PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش و پاسخ مکانیک سماوی

بی ستاره
08-20-2010, 04:42 PM
با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به مکانیک سماوی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و دوستان گرامی به جواب خود برسید.

موفق باشيد :)

برای من این سوال پیش آمده که واقعاً گرانش چی هست؟
اصلاً چرا گرانش به وجود می آید؟

پیام بهرام پور
08-20-2010, 04:51 PM
متأسفانه گرانش چیزی نیست که بتوان آن را توضیح داد!
درواقع فیزیک علمی نیست که چرایی قضایا را توضیح دهد بلکه چگونگی را توضیح می دهد.
تنها چیزی که می توان در رابطه با گرانش گفت این است:
نیرویی است که هر جسمی که جرم داشته باشد سایر اجرام را به سمت خود می کشاند!
برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این سوال و همینطور سایر سوالات بنیادی می توانید به کتاب 100و 1/2 سوال از عموآلبرت مراجعه کنید که آخرین سوال که درواقع یک سوال کامل هم به حساب نیامده و 1/2 سوال حساب شده در رابطه با همان گرانش است!

mobi
09-24-2010, 11:36 AM
با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به مکانیک سماوی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و دوستان گرامی به جواب خود برسید.

موفق باشيد :)

Edwin
09-30-2010, 11:33 AM
چرا برخی ستاره ها مدار سهمی یا هذلولی دارند؟پس از عبور از این مدار به کجا میروند؟:wtfsmilie:

سلام دوست عزيز ...

ميشه لطفآ منبع اصلي كه اين سوال رو از اون مطرح كرديد ذكر كنيد ؟

من كه متوجه نميشم يعني چي كه مدار ستاره ها سهمي يا هذلولي باشه!!!

تا جايي كه من ميدونم همه مدار ها بيضي است

شايان سليم شهشهانى
09-30-2010, 12:40 PM
سلام دوست عزيز ...

فكر كنم منظورشون دنباله دار هاست ، شايدم ستاره هاي دنباله دار!!!؟

پیام بهرام پور
10-01-2010, 12:16 AM
سلام دوست عزيز ...

سلام مججد خدمت دوستان
به خدمت شما عرض کنم که هر جسمی به دلیل جاذبه ممکن است که در مداری به دور مرکز جرم خود حرکت کند و این مدار حتماً یکی از مقاطع مخروطی است
مقاطع مخروطی هم شامل بیضی، سهمی و هذلولی هستند (دایره هم یک نوع بیضی است)
تنها مداری که شکل بسته دارد بیضی است و مدارهای سهمی و هذلولی مدارهایی هستند که یک سری ویژگی های خاصی دارند. (اینجا خیلی توضیح زیادی داره و نمی شه همش رو بگم)
اما عموماً این مدارها برای سیارات، دنباله دارها، سیارکها و غیره توصیف و تحلیل می شود (البته مدار سیارات همواره بیضی است) و تعریف مدار برای ستارگان خیلی متداول نیست (هرچند به دور مرکز کهکشان خود در حال حرکت هستند)

gandom
01-09-2011, 08:33 PM
سلام مججد خدمت دوستان
به خدمت شما عرض کنم که هر جسمی به دلیل جاذبه ممکن است که در مداری به دور مرکز جرم خود حرکت کند و این مدار حتماً یکی از مقاطع مخروطی است
مقاطع مخروطی هم شامل بیضی، سهمی و هذلولی هستند (دایره هم یک نوع بیضی است)
تنها مداری که شکل بسته دارد بیضی است و مدارهای سهمی و هذلولی مدارهایی هستند که یک سری ویژگی های خاصی دارند. (اینجا خیلی توضیح زیادی داره و نمی شه همش رو بگم)
اما عموماً این مدارها برای سیارات، دنباله دارها، سیارکها و غیره توصیف و تحلیل می شود (البته مدار سیارات همواره بیضی است) و تعریف مدار برای ستارگان خیلی متداول نیست (هرچند به دور مرکز کهکشان خود در حال حرکت هستند)

یه سؤال در مورد مدارهای هذلولی دارم,اینکه آیا مدار اینگونه اجرام مثل همون مقاطع مخروطی هستن که توی هندسه در صفحه توضیح داده شدن ,اگه به همون صورته چطوری میشه که یه جرم مدار هذلولی شکلشو طی کنه که تقریبا" مثل دو تا سهمیه؟

Astronomer
01-09-2011, 11:09 PM
یه سؤال در مورد مدارهای هذلولی دارم,اینکه آیا مدار اینگونه اجرام مثل همون مقاطع مخروطی هستن که توی هندسه در صفحه توضیح داده شدن ,اگه به همون صورته چطوری میشه که یه جرم مدار هذلولی شکلشو طی کنه که تقریبا" مثل دو تا سهمیه؟
بله! با توجه به انرژي جسم، مدار ميتونه هذلولي باشه و هذلولي هم همون هذلولي دبيرستان هست اما قضيه اينه كه هر جسم فقط ميتونه يكي از شاخه هاي هذلولي رو طي كنه! مدارها هم اصلا مهم نيست گرانشي باشه، ميتونه كولني باشه!!!
مثلا يه پروتون رو يه جا ميخ كرديم!!! بعد هذلولي رو فرض كنيد كه اين پروتون در يكي از كانون هاي آن است و يه شاخه مياد و كنار كانون ميگذره و يه شاخه ديگه مياد و بدون رسيدن به پروتون(كانون) برميگرده.
از فاصله دور يه الكترون رو به سمت پروتون پرتاب ميكنيم با توجه به اين نكته كه انرژي الكترون رو قدري بگزاريم كه مدار هذلولي بشه!!! الكترون مياد و شاخه اول هذلولي(همونكه مياد و از پشت پروتون رد ميشه) رو طي ميكنه!! (توجه كنيد كه الزامي نيست كه مدار هذلولي باشه ميتونه چيزهاي ديگه اي هم باشه ولي ما انرژي رو اينطوري تنظيم كرديم)

حالا اگه از طرف مقابل يه پروتون به پروتون ثابت شليك كنيم، حتما پروتون دوم شاخه دوم هذلولي رو طي ميكنه و اصلا به پروتون اول نميرسه!!!

در مدارهاي گرانشي فقط جسم، هذلولي اول رو ميتونه طي كنه!!! توضيحات بيشتر خواستيد در خدمتم!!!

doostesetareha
01-23-2011, 10:55 PM
سلام !
دوستان یه سوالی بود که قبلا یادمه جوابشو میدونستما ولی امروز هر کاری کردم نتونستم جوابی براش پیدا کنم.
چرا سرعت چرخشی خورشید بدور خودش تو استوا بیشتر از قطبینه ؟؟؟ منظورم اینه که دوره تناوب چرخشی خورشید تو عرضای کمتر کمتره ، یعنی سرعت بیشتری داره ولی باید تو حالت طبیعی عکس این درست باشه دیگه نه ؟؟

** کسی نیس یه جوابی بده ؟؟؟:pissed%20off:

m.aryayi
01-25-2011, 09:53 PM
سلام !
دوستان یه سوالی بود که قبلا یادمه جوابشو میدونستما ولی امروز هر کاری کردم نتونستم جوابی براش پیدا کنم.
چرا سرعت چرخشی خورشید بدور خودش تو استوا بیشتر از قطبینه ؟؟؟ منظورم اینه که دوره تناوب چرخشی خورشید تو عرضای کمتر کمتره ، یعنی سرعت بیشتری داره ولی باید تو حالت طبیعی عکس این درست باشه دیگه نه ؟؟
** کسی نیس یه جوابی بده ؟؟؟:pissed%20off:
به همون دليلي كه زمين در استوا دچار پخي شده و حلقه هاي زحل موازي استواش شكل گرفتند و ...
ميشه اون رو به قرص هاي برافزايشي تشبيه كرد

ميشه دليل اين جمله اي رو كه گفتيد بايد برعكس باشه بگيد

doostesetareha
01-25-2011, 10:22 PM
خب اگه جرم با سرعت ثابت بدور خودش بچرخه و تو همون حالت یه دایره ضغیره از عرضای پایین تر و یکی از عرضای نزدیک به قطبین انتخاب کنیم خب طبیعتا محیط اونی که نزدیک به قطبه کمتره و دوره تناوب چرخشی تو اون قسمت کمتر.
پخ بودن مگه میتونه باعث افزایش مثلا 5 روزه به دوره تناوب بشه ؟؟ به نظرم اثرش کمتره ها !!
yes ??

m.aryayi
01-26-2011, 04:42 PM
خب اگه جرم با سرعت ثابت بدور خودش بچرخه و تو همون حالت یه دایره ضغیره از عرضای پایین تر و یکی از عرضای نزدیک به قطبین انتخاب کنیم خب طبیعتا محیط اونی که نزدیک به قطبه کمتره و دوره تناوب چرخشی تو اون قسمت کمتر.
پخ بودن مگه میتونه باعث افزایش مثلا 5 روزه به دوره تناوب بشه ؟؟ به نظرم اثرش کمتره ها !!
Yes ??

نمي دونم فقط مثال اوردم الان يادم اومد كه در مشتري هم همين قانون حاكمه
من محاسبات مكانيك سماوي و ديناميك ام تعريفي نداره المپيادي ها بايد بتونن ربطي بين اين موضوع و اينكه سفينه ها رو براي راحتي از عرض هاي كمتر مي فرستن پيدا كنند و شايد هم اونگ فوكو به اين موضوع مربوط باشه
در مورد اينكه گفتيد محيط عرض هاي بالايي كمتره اين در صورتي است كه بخواييد محور شمالي جنوبي خورشيد رو در نظر بگيريد و نه مركز خورشيد رو (البته فكر كنم)
و اگر هم ابعاد خورشيد رو تجسم كنيد 5 روز زمان زيادي نبايد باشه

Mostafa
01-26-2011, 04:55 PM
من محاسبات مكانيك سماوي و ديناميك ام تعريفي نداره المپيادي ها بايد بتونن ربطي بين اين موضوع و اينكه سفينه ها رو براي راحتي از عرض هاي كمتر مي فرستن پيدا كنند ...

دليل اينكه فضاپيما ها رو ترجيح ميديم از عرضهاي كمتر به فضا پرتاب كنيم همون پخي زمين است و اينكه شعاع استوايي زمين كمي بيش از شعاع قطبي زمين است .

به همين دليل شتاب گرانش (g) در قطبين ماكزيمم و در استوا مينيمم است .

m.aryayi
01-26-2011, 04:58 PM
دليل اينكه فضاپيما ها رو ترجيح ميديم از عرضهاي كمتر به فضا پرتاب كنيم همون پخي زمين است و اينكه شعاع استوايي زمين كمي بيش از شعاع قطبي زمين است .

به همين دليل شتاب گرانش (g) در قطبين ماكزيمم و در استوا مينيمم است .

يعني الان اين مثالي كه من زدم خودش جواب سوال رو نقض مي كنه؟

doostesetareha
01-26-2011, 08:38 PM
يعني الان اين مثالي كه من زدم خودش جواب سوال رو نقض مي كنه؟

من فکر میکنم نقض میکنه !!
برا جواب این سوال تو نجوم دینامیکی اشاره کرده بود به اینکه تو مشتری هم همچین حالتیو داریم و بخاطر گازی بودن جرمه. گاز چه ربطی به این داره ؟؟
میتونیم ربطش بدیم به همون پایین بودن شتاب گرانش تو نزدیکی استوا و اینکه مولکولا چون گازن راحت میتونن حرکت کننو در نتیجه سرعت چزخشیشونم بیشتر میشه ؟؟ ( احساس میکنم یه جای استدلالم می لنگه ! ):blah:

m.aryayi
01-26-2011, 09:41 PM
م گاز چه ربطی به این داره ؟؟

مسلما اين جواب سوال نيست اين رو واسه اين گفته كه بگه شبيه زمين جسم صلب نيست و مي تونه سرعت هاي متفاوت داشته باشه

doostesetareha
01-28-2011, 09:40 PM
با اینکه جواب سوال قبلیم رو نگرفتم ولی بازم یه سوال دیگه دارم !!
اینکه یه مخروطیو تو فضا تصور کنین. یه قسمتی از بالای مخروطو می بریم. میشه یه حجمی که سطح مقطع بالاییو پایینیش دایره ست. ما با دونستن شعاع و در نتیجه محیط دایره بالاییو خطی که مرکز این دو تا دایره رو تو مخروط ناقصمون به هم وصل میکنه چطور میتونیم شعاع دایره پایینیو که بزرگتر هم هست رو بدست بیاریم ؟؟؟
اطلاعات مولد و همچنین ادامه مخروطو نداریم. یعنی نه میشه از تشابه رفت و نه از هیچ چیز دیگه ای !
اینو از چن نفر از معلمام پرسیدما ولی نمیدونستن. جواب لازم شدم من !!:secret laugh:

Nadia
01-31-2011, 10:37 PM
doostesetareha!
سلام!1 جزوه داشتم،توش شبیه این سوال رو حل کرده بودم.هرچی میگردم اونو پیدا نمیکنم.اما فکر کنم سوالتون ناقصه!آخه از هر راهی که حساب میکنم پارامترا با هم میرن و شعاع دایره کوچیکه میشه 1!!!!!! سوال و از کجا آوردین؟صورتش کامله؟

doostesetareha
02-01-2011, 12:49 AM
doostesetareha!
سلام!1 جزوه داشتم،توش شبیه این سوال رو حل کرده بودم.هرچی میگردم اونو پیدا نمیکنم.اما فکر کنم سوالتون ناقصه!آخه از هر راهی که حساب میکنم پارامترا با هم میرن و شعاع دایره کوچیکه میشه 1!!!!!! سوال و از کجا آوردین؟صورتش کامله؟

سوال از جایی طرح نشده. داشتم یه تحقیق نجومی میکردم که تو بدست آوردن مراحل بعدی مسئله باید شعاع دایره بزرگتر بدست بیاد. موضوع برمیگرده به اینکه در مورد حرکت ماهو اینکه بخوایم از رو فرمولای ریاضی تناسبشو رو زمین درآریم بود. اینکه ماه تو یه روز فلان کیلومتر جلو میره بعد تو همون بازه زمانی رو زمین چقدری میشه ! امیدوارم منظورو رسونده باشم !!

