PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش و پاسخ فناوری فضایی

mh.noori
10-03-2010, 04:11 PM
با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به فناوری فضایی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و دوستان به جواب خود برسید.

موفق باشيد :)

mobi
10-04-2010, 11:38 AM
سوال جناب mh.noori:

یک اف تاپیک ناقابل :blank:

در جو زمین موتورهای جت و ملخلی با فشاری که به هوای پشت خودشون میارن باعث جلو رفتن خودشون میشن ، درسته ؟

در فضا فکر میکنم که موتورها درون سوز باشن ؟ اما برای حرکت چطور عمل میکنند ؟

کتاب نجوم به زبان ساده.چاپ جدید:have a nice day:

saiede
02-27-2011, 11:04 PM
سلام
كسي اطلاعات بيشتري در مورد سيستم هايي كه MSFC توليد ميكنه داره ؟ يا مقاله ؟

Marshall Space Flight Center) MSFC ) یکی از مراکز وابسته به سازمان فضایی ناسا هست كه كارش توسعه نرم‌افزارهای هوشمند ي هست که هدفشون تخمین کمّيت و کیفيت تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای حمل به فضاست .
كلي تو اينترنت گشت زدم چيزي پيدا نكردم :TT TT::TT TT:

Milad.n
02-28-2011, 11:06 AM
نام کامل این مرکز George C. Marshall Space Flight Center هست که به افتخار جورج مارشال افسر بازنشسته ی ارتش نامگذاری شده.این مرکز ساپورت نرم افزاری و پشتیبانی موشک های غیر نظامی ارتش آمریکارو به عهده داره که از وظیفش مشخصه که برمی گرده به موشک های فضا پیما.در این مرکز سیستم نرم افزاری تمام پرتابه های ناسا بررسی و طراحی میشه.آموزش فضانوردان جهت اعزام با پرتابه های ناسا نیز در این مرکز انجام میشه.از دیگر فعالیت های این مرکز همون طور که خودتون هم بیان کردید کنترل کمی و کیفی محموله های پرتابه هست.با توجه به این فعالیت ها مشخصه که یکی از بخش های مهم ناسا به شمار میره و به نظر من فعالیت این مرکز به مراتب سخت تر و مهم تر از بخش ساخت پرتابه هست.در سال های اخیر بیشترین فعالیت این مرکز به کنترل و به روز رسانی نرم افزار ها و مدیریت اطلاعات ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) اختصاص داشته. به طوری که تمام شبکه ی کامپیوتری ایستگاه فضایی بین المللی ، در آخرین سفر به این ایستگاه ، توسط MSFC تغییر پیدا کرد.

این اطلاعات دست و پا شکسته ای بود که من می دونستم !!

Setare KOchOlO
02-28-2011, 11:42 PM
سلام
كسي اطلاعات بيشتري در مورد سيستم هايي كه MSFC توليد ميكنه داره ؟ يا مقاله ؟

Marshall Space Flight Center) MSFC ) یکی از مراکز وابسته به سازمان فضایی ناسا هست كه كارش توسعه نرم‌افزارهای هوشمند ي هست که هدفشون تخمین کمّيت و کیفيت تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای حمل به فضاست .
كلي تو اينترنت گشت زدم چيزي پيدا نكردم :TT TT::TT TT:

سلام ...

ببين اگه انگيليسيت خوبه از اين سايتا استفاده كن :

http://www.nasa.gov/centers/marshall/home/index.html

http://www.nasa.gov/centers/marshall/home/index.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Marshall_Space_Flight_Center

اينم يه سايت فارسي: http://tama.mihanblog.com/page/21

http://www.myup.ir/images/87680645835537000950.jpg (http://www.myup.ir/)

Milad.n
03-07-2011, 01:46 PM
سلام
كسي اطلاعات بيشتري در مورد سيستم هايي كه msfc توليد ميكنه داره ؟ يا مقاله ؟

marshall space flight center) msfc ) یکی از مراکز وابسته به سازمان فضایی ناسا هست كه كارش توسعه نرم‌افزارهای هوشمند ي هست که هدفشون تخمین کمّيت و کیفيت تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای حمل به فضاست .
كلي تو اينترنت گشت زدم چيزي پيدا نكردم :tt tt::tt tt:
ببخشید که دیر پاسخ دادم.
من این مطالب رو از استاد کوانتومم شنیدم ، البته یه سری اطلاعات تاریخی دیگه هم بود که فکر نمی کنم به کاری بیاد(مثل شروع این فعالیت و اولین کارکنان این مرکز و ...)

Hooman
04-20-2011, 04:19 PM
من داشتم تو اخبار چرخ میزدم که دیدم که سفینه sts-134 قراره هستش که عکس یا تصویر هر فردی رو که در سایت ناسا اعلام میکنید رو به فضا بفرسته.هدف از این کار چیه؟ایا یک همچنین پروژه ای که به انجام رسوندن اون میلیون ها دلار خرج داره فقط به خاطر حمل عکس های ماست یا هدف دیگه ای هم هست؟
هرکسی اطلاعاتی داره قرار بده.

stargazer
04-20-2011, 10:13 PM
گمون نکنم فقط کارش حمل عکس ما باشه. احتمالا ماموریتی داره که اینم کنارشه و عکسها رو همراهش میفرستن. یادم میاد یبارم صدا و پیغام زمینیا رو همراه یکی از ماموریتهای فضایی کردن (دقیق یادم نیس چی بود و چطور) و یه پیغام فارسیم توش بود روی یه دیسکت ضبط شده بود. درسته؟

امین
10-03-2011, 02:12 PM
حرکت جالبیه. این همه مردم کارای عجیب غریب می کنن. حالا این هم جالبه، بعدا خاطره میشه

only orion
10-03-2011, 05:44 PM
sts-134 مربوط به پرواز شاتل هاست که الان بازنشست شدند.این پرواز فکر کنم اواخر بهار انجام شد.
من چیزی در این مورد نشنیدم ولی اگر هم چنین کاری انجام شده باشه در کنار کارهای دیگر بوده.با این شاتل 7 نفر رفتند فضا به همراه تجهیزات لازم برای ایستگاه.
ویجر ها تعدادی عکس و پیغام های صوتی و همچنین چند تا آهنگ معروف رو با حودشون حمل می کنند تا اگر روزی فضایی ها این فضاپیماها رو پیدا کردند اندکی با فرهنگ زمینیان آشنا بشن.پیشنهاد می کنم در مجله ی نجوم 210 رو مطالعه کنید.اطلاعات خوبی در این مورد داره.

