزنن عالیه.....

Astronomy
02-13-2013, 08:24 PM
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D 9%86

جواب این سوال چند میشد؟ من یه چیزی زدم زیاد مطمئن نیستم!!

soroosh
02-13-2013, 08:27 PM
حالا من یه سوال مهمتر دارم
مگه واحد میدان دید درجه یا رادیان نیست؟
استرادیان واحد زاویه فضایه که

platopluto
02-13-2013, 08:27 PM
به نظرم سوال های پارسال آسون تر و خوب بهتر بود .

اختر فیزیک و کیهان شناسی رو زیاد سوال داده بودند .

ابزارشناسی هم دستشون درد نکنه ما زیاد خونده بودیم خوب زدیم :دی

سوال ها حفظی هم در حد خودش خوب بود .

اما واقعا نمیدونم چرا رصد انقدر سوال کم بود پارسال سوال ها رصد فکر کنم 3 یا 4 تایی میشد ولی امسال فقط 1 سوال رصد داشت. :)

واسه زاویه فضاییه
واحدشه

Amir Mohammad
02-13-2013, 08:57 PM
حالا من یه سوال مهمتر دارم
مگه واحد میدان دید درجه یا رادیان نیست؟
استرادیان واحد زاویه فضایه که

یعنی باید از عرقچین استفاده می کردی!

Navid MMM
02-13-2013, 08:57 PM
بچه ها جواب این چی میشه؟
سوال 16 دفترچه 2:
اون سواله که دو تا کهکشان بود بعد یه ستاره تو خط واصل اون دو تا کهکشان بود...بعد سرعت فرار ستاره رو خواسته بود...؟؟؟؟؟

Amir Asadzadeh
02-13-2013, 09:03 PM
آخه مگه همیشه منظور از میدان دید بیشترین زاویه ای که میبینیم نیست؟ منم با سروش موافقم و به نظرم واحدش باید رادیان باشه...

المپیاد نجوم
02-13-2013, 09:06 PM
دقیقا منم موافقم که واحد چرت بود.
2.هیچ کدوم فهمیدین که سواله مربوط به پهن شدگی طیفی جواب درست نداشت؟من به خودم شک داشتم ولی من چک کردم 8 میشه که نیس تو گزینه ها!

پیمان اکبرنیا
02-13-2013, 09:19 PM
درسته که معمولا میدان دید تلسکوپ را بر حسب زاویه می سنجند (قطر دایره میدان دید) ولی استرادیان هم باشه غلط نیست :) یعنی باید مساحت عرقچین مربوط به زاویه فضایی که دیده میشه را حساب می کردید و بر مساحت کره تقسیم می کردید.

نکته: کل کره 4پی استرادیان است. یعنی مساحت کره تقسیم بر شعاع به توان دو.

نکته 2: چنین اندازه گیری اصلا معمول و متداول نیست ولی توی المپیاد از هر چیز غیر معمولی میتونه سوال بیاد :)

soroosh
02-13-2013, 09:23 PM
پهن شدگی طیفی رو که من دقیقا 4 در آوردم
ولی باز هم برای میدان دید
وقتی می خوای 2pr رو توی یک منهای کسینوس تتا ضرب کنی ، r رو چی میذاری مگه شعاع کره سماوی رو داری
تازه برای زاویه فضایی باید سطح مقطع رو تقسیم بر فاصله تا سطح مقطع کنی
واحد عرقچین متر مربع هستش نه استرادیان
کلا طراح به این چیزا فکر نکرده

saeed77
02-13-2013, 09:23 PM
سوالاش که خیلی ناجور بود
یه هو بگن مکانیک از مباحث المپیاد نجوم حذف میشه دیگه چرا اینقدر اذیت میکنن!!!!
با این وضع سوالا من نتونستم بیشتر از 26 تا بزنم که اونم 3-4 تاش غلطه

erfan bayat
02-13-2013, 09:25 PM
سوال ها از نظر من اصلا ایده ی خاصی نداشتند. یا خیلی آسون بودن یا نامفهوم!
مرحله اول خیلی جالبی نبود
جواب ها به زودی آماده میشه

soroosh
02-13-2013, 09:26 PM
درسته که معمولا میدان دید تلسکوپ را بر حسب زاویه می سنجند (قطر دایره میدان دید) ولی استرادیان هم باشه غلط نیست :) یعنی باید مساحت عرقچین مربوط به زاویه فضایی که دیده میشه را حساب می کردید و بر مساحت کره تقسیم می کردید.

نکته: کل کره 4پی استرادیان است. یعنی مساحت کره تقسیم بر شعاع به توان دو.

نکته 2: چنین اندازه گیری اصلا معمول و متداول نیست ولی توی المپیاد از هر چیز غیر معمولی میتونه سوال بیاد :)

اگر بخواد مساحت عرقچین رو تقسیم بر مساحت کل کنیم که واحدش استرادیان نمیشه
فقط یه نسبت مساحت هاست

soroosh
02-13-2013, 09:27 PM
سوال ها از نظر من اصلا ایده ی خاصی نداشتند. یا خیلی آسون بودن یا نامفهوم!
مرحله اول خیلی جالبی نبود
جواب ها به زودی آماده میشه

دست شما درد نکنه فقط به زودی یعنی امشب یا فردا

المپیاد نجوم
02-13-2013, 09:28 PM
دوست من ببین اونی که 4 در آوردی دوپلر زدی ولی پهن شدگی 2 برابر اونه!این اشتباس!

Moris75
02-13-2013, 09:31 PM
والا این که 1 اش بود...
حالا 2 برسیم(گر خداوند بخواهد!!!انشاالله!!!!!!!) ور میدارن از ryden سوال کیهان میذارن جلومون!!!!!!!!!!!!

خب برو تا وقت هست رایدنو بخون بجای این که بیای تو آوا استار هی غر بزنی

Kian D
02-13-2013, 09:31 PM
كسى مى دونه كه پاسخنامه كى حاضر مى شه؟؟؟؟

Amir Shayan Nejati
02-13-2013, 09:33 PM

ای وای....
واقعن؟
آخه منم دقیق 4زدم...نمیدونستم دوبرابرش میشه پهن شدگی....

behnood
02-13-2013, 09:36 PM
دوستان وبلاگ رده ب علامه حلی پاسخ ها رو گذاشته البته یه مقدار مشکل داره ولی برا براورد اولیه خوبه.

Moris75
02-13-2013, 09:37 PM
سوالات در کل خوب نبود مکانیکم نداشت الانم هرکاری کردین تموم شده بنظر من حرف زدن راجع بهش کار جالبی نیس اما در حدی ساده بود که اولا هم راحت قبول شن که البته کفم فکر کنم بالاست نمیدونم. هرچند که باشگاه اعلام کرده بود مکانیک سماوی نمی آید. بنظر من برای مرحله دو بشینین کیهان بخونین چون احتمال زیادی داره کیهان سوال بدن موفق باشید.:)

Kian D
02-13-2013, 09:39 PM

خيلى جالبه كه تو هر دوره بايد حداقل ١ سوال غلط باشه!!!!

المپیاد نجوم
02-13-2013, 09:41 PM
اتفاقا به نظرم بد نبود سوالا!بعضیاش خوب بود دیگه بی انصاف نباشین.ولی غلط داشت دیگه!

erfan amidi
02-13-2013, 09:44 PM
0.07استراديان
عزيز

platopluto
02-13-2013, 09:44 PM
اتفاقا به نظرم بد نبود سوالا!بعضیاش خوب بود دیگه بی انصاف نباشین.ولی غلط داشت دیگه!
آخه مگه میششه نجوم هیچی مکانیک نیاد؟! من کل وقتمو گذاشتم واسه مکانیک.
گفتم فوق فوقش کیهان بیاد 10 تا بیاد دیگه.. فوقش جواب ندم..
اصلا فکرش رو نمیکردم این مدلی بشه...
از لحاظ غلط هم که...
حالا کف چی شد؟!