Nadia
02-01-2011, 01:07 AM
سوال از جایی طرح نشده. داشتم یه تحقیق نجومی میکردم که تو بدست آوردن مراحل بعدی مسئله باید شعاع دایره بزرگتر بدست بیاد. موضوع برمیگرده به اینکه در مورد حرکت ماهو اینکه بخوایم از رو فرمولای ریاضی تناسبشو رو زمین درآریم بود. اینکه ماه تو یه روز فلان کیلومتر جلو میره بعد تو همون بازه زمانی رو زمین چقدری میشه ! امیدوارم منظورو رسونده باشم !!
خوب پس حالا یک چیزی میگم شاید کمکتون کنه!
احتمالا از راه تجانس دارید حل میکنید.توی این مسئله 2 یا 3 تا تجانس میشه نوشت!اما به نظر من اصلا کاری به اون بخش از مخروط که بریده شده نداشته باشید!داخل همون حجم ناقص هم میشه تجانس نوشت و مسئله میشه 2معادله 2 مجهول! اما در ارتباط با ماه و زمین شاید بشه از روابط دیگه ای استفاده کرد و معادله ی یک مولد رو واسه مخروط نوشت!
بیشتر فکر میکنم،امیدوارم بتونم کمکتون کنم

m.m.e.w
06-26-2011, 08:05 PM
با سلام خدمت دوستان.می خواستم بدونم که فقط با داشتن سرعت سیاره در حضیض و اوج میشه خروج از مرکز رو بدست آورد؟

این سوال یکی از سوالات مسابقه سراسری بود...من که هر چی تو نجوم کروی گشتم نتونستم راه حلی واسش پیدا کنم!!

Astronomer
06-28-2011, 01:02 PM
با سلام خدمت دوستان.می خواستم بدونم که فقط با داشتن سرعت سیاره در حضیض و اوج میشه خروج از مرکز رو بدست آورد؟ این سوال یکی از سوالات مسابقه سراسری بود...من که هر چی تو نجوم کروی گشتم نتونستم راه حلی واسش پیدا کنم!! بله! همونطور كه ميدونيم در مدارهاي نيروي مركزي تكانه زاويه اي عددي ثابت است!
در اوج و حضيض سرعت بر راستاي شعاعي عمود است پس در اوج و حضيض تكانه زاويه اي برابر سرعت در اون نقطه ضرب در شعاع حامل است...
خوب شعاع حامل در حضيض برابر(a(1-e و در اوج (a(1+e پس با داشتن نسبت سرعت ها درحضيض و اوج نسبتي شامل خروج از مركز رو داريم و ميتونيم اون رو بيابيم...
a نيم قطر اطول و e خروج از مركز!
فكر كنم بتونيد اين نسبت رو در فصل5 نجوم كروي هم پيدا كنيد...

سید امیرحسین موسوی
07-10-2011, 05:49 PM
می توانیم برای پاسخ به این سوال از مبحث دستگاه های لخت و نالخت و نیروی مجازی برای بهتر توصیف کردن آن استفاده کنیم.
فرض می کنیم که ما در ایستگاه فضایی نشسته ایم. چه نیروهایی به ما وارد می شود.
یک نیروی گرانش از طرف زمین و نیروی دیگر ، نیرویی است که به خاطر چرخش ایستگاه فضایی به دور زمین بر ما وارد می شود.(گریز از مرکز) ، البته تاکیید می کنم که در این بررسی دستگاه ما روی ایستگاه فضایی قرار دارد و به همین دلیل شاهد نیروی مجازی گریز از مرکز هستیم .
حال دو نیرو در خلاف جهت هم بر ما اثر می کنند. که با هم برابرند. (به علت پایداری مدار). پس برآیند این دو نیرو صفر است ، یعنی نیرویی بر ما وارد نمی شود. پس وزنی هم احساس نمی کنیم .

Amin-Mehraji
08-05-2011, 10:20 PM
با سلام خدمت عزیزان ، مثل اینکه آقای کپلر قانونی دارن با این عنوان که "مداری که سیارات بر روی آن به دور خورشید در حرکت هستند ، یک بیضی

است که خورشید بر روی یکی از محورهای آن قرار دارد ."

و اما سؤال : بیضی دو تا کانون داره . اگه خورشید بر روی یکی از این کانون هاست ، تو کانون دیگه چی هست ؟ اصلا میتونه چیزی اونجا قرار داشته

باشه ؟ یا اینکه قبلا بوده و الان نابود شده ، یا در آینده تشکیل خواهد شد ؟ و این نقطه چه ویژگی خاصی داره ؟ اصلا ویژگی داره ، نداره ، چطوریاس ؟

پیام بهرام پور
08-06-2011, 01:41 AM
با سلام خدمت عزیزان ، مثل اینکه آقای کپلر قانونی دارن با این عنوان که "مداری که سیارات بر روی آن به دور خورشید در حرکت هستند ، یک بیضی

و اما سؤال : بیضی دو تا کانون داره . اگه خورشید بر روی یکی از این کانون هاست ، تو کانون دیگه چی هست ؟ اصلا میتونه چیزی اونجا قرار داشته

باشه ؟ یا اینکه قبلا بوده و الان نابود شده ، یا در آینده تشکیل خواهد شد ؟ و این نقطه چه ویژگی خاصی داره ؟ اصلا ویژگی داره ، نداره ، چطوریاس ؟
سلام!
اونجا هیچی نیست، نبوده و نخواهد بود!
دلیلی ندارد که آنجا چیزی باشد!

امین تره کار
08-06-2011, 02:30 AM

اولا مدار هر سیاره دو کانون داره و خورشید برای هر سیاره در یکی از این جفت کانون ها قرار داره ، پس کانون دوم برای هر سیاره متفاوت هست (زیرا مدار های سیارات با هم متفاوتند) . در نتیجه در منظومه شمسی چند تا ازین نقاط داریم
ثانیا دوست عزیز مدار تقریبا همه ی سیارات بیضی هایی نزدیک به شکل یک دایره ی کامل هست و به همین سبب فاصله ی دو کانون این بیضی ها اونقدر کمه که در اکسر موارد از قطر خورشید یا حد اکسر مدار عطارد کمتر هستن . پس کانون دوم در خود خورشید یا ما بین عطارد و خورشید قرار میگیره و ما میدونیم که اونجا چیزی جز خود خورشید و فضای خالی اطرافش نیست
اما در رابطه با اینکه آیا این نقطه ایا ویزگی خاصی هم داره یا نه باید بگیم که این نقطه و امثالهم در دینامیک حرکت سیارات فقط جایی برای قرارگیری خورشید به عنوان مرکز گرانشی مدار سیارات هستش و نه چیزی بیشتر ، ای یعنی اینکه سیاره میتونه در دو حالت دینامیکی نسبت به جرم و سرعتش حول ستاره ای مشخص بگرده .این نقاط فقط نقاط احتمال قرار گیری خورشید برای مدار یک سیاره هستن همین . ببنید شاید این مثال یکم گیجتون کنه ولی اگه کمی بهش دقت کنین دقیقا متوجه منظور من میشین :
در خانه ی شما چند جای نشستن برای شما وجود داره ؟ یعنی در چند نقطه از خانه ی شما ، شما میتوانید بنشینید (البته بر روی صندلی و مبل و ...)؟مسلما تعداد قابل مشخصی نقطه برای نشستن شما بسته به تعداد صندلی ها و مبل و ... در خونتون وجود داره . آما حالا که شما دارید این پست رو میخونید کجا نشستین ؟ مسلما روی صندلی پشت میز کامپیوترتان(دوستان اذیت نکنن ، نگن ما کافی نتیمو الان با لبتابمون رو تختیمو ... ازین ایرادا) ، حالا به نظر شما صندلی و مبل ها ی دیگه ویژگی خاصی دارن ؟!!!مسلما نه ، فقط جای نشستن هستن ، همین .
خب همونطور که در این مثال میبینید خورشید هم در منظومه شمسی برای هر سیاره(بسته به جرم خودش و سیاره ) میتواند در 2 نقطه مرکز گردش واقع شود . که این انتخاب را هر سیاره در هنگام تولدش برای خورشید انجام میدهد ، که در کدام کانون خورشید مرکز گردشش باشد

ببخشید اگر پاسخم طولانی بود:secret laugh:

Amin-Mehraji
08-23-2011, 02:50 PM
با درود

در کتاب نجوم به زبان ساده - صفحه ی 9 - پاراگراف 5 ام ، نوشته شده که : مدارصدها ستاره ی دنباله دار دیگر یا سهمی است یا هذلولی .

و اما سؤال من :

1 - اگر مدار دنباله دار سهمی است این اجرام از کحا مییایند و به کجا می روند ؟ ( البته در ادامه ی جمله ی بالا رد کتاب نوشته که : احتمالا ..... ولی من با احتمالا کار ندارم ، جواب قطعی از مسئله چیه ؟

2 - اگر مدار دنباله دار هذلولوی باشد ، لازمه که دو تا از این دنباله دار ها داشته باشیم که در یک نقطه ( رأس هذلولی به کمترین فاصله از هم برسند و سپس از هم فاصله گرفته و دور شوند ، اذا سؤالم اینه : ما دنباله دارهای دوقلو هم داریم ؟

و اینکه مجانبهای این هذلولی ( مدار ) چه نقاطی می توانند باشند ؟

تصویری از یک تابع هذلولوی :
http://s2.picofile.com/file/7122388167/11_1_.jpg

و مجانبهای یک هذلولی

http://s2.picofile.com/file/7122388595/37556_1_.jpg

پیمان اکبرنیا
08-23-2011, 03:06 PM
سلام. در رابطه با سوالهای شما:

1- منشا دنباله دارها به احتمال زیاد ابر اورت است. ابر اورت در واقع محیطی است در فاصله تقریبی 1 سال نوری از ما که تعداد بسیار زیادی دنباله دار در آن وجود دارند. گاهی اوقات این دنباله دارها نا پایدار می شوند و به سمت خورشید می آیند و به خاطر شرایط اولیه خاص مدار سهمی یا هذلولی دارند.

2- خیر لازم نیست 2 دنباله دار داشته باشیم. این تعریف شما از هذلولی صرفا دید ریاضی داره. در واقعیت دنباله دار تنها در یکی از این دو مدار حرکت میکنه. دیگری به کل وجود نداره.

مجانب هم در واقع راستایی هست که دنباله دار از اون راستا حرکتش رو شروع کرده و در راستای اون یکی مجانب هم تا ابد از خورشید دور میشه و به فضای میان ستاره ای میره.

hermes
09-07-2011, 04:42 PM
از دوستانی که در بخش پرسش و پاسخ فعالیت می کنند تشکر می کنیم.
دوستان ضمنآً پاسخ سؤال 2 (اصلی) را فراموش نکنید.