Amin-Mehraji
10-03-2011, 05:58 PM
البته این کار چندان هم تعجب برانگیز نیست . ناسا در سال 1386 نیز یکبار این کار رو البته به شکل دیگری انجام داد . در اون پروژه هر کسی که می خواست اسم خودش رو در محلی که در سایت خود ناسا قرار داده شده بود می نوشت و قرار بود که اسامی افراد ثبت نام کرده به ماه فرستاده بشه . من خودم هم یکی از اوناهایی بودم که ثبت نام کردم . ( الان هم اسمم رو ماهه !:thumbsup:)

پیمان اکبرنیا
10-03-2011, 07:48 PM
بله خوب لزوما عکسها یا اسمها را به صورت چاپ شده نمی فرستند. معمولا به صورت الکترونیک هست و یه جورایی حرکتی نمادین محسوب میشه. در فضاپیمای سپیده دم هم در یک تراشه الکترونیک اسم چند صد هزار نفر که در سایت این پروژه نام نویسی کرده بودند را فرستادند. به نظر من برای بسیاری از افراد کار جالبی هست و این که بدونن اسم یا عکسشون به فضا رفته را دوست دارند.

m.aryayi
10-30-2011, 09:58 PM
شنيدم كه در iss زمين كروي ديده ميشه ... ( ‌iss با حروف بزرگ مي نويسم بعد دخيره رو مي زنم حروف خودشون كوچيك ميشه!!)
سوال اينه : از چه ارتفاعي (بازه) به بعد مغز (چشم) مي تونه كروي بودن زمين رو درك كنه؟

Mehrnoosh
01-09-2012, 02:39 PM
راستش متوجه منظورتون نمیشم.

نیروی گرانش را نمی توان حذف کرد. شاید منظورتون سقوط آزاد باشه که در اون انسان به دلیل این که با شتاب گرانش سقوط میکنه، حس میکنه که بی وزنه.(مثل سقوط آزاد آدم توی آسانسور یا توی هواپیما)

و نکته دیگه این که خلا هیچ ارتباطی با گرانش نداره به طور مستقیم. یعنی میتونه در جایی خلا ایجاد بشه و گرانش هم باشه. خلا به جایی میگن که فشار گاز بسیار کم باشه.

اگر بخوایم در داخل یک محیط گرانش را خنثی کنیم مثل محیطی که برای تمرین فضانوردان هست باید چه کنیم؟

مسعود فرح بخش
01-09-2012, 02:50 PM
اگر بخوایم در داخل یک محیط گرانش را خنثی کنیم مثل محیطی که برای تمرین فضانوردان هست باید چه کنیم؟
سلام ، فکر کنم اینجا کامل بتونید جوابتون رو بگیرید:thumbsup:
http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?817-%D8%A8%D9%8A-%D9%88%D8%B2%D9%86%D9%8A-%D8%A7%D8%AC%D8%B3%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B2%D9%85%D9%8A%D9%86-%28-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%A2%D8%B0%D8%B1%29

پیمان اکبرنیا
01-09-2012, 04:53 PM

سلام دوباره

در زمین فضانوردان داخل استخر آب تمرین می کنند و به کمک نیروی شناوری، وزنشون به صورت ظاهری کم میشه و به گونه ای شبیه شرایط بی وزنی هست. یکی دیگه از تمرینات هم سقوط آزاد با یک هواپیمای مخصوص هست که میتونند به مدت کوتاهی در حد 1 دقیقه بی وزنی را در کابین فضاپیما تجربه کنند. راه دیگری وجود نداره به صورت عملی.

Mehrnoosh
01-09-2012, 06:36 PM
سلام دوباره

در زمین فضانوردان داخل استخر آب تمرین می کنند و به کمک نیروی شناوری، وزنشون به صورت ظاهری کم میشه و به گونه ای شبیه شرایط بی وزنی هست. یکی دیگه از تمرینات هم سقوط آزاد با یک هواپیمای مخصوص هست که میتونند به مدت کوتاهی در حد 1 دقیقه بی وزنی را در کابین فضاپیما تجربه کنند. راه دیگری وجود نداره به صورت عملی.
پس اگر بخواهیم توی یک محیط 1*1 متر گرانش رو خنثی کنیم با نیروی ارشمیدسی امکان پذیره! ایجاد این نیرو صرفا با یک استخر آب امکان پذیره؟

پیمان اکبرنیا
01-09-2012, 07:06 PM
پس اگر بخواهیم توی یک محیط 1*1 متر گرانش رو خنثی کنیم با نیروی ارشمیدسی امکان پذیره! ایجاد این نیرو صرفا با یک استخر آب امکان پذیره؟

بله اگر جسمی که داخل آب باشه، چگالیش برابر چگالی آب باشه، توی آب معلق میشه و شرایط شبیه بی وزنی میشه. دقت کنید که فقط شبیه بی وزنی میشه ها! به دلیل این که وقتی در یک مایع غوطه ور هستید، اگر حرکت کنید، اصطکاک آب باعث میشه یک نیروی مقاوم در برابرتون ایجاد بشه که در فضا اینجوری نیست.

در ضمن، چون اندامها، تحت تاثیر گرانش قرار دارند، شما حس معلق بودن ندارید. ولی در فضا اینطور نیست و حس جهت یابی از بین میره. کسانی که اولین بار به فضا می روند، به دلیل معلق شدن مایع داخل گوش، ممکنه تا چند مدت حالت گیجی و تهوع داشته باشند ولی در آب اینطور نیست.

x11416
02-28-2012, 08:21 PM
تلسکوپ های فضایی با توجه به سرعت بالایی که در مدار خود دارند چطور می توانند عکس هایی با کیفیت بالا از اعماق فضا بگیرند؟
منظورم اینه که آیا سرعت بالا و جابه جایی از جایی به جای دیگه اجازه عکس برداری را به تلسکوپ میدهد؟ آیا تکنولوژی خاصی دارند؟
البته سوالم شاید خیلی تخصصی باشه که باید از خود سازندگانش پرسید!

smhm
02-29-2012, 02:01 PM
با توجه به فواصل دور ستارگان، جابجایی تلسکوپ فضایی هرچقدر هم زیاد باشد تأثیری در جهت ستارگان نخواهد داشت. بنابراین با یک دستگاه ژیروسکوپ ساده به راحتی می توان تلسکوپ را برای مدتها به یک نقطه ثابت در آسمان نشانه گرفت.

پیمان اکبرنیا
02-29-2012, 02:08 PM
تلسکوپ های فضایی با توجه به سرعت بالایی که در مدار خود دارند چطور می توانند عکس هایی با کیفیت بالا از اعماق فضا بگیرند؟
منظورم اینه که آیا سرعت بالا و جابه جایی از جایی به جای دیگه اجازه عکس برداری را به تلسکوپ میدهد؟ آیا تکنولوژی خاصی دارند؟

سرعت بالایی دارند ولی سرعتشون لزوما ربطی به حفظ جهتگیریشون نداره! فقط کافیه جهتشون در یک راستا باقی بمونه. مثلا زمین را در نظر بگیرید که داره به سرعت در فضا حرکت میکنه(دور خورشید میچرخه و حتی خود خورشید هم در حال حرکت است). خب آیا این باعث میشه که با تلسکوپهای روی زمین نتوان آسمان را رصد کرد؟ مسلما جواب اینه که نه. میشه رصد کرد.

پس بدون نیاز به انرژی زیاد میتوان جهت تلسکوپ را در فضا ثابت نگه داشت. البته اگر بخواد دقت کار بالا باشد باید از وسایلی به نام ژیروسکوپ استفاده کنیم که جهت را از طریق یک مکانیزم مکانیکی و الکترونیکی ثابت نگه می دارند.