Kian D
02-13-2013, 09:48 PM
سوالات خوبی نبود مکانیکم نداشت الانم هرکاری کردین تموم شده بنظر من حرف زدن راجع بهش کار جالبی نیس اما در حدی ساده بود که اولا هم راحت قبول شن که البته کفم فکر کنم بالاست نمیدونم. هرچند که باشگاه اعلام کرده بود مکانیک سماوی نمی آید. بنظر من برای مرحله دو بشینین کیهان بخونین چون احتمال زیادی داره کیهان سوال بدن موفق باشید.:)

حالا خوبه بريم كيهان بخونيم يهو يه چيز ديگه بدن ( راستشو بخواين الان از دست اينا هر كاري بر مياد!!!!)

erfan amidi
02-13-2013, 09:51 PM
والا اين كه از هيچ استانداردي پيروي نميكنه حرفي نيست
اما حدودا روي 10

پیمان اکبرنیا
02-13-2013, 09:51 PM
اگر بخواد مساحت عرقچین رو تقسیم بر مساحت کل کنیم که واحدش استرادیان نمیشه
فقط یه نسبت مساحت هاست

استرادیان هم مثل رادیان واحد نداره! یک نسبته و برابر نسبت مساحت عرقچین به کل مساحت کره است :) همونطور که گفتم کل سطح کره 4پی استرادیانه :) مثل محیط دایره که 2پی رادیانه :)

پیمان اکبرنیا
02-13-2013, 09:53 PM
اون پهن شدگی لزوما ضرب در دو نمیشه فقط در بعضی حالات ضرب در دو میشه :)

celestial boy
02-13-2013, 09:58 PM
سلام.
پس من کلا دگرگون کردم این مساحتو.اومدم شعاع تصویرو به زاویه روی آسمون تبدیل کردم.بعد رادیانش کردمو بعد به توان دو رسوندم!!!!!!ولی با عرقچین هم همون در اومد.
اون سوال درخشندگی و شعاع x چی شد؟
جذر و مد چی؟

Mojtaba.M
02-13-2013, 10:01 PM
ببخشید

در چه حالاتی آقای اکبرنیا ؟:)

من هم 8 به دست آوردم . :)

سلام.
پس من کلا دگرگون کردم این مساحتو.اومدم شعاع تصویرو به زاویه روی آسمون تبدیل کردم.بعد رادیانش کردمو بعد به توان دو رسوندم!!!!!!ولی با عرقچین هم همون در اومد.
اون سوال درخشندگی و شعاع x چی شد؟
جذر و مد چی؟

اون سوال اول رو من جواب ندادم.

ولی سوال جذر و مد فکر کنم 2 درسته یعنی توی شمال ایران جذر و مد وحود نخواهد داشت.

platopluto
02-13-2013, 10:03 PM
جزر و مد من زدم گزینه 1.(کد دفترچه ام 2 )
یعنی گزینه ای که گفته : مستقل از عرض جغرافیایی ناظره..
ترو خدا نگید که غلطه .....!!!

Hooman_G
02-13-2013, 10:22 PM
منم رسیدم ! خیلی سوالای مزخرفی بود اما اسون بود دکتر میر ترابی به ما گفته بودن که تو ysc حرفی از مکانیک زده نشده ولی باز ما حرفشونو جدی نگرفتیم. من 20 تا تونستم بزنم. البته به نظر من امسال کف بالاست (حد اقل از پارسال بیش تره) سوال خوش ایده هم کم داشت. تازه من نیمکتم خراب بود پاسخ نامم سوراخ شد! ولی میگن اشکالی نداره دستگاه می خونه (اما طرف تو این زمینه متخصص نبود.)

sky girl
02-13-2013, 10:28 PM
خیلی حفظی زیاد داشت به نظرم! من که هیچ کدومو نزدم!
گویا همه خیلی زیاد درست دارند و کف میاد بالا...
من که 10 تا زدم! الآن هم با جواب های رده "ب" که چک کردم 8 تاش درست بود و 2 تا غلط :-" ایشاءا.. سال دیگه!!
دوستان موفق باشید!

Hooman_G
02-13-2013, 10:33 PM
بچه ها جواب این چی میشه؟
سوال 16 دفترچه 2:
اون سواله که دو تا کهکشان بود بعد یه ستاره تو خط واصل اون دو تا کهکشان بود...بعد سرعت فرار ستاره رو خواسته بود...؟؟؟؟؟
من 25 بدست اوردم . خودم سوال اختر که دو ستاره داده بود یکیش قرمز یکی ابی و یکی 10 برابر جرم دیگری مشکل دارم . من جواب رو دقیق در نیاوردم ولی تقریبا 150 میلیون شد. درسته؟ یا گزینه 15 میلیون؟

Pale_Rider
02-13-2013, 10:34 PM
دقیقا منم موافقم که واحد چرت بود.
2.هیچ کدوم فهمیدین که سواله مربوط به پهن شدگی طیفی جواب درست نداشت؟من به خودم شک داشتم ولی من چک کردم 8 میشه که نیس تو گزینه ها!
آره ، آره راست می گه ، 8 میشه که 4 تا اینور و 4 تا اونور می افته و در مجموع 8 میشه ...
اما واقعا این سوالا در حد المپیاد نبود ، فوق فوقش میشه اسمشو گذاشت شیمی 2 !!!
از دوستان این سوال رو دارم که با حدودا نمره 10-12 تا سوال می شه قبول شد ؟ احتمالا کسایی که دارن میخونن هم نمرشون همین حدوده !
اخه معنی نداره ! من تمام این دو سال رو صرف کردم دارم مکانیک می خونم حتی صبح پا شدم قضیه دیورژانس رو مرور کردم که اگه مکانیک خفن اومد بزنم ! بعد این ! واقعا که بعیده ! کجایی آقای دکتر

Hesaby
02-13-2013, 11:18 PM
ببخشید
اون سوال اول رو من جواب ندادم.

ولی سوال جذر و مد فکر کنم 2 درسته یعنی توی شمال ایران جذر و مد وحود نخواهد داشت.

منم همینو زدم!
تو آیریسک میگن چهار میشه!
من خعلییییییی بد دادم چون فقط خودم خونده بودم هیچکس اشکالاتمو رفع نکرده بود ولی فکر کنم از 25تایی که زدم فکر کنم یه 10-11تایی درست زده باشم
ولی خعلی سخت بود
حداقل مرحله اولو آسونتر میگرفتین رحم میکردین بهمون...!

المپیاد نجوم
02-13-2013, 11:34 PM
ببینید نیروهای کشندی در محل های مختلف یکی نیستن یه جا زیاد و یه جا کمن.
آزاد بودن و نبودن آب فرقی ایجاد نمی کنه حتی پوسته ی جامد هم بالا میاد چه برسه به آب!

behnood
02-13-2013, 11:44 PM
جوابی که طلایی ها برای این سوال دادن و از باشگاه پرسیدن ۴ میشه

solh
02-13-2013, 11:58 PM
آره ، آره راست می گه ، 8 میشه که 4 تا اینور و 4 تا اونور می افته و در مجموع 8 میشه ...
اما واقعا این سوالا در حد المپیاد نبود ، فوق فوقش میشه اسمشو گذاشت شیمی 2 !!!
از دوستان این سوال رو دارم که با حدودا نمره 10-12 تا سوال می شه قبول شد ؟ احتمالا کسایی که دارن میخونن هم نمرشون همین حدوده !
اخه معنی نداره ! من تمام این دو سال رو صرف کردم دارم مکانیک می خونم حتی صبح پا شدم قضیه دیورژانس رو مرور کردم که اگه مکانیک خفن اومد بزنم ! بعد این ! واقعا که بعیده ! کجایی آقای دکتر
درسته که نسبتا آسون بود ، اما متاسفانه مثل اینکه هنوز رقابت اوقدر زیاد نشده که سوال سخت بیشتر بدن ، حالا ببینین با همین سوالا کف چند میشه ، مطمئنا اگه سوال سخت بدن کف خیلی پایین میاد و خوب جالب نیست واقعا که یه نفر شانسی بزنه قبول شه !
در ضمن شما که مکانیک خوندی مطمئنا فقط مکانیک که نخوندی پس نگران نمیشی ، فوقش درصد مورد نظرت کمتر میشه ، ولی ضرر نکردی ! هرچند موافقم که بی انصافی شده !
دوستان چرا اینقدر گله میکنید از این سوالای به حساب حفظی ، انصافا شما اگر نتونید این سوالای حفظی رو جواب بدید تا اندازه ای ،خوب من متعجب میشم که چطور میرین این همه قشنگ مسائل محاسباتی رو حل میکنین ، آخه من به وضوح میبینم که دارین از همین مطالب حفظی کمک میگیرین .