پاسخ:
در دانشنامه ی رشد نوشته شده:

اگر موشک در یک میدان گرانشی حرکت کند یعنی از موتورهایش استفاده ننماید. این میدان عملاً در اطراف موشک یکنواخت است و مفهومش آن است که نیروهای میدان یکسان در تمام نیروهای گرانشی به آن دسته از نیروهایی که نیروی جرم نامیده می‌شوند تعلق دارند. یعنی نیروهایی که بطور همزمان بر تمام نقاط جسم یا سیستم مورد نظر وارد می‌شوند. با توجه به این واقعیت تمام نقاط موشک شتاب یکسانی را بطور همزمان دریافت می‌دارند و تمام برهمکنش آنها با یکدیگر متوقف می‌گردد. فشار وارد بر سطح و عکس العمل آن تواما قطع می‌شود و حالت بی وزنی کامل حاصل می‌گردد.
با تشکر

Mojtaba.M
12-22-2011, 11:53 PM
دوستان
چرا ماهواره ها به روی زمین سقوط نمیکنند؟:rambo:

آسمون
12-23-2011, 12:15 AM
دوستان

فکر میکنم اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?112-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7) میتونید اطلاعات لازم و کافی رو بدست بیارید.

Astronomy
12-23-2011, 12:57 PM
دوستان
دلیل اصلی این هست که موقع حرکتشون در مدار با یک سرعت اولیه وارد مدار شده اند
نیروی گرانش زمین مستقیما آن ها را به سمت خود می کشد اما سرعت اولیه ای که داشته اند عمود بر نیروی گرانش زمین نیرویی بر ماهواره وارد می کند که برایند آن دو نیرو حرکت دایره ای یا بیضی شکلی به دور زمین به وجود می آورد
3117
ببخشید اگه بد شد خودم همین جوری کشیدم

the milky way
12-25-2011, 11:02 AM
دلیل اصلی این هست که موقع حرکتشون در مدار با یک سرعت اولیه وارد مدار شده اند
نیروی گرانش زمین مستقیما آن ها را به سمت خود می کشد اما سرعت اولیه ای که داشته اند عمود بر نیروی گرانش زمین نیرویی بر ماهواره وارد می کند که برایند آن دو نیرو حرکت دایره ای یا بیضی شکلی به دور زمین به وجود می آورد
3117
ببخشید اگه بد شد خودم همین جوری کشیدم
در مورد چرایی عدم سقوط سیارات بر روی ستارگان خود و یا اقمار بر روی سیارات خود چه نظری دارید؟!
آیا آن ها هم سرعت اولیه داشتند؟! آیا این موضوع که اگر جسمی با یک سرعت مشخص - که البته میباست از سرعت گریز از جاذبه بیشتر باشد - به فضا پرتاب گردد و پس از ورود به فضا نیز هیچ گونه نیرویی بر آن وارد نگردد ، میتواند تا بی نهایت به حرکت خود با یک سرعت ثابت ادامه دهد ، ربطی به این سوال دارد؟! اگر هم ربطی نداشت لطف کنید توضیح دهید که چرا این امر رخ میدهد؟!
با تشکر

Astronomy
12-25-2011, 11:57 AM
در مورد چرایی عدم سقوط سیارات بر روی ستارگان خود و یا اقمار بر روی سیارات خود چه نظری دارید؟!
آیا آن ها هم سرعت اولیه داشتند؟! آیا این موضوع که اگر جسمی با یک سرعت مشخص - که البته میباست از سرعت گریز از جاذبه بیشتر باشد - به فضا پرتاب گردد و پس از ورود به فضا نیز هیچ گونه نیرویی بر آن وارد نگردد ، میتواند تا بی نهایت به حرکت خود با یک سرعت ثابت ادامه دهد ، ربطی به این سوال دارد؟! اگر هم ربطی نداشت لطف کنید توضیح دهید که چرا این امر رخ میدهد؟!
با تشکر
در مورد سقوط نکردن سیارات یا ستارگان دوتایی و تمامی ماهواره ها همین قضیه صادق است که باید جسم یک سرعت اولیه داشته باشد
این موضوع رربط چندانی ندارد اما کاملا هم بی ربط نیست
این قضیه همان اینرسی هست که یعنی اشتیاق یک جسم برای حفظ وضعیت فعلی خود
یعنی اگر یک جسم با شتاب یا سرعت ساکن در حرکت باشد یا حتی ساکن باشد تا زمانی که نیرویی به آن وارد نشود وضعیت قبلی خود را حفظ می کند
اینجا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%86_%D8%AD%D8%B1% DA%A9%D8%AA_%D9%86%DB%8C%D9%88%D8%AA%D9%86) را مطالعه کنید مخصوصا قانون اول و دوم نیوتون
از دوستان خواهش می کنم اگر نقصی در صحبت هام بود کامل کنن

the milky way
12-25-2011, 12:22 PM
در مورد سقوط نکردن سیارات یا ستارگان دوتایی و تمامی ماهواره ها همین قضیه صادق است که باید جسم یک سرعت اولیه داشته باشد
این موضوع رربط چندانی ندارد اما کاملا هم بی ربط نیست
این قضیه همان اینرسی هست که یعنی اشتیاق یک جسم برای حفظ وضعیت فعلی خود
یعنی اگر یک جسم با شتاب یا سرعت ساکن در حرکت باشد یا حتی ساکن باشد تا زمانی که نیرویی به آن وارد نشود وضعیت قبلی خود را حفظ می کند
اینجا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%86_%D8%AD%D8%B1% DA%A9%D8%AA_%D9%86%DB%8C%D9%88%D8%AA%D9%86) را مطالعه کنید مخصوصا قانون اول و دوم نیوتون
از دوستان خواهش می کنم اگر نقصی در صحبت هام بود کامل کنن
با تشکر از توضیحات مفید شما!
خوب ماهواره با یک سرعت اولیه وارد مدار میشود ، درست ، اما در مورد سیارات و اقمار چه میتوان گفت؟ سرعت اولیه ی آن ها از کجا تامین شده است؟!
و اما در مورد اینرسی :
تا اینجا را میدانستم که این یکی از قوانین نیوتون است که البته از پژوهش های گالیله استخراج شده بود.
اما چرایی این موضوع برایم عجیب است که جسمی تا ابد! با یک سرعت ثابت به حرکت خود ادامه دهد! چون آن طور که تجربه ی ما در زمین میگوید تا به چیزی نیرو وارد نشود حرکت نمیکند و ساکن است ، البته درست است که جاذبه علت تحقق این امر است ؛ اما باز هم برایم عجیب است که یک جسم تا ابد با یک سرعت به حرکت خود ادامه دهد!!! واقعا که طبیعت قوانین عجیبی دارد!
با تشکر

Astronomy
12-25-2011, 02:37 PM
خوب ماهواره با یک سرعت اولیه وارد مدار میشود ، درست ، اما در مورد سیارات و اقمار چه میتوان گفت؟ سرعت اولیه ی آن ها از کجا تامین شده است؟!
و اما در مورد اینرسی :
تا اینجا را میدانستم که این یکی از قوانین نیوتون است که البته از پژوهش های گالیله استخراج شده بود.
اما چرایی این موضوع برایم عجیب است که جسمی تا ابد! با یک سرعت ثابت به حرکت خود ادامه دهد! چون آن طور که تجربه ی ما در زمین میگوید تا به چیزی نیرو وارد نشود حرکت نمیکند و ساکن است ، البته درست است که جاذبه علت تحقق این امر است ؛ اما باز هم برایم عجیب است که یک جسم تا ابد با یک سرعت به حرکت خود ادامه دهد!!! واقعا که طبیعت قوانین عجیبی دارد!
با تشکر
اقمار و سیارات نیز همگی سرعت اولیه داشته اند
آنها موقع شکل گیری منظومه این سرعت اولیه را گرفته اند
در حین شکل گیری سیارات ستاره مادر و سیارات دیگر به آن ها گرانش وارد کرده و آنها را به حرکت در می آورند ولی به خاطر کافی نبودن گرانش به داخل آنها سقوط نکرده اند. البته منظورم سیاراتی است که داریم اکنون می بینیم وگرنه خیلی از آنها به درون ستاره مادر سقوط کرده اند. اینگونه سرعتی اولیه گرفتند و با نیرو هایی گرانشی دیگری که بهشون وارد می شد آخر سر درون مدار قرار گرفته اند و به حرکت خود به دور سیاره یا ستاره مادر ادامه داده اند.

مسعود فرح بخش
12-25-2011, 09:31 PM
دلیل وجود شکاف هایی توی حلقه های زحل، مثل شکاف کاسینی،چیه؟چرا این حلقه پیوسته نیست؟

پیمان اکبرنیا
12-25-2011, 10:03 PM
و اما در مورد اینرسی :
با تشکر

در واقع سرعت اولیه منظومه شمسی حاصل از چرخش سحابی پدید آورنده اون بوده. یعنی کل چرخش منظومه شمسی به دلیل این هست که سحابی که اون رو به وجود آورده از اول یک چرخش کمی به دور خودش پیدا کرده. با کوچکتر شدن و انقباض این ابر و تشکیل خورشید و سیارات، این چرخش اولیه در آنها باقی مونده. این امر به قانون پایستگی تکانه زاویه ای بر میگرده.

پیمان اکبرنیا
12-25-2011, 10:06 PM
دلیل وجود شکاف هایی توی حلقه های زحل، مثل شکاف کاسینی،چیه؟چرا این حلقه پیوسته نیست؟

دلیل بسیاری از این شکافها، پدیده ای به نام رزونانس یا تشدید مداری هست. در این پدیده، یک قمر بیرونی که دوره تناوبش، ضریب خاصی نسبت به ذرات یک حلقه داشته باشه، باعث ناپایداری مدار ذرات اون حلقه میشه و اون منطقه رو از ماده خالی میکنه. برای اطلاعات بیشتر به تاپیک اختلالات ِ مداری در منظومه ها (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?589-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%90-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%B8%D9%88%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7) مراجعه کنید که آقا احسان با جزئیات بسیار درباره این اختلالات صحبت کرده اند.

البته گاهی وقتها قمرهای داخل حلقه هم میتوانند با جارو کردن ذرات، یک قسمت را خالی کنند.

tamay
12-26-2011, 06:20 PM
میدانیم اثر گرانشی خورشید به روی ماه دو برابر اثر گرانشی زمین به روی ماه است.با این وجود چرا ماه از مدار خود به دور زمین خارج نمیشود؟

Amin-Mehraji
12-26-2011, 06:49 PM
میدانیم اثر گرانشی خورشید به روی ماه دو برابر اثر گرانشی زمین به روی ماه است.با این وجود چرا ماه از مدار خود به دور زمین خارج نمیشود؟

به این دلیل :

دلیل این اتفاق تو مقاله ی این ماه هستش:
http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?817-%D8%A8%D9%8A-%D9%88%D8%B2%D9%86%D9%8A-%D8%A7%D8%AC%D8%B3%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B2%D9%85%D9%8A%D9%86-%28-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%A2%D8%B0%D8%B1%29&p=22169#post22169

sina asadi
12-31-2011, 10:20 PM
کسی اطلاعی دربارهی نحوه ی بدست آوردن نقاط لاگرانژی ندارد؟

آسمون
12-31-2011, 10:39 PM
کسی اطلاعی دربارهی نحوه ی بدست آوردن نقاط لاگرانژی ندارد؟

فکر میکنم اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?496-%D9%86%D9%82%D8%A7%D8%B7-%D9%84%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%DA%98%DB%8C&highlight=%D9%86%D9%82%D8%A7%D8%B7+%D9%84%D8%A7%DA %AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%DA%98%DB%8C) بتونید اطلاعاتی کسب کنید.

sina asadi
01-01-2012, 11:59 AM
فکر میکنم اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?496-%D9%86%D9%82%D8%A7%D8%B7-%D9%84%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%DA%98%DB%8C&highlight=%D9%86%D9%82%D8%A7%D8%B7+%D9%84%D8%A7%DA %AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%DA%98%DB%8C) بتونید اطلاعاتی کسب کنید.

میشه لطفآ کمی بیشتر توضیح بدید ؟

من به معادلاتش نیاز دارم!

آسمون
01-01-2012, 01:00 PM
میشه لطفآ کمی بیشتر توضیح بدید ؟

من به معادلاتش نیاز دارم!

دوست عزیز روی کلمه اینجا کلیک کنید به تاپیک مربوطه منتقل میشید و اگر سوالی دارید در اون زمینه میتونید همونجا مطرح کنید تا دوستان مطلع در اختیارتون قرار بدن.:have a nice day:

BigBang
01-31-2012, 05:38 PM
سلام
یه سوال: چرا مسیر حرکت سیارات به دور خورشید بیضیه،دایره نیست؟؟؟!!!

پیمان اکبرنیا
01-31-2012, 07:09 PM
سلام
یه سوال: چرا مسیر حرکت سیارات به دور خورشید بیضیه،دایره نیست؟؟؟!!!

در واقع میشه گفت که دایره یک حالت خاص بیضی هست. بنابر این تمامی مدارهای واقعی در جهان بیضی هستند و فقط در یک حالت خاص و اون هم حالتی که سرعت اولیه جسم، مقدار و جهتی معین داشته باشه میتونه در مداری کاملا دایره ای حرکت کنه. به وجود آمدن این شرایط اولیه برای دایره بودن مدار، از نظر آماری خیلی سخته و به همین دلیل مدار سیارات همه بیضی هست (البته این بیضی خیلی شبیه دایره است).