پی نوشت: باز هم جوابها همزمان شد ;)

space
02-29-2012, 07:51 PM
برای ماهواره ها،فضا پیما ها و وسایلی که در فضا قرار داده میشه محور مختصات رو چی تعریف می کنن؟

پیمان اکبرنیا
03-01-2012, 02:17 AM
برای ماهواره ها،فضا پیما ها و وسایلی که در فضا قرار داده میشه محور مختصات رو چی تعریف می کنن؟

بستگی به قرار داد ممکنه مختلف باشه، شاید مثلا یکی راستای z دستگاه را در جهت محور دوران زمین بگیره. شاید برای بعضی از ماهواره ها خط عمود بر صفحه مداری زمین معیار باشه. بستگی به کاربرد در اون مسئله داره. ممکنه برای یک ماهواره هم از دستگاه های مختصات مختلفی استفاده بشه.

x11416
03-01-2012, 03:32 AM
با توجه به فواصل دور ستارگان، جابجایی تلسکوپ فضایی هرچقدر هم زیاد باشد تأثیری در جهت ستارگان نخواهد داشت.
چرا؟!
یعنی ستارگانی که تلسکوپ فضایی وقتی در قطب شمال زمین هست میبینه با ستارگانی که وقتی در قطب جنوب هست میبینه یکیه؟! (البته این اشتباه بین بسیاری از مردم رایجه که با توجه به فاصله دور تاثیری نداره!!) با توجه به اینکه جابه جایی تلسکوپ بین دو قطبین تقریبا به اندازه 45 دقیقه طول میکشه (برای هابل) پس میشه گفت سرعت هم در تکنولوژی به کار رفته در اون تاثیرداره.

بنابراین با یک دستگاه ژیروسکوپ ساده به راحتی می توان تلسکوپ را برای مدتها به یک نقطه ثابت در آسمان نشانه گرفت.
البته من فکر میکنم روی این جمله باید یه تجدید نظر بکنید چون با توجه به اینکه تلسکوپی فضایی مثل هابل که هر 90 دقیقه یک بار به دور زمین می چرخه و با توجه به عکس برداری از عمق فضا من فکر نمی کنم با یک ژیروسکوپ ساده بشه این کارو کرد بلکه نیاز به چند ژیروسکوپ بسیار بسیار دقیق (که برای هابل 3 تا است) و یک تکنولوژِی بسیار پیشرفته در کنار آن باشد و سوال من در مورد اون تکنولوژی است.
در هر صورت ممنون از جوابت.

smhm
03-01-2012, 10:24 AM
1. موضع یک ستاره در دستگاه مختصات استوایی، کهکشانی یا غیره تقریبا یک چیز ثابته. و تلسکوپ فضایی اگر حتی از زمین تا خورشید هم جابجا بشه باز تغییرات برداری ستاره بسیار ناچیز و در حد کسری از ثانیه قوسی است.2. ژیروسکوپ بر اساس دوران سریع یک موتور ساده کار میکند. اگر قرار باشد یک ژیروسکوپ ساده درست کار نکند نوع پیشرفته آن هم به نظر من فرقی نمی کند چون اساس کار یکی است. البته با افزایش تعداد ژیروسکوپ موافقم چون اینکار درصد خطا را کمتر می کند. این خطا هم به کیفیت قطعات مربوط میشه.

Astronomer
03-01-2012, 10:29 AM
سلام بر شما... چون دوستان جوابتون رو دادند و نسبتا هم درست فرمودند زیاد نخواستم جواب تکراری بدم ولی خوب حالا که اطلاعات دقیق تری می خواید در مورد سیستمش بهتون میگم...

یه آینه اصلی هست مثلا در هابل که میبایست همیشه به سمت یک نقطه خاص باشد. اگر این نقطه در بینهایت باشد و تلسکوپ هم یکبار روی آن تنظیم شود دیگر هیچ سرعت خطی ای تأثیری در خروج جسم از دید مستقیم تلسکوپ ندارد...(البته با در نظر گرفتن رنج پایین دامنه حرکت)

تنها دلیلی که باعث خروج جسم در بینهایت از راستای اصلی تلسکوپ میشود، حرکت زاویه ای است و حالا چون سرعت زاویه ای بالاست نسبت به سطح زمین و همینطور باز نسبت به زمین مؤلفه های سرعت زاویه ای بیشتر است (دوران حول زمین و حول خود تلسکوپ در مقابل دوران حول خود زمین) کار هدایت کمی سخت میشود برای این منظور:

سیستم خود هدایت شوندگی به این صورت هست که یک ستاره پرنور آسمون رو با یک سنسوری که قابلیت جهت گیری نسبت به راستای اصلی تلسکوپ دارد، تِرَک میکنند و نمیگذارند ستاره از مرکز سنسور خارج شود و به این شکل راستای اصلی تلسکوپ در فضا تغییری نمیکند. اما ستاره چطور در مرکز سنسور میماند:

سنسور یک تک ستاره که منبعی نقطه ای بحساب می آید را روی مرکز تصویر قرار میدهد و از هر جهت که ستاره وارد قسمت کناری سنسور شود، تلسکوپ با حرکتی معکوس جهت خروج ستاره از مرکز سنسور اثر آن را خنثی میکند. اما چطور تغییر جهت کوچک روی تلسکوپ اعمال میشود:

چندین گوی کوچک در ابتدا و انتهای لوله اصلی تلسکوپ قرار دارند که با چرخاندن آنها در جهتی خاص، بنابر ثابت بودن تکانه زاویه مجموعه (چون گشتاور خارجی ای بر آن اعمال نمیشود)، لوله تلسکوپ در خلاف جهت تغییر تکانه زاویه ای میچرخد و لوله را به جهت قبلی تصحیح میکنند. حالا چرا عکس هایی که هابل میگیره هیچ عدم فوکوس، و لغزشی درش نیست:

به دو دلیل، یک اینکه کیفیت سنسور و سرعت پاسخگویی، سیستم هدایت از سی.سی.دی های هابل بیشتره (دامنه لغزش کمه)و دوم اینکه هابل عکس های خودش رو نه به صورت یک تکه بلکه بصورت چندین عکس با زمان نوردهی ثابت و در یک دوره مداری میگیره و در هر عکس مقدار کم و مشابهی لغزش ثبت میشه، با انطباق اونها بر هم اثر لغزش در عکس کمتر از اصل تصویر خواهد بود، (فرکانس لغزش کمه و جهت لغزش ها تکرایه)در صورتی که اگر به صورت تک فریم گرفته بشه، لغزشهای زیاد به وضوح در تصویر مشاهده خواهد شد.