Hesaby
02-14-2013, 12:01 AM
آزاد بودن و نبودن آب فرقی ایجاد نمی کنه حتی پوسته ی جامد هم بالا میاد چه برسه به آب!
الان پاسخنامه رو گرفتم زده بود2!

Amir Shayan Nejati
02-14-2013, 12:17 AM
سوال جزرومد که 2میشه معلومه دیگه.....توشمال گفته...خانم المپیادنجوم راست میگن دیگه....

COLDFIRE
02-14-2013, 12:24 AM
من 25 بدست اوردم . خودم سوال اختر که دو ستاره داده بود یکیش قرمز یکی ابی و یکی 10 برابر جرم دیگری مشکل دارم . من جواب رو دقیق در نیاوردم ولی تقریبا 150 میلیون شد. درسته؟ یا گزینه 15 میلیون؟
منم 25 آوردم...درسته احتمالا...
من سوال قرمز آبی رو 1.5 میلیارد یا همون 1500 میلیون آوردم ولی با چن نفر که چک کردم اکثرا آورده بودن 150...
فعلا از 26 تا 2 تا غلط دارم !
آسون ترین سوالو غلط زدم... همونو که گفته بود گرانش زمین به ماه چند برابر خورشید به ماه هست !!!(فاصله ماه رو اشتباه نوشتم !)
یعنی فک نکنم کسی جز من اینو غلط زده باشه !

مهدی ناصری
02-14-2013, 12:28 AM
سوال جزر و مد فکر می کنم گزینه ای که در مورد سواحل شمالی ایران بود صحیحه.
جزر و مد معمولا تو اقیانوس ها قابل مشاهده هست اما در مورد دریاچه خزر هم صدق می کنه.

من کلا 16 تا رو زدم، چون سال اولی بودم شانسم رو در حد صفر می دیدم فکر می کردم محاسباتی ها بیشتر از این باشن، اما خوشبختانه سوالات حفظی و مخصوصا ابزار شناسی داشت!
اما متاسفانه رصد خیلی کم سوال داشت.
کلا این طراحا غیر قابل پیش بینی هستن من آمار سوالات سال های پیش رو دیدم فکر نمی کردم به این سبک سوال بدن.

Astronomy
02-14-2013, 12:30 AM
آسون ترین سوالو غلط زدم... همونو که گفته بود گرانش زمین به ماه چند برابر خورشید به ماه هست !!!(فاصله ماه رو اشتباه نوشتم !)
این که خوبه من اون سوال انواع کهکشان ها، دست چپ و راستم رو قاطی کردم اشتباه زدم :)) از چپ به راست و از راست به چپ رو قاطی کردم :دی

یکی نیس بهم بگه تو که دست چپ و راستت رو تشخیص نمیدی میای المپیاد امتحان میدی؟ :))

المپیاد نجوم
02-14-2013, 12:50 AM
ببینید من کد برگم فرق داره ولی با استدلال هایی که برای این سوال کردم به نظرم جواب درست همونه که میگه به عرض ربطی نداره.چون اگه یادتون باشه یک شکل معروفی داره این جزر و مد که مثل تخم مرغه چون یه جا نیروی کشندی زیادتر بوده یه جا کمتر.توی استوا بیشتر و قطب ها کمتر.
گرچه دریاچه ی خزرم واقعا داره این حالتو ولی خوب دریای آزاد خیلی بیشتره.اون طوری باشه پوسته ی سنگیو اینارم باید بگیم.
پس منطقیه که بهترین جوابو انتخاب کنیم که به نظرمن منطقی ترینش همونه که به عرض میگه وابسته نیس که واقعا وابستس!

Hooman_G
02-14-2013, 12:52 AM
منم 25 آوردم...درسته احتمالا...
من سوال قرمز آبی رو 1.5 میلیارد یا همون 1500 میلیون آوردم ولی با چن نفر که چک کردم اکثرا آورده بودن 150...
فعلا از 26 تا 2 تا غلط دارم !
اره ولی پاسخ نامه ی رده ب زده 15 نمی دونم چرا! 2 تا از 26 تا که خیلی عالیه درصد خوبی می شی.

Pale_Rider
02-14-2013, 12:53 AM
می دونید چیه آخه وقتی یه جایی بالا میاد باید طرف دیگه بره پایین ، آخه حجم بین مولکول ها که زیاد نمی شه ! به نظر من به عرض جغرافیایی ربط داره چون مدار ماه کمی مایله (حدود 5 درجه )

المپیاد نجوم
02-14-2013, 01:04 AM
و یک چیز دیگه.ا.نسوال عمر ستاره ها.اگه درست یادم باشه 15 میلیون سال بود چون ضرایب توی نوشتن نسبت می رفت و فقط جرم ها نسبتشون مهم بود که من حساب کرده بودم شده بود دقیقا 15 میلیون سال !
و یه پیشنهادی دارم.الان پیگیر جوابو اینا نباشین تا یه پاسخنامه ی معتبر بیاد که راحت چک کنین.این طوری کمتر اذیت میشین!
این یه تجربس که من پارسال به دست آوردم.خیلیییییییییییییییی ییییا بعد امتحان میان می گن عالی بود و یه سری جوابای خودشونو با اطمینان اعلام می کنن و میگن اینو فلانی گفته و استرس شدید ایجاد می کنن.ولی شماها باید برای مرحله دو بخونین نه استرس بکشین.من که از فردا شروع می کنم.
باورتون نمیشه ولی بعد مرحله دو یکی می گفت ما از یه شهرستانی هستیم که 10 نفر از 6 سوال بالای 5 سوال درست نوشتیم.اصلا از شهرستانی 10 نفر نبود و این که کف روی 2.5 سوال بود و خیلی از قبولیا همون مایه نمره اورده بودن.
بد تر از اون خود مرحله 1 بود که یکی می گفت از بس آسسون بود که کف میاد رو 60 درصد(به خدا راس میگم)من از استرس می خواستم بالا بیارم.اما حالا عاقل شدم و به شما هم
پیشنهاد می کنم عاقل باشید.مطمئن باشین کف اون قدرا عوض نمیشه.و بدونین خیلیا دارن جو میدن.اون خفنا که درصداشونم کلی خوبه خودمم می شناسم الان ساکتن و می خوان مرحله 2شروع کنن.
کلا دیگه بی خیال این بحثا شینو آروم برین زندگیتونو کنین.می دونم سخته ولی واجبه !!!

behnood
02-14-2013, 01:39 AM
دوستان جواب های رده ب علامه حلی با کمیته ی طراحی سوال چک شد همش درسته سه تا اشتباه توشون بود که تصحیح شد , رده ب حلی دیگه الکی که نیست ، رفیقای من ( البته اگه اونا قابل بدونن ما رو ) سوالا رو حل کردن دیگه . D:
البته من هنوز هم تو سوال یک کد ۱ شک دارم ، تا اونجا که من میدونم دلیل پخش شدن نور ستاره تو عکاسی اشباع شدن پیکسل (‌پر شدن چاه های کوانتمی) است ولی طراح اون سوال گفته چون برای چشم پراش بیشتر اثر داره گزینه پراش درست تره !!!!!!!! ;)

shariatzadeh
02-14-2013, 02:05 AM
عزیزم این که جواب هاشون با کمیته چک شده همه اش قصه است .
من خودم اونجا درس میدم
نه با کمیته چک شده نه با هیچ جای دیگه
الان یه پاسخنامه برات میزارم صفا کنی .
منتظر باش

shariatzadeh
02-14-2013, 08:18 AM
و اما ...
پس از تلاش شبانه روزی پاسخنامه آماده شد .
تقدیم به شما

http://up.avastarco.com/images/x50rbjd7o3m7hhdwz5.jpg (http://up.avastarco.com/)