اما این که چرا مدارهای بسته به صورت بیضی یا دایره هستند یک بحث مکانیک سماوی هست که اثباتش به دانش مکانیک اولیه احتیاج داره.

برای اطلاعات بیشتر درباره مدار دایره و بیضی به تاپیک مقاطع مخروطی مراجعه کنید.

space
01-31-2012, 08:10 PM
و
اصلا چرا سیارات دارن دور خورشید میگردن!
چرا همهشون مستقیم به سمت خورشید نمیرن و بعد...گرومبببب!

Sky_Watcher
01-31-2012, 08:14 PM
اگه خروج از مرکز یه جسم از 1 بیشتر و یا کمتر بشه برای هر کدوم از حالت ها چه اتفاقی برای مدارش میفته؟ تو هر 2 تا حالت مدار بیضی تر میشه؟

hadi soleimani
01-31-2012, 08:23 PM
خوب دوست عزیز این سوالات پایه ی علم نجوم هستش.برای پاسخ شما میتوانید 1مسابقه پرتاب وزنه رو تصورکنید که یک طرف بازیکن و طرف دیگه وزنه(چکش)که بازیکن باتناب این وزنه رو دوره خودش میچرخونه تابه شتاب پرتاب برسه و پرتابش کنه.بنظرت وزنه درحین چرخش تمایلی داره به طرف بازیکن بیاد؟نه.همین قانون تو منظومه شمسی هم صدق میکنه.جاذبه ستاره از یک طرف و تمایل سیاره به خارج شدن از میدان باعث میشه سیاره دور یک محور حول ستاره بچرخه.
.
.
.
.
حالا من یک سوال دارم که خیلی وقته ذهنمو مشغول کرده.از بحث سیاره خارج میشیم و میایم به سراغ جزر و مد.آیا این واقعه که در طول روزوشب2بار تکرار میشه.تاثیری در تغییرات صفحات پوسته زمین وشکل گیری زلزله داره یانه؟

behnum
01-31-2012, 08:37 PM
خوب دوست عزیز این سوالات پایه ی علم نجوم هستش.برای پاسخ شما میتوانید 1مسابقه پرتاب وزنه رو تصورکنید که یک طرف بازیکن و طرف دیگه وزنه(چکش)که بازیکن باتناب این وزنه رو دوره خودش میچرخونه تابه شتاب پرتاب برسه و پرتابش کنه.بنظرت وزنه درحین چرخش تمایلی داره به طرف بازیکن بیاد؟نه.همین قانون تو منظومه شمسی هم صدق میکنه.جاذبه ستاره از یک طرف و تمایل سیاره به خارج شدن از میدان باعث میشه سیاره دور یک محور حول ستاره بچرخه.
.
.
.
.
حالا من یک سوال دارم که خیلی وقته ذهنمو مشغول کرده.از بحث سیاره خارج میشیم و میایم به سراغ جزر و مد.آیا این واقعه که در طول روزوشب2بار تکرار میشه.تاثیری در تغییرات صفحات پوسته زمین وشکل گیری زلزله داره یانه؟

در جوابتون باید گفت خیر چون اصولا تاثیر نیروی گرانشی ماه و در برخی موارد نیروی گرانشی مضاعف حاصل از هم راستایی ماه و خورشید تنها باعث تغییر سطح آبهای کره ی زمین شوند زیرا بخش اعظم سیاره ی زمین از آب تشکیل شده و طبیعتا این بخش پاسخ بارزتری نسبت به بخش های صلبی و جامد پوسته ی زمین نشون میده ضمن اینکه پیشنهاد می کنم به کتاب " ماه ، تنها قمر زمین " نوشته ی دکتر ناصر هاشمی هم مراجعه کنید مطالب خوبی رو در این خصوص ارائه کردن در فصل پنجمش:have a nice day:

پیمان اکبرنیا
01-31-2012, 08:51 PM
و
اصلا چرا سیارات دارن دور خورشید میگردن!
چرا همهشون مستقیم به سمت خورشید نمیرن و بعد...گرومبببب!

سلام

اگر پاسخ خیلی مفصل میخواهید اینجا (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?792-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C&p=20268&viewfull=1#post20268) را ببینید.

پیمان اکبرنیا
01-31-2012, 08:54 PM
اگه خروج از مرکز یک جسم 1 یک بیشتر یا کمتر باشه اون وقت مدارش چه شکلی میشه(برای هر کردوم از 2 تا حالتی که گفتم جواب بدید)

خروج از مرکز کمتر از یک: مدار بیضی خواهد بود.

خروج از مرکز بیشتر از یک: مدار هذلولی خواهد بود.

خروج از مرکز یک: مدار سهمی

اطلاعات بیشتر درباره مدار دایره و بیضی در تایپک مقاطع مخروطی موجود است.

hadi soleimani
01-31-2012, 09:10 PM
در جوابتون باید گفت خیر چون اصولا تاثیر نیروی گرانشی ماه و در برخی موارد نیروی گرانشی مضاعف حاصل از هم راستایی ماه و خورشید تنها باعث تغییر سطح آبهای کره ی زمین شوند زیرا بخش اعظم سیاره ی زمین از آب تشکیل شده و طبیعتا این بخش پاسخ بارزتری نسبت به بخش های صلبی و جامد پوسته ی زمین نشون میده ضمن اینکه پیشنهاد می کنم به کتاب " ماه ، تنها قمر زمین " نوشته ی دکتر ناصر هاشمی هم مراجعه کنید مطالب خوبی رو در این خصوص ارائه کردن در فصل پنجمش:have a nice day:

منم بانظرتون موافقم.من یک کتاب دانشگاهی برای رشته فیزیک پیام نور به اسم فیزیک نجوم مقدماتی پیدا کردم که در صفحه 79-80در این باره به صراحت میگه وقتی خورشید و ماه در یک خط مستقیم قرار میگیره که همون نزدیک به خورشید گرفتگی میشه ،جاذبه هر2در یک راستا فشارپوسته زمین روآزاد میکنه که ممکنه عواملی از زلزله باشه.ولی بطور قطع نیست.این منو به شک انداخت....

masoome kh
02-01-2012, 12:07 AM
3379

*وقتی جسمی در یک مدار بیضوی به دور یک جسم پرجرم محدود شده باشد آنگاه مدار جسم مقید است. در واقع خروج از مرکز(e) بین صفر و یک است و میگوییم انرژی مدار منفی است!

*وقتی جسمی در یک مسیر سهمی شکل حرکت میکند, خروج از مرکز برابر یک است و میگوییم انرژی مدار دقیقا صفر است!

*وقتی جسمی در یک مدار هذلولی شکل حرکت میکند آنگاه مدار جسم نامقید است. خروج از مرکز بیشتر از یک بوده و میگوییم انرژی مدار مثبت است!

*نکته اول: وقتی جسمی در یک مدار دایره ای حرکت کند حالت خاصی از بیضی پیش آمده که خروج از مرکز برابر صفر شده است!

*نکته دوم: گریختن از یک مدار به آن معنا است که آنقدر مدار را بیضوی کنیم تا قطر بزرگتر آن, بینهایت دراز شود.چنین مسیری سهمی میباشد! و سرعت فرار عبارت است از سرعتی که جسم این راه را بدون برگشت طی کند!

poorya pvp
02-01-2012, 11:51 AM
3379

*وقتی جسمی در یک مدار بیضوی به دور یک جسم پرجرم محدود شده باشد آنگاه مدار جسم مقید است. در واقع خروج از مرکز(e) بین صفر و یک است و میگوییم انرژی مدار منفی است!

*وقتی جسمی در یک مسیر سهمی شکل حرکت میکند, خروج از مرکز برابر یک است و میگوییم انرژی مدار دقیقا صفر است!

*وقتی جسمی در یک مدار هذلولی شکل حرکت میکند آنگاه مدار جسم نامقید است. خروج از مرکز بیشتر از یک بوده و میگوییم انرژی مدار مثبت است!

*نکته اول: وقتی جسمی در یک مدار دایره ای حرکت کند حالت خاصی از بیضی پیش آمده که خروج از مرکز برابر صفر شده است!

*نکته دوم: گریختن از یک مدار به آن معنا است که آنقدر مدار را بیضوی کنیم تا قطر بزرگتر آن, بینهایت دراز شود.چنین مسیری سهمی میباشد! و سرعت فرار عبارت است از سرعتی که جسم این راه را بدون برگشت طی کند!
ببینید،این جمله شما که میگین "گریختن از یک مدار به آن معنا است که آنقدر مدار را بیضوی کنیم تا قطر بزرگتر آن, بینهایت دراز شود.چنین مسیری سهمی میباشد" تقریبا میشه گفت که درست نیست ( نه اینکه غلطه) شاید اگر نیم قطر اطول بینهایت بشه ، مدار تبدیل به هذلولی بشه.بنابراین باید بگیم که " برای گریزاندن یک جسم از مدارش باید پایستگی انرژی را برای دو نقطه (یعنی بینهایت(انرژی برابر صفر) و نقطه ای که جسم در آن لحظه در انچاست) ننویسیم و سپس سرعت را به دست آوریم که خروج از مرکز یا 1 است ویا بیشتر"
موفق باشید :)

hossein25
02-01-2012, 12:11 PM
سلام
آیا اندازه و جرم و فاصله یک سیاره نسبت به خورشید تاثیری بر سرعت حرکت انتقالی و وضعی یک سیاره دارد؟

poorya pvp
02-01-2012, 01:58 PM
سلام
آیا اندازه و جرم و فاصله یک سیاره نسبت به خورشید تاثیری بر سرعت حرکت انتقالی و وضعی یک سیاره دارد؟
درود.....
به اندازه و جرم نه ولی به فاصله اش از خورشید بستگی داره.
:)

poorya pvp
02-01-2012, 02:05 PM
منم بانظرتون موافقم.من یک کتاب دانشگاهی برای رشته فیزیک پیام نور به اسم فیزیک نجوم مقدماتی پیدا کردم که در صفحه 79-80در این باره به صراحت میگه وقتی خورشید و ماه در یک خط مستقیم قرار میگیره که همون نزدیک به خورشید گرفتگی میشه ،جاذبه هر2در یک راستا فشارپوسته زمین روآزاد میکنه که ممکنه عواملی از زلزله باشه.ولی بطور قطع نیست.این منو به شک انداخت....

در صورتی این نیرو باعث فشار آمدن به پوسته ها و در نتیجه به وجود امدن زلزله میشه که اختلاف نیرویی بین نیروی وارد شده به مرکز زمین و نیروی وارد شده به پوسته ها وجود داشته باشد ولی این اختلاف نیرو بسیار تا بسیار کم است چون فاصله بین مرکز زمین تا پوسته ها نسبت به فاصله زمین تا خورشید یا فاصله زمین تا ماه خیلی کم است.
:)

yasiii
06-14-2012, 04:35 PM
سلام دوستان :)
نیروی کوریولیس چیه؟

arashgmn
06-14-2012, 06:14 PM
نیروی کوریولیس چیه؟
چون خیلی طولانیه تو 3 تا پست جواب میدم ! :دی
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>EN-US</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>FA</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:DontVertAlignCellWithSp/> <w:DontBreakConstrainedForcedTables/> <w:DontVertAlignInTxbx/> <w:Word11KerningPairs/> <w:CachedColBalance/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="&#45;-"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} </style> <![endif]-->وقتی دستگاهی نشسته باشیم که لَخت نباشه ، یعنی در حال حرکت شتاب دار باشه ، شتاب تو این دستگاه با شتابی که یک ناظر توی دستگاه لخت اندازه می گیره تفاوت داره . فهم این مطلب خیلی ساده اس . مثلا فرض کنید که شما توی یه ماشین نشستید و دارید درختی رو تماشا می کنید . ماشین از حال سکون شروع به سرعت گرفتن می کنه ، شما می بینید که درخت داره به سمت عقب شتاب می گیره در حالی که می دونیم درخت ثابته و شتابی نداره (همون چیزی که ناظر دستگاه لخت اندازه می گیره!). شتابی که شما اندازه می گیرید ، نه شتاب خود درخت ، بلکه ناشی از شتاب خود دستگاه شماست(در این حالت خاص دقیقا قرینه ی بردار شتاب دستگاه نالخت). این شتاب رو شتاب نالخت و نیروی متناظرش رو نیروی نالخت یا نیروی مجازی هم می گن.
اما این برایی حالتیه که دستگاه تنها به صورت انتقالی شتاب بگیره و چرخشی نداشته باشه . اما در غیر این صورت روابطی که شتاب ها تو دستگاه نالخت رو به هم مربوط می کنن ، کمی پیچیده تر میشن . و از رابطه ی زیر پیروی می کنن
4333

arashgmn
06-14-2012, 06:22 PM
نیروی کوریولیس چیه؟

<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>EN-US</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>FA</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:DontVertAlignCellWithSp/> <w:DontBreakConstrainedForcedTables/> <w:DontVertAlignInTxbx/> <w:Word11KerningPairs/> <w:CachedColBalance/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="&#45;-"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} </style> <![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <o:shapedefaults v:ext="edit" spidmax="1026"/> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <o:shapelayout v:ext="edit"> <o:idmap v:ext="edit" data="1"/> </o:shapelayout></xml><![endif]-->که a شتاب تو دستگاه لخت (شتاب واقعی) ، a rel شتاب تو دستگاه نالخت (شتابی که از تو ماشین اندازه می گیرید) و امگا سرعت زاویه ای لحظه ای دتگاه نالخت شماست. r و v با زیروند rel نمایانگر بردارهای مکان و سرعت از دید ناظر نالخت هستند و a0 شتاب انتقالی دستگاه نالخت نسبت به دستگاه لخته ( همون شتابی که وقتی داشتید درختو می دیدید ،ماشین گرفت . البته از دید شما درخت خلاف اون شتاب رو می گرفت. بر اساس رابطه ی بالا ، به جز a0 و a rel صفر میشن پس a rel (شتابی که برای درخت می بینید) باید قرینه ی شتاب ماشین(a0) باشه .
اما نیروی کوریولیس !