x11416
03-01-2012, 08:13 PM
به نظر من بهترین جوابی که میشد گرفت همین بود که یه جورایی من جوابمو از جملات آخر گرفتم.با تشکر از آقای Astronomer .
(http://forum.avastarco.com/forum/member.php?1003-smhm)

x11416
03-01-2012, 08:40 PM
1. موضع یک ستاره در دستگاه مختصات استوایی، کهکشانی یا غیره تقریبا یک چیز ثابته. و تلسکوپ فضایی اگر حتی از زمین تا خورشید هم جابجا بشه باز تغییرات برداری ستاره بسیار ناچیز و در حد کسری از ثانیه قوسی است.2. ژیروسکوپ بر اساس دوران سریع یک موتور ساده کار میکند. اگر قرار باشد یک ژیروسکوپ ساده درست کار نکند نوع پیشرفته آن هم به نظر من فرقی نمی کند چون اساس کار یکی است. البته با افزایش تعداد ژیروسکوپ موافقم چون اینکار درصد خطا را کمتر می کند. این خطا هم به کیفیت قطعات مربوط میشه.
من با حرف های شما موافقم ولی فکر میکنم کار کردن با ژیروسکوپ های معمولی انجام پذیر نیست.در هر صورت ممنون که وقت گذاشتید که جوابمو بدید چون وقتی داشتم به حرفتون فکر میکردم یه جرقه های دیگه هم تو ذهنم خورد که جالب بود.همچنین با تشکر از آقای Astronomer.

mamdoo
03-07-2012, 04:13 PM
سلام
یه سوال:
چقدر طول میکشه تا یه فضاپیما از زمین برسه ماه؟

Mojtaba.M
03-07-2012, 04:43 PM
سلام
یه سوال:
چقدر طول میکشه تا یه فضاپیما از زمین برسه ماه؟

بستگی داره که با چه فضاپیمایی باشه

برای مثال آپولو 11 "4"روز طول کشید تا به ماه رسید ولی در کل بستگی به اون موتور ها و مخصوصا سرعتی داره که سفینه در راه ماه داره_

mamdoo
03-07-2012, 06:24 PM
بستگی داره که با چه فضاپیمایی باشه

برای مثال آپولو 11 "4"روز طول کشید تا به ماه رسید ولی در کل بستگی به اون موتور ها و مخصوصا سرعتی داره که سفینه در راه ماه داره_

آپولو11 که قدیمی شده!با یک فضا پیمای امروزی چقدر طول میکشه؟

mamdoo
03-09-2012, 08:44 PM
سلام
میشه لطفا زودتر جواب سوال منو بدید!؟
یه فضاپیمای امروزی چقدر طول میکشه تا از زمین برسه به ماه؟

مسعود فرح بخش
03-09-2012, 10:33 PM
سلام
میشه لطفا زودتر جواب سوال منو بدید!؟
یه فضاپیمای امروزی چقدر طول میکشه تا از زمین برسه به ماه؟
سلام دوست عزیز ، فکر کنم در چند پست قبل جواب شما داده شده
این زمان کاملا متفاوت هستش اما اگه بخوایم سریع ترین زمانی رو که میشه به ماه رسید بگیم باید بگم که این زمان مربوط میشه به فضا پیماهای آپولو
برای مثال فضا پیمای آپولو 11 در تاریخ 16 ژوئیه به فضا پرتاب شد و 20 ژوئیه نیل آرمسترانگ بر روی ماه قدم گذاشت.
فضا پیمای آپولو 11 توسط موشک غول پیکر ساترن 5 به فضا پرتاب شده که تا به امروز بزرگترین موشکی هستش که به دست بشر ساخته شده و با موشک های امروزی این زمان به مراتب بیشتر خواهد بود

Mojtaba.M
03-09-2012, 11:15 PM
سلام دوست عزیز ، فکر کنم در چند پست قبل جواب شما داده شده
این زمان کاملا متفاوت هستش اما اگه بخوایم سریع ترین زمانی رو که میشه به ماه رسید بگیم باید بگم که این زمان مربوط میشه به فضا پیماهای آپولو
برای مثال فضا پیمای آپولو 11 در تاریخ 16 ژوئیه به فضا پرتاب شد و 20 ژوئیه نیل آرمسترانگ بر روی ماه قدم گذاشت.
فضا پیمای آپولو 11 توسط موشک غول پیکر ساترن 5 به فضا پرتاب شده که تا به امروز بزرگترین موشکی هستش که به دست بشر ساخته شده و با موشک های امروزی این زمان به مراتب بیشتر خواهد بود

درسته من در این مورد اطلاعاتی به دست آوردم
اطلاعاتی درباره ی این که فضاپیماهای دیگه چه قدر طول میکشه تا به ماه برسه به جز آپولو همان جور که مسعود عزیز گفتن همون اظلاعاتیه که در دست هست .
ولی ذرباره ی موشک های دیگه هیچ کشوری یا سازمان فضایی از جمله ناسا اطلاعاتی رو درباره ی دیگر موشک ها منتشر نکردن حداقل سایت خود ناسا که این طور بود.

javadstar76
07-27-2012, 10:30 PM
سلام.راسته می گن فضانوردا وقتی تو یک ماموریت طولانی تو فضا باشند عمرشون بیشتر می شه؟

Mostafa
07-27-2012, 10:43 PM
سلام.راسته می گن فضانوردا وقتی تو یک ماموریت طولانی تو فضا باشند عمرشون بیشتر می شه؟

سلام آقا جواد

اولآ این " میگن " رو چه کسانی میگن ؟

آدم های دقیق و اهل مطالعه یا عوام ؟؟

ثانیا ، عمرشون نسبت به چی بیشتر میشه ؟؟

نسبت به عمر متوسط انسانها ؟؟ - فکر نمی کنم اینطوری باشه و با توجه به فشار هایی که به بدنشون وارد میشه حدس میزنم شاید میانگین عمرشون از میانگین انسانها کمتر هم باشه

اگر هم نسبت به عمری که قرار بوده داشته باشند می گید !!! که الله اعلم !

هیچ کس نمی دونه یک نفر قراره چقدر عمر کنه که حالا بتونیم بفهمیم با تغییر شرایط اون عمر مقدر برای اونها کم شده یا زیاد شده !

موفق باشید :)

Mojtaba Gholami
07-27-2012, 10:59 PM
سلام . قبلا جایی خوانده بودم که فضانوردان زمانی طولانی که در فضا باشند وقتی به زمین بیان چهره اونها جوانتر از چیزی که باید نشون بده نشان داده میشه اما مطمئنا تشعشعاتی که در فضا نصیبشون شده این جوانی رو بسرعت از بین میبره

javadstar76
07-27-2012, 11:01 PM
سلام آقا جواد

اولآ این " میگن " رو چه کسانی میگن ؟

آدم های دقیق و اهل مطالعه یا عوام ؟؟

ثانیا ، عمرشون نسبت به چی بیشتر میشه ؟؟

نسبت به عمر متوسط انسانها ؟؟ - فکر نمی کنم اینطوری باشه و با توجه به فشار هایی که به بدنشون وارد میشه حدس میزنم شاید میانگین عمرشون از میانگین انسانها کمتر هم باشه

اگر هم نسبت به عمری که قرار بوده داشته باشند می گید !!! که الله اعلم !

هیچ کس نمی دونه یک نفر قراره چقدر عمر کنه که حالا بتونیم بفهمیم با تغییر شرایط اون عمر مقدر برای اونها کم شده یا زیاد شده !