دانلود پاسخنامه (http://s2.picofile.com/file/7656841177/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87_% D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D8%AD%DB%8C_%D9%85%D8%B1%D 8%AD%D9%84%D9%87_%D8%A7%D9%88%D9%84_%D9%86%D8%AE%D 9%85%DB%8C%D9%86_%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8 %A7%D8%AF_%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85.pdf.html)

shayan.zandi
02-14-2013, 10:49 AM
و اما ...
تقدیم به شما

http://up.avastarco.com/images/x50rbjd7o3m7hhdwz5.jpg (http://up.avastarco.com/)

دانلود پاسخنامه (http://s2.picofile.com/file/7656841177/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87_% D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D8%AD%DB%8C_%D9%85%D8%B1%D 8%AD%D9%84%D9%87_%D8%A7%D9%88%D9%84_%D9%86%D8%AE%D 9%85%DB%8C%D9%86_%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%BE%DB%8C%D8 %A7%D8%AF_%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85.pdf.html)
ببخشید شما نظری درباره کف قبولی ندارید؟؟

maede1
02-14-2013, 11:23 AM
یِسسسسسسسسسس!!! 43% یعنی واسه من عالیییییی!!!:دی

Hooman_G
02-14-2013, 11:34 AM
من از جلسه المپیاد ریاضی اومدم, ریاضیش بیشتر شبیه نجوم بود. یعنی به روش محاسبات نجومی بیش ترش در می اومد , بریم تغییرالمپیاد بدیم http://forum.avastarco.com/forum/images/smilies/have%20a%20nice%20day.png.

ali493
02-14-2013, 11:35 AM
با سلام تو سوال 9گفته چه قدر باشه که رد ستاره ها دیده نشه اما باتوجه به پاسخنامه شماگزینه 3جواب است درحالی که باتوجه به محاسبات خودتون در این شرایط دیده می شه حلا فکرنمی کنین جوابتو غلطه....

Sky_Watcher
02-14-2013, 11:35 AM
لطفا پاسخ کد دو رو سریعتر بزارین!!!
کف نمره به نظرتون چنده؟
زیر 8 میشه؟

mpsniper
02-14-2013, 11:49 AM
و اما ...
تقدیم به شما

من ادوب ندارم ترافیکم هم تموم شده لطفا کلید ها رو روی سایت بذارین از شما واقعا ممنون میشم

kimiya-gh
02-14-2013, 12:40 PM
سلام
در کل المپیاد خوبی بود

Negin_GH
02-14-2013, 01:01 PM
سلام.
من که امسال تجربه اولم بود.تو راه تصمیم گرفتیم هیچی نزنم.این جوری سنگینترم:))ولی سوالا رو که دیدم چند تاییشو بلد بودم. فک نکنم درصدم منفی شه:whoow:
به هر حال تجربه خوبی بود و فک کنم واسه سال بعد دیگه استرس نداشته باشم.
امیدوارم همه با هم قبول شید:)
من که نمیشم:پی

behnood
02-14-2013, 01:07 PM
با سلام تو سوال 9گفته چه قدر باشه که رد ستاره ها دیده نشه اما باتوجه به پاسخنامه شماگزینه 3جواب است درحالی که باتوجه به محاسبات خودتون در این شرایط دیده می شه حلا فکرنمی کنین جوابتو غلطه....

این سوال یه فرومول ساده داره که ما تو عکاسی ازون استفاده می کنیم دقیق نیست ولی برا من که جواب داد و درست زدم ( طبق پاسخنامه رده بـــــــــ ) .

(Tmax = 1000/(F*cos meyl

mahdad_haghighi
02-14-2013, 02:23 PM
سلام بر دوستان گرامی

من با هر دو پاسخنامه چک کردم . با پاسخ نامه آوا استار حدود 35 درصد می زنم ولی با پاسخ نامه رده ب حدود 31 درصد میشه نمرم . در هر حال مهم امسال برام قبولی بود که امیدوارم برای خودم و تمام دوستای عزیز آوایی اتفاق بیفته ;)

shariatzadeh
02-14-2013, 03:11 PM

ما می دونیم که اگر به اندازه ای که گفته شده زمان بگذره ، ستاره های روی استوا به مقداری جابه جا می شن که توی عکس دیده نمیشه . حالا اگر مقدار جا به جایی بقیه ستاره ها هم همونقدر باشه ، توی عکس دیده نمیشن.
ما مدت زمانی رو حساب می کنیم که رد ستاره ها به اندازه رد ستاره روی استوای سماوی باشه.

COLDFIRE
02-14-2013, 03:45 PM
ما می دونیم که اگر به اندازه ای که گفته شده زمان بگذره ، ستاره های روی استوا به مقداری جابه جا می شن که توی عکس دیده نمیشه . حالا اگر مقدار جا به جایی بقیه ستاره ها هم همونقدر باشه ، توی عکس دیده نمیشن.
ما مدت زمانی رو حساب می کنیم که رد ستاره ها به اندازه رد ستاره روی استوای سماوی باشه.
من یکم با این سوال مشکل دارم...
چون ممکن هست یک نفر اینجوری فکر کنه که یک ستاره ی فرضا کم نور، اگه نزدیک قطب شمال سماوی باشه برای مثال اگه 30 ثانیه نوردهی بشه پررنگ تر می‌افته(چون با ccd داره کار میشه و ستاره ای که میل بشتری داره در طول یک مدت زمان خاص مکانش کمتر تغییر میکنه و عکسش پرنورتر میشه) و پس بنابراین دیده میشه... شاید اصلا به ردش بستگی نداشته باشه و اتفاقا واسه ی اون ستاره ای که میل بیشتری داره نیاز به نورگیری کمتری باشه...

Moris75
02-14-2013, 04:21 PM
منم به احتمال زیاد مثل پارسال قبول میشم فکر کنم برسی دیگه بسه دوستانی که قبول میشن شروع کنن به مرحله دو خوندن بقیه دوستان هم که قبول نمی شن انشا... سال بعد موفق باشید:)
بنظرم بهتره برگردیم به تایپیک دوره نهم از اساتید گرامی هم خواهش می کنم برای مرحله ما رو راهنمایی کنند ممنون:)

shariatzadeh
02-14-2013, 04:26 PM
شاید اصلا به ردش بستگی نداشته باشه و اتفاقا واسه ی اون ستاره ای که میل بیشتری داره نیاز به نورگیری کمتری باشه...

یعنی چی به ردش بستگی نداشته باشه؟؟؟
سوال گفته رد ستاره رو نمی بینیم !!! آخرش هم گفته می خواهیم رد ستاره رو ببینیم .
نگفته که ستاره رو کلا نمی بینیم یا ستاره توی این مدت زمان نوردهی دیده می شه . فقط رد ستاره توی سوال ذکر شده .
رد ستاره هم از روی مقدار جابه جاییش توی آسمون به دست میاد . حالا اگر ستاره پر نور باشه ، ضخامت رد بیشتر میشه ، طولش فرقی نمی کنه .