در خیلی از مواقع بهتره که ما دستگاه نالخت رو برای توصیف پدیده ها انتخاب کنیم (مثلا دستگاهی که روی زمین می ذاریم به علت چرخش زمین به دور خودش ، یه دستگاه نالخت دوار به حساب میاد ). اگر a rel رو که شتاب در دستگاه نالخته رو یک طرف و بقیه ی جملات رو به طرف دیگر معادله ببریم داریم:

4336

arashgmn
06-14-2012, 06:25 PM
نیروی کوریولیس چیه؟
<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>EN-US</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>FA</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:DontVertAlignCellWithSp/> <w:DontBreakConstrainedForcedTables/> <w:DontVertAlignInTxbx/> <w:Word11KerningPairs/> <w:CachedColBalance/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="&#45;-"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} </style> <![endif]--> به جمله ی سوم معدله ی بالا شتاب عرضی ، به جمله ی چهارم شتاب مرکز گرا و به پنچمی شتاب کوریولیس می گویند. این جمله صرفا یک پیامد ریاضی از دوران دستگاهه برای همین هم شتاب مجازی می نامندش! معروف ترین اثری که داره حرکت ابرها رو نیم کره های شمالی و جنوبی کره ی زمینه که باعث میشه . حرکتشون خلاف جهت هم باشه (در کتاب آشنایی با مکانیک ، نوشته ی کلپنر و کلنکو ، مرکز نشر دانشگاهی ، این حرکت بررسی شده.)
برای فهم بهتر می تونی به کتاب مکانیک تحلیلی، نوشته ی گ. ر. فاولز ، مرکز نشر دانشگاهی مراجعه کنه . به نظرم خوب توضیح داده .
اگه ابهامی داشت هم بگو .

پ.ن: تصویر اول از کتاب Orbital Mechanics For Engineering Students 2nd Edition نوشته ی Howard Curtis برداشته شده است .

farazamin
06-20-2012, 08:57 PM
بله گرانش یکی دیگر از اجزای علم فیزیک است وقابل توضیح نیست زیرا علمی چون فیزیک علم درک کردن وتوضیح از انجام وچگونگی انجام آن عمل است
برای پاسخ به این سوال من کتاب گرانش نیوتن راتوصیه می کنم

nakhodaye aseman
06-30-2012, 01:53 PM
سلام
ببخشيد يه سوال در مورد حركت در فضا
ميتونيم سرعت يك فضا پيما رو بعد از خروج از جو بيشتر كنيم؟

mohsen4465
06-30-2012, 02:12 PM
سلام
ببخشيد يه سوال در مورد حركت در فضا
ميتونيم سرعت يك فضا پيما رو بعد از خروج از جو بيشتر كنيم؟

منظورتون رو دقیقاً متوجه نمیشم. خب مسلماً سرعت افزایش پیدا میکنه به دو دلیل:
1-از بین رفتم مقاومت هوا
2-کم شدن جاذبه زمین
ضمناً فضاپیما ها در فضا با شیرجه رفتن در زاویه ای خاص به سمت سیارات میتونن از نیروی گرانش اونها برای سرعت گرفتن استفاده کنن. درست مثل سرعت گرفتن سنگ توسط قلاب سنگ.

nakhodaye aseman
06-30-2012, 08:53 PM
منظورتون رو دقیقاً متوجه نمیشم. خب مسلماً سرعت افزایش پیدا میکنه به دو دلیل:
1-از بین رفتم مقاومت هوا
2-کم شدن جاذبه زمین
ضمناً فضاپیما ها در فضا با شیرجه رفتن در زاویه ای خاص به سمت سیارات میتونن از نیروی گرانش اونها برای سرعت گرفتن استفاده کنن. درست مثل سرعت گرفتن سنگ توسط قلاب سنگ.
سلام
منظورم اين بود كه ما با استفاده از حالت چهارم ماده (پلاسما) سرعت رو به سرعت مورد قبول (نور) برسونيم؟

مهدی ناصری
06-30-2012, 10:07 PM
سلام
منظورم اين بود كه ما با استفاده از حالت چهارم ماده (پلاسما) سرعت رو به سرعت مورد قبول (نور) برسونيم؟
به سرعت نور که صد در صد بر اساس چیزی که دانش ما میگه نمی رسه. طبق نظریه ی نسبیت خاص هر چقدر جسم سریع تر حرکت کنه سنگین تر میشه، اگه جسمی بخواد با سرعت نور حرکت کنه جرمش به بینهایت می رسه پس حرکت با سرعت نور از هر طریقی غیر ممکنه. فقط امواج الکترومغناطیسی که هیچ جرمی ندارن سرعت نور رو دارن.

mohsen4465
07-01-2012, 03:04 PM
سلام

با چنین سوختی رسیدن به چنین سرعتی امری کاملاً محاله. عامل محدود کننده نوع موتور و قابلیت های اون نیست بلکه فقط و فقط وزن سوخته که سفینه رو سنگین تر میکنه. یک پیشرانه شیمیایی برای حمل باری به وزن 34 تن از مدار زمین به ماه به 60 تن هیدروژن و اکسیژن مایع احتیاج داره. این عدد برای یک پیشرانه پلاسما فقط 8 تن آرگونه. هرچند که بنظر کارایی بسیار بیشتر شده اما همین کافیه بدونی که برای رسوندن سرعت یک سفینه با موتور شیمیایی به 6 درصد سرعت نور به سوختی هم وزن با کل کائنات احتیاجه. بنابراین 60 تن و 8 تن شاید اختلاف زیادی با هم داشته باشن اما برای رسیدن به کسری از سرعت نور به سوختی بسیار پرانرژی تر احتیاجه. پیشرانه های بر پایه انرژی اتمی میتونن به سرعتی تا 15 درصد سرعت نور برسن ولی بهترین پیشرانه در این میان پیشرانه ضد ماده ست. اگه روزی بشر بتونه چنین پیشرانه ای بسازه میتونه تقریباً با 90 درصد سرعت نور در فضا سفر کنه.

nakhodaye aseman
07-01-2012, 09:52 PM
مرسي داش محسن خيلي كمكم كرد
راستي ميتونيم از مدار يك سياره (مثلا زحل ) براي سرعت بخشيدن استفاده كنيم ؟

Amin-Mehraji
07-01-2012, 10:35 PM
مرسي داش محسن خيلي كمكم كرد
راستي ميتونيم از مدار يك سياره (مثلا زحل ) براي سرعت بخشيدن استفاده كنيم ؟

بله میشه، مثل "مدارگرد گالیله" که مقصدش مشتری بود ولی قبل از رفتن به سمت مشتری به طرف زهره حرکت کرد تا از نیروی جاذبه زهره برای شتاب گرفتن استفاده کنه، همچنین "سفینه رزتا" هم از نیروی جاذبه مریخ برای شتاب بخشیدن به سرعتش استفاده کرد. البته این دوتا فقط نمونه مثالند، اکثرا از نیروی جاذبه ی سیارات و اجرام درمسیر ِ حرکت استفاده میشه. مثل این میمونه که شما با کفش اسکیت دارید می دوید ، بعد از مدتی انرژی تون کم میشه ، در همین لحظه میرسید به یه نفر قوی هیکل و اون شما رو به آنی میگیره و به جلو پرت می کنه.

m.m.e.w
07-24-2012, 11:10 AM
سلام.در کتاب نجوم دینامیکی در توضیح علت تغییر نکردن وضعیت آونگ فوکو در استوا نوشته چون در استوا حرکت پیچشی وجود ندارد.
اول اینکه اصلا حرکت پیچشی یعنی چی؟
دوم اینکه چرا هرچی به سمت استوا میریم مدت زمان یه دور افزایش پیدا می کنه؟
سوم اینکه من اصلا نفهمیدم که چجوری چرخش زمین باعث تغییر در وضعیت آونگ میشه؟:grin:

saeedmozah
07-27-2012, 03:08 PM
دوستان اگر کسی اثبات سرعت لحظه در مدار بیضوی رو بذاره بنده شدیدا نیازمندم

@p@rs
08-04-2012, 12:47 PM
سوال
از دوستان می خواستم سول کنم که قضیه ی توپ جنگی که توسط نیوتن مثال زده شد چیه؟

Amin-Mehraji
08-04-2012, 01:31 PM
سوال

سلام دوست گرامی
اولا به آوااستار خوش اومدید، امیدوارم لحظات خوبی رو در کنار هم داشته باشیم،
دوما نیوتن قضیه ای به اسم توپ جنگی نداره! اگر مقدوره اون مطلبی رو که مدنظرتون هست کمی بیشتر تشریح کنید تا بتونیم بهتر راهنمایی تون کنیم.
مؤید باشید...

-----------------------------
نزدیک ترین مطلبی که الان به ذهن من رسید گمان می کنم منظورتون قانون سوم نیوتن باشه ولی دقیق مطمئن نیستم

par_sed
08-04-2012, 10:19 PM
سوال

سلام
فکرمیکنم منظورت ، جرم متغیر باشه
مثل: موشک و سوخت خروجی موشک
چه توپ جنگی و چه سوخت موشک وقتی خارج میشن یه مقدار پس زنی دارن، یعنی به عقب میرن و جرم متغیرم همون توپ یا سوخت محسوب میشه.....
میتونی تو کتابای مکانیک تحلیلی دنباش بگردی
مثل: سایمون-فولز - آریا و...

mohsen4465
08-05-2012, 08:36 PM
سوال

سلام
به آوااستار خوش اومدین.
من چند صفحه از یکی از کتابهام رو براتون اسکن کردم فکر کنم بدردتون بخوره. از اینجا دنلودش کنین:

http://www.4shared.com/zip/qYmese-R/scan0002.html

نام کتاب: تاریخ علوم
نویسنده: پی یر روسو

Amir Shayan Nejati
09-02-2012, 10:15 PM
یه سوال.
اگه همه ی جمعیت جهان به نیمکره ی جنوبی برن چی میشه؟

المپیاد نجوم
09-02-2012, 10:29 PM
فک کنم هیچی نمیشه!تکانه نوشتم.

soroosh
09-02-2012, 10:41 PM
منم میگم هیچی نمی‌شه
از این سوالا زیاده و جواب همشون هم همینه که هیچی نمی‌شه !!!

Amir Shayan Nejati
09-02-2012, 10:50 PM
تکانه نوشتن برای حل این سوال کاملاکاردرستیه البته یه ایدس که بایدآرمایش بشه ولی علاوه براون ازیه جنبه دیگرهم بایدبررسی شه مثل کروی یابایدببینیم اثری رورگرانش داره یانه چون گرانش به وزن انسانها ربطداره وناگهان قراره وزن زیادی منتقل شه.

Amir Shayan Nejati
09-02-2012, 11:04 PM
ببینید درواقع هرچی معادله حل کنیم بازبه همین تکانه میرسیم.درواقع سوال اصلی این بوده که درطول روزچه تغییری به وجودمیاد؟
جالاجواب.....
تکانه ی پایسته
تکانه ی اولیه زمین همان تناوب راداردومردم هم دراطراف استواباهمون تناوب میچرخند .
تکانه ی ثانویه زمین باتناوبی جدیدمیچرخدومردم دیگرنمیچرخند.
اگراین دومعادله روبرابربزاریم به جواب میرسیم.

mohsen4465
09-02-2012, 11:04 PM
یه سوال.
اگه همه ی جمعیت جهان به نیمکره ی جنوبی برن چی میشه؟
یک فضانورد رو در فضا تصور کنین که در حال دور شدن از سفینه است. بنظر شما چطور میتونه به سفینه برگرده؟ تنها راه چاره پرتاب کردن جسمی در جهت مخالفه. جابجا کردن دست ها، خم و راست شدن و هر چیزی دیگه ای که فکرشو بکنین هیچ تأثیری روی مسیر حرکتی فضانورد نمیذاره.