موفق باشید :)

همین امروز شنیدم که یک نوع کرم که ژن های اون شبیه انسان بوده رو برای آزمایش این که ببینن حالت معلق ماندن در فضا چه تاثیری روی اون ها داره رو راهی فضا کردن و مشاهده کردن که خیلی از موانع جذب پروتئین(اگر اشتباه نکرده باشم)از بین رفته و همچنین دریافتن که طول عمر اونها نیز افزایش پیدا کرده.

nabi
07-27-2012, 11:55 PM
سلام بر منجمین
در مورد مطلب بالا: این قضیه مربوط به نسبیت میشه
در سرعت های پایین (سرعت هایی که در اطراف خودمون میبینیم. ماشین هواپیما . صوت و ... یا ساده تر سرعت های کمتر از سرعت نور) هنگام محاسبات از دستگاه گالیله استفاده میشه و زمان کمیتی ثابت در این دستگاه است.
اما در سرعت های بالا (نزدیک به سرعت نور) از دستگاه لورنتس استفاده می کنیم به طوری که پس از انجام محاسبات بسته به مکان ناظر دو کمیت زمان و طول می تواند کم یا زیاد شود.
سوال مطرح شده را در کتابای نسبیت دانشگاهی با عنوان پارادوکس دوقلوها میشناسیم.
یکی از برادرها در زمین و دیگری با سرعت نزدیک به سرعت نور در فضا پیما در حال حرکت است. مطابق با نتایج دستگاه لورنتس برادر فضانورد گذر زمان کمتری را احساس می کند و جوان تر می ماند.

Mostafa
07-28-2012, 12:29 AM
سلام بر منجمین
در مورد مطلب بالا: این قضیه مربوط به نسبیت میشه
در سرعت های پایین (سرعت هایی که در اطراف خودمون میبینیم. ماشین هواپیما . صوت و ... یا ساده تر سرعت های کمتر از سرعت نور) هنگام محاسبات از دستگاه گالیله استفاده میشه و زمان کمیتی ثابت در این دستگاه است.
اما در سرعت های بالا (نزدیک به سرعت نور) از دستگاه لورنتس استفاده می کنیم به طوری که پس از انجام محاسبات بسته به مکان ناظر دو کمیت زمان و طول می تواند کم یا زیاد شود.
سوال مطرح شده را در کتابای نسبیت دانشگاهی با عنوان پارادوکس دوقلوها میشناسیم.
یکی از برادرها در زمین و دیگری با سرعت نزدیک به سرعت نور در فضا پیما در حال حرکت است. مطابق با نتایج دستگاه لورنتس برادر فضانورد گذر زمان کمتری را احساس می کند و جوان تر می ماند.

سلام جناب نبي

در ابتدا ورودتون رو خوش آمد عرض مي كنم

بله ، حق با شماست و اين مثال گاهي براي درك مفاهيم نسبيتي به كار برده مي شود

اما متآسفانه در اكثر اوقات شرط " سرعت نور " براي فضانورد ناديده گرفته مي شود و مثل مطلب بالا اينگونه مطرح مي شود كه گويي اين اتفاق هم اكنون براي فضانوردان واقعآ رخ مي دهد

اتفاقآ اين موضوع يكي از رايج ترين بد فهمي هاي نجومي - فيزيكي است كه متآسفانه خيلي هم رواج دارد .

ممنون به خاطر مطلب خوب شما :)

par_sed
07-28-2012, 04:28 PM
نوشته اصلی توسط javadstar76 [/URL][URL="http://forum.avastarco.com/forum/images/buttons/viewpost-left.png"]http://forum.avastarco.com/forum/images/buttons/viewpost-left.png (http://forum.avastarco.com/forum/images/buttons/viewpost-left.png)
سلام.راسته می گن فضانوردا وقتی تو یک ماموریت طولانی تو فضا باشند عمرشون بیشتر می شه؟سلام
بله درسته
بنا بر قضیه "پارادوکس دو قلوها " در نسبیت ، درسته
و مهمترین عامل در این قیضیه " اتساع زمان" هستش

یه کتابی که واقعا خوب این قضیه رو توضیح داده ، کتاب "نظریه نسبیت" نوشته دکتر کوروش نوذری و مهرنوش میرزائی هستش

javadstar76
08-09-2012, 08:20 PM
هیچکی سوال منو جواب نمی ده؟:you seem to be seri
رابطه ی چشم جهان بین به کنجکاوی که تو سایت ناسا در بخشی که مربوط به جدیدترین عکس های کنجکاویه چیه؟هنوز فکرم در این رابطه مشغوله....:sFun_bangdesk:

par_sed
08-09-2012, 09:21 PM
رابطه ی چشم جهان بین به کنجکاوی که تو سایت ناسا در بخشی که مربوط به جدیدترین عکس های کنجکاویه چیه؟هنوز فکرم در این رابطه مشغوله....:sFun_bangdesk:

اگه ممکنه ، لینک قسمتی رو که میگی بذار
شاید اگه ببینیمش ، بتونیم کمکت کنیم

yperseusy
08-09-2012, 09:56 PM

عزیز این دو موضوع ارتباطی با هم ندارند که!!
چشم جهان بین و مسائل ماسنی و غیره رو میشه به همه چیز ارتباط داد اما ما سعی میکنیم از این مسائل دور باشیم و کار علمی خودمون رو کنیم!
توصیه هم میکنم زیاد پی اون ماجرا ها رو نگیرید ;)

par_sed
08-11-2012, 08:43 PM
سلام
مگه دنبال جوابتون نبودید!!؟
پس چرا لینک مستقیمشو نذاشتین!

javadstar76
08-11-2012, 09:48 PM
سلام
مگه دنبال جوابتون نبودید!!؟
پس چرا لینک مستقیمشو نذاشتین!

سلام.
http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/multimedia/pia15105.html

پیمان اکبرنیا
08-11-2012, 11:02 PM
سلام.
http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/multimedia/pia15105.html

این چشمی که مشاهده می کنید روی اسکناس دلار هست و حالا کاری به منشا و نظراتی که پیرامونش هست ندارم اما اینجا برای نشان دادن دقت دوربین به کار رفته.

در توضیحات زیر عکس نوشته شده این عکس به وسیله دوربین chemcam مریخ نورد کنجکاوی و از فاصله حدود 3 متری (10 فوتی) از اسکناس گرفته شده که نشان دهنده دقت فوق العاده بالای این دوربینه!

NARUTO
08-11-2012, 11:14 PM
این چشمی که مشاهده می کنید روی اسکناس دلار هست و حالا کاری به منشا و نظراتی که پیرامونش هست ندارم اما اینجا برای نشان دادن دقت دوربین به کار رفته.

در توضیحات زیر عکس نوشته شده این عکس به وسیله دوربین chemcam مریخ نورد کنجکاوی و از فاصله حدود 3 متری (10 فوتی) از اسکناس گرفته شده که نشان دهنده دقت فوق العاده بالای این دوربینه!

آخی میگه میشه این همه چیز برای آزمایش دقت دوربین هست این یه بحس دیگس من یجا در بارش خوندم اما یادم نیست باید دنبالش بگردم .

پیمان اکبرنیا
08-11-2012, 11:21 PM
آخی میگه میشه این همه چیز برای آزمایش دقت دوربین هست این یه بحس دیگس من یجا در بارش خوندم اما یادم نیست باید دنبالش بگردم .