پیمان اکبرنیا
02-14-2013, 04:28 PM
من اول از مدیران عزیز و دوست عزیزی که در تهیه پاسخ نامه زحمت کشیدند بسیار تشکر می کنم :)

بعدش هم بگم که بعضی از سوالها توش شک هست و ممکنه جوابهای این پاسخنامه با پاسخنامه دیگر فرق داشته باشه! هنوز در 8 دوره قبلی سوالاتی هست که من جوابش را نمیدونم یا معتقدم سوال غلط طرح شده. حالا یا صورت سوال ایهام داره و یا ممکنه 2 گزینه بتوانند همزمان جواب باشند... پس سر یکی دوتا تست چونه نزنید و ازشون بگذرید. مهمتر تر از جواب سوال، تحلیلی است که پشت جواب وجود داره :) خود من بعضی وقتها یک سوال را یک بار یک جور جواب دادم و دفعه بعد جور دیگر. توی درس دادنم هم اشتباه زیاد داشتم بالاخره آدم که همه چیز دان و همه فن حریف نیست :) همه جایزالخطا هستیم ;)

کلا چند تا سوال ارزش ناراحتی و جر و بحث نداره :) اینجا بحثها کاملا منطقی و علمی باشه و از احساساتی شدن و جبهه گرفتن خودداری کنید.

ممنون ازتون

فکر می کنم اعضای زیادی امسال قبول بشوند :)

shariatzadeh
02-14-2013, 05:28 PM
دوستان من یه توضیحی درباره سوال 27 بدم خدمتتون
ببینید در محاسبه فشار تابشی ناشی از بازتاب ، باید توجه کنید که نیروی وارده عمود بر سطح است . اما در فشار تابشی ناشی از جذب این نیرو در راستای تابش نور قرار دارد .
حال در این سوال ، نیروی فشار تابشی ناشی از بازتاب را در نظر بگیرید . چون مولفه ها عمودی نیروی فشار تابشی در بالا و پایین مخروط یکدیگر را خنثی می کنند ، باید نیروی فشار تابشی ناشی از بازتاب را در کسینوس زاویه بین نیرو و خط عمود ضرب کنیم (به پاسخنامه مراجعه کنید) .
اما نیروی فشار تابشی ناشی از جذب در راستای تابش است . یعنی فقط در راستای افقی عمل می کند و مولفه عمودی ندارد .
اگر نکته ای که درباره خنثی شدن مولفه های عمودی فشار تابشی ناشی از بازتاب را در نظر نگیرید جواب کسینوس منفی یک 0.7 می شود. اما جواب کسینوس منفی یک 0.3 است .

ali zeynali
02-14-2013, 05:37 PM
درشت دیده شدن بدلیل پراشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وا!!!!!!!!

پیمان اکبرنیا
02-14-2013, 05:51 PM
من یک توضیح در مورد سوال 1 دارم:

درشت دیده شدن ستاره ها هم به دلیل پراش هست و هم به دلیل اشباع شدن پیکسل ها! به نظرم هر دو میتونه درست باشه فقط پراش همیشه هست (در همه حالات) ولی اشباع پیکسلها گاهی اوقات رخ میده! حالا خودتون فکر کنید ببینید پاسخ چی میشه! :)

Sky_Watcher
02-14-2013, 06:13 PM
جواب سوال 35 (آخرین سوال) تو کد 2 چی میشه؟
این میشه؟ (( درباره ی عمر ستاره هایی که از رشته ی اصلی خارج میشوند چیزی نمیتوان گفت))

erfan bayat
02-14-2013, 06:32 PM
جواب سوال 35 (آخرین سوال) تو کد 2 چی میشه؟
این میشه؟ (( درباره ی عمر ستاره هایی که از رشته ی اصلی خارج میشوند چیزی نمیتوان گفت))
اره همین میشه

ali493
02-14-2013, 06:38 PM
کسی فکر میکنه من با 3 درصد قبول شم

Sky_Watcher
02-14-2013, 07:03 PM
خواهشا یه پاسخ نامه واسه ما کد دویی ها بزارین!!!
جواب سوال 13 هم این میشه؟(( عکس برداری طولانی مدت به وسیله ی تلسکوپ از مرکز بارش))
جواب سوال 23 هم این میشه؟(( خوشه های کروی در کهکشان راه شیری عمدتا در قرص کهکشان توزیع شده اند))

ببخشید دیگه چون کد 2 بودم مجبور شدم اینطوری جواب بخوام!!

SSgumS
02-14-2013, 07:17 PM
جواب سوال 13 هم این میشه؟(( عکس برداری طولانی مدت به وسیله ی تلسکوپ از مرکز بارش))
جواب سوال 23 هم این میشه؟(( خوشه های کروی در کهکشان راه شیری عمدتا در قرص کهکشان توزیع شده اند))

سلام
خب دوست من یه دونه برگه کد 1 دانلود کن بعدش کنارش از پاسخنامه کد 1 استفاده کن تا بدونی گزینه ای که تو پاسخنامه داده دقیقا متنش چیه که با برگه کد 2 خودت مطابقتش بدی.

برگه سوال کد 1 (http://www.irschool.net/olympiad/images/soalat/astronomy-olympiad-1-9.pdf)

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
منظورتون رو توی پست 102 نفهمیدم. جواب نهایی منظورتون چیه؟ من خودم کد 2 بودم بعد اومدم پرسشنامه کد 1 و پاسخنامه رو بازکردم بعد مثلا نوشته بود یه سوال رو "سوال 22 گزینه 2 صحیح است" میرفتم اون سوال رو توی پرسشنامه کد 1 میدیدم بعد میخوندم ببینم متن اون "گزینه 2 برای سوال 22" چیه بعد میومدم 22 ه خودم رو میدیدم ببینم همون رو زدم یا نه

Sky_Watcher
02-14-2013, 07:21 PM
بعضی از سوالا فقط جواب نهایی دارن
واسه همین میگم
راستی 30 درصد تو این مرحله بزنیم قبولیم؟

shariatzadeh
02-14-2013, 07:40 PM

این جواب هایی که در پایین میزارم ، جواب کد 2 با توجه به پاسخنامه تشریحی خودمون هست .

1- 2
2- 3
3- 4
4- 3
5- 3
6- 2
7- 1
8- 3
9- 4
10- 2
11- 1
12- 2
13- 3
14- 1
15- 1
16- 2
17- 4
18- 3
19- 3
20- 2
21- 2
22- 2
23- 2
24- 2
25- 4
26- 2
27- 2
28- 3
29- 1
30- 3
31- 4
32- 3
33- 3
34- 2
35- 4

Sky_Watcher
02-14-2013, 07:47 PM
30 درصد تونستم بزنم!!!
به نظرتون قبولم؟

Sky_Watcher
02-14-2013, 07:50 PM
سلام
خب دوست من یه دونه برگه کد 1 دانلود کن بعدش کنارش از پاسخنامه کد 1 استفاده کن تا بدونی گزینه ای که تو پاسخنامه داده دقیقا متنش چیه که با برگه کد 2 خودت مطابقتش بدی.

برگه سوال کد 1 (http://www.irschool.net/olympiad/images/soalat/astronomy-olympiad-1-9.pdf)

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
منظورتون رو توی پست 102 نفهمیدم. جواب نهایی منظورتون چیه؟ من خودم کد 2 بودم بعد اومدم پرسشنامه کد 1 و پاسخنامه رو بازکردم بعد مثلا نوشته بود یه سوال رو "سوال 22 گزینه 2 صحیح است" میرفتم اون سوال رو توی پرسشنامه کد 1 میدیدم بعد میخوندم ببینم متن اون "گزینه 2 برای سوال 22" چیه بعد میومدم 22 ه خودم رو میدیدم ببینم همون رو زدم یا نه
خب این کار خیلی طولانیه!!!:39:
من زیاد حوصله طولانی شدن کار رو ندارم!!!:banghead:
در هر صورت ابهامام برطرف شد

مهدی ناصری
02-14-2013, 07:56 PM
یه سوال بنیادی دوستان نتایج آزمون کی میاد؟!
من 23 درصد زدم برای سال اول خوبه دیگه؟ البته فکر نمی کنم قبول بشم به نظرتون کف نمره چقدره؟

erfan bayat
02-14-2013, 08:17 PM
دوستان ببینید 20% به بالا از نظر من قبوله!
ولی خوب تا نتایج نیاد معلوم نمیشه!
ممکنه پایینتر باشه ولی بعید میدونم بالاتر باشه

Sky_Watcher
02-14-2013, 08:31 PM
امیدوارمون کردی آقای بیات!!!:دی

mohammad1375
02-14-2013, 08:32 PM
اين دوره 2 تا سوال نجوم کروی و یک سوال تلسکوپ راحت و یک سوال مکانیک تکراری داشت

Amir Shayan Nejati
02-14-2013, 09:15 PM
اين دوره 2 تا سوال نجوم کروی و یک سوال تلسکوپ راحت و یک سوال مکانیک تکراری داشت

مکانیک؟
دقیقاکجاش بود؟

starscream4002
02-14-2013, 10:04 PM
51.42857143 درصد زدم. همش هم به خاط زدن گزینه ی اشتباه نمرم رفته... یعنی مثلا جوابم تو گزینه ی 3 ولی من به علت نامعلومی گزینه ی 1 رو می زنم!!!