Amir Shayan Nejati
09-02-2012, 11:10 PM
یک فضانورد رو در فضا تصور کنین که در حال دور شدن از سفینه است. بنظر شما چطور میتونه به سفینه برگرده؟ تنها راه چاره پرتاب کردن جسمی در جهت مخالفه. جابجا کردن دست ها، خم و راست شدن و هر چیزی دیگه ای که فکرشو بکنین هیچ تأثیری روی مسیر حرکتی فضانورد نمیذاره.
حرف شمادرسته ولی اینجازمینه ونیرویی به نام گرانش به انسان وارد میشه حالاشمااگه روی زمین یه جسمی روپرتاب کنی به عقب برمیگردی؟درضمن درفضاخلاهست وفضانورددرون فضاست ولی اینجاروی سطح یک کره هست.حالا بااین تعبیری که داشنین تغییرطول روزحساب نمیشه ولی اینجابا تکانه ی پایسته بایدحساب بشه.

Amir Shayan Nejati
09-02-2012, 11:31 PM
فک کنم هیچی نمیشه!تکانه نوشتم.

تکانش درسته ولی جوابت مطمءن نیستم.شایدتغییرداشته باشه.

mohsen4465
09-02-2012, 11:59 PM
حرف شمادرسته ولی اینجازمینه ونیرویی به نام گرانش به انسان وارد میشه حالاشمااگه روی زمین یه جسمی روپرتاب کنی به عقب برمیگردی؟درضمن درفضاخلاهست وفضانورددرون فضاست ولی اینجاروی سطح یک کره هست.حالا بااین تعبیری که داشنین تغییرطول روزحساب نمیشه ولی اینجابا تکانه ی پایسته بایدحساب بشه.
بله حتی روی زمین هم با پرتاب کردن اجسام به عقب برمیگردیم. شاید با پرتاب های دستی چندان احساس نشه ولی این نیروی رو به عقب براحتی در هنگام شلیک اسلحه خودنمایی میکنه. علاوه بر این وجود نیروی گرانش و یا اتمسفر زمین هم هیچ تفاوتی در این قوانین ایجاد نمیکنن چون خود اونها تابع این قوانین هستن.

mohsen4465
09-03-2012, 12:16 AM
ببخشید چه طور میگید تو فضا اگه دستتونو تکون بدید جابهجا نمیشید؟چه فرقی داره !مگه اون ماجرا که یه فضانورد چکشو پرت می کنه و با عکس العملش برمی گرده تو فضاپیما رو تو هالیدی نگفته؟حالا دست تکون دادن چرا نمی تونه این نقشو داشته باشه؟
من گیج شدم!منظورتون همین بود که برداشت کردم؟
پرتاب چکش با تکون دادن اعضای بدن فرق داره. وقتی شما مثلاً دستتون رو میبرید جلو بدنتون در اثر عکس العمل نیرو میره عقب و بعد متوقف میشه. دلیل توقفش هم اینه که شما بعد از جلو بردن دست در آخر کار دستتون متوقف میشه. متوقف کردن جسم در حال حرکت هم نیرو لازم داره. پس فقط تا زمانی که دستتون داره جلو میره شما به عقب حرکت میکنین. شاید بگین باز هم بلاخره تونستیم خودمون رو یه کوچولو تکون بدیم؛ اما شما که بلاخره باید دوباره دستتون رو جمع کنین عقب؟ مگه نه؟ :wink:

Amir Shayan Nejati
09-03-2012, 12:37 AM
پرتاب چکش با تکون دادن اعضای بدن فرق داره. وقتی شما مثلاً دستتون رو میبرید جلو بدنتون در اثر عکس العمل نیرو میره عقب و بعد متوقف میشه. دلیل توقفش هم اینه که شما بعد از جلو بردن دست در آخر کار دستتون متوقف میشه. متوقف کردن جسم در حال حرکت هم نیرو لازم داره. پس فقط تا زمانی که دستتون داره جلو میره شما به عقب حرکت میکنین. شاید بگین باز هم بلاخره تونستیم خودمون رو یه کوچولو تکون بدیم؛ اما شما که بلاخره باید دوباره دستتون رو جمع کنین عقب؟ مگه نه؟ :wink:
کاملا درسته ولی اینجایه سطح کروی داریم وخلانیست اینودرنظربگیرید.

mohsen4465
09-03-2012, 01:09 AM
کاملا درسته ولی اینجایه سطح کروی داریم وخلانیست اینودرنظربگیرید. شما برای رفتن به نیم کره جنوبی باید روی زمین راه برید. با اینکار خودتون رو به جلو و زمین رو به عقب هل میدید. نتیجه اینکه زمین به مقدار بسیار بسیار کمی جابجا میشه و میره بالا ولی در نهایت هیچ اتفاقی نمی افته و همه چیز عادی باقی میمونه.

المپیاد نجوم
09-03-2012, 01:15 AM
چرا این قدر مساله رو سخت می کنید.راه رفتن آدما رو اصلا مساله نخواسته.فرض کنین با هواپیما میرن قطب جنوب فقط پایستگی تکانه این جا مهمه
!

Amir Shayan Nejati
09-03-2012, 01:15 AM
شما برای رفتن به نیم کره جنوبی باید روی زمین راه برید. با اینکار خودتون رو به جلو و زمین رو به عقب هل میدید. نتیجه اینکه زمین به مقدار بسیار بسیار کمی جابجا میشه و میره بالا ولی در نهایت هیچ اتفاقی نمی افته و همه چیز عادی باقی میمونه.
اینوکاملاقبول دارم ولی جواب روهنوزازنظرتکانه مطمءن نیستم.

چرا این قدر مساله رو سخت می کنید.راه رفتن آدما رو اصلا مساله نخواسته.فرض کنین با هواپیما میرن قطب جنوب فقط پایستگی تکانه این جا مهمه
!
بله اینجافقط تکانه مهمه فکرکنم...به هرحال اینقدرسختش نکنیم.

mohsen4465
09-03-2012, 01:41 AM
! مسافرت هوایی هم نتیجه یکسانی داره. موتور هواپیما رو در نظر بگیرید که با چه شدتی اتمسفر زمین رو به عقب هل میده. این گاز داغ که با سرعت به عقب پرتاب میشه با اتمسفر زمین برخورد میکنه و اونو به عقب میرونه. حرکت یک بخش جزئی از هوا بر روی بخش دیگه با اصطکاک همراهه و بلاخره متوقف میشه. اما این نیرو کجا رفته؟ این نیرو باعث هل دادن زمین به عقب شده. فرقی نداره که برای هل دادن زمین قسمت جامد اونو هل بدید یا قسمت های مایع و یا گازی اونو. این قسمت ها همگی به هم توسط نیروی جاذبه متصل هستن و جابجایی یک بخش سبب جابجایی بخش دیگه میشه.

حالا فرض کنین که زمین اصلاً اتمسفر نداشت و ما با راکت از سطحش بلند میشدیم و میرفتیم نیم کره جنوبی فرود میاومدیم در این حالت چی؟
خب در این حالت باید بگم که زمین اصلاً تکون نمیخورد (بجز اون لحظه ی اول که گاز راکت میخورد بهش) و این در واقع گاز راکت و مولکول های اون بودن که به قعر فضا پرتاب میشدن (مثل همون پرتاب چکش)

ضمناً گفته های بنده همون قانون پایستگی تکانه رو میرسونه.

paya
09-03-2012, 06:11 PM
درود!
لاگرانژ چه جوری اثبات کرد که مسئله ی سه جسم در حالت کلی حل نمیشه ؟

پیمان اکبرنیا
09-03-2012, 07:10 PM
درود!
لاگرانژ چه جوری اثبات کرد که مسئله ی سه جسم در حالت کلی حل نمیشه ؟

من مطمئن نیستم که لاگرانژ دقیقا چه کاری انجام داد ولی فکر کنم قضیه اینه که در مساله 3 جسم در حالت کلی، باید معادله نیرو-شتاب را برای هر یک از اجسام نوشت(که هر کدوم یک معادله دیفرانسیل هستند) و بعد این دستگاه معادلات را همزمان حل کرد که به صورت جبری جوابی نداره و دانشمندان هرچقدر تلاش کردند به جواب خوبی نرسیدند. در واقع جوابی که بعدها پیدا شد به صورت سری عددی هست که کارل ساندمن پیدا کرد. بعد از اختراع کامپیوتر هم این معادلات با روشهای عددی حل می شوند.

اینجا را هم مطالعه کنید: http://www.wolframscience.com/reference/notes/972d

المپیاد نجوم
09-03-2012, 07:15 PM
من شنیدم که حرکت سه جسم در حالت کلی یکم عوض کنیم (خیلی کم)با طی زمان فاصله ی مسیر های این دو تا حالت به صورت نمایی زیاد میشه.نمی دونم لاگرانژ چه طوری این نمایی رو در آورده اگه کسی می دونه به ما هم یاد بده خیلی کنجکاو شدم.

المپیاد نجوم
09-05-2012, 11:14 PM
با توجه به این که خروج از مرکز و نیم محور اطول رو داریم مدار مشخصه و می تونیم تتا رو پیدا کنیم و جای دنباله دار معلوم شه.با کمک این که نوع مدارو می دونیم تکانه زاویه ایشم پیدا می کنیم و باز می تونیم سرعت مماسی رو در بیاریم.با مشتق گرفتن از رابطه ی مربوط به شعاع میشه سرعت مماسیو در آورد چون تتا رم می دونیم.حالا سرعت کل رو داریم.شعاعم داریم و تکانه زاویه ای رم داریم.سینوس زاویه ی بین اونا رو در میاریم چون ضربمون کراسه.فک کنم 180 منهای اون زاویه ی مورد نظرمون باشه.ولی فک کنم اشتباهه اگه غلطه بهم بگید کجاش تا بیشتر فک کنم!

هانیه امیری
10-19-2012, 02:13 PM
من چند تا سوال بد ذهنمو درگیر کرده
1= چرا واحد سرعت متنر بر ثانیه اس ولی یکای شتاب گرانشی زمین، متر بر مجذور ثانیه اس؟؟1-1 رابطه سرعت با شتاب چگونه اس؟؟؟
.

در پاسخ به سوال اولتون، سرعت متوسط یک جسم در یکای زمان، به معنای مقدار مسافت طی شده(جابه جایی) در آن مدت توسط جسم است، واحد جابه جایی هست متر، و واحد زمان ، ثانیه هست. پس واحد سرعت میشه متر بر ثانیه.....

v=x/t

فرمول شتاب برابر است با تغییر سرعت بر واحد زمان... که واحد سرعت طبق تعریف بالا میشه متر بر ثانیه و باز واحد زمان هست ثانیه... حالا میشه گفت متر بر ثانیه تقسیم بر ثانیه که جواب میشه متر بر مجذرو ثانیه..

a=v/t

فرمول شتاب گرانشی زمین هم هست:

g=GM/r^2

شتاب گرانشی شتابی هست که به اجسام به دلیل گرانش وارد میشه مثلا اجسام در حال سقوط....

در اینجا G ثابت جهانی گرانش است G=(6.67259+o.00085) * 10<sup>-11</sup> Nm<sup>2</sup>kg<sup>-2</sup>

در فرمول شتاب گرانشی M جرم جسم در حال سقوط هست و r فاصله اون جسم تا مرکز زمین است.

حالا اگر واحد ها را قرار دهیم ، واحد g میشه متر بر مجذور ثانیه.

یعنی:
g = ( kg) Nm<sup>2</sup>kg<sup>-2 </sup>/m<sup>2</sup>

که اگه ساده کنید واحد شتاب گرانشی زمین میشه N/kg که N واحد نیرو هست. طبق فرمول F=ma ---- > a=F/m پس واحد شتاب گرانشی مثل واحد شتاب است.