نه منظورم اینه که این چشم مدتهاست که روی دلار هست و چیز جدیدی نیست. اینجا نمیخواهیم درباره این که نماد چیه بحث کنیم. صرفا به عنوان نماد یک چیز کوچک ازش استفاده شده.

من قبلا هم دیدم که در مثالها برای نشان دادن دقت دوربینها از چیزهایی که همه دیدند و با اندازه شون آشنا هستند مثل سکه، سوزن و ... استفاده شده :)

م.ح.اربابی فر
02-18-2013, 09:23 PM
طی دو هفته گذشته، ماهواره‌ها و خدمه ایستگاه بین‌المللی فضایی ISS تصاویر خیره‌کننده‌ای را از زمین تهیه کرده‌اند. در میان این تصاویر، عکس زیبایی از یک حلقه بنفش در تهران، آتشفشان‌های گوناگون، صحراها، جزایر کارائیب، شفق شمالی و تصاویر دیگر به چشم می‌خورد. این عکس‌ها توسط توماس مارش‌برن عضو ناسا، کریس هتفیلد، فضانورد کانادایی و همکاران آنها تهیه شده و به صورت آنلاین آپلود شده است.

http://khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/29-11-1391/IMAGE634967841643079469.jpg

خبرآنلاین نوشت: هتفيلد اين عكس را هفته گذشته با نام تهران، ايران، درخشان در دل شب آپلود كرده، از كاربران شبكه‌هاي اجتماعي پرسيده كه آيا مي‌دانند اين حلقه بنفش بزرگ چيست و پاسخ گرفته كه احتمالا فرودگاه مهرآباد است؛ اما واضح است که اینجا منطقه‎ای در جنوب شهر تهران است. به نظر شما این حلقه بنفش مربوط به چیست؟

SSgumS
02-18-2013, 10:19 PM
طی دو هفته گذشته، ماهواره‌ها و خدمه ایستگاه بین‌المللی فضایی ISS تصاویر خیره‌کننده‌ای را از زمین تهیه کرده‌اند. در میان این تصاویر، عکس زیبایی از یک حلقه بنفش در تهران، آتشفشان‌های گوناگون، صحراها، جزایر کارائیب، شفق شمالی و تصاویر دیگر به چشم می‌خورد. این عکس‌ها توسط توماس مارش‌برن عضو ناسا، کریس هتفیلد، فضانورد کانادایی و همکاران آنها تهیه شده و به صورت آنلاین آپلود شده است.

http://khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/29-11-1391/IMAGE634967841643079469.jpg

خبرآنلاین نوشت: هتفيلد اين عكس را هفته گذشته با نام تهران، ايران، درخشان در دل شب آپلود كرده، از كاربران شبكه‌هاي اجتماعي پرسيده كه آيا مي‌دانند اين حلقه بنفش بزرگ چيست و پاسخ گرفته كه احتمالا فرودگاه مهرآباد است؛ اما واضح است که اینجا منطقه‎ای در جنوب شهر تهران است. به نظر شما این حلقه بنفش مربوط به چیست؟

سلام
خیلی جالبه! من فکر میکنم برای پارک ولایت (بوستان ولایت) باشه. (با توجه به خیابان های اطراف و محل حلقه) (دقیقا زیر نواب صفوی)
اما دیگه نمیدونم تو این پارکه چه خبر بوده.
اگه خواستید خودتون هم یه نگاهی بندازید به اینجا (http://map.tehran.ir/fa) برید.

stargazer
02-18-2013, 10:31 PM
سلام
خیلی جالبه! من فکر میکنم برای پارک ولایت (بوستان ولایت) باشه. (با توجه به خیابان های اطراف و محل حلقه) (دقیقا زیر نواب صفوی)
اما دیگه نمیدونم تو این پارکه چه خبر بوده.
اگه خواستید خودتون هم یه نگاهی بندازید به اینجا (http://map.tehran.ir/fa) برید.

بله
نکته جالب سابقه این بوستان هست
اینجا سابق بر این فرودگاه قلعه مرغی بوده که هنوز هم در گوگل مپ نامش در کنار بوستان ولایت ثبت شده
به این لینک می تونین مراجعه کنین :
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D9%84%D8%B9%D9%87%E2%80%8C%D9%85%D8%B1%D8%B A%DB%8C

سينا منجم
02-21-2013, 10:54 AM
معلوم نيست چي بوده.شايد issمشكل داشته يا شايدم با فتو شاپ تغييرش دادن.شايدم خطاي بصري باشه.در هر حال همه چي در حد احتماله.كسي هم نظري داره بگه شايد به يه نتيجه اي رسيديم.

smhm
02-21-2013, 01:54 PM
احتمالا نورافکن هایی که اطراف بوستان نصب شده باید خیلی آلودگی نوری داشته باشند. به نظرم این موضوع را به شهرداری منطقه اعلام کنید تا یک فکری در موردش بشه.

سينا منجم
02-21-2013, 03:55 PM
در بعضي قسمت هاي تهران آلودگي نوري بيشتري نسبت به اين پارك وجود داره پس چرا جاهاي ديگه نميدرخشه؟و حلقه در بعضي جاها تغيير رنگ داده.البته من و توجه به سنم دارم نظر ميدم.اگه نكته اي رو از قلم ميندازم متاسفم.

مسعود فرح بخش
02-22-2013, 02:41 PM
سلام
یک سوال
خدمه iss در طول 24 ساعت چند بار غروب و طلوع خورشید رو تجربه می کنن؟

Soroush Samadi
02-22-2013, 02:59 PM
سلام
یک سوال
با عرض سلام.
طی تحقیقی که انجام دادم،سرعت این ایستگاه فضایی در مدار 27.700 کیلومتر بر ساعت است،که به این ترتیب روزی 1۵بار دور زمین گردش می کنند.
حالا خودتون حساب کنید دیگه

Mostafa
02-22-2013, 03:00 PM
سلام
یک سوال

سلام بر مرد فعال ويكي :)

اگر اشتباه نكنم ، ارتفاع ايستگاه فضايي 6500 كيلومتره

با اين حساب ، دوره تناوبش ميشه حدود 90 دقيقه

يعني در هر شبانه روز 16 بار ، به دور زمين مي چرخه

پس با اين حساب در شبانه روز 16 بار طلوع و 16 بار غروب مي بينند

----

* با آقاي صمدي خط رو خط شديم ! :دی

mohsen4465
02-22-2013, 07:29 PM
سلام بر مرد فعال ويكي :)

اگر اشتباه نكنم ، ارتفاع ايستگاه فضايي 6500 كيلومتره

با اين حساب ، دوره تناوبش ميشه حدود 90 دقيقه

يعني در هر شبانه روز 16 بار ، به دور زمين مي چرخه

پس با اين حساب در شبانه روز 16 بار طلوع و 16 بار غروب مي بينند

----

* با آقاي صمدي خط رو خط شديم ! :دی سلام آقای امام :)
فکر کنم اون قسمتی رو که قرمز کردم رو اشتباه نوشتید. بایستی حول حوش 400 کیلومتر باشه. :دی

Soroush Samadi
02-22-2013, 07:35 PM
سلام آقای امام :)
فکر کنم اون قسمتی رو که قرمز کردم رو اشتباه نوشتید. بایستی حول حوش 400 کیلومتر باشه. :دی
بله درسته،در ارتفاع ۳۵۰ کیلومتری از سطح زمین قرار داره.