س.ا.

المپیاد نجوم
02-14-2013, 10:12 PM
دوست عزیز فقط شما از این کارا نمی کنی این کارا تا دلت بخواد من می کنم.البته به دلیل نامعلومی امسال یه بار اونم سوال درستمو که غلط کردم این اتفاق افتاد.منم خیلی وضعم بهتر نیست.منم احتمالا 62 درصد زدم!البته با این سوالایی که هر کلیدی یه چیز میگه خدا به خیر کنه.
راستی از کجا فهمیدی که اشتباهی زدی مگه برگه ی تصحیح شده تو دیدی؟؟؟؟

Mojtaba.M
02-14-2013, 10:33 PM
پاسخ نامه های دیگری هم درست شده که در تازه ترین آنها توسط آقایان امیر رضا ابری، محمد حسین الماسی، آتیلا پرو، کامبیز خالقی، آرش حواجه، سعید مذهب، احسان مهرجو تهیه شده و در سایت آیریسک قرار گرفته است :

ضمن عرض خسته نباشيد به دانش‌پژوهان گرامي، سرانجام آزمون مرحله‌ي اول المپياد نجوم و اخترفيزيك سال 1391 برگزار گرديد. برخلاف انتظارات آزمون بيشتر از آنچه از سرفصل‌هاي اخترفيزيك و مكانيك سماوي انتخاب شود شامل مطالب توصيفي و بعضا تحليلي بيشتري بود كه نشان از حركت باشگاه به سمت تحليلي كردن محتواي المپياد نجوم دارد؛ بنابراين طبيعي است كه با توجه به شرايط جديد اختلاف نظرهايي بر سر پاسخ برخي از سوالات وجود دارد كه در پاسخ‌نامه‌ي ارايه‌ي شده‌ي آيريسك نيز به آن اشاره شده است. به داوطلبين پيشنهاد مي‌شود ضمن توجه به راه حل‌هاي تشريحي مطرح شده و حل مجدد آزمون تمركز مطالعات خود را به بررسي تحليلي‌تر محتواهاي نجومي سوق دهند تا به اميد خدا با موفقيت آزمون مرحله‌ي دوم را نيز پشت سر بگذارند.

لینک دریافت پاسخ ها و سوالات نهمین دوره المپیاد نجوم و اختر فیزیک (http://www.irysc.com/download-file-284.html)

همانطور که در پاسخ نامه اومده بیشتر سوالات مشکوک هستند :دی یعنی اصلا معلوم نیست کدومش درسته ، کاره دیگه یه وقت شما حساب میکنید میشید 50% ، جواب میاد و قبول نشده اید .:دی

.............

پ.ن: بعضی از سوال ها رو حتما بخوانید در ابتدا یک گزینه رو زده اند ولی توی خود پاسخ تشریحی پاسخ چیز دیگری است .

sadaf sepehr
02-14-2013, 10:49 PM
آقا این چه المپیادی بود؟؟؟؟
من پارسال با دوهفته مطالعه 37%زدم امسال 13زدم و بدیهتا قبول نمیشم!!!
این چیهههههه؟

Atila Poro
02-14-2013, 11:05 PM

درشت دیده شدن ستاره ها هم به دلیل پراش هست و هم به دلیل اشباع شدن پیکسل ها! به نظرم هر دو میتونه درست باشه فقط پراش همیشه هست (در همه حالات) ولی اشباع پیکسلها گاهی اوقات رخ میده! حالا خودتون فکر کنید ببینید پاسخ چی میشه! :)

سلام. بله پیمان جان درسته. البته اشباع پیکسل ها وابسته به میزان نوردهی هست و قابل محاسبه. بنظرم این سوال دو گزینه ی صحیح دارد.

المپیاد نجوم
02-14-2013, 11:06 PM
سلام باشگاه کلیدو داد!

Amir Shayan Nejati
02-14-2013, 11:07 PM
دوستان خودباشگاه کلیدداده بریدسایتش هست....

Mojtaba.M
02-14-2013, 11:14 PM
جالبه سوال جاذبه رو چرا 2 درست نیست ؟

المپیاد نجوم
02-14-2013, 11:22 PM
ببین مشخصه.چون اگه یادت باشه یک شکل معروف داره این جزر و مد که آب توی استوا بیشتر میاد بالا چرا؟چون استوا به اندازه ی یک شعاع زمین به ماه نزدیک تره پس گرانش روش بیشتره پس این گزینه که به عرض وابسته نیس جوابه.
حالا طبق تعریف جزر و مد مال دریاهای آزاد و اقیانوسه هر بالا و پایین رفتنی اعم از جو و پوسته ی زمین و دریاچه تو این تعریف نمی گنجه و خیلی کمترم هست.

مهدی ناصری
02-14-2013, 11:47 PM
نمی دونم چجوریه ولی هم سوال یک و هم سوال جزر و مد دو تا گزینه صحیح دارن؛ تو سوال یک که ما همیشه تو عکاسی دلیل پر نور شدن ستاره ها رو اشباع پیکسل ها می دونستیم حالا پراش هم درست باشه میشه دو تا جواب!
اون سوال ماه هم به نظرم واقعا گزینه 2 غلط نیست، مگه تو دریاچه خزر جزر و مد نداریم؟
در پاسخنامه آقای پرو، الماسی، مهرجو و ... هم تو این دو سوال شک بود!

mpsniper
02-14-2013, 11:53 PM

آره تو پاسخنامه ی بچه های باشگاه هم نوشته شده بود که هر دو میتونه درست باشه ولی به نظر اونها گزینه 1(در مورد پراش نور) منطقی تره:69::69:

Navid MMM
02-15-2013, 12:00 AM
خب نمیدونم قبول میشم یا نه امیدوارم حرف آقای بیات درست باشه راجع به 20%...
بهر حال این امتحانم با وجود همه ی سختی ها و آسونی هاو مشکلاتش تموم شد...
کسایی که قبول میشن نوش جونشون....
کسایی هم که قبول نمیشن ناراحت نباشن بهآینده امید داشته باشید.....مهم علاقه به نجوم و اخترفیزیکه....اومدیم که یه چیزی یاد بگیریم نه این که هی خودمونو سرزنش کنیم که چرا قبول نشدیم و...
به هرحال به امید موفقیت همه.....

tina
02-15-2013, 11:21 AM
:frown:
خیلی نامردی بود سوالا ...اصلن مراعات سال اولیا رو نکرده بودن یه قدر نداده بودن دو تا کروی فقط داده بودن یعنی چی ؟:45: کلی هم حفظی داشت :20: ( البته اگه درست درس خونده بودم این جوری آزمون نمی دادم نصفش دینامیکی ای بود :22: )
آدم نمی تونه بگه رفته آزمون ساندیس خورده چون ساندیس هم ندادن :46:

erfan amidi
02-15-2013, 11:56 AM
سلام دوستان
الان از سر ازمون المپياد فيزيك اومدم 4 تا سوال در باره ي حركت سيارات داشت
10 تا 15 تا شم ميشد با مطالعه ي ايرودف و كلپنر جواب داد!!
در كل امتحان استانداردي بود
دعا كنيد قبول شم....
:yaeh%20am%20not%20d

Sky_Watcher
02-15-2013, 12:17 PM
کف نمره ی المپیاد نجوم پارسال چند بود؟
امسالم فک نکنم کف نمره اختلاف زیادی با سال قبل داشته باشه!!!!

arashgmn
02-15-2013, 12:30 PM
:frown:
آدم نمی تونه بگه رفته آزمون ساندیس خورده چون ساندیس هم ندادن :46:
من تا الان یا این که سوالا و تشریحی باشگاه رو دیده بودم ، حرفی نزدم . حتی وقتی با یکی از طلایی ها صحبت کردم و نظرشو شنیدم ، یاز هم گفتم سکوت کنم . اما در مقابل این یکی نمی تونم سکوت کنم !!!!