سعی کردم خیلی ساده جواب بدم اگه سوالی داشتید باز هم بفرمایید ;)

SAEED560
11-22-2012, 07:40 PM
یه سوال دیگه هم دارم
چرا مدار تمام سیارات بیضی است و طور دیگری نیست
البته هنوز به سوال قبلی بنده هیچ کس جواب نداده .....خواهش ...... خواهششششششش

solh
11-22-2012, 09:45 PM
یه سوال دیگه هم دارم
چرا مدار تمام سیارات بیضی است و طور دیگری نیست
البته هنوز به سوال قبلی بنده هیچ کس جواب نداده .....خواهش ...... خواهششششششش
مسیر حرکت و کلا نحوه ی حرکت یه جرم مربوط خواهد شد به نیروهایی که بهش وارد میشن ( طبیعی هم هست که حرکت ناشی از نیرو ها خواهد بود ) ، حالا اینکه چرا سیارات بیضی میچرخن خاصیت خاص نیروی گرانش به صورت عکس مجزوریه ، اینکه چرا و چطوری در تاپیک مکانیک مداری (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?792-مکانیک-مداری) دوستان کامل توضیح دادن . خوب البته چون ما اینجا فقط نیوری گرانش رو اینطوری حساب کردیم ، این مسیر بدست خواهد آمد . ولی خوب اضافه شدن نیروهای وارد شده ااز جسمی غیر از خورشید و چند عامل دیگه ، نهایتا باعث خواهند شد که مسیرمون یه بیضی درست و حسابی نباشه و رفتارهای دیگه ای هم سیاره داشته باشه .

shazde
12-08-2012, 05:14 PM
سلام
ميشه بگين چيجورى ميشه سرعت كره زمين را توسط سرعت ثابت شتاب گرانشى زمين به دست بياريم؟ با توجه به اينكه ثابت گرانشى زمين، ٩/٨ متر بر ثانيه به توان دو( مجزور ثانيه) است توضيح بدين ممنون ميشم. يا اصلاً اين مجذور ثانيه، اينجا به چه معنى است،؟
يه سوال ديگه هم دارم! اگه درست بگم ، ميتونيم بر اساس تغيرات زمان طلوع و غروب خورشيد، ويا بر اساس اختلاف طلوع و غروب خورشيد در هر شهرى، ميتونيم به سرعت كره زمين برسيم؟؟؟؟؟ اصلاً همچين چيزى داريم؟؟؟؟؟ اگه توضيح تون با مثال باشه، ممنون ميشم.....
ممنون

Amin-Mehraji
12-08-2012, 08:58 PM
سلام
ميشه بگين چيجورى ميشه سرعت كره زمين را توسط سرعت ثابت شتاب گرانشى زمين به دست بياريم؟ با توجه به اينكه ثابت گرانشى زمين، ٩/٨ متر بر ثانيه به توان دو( مجزور ثانيه) است توضيح بدين ممنون ميشم. يا اصلاً اين مجذور ثانيه، اينجا به چه معنى است،؟

سلام

اون قمستی که قرمز کردم عبارت نادرستی هست. شتاب ِ گرانشی ای که سرعتش ثابت باشه وجود نداره. اصلا شتاب و سرعت ثابت یه جا جمع نمیشه! لازمه ی وجود شتاب، وجود سرعت متغییر هست ( و اساسا تعریف شتاب هم برپایه ی دیفرانسیل ( تغییرات ) سرعت هست) . لذا اگر ممکنه منظورتان رو کمی واضح تر بیان کنید ، راهنمایی بهتری هم دریافت خواهید کرد.

بر این اساس تنها چیزی که برای محاسبه ی سرعت کره ی زمین می تونم بگم مطالعه این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?792-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C&p=32578&viewfull=1#post32578) هست.

مجذور ثانیه در شتاب گرانشی از تعریف سرعت بدست میاد . در تعریف سرعت میگیم : http://uplod.ir/po2gvgr3i8ga/text.h1.gif.htm، پس واحد سرعت m/s میشه و شتاب رو اینطور تعریف می کنیم : http://uplod.ir/s7tjoip8w60a/text.h6.gif.htm. پس در مخرج زمان مجداا تکرار میشه یعنی میشه m/s^2 . مقدارش ( 9.8 ) رو هم از ترکیب قانون دوم نیوتن و قانون جهانی گرانش یعنی http://www.niloblog.com/files/images/q4pk2mb6xygj0ww3lajd.png ترکیب می کنند ، اعداد لازم رو قرار میدن ساده شدش میشه 9.81 .

المپیاد نجوم
01-02-2013, 07:12 PM
سلام.
من توی فهم صورت مسائل 18 و 19 فصل 5 اسمارت دچار مشکل شدم.میشه صورت مساله رو برام تشریح کنین؟البته حل نکنین تا خودم تلاش کنم بعد نشد می پرسم.
توی ماریون هم دو سوال بود که قید این که جسم روی مقطع مخروطی حرکت کند را وارد کرده بود.شبیه سوال 76 مجموعه سوالات آقای چرتاب.کلا این قید هارو چه طوری استفاده کنم؟میشه یه سوال این طوریو حلشو بذارین تا بفهمم؟
ممنون!

shariatzadeh
01-03-2013, 07:20 PM
سلام.
من توی فهم صورت مسائل 18 و 19 فصل 5 اسمارت دچار مشکل شدم.میشه صورت مساله رو برام تشریح کنین؟البته حل نکنین تا خودم تلاش کنم بعد نشد می پرسم.
توی ماریون هم دو سوال بود که قید این که جسم روی مقطع مخروطی حرکت کند را وارد کرده بود.شبیه سوال 76 مجموعه سوالات آقای چرتاب.کلا این قید هارو چه طوری استفاده کنم؟میشه یه سوال این طوریو حلشو بذارین تا بفهمم؟
ممنون!

سلام
سوال 18 و 19 اسمارت میگه که دو نقطه روی سهمی دارم که فاصله خطی شون k هست . یعنی فاصله ای که اگر با خط بهم وصلشون کنیم ، نه فاصلشون روی سهمی . همینطور فاصله این دو نقطه از جرم مرکزی رو هم با r و r1 نشون داده حالا مدت زمانی که طول میکشه تا یک جسم روی این مدار سهمی از یکی از این نقطه ها تا نقطه بعدی حرکت کنه رو بدست بیار . باید کلی بنویسی و ساده کنی تا به اون رابطه برسی .
درباره سوال هایی که مخروط داره . این سوال ها خیلی ساده هست ، باید سرعت جسم رو بر حسب xو y و z بنویسی ، بعد این مولفه ها رو بر حسب r (فاصله جسم از محور مخروط) و زاویه راس مخروط و زاویه با یکی از محور ها بنویسی . اون وقت خیلی ساده همه چیز محاسبه میشه . (البته نه به این سادگی که من گفتم !!!)

mohsen4465
01-19-2013, 09:39 PM
سلام
امروز از حرکت انتقالی عطارد تو استاری نایت یه فیلم تهیه کردم که میتونید تو این پست (http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?927-کلیپ-های-کوتاه-نجومی!&p=52485&viewfull=1#post52485) ببینیدش. اما سوالی که برام ایجاد کرده اینه که چرا عطارد بعضی جاها ترمز دستی میکشه؟ :grin: حتماً به همین دلیله که خورشید در عطارد دوبار غروب میکنه. اما واقعاً هیکل به این گندگی وایمیسته یا اینکه زاویه دید چنین خطایی ایجاد میکنه؟ (زاویه دید: مرکز خورشید). ضمناً مکث‌های چرخشی دقیقاً در نقاط خاصی روی میده.

shariatzadeh
01-19-2013, 10:28 PM
باید به این نکته توجه کنید که دوربین دقیقا چه چیزی را ثبت می کند ؟
عطارد در حال حرکت به دور خورشید است . دوربین طوری می چرخد که عطارد از مرکز تصویر تکان نمی خورد ، یعنی با سرعتی برابر سرعت زاویه ای لحظه ای عطارد به دور خورشید . توجه داشته باشید که مدار عطارد یک بیضی تقریبا کشیده با خروج از مرکز تقریبی 0.2 است . پس تفاوت سرعت لحظه ای انتقالی آن در نقاط مختلف مدار کاملا محسوس است .
خود عطارد نیز در حال گردش است ، اما با سرعتی ثابت که از سرعت زاویه ای میانگین مدار بیشتر است .
دوربین در هر لحظه تفاوت سرعت زاویه ای وضعی عطارد و سرعت زاویه ای لحظه ای عطارد به دور خورشید را ثبت می کند .
انتظار داریم وقتی عطارد در حضیض مدارش است یعنی وقتی اندازه آن بزرگتر است (چون نزدیک تر است) سرعت زاویه ای آن نیز به دور خورشید بیشتر باشد و در اوج بر عکس . پس در حضیض ، هنگامی که اندازه ظاهری عطارد بیشینه است اختلاف سرعت های زاویه ای گفته شده کمینه است در واقع از دید دوربین عطارد ترمز کرده . برعکس در اوج وقتی عطارد دورتر می شود و سرعت زاویه ای اش کمینه می شود ، اختلاف سرعت های زاویه ای بیشتر شده و عطارد گاز می دهد .
این ها همه از دید دوربین است و خود عطارد ( با هیکل بزرگش ) کار خاصی انجام نمی دهد !!!

Kian SHams
02-25-2013, 05:22 PM
:105:ایا با چرخش معکوس زمین...!
ساعت ها به سمت چپ می چرخیدند...؟
خورشید از مغرب طلوع می کرد...؟
جازبه هم تغییر میکرد (کم می شد یا زیاد)...؟

arashgmn
02-25-2013, 10:38 PM
:105:ایا با چرخش معکوس زمین...!
ساعت ها به سمت چپ می چرخیدند...؟
خورشید از مغرب طلوع می کرد...؟
جازبه هم تغییر میکرد (کم می شد یا زیاد)...؟
1. بهتره ساعت رو تنها وسیله ای برای سنجش زمان تلقی کنیم. یکم بازتر توضیح میدم:

ما با دیدن تغییر یک سری چیزها متوجه تغییر کمیتی می شیم که اسم اون رو می ذاریم زمان. مثلا هممون با گذشت زمان پیر میشیم (در واقع اگه کمیت زمان تغییر نمی کرد، ما همین جوری جوان می موندیم) یا همه می دونیم که در یه موقعی از شبانه روز ، خورشید طلوع و تو یه موقعی غروب می کنه(اگه مکان خورشید تغییری نمی کرد ، همواره یا شب بود یا روز). برای خیلی از چیزهای دیگه مثال های مشابهی وجود داره. ما دوست داریم آهنگ تغییر این کمیت رو بدونیم (که بتونیم کارهای روزمرمون رو برنامه ریزی کنیم). برای همین ابزاری می سازیم به اسم ساعت که توی مراحل ساخت، جوری طراحی شده که (طبق تعریف) تو یه روز عقربه ی ساعت شمارش دوبار از 12 به سمت 3 بره و از اون طرف یه 12 برسه . ما می تونستیم که ساعت رو جوری بسازیم که عقربه هاش برعکس حرکت کنه. در حقیقت ، ساعت هیچ علمی به این که زمان چگونه می گذره نداره. فقط یه نموده ، از گذر(یا همون تغییر) زمان. حالا اگه زمین یهو جهت چرخشش عوض بشه ، ساعت به عنوان یه وسیله مکانیکی، چنین چیزی رو نمی فهمه (چون برنامه ریزی شده که مثل ساعت (!) کار کنه). بنابراین عقربه هاش به همون جهت خواهند چرخید .

2. بله . از مغرب طلوع می کرد. اگه زمین برعکس می چرخید، خورشید از غرب طلوع می کرد. الان تو سیاره ناهید یه همچین وضعیه ...

3. جاذبه به کمیت جرم بستگی داره که جهت دوران توی اون بی تاثیره. یعنی جاذبه تغییری نمی کنه و همون مقدار قبلی خودش رو داره.

fateme.kokabi
03-15-2013, 07:27 PM
نیروی گریز از مرکز چه جوری باعث شده که استوای مشتری برجسته بشه؟
کلا میشه درمورد نیروز گریز از مرکزم توضیح بدید
ممنون

سينا منجم
03-15-2013, 07:57 PM
نیروی گریز از مرکز شبه نيرو است که به سمت بیرون بر یک جسم در حال دوران احساس می‌گردد و ناشی از لختی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%D8%AE%D8%AA%DB%8C) (اینرسی) است. این کمیت را هر وقتی که شیئی در جاده‌ای منحنی یا پیچ داری حرکت می‌کند ملاحظه می‌کنیم. دلیل چرخش سیارات بدور خورشید، بدون آنکه در خورشید سقوط کنند همین لختی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%D8%AE%D8%AA%DB%8C) است.
یک شبه نيرو، نمایش نيرويي غیرواقعی است که هنگامی دیده می‌شود که ناظر در یک دستگاه مرجع لخت قرار نداشته‌باشد یعنی مثلا در یک دستگاه مرجع چرخان باشد.
نماد این شبه‌نیرو a<sub>c</sub> و ابعاد آن <sub>[طول]</sub> <sub>[زمان]</sub>(۲-) (طول ضربدر مجذور زمان) می‌باشد. واحد آن متر بر مجذور ثانیه است. نوع کاربرد این کمیت برداری (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%AA_%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7% D8%B1%DB%8C) و نرده‌ای (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%AA_%D9%86%D8%B1%D8%AF%D9%87% E2%80%8C%D8%A7%DB%8C) است.
اطلاعات يكم از مغز خودم و بقيش از ويكيپديا.
دليل برآمدگي سطح مشتري هم همينه.جاذبه ي خورشي مشتري كه از جنس گازه رو ميكشه از طرفي ديگه نيروي گريز ميكشدش.و همينطور چرخش سريع مشتري هم(البته دقيق مطمئن نيستم)باعثشه.