سينا منجم
02-22-2013, 10:01 PM
ارتفاع 339 كيلومتر
سرعت۲۷۷۴۳٫۸ کیلومتر بر ساعت
مدت زمان چرخش به دور زمين:۹۱٫۳۴ دقیقه
گردش روزانه:۱۵ دور <small>(دقیقاً ۱۵٫۷۸ دور)

</small>

Kian SHams
02-25-2013, 07:55 PM
سلام
تا ماه چند km راه است ؟
چند ساعت با شاتل ؟
اصلآ قصد مضاه ندا رم ولی
چند ساعت با پای پیاده ؟

مسعود فرح بخش
02-25-2013, 08:19 PM
سلام
تا ماه چند km راه است ؟
چند ساعت با شاتل ؟
اصلآ قصد مضاه ندا رم ولی
چند ساعت با پای پیاده ؟

فاصله ماه تا زمین بین362هزار تا 405 هزار کیلومتر متغیر هست.
معمولا به طور میانگین این فاصله 384هزار کیلومتر بیان میشه.

اصولا شاتل های فضایی برای فرود بر روی سطح ماه طراحی نشده بودن ولی
با فضاپیماهای آپولو(آپولو11) 25 تیر 1348 به فضا پرتاب شد و 29 تیر1348 نیل آرمسترانگ روی ماه قدم گذاشت.
آپولو11 با موشک ساترن 5 که قوی ترین و بزرگ ترین موشکی هست که تا حالا ساخته شده به فضا پرتاب شد.

در مورد سوال سوم با فرض اینکه انسان تو هر ثانیه یک متر طی کنه و اینکه یه پیاده رو بین ماه و زمین بزنیم :دی به عبارتی میشه حدود 22 سال

Mat
04-16-2013, 04:31 PM
یک سوال:
چی میشه اگه ما بیایم و یک سری پایگاه های انتقال داده ی فضایی درست کنیم. برای مثال در فاصله مرّیخ تا زمین یک سری دستگاه هایی رو بذاریم که به انتقال اطلاعات مرّیخ نورد ها و کاوشگر های کمک کنه. اینجوری هم کمیت و هم کیفیت اطلاعات بالا میره.

aysa
04-16-2013, 07:31 PM
شايدجاش نباشه ولي كسي خبرنداره بالاخره جيمزوب كي ميره بالا؟

Soroush Samadi
04-16-2013, 09:00 PM
شايدجاش نباشه ولي كسي خبرنداره بالاخره جيمزوب كي ميره بالا؟
سلام
جیمزوب حدودا در سال 2017 جایگزین تلسکوپ فضایی هابل میشه.(البته اگه اشتباه نکنم)

Mat
05-21-2013, 05:24 PM
یک سوال برام پیش اومده:
آیا کپسول های سایوز قابل بازیافت هستند؟ یعنی دوباره استفاده میشن؟

mohsen4465
05-21-2013, 07:00 PM
یک سوال برام پیش اومده:
آیا کپسول های سایوز قابل بازیافت هستند؟ یعنی دوباره استفاده میشن؟ خیر. همانند کپسول های آپولو کپسول های سایوز یکبار مصرف هستن و نهایتاً به موزه روانه میشن. اینم آدرس جاهایی که کپسول های مختلف سایوز اونجا نگهداری میشن:

http://www.astronautix.com/articles/loccraft.htm

aysa
05-21-2013, 07:04 PM
يه سؤال:فكري به حال زباله هاي فضايي تا حالا كردن؟آخه به تاسيسات آسيب ميرسونن.

mojijoooon
06-29-2013, 07:13 PM
سلام
شتاب شاتل فضایی وقتی از زمین داره بلند می شه در چه حدودیه؟ منظورم در همون لحظات اول. تو اینترنت که گشتم شتاب رو بعد از چند کیلومتر گفته بود نه در لحاظات اولیه.

x11416
06-30-2013, 12:03 AM
من میخوام یه سوال بپرسم که همه دربارش میگن ولی کسی جوابشو نمیگه.
میخواستم بپرسم پرندگان یا ماهی ها در حالت بی وزنی مثلا تو ایستگاه فضایی چجوری حرکت میکنن.البته جوابمو به صورت تجربی میخوام یا اگر ویدیویی در این رابطه هست ممنون میشم.چون حالت علمی میشه گفت که پرنده در طی تلاش برای پرواز کردن به در و دیوار میخوره!

berjis93
06-30-2013, 01:24 AM
میخواستم بپرسم پرندگان یا ماهی ها در حالت بی وزنی مثلا تو ایستگاه فضایی چجوری حرکت میکنن.البته جوابمو به صورت تجربی میخوام یا اگر ویدیویی در این رابطه هست ممنون میشم.چون حالت علمی میشه گفت که پرنده در طی تلاش برای پرواز کردن به در و دیوار میخوره!

سوالتون خیلی باحال بود خوشم اومد.افرین.
ببینید یه پرنده برای داشتن پروازی موفق و استیبل دو تا المان داره.یکی جرمش که اونو به سمت مرکز زمین میکشه یا همون گرانش و دومیایرودینامیکیه که توسط بالوپرش در اثر اصطحکاک هوا ایجاد میکنه.درواقع پرنده با این دو میتونه پرواز کنه.خب طبیعیه که درحالت بی وزنی پرنده ما المان اولو نخواهد داشت ودر واقع یه پای سیستمش میلنگه و طبیعیم هست که نتونه پرواز متعادلی داشته باشه و این منتج میشه به درو دیوار خوردن پرنده بیچاره ما.

sesto
11-10-2013, 06:08 PM
سلام یکی از روش هایی که توی تبدیل انرژی هسته ای به الکتریکی هست تبدیل اون به بخار و بعد چرخوندن توربینه که خیلی بزرگه یا روش هایی که توی زیر دریایی و ناو های هواپیما بر اتمی استفاده میشه که خودش اندازه یه کارخونست .
کاوش گر کنجکاوی که قطعا اندازه یه کارخونه نیست . پس چطوری انرژی هسته ای رو تبدیل به برق میکنه ؟

مسعود فرح بخش
11-10-2013, 08:25 PM
سلام یکی از روش هایی که توی تبدیل انرژی هسته ای به الکتریکی هست تبدیل اون به بخار و بعد چرخوندن توربینه که خیلی بزرگه یا روش هایی که توی زیر دریایی و ناو های هواپیما بر اتمی استفاده میشه که خودش اندازه یه کارخونست .
کاوش گر کنجکاوی که قطعا اندازه یه کارخونه نیست . پس چطوری انرژی هسته ای رو تبدیل به برق میکنه ؟

کاوشگر کنجکاوی نیروی الکتریسیته خودش رو از یک مولد گرما-الکتریک رادیو ایزوتوپی (RTG) به دست میاره.

اساس کار RTG ها با راکتورهای هسته ای کاملا متفاوته ولی در واقع در هر دو عمل شکافت هسته ای صورت میگیره

RTG ها نوعی باطری اتمی هستن که در داخل اونها یک قرص متشکل از رادیو ایزوتوپ پلوتینویم 238 قرار داده شده و در اثر شکافت هسته ای تولید گرما می کنن که با استفاده از ترموکوپل هایی که در داخل این ژنراتورها نصب هستن گرما تبدیل به نیروی الکتریکی میشه.

البته بازده این باطری های اتمی پائینه و بیشتر گرمای تولید شده هدر می ره ولی همون بخشی که به برق تبدیل میشه کافیه.

شرکت بوئینگ سازنده باطری کنجکاوی هستش.

از این باطری ها(البته با تفاوت هایی) در ماموریت های مختلف از جمله کاسینی ، وایکینگ ها ، وویجر ها و ... استفاده شده

برای مثال در رابطه با وویجر 1(که من اخیرا مطالعه کردم) سه تا از این باطری ها نصب شده و هرکدوم حدود 140وات برق برای مدت 88 سال تولید می کنن.

عکس زیر هم نمونه باطری اتمی هستش که در وویجر1 استفاده شده
http://up.avastarco.com/images/gdzdpzo9uoa8dpjaeclw.gif (http://up.avastarco.com/)

mohsen4465
05-25-2014, 02:28 PM
میخواستم بپرسم پرندگان یا ماهی ها در حالت بی وزنی مثلا تو ایستگاه فضایی چجوری حرکت میکنن.البته جوابمو به صورت تجربی میخوام یا اگر ویدیویی در این رابطه هست ممنون میشم.چون حالت علمی میشه گفت که پرنده در طی تلاش برای پرواز کردن به در و دیوار میخوره! موجودات زنده بسیار باهوشتر از اون چیزی هستند که ما تصور میکنیم. پرنده یا ماهی یا هر حیوون دیگه ای چه کم چه زیاد دارای قوه تشخیص و وفق دادن خودش با محیطن. اونجوری هم نیست که پرنده مدام به در و دیوار بخوره. مطمئناً پس از چند دفعه این ور و اونور خوردن پرنده خودش رو با محیط جدید وفق میده و بعد از مدت کوتاهی خیلی راحت در شرایط بی وزنی روشی جدید برای پرواز در مسیری خاص پیدا میکنه. البته میزان این وقف پذیری بستگی به میزان هوش اون جاندار داره اما بهرحال تا جای ممکن خودش رو وقف میده. این وقف پذیری با محیط اونقدر قویه که بعد از بازگشت به زمین اون جانور ممکنه با مشکل مواجه بشه و برای مثال اون پرنده نتونه پرواز کنه یا حتی نتونه راه بره. در یکی از آزمایش هایی که ناسا در همین مورد روی یک عنکبوت انجام داد، عنکبوت بعد از مدت کوتاهی خودش رو با شرایط جدید بی وزنی وقف داد و این وقف پذیری در حدی بود که پس از برگشتن به زمین موقع پریدن برای گرفتن شکار به در و دیوار میخورد و سر و ته میشد. :)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

یک سوال:
میدونیم که زمین هر از گاهی از درون توده های خرده سنگ و غبار بجای مونده از دنباله دارها عبور میکنه و این موجب ایجاد بارش های شهابی زیبایی میشه که چندبار در سال شاهد اونها هستیم. حالا سوال من اینه که ماهواره ها، ایستگاه فضایی و ... که خارج از جو زمین هستن چطور در مقابل این بارش ها دوام میارن و سالم باقی میمونن؟ تصورش رو بکنید که سالها بعد پایگاهی روی ماه ایجاد بشه. مطمئناً اگه چنین بارش هایی روی ماه انجام بشه دیگه خبری از اون شهاب های زیبا و دنباله دار که تو آسمون زمین میبینیم نیست و اون خرده سنگ ها بجای اینکه در جو بسوزن، مستقیماً مثل تیری که از اسلحه رها شده باشه بسمت ما میان؛ با وجود این خطراتی که در دروه های بارش شهابی ایجاد میشن چطور میشه ایستگاهی فضایی در مدار زمین (مثل iss) یا روی سطح اجرامی مثل ماه سالم باقی بمونن؟

rezash
05-26-2014, 06:06 AM

من کلی گشتم براتون یک آزمایش در مورد پرندگان پیدا کردم.

خیلی هم جالبه.

البته در "یو ت یوب"میباشد و احتمالا باید ابزار لازم را برای دیدنش داشته باشید.

نشانی زیر:

http://www.youtube.com/watch?v=w4sZ3qe6PiI

پی نوشت:

البته یکی دو بار که به آدرس رفتم یک فیلم دیگه نشون میده.باید دکمه "اسکیپ اد" سمت راست رو بزنید.

اسم فیلم هست Pigeons In Space

این هم فیلمی در مورد قورباغه:

http://www.youtube.com/watch?v=csVTQoAs504

sesto
02-02-2015, 09:49 PM
یک سوال فنی و شاید خیلی قدیمی .... پروژه بوران شوروی چرا کنسل شد ؟؟!!
از نظر فنی خیلی از شاتل کارا تر بود و نیاز به اون بوستر های عظیم و خطرناک سوخت جامد رو از بین میبرد

رضا طامهری
02-02-2015, 10:02 PM
یک سوال فنی و شاید خیلی قدیمی .... پروژه بوران شوروی چرا کنسل شد ؟؟!!
از نظر فنی خیلی از شاتل کارا تر بود و نیاز به اون بوستر های عظیم و خطرناک سوخت جامد رو از بین میبرد

بله پروژه بوران محسنات بالایی نسبت به همتای امریکاییش یعنی شاتل داشت از جمله وزن کمتر و توانایی حمل بار بیشتر اما تا اونجایی که من خبر دارم علت توقف پروژه کمبود بودجه بوده و شوروی تو اون دوران ترجیح داده به ساخت موشک بپردازه

sesto
02-03-2015, 09:17 AM
بله پروژه بوران محسنات بالایی نسبت به همتای امریکاییش یعنی شاتل داشت از جمله وزن کمتر و توانایی حمل بار بیشتر اما تا اونجایی که من خبر دارم علت توقف پروژه کمبود بودجه بوده و شوروی تو اون دوران ترجیح داده به ساخت موشک بپردازه
الان دیدم بودجش صرف یه پروژه نظامی درباره یه موشک میان برد هوا به هوا به اسم مولینا شده .
________
پ.ن : یکی باید روی ویکی نجوم کار بشه خیلی ناقصه مثلا همین بوران....

آنیسا
05-14-2015, 05:07 PM
سلام
دوستان موضوع تحقیق من راجع به مقایسه ی شاتل ها و مدارگردها و فضاپیماهاست.
چه کتاب هایی میتونید بهم پیشنهاد بدید؟
یا اگه مطلبی میدونید لطف مکنید و بذارید تا بتونم ازشون استفاده کنم.
ممنون

سبحان 682
09-08-2021, 12:51 PM
سلام.من یه سوال داشتم. تلسکوپ هابل چطوری از خوشه ای از کهکشان ها عکس میگیره؟ اون ها خیلی دور هستن و چطور میتونه اون ها رو ببینه؟