آخه یعنی چی چرا به ملت ساندیس نمی دید ؟! این انصافه ؟

:sFun_bangdesk::banghead:

واقعا باید در مقابل این ذلت قیام کرد ...

Hooman_G
02-15-2013, 01:12 PM
سوالایی که باید تو المپیاد نجوم می دادن تو فیزیک دادن! خیلی امتحان جالبی بود.

Amir Shayan Nejati
02-15-2013, 04:19 PM
من تا الان یا این که سوالا و تشریحی باشگاه رو دیده بودم ، حرفی نزدم . حتی وقتی با یکی از طلایی ها صحبت کردم و نظرشو شنیدم ، یاز هم گفتم سکوت کنم . اما در مقابل این یکی نمی تونم سکوت کنم !!!!

آخه یعنی چی چرا به ملت ساندیس نمی دید ؟! این انصافه ؟

:sFun_bangdesk::banghead:

واقعا باید در مقابل این ذلت قیام کرد ...

راست میگیناحواسم نبود...آقامکانیکوحذف میکنین که هیچ..سوالایی میدین که کلاباالمپیادفرق داره هیچ...آخه ساندیس وکیک چرانمیدین؟
اینقدربه دست این مسءولان حوزه نگاه کردم براساندیس چشام چپ شد...والا....

Moris75
02-15-2013, 04:20 PM
کف نمره ی المپیاد نجوم پارسال چند بود؟
امسالم فک نکنم کف نمره اختلاف زیادی با سال قبل داشته باشه!!!!

پارسال کف کمتر از 20% بود ولی امسال سوالات ساده بود ایده خاصی نمی خواست (این خیلی بده آدم میآد المپیاد که سوال جدید بزارن جلوش که ازش لذت ببره مثل المپیاد ریاضی و فیزیک امسال )فکر کنم کف تا 25% هم بالا بیاد.

راست میگیناحواسم نبود...آقامکانیکوحذف میکنین که هیچ..سوالایی میدین که کلاباالمپیادفرق داره هیچ...آخه ساندیس وکیک چرانمیدین؟
اینقدربه دست این مسءولان حوزه نگاه کردم براساندیس چشام چپ شد...والا....

به دوستان توصیه می کنم سوالات المپیاد فیزیکو حل کنن هم سوالات جالبه هم مکانیک سماوی و نجوم داره موفق باشین:)
راستی بازم ساندیس ندادن سر فیزیک از همه المپیادا طولانی تر بود امید به ساندیس داشتیم اما نشد یکی از دوستان من پیشدستی کرده بود سن ایچ پاکتی آورده بود ای بابا فعلن:)

Sky_Watcher
02-15-2013, 05:08 PM
پارسال کف کمتر از 20% بود ولی امسال سوالات ساده بود ایده خاصی نمی خواست (این خیلی بده آدم میآد المپیاد که سوال جدید بزارن جلوش که ازش لذت ببره مثل المپیاد ریاضی و فیزیک امسال )فکر کنم کف تا 25% هم بالا بیاد.
خدا کنه بالاتر از 25 نیاد چون من درصدم شده 26 !!!:63:
لب مرزما...:17::109:

Navid MMM
02-15-2013, 05:53 PM
آقا......... یه سری شایعات شنیدم مبنی بر این که کف امتحان رو تخمین زدند......
میگن 30% ....:109::109::109:
کسی هست که تایید کنه؟؟؟؟

erfan bayat
02-15-2013, 06:22 PM
آقا......... یه سری شایعات شنیدم مبنی بر این که کف امتحان رو تخمین زدند......
میگن 30% ....:109::109::109:
کسی هست که تایید کنه؟؟؟؟
نه درست نیست آخه الان خوده طراح سوالام نمیدونن کف چنده!
بعد یکی اومده میگه 30 % ؟!؟!؟
تا موقعی که نزدیکه جوابا نشه و جوابا نیاد کف معلوم نمیشه
از این شایعاتم نگید اینجا خواهشا!

maede1
02-15-2013, 07:06 PM
یِسسسسسسسسسس!!! 43% یعنی واسه من عالیییییی!!!:دی
یعنی یه تناسب سادرم بلد نیستم!39% بود اشتب کرده بودم!

Astronomy
02-15-2013, 07:23 PM
آقا المپیاد نجوم مکانیک سماوی نداشت بجاش تا دلتون بخواد تو المپیاد فیزیک مکانیک سماوی بود :|

من امروز چون جایی کار داشتم بعد از 1 ساعت از سر المپیاد فیزیک پا شدم!

تو همین 1 ساعت هم 9 تا تستی ها رو زدم (از 33 تا که 5-6 تا رو مطمئنم) و پاسخ کوتاه ها رو هم یکی رو حل کردم 6 تا دیگه رو شانسی زدم :دی (چون وقت نداشتم و نمره منفی هم نداشت!)

نسبت به اینکه فقط 1 ساعت سر جلسه بودم فکر میکنم خیلی بد ندادم! حالا نمیدونم قبول میشم یا نه! به نظرتون قبول میشم؟

starscream4002
02-15-2013, 09:08 PM
آقا المپیاد نجوم مکانیک سماوی نداشت بجاش تا دلتون بخواد تو المپیاد فیزیک مکانیک سماوی بود :|

من امروز چون جایی کار داشتم بعد از 1 ساعت از سر المپیاد فیزیک پا شدم!

تو همین 1 ساعت هم 9 تا تستی ها رو زدم (از 33 تا که 5-6 تا رو مطمئنم) و پاسخ کوتاه ها رو هم یکی رو حل کردم 6 تا دیگه رو شانسی زدم :دی (چون وقت نداشتم و نمره منفی هم نداشت!)

نسبت به اینکه فقط 1 ساعت سر جلسه بودم فکر میکنم خیلی بد ندادم! حالا نمیدونم قبول میشم یا نه! به نظرتون قبول میشم؟

این سال حتی تو المپیاد ریاضی هم سوال نجومی داده بودن!

س.ا.

starscream4002
02-15-2013, 09:29 PM

به دوستان توصیه می کنم سوالات المپیاد فیزیکو حل کنن هم سوالات جالبه هم مکانیک سماوی و نجوم داره موفق باشین:)
راستی بازم ساندیس ندادن سر فیزیک از همه المپیادا طولانی تر بود امید به ساندیس داشتیم اما نشد یکی از دوستان من پیشدستی کرده بود سن ایچ پاکتی آورده بود ای بابا فعلن:)

پارسال کف دقیقا 16% بود. یکی از دوستام با 15.94% قبول نشده بود ولی قبولی با 17% هم داشتیم.

س.ا.

مهدی ناصری
02-15-2013, 10:11 PM
انگار روی پاسخنامه باید با دستخط خودمون اسم می نوشتیم؛ من اصلا ندیدم و ننوشتم به نظرتون مشکلی پیش میاد؟
کار های عجیبی می کنن اینا!! حالا دستخط این وسط چه فرقی با همون اسم تایپی داره!

Amir Mohammad
02-15-2013, 10:38 PM
انگار روی پاسخنامه باید با دستخط خودمون اسم می نوشتیم؛ من اصلا ندیدم و ننوشتم به نظرتون مشکلی پیش میاد؟
کار های عجیبی می کنن اینا!! حالا دستخط این وسط چه فرقی با همون اسم تایپی داره!
پارسال هم باید بالای برگه رو امضا می کردی . یکی از دوستان من این بخشو ندید ولی در نهایت با نمره خوبی قبول شد. ولی امسال رو نمیدونم.

COLDFIRE
02-15-2013, 11:02 PM
مثل اینکه باید بریم المپیاد فیزیک!
اینقدری که این مکانیک و تابش داشت نجوم نداشت!!!
17 تا رو زدم 2 تا از تشریحی ها رو هم تونستم حل کنم...
واقعا جالبه...

Hooman_G
02-15-2013, 11:26 PM
انقد که ما نجومی ها فیزیک خوب دادیم , فیزیکیا خوب ندادن (منظورم بچه های دومه) بیچاره ها خیلی نا راضین. فک کنم امسال همگی هم دیگرو سر جلسه مرحله 2 فیزیک ببینیم جای نجوم. نفرات اولشونم نجومی میشن با این وضع.
سوالای ریاضی رو کی دیده؟ تو اونم یه سوال نجوم در مورد مساحت عرقچین بود.

Amir Shayan Nejati
02-16-2013, 12:45 AM
بابا به نظرم این بحثافایده ای نداره....هرسال هی همه میگن اینجوربوداونجوربودآخرشم هیچی نمیشه و یه سری قبول میشن وآخرشم 10تا طلا...یه سریاهم که لیاقتشونه با بی عدالتی حذف میشن.....حالا به جای این بحثا بشینید تلاشتونو برای مرحله دوکنید یا قبولی توسال سوم.درسته که سوالاچرت وپرت بودو آماتورابهتر ازالمپیادیا دادن و المپیادفیزیک یه عالمه سوال المپیادیه مکانیک آسمانی داشت... ولی بازم من اگه برگردم عقب همین المپیادوانتخاب میکنم و تاآخرش پای تصمیمم هستم....نذارید با عوض شدن نوع سوالا وتصمیمی که یه سری آدم که تخصصشون تواخترفیزیکه گرفتن تلاش شمابازم مثل امسال زیرسوال بره....چه بخوایم چه نخوایم کمیته به حرف ماکه گوش نمیده...شاید طلاها باهاشون صحبت کنن یه اثری داشته باشه ولی طلاها هم هرسال بعدیه مدت ساکت میشن و چیزی نمیگن(بلانسبت دوره ی 7 که خیلی طلاهای فعالی داشت ودمشون هم گرم)...
به هرحال به امیدقبولی همه....براماهم دعاکنید داریم میریم به یک جای خیلی دور....امیدوارم وقتی برگشتم همروخوشحال ببینم...

Sky_Watcher
02-17-2013, 07:30 PM
کسی اطلاعی راجع به کف بدست نیاورد؟

albertini
02-17-2013, 09:30 PM
ببخشيد توي اين چند روزه خبري درباره درصد قبولي اعلام شده يا نه ؟
اگر نحوه محاسبه اينجوريه كه يك درصدي رو به عنوان كف تعيين مي كنند خب بهتره از قبل اون درصد رو اعلام كنند تا بچه ها خودشون هم بتونن حساب كنن قبول شدن يا نه ؟
كسي خبري دراين مورد داره ؟

پیمان اکبرنیا
02-17-2013, 10:01 PM
سلام دوستان

معمولا درصدی از قبل به عنوان کف اعلام نمیشه :) بعد از تصحیح برگه ها و با توجه به درصدهای به دست آمده و تعدادی که برای شرکت در مرحله 2 در نظر دارند، قبولی ها را اعلام می کنند و بعد مشخص میشه کف اون سال چقدر بوده. معمولا اینطور بوده و بعیده که امسال بخواد تفاوتی داشته باشه.

erfan amidi
02-18-2013, 08:31 PM
واقا متاسفم!!
گفته بودن امسال سوالا روشون فكر شده و....
آره ديديم.....
خدا كنه سال بعد اين طور نباشه ماكه سال اول بوديم
شانس آوردم
راستي پاسخ نامه فيزيكم آماده است

dadoo
02-21-2013, 09:19 PM
dustan man ye soali daram!andaze setareha khareje jav fargh mikone!??!??!un parashe age jav nabud bazam mishod!??!na jedan unyeki gozinehe ham doros nabud?hala yesoal dge ye bande khodai ba 31% ghabul mishe benazaretun?:D

.................................................. .........

دوستان من یک سوالی دارم. اندازه ستاره خارج جو فرق میکنه؟ اون پراشه اگه جو نبود بازم میشد؟ نه جدا اون یکی گزینه ها هم درست نبود؟

حالا یک سوال دیگه یه بنده خدایی با 31 درصد قبول میشه به نظرتون؟ :دی

فارسی شده توسط مدیر

دوست گرامی لطفا از این پس فارسی بنویسید.

پیمان اکبرنیا
02-23-2013, 02:06 PM
dustan man ye soali daram!andaze setareha khareje jav fargh mikone!??!??!un parashe age jav nabud bazam mishod!??!na jedan unyeki gozinehe ham doros nabud?hala yesoal dge ye bande khodai ba 31% ghabul mishe benazaretun?:D

دوستان من یک سوالی دارم. اندازه ستاره خارج جو فرق میکنه؟ اون پراشه اگه جو نبود بازم میشد؟ نه جدا اون یکی گزینه ها هم درست نبود؟

حالا یک سوال دیگه یه بنده خدایی با 31 درصد قبول میشه به نظرتون؟ :دی

فارسی شده توسط مدیر

دوست گرامی لطفا از این پس فارسی بنویسید.

سلام دوست گرامی

بله پراش در بیرون از جو هم هست و به دلیل خود ابزار رصدی به وجود میاد :) این سوال 2 جواب درست میتونست داشته باشه ولی جواب درستتر همون گزینه پراش بود :)

بله به نظرم با 31 درصد حتما قبول میشه مگر اینکه اتفاق عجیب و غریبی پیش بیاد :)

albertini
02-24-2013, 10:53 PM
ببخشيد از دوستان تهراني يا كسايي كه با باشگاه در ارتباطند كسي ميدونه نتيجه مرحله 1 رو كي ميدن ؟

Astronomy
02-24-2013, 11:01 PM
ببخشيد از دوستان تهراني يا كسايي كه با باشگاه در ارتباطند كسي ميدونه نتيجه مرحله 1 رو كي ميدن ؟
توی اخبار 20:30 گفتن فیزیک رو 20 اسفند میگن! نجوم هم باید همون روزا باشه دیگه

Amir Shayan Nejati
02-24-2013, 11:12 PM

شمااصلا به خبرهای منتشرشده ازاینوراونور توجه نکنید چون معمولا همیشه اینجور که من میدونم باتاخیر اعلام میشه مثلا پارسال گفتن هفته آخراسفند ولی هفته دوم عیداعلام شد یاپیارسال شب عید اعلام کردن...امیدوارم امسال دیگه حداقل هفته آخراسفنداعلام بشه...

LGH
02-28-2013, 08:42 PM
درود!
کسی میدونه مرحله2 کی برگزار میشه؟؟

المپیاد نجوم
02-28-2013, 10:00 PM
سلام
به ما گفتن کمیته ها همگی تصمیمشون بر این شده که هفته ی اول اردیبهشت باشه.
فکر کنم کلا روی اردیبهشت برای درس نباید حساب باز کنیم.

Navid MMM
03-05-2013, 06:38 PM
سلام...
کسی سایت اعلام نتایج رو میدونه چیه؟