COLDFIRE
05-04-2013, 10:18 PM
دوستان کسی میتونه این معادله دیفرانسیلی رو حل کنه؟؟؟
dθ/dr=L/(mr^2 ) 1/√(2/m(E-U_eff))=L/r 1/√(2Emr^2-2mr^2C ln⁡r-2L^2 )

COLDFIRE
05-14-2013, 12:29 AM
هیچ شخص یا برنامه ای میتونه ؟؟؟

arashgmn
05-14-2013, 12:43 PM
دوستان کسی میتونه این معادله دیفرانسیلی رو حل کنه؟؟؟
dθ/dr=L/(mr^2 ) 1/√(2/m(E-U_eff))=L/r 1/√(2Emr^2-2mr^2C ln⁡r-2L^2 )
میشه این معادله رو جوری با فونتی به غیر از فونت خود فروم بنویسید ؟چون متن انگلیسیه ، ممکنه جابجا بشه. تازه یکی از پارامترها (مربع) افتاده ... من الان این رو فهمیدم از معادله :

http://up.avastarco.com/images/u0q6fufd21jd0xaecygz.png (http://up.avastarco.com/)

مثلا عکس بگیرید از معادله و آپلود کنید یا از اپلیکیشن Daum Equation Editor استفاده کنید ...

پیمان اکبرنیا
05-14-2013, 01:06 PM

قسمت آوا ریاضی برای تایپ فرمولها و استفاده از آنها در فروم و ویکی نجوم هم ایجاد شده و از آدرس زیر در دسترس هست:

http://www.avastarco.com/math/

Isaac Newton
08-16-2013, 03:41 PM
لختی دوارانی مثلث قائم الزاویه با مثلث متساوی الضلاع چه جوری حساب می شه

kimiya-gh
08-24-2013, 10:04 PM
با سلام
یك سوال داشتم
واسه مکانیک سماوی کتابی سراغ دارین که کامل باشه؟

m.Sadat
08-24-2013, 11:31 PM
با سلام
یك سوال داشتم
بستگی داره که بخواین در چه سطحی و در چه قسمتی از مکانیک سماوی مطالعه کنید
برای قسمت فیزیکی نیرو های مرکزی فصل 6 کتاب فولز و فصل 7 کتاب ماریون و 9 کلپنر خوب توضیح دادندبرای قسمت نجومی مکانیک سماوی کتاب Orbital Mechanics for Engineering Students منبع نسبتا کاملی هست
البته این رو هم بگم که کتاب های فوق در سطح دوره کارشناسی هستند و کتاب های پیشرفته تر یا ساده تر از این ها هم وجود دارند

Amirali
08-24-2013, 11:45 PM
با سلام
یك سوال داشتم

سلام
برای المپیاد؟!!

کتاب orbital mechanics هست که کتاب تقریبا کاملیه
ّfundametal Astronomy و ستاره شناسی اصول و عمل هم هر کدوم یک فصل در مورد مکانیک سماوی دارن

----------------------

با پست جناب mohammad همزمان شد :)

smehdin1376
12-17-2013, 05:10 PM
ببخشید داشتم یکسری سوال حل می کردم به این سوال برخورد کردم میشه برام حلش کنید((ممنون)):
سیارکی در مداری دایره ای با شعاع 2.8au در حال گردش به دور خورشید است اگر این سیارک ناگهان بر اثر یک انفجار داخلی به دو قطعه با جرم ها ی مساوی تقسیم شود در هر یک از حالت های زیر جهت به اندازه ی سرعت قطعه ی دیگر و همچنین مقدار انرژی تولید یا اتلاف شده را بدست آورید: آ)قطعه ی اول با همان سرعت اولیه ولی در جهت مخالف شروع به حرکت می کند. ب)قطعه ی اول روی خورشید سقوط ازاد می کند. پ)قطعه ی اول با با همان سرعت اولیه در راستای شعاعی به سمت بیرون منظومه ی شمسی می رود. ((باز هم ممنون))

ali493
02-04-2014, 03:31 PM
با سلام
من تو معادله کپلر مربوط به ستاره ها دیدم که یک عامل (sin^3 i) وجود دارد می دونم که i همون زاویه ی بین خط دید با خط عمود بر مدار است اما این چطوری به دست میاد

celestial boy
02-05-2014, 10:31 AM
با سلام
من تو معادله کپلر مربوط به ستاره ها دیدم که یک عامل (sin^3 i) وجود دارد می دونم که i همون زاویه ی بین خط دید با خط عمود بر مدار است اما این چطوری به دست میاد

سلام.
می دونیم که توی معادله کپلر در مورد دوتایی ها٬ a همون مجموع شعاع مدار (یا نیم محور در مدار بیضی) دو ستاره هست.می تونیم از رابطه سرعت مدار دایره ای٬ a هر دو مولفه رو برحسب سرعتشون به دست بیاریم و در رابطه جاگذاری کنیم.حالا معادله کپلر بر حسب سرعت دوتا مولفه نوشته شده.اما این سرعت ها مقدار های واقعی هستند.ولی ما فقط مقدار ظاهری (که بر خط دید تصویر شده) رو می تونیم اندازه بگیریم (انتقال دوپلری)
مقادیر تصویر شده برابرند با مقادیر واقعی ضرب در sin i پس باید از اینجا سرعت های واقعی رو به دست بیاریم و در معادله بذاریم.و عامل سینوس به توان سه به دست میاد.:)

ali493
02-05-2014, 06:16 PM
سلام.

ولی ما فقط مقدار ظاهری (که بر خط دید تصویر شده) رو می تونیم اندازه بگیریم (انتقال دوپلری).:)

ولی ما می تونیم به روش حرکت ویژه سرعت اون ها رو به دست بیاریم:33::33:

در واقع وقتی (i=0) با توجه به این معادله (منظورم معادله کپلر) نمی تونیم دوره تناوب رو به دست بیاریم
اما به نظر من باروش های اختلاف منظر و روش های دیگر هم میتونیم در ای حالت دوره تناوب فاصله و جرمشون رو به دست بیاریم

celestial boy
02-05-2014, 08:19 PM
ولی ما می تونیم به روش حرکت ویژه سرعت اون ها رو به دست بیاریم:33::33:

در واقع وقتی (i=0) با توجه به این معادله (منظورم معادله کپلر) نمی تونیم دوره تناوب رو به دست بیاریم
اما به نظر من باروش های اختلاف منظر و روش های دیگر هم میتونیم در ای حالت دوره تناوب فاصله و جرمشون رو به دست بیاریم

بله درسته از روی حرکت ویژه هم می تونیم چیزایی درباره سرعت هاشون بگیم.ولی بیشتر دوتایی ها اونقد به هم نزدیکن که عملا نمیشه حرکت ویژه اونها رو اندازه گرفت.در حالی که خیلی راحت تر میتونیم منحنی سرعت شعاعی مولفه ها رو به دست بیارم.و با استفاده از اون بقیه پارامتر ها رو حساب کنیم.

در حالت i=0 چون سرعت شعاعی نداریم باید از روی حرکت مماسی سرعت ها رو محاسبه کنیم.ولی اندازه گیری سرعت لزومی هم نداره.اگه فاصله رو بدونیم شعاع مدار ها به دست میاد.دوره تناوب هم در این حالت از مشاهده به دست میاد.و جرم ها خیلی خوب محاسبه میشن!!
در مورد دوتایی ها روش های زیادی وجود داره.ولی ما از روش های ساده ترش استفاده می کنیم.:)

ali493
02-05-2014, 11:15 PM
یک سوال تو فاندامنتال هست.....

سیاره ای به جرم m به فاصله ی a به دور ستاره ای به جرم M در گردش است فاصله ی ستاره از مرکز گرانش منظومه b است نشان دهید:

(MP^2=a^2(a-b

دروه تناوب p بر حسب سال فاصله ها برحسب واحد نجومی و جرم ها برحسب جرم خورشید است

tina
02-06-2014, 05:54 PM
سلام
این سوال چه جوری حل میشه ؟
من میام معادله کپلر رو قاطی ماجرا کنم یه چیزای عجیب غریب و ترسناکی در میاد :دی
http://up.avastarco.com/images/o5hhsckwpzdzodxn0df.jpg

شروین حکیمی
02-08-2014, 12:29 AM
سلام
این سوال چه جوری حل میشه ؟
من میام معادله کپلر رو قاطی ماجرا کنم یه چیزای عجیب غریب و ترسناکی در میاد :دی
http://up.avastarco.com/images/o5hhsckwpzdzodxn0df.jpg
سلام؛
اگر سوال منظورش تغییرات روشنایی هست، به این روش سوال را حل می کنیم:
ابتدا از فرمول روشنایی به صورت زنجیره ای مشتق می گیریم، سپس صورت و مخرج را در تکانه زاویه ای ضرب میکنیم، از طرفی می دانیم که تکانه ی زاویه ای تقسیم بر مچذور فاصله همان تتا دات است.

http://8pic.ir/images/07145068089900850392.png (http://8pic.ir/)

چون سوال ذکر خروج از مرکز کوچک را کرده است، از توان های دوم و بالاتر صرف نظر می کنیم. در این صورت داریم:

http://8pic.ir/images/64420977182218892585.png (http://8pic.ir/)

معادله ی ما به این صورت می شود:

http://8pic.ir/images/73893721100924079905.png (http://8pic.ir/)

سپس از نقریب زیر استفاده می کنیم( از توان های بالاتر صرنفظر میکنیم) :

http://8pic.ir/images/49260886212335184469.png (http://8pic.ir/)

معادله ی ما به این صورت می شود:
http://8pic.ir/images/87082094094628590815.png (http://8pic.ir/)

اگر هم تقریب را ادامه دهیم به معادله ی زیر می رسیم:

http://8pic.ir/images/24754057659554364352.png (http://8pic.ir/)

شروین حکیمی
02-08-2014, 12:43 AM
یک سوال تو فاندامنتال هست.....

سیاره ای به جرم m به فاصله ی a به دور ستاره ای به جرم M در گردش است فاصله ی ستاره از مرکز گرانش منظومه b است نشان دهید:

(MP^2=a^2(a-b

دروه تناوب p بر حسب سال فاصله ها برحسب واحد نجومی و جرم ها برحسب جرم خورشید است

از نیرو استفاده می کنیم؛ با فرض دایروی بودن مدار مورد نظر، می دانیم که نیرویی متقابلی که این دو به یکدیگر وارد می کنند، برابر نیروی جانب مرکز است، برای جسم m نیرو می شود:

http://8pic.ir/images/15036520449853265448.png (http://8pic.ir/)

اگر ثابت ها را بر اساس ثابت های واحد نجومی؛ سال و جرم خورشید قرار دهید، ضریب به معادله ی مورد نظر می رسیم( در واقع ضریب 1 از همین جا بدست می آید و توصیه می کنم این مقدار را بدست آورید، چون عجبیب است که چطور با این مقادیر ضریب 1 می شود)

tina
02-08-2014, 09:25 AM
مرسی
فقط من متوجه نشدم این http://up.avastarco.com/images/jptrzeiwpux90qdxef98.jpg چیه ! :9:

شروین حکیمی
02-08-2014, 01:12 PM
مرسی
فقط من متوجه نشدم این http://up.avastarco.com/images/jptrzeiwpux90qdxef98.jpg چیه ! :9:

در فصل 5 اسمارت ( توصیه می کنم به این فصل یک نگاهی حتما بندازین، نکاتی خوبی را اشاره کرده است) بعد از این که آنومالی واقعی و یک سری تعریف، به تقریب هایی اشاره می کند. از صفحه ی 136 این کتاب این تقریب ها شروع می شود و بسطی از E نسبت به M و سپس بسطی از تتا ( در کتاب با "نو" نمادگذرای شده است) نسبت به E را بدست می آورد، سپس در صفحه ی 139 با مخلوط کردن این دو( اگر تا مرتبه ی اول e نگه داریم) به فرمول بالا می رسیم.( این فرمول فقط در صورتی می توان استفاده کرد که مقدار e خیلی خیلی کم باشد وگرنه فایده ای ندارد.)

امیر نجوم
09-16-2018, 10:33 AM
سلام
ببخشید میخواستم بدونم چرا سرعت نور ثابته؟

hamed19
02-17-2023, 02:40 PM
https